Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Kolejna projekcja dla USD/PLN

bialek.wojciech

W poprzednim tygodniu przestawiłem scenariusz, w którym słabość dolara trwająca od grudnia ub. r. przekłada się w okresie najbliższego pół roku na wzrost dynamiki wskaźników inflacji w USA, to z kolei wpływa na wzrost prawdopodobieństwa podwyżek stóp FED, co powoduje wzrost rentowności obligacji rządu Stanów Zjednoczonych prowadzący do umocnienia dolara ("Czy słaby dolar wywoła wzrost dynamiki wskaźników inflacji w USA?").

Wszystkie te elementy się zmaterializowały w ciągu następnych 10 dni od publikacji tego komentarza. Roczna dynamika CPI wzrosła w sierpniu do 1,9 proc. z 1,7 proc. w lipcu, prawdopodobieństwo, że FOMC podniesie stopy w grudniu skoczyło w górę z 31 do 71,44 proc., rentowność amerykańskich 10-latek wzrosła do 2,05 do 2,28 proc., a Dollar Index zanotował najsilniejszy od kwietnia 8-sesyjny wzrost. Wszystko do wydarzyło się zanim jeszcze FOMC zasiadł we wtorek do obrad. 

Wydaje się, że rynek działa w idealnej zgodzie z przedstawionym scenariuszem, ale oczywiście w jakim stopniu się on zmaterializuje zależy od tego jak dokładnie w najbliższych miesiącach kształtować się na świecie będzie relacja pomiędzy siłami inflacyjnymi i deflacyjnymi. Z pewnością warto w najbliższych miesiącach śledzić wszelkiej maści dane na temat inflacji na świecie a w szczególności w USA, bo jak się wydaje w obecnej fazie cyklu to one mogą odgrywać decydującą rolę. 

Przy okazji postanowiłem wrócić do tematu USD/PLN, który poruszałem to ostatnio na początku sierpnia. Tym razem zastosowałem do USD/PLN RSI(28), który to wskaźnik na początku roku okazał się bardzo użyteczny przy analizie WIG-u. Mierzyłem ilość sesji w trakcie 9-miesięcznego okresu, w trakcie których RSI(28) dla USD/PLN pozostawał poniżej poziomu 60 pkt. i jako sygnały potraktowałem wzrosty ten parametru powyżej określonego poziomu. Uzyskałem 7 sygnałów, które widać na poniższym obrazku:

 

1USDRSI

 

Projekcja dla USD/PLN uzyskana na podstawie tych sygnałów sugeruje początek silnego wzrostu dolara za 2 tygodnie. 

 

2USDRSIProjekcja

 

Oczywiście na przebieg tej projekcji duży wpływ na przypadek silnego umocnienia dolara z 2008/2009 roku, na którego powtórkę pewnie nie ma co liczyć (wymagałoby to pojawienia się "czarnego łabędzia" tej klasy co upadek banku Lehman Brothers 9 lat temu). Ale każda z tych 6 historycznych ścieżek USD/PLN (odniesiona do obecnych poziomów) po pół roku od sygnału (czyli w lutym 2018) przebywa powyżej poziomu 3,76 zł, który to poziom można potraktować jako "historycznie gwarantowany" nawet w przypadku najbardziej niekorzystnego dla dolara rozwoju wydarzeń (żadnego odbicia tempa inflacji w USA i żadnego wzrostu stóp nie będzie). 

 

3USDRSIcieki

 

Generalnie nawet jeśli mamy obecnie do czynienia z sytuacją podobną do tej z początku 2005 roku (wtedy też pojawił się taki jak obecnie sygnał) i w ciągu najbliższych 2 lat żadnego kryzysu, który umocniłby dolara, nie będzie, to i tak na trwałe zejście USD/PLN poniżej obecnych poziomów czekalibyśmy przez 9 kwartałów. 

Najbardziej podobną do ostatniego zachowania USD/PLN jest ścieżka wokół sygnału z listopada 2009:

 

4USDRSIPodobna

 

W październiku upływa 40 miesięcy od ostatniego dołka kursu dolara w ramach cyklu Kitchina. Oczywiście długość cyklu bywa zmienna, więc do październikowego terminu nie ma się co przesadnie przywiązywać, ale akurat zgadza się on ze wskazaniami powyższej projekcji. 

5USDKitchin2 

Oczywiście wydaje się prawdopodobne, że materializacji powyższego scenariusza dla dolara prędzej czy później przełożyłaby się na spadek cen akcji. W ramach "wzorca dekadowego" 10 lat temu spadek S&P 500 zaczął się 9 października (początek "Wielkiej Bessy"), 20 lat temu - 7 października (początek ostrej fazy "kryzysu azjatyckiego") a 30 lat temu - 2 października (2 tygodnie później S&P 500 zanotował największy jednodniowy spadek w historii o ponad 20 proc.). Tak więc w okolicach 6 października zapewne będę robił drugie  - sierpniowym - podejście do tematu korekty na rynkach akcji. Na razie chyba za wcześniej na spadki bo w piątek mamy 36 dzień od dołka WIG-u z 17 sierpnia, a więc gdzieś tutaj powinno znajdować się minimum cyklu 5-tygodniowego. 

Podsumowując: 1) zależność "wyższe tempo inflacji w USA->wyższe prawdopodobieństwo podwyżek stóp FED->wyższe rentowności obligacji skarbowych w USA->mocniejszy dolar" (i odwrotnie) wydaje się aktualna; 2) nowa projekcja dla USD/PLN sugeruje akumulację dolarów przed wielomiesięczną korektą tegorocznych spadków; 3) jeśli obecny cykl Kitchina na dolarze miałby mieć typowe 40 miesięcy, to słabość dolara powinna skończyć się w październiku tego roku. 

Komentarze (189)

Dodaj komentarz
 • karnakufo

  Na WIG20 godzinnym wygląda to tak:
  www.bankfotek.pl/view/2096479

 • karnakufo

  Przepraszam za pomyłkę - powyższy wykres to WIG 20 dzienny, zaś ten poniżej to godzinny:
  www.bankfotek.pl/view/2096480

 • podczaszy1

  Spadki na wig-u 20 i wig-u nie są jeszcze duże ale czasowo tak dużej sekwencji spadkowej nie mieliśmy na tych indeksach od listopada 2016 roku.

 • red.007

  @WB
  Większość wskaźników makro w USA ma się dobrze i Fed to dostrzega w swoich komunikatach.Faktycznie problem inflacji a raczej jej słaby wzrost jest jedynym "mankamentem",który ma wpływ na ostrożność Fed.Jeśli zestawimy to z tematem:
  "Pora na surowcową ćwiartkę cyklu Kitchina?",to obecne i być może dalsze wzrosty ropy naftowej znajdą,po pewnym czasie,przełożenie na wzrost inflacji także w USA.
  Można zatem przypuszczać,że"ostatnia przeszkoda"zniknie i Fed nie tylko będzie mógł podnieść stopy procentowe ale nawet koniecznością będzie ich podnoszenie.

 • karnakufo

  Może być luka w górę w poniedziałek. :)

 • troll01234567890

  " karnakufo
  2017/09/22 10:40:44
  Wyszli dołem na chwilę i powrócili do formacji bocznej:
  www.bankfotek.pl/view/2096428 "
  " karnakufo
  2017/09/22 16:32:45
  Może być luka w górę w poniedziałek. :) "

  Takie fałszywe wybicia, to świetne sygnały w kierunku przeciwnym do wybicia.
  Mam wrażenie, że karankufo musiał co najmniej podwoić L-ki tym razem.

 • podczaszy1

  Na wig-u ta wrześniowa formacja przypomina mi formację luty-marzec 2017.

 • mac-erson

  Moje zapatrywania na korektę na W20 do SK200 cały czas aktualne nie mniej rozpatruję obecnie dwa warianty:
  1) Już zaczęliśmy tą właściwą korektę (czyli jesteśmy TU -> 23.04.2004r)
  2) Przed rozpoczęciem właściwej korekty czeka nas jeszcze jedna falka na nowe szczyty w okolice 2570-2600 (czyli jesteśmy TU -> 16.03.2004r.)
  W pierwszym przypadku dołek za 3 tyg. w drugim za 1.5-2 miesiące.
  Czas pokaże.
  Moja strategia jest prosta:
  - mam obecnie delikatne Shorty. Jeśli pojedziemy teraz na nowy szczyt dobieram S-ki. Jeśli spadamy zarabiam na tych co posiadam i zamykam za 3 tyg. odwracając na L-ki.

  Jeśli żaden z powyższych wariantów się nie spełni będę mocno zdziwiony.

 • mac-erson

  Maluchy Swig80:
  W wariancie nr 1 - spadają do okolic 14700 (długoterminowa linia trendu wzrostowego)
  W wariancie nr 2 - bronią inne ważne wsparcie 15000-15100 i robią podwójne dno za 1.5-2 miesiące.

  W obu wariantach zakładam po zaliczeniu SK200 dalszą hossę na W20 minimum w okolice 2900-3000.

 • carrie-anne.moss

  @007
  No ale co wynika z wpisu po fakcie.Czy pisałaś o kupnie przed dzisiejszym wzrostem,przecież PLN/AUD rośnie w podobnym zakresie a niewielka różnica wynika z GBP/PLN więc dlaczego odnosisz tylko do funta.

  Gdybyś kupił GBPAUD moim wpisie, to zarobiłbyś na sesji USA ok. 100pkt. Mało?
  stooq.pl/c/?s=gbpaud&c=5d&t=c&a=lg&1506114630

 • carrie-anne.moss

  @WB
  W temacie Chin. Na rynku pojawiła się plotka, że Ludowy Bank Chin planuje zabronić handel kryptowalutami. Główni brokerzy ogłosili zawieszenie działalności pod koniec miesiąca. Spowodowało to gwałtowne wyprzedaże. BTC spadł z 5000 poniżej 3000. Domyślam się, że LBCh w ten sposób zamknęło możliwość wypływu kapitału z Chin w celu zakupów spekulacyjnych nieruchomości np. w Australii.
  Jak Pan myśli czy urodzi się z tego jakiś czarny łabędź?

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Zbieżna z Pana zdaniem, elliotowska projekcja dla DX.F
  www.leadingtrader.com/is-this-finally-a-bottom-for-the-dollar/

  @007
  Jeśli Cię to przekonuje, to kupuj zielone banknoty ;-)
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=5m&t=c&a=lg&b=0
  W poniedziałek wygasły wrześniowe kontrakty.

  @konsultant
  COTy na CAD, AUD i GBP wyglądają intrygująco ;-)

 • red.007

  @carrie
  O i to jest konkret,dziękuję.
  Dolny cień wyraźny,może nawet pin bar zatem w górę.
  Z technicznego punktu widzenia to zaproszenie do zakupów.
  Pytanie czy do zakupów pod wzrost korekcyjny a takie zakupy mnie nie interesują,czy pod trwalsze wzrosty,bo takie już by mnie interesowały.
  Przedstawiam mój punkt widzenia:
  Korekcyjne odbicie wczoraj po godz.16,oo a zjazd głównej pary po godz.12.oo jest dla mnie sygnałem,że inwestorzy chcą zachować ostrożność przed wyborami i pozostać poza rynkiem.
  Ostatni impuls spadkowy powinien się wypełnić zjazdem poniżej ostatniego wrześniowego dołka,tak zakładałem:
  "red.007
  2017/09/13 19:14:15
  @podczaszy1
  "USD/PLN właśnie pokonuje linię trendu spadkowego rysowaną od czerwca 2017."

  Przypatruję się wykresom i stawiam tezę,że ostatnia fala spadkowa dla USD/PLN
  zejdzie poniżej ostatniego wrześniowego dołka a GBP/PLN poniżej sierpniowego dołka."
  ...i nadal zakładam.Funt również zaczął wreszcie,dzięki Teresce,spadki potwierdzone podwójnym szczytem:
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=1y&t=l&a=ln&b=1
  owszem mam nieco wątpliwości czy zdąży przed osłabieniem złotówki zejść poniżej sierpniowego dołka.
  Swoje domniemania opieram na indeksie złotówki,gdzie widzę jeszcze wzrosty:
  "red.007
  2017/09/16 12:25:40
  @carrie
  OK.
  Jestem poza rynkiem.
  Na bestii,europandzie i GBP/PLN "widzę"korekcyjne czwórki.
  Póki ostatnie silne wzrosty na GBP/PLN nie przekroczą dna jedynki(marzec)to uważam je za czwórkę...
  Tak ogólnie,to brakuje mi jeszcze jednej fali umacniającej złotówkę."

  Bestia to kit a gbp/pln jak widzisz po napisaniu cytowanego postu rozpoczął spadek,zatem nadal wzrosty wrześniowe uważam za czwórkę i oczekuję spadkowej piątki.
  Wracając do złotówki,o której wspomniałem moja interpretacja indeksu PLN wskazuje,że powinniśmy podejść pod 1,73 a mianowicie o wysokość formacji jaką wyznaczyła fala pierwsza(grudzień-luty) i ten wzrost właśnie 18 września rozpoczęliśmy.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=1y&t=l&a=ln&b=1
  I to jest moim wyznacznikiem dla zakupów dolara(choć nie wiem czy nie będzie to także funt).
  Podsumowując:odkryłem przed Tobą wszystkie karty i zobaczymy gdzie te dziwactwa,które nie działają mnie zaprowadzą.

 • red.007

  @carrie
  Tereska Tereską ale może być luka w poniedziałek i przyśpieszenie spadków,bo informacja poniższa przyszła gdy zakończyła się sesja walutowa.
  Zatem moja domniemana spadkowa piątka ma szansę na realizację.
  www.bankier.pl/wiadomosc/Agencja-Moody-s-obnizyla-rating-Wielkiej-Brytanii-4010958.html

 • karnakufo

  WIG20 tygodniowy - nadal w kan le wzrostowym:
  www.bankfotek.pl/view/2096540

 • podczaszy1

  @ red007
  Ta linia trendu spadkowego od czerwca 2017 roku nadal działa jako wsparcie. Ktoś mógłby nawet uznać,że spadki od czerwca 2017 przybrały postać klina, który zakończył się 08.09.2017 roku. Mnie taki klin jednak się nie podoba.
  Z drugiej strony jest ten kanalik od 03.08 2017 roku, który powstrzymuje wzrosty dolara, a który uznałeś za dziwactwo.
  Podsumowując dla mnie dno na USD/PLN albo już było albo jeszcze daleka droga przed nami.

 • podczaszy1

  mac-erson
  Przeczytałem twoje ostatnie wpisy i sądzę,że masz pewnie jakieś solidne podstawy do takich twierdzeń, a zwłaszcza,że szczyt na 2550 pkt o którym pisałeś jak na razie zadziałał.
  Według mnie jednak jeśli rynek teraz się wybroni i pójdzie do góry to będzie kontynuował wzrosty. Mnie szczyt na 2550 z niczego nie wychodzi, a zatem mam nadzieję,że będzie nowy szczyt.

 • red.007

  @podczaszy1
  Ja nie wykluczam dalekiej drogi do dna,szczególnie w dłuższym okrasie.
  Ja tylko utrzymuję,że pogłębimy wrześniowe spadki dolara.
  Z punktu widzenia wykresu indeksu złotówki nie ma technicznych przeszkód na podejście nawet pod 1,74 a na pewno nie można tego wykluczyć.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=5y&t=l&a=ln&b=1
  Daje to 3 zł za dolara i okolice 1,30 dla głównej pary.
  Tylko po co te nasze zabawy w tym prognozy i projekcje gospodarza.Korekta wisi w powietrzu i wszyscy o tym wiedzą tylko nikt nie wie kiedy.Kierunek Fed jest jasny.Zostaje EBC i tu ja każdy ich komunikat będę uważał za punkt zwrotny.
  Jak powiedzą,że przedłużają dodruk,to rozczarowanie i spadek głównej pary.
  Jak powiedzą,że ograniczają lub zaprzestają dodruku,to sprzedaż faktu rozumianego jako koniec oczekiwanie na zaprzestanie dodruku a zatem brak paliwa do dalszych wzrostów głównej pary.
  Ty już któryś raz piszesz o możliwej dalekiej drodze do dna ale na moje pytanie o zasięg spadku żadnych bodaj przybliżonych wartości nie przedstawiasz.
  " podczaszy1
  2017/09/21 16:55:48
  @WB
  "Na siłę można wymyślić,że od połowy sierpnia do połowy września była pędząca czwórka".
  To by grało z prostokątem, który w tym czasie się narysował.Ale zgoda wszystko to jest na siłę. W takim układzie na USD /PLN byłyby jeszcze spore spadki."

  Zatem pytam jeszcze raz jaki zasięg spadków widzisz?

  Co do dziwactw,to skoro Ty określasz dziwactwami moje podejście a masz prawo tak uważać,bo to nie żadne dogmaty ani tym bardziej oczywistości,choć panu Elliottowi należałoby się więcej szacunku,to ja Twoje prostokąty również mam prawo tak nazwać.

 • red.007

  @podczaszy
  Dla przypomnienia:
  "odczaszy1
  2017/09/21 12:45:44
  @ carrie
  To,że to wszystko nie działa to już od dawna wiadomo tylko,że nie wszyscy przyjęli to do wiadomości. No ale mnie to w sumie nie przeszkadza, bo w końcu każdy ma jakieś dziwactwa. Ja też. "

 • shbax

  www.bankfotek.pl/view/2096572
  www.bankfotek.pl/view/2096574

  2600 na wig20 powinno zostac przebite w ciągu 3-4 tygodni

 • slow2006

  Panie Wojtku, ostatnio opublikowana przez przez Pana prognoza dotyczaca Funta, okazala sie dla niego zgubna. nie zdziwie sie jezeli bedzie tak tez tym razem i dolar dopiero zaliczy kolejny zjazd w dol. pozdawiam

 • pokonajrynekpl

  Coraz częściej się z Panem zgadzam. W zakresie USDPLN także, choć szanse na zwrot były już wcześniej tj. przy poziomach 3,58-3,61 i się nie zmaterializowały. Wspominany "czarny łabędź" jest rzeczywiście mało prawdopodobny, jednak wykres aż się prosi o drugą taką "nogę" jak w 2008. Na rynkach walutowych jest to jednak zdecydowanie rzadsze zdarzenie niż na rynkach akcji.

  Tym razem przyglądam się wykresowi akcji Eurocash. Wnioski względnie pozytywne. Już wkrótce powinniśmy zobaczyć czy coś z tego wyjdzie.
  pokonajrynek.pl/akcje-eurocash/

 • slow2006

  eurocash z c/wk na poziomie 6 ? kupowac? hahaha, po co takie rekomendacje? zeby ktos zarobil, czy bo brakuje kapitalu zeby ktos kupowal ?

 • bartalsi

  @ slow2006
  2017/09/23 21:24:53
  "Panie Wojtku, ostatnio opublikowana przez przez Pana prognoza dotyczaca Funta, okazala sie dla niego zgubna. nie zdziwie sie jezeli bedzie tak tez tym razem i dolar dopiero zaliczy kolejny zjazd w dol. pozdawiam "

  W poprzednich przypadkach wzmożenia presji inflacyjnej nie zarabiało się na walutach. Oczywiście można korzystać z różnych narzędzi do tworzenia prognoz, na przekór innym kaczkom można się czesać wykałaczką :).

 • zillioner

  @opozniony2006

  "eurocash z c/wk na poziomie 6 ? kupowac? hahaha, po co takie rekomendacje? zeby ktos zarobil, czy bo brakuje kapitalu zeby ktos kupowal ?"

  a
  DINOPL P/BV (DNP_PB) >8 i nikogo nie szokuje....

  BENEFIT P/BV (BFT_PB) > 13 i nikogo nie szokuje....

  CCC P/BV (CCC_PB) > 12 i nikogo nie szokuje....

  BUDIMEX P/BV (BDX_PB) > 9 i nikogo nie szokuje....

  & on & on .....

  kupuj MCI
  stooq.pl/q/?s=mci_pb = 0.44

 • red.007

  Dobrze czasami spojrzeć na wpisy z przeszłości aby zobaczyć ówczesne oczekiwania i nastroje,np.
  Dyskusje Frienda i Promagna2 w październiku 2016 o głównej parze gdzie były oczekiwania na jej spadki,bo przekroczyła bardzo wieloletnią linię wsparcia.
  Ogólnie rynek zrobił na odwrót.
  "guyfawkes13
  2016/10/15 19:30:23
  Następny dłuższy przystanek jest na 0.95
  www.bankfotek.pl/view/2029275 "
  Sytuacja od tamtego czasu diametralnie się zmieniła:
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=50y&t=c&a=ln&b=1

  Wszystko to pokazuje,że w obecnych warunkach nasze dywagacje o dolarze miną się z prawdą,bo główna para ma się dobrze i jest w wyraźnym trendzie wzrostowym i ma sporo przestrzeni do wzrostów a wszystko co po drodze to tylko mniejsze lub głębsze korekty.
  I bądź tu mądry.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=50y&t=c&a=ln&b=1

 • slow2006

  zilioner

  nie bede prowadzil dyskusji z osoba ktora zaczyna wypowiedz od obrazania drugiej osoby, tego typu ludzie powinni byc trzymani w ZOO i pokazywani ogolowi spoleczenstwa jako przyklad bledow natury.

 • slow2006

  ponadto, odnioslem sie do rekomendacji, bo nie ma altruizmu w ludziach zwlaszcza na gpw i nikt nie podaje spolki ktora da dobrze zarobic na publicznym forum. to pozwala powziąc w watpliwosc jakosc i cel tego typu rekomendacji. a pokazanie wskaznika c/wk z mojej strony bylo tylko po to aby ktos mocniej sie zastanowil i sprawdzil na jakich fundamentach stoi spolka.

 • zillioner

  @S-2006
  "nie bede prowadzil dyskusji z osoba ktora zaczyna wypowiedz od obrazania drugiej osoby, tego typu ludzie powinni byc trzymani w ZOO i pokazywani ogolowi spoleczenstwa jako przyklad bledow natury. "

  nie ja wybralel tobie pseudonim, poprostu go spolszczylem, w mysl "teraz Polska".
  Jezeli chcesz byc nazywany inaczej prosze o tlumaczenie....

  co do C/WK - to wskaznik jest nieodpowiedni w XXI wieku

 • zillioner

  P.S.:
  zachecam do inwestowania pasywnego - tanie ETFy (ishares blackrock, vanguard).
  inwestowanie w spki to ruletka. Np na Kruku i Forte wykecilem 400%. A na Action stracilem 99% ;b (Action to byl pupil Quercusa - tak samo profesjonalisci wtopili jak i ja przecietny zilioner).

 • teka52

  Uważam, że @red007 popełnia nadinterpretację prognozy EUR/USD, prezentowanej tutaj jakiś czas temu przez Guya13

  Guy 13 napisał "Spodziewałem się co prawda wielkich spadków, motywowany i wykresem ale przede wszystkim żarliwym antykomunizmem. Jednakże przed wyborami we Francji zrozumiałem, że więcej (na razie) nie spadnie, co sygnalizowałem na blogu.

  Tak wyglądają teraz te wykresy long term (z początku września):

  www.bankfotek.pl/view/ 2096617

  www.bankfotek.pl/view/ 2096619

  Kreski poziome na wykresach (żółta i zielona) to poziom 1,25.

  Ja się (mimo żarliwego antykomunizmu) wycofałem z prognoz spadkowych, a @WB chyba nie? W końcu cykl to cykl?:)))

  www.bankfotek.pl/view/ 2096621

  Denerwował mnie postkomunizm na blogu, więc nie byłem zbyt wylewny, ale przecież później zwracałem uwagę na długoterminowe dywergencje Konsultantowi w miejscu oznaczonym strzałką...

  fxpro.ctrader.com/c/ JHgrn

  fxpro.ctrader.com/c/ bHgrn "

  Koniec cytatu.

  .

 • teka52

  Uuuuu. Sory. Linki nie działają a więc wstawiam ponownie same linki

  www.bankfotek.pl/view/2096617

  www.bankfotek.pl/view/2096619

 • teka52

  Kolejne linki:

  www.bankfotek.pl/view/2096621

  fxpro.ctrader.com/c/JHgrn


  fxpro.ctrader.com/c/bHgrn


  .

 • red.007

  @teka52
  Wszystko można mi zarzucić tylko nie atak na Frienda.:))
  Porównałem dwa wykresy jeden Frienda:
  www.bankfotek.pl/view/2029275
  oraz aktualny:stooq.pl/q/?s=eurusd
  i na aktualnym widzę dwie duże białe świece.
  Październik 2016 był czasem spadku głównej pary i gdyby był Pan łaskaw poczytać wpisy z tamtego okresu to dyskusje tyczyły się o parytet.
  O wzrostach prawie nikt nie pisał,bo nie było to trendy.
  Pokazałem tylko co od grudnia zrobił rynek i co może zrobić dalej.
  W żadnym przypadku ani Friend,ani Gospodarz,ani nikt piszący na Blogu nie jest moim przeciwnikiem,tylko rynek a on pokazuje,że może z nami robić co chce.
  Po prostu jedni obecnie zakładają zmianę trendu,drudzy zakładają korektę,jeszcze inni zakładają dalsze wzrosty głównej pary.Wszyscy racji nie będą mieli.
  P.S.
  Proszę pozdrowić Frienda.

 • teka52

  Użyłem sformułowania: "popełnił Pan nadinterpretację"
  w żadnym razie nie zaliczyłbym tego określania jako atak.... a nawet ćwierć ataku.

  Przekazałem pozdrowienia Guy13 odpisał:

  "Jeśli Pan łaskaw, to proszę również pozdrowić Double 07 ode mnie. I wkleić mu parę wykresów. Ma wyczucie co do głównej pary, bo pisał o okolicach 1.25

  Różnie to wygląda na różnych interwałach, ale zasadniczo powinno się traktować jako wariant uprzywilejowany, że nastąpiło odwrócenie trendu przez formację trzech dołków i 1.25 to jest właśnie minimalny zasięg. Co będzie dalej, to jeszcze zobaczymy.

  fxpro.ctrader.com/c/YHgrn

  Na razie jest słabość techniczna korekty i trend raczej horyzontalny jeszcze trochę potrwa

  Podobnie na indeksie euro.

  invst.ly/58mh4

  Natomiast końca trendu (jeszcze) nie widzę."
  Koniec cytatu.

  Jeżeli Pan jest Double7, to post ten jest skierowany jest do Pana.

 • red.007

  @teka52
  Dziękuję.:)

 • slow2006

  teka

  czyli najpierw zacznie spadac eur/usd czy w20 ?

  tylko czy zaczna i czy to kwestia miesiecy czy raczej kwartalow.

  ale do tego scenariusza nie wpisuje mi sie usd/pln i chf/pln ktory zaraz wybije ostatni dolek i nie wiadomo jak bardzo w dol sie wybiera

 • bartalsi

  Najbardziej żałuje że nie ma Guya, bo miał trafne prognozy.

  Mógłbym stwierdzić że "blog nie jest najważniejszy", ważniejsza jest kasa :).

 • red.007

  @teka52
  @guyfawkes13
  Miło mi będzie a widzę,że także @bartalsi i tym,którzy cenili sobie wiedzę i umiejętności
  interpretacji wykresów przez Frienda aby chociaż za pośrednictwem @teka52 od czasu do czasu podrzucił na blog swoje wnioski,szczególnie w okolicach przełomowych dla danego instrumentu.
  Owszem Blog to ważna sprawa ale faktycznie jesteśmy tu też po to aby wyrobić sobie
  zdanie przed podjęciem właściwej strategii inwestycyjnej i chociaż decyzje należą do nas samych,to warto znać opinie od "lewicy"do "prawicy".
  Faktycznie kasa też jest ważna.

 • ewiggin

  @teka52
  Czy mógłbym za Pana pośrednictwem zwrócić się do @guyfawkesa, bo potrzebna mi jest jego rada w kilku kwestiach.
  Otóż: czy zna jakiś dobry środek przeciw łysieniu, jaką poleciłby mi farbę do umalowania kuchni, co sądzi o najnowszych badaniach dotyczących teorii strun, czy sądzi, że prace nad grawitacją kwantową zakończą się przed 2030 r.?

 • bartalsi

  @red.007

  "Faktycznie kasa też jest ważna. "

  Jakby nie była, to brużdżądzych by nie wycinano i nie byłoby płatnych trolli :).

 • red.007

  @podczaszy1
  Obiecałem decyzyjność i mój wpis pojawi się w swoim czasie.
  Pozdrawiam.

 • konsultant121

  Ten IFO (wskaznik kliamtu biznesowego) w Niemczech to juz chyba złapał cykliczny szczyt..
  acemarketu.com/?p=255513

 • red.007

  @WB
  W związku z brakiem Pana reakcji na wpis @ewigin:

  "ewiggin
  2017/09/25 09:40:19
  @teka52
  Czy mógłbym za Pana pośrednictwem zwrócić się do @guyfawkesa, bo potrzebna mi jest jego rada w kilku kwestiach.
  Otóż: czy zna jakiś dobry środek przeciw łysieniu, jaką poleciłby mi farbę do umalowania kuchni, co sądzi o najnowszych badaniach dotyczących teorii strun, czy sądzi, że prace nad grawitacją kwantową zakończą się przed 2030 r.?"

  Podjąłem decyzję o zaprzestaniu dokonywania wpisów na Pańskim Blogu.
  Powstała sytuacja,w której Friend po raz kolejny jest atakowany a sam,na skutek Pańskich decyzji,nie ma możliwosci obrony.
  Pisał Pan ostatnio,że jest mniej chamstwa,bardzo się Pan pomylił.
  Oczywiście mam świadomość,że brak moich wpisów będzie Panu obojętny,bo w niczym nie umniejszy wartości Bloga,jednak jest to jedyna możliwość aby w sposób honorowy a zarazem nie zniżający się do poziomu @ewiggin wyrazić swój protest.

 • konsultant121

  Brawo red. Blog stał się zbyt poprawny i nudny. Nie ma tej nutki ciekawości i ostrej wymiany zdań. Nie ma zbyt wielu wizji i wykresów. Szkoda.

 • m.jagusiak

  Ważne chwile:

  acemarketu.com/?p=255554

 • teka52

  red.007
  Nie sądzę, żeby w kontaktach miedzy Panem a Guy13, był potrzebny pośrednik.
  Po drugie, nie uważam, aby to była komfortowa sytuacja dla Frienda, żeby być na mojej, lub czyjejkolwiek łasce.
  Proszę napisać emaila, jakoś ten temat rozwiążemy.

  cyfralab@yahoo.pl

 • podczaszy1

  @ red007
  "W związku z brakiem Pana reakcji na wpis @ ewigin........."
  Przecież ten wpis pojawił się dopiero co. Gospodarz mógł go nawet nie widzieć.

 • karnakufo

  Z dużej chmury mały deszcz, a co to miało dzisiaj nie być po niemieckich wyborach. :)
  Gramy swoje, a trend jaki jest każdy widzi.

 • ewiggin

  @red.007
  "Powstała sytuacja,w której Friend po raz kolejny jest atakowany a sam,na skutek Pańskich decyzji,nie ma możliwosci obrony."

  - Nie rób scen. Zwróciłem tylko uwagę w jak absurdalny sposób idealizujecie Pana @guyfawkes, który najpierw był niemal wieszczem narodu a obecnie jest kreowany na wszechwiedzącego magika rynków finansowych. Odnoszę wrażenie, że popadacie w coraz większy obłęd.

 • bartalsi

  Jakis troll sam siebie tutaj kreuje, jak Bolek na erudytę.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  Prosił Pan o TFE a konkretnie gdzie będzie ta dwójka.
  Zaczynając od początku.
  Na dziś są wersje 1, 2a i 2b.
  W wersji 1 szczyt pierwszej fali hossy był 4 maja, potem korekta pędząca A(6VI),B(8VIII),C(18VIII). Od 18VIII mieliśmy falę 3 a w niej 1 i 2 i już powinna być spóźniająca się trzecia.
  W wersji 2 fala 1 nie skończyła się 18VIII i albo jeszcze trwa, albo skończyła się na ostatnim szczycie. Tu wystąpiła pędząca 4 A(31III),B(4V),C(6VI).
  W wersji 2a od 6VI mieliśmy już piątkę(ciemna zieleń). Teraz czekamy na korektę całej hossy do 2100-2230.
  W wersji 2b (różowa)od 6VI mieliśmy dopiero 3 fale i ma być jeszcze zaczęta 4 i 5.
  Jedynka była tu klinem początkowym z zachodzeniem fal.
  Prawdopodobieństwa wersji:
  1-10% i maleje z każdym dniem o 1pp.
  2b-40% i maleje z każdym dniem o 8pp.
  2a-40% i rośnie.
  www.bankfotek.pl/view/2096947
  @ewiggin
  Ten Pana żart nie był zbyt smaczny.
  Przyczyną łysienia w Pana wieku może być brak równowagi hormonalnej, a zwłaszcza nadmiar 4-hydro-teststeronu. Pomaga siemię lniane z lignanami. Zagłoba zauważył również inne pozytywne działanie tego specyjału.

 • red.007

  Wpis techniczny:
  Absolutnie jestem zadowolony z deklaracji Martina Schulza o wycofaniu ugrupowania
  SPD z przyszłej koalicji rządowej mam nadzieję,że dotrzyma słowa.
  Być może AfD otrzeźwi rząd w beztroskim podejściu do napływu islamskich imigrantów.

 • ewiggin

  @dociekliwy

  Żart nie był smaczny? - Och, nie wątpię, ale ja nie jestem tutaj po to, żeby zabawiać owieczki @guyfawkesa.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  W tej wersji zielonej to 4 nachodzi na 1,a Pan na nią najwięcej stawia.

 • teka52

  @red.007

  Jak to dobrze posłuchać kogoś mądrego.

 • ewiggin

  Co do wyborów w Niemczech, to czytałem program AFD, który jest bliźniaczo podobny do programu PIS - narodowy socjalizm. Jedyna różnica jest taka, że PIS nie lubi Niemców a AFD Polaków.

 • karnakufo

  Kontrakt godzinny - sezon grzybowy: boczniak;
  www.bankfotek.pl/view/2096977

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  Zachodzi tylko wąsami(NA dziennym), co jest dopuszczalne zwłaszcza na instrumentach lewarowanych a WIG20 poprzez FW20 jest częściowo lewarowany.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Bardzo słaba obrona.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  www.gieldowy-wizjer.pl/wp-content/uploads/2014/04/Regu%C5%82y-Teorii-Fal-Elliotta.pdf
  W sumie dobrze,że Pan pilnuje zasad, ale Elliott badał swoją teorię na indeksach cenowych akcji,gdy nie było silnego i zmiennego lewarowania. Co najwyżej pożyczki na zakup akcji. Każdy rynek jest jednak nieco odmienny.
  Na surowcach mamy często wydłużoną 5 falę, ale i załamaną5, na walutach handlowanych problemy z rozpoznaniem czy impuls 5 falowy ma iść w górę, czy w dół , pojedyncze akcje mają często zbyt niską płynność itd. Wg mojej opinii WIG20 w fali 4 ma prawo zachodzić na szczyt 1/2 cieniem dziennym (więc i tygodniowym). W cenach zamknięcia nie powinno być "zachodzenia". Niech Pan popatrzy na nałożony wykres FW20 i WIG20 na ekstremach. Widać jak kontrakty rozpędzają się wychodząc dynamicznie poza ekstrema WIG20. One ten indeks trochę pociągają za sobą.
  Ale to tylko moja opinia.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Z pana ostatniego komentarza wynika, że TFE działała tylko w czasach Elliotta i być może jest to prawda, choć ja i w to wątpię.

 • podczaszy1

  SMA-30 na wykresie dziennym na wig-u 20 już pękła.

 • karnakufo

  @podczaszy1
  "SMA-30 na wykresie dziennym na wig-u 20 już pękła."

  Co to oznacza? Sygnał sprzedaży?
  Pytam z ciekawości.

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Sygnał sprzedaży padł 20.09.2017 po wyjściu z trójkącika. Przebicie SMA-30 to tylko dalsze potwierdzenie trendu-przynajmniej krótkoterminowego, a może większego/ to na razie bez znaczenia/.

 • billy_the_kangoor

  podczaszy1
  2017/09/25 16:35:35
  @ karnakufo
  Sygnał sprzedaży padł 20.09.2017 po wyjściu z trójkącika. Przebicie SMA-30 to tylko dalsze potwierdzenie trendu-przynajmniej krótkoterminowego, a może większego/ to na razie bez znaczenia/.
  ,
  WIG / W20 - Sygnał sprzedaży padł 30-31.08.2017. Nie mam zielonego pojęcia, jak liczycie te fale, ale każdy to robi na swój sposób, więc....
  PS. wrzuciłem pod koniec sierpnia.
  Podobnie na NASDAQ.
  Take Care, Billy_the_bear

 • karnakufo

  @billy_the_kangoor
  Wiem, wiem - potrafisz idealnie złapać ekstrema jesteś w tym mistrzem.
  Daleko mi jeszcze do tego - cały czas się uczę dorównać najlepszym.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  "Z pana ostatniego komentarza wynika, że TFE działała tylko w czasach Elliotta i być może jest to prawda, choć ja i w to wątpię. "
  TFE działa/niedziała, AT działa /niedziała. Co może działać lub niedziałać, jeżeli jest metodą subiektywną nieskonkretyzowaną. Sam Elliott nie wyznaczał set-up'ów, więc jak to zweryfikować? Fale można wyznaczyć lepiej, gorzej, ale jest zwykle kilka wariantów.Obiektywnie działa np oscylator RSI(14) na interwale dziennym i możemy go przetestować. Wyciągamy więc wnioski,że na rynku np. PEKAO dawał on zyski 10% rocznie przy maksymalnym spadku ceny 20%(to tylko fantazja) w ostatnich 15 latach. Wtedy wiemy,że ten oscylator"działał" na tym rynku w tym czasie. Nie znaczy jednak, że będzie"działał "w kolejnym roku, choć jest większe prawdopodobieństwo, że przyniesie zyski a nie straty. Czy więc metody obiektywne, które wszyscy i zawsze mogą dokładnie powtórzyć są lepsze od uznaniowych? Niekoniecznie. Efekt tradera powoduje,że takie metody zwykle łatwo implementowalne do programów ,przestają działać. Dzieje się to tym szybciej im są łatwiejsze do wykrycia ,mają więcej zmiennych, są bardziej podobne do innych popularnych metod itd. Z metodami uznaniowymi jest inaczej. Mają one pewien trwały potencjał właśnie z uwagi na nieoczywistość ich wskazań. W tym wypadku pytanie o efektywność powinno być inne. Czy osoba posługująca się metodą uznaniową osiąga zyski(w czasie istotnym statystycznie), czy nie? W zasadzie każdy trader posługujący się TFE dla zysku ma własne set-upy. R. Fischer napisał nawet książkę na ten temat.Oprócz tego są pewne niuanse, które powodują,że każdy taki gracz ma nieco inne metody rysowania fal do których dochodzi zwykle doświadczalnie.Pewnie działa tu reguła 10000godzin, po których robi się to dobrze. I na takich ludzi przypada ewidentna większość "strzelających z biodra"(Joe di Napoli), którzy tracą.

 • billy_the_kangoor

  @karnakufo
  Nie do Ciebie był skierowany ten wpis, ale OK :)
  Chciałem tylko po raz kolejny udowodnić, że coś takiego jak Elliott Wave Pattern nie istnieje. Zbyt wiele jest jego interpretacji.
  Dobra wiadomość to taka, iż żadnej wojny nie będzie.
  Zła wiadomość dla korzystających ze stron www: Facebook, Amazon, Aaple, Google, Microsoft, Snap, Tesla,itp.
  Nie poszliśmy tak daleko z technologią..., hmmm? Który to rok nam się wyświetlił?
  Take Care, b_t_b

 • bartalsi

  2001? :)

 • bartalsi

  Wojny oczywiście że nie będzie. Korea to taki chiński chihuahua. Szczeka jak Chińczyk przyciśnie. Ameryka nie wyda wojny Chinom.

 • billy_the_kangoor

  bartalsi
  2001? :)
  2017/09/25 21:42:35
  ,
  Możemy mieć taki scenariusz, jeśli 2001r. :)
  pokazywarka.pl/os1mw4/
  b.

 • bartalsi

  O Q!

 • mac-erson

  @dociekliwy
  "Prawdopodobieństwa wersji:
  1-10% i maleje z każdym dniem o 1pp.
  2b-40% i maleje z każdym dniem o 8pp.
  2a-40% i rośnie.
  www.bankfotek.pl/view/2096947"

  Ty to pięknie rozrysowujesz :)
  Ja dokładnie pisałem o tych wariantach 2b i 2a kilka dni temu.
  Wariant 2a obstawiam na 40% wariant 2b na 60% a wariantu 1 nie zakładam wcale.

  Swoją droga moje małe S-ki już zbliżają się do 100 punktów zysku co cieszy :)

 • karnakufo

  To teraz, gdy już coraz więcej graczy widzi u nas spadki może pójść ruch do góry. :)

 • mac-erson

  @karnakufo
  No właśnie nie koniecznie spadki bo rozpatrujemy dwa alternatywne scenariusze jeden to kontynuacja spadków a drugi to za chwilę ruszamy do góry z 5-tką i dopiero po jej zakończeniu właściwą korekta:)

 • karnakufo

  Trafiony, zatopiony?
  www.bankier.pl/wiadomosc/bialek-cos-tapnie-jesienia-7519672.html

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Wiem, że myślisz podobnie i być może wcześniej niż ja.
  W pewnym sensie popełniłem plagiat, ale po prostu narysowałem to, co widzę.
  Ponadto nie dzielmy na razie skóry na niedźwiedziu.

 • podczaszy1

  @ red007
  Dzisiaj USD/PLN przebił górną linię prostokąta/ dziwactwa/ i tym samym dla mnie zanegował spadki.
  Nie wiem czy pamiętasz mój wpis w którym pisałem,że albo USD/PLN zacznie rosnąć albo będzie z nim bardzo żle. To było 13.09.2017 roku. No i zaczął rosnąć.

 • podczaszy1

  @ Billy the Kangoor
  Pamiętam twój wpis z końca sierpnia i gratuluję trafności prognozy.
  Ja wtedy myślałem o wzrostach ale już 08.09 pożegnałem się ze swoją długą pozycją na JSW, a 20.09 zacząłem rozważać spadki.

 • billy_the_kangoor

  mac-erson
  @karnakufo
  No właśnie nie koniecznie spadki bo rozpatrujemy dwa alternatywne scenariusze jeden to kontynuacja spadków a drugi to za chwilę ruszamy do góry z 5-tką i dopiero po jej zakończeniu właściwą korekta:)
  2017/09/26 04:54:21
  ,
  To już ruszyła ta 5-tka, czy jednak ABC?
  Dobrze, że dałem rady rozkminić nauki tego pana EL, bo miałbym już siwe włosy... ;)
  Take Care, billy_the_bear

 • konsultant121

  @billy Bear for long time? :)
  A ja powtarzam jak mantrę. Rośnij mój dolar rośnij mój CHeF rośnij mój jen, bo w tanie akcje za kilka lat obkupić się chcę:)

 • billy_the_kangoor

  @konsultant121
  Nie mam pojęcia, kiedy będzie obrót na Bull'a na moim portfelu.
  Gdybym znał daty z wyprzedzeniem, to byłbym zapewne drugim Wojciechem Białkiem, bez urazy.
  Wykres pokaże mi wzrosty, na pewno, tak na cito. Kiedy? Nie wiem.
  PS. Piszę o indeksach, nie o walutach.
  Take Care, Billy

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  W tym roku Jom Kippur 29-30 września (piątek-sobota).
  Czy pobożni Żydzi trzymają akcje od tego dnia?
  Warunkiem koniecznym krachu w październiku jest współwystąpienie (od 1 dnia wstecz do 10 dni do przodu) równonocy wiosennej i nowiu z okresu 2,5 roku wstecz, czyli tym razem marca 2015. W marcu 2015 równonoc i nów wystąpiły dokładnie 20 dnia synchronizując czas solarny z lunarnym.
  Szczyt letni przed krachem powinien wystąpić analogicznie do lat 1929 i 1987 w 148,5 dniu(5 księżyców +1 dzień) od 28 III (początek roku księżycowego), czyli 26-27 sierpnia. Wystąpił u nas 5 września a więc jest 9-10 dni opóźnienia.
  Szczyt jesienny licząc analogicznie(6 księżyców+27 dni) powinien być 30 września a więc praktycznie w piątek 29 września przed świętem Jom Kippur.
  Krach liczony analogicznie (6 księżyców+27 dni) powinien wystąpić 18 października ale jest problem tego przesunięcia o 9-10 dni. Czy zatem przesunięcie jest ważne i zarówno szczyt jesienny jak i krach nastąpią 9 dni później, czy jednak Jom Kippur zsynchronizuje ruchy rynku? Druga wersja wydaje mi się bardziej prawdopodobna, choć z uwagi na krótki czas, wydaje mi się, że potencjalna piątka będzie mocno załamana(o ile wystąpi).

 • ewiggin

  @wb

  Ten ewentualny, październikowy krach z bankier.pl to jakby Pan na WIG20 oznaczył falowo? Fala A bessy, czy może fala IV w hossie?

 • konsultant121

  @dociekliwy
  Czy byl Pan moze na szkoleniu u pana Szymona M? Z astrologii finansowej ? Albo to Pan ?

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Nie widzę dokładnie ale w tej różowej wersji to szczyt 1 ma Pan chyba na 2425 pkt, a więc niebawem będzie ją Pan chyba mógł wyeliminować.

 • m.jagusiak

  O PLN:

  acemarketu.com/?p=255838

 • ewiggin

  Myślę, że w tym tygodniu już czas na wzrosty. Wsparcie dotknięte, dołek cyklu 5-tyg czasowo wypełniony.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  No jeszcze się broni, ale prawdopodobieństwo maleje już nawet z uwagi na czas, np 4 fala nie powinna być dłuższa w czasie niż 4*2 fala.

 • dociekliwy54

  @konsultant121
  "@dociekliwy
  Czy byl Pan moze na szkoleniu u pana Szymona M? Z astrologii finansowej ? Albo to Pan ?"
  Nie ,nie zajmuję się astrologią, choć jak mniemam jest czas, by statystycy zajęli się tym naukowo. W tedy będzie wiadomo co działa, a co nie. Oczywiście nie będzie tu wtedy mowy o jakichś nadprzyrodzonych zjawiskach tylko ewentualnym wpływie ciał niebieskich na życie, w tym inteligentne. Nie wykluczam zresztą, że takie badania są realizowane za zasłoną. Ja biorę pod uwagę w analizie czasu m in.prace Carolana.
  www.bankfotek.pl/view/2097103
  www.bankfotek.pl/view/2097104
  www.bankfotek.pl/view/2097105
  Jak widać można to zapisywać i testować wstecznie na różne sposoby.
  (Proszę nie kopiować -tu akurat są błędy).
  Wydaje się, że system Carolana jest logiczny i precyzyjny. Spełnia kryteria naukowości w metodzie, natomiast co do efektywności to owszem daje jak dotąd pewną, choć niewielką przewagę na wielu rynkach dla testów jednakowo akceptujących różne zgęszczenia. Chcę zauważyć również, że okienka Carolana mogą de facto być pozbawione elementu cyklu synodycznego księżyca, gdyż liczą się proporcje odległości 2 ekstremów od trzeciego i 29.5 jest tu tylko stałą, którą można pominąć w analizie. Proporcje mają być pierwiastkiem kwadratowym z liczb ciągu fibo. Tym sposobem dochodzimy do Fischerowskiej metody analizy czasu jedynie z rozszerzeniem badanych proporcji.

 • konsultant121

  @dociekliwy
  Ja tam w kodach nie siedzę. Ja dla ciekawości oglądam jedynie okienka
  bossa.pl/edukacja/AT/okienka_carolana/2017/

  Wierze ze cykl Bennera-Fibonacciego rządzi i żadne tu modły o hossę do 2020 roku nie pomogą:) A cykl 6,66 rozpoczęty w styczniu 2016 roku zakończy jakaś recesja.
  pawel-l.blogspot.be/2009/10/cykl-bennera-fibonaciego.html

 • podczaszy1

  Wig-20 dzisiaj broni SMA-45.
  Wig też.
  Swig-80 nie broni już niczego.
  Mwig-40 nie dał nadal sygnału sprzedaży.

 • podczaszy1

  Może taka ciekawostka,że Swig-80 zniósł na dzień dzisiejszy 38,2 % wzrostów od Brexitu.

 • dociekliwy54

  @konsultant121
  No cóż, na Bennera i ja patrzę, ale trzeba mieć świadomość małej liczby sprawdzonych danych, zwłaszcza głębokich dołków. No i jeśli wszyscy w to uwierzą to również tego nie będzie. Te Carolany z Bossa są pewnie niezłe(czytałem Borowskiego) , ale należy pamiętać, że z uwagi na krótki czas naszej giełdy najważniejszego nie widzimy. Ponadto ja wolę sprawdzać wszystko w systemach transakcyjnych, więc puki tego dobrze nie przetestowałem, traktuję jako właśnie ciekawostkę, prognozę,która nie musi się spełnić. Tak jest i z moimi prognozami ELLIOTTA. To wszystko jest ciekawe ale gotówki na to bym nie postawił.

 • teka52

  31 lipca pisałem:
  "teka52 2017/07/31 23:28:41
  @arturk17
  Od grudnia 2016 jestem w Polsce.
  W czasie grudzień 2016-luty 2017, $$ zamieniłem na PLN.
  (...)
  Od sierpnia, albo września, ponownie stopniowo zamieniam PLN na $$, to znaczy tak planuję i chyba nic tego nie zmieni, chyba, że......."

  Nie było żadnego "chyba", wymieniłem, średnio po 3,5555 (lubie taki ładny dla oka szyk).

 • podczaszy1

  @ Dociekliwy 54
  "To wszystko jest ciekawe ale gotówki na to bym nie postawił".
  No właśnie ciekawe i tylko tyle.

 • konsultant121

  Mały LOP oznacza chyba odwrót:
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=3y&t=c&a=lg&b=1

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Ten ewentualny, październikowy krach z bankier.pl to jakby Pan na WIG20 oznaczył falowo? Fala A bessy, czy może fala IV w hossie?"

  Mnie z elliottowskich zabaw wychodzi, że obecnie jesteśmy w 5-tej fali 3-ciej fali hossy. Ta trójka u mnie się rozpoczęła po referendum w Wielkiej Brytanii i miała swoją 2-kę przed wyborami w USA a czwórkę - na różnych indeksach w różnym momencie zrobiliśmy w tym roku (na S&P 500 pędząca od marca?)?

  Czyli ewentualny październikowy spadek to byłaby dla mnie 4-ka odpowiadająca 2-ce sprzed referendum w WB.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Myślę, że w tym tygodniu już czas na wzrosty. Wsparcie dotknięte, dołek cyklu 5-tyg czasowo wypełniony."

  Też tak sądzę.

 • podczaszy1

  Złoty, złoty co się z tobą dzieje. Najbliższy opór dla dolara to 3,68/ostatnia linia trendu spadkowego/.

 • resan

  @ WB

  Czyli na SP500 idziemy już na 2650 ???

 • ewiggin

  @wb
  "...Czyli ewentualny październikowy spadek to byłaby dla mnie 4-ka odpowiadająca 2-ce sprzed referendum w WB."

  - A ja myślałem, że fala III hossy skończyła się w marcu, do sierpnia była IV (pędząca) a od 17 sierpnia zaczęła się V. Dla mnie więc ten krach październikowy musiałby być już falą A bessy.
  Zastanawiam się, czy na pańską wersję jest jeszcze czas - w październiku IV potem pewnie jeszcze kilka miesięcy V, a po bożemu koniec hossy wypada na grudzień/styczeń, a kolejny dołek cyklu 40-tygodniowego na maj/czerwiec 2018 i to ma już być dołek fali A.

 • podczaszy1

  Dzisiaj wąsem wig zapukał do kanału / 2011-2016/, a więc miejsca na "bezpieczny" spadek już prawie nie ma.

 • dociekliwy54

  @ewiggin
  Pan Wojtek w swoich TFE bierze pod uwagę WIG nie WIG20.

 • mac-erson

  @ewiggin, dociekliwy
  Właśnie ten dołek 5 tyg. Sprzyja bardziej koncepcji że teraz pojedziemy do góry w kierunku strefy 2550-2570 i dopiero ten Kraszek z dołkiem za 5tyg. No ale czy to nie jest za proste ??
  Ponieważ stoimy trochę na rozdrożu dzisiaj zrealizowałem zysk prawie 100pkt. I jestem obecnie totalnie out of market :)

  W sumie to każde rozwiązanie będzie dla mnie dobre poczekam z boku niech się wyklaruje.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Gratuluję więc 100p. Ja mam trochę mniej, ale trzymam zgodnie ze wskazaniami systemu. Co więcej wcale nie jestem pewny zysku w tej zagrywce, bo mój system pozwala z zysku zrobić stratę.

 • ewiggin

  "...a kolejny dołek cyklu 40-tygodniowego na maj/czerwiec 2018 i to ma już być dołek fali A."

  - No chyba że, co zdaje się proponuje @mac-erson, dołek cyklu 40-tygodniowego nie był w sierpniu ale będzie na początku listopada - wyznaczony właśnie przez październikowy krach. Wtedy następny dołek cyklu przesunie się na sierpień/wrzesień 2018 i spokojnie będzie czas i na kilkumiesięczną falę V i na falę A.
 • karnakufo

  U mnie na godzinnym WIG20 przebite wsparcie stało się oporem, z drugiej strony patrząc na dzienny widać wsparcie kanałowe ===> L po wyjściu nad pokazane opory lub jako łapanie dołka na dziennym na linii kanału:
  www.bankfotek.pl/view/2097124
  www.bankfotek.pl/view/2097125
  www.bankfotek.pl/view/2097126

 • karnakufo

  EURUSD na godzinnym i dziennym jak na razie S:
  www.bankfotek.pl/view/2097131
  www.bankfotek.pl/view/2097132

 • karnakufo

  businessinsider.com.pl/gielda/spolki/banka-wszystkiego-zaraz-peknie-oto-gdzie-sa-spekulanci/t2gxepy

 • billy_the_kangoor

  NASDAQ mamy takie odbicie po dużych spadkach, że szok :()
  a jak wiadomo, nieszczęścia potrafią chodzić parami.... ;)
  stooq.com/q/?s=^ndq&d=20170926&c=3m&t=l&a=lg&b=0&r=wig20
  Take Care, billy_the_bear

 • ewiggin

  Nowy wykład Bartosiaka o Europie i geostrategii Polski.
  www.youtube.com/watch?v=1UNyui5-zJE

 • mac-erson

  ewiggin
  "- No chyba że, co zdaje się proponuje @mac-erson, dołek cyklu 40-tygodniowego nie był w sierpniu ale będzie na początku listopada"

  Podobne przedłużenie cykli do prawie roku bywało wcześniej np:
  20.01.2015 - 20.01.2016 - równo rok :)
  Tak więc gdzieś tam dołek cyklu na przełomie października i listopada nie byłby odchyleniem od normy.
  Dla mnie generalnie wszystko układa się super, maluchy cały czas lekko zniżkują widzę już kilku "pewniaków" na kolejną zimową hossę :)
  Trzeba się uzbroić w cierpliwość i wyczekać na spadki prędzej czy później ta korekta do SK200 nadejdzie.

 • ewiggin

  @mac-erson
  No zobaczymy, bo na dwoje babka wróżyła. W październiku trzeba zachować szczególną ostrożność więc raczej nie należy trzymać L-ek bez zabezpieczenia w postaci odwrotnych opcji. Albo lepiej od 10 października mieć po prostu S?

 • karnakufo

  Jak na razie idzie u nas w kierunku obrony wsparcia.:)

 • mac-erson

  Na SWIG80 długoterminowa linia trendu 2% niżej co moim zdaniem oznacza, że maluchy powinny być niebawem znowu atrakcyjną lokatą średnioterminową :)

  SWIG80

 • podczaszy1

  Dzisiaj na USD/PLN doszliśmy do linii trendu spadkowego rysowanej od szczytu 15.12.2016 roku.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Może narysowałbyś mi tą linię trendu długoterminowego na Swig-80, która jest 2 procent poniżej.

 • karnakufo

  Jest jeszcze trochę miejsca:
  www.bankfotek.pl/view/2097164

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Akurat sWIG chodzi w dłuższych trendach i nieźle stosuje się tu displaced MA.
  Przykładowo system Kup; c>ref(MA(c,12),-1), sprzedaj c>ref(MA(c,12),-1) w obie strony daje w całej historii 44705 punktów(bez kosztów). 260 transakcji 103 wygrane 157 przegranych śr zysk/śr strata 5,11. Wg mnie taka średnia jest tu lepsza od wszelkich wsparć oporów, linii trendu. Oczywiście to tylko moja opinia.

 • slow2006

  nikt sie nie zastanawia na blogu kiedy jakis polski bank upadnie? albo obcy bank z placowka w Polsce ? nie wiem czemu ten temat jest tak pomijany.

 • ewiggin

  @slow2006
  Nikt się też nie zastanawia kiedy na Polskę spadnie meteoryt. Może to kwestia prawdopodobieństwa zdarzenia?

 • podczaszy1

  Złoty, złoty co się z tobą dzieje. Ostatnia linia trendu spadkowego przebita.

 • ewiggin

  Zagranica śpi. Obrót mamy mizerny.

 • slow2006

  meteoryt ? eee jezeli franek wyskoczy jakims trafem na 4,3 liczba zagrozonych kredytow w chf wzrosnie lawinowo, a wtedy banki z ekspozycja padna jak muchy wg mnie ;)

  poprostu zastanwiam sie kto bedzie polskim lehmanem i kiedy :D

 • arturk17

  @ slow2006
  Kandydat jestw Mwigu :-) Pewny.

 • karnakufo

  I misiek wykorzystuje to miejsce bezwzględnie. :)

 • bialek.wojciech

  @arturk17:
  "Kandydat jestw Mwigu :-) Pewny."

  No ale 10-letni dobry okres na bankructwa banków się skończył w ub. r. i czekają nast teraz raczej dobre czasu:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/05/Cykl-160-miesieczny.html

  ... więc raczej obstawiałbym, że się tam wszystko dobrze skończy.

 • karnakufo

  Na godzinnym panuje misiek, sygnał L po wyjściu nad opór:
  www.bankfotek.pl/view/2097229

 • carrie-anne.moss

  @007
  Nie rozumiem Twojego świętego oburzenia na Gospodarza w sprawie @guy'a.
  Mnie go nie brakuje ;-)
  Może dlatego, że nie mam czasu na śledzenie bloga.

  A propos naszego ulubionego funta. Coś dostał zadyszki?

 • bialek.wojciech

  "wojciechbialek.blox.pl/2017/05/Cykl-160-miesieczny.html"

  Swoją drogą skoro obok cyklu Kitchina:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/04/Dolek-cyklu-Kitchina-potwierdzony-na-WIG-u.html

  ... wprowadziałem podwójnego Kitchina:

  wojciechbialek.blox.pl/2014/07/Cykl-6-66.html

  wojciechbialek.blox.pl/2017/02/Cykl-6-66-letni-przyczyna-sily-rynku-akcji.html

  ... a potem poczwórnego Kitchina (czyli cykl trwający średnio 13 lat i 4 miesiące):

  wojciechbialek.blox.pl/2017/05/Cykl-160-miesieczny.html

  ... to czemu nie wprowadzić 8-krotniego Kitchina trwającego ok. 26 lat i 8 miesięcy.

  W tym schemacie mamy obecnie okolice końca stycznia 1991 roku, czyli GPW rusza za 3 miesiąca, a już za rok i 5 miesięcy mamy czerwiec 1992, po którym WIG urósł ponad 30-krotnie.

  Jeśli ktoś wierzy w takie czary, to powinien kupić sporo akcji na początku 2019 roku. ;)

 • podczaszy1

  @WB
  "Jeśli ktos wierzy w takie czary, to powinien kupić sporo akcji na początku 2019 roku".
  W sumie czemu nie. Jeśli wig będzie na poziomie 600 pkt to czemu nie.

 • podczaszy1

  Zdaje się,że pękła SMA-45 na wig-u 20.

 • karnakufo

  Na włosku wisi wyjście z klina dołem:
  www.bankfotek.pl/view/2097238

 • karnakufo

  Reprezentatywne dla rynku będzie to co zrobi w tym miejscu PKOBP:
  www.bankfotek.pl/view/2097239

 • karnakufo

  W Stanach obserwuję ten rebusik:
  www.bankfotek.pl/view/2097240

 • karnakufo

  Trzymając się interwału dziennego to wsparcie jest już ostateczne (w tym rozdaniu średnioterminowym) - niżej nie potrafię narysować wg moich kresek.
  Jeśli ono padnie to mamy średnioterminowy sygnał S. Zobaczymy co zrobi teraz rynek: ;-)
  www.bankfotek.pl/view/2097241

 • karnakufo

  @billy_the_kangoor
  "NASDAQ mamy takie odbicie po dużych spadkach, że szok :()
  a jak wiadomo, nieszczęścia potrafią chodzić parami.... ;)
  stooq.com/q/?s=^ndq&d=20170926&c=3m&t=l&a=lg&b=0&r=wig20
  Take Care, billy_the_bear"

  A co powiesz po obecnym odbiciu (wzroście) NASDAQa?
  Jest już zadowalające? :)

 • karnakufo

  Zerknijcie na Russela 2000 - prawie 2% wzrostu dzisiaj.
  Hossa u Jankesa ma się dobrze wbrew większości oczekującej na spadki. :)

 • karnakufo

  Proste jest najlepsze - tylko jedna kreska :)
  www.bankfotek.pl/view/2097249

 • karnakufo

  Russel2000 przebija wszelkie opory:
  www.bankfotek.pl/view/2097251

 • karnakufo

  WIG:
  www.bankfotek.pl/view/2097252

 • mac-erson

  @WB
  "Jeśli ktoś wierzy w takie czary, to powinien kupić sporo akcji na początku 2019 roku. ;) "

  Czy ja wiem czy czary. Mnie bardzo przekonuje na naszej giełdzie podwójny cykl Kitchina oraz poczwórny (na przemian mocniejsza i słabsza hossa).

  1) 1994r. szczyt Mocnej hossy
  2) 2001r. szczyt słabszej hossy
  3) 2007r. szczyt mocnej hossy
  4) 2014/2015r. szczyt słabszej hossy
  5) 2021r. - szczyt mocnej hossy

  Z powyższego wnioskuję, ze jak najbardziej po słabszym relatywnie roku 2018r. gdzie może być jakaś korekta, konsolidacja od 2019r. ruszamy silnie w górę na właściwe szczyty.
  Uważam, że ta hossa, która trwa od 1.5 roku dopiero jest w fazie rozkręcania. Na razie nie ma jeszcze szerokości rynku nie ma też hiperbol wzrostowych.
  Tort (czytaj Argentyna) dopiero przed nami Panowie :P)


 • karnakufo

  WIG-Banki - albo, albo:
  www.bankfotek.pl/view/2097255

 • mac-erson

  @podczaszy1
  "@ mac-erson
  Może narysowałbyś mi tą linię trendu długoterminowego na Swig-80, która jest 2 procent poniżej."

  W poprzednim poście jest odnośnik do wykresu na dole mojego postu.

  "Zdaje się,że pękła SMA-45 na wig-u 20."

  Nie przywiązywałbym aż takiej wagi do tej średniej często u nas występują fałszywki chowania się pod nią o 1% i dopiero odwroty.
  ważniejsza jest moim zdaniem strefa 2420-2425 jako poprzedni istotny szczyt i połowa korpusu dużej białej świecy.

 • billy_the_kangoor

  @karnakufo
  Powiedzmy, że NASDAQ wybronił się, uciekł spod topora :) Na jak długo, zobaczymy.
  Jeśli W20 podąży za nim, to możesz mieć jutro faktycznie zielono.
  Pozdrawiam, b.

 • mac-erson

  @karnakufo

  Mnie intuicja mówi, że od jutra ruszamy do góry na ostatnią falkę przed właściwą korektą czyli 5tka w 5ce obecnego impulsu. Ale raczej pozostanę poza rynkiem mam co robić w mojej firmie szczyt sezonu :)

 • karnakufo

  @mac-erson
  U mnie długoterminowo sWIG80 wygląda tak:
  www.bankfotek.pl/view/2097259
  www.bankfotek.pl/view/2097258

 • slow2006

  argentyny bym nie chcial, bo co ze wzrostow na gieldzie jak waluta to papier toaletowy i niewiele mozna kupic, no moze chleb po lokalnym kursie.

 • mac-erson

  @slow2006

  Ok to zmieniam Argentynę na CDProjekt :)

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Kompletnie nie rozumiem dlaczego długoterminowa linia trendu na Swig-u ma się zaczynać w 2005 roku ale to nie ważne bo i tak pęknie.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  "@ mac-erson
  Kompletnie nie rozumiem dlaczego długoterminowa linia trendu na Swig-u ma się zaczynać w 2005 roku ale to nie ważne bo i tak pęknie. "
  Po pierwsze semi-log. Po drugie linie trendu rysujemy tak, by było jak najwięcej punktów stycznych, a więc ta linia ma jakiś sens, mimo,że tak jak pisałem, na s-ce bardziej wierzę w średnie ruchome. (Dodatkowo ta linia trendu jest dołem wideł Andrews'a).

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Nie mówię,że ta linia nie ma sensu. Mówię tylko,że to nie linia długoterminowego trendu wzrostowego. No chyba,że bocznego.
  Zgadzam się,że te długoterminowe linie na Swig-u nie mają większego znaczenia.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Jeśli ktos wierzy w takie czary, to powinien kupić sporo akcji na początku 2019 roku".
  W sumie czemu nie. Jeśli wig będzie na poziomie 600 pkt to czemu nie."

  To chyba błędne podejście. Nadal niedoskonałym, ale jednak lepszym byłoby porównanie relacji wartości WIG-u do wartości nominalnego PKB w 1992 roku i teraz. Wniosek: WIG byłby tak "tani" w relacji do nominalnego PKB jak w 1992 roku po ewentualnym spadku o nieco ponad 3/4.

  Czyli, jeśli Pan chce kupować, gdy będzie tak tanio jak w 1992 roku, to powinien Pan czekać nie na WIG=600 pkt, ale na WIG=15000 mniej więcej raczej.

  Tak tani w relacji do PKB jak w dołku z 2009 roku WIG stałby się po spadku o połowę.

  Z drugiej strony WIG stałby się tak "drogi" względem nominalnego PKB jak w 2007 roku WIG stałby się po wzroście o niecałe 100 proc.

 • bialek.wojciech

  @karnakufo:
  "Zerknijcie na Russela 2000 - prawie 2% wzrostu dzisiaj.
  Hossa u Jankesa ma się dobrze wbrew większości oczekującej na spadki. :)"

  To jest fascynujące, chociaż nie wiem do końca, co to jest (chyba nieważony cenowy indeks akcji w USA):

  stooq.pl/q/?s=^_us

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Wystarczy,że przetnie się wąs świeczki z lutego 2009 roku i ta linia przejdzie przez dołek z grudnia 2011 i dołek z sierpnia 2015 i teraz jesteśmy dużo poniżej tej linii, a w międzyczasie byliśmy i pod nią i nad nią, a tak narysowana linia miała jeszcze więcej punków stycznych niż ta mac-ersona.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Z powyższego wnioskuję, ze jak najbardziej po słabszym relatywnie roku 2018r. gdzie może być jakaś korekta, konsolidacja od 2019r. ruszamy silnie w górę na właściwe szczyty."

  To - okres 2018-2019 a la lata 2004-2005 - mnie trochę martwi, bo w takim scenariuszu raczej nici z porządnego Chinageddonu a la kryzys na EM z lat 1997-1998:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/07/Na-drodze-do-Chinageddonu.html

 • podczaszy1

  @WB
  Panie Wojtku ja tylko żartowałem, bo myślę,że Pan także.Przecież Pan dobrze pamięta giełdę z lat 1991 -1994.

 • podczaszy1

  @WB
  Dziękuję za te przykłady wig-u do PKB. Być może już nie długo /ale jeszcze na razie za wcześnie/zacznę się nad tym poważnie zastanawiać.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Panie Wojtku ja tylko żartowałem, bo myślę,że Pan także.Przecież Pan dobrze pamięta giełdę z lat 1991 -1994."

  To prawda, powtórka z lat 1992-1994 wymagałaby najpierw bankructwa państwa a la bankructwo PRL-u, a na to się raczej chyba nie zanosi. W ramach rymu pokoleniowego przetrwaliśmy - kosztem przejedzenia połowy oszczędności emerytalnych obywateli - okres pierwszych 8 lat po apogeum pokoleniowego kryzysu czyli mamy obecnie odpowiednik powiedzmy już 1983 roku (a więc bankructwo PRL-u na długach zagranicznych/stan wojenny już za nami, a przed nami rym z hiperinflacją końcowych lat PRL-u).

 • podczaszy1

  @WB
  "To- okres 2018-2019 a la lata 2004-2005-mnie trochę martwi...."
  Ja na przykład ciągle do końca nie mogę wyeliminować,że to co się dzieje od marca 2017 roku to jest jakiś tam odpowiednik wrzesień 2003- maj 2005 roku. Już jestem dosyć bliski wyeliminowania tego ale nie do końca.

 • bialek.wojciech

  ^Ale oczywiście ważniejsze są parzyste rymu czyli rym z sytuacją sprzed dwóch cykli pokoleniowych. W tym rymie jesteśmy w 17 lat po szczycie poprzedniej pokoleniowej hossy, czyli w takiej sytuacji jak w 1946 roku (1929+17). Od roku rządzi w USA TRUMan, tak jak teraz od roku rządzi TRUMp. :)

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Ja na przykład ciągle do końca nie mogę wyeliminować,że to co się dzieje od marca 2017 roku to jest jakiś tam odpowiednik wrzesień 2003- maj 2005 roku. Już jestem dosyć bliski wyeliminowania tego ale nie do końca."

  Bo to bardzo kusząca wizja:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/05/Cykl-160-miesieczny.html

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  @mac-erson
  www.bankfotek.pl/view/2097284
  Uważam,że linia na niebiesko jako najbliższa wideł Andrews'a jest najlepsza.
  Ponadto nie można myśleć tylko o maksymalizacji stycznych. Gdy wchodzimy w głąb wykresu kreśląc linie wewnętrzne to spada nam prawdopodobieństwo, że linia odbije nam ceny. Jeśli linia ma np 4 styczne to prawdopodobieństwo odbicia (abstrahując od istotności statystycznej) wynosi 100% . Gdy rysujemy linię wewnętrzną która 5 razy odbiła ceny ,ale również pozwoliła się 4 razy przeciąć to prawdopodobieństwo odbicia ceny będzie wynosiło:5/(4+5)*100=55.(55)..%. Oczywiście to przybliżenie a znaczenie ma również głębokość tego przebicia. Przy niewielkich przebiciach względem zmienności,można prowadzić linie tak by łączyły punkty zwrotne w przybliżeniu, tak-by suma odchyleń do kwadratu była jak najniższa.

 • podczaszy1

  @ Kanrakufo "Hossa u Jankesa ma się dobrze wbrew większości oczekującej na spadki".
  Z tego co pamietam to ty sam się do nich zaliczyłeś rysując nam zniesienia Fibonacciego z których ponoć wynikało,że mamy szczyt w USA.

 • idmmaximus

  Panowie jeżeli rzeczywiście hossa by potrwała do 2020 to czy akcje fang dadza rade unieść swoj cieżar jeszcze przez 3 lata ? Czy może być globalna bessa pełzająca z np dużym krachem na fangach ?

 • podczaszy1

  @ dociekliwy54
  "Uważam,że linia na niebiesko......"
  Powiedzmy,że ja także tak uważam i stąd było moje pytanie do mac-ersona o te 2 % poniżej.

 • idmmaximus

  I drugie pytanie czy hossa w stanach juz praktycznie druga najdluzsza w historii bedzie tą najdluższą ... może przy takim dodruku ...hm....

 • idmmaximus

  Panie Wojtku co się działo na rynkach USA przy takich samym poziomie bezrobcia w USA jak obecnie ?

 • bialek.wojciech

  @idmmaximus:
  "czy hossa w stanach juz praktycznie druga najdluzsza w historii bedzie tą najdluższą ... może przy takim dodruku ...hm...."

  Jeśli hossę rozumieć to jako okres wzrostu cen akcji pomiędzy recesjami, to należy porównywać obecną hossę z hossami z lat 90-tych i 60-tych (bo wtedy ożywienia były jeszcze dłuższe niż obecne). Np. hossa lat 90-tych trwała od października 1990 do marca 2000, czyli 9 lat i 5 miesięcy. Obecna trwa od marca 2009 czyli 8 lat 6 miesięcy.

  Ale na razie na horyzoncie nie widać następnej recesji, bo nie zanosi się na razie na inwersję krzywej rentowności.

 • bialek.wojciech

  @idmmaximus:
  "Panowie jeżeli rzeczywiście hossa by potrwała do 2020 to czy akcje fang dadza rade unieść swoj cieżar jeszcze przez 3 lata ? Czy może być globalna bessa pełzająca z np dużym krachem na fangach ?"

  Gdy robię czary mary na amerykańskich indeksach, to wychodzi mi zwykle szczyt hossy na akcjach w styczniu 2018. Ale może późniejsza bessa będzie miała jakiś skomplikowany przebieg (nieregularna?, jakiś trójkąt np. rozbieżny?).

 • karnakufo

  @podczaszy1
  Owszem.
  Ale czym innym jest próba łapania szczytu, jak robi to wielu w tym i ja, a czym innym jest wychwycenie przełamania istotnych wsparć, jako potwierdzenie zmiany trendu.
  Takowych przełamań na obecną chwilę brak.
  Jak widać łapanie ekstremów może być bolesne, stąd uczę się cały czas cierpliwości w czekaniu na odpowiedni sygnał . :)

 • idmmaximus

  Przyjmijmy Panie Wojtku że mamy hosse do 2020 to czy w tej hossie powinna być hossa surowcowa co za tym idzie rynkow wschodzacych czy juz w nastepnym cyklu ...kiedys pisał Pan że po bessie w nastepnym cyklu rynki wschodzące i surowce beda wiodły prym co jest logiczne przy obecnej wieloletniej hossie rynkiow rozwinietych ...

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  I dlatego ja o bessie w USA w ogóle się nie wypowiadam.

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Tzn. nie wypowiadam się od lipca 2016 roku bo wcześniej myślałem,że szczyt był w maju 2015 roku. W USA indeksy mogą sobie rosnąć i rosnąć bądż nagle przestać rosnąć i zacząć spadać.

 • podczaszy1

  Według mnie w USA mamy wzrost od lutego 2009 roku do maja 2011 roku, potem regularny kanał wzrostowy/maj-wrzesień 2011- maj 2015 - luty 2016/ i kolejny wzrost.
  Jak długi będzie ten wzrost to niby skąd mam to wiedzieć. Przed wejściem do kanału była trójka i miała ponad 100 % wzrostu. Tylko tyle wiem.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  No to różowa wersja "poszła" w diabły.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  W zasadzie tak.

 • karnakufo

  Sygnał L na kontrakcie po przebiciu oporu na godzinnym, jak widać to na malunku:
  www.bankfotek.pl/view/2097294

 • m.jagusiak

  Mało sie o tym pisze, a to ważne:

  acemarketu.com/?p=256413

 • bialek.wojciech


  @idmmaximus:
  "Przyjmijmy Panie Wojtku że mamy hosse do 2020 to czy w tej hossie powinna być hossa surowcowa co za tym idzie rynkow wschodzacych czy juz w nastepnym cyklu ...kiedys pisał Pan że po bessie w nastepnym cyklu rynki wschodzące i surowce beda wiodły prym co jest logiczne przy obecnej wieloletniej hossie rynkiow rozwinietych ..."

  U mnie hossa w USA się kończy w okolicach stycznia 2018, a okolicach października 2017 zaczyna się kitchinowa hossa na dolarze. To współgra z bessą na rynkach akcji (fala A na DM, pełna bessa na EM) i rynkach surowców 2018-2019 (fala 2-ga hossy rozpoczętej w lutym 2016). Czyli EM<DM.

  Ale potem mamy już silne spadki dolara bo zaczyna się albo ulega wznowieniu kuznetsowa bessa na dolarze (taka jak w latach 2001-2008 czy latach 1985-1992). Czyli od 2019-tego zaczyna się fala 3-cia hossy na surowcach czyli dobre inflacyjne czasy dla EM. Czyli w latach 2019-2020 mamy taką hossę na GPW jak w latach 2005-2007 czy w latach 1992-1994 (w trochę mniejszej skali). Czyli EM (Old Economy)>DM (New Economy). Podczas tej hossy DM robią jedynie wzrostową falę B bessy.

  Podczas tej surowcowo/EM hossy z lat 2020-2021 połączonej z silną bessą na dolarze tempo inflacji w USA bardzo silnie rośnie (do najwyższego poziomu od pokolenia?), FED musi ostro podnosić stopy (do najwyższego poziomu od pokolenia), i następna cykliczna bessa w latach 2021-2022 przyjmuje fazę ostrego krachu (głęboka fala C na DM krach na EM jak w latach 1994-1995 czy w latach 2007-2008 - poczwórny Kitchin).

  W latach 2022-2023 rozgrywa się więc globalna gospodarcza depresja. Najbardziej cierpią najwięksi eksporterzy - Niemcy, Chiny itp. Polska tradycyjnie, jak co pokolenie bankrutuje (a przynajmniej jest blisko). Tradycyjne jako co pokolenie, czyli ok. 34 lata po co po 1989 roku, czyli w okolicach 2023 roku zmienia się u nas znowu ustrój polityczny. Ciekawe na jaki tym razem? Na zasadzie wahadła z powrotem do komunizmu, czy też kryzys wymusza dalszą liberalizację systemu jeszcze głębszą niż w 1989 roku?

 • konsultant121

  @WB
  Dziekuje za miłą dla mnie prognozę. Chciałoby się powiedzieć: waluty wszelkich krajów łączcie się w moim zadowoleniu:)) Czekamy więc na rok 2019:) To jesli recesja inflacyjna 2022 to wtedy chyba trzeba sprzedać jena...A dolara i franka juz w 2018/19 roku.

 • mac-erson

  @bialek.wojciech
  Ta ostatnia wizja jest dokładnie zbieżna z moją na najbliższe lata.
  Bardzo ładnie to jest opisane Panie Wojtku :)

 • bialek.wojciech

  "W latach 2022-2023 rozgrywa się więc globalna gospodarcza depresja. Najbardziej cierpią najwięksi eksporterzy - Niemcy, Chiny itp. Polska tradycyjnie, jak co pokolenie bankrutuje (a przynajmniej jest blisko). Tradycyjne jako co pokolenie, czyli ok. 34 lata po co po 1989 roku, czyli w okolicach 2023 roku zmienia się u nas znowu ustrój polityczny. Ciekawe na jaki tym razem? Na zasadzie wahadła z powrotem do komunizmu, czy też kryzys wymusza dalszą liberalizację systemu jeszcze głębszą niż w 1989 roku?"

  Ale tej analogii:

  wojciechbialek.blox.pl/2013/07/WIG-w-drugiej-Grecji.html

  ... jesteśmy tam, gdzie Grecja była w 2000 roku. To sugeruje, że "dobre czasy" potrwają raczej do 2024 roku, a nie do 2020-tego. Do przemyślenia.

 • podczaszy1

  Wig dzisiaj nie pogłębił wczorajszego dna i rysuje jakiegoś trójkącika.Puka do kanału ale stoi za drzwiami i nie wchodzi.

 • podczaszy1

  Spadek do poziomu 2417 mieści się w mojej opinii jeszcze w granicach "bezpiecznego". Wyjście poniżej 2378 pkt na dzień dzisiejszy to już bessa całą gębą.

 • ewiggin

  INI = 1,7. Może wreszcie ruszymy do góry.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/09/Dolar-probuje-wrocic-do-zycia.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci