Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Czy słaby dolar wywoła wzrost dynamiki wskaźników inflacji w USA?

bialek.wojciech

Tydzień temu zwróciłem uwagę na intrygującą dodatnią korelację pomiędzy zachowaniem sWIG-u a rentownością 10-letnich obligacji rządu USA. Tłumaczyłem tę zależność wspólną wrażliwością obu instrumentów na globalne impulsu inflacyjne/deflacyjne. Dziś chciałbym dorzucić kolejny korelat rentowności amerykańskich 10-latek: kurs dolara. 

Od dwóch lat utrzymuje się silna dodatnia korelacja pomiędzy zachowaniem rentowności obligacji rządu USA a siłą amerykańskiego dolara. 

 

1dolaroblig

 

Wydaje się, że rynek funkcjonuje obecnie w następującym trybie: rentowność obligacji rządu USA spada -> atrakcyjność tej lokaty zostaje oceniona przez inwestorów jako mniejsza -> nie kupują dolarów potrzebnych do zakupu amerykańskich obligacji -> dolar tanieje. I odwrotnie: wyższe rentowności obligacji zwabiają inwestorów powodują zakupy dolara i jego aprecjację. To jest przynajmniej wytłumaczenie, które mnie przyszło do głowy. 

Dla każdego posiedzenia FOMC w najbliższej przyszłości i każdego (w miarę realnego) poziomu stóp FED dostępne są szacowane na podstawie zachowania rynkowych cen instrumentów rynku pieniężnego prawdopodobieństwa osiągnięcia na tym posiedzeniu danego poziomu stóp. Obecnie rynek obligacji "zafiksowany" jest na posiedzeniu w sierpniu przyszłego roku i osiągnięciu na nim poziomu stóp w przedziale 1,5-1,75 proc. Widać to po przekraczającym poziom 0,9 współczynniku korelacji pomiędzy tym prawdopodobieństwem a rentownością 10-latek. 

 

3obligaprawpoziomustopnaposiedzefedsierpien2018

 

Jak widać na razie spadające prawdopodobieństwo tego, że w ciągu następnych 11 miesięcy FED podniesie stopy to przedziału 150-175 (a więc o pół punktu w stosunku do obecnego poziomu) nie potwierdzają wzrostu rentowności z ostatnich dni (związanego ze spadkiem awersji do ryzyka spowodowanym łagodniejszymi niż wcześniejsze obawy konsekwencjami przejścia przez Florydę huraganu Irma).

Na podstawie powyższego można oceniać, że do wzrostu rentowności obligacji dojdzie dopiero, gdy wzrosną prawdopodobieństwa przyszłych podwyżek stóp FED. Czy jest na to szansa w najbliższej przyszłości? Byłoby to możliwe, gdyby w przyszłości przyspieszyło w USA tempo wzrostu gospodarczego lub wzrosła dynamika wskaźników inflacji.

Jeśli chodzi o przyspieszenie wzrostu gospodarczego to wydaje się ono niezbyt prawdopodobne w świetle spadającej wartości wskaźnika ECRI. Był on w tym roku powyżej poziomu 10 pkt., a obecnie spadł poniżej poziomi 1 pkt. W okresie minionego pokolenia takie sygnały pojawiły się 4-krotnie. W 2 przypadkach spowolnienie już trwało (lata 1984 i 2004), w dwu pozostałych jego początek odległy był odpowiednio o 9 miesięcy (1987 rok) lub 4 miesiące (2010 rok). Oczywiście możliwy jest wariant z 1987 roku (szczyt ożywienia dopiero w II kw. 2018), ale uwzględniając te 4 precedensy łącznie raczej nie będziemy mieli zbyt dużych oczekiwań, jeśli chodzi o koniunkturę gospodarzą w USA w najbliższych kwartałach. 

Może są zatem szanse na wzrost dynamiki wskaźników inflacji? Wydaje się, że tak, bo proinflacyjnie powinien zadziałać spadek kursu dolara rozpoczęty w grudniu ub. r. W ciągu 8 miesięcy Dolar Index spadł o ponad 10 proc. 

 

4DollarIndexSpada10proc

 

W przeszłości tak duży 8-miesięczny spadek wartości Dollar Index zwykle poprzedzał wzrost rocznej dynamiki CPI w USA. 

 

5DollarIndexSpada10proc1

 

By ograniczyć wpływ wydarzeń z czasów wysokiej inflacji, zróbmy zbliżenie na okres ostatnich 20 lat. 

 

6DollarIndexSpada10procod1997

 

Mieliśmy w tym okresie wcześniej 4 okresy 8-miesięcznego spadku Dollar Index o ponad 10 proc. i w każdym z tych 4 przypadków konsekwencją było przyspieszenie dynamiki wskaźnika inflacji. Szczyt dynamiki CPI osiągane było odpowiednio w 8 miesięcy, 5 miesięcy, 4 miesiące i 8 miesięcy po takim sygnale na dolarze jak ten z sierpnia tego roku. Tak wyglądają ścieżki dynamiki CPI po tamtych sygnałach (po przeskalowaniu do obecnych wartości) naniesione na obecną dynamikę CPI:

 

7CPIciekipospadkidolara

 

Na poziomej osi mamy sesje (w roku jest ich ok. 261), więc gdyby powyższe traktować poważnie, to otrzymalibyśmy wniosek, że W styczniu 2018 zmiana roczna CPI wyniesie przynajmniej 3 proc. wobec 1,73 proc. w lipcu. 

Projekcja zmiany rocznej CPI uzyskana przez uśrednienie tych 4 precedensów rośnie wręcz do +3,8 proc. już w grudniu tego roku. 

 

8projekcjaCPIpospadkudolara

 

Oczywiście to wpływ gwałtownego obicia w górę tempa inflacji z 2009 roku (z deflacji w trakcie kryzysu do +2,8 proc. na początku 2010 roku). Obecnie tak silne odbicie nie będzie oczywiście możliwe. Ale wydaje się, że w ciągu następnych 7 miesięcy należy oczekiwać w USA jakiejś serii inflacyjnych niespodzianek. Jeśli one nastąpią, to być może wpłyną na rynkowe postrzeganie przyszłej ścieżki stóp FED, co prawdopodobnie spowoduje wzrost rentowności obligacji, który z kolei zapewne spowoduje umocnienie dolara. 

Do idei przyspieszenia dynamiki CPI pasuje mój prosty model dynamiki wskaźnika inflacji bazowej w USA, oparty na dynamice sprzedaży detalicznej który tu już kiedyś przedstawiałem ("Dwa typu inflacji"). Wartość modelu rośnie przez 10 miesięcy do lipca 2018. 

 

9CPIbazowyUSAasprzedadetaliczna

 

Gdyby sprawdziła się koncepcja zachowania cen surowców oparta na analogii z 2010 rokiem ("Pora na surowcową ćwiartkę cyklu Kitchina?"), to również z tej strony otrzymalibyśmy proinflacyjny impuls (w sytuacji z 2010 roku w tej koncepcji podobnej do obecnej szczyt dynamiki CPI był 13 miesięcy później).  

 

10CPIbazowyUSAasprzedadetaliczna

 

Wartość współczynnika korelacji pomiędzy rentownością obligacji skarbowych rządu USA a Dollar Index w okresie poprzednich 2 lat, od którego to tematu zacząłem ten komentarz,  osiągnęła ostatnio najwyższą wartość od 9 lat. Jak widać na poniższym wykresie właściwie nigdy tak wysoka dodatnia korelacja nie utrzymywała się zbyt długo. Prędzej czy później charakter korelacji zmieniał się na dokładnie odwrotny: słabnięciu (umacnianiu) dolara towarzyszył wzrost (spadek) rentowności obligacji i odwrotnie rentowność obligacji spadała (rosła), gdy dolar się umacniał (słabł). Można sądzić, że rynek przechodził wtedy w tryb lęków inflacyjno/deflacyjnych, kiedy to rynek martwił się, że FED stracił kontrolę nad sytuacją i nastąpi dalsze przyspieszenie tempa inflacji czy też - w innych okresach - tempa deflacji. Na razie do tego etapu jednak jeszcze długa droga. 

 

2koreldolaroblig

 

Podsumowując: 1) osłabienie dolara z okresu ostatnich ponad 8 miesięcy powinno wywołać wzrost dynamiki CPI w USA w okresie następnych 3-7 miesięcy; 2) powinno to spowodować wzrost prawdopodobieństw podwyżek stóp FED w 2018 roku i wzrost rentowności obligacji skarbowych; 3) taki wzrost rentowności powinien zacząć działać pozytywnie na dolara; 4) niestety nie wiadomo z jaką siłą i z jakim opóźnieniem zadziałają tym razem przedstawione zależności; 5) warto obserwować dane na temat dynamiki wskaźników inflacji w USA - najbliższe już w środę (PPI) i w czwartek (CPI) o 14:30. 

Komentarze (210)

Dodaj komentarz
 • carrie-anne.moss

  @WB
  stooq.pl/q/?s=kc.f&c=5m&t=b&a=ln&b=1
  W ramach surowcowej połówki pora na kawę, która opuściła zakres reakumulacji.
  stooq.pl/q/?s=kc.f&c=1y&t=p&a=ln&b=1
  Jest szansa na okolice 160.

 • m.jagusiak

  Czy na GPW powstanie RGR ?

  acemarketu.com/?p=253199

 • dociekliwy54

  @WB
  Czyli przynajmniej do końca roku słaby dolar, niskie stopy, a co za tym idzie surowce do góry, więc pewnie i wzrost kosztów produkcji. Przy już mocnej złotówce, wzroście oczekiwań płacowych, zmniejszeniu rezerw siły roboczej (odchodzący emeryci) powinno się to przełożyć na gwałtownie zmniejszającą się rentowność firm. Jedynie surowcowe nie powinny na razie się obawiać. Efekty już widać na szerokości rynku.
  Jak Pan uważa na ile te tendencje są już w cenach ?

 • podczaszy1

  @dociekliwy 54
  "Efekty już widać na szerokości rynku."
  Czy ten wniosek nie kłoci się czasem z Pana 3 w3 w 3?

 • podczaszy1

  Swig-80 dotarł do średniej SMA-15 na wykresie miesięcznym. Warto teraz go obserwować.

 • podczaszy1

  @ red007
  Być może USD/PLN zaczyna rosnąć . W innym przypadku będzie z nim naprawdę żle.

 • dociekliwy54

  @dociekliwy 54
  ""Efekty już widać na szerokości rynku."
  Czy ten wniosek nie kłoci się czasem z Pana 3 w3 w 3? "
  Tak , może się kłócić, jeżeli procesy opisywane przez Gospodarza nie są już w cenach.
  Stąd moje pytanie. Równocześnie sugeruję możliwość podążania "różową wersją", która zakłada,że korekta w 2 fali jeszcze przed nami. Takie ryzyko istnieje zwłaszcza, że zaraz październik, warunek lunarny Carolana, co do krachów jest spełniony, Omen Hindenburga straszy od dawna i wiele innych czynników technicznych i fundamentalnych.Jak Pan Pamięta moje przekonanie o zamknięciu pierwszej fali w V 2017 wahało się . Raz byłem bardziej o tym przekonany raz mniej. Na tę chwilę dalej nie jestem przekonany, tym bardziej, że trudno mi wyobrazić sobie szybką hossę w 3 fali przy słabości sWIG80. Przyznaję się równocześnie, że był moment kiedy byłem mocno przekonany o rozpoczęciu 3 fali (nawet zaniechałem rysowania alternatywy).
  Niech będzie ,że jest to mój błąd.

 • dociekliwy54

  @ podczaszy1
  To oczywiście odpowiedzi dla Pana.
  Przepraszam, gdzieś zginął mi Pana nick.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Na wstępie napiszę,że lubię z Panem dyskutować, bo może odniósł Pan wrażenie,że się czepiam. Nic z tych rzeczy. Ja też mam dużo różnych wątpliwości. Inaczej bym nie dyskutował. Jeśli np. Mwig-40 wyjdzie z tej konsolidacji górą to nie przejmowałbym się Swig-80 , bo wtedy on też zawróci. Pisze Pan o falach, a może by Pan podał czy system w oparciu o który Pan dokonuje transakcji dał sygnał kupna.

 • red.007

  @podczaszy1
  Oby było z nim jak najgorzej.:))
  Fed za tydzień wszystko wychłodzi a wygrana Merkelowej 24 września da dla euro impuls do 1,23.Potem może się zdarzyć większa korekta ale tylko korekta i na tą korektę spróbuję zagrać.
  Jutro BoE również schłodzi funta a widzę to po braku presji na wzrost wynagrodzeń,pomimo ogólnie dobrych danych.
  forexcalendar.club/kalendarz-ekonomiczny-forex,pl.html?ctype=1&czone=43
  Moja diagnoza:jesteśmy w korekcie złotówki i nie wydaje mi się aby była głębsza jak w sierpniu.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=1y&t=c&a=ln&b=1

 • dociekliwy54

  @podczaszy 1
  www.bankfotek.pl/view/2095567

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Dziękuję.

 • m.jagusiak

  Blisko powrotu do hossy na GPW. Warto to śledzić bo jest dwucyfrowy potencjał zarobku:

  acemarketu.com/?p=253305

 • ewiggin

  @dociekliwy

  USA, Chiny, UE - nie wszyscy gracze na rynku elektryków napędzani są ideologią. Proszę przeczytać:
  "Podsumowując, każdy z wielkich graczy światowego rynku elektromobilności, ma własne zapatrywania co do przyszłości tego segmentu, uzależnione od własnych
  planów politycznych i potrzeb. Jednakże, każdy z nich akcentuje obecność elektroaut w swej strategii. To dobry prognostyk dla branży, która może spodziewać
  się korzystnych warunków do rozwoju."
  www.energetyka24.com/638185,elektromoblinosc-a-polityka-czyli-co-tak-naprawde-napedza-elektroauta-analiza

 • konsultant121

  Rośnij mój dolar, rośnij moj CHeF , rośnij mój jen:))

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  USD/PLN właśnie pokonuje linię trendu spadkowego rysowaną od czerwca 2017.

 • dociekliwy54

  ewiggin
  Policzmy więc na dziś tu i teraz.
  Porównajmy ile energii możemy kupić za złotówkę dla samochodu elektrycznego a ile dla spalinowego. Niech to będzie energia do wykorzystania a więc po uwzględnieniu strat w silnikach.
  Samochód spalinowy:
  cena-4,63zł/l
  cena bez podatków-2,05zł/l (uwzględniamy cenę zakupu i marżę det.-rm-44,28%)
  wartość energetyczna benzyny-33MJ/l czyli 9,166..kWh/l.
  sprawność silnika-40%.
  2,05zł daje 9,166kwh czyli za 1zł mamy 4,47 kWh a po uwzględnieniu 40% sprawności 1,78kWh. Za 1zł mamy 1,78kwh(w kołach).
  Samochód elektryczny:
  Cena energii-0,52zł/kWh
  Sprawność silnika(Epact USA)-91%
  0,52zł daje 1kWH czyli 1zł daje 1,92kWH a po uwzględnieniu sprawności 1,75kwh
  Za 1 zł mamy 1,75 kWH (w kołach).
  Jak widać mniej więcej tyle samo.
  A jak Pan myśli, czy państwo zrezygnuje z opodatkowania energii elektrycznej dla transportu mimo,że dokarmiało budżet podatkami z benzyny?
  A czy czasem wzrost zapotrzebowania na en.el. nie spowoduje wzrostu jej ceny? W Europie zdaje się trzeba by zbudować przynajmniej 50 dużych elektrowni jądrowych( a może i więcej). A może cena ropy wzrośnie gdy spadnie na nią popyt?
  Wreszcie po co inwestować w samochód z baterią powiedzmy 150000zł zamiast 70000 za podobny benzyniak? Może po to, by sobie go podłączać na noc do gniazdka, albo w trasie robić godzinną przerwę na lunch?
  W związku z powyższy uważam, że pojazdy na prąd to projekt polityczny a jedynym uzasadnieniem stosowania silników elektrycznych jest niskie jak dotąd opodatkowanie prądu , co nawet może dać korzyści gdy silnik podłączymy doźródła prądu bezpośrednio(trajtki, elektrowozy...).

 • karnakufo

  @podczaszy1
  "...USD/PLN właśnie pokonuje linię trendu spadkowego rysowaną od czerwca 2017."

  U mnie jeszcze nie pokonuje takiego oporu - o L bedę myślał, gdy wyjdzie górą z pokazanego kanału::)
  www.bankfotek.pl/view/2095619

 • resan

  @ WB

  Jak z prognozą na S&P .Aktualna ?

 • red.007

  @podczaszy1
  "USD/PLN właśnie pokonuje linię trendu spadkowego rysowaną od czerwca 2017."

  Przypatruję się wykresom i stawiam tezę,że ostatnia fala spadkowa dla USD/PLN
  zejdzie poniżej ostatniego wrześniowego dołka a GBP/PLN poniżej sierpniowego dołka.
  Słowo ostatnia jest umowne,chodzi o przynajmniej solidną korektę po nowych dołkach.
  Nie traktuj mojej tezy jako zdanie przeciwne ale jako moje rozumienie wykresu bez opisywania falowego.

 • karnakufo

  PKOBP pierwszy pokaże co będzie dalej grane, albo odbicie od wsparcia i dalej hossa, albo wyjście dołem i poważniejsza korekta, jeśli miałbym typować to obstawiam ruch do góry:
  www.bankfotek.pl/view/2095643

 • mac-erson

  Jestem na rozdrożu ponieważ Swig80 doszedł do mojej silnej strefy wsparcia gdzie powinien zatrzymać spadki z drugiej strony spodziewam się dalszych silnych spadków na W20.
  Który Ja ma rację ? :)

 • ewiggin

  @mac-erson
  " z drugiej strony spodziewam się dalszych silnych
  spadków na W20."

  - Brzmi to tak, jakby już były jakieś silne spadki. Poza tym, jak możesz spodziewać się silnych spadków, skoro 3 tygodnie temu był dołek cyklu 40-tygodniowego i od tego czasu prawdopodobnie WIG20 zrobił już 1 w V i teraz się lekko korekci - 2 w V?

 • kimsaoni

  Mam taką przypowieść: rynek jest jak dobra k., im ma więcej klientów tym lepiej, tzn. wyr. jak najwięcej uczestników:). Wszyscy się pomyliliśmy: ja się spodziewałem silnych wzrostów na 2700 po wyjściu z flagi, Mac-erson i Karankufo silnych spadków, a rynek stoi i nic sobie z naszych prognoz nie robi:).

  Jeśli chodzi o SWIG też mi wychodziły dołki na 15100, poza tym można na nim rozrysować 3-letni cykl z dołkami 18.02.2009, 20.12.2011, 8.08.201- realny (powinien być 4.11.2017, następny dołek Metastock narysował mi 15.09.2017 (!). Poproszę ew. Gospodarza o wyjaśnienie makro tego cyklu, sam nie potrafię go zinterpretować.

  Może jakiś konsensus, WIG20 po korekcie pod rolowanie koni wychodzi jednak górą z pokrwawionej flagi, a SWIG ubija dno i dołącza do hossy? Chociaż problem z SWIGiem jest taki, że mało w nim dobrych spółek - nie ma co go ciągnąć.

  Zgadzam się z Ewigginem, że zdanie "spodziewam się dalszych silnych spadków WIG20" jest rewelacyjne!

 • kimsaoni

  sprostowanie: powinno być 8.08.2014 - realny (powinien być 4. 11.2014)

 • podczaszy1

  USD/PLN zaatakował linię spadkową rysowaną od marca 2017 roku i na razie się trochę cofnął i jest pod nią. Dotychczasowe korekty nie były większe niż 13 groszy. Teraz mamy już 10 groszy wzrostu.

 • podczaszy1

  @ kimsaoni
  Mnie toże wig-20 rozczarował o czym wspominałem już w ubiegłym tygodniu. Na razie nie widzę jednak sygnałów sprzedaży.

 • m.jagusiak

  Credit Agricole i ciekawa strategia na PLNHUF

  acemarketu.com/?p=253601

 • podczaszy1

  Na wig-20 sygnał sprzedaży może się dzisiaj pojawić no ale jutro wygasanie kontraktów, a więc nie ma o czym gadać.

 • podczaszy1

  Na swig-u 80 nie ma nadal żadnych przesłanek,że może się zatrzymać.

 • podczaszy1

  @ red007
  "Nie traktuj mojej tezy jako zdanie przeciwne ale jako moje rozumienie wykresu bez opisywania falowego".
  Nie traktuję. Opisywanie falowe nie ma sensu bo nie działa. Ja ci życzę sprawdzenia się twojej wersji ale konsultant 121 chyba nie. No a wiatr wieje teraz w jego stronę.

 • red.007

  @podczaszy1
  I o to chodzi.Są byki,są i niedźwiedzie.

 • dociekliwy54

  WIG20 podtrzymywany przez serię wrześniową?

 • ewiggin

  WIG20 podtrzymywany przez trend, technikę... i nastroje. INI = 7,8.
  Mała szansa na większe spadki.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Twój brak wiary w funta mnie zastanawia, podobnie jak chęć złapania spadającego noża na USDPLN :-P
  Powodzenia.

 • red.007

  @carrie
  Dziękuję.
  Wiarygodny sygnał kupna dla okresu kilku tygodni/miesięcy czyli dla okresów,które mnie interesują dla kupna biletów,to trwałe wybicie 3,70 dla dolara i 4,90 dla funta.
  Póki takie sygnały nie padną możliwe są spadki i na to liczę.Powstanie sygnał kupna,będą zakupy bo zrozumiem,że rynek ma w nosie moje spadkowe koncepcje.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Dla mnie 300 pipsów w kilka godzin na gbpjpy mówi co rynek myśli o funcie.

 • mac-erson

  @ewiggin
  2017/09/14 09:04:54
  @mac-erson
  " z drugiej strony spodziewam się dalszych silnych
  spadków na W20."

  - Brzmi to tak, jakby już były jakieś silne spadki.

  Dobrze, że jesteście czujni oczywiście moje przejęzyczenie :)
  Chciałem napisać:
  "z drugiej strony spodziewam się silnych
  spadków na W20."

  "Poza tym, jak możesz spodziewać się silnych spadków, skoro 3 tygodnie temu był dołek cyklu 40-tygodniowego i od tego czasu prawdopodobnie WIG20 zrobił już 1 w V i teraz się lekko korekci - 2 w V? "

  Nie do końca jestem przekonany, że dołek cyklu już był.
  Jeśli chodzi o cykle to nie zawsze wykazywały w przeszłości regularność. Zdarzały się przeciągnięcia cyklu o miesiąc tak więc jest jeszcze szansa na szybka i treściwą korektę z dołkiem w pierwszej połowie października.
  Ja zakładam, że rynek dopiero co skończył trójkę i teraz powinniśmy zaliczyć korektę w strefę ok. 2250. Na razie cierpliwie czekam na ten scenariusz mając lekkie krótkie po 2549.

 • m.jagusiak

  BofAML o przepływach w funduszach inwestycyjnych oraz ważne wnioski dla Polski i GPW:

  acemarketu.com/?p=253817

 • red.007

  @podczaszy1
  Jako ciekawostka,jeśli dzisiejsze dane z USA nie zachwycą,to korekta pędząca ma szansę na realizację,bo już się rynek ustawia pod wzrosty.
  www.ticker.pl/2017/09/15/eurusd-klin-korekta-pedzaca/

 • podczaszy1

  Nuda, nuda, nuda. Niech już będzie ta godzina 16.

 • podczaszy1

  Jeśli na koniec przyszłego tygodnia Mwig-40 zamknie sie poniżej 4850 pkt to krótkie.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Dziś bestia znowu zrobiła 300pipsów w 3h. Oj, bawią się londyńscy bankierzy ;-)
  I kawa rośnie;-)

 • red.007

  @carrie
  Z faktami się nie dyskutuje.
  Jakiś orgr na trzyletnim jest i pole do dalszych wzrostów również.
  stooq.pl/q/?s=gbpusd&c=3y&t=l&a=ln&b=1
  Tak się zastanawiam nad rozumowaniem londyńskich bankierów,bo mocna waluta to ogólnie dobra rzecz ale w obliczu brexitowej przyszłości,to raczej słabsza waluta daje możliwości konkurencyjne.Ale kto tych Anglików zrozumie,oni zawsze po swojemu chyba,że są swojego pewni i niczego się nie boją albo mocny funt zapobiegnie wyższej inflacji.
  Sadzisz,że to już trwały trend,czy gra tychże bankierów?

 • red.007

  @carrie
  Tak wracając do ich inflacji.Dane pokazały wzrost inflacji na Wyspach,pokazały również brak presji na wzrost wynagrodzeń.Wynika z tego,że wzrost inflacji był wynikiem słabego do tej pory funta a nie wzrostu zamożności obywateli.Zatem mamy wzrost inflacji bez podwyżek płac,tak więc siła nabywcza Anglików spadła.
  Ciekawa łamigłówka.

 • red.007

  @carrie
  O, nawet coś w tym stylu się pojawiło:
  stooq.pl/n/?f=1196243

 • relkame

  Jakiś czas temu ktoś pisał tu o Cormay. Miałem kupić po zanegowaniu RGR ale na szczęście fundusze pojawiły się dopiero w tym tygodniu i wziąłem po realizacji RGR. Ale nie to jest istotne.
  Jedno mnie zadziwia. Fundusz Total czy ludzie tam siedzący sypią niemiłosiernie i w kilka dni, zwalają cenę akcji po czym ogłaszają że to super firma a akcje i tak obejmą dzięki nowej emisji. Czy to jakaś banda amatorów czy trup wypadnie zaraz z szafy? Czy zarządzający nie wiedzieli że będzie emisja i nie mogli akcji uwalniać stopniowo? To się nic kupy nie trzyma. Jedyne rozsądne rozwiązanie to trup, bankructwo etc. Ale ktoś przecież te grube miliony akcji odebrał i nie byli to drobni. Chyba że fundusz sypie ale odbierają zarządzający tym fundem na swoje prywatne ranki maklerskie.
  Druga sprawa to co mają myśleć inwestujący w ten fundusz jeżeli sprzedaje on akcje na oślep nie dbając o uzyskiwaną cenę?
  Póki co mam nadzieję że Total się wypstrykał a odbicie zamieni się w powrót do poziomów głowy z RGR...

  P.S. Nie wiem kto to zrobił ale jest genialne:
  www.youtube.com/watch?v=EkkkHebSTtw

 • red.007

  @relkame
  Faktycznie.
  Wolność jest wielką wartością,kosztowała bardzo dużo istnień ludzkich.
  Jestem wdzięczny Tym ludziom.

 • mac-erson

  Moje najnowsze analizy wskazują dołek za około 16 sesji

  1) W20 w okolicach 2280 lub nieco niżej (tutaj podwyższam względem wcześniejszych prognoz)
  2) SWIG80 - 14700-14800 (tutaj przesuwam niżej poziom końca korekty)

 • carrie-anne.moss

  @007
  O, nawet coś w tym stylu się pojawiło


  Grają pieniądze, nie setupy. Znajdź gdzie i dlaczego płyną pieniądze, to zrozumiesz czy kupować, czy nie. W pewien sposób naprowadziłam Gospodarza, choć w kwestii innej waluty.
  Powodzenia :-)

 • ewiggin

  @mac-erson

  "Moje najnowsze analizy wskazują dołek za około 16 sesji"

  - To jest termin dołka 5-tygodniowego - w Twojej wersji 40-tygodniowego.
  Czy spodziewasz się, że spadniemy sami czy ze światem?
  U nas jeszcze można by znaleźć powód - np. jakieś wydarzenie na zapad'17 może wystraszyć zagranicę.

 • red.007

  @carrie
  OK.
  Jestem poza rynkiem.
  Na bestii,europandzie i GBP/PLN "widzę"korekcyjne czwórki.
  Póki ostatnie silne wzrosty na GBP/PLN nie przekroczą dna jedynki(marzec)to uważam je za czwórkę.
  Jeśli trwale wybiją jedynkę będzie to dla mnie oznaczać,że jesteśmy już w średnioterminowym trendzie wzrostowym wtedy nie ma zmiłuj tylko zakupy na korekcie.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=5y&t=l&a=ln&b=1
  Tak ogólnie,to brakuje mi jeszcze jednej fali umacniającej złotówkę.

 • mac-erson

  ewiggin

  @mac-erson

  "Moje najnowsze analizy wskazują dołek za około 16 sesji"

  - To jest termin dołka 5-tygodniowego - w Twojej wersji 40-tygodniowego.
  Czy spodziewasz się, że spadniemy sami czy ze światem? "

  Obserwując poprzednie nasze hossy w tej fazie rynku następowała szybka korekta do okolic średniej SK200, która będzie za 2 tyg. około 2280.
  Dla przykładu zakładam, że jesteśmy:
  - na początku października 1996
  - na początku kwietnia 2004
  - w połowie kwietnia 2010

  Czy zachód nam pomoże? Pewnie tak, może coś niespodziewanego w Niemczech (wybory), może Korea ??

 • red.007

  @carrie
  Ciekawe czy ten news wpłynie na rynki,bo jeśli z tej deklaracji wyłania się walka o urząd premiera,to może być ciekawie.
  wiadomosci.onet.pl/swiat/szef-msz-wielkiej-brytanii-przekujemy-brexit-w-ogromny-sukces/hm94cxt

 • oti93.93

  straszne są te wahania

 • zillioner

  Czego dowiedzialem sie w tym tygodniu:

  ->Equities to trend higher - no crises on the horizon
  ->European equities dramatically undervalued
  ->We are in 1964/65!!

  www.youtube.com/watch?v=af5yz1JDDpI
  www.youtube.com/watch?v=2SEmQoGKRhc


  ->US Year 2000: 100 Private Equity Firms; Year 2017: 4000 Private Equity Firms!!!
  ->US Year 1997: 7500 Stock Exchange Listed companies; US Year 1997: 3500
  -> Number of US Equity ETFs 2017: 5000 - higher than number of listed companies!!

  www.youtube.com/watch?v=TdT2BEq4knk

 • karnakufo

  Polecam:
  comparic.pl/zyskowni-traderzy-robia-nic-99-czasu-nial-fuller/

 • karnakufo

  WIG20 nad wsparciem, kontrakt rozliczony potrzeba więc trochę czasu na uzupełnienie paliwa i chyba dalszą hossę wbrew nastrojom i temu jak wielu spodziewa się większej korekty:
  www.bankfotek.pl/view/2095962

 • carrie-anne.moss

  @007
  Ciekawe czy ten news wpłynie na rynki

  Nie

 • carrie-anne.moss

  @007
  Na bestii,europandzie i GBP/PLN "widzę"korekcyjne czwórki.

  Ja na bestii widzę wyjście górą z reakumulacji
  stooq.pl/q/?s=gbpjpy&c=5y&t=p&a=ln&b=1

 • red.007

  @carrie
  Bardzo Ci dziękuję za ostatnie dwa posty.
  Nie chciałaś wprost odpowiedzieć czy to już trwały trend.
  Fortelem uzyskałem Twoje jasne stanowisko.;))

 • red.007

  @WB
  Bardzo możliwe,że moja koncepcja odwróconego spodka na ropie upada.
  Potwierdzeniem będzie wybicie szczytu z przełomu roku.
  Tak czy siak zejście poniżej czerwcowego dołka staje się tylko hipotetyczne,zatem Pańska koncepcja jest słuszna.

 • karnakufo

  No ciekawie u nas.:)

 • bartalsi

  Wzrost surowcow juz był, teraz zaczyna się inflacyjna faza wzrostu gospodarczego?
  W co inwestuje się w trakcie "szalejącej" inflacji?
  No właśnie, czy da się jej skalę jakoś oszacować?

 • podczaszy1

  Od 23.03.2017 roku na wig-u i wig-u 20 jesteśmy w trendzie bocznym tyle,że stosunkowo mocno podniesionym do góry. Na Mwig-u jest to typowy trend boczny, a na swig-u mamy opadający kanał.

 • podczaszy1

  Miało być 23.02.2017.

 • podczaszy1

  Wydaje się,że od 05.09.2017 roku na wig-u 20 powstaje trójkącik symetryczny. Jeśli tak to dzisiaj już mieliśmy szczycik , a jutro powstanie jakaś niewielka świeczka spadkowa.

 • podczaszy1

  Ponoć miała być jakieś spadki w USA.

 • konsultant121

  Ojej jakis rekin trzy dwa się tworzy na tygodniowym
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=3y&t=c&a=lg&b=1

 • podczaszy1

  Trójkącik nie czekał do jutra i wypełnił się już dzisiaj. Teraz zobaczymy w którą stronę wybicie.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Nie chciałaś wprost odpowiedzieć czy to już trwały trend

  Nie pytałeś wprost ;-)
  Za to zaserwowałeś TFE :-P

 • oliwkao93

  n o to na pewno

 • m.jagusiak

  Kilka słów o indeksie WIG20:

  acemarketu.com/?p=254282

 • podczaszy1

  Niby wszystko gra.

 • podczaszy1

  Srednia SMA-15 wyrażnie blokuje wzrost na wig-20 i wig-u.

 • podczaszy1

  Ponoć spadki na Nikkei były juz przesądzone, a ja widzę,że dzisiaj miał nowy szczyt.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "stooq.pl/q/?s=kc.f&c=5m&t=b&a=ln&b=1
  W ramach surowcowej połówki pora na kawę, która opuściła zakres reakumulacji.
  stooq.pl/q/?s=kc.f&c=1y&t=p&a=ln&b=1
  Jest szansa na okolice 160."

  Może, ale ja jakoś wolałbym, żeby robusta udeptała najpierw sierpniowy dołek tak jak w maju i grudniu 2016 (cykl 20-tygodniowy):

  stooq.pl/q/?s=rm.f&d=20170918&c=1y&t=c&a=ln&b=1&r=kc.f

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Czyli przynajmniej do końca roku słaby dolar, niskie stopy, a co za tym idzie surowce do góry, więc pewnie i wzrost kosztów produkcji. Przy już mocnej złotówce, wzroście oczekiwań płacowych, zmniejszeniu rezerw siły roboczej (odchodzący emeryci) powinno się to przełożyć na gwałtownie zmniejszającą się rentowność firm. Jedynie surowcowe nie powinny na razie się obawiać. Efekty już widać na szerokości rynku.
  Jak Pan uważa na ile te tendencje są już w cenach ?"

  Fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw rósł w sierpniu o 11,5 proc. czyli tak jak na przełomie 2006 i 2007. Wtedy RPP zaczęła podnosić stopy pod koniec kwietnia 2007, a bessa na małych spółkach zaczęła się po 2-iej podwyżce, a na WIG-u 20 po 3-ciej. Teraz pojawiają się głosy o obniżkach stóp:

  www.obserwatorfinansowy.pl/dispatches/lon-rpp-moze-pojawic-sie-potrzeba-obnizki-stop-proc-o-50-pb/

  W obniżkę stóp raczej nie wierzę, ale patrzyłbym się na dynamikę CPI. Obecnie wynosi +1,7 proc. czyli jest na podobnym poziomie jak pod koniec 2006 roku (1,2-1,6 proc.). Dynamika CPI dotknęła środek celu inflacyjnego RPP w czerwcu 2007 (+2,55 proc.) i trwale go przekroczyła począwszy od października 2007 (do zbiegło się z początkiem bessy na całym rynku).

 • ninan-1993

  tak będzie

 • konsultant121

  Panie Wojtku nudy na tym blogu jak nie wiem co. Blog się zrobił lewicowo liberalny, skoro guyfawkesa Pan usunął i ostał się ewiggin. I gdzie tu jakaś wolność wypowiedzi i wpisów? Szkoda, bo poza rynkiem fajnie czytało się opinie geopolityczne i trwała ciekawa dyskusja. A tak to cisza jak makiem zasiał.

 • konsultant121

  Pani analityk juz widzi to co nieuchronne
  stooq.pl/n/?f=1196592

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Panie Wojtku nudy na tym blogu jak nie wiem co. Blog się zrobił lewicowo liberalny, skoro guyfawkesa Pan usunął i ostał się ewiggin. I gdzie tu jakaś wolność wypowiedzi i wpisów? Szkoda, bo poza rynkiem fajnie czytało się opinie geopolityczne i trwała ciekawa dyskusja. A tak to cisza jak makiem zasiał."

  Ale za to jak poziom chamstwa spadł!

 • red.007

  @WB
  Czy nie można stworzyć podstrony bloga dla mnie i dla innych chamów?
  Trwałby tam dyskurs polityczny z wizjami geopolitycznymi.
  Kto chciałby czytać,to by czytał.
  Tych co interesuje tylko ekonomia w rozumieniu komentowania Pana artykułów i przedstawiania swoich poglądów giełdowych,walutowych itd mieliby główną stronę bloga dla tzw.kulturalnych?

 • konsultant121

  @pan Wojtek
  Zawsze można abolicję na jakiś czas wprowadzić:) Choć to Pana decyzja. Wszystko zależy od priorytetów. Albo dobry content i mało odsłon oraz komentarzy albo dobry content i dużo odsłon i komentarzy.

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Czy nie można stworzyć podstrony bloga dla mnie i dla innych chamów?
  Trwałby tam dyskurs polityczny z wizjami geopolitycznymi."

  Myślę, że jest dużo takich blogów.

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "Jak z prognozą na S&P .Aktualna ?"

  Ma Pan na myśli te 3 projekcje:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/08/Najwyzsza-pora-na-korekte.html

  ?

  Rynek się od nich ewidentnie odkleił, ale ja z nich całkiem nie rezygnuję. Zakładam, że od marca do sierpnia była na S&P 500 pędząca 4-ka w impulsie rozpoczętym po referendum brexitowym w Wielkiej Brytanii. Czyli teraz mamy 5-tkę tego impulsu. Lubię jak 5-tka jest podobna do 1-ki, a 1-ka trwała 7-8 tygodni (czerwiec-sierpień 2016). Obecnie mamy 4-ty tydzień wzrostu. Czyli gdzieś w październiku ta 5-ka impulsu rozpoczętego w czerwcu 2016 się skończy i nastąpi 4-ka całego impulsu rozpoczętego w lutym 2016.

  Alternatywnie w okresie od kwietnia do listopada 2016 też była pędząca korekta (2-ka), więc w październiku rozpocznie się już bessa.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Dla mnie 300 pipsów w kilka godzin na gbpjpy mówi co rynek myśli o funcie."

  To najsilniejszy 13-sesyjny rajd funta względem złotego od listopada ub. r.

  Na USD/PLN cykl 8-letni zdaje się działać:

  stooq.pl/q/?s=gbpusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1

 • red.007

  stooq.pl/mol/?id=5788
  No przecież o to chodzi żeby gonić króliczka a nie go złapać.Rynek pewnie będzie nadal oczekiwał i nie będzie sprzedaży faktów,zatem główna para po zastanowieniu ma dalsze paliwo do wzrostów.Nie zdziwię się gdy w związku z kataklizmami w USA,jutro Fed nie przedstawi planów redukcji sumy bilansowej.
  Tak na marginesie dzisiejsze dane z Polski wypadły dość przyzwoicie.

 • red.007

  Pozwoliłem sobie ostatnio na wpis:
  " red.007
  2017/09/16 12:25:40
  Tak ogólnie,to brakuje mi jeszcze jednej fali umacniającej złotówkę."

  Być może,że właśnie powoli rozpoczynamy takie umocnienie,pytanie czy Fed w tym pomoże,czy nie.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=10d&t=c&a=ln&b=1

 • dociekliwy54

  @WB
  "Zakładam, że od marca do sierpnia była na S&P 500 pędząca 4-ka w impulsie rozpoczętym po referendum brexitowym w Wielkiej Brytanii. Czyli teraz mamy 5-tkę tego impulsu. Lubię jak 5-tka jest podobna do 1-ki, a 1-ka trwała 7-8 tygodni (czerwiec-sierpień 2016). Obecnie mamy 4-ty tydzień wzrostu. Czyli gdzieś w październiku ta 5-ka impulsu rozpoczętego w czerwcu 2016 się skończy i nastąpi 4-ka całego impulsu rozpoczętego w lutym 2016.

  Alternatywnie w okresie od kwietnia do listopada 2016 też była pędząca korekta (2-ka), więc w październiku rozpocznie się już bessa. "
  www.bankfotek.pl/view/2096097
  www.bankfotek.pl/view/2096098
  Jak widać, jeszcze może być od stycznia 2016 fala w fali, czyli piątka w trójce.
  Dałoby to trochę większy zasięg w cenach(jak Pan pisze fale 1/5 podobne). Ta ostatnia czwórka wygląda w tej alternatywie na niedokończoną, więc może na razie w październiku fala c w 4?
  Na szerszym wykresie widać, że możemy mieć do czynienia z trzecią piątką, a więc może skorygować się cała hossa.

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Bardzo możliwe,że moja koncepcja odwróconego spodka na ropie upada.
  Potwierdzeniem będzie wybicie szczytu z przełomu roku.
  Tak czy siak zejście poniżej czerwcowego dołka staje się tylko hipotetyczne,zatem Pańska koncepcja jest słuszna."

  WTI najwyraźniej złamała linię trendu spadkowego od lutego:

  stooq.pl/q/?s=cl.f

  Teraz jakiś ruch powrotny, a potem wzrost do tegorocznego szczytu?

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Wzrost surowcow juz był, teraz zaczyna się inflacyjna faza wzrostu gospodarczego?
  W co inwestuje się w trakcie "szalejącej" inflacji?
  No właśnie, czy da się jej skalę jakoś oszacować?"

  W inflacyjnej fazie ożywienia najlepsze mają być surowce, a w inflacyjnej fazie spowolnienia - gotówka.

 • resan

  @ WB

  To nowe rozpatrzenie kierunku S&P ,kłóci się z założeniem które pan podał 31.08.2017,że na S&P jesteśmy jakby 8 .03.2017 ?


 • m.jagusiak

  Silnie rośnie szansa na kolejną falę hossy na GPW:

  acemarketu.com/?p=254394

 • podczaszy1

  No cóż siedzimy sobie w trójkąciku i tyle.

 • podczaszy1

  W maju 2015 roku z niemal identycznego trójkącika Wig-20 wybił się w dół i poleciał na 1650 punktów. No ale podobno nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody, a ponadto zasada zmienności itd, itp.

 • red.007

  @WB
  Przyznam,że ta ropa jakoś nie daje mi spokoju.
  Póki co odczytuję to jako ABC a utwierdza mnie w tym przekonaniu to,że B jest wyraźną trójką(sierpień). Zatem obecna wzrostowa C ma prawo dotrzeć do tegorocznego szczytu.Oczywiście wzrosty mogą się przekształcić w impuls i będzie dużo wyżej.Jednak jeśli zakładamy wzrosty dolara gdzieś w październiku(awaryjny plan B)to wzrost ropy do tegorocznych szczytów wpisuje się w obecne osłabienie dolara.Może być tak,że po dojściu ropy do tegorocznych szczytów rozpocznie ona spadki a dolar rozpocznie umocnienie.
  stooq.pl/q/?s=cl.f&c=1y&t=l&a=ln&b=1

 • podczaszy1

  Wig 20 USD toże nie może sobie poradzić z SMA-15.

 • red.007

  @WB
  Jeszcze takie pytanie.
  Był Pana wpis,że ze względu na pewne podobieństwa falowe do korekcyjnych wzrostów z lutego/marca jako fali 2 można przyjąć,że korekcyjne wzrosty w sierpniu to czwórka.Czy należy się tego trzymać,czy jednak wrześniowy wzrost to czwórka?
  Jeśli jednak sierpień,to wrześniowy wzrost jest tylko dwójką w impulsie spadkowym rozpoczętym w połowie sierpnia.
  Jak Pan to ocenia?
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=l&a=ln&b=1

 • zulus_chacka

  @ WBialek

  W skrocie,konkretnie kiedy nalezy sie spodziewac spadkow w USA?, przyznam ze te kolejne biale swieczki na tamtejszych indexach robia sie nudne

 • ewiggin

  @konsultant
  " Blog się zrobił lewicowo liberalny, skoro guyfawkesa Pan usunął i ostał się ewiggin."

  - Jeden eWiggin lewicowo-liberalny a cała reszta prawicowo-konserwatywna i Twoim zdaniem blog jest lewicowo-liberalny?
  Poza tym, jak już mówiłem, jestem centrystą - czasem trzeba trochę skręcić w lewo, czasem w prawo, żeby dojechać do celu - tak jak z jazdą samochodem. • red.007

  @ konsultant121
  Nasza znajoma może mieć rację.
  Zupełnie subiektywnie zakładałem z mojego spojrzenia na wykres a przed jej wpisem,że spadki franka nie sięgną znacznie głębiej jak 3,60.
  Potem solidny wzrost ale nie koniecznie jako zupełne odwrócenie trendu ale gdzieś do 3,90.Potem rynek się zastanowi co dalej,być może powrót do podwójnego dna.
  Tak więc od poziomu 3,60 obstawiałbym solidne ale jednak tylko korekcyjne osłabienie złotówki.Wpis mój potraktujmy jako jeden z możliwych wariantów.

 • zillioner

  @WB

  "W 2018 PKB okolo 4,5% r/r (dochodzi stymulacja fiskalna). Płace 8% r/r. Inflacja powyżej celu NBP."

  twitter.com/mbank_research/status/910117079704993792?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.bankier.pl%2Fwiadomosc%2FPolska-gospodarka-wrzuci-wyzszy-bieg-Rosnie-presja-na-RPP-7544077.html

  Skoro gielda wyprzedza to co ma sie zdarzyc w gosp to dlaczego SWIG80 aka maluchy tak "slabuja"??!

  W "teorii" powinny byc glownym benefcjentem wzrostu i szalec "like its 1999".

 • bartalsi

  @zillioner

  Dlatego ja się zaopatruję w to teraz.

 • mac-erson

  @podczaszy
  Mnie do zakończenia impulsu wzrostowego brakuje ostatniej falki wzrostowej w okolice 2550-2570 i dopiero właściwą korekta. Może więc z tego trójkącie wypijemy się w górę i dopiero spadki.
  Generalnie na pewno nie wchodzę w rynek akcji dopóki nie zobaczę korekty całego impulsu do średniej Sk200.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Ja również coraz bardziej się przekonuję,że duża 2 przed nami.
  No i jesteśmy od końca sierpnia na dużym oporze z wielu lat, co widać po serii spadających gwiazd.

 • ewiggin

  A moim zdaniem robimy obecnie 2 w V i jej dna spodziewam się na przełomie wrzesień/październik - dołek cyklu 5-tygodniowego. W październiku rozpocznie się 3 w V.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  @ dociekliwy 54
  No to proszę mi pokazać te swoje piątki skoro ma być dwójka.

 • podczaszy1

  Jak na razie to jesteśmy nadal na wig-u 20 w trójkąciku i dzisiaj dotarliśmy do jego górnego ograniczenia.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  "No i jesteśmy od końca sierpnia na dużym oporze z wielu lat, co widać po serii spadających gwiazd."
  Czy na wig-u też ?

 • m.jagusiak

  Coraz mniej wolnej przestrzeni na indeksie WIG20:

  acemarketu.com/?p=254552

 • red.007

  @ mac-erson
  "Mnie do zakończenia impulsu wzrostowego brakuje ostatniej falki wzrostowej w okolice 2550-2570 i dopiero właściwą korekta."

  Czekając na Fed umilam sobie czas zabawą wykresami i potencjalnymi wnioskami z tej zabawy.Twoje słowo" brakuje" odpowiada moim oczekiwaniom na ostatnią falkę spadkową dla USD/PLN.Jeśli Twoje oczekiwania się zmaterializują,to jest wysokie prawdopodobieństwo,że moje również.
  Wnioskuję tak ze względu na wysoką dodatnią korelację W20 i odwrotności dolara do złotówki czyli PLN/USD.Szczególnie dobrze korelują od dołka z końca 2016.
  Tak więc podbitka na obu instrumentach.Może nie ma w tym nic odkrywczego ale gdyby wystąpiła dalsza korelacja,to oczekiwana przez Ciebie właściwa korekta po podbitce daje także możliwość wystąpienia korekty na PLN/USD po tej podbitce czyli de facto korekcyjne umocnienia dolara.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=3y&t=l&a=ln&b=1
  stooq.pl/q/?s=plnusd&c=3y&t=l&a=ln&b=1

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Jeśli mają być spadki to raczej z tego trójkącika nie wybijemy się w górę. No chyba,że parę punktów.

 • podczaszy1

  Teraz atakujemy jego dolna linię.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  "@ dociekliwy 54
  "No i jesteśmy od końca sierpnia na dużym oporze z wielu lat, co widać po serii spadających gwiazd."
  Czy na wig-u też ? "
  Nie przywiązywałbym takiego znaczenia do wsparć/oporów na WIG w dłuższym terminie, bo:
  1/ Akumuluje dywidendy zmniejszając znaczenie szczytów/dołków
  2/ Zawiera wiele różnych walorów w zmiennych proporcjach.
  Choć WIG20 również zmienia się ale w mniejszym stopniu, ponadto są na nim kontrakty, opcje czyli instrumenty wyłącznie ilościowo-cenowe.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Przyjmuję do wiadomości.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  "@ mac-erson
  @ dociekliwy 54
  No to proszę mi pokazać te swoje piątki skoro ma być dwójka"
  Jest kilka możliwych wersji, coś tam wyświetliłem ale są i inne wersje.
  Ja rozumiem,że nie jest to wszystko oczywiste. Proszę mi wybaczyć, ale nie czuję się dziś na siłach do rysowania.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Mnie nie trzeba rysować.Wystarczy napisać od jakiego poziomu i do jakiego 3, gdzie 4 i od kiedy 5 no np. na wig-u20. Wykresy mam i widzę to po co mi malunki.

 • podczaszy1

  Wybicie na wig-u 20 dołem. Na wig-u nadal trójkąt.

 • relkame

  Hmmm 5% wzrostu wyglądałoby bardzo mocno "pijarowo".

 • karnakufo

  Na WIG20 mogą być fałszywki wybiciowe zarówno w górę, jak i w dól ===> trend boczny, gdzie najwięcej osób traci. :)

 • m.jagusiak

  Najnowsza strategia na EURPLN (konkret: gdzie SL i TP):

  acemarketu.com/?p=254632

 • podczaszy1

  Czy 2479 się obroni? Wątpię.

 • podczaszy1

  Ten trójkącik o którym tyle się napisałem może być częścia korekty złożonej,która zaczęła się od 2536 pkt.

 • podczaszy1

  A właściwie od 2534 pkt.

 • resan

  @ mac-erson

  Jak widzimy teraz SP500 ?


 • podczaszy1

  Chyba ktoś czuwa nad tym wig-iem 20. Trzy razy dojść do tego samego punktu to chyba nie przypadek.

 • karnakufo

  Bo w trendzie bocznym gra się kontrariańsko od bandy do bandy, a nie na wybicia, które są fałszywkami. :)

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Rozumię,że tak zagrałeś.

 • karnakufo

  Gram wg takiego mojego wykresu, gdzie doskonale widać trend boczny - pewnie kiedyś w którąś stronę wybiją, ale jak na razie respektują:
  www.bankfotek.pl/view/2096209

 • troll01234567890

  "karnakufo 2017/09/20 18:06:28
  Gram wg takiego mojego wykresu, gdzie doskonale widać trend boczny
  www.bankfotek.pl/view/2096209"

  Wątpię.
  W poprzedni weekend miałeś odbicie od oporu, ale zdecydowałeś się na L-ki.
  Poza tym wklejałeś inny wykres, a dzisiaj sugerujesz, że od początku września grasz boczniaka. Kręcisz.

  " karnakufo
  2017/09/09 14:04:23
  U nas odbicie od oporu:
  www.bankfotek.pl/view/2095123
  www.bankfotek.pl/view/2095124 "

  "karnakufo

  Przyszły tydzień u nas może być wzrostowy pod podwójny szczyt i rozliczenie serii.
  2017/09/10 19:45:30 "

 • red.007

  @ konsultant121
  Musi,ze brat albo mąż naszej znajomej.
  Koncepcja podwyżki bardzo ciekawa,choć chyba życzeniowa.
  Najciekawsze,że w każdym przypadku zakłada umocnienie dolara,może i zbliża się czas na zakupy dolara,obym zdążył.
  stooq.pl/n/?f=1196886

 • bartalsi

  @WB
  FED zapowiada podwyzki stop, co dzieje sie na Wall Street i z dolarem?

 • mac-erson

  resan
  2017/09/20 16:17:04
  @ mac-erson
  "Jak widzimy teraz SP500 ? "

  Widzę podobnie jak nasz rynek czyli "do korekty wystąp" :)
  Zakładam, że w ciągu najbliższych dni powinna się zacząć korekta przynajmniej 6-7% na SP.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Od tych mądrości różnej maści analityków mąci Ci się w głowie.

 • red.007

  @carrie
  No przecież oni po to są aby mącić w głowie,inaczej było by nudno.

 • red.007

  @carrie
  Mnie tylko interesuje czy sierpień to czwóra,czy wrzesień.
  Ponieważ Gospodarz nie odpowiada na to pytanie,to chyba podtrzymuje swoją wersję,że sierpień.Ja sobie czekam jak na to pytanie odpowie rynek.

 • resan

  @ mac-erson
  Czy zakładasz korektę na SP500 do pażdziernika czy póżniej.
  Jak na razie SP500 pokonał szczyt z 8 sierpnia .

 • carrie-anne.moss

  @007
  No przecież oni po to są aby mącić w głowie,inaczej było by nudno.

  Nie znajduje powodu żeby to czytać. Mnie już tylko p. Wojtek został, a i to tylko dlatego, że mogę z nim wejść w polemikę.

  Mnie tylko interesuje czy sierpień to czwóra,czy wrzesień.
  Ponieważ Gospodarz nie odpowiada na to pytanie,to chyba podtrzymuje swoją wersję,że sierpień.Ja sobie czekam jak na to pytanie odpowie rynek.

  Powiem Ci, że moment kiedy uwolnisz się o tych literowo-cyfrowych dylematów, będzie początkiem wielkiej ulgi. Mnie szkoda na to czasu, a można czytać wykres bez tego. Po co mi wiedzieć czy bestia daje zarobić w ramach 3 czy C? Czym się różnią punkty?

 • red.007

  @carrie
  Coś nie mogę dodać wpisu,bo niby spamuję.

 • m.jagusiak

  Koncepcja RGR:

  acemarketu.com/?p=255006

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Powiem Ci,że moment w którym uwolnisz się od tych cyfrowo-literowych dylematów, będzie początkiem wielkiej ulgi. Mnie szkoda na to czasu, a można czytać wykres bez tego. Po co mi wiedzieć czy bestia daje zarobić w ramach 3 czy C ?"

  Pięknie to napisałaś.

 • podczaszy1

  Moje wczorajsze zwątpienie co do obrony 2479 pkt na wig-u 20 było chyba jednak słuszne.No mam nadzieję,że rynek podda ten poziom.

 • podczaszy1

  Chociaż między ziemią, a niebem jest mi to obojętne.

 • mac-erson

  @resan
  Amerykanów czuję mniej nie mniej poziom 2500 swego czasu skutecznie zatrzymał wzrosty na GPW może tam będzie podobnie teraz. Nie nastawiam się obecnie na czas (cykle się lekko rozsynchronizowaly) a raczej na poziom i strukturę korekty.
  A obecnie śpiewam sobie:
  "Nic nie robić nie mieć zmartwień" :)
  oddając się blogiemu lenistwu z lekkim shortem na W20.

 • karnakufo

  Jak na razie podłoga wylana betonem.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Dokładnie poziom 2510 pkt. To był piękny czas.

 • red.007

  @carrie
  Nie mam wiedzy aby czytać inaczej.Między nami jest inna półka.
  Nadrzędną rzeczą nad dylematami literowo-cyfrowymi jest dla mnie kanał trendowy.

 • red.007

  Moja inwestycja w instrument ma miejsce w gdy z wielomiesięcznego kanału spadkowego następuje zmiana na wielomiesięczny kanał wzrostowy.Kupuję bilety w kantorze i nie interesują mnie korekty spadkowe w nowym trendzie wzrostowym.

 • podczaszy1

  @ red007
  Najważniejsze to robić swoje. Tyle,że trzeba robić to w miarę dobrze.

 • red.007

  Jeszcze nie skonńzyłem,bo komputer blokuje.

 • red.007

  Jeśli Twoja wiedza pozwala na stwierdzenie momentu,że dolar rozpoczyna nowy wielomiesięczny cykl wzrostowy,to proszę daj cynk.Tak kawa na ławę,bo reszta jest tylko filozofią.

 • podczaszy1

  @ red007
  A propos USD/PLN to od 03.08.2017 roku tj. od poziomu 3,567 mamy prostokąt pochylony w dół i dzisiaj doszliśmy do jego górnej linii.

 • red.007

  @carrie
  Sorry ale musiałem ten wpis rozbić na kawałki.

 • podczaszy1

  Wczorajsze podbicie na koniec sesji można traktować jako ruch powrotny do trójkąta symetrycznego i tak to technicznie wygląda. Można jednak zobaczyć trójkąt zniżkujący w którym dzisiaj doszliśmy do dolnego ramienia.

 • karnakufo

  Konsola - od bandy do bandy:
  www.bankfotek.pl/view/2096306

 • mac-erson

  @podczaszy1
  Mwig40 jest mocno zaburzony przez Cd projekt, który szarżuje pod wejście do W20.

 • mac-erson

  @podczaszy1
  Mwig40 jest mocno zaburzony przez Cd projekt, który szarżuje pod wejście do W20.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Pięknie to napisałaś.

  Dzięki. Chciałam skrócić męki agenta JKM i uchronić przed flustracją, jak się okaże, że to wszystko nie działa.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  "Mwig-40 jest mocno zaburzony przez Cd projekt".
  Tak wiem o tym. Wczoraj tak na szybko obliczyłem,że gdyby nie ten wzrost na CD to indeks byłby około 200 pkt niżej.
  No ale jest jak jest a ja raczej nie walczę z rynkiem.

 • mac-erson

  @podczaszy
  "Dokładnie poziom 2510 pkt. To był piękny czas "
  Było się wtedy młodym, pięknym, pełnym marzeń :)

 • podczaszy1

  @ carrie
  To,że to wszystko nie działa to już od dawna wiadomo tylko,że nie wszyscy przyjęli to do wiadomości. No ale mnie to w sumie nie przeszkadza, bo w końcu każdy ma jakieś dziwactwa. Ja też.

 • podczaszy1

  A propos tego CD Project to mam w rodzinie takiego młodego człowieka, który nabył ten walor coś w okolicach 65 PLN i trzyma sobie. Coś mi tam wspominał,że posiedzi jeszcze z rok. To jego pierwsza inwestycja i wierzy w wyceny fundamentalne i takie tam inne mądrości. Ja tam z nim nie dyskutuję, bo wiem,że każdy musi sam przejść się tą drogą.

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "To nowe rozpatrzenie kierunku S&P ,kłóci się z założeniem które pan podał 31.08.2017,że na S&P jesteśmy jakby 8 .03.2017 ?"

  Pewnie wtedy jeszcze łudziłem się, że rozpoczęty w sierpniu spadek nadal trwa.

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Jeszcze takie pytanie.
  Był Pana wpis,że ze względu na pewne podobieństwa falowe do korekcyjnych wzrostów z lutego/marca jako fali 2 można przyjąć,że korekcyjne wzrosty w sierpniu to czwórka.Czy należy się tego trzymać,czy jednak wrześniowy wzrost to czwórka?
  Jeśli jednak sierpień,to wrześniowy wzrost jest tylko dwójką w impulsie spadkowym rozpoczętym w połowie sierpnia.
  Jak Pan to ocenia?
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=l&a=ln&b=1"

  Na siłę można wymyślać, że od początku sierpnia do połowy września była pędząca 4-ka, a 5-ka jest teraz i inne wersje (trwa klin 5-tej fali czyli wersja podobna do proponowanej przez Pana), ale nie widzę jakiegoś przekonującego scenariusza.

  Czasowo widzę środek tej formacji spadkowej na USD/PLN powiedzmy w połowie maja, co sugerowałoby połowę października jako koniec spadków.

  Zrobiłem nową projekcję dla USD/PLN opartą na RSI(28). Otóż od 200 sesji wskaźnik ten ma wartości niższe niż 60 pkt. Takie coś zdarzyło się w przeszłości jedynie 5-krotnie (luty 2005, kwiecień 2008, grudzień 2009, kwiecień 2011 oraz kwiecień 2014). Projekcja wygląda tak:

  zapodaj.net/8272ca44200a3.png.html

  Ale "zysk gwarantowany" jest niski: w każdym z tych przypadków USD/PLB był powyżej 3,87 na 113-tej sesji po sygnale takim jak wczorajszy.

 • podczaszy1

  No tak beton to beton.

 • bialek.wojciech

  @zulus_chacka:
  "W skrocie,konkretnie kiedy nalezy sie spodziewac spadkow w USA?, przyznam ze te kolejne biale swieczki na tamtejszych indexach robia sie nudne"

  Z skrócie: nie wiem. Ale mogę Panu to samo przedstawić w obszerniejszy sposób. :)

 • carrie-anne.moss

  @007
  Moja inwestycja w instrument ma miejsce w gdy z wielomiesięcznego kanału spadkowego następuje zmiana na wielomiesięczny kanał wzrostowy.Kupuję bilety w kantorze i nie interesują mnie korekty spadkowe w nowym trendzie wzrostowym.

  Jeśli Twoja wiedza pozwala na stwierdzenie momentu,że dolar rozpoczyna nowy wielomiesięczny cykl wzrostowy,to proszę daj cynk.Tak kawa na ławę,bo reszta jest tylko filozofią.


  Kiedy Ty interesujesz się dolarem, ja interesuje się funtem ;-)
  Zakładam, że do czasu podwyżek w UK będzie rósł spread pomiędzy obligacjami UK i Japonii/Szwajcarii. Na tych parach poszukuję szans.
  Interesują mnie też crossy z AUD i CAD. Ten ostatni już się wystrzelał z podwyżek, więc stawiam na funta.
  AUD może mieć problemy jeśli wybory wygra Partia Pracy. Zobaczymy. Chyba podobnie jest w NZ.

  Niestety dla Ciebie, nie bardzo podobają mi się pary z PLN. Nie potrafię z nim coś sensownego wywnioskować.

 • bialek.wojciech

  @zillioner 2017/09/19 21:31:47
  "W 2018 PKB okolo 4,5% r/r (dochodzi stymulacja fiskalna). Płace 8% r/r. Inflacja powyżej celu NBP."

  twitter.com/mbank_research/status/910117079704993792?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.bankier.pl%2Fwiadomosc%2FPolska-gospodarka-wrzuci-wyzszy-bieg-Rosnie-presja-na-RPP-7544077.html

  Skoro gielda wyprzedza to co ma sie zdarzyc w gosp to dlaczego SWIG80 aka maluchy tak "slabuja"??!

  W "teorii" powinny byc glownym benefcjentem wzrostu i szalec "like its 1999"."

  Tu:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/09/sWIG-80-contra-obligacje-skarbowe-rzadu-USA.html

  ... mi wyszło, że z historycznym prawdopodobieństwem 5/6 sWIG jeszcze zdoła przed nadejściem bessy wyjść na cykliczny szczyt, a dołek obecnej korekty powinien wypaść w okresie od października do stycznia.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "FED zapowiada podwyzki stop, co dzieje sie na Wall Street i z dolarem?"

  Rynek od jakiegoś czas raczej ignoruje FED, jak gdyby nie traktując jej deklaracji poważnie.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  To,że to wszystko nie działa to już od dawna wiadomo tylko,że nie wszyscy przyjęli to do wiadomości. No ale mnie to w sumie nie przeszkadza, bo w końcu każdy ma jakieś dziwactwa. Ja też.

  Nie, to działa, tylko nie na mnie :-P
  Ja wolę nieco inne lub jeśli ktoś woli, bardziej prymitywne metody tzw. KISS :-)

 • karnakufo

  Złotówka dolarowa nadal pod oporem:
  www.bankfotek.pl/view/2096312

 • zulus_chacka

  @ WBialek
  ,,... skrócie: nie wiem. Ale mogę Panu to samo przedstawić w obszerniejszy sposób. :)"

  Jednym slowem ...HOSSA trwac bedzie

 • bartalsi

  @
  bialek.wojciech
  2017/09/21 14:17:56
  "@bartalsi:
  "FED zapowiada podwyzki stop, co dzieje sie na Wall Street i z dolarem?"

  Rynek od jakiegoś czas raczej ignoruje FED, jak gdyby nie traktując jej deklaracji poważnie"

  Chodziło mi o hipotetyczną sytuację że to stanie się faktem, co w tedy?

 • bartalsi

  Sprzedalem wiekszosc ATT bo poprzednim razem sie nie wybilo, jak boczniak to boczniak. Rozgladne sie za jakas deweloperka i budownictwem.
  Sa jakies cykle na budowlance?

 • red.007

  @WB
  Dziękuję za odpowiedź i projekcję to miło,że próbuje Pan zmierzyć się z rynkiem,co w przypadku sytuacji dwuznacznej wcale nie jest łatwe.
  Faktem jest,że szalonych spadków nie ma i mizerota na domniemanej piątce może świadczyć o kończącej się słabości dolara.Myślę jednak,że pokonamy jeszcze wrześniowy dołek.Z czasem podanym przez Pana też by pasowało,bo ostatnio podany 4 październik,to nieco za mało na wypełnienie spadku.Mogą się w połowie następnego miesiąca zacząć powolne wzrosty,bo rynek zacznie się ustawiać pod grudniowy Fed.Jeśli Agencja S&P byłaby łaskawa podnieść perspektywę 20 października,bo o wyższym ratingu nie myślę,to natychmiast wykorzystałbym to jako sprzedaż faktów i zakupiłbym dolary.Swoją drogą jest to jedyna Agencja dość pozytywnie nastawiona do Polski więc jakiegoś trzęsienia ziemi z podwyżką ratingu też wykluczyć nie można.

 • karnakufo

  Jak może być spadek w Stanach, gdy większość tego oczekuje?

 • bartalsi

  "www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-zaslugi-rzadu-w-dobrym-wyniku-budzetu-4010108.html

  5 mld wiecej w wyniku "uszczelnieniu VAT".
  Właśnie jesteśmy po reformie Skarbówki, oczywiście nic tam teraz nie działa, więc na czym polega to "uszczelnienie"?
  Jeśli cała ta kwota jest efektem przejęcia kontroli nad paliwami, to nieźle mafia paliwowa kradła przez te wszystkie lata. Taka sama mafia siedziała na węglu, poprzednio gdy PiS był u władzy taka jedna z SLD w ramach obrony układu strzeliła sobie ślepakiem z przyłożenia - nagroda Darwina. Teraz nad paliwówką dziwnie cicho.

 • bialek.wojciech

  @karnakufo:
  "Jak może być spadek w Stanach, gdy większość tego oczekuje?"

  No nie wiem, indywidualni w USA dali się trochę wciągnąć do gry, to saldo AAII tydzień temu wzrosło do +19,3 pkt. proc., czyli najwyższego poziomu od stycznia, z najniższego od marca raptem 3 tygodnie temu. To samo w sobie nie zapowiada chyba spadków, ale ta wcześniejsza ostrożność, która mnie frapowała w lipcu:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/07/Nadmierna-ostroznosc-indywidualnych-inwestorow-w.html


  ... trochę zelżała.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Chodziło mi o hipotetyczną sytuację że to stanie się faktem, co w tedy?"

  Z tego:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/09/Czy-slaby-dolar-wywola-wzrost-dynamiki-wskaznikow.html

  ... wynika, że rentowność obligacji by wzrosła a dolar się umocnił. Zakładam, że wzrost rentowności spowodowałby korektę na Wall Street.

 • mzamojsk

  Kolejny tydzien, kolejne niskie odczyty INI. Tym razem +3.5%. Nie wyglada to na sytuacje przed korekta. Wyglada raczej, ze przed nami wzrostowa czesc cyklu 40 tyg. i szczyty hossy w okolicy stycznia.

  A co z argumentami, ze np. WIG20, SPX nie zaliczyl pozadnej korekty w tym roku ? Nie zawsze wszystkie indeksy schodza w okolice SMA200. Na IBEX, DAX, SWIG, CAC i wielu innych indeksach byl wyrazny okres slabosci miedzy majem a wrzesniem, wiec wyglada, ze to sie wypelnilo.

  Mysle, ze w tej ostatniej fazie hossy silniejsze wzrosty beda w Europie (wraz z silniejszym dolarem ?) niz w US. Taki np IBEX ciagle jest slaby, w okolicach SMA200, wiec jest sporo przestrzeni na wzrosty.

 • bartalsi

  @WB

  Natomiast wtedy będzie mozna sie spodziewac wzrostu inflacji (podniesienie stop). Historyczne dane mówia ze obligacje w czasach inflacji to nie była dobra inwestycja. No chyba że z tą inflacją trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

  Co do obecnej chwili, to mi brakuje jeszcze ostatniej porządnej euforycznej falki na akcjach w US.

 • red.007

  O 15.30 przemawiał super Mario,czyżby jakieś jastrzębie tony,bo giełdy nurkują a główna para nieco w górę.

 • podczaszy1

  @red007
  Prostokąt na USD/PLN chyba działa.

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 dla mnie dosyć istotny poziom to około 2445 pkt.

 • podczaszy1

  @WB
  "Na siłę można wymyślić,że od połowy sierpnia do połowy września była pędząca czwórka".
  To by grało z prostokątem, który w tym czasie się narysował.Ale zgoda wszystko to jest na siłę. W takim układzie na USD /PLN byłyby jeszcze spore spadki.

 • podczaszy1

  Punktowo obecny spadek na wig-20 jest już równy temu z sierpnia/2425-2338pkt/.

 • red.007

  Mark zaczarował funta,że taki mocny.
  Dolar i franek spadają a funt się śmieje.

 • red.007

  podczaszy1
  A ten prostokąt,to jaki zasięg spadku pokazuje?
  Pytam,bo nie jest mi znane to dziwactwo.

 • mac-erson

  Na razie wszystko idzie zgodnie z założeniem - dołek za 3 tyg. w okolicach 2280.

 • ewiggin

  @mac-erson
  Wątpię czy przebijemy 2415-30. INI 3,5, za tydzień dołek cyklu 5-tyg.

 • troll01234567890

  " karnakufo
  2017/09/21 14:49:50
  Jak może być spadek w Stanach, gdy większość tego oczekuje? "

  Jak?
  Voila:
  "Rating jednej z największych gospodarek na świecie został dziś obniżony z AA- do A+ przez agencję Standard and Poors. Była to pierwsza obniżka ratingu Chin przez tę agencję od 1999 roku."
  stooq.pl/n/?f=1197082

  BE WORRIED!

 • carrie-anne.moss

  @007
  Chiński rating chyba zaciążył AUD, który jest już obciążony ryzykiem politycznym. Na drugim biegunie funt. Efekt, 300 punktów na GBPAUD.

 • red.007

  @carrie
  No ale co wynika z wpisu po fakcie.Czy pisałaś o kupnie przed dzisiejszym wzrostem,przecież PLN/AUD rośnie w podobnym zakresie a niewielka różnica wynika z GBP/PLN więc dlaczego odnosisz tylko do funta.

 • red.007

  @carrie
  W starciu z Bankami Centralnymi i z Agencjami ratingowymi jesteśmy bez szans.Co najwyżej można się podłączyć do trendu po ich decyzji.

 • pokonajrynekpl

  Prognoza wzrostu inflacji i rentowności amerykańskich obligacji wpisuje się nieźle w możliwość korekcyjnego (na razie) spadku amerykańskich indeksów.

  U nas FW20 zachowały się zgodnie z moją prognozą co do punktu, jeśli chodzi o poziom oporu.
  pokonajrynek.pl/wig20-trzyma-sie-mocno/

 • podczaszy1

  @ red007
  Prostokąt to inaczej kanał.

 • podczaszy1

  Trwa obrona SMA-30 -wig-20.

 • m.jagusiak

  Mega pretekst do ruchu:

  acemarketu.com/?p=255282

 • karnakufo

  Wyszli dołem na chwilę i powrócili do formacji bocznej:
  www.bankfotek.pl/view/2096428

 • podczaszy1

  Od 06.06. do 18.08 na wigu-20 i na wig-u był rysowany kanał wzrostowy z którego indeksy wybiły się w górę.Wczoraj wróciliśmy do tego kanału i mamy przyjemność ponownie w nim przebywać.

 • dociekliwy54

  @podczaszy 1
  Niech Pan spojrzy, od wczoraj mamy klin zwyżkujący.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Może trochę jaśniej?

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  Od wczarajszej 3 świecy licząc wstecz na godzinówkach.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Ja się posługuję wyłącznie wykresami świecowymi, a na tym wykresie dno jest dzisiaj na 2460 pkt, a nie wczoraj. Stąd klinika nie widzę. Zresztą to już jakaś analiza super micro.
  Od kilku dni rzeczywiście wchodzę w dość szczegółową analizę tak trochę zabawowo.
  Na dłuższą metę to oczywiście nie ma sensu.
  Lepiej niech mi Pan powie czy nadal Pan wierzy w tę 2?

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  Formacja zrealizowana

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  Ja Panu napiszę o tej dwójce ,ale teraz jestem zajęty.
  Nie jest to rzecz oczywista więc wymaga namysłu.

 • podczaszy1

  Dzisiaj na wig-u 20 bronimy także luki ,która powstała 25.08 na wykresie dziennym.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/09/Kolejna-projekcja-dla-USDPLN.html

 • kristin.123

  Cóż, dobrze jest tu wejść i pośledzić to, co się dzieje z walutami, na giełdach i w ogóle, ponieważ dzięki temu jesteśmy na bieżąco. Nie każdy ma czas śledzić to w telewizji, gdzie widać tylko wykresy, a tu jeszcze dochodzi analiza i wnioski.To trochę jak kredyt gotówkowy na dowolny cel - podjąć decyzję o jego wzięciu czy też nie. Jak oferta odpowiednia, jakie oprocentowanie? Trzeba wszystko dokładnie przemyśleć - tak jak z inwestycją. Pozdrawiam serdecznie! :)

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci