Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Bazowy scenariusz dynamiki PKB w Polsce

bialek.wojciech

W kwietniu 2015 roku zabawiłem się w stworzenie projekcji rocznej dynamiki PKB w naszym kraju opartej na uśrednieniu przebiegu kilku poprzednich cykli Kitchina ("Coś tu nie gra"). Pisałem wtedy:

"Z powyższej projekcji wynika ni mniej ni więcej, że - gdyby obecny rozpoczęty w dołku spowolnienia z grudnia 2012 cykl miał być "typowy" - to trwająca od sierpnia ub. r. poprawa koniunktury okazałaby się jedynie tymczasowa, spowolnienie gospodarcze powinno być lada moment wznowione i kulminować dopiero w dokładnie 40 miesięcy po poprzednim dołku czyli dopiero w kwietniu przyszłego roku."

W rzeczywistości dołek spowolnienia wypadł nie w kwietniu 2016 lecz dopiero w lipcu, co widać na poniższym obrazku przedstawiającym model rocznej dynamiki PKB oparty na miesięcznych danych GUS o produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej. 

 

1ProjekcjaPKBlipiec2016

 

Zabawę sprzed ponad 2 lat można więc powtórzyć. Synchronizacja obecnego - rozpoczętego w dołku z lipca ub. r. - cyklu z 5-cioma poprzednimi dokonana w cyklicznych dołkach modelu dynamiki PKB i zaczepienie uśrednionego przebiegu tych cykli w ubiegłorocznych dołku dała poniższą projekcję dynamiki PKB w naszym kraju do końca 2020 roku. 

 

2ProjekcjaPKBnowa

 

W ciągu 10 pierwszych miesięcy cyklu faktyczne wskazania modelu dynamiki PKB opartego o miesięczne dane GUS okazały się średnio o 0,6 pkt. proc. niższe od wartości sugerowanych przez projekcję. Ta różnica oczywiście może się z czasem wyrównać, ale też może się nie wyrównać, gdyż odzwierciedla jakąś systematyczną słabość obecnego cyklu w stosunku do poprzednich. 

Postanowiłem więc zmodyfikować powyższą projekcję odejmując od niej owe 0,6 pkt. proc. 

 

3ProjekcjaPKBnowapoprawiona

 

Wskazania powyższej projekcji można uznać za relatywnie optymistyczne. Średnie tempo wzrostu gospodarczego miałoby się do końca tego roku utrzymać na poziomie +4,6 proc., a w 2018-tym i 2019-tym spaść do +4,3 proc. Silniejsza spowolnienie przyszłoby dopiero w drugiej połowie 2019-tego roku i kulminowałoby w okolicach maja 2020 roku na - niespecjalnie groźnie wyglądającym poziomie +1,9 proc. Później rozpoczęłoby się nowe ożywienie za cały 2020 roku zamknąłby się średnim wzrostem na poziomie 3 proc. 

Oczywiście powyższą projekcję proponuję traktować jedynie jako scenariusz bazowy, w którym nie zostały uwzględniona żadne specyficzne dla obecnego cyklu czynniki. Przykładowo "zawsze" oczekiwałem przed końcem tej dekady Chinageddonu. Można sobie wyobrazić, że gdyby taki scenariusz się zmaterializował, to ścieżka dynamiki polskiego PKB w latach 2019-2020 okazałaby się niższa niż "bazowa" (chociaż kto to może na pewno wiedzieć?). Jeśli Chiny wytrzymają presję FED stopniowo zaciskającego pętle restrykcji monetarnych, a dla odmiany pęknie prawdopodobnie tworząca się jak 17 lat temu "bańka" inwestycyjna w segmencie spółek FANG-opodobnych, to zapewne wpływ tego wydarzenia na tempo wzrostu gospodarczego w naszym kraju będzie odmienny. Z drugiej strony, optymista mógłby argumentować, że nie ruszyły jeszcze na poważnie inwestycje w polskiej gospodarce, więc tempo wzrostu jest niedoszacowane.

Ponieważ jednak oszacowanie skali wpływu tych - i wszystkich innych - hipotetycznych wydarzeń na nasz PKB jest bardzo trudne, to proponuję na razie zadowolić się powyższą projekcją i ewentualnie modyfikować ją w miarę pojawiania się jakichś systematycznych dewiacji rzeczywistości od scenariusza bazowego.

Powyższy scenariusz bazowy ścieżki tempa wzrostu gospodarczego można uznać za relatywnie pozytywny dla rynku akcji. W przeszłości 4,3-4,6 proc, tempo wzrostu gospodarczego odpowiadało średnio rocznej dynamice WIG-u wynoszącej ok. 20-25 proc. Gdyby rzeczywiście dynamika PKB oscylowała wokół owych 4,3 proc. do końca 2019 roku, to początek cyklicznej bessy miałby prawo przesunąć się w czasie nawet na 2019 rok (w co osobiście wątpię). 

 

4ProjekcjaPKBnowapoprawiona

 

Podsumowując: gdyby zachowanie tempa wzrostu w polskiej gospodarce w obecnym cyklu Kitchina okazało się zbliżone do średniego przebiegu z 5 poprzednich cykli to (co  się jednak zapewne nie stanie z powodu wystąpienia jakichś specyficznych dla obecnego cyklu czynników), to relatywnie wysokie tempo wzrostu gospodarczego oscylujące wokół poziomu 4,3-4,6 proc. (historycznie spójne z 20-25 proc. roczną dynamiką WIG-u) utrzymałoby  się do drugiej połowy 2019 roku, a kulminacja późniejszego spowolnienia nastąpiłaby w okolicach wiosny 2020 roku. 

Komentarze (436)

Dodaj komentarz
 • red.007

  W takim razie nie powinno być przeszkód natury gospodarczej a przez to ekonomicznej aby jesienią 2019 PiS został wybrany na drugą kadencję.
  Spadki PKB nastąpią na początku drugiej kadencji ale władzę będą już mieli.

 • konsultant121

  @WB
  To teraz Kitchin wychodzi 46 miesięcy?? (lipiec 2016-maj 2020) ?

 • guyfawkes13

  @WB

  Oby prognoza się sprawdziła, co daj Boże, amen.

  Konferencja w Stowarzyszeniu Euro - Atlantyckim. Zwraca uwagę elegancka i honorowa postawa generała Tomaszyckiego, choć mowa ciała może trochę niepokoić(...).
  www.youtube.com/watch?v=7l6VCljuveQ

 • idmmaximus

  GUY kiedys zapodałes kreski urre po czym byla jazda o ponad 100% czy nie uwazasz ze po paru miesiacach formacja obecna wyglada identycznie :)

 • m.jagusiak

  Oto gwiazdy kolejnej fali hossy na GPW:

  acemarketu.com/?p=240433

 • guyfawkes13

  @Idm Maximus

  Wydaje mi się, że teraz jest trochę inaczej. Tzn. 10-15% mogłoby być, ale raczej nie więcej, przynajmniej na razie. W ogóle to nie jest ładne, że ten ostatni wyskok został całkiem zniwelowany:)
  invst.ly/46isw
  invst.ly/46ite

  Może bardziej URA?
  invst.ly/46iui
  invst.ly/46ium
  invst.ly/46iuu

 • guyfawkes13

  @Idm Maximus

  No i chyba ropa:
  fxpro.ctrader.com/c/umKpn
  invst.ly/46j04
  invst.ly/46j0l
  invst.ly/46j1d

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Odkąd jesteś ojcem sukcesu uranium?

 • guyfawkes13

  @CAM

  Nie martw się, nie jestem aż takim ojcem sukcesu, żeby mi groziła choroba popromienna:))
  A swoją drogą, to surowce coś by mogły pokazać... jakieś odbicie (?)
  invst.ly/46j4j
  invst.ly/46j4x

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Przy odbiciu dolara, nie widzę surowców w zielonych kolorach.

 • guyfawkes13

  @CAM

  Na razie chyba za bardzo nie wygląda, żeby się dolar chciał odbijać.
  invst.ly/46jiw
  invst.ly/46jj0
  invst.ly/46jj3

  invst.ly/46jjx
  invst.ly/46jk0
  invst.ly/46jk8

  invst.ly/46jkn
  invst.ly/46jk-

 • guyfawkes13

  @WB

  Był ze ... 30 lat temu taki teatr telewizji o tragedii Marszałka Śmigłego, który był miażdżony odpowiedzialnością we wrześniu 39', bo musiał dowodzić bitwą niemożliwą do wygrania. I coś z tego dramatu widać na nagraniu w gestach i postawie generała Tomaszyckiego. Myślę, że to szlachetny człowiek.

 • guyfawkes13

  @WB

  On się dalej czuje odpowiedzialny za niemożliwe, mimo że już nie jest Naczelnym Dowódcą na wypadek wojny. Pozostała w nim ta odpowiedzialność. I odpowiada na pytania jak przystało żołnierzowi. Wzorowy oficer.

 • guyfawkes13

  A Onyszkiewicz czy shogun, to durnie bezmyślne.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Na razie chyba za bardzo nie wygląda, żeby się dolar chciał odbijać.

  Na tych wykresach trudno cokolwiek zobaczyć ;-)
  Kilka dni temu zwróciłam uwagę na geometrię czasu i że trochę mi brakuje do geometrii ceny. Nie musisz mi wierzyć, bo rolowanie mogło coś zniekształcić.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  stooq.pl/q/?s=a6.f&c=3m&t=b&a=lg&b=0
  Niestety stooq nie pokazuje kontraktów na CAD i NZD. Na innej platformie wyglądają podobnie do aussie. Na moje oko te wystrzały przed zmianą serii kontraktów to buying climax, czyli oznaka początku dystrybucji.
  Ciekawiej to wyglądało na twoim rublu ;-)
  Polecam pooglądać COT na kiwi.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  stooq.pl/q/?s=^rts&c=1y&t=b&a=lg&b=0
  Twoja matuszka oddała wszystko co zarobiła na wyborze p. Trumpa ;-)
  Zastanów się póki jeszcze jesteś na break even ;-)

 • konsultant121

  @carrie
  Straszna bessa tu się robi. To jeszcze powrót do linii bessy od stycznia 2017 i jedziemy z deflacją ?

 • konsultant121

  @carrie
  stooq.pl/q/?s=^cry

 • konsultant121

  No i monitorujemy spłaszczającą się krzywą rentowności obligacji amerykańskich..
  stockcharts.com/freecharts/yieldcurve.php

 • fancykli

  Cała prawda o islamie:
  www.youtube.com/watch?v=FRt7LNJEABo
  i o islamskiej gospodarce:
  www.youtube.com/watch?v=Z5DeYqCY9Lc&feature=youtu.be

 • guyfawkes13

  @cam

  ''Ciekawiej to wyglądało na twoim rublu ;-)''
  Na pewno nie tak ciekawie, jak na twoich kopiejkach:))

  ''Twoja matuszka oddała wszystko co zarobiła...''
  Martw się o swoją matuszkę.

  Widzę, że dalekie rozpoznanie i świadomość sytuacyjna dalej szwankują, więc na tym zakończmy.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Bardzo ważna była ta konferencja w SEA, a jeszcze ważniejsze jej upublicznienie.
  Gen. Tomaszycki potwierdził , dyplomatycznie ale jasno, to o czym ja tu pisałem, o Krabach, konieczności dużych jednostem pancernych na Mazowszu, caracalach i ogólnie gasił sowieciarzy. Sowieciarze zaś zademonstrowali swoją strategię utrwalania bezbronności Polski pod pretekstem wiary w papier. Fiat sojusz jako odpowiednik fiat money. Czyżby to samo źródło? :))))

  Ale najważniejszay jest sygnał w komunikacji strategicznej z towarzyszami amerykańskimi. Będą musieli sporo zainwestować w utrzymanie swojej wysuniętej obecności w Eurazji. Bez nas i NASZEGO Trójmorza, sen amerykański szybko się skończy. My dużo ryzykujem, ale to ma dla nich fundamentalne znaczenie, więc musi dużo kosztować, zwłaszcza że mamy nienajlepsze doświadczenia i są nam coś winni jeszcze z czasów WW2.

  www.youtube.com/watch?v=7Kfh0Fuq7LI

 • zillioner

  ->Po ost wynikach polskie akcje sa (relatywnie) TANIE
  stooq.pl/q/?s=wig_pe&c=3y&t=l&a=lg&b=0

  co ozn za przy nast fali slabosci i zwiekszonej zmiennosci u Trampka w USA nalezy akumulowac PL akcje.

  -> Black Swan 2017? - > Korea PLN vs USA? wtedy EEM.US podazy na poludnie - Koread PD ma wage >15% w koszyku.
  www.ishares.com/us/products/239637/EEM

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Widzę, że dalekie rozpoznanie i świadomość sytuacyjna dalej szwankują

  To weź urlop, bo się wypalisz przed czasem ;-)

 • guyfawkes13

  @CAM

  ''To weź urlop, bo się wypalisz przed czasem ;-)''

  Niepotrzebnie się martwisz, a ja nie martwię się tym, co Ty. Nic na to nie można poradzić.
  Zobacz, ćwiczymy już desant w Szwecji, mimo że tam (jeszcze) nie ma wojny, i to po drugiej stronie cieśnin duńskich(...).
  :)))
  kresy.pl/wydarzenia/rzecznik-dg-rsz-cwiczenia-polskich-zolnierzy-szwecji-byly-legalne/

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Zobacz, ćwiczymy już desant w Szwecji,

  A co to ma do moskiewskiej giełdy i rubla?
  Planujemy odzyskać dziedzictwo Wazów i zaskoczyć ich od strony Petersburga?

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  CRB robi to co ropa, bo ta ostatnia ma znaczący udział.

 • karnakufo

  Jak pokazują moje wykresy EURUSD jest w pozycji L - może być jeszcze jakiś retest przebitego oporu, albo i nie.
  Przyszły tydzień wychodzi wzrostowy (po wybiciu górą z konsoli). :)
  www.bankfotek.pl/view/2084225
  www.bankfotek.pl/view/2084226

 • dino54

  @karnakufo
  Co Pan od poniedzialku probnozuje na wig-20 ?

 • karnakufo

  @dino54
  Nie sądzę, że przełamią wsparcie - zatem wzrosty lub w najgorszym przypadku trend boczny.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2084287

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2084292

 • mac-erson

  @karnakufo
  Zobaczymy czy mój scenariusz się sprawdzi (poniedziałek lub wtorek sesja wybiciowa powyżej strefy 3350-3360) :).

 • karnakufo

  Nie komentuję, bo wszystko widać, jak na dłoni:
  www.bankfotek.pl/view/2084491

 • karnakufo

  @mac-erson
  Ostrożność trzeba zachować gdy się patrzy na naszą walutę - wykresy sugerują jej osłabienie:
  www.bankfotek.pl/view/2084492
  www.bankfotek.pl/view/2084493
  www.bankfotek.pl/view/2084494

 • resan

  @ karnakufo
  Wykres jedno -bez dewaluacji b.dużej Anglia jest bankrutem.
  Tym różni się wykres od rzeczywistości./

 • mac-erson

  @karnakufo
  Też przewiduję docelowo zwyżkę $ do okolic 3.90-4.00 na przełomie sierpnia i września. Nie widzę tutaj sprzeczności gdyż po zwyżce Wig na nowe szczyty w lipcu przewiduję korektę do 2200 na przełom sierpnia i września.
  Obecnie stawiam na uformowanie się na dolarze formacji odwrotu (może podwójne dno). Zastrzegam, że nie jestem specjalistą od walut :):)

 • karnakufo

  Ropa:
  www.bankfotek.pl/view/2084495
  www.bankfotek.pl/view/2084496

 • pokonajrynekpl

  Cały czas zastanawiam się nad rozjazdem rynków i pojawieniem się bessy na zachodzie oraz utrzymaniem hossy u nas. Wysoka dynamika PKB może w tym pomóc.

  W Stanach nic się jeszcze nie stało, ale do tego, aby ktoś się pomylił i wyłączył światło niewiele brakuje.
  pokonajrynek.pl/zawiedzione-nadzieje-na-sp500/

 • karnakufo

  @mac-erson
  Jak na razie usdpln porusza się w trendzie spadkowym - zmartwienie przyjdzie, jak wybije się górą ponad opór:
  www.bankfotek.pl/view/2084499

 • sunday68

  W. Białek
  W USA zanosi się na wzrostowy czerwiec. To trochę nietypowe bowiem miesiąc ten jest drugim najgorszym jeśli chodzi o stopę zwrotu.Słaby czerwiec w przeszłości był trampoliną do odbicia w lipcu.Czy pokusiłby się Pan o stworzenie projekcji S&P w lipcu na bazie lat, w których index rośnie przez co najmniej trzy kolejne miesiące poprzedzające lipiec?

 • bartalsi

  Co za świnie:

  www.bankier.pl/wiadomosc/Wlochy-ratuja-banki-To-cios-w-serce-unii-bankowej-7528116.html

 • m.jagusiak

  To właśnie ten rynek może być główną gwiazdą letniej fali hossy na GPW:

  acemarketu.com/?p=240660

 • sylsyl1989

  no na pewno tak się nie stanie

 • gamera-11

  a co tam wszedłem w PEO.Skoro Morgan tak namawia na 147 zł ......

 • benita.1989

  ciekawe jak to będzie

 • red.007

  @ parnasus_uczendiabla
  Wybicie górą z trójkącika dałoby szansę na Twój scenariusz.
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=1m&t=c&a=ln&b=1

 • bartalsi

  www.tvn24.pl/po-bojce-w-radomiu-komendant-policji-odwolany-trzy-osoby-z-zarzutami,752155,s.html

  Taka prostacka Ruska propaganda to naprawdę totalny syf. Aż w oczy bije, że to jest fake and gay. Ustawka zrobiona na potrzebę zrobienia medialnego szumu, mogliby choc kroplę krwi uronić przy tych "wstrząsających" scenach, może jakiś ruskich kaskaderów wynając? Tylko o czym to świadczy, jak jedne z największych w kraju mediów niepublicznych poświęcaja na to bezwgędnie naważniejsze i najlesze czołówiki w TV, internecine innych mediach i przy ewidentnej współpracy WSIowej, post SBeckiej opcji politycznej? Boże widzisz i nie grzmisz.

 • bartalsi

  Te ruskie kaskadery co prawda mogliby zrobić jakieś mocne Specnaz/MMA...tylko ten akcent.

 • carrie-anne.moss

  @007
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=5m&t=c&a=lg&b=0
  Czyżby czas na kupno funta?

 • red.007

  @carrie
  jak europanda wybije 0,90 zacznę to rozważać.
  Marzy mi się funt poniżej 4,60 a najlepiej po 4,50.

 • m.jagusiak

  Gwiazdy letniej fali hossy na GPW szykują sie do skoku:

  acemarketu.com/?p=240894

 • carrie-anne.moss

  @007
  Marzenia dobrze mieć. Realia są takie, że kończy się rajd na edku. A to pociągnie w dół europandę.

 • red.007

  @carie
  W dłuższym okresie to rajd się dopiero zaczyna.:)
  Każdy swoje chwali,Mario eurokołchoz a zraz pewnie Janet pochwali swoje podwórko.
  Jednak przyznaję,że złotówka jest słaba.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  Ja jestem cierpliwy.

 • karnakufo

  Nasz rynek, krótko - hossa:
  www.bankfotek.pl/view/2084749
  www.bankfotek.pl/view/2084750

 • red.007

  @karnakufo
  Trzeba przyznać,że ostatnio prognozowana L-ka na ropie dobrze ci wyszła.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  www.dailymail.co.uk/money/markets/article-4641100/Fat-fingered-trader-sends-price-gold-spiralling.html
  Flash crash na złocie? Ktoś położył kubek z kawą na enterze ;-)
  Coś to się ostatnio często zdarza niewyspanym trader'om.

 • karnakufo

  @red.07

  @karnakufo
  "Trzeba przyznać,że ostatnio prognozowana L-ka na ropie dobrze ci wyszła."
  To było ładnie widać na wykresie miesięcznym, w którym pokazywałem możliwość wykreślenia dołka, a dzisiaj przebiła opór i mamy sygnał L.

 • karnakufo

  Sygnał L na ropie godzinnej:
  www.bankfotek.pl/view/2084760

 • mac-erson

  karnakufo
  "Nasz rynek, krótko - hossa: "
  Żeby nam tylko jankesi nie pomieszali szyków :)

 • red.007

  @carrie
  " red.007
  2017/06/21 11:27:54
  @carrie
  "Jestem ciekawa co się wydarzy jeżeli spadniemy do 4,77"
  Liczysz na orgr?
  Obojętne co się wydarzy i tak dojdziemy do października."

  Mamy poniżej 4,77 jak na razie przełomu nie ma a więc chyba nici z orgr i październik w grze.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=3m&t=l&a=ln&b=1

 • red.007

  @carrie
  Co to będzie,co to będzie 1,2850, toż to dolar po 3 złote?
  stooq.pl/n/?f=1184583
  Na początku czerwca kolega z youtuba mówił o takim poziomie.

 • sunday68

  Czy ktoś z Państwa orientuję się jaka powinna być "uczciwa" baza na FW20?

 • wozeczek321

  Ciekawy wpis!

 • konsultant121

  Co Panowie o tym pazdzierniku??? Co dowioza do pazdziernika? Moze jasniej prosic?:)
  @Carrrie
  No i DX juz ponizej polowy czerwca.

 • red.007

  @konsultant121
  To azjatycka sesja od której rozpoczął się wzrost gbppln,uważany przez,niektórych za odwrócenie spadkowego trendu-taki myślowy skrót.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=1y&t=c&a=ln&b=1

 • dociekliwy54

  @sunday68
  Ja tak rozumiem bazę:
  baza=-(Foreign("WIG20","C")-Foreign("FW20WS","C"))/Foreign("WIG20","C");
  FW20WS pokazuje ostatnią serię przed wygaśnięciem na której zasadniczo jest najwyższy obrót. FW20WS jest łączeniem serii bez dopasowywania,a więc ceny są wstecznie identyczne z właściwym kontraktem z ostatniego kwartału.Wskaźnik ten w przeciwieństwie do FW20 nadaje się do liczenia bazy. FW20 jest bowiem składanką gdzie poszczególne serie są wstecznie" podnoszone" do nowszej serii. Im większe oddalenie wstecz tym bardziej ceny są nieprawdziwe.(Zachowane są proporcje cen ale nie same ceny.)
  Zasadniczo baza dodatnia jako nadwyżka FW20WS nad WIG20 powinna być typowa, gdyż wynika z lewarowania kapitału. Tym sposobem kupując kontrakt kupujemy drożej by po sprzedaniu po tej samej cenie, co instrument bazowy przy wygasaniu mieć mniejszy zysk. Jednak uwzględniając lewar zysk będzie taki sam.
  Oprócz wielkości lewara,wielkość bazy zależy od : 1/czasu do wygaśnięcia serii,2/kosztu kapitału,3/stopy dywidend dla WIG20 wraz z konkretną zapadalnością.
  To oczywiście czynniki które determinują tzw "wartość godziwą", ale wartość rynkowa bazy zależy również od nastroju rynku. Niestety z tego co wiem nie publikuje się w PL wartości godziwej(chyba ,że coś się zmieniło). Jest ona publikowana w US. Jestem jednak przekonany,że mimo wszystko wartość bazy może być dość istotnym czynnikiem predyktywnym, ale w szczegóły nie będę wchodził.Są jednak i inne opinie. Zaleski raczej lekceważy ten wskaźnik.Co jest prawdą? Zależy dla kogo.(choć tak w ogóle to jestem zwolennikiem prawdy obiektywnej).

 • bartalsi

  @Guy

  Masz kreski na ATT?

 • carrie-anne.moss

  @007
  Mamy poniżej 4,77 jak na razie przełomu nie ma a więc chyba nici z orgr i październik w grze.

  Jestem innego zdania. Mała L na GBPPLN. ;-)
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=5d&t=c&a=ln&b=1
  Załóżmy, że 4.79 wytrzyma i ruszymy na północ. A może spadniemy ;-)

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  No i DX juz ponizej polowy czerwca.

  Sprawdź geometrię ceny ;-)
  Wybity overbalance? :-P

 • carrie-anne.moss

  @007
  Jeśli dziś es.f zamknie się w połowie świeczki na małym wolumenie, a jutro będą spadki - this is the end.
  Ale agonia może potrwać chwilę dłużej.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  stooq.pl/q/?s=zb.f&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  Wygląda jak wyjście z dużej akumulacji.
  Sprzedajemy SP500 i kupujemy dolary?

 • red.007

  @carrie
  Super!

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  No nieee wiem, nie wydaje mi się to ciekawe...

  invst.ly/47pub

 • bartalsi

  @Guy

  No właśnie mi też, ale obserwuje.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Logarytm
  invst.ly/47py0

  Myślę, że będą jaja na kryptowalutach, ostatnio są bardzo promowane jako ''niezależne'' itd. Myślę, że na tym temacie będą największe jazdy i bąble wszechczasów. A to jest pic do niewiadomo jakiej potęgi, za którym nie stoi dosłownie NIC. Będzie to można porównać chyba tylko z tulip mania. To będzie piramida wszechczasów, matka wszystkich piramid:))

  Kuźnier - ''legenda pokolenia'' you know:))))
  www.youtube.com/watch?v=_0hAhYk2C8Q

 • bartalsi

  @guy

  Jak teściowa będzie o tym mówić, to zobaczę czy da się jakieś S na tym zrobić.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Ale zanim Teściowa zacznie mówić, będzie można sporo zarobić. Jak to z tulipanami...
  To będzie przekręcenie GLOBALNE całego pokolenia, całego ludu fejsowego.

 • bartalsi

  @Guy

  Nie mam akurat nadwyżek na hazard, wole przepuścić na inne zabawy i szaleństwa :)

 • guyfawkes13

  No i proszę, czy zdążymy odbudować wojsko?
  Szwecja (cieśniny duńskie ! ) będzie do wzięcia z pocałowaniem ręki. To wygląda znacznie lepiej niż na przełomie XVI/XVII w. za Zygmunta III.
  (niech nikt nie mówi, że nie ostrzegałem)
  :))
  reporters.pl/8346/w-szwecji-wybuchnie-wojna-domowa-szef-policji-ratujcie-nas-czy-polska-wysle-wojsko/

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Yankesi jak zwykle zrobili wszystkich w konia:)))

 • karnakufo

  @guyfawkes13
  Kogo zrobili w konia to zrobili - jak bynajmniej nie spanikowałem - widać było, że nie mają u nas ochoty spadać.
  Jak Stany nie zawiodą to jutro może u nas być niezła luczka do góry.
  Zresztą jak tu grać u nas S skoro nie padł na to sygnał - wykresy są nad wsparciami. :)

 • guyfawkes13

  @Karnak

  No właśnie, i w gruncie rzeczy jesteśmy za nisko na sensowną korektę...

 • red.007

  Pod koniec tygodnia lub w przyszłym powinniśmy złotówkę zobaczyć powyżej majowych wartości.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=1y&t=l&a=ln&b=1
  Widzę to po tworzących się rgr-ach na chfpln i eurpln
  stooq.pl/q/?s=chfpln&c=1m&t=l&a=ln&b=1
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=1m&t=l&a=ln&b=1

 • red.007

  @carrie
  Przyznam,że funt mnie dzisiaj zaskoczył.
  Oto przyczyna:
  "...Z kolei Mark Carney, szef Banku Anglii, rzucił hasłem na rzecz zacieśniania polityki, mówiąc m.in., że być może konieczne będzie ograniczenie stymulacji monetarnej, jeśli gospodarka faktycznie będzie się rozwijać. GBP/USD wybił zatem do góry, z okolic 1,2795 do 1,2970. Podobnie funt-euro - z 1,1260 do 1,14. Funt zyskał..."
  stooq.pl/n/?f=1184728

 • konsultant121

  @carrie
  Ja nic nie mówię ale kakao wychodzi z tych walut:(

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Kakaowy dolar? Coś jak ''bananowa republika'' :))
  invst.ly/47thf

  Za to ropa idzie, Orange lepszy niż Netia, a URA lepszy niż URRE itd.

  Kakaowy dolar, papierowy księżyc:))
  www.youtube.com/watch?v=s9it4bTk8d0

 • bartalsi

  @karnak

  Tak mnie zaciekawiło jak mógłby wyglądać wykres ATT przetworzony w Twoim warsztacie - jeśli byłbyś taki uprzejmy :)

 • karnakufo

  No i Stany pozostawiły nadzieję na lepsze jutro dla L u nas.:)

 • karnakufo

  @bartalsi
  "Tak mnie zaciekawiło jak mógłby wyglądać wykres ATT przetworzony w Twoim warsztacie - jeśli byłbyś taki uprzejmy :)"

  Co to jest ATT ? - nie kumam. :)

 • mac-erson

  @guyfawkes13, karnakufo
  "Yankesi jak zwykle zrobili wszystkich w konia:))) "

  No na nich można liczyć :):)
  Ja tak jak pisałem siedzę na akcjach i Longach na pewno do połowy lipca. W drugiej połowie lipca jadę na wakacje. Pierwszy tydzień urlopu w Polsce to może zadecyduję o przedłużeniu pozycji. Oczywiście wolałbym pozamykać pozycję i oddać się wypoczynkowi :)

  Dla mnie kluczowe jest wybicie W20 ponad 2350-2360. Wówczas będziemy "w domu".

 • bartalsi

  Grupa Azoty, od paru lat jest na tym jazda w górę i w dół.

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  //Dla mnie kluczowe jest wybicie W20 ponad 2350-2360. Wówczas będziemy "w domu"//

  To może być jutro:)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Come on my Friend.
  Nie ma się czym martwić, odbijesz sobie w (ł)upach wojennych:))
  www.youtube.com/watch?v=DBBxjuLBK9Y

  Którą wybierasz? Ja te dwie z lewej:)))

 • karnakufo

  @bartalsi
  Proszę.
  Wg mnie wykres jeszcze się nie wygrzebał z korekty tych długich wzrostów.
  Ja tu nie widzę sygnału kupna na średnioterminowy interwał:
  www.bankfotek.pl/view/2084920
  www.bankfotek.pl/view/2084921

 • carrie-anne.moss

  trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22023323,robert-biedron-bez-absolutorium.html#Czolka3Img
  POPiS się ujawnił. Głosują żeby "upupić" kandydata im niewygodnego. :-P

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Którą wybierasz? Ja te dwie z lewej:)))

  Prymityw rzuca cię w w silikon. :-D

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Kakaowy dolar? Coś jak ''bananowa republika'' :))

  To się okaże 5 lipca ;-)

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Ja nic nie mówię ale kakao wychodzi z tych walut:(

  To czemu mam 200+ pkt na GBPPLN?
  Cierpliwość jest cnotą. Hedge funds muszą się pochwalić papierowymi zyskami na koniec Q2, zanim commercials przejmą kontrolę...
  Obserwuj bondy 10 i 30 letnie w USA.
  stooq.pl/q/?s=zn.f&c=1y&t=b&a=lg&b=0
  stooq.pl/c/?s=zb.f&c=1y&t=b&a=lg&svg

 • carrie-anne.moss

  @007
  Przyznam,że funt mnie dzisiaj zaskoczył.

  A mnie nie.
  Nihil novi sub sole.
  Ja o tym trąbię już od dawna.

 • ml.36

  @carrie
  TFE kończy bessę na edku 03.01.2017.
  Kabel duże WXY,okolice 1,36?
  GS-y bronią słabości jenota jak niepodległości, żeby im w książkach grało?

  @guy
  Na złocie krecha bechy jednak trzyma, póki co.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  ''Prymityw rzuca cię w w silikon. :-D''
  Nie słuchaj jej my Friend, tam nie ma grama silkonu, a nawet jakby był, to przecież byłby we... właściwym miejscu, a nie , nie przymierzając, w głowie zamiast mózgu:)))

  ''Na tych wykresach trudno cokolwiek zobaczyć ;-) ''
  Sam widzisz, że złymi świadkami są oczy i uszy dla ludzi o duszach barbarzyńców.
  A przy okazji łatwo zrozumieć, czemu nasi królowie preferowali ekspansję na wschód. Bo tam łupy wojenne są ... fajniejsze, człowiek wie za co wojuje:))))

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  ''Na złocie krecha bechy jednak trzyma, póki co.''

  ''B'' jak fala B i ''B'' jak Bitcoin. Poza tym perspektywa podwyżek stóp?
  BTW Kryptowaluty to duża sprawa. Sposób na gruntowną trzebież planetarnego Lemingradu:))
  coinmarketcap.com

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  ''...człowiek wie za co wojuje''

  Na zachodzie konie, na póółnocy renifery you know:)))

 • mac-erson

  @guyfawkes13

  "//Dla mnie kluczowe jest wybicie W20 ponad 2350-2360. Wówczas będziemy "w domu"//
  To może być jutro:) "

  Wygląda na to, że jeszcze nie jesteśmy gotowi, jak swego czasu oglądałem kiedy następowały dni wybiciowe to 9/10 były one po spadkowej sesji w US :)

 • aurora.1989

  nie jest super

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  ''Wygląda na to, że jeszcze nie jesteśmy gotowi''

  Myślę, że jedziemy z koksem.
  invst.ly/47y9x
  invst.ly/47ya7

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Logarytm:
  invst.ly/47yd9

 • karnakufo

  Słabizna u nas. :)

 • konsultant121

  Hokus pokus abra kadabra luka wyczerpania hossy:)) Zaklinam was waluty:))

 • mac-erson

  @karnakufo
  "Słabizna u nas. :) "

  Nasza giełda ma swoją dumę i żaden tam Jankes nie będzie nam mówił kiedy mamy się wybijać. Zrobimy to jak zawsze z zaskoczenia na najmniej spodziewanej sesji :)

 • m.jagusiak

  Wyprzedaż, którą warto obserwować:

  acemarketu.com/?p=241289

 • mac-erson

  @konsultant121

  "Hokus pokus abra kadabra"
  Expecto Patronum - zaklęcie obronne ja jednak poproszę Waluty o dalszą jazdę na południe :)

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Skończyła się ''wyprzedaż''. Do końca dnia giełda będzie się wspinać.:))

 • ariela1989

  no coś tu nie gra

 • konsultant121

  Wystarczy wzrost rentownosci obligacji zaczac, by spelnil sie sen Gospodarza ze najpierw wyzsze rentownosci obligacji, potem przejscie kapitalu z akcji na obligacje ! Rosnij wiec moj dolar wraz ze wzrostem rentownosci. Od grudnia rentownosci spadaly. Czas na zmiany:)))

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  " TFE kończy bessę na edku 03.01.2017.
  Kabel duże WXY,okolice 1,36?
  GS-y bronią słabości jenota jak niepodległości, żeby im w książkach grało? "

  Mnie się to nie zgrywa. Wydaje mi się, że edek dotarł do końca, a czy będzie impuls czy korekta, to się okaże.

  Koniec kwartału to czas strojenia okien ;-)

 • konsultant121

  @carrie
  Dolar musi urosnac by ktos kupil te tansze obligacje , prawda?

 • resan

  Polski budżet dobry ? .Za chwilę podwyżka podatku drogowego .
  Dlaczego od razu nie o 1 zł .Po co wyrywać pojedyńczo zęby.Od razu szczękę .

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Załóżmy, że mamy wariant optymistyczny.
  W US hossa jeszcze jakiś czas, a my mocniejsi.
  (Jakaś korelacja między rynkami musi być).
  www.bankfotek.pl/view/2084945
  www.bankfotek.pl/view/2084946
  www.bankfotek.pl/view/2084947

 • konsultant121

  Tu świeca jedna zbyt czarna i długa w połowie czerwca:)
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=5m&t=c&a=lg&b=1
  I te cienie u góry teraz.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Dolar musi urosnac by ktos kupil te tansze obligacje , prawda

  Nie. Dolar i obligacje muszą być tanie. Zastanawiam się co na to jenot :-/
  P. Wojtek milczy na moje pytanie;-(

  Ja dziś gram do dołu
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1d&t=c&a=lg&b=0
  Od prawego ramienia ;-)
  Może i stooq.pl/q/?s=dx.f&c=3y&t=c&a=lg&b=0
  się obróci na geometrii. Poczekajmy.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=10d&t=c&a=lg&b=1
  Widać opór. Nie zdziwi mnie akcja do dołu

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  www.pb.pl/deutsche-bank-wycofal-sie-z-prognozy-eur-usd-865226

  Propaganda GeeS i DB. To może potwierdzić zwrot na edku ;-)

 • mac-erson

  W sumie to podoba mi się dzisiejsza sesja. Dax się cofnął w końcu do przebitego starego oporu 12400 i może w końcu będzie miejsce na 2-3 tyg. wzrostu :)

 • konsultant121

  Letni dołek dolara? Jest już lato i dołek chyba także niebawem:)))

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Nie da się ukryć, że coś się na zachodzie pogorszyło. Zobaczymy, co z tego będzie jutro.
  invst.ly/481s4

 • mac-erson

  @guy
  Ja bym inaczej kanał narysował i wszystko jest cały czas wewnątrz :)

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Być może trzeba go będzie przerysować, ale liczyłem dziś na odbicie od linii trendu w górę, wczoraj się wybronił, i chmura też, a teraz jest brzydko.:(
  invst.ly/481yh
  invst.ly/4820i

 • konsultant121

  @guy
  gdyby billy tu jeszcze bywał, bo by pewnie wskazał na egzotykę czyli ZAR
  stooq.pl/q/?s=usdzar&c=1y&t=c&a=ln&b=1

 • carrie-anne.moss

  @WB
  A propos obligacji. Bundy też malują oRGR i ta ostatnia świeca marubozu
  stooq.pl/q/?s=10dey.b&c=3y&t=c&a=lg&b=0
  Dax słabo
  stooq.pl/chart.html?id=3976&nr=01

  Moja interpretacja. Banki centralne mają zamiar sprzedać akcje ( taki SNB ma tego naście %). Wywołując krach, kreują popyt na obligacje, których nakupowały w trakcie QE. Sprzedadzą akcje, potem obligacje, potem odkupią tanie akcje (SP500 w ok. 1600-1800) and so on. :-D

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Ja się nie zajmuję ZARem. Wyobrażam sobie , że eur/usd dojdzie tu, może z małą korektą, a potem będzie duży zwrot.
  fxpro.ctrader.com/c/kwSpn
  Wtedy DX mógłby sięgnąć 94 i potem do góry pod 97.50. Na razie tak mi się wydaje...
  invst.ly/4840x

  P.S.
  Jakbyś jednak został skierowany do ofensywy w drugą stronę, to może też nie będziesz się nudził, według zasady ''dobra psu i mucha'':)))
  www.youtube.com/watch?v=CxiqMNUzz54

 • karnakufo

  A ja dzisiaj jak zobaczyłem, że nasz rynek jest słaby, o czym napisałem, a do tego za oknem była burza to wyszedłem całkowicie z pozycji. I dobrze zrobiłem, bo od południa nie myło prądu (uszkodzone linie elektryczne).
  Teraz, gdy przywrócili prąd i zobaczyłem Zachód to jestem szczęśliwy, że tak wyszło.
  Sadzę, że na świecie mogła rozpocząć się większa korekta.
  Jutro u nas, jak Zachód się nie opamięta może być niezła luka do dołu.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Rzeczywiście, ciekawy ten ZAR, trójkąt jest falą 4, a teraz będzie korekta ruchu spadkowego. Może potrwać parę miesięcy (1 -2), jak na dolarze, po czym powrót do trendu spadkowego, ze wzrostem surowców.
  invst.ly/48538
  invst.ly/48551
  Tylko wydaje mi się, że jeszcze kilka sesji dolar powinien się osłabiać...

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  A jak to by wyglądało według tych Twoich cykli?
  Nigdy nie mogę tego zapamiętać:))

 • bartalsi

  Skoro na GPW dystrybucja trwała kilka miesięcy, to zjazd będzie konkretny. No i dobrze, tyle co ja się wynudziłem, nawet z nudów coś kupowałem.

 • guyfawkes13

  Może tak:
  invst.ly/485ak
  invst.ly/485ax

 • mac-erson

  @ karnakufo

  "A ja dzisiaj jak zobaczyłem, że nasz rynek jest słaby, o czym napisałem, a do tego za oknem była burza to wyszedłem całkowicie z pozycji."
  Tym się różni nasza perspektywa rynku :)
  Ja nie potrafię grać krótkoterminowo dlatego dopóki nie zanegujemy mojej koncepcji zostaję na L-kach :). Dodatkowo tak jak pisałem bardzo mi się spodobało zejście DAX do 12400 gdzie uważam jest silne wsparcie.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Raczej wątpię.
  Jutro mamy Triple Wiching Day, a dziś była przymiarka. Yankesi znowu zrobią wszystkich w konia.

 • guyfawkes13

  witching

 • fancykli

  @karnakufo
  "wyszedłem całkowicie z pozycji. I dobrze zrobiłem (...) na świecie mogła rozpocząć się większa korekta."
  Cieszę się, że w końcu wziąłeś sobie do serca zacne rady Jima Rogersa:
  www.youtubecutter.com/watch/96f6b829/
  Ja też jutro łykam S-ki jak młody pelikan.

 • bartalsi

  @Guy

  Ja nie jestem zdecydowany na jakiś konkretny scenariusz. Kupiłem to co jest relatywnie tanie, złoto, waluty, przecenione akcje, więcej w gotówce, zobaczymy.

 • resan

  @ mac-erson
  DAX - 11400- 11700 .

 • mac-erson

  Na Wig-u oraz Wig-Poland - wybicie górą już nąstapiło (3 dni temu)
  Jeżeli nie spadniemy jutro na Wig poniżej 61100 to scenariusz pozytywny :)
  Dodatkowo wielokrotnie po sesjach spadkowych w US następowała u nas bardzo miła niespodzianka. Ja jestem nastawiony cały czas pozytywnie :)

 • mac-erson

  @resan

  "DAX - 11400- 11700 ."
  Na jesieni całkiem prawdopodobne ale nie od razu :)

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  DAX doszedł do poziomu minimum wybicia z kanału i dziś brzydko ponaruszał kreski, no ale nad Rzeszą gromadzą się ciemne chmury (Trump, invadersi, aprecjacja euro), a nad nami Najjaśniejszą Rzeczpospolitą wschodzi jutrzenka swobody:))

  '' Bo w dłuższej perspektywie czasowej, jeśli projekt Trójmorza zostanie zrealizowany, to będzie to oznaczało prawdopodobnie utratę politycznej i gospodarczej kontroli przez Niemców nad regionem Europy Środkowo Wschodniej.''
  forsal.pl/artykuly/1054227,miedzymorze-to-miedzynarodowka-autokratow-ekspert-niemcy-nie-rozumieja-i-boja-sie-tej-idei.html

  Niemcy mają już za sobą apogeum i teraz brzydko się chwytają z Ludową Republiką Francji. Wiedzie ślepiec kulawego.

  Co do tego spadku jesienią, to dla mnie kluczowa jest gruba czerwona kreska.
  fxpro.ctrader.com/c/HTSpn

 • bartalsi

  @Guy

  Nie łudź się że jak w zgniliźnie będzie różowo to u nas zielono.

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Co ci biedni Niemcy zrobią, jak kończy im się eksport i na domiar złego tracą Mitteleuropę, a invadersi czekają na godzinę W?
  Są największym problemem świata, chorym człowiekiem (chorej) Europy.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Mam nadzieję, że to nie będzie od razu, tylko stopniowo. Na razie nie mamy nawet tyle wojska, żeby uratować i Szwecję i Rzeszę.
  Chyba dojdziemy tylko do Łaby unfortunately.
  :)))

 • mac-erson

  @Guy
  Dokładnie musimy przestać się bać, że będziemy silniejszą giełdą niż Dax czy US.
  Oni są w hossie od 9 lat my mamy co nadrabiać dlatego też uważam, że giełdy zachodnie mogą zrobić większą korektę do jesieni a my przetrzymamy ją horyzontalnie w przedziale 2200-2450.
  Zakładam u nas poziom docelowy hossy 2018 w okolicach 2900-3000.
  Dodatkowo zakładam, że nie spadniemy już niżej niż 2200.
  Stąd nie boję się trzymać Longów :):):)

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Bardzo dobrze, tak ma być. Też podobnie myślę.

 • mac-erson

  @guyfawkes13

  "Co ci biedni Niemcy zrobią..."
  W politykę mnie nie wciągniecie. Ja na tym blogu rozmawiam tylko na tematy giełdowe :)

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  ''Na razie nie mamy nawet tyle wojska, żeby uratować i Szwecję i Rzeszę. ''

  Choć na pohańca może wystarczy stary Schrott posowiecki?:))

 • ml.36

  @Mac
  Brawo!

 • ml.36

  @guy
  Jeżeli Pan Wojtek nie ma racji ze skrótami i mamy B jak
  "zdradliwe B" to Twoją czerwoną rozniosą w szczępy.

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  ''... to Twoją czerwoną rozniosą w szczępy.''

  Raczej nie. Nie w tym cyklu. DAX może w tym cyklu rozwijać się jak w czerwonych prostokątach, i koło 2020 skrachować.
  fxpro.ctrader.com/c/yxSpn

  Prognozę pana Wojtka potwierdza prezes PKO:
  forsal.pl/finanse/aktualnosci/artykuly/1054241,jagiello-wzrost-pkb-w-polsce-w-2019-roku-moze-wyniesc-nawet-5-proc.html

  Czyli zbliżamy się stopniowo do fazy inflacyjnej (?). Przychodzi pora na powrót do AUD/USD zaraz po korekcyjnym umocnieniu dolara.
  fxpro.ctrader.com/c/FxSpn
  fxpro.ctrader.com/c/JxSpn

 • karnakufo

  Jak nie spanikują u nas to wracam do L. :)

 • jureke.30

  Szok - PiS z Kukizem przegrają wybory a CAC40 zyska 270 proc

  1.Jak zauważa "Fakt", to pierwszy sondaż, w którym PiS w koalicji z Kukiz'15 nie miałoby większości w Sejmie.

  Jak informuje dziennik, wyniki sondażu zaskoczyły i zaniepokoiły polityków PiS.

  fakty.interia.pl/polska/news-fakt-wyniki-tajnego-sondazu-przerazily-politykow-pis,nId,2411634

  2.Giełdowy efekt Macrona

  analizy-rynkowe.pl/czyzby-indeks-francuski-cac40-szykowal-sie-do-dalszych-zwyzek/

 • guyfawkes13

  @Jureke.30

  Widzę, że na Lemingrad nie ma lekarstwa. Was trzeba fucktycznie rozjechać tym bitcoinem, żeby coś z rzeczywistości dotarło:))

  PIS będzie miał po kolejnych wyborach znacznie (!!!) więcej niż obecnie. To jest oczywista oczywistość i niemieckie ''gazety'' nic na to nie poradzą.
  A jak ktoś lubi odmienne stany świadomości[sic!] to niech już lepiej zostanie przy UFO.:))

 • guyfawkes13

  Następny kandydat do tytułu Leminga Dekady.
  ''Myślenie'' na zasadzie, że bankructwo jest dobrobytem, śmierć jest życiem, (Orwellowskie) wolność jest niewolą.
  Brawo. Wygląd nie kłamie, Roch spłodził Rocha:)))
  forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1054508,nastepna-stacja-to-euro-kotecki-bez-wspolnej-waluty-nie-dogonimy-zachodu-wywiad.html

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "PIS będzie miał po kolejnych wyborach znacznie (!!!) więcej niż obecnie."

  - Zgadzam się. Jarozbaw będzie miał mniej więcej takie poparcie jak Putin czy Łukaszenka - bo i wybory będą podobne jak na wschodzie.

 • konsultant121

  @guy 5% wzrostu PKB to juz jest w cenie:) No moze 64.000 na WIGu bedzie w cenie;) Nie, nie i jeszcze raz nie. 2018 szczyt bo szczyt PKB w 2018/19 i do 2021/22 w dół.
  Chyba chcesz żeby były szalone lata dwudzieste;) Ja chcę ;)

 • karnakufo

  Jak na razie dołują.

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Czy ty nie rozumiesz, że polackim Putinem był Tusk?
  I za Tuska były permanentne cuda nad urną, a komisarze wyborczy uczyli się liczyć głosy w Moskwie.
  Teraz będą przezroczyste urny i kamery, a zetesel nie zdobędzie już 250% głosów w sejmikach.
  Tylko kretyni będą głosować na tych, którzy rolowali ich rocznie na 100 miliardów, wygaszali i kolonizowali gospodarkę. A samej kompradorii nie jest dużo. Więc prosty rachunek pokazuje, że PIS dostanie znacznie więcej w sposób uczciwy. Bo w ogóle zaczęły się uczciwe rządy i ludzie powszechnie to odczuwają.
  Myślałem, że już zauważyłeś śmieszność (i straszność) swoich tzw. ''argumentów'':))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Na razie dopiero co zaczęła się akumulacja.:))

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "Czy ty nie rozumiesz, że polackim Putinem był Tusk?"

  - Moim zdaniem, jak już pisałem, węgierskie i polskie taśmy to robota Kremla. Kaczyński i Orban to bardzo wygodni watażkowie dla Putina. Polska stała się wariatem Europy i przez to straciła jakikolwiek wpływ na politykę UE wobec Rosji. Do tego Polska i Węgry rozwalają UE od środka a z tego powodu Putin także raczej nie płacze.
  Jeśli masz inne zdanie, to podaj jakieś przykłady - dlaczego Kaczyński jest niewygodny dla Putina i w jaki sposób mu zagraża?

 • mac-erson

  @karnakufo

  "Jak na razie dołują."
  Misie przebadają lukę zobaczą, że domknąć się jej nie da i jazda na północ :)

 • mac-erson

  Może ktoś wie czemu baza się rozeszła na -10pkt. Czy to wynik ogłoszenia jakiejś dywidendy czy po prostu złe nastroje rynkowe :)

 • mac-erson

  Może ktoś wie czemu baza się rozeszła na -10pkt. Czy to wynik ogłoszenia jakiejś dywidendy czy po prostu złe nastroje rynkowe :)

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  A co mnie obchodzi (lili)Putin ???
  Przestań reprodukować idiotyczne pozorne problemy.
  Twoja infantylna (i niewolnicza) percepcja nie dociera do rzeczywistości.
  ''Na złość babci odmroże sobie uszy''.
  Przestań myśleć o baci !:))))
  Przecież to Niemcy i Francuzi robią największe interesy z Rosją i Białorusią, szczując ''polaczków'' jednocześnie jakimś tam Putinem:))))
  Przecież to Niemcy i Franzuci robią Nord Stream, uzależniając się fundamentalnie od Rosji !!!!!!
  A wiesz po co robią ten NS? Żeby Rosja spokojnie mogła prowadzić działania wojenne na terytorium Europy środkowej bez ryzyka, że to zakłóci dostawy.
  Jak można słuchać Bartosiaka i nie rozumieć, że zależności ''kontynentalnych'' w geopolityce???? To o czym ty myślisz, jak słuchasz Bartosiaka? Jak to przekręcić?
  To właśnie TEN RZĄD UNIEZALEŻNIA POLSKĘ od ''Putina'' na wieki wieków i nie tylko Polskę, ale i kawałek Europy!!!!

  Czy ty jesteś agentem czy idiotą czy inteligentnym inaczej?
  Nie pisz do mnie bzdur, bo nie mam czasu.

 • resan

  @ mac-erson
  Będą kosze ?

 • bartalsi

  "a komisarze wyborczy uczyli się liczyć głosy w Moskwie"

  Pamiętam, po takim szkoleniu okazało sie że PSL ma 30% po wyborach samorządowych.

 • bartalsi

  "węgierskie i polskie taśmy to robota Kremla"

  Źle źle źle

  CIA

 • konsultant121

  @ewiggin
  Taśmy u Sowy robotą Kremla? Dobre sobie. Swoją matuszkę w Polszy podkopywać??!! Swoje WSI? No czegoś tu nie rozumiem.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Jak trzeba mieć ciężko zryty beret komunityczną propagandą, żeby rząd, który uniezależnia ( i zbroi) Polskę od Rosji nazwać ''prorosyjskim'', a byłego szatniarza Putina (obecnie szatniarza Junkera, ''o jednego za dużo'') , który czołobitnie zawierał gazowe kontrakty z Rosją, sabotował Baltic Pipe i terminal gazowy i rozbrajał wojsko, mieć za ''patriotę''?

  Nie wierzę, że można to robić za darmo. Nie wierzę że ludzie mogą być tak orwellowscy. Nie wierzę, że Ministerstwo Prawdy ma takie możliwości. Niech mnie ktoś uszczypnie.:))
  www.youtube.com/watch?v=wdUyV-MYI-I

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Dwójmyślenie. Doublethink.

  //Stan psychiczny ludzi poddanych indoktrynacji totalitarnego państwa, literacki termin wprowadzony przez George'a Orwella w powieści "Rok 1984", oznaczający akceptowanie dwóch sprzecznych logicznie poglądów, twierdzeń//

  Nie wiedziałem, że komunistyczny rak może mieć tak długotrwałe przerzuty.

  ''

 • guyfawkes13

  Dawno wiadomo, kto rozwala Amerykę, a kto ją ratuje.
  www.youtube.com/watch?v=4lKGj7k0xo4

 • mac-erson

  @fancykli

  "Ja też jutro łykam S-ki jak młody pelikan. "
  Czy pelikan się już najadł :)

 • fancykli

  Pod korek. Tylko widzę, że korekta jakaś się zaczęła.

 • podczaszy1

  No widzę,że chyba nikt nie przeczytał polecanego przeze mnie artykułu" Soros i najbardziej przemilczana kolorowa rewolucja", który znajduje się na stronie racjonalista.pl i którego autorem jest Agnosiewicz. W tym artykule podjęto próbę wyjaśnienia kto stoi za tzw. "taśmami prawdy" na Ukrainie, Węgrzech, Polsce i Macedonii i czemu to służy.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Dziś w spożywczaku zobaczyłem kobietę ok. 50-60 z "Gazetą".
  Rzucił mi się nagłówek 1 strony. W dowolnej interpretacji: "Tramp przylatuje do Polski, by się dowartościować ,podobnie jak w Arabii Saudyjskiej."
  Jak to się mówi "bądż mądry i pisz(czytaj)...?."

 • podczaszy1

  Na wigu od 18.05.2017 roku ukształtował się wyrażny trójkąt zwyżkujący z którego 27.06.2017 roku nastąpiło fałszywe wybicie w górę. Obecnie jesteśmy ponownie w obrębie tego trójkąta, a dopiero przebicie 60 800 pkt będzie sygnałem opuszczenia go dołem.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "A wiesz po co robią ten NS? Żeby Rosja spokojnie mogła prowadzić działania wojenne na terytorium Europy środkowej bez ryzyka, że to zakłóci dostawy."

  Przed chwilą pisałeś, że Niemcy i Francja straszą nas Rosją :D
  - No to kto straszy tą Rosją? :D Bo ja widzę, że jednak Ty :D A dopiero co pisałeś, że Rosja nam nie zagraża :D
  Przeczysz sobie chłopie w co drugim zdaniu.
  A prawda jest bardzo prosta - Niemcy chcą być po prostu hubem gazowym, bo z tego są pieniądze i władza. Ale tobie już się wojny roją w tej biednej, skołatanej głowie. Szkoda mojego czasu.

 • ewiggin

  @guyfawkes

  A więc Twoim zdaniem pisowski rząd zbroi Polskę? :D
  Jak trzeba być odklejonym od rzeczywistości, żeby pisać takie brednie?
  Jedyne co kupiono, to zbudowane i zakontraktowane jeszcze za czasów PO raki i kraby. Poza tym, od dwóch lat, pisiory nie kupiły nic poza wygodnymi, vip-owskimi samolotami dla siebie :D
  A plany? Och, plany są wielkie, oczywiście. Na kartce bardzo ładnie wyglądają. Z jednej kartki można zrobić np. samolocik a z drugiej łódkę - zdziecinniały Antoś będzie się miał czym bawić.


 • guyfawkes13

  @ewigin

  Przekaż swojemu lekarzowi, że to konował, który wyłudza hajs bez najmniejszych postępów leczenia i oczep się ode mnie. Ja nie piszę do ciebie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Przeczytałem właśnie.
  Obok trafnych obserwacji współczesnych jest tam trochę nadużyć analogiczno-historyczno-ideowych.
  To, że wszędzie były taśmy, wcale nie znaczy, że autorem była jedna siła. Podsłuchiwanie to standard wszystkich służb i para służb.
  Zupełnie inaczej było z krzyżowcami, aczkolwiek ich know how jest papugowany jakoś tam. No i nie chodzi tylko o biznes. W całym artykule brakuje kluczowego czynnika. Wielki Nieobecny?:)))

  A co do Macedończyków, którzy mówią po bułgarsku, to ciekawa historia.

 • bartalsi

  @guy

  "Nie wierzę, że można to robić za darmo"

  Troll to troll, za chwilę znowu wyskoczy z czymś tego typu, lub jeszcze większym bzdetem (i tak bez końca).

 • ewiggin

  @wb

  @bartalsi po raz kolejny łamie ustalone zasady. Proszę o interwencję, bo to bardzo nie fair.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Ogólnie rzecz biorąc Agnosiewicz pisze bardzo pożyteczne rzeczy, np. krótki tekst o tunelu pod Świnoujściem:
  www.racjonalista.pl/kk.php/s,10119

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "To, że wszędzie były taśmy, wcale nie znaczy, że autorem była jedna siła."

  - Marna jest Twoja pociecha ;-)

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Takie ... typki zawsze w końcu proszą o interwencję. Klasyka w genach:))))

 • ewiggin

  @guyfawkes
  Mam nadzieję, że i Ty wylecisz. Ty razem już się za Tobą nie wstawię.

 • bartalsi

  @guy

  Pisałem ogólnie o trollach, nie wiem dlaczego wziął to tak do siebie. Po raz kolejny się zdemaskował?

  "bartalsi

  2017/06/14 14:17:30

  "..ale za to przynajmniej potrójnym"

  Naturalne zachowanie to nie odzywać się wtedy gdy sprawa kogoś nie dotyczy. Jeśli jednak się odezwie, to sam się zaorał. "

 • m.jagusiak

  Na który rynek kasa płynie, a z którego wypływa?

  acemarketu.com/?p=241481

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Ma to wyćwiczone, najpierw naopowiada bzdur typu w dzień jest ciemno a w nocy widno, żeby cię sprowokować, a potem kabel o interwencję. Fałszywa kanalia.

 • ewiggin

  @guyfawkes; @bartalsi
  Ależ się wijecie. Chatko patrzeć... :-(

 • konsultant121

  @guy @ewig @bartalsi
  Panowie ,koniec kłótni! Zwykle kłótnie są momentem przełomowym;) To co teraz giełda w dół od lipca a waluty w górę?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Nie oświeciłeś mnie w kwestii tych Twoich cykli, którymi się kierujesz, a ja ich nie mogę zapamiętać.

 • bartalsi

  @Konsultant

  Myślę że wieśniaki raczej prosto postępują. Skoro obrali kierunek do barłoga, to tam trzeba się zasadzić.

 • konsultant121

  Armstrong widzi odwrót na EURUSD w lipcu.

 • red.007

  @konsultant121
  Może tak może nie.
  Jest koniec miesiąca i wszystkie miesięczne świeczki zostaną zakończone a ta z długim górnym knotem robi fatalne wrażenie.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5y&t=c&a=ln&b=1

 • podczaszy1

  Robi się ciekawie.

 • relkame

  O ile w grudniu wiało nudą na wątku a kierunek na bananie znali wszyscy to teraz nam się sprawa troszkę skomplikowała. Może jak senior z usa pochwali swoich wasali i wyjasni pospólstwu ze jestesmy potegą to ruszy do góry. No chyba ze juz zaczynamy dyskontowac zmianę seniora i znowu kierunek w dol jak w czasie rządów wasali folksdojczów.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Kłótnia o to czyja agentura stoi za obecnym rządem przywołuje mi czasy saskie, a nie kazimierzowskie.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Mók L na GBPPLN dobrze pracuje ;-)

 • carrie-anne.moss

  @007
  stooq.pl/q/?s=es.f&c=1m&t=c&a=lg&b=0
  Miś bije byczka :-P

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=10d&t=c&a=lg&b=0
  Upthrust
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1m&t=c&a=lg&b=0
  stooq.pl/q/?s=^dax&c=1m&t=c&a=lg&b=0

  Czarno widzę byczka.

 • resan

  @ WB
  Wypowiedż szefowej FED -za naszego życia nie będzie kryzysu .

  Komentarz ?

 • podczaszy1

  resan
  "Wypowiedż szefowej FED- za naszego życia nie będzi kryzysu"
  1/Być może ona jest bardzo ciężko chora i niewiele jej zostało.
  2/ Podobno na starość ludzie różne głupoty wygadują.

 • podczaszy1

  @ carrie-anne-moss.
  "Kłótnia o to czyja agentura stoi za obecnym rządem przywołuje mi czasy saskie nie kazimierzowskie".
  Tak mamy powtórkę czasów saskich. No na przykład Angela Merkel jest wielką admiratorką Katarzyny Wielkiej. To może oznaczać.że tym razem to Niemcy będą głownym beneficjentem rozbiorów Polski.
  Natomiast jeśli chodzi o króla Kazimierza Wielkiego to na przykład Stanisław Cat- Mackiewicz określał go mianem Kazimierz Rozbiorca.

 • podczaszy1

  @ relkame
  "Może jak senior z USA pochwali swoich wasali i wyjaśni pospólstwu,że jesteśmy potęgą to ruszy do góry"
  Nie wykluczam takiego scenariusza.
  "No chyba,że już zaczynamy dyskontować zmianę seniora i znowu kierunek w dół".
  Bardzo możliwe.
  Inaczej mówiąc stoimy na rozdrożu.

 • bywalec.od2008

  Wysyp dobrych wiadomości z gospodarki, historycznie niskie bezrobocie. Bardzo niski deficyt budzetowy. Oczywiście tym razem jest inaczej . (?)

 • bywalec.od2008

  Warto przeczytać
  blogi.bossa.pl/2017/06/22/fundament-hossy-w-usa-ad-vocem/
  ;)))

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Natomiast jeśli chodzi o króla Kazimierza Wielkiego to na przykład Stanisław Cat- Mackiewicz określał go mianem Kazimierz Rozbiorca.

  Ponoć tak się zadużył w Esterze, że jej współbraciom pozwolił zarządzać swoją kasą i zneutralizować niemieckich mieszczan.
  Kontrowersyjna była decyzja o przekazaniu korony Ludwikowi, w sytuacji kiedy żyło wielu potomków Piastów.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  @ewiggin
  fakty.interia.pl/polska/news-slupsk-brak-absolutorium-dla-roberta-biedronia,nId,2411319
  Dobra robota, bo wspólna, towarzysze. :-)
  Niech następne pokolenie płacą długi u londyńskich bankierów.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Tak mamy powtórkę czasów saskich. No na przykład Angela Merkel jest wielką admiratorką Katarzyny Wielkiej.

  Myślisz, że ma stolnika wielkiego litewskiego?
  Oni mieli córkę Annę.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy

  podczaszy1 2017/06/30 11:31:15
  No widzę,że chyba nikt nie przeczytał polecanego przeze mnie artykułu" Soros i najbardziej przemilczana kolorowa rewolucja",

  Pierdu....
  Znam Węgra, który chce być traderem jak Soros.
  To sowiecka agitka w bardzo słabym stylu.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  "Wypowiedż szefowej FED- za naszego życia nie będzi kryzysu"
  1/Być może ona jest bardzo ciężko chora i niewiele jej zostało.
  2/ Podobno na starość ludzie różne głupoty wygadują. "

  Ben B. reactivation:-D

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  @guy
  A więc Twoim zdaniem pisowski rząd zbroi Polskę?

  Wasze kraby i inne skorupiaki... plus WOT to XX w.
  W XXI w. liczą się roboty i drony!

 • carrie-anne.moss

  @007
  stooq.pl/q/?s=gbpaud&c=1m&t=c&a=lg&b=0
  stooq.pl/q/?s=gbpnzd&c=1m&t=c&a=lg&b=0
  stooq.pl/q/?s=gbpcad&c=1m&t=c&a=lg&b=0
  Jest szansa dla funta w zestawieniu z walutami surowcowymi i nie tylko
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=1m&t=c&a=lg&b=0
  Póki co PLN nie odpuszcza, tyle że rynki spodziewają się pierwszej podwyżki stóp % w UK na jesień. U nas 1,5 roku później.

 • konsultant121

  @carrie
  Jesteś w tyle.
  Będą i roboty i drony w WOT.

 • red.007

  @carrie
  Czekam na swoje,czyli na spadki.
  Przyznaję Ci rację w jednym,funt się łatwo nie poddaje.
  Jeśli założymy,że złotówka się jeszcze umocni,to procentowy spadek funta będzie mniejszy niż procentowy spadek dolara.
  Być może większy spadek funta nastąpi po posiedzeniu BoE 13 lipca lub w nadchodzącym tygodniu w przypadku kiepskich danych.
  Tak czy siak nie zakładam jeszcze,że na funcie następuje moment zwrotny.

 • resan

  @ mac-erson
  Napisałem DAX 11400-11700?
  Nie na jesieni .
  W licu może być dużo , dużo niżej.
  S@P nawet - 20 % lub dużo więcej .

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Będą i roboty i drony w WOT.

  Sterowane przez weekendowe wojsko?
  Chyba nie wiesz o czym mówisz.
  Może WOT zajmie się też cyberbezpieczeństwem?

 • olejgujnar

  Jak to dobrze mieć grono ekspertów od wszystkiego na forum, wyjaśnią jak usprawnić armię, opowiedzą czyje służby są odpowiedzialne za co (bo wiadomo że wszystkie służby im raportują na bieżąco swoje działania), znają się na trendach w sztuce wojennej, robotyce, a nawet na cenach kakao. Pocieszne te "analizy".

 • carrie-anne.moss

  ... i doradzą jaki olej kupić
  stooq.pl/q/?s=zl.f&c=5m&t=c&a=lg&b=0
  bo tego TVP ani wpolityce jeszcze nie podaje :-D

 • marek_kon

  Wzrost na poziomie 4,3-4,6 do 2019 r.? Nic tylko się cieszyć i inwestować w akcje :) Chyba, że znowu wejdą jakieś mocne ryzyka polityczne - a przy takiej koniunkturze to raczej przedłużenia mandatu będzie pewne.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  m.money.pl/wiadomosci/artykul/ammono-morawiecki-polska-grupa-zbrojeniowa,65,0,2339393.html
  Rzeczywistość innowacyjnej gospodarki i zbrojeń.

 • olejgujnar

  Co do spisków, polityki i systemu finansowego, to właśnie oglądam www.youtube.com/watch?v=Oczqtf6X2eE, ciekawe na ile wiarygodny jest ten wywiad.

 • olejgujnar

  @carrie-anne.moss a Ty dalej wypisujesz te swoje kocopoły. Jak niby przypadek jednej spółki pokazuje niby "Rzeczywistość innowacyjnej gospodarki i zbrojeń."?
  Przez poprzednie 8 lat pieniądze na innowacyjność szły na portale z horoskopami dla psów i kotów, ile myślisz zajmie uporządkowanie tego? Robiłaś kiedyś jakiś projekt? Zdajesz sobie sprawę ile pracy i czasu to zajmuje?
  Czy by się dało lepiej - na pewno. Ale jest znacząca poprawa w porównaniu z miernoctwem poprzedniej ekipy, więc może należało by to docenić.

 • olejgujnar

  @carrie-anne.moss a Ty dalej wypisujesz te swoje kocopoły. Jak niby przypadek jednej spółki pokazuje niby "Rzeczywistość innowacyjnej gospodarki i zbrojeń."?
  Przez poprzednie 8 lat pieniądze na innowacyjność szły na portale z horoskopami dla psów i kotów, ile myślisz zajmie uporządkowanie tego? Robiłaś kiedyś jakiś projekt? Zdajesz sobie sprawę ile pracy i czasu to zajmuje?
  Czy by się dało lepiej - na pewno. Ale jest znacząca poprawa w porównaniu z miernoctwem poprzedniej ekipy, więc może należało by to docenić.

 • konsultant121

  @carrie
  Ja problemów z WOTem nie mam bo wiem że to wojsko bezpartyjne i apolityczne. Koncepcja sięga roku 1998. Radzę zaznajomić się z faktami
  obronanarodowa.pl/download/KSON.PDF
  Fakt 1: Koszty
  Fakt 2: Brak WOT w Polsce i na Ukrainie.
  Fakt 3: Nawet 80% sił zbrojnych w krajach graniczących z matuszką stanowi Obrona Terytorialna.
  Także Pani carrie, niech pani zajmie się lepiej kwiatami, miłością lub ogólnym poszukiwaniem lepszego jutra, a nie obronnością.

 • ewiggin

  @konsultant

  Fakt 4. Jeszcze żadna OT w żadnym kraju nie powstrzymała Rosji. :D

 • carrie-anne.moss

  @olejgunar
  Przez poprzednie 8 lat
  ... Polki i Polacy...

  Skądś już to znam. Przestań papugować, zacznij myśleć.
  2 lata zajęło powołanie Rady Inowacyjności. Brawo. Jest postęp w budowaniu kraju rad, bo tak się nie robi projekty w prawdziwym biznesie.

 • mac-erson

  @resan
  Żebyś całej hossy nie przespał wyczekując załamania gieldowego :)

 • bartalsi

  "Fakt 4. Jeszcze żadna OT w żadnym kraju nie powstrzymała Rosji. :D"

  Powstrzymała:

  "pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_zimowa

  "Pomiędzy 1932 a 1934 Finlandia utworzyła nowy system mobilizacyjny, oparty na organizacji regionalnej (a ściślej na obwodach wojskowych). Miało to na celu przede wszystkim przyśpieszenie mobilizacji. Nowych rezerwistów szkolono w specjalnie utworzonych do tego centrach szkolenia. Ponadto oddziały składały się z żołnierzy pochodzących z tego samego terenu, co przyczyniało się do podniesienia morale panującego w oddziałach. Bardzo ważną częścią narodowego systemu obrony była Gwardia Obywatelska (fiń. Suojeluskunnat). Składała się ona z ochotników, których liczba przy końcu 1938 r. wynosiła 111 493 członków (przeważnie lepiej wyszkolonych od reszty rezerwistów ze względu na częste ćwiczenia organizowane w jej ramach). "

  Przypominanie ruskim trollom wojny zimowej i wojny 1920 to jak drażnienie ujadaczy przez kraty :).

 • dino54

  @karnakufo
  Co Pan przewiduje na wig20 ?

 • karnakufo

  @dino54
  "@karnakufo
  Co Pan przewiduje na wig20 ?"

  WIG20 jest nadal nad wsparciem, stąd większe szanse daję wzrostom lub jakiś trend boczny.

 • mac-erson

  Odbicie od bandy i północ. Zawężamy wahania kto dobrze obstawi wybicie ten wygra :)

 • konsultant121

  @ewigin
  Nie baw sie w proroka. I nie zmyslaj głupot. Bo obronnosc nie polega na przewidywaniu nieprzewidywalnego. To sojusz. To porównanie do innych sąsiadów matuszki Rosji. Pieprzxxie o bezsensowności WOTu jest na równi z duchem Niemiec i Rosji. Powtarzam: WOT nie jest jakis pisowski czy peowski. To najlepsza formacja która jest solą w oku naszych sąsiadów. Im więcej ośmieszeń i głupich uwag, tym bardziej jestem przekonany o konieczności jej tworzenia.

 • ambrirab

  oczywiście, że się nie stanie

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Także Pani carrie, niech pani zajmie się lepiej kwiatami, miłością lub ogólnym poszukiwaniem lepszego jutra, a nie obronnością.

  Bo to zabawa dla dużych chłopaków, a nie małych dziewczyn ;-)

 • konsultant121

  @carrie
  Być może za rok coś więcej powiem o WOT. Proszę o cierpliwość.

 • zillioner

  NBP broni Polaków przed... REIT-ami

  www.pb.pl/nbp-broni-polakow-przed-reit-ami-865554

  Pelna zgoda z Glapinskim. Nie przez przypadek Oak Tree wprowadzil Griffin Premium (GPR) wychodxac czesciowo z inwestycji kiedy jest na to czas.
  A to wykres pierwszego polskiego reita LOL:
  stooq.pl/q/?s=gpr&c=1y&t=l&a=lg&b=0

  debiut GPR byl po 5.7, mamy teraz na GPW cene 4.7 hehehe - P/E @30. Ale byli frajerzy glownie OFE ktore to kupowaly.....

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Oni mieli córke Annę."
  Ja czytałem,że podobno Paweł I Romanow był w rzeczywistości synem Stanisława Antoniego.

 • podczaszy1

  @ macerson
  "Zawężamy wahania kto dobrze obstawi wybicie ten wygra."
  Z tym się zgadzam.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "To sowiecka agitka w bardzo słabym stylu"
  Mogłabyś to wyjaśnić.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  https://strefainwestorow.pl/analizy-video/jak-inwestowac-na-gieldzie-w-lipcu-2017-r?utm_source=ebook&utm_medium=email&utm_campaign=wideo-jak-inwestowac-na-gieldzie-w-lipcu-2017-aktualnosci-ze-strefy-inwestorow&utm_content=wojfil%40interia.pl

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Na ciężkie kalectwo postkomunizmu nie ma lekarstwa.
  Ogólnie rzecz biorąc zryty beret realnego socjalizmu zastąpiły silikonowe implanty mózgowe, czsem w różnych kolorach a nawet tęczowe:)))
  Przy czym powszechnie wiadomo, że sowietyzm był zły, więc w silikonowej narracji zaklęcia typu ''wróg klasowy'' zmieniły się, ale to pozory. W końcu postkomunizm musi się czymś różnić od swoich korzeni, co jednak nie dotyka jego antypolskiej istoty.
  Ale na postkomunizm zasadniczo nie ma lekarstwa.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Ja czytałem,że podobno Paweł I Romanow był w rzeczywistości synem Stanisława Antoniego.

  Ponoć takie rozpuszczał plotki i tak się zachowywał na złość matce.
  Wydaje się to niemożliwe, bo hrabia został podsunięty carycy przez brytyjskiego "dyplomatę", gdy Paweł miał 2 lata.
  Sądzę, że jego pro-polskie gesty wynikały z tego, że chciał zmienić front i wycofał się z koalicji anty-francuskiej. To nie spodobało się Anglikom, którzy pomogli zorganizować "abdykację".
  Trwają spory, kto był ojcem biologicznym. Oprócz Piotra III, na giełdzie chodzą Sałtykow i Orłow.

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  Kurcze nawet nie wiedziałem, że takie ciekawe komentarze tam są. Bardzo podoba mi się podejście komentującego. Fajną ma perspektywę spojrzenia na rynki. :)

 • mac-erson

  @dociekliwy
  Zgadzam się też z komentującym, że zachowania z zeszłego tygodniu to powroty po wybiciu w szczególności na Wig, MWig, Wig Energa, Dax...

 • guyfawkes13

  @Mac Erson
  @Dociekliwy

  Chyba główną zaletą tej analizy jest jej prostota: wsparcie, opór, średnia:))
  Ale już identyfikacja formacji jest ... zabawna. Odwrócony RGR jest na dnie, a nie na szczycie:))

  DAX faktycznie jest w poważnej sytuacji, zrobił to, co wynikało z formacji i można na nim widzieć impuls pięciofalowy w której jedynka i piątka są równe (zielone kreski).
  My też mamy poważną świeczkę , strefę itd do pokonania...
  fxpro.ctrader.com/c/GHSpn

 • mac-erson

  po cichutku liczę na jutrzejszą sesję podczas gdy Jankesi będą zajadali Indyki :P)

  @guy
  No właśnie każdy analizuje inaczej moje identyfikacje formacji pokrywają się z tą analizą, uważam, że oRGR może też występować w trakcie trendów, korekt.

 • guyfawkes13

  Ale np. index francuski długoterminowo nie wygląda źle, mimo formacji odwrócenia (która jest umiejscowiona ''nigdzie'') , którą można interpretować jako powrót.
  invst.ly/497nw

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Formacja RGR jest formacją odwrócenia, nie kontynuacji. W kontynuacji są trójkąty. Jeżeli piąta fala w takim trójkącie jest bardziej skrócona, to powstaje mylne wrażenie, że to RGR.
  Takie jest moje purytańskie[sic!] zdanie.:)))
  www.youtube.com/watch?v=ERBV09Rap2k

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  @mac-erson
  Dax nie musi "już" wyglądać źle.
  www.bankfotek.pl/view/2085396
  www.bankfotek.pl/view/2085397
  Trendy trwają zwykle dłużej niż to się zwykle wydaje.
  Co do RGR/ORGR, to IMO można mieć poglądy purytańskie lub libertariańskie.
  Jednak na rysunku wygląda tak samo i pewnie dlatego Joe Di Napoli pisze jednak,że "złamanie" formacji jest silniejszym sygnałem niż sama formacja.
  Co do źródła, również cenię prostotę i kojenie nerwów....

 • red.007

  Daję dolarowi do 3,75 w tej korekcie.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Zgadza się, też lubię prostotę (jak basista w eleganckiej knajpie) i też nie uważam, żeby miał być koniec z DAXem, ale z drugiej strony, zatknął się w nieprzypadkowym miejscu:))

 • carrie-anne.moss

  @007
  "Daję dolarowi do 3,75 w tej korekcie."
  Martwisz mnie, bo ja zakładam edka do 1.112-1.117 wg symetrii korekt jeśli @ml.36 ma rację z odwróceniem trendu.

 • red.007

  @carrie
  Edek ma prawo się skorekcić ale żeby aż tak?
  Zatem zobaczymy.
  Wy tak na serio z tym odwróceniem trendu?
  A jak już to w okresie krótkim czy w całym cyklu?

 • konsultant121

  @red
  Gdzieś trzeba mieć w pamięci cykl 36-40 miesięczny na USD. Wg Gospodarza to okres lipiec-pazdziernik wypadalby na dolek USD. Choc raz widzialem z tego co pamietam wykres sugerujacy dolek USDPLN w lipcu a potem na przelomie 2017/18 i dopiero jazda w gore na USDPLN i w dol na EURUSD.

 • m.jagusiak

  Rzucili się na polskie aktywa:

  acemarketu.com/?p=241795

 • konsultant121

  @red
  Pojawiają się pierwsze jaskółki:)
  acemarketu.com/?p=241726

 • mac-erson

  @guyfawkes13
  "Zgadza się, też lubię prostotę (jak basista w eleganckiej knajpie)"
  Jestem też basistą i bywało, że grałem w eleganckich knajpach - skąd takie przekonanie, że basista gra tam prosto :P

 • konsultant121

  @red
  Dodatkowo mamy 13 miesiac Fibonacciego od czerwca 2016:))) chociazby na JPYPLN czy CHFPLN:))

 • konsultant121

  Nawet pan od techniki ichimoku wskazywał na przełomie kwietnia/maja że to czas na w miarę tanie kupno CHeFa:)
  www.technikaichimoku.pl/2017/04/chfpln-przeglad-wykresu-i-wskazowki-dla-posiadaczy-kredytow-frankowych/

 • red.007

  @konsultant121
  Wszystko kumam i rozumiem tylko pojąć nie mogę,że to już.
  Czy to już? :))

 • konsultant121

  @Oto jest pytanie. Trzeba Gospodarza zapytać czy widzi np.możliwość jednoczesnego spadku PLNa i wzrostów giełdowych. Byłboby cyklicznie ala 1999 i przedkryzysowo:) Ale myslę że cyklicznie jest szansa na wzrosty WIG, bo to dopiero 13.miesiąc po dołku koniunkturalnym. Ale kto tam wie. Z przeliczenia produkcji wychodzi Gospodarzowi jeszcze ponad 4% wzrost PKB, tylko pytanie czy dziś giełda już go widzi? Czy jeszcze trochę , np. z pół roku?

 • red.007

  Co racja to racja,może przynajmniej w krótkim okresie ma jakieś koncepcje.
  Gospodarz pewnie na urlopie,odpocząć też trzeba.

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  ''... skąd takie przekonanie, że basista gra tam prosto :P''

  To był żart. Pewna dama po koncercie wiolonczelowym znalazła się na kolacji w eleganckiej knajpie, gdzie przygrywał band i zaintrygowało ją że w porównaniu do wirtuoza wiolonczelisty, basista trzymał lewą rękę na gryfie w zasadzie w jednym miejscu. Zapytała się go, dlaczego tak jest, na co on odpowiedział: ''Bo tamten ciągle szuka, a ja już znalazłem'':))))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Trampowi będzie też towarzyszył Chodakowski, więc wszystko gra i koliduje.

  Jak mogło do tego dojść, że nie dostaliśmy reparacji wojennych??? Bo cały czas była okupacja?
  Nic dziwnego, że folksdojcze i sowieciarze aż się krztuszą , chodzi o spory hajs.
  Niepodległość poznamy po tym, że zaczną nam płacić reparacje.
  wpolityce.pl/polityka/346977-nasz-wywiad-mec-hambura-polsce-naleza-sie-odszkodowania-wojenne-od-niemiec-i-rosji-ekspertyzy-prawne-sa-przygotowane-trzeba-by-politycy-je-wykorzystali

 • carrie-anne.moss

  @007
  "Wy tak na serio z tym odwróceniem trendu?
  A jak już to w okresie krótkim czy w całym cyklu?"
  Skąd mam wiedzieć, przecież się na tym nie znam.
  Handluje co widzę. A co będzie, to jeden GeeS wie ;-)

 • carrie-anne.moss

  @mac-erson
  Z tym basem to ta sama bajka się powtarza 3 albo 4 raz. Tania sztuczka kuglarska ;-)

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Jak p. Streżynska powiedziała, że najpierw trzeba mieć dochody, a potem rozdawać socjał, to dostała dyscyplinujący knebel.
  Wszystko w sprawie pieniędzy.

  A w sprawie kolorów, to katolicka Irlandia ma premiera... I co? Stała się od tego Irlandzką Republiką Socjalistyczną?
  Najwięcej KK dostał od SLD, łącznie z konkordatem. Pamięć bywa zawodna już u naszego towarzysza propagandzisty.
  A propos, druga strona milczy. Umyli ręce jak radni PO :-)

 • carrie-anne.moss

  @mac-erson
  Spytaj kolegi muzyka czy wie czym się różni kontrabas od wioli ;-)

 • red.007

  @carrie
  Ja trochę żartem,no bo kto na serio odpowie czy to już.
  Zawsze przy odwróceniu trendu jest ten dylemat,dla jednych to kolejna korekta,dla innych zmiana trendu.I tak ma być.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  W zeszłym tygodniu doszło do cyber ataków na dużą skalę. Ponoć w PL też były instytucje zarażone.
  A MON chce wydać w planie modernizacji armii na cyber wojsko 1mld w perspektywie kilku lat. Pomijam konflikt z ministerstwem cyfryzacji.
  Żyjemy w XXI w.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Ja też. :-)

 • konsultant121

  Najbardziej mnie dziwi wskaźnik CLIA w cyklu od stycznia 2016;))
  www.makrosfera.net/analize.aspx?v1=WIG__LOG&v2=CLI_AA_Poland

  Wskaźnik do kosza?

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Nie Chodakowski tylko Chodkiewicz tak jak ten polski hetman. Chodakowska to była taka polska aktorka. Strasznie jej nie lubiłem.

 • dino54

  @karnakufa
  Dziekuje za odpowiedz tak pozno bo nie mialem czasu.

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  wiadomosci.wp.pl/polki-chca-powitac-trumpa-w-kostiumach-z-opowiesci-podrecznej-6139493285410433a
  Dalej zakochany w anglosasach?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Nie Chodkiewicz jak ten hetman, tylko Chodakiewicz, przez ''a''.

  Ciekawe, jaką dywersję wymyśli RSHA z George'm słupnikiem? Podobno zaangażują m.in. te kretynki od czarcich marszów. Nigdy nie mogłem zrozumieć jak mogą podawać się za kobiety takie maszkarony, chodzące nieszczęścia.
  ''Kobiety'' ... fatalne, ale nie w sensie klasycznym:)))

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Jak za starych dobrych czasów na wiec z bratnim przywódcą zostaną zwiezieni oklaskujący wg klucza. Każdy parlamentarzysta obozu jedynie słusznego ma przywieźć autokar rozentuzjazmowanych mieszkańców Warszawy, chociaż mogą być gdzie tam mają swoje okręgi wyborcze i kluby gazety itd.
  A na pytanie o wizy odpowie:
  - Ja też was wiżu :-P

  A potem będzie piknik wojskowy i dożynki w drodze powrotnej. Trochę wcześniej niż co roku, ale co tam...

 • red.007

  @carrie
  Dodałbym jeszcze wzmiankę o wojskach bratniego przywódcy stacjonujących u nas.
  Pytaniem jest czy tych wojsk tak chcemy jak wojsk poprzedniego bratniego przywódcy i czy siłą nam amerykańskie wojska wstawili.
  Sądzę ,że jest wyraźna różnica.
  Wiem,że guzik u bratniego przywódcy osiągniemy ale Putina i Merkelową z lekka poirytujemy.

 • carrie-anne.moss

  @007
  A myślisz że będzie buzi jsk z Breżniewem? ;-)

 • red.007

  @carrie
  Miałem to na myśli ale buzi z Breżniewem było jedyne w swoim rodzaju i takich niedźwiedzi już świat nie zobaczy,chociaż wszystko zależy od ilości wypitej whisky.

 • guyfawkes13

  @Double 07

  A propos Breżniewa, może Cię to zaciekawi my Friend?
  reporters.pl/8376/to-zamach-wykonczyl-brezniewa-przywodce-zwiazku-sowieckiego-przywalilo-rusztowanie-foto/

 • guyfawkes13

  @Double 07

  Koronkowa robota, isn't it?

 • ewiggin

  @carrie
  wiadomosci.wp.pl/polki-chca-powitac-trumpa-w-kostiumach-z-opowiesci-podrecznej-6139493285410433a
  Dalej zakochany w anglosasach?"

  - Ja bym też Trumpa ubrał w taki kostium, jak te panie. Taka to miłość :D

 • red.007

  @guyfawkes13
  Nic co z tamtej strony mnie nie dziwi.
  Z drugiej strony również to ma miejsce-Kennedy.
  Choć teorii jest wiele,to był komuś niewygodny.

 • carrie-anne.moss

  @007
  "Miałem to na myśli ale buzi z Breżniewem było jedyne w swoim rodzaju i takich niedźwiedzi już świat nie zobaczy,chociaż wszystko zależy od ilości wypitej whisky."

  Nie wierzysz w naszego prezydenta?

 • guyfawkes13

  @Double 07

  Myślałem, że miałeś z tym coś wspólnego James, ale rozumiem Twoją profesjonalną powściągliwość of course:))
  www.youtube.com/watch?v=Lcdmq07u2T8

 • red.007

  @carrie
  Eee to nie Kwaśniewski,nie ma takiego parcia.
  Na trzeźwo może wypaść sztucznie.
  Jedno jest pewne,nie wyobrażał bym sobie spontanicznej buzi z Obamą.

 • karnakufo

  PKOBP - będzie po raz trzeci czarna laga, czy tym razem wyjdą górą?: :)
  www.bankfotek.pl/view/2085519

 • carrie-anne.moss

  @007
  Jedno jest pewne,nie wyobrażał bym sobie spontanicznej buzi z Obamą.

  Barackiem czy Michelle? ;-)

 • red.007

  @carrie
  He,he,
  Dajmy już pokój.
  Przywitanie będzie po angielsku,buzi w powietrze.:))

 • konsultant121

  Panowie jak nie przestaniecie głupot pisać to naskarżę Gospodarzowi. red i carrie knebel na klawiaturę!

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Panowie to nie do mnie! :-P

 • carrie-anne.moss

  @007
  stooq.pl/q/?s=gbpcad&c=1d&t=c&a=lg&b=0
  Czekam czy coś wpadnie do wora ;-)

 • ewiggin

  A pisałem, że węgierskie i platformerskie taśmy to robota Kremla. Nawet w niezalezna.pl znalazł się ktoś myślący:
  "W serwisie Voice of Eu­rope memy z Władimirem Putinem mówiącym po zamachu w Machesterze, że społeczeństwo, które nie potrafi obronić swoich dzieci, nie ma przyszłości, podawane są obok słów Jarosława Kaczyńskiego o konieczności przeciwstawienia się zagrożeniom. Wszystko w kontrze do słabych i niewidzących owych zagrożeń polityków z zachodu Europy (...) Nie ma nic gorszego niż sytuacja, w której polskie stanowisko stanie się częścią strumienia rosyjskiej propagandy i tak będzie postrzegane na Zachodzie. (...) Polska nie jest i nie powinna być przeciwko Unii Europejskiej i szerzej Zachodowi. Tymczasem nie brak innych szatanów, którzy będą robili wszystko, by właśnie tak na Zachodzie myślano."
  niezalezna.pl/100750-glos-europy-czy-chor-kremla

  Tak, wiem, dla fanatyków ten tekst na pewno napisał jakiś agent czy zdrajca, więc nie przejmujcie się. Niech @guyfawkes dalej wkleja brednie z tego ścierwa reporters.pl.

 • ewiggin

  " Polska nie jest i nie powinna być przeciwko Unii Europejskiej i szerzej Zachodowi. Tymczasem nie
  brak innych szatanów, którzy będą robili wszystko, by właśnie tak na Zachodzie myślano."

  - Biedny autor nie zdaje sobie sprawy, że na blogu @wb jest sporo "szatanów", którym wydaje się, że są patriotami, a w rzeczywistości wykonują piękną robotę dla Putina.

 • bartalsi

  @carrie-anne.moss

  2017/07/03 20:16:28

  "@007
  A myślisz że będzie buzi jsk z Breżniewem? ;-) "

  Chyba ten PAD się trochę Tobie podoba, przyznaj się :)

 • karnakufo

  PKOBP , hm :)

 • carrie-anne.moss

  @bartalsi
  Chyba ten PAD się trochę Tobie podoba, przyznaj się :)

  Ja się nie interesuje żonatymi mężczyznami.
  Poza tym nie jest w moim guście, a dlaczego to nie napiszę ze względu na szacunek dla urzędu, który sprawuje.

  Pomyślałam, że jak ma być jak za Gierka, to na 100%.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Wiem,że guzik u bratniego przywódcy osiągniemy

  Przeciwnie. Sprzeda nam sprzętu za ciężkie mld dolarów, a my nawet nie zdążymy zapytać o offset, bo już będzie się spieszyć na lotnisko :'(

 • bartalsi

  "Poza tym nie jest w moim guście"

  "Poza tym nie jest w moim guście"

  A Który najfajniejszy, Bronek, Bolek czy Olek? :)

 • bartalsi

  "a my nawet nie zdążymy zapytać o offset"

  Potrafisz zdefiniować I porównać ilość inwestycji i offset'u z UE vs US?

  Trochę śmiesznie wyglądałby Twój wpis :).

 • podczaszy1

  Znowu robi się ciekawie na wig-20.

 • carrie-anne.moss

  @bartalsi
  A Który najfajniejszy, Bronek, Bolek czy Olek? :)

  Pomidor :-)

 • ewiggin

  A tutaj ciekawy i świetnie udokumentowany tekst (40 przypisów) o V kolumnie rosyjskiej. Jako, że nie każdy ma konto na FB - wklejam trochę cytatów:
  www.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/posts/562110373959166
  "W Szwecji wybuchnie wojna domowa! Szef policji: Ratujcie nas! Czy Polska wyśle wojsko? takim tytułem[1][2] elektryzuje czytelników portal dla naiwnych
  pelikanów reporters.pl wydawany[3] przez jedną z wielu firm[4] Marka Bućki[5], byłego radcy ambasady RP w Mińsku[6] i do końca czerwca 2016 roku[7][8]
  redaktora naczelnego portalu kresy24.pl, który długo po odejściu Bućki, całkiem niedawno, zaliczył kolejną wpadkę[9][10].
  (...)Niepodpisany materiał reporters.pl o Szwecji na krawędzi pożogi[1] to piramidalna bzdura. Nie ma w Szwecji żadnej wojny domowej, król Karol XVI Gustaw
  nie wzywa Antoniego Macierewicza z bratnią pomocą, a Wojsko Polskie nie pakuje się do łodzi desantowych. Pasztet zilustrowano zdjęciem płonącego srebrnego
  Mercedesa, jakoby podpalonego przez zdziczałych imigrantów, któremu warto się przyjrzeć. Otóż rzeczywiście, ten srebrny Mercedes z włoskim numerem rejestracyjnym EN-533AE spłonął, tyle, że nie ostatnio w Sztokholmie, a 1 maja 2015 roku obok sklepu Natural Break przy ulicy Via Giovanni Boccaccio 15 w Mediolanie, we Włoszech nie w Szwecji, podczas zamieszek wywołanych przez przeciwników wystawy Expo2015.(...)"

 • ewiggin

  c. d.

  "Sprawa jest jednak grubsza i przede wszystkim znamienna dla mechanizmu szerzenia się dezinformacji. Mamy do czynienia z replikacją tzw. fejka (fałszywej wiadomości) w skali międzynarodowej. Nie wymyślił tego Marek Bućko ani żaden z jego reporterów: oni tylko zerżnęli z innego miejsca i nie byli pierwszymi.
  Zdjęcie Mercedesa znajdujemy w artykule p.t. Swedish national police chief warns of imminent civil war: help us! Islamists, open borders driving nation to brink of collapse[19][20] jednego z największych portali dezinformacyjnych Świata Infowars prowadzonego przez Alexa Jonesa, zwanego najbardziej płodnym konspiracjonistą współczesnej Ameryki[21]."

 • ewiggin

  c. d.

  "Niemniej luźny stosunek do prawdy ma portal wRealu24.pl, który prowadzi ostry antyukraiński propagandzista Marcin Rola. Tekst p.t. Pilne! W Szwecji wybuchnie wojna domowa! Szef policji: ratujcie nas! Polska wyśle armię?[32] powołuje się na materiał reporters.pl[1], ale zamiast Mercedesa jest grafika[33 podwójna przedzielona ukosem, z Antonim Macierewiczem w szyku bojowym z prawej strony, a z płonącym samochodem zmontowanym ze flagą Szwecji (przynajmniej nie Włoch) z lewej strony. Fotomontaż płonącego samochodu pod szwedzką flagą podwędzono z brytyjskiego portalu
  express.co.uk, gdzie prawie taką samą grafiką[34] z takim samym ukosem zilustrowano materiał[35] o zamieszkach, które owszem miały miejsce w dzielnicy Sztokholmu Rinkeby,
  owszem z udziałem miejscowych imigrantów na tle przydziału mieszkań socjalnych, ale w listopadzie 2016 roku, a nie przed kilkoma dniami."

 • ewiggin

  c. d.

  "Naturalnie, na próżno szukać informacji o wojnie domowej w Szwecji w jakichkolwiek poważnych mediach. Wspomniane publikatory to nawet nie brukowce: to ściekowce. Reporters.pl publikował mapkę nasilenia fali tsunami napierającą na Japonię jako mapkę rozchodzenia się promieniowania z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukuszima[36], co zdementował autorytet w tej dziedzinie profesor Strupczewski[37]. Portal Marka Bućki bajał również, że francuskie służby dokonują skrytobójczych egzekucji islamistów[38] a obok pisał, że Peugeot zamyka fabryki samochodów z powodu zbyt głośnych modłów do Allaha"

 • ewiggin

  c. d.

  "Dlaczego o tym piszę na profilu poświęconym wpływom rosyjskim, skoro w tym przypadku dezinformacja dotyczy tematu imigrantów? Z szeregu powodów. Istotnie, dla podniesienia klikalności i sprzedaży reklam reporters.pl i jemu podobne ściekowce publikują wszelkie bzdury i pół-prawdy, byle sensacyjne, nieraz także na niekorzyść Rosji, chociaż znacznie częściej na niekorzyść Ukrainy (...) Chodzi o to, że istnienie takich pseudo-mediów wytwarza magmę informacyjną i grono ogłupiałych, oderwanych od rzeczywistości czytelników, którym można wcisnąć wszystko.(...) Jest jednak oczywiste, że fala imigrantów sprzyja w całej Europie rozwojowi partii przeważnie skrajnie prawicowych, które tak się składa, przeważnie skłaniają się ku Moskwie i są też wyraźne poszlaki, że nie tylko Turcja, lecz też Rosja miała udział w uruchomieniu tej lawiny ludzkiej i prowokowaniu incydentów z tym związanych."

 • ewiggin

  c. d.

  "Państwowa propaganda rosyjska systematycznie grzeje temat. W Polsce setki profili i stron przeplata hejt antyimigrancki z antyukraińskim, z delikatną, a nieraz nachalną domieszką putinizmu. Tak było na przykład z profilem Husaria Polska, który apelował o zamieszki w Przemyślu[39]. Czytelnik podbuzowany przeciwko uchodźcom z Bliskiego Wschodu łatwo daje się skierować w nienawiść przeciwko Ukraińcom, a następnie w iluzję Putina jako męża opatrznościowego ratującego Europę przed dekadencją, zalewem imigranckim, smugami chemicznymi, Nowym Porządkiem Światowym, złym traktowaniem zwierząt, co tam chcecie. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, w której Premier i ministrowie polskiego rządu co chwila nazywają zwykłych imigrantów zarobkowych z Ukrainy uchodźcami, a nie tylko ściekowce, lecz też telewizja państwowa straszy imigrantami od rana do wieczora. Trzeba naprawdę mieć oczy dookoła głowy, by nie dać się zmanipulować w tym kociokwiku, a odsetek obywateli zdolnych się temu oprzeć, to zdecydowanie mniejszość populacji."

 • bartalsi

  Toż to jakaś Sexmisja.

 • ewiggin

  c. d.

  "Polska za to szaleństwo płaci na arenie międzynarodowej wysoką cenę w postaci zneutralizowania swojej dyplomacji poprzez przyklejenie łatki, częściowo słusznej, a częściowo nie, rasistowskiego kraju. Co do tego, że celem Rosji jest przedstawienie Polski jako kraju nieobliczalnych wariatów, to już nie ma najmniejszych wątpliwości. Słusznie to zauważył jako jeden z nielicznych na prawicy publicysta Wojciech Mucha w swoim tekście Głos Europy czy chór Kremla?[40]."
  www.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/posts/562110373959166

 • ewiggin

  I tutaj także ciekawy wpis na FB - udokumentowany:
  "Order Przodownika Radia Erewań otrzymują: TelewizjaRepublika.pl, NSZZ Policjantów woj. dolnośląskiego, reporters.pl, dzienniknarodowy.pl, wolnosc24.pl, newsweb.pl, detektywprawdy.pl, magnapolonia.org, gloria.tv, 10news.one, infowars.com, jihadwatch.org
  za rozpowszechnianie gówno-prawdy wykreowanej przez Russia Today - tubę propagandową Putina."
  www.facebook.com/japomyka/posts/10213979633952009

 • ewiggin

  Nie sądzę, żebym powyższymi wpisami przekonał któregokolwiek zwolennika @guyfawkesa, ale dla mnie ten człowiek jest, świadomie lub nie, rosyjskim agentem.

 • bartalsi

  @WB

  5 zadanie Herkulesa przed Panem.

 • ewiggin

  @mac-erson
  Chyba nie ma co liczyć na wzrosty. Jesteśmy od połowy marca w jakiejś nieregularnej IV i trzeba zaczekać do końca sierpnia na początek V - wtedy jeszcze się zarobi.

 • relkame

  Boże, co to za spamer szaleje?

 • mac-erson

  @ewiggin

  "@mac-erson
  Chyba nie ma co liczyć na wzrosty"
  Ja jeszcze daję szanse. Generalnie strategia czekania z boku też nie jest zła. Ja postanowiłem poczekać na akcjach wychodząc z założenia, że jesteśmy w hossie i najwyżej jeśli się pomylę to poczekam dłużej na zyski :).
  Póki co jesteśmy nad wsparciami cały czas.

 • guyfawkes13

  @Relkame

  Na postkomunizm nie ma lekarstwa.

 • podczaszy1

  @ macerson
  "Ja postanowiłem poczekać na akcjach...."
  Czyżbyś pożegnał kontrakty?

 • konsultant121

  @guy
  A podobno pokolenie które głosowało na SLD w 1993 i na Olka w 1995 roku już wymarło. Chociaż fakenewsów jest sporo w każdej propagandzie i to trzeba przyznać.

 • grzegors12

  letnia hossa?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Byłoby lekkomyślne traktować literalnie i serio jakąkolwiek enuncjację internetową.
  Jeżeli np. wklejam Ci jakieś laski w sensie łupów wojennych, to przecież chyba nie myślisz, że ja wierzę, że to jest Twoja motywacja co do OT? :))))
  Wklejane kawałki, to jest prawie zawsze jakiś motyw, ilustracja asumpt. Ale z drugiej strony taka komunikacja wymaga trochę inteligencji, czy inwencji.
  To jest naturalnie poza zasięgiem ubowiczów:))

 • mac-erson

  @podczaszy
  Kontrakty tez mam :). Pisałem skrótowo.

 • olejgujnar

  @ewiggin po prostu nie jest w stanie pojąć, że dżuma (dominacja niemiecka) nie jest w żaden sposób lekarstwem na cholerę (zależność od Rosji). My musimy balansować między nimi, USA i Chinami i wyciągnąć z tego jak najwięcej dla siebie. Obecnie Niemcy marudzą, bo nie chcą pogodzić się z tym, że Polacy zwolnili ich podwładnych z rządzenia Polską, ale to jest ich, a nie nasz problem.
  My nadal jesteśmy w UE, bo póki co nie mamy alternatywy, ale jesteśmy tam dlatego, że się to nam opłaca i musimy tam przede wszystkim dbać o własne interesy. Musimy oczywiście iść na pewne ustępstwa, jak to w każdym związku, ale są sprawy, na które nie możemy się zgodzić (np. uchodźcy).

 • konsultant121

  @guy
  Tu musi odgrywać rolę intelekt. Wiadomo że pewne fakty trzeba przerysować by trafiło to do odbiorcy. Mam nadzieję że dowiem się czegoś więcej o strategii dezinformacji i dywersji w WOT:) A swoją drogą, wiesz guy, po odbyciu służby podstawowej w ramach szkoły oficerskiej, miałem odbyć 3-miesięczny staż w WSI. Sam dziś nie wiem czy żałować czy nie, bo po 3-miesięcznym szkoleniu w szkole , odwołano praktykę:)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Zobacz jak wygląda postkomunizm (czy może satanizm albo wiedźminizm?) na froncie ''kobiecym''

  // My, polskie kobiety, mamy pomysł jak przywitać naczelnego seksistę wolnego świata//

  W tym zdaniu, które jest rodzajem nowomowy, gdzie walka klas to walka płci itd, prawie wszystko jest kłamstwem, poza spójnikami.

  ''Polskie kobiety'' to podwójna uzurpacja, bo te ''wiedźmy'' nie są reprezentatywne ani co do polskości, ani co do kobiecości. I wątpię, żeby to były ''my''. Podejrzewam, że inspiracja pochodzi od RSHA i WSI.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Ściśle rzecz biorąc, to w tym zdaniu nie ma spójników chyba, więc niech będzie, że poza znakami interpunkcyjnymi wszysko jest fałszywe:)))

 • konsultant121

  @guy
  Naczelny seksista kłóci się z "wolnym światem".No bo jak można pogodzić określenie pejoratywne z wolnością? Coś tu nie gra,jak powiedziałby nasz Gospodarz:) Pewnie na urlopie i kąpie się gdzieś w ciepłych wodach. Miłych wakacji trzeba życzyć wszystkim!
  A jutro śpiewamy: Remis, bo mamy 1 do 27 ? :)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Jutro będzie nokaut i koniec opery mydlanej:))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Seksizm przedstawia się przez pryzmat jakichś tam ekscesów, ale w istocie chodzi o zniwelowanie męskości, bo mężczyźni potrafią się bronić, a celem jest rozkład i degeneracja cywilizacji.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Podbój bez wojny , której nie można byłoby wygrać w normalnych warunkach, ale do czasu.
  Fenicjanie znają Sun Tzu lepiej niż ruscy szachiści:))

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  A podobno pokolenie które głosowało na SLD w 1993 i na Olka w 1995 roku już wymarło.

  Obecnie głosuje na PiS, bo ma sentyment do PRL (Gierek, szkoła itd.)
  Wyborcy SLD nie są antyklerykalni i dlatego Palikot popłynął. Olek to rozumiał, więc popijał z abp... you know w Charkowie i podpisał konkordat.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Seksizm przedstawia się przez pryzmat jakichś tam ekscesów

  Proszę o reakcję po raz pierwszy. To jest poniżanie kobiet!

 • konsultant121

  @guy
  To także przejaw upadającego nam 4.pokolenia. Jedno walczy, drugie odbudowuje i tworzy przemysł, trzecie zyje w epoce handlu a 4.te w epoce finansów. Przyroda musi wszystko wyrównać;)Że też panny czarne po wojnie nie protestowały iż muszą rodzić i ciężko pracować :) Za dobrze mają i tyle. Za dużo socjalizmu.

 • guyfawkes13

  Nieodłącznym elementem komunizmu, bez względu na jego rodzaj, jest atakowanie wolności słowa, cenzura myślenia i donosicielstwo, co widać słychać i (niestety) czuć.
  Tolerastia jest tylko dla patologii, norma jest atakowana.
  Więc jest czytelne (jak alfabet radzieckiego uczonego Brajlinskiego), o co się rozchodzi.:))

 • resan

  Czy już się zaczeło 2 lata trendu do dołu na giełdach ?

 • olejgujnar

  "carrie-anne.moss
  @WB
  Seksizm przedstawia się przez pryzmat jakichś tam ekscesów

  Proszę o reakcję po raz pierwszy. To jest poniżanie kobiet! "

  Widzę że w pocie czoła przesuwasz granice absurdu, po robotyce, wojskowości, teraz jedziesz z polityczną poprawnością. Może zgłoś do adminów GW żeby utworzyli "safe space" i tam się głaskajcie między sobą.

 • ewiggin

  @carrie
  Nie przejmuj się tymi eksplozjami chamstwa. Chłopaki czują podświadomie, że cały ich światopogląd oparty jest na rosyjskich fejkach, więc usilnie starają się to nieprzyjemne uczucie zakrzyczeć i zapluć.

 • olejgujnar

  @ewiggin a Ty dalej miotasz się między ruskim i germańskim niewolnictwem. Nie lękaj się, wolność może wydawać się przytłaczająca, ale jak raz jej zasmakujesz nigdy nie będziesz chciał jej oddać!

 • podczaszy1

  Masoneria rytu szkockiego wyrażnie dominuje na tym blogu nad masonerią rytu francuskiego.

 • guyfawkes13

  Nie wszyscy są do wolności zdolni, nie wszyscy jej potrzebują, niektórzy myślą, że wolność to jest ''róbta co chceta'' i ''hulaj dusza (niech się rusza) - piekła nie ma'':)))

  www.youtube.com/watch?v=dj7_4iFUHas

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Jeżeli z przymrużeniem oka, to trafna obserwacja:))
  Ale przecież jest jakaś przyczyna, że masoneria francuska jest kontynentalna, a masoneria szkocka - morska? Więc ten podział warunkuje fundamentalnie geopolityka(?).

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  To co to za masoneria? Tzn. nie taki diabeł straszny jak go malują:))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes13
  "Tzn. nie taki diabeł straszny jak go malują"
  Na tym blogu można by to tak ująć. W rzeczywistości jest jednak dokładnie odwrotnie.

 • bartalsi

  Ktoś kto stoi za współczesnym upadlaniem człowieka, co teraz objawia się np. zwalczaniem kościoła, propagandą lewacką, liberalizmem (wraz z promowaniem zwyrodnień), niszczeniem więzi narodowych itd, nakręca tym sposobem spiralę nienawiści, sądząc że napuści jednych na drugich. Myli się jednak że teraz będzie sprytniejszy i ta nienawiść nie obróci się przeciw niemu. Jeśli to będzie postępować to historia się powtórzy, najlepsze że sami na siebie ostrzą siekiery. Niby tacy mądrzy a nie wiedzą tego, co najważniejsze. Chyba szatan maczał pióro w kałamarzu gdy spisywali swoją księgę.

 • zillioner

  wyglada baaardzo ciekawie

  stooq.pl/q/?s=wig_pe&d=20170704&c=3y&t=c&a=lg

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  Nie przejmuj się tymi eksplozjami chamstwa.

  Nie zamierzam, zwłaszcza że pochodzą od osób o niskiej samoocenie (najłagodniej to ujmując), które na obronę swoich poglądów mają tylko inwektywy.


  Chłopaki czują podświadomie, że cały ich światopogląd oparty jest na rosyjskich fejkach, więc usilnie starają się to nieprzyjemne uczucie zakrzyczeć i zapluć.

  Pan Wojtek miał nosa pisząc, potral kresy jest podejrzany. Wychodzi, że ściema taka jak linkujący jest rzekomym Kresowiakiem, Ślązakiem i za kogo się jeszcze nie poda.

  A w geopolitykierstwie też może nie wyjść, bo wychodzi, że tak jak pisałam. Chiny i Rosja tworzą tandem przeciwko USA.
  wiadomosci.onet.pl/swiat/donald-trump-w-polsce-wspolne-cwiczenia-rosji-i-chin-na-baltyku/wf4zezb.amp

  Na dodatek Niemcy się przestraszyli, że im Rosjanie zamieszają w wyborach
  fakty.interia.pl/swiat/news-niemieckie-msw-rosja-moze-ingerowac-w-wybory-do-bundestagu,nId,2413164

  Złapał Kozak Tatarzyna... a matuszka...

  Wkrótce się dowiemy kto tu jest kim ;-)

 • olejgujnar

  Ilość bredni w każdym wpisie @carrie-anne.moss naprawdę mnie zdumiewa. Tylko z ostatniego wpisu:

  "@ewiggin
  'Nie przejmuj się tymi eksplozjami chamstwa. '

  Nie zamierzam, zwłaszcza że pochodzą od osób o niskiej samoocenie (najłagodniej to ujmując) ..."


  Mamy kolejną dziedzinę, w której nasza forumowiczka jest ekspertką - psychoanaliza. Myślę, że teraz powinnaś pójść krok dalej i połączyć parę dziedzin (robotykę, psychoanalizę, AI), np. pisząc pracę o rezultatach psychoanalizy na sztucznej inteligencji wszczepionej w robota kuchennego. Jak przeprowadzisz te badania dryfując na morzu południowochińskim to trzaśniesz jeszcze geopolitykę.


  "... które na obronę swoich poglądów mają tylko inwektywy."

  Kłamiesz, padło tu mnóstwo argumentów. Np. konsultant121 przesłał Ci linka do opracowania dotyczącego Krajowego Systemu Obrony Narodowej, do którego zupełnie się nie odniosłaś. Zawsze ignorujesz pytania albo kontrargumenty, piszesz komunały albo zwykłe brednie na tematy o których nie masz pojęcia.


  "A w geopolitykierstwie też może nie wyjść, ..."
  ZAWSZE może nie wyjść. Podaj mi w którym układzie mamy gwarancję że nam wyjdzie?

  "... bo wychodzi, że tak jak pisałam. Chiny i Rosja tworzą tandem przeciwko USA.
  wiadomosci.onet.pl/swiat/donald-trump-w-polsce-wspolne-cwiczenia-rosji-i-chin-na-baltyku/wf4zezb.amp "


  Polityka jest wielowymiarowa, te manewry oni organizują wspólnie od wielu lat, więc na pewno sam fakt tych manewrów nie wskazuje, że zacieśniają współpracę. A gdyby zacieśniali z powodu projektu Trójmorza, to jak uważasz, co to nam mówi o tym projekcie?


  "Złapał Kozak Tatarzyna... a matuszka... "
  Komunał, bo niby teraz jesteśmy bezpieczni od wschodu i nic nam z tego kierunku nie zagraża?

  "Wkrótce się dowiemy kto tu jest kim ;-)"

  Nie wiem jak to rozumieć, czy chodzi Ci o forum? To powiedz mi, jeśli zarówno Rosja jak Niemcy są niezadowolone z wizyty Trumpa w Polsce, to Ty pisząc te brednie podkopujące ten projekt, czyje interesy realizujesz?


  Nie wiem co to "potral kresy", nie interesują mnie lęki niemieckie, wiec się do tego nie odnoszę.

 • mac-erson

  Po bieżącej analizie naszej giełdy dochodzę do wniosku, że czas korekty dobiega końca i w tym tyg. ruszamy na północ :)

 • relkame

  @olejgujnar
  2017/07/04 13:50:27
  ........... musimy tam przede wszystkim dbać o własne interesy. Musimy oczywiście iść na pewne ustępstwa, jak to w każdym związku, ale są sprawy, na które nie możemy się zgodzić (np. uchodźcy)......
  _______________________________________________________________
  Jest pewien sort w naszym społeczeństwie - moim zdaniem na wyrost nazywany przez naczelnika drugim albowiem dla mnie to nawet piąta woda po kisielu - który sądzi, że powinniśmy iść na wszelkie ustępstwa. Na szczęście młodsze pokolenie jest bardziej harde i wymagające niż pragnienie ciepłej wody w kranie i stabilizacji....

 • pko24

  carrie-anne.moss 2017/07/03 23:47:53
  co grasz na GBPCAD?
  na stooq działa jeszcze jakas przegladarka do Javy i wykresów?

 • olejgujnar

  @ relkame
  Ja uważam, że takie pisanie tylko antagonizuje ludzi. I jest niesprawiedliwym uproszczeniem. Mamy w Polsce sporo agentur i znaczna część sceny politycznej dostaje zlecenia z zagranicy. Ale to absolutnie nie znaczy, że wszyscy głosujący na nich chcą dla Polski źle. Wielu nie potrafi się przyznać do błędów, oddzielić realnych zdarzeń od propagandy (która jest w każdym przekazie). Wielu głosuje z powodów emocjonalnych: nie lubi Kaczyńskiego (bo oczywiście tefałen czy wybiórcza go obiektywnie przedstawiają), chce się czuć nowoczesna, itd...
  No i wielu po prostu łyka takie bzdury, jakie wypisuje tu @carrie-anne.moss czy @egwinn: bo na pewno nie wyjdzie, to po co próbować; bo to robota Putina; bo Trump to seksista, więc nie powinniśmy z nim współpracować, itd...
  Trzeba edukować, podawać przykłady złodziejstwa i zdrady, i mieć nadzieję, że wreszcie dotrze ;)

 • bartalsi

  Bynajmniej największym pragnieniem 5tego sortu nie jest ciepła woda w kranie. Podawanie przykładów zdrady i złodziejstwa to dla nich doping.

 • olejgujnar

  @bartalsi ja nie piszę o zdrajcach - tych trzeba się pozbywać. Nie piszę też o płatnych trollach, politykach, dziennikarzach. Piszę o ludziach, którzy temu wszystkiemu ulegają. Oni nie mają w tym żadnego interesu, ale z jakiegoś powodu głosują na złodziei. I do nich trzeba mówić, bo opluwanie tylko ich odpycha.

 • bartalsi

  Myślę że nie doceniasz inteligencji innych ludzi. Głosują tak, jak jest najlepiej dla ich partykularnych interesów. Jak bardzo (na wielu poziomach) ludzie są przekupywani, to temat rozległy na niejedną dyskusję. Czy można coś z czystym sumieniem kupować w Kaufladzie? (joke) :).

 • olejgujnar

  A tu przykład zdrady, prezydenci 11 miast chcą przyjmować imigrantów: wolnemedia.net/prezydenci-11-miast-chca-sprowadzac-imigrantow/. Nie ważne, że ryzykują w ten sposób życie swoich obywateli, dostali prikaz od zwierzchników i działają.

 • olejgujnar

  @bartalsi ja myślę, że to Ty nie doceniasz głupoty i niewiedzy :)
  Pewnie z 50% Polaków nie wiedziała by, że Kaufland jest niemiecki. A z reszty co wie, pewnie z połowa nie wie, dlaczego mieli by tam nie kupować. Ja rozmawiam z różnymi ludźmi i niesamowite jest, jak dla mnie oczywistych rzeczy oni nie wiedzą.

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  Nie przesadzaj z tą tolerancją dla głupoty. Jest głupota i jest postkomunizm.
  Postkomuniści są nieuleczalni, zawsze dążą do tego co jest antypolskie i antycywilizacyjne. Są doskonale odporni na wszelkie argumenty, a adwersarza obrzucą najbardziej absurdalnymi zarzutami. Rzeczywistość nie ma tu nic do rzeczy.
  Przekonując ten pomiot człowiek tylko się poniża. To nie jest drugi czy nawet piąty sort - Kaczyński jest za delikatny. To nie jest w skali normy, to jest nieuleczalna patologia.
  forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/1055418,rosja-boi-sie-mocarstwowych-zapedow-polski-rosyjski-ekspert-warszawa-chce-odbudowac-miedzymorze-i-swoje-wplywy.html

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  Szatan istnieje !
  To nie jest kwestia perswazji czy polityki, tylko ... metafizyki.:)) • carrie-anne.moss


  guyfawkes13 2017/07/05 00:39:48
  @Olej Gujnar

  Szatan istnieje !

  I tak rozmawia guy z guj'em
  Muszę przyznać rację @olejguj nar, że potrzebny jest specjalista, tylko ja takich porad nie udzielam.
  Baw cie się dobrze towarzysze. Beze mnie.

  @podczaszy
  Znaleźli szatana. Przygotuj się na okultyzm, bo to podobno specjalność różokrzyżowców ;-)
  Dobranoc :-)

 • guyfawkes13

  forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/1055403,pwc-kraje-trojmorza-to-prawie-30-proc-terytorium-ue-ta-idea-wzbudza-zainteresowanie-usa.html

 • carrie-anne.moss

  @pko24
  co grasz na GBPCAD?
  na stooq działa jeszcze jakas przegladarka do Javy i wykresów?

  Nie mam aktualnie pozycji na tej parze.
  Rzadko używam tej Javy. Wolę tradingview.com

 • mac-erson

  Swig80 dotarł do linii trendu wzrostowego. Czas ogłosić koniec korekty :)
  Mirbud i Polnord bardzo ładnie się zachowały ostatnie 2 tyg. liczę na kontynuację wzrostów.

 • ewiggin

  @carrie
  "I tak rozmawia guy z guj'em"

  :D :D :D
 • mac-erson

  @ewiggin
  Mam wrażenie, że ta przedłużająca konsolidacja bardziej działa deprymująco na tych stojących z boku i czekających na większą przecenę niż na tych posiadających akcje.
  Zauważam na wielu spółkach zamierające obroty przy lekkich spadkach co moim zdaniem dobrze wróży pro wzrostowo.
  Byłbym przeogromnie zdziwiony gdybyśmy z tej konsoli wyszli dołem :)

 • relkame

  @bartalsi
  2017/07/04 23:38:29
  Myślę że nie doceniasz inteligencji innych ludzi. Głosują tak, jak jest najlepiej dla ich partykularnych interesów. ........
  ____________________________________________________________________________
  A jak można określić inteligencję człowieka z którym ostatnio ostro dyskutowałem?
  Uchodźców nie chce przyjmować, jest katolikiem konserwatystą, oczywiście za obniżonym wiekiem emerytalnym, likwidacja gimnazjów też jak najbardziej na tak, wspieranie rodzin i 500+ popiera itp itd.
  Ale wszystkie jego poglądy schodzą na drugi plan gdy słyszy/widzi Jarosława K. Wtedy dostaje jakiejś dziwnej piany na ustach i tęskni za rządami złodziejaszków z pewnej partii.

 • konsultant121

  @relkame
  Tak działa dezinformacja i dywersja polityczna:)
  pl.wikipedia.org/wiki/Dywersja

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  "Swig dotarł do linii trendu wzrostowego. Czas ogłosić koniec korekty."
  Właśnie ją przebija. Cały czas mówię,że to słaby indeks.

 • ewiggin

  @mac-erson
  Możemy też bujać się w przedziale kilkudziesięciu punktów w boczniaku, nie wybijając ani wsparcia ani oporu. Zejście pod wsparcie wydaje mi się w lipcu też najmniej prawdopodobne bo na przełomie wakacyjnych miesięcy wypada chyba szczyt cyklu 20-tygodniowego. Ale tutaj też jest wątpliwość - bo cykle liczymy po dołkach, a nadrzędna jest fala IV. Ta fala jest nieregularna i w gruncie rzeczy trudno jest oceniać prawdopodobieństwo ruchu w tę czy tamtą stronę. Ale oczywiście życzę Ci zarobku.

 • konsultant121

  @podczaszy
  Long term patrząc, to przydałoby się schłodzenie, dopiero potem szalone lata `20:)
  stooq.pl/q/?s=swig80&c=20y&t=c&a=lg&b=1

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  Zapomnij o szalonych latach 20-tych. No chyba,że jeden rok z tych lat. W takim układzie to byłby ten rok, a więc bez schłodzenia.

 • podczaszy1

  Patrząc na przykład na indeks wig istnieje możliwość wyrysowania podwójnego szczytu. Pierwszy szczyt 2007 drugi maj 2017 roku. Co dalej no to chyba wiadomo- koniec balu panno lalu.
  Jeśli nie ten scenariusz to wybicie z kanału górą/ szczyty 2011-2013-2017/ i właśnie ten jeden rok z lat 20-tych.

 • konsultant121

  @podczaszy
  W takim układzie to byłby ten rok, a więc bez schłodzenia
  Nie rozumiem. Aby mógł zacząć się wielki kryzys/woja czy jakikolwiek armageddon, wszyscy fryzjerzy i sprzątaczki muszą kupić akcje jak przez 1929 rokiem. A do wojny musimy się uzbroić i zwiększyć liczebność wojska:(MON ma wizje do 2030 roku).

 • datik

  Dzień dobry...pierwszy dzień po urlopie...
  Tuż przed nim (urlopem) PKOBP (jestem ich klientem) zaproponowało mi pożyczkę niemal 100k bez żadnych wniosków i zaświadczeń (ZUS, US). Podczas mojej nieobecności w firmie osobiście byli przedstawiciele trzech mniejszych banków, miałem też sporo nieodebranych, dziwnych połączeń...
  Czyżby wibor szykował się do sporego wzrostu ???
  (przypomniała mi się sytuacja z nachalnym "wciskaniem" opcji walutowych sprzed 9/10 lat)

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  Chyba nie koniecznie. W latach 2002-2007 indeksy amerykańskie rosły raczej słabiutko, a indeks spadł bardzo dużo.
  No ale jeżeli masz rację to nie wykluczam,że właśnie w tym najbliższym roku stanie się to o czym piszesz/fryzjerzy itd/.

 • konsultant121

  Coś tu nie gra. Jaki LOP wielki
  stooq.pl/q/?s=es.f&c=10y&t=c&a=lg&b=1

 • ewiggin

  @relkame
  "A jak można określić inteligencję człowieka z którym ostatnio ostro dyskutowałem?
  Uchodźców nie chce przyjmować, jest katolikiem konserwatystą, oczywiście za obniżonym wiekiem emerytalnym, likwidacja gimnazjów też jak najbardziej na
  tak, wspieranie rodzin i 500+ popiera itp itd.
  Ale wszystkie jego poglądy schodzą na drugi plan gdy słyszy/widzi Jarosława K. Wtedy dostaje jakiejś dziwnej piany na ustach i tęskni za rządami złodziejaszków."

  - To nie jest kwestia inteligencji tylko przyzwoitości. Żaden przyzwoity człowiek nie popiera Kaczyńskiego, ponieważ człowiek ten w sposób obrzydliwy miesza religię z polityką, podgrzewa kłamstwo/chamstwo smoleńskie, rządzi na zasadzie konfliktu - świadomie skłócając i dzieląc Polaków na tych prawdziwych i zdrajców - przez co wyrządza narodowi ogromne szkody, zarządza swoimi zwolennikami na zasadzie sekciarskiej - wszyscy, którzy przeciw nam to zdrajcy, wywołując u tych ludzi lęk, strach a potem nienawiść i agresję; rządzi z tylnego siedzenia unikając tym samym wszelkiej odpowiedzialności i deprecjonując i ośmieszając instytucje Premiera oraz Prezydenta; rujnuje praworządność i najtańszymi, populistycznymi chwytami podważa autorytet polskiego sądownictwa, otacza się bandą miernych ale wiernych "Mariuszów", którzy ośmieszają Polskę na arenie międzynarodowej; jest zupełnie oderwany od życia współczesnych Polaków, nie posiadając rodziny, prawa jazdy, karty do bankomatu, internetu - co kojarzy się z alienacją a la Stalin; etc...
  Żaden przyzwoity Polak nie kupi takiego typka ani za 500 zł miesięcznie ani nawet za obietnicę mocarstwowej Polski od morza do morza.

 • ewiggin

  @relkame
  Zatem Twój katolicki przyjaciel to mądry i przyzwoity człowiek, bo potrafi oddzielić poglądy od tego, kto te poglądy głosi. Jeśli np. gangster mówi, że 2 + 2 = 4 to oczywiście ma rację, jednak wciąż pozostaje gangsterem.

 • red.007

  "Żaden przyzwoity Polak nie kupi takiego typka ani za 500 zł miesięcznie ani nawet za obietnicę mocarstwowej Polski od morza do morza. "

  Zatem jestem nieprzyzwoitym człowiekiem.
  Pocieszam się,że takich nieprzyzwoitych jest ponad połowa.
  wiadomosci.onet.pl/kraj/sondaz-polacy-wola-wyjsc-z-unii-niz-przyjac-uchodzcow/66hly3j

  Aaa 500+ przydałby mi się jakieś 25 lat temu na moja czwórkę,bo było biednie ale
  wychowane i wykształcone.

 • ewiggin

  @red.007
  "Zatem jestem nieprzyzwoitym człowiekiem."
  - Jak mówią fachowcy - uświadomienie sobie problemu, to pierwszy i najważniejszy krok w terapii.

  "Pocieszam się,że takich nieprzyzwoitych jest ponad połowa."
  - Marna to pociecha.

 • red.007

  @ewiggin
  "Marna to pociecha. "
  Nie rozumiem.
  Gwarantuje do następnych wyborów rządy nieprzyzwoitych.
  Jak przyzwoici w następnych wyborach osiągną większość będzie po Twojemu.
  Na razie jest deficyt przyzwoitych żeby to zmienić.
  Musisz z tym żyć.

 • konsultant121

  Chiny coraz bardziej otwieraja swoj rynek obligacji
  www.armstrongeconomics.com/international-news/china/china-to-open-bond-market-to-foreign-investors/

 • ewiggin

  @red.007
  "Gwarantuje do następnych wyborów rządy nieprzyzwoitych."

  - Cieszę się, że chociaż te podstawowe kategorie zostały wreszcie poprawnie i zgodnie z rzeczywistością określone. Zza tej fasady pisowskiej nowomowy zaczyna powoli wyłaniać się prawda: w katastrofie ktoś zginął a nie poległ, pisowiec to człowiek nieprzyzwoity (względnie ogłupiony) a nie prawdziwy Polak czy patriota.

 • konsultant121

  @WB
  Panie Wojtku,
  prośba o zdyscyplinowanie bloga.
  @All
  Nie dyskutujcie z inwektywami.

 • bywalec.od2008

  ewiggin
  PO dzieli ludzi na jaśnie oświeconych "przy korycie " i plebs. Czy przyzwoity człowiek broni przywilejów byłych ubeków?
  WRESZCIE ktoś robi czystkę w kraju z post komunistów.Szkoda tylko że tak pużno.

 • bywalec.od2008

  ewiggin
  Kup sobie paczkę kolorowej kredy i wylej żale na ulicę.

 • bartalsi

  @relkame

  2017/07/05 09:39:04

  Najprawdopodobniej wszystkiego o nim nie wiesz. Mam koleżankę podobnego pokroju, jednak jej dziadek był oficerem SB (zwalczał AKowców), dlatego ojciec miał dobra posadę, więzy rodzinne są silniejsze niż publico bono.

 • olejgujnar

  @guyfawkes13
  "Nie przesadzaj z tą tolerancją dla głupoty. Jest głupota i jest postkomunizm. "

  Ja nie toleruję głupoty, wręcz przeciwnie. Właśnie dlatego punktuje głupoty wypisywane przez @carrie-anne.moss, na co ona nigdy nie potrafi odpowiedzieć.
  Ja nie piszę, żeby przekonać @carrie-anne.moss czy @egwinna, piszę, żeby pokazać czytającym te bzdury, że tam nie ma krzty substancji czy prawdy.

  @egwinn podaj mi proszę, która partia ma lepszą ofertę do Polaków i dlaczego. Konkrety, co mówią że zrobią i dlaczego miałbym im wierzyć?

  Mamy rząd, który wprowadził wielki program społeczny, który według opozycji miał zrujnować budżet, gdy tymczasem mamy najlepsze wykonanie budżetu od 25 lat puki co. Mamy pierwszą strategię obrony, poprzedni kupowali zabawki bez żadnego planu. Startuje WOT, czyli zwiększamy nasze możliwości obronne. Liczymy się coraz bardziej na arenie międzynarodowej: zostaliśmy zaproszeni na szczyt G20, Trump przylatuje do nas przed wizytą z innymi krajami Europy. Pracujemy intensywnie z krajami regionu. Puki co nie ma afer, żadnego Amber Gold, rozkradania przez wierchuszkę partii kamienic, umów z Gazpromem na najgorszych możliwych warunkach. Kto by zrobił więcej i lepiej?

 • podczaszy1

  @olejgujnar
  Tylko nie mamy nowej ustawy abonamentowej RTV . No ale może się doczekamy i wtedy będziemy już żyli w raju.

 • olejgujnar

  @podczaszy1 napisz mi kto by Cię wprowadził do raju w przeciągu tych niecałych 2-ch lat? Kto by zadowolił wszystkich, zrobił tak, żeby wszystkim żyło się lepiej i jak?

 • carrie-anne.moss

  @007
  @ewiggin
  Zatem jestem nieprzyzwoitym człowiekiem.

  Jak nisko zdewaluowała się przyzwoitość, że definiuje ją krzyżyk na kartce do głosowania.
  Dajcie sobie spokój.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Napisałem w poście do @relkame dlaczego nie należy popierać Kaczyńskiego. Nie dam się przekupić żadnym 500+ - a to jest jedyna, namacalna rzecz, którą PIS rzeczywiście wprowadziło. Jeśli piszesz o wojsku to plany są o.k. - ale to są na razie tylko słowa. Fakt jest taki, że jak już pisałem wielokrotnie, MON kupił dotychczas z poważnego sprzętu tylko Kraby i Raki skonstruowane i zakontraktowane za czasów PO. Co do wykonania budżetu za 2017 r. to trzeba poczekać do końca roku, bo to może być kreatywna księgowość jak w 2016 r. Co do polityki międzynarodowej - jesteśmy postrzegani jako nieobliczalny wariat, co do Trumpa - to zwyczajna rzecz, że przyjeżdża - dużo ważniejsze jest nawet nie, co powie, tylko co zrobi. Za rządów PO też do Polski przyjechał amerykański prezydent, wielka mi rzecz. Napisałeś też, że póki co, afer nie ma - i to sformuowanie "póki co" jest kluczowe.
  Tak więc z tych wszystkich wspaniałości jakie wymieniłeś faktyczny jest tylko program 500+ - poza tym są tylko obietnice albo plany, czyli chleb powszedni wszelkiej maści polityków. A Ty ten chleb łykasz jak pelikan. Pisałem to wszystko już ze sto razy a Ty i Tobie podobni wciąż nadajecie swoje jak katarynki - bez żadnych dowodów i potwierdzeń. Jeśli chcesz rozmowy na argumenty, to proszę bardzo, powiedz co np. PIS kupiło dla armii przez te dwa lata - jakoś nikt się do tego jeszcze nie odniósł. Sprawa WOT zaś jest mocno dyskusyjna i wśród ekspertów jest duża różnica zdań. Ja osobiście uważam, że WOT powinno istnieć ale nie mam pojęcia, czy nie będzie li tylko mięsem armatnim? Bartosiak np. mówił wielokrotnie, że na terenach nizinnych jak większość Polski, przy współczesnej technice oddziały partyzanckie zostałyby zmiecione bez trudu.

 • bartalsi

  Tak jak pisalem:

  "Ktoś kto stoi za współczesnym upadlaniem człowieka, co teraz objawia się np. zwalczaniem kościoła, propagandą lewacką, liberalizmem (wraz z promowaniem zwyrodnień), niszczeniem więzi narodowych itd, nakręca tym sposobem spiralę nienawiści, sądząc że napuści jednych na drugich."

  Oto przykład:

  "Żaden przyzwoity Polak nie kupi takiego typka ani za 500 zł miesięcznie ani nawet za obietnicę mocarstwowej Polski od morza do morza. "

 • guyfawkes13

  @Double 07

  Mówiłem Ci my Friend, że na postkomunizm nie ma lekarstwa.
  Poza jednym: death penalty. Inaczej nigdy nie będzie sprawiedliwości i normalności.

 • ewiggin

  @bartalsi
  ""Ktoś kto stoi za współczesnym upadlaniem człowieka, co teraz objawia się np. zwalczaniem kościoła, propagandą lewacką, liberalizmem (wraz z promowaniem
  zwyrodnień), niszczeniem więzi narodowych itd, nakręca tym sposobem spiralę nienawiści, sądząc że napuści jednych na drugich."

  - Coś w tym jest, bo Ty zdajesz się być już do szpiku kości hm... upadlony.

 • bartalsi

  Po pierwsze do słownika zajrzyj a po drugie personalne inwektywy swiatczą o prymitywizmie interlokutora.

 • bartalsi

  Prawdziwy mistrz ciętej riposty :).

 • olejgujnar

  @egwinn

  Dobrze, że zgadzamy się, że 500+ i strategia obronności to są osiągnięcia PiS. Mamy bazę do rozmowy. Strategia to nie są słowa, to jest PRACA włożona w jej opracowanie. Coś, czego poprzednie rządy nie były w stanie z siebie wykrzesać, one ciężko pracowały tylko jak im zwierzchnicy powiedzieli, co mają wykonać.

  Zakupy sprzętu - nie wiem, jak wyobrażasz sobie zakupy sprzętu wojskowego przed opracowaniem strategii? Organizowałeś coś w życiu, cokolwiek, nawet wycieczkę szkolną? Miałeś plan, czy najpierw kupiłeś wejściówki i zamówiłeś żarcie a potem sprawdzałeś czy będzie pasować do celu wyjazdu i wielkości wycieczki?

  WOT - ja nie piszę, że jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Piszę, że to podnosi nasz potencjał obronny, który przez lata był metodycznie obniżany. To jest zaleta.

  Co do afer "puki co" - bo mnie interesują fakty a nie gdybania, nie ma afer, budżet jest świetnie realizowany. Jak to się zmieni to zareaguję. W 2016 też budżet został zrealizowany, więc nie wiem o jakiej kreatywnej księgowości piszesz.

  To teraz przeczytaj jeszcze raz moje pytanie i na nie odpowiedz - ja nie pytałem, dlaczego mam nie głosować na Kaczyńskiego. Moje pytanie brzmi: "która partia ma lepszą ofertę do Polaków i dlaczego. Konkrety, co mówią że zrobią i dlaczego miałbym im wierzyć?"

 • ewiggin

  @bartalsi
  Tak, Ty zdaje się, jesteś moim interlokutorem i nie mam żadnego wpływu na Twój prymitywizm. Staram się trochę edukować ale trafiam na ścianę, więc proszę o trochę więcej otwartości.

 • bartalsi

  "Twoj prymitywizm"

  "personalne inwektywy swiatczą o prymitywizmie interlokutora"

 • ewiggin

  @olejgujnar
  " Coś, czego poprzednie rządy nie były w stanie z siebie wykrzesać, one ciężko pracowały tylko jak im zwierzchnicy powiedzieli, co mają
  wykonać."

  - Sorry, ale takie fejki to nie jest baza do rozmowy.

  - A co do Twojego pytania - nie ważne jaką partie mają ofertę i co mówią i obiecują. Nie będę głosował na gangstera choć obieca mi złote góry i nie będę głosował na Kaczyńskiego z powodów, które opisałem w poście do @relkame. Człowiek, który rządzi przy pomocy tak haniebnych metod nie zasługuje na poparcie przyzwoitego Polaka, choćby nawet stworzył najwspanialszą armię i najpiękniej wykonał budżet - to kwestia wartości i przyzwoitości a nie fruktów. Wy patrzycie tylko na frukty a dla mnie nawet te frukty to jedynie gruszki na wierzbie.

 • olejgujnar

  @egwinn myślę, że pięknie to podsumowałeś: "Wy patrzycie tylko na frukty a dla mnie nawet te frukty to jedynie gruszki na wierzbie." Innymi słowy, co tam FAKTY, Ty będziesz głosował zgodnie z Twoimi UROJENIAMI. Piękne.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Jeszcze raz przypomnę ten post do @relkame, bo może już nie pamiętasz:
  - To nie jest kwestia inteligencji tylko przyzwoitości. Żaden przyzwoity człowiek nie popiera Kaczyńskiego, ponieważ człowiek ten w sposób obrzydliwy miesza
  religię z polityką, podgrzewa kłamstwo/chamstwo smoleńskie, rządzi na zasadzie konfliktu - świadomie skłócając i dzieląc Polaków na tych prawdziwych i
  zdrajców - przez co wyrządza narodowi ogromne szkody, zarządza swoimi zwolennikami na zasadzie sekciarskiej - wszyscy, którzy przeciw nam to zdrajcy, wywołując
  u tych ludzi lęk, strach a potem nienawiść i agresję; rządzi z tylnego siedzenia unikając tym samym wszelkiej odpowiedzialności i deprecjonując i ośmieszając
  instytucje Premiera oraz Prezydenta; rujnuje praworządność i najtańszymi, populistycznymi chwytami podważa autorytet polskiego sądownictwa, otacza się
  bandą miernych ale wiernych "Mariuszów", którzy ośmieszają Polskę na arenie międzynarodowej; jest zupełnie oderwany od życia współczesnych Polaków, nie
  posiadając rodziny, prawa jazdy, karty do bankomatu, internetu - co kojarzy się z alienacją a la Stalin; etc...
  Żaden przyzwoity Polak nie kupi takiego typka ani za 500 zł miesięcznie ani nawet za obietnicę mocarstwowej Polski od morza do morza.

 • podtworca

  A afera SKOK? Polityka już 10 lat temu ostrzegała jacy ludzie organizują przekręt i jak to się skończy i scenariusz jest realizowany. Pytanie czy politycy PiS byli tylko ogłupieni, czy celowo chcieli się w ten sposób finansować.

  @ guyfawkes13
  "Mówiłem Ci my Friend, że na postkomunizm nie ma lekarstwa.
  Poza jednym: death penalty. Inaczej nigdy nie będzie sprawiedliwości i normalności. "

  To jeszcze tylko wyjść z Unii, zamknąć granice i da się. Zacznijcie klasycznie od inteligencików, bo to oni najbardziej ogłupieni przez gazety i książki.

 • olejgujnar

  @egwinn a ja jeszcze raz Ci napiszę, że to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Znam już powody, dla których Ty nie głosujesz na Kaczyńskiego. Teraz chciałbym się dowiedzieć, "która partia ma lepszą ofertę do Polaków i dlaczego. Konkrety, co mówią że zrobią i dlaczego miałbym im wierzyć?" Kto miał by przebić to, co w niecałe 2 lata osiągnęło PiS, co by osiągnęli i jak?

 • olejgujnar

  @podtworca nie wiem nic o "aferze SKOK" i powiem szczerze, że nie mam czasu żeby się dowiadywać. Ale wydaje mi się wielce nieprawdopodobne, że od 10 lat wiadomo o aferze, w której umoczone jest PiS i PO przez 8 lat swoich rządów nic z tym nie zrobiła.

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  Całe wojsko w postkomuniźmie było organizowane tak, żeby nie miło zdolności obronnych, a jedyne nowoczesne czołgi strzegły przedpola Rzeszy i nie miały nawet szansy dojść do Wisły i służyć obronie Polski, z powodu przewagi powietrznej Rosji. Z tego samego powodu efy 16 mogłyby tylko odlecieć na lotniska Rzeszy. A kilka dni to wystarczający czas (z dużym zapasem) , żeby specnaz opanował wszystkie kluczowe miejsca. A ruscy mają więcej wojsk powietrznodesantowych niż my żołnierzy zdolnych do walki w pierwszych dniach.
  Nie doceniasz WOT. One są tak organizowane i zbrojone, żeby uniemożliwić desant, albo związać go walką do czasu przybycia jednostek operacyjnych. Bez WOT wojska operacyjne nie byłyby w stanie obsadzić ważnych punktów. Gdyby te punkty były nieobsadzone, to przegrywamy w ciągu godzin. Gdyby były obsadzone przez wojska operacyjne, to nie mielibyśmy dużych jednostek do walki. A gdyby nie robić WOT, tylko powiększyć wojska operacyjne, tak, żeby mogły i obsadzać strategiczne miejsca i mieć duże jednostki do walki, to nie stać by nas było na modernizację.
  Wojsko i tak musi być powiększone, ale nie można tego zrobić od razu.
  WOT jako lekka piechota (ale nasycona nowoczesną bronią plot i ppanc) nie jest do długotrwałej walki, tylko do ''przytrzymania'' przeciwnika przez kilka godzin, do przybycia jednostek operacyjnych. I jest to OPTYMALNE rozwiązanie, które znacznie zwiększa efektywność całej armii niskim kosztem.

 • podtworca

  Za WOT przemawia prosty fakt: to bataliony ochotnicze uratowały niepodległość Ukrainy.

 • olejgujnar

  @guyfawkes13 ja nigdzie nie napisałem, że WOT to zła formacja. Wręcz przeciwnie, ja uważam, że w naszym położeniu model szwajcarski wojsk OT to ideał, każdy ma broń w domu, ludzie z oddziałów świetnie się znają, wystarczy wydać im amunicję i są gotowi. Krytycy nie rozumieją, że WOT to nie jest formacja frontowa, ja jestem i od wielu lat byłem wielkim zwolennikiem WOT. Tak więc pijesz do złej osoby :P

 • sval-bard

  @WB - można by zdyscyplinować Guyfawkesa (cóż za patriotyczny nick!) i olegujnara (drugi!). Poziomem swoich wpisów (i teorii spiskowych) robią chlew z bardzo dobrego bloga o giełdzie i ekonomii.
  Prosiłbym tez o reakcję na chamskie odzywki innych użytkowników i kasowanie wszelkich źródeł a'la "putintrollmaschine"

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  Ja piszę o abonamencie a ty mi wyjeżdżasz z pytaniem, która partia doprowadzi Polaków do raju. To nie na temat. Ale odpowiem ci,że żadna, bo Ziemia to nie Raj.Właśnie chodzi o coś odwrotnego. Zwrócić ludziom wolność, a nie urządzać im raju, bo z tego zawsze wychodzi piekło.

 • guyfawkes13

  @Podtwórca

  Widzę następnego przyzwoitnisia, a w dodatku ''młodego wykształconego z wielkich miast'' zapewne, jak nie wiekiem, to duchem:)))

  Kara śmierci jest wykonywana pokątnie , ale tak jakby jej nie było, bo w interesie przyzwoitości na wrogach systemu. O czym nie mówimy to nie istnieje?

  Transformacja zaczęła się od ''zawieszenia'' oficjalnej kary śmierci i rozwiązania organizacji d/s przetępczości gospodarczej, bo to są optymalne warunki do rozwoju mafii.

  Bez kary śmierci nie ma mowy o sprawiedliwym systemie, ani o tym, że dobro wspólne , ale też ważne dobra osobiste są coś warte. To jest cywilizacyjny i wspólnotowy nihilizm. Kara śmierci to warunek istnienia cywilizacji i porządku moralnego i społecznego.

  To nie jest państwo sprawiedliwe ani niepodległe, kiedy z dołów śmierci wygrzebuje się kości patriotów, a beneficjenci ich eksterminacji są nietykalną i ''przyzwoitą'' klasą kompradorską.

 • konsultant121

  @podtwroca
  SKOK to raczej WSI... na tym etapie śledztwa.
  wiadomosci.onet.pl/kraj/rmf-fm-byly-oficer-wsi-podejrzany-o-wyludzenia-ze-skok-wolomin/dgtmlcy

 • podczaszy1

  @ sval-bard
  Prosę pani bo on mi dokucza. Teraz jesteś chyba dużym chłopcem i już nie powinieneś donosić

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  '' Zwrócić ludziom wolność, a nie urządzać im raju''

  Klasyczne bałamuctwo.
  Jeżeli wszyscy zaczęliby od zera, i jeszcze nie byłoby koncernów międzynarodowych, to ok. Ale jest jak jest i właściciele (ukradzionego) kapitału, zawsze będą mieli przewagę, zwłaszcza że opierają się na strukturach służb, mafii i korupcji.
  Dlatego bez interwencji państwa doprowadziliby do ostatecznego rozwiązania kwestii polskiej, co jest realnym (choć oczywiście nie deklarowanym ) celem tego typu bredni a'la pan Kleks.
  To właśnie obecny rząd umożliwia wolność gospodarczą, uwalniając mikrokapitalizm. Z czasem limity będą podnoszone, bo strategicznym celem tego rządu jest budowa polskiego kapitału.
  Np. ustawa o aptekach umożliwia żeby polscy farmaceuci zakładali apteki a nie pracowali w sieciach. Itd itp.

 • podtworca

  @guyfawkes13

  Młody, wykształcony, z całkiem sporego miasta, w dodatku wegetarianin-rowerzysta.
  A skoro już zabrałem głos, polecę tym, którzy nie zwiali jeszcze z tego bloga:
  lubimyczytac.pl/ksiazka/218429/dlaczego-narody-przegrywaja

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Transformacja zaczęła się od "zawieszenia " oficjalnej kary śmierci i rozwiązania organizacji d/s przestępczości gospodarczej".
  Z kodeksu karnego zniknęły od razu artykuły dot. przestępstw aferalnych/ art. 134 i 135 kk/ i kara konfiskaty mienia.
  Co do tzw. wydziałów d/s PG to nie wielka strata, bo ich pracownicy zajmowali się wcześniej przestępstwami typu- Czy sprzedawczyni sprzedała kurczaka z pod lady.

 • olejgujnar

  @podczaszy1 To Ty pisałeś o raju: "Tylko nie mamy nowej ustawy abonamentowej RTV . No ale może się doczekamy i wtedy będziemy już żyli w raju .", więc to Ty "wyjeżdżasz" z rajem.

  W takim razie jeśli nie raj, to kto da Ci wolność w mniej niż 2 lata i jak? Dali prawo do wycięcia własnego drzewa na własnej działce to było tyle krzyku, że się niestety wycofali.

  Ja jestem wolnościowcem i z wieloma rzeczami w PiS się nie zgadzam, ale w porównaniu z tym co było jest o tyle lepiej, że uważam że trzeba to docenić. No i na obecną chwilę nie widzę merytorycznie przygotowanej i zdeterminowanej alternatywy, ale mam nadzieję że się wkrótce doczekam.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/07/Krotkoterminowy-scenariusz-dla-Nasdaqa.html

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  Wiem, że doceniasz WOT, ale za mało:)))
  Ta formacja umożliwia swobodę manewru wojsk operacyjnych, bo nie będą musiały być rozproszone (i związane), żeby bronić wszystkich ważnych miejsc przed desantem.
  Można powiedzieć, że WOT umożliwia przeniesienie wojsk operacyjnych z papieru do rzeczywistości, dzięki czemu niskim kosztem ztskujemy realne zdolności obronne. WOT uwalnia naszą obronność, dlatego tak jest krytykowany.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Bez kary śmierci nie ma mowy o sprawiedliwym systemie, ani o tym, że dobro wspólne , ale też ważne dobra osobiste są coś warte. To jest cywilizacyjny i wspólnotowy nihilizm. Kara śmierci to warunek istnienia cywilizacji i porządku moralnego i społecznego.


  www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/stara_strona/numery/092006/03.html

  Bez komentarza.

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  W moim wpisie słowo "raj" to była tylko taka drwina.
  Jeśli jesteś wolnościowcem to wiesz w jakim kierunku powinny pójść zmiany,że chodzi o odblokowanie potencjału ekonomicznego tkwiącego w Polakach, a nie o jakieś 500 PLN i tego typu rzeczy. Rozumię,że wolisz PIS od PO ale ja się niestety obawiam,że to tylko taka zmiana pozorna na zasadzie raz my a raz wy wedle zasady ,że trzeba zmienić wiele,żeby nic się nie zmieniło. Zmienię zdanie jeśli politycy z pierwszego garnituru PO wyląduja w pierdlu i pozbawi sie ich majątków.

 • sval-bard

  @podczaszy1 - żebyś wiedział i jestem z tego dumny. Tak samo robię, gdy ktoś łamie przepisy, reguły, bo tego wymaga przyzwoitość.
  Blog jest o tematyce ekonomiczno-giełdowej i nie mam nic przeciwko, gdy od czasu do czasu pojawia się polityka, bo jedno z drugim jest związane, ależ ile można czytać bredni i teorii spiskowych, które nie mają nic wspólnego z wpisami WB i, które utrudniają dotarcie do merytorycznych wpisów?

 • guyfawkes13

  @cam

  ''Bez komentarza.''

  Oczywiście , że bez komentarza. Wystarczającym komentarzem są puste kościoły na zachodzie (którego nie można już pisać z dużej litery). Więc papieże już nawet nie muszą prześcigać się w swoich bzdurnych urojeniach, przykładają rękę do upadku, niestety.

  Jednakże wolałbym żeby papieże wyszli z socjalizmu i zaczęli płacić za swoje pomysły. Np. za utrzymanie bandytów w więzieniach, czy imigrantów... Ja się na pewno do tego nie dołożę.

 • guyfawkes13

  @sval-bard

  Proste rozwiązanie: nie czytać komentarzy wybranych autorów.
  BTW ciekaw jestem, czy zapamiętałeś jakąkolwiek sensowną uwagę na temat rynku autorstwa ewiggina albo pani kakaowej?
  Bo ja nie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Zorganizowany duży kapitał ma asolutną przewagę nad wolnością. Mówił o tym Morawiecki ostatnio.
  Jak państwo odpuści, to oligarchia zmiażdży wolność.
  Jest jak jest i bez rewolucji (i ekspropriacji) można tylko robić stopniowe zmiany ewolucyjne w trudnych warunkach. A z opodatkowaniem nie jest najgorzej, bo należy do najniższych w całym eurokołchozie.

 • sval-bard

  @guy - czytam tylko komentarze giełdowe. Nic innego mnie tu nie interesuje, a Twoje wypowiedzi to od razu scrolluje.

  Nie wiem kto to pani kakaowa, bo nie kojarzę takiego nicka..
  Mogę się domyślać jedynie, ze chodzi o carrie-anne i wg mnie jest to obraźliwe, nawet jeśli tylko nawiązuje to do komentarzy carrie dot. notowań na giełdach towarowych.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci