Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Kolejne argumenty za wzrostem dynamiki CPI w USA

bialek.wojciech

1,5-miesiąca temu przedstawiłem 3 argumenty za wzrostem dynamiki CPI w USA w najbliższych miesiącach. Dziś dorzucę dwa kolejne powody, dla których w najbliższych miesiącach należy oczekiwać akceleracji tempa wzrostu tego popularnego wskaźnika inflacji pieniądza. 

Wrześniowe wskaźniki ISM Manufacturing Prices i ISM Non-Manufacturing Prices osiągnęły najwyższe poziomu od lat 2010-2012. W przeszłości te wskaźniki obrazujące tendencje cenowy w – odpowiednio - przemyśle i usługach Stanów Zjednoczonych wykazywały silną korelację z dynamiką CPI w tym kraju. Średnie wyprzedzenie w stosunku do dynamiki wskaźnika inflacji wynosiło 3 miesiące dla ISM Manufacturing Prices oraz 1 miesiąc dla ISM Non-Manufacturing Prices, więc zachowanie tych wskaźników można traktować jako zapowiedź dalszego wzrostu dynamiki CPI w najbliższym czasie. Od czerwca już wzrosła ona z +1,6 proc. do +2,2 proc. i powtórzenie tego wyniku w ciągu następnych 3 miesięcy dałoby zmianę roczną CPI w okolicach +2,8 proc. czyli być może na najwyższym poziomie od 2011 roku (w lutym br. dynamika CPI wyniosła +2,796 proc.). 

 

1MSCIManPricesCPI

2MSCINonManPricesCPI

 

Istnieje jeszcze kolejny argument przemawiający za tym, że dynamika CPI w USA będzie przyspieszać. W okresie od zakończenia II Wojny Światowej jedynie 4-krotnie stopa bezrobocia w USA spadała do równie niskiego poziomu jak we wrześniu tego roku (4,2 proc.). Takie sygnały pojawiły się wcześniej w październiku 1950 roku, w czerwcu 1955,  w październiku 1965 oraz w marcu 1999.

 

3CPIstopabezrobociaUSA 

W każdym z tych 4 przypadków w ciągu następnych 12 miesięcy od pojawiania się tak „ciasnego” rynku pracy w USA dynamika CPI rosła w tym kraju o przynajmniej 2 pkt. proc. (w latach 1950-1951 po 12 miesiącach od sygnału wzrosła o 3,3 pkt. proc., w latach 1955-56 o pkt. proc., w latach 1966-66 o 2,1 pkt. proc. i o 2 pkt. proc. w latach 1999-2000. W obecnych realiach (zmiana roczna CPI o 2,2 proc. we wrześniu tego roku) dałoby to dynamikę CPI na poziomie przynajmniej 4,2 proc. we wrześniu przyszłego roku. Byłaby to najwyższe tempo wzrostu tego wskaźnika inflacji od 2008 roku (+3,8 proc. we wrześniu 2011, +5,5 proc. w lipcu 2008).

 

4ciekiCPIbezrob

 

Projekcja ścieżki dynamika CPI uzyskana przez uśrednienie tych 4 historycznych ścieżek indeksu rośnie do września przyszłego roku aż do poziomu +4,7 proc., ale oczywiście jest to wynik zawyżony przez wpływ ścieżki z lat 1950-1951, kiedy na silny wzrost dynamiki CPI wpłynął wybuch wojny w Korei (obecnie powtórka takiego scenariusza wydaje się raczej mało prawdopodobna).

 

5ciekiCPIBezrorbProj

 

Zapewne materializacja choćby części ze skali wzrostu dynamiki CPI sugerowanej przez zachowanie cenowych wskaźników ISM czy powyższej projekcji opartej na danych z rynku pracy wywołałoby w USA presję na kolejne podwyżki stóp FED i wzrostu rentowności obligacji (spadek ich cen). Taki wzrost stóp procentowych w USA (i tych FED i tych rynkowych) mógłby z czasem zagrozić doskonałej do tej pory koniunkturze ciągle panującej na tamtejszym rynku akcji. Na razie rentowność 10-letnich obligacji skarbowych rządu USA wzrosła do najwyższego poziomu od 7 miesięcy, ale sprawa wydaje się rozwojowa (przy okazji warto zwrócić uwagę na regionalną ciekawostkę w postaci ostatniego wzrostu rentowności 10-latek Czech i Rumunii do najwyższych poziomów od 2014 roku. 

Podsumowując: bardzo niska wysokość stopy bezrobocia w USA oraz zachowanie cenowych wskaźników ISM przemawiają za tym, że w ciągu najbliższego roku dynamika CPI wynosząca po wrześniu +2,2 proc. przekroczy poziom +2,8 proc. i wzrośnie do najwyższego poziomu od 2011 roku, a być może również - chociaż to jest mniej prawdopodobne - przekroczy poziom +3,8 proc. i wzrośnie do najwyższego poziomu od 2008 roku. Materializacja takiego scenariusza sprzyjałaby wzrostom rentowności obligacji skarbowych w USA (spadkom ich cen), a z czasem mogłaby zacząć wywierać presję na bardzo obecnie wysokie wyceny panujące na rynku akcji. 

Komentarze (350)

Dodaj komentarz
 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Witam Waćpana. Fajnie,że jesteś z powrotem.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Socjaliści zawsze chcą przychylić nieba każdemu jeśli można to zrobić nie ze swojej kieszeni, a wychodzi jak wychodzi.

  Kupowanie głosów kojarzy mi się z pewnym bardzo starym zawodem ;-)

 • red.007

  @carrie
  "Może edek sprawdzi 1,16 i zawróci na północ łapiąc w pułapkę wszystkich grających RGR? "

  Otóż to i o tym pisałem ostatnio:

  " red.007
  @bartalsi
  2017/10/23 15:36:34
  "Edek RGR?"
  Wybicie dołem 1,17 może być uważane za sygnał sprzedaży.
  Ja ze swojego podejścia falowego uważam,ze spadki nie powinny wybić 1,16.
  Uważam również,że jak nie wybije 1,16 to rozpoczniemy marsz w górę na nowe szczyty.
  Czasowo może mieć to związek z EBC w czwartek. "

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Od Ciebie chce tylko żebyś trzymał się z daleka ode mnie.
  Ledwo wróciłeś i już zaczynasz zbójować :P

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Czołem Waszmości!

  ''To 100 % Piłsudczyk. ''
  Dzięki za ... komplement:))

  Ostatnio mówiliśmy o tym, że POW wygrała Powstania Śląskie, więc pora na uzupełnienie.

  POW Zaboru Pruskiego była tak ściśle zakonspirowana, że prawie nic o niej nie wiadomo. Wiki lakonicznie podaje:
  ''POW zp opierała się na dziesiątkach (zastępach), szeregowi członkowie poszczególnych oddziałów nie znali się, co miało chronić organizację przed infiltracją[4]. Komendantem był Wincenty Wierzejewski. Działacze organizacji w drodze zamachu przejęli kontrolę na poznańską radą robotniczo-żołnierską oraz utworzyli Tajny Sztab Wojskowy, który prowadził działania wywiadowcze oraz werbował polskich oficerów i gromadził broń[1]. Członkowie POW zaboru pruskiego stanowili kadrę sił powstańczych w powstaniu wielkopolskim[2].''

  A więc POW zdołała opanować zrewoltowane wojsko niemieckie przeciwnika, w jakimś zakresie i stanowiła kadrę powstania.

  Kluczowa jest postać Wincentego Wierzejewski, który zorganizował zaczął organizować konspirację pod przykryciem harcerstwa w 1912, a więc jeszcze przed wojną. Skąd on się w ogóle wziął? W 1907 zaczął studia na krakowskiej ASP. A od 1905 na tej uczelni studiował Edward Rydz - późniejszy marszałek Polski(...).
  Nic więc dziwnego, że tworzące się ''harcerstwo'' w Poznaniu najpierw(1912) nawiązało kontekt z ZWC we Lwowie, czyli ze Śmigłym.

  Konspiracja Piłsudskiego była jedyną polską organizacją w ciągu kilku ostatnich wieków, która osiągnęła tak niewyobrażalny sukces.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Od Ciebie chce tylko żebyś trzymał się z daleka ode mnie''

  No jasne, jak się nie miało w szkole kompletnej[sic!] edukacji, to strach i stress.:))

  Z chęcią .

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Dlaczego Piłsudski zgodził się na traktat ryski ? Dlaczego w 1921 roku nie przeprowadził "zamachu majowego"? Dlaczego zgodził się na to żeby Polska powstała w takich granicach w jakich powstała co z góry skazało ją na IV rozbiór w 1939 roku?

 • guyfawkes13

  @Karnakufo

  ''Misiek zwiększa apetyt może to początek czegoś większego.''

  Raczej.
  invst.ly/5kmcm
  invst.ly/5kmdl
  fxpro.ctrader.com/c/Nyvrn

 • carrie-anne.moss

  @guy
  No jasne, jak się nie miało w szkole kompletnej[sic!] edukacji, to strach i stress.:))

  "Pełna" edukacja nie przykryje braków w kulturze :P

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Piłsudski już nie miał możliwości poprawić traktatu. Raz że wszyscy byli już wyczerpani 6-letnią wojną, a najważniejsze, że mocarstwa nie zgodziłyby się na nic innego. Londyn dogadał się z bolszewikami i gdyby nie zwycięskie bitwy pod Warszawą i nad Niemnem, Polska byłaby sowiecka, czyli w latach 20-tych Kambodża, a w 30-tych Wielki Głód. Dziś mówiących po polsku nie byłoby więcej niż Czechów.

  Piłsudski pomimo wszelkich przeszkód zrobił wszystko, co było możliwe.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  No nieee wiem ile kultury jest w deprawowaniu dzieci. Raczej antykultury - kultury marksistowskiej. Ludzkość jakoś dawała sobie bez tego radę przez całą historię.

 • ewiggin

  OOO! @guyfawkes wrócił z zaświatów!
  I co teraz... cukierek albo psikus? :D

 • carrie-anne.moss

  @Podczaszy
  Piłsudski już nie miał możliwości poprawić traktatu.

  To nie prawda.
  Nie byłoby bitwy warszawskiej gdyby nie ciche sprzyjanie bolszewikom.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  kultury marksistowskiej

  Cieszę się, że otwarcie określasz swój światopogląd. Te tygodnie wygnania spowodowały, że musisz już teraz wszystko nam wyznać. Nie spiesz się tak :-D

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Posłuchaj sobie Waść od niecałej 12 minuty, a stanie się światłość
  www.youtube.com/watch?v=6bwNvki98No
  I w tym kontekście można łatwo zinterpretować nagonkę wewnętrzną, i zewnętrzną na Piłsudskiego. Kto działeł na rzecz interesów brytyjskich kosztem polskich itd.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Wybacz mi, ale nie będę z Tobą na ten temat dyskutował. Poza tym mam nadzieję na wzajemność, czyli symetrię, albo nawet równouprawnienie płci:)))

  ''Od Ciebie chce tylko żebyś trzymał się z daleka ode mnie''

 • karnakufo

  @guyfawkes13
  Mimo wszystko wychodzi korekta spadkowa:
  www.bankfotek.pl/view/2100296

 • guyfawkes13

  @Karnakufo

  ''Mimo wszystko wychodzi korekta spadkowa:
  www.bankfotek.pl/view/2100296''

  Nie da się ukryć, ja zamieniłem akcje na dolary.

 • konsultant121

  @ Guy
  Rosnijcie moje walutyTrzymam Twój wykres DX.Y z wizją wzrostów do 108

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  To tak by pasowało formalnie, z tymi kwadratami, ale jestem sceptyczny co do tego. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w strefie 3,75-3,82.
  Myślę, że na WIG20 będzie ruch powrotny do kanału bessy i wtedy zamienię dolara na akcje.

 • guyfawkes13

  @MacErson

  Średnia 200 będzie się pokrywała z linią kanału bessy.
  fxpro.ctrader.com/c/SJvrn

  Trochę się zagapiłem teraz z tą zamianą, bo patrzyłem na indeksy amerykańskie:)))
  Ale pamiętasz, jak Ci napisałem, że dla korekty DAXa kluczowa jest gruba czerwona linia?:)))
  fxpro.ctrader.com/c/8Jvrn
  fxpro.ctrader.com/c/hJvrn
  fxpro.ctrader.com/c/zJvrn

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Były bardzo ładne formacje w dobrym miejscu (czerwone kółka), aż nagle odpadło od żółtej strefy (''2600''):
  fxpro.ctrader.com/c/fJvrn
  I tygodniowo wygląda na kaplicę...
  fxpro.ctrader.com/c/5bvrn

 • karnakufo

  WIG20 nadal w kanałe wzrostowym:
  www.bankfotek.pl/view/2100305

 • mac-erson

  @ guyfawkes13

  Witaj Guy niepokorny :)

  "Średnia 200 będzie się pokrywała z linią kanału bessy.
  fxpro.ctrader.com/c/SJvrn"

  Wszystkie drogi prowadzą do strefy ok. 2300
  Motorem spadku może być PZU, PKN (tworzące się RGR).
  Już przebieram nogami, już chciałbym kupować i co ciekawe dwie spółki doszły do wyznaczonego przeze mnie poziomu i ładnie odbiły (Cormay 1.6, Sfinks 1.2)
  No ale postanowiłem, że poczekam jeszcze te 2 tygodnie na rozpoczęcie zakupów. Po drodze chwila zadumy przy grobach bliskich z czystą głową.

 • mac-erson

  @Guy

  A byłbyś łaskaw przedstawić swoje kreski i wnioski - SWIG80.

 • mac-erson

  Niby Polska ma dołączyć wkrótce do krajów rozwiniętych a wykres W20 najbardziej zbliżony jest do ruskiego RTS-a :)

 • guyfawkes13

  @MacErson

  Te małe indeksy mnie zaskoczyły, choć ja się nimi nie zajmuję.
  Myślałem, że ten duży obrót na sWigu to reakumulacja:)))
  invst.ly/5krkh
  Powinno się teraz trochę odbić?
  Kanał prawie pokrywa się z miesięczną chmurą
  invst.ly/5kro9
  Nie wiem czemu to tak spada...
  Nieładny obrazek na mWigu, wybicie z kilkumiesięcznej konsolidacji pod oporem. Trudno tu mówić o kanałach, to są taaakie tam kreski... Nic specjalnego, nie mam pomysłu na te małe indeksy. Dobrze to nie wygląda
  invst.ly/5krri
  invst.ly/5krs0
  invst.ly/5krss
  Hipoteza robocza jest taka, że mamy ruch powrotny do kanału bessy, po drodze jeszcze zobaczymy... Dolar też za mocno na razie nie wygląda, ale to może taka zmyłka przed jutrzejszym czarowaniem?:)))
  invst.ly/5krwy
  invst.ly/5krxb
  EUR/USD ciągle trzyma się czerwonej przerywanej dawnej uznanej, w ktorą stronę odpodnie?:))
  fxpro.ctrader.com/c/Y0vrn
  fxpro.ctrader.com/c/G0vrn

 • guyfawkes13

  @MacErson

  ''... wykres W20 najbardziej zbliżony jest do ruskiego RTS-a :) ''

  Nooo bez przesady.
  RTS chodzi geometrycznie, odpadł od sufitu. Skończył B ?
  invst.ly/5ks1o
  invst.ly/5ks2c
  Brent doszedł do kreski dawnej uznanej na poziomie strefy oporu.
  fxpro.ctrader.com/c/gTvrn
  fxpro.ctrader.com/c/6Tvrn
  Tak wygląda, jakby RTS i AUD/USD wyprzedzały ew. spadek ropy.
  fxpro.ctrader.com/c/2Tvrn
  Na ropie i ausie jest analogiczna kreska długoterminowa dawna uznana, najgrubsza.
  fxpro.ctrader.com/c/lTvrn
  fxpro.ctrader.com/c/uTvrn
  fxpro.ctrader.com/c/LTvrn
  fxpro.ctrader.com/c/YTvrn
  Z tym, że teraz jest jakby mikrowyprzedanie:)

  Jest jeszcze ciekawa sprawa z CADem, który kiedyś polecał nasz Billy panu TeKa, no ale jak pokazała historia (materialna i dialektyczna), było już za późno:))
  fxpro.ctrader.com/c/GTvrn
  fxpro.ctrader.com/c/KTvrn
  fxpro.ctrader.com/c/MTvrn
  fxpro.ctrader.com/c/STvrn

  Może się teraz skorygujemy trochę na rynkach niedorozwiniętych, no nie wiem...
  Wig20 idzie za miesięcznym MSCI EM, ale z opóźnieniem
  invst.ly/5ksb8
  invst.ly/5ksbt
  Temu też się należy korekta. • guyfawkes13

  @MacErson

  ''Niby Polska ma dołączyć wkrótce do krajów rozwiniętych...''

  DB wyszedł, Morgan przyszedł, może jest jakaś wymiana aktywów pomiędzy towarzyszami na niskim poziomie?:))
  Ale czemu te maluchy tak lecą?

 • guyfawkes13

  @Datik

  Miałem Ci napisać, że jest jeden inteligentny człowiek w tym całym fraucymerze .N , ale urlop mi w tym przeszkodził. Miałem na myśli Gryglasa, ale on też już poszedł na urlop.:)))
  Jest jeszcze jedna kulturalna osoba, pani Dolniak , bodajże , się nazywa. Ciekawe jak długo jeszcze pod nowo-starym szyldem? :)))

  Keep walking. Cheers!
  static1.squarespace.com/static/5738b95027d4bd28d98b4abb/t/5773eafcf5e231dfe7320024/1467214593288/

 • karnakufo

  Niby chcą rosnąć, ale opór godzinny nadal nie pokonany:
  www.bankfotek.pl/view/2100347

 • podczaszy1

  Dlaczego swig i mwig spada ?
  Bo jest bessa to chyba nie dziwota.

 • karnakufo

  No to jak już wszyscy widzą bessę na sWIGU i mWIGu to czas na korektę wzrostową.:)

 • carrie-anne.moss

  @007
  Dziś rano 2 wykresy przykuły moją uwagę:
  stooq.pl/q/?s=eurnok&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  stooq.pl/q/?s=eursek&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  Te 2 banki centralne położyły karty na stół. O ile Szwecja prowadzi ultra-luźną politykę, to NOK mnie zastanawia. Czyżby ropa miała się znowu zwalić w kierunku 42$?
  A może nie doceniam Super Mario czarodzieja? :P

 • mac-erson

  CDProjekt - kolejny kandydat (PKN, PZU) do RGR
  ORANGE na razie w ładnym stylu obroniła kluczowe 4.90 co w przypadku wzrostów wróży dużej formacji oRGR - może to być papier na trudne czasu 2018r :)

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Korekty to nic dziwnego.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Wróćmy do GPW, bo miałeś mnie prowadzić za rączkę :-)
  invst.ly/5kykq
  stooq.pl/q/?s=mwig40&d=20171026&c=1y&t=p&a=ln&b=1
  Mam podejrzenie, że MWIG jest w trakcie dystrybucji i wyjście poniżej 4650, test od dołu może być fajną okazją na spadek o jakieś 1500 pkt.
  Co myślisz?

 • podczaszy1

  @ podczaszy1
  Moja koncepcja ewentualnej bessy opiera się na założeniu,że wzrosty od czerwca 2016 roku są kontynuacją hossy 2009-2011 tyle,że tym razem są krótkie i czasowo i punktowo.
  2017/03/30 10:49:41
  To tak dla przypomnienia.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Co myślisz?"
  Tak dokładnie w temat nie wchodzę ale spadek o 1500 pkt jak najbardziej. Mamy przecież formację podwójnego szczytu 2007-2017 tzn. ja tak to widzę.

 • podczaszy1

  Nie chce mi się szukać moich wpisów dot mwig-u i swigu z tego roku. w których pisałem co myślę o tych indeksach ale jeśli ktoś je czytał to wie.

 • red.007

  @carrie
  Co do ropy,to moje poglądy są wciąż te same:

  " red.007
  2017/10/10 17:11:48
  No to ja też sobie po prognozuję.
  WTI dojdziemy na ok. 53 i spadamy nawet w okolice przynajmniej 40."

  Natomiast faktycznie po super Mario można się wszystkiego spodziewać,tak w jedną,jak i w drugą stronę,to już loteria jest.

 • podczaszy1

  To co mnie intryguje to indeksy w USA. Teoretycznie jeśli mają być u Nas takie spadki jakich się spodziewam to w USA też powinno spadać, a tam przez ostatnie lata istotne szczyty wypadały w marcu lub pażdzierniku czyli niby teraz.
  Mimo wszystko powstrzymuję się od komentowania indeksów w USA.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Nie byłoby bitwy warszawskiej gdyby nie ciche sprzyjanie bolszewikom".
  Rzeczywiście jest taka wersja ale to nie ważne, bo ją i tak wygraliśmy i potem bitwę nad Niemnem. Największym skurwysyństwem był ten traktat Ryski, bo wtedy podpisaliśmy na siebie wyrok. Hańba wszystkim,którzy się do tego przyczynili i niech nie zaznają nigdy spokoju.

 • karnakufo

  Jak zrobić spadki, by mało kto się na nie załapał?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''Rzeczywiście jest taka wersja...''

  To jest wersja KGB, kompletnie nierealna, absurdalna i groteskowa.
  Polska była ledwo poskładana z kilku peryferyjnych obszarów różnych gospodarek, fabryki stały puste, bo zaborcy wywieźli w czasie wojny maszyny. PKB nie sięgał ani 1/3 przedwojennego. Był głód i epidemie. Nie wszyscy żołnierze mieli buty. Kraj był otoczony blokadą, amunicję z węgierskiej fabryki dowożono wagonami bezpośrednio na front, bo wojsko nie miało nawet tyle amunicji, żeby ją składać w magazynach. A na końcu była blokada całkowita.
  Nie było logistyki, tylko blisko mogliśmy coś zrobić. Nie było żadnych warunków.
  Niemcy w 41' przegrali pod Moskwą nie dlatego, że mieli zły plan, albo za mało dywizji, tylko dlatego, że nie mieli logistyki, nie byli w stanie dowieźć wystarczających ilości sprzętu, amunicji itd. Ale nawet jakby zdobyli Moskwę, to przecież nie wygraliby wojny.

  Piłsudski proponował mocarstwom wyprawę na Moskwę, ale oni się nie zgodzili. I nie chodziło tylko o pozwolenie, ale o wyposażenie, broń, amunicję, transport, oddziały sojusznicze i HAJS z Banku Anglii.
  Skoro zachód zabronił jakiejkolwiek aktywności na wschodzie, i nie można było pokonać Rosji to Piłsudski w ścisłej tajemnicy przygotował wyprawę kijowską, żeby sprowokować przeciwnika aby znalazł się w zasięgu jego armii. Bo nie mógł go dosięgnąć daleko.
  Wszystko trzeba rozpatrywać w kontekście globalnej rozgrywki hegemonicznej i interesów głównych mocarstw, a nie jakichś pierdół propagandowych.

  Było możliwe zrobić wyprawę na Moskwę i zrobienie tam jakiegoś protektoratu, ale wysiłkiem całego zachodu i za zachodni ciężki hajs.

  Posłuchaj sobie Waść o logistyce niemieckiej w 41'
  www.youtube.com/watch?v=gcr0_35Bdls

  I nie narzekaj Waść na Traktat Ryski (który mógł być trochę lepszy), który dał nam możliwość przetrwania. Gdyby nie Piłsudski, który przezwyciężył interesy mocarstw, nie przetrwalibyśmy eksterminacji w latach 20/30.


 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Dzięki traktatowi ryskiemu niewiele brakowało żebyś my nie przetrwali II wojny światowej.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Tak narzekasz Waść na Traktat Ryski, jak będzie narzekać kolejne pokolenie, że my nie odzyskaliśmy Wilna i Lwowa itd.

  To jest to samo i tak samo realne, jak w 1920 odzyskanie granic przedrozbiorowych.

  Piłsudski zrobił niesamowicie dużo, bo umożliwił nam przetrwanie w sytuacji (globalnej) skazania na zagładę. I nie musiał się użerać z V kolumną, tak jak my, bo miał Berezę. Piłsudski stworzył Polskę suwerenną, dlatego wszystkie antypolskie agentury przede wszystkim zwalczają jego państwowotwórczą legendę.

  BTW najpowszechniej znanym szyderstwem (hybrydowa wojna kulturowa) antypolskim, którego uczy się już dzieci, jest ''...bo Słowacki wielkim poetą był''
  Dlaczego akurat Słowacki???
  Oczywiście dlatego, że stanowi on pewien klucz do Piłsudskiego. Na grobie w Wilnie jest napisane:

  ''Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
  Gniazdo na skałach orła: niechaj umie
  Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
  I słychać jęk szatanów w sosen szumie
  Tak żyłem."

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  " I nie narzekaj Waść na Traktat Ryski/który mógł być trochę lepszy/, który dał nam możliwość przetrwania".....
  Traktat Ryski to dał możliwość przetrwania Sowietom, a nie Nam. Mógłbyć trochę lepszy- co Waść nie powiesz. On nie mógł być gorszy.
  A już całkiem na marginesie to czy dał on możliwość przetrwania/twoja wersja/ tym Polakom,którzy znależli się w wyniku tego traktatu po stronie sowieckiej.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Przecież tłumaczę Waszmości, że NIE MIELIŚMY materialnych, politycznych, ani innych możliwości, żeby zrobić lepszy traktat. I tak zrobiliśmy nieporównanie więcej, niż było możliwe w planach globalnych strategów. Gdyby było można zrobić jeszcze więcej, to zaręczam Waszmości, że Piłsudski by to zrobił.

  Rowtarzam, tak samo dziś można nam zarzucać, że nie mamy granic przedrozbiorowych, a dziś przecież mamy do tego lepsze warunki. Więc nie pytaj Waść dlaczego kiedyś czegoś nie zrobiliśmy, tylko dlaczego dziś nie robimy tego samego.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No ale w jednym się zgadzamy,że klucz do Piłsudskiego to rzeczywiście Słowacki i Powstanie Styczniowe.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Porównywanie Rosji sowieckiej z 1921 roku i tej z 1989 roku to już zupełne nieporozumienie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Może wieczorem powrócimy do tego ''jęku szatanów w sosen szumie'', bo teraz trzeba trochę popracować:))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Dobra pracuj. Ja nie muszę . Mam krótkie i ograniczam się do czekania na rozwój wydarzeń.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  To nie jest nieporozumienie.
  W 1920 do armii bolszewickiej wstąpiło 40 000 carskich oficerów, na apel generała Brusiłowa i kilkunastu innych carskich generałów. Jeśli chodziło o ziszczenie Polski, to różnice światopoglądowe w Rosji, nawet tak radykalne, nie mialy znaczenia.
  A gdzie tam jeszcze interesy mocarstw zachodnich?:))
  Więc nie oczekuj Waść, że Piłsudski mógł wziąć na plecy cały świat, i tak wykoleił na 20 lat plaby mocarstw, przez co mogliśmy przetrwać i rewolucję sowiecką i WW2.
  Na razie pracujmy please.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Zwłaszcza generał Wrangl przyłączył się do tego apelu.

 • podczasz

  Mam krótkiego , dlatego zamknąłem krótkie w zeszłym tygodniu , wstydzę się tego ale co zrobić skoro BESSA na MWIG 40

 • dociekliwy54

  carrie-anne.moss
  Mam do Pani pytanie.
  Widziałem,że interesuje Panią NOK. Jak Pani myśli , jeśli ktoś ma trochę zarobionego NOK i będzie potrzebował gotówki w ciągu powiedzmy 1/2 roku(nie ja), to jak powinien sprzedawać? Wiem ,że pytanie jest z tych trudniejszych ale gwarantuję,że nie będę czepiał się za jakiś czas. No i dlaczego to świństwo takie słabe?

 • guyfawkes13

  @MyFriends

  No i oczywiście dziękuję wszystkim moim Przyjaciołom, za wsparcie(...).

 • carrie-anne.moss

  @Podczaszy
  To jest to samo i tak samo realne, jak w 1920 odzyskanie granic przedrozbiorowych.

  Bzdura. Lenin był gotowy podpisac pokój za każdą cenę, podobnie jak podpisał pokój brzeski w 1917r.
  Gdyby nie postawa delegacji polskiej m.in. z p. S. Grabskim udałoby się uratować wielu Polaków, którzy zostali za granicami IIRP, i o których Polska się nie upomniała, kiedy byli eksterminowani przez ZSRR.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Ten ''Lenin'' to musiał mieć w szkole edukację seksualną, ale prawdziwy Lenin nie miał:))

 • olejgujnar

  @wojciech.bialek

  Mialem nie odpowiadac na ten wpis o surogatkach, ale zmienilem zdanie, poniewaz z komentarzy jasno widac, ze na blogu jest sporo osob ktore nie potrafia krytycznie spojrzec na czyjes opinie.
  Ten wpis byl zenujacy. Niech Pan sie choc chwile zastanowi nad realiami prob wprowadzenia tego "planu". On nie mial by szans wejscia w zycie, a jak by w jakiejs rownoleglej rzeczywistosci sie jednak udalo, to skonczylo by sie tak jak wszystkie reformy PO: pieniadze wydane, efektow zadnych.

  500+ to sukces PiS. Bardzo dobrze opracowany plan, z bezblednie wybrana grupa docelowa (ludzie majacy juz dzieci, wiec dajacy duze szanse, ze zdecyduja sie na kolejne), odwaznie wprowadzony, dajacy spodziewane efekty. Ciezko by bylo zrobic to lepiej (o tym za chwile). Kto cokolwiek realizowal w zyciu wie, ze mozna polec na kazdym z wymienionych etapow. Dlatego warto docenic ten program, w polskiej polityce mamy mnostwo przykladow porazek a bardzo malo sukcesow.

  Takze glosy, ze 500+ to przekupowanie wyborcow to czysta naiwnosc. W demokracji KAZDY rzad przekupuje wyborcow. Inaczej nie da sie utrzymac wladzy, czyli zrealizowac swoich celow. Roznica jest taka, ze PO przekupowala wszelkiego rodzaju mafie (VAT, reprywatyzacja), kradnac przy okazji ile sie dalo, gdy PiS transferuje srodki do spoleczenstwa, rozwiazujac przy okazji powazny problem. Dlatego uwazam, ze ciezko bylo by zrobic 500+ lepiej, ja przynajmniej nie slyszalem lepszej, realnej propozycji.

  Podsumowujac, 500+ to sukces, oczywiscie musi uplynac co najmniej kilka lat, zeby mozna bylo ocenic, czy trend dzietnosci sie odwrocil, ale poki co nie ma powodow zeby narzekac, no chyba ze chce sie dobra PO, a nie dobra Polski.

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy
  Mam do Pani pytanie.

  Nie przesadzaj z tą Panią ;-)

  Widziałem,że interesuje Panią NOK. Jak Pani myśli , jeśli ktoś ma trochę zarobionego NOK i będzie potrzebował gotówki w ciągu powiedzmy 1/2 roku(nie ja), to jak powinien sprzedawać?

  Patrząc z perspektywy wysokich interwałów, to warto wchodzić na S na EURNOK w przedziale 9,75-10. Dla mnie cena równowagi to ok. 8,5.
  Nie powiem nic timingowo czy 6 miesięcy tam dojdziemy.
  A na jaką walutę chcesz wymienić NOK'a? na PLN? EUR? USD?

  Wiem ,że pytanie jest z tych trudniejszych ale gwarantuję,że nie będę czepiał się za jakiś czas. No i dlaczego to świństwo takie słabe?

  Nie wiem :-)

 • konsultant121

  Odwraca się trend czy nie?
  stooq.pl/q/?s=eurjpy&c=10y&t=c&a=lg&b=1

 • ewiggin

  @olejgujnar

  Z 500+ jest tylko jeden mały problem - to są pieniądze z kredytu. Przy wzroście gospodarczym mamy bardzo duży deficyt budżetowy. Jak wzrost będzie mniejszy lub wpadniemy w recesję, będzie płacz i zgrzytanie zębów.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Czyli banki się cieszą. Jeszcze do resetu daleko. Jeszcze jest komu udzielać kredytu.

 • olejgujnar

  @ewiggin

  1. Mamy dyskusje, czy lepiej miec deficyt, czy zrownowazony budzet. Sa zwolennicy po obu stronach. Ty rozumiem wolisz zrownowazony budzet? Kto Twoim zdaniem na naszej scenie politycznej ma szanse go wprowadzic?
  2. Jesli przyjac zasade, ze jesli juz kredytowac, to tylko inwestycje, ja nie widze lepszej inwestycji niz przyrost naturalny. Bez niego mamy gwarancje zapasci gospodarczej.

 • podczasz

  Olejgunar , masz w 100% racje

  Spytam te wybitne osobowości na blogu, z jakich pieniędzy wypłacane są kartki żywnościowe dla 50 mln Amerykanów ?

  500 plus to jest najlepsze co można było zrobić od 20 lat , takiej podwyżki jak od Jarka polskie rodziny nie dostały od wyzyskiwaczy - polskich prezesuńciów od 15 lat , a teraz prezesuńcie będą bulić bo ludzie mają wybór i już to widać


  BRAWO PiS ,

 • karnakufo

  Złotówka słabnie na pysk.:)

 • someday27

  test

 • podczasz

  Karnafuko

  PLN to jedna z najsilniejszych walut od miesięcy , o czym ty do nas mówisz

  WIG 20 korekta do 2250 i oRGR na 3000 pkt

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Ten ''Lenin'' to musiał mieć w szkole edukację seksualną, ale prawdziwy Lenin nie miał:))

  Nie tylko marksista, ale prawdziwy marksista-leninista z Ciebie. Nie wątpię, że znasz wszystkie tajemnice towarzysza Lenina aż do grobowej deski :P

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Mam wrażenie, że ktoś się pod Ciebie podszywa.

 • podczasz

  podczaszy1

  Zamknąłem na koniec pozycję krótką na mwig-u 40 ze sporym zyskiem. Jakoś na tym rynku nie czuję się dobrze. Robią jakieś dziwne bazy. To chyba nie dla mnie.
  2017/10/20 17:27:08

  podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Dobra pracuj. Ja nie muszę . Mam krótkie i ograniczam się do czekania na rozwój wydarzeń.

  2017/10/26 13:34:10

  JESTEM GENIUSZEM , pomimo że zamknąłem zarabiam , ma tak ktoś jak ja , jest bessa na mwigu a ja zamknąłem krótkie ale zarabiam na krótkich ,

 • podczasz

  DAX 15 000 a my za nimi

 • someday27

  @WB
  W historii naszej GPW indeks wig20 i wig zawsze tancowaly choc nie zawsze rowno- mam na mysli dywergencje miedzy nimi. Czesto i gesto sile i pokazywal Wig robiac wyzsze dno , dajac byczy sygnal- wig20 podazal . Wig Ostrzegal rowniez przed spadkami nie robiac nowego szczytu (patrz 2007).
  Coz to za cudo mamy teraz gdzie wig i wig20 robia szczyt i nagle wig sie wyrwal w dol wylamujac nowe dno wzgledem 27 wrzesnia . To dosc sporadyczne moze wrecz unikatowe zdarzenie?. Ciezko doszukac sie czegos podobnego??
  Pozdrawiam

 • carrie-anne.moss

  @007
  Europanda póki co realizuje scenariusz schodzenia w dół. Kierunek 0,876?

 • dociekliwy54

  @ carrie-anne.moss
  Chodzi o zamianę na złotego realnego NOK.
  Widzę, że przy wzroście apetytu na ryzyko PLN jest jak NOK, tylko bardziej( i w drugą stronę też). Teraz jednak waluty są chwilowo w odwrotnej korelacji(licząc przez EUR) co się historycznie zdarza w ok. 30% czasu. A może kapitał zaczął się ewakuować zaczynając od NOK?

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Myślałem, że mi pogratulujesz prognozy ''2600'' i zamiany akcji na dolary w ramach korekty, a Ty dalej grasz starą płytę.
  Przyznam się bez bicia(!!), że zapatrzony w WASPowskie giełdy, zacząłem myśleć o poziomie ''2900'' i nawet zagapiłem się i nie sprzedałem akcji na samym szczycie, ale i tak dolara mam poniżej 3,60.

  No ale w Ameryce WASPy duszą rotszyldownię na krótkich pozycjach, podobno George słupnik wtopił już ciężkie miliardy, więc resztę kazano mu wydać na bojówki open societowskie:)))

  No, ale w Ameryce ''wielki wielkiego dusi'', a u nas ''WSI spokojna, wsi wesoła'', Morgan przejmuje służbę i fanty od DB:)))

 • guyfawkes13

  invst.ly/5l500
  invst.ly/5l511
  invst.ly/5l51p
  Jedziemy, raczej:))

 • red.007

  @carrie
  No trochę dużo,aż do września?
  Z drugiej strony formacja ma prawo się wypełnić.
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=3m&t=l&a=ln&b=1
  Zobaczymy jak nasza koncepcja 1,16 na E/U będzie się realizować i czy w ogóle będzie się realizować.Nic szczególnego się nie wydarzyło.Rynek spodziewał się wydłużenia QE i Mario wydłuża.Natomiast co by nie powiedzieć to skup zmniejszył się o połowę.Myślę,że prędzej czy później rynek weźmie ten fakt pod uwagę i poniżej 1,16 nie zejdzie a wystarczy,że CPI będzie nadal rosła i rozpoczną się nowe spekulacje o końcu QE.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  ''500+''

  Bo to wszystko trzeba rozumieć w kontekście strategii mocaestw, tak jak lata 1918/20.
  EU jest po to, żeby nie było wojny, czyli żeby Rzesza mogła realizować swoje cele wojenne metodami pokojowymi. I wszystko staje się jasne.
  Przez 8 lat minionego reżimu lukę VAT ocenia się na 262 mld (PwC tak obliczył).
  Do tego inne ''luki'' podatkowe korporacji. Prof. Modzelewski ocenia straty na przynajmniej 500 mld. Potężny rabunek, o skali niespotykanej w czasach pokoju.

  Propaganda mówi o jakichś mafiach, ale to oczywiste bzdury dla ludzi nie mających pojęcia o pieniądzach. Takich pieniędzy nie da się schować do kieszeni czy wywieżć w walizce. Rabunkiem na taką skalę mógł zarządzać tylko RSHA w porozumieniu z Oberkomando der Wehrmacht. Nie ma innej możliwości.

  W sumie, nasze straty , wliczając kilka milionów emigracji, której utrata szacowana jest na kilka bilionów, są porownywalne ze stratami z powodu WW2, tylko odbywają się wolniej i nie ma łapanek, czy egzekucji, bo w końcu Rzesza realizuje cele wojenne metodami pokojowymi, tak czy nie?

  500+ jest odwróceniem tego przepływu hajsu aby zahamować depopulację. A jak ktoś myśli że lepiej nie zabierać podatków, żeby później nie rozdawać 500+, to jest w błędzie. Ci, którzy nie mają dzieci, muszą się dołożyć do tych, którzy podejmują trud wychowania, bo te dzieci będą pracowały na emerytury także tych, którzy dziś wolą wygodę i ''samorealizację'' zamiast pieluch. Inaczej nie byłoby sprawiedliwie.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Jasno widać, że miniony reżim służył temu, abyśmy mogli wypłacać Rzeszy niepisane reparacje wojenne, czy kontyndenty z Generalnej Guberni, jak kto woli.
  Już nawet chyba pan Wojtek wie, że jego ukradziona emerytura (ofe) posłużyła do przykrycia tego rabunku - została faktycznie przetransferowana do Rzeszy

 • guyfawkes13

  Pośrednio przetransferowana do Rzeszy. Dlatego nie było rabanu finansjery, demonstracji ulicznych typu ''stop ACTA'' itd.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Ściślej rzecz ujmując, EU jest po to, żeby DO CZASU nie było wojny, bo to nas oczywiście nie ominie - historia się nie skończyła.

  Trudno uniknąć w tej sytuacji pewnych skojarzeń historycznych:

  '' Mieli do wyboru wojnę lub hańbę, wybrali hańbę, a wojnę będą mieli i tak.''

 • guyfawkes13

  No i odpadło od kreski dawnej uznanej of course:))

  fxpro.ctrader.com/c/b7vrn


 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Myślę, że na DX.F można liczyć na 97,50 , a potem się zobaczy... czyli na USD/PLN raczej 3,82

 • dociekliwy54

  @ guyfawkes13
  Witam Pana.
  Oczywiście ta Pana diagnoza jest podobna do mojej intuicji.
  Ostatnio Kościół robił spis uczęszczających na mszę w niedzielę.
  Nie było dla mnie zaskoczeniem ,że w mojej parafii frekwencja wyniosła 27%.
  Niestety mało ludzi uczęszcza na mszę regularnie. Zaskoczyło mnie co innego. Ksiądz powiedział, że jeszcze kilka lat temu parafia liczyła 15ty. teraz nominalnie 12 a realnie (stali mieszkańcy),9tys. Osiedle, bo to głównie osiedle z wielkiej płyty stoi jak stało, granice parafii się nie zmieniły, nie dobudowano nowych kościołów. Co więc się stało z tymi ludźmi? To ze 40%.
  Z drugiej beczki. Trzysta metrów na północ mam Lidla, 200 metrów na południe właśnie otworzono Lidla. Oczywiście miasto wspaniałomyślnie robi dojazdy parkingi, pasy zieleni itp.Ile miejsc pracy tracimy tworząc takiego Lidla? A może jest to tak wysoka technologia,że Polak nie potrafi? Gdzie wędrują pieniądze z zysku? A może ten Lidl kupuje towary wyłącznie od polskich producentów płacąc więcej od innych?
  Może wreszcie zarobki dla pracowników są wyższe niż w naszych sklepach?
  I tu niestety wygląda na to ,że już są wyższe. Już mogą sobie na to pozwolić. Konkurencja wygrana. Zdaje się ,że ok.60% handlu detalicznego jest przejęte, co i tak jest lepsze od tych wskaźników w innych krajach środkowej europy. Na Węgrzech prawie nic nie zostało. A może jest lepiej w przemyśle? Całkowita produkcja "Naszego" przemysłu jest porównywalna podobno do tej z lat 80. Oczywiście możemy się cieszyć, że pewnie drugie tyle dokłada "Nienasza". Tylko gdzie idą zyski?
  -500+-z punktu widzenia liberalnych teorii absurd. Znamy te narracje o podatkach i ich tylko częściowej redystrybucji. Niestety w aktualnym, stanie to właśnie te 500zł ratuje wielu ludziom godność ,nie mówiąc o demografii. Jestem przeciwnikiem ciągłego rozdawnictwa, ale na ten moment 500+ jest bardzo potrzebne.
  W Starym Testamencie był następujący system gospodarczy. Plemiona, rody rodziny dostawały przydział ziemi. Nie była to jednak pełna własność- raczej coś jak dzierżawa.Co 7 lat był rok bez prac rolnych, a co 50 rok święty. W międzyczasie ludzie gospodarowali jeden lepiej drugi gorzej. Ci co zadłużali się i tracili majątek byli jednak wykupywani raz na 50 lat odzyskując swój nadział. Jakie ciekawe połączenie wolnej gospodarki z miłosierdziem. (Np. Księga Ruth). Teraz potomkowie tamtych ludzi mówią, że władanie przez kilka rodzin majątkiem przekraczającym 50% całego świata jest ok. i nie wymaga weryfikacji.Przed wojną mężczyzna z 1 pensji mógł przeważnie utrzymać siebie żonę i kilkoro dzieci. Wiem, wiem, że teraz są laptopy, komórki itp. dzieci więcej kosztują, dłuższa nauka, ale proszę mi pokazać młodego człowieka, który za 2 tys na rękę utrzyma liczną rodzinę bez pomocy rodziców choćby na minimalnym poziomie. A środków produkcji przybywa, nie ubywa.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Też się lubię z Panem zgadzać, od razu mam lepszą samoocenę:))))
  Żeby zmienić gospodarkę potrzeba dekad, ale pewne symptomy widać.
  www.gospodarkamorska.pl/Edukacja,Praca/budzet-morawiecki:-dwie-trzecie-nowych-miejsc-pracy-w-unijnym-przemysle---w-polsce.html

  Najtrudniej zmienić to:
  www.bankfotek.pl/view/2100400
  Od tego zależą marże.
  Co ciekawe obroty Rzeszy z Grupą Wyszechradzką są chyba o jakieś ponad 50% większe niż obroty Rzeszy z Chinami, a przecież my ludnoścowo to jakieś 5% ludności Chin.
  forsal.pl/artykuly/1080411,faz-grupa-wyszehradzka-jest-wiekszym-partnerem-handlowym-niemiec-niz-chiny-i-francja.html

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Zdjęcie tego, co najtrudniej zmienić obrazuje, kto w EU jest najlepiej ustawiony do bicia.

 • karnakufo

  Złotówka do osłabienia - po wybiciu z kanału i reteście tego wybicia jest sygnał L:
  www.bankfotek.pl/view/2100405

 • karnakufo

  WIG20 nadal nad wsparciem hossy:
  www.bankfotek.pl/view/2100408

 • guyfawkes13

  @Karnakufo

  Na akcjach u nas jakaś korekta w górę powinna być.
  DAX bardzo się ucieszył z wybicia euro w dół.
  fxpro.ctrader.com/c/B7vrn

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  No i proszę zwrócić uwagę, że kiedyś liczyły się ciężarówki z piechotą i czołgi, więc Rzesza żądała od nas eksterytorialnych dróg. Teraz, w warunkach ''pokojowej'' realizacji celów wojennych, Rzesza żąda od nas eksterytorialnych sądów:))))

 • globtroter321

  krachu jak nie było tak nie ma w październiku ... tak na marginesie fajna praca albo wzrośnie albo spadnie któreś wróżby i rysowanie kredkami się sprawdzi tylko szkoda tych ludzi co kasę potracili kierując się tymi pracami plastycznymi

 • slow2006

  moim zdaniem wszystko jest ustawione, i tyle. zrob sklep czy sieciowke, konkurence dla lidla, bedziesz mial US na karku. polacy maja byc biedni a praca wpolsce tania, powstaja montownie, polak nie chce robic? wpuscmy 2mln ukraincow i place nie wzrosna i polacy nadal beda biedni. polak ma za dobrze, a to zrobmy mu inflacje zawyzajac ceny energii i ubezpieczen. w polsce nadal exodus ludzi jest na bardzo wysokim poziomie i co ...i nic, ci co zostali beda placic za tych co wyjechali. jak to zeby polak mial samochod 15 letni, ma miecnowy i na kredyt a jak nie to badan tech nie przejdzie ina nogach bedzie chodzil itpitd

 • karnakufo

  Na EDku silny sygnał S - podwójny: wyjście dołem z kanału wzrostowego i przebicie linii szyji RGRA ===> to spaaaaaadamy: :D :)
  www.bankfotek.pl/view/2100423

 • carrie-anne.moss

  @007
  No trochę dużo,aż do września?

  To nie dużo, tylko na pobudzenie apetytu:-D

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy
  stooq.pl/q/?s=nokpln&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Wg mnie NOK jest pasywny, a PLN się umacnia od końca 2016.
  stooq.pl/q/?s=nokpln&c=3y&t=p&a=ln&b=1
  Dołki z 2014 są w zasięgu.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  a Ty dalej grasz starą płytę.

  Zachowuje symetrię, o którą prosiłeś.

 • lakusek

  Hurra! Guy wrócił!
  I znów warto częściej zajrzeć na blog :)
  Pozdrowienia.

  Ps. Błagam, trzymaj nerwy na wodzy.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  No ale już chyba wiesz, że absurdalne byłoby oczekiwanie, żeby Polska załatwiła bolszewię? Nie Ameryka, nie Anglia, nie Francja, tylko wbrew ich woli i gołymi rękami zablokowana i głodna Polska.
  Mogli nas tylko wykorzystać do swoich rozgrywek.
  A gdyby nawet hipotetycznie założyć, że jednak kosztem wielu ofiar reaktywujemy imperium, które nas okupowało, po to, żeby znów znaleźć się pod okupacją, w sytuacji, kiedy mogliśmy się wybić na niepodległość tylko w przypadku jednoczesnej katastrofy wszystkich zaborców, gdyby taka fantastyczna sytuacja miała miejsce, to trzeba by to wpisać do wszechświatowej księgi Guinessa, jako nieosiągalny szczyt głupoty.:)))
  Owszem, można było z Rosji zrobić protektorat, ale tylko za zgodą i za ciężkie pieniądze Zachodu i głównie dla jego interesów. Piłsudski to proponował, tak jak później proponował wojnę prewencyjną przeciw Niemcom. Odpowiedź była za każdym razem taka sama.

 • guyfawkes13

  @Lakusek

  Dzięki my Friend

  P.S.
  Spoko, z ....'s nie gadam, zresztą odzwyczaiłem się już od bloga, bo z myFriendami raczej mailuję, a poza tym chyba wszystko już powiedziałem na kontrowersyjne tematy.

  Pozdrawiam.

 • konsultant121

  Taki wykres lubimy, prawda?
  kwasnicki.blog.pl/files/2017/10/Business-insider-bieda-najwazniejzyt-wykres.png
  Ale czy jakiś "dark age" nie czyha za progiem aby odwrócić wykres światowej biedy ?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Lubimy, ale nie ufamy, bo co stanowi kryterium biedy teraz i na początku XIX wieku?
  Co takiego człowiek potrzebował wtedy, żeby czuć/ nie czuć się biednym?
  No i czy wtedy świat był zadłużony 286% PKB ?

  Myślę, że takie nie naukowe wykresy subiektywnych odczuć to jest propaganda.

 • konsultant121

  @guy
  Też Cię wspierałem dobrym słowem w trakcie twojej nieobecności:) Nawet @ pisałem na g...@gazeta.pl ale chyba nie doszedł:)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  No, chyba że założymy, że jak się ma volkswagena na kredit i mieszkanie na hypothek, to człowiek nie jest biedny.
  Wtedy się poddaję. Haende hoch.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Wiem, wszystkim myFriendom podziękowałem za wsparcie nieco wcześniej.
  Jak chcesz adres to jest następujący: lordofadmiralty@gmail.com

 • ewiggin

  @wb

  Czy dołek cyklu 10-tygodniowego mamy już za sobą? Wczoraj było najniżej i INI -6 z groszami.

 • dociekliwy54

  @ carrie-anne.moss
  Dzięki za wsparcie.

 • dociekliwy54

  @ konsultant121

  "Taki wykres lubimy, prawda? "
  A czy my w Polsce nie szorujemy po tej żółtej. Czyli z 50% biednych?
  To zdaje się 25$/dzień wg siły nabywczej? U nas na pewnie 40-50zł średnio netto na łeb na dobę.No ale co tam, trzeba się cieszyć, że w Afryce żyje się lepiej.

 • red.007

  @mac-erson
  Wracam do naszej wymiany zdań z 14 i 15/10/2017.
  Robimy falę C korekty.Na moje oko powinniśmy kończyć 3wC.
  Pytanie czy ze względu na trójfalową A oraz,że B było większe niż 0,618 fali A,będzie to korekta płaska i nie wyjdziemy wyżej września,czy zaliczymy zigzaka i pójdziemy na max 3,80.

 • red.007

  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5m&t=l&a=ln&b=1

 • datik

  test

 • datik

  :)))))))))))
  Witam wszystkich.
  Ciebie Guy oczywiście też :)

 • podczaszy1

  @WB
  Panie Wojtku czy Pan naprawdę nie umie zablokować raz ale skutecznie tego trola Leszczykowala , który teraz używa pseudonimu @podczasz. Jacek Borawskinp. zagroził mu,że jeśli nie wyniesie się z jego blogu to ujawni jego dane personalne i konto na Facebooku.

 • datik

  Panie Wojtku, czuję się pokrzywdzony pańską decyzja o banie dla mnie. Ani nie użyłem niecenzuralnych słów ani nie obraziłem nikogo. Jestem pewien, że najbardziej zainteresowany się nie obraził, jest na to zbyt inteligentny :) Co innego jego "przytakiwacze" którzy zarzucali mi nienawiść do niego - nie mieli racji.

 • podczaszy1

  @ datik
  Witam Cię na blogu. Fajnie,że jesteś.

 • podczaszy1

  Wczoraj były bardzo duże obroty na wig-u. Byki zaczęły się bronić.

 • datik

  @podczaszy
  Hej,
  zaglądałem tu oczywiście...
  I o ile pamiętam to upomniałeś się o mnie, dzięki :)
  I całej licznej grupie (czyli Tobie @ewiggin, a jeżeli kogoś imiennie pominąłem to przepraszam ) która ciepło mnie wspominała, również dziękuję :)

  Myślisz, ze to coś większego czy w tylko do okolic 2500 ?

 • karnakufo

  Jednak moje pokazywane wsparcie to dobre wsparcie , do tego dzisiaj na godzinnym padł sygnał L na otwarciu, czyli powrót hossy. :)

 • guyfawkes13

  @Datik

  No to jesteśmy znowu w komplecie, jeszcze tylko fancykli.:))
  Co tam u Ciebie?
  Mam nadzieję, że już się nie zajmujesz tym obciachem .Nowoczesnym? Teraz już przecież wszystkie role są czytelne jak alfabet radzieckiego uczonego Brajlińskiego. Widać, słychać i czuć.:))
  Jak chcesz być w opozycji, to powinieneś zgłosić się do prezydenta. Władza poszerza właśnie swoją bazę[sic!] o tutejszych (kołtunów).
  :))))

 • guyfawkes13

  @Datik

  2500 najwyżej. Dziś powinien być na DAXie tzw. łabędzi śpiew.:))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Daj spokój Podczaszowi, on jest....funny.

 • datik

  @Guy
  Z tą działalnością w .N to był oczywiście żart, ale kilka razy paliłem świeczki pod sądem ... nawet we Wrocku na wiecu byłem :)
  "pogadamy" później, teraz do pracy wracam.

 • guyfawkes13

  @Datik

  A gdzie na Bożym świecie są eksterytorialne sądy w krajach poważnych?
  Od razu widać kto jest imperialiastą - ten, kto narzuca swoje ''standardy'' realizując cele wojenne metodami pokojowymi.

  Ale racja, trzeba pracować, do szóstej p.m.:)))

 • karnakufo

  Widzę, że każdy olewa ten ruch do góry u nas, wszyscy misie - może się to źle skończyć.:)

 • karnakufo

  PKOBP mocarz nad mocarze.:)

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  No to po ile brałeś te L-ki.
  Ja nigdy niczego nie olewam.

 • karnakufo

  Sygnał L na godzinnym:
  www.bankfotek.pl/view/2100470

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  No ale po ile wziąłeś te L-ki?

 • karnakufo

  @podczaszy1
  Jak nie podałem online, to po czasie nie wypada tego robić.:)

 • duduadrian

  GUYfawkes

  Nie ma to jak BESSA na GPW , PODCZASZY 1 znów zarabia jak to w bessie

  500 plus , BRAWO PiS , czekam na większe rozdawnictwo przynajmniej takie jakie serwuje EBC , BOJ , BOfA , FED , a słoiki warszawskie niech głosują na Hankę ,

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Jak masz L-ki to po co się martwisz o miśki?
  To ich sprawa. Nie bądż taki samarytanin.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Duduadrian to jest dopiero funny.

 • guyfawkes13

  @Karnakufo

  invst.ly/5lgzn
  invst.ly/5lg-i
  invst.ly/5lh1x

 • duduadrian

  karnafuko

  Nie odpowiadaj trolowi tak kulturalnie , on zarabia na krótkich spytaj się go czy podał przed czasem swoją pozycje , nie żniżaj sie do jego poziomu , swoją drogą widzisz jaki ten złoty słaby , do konca roku nie liczyłbym na słabego złotego i spadki na giełdzie , nie po to zagranica zrobiła 50% zysku żeby na koniec roku nie odebrać za to premii ,

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''Duduadrian to jest dopiero funny''

  A jednak nie domagasz się dla niego bana?:)))
  Oficjalna wersja jest taka, że Adrianowi spadł na głowę pałacowy żyrandol.
  Ale ja bym nie był taki prędki do wersji obiegowych. W latach 18/20 potrafiliśmy grać idealnie na wszystkich instrumentach. Kadrówka robiła swoje, wszystko otaczały piętrowe dezinformacje.
  Cierpliwości.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "A jednak nie domagasz się dla niego bana?".
  A po co jak kabaret to kabaret.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Nie przesaaadzaj Waść, to bardzo dobry mówca pogrzebowy, niełatwo znaleźć takiego drugiego:))

  www.youtube.com/watch?v=rGgjUVUSPgw

 • karnakufo

  Te wzrosty to wynik zgodności inwestorów co do mającej właśnie nastąpić głębszej korekty - forum nasze tego przykładem.
  Rynek idzie wbrew większości. :)

 • karnakufo

  Ponawiam pytanie.
  Jak zrobić spadki, by mało kto się na nie załapał?
  A kto się załapał, by stracił.? :)

 • podczaszy1

  @ guyfawkes13
  Przeczytałem Waszmości wpisy dot. tej RSHW i Wermachtu. No nie powiem ciekawa koncepcja. No ale na wyliczeniach prof. Modzelewskiego to bym się nie opierał. On ten VAT wprowadzał , potem wszystkich uczył jak należy go interpretować i cały czas z tego żył i to chyba bardzo dobrze.

 • duduadrian

  Czekam w tej bessie na Orlen po 30 zł , Lotos po 20 zł , CDREd po 1 zł , PZU po 20 zł , JSW po 8 zł, CCC za darmo , LPP będa nam dopłacac żeby wziąśc ten papier toaletowy

  pan Podczaszy niech wali pakietami PKC czekamy

 • duduadrian

  KARNAFUKO

  Pozwoliłem sobie wkleić BESSE na MWIG 40 , aż ta BESSA BIJE po oczach stąd pan Podczaszy 1 taki spokojny na S-kach któych już nie ma ,

  www.bankfotek.pl/view/2100484

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Nie wiem czy ktoś się lepiej w tej materii orientuje niż on. A lukę VAT w wysokości 262 mld obliczył renomowany audytor zewnętrzny, t.j. PricewaterhouseCoopers.
  Na koniec poprzedniego rządu PIS luka VAT wynosiła 7 mld, nie 50.
  A CIT był wyższy niż na koniec ''rządu'' PO, po 8 latach zielonej wyspy.

  ''wpisy dot. tej RSHW i Wermachtu''
  Inaczej to jest absolutnie niemożliwe. Tylko dzieciakom nie znającym się na pieniądzach i polityce można wmawiać jakieś opowieści dziwnej treści o gangach Olsena itd.

  To była zona Rzeszy i bez RSHA (Reichssicherheitshauptamt ) nie jest możliwe wyciągnięcie z niej takiego hajsu.

  A ci wszyscy statyści stojący na świecy i umieszczający ''lub czasopisma'' w przepisach dostają tylko napiwki w pudełkach po butach.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Od dawna mówię, że największy w galaktyce konsulat Rzeszy we Freistadt Breslau trzeba natychmiast zbombardować, podobnie zresztą jak i inne konsulaty Rzeszy w pozostałych Wolnych Miastach.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Dzięki za poprawę RSHW na RSHA.
  Żle mnie zrozumiałeś. Pisząc ciekawa miałem na myśli,że jeszcze się z nią nie spotkałem, a nie że to nierealne.
  A swoją drogą to potwierdzasz,że TVP kłamie, bo Oni tam ciągle mówią o mafiach vatowskich. Nie wiem, boją się powiedzieć wprost o co chodzi czy co?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Nie możemy przecież wypowiedzieć Rzeszy otwartej wojny, zależymy od Rzeszy gospodarczo. Więc negocjujemy i stopniowo likwidujemy eksterytorialność ''naszych'' instytucji.
  To naprawdę są mafie, tyle że kierowane przez oficerów RSHA, czego taktownie nie zauważamy, ale przecież to oczywiste.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Co do tych konsulatów to bez przesady po co bombardować. Budynki są budynki i mogą się przydać. Wystarczy ich lokatorom powiedzieć w zrozumiałym dla nich języku won tzn. von.

 • karnakufo

  Nie twierdzę, że większego spadku nie będzie (WIG20), ale dopiero wtedy, gdy padnie średnioterminowy sygnał S, a takowego jeszcze nie ma - trzeba cierpliwie czekać, a nie wyprzedzać, traktując poważnie pojawiające się sygnały L na godzinnym.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No widzisz Waszmość,że je mam problem z tą polityką. Tego nie można powiedzieć, tego nie można zrobić. To trzeba przedstawić tak choć jest inaczej, bo ludzie nie zrozumieją itd. Trzeba poczekać, bo to musi potrwać. Chcą dobrze nie przeszkadzaj im.
  No co ja mogę,że ja z innej bajki jestem w której prawda jest najważniejsza.
  Zatem wybacz jak się będę czasami czepiał tak dla zasady.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Bo tak już jest. Ludzie nie mają ani dostępu do informacji ani możliwości ich interpretacji, a formalnie jest tzw. demokracja:))
  Piłsudski też nie mógł wziąć władzy w 21', bo musiał przestrzegać standardów demokratycznych, a państwo było lichuteńkie, nie mogło sobie pozwolić na brak poparcia zachodnich demokracji. Dopiero jak się wzmocniło, a Rosja z Niemcami podpisywała coraz to nowe układy ''handlowe'', można było zrobić porządek z agenturą.

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Mnie oczywiście nie interesuje czy ty masz L-ki czy S-ki. To twoja sprawa. Dopytywałem się tylko dlatego,że denerwuje mnie twój dydaktyczny ton. Ty chcesz mówić innym co powinni zrobić, kiedy to powinni zrobić. Przecież, każdy gra na swój rachunek i to jego osobista sprawa.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  @podczaszy1
  @mac-erson
  www.bankfotek.pl/view/2100496
  Różowa wersja jak widać przesuwa się nieco w czasie. Moim zdaniem spadki są raczej niedokończone.Możliwa RGR.
  Twoja mac również możliwa, ale efekt powinien być podobny.(Po strukturze tej ostatniej C lub abc zobaczymy po fakcie co to było, (na razie zeszła 5 w dół)).
  Widzę,że niektórzy rozpaczają , że spadki się dotąd nie sprawdziły. Rozumiem ,że mam uznać,że to moja wina zwłaszcza straty lub brak zysków.

 • karnakufo

  @podczaszy1
  Nie ma ludzi bez wad.
  Myślisz, że Twoje pisanie wszystkim się podoba?

 • podczaszy1

  @ guyfawkes13
  Moim zdaniem Piłsudski w 1921 roku nie zrobił zamachu majowego, bo w 1920 złamał się tak po ludzku. Zobaczył ,że to wszystko może szlag trafić i odstąpił od realizacji swoich wizji Polski jako federacji narodów tworzących I Rzeczpospolitą. I tu chyba sprzeniewierzył się J. Słowackiemu.

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Myślę,że być może nie podoba się nikomu. Ja jednak nikomu nic nie narzucam. Piszę co robią lub czego nie robię i koniec kropka.

 • karnakufo

  @podczaszy1
  Właśnie o to chodzi, że nie piszesz co robisz lub nie robisz, ale piszesz co zrobiłeś, albo nie zrobiłeś - po czasie.

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Ty z tego co widzę preferujesz grę intraday. Ja średnioterminową lub długoterminową.
  To duża różnica. Jeśli mówię,że mam krótką na wig-u 20 i podałem,że zająłem ją w poprzednim tygodniu, no chyba tak pisałem nie, to co cię obchodzi po ile ją zająłem.Informuję,że ją mam i jej nie zamknąłem.
  Ty w tym czasie pisałeś raz tak , raz siak i nigdy jasno.
  To powiedz mi co się mnie czepiasz?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Polska jako federacja narodów to też była w pewnym zakresie gra.
  Tak jak stanowisko władz, żeby Lwowa nie bronić w 18', a jednocześnie POW miało gotowy plan uprzedzenia Ukraińców i potem ''bunt'' Rozwadowskiego. Wtedy poważne siły na zachodzie były zainteresowane ukraińskością Lwowa, a Polski jeszcze nie było prawie i czekało ją starcie z Rosją bolszewicką, więc trzeba było grać(...). A prawdziwe intencje zmaterializowały się w umowie z Petlurą.

  Podobnie nie było żadnego załamania Piłsudskiego. Dymisja była wymuszona przez Londyn i złożona i przyjęta na niby.

  Staś kataryniarz powiela nawet propagandę, że to nie Piłsudski wygrał Bitwę Warszawską, bo go nawet tam ''nie było'', czyli że pojechał do żony/kochanki.
  Tylko że on pojechał do Bobowej - majątku Wieniawy. A Wieniawa był jego człowiekiem do specjalnych misji. Trwały negocjacje, ale my tego nie wiemy, bo historia karmi nas wersjami propagandowymi.
  Mam na strychu książkę o Wieniawie, ale nie chce mi się jej szukać, a to byłoby ważne, czy wtedy Wieniawa był wtedy w Bobowej z Piłsudskim, i kto jeszcze był.
  Ale to musi być ważne skoro dziś stawia się w Bobowej pomnik Piłsudskiego i Wieniawy(...). Co prawda niby z powodu innej wizyty:))))
  foto.gosc.pl/zdjecia/294962.Bobowa-pomnik-Pilsudski-Wieniawa-Dlugoszowski
  Jestem zdegustowany Stasiem kataryniarzem, gada rzeczy zupełnie odwrotne niż kiedyś u Ziembińskiego. Już nawet Ziemkiewicz przyznaje decydującą rolę Piłsudskiemu w latach 18/20, ale to raczej w formie gambitu propagandowego.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Jak patrzę na Stasia kataryniarza wtedy i dziś, to nasuwa mi się zasada, którą on jak mi się wydaje, właśnie wyznaje:

  ''Kocham wszystko co poliłem, palę wszystko co kochałem'':))))))
  Może nie wszystko, ale sporo.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Na temat tej Bobowej taka jest moja intuicja. BTW Wieniawa w ogóle wszystko wiedział, dlatego musiał wyskoczyć z okna...

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Napisałem,że złamał się jako człowiek, a nie jako wódz. Ja, jak pewnie zauważyłeś nie szargam imienia Marszałka.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''Napisałem,że złamał się jako człowiek, a nie jako wódz.''

  Doceniam to. Nawet jeżeli się załamał pod ciężarem odpowiedzialności, to i tak był silniejszy od tego załamania. Dobrze sobie zdawał sprawę, jak nikt, że ta bitwa to ''być albo nie być'' na zawsze.

  Ale ja uważam, że to jest legenda mająca ukryć ingerencję Londynu. Załamanie pomogła mu pokazać bolesna choroba nerek.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  To się samo narzuca, czysto psychologicznie. Piłsudski przez całe życie szedł do tej bitwy, przez całe życie się do niej przygotowywał, po to się urodził, żeby ją wygrać. Załamanie nie wchodziło w grę.
  I rzed tą bitwą musi złożyć dymisję(!!!). A ta dymisja jest przyjęta na niby.
  Przecież to jest teatr.
  Tylko załamaniem Wodza , ludzkim, można przykryć dyktat brytyjski spychający nas do grobu. ''Załamanie'' miało wytłumaczyć tą bezprzykładną ingerencję Londynu.

 • guyfawkes13

  A po stronie Londynu był wtedy Dmowski, co zresztą Ziemkiewicz pośrednio przyznaje.

  Dmowski zawsze był autonomistą, cokolwiek by to miało znaczyć.:))

 • konsultant121

  Czy ktoś dysponuje ciekawymi linkami nt. procesu automatyzacji i ewentualnego końca epoko usług w rozumieniu cyklu 4-pokoleniowego ?

  Potrzebuję do pewnego opracowania i przydałby mi się jakiś ciekawy wgląd na możliwe perturbacje związane z zamykaniem epoki usług. Swoje pytanie adresuję także do Gospodarza który wspominał tu kiedyś o Belle Epoque , telefonie, Fordzie itp.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Może tak być, ale może też być dłuższa konsolidacja. Po lewej stronie jest spora podaż.
  fxpro.ctrader.com/c/d4vrn

 • bialek.wojciech

  @someday27:
  "W historii naszej GPW indeks wig20 i wig zawsze tancowaly choc nie zawsze rowno- mam na mysli dywergencje miedzy nimi. Czesto i gesto sile i pokazywal Wig robiac wyzsze dno , dajac byczy sygnal- wig20 podazal . Wig Ostrzegal rowniez przed spadkami nie robiac nowego szczytu (patrz 2007).
  Coz to za cudo mamy teraz gdzie wig i wig20 robia szczyt i nagle wig sie wyrwal w dol wylamujac nowe dno wzgledem 27 wrzesnia . To dosc sporadyczne moze wrecz unikatowe zdarzenie?. Ciezko doszukac sie czegos podobnego??"

  Sytuacja taka jak w tym tygodniu - WIG na 2-mies. dołku, WIG-20 przynajmniej 0,8 proc. powyżej 2-mies. dołka - miała miejsce 18 listopada 2016, czyli dokładnie w Trumpowym dołku.

  Wcześniej 13-14 marca 2014.

  Jeśli dodamy trzeci warunek - wszystko to się ma odbywać nie później niż 2-mies. po szczycie WIG-u to w całej historii mamy 3 precedensy:

  30 lipca-1 sierpnia 2007

  13 kwietnia 2000

  28-29 października 1996.

  Mnie najbardziej pasuje ten ostatni wariant.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Czy dołek cyklu 10-tygodniowego mamy już za sobą? Wczoraj było najniżej i INI -6 z groszami."

  Ja proponuję następujących kandydatów na ostatnie dołki cyklu 5-tygodniowego na WIG-u:

  31 marca, 15 maja, 11 lipca, 17 sierpnia i 27 września.

  To daje średnio 45 dni (trochę długo jak na cykl 5-tygodniowy) i oczekiwane następne dołki tego cyklu w okolicach 11 listopada i 26 grudnia.

  Tyle, że to sugeruje, że ostatni dołek cyklu 20-tyg. był 27 września. Trochę dziwnie.

  Gdzie Pan umieszcza dołki cyklu 5-tygodniowego?

 • relkame

  @Guy
  O! Co ja widzę. Wielki come back czy jak to tam mówią...

  @datik
  .... ale kilka razy paliłem świeczki pod sądem ...

  Taaak. Na starość mieszają się w głowie terminy. Przypominam że świeczki palimy w przyszłym tygodniu. Do tego mile widziana zaduma a nie pajacowanie jak to totalni mają w zwyczaju....

 • konsultant121

  Co z tą Katalonią? Już mieli słuchać Madrytu a tu proszę..
  wiadomosci.onet.pl/swiat/katalonski-parlament-zaglosowal-za-ogloszeniem-niepodleglosci-katalonii/dbm6zhs

 • guyfawkes13

  @Relkame

  Nie wiem, czy to wielki come back, w każdym razie z pewnością nie coming out (of the closet [sic!] ).
  :))))

 • podczaszy1

  @ red007
  No, a jednak USD/PLN rośnie?

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No to jak według Waszmości z tą wojną na górze o której wspominał Gospodarz?

 • podczaszy1

  @WB
  " to w całej historii mamy trzy precedensy"
  30 lipca-1 sierpnia 2007
  13 kwietnia 2000
  28-29 pażdziernika 1996

  Mnie tam bardziej odpowiadałaby pierwsza albo druga data.No ale wiem,że to nie koncert życzeń.

 • zillioner

  "guyfawkes13 2017/10/27 15:49:04
  @Relkame

  Nie wiem, czy to wielki come back, w każdym razie z pewnością nie coming out (of the closet [sic!] ).
  :))))"

  teoria spiskowa podpowiada mi, ze Pan Wojtek dostal telefon z gory od czlowieka Zbyszka ktory jest preziem PEO - zeby odblokowac goscia, bo to popularny blog i wazny odcinek wojny propagandowej jedynej slusznej partii dobrej zminy.

  choc mam nadzieje, ze to techniczny "glitch", i P. Wojtek szybko usterke wyeliminuje ;b

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  ''Co z tą Katalonią?''

  Ja myślę, że nie tylko my zaczynamy następny cykl mocarstwowy od Strategii Andegaweńskiej.
  Plantageneci też byli Andegawenami (z bocznej linii). Pierwsze imperium brytyjskie to było imperium Plantagenetów, mające kontrolować handel środziemnomorski. Kluczowe dla tego imperium było Hrabstwo Tuluzy, czyli Oksytania. Ryszard Lwie Serce (prawie) nie znał angielskiego, ale mówił po oksytańsku i nawet tworzył w tym języku poezje. Żeby dominować w handlu śródziemnomorskim, trzeba mieć (przynajmniej) dwa zaczepienia na dwóch końcach morza, dlatego król Ryszard podczas III wyprawy krzyżowej (w której nota bene Fryderyk Barbarossa nieszczęśliwie ''utonął'' podczas kąpieli) opanowal też Cypr i Akkę, czyli zespół portowo-przeładunkowy na drugim końcu morza.

  Katalonia to nie jest ściśle Oksytania, ale tam się mówi po oksytańsku. Po drugiej stronie Pirenejów też już zresztą poczyniono przygotowania do restauracji imperium Plantagenetów, wydzielając mu w zeszłym roku odpowiednie terytorium:)))
  pl.wikipedia.org/wiki/Oksytania_(region)
  Ja myślę, że post Plantageneci na tym nie poprzestaną.:))
  Flaga Katalonii:
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5c/Estelada_blava%2C_symmetric.svg/1280px-Estelada_blava%2C_symmetric.svg.png
  Flaga Prowansji:
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/Provence_flag.svg/1125px-Provence_flag.svg.png
  Flaga Sycylii używana przez nacjonalistów:
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bd/Sicilianindependentism.svg/800px-Sicilianindependentism.svg.png
  Itd...
  Taki ktoś jak mikron jest w stanie rozwalić swoje państwo bardzo szybko.
  Oksytania, która jest na terytoriach dwóch ważnych państw (a może i więcej) po zachodniej stronie morza, nasuwa skojarzenia z Kurdystanem, który też leży na terytoriach dwóch ważnych państw po wschodniej stronie morza...

 • guyfawkes13

  @Zillioner

  Chyba to prawda, że każdy sądzi według siebie:))))

  Pan Wojtek uczynił to z własnej woli, z głębi czystego serca analityka.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Z wojną na górze to przesada. Wojny nie ma.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Nie wiem czy teraz kształtuje się prawe ramię formacji RGR. Jeśli to Pana interesuje to według mnie od 2338 pkt do 2556 pkt to była trzecia trójka w sekwencji od 1641 pkt. To u Mnie coś jak piąta fala u Elliotta.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Zapomniałem o Balearach, ale są jeszcze inne miejsca.
  cdn.pixabay.com/photo/2012/04/18/20/07/flag-37752_960_720.png

 • red.007

  @ podczaszy1
  "No, a jednak USD/PLN rośnie?"
  Korekcyjnie Panie Kolego,korekcyjnie.
  Dno wrześniowe będzie pogłębione,nie mam cienia wątpliwości.

 • guyfawkes13

  Baleary
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/Bandera_Mallorca.jpg

 • ignac9

  @karnakufo

  Jak zrobić spadki, by mało kto się na nie załapał?
  A kto się załapał, by stracił.? :)

  Wystarczy mieć dostęp/rejestrować pełne dane o arkuszu zleceń całego rynku!

 • podczaszy1

  @ red007
  Być może. Ja się nie znam tylko tak wspominam,że niekiedy i laik może szczęśliwie coś tam trafić.

 • konsultant121

  Poszlo objęcie hossy:)
  stooq.pl/q/?s=jpypln&c=3y&t=c&a=lg&b=1

 • karnakufo

  Czy ktoś potrafi wyjaśnić mi fenomen PKOBP?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Wczoraj się przyglądałem temu JPY/PLN i wydało mi się, że powinien ładnie pójść do góry, ale nie chciało mi się robić nowych rysunków.

 • ignac9

  @ karnakufo

  "Czy ktoś potrafi wyjaśnić mi fenomen PKOBP?"

  Ależ ja mogę, ino mi się nie chce!
  Tak odpowiedział pacjent lekarzowi, który mu oznajmił:
  - Proszę pana, po 50-siątce nie będzie mógł pan już uprawiać
  seksu jak dawniej!

 • dino54

  @karnakufo
  Wykorzystuje te Pana wykresy szczegolnie na wig 20 czesto jak nie wiem co bedzie to sie podpieram bardzo dziekuje .

 • karnakufo

  @dino54
  "@karnakufo
  Wykorzystuje te Pana wykresy szczegolnie na wig 20 czesto jak nie wiem co bedzie to sie podpieram bardzo dziekuje .
  "
  Rozumiem, że w pewien sposób pomagają podejmować dobre decyzje.
  Cieszę się z tego powodu zwłaszcza po tym co nawypisywał pod moim adresem podczaszy1.
  Forum jest przecież od tego, by inni mogli na tym skorzystać.
  Pozdrawiam

 • dino54

  @karnakufo
  Dla mnie te kreseczki na kontrakty fw-20 bardzo przydatne ile razy się podparłem nie popełniłem błędu dlatego proszę się nieprzejmowac tylko rysować jeszcze raz dzięki.

 • dociekliwy54

  @karnakufo
  Mnie również czasem te wsparcia wydają się użyteczne, zwłaszcza jako wsparcie psychiczne ):. Eech, ja również ,bo mniemam, że to mnie dotyczy, zostałem skarcony za "malunki przez które ludzie tracą". Natomiast uważam, że dobrze robisz nie podając stopa. Wszystkich zagrań również bym nie publikował. Jak widzisz samemu można na tym stracić, nikt za to nie płaci a jeszcze można oberwać po uszach.

 • konsultant121

  Ta gwiazda wieczorna też mi się podoba. Bardzo dobry tydzień dla moich walut:)))
  stooq.pl/q/?s=eurchf&c=3y&t=c&a=ln&b=1

 • mac-erson

  @karnakufo
  Też popieram, publikuj i się nie przejmuj uszczypliwościami, nie raz Twoje kreski dawały mi do myślenia (oczywiście nie zawsze się z nimi zgadzałem).

 • guyfawkes13

  @Karnak

  Ja też lubię kreski:))

 • globtroter321

  co z tym krachem w październiku ? papier wszystko przyjmie , szkoda tylko ludzi którzy mogą się sugerować "prognozami i projekcjami " wszak wyniośle opisane i narysowane ....

 • desperato

  @konsultant12,
  "Ta gwiazda wieczorna też mi się podoba. Bardzo dobry tydzień dla moich walut:)))
  stooq.pl/q/?s=eurchf&c=3y&t=c&a=ln&b=1"

  ... owszem, ale brakuje kolejnej świecy czarnej, a dolna krawędź porzuconego dziecka musi się jeszcze pokryć z korpusem rysującej się świecy spadkowej.

  Niezależnie od tego: przewidywania banku Haleba (niem.) zdają się potwierdzać. Typowali EUR/CHF 1:1.1 do końca br. Wydaje się, że w tej chwili rzeczywiście jest szansa na zejście poniżej 1:1,15 (na 1.14700 jest istotne wsparcie). Póki co musi złamać jednak 68.2% zniesienia z ostatniego wzrostu (wg mnie korekty B wg TFE - bo jesteśmy w korekcie C,a więc 5-fal, i głębokie zejście - całkowite zniesienie B i zejście poniżej min.A - 1.13890).

 • red.007

  @podczaszy1

  " red.007
  2017/10/27 16:32:02
  @ podczaszy1
  "No, a jednak USD/PLN rośnie?"
  Korekcyjnie Panie Kolego,korekcyjnie.
  Dno wrześniowe będzie pogłębione,nie mam cienia wątpliwości. "

  Ponieważ wyrażenie:"nie mam cienia wątpliwości " brzmi nieco autorytatywnie,bo wszystko co dotyczy przyszłości powinno być wyrażane w trybie przypuszczającym,to przy wolnej sobocie rozwinę nieco temat.
  Mój punkt widzenia w rozumieniu elliotowskim nie koniecznie musi być brany pod uwagę,zatem przedstawię również inne spojrzenie.
  Na głównej parze jest RGR i to już jest fakt.Niektórzy są przekonani,że może to spowodować odwrócenie trendu.Ja staram się w każdym "nieszczęściu" dostrzegać
  coś pozytywnego.Sądzę,że spadki od września mogą wyrysować formację flagi czyli układ pro-wzrostowy.Malunek poniżej w formie poglądowej czyli nie czytamy pipsowo a chodzi bardziej o ideę tego malunku.Może wybić już po pierwszym podejściu do górnej bandy a może dopiero za drugim.
  www.bankfotek.pl/image/2100642
  Przedstawiam również malunek z końca sierpnia,który nie uwzględnia z oczywistych powodów spadków od września,co w mojej opinii niczego nie zmienia,bo chodzi o przesłanie tego malunku.
  imgur.com/a/LfPbJ
  Poddajmy dzisiejszy mój wpis próbie czasu i jak się wypełnią dni,to będziemy wiedzieć czy to banialuki,czy sensowne spojrzenie.

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  A co ja takiego o tobie powypisywałem? Pytam się czy masz pozycję to mi nie odpowiadasz albo coś ściemniasz, a do mnie masz ciągle jakieś pretensje,że nie piszę online o swoich poczynaniach. Ja to nawet sprawdziłem. W ciągu ostatnich 6 miesięcy trzy razy napisałem o tym co mam i to raz bo strasznie dociekałeś. Dwa razy o JSW i teraz ostatnio o mwig-u i wig-u 20. No rzeczywiście siedzę i tylko piszę o tym co zrobiłem
  Teraz ty weż i sprawdż sobie swoje wpisy.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Czy Pan pisząc,że został skarcony za malunki przez które ludzie tracą ma na myśli mnie?
  Jeśli tak to poproszę o ten wpis.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Czy Pan naprawdę myśli,że mnie interesuje gdzie ktoś ma stopa?
  Czy ja kiedyś kwestionowałem,że ktoś coś zrobił lub nie zrobił?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Daj pokój Waść:)
  Wczoraj słuchałem wystąpienia prof. Jabłonki n/t przewrotu majowego w CEP-ie, co już samo w sobie o czymś świadczy(...).
  Widać słychać i czuć , że ideologia endecka , która zbłądziła pod strzechy, to ... szarlataneria jest, choroba. Publiczność ją pokazuje.
  Ale chodzi mi o coś innego. Prelegent też posluguje się pewnymi narracjami, ale przy okazji ujawnia pewne twarde fakty.
  I okozuje się, z czym spotkałem się first time, że UPA została stworzona przez nasze służby wojskowe przed wojną, a potem przejęta przez NKWD.
  Warto posłuchać w wolnym czasie, dla tych faktów, które ''padają''. Bardzo mało wiemy.
  www.youtube.com/watch?v=IQIDKx3yoTA

 • podczaszy1

  @ red007
  Wszystko jest OK. Ja lubię graczy takich jak Pan, którzy nie przejmują się byle czym i mają jakąś wizję rynku.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Od dzisiaj ograniczam się do tematów poza giełdowych, a więc chyba jedynie do dyskusji z Waszmością.
  Nie rozumiem dlaczego Waść tak bez pardonu atakuje tą endecję.Czy tylko dlatego,że "nie lubią " Marszałka?

 • guyfawkes13

  @Double 07

  A więc męczy Cię ciągle to 1,25 my Friend:))) Sam liczyłem się z taką perspektywą.
  Technicznie to wygląda bardzo słabo, zwróć uwagę na brzydkie dywergencje i położenie MACD. RGR jest poważny jak na cały trend, który zatrzymała zwykła luka (zielona) - jakieś glupstwo. Trzeba oczekiwać ruchu do niebieskiej przerywanej, a USD/PLN powinien być wtedy na 3,82(?). Techniczne minimum(!). I wtedy zobaczymy co dalej.
  fxpro.ctrader.com/c/xtvrn
  fxpro.ctrader.com/c/Dtvrn • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Sam posłuchaj Waść.
  W wykładzie są istotne rozróżnienia. Endecja jest ... etniczna, horyzontalna, w gruncie rzeczy uniemożliwia odbudowę Rzeczypospolitej. Endecja to regres państwowy i cywilizacyjny. Jak Waści nie odpowiada ''endecki'' Traktat Ryski, to znaczy, ża Waść pozostajesz w Tradycji Wielkiej RP i narodu politycznego.
  Albo rybki albo pipki.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Na pewno wysłucham bo lubię te prelekcje w CE Powiśle.
  Rzeczywiście nie jestem endekiem ale w dociekaniu do prawdy wymagane jest czerpanie z różnych żródeł.Traktat Ryski to nie tylko wina endecji.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Endecja klasyczna (nie mówię o NSZ) jest ''niemiecka'', czy ''angielska'', partykularna, horyzontalna, bo ma źródła w masońskim nacjonaliźmie, darwiniźmie itd.
  To jest regres naszej cywilizacji uniwersalnej i wertykalnej.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Tak Panie.
  Większość z nas jest "skażona"myśleniem życzeniowym,ponieważ zależy to od punktu siedzenia.Problem jest taki żeby to myślenie miało oparcie w rzetelnej analizie instrumentu.Tu pojawia się problem tzw.obiektywizmu,bo oczekiwania co do zachowania kursu bywają po prostu różne.Mnie interesuje zakończenie cyklu spadków dolara.Zatem zadam Ci mój Friend pytanie:czy zakończyliśmy spadki dolara w rozumieniu braku powrotu do wrześniowego dna?Bo jeśli zakończyliśmy,to ja kupuję dolara,gdyż w trendzie wzrostowym jest obojętne miejsce zakupu.
  A tak wracając do mojego poprzedniego wpisu.
  Intryguje mnie ten malunek,bo teraz wracamy do górnej trzyletniej linii kanału.Na obecną chwilę traktuję to jako możliwość retestu tej linii od góry i zakładam odbicie na północ."Martwić"się będę jak wrócimy z powrotem do kanału,bo chyba wtedy spadki głównej pary przyśpieszą.
  imgur.com/a/LfPbJ
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=10y&t=c&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Nie mogliśmy osiągnąć więcej, jedynie lepszą granicę na Białorusi kosztem granicy na południowym-wschodzie. Przegraliśmy Bramę Smoleńską w momencie wycofania się Sikorskiego z Brześcia bez walki.
  I temu wycofaniu trzeba by się było przyjrzeć.

  Ale w Rydze już nic (prawie) nie można było zrobić.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes13
  Co do traktatu ryskiego to moje zdanie jest takie,że jest to bodaj jedyny traktat w historii, w którym przegrany jest wygranym, a wygrany przegranym. Tu mnie nie przekonasz więc się nawet nie staraj.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Jeśli mogę się przyczepić do Twojej wizji, to nieco szersze spojrzenie na trend
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=50y&t=c&a=ln&b=1
  Myślę, że potrafisz sobie domalować dwie równolegle linie trendu :-)

 • red.007

  @carrie
  "Jeśli mogę się przyczepić do Twojej wizji... "
  Nawet trudno byłoby mi sobie wyobrazić żeby było inaczej.:))
  Ale czy życia starczy.
  Pamiętam,że jak kurs zmierzał na parytet,to ten interwał ktoś podrzucił i wzrosty w rozumieniu powrotu do górnej bandy uznano wówczas za herezję.
  Jednak odbicie nastąpiło.Gospodarz i nie tylko,mówi o ostatniej fali wzrostowej dla dolara a potem jego kilkuletnie osłabienie więc być może będzie w przyszłości czas na wzrosty głównej pary.Trochę głupio brać L-kę na dziesięć lat,dlatego trzeba próbować coś ugrać na bieżąco,tak jak Ty to robisz na na H4 czy dziennym.
  Mnie pasuje wbić się na tygodniowym lub miesięcznym tylko nie wiem czy już czas.

 • guyfawkes13

  @Double 07

  A jakby wyjść od funta?
  fxpro.ctrader.com/c/pzvrn
  fxpro.ctrader.com/c/rzvrn
  fxpro.ctrader.com/c/Pzvrn
  fxpro.ctrader.com/c/xzvrn
  fxpro.ctrader.com/c/Dzvrn

  Kabel się wybił z kanału, odpadł od luki brexitowej i jest w ruchu powrotnym.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Możliwe,ja mam trudności z interpretacją kabla.Wolę patrzeć na relacje funta z euro,bo to bardziej oddaje zachowanie do złotówki.Ten kto dobrze się wstrzeli w funta,to dużo ugra.Kiedyś rynek uzna,że kara się skończyła a jest co odrabiać.Swoje teorie na ten temat mam ale wydaje mi się,że póki co trzeba czekać do okolice października 2016.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=3y&t=c&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A tu jest symetryczny wykład endecki na temat przewrotu majowego. Z tego już nic się nie można dowiedzieć, gadka szmatka.
  Ale jedno jest znamienne: łagodzenie antagonizmu.
  Co Waść powiesz na to?
  Mnie się to kojarzy z przebiegającą równolegle w realnej polityce kooptacją do obozu władzy ''tutejszych'' z czego wynikają pewne tarcia.:)))

 • guyfawkes13

  www.youtube.com/watch?v=XXxZ_IU1c2s

 • karnakufo

  Znalazłem coś na "mocarza" z piątku - będę szorcił na nim:
  www.bankfotek.pl/view/2100682

 • karnakufo

  Bez komentarza:
  www.bankfotek.pl/view/2100691
  www.bankfotek.pl/view/2100693

 • konsultant121

  Co ciekawe- w porównaniu do roku ubiegłego-obniżono znacznie oprocentowanie lokat walutowych USD i CHF:) Tak więc trzymamy waluty...

 • carrie-anne.moss

  @guy
  No ale już chyba wiesz, że absurdalne byłoby oczekiwanie, żeby Polska załatwiła bolszewię?

  Nie za bardzo martwisz się o towarzyszy? A może nie zrozumiałeś co napisałam? ;-)

  Ale w Rydze już nic (prawie) nie można było zrobić.

  Hm. Czy bronisz S. Grabskiego? A tak Cię ta endecja gniecie. Coś tu mi nie gra i koliduje ;-)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Nie łap mnie za... słówka please.
  Nie nadążasz, ale nie powiem, żeby mnie to jakoś specjalnie przejęło.
  Z pewnością się nie zmienisz i niech tak będzie.

  Byłbym wdzięczny za zauważenie, że nie pisałem do Ciebie, oraz wyciągnięcie z tego stosownych wniosków.

  Dobranoc.

 • dociekliwy54

  @ podczaszy1
  Nic nie pisałem o Panu.To dotyczy kogo innego. Nie to, że mam do kogoś pretensje.
  Giełda to taka gra, gdzie trzeba grać swoje nuty.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  wyborcza.pl/7,75399,22576168,cnn-sa-pierwsze-zarzuty-w-sledztwie-przeciwko-ludziom-donalda.html

  Po nitce do kłębka.

 • datik

  @carrie
  czy potrafisz wyobrazić sobie podobną gorliwość "ziobrowej" prokuratury wobec byłego szefa kampanii Szydło ? Chociaż jeśli po ostatnich tarciach przyjdą następne to kto wie ...

 • ewiggin

  @wb

  "Tyle, że to sugeruje, że ostatni dołek cyklu 20-tyg. był 27 września. Trochę dziwnie.
  Gdzie Pan umieszcza dołki cyklu 5-tygodniowego?"

  - No ostatni dołek cyklu 5-tygodniowego był chyba rzeczywiście pod koniec września, ale wcześniej tj. od marca trochę ciężko dołki tego rzędu jednoznacznie powyznaczać. Ja trzymam się jeszcze wciąż swojej wersji, że w sierpniu mieliśmy na WIG20 dołek cyklu 40-tygodniowego, który był końcem fali IV hossy (fala pędząca). To by ładnie wyglądało, bo w pierwszym cyklu 40-tygodniowym od stycznia do listopada 2016 zmieściła się fala I oraz II, a w drugim cyklu od listopada do sierpnia 2017 zmieściły się fale III oraz IV.
  W powyższym ujęciu obecnie mamy 2 w V, tylko nie wiadomo jeszcze, czy jej dno było już w ubiegłym tygodniu, czy dopiero będzie, jak Pan twierdzi, około 11 listopada. Biorąc pod uwagę cykl 10-tygodniowy, to od sierpnia do ubiegłego czwartku mamy już ok. 10 tygodni.
  No ale większość tych wątpliwości powinno rozstrzygnąć się w ciągu najbliższych kilkunastu dni - jak zrobimy nowe szczyty, to jest bardziej prawdopodobne, że mamy falę V hossy; jeśli zaś będziemy szli w bok lub w dół, to być może mamy falę IV - rozpoczętą we wrześniu i kończącą się dopiero pod koniec grudnia?
 • m.jagusiak

  Przygotowania do rajdu św. Mikołaja na GPW:

  acemarketu.com/?p=261770

 • konsultant121

  Brawo Pani analityk! Pani się nie myliła rok temu choć w Panią wątpiłem:)
  stooq.pl/n/?f=1203203

 • ewiggin

  @wb

  ... W każdym razie wersja ze spadkiem w okolice 2300 pkt w tym cyklu 10-tyg staje się coraz mniej prawdopodobna, bo zostało kilkanaście dni a trzeba by w tym czasie zjechać o 200 pkt - a to już jest bardzo ryzykowne prognozowanie małego kraszku.

 • konsultant121

  No i oprocentowanie lokaty CHF spadło z 0,20% do 0,01;) a USD z 0,50% na 0,20% w skali roku dla lokat 3-miesiecznych:)
  Ja nie wiem jak ci bankowcy tak mogą bezczelnie kontrariańsko zdradzać kierunki walut;)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Nie łap mnie za... słówka please.

  Nawet dowcip Ci słabnie ;-)

  Nie nadążasz, ale nie powiem, żeby mnie to jakoś specjalnie przejęło.
  Z pewnością się nie zmienisz i niech tak będzie.

  Mam wrażenie, że kręcisz cały czas tę samę nomen omen katarynkę i nagle okazuje się, że coś fałszuje w melodii.

  Byłbym wdzięczny za zauważenie, że nie pisałem do Ciebie, oraz wyciągnięcie z tego stosownych wniosków.

  Faktycznie. To nie katarynka, to bałałajka :-(

 • podczaszy1

  @ carrie
  Zobacz jacy ci Amerykanie są nadgorliwi. W Niemczech Merkel robi deale z Putinem i nikt się nie czepia.

 • carrie-anne.moss

  @datik
  czy potrafisz wyobrazić sobie podobną gorliwość "ziobrowej" prokuratury wobec byłego szefa kampanii Szydło ? Chociaż jeśli po ostatnich tarciach przyjdą następne to kto wie ...

  Prokurator generalny też zeznawał.
  wiadomosci.wp.pl/prokurator-generalny-usa-o-wspolpracy-z-rosjanami-6133292430977153a

  Ja wolę sobie nic nie wyobrażać ;-)
  Myślisz, że ZZ wejdzie w ostry konfikt z PAD z powodu tych ustaw? Masz zapas zniczy? ;-)

 • podczaszy1

  Informuję prawie online,że stop zamknął mi pozycję na wig-u 20.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Masz na myśli Gerharda?

  Mimo wszystko uważam, że Niemcy i Francja znajdą się na kursie zderzeniowym z Rosją, która gra na dezintegrację UE i NATO. Myślę, że duet Merkel-Macron nie jest takim jaki "wymarzyłby" sobie Władimir Władymirowicz. Być może niemieckie i francuskie służby są na tyle sprawne, że nie pozwoliły na żadne nagrania/maile "prawdy".

 • podczaszy1

  @ carrie
  E tam Gerharda. Do Moskwy wybiera się właśnie prezydent RFN Walter Steinmeier,żeby namawiać się z zimnym rosyjskim czekistą Putinem.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Informuję prawie online,że stop zamknął mi pozycję na wig-u 20

  Sądząc po Nasdaq, to jeszcze pompowanie trochę potrwa. Może nawet do 8000 ;-)

  MWIG też nie chce odpaść. Zobaczymy co zrobi w okolicy 4900.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  prezydent RFN

  On nic nie może :-P
  Całą władze ma Angelina ;-)

  Może będę omawiać co zrobić z bursztynową komnatą jak już się znajdzie ;-)

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Być może niemieckie i francuskie służby są na tyle sprawne,że nie pozwoliły na żadne nagrania/maile prawdy?"
  Ależ oczywiście są bardzo sprawne i "kręcą lody" tak jak nasze, z tym,że tamte wiedzą,że ich byt jest uzależniony od istnienia ich państw, a "nasze" wiedzą ,że ich byt uzależniony jest od tego czy dobrze wysługują się innym.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "On nic nie może ".
  Niemcy to bardzo zdyscyplinowany kraj i tam nic nie dzieje się przypadkiem. Pada rozkaz i są za demokracją i prawami człowieka, a jak padnie przeciwny rozkaz to nikomu nie pozwolą się wyprzedzić w ludobójstwie.

 • tomon20

  "dociekliwy54 2017/10/27 13:05:50
  @guyfawkes13
  @podczaszy1
  @mac-erson
  www.bankfotek.pl/view/2100496
  Różowa wersja jak widać przesuwa się nieco w czasie. Moim zdaniem spadki są raczej niedokończone.Możliwa RGR.
  Twoja mac również możliwa, ale efekt powinien być podobny.(Po strukturze tej ostatniej C lub abc zobaczymy po fakcie co to było, (na razie zeszła 5 w dół)).
  Widzę,że niektórzy rozpaczają , że spadki się dotąd nie sprawdziły. Rozumiem ,że mam uznać,że to moja wina zwłaszcza straty lub brak zysków."

  Witam
  W nawiązaniu do tego wpisu to moje pytanie brzmi czy taką opcję bierze Pan pod uwagę jak narysowana poniżej. (nie zagłębiając się w to co było wcześniej):

  bankfotek.pl/view/2100891

  Temat pod dyskusję. Akurat układ wskaźników też do tego pasuje pod warunkiem że nie będzie długich czasowo korekt i postoi na określonych poziomach.
  Przedstawiam jako alternatywę do tego co było już rysowane. Jako jedną z możliwych opcji.

 • sasiblo

  i co teraz?

 • teka52

  Ooooo @guyfawkes13 wrócił i od razu są efekty..... wiedziałem, że tak będzie:

  gpowazna.wordpress.com/2017/10/30/inwestujesz-na-rynku-forex-uwazaj-rozbito-grupe-przestepcza/

  Friend nie rzuca słów na wiatr, obiecał Panu WB, dodatkową dywizję na wschodniej flance i jest. Teraz zlikwidował macherów na FOREXie. Dobra szkoła Piłsudska, to nie jakieś lewackie badziewie.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Muszę przyznać, że twój kunszt dwójmyślenia jest imponujący, masz chyba wieloletnią praktykę? Nieważne.

  ''pl.wikipedia.org/wiki/Dwójmyślenie

  Niech ci będzie, że Trump, który uruchamia eksport węglowodorów, co obniża długoterminowo ceny, a przy tym uniezależnia Europę środkową od Rosji, czy przeciwdziała budowie Nord Stream 2, jest kolegą Putina.
  Niech ci będzie, że Hilaria, która oddała Putinowi część amerykańskich zasobów uranu za łapówki, jest wrogiem Putina.
  wpolityce.pl/swiat/242101-zaskakujace-powiazania-hillary-clinton-uran-i-rosja-kandydatka-na-prezydenta-usa-pomogla-sprzedac-strategiczna-firme-kremlowi

  Na tym w końcu m.in. polega dwójmyślenie, a w zasadzie bezmyślenie, a mniejsza o to.

  Niech ci będzie na zdarowie.

  Tylko proszę i błagam wręcz, nie pisz do mnie, nie prowokuj mnie.

  Jesteś w swoim postkomuniźmie potwornie nudna i sztampowa.
  Jest tyle możliwości postsowieckiej ekspresji. Palenie świeczek, front parasolkowy, nie czepiaj się mnie.
  www.youtube.com/watch?v=TB-14twO6T0

 • podczaszy1

  @ tomon 20
  Proszę powiedzieć czym dla Pana jest to ABC. Czy to jest np. dwójka w piątce czy coś innego. Czy to może nie ma dla Pana znaczenia?

 • guyfawkes13

  @TeKa

  No niech Pan nie przesadza, jest tylko dodatkowa brygada panserna, a właściwie jej sprzęt, bo ludzi można dostarczyć w ciągu godzin.
  Ale przecież ja tym nie mam oczywiście nic wspólnego. A zdaniem niekrórych to są właśnie dowody miłości do Rosji.
  wpolityce.pl/polityka/361978-rosyjski-resort-obrony-o-wojskach-usa-w-polsce-w-poblizu-rosyjskich-granic-rozlokowana-jest-nie-brygada-a-juz-cala-dywizja-wojsk

 • olejgujnar

  @ datik

  "@carrie
  czy potrafisz wyobrazić sobie podobną gorliwość "ziobrowej" prokuratury wobec byłego szefa kampanii Szydło ? Chociaż jeśli po ostatnich tarciach przyjdą następne to kto wie ... "

  Dalej wyobrażaj sobie urojone afery PiS, które gdy już nastąpią, na pewno zostaną zatajone przez kaczystowskich prokuratorów, gdy tymczasem broniona przez Ciebie "niezależna" prokuratura PO nie zrobiła nic z AmberGold, reprywatyzacją kamienic, wyłudzeniami VAT, itd... Za PO "niezależne" sądy gotowe były układać sprawy pod PO (Gdańsk), rozdawały kamienice za darmo, itd... Nie wstyd bronić Ci tego bagna?

 • guyfawkes13

  @OlejGujnar

  Przecież po to za minionego reżimu prokuratura była ''niezależna'', żeby nie było odpowiedzialności politycznej za ten cały rabunek państwa, w tym dokończenie szmalcownictwa w Warszawie.
  obrazki.4ever.eu/data/download/zwierzeta/dziko-zyjace/nic-nie-mowie,-nic-nie-widze,-nic-nie-slysze,-malpy-209295.jpg

  Mnie jednak martwi co innego, że obecna władza szczeka, ale nie gryzie i ci wszyscy statyści dalej chodzą na powietrzu. Dlatego choćby z tego względu traktowanie obecnej władzy jako pilsudczykowskiej nie za bardzo ma sens.

 • konsultant121

  @guy
  Ale jak to by poszło w świat gdyby Hanke w kajdankach Super Express i Fakt pokazał?Toż to oburzenie by było. Że w demokratycznym państwie władza populistów zamyka poprzednią władzę:) Przecież Mr Soros z herr Timmermansem pod Pałac Kultury by poszli i świeczki zapalili. To nie może być. Trzeba to przemyśleć w którym miejscu i czasie sprawiedliwość być musi;)

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  Mi się wydaje, że Kaczyński po latach 2005-2007 nauczył się, że nie może otwierać wszystkich frontów na raz. Dlatego idzie jeden po drugim, jak tylko zamknął sprawę TK przeszedł na reformę sądownictwa, jak to przepchną, zobaczymy co będzie dalej.
  Mnie martwi, że nie chcą ograniczać biurokracji i ciąć podatków, mam nadzieję, że uda im się wprowadzić podatek od wielkich sklepów, żebyśmy odzyskali choć częściowo handel.

 • ewiggin

  @wb
  "A co mi tam. Odblokowuję panów fawkesa i datika. Jeśli będą chcieli tu wrócić, to może przez chwilę - zanim się znowu nie zaczną wykłócać - będzie śmieszniej."

  - Rzeczywiście Pan @guyfawkes wywiązuje się rzetelnie z przydzielonego zadania - tzn. jest dużo śmieszniej.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Niech ci będzie, że Trump, który uruchamia eksport węglowodorów, co obniża długoterminowo ceny

  Nie przypominam sobie żebym z Tobą na ten temat dyskutowała? Nie wcinaj się.
  Jak masz ochotę sie powyżywać na Hillary, to nie potrzebujesz mnie do tego. Na pewno znajdziesz wielu chętnych do czytania cokolwiek przepiszesz z "prawicowych" portali.

  Jest tyle możliwości postsowieckiej ekspresji. Palenie świeczek, front parasolkowy, nie czepiaj się mnie.

  Sugerujesz, że jesteś finezyjny? ;-)
  Ciekawe co na to @datik? Pewnie się nie odzywa, bo nie chce z Twojego powodu zaliczyć recydywy.

  Tylko proszę i błagam wręcz, nie pisz do mnie, nie prowokuj mnie.

  Miałeś wiele okazji żeby zakończyć tą konwersację, a tymczasem otwierasz nowe fronty. Wybacz, nie będę leczyć Twoich kompleksów.

  Nie mam wątpliwości, że będziesz się dalej mnie czepiać, bo Ty się nie zmieniasz, choćby Gospodarz zablokował Cię jeszcze 1000 razy. Tego teflonu nie da się zetrzeć :-D

 • konsultant121

  @carrie @guy
  Czy Panstwo moga przestac pisac do siebie? Dziekuję. Jesli nie-prosba o wymiane @ i moze jakies zaproszenie na wspólną kawę ?

 • mac-erson

  "dociekliwy54 2017/10/27 13:05:50
  www.bankfotek.pl/view/2100496
  Różowa wersja jak widać przesuwa się nieco w czasie. Moim zdaniem spadki są raczej niedokończone. Możliwa RGR. "

  Nic do dodania, co się odwlecze... :)

 • lakusek

  @carrie @guy
  Czy Panstwo moga przestac pisac do siebie? Dziekuję. Jesli nie-prosba o wymiane @ i moze jakies zaproszenie na wspólną kawę ?

  Przyłączam się.

 • ewiggin

  Ech... i znowu trzeba dementować:

  @guyfawkes:
  "Niech ci będzie, że Trump, który uruchamia eksport węglowodorów, co obniża długoterminowo ceny, a przy tym uniezależnia Europę środkową od Rosji,..."

  - Trzeba by jeszcze poprosić pana premiera Donalda Tuska, żeby wrócił i zbudował nam drugi gazoport, bo tego amerykańskiego gazu, jak już pisałem, nie upchniemy w puste zapalniczki.

  "... czy przeciwdziała budowie Nord Stream 2..."

  - Budowie przeciwdziała amerykański senat... i czyni to wbrew Trumpowi.

 • tomon20

  "podczaszy1 2017/10/30 14:35:37
  @ tomon 20
  Proszę powiedzieć czym dla Pana jest to ABC. Czy to jest np. dwójka w piątce czy coś innego. Czy to może nie ma dla Pana znaczenia?"

  Mam pewien problem z jednoznaczną interpretacją. Ale największe prawdopodobieństwo dawałbym fali iv dla ruchu zapoczątkowanego w połowie tego roku - ale to tylko jedna z wersji. Wtedy teraz nowy szczyt kończący ruch i w dół większa korekta której tyle osób wyczekuje.

  Oczywiście są alternatywy ale na razie rozmawiamy o tej wersji.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Ależ oczywiście są bardzo sprawne i "kręcą lody" tak jak nasze, z tym,że tamte wiedzą,że ich byt jest uzależniony od istnienia ich państw, a "nasze" wiedzą ,że ich byt uzależniony jest od tego czy dobrze wysługują się innym.

  Na pewno znajdzie się ktoś, kto spróbuje Cię przekonać, że dobra zmiana nie ominęła żadnej służby.
  Ja się nie znam, więc powstrzymam się od komentarza.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Niemcy to bardzo zdyscyplinowany kraj i tam nic nie dzieje się przypadkiem.

  Myślisz, że niemiecki prezydent nie ma prawa veta? ;-)

 • carrie-anne.moss

  @007
  Zauważ, że europanda kontynuuję ruch na południe. Bardzo fajnie szło do otwarcie NY.
  Jeśli Katalonia jeszcze będzie mieszać i Marc Carney podniesie stopy, to może być fajny tydzień na tej parze ;-)

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Na pewno znajdzie się ktoś, kto spróbuje cie przekonać,że dobra zmiana nie ominęła
  żadnej służby".
  Dobra zmiana w służbach polega na tym,że na samej górze stawia się jakiś nowych ludzi o których z góry wiadomo,że długo tam nie posiedzą toteż nikt w służbach się nimi nie przejmuje. Tam są układy i układziki, które trwają od 1944 roku. Tak, tak ich geneza sięga mrocznych lat okupacji.
  Jak przyjdzie ktoś kto rozgoni te tzw. służby na cztery wiatry to ja będę wiedział,że nadeszła jakaś zmiana, a teraz to jest dobra zmiana tylko ja się pytam dla kogo?.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Myślisz,że niemiecki prezydent nie ma prawa veta".
  Niemiec nie zna słowa weto. On zna słowo wio. No ale to nie to samo.

 • red.007

  @carrie
  Pewnie,że ciekawy.
  Ja liczę na realizację zysków czyli powrót na północ.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Mnie jednak martwi co innego,że obecna władza szczeka , a nie gryzie i ci statyści nadal chodzą na świeżym powietrzu".
  A wiesz Waszmość na czym polega zabawa w gonienie króliczka?

 • podczaszy1

  @ tomon 20
  Jeśli 4 w ruchu zapoczątkowanym w połowie roku to 2 jak mniemam było między 2360 a 2290 / trochę strzelam bo nie mam wykresu przed sobą/. Jeśli tak to te korekty jakieś takie identyczne są /płaska i płaska/. No chyba,że jakoś inaczej Pan to widzi.
  Faktem jest,że wig w ubiegłym tygodniu uciekł spod topora.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Powiedz mi po co ty wchodzisz w konflikt pomiędzy PO a PIS na blogu?

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Jak przyjdzie ktoś kto rozgoni te tzw. służby na cztery wiatry

  Taki się nie znajdzie, bo każdy przy korycie ma ochotę obejrzeć teczkę swojego przeciwnika i schować swoje własne. O podróbkach i innych szwindlach nie mówię.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Taki się nie znajdzie".
  Obawiam się,że masz rację. Wiesz co to oznacza? To,że dla faktycznej zmiany konieczne jest rozdanie typu 1914 lub 1939.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''A wiesz Waszmość na czym polega zabawa w gonienie króliczka?''

  Ja myślę, że kto słucha Stasia kataryniarza w całej rozciągłości, ten sam sobie szkodzi.
  Posłuchać oczywiście można, ale ...
  forsal.pl/gospodarka/finanse-publiczne/artykuly/1081739,nadwyzka-w-budzecie-po-wrzesniu-mogla-wyniesc-ok-3-mld-zl.html

  To jest właśnie ta różnica, którą należy docenić.
  Polska jest zbyt zależna i nawet jeżeli możemy tylko gonić króliczka, to teraz gonimy go w drugą stronę(...).

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Każdy kogoś słucha jeden tego a drugi innego. Ważne jest myślenie. A ty sam przecież martwisz się o tego bezzębnego psa.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Martwię się.

 • ewiggin

  I co komu po 3 mld nadwyżki we wrześniu, skoro na koniec roku ma być kilkadziesiąt mld deficytu? Bardzo, bardzo marna pociecha.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Martwię się, ale z niego nie drwię, bo to jest NASZ bezzębny piec.
  Masz Waszmość psa?

 • tomon20

  @Podczaszy
  Tak mniej wiecej w ten spsob. Struktury podobne lecz troszke inne teraz korekta pedzaca z wybiciem szczytu w fali B. Mam tez pewne zastrzezenia ale lepszego pomyslu nie mam - chyba ze to dopiero mala czesc wzrostow ale ta sytuacje raczej biore jako alternatywe alternatywy :) nie wnikajac w nomenklature falowa dokladna to mamy opor w postaci 62% zniesienia i jeszcze malej kwestii. Jak nie zatrzyma nowy szczyt tego ruchu staje otworem. Za korekta pedzaca przemawia tu takze prawie rownosc swingow w dol z ostatnich tygodni.

  Przez gaszcz pokityczno-historycxnych wpisow ciezko sie przebic tutaj do tych o gieldzie. Ale popieram Pańskie zdanie w kwestii "wodza" józefa p.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2100945
  www.bankfotek.pl/view/2100940

  PS.
  Jestem zaskoczony dzisiejszym tak silnym wzrostem PKOBP - cóż człowiek uczy się cały czas. :)

 • 2w3zalamana

  @wb

  Jeżeli w następnym roku ma być "chinagedon" to by oznaczało drastyczne załamanie cen surowców i impuls deflacyjny "po którym pospadamy z krzeseł". Jak to się ma do przedstawionej koncepcji wzrostu CPI czy to jest spójne ? Musiałby najpierw być
  - wzrost CPI,
  - gwałtowne podwyżki FED
  - "chinagedon" najwcześniej na jesień 2018
  - deflacja
  - gwałtowne obniżki FED

  ?

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Ja też nie drwię.
  Psa nie mam ale mam kota.

 • mac-erson

  Najnowsze moje analizy - to coraz bardziej prawdopodobny jest mój drugi wariant, który cały czas rozpatruje, że przed właściwą korektą uderzymy w strefę 2600 czyli jesteśmy obecnie:
  29.12.2009
  30.03.2004
  Dołek w tej analogii wystąpiłby za półtora, w okolicach połowy grudnia.

  Tak czy owak moja strategia niezmienna:
  - cały czas jestem poza rynkiem.
  - jeśli zwyżka będzie kontynuowana do okolic 2600 to wchodzę w S-ki
  - jeśli jednak zakończymy wzrosty i powrócimy do spadków kończąc korektę to czekam na strefę 2300-2350 gdzie robię zakupy średnioterminowe.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''Psa nie mam ale mam kota.''

  Obaj mamy kota... na tym samym punkcie:)))

 • mac-erson

  SP500 wydaje się być w podobnym układzie do drugiej połowy kwietnia 2010r. (dzienne + tygodniowe). Czyli lada dzień się zacznie :)

 • guyfawkes13

  @MacErson

  A moim zdaniem już dalej nie pójdzie, teraz w dół.
  fxpro.ctrader.com/c/ZN2rn
  fxpro.ctrader.com/c/lN2rn
  invst.ly/5mpau
  invst.ly/5mpay
  fxpro.ctrader.com/c/1N2rn
  fxpro.ctrader.com/c/mN2rn
  Strategia moja nie tyle może ''niezmienna'', co niezmieniona:)))
  A właściwie taktyka, a czy nawet operacja:)))

 • konsultant121

  @mcerson
  Jen jakby sygnalizował ryzyko:
  snalaska.com/cot/current/charts/JY.png
  Rośnijcie moje waluty;)

 • guyfawkes13

  Trochę się czasem narysowane kreski przesuwają na tych programach. Ostatnia gra była zdaje się na wybór naczelnego czarodzieja FEDu.

 • konsultant121

  I tu duzi gracze robią odwrotnie niż będzie (dominuje u nich krótka pozycja netto) ..podobnie jak w połowie 2015 roku
  acemarketu.com/?p=261766

 • konsultant121

  i jak pięknie kontrariańsko :
  acemarketu.com/?p=261765
  Banki o USDPLN
  UniCredit
  IVQ17 3,5300
  IQ18 3,4700
  IIQ18 3,3900

 • mac-erson

  @Guy
  Moim zdaniem Us500 rusza w dół Na większą korektę a w Polsce jest możliwy jeszcze nowy szczyt ale nie pewny równie dobrze możemy już zawracać na południe. Generalnie warto czekać cierpliwie będzie taniej:)

 • zulus_chacka

  ,,Czyli lada dzień się zacznie :) "..."Moim zdaniem Us500 rusza w dół
  Heheeee znow zaklinanie "

  .....heheee i znow zaklinanie

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  '' To jest nowa jakość w polskiej polityce, bo w końcu pojawił się rząd, który powiedział, że nie można pozwolić na wymieranie narodu polskiego. Mądrzy ludzie już wiedzą, że przy niezmiennej dzietności w roku 2100 będzie nas 12 milionów, już nie 38 mln i żeby do tego nie dopuścić trzeba wspierać polskie rodziny. Jeżeli odjęlibyśmy te koszty polityki prorodzinnej z wydatków budżetowych, to bylibyśmy w jednej lidze z Niemcami. To jest naprawdę wynik fenomenalny.''

  wpolityce.pl/gospodarka/364780-nasz-wywiad-prof-rybinski-o-nadwyzce-budzetowej-to-pokazuje-pewna-jakosciowa-zmiane-polska-jest-postrzegana-jako-stabilny-kraj

 • datik

  @mac
  ' Generalnie warto czekać cierpliwie będzie taniej:)"
  No tak, tylko kiedy ?:)
  W piątek szczęśliwie zamknąłem S ale wczoraj znowu otworzyłem (mini)pozycję, i to wcale nie na szczycie. Chyba ją już zostawię ....

 • mac-erson

  @datik
  Według moich aktualnych wyliczeń dołek powinien być w grudniu. Ale po drodze nie wykluczam ataku na nowy szczyt.
  Ja raczej unikam granie przeciw trendowi głównemu dlatego generalnie w tym roku preferuję L-ki lub stanie z boku. S-kę tylko dla zabawy w sytuacjach ekstremum.

 • bascja

  a niech rośnie

 • dociekliwy54

  @mac-erson.
  Nie żebym negował, ale właśnie sprawdziłem mój system z dodatkowym Twoim warunkiem,że z trendem, czyli średnia z 10-300(co 10) dni rośnie (większa niż wczoraj). Najlepszy wynik dla parametru 10 jest dwa razy gorszy niż dla systemu bez tego warunku. Ja mogę sobie więc wybić z głowy inwestowanie zgodne z długim trendem.
  Nieco lepsze wyniki ale również gorsze od czystego systemu dało inwestowanie przeciw głównemu trendowi.

 • ewiggin

  @mac-erson
  "Najnowsze moje analizy - to coraz bardziej prawdopodobny jest mój drugi wariant, który cały czas rozpatruje, że przed właściwą korektą uderzymy w strefę 2600"

  - 2600 to będzie nowy szczyt. Czy Twoim zdaniem to będzie dopiero koniec fali III hossy, czy może szczyt fali B w IV? A może jeszcze coś innego?

 • ewiggin

  Profesor Rybiński to rzeczywiście autorytet - zwłaszcza po spektakularnej plajcie jego funduszu Eurogeddon. Coś słyszałem, że chyba obecnie gdzieś tam pracuje w Kazachstanie... :D
  Widzę, że wpotylice.pl ma coraz większy problem z wyszukiwaniem profesorów do chwalenia rządu. Dzisiaj Kazachstan, jutro... Zimbabwe?

 • m.jagusiak

  Hedge fundy zmieniły pozycje netto na ważnej walucie:

  acemarketu.com/?p=262048

 • bialek.wojciech

  Kontrowersyjny tekst Rafała Hirscha:

  next.gazeta.pl/next/7,151245,22572811,twierdzenie-ze-rzad-nie-ma-swoich-pieniedzy-to-nieprawda.html#BoxBizLink

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "'' To jest nowa jakość w polskiej polityce, bo w końcu pojawił się rząd, który powiedział, że nie można pozwolić na wymieranie narodu polskiego.""

  No to rząd musi się zacząć sprężać, bo na razie walka o zapewnienie Polakom nieśmiertelności jest chyba przegrywana:

  "Od stycznia do sierpnia tego roku zmarło 272,8 tys. Polaków. W tym samym okresie rok wcześniej 257,7 tys. osób. Bilans jest niepokojący, 15,1 tysięcy zgonów więcej niż w ubiegłym roku. Najgorszym miesiącem dla statystyk był styczeń 2017, ze wzrostem o 11 tys. zgonów w porównaniu do poprzedniego roku. To z kolei najgorsze miesięczne dane od 20 lat."

  wiadomosci.wp.pl/tabela-zgonow-gus-to-horror-proroctwo-protestujacej-lekarki-zaczyna-sie-spelniac-6180599429986433a

 • bialek.wojciech

  @2w3zalamana:
  "Jeżeli w następnym roku ma być "chinagedon" to by oznaczało drastyczne załamanie cen surowców i impuls deflacyjny "po którym pospadamy z krzeseł". Jak to się ma do przedstawionej koncepcji wzrostu CPI czy to jest spójne ? Musiałby najpierw być
  - wzrost CPI,
  - gwałtowne podwyżki FED
  - "chinagedon" najwcześniej na jesień 2018
  - deflacja
  - gwałtowne obniżki FED

  ?"

  Tak właśnie to sobie wyobrażam. W tej analogii:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/3ChinextKospi.png

  wojciechbialek.blox.pl/2017/07/Na-drodze-do-Chinageddonu.html

  ... Chinageddon czyli odpowiednik rozpoczynającego ostrą fazę kryzysu azjatyckiego załamania się rynku w Hongkongu z października 1997 roku zacznie się jesienią 2018.

 • konsultant121

  Czyli jesli jesien/zima 2018/2019 ma byc szczyt Chinageddonu, to na poczatku 2018 roku powinien byc szczyt WIGu. Czas na moje waluty;))

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Powiedz mi po co ty wchodzisz w konflikt pomiędzy PO a PIS na blogu?

  Masz rację, mistyfikacja pozostanie mistyfikacją. Ci co wierzą ślepo, wzroku nie odzyskają.

 • zillioner

  ZUS: piserzy panicznie szukaja pieniędzy
  www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/310269832-ZUS-rzad-panicznie-szuka-pieniedzy.html

  "Od 1 stycznia 2018 r. ma zniknąć limit zarobków, powyżej którego najlepiej zarabiający nie musieli płacić składek do ZUS.
  Taka zmiana i tempo prac rządu dobitnie wskazują, że skutki obniżenia wieku emerytalnego są dla finansów publicznych poważniejsze, niż pierwotnie przewidywano."

  skok na kase - kto nastepny? pewnie mikro firmy...
  rece opadaja, i to w kraju ktory zosyal spauperyzowany przez 45 lat socjalizmu...

 • ewiggin

  @zillioner
  A czego Ty się spodziewałeś po prawicy socjalistycznej? Będą coraz większe daniny i coraz większa redystrybucja, bo wódz, jak w każdym socjalizmie, wie lepiej kto, ile i na co ma wydawać.

 • zillioner

  @ewiggin

  jako ze mamy helloween - wyobrz sobie:
  w tej chwili jestesmy w szczycie cyklu koniunkturalnego, z deficytem budzetowym ok 3% pkb. Gdzie pisiorki panicznie szukaja ka$y.

  Za chwile przyjdzie spowolnienie, bo zawsze przychodzi....

  To wtedy bedzie rzeznia bolszewicka....

  to sie moze wtedy skonczyc, zmiana wladzy - stad te tajne przejscie w gabinecie prezesa (zdemaskowane w "uchu prezesa") - bedzie uciekal z mariuszem na bialorus przed wygladnialymi emerytami/rencistami/ lekarzami/nauczycielami i "mundurufka" i ogolem zbulwersowanego spoleczenstwa.

  pisiorki sa na dobre czasy - czyli do redystrybucji. Ale podczas slabych czasow nie przetrwaja- bo wtedy bedzie potrzebny rozsadek i inteligencja a nie tylko chamstwo.

 • ewiggin

  @zillioner
  No ja się obawiam, że porządzą jeszcze jedną kadencję aż do konkretnej rozpierduchy gdzieś w 2022 r - kiedy to nastąpi jakaś zmiana pokoleniowa.

 • zillioner


  Polska z czwartym deficytem w Unii

  Podczas gdy większość krajów UE wykorzystuje dobrą koniunkturę do poprawy kondycji swoich finansów, Polska chce zwiększać swój deficyt. Przesądza o tym polityka rządu i nowe wydatki socjalne.

  www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/310299942-Polska-z-czwartym-deficytem-w-Unii.html&template=restricted

 • olejgujnar

  Widze, ze realne myslenie nadal jest poza zasiegiem wiekszosci na blogu.

  Problem ZUS ma 2 perspektywy: krotkoterminowa i dlugoterminowa.

  W krotkim terminie PO podnioslo wiek emerytalny i oskladkowalo umowy zlecenie, PiS podnosi ZUS czesci platnikow. Oba rozwiazania to zwiekszenie obciazen dla spoleczenstwa, oba maja swoje plusy i minusy. Moim zdaniem oba rozwiazania sa tylko zamiataniem problemu pod dywan i nie rozwiazuja istoty problemu. Wydaje mi sie, ze rozwiazanie PiS dotknie mniejszej ilosci platnikow, z drugiej strony dotknie tych, ktorzy potencjalnie mogli by stworzyc miejsca pracy za te pieniadze. PiS moze zwiekszyc obciazenia w mniejszym stopniu, bo lepiej realizuja budzet, ale to oznacza, ze pieniadze i tak musza sie znalezc, tyle ze z innego zrodla. IMO oba podejscia jednakowo zle i kazdy rzad bedzie zmuszony do podwyzek obciazen, bo aktualny system emerytalny jest nie do utrzymania.

  W dlugin termine demografia jest kluczowa i tu PiS, jako jedyny, proponuje rozwiazanie. Reszta nie robi nic, albo wrecz szkodzi - chocby zwiekszenie podatkow dla rodzin przez PO.

  Ja i tak uwazam, ze ten system sie rozpadnie i ze im wczesniej sobie to wszystcy uswiadomimy tym lepiej. Ale ZADNA partia polityczna tego nie chce przyznac, tu wszystkie sa jednakowo zle.

  Podsumowanie - znow PiS jest najlepsza dostepna opcja, bo przez ich dyscypline budzetowa suma nowych obciazen bedzie mniejsza. Oczywiscie mozna by to zrobic lepiej, ale zadna partia aktualnie na rynku tego nie zrobi lepiej niz PiS.

 • konsultant121

  i jak tu nie byc pewnym tego iż pokolenie Wilka z Wall Street musi być wyeliminowane wielkim kryzysem?
  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/forex-kontrakty-cfd-inwestowanie-w-debiuty,179,0,2383283.html

 • ewiggin

  @olejgujnar
  "W krotkim terminie PO podnioslo wiek emerytalny i oskladkowalo umowy zlecenie, PiS podnosi ZUS czesci platnikow. Oba rozwiazania to zwiekszenie obciazen dla spoleczenstwa, oba maja swoje plusy i minusy."

  - Skoro już PO zrobiła trudną społecznie reformę systemu emerytalnego, to trzeba było tego nie ruszać. Jak średnia długość życia się wydłuża przy jednoczesnej katastrofie demograficznej, to wiadomo, że pieniędzy nie wystarczy. Reforma PO miała wymiar długoterminowy a nie, jak piszesz, "w krótkim terminie".
  Jak PIS chciał wprowadzić 500+ to trzeba było robić oszczędności w innych segmentach, bo inaczej to skrajnie nieodpowiedzialna polityka, obliczona tylko na kupienie wyborców na krótki termin. W ubiegłym roku było dodatkowe 9 mld ze sprzedaży LTE, w tym roku rekordowy zysk NBP 10 mld, ale w następnych latach takiej manny z nieba może już nie być. Na dobitkę od 2018 r. co druga niedziela wolna od handlu, co w skali roku daje 24 dni - prawie miesiąc uśpienia gospodarki. Nieważne, czy to słuszne czy niesłuszne, ważne czy nas na to wszystko stać?
  No ale tak właśnie jest, kiedy rządzą populiści. Naobiecywało się wszystkiego wszystkim i w efekcie wszystkich się zrujnuje - to będzie ostatnie, w pełni zrealizowane, pisowskie zawołanie "Polska w ruinie".

 • zillioner

  @ewiggin

  zabawie sie w adwokata "pisofca" i powiem ze siwiadomie lub nie olejgujnar moze kombinuje w dobrym kierunku.

  to co robi pis to przyspieszy zalamanie systemu finansow publicznych.

  W tym sensie zgadxam sie z @olejgujnar:
  "Oczywiscie mozna by to zrobic lepiej, ale zadna partia aktualnie na rynku tego nie zrobi lepiej niz PiS."

 • bialek.wojciech

  Coś się dzieje na General Electric:

  stooq.pl/q/?s=ge.us&c=10y&t=c&a=lg&b=1

  www.fool.com/investing/2017/10/31/how-risky-is-general-electric.aspx

 • zillioner

  a zalamanie systemu finansow publicznych, wymusi reformy. Oczywiscie przez nastepnego "szkodnika" typu Balcerowicz.

 • globtroter321

  krachu w październiku nie było , teraz czekamy na krach w azji szkoda tylko ludzi bo wiarygodność jakaś jest więc mogą wierzyć dji , sp500 , ndx szczyty

 • dociekliwy54

  1/System emerytalny jest nie do utrzymania niezależnie od tego, kto będzie rządził.
  2/Zwiększona umieralność w liczbach jest wynikiem wchodzenia wyżu powojennego w wiek zbliżony do średniej długości życia i będzie się zwiększała niezależnie od tego kto by rządził.
  3/ Ostatecznym rozwiązaniem problemu emerytalnego będą emerytury państwowe w wys. ok. 500zł. o ile zapaść demograficzna będzie powstrzymana.
  (Oczywiście problem będzie z prawami nabytymi i dlatego należałoby to zrobić jak najszybciej.)
  4/ Ktokolwiek dokona tej reformy , nie będzie rządzić w następnej kadencji.
  ( W razie problemów epistemologicznych proszę wrócić do punktu1.)

 • carrie-anne.moss

  @007
  EuroFunt na ścieżce
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=1y&t=c&a=lg&b=1

  Natomiast waluty surowcowe są pod dużą presją:
  stooq.pl/q/?s=gbpaud&c=1y&t=c&a=lg&b=1
  stooq.pl/q/?s=gbpcad&c=1y&t=c&a=lg&b=1
  stooq.pl/q/?s=gbpnzd&c=3y&t=c&a=lg&b=1

 • gugogu1

  Taka ciekawostka odnośnie programu gospodarczego "liberałów" z PO:

  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konwencja-platformy-obywatelskiej-500,88,0,2380120.html

  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/for-grzegorz-schetyna-programu-500-platforma,116,0,2299764.html

 • gugogu1

  I jeszcze na temat odbudowy OFE:

  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/po-reforma-emerytur-ii-filar,64,0,2379840.html

  Ciekawe, że podczas głosowania ustawy o kradzieży połowy środków z OFE pan Schetyna głosował za, natomiast teraz twierdzi, że był temu rozwiązaniu przeciwny...

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy
  NOK jest w drodze do tegorocznych dołków, a być może będę pogłębione:
  stooq.pl/q/?s=nokpln&c=1y&t=p&a=lg&f=e0x3&b=1

 • mac-erson

  @ewiggin
  "- 2600 to będzie nowy szczyt. Czy Twoim zdaniem to będzie dopiero koniec fali III hossy, czy może szczyt fali B w IV? A może jeszcze coś innego? "

  Czas pokaże, nie mam też pewności czy takowy nowy szczyt będzie.
  Mam za to dużo dozę pewności, że do końca roku zobaczymy 23 z przodu i taki scenariusz obstawiam. Specjalistą od Elliota nie jestem i tutaj z przyjemnością słucham mądrzejszych (np. Dociekliwego).

  A na jaki Ty wariant przewidujesz / stawiasz ??

 • ewiggin

  @mac-erson
  Dla mnie, jak już pisałem, fala IV hossy skończyła się w sierpniu w dołku cyklu 40-tygodniowego i teraz mamy falę V hossy... a jeśli w ubiegły czwartek był już dołek cyklu 10-tygodniowego, to dokładnie rozpoczęła się 3 w V i jeśli ta wersja nie zostanie zanegowana Twoim 23XX to tej wersji będę się trzymał. Od szczytu hossy z września 2014 r. minęło już 38 miesięcy.

 • datik

  LOP na fw40 jeden z najwyższych w historii (nie licząc okresów przed wygaśnięciami serii). Zapowiada się dynamiczny ruch ?

 • olejgujnar

  @ewiggin

  "Skoro już PO zrobiła trudną społecznie reformę systemu emerytalnego"

  Nazwanie tego co zrobila PO reforma to jakis zart. Obie partie, PO i PiS zasypuja dziure w finansowaniu ZUS, tylko robia to inaczej. To wlasnie probuje wyjasnic, ale do Ciebie dalej nie dotarlo.

  "Jak średnia długość życia się wydłuża przy jednoczesnej katastrofie demograficznej, to wiadomo, że pieniędzy nie wystarczy. "

  Dokladnie, dlatego to co zrobila PO to nie reforma, jak demografia bedzie sie pogarszac to kasy nadal bedzie brakowac. A PO nie zrobilo nic z demografia. Czyli PiS ma lepsza propozycje niz PO, bo robi cos z demografia, co poprawi tez sytuacje systemu emerytalnego w dlugim terminie. Rozwiazanie PO to tymczasowe przysypanie dziury, tak samo jak zwiekszenie skaldek przez PiS.

  "Jak PIS chciał wprowadzić 500+ to trzeba było robić oszczędności w innych segmentach, bo inaczej to skrajnie nieodpowiedzialna polityka, obliczona tylko na kupienie wyborców na krótki termin. "

  I robia - sciagalnosc VAT, opodatkowanie obrotow duzych sieci handlowych, ktore jak by uwierzyc ich zeznaniom podatkowym, sa w Polsce organizacjami charytatywnymi nie przynoszacymi dochodow od lat.

  "W ubiegłym roku było dodatkowe 9 mld ze sprzedaży LTE, w tym roku rekordowy zysk NBP 10 mld, ale w następnych latach takiej manny z nieba może już nie być. Na dobitkę od 2018 r. co druga niedziela wolna od handlu, co w skali roku daje 24 dni - prawie miesiąc uśpienia gospodarki. Nieważne, czy to słuszne czy niesłuszne, ważne czy nas na to wszystko stać?"

  Mamy najlepsze wykonanie budzetu w historii. To jest fakt. Pytalem Cie juz wczesniej, kto Twoim zdaniem wykonal by budzet lepiej, i czy nie warto zadluzyc sie, zeby poprawic demografie, ale oczywiscie nie odpowiedziales. PO zadluzala nas tak samo, ale pieniadze szly na mafie i do wlasnej kieszeni, ja uwazam, ze w porownaniu do nich jest poprawa i nie widze partii z lepsza oferta. Co do handlu to IMO jest to tez podyktowane tym, zeby dac szanse polskim handlowcom na konkurowanie z duzymi sieciami. Ale zastrzegam, ze nie patrzylem na dane. Struktura handlu w Polsce to patologia, poprzednie rzady robily wszystko aby zniszczyc nasz handel i oddac rynek wielkim sieciom zagranicznym, o to jest caly ten krzyk. Znow nie jestes w stanie dostrzec innych aspektow problemu, patrzysz tylko na to, o czym krzycza popularne media.

  "No ale tak właśnie jest, kiedy rządzą populiści. Naobiecywało się wszystkiego wszystkim i w efekcie wszystkich się zrujnuje - to będzie ostatnie, w pełni zrealizowane, pisowskie zawołanie "Polska w ruinie".

  Z tego co pamietam Twoje wpisy, to Twoje zdolnosci do prognozowania przyszlosci gospodarczej sa dosc mierne, wiec pomine moja ocene tego proroctwa. Populisci rzadzili i rzadzic beda - to jest istota demokracji. PO zmieniala front za kazdym razem, jak dostali nowy sadaz. Roznica jest taka, ze oni tylko mowili co zrobia, a robili swoje (czyli kupowali mafie i kradli ile sie dalo). To ja juz wole uczciwosc PiS - mowia co zrobia i to robia.

 • carrie-anne.moss

  @datik
  stooq.pl/q/?s=mwig40&c=3y&t=p&a=lg&f=e0x3&b=1
  Nie zdziwi mnie jeśli ścieżki MWIG40 i WIG20 się rozejdą. Byłoby to nawet normalne na zakończenie hossy.

 • olejgujnar

  @zillioner

  "zabawie sie w adwokata "pisofca""

  Jak zaczniesz myslec samodzielnie, zamiast lykac slogany, to nie bedziesz musial sie bawic w niczyich adwokatow. Patrz sie zawsze jakie sa realne alternatywy i ktora jest najlepsza dla Polski. To jest czesto trudne i czesto nie ma zadnej pewnosci, czy sie ma racje, bo dysponujemy fragmentarycznymi danymi i ograniczonym czasem, ale czesto mozna dosc latwo odrzucic scenariusze, ktore sa zdecydowanie zle i wtedy zostaje dosc maly wybor. System ZUS to swietny przyklad - wszystkie partie jedynie zasypuja dziure, zadna nie proponuje prawdziwego rozwiazania. Ale PiS robi cos z demografia, co wplynie pozytywnie na system emerytalny jak i na cala gospodarke i panstwo. Czyli IMO maja najlepsza oferte.

  "to co robi pis to przyspieszy zalamanie systemu finansow publicznych."

  Mam nadzieje ze do tego nie dojdzie, ale na razie nikt nie chce tego ruszyc.

 • olejgujnar

  @ dociekliwy54

  "1/System emerytalny jest nie do utrzymania niezależnie od tego, kto będzie rządził. [...]"

  Dokladnie, bardzo dobry wpis. Ten system trzeba kompletnie przebudowac, robiac go maksymalnie prostym (czyli tanim) i opartym na wlasnych oszczednosciach ludzi. W ten sposob zburzymy ta piramide finansowa, oraz zaczniemy budowac bogactwo spoleczenstwa (srodki musza byc dziedziczone).

 • datik

  @carrie
  a jak oceniasz prawdopodobieństwo, z tego wykresu, ze bedzie kolejny wystrzał up ?
  Odkupiłem przed chwilą L na FUSD, zobaczymy...

 • guyfawkes13

  @WB

  ''na razie walka o zapewnienie Polakom nieśmiertelności jest chyba przegrywana...''

  Spokojnie Panie Wojtku, co jak co, ale to akurat mamy jak , nie przymierzając, w banku, albowiem nieśmiertelność zapewnia Pan Bóg, a nie rząd.

  Patrzy Pan od złej strony, od strony śmierci, czyli tego, co się nie da zmienić. Trzeba popatrzeć od strony życie. W bieżącym roku będzie ze 6% przyrostu urodzeń. Gdyby przez 10 lat była taka stopa wzrostu, to pozbylibyśmy się problemu(...). Tak pewnie nie będzie, ale trzeba robić wszystko, żeby się to tego zbliżyć.

 • zillioner

  @olejgujnar
  "@ dociekliwy54

  "1/System emerytalny jest nie do utrzymania niezależnie od tego, kto będzie rządził. [...]"

  Dokladnie, bardzo dobry wpis. Ten system trzeba kompletnie przebudowac,"


  A DLACZEGO TEGO NIE MOZE ZROBIC PIS MAJAC WIEKSZOSC + PREZYDENTA??!

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar
  @Dociekliwy

  Robicie Panowie podstawowy błąd metodologiczny w tych Waszych porównaniach.
  Tzn. przyjmujecie oferowaną Wam dobrą minę do złej gry.

  W Polsce zasadniczo nie ma opozycji. POlityki ''opozycji'' nie da się wytłumaczyć względami ekonomicznymi.
  Np. D. Tusk przed wyborami nie wiedział, że podniesie wiek emerytalny. Dowiedział się o tym, że tak myśli, dopiero po wyborach(...).
  Zasadniczym przemysłem w PL za minionego reżimu nie było ani górnicywo, ani rolnictwo. Zasadniczym przemysłem był przemysł niemieckich reparacji wojennych.

  Dlatego nie da się w ogóle porównywać minonego reżimu z obecnym rządem.
  Ani nie można brać poważnie czegoś, co się przedstawia jako ''program opozycji''.
  Taki program nie istniej, a bieżące posunięcia są wyznaczane potrzebami przemyśłu reparacji dla Rzeszy.

  To nie miało, żadnego ekonomicznego znaczenia, że podniesiono wiek emerytalny do 67. Po prostu zaszła taka przykrywkowa konieczność, ale gdyby konieczność okazała się większa, to po kollejnych wyborach podniesiono by wiek emerytalny do 75 la. Oczywiście w parze z podniesieniem wieku emerytalnego poszłoby drastyczne obniżenie świadczeń emerytalnych.

  Zasada jest prosta, im bardziej cierpliwym niewolnikiem jesteś, tym bardziej dostajesz w d.... I to jest jedyna zasada ekonomiczna POprzedniego systemu, którego nie da się porównywać z normalnym systemem.

 • podczaszy1

  @datik
  "LOP na fw40 jeden z najwyższych w historii...."
  A widzisz tą ujemną bazę. Ja zamykałem pozycję przy 4800 pkt, a indeks był na poziomie 4830, a teraz jest 4860.

 • zulus_chacka

  @ WBialek

  Czy wpis o GE mam traktowac jako zapowiedz ze z tej strony przyjdzie impuls do upragnionego spadku w USA?

 • carrie-anne.moss

  @datik
  Oceniam 45up/55down dopóki nie nastąpi wybicie z konsolidacji.
  Osobiście wolę wybicie i test jako "setup". Ewentualnie fałszywki. Na MWIG była fałszywka (upthrust) i dlatego preferuję scenariusz spadkowy.

 • zulus_chacka

  .....spadki nastapia gdy przestanie sie o nich pisac/oczekiwac tutaj na blogu

 • zillioner

  ten morawiecki to jednak jajcarz jest

  Morawiecki: zniesienie górnego limitu składek na ZUS dotyczy ok. 340-350 tys. osób

  "Przypomniał, że zaproponowana regulacja dotyczyć ma osób zarabiających powyżej 128 tys. zł brutto rocznie. "Dla ogromnej części społeczeństwa polskiego to jest dużo. W związku z tym taką decyzję podjęło ministerstwo rodziny żeby z tym projektem wyjść" - powiedział wicepremier."

  stooq.pl/n/?f=1203613

  jak to nie jest bolszewizm....

 • datik

  @podczaszy
  baza powiększyła jeszcze bardziej na fiksie. Tam poszło ponad 100 szt i LOP wzrósł. Coś tam się kroi tylko w którą stronę ?:)

 • guyfawkes13

  Mówiąc o dominującym przemyśle niemieckich reparacji wojennych, może trochę nie doceniam Wysokich Stron Ułożonych z Rzeszą.

  Prof. Rybiński mówi tak:
  ''Mieliśmy ministra, który doprowadził do drugiego największego na świecie strukturalnego deficytu finansów publicznych, który za jego czasów sięgnął 8 proc. PKB. I taki minister dostał nagrodę Financial Times dla najlepszego ministra od zachodnioeuropejskich elit finansowych! To była katastrofalna polityka, która prowadziła do wyniszczania narodu polskiego.''

  Ale przecież z punktu widzenia racji stanu Rzeszy oraz interesów z kręgu Georga słupnika wszystko gra i koliduje, więc nagroda się należy.


 • guyfawkes13

  I jeżeli dziś jakiś Grzegorz Dyndała zapowiada ponowne zbudowanie OFE , mimo że to OFE niedawno ukradł, to nie jest to sen wariata, tylko oznaka strategicznego planowania RSHA. Nowe OFE też byłoby buforem dla kluczowego przemysłu niemieckich reparacji, tak jak poprzednie. I też na końcu zostałoby oczywiście ukradzione.
  A czy zrobiłby to pan Dyndała, czy jakiś inny figurant, to tylko zależałoby od poczucia humoru oficerów prowadzących.

 • olejgujnar

  @zillioner

  "A DLACZEGO TEGO NIE MOZE ZROBIC PIS MAJAC WIEKSZOSC + PREZYDENTA??! "

  Mysle, ze nie jest takie proste zmienic system, ktory byl budowany i osiadl w strukturach panstwa przez dziesieciolecia w ciagu 2 lat. Wydaje mi sie, ze oni maja calkiem sporo patologii do ubicia i problemow do rozwiazania i musza sobie to jakos priorytyzowac. Moze byc tez tak, ze oni po prostu nie chca tego zmienic, moze maja jakas alternatywe. Nie wiem, nie jestem w PiS wiec nie potrafie odpowiedziec. Nie wiem tez czy to, co ja sobie wyobrazam jako rozwiazanie, rzeczywiscie cos by poprawilo. Wiem natomiast, ze PO i cala reszta magdalenki nie zrobi nic lepszego.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Ja wiem, że pisowska prawda nie liczy się z faktami i tak właśnie jest w przypadku dyskusji z Tobą. Jak mantrę powtarzasz brednie typu: PIS uszczelnia VAT i to jest pisowska propaganda ale z faktami nie ma nic wspólnego. A tekst, że PIS opodatkował sklepy wielkopowierzchniowe... :D... koń by się uśmiał. Żyjesz w prawicowo-socjalistycznym matrixie.

  @guyfawkes
  Skoro już jesteś takim ekspertem od Rzeszy to jak wyjaśnisz tę podejrzaną zbieżność nazw: Rzesza - Rzeszów? To chyba nie przypadek? :-)))


 • podczaszy1

  No wreszcie na blogu pojawiły się głosy,że ZUS to piramida finansowa/@olejgujnar/ i że ten system ubezpieczeń jest nie do uratowania/ @ dociekliwy 54/. W TVP i propagandzie rządowej ten problem jest jednak przedstawiany inaczej, a mianowicie w tonie,że Polacy mogą spać spokojnie bo ich pieniążki w ZUS są bezpieczne.

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  "Robicie Panowie podstawowy błąd metodologiczny w tych Waszych porównaniach.
  Tzn. przyjmujecie oferowaną Wam dobrą minę do złej gry.

  W Polsce zasadniczo nie ma opozycji. POlityki ''opozycji'' nie da się wytłumaczyć względami ekonomicznymi. [...]"

  Chyba nie czytales moich wpisow, ja wielokrotnie pisalem, ze cale to po-magdalenkowe towarzystwo absolutnie nie jest opcja przy urnie. To sa podwaldni rusko-germanscy, ktorzy po prostu wykonuja ich polecenia. Handel to jeden z przykladow, cala opozycja po-magdalenkowa (PO-nowoczesna, PSL, SLD) sa przeciw, bo to uderza w interesy ich mocodawcow.
  Ja przy wyborach mam prosta zasade - kazda partia czy srodowisko, ktore choc raz mnie i Polske zdradzila, trafia na czarna liste. I juz jej nigdy nie opuszcza. Wole zaglosowac na Zdzisia z Koziej Wolki, ktory nie wiem czy sobie poradzi, niz na medne, ktora wiem ze mnie zdradzi. Cale towarzystwo po-magdalenkowe jest na tej liscie. PiS nie jest, bo uwazam, ze ich priorytetem jest dobro Polski puki co. A ze robia bledy - nie robi ich tylko ten, kto nic nie robi, maja tez sporo sukcesow i to mnie do nich przekonuje.

 • podczaszy1

  Przedstawię może drastyczne ale skuteczne moim zdaniem rozwiązanie problemu. Rozwiązać ZUS i niech każdy sam sobie odkłada na co chce. Nierealne? Dlaczego?

 • olejgujnar

  @ewiggin

  "Ja wiem, że pisowska prawda nie liczy się z faktami i tak właśnie jest w przypadku dyskusji z Tobą. Jak mantrę powtarzasz brednie typu: PIS uszczelnia VAT i to jest pisowska propaganda ale z faktami nie ma nic wspólnego. A tekst, że PIS opodatkował sklepy wielkopowierzchniowe... :D... koń by się uśmiał. "

  Obie sprawy sa w toku. Co do uszczelnienia VAT, jasna odpowiedz bedziemy miec po zamknieciu roku podatkowego i wtedy bedzie mozna to ocenic. Podatek obrotowy - zostal zawetowany przez UE, bo to uderza w ich interesy, z tego co wiem prace trwaja. Czyli oni cos robia, poprzednicy nie robili nic, efekty bedzie mozna ocenic wkrotce.

  "Żyjesz w prawicowo-socjalistycznym matrixie."

  Nie, Ty nie potrafisz zrozumiec, ze wiele rozwiazan potrzebuje czasu, zeby mozna bylo ocenic wyniki. Dla Ciebie wszystko co robi PiS jest zle, ja natomiast patrze na efekty prac i nie oczekuje cudow. Zwlaszcza po miernoctwie poprzedniej ekipy, ktora nie osiagnela NIC przez 8 lat.

 • olejgujnar

  @podczaszy1

  "W TVP i propagandzie rządowej ten problem jest jednak przedstawiany inaczej, a mianowicie w tonie,że Polacy mogą spać spokojnie bo ich pieniążki w ZUS są bezpieczne."

  I tak jest od kilkudziesieciu lat. I ZADNA partia nie oferuje rozwiazania. Czyli nie ma sensu pisanie, ze to PiS jest temu winien, bo REALNEJ alternatywy nie ma.

  "Przedstawię może drastyczne ale skuteczne moim zdaniem rozwiązanie problemu. Rozwiązać ZUS i niech każdy sam sobie odkłada na co chce. Nierealne? Dlaczego?"

  Bo moja babcia nie miala by z czego zyc. Bo partia ktora to wprowadzi przegra wybory, albo natychmiast straci wladze i nastepcy to odwroca. Zgodzil bys sie bez problemu na strate skladek, ktore placiles przez kilkadziesiat lat?

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  OK, ok.
  Ale chodzi mi o to, że to są dwa zupełnie inne systemy, o innych celach , a czy przydakiem odczucia zewnętrznego będą podobne czy nie w jakimś aspekcie , to sprawa drugorzędna.
  Dopiero jak obecny system się rozwinie i utrwali oraz zróżnicuje, to wtedy będzie jakiś wybór.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  "
  patrze na efekty prac i nie oczekuje cudow. Zwlaszcza po miernoctwie poprzedniej ekipy, ktora nie osiagnela NIC przez 8 lat."

  PO:
  - stabilny wzrost gospodarczy pomimo największego od pokolenia kryzysu gospodarczego na świecie
  - Budowa terminalu, tysięcy km dróg i autostrad, boisk - Polska wypiękniała i unowocześniła się
  - informatyzacja urzędów państwowych - wiele spraw można już załatwić z urzędem przez internet; ogromne ułatwienia w założeniu działalności gospodarczej
  - świetne stosunki międzynarodowe z sąsiadami, UE i USA; znakomity wizerunek Polski w świecie - stawianie za przykład innym rozwijającym się krajom
  - budowa postaw obywatelskich, budowa zaufania do urzędów i instytucji państwowych
  - znaczne usprawnienie armii poprzez wzmocnienie artylerii - Kraby, Raki

  PIS:
  - 500+ na kredyt
  - budowa?... nawet pomnika do tej pory nie zbudowali
  - wojsko... harcerze OT
  - stosunki zagraniczne?... ;-)
  - zaufanie do państwa i jego instytucji?... zwykły poseł pomiata Prezydentem i Premierem RP
 • guyfawkes13

  odczucie obserwatora zewnętrznego

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/10/Najlepsza-od-17-lat-koniunktura-w-strefie-euro.html

 • guyfawkes13

  @B-53

  Nawet George słupnik plajtuje od czasu do czasu. Ostatnio przegrał z generalicją amerykańską, a wcześniej z generalicją brytyjską: oddał w zębach to, co kiedyś wyhaczył na wypadnięciu z węża.

  A Rybiński jest porządnym człowiekiem, przegrał z QE, bo mu się w głowie nie mieściło, że można robić takie numery.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci