Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Najgorszy od pół roku sentyment krajowych inwestorów indywidualnych

bialek.wojciech

Już tydzień temu saldo optymistów i pesymistów w sondażu INI SII spadło do najniższego poziomu od listopada (+4,8 pkt. proc.), a wczoraj pogłębiło spadek osiągając poziom +2,2 pkt.proc. Czy takie zachowanie sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych generuje jakiś sygnał, który mógłby być wykorzystany do zajęcia pozycji na rynku? Proponuję podejść do odpowiedzi na to pytanie na kilka sposobów. Poniżej przedstawię 5 spekulacyjnych strategii dla WIG-u 20, które mają zastosowanie do obecnej sytuacji. Różnić się będą definicją sygnału kupna, natomiast w każdej z nich sygnałem sprzedaży będzie wyjście salda optymistów i pesymistów INI SII na 15-tygodniowe maksimum. To bardzo głupi sygnał sprzedaży, ma jedną podstawową zaletę - pojawiał się w każdym z 13 cykli 20-tygodniowych (najbardziej naturalnego cyklu przy wykorzystywaniu wskaźników sentymentu). Chroniło to w przeszłości przed pozostawianiem z pozycją zbyt długo podczas bessy, co generowałoby duże straty, chociaż oczywiście w hossie nie pozwala na osiąganie dużych zysków. 

Pierwszy system jest najprostszy i zajmuje długą pozycję na WIG-u 20, gdy saldo INI SII spada przynajmniej do poziomu z czwartku (+2,2 pkt. proc.) Jak widać poniżej system per saldo radził sobie w miarę dobrze, ale niestety dwie duże wpadki w 2011 i pod koniec 2015 roku są raczej zniechęcające. 

 

1INIs1

 

Powyższą strategię można nieco zmodyfikować interesując się jedynie sygnałami, które pojawiają się kiedy - taki jak obecnie - WIG-20 jest nie niżej niż 6 proc. poniżej 20-tygodniowego maksimum. Takie sytuacje mają wskazywać na relatywnie silny rynek, na którym doszło do takiego jak obecnie schłodzenia sentymentu pomimo tego, że spadek w porównaniu do poziomu szczytu nie był zbyt silny. Jak widać poniżej to podejście pozwoliło uniknąć wpadek z 2011-tego i 2015-ego roku, ale wadą tego systemu jest niewielka ilość (tylko 4 w ciągu 6 lat) transakcji (ale zawsze zyskownych). 

 

 

1INIs2

 

Saldo INI znalazło się w czwartek na poziomie 28-tygodniowego minimum. Brzmi to na pierwszy rzut oka zachęcająco, ale ostateczny wynik systemu kupującego WIG-20 w takich sytuacjach jest wysoce rozczarowujący:

 


1INIs3

 

Znacznie lepiej wypadł system, który kupuje po osiągnięciu przez saldo INI SII takiego jak obecnie poziomu odchylenia od 20-tygodniowej średniej:

 

1INIs42

 

Najlepiej wypadł system zajmujący długą pozycję, gdy 16-tygodniowa zmiana wartości saldo INI SII osiągała taki poziom jak ostatnio:

 

1INIs5

 

Dwa ostatnie systemy - oraz po części drugi z powyżej prezentowanych - wypadły w miarę przyzwoicie. Osiągnięte przez nie wyniki - ok. 50 proc. w ciągu 6 lat, czyli mniej więcej 7 proc. rocznie nie licząc zysków z depozytów, gdy system był poza rynkiem - nie są zbyt atrakcyjne, ale pewnie nie mogły być przy tak prostacko zdefiniowanym sygnale sprzedaży. 

Podsumowując: na podstawie powyższych ćwiczeń z historii można wysnuć ostrożnie pozytywne wnioski na temat zajmowania obecnie długiej krótkoterminowych pozycji na WIG-u 20. Ostrożnie, gdyż obecny - rozpoczęty jak się wydaje 31 marca - cykl 20-tygodniowy mija dziś swój półmetek. Z jednej strony sugeruje to, że właśnie powinna rozpoczynać się faza wzrostowa cyklu 10-tygodniowego, z drugiej strony oznacza, że niebawem rozpocząć się powinna faza spadkowa obecnego cyklu 20-tygodniowego (i rozpoczętego w listopadzie ub. r. cyklu 40-tygodniowego), którego następnego dołka można oczekiwać pod koniec sierpnia. W każdym z ostatnich 13 cykli 20-tygodniowych saldo INI wychodziło prędzej czy później na swoje 15-tygodniowego maksimum. W obecnych realiach oznaczałoby to osiągniecie poziomu szczytu optymizmu z połowy maja (+32,3 pkt. proc.). W przeszłości 4-krotnie zdarzały się 2-tygodniowe skoki salda sentymentu INI SII o ponad 30 pkt. proc., więc teoretycznie w miarę szybka poprawa nastrojów (konieczna by potem zdążyły się schłodzić do czasu oczekiwanego pod koniec sierpnia dołku cykli 20- i 40-tygodniowych) jest możliwa. 

 

Komentarze (258)

Dodaj komentarz
 • guyfawkes13

  @WB

  ''Skoro przetrwaliśmy niemieckiego prezydenta w USA (Obamę), to może i przetrwany rosyjskiego (Trumpa)''

  No ja myślę. Do 2032 jakoś damy radę:))

  ''Z tym Katarem to jest zresztą pewnie bardziej skomplikowane, bo przecież niedawno Katar kupił udziały w rosyjskim Rosnefcie:
  www.bloomberg.com/news/articles/2016-12-07/glencore-qatar-fund-buy-russia-s-rosneft-stake-for-11-billion
  ... a teraz ich dyplomata leci do Moskwy''

  Sam Pan widzi, jak na tym BW wszystko się szybko zmienia. Dlatego wcześniej byłem sceptyczny wobec tego artu o ropie-Katarze-Arabii. Tego kłębowiska bez wódki/whiskey na pewno się nie rozbierze, o ile w ogóle.
  U nas sytuacja jest prosta jak obręcz.:))

 • guyfawkes13

  @WB

  A tu kolejna dobra wiadomość:
  www.defence24.pl/609272,artyleryjskie-lufy-ze-stalowej-woli
  I jeszcze jedna. Dotychczas nasza cała armia miała .... tylko dwa (!!!) radary artyleryjskie:
  www.defence24.pl/609167,macierewicz-wiecej-radarow-artyleryjskich-liwiec-dla-sil-zbrojnych

  I większość konstytucyjna na dwa lata przed wyborami of course. Bardzo dobrze:
  wpolityce.pl/polityka/343587-4221-pis-z-dwa-razy-wiekszym-poparciem-niz-po-najnowszy-sondaz-cbos-w-sejmie-tylko-trzy-ugrupowania-sprawdz-wyniki

 • ewiggin

  Cebos.
  Błachacha!!!

 • ewiggin

  Wszystkie debilne stereotypy na temat UE w pigułce, autorstwa Ziemkiewicza, pod wymownie polskim, katolickim tytułem:
  fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-brac-forse-i-w-nogi,nId,2404199

  Zaczyna się, a jakże, od Sorosa, a potem lewactwo, LGBT, imigranci, komuniści - słowem, no po prostu tak jest ta UE okropna, że trzeba brać forsę i w nogi. Ziemkiewicz zapomina tylko odpowiedzieć na pytanie: kuda pajdiom?

 • karnakufo

  Biorę zysk z S na fix i zostaję bez pozycji. :)

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Pisząc do zillionera to co napisałem miałem na myśli,że takie obsadzanie stanowisk to w III RP norma od 27 lat, a on dopiero teraz oburzony. Politycy z PIS to w większości takie same łachudry jak i ci z innych antypolskich ugrupowań.

 • podczaszy1

  @ guyfwkes 13
  A żeby była pełna jasność to w Europie Zachodniej jest tak samo, a nawet gorzej bo tam jest więcej do ukradzenia.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  '' Politycy z PIS to w większości takie same łachudry jak i ci z innych antypolskich ugrupowań.''

  Dle endeka?
  Dlatego właśnie ''na endecję'' najlepiej wprowadza się w Polsce ''ducha rozłamu''
  Endecja zasadniczo jest nieprzejednana, niereformowalna, i do niczego nieprzydatna, bo jest nierealizowalną , hermetyczną utopią.

  A kto niby miałby tymi spółkami kierować, George słupnik, czy Jan Kulczyk po ''sprywatyzowaniu''???

  Na tym właśnie polega problem.
  Podobnie jest z tzw. liberalizmem (jaki on tam konserwatywny, najlepiej świadczą postępackie perypetie osobiste pana Kleksa): Gdyby zrealizować bajki pana Kleksa, to WSI miałoby 95% własności na wieki, a 95% ludzi miałoby na wieki nędzę (albo zmywak w Londonie).

  ''Bo wiosny nima, zawsze grudzień, nie rozpraszajmy jednak złudzeń''

  Więc może Waszmość zaproponujesz jakieś cydowne (salomonowe) rozwiązanie? Zawsze jest problem tzw. etetyzmu kiedy Polska wydobywa się spod zaborów, bo struktura własności i mechanizmy pozostają okupacyjne, a przecież nie robimy rewolucji.

  Robi się wiele, żeby ludzie mogli materialnie awansować. Np na Ziemiach Odzyskanych ludzie wreszcie będą właścicielami(!!!)
  wgospodarce.pl/informacje/37438-ta-liczba-robi-wrazenie-17-mln-osob-skorzysta-z-przeksztalcenia-uzytkowania-wieczystego-we-wlasnosc
 • dociekliwy54

  @W.B.
  Ściągnąłem INI i przekształciłem tak, by dane były w 1 komórce arkusza po przecinku (CSV), ( na dany dzień).
  AMI to ugryzł przy okazji rozciągając dane na "puste" dni.
  Na razie dodałem jako filtr swojego systemu i muszę stwierdzić, że nastąpiła pewna poprawa wyników. Wygląda, że będę musiał dopisywać ręcznie bazę co tydzień, no bo jak to "strimować" ?
  Użycie INI jako filtra niweluje problem rzadkich sygnałów.
  Kto by pomyślał, że taki "niematerialny" wskaźnik może mieć znaczenie?
  Myślę, że jest dobry dopóki ktoś nie wpadnie na pomysł uaktualniania gotowego spakowanego pliku do obsługi przez programy giełdowe.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Well done:))
  To jest rzeczywiście pożyteczne, nawet na wyczucie.

 • olejgujnar

  @guyfawkes brawo! Dokladnie to samo widze. Sporo ludzi, ktorym dobro Polski jest bliskie nie rozumie, ze twierdzenie iz PiS jest takim samym zlem dla Polski jak PO-magdalenkowcy jest szkodliwe. Nie da sie zupelnie porownac szkodnikow, ktorzy rzadzili Polska przez 25 lat z aktualnym rzadem. Ten rzad jest daleki od idealu, ale ma plan dla Polski i odwage zeby go wdrazac.
  Wiec mowienie, ze PO-PLS-PiS-SLD-Nowoczesna to to samo jest bzdura. Chce wiecej partii, dla ktorych najwazniejsze jest dobro Polski, mam nadzieje ze sie pojawia a znikna PO-magdalenkowcy, ale poki co dla PiS nie widac alternatywy.

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  Poza upapranym POprzednio barachłem, mogą się zdarzyć (choć już chyba coraz rzadziej) wszelkiego rodzaju utopiści, doktrynerzy i inni tzw. pożyteczni idioci, którzy chętnie widzą źdźbło w oku bliźniego, a nie widzą belki w swoim.
  Ale nie da się zrobić takiego ustroju, który anulowałby grzeszność ludzi. Samo takie oczekiwanie jest czysto socjalistyczne.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Tu jest wykład z odniesieniami do Piłsudskiego, Dmowskiego, no i do tego całego Giertycha:))

  www.youtube.com/watch?v=AgEs1Jza7nE

 • ewiggin

  Tak, macie rację. PIS to nie jest partia pomagdalenkowa tylko przedmagdalenkowa - ustrój komunistyczny z centralnym sterowaniem, fasadowymi instytucjami i jednym hersztem na czele.

 • karnakufo

  @ewiggin
  Przestań wreszcie pisać te swoje wypociny, bo nie można tego już czytać.
  Może wreszcie Pan Wojtek zrobi porządek na tym forum i ta propaganda zniknie.

 • ewiggin

  @ufo
  Prawda Cię w końcu wyzwoli ale to musi trochę boleć.

 • guyfawkes13

  @Karnak

  ''...wyzwoli...boleć''

  Mały Moryc wyzwoliciel. Bolec.
  www.youtube.com/watch?v=jB83JtlgW3E

 • bartalsi

  @guy

  "A tu kolejna dobra wiadomość:
  www.defence24.pl/609272,artyleryjskie-lufy-ze-stalowej-woli"

  Jako przemysłowiec, muszę przyznać ze to jest majstersztyk na miarę wz30.
  Ten kaliber 155 jest trochę egzotyczny dla krajów postsowieckich (ruskim odpowiednikiem jest 152mm), najlepiej opanowany w użyciu przez GB, ale technologię oczywiście mają także Niemcy i USA. Ktoś zrobił dobrą robotę.

 • ewiggin

  "ktoś zrobił dobrą robotę."

  - I nie był to Macierewicz ze swoim Misiem-pysiem. Nowa lufownia HSW powstawała za rządów PO tak samo jak Kraby i Raki.

 • bartalsi

  "Nowa lufownia HSW powstawała za rządów PO tak samo jak Kraby i Raki."

  Za rządów PO to zostało prawie zaorane, co Ty pitolisz człowieku?

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Rosomaka i F 16 kupił (zamówił) ''przewerbowany'' Miller.
  Więc wtedy cały wysiłek sowietów (volksdeutschy) polegał na tym, żeby to zneutralizować. Np. nie mieć amunicji do efów, albo odpowiedniego oprogramowania.
  Cały sens Rosomaków polega na mobilności, więc przez ponad 10 lat nie zrobiono wersji wozu dowodzenia - skoro dowódcy mieli wozy gąsienicowe, to nie było mobilności:)))
  Podobnie z wersjami specjalistycznymi, zwiadowczymi itd.

  Co do AHS Krab, to wywalczył go Szeremietiew , ściślej, dogadał się z Brytyjczykami co do wieży, a nasze zadanie polegało TYLKO na dostosowaniu podwozia, które był, tylko trzeba było go wzmocnić. ''Faktu dokonanego'' przez Szeremietiewa nie dało się odkręcić, więc Komorowski z WSI wrobili go w ''aferę'' , z której musiał wychodzić przez sądy wiele lat. Zniszczyli go klasycznie, jako przykład dla innych, a potem sprawę Kraba przewlekali 20 lat i w końcu musieli kupić podwozie od Korei, jak się towarzysze amerykańscy wkurzyli.
  Rak, to dorobiona wieża z jedną lufą możdzieżową, na pokaz, bo bez amunicji. Z pociskami chcieli się bawić następne 10 lat.
  Korweta Gawron będzie patrolowcem, a kosztuje tyle co fregata, o ile będzie skończona. Widział ktoś taki monstrualny patrolowiec?:)))))

  I tak sowieci (volksdeutsche) robili ze wszystkim, żeby wojsko nie mogło bronić się więcej niż kilka godzin. Tylko dla obrony przedpola Rzeszy volksdeutsche musieli kupić w miarę nowoczesne czołgi (brygadę)

  Hajs był wydawany bez efektów. Pod koniec rządów sowieckich Amerykanie już przeszli na ręczne sterowanie i dlatego zaczęly się jakieś ruchy.

  W końcu wojskowi towarzysze amerykańscy tak się wk..wili, że zmienili rząd i z ulgą przyjęli wyrzucenie tych wszystkich złodziei i sowieckich generałów, bo dotychczasowy burdel zagrażał już poważnie samemu NATO.

 • ewiggin

  Na początku trochę nieśmiało, ale coś się zaczyna dziać:

  "KE przedstawiła trzy warianty, w których może się rozwinąć współpraca obronna w ramach Unii Europejskiej. Pierwszy, scenariusz Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa, przewiduje, że UE będzie nadal uzupełnieniem narodowych wysiłków, a decyzje będą każdorazowo leżeć w gestii państw członkowskich. Europejski Fundusz Obronny miałby wspierać rozwój określonych zdolności, ale większość zakupów leżałaby w gestii państw członkowskich.

  Drugi scenariusz, Współdzielenia Obrony i Bezpieczeństwa, zakłada iż państwa europejskie połączą określone środki finansowe i operacyjne, aby zwiększyć współpracę obronną. Rola UE miałaby zostać zwiększona szczególnie w obszarach walki z terroryzmem, cyberobrony czy ochrony granic.

  Trzeci, i najbardziej ambitny scenariusz to Wspólna Polityka Obrony i Bezpieczeństwa. W tej sytuacji ochrona Europy miałaby się stać wspólną odpowiedzialnością UE i NATO. Unia miałaby między innymi dzięki integracji poszczególnych państw członkowskich możliwość prowadzenia szerokiego spektrum operacji wojskowych, a wspólna obrona zostałaby oparta o Artykuł 42 Traktatu o Unii Europejskiej."

  www.defence24.pl/608571,europa-buduje-wlasna-obrone-ale-nie-wspolna-armie-7-punktow

 • ewiggin

  A Ty Dyziu, zamiast narzekać i szukać dziury w całym, lepiej ładnie podziękuj Tuskowi za Kraby, Raki i nową lufownię, którą tak się teraz chwalisz.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Można by tak było pisać długo o każdym kawałku tego sowieckiego bardaku. Wszystko było tylko okazją do kręcenia lodów. To co było pozytywne, pilnowali generałowie, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

  Antoni ma całkowitą aprobatę I OCHRONĘ (!!!) towarzyszy amerykańskich do desowietyzacji wojska. Jest ewenementem, na skalę światową, że całe (sowieckie) kierownictwo NATOwskiej armii musiało być wykopane, bo inaczej nie bylibyśmy zdolni do obrony.

  Jest 400 śledztw i 900 podejrzanych(!!!), w tym wysocy oficerowie.

  @All
  Więcej nie piszę, proszę mnie nie indagiwać, należy mi się urlop.

 • ewiggin

  "W końcu wojskowi towarzysze amerykańscy tak się wk..wili, że zmienili rząd..."

  - Raczej towarzysze rosyjscy. Ten sam schemat co na Węgrzech - wygrana w wyborach dzięki taśmom a w podzięce rozwalanie od środka UE. Orban i Kaczyński to pożyteczni idioci Putina.

 • guyfawkes13

  @WB

  Panie Wojtku, poza wszystkimi innymi względami robi Pan krzywdę małemu Morycowi, że Pan z nim dyskutuje, czy choćby toleruje.
  Rozumiem, że chce Pan zachować jakiś pluralizm(...), ale mały Moryc to umysłowe dno i wyjątkowo podły charakter, pitoli od rzeczy, nigdy nic nie powiedział godnego uwagi na żaden temat.
  To pańska sprawa, ale ja bym mu przynajmniej zwrócił uwagę, co oczywiście nie odniosłoby żadnego skutku.

 • ewiggin

  Ależ wy guyfawkesy macie tupet. Nie dość, że w niemal każdym poście jestem obrażany i wyzywany (przy okazji - zdecydujcie się wreszcie czy jestem folksdojczem czy sowiecką gnidą) to jeszcze co drugi dzień żądacie, żeby mnie zbanować. Co wy tu chcecie zrobić - "wiadomości" TVP?

 • ewiggin

  Nie to żebym się żalił - przecież wiem dobrze z kim mam do czynienia, ale niekiedy wasza bezczelność wręcz obezwładnia.

 • ewiggin

  A teraz pozwolicie, że skończę myśl:
  "- Raczej towarzysze rosyjscy. Ten sam schemat co na Węgrzech - wygrana w wyborach dzięki taśmom a w podzięce rozwalanie od środka UE. Orban i Kaczyński to pożyteczni idioci Putina."

  - Widać to po zachowaniu naszej obecnej władzy - największym wrogiem są unijni komisarze a jakoś nie słyszałem, żeby krytykowano Putina. Zresztą, Putin odwdzięcza się tym samym - nie krytykuje rządu PIS... bo i po co? :))) Lepszego sobie Putin nie mógł u nas wymarzyć a Jarosław to wypisz wymaluj Jaruzelski sprzed 33 lat - nawet trzy pierwsze litery się zgadzają (Jar). Nie wiem tylko, czy pradziadkowie Jaruzelskiego też byli oficerami rosyjskiej armii... ale sprawdzę, a nuż?
 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Ależ wy guyfawkesy macie tupet. Nie dość, że w niemal każdym poście jestem obrażany i wyzywany (przy okazji - zdecydujcie się wreszcie czy jestem folksdojczem czy sowiecką gnidą) to jeszcze co drugi dzień żądacie, żeby mnie zbanować. Co wy tu chcecie zrobić - "wiadomości" TVP?"

  Muszę jakoś ograniczyć to przedszkole. Od tej pory, jeśli ktoś się do kogoś zwróci w inny sposób niż za pomocą jego pseudonimu, zostanie wysłany na przepisowy urlop.

 • ewiggin

  @wb
  Dzięki za interwencję.

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  "Więc mówienie,żePO-PLS-PIS-_SLD, Nowoczesna to to samo jest bzdura".
  Oczywiście,że nie to samo. PO- Stronnictwo Niemieckie, PIS- amerykańsko-żydowskie, PSL-rosyjskie, Nowoczesna- wydmuszka WSI.
  @ guyfawkes13
  Ja nie powoduję żadnych rozłamów , bowiem nie prowadzę działalności politycznej. Nie godzę się jedynie na robienie ze mnie" taty wariata". Mówię i piszę to co myślę, a nie to co niby należałoby napisać w imię czegoś tam. Nie wymagam żeby ktoś podzielał moje poglądy. Dla mnie białe jest białe, a czarne jest czarne.

 • podczaszy1

  Macierewicz rzeczywiści w tej armii coś zmienia ale już np. niejaki Błaszczak tylko sobie urzęduje.

 • olejgujnar

  @podczaszy1 Nadal nie podałeś, kto miałby być alternatywą dla PiS.
  Mamy 2 wrogów, niestety na 2 frontach: Niemcy, które zdominowały nas gospodarczo i zrobią wszystko aby trzymać nas w pułapce średniego dochodu i Rosję, która prowadzi wojnę na naszej wschodniej granicy. Do tego po 45 latach komunizmu i 25 post-komunizmu, gdzie kolesie dogadali sie z komuchami w Magdalence, jesteśmy słabi zarówno gospodarczo jak militarnie. Kto Twoim zdaniem i jak miałby prowadzić w pełni samodzielną politykę? Kto miałby być naszym sojusznikiem w sytuacji, gdy odwrócimy się os USA? Uważam, że w tej chwili nie ma REALNEJ alternatywy i jesteśmy skazani na USA, ale jednocześnie musimy sie dogadywać z Chinami, balansując między nimi i USA, bo nam powinno zależeć na wywróceniu stolika i zmianie ładu. I PiS w tym kierunku moim zdaniem idzie.
  Czy dało by się lepiej - oczywiście. Zawsze da się lepiej. Ale kto by to zrobił?
  "niejaki Błaszczak tylko sobie urzęduje" - a czyj rząd nie miał by "tylko urzędujących"? Realnie. Każda partia będzie miała jakąś strukturę, układy, zależności. I w każdej będą przeciętniaki. Ważne, że wreszcie coś się dzieje, że mamy własną politykę, cele, plany, a nie tylko wykonujemy polecenia Merkel i Putina.
  Dlatego uważam, że zupełnie błądzisz. Wytykasz problemy i zupełnie ignorujesz pozytywy. Każdy rząd miałby problemy, nie ma partii kryształowej, bez aferzystów i złodziei. Ale nareszcie mamy rząd, który nie skłąda się z samych aferzystów i złodzieji i to jest moim zdaniem olbrzymia różnica jakościowa, którą Ty zupełnie pomijasz.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Mylisz się Waść co do Błaszczaka i policji, w której zaszły konieczne zmiany, choć dyskretnie. Ale policja ma inną specyfikę.
  Jak na razie mamy policję wzorową, która nawet nie musi uciekać się do interwencji, wystarczy że się pokaże, bo główna robota przebiega w sferze ... operacyjnej.
  Podczas Dni Młodzieży ludzie nawet oklaskiwali policję(...).

  I ciągle powtarzasz ten propagandowy mem Stasia kataryniarza, że mamy trzy stronnictwa-agentury. A to stwarza zamierzo efekt zmylenia (przeciwnika).
  PIS NIE JEST AGENTURĄ !!!
  PIS przy pewnych koncesjach na rzecz towarzyszy amerykańskich zasadniczo reprezentuje strategiczne interesy polskie, realizuje obowiązki polskie i wokół niego skupia się tradycyjny Naród Polski, to, co z niego zostało.
  Pomimo różnych braków, zasadniczo mamy rząd LEPSZY niż by to wynikało z ogólnego poziomu społeczeństwa. I ten rząd generalnie realizuje historyczną, polską rację stanu. Robi na swój sposób to, co robili pierwsi Piastowie, czy Jagiellonowie, zanim nie zostali zablokowani na wybrzeżach Morza Czarnego, Adriatyckiego i Bałtyckiego.
  Waszmość powielasz postsowiecki mem o trzech Stasia kataryniarza o trzech stronnictwach - agenturach, który jest tylko wariantem sowieckiego memu o tym, że polityka ''jest zła'' w ogóle.
  W rzeczywistości nie ma równości. Są stronnictwa agentury (anty PIS) a PIS jest partią polską.
  I całe ćwierćwiecze polegało na tym, żeby nie dopuścić tej partii polskiej do władzy, czyli żeby Polska nie mogła rządzić się sama.

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54
  "Ściągnąłem INI i przekształciłem tak, by dane były w 1 komórce arkusza po przecinku (CSV), ( na dany dzień).
  AMI to ugryzł przy okazji rozciągając dane na "puste" dni.
  Na razie dodałem jako filtr swojego systemu i muszę stwierdzić, że nastąpiła pewna poprawa wyników. Wygląda, że będę musiał dopisywać ręcznie bazę co tydzień, no bo jak to "strimować" ?
  Użycie INI jako filtra niweluje problem rzadkich sygnałów.
  Kto by pomyślał, że taki "niematerialny" wskaźnik może mieć znaczenie?
  Myślę, że jest dobry dopóki ktoś nie wpadnie na pomysł uaktualniania gotowego spakowanego pliku do obsługi przez programy giełdowe."

  Mam nadzieję, że będzie się Pan z nami dzielił sygnałami swego systemu.

 • bialek.wojciech

  Do poczytania o Katarze:

  www.defence24.pl/609896,katar-w-izolacji-przyczyny-i-scenariusze-analiza

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Indeksy USA nie idą szerokością. Ciągnie je FANG. W maju był Hindenburg. To wszystko znaczy, że koniec może być w lipcu."

  Na FANG-ach coś się zadziało:

  stooq.pl/q/?s=^ndq&d=20170609&c=1y&t=c&a=lg&r=wig20

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A tu kolejna dobra wiadomość:
  www.defence24.pl/609272,artyleryjskie-lufy-ze-stalowej-woli"

  "18 stycznia 2011 r. podpisano w Pekinie wstępne porozumienie w sprawie zakupu cywilnej części HSW przez chiński koncern Guangxi LiuGong Machinery[6].

  1 lutego 2012 roku część produkująca maszyny cywilne HSW została zakupiona przez chiński koncern Guangxi LiuGong Machinery Co. Ltd."

  pl.wikipedia.org/wiki/Huta_Stalowa_Wola

 • guyfawkes13

  ''Do poczytania o Katarze:
  www.defence24.pl/609896,katar-w-izolacji-przyczyny-i-scenariusze-analiza''

  A to do poczytania o ''rosyjskim'':))) Trumpie:

  "Wizyta potwierdzi nieugięte zaangażowanie USA do współpracy z jednym z naszych najbliższych sojuszników w Europie i podkreśli, że priorytetem administracji jest wzmocnienie wspólnej obrony w ramach NATO" - głosi oświadczenie Białego Domu''.

  "Jednym z najważniejszych elementów tej wizyty może być zapowiedź wsparcia USA dla idei Trójmorza. Być może będzie to wsparcie gospodarcze i finansowe. ''

  forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1049855,prof-wawrzyk-o-trumpie-od-czasow-reagana-nie-mielismy-tak-propolskiego-prezydenta-usa.html

 • guyfawkes13

  @WB

  ''18 stycznia 2011 r. podpisano w Pekinie wstępne porozumienie w sprawie zakupu cywilnej części HSW''

  No i mamy klasyczny przykład, jak się pozbyć zakładu mogącego konkurować z podobnymi wytwórcami maszyn. Po co nam polskie maszyny, młynki do kawy, czy odkurzacze? Przecież wystarczy, że robią to Niemcy, Japończycy, czy Chińczycy.

 • guyfawkes13

  @WB

  A to, co zostało oddać Airbusowi, czy innym firmom zbrojeniowym w Rzeszy. Po co mamamy produkować broń, wystarczy, że ją pomalujemy:))

 • guyfawkes13

  @WB

  Jednym słowem, po co nasi inżynierowie mają się męczyć, skoro mogą się realizować na zmywaku w Londynie.

 • guyfawkes13

  @WB

  Właśnie o to chodzi, że teraz robi się odwrotnie. Przykład pierwszy z brzegu:
  forsal.pl/transport/aktualnosci/artykuly/1049671,ursus-bus-utworzy-konsorcjum-elektromobilnosc-autobusy-elektryczne-w-polsce.html

 • olejgujnar

  @guyfawkes13
  Ursus to świetny przykład aby pokazać różnicę jakościową między tym rządem a poprzednimi miernotami. Ich wejście na rynek niemiecki był blokowany przez lata, dopiero po zmianie rządu i interwencji chyba Morawieckiego problemy zniknęły.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  stooq.pl/q/?s=^ndq&c=1y&t=c&a=lg&b=0

  stooq.pl/q/?s=^ndq&c=3y&t=c&a=lg&b=0

  Jest akcent na wolumenie. Ciekawostka.
  stooq.pl/q/?s=tsla.us&c=3y&t=c&a=lg&b=0
  Tesla ma większą kapitalizację niż Ford i GM. Tutaj może być zatrzymanie.

 • ewiggin

  Mecz wygrany więc możemy cieszyć się wszyscy, bez polityki :-)
  A swoją drogą, to w naszej piłce nożnej też chyba działa cykl pokoleniowy - najlepsza reprezentacja od przeszło 30 lat?

 • ewiggin

  Sprawdziłem w viki. 1982 r. MŚ w Hiszpanii 3 miejsce i od tamtego czasu równia pochyła.
  pl.wikipedia.org/wiki/Historia_wyst%C4%99p%C3%B3w_reprezentacji_Polski_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej_m%C4%99%C5%BCczyzn_w_rozgrywkach_mi%C4%99dzynarodowych

  A obecnie chyba najlepsze miejsce w rankingu FIFA.

 • ewiggin

  Najlepsze lata naszej reprezentacji to okres 1974 - 1986 kiedy to na MŚ co najmniej wychodziliśmy z grupy. Z tego wynika, że MŚ w 2018r. i ewentualnie ME w 2020 r. to ostatni gwizdek na sukces przed kolejną posuchą.

 • karnakufo

  Faktycznie to jeszcze nie ma poważniejszego sygnału S w Stanach, jeśli się patrzy na te rysunki: :)
  www.bankfotek.pl/view/2081693
  www.bankfotek.pl/view/2081694

 • dociekliwy54

  @WB
  "Mam nadzieję, że będzie się Pan z nami dzielił sygnałami swego systemu."
  Zastanowię się.
  Jeśli, to po transakcji.
  Tak działa INI jako filtr z 2 parametrami nałożony na mój system z 2 parametrami (tymi samymi).
  www.bankfotek.pl/view/2081786

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Dopiero pisałem o tym, że Ukraina jest prowadzona konfrontacyjnie i musimy wpierw iść na południe, że mentalnie nie zauważamy kierunku południowego, a teraz Prezydent RP wybiera się do Chorwacji i zauważa m.in. tak:

  ''My cały czas, także mentalnie operujemy na osi Wschód-Zachód''
  :)))
  wpolityce.pl/swiat/343801-prezydent-duda-udaje-sie-z-wizyta-do-chorwacji-szczerski-to-ostatni-etap-przygotowan-do-lipcowego-szczytu-trojmorza-w-polsce?strona=1

  Strategię Andegaweńską wybrano od początku, we wrześniu 2015 Prezydenci Polski i Chorwacji stanęli na Wawelu przed symbolicznym sarkofagiem Króla Władysława III Warneńczyka.

  ''Była to inicjatywa strony chorwackiej i, jak wszystko w sferze dyplomacji, miała ona swoje znaczenie oraz cel. Przypomnijmy, że król Władysław III tytułował się królem Polski, Węgier, Dalmacji, Chorwacji, Raszki (czyli Serbii), Bułgarii i Slawonii (dzisiejsza część Chorwacji). Chorwaci oddali w ten sposób hołd także swojemu dawnemu monarsze, a z drugiej strony przypomnieli jaką potęgę Polska stanowiła w XV w. Odnosi się wrażenie, że szukają oni lidera dla tej części Europy.''

  ''wpolityce.pl/polityka/264712-prezydenci-chorwacji-i-polski-u-grobu-wladyslawa-warnenczyka

  I na przykładzie tego projektu widzisz Waść jasno, która partia jest polska, realizuje obowiązki polskie (Dmowski), i odwieczną polską strategię(Piłsudski).
  W Polsce są najrozmaitsze partie, będące obcą agenturą, realizującą interesy obce i one wszystkie potrafią się poukładać w rozmaite sojusze, których mianownikiem jest zwalczanie PIS. Bo PIS realizuje interesy polskie. Zasadniczy podział jest na PIS (interesy polskie) i anty PIS (interesy obce).
  I nie ma większego znaczenia czy będzie to Shreck, zetesel czy pan Kleks.
  Słyszałeś Waść żeby pan Kleks zgrzeszył kiedykolwiek wobec Boga, lub zawinił wobec cara, najmniejszą wzmianką o jakimkolwiek elemencie Strategii Andegaweńskiej?
  A może Staś kataryniarz, ten cały Giertych?
  Snopek z Grodziska mniej więcej w czasie tego hołdu przed pustym sakofagiem w Katedrze Wawelskiej i idei zburzenia PKiN , opublikował notkę pod tytułem ''Zburzyć Wawel, zostawić Pałac Kultury''
  Takich to mamy ''niezależnych'' autorów na froncie blogerskim.

  Agentura zasadniczo wścieka się bezsilnie, wzniecając burdy uliczne, ale co może zrobić, kiedy po naszej stronie jest Prezydent Trump, najbardziej propolski prezydent USA od czasów Reagana?
  pRezydent establiszmętu budowałby międzymorze od Wielkiej Chazarii:))) • guyfawkes13

  www.youtube.com/watch?v=x9567wH3c-w

 • guyfawkes13

  No i jest też kontrakcja na różne sposoby:
  forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1049574,kolejny-kraj-na-drodze-do-euro-merkel-i-macron-pomoga-bulgarii-wejsc-do-systemu-erm-2.html

  Najbiedniejszy kraj ma przyjąć euro:))))
  Pomysł ekonomicznie idiotyczny.
  Rumunia, nawet pod komunizmem była antyrosyjska. Causescu zamierzał rewindykować Mołdawię, Besarabię i Bukowinę. Dlatego musiał zginąć. Natomiast Bułgaria była ''17 republiką''. W Bułgarii prorosyjskość jest głęboka i tradycyjna, oparta na solidnym fundamencie. Rosja wyzwoliła Bułgarię z 500 - letniej niewoli tureckiej.
  Nie jest więc przypadkiem, że niemiecka kontrakcja (euro) pojawia się tam, gdzie Rosja ma największe wpływy. Coś podobnego było w Słowacji. Wszędzie agentura niemiecka współdziała przeciw krajom środkowo-europejskim z agenturą sowiecką.
  forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1049574,kolejny-kraj-na-drodze-do-euro-merkel-i-macron-pomoga-bulgarii-wejsc-do-systemu-erm-2.html

 • adsystem

  no najgorszy

 • guyfawkes13

  ''Zachód'' to historia.
  Już dawno główny nurt wielkiej kultury europejskiej został zdegenerowany marksizmem kulturowym. Wartości europejskie ostały się jeszcze w Polsce i na Węgrzech (+Chorwacja).
  Mój kolega z klasy jak tylko osiągnął pełnoletność, od razu ''wybrał wolność na zachodzie'' i znalazł się w Paryżu. Szybko założył firmę budowlaną, która bardzo dobrze prosperuje do dziś. Jego córka skończyła prawo na Sorbonie.
  Kiedy przyjechał do starego kraju jakieś 20 lat temu, rozmawiałem z nim ''jak tam jest''. Byłem dość zbulwersowany, kiedy opowiadał o potwornej biurokracji krępującej gospodarkę, a Paryż określał wdzięcznym mianem ''kilak''.
  Zrozumiałem go jakiś czas później, kiedy sam to zobaczyłem (''zobaczyć i umrzeć'')
  :)))
  A rozmawialiśmy 20 lat temu. Od tego czasu socjalizm poczynił kolejne postępy typu ''staliśmy nad przepaścią, ale uczyniliśmy wielki krok naprzód''.
  To bardzo smutne. Ale pokazuje, że nasza dziejowa misja Przedmurza Europy (wiary i cywilizacji) jest ciągle aktualna. I także ze względów cywilizacyjnych musimy zbudować Trojmorze (Okopy Świętej Trójcy), aby kiedyś Europa miała jakiś stały fundament, w oparciu o który mogłaby się odbudować i odrodzić.

  Teraz już na pewno idę na urlop.
  www.youtube.com/watch?v=RqZd7hrEwbo

 • guyfawkes13

  i.iplsc.com/-/0002L9DO0F37R7SD-C322.jpg
  i.iplsc.com/pusty-sarkofag-krola-wladyslawa-iii-warnenczyka-na-wawelu/0002L9DQFQH6EIGN-C322.jpg

 • guyfawkes13

  www.katedra-wawelska.pl/wp-content/uploads/2015/12/P5279743.jpg

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Proszę sobie poczytać w gazecie finansowej artykuł "Bandyci z blachami". To odnośnie tej policji wzorcowej.Potem proszę się zastanowić dlaczego w Polsce jest obecnie 100 tyś policjantów,a przed wojną było 30 tyś i dlaczego na byle jakim komisariacie jest pełno wyższych oficerów.

 • podczaszy1

  @guyfawkes13
  "PIS nie jest agenturą".
  Tu się różnimy, a kto ma rację pokaże dopiero czas.

 • podczaszy1

  @olejgujnar
  "Ale nareszcie mamy rząd, który nie składa się tylko z samych aferzystów i złodziei i to jest moim zdaniem ogromna różnica jakościowa".
  A moim zdaniem to jest stanowczo za mało.
  "Mamy wrogów niestety na dwóch frontach"
  To tylko dwie kategorie wrogów Polski, a gdzie choćby masoni.
  "Nadal nie podałes kto miałby być alternatywą dla PIS"
  Antysocjaliści

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  "I całe ćwierćwiecze polegało na tym,żeby nie dopuścić tej partii polskiej do władzy".
  I teraz stał się cud i ta partia propolska została dopuszczona do władzy tak bez walki przy urnach. Ja jako katolik co prawda w cuda wierzę ale w ten jakoś nie. No gratuluję naiwności.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''To tylko dwie kategorie wrogów Polski, a gdzie choćby masoni.''
  :)))

  Sam Waść widzisz w jaki kanał wprowadzają paranoicy typu Giertycha. Ale ja to Waści wytłumaczę. Chodzi o sformułowanie takiego zespołu warunków typu żydy-masony-socjały, żeby ten, kto je przyjmie, nie miał w polityce najmniejszych szans i w konsekwencji wpadł w obęcia Kremla. Tylko że na Kremlu jest to samo, a może i bardziej.
  To jest najlepszy dowód, że Giertych generuje toksyczną utopię, bez szans na realizację.

  Polityka polega na tym, żeby realizować interesy swojego ośrodka siły w świecie jaki istnieje. Polityka nie polega na narzucaniu mocarstwom urojonych zasad, a jeśli ich nie spełnią, to ''bierzemy zabawki i idziemy do domu.
  Powiedz Waść Brytanii, Ameryce, Rosji, że jak chcą z nami rozmawiać, to niech powyrzucają masonów:))))))

  Giertych zaraża chorobą - paranoją, która w razie zastosowania w polityce daje 100% szans na szybkie zmazanie z mapy.
  W praktyce na szybką aneksję przez Kreml.

  Powiem nawet więcej. ''Doktryna'' Giertycha jest rodzajem komunizmu, który też ma na celu stworzenie ''idealnego świata''.

  To jest przypadek dla psychiatry:
  ''Z psychopatologicznego punktu widzenia istotne jest, że urojenia paranoiczne są osądami, które są możliwe do zaistnienia, w przeciwieństwie do urojeń paranoidalnych. Urojenia paranoiczne są usystematyzowane, a w wyrażanych urojeniowo treściach występuje spójność. Charakterystyczną cechą paranoi prawdziwej jest to że urojenia dotyczą jednej tematyki''

  ''Antysocjalizm'' nie jest żadnym rozwiązaniem, tylko (anarchistycznym) odpryskiem socjalizmu. Anarchizm też jest rodzajem socjalizmu, choć pozornie mu się przeciwstawia, istnieje tylko w obliczu socjalizmu, na ''jego ternenie'', jest metautopią.

  Zresztą ten paranoiczny charakter bajek typu Giertychowskiego, najlepiej pokazuje rok 26': Albo się walczy na śmierć i życie (jak się jest normalnym), albo nie.
  A ten świrus najpierw przyprowadza dzieci do walk ulicznych z Piłsudskim a potem u tego Piłsudskiego jakby nigdy nic siedzi na posadzie w MSZ, aż nastał Beck i go wykopał, co spowodowało następną fazę paranoi i spiskowania.

  Ja na miejscu rodziców tych harcerzy skuł bym mu mordę.

  A to, że gdzieś w Londynie musiał pracować fizycznie na rodzinę, to nie jest żadna łaska, tylko zasrany obowiązek. Milony ludzi tak robią.

 • podczaszy1

  @olejgujnar
  "Bo nam powinno zależeć na wywróceniu stolika i zmianie ładu. "
  Tu pełna zgoda
  "i moim zdaniem PIS w tym kierunku idzie".
  A moim nie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''I teraz stał się cud i ta partia propolska została dopuszczona do władzy tak bez walki przy urnach''

  To się poznaje po faktach. W ciągu kadencji blisko 200 miliardów dla ludzi zamiast dla starszych i mądrzejszych + WSI.
  A do tego przeorganizowanie gospodarki żeby służyła interesom Polski, preferowanie małych firm i ralizacja wielkich strategii, odkupienie banków itd.

  Tak agentura nigdy by nie zrobiła. Ale jak Waść ścigasz masssonów, to pewnie nie zdążyłeś zauważyć. Liczą się tylko fakty.

 • guyfawkes13

  Trzeba rozumieć fakty, zamiast śigać massssonów w psssychoprzestrzeni.:)))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "A to, że gdzieś w Londynie musiał pracować fizycznie to nie jest żadna łaska tylko zasrany obowiązek.Miliony ludzi tak robią."
  Tu pełna zgoda tylko,że Waszmość imputował,że Giertych to jakiś tam członek zakonu fenickiego, a może jeszcze babilońskiego, a tu zwykły robotnik. No chyba,że Waść zarzuci,że to głęboki kamuflaż ale wtedy stwierdzę,że to o paranoi to się do Waszmości odnosi.

 • guyfawkes13

  Teorie Giertychopodobne to pułapki, ANTYSTRATEGIE w ścisłym sensie, czyli przepis na klęskę (przy wygranej moralnej w pssssychoprzestrzeni of course)
  :))))

 • guyfawkes13

  Podczaszy

  ''Tu pełna zgoda tylko,że Waszmość imputował...''
  A czego to się nie robi dla legendy?...
  Może przesadziłem z godnościami, może tylko zmyliła mnie promocja KGB czy coś takiego:)))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Waszmość o tej paranoi i takmi się to jakoś skojarzyło z schizofrenią bezobjawową. Nie wiem czy Waszmość wie,że posługuje sie typowo bolszewickimi metodami zwalczania przeciwników.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Nie zaprzeczysz Waść, że genaerał Tokarzewski Karaszewicz był massssonem, i to znacznym, a mimo to po wojnie na londyńskim bruku pracował fizycznie na utrzymanie ssswoje.

  '' Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, biorąc czynny udział w życiu polskiej emigracji, wygłaszając liczne odczyty, między innymi na temat początków tworzenia Armii Krajowej[14]. Pracował zawodowo jako robotnik w fabryce sprzętu radiowego. Od 1954 był Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych i ministrem obrony narodowej w rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. ''

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Nie zaprzeczysz Waść,że generał Tokarzewski był massssonem"
  No to są ci masoni czy ich nie ma.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Mylisz się Waść. Ja nie jestem władza sowiecka, która wymyśla sposoby unieszkodliwiania opozycji. Ja tylko wskazuję na fakt, że tego rodzaju teorie nie są stosowalne w polityce.
  Bardzo dobrym dowodem jest choćby fakt, że Ruch Narodowy we wszystkich wyborach otrzymuje poparcie w granicach 1%. Tak samo jak zbawczy Braun.
  Bo ludzie stronią od czegoś co odczytują jako wariactwo.
  Zupełnie inaczej ma się sprawa z Marszem Niepodległości, który ma słuszny i zdrowy cel. I tu ludzkość dopisuje frekwencją.
  Nie powoiesz chyba Waść, że wyborcy, którzy nie głosują na ''narodoców'', to też władza sowiecka?
  :)))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Oczywiście, że masssoni są. Ale polityka której celem jest ich zwalczenie jest kontrproduktywna.
  Gen. Tokarzewski Karaszewicz ma dla Ojczyzny wielkie zasługi (Giertych nie może się nawet porównywać) i w walkach odniósł niejedną ciężką ranę.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Parafrazując Dmowskiego, można powiedzieć, że Giertych bardziej nienawidzi masssonów niż kocha Polskę.
  Dlatego polityka oparta na takich zasadach jest walką z wiatrakami, pogonią za wiatrem, marnością nad marnościami, czymś co ma znaczenie psychodeliczne, ale to uniemożliwia politykę.

  Ja też przecież wiem, że są masssoni i co z tego?

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No pewnie, że możemy se tak dyskutować tylko po co. Każdy z nas pozostanie przy swoim zdaniu.Waść wierzysz ,że w Polsce wszystko zmierza w dobrym kierunku, a ja nie i to słowo wierzysz jest tu najistotniejsze.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Ja się wielu rzeczy obawiam, dlatego np. wolałbym, żeby była normalna opozycja. Żeby była kontrola i gra w dobrego i złego glinę na zewnątrz... Ale niestety, poza K15 opozycja nie istnieje.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Może uda się zrobić jakąś realną opozycję ''tutejszych'', w postaci tej endecji, łowców masssonów you know. Ale na razie zasadniczo idziemy w dobrym kierunku.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Ach to Waszmość jednak wierzysz w demokrację. No to różnimy się trochę więcej iż dotąd myślałem.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Chodzi mi o jakąś konkretną siłę kontrolującą rząd, z którą rząd musi się liczyć, realnie to musiałaby być ekspozytura ''tutejszych'', a Waść tu wyjeżdżasz z demokracją:)))

 • guyfawkes13

  Niech by była i endecja, ale sensowna.

 • konsultant121

  biznes.interia.pl/raport/euro_w_polsce/news/euro-doprowadzi-do-rozpadu-calej-unii,2522303,5422

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin

  - Raczej towarzysze rosyjscy. Ten sam schemat co na Węgrzech - wygrana w wyborach dzięki taśmom a w podzięce rozwalanie od środka

  Ciekawe, że Bartosiak twierdzi, że za taśmami stoją Rosjanie. W tej sytuacji władza, która jest rusofobiczna dawałaby im idealne alibi, nieprawdaż?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Jak już była mowa o królu Władysławie III, to warto jeszcze dodać, że on odniósł wielki sukces, bo (przed Warną) wygrał kilka bitew i zmusił Turcję do terytorialnych cesji.
  I w zasadzie wszystko było załatwione, ale wrobili go i zdradzili sojusznicy (co jest powtarzającą się historią u nas). Młody wiek, brak doświadczenia.
  Dlatego zerwał rozejm i chciał osiągnąć więcej. Jak się spomiarkował, że Wenecjanie nie zablokowali tureckich posiłków i nie dostarczyli obiecanego wojska, to rozpoczął odwrót, ale było już za późno.
  Wenecjanie byli bezwzględni w obronie swojego handlu, a Rzeczpospolita (od Bałtyku do Adriatyku) była dla nich zbyt dużą konkurencją.
  Zresztą podobny numer zrobili kiedyś z IV Krucjatą, którą zamiast do Ziemii Świętej, wywieźli do Konstantynopola, zdobywszy uprzednio port i miasto Zadar, należące do króla Węgier(...). Po zdobyciu Konstantynopola zdominowali handel śródziemnomorski (wypierając m.in. Rodanitów)

  ''Atak na Zadar potępił papież, ekskomunikując krzyżowców. Niedługo później, na ich prośbę, udzielił im rozgrzeszenia, ale tylko Frankom - Wenecjanie pozostali ekskomunikowani, co wytworzyło kuriozalną sytuację, w której część krzyżowców była wyłączona z Kościoła''

  Czasem uważa się Wenecję za prefigurację Londynu, przez jej bezwzględność, pazerność i wiarołomstwo.

 • m.jagusiak

  Na tym rynku na GPW jest obecnie największy potencjał pod hossę:
  acemarketu.com/?p=238492

 • ewiggin

  @carrie

  "Ciekawe, że Bartosiak twierdzi, że za taśmami stoją Rosjanie. W tej sytuacji władza, która jest rusofobiczna dawałaby im idealne alibi, nieprawdaż?"

  - Nie słyszałem tej wypowiedzi Bartosiaka, ale prawdaż, prawdaż. Prawdaż tym bardziej, że skoro ruscy mogą ingerować w wybory za Atlantykiem, to co dopiero u siebie za płotem. Gdybym był Putinem i wiedziałbym, że w Polsce jest partia, która nie lubi UE, zrobiłbym wszystko, żeby ta partia wygrała wybory. To bardzo logiczne i bardzo proste. Dla ruskich nie ma nic gorszego niż mieć z jednej strony zjednoczoną Europę a z drugiej mocarstwo Chińskie.
 • ewiggin

  @carrie
  A z tą rusofobicznością PIS-u to jest trochę wątpliwa sprawa. Coś tam czasem burkną półgębkiem o smoleńsku czy zwrocie wraku ale ogólnie za wiele krytyki Rosji nie ma a w każdym razie jest jej dziesięciokrotnie mniej niż krytyki UE.
  Nawet nasz blogowy zwolennik PIS-u @guyfawkes twierdzi, że Rosja nie jest dla nas problemem i największego wroga upatruje w Rzeszy pomimo oczywistego faktu, że Rosja organizuje zapad/napad 2017 a Niemcy są potulni jak baranki.

 • ewiggin

  Niech sobie każdy odpowie na następujące pytanie:
  Gdybyś był/a Putinem, to wolałbyś żeby:
  a. Polska jak najbardziej integrowała się z zachodem w sferze gospodarczej i militarnej tworząc w perspektywie wspólną, europejską armię.
  b. Polska odcinała się od UE, tworząc andegaweńską miedzę między zachodem i Rosją? Miedzę, o którą po wsze czasy będą toczyć spory ruscy z Niemcami jak Kargul z Pawlakiem.

 • ewiggin

  A w dodatku tej miedzy nikt nie chce z nami tworzyć.

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  "Polska jak najbardziej integrowała się z zachodem w sferze gospodarczej i militarnej tworząc w perspektywie wspólną, europejską armię. "

  Prędzej uwierzę w armię klonów niż armię EU.

  Dla mnie nazywanie romansu z Orbanem strategią andegaweńską jest komiczne. Nie przypominam sobie żeby królowie Ci byli na ruskiej kurateli.

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  "Nawet nasz blogowy zwolennik PIS-u @guyfawkes twierdzi, że Rosja nie jest dla nas problemem i największego wroga upatruje w Rzeszy pomimo oczywistego faktu, że Rosja organizuje zapad/napad 2017 a Niemcy są potulni jak baranki."

  PIS bazuje na resentymencie do PRL - szkoła 8 klasowa, pochwała E. Gierka. Straszenie Niemcami to Kloss i 4 pancernych ;-)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Widzę, że inteligentni inaczej, czyli kakaowo, nigdy się nie zmienią.
  Nie otwieram tego bloga przez najbliższy tydzień przynajmniej.

  Co do tych Chin, to trzeba to porządnie przemyśleć, samo połączenie między Bałtykiem a Adriatykiem, to nie jest mało. Konfucjonizm może być bardzo... przereklamowany. Henan to miejsce najbardziej cywilizowane po chińsku.
  ''Północny Henan, obszar położony wzdłuż Żółtej Rzeki był centralnym punktem starożytnych Chin. Trzy miasta tej prowincji było stolicami chińskich dynastii''

  Takie obrazki z Azji pojawiają się często, Chiny, Indie....
  Cywilizacje nie są równe.

  reporters.pl/7905/moralnosc-much-ten-widok-z-chinskiej-ulicy-kaze-zwatpic-w-czlowieczenstwo-wideo/

 • ewiggin

  @carrie
  "Prędzej uwierzę w armię klonów niż armię EU."

  - Nie dziwne, armia klonów to przynajmniej jakiś ekranowy konkret. :-) Zobaczymy co się teraz będzie działo - partia Macrona wygrała wybory.


 • m.jagusiak

  Long netto największy od 2011 roku - UWAGA !
  acemarketu.com/?p=238604

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ale pokazuje, że nasza dziejowa misja Przedmurza Europy (wiary i cywilizacji) jest ciągle aktualna."


  Byłbym ostrożny z posługiwaniem się pojęciem przedmurza:

  "Przedmurze, przymurek, mur podwala dodatkowy mur obronny w obwarowaniach średniowiecznych, usytuowany w pewnej odległości od głównego muru obronnego, na podwalu tj. w przestrzeni między głównym obwodem obronnym i fosą; zazwyczaj niższy od głównego muru."

  pl.wikipedia.org/wiki/Przedmurze

  ... bo to prowadzi bezpośrednio do koncepcji "Europy dwu prędkości".

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Takie obrazki z Azji pojawiają się często."
  A w Ameryce biją Murzynów.

 • podczaszy1

  Jeśli od 18.05.2017 powstała korekcyjna trójka na wig-u 20 to więcej chyba nie muszę dodawać.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  Bardziej pasuje mi pędząca od 17 III (czasowo).
  Od 6VI mamy impuls z wydłużeniem 5. Tak przynajmniej to wygląda.
  Dlatego ta wczorajsza/dzisiejsza korekta znosi ostatni wzrost.
  "Wydłużenie 5 fali jest całkowicie znoszone w kolejnej korekcie"- Prechter.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Nie przesądzam.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Proszę jednak zwrócić uwagę,że na dzień dzisiejszy te podfale w ewentualnej korekcyjnej trójce są w zasadzie równe ok. 100 pkt.

 • slow2006

  Panie WOjtku jak tam prognoza dla funta na 5,8 ? bo od czasu prognozy spadlismy juz chyba z 60 gr. to chyba margines bledu sie wyczerpal ?:D tak mi sie wydawalo ze jak Pan pisze ze wzrosnie to bedzie padaka ;) pzdr

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  www.bankfotek.pl/view/2082174
  Nie pasuje mi tu to prawie 100%. Powinno być +100%.

 • mac-erson

  L 2286 i nie ruszam przez miesiąc ;)

 • dociekliwy54

  @ mac-erson
  ,a stop?

 • red.007

  @slow2006
  Mam poczucie,że wiem gdzie jesteśmy na funcie i albo będzie to zgubne dla moich inwestycji,bo rynek zrobi kuku,albo określi to odpowiedni moment kupna.
  Ktoś z forumowiczów kupił pod marcową prognozę i nawet podziękował,bo chwilę rosło.Ja nie kupowałem,bo nie było to zgodne z moją koncepcją.O kupnie poinformuję ale jeszcze nie czas.Spadniemy w okolice 3,63-3,68 i robimy korektę tego rzędu co kwietniowa potem ostatni raz spadamy.
  Jest koncepcja,że od okolic podanych wyżej robimy korektę rzędu korekty październikowej ala Pani jest w błędzie.
  www.ticker.pl/2017/06/09/komentarz-popoludniowy-z-rynku-pln-253/
  A 5,80 jak najbardziej będzie ale w przyszłym roku.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "stooq.pl/q/?s=^ndq&c=1y&t=c&a=lg&b=0

  stooq.pl/q/?s=^ndq&c=3y&t=c&a=lg&b=0

  Jest akcent na wolumenie. Ciekawostka.
  stooq.pl/q/?s=tsla.us&c=3y&t=c&a=lg&b=0
  Tesla ma większą kapitalizację niż Ford i GM. Tutaj może być zatrzymanie."

  Różnica pomiędzy piątkowymi zmianami wartości Nasdaq Composite i DJIA (-2,22 pkt. proc.) była największa od 14 i 23 października 2008.

  Tyle, że poprzednie tego typu sygnały - Nasdaq gorszy od DJIA na jednej sesji najbardziej od 2008 roku (o odpowiednio 1,96 i 1,98 pkt. proc.) - padały 5 lutego 2016 i 10 listopada 2016. Czyli nie musi z tego nic poważnego wynikać.

 • bialek.wojciech

  @slow2006:
  "Panie WOjtku jak tam prognoza dla funta na 5,8 ? bo od czasu prognozy spadlismy juz chyba z 60 gr. to chyba margines bledu sie wyczerpal ?:D tak mi sie wydawalo ze jak Pan pisze ze wzrosnie to bedzie padaka ;) pzdr"

  Z pewnością niespodziewane ogłoszenie w kwietniu przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii przesunęło w dół ścieżkę funta w ramach cyklu 8-letniego:

  s10.ifotos.pl/img/funtpng_aqsshwn.png

  Zgodnie z koncepcją z marca:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/03/Co-dalej-z-brytyjskim-funtem.html

  ... funt powinien być po raz pierwszy powyżej 5,70 za 4 miesiące.

 • red.007

  He,he oczywiście 4 z przodu a nie 3.Jak to dolar człowieka opanował.:))

 • konsultant121

  @red
  A na USDPLN do ilu i kiedy spadniemy?:)) Za rok-2 lata : 5,80 na GBPPLN no ladnie..

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  ",a stop?"
  Na razie nie zastanawiałem się, jak koncepcja się zmieni to wówczas zamknę. Planuję posiedzieć na longach do połowy lipca. 15 lipca wyjeżdżam na wakacje to będę chciał zamknąć :):)
  Akcje też zbieram ale tutaj zakupy dokonane w 50%. Postawiłem z W20 na Energa, KGHM oraz trochę maluchów min. PMX, Getin.

 • red.007

  @konsultant121
  Nie potrafię powiedzieć,bo nie wiem gdzie na dolarze jesteśmy.
  Lepiej trzymajmy się koncepcji Gospodarza czyli 3,50 i słabszej złotówki w drugiej połowie roku.Natomiast zawsze można wytłumaczyć coś zdarzeniami "niespodziewanymi",jak w przypadku funta tyle tylko,że wywraca to wcześniejsze założenia.Zatem gdy wydarzy się coś niespodziewanego np.usuniecie z urzędu prezydenta USA możemy zobaczyć dolara za 3 zł.
  Jeśli tak spojrzymy na sprawę,to co ja mogę doradzić?
  Wiem,że dolar pójdzie prędzej czy później w górę ale ze względu na Trumpa wolę być ostrożny.
  Swoją batalię z funtem toczę od jesieni i w mojej opinii natłok negatywnych informacji dla funta jest już tak duży,że każda zmiana retoryki będzie skutkować jego wzrostem i mozliwy jest rozjazd ścieżek funta i dolara na korzyść funta.

 • karnakufo

  L po 2305, a jak zejdą niżej to dokupię więcej.:)

 • mac-erson

  @karnakufo

  To ty jeszcze na starej serii grasz :) ?

 • b_53

  @WB
  Z pewnością niespodziewane ogłoszenie w kwietniu przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii przesunęło w dół ścieżkę funta w ramach cyklu 8-letniego:

  s10.ifotos.pl/img/funtpng_aqsshwn.png


  Powinien Pan opatrywać swoje prognozy/projekcje klauzulą zastrzegającą: "^Pod warunkiem, że nic nowego już się nie zdarzy."


 • karnakufo

  @m-e
  A czemu nie? :)

 • karnakufo

  @m-e
  A czemu nie? :)

 • podczaszy1

  Coraz słabiej na swig-80.Rynek spadł odbił 61,8 % postał i znowu zaczyna spadać.

 • m.jagusiak

  Kilka słów o EURGBP po wyborach:
  acemarketu.com/?p=238697

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 jeśli rzeczywiście mieliśmy trójkąt zniżkujący to w zasadzie wykonaliśmy ruch powrotny i powinniśmy rosnąć. Jeśli nie to powinniśmy wychodzić z piaskownicy, bo zabawa we wzrosty już się skończyła.

 • podczaszy1

  Na wig-u już powoli pada koncepcja trójkąta symetrycznego ale lepiej poczekać do końca sesji.

 • red.007

  @carrie
  " carrie-anne.moss
  2017/06/09 13:10:24
  @007
  No i przeszła
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=1d&t=c&a=lg&b=0
  Póki co wygląda na fałszywkę.
  Zastanawiam się czy nie zrobić S jeśli zrobi podejście pod 0.88. Zagranie pod prawe ramię rgr coś jakby."
  Czy nadal wątpisz?
  Mamy 0,886

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Kiwi narysowało ładnego grzybka:
  www.tradingview.com/x/5WDfnyG0/

  Ktoś sprzedaje. Czyżby miało być sprawdzam FOMC?

 • carrie-anne.moss

  @007
  Czy nadal wątpisz?
  Mamy 0,886

  Taką mam naturę ;-)
  Jeśli przebijemy szczyt z zeszłego tygodnia i przetestujemy od góry, to no doubts. Na razie czekam :-)

  Tyle, że FED może trochę namieszać na wykresach.

  Moja wiara w funta skłoniła mnie do gry na L na GBPAUD do dzisiejszego ranka. Korekta dała zarobić parę punktów, aż Franfurt zaczął poniewierać brytyjską walutą :'(

  Z innej beczki, kiwi i loonie pokazują sprzeczne sygnały co do przyszłości $.

 • carrie-anne.moss

  @Ewiggin

  Problem z Rosją wygląda tak. Wszelkie zbrojenia jakie rzekomo czynimy mają nas bronić od inwazji ze wschodu. Obawiam się, że nasza infrastruktura obronne jest jak linia Maginota. Może strzelać we wszystkie kierunki oprócz zachodu.
  WOT mają nas chronić przed wojną hybrydową.
  Co do rządzących, z jednej strony powołują się na "przepowiednie" sp. Lecha K, że Rosja w następnej kolejności rozprawi się z Bałtykami, a potem przyjdzie na nas kolei. Z drugiej strony, ten którego imię boję się wypodzieć twierdzi, że jego matuszka nam krzywdy nie zrobi. A niby czemu nie?
  W mojej ocenie kraje zachodnie postępują z Putinem, w sposób taki jak postępowały z Niemcami w 20-leciu międzywojennym. Do czego to doprowadziło, to wiemy.

  Niemcy dążą do hegemonii środkami gospodarczymi, bo demografia nie wspiera pomysłów wojennym, mają bazy USA itd. Rosjanie walczą głównie surowcami, ale im czasem wysiada cierpliwość i robią najazdy. Poza tym ceny surowców są dość niskie.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Antysocjaliści

  Możesz rozwinąć?

  Co do reszty to się zgadzam, że każdy ma coś za uszami i już miał okazję się wykazać.

 • ewiggin

  @carrie
  Cóż mogę odpowiedzieć? Z większością Twoich tez się zgadzam, no może poza tym brakiem możliwości strzelania na zachód - Kraby, Kryle, Raki i czołgi są mobilne, więc mogą strzelać we wszystkie strony. Za jakiś czas powinien być wdrożony Homar - artyleria rakietowa. WOT ma docelowo powstać we wszystkich województwach, na razie Odry bronią Amerykanie, ale, póki co, nie ma się czego obawiać z zachodu. Co do Rosji - oczywiście, że jest niebezpieczna. Litwa, Łotwa i Estonia właśnie odgradzają się od matuszki wysokim płotem, najeżonym elektroniką.

 • ewiggin

  @carrie
  Ale teraz najbardziej interesuje mnie, co zrobią Macron I Angela w kwestii przyśpieszenia integracji. Brexit i fochy Trumpa wymuszają na nich ucieczkę do przodu - także w sferze bezpieczeństwa. Za Niemcami i Francją pójdzie większość krajów EU.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Proponuje udac sie do szefa w Brukseli i przemyslec sprawe fedelizacji dlugu europejskiego. Sie nie da sie :( Stworzcie macierz ryzyk i jedna stope procentowa odzwierciedlajaca ryzyko europejskie. Sprzedajcie nastepnie europejskie obligacje komus kto chce je kupic. Moze Dzong Unowi? A najlepiej zbierzcie do kupy wszystkich proletariuszy i ustalcie plan. Moze uda wam sie cos wymyslec by ocalic EURO.

 • ewiggin

  @carrie

  Antysocjaliści - chyba jedyni, jacy funkcjonują obecnie w parlamencie to grupka postkorwinowców z K'15. Jacka Wilka akurat oglądałem dzisiaj w TV - bardzo fajny gość... Ale w starzejącym się społeczeństwie raczej nie ma mody na antysocjalistów.

 • ewiggin

  @konsultant
  "Proponuje udac sie do szefa w Brukseli i przemyslec sprawe fedelizacji długu europejskiego. Sie nie da sie :("

  - Tak. To jest trudna sprawa, niestety. Nikt się nie chce dzielić pieniędzmi z biedniejszymi.
  Przestań pisać o tym proletaryacie i lewactwie bo to debilizm, no chyba, że nie dostrzegasz różnicy między ZSRR a UE.

 • ewiggin

  @konsultant
  Czy ty naprawdę chciałbyś powrotu do państw narodowych w Europie? Wiesz czym to się skończy? - dorżniemy się sami, prędzej czy później.

 • karnakufo

  L dobrane na fix.

 • podczaszy1

  Z coraz większym trudem wig-20 broni SMA-15 na wykresie tygodniowym i na mwig-u. Swig wygląda najgorzej.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Byłbym ostrożny z posługiwaniem się pojęciem przedmurza


  Zgadzam się. Ta koncepcja nie jest w interesie Polski.
  Wystarczy popatrzeć na historię IRP.
  W ramach przedmurza walczyliśmy w interesie Wenecji i Habsburgów przeciwko Imperium Osmańskiemu. Co z tego przyszło?
  Warna
  Cecora
  Niedoszła wyprawa Władysława IV, która zakończyła się powstaniem Chmielnickiego.

  Oczywiście odnieśliśmy zwycięstwo pod Wiedniem, 2x Chocimiem i jeszcze wiele mniejszych. Tylko po co? Nie widzę żadnych zysków, a strat nie sposób policzyć.

  Skoro Wenecja to współczeny Londyn, to Habsbugowie...?

 • carrie-anne.moss

  @Ewiggin
  Ale teraz najbardziej interesuje mnie, co zrobią Macron I Angela w kwestii przyśpieszenia integracji

  Ostatnio wszystkie kobiety przegrywają w wyborach:
  Ewa K.
  Hilaria
  M. Le Pen
  Theresa M.

  to i Angela może polec również.

 • ewiggin

  @carrie
  To będzie Martin. Wtedy razem z Macronem dadzą nam bobu. Obaj nie lubią PIS-u a oberwie się nam wszystkim.

 • dociekliwy54

  @ewiggin
  Nie ma w historii przykładu stworzenia 1 państwa z różnych narodów o różnych cywilizacjach(Koneczny). Aleksander stworzył imperium tylko za życia, Czyngis Chan niewiele dłużej, Hitler 5.5 roku.Nawet nasza Rzeczpospolita upadła na wschodzie pod wpływem cywilizacji bizantyjskiej. Może gdyby Zygmuntowi udała się konwersja Rusi na Katolicyzm, albo Ukrainy na Unityzm, choć wątpię, bo cywilizacja to nie tylko religia,czy wyznanie. USA wbrew pozorom opiera się na cywilizacji łacińskiej i nie jest żadnym multi-kulti , społeczeństwem otwartym itp.
  Tematem może być jedynie, jak prędko Unia się rozpadnie i jak na tym nie stracić.
  A może coś przeoczyłem, może mroki historii kryją jakieś mocarstwo wielocywilizacyjne, które przetrwało więcej niż 100 lat? Co ma być czynnikiem spajającym? Chyba nie pieniądze, które każdy każdemu chce zabrać?

  "Konkwista prowadzona jest w imię szczytnych haseł o powszechnej szczęśliwości, wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu, pokoju i dobrobycie. Jednocześnie niszczy ona wszystkie odrębności stojące jej na drodze dla ich własnego dobra, a jakże. Oczywiście przy wykonywaniu tak szczytnego zadania dopuszczalne są wszystkie środki. Można więc prowadzić nie tylko zwykły podbój, ale także likwidować wszystkich opornych, przesiedlać całe masy ludności, aby uzyskać w ten sposób nad nimi łatwiejszą kontrolę, niszczyć lokalny dorobek kulturalny nieprzystający do wizji uniwersalizmu, zmuszać do mieszanych małżeństw, odbierać rodzicom dzieci, by wychowywać je na strażników nowego ładu itp. Przez krew i cierpienie-byle do celu, który jest nieosiągalny, a to z powodu odmienności Quincunxa."(Piotr Bezat).

 • ewiggin

  @dociekliwy
  Z zaprezentowanego przez Ciebie cytatu tylko trzy określenia pasują do rzeczywistości: pokój, dobrobyt, powszechna szczęśliwość. Cała reszta ma się nijak do tego co dzieje się w UE. Nikt nie zabija ani nie zakazuje lokalnej kultury, nikt nikogo nie zmusza do małżeństw - żadnych, nikt nikomu nie zabiera na siłę dzieci i poprzez ból i cierpienie nie hoduje ich na strażników żadnego nowego, okrutnego systemu. Czy to jest cytat z jakiejś powieści s-f?
  Nie rozumiem ludzie cóż wam sprawia za cierpienie ta Unia? Czy jesteście do czegoś przymuszani? Czy ktoś wam nakazuje być gejem, czy ktoś wam zakazuje chodzić do Kościoła itd.? Czy ktoś wam zakazuje być "prawakami"? Czy ktoś wam zabrania kultywować wasze tradycje? itd. itp.
  Może napisze Pan własnymi słowami, co tak bardzo Panu przeszkadza w UE, że lepiej być poza nią?

 • podtworca

  "Nie ma w historii przykładu stworzenia 1 państwa z różnych narodów o różnych cywilizacjach.."

  Różnice etniczne i kulturowe wewnątrz Chin są większe, niż w UE. Unia to w praktyce jedna cywilizacja łacińska plus kilka mniejszych krajów z kręgu cywilizacji greckiej.

 • ewiggin

  Indie to też niezła mieszanka.

 • dino54

  @karnakufo
  Nie ma Pan obaw ze korekta moze sie przeciagnac do 2200 szczegolnie jesli Ameryka bedzie korekcic ?

 • karnakufo

  @dino54
  Obawy zawsze są - nigdy nie jest się 100% pewnym, ale pod coś trzeba grać.
  Jak widać z tego rysunku jesteśmy nad wsparciem i preferuję L:
  www.bankfotek.pl/view/2082300

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  To będzie Martin. Wtedy razem z Macronem dadzą nam bobu. Obaj nie lubią PIS-u a oberwie się nam wszystkim.

  To jest plan Władimira Władimirowicza. Francuzi są rusofilami. SPD będzie budować north stream 2. A my będziemy marginalizowani i EU wkrótce zniesie sankcję i zgodzi się na podział wpływów w Europie Środkowej. Czechy znajdą się w orbicie Angoli albo Niemców, Rumunia Francji, Słowacja i Węgry Rosji. A my znowu mamy przerąbane.

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  - Kraby, Kryle, Raki i czołgi są mobilne, więc mogą strzelać we wszystkie strony. Za jakiś czas powinien być wdrożony Homar - artyleria rakietowa.

  To jest jakiś zwierzyniec.
  Wolałbym wiedzieć, że oprócz kupy żelastwa ktoś poważnie chroni naszą cyber przestrzeń. W tym względzie Rosja nie ogłosi żaden Zapad 2017, tylko sparaliżuje jakieś kluczowe instytucje. A może ktoś inny? Korea północna jest ponoć dobra w te klocki.

 • ewiggin

  @carrie
  Och, o to że będziemy marginalizowani nie musisz się martwić - sami z radością się marginalizujemy i wychodzi nam to nad podziw dobrze.
  Ale mam nadzieję, że scenariusz nie będzie aż tak czarny jak go malujesz. Póki co ani Niemcy ani Francja nie mają twardej siły żeby tak sobie dzielić Europę, no i jeszcze mamy garstkę tych Amerykanów a w ciągu najbliższych kilku lat Niemcy im jeszcze nie podskoczą... no chyba, że Rosja.

 • ewiggin

  @carrie
  "Wolałbym wiedzieć, że oprócz kupy żelastwa ktoś poważnie chroni naszą cyber przestrzeń."

  - No coś tam się robi, ale na tym w ogóle się nie znam, więc nie wiem jak to będzie skuteczne.
  Zresztą, o nasze instytucje-atrapy nie ma się co martwić. U nas rządzi jeden wódz i nie korzysta z internetu :D

 • karnakufo

  Na S&P nadal nie padł sygnał S (wsparcie trzyma):
  www.bankfotek.pl/view/2082319

 • karnakufo

  sWIG80 na dolnej bandzie kanału hossy;
  www.bankfotek.pl/view/2082323

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  Póki co ani Niemcy ani Francja nie mają twardej siły żeby tak sobie dzielić Europę,

  Myślisz w kategoriach XX w. Tu nie chodzi o przesuwanie granic. Oni będą mieć tani gaz przez north stream, a nam zakręci Gazprom rurę, bo nie będzie mu potrzebna. A gaz z Kataru może nie dopłynąć, bo Katar ma katar.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Zdaje się, że wyprzedaż Nasdaq może być przesiadaniem się na spółki sektora finansowego.
  en.m.wikipedia.org/wiki/Financial_CHOICE_Act
  GeeSy w administracji Trumpa przeprowadziły dobrą zmianę w prawie, ma korzyść Wall Street.

 • karnakufo

  PKOBP w ważnym miejscu:
  www.bankfotek.pl/view/2082338

 • ewiggin

  @carrie
  "... a nam zakręci Gazprom rurę, bo nie będzie mu potrzebna."

  - Może i myślę w kategoriach XX wieku, ale w XXI wieku chyba też bierze się pod uwagę taką drobną zmienną jak kasa? :-)
  Tobie się wydaje, że ruscy nam gaz przysyłają z dobroci serca? Przecież oni z tego mają duże pieniądze. Nawet Ukraińcom cały czas sprzedają.

 • karnakufo

  Jeszcze raz PKOBP - przebicie linii szyji potencjalnego RGRa i koniec hossy, albo negacja formacji:
  www.bankfotek.pl/view/2082344

 • ewiggin

  Trochę doczytałem o tym gazie. W 2015 r. całkowite zużycie wyniosło 15 mld m3. 5 mld to wydobycie własne, 10 mld to eksport głównie z Rosji, jednak już w 2015 r. mieliśmy tak rozbudowaną sieć połączeń z innymi krajami - Czechy, Niemcy, że moglibyśmy eksportować z zachodu 10 mld. Do tego dochodzi terminal w Świnoujściu - ponad 5 mld no i wciąż rozbudowywane magazyny.
  Tak więc z gazem tragedii nie ma.

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  Tobie się wydaje, że ruscy nam gaz przysyłają z dobroci serca? Przecież oni z tego mają duże pieniądze. Nawet Ukraińcom cały czas sprzedają.

  Przede wszystkim surowce są narzędziem polityki imperialnej. Zakładam, że wiesz co to north stream i north stream 2. Wyobraź sobie, że po wybudowaniu tego drugiego z pomocą Martina, podobnie jak pierwszy wspierał Gerhard, rura jamalska zostanie uszkodzona przez "bandytów". Gazprom powie, że co prawda mamy połączenie z Niemcami i Czechami, ale nie ma możliwości nam tamtejszą drogą przesłać gaz.
  Tym razem Ukraina nie będzie im "kradła" gazu, bo rura będzie pusta.


 • ewiggin


  @carrie
  Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale w necie można znaleźć coś takiego:
  "... Od kwietnia 2014 roku możliwy jest także rewers fizyczny, który pozwala na przesył gazu z kierunku Niemiec do Polski w sytuacji, gdy gazociągiem jamalskim nie jest przesyłany gaz z kierunku wschodniego..."  
   

  " GAZ-SYSTEM S.A. od 2009 roku realizuje inwestycje integrujące polski system przesyłowy z krajami UE zwiększające techniczne możliwości importu gazu do Polski. W 2011 roku zostało wybudowane połączenie Polska Czechy, rozbudowane połączenie Polska Niemcy oraz zostały stworzone możliwości importu gazu z kierunku zachodniego z wykorzystaniem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Dzięki temu aktualne techniczne możliwości importu gazu do Polski (poza kierunkiem wschodnim) wynoszą ponad 10 mld m sześc. W 2009 roku Polska mogła importować tylko 1 mld m sześc. gazu z kierunku zachodniego."
  www.gaz-system.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/informacja/artykul/202017/

  No ale rozumiem, że zakładasz sytuację, w której Rosja odcina nam gaz a Niemcy, nie dość że blokują nam gazoport to także sami nie sprzedają nam gazu. No na coś takiego to niewiele możemy już poradzić. Jesteśmy cały czas trzymani w kleszczach i to na wielu obszarach, nie tylko gazowym.
  A na marginesie, okazuje się znowu, że PO, wbrew temu co głosi pisowska propaganda zrobiła całkiem niezłą robotę. W ciągu kilku lat możliwość importu gazu z zachodu zwiększona z 1 do 10 mld, nie wspominając już o wybudowaniu terminalu w Świnoujściu.

 • ewiggin

  @carrie
  " rura jamalska zostanie uszkodzona przez "bandytów"."

  - No właśnie już się kilka razy zastanawiałem, czy rura NS2 również nie mogłaby być uszkodzona przez "bandytów"? ;-)

 • mac-erson

  @karnakufo
  "PKOBP w ważnym miejscu: "
  Wrzuciłem go do koszyka :)
  Według moich wcześniejszych prognoz w tym tyg. kluczowy dołek i miesiąc w górę. Zobaczymy.

 • mac-erson

  coraz bardziej podoba mi się Energa konsoliduje się przed wystrzałem.

 • karnakufo

  Nasz rynek respektuje wsparcie i tego się trzymajmy. :)

 • karnakufo

  @mac-erson
  "...Według moich wcześniejszych prognoz w tym tyg. kluczowy dołek i miesiąc w górę. Zobaczymy."

  Dołek korekty był w zeszłym tygodniu i sądzę, że nie zostanie przebity - teraz jest tylko ruch powrotny i rura góra. :)

 • armithrone.online

  z gazem sytuacja nasza wygląda nieciekawie - ostatnie ruchy rosjan na to wskazują- gaz LNG do gazoportu w Świnoujściu pochodzi z Kataru i zupełnym przypadkiem rosyjskie służby mieszają ostatnio wokół Kataru co może się zakończyć blokadą morską tego kraju- czyli nic do nas nie przypłynie, a gdyby chciało przypłynąć to w lipcu na Bałtyk przypływa rosyjski krążownik rakietowy Piotr Wielki i skutecznie zablokuje ten gazoport - my nie mamy floty. Do tego jakiś wybuch na gazociągu jamalskim i nie mamy gazu- na rewers ze strony Niemiec bym nie liczył.
  Pytanie dlaczego rosjanie przygotowują sie do odcięcia gazu dla Polski mimo że jesteśmy dobrym płatnikiem - odpowiedzią jest wg mnie Zapad 2017 na jesieni na Białoruś przyjeżdża 4000 wagonów z ciężkim sprzętem i z tego kierunku rosjanie zaatakują. A jeżeli zaatakują to kogo? Prawdopodobnie pojdzie atak od północy na Kijów , rosjanie obawiają sie że Polacy mogą machać szabelką i pomóc Ukraińcom przy takim scenariuszu stąd przygotowywany wg mnie szantaż gazowy, żeby nam sie odechciało pomagać.

 • m.jagusiak

  Idealne środowisko dla daytraderów:

  acemarketu.com/?p=238796

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  No i widzisz Pan jak to się rozmawia z kimś kto nie wie nawet co to jest cywilizacja. Nie warto naprawdę nie warto wyjaśniać coś komuś kto jest ignorantem.

 • ewiggin

  @armithrone.online
  Zakładasz wiele zdarzeń, z których jeszcze żadne nie miało miejsca.
  Po pierwsze, gaz z Kataru, póki co, do nas płynie, a jak nie on, to jeszcze jest z USA.
  Po drugie - Rosja sprzedaje nam gaz jak zwykle.
  Po trzecie Jamal jeszcze nie wyfrunął w powietrze.
  Po czwarte nikt nam nie blokuje terminalu.
  Po piąte Niemcy nie odmówiły nam sprzedaży gazu.
  po szóste, póki co jesteśmy w NATo i nie sądzę, żeby jakiś ruski okręt nam cokolwiek blokował.
  Po siódme, warto by wreszcie powiedzieć Polakom, żeby zmienili kuchenki gazowe na elektryczne a piece gazowe na alternatywne. Zużycie gazu w gospodarstwach domowych pożera 30% naszych potrzeb. Na potrzeby przemysłu wystarcza nam krajowe wydobycie.
  Po ósme, PIS już dwa lata rządzi, więc chyba już dawno powinniśmy wstać z kolan i pokazać wszystkim kto tu rządzi, nie sądzicie?


 • ewiggin

  @podczaszy
  Jak masz ochotę się pochwalić swoją definicją cywilizacji to wal śmiało, a nie tak będziesz popierdywał po kątach. Niby nie do mnie, a o mnie... to nam się odważny oficer trafił.

 • dociekliwy54

  @podtworca
  Wg mnie Pan się myli.
  Cała cywilizacja Chińska wyróżnia się następującymi cechami, które są inne od cywilizacji łacińskiej:
  System prawny-Monizm prawa prywatnego,
  pochodzenie prawa-cesarz(I sekretarz),
  prawo małżeńskie-poligamizujące,
  etap rozwoju społecznego-ustrój rodowy,
  opanowanie czasu-cykl,
  forma organizacji społecznej-wyolbrzymiona rodzina,
  cel, myśl przewodnia-brak kultury czynu,
  nauka-ułomna(dziś powiemy pewnie naśladująca i wymuszona)
  Europa jest siedliskiem cywilizacji łacińskiej, turańskiej(Rosja), bizantyjskiej(Niemcy,zwłaszcza wschodnie),żydowskiej, a obecnie i arabskiej(ubogacenie).
  @ewiggin
  Co mnie boli w U.E.?
  1/ Prawo jest stanowione w Niemczech. Niemcy mają priorytet swojego prawa nad unijnym, a my odwrotnie.
  2/Wprowadzanie właśnie poprzez ten mechanizm obcych naszej kulturze praw ograniczających prawa rodziny a przez to demoralizujących młodzież, obniżających dzietność.
  3/Próba wprowadzenia ustawy umożliwiającej pacyfikację społeczeństwa przez policję niemiecką.
  4/Wyzysk ekonomiczny uniemożliwiający w średnim i długim terminie wydostanie się z pułapki średniego rozwoju.(wykupowanie naszych firm, lobbing prawny, transfery zysków bez opodatkowania(karuzele kosztowe,szkoleniowe, markowe), nieuczciwa konkurencja z naszym kapitałem)
  5/Stworzenie (reaktywacja) pseudoelit wysługujących się eurokracji, dla których interes własny jest ważniejszy od interesu Polski.
  Na każdym kroku prawo europejskie nie przystaje do naszych intuicji tak jak cywilizacja łacińska do bizantyjskiej.
  6/ Paranoiczne wprowadzanie wspólnej waluty do krajów o różnych cyklach gospodarczych i różnym koszcie pieniądza.
  Odbieranie dzieci rodzinom polskim to nie jakieś pomyłki ale bizantyjski monizm prawa publicznego w przeciwieństwie do naszego dualizmu prywatno -publicznego.
  A najbardziej boli mnie próba stworzenia społeczeństwa otwartego(Popper, Soros) przez wymieszanie narodów, napływ uchodźców, rezygnację z rzetelnej nauki historii). To sprzedaż naszej duszy. To się nie może dobrze skończyć.
  Pamiętam za komuny podobny entuzjazm części ówczesnych "elit", bo "rozwijamy się", "budujemy fabryki", bo "chłopskie dzieci poszły do szkół". Teraz jest identycznie.  @ewiggin

 • bartalsi

  @WB

  "bialek.wojciech

  2015/08/21 09:58:50

  @leszczkowal:
  "KGHM wydał 20 mld na kopalnię na szczycie BANKI MIEDZIOWEJ"

  Też tego nie rozumiem. 2 lata temu ( wojciechbialek.blox.pl/2013/08/Kiedy-FED-otrzyma-sygnal-z-rynku-pracy.html ) tak rysowałem przyszłość ceny miedzi:

  s24.postimg.org/pjhm539k5/mied.png

  Po co kupować kopalnię tuż przed wielkim spadkiem ceny surowca?"

  Coś się Panu wyjaśniło?

  Mała podopowiedź:

  www.bankier.pl/wiadomosc/KGHM-rusza-do-Azji-by-zapomniec-o-Chile-3705225.html

 • podczaszy1

  No kolego ewiggin ty jesteś dla mnie zwykłym chamem, a ja z takimi raczej nie zadaję się. Zrozumiałeś czy może nie.

 • ewiggin

  @podczaszy
  Wypraszam sobie tego kolegę. Rada - postów chama nie czytaj a jak już masz takie zboczenie, że musisz je komentować to rób to otwarcie a nie szturchasz kolegę w bok z porozumiewawczym uśmieszkiem, bo jak pisał Gogol - sam z siebie się śmiejesz. To jest takie właśnie tchórzliwe zachowanie, którym szczerze pogardzam.
  Widzisz, @dociekliwy pokazał klasę i rozmowa jest cywilizowana, nie to co z Tobą.

 • ewiggin

  @dociekliwy
  Później odpowiem, bo to wymaga czasu, którego już teraz nie mam.

 • podczaszy1

  No @ ewiggin widzę,że nie zrozumiałeś no i wiesz co nie dziwi mnie to. Podziękuj Bogu,że rozmawiamy przez internet.

 • ewiggin

  @podczaszy
  Skoro nie masz intelektualnych predyspozycji do dyskusji - to cóż, sam sobie jesteś winien, że dostajesz po głowie. Każdy jest stworzony do czego innego, Ty jak widzę jesteś człowiekiem czynu i wolisz mordobicie. Może przenieś się na jakiś portal MMA czyś coś podobnego?

 • podczaszy1

  @ewiggin
  Może byś już skończył co?

 • ewiggin

  A na koniec @podczaszy, po prostu nie zaczepiaj mnie w taki sposób w jaki to zrobiłeś i wszystko będzie o.k.

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  Zacznij nad sobą panować. Może jakieś leki.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Dalej wydaje mi się, że pójdziemy do góry, ale nie da się ukryć, że to(...) za dobrze nie wygląda. Ja w każdym razie nic nie robię, mam czas , chyba, bo nie znamy dnia ani godziny you know.
  Rynek może dyskontować to, że Rzesza przestała się kryć i zamiast po cichu nas wygaszać, zaczęła nas otwarcie atakować , choć jeszcze pod przykrywką swojego związku sowieckiego.
  Pierwsza odpowiedź na centralny port lotniczy:
  niezalezna.pl/100440-nasz-news-ten-pakiet-lotniczy-powaznie-zagraza-transportowi-lotniczemu-w-polsce-i-europie

  Specyficzne poczucie humoru ma Pan Bóg, że umieścił nas pomiędzy dwiema kacapiami.

 • guyfawkes13

  @WB

  Może by Pan w końcu skasował tego kretyna. Rozumiem potrzebę alibi, ale takie alibi jest kontrproduktywne, bo aż w d... szczypie.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  Wybierasz się na ten urlop mniej więcej w takim tempie, w jakim Jarosław dochodzi do smoleńskiej prawdy. Ty już po prostu żyć beze mnie nie możesz :D

 • guyfawkes13

  @e

  www.youtube.com/watch?v=8TkFs_L47NE

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Deutsche Wirtschaft jest grubo przereklamowana. Rzesza nic nie jest w stanie zrobić w warunkach wolnego rynku.
  Dlatego posługuje się na przemian Wehrmachtem albo cudowną bronią euro.
  To było wyjątkowo głupie, żeby pozwolić Rzeszy na realizację jej strategicznych celów pod przykrywką związku sowieckiego EU.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  Próżna robota. Przyznam Ci się z niejakim zawstydzeniem, że jeszcze nigdy nie otworzyłem żadnego YOU Tube'a jakiego mi wysłałeś. Jestem trochę leniwy.

 • guyfawkes13

  @e

  Jesteś nie tylko kretynem ale i kłamcą, jak każdy sowieciarz.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Rzesza nic nie jest w stanie zrobić w warunkach wolnego rynku".
  Ja o tym bardzo dobrze wiem. Oni mają tylko dobrą propagandę.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  Naprawdę. Nie otworzyłem nawet raz żadnego You Tube'a od Ciebie. Może rzeczywiście powinienem Ci o tym powiedzieć wcześniej ale lepiej późno niż wcale. Przykro mi.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Coś się Panu wyjaśniło?

  Mała podopowiedź:

  www.bankier.pl/wiadomosc/KGHM-rusza-do-Azji-by-zapomniec-o-Chile-3705225.html"

  Jeśli przyjąć, że w ramach cyklu Kitchina mamy obecnie odpowiednik wiosny 1983 i przełomu 1999/2000, to miedź pozostanie tania jeszcze przez 3 lata i dopiero od 2020-tego nadejdą dobre inflacyjne czasy.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "No kolego ewiggin ty jesteś dla mnie zwykłym chamem, a ja z takimi raczej nie zadaję się. Zrozumiałeś czy może nie."

  @guyfawkes13:
  "Może by Pan w końcu skasował tego kretyna. Rozumiem potrzebę alibi, ale takie alibi jest kontrproduktywne, bo aż w d... szczypie."

  W ramach nowej kampanii walki z brakiem kultury na blogu panowie podczaszy1 i guyfawkes13 udają się na urlop.

 • dino54

  Brawo Panie Wojtku.

 • bartalsi

  @bialek.wojciech


  "Jeśli przyjąć, że w ramach cyklu Kitchina mamy obecnie odpowiednik wiosny 1983 i przełomu 1999/2000, to miedź pozostanie tania jeszcze przez 3 lata i dopiero od 2020-tego nadejdą dobre inflacyjne czasy."

  Z tego wynika że jeszcze 3 lata marazmu na GPW, wykres DM/EM też to potwierdza.

 • bialek.wojciech

  "Jeśli przyjąć, że w ramach cyklu Kitchina mamy obecnie odpowiednik wiosny 1983 i przełomu 1999/2000, (...)"

  Oczywiście chodziło mi o cykl Kuznetsa.

 • bartalsi

  "wynika z tego" - tzn z cyklu Kutzensa.

 • bartalsi

  @guy

  Chciałeś sobie porozmawiać, a to jest wielowymiarowy automatyzm, tu nie ma żadnego pola do dyskusji. Próbowałem Ci o tym powiedzieć to "miałeś wiarę w człowieka". W tak wysokim stopniu zautomatyzowanych procesach ciężko znaleźć człowieka :).

 • ewiggin

  @bartalsi
  "@guy
  Chciałeś sobie porozmawiać..."

  "@guyfawkes13
  "Może by Pan w końcu skasował tego kretyna. Rozumiem potrzebę alibi, ale takie alibi jest kontrproduktywne, bo aż w d... szczypie."

  - No biedny @guyfawkes, a chciał sobie tylko pogadać i odnaleźć człowieka. Ależ ten świat podły i niesprawiedliwy... ;-)

 • ewiggin

  @carrie
  Popatrz, nie tylko nie martwimy się o gaz dla nas ale jeszcze mamy ambicję dostarczać go na Ukrainę. Wiadomość z dzisiaj:
  www.energetyka24.com/610516,ukrtransgaz-jesienia-rusza-zakup-rur-do-budowy-interkonektora-z-polska

 • ewiggin

  @wb
  Kilka dni temu ktoś z rodziny namawiał mnie do kupna obligacji, bo słyszał, że się opłaca. Dziś zaś taki news :
  www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-ruszyli-po-obligacje-7525476.html

  To chyba sygnał kontrariański?

 • bartalsi

  @ewiggin

  "- No biedny @guyfawkes, a chciał sobie tylko pogadać i odnaleźć człowieka. Ależ ten świat podły i niesprawiedliwy... ;-) "

  No biedny, jest jak Adaś Niezgódka przy spotkaniu z Adolfikiem pana Filipa.

 • ewiggin

  @bartalsi
  Cóż za metafora - jestem pod wrażeniem. To z ostatnio przeczytanej książki?

 • ewiggin

  A to ciekawe. Niemieccy analitycy twierdzą, że Anglia ist kaput. Mylą się czy coś wiedzą?
  www.bankier.pl/wiadomosc/Niemieccy-analitycy-nie-wierza-w-brytyjskiego-funta-7525485.html

 • bialek.wojciech

  "Kilka dni temu ktoś z rodziny namawiał mnie do kupna obligacji, bo słyszał, że się opłaca. Dziś zaś taki news :
  www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-ruszyli-po-obligacje-7525476.html

  To chyba sygnał kontrariański?"

  Może, ale to najwyższa sprzedaż obligacji detalicznych od 2008 roku, a ci, którzy wtedy kupowali obligacje skarbowe, raczej tego później nie żałowali.

 • ml.36

  @Carrie
  Dynamika na loonie jak w 3, mogą wypaść z kanału bez obrony.

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  hm, wygląda, że staliśmy sie mocerstwem gazowym. Ciekawe.

  Z drugiej strony:
  www.energetyka24.com/611110,me-nowelizacja-rozporzadzenia-dywersyfikacyjnego

  Rząd wymusza korzystanie z katarskiego gazu, który jest droższy. Pisałam o tym jakis czas temu, że EuropolGaz obniża opłaty przesyłowe, a Gazoport podwyższa, bo nie ma zwolnienia z podatków.
  Za bezpiczeństwo przyjdzie nam wszytkim zapłacić.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Dynamika na loonie jak w 3, mogą wypaść z kanału bez obrony.

  Może tak być. Zobaczymy co będzie jutro.

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  To z ostatnio przeczytanej książki?


  Nie zauważyłeś, że ten, którego nazwiska boję się wymienić, obsesyjnie pisał o panu Kleksie ;-)

 • ewiggin

  @carrie
  :D :D :D
  Trzeba przyznać, że "sama wiesz kto" ma siłę perswazji.

 • bialek.wojciech

  "Muszę jakoś ograniczyć to przedszkole. Od tej pory, jeśli ktoś się do kogoś zwróci w inny sposób niż za pomocą jego pseudonimu, zostanie wysłany na przepisowy urlop."

  @carrie-anne.moss:
  "Nie zauważyłeś, że ten, którego nazwiska boję się wymienić, obsesyjnie pisał o panu Kleksie ;-) "

  @ewiggin:
  ":D :D :D
  Trzeba przyznać, że "sama wiesz kto" ma siłę perswazji."

  Pani carrie i pan wiggin dołączają na urlopie do panów podczaszego i fawkesa.

 • fancykli

  @ WB
  To kto tu będzie pisał teraz?!
  Takie ciekawe dyskusje były ostatnio.
  Prawie żadnej polityki.
  I taki klops. Rzeź niewiniątek.
  Długi ten urlop będą mieć?

 • bialek.wojciech

  @fancykli:
  "Długi ten urlop będą mieć?"

  Aż się ze sobą pogodzą.

 • fancykli

  @WB
  "Aż się ze sobą pogodzą."

  A skąd Pan będzie wiedział, czy się pogodzili, skoro są zablokowani? ;-)

 • bialek.wojciech

  @fancykli:
  "A skąd Pan będzie wiedział, czy się pogodzili, skoro są zablokowani? ;-)"

  O tym nie pomyślałem.

 • fancykli

  @WB
  "O tym nie pomyślałem."
  No właśnie.
  Szkoda ich. Szkoda bloga.
  Może jednak odblokować?
  Albo jakiś termin mediacji wyznaczyć? :-)

 • red.007

  @WB
  Obroty są najważniejsze,obroty to życie(bloga) i to jeszcze jedyną kobietę nam zabrać,no jak można,jak można.:)
  Ponieważ nie są to sprawy wagi ciężkiej a jedynie pyskówka przyłączam się do postulatów Fancykli

 • bialek.wojciech

  @fancykli:
  "Szkoda bloga."

  Blog nie jest aż tak ważny.

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "(...) jeszcze jedyną kobietę nam zabrać,no jak można,jak można.:)"

  To akurat jest ważny argument.

 • bialek.wojciech

  "To akurat jest ważny argument."

  Odblokowuję panię carrie i zapraszam ją do powrotu.

 • fancykli

  @WB
  "Blog nie jest aż tak ważny."
  Skoro dla Pana nie jest ważny to trudno ;-)
  Ale niech Pan zwróci uwagę jak ważny był dla nich.
  Tyle tu w końcu pisali :-)
  A inni tyle ich czytali ;-)

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Dziękuję, że dostrzega Pan różnice pomiędzy szilką a wbijaniem calowych gwoździ 100-kilowym młotem pneumatycznym.

  @007
  I Tobie też :-*

  @fancykli
  Dzięki:-)

 • red.007

  @carrie
  Nie ma za co.Głównie chodziło mi o to,że nie miałbym komu pisać o funcie a Ciebie to jeszcze nieco obchodzi,żartuję.:)

 • carrie-anne.moss

  @007
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=5m&t=b&a=lg&b=0
  A propos. Pasuje mi teraz zwała na europandzie.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Korci mnie L na loonie :-/

 • mac-erson

  Nie wiedzieć czemu ale jestem dziwnie spokojny i prawie pewny, że lada moment W20 odjedzie na północ. Analiza historyczna tylko potwierdziła moje przekonanie.
  Zostało nam zabawy przed odjazdem max. 5 sesji (najbardziej pesymistyczny wariant).

 • mac-erson

  Maluchy mogą zrobić jeszcze test linii trendu (1.2% niżej niż obecnie).

  Swig80

 • mac-erson

  Całkiem podobny układ korekcyjny rysował się w listopadzie 2016r. Jutro wychodziłby 16.11 czyli nie wykluczone jeszcze dwudniowe ostatnie strzepnięcie przed odjazdem :).
  Pasowałoby to do mojej koncepcją, że 3 wiedźmy będą punktem zwrotnym. (podobnie jak istotny szczyt rynku był w 3 wiedźmy marcowe).

 • resan

  @ WB
  Czy w licu spodziewa się pan krachu podobnego do 10.2007 r.

 • datik

  WB
  Dzień dobry.
  Bardzo proszę, dla zapewnienia równowagi (politycznej), o umożliwienie powrotu @ewigginowi. To jedyny "lewak" jaki pozostał aktywny, ja nie mam teraz czasu :)
  @carrie jest bardziej ze środka...

 • datik

  @mac-erson
  a jak dużego wzrostu się spodziewasz; w której fali wg Ciebie jesteśmy ?

 • datik

  @mac-erson
  "Nie wiedzieć czemu ale jestem dziwnie spokojny i prawie pewny..."
  bardzo niemile wspominam takie sytuacje (a w zasadzie te kilka dni później) kiedy miałem podobne, jednoznaczne zapatrywania odnośnie kierunku :)

 • mac-erson

  @datik.
  Miło Cię znowu usłyszeć.wpadaj częściej :)
  Zakresu fali nie oceniam raczej czas - około połowy lipca zakładam szczyt. Nie wykluczam tak jak pisałem ostatniego strzepnięcia po Fed.
  Co do tej pewności to wynika ona z wielu aspektów, które układają się w całość. Oczywiście nie oznacza to, że nie jestem czujny i przygotowany na różny rozwój sytuacji :)

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "Czy w licu spodziewa się pan krachu podobnego do 10.2007 r."

  Na pewno nie.

  Raczej czegoś klasy korekty z okresu kwiecień-lipiec 2010 podczas, której zdarzył się "Flash Crash" (bo wzrost trwający od stycznia/lutego 2016 traktuję jako 5-tką w 3-ciej rozpoczętej w lipcu 2010.

  Ale mam problem z wyznaczeniem początku takiej domniemanej korekty. W październiku oczekiwałem jej początku w kwietniu. W marcu przesunąłem go na lipiec. Teraz sądzę, że równie dobrze tąpnięcie może przyjść dopiero w październiku jak 10 lat temu (początek wielkiej bessy w październiku 2007), 20 lat temu (krach w Azji w październiku 1997) czy 30 lat temu (-20 proc. jednego dnia w październiku 1987)

 • bialek.wojciech

  @datik:
  "Bardzo proszę, dla zapewnienia równowagi (politycznej), o umożliwienie powrotu @ewigginowi. To jedyny "lewak" jaki pozostał aktywny, ja nie mam teraz czasu :)
  @carrie jest bardziej ze środka..."

  Tu raczej nie chodzi o politykę. Ale odblokowuję pana wiggina, bo do grzechu sprowokowała go pani carrie, więc byłoby trochę niesprawiedliwie. Zapraszam pana wiggina do powrotu do komentowania.

 • bialek.wojciech

  A może bańka formuje się na kryptowalutach:

  techcrunch.com/2017/06/07/what-the-hell-is-happening-to-cryptocurrency-valuations/

  stooq.pl/q/?s=btcusd&c=10y&t=c&a=lg&b=0


  Ale na razie ich wartość to 100 mld dolarów, czyli może nie aż tak dużo.

  Albo inaczej: inne rynki kiedyś tąpną, gdy wszyscy przeniosą się ze swoimi pieniędzmi na rynki kryptowalut, by tam spekulować.

 • fancykli

  @WB
  "odblokowuję pana ewiggina, bo do grzechu sprowokowała go pani carrie, więc byłoby trochę niesprawiedliwie"
  Jeśli chodzi o guyfawkesa i podczaszego oraz ewiggina, to najstarsi ludzie nie pamiętają kto kogo pierwszy sprowokował i czym, więc idąc tym tropem, trzeba odblokować wszystkich ;-D

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=5m&t=b&a=lg&b=0
  A propos. Pasuje mi teraz zwała na europandzie."

  Kusi mnie utożsamienie - w ramach cyklu 20-tygodniowego - majowo-czerwcowego umocnienia walut surowcowych z umocnieniem grudniowo-styczniowym:

  stooq.pl/q/?s=usdnzd&c=1y&t=c&a=lg&b=0

  To sugerowałoby, że dziś mamy odpowiednik okolic 26 stycznia.

 • bialek.wojciech

  @fancykli:
  "Jeśli chodzi o guyfawkesa i podczaszego oraz ewiggina, to najstarsi ludzie nie pamiętają kto kogo pierwszy sprowokował i czym, więc idąc tym tropem, trzeba odblokować wszystkich ;-D"

  Może nie przesadzajmy z tą tolerastią?

 • karnakufo

  Juesej może być na dniach w okolicach punktu zwrotnego ===> nici z naszych wzrostów.

 • datik

  Jeśli chodzi o bitcoiny to bardzo rozpaczają moi synowie; prowadzili jakieś (szemrane ?) interesy w necie i swego czasu sprzedali kilkaset szt. po 40 zł :)

 • fancykli

  @WB
  "Może nie przesadzajmy z tą tolerastią?"

  Właśnie.
  Tolerastia, czyli wybiórcza tolerancja.
  Może jednak posługujmy się tolerównością? ;-)

 • ewiggin

  @wb
  Dzięki za wyrozumiałość. Jako, że ban to nic przyjemnego, proszę o odblokowanie @podczaszy. Co do @guyfawkesa to ewidentnie miał problem z dobrowolnym odpoczynkiem, więc "przymusowy urlop" powinien dobrze podziałać na jego zdrowie psychiczne. Wnioskuję o odblokowanie po jutrzejszej procesji.

 • ewiggin

  @datik
  Dzięki. Pojawiasz się zawsze w odpowiednim momencie.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Wnioskuję o odblokowanie po jutrzejszej procesji."

  Też w sumie myślałem o amnestii z okazji Bożego Ciała. Ale to dopiero jutro.

 • bartalsi

  Ewidentnie troll ratuje jednego nicka drugim, typowo parchate to jest.

 • fancykli

  @bartalsi
  "Ewidentnie troll ratuje jednego nicka drugim, typowo parchate to jest"
  Pisz tak dalej, to może i ty będziesz miał okazję skorzystać z amnestii ;-)
  Choć nie wiem, czy do ciebie będzie miała zastosowanie. Bo to ewidentny eksces. W końcu cię nie prowokowałem.
  @WB
  " bialek.wojciech
  "Muszę jakoś ograniczyć to przedszkole. Od tej pory, jeśli ktoś się do kogoś zwróci w inny sposób niż za pomocą jego pseudonimu, zostanie wysłany na przepisowy urlop." "
  Czy ja mam nick "troll" albo "parchate" Gospodarzu?

 • bialek.wojciech

  @fancykli:
  "Czy ja mam nick "troll" albo "parchate" Gospodarzu?"

  Nie, ale skarżypyt w naszym przedszkolu też nie lubimy.

 • bialek.wojciech

  @datik:
  "Jeśli chodzi o bitcoiny to bardzo rozpaczają moi synowie; prowadzili jakieś (szemrane ?) interesy w necie i swego czasu sprzedali kilkaset szt. po 40 zł :)"

  Ciekawe, czy na giełdach notowani są jacyś producenci bitcoinowych koparek:

  99bitcoins.com/best-bitcoin-miners-2016-hardware-reviews/

  Jeśli tak, to powinna tam być obserwowana duża zmienność.

 • bartalsi

  @fancykli

  Skąd wiesz że o Tobie piszę? Cóż za sytuacja sprawiła że się tak wyrwałeś:)?

  Moim zdaniem 2 albo 3 osoby maja tu więcej niż jeden nick.

 • karnakufo

  Z drugiej strony wsparcie trzyma i granie TERAZ pod S to duże ryzyko:
  www.bankfotek.pl/view/2082572

 • datik

  WB
  po pierwszym wystrzale w górę były plany zakupu kilkudziesięciu komputerów do produkcji tych bitcoinów. Ale inwestor (ja:)) nie za bardzo rozumiał o co chodzi i na planach sie skończyło :)

 • fancykli

  @WB
  Ktoś kto domaga się tolerówności to skarżypyta?
  Rozumiem.
  Zaprawdę logika godna tolerastii.
  Ale mimo to "amnestia po procesji" zasługuje na uznanie.
  @bartalsi
  "Cóż za sytuacja sprawiła że się tak wyrwałeś:)?"
  Twój chamski wobec mnie komentarz.

 • datik

  "Moim zdaniem 2 albo 3 osoby maja tu więcej niż jeden nick."

  wszędzie haniebne postępki, spiski, układy, masoni i cykliści....
  Do niedawna nie wiedziałem, ze w takim kraju żyję :)

  @mac-erson
  i jak w takim razie nasze indeksy mają iść w górę ?

 • ewiggin

  @fancykli
  Daj spokój - @bartalsi pisał do mnie. Ten człowiek z jakiegoś powodu wciąż widzi potrójnie.

 • bialek.wojciech

  @datik:
  "po pierwszym wystrzale w górę były plany zakupu kilkudziesięciu komputerów do produkcji tych bitcoinów. Ale inwestor (ja:)) nie za bardzo rozumiał o co chodzi i na planach sie skończyło :)"

  Bo górnictwo to skomplikowana dziedzina:

  bithub.pl/wywiady/kopac-jak-to-latwo-powiedziec/

 • bartalsi

  Szkoda że nie ma IP przed każdym nickiem.

 • ewiggin

  @dociekliwy
  Pamiętałem o Panu. Niestety pech chciał, że kiedy kończyłe wczoraj pisać do Pana dłuugi post, nastąpiła, hmm... moja chwilowa niedyspozycja ;-)
  Teraz nie mam już do tego serca bo czuję, że trud i tak daremny. Wypisał Pan wszystkoto, co Pana boli w UE. Moim zdaniem przynajmniej połowa tych boleści to hipochondria. Gdyby pan, dla odmiany i intelektualnego ćwiczenia, wypisał teraz wszystkie pozytywy jakie przychodzą Panu do głowy w związku z UE, może to pomogłoby Panu w bardziej realistycznej ocenie.

 • fancykli

  @ ewiggin
  "Daj spokój - @bartalsi pisał do mnie"
  Swoje wiem. Ty też nie pisałeś wprost, a bana dostałeś :)
  @WB
  Oczekuję przeprosin od bartalsiego, albo bana dla niego.
  Ewentualnie bana dla mnie w ramach polityki tolerastii ;-)

 • fancykli

  @ ewiggin
  Zresztą czy to ważne kogo obrażał?

 • ewiggin

  @datik
  "wszędzie haniebne postępki, spiski, układy, masoni i cykliści....
  Do niedawna nie wiedziałem, ze w takim kraju żyję :)"

  - Myślę, że to zjawisko to negatywny, uboczny efekt internetu. Zawsze byli ludzie skłonni do różnego rodzaju paranoi ale rozkład statystyczny w dużej mierze izolował ich od siebie - w związku z czym na jedną wioskę przypadał przeważnie jeden "wioskowy głupek". Reszta lokalnej społeczności traktowała takiego głupka z należytym dystansem i wyrozumiałością a i sam głupek, onieśmielony osamotnieniem, nie wychylał się zbytnio przed szereg. Odkąd zaś wszystkie "wioskowe głupki" spiknęły się w internecie to odkryły, że nie są sami na świecie i że dotąd skrywane urojenia można teraz głosić śmiało i otwarcie. Ba, im większą głupotę któryś głośniej krzyknie, im mniej prawdopodobną teorię spiskową odkryje, tym większy ma poklask wśród swoich nowych przyjaciół. I tak nakręcani wzajemnym szaleństwem i fanatyzmem prą naprzód, niczym stado tępych bawołów, tratując po drodze wszystko co normalne.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/06/Najnizsza-od-16-lat-wysokosc-stopy-bezrobocia-w.html

 • pete_of_rocky

  @WB @Carrie
  "...mamy obecnie odpowiednik wiosny 1983 i przełomu 1999/2000, to miedź pozostanie tania jeszcze przez 3 lata i dopiero od 2020"

  no właśnie, po przez tą analogię za 2-3 tygodnie szczyt na HG i AUD. Czas na zamknięcie spółek surowcowych RIO/BHP i S na AUDUSD (.763-.768)

 • ml.36

  @Carrie
  Popatrz na tygodnie to Ci przejdzie:)

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci