Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Kolejny test skuteczności kontrariańskiego podejścia

bialek.wojciech

W lipcu widząc spadek poziomu sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych (INI SII) do najniższego od pół roku poziomu przeanalizowałem 5 prostych strategii opartych na tym wskaźniku dochodząc do wniosku, że "na podstawie powyższych ćwiczeń z historii można wysnuć ostrożnie pozytywne wnioski na temat zajmowania obecnie długiej krótkoterminowej pozycji na WIG-u 20". Pisałem te słowa pełen obaw, bo spodziewałem się latem korekty cen akcji, ale wszystko dobrze się skończyło: już po 8 tygodniach systemy zamknęły pozycję z 9,4 proc. po sygnale sprzedaży (zdefiniowanym jako "15-tygodniowe maksimum salda INI SII"). Zamknięcie pozycji nastąpiło na początku września, gdy WIG-20 miał wartość 2516,3 pkt., którego to poziomu indeks od tamtej pory nie byt w stanie trwale przekroczyć.

Proponuję dziś powtórzyć tę zabawę. Już w ubiegłym tygodniu saldo optymistów i pesymistów w sondażu INI SII spadło do najniższego od 16 miesięcy poziomu -12 pkt. proc. Ponieważ spada ono już od lutego (z bardzo wysokiego poziomu +47,5 pkt. proc.), to można było tydzień temu zastosować prostą strategię kupowania WIG-u 20 po spadku tego wskaźnika o przynajmniej 59 pkt. proc. w stosunku do jego 14-miesięcznego maksimum. Ta „strategia” w okresie 6,5 roku istnienia INI dała wcześniej 6 tego typu sygnałów kupna (listopad 2011, maj 2012, kwiecień 2013, sierpień 2014, grudzień 2015 oraz czerwiec 2016), z których każdy – przy przyjęciu za sygnał sprzedaży wyjścia salda INI na 15-tygodniowe maksimum – dał – prędzej czy później - zysk.

 

1INISIIsystem1sygnaly

 

Projekcja uzyskana przez uśrednienie ścieżek WIG-u 20 wokół tych 6 historycznych sygnałów jest bardzo optymistyczna, ale po tygodniu od tego sygnały WIG-20 jest niżej niż za zamknięcie czwartkowej sesji  (zwraca też nikłe podobieństwo ostatniego zachowania WIG-u 20 i poprzedzającego wygenerowanie sygnału przebiegu projekcji). 

 

2INISIIsystem1cieki

 

Na razie ten spadek mieści się w historycznej normie. W 6 poprzednich przypadkach pojawienia się takiego sygnału WIG-20 tracił „po drodze” (przed zamknięciem długiej pozycji z zyskiem) odpowiednio: -6,1 proc., -4,9 proc., -2,7 proc., -2,5 proc., -1 proc. oraz -0,7 proc. Obecnie po tygodniu ta strata wynosiła -0,9 proc. W każdym z tych 6 przypadków WIG-20 był na 70-tej sesji po sygnale przynajmniej 2,5 proc. powyżej poziomu zamknięcia czwartkowej sesji, w trakcie której sygnał został wygenerowany.

 

3INISIIsystem1cieki

 

W ten czwartek saldo INI spadło po raz 4-ty z rzędu i trafiło na poziom -17,9 pkt. proc., który w przeszłości obserwowany był jedynie 4-krotnie (listopad 2011, czerwiec 2012, styczeń 2016 i czerwiec 2016). Przyjmując takie zjawisko za sygnał kupna WIG-u 20 a za sygnał zamknięcia pozycji biorąc 15-tygodniowego maksimum salda INI SII otrzymalibyśmy w przeszłości 4 zyskowne sygnały. 

 

4INISIIsystem2sygnay

 

Tu projekcja zachowania indeksu po sygnale jest jeszcze bardziej optymistyczna. 

 

5INISIIsystem2sygnay

 

W każdym z tych 4 przypadków ma 45-tej sesji po sygnale WIG-20 był o przynajmniej 5 proc. wyżej niż na zamknięcie czwartkowej sesji, na której sygnał był generowany (chociaż oczywiście po drodze pojawiały się spadki o kolejno -2,7 proc., -0,5 proc., -3,5 proc. oraz -2,5 proc.).

 

6INISIIsystemieki

 

Wygląda to wszystko jeszcze bardziej zachęcająco niż w 4 miesiące temu. 

Cały czas trzymam się zaproponowanej wtedy prostej definicji sygnału sprzedaży jako 15-tygodniowego maksimum salda INI SII. Obecnie ma ono wartość +24 pkt. proc. Za 6 tygodni spadnie do +10,9 pkt. proc. 

Podsumowując: dwie proste i dotychczas niezawodne (pierwsza 6 zyskownych sygnałów przy maksymalny przejściowym spadku w wysokości -6,1 proc., druga - 4-y zyskowne sygnały przy maksymalnym przejściowym spadku w wysokości -3,5 proc.) strategie spekulacyjne na WIG-u 20 oparte na kontrariańskiej interpretacji zachowania wskaźnika sentymentu INI SII zajęły długie pozycje w odpowiednio poprzedni i ostatni czwartek. Przy próbach praktycznego wykorzystania tej idei należy wszakże zachować ostrożność: sentymentem krajowych inwestorów indywidualnych rządzi zachowanie kursów akcji małych spółek (sWIG-u, który spadł właśnie do najniższego poziomu od 15 miesięcy), o zachowaniu WIG-u 20 decydują zaś inwestorzy instytucjonalni - głównie zagraniczni. Tak więc koncepcję spekulacji na WIG-u 20 opartej na nastrojach krajowych inwestorów indywidualnych można uznać za kontrowersyjną i ryzykowną. 

Komentarze (458)

Dodaj komentarz
 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Yen i złoto mają szansę
  stooq.pl/q/?s=usdjpy&c=1m&t=c&a=ln&b=1
  stooq.pl/q/?s=xauusd&c=1m&t=c&a=ln&b=1

 • pinbar

  Jak się ma porównywanie INI do indeksu, który urósł dzięki eteefom kupowanym przez zagranicę i polskie fundusze?
  Ostatnie 3 lata pokazuje że to jest nieporozumienie.
  Zabawa za dużą kasę tak można podsumować ten cały biznes w PL, który się nazywa giełda.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  Najpierw PAD a teraz kolejny raz Ziemkiewicz zdradza. WSI przypuściło chyba jakiś frontalny atak na biedny PIS:
  "Nie wiem, czy ktoś jeszcze pamięta pana Kononowicza, którego źli ludzie podpuścili do publicznych wystąpień w roli kandydata na prezydenta i potem zarabiali na internetowej "bece" z niego. Ale jego wyborcze hasło "żeby nie było niczego!" pewnie jeszcze dźwięczy Państwu w uszach. Nie wiem, jak to jest z prawami autorskimi, ale proponuję, żeby stało się ono oficjalnym hasłem PiS na następne wybory. Przynajmniej jako oferta partii rządzącej dla rolnictwa."

  fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-stop-wariatom-futerkowym,nId,2463479

 • karnakufo

  WIG20 na wykresie tygodniowym.
  Na tym wykresie widać wyjście dołem z kanału hossy następnie powrót do wybitej linii i odbicie, co generuje sygnał S:
  www.bankfotek.pl/view/2102116

  Z kolei na tym wykresie widać RGRa, gdzie wykres znajduje się jeszcze nad linią szyji:
  www.bankfotek.pl/view/2102115

  ====>
  pełnokrwisty sygnał S powstanie po wyjściu dołem przez linię szyji ====> cierpliwości - nie ma co wyprzedzać może bowiem rozlać się to na jakiś czas płasko, gdzie zarobek będzie przy grze jak w konsoli - od bandy do bandy.

 • guyfawkes13

  @Double 07

  Jestem słabej wiary my Friend i myślę, że ustaw(k)a o ochronie zwierząt ma na celu zrównoważenie rynku politycznego przed wyborami samorządowymi, bo sondaże są zbyt ''jednostronne''.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  Muszę Ci podziękować, bo zapewniłeś mi dzisiaj świetny humor na całe popołudnie. Usłyszeć z Twoich ust "Maliniak" - to bezcenne :-)))
  Teraz wybieram się na imprezę i zamierzam wznosić toasty... malinówką. Do jutra.

 • karnakufo

  DJIA:
  www.bankfotek.pl/view/2102125

 • guyfawkes13

  @Double 07

  Ja piszę zawsze trochę z przymrużeniem oka i przejaskrawiam.
  Prezydent (na którego głosowałem) już mnie porządnie zmęczył przez ostatnie miesiące.
  Tu jest ciekawy wykład, w którym przewijają się ciekawe informacje, np. o zmiejszeniu przez dwa lata zagranicznego udziału w zadłużeniu o 10 punktów.
  www.youtube.com/watch?v=uwdYoFROPCw

 • m.jagusiak

  Ważne informacje o przepływach w funduszach w ostatnim tygodniu:

  www.acemarketu.com/?p=263852

 • karnakufo

  PKOBP:
  www.bankfotek.pl/view/2102141
  www.bankfotek.pl/view/2102140
  www.bankfotek.pl/view/2102139

 • datik

  @mac-erson

  Na tym indeksie, na którym prognozujesz spadek do okolic 2300, aktywował się wczoraj RGR (mało ostatnio wiarygodna formacja)...

  www.bankfotek.pl/view/2102158

  ..ale spadkiem do okolic 2300 wypełnił by się minimalny zasięg tej formacji. Ale bardziej ciekawi mnie to, że na w40 prognozujesz (ostatnio) spadek tylko do okolic 4700. Jak widać na poniższym wykresie, to żaden spadek

  www.bankfotek.pl/view/2102155
  i jeszcze liniowy w dziennej kompresji;
  www.bankfotek.pl/view/2102156

  LOP na fw40 mamy jeden z najwyższych w historii co sugeruje jakiś większy ruch. Myślisz, ze to się "rozejdzie po kościach" ?
  I czy dalej spodziewasz się jakiegoś mocniejszego swingu na północ na w20 ?
  Nowe maksimum i pułapka ?
  (byłbym zdziwiony gdyby twoje prognozy się zmaterializowały, zwłaszcza w odniesieniu do mwigu. Ja bardziej skłaniam się do tego co kiedyś pisał @podczaszy; spadków na razie nie będzie, a jeżeli będą to znaczące. I większe prawdopodobieństwom daję spadkom. Tutaj już wszystko wydaje się być przygotowane. Tylko ten swig, i możliwość bliskiego przesilenia, nie pasuje do układanki )


 • ewiggin

  @guyfawkes
  "Ja piszę zawsze trochę z przymrużeniem oka i przejaskrawiam."

  - Wycofujesz się... ale za późno, bo dopiero teraz przeczytałem :P Ale zdradzę Ci, że też dziś czuję się mocno zmęczony... malinówką.

 • mac-erson

  @datik

  U mnie wszystko pasuje do układanki

  1) Założenie podstawowe - trzymam się cyklu 6,66 (obecnie jesteśmy niespełna dwa lata od początku) dodatkowo podwójny cykl 2x6,66 wskazuje, że czeka nas silna hossa. Uważam więc, że generalnie ceny akcji są cały czas atrakcyjne w horyzoncie 3-4 letnim (szczyt cyklu będzie gdzieś 2020-2021).

  2) Traktuję, że jesteśmy w korekcie od kilku miesięcy (to, że kilka dużych spółek szło w górę to nie oznacza, że nasz rynek jako całość nie był spadkowy).
  Tak więc należy szukać sygnałów końca korekty a nie jej początku !

  3) Wig20 zachowuje się modelowo porównując trzy poprzednie tego typu impulsy i obecny spadek do strefy 2300-2350 według historii powinien być dobrą okazją do zakupów średnioterminowych. Czyli jest to spadek od piątku o jakieś 4-6%

  4) Oczekuję spadku MWIG40 tylko do strefy 4650-4700 - czyli spadek o 3-4% tutaj specjalistą nie jestem ale indeks ten często budował podobne horyzonty w przeszłości:
  2004-2005, 2009-2010, 2013-2014 i podobnie stawiam teraz. Indeks podtrzymywany CDprojektem.

  5) Maluchy Swig80 są już w strefie gdzie koniec może być w każdej chwili
  Tutaj widzę silną strefę wsparcia w przedziale 13200-13300 czyli ok 4% niżej od obecnego poziomu co pasuje do prognozowanych spadków na rynku.

  6) Dokończenie spadku u nas powinno się zgrać z korektą na rynkach zachodnich a tak jak pisałem spodziewam się, że my pierwsi zakończymy korektę podobnie jak pierwsi ją zaczęliśmy.

  7) Kolejne moje założenie dotyczące USA to takie, że tam hossa się jeszcze tak szybko nie skończy a dodatkowo my jako rynek wschodzący w fazie końca hossy powinniśmy powoli przejmować pałeczkę i stawać się silniejsi od zachodu.

  8) W politykę się nie mieszam ale zakładam, że nasza gospodarka zafunduje nam
  odpowiednie podłoże pod wzrosty zgodnie z "cyklem 6.66" do 2020r. a potem w latach
  2021-2022 zostaniemy odpowiednio ukarani za rozpustę :)

  PS. Moim zdaniem jeszcze nie przebiliśmy się przez linię szyi RGR. Jesteśmy tuż na nią.

 • mac-erson

  @datik

  Acha i tym razem wygląda na to, że nie zrobili tego szczytu dywergencyjnego na W20 i spadki już trwają, tak więc nie spodziewam się w obecnej sytuacji nowych szczytów a raczej kontynuacji spadków do poziomu docelowego. Myślę, że przyszły tydzień przebiegnie pod znakiem konsolidacji bocznej ale nie wrócimy już ponad poziom 2500.

 • karnakufo

  Idealnie na wsparciu - obserwuję i reaguję, podążę za tym co wybierze rynek:
  www.bankfotek.pl/view/2102172

 • karnakufo

  sWIG80:
  www.bankfotek.pl/view/2102178

 • ewiggin

  @mac-erson

  W przyszłym tygodniu ma być konsolidacja a później dokończenie spadków - problem polega na tym, że według tej prognozy dołek fali IV wypada w jakimś cyklicznym niebycie.

 • guyfawkes13

  @Double 07

  forsal.pl/swiat/brexit/artykuly/1083645,grupa-doradcow-merkel-powinnismy-zapobiec-brexitowi.html

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  Za dużo jest tych tygodniowych formacji spadkowych i (na razie) nic z nich nie wynika.
  Spadek do ''2300'' jest prawdopodobny, ale cała konsolidacja według mnie wygląda na korektę pędzącą, czyli teraz bylibyśmy w fali C.
  sWigu nie rozumiem, nie wiem o co am chodzi, ale wyprzedanie jest duże.
  fxpro.ctrader.com/c/SJQrn

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  Może lepiej tak:
  fxpro.ctrader.com/c/cJQrn

 • desperato

  czy dobrze dostrzegam układ harmoniczny ABCD dla Indeksu PLN? Jesteśmy w trakcie tworzenia się odcinka CD (a cały układ tworzy się od Sierpnia). A więc w przypadku symetrycznego układu formacji ABCD Indeks PLN powinien osiągnąć gdzieś poziom 72.10? Jeśli jestem w błędzie proszę o uzasadnienie.

 • red.007

  @desperato
  Nie ma takiej mocy dowodowej,która może potwierdzić Pański błąd.
  Nie ma również takiej mocy dowodowej,która może potwierdzić prawdziwość Pańskiej tezy.Wynika to z niemożliwości przewidzenia przyszłości.
  Każdy ma swój punkt widzenia.Ja stawiam tezę,że we wrześniu zrobiliśmy korektę prostą jako czwartą falę wzrostów od grudnia.Od października zrobiliśmy pierwszą falę ostatniego impulsu wzrostowego.Przełom października i listopada to fala 2.Prawdopodobnie wzrosty od 7 listopada rozpoczęły falę 3 w tym impulsie.
  Potencjalny zasięg wzrostu kończącego umocnienie złotówki w średnim terminie to 73,6.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=5y&t=c&a=ln&b=1
  Nie pozostaje nic innego jak poddanie się weryfikacji przez czas.
  Proszę nie brać tego jako tezy przeciwnej,bo np.na ropie kurs zignorował moje chciejstwo.

 • red.007

  @desperato
  Można również spadki wrześniowe interpretować jako korektę całego impulsu wzrostowego od grudnia a od października nowy impuls wzrostowy.

 • wigloo666

  Krzywe Borawskiego online?
  gpw.chartsy.one/chart/handlowy

 • teka52

  Cyfra siedem jest uważana za mistyczną, wyróżniającą się bogatą symboliką. W wielu mitologiach i religiach świata jest symbolem całości i dopełnienia, symbolizuje związek czasu i przestrzeni. W Nowym Testamencie (Mt 18,21) oznacza pełnię i doskonałość. W Starym Testamencie siedem jest liczbą świętą. Oznacza ona jakiś pełny, doprowadzony do końca, sobie tylko właściwy etap. W islamie, pielgrzymi muszą siedem razy obejść Kaabę w Mekce, siedmiokrotnie wykrzykując Allah akbar (Allah jest wielki) oraz trzykrotnie obrzucić szatana siedmioma kamieniami. Nawet na blogu WB, siódemka pokazuje swoją moc, ale nie będę zdradzał najbardziej skrytych tajemnic Gospodarza. Kto kumaty, ten wie, a który sam z siebie nie istnieje i tak nie zrozumie i wciąż będzie prowokował i niech tak będzie.

  W minionym tygodniu, po raz pierwszy w dziejach ludzkości, mieliśmy sześć siódemek obok siebie, na najbardziej spekulacyjnym instrumencie (7777,77), będzie się działo. Ostrzegałem.

  stooq.pl/q/?s=btcusd&c=3y&t=c&a=ln&b=1


  Oczywiście, żartuję sobie, dobry humor mnie nie opuszcza po wczorajszej manifestacji potęgi i w Warszawie i w Danang w Wietnamie.

 • mac-erson

  @ewiggin
  "W przyszłym tygodniu ma być konsolidacja a później dokończenie spadków - problem polega na tym, że według tej prognozy dołek fali IV wypada w jakimś cyklicznym niebycie. "

  Na przełomie grudnia i stycznia powinien wypaść dołek 20tyg.
  I wszystko pasuje do układanki. Oczywiście dołek faktyczny może wypaść wcześniej a potem nastąpi jakaś konsolidacja.
  Podobnie było np:
  dołek 20tyg. 18.08.2017r. a faktycznie od lipca już była wznosząca konsola
  dołek 40tyg. 18.11.2016r. a faktycznie od października już była wznosząca konsola

  Może być podobnie jak styczeń luty 2010. Szybki spadek z dołkiem 8.02.2010r. potem 3 tygodniowa konsola i dopiero ruch w górę.

  Wniosek: Nie będę przywiązywał się do tego, że dołek 20tyg. ma być dopiero na przełomie grudnia / stycznia i jeśli WIG20 spadnie wcześniej w przedział 2300-2350 będę zajmował długie pozycje i kupował mniejsze spółki z perspektywą średnioterminową.
  Liczę na to, że styczeń - luty będą godziwe zyski :)
 • mac-erson

  Moje kreski na Swig80 - (zbiorcze kreski jedne robione na skali liniowej, drugie na logarytmicznej)
  Wniosek: Strefa silnego wsparcia 13200-13400

  SWIG80-kreski

 • armithrone.online

  pamięta ktoś może adresy stron z notowaniami przedsesyjnymi?

 • guyfawkes13

  @Double 07

  Zamilkłeś my Friend a ja musiałem się borykać z wyrzutami sumnienia:
  W końcu pomyślałem, że dotknęliśmy istotnego problemu(...).
  Posłuchałem więc jeszcze raz tego kazania arcybiskupa, bo zwykle jest tak, że mam bardzo dobre wyczucie, ale nie myśląc nad tym, piszę jaskrawo, emocjonalnie.

  Co jest celem arcybiskupa w tym kazaniu? Wydaje mi się, że celem jest obrona Franciszka z powodu ''kontrowersji''i zamieszania, jakie wywołuje i wśród wiernych i wśród duchownych.
  Głównym narzędziem obrony jest tzw. czysta ewangelia, którą żyje papież.
  Co widoczne, arcybiskup opowiada o swojej działalności charytatywnej. A to jest wyraźnie sprzeczne z ''czystą ewangelią'', bo jest napisane, ''niech nie wie lewica co czyni prawica'', kiedy się dzielimy z bliźnim, tzn. że nie wolno się chwalić swoimi dobrymi uczynkami, bo to jest faryzejskie.
  Po drugie nie podoba mi się podważanie autorytetu kardynałów, na które pozwala sobie arcybiskup, za ich braki czystoewangeliczne. Tak robią trockiści, grożc palcem ''urzędnikom'' zinstytucjonalizowanej rewolucji za brak rewolucyjnego ducha, i mrugają przy tym okiem do proletariatu.
  Skoro jesteśmy przy ''czystej ewangelii'', to moim zdaniem, najwłaściwszym postulatem, który powinien zastosować Franciszek, jest ''rozdaj wszystko co masz''
  Oczywiście tego nie zrobi.
  Ty też my Friend tego nie zrobisz:))) Bo Ciebie pouczył prawdziwy Kościół,że jest ordo caritatis, co zgadza się z tym, co mówi rozum i sumienie
  I całe szczęście ! To znaczy, że dałeś się zwariować ''czystą ewangelią'':)))))

  I teraz najważniejsze: czysta ewangelia nie isnieje !

  Pomijając kwestie lingwistyczne, kulturowe, historyczne itp. Chrystus mówi zawsze do konkretnego człowieka (niepowtarzalnej osoby) i ten dialog rozumie w pełni tylko Chrystus i ten konkretny człowiek, w swoich uwarunkowaniach. My możemy z tego wyciągnąć naukę dla siebie, dla każdego z nas trochę inną, ale nie tożsamą.

  Przyjmując ''czystą ewangelię'' musielibyśmy założyć, że nie ma konkretnych ludzi, tylko człowiek gatunkowy, gatunek a nie osoby. A to herezja (gnostyczna czy magiczna).

  Postawa Franciszka prezentowana przez arcybiskupa, jest woluntarystyczna i delikatnie mówiąc, pozaracjonalna. Nic dziwnego, że lubi wyznawców demona księżycowego - Allacha. Islam jest woluntarystyczny, bez względu na wszystko (zwłaszcza rozum) liczy się wola Allacha.

  Ale, jak sam widzisz my Friend, żadnej utopii nie da się zrealizować do końca, no bo jakże to tak, ''rozdaj wszystko, co masz''?:)))
  Rosjanie mówią na taką okoliczność ''wsiech żenszczyn nie ........, no probowat nada:)))

  Znamienne jest, że arcybiskup przyznaje, że oni tych bezdomnych niczego nie uczą, żadnych kursów. To jest odwrotne od tego, co Kościół robi przez wieki, ucząc ubogich zawodu, dającego im tzw. wędkę.

  No ale na co uczyć, niech sikają po Watykanie, niech trwa zabawa , zwłaszcza że za cudzy hajs.

  To wszystko ładnie opowiada Karoń.

  I dlatego to jest znamienne, że współgra z tym, czego uczy neomarksizm, apontanicznej zabawy i destrukcji oraz niezdolności do utrzymania się przy życiu. Wychowuje sobie przez to przyszły proletariat rewolucyjny, bo jak się nic nie umie, to w końcu trzeba będzie okraść tych, którzy umieją i posiadają.

  I w ten sposób duchowość Franciszka jawi się dla mnie jako chrześcijańska odmiana neomarksizmu.

 • guyfawkes13

  @WB

  Mogę teraz odpowiedzieć na pytanie czy jestem papistą, pomijając wieloznaczność tego epitetu.
  Jestem papistą bez papiestwa, czyli chyba roninem?:)))
  Wkażdym razie nie mam motywacji do wysadzania parlamentów:)))))))

 • guyfawkes13

  @Double 07

  P.S.

  Ma być NIE dałeś się zwariować czystą ewangelią.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Muszę Waszmości powiedzieć, że zrewidowałem swój pogąd na nacjonalizm.
  niezalezna.pl/208384-skandaliczne-slowa-bylego-wspolpracownika-hillary-clinton-60-tys-nazistow-maszerowalo-przez-warszawe
  Nacjonalizm łaciński jest uprawniony.

  Wielkie oburzenie wywołuje określenie ''biała Europa''. Nawet wikipedia ocenzurowała jak widzę flagę olimpijską, wywodzą kolory kółek od jakichś bzdur. A jeszcze w podstawówce uczyłem się, że kółka symbolizują kontynenty, w tym czarne kółko Afrykę, żółte -Azję, czerwone - Amerykę itd.:)))))
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/Olympic_flag.svg/900px-Olympic_flag.svg.png
  pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_olimpijska

 • red.007

  Z tym przyjmowaniem uchodźców to są różne punkty widzenia.
  Ktoś ostatnio podnosił,że PiS jest mało chrześcijański w świetle nauk Franciszka.
  Można pomagać na miejscu a najlepiej przez organizacje pozarządowe.
  Ktoś pewnie złośliwie może zauważyć,że biskupowi ubywa owieczek.
  www.rmf24.pl/raporty/raport-fala-uchodzcow/najnowsze-fakty/news-syryjski-biskup-europa-jest-naiwna-przyjmujac-uchodzcow-bez-,nId,2464129

 • guyfawkes13

  @Double 07

  Gdyby Europa zainwestowała w krajach pochodzenia imigrabtów hajs , który wydaje na swoje ''ubogacanie'', to Syria już by dobrze prosperowała.

  Tylko Niemcy w 2016 roku //wydały 9,2 miliarda euro na świadczenia dla cudzoziemców ubiegających się o azyl - ujawnił w środę dziennik Bild... //

  A wtedy można by zrobić program imigracyjny na miejscu i ściągać dokładnie tych, których się potrzebuje, z odpowiednimi kwalifikacjami i bez tego całego chaosu i destrukcji.

  Na Bliskim Wschodzie można za ten sam hajs zrobić znacznie więcej niż w Europie. • guyfawkes13

  A propos czystości, nie ma to jak czystość broni i oporządzenia:))))

  www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=2hY17VIpoeg

 • red.007

  @guyfawkes13
  "Ma być NIE dałeś się zwariować czystą ewangelią."
  Ja rozumiem ewangelię jako przesłanie i oznacza w moim rozumieniu to:
  www.katolicki.net/index.php/droga-do-boga/droga-do-boga-blogoslawienstwa-ewangeliczne.html
  i od wersu 31:
  www.nonpossumus.pl/ps/Mt/25.php

  Piszesz :
  "Skoro jesteśmy przy ''czystej ewangelii'', to moim zdaniem, najwłaściwszym postulatem, który powinien zastosować Franciszek, jest ''rozdaj wszystko co masz''

  No przecież On to robi,jego konto ma być puste.Pieniądze pochodzą z tego co dostaje papież indywidualnie.Papież robi to jako człowiek a nie dlatego że jest papieżem.
  Chyba mylisz pieniądze Watykanu z osobistymi dochodami Franciszka,to trzeba rozróżnić bo te,które są indywidualnie jego,to rozdaje.Pieniądze Watykanu w tym Banku Watykańskiego nie są osobistymi dochodami papieża.

 • pokonajrynekpl

  Kupowanie WIG20 teraz jest obarczone sporym ryzykiem. Choć opcja wzrostowa nie jest zupełnie bez szans. Jesteśmy w kluczowym momencie. Jeśli byczki będą miały siły do obrony i mocniejszego ruchu na północ to nie można wykluczyć, że zaliczymy nowe maksima. Ciekawy może być początek tygodnia. To on moim zdaniem może zainicjować pułapkę. Zobaczymy czy na byki, czy na niedźwiedzie.

  pokonajrynek.pl/istotne-poziomy-kontraktow-w-grze/

 • guyfawkes13

  @Double 07

  Ale w ''czystej'' ewangelii jest napisane:

  // "Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!" Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości//

  Jak czysta to czysta, dosłownie.
  I wielu chrześcijan tak robiło na początku.

  Ale to było powiedziane do tego konkretnego człowieka. Chrystus to potem tłumaczy: // "Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego <tym, którzy w dostatkach pokładają ufność>//

  Nie chodzi o to, żeby być biednym, tylko ''ubogim Jahwe'', można być jednocześnie bogatym i ubogim w sensie religijnym. Ale w tym przypadku przywiązanie do majątku było przeszkodą.

  To żądanie ybóstwa jest zrozumiałe w przypadku duchownych, zakonników, którzy się poświęcają Bogu. Inaczej jest w przypadku innych stanów.

 • guyfawkes13

  @Double 07

  Nie chodzi o to, żeby nie mieć, tylko żeby ... ''mieć'' nie przesłaniało ''być'' i Celu ostatecznego. Przedsiębiorczość np. wymaga posiadania kapitału.

 • red.007

  @guyfawkes13
  "// "Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!" Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości//"

  I dokładnie papież to robi,SWOJE pieniądze oddaje ubogim.
  Jest też napisane.
  Wśród dwunastu Judasz trzymał trzos,taką miał funkcję.Więc już samo to świadczy,że
  ten kościół Dwunastu plus Jezus dysponowali pieniędzmi i Jezus o tym wiedział,bo służyły one na opłacenie "dnia codziennego"a także z tych pieniędzy wspomagano biednych(papież oprócz oddawania swoich indywidualnych pieniędzy już jako głowa kościoła też tak czyni z pieniędzy Banku Watykańskiego).
  Z tego trzosa był zakup żywności dla 5000 mężczyzn(oczywiście nie starczyło kasy na tylu i był cud rozmnożenia chlebów i ryb).
  Więc pieniędzmi ówczesny kościół dysponował i Jezus tego nie zakazywał.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A propos czystości, nie ma to jak czystość broni i oporządzenia:))))

  www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=2hY17VIpoeg"

  Nie sądziłem, że Amerykanie są już tak zaawansowani w dziedzinie robotów bojowych!

 • guyfawkes13

  @Double 07

  Kolejna odsłona:
  fakty.interia.pl/swiat/news-skandal-w-wlk-brytanii-ksiaze-karol-oskarzany-o-antysemityzm,nId,2464133

  Z ataków wnioskuję, że monarchia jest za brexitem.

 • podczaszy1

  W 2007 roku Wig-20 spadł o 32 % zanim nastąpiła poważniejsza korekta.
  W 2011 roku Wig-20 spadł o31,4 % zanim zaczął rosnąć.
  W 2000 roku wig-20 spadł o 25 % zanim coś tam odbił.
  W 2017 rok wig 20 spadł o ..... % ?

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  MWIG40 realizuje mój scenariusz.
  invst.ly/5tlcb
  Czekam na powrót w okolice 4650

  Podglądam również AUDJPY ;-)

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Mwig 40 realizuje mój scenariusz".
  Chyba CD Projekt mu w tym znacząco pomaga.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Jak się Waszmość głosuje na członka Unii Wolności to nie powinno się potem dziwić ,że
  Cię zawiódł. Jak się pewnie domyślasz ja nie głosuję, bo mam tą demokrację , no tam gdzie mam.

 • podczaszy1

  @ red 007
  To bardzo ładnie ze strony papieża Franciszka,że swoje dochody osobiste rozdaje potrzebującym. Nie on pierwszy. Na przykład "słońce narodów" też otrzymywał pensje, którą odkładał przez lata w szafie pancernej, a potem przesyłał np. swojej matce "keke".

 • bw0

  @WB
  "A kogo Angleton złapał? "

  Złapany agent jest bezużyteczny.

 • podczaszy1

  Jaka jest alternatywa dla spadków? Ano brak jakichkolwiek dalszych spadków na wig-u.
  Czyli to co powtarzam od początku roku : albo brak jakichkolwiek większych spadków/ na wigu-20 to góra 165 pkt albo bessa.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  stooq.pl/q/?s=^nkx&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Tutaj wygląda to dość paskudnie.
  @konsultant się ucieszy, bo to oznacza prawdopodobne umocnienie JPY, choć ono zależy bardziej od t-notów
  invst.ly/5tnak
  Jeśli to wsparcie wytrzyma, to pewnie i złoto ruszy w górę.

 • mac-erson

  @podczaszy
  Czyli według Ciebie jak WIG20 spadnie na 2350 to już Bessa ?
  Myślę, że niebawem zweryfikujemy :)

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Według mnie to bessa już trwa i nie potrzeba mi spadku na 2350 pkt. No ale to moje osobiste zdanie.

 • desperato

  @carrie-anne.moss,
  "stooq.pl/q/?s=^nkx&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Tutaj wygląda to dość paskudnie."

  Jeśli mogę się wymądrzyć ... ;) (bo posiłkuję się zagr.analizą).
  "Down Reversal" - tak się to zwie w języku analityków rynkowych. Niebezpieczny sygnał sprzedaży akcji. Nie analizowałem DAX, Euro Stoxx 50, CAC 40 czy włoskiego indeksu FTMIB. Podobno można tam znaleźć tygodniową świecę niedźwiedzią, która przykrywa poprzedniczkę wzrostową (nie wszędzie mam "wolny" dostęp). Akurat niem. DAX i włoski FTIMB mam. Do końca z tym się nie zgadzam ... Podobno powstają pod koniec trendu wzrostowego. Jednak wg @carrie-linka nie dostrzegam takowej na Nikkei 225 ... a tąpnięcie o 0.7% przecież dziś było i odbiera się to jako ostrzeżenie dla Europy i nie tylko ...

  Natomiast na francuskim CAC - jak najbardziej widzę takową ... tyle że tylko 07.08 (modelowo) ... a w między-czasie upłynęły przecież już 3-miesiące! Więc nie wiem co o tym sądzić (?)

  Koniec wymądrzania ;) Może @carry ) w celach edukacyjnych rozwinęłabyś myśl dla podanego linku? Please )))

 • zulus_chacka

  @billy

  Kiedys wspominales o tureckiej lirze. Jakies przemyslenia? Niby ,, noza " ,ale jednak kusi by kupuc lire, zwlaszcza ze ten instrument wybacza bledy, ze wzgl na pkt swapowe w przypadku kupna liry

 • desperato

  @carrie, na Nikkei 225 widzę za to sporą szpulkę z korpusem w dolnej części. Sygnał ostrzeżenia dla "szczytu możliwości" indeksu? Czy tak można ją interpretować?

 • carrie-anne.moss

  @desperto
  Opowiadasz bajki. Jest kilka portali gdzie znajdziesz nowowania indeksów, a dla W1 nie ma znaczenia opóźnienie 15 minut.
  invst.ly/5tomo

  języku analityków rynkowych
  Jeśli kręcą Cię dziwne angielskie nazwy to dla mnie jest to upthrust :-D
  invst.ly/5tope
  Czy to musi oznaczać bessę? Mnie się wydaje, że zejście do 20700 jest możliwe. A co będzie dalej to się okaże.

  bo posiłkuję się zagr.analizą
  OMG! Nie słuchasz mnie, a potem prosisz żebym komentowała bzdury jakiegoś pożal się... analityka.

 • carrie-anne.moss

  @desperato
  invst.ly/5tp6i
  Jak trwale wybije tą strefę, to będzie jazda na DAXie i/lub bondach.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Z tymi inwestycjami nie jest tak kolorowo.
  next.gazeta.pl/next/7,156830,22624692,coraz-wiecej-sygnalow-ostrzegawczych-z-polskiej-gospodarki.html#MT2

 • podczaszy1

  No chyba już czas na Amerykę. Tak przynajmniej mówi mój kolega analizujący ten wykres.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  No chyba już czas na Amerykę
  Tyle, że DAX na wsparciu, to może Ameryka też zostanie za uszy wyciągnięta w górę? ;-)

 • podczaszy1

  @ carrie
  Ja się na tej Ameryce nie wyznaję.
  Afera z XTB.

 • desperato

  @carrie,
  - Nie o to mi chodziło (opóźnienie). W sumie masz rację z platformami (lenistwo).

  "języku analityków rynkowych. Jeśli kręcą Cię dziwne angielskie nazwy"
  - nie, nie kręcą mnie. Jestem krzyżakiem ;)

  "bo posiłkuję się zagr.analizą OMG! Nie słuchasz mnie"
  - a od czego mam rozpocząć? Nie jestem zawodowcem! Szukam nauki - ale nikt nie kwapi się do wyjaśnień. Szkoda, że więcej tu polityki niż AT.

  "invst.ly/5tp6i
  Jak trwale wybije tą strefę, to będzie jazda na DAXie i/lub bondach."
  - i to są przykłady dot. nauki. dziękuję )

 • carrie-anne.moss

  @desperato
  Jestem krzyżakiem ;)

  Nie przyznawaj się, bo Cię napadną goście od polityki ;-)

  - a od czego mam rozpocząć? Nie jestem zawodowcem! Szukam nauki - ale nikt nie kwapi się do wyjaśnień. Szkoda, że więcej tu polityki niż AT.

  Pan Wojtek zdecydował się na amnestię. Nic na to się nie da poradzić.

  - i to są przykłady dot. nauki. dziękuję )

  Nie ma za co :-)

 • zulus_chacka

  Zapomnijcie o spadkach indexow. Please

 • red.007

  @carrie
  :))

 • guyfawkes13

  @Desperato

  /////// Pójdź dziecię, ja cię uczyć każę ///////

  ''- a od czego mam rozpocząć? Nie jestem zawodowcem! Szukam nauki - ale nikt nie kwapi się do wyjaśnień. Szkoda, że więcej tu polityki niż AT.''

  Czy Ty Kolego zabłądziłeś w drodze do przedszkola?
  Czy rodzice wiedzą, czym chcesz się zajmować?
  Nie słyszałeś, że ponad 90% wtapia na forexie ?
  Myślę, że wśród analityków może być więcej.

  Czy zdajesz sobie z tego sprawę???
  I może jeszcze jesteś zwykłym taksówkarzem? :))))
  www.youtube.com/watch?v=UROAOmOUnFs

 • desperato

  @guyfawkes13 2017/11/13 16:26:31

  "Czy Ty Kolego zabłądziłeś w drodze do przedszkola?
  Czy rodzice wiedzą, czym chcesz się zajmować?
  Nie słyszałeś, że ponad 90% wtapia na forexie ?
  Myślę, że wśród analityków może być więcej."

  - po pierwsze = NIE jestem twoim kolegą
  - po drugie = NIE gram na Forexie
  - po trzecie = mam walutę fizycznie - gdybyś czytał uważnie, to byś wiedział
  - po czwarte = jestem rencistą - j.w. tj. czytał uważnie, też byś wiedział

  pozdrawiam i Miłego Wieczoru ...

 • guyfawkes13

  @Double 07

  No dooobra, ale mógłbyś mieć chociaż trochę poczucia humoru, to byłby jakiś początek:)))

 • podczaszy1

  @ desperato
  Co to oznacza być krzyżakiem proszę Pana?

 • red.007

  @guyfawkes13
  Ty mój Friend nie bierz niczego do siebie.Ja Twój punkt widzenia przyjmuję do wiadomości,bo każdy ma prawo do swoich poglądów.
  Mnie się ten Gość (papież) podoba,bo idzie pod prąd a na to żeby tak robić trzeba być albo odważnym,albo głupim.Popatrz jak wielu to kole,nawet jakaś grupa kardynałów napisała list jako braterskie upomnienie. Tak ich boli,że chce rozwodników widzieć na łonie Kościoła a on w nich widzi ludzi nieszczęśliwych,odtrąconych przez Kościół.
  Poczucie humoru mam jak najbardziej,szczególnie wtedy gdy nie dotyczy to papieża.
  Proszę daj pokój @desperato,jego sprawa co robi,tym bardziej że za swoje pieniądze.
  Ja sam muszę się jeszcze wiele nauczyć,bo np.świeca niedźwiedzia u mnie leży odłogiem.:))

 • guyfawkes13

  @Doble 07

  Sorry, już się tak przyzwyczaiłem pisać do Ciebie my Friend, że sam widzisz(...).

  Swoją drogą to nie są takie proste sprawy z tym papiestwem i czystą (koszerną?) ewangelią, chodzą po głowie.:))

 • carrie-anne.moss

  @007
  :))

  A nie mówiłam

 • red.007

  @carrie
  Dlatego od razu wysłałem Ci to: :))
  Nie chcę wobec Ciebie być złośliwy,ja z amnestii jestem zadowolony.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Powstrzymuje się od komentarzy poza rynkowych ;-)
  A Ameryka gra na funta :-)
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=1d&t=c&a=lg&b=0
  Mam nadzieję, że już po korekcie i będzie spadać:-)

 • ignac9

  @ podczaszy
  "Co to oznacza być krzyżakiem proszę Pana?"
  Odpowiadam - to oznacza, mocno oberwać w 1410r pod Grunwaldem.

  A propos' , niedawno sieć sklepów Kaufland z okazji okrągłej rocznicy
  ich przebywania na naszej gościnnej ziemi, ogłosiła konkurs-hasło:
  Co łączy Polaków z jej supermarketami ?
  Odpowiedziałem - "Bitwa pod Grunwaldem 1410r", i niestety nic nie wygrałem.
  Do dziś jestem rozczarowany!

 • zillioner

  no to pisuary teraz biora sie za samozatrudnienie - ostatni bastion kapitalizmu - tzn zus 1200 + liniowy pit 19%...

  jak ma byc socjalizm to sie pisuary zdziwia ile zostanie w polszy specjalistow hehehe;b

  Koniec pracy na umowie zlecenia, zniknie samozatrudnienie

  Z rynku zniknie samozatrudnienie. Będą też nowe zasady rozliczania czasu spędzonego w firmie.
  Już niedługo przedsiębiorcy mogą się spodziewać gruntownych zmian w prawie pracy. Eksperci z Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy proponują rewolucję. Projekty nowych kodeksów indywidualnego i zbiorowego prawa pracy mają być gotowe w marcu 2018 r., tak by parlament mógł je uchwali jeszcze przed końcem tej kadencji. Najpierw musi jednak zaakceptować je rząd. Jeśli zaakceptuje, nowy kodeks pracy będzie zawierał wiele nowatorskich zmian zapowiedział prof. Arkadiusz Sobczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, szef zespołu indywidualnego prawa pracy w rządowej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Przewidujemy domniemanie istnienia stosunku pracy, co spowoduje, że z rynku powinny zniknąć praktycznie wszystkie umowy-zlecenia zawierane z pracownikami i o 2/3 powinna zmniejszyć się także liczba samozatrudnionych. Wyjątek miałby dotyczyć wyłącznie zatrudnienia osób młodych i tych w podeszłym wieku ujawnił profesor.

  www.rp.pl/Kadry/311139910-Koniec-pracy-na-umowie-zlecenia-zniknie-samozatrudnienie.html

 • podtworca

  @zillioner

  Bo Polak może godnie zarabiać za granicą, a w kraju to tylko gdy należy do grupy aktualnie obstawiającej koryto. A znając pisowskie poglądy na sprawiedliwość społeczną, należy się spodziewać stosowania nowego "prawa" wstecz. Setki tysięcy kułaków dorobiło się na samozatrudnieniu, niech oddadzą co nakradli :)

 • ignac9

  zillioner
  "no to pisuary teraz biora sie za samozatrudnienie"

  To jeszcze dorzuciłbym likwidację płatności gotówkowych- czyli z kamizelki, lub
  z rączki do rączki. I tak połowa Polaków płaci już kartami płatniczymi.
  Banki miałyby obowiązek poinformować urzędy skarbowe o określonym obrocie,
  tak jak w przy naszych inwestycjach kapitałowych.
  Jeśli delikwent nie złoży zeznania/wyjaśnienia fiskalnego to, przykładowo,
  z urzędu 19% podatek od obrotu. Krótko i bez kosztowo!

 • guyfawkes13

  Snopek z Grodziska ciekawie o Lutrze:
  www.youtube.com/watch?v=tvHNchrFNUk

 • guyfawkes13

  @Desperato

  Moim zdaniem frank powinien teraz iść do góry kilka tygodni.
  fxpro.ctrader.com/c/KzQrn

 • red.007

  @carrie
  Europanda łaskawie robi mój plan.
  Co ciekawe nieśmiało wybija linię prowadzoną po szczytach sierpnia i października.
  Jak potwierdzi re-testem,to północ w grze.
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=3m&t=c&a=ln&b=0

 • carrie-anne.moss

  @007
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=1m&t=c&a=ln&b=1
  Ja tu widzę sporo stref oporowych po drodze ;-)
  Mój faworyt
  stooq.pl/q/?s=gbpnzd&c=1m&t=c&a=ln&b=1
  wygląda jakby wychodził z reakumulacji. Tylko, że dzisiaj może bująć mocno, bo o 10:30 dane z UK, a o 11 bankierzy będę opowiadać baśnie z 1001 nocy ;-)

 • bialek.wojciech

  Niezły jestem:

  "Uwzględniając tę poprawkę można tempo wzrostu PKB w III kw. szacować na ok. +4,7 proc."

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=12930

  "Polska. PKB, wst. (III kwartał): +1,1% k/k i +4,7% r/r (prognoza +0,7% k/k i +4,5% r/r)"

  stooq.pl/mol/?id=7060

 • carrie-anne.moss

  @desperato
  invst.ly/5u2s7
  Jakby nie rysować idziemy sekwencją coraz niższe szczyty i dołki. Bez złamania sekwencji nie ma mowy nawet o większej korekcie.
  Natomiast testujemy szczyty z grudnia 2014, więc reakcja jest możliwa.
  invst.ly/5u2ti
  A czy będzie i jaka duża? Nie wiem.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Snopek z Grodziska ciekawie o Lutrze:
  www.youtube.com/watch?v=tvHNchrFNUk""

  Kto jest zainteresowany podsycaniem konfliktów pomiędzy katolikami a protestantami? Moskale?

  Jak ostatnio Polak (Jan Paweł II) zorganizował "zachodnią" czyli katolicko-protestancką ekipę:

  images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41c9GuiSswL._SX327_BO1,204,203,200_.jpg

  ... to Moskali "w try miga" cofnęło o 200-300 lat.

 • red.007

  @WB
  Tak,jest Pan dobry.
  Zatem IV kw. powinien jeszcze nie zawieść.
  A przesilenie kiedy?

 • globtroter321

  rzeczywiście szaleństwo z tą dynamiką , a krachu jak nie było tak nie ma czekamy na kolejne malunki i prace plastyczne szkoda tylko ludzi którzy w to wierzą bo po drugiej stronie monitora są ludzie i ich pieniądze

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Tak,jest Pan dobry.
  Zatem IV kw. powinien jeszcze nie zawieść.
  A przesilenie kiedy?"

  Bez przesady. Z tego, że potrafię przewidywać przeszłość, nie wynika, że znam przyszłość. ;)

  Tu jest "bazowy" scenariusz dla dynamiki PKB:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/06/Bazowy-scenariusz-dynamiki-PKB-w-Polsce.html

 • red.007

  @WB
  Temat pamiętam,czyli b.z.

 • desperato

  @carrie-anne.moss,
  @guyfawkes13,

  dziękuję za analizę :)

 • carrie-anne.moss

  @WB
  To ściga się Pan z wróżką Morganą :-D
  www.bankier.pl/wiadomosc/JP-Morgan-podniosl-prognoze-wzrostu-PKB-Polski-w-2017-do-4-1-proc-4033534.html

 • dociekliwy54

  @globtroter321
  "rzeczywiście szaleństwo z tą dynamiką , a krachu jak nie było tak nie ma czekamy na kolejne malunki i prace plastyczne szkoda tylko ludzi którzy w to wierzą bo po drugiej stronie monitora są ludzie i ich pieniądze ".
  Nie szkoda nikogo, kto inwestuje/spekuluje na cudzych analizach.
  To jest podstawowa wiedza. Tylko swoje własne doświadczenia mogą posłużyć do udanych inwestycji/spekulacji. Tu nie ma drogi na skróty. Nie da się w 10 godz, czy dni.

 • podczaszy1

  Ten poziom na Wig-u jest dla mnie bardzo istotny.

 • karnakufo

  WIG20 - wsparcie przebite tylko czy to nie fałszywka?:
  www.bankfotek.pl/view/2102679

 • m.jagusiak

  Bardzo ważne chwile właśnie trwają na....

  acemarketu.com/?p=264397

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Kto jest zainteresowany podsycaniem konfliktów pomiędzy katolikami a protestantami? Moskale?''

  Panie Wojtku, niech Pan da spokój z tą Rosją. Niech Pan sobie porówna PKB Polski i Rosji, za 20 lat będą to zbliżone wielkości. Nie długo będziemy się pytać ''a ileż ta Rosja ma dywizji?'':)))

  Poza tym, gdyby zidentyfikować ''ekipę'' obecnego papieża, to główne miejsce zajmuje w niej nie Reagan (Trump), tylko Putin - ''anioł pokoju'', którego Bergolio prosi o modlitwę.
  wiadomosci.onet.pl/swiat/za-co-papiez-lubi-putina/xcldzh2
  pl.sputniknews.com/swiat/20150822868189/

  Snopek opowiada różne głupoty, ale ma też trafne intuicje.

  Moim zdaniem Bergolio protestantyzuje (wygasza) Kościół w interesie Rzeszy.
  Wszechobecna mantra ''czystej ewangelii'' , czyli kompletnego ogłupienia i ominięcia teologii i Tradycji o tym świadczy.
  Protestantom też chodziło o ''czystą ewangelią'', czyli ucieczkę od rozumu, bo na gruncie teologii mogli tylko leżeć i kwiczeć.
  Odłamy luterańskie i kalwińskie nazywa się ewangelikami.

  Czy Kościół wcześniej nie znał ewangelii i nie opierał się na nich??? Znał doskonale, tylko w postulacie ''czystej ewangelii'' chodzi o dowolność interpretacji, bo religia się w ogóle nie liczy w tym przedsięwzięciu, tylko spreparowane ''opium dla ludu'' jako propagandowa przykrywka zmian własnościowych i politycznych.

  Jeżeli dziś Bergolio mówi o czystej ewangelii, i nawołuje do biedy, to także chodzi o własność i politykę, czyli w tym wypadku o komunistyczny ucisk Europy.

  Jest dwóch papieży w Rzymie, p i nie p.:))
  Sama logika podpowiada, że jeden papież jest prawdziwy, a drugi jest anty papieżem. Zamiast niewoli awiniońskiej, internowanie w Watykanie.

  Bergolio jest najbardziej niemieckim (i prorosujskim) papieżem, papieżem - heretykiem protestanckim.

  Trzeba się przyjżeć jak sobie radziła OdeSSa w tej Argentynie(...)? • billy_the_kangoor

  @teka52
  Pomylił się Pan, więc cały czas okazja na zakup tej waluty nadchodzi dużymi krokami.
  Cross-y będą u mnie trzy (3). Jeden zostawi 25% kapitału na CAD.
  @zulus
  TRY dobija dna. Straciłem to wszystko, co zarobiłem na ISTANBUL - jakiś czas temu pisałem, że na 110000 jest MAX, tam przeniosłem na TRY, ale okazuje się, że nie o to chodziło grającym. Trudna sprawa.
  @W20
  Cały czas pod kontrolą. Spada WIG, spadł MW40, spadł SW80, spadnie i W20 - bez sensu takie sztuczne trzymanie. Naganiam na ORGR na W20USD.
  tak było jest i będzie ;) Czas tych nieudanych szczytów na W20 jest sprzymierzeńcem Bears'ów.
  take care, billy_the_bear

 • desperato

  @m.jagusiak 2017/11/14 13:39:57
  "Bardzo ważne chwile właśnie trwają na....
  acemarketu.com/?p=264397"

  W istocie. Przyglądam się temu wykresowi z linku (bez obrazy ;) i wydaje mi się, że Linia górna kanału powinna rozpoczynać się od szczytu, przecinać 2-gi knot, a kończyć na przedostatnim - jak jest - w sumie oparta o 3 punkty (jak jest - niekoniecznie na ostatnim /bo nieznanym/ ruchu).
  Mnie wychodzi b.ważny Opór dla 1.1755-1.1762. W oparciu o geometrię Overbalance (najw. korekta - z 06.10) oraz w oparciu o 38.2% Fibo ze spadku od szczytu Głowy.
  Nie wydaje ci się, że to głębsza korekta? Bo mnie tak. Indeks USD broni się na 94,47 (kluczowa historycznie wartość - wielokrotne Wsparcie). Jeśli padnie, faktycznie może być różnie.
  Proszę nie traktuj tego wpisu jako wymądrzania się. To tylko polemika )

 • billy_the_kangoor

  desperato
  2017/11/14 14:48:56
  @m.jagusiak 2017/11/14 13:39:57
  "Bardzo ważne chwile właśnie trwają na....
  acemarketu.com/?p=264397"
  ,
  Pan Jagusiak, czy Stefaniak posłużył się swego czasu znajomością z pierwszej ręki wpływu spekuły na długie JPY.... Na szczęście uwierzyłem swoim doświadczeniom i sprzedałem Japońca nie słuchając tego pierd...nia.
  Co do CHF odezwę się jak będzie dno, OK?
  pozdrawiam, billy

 • ewiggin

  @guyfawkes
  Miotasz się i męczysz z tą religią i papieżem - którego ochrzciłeś już nawet antypapieżem, bo nie dostrzegasz pewnego ważnego rozróżnienia.
  Otóż sama istota religii - zawarta w ewangeliach - nie odnosi się do tego jak przetrwać na ziemi tylko jak osiągnąć zbawienie i życie wieczne w niebie. Życie i przetrwanie na ziemi w formie jakiejś tam cywilizacji, narodu, kultury, organizacji itp. nie ma z punktu widzenia życia wiecznego żadnego znaczenia.
  Cała zaś teologia i wszystkie akrobatyczne interpretacje ewangelii służą temu, żeby Kościół i cywilizacja, która go wspiera trwała na ziemi i wygrywała z innymi - konkurencyjnymi systemami.

  Papież Franciszek z punktu widzenia dążenia do zbawienia jest papieżem wspaniałym i godnym naśladowania.
  Ale z punktu widzenia przetrwania Kościoła i cywilizacji chrześcijańskiej na ziemi jest antypapieżem - niszczycielem.

  Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie:
  Czy mnie, jako chrześcijaninowi powinno zależeć na zbawieniu czy na przetrwaniu na ziemi?

  Niestety - wybór ogranicza się do albo albo. Nie można bowiem zjeść ciastka i mieć ciastka - jakbyś tego @guyfawkes chciał. Po prostu, jak będziesz się troszczył o przetrwanie na ziemi to nie będziesz zbawiony. Jak będziesz troszczył się o zbawienie duszy - szybko zginiesz albo będziesz siedział gdzieś w przytułku.
 • desperato

  @billy_the_kangoor,
  "Co do CHF odezwę się jak będzie dno, OK?
  pozdrawiam, billy"

  A gdzie będzie ... ?

 • billy_the_kangoor

  ...na 7.90? - dziś jest 8.50.
  Dopasuj walutę, którą mam :)
  Powodzenia!
  billy

 • ewiggin

  Z tego co napisałem powyżej na temat Kościoła nasuwa się przykry wniosek:
  Kościół, żeby przetrwać jako silna organizacja na ziemi, musi postępować wbrew głoszonym przez siebie ideom.
  Bo przetrwanie zawsze pociąga za sobą rywalizację a rywalizacja to w takim czy innym sensie walka - polityczna, o władzę, o wiernych, o wpływy, o pieniądze etc...
  Nie ma tu miejsca na nadstawienie drugiego policzka.

 • red.007

  @desperato
  Prościzna,waluta obojętna wystarczy,że spadek z 8,50 na 7,90,to 7%
  CHF/PLN 3,64 - 7% to 3,38
  I tak coś kiedyś Ci pisałem,że pasuje mi 3,30.

 • guyfawkes13

  @WB

  No widzi Pan, Panie Wojtku, @ewiggin spenetrował istotę herezji ewangelistycznej, dobra (neo)komunistyczna szkoła. Od razu kawa na ławę, o co chodzi, żeby chrześcijaństwo zniknęło, a broń Boże nie tykało stanowisk, banków, cywilizacji itd.
  Podobną abnegację głosi Bergolio.
  Tylko że tak sie składa, że jest zupełnie odwrotnie. Postulat ''Czyńcie sobie ziemię poddaną'' ma w Nowym Testamencie odzwierciedlenie w założeniu Kościoła, którego bramy piekielne nie przemogą.
  Sam Bóg stwarzając naturę , ciało i rozum człowieka , zapoczątkował (zadał) cywilizację.

  Ten cały destrukcyjny ''czysty'' ewangelizm zmierza do cywilizacji śmierci - klęski człowieka, ma źródła manichejskie, gnostyczne i niewiadomo jakie. A jak nie wiadomo o co chodzi, to oczywiście chodzi o hajs.:))

  Czytamy, że ''Różokrzyż termin odnoszący się do ruchu i nauki głoszonej przez kontynuatorów starożytnych szkół misteryjnych, jacy pojawili się na przestrzeni XV wieku, a którzy nawiązywali do idei zawartych w tradycjach gnostyckich głoszonych wcześniej m.in. przez esseńczyków, manichejczyków, katarów''.
  I tego postulatu, że chrześcijanie mają ewangelicznie wyzdychać, a wszelkie dobra zostawić dla kogo innego, nie sposób tego nie skojarzyć z rozkwitem banków.:)))
  Tak wygląda różokrzyż Lutra:
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/LutherRose.jpg
  Reformacja została przygotowana przez różokrzyżowców (banki), miała miejsce tam, gdzie oni działali. Byli też czynni w kwestii projektowania rozbiorów Polski (np. Komenski). Po co katolikom takie duże państwo, trzeba im pomóc w osiągnięciu zbawienia i to państwo zniszczyć.
  Jak widać całe to bałamuctwo ''czystoewangeliczne'' jest bardzo proste i czytelne, jak alfabet radzieckiego uczonego Brajlińskiego:)))
  Ktoś ma nie mieć, aby mieć mógł ktoś. • podczaszy1

  No to w RWPG 2 chyba też powoli dociera,że to już koniec balu.

 • bialek.wojciech

  Jak się ktoś nudzi:

  okiemmaklera.com/cykl-gospodarczy-wojciech-bialek/

 • guyfawkes13

  @WB

  Trzeba zestawić fakty:

  //Bankowość w nowoczesnym sensie zaczęła rozwijać się od XIV wieku//

  //Różokrzyż termin odnoszący się do ruchu i nauki głoszonej przez kontynuatorów starożytnych szkół misteryjnych, jacy pojawili się na przestrzeni XV wieku//

  Wszystko gra i koliduje. Nigdy nie było żadnych spontanicznych rewolucji, ani wojen religijnych. Zawsze chodziło o własność, hajs. A te wszystkie pierdoły ideologiczne (jak np. czysta ewangelia) są tylko do mieszania w głowach, kreowania konfliktu i mobilizacji mięsa armatniego.

  Bardzo ładnym przykładem o co się rozchodzi jest pieśń trubadurska (zapewne z Oksytanii). Kościół cywilizując Europę wprowadzał Pax et Treuga Dei. Ale to było niekorzystne dla banków. Proszę zwrócić uwagę na puentę, która nie pozostawia wątpliwości:
  www.youtube.com/watch?v=6DBy_Ssn0KE

 • red.007

  Noo,wreszcie jakiś odwrót na WTI

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No to mamy zlokalizowane dwa ośrodki władzy tj. Kościół i banki. Co z trzecim o którym wspominał Gabriel M. tj. synagogą ?

 • carrie-anne.moss

  @007
  Prościzna,waluta obojętna wystarczy,że spadek z 8,50 na 7,90,to 7%
  CHF/PLN 3,64 - 7% to 3,38
  I tak coś kiedyś Ci pisałem,że pasuje mi 3,30.

  Tak to nie działa, chyba że waluta Billy'ego ma pegg'a do PLN.
  Jak zwykle się czepiam :P

 • ewiggin

  @guyfawkes:
  ""Jak widać całe to bałamuctwo ''czystoewangeliczne'' jest bardzo proste i czytelne, jak alfabet radzieckiego uczonego Brajlińskiego:)))
  Ktoś ma nie mieć, aby mieć mógł ktoś."

  - No cóż. Pretensje kieruj do autora Ewangelii a nie do mnie. Ja tylko wyciągam uczciwe, logiczne wnioski... a Ty dalej rób szpagaty interpretacyjne. Na pewno wymyślisz tak, żeby było Ci wygodnie.

 • red.007

  @carrie
  Co Ty z tym czepianiem,pewnie że tak nie działa.
  Chodzi o skrótowe myślenie,Billy oczekuje spadków czegoś tam i wówczas będzie dołek franka a że sobie dopasowałem trochę na oko,to inna broszka.:))

 • ewiggin

  @guyfawkes:
  "A te wszystkie pierdoły ideologiczne (jak np. czysta ewangelia) są tylko do mieszania w głowach, kreowania konfliktu i mobilizacji mięsa armatniego."

  - No, i jak to mówią w jakiejś reklamie - "już w porządku mój żołądku".

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Na synagogach, to ja się nie znam.
  Skoro księcia Karola stawia się do pionu za pomocą argumentu antysemityzmu, to mogłoby znaczyć, że w Brytanii ponad monarchią Windsorów jest jeszcze jakaś ważniejsza monarchia, ale jej charakter określiłbym raczej jako fenicko-baniloński:))
  Nawet król Salomon , mimo iż obdarzony nadzwyczajnym rozumem i łaską zbudowania Świątyni, ostatecznie przechodzi na stronę Fenicjan.

  //Zwierzęciem symbolizującym potęgę Baala jest byk//

  poetsandquants.com/wp-content/uploads/2014/12/Bull-2.jpg

 • red.007

  @carrie
  Miałem pod koniec października taki pomysł:
  " red.007
  2017/10/28 12:23:06
  Na głównej parze jest RGR i to już jest fakt.Niektórzy są przekonani,że może to spowodować odwrócenie trendu.Ja staram się w każdym "nieszczęściu" dostrzegać
  coś pozytywnego.Sądzę,że spadki od września mogą wyrysować formację flagi czyli układ pro-wzrostowy.Malunek poniżej w formie poglądowej czyli nie czytamy pipsowo a chodzi bardziej o ideę tego malunku.Może wybić już po pierwszym podejściu do górnej bandy a może dopiero za drugim."
  www.bankfotek.pl/image/2100642
  dziś jest tak:
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  czyli wybicie i teraz pytanie północ czy południe?
  Ja po re-teście jestem za północą,bo oprócz wybicia górnej linii flagi nastąpiło zanegowanie RGR-a(pokonane ramiona)

 • zulus_chacka

  @ billy

  Nie jestem przekonany do spadkow na w20. Podobnie do USA..... nawet 1 proc glowny indeks spasc nie potrafi

 • 2noob

  @zulus,
  przez lata łapałes eski,teraz kiedy jestesmy na zakrecie od tygodni zaślepiony jest kolega wzrostem.gorka koniec przyszłego tyg.dax mial cel hossy 13500/600 ,janki nadbija jeszcze raz szczyt po wczensiejszym zejsciu 2540-50?
  dla fw minimalny cel 2206 w doł

 • zulus_chacka

  @2noob

  Czyli kolega tez szczytu widzi..... Coz ,zycie

 • 2w3zalamana

  "...o zachowaniu WIG-u 20 decydują zaś inwestorzy instytucjonalni - głównie zagraniczni."
  A może po prostu jeśli linia trendu jaką można na przykład na tym wykresie zostanie przełamana to zrealizuje się korekta na WIG20 w postaci realizacji RGR. A jak się nie przełamie to trend wzrostowy będzie kontynuowany.
  ?

 • 2w3zalamana

  "...o zachowaniu WIG-u 20 decydują zaś inwestorzy instytucjonalni - głównie zagraniczni."
  A może po prostu jeśli linia trendu jaką można na przykład na tym wykresie:
  stooq.pl/q/?s=eem.us&c=1y&t=l&a=lg&b=0
  zostanie przełamana to zrealizuje się korekta na WIG20 w postaci realizacji RGR. A jak się nie przełamie to trend wzrostowy będzie kontynuowany.
  ?

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Proszę, wytłumacz mi wg Twoich zapatrywań kto jest heretykiem:
  - Jakub de Molay Wielki Mistrz Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona
  - Filip Piękny i jego wspólnik Klemens V?
  A może wszyscy trzej?

 • karnakufo

  Śledzę zachowanie naszej forpoczty - stąd może pójść sygnał co do dalszego średnioteminowego ruchu naszego WIG20:
  www.bankfotek.pl/view/2102715

 • guyfawkes13

  @WB

  Ha ha!
  Przeczytałem te Pana wywiad.
  Na pytanie czy Pan inwestuje, odpowiedź wymijająca, że analityk powinien być czystego serca, niezaangażowany itd.
  Czyli znowu mamy problem ''czystej ewangelii'' w pewnym wariancie, tym razem posiadanie (inwestycji) ma źle wpływać na poznanie (już nie na zbawienie).

  Ale my w to nie wierzymy of course :))))

  Analizowanie bez inwestowania to tak jak , za przeproszeniem, pieniądze bez wartości, albo..... na filmie po 26 minucie
  :))))))))))))))))))

  www.cda.pl/video/1516358f

 • carrie-anne.moss

  @007
  Skrót myślowy i broszka, to już spora kumulacja ;-)
  Ja czekam co się wydarzy w trakcie testowania prawego ramienia rzekomego RGR.
  To może być wskazówka dla W20.

 • desperato

  @red.007,
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  "czyli wybicie i teraz pytanie północ czy południe?
  Ja po re-teście jestem za północą,bo oprócz wybicia górnej linii flagi nastąpiło zanegowanie RGR-a(pokonane ramiona)"

  A wg mnie jak nie padnie 1.18050 (38.2% zniesienia z 08.2014) to nie będzie północy. A dalej jeszcze - bo dla 1.1860 - jest jeszcze 2 zgrupowanie Oporu podaży (wzmacnia go dołek z 06.2010)...choć raczej jak padnie 38.2% to może zadziałać reguła przeciągania...

 • red.007

  @desperato
  1,1860 pokonamy jeszcze w listopadzie ale najpierw korekta jako re-test.
  Natomiast wrześniowy szczyt po grudniowym Fed.

 • karnakufo

  Złotówka wbrew oczekiwaniom jej osłabienia nadal się umacnia:
  www.bankfotek.pl/view/2102717

 • red.007

  @karnakufo
  Moje oczekiwania od grudnia są są za umacnianiem złotówki więc nie ma niczego wbrew.
  "red.007
  2017/02/10 09:53:25
  Rośnij moja złotówko,niech moc będzie z tobą."

  a ostatnio:

  " red.007
  2017/11/11 19:54:49
  Potencjalny zasięg wzrostu kończącego umocnienie złotówki w średnim terminie to 73,6. "

 • karnakufo

  U mnie jest sygnał S na WIG20, oby nie fałszywka::)
  www.bankfotek.pl/view/2102721

 • guyfawkes13

  @Carrie

  O widzisz, to jest ciekawe pytanie, tyle że my nie znamy historii(...).
  A sprawa templariuszy, twórców największej potęgi finansowej, po upadku której powstał system bankowy Włoch itd jest szczególnie zagmatwana.
  Klemenc V był w niewoli.
  Filipowi Pięknemu nie wierzę.
  Co do templariuszy, to mogli nie być jednolici.
  Wygląda na to, że zostali na Bliskim Wschodzie byli celowo doprowadzeni do rozgromienia przez swojego wielkiego mistrza Gerarda de Riedefort, który ''Został wybrany wielkim mistrzem w wyniku intryg i postępując wbrew zasadom doprowadził do klęski w bitwie u żródła Cresson, ale przede wszystkim doprowadził do klęski pod Hittin.

  //Pod Hittinem zniszczona została największa armia, jaka kiedykolwiek została wystawiona przez Królestwo Jerozolimskie. Chrześcijanie utracili Relikwię Krzyża Świętego. Bitwa ta była największą klęską chrześcijan w walce z muzułmanami w Ziemi Świętej. Pojmano większość baronów Królestwa. Miasta i zamki, które wystawiły oddziały biorące udział w bitwie, po ich stracie stały się łatwym celem dla Saladyna.
  Wkrótce po tym zwycięstwie Saladyn zdobył Jerozolimę i większość miast Królestwa Jerozolimskiego. Od tego czasu, pomimo jeszcze nielicznych sukcesów krzyżowców, datuje się stopniowy upadek Królestwa.//

  I co ciekawe, Saladyn wbrew obyczajom wypuścił Gerarda z niewoli, zamiast go ściąć.
  Klęska ta umożliwiła wejście do gry Ryszarda Lwie Serce z III wyprawą krzyżową. Dopiero wtedy zginął Gerard de Riedefort, podczas oblężenia Akki. Tam nie było walk, tylko czekanie na kapitulację, odwrotnie niż za Aleksandra wielkiego, który Akkę zdobywał ostro, usypując między Akką a lądem groblę, po której wdarły się do miasta jego wojska.
  No ale podczas tej wyprawy zginął też Fryderyk Barbarossa, więc mimo że Ryszard w zasadzie cały czas negocjował z Saladynem warunki handlu, markując tylko jakieś utarczki, ważni ludzie mieli pecha. Sam Ryszard znalazł się nie wiadomo jak, w niewoli u księcia Austrii Leopolda , którego wcześniej pod Akką wymiksował z interesów. Leopold obwiniał w dodatku Ryszarda za śmierć swojego kuzyna, Konrada z Montferratu.

  Ostatecznie Ryszard znalazł się w rękach księcia saskiego Henryka Lwa, który zrządał astronomicznego okupu. Warto się nad tym zastanowić, czy to było za Fryderyka Barbarossę, czy za wyłączenie z układu z Saladynem???

  //Cesarz zażądał za Ryszarda okupu w wysokości 150 000 marek. Królowa Eleonora rozpoczęła zbieranie tej sumy. Posiadacze ziemscy byli zobowiązani zapłacić czwartą część wartości ich posiadłości, podatki zostały podwyższone, a skarby kościelne skonfiskowane. Henryk zapowiedział, że uwolni króla po przekazaniu mu 2/3 sumy okupu. Tymczasem Filip August i Jan bez Ziemi zaoferowali cesarzowi 80 tys. marek, jeśli przetrzyma on Ryszarda w więzieniu do 1194 r. Henryk odrzucił tę propozycję. Pieniądze został przekazane cesarzowi przez jego ambasadorów i Ryszard odzyskał wolność. Filip August napisał wówczas do Jana: Strzeż się. Diabeł jest na wolności.//

  Parę zdań a ileż treści !

  Na marginesie warto dodać, że Leopold wkrótce złamał nogę i niestety, wdała się gangrena, nie pomogło nawet odcięcie nogi. Jego syn musiał ''Jego syn Leopold VI Sławny chcąc pochować ojca w poświęconej ziemi musiał odesłać angielskich zakładników i zrezygnować z reszty okupu.''

  Chodzi mi o to, że zupełnie nie rozumiemy tego okresu poza znajomością pewnych ... narracji.

 • karnakufo

  sWIG80 - może być już blisko do punktu zwrotnego;
  www.bankfotek.pl/view/2102724

 • desperato

  odnośnie złotego. Ktoś (zagr. inwestorzy) niezłą kasę w PL-landzie wpakował (w regionie) i teraz tylko pilnuje swojego. NIE wierzę w moc zł jako takiej. Myślę, że kłopoty w UE zaczną się, kiedy podskoczy inflacja w krajach poddostawcach do Made in Germany. Wtedy się wszystko rozjedzie. Na razie zamiata się toksyczne kredyty (zakrywa włoskie banki - viva Draghi :). A za wszystko płacą Niemcy, choć najbardziej korzystają w UE.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Pod Akką były walki ale raczej na odleglość i oblegający krzyżowcy byli otoczeni przez wojska Saladyna. W sumie wszystko było niejako pozorowane z obu stron, aż wynegocjowano kapitulację tego kluczowego dla handlu śródziemnomorskiego miasta (kiedyś fenickiego). Konrad z Montferratu zatknął na murach Akki chorągwie zdobywców.
  Został później zamordowany skrytobójczo przez sektę assasynów, ale Leopold obwiniał Ryszarda Lwie Serce o inspirowanie zabójstwa. Ale to osobna historia...

 • guyfawkes13

  @Carrie

  W pewnej analogii jest tak, że kiedyś oskarżano o zbrodnie przeciw wierze, tak jak dziś oskarża się czasem o zbrodnie przeciw demokracji. Widzimy na własnym przykładzie, że przecież wcale nie chodzi o żadną demokrację(...).
  I władcy świeccy masowo nadużywali oskarżeń religijnych w swoich porachunkach. Dlatego powstała Inkwizycja, żeby temu zapobiegać i ucywilizować wymiar sprawiedliwości.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Ideologiczna, oświeceniowa wersja historii, której nas uczono, nie ma sensu.

 • marenubium99

  Interesująca zarówno analiza jak i wnioski, czekam na kolejne.

 • guyfawkes13

  biznes.interia.pl/wiadomosci/news/polityka-surowcowa-panstwa-polska-ma-wielkie-zasoby,2545248,4199

 • karnakufo

  Piękne otwarcie dla miśka - zgodnie z sygnałem. :)

 • m.jagusiak

  Ale nie oszukujmy się...

  acemarketu.com/?p=264452

 • ewiggin

  Dla piewców Antoniego M. i dobrej zmiany w WP. Podsumowanie dwóch lat:
  www.defence24.pl/697418,przelom-czy-stagnacja-dwa-lata-macierewicza-w-modernizacji-armii-raport

  Pod tekstem ponad 90% negatywnych komentarzy - no ale tam pewnie sami zdrajcy piszą ;-)

 • konsultant121

  Widać jakich mamy wyedukowanych inwestorów:) Wskaźnik INI to teraz wskaźnik wyprzedzający podobnie jak przed Brexitem:)))

 • konsultant121

  @ewiggin
  Każda zmiana jest ciężka dla dotkniętych zmianą:)) A dlaczego czytasz komentarze a nie sam tekst?:)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Cenzura w Defence24 (z uchem w środku) nigdy nie przepuściła żadnego mojego komentarza. Komunistyczna kreacja ''opinii publicznej'' jak w gazowni.:)))

 • ewiggin

  @konsultant
  A skąd wniosek, że nie przeczytałem tekstu?
  Oczywiście, przeczytałem - bardzo rzetelny. Chyba najczęściej występujące w nim słowo to "opóźnienie, opóźnienie, opóźnienie" - dotyczy to chyba wszystkich kwiecistych zapowiedzi Antoniego. Ale do kilku zapowiedzi nawet nie pasuje "opóźnienie" bo na zapowiedziach się skończyło.

 • ewiggin

  @GUYFAWKES:
  "Cenzura w Defence24 (z uchem w środku) nigdy nie przepuściła żadnego mojego komentarza."

  - Pewnie linkowałeś reporters albo jakąś inną ruską propagandę.

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Ruska, a właściwie sowiecka propaganda ,to jest w twoich komentarzach. Nie musisz mieć do niej żadnego linku, bo w niej żyjesz, poruszasz się i jesteś. A bez niej nie istniejesz.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Zwierzęciem symbolizującym potęgę Baala jest byk".
  A to już wiem dlaczego jestem najczęściej niedżwiedziem na GPW. Chyba intuicja mnie cały czas chroniła.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  :)))
  Najlepiej być poza tą symboliką.
  Ustrój fenicki był taki, że mieli w swoich miastach symbolicznego króla, ale rzeczywiste rządy należały do oligarchii kupiecko-finansowej. Dominowali w handlu morskim. Obracali różnymi towarami, ale chyba najważniejsze były metale i niewolnicy. Odkryli Brytanię jako ''wyspy cynowe'' , pływali do Ameryki (Południowej) i ''wynaleźli'' pieniądz, czy raczej zastosowali pieniądz kruszcowy w handlu na dużą skalę. Mieli związki z Atenami, które prowadziły ekspansję handlową.
  I tak to jest do dziś, pieniądz, niewolnicy, Brytania, demokracja...:))))
  I byk.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Baal był czczony też jako Moloch. Specyfiką tego kultu było składanie w ofierze małych dzieci przez spalenie ich w świętym ogniu (''przejście przez ogień'').

  Kult szatański.
  // Średniowieczna demonologia uznaje Molocha za jednego z demonów.//

  Kartagina - dominująca morska potęga handlowa w ówczesnym świecie była miastem fenickim. Na małym terenie wielopiętrowe domy z wodociągami i kanalizacją, o bardzo wysokim standardzie. Taki starożytny Manhattan.

  //W 1921 roku na terenie Kartaginy (w starożytności fenickiej kolonii) odnaleziono przyświątynne cmentarzyska nadpalonych kości tysięcy dzieci. Kult w tej formie sprawowany był przez co najmniej 300 lat aż do zniszczenia Kartaginy przez Rzymian//

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  "Baal był czczony też jako Moloch. Specyfiką tego kultu było składanie w ofierze małych dzieci przez spalenie ich w świętym ogniu (''przejście przez ogień'')."
  To pewnie dlatego Bóg kazał izraelitom w ziemi Kanaan pozostawiać zgliszcza i nie brać jeńców. Ale Salomonowi się jeszcze upiekło z powodu konieczności dotrzymania umowy "pacta sum...

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Rzymianie Kartaginę po trzech wojnach zburzyli, a teren na którym stała zasypali solą, żeby już nigdy nic tam nie wyrosło.
  Sam widzisz Waszmość, że konflikt łacińsko-fenicki jest bardzo stary, jeszcze sprzed chrześcijaństwa.
  Warto w tym kontekście posłuchać trubadura, jak przedstawia Imperium Rzymskie jako coś w rodzaju sowietów, a Juliusza Cezara , który dokonał oddłużenia Rzymian, odebrał kreację pieniądza ''spekulantom'' i zamierzał wyprawić się na wschód w kierunku szlaków handlowych (czego już nie dożył), jako kogoś w rodzaju Stalina.
  www.youtube.com/watch?v=YgiqvHS3mcM

 • carrie-anne.moss

  @guy

  W pewnej analogii jest tak, że kiedyś oskarżano o zbrodnie przeciw wierze, tak jak dziś oskarża się czasem o zbrodnie przeciw demokracji. Widzimy na własnym przykładzie, że przecież wcale nie chodzi o żadną demokrację(...).

  Dlaczego "kiedyś"?


  I władcy świeccy masowo nadużywali oskarżeń religijnych w swoich porachunkach. Dlatego powstała Inkwizycja, żeby temu zapobiegać i ucywilizować wymiar sprawiedliwości.

  Raczysz żartować, oczywiście?
  A może powinnam nazywać Cię Gui? :P
  Tak poważnie, to gdyby było tak jak piszesz, to JPII nie przepraszałby chyba?

 • podczaszy1

  RWPG2 chyba zaczyna się orientować,że bal się kończy.

 • podczaszy1

  No to czekamy jeszcze na współczesnych Siuksów z za wielkiej wody/ tam taka mała rgr/. No z zastrzeżeniem,że AT jest mocno, mocno przereklamowana.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Niekiedy przeprasza się choć tak na prawdę nie ma za co, a wręcz przeciwnie.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Mówię Ci, że opierasz się na wersji oświeceniowej.
  Najbardziej krytykujemy w inkwizycji to, co robiła oświecona inkwizycja protestancka masowo (polowania na czarownice).
  Nowoczesne procedury sądowe opierają się na cywilizacyjnych osiągnięciach inkwizycji. Np. instytucja adwokata, czy zasada, że psychicznie chorych się nie sądzi.
  Poza tym w procesie inkwizycyjnym na wielu etapach oskarżony miał szansę okazać skruchę i uniknąć kary, albo sprowadzić ją do jakiejś tam formy pokuty, czego dziś już nie ma.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Przykład.
  "Wybaczamy i prosimy o wybaczenie".

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Siuksowie mogą dziś zrobić flash crash, jak przełamią strefę cieni.
  fxpro.ctrader.com/c/gVXrn

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Wydaje się, że klasyczny koniec balu jest na Nikkeju.
  invst.ly/5ujqc
  invst.ly/5ujqs
  fxpro.ctrader.com/c/vVXrn

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Wydaje się ,że klasyczny koniec balu jest na Nikkeju."
  Coś na ten temat wspominała @ carrie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Parę tygodni temu inaczej sobie wyobrażałem dolara w takiej sytuacji...:((
  invst.ly/5ujtx

 • karnakufo

  WIG20 krótkoterminowo wyprzedany ====> mogą być okazje do brania na podbiciach S.

 • billy_the_kangoor

  ..."jadom, jadom Misie, cieszom im się pysie" - tak po ślunsku ;)
  take care, billy_the_bear

 • karnakufo

  @billy_the_kangoor
  ""jadom, jadom Misie, cieszom im się pysie" - tak po ślunsku ;)
  take care, billy_the_bear"
  Z górki na pazurki, jazda bez trzymanki.

 • konsultant121

  @billy Ale te misie nie ciągną mi walut:)))

 • billy_the_kangoor

  ...jak nie ciągną? :-)
  stooq.com/q/?s=audjpy
  NIe wiem, jaki debil trzyma PLN, ale za chwilę przestanie trzymać.
  b.

 • konsultant121

  @billy
  Oj ty miodzie na moje serce:))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Po danych o 14,30 może być odwrót dolara.

 • bartalsi

  To kiedy CHF po 3.3?

 • carrie-anne.moss

  @Billy
  A mówiłeś, że nie kupować JPY :P

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Stopniowo wszystko się wyjaśnia dzięki sercom gorejącym (po lewej stronie of course)
  Tylko że wbrew tytułowi artykułu, to nie jest żaden absurd. Absurdem jest oczekiwać czegoś innego niż komunizm.
  wpolityce.pl/polityka/367114-absurd-i-paranoja-lewaccy-europoslowie-chca-potepienia-polski-za-represje-wymierzone-przeciwko-komunistom

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Waszmość, jak się wchodzi do kołchozu to nie powinno się dziwić,że tam komuniści są pod ochroną.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Przecież ja się nie dziwię:))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No właściwie ,rzeczywiście.

 • billy_the_kangoor

  ...Mówiłem, kiedy sprzedawać JPY.
  nie mam JPY, zostały ochłapy + AJ.
  Tutaj masz podpowiedź, co robić z JPY.
  stooq.com/q/a/?s=jpykrw
  To nie jest pozycja (wartościowo), którą mógłbym się pochwalić.
  Bardziej zawziąłem się na W20USD, NASDAQ (AAPL, FCB, GOOGL) i uważamnadal , że obrałem w sierpniu b. dobry kierunek. Cierpliwość popłaca.
  @bartalsi CHF będziesz miał w momencie, kiedy wyjdzie z "kolebki" VIX.
  Tworzy się spodek, więc.... Uważam, że to tylko korekta, ale zawsze.
  take care, billy_the_bear

 • carrie-anne.moss

  @Gui

  A jak nie wiadomo o co chodzi, to oczywiście chodzi o hajs.:))

  co robiła oświecona inkwizycja protestancka

  "Ubogich" Rycerzy Chrystusa też załatwiła protestancka inkwizycja i schowała pergamin na 700 lat? Przecież to był zwykły skok na największych bankierów ówczesnej Europy :P
  Połowa kasy dla Filipa, a druga na Istituto per le Opere di Religione?
  Tyle, że Filip nie był głupi i nie wypuścił cennego zakładnika ;-)

 • desperato

  @billy_the_kangoor,
  "@bartalsi CHF będziesz miał w momencie, kiedy wyjdzie z "kolebki" VIX.
  Tworzy się spodek, więc.... Uważam, że to tylko korekta, ale zawsze."

  Mógłbyś mi rozszyfrować to co napisałeś? Nie chwytam.

 • podczaszy1

  @ carrie
  O jakim pergaminie mówisz?

 • carrie-anne.moss

  @Billy
  invst.ly/5ul9r dalej myślisz, że spadnie do 122?
  bo invst.ly/5ulah

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Niekiedy przeprasza się choć tak na prawdę nie ma za co, a wręcz przeciwnie.

  www.kosciol.pl/article.php?story=20040615160343384

 • guyfawkes13

  @Carrie

  No nieee wiem...
  Chyba to nie było takie proste.

  //Ulegając naciskom króla Francji 3 kwietnia 1312 roku papież Klemens V na Soborze w Vienne bullą Vox in exscelso zawiesił zakon, ostatecznie jednak uniewinnił go z zarzutów o herezję. Po zawieszeniu zakonu templariuszy dobra jego zostały przez papieża przekazane joannitom, jednak nie wszystkie udało im się przejąć, część przejęli bowiem lokalni władcy//

  Różnie było w różnych krajach, i pomimo że ''wielu templariuszy poniosło śmierć przez spalenie na stosie, w tym wielki mistrz Jakub de Molay i 54 innych dostojników zakonnych'', to hajsu nie znaleziono.
  A przecież mogłoby się wydawać, że śledczy dysponowali skutecznymi narzędziami do ''wyduszania'' informacji. Jeden czy drugi mógł się zaprzeć i nic nie powiedzieć, ale wszyscy?
  Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że ci wszyscy mistrzowie ze świecznika[sic!] mogli nie wiedzieć gdzie się podział hajs, to mogli wiedzieć inni - starsi i mądrzejsi.
  Podobno hajs templariuszy stworzył Szwajcarię.

  // Przełomem było zwycięstwo nad armią Habsburgów w bitwie pod Morgarten 15 listopada 1315. Zwycięstwo to przyczyniło się do późniejszych akcesji.//

  W tej bitwie 1500 szwajcarskich pastuszków pokonało 9000 zawodowej armii Habsburgów. Różnie się o niej pisze, ale legenda głosi, że decydujące było uderzenie ''białych rycerzy'':)))

  Templariusze zniknęli, Konfederacja Szwajcarska powstała:)))
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9a/Armoiries_Hugues_de_Payens.svg/1200px-Armoiries_Hugues_de_Payens.svg.png
  static1.platine.pl/i/herby/herby_panstw/Szwajcaria.jpg

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  pl.wikipedia.org/wiki/Pergamin_z_Chinon

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  www.kosciol.pl/article.php/20071025224300209

  "Klemens V poświęcił templariuszy ze względu na układ, jaki zawarł z królem Francji, zanim stał się papieżem, obiecując mu wydać templariuszy w jego ręce w zamian za wsparcie jego kandydatury na urząd papieski. "

 • billy_the_kangoor

  @Carrie
  stooq.com/q/?s=^nkx&c=3m&t=l&a=lg&b=0
  a w taki sposób wyobrażam sobie WIG.
  stooq.com/q/?s=^ibex&c=1y&t=l&a=lg&b=0
  Oczywiście, odpowiedź brzmi: "Catalogna" ;)
  Nie istnieją przesłanki (takie ekonomiczne) kupna / sprzedaży UJ-a.
  Masz dziesiątki innych par walutowych, tutaj dwie "misiowe". Więcej traci się na swapach, aniżeli zyskuje na kursie. Dziś ładnie USD zapikował, ale to trzeba się wstrzelić....
  Co dotyczy 10Y Notes, to muszę jeszcze raz spojrzeć na te kreski.... Narysowałem, tak wyszło 122, do weryfikacji :)
  @Desperado
  Popatrz na Volatility Index, narysuj coś na nim (weekly) ;)
  Docelowo strzelam w zamknięcie luki.
  stooq.com/q/?s=vixy.us&c=5m&t=l&a=lg&b=0
  take care, billy

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //Klemens V poświęcił templariuszy ze względu na układ...//

  Błądzisz w labiryncie oświeceniowej politgramoty.
  Kto kogo wydał i jaki to miało sens, skoro zniknął hajs, góra złota ,która po prostu zmieniła formy organizacyjne? Powstała Szwajcaria i banki włoskie.
  Nie da się zrozumieć historii bez zrozumienia hajsu. Filip złapał powietrze.
  Umarł pół roku po Jaques'ie de Molay. Trzech synów Filipa rządziło w sumie 14 lat.
  Jeden przeżył 27 lat, drugi - 28 lat, trzeci - 34 lata. Przynajmniej dwóch z nich otruto.
  Po nich skończyła się główna linia Kapetyngów na tronie Francji.

 • desperato

  @billy_the_kangoor,
  "Popatrz na Volatility Index, narysuj coś na nim (weekly) ;)
  Docelowo strzelam w zamknięcie luki.
  stooq.com/q/?s=vixy.us&c=5m&t=l&a=lg&b=0"

  Dziękuję za szybką reakcję i odp. ) Nie wszystkim chce się odpisywać ;) Tym bardziej Szacunek )

 • dociekliwy54

  @guyfawkes
  @Carrie
  Druon nie pisał krytycznie o Klemensie.
  Wg. autora wyklętych, raczej starał się ratować co się da mając świadomość, że Filip jest panem doczesnym całej Chrześcijańskiej Francji. Trwał również wyścig z czasem. Chodziło o jak najszybsze dotarcie do uwięzionych Templariuszy zanim się wysypią zwłaszcza z win niepopełnionych.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Wysypaliby się nawet z win nie popełnionych, ale nie wysypali się z hajsu.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Klątwa, jaka dotknęła króla Filipa IV i jego synów kojarzy mi się z klątwą, jaka dotknęła prezydenta Kennedy'ego i jego rodzinę, po tym jak probował wyeliminować własnych ''templariuszy'' przez emisję rządową (!) dolarów opartych na srebrze:))

 • datik

  @billy

  stooq.com/q/?s=vixy.us&c=1y&t=c&a=lg&b=0

  czy to jest ten wielokrotnie przytaczany indeks "strachu' ?
  (nie umiem sie poruszać w tym STOOQu )

 • konsultant121

  @billy
  I pytanie ktora to luka na powyzszym wykresie VIXa czy wrzesniowa czy kwietniowa;)

 • karnakufo

  Co da się zauważyć - nie chcą sypać na bankach.
  Ale myślę, że w końcu wymiękną. :)

 • carrie-anne.moss

  @Dociekliwy
  Filip jest panem doczesnym całej Chrześcijańskiej Francji.

  A wsadzając papieży do Awinion stał się kimś więcej.
  Z drugiej strony papież mieszający się do rozgrywki o hajs...
  Papież jako władca Państwa Kościelnego był (a może i jest) panem doczesnym, podmiotem/przedmiotem (geo)polityki.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Błądzisz w labiryncie oświeceniowej politgramoty.

  Oczywiście, bo mam inne zdanie niż TY :-D
  Powinieneś się przyzwyczaić :-)

  Kto kogo wydał i jaki to miało sens, skoro zniknął hajs, góra złota ,która po prostu zmieniła formy organizacyjne?

  A czy przeszkadza Ci to, że papież wział udział w nieudanym skoku na hajs?

  Powstała Szwajcaria i banki włoskie.

  Te same banki były sponsorami wypraw krzyżowych, nieprawdaż?
  Przecież nie chodziło o wojnę za wiarę, tylko szlaki handlowe dla Wenecjan, Genueńczyków itd.
  A na dodatek Bizancjum? Kolejna kupa hajsu do zdobycia. Krzyżowcy nie raz się "zatrzymywali" po drodze do Ziemi Świętej.

 • konsultant121

  @billy
  Nie mow ze widzisz ORGR od konca 2014 roku na WIG20USD:))
  stooq.pl/q/?s=wig20usd&c=5y&t=c&a=lg&b=0

 • dociekliwy54

  @carrie-anne.moss
  "Z drugiej strony papież mieszający się do rozgrywki o hajs... "
  Takie mamy to życie, że sprawy duchowe i materialne są poplątane.
  Mimo różnych wersji jakie można wyczytać, wydaje mi się (za Druonem), że dla Filipa ważny był hajs a dla Klemensa dobro Kościoła. Niestety obaj uczestniczyli w tej samej grze. Ponadto korzystanie dziś z powszechnie dostępnych źródeł wiedzy(WIKI) jest o wiele mniej pewne, niż z książek za "komuny". Oni przynajmniej nie mieli ambicji wpływać na bardzo stary przekaz historyczny ( a może zabrakło im czasu?).
  Guyfawkes skupia się na materialnych aspektach kasaty i jak zwykle ciekawie sugeruje pewne wersje. Moim zdaniem ważniejsze są pozamaterialne aspekty.
  To była rysa na duchowości Europy, Utrata zaufania do Chrześcijańskich władców. Początek ruchów masońskich.

 • karnakufo

  Dobry sygnał nie jest zły - ładny spadek dzisiaj i tak trzymać. :)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  W wyprawach krzyżowych wszystko się zgadzało, prawdziwa wiara i wysoka cywilizacja razem z potrzebami gospodarki.
  Bartosiak nieraz mówi o tym, że islam zablokował handel Europy, zakorkował jedwabny szlak.
  Z tym, że banki włoskie raczej nie miały okazji finansować krucjat, bo ostatnia z nich była jeszcze przed bankami, w 1272 roku.:))

  Islam zablokował szlaki europejskiego handlu, nie odwrotnie. Ja podejrzewam, że to był etap głównego odwiecznego konfliktu łacińsko-fenickiego

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy
  Moim zdaniem ważniejsze są pozamaterialne aspekty.

  Zgoda i tego się nie czepiam

 • karnakufo

  Dynamika spadków tak, jakby byli w fali trzeciej.:)

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Ja myślę, że to nie była '' rysa na duchowości Europy, Utrata zaufania do Chrześcijańskich władców''. Na tą utratę zaufania do chrześcijańskich władców'' musileli się sporo napracować wrogowie chrześcijaństwa i Europy, zwłaszcza w propagandzie (przed rewolucjami) i układaniu narracji historycznych (po rewolucjach).

  Nie mam wyrobionego zdania, ale kasata templariuszy nastąpiła po krucjatach, po utracie Bliskiego Wschodu, w ramach którego mieli pierwotnie funkcjonować. Od dłuższego czasu zajmowali się finansami w Europie i dyktowali warunki gry. I tu bym upatrywał przyczyn.
  Skoro byli zakonem, to powinni być posłuszni i z chwilą kasacji oddać hajs. A jednak wszelki ślad po górach złota zaginął. W takim razie słusznie zginęli przywódcy zakonu. A skoro okazało się , że nie podlegają Kościołowi, to widocznie podlegali komuś innemu, albo nawet stanowili przykrywkę dla kogoś innego.
  I znowu wracamy do naszych baranów, czyli konfliktu łacińsko-fenickiego:)))

  Więc ja się nie zachwycam legendą templariuszy, ani nie obwiniam nikogo o ich kasatę. Udowodnili, że w pelni zaslugiwali na swój los. Kara, jaka ich spotkała, powinna być stosowana i dzisiaj za grube przekręty hajsem.

 • podczaszy1

  @ carrie
  A może byś tak zechciała przeczytać Krzyżowców- Zofii Kossak, no i może jeszcze Króla trędowatego., W tych książkach jasno są przedstawione motywy ludzi, którzy wzięli udział w krucjacie i jacy to byli wspaniali ludzie.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  W kwestii templariuszy mam podobne zdanie.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Z tym, że banki włoskie raczej nie miały okazji finansować krucjat, bo ostatnia z nich była jeszcze przed bankami, w 1272 roku.:))

  Nie udawaj naiwnego ;-)
  Oboje wiemy, że coś nie musi się nazywać bankiem żeby było bankiem. Wystarczy, że ma hajs.

  Czerwony krzyż na białym żaglu okrętów Kolumba można by nazwać lokowaniem produktu. A może nie, bo Szwajcaria ma odwrotne kolory na fladze :P

 • karnakufo

  To teraz droga do niebieskiej na 2300 stoi otworem - oczywiście zygzakowata:
  www.bankfotek.pl/view/2102821

 • podczaszy1

  No to byczki oddały dzisiaj pole na GPW.
  Zdaje się ,że Siuksowie też już nie zamierzają zawracać wody w mississippi.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Ja o geopolityce, a Ty mi serwujesz beletrystykę. :-)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No i robi się chyba w końcu ten odwrót na dolarze:))
  invst.ly/5uo43
  fxpro.ctrader.com/c/7QXrn

  @Desperato
  I na franku.
  fxpro.ctrader.com/c/XQXrn

 • podczaszy1

  @ carrie
  Ale za to dobrą tzn. odsłaniającą prawdę.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Widzisz Waszmość wokół sami ludzie Oświecenia.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Bernardo Gui był przez 16 lat inkwizytorem Hrabstwa Tuluzy, a więc rdzenia Oksytanii, którą najbardziej lubią tygrysy, gdzie zwalczał konspirację fenicką pod rozmaitymi przykrywkami:)))
  W czasach kiedy życie ludzkie było niewiele warte (odwrotnie niż dziś), wydał zaledwie 41 wyroków śmierci, w tym większość w warunkach recydywy.

  Jeśli miałbym być kiedyś sądzony, to proszę o sąd Świętej Inkwizycji.:)))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Widzisz Waszmość wokół sami ludzie Oświecenia//

  Oświecenie przez zaciemnienie, wolność przez niewolę.:))

 • podczaszy1

  Pojedynek Andrzeja Rzońca kontra Mateusz Morawiecki. Jeden wart drugiego.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Chyba w końcu pandzie ktoś powiesił kamień u szyi :P
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=1m&t=c&a=lg&b=1

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A propos krzyżowców, legend arturiańskich i ryszardiańskich...
  www.youtube.com/watch?v=Y2iLA3h_u60

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Bartosiak nieraz mówi o tym, że islam zablokował handel Europy, zakorkował jedwabny szlak.

  Zgoda. I to tłumaczy to o czym pisze.

  Jeśli miałbym być kiedyś sądzony, to proszę o sąd Świętej Inkwizycji.:)))

  Zdaje się, że ta kongregacja już nikogo nie sądzi :P

 • guyfawkes13

  @Carrie

  // I to tłumaczy to o czym pisze//
  Sama ekonomia to nie wszystko.

  //Zdaje się, że ta kongregacja już nikogo nie sądzi //
  No... to tym bardziej !:)))

 • desperato

  @carrie-anne.moss,
  "Chyba w końcu pandzie ktoś powiesił kamień u szyi :P
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=1m&t=c&a=lg&b=1"

  ... dostrzegam kształtujący się układ harmoniczny ABCD . Teraz CD - czyli w dół.
  W ogóle ta para obfituje w takie układy ... Większy układ historycznie dostrzegam dla Styczeń-Kwiecień br. i w zasadzie - jak się popatrzy na nie w ujęciu rocznym - to jest to nawet układ 4-falowy XABCD.

  @carrie,
  dobrze piszę ... ;)
  i dzięki za takie wrzutki )

 • carrie-anne.moss

  @desperato

  i dzięki za takie wrzutki )

  ale, że jakie? :-D

  Rysuj, będzie łatwiej dyskutować. Ja lubię obrazki.

  Przydługawe teksty to tylko z @Gui'em ;-)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //Przydługawe teksty to tylko z @Gui'em ;-)//

  No coż, Służba .... oświecenia kagankiem oszwiate wymaga poświęceń.

  Na temat giełdy ja też tylko obrazki. Chyba że pan Wojtek wykłada cyklistykę...:))

 • desperato

  @guyfawkes13,
  "No i robi się chyba w końcu ten odwrót na dolarze:))
  @Desperato
  I na franku.
  fxpro.ctrader.com/c/XQXrn"

  ... oby. Dla mnie niezwykle "frapujące" jest obserwowanie wskaźnika DMS w ujęciu daily. Niby za 8-10 dni w końcu powinno nastąpić (oczekiwane przeze mnie) przecięcie DI+ z DI- ... bo od 25.10 jedziemy cały czas w zygzaku.

 • podczaszy1

  Same cinkciarze na tym blogu. MO się jednak nie sprawdziła.

 • guyfawkes13

  @Desperato

  Wykres franka ładnie nie wygląda i jest bardzo nieczytelny.
  Ale tygodniowy MACD daje jakąś nadzieję.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  No coż, Służba ....

  Wiadomo, matuszka płaci, matuszka wymaga :-P

 • red.007

  @carrie
  Korzystaj Carrie,korzystaj.:))
  Jako ciekawostkę to dzisiejsza zmiana spojrzenia Pana na główną parę jest mi bliska,tym bardziej,że realizuje się zapowiedziane cofnięcie.
  Pewnie jednak nikt nie da wiary w 1,235,bo widzę blogowe parcie na odwrót dolara.
  Swoją drogą przypomina mi się @uczeń diabla z jego dawnym wpisem 1,235 jako minimum,być może miał takie samo podejście jak na drugim malunku tygodniowym.
  Korekta ma być ale to tylko korekta.
  www.ticker.pl/2017/11/15/raport-poranny-eurusd-wchodzi-nowa-fale-gbpusd-wypelnia-trend-boczny/

 • desperato

  @carrie-anne.moss,
  "Rysuj, będzie łatwiej dyskutować. Ja lubię obrazki"

  drive.google.com/file/d/1z8xioffN2y_yelII6h89hb02InYZtImJ/view?usp=sharing

  ... dobrze - źle?

  ps.
  czytam Danielewicza ;)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Żadnej służby nie stać na mnie.

  Opowieść chyba z arcybiskupa Konrada:

  Dziennikarz towarzyszy Matce Teresie przez cały dzień, jak zbiera kaleki ze śmietników w Indiach i w końcu mówi ''nawet jakby mi dawano milion dolarów to bym tego nie robił''
  Na co ona odpowiada: ''ja też nie''

  Na dziś wystarczy.
  Chyba zrobię sobie urlop do świąt, żeby się skoncentrować na ostatniej prostej roku.
  Został właściwie miesiąc, bo ostatniego tygodnia przed Świętami już nie ma sensu walczyć. Pax et Treuga Dei.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Widzę mój Friend,że to świadectwo Cię zaciekawiło.
  To dobrze,nasionko kiełkuje.
  Jestem nieśmiało dumny z mojej próby ewangelizacji,jak mawia kolega Podczaszy,cinkciarzy.:))

 • karnakufo

  Na miśka mogą czyhać zasadzki, by próbować wysadzić jeźdźca z siedzenia::)
  www.bankfotek.pl/view/2102836

 • guyfawkes13

  @Double 07

  Wszyscy jesteśmy cinkciarzami, czyli chcemy tanio kupić, drogo sprzedać. Towar jest bez znaczenia my Friend. Księdzu podoba się Kaśka a organiście Maryśka you know.

  Byłoby wyrazem grzechu pychy (superbia), gdybym powiedział, że nie muszę się nawracać, no ale skoro jestem papistą, to co nieco jednak muszę odczuwać.

  ''Czysta ewangelia'' jest nierealizowalna, to problem, który stworzył socjalizm, żeby z nim bohatesko walczyć:)))

  Przecież gdybyśmy w to dziwo uwierzyli, to nie moglibyśmy zajmować się zupełnie niczym.

  Franciszek mówi ''bogaty proboszcz to biedna parafia''. To jest oczywista nieprawda co do zasady. Poza tym nie jest konsekwentny. Bo tak naprawdę, żeby spełnić ''czystą ewangelię'' to nie tylko nie można się zajmować żadną przedsiębiorczością, dobrobytem itd. ale nie można mieć rodziny, ani nawet jeść. Jedzenie jest egoistyczne. Czekam, kiedy wezwie do uwolnienia się od metabolizmu i oddychania.:)))

  Brexit is brexit, a czysta ewangelia to czysta ewangelia.

  Ostatecznie utopia zwraca się przeciw Stwórcy i zakopuje wszystkie talenty (poza jednym).

  Utpoie biorą się z błędów idealizmu filozoficznego, który sam jest jednym wielkim błędem i nigdy nie zgodzi się z rzeczywistością stworzoną, bo jest nierealny, tylko idealny - wymyślony.

  Realnie wszyscy zajmujemy się , no powiedzmy inwestowaniem i lepiej lub gorzej radzimy sobie z przywiązaniem do własności. Im jesteśmy bardziej zdystansowani, tym lepiej mają się nasze inwestycje.
  Nie chodzi o porzucenie tego, tylko o proporcje. Wszystko jest dla ludzi. Im więcej masz, tym więcej możesz dać.

  A porzucanie realnego świata, cywilizacji, dążenia do dobrobytu , wlasności itd w moim odczuciu jest związany z nieodpuszczalnym grzechem przeciw Duchowi Świętemu. To jest szantażowanie Boga, żeby On robił wszystko za nas, kiedy my pogardzimy naturą, żeby wypelniał nasze puste ręce.

  Po to świat stworzony (księga natury) jest taki a nie inny.

  Trzeba się modlić tak, jakby wszystko zależało od Boga i pracować tak, jakby wszystko zależało od nas. To jest cywilizacja łacińska. • guyfawkes13

  @Double 07

  A zakony żebracze oczywiście są potrzebne, ale jako część a nie całość.

 • datik

  Guy
  Ciekawe rzeczy dzieją się od wczoraj na giełdach więc tylko pobieżnie przejrzałem wpisy. Mam wrażenie, ze zapanował pewien konsensus, że KK to doskonałe przedsiębiorstwo( ?) Tak jak w tym dowcipie:
  "Żydzi na pl. Św. Piotra;
  patrz Icek jaka firma..a zaczynali od stajenki.."
  Napisałem "doskonałe" ale pieniądze jednak wyciekają. To znalazłem na YT dzięki linkowi który wczoraj zamieściłeś:
  www.youtube.com/watch?v=QhwfbSp2bNs

 • billy_the_kangoor

  konsultant121
  @billy
  Nie mow ze widzisz ORGR od konca 2014 roku na WIG20USD:))
  stooq.pl/q/?s=wig20usd&c=5y&t=c&a=lg&b=0
  ,
  2017/11/15 15:25:14 pokazywarka.pl/bzoqyf/
  @Konsultant
  Nie mówię, rysuję ;)
  @Desperato
  nie na każdym FX znajdziesz VIX.
  Nie wiem, którą lukę zamkną. Jak zamkną, to na pewno napiszę (narysuję).
  b.

 • guyfawkes13

  @Datik

  Rozczarowałeś mnie.
  We Francji była kiedyś taka kampania pod hasłem ''gryźć proboszcza'', żeby odwrócić uwagę od wielkich afer gospodarczych. I to jest wariant takiej akcji w wykonamiu lokalnej bezpieki, żeby się ludziska nie zastanawiały przypadkiem kto rozkradł ich kraj.
  Tylko jedno jest przerysowane: wątek homoseksualny. Tępe te ubeki, nic subtelności.
  Sam widzisz... że mnie rozczarowałeś.

 • billy_the_kangoor

  carrie-anne.moss
  @Gui
  Z tym, że banki włoskie raczej nie miały okazji finansować krucjat, bo ostatnia z nich była jeszcze przed bankami, w 1272 roku.:))
  Nie udawaj naiwnego ;-)
  Oboje wiemy, że coś nie musi się nazywać bankiem żeby było bankiem. Wystarczy, że ma hajs.
  Czerwony krzyż na białym żaglu okrętów Kolumba można by nazwać lokowaniem produktu. A może nie, bo Szwajcaria ma odwrotne kolory na fladze :P
  ,
  Z autopsji - ile razy przekraczałem granicę, tyle razy zostałem kontrolowany.... z uśmiechem na twarzy Panów "Pograniczników". Dziwne?
  Hitler pozostawił tam swój majątek, ochronił Szwajcarię, Austrię. bez uszczerbku. Wien, Zurich, Genf pozostały do dziś, nie tknięte.
  Ludziom zależy, żeby nie dotykać tego narodu.
  Tym wpływowym, oczywiście....
  b.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes

  "A porzucanie realnego świata, cywilizacji, dążenia do dobrobytu , wlasności itd w moim odczuciu jest związany z nieodpuszczalnym grzechem przeciw Duchowi Świętemu. To jest szantażowanie Boga, żeby On robił wszystko za nas, kiedy my pogardzimy naturą, żeby wypelniał nasze puste ręce.

  Po to świat stworzony (księga natury) jest taki a nie inny. "
  Powiedziałbym na dodatek, że świat jest taki również przez grzech pierworodny.
  W Edenie (gospodarka zbieracka?) ludzie żyli w zgodzie z Bogiem , naturą własną i zewnętrzną. Antropologia potwierdza wysoką zdrowotność ludzi sprzed okresu agrarnego. Pycha popchnęła człowieka do uznania(drzewo),że sam rozwiąże swe problemy. Monokultury wywołały choroby, obrót towarowy spowodował konieczność wynalezienia pieniądza. Ten wyzwolił złe emocje. Rozwój bankowości złamał odwieczną zasadę nie pożyczania ponad sumę depozytu(de Soto). Utrwalił to sojusz tronu z bankami. Teraz kolejny wynalazek -pieniądz elektroniczny. Ciekawe kto na tym zyska. Tzn wiadomo, jak zwykle wynalazca lub panujący nad wynalazkiem.
  Mimo tego mamy czynić Ziemię sobie poddaną i tak jak Pan pisze nie uciekać w idealizm. Przypowieść o talentach jest tego ewangelicznym potwierdzeniem.
  Trzeba tylko jak rozumiem robić to z wrażliwością, by nie krzywdzić bliźniego oraz uznać odpowiedzialność za innych . Tak na marginesie , co Pan sądzi o Społecznej Nauce Kościoła (Rerum Novarum etc.)?

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Zawsze mądrze Pan pisze, co zauważyła już swego czasu panna Moneypenny:))

  A poważnie, to Kościół jest matką naszą i pokazuje nam właściwą drogę, co często przyznajemy po czasie...
  www.youtube.com/watch?v=6muC67i-a3s

 • konsultant121

  A rynki rozwijające dokąd się wybierają po korekcie? Wiosna 2018 szczyt i dołowanie do 2022? Nie jestem przekonany że przebiją szczyt z 2007 roku. Cykl 10-letni być musi:))
  stooq.pl/q/?s=eem.us&c=20y&t=c&a=lg&b=1

 • carrie-anne.moss


  Żadnej służby nie stać na mnie.

  ale tylko do GRUdnia :P

 • carrie-anne.moss

  @Billy
  2017/11/15 15:25:14 pokazywarka.pl/bzoqyf/

  To PLN ma teraz 1-1,5 roku marazmu, a potem USD i CHF po 2PLN?

 • carrie-anne.moss

  @desperato
  ... dobrze - źle?

  To weryfikuje rynek. Nie ma jednej słusznej linii.

  ps.
  czytam Danielewicza ;)

  Dla mnie za skomplikowane.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Pewnie jednak nikt nie da wiary w 1,235,bo widzę blogowe parcie na odwrót dolara.

  Nie mamy tyle hajsu ;-)

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  "A rynki rozwijające dokąd się wybierają po korekcie? Wiosna 2018 szczyt i dołowanie do 2022? Nie jestem przekonany że przebiją szczyt z 2007 roku. Cykl 10-letni być musi:)) "
  Mnie wyszło 2019. A Ty skąd wziąłeś 2022? ;-)

 • konsultant121

  @carrie
  2022 to 2016.1 +6.66 wtedy sprzedalbym jena i franka a w 2019 sprzedalbym dolara.

 • dociekliwy54

  @desperado
  Jak widzisz każdy ma swoją metodę.
  Danielewicz to nie tylko XABCD. Metoda jest bardziej złożona.
  Ja bym zwrócił uwagę na proporcje. Np. po zniesieniu 0.618 w B można spodziewać się ,że D wystąpi w zakresie X (Gartley), a po większym zniesieniu np 0.786 raczej poza (Butterfly). Dalej, ważne jest,że te metody są przeciwtrendowe tzn. że trzeba szukać dla nich większego kontekstu z trendem i jak u Danielewicza, podpierać D zgęszczeniami zniesień. Inaczej to nie zadziała. Każdy rynek wykazuje się różną persystencją w czasie(interwałach) a co za tym idzie metody przeciwtrendowe działają lepiej lub gorzej. Ponadto nie ma tej metody bez dobrego wyjścia i stopu.
  Jak widzisz bez poświęcenia z 1000h na praktykę na danym rynku, samo rysowanie motyli nie da przewagi.Niestety tych dobrych dokładnych formacji jest stosunkowo mało, więc trzeba się naoglądać wielu płynnych walorów, by coś wybrać. Napisano w amibrokerze gotowe skrypty, które poszukują formacji. Są jednak mało ortodoksyjne i należałoby je doprecyzować a może i zindywidualizować.

 • mac-erson

  @Dociekliwy
  Uwielbiam Twoje kreski na W20 a dawno ich nie widziałem. Wrzucisz? :)

 • ewiggin

  Brawo PIS!
  www.wprost.pl/swiat/10086592/krytyczna-rezolucja-parlamentu-europejskiego-o-demokracji-w-polsce-zostala-przyjeta.html

  Rząd, za przyjęcie przez PE niekorzystnej rezolucji, oczywiście oskarża opozycję. To jest taka sama logika jak w przypadku awantury domowej. Mąż tłucze żonę, a sąsiadka dzwoni po policję. Według logiki PIS-u winna jest... sąsiadka - bo doniosła. Niepojęta obrzydliwość, tfu.

  ...A jeszcze kilka lat temu ten sam PIS wielokrotnie latał do Brukseli i żalił się na rząd PO.

 • desperato

  @dociekliwy54,
  "Jak widzisz każdy ma swoją metodę."

  Zgadza się. Mnie nie chodzi wyłącznie o układy (X)ABCD. Tylko metodykę Danielewicza. Mnie akurat ona odpowiada. Do mnie jego filozofia grupowania zniesień na bazie Fibonacciego wsparta ZZZ i ZW i na końcu AT po prostu przemawia. I tak na razie jestem na początku drogi ;)

 • desperato

  miało być ZZ (zniesienia zewnętrzne).

 • billy_the_kangoor

  carrie-anne.moss
  2017/11/15 23:26:33
  @Billy
  2017/11/15 15:25:14 pokazywarka.pl/bzoqyf/
  To PLN ma teraz 1-1,5 roku marazmu, a potem USD i CHF po 2PLN?
  ,
  Nie, dlaczego aż tak nisko...? BUX urósł bez jakiejś wyjątkowej aprecjacji HUF-a. Wiadomo - powiesz, że MOL + OTP odpowiadają za cały wzrost, ale wzrost jest wzrostem. U nas też 50% to KGH, banki, PZU, Orlen, Lotos, ew. CCC / LPP.
  Chyba, że bardziej patrzysz na CZK i Praha Index?
  PLN Ix ma miejsce do 75.00.
  take care, billy

 • konsultant121

  Oh my dollar oh my yen oh SZeF..

 • konsultant121

  @billy
  PLN_I = 75??? Chyba w 2025r.;)

 • konsultant121

  @carrie
  Tak samo jak w 2015/16 widziala Pani dolara po 5zl. Tak samo widzi poani teraz po 2zl.

 • billy_the_kangoor

  konsultant121
  @billy
  PLN_I = 75??? Chyba w 2025r.;)
  2017/11/16 09:41:44
  ,
  Najpierw musiałby poradzić sobie z 72,75, co nie będzie takie łatwe, pomimo ORGR-a, który możesz na luzie narysować na tygodniowym.
  Wybicie mile widziane (pod 73.00), ale tylko jako fałszywka.
  b.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  U mnie pozostała wersja różowa bez zmian. Aż mnie to niepokoi, że nie mam innych pomysłów. RGR w zasadzie mimo dywergencji wskaźników/volumenu nie jest typowa bo prawe ramię wyższe. Jednak należy to chyba uznać za podwójną negację formacji(Di Napoli), co dodatkowo ją wzmacnia . Za pojedynczą negację uznałbym zniesienie 0,618 głowy w górę a zwłaszcza przekroczenie szczytu głowy. Druga negacja negacji to oczywiście realizacja RGR na linii szyi.
  Mielibyśmy korektę płaską 3/3/5.Ta pierwsza trójka raczej wygląda na piątkę ale co tam. Z ostatniej piątki może zeszła pierwsza fala do overbalance 1:1. To byśmy byli pewnie w 3. Wyraźne wsparcia klasycznie na 1,618 i 2,618 zniesienia korekty i oczywiście linia trendu. Te 2,618 to i tak zaledwie 38,2 zniesienia całej hossy. Ale skoro mamy falę 3, to może nie trzeba więcej.
  Pzdr.
  www.bankfotek.pl/view/2102896

 • carrie-anne.moss

  @Billy
  Niech będzie, że mnie trochę poniosło ;-)
  Wariant 1 optymistyczny zakłada, że dolar ma za sobą cykliczny szczyt, co oznacza hossę surowcową i DM. Nie widzę przeciwskazań żeby USDPLN spadł w perspektywie kilku lat do 2.
  CHFPLN to faktycznie inna bajka.

  Wariant 2
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=10y&t=p&a=lg&b=1
  PLN_I rośnie do 77 :-)
  To oznacza, że albo obie te waluty spadają do 2,6-2,7 albo dolar do 2, a CHF 3-3,3 na szczycie hossy. Zachowanie CHF jest bardziej determinowane przez EUR i czy SNB będzie i w jakim zakresie utrzymywac pegg'a.

  W Twoim wariancie PLN_I = 75 to mamy USD i CHF po ok. 3PLN?

 • red.007

  @konsultant121
  Z tą złotówką,to w tym cyklu aż tak mocno nie będzie.
  Ja widzę max 74 a realnie 73,6 potem powrót na południe i w kolejnych latach dopiero większe umocnienie,wtedy jak Gospodarz widzie duże osłabienie dolara.
  Z mojego falowego podejścia dobrze to widać na wykresie.
  Impuls od grudnia ub.r. jest podzielony dwiema małymi czarnymi świecami(2 i 4).
  Następna duża czarna świeca,to spadki wrześniowe,które korygują cały ten impuls.Jest więcej jak 0,236 a mniej jak 0,382.
  Od października robimy nowy,ostatni w tym cyklu,impuls wzrostowy.Nie będzie miał już takiej rangi(chodzi o zasięg)jak tan od grudnia do końca sierpnia.
  Na koniec tego impulsu celuję w kupno biletów FED.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=5y&t=c&a=ln&b=1

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Czy ja jestem Wyrocznią? Reaguje na to co widzę. A nie widzę żeby USD miało rosnąć.
  Pan Wojtek również widzi USDPLN po 2 w 2024 ;-)
  Przykro mi, że nie po drodze mi to z Twoim widzeniem.

 • konsultant121

  @carrie Licze na USDPLN =4 w 2019 roku i wtedy uciekam z dolara;)

 • billy_the_kangoor

  carrie-anne.moss
  2017/11/16 10:08:29
  ....PLN_I rośnie do 77 :-)
  To oznacza, że albo obie te waluty spadają do 2,6-2,7 albo dolar do 2, a CHF 3-3,3 na szczycie hossy. Zachowanie CHF jest bardziej determinowane przez EUR i czy SNB będzie i w jakim zakresie utrzymywac pegg'a.
  W Twoim wariancie PLN_I = 75 to mamy USD i CHF po ok. 3PLN?
  ,
  Tak jakoś. Oscylatory oraz zbliżająca się korekta prawdę Tobie oznajmi :)
  Azaliż, będziemy mieć do czynienia z korektą albo wypełni się droga godna odwrotu i pochwały Dolara.
  O, kurcze - piszę jak Guy13.
  b.

 • karnakufo

  PKOBP może być potrójny wierzchołek i czas na szorcenie.

 • konsultant121

  @billy
  E tam. Cicho byc:) Widzielismy z tego co pamietam EEM.US w dolku w styczniu 2016 na poziomy 25 USD i nizej:) Teraz licze ze podobnie widzimy PLN po 73,6 i wyzej:)

 • carrie-anne.moss

  @Billy
  Oscylatory i Gui, to kombinacja, która do mnie nie przemawia :-D
  Wolę jak rysujesz kreski ;-)

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  "U mnie pozostaje wersja różowa bez zmian.Aż mnie to niepokoi, że nie mam innych pomysłów".
  Słusznie. Też bym się niepokoił.

 • desperato

  czy ktoś mądry napisze, co się dzisiaj takiego wydarzyło? że frank poleciał ponad 2 grosze w dół? (czy to wina Vítor Constâncio? - bo Euro się osunęło do zł) To osunięcie mnie martwi. Teraz musi się coś wydarzyć, aby odrobić straty z wczoraj i dziś. A są niemałe. Jedynie co mnie pociesza, że ostatnie ruchy wytraciły dynamikę. I tylko tyle.

 • karnakufo

  Pierwsze eSki na PKOBP wzięte > 40.20

 • ewiggin

  Wiara kontra polityka. Jak Rydzyk przesłuchuje PAD:
  www.youtube.com/watch?v=RIrLS8BN3wk

  W naszym pięknym kraju zwykły poseł wymienia ministrów i premierów, a Prezydent RP jąka się przed zwykłym księdzem ;-)))

 • konsultant121

  @ewiggin
  A niech bedzie i zwykly. Byle nasz a nie z osrodkow rzadzenia swiatem:))

 • red.007

  @desperato
  W prawdzie Twoje pytanie jest skierowane na pewno nie do mnie to ja uważam,że to po prostu zaczyna się fala 3.
  stooq.pl/q/?s=chfpln&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Może należy się zastanowić czy Twoja koncepcja zejścia złotówki na 72,2 jest słuszna?

 • billy_the_kangoor

  carrie-anne.moss
  2017/11/16 10:41:38
  @Billy
  Oscylatory i Gui, to kombinacja, która do mnie nie przemawia :-D
  Wolę jak rysujesz kreski ;-)
  ,
  Nie narysuję kresek walut, nie ma takiej opcji, przykro mi :(
  Podpowiedziałem, z jaką walutą koresponduje JPY (oprócz AUD) - reszta jest w Waszych rękach.
  Oscylatory to również specjalizacja Karnakufo. Dobrze się z tego wywiązuje, więc nie lekceważyłbym Jego wpisów.
  take care, billy

 • slow2006

  juz dawno pisalem ze w 2016 byl szczyt na walutach,pzdr

 • konsultant121

  @slow Wiecej takich opinii poprosze;)))

 • podczaszy1

  Teraz zdaje się bardzo popularnym słowem, będzie słowo korekta i tłumaczenie dlaczego spada.

 • konsultant121

  Ktos tu na jena nadal stawia hajs:)
  snalaska.com/cot/current/charts/JY.png

 • billy_the_kangoor

  czy ktoś mądry napisze, co się dzisiaj takiego wydarzyło? że frank poleciał ponad 2 grosze w dół? (czy to wina Vítor Constâncio? - bo Euro się osunęło do zł) To osunięcie mnie martwi. Teraz musi się coś wydarzyć, aby odrobić straty z wczoraj i dziś. A są niemałe. Jedynie co mnie pociesza, że ostatnie ruchy wytraciły dynamikę. I tylko tyle. ,
  Nic się nie wydarzyło - spada zgodnie z wykresem do 7.90.
  Górną bandę masz na 8.85
  take_care, billy

 • desperato

  @red.007,
  "W prawdzie Twoje pytanie jest skierowane na pewno nie do mnie to ja uważam,że to po prostu zaczyna się fala 3.
  stooq.pl/q/?s=chfpln&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Może należy się zastanowić czy Twoja koncepcja zejścia złotówki na 72,2 jest słuszna?"

  A dlaczego nie do Ciebie? Uważam inaczej. Wg mnie to fala 3-cia była w sierpniu. Wtedy też było największe wychylenie oscylatora AO. Nie wiem jak dalej. Muszę pomyśleć. Odwróciłem parę do PLN/CHF. Dla mnie właśnie kształtuje się teraz odcinek BC formacji ABCD na dziennym. Musze sobie policzyć. Jeśli tak, to kolej na CD, tj. w dół. Jeśli się mylę, to dalej tracę. Ale wskaźnik DMI pokazuje, że od pewnego czasu jest "ucieczka' od przecięcia dołem linii DI- przez linię DI+ (korekta wzrostowa). Pisałem o tym. W końcu muszą się spotkać i dać sobie buzi ;)

 • desperato

  @billy_the_kangoo,
  "Nic się nie wydarzyło - spada zgodnie z wykresem do 7.90.
  Górną bandę masz na 8.85"

  Nie rozumiem 7.90 i 8.85. Może mnie oświecisz (Wykres o co chodzi?) Znam tylko Zł.

 • konsultant121

  @desperato billy jest tajemniczy i pisze skrótowo , chodzi mu o wykres CHFEUR
  stooq.pl/q/?s=chfeur
  0,79 to cel spadkow chyba?

 • carrie-anne.moss

  @Billy
  invst.ly/5uz3b
  Rozpadało się w UK ;-)

 • podczaszy1

  Na portalu racjonalista. pl pojawił się ciekawy artykuł M. Agnosiewicza na temat: gazety poważne i niepoważne. Autor wyciąga wniosek,że to co poważne i wpływowe okazuje się tylko mocną kreacją i stwierdza,że nie chce więcej słyszeć o gazetach poważnych i niepoważnych.
  No i trudno się z nim nie zgodzić.

 • desperato

  @konsultant121
  "@desperato billy jest tajemniczy i pisze skrótowo , chodzi mu o wykres CHFEUR
  stooq.pl/q/?s=chfeur
  0,79 to cel spadkow chyba?"

  Tak! Dziękuję :) Euro ma problem przebić 1.17.
  Sytuacja na tej parze jest ciekawa i niejednoznaczna.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  @desperato billy jest tajemniczy i pisze skrótowo , chodzi mu o wykres CHFEUR
  stooq.pl/q/?s=chfeur
  0,79 to cel spadkow chyba?

  Nie strasz @desperato, że CHF spadnie do 3.3, bo on pewnie kupił po 3.7

 • billy_the_kangoor

  konsultant121
  2017/11/16 11:58:57
  @desperato billy jest tajemniczy i pisze skrótowo , chodzi mu o wykres CHFEUR
  stooq.pl/q/?s=chfeur
  0,79 to cel spadkow chyba?
  ,
  żadna tajemnica. Istnieją europejskie (te północne) kraje, których waluty są bardziej uznane na świecie, pomimo mniejszej liczebności.
  Ich wojska pokonały naród Rzeczpospolitej Polskiej za Zygmunta III Wazy, co tylko potwierdziło słabość naszego narodu. A całe to zdarzenie, które zyskało miano II wojny Północnej, miało miejsce niedaleko mego miejsca zamieszkania, w Polsce Północnej. Pokój został podpisany w dzielnicy Oliwa, w której, blabla :)
  Tyle historii.... :)
  b.

 • podczaszy1

  @ billy
  Gdzie Zygmunt III Waza, a gdzie II wojna północna?

 • konsultant121

  @billy
  No trudno, pracuję dalej by pokryć straty na walutach kantorowych:)) Czekam cierpliwie na rok 2018.

 • red.007

  @desperato
  Zgadza się.
  Pisząc o obecnej 3 chodzi mi o impuls rozpoczęty w październiku. W Twojej wersji sierpniowej fali 3 obecne miejsce to 3w5 całego impulsu od grudnia.Tak czy siak spadki.

 • billy_the_kangoor

  podczaszy1
  2017/11/16 12:26:17
  @ billy
  Gdzie Zygmunt III Waza, a gdzie II wojna północna?
  ,
  Tak mnie uczyli w szkole podstawowej - to mnie popraw.
  Wiem, że pokój oba narody podpisały w mojej dzielnicy.
  PS. Chciałem zabłysnąć jak Guy13 - nie wyszło :(
  b.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Na portalu racjonalista. pl....//
  Tam się ukazuje dużo ciekawych rzeczy. Np. za mojej nieobecności był tekst o niewolnictwie słowian. Ja o tym wspominałem, ale Agnosiewicz napisał szczegółowo.
  Albo o przemyśle chemicznym w dawnej Polsce (czerwiec) i handlu międzynarodowym. Nie tylko ''żyto ziemniaki'':))

  Co do tych synagog, to według mnie Żydzi są wysoko w piramidzie, ale zasadniczo są zderzakiem ultymatywnym systemu dla Fenicjan. Tak rozumiem ich losy w WW2.

 • konsultant121

  Guy
  Wytlumacz mi krótko nienawiść Hitlerowców do Zydów. Skąd po co i dlaczego? Nie lubili finansujących?

 • karnakufo

  Na moich eSkach (PKOBP) już nie stracę - SL na BE. :)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Co ciekawe, Fenicjanie wytwarzali barwnik purpurowy ze ślimaków dla starożytnej Europy, stąd ich nazwa po grecku, a Polacy wytwarzali dla średniowiecznej Europy barwnik karmazynowy z czerwca polskiego. A potem potaż - wybielacz.

  Co ciekawe, nasze barwy są biało - karmazynowe (czerwone), a fenickie są tylko czerwone (rot schild, sztandar komunizmu) - to już moje niepoprawne skojarzenie
  www.racjonalista.pl/kk.php/s,10140/q,Zapomniane.dzieje.dawna.Polska.chemia.stala

  :))))

  A tu o niewolnictwie:
  www.racjonalista.pl/kk.php/s,10137/q,Slav.czyli.slave.O.tym.jak.najbardziej.wolnosciowy.lud.dal.nazwe.niewolnikom

 • podczaszy1

  Jakby kogoś interesuje dlaczego wczoraj zatrzymaliśmy się na wig-u 20, a dzisiaj się "bronimy" to niech sobie narysuje linię po szczytach 2308 i 2550 i odłoży równolegle/ wykres świecowy/.
  Oczywiście na wig-u linia ta już pękła.

 • slow2006

  ludzie pewnie po 4,2 tankowalil chf;) wtedy pis obejmowal wladze i miala byc katastrofa ;)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Wydaje mi się, że Żydzi są zderzakiem (piorunochronem) Systemu, bo są ''inni'', a przez to łatwo identyfikowalni, sami się niejako wystawiają na tych bankowych stanowiskach. Ale hitleryzm też uważam za część systemu (Towarzystwo Thule), podobnie jak komunizm.

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  Gdyby chodziło o finanse to hitlerowcy nie dokonaliby holocaustu Cyganów.

 • dociekliwy54

  @Billy
  " Istnieją europejskie (te północne) kraje, których waluty są bardziej uznane na świecie, pomimo mniejszej liczebności.
  Ich wojska pokonały naród Rzeczpospolitej Polskiej za Zygmunta III Wazy, co tylko potwierdziło słabość naszego narodu. A całe to zdarzenie, które zyskało miano II wojny Północnej, miało miejsce niedaleko mego miejsca zamieszkania, w Polsce Północnej. Pokój został podpisany w dzielnicy Oliwa, w której, blabla :)
  Tyle historii.... :)"
  Fajna kreacja.
  Tak parę faktów .
  Waza, ale Jan Kazimierz nie Zygmunt III. I owszem Zygmunt też wnosił pretensje do korony ale wcześniej i wojenki były wcześniej również. Wojna Pólnocna czy też II Północna była jeszcze później i głównie była toczona przez Szwecję i Rosję. W Kazimierzu Dolnym (tak bliżej mnie) są krzyże z tego okresu, na Górze Trzech Krzyży, bo wojska niosły zarazę...
  "Słabość narodu".....Polska miała za sobą powstania kozackie i była w trakcie wojny z Moskwą a tu jeszcze Szwedzi się przypałętali. Litwa nie mogła się obronić przed Moskwą i stąd wolta Janusza R. uważanego powszechnie za zdrajcę.
  Masz rację jednak ,że ci rajtarowie i muszkieterowie to była armia nowoczesna a kula muszkietu przebijała pancerz husarski. Do tego mieli flotę i mogli się szybko desantować. Kasy na wojnę nie wydawali, bo ich doktryna mówiła, że wojna wyżywi.., niestety.

 • billy_the_kangoor

  konsultant121
  Guy
  Wytlumacz mi krótko nienawiść Hitlerowców do Zydów. Skąd po co i dlaczego? Nie lubili finansujących?
  2017/11/16 12:38:21
  ,
  Pozwól, że ja to wytłumaczę, zanim Guy zacznie wrzucać swoją wersję....
  Przed odpowiedzią na to pytanie obejrzyj krótkometrażowy film animowany.
  Być może już widziałeś.
  Oglądając, zadaj sobie pytania: kim są właściciele Facebook'a, Amazon, itd...
  www.youtube.com/watch?v=2nBPN-MKefA
  I zadaj sobie pytanie, które ja tutaj wcześniej postawiłem: dlaczego "deutsche Nazis" zostawili w spokoju Szwajcarię? To, że Austria została ułaskawiona jestem w stanie zrozumieć.
  take care, billy

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Moim zdaniem określenie ''powstanie kozackie'' nie ma sensu. To były kolorowe rewolucje, bunty dywersyjne na tyłach (w stosunku do Bałtyku i cieśnin duńskich). Kozacy walczyli przede wszystkim przeciw ruskiej szlachcie i magnaterii, a więc była to najpierw ruska wojna domowa.

  //Kula muszkietu przebijała pancerz//
  Teoretycznie, bo szybkość i sposób szarży husarii skutecznie eliminowała przewagi niecelnego i długo ładowanego muszkietu. Husaria na początku miała szyk lużny (człowiek strzela pan Bóg kule nosi) i dopiero w ostatniej fazie ataku zbijała się w zwarty szyk, ale muszkiety były już wystrzelone i musskieterom pozostawało ''ratuj się kto może''

 • konsultant121

  @billy
  Skoro Szwajcaria to moze CHeF upadnie jako ostatnia waluta fiducjarna? I uciekna tam wszyscy europejscy wlodarze. Niektorzy kupuja co prawda nieruchomosci w Ameryce Płd.No ale to dopiero kwestia 2035+ a moze 2045+.

 • billy_the_kangoor

  @Dociekliwy54
  Dziękuję.
  Pozdrowienia.

 • guyfawkes13

  Hitleryzm i komunizm jako części systemu:
  Te flagi są prawie identyczne, obie są czerwone i obie mają złamane krzyże:

  static.prsa.pl/images/13b87040-ac7f-4e05-8cb1-4e2b098e8eb8.jpg
  historia.org.pl/wp-content/uploads/2015/04/swastyka.png

 • dociekliwy54

  @ guyfawkes13
  Tak, oczywiście z tym powstaniem to taki szkolny skrót myślowy, ale dzięki.
  Pamiętam również Pana dociekania co do "M.K."

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  "ale to dopiero kwestia 2035+, a może 2045 +".
  Myślę,że się pocieszasz i to bardzo.
  A propos tego Hitlera to możesz sobie poczytać książkę "Hitler założycielem Izraela" Hennecke Kardela. Jej autor był esesmanem.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  M.K. ?

  //... z tym powstaniem to taki szkolny skrót myślowy//
  Rozumiem, ale to jest nie tyle skrót, co efekt pewnej fałszywej polityki historycznej, na której funduje się ''Ukrainę'' jako pivotalnego dywersanta w obszarze Międzymorza - kluczowego w Europie obszaru szlaków handlowych.

  //Kto panuje nad drzwiami do heartlandu, panuje na Eurazją//

 • konsultant121

  @podczaszy
  members.upcpoczta.pl/s.nagorski/hitler/hizpol.pdf
  Dziekuję.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes
  (Pisał Pan o Krzywonosie).
  Co do Ukrainy, to jestem ciekaw Pana narracji odnośnie tego terytorium, ale poczynając od Waregów, tak w wielkim skrócie, jeśli można.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Krzywonos - Cameron to poszlaka Brauna mająca źeódło w pamiętnikach z epoki.

  Nie jestem specjalistą, ale Ruś wareska to obszar handlowy pomiędzy Konstantynopolem (m. Śródziemne) a morzem Białym (szlak północny: Skandynawia - Brytania).
  W części prawosławny, w części protestancki.

  Co ciekawe, jak Wenecjanie walczyli o dominację handlową, to zawieźli IV Krucjatę do Konstantynopola, zamiast do Jerozolimy(...). Konstantynopol poddała wtedy gwardia wareska. Gwardia wareska broniła wcześniej Brytanii przed Normanami (''papieskimi'' Wikingami) i przegrała w jednej z 18 najważniejszych bitew pod Hastings. Te dwa epizody zakończyły karierę Wikingów (i ''kupców północnych'').

 • podczaszy1

  Miało być nie po szczytach 2308 i 2550 tylko po szczytach 2422 i 2550.
  Przepraszam.

 • m.jagusiak

  Długoterminowo ważne chwile:

  acemarketu.com/?p=264957

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Snopek z Grodziska sugeruje związki hetmanów (atamanów) kozackich z bankami angielskimi, w których trzymali hajs.
  Stefan Batory odpychał Rosję od portów Bałtyku, który jest lepszym akwenem do handlu północnego(Brytania), niż Morze Białe.
  Po Batorym mieliśmy przez 81 lat (!!!) Wazów na tronie, żeby otworzyć sobie cieśniny duńskie i stać się potęgą morską (po odkryciach geograficznych), a przynajmniej nie być zależnym w handlu przez Gdańsk. I w zasadzie wszystkie te wojny kozackie były za panowania Wazów (8 wojen!), pierwsze już 4 lata po objęciu tronu przez Zygmunta III.
  Stoczyliśmy też wiele wojen z Rosją (i z Turcją, tatarami), a w Rosji rządziła wtedy pierwsza angielska kompania kolonialna - Kompania Moskiewska.
  Trudno nie zauważyć, że te wszystkie wojny mogły mieć charakter ''per proxy''.
  A fundamentalnym konfliktem był konflikt o dominację nad Bałtykiem między nami a (ostatecznie) Brytanią i w drugiej kolejności o dostęp do Morza Czarnego (Turcja).
  Dziś od morza Czarnego oddziela nas Ukraina, która ma potencjał do konkurencji z nami o dominację nad Międzymorzem w przyszłości i od początku kształtuje się ideologicznie w opozycji do nas... A przecież w interesie obu krajów powinna być współpraca i synergia.

 • relkame

  @ewiggin
  2017/11/16 11:18:18
  Wiara kontra polityka. Jak Rydzyk przesłuchuje PAD:
  www.youtube.com/watch?v=RIrLS8BN3wk

  W naszym pięknym kraju zwykły poseł wymienia ministrów i premierów, a Prezydent RP jąka się przed zwykłym księdzem ;-)))
  __________________________________________________________________________________
  Po co udawać, że to zwykły poseł i żyć w oparach absurdu?
  Po co udawać zdziwienie skoro każdy kto obserwuje scenę polityczną wie kto tu rządzi.
  Można się z tym "zwykłym posłem" nie zgadzać ale trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to postać nietuzinkowa, która osiągnęła prawie wszystko w polityce....
  Nie chce mi się nawet liczyć ilu premierów i prezydentów namaścił. O innych stanowiskach nie wspomnę...

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  No i warto przytoczyć, co powtarza Braun, pamiętniki Paska, który woził zboże do Gdańska i zapisał jak to protestanccy kupcy w Gdańsku wznosili toasty za powodzenie tureckiego sułtana w wojnie z Rzeczpospolitą. Wtedy było jasne i oczywiste to, czego nas po wiekach nie nauczono na lekcjach historii.
  Ale politycy to wiedzą, przypomniał to minister Beck w maju 39'.
  I dziś dospodarka morska i szlaki północ - południe znowu są priorytetem, co wywołuje już otwartą agresję na zachodzie pod przykrywką ''walki o demokrację''.
  Tylko dziś jesteśmy w sojuszu ''morskim'', więc musimy się bronić tylko przed Rzeszą, co jest dalekim rezultatem mądrej polityki lat 30-tych. Historycznie rzecz biorąc jest to duży sukces, choć okupiony dużymi ofiarami.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Chodziło mi raczej o kwestie związane z racją stanu dla tego obszaru w przekroju historycznym. Wiemy, że Ruś Kijowska była o wiele wcześniejsza od Moskwy, co stanowi dla nacjonalistów Dugina argument (jak Kosowo dla Serbów?). Potem były najazdy tatarskie ,opieka Kazimierza, ekspansja Litwy,Unia, Nalewajko, Chmielnicki i inni do końca XVIIIw (P.Jasienica), zabory,zniszczenie Siczy,nacjonalizm19/20w, Orlęta,"Błękitna Armia", Piłsudski/Petlura , Ryga,mordy polityczne i retorsje. Potem ZSRR,głód,II WW,Bandera,mordy na Polakach i obrona przez AK.Teraz Białowieża, gwarancje,rozbrojenie,Pomaranczowa,Majdan,Krym, Donbas.
  Gdzie w tym kotle miejsce na jakąkolwiek rację stanu?
  Chciałbym poznać Pana zdanie.
  Czy istnieje Naród ukraiński, czy narodowość(królowie, elity, nauka,sztuka,historia,świadomość)?
  Czy samodzielny twór na tym obszarze ma szansę przetrwać?
  Jakim zagrożeniem dla Polski może być państwo ukraińskie a jakim Moskiewska Ukraina(Giedroyć). Czy polska racja stanu i w jakich okolicznościach jest sprzeczna z ukraińską(Piłsudski/konfederacja).
  Da się z tego stworzyć sensowną narrację?

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Porusza Pan wiele kluczowych problemów.
  Odpowiem wieczorem na ile będę umiał.

 • ewiggin

  @konsultant:
  "Wytlumacz mi krótko nienawiść Hitlerowców do Zydów."

  - Prosty, psychologiczny mechanizm. Niemcy po przegranej IWŚ byli biedni i bardzo sfrustrowani. No i znalazł się, hmm... nietuzinkowy człowiek, który podsunął prostym umysłom kozła ofiarnego. Żydzi byli pod ręką, inteligentni, przedsiębiorczy - słowem ludzie, którzy świetnie się nadawali na przyczynę niepowodzenia każdego niemieckiego frustrata. Do tego doszła jeszcze psychopatyczna osobowość Hitlera a i pod ręką była teoria Darwina. Był zatem kozioł, był szczujący na niego przywódca, była wygodna ideologia - wszystko gra i buczy.
  Wiesz, tak już jest na świecie, że człowiek bardzo nie lubi obwiniać samego siebie za własne niepowodzenia. Zawsze łatwiej i przyjemniej jest oskarżyć kogoś z boku. W tej analogii - obecnie w Polsce większość frustratów o własne niepowodzenia obwinia UE, Niemcy i Tuska - jako ich przedstawiciela. Też mamy takiego nietuzinkowego człowieczka, który gra na lękach i frustracjach tłumu.

 • ewiggin

  @relkame
  "Można się z tym "zwykłym posłem" nie zgadzać ale trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to postać nietuzinkowa, która osiągnęła prawie wszystko w polityce...."

  - Jeśli już ta nietuzinkowa postać osiągnie wszystko, to Polacy stracą wszystko - na początku wolność osobistą, potem pieniądze a na końcu własny kraj. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

 • bialek.wojciech

  Ciekawy tekst:

  www.salon24.pl/u/owsinski/822660,rozwoj-gospodarczy

 • bialek.wojciech

  Czy ja dobrze widzę:

  www.sii.org.pl/3438/edukacja-i-analizy/indeks-nastrojow-inwestorow.html

  ?

  Rekord pesymizmu na INI -31,1 pkt. proc.!

 • lakusek

  Rany, @ewiggin, cóż za znakomita, pogłębiona analiza zjawiska! Dotknąłeś sedna.
  I po co były te tomy elaboratów...

 • konsultant121

  A czy John Lennon tez by komunistą?
  ""Wyobraź sobie, że nie ma majątków
  Jestem ciekaw, czy możesz
  Nie ma chciwości i głodu
  A ludzie są wspólnotą"
  wiadomosci.onet.pl/kraj/filip-frackowiak-z-pis-lennona-trzeba-by-zdekomunizowac-przeciez-jego-piosenka/td7wx13
  Tez trzeba go zdekomuinizować:)

 • konsultant121

  @WB
  Przed Brexitem tez byl rekord INI i co?:) Przydalby sie flash crash teraz;) Minus 15% gieldy plus 10% na walutach:)

 • ewiggin

  @lakusek
  "
  Rany, @ewiggin, cóż za znakomita, pogłębiona analiza zjawiska! Dotknąłeś sedna.
  I po co były te tomy elaboratów..."

  - No cóż, @konsultant chciał krótkiego wyjaśnienia. Czy mam Ci referować np. Budenbroków T. Manna?
 • ewiggin

  @wb
  INI i cykle przestały działać. Działa za to anatema @mac-ersona.

 • konsultant121

  @WB W dołku recesji dla INI zabraknie skali.... Kupię przy minus 80 pkt;)

 • bw0

  @WB
  "Ciekawy tekst:
  www.salon24.pl/u/owsinski/822660,rozwoj-gospodarczy"

  Ciekawy tekst?! Panie Wojtku, przecież to jest "pisiorski" do cna tekst! Co się dzieje ??;-)
  Ewiggin, ratuj, napisz co Gazeta Wyborcza uważa o takich, co czytają takie bzdury !

 • relkame

  @ewiggin
  - Jeśli już ta nietuzinkowa postać osiągnie wszystko, to Polacy stracą wszystko - na początku wolność osobistą, potem pieniądze a na końcu własny kraj. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.
  ________________________________________________________________________________
  Taaaaa. Nie będzie niczego. A uratować Polskę może tylko niemiecka ue i jej przydu pasy z PO. Daj już spokój z tą prusko-ruską propagandą.

  Poczytaj z ostatnich linków WB jakie interesy mają u nas prusacy. Nawet polscy przedsiębiorcy widzą co się teraz dzieje w tej IV rzeszy:

  PETYCJA FAKRO
  KE służy umacnianiu monopoli

  Niestety nie po to powstawał ten twór żeby nasze rodzinne firmy mogły wygrywać z zachodnią konkurencją.

  P.S. Przecież już podobno straciliśmy wszystko. Demokrację, wolność, pieniądze itp :-)

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Przed Brexitem tez byl rekord INI i co?:)"

  Ten poprzedni rekord padł w czwartek 23 czerwca 2016. WIG-20 spadł w trakcie następnych 9 sesji o 8,8 proc. i nigdy później nie był już niżej.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "INI i cykle przestały działać. Działa za to anatema @mac-ersona."

  Co do INI to przekonamy się w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni (sygnał sprzedaży na 15-tygodniowym maksimum INI SII).

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "INI i cykle przestały działać. Działa za to anatema @mac-ersona."

  A co do cykli, to przekonamy się, czy działają, jeśli okaże się, że DAX zrobił wczoraj dołek cyklu 10-tygodniowego:

  stooq.pl/q/?s=^dax&c=5m&t=c&a=lg&b=0

 • 2w3zalamana

  @wb

  to leci mocno w górę:
  stooq.pl/q/?s=eem.us&c=3m&t=c&a=lg&b=0
  a u nas WIG20 nie mrawy

 • zulus_chacka

  .....i Nadal nie ma sily spasc w USA

 • bialek.wojciech

  @bw0:
  "Ciekawy tekst?! Panie Wojtku, przecież to jest "pisiorski" do cna tekst!"

  Sugeruje Pan, że "pisiorskie" teksty nie mogą być ciekawe? :)

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "@WB W dołku recesji dla INI zabraknie skali.... Kupię przy minus 80 pkt;)"

  Dwa rekordy dla analogicznego wskaźnika z USA (AAII) to -54 pkt. proc. w dnie bessy z października 1990 (podczas recesji gospodarczej) oraz -51,35 pkt. proc. w dnie bessy z marca 2009 (podczas recesji gospodarczej).

 • bw0

  @WB

  To też ciekawe ;-):

  "O nic innego w tym wszystkim nie chodzi, tylko o sprowadzenie Polski do pozycji uległego obszaru gospodarczej i politycznej eksploatacji. Nikt się specjalnie nie wysilał, żadnych aluzji otwarty tekst macie być posłuszni, bo was wykluczymy i nie tyle z Unii, co z kręgu krajów cywilizowanych. Prawdziwym hitem stała się poprawka 10a do rezolucji, gdzie czytamy:

  potępia środki represji i akty prześladowania politycznego ze strony władz Polski, wymierzone przeciwko komunistom, antyfaszystom i innym demokratom

  Proszę nie regulować monitorów, to żaden czeski błąd, czy inna wpadka w tłumaczeniu, komunizm niemal we wszystkich najpopularniejszych językach brzmi tak samo, a w angielskim identycznie, jak w polskim. Rzeczywiście postawiono Polsce zarzut nieprzestrzegania praw komunistów, anarchistów i obrońców demokracji..."

  kontrowersje.net/najgorszy_sort_pracuje_na_obni_enie_sympatii_polak_w_do_ue_a_to_rzecz_po_dana_i_bezcenna

 • karnakufo

  Bolek wzywa do wojny w Polsce i dlatego takie spadki u nas.

 • bialek.wojciech

  Sygnał sprzedaży na Putinie:

  www.economist.com/printedition/2017-10-28

  Sygnał sprzedaży na Xi Jinpingu:

  www.economist.com/printedition/2017-10-14

  Sygnał kupna na USA:

  www.economist.com/printedition/2017-11-11

  ;)

 • carrie-anne.moss

  @WB
  A co do cykli, to przekonamy się, czy działają, jeśli okaże się, że DAX zrobił wczoraj dołek cyklu 10-tygodniowego

  A czemu lądowy DAX miałby być lepszy od morskiego FTSE? :-D
  Ten ostatni wygląda na trafionego i nabiera wody :P

 • guyfawkes13

  @WB

  //Sygnał sprzedaży na Putinie//
  //Sygnał sprzedaży na Xi Jinpingu//
  //Sygnał kupna na USA//

  Na Trumpie, Panie Wojtku, sygnał kupna na Trumpie, nie lękajmy się:))))

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Skoro kupno, to czemu jenot nurkuje? ;-)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Przecież Trumpowi zależy na słabym dolarze, ostatnio zainstalował gołębia na Czarodziejskiej Górze.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Tylko, że JPY jest specyficzną walutą, podobnie jak CHF. Reagują na risk off.
  Pisałam, że T-Noty i JPY w górę.

 • ewiggin

  @BW0
  ""O nic innego w tym wszystkim nie chodzi, tylko o sprowadzenie Polski do pozycji uległego obszaru gospodarczej i politycznej eksploatacji. Nikt się specjalnie nie wysilał, żadnych aluzji otwarty tekst macie być posłuszni, bo was wykluczymy i nie tyle z Unii, co z kręgu krajów cywilizowanych.""

  - "... sprowadzenie Polski do pozycji uległego obszaru gospodarczej i politycznej eksploatacji."
  No fakt, tak się przyjemnie żyło w Prylu, a tu nas sprowadzają do jakiegoś obszaru eksploatacji tej złodziejskiej UE. Za Prylu przecież było tak super, ludzie mieli wszystkiego pod dostatkiem... a do UE to zostaliśmy siłą wcieleni, wbrew sobie.

  "... macie być posłuszni, bo was wykluczymy i nie tyle z Unii, co z kręgu krajów cywilizowanych.""
  - PIS już nas sam wyklucza, wdrukowując swym wyborcom bolszewicki stan umysłu.

  Powtarzam - albo UE albo los Białorusi - innej drogi, póki co, nie ma. No ale Ty tkwisz mentalnie pińcet+ lat temu.

 • resan

  @ WB
  Dotyczy DAX-a .Ale jest to już chyba faza spadkowa cyklu ?

 • bialek.wojciech

  Co ciekawe Amerykański odpowiednik INI SII spadł w tym tygodniu - z najwyższego od roku poziomu tydzień temu - tak silnie jak jedynie 3 razy od marca 2009. Takie sygnały pojawiały się 27 maja 2010, 4 sierpnia 2011 oraz 11 kwietnia 2017.

  W pierwszym przypadku S&P 500 spadł jeszcze o 7,3 proc. w ciągu następnych 26 sesji, w drugim o 8,4 proc. w ciągu następnych 42 sesji a w trzecim o 3,2 proc. w ciągu następnych 5 sesji. Po tych spadkach indeks wznawiał hossę.

  Projekcja wartości S&P 500 uzyskana przez uśrednienie zachowania indeksu wokół tych 3 sygnałów traci 3,5 proc. w ciągu 2 kolejnych sesji i na tym kończy spadki.

 • resan

  @ WB
  Sygnał kupna w USA - czyli sprzedać ?

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "Dotyczy DAX-a .Ale jest to już chyba faza spadkowa cyklu ?"

  Przyjmując założenie, że w sierpniu - w dołku drugiego cyklu 40-tygodniowego obecnego cyklu Kitchina - rozpoczęła się 5-tka (faza wzrostowa 3-ciego cyklu 40-tygodniowego obecnego Kitchina), to pojawia się pytanie jak długo ta 5-tka powinna trwać.

  Z jednej strony ja lubię jak 5-tka jest podobna do 1-ki, a to znaczy, że raczej już się skończyła i rozpoczęła się fala A kitchinowej bessy.

  Z drugiej strony projekcja Euro STOXX zamieszczona tu:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/10/Najlepsza-od-17-lat-koniunktura-w-strefie-euro.html

  ... kolebie się przy szczytach jeszcze przez pół roku.

  Co więcej, gdyby duża 5-tka obecnej hossy na DAX-ie (rozpoczęta w lutym 2016) miała trwać tyle co 1-ka (tak jak lubię) czyli 26 miesięcy (marzec 2009-maj 2011), to powinna się skończyć dopiero w okolicach kwietnia 2018 czyli za 5 miesięcy.

  Ja raczej skłaniam się ku takiemu wydłużaniu się tej 5-tej w 5-tej. Może jakiś klinik albo cuś?

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "Sygnał kupna w USA - czyli sprzedać ?"

  Z decyzjami można poczekać do dzisiejszego głosowania w sprawie podatków i reakcji rynków na nie:

  www.cbsnews.com/live-news/house-to-vote-on-massive-gop-tax-reform-bill-live-updates/

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  My musimy wychodzić z punktu widzenia naszych interesów, tak jak wszyscy inni ze swoich punktów.
  Fundamentalnie mamy szeroką ekspozycję na morze i szeroką ekspozycję na południe.
  Tak jak za czasów Bolesława Chrobrego. Państwo o takiej ekspozycji morskiej nie może nie być w sojuszu z potęgami morskimi. Chrobry był w takim sojuszu :
  pl.wikipedia.org/wiki/Sygryda_Storrda
  I wygrał 15 letnią wojnę z Niemcami, a wkrótce też dyktował warunki w Kijowie. Wtedy też był pierwszy sojusz niemiecko-ruski. Nie wiem, czy ktoś jeszcze poza Chrobrym , wygrał wojnę na dwóch frontach?:))
  Polska Jagiellońska była poza układem morskim i przegrała z nim.
  Teraz rozpoczynamy nowy cykl mocarstwowy w sojuszu morskim. Musimy się tego morza trzymać rękami i nogami, bo to daje nam siłę i możliwość wykorzystania potencjału pomostowego. Więc porty i gospodarka morska, oraz szlaki na południe (druga szeroka ekspozycja), gdzie interesy państw i cywilizacja są bliskie, tylko nie ma szlaków.
  Po drugie, przemysł bazujący na bogactwach (surowce i energia), których mamy dużo pod naszą ''działką''. I na tym wszystkim (piramida gospodarcza) - innowacje.
  W miarę realizowania Strategii Andegaweńskiej będziemy nabierać siły i atrakcyjności dla wschodu - otworzy się naturalna możliwość Strategii Jagiellońskiej.

  Ukraińcy nie są narodem w naszym rozumieniu, oni się kształtują dopiero jako naród, ale można mieć co do tego różne wątpliwości, bo kształtują się na złym podłożu. W części zachodniej na podłożu ideologii dywersyjnej, w części wschodniej na podłożu ideologii sowieckiej. Nawet mówią różnymi językami w poszczególnych częściach. A kapitał należy do nie(zbyt) ukraińskiej oligarchii.
  Nie mają wspólnej tradycji ani wysokich wartości poza powierzchownym i drugoplanowym chrześcijaństwem, też zróżnicowanym.
  A jakie mogą mieć integrujące interesy?
  Ruś powstała (i dobrze prosperowała) na bazie handlu z Bizancjum na północ. Teraz północ blokuje Rosja. W kolejnym cyklu Ruś była włączona w system Rzeczpospolitej, ale była odwracana od tego systemu i na tym statusie dywersyjnym buduje swoją pozycję obecnie.
  Ma dostęp do morza, ale poza rolnictwem nie ma czego sprzedawać. Nie może też być (obecnie) pomostem handlowym, bo nastawiana jest przeciw nam, mimo że z nami mogłaby zyskać najwięcej.
  Wygląda na to, że musi czekać aż dojrzeje do współpracy z nami. A my też nie jesteśmy gotowi, bo po pierwsze najważniejsze wyzwania naszego rozwoju są na osi północ-południe, a po drugie dysponujemy zbyt małym kapitałem, żeby wejść na Ukrainę, choć to się zaczyna poprawiać:
  forsal.pl/gospodarka/demografia/artykuly/1085525,polski-majatek-rosnie-najszybciej-na-swiecie-coraz-wiecej-polakow-zostaje-milionerami.html

  Najważniejszy dla nas jest szybki rozwój gospodarczy i budowa osi północ-południe (i dekolonizacja). Wtedy stopniowo będziemy coraz bardziej przyciągać wschód, pracowników ze wschodu itd.
  I Ukraina powinna się stopniowo na nas otwierać i przyznawać do tradycji I Rzeczpospolitej, co powinno też zniwelować podziały tamtejsze.
  My możemy tylko przyciągać atrakcyjnością cywilizacji i gospodarki. I jak zawsze wolnością. Dlatego z tych wszystkich względów musimy pokazać wszystkim dookoła jak można nie dać się Rzeszy. Nie da się zbudować silnej gospodarki pod dominacją Rzeszy. Nasza (środkowoeuropejska) cywilizacja musi dominować, bo jest wyższa.

  A tych ruskich bajek nie ma sensu brać poważnie. Przyjęcie chrześcijaństwa z Bizancjum to było przystąpienie do korporacji ubezpieczeniowo-eksportowo-kredytowej na szlaku handlowym.

  Ukraina ma dla nas obecnie znaczenie ze względu na bezpieczeństwo, jako bufor, ale nie gospodarcze. Nawet koncentrując się tam (gdyby to było możliwe), tracilibyśmy ważniejsze możliwości na południu. Nie mamy kapitału na wszystkie kierunki, a oś północ - południe jest najważniejsza i mamy świetną konstelację globalną do tego (Trum). Jedynym mankamentem jest brak (na razie) wspólnej granicy z Węgrami.:)))

  Ukraina niech czeka (i mądrzeje).


 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Litwa już mądrzeje. Niedawno stworzyła dobre warunki dla Orlenu, a teraz popiera Polskę przeciw Rzeszy. Co znaczą krzyżackie bataliony i Via Carpatia ?:)))
  forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1085569,litewski-sejm-poparl-polske-ws-sporu-warszawy-z-komisja-europejska.html

 • ewiggin

  @BW0

  Ten zalinkowany przez @wb tekst pana Owsińskiego wcale nie jest ciekawy, bo to są same oczywistości: Rosja i Niemcy nie życzą sobie niezależnego, silnego państwa w środkowej Europie, tłumią nasz przemysł, omijają nas rurami NS itd. Z tej słusznej analizy pan Owsiński wyciąga następujący, radosny wniosek:

  ""Dla Polski z tego stanu wynika imperatyw w postaci konieczności stworzenia silnego państwa, zdolnego do obrony naszej tożsamości, a nawet naszego bytu narodowego we wszystkich aspektach..."

  ...no ale ta rada brzmi trochę w stylu: trzeba zmienić pracę, wziąć kredyt..."

  Tekst byłby ciekawy, gdyby pan Owsiński przedstawił jakiś wiarygodny, rozsądny plan, w jaki sposób, do cholery, zbudować silne państwo w środkowej Europie, kiedy Niemcy i Rosja tego nie chcą, a postawa USA... no cóż... widać, jaka jest - jak to powiedział Trump "możemy wam trochę gazu sprzedać, najwyżej podniesiemy trochę cenę, bo chyba nie macie z tym problemu".

  Nasza obecna sytuacja jest następująca:
  - Polska przeszła na służbę od biednego ruskiego pana do bogatego niemieckiego pana, w związku z czym status materialny Polaków znacznie się podniósł i to jest plus.
  - Bez bardzo poważnego wsparcia USA ta sytuacja się nie zmieni a nawet nie wiadomo czy USA ma obecnie na tyle siły, że gdyby nawet chcieli, to nie wiadomo czy dadzą radę. No ale póki co, raczej nie widać, żeby chcieli nam pomóc naprawdę na poważnie.
  - Pyskowanie bogatemu, niemieckiemu panu może skończyć się ewentualnie tym, że z powrotem trafimy do biednego ruskiego pana.
  - Trzech powyższych faktów nie zmieni żadne prawicowe pyskowanie i zaklinanie rzeczywistości. Kropka.

 • guyfawkes13

  I subtelne sugestie amerykańskich towarzyszy (Trump)
  :)))

 • guyfawkes13

  @Bw0

  Tracisz czas my Friend:))

 • ewiggin

  Pierwszym testem dla USA jest niedopuszczenie do budowy NSII.
  A to dopiero mały kroczek.

 • ewiggin

  @guyfawkes

  A jeśli chodzi o budowanie np. międzymorza, to postawa ludzi takich jak Ty: "nasza ziemia, nasza krew", zaognia nasze stosunki z Ukrainą - z którą mamy obecnie relacje na noże.

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  ''Nasze kresy nasza krew'' jeśli już.
  A postawa takich ludzi jak ty to jest wspólna granica rosyjsko-niemiecka na Wiśle.

  //...zaognia nasze stosunki z Ukrainą - z którą mamy obecnie relacje na noże.//
  To Ukraińcy są specjalistami od stosunków na noże (siekiery, widły itp). My mamy na szable, jeśli już. Ale co ty możesz mieć z ''tenkraj'' wspólnego?

  Nie pisz do mnie jako i ja nie piszę.

 • ewiggin

  @guyfawkes:
  " Nasza (środkowoeuropejska) cywilizacja musi dominować, bo jest wyższa."

  - I basta.
  ...tylko, niestety, jakoś rzeczywistość tego nie potwierdza... już przynajmniej od 200 lat. A te 200 lat to był okres najważniejszy - kształtował się wielki przemysł, wielkie osiągnięcia techniczne, wielki rozwój - niestety, nie braliśmy w tym wszystkim za bardzo udziału i jesteśmy totalnie zapóźnieni.
  Przestań bajać @guyfawkes, zejdź na ziemię i rozejrzyj się wokół.
 • carrie-anne.moss

  @WB
  Z jednej strony ja lubię jak 5-tka jest podobna do 1-ki, a to znaczy, że raczej już się skończyła i rozpoczęła się fala A kitchinowej bessy.

  No to może Pan zaskoczy moją aluzję do FTSE ;-)

 • zulus_chacka

  www.bbc.co.uk/news/business-42014209

  Drugie referendum sie sni.....

 • guyfawkes13

  //W Polsce przybyło 31 tys. milionerów w ciągu dwóch lat, obecnie jest ich 74 tys//

  Czyli przez 25 lat dorobiliśmy się 43 tys. dolarowych milionerów, a w ciągu ostatnich 2 lat aż 31 tysięcy.

  Jak można mówić, że w Polsce ostatnio dzieje się coś złego dla biznesu???:)))

 • guyfawkes13

  A tutaj kolejny port centralny. Żyć nie umierać:)))

  I podoba mi się, że widać coraz więcej młodych ludzi na kierowniczych stanowiskach.

  forsal.pl/transport/aktualnosci/artykuly/1085615,centralny-port-morski-o-co-chodzi-w-miliardowej-inwestycji-nad-baltykiem.html

 • dociekliwy54

  @ guyfawkes13
  Dziękuję Panu za wypowiedź.
  Co do tego wzrostu majątku Polski, to jest to trochę na glinianych nogach.
  Ktoś ma mieszkanie w moim mieście. 10 lat temu kosztowało 140tys teraz 240tys.
  Wygląda nieźle, ale ten wzrost to przez pracę emigrantów w dużej mierze.Puki pracują- ceny rosną.

 • zulus_chacka

  @ W. Bialek

  Skoro zaklada Pan ze Dax dopiero za 5 mcy osiagnie szczyt czy to samo dotyczy indexow w USA ?. Czy tez w odmienny sposob widzi Pan tamtejsze indexy ?

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Nie odpowiedziałem na te ruskie kwestie, ale wiadomo jak to jest z Rusią, ''biez vodki ...''.
  Ukraińcy dopiero szukają tożsamości. Czy ją znajdą, to zależy w dużej mierze od nas i naszego rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego. Przecież oni też są dziećmi Rzeczpospolitej, tylko trochę ... niedo..., specjalnej troski. My jesteśmy za nich też odpowiedzialni i musimy od nich trochę wymagać.

  //Wygląda nieźle, ale ten wzrost to przez pracę emigrantów w dużej mierze.Puki pracują- ceny rosną//

  Wszędzie jest podobnie, we wszystkich metropoliach są imigranci.:)))

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  hutnictwo.wnp.pl/huta-czestochowa-moze-trafic-z-isd-do-weglokoksu,310762_1_0_0.html

  I o to chodzi, kolejne ogniwo przemysłu stoczniowego.

 • guyfawkes13

  //Prezes LOT Rafał Milczarski oświadczył, że oczekuje od projektantów użycia "skrajnie efektywnych nowych technologii", a CPK powinien być najbardziej efektywnym portem lotniczym świata, pozwalającym na zarabianie "gigantycznych pieniędzy". "Jestem przekonany, że będzie to najbardziej atrakcyjny teren inwestycyjny w Europie" - dodał.//

  forsal.pl/transport/aktualnosci/artykuly/1085631,cpk-bedzie-najbardziej-efektywnym-portem-lotniczym-swiata.html

  Same good news'y ostatnio.:)))

 • bartalsi

  www.bankier.pl/wiadomosc/Zysk-netto-JSW-w-III-kw-wyniosl-360-4-mln-zl-wobec-konsensusu-552-1-mln-zl-zysku-7556681.html

  Yes! Yes! Yes!

  Co prawda ostatnio sprzedałem kilka razy taniej niż można było, tym razem nawet nie powtórzę tego wyniku, ale na takie info czekałem :)

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  invst.ly/5v69u

 • zulus_chacka

  www.bloomberg.com/view/articles/2017-11-14/forecasts-for-the-new-world-order-of-2030

 • bartalsi

  @guy

  Nareszcie coś się dzieje, bo brakujących księżyców można policzyć na palcach jednej ręki do czasu ile bez akcji już siedzę (oprócz akumulowanych zdechlaków typu Orange).

 • ewiggin

  @guyfawkes:
  " Ukraińcy dopiero szukają tożsamości. Czy ją znajdą, to zależy w dużej mierze od nas i naszego rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego. Przecież oni też są dziećmi Rzeczpospolitej, tylko trochę ... niedo..., specjalnej troski. My jesteśmy za nich też odpowiedzialni i musimy od nich trochę wymagać."

  - Tak wyglądają skutki przedawkowania trylogii Sienkiewicza.

 • datik

  @Guy
  "Sam widzisz... że mnie rozczarowałeś. "
  Nie bardzo rozumiem...Ty to zalinkowałeś przecież ...

  Ale zostawmy te niebezpieczne tematy, lepiej wyjaśnij mi o co tu chodzi ?

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22656985,co-duda-naprawde-mysli-o-macierewiczu-wiemy-to-dzieki-zagranicznemu.html#MT2

  Wybroni się w tej wojence AM ? Oby nie, znasz moje o nim zdanie.

 • ewiggin

  A odstawiając na półkę trylogię i wracając do rzeczywistości:

  "- My mentalnie i ustrojowo za chwileczkę będziemy wracać do systemu najsiermiężniejszej komuny, gdzie samorządowcy w cudzysłowie przywożeni byli w teczkach przez I sekretarzy. To jest rzecz niedopuszczalna - oświadczył.
  Kukiz zaapelował też do Andrzeja Dudy. - Panie prezydencie, błagamy pana o to, by nie podpisywał pan pod żadnym pozorem tej ustawy przynajmniej do momentu przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Prosimy o rozpisanie referendum w sprawie zmiany ordynacji wyborczej. O niedopuszczenie do tego byśmy wrócili do czasów komunistycznej, bolszewickiej Polski"
  www.rp.pl/Kukiz15/171119353-Kukiz-Prezydencie-nie-wracajmy-do-bolszewickiej-Polski.html

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  invst.ly/5v6ri

  Klin na Orange może wyglądać tak:
  invst.ly/5v6up
  invst.ly/5v6uv

  W przyszłym tygodniu może coś odbijemy na giełdach (naszych)
  Ale w końcu po formacji spadkowej jest spadek...
  invst.ly/5v6uv
  fxpro.ctrader.com/c/WjXrn
  fxpro.ctrader.com/c/hjXrn

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  // Tak wyglądają skutki przedawkowania trylogii Sienkiewicza//

  A twoje teksty są jak po przeczytaniu Generalplan Ost.

  // Panie prezydencie, błagamy pana o to, by nie podpisywał pan ...//

  Na miejscu Kaczyńskiego spełniłbym Kukizowi jego ''sen wariata'' i w najbliższych wyborach do sejmu wprowadziłbym JOW-y.
  Kukiz dostałby najwyżej jeden mandat, a PIS miałoby przynajmniej 3/4 mandatów.

  Nie pisz do mnie.

 • mac-erson

  Jesteśmy:
  29.04.2004
  28.01.2010
  Czyli: czeka nas 3 dniowa korekta do przebitej linii szyi (strefy 2450-2460) a następnie dokończenie spadków.
  Przewidywany dołek zgodnie z projekcjami za 10-12 sesji w strefie ok. 2330

 • bartalsi

  mac-erson

  Oględniej, to jesteśmy gdzieś w pierwszy kwartał 2013.

 • bartalsi

  Przez jakiś czas przed nami nic ciekawego, tak bokiem, bokiem tak.

 • ewiggin

  @guyfawkes, nie piszę do Ciebie tylko komentuję i dementuję niektóre Twoje wpisy, więc się nie przejmuj. Zresztą, czy rozmawiam z Tobą, @bw0, @konsultant i kim tam jeszcze, to właściwie jeden i ten sam rewolucyjny umysł. Nicki inne, treść ta sama.

 • guyfawkes13

  @Datik

  Kanadyjski turysta powiadasz?:)))
  Dobrze, że tym razem nie wysmarowali tego przypadkowego turystę na brązowo, jak ostatnim razem:)))))))))

  W ramach komentarza mógłbym zacytować klasyczkę(?)
  ''Ale jaja, ale jaja''

  Ale trudno mi to skomentować, jaki jest koń każdy widzi.
  Adrian pokazał swoje kompetencje do pełnionego urzędu, niestety.
  Moje zdanie jest takie, że po 27 latach nie powinien w wojsku służyć nikt, kto zaczynał w PRLu. A w służbach specjalnych powinna być na początku opcja zerowa.

  Nie powinniśmy mieć też prezydenta który tak papla bzdury do przypadkowego człowieka na ulicy.

 • guyfawkes13

  @Datik

  A swoją drogą ubeckie metody wobec ''uczciwych oficerów'' to jest codzienna praktyka we wszystkich armiach na świecie. Kontrwywiad wszędzie prześwietla oficerów non stop, co jest też wszędzie oczywiste.

 • zulus_chacka

  www.bloomberg.com/view/articles/2017-11-16/let-s-start-taking-trump-s-unpopularity-seriously

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  //Przewidywany dołek zgodnie z projekcjami za 10-12 sesji w strefie ok. 2330 //

  Możliwe, że będzie wtedy jakiś dołek, ale myślę, że konsolidacja potrwa dłużej, MACD wygląda baaardzo słabo, same dywergencje you know.
  fxpro.ctrader.com/c/XtXrn
  fxpro.ctrader.com/c/QtXrn
  fxpro.ctrader.com/c/utXrn

 • guyfawkes13

  @Datik

  www.youtube.com/watch?v=YbQEhYPnVl4

 • mac-erson

  @Guyfawkes13
  "ale myślę, że konsolidacja potrwa dłużej,"
  Też myślę, że cały grudzień będziemy tworzyć jakąś konsolidację z drugim dołkiem gdzieś na przełomie roku (dołek 20tyg.). Nie mniej uważam, że co lepsze spółki należy już brać przy pierwszym dołku. Już widzę, że kilka ciekawych mniejszych spółek zaczyna odjeżdżać na północ.
  Dodatkowo nie wykluczam konsolidacji wznoszącej tak więc jak zobaczę strefę 2300-2350 to ładuję Longi na średni termin.

 • resan

  @ WB
  Dotyczy DAX
  Gdzie lokalizujemy poprzednie dołki cyklu 10 T

 • m.jagusiak

  Prawdziwe załamanie kursu:

  acemarketu.com/?p=265149

 • karnakufo

  Rajd Św. Mikołaja.
  PKOBP szaleje.

 • bartalsi

  @guyfawkes13
  2017/11/16 21:53:22
  "@Bartalsi

  invst.ly/5v69u "

  Myślę że kluczem będą ceny węgla, czyli ceny ropy. Rosja i Iran znów podskakują. Może scenariusz podbitki na dolarze i spadków cen ropy jest możliwy.

 • datik

  @ewiggin
  "...O niedopuszczenie do tego byśmy wrócili do czasów komunistycznej, bolszewickiej Polski"

  Wczoraj w Zetce słuchałem lekko ironicznego tekstu o szykowanym przez leśników marszu poparcia dla min. Szyszki. Padło pytanie, czy udział będzie dobrowolny :)
  Ja myślałem, ze takie marsze poparcia dla rządzących odbywały sie tylko w czasach "słusznie minionych". Na dodatek okazuje się, że to już nie pierwszy raz..

  polityczek.pl/index.php/twitter/5186-puszcza-bialowieska-manifestacja-poparcia-dla-szyszki

  Fajny ten komentarz: "Pan Bareja patrzy z nieba i nie wierzy." :)

 • podczaszy1

  @ datik
  Na JSW prognoza spadku tak jakby się sprawdziła.

 • konsultant121

  @datik
  Mniej polityki a wiecej faktow , nie fucktów:))
  www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2017-10-11/spor-o-puszcze-bialowieska-kto-ma-racje-zobacz-i-sam-zdecyduj/

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Kanadyjski turysta powiadasz?:)))
  Dobrze, że tym razem nie wysmarowali tego przypadkowego turystę na brązowo, jak ostatnim razem:)))))))))

  W ramach komentarza mógłbym zacytować klasyczkę(?)
  ''Ale jaja, ale jaja''

  Ale trudno mi to skomentować, jaki jest koń każdy widzi.
  Adrian pokazał swoje kompetencje do pełnionego urzędu, niestety.
  Moje zdanie jest takie, że po 27 latach nie powinien w wojsku służyć nikt, kto zaczynał w PRLu. A w służbach specjalnych powinna być na początku opcja zerowa.

  Nie powinniśmy mieć też prezydenta który tak papla bzdury do przypadkowego człowieka na ulicy."

  Co ciekawe dyskretnego wsparcia Macierewiczowi udziela brytyjski Observer:

  observer.com/2017/11/interview-polish-defense-minister-antoni-macierewicz-on-russia-nato/

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Wielkie oburzenie wywołuje określenie ''biała Europa''."

  To mogła być rosyjsko-niemiecka ustawka. Rosjanie przez swoje kontakty wśród narodowców wsadzają do marszu radykalne hasła, a Niemcy przez swoje kontakty w liberalno-lewicowej prasie na zachodzie robią z Polaków nazistów.

  Potem publikuje się przeprosiny, ale te już mało kto czyta:

  www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2017/11/15/why-i-wrote-fake-news-for-the-washington-post/?utm_term=.395712aa400d

 • ewiggin

  @wb
  "Co ciekawe dyskretnego wsparcia Macierewiczowi udziela brytyjski Observer:"

  - Widać, że Brytole dobrze nam nie życzą.

 • datik

  @konsultant

  kto naprawdę ma rację o tym nie nam rozstrzygać..
  Ciebie naprawdę nie śmieszą te marsze/wiece poparcia ?:)

 • datik

  @podczaszy
  JSW; niestety, końcowy akord już beze mnie :(((

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Dla piewców Antoniego M. i dobrej zmiany w WP. Podsumowanie dwóch lat:
  www.defence24.pl/697418,przelom-czy-stagnacja-dwa-lata-macierewicza-w-modernizacji-armii-raport

  Pod tekstem ponad 90% negatywnych komentarzy - no ale tam pewnie sami zdrajcy piszą ;-)"

  Też lubię czytać komentarze pod artykułami na Defence24, ale trzeba pamiętać o możliwości, że część z nich sponsorowanych jest przez lobbystów z zagranicznego przemysłu zbrojeniowego. Nacisk na Macierewicza może wynikać z przedłużania się negocjacji wielkich kontraktów typu Wisła czy Homar, w którym być może Amerykanie by nas chcieli potraktować jak frajerów, którzy kupią drogo byle co. Chyba wolę takie wytłumaczenie, niż wersję, w której opóźnienia zakupów wynikają ze zwykłej niekompetencji (chociaż tego też niestety nie można wykluczyć).

 • podczaszy1

  @WB
  Tak, tak wszystkiemu winni są narodowcy. Już się kiedyś w szkole nasłuchałem o bandytach z NSZ, którym zarzucano współpracę z hitlerowcami. Teraz widzę,że współpracują jednak z NKWD.

 • podczaszy1

  @ datik
  Beze mnie też.

 • ewiggin

  @wb

  "To mogła być rosyjsko-niemiecka ustawka. Rosjanie przez swoje kontakty wśród narodowców wsadzają do marszu radykalne hasła, a Niemcy przez swoje kontakty
  w liberalno-lewicowej prasie na zachodzie robią z Polaków nazistów."

  - Och, to zaledwie taki prztyczek w nos. Jak idziemy na wojnę, to chyba nie będziemy się przejmować takimi drobnostkami?


 • podczaszy1

  Niemcy to się martwią o Puszczę Białowieską chyba ze względów sentymentalnych , bo tam polował ich ulubieniec Goring.

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "Dotyczy DAX
  Gdzie lokalizujemy poprzednie dołki cyklu 10 T"

  Dołki cyklu 20-tygodniowego są chyba mało kontrowersyjne: 11 lutego 2016, 27 czerwca 2016, 4 listopada 2016, 22 marca 2017 (tu jest więcej możliwości) oraz 29 sierpnia 2017. Te cykle trzeba sobie podzielić na pół by znaleźć pozostałe dołki cyklu 10-tygodniowego. Proponuję 7 kwietnia 2016, 16 września 2016, 12 stycznia 2017 oraz 30 czerwca 2017, ale to jest kontrowersyjny wybór, bo te cykle 20-tygodniowe nie dzielą się ładnie.

 • datik

  @podczaszy
  Byłem zajęty CDR, tam mi nieźle poszło choć i tak to spartaczyłem. Na JSW zmylili mnie tą białą świeczką sprzed kilku dni i w jej połowie ustawiłem TP, już wczoraj okazało się to błędem

 • ewiggin

  @wb
  "
  Też lubię czytać komentarze pod artykułami na Defence24, ale trzeba pamiętać o możliwości, że część z nich sponsorowanych jest przez lobbystów z zagranicznego przemysłu zbrojeniowego. Nacisk na Macierewicza może wynikać z przedłużania się negocjacji wielkich kontraktów typu Wisła czy Homar, w którym być może Amerykanie by nas chcieli potraktować jak frajerów, którzy kupią drogo byle co. Chyba wolę takie wytłumaczenie, niż wersję, w której opóźnienia zakupów wynikają ze zwykłej niekompetencji (chociaż tego też niestety nie można wykluczyć)."

  - Wisła i Homar to duże programy i tutaj może być różnie, ale pewną wskazówką są inne, mniejsze kontrakty, które nie zostały zrealizowane. Już nie pamiętam ile razy Macierewicz jeździł po Mielcach i Świdnikach i za każdym razem obiecywał ile to nie kupi helikopterów; innym przykładem jest to nieszczęsne tysiąc dronów. A ten fragment pańskiej wypowiedzi: " być może Amerykanie by nas chcieli potraktować jak frajerów" - jasno wskazuje, jaką rozsądny Polak ma pewność amerykańskiej pomocy w walce z "rosyjsko-niemieckim kondominium".


 • datik

  @podczaszy
  IMO, CDR nadal w grze

 • podczaszy1

  @ datik
  CDR jest interesujący z powodu olbrzymich obrotów na tych świeczkach spadkowych. Jeśli to kupno przegra to rzeczywiście może być super ciekawie.

 • ewiggin

  @wb
  Żeby, jak pisze Owsiński - zbudować silne państwo, potrzebujemy ogromnej pomocy USA a ci nas chcą przekręcić nawet na głupim kontrakcie na kilka wyrzutni Patriot.

 • ewiggin

  @datik
  " Ja myślałem, ze takie marsze poparcia dla rządzących odbywały sie tylko w czasach "słusznie minionych". Na dodatek okazuje się, że to już nie pierwszy"

  - Ja czekam na pojawienie się tych kapusiów... ups, przepraszam, miałem na myśli "sygnalistów". - ten temat jakoś tak wymownie pominięto na blogu ;-) • datik

  @Guy
  ostatni wpis, wracam do roboty...

  W naszym "systemie obronnym"konieczna jest współpraca MON i Prezydenta. Skoro Duda jest nieusuwalny, to wniosek nasuwa się sam co powinno być niezwłocznie poczynione. Już nie mówiąc o, nie tylko moim, zdaniu o jego ("Świra") niekompetencji.
  Chyba, że prawdę"wróbelki ćwierkają" o jakiś" hakach", "długach wdzięczności,..."etc ???

 • datik

  @Guy
  ostatni wpis, wracam do roboty...

  W naszym "systemie obronnym"konieczna jest współpraca MON i Prezydenta. Skoro Duda jest nieusuwalny, to wniosek nasuwa się sam co powinno być niezwłocznie poczynione. Już nie mówiąc o, nie tylko moim, zdaniu o jego ("Świra") niekompetencji.
  Chyba, że prawdę"wróbelki ćwierkają" o jakiś" hakach", "długach wdzięczności,..."etc ???

 • podtworca

  @guy
  "A w służbach specjalnych powinna być na początku opcja zerowa. "

  Tak zrobili w Iraku, jednym posunięciem odsunęli od władzy kilkaset tys. bezpieczników wyszkolonych do terroryzowania rodaków. Kilka lat później ci ludzie stworzyli ISIS i rozsadzili kraj od środka.

  Fakty są takie, że polski okrągły stół okazał się udanym kompromisem: Polska rozwinęła się najmocniej ze wszystkich demoludów, a stopień oligarchizacji mamy niższy niż np. Czechy, nie mówiąc o wschodzie. Udało się w Polsce rozwinąć mechanizmy demokratyczne, które pozwoliły dojść do władzy Pisowi, co raczej nie byłoby możliwe gdyby krajem rządziła agentura.

  PiS nie ma kadr i kompetencji, żeby samodzielnie rządzić całym krajem. Przez swój radykalizm może rozsadzić państwo, jeśli będzie walczył z każdą grupą mającą w kraju jakieś wpływy. Te grupy skierują się ku zagranicy, a PiS będzie się jeszcze bardziej radykalizował aż doprowadzi do sytuacji jaka jest w Rosji. Prezydent Duda to rozumie, dlatego proponuje ewolucyjne zmiany i dalsze wzmacnianie kraju, który odkąd zrzucił rosyjskie jarzmo wrócił z trzeciego świata do pierwszego.

 • podczaszy1

  @ podtwórca
  A ty się znasz na służbach specjalnych?

 • ewiggin

  @podtworca
  Powinieneś dużo częściej pisać - świetnie Ci to wychodzi. W obecnych czasach to wręcz obywatelski, patriotyczny obowiązek.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "No to może Pan zaskoczy moją aluzję do FTSE ;-)"

  FTSE miał rosnąć po referendum przez 17 miesięcy:

  "FTSE reagując pozytywnie na dewaluację krajowej waluty zaczął od razu zwyżkować i kontynuował hossę przez następne 17 miesięcy,..."

  wojciechbialek.blox.pl/2016/06/Brexit-sprzed-24-lat.html

  Ta analogia daje szczyt rzeczywiście w listopadzie tego roku czyli teraz (rok i 5 miesięcy po brexitowym referendum z czerwca 2016):

  stooq.pl/q/?s=^ftm

 • konsultant121

  Jakie tam marsze poparcia. Polityka i tyle. Marsze poparcia były, są i będą. Poparcie manifestują zwolennicy Tuska, Kaczynskiego, Unii Europejskiej czy Puszczy Białowieskiej. Nic z tego nie wynika. Kto jak kto ale inteligentny inwestor giełdowy powinien o tym wiedzieć że to pod publikę;) Prawdziwy świat jest we wpływach, pieniądzu , geopolityce, religii i kulturze. Reszta to opium dla ludu i sok z buraka;))

 • bialek.wojciech

  @2zulus_chacka:
  "Skoro zaklada Pan ze Dax dopiero za 5 mcy osiagnie szczyt czy to samo dotyczy indexow w USA ?. Czy tez w odmienny sposob widzi Pan tamtejsze indexy ?"

  Zakładam to za mocno powiedziane. W 2007 roku formowanie szczytów na różnych indeksach trwało chyba 10 miesięcy od lipca 2007 do maja 2007 (różne Bovespy itp). W 2000 roku szczyty formowały się od stycznia do września. Teraz też może być podobnie na różnych indeksach.

  Na przykład moja stara projekcja dla WIG-u z marca 2016:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/WIGsygn199820012009projekcja3.png

  wojciechbialek.blox.pl/2016/03/Nowa-projekcja-dla-WIG-u.html

  ... robi jakiś podwójny szczyt grudzień 2017-maj 2018.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Co ciekawe dyskretnego wsparcia Macierewiczowi udziela brytyjski Observer

  To bardzo ciekawe, bo siostrzany Guardian rozpisywał się niezbyt pozytywnie o zastępcy p. Macierewicza
  Dobry / zły policjant? ;-)

  Z tego wszystkiego z jednym się trzeba zgodzić. Putin chce Ukrainy, natomiast nie wystarczy mieć amerykańskich żołnierzy w Polsce żeby go powstrzymać.
  NATO prowadzi w stosunku do Putina politykę podobną jak Wielkie Brytania i Francja w stosunku do Rzeszy w okresie międzywojennym.
  A Rosja rozgrywa nacjonalizm żeby skłócić Polskę z Ukrainą. Więcej nie trzeba, bo Słowacja i Węgry są jej "przyjazne".

 • bartalsi

  Fakty są takie, że polski okrągły stół okazał się wielkim przekrętem, z Bolkiem jako słupem. Wszędzie tylko słupniki i przekręty by cały naród był w niewoli, takie są fakty. Zmarnowane ćwierćwiecze, kraj jest zacofany do krajów zachodniej Europy i może nikgdy tego nie nadrobić. Takie dziedzictwo dla naszych dzieci i wnuków, także dla postSBecji w dłużej perspektywie. Targowiczanie też zostali murzynami po dwóch pokoleniach. Ludzie są zatruci, przymuleni wszechobecną chamską propagandą takich troli, jak ostatnio wystąpili w PE (tanie odpowiedniki są nawet tutaj). Jednak coraz więcej Polaków się budzi i zaczyna to dostrzegać, lepiej późno niż wcale.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Tak, tak wszystkiemu winni są narodowcy. Już się kiedyś w szkole nasłuchałem o bandytach z NSZ, którym zarzucano współpracę z hitlerowcami. Teraz widzę,że współpracują jednak z NKWD."

  Z pewnością Kreml gra na dwa fronty:

  "At the same time, the Kremlins growing cooperation with the far-right parties across Europe contradicts its vocal antifascist stance, as well as its public disregard for right-wing political forces in the Ukrainian state apparatus."

  www.lai.lv/viedokli/examining-the-kremlins-and-far-right-parties-cooperation-should-the-eu-be-worried-430

 • bialek.wojciech

  Jeszcze a propos marszu niepodległości: zachowani establiszment wydaje się obawiać utworzenia na bazie marszu niepodległości jakieś nacjonalistycznej międzynarodówki:

  "The ugly nationalist march in Poland is part of an alarming global trend. It is for all of us not just politicians to resist it"

  "Yes, we can halt the rise of the international far right", Timothy Garton Ash

  www.theguardian.com/commentisfree/2017/nov/17/international-far-right-poland-march-nationalism

  Zastanawiam się, czy wylansowanie wśród europejskich nacjonalistów nowej tradycji pielgrzymowania co roku do Warszawy by tu demonstrować z okazji polskiego Święta Niepodległości, miałoby więcej zalet (zabranie Putinowi kontroli nad europejskimi środowiskami nacjonalistycznymi, wychowanie europejskich faszystów w pro-polskim duchu) czy wad (co roku powtórka z demonizacji Polski i Polaków w zachodnich mediach liberalno-lewicowych i ryzyko zagranicznych prowokacji).

  Tu przykład takiej sierotki, która przyjechała do Polski by pooddychać atmosferą wolności:

  www.youtube.com/watch?v=-rt6JogTKdQ

  :)

 • karnakufo

  @podtworca
  Jak zwykle chybiony opis sytuacji - nie zgadam się z Twoją oceną.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Widzę ,że ten Antoni nie daje ci spokoju. IMO powinnaś pójść tropem w kierunku Mossadu, a nie KGB/GRU. Trochę się o tym mówiło w latach 90-tych.

 • guyfawkes13

  @WB

  //To mogła być rosyjsko-niemiecka ustawka. Rosjanie przez swoje kontakty wśród narodowców wsadzają do marszu radykalne hasła, a Niemcy przez swoje kontakty w liberalno-lewicowej prasie na zachodzie robią z Polaków nazistów.//

  Oczywiście że tak. Ma Pan absolutną trafność.
  Służby wszędzie na świecie kreują własne grupy polityczne, zwłaszcza skrajne.
  pl.wikipedia.org/wiki/Jewno_Azef
  A jakaś grupka wariatów zawsze się znajdzie, u muzułmanów to się nawet sami wysadzają do Luftu.

  A cywilizacja białego człowieka to jest (czy był) fakt obiektywny, differentia specifica, tak jak cywilizacja arabska czy chińska.

  //Co ciekawe dyskretnego wsparcia Macierewiczowi udziela brytyjski Observer//
  Nie tylko.
  static.prsa.pl/images/fdfe24dd-cd43-440b-85bc-c41d0c5915b9.jpg
  Bez zgody, a nawet ... oczekiwania amerykańskich brothers in arms, Antoni by tego nie mógł ruszyć. Ale przecież siły krzyżackie muszą mieć choćby elementarną ochronę kontrwywiadowczą.
  Specjalnie oglądałem kiedyś przesłuchanie gen. Różańskiego u Stokrotki. Padło tam nawet pytanie o żołnierzy wyklętych. No i on odpowiedział, że ''nasi chłopcy'' na misjach, to są żółnierze wyklęci:))))
  To jest człowiek z innej planety (PRL), z innej gliny. On nie ma naszych pojęć, odczuć, nie rozumie naszych imponderabiliów. Jest wychowany, ukształtowany przez sowieckich trepów. To nie jest oficer niepodległego państwa.
  Zresztą najlepiej świadczy o takich ludziach ich strategia obronna. Pod pozorem ''efektywności'' czy podobnych wymówek, najlepsze jednostki z najlepszym sprzętem były rozlokowane na przedpolu Berlina. Czyli ew. wojna o Polskę polegała na tym, że ''bronimy Berlina'', a sowieci wchodzą przynajmniej do Wisły. I tak już zostaje.
  Inny podobny generał pod koniec swojej kariery powiedział, że nasze samoloty wytrzymają tylko parę godzin w powietrzu. Co z tego wynika? Z tego wynika, że to są brednie, kiedy np. gen. Skrzypczak mówi, że wszystkie leopardy muszą być w dywizji pancernej koło Żagania, bo to jest odwód strategiczny itd.
  Jest jasne, że ten odwód strategiczny nigdy by nie dotarł na wschód od Wisły. Po prostu Niemcy sprzedali nam trochę czołgów, żeby sami nie musieli ich utrzymywać w gotowości, a cała dywizja i tak broniłaby Berlina (Rzeszy).
  Tacy generałowie mogą się nadawać do Armii Ludowej, albo Polnische Wehrmacht, ale nie nadają się do Wojska Polskiego, które ma bronić całości granic.
  Jest tutaj ten sam problem co w 39'. Śmigły nie mógł się bronić na linii wielkich rzek, zgodnie ze sztuką wojenną, bo Niemcy zajęliby obszar do Wisły i zażądali pooju, który by usankcjonował Zachód. Tak samo dziś nie możemy bronić Berlina bo ruskie dojdą do Wisły i podpiszą z Rzeszą pokój.

 • bialek.wojciech

  @zulus_chacka:
  "www.bloomberg.com/view/articles/2017-11-14/forecasts-for-the-new-world-order-of-2030"

  "Two parallel themes were prevalent. The first was that China will be at least as important as, if not more than, the U.S. in shaping what the world will look like in 2030. Xi Jinping's speech to the Communist Party congress last month seemed to encapsulate this, echoed by Trump's deferential visit to Asia. China now appears to be the big force for stability, predictability and defense of the global trading system.

  The second theme was questioning whether the U.S. would even be a global player in the world of 2030."

  Czyli rozumując kontrariańsko będzie odwrotnie: ChRL osłabnie, a USA znowu wyjdą obronną ręką z zamieszania.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Zastanawiam się, czy wylansowanie wśród europejskich nacjonalistów nowej tradycji pielgrzymowania co roku do Warszawy by tu demonstrować z okazji polskiego Święta Niepodległości, miałoby więcej zalet (zabranie Putinowi kontroli nad europejskimi środowiskami nacjonalistycznymi, wychowanie europejskich faszystów w pro-polskim duchu) czy wad //

  To są początki czegoś , co trudno przecenić
  Nie chodzi o żaden ''faszyzm''. Faszyzm kreują służby i media.
  Jeżeli narody są wygaszane, to siłą rzeczy muszą być w reakcji ruchy narodowe. I jeżeli oni w nas widzą ostoję wolności, tradycji, cywilizacji, to rosną nasze wpływy w Europie, stajemy się liderem odrodzenia cywilizacji. A tak był w czasach świetności I RP. I mam nadzieję, że oni jeszcze zaczną do nas emigrować (już zaczynają), przywozić hajs, firmy, technologię. I u nas będzie największe bogactwo cywilizacyjne, gospodarcze itd.
  Ale przecież tak już było.
  My jesteśmy centrum Europy, a te zachodnie przylądki przejściowo się wzbogaciły na ''sekularyzacji'' dóbr kościelnych, a potem na kolonialiźmie i doszły do ściany.

 • podtworca

  W Polsce nie ma sensu rozmawiać o polityce, za dużo emocji. Kiedy piszemy o wykresach, pełna kulturka, wystarczy jednak wejść na pole polityki i jeden skacze do gardła drugiemu. Jakoś Niemcom nie przeszkadzało, że nazistowscy zbrodniarze odbudowali potęgę państwa, bo potrafili skanalizować ich umiejętności i kilka dekad po przegranej wojnie znowu rządzą Europą.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "To są początki czegoś , co trudno przecenić
  Nie chodzi o żaden ''faszyzm''. Faszyzm kreują służby i media.
  Jeżeli narody są wygaszane, to siłą rzeczy muszą być w reakcji ruchy narodowe. I jeżeli oni w nas widzą ostoję wolności, tradycji, cywilizacji, to rosną nasze wpływy w Europie, stajemy się liderem odrodzenia cywilizacji. A tak był w czasach świetności I RP. I mam nadzieję, że oni jeszcze zaczną do nas emigrować (już zaczynają), przywozić hajs, firmy, technologię. I u nas będzie największe bogactwo cywilizacyjne, gospodarcze itd.
  Ale przecież tak już było.
  My jesteśmy centrum Europy, a te zachodnie przylądki przejściowo się wzbogaciły na ''sekularyzacji'' dóbr kościelnych, a potem na kolonialiźmie i doszły do ściany."

  Ale to ryzykowna zabawa. Jeden z master-planów może być taki: w USA w 80-90 lat po powstaniu unii doszło do wojny secesyjnej. Można sobie wyobrazić, że w 80-90 lat po postaniu UE dojdzie do podobnego konfliktu pomiędzy krajami liberalnymi krajami multikultowymi a nacjonalistycznymi krajami unikulturowymi (czyli generalnie pomiędzy zachodem a wschodem UE). I wtedy USA interweniują od zachodu w obronie multi-kulti a Rosja od wschodu w obronie uni-kulkti (a może i Turcja coś tam bierze na Bałkanach) i wszystko wraca do normy z okresu zimnej wojny.

  To - kolejny rozbiór Europy - raczej nie jest scenariusz, który by nam pasował, więc z tym nacjonalizem to trzeba raczej ostrożnie.

 • podczaszy1

  @ podtworca
  " nazistowscy zbrodniarze odbudowali potęgę państwa".
  Ty to masz naprawdę ciekawe przemyślenia?

 • guyfawkes13

  @WB

  Powiedziałbym, że to jest fantastyka.
  Odbywa się realny proces, zaczyna się trend, który możemy wykorzystać albo nie(...).
  Ale on się i tak odbędzie. Establiszmęt jest skończony, nadchodzi pora płacenia rachunków za bankowy socjalizm. Tam będzie chaos.
  Rewolucyjną armię Mahometa już rozpiera niekontrolowalna energia:
  wpolityce.pl/swiat/366776-uchodzca-z-syrii-zgwalcil-kucyka-w-mini-zoo-w-berlinie-na-oczach-dzieci-czegos-takiego-u-nas-wczesniej-nie-bylo

 • konsultant121

  @All
  A jak wymiernie zmierzyc wkład Unii Europejskiej w rozwój naszego kraju i w nasz PKB po 2002 roku? Niektórzy mówią że jesteśmy już płatnikiem netto dla Unii, a inni że Unia to nadal wielkie osiągnięcie cywilizacyjne i jedna nitka autostrad:)) Ktoś coś zmierzył?? I na ile nasz PKB jest obciążony drenażem kapitału i w jakiej częśći nasz PKB jest budowany zagranicznym kapitałem. To chyba historia za 100lat oceni. Teraz to jeszcze domena polityki i różnych kalkulacji.

 • guyfawkes13

  @WB

  My powinniśmy już myśleć, jak załoążyć unię z Danią, żeby nie mieć problemu z duńskimi cieśninami, jak przejąć szwedzkie technologie rakietowe, żeby nie dostały się w niepowołane ręce itd.

 • podtworca

  Koalicja Bałtycka - Dania, Szwecja, rep. nadbałtyckie i Polska, Koalicja Centralna obejmująca państwa wzdłuż trójmorza, wszystko to można zbudować w oparciu o Unię Europejską. Wystarczyłoby zacząć od niewystawiania się na odstrzał zachodnim mediom, publicznie zapowiedzieć walkę z hailującymi grupkami w trakcie świąt narodowych, trochę hipokryzji w trakcie oficjalnych kontaktów dyplomatycznych. Skoro jednak premier jedzie do Brukseli wdawać się w pyskówki, a minister spraw wewnętrznych podkręca nacjonalistyczną gorączkę, znaczy to że bardziej są zainteresowani graniem pod rodzimych wyborców, niż realizują jakiś strategiczny, przemyślany plan.

 • relkame

  @datik
  kto naprawdę ma rację o tym nie nam rozstrzygać..
  Ciebie naprawdę nie śmieszą te marsze/wiece poparcia ?:)
  _______________________________________________________________________
  Oczywiście marsze POparcia dla Rzeplińskiego czy Gersdorf to już Bareją nie pachną. Nieprawdaż?? :)

 • guyfawkes13

  @Podtwórca

  Fantazjować każdy może i wierzyć w propagandowe banialuki.
  Właśnie dlatego toczą z nami wojnę, że wykorzystujemy nasze możliwości i nie dajemy się strzyc do skóry. Towar przeładowany w Gdańsku nie będzie przeładowany w Hamburgu, pasażera na lotnisku pod Warszawą braknie na lotnisku pod Frankfurtem, statek wyprodukowany w Szecinie, nie będzie wyprodukowany w Rostoku, itd.
  Trójmorze jest robione w ramach unii i w ramach unii zwalczane.

 • relkame

  @podczaszy1
  Niemcy to się martwią o Puszczę Białowieską chyba ze względów sentymentalnych , bo tam polował ich ulubieniec Goring.
  ______________________________________________________________________________
  Szkopy to się wogóle od 2-ch lat strasznie niepokoją na różne tematy od sasa do lasa u nas. Jak widać znajdują osobników tubylczych którym to zaniepokojenie nie przeszkadza a wręcz pasuje.

  Ja tam natomiast wiem że do czasu jak nasi rządzący nie są poklepywani przez niech po plecach a wręcz wyklinani to jest to jak najbardziej dobre dla nas.

 • ewiggin

  @guyfawkes:
  "Jeżeli narody są wygaszane, to siłą rzeczy muszą być w reakcji ruchy narodowe. i jeżeli oni w nas widzą ostoję wolności, tradycji, cywilizacji, to rosną nasze wpływy w Europie, stajemy się liderem odrodzenia cywilizacji. A tak był w czasach świetności i RP. I mam nadzieję, że oni jeszcze zaczną do nas emigrować..."

  - No, świetny pomysł! Niech osiedlą się u nas narodowcy wszystkich krajów. Następny dzień niepodległości będzie wyglądał tak:
  Wszystkie łyse pały maszerują sobie radośnie, trzymając się za rączki i wykrzykują swoje hasła... no ale te hasła przecież będą trochę inne. No np. Ukraińscy narodowcy będą wznosić okrzyki w stylu "Wielka Ukraina od morza do morza!", obok będą szli Niemcy z hasłem "dojczland uber ales!", gdzieś tam z boku grupa z Kongo z tubalnym okrzykiem "black power!", gdzieś z tyłu maruderzy z ISIS "Allah akbar!" itd. itp. - wszystko zaś w miłej, spokojnej, rodzinnej atmosferze niedzielnego pikniku. Naprawdę urocze.

 • konsultant121

  @ewiggin
  "Ukraińscy narodowcy będą wznosić okrzyki w stylu "Wielka Ukraina od morza do morza!", obok będą szli Niemcy z hasłem "dojczland uber ales!", gdzieś tam z boku grupa z Kongo z tubalnym okrzykiem "black power!", gdzieś z tyłu maruderzy z ISIS "Allah akbar!" itd. itp. - wszystko zaś w miłej, spokojnej, rodzinnej atmosferze niedzielnego pikniku. Naprawdę urocze. "

  Nie wierzę w to co czytam! Oświeciło Cię? :)) Czyli nie jesteś za globalizacją świata i multikulti?

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Ty jesteś chory na chorobę propagandową.
  Co to za nacjonaliści, którzy z różnych krajów chodzą sobie w jednym pochodzie i cieszą się z normalnych wartości we wzajemnym szacunku?
  To są normmalni ludzie, uciskani przez komunizm w swoich krajach.
  A funkcjonariusze służb i banków robią z nich straszydła w ramach leninowskiej organizatorskiej funkcji prasy, w tzw. ''wolnej[sic!] prasie''
  Na marszu normalnych ludzi nigdy nie będzie ISIS ani banderowców - to jest wyjątkowo chamska zagrywka z twojej strony, trollu.

  Nie pisz do Mnie !

 • guyfawkes13

  wpolityce.pl/polityka/367435-dr-bawer-aondo-akaa-zlozy-pozew-przeciwko-guyowi-verhofstadtowi-to-reakcja-na-skandaliczne-slowa-belga-o-marszu-niepodleglosci

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes:
  "(...) to jest wyjątkowo chamska zagrywka z twojej strony, trollu."

  Panie fawkes, staramy się tu być uprzejmi.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Panie fawkes, staramy się tu być uprzejmi.//

  Rozumiem, ale jak można stosować takie ... brzydkie chwyty?

 • guyfawkes13

  @WB

  Skończyły się żarty, takie rzeczy dzieją się naprawdę, socjalistyczne państwa nie chronią swoich obywateli. Dlatego ruchy narodowe będą rosnąć.
  reporters.pl/10755/zgwalcona-szwedka-popelnila-samobojstwo/

 • ewiggin

  "Na marszu normalnych ludzi nigdy nie będzie ISIS ani banderowców"

  - Wczoraj napisałeś, że Ukraińcy to takie niedorobione dzieci Rzeczpospolitej. Rozumiem że polski narodowiec to jest człowiek normalny, a ukraiński czy jakikolwiek inny to już nie? Filozofia Kalego w całej swojej obrzydliwej krasie.
  Dla każdego normalnego człowieka jasne jest, że mariaż narodowców z różnych krajów jest czymś zupełnie paradoksalnym. Czy Tobie się wydaje, że łysa niemiecka pała będzie krzyczała w Warszawie "Wielka Polska"?


 • ewiggin

  @guyfawkes:
  "
  Rozumiem, ale jak można stosować takie ... brzydkie chwyty?"

  - Te "brzydkie chwyty" to jest zwykła logika... no ale wiadomo, że pisowcy od dawna nią gardzą. Stworzyli swoją autorską, wedle której np. walcząc z komuną, czyni się komunistę i prylowskiego prokuratora szefem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. .

 • ewiggin

  No i jak zwykle: gdy braknie rzeczowych argumentów to zawsze jeszcze można zalinkować rusporters ;-)

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Rozumiem, ale jak można stosować takie ... brzydkie chwyty?"

  Moim zdaniem to realne ryzyko. Nie wszyscy nacjonaliści europejscy są tacy fajni jak nasi narodowcy. Część z nich to rzeczywiście faszyści i naziści:

  wyborcza.pl/7,75248,20971058,zagraniczni-neofaszysci-i-neonazisci-na-marszu-niepodleglosci.html

  Czy np. ludzi ze słowackiej Kotleby pokajali się już publicznie na napaść Słowacji na nas wspólnie z Niemcami w 1939 roku:

  pl.wikipedia.org/wiki/Atak_s%C5%82owacki_na_Polsk%C4%99_1939

  ?

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Skończyły się żarty, takie rzeczy dzieją się naprawdę, socjalistyczne państwa nie chronią swoich obywateli. Dlatego ruchy narodowe będą rosnąć.
  reporters.pl/10755/zgwalcona-szwedka-popelnila-samobojstwo/"

  Nie rozumiem Pańskich prób udowodnienia za wszelką cenę, że jest Pan agentem Putina:

  "(...) donosi Voice Of Europe"

  www.quora.com/Is-Voice-of-Europe-a-fake-news-site-run-by-Russian-trolls-based-in-pro-Russia-countries

 • guyfawkes13

  @WB

  Rosja jest zainteresowana oczywiście dezintegracją UE i nagłaśnianiem takich spraw imigranckich. Ale tego nie wymyśla. W Szwecji liczba gwałtów wzrosła wielokrotnie i są one domeną imigrantów.

  Jeśli w jakiejś mierze my ''przejmujemy'' rezultaty polityczne tego niezadowolenia, zamiast Putina, to robimy dobry uczynek dla Europy.

  Towar rozładowany w Gdańsku, nie będzie rozładowany w Hamburgu, organizacja narodowa sympatyzująca z Polską, nie padnie łupem Putina.

  A problemy są realne i muszą znaleźć jakieś ujście.

  Jest odwrotnie, bojąc się Putina i pozostając w bierności, ułatwiamy mu robotę, tak czy nie?

 • guyfawkes13

  My nie chcemy zburzyć Europy, tylko zmienić, żeby nie być Lebensraumem Rzeszy.

 • guyfawkes13

  Nawet można powiedzieć, że to polityka establiszmętu burzy Europę.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  A co nam tam Europa Waszmość, byle Polska, byle Polska była.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Tu jest do zrobienia prawie to samo, co zrobił Piłsudski.
  Wskoczył na wzrastający trend socjalny (antyestabliszmentowy) i zeskoczył na przystanku Niepodległość.
  Wyobrażam sobie, że dziś Piłsudski byłby narodowcem, a Dmowski establiszmętowym salonowcem.
  :))))))))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //.... byle Polska była.//

  Albo Polska albo targowica.
  Pamiętasz Waść jak miniony reżim organizował konferencje ambasadorów kraju priwislanskiego z Ławrowem?
  Dziś eksterytorialni sędziowie pobierają instrukcje od ambasadora Rzeszy:
  wpolityce.pl/polityka/367560-tylko-u-nas-czlonkowie-krs-spotkali-sie-z-przedstawicielami-ambasady-niemiec-w-polsce-politycy-pis-chca-wyjasnien-dokument


 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No właśnie Ci z PIS-u chcą wyjaśnień, a tu czynu trzeba.

 • konsultant121

  Moim zdaniem z tego wykresu hossy już nie bedzie. Hossa poszła w las wraz z nastaniem wiosny. I szczytu z marca już nie przebiją :)
  stooq.pl/q/?s=swig80&c=5y&t=c&a=lg&b=1

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Skoro jesteśmy w sojuszu z morską Anglią, to WIG20 i mWIG40 też już są w bessie. Nie zdziwię się, jak ten pierwszy otworzy się w poniedziałek luką do dołu.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/11/Rekordowy-pesymizm-krajowych-inwestorow.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci