Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Dołek cyklu 40-tygodniowego za nami?

bialek.wojciech

Zacznę od zamknięcia kwestii poruszonej w tym miejscu na początku czerwca ("Najgorszy od pół roku sentyment krajowych inwestorów indywidualnych"). Ówczesną sytuację scharakteryzowałem wtedy na 5 sposobów: 1) saldo INI SII spada do poziomu przynajmniej +2,2 pkt. proc.; 2) robi to przy WIG-u 20 pozostającym nie niżej niż 6 proc. poniżej 20-tygodniowego maksimum; 3) saldo INI spada do 28-tygodniowego dołka; 4) saldo INI SII odchyla się od 20-tygodniowej średniej o przynajmniej 24 pkt. proc. i 5) 16-tygodniowa zmiana wartości INI SII spada do przynajmniej -33 pkt. proc. Zaproponowałem 5 "systemów" kupujących WIG-20 po sygnałach zdefiniowanych przez powyższe 5 warunków. Każdy z tych systemów wyposażyłem w taki sam sygnał zamknięcia długiej pozycji - wyjście salda INI SII na 15-tygodniowego maksimum.

Cztery z tych pięciu systemów było w okresie swego funkcjonowania lepszych od WIG-u 20 (co zresztą w tym okresie nie było trudno), a jeden nie był gorszy, co na początku czerwca potraktowałem jako argument za zakupami ("na podstawie powyższych ćwiczeń z historii można wysnuć ostrożnie pozytywne wnioski na temat zajmowania obecnie długiej krótkoterminowych pozycji na WIG-u 20.)"

Po 13 tygodniach padł wspomniany sygnał sprzedaży (saldo INI SII na poziomie 15-tygodniowego maksimum), więc można podsumować ówczesny pomysł. Pomimo ówczesnych obaw wynikających ze zbliżania się fazy spadkowej cyklu 40-tygodniowego ówczesne zakupy WIG-u 20 okazały się zyskowne (WIG-20 wzrósł w tym okresie o +7,5 proc.).

 

1syst2syst

3syst

4syst

5syst

 

Z tej 5-tki generalnie najlepiej wygląda system oparty na 16-tygodniowej zmianie salda INI SII. 

Oczywiście jasne jest, że nie są to prawdziwe uniwersalne systemy spekulacyjne odporne na różne warunki rynkowe. W szczególności mało elastyczne kryterium sprzedaży ("15-tygodniowe maksimum INI SII") w hossie może powodować systematycznie przedwczesną sprzedaż (chociaż już w bessie z okresu kwiecień 2015-styczeń 2016 poradziło sobie bardzo dobrze). Z pojawienia się tego sygnału sprzedaży obecnie niewiele więc - poza realizacją zysku - wynika. Można co najwyżej powiedzieć, że argumenty, które na początku czerwca przemawiały za zakupami nie są już aktualne. 

Gdy kiedyś w przeszłości pojawi się sytuacja podobna do tej z początku czerwca i wspomniana 5-tka systemów zacznie generować sygnały kupna, do tematu można będzie powrócić. 

Wracając do kwestii obecnych perspektyw rynku można podać dwa argumenty na poparcie tezy, że dołek cyklu 40-tygodniowego już został minięty, a jego faza spadkowa przyjęła na WIG-u (czy w USA) postać fali pędzącej. Po pierwsze dynamiczne wyjście Nasdaq Composite w górę z ostatnich dni rozpoczęło się 21 sierpnia dokładnie w dołku projekcji dla tego indeksu przedstawionej na początku lipca ("Krótkoterminowy scenariusz dla Nasdaqa"). Nie zgodził się poziom, ale czas jak najbardziej. 

 

6Nasdaqproj

Drugi argument brzmi następująco: w ciągu 7 sesji od dołka z 17 sierpnia WIG wzrósł o ponad 5 proc. wychodząc z 3-tygodniowego minimum. W okresie minionych 7 lat takich sygnałów było wcześniej 10 i 7 z nich sygnalizowały wyjście z dołka cyklu 20-tygodniowego (w 3 przypadkach sygnał pojawiał się poddczas ostatniej korekty wzrostowej poprzedzającej ustanowienie dołka cyklu). 

 

 

8WIGsygnalikiB

 

Jeszcze 8 dni temu niewiele wskazywało na to, że dołek cyklu 40-tygodniowego mógłby wyglądać tak dziwaczenie, ale pojawienie się powyższych sygnałów w okolicy oczekiwanego terminu dołka tego cyklu daje do myślenia. 

 

7cykleWIG

 

Również spojrzenie na indeksy takie jak DAX pozwala uwierzyć, że od wiosny mieliśmy na rynkach akcji do czynienia z elliottowską 4-tką proporcjonalną do przedbrexitowej 2-ki z wiosny ub. r., chociaż akurat w tym przypadku brak jeszcze sygnałów sugerujących zakończenie spadków. 

 

9daxx

 

W ciągu minionych 20 tygodni mWIG poruszał się w przedziale o szerokości mniejszej niż 7 proc., co w przeszłości zdarzyło się jedynie 2-krotnie. Ewentualne wyjście mWIG-u na nowy wieloletni szczyt (brakuje do tego jedynie 0,75 proc.) można będzie potraktować jako potwierdzenie rozpoczęcie fazy wzrostowej cyklu 40-tygodniowego. 

 

10mwig7proc

 

Podsumowując: można w zachowaniu rynków dopatrzyć się sygnałów potwierdzajacych hipotezę minięcia przez rynki dołka cyklu 40-tygodniowego oczekiwanego wcześniej w okolicach sierpnia-września. Siła wykazywana przez nasz rynek podczas fazy spadkowej cyklu może być intereptowana jako zapowiedź kontyuacji dynamicznych zwyżek podczas wzrostowej fazy cyklu (tożsamej z domniemaną ostatnią 5-tą falą rozpoczętej 20 miesięcy temu hossy). Z drugiej strony brak "schładzającej" rynek silniejszej korekty może czynić rynek podatnym na spadki wywoływane zewnętrzynymi wydarzeniami (chociaż strefa 2413-2425 pkt. wyznaczona na WIG-u 20 przez szczyty z maja i sierpnia wydaje się obecnie stanowić solidne wsparcie). Niezależnie od wszystkiego podczas domniemanej 5-tej fali hossy należy zachowawać ostrożność. 

 

 

 

Komentarze (159)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Odblokowac Guy-a ! Demokracja ma być a nie dyktat na blogu! Dać mu ostatnią szansę .Może nie ulegnie kolejnym prowokacjom:)"

  Panie konsultant proszę przestać dokazywać.

  Przy okazji to w młodości zdarzyło się uczęszczać na seminarium prof. Legutki z Platona i tam chyba nauczono mnie być wrogiem demokracji:

  "W demokracji, częściej niż w innych ustrojach, kłamstwo staje się najefektywniejszą metodą działania, jednocześnie pozostając niemal całkowicie bezkarne. Im więcej kłamstw, tym więcej sukcesów. Demokracja, wbrew nazwie, to nie rządy demosu, to rządy kłamczuchów, a największy kłamczuch spośród nich jest królem demokratycznego państwa."

  www.pch24.pl/sarmaci-wczoraj-i-dzis,702,i.html

 • m.jagusiak

  Wykres 3D dla EURUSD przed danymi z godz. 14.30 i ważne wnioski:

  acemarketu.com/?p=251044

 • konsultant121

  @WB
  Pełna zgoda, ale myślę że powinien Pan wyciągnąć konsekwencje wobec pana e po ostatnim jego wpisie o stanie umysłu.

 • red.007

  @ ewiggin
  Pozwolę sobie nie wchodzić z Panem w polemikę i pozostaję przy swoim zdaniu.
  Nie posiada Pan mocy intelektualnej aby mnie obrazić,ani tym bardziej wyprowadzić z równowagi,jak to uczynił Pan z Friendem.

 • resan

  @ WB
  Czy nadal spodziewamy się tąpnięcia na giełdach na początku września?
  Bo sierpień już minął .

 • red.007

  @podczaszy1
  Pisałem Ci ostatnio,ze to tylko korekta.
  Po dzisiejszych danych dolar wraca do spadków.

 • b_53

  To jednak deprymujace, że w opinii nawybitniejszego badacza cykli w naszym kraju dwa tygodnie po domniemanym dołku cyklu 40-tyg wciąż nie jest on twierdzeniem, a jedynie hipotezą.

 • billy_the_kangoor

  Posuwamy się po górnej granicy W20. volumen oraz oscylatory wskazują na tąpniecie. Nie tylko tutaj, ale również na KOSPI BUDAPEST TALLINN RIGA.
  Co do OPL, to zgodzilbym się na 7PLN.
  Take Care, Billy

 • billy_the_kangoor

  tzn. RIGA BUDAPEST oraz SEUL już pi...
  B.

 • podczaszy1

  @ red 007
  Być może ale niekoniecznie.

 • podczaszy1

  @WB
  Według mnie to nie jest 5 fala hossy jak Pan to sugeruje no ale zgadzam się,że ostrożność jak najbardziej należy zachować.

 • podczaszy1

  @WB
  Proszę przywrócić @ datika , bo chyba miesiąc karencji to mu wystarczył na przemyślenia.

 • red.007

  @podczaszy1
  Teraz trwa zabawa forexowych ludzi.
  Chodzi mi bardziej o zwątpienie jakie zasiały dane o zatrudnieniu i zmniejszeniu przeciętnego wynagrodzenia,jako braku presji inflacyjnej.
  Będzie to ciążyć dolarowi cały wrzesień.

 • podczaszy1

  @ red 007
  Na dzień dzisiejszy przekroczenie poziomu 3,61 da sygnał kupna . Na razie taki sygnał to tylko marzenie.

 • red.007

  @podczaszy1
  Technicznie tak.

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "(...) najwybitniejszego badacza cykli w naszym kraju (...)"

  Zna Pan jakichś lepszych zagranicznych? Jeśli tak, to proszę ich polecić.

 • podczaszy1

  @ red007
  Piszę o wzrostach na wig-u 20, a więc teoretycznie o spadkach USD/PLN . No ale w listopadzie-grudniu 2016 rósł wig-20 i rósł USD/PLN.

 • ewiggin

  @wb
  A zatem kolejny dołek cyklu 40-tygodniowego maj/czerwiec 2018 r. to już teoretycznie powinien być dołek fali A bessy.

 • karnakufo

  @billy_the_kangoor
  "Posuwamy się po górnej granicy W20. volumen oraz oscylatory wskazują na tąpniecie. Nie tylko tutaj, ale również na KOSPI BUDAPEST TALLINN RIGA. ...."

  Podzielam Twoją opinię.
  Pozdr

 • mac-erson

  @billy
  Ja też spodziewam się wrześniowego tąpnięcia gdzie Swig80 i MWig40 ustanowią nowe minima.
  I po fakcie pewnie będziemy się wówczas spierać gdzie liczyć dołek 40tyg. :)

  Docelowo na W20 czekam next week na nieudany atak na silną strefę oporu 2550-2570 i tam czekam z S-kami.

 • billy_the_kangoor

  bialek.wojciech
  2017/09/01 15:54:35
  @b_53:
  "(...) najwybitniejszego badacza cykli w naszym kraju (...)"
  Zna Pan jakichś lepszych zagranicznych? Jeśli tak, to proszę ich polecić.
  ,
  Podobno Abdullah Ahmed Jones z południowego Dubaju (znany również jako Quick Dow Jones) obalił tezę Elliott'a i mamy teraz 9 fal cyklu, zamiast pięciu...?
  Nie wiem, sam tego nie potwierdzam, ale coś w tym jest!!!
  Take Care, Billy

 • karnakufo

  S&P - klasyka hossy: skoki z półeczki na półeczkę i coraz wyżej:
  www.bankfotek.pl/view/2094592

 • karnakufo

  Jeszcze tygodniowy S&P - prowzrostowy:
  www.bankfotek.pl/view/2094593

 • hurry11

  @b_53

  "To jednak deprymujace, że w opinii nawybitniejszego badacza cykli w naszym kraju dwa tygodnie po domniemanym dołku cyklu 40-tyg wciąż nie jest on twierdzeniem, a jedynie hipotezą. "

  Spójrz proszę na poprzedni "dołek".
  Jeżeli mamy silny rynek to dołek cyklu nie musi wyglądać jak dołek ale np. jak spadek dynamiki wzrostów. Dokładnie tak jak teraz i w poprzednim cyklu.

 • karnakufo

  @hurry11
  "...Jeżeli mamy silny rynek to dołek cyklu nie musi wyglądać jak dołek ale np. jak spadek dynamiki wzrostów. Dokładnie tak jak teraz i w poprzednim cyklu...."

  To jest wg mnie naciąganie teorii do faktów.
  Cykl to cykl, dołek to dołek, górka to górka.
  Inaczej teoria cyklu staje się niezrozumiała do wykorzystanie i naciągana.
  Albo cykl istnieje i ma prawdziwe górki i dołki, albo go nie ma i już.
  Nie może być dołek cyklu górką, a górka dołkiem - gdy tak jest to jest to mieszanie w głowach, ja przynajmniej takiej teorii cyklów nie kupuję.

 • karnakufo

  WIGBANKI - wybicie z tego trójkąta wskaże dalszy kierunek; jak na razie wykres jest pod oporem.
  Bez wybicia górą przez ten indeks nie będzie hossy na WIG20 (obserwować i reagować):
  www.bankfotek.pl/view/2094625

 • podtworca

  Panie Wojtku może jakby nanieść te linie na Swig80 zobaczymy lepiej cykl?

 • mac-erson

  Według mojej analizy W20 (porównania podobieństwa wskaźników dziennych i tygodniowych) jesteśmy:
  - początek października 1996
  - marzec 2004
  - początek maja 2006
  - początek kwietnia 2010

  We wszystkich tych przypadkach szczyt przed nami w najbliższym czasie 1-2% wyżej a potem korekta minimum do średniej 200 sesyjnej.
  Zobaczymy czy się sprawdzi :)

 • kimsaoni

  Sądzę, że będzie dokładnie odwrotnie. Rynek szykuje się do hiperboli. Nie będzie żadnego odpuszczania przynajmniej do wygaśnięcia wrześniowej serii kontraktów. Dopiero potem ew. korekta i dalsza część surowcowej hossy. Daty 13.07 i potwierdzenie 18.07 są kluczowe na AUD/USD , który wybił się definitywnie górą z 2-letniej figury analogicznej do tej z lat 2001-2002, co powinno przyśpieszyć dynamikę hossy na EM (ze szczytem w I kw. 2018?). EUR/USD też jest już w hossie (każdy korekcyjny spadek to okazja do k EUR/USD, czyli PLN nic złego nie grozi - dla zagranicy to "hulaj dusza piekła nie ma"; na marginesie: PLN/Index wyszedł z klina zniżkującego górą i jest w hossie, sygnał w mojej szklanej kuli padł... 14.07, następnego dnia po silnym długoterminowym sygnale k na AUD/USD). Jeżeli AUD/USD nie zejdzie poniżej 0,7748 (a moim zdaniem nie zejdzie) - to nie ma co liczyć na jakieś większe spadki na rynkach EM do końca roku, a tym bardziej na WIG20.

  Życzę powodzenia niedźwiedziom, byki moich życzeń nie potrzebuję - poradzą sobie bez tego.

  A Billi też się czasem myli:).

 • karnakufo

  Wątpię, że przejdą ten opór z marszu:
  www.bankfotek.pl/view/2094646

 • karnakufo

  @kimsaoni
  Dedykuję Ci ten wykres ku większej ostrożności z hossą na AUDUSD:
  www.bankfotek.pl/view/2094647

 • red.007

  @kimsaoni
  No,no,no,śmiałe koncepcje ale zgodne z moim widzeniem,przynajmniej jeśli chodzi o główną parę.Zwróciłem uwagę na Pana wpis ze względu na daty "graniczne",ogólnie połowa lipca i to skojarzyło mi się z wpisem @ucznia diabła,który swój wpis zamieścił
  20.07.:
  " parnasus_uczendiabla
  2017/07/20 18:56:08
  Dziś nie jest akurat najlepszy moment do zajęcia długiej pozycji na Eur/usd ( będą lepsze miejsca), dla tych którzy wcześniej jej nie zajmowali, ale decyzja o dalszych losach tej pary właśnie padła. Euro w dłuższym terminie kontynuowało będzie wzrosty, minimum do okolic 1,23... "

  Zbieżność czasu dla których Panowie określają punkt zwrotny dla głównej pary ma punkt wspólny zatem jest coś na rzeczy.
  Pytanie moje do Pana:
  Jaki zakres wzrostu głównej pary i czy koniec września będzie momentem zwrotnym dla kierunku południowego czy tylko korektą.
  Będę wdzięczny za odpowiedź.:)

 • podczaszy1

  @kimsaoni
  "Rynek szykuje się do hiperboli".
  Moja koncepcja oparta na 9-letnim cyklu korekcyjnym toże to sugeruje. No ale na giełdzie różnie bywa.

 • mac-erson

  @ podczaszy1
  @kimsaoni
  "Rynek szykuje się do hiperboli".
  Moja koncepcja oparta na 9-letnim cyklu korekcyjnym toże to sugeruje."

  Jak Wasza koncepcja się spełni i we wrześniu przebijemy strefę 2550-2600 to stawiam olbrzymi kufel piwa i mówią mistrz. Jednak jak spadniemy we wrześniu poniżej 2400 to poproszę o to samo :):)
  Analizowałem wczoraj na różne sposoby i inaczej być nie może. Zasięg korekty 2220-2280.

 • karnakufo

  Zwracam uwagę na WIGBanki i potencjalny potężny RGR - teraz w budowie prawe ramię:
  www.bankfotek.pl/view/2094660

 • karnakufo

  EURUSD:
  www.bankfotek.pl/view/2094671

 • ewiggin

  @dociekliwy
  "Ależ ja nie jestem za jakąkolwiek wojną."

  - Nie pisałem, że Pan jest. Za to PIS wywołuje wojenki na wszystkich frontach, czy trzeba czy nie trzeba.

  "Jeżeli Niemcy i Francja chcą wypchnąć nasze firmy transportowe, to robią to wbrew podstawom funkcjonowania UE, mówiącym o swobodnym przepływie ludzi , towarów, kapitału. Robią to jednak z 2 powodów:
  1/
  Powód wewnętrzny- spadek notowań Pana Macrona i tamtejsze niezadowolenie społeczne oraz wybory w Niemczech."

  - Tak, niestety przez PIS, począwszy od sprawy komisji weneckiej staliśmy się czarnym ludem Europy i każdy może na nas jeździć jak na burym ośle. Jeśli tylko ktokolwiek zechce nawet populistycznie wykorzystać sprawę Polski w swoim kraju - nie ma sprawy - Waszczu i spółka dostarcza aż nadto pretekstów.

  "2/
  Powód zewnętrzny- chęć wymuszenia przez te kraje przyjęcia uchodźców w ramach relokacji..."

  - Tak, oczywiście są pewne naciski ale bezsensownie się podkładamy.

  "... jak również blokadę odśrodkowej polityki Polski w stosunku do skrajnie lewicowej ideologii UE."

  - Chyba Pan trochę przesadza. Można ją nazwać lewicową ale na pewno nie skrajnie.

 • ewiggin


  @dociekliwy c.d.
  "Otóż mi się wydaje, że na pierwszy powód nie mamy wpływu i nic nie pomoże nasze przymilanie się"
  - Nie chodzi o przymilanie się tylko o przestrzeganie we własnym kraju praworządności - co jest w moim, pańskim i wszystkich obywateli żywotnym interesie. Autorytarne zapędy Kaczyńskiego to nie są wyssane z palca fejki tylko fakty.


  " Drugi powód jest dla nas na tyle ważny, że warto dla niego ryzykować, tym bardziej, że na każde "sankcje " możemy zastosować kontrsankcje ( zbyt wiele kapitału zainwestowano w Polsce)."
  - Możemy albo nie możemy - to wymaga mocno szczegółowej wiedzy. Ja, porównując gospodarkę Niemiec i Francji do naszej, jestem mocno sceptyczny.

  " Oczywiście ta polityka jest możliwa głównie przy wsparciu administracji USA."
  - I tutaj jest pies pogrzebany: czy mamy wsparcie USA i czy jest ono wystarczające?

  "Historycznie- osiągnęliśmy znaczną siłę polityczną po epidemiach na Zachodzie w 14 w. Teraz jest podobnie z tym, że dżumę zastąpił kryzys społeczno-ekonomiczny,
  emigracja i upadek kulturalny. Powiedzmy, że otwiera się dla nas takie okienko czasowe. Jeśli uda się je wykorzystać -przetrwamy (syndrom Czerwonej Królowej)."

  - Można tylko powtórzyć pytanie: czy mamy wsparcie USA i czy jest ono wystarczające?

 • ewiggin

  @dociekliwy

  Czy mamy wsparcie USA i czy jest ono wystarczające. Proszę posłuchać co mówi na ten temat Jacek Bartosiak. Wiem, to nie żadna wyrocznia ale jego głos jest dość istotny:
  www.youtube.com/watch?v=YjqRV6G4zwU

  A tutaj o tym, jak wygląda prawdziwe wsparcie USA na przykładzie Izraela:
  www.youtube.com/watch?v=tSsnHWoqcYw

  Czy nie uważa Pan, że dużo rozsądniej jest najpierw mieć realne wsparcie i dopiero na jego podstawie stawać na pierwszej linii frontu przeciw Niemcom i Francji?

 • ewiggin

  I tutaj ciekawy głos Ziemkiewicza:

  "Jeszcze w marcu 1939 Polska była jedynym obok Włoch i Japonii państwem (!) które oficjalnie uznało rozbiór Czechosłowacji - a w kwietniu nagle Beck zawarł antyniemiecki sojusz z Wielką Brytanią, na wieść o którym Hitler, wedle naocznych świadków, wściekł się tak, że gryzł dywan, przysięgając, że zmiecie Polskę i Polaków z powierzchni ziemi..."
  "... Ściągając na siebie Hitlera, który pierwotnie wybierał się na Zachód, ocaliliśmy sojuszników, za co ci udzielili nam cennej lekcji, że w polityce coś takiego jak wdzięczność nie istnieje."

  "Takich błędów nie popełnia się bezkarnie. A skoro się je popełniło i zapłaciło straszliwą cenę, pokolenia przyszłe powinny je przepracować, zrozumieć, rozliczyć..."
  "...Nie zauważacie Państwo, jak bardzo wciąż tkwimy w tym samym, przedwrześniowym myśleniu? To błąd."

  fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-nigdy-wiecej-wrzesnia,nId,2435215

 • olejgujnar

  @ewiggin
  Nie wiem jak Ty sobie wyobrażasz stanie się bogatym, niezależnym krajem i jednocześnie słuchanie poleceń innych i siedzenie cicho. To co proponuje w Polsce cała ta po-magdalenkowa hołota to gwarancja marazmu i rozkradania Polski przez różnego rodzaju mafie, co widzieliśmy przez ostatnie 25+ lat. Niemcy i Francja krzyczą i używają do tego zastępów swoich podwładnych w polskich mediach i polityce, bo nie podoba im się, że teraz będą się musieli liczyć z naszym zdaniem. To co piszesz to obrona ich interesów a nie dbanie o nasze.

  ""... jak również blokadę odśrodkowej polityki Polski w stosunku do skrajnie lewicowej ideologii UE."

  - Chyba Pan trochę przesadza. Można ją nazwać lewicową ale na pewno nie skrajnie. "

  Bo przymus przyjmowania półdzikiej hołoty bez ograniczeń i kontroli, której najwyższą aspiracją jest wysadzenie się w powietrze lub poderżnięcie gardła jak największej liczbie bezbronnych ludzi, to są wyważone umiarkowane poglądy polityków czujących się odpowiedzialnymi za Europę i jej mieszkańców.

 • karnakufo

  PKOBP pod oporem, a na miesięcznym padł sygnał S:
  www.bankfotek.pl/view/2094680
  www.bankfotek.pl/view/2094683

 • ewiggin

  @olejgujnar
  "Niemcy dominują nas gospodarczo od ponad 25 lat, za rządów słońca Peru np. blokowali Ursus przed wejściem na ich rynek, tak samo jak Francuzi, od zawsze robią wszystko, by powstrzymać rozwój Szczecina / Świnoujścia, itd... Robili to, gdy mieliśmy rzekomo świetne stosunki z nimi pod wodzą donaldinia, robią to teraz. Różnica jest taka, że wtedy Tusk i reszta bandy współpracowali z nimi przeciwko naszej gospodarc\e, a teraz mamy odwagę powiedzieć, że coś nam nie odpowiada."

  - Jednak współpraca jest lepsza od wymachiwania szabelką, bo za rządów PO Niemcy też miały zakusy na nasze firmy transportowe a Tusk tę sprawę załatwił.
  A co do odwagi - odpowiem cytatem z linkowanego powyżej tekstu Ziemkiewicza:

  "A jak się sobie samemu tych bajek naopowiada i się samemu ich nasłucha, to się znowu uprawia politykę opartą na chciejstwie, przekonaniu o tym, że wygrać musi to co słuszne, i że z tego, co nam się należy, nie oddamy ani guzika. I mieć gdzieś przestrogi wołającego przed laty i do dziś na puszczy Dmowskiego, że w polityce nie istnieją w ogóle pojęcia słuszności i jej braku, a tylko siła i brak siły, interesy, "co nam możesz zrobić?" i "co nam możesz dać?". I że "zgubny jest ten nasz nawyk by rozumieć politykę li tylko jako głośne deklarowanie, czego chcemy, i równie głośne protestowanie przeciwko temu, czego nie chcemy".

 • ewiggin

  @olejgujnar
  "Nie wiem jak Ty sobie wyobrażasz stanie się bogatym, niezależnym krajem i jednocześnie słuchanie poleceń innych i siedzenie cicho."

  - Nie mówię, że należy słuchać cudzych poleceń, tylko, że można trochę udawać, że się słucha - tu pójść na kompromis, tam coś przedłużyć, gdzie indziej wynegocjować - i wszystko to w kuluarach a nie na scenie. Jest takie powiedzenie, że pieniądze lubią ciszę. Trzeba się bogacić i zbroić po cichu a potem dopiero stanąć przygotowanym do walki.

  "To co proponuje w Polsce cała ta po-magdalenkowa hołota to gwarancja marazmu i rozkradania Polski przez różnego rodzaju mafie, co widzieliśmy przez ostatnie 25+ lat. Niemcy i Francja
  krzyczą i używają do tego zastępów swoich podwładnych w polskich mediach i polityce, bo nie podoba im się, że teraz będą się musieli liczyć z naszym zdaniem."

  - Jeśli mowa o pomagdalenkowej chołocie, to zauważ, że Kaczyńscy jak najbardziej się do niej zaliczają, ale teraz mówimy o polityce obecnego rządu. Piszesz, że teraz UE będzie musiała się liczyć z naszym zdaniem - a niby dlaczego ma się liczyć? Bo Waszczu objawił światu, kto pierwszy zaczął jeść widelcem? Jest właśnie dokładnie odwrotnie - sami się izolujemy debilną polityką i darciem mordy - i nikt się z naszym zdaniem nie będzie liczył. Myślisz, że jak cherlak nakrzyczy na osiłka to ten się będzie z nim liczył? - ja myślę, że raczej da mu kopniaka w d.

 • olejgujnar

  @ewiggin znów nie dał rady przeczytać kawałka tekstu ze zrozumieniem:

  Ja napisałem: "Tusk i reszta bandy współpracowali z nimi (czyt. Niemcami) przeciwko naszej gospodarce, a teraz mamy odwagę powiedzieć, że coś nam nie odpowiada."
  Na co ewiggin "Jednak współpraca jest lepsza od wymachiwania szabelką ..."

  Czyli wg ewiggina lepiej, że Tusk i s-ka współpracowali z Niemcami przeciwko Polsce, niż że PiS broni naszych interesów. W sumie to mnie nie dziwi.

  Napisz nam proszę, jak to Tusk obronił nasze firmy transportowe. Możesz też opisać, jak to strategia siedzenia cicho i wypełniania poleceń pomogła nam rozbudować innowacyjność, odblokować Świnoujście, poprawić obronność, zapobiec Nord Stream, itd. Podaj mi jeden sukces rządu PO, który osiągnęli na arenie międzynarodowej, jedną dobrze podpisaną umowę. Bo ja Ci mogę podać wiele ich porażek, sytuacji, w których byli absolutnie bezradni, w których działali wbrew naszemu interesowi.

  Podaj mi też przykłady na wymachiwanie szabelką. Bo ja widzę obronę naszych interesów, protestujemy w sprawach ważnych, które są niezbędne do wejścia na wyższy szczebelek drabiny.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Na Twój ostatni wpis nie odpowiem - szkoda czasu.

 • olejgujnar

  @ewiggin
  "Nie wiem jak Ty sobie wyobrażasz stanie się bogatym, niezależnym krajem i jednocześnie słuchanie poleceń innych i siedzenie cicho."

  "- Nie mówię, że należy słuchać cudzych poleceń, tylko, że można trochę udawać, że się słucha - tu pójść na kompromis, tam coś przedłużyć, gdzie indziej wynegocjować - i wszystko to w kuluarach a nie na scenie(...)"

  Konkrety, jakie jeszcze kompromisy powinniśmy zrobić, w których kwestiach udawać, itd... I co to by nam dało. Konkretnie.

  "- Jeśli mowa o pomagdalenkowej chołocie, to zauważ, że Kaczyńscy jak najbardziej się do niej zaliczają, ale teraz mówimy o polityce obecnego rządu. "

  Kaczyńscy wielokrotnie się odcięli od magdalenki i jej ustaleń. Ja bym oczywiście chciał, aby cięli komuchów znacznie bardziej, ale rzeczywistość jest taka, że mamy do wyboru kolaborantów, którzy się z komuchami dogadali i z nimi do dziś prosperują, albo Kaczyńskich. Reszta sceny politycznej to niepewny plankton.

  "Piszesz, że teraz UE będzie musiała się liczyć z naszym zdaniem - a niby dlaczego ma się liczyć? Bo Waszczu objawił światu, kto pierwszy zaczął jeść widelcem? Jest właśnie dokładnie odwrotnie - sami się izolujemy debilną polityką i darciem mordy - i nikt się z naszym zdaniem nie będzie liczył. Myślisz, że jak cherlak nakrzyczy na osiłka to ten się będzie z nim liczył? - ja myślę, że raczej da mu kopniaka w d. "

  Znów nie dałeś rady doczytać, pisałem o Francji i Niemczech, ale niech Ci będzie, wiem że czytanie Ci ciężko idzie. Otóż muszą się z nami liczyć, bo jesteśmy członkiem UE, jednym z większych państw w UE. Mamy głos i nikt go nam nie odbierze. A dotychczas nie musieli, bo my zawsze mówiliśmy to, co Niemcy chciały usłyszeć.

  Podaj mi przykłady na izolację Polski na arenie międzynarodowej. Konkretne. Że nas Macron nie odwiedził? Albo że Timmermans się gniewa? To mała cena za bezpieczeństwo wewnętrzne czy za anulowanie rażąco niekorzystnego kontraktu na caracale.

 • olejgujnar

  @ewiggin

  "Na Twój ostatni wpis nie odpowiem - szkoda czasu."

  Haha. Znaczy nie potrafisz opisać jak o Tusk bronił naszej transportówki, nie podasz przykładów na wyjątkową skuteczność strategii siedzenia cicho i wypełniania poleceń, te legendarne sukcesy rządu PO na arenie międzynarodowej nadal pozostaną tajemnicą. Wymachiwania szabelką czy przykładów na izolację też nie zdefiniujesz.

  Idź obejrzyj sobie tefałen, to Cię ukoi.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  """Na Twój ostatni wpis nie odpowiem - szkoda czasu."

  Haha. Znaczy nie potrafisz opisać jak o Tusk bronił naszej transportówki..."

  - Znaczy nie mam czasu ani ochoty reagować na chamskie zaczepki a la @guyfawkes. Żegnam.

 • olejgujnar

  @ewiggin

  """Na Twój ostatni wpis nie odpowiem - szkoda czasu."

  Haha. Znaczy nie potrafisz opisać jak o Tusk bronił naszej transportówki..."

  - Znaczy nie mam czasu ani ochoty reagować na chamskie zaczepki a la @guyfawkes. Żegnam. "

  Tak wiem, nie ma nic bardziej chamskiego niż spytanie zwolennika PO o osiągnięcia 8 lat rządów PO-PSL. Bardzo przepraszam.

 • karnakufo

  Macron zakończył hossę Francuza (i dlatego spadają mu sondaże): :)
  www.bankfotek.pl/view/2094693

 • karnakufo

  Na NIKKEI też już pozamiatane:
  www.bankfotek.pl/view/2094706

 • red.007

  @karnakufo
  Masz może pod ręką tygodniowy EUR/GBP?

 • karnakufo

  @red.007
  "@karnakufo
  Masz może pod ręką tygodniowy EUR/GBP?"

  Służę:
  www.bankfotek.pl/view/2094717
  www.bankfotek.pl/view/2094718
  www.bankfotek.pl/view/2094719
  www.bankfotek.pl/view/2094721

 • red.007

  @karnakufo
  Dziękuję uprzejmie.
  No cóż,jeszcze tylko na tygodniowym jest szansa na odbicie i wzrosty ale to będzie chyba trudne.

 • teka52

  Panie Wojtku, nowy rok szkolny się zaczyna, czas aby powróciły tutaj posty zmuszające do myślenia. Jestem przekonany, że Pan także ma dosyć semantycznego bełkotu pozbawionego treści, goszczącego w mediach, na portalach społecznościowych..... i niestety w niektórych komentarzach tutaj zamieszczanych. Był czas, że Pana blog gromadził ludzi myślących, wierzę, że tak może być ponownie. Piłka jest po Pana stronie.
  Zwracam się z prośbą o odblokowanie Guy-a, proszę zauważyć, że nie jestem osamotniony w tej kwestii.
  W rewanżu Guy załatwi drugą amerykańską brygadę pancerną, która rozlokowałaby się w Polsce na przełomie roku - to jest poważna oferta.

  Tymczasem kilka obrazków Guy-a. Nawet gdyby te prognozy okazały się fałszywe to i tak obrazki są bardzo cenne, ponieważ jak Pan dobrze wie, nawet najbardziej przekonywujące kłamstwa, są uszyte z kawałków prawdy..... sztuką jest wyłuskać te kawałki - kto mądry, ten potrafi:

  Tu jest ta krawędź chmury na miesięcznym, na indeksie euro
  invst.ly/4-6m5

  Dolar jest dość poważnie wyprzedany, ale zdaniem Guy-a, nie skończył trendu.
  invst.ly/4-6zw
  invst.ly/4-6-g

  Na dziennym i tygodniowym świeczki są nieprzyjemne, nie da się ukryć, na poziomie luki (zielonym)... Na miesięcznym zderzenie z miesięczną chmurą.
  fxpro.ctrader.com/c/Ffyrn

  fxpro.ctrader.com/c/Jfyrn

  fxpro.ctrader.com/c/bfyrn

  Podobne wrażenie na indeksie euro:

  invst.ly/4-6gq

  Ale na miesięcznym jesteśmy na krawędzi chmury ze wskazaniem na wybicie, po ładnych dywergencjach wzrostowych.

  W sumie krótkoterminowo słabo, może być trend korekcyjo-horyzontalny, a średnio terminowo dobrze. Giełda też powinna się horyzontalnie korygować na poziomie ''2600'', w żółtej strefie. Tak mi się wydaje.

  fxpro.ctrader.com/c/dfyrn

 • teka52

  P.S.
  Z pewnych względów guyfawkes13 nie może ingerować w traktat polsko - brytyjski, poza tym gwiazda śmierci nie wchodzi w grę zanim nie będzie podwojonego PKB, a w ogóle, to wyznaczona przez Pana cena odblokowania jest zaporowa - nie mieści się w uczciwych standardach handlowych (fair trade).

 • billy_the_kangoor

  @Teka52
  Zamiast polityka,czy USD proponuje zainteresować się waluta w kraju, w którym Pan mieszka (przynajmniej tak wynika z Pana wpisów). CAD, o którym ostatnio tu nie ma mowy, będzie miał (ma)....historyczny dołek.
  Nie mieszka Pan tutaj, a niestety, coraz bardziej śmieszą mnie wypowiedzi imigrantów (czyli tzw. "Uchodźców", zgodnie z prawem UE) odnośnie Polski.
  Życzę Więcej Zdrowego Rozsądku.
  Take Care, Billy

 • teka52

  Raz (3 lata temu) napisałem, że wyjeżdżam na jakiś czas, po czym dwa razy w tym roku, napisałem, że wróciłem w grudniu 2016.
  Skoro odnosi się Pan do mojej prywaty to Życzę Więcej Zdrowej Spostrzegawczości..... a najlepiej, to proszę pomijać moje prywatne sprawy.

  W meritum - uważam, że jest wiele ciekawych walut, nie tylko CAD.
  Co Pan na to? : Wzrost cen, niskie obroty. Odpowiedź jest oczywista. Będzie się działo, oj będzie......

  next.gazeta.pl/next/7,151003,22307973,tajemniczy-run-na-akcje-szwajcarskiego-banku-centralnego.html#BoxBizLinkImg

  SNB nie można przejąć. Ma ograniczenia w statucie. Akcjonariusze tam nie rządzą. Ale SNB to teraz największy spekulant na Wall Street. Po tym jak bronił kurs CHF uzyskał miliardy EUR i musiał je na coś wydać. Jest zapakowany w akcje największych spółek. W wielu z nich jest największym udziałowcem.
  SNB jest no 8 jeśli chodzi o wartość pakietów akcji spółek z Wall Street. Najprawdopodobniej mają jakiś deal z FED.

  seekingalpha.com/article/4098071-still-buying-equities

  guyfawkes13 na dniach, odnośnie CAD mówił:
  Na CAD już jest późno, USD/CAD jeszcze trochę spadnie w miarę jak ropa będzie szła do góry, ale ropa nie pójdzie za dużo.
  fxpro.ctrader.com/c/K5Frn

  fxpro.ctrader.com/c/M5Frn

  Pozdrawiam i zapraszam do klubu tęskniących za Guyem.

 • ewiggin

  @teka52
  Ja chciałbym się zapisać. Ile wynosi wpisowe, czy wydajecie legitymacje, kiedy jest najbliższa tęsknica?


 • resan

  @ WB
  Jak się ma projekcja SP500 / Najwyższa pora na korektę / z obecną sytuacją na rynku
  i domniemanym dołkiem na Nasdaqu ?

 • mac-erson

  @resan
  Na razie wszystko w projekcjach aktualne. Szczyty w sierpniu i teraz 5-10% korekta wrzesień - październik.
  Trzeba poczekać:)

 • karnakufo

  Dzisiaj u nas dzień odwrotu - spadki.:)

 • mac-erson

  @karnakufo
  Mnie przed odwrotem naszego rynku na południe wychodził jeszcze nieudany atak na strefę 2550-2570. Dlatego spadki tak, ale dzień odwrotu moim zdaniem jeszcze nie :).
  Nasze giełda lubi sobie często kroczyć własnymi ścieżkami...

 • karnakufo

  @mac-erson
  Być może będzie ten wariant, o którym piszesz.

 • kimsaoni

  To ciekawe. Każdy z nas zupełnie inaczej widzi ten rynek. I to jest piękne w tej robocie:). Moim zdaniem na Koniach jest flaga z zasięgiem 180 pkt., co daje jakieś 2700 licząc z grubsza. Dopiero na tym poziomie rynek zorientuje się, że nie chce spadać. A potem może być jeszcze ciekawiej:).

 • karnakufo

  Czyżby to już było w cenach - brak euforii?
  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkb-polski-moodys-prognozy-rating-budzet,167,0,2361511.html

 • m.jagusiak

  Trójkąt na WIG20:

  acemarketu.com/?p=251479

 • konsultant121

  Jakby nie liczyc, wynik funkcji hossy (pis) y=hossa (pis: 2016/2017)=1,57 jest większy od wyniku funkcji hossy (po) z=hossa (po:2012/2014/2015)= 1,53 :))

 • konsultant121

  Wynik funkcji hossy to wartość WIG w szczycie do wartosci WIG w dołku cyklu Kitchina wg cyklu władzy PIS i PO:)

 • dociekliwy54

  @konsultant121
  Nie wiem, czy to elegancko, ale nie mam żadnych zobowiązań na tej stronie.
  wykresygieldoweblog.wordpress.com/

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Chyba miałem rację z tym trójkącikiem na wig-u 20.

 • dociekliwy54

  podczaszy1
  "Chyba miałem rację z tym trójkącikiem na wig-u 20".
  Na to wygląda, choć proporcje (zwłaszcza b/d) są dalekie od trójkąta TFE.
  Załóżmy, że to również trójkąt TFE. Powinien wystąpić jako fala 4. A gdzie fala 2 wg. Pana?

 • stojeipatrze.pl

  Panie Wojciechu

  Majac na uwadze boom i rekordowe nastroje to ile nam na giełdach zostalo do spadkow? Czy to juz nie ten moment lub lada moment?

  stojeipatrze.blogspot.com/2017/09/ale-wkoo-jest-wesoo-swiat-szczegolnie.html

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Nie twierdziłem,że to trójkąt z TFE. Swoje zdanie na temat tej teorii wyrażałem już wielokrotnie.

 • dociekliwy54

  Dnia 20 marca 2015 roku nastąpiła równonoc wiosenna. Również tego samego dnia wystąpił nów księżyca. Tym sposobem wystąpił warunek konieczny dla październikowego załamania rynków w październiku 2017r. (Ch. Carolan).

 • slow2006

  stojeipatrze.pl
  stojeipatrze.blogspot.nl/2017/09/ale-wkoo-jest-wesoo-swiat-szczegolnie.html

  fajne wykresy, tylko podsumowanie odnoszace sie do polityki, to takie blah wg mnie, bo tematyka gospodarcza a tu o pisie, lol. generalnie nie wiem jaki jest wydzwiek twojego wpisu, ze jest dobrze bedzie lepiej, czy jest za dobrze bedzie zle, zamiast napisac to w podsumowaniu, pozaliles sie na pis :D wg mnie jak bezrobocie wzrosnie i to znaczaco dobrze ze emeryci beda siedziec w domu, odnosnie twojego podsumowania ;)

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  "Nie twierdziłem,że to trójkąt z TFE. Swoje zdanie na temat tej teorii wyrażałem już wielokrotnie. "
  Wiem, wiem, tak tylko miałem nadzieję, że wciągnę Pana do tej dyskusji.

 • m.jagusiak

  Mało kto zauważa i analizuje teraz obrót na GPW, a jest co...

  acemarketu.com/?p=251583

 • podczaszy1

  Na Swig-u broni się SMA-45 na wykresie tygodniowym. Nic nie wskazuje na to,że ta obrona będzie skuteczna.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  No więc jeśli brak Panu 2 tzn,że jest ona teraz formowana, a więc nie trójkąt tylko podniesiony prostokąt, a więc teraz spadek w okolice 2500 pkt.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  "No więc jeśli brak Panu 2 tzn,że jest ona teraz formowana, a więc nie trójkąt tylko podniesiony prostokąt, a więc teraz spadek w okolice 2500 pkt."
  No właśnie, to jest możliwe z tym, że ja oczekuję raczej piątki w ostatniej fazie spadku.
  Dlatego może zejść trochę niżej.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Jeśli założenie ,że to 2 jest prawdziwe to niby powinno to być 2495 pkt. No ale to takie czarowanie nic więcej.

 • podczaszy1

  Jeśli Mwig-40 zejdzie poniżej 4840 pkt na koniec tygodnia to chyba zacznę grać tam na krótko. Raz już spróbowałem w maju ale bez powodzenia.

 • karnakufo

  Ja już na S.

 • ewiggin

  Jeśli to jest prawda, to czekają nas spore problemy:
  www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny-wypowiedza-posluszenstwo-dolarowi-Ropa-rozliczana-w-juanach-7541461.html

 • mac-erson

  @karnakufo
  Ja już też na S weszła mi 1/3 S-ek bo stałem po 50,60,70 Ale zawsze.
  Dodatkowo zakupiłem dzisiaj na korekcie Boś-a bo wybicie od kilku dni na potężnych obrotach i pewnie rusza w podobnym kierunki jak getin :)

 • mac-erson

  I zamierzam trzymać s-ki na dłużej tak jak pisałem spodziewam się szybkiej korekty o ponad 10%

 • karnakufo

  Idealne miejsce na wejście w eS na podbiciu:
  s26.postimg.org/gfnmenwkp/05_09_2017_WIG20_1h.jpg
  s26.postimg.org/svkc8epwp/05_09_2017_WIG20_d.jpg

 • podczaszy1

  @ macerson
  Też mam tą "gadzinę"/BOS/ i obawiam się,że zrobiła podwójny szczycik i się cofnęła.

 • podczaszy1

  Najbardziej wkurza mnie GTC . Takiego żółwia to jeszcze nie widziałem.

 • dociekliwy54

  Wsparcia na WIG20 ze zgęszczeń fibo:
  2498
  2490
  2460
  2437
  2415

 • dociekliwy54

  Jeszcze 2477

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "A co jeżeli SP500 i Dax są już w bessie?
  To chyba nie dobry prognostyk dla mWiG, bo tam kampania trwa od lutego i czekamy na kierunek.
  Opisywana przez Pana słabość maluchów, średniaków i szerokiego rynku, przy wzrostach blue chipów wskazuje czego można się spodziewać."

  Słabość szerokiego rynku (cenowy) i małych spółek, dywergencja S&P 500 z DAX-em i brak większej niż 6 proc. korekty (jak w okresie od wiosny 2010 do wiosny 2011) to wygląda jak skrzyżowanie szczytów z wiosny 2011 i wiosny 2015 czyli przygotowanie do tąpnięcia.

  Można to też podpiąć pod wzorzec dekadowy. W 2007 roku małe zrobiły szczyt w lipcu, a duże dopiero w październiku. 10, 20 i 30 lat temu wrzesień był wzrostowy a tąpnięcie przychodziło dopiero w październiku.

  Można by w związku z tym dokonać ekwilibrystycznej sztuczki i uznać, że w sierpniu był dołek cyklu 40-tygodniowego, ale fala wzrostowa potrwa tylko do początku października, a potem przyjdzie tąpnięcie a la październik 2007, październiku 1997 czy październik 1987.

  Ale cały czas nie bardzo do tego pasuje sentyment indywidualnych inwestorów (saldo AAII -14,9 pkt. proc.).

  No i cenowy w USA (bo to chyba znaczy "US STOCKS PRICE" na Stooqu wystartował w drugiej połowie sierpnia w stylu przypominającym początek fazy wzrostowej cyklu 40-tygodniowego:

  stooq.pl/q/?s=^_us&c=1y&t=c&a=lg&b=1

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "Czy nadal spodziewamy się tąpnięcia na giełdach na początku września?
  Bo sierpień już minął."

  W ramach wzorca dekadowego od 80 lat kupując S&P 500 5 września można było zarobić w ciągu następnych prawie 5 miesięcy najwyżej 6,3 proc., a stracić maksymalnie 34,2 proc. Ostatnie 2 lata wykazują najwyższą korelacją z 1987, 1997 i 2007 czyli z 2-letnimi przebiegami z ostatnich 3 dekad. W każdym z tych 3 przypadków wzrost trwał przez następne 19-24 sesje, a potem przychodziło tąpnięcie.

  W 7 z 8 ostatnich dekad S&P 500 był w pół roku po 5 września niżej o przynajmniej o 6,7 proc., a jedyny przypadek kiedy tak nie było, to był 1997 roku, kiedy w październiku wybuchł kryzys azjatycki.

  Czyli to historycznie ryzykowana część dekady (chociaż nikt nie wie chyba dlaczego).

  Ale czy to ryzyko się i tym razem zmaterializuje?

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "A zatem kolejny dołek cyklu 40-tygodniowego maj/czerwiec 2018 r. to już teoretycznie powinien być dołek fali A bessy."

  Tak by było "po bożemu", ale rynek się zachowuje nietypowo (brak "porządnej" 4-ki tam gdzie powinna być).

  Przy okazji jeśli cofniemy się o jeden 40-miesięczny Kitchin wstecz to trafiamy na maj 2014. Wtedy sWIG też już spadał od pół roku dokładnie tak jak i teraz. Wtedy dołek sWIG-u był 3 miesiące później w sierpniu 2014 i resztę bessy sWIG- stał generalnie w miejscu. DAX wtedy zaliczył roczne minimum z październiku 2014 i zaczął - po raz ostatni - silnie rosnąć.

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "Panie Wojtku może jakby nanieść te linie na Swig80 zobaczymy lepiej cykl?"

  sWIG wydaje mi się mniej regularny od WIG-u pod tym względem.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Według mojej analizy W20 (porównania podobieństwa wskaźników dziennych i tygodniowych) jesteśmy:
  - początek października 1996"

  To jest ta wersja:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/3ChinextKospi.png

  wojciechbialek.blox.pl/2017/07/Na-drodze-do-Chinageddonu.html

  ... i pół roku po sygnale na RSI(28):

  wojciechbialek.blox.pl/resource/INIndRSIcieki.png

  wojciechbialek.blox.pl/2017/02/Cykl-6-66-letni-przyczyna-sily-rynku-akcji.html

  "- marzec 2004"

  Szczyt Kitchina był wtedy w kwietniu 2004 (a obecnie "powinien" być - odliczając od szczytów 3 ostatnich faz wzrostowych - "ortodoksyjnym" szczytem hossy we wrześniu 2014) pomiędzy lipcem 2017 a styczniem 2018

  ... i pół roku po sygnale na RSI(28):

  wojciechbialek.blox.pl/resource/INIndRSIcieki.png

  wojciechbialek.blox.pl/2017/02/Cykl-6-66-letni-przyczyna-sily-rynku-akcji.html


  "- początek maja 2006"

  Wtedy BoJ wycofał się z QE a obecnie ma zacząć - ale łagodnie, a nie gwałtownie jak Japończycy - robić to FED.

  ... i pół roku po sygnale na RSI(28):

  wojciechbialek.blox.pl/resource/INIndRSIcieki.png

  wojciechbialek.blox.pl/2017/02/Cykl-6-66-letni-przyczyna-sily-rynku-akcji.html


  "- początek kwietnia 2010"

  Nasza gospodarka przypomina mi obecnie 2010 rok, w tym roku chciałem jakiegoś Flash Crashu, ale na razie nic z tego nie wyszło.

 • bialek.wojciech

  @kimsaoni:
  "Sądzę, że będzie dokładnie odwrotnie. Rynek szykuje się do hiperboli. Nie będzie żadnego odpuszczania przynajmniej do wygaśnięcia wrześniowej serii kontraktów. Dopiero potem ew. korekta i dalsza część surowcowej hossy. Daty 13.07 i potwierdzenie 18.07 są kluczowe na AUD/USD , który wybił się definitywnie górą z 2-letniej figury analogicznej do tej z lat 2001-2002, co powinno przyśpieszyć dynamikę hossy na EM (ze szczytem w I kw. 2018?). EUR/USD też jest już w hossie (każdy korekcyjny spadek to okazja do k EUR/USD, czyli PLN nic złego nie grozi - dla zagranicy to "hulaj dusza piekła nie ma"; na marginesie: PLN/Index wyszedł z klina zniżkującego górą i jest w hossie, sygnał w mojej szklanej kuli padł... 14.07, następnego dnia po silnym długoterminowym sygnale k na AUD/USD). Jeżeli AUD/USD nie zejdzie poniżej 0,7748 (a moim zdaniem nie zejdzie) - to nie ma co liczyć na jakieś większe spadki na rynkach EM do końca roku, a tym bardziej na WIG20.

  Życzę powodzenia niedźwiedziom, byki moich życzeń nie potrzebuję - poradzą sobie bez tego.

  A Billi też się czasem myli:)."

  Nie zgadza mi się w tym jedna rzecz: w okolicach października powinien zostać ustanowiony dołek dolara w ramach cyklu Kitchina:

  wojciechbialek.blox.pl/2013/09/Cykl-Kitchina-na-dolarze-amerykanskim.html

  ... co raczej pasuje do zamiarów FED dalszego zaostrzania polityki pieniężnej (ale oczywiście tego typu "racjonalne" argument, nie mogą być rozstrzygające :) ).

 • billy_the_kangoor

  teka52
  2017/09/02 22:35:52
  W meritum - uważam, że jest wiele ciekawych walut, nie tylko CAD.
  Co Pan na to? : Wzrost cen, niskie obroty. Odpowiedź jest oczywista. Będzie się działo, oj będzie......
  next.gazeta.pl/next/7,151003,22307973,tajemniczy-run-na-akcje-szwajcarskiego-banku-centralnego.html#BoxBizLinkImg
  SNB nie można przejąć. Ma ograniczenia w statucie. Akcjonariusze tam nie rządzą. Ale SNB to teraz największy spekulant na Wall Street.
  ,
  Witam.
  1) CAD - w tym temacie myli się Pan - będzie jeszcze jedno dobre tąpnięcie.
  Co do innych walut, to staram się nie pisać zbyt wiele. Fakt, iż jestem zmuszony nimi posługiwać się, to już inna sprawa. Wykres dotyczył tylko USDCAD, a to nie wszystko.
  2) SNB - hmmm. No Comments!
  ...powinienem skierować w Pana stronę co najmniej 10 istotnych pytań odnośnie Confederatio Helvetica, ich położenia na mapie, historii, czy zachowania samych obywateli CH. Tego nie uczynię, ponieważ nie chciałbym tutaj używać niecenzuralnych słów.
  3) @All
  Najbliższy kryzys nie nadejdzie ani z Chin, Korei, Rosji, czy Ukrainy. Pojedyncze ataki terrorystyczne zejdą na dalszy plan w obliczu tego, co stanie się na Top-10 kilku spółek z NDQ. Początkowo zasiana zostanie plotka odnośnie jednej z nich, po której indeksy spadną, a później powinny wspiąć się ostatni raz na maximum. Po tym nadejdą już tylko fakty, które przeleją się na 3-5 spółek z grona byłego prezydenta USA.
  Grüss Gott Tschüssli!
  Billy

 • podczaszy1

  Według mojego najbardziej optymistycznego scenariusza wzrosty na wig-u i wig-u 20 powinny trwać do końca pażdziernika 2017 roku. Co dalej to na razie nieważne. Podkreślam,że jest to najbardziej optymistyczny scenariusz.

 • podczaszy1

  Jeśli rynek jest naprawdę silny to nie powinien spaść nawet do 2495 pkt.

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "Jak się ma projekcja SP500 / Najwyższa pora na korektę / z obecną sytuacją na rynku
  i domniemanym dołkiem na Nasdaqu ?"

  Na razie jedyny kompromis jaki przychodzi mi do głowy to coś a la wrzesień 2007 (decennial pattern). Nasdaq zrobił wtedy dołek 16 sierpnia i zaczął dynamicznie rosnąć. Ten dołek wypadł w aż 13 miesięcy po dołku z lipca 2006 i 5 miesięcy po dołku z marca 2007 i należało go raczej zinterpretować jako dołek cyklu 40-tygodniowego. Wtedy wzrost trwał do końca października, a potem przyszła Wielka Bessa.

  Teraz dołek (chociaż nie tak wyraźny jak w sierpniu 2007) wypadł 21 sierpnia, są podejrzenia, że to dołek cyklu 40-tygodniowego i Nasdaq ruszył poźniej do góry w miarę dynamicznie.

  Pozostaje kwestia elliottowskiego rozpisania Nasdaqa. W jednej z interpretacji (niezbyt kontrowersyjnej) duża 2-ka była w latach 2010/11, a 4-ka w latach 2015/16. Czyli od 20 miesięcy mamy 5-tkę.

  Zawsze sądziłem, że 1-ka i 2-ka w tej dużej 5-tce to był okres od lutego do czerwca 2016. Potem zeczęła się 3-ka i do trumpa była 1-ka i 2-ka w tej 3-ce. Czyli 3-ka tej 3-ce w dużej piątce to była fala od dołka trumpowego z listopada 2016 do czerwca 2017 (da się to rozpisać na 5-fal). Czyli okres czerwiec-sierpień to była pędząca 4-ka 3-ki 5-ki, a teraz trwa 5-ka 3-ki 5-ki.

  Środek tej 5-ki (3-cia w 3-cie w 3-ciej) dla mnie wypada w luty 2017, co sugeruje koniec 5-tki w okolicach lutego 2018. Do tego czasu trzeba dokończyć 5-tkę w 3-ce (do października jak w 2008 roku?), potem zrobić październikowe tąpnięcie 4-ki w 5-ce (tej klasy co 2-ka z okresu kwiecień-czerwiec 2016). Powinno ono kulminować 20-tygodni po sierpniowym dołku, czyli na koniec roku. Potem do lutego 5-ta w 5-tej proporcjonalna do 1-ki z okresu luty-kwiecień 2016.

  Potem korekta całej 9-letniej hossy (pęknięcie baniek na obligacjach, w Chinach i sektorze IT). ;)

 • dociekliwy54

  @W.B.
  Prosił mnie Pan kiedyś o monitorowanie Omenu Hindenburga.
  Na rynku WGPW wygląda tak.
  <a href="www.fotosik.pl/zdjecie/c676aa2b28c3a0ed target="_blank"><img src="images81.fotosik.pl/787/c676aa2b28c3a0edmed.jpg border="0" /></a>
  W naszych warunkach wystąpienie sygnału (nawet bez potwierdzenia w ciągu 40 dni czego się oczekuje) jest zwykle skuteczne i przestrzega przed jakąś korektą/ krachem.
  Rynek musi być tylko od dłuższego czasu rosnący. Jenak sygnał lubi być potwierdzany wielokrotnie i te potwierdzenia oddalają krach. Ostatni sygnał 24VIII oznacza,że jeżeli nie nastąpi kolejne potwierdzenie do pierwszych dni października powinien być krach. Problem w tym, że w ciągu tych 40 dni spadki bywają już poważnie zaawansowane. Jest spore podobieństwo z układem znaków z 2011 i 2015 r.
  Wystąpienie nowiu w równonocy wiosennej 2015 sprzyja krachom w październiku.
  Jom Kippur w tym roku w ostatnim dniu września.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Jednak współpraca jest lepsza od wymachiwania szabelką"

  @olejgujnar:
  "Nie wiem jak Ty sobie wyobrażasz stanie się bogatym, niezależnym krajem i jednocześnie słuchanie poleceń innych i siedzenie cicho."

  Se Panowie poczytają:

  www.salon24.pl/u/akula/805708,amerykanski-historyk-o-rozgrywce-przed-wybuchem-ii-w-s,3

  www.salon24.pl/u/akula/806272,amerykanski-historyk-o-rozgrywce-cz-2-czyli-poznaj-cele-hegemona-ministrze

  Przy okazji ja Quigleya też kiedyś cytowałem:

  wojciechbialek.blox.pl/2009/04/W-poprzedni-piatek-prezes-NBP-Slawomir-Skrzypek.html

 • bialek.wojciech

  @stojeipatrze.pl:
  "Majac na uwadze boom i rekordowe nastroje to ile nam na giełdach zostalo do spadkow? Czy to juz nie ten moment lub lada moment?

  stojeipatrze.blogspot.com/2017/09/ale-wkoo-jest-wesoo-swiat-szczegolnie.html"

  Dziękuję za ciekawy materiał. Z wszystkim się zgadzam, diabeł tkwi tylko w szczegółach. Przykładowo pisze Pan, że IFO Business Situation Manufacturing dla Niemiec było w lipcu najwyżej w historii (w sierpniu nieco spadło), a podobnie wysoko było jedynie w 2007 i w 2011. Tyle, że poprzedni rekord tego IFO padł w grudniu 2006, a więc na całe 10 miesięcy przed szczytem S&P 500 i początkiem wielkiej bessy. Dla odmiany w 2011 roku szczyt tego IFO był w czerwcu, a szczyt DAXa już w maju 2011 a silne tąpnięcie w lipcu/sierpniu.

  To chodzi o ustalenie czy mamy wariant z 2007 roku, czy z 2011, bo istotnie się one różnią.

  Ma Pan jakieś preferencje?

 • bialek.wojciech

  @billy_the_kangoor:
  "Najbliższy kryzys nie nadejdzie ani z Chin, Korei, Rosji, czy Ukrainy. Pojedyncze ataki terrorystyczne zejdą na dalszy plan w obliczu tego, co stanie się na Top-10 kilku spółek z NDQ. Początkowo zasiana zostanie plotka odnośnie jednej z nich, po której indeksy spadną, a później powinny wspiąć się ostatni raz na maximum. Po tym nadejdą już tylko fakty, które przeleją się na 3-5 spółek z grona byłego prezydenta USA"

  Też oczekuję w latach 2018-19 krachu na IT podobnego do tego, który rozpoczął się w marcu 2000.

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Prosił mnie Pan kiedyś o monitorowanie Omenu Hindenburga.
  Na rynku WGPW wygląda tak.
  <a href="www.fotosik.pl/zdjecie/c676aa2b28c3a0ed target="_blank"><img src="images81.fotosik.pl/787/c676aa2b28c3a0edmed.jpg border="0" /></a>
  W naszych warunkach wystąpienie sygnału (nawet bez potwierdzenia w ciągu 40 dni czego się oczekuje) jest zwykle skuteczne i przestrzega przed jakąś korektą/ krachem.
  Rynek musi być tylko od dłuższego czasu rosnący. Jenak sygnał lubi być potwierdzany wielokrotnie i te potwierdzenia oddalają krach. Ostatni sygnał 24VIII oznacza,że jeżeli nie nastąpi kolejne potwierdzenie do pierwszych dni października powinien być krach. Problem w tym, że w ciągu tych 40 dni spadki bywają już poważnie zaawansowane. Jest spore podobieństwo z układem znaków z 2011 i 2015 r.
  Wystąpienie nowiu w równonocy wiosennej 2015 sprzyja krachom w październiku.
  Jom Kippur w tym roku w ostatnim dniu września."

  Dziękuję za informację. To samo w USA:

  "In November 2007, according to MarketWatch, US stocks fell by 1.6% in the week following the signal and by 2.3% two weeks after that. A year later, the S&P 500 had plunged lower to the tune of 40%.

  This year, across all four main US indices, Goepfert has counted 74 omens so far, second only to 78 recorded in November 2007. In 2000, it only got up to 57 and in May 2015, it got up to 54. Both led to poor returns for late buyers as the indexes finally gave up and followed lagging sectors lower, he says."

  www.dailyreckoning.co.uk/trading/is-the-omen-signalling-a-market-top/


  Ale na razie nieważony cenowy w USA (jeśli to co Stooq publikuje to jest nieważony cenowy) odbija dynamicznie z sierpniowego dołka:

  stooq.pl/q/?s=^_us

 • bialek.wojciech

  "www.dailyreckoning.co.uk/trading/is-the-omen-signalling-a-market-top/"

  To jeszcze ciekawsze:

  "Compared to potential economic growth, earnings multiples on the S&P 500 using a variation of the Shiller P/E, the Hussman P/E and the Peak PEG ratio even top those seen during the 2000 tech bubble, says Francisco Filia of Fasanara Capital.

  Whoa! Jargon overload. What does this mean in plain english?

  Nobel Prize-winning economist Professor Robert Shiller developed the Shiller P/E, otherwise known as the cyclically-adjusted P/E or CAPE, which compares the last 10 years average corporate earnings against the current price. The Shiller P/E is now at 30x. Its only been as high as, or higher than, this level twice before, in 1929 and in 2000. And we know what happened on those occasions.

  The Hussman P/E has been calculated by fund manager John Hussman (whose work Ive followed for years as its been one of the few sane voices in the ongoing market madness). Hussman adjusts the P/E Shiller by using peak rather than average earnings. On his barometer, the S&P 500 is pricier than in 1929 though its still less expensive than it was in 2000.

  Now for the price/earnings to growth (PEG) ratio: this divides the P/E by earnings growth. In other words it compares current valuation against growth potential. The Peak PEG ratio factors in peak earnings over the last 10 years and adjusts them for long-run GDP growth. On this measure, US shares have never before been so costly. In fact, theyre 60% above their historic average fair value.

  The only metric left out there, where they look less expensive, is when compared to bonds: government bonds, corporate bonds and now also junk bonds, says Filia. Except that bonds themselves are in a bubble after $14 trillions of them got soaked up the last 10 years by major central banks globally, now owning over 30% of total outstanding. Only the Bond Bubble can justify the Equity Bubble a drunk who drives home another drunk."

 • zillioner

  Zbliza sie!!

  "Dyrektor generalny Deutsche Banku podczas konferencji we Frankfurcie powiedział publiczności, że duża liczba jego obecnych pracowników zostanie zastąpiona przez roboty.

  Nie potrzebujemy tak wielu ludzi. W naszych bankach zatrudniamy osoby, którzy zachowują się jak roboty, wykonując mechanicznie polecenia. Jutro będziemy mieli roboty, które będą zachowywać się jak ludzie. Musimy znaleźć nowe sposoby zatrudniania ludzi, a być może to ludzie muszą znaleźć nowe sposoby spędzania swojego czasu - mówił Cryan we Frankfurcie. "

  www.bankier.pl/wiadomosc/Szef-Deutsche-Banku-Wielu-pracownikow-zastapimy-robotami-7541767.html

  Co ozn, ze DM indexy beda jeszcze bardziej zabetonowane.

  -Zwykla zaleznosc, presja placowa ,-> inflaacja to przeszlosc.

  Key take aways:

  -deflacja
  - ultra niskie st procentowe

 • mac-erson

  @bialek.wojciech
  "To chodzi o ustalenie czy mamy wariant z 2007 roku, czy z 2011, bo istotnie się one różnią."

  Myślę, że zdecydowanie skłaniam się ze względu na cykl 6.66, że jesteśmy bliżej wariantu 2011 lub 1998 (chodzi o korektę w US w 2018r.)
  Właściwa duża korekta powinna nastąpić dopiero gdzieś 2021-2022.


  Ma Pan jakieś preferencje?

 • podczaszy1

  @WB
  "Też oczekuję w 2018 -2019 krachu na IT podobnego do tego, który rozpoczął się w marcu 2000. "
  To nie rozumiem dlaczego ma Pan problem czy 2007 czy 2011 rok?

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "To nie rozumiem dlaczego ma Pan problem czy 2007 czy 2011 rok?"

  Odnosiłem się do wartość IFO, które tak wysoko jak teraz były na 3 kwartały przed końcem hossy w 2007 roku lub równocześnie z końcem hossy w 2011 roku. To jest różnica czy spadnie teraz, czy za 10 miesięcy.

 • bialek.wojciech

  @zillioner:
  "Key take aways:

  -deflacja
  - ultra niskie st procentowe"

  Z punktu widzenia kosztów nie wiem czy jest różnica pomiędzy płaceniem ludziom, a płaceniem odsetek od kredytu na zakup robota?

  A deflację wywołana robotyzacją zawsze można skontrować za pomocą 500+. Albo 1000+.

 • podczaszy1

  @ WB
  "To jest różnica czy spadnie teraz czy za 10 miesięcy"
  W bardzo optymistycznej wersji za 10 miesięcy.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Ma Pan jakieś preferencje?"

  W odniesieniu do Nasdaq Composite:

  "Pozostaje kwestia elliottowskiego rozpisania Nasdaqa. W jednej z interpretacji (niezbyt kontrowersyjnej) duża 2-ka była w latach 2010/11, a 4-ka w latach 2015/16. Czyli od 20 miesięcy mamy 5-tkę.

  Zawsze sądziłem, że 1-ka i 2-ka w tej dużej 5-tce to był okres od lutego do czerwca 2016. Potem zeczęła się 3-ka i do trumpa była 1-ka i 2-ka w tej 3-ce. Czyli 3-ka tej 3-ce w dużej piątce to była fala od dołka trumpowego z listopada 2016 do czerwca 2017 (da się to rozpisać na 5-fal). Czyli okres czerwiec-sierpień to była pędząca 4-ka 3-ki 5-ki, a teraz trwa 5-ka 3-ki 5-ki.

  Środek tej 5-ki (3-cia w 3-cie w 3-ciej) dla mnie wypada w luty 2017, co sugeruje koniec 5-tki w okolicach lutego 2018. Do tego czasu trzeba dokończyć 5-tkę w 3-ce (do października jak w 2008 roku?), potem zrobić październikowe tąpnięcie 4-ki w 5-ce (tej klasy co 2-ka z okresu kwiecień-czerwiec 2016). Powinno ono kulminować 20-tygodni po sierpniowym dołku, czyli na koniec roku. Potem do lutego 5-ta w 5-tej proporcjonalna do 1-ki z okresu luty-kwiecień 2016.

  Potem korekta całej 9-letniej hossy (pęknięcie baniek na obligacjach, w Chinach i sektorze IT). ;) "

 • podczaszy1

  @WB
  Panie Wojtku coraz więcej piszą o sztucznej inteligencji. Pan rok temu pisał,że sztuczna inteligencja, no krótko mówiąc ,że na razie to bzdury. To o czym ci mędrkowie mówią?

 • zillioner

  @WB

  "Z punktu widzenia kosztów nie wiem czy jest różnica pomiędzy płaceniem ludziom, a płaceniem odsetek od kredytu na zakup robota?

  A deflację wywołana robotyzacją zawsze można skontrować za pomocą 500+. Albo 1000+."  ->Swiat sie zmienia
  ->Krzywa phelpsa jest archizmem
  ->postepujaca automatyzacja bedzie sie wiazac z deflacja: wieksza produktywnosc, niepewna sytuacja na rynku pracy,

  dochod minimalny bedzie potrzebny.

  NAtoiast dla rynku akcji to moze byc korzystne, nieuwaza Pan? • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Panie Wojtku coraz więcej piszą o sztucznej inteligencji. Pan rok temu pisał,że sztuczna inteligencja, no krótko mówiąc ,że na razie to bzdury. To o czym ci mędrkowie mówią?"

  Chcą sprzedać akcje spółek sektora IT przed pęknięciem bańki?

 • podczaszy1

  @WB
  Tak to mnie przekonuje.

 • podczaszy1

  Mwig-40 dotknął dzis poziomu o którym wspominałem i odbił się od niego. Jest coraz bliżej wygenerowania sygnału sprzedaży.

 • podczaszy1

  O Swig-u 80 nie ma nawet co wspominać.

 • bialek.wojciech

  @zillioner:
  "->Swiat sie zmienia
  ->Krzywa phelpsa jest archizmem
  ->postepujaca automatyzacja bedzie sie wiazac z deflacja: wieksza produktywnosc, niepewna sytuacja na rynku pracy,

  dochod minimalny bedzie potrzebny.

  NAtoiast dla rynku akcji to moze byc korzystne, nieuwaza Pan?"

  54 lata po wygonieniu chłopów pańszczyźnianych do roboty w fabrykach ci sami robotnicy zrobili rewolucję sfrustrowani tym, że postępująca mechanizacja obniża im płace.

  W 1989 roku robotnicy zostali wygonieni z fabryk do sektora usług. W 2043 roku pracownicy sektora usług zrobią rewolucję sfrustrowani tym, że postępująca robotyzacja obniża im płace.

  Z tego wynika, że gdzieś w okolicach 2169 roku rewolucję zrobią roboty sfrustrowane... No właśnie czym?

  ;)

 • zillioner

  @WB

  Pan tu sobie robi j@ja a ja tu powaznie......

 • ewiggin

  @wb
  "Se Panowie poczytają:

  www.salon24.pl/u/akula/805708,amerykanski-historyk-o-rozgrywce-przed-wybuchem-ii-w-s,3

  www.salon24.pl/u/akula/806272,amerykanski-historyk-o-rozgrywce-cz-2-czyli-poznaj-cele-hegemona-ministrze"

  - Poczytałem, ale co ma z tego niby wynikać? Co historyk to opinia - sugestia, że należy przede wszystkim poznać cele hegemona to oczywistość. Podstawowym celem hegemona jest utrzymanie hegemonii, a to można osiągnąć pewnie poprzez różne warianty.
  Z pewnością natomiast mogę stwierdzić, że na dzisiaj celem hegemona nie jest wzmocnienie polskiej armii - mówię tu o wzmocnieniu rzeczywistym a nie pozorowanym. Nawet ten tysiączek amerykańskich żołnierzy siedzi przy Odrze, żeby przypadkiem ani kropelka amerykańskiej krwi nie wyciekła przy ewentualnych przepychankach na naszej wschodniej granicy. • karnakufo

  WIG20:
  postimg.org/image/l83e23tid/

 • idmmaximus

  Panie Wojtku na samym koncu hossy internetowej w 2000 nasdaq zrobil ostra mega duza świeczke wzrostowa tak zwana euforia czy tez tym razem nie powinno byc podobnie ? Może to będzie zwieczenie 9 letniej hossy ....

 • olejgujnar

  @bialek.wojciech

  "Se Panowie poczytają:

  www.salon24.pl/u/akula/805708,amerykanski-historyk-o-rozgrywce-przed-wybuchem-ii-w-s,3

  www.salon24.pl/u/akula/806272,amerykanski-historyk-o-rozgrywce-cz-2-czyli-poznaj-cele-hegemona-ministrze"

  Znów wkleja Pan linki bez wniosków własnych, co utrudnia dyskusję. Dla mnie ze zalinkowanych tekstów jasno wynika to, co napisałem: aby mieć jakiekolwiek szanse na sukces musimy prowadzić własną politykę, a nie polegać na innych i wykonywać ich polecenia.

  Rzuciła mi się w oczy opinia autora zalinkowanych wpisów: "należy zwrócić uwagę na moją tezę z poprzednich notek, która brzmi: w strategii polityki zagranicznej, konieczne jest bezbłędne rozeznanie celów hegemona." Uważam, że to jest kompletna bzdura. Nie można opierać planów na nadziei, że "bezbłędnie rozeznaliśmy cele hegemona". A jak nie? My (a właściwie politycy rządzący Polską) musimy mieć własne cele i rozpisane scenariusze, zarówno pozytywne jak i negatywne i plan na nie, który nam pozwala nasze cele realizować. Bo tylko własne działania możemy kontrolować, resztę co najwyżej możemy próbować kształtować, ale to zawsze jest trudne.

  A jako wyborcy musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, które siły polityczne w Polsce są zainteresowane i zdolne do opracowania celów i planu oraz prowadzenia własnej polityki. Przez ostatnie 25 lat wszystkie rządy układu z magdalenki to były rządy wasalne, wspierające obce interesy zarówno politycznie jak i gospodarczo. Dlatego moim zdaniem nie są one opcją przy urnie, PiS natomiast cały czas tą opcją jest, a w chwili obecnej jest właściwie jedyną opcją, jako że reszta to niepewny plankton, na który zdecyduję się zagłosować dopiero jak PiS zacznie nie zdradzać.

 • resan

  @ WB
  Czy projekcja na S&P nadal aktualna ?

 • olejgujnar

  ewiggin: "(...) ten tysiączek amerykańskich żołnierzy siedzi przy Odrze, żeby przypadkiem ani kropelka amerykańskiej krwi nie wyciekła przy ewentualnych przepychankach na naszej wschodniej granicy. "

  I znów jakieś kłamstewko, z nadzieją że nikt nie zauważy. Otóż już teraz jest kilka tysięcy, mają przenosić dowództwa, ma być nawet kilkanaście tysięcy: natemat.pl/207503,ilu-zolnierzy-amerykanskich-jest-juz-w-polsce-ciekawostka-wiecej-niz-radzieckich-w-1993-roku.
  No i Orzysz jest kawałek od Odry, ale to pewnie ewiggin nie doczytał.

 • zillioner

  @WB

  Pan poczyta Pabie Wojtku a propos niskich stop % / deflacji

  The Low Level of Global Real Interest Rates
  Vice Chairman Stanley Fischer
  Conference to Celebrate Arminio Fragas 60 Years
  Casa das Garcas, Rio de Janeiro, Brazil July 31, 2017

  ritholtz.com/2017/08/low-level-global-real-interest-rates/

  wydaje mi sie ze deflacja / niskie st % pozostana.

  Co ozn, ze rynki akcji wcale nie sa tak przeszacowane jak msdia glowneko scieku podaja....

 • m.jagusiak

  Hedge fundy są już long netto na ważnej walucie.

  acemarketu.com/?p=252089

 • podczaszy1

  @WB
  W końcu jednak Anglia stanęła po stronie Francji. Jak to tłumaczy Quigley?

 • podczaszy1

  @ podczaszy1
  Małe spółki i średnie paradoksalnie mogą nie tylko nie rosnąć ale nawet spadać.
  2017/05/09 15:48:48
  Tutaj antycypowałem.

 • bialek.wojciech

  @idmmaximus:
  "Panie Wojtku na samym koncu hossy internetowej w 2000 nasdaq zrobil ostra mega duza świeczke wzrostowa tak zwana euforia czy tez tym razem nie powinno byc podobnie ? Może to będzie zwieczenie 9 letniej hossy ...."

  Być może. Przy okazji ostatnia fala hossy na Nasaqu z lat 1998-2000 obejmowała 6 kwartalnych świeczek i tak jest również obecnie. Podobnie było podczas ostatniej fali hossy z lat 2006-2007. Teraz już mamy 7-mą ścieżkę.

 • bialek.wojciech

  @zillioner:
  "Pan poczyta Pabie Wojtku a propos niskich stop % / deflacji

  The Low Level of Global Real Interest Rates
  Vice Chairman Stanley Fischer
  Conference to Celebrate Arminio Fragas 60 Years
  Casa das Garcas, Rio de Janeiro, Brazil July 31, 2017

  ritholtz.com/2017/08/low-level-global-real-interest-rates/

  wydaje mi sie ze deflacja / niskie st % pozostana.

  Co ozn, ze rynki akcji wcale nie sa tak przeszacowane jak msdia glowneko scieku podaja...."

  Może ma Pan rację ze względu na przemiany demograficzne (spadek dynamiki wzrostu populacji na świecie):

  www.siue.edu/~rblain/Images/f2proj.gif

  Ale np. taki obrazek z końca zeszłego roku sugeruje, że jesteśmy w połowie lat 60-tych (patrz stopa bezrobocia tak niska jak w 1965 roku ( wojciechbialek.blox.pl/2017/06/Najnizsza-od-16-lat-wysokosc-stopy-bezrobocia-w.html ):

  d1-invdn-com.akamaized.net/content/pic87e7294f96290c9f1b5dc42c286d0cb2.png

  www.investing.com/analysis/fang-%E2%80%93-stocks-the-street-buys-200167019

  Czyli FANG=Nifty Fifty ( en.wikipedia.org/wiki/Nifty_Fifty )

  No i skłaniam się do tezy, że USA wkraczają w "erę Leppera", to znaczy będą chciały - tak jak po wojnie - zredukować swój dług publiczny poprzez inflację.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Słabość szerokiego rynku (cenowy) i małych spółek, dywergencja S&P 500 z DAX-em i brak większej niż 6 proc. korekty (jak w okresie od wiosny 2010 do wiosny 2011) to wygląda jak skrzyżowanie szczytów z wiosny 2011 i wiosny 2015 czyli przygotowanie do tąpnięcia.

  To się nazywa pocałunek śmierci ;-)
  WIG20 nie spadnie poniżej 2000, a mWIG może zaliczyć 3000. Rachunek jest prosty.

 • slow2006

  ja bym jeszcze raz szarpną w górę, ale to tylko ja.

 • kiniax92

  no niech juz wyjda z tego dolka

 • bartalsi

  Jak patrze na indexy to widze ze szef EBC już cos rzekl?

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "To się nazywa pocałunek śmierci ;-)"

  Na razie wskutek huraganu Harvey liczba wniosków o zasiłek wzrosła najbardziej od huraganu Sany z października-listopada 2012.

  Pojawienie się Irmy daje skojarzenia z sierpniem-wrześniem 2005 (Katrina i Rita). Wtedy dołek był 13 października po 5 proc. spadku w stosunku do szczytu z 9 września.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Miałam na myśli dużą korektę, a nie jakąś korekcinkę. To czego początek Pan umiejscawia w Q1 2018.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Miałam na myśli dużą korektę, a nie jakąś korekcinkę. To czego początek Pan umiejscawia w Q1 2018."

  Mnie tam się zaczyna już fala A bessy.

 • red.007

  @WB
  Było kiedyś moje pytanie czy złoto wybije szczyty z 2016.
  Przeprowadzi Pan analizę pytania i odpowiedział,że i owszem.
  Były to okolice wyboru Trumpa i z tym to kojarzyłem ale stwierdził Pan aby wzrostu nie kojarzyć z nim.Choć jeszcze nie przebił szczytu,to gratuluję trafności diagnozy,bo kierunek prawidłowy a dużo nie brakuje.
  Swoja drogą jak to rynek sobie zawsze coś znajdzie,bo znalazł sobie Kima jako katalizator wzrostu.
  Może znajdzie Pan chęci aby na nowo spojrzeć na złoto,bo rysuje się podwójny szczyt czyli jakiś moment przełomowy.Jeśli zakładamy zbliżający się dołek dolara
  (pisał Pan ostatnio o październiku)to nabiera on dość ważnego znaczenia.

 • poundland

  Oto kilka Pana wypowiedzi na temat korekty 9 letniej hossy:

  bialek.wojciech :

  "Środek tej 5-ki (3-cia w 3-cie w 3-ciej) dla mnie wypada w luty 2017, co sugeruje koniec 5-tki w okolicach lutego 2018. [...] Potem korekta całej 9-letniej hossy (pęknięcie baniek na obligacjach, w Chinach i sektorze IT). ;)
  [...]
  Też oczekuję w latach 2018-19 krachu na IT podobnego do tego, który rozpoczął się w marcu 2000.
  [...]
  Myślę, że zdecydowanie skłaniam się ze względu na cykl 6.66, że jesteśmy bliżej wariantu 2011 lub 1998 (chodzi o korektę w US w 2018r.)
  Właściwa duża korekta powinna nastąpić dopiero gdzieś 2021-2022."

  Przyznam się szczerze panie Wojtku, że jestem trochę skonsternowany, co do przybliżonego okresu tejże korekty. Czy jest to rok 2018, czy raczej lata 2021-2022?

 • carrie-anne.moss

  @007
  Chcesz sprzedać swoje sztaby?
  To nierozsądne. Lepiej kupować ;-)

 • red.007

  @carrie
  Oj Carrie ranny ptaszku.
  Sztaby dla dzieci.Poza tym złoto w złotówkach kiepskie do sprzedaży.
  Chodzi o to,że złoto przyjęło się uważać jako odwrotność dolara.
  Im słabszy dolar tym mocniejsze złoto.Natomiast bywa tak,że złoto idzie swoimi drogami,szczególnie wtedy gdy postrzegane jest jako bezpieczna przystań czy w przypadku dużej inflacji.Taką sytuację mieliśmy ostatnio z Kimem a dowodem na to był także wzrost franka.
  W jakiś sposób również euro a nie dolar uważane było ostatnio jako bezpieczna waluta.
  Moje pytanie do Szefa sprowadza się do tego czy wzrost złota kończymy na podwójnym szczycie,czy rośniemy znacznie powyżej 2016.Może być to podpowiedzią dla zachowania dolara.
  Pewien pan twierdzi,że na przełomie roku będzie rozwiązany problem Kima a wiec złoto spadnie a dolar wzrośnie.Niech mi Gospodarz wybaczy,że na tak poważnym blogu zamieszczam takie linki.:))
  strefatajemnic.onet.pl/przepowiednie/angielski-jasnowidz-zbliza-sie-schylek-kim-dzong-una-i-islamu/y7lmfw

 • podczaszy1

  Raczej nie dostanę sygnału sprzedaży na mwig-u w tym tygodniu.

 • podczaszy1

  JSW nadal silny ale stawiam stopa. Wig-20 trochę mnie rozczarowywuje.

 • karnakufo

  WIG20 - wykres preferuje S;
  www.bankfotek.pl/view/2094935

 • karnakufo

  Dzisiaj "tanio" można się obkupić na BOŚiu

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Nie denerwuj mac-ersona.

 • karnakufo

  Tylko jest pytanie, czy warto, bo może być jeszcze taniej .

 • karnakufo

  Cena 10.52 wydaje się sięgać wsparcia, ale to nic pewnego do zarobku.:)

 • karnakufo

  BOŚ dzienny na chwilę obecną:
  www.bankfotek.pl/view/2094939

 • carrie-anne.moss

  @007
  Ja napisałam jaki jest poziom docelowy dla złota. Więc, nie będę się powtarzać.
  Cierpliwości ;-)

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/09/sWIG-80-contra-obligacje-skarbowe-rzadu-USA.html

 • mac-erson

  @karnakufo
  Na Bosiu zrobili fałszywkę i wywalił mi stop z 6% stratą :(

 • resan

  @ mac-erson

  Jak widzimy teraz SP500 ? /pana odpowiedż--3.09.2017 godz. 23.50-SP500 /

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci