Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Dolar próbuje wrócić do życia

bialek.wojciech

Jedną z najważniejszych - przynajmniej  dla mnie - zagadek, które przed spekulantami stawia obecnie rynek, jest kwestia obecnej pozycji dolara w ramach cyklu Kuznetsa. Osobiście "od zawsze" trzymałem się mojej poniższej interpretacji, z której wynika, że tegoroczne spadki dolara to była jedynie korekta, a przed nami jeszcze jedna - ostatnia w ramach rozpoczętej w 2008 roku hossy - fala wzrostu na amerykańskiej walucie. 

 

 

Zgodnie z konkurencyjną koncepcją preferowaną przez niektórych analityków, faza spadkowa w ramach cyklu Kuznetsa już się zaczęła. Ta idea została zilustrowana poniżej:

 

 

Jestem tu gotów do jakiegoś kompromisu, ale na razie moja preferencja dla pierwszej wersji wynika z 1) (w mniejszym stopniu) z obserwowanej dywergencji prowadzonej polityki pieniężnej pomiędzy USA a resztą świata (FED już zacieśnia politykę pieniężną, inni nadal ją luzują, co powinno umacniać dolara) oraz 2) (w większym stopniu) z pozycji dolara w ramach cyklu Kitchina, którego minimum na dolarze można oczekiwać w okolicach października 2017 roku. Cykl ten był w okresie minionego ćwierćwiecza dosyć regularny na rynku dolara. 

 

Prognozowanie zachowania walut na podstawie oczekiwanego zachowania banków centralnych wydaje się być znacznie bardziej racjonalnym podejście od analizy cykli, ale oczywiście w praktyce jest odwrotnie. Na szczęście w obecnej sytuacji pomiędzy tymi dwoma podejściami nie ma rozbieżności. 

W tym kontekście ostatni najsilniejszy od jesieni ub. r. ruch dolara w górę jest oczywiście bardzo interesujący. Banalnie proste kryterium, które Dollar Index spełnił w tym tygodniu, wychwyciło również precyzyjnie 3 ostatnie minima cyklu Kitchina na dolarze. 

 

Mogłoby się wydawać, że to rozstrzyga sprawę, ale niestety tak nie jest. Jeśli rozszerzymy horyzont analizy na okres przed 2008 rokiem, to okaże się, że wspomniane kryterium jest zbyt proste, by działać uniwersalnie w każdych warunkach. Na naprawdę słabych rynkach dolara taki sygnał pojawiał się wielokrotnie podczas korekt wzrostowych i wcale nie zapowiadał dłuższej aprecjacji dolara. 

 

 

Z taką samą sytuacją mamy do czynienia na USD/PLN. Obecny sygnał jednoznacznie identyfikował 3 ostatnie dołki dolara w ramach cyklu Kitchina:

 

 

... ale często zawodził przed 2008 rokiem:

 

 

Oczywiście do październikowego terminu kitchinowego dołka na dolarze i znaczenia ostatniego ruchu dolara w górę nie należy przykładać przesadnie dużej wagi. Sytuacja przypomina mi trochę poszukiwanie dołka cyklu Kitchina na rynku akcji z jesieni 2016. Oczekiwany termin upłynął w październiku 2016 ("Kiedy Kitchinowy dołek WIG-u?"), ale faktyczne dno bessy na WIG-u nadeszło dopiero w styczniu 2017 ("Cykl 6,(66) na WIG-u 20"), a relatywnej pewności, że dołek już za nami można było nabrać dopiero wczesną wiosną ("Nowa projekcja dla WIG-u", "Dołek cyklu Kitchina potwierdzony na WIG-u"). Podobnie może być obecnie z dolarem. 

Niezależnie od tych zastrzeżeń sądzę, że ostatni wzrost to preludium do kitchinowej hossy na dolarze, chociaż - zgodnie ze swoją prognozą z kwietnia - dopuszczam test wrześniowych dołków dolara na początku przyszłego roku. 

Przed dwoma tygodniami starałem się pokazać, jak prawdopodobieństwa przyszłych podwyżek stóp FED "rządzą" rentownością obligacji skarbowych USA. Ten sam mechanizm można zauważyć w przypadku dolara. Na dwu poniższych wykresach widać pozytywną zależność siły dolara od prawdopodobieństwa osiągnięcia przez stopy FED poziomu 2-2,25 proc. po posiedzeniu w sierpniu przyszłego roku, negatywną zależność siły dolara od prawdopodobieństwa pozostania przez stopy FED za 10 miesięcy na obecnym poziomie:

 

Ponieważ rok to długi okres, sprawdźmy te korelacja w okresie ostatnich 3 miesięcy. Tu najwyższa dodatnia wartość współczynnika korelacji z Dollar Index pojawia się dla przypadku wzrostu stóp w sierpniu 2018 do przedziału 1,75-2 proc. (dwie podwyżki z obecnego poziomu), a ujemna korelacja jest nadal najwyższa dla przypadku stabilizacji stóp w okresie następnych 10 miesięcy. 

 


 

Nie jest jasne, czy można w prosty sposób przekładać wysokości tych prawdopodobieństw na poziomu kursu dolara, ale wydaje się, że skala wrześniowych zmian tych prawdopodobieństw była na tyle duża, że dopóki nie zostanie ona w znaczący sposób zredukowana, nadal przemawia ona za umocnieniem dolara w najbliższym czasie (po ewentualnej korekcje w ciągu przyszłego tygodnia-dwóch. Oczywiście na krótkoterminowe zmiany tych prawdopodobieństw będą miały wpływ na bieżąco publikowane dane makroekonomiczne.

W przypadku trudności z uzyskaniem dostępu do bieżących danych na temat prawdopodobieństw decyzji FED inspirować się można w najbliższych tygodniach zachowaniem USD/PLN w cyklach 20-tygodniowych z obecnego cyklu Kitchina:

 

 

Podsumowując: 1) podobnie jak po pierwszej fali wzrostowej dolara z pierwszej połowy września amerykańska waluta może teraz wejść w trwający ponad tydzień okres lekkiej korekty, po zakończeniu której wzrost będzie kontynuowany (do końca października?); 2) ostatnie zachowanie dolara jest spójne z hipotezą minięcia przez kurs tej waluty dołka cyklu Kitchina, chociaż po zakończeniu obecnego wzrostu (w październiku?) możliwy jest (na początku przyszłego roku?) test poziomów wrześniowych dołków; 3) dobrym narzędziem weryfikacji bieżącego kierunku ruchu dolara powinny być nadal prawdopodobieństwa osiągnięcia przez stopy FED danych poziomów na posiedzeniu w sierpniu przyszłego roku. 

Komentarze (163)

Dodaj komentarz
 • ewiggin

  U nas wraca obrót. Niestety nie przekłada się to na wzrosty.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Ta ostatnia wizja jest dokładnie zbieżna z moją na najbliższe lata."

  A propos wizji, to - cofając się 2 Kitchiny wstecz - przyszło mi do głowy, że CO DO SWEJ NATURY swoimi odpowiednikami są fale wzrostu rozpoczęte w lipcu 2009 i listopadzie 2016. Pamiętam nastroje w 2009 roku i do lipca były one fatalne, podobnie ja w ub.r. roku fatalne były nastroje do czasu wyborów w USA.

  Nie pasuje do dokładnie do Kitchina, bo w takiej interpretacji dołek Brexitowy synchronizuje się z dołekiem z lutego 2009, a dołek ze stycznia 2016 z dołkiem z jesieni 2008, ale za to później - po lipcu 2009 i po listopadzie 2016 - uzyskujemy bardzo podobny charakter w miarę bezkorekcyjnego wzrostu. W takim ujęciu wrześniowy szczyt WIGu synchronizuje się z dokładnością do 1 sesji ze szczytem z kwietnia 2010 poprzedzającym "Flash Crash". Co prawda w tej analogii Flash Crash już 4 sesje temu...

 • m.jagusiak

  O EURUSD:

  acemarketu.com/?p=256475

 • red.007

  @WB
  "...czyli w okolicach 2023 roku zmienia się u nas znowu ustrój polityczny. Ciekawe na jaki tym razem? Na zasadzie wahadła z powrotem do komunizmu, czy też kryzys wymusza dalszą liberalizację systemu jeszcze głębszą niż w 1989 roku?"

  Opuszczenie Unii proszę Pana.
  "Koniec wolnych narodów europejskich w 2025 roku"
  amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=408

 • red.007

  opinie.wp.pl/slawomir-sierakowski-przyjmijmy-euro-apel-do-rzadu-pis-6171041982281857a
  Jeśli podporządkujemy się Amerykanie stracą wschodni przyczółek w naszym kraju a nas będą bronic Niemcy.To jest chichot historii.

 • red.007

  Nagrodą za podporządkowanie będzie ciepła woda w kranie a to dla części Polaków jest najważniejsze,która to część Polaków pokaże przyszłość.

 • ewiggin

  Za to po rządach PIS-u ciepła woda będzie tylko na kartki.

 • arturk17

  "Za to po rządach PIS-u ciepła woda będzie tylko na kartki."
  Tak. W zakładach karnych, dla złodziei i oszustów z PO. Mamy na wokandzie prywatyzację warszawskich kamienic przez HGW. Zaraz będzie VAT i eldorado dla mafii w latach 2010-15. Rostowski nie widział. Tego, że nagle eksportujemy telefony Apple za kilkanaście miliardów zł też nie widział. Pewno myślał że je chałpniczo produkujemy :-).

 • ewiggin

  A co do pokoleniowej zmiany politycznej 2023 - to nie będzie to polexit. Skoro wejście do UE nie było zmianą na miarę pokolenia to czemu wyjście miałoby być?
  Najbardziej rozsądne, co się narzuca, to odejście do lamusa całej brygady pookrągłostołowej - Wałęsów, Kaczyńskich, Tusków, Macierewiczów i Michników - jednych wyeliminują wyborcy, innych biologia. Całkiem możliwe, że czegoś takiego jak PO i PIS już nie będzie. Pojawią się nowi liderzy, nowe byty polityczne a może i zupełnie gdzie indziej będą przebiegały linie sporów.

 • ewiggin

  @arturk17

  Niestety, kiedy PIS nakombinuje z ustawami o sądach i przejmie władzę nad sędziami, to nie będzie już wiadomo kto był rzeczywiście winien a kto siedzi z politycznego wyroku. Do tego właśnie prowadzi bolszewicka dobra zmiana. Cała nadzieja w tym, że PAD pogryzie się z Ziobrą i nie będzie żadnej pseudoreformy, bo się nawzajem będą blokować.

 • mac-erson

  @ bialek.wojciech

  ale za to później - po lipcu 2009 i po listopadzie 2016 - uzyskujemy bardzo podobny charakter w miarę bezkorekcyjnego wzrostu. W takim ujęciu wrześniowy szczyt WIGu synchronizuje się z dokładnością do 1 sesji ze szczytem z kwietnia 2010 poprzedzającym "Flash Crash". Co prawda w tej analogii Flash Crash już 4 sesje temu..."

  A patrząc 4 Kitchiny wcześniej odpowiednikiem 18 listopada 2016 jest 30 kwiecień 2003r. - szczyt przed "Flash Crash" nastąpił tu 13 kwietnia 2004r. co by odpowiadało obecnie: gdzieś pod koniec października 2017r.

  patrząc 6 Kitchinów temu: odpowiednikiem 18 listopada 2016 jest 20.12.1995 a szczyt przed Flash Crashem był 9.10.1996 co by odpowiadało obecnie: gdzieś na początku września 2017r. - czyli tu by się zgadzało :)

 • arturk17

  HGW czysta. Zgłasza się 145-letnia staruszka to jak nie oddać. Znalazł się testament po 70 latach w kopercie na strychu. To nic że kartka nawet bez zagięcia, że papier nowy. Trzeba oddać. Spółka z przed wojny się reaktywowała, pełnomocnik z Karaibów tylko zwiększa jej wiarygodność. Trzeba pomagać przedsiębiorcom. Oddać. Taki program Kamienica plus. By żyło się lepiej.

 • arturk17

  @ewiggin
  prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1074135,reprywatyzacja-w-warszawie.html
  Najlepszy jest komentarz: "Czekamy na kuratora Zygmunta III Wazy"

 • ewiggin

  @arturk17
  Nie mam nic przeciwko temu, ba, żądam nawet, żeby winni zostali osądzeni w uczciwym procesie. Ale ty się podniecasz gazetowymi doniesieniami, prawdopodobnie nie mając większego pojęcia ani o prawie, ani o szczegółach tych wszystkich spraw i jak większość pisowców ferujesz wyroki, zanim sprawa choćby rozpocznie się w sądzie. Przecież np. HGW chyba nawet nie ma do tej pory postawionych konkretnych zarzutów, prawda? A gdzie tam jeszcze do jakiejś rozprawy i udowodnienia winy? No ale dla takich jak Ty już jest winna - i co to ma wspólnego z prawem i sprawiedliwością?

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Opuszczenie Unii proszę Pana.
  "Koniec wolnych narodów europejskich w 2025 roku"
  amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=408"

  Zakładając 16-17-letnią długość cyklu Kuznetsa, 2025 rok to odpowiednik 2008-2009 roku, czyli Kuznetsowego post-Lehmanowego dołka wartości dolara i szczytu wartości euro, tuż przed kolejnym kryzysem strefy euro a la kryzys 2010-2012.

 • red.007

  @WB
  To oczywiste,że w przypadku,jak Pan to ujął,bankructwa Polski dolar będzie u nas w cenie.Mnie chodzi bardziej o powiązanie z sytuacją polityczną w Polsce.
  Układ kalendarza wyborczego jest następujący:2015-PiS,2019-PiS?,2023PiS?.
  O ile druga kadencja nie jest pod wielkim znakiem zapytania,to trzecia kadencja jest na dziś niewiadomą.Zatem jeśli będzie hat-trick można rozważać dwa scenariusze: -zostajemy w Unii i robimy to czego żąda Bruksela.
  -opuszczamy Unię ze wszystkimi konsekwencjami z tego wynikającymi m.in. krach złotówki.
  Jeśli 2023 będzie wygraną opozycji(przy założeniu,że takowa przetrwa w dzisiejszej formie)to scenariusz jest jeden:zostajemy w Unii co może skutkować mniej bolesnym upadkiem.
  Jest w tej układance jakieś miejsce na wybory prezydenckie w 2020.
  Opcja p.Dudy czy kogoś z linii partyjnej i wówczas zostajemy lub wychodzimy.
  Opcja p.Tuska i wówczas zostajemy.

 • red.007

  A czy ktoś bierze pod uwagę,że prezydentem w 2020r.zostaje J.Kaczyński?
  To dopiero byłby majstersztyk.
  Dziś się o tym nie mówi i pozwala na rozgrywanie obecnego prezydenta.
  Coś mi mówi,że p.Kaczyński wszystkich rozegra po swojemu.

 • ewiggin

  "... -zostajemy w Unii i robimy to czego żąda Bruksela."

  Bruksela żąda od polskiego rządu przede wszystkim tego, żeby ten przestrzegał Konstytucji własnego kraju co jest zbieżne z interesem każdego obywatela Polski. Warto o tym od czasu do czasu przypomnieć.

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "To oczywiste,że w przypadku,jak Pan to ujął,bankructwa Polski dolar będzie u nas w cenie.Mnie chodzi bardziej o powiązanie z sytuacją polityczną w Polsce.
  Układ kalendarza wyborczego jest następujący:2015-PiS,2019-PiS?,2023PiS?.
  O ile druga kadencja nie jest pod wielkim znakiem zapytania,to trzecia kadencja jest na dziś niewiadomą.Zatem jeśli będzie hat-trick można rozważać dwa scenariusze: -zostajemy w Unii i robimy to czego żąda Bruksela.
  -opuszczamy Unię ze wszystkimi konsekwencjami z tego wynikającymi m.in. krach złotówki.
  Jeśli 2023 będzie wygraną opozycji(przy założeniu,że takowa przetrwa w dzisiejszej formie)to scenariusz jest jeden:zostajemy w Unii co może skutkować mniej bolesnym upadkiem.
  Jest w tej układance jakieś miejsce na wybory prezydenckie w 2020.
  Opcja p.Dudy czy kogoś z linii partyjnej i wówczas zostajemy lub wychodzimy.
  Opcja p.Tuska i wówczas zostajemy."

  Myślę, że myli Pan przyczyny i skutki. Partie polityczne u władzy się dobiera do wybranego scenariusza geopolitycznego a nie odwrotnie.

 • mac-erson

  Wracając z dalekiej przyszłości to teraz:
  - Przy zwyżce WIG20 dla mnie kluczowym poziomem będzie strefa 2460-2470
  Przełamania jej otworzy drogę do pozytywnego scenariusza (5ta w 5ce i ewentualny nowy szczycik w strefie 2550-2600).
  Odbicie od niej to kontynuacja spadków już w bieżącym impulsie do okolic SK200.

 • red.007

  Przestrzeganie konstytucji to zasłona dymna,chodzi o podporządkowanie rozumiane jako mój wpis:
  " red.007

  @WB
  "...czyli w okolicach 2023 roku zmienia się u nas znowu ustrój polityczny. Ciekawe na jaki tym razem? Na zasadzie wahadła z powrotem do komunizmu, czy też kryzys wymusza dalszą liberalizację systemu jeszcze głębszą niż w 1989 roku?"

  Opuszczenie Unii proszę Pana.
  "Koniec wolnych narodów europejskich w 2025 roku"
  amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=408 "

 • podczaszy1

  Jak na razie to tak to wygląda: 2550-2479= 71 i 2536-2422= 114, a więc 1 i 1,618. Nie wyciągam z tego dalekich wniosków ale przynajmniej odbicie może być.

 • red.007

  @WB
  Może się mylę,szukałem możliwości rozwoju sytuacji w związku ze znakiem zapytania postawionym na końcu Pańskiego wpisu.

 • podczaszy1

  @All
  W Polsce od momentu wejścia do UE występuje dualizm prawny . Jest prawo polskie i unijne, które bardzo często są ze sobą sprzeczne. Jeśli ktoś mówi o przestrzeganiu prawa to winien doprecyzować o które mu chodzi.

 • ewiggin

  @wb
  " Partie polityczne u władzy się dobiera do wybranego scenariusza geopolitycznego a nie odwrotnie."

  - Mógłby Pan tę myśl trochę rozwinąć? Konkretnie - interesuje mnie kto wybiera scenariusze geopolityczne.

 • podczaszy1

  @ WB
  "uzyskujemy bardzo podobny charakter w miarę bezkorekcyjnego wzrostu".
  Od początku wzrostu tj.listopada 2016 roku piszę,że jeśli w górę to bez większych korekt/250pkt i więcej/ i to jak na razie się sprawdza.

 • ewiggin

  @podczaszy
  " Jest prawo polskie i unijne, które bardzo często są ze sobą sprzeczne."

  - To nieprawda. Jeśli Polska przyjmowała jakieś unijne prawo, to sprzeczne z nim polskie powinno być dostosowane. W przypadku nie dostosowania np. z braku czasu obowiązuje pierwszeństwo prawa UE tzw. prymat prawa UE.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "- Mógłby Pan tę myśl trochę rozwinąć? Konkretnie - interesuje mnie kto wybiera scenariusze geopolityczne."

  Nie mam pojęcia. Sądzę tylko, że ktoś - to znaczy ktoś inny niż lud pracujący miast i wsi - powinien to robić. Nie da się raczej grać w geopolityczne szachy - albo na giełdzie - metodą głosowania.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Wracając z dalekiej przyszłości to teraz:
  - Przy zwyżce WIG20 dla mnie kluczowym poziomem będzie strefa 2460-2470
  Przełamania jej otworzy drogę do pozytywnego scenariusza (5ta w 5ce i ewentualny nowy szczycik w strefie 2550-2600).
  Odbicie od niej to kontynuacja spadków już w bieżącym impulsie do okolic SK200."

  To powinno być jakoś zgrane z dolarem. Dla mnie dziś na USD/PLN kończy się 4-ka w 3-ce i w poniedziałek jest 5-ka w 3-ce (nowy szczycik dolara). Potem 4 sesje spadkowej 4-ki do 6 października. A potem 5-tka wzrostowa. Sądzę, że na 4-ce akcje powinny rosnąć (czyli do 6 października), a na 5-tce spadać.

 • podczaszy1

  @ewiggin
  To prawda.Spytaj się jakiegoś prawnika jeśli mi nie ufasz choć też skończyłem prawo choć bardzo dawno temu.

 • konsultant121

  @ewiggin
  "A co do pokoleniowej zmiany politycznej 2023 - to nie będzie to polexit. Skoro wejście do UE nie było zmianą na miarę pokolenia to czemu wyjście miałoby być?
  Najbardziej rozsądne, co się narzuca, to odejście do lamusa całej brygady pookrągłostołowej - Wałęsów, Kaczyńskich, Tusków, Macierewiczów i Michników - jednych wyeliminują wyborcy, innych biologia. Całkiem możliwe, że czegoś takiego jak PO i PIS już nie będzie. Pojawią się nowi liderzy, nowe byty polityczne a może i zupełnie gdzie indziej będą przebiegały linie sporów."

  I tu sie zgadzam. Moze jacys Republikanie nastaną. Kukizowcy muszą sie sporo jeszcze nauczyć.

 • ewiggin

  @podczaszy

  No właśnie przed napisaniem postu pytałem praktykującego prawnika - bo to jeden z moich domowników. W przypadku sprzeczności obowiązuje tzw. prymat prawa UE. Oczywiście dotyczy to prawa UE, które Polska dobrowolnie przyjęła. W sumie jest to oczywiste, bo nie może być w jednym czasie dwóch równorzędnych systemów prawnych w jednym kraju. To tak jakby było dwóch równorzędnych sędziów na boisku i każdy by sądził według innych zasad - chaos.

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  Ja to potwierdzałem u mojego profesora akademickiego ale rozumiem,że to dla ciebie nieważne. Przy czym żebyśmy się dobrze rozumieli ja mówię o stosowaniu prawa, a więc o praktyce.

 • ewiggin

  @wb

  "Nie da się raczej grać w geopolityczne szachy
  - albo na giełdzie - metodą głosowania."

  - To taka trochę wiara w to, że jednak leci z nami pilot. Ja przyjmuję bardziej przypadkowy niż kierowany odgórnie bieg zdarzeń - wystarczy spojrzeć na świat - konflikty, wojny, nawet wojny hegemoniczne. Jeśli ktoś miałby nad tym panować to raczej słabo mu to wychodzi - a w każdym razie od setek lat nie widać żadnego progresu i świat nie jest ani trochę lepiej poukładany.

 • ewiggin

  @podczaszy
  No ale co Ty starasz się właściwie powiedzieć, bo nie rozumiem. Może będzie lepiej, jeśli wybierzesz jedną z trzech możliwych opcji w przypadku sprzeczności prawa UE i Polski.
  a. stosowane jest polskie
  b. stosowane jest unijne
  c. raz tak, raz siak - stosujemy jak kto woli i jak komu wygodnie.

  Ja twierdzę, że poprawna jest odpowiedź b. A Twoim zdaniem, która odpowiedź jest poprawna?

 • ewiggin

  @konsultant
  Kiedyś tu pisałem, że moim zdaniem Kukizowcy mają największą szansę po '23. W każdym razie nikogo innego nie widać na horyzoncie. Ale to będą raczej Kukizowcy bez korwinistów jak np. Jacek Wilk - bo w starzejącym się społeczeństwie z ogromną rzeszą emerytów socjal a nie liberalizm gospodarczy będzie najbardziej kręcił wyborców.

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  Chcę ci powiedzieć,że polska konstytucja jest w wielu miejscach sprzeczna z prawem unijnym i jedni powołują się na tą konstytucję a inni na prawo unijne. To jest ten dualizm prawny.

 • ewiggin

  @wb
  "Nie da się raczej grać w geopolityczne szachy - albo na giełdzie - metodą głosowania."

  - Można oczywiście założyć, co w wielu wypadkach będzie bliskie prawdy, że w jakimś kraju większy wpływ mają służby takie, w innym śmakie, tutaj jeszcze jakieś potężne lobby przemysłowe, gdzie indziej wpływy mafijne itd. etc. Niestety jednak nawet w tych niewidocznych grupach nacisku ktoś ma takie poglądy, ktoś inne - tam też są walki o wpływy, wizje, idee i oczywiście kłótnie o zyski. Jednym słowem - ten sam chaos co w politycznych programach publicystycznych, tylko że nie ogląda się tego w TV.
  Wiedza tego typu nic praktycznego nie daje - poza ewentualnym uśmieszkiem wyższości nad "maluczkimi naiwniakami", którzy wierzą w np. wolne wybory. A gdzie jest w tym wszystkim prawda - pewnie, jak zazwyczaj - gdzieś pośrodku. Trochę jest zdarzeń z przypadku, trochę w pozakulisowych manipulacji a trochę z wyboru ludu miast wsi - zaś to wszystko się miesza w jeden bigos - i nie wiadomo jaki z niego diabeł wyskoczy.

 • ewiggin

  @podczaszy
  "Chcę ci powiedzieć,że polska konstytucja jest w wielu miejscach sprzeczna z prawem unijnym i jedni powołują się na tą konstytucję a inni na prawo unijne.
  To jest ten dualizm prawny."

  - Rozumiem i chcę Ci powiedzieć, że właśnie dlatego, żeby nie było w takich przypadkach chaosu wprowadzono prymat prawa UE.

  "... jedni powołują się na tą konstytucję a inni na prawo unijne."

  - I zgodnie z prymatem prawa UE Ci drudzy są w prawie/mają rację a pierwsi są ignorantami - świadomymi bądź nie.

 • cezary692

  USDPLN to pochodna indexu dolara lub DX.F a ten drugi wg price action w przeciwieństwie do usdpln wciaż nie zrobił nowego szczytu. Zatem pozostajemy w trendzie spadkowym.

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  Zgodnie z twoim wywodem Trybunał Konstytucyjny, który bada zgodność ustaw z polską konstytucją to ignoranci. Być może to prawda.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "- I zgodnie z prymatem prawa UE Ci drudzy są w prawie/mają rację a pierwsi są ignorantami - świadomymi bądź nie."

  Myślę, że za bardzo się Pan przejmuje prawem unijnym. Nie przejmowali się nim w przeszłości Francuzi i Niemcy, więc i my chyba specjalnie nie musimy.

  "Reading accounts of the deal agreed between Nicolas Sarkozy and Angela Merkel last night to impose new rules on EU countries to guarantee fiscal discipline, you might think the two countries were uniting to save the Eurozone from its more profligate members.

  But which two countries first broke the rule that deficits should not go above 3 per cent of GDP? It was France and Germany, back in 2003. Whats more, the two then united to make sure that they wouldnt face sanctions for doing so effectively destroying the rules (known as the growth and stability pact) altogether."

  www.ft.com/content/dfb8adf7-7ca4-384c-a737-f28c0dc46924

 • cezary692

  USDPLN to pochodna indexu dolara lub DX.F a ten drugi wg price action w przeciwieństwie do usdpln wciaż nie zrobił nowego szczytu. Zatem pozostajemy w trendzie spadkowym.

 • ewiggin

  @wb
  "Myślę, że za bardzo się Pan przejmuje prawem unijnym. Nie przejmowali się nim w przeszłości Francuzi i Niemcy, więc i my chyba specjalnie nie musimy."

  - Nie przejmuję się tym w ogóle. Nie lubię jednak hipokryzji. Prawo czasem się łamie ale jakoś tak jest bardziej honorowo, jeśli człowiek choć sam przed sobą się do tego przyzna.
  A co do Niemców i Francuzów, to jest jeszcze jedno prawo, nadrzędne nawet nad prawem UE - brzmi ono tak: "Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie."

 • karnakufo

  WIG20 - trwa walka na godzinnym oporze:
  www.bankfotek.pl/view/2097386

 • bialek.wojciech

  @cezary692:
  "USDPLN to pochodna indexu dolara lub DX.F a ten drugi wg price action w przeciwieństwie do usdpln wciaż nie zrobił nowego szczytu. Zatem pozostajemy w trendzie spadkowym."

  Rzeczywiście jak się patrzy na Dollar Index:

  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=1y&t=c&a=lg&b=1

  ... to mnie przynajmniej narzuca się myśl, że wrześniowy wzrost to dopiero 4-ka w trwającym od grudnia impulsie spadkowym i po jej zakończeniu czeka nas jeszcze 5-tka. Stąd moja wiara, że na początku przyszłego roku dolar jeszcze przetestuje wrześniowe dołki. Ale równocześnie obstawiałbym, że ta 4-ka wzrostowa jeszcze się nie skończyła. Lubię jak 4-ka jest proporcjonalna do 2-ki. A 2-ka trwała 30 dni, co dawałoby okolice 8 października jako szczyt wzrostu dolara. Mnie by pasował raczej późniejszy termin.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "A co do Niemców i Francuzów, to jest jeszcze jedno prawo, nadrzędne nawet nad prawem UE - brzmi ono tak: "Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie.""

  No ale my nie chcemy być "smrodami". A jedyny sposób by tego dokonać to postawić się "wojewodom" i ich pokonać. Do dyskusji pozostaje jedynie strategia dająca zwycięstwo i czas jej wdrożenia.

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  "Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie".
  Myślę,że co najmniej częściowo odpowiedziałeś sobie na pytanie kto wybiera nam scenariusze geopolityczne o co tak usilnie indagowałeś Gospodarza.

 • podczaszy1

  @WB
  Panie Wojtku czym ma być ta piątka wzrostowa na USD/PLN o której Pan dzisiaj napisał.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Panie Wojtku czym ma być ta piątka wzrostowa na USD/PLN o której Pan dzisiaj napisał."

  Jeśli się pojawi, to początkiem jakiejś większej struktury (np. wzrostowej fazy cyklu Kitchina na dolarze, albo przynajmniej początkiem zygzaka 4-ki 5-3-5. Jeśli dolar nie zdoła jej wyrzeźbić - patrz zastrzeżenia pana cezary692.

 • red.007

  @WB
  Czekałem na taki Pana wpis,bo tak właśnie jest.
  Pamięta Pan jak określił Pan sierpniowe wzrosty USD/PLN jako czwórkę.Potem była koncepcja korekty pędzącej.Ja pisząc do @podczaszy wyrażałem co do tego wątpliwość ze względu na miałkość sierpniowych wzrostów.Potem była koncepcja korekty pędzącej.
  Oczywiście,że czwórka jeszcze nie zakończona,bo na indeksie dolara do dwójki dużo brakuje i ma prawo przebić sierpień.Ogólnie czwórki to najbardziej wredne fale.Lubią rozciągnąć się w czasie,być większe od dwójki.Głównym ich zadaniem jest zasianie wątpliwości w głowach inwestorów tak aby podjęli błędne decyzje.
  I tak wracamy do koncepcji,którą wyraziłem:
  "red.007
  2017/09/13 19:14:15
  @podczaszy1
  "USD/PLN właśnie pokonuje linię trendu spadkowego rysowaną od czerwca 2017."

  Przypatruję się wykresom i stawiam tezę,że ostatnia fala spadkowa dla USD/PLN
  zejdzie poniżej ostatniego wrześniowego dołka..."

  Cierpliwość,to kluczowa cecha dla okresów średnich.W obecnym świecie to towar deficytowy,na blogu też.
  Gdy to wszystko nastąpi ostateczną linią trendową będzie linia prowadzona po szczytach fal 2i4 czyli luty-marzec i wrzesień-październik(?)
  Wszystkie linie wewnątrz kanału,w tym czerwcowa kolegi @podczaszy-to tylko linie.Mogą co najwyżej sugerować grę na krotko.
  Nowy dołek przed nami a wszystko zależy jak wysoko wyjdzie obecnie tworząca się czwórka.DX.F jest jak najbardziej nadrzędny nad USD/PLN.

 • podczaszy1

  @ red007
  Ja nigdy nie twierdziłem,że wzrosty na USD/PLN to będzie jakaś zmiana trendu, bo tego nie wiem. No ale ty z tego co pamiętam w lipcu mówiłeś coś o grze pod większą korektę i dlatego bodaj 13.09 2017 roku napisałem,że dolar może rosnąć.

 • podczaszy1

  @ red007
  Jeśli 4 to kiedy się zaczęła i jaki przewidujesz jej przebieg?

 • karnakufo

  Jeśli chodzi o USDPLN to wg mnie wybił się on górą z kilkumiesięcznego kanału spadkowego i teraz na pull backu jest dobra okazja do wchodzenia w L:
  www.bankfotek.pl/view/2097391

 • ewiggin

  @wb

  "No ale my nie chcemy być "smrodami". A jedyny sposób by tego dokonać to postawić się "wojewodom" i ich pokonać. Do dyskusji pozostaje jedynie strategia
  dająca zwycięstwo i czas jej wdrożenia."

  - Racja. Jeśli chciałbym postawić się wojewodzie, to najpierw po cichutku zbieram siły, zbroję się, zawieram sojusze a na pokaz jestem potulny, miły i ugodowy. Jak już jestem odpowiednio silny to się stawiam bo mam szansę na wygraną.
  PIS robi dokładnie na odwrót - najpierw kłapie dziobem na prawo i lewo, że chce się postawić, dając przeciwnikowi czas na ruch wyprzedzający. To jest mój główny zarzut do obecnej władzy. Uważam, że PIS prowadzi nas na misję samobójczą i z dwojga złego wolałem politykę PO.

 • ewiggin

  @podczaszy
  "Myślę,że co najmniej częściowo odpowiedziałeś sobie na pytanie kto wybiera nam scenariusze geopolityczne o co tak usilnie indagowałeś Gospodarza."

  - Po pierwsze nie pytałem kto wybiera nam scenariusze, bo @wb nie pisał o Polsce tylko bardziej ogólnie. Bardziej jestem ciekaw kto wybiera scenariusze np. dla USA - jeśli nie robią tego politycy.
  Po drugie - nie "indagowałem usilnie" a tylko zadałem jeden raz pytanie.

 • ewiggin

  My tu gadu gadu, a tymczasem WIG20 wreszcie ładnie rośnie na dużym obrocie.

 • karnakufo

  Jak się nie zatrzymają na tym poziomie tylko szarpną wyżej to będzie sygnał L.

 • karnakufo

  Z drugiej strony jaki byłby sens wygenerowania sygnału L na WIG20 ( chyba, że fałszywka), gdy USDPLN wygenerował średnioterminowy sygnał wzrostowy - z reguły te rynki były w przeciwfazie.

 • red.007

  @podzczaszy1
  Ja w wpisie do Gospodarza nie stawiam Ci takiego zarzutu.
  Mówię tylko,że będziemy niżej września.
  Było tak: napisałeś do @konsultant:

  "podczaszy1
  2017/09/13 16:13:19
  @ konsultant 121
  USD/PLN właśnie pokonuje linię trendu spadkowego rysowaną od czerwca 2017. "

  Ja na ten wpis przedstawiłem swoje zdanie:

  " red.007
  2017/09/13 19:14:15
  @podczaszy1
  "USD/PLN właśnie pokonuje linię trendu spadkowego rysowaną od czerwca 2017."

  Przypatruję się wykresom i stawiam tezę,że ostatnia fala spadkowa dla USD/PLN
  zejdzie poniżej ostatniego wrześniowego dołka..."

  Natomiast gdybym brał Twoje koncepcje pod uwagę,to istnieje dla mnie ryzyko zakupu dolara na górce.:
  " podczaszy1
  2017/09/26 10:56:54
  @ red007
  Dzisiaj USD/PLN przebił górną linię prostokąta/ dziwactwa/ i tym samym dla mnie zanegował spadki.
  Nie wiem czy pamiętasz mój wpis w którym pisałem,że albo USD/PLN zacznie rosnąć albo będzie z nim bardzo źle. To było 13.09.2017 roku. No i zaczął rosnąć. "

  Wyrażenie "zanegował spadki" brzmi jednoznacznie i na tym polega błąd,oczywiście tylko w moim rozumieniu.Bo zgodnie z wpisem do gospodarza uważam,że ostateczna linia trendowa będzie prowadzona po dójce i tworzącej się obecnie czwórce.
  Te wzrosty to właśnie czwórka,nic więcej.
  Zasięg i czas czwórki jest mi obojętny.
  Stawiam tezę,że nie będzie większy jak 3,80-3,85.
  Piątka może nawet nastąpić dopiero po grudniowym Fed w myśl "zasady",że czwórka nie trwa dłużej jak 4x fala dwa i jest to dla mnie maksymalna czasowa granica.Oczywiście wszystko może rozegrać się wcześniej.

 • karnakufo

  @red.007
  ".....Mówię tylko,że będziemy niżej września. ...."

  Nie sądzę.
  Jak widać na tygodniowym i wcześniej pokazywanym dziennym - wykres wyszedł górą z kanału i teraz na powrocie można podbierać L na średni termin. Wydaje mi się, że pull back nie przebije ostatniego wrześniowego dołka:
  www.bankfotek.pl/view/2097394

 • karnakufo

  Do kompletu pokazuję jeszcze wykres miesięczny USDPLN, gdzie widać odbicie od wsparcia kanałowego:
  www.bankfotek.pl/view/2097395

 • red.007

  @karnakufo
  Zatem pozostańmy przy swoich zdaniach.

 • karnakufo

  I jeszcze taki miesięczny USDPLN:
  www.bankfotek.pl/view/2097396

 • red.007

  @karnakufo
  Na logarytmie,co niektórzy doradzają taką skalę dla długich okresów,linia ta jest dawno przebita.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=10y&t=c&a=lg&b=1
  Natomiast na Twoim wykresie,zgodnie z zasadą obiektywizmu,powinieneś narysować jeszcze linię po dołkach 2011 i 2014
  Jak narysujesz,to wstaw na blog,żebyśmy mieli alternatywność sytuacji.

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  "Bardziej jestem ciekaw kto wybiera scenariusze dla USA.....".
  Najogólniej rzecz biorąc działa ta sama zasada.

 • bialek.wojciech

  red.007:
  "Te wzrosty to właśnie czwórka,nic więcej.
  Zasięg i czas czwórki jest mi obojętny.
  Stawiam tezę,że nie będzie większy jak 3,80-3,85."

  Projekcja na podstawie uśrednionego przebiegu 8 ostatnich cykli 20-tygodniowych rośnie do 3,78 pod koniec grudnia.

 • karnakufo

  @red.007
  "...Natomiast na Twoim wykresie,zgodnie z zasadą obiektywizmu,powinieneś narysować jeszcze linię po dołkach 2011 i 2014
  Jak narysujesz,to wstaw na blog,żebyśmy mieli alternatywność sytuacji...."

  Czy o to chodzi?:
  www.bankfotek.pl/view/2097398

 • red.007

  @WB
  Panie Wojciechu ja nie toczę sporu i o Pana projekcjach pamiętam.
  Chodzi o to,że jeśli moja koncepcja rozpoczętych wzrostów to czwórka,to w myśl
  "wredności" tej fali może ona sporo namieszać.
  Być może trochę zawyżyłem ale biorąc pod uwagę DX.F,od którego zaczęła się dyskusja,to tam jest dużo większa przestrzeń do wzrostów,rozumianych jako równość fal 2 i 4.

 • red.007

  @karnakufo
  "Czy o to chodzi?: "
  Tak Panie.

 • karnakufo

  O ile na dziennym widać działanie wsparcia i odbicie to na tygodniowym kontrakcie wsparcie raczej padnie (jeśli do końca sesji nie podciągną wyżej):
  www.bankfotek.pl/view/2097400
  www.bankfotek.pl/view/2097401

 • red.007

  @karnakufo
  Przyznam,że nie raz zastanawiałem się nad miesięcznym.
  Pomijając linie trendowe,jakie by nie były,to zawsze moją uwagę przykuwały dwie białe świece w spadkach od grudnia.Żadnych innych białych świec nie ma.
  Przecież aż się prosi aby odczytać to jako 2i4.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "My tu gadu gadu, a tymczasem WIG20 wreszcie ładnie rośnie na dużym obrocie."

  Trochę to przypomina połowę maja. Najpierw zaskakująca biała świeca, którą WIG-20 wychodzi na szczyt (druga połowa kwietnia/druga połowa sierpnia), potem krótkoterminowa dystrybucja na wysokim poziomie, potem ruch powrotny do przełamane szczytu i wreszcie odbicie od wsparcia, w trakcie którego WIG-20 w maju dotarł do dolnego ograniczenia wcześniejszej strefy dystrybucji. Potem spadek, który na początku czerwca skończył się na zaledwie teście majowego dołka.

 • red.007

  Wzrosty ropy robią swoje.
  stooq.pl/mol/?id=6050
  A p.Łon chce obniżać stopy,no ale on jest "fachowcem".

 • podczaszy1

  Dziwne,że nikt nie zauważył,że Mwig-40 wyszedł na nowy szczyt.

 • podczaszy1

  @red007
  "A p.Łon chce obniżać stopy, no ale on jest "fachowcem" ."
  W KC takich fachowców było bez liku, a może nawet lepszych.

 • ewiggin

  @wb
  "Trochę przypomina to połowę maja..."

  - O ile cykle jak najbardziej mnie przekonują, to analogie do zachowań z przeszłości - podobne wykresy - już trochę mniej. Trochę mi Panowie namąciliście w głowie tą wersją, że dopiero kończy się III fala hossy bo ja wciąż raczej preferuję wersję, że z końcem sierpnia zaczęła się V fala hossy a nie 5 w III. I do tego straszycie tym krachem (fala IV) w październiku. No zobaczymy - w każdym razie będę ostrożniejszy i lepiej zabezpieczony - jak będzie ten krach to należy się wam co najmniej duże piwo.

 • podczaszy1

  Ten nowy szczyt na mwig-u 40 daje do myślenia. No chyba,że to takie strojenie okien na koniec kwartału.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "W KC takich fachowców było bez liku, a może nawet lepszych."

  Nie podobają mi się takie wycieczki pod adresem dr. Łona. Może ma Pan jakieś merytoryczne uwagi?

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "I do tego straszycie tym krachem (fala IV) w październiku."

  Mnie z tego straszenia proszę wykluczyć. Ładnie by było, gdyby WIG-20 spadł do poziomów z czerwca-lipca a la kwiecień-maj 2004 czy a la kwiecień-maj 2010, ale na więcej nie liczę.

 • podczaszy1

  @ WB
  Wolałbym,żeby stopy procentowe były ustalane przez rynek, a nie przez takie gremium jak RPP. Tylko tyle i nic więcej.

 • red.007

  @podczaszy1
  "Ten nowy szczyt na mwig-u 40 daje do myślenia. No chyba,że to takie strojenie okien na koniec kwartału."
  Zauważył,zauważył-Guy ale dowodów z oczywistych względów nie przedstawię.

 • bialek.wojciech


  Przy okazji października to od 120 lat, ktoś kto kupił akcje wchodzące w skład DJIA na sesji 28 września roku o dacie kończącej się cyfrą "7", zawsze notował stratę na sesjach nr. 15, 19-22 oraz 24-31. Czyli jest 12:0 że przynajmniej Amerykanie będę niżej gdzieś tam w październiku-listopadzie. Oczywiście nie zawsze był to przypadek jak w 1987 (<-30 proc.), 1937 (<-25%), 1907 i 1917 (<-20 proc.) czy 1897 (<-10 proc.). Czasami to były tylko takie przypadki jak 2007 czy 1997. ;)

 • red.007

  @podczaszy1
  Pan Łom wśród powodów wymienił m.in. możliwy spadek cen ropy.Owszem pasowałoby to do mojej koncepcji odwróconego spodka ale jest to koncepcja stojąca w sprzeczności z koncepcją Gospodarza,który pisał o wzrostach.
  Pytaniem jest co z oszczędnościami ludzi,bo z oprocentowaniem kredytów banki sobie i tak poradzą podnosząc swoje prowizje.Takie stanowisko jest przeciw obywatelom,bo inflacja rośnie a oszczędności topnieją.
  www.bankier.pl/wiadomosc/Eryk-Lon-z-RPP-moze-pojawic-sie-potrzeba-obnizki-stop-procentowych-7542505.html

 • red.007

  Przepraszam,źle napisałem nazwisko ma być Łon

 • podczaszy1

  @ red007
  Nie ma rady obywatele z oszczędnościami muszą przyjść na giełdę. Wtedy większość z nich przekona się jak dobrze mieli mając te swoje nisko oprocentowane depozyty.

 • red.007

  O oszczędzających ameryki nie odkryłem.
  next.gazeta.pl/next/7,151003,22444432,wzrost-cen-coraz-szybszy-inflacja-podskoczyla-do-2-20-proc.html#BoxBizLink

 • podczaszy1

  Na kilku mniejszych spółkach dzisiaj wyrażne strojenie okien.

 • mac-erson

  @ewiggin
  KTO tu obwieszcza krach? Ja podobnie jak Gospodarz spodziewam się jedynie zejscia do Sk200 podobnie jak było to poprzednich hossach. Na maluchach widzę max 2%niżej silne wsparcie.
  Nie liczę na krach a jedynie zdrowe strząśnięcie rynku.

 • karnakufo

  WIG20 na obecną chwilę w różnych interwałach:
  www.bankfotek.pl/view/2097493
  www.bankfotek.pl/view/2097495
  www.bankfotek.pl/view/2097494
  www.bankfotek.pl/view/2097496
  www.bankfotek.pl/view/2097497

 • zillioner

  POLSKA jest w w polowie rynkiem rozwinietym (FTSE) i w polowie rozwijajacym sie (MSCI)

  Agencja indeksowa FTSE Russell zdecydowała o przekwalifikowaniu Polski z rynków rozwijających się do rozwiniętych - poinformowała FTSE Russell w komunikacie. Decyzja wejdzie w życie we wrześniu 2018 r


  Decyzja FTSE Russell oznacza, że Polska znalazła się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków, do których zaliczane są m.in. Niemcy, Francja, Japonia, Australia i Stany Zjednoczone.

  Polska jest wciąż klasyfikowana przez agencję indeksową MSCI jako rynek rozwijający się, dzięki czemu znacznie poszerza się spektrum inwestorów zainteresowanych polskim rynkiem.

  www.rp.pl/Kraj/170939989-FTSE-Russell-zakwalifikowala-Polske-do-grona-rynkow-rozwinietych.html#ap-1

 • idmmaximus

  To jak na rynek rozwiniety słaba mielismy hosse od 2009 .....

 • resan

  @ WB

  Czy w pażdzierniku będzie 4-ka całego ruchu który jest od stycznia, lutego 2016 r?
  Dotyczy giełd zachodnich i WIG-20.

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Jesli spojrzy sie na wykresy glownych gield SP-500 , DAX hossa ktora rozpoczela sie w marcu 2009r dzieli sie na pierwsza fale (ok25 miesiecy) trzecia fala(ok 42miesiace)oraz piata fale w ktorej obecnie sie znajdujemy na glownych rynkach od lutego2016r to mamy koniec hossy w marcu 2018 (25miesiecy podobnie jak w 1 fali).Chyba ze teoria Elliotta sie nie sprawdzi?Co Pan sadzi?

 • resan

  @ WB

  Dotyczy-Francja nowy rekord długu .
  Z tego wynika , że długi są nie do spłacenia? Co dalej.Reset -Weimar ?

 • karnakufo

  Na godzinnym kontrakcie jest L:
  www.bankfotek.pl/view/2097613

 • karnakufo

  Oporu na ok 2490 (kontrakt) raczej z marszu nie przejdą.:)

 • karnakufo

  Złotówka słabnie po wyjściu górą z kanału spadkowego (USDPLN.)

 • red.007

  @WB
  Ponieważ nic specjalnego się nie dzieje a dolar realizuje zaplanowaną przez Pana na poniedziałek piąteczkę pozwolę sobie na rozważania teoretyczne,które bądź się potwierdzą,bądź zaprowadzą na manowce.

  " bialek.wojciech
  2017/09/19 14:44:21
  @red.007:
  "Bardzo możliwe,że moja koncepcja odwróconego spodka na ropie upada.
  Potwierdzeniem będzie wybicie szczytu z przełomu roku.
  Tak czy siak zejście poniżej czerwcowego dołka staje się tylko hipotetyczne,zatem Pańska koncepcja jest słuszna."

  WTI najwyraźniej złamała linię trendu spadkowego od lutego:

  stooq.pl/q/?s=cl.f

  Teraz jakiś ruch powrotny, a potem wzrost do tegorocznego szczytu? "

  " red.007
  2017/09/19 16:04:13
  @WB
  Przyznam,że ta ropa jakoś nie daje mi spokoju.
  Póki co odczytuję to jako ABC a utwierdza mnie w tym przekonaniu to,że B jest wyraźną trójką(sierpień). Zatem obecna wzrostowa C ma prawo dotrzeć do tegorocznego szczytu.Oczywiście wzrosty mogą się przekształcić w impuls i będzie dużo wyżej..."

  Spoglądając na wykres skłaniam się jednak ku koncepcji ABC.To,że B (lipiec) jest trójką,to nie budzi zastrzeżeń.Przypatruję się A (druga dekada czerwca-koniec lipca) i tu na pierwszy rzut oka widać piątkę.Jednak jest z nią coś nie tak,bo wzrosty w pierwszej dekadzie lipca do drugiej dekady lipca chciałoby się nazwać falą 3.
  Elliot nucza,że fala 3 nie może być najkrótszą falą impulsu.Idąc tym tropem nie mamy do czynienia z impulsem tylko ze strukturą trój-falową.Zatem wzrosty w A są "wątpliwej"jakości i nie wróżą dobrze na przyszłość.Spełniają jednak założenia np.korekty prostej,w której fala A ma strukturę pięcio lub trzy falową.
  Obecnie jesteśmy w C realizując falę czwartą a przed nami wzrostowa piątka,która może ale nie musi wybić tegoroczne szczyty.Potem poważne spadki.
  stooq.pl/q/?s=cl.f&c=1y&t=l&a=ln&b=1
  Po co te opowiastki?Otóż nie urządzając wycieczek pod adresem p.Łona,to może się okazać,że ten pan nie myli się w prognozowaniu przyszłych spadków cen ropy.Zatem trwalszy wzrost inflacji nie koniecznie nastąpi.
  Ogólnie może to implikować różne inne sytuacje np.,że po podwyżce stóp Fed w grudniu,może być dłuższe nie podnoszenie stóp w związku z brakiem presji inflacyjnej na skutek domniemanego spadku cen ropy.
  Ciekawe czy moja koncepcja ma szansę na realizację,czy to utopia.

 • red.007

  B to oczywiście sierpień a nie lipiec.

 • zillioner

  sky is the limit, limit is the sky - chce sie rzec:

  "Nie wiemy dzisiaj, jaki będzie nasz udział w indeksie global markets, ale gdybyśmy byli na poziomie Portugalii to jest to 150 mld zł nowych środków z funduszy inwestujących w rynki rozwinięte, gdybyśmy awansowali do poziomu Austrii to jesteśmy na poziomie 250 mld zł nowego potencjalnego kapitału, a gdybyśmy osiągnęli poziom Danii - kraju bogatego, ale demograficznie dorównującemu naszemu Mazowszu - to mówimy o potencjale rzędu 1,5 bln zł środków powiedział prezes GPW."

  www.bankier.pl/wiadomosc/Prezes-GPW-liczy-na-duze-naplywy-nowych-funduszy-do-Polski-po-decyzji-FTSE-Russell-7546637.html

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "Czy w pażdzierniku będzie 4-ka całego ruchu który jest od stycznia, lutego 2016 r?
  Dotyczy giełd zachodnich i WIG-20."

  Zawsze sądziłem, że taka 4-ka się zrealizuje latem. Gdy ostatnio rozpisywałem sobie Nasdaqa, to wyszło mi, że od połowy sierpnia trwa 5-ka w 3-ciej rozpoczętej na referendum brexitowym. Czyli następna powinna być rzeczywiście 4-ka.

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Jesli spojrzy sie na wykresy glownych gield SP-500 , DAX hossa ktora rozpoczela sie w marcu 2009r dzieli sie na pierwsza fale (ok25 miesiecy) trzecia fala(ok 42miesiace)oraz piata fale w ktorej obecnie sie znajdujemy na glownych rynkach od lutego2016r to mamy koniec hossy w marcu 2018 (25miesiecy podobnie jak w 1 fali).Chyba ze teoria Elliotta sie nie sprawdzi?Co Pan sadzi?"

  Też uważam, że od lutego 2016 trwa 5-ta fala impulsu rozpoczętego w marcu 2009. Równość czasu trwania 5-ki i 1-ki rzeczywiście daje szczyt w marcu 2018. Dopuszczam jednak alternatywę, w której 1-ka była w latach 2009-2010 i od tamtej pory trwa 3-ka (w tej 3-ce 2-ka była w 2011 a 4-ka w latach 2015-2016), Czyli teraz mielibyśmy 5-tkę ale w 3-ce.

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "Dotyczy-Francja nowy rekord długu .
  Z tego wynika , że długi są nie do spłacenia? Co dalej.Reset -Weimar ?"

  Japonia ma dług publiczny na poziomie 239 proc. PKB.:

  www.pewresearch.org/fact-tank/2017/09/19/5-facts-about-government-debt-around-the-world/

  ... i jakoś się telepie do przodu równocześnie skupując swoje zadłużenie w szybkim tempie. BoJ ma już prawie połowę długu publicznego Japonii:

  www.japanmacroadvisors.com/page/category/economic-indicators/financial-markets/jgbs-held-by-boj/

  ECB może chyba zrobić to samo z długiej krajów strefy euro?

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Spoglądając na wykres skłaniam się jednak ku koncepcji ABC.To,że B (lipiec) jest trójką,to nie budzi zastrzeżeń.Przypatruję się A (druga dekada czerwca-koniec lipca) i tu na pierwszy rzut oka widać piątkę.Jednak jest z nią coś nie tak,bo wzrosty w pierwszej dekadzie lipca do drugiej dekady lipca chciałoby się nazwać falą 3.
  Elliot nucza,że fala 3 nie może być najkrótszą falą impulsu.Idąc tym tropem nie mamy do czynienia z impulsem tylko ze strukturą trój-falową.Zatem wzrosty w A są "wątpliwej"jakości i nie wróżą dobrze na przyszłość.Spełniają jednak założenia np.korekty prostej,w której fala A ma strukturę pięcio lub trzy falową.
  Obecnie jesteśmy w C realizując falę czwartą a przed nami wzrostowa piątka,która może ale nie musi wybić tegoroczne szczyty.Potem poważne spadki.
  stooq.pl/q/?s=cl.f&c=1y&t=l&a=ln&b=1
  Po co te opowiastki?Otóż nie urządzając wycieczek pod adresem p.Łona,to może się okazać,że ten pan nie myli się w prognozowaniu przyszłych spadków cen ropy.Zatem trwalszy wzrost inflacji nie koniecznie nastąpi.
  Ogólnie może to implikować różne inne sytuacje np.,że po podwyżce stóp Fed w grudniu,może być dłuższe nie podnoszenie stóp w związku z brakiem presji inflacyjnej na skutek domniemanego spadku cen ropy.
  Ciekawe czy moja koncepcja ma szansę na realizację,czy to utopia."

  Generalnie się zgadzam, bo idea trwającej obecnie wzrostowej - umownie mówiąc -
  "fali B" na ropie pasuje do koncepcji wejścia dolara w okolicach października w fazę kitchinowego wzrostu. Ale z analogii z 2010 rokiem, którą tu proponowałem, wynika, że to może być nieregularna fala ze szczytem tej umownej fali B przekraczającym tegoroczne szczyty (jak jak szczyt ropy z 2011 roku przekraczał sporo szczyt z 2010).

  W innym ujęciu: w standardowym schemacie alokacji aktywów surowców to przeciwieństwo obligacji skarbowych (te drugie dobrze sobie radzą w deflacyjnej fazie spowolnienia, te pierwsze i inflacyjnej fazie ożywienia). Obligacje w krajach rozwiniętych weszły w bessę w lipcu 2016. Zakładając typową długość cyklu Kitchina (40 miesięcy), to połowa cyklu od lipca 2016, to marzec 2018. Czyli w tym ujęciu kitchinowej bessy na surowcach można by oczekiwać gdzieś właśnie od marca 2018. Plus minus. Jedno się tu nie zgadza za bardzo: pomiędzy początkiem bessy na obligacjach a początkiem bessy na surowcach powinien gdzieś pojawić się początek bessy na akcjach, a na razie się nie zanosi.

 • bartalsi

  Czas na gotówkę

  Czego to analitycy nie wymyślą by puścić pieniądza :).

 • resan

  @ WB

  Czy jest możliwe ,że w sierpniu 4-ki się nie skończyły .

 • red.007


  @WB
  Z luźnych obserwacji.
  Jeśli potraktujemy wzrosty dolara od piątku jako 5,to patrząc na wykres obecne 5w5 może być falą załamaną i nie przekroczyć szczytu 28 września czyli fali 3.
  W konsekwencji na wyższym interwale np.4H dałoby formację podwójnego szczytu.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5d&t=c&a=ln&b=1

 • gamera-11

  Z tego co widzę PIS zrobi wszystko by JSW było powyżej ceny na debiucie i zapewne jest prikaz na pompowanie tej spółki przez polskie OFE.Od 70 zł mam te akcje i liczę na 100% zysku a poza tym Dino....:)

 • zillioner

  Dla osoby ktora wchodzila na rynek pracy przy bezrobociu w PL > 20% (rzady L.Millera). To po przeczytaniu o "trudnej sytuacji na rynku pracy" rozesmialem sie do lez!!!

  "Obniżenie prognoz tłumaczone jest również trudną sytuacją na rynku pracy i stopniowym wzrostem wynagrodzeń. "

  www.bankier.pl/wiadomosc/Mangata-Holding-obnizyla-prognozy-wynikow-na-17-zysk-netto-ma-wyniesc-47-mln-zl-7546740.html

 • karnakufo

  Chyba nasi już grają pod korektę u Jankesa:
  www.bankfotek.pl/view/2097628

 • zulus_chacka

  Wszyscy juz wiedza, ze w USA podatki nizsze heheheeee.

 • karnakufo

  Indeks (pewien) - wzorzec dla WIG20 pokazuje, że wzrostów jak na razie nie należy się spodziewać:
  www.bankfotek.pl/view/2097642

 • karnakufo

  Na EDku jest średnioterminowe S, można grać L, ale to bardzo ryzykowne: :)
  www.bankfotek.pl/view/2097644

 • karnakufo

  U nas słabo rośnie w stosunku do Zachodu, ale S dopiero po przebiciu wsparcia, a tak to boczniak:
  www.bankfotek.pl/view/2097653

 • karnakufo

  I jeszcze raz takie Stany:
  www.bankfotek.pl/view/2097655
  Co nie znaczy, że łapię górkę - S dopiero wtedy, gdy odbiją od sufitu. :)

 • karnakufo

  I jeszcze takie my:
  www.bankfotek.pl/view/2097656

 • ewiggin

  @wb

  Proszę o rozważenie odblokowania Pana @datik - w dyskusji na blogu przytrafił mu się tylko jeden "wybryk nieobyczajny", za który już długo pauzuje.

 • m.jagusiak

  Efekt polskiego awansu:

  acemarketu.com/?p=257065

 • podczaszy1

  @ M. jagusiak
  Jeśli chodzi o tą miesięczną linię trendu spadkowego na wig-u 20 na poziomie 2495-2500 pkt to na wig-u linia ta już została przebita.

 • podczaszy1

  Ciekawe czy będzie tak,że wig-20 będzie rósł i USD/PLN również. Było tak w listopadzie -grudniu 2016 roku.

 • podczaszy1

  W zasadzie "wąż" luty -wrzesień 2017 roku na wig-u 20 i wig-u wydaje się być skończony.

 • karnakufo

  Aktualna sytuacja na godzinnym kontrakcie - L:
  www.bankfotek.pl/view/2097676

 • podczaszy1

  Na wig-u od 05 września na wykresie dziennym mieliśmy do czynienia z kanałem spadkowym. Dzisiaj wyszliśmy z niego górą. No ale sesja się jeszcze nie skończyła.

 • podczaszy1

  A żeby było ciekawiej to na swig-u jest coraz większe prawdopodobieństwo opuszczenia kanału spadkowego dołem i przyspieszenie spadków.

 • konsultant121

  No faza surowcowa chyba w pełni. Rosną akcje paliwowe
  stooq.pl/q/?s=wig_paliwa&c=3y&t=c&a=lg&b=1
  i surowcowe
  stooq.pl/q/?s=wig_gornic&c=1y&t=c&a=lg&b=1

 • mac-erson

  @podczaszy1
  "A żeby było ciekawiej to na swig-u jest coraz większe prawdopodobieństwo opuszczenia kanału spadkowego dołem i przyspieszenie spadków. "

  Nie pamiętam w historii naszej giełdy,żeby było takie rozsynchronizowanie indeksów:
  SWIG półroczne minima a MWIG półroczne maxima :)

 • red.007

  @podczaszy1
  Pod koniec września narysowałem sobie klina zwyżkującego.
  Górna linia po szczytach sierpień i wrzesień.
  Dolna linia po dołkach 11 września i 22 września.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=l&a=ln&b=1
  Pewnie mój rysunek nie ma wiele wspólnego z klasyką
  www.bdm.com.pl/ispag/encat/klin_zwyzkujacy.html
  ale przedłuża moją nadzieję. :)))

 • dociekliwy54

  @red007
  @podczaszy
  Ja tu nie widzę klina, bo klin powinien mieć co prawda 2 punkty na linii górnej i 2 na dolnej, ale te na górnej zaczynamy liczyć od najniższego dołka ,a nie od poprzedzającej go górki.
  Na walutach się nie znam, ale dla mnie jest tu klasyczne odwrócenie trendu (V. Sperrandeo), co zresztą przewiduje Gospodarz. Czyli generalnie oczekuję odpływania dolara osłabienia złotego, infalacji, podnoszenia stóp i jakiegoś kraszku, o co przy tak niezrównoważonej sytuacji na WIG-ach (co zauważył mac-erson )nie będzie trudno.

 • red.007

  @dociekliwy54
  "zaczynamy liczyć od najniższego dołka ,a nie od poprzedzającej go górki. "
  i dlatego napisałem:"nie ma wiele wspólnego z klasyką "

  wiem,wiem to myślenie życzeniowe

 • podczaszy1

  @ red007
  Dolna linia 08.09 i 22.09. Górna linia 31.08 i 28.09. Widać kanał wzrostowy. Możesz liczyć na jakąś
  chorągiewkę.

 • karnakufo

  WIG 20 - to chyba na tyle dla byczka:
  www.bankfotek.pl/view/2097773
  www.bankfotek.pl/view/2097772

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  "Nie pamiętam w historii naszej giełdy żeby było takie rozsynchronizowanie indeksów".
  Też nie pamiętam. Cholera nie wiadomo jak do tego podejść. Ja nie liczyłem na wzrosty na swig-u i mwig-u /cykl dekadowy/ ale nie wykluczałem większej hossy na wig-u i wig-u 20. Moje oczekiwania do wzrostów na tych indeksach ciągle ulegały ograniczeniu i teraz to w zasadzie liczę już tylko na nowy szczyt, a więc podobnie jak ty. Róznimy się podejściem do giełdy potem.
  Na mwig-u ten nowy szczyt może być fałszywką.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Czy trwa Pan na tej krótkiej pozycji czy już poza rynkiem?

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 ciągle nie możemy wyjść nad SMA-15, a na wig-u jesteśmy nad nią od tych trzech dni. I bądż tu mądry.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Czas na gotówkę"

  Z punktu widzenia schematu alokacji aktywów w ramach cyklu koniunkturalnego czas na gotówkę rozpoczyna się w szczycie dynamiki wzrostu PKB.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Nie pamiętam w historii naszej giełdy,żeby było takie rozsynchronizowanie indeksów:
  SWIG półroczne minima a MWIG półroczne maxima :)"

  Czegoś takiego nigdy wcześniej nie było.

 • bartalsi

  @WB

  "czas na gotówkę rozpoczyna się w szczycie dynamiki wzrostu PKB."

  Według prognoz PKB w 2018 ma być niższe niż w 2017

  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prognozy-pkb-dla-polski-fitch-moodys-sp,124,0,2372220.html

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 linia miesięcznego trendu spadkowego działa bardzo dobrze.

 • red.007

  @WB
  next.gazeta.pl/next/7,151003,22459717,zaskakujace-zalozenie-w-projekcie-budzetu-na-2018-r-to-nie.html

  Czy taki zapis w budżecie może być tylko spowodowany ostatnim odczytem CPI?
  Czy może tu raczej chodzić o próbę częściowego zbilansowania wydatków w nadziei na większe wpływy z VAT przy założeniu,że ceny będą rosły?
  Może jest też jakaś zależność między CPI a zyskiem NBP,którym zasili się budżet,chociaż tu pewnie większy wpływ ma różnica kursowa w rozumieniu siły,bądź słabości złotówki.

 • red.007

  @WB
  Tak nawiasem mówiąc,oprócz wpływu wzrostu cen surowców energetycznych na inflację,to niebagatelnym czynnikiem jest kondycja rodzimej waluty.Tu nasuwa mi się skojarzenie z Anglią,gdzie w związku z osłabieniem funta oczekiwany jest wzrost inflacji.Oczywiście trudno uogólniać,bo to zależy czy gospodarka danego kraju jest bardziej eksportowa,czy bardziej importowa.
  W naszym przypadku kondycja złotówki od ubiegłego roku znacznie się poprawiła więc nie jest to czynnik pro inflacyjny.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  "@ dociekliwy 54
  Czy trwa Pan na tej krótkiej pozycji czy już poza rynkiem? "
  Trwam. Dobrze powiedziane.

 • ewiggin

  Chyba od 2422 do 2489 pkt na WIG20 to była piąteczka. Teraz korekta i druga część zygzaka w górę - potem zjazd do dołka cyklu 10 tygodniowego... a może i 40-tygodniowego? No w każdym razie jeszcze z tydzień czy półtora i spadki.

 • karnakufo

  Na godzinnym WIG20 jest sygnał S:
  www.bankfotek.pl/view/2097805

 • ewiggin

  Ale coś za duży obrót jak tylko na korektę w zygzaku - wygląda to poważnie.

 • podczaszy1

  To fałszywe wybicie na mwig-u/ strojenie okien na koniec kwartału/ to może być koniec wzrostów na tym indeksie i formacja podwójnego szczytu 2007-2017.

 • konsultant121

  Znowu te czarne kruki i spadające gwiazdy..
  stooq.pl/q/?s=swig80&c=5m&t=c&a=lg&b=1

 • konsultant121

  Znowu te czarne kruki na dziennym i spadające gwiazdy na SWIG80
  stooq.pl/q/?s=swig80&c=5m&t=c&a=lg&b=1

 • bialek.wojciech

  Mamy 4 lutego 2004.

  Ostatni raz ISM Manufacturing wyszedł na taki poziom jak we wrześniu (60,8 pkt.) w styczniu 2004.

  Ostatni raz ISM Non-Manufacturing wyszedł na taki poziom jak we wrześniu (59,8 pkt.) w styczniu 2004.

 • bialek.wojciech

  "Mamy 4 lutego 2004."

  Wtedy (łagodna!) bessa na S&P 500 rozpoczęła się potrójnym szczytem 26 stycznia 2004, 11 lutego 2004 oraz 5 marca 2004.

 • bialek.wojciech

  "Wtedy (łagodna!) bessa na S&P 500 rozpoczęła się potrójnym szczytem 26 stycznia 2004, 11 lutego 2004 oraz 5 marca 2004."

  Ale na WIG-u dopiero w kwietniu.

 • bialek.wojciech

  "Mamy 4 lutego 2004.

  Ostatni raz ISM Manufacturing wyszedł na taki poziom jak we wrześniu (60,8 pkt.) w styczniu 2004.

  Ostatni raz ISM Non-Manufacturing wyszedł na taki poziom jak we wrześniu (59,8 pkt.) w styczniu 2004."

  Jeśli chodzi o wskaźniki ISM Prices to ostatni raz były tak wysoko (ISM Manufacturing Prices 71,5, ISM Non-Manufacturing Prices 66,3) w kwietniu 2010.

  Czyli mamy 4 maja 2010 ("Flash Crash" był 6 maja 2010).

 • b_53

  red.007

  Czy wiesz może gdzie się podział forexcalendar ?
  forexcalendar.club/kalendarz-ekonomiczny-forex,pl.html

 • red.007

  @WB
  Czy dolara takiem rozumowaniu również podlega?

 • red.007

  @ b_53
  Też mam ten problem a szkoda.

 • bialek.wojciech

  Jeśli uwzględnić łącznie wskaźniki główne i komponent cenowy i dla przemysłu i dla usług, to gospodarka USA tak się przegrzewała jak we wrześniu 2017:

  w marcu 2000,
  styczniu 2004,
  wrześniu 2005
  maju 2008,
  styczniu 2011

 • karnakufo

  Za dużo byczków było chętnych by zarobić na piątce, a tu czapa.:)

 • mac-erson

  Dzisiejsza sesji podoba mi się bardzo :). Może w końcu cierpliwość zostanie wynagrodzona.

 • red.007

  @mac-erson
  Ta cecha w Twoim podejściu to dobra rzecz.
  Czy 2200 nadal obowiązuje,bo chyba coś takiego pisałeś?

 • ewiggin

  @wb
  "Mamy 4 lutego..."

  Nijak to nie pasuje, że na WIG20 kończy się dopiero III fala hossy bo z analogii jaką Pan przedstawił nie będzie chyba czasu nawet na IV a co dopiero V. Może jednak w połowie sierpnia zaczęła się już V fala, jak pisałem? Kitchin chyba nie miałby nic przeciwko temu, bo to już 37 miesięcy od szczytu poprzedniej hossy.

 • resan

  SPA- 35 crash ?

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/10/120.html

 • wiktoros55

  Trochę czasu minęło od wpisu, a sytuacja jak to zwykle z walutami ciągle się zmienia. W związku z tym, że obniżka CIT w USA zostanie wprowadzona dopiero w roku 2019 to rynek trochę to zaniepokoiło, a dolar spada... Więcej można doczytać tutaj: cinkciarz.pl/nowosci/komentarze-walutowe/komentarz-walutowy-z-10-11-2017

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci