Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Cykl 160-miesięczny

bialek.wojciech

Wskazując w lutym podwójny cykl Kitchina (cykl 6,(66)-letni) jako "przyczynę" trwającej od stycznia ub. r. hossy na krajowym rynku akcji sprowokowałem do reakcji pana podpisującego się pseudonimem "kimsaoni", który zamieścił na blogu następujący komentarz:

 

"Obecna sytuacja na WIG20 to moim zdaniem stanowczo odpowiednik roku 2003 (obecnie koniec 2003), czyli 2 podwójne cykle Kitchina temu. Nawet struktura techniczna końca bessy z lat 2001-2003 jest podobna."

 

 

Ta uwaga sprowokowała mnie do przemyśleń, których efektem była obserwacja, że dwa super-szczyty WIG-u z marca 1994 i lipca 2007 poprzedzające dwie największe bessy na GPW odległe były o ni mniej ni więcej tylko dokładnie 160 miesięcy, czyli właśnie o "2 podwójne cykle Kitchina". 

 

1160mies

 

Ta obserwacja daje podstawy do potraktowania poczwórnego cyklu Kitchina (podwójnego cyklu 6,(66)-letniego jako potencjalnie użytecznej koncepcji). Zgodnie z nią obecna sytuacja na rynku akcji jest w jakimś tam stopniu odpowiednikiem sytuacji sprzed 160 miesięcy, czyli sprzed 13 lat i 4 miesięcy czyli z okolic stycznia 2004 roku. Poniżej ilustracja tej hipotezy:

 

2160mies

 

Wynika z niej, że do końca 2020 roku raczej się nie należy specjalnie bać inwestowania na krajowym rynku akcji (następna cykliczna bessa, która powinna rozpocząć się już za 3 miesiące, będzie łagodna tak jak "pędząca" korekta z lat 2004-2005). 

Powyższe można próbować uzasadniać racjonalnie wskazując na nikłe - np. w świetle takiej projekcji dynamiki wskaźnika inflacji - prawdopodobieństwo by do końca dekady Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na jakieś drastyczne zaostrzenie polityki pieniężnej.

Ponieważ cykle - szczególnie tak długie - mają prawo nieco "pływać", to sprawdziłem dla okresu minionego 1,5 roku przesunięcie, przy którym ścieżki WIG-u w obu okresach (obecnie i ponad 13 lat temu) wykazują maksymalną korelację. Wniosek różnił się od poprzedniego o 2 miesiące: dzisiejsza sesja (11 maja 2017) okazała się odpowiednikiem nie sesji ze stycznia 2004 a tej z 17 listopada 2003. 

 

4160mies

 

Oczywiście traktowanie dosłownie tej analogii z sytuacją sprzed ponad 13 lat jako prognozy krótkoterminowego zachowania rynku byłoby dużym błędem, ale ktoś, kto by się bardzo upierał przy dosłownej interpretacji, wstrzymałby się z zakupami przez 3 kolejne sesje, które w tej analogii przynoszą spadek WIG-u (do dołka, po którym WIG już nigdy - przez następne 13 lat - nie był niżej). 

Podsumowując: koncepcja podwójnego cyklu 6,(66)-letniego sugeruje, że okres generalnie dobrej koniunktury na rynku akcji powinien utrzymać się jeszcze przez następne 3,5 roku. 

 

 

 

 

 

Komentarze (364)

Dodaj komentarz
 • b_53

  @WB

  A co z krachem w 2017 ?

  Z mojej analogii 2014=1926 wynika, że bessa, która nadeszłaby po ewentualnym przedłużeniu hossy do 2017 roku, nie byłaby już zwykłą cykliczną bessą czy nawet spektakularnym załamaniem podobnym do tych z lat 2000-2002 czy 2007-2009, ale najprawdziwszym rynkowym Armagedonem.

  wojciechbialek.blox.pl/2014/03/20141926.html


 • red.007

  @ WB
  Ciekawe wnioski,ciekawe bo jeśli Giełda wyprzedza gospodarkę,to wzrost gospodarki może mieć trwalszy charakter niż się sceptykom wydaje pomijając fakt,że wzrost gospodarki może wynikać także ze wzrostu zadłużenia czyli wzrastamy na kredyt.
  Panie Wojciechu jeśli znajdzie pan kiedyś czas,to może warto się zastanowić czy
  cykl 160-miesięczny może mieć także zastosowanie do kondycji złotówki lub ogólnie do walut.
  Przy tak dobrych prognozach dla Giełdy i założonego powyżej wzrost gospodarczego, jakoś nie pasuje osłabienie złotówki w drugiej połowie roku chyba,że siła złotówki jest bardziej pochodną czynników zewnętrznych niż krajowych.

 • konsultant121

  bez sensu te prognozy:) nie da się przewidzieć przyszłości i tyle;)

 • konsultant121

  Przy takiej prognozie, FED musiałby niebawem zacząć QE4, EUR musiałoby już rosnąć a sam Armstrong dałby sobie dziś głowę uciąć że dolar nadal rulez nad EURO. I że szczyt dolara jeszcze przed nami. Czy to możliwe że WIG rósłby razem z dolarem? No właśnie...

 • konsultant121

  Zresztą obecny wpis pana Wojtka traktuję za anty-wskaźnik:) Zwykle dobre wizje pojawiają się w okresie po znaczących wzrostach:)))

 • guyfawkes13

  @B_53

  ''A co z krachem w 2017 ? ''

  No przecież sporo czasu poświęciliśmy ostatnio żeby zrozumieć, że w razie sprzeczności sury późniejsze są ważniejsze niż sury wcześniejsze, Panie Egzegeto.
  Poza tym musimy jakoś odwołać Chinageddon ze względu na rację stanu. Coś za coś.
  :))

 • konsultant121

  to przeczy możliwości hossy do końca 2020 roku
  www.bankfotek.pl/view/2076476

 • ml.36

  @WB
  Panie Wojtku może jednak należałoby trzymać zasad, nie tak dawno tłumaczył Pan tu komuś jak nałeży liczyć cykle żeby teraz pojechać szczytami.
  Zaczyna się zabawa w kapelusze i zające:)

 • konsultant121

  No właśnie, cykle liczymy po dołkach czy górkach:)))? To byłby temat ...

 • ewiggin

  Wystarczy obejrzeć wykresy - zarówno dołki jak i szczyty układają się mniej więcej cyklicznie.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2076484

 • mac-erson

  A ja po tygodniu niemocy zaczynam łapać fazę rynkową (moje spółeczki do góry Polnord, Mirbud... a W20 w końcu zaczął wykańczać korektę).

 • sunday68

  W.Białek
  Czy Pana zdaniem zanim dojdzie do większej korekty na wig20 zobaczymy w ciągu najblizszego tygodnia piątą fale w impulsie rozpoczętym na poziomie 2176. Jestem trochę zaniepokojony ponieważ w zeszły piątek powinna zacząć się wzrostowa faza cyklu 5-tygodniowego a mamy naprzemienne nerwowe ruchy indeksu.

 • guyfawkes13

  Chyba najciekawsza gawęda Bartosiaka w trzech częściach. Na początku części pierwszej jest trochę o książce itd, ale pod koniec tej części jest bomba: Brama Smoleńska(...), ktora przewija się już do końca.
  W sumie jes to polskie myślenie niezsowietyzowane (PRL). Ja o Bramie Smoleńskiej jeszcze nie myślę, tylko na razie o portach, drogach wodnych, Skandynawii i takich tam...
  :)))
  www.youtube.com/watch?v=4Ht7yCDe0aA

 • guyfawkes13

  A! I jeszcze jest o książkach Angusa Maddisona, które zawierają mnóstwo tabelek i zestawień gospodarczych od roku 0001 do czasów ostatnich z prognozami na 2030. Powinno być bardzo pomocne w chronopolityce.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  I jeszcze jest o tym, że myślenie o załatwieniu Rosji przez Chiny jest typowo polskie i mocno życzeniowe lecz, niestety, mało realistyczne.
  i Jeszcze jest o tym, że Bartosiak nie dostrzega obecnie żadnej dobrej zmiany w tworzeniu polskich zdolności bojowych.
  I jeszcze o tym, że obecnie, chcąc nie chcąc, źródłem prosperity dla Polski jest ta straszna Bruksela i jeszcze straszniejsze Niemcy.
  I jeszcze o tym, że Węgrom jest zupełnie obojętne czy jesteśmy mocni czy słabi.
  i o tym, że usiakom zależy na polskiej sile tylko do pewnego stopnia - pewnego stopnia naszej siły oczywiście, tak, żebyśmy nie wyszli z roli junior partnera i nie zaburzyli zbudowanego przez usiaków systemu równowagi.

 • red.007

  Konsultant121 napisał:"Zresztą obecny wpis pana Wojtka traktuję za anty-wskaźnik:)"
  Dla mnie to kolejna prognoza oparta o kolejne kryteria.Należy obserwować jej korelację z rzeczywistością.Rozjedzie się to prognoza upadnie.
  Chociaż prognozuje okres długi a dla okresu krótkiego jest mniej przydatna,to w ramach wstępnego testu zobaczymy czy nastąpi wzrost za 3 sesje czyli powiedzmy od środy.

 • carrie-anne.moss

  @007
  To moja prognoza na najbliższe 3 dni zakłada osłabienie funta. Może to potrwać dłużej. ;-)

 • red.007

  @carrie
  Dla mnie to fajnie chociaż liczę na większe spadki po wyborach w UK.
  Kiedyś pisałem o celu 1,77 dla gbpaud i już w środę jak podszedł pod 1,765 zabierałem się do wpisu,to jednak zrezygnowałem bo czułem,że BoE rozczaruje.
  Jeden z członków jaszcze na poprzednim posiedzeniu(wczoraj też) głosował za podwyżką i rynek się podniecał tym faktem.Swoją drogą na następnym posiedzeniu BoE nie będzie już miał prawa głosu więc temat upada.

 • m.jagusiak

  Rekordowe wpływy:

  www.blox.pl/komentuj/wojciechbialek/2017/05/Cykl-160-miesieczny.html

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A! I jeszcze jest o książkach Angusa Maddisona, które zawierają mnóstwo tabelek i zestawień gospodarczych od roku 0001 do czasów ostatnich z prognozami na 2030. Powinno być bardzo pomocne w chronopolityce."

  Korzystałem już kiedyś z jego danych:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/05/Pokoj-temu-domowi.html

  Tu jego książki:

  www.amazon.com/Angus-Maddison/e/B001I9OTDG

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Poza tym musimy jakoś odwołać Chinageddon ze względu na rację stanu."

  Coś strasznie Panu zależy na tych Chińczykach. A oni jacyś tacy słabi są:

  stooq.pl/q/?s=^shbs&c=3y&t=c&a=lg&b=0

 • konsultant121

  Dywidendy w energetyce wrócą w dobrych czasach:) Inflacyjnych czasach...
  stooq.pl/mol/?id=2897

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "A co z krachem w 2017 ?

  Z mojej analogii 2014=1926 wynika, że bessa, która nadeszłaby po ewentualnym przedłużeniu hossy do 2017 roku, nie byłaby już zwykłą cykliczną bessą czy nawet spektakularnym załamaniem podobnym do tych z lat 2000-2002 czy 2007-2009, ale najprawdziwszym rynkowym Armagedonem.

  wojciechbialek.blox.pl/2014/03/20141926.html"

  Dobre pytanie. Pisałem to w 2014-tym roku i można powiedzieć, że pierwsza część prognozy się jakoś zrealizowała (hossa do 2017-tego). Obecnie mam jednak problem z drugą częścią, bo na razie nie widzę warunków by już teraz zrealizować część drugą.

  Może możliwy jest jakiś kompromis: ten rok raz po raz rymuje mi się na różnych wskaźnikach z 1987. Gdyby latem-jesienią Wall Street się wyraźnie schłodziło (np. kraszek w październiku 1987 nastąpił po tym jak we wrześniu 1987 stopa FED osiągnęła poziom o 1 pkt. proc. wyższy od poziomu cyklicznego dołka z 1986 roku - teraz taki wzrost stopy FED nastąpi po 4-tej - (czerwcowej?) podwyżce stóp), to po takim gwałtownym schłodzeniu mógłby nastąpić powrót hossy.

  Gdyby koncepcję cyklu 160-miesięcznego potraktować dosłownie, to mamy styczeń 2004 i cykliczna hossa na WIG-u kończy się za 3 miesiące. Wtedy w okresie kwiecień 2004-maj 2005 mieliśmy bardzo łagodną "pędzącą" bessę. Teraz mogłaby być bardziej dynamiczna, ale per saldo również niezbyt groźna, bo szybko skorygowana wzrostami.

  Poza tym być może Amerykanom uda się przekierować tę bessę a la 1929-1932 na Chińczyków.

  Poza tym w latach 2015-2016 korygując się S&P 500 trochę zszedł w dół z hiperbolicznej ścieżki a la lata 20-te, więc częściowo w ten sposób schłodzony ma mniejszy potencjał spadkowy niż w 1929 roku.

 • bialek.wojciech

  @sunday68:
  "Czy Pana zdaniem zanim dojdzie do większej korekty na wig20 zobaczymy w ciągu najblizszego tygodnia piątą fale w impulsie rozpoczętym na poziomie 2176. Jestem trochę zaniepokojony ponieważ w zeszły piątek powinna zacząć się wzrostowa faza cyklu 5-tygodniowego a mamy naprzemienne nerwowe ruchy indeksu."

  Mamy 6-ty tydzień od dołka z końca marca, więc to jeszcze się jakoś mieści w normie.

  Mnie się obecna sytuacja kojarzy z połową grudnia. Czyli nie spadnie.

  Skłaniam się też do traktowania majowej korekty jako 4-ki w sekwencji wzrostowej rozpoczętej pod koniec marca. Czyli powinna być jeszcze kilkusesyjna 5-teczka do nowego szczytu, która rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

  stooq.pl/q/?s=wig20&c=3m&t=c&a=lg&b=0

  Ale to oczywiście ryzykowana zabawa, bo granie na 5-tych w 5-tkach to raczej głupi pomysł.

  W każdym razie MSCI EM robi nowy szczyty, więc i my mamy szanse:

  stooq.pl/q/?s=eem.us

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Dla mnie to kolejna prognoza oparta o kolejne kryteria."

  Projekcja. Prognoza to coś co robię ręcznie uwzględniając wszystkie znane mi czynniki (w tym zachowanie opartych na różnych kryteriach projekcji).

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Panie Wojtku może jednak należałoby trzymać zasad, nie tak dawno tłumaczył Pan tu komuś jak nałeży liczyć cykle żeby teraz pojechać szczytami.
  Zaczyna się zabawa w kapelusze i zające:)"

  czasgentlemanow.pl/2013/06/zasady-lamania-zasad/

 • podczaszy1

  Cholera chyba rzeczywiście coś zbyt optymistycznie zrobiło się na blogu i nie tylko.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Przy takiej prognozie, FED musiałby niebawem zacząć QE4, EUR musiałoby już rosnąć a sam Armstrong dałby sobie dziś głowę uciąć że dolar nadal rulez nad EURO. I że szczyt dolara jeszcze przed nami. Czy to możliwe że WIG rósłby razem z dolarem? No właśnie..."

  W Kuznetsa wychodzi mi od połowy 2018 roku początek (powiedzmy 7-letniej tak jak w latach 1985-1992 i w latach 2001-2008) bessy na Dollar Index. Oczywiście to tylko orientacyjna data, ale gdyby dolar rzeczywiście wszedł w taką bessę, to EM by w tym czasie kwitły (w przeciwieństwie do Wall Street).

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 od 2175 pkt jest kanał wzrostowy i dzisiejsza świeczka/jak na razie/ wyszła dołem z tego kanału.
  Ja na wig-u 20 liczyłem na wzrosty, a na mwig-u i swig-u raczej na spadki.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  MZ zszedł do prognozowanego przeze mnie poziomu ale czy się odbije to już inna sprawa.

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  www.youtube.com/watch?v=5NNOrp_83RU

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  www.bankfotek.pl/view/2076548

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Ten spadek/u pana to 4/ jest bardzo realny. Dlatego w sobotę wspominałem o tym,że wzrost od 2175 do 2422 pkt to może być np. 5-3-5. U Pana byłoby to 1-2-3.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Dla mnie wzrosty na gbpaud i gbpcad powinny wynikać ze słabości walut surowcowych. Siła funta byłaby fajnym bonusem. ;-)
  Wydaje mi się, że po korekcie wzrostowej eupodanda znowu przetestuje okolice 0.83. A co potem, to się zobaczy.

 • konsultant121

  @WB
  "Wg Kuznetsa wychodzi mi od połowy 2018 roku początek (powiedzmy 7-letniej tak jak w latach 1985-1992 i w latach 2001-2008) bessy na Dollar Index. Oczywiście to tylko orientacyjna data, ale gdyby dolar rzeczywiście wszedł w taką bessę, to EM by w tym czasie kwitły (w przeciwieństwie do Wall Street)."

  Trzymam kciuki i waluty do tego "okienka czasowego"

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Coś strasznie Panu zależy na tych Chińczykach. A oni jacyś tacy słabi są:
  stooq.pl/q/?s=^shbs&c=3y&t=c&a=lg&b=0''

  To mogłoby wyglądać na końcową fazę jakiejś fali C.
  Zależy mi na Chińczykach, bo zaczęliśmy odbudowywać nasz świat, więc Rzesza będzie nas sprowadzać do parteru i dlatego potrzebujemy ''drugiej nogi'', punktu oparcia. Sprzeczne interesy, nie da się pogodzić w długim terminie Generalnej Guberni z Rzeczpospolitą. Bo przestrzeń Rzeczpospolitej to jest Dźwina, Dniepr, Morze Czarne, Dunaj (Adriatyk i Bałkany w wersji rozszerzonej Władysława Warneńczyka), Odra, cieśniny duńskie. Nebenland rozcina ten obszar, uniemożliwia jego integrację, a w konsekwencji WYGASZA Rzeczpospolitą.
  Bartosiak jeszcze wiele spraw nie przemyślał, o wielu rzeczach ma wiedzę w propagandowej wersji, jak całe jego pokolenie, ale ma chłopak dobre serce i jest na drodze polskiego myślenia. Takie myślenie było u nas zawsze, dopóki nas sowieci nie udupili. I to jest ważne, że zaszczepia tą polską myśl cywilizacyjną i strategiczną w młodym pokoleniu. Bardzo się cieszę z jego popularności.
  Wspominałem ostatnio o moim kryterium sowietyzacji, jakim jest stosunek do dziedzictwa II RP. Jak pięknie ten chłopak powiedział, że II RP zrobiła ogromnie dużo w koszmarnie trudnych warunkach, podczas gdy iii rp zrobiła bardzo niewiele w bardzo łatwych warunkach. Nie ma czego porównywać.
  Trump przyjął forsowny program rozwoju floty do 2030. Zdaje się, że nam coś ostatnio wychodziło około 2033, jakiś war?
  Wojna może wtedy być a może nie. Do lat dwudziestych XXw Amerykanie przygotowywali się do wojny z Brytanią i wyszło zupełnie inaczej (...).
  Jak by nie było, to jest koło 15 lat chińskich inwestycji w jedwabny szlak, których będziemy potrzebować, kiedy Rzesza będzie nas okładać sankcjami, dlatego tak mi zależy na odwołaniu tego Chinageddonu.

 • bartalsi

  Może po zwinięciu się UE znów będziemy mieć wojnę celną z Niemcami, tak jak w 1925r.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Wszystko może być, dlatego potrzebujemy innych rynków, kapitałów i uniezależnienia od jednego kierunku.

 • bartalsi

  @guy

  Brytole chyba już się ustawiają na tę okoliczność. Ciekawe jaki mają długofalowy cel.

 • carrie-anne.moss

  @pete
  Otworzyłam małego longa na cukrze z ciasnym SL. Zobaczymy czy przejdzie 16.

 • guyfawkes13

  O ciężkich brygadach pancernych ciągle mówię. Tak samo krytykuję ew. zakup dwóch fregat OHP od Australii (wpływ neokonów?). My tego kosztownego w utrzymaniu szrotu nie potrzebujemy, mamy już dwa. To jest potrzebne do ochrony konwojów na Pacyfiku, ale nie na Bałtyk.
  Bartosiak wspominał, że Turcja jest zainteresowana istnieniem RP. Pisałem kiedyś, że powinniśmy kupić nowoczesne tureckie czołgi Altay i produkować je u siebie.
  A tu znowu neokoni:
  niezalezna.pl/98380-polacy-w-syrii-walcza-z-isis-juz-kazdy-rozpoznaje-nasza-flage
  Na jaką cholerę antagonizować sobie Turcję i prowokować zamachy???
  Impreza tych kretynów nie ma znaczenia militarnego, a jedynie polityczne, antypolskie. ''Już każdy rozpoznaje naszą flagę (!!!!!!!!!!!!!)
  Działania sił specjalnych są ciche i nierozpoznawalne (cicho-ciemni). Ci kretyni robią wszystko, żeby Polsce zaszkodzić, szukają guza, dla nas.

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "A co z krachem w 2017 ?
  Trzymam kciuki i waluty do tego "okienka czasowego""

  W kwietniu stopa bezrobocia w USA spadła do poziomu 4,4 proc. W okresie minionego pokolenia tak niski poziom tego wskaźnika był obserwowany jedynie w dwu okresach:

  -w kwietniu i maju 1998 i listopadzie 1998-maju 2001 oraz

  -pomiędzy październikiem 2006 a majem 2007.

  Obie daty związane są z formowaniem się dwu potężnych baniek inwestycyjnych na rynkach finansowych: internetowej w końcówce lata 90-tych i pierwszych miesiącach 2000 roku oraz hipotecznej w połowie poprzedniej dekady.

  Nasuwa się oczywiście myśl, że obecnie jest podobnie, to znaczy w ostatnich latach również w którymś segmencie globalnego rynku doszło do uformowania się podobnej inwestycyjnej bańki.

  Jednym z głównych kandydatów wydaje się być rynek obligacji, gdzie wskutek zakupów prowadzonych przez banki centralne w ramach programów luzowania ilościowego polityki pieniężnej w ostatnich latach trwała silna hossa, a obecnie FED podnosi stopy i zapowiada rozpoczęcia sprzedaży skupowanych aktywów.

  Ale czy w w obecnych warunkach można sobie wyobrazić krach na rynku obligacji? Może i można ale wymagałoby to pojawienia się określonej konstelacji czynników:

  1) podwyżek stóp FED (trwają)
  2) sprzedaży aktywów przez FED (podobna ma się zacząć pod koniec tego roku)
  3) wejścia dolara w cykliczną bessę (wychodzi mi to od połowy 2018 roku).
  4) wejścia surowców w silną hossę (wychodzi mi od 2019-2020-tego roku: wojciechbialek.blox.pl/2016/04/Kiedy-WIG-20-osiagnie-poziom-6000-pkt.html )

  Jeśli wierzyć tej projekcji tempa inflacji (u nas ale to nie ma znaczenia):

  wojciechbialek.blox.pl/2017/01/Szokujaca-projekcja-dynamiki-wskaznika-inflacji.html

  ... to rynek obligacji wydaje się bezpieczny do 2019 roku. Później już niekoniecznie.

  Co prawda FED mógłby zawsze wrócić do druku pieniądza i skupu aktywów, ale gdyby to robił w trakcie dolarowej bessy, to efektem mogłaby być napędzająca się spirala słabości dolara i rosnącej inflacji.

  Oczywiście w Japonii, gdy ta w 2006 roku wycofała się po 8 latach z QE nic specjalnego się na rynku obligacji nie wydarzyło (rentowności 10-latek wzrosły do 2 proc. czyli 7-letniego maksimum). No ale Japonia to kraj nadwyżkowy, a USA deficytowy.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Bartosiak wspominał, że Turcja jest zainteresowana istnieniem RP"

  Może tak, może nie. Albo raczej raz tak, tak nie. To wszystko zależy od konstelacji. Np. w scenariuszu rozbiorów Europy: USA weźmie Zachód, Rosja Wschód, a Turcja - Bałkany.

 • guyfawkes13

  @WB

  Turcja źle zniosła rozbiory Polski, po których Rosja zaczęła myśleć o cieśninach czarnomorskich i tylko dlatego ich nie zajęła, żeby uniknąć konfliktu z Brytanią. Turcja jest mocarstwem kontrolującym Marze Czarne, dlatego musimy się z nią ułożyć, a Turcja potrzebuje też sojusznika dla równoważenia Rosji.
  Zawsze tak było, choć kozacy robili wszystko żeby sprowokować konflikt polsko-turecki. Dlatego ograniczaliśmy rejestr.

 • guyfawkes13

  Na Bałtyku potrzebne są łodzie podwodne, jeśli kogoś na nie stać, i małe jednostki. Bartosiak ma rację. A jeśli już fregaty, to budujmy je z Duńczykami, wtedy wiążemy się ze Skandynawią (cieśniny duńskie) i przejmujemy technologię.

 • guyfawkes13

  @WB

  Jeden z ważniejszych bohaterów tureckich, Konstanty Borzęcki. Stworzył turecki nacjonalizm:))
  pl.wikipedia.org/wiki/Konstanty_Borzęcki
  www.rp.pl/Rzecz-o-historii/304069915-Konstanty-Borzecki-Polak-ktory-stworzyl-turecki-nacjonalizm.html#ap-1

 • bialek.wojciech

  "Może tak, może nie. Albo raczej raz tak, tak nie. To wszystko zależy od konstelacji. Np. w scenariuszu rozbiorów Europy: USA weźmie Zachód, Rosja Wschód, a Turcja - Bałkany."

  "AP informuje, że przedstawicielka USA na sesji Rady Praw Człowieka ONZ Sheila Leonard oświadczyła, iż Stany Zjednoczone są zaniepokojone rozwojem sytuacji w Polsce.
  (...)
  AP informuje też, że delegat Turcji wyraził zaniepokojenie "antymuzułmańskim nastrojem w Polsce", a rosyjski delegat skrytykował niedawne przypadki wandalizmu wymierzonego w pomniki żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej."

  wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/549288,500-plus-onz-polska-prawa-czlowieka-za-zyciem-aborcja.html

 • guyfawkes13

  @WB

  Tą amerykańską lalę z ONZ mieli przecież poddać reedukacji?
  Wszyscy mają chrapkę na Międzymorze, i sam Pan widzi, towarzysze chińscy nie są niczym zaniepokojeni:)))
  Tylko Chiny mogą mieć interes w reaktywacji wielkiej Rzeczypospolitej.

 • guyfawkes13

  @WB

  Są poważne poszlaki, że polityka Chin przyczyniła się do zaniechania sowieckiej interwencji w Polsce w 1956.

 • guyfawkes13

  Tylko chińscy analitycy używają czasem określenia Polski jako ''mocarstwa od 300 lat w defensywie''

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "Jak by nie było, to jest koło 15 lat chińskich inwestycji w jedwabny szlak, których będziemy potrzebować, kiedy Rzesza będzie nas okładać sankcjami, dlatego tak mi zależy na odwołaniu tego Chinageddonu."


  - Już to kiedyś wklejałem ale niektórzy są odporni na fakty. Zjarosław ma gdzieś chińskie inwestycje:
  ""Trzy tygodnie temu Agencja Mienia Wojskowego (AMW) postanowiła wycofać się z przetargu na działkę w Łodzi, położoną w Specjalnej Strefie Ekonomicznej i posiadającej bocznicę kolejową. Powoden decyzji AMW miały być rzekomo inne plany jej zagospodarowania. Nie wiadomo tylko jakie. Kupnem wspomnianej działki poważnie zainteresowana była polsko-chińska spółka celowa, która planowała wybudowanie na niej terminalu kontenerowego, w którym w przyszłości miały być przeładowywane towary z Chin. Wartość wspomnianej inwestycji szacowano na 120200 mln złotych."
  gf24.pl/wydarzenia/polityka/item/472-bitwa-o-polske

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Mam do ciebie prośbę, kolejną tego samego rodzaju.
  Przestań do mnie wklejać propagandę, politgramotę i wszelkie tego typu post sowieckie wstawki. Nie wierzę, że jesteś tak głupi, jak to prezentujesz.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  To przestań jpisać brednie.

  P. S. Ja wierzę, że jesteś tak głupi jak to prezentujesz choć czasem jeszcze rozmiarem tej głupoty potrafisz mnie zadziwić.

 • konsultant121

  @ewiggin
  No chyba nie jestes tak głupi żeby nie zrozumieć że interesy USA nie są tożsame z interesami Chin. A co powiesz na wojska USA obecne w Polsce od listopada? To już byś chciał tu budować teraz stacje przeładunkowe? :))

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  Przecież nie musisz czytać wypocin guya. Możesz to ignorować, jak ja :-P

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Ja bym się nie przejmował wykresem giełdy chińskiej. Ona ma chyba nie wielkie znaczenie dla Chin.

 • podczaszy1

  @ carrie anne moss
  A ja tam " lubie se" poczytać teksty guya, choć często się nie zgadzam z nim. On wyrażnie "ożywia" ten blog.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Co Ty nie powiesz?
  Lepiej było zamiast sugaru kupić gas, okazuje się, że całkiem ładnie chodzi, a cukier to jednak ma coś wspólnego z kakao (nie tylko w kuchni)
  :))
  fxpro.ctrader.com/c/Z1Zpn

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''A ja tam " lubie se" poczytać teksty guya, choć często się nie zgadzam z nim...''

  Często celowo ... przejaskrawiam, bo to bardziej rusza, a lepszy ruch niż bezruch. :))
  Kiedy ludzie nauczą się w końcu myśleć strategicznie i rozumieć własne interesy w czasie? Nie rozumieją nawet wartości pieniądza w czasie (o ile sobie przypominam, to wykładowca tego przedmiotu na kursach maklerskich w zamierzchłych czasach nazywał się Marek Łatacz?)

  Wiem, że giełdą towarzyszy chińskich nie ma się co przejmować.

 • ewiggin

  @carrie
  Zazwyczaj ignoruję ale coś mnie dzisiaj podkusiło. Może będzie jakiś punkt zwrotny na rynku? :-)

  @konsultant
  Zazwyczaj nie rozmawiam ze słabowitymi na umyśle wyznawcami pana na G, ale czy naprawdę uważasz że garstka amerykańskich żołnierzy broniących Odry może nam a tym bardziej Rosji cokolwiek zakazać/nakazać? Przecież podobno wstaliśmy z kolan... :D

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''...własne interesy w czasie...''

  i przestrzeni!

  Chyba się w końcu wybiorę na dłuższy urlop, więc von sowieci (i von volksdeutsche) będą mogli bezkarnie[sic!] powrócić z emigracji wewnętrznej:)))))

 • konsultant121

  @ewiggin
  Jesteś ograniczony. Skoro juz rzucasz "wyznawcami". Priorytety trzeba rozumieć. Najpierw USA , potem Chiny. No niestety Chiny nam jeszcze bezpieczeństwa nie zapewniają. A wyznawaj sobie co chcesz. Koniec tematu.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes13
  Von sowieci i von volksdeutsche nie mają nic ciekawego do zaproponowania, więc co najwyżej trochę po popisują się na blogu i znikną, bo sami wiedzą że są nijacy.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Brama Smoleńska to jest to.
  Kiedyś trzeba będzie zrobić z towarzyszami białoruskimi strefę pokojową, bez obcych wojsk. Tylko musimy się wcześniej postarać o te wszystkie brygady pancerne itd. I od tego się zacznie poważna polityka. Na razie jesteśmy na to za słabi, i nie zbudowaliśmy tych wszystkich połączeń o odpowiednich parametrach, np. Dniepr-Bug Channel , czy Elbląg Harbor jou know:))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  you know:))

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "Kiedyś trzeba będzie zrobić z towarzyszami białoruskimi strefę pokojową, bez obcych wojsk. Tylko musimy się wcześniej postarać o te wszystkie brygady pancerne
  itd. I od tego się zacznie poważna polityka. Na razie jesteśmy na to za słabi, i nie zbudowaliśmy tych wszystkich połączeń o odpowiednich parametrach,
  np. Dniepr-Bug Channel , czy Elbląg..."

  - No proszę - potrafisz coś sensownego napisać. Najpierw trzeba zbudować siłę a potem kłapać dziobem a nie jak za dobrej zmiany.

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Chłopcze, weź spadaj, ja nie piszę do ciebie i twoja ''opinia'' mnie nie interesuje.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes13
  Silne państwo to takie, które ma słabych sąsiadów. Osłabić Rosję, a przede wszystkim Niemcy/obecnie nasz największy wróg, bo ma m.in. największą siatkę agentów w RP/ może tylko wojna. No niestety nie ma innego wyjścia. Oczywiście ta wojna nie może się toczyć na terytorium RP. W innym przypadku nasi sąsiedzi będą wszystko torpedować jak robią to przez cały czas.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13

  www.bankfotek.pl/view/2076582
  www.bankfotek.pl/view/2076583
  Ale HangSeng, który jest duży i od dawna notowany, a przy tym "zawsze" zależny od CHRL coś może mówić. Na razie nie wygląda ciekawie, choć oczywiście mogę się mylić.
  Tu nie chodzi o wpływ giełdy na gospodarkę, ale odwrotnie(indykator).
  Ponadto nie wiem, czy dla nas to CHRL powinno być hegemonem? Może wystarczy 2 miejsce? Obyłoby się bez wojny, choć z drugiej strony ten "Jeden pas.." może ich rozpędzić w niekontrolowany sposób. Ja bym wolał współpracę w cywilizacji łacińskiej.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Niemcy załatwi kolaps eksportu, jak sugerował Friedman (Niemcy - największy problem świata) a w konsekwencji wojna domowa. I z tego względu także potrzebujemy towarzyszy chińskich i dywersyfikacji rynków.

  Co do ostatniej optymistycznej prognozy pana Wojtka, to trzeba by się zastanowić, jak wpłyną na giełdy czasy protekcjonizmu, na które się zanosi.

 • ewiggin

  A więc @podczaszy twierdzi, że niewiele od nas zależy a @konsultant że jednak nie wstaliśmy z kolan - zupełnie inaczej niż te butne pisowsko-pseudopatriotyczne hasełka o suwerenności.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  ''Ponadto nie wiem, czy dla nas to CHRL powinno być hegemonem? Może wystarczy 2 miejsce? Obyłoby się bez wojny, choć z drugiej strony ten "Jeden pas.." może ich rozpędzić w niekontrolowany sposób. Ja bym wolał współpracę w cywilizacji łacińskiej.''

  No właśnie, yin yang. Tylko to podobno jest wishful thinking. Ale Bartosiak też się przyznaje do tego, że interpretuje fakty pod swoją tezę o nieuniknionym konflikcie. Z trzeciej strony konflikt rzymsko-kartagiński o hegemonię trwał z dużymi przerwami ponad 100 lat. Pierwsza i trzecia wojny punickie trwały po trzy lata, a druga kilkanaście lat.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13 To,że potrzebujemy sojuszu z Chinami to ja twierdzę od początku mojego pisania na tym blogu i nawet z tego powodu zostałem tu przypisany do "obozu komunistycznego". Zgoda,że Niemcy załatwi kolaps eksportu ale właśnie wtedy Niemcy staną się jeszcze bardziej niebezpieczne o czym wspomniał nawet w wywiadzie dla BBC Niklas Frank/ syn Hansa Franka/.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  "Ja bym wolał współpracę w cywilizacji łacińskiej."
  A gdzie ona jest poza Polską i Węgrami. Mamy wybór pomiędzy współpracą z cywilizacją chińską albo żydowską i turańską, no może jeszcze arabską.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Byliśmy (największym) mocarstwem w Europie, kiedy dominował handel zbliżony do ''Silk Road'', a kiedy powstał świat atlantycki staliśmy się peryferiami. Więc jeżeli to się (trochę) znowu odwróci, to będzie kolejna szansa. Oczywiście żadnej szansy nie będzie nigdy, jeśli będą rządziły agentury, co najwyżej kupa kurzu i spalin.

  A propos, oficerowie prowadzący naszych kukuńków to jednak mają poczucie humoru.
  W jeden dzień ''trzeba przyjąć'' uchodźców, w drugi ''nie przyjmować''. W jeden dzień zlikwidować 500+, w drugi dzień - ''utrzymać''. Niezłe jaja sobie robią z tej bandy darmozjadów:))))))

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy
  @Podczaszy

  Niedługo w Chinach będzie najwięcej katolików na świecie. Poza tym są pewne zbliżone punkty między konfucjanizmem a cywilizacją łacińską, np. prymat etyki (w ogóle). Z tym, że oni jeszcze muszą wrócić od komunizmu (pro forma) do konfucjanizmu.

 • ewiggin

  Jedyne co Polacy mają wspólnego z Chińczykami to rosół. A jak ktoś z pokolenia guyfawkesa wchodzi do chińskiej restauracji to pyta: a macie może ziemniaki? :D

 • konsultant121

  stooq.pl/q/?s=btcpln&c=1y&t=c&a=lg&b=0
  Wykres bitcoina od stycznia trochę przypomina giełdy od 2000 roku

 • guyfawkes13

  ''Z tym, że oni jeszcze muszą wrócić od komunizmu (pro forma) do konfucjanizmu.''

  My też mamy niemałą drogę do pokonania, żeby wrócić ''do siebie'', swojej cywilizacji, myślenia , charakteru, odwagi i rozmachu. Dlatego cieszy mnie popularność Bartosiaka wśród młodzieży.
  A i przed panem Wojtkiem stoi niezłe zadanie(...).

 • guyfawkes13

  Tak to właśnie jest z tym Międzymorzem. Z jednej strony konkretyzacja z Chińczykami:
  wpolityce.pl/polityka/339519-jedwabne-zadanie-co-dalej-ze-wspolpraca-w-chinach
  z drugiej strony dywersja banderowska - drzazga w d.... .
  reporters.pl/7370/szok-wladze-we-lwowie-oglosily-2017-rokiem-upa-i-szuchewycza/

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Lepiej było zamiast sugaru kupić gas, okazuje się, że całkiem ładnie chodzi, a cukier to jednak ma coś wspólnego z kakao (nie tylko w kuchni)

  I to mówi guru propagandy, który żadnego swojego "trade'a" nie pokazał przed faktem. Zajmuj się dalej gotowaniem parówek. ;-)

 • ewiggin

  A to cytat z tej politgramoty wklejonej przez guyfawkesa wpotylice.pl.

  "Odbudowa prastarych lądowych korytarzy transportowych łączących Azję z Europą leży nie tylko w interesie Chin, lecz także Stanów Zjednoczonych. Pekin, jeśli projekt Jedwabnego Szlaku ma się powieść, musi wziąć na siebie odpowiedzialność za zachowanie i działania Rosji. W zamian może starać się uzyskać od USAi UE korzystniejsze warunki w handlu zagranicznym i wzajemnych inwestycjach."

  - Błachachaaa!

 • guyfawkes13

  @Carrie

  www.youtube.com/watch?v=TG3NDtHcs40

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Jesteś jak ten film. Niby klasyk, tyle że wszyscy już to widzieli i nikt się nie podnieca.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Ja o gustach nie dyskutuje. Czy jakoś tp tam leciało

 • carrie-anne.moss

  @007
  Europanda dziś dała 50 pkt we wskazanym przeze mnie kierunku ;-)
  JPY też dziś dał trochę zarobić ;-)

 • red.007

  @carrie
  Bardzo ładnie,bardzo ładnie,tym bardziej,że znasz moje średnioterminowe gusta dla europandy?
  A tak nawiasem kiedy przestawisz się na L-kę na głównej parze?
  Ogólnie pachnie mi wystrzałem po czerwcowym FEDzie.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Zamknęłam S na edku poprzez trailing stopa. W przyszłym tygodniu będę myślała co dalej.
  Nie muszę mieć pozycji. Jej brak, to też jest opinia.

 • red.007

  @carrie
  Ja wiem,że zamknęłaś bo pisałaś ale chodzi mi czy widzisz L-kę na głównej parze w średnim terminie czy nie.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Nie zdziwi mnie powrót do spadków w przyszłym tygodniu ;-)

 • red.007

  @carrie
  OK,czyli realizacja zysków po podniesieniu perspektywy(?).

 • carrie-anne.moss

  @007
  Zakładam, że rozpatrujemy ruch w górę od 1.03...
  Z perspektywy W1 i D1 może nastąpić korekta spadkowa 1do1 w stosunku do wcześniejszych. Po niej, np w czerwcu kolejny ruch w górę.
  A może overbalance zostać złamany i wtedy lecimy poniżej 1.03

 • carrie-anne.moss

  @WB
  W sprawie poprzedniego wpisu.
  Uważam, że byłoby bardzo pożyteczne zrobienie analizy cykli dla walut np. G7 i znalezienie potencjalnych ekstemów w stosunku do PLN albo do ich wzajemnych par wraz z potencjalnym timingiem.
  Coś ala moje uparte twierdzenie o słabości AUD. Fajnie byłoby wiedzieć, np. AUDJPY będzie spadać jeszcze rok do poziomu 0.5 ;-)
  Oczywiście dla prostoty może Pan to zawęzić do par złotówkowych. Nie wiem czy wszyscy mamy świadomość faz cyklicznych jena, euro czy chf. Najwięcej poświęcił Pan USD oraz GBP i to jest ok.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Czy pytasz o edka czy usdpln?
  Jeśli o to drugie, to rozpatruje scenariusz, że trzeba dolary kupować 3.7-3.8, a sprzedawać powyżej 4. Ile powyżej to nie wiem. :-)

 • karnakufo

  Nasz ciężki tygodniowy indeks sugeruje korektę wzrostów - ale jak wiadomo nie jest łatwo złapać ekstremum: :)
  www.bankfotek.pl/view/2076697
  www.bankfotek.pl/view/2076696

 • karnakufo

  Chociaż dobrze by to pasowało do sprzedawania faktów - podniesienia perspektywy ratingu dla Polski przez agencję Moodys.

 • karnakufo

  EDek w trendzie bocznym - nadal nie wygenerował średnioterminowego sygnału L:
  www.bankfotek.pl/view/2076703
  www.bankfotek.pl/view/2076701

 • karnakufo

  Podobnie pod oporem tygodniowym znajduje się kabel:
  www.bankfotek.pl/view/2076705

 • karnakufo

  Po dobrym ratingu dla Polski sprzedaż faktów i ..... osłabienie złotówki, jak podpowiada wykres:
  www.bankfotek.pl/view/2076708

 • karnakufo

  To jeszcze Niemiec i Francuz - ładnie do tego towarzystwa pasujemy: :)
  www.bankfotek.pl/view/2076710
  www.bankfotek.pl/view/2076711

 • karnakufo

  Na wakacje ropa może być droższa:
  www.bankfotek.pl/view/2076713

 • karnakufo

  Rzut okiem na DJIA:
  www.bankfotek.pl/view/2076715

 • carrie-anne.moss

  @karnakufo
  Grasz realnymi pieniędzmi czy tylko malujesz?

 • karnakufo

  @c-a-m
  Analizuję i trochę gram. :)

 • karnakufo

  Jeszcze taki wykres dla ropy:
  www.bankfotek.pl/view/2076764

 • karnakufo

  I taki:
  www.bankfotek.pl/view/2076771

 • guyfawkes13

  @Carrie

  '' Niby klasyk, tyle że wszyscy już to widzieli i nikt się nie podnieca.''

  W moim ''filmie'' nie chodzi o wywołanie podniecenia.

  ''@karnakufo
  Grasz realnymi pieniędzmi czy tylko malujesz? ''

  To już zaglądanie do portfela Blankfeina Ci nie wystarczy?
  Rozumiem, ''sex i pełna kasa to wtedy sukces jest'', więc mamy trochę inne ...
  ... priorytety:))))

 • mac-erson

  Obecnie mniej czasu bo moja firma ma szczyt sezonu i tak do wakacji ;)

  Moje analizy mówią obecnie, że koniec korekty na naszym rynku nastąpi w przyszłym tygodniu wtorek-czwartek a następnie zwyżka.
  Najbardziej pasuje mi poziom zakończenia korekty ok. 2330 ale zobaczymy czy Moody's nie zaburzy moich analiz.
  Szczyt na Wig20 obstawiam w połowie czerwca a szczyt MiŚ-iów na początku lipca.

  Aktualna moja pozycja to:
  50% kasy w małych spółeczkach gdzie prym wiodą Polnord, Cormay, Mirbud,
  oraz zbieram różne ciekawostki, które ładnie spadły.
  50% gotówka - zamierzam dokupić w przyszłym tyg. trochę z W20 (min. PKOBP, Energa) i trochę maluchów.
  Pozycja na W20 - neutralna, brak kontraktów - zamierzam wejść w połowie tyg. w L

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Oglądałem wczoraj gawędę Ziemkiewicza o tej jego ostatniej książce propagandowej ''Złowrogi cień Marszałka'' (Snopek z Grodziska to już mówi ''złowrogi cień Koszałka Opałka''. Chyba wymyślę gnojkowi stosowniejszą ksywkę).

  Jestem zażenowany. Ani nie ma opozycji, tylko agentura, ani nie ma sensownej publicystyki, tylko propaganda (pedagogika wstydu). No nie da się czyta ani słuchać tego steku bzdur. Co za chamski świat!

  Nie wiem, jak to jest ze źródłami, ale wygląda na to tak, jakby istotne źródła były pod kluczem, a publicystyczna gawiedź miętoli tylko bez krzty zrozumienia jakieś banialuki o Żwirku i Muchomorku. Strasznie debilny poziom.
  Co ciekawe, mądrość etapu znowu się zmieniła i Piłsudski już nie jest ani faszystą, ani socjalistą, tylko owszem, jest wielkim wodzem z zasługami, ale później ... no nie był demokratą, nie odsunął się i dopuścił tych swoich niekompetentnych pułkowników do stanowisk itd.:)))

  Całkowite oderwanie od realiów, otoczenia przez dwa zbrodnicze super totalitaryzmy i odliczania krótkiego czasu do następnej wielkiej wojny. Dopiero w 1934 zdołaliśmy uzyskać układy o nieagresji z obu stron na dłuższy czas, czyli usiedliśmy na dwóch stołkach. Ale wtedy problemem było z którego stołka spadniemy najpierw, i to w perspektywie kilku lat.
  Najpierw propagandyści zarzucają, że nie sprzymierzyliśmy się z Niemcami (''Jakie piękne samobójstwo'', ''Pakt Ribbentrop-Beck''), a potem mają pretensje o jakieś niedomogi demokracji:))))) Tak jakby z Niemcami można było zawrzeć sojusz jako państwo demokratyczne:)))
  Poziom umysłowy .... absurdalny.
  Tak się składa, że było kilka możliwości i Polska starała się początkowo wspóldziałać z Niemcami i był swego rodzaju ''pakt'' Von Neurath-Beck. I po to ''faszyzujący'' Ozon, w których uczestniczyli też ONR-owcy. I w pewnym momencie to już nie było możliwe. Ale dlaczego, próżno szukać odpowiedzi u pożal się Boże publicystów-propagandystów.
  Ciekawe, że 5.11. 1937 była konferencja kierownictwa Niemiec, znana z raportu Hossbacha, na której Hitler przeforsował ekspansję militarną (w konsekwencji usunięto tych dowódców, którzy byli przeciwni, von Bloomberga, von Fritscha, von Neuratha...). A u nas w styczniu 1938 pułkownik Koc zrezygnował z przewodnictwa Ozonowi i zaczęło wygasać współdziałanie z ONR.
  Wygląda na to, że myśmy chcieli iść z Niemcami, ale to się okazało niemożliwe, nie dlatego, że przyjęliśmy gwarancje brytyjskie w 39', tylko gdziaś pod koniec 37', a ostatecznie okazało się jasne rok później, kiedy Niemcy złamali ustalenia z Beckiem co do Słowacji.
  Główna wajcha została przełożona pod koniec 1937, tylko nie wiadomo gdzie. I ja bym tego szukał w nie w ''piaskownicy'' polsko-niemieckiej, tylko w uwarunkowaniach globalnej wojny hegemonicznej. No ale my jesteśmy zdani na bajki, z których musimy zaczerpnąć przede wszystkim morał o własnych ''błędach'', zgodnie zasadami pedagogiki wstydu przeznaczonej do narodów mniej wartościowych, o co już zatroszczą się publicyści - propagandyści mający posadę ''w tej firmie kłamstwa żelaza i papieru''.

  Nic się nie zmienia(...), poza pedagogiką wstydu.
  Tearaz trzeba się zastanowić co będzie z prognozami giełdowymi, jak jesienią zacznie stacjonować na Białorusi 1 Gwardyjska Armia Parncerna ( w tym 4 Gwardyjska Kantymirowska Dywizja Pancerna i 2 Gwardyjska Tamańska Dywizja Zmechanizowana)...
  II RP wydawała na wojsko ponad 40% budżetu i do wiosny 39' miała nad Niemcami militarną przewagę, a iii rp wydawała przez ćwierć wieku pieniądze na wojsko tak, żeby w żadnym wypadku nie naruszyć naszej bezbronności.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Podobno pierwsze, co krzyżacy ćwiczyli w krajach bałtyckich, to była ewakuacja do Niemiec:))

 • carrie-anne.moss

  @guy


  W moim ''filmie'' nie chodzi o wywołanie podniecenia.


  I tak zrobiłeś postęp, bo dotychczas zanudzałeś Dyzmą, ewentualnie serwowałeś Seksmisję. Tu chociaż przesunąłeś się do lat 90. Wracaj do lat 30, tam Ci będzie dobrze.


  To już zaglądanie do portfela Blankfeina Ci nie wystarczy?

  Nie w... między wódkę a zakąskę.


  Rozumiem, ''sex i pełna kasa to wtedy sukces jest'', więc mamy trochę inne ...
  ... priorytety:))))

  No cóż, skoro nawet niebieska tabletka nie pomaga, to chociaż możesz pomarzyć o milionach zarobionych na gazie, którym nie grasz. Towarzysze będą rozczarowani
  I uważaj na parówki. Tak łatwo pękają jak się za mocno gaz odkręci przy gotowaniu :-P

  Bez odbioru.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Czytam teraz o postępowaniu dotyczącym zakupu nowych rakiet przeciwpancernych (program ''Karabela''). Nasz ''teatr wojenny'' jest lądowy. Potencjalnym przeciwnikiem jest Rosja, która ma bardzo silne i rozbudowane wojska pancerne.
  I czytam coś takiego: ''Obrona przeciwpancerna jest jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów w Wojsku Polskim. Do chwili obecnej nie wdrożono na szerszą skalę na przykład nowoczesnych granatników przeciwpancernych. Niedawno Inspektorat Uzbrojenia poinformował o przeprowadzeniu dialogu technicznego na granatniki przeciwpancerne wielorazowego użytku (wcześniej planowano pozyskać tylko systemy jednorazowe), rozpoczęto też analizy rynku w zakresie niszczycieli czołgów''

  To co poza posadami dla WSI w naszym wojsku w ogóle jest?????

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Bez odbioru''

  No, ja myślę.

 • karnakufo

  @mac-erson
  "...zamierzam dokupić w przyszłym tyg. trochę z W20 (min. PKOBP..."
  Odważny jesteś:
  www.bankfotek.pl/view/2076836

 • karnakufo

  A tak to wygląda na miesięcznym:
  www.bankfotek.pl/view/2076837

 • parnasus_uczendiabla

  Poniżej wklejam post z 18 marca 2017, dla przypomnienia w jakim punkcie był wtedy funt, a gdzie znajduje się teraz.


  parnasus_uczendiabla
  2017/03/18 11:44:17


  "Sugerowałbym zwrócenie uwagi na pary związane z funtem ( gbp/zar, gbp/usd, gbp/aud, gbp/nzd) . Funt ma potencjał wzrostowy w perspektywie kilku miesięcy.

  Aha, tak jak odpowiedziałem na zadane mi pytanie miesiąc temu odnośnie Usd/pln podtrzymuje , że naturalnym celem dla tej pary okolica 3,90. "

  Parnasus.
  Uczeń diabła.

  A teraz sprawdźmy drogę funta jaką przebył od marca do dziś ( 14 maj 2017) na wspomnianych w poście parach funtowych.

  tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_a3d1ef45a6df06e3994c9abf930cdf2e.png

  tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_0669c2cf532841e30c7b20e7ba291593.png

  tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_d8c3e00e191adebcaf6b2636b79ba145.png

  tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_6e77efeff016395239b2fdccf4a43905.png

  Dodam jeszcze, że pomimo lekkiego zatrzymania kursów, nie ma jeszcze żadnych oznak zamykania pozycji długich, funt nie osiągnął jeszcze nawet swoich minimalnych zasięgów.

  P.S Co do wspomnianego Usd/pln, już 28 marca osiągnał on 3,90. Następnym celem jest 3,50.

  Bonus. Zwróciłbym uwagę na Aud/chf. Perspektywa spadku w ciągu najbliższych kilku tygodni/miesięcy.

  Parnasus.
  Uczeń diabła.

 • carrie-anne.moss

  @uczeń diabła
  Zgadzam się co do grania L na GBPAUD i GBPNZD. Natomiast nie rozumiem dlaczego chcesz rozgrywać scenariusz słabości AUD na parze z CHF? Dlaczego nie np. USD albo JPY? Analizujesz siłę wzgłędną poszczególnych walut?

 • carrie-anne.moss

  @007
  1.095 na edku i 0.85 na europandzie wydają mi się być idealne na S. Zobaczymy czy pojawi się jakiś trigger ;-)

 • red.007

  @carrie
  A niech spadnie,byle na krótko tak abyś mogła zarobić ale potem marsz do góry. :)
  Martwi mnie złotówka,nie może się przebić powyżej 72 a im dłużej to trwa tym gorzej dla perspektywy wzrostów.
  Tak trochę pocieszam się prognozą kolegi Mac-erson co do wzrostów na Giełdzie w przyszłym tygodniu,może to dać impuls dla dalszego umocnienia złotówki

 • parnasus_uczendiabla

  @ Karina

  @uczeń diabła
  Zgadzam się co do grania L na GBPAUD i GBPNZD. Natomiast nie rozumiem dlaczego chcesz rozgrywać scenariusz słabości AUD na parze z CHF? Dlaczego nie np. USD albo JPY? Analizujesz siłę wzgłędną poszczególnych walut?

  Odp. Dlatego nie USD ani JPY ( w zestawieniu z AUD), ponieważ nie widzę tam sygnałów wg mojej metodologii, na tą chwilę przynajmniej.
  Sygnał taki nastąpił konkretnie na Aud/chf ( spadkowy), a także na Eur/aud ( wzrostowy), i Usd/sgd ( wzrostowy) i te pary już rosną.
  Nie , nie analizuje siły względnej walut. Nie zadaje sobie też pytania, dlaczego coś rośnie bądź spada, bo nie interesują mnie powody fundamentalne.

 • red.007

  @parnasus_uczendiabla
  "Bonus. Zwróciłbym uwagę na Aud/chf. Perspektywa spadku w ciągu najbliższych kilku tygodni/miesięcy."
  Dla mnie złamana została linia trendu wzrostowego prowadzona dołkami wrzesień,grudzień,teraz kurs podszedł pod tą linię,która stała się oporem i się odbił.
  Czy podobnie do tego podchodzisz,czy Twoje metody są inne?
  stooq.pl/q/?s=audchf&c=1y&t=l&a=lg&b=1

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Tak się złożyło (...), że w czasie, kiedy Hitler przeforsował wojnę (w konsekwencji o dominację w Eurazji), Stalin w 37/38 przeprowadził unieszkodliwienie sowieckiej armii, przez likwidację kadry dowódczej.
  Co za zbieg okoliczności:))

 • carrie-anne.moss

  @007
  stooq.pl/c/?s=audchf&c=5m&t=c&a=lg&b&svg
  Najprościej to można rozpatrzeć sroda-piątek to test dołków z lutego i marca.
  stooq.pl/c/?s=audchf&c=5d&t=c&a=lg&b
  Na małym tf 2ny szczyt.
  W przyszłym tygodniu można to rozgrywać, jeśli ruszy dalej w dół.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Mój scenariusz słabości EUR nie przeszkadza. Osłabienie na EURPLN powinno Ci sprzyjać, może z wyjątkiem USD.

 • red.007

  @carrie
  Dla moich okresów trzeba cierpliwości,po prostu cykle trwają,są procesem i po jakimś czasie sytuacja na parze się zmienia.
  Dzisiaj Parnasus zapodał 3,50 dla dolara.Jeśli wyjdzie mu tak jak z funtem będę wzruszony.

 • pokonajrynekpl

  Czyli "afera 100 sekund" 2 jeszcze przed nami;). Wykres WIG wygląda ładnie. Niedźwiedzie mają szansę na odejście, jeśli jednak okaże się ono płytkie, wówczas szybko mogą wrócić wzrosty.

  U mnie tym razem możliwe zagrożenie korektą na PKN
  pokonajrynek.pl/pkn-orlen-prawie-z-objeciem-bessy/

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Ciekawe czy likwidacja wsiowych dowódców ala M. Tukaczewski miała wpływ na postawę Armii Czerwonej w lecie 1941?

 • carrie-anne.moss

  @007
  stooq.pl/c/?s=usdpln&c=1y&t=p&a=lg&f=e0x3
  Wątpię w pokonanie 3,7. Może drobne naruszenie. 3,5 niu wydaje mi się.

 • parnasus_uczendiabla

  @red007
  "Dla mnie złamana została linia trendu wzrostowego prowadzona dołkami wrzesień,grudzień,teraz kurs podszedł pod tą linię,która stała się oporem i się odbił.
  Czy podobnie do tego podchodzisz,czy Twoje metody są inne? "

  Odp. Na pewno jest to jednym z wielu elementów układanki, ale nie wystarczającym.
  Usd/pln ma duże szanse na 3,50, jest na ścieżce i na kursie :).Obserwuj też Usd/sgd albo eur/aud.
  Za kilka/kilkanaście tygodni będziesz mocno wzruszony.

 • carrie-anne.moss

  @007
  "Dla moich okresów trzeba cierpliwości,po prostu cykle trwają,są procesem i po jakimś czasie sytuacja na parze się zmienia. "

  Wiem, mam pozycje cykliczne. Mój S na EURPLN do 4.22 albo teraz aussie.
  Tyle tylko, że ryzyko wzrasta wraz z czasem trwania transakcji. Z tego powodu staram się trochę więcej handlować w obszarze pn - pt. Skąd mam wiedzieć co zrobi rynek pod odpaleniu kilku rakiet w weekend przez jakiegoś szaleńca

 • red.007

  @parnasus_uczendiabla
  Miło,że odpisałeś.
  Dzięki

 • red.007

  @carrie
  4,22 było mistrzostwem świata,szczególnie gdy zapodana prognoza nie wydawała się wówczas "oczywista".

 • carrie-anne.moss

  @007
  Dzięki. Takie transakcje zdarzają się 2-4 razy w roku. Coś trzeba robić w międzyczasie ;-)

 • carrie-anne.moss

  @uczeń diabła
  EURAUD na h4 wygląda na flagę. Wg mnie może być jeszcze jeden swing do dołu. 1,46 wygląda na fajne miejsce transakcyjne na L.

 • zillioner

  Panie Wojtku,

  jak widzimy zachowanie kursu zlota w usd w srednim i dlugim terminie?

 • zillioner

  znalazlem trust w kanadzie ticker - PHYS.US, wiec yankesi nie skonfiskuja jak za roosvelta. I tez morawiecki z banda nie bedzie mial okazjii mi kapitalu uszczuplic - inflacja czy deprecjacja pln....

 • parnasus_uczendiabla

  @ Karina

  Nie wiem Karina, nie operuje na interwale niższym niż 1D. Może być taka okazja do zajęcia pozycji o której piszesz, ale nie musi.
  Prowadzę długą na Eur/aud i zamierzam ją utrzymać przynajmniej do okolic 1,60 albo do czasu wygenerowania sygnału zamknięcia, jeśli nastąpi on wcześniej.

  Widzę, że zainteresowana jesteś Eur/pln i oglądasz go w interwale , w którym ja operuje, więc powiem ci, że para ta spełnia wszystkie warunki, poza jednym, żeby otworzyła się droga do okolic 4,00.
  Spodziewam się spełnienia tego warunku w najbliższym czasie, więc jeśli nadal masz otwartą krótką na Eur/pln, to będziesz miałą szansę na 4 zety, oczywiście, jeśli masz predyspozycje psychiczne i udźwigniesz mentalnie ciężar utrzymania pozycji przez kolejne kilka/kilkanaście tygodni.

  Parnasus.
  Uczeń diabła.

 • pko24

  @
  Sygnał taki nastąpił konkretnie na Aud/chf ( spadkowy), a także na Eur/aud ( wzrostowy)...

  jesli eur>aud, a aud<CHF ...
  To czy nie najlepsza opcją było by EUR/CHF...
  ?

 • parnasus_uczendiabla

  @pko24

  Eur/chf spełnia wszystkie warunki, jest to dobra propozycja , ale nie najlepsza, bo zrealizował już połowę minimalnego zasięgu. Na tą chwilę jest troche za późno, chyba, żeby spadł dając okazję do kupna po bardziej atrakcyjnej cenie.
  Zasięg minimalny to okolice 1,12.

 • mac-erson

  @podczaszy
  Pisałeś o MSZ. Moim zdaniem dołek będzie na 0.90 w najbliższym tygodniu :)
  Ale generalnie gdyby nie to, że lubię tą spółkę bo dała mi dwa razy fajnie zarobić to bym się nią nie interesował bo fundamentalnie to słabiutko.

 • mac-erson

  @karnakufo
  "..zamierzam dokupić w przyszłym tyg. trochę z W20 (min. PKOBP..."
  Odważny jesteś: "
  Czy ja wiem to raczej defensywna pozycja. Koniec obecnej fali widzi mi się w okolicach 40tki tak więc jak spadnie poniżej 35zł to się skuszę :)

 • carrie-anne.moss

  @uczeń diabła
  Nie znam Twojej strategii, więc trudno coś powiedzieć. Zdradź szczegóły to będę wiedzieć o czym piszesz.
  Na EURPLN nie mam pozycji w tej chwili. Na EURPLN i USDPLN handluje poprzez kontrakty na GPW, bardzo rzadko na forex. Te pary nie nadają się dla mnie do gry krótkoterminowej ze względu na spready.
  Za to są trendowe, więc na kilka tygodni jak najbardziej.

 • konsultant121

  To dlaczego market sentiment na USDPLN jest 83% na wzrosty? Dlaczego "znawcy" grają antytrendem? Czy to jedynie zabezpieczanie posiadanych walut?
  www.mforex.pl/

 • ewiggin

  @mac-erson

  Szczyt WiG-ów w połowie czerwca? No cóż, z cykli wynika wtedy dołek cyklu 5-tygodniowego ale zobaczymy.
  Dołek 31 marca, dołek (póki co) 7 maja no i natępny właśnie w połowie czerwca wypada i to będzie dołek zarówno 5 jak i 10-tygodniowy. A szczyt mi wychodzi za tydzień lub dwa ale potem będzie jeszcze jeden na przełomie lipiec/sierpień po czym zjazd do wrzesień/październik i potem fala V przez kilka miesięcy.

 • ewiggin

  @guyfawkes napisał:
  "Tak się złożyło (...), że w czasie, kiedy Hitler przeforsował wojnę (w konsekwencji o dominację w Eurazji), Stalin w 37/38 przeprowadził unieszkodliwienie
  sowieckiej armii, przez likwidację kadry dowódczej.
  Co za zbieg okoliczności:))"

  - Ciekawe podobieństwo do Macierewicza, który także unieszkodliwił armię likwidując kadrę dowódczą. W tym kontekście uwielbienie tawariścia guyfawkesa dla PIS-u nie może dziwić. :-)))
  A odnosząc się jeszcze do naszego wojska to poza zakupem zakontraktowanych jeszcze przez PO Krabów i Raków Macierewicz przez półtora roku nie kupił zupełnie nic poza jakimiś tam pistolecikami. Ani śmigłowców, ani Patriotów, ani okrętów podwodnych - ani widu ani słychu... a nie, przepraszam, limuzyny rządowe - za to w liczbie imponującej.


 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  To jest tylko sentyment wśród klientów tego brokera.

 • ewiggin

  A co do ostatniego 30-lecia RP to prawda, że nikt specjalnie o Wojsko Polskie nie dbał ale spodowodowane to było przede wszystkim błędnym i powszechnym założeniem o "końcu historii". Wchodziliśmy do UE i NATO, świat był stabilny i nie widać było zagrożeń na horyzoncie. Nasze wojsko miało głównie uczestniczyć w misjach NATO a nie bronić się przed ziomalami guyfawkesa. Ale każdy się teraz potrafi mądrować po niewczasie.
  Jakieś zarzuty można by było stawiać, gdybyśmy jakoś wyraźnie odstawali w dziedzinie zbrojeń od innych krajów europejskich, zarówno zachodnich jak i demoludów, no ale przecież nie odstajemy - czyżby we wszystkich krajach rządzili zdrajcy? Trzeba być skończonym oszołomem, żeby tak myśleć.

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Nie wiedziałem, że Antoni tych WSIoków rozwalił. A gdzie są pochowani, chyba wiesz gdzie palić świeczki?:))))

  Koniec historii jest dla takich kretynów jak ty. Odczep się wreszcie ode mnie bo ja z sowieciarskimi kretynami nie rozmawiam.

  EOT

 • m.jagusiak

  O PLN po Moodys:

  acemarketu.com/?p=234395

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "Koniec historii jest dla takich kretynów jak ty."

  - Też Cię kocham :D
  Większość społeczeństwa to kretyni. Prywatnie możesz tam sobie po kryjomu w stodole tuningować swoją pepeszę ale w demokracji każda złotówka wydana na granat zamiast na socjal (bez jawnego zewnętrznego zagrożenia) zmiotłaby cię ze sceny politycznej w ciągu miesiąca - no ale taki z ciebie, pożal się boże, znawca polityki.

 • ewiggin

  Kłopoty zaczęły się dopiero po kryzysie finansowym 2007, kiedy wujek Sam znacznie podupadł na zdrowiu. Zagrożenie dla nas ze wschodu obecnie jest już zupełnie oczywiste a mimo to pisowcy wolą wydawać 20 miliardów na socjal 500+ niż na zbrojenia. To są dopiero zdrajcy.

 • ewiggin

  A to dla wszelkiej maści ignorantów i oszołomów z syndromem oblężonej twierdzy. Cała cywilizacja zachodnia zaczęła słabować po wygranej zimnej wojnie:
  pl.wikipedia.org/wiki/Koniec_historii_i_ostatni_cz%C5%82owiek

 • konsultant121

  @ewiggin
  Bardzo się cieszą wojskowi z likwidacji starej armii oficerskiej. Stare trepy jakich mało. Ruskie wojsko. Zero inteligencji . Pijaństwo i brak zasad. Wreszcie wojsko ma polską flagę na ramieniu.

 • karnakufo

  Realizacja zysków na fali rekomendacji Moodys.

 • mac-erson

  @ewiggin

  "@mac-erson
  Szczyt WiG-ów w połowie czerwca? No cóż, z cykli wynika wtedy dołek cyklu 5-tygodniowego ale zobaczymy. "
  No fakt, to może ten szczyt się przesunie pod koniec czerwca. W każdym bądź razie plan jest prosty na razie trzymamy akcje i trzymamy / polujemy na L-ki :)

 • karnakufo

  @mac-erson
  Grasz wybiciowo z trendem, czy łapiesz extrema?

 • karnakufo

  @mac-erson
  To było pytanie w kontekście czekania na L, o którym piszesz.

 • mac-erson

  karnakufo
  @mac-erson
  "To było pytanie w kontekście czekania na L, o którym piszesz. "
  Nie ma reguły. Lubię zarówno "łapać" dołek jeśli widzę w tym sens i odpowiednio małe ryzyko (sensowny stop) jak również grać na wybicia /formacje.
  Akurat jeśli chodzi o W20 to podpieram się tutaj pewnym podobieństwem układów, które historycznie lubią się powtarzać oraz czasową długością korekt / impulsów.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin, guyfawkes13:

  Panowie, ja rozumiem, że pan ewiggin jest endekiem, a pan fawkes PPS-owcem i się w związku z tym nie lubicie, ale przecież opieranie się w swoich poglądach politycznych na podziałach politycznych sprzed 3 pokoleń, to dziecinada.

 • karnakufo

  @mac-erson
  Dzięki za odpowiedź
  Ja mam podobne podejście do gry, jak Ty. :)

 • ewiggin

  @wb
  Może coś mi umknęło ale nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek pisał coś o polityce sprzed trzech pokoleń, no może poza poleceniem książek Piaseckiego. Ogólnie jakieś podziały historyczne są mi zupełnie obojętne ale zdecydowanie protestuję jeśli ktoś pisze kłamstwa na temat teraźniejszości.

 • podczaszy1

  @ carrie-anne-moss
  "Ciekawe czy likwidacja wsiowych dowódców ala M. Tukaczewski miała wpływ na postawę dowódców armii czerwonej w 1941 roku?
  Raczej była całkowicie obojętna choć Suworow pisze,że to było dobre posunięcie Stalina.

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  "Stare trepy jakich mało. Ruskie wojsko......."
  To fakty ale niektórzy czerpią "wiedzę" z różnych telewizji , w których te trepy wiodą prym i robią za znawców wojskowości. A wystarczy przytoczyć fakt,że w PRL-u te trepy godziły sie na to żeby Polska była zamieniona w karaj "poatomowy", bo to na teren Polski miały spadać pociski atomowe NATO.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1
  @bwO
  ""Ale miewam często wrażenie,że ktoś mu pomaga/podsuwa gotowce".
  No właśnie kto ? Ja tego gościa nie mogę rozgryzć ale przyznaję,że często ma bardzo ciekawy punkt widzenia."

  A ja już rozgryzłem. Kluczem jest tu Gierek:

  www.racjonalista.pl/kk.php/s,9524 • podczaszy1

  @ guyfawkes13
  Podobno Hitler po zamachu na jego życie w Wilczym Szańcu stwierdził,że Stalin dobrze zrobił likwidując w latach 30-tych swoją wojskową kadrę przywódczą i że on też powinien to zrobić.

 • bialek.wojciech

  www.macrobusiness.com.au/2017/05/great-china-crash-upon-us/

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Co do książki "Złowrogi cień Marszałka " Ziemkiewicza to jej nie czytałem, a więc nie mogę wdawać się w dyskusje o niej. Z Ziemkiewiczem czasem się zgadzam, a czasem nie.

 • bialek.wojciech

  Ciekawe:

  "CHINAS FOREIGN EXCHANGE (FX) RESERVES ARE DANGEROUSLY CLOSE TO LOW LEVELS THAT WILL LIKELY CAUSE AN INFLECTION LOWER IN THE CURRENCY. Based on a fine-tuning of its formula to calculate reserve-adequacy over the years, the International Monetary Funds (IMF) approach can be best summed up as follows: Minimum FX Reserves = 10% of Exports + 30% of Short-term FX Debt + 10% of M2 + 15% of Other Liabilities. Thus, for China, the equation is as follows: 10% * $2.2tn + 30% * $680bn + 10% * (RMB 139.3tn ÷ 6.6) + 15% * $1.0tn = $2.7tn of required minimum reserves. Furthermore, when considering Chinas FX reserve balance was roughly $4tn just 2 years ago, we find it concerning that experts now peg Chinas unofficial FX reserve balance somewhere in the $1.6-$1.7tn range. Why does this differ from Chinas $3.0tn in reported FX reserves as of Feb. 2017? Well, according to our contacts, when adjusting for Chinas investment in its own sovereign wealth fund (i.e., the CIC) of roughly $600bn, as well as bank injections from: (a) China Development Bank (CDB) of roughly $975bn, (b) The Export-Import Bank of China (EXIM) of roughly $30bn, (c) the Agricultural Development Bank of China (ADBC) of roughly $10bn, as well as capital commitments from, (d) the BRICs Bank of roughly $50bn, (e) the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) of $50bn, (f) open short RMB forwards by agent banks of $300bn, (g) the China Africa Fund of roughly $50bn, and (h) Oil-Currency Swaps with Russia of roughly $50bn, the actual FX reserve balance in China is closer to $1.69tn (Exhibit 3)."

  www.macrobusiness.com.au/2017/05/great-china-crash-upon-us/

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss :
  "Coś ala moje uparte twierdzenie o słabości AUD."

  "There is no doubt, at least, about what happens when it does arrive:

  the final washout of commodity prices;
  Australian house price crash;
  multiple sovereign downgrades, and
  an Aussie dollar at 40 cents or below."

  www.macrobusiness.com.au/2017/05/great-china-crash-upon-us/

 • podczaszy1

  W Waffen -SS służyło: 50 tyś Holendrów, 40 tyś . Belgów, 39 tyś Łotyszy, 30 tyś Chorwatów, 25 tyś Ukraińców, 10 tyś Duńczyków, 8 tyś Francuzów, 20 tyś Włochów , 20 tyś Estończyków. Polaków-0. No i co my robimy w tej Unii Europejskiej?

 • ewiggin

  @podczaszy
  Właśnie udowodniłeś, że pod twoją czaszą beztrosko hula wiatr.

 • guyfawkes13

  @WB

  ''... pan ewiggin jest endekiem, a pan fawkes PPS-owcem i się w związku z tym nie lubicie''

  No, jak Pan żartuje, to inteligentnie, ale dlaczego inni są nie inteligentni?...
  Antoni pierwsze co zrobił, to kupił obronę przeciwlotniczą najkrótszego zasięgu (baterie Poprad, Pilica). Oprócz tego 1300 rakiet piorun (ulepszony Grom) i 1000 rakiet ppanc Spike żeby uzbroić Rosomaki. Wszystkie dotychczasowe wydatki nowego MON są idealnie wyważone co do złotówki na najpotrzebniejsze rzeczy.
  Teraz Antoni targuje się o patrioty. Z tym, że POprzednie WSIowe dziady chciały dać 47 mld za wersję zabytkową, którą trzeba byłoby od razu modernizować, co podniosłoby cenę do 60 mld. Antoni zgodził się na 30 mld za wersję najnowszą, która będzie wprowadzana równolegle do US Army i WP. Różnica wynosi ok. 30 mld.
  I tak można mówić o każdym elemencie, ale szkoda czasu i atłasu.

 • m.jagusiak

  Barclays mówi coś bardzo ważnego o polskich akcjach:
  acemarketu.com/?p=234453
  acemarketu.com/?p=234454

  i jakie są wyceny fair value dla indeksu WIG20:
  acemarketu.com/?p=234469

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''Podobno Hitler po zamachu na jego życie w Wilczym Szańcu stwierdził,że Stalin dobrze zrobił likwidując w latach 30-tych swoją wojskową kadrę przywódczą i że on też powinien to zrobić.''

  Hitler jest dla mnie coraz bardziej zagadkową postacią, a przedwojennych ruchów w Europie nie da się zrozumieć bez zrozumienia globalnej gry hegemonicznej.
  Np. materiały obciążające Tuchaczewskiego (co zapoczątkowało likwidację kadry armii sowieckiej) spreparowane przez niemiecki wywiad, dostarczył Stalinowi super mason Benesz. Czyli Brytania unieszkodliwiła Sowiety - amerykańskiego alianta(?).
  Po konferencji Hossbach przybywa do Berlina lord Halifax (jest także jako przewodniczący Izby Lordów lordem Tajnej Pieczęci), późniejszy minister SZ, a wcześniejszy wicekról Indii. I 15. 11. 1937 daje Hitlerowi wolną rękę na wschodzie pod warunkiem zachowania status quo na zachodzie. Dotyczy to Austrii, Czechosłowacji , Gdańska i jakichś ustępstw Polski, ale nie wojny. Miało to Hitlerowi zająć przynajmniej 3 lata. Ale Hitler zrobił to błyskawicznie i urwał się ze smyczy.
  Zagadkowa jest rola Japonii, która weszła w fazę imperialną w porozumieniu z Brytyjczykami, kiedy Jackie Fisher wycofał flotę z Dalekiego Wschodu.
  Japonia w kluczowych momentach działała na rzecz Brytyjczyków. 16.09. 39 podpisala rozejm na dalekim wschodzie co umożliwiło Stalinowi bezpieczne wejście do Polski. Podobnie zachowała się w 41', co umożliwiło Stalinowi ściągnięcie do obrony Moskwy 36 dobrze wyposażonych dywizji z DW.
  Najbardziej zagadkowo postępował Hitler. Pod koniec sierpnia 41' wycofał dywizje pancerne Guderiana spod Moskwy dla likwidacji kotła kijowskiego, przez co zawalił całą koncepcję Blitzkriegu i dał czas Stalinowi na ściągnięcie tych syberyjskich dywizji. Guderian powrócił pod Moskwę w październiku, ale okno możliwości było już zamknięte, Moskwa była dobrze obsadzona, a pogoda postawiła kropkę nad i. Czołgi ufrzęzły w błocie.
  Podobnie zagadkowe jest np. zwalczanie powstania warszawskiego i bezsensowne niszczenie Warszawy, w sytuacji gdy sowiecie już planowali wejście na teren Rzeszy. Każdy normalny wódz niemiecki wyszedłby wtedy z Warszawy i jeszcze dozbriłby AK, żeby utworzyć bufor i przysporzyć kłopotów sowietom.(...) i całej koalicji.
  Ziemkiewicz tłumaczy to, czego nie rozumie tym, że Stalin był psychopatą a Hitler - paranoikiem. Czyli sprowadza rzeczy najważniejsze ad absurdum, i tworzy kolejną legendę dla ubogich.

 • ewiggin

  Zaraz dowiemy się od omnibusa guyfawkesa, że Hitler specjalnie przegrał wojnę.
  :D :D :D

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Brytyjczykom, którzy kilkanaście lat kosztem wyrzeczeń (i obrony!) spłacali ogromne długi za WW1, potrzebny był przede wszystkim czas (wartość pieniądza w czasie), przynajmniej te trzy lata, dlatego mieli politykę Appeacementu , gry na czas(...).

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Niemiecka (pruska) generalicja, która przeciwstawiała się Hitlerowi, obstając, przy tym, że Niemcy nie są gotowe, nie mają wystarczających zasobów itd., też grała na czas, czyli na układ z Brytanią. Rosja też nie była gotowa. To jaki czynnik globalny był gotowy i motywował Hitlera?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Za Ziemkiewiczem trzebaby przyjąć, że o losie mocarstw zadecydowała ... paranoja:)))))
  Rzeczywiście, świetna historyjka dla kretynów.

 • ml.36

  @Carrie
  0,86 na pandzie to lekka bezczelność?

 • karnakufo

  Ropka idzie ładnie do góry zgodnie z prognozą. :)

 • podczaszy1

  @gayfawkes13
  Dotychczas myślałem,że II wojna światowa to rozgrywka Stalina. No wiesz, wystawienie Hitlera przeciwko tzw. burżuazyjnym demokracjom w celu wzajemnego wyniszczenia się,a potem tzw. światowa rewolucja w celu zapanowania komunizmu na swiecie. Masz Waść jednak rację,że wielu fragmentów tej wojny nie da się tak łatwo dopasować do tej wersji.

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  Nie masz nic ciekawego do powiedzenia to się po prostu nie odzywaj. Ten blog to nie zebranie twojej młodzieżowej organizacji partyjnej.

 • podczaszy1

  Na wigu-20 bronimy SMA-15. Mam wrażenie,że albo nie będzie pogłębienia korekty albo przejdziemy w spadki. Czyli zgodnie z moją dewizą- jeśli góra to bez większych korekt.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  "an Aussie dollar at 40 cents or below."

  Pan to wie jak złapać kobietę za serce :-)
  Gdyby Pan jeszcze przyspieszył ten cykl ;-)

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Nie masz nic ciekawego do powiedzenia to się po prostu nie odzywaj. Ten blog to nie zebranie twojej młodzieżowej organizacji partyjnej."

  Uprzejmie przypominam, że o tym, czym jest ten blog, decyduję ja.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Są same dziwne rzeczy w tej wojnie.
  Japonia, zamiast skorzystać z okazji niemieckiej ofensywy i zaatakować poważnie na Dalekim Wschodzie, 7 grudnia 41 uderza na Pearl Harbor.
  I tu jest rzecz najciekawsza. Niemcy, których przekleństwem jest walka na dwa fronty, 11grudnia razem z Włochami, wypowiadają wojnę ... Ameryce(!!!).
  Czyli wszyscy (poza Rosją?) wracają do ratowania hegemonii brytyjskiej???
  (Hess już w maju 1941, jeszcze przed ''Barbarossą'' poleciał do UK)
  Nie rozumiemy najważniejszych rzeczy, tylko okładamy się intelektualnymi sztachetami:))

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Take a easy, my friend. Dopiero jest 0,85.

  Spójrz na GBPAUD. Może coś znajdziesz dla siebie. Ja czekam ;-)

 • podczaszy1

  @WB
  "Uprzejmie informuję,że o tym czym jest ten blog, decyduję ja."
  Pardon. Co racja to racja.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No i 20 .01. 1942 miała miejsce konferencja w Wannsee, na temat ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Bezsensowna z punktu widzenia ekonomii wojny , no ale przecież Hitler był paranoikiem:)))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Nie rozumiemy najważniejszych rzeczy, tylko okładamy się intelektualnymi sztachetami".
  Coś w tym jest. Trudno jest wyjść z kolein w które wpuścili nas tzw. zawodowi historycy i inni znawcy przedmiotu.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Zawodowi historycy opierają się na źródłach, którymi administrują służby. Angole do dziś trzymają pod kluczemy archiwa naszej Dwójki, te, których nie spalili.

 • podczaszy1

  Dular spada do złotówki to wig20 USD mocno rośnie.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Pan to wie jak złapać kobietę za serce :-)
  Gdyby Pan jeszcze przyspieszył ten cykl ;-)"

  Takie przyspieszenie Chinageddonu by chyba oznaczało, że oczekiwane przeze mnie do lata osłabienie dolara się nie zmaterializuje, więc mi to za bardzo nie pasuje:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/04/Letni-dolek-dolara.html


  Pytanie też, czy jest jeszcze czas (z punktu widzenia cyklu "8-letniego" na dolarze) na 5-tą falę spadkową "commodity currencies":

  wojciechbialek.blox.pl/2016/08/Commodity-currencies-pokazuja-kierunek.html

  Pokolenie temu ten cykli na AUD/USD był wyjątkowo długi: szczyty AUD/USD były w 1976 i 1986. Zwykle, który nas próbuję zsynchronizować z poprzednim cyklem w ramach cyklu pokoleniowego to wychodzi mi jesień 1983, co by dawało mnóstwo czasu na chinageddoniczne umocnienie dolara.

 • karnakufo

  Można było nabrać tanich eSek. :)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Ktoś (nikt) coś bredzi o demokracji:
  ''...ale w demokracji każda złotówka wydana na granat zamiast na socjal (bez jawnego zewnętrznego zagrożenia) zmiotłaby cię ze sceny politycznej w ciągu miesiąca...''
  :))))))
  Jasne, zwłaszcza volksdeutschów, za 100 mld rocznie:)))
  Matołectwo demokratyczne. Tu jest coś na temat demokracji:
  www.youtube.com/watch?v=RExuRh1AkgA
  A od siebie dodam, że demokracja zawsze umie się znaleźć, nie tylko w North Korei, ale nawet na Eurowizji, gdzie demokracja znakomicie wykreowała dwójkę portugalskich pastuszków (jeden nawet jest zbawicielem-Salvadorem) znakomicie nadających się do przykrycia i wygaszenia kanonizacji dwójki pastuszków z Fatimy:)))))
  www.youtube.com/watch?v=tXodL-oQGws
  A nasi znowu nie wiedzą, skąd to kolejne rozczarowanie:))))))))))))))))))

 • mac-erson

  @karnakufo
  "Ropka idzie ładnie do góry zgodnie z prognozą. :) "
  Posiadam całkiem niemały pakiecik Serinusa - dzisiaj + 10% a jak znajda ropę... hehehe.

  @ podczaszy1
  "Mam wrażenie,że albo nie będzie pogłębienia korekty"
  Nie wykluczam wariantu, że 2350 to wszystko na co było stać Miśki. Jeśli przez nabliższe 2-3 dni nie zejdziemy niżej to stawiam na dalsze wzrosty. Rynek szeroki jest nisko, zaliczył korektę tak więc powinien dołączyć do liderów z W20.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Mam poważne wątpliwości co do wzrostów na mwig-u i swigu.

 • guyfawkes13

  @WB

  A propos Turcji, o której kiedyś rozmawialiśmy. Oni sami są aktywni w szukaniu możliwości współpracy z nami. Geopolityka działa:
  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szydlo-erdogan-wymiana-handlowa,211,0,2318035.html

 • guyfawkes13

  @WB

  Mają świetne czołgi Altay, które właśnie wchodzą do produkcji seryjnej, znacznie tańsze niż Leopardy, zrobione razem z South Koreą na podstawie bardzo dobrego koreańskiego ''K2 Black panther''.

 • guyfawkes13

  fakty.interia.pl/swiat/news-szydlo-zdziwiona-oswiadczeniem-ke-ws-deklaracji-z-forum-pasa,nId,2393991

  Znakomicie, wchodzimy w koalicję z towarzyszami chińskimi i poszerzamy front. Rzesza nas nie wyizoluje, nawet z pomocą Mikrona - owczarka niemieckiego:)))

 • red.007

  @carrie
  "red.007
  2017/05/14 12:02:00
  @carrie
  ...Martwi mnie złotówka,nie może się przebić powyżej 72 a im dłużej to trwa tym gorzej dla perspektywy wzrostów. "

  No jakoś złotóweczka dala radę i jest 72,jakaś mała korekta i jazda w górę.
  Na ropie czas na spadki ale nie chcę denerwować kolegi Karnakufo.
  Wcześniej pisałem,że może podejść pod 49,5 i w dół.
  Wzrost ropy wynika z dzisiejszego porozumienia Rosji i Arabii o wydłużeniu ograniczenia wydobycia myślę,że rynek potraktuje dzisiejsze wzrosty do realizacji zysków.

 • ewiggin

  "Znakomicie, wchodzimy w koalicję z towarzyszami chińskimi i poszerzamy front."

  - @podczaszy ma rację. To co pisze guyfawkes jest znacznie ciekawsze od tego co piszę ja. Ziekawsze... dla lekarza określonej specjalizacji.

 • guyfawkes13

  Brytyjczycy okazują się (wreszcie) ... lojalni:
  film.wp.pl/pokaz-filmu-azyl-w-londynie-piekna-slowa-i-pelna-sala-6122893911181441a
  Nie można tego powiedzieć o owczarkach niemieckich:
  www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/1762890,Francuskie-kina-nie-pokaza-filmu-Azyl-Decyzja-polityczna

 • idmmaximus

  Panowie niby mamy dojrzała hosse ktora już jest leciwa a mamy okres rekordowych, ilości wezwań z wycofywaniem spółek z giełdy czy tak sie nie robi czasem po bessach gdzie rynek jest tani jak barszcz ....

 • mac-erson

  @podczaszy1
  "Mam poważne wątpliwości co do wzrostów na mwig-u i swigu. "
  Nie wiem jak całe indeksy ale jest spora grupa spółek, które wyglądają obiecująco i pro wzrostowo. Rynek średniaków jest mocno rozchwiany są spółki w kilkuletniej zaawansowanej hossie i takie, które dopiero kończą bessę.

  @idmmaximus

  "Panowie niby mamy dojrzała hosse ktora już jest leciwa"
  Zakładając jako bazę cykl 6.66 letni jesteśmy dopiero 1.5 miesiąca od początku tak więc nie za bardzo widzę leciwość - raczej dopiero początek fazy dojrzałej :)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Niesamowite !

  Na Forum Pasa i Szlaku w Chinach nie było ani Niemców ani niemieckich owczarków(...). Sic transit gloria mundi. Teraz dopiero sobie to uświadomiłem. A prezydent Xi pochwalił nas w przemówieniu za zaangażowanie i dał przykład sukcesu - nasz szlak bursztynowy. Zawsze to mówiłem: nasza specjalność to szlaki północ-południe, od tego zależy nasza siła. To umożliwia skrzyżowanie szlak bursztynowy-szlak jedwabny.
  Niesamowite. Potem przyjdzie czas na bramę smoleńską:))

 • guyfawkes13

  Nic dziwnego, że Turcy tak się deferują i proszą o niezaplanowane spotkania.
  I bardzo dobrze!

 • carrie-anne.moss

  @WB
  W mojej ocenie AUDUSD jest gdzieś w Q1 2000r. To chyba byłoby w zgodzie z Pana ścieżką dla dolara.

 • konsultant121

  @carrie
  A gdzie jest jenPLN i CHeFPLN?

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Frank lubi się dziwnie zachowywać. Kiedyś napisałam, że może zejść do 3,5-3,6. Zobaczymy czy przebije 3,8. Dużo zależy od EURPLN, który na razie jest w wyraźnym trendzie spadkowym. Uczeń diabła twierdził, że celem jest 4. Nie można tego wykluczyć.
  Jen w mojej ocenie zmierza do 3. W skrajnie pozytywnym scenariuszu 2,7.

  Zagrożeniem jest możliwe przesilenie na giełdach.

 • guyfawkes13

  Niemcy miały tam przedstawiciele niższej rangi gdzieś na peryferiach. Angielska strona wiki, chyba zredagowana przez Chińczyków(?) umieszcza polską premier na pierwszym miejscu(...). Nie ma Ukrainy. Są za to instytucje architektury finansowej świata, jest mowa o Nowym Porządku Świata Chin(...) i był Okrągły Stół(...).
  A więc wszystko gra i koliduje, zaczyna się wielka polityka. A ruskich wezmą na klatę Chińczycy:))
  en.wikipedia.org/wiki/Belt_and_Road_Forum
  forsal.pl/swiat/chiny/artykuly/1042722,wild-nie-przyjechalismy-do-chin-po-pieniadze-na-centralny-port-komunikacyjny-wywiad.html

 • guyfawkes13

  Dooobra idę na urlop. Żeby zacytować pana Ryśka: Wszyscy wszystko wiedzą, wszyscy wszystko wiedzą...etc

  Może Madera?:)))

 • ewiggin

  E tam Madera. Białoruś proponuję. Kraj mlekiem i miodem płynący, nie rozkradziony przez UE, nie wyssany do cna przez Rzeszę, no i nie ma tej ochydnej demokracji.... acha, no i ten ich herszt Łukaszenka podobno taki ciepły człowiek.

 • m.jagusiak

  Przed bardzo ważnymi danymi z Polski:

  acemarketu.com/?p=234665

 • konsultant121

  @pete
  Cykl się nie zgadza:) EURUSD na nowych szczytach.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=lg&b=1

 • karnakufo

  U na s z górki na pazurki. :)

 • konsultant121

  Akcje spadaja, obligacje spadają a PLN rośnie:)))

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Trafnie przewidziałeś, 0,86 już blisko na europandzie ;-)
  Ciekawe, co dalej...?

 • ewiggin

  @wb
  No to chyba dzisiaj wypada ten dołek z powyższego wpisu?

 • ewiggin

  I to dołek, który nie zostanie przebity przez następnych 13 lat.

 • dociekliwy54

  8 up 5 down.

 • konsultant121

  Trace na dolarze trace na CHeFie trace na jenie ale to niedługo zmienie;)))

 • mac-erson

  ewiggin

  "I to dołek, który nie zostanie przebity przez następnych 13 lat. "
  Mnie też wychodzi ten kluczowy dołek pomiędzy wtorkiem a czwartkiem.

  Buying time :)

 • red.007

  @konsultant121
  Jaka to strata,to dobra na przyszłość lokata.:)))
  Póki bilety nie sprzedane straty nie ma.

 • konsultant121

  @red.007
  Probuje troche zabezpieczac S-kami a to jena a to dolara;) Ale nie wiem kiedy puscic te S-ki:))

 • konsultant121

  @red
  Tu dziala psychologia. No bo jak ktos pisze ze nizej nie bedzie niz dzisiaj przez 13 lat, to mozna pojsc z torbami pelnymi walut;)))

 • red.007

  @konsultant121
  "...to mozna pojsc z torbami pelnymi walut;)))"
  Dobre!
  Choć Polsce dobrze życzę,to my nie USA ani Szwajcaria a wzrastające zadłużenie otworzy oczy inwestorom.Oni nami się bawią i zarabiają.W pewnym momencie zabiorą zabawki i przeniosą się do innej piaskownicy,i wtedy trzeba kupić waluty a nawet trochę wcześniej.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "No to chyba dzisiaj wypada ten dołek z powyższego wpisu?"

  "I to dołek, który nie zostanie przebity przez następnych 13 lat."

  "Oczywiście traktowanie dosłownie tej analogii z sytuacją sprzed ponad 13 lat jako prognozy krótkoterminowego zachowania rynku byłoby dużym błędem (...)."

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Mnie też wychodzi ten kluczowy dołek pomiędzy wtorkiem a czwartkiem.

  Buying time :)"

  W lutym zastosowałem dwa narzędzia do stworzenia projekcji dla WIG-u - INI SII i RSI 28:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/02/Cykl-6-66-letni-przyczyna-sily-rynku-akcji.html

  Z tej pary znacznie lepiej spisała się projekcja oparta na RSI 28.

  Oto nowa projekcja oparta na zachowaniu RSI 28:

  s2.ifotos.pl/img/RSI24png_aqpqqar.png

 • guyfawkes13

  @e

  ''E tam Madera. Białoruś proponuję''

  A ty k.... kim jesteś?
  Pilotem wycieczek czy reżyserem kina akcji?
  www.youtube.com/watch?v=Vwqh_WolRgE

 • ewiggin

  @mac-erson
  "Mnie też wychodzi ten kluczowy dołek pomiędzy wtorkiem a czwartkiem."

  - Mnie ten dołek wcale teraz nie wychodził, bo jest 45 dni od uprzedniego, a więc cyklicznie bez sensu. Można wiedzieć przy pomocy jakiej metody spodziewałeś si ę dołka właśnie w tym czasie? Ja pisałem o tym dołku odnosząc się do wpisu @wb pod którym się znajdujemy.

 • ewiggin

  @g
  "A ty k.... kim jesteś?"

  - Myśliwym, współczesnym Wiedźminem polującym na guyfawkesy tego świata. Jestem twoim koszmarem. Wrrr...
  :D :D :D

 • ewiggin

  @wb
  "@ewiggin:
  "No to chyba dzisiaj wypada ten dołek z powyższego wpisu?"

  "I to dołek, który nie zostanie przebity przez następnych 13 lat."

  "Oczywiście traktowanie dosłownie tej analogii z sytuacją sprzed ponad 13 lat jako prognozy krótkoterminowego zachowania rynku byłoby dużym błędem (...).""

  - Nigdy nic nie wiadomo. Może ta prognoza z przymrużeniem oka właśnie się sprawdzi?


 • guyfawkes13

  @e

  ''... Wiedźminem ...''

  Powiedziałbym raczej, że lichym trolem.
  Jak się ma coś nie tak z genami, to jeszcze nie znaczy, że się jest wiedźminem. Nie trzeba tak od razu wierzyć rodzicom we wszystkie bajeczki. Może tylko genetyczną ofiarą przemarszu armii czerwonej wte i nazad.

 • guyfawkes13

  Coś dawno Datik się nie odzywał.
  Mam nadzieję, że chodzi po powietrzu i np. reżim nie wtrącił go do lochu za jakieś karuzele?:)))

  www.youtube.com/watch?v=YgiqvHS3mcM

 • ewiggin

  @g
  Okrutnie się powtarzasz z tymi ruskimi.
  Ale zostawmy to i nie zaśmiecajmy bloga wzajemnymi uprzejmościami. W końcu na urlopie jesteś.

 • guyfawkes13

  @e

  Jasne.
  www.youtube.com/watch?v=5NNOrp_83RU

 • red.007

  Złotóweczka najmocniej od 2015 albo korygujemy,albo z marszu zmieniamy średnioterminowy trend i wychodzimy z trzyletniej konsolidacji.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=3y&t=c&a=ln&b=1

 • bartalsi

  @WB

  "Uprzejmie przypominam, że o tym, czym jest ten blog, decyduję ja."
  Mam prośbę by przynajmniej zamienić tego trolla na kogoś bardziej inteligentnego, co to ma być wogóle?

 • bartalsi

  Jeśli z jakiś powodów tylko lichość bierze robotę, to są właśnie takie efekty:

  www.youtube.com/watch?v=gu3-9uyYnyw

 • ewiggin

  "Wogóle" - no właśnie, co to ma być? Też jestem ciekaw.

 • ml.36

  @Carrie
  Może być jakieś g..... C w TR, lepiej nie tykać.
  Kabel to chyba jakieś 4 kończy.
  Jenot jak lokomotywa, powoli zaczyna na początek chyba 112.
  Ale co widzi edek? Jeszcze 260 pips do punktu krytycznego.

 • mac-erson

  @ewiggin
  "- Mnie ten dołek wcale teraz nie wychodził, bo jest 45 dni od uprzedniego"
  Ja trochę inaczej oznaczam dołki. Według mnie ostatni dołek 20tyg. był 12.04 i w tym tyg. wychodzi mi dołek 5 tyg.
  Najlepiej by było jakbyśmy spadli jeszcze o 1-1.5% do strefy 2300-2310 a na Wigu 60100-60300 (przetestowanie luki i powrót do wybicia).
  Dzisiaj pierwsze zakupy zrobione na W20 (Energa wpadła 9.83 i PKOBP 34.80).
  Z Futersami na razie czekam.

 • mac-erson

  @e @g
  Panowie wyluzujmy z ta polityką :)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Może być jakieś g..... C w TR, lepiej nie tykać.
  Kabel to chyba jakieś 4 kończy.

  Myślę, że kabel zmierza do 1,34. Nie wiem tylko jak pokrętną drogą.

 • m.jagusiak

  O pięknym squeeze`ie, który właśnie trwa:

  acemarketu.com/?p=234863

 • karnakufo

  Przeceny ciąg dalszy. :)

 • dociekliwy54

  @karnakufo
  Może już nie.
  www.bankfotek.pl/view/2077386
  Jak dotąd przecena dotarła na 2317 a myślałem o 2310.
  www.bankfotek.pl/view/2077388

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  GBPAUD zrobił rano shakeout/pinbar i odjazd w górę.
  Może europandzie też się odwóci? Jest w strefie podażowej.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Kakao będzie bez cukru, bo podrożał :-P

 • mac-erson

  @ dociekliwy54
  @karnakufo
  "Jak dotąd przecena dotarła na 2317 a myślałem o 2310.
  www.bankfotek.pl/view/2077388"
  U mnie buying time continue :)
  Dzisiaj powróciłem na rynek kontraktów z 1/3 pozycji docelowej L-ki po 2322.
  Kolejna partia czeka po 2312 :)

 • mac-erson

  Wychodzi mi jutro ostatni dzień na tanie zakupy :)
  Jak się cieszę, że w końcu coś się dzieje. Z branży bankowej do portfela wskoczyły dzisiaj maluchy Getin i Boś.

 • gamera-11

  a ja widzę duży potencjał spadkowy na wig20:)Samym PZU i PEO indeksu nie utrzymają:)

 • karnakufo

  @mac-erson
  Na podbiciu S i liczę na pogłębienie spadku, no chyba, że z wybiciowej metody padnie sygnał na L. :)

 • karnakufo

  Może dojdą do ok 2295 -2300 na WIG20. :)

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2077394

 • gamera-11

  PZU OFE w kwietniu znów miał 90% w akcjach:)

 • red.007

  @mac-erson
  "Wychodzi mi jutro ostatni dzień na tanie zakupy :) "
  Pozwolę sobie zażartować: ostatnie kilkudniowe wzmocnienie złotówki wynikało z zakupów tejże przez zagranicę celem kupna akcji.:)

 • ml.36

  @Carrie
  Graty

 • ml.36

  @Carrie
  Na kablu to mi wychodzi 3/1.3264 i 5/~1,3540 jak GS-y pozwolą.
  Ale wszystko może się zmienić, gdyby Dyzmę skasowali.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Ale wszystko może się zmienić, gdyby Dyzmę skasowali

  Mnie obecny scenariusz GBP i JPY w górę, a waluty typu AUD w dół, mnie pasuje.
  Jest maj, więc trochę strachu jest potrzebne ;-)

 • karnakufo

  Na WIG20 zbliżyli się do mojej strefy spadków, zobaczymy co dalej, jak zawrócą to zamiana S na L. :)

 • podczaszy1

  Najgorzej moim zdaniem wygląda Swig-80.

 • mac-erson

  W 80% zakupy akcji dokonane. Również L-ki ze średnią 2314. No i teraz czekamy :):)

 • ewiggin

  @mac-erson
  A gdzie byś ustawił sl, 2280?

 • karnakufo

  Oddam S na fixie i zostanę bez pozycji.
  Juto coś się znowu wymyśli. :)

 • mac-erson

  @ ewiggin

  "A gdzie byś ustawił sl, 2280? "
  Dopiero co kupiłem a już mam uciekać. Ja jestem średnioterminowy :)
  Teraz czekam na 25.. z przodu do wakacji.
  A tak poważnie to zaniepokoi mnie spadek poniżej strefy 2270 gdzie były poprzednie dwa istotne szczyty ale na razie złego nie zakładam, jutro dzień odwrotu.

 • podczaszy1

  Złamaliśmy trend na mwig-u 40.

 • podczaszy1

  Złamaliśmy trend na wigu-20.

 • ewiggin

  @mac-erson
  2270 to fibo 61,8 i dwukrotność spadku 2422 - 2349. W20 może ale nie musi zejść w te rejony. Zobaczymy czy usiaki przestaną panikować z Trumpem.

 • dociekliwy54

  @podczaszy
  @mac-erson
  Przełamanie 2300 na WIG20 może oznaczać, że będzie jeszcze dokończenie spadku po korekcie. Tak jest gdy fala 3 jest dłuższa od 1*1,618. W tedy mamy impuls i należy oczekiwać jeszcze 4 i 5. Gdyby tak było to korekta znacznie się wydłuży w czasie mimo,że niedługo można będzie oczekiwać korekty tej korekty. 2300 to znaczący poziom. Długa korekta powinna się skończyć na poziomie poprzedniej 4 czyli 2175-2310(raczej w dole).

 • konsultant121

  Chyba cykl obligacji od sierpnia 2016 zaczyna działać na rynek akcji z 6-8 miesięcznym opóźnieniem:))))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Co do Bartosiaka, to robi bardzo dobrą robotę, nie pozbawioną jednak pewnych mankamentów. Jest jeszcze za młody (choć widać, że dojrzewa), a poza tym nie ze wszystkiego mu się zwierzają w tym Potomac Foundation przedstawiciele narodu bardziej wartościowego:)))
  Np. nie przewidział ani Brexitu ani wyboru Trumpa, ani zerwania TPP itd. A przede wszystkim nie rozumie wspólnoty interesów Polski i Węgier, która jest ogromna.
  Nie możemy zacząć Międzymorza tak, jak kiedyś, bo rządzący Ukrainą nastawiają się na konkurencję z nami. My albo oni - sytuacja nie do rozwiązania. My musimy zacząć z innej strony.
  Musimy zbudować solidny filar północ południe; drogi, koleje rzeki. Jak mówi Bartosiak, zaczynamy od mapy. Z północy na południe są cztery państwa zasadniczo bez złych zaszłości, o podobnej cywilizacji, katolickie, łacińskie: Polska, Słowacja, Węgry, Chorwacja. Bałtyk-Adriatyk, szlak bursztynowy. W zasadzie nic więcej nie potrzeba, bo szlak jedwabny dostarczą towarzysze chińscy. Cała konstrukcja opiera się na dwóch państwach: Polsce i Węgrach. Słowacja i Chorwacja (dawne części Węgier) nie mają zbyt dużo do ''gadania
  Taki filar, to jest magnes (!) dla Białorusi, bo otwiera jest dostęp do wszystkiego świata. A więc po jakimś czasie kontrolujemy bramę smoleńską, i wtedy stawiamy warunki Ukrainie. Zawsze możemy ominąć ''dzikie pola'', robiąc odnogę z Węgier (!!!) do morza Czarnego przez Rumunię. A przecież będziemy ułożeni z Turcją:))
  Tak więc Bartosiak recytuje lekcję znad Potomacu jak wzorowy uczeń, i przegapia dwa wzajemnie zależne i kluczowe elementy nowej architektury Europy: Polskę i Węgry. Nawet nie potrafi zinterpretować wskazówek, jakich udziela Rzesza. Bo to jest właśnie przyczyna artaku Rzeszy na ... Polskę i Węgry.
  Będziemy coraz bardziej atakowani, nawet przy pomocy Rosji może , a niestety, rozbrajano nas przez ćwierć wieku i teraz musimy zatrudniać krzyżaków. Mam nadzieję, że nie przełoży się to zbyt niekorzystnie na udziały w terminaach.
  Na koniec inteligentna reindustrializacja jest konieczna, bo musimy nie tylko przeładowywać te wagony, ale i czymś je zapełniać.
  Dziś ta idea giedroyczowska jest nieaktualna i niepotrzebnie nadużywa się do niej postaci Marszałka. Dziś nie chodzi już tak o terytorium, ziemię dającą żywność, to już nie ma takiego znaczenia strategicznego. Nie będziemy się pchać, gdzie nas chamy podłe nie chcą i kombinują jak zdominować. Mósimy iść najpierw do Adriatyku , przez Węgry, drogą andegaweńską. A dopiero postawiwszy filar adriatycko - bałtycki, będziemy traktowani z szacunkiem na wschodzie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Tym razem, ten obszar polityczno handlowy w środkowej Europie powinien się nazywać Polsko-Węgry:)))
  Od razu widać, że przyciągnie też Austrię i Rumunię, i będzie ważny dla Włoch.
  Tylko nie dać się Rzeszy.
  www.google.pl/maps/@47.951918,19.6073204,5z

 • karnakufo

  Nasze kontrakty na średnioterminowym ważnym wsparciu - jutro dzień prawdy, jak przebiją dolną linię megafonu to będzie poważniejsza korekta, co nie jest bez szans w obecnej sytuacji: ;-)
  www.bankfotek.pl/view/2077493

 • ewiggin

  @g
  A ja bym wolał, zamiast tkwić wciąż między Niemcami i Rosją, jedno państwo Europa, bo to jedyna szansa dla naszego kontynentu. I nie chodzi tu o ideologię lewicową czy prawicową - bo jak w każdym kraju raz będą rządzili jedni a raz drudzy, tylko chodzi o możliwość przeciwstawienia się innym dużym mocarstwom jak USA, Chiny, Indie itd. Żaden kraj europejski w pojedynkę nie da rady. Co więcej sądzę, że w państwie Europa Polacy ze swoją przedsiębiorczością, energią i pomysłowością świetnie by się odnaleźli. Uważam, że wszelkie nacjonalistyczne ruchy są na dłuższą metę zgubne dla Europy - inni będą nas dzielić i rządzić.

 • karnakufo

  Jesteśmy obecnie idealnie zsynchronizowani ze Stanami - i to od tamtego rynku będzie zależała nasza hossa:
  www.bankfotek.pl/view/2077496

 • karnakufo

  Wykres USDPLN też doszedł do punktu decyzyjnego w średnioterminowym interwale:
  www.bankfotek.pl/view/2077498

 • guyfawkes13

  @e

  www.youtube.com/watch?v=TVLhXMsdD1g

 • mac-erson

  @ dociekliwy54
  "Przełamanie 2300 na WIG20 może oznaczać, że będzie jeszcze dokończenie spadku po korekcie...Gdyby tak było to korekta znacznie się wydłuży w czasie mimo,że niedługo można będzie oczekiwać korekty tej korekty. 2300 to znaczący poziom. Długa korekta powinna się skończyć na poziomie poprzedniej 4 czyli 2175-2310(raczej w dole). "
  Świetna analiza i nie wypada mi się z nią nie zgodzić :)
  Uważam, że jeśli spadniemy jutro poniżej 2300 (czyli do 2270-2280) to nastąpi później jedynie korekcyjne odbicie w okolice 2330-2350 i pogłębienie spadków w strefę 2200. ( wariant - odpowiednik jutro 23.10.2003)
  Jeśli wybronimy 2300 to jest szansa na kontynuowanie hossy.

 • karnakufo

  mWIG40 wypadł dołem z trendu, ale znajduje się nadal nad horyzontalnym wsparciem:
  www.bankfotek.pl/view/2077499

 • ml.36

  @Carrie
  Z lokomotywy zrobił się szinkansen:), 262 przytrzymało.
  2 razy 112 i 104?

 • karnakufo

  To co ?
  Dzisiaj na otwarcie L , zobaczymy, czy da trochę zarobić. :)

 • ewiggin

  @g
  Nie wiem czemu Ci się z ZSRR kojarzy, bo tam republiki "zjednoczyły" się pod przymusem a nie dobrowolnie. Mnie bardziej chodzi o USA, gdzie poszczególne stany mają swoje lokalne prawa.
  Zresztą państwo Europa nie jest zachcianką ani żadnym widzi mi się, tylko koniecznością. Świat się zmienia a my już zostajemy w tyle. Wystarczy spojrzeć na europejską demografię i siły zbrojne i porównać je do np. azjatyckich.

 • bartalsi

  Z Trumpem to Jew-medialna nagonka czy cos poważniejszego?

 • konsultant121

  @ewiggin
  A co powiesz nt. unii kulturowej USA i Europy? Co powiesz nt. wspólnego języka Europy i USA? Utopią jest twierdzenie że z Europy da się stworzyć coś jednolitego. Każda unia w historii która nie opierała się na wspólnej kulturze i języku musiała upaść. Niestety. Czy to Unia Bałkanów czy unia "radziecka" czy też polsko-litewska.

 • mac-erson

  @karnakufo
  Ja dzisiaj zredukowałem pozycję L do 50% (2312) bo wolę mieć polę manewru. Sytuacja jest ciekawa ale mam kaskę na poziom 2270-2280 jeśli by taki nastąpił.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Co powiesz nt. wspólnej waluty Europy gdzie dług krajów Południa nie jest i nie może być emitowany w obligacjach europejskich, a jedynie włoskich czy greckich? Na obecnym etapie nie ma możlwiości federalizacji długu. Na to nie zgodzą się nawet w Brukseli. Więc EURO to jest tymczasowa waluta.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Pięknie zyłoby się w świecie utopijnym dzie silna zjednoczona Europa sięgająca do swoich korzeni historycznych w cywilizacji łacińskiej, byłaby przeciwwagą dla świata Pacyfiku, w erze postatlantyckiej. Ale moim zdaniem nie stać na to Europy. Swiat bi-polarny z Chinami i USA może jakiś czas istnieć. Europa "ubogacona" kulturowo, może za jakiś czas pomoże bi-polarnemu hegemonowi w industrializacji , kształceniu i rozwojowi Afryki? Co Ty na to?

 • mihu.7

  Bardzo pozytywne informacje, czas pomyśleć o inwestowaniu :)

 • ewiggin

  @konsultant
  "Pięknie zyłoby się w świecie utopijnym dzie silna zjednoczona Europa sięgająca do swoich korzeni historycznych w cywilizacji łacińskiej, byłaby przeciwwagą
  dla świata Pacyfiku, w erze postatlantyckiej."

  - Cieszę się, że się ze mną zgadzasz. Czy to utopia - być może - a może nie. Kwestia wspólnego języka jest do ogarnięcia bo teraz polskie dzieciaki uczą się angielskiego już od przedszkola więc w dorosłym życiu większość europejczyków będzie znała angielski na poziomie komunikatywnym, a języki regionalne też mogą zostać bez żadnego problemu. Co do innych przeszkód to oczywiście istnieje ich wiele - zaszłości historyczne, narodowe dumy, nierównowaga w statusie materialnym i gospodarczym etc. ale korzenie cywilizacyjne mamy wspólne a Hiszpan od Polaka i Duńczyka wcale się bardziej nie różni niż mieszkaniec Arizony czy teksasu od mieszkańca NY. Poza tym łączy nas podstawowy cel - przetrwać w świecie dużych mocarstw - tylko ten cel europejczycy muszą sobie uświadomić.


 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Czym miałaby być ta korekta w okolice 2310-2175? Czy chce Pan powiedzieć,że to 4?
  Według mnie jest wiele możliwości, a jedną z nich jest ta,że już po wzrostach.
  Za tą możliwością moim zdaniem przemawia cykl dekadowy na małych i średnich spółkach, a także dojście wig-u do linii po szczytach 2009 i 2013. Na wig-u jest kanał.
  Na chwilę obecną niczego jednak nie przesądzam. Dzisiaj jest 11 świeczka spadkowa, a dotychczas na 11 świeczkach kończyły się spadki. Wydaje mi się to jednak mało realne.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes13
  Powiedz mi Waszmość czy w to co piszesz wierzysz czy piszesz jedynie ku pokrzepieniu serc jak Sienkiewicz.

 • podczaszy1

  Swig-80 przebił poprzedni dołek z 9 marca 2017.

 • karnakufo

  Zanosi się jednak na poważniejszy ruch spadkowy i L jest be. :)

 • karnakufo

  Oczywiście mam na myśli średnioterminowo, bo na korektach L też zarobi. :)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Z lokomotywy zrobił się szinkansen:), 262 przytrzymało.
  2 razy 112 i 104?

  A możesz jaśniej, bo mimo że po dwóch kawach, to nie wiem co masz na myśli:-/

  Mój GBPAUD chodzi jak zegarek. Dzis powtórka z wczoraj. Zejście do wsparcia, zebranie i wystrzał. Chyba jakiś news z UK czy coś ;-)

  Odrobinę inaczej europanda. Powrót do oporu, na którym był wielki wolumen 30.03. Dziś 3ci dzień dystrybucji i strzał w dół. Zobaczymy czy temat się rozkręci czy będzie trzeba uciekać z tym co jest.

  Zdaje się, że UBS rekomendował kupno kabla po 1,292-4 ze SL 1,288.

 • ewiggin

  Złapałem kilka noży po 2270 ale palec trzymam na spuście - jeszcze kilkanaście pkt w dół i jestem out. Ale ten poziom muszą utrzymać przynajmniej na jakiś czas bo jak nie to chyba 2175.

 • karnakufo

  2264 złote fibo zaliczone, luka domknięta i ........może korekta spadku. ;-)
  Kilka złapanych noży może znowu zarobi.:)

 • carrie-anne.moss

  @007
  For your records
  Europanda i edek jestem na S. Przynajmniej do NY open ;-)

 • ewiggin

  Ale niestety robi się płaska półka - aż się prosi o dalsze spadki :-(

 • mac-erson

  @karnakufo

  "2264 złote fibo zaliczone, luka domknięta i ........może korekta spadku. ;-)
  Kilka złapanych noży może znowu zarobi.:)"
  Ja poprawiłem swoją pozycję na średnią 2284 na 100% L no i teraz czekam na korektę :)

 • karnakufo

  @mac-erson

  Teraz, gdy wszyscy widzą przełamanie wsparcia kontrariańskie podejście do gry, czyli L może dać zarobić, ale tylko na korekcie tych spadków, bo wg mnie trend średnioterminowy zmienia się na spadkowy.
  Pytanie dokąd ta ewentualna korekta spadków dociągnie?

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  @all
  www.bankfotek.pl/view/2077588
  Wg. TFE doszło do istotnego ruchu na WIG20.
  Nie można oczywiście na 100% stwierdzić, czy korekta na dziś zakończyła swój 1 etap. Zniosła ona 61.8% wzrostu od 9 III 2017. Jej zasięg pozwala jednak stwierdzić na 90%, że nie jest to zwykła czwórka falki od 9 III 2017. Najpewniej ruch jest wyższego rzędu.
  W tym bardzo dynamicznym kontekście wydaje się,że można przewidzieć 2 bardzo prawdopodobne opcje:
  1/Dnia 9 III 2017 pozałamanej 5 mamy pełną piątkę, czyli jedynkę wyższego rzędu od początku wzrostów. Dwójka może przyjąć kształt ZIG-ZAG 5-3-5 znosząc 38=50% całego ruchu jako fala (Więcej chyba nie z uwagi na poważne wydłużenie trójki). Ten ruch zaznaczony na pomarańczowo.
  2/Bardziej optymistyczna wersja dla silnego (jak dotąd) rynku zaznaczony na szmaragdowo.
  Tu mamy założenie ,że dopiero kończy się kształtować 4, jako korekta pędząca(może 1;1,618;1,27).
  Po tej korekcie nastąpi 5 fala i pełna realizacja pierwszego ruchu od dna. Ta opcja wydaje się prawdopodobna ,o ile rynek nie obniży się poniżej 2210 (1,618 fali a).
  Co do kreski na semi-log na WIG. Jakieś działanie może mieć ale kreska łącząca 3 punkty nie jest silnym wskaźnikiem a w końcu i tak gdzieś będzie przebita.

 • ml.36

  @Carrie
  W tym miejscu na jenocie oczekiwałem struktury korekcyjnej ABC/WXY.
  Widzę soczysty EL. impuls 3 wydłużone o 262.
  Myślę o B w okolice 112 i wybicie dzisiejszych dołków.
  Indeksy musiały by dzisiaj nawrócić?
  Wszystkie funty chodzą idealnie, na razie.

 • mac-erson

  porównując z rokiem 2003 (październikiem) teraz powinna się zacząć 6-8 sesyjna korekta w górę w strefę 2330-2350 i potem dokończenie spadków na 2200. na taki wariant gram.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Coś zbyt często załamują się Panu te piątki.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  " na taki wariant gram"
  Czyżby cykle zawiodły?

 • podczaszy1

  Ja się właściwie nie czepiam/ wiem jak to jest/.

 • ewiggin

  @mac-erson
  "
  porównując z rokiem 2003 (październikiem) teraz powinna się zacząć 6-8 sesyjna korekta w górę w strefę 2330-2350 i potem dokończenie spadków na 2200."

  - Nie ma już czasu na dłuższą korektę. Denko jest tuż tuż bo cykle/czas goni :-)

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  I bez tego załamania coś da się rozpisać. W sumie szczegół.
  Ale być może mam taką tendencję.

 • ewiggin

  @wb
  A Pan jak sądzi? Denko tuż tuż czy dalsze spadki? Proszę nas trochę wesprzeć na duchu :-)
  ...ach, to jest właśnie piękno tradingu...

 • dociekliwy54

  @ewiggin
  A w jakim cyklu?

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Zaznaczyłem,że nie czepiam się, bo wiem jak to jest. Ale nie o tym. Jeśli przyjmiemy tą Pana wersję nr 1 to teraz mamy dwójkę, a więc możliwość spadków do 1642 pkt na wig-u 20. Teoretycznie niestety tak jest.

 • dociekliwy54

  @ewiggin
  O.K. wiem o co Panu chodzi.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Jeśli chodzi o tą 2 wersję to zapewne już Pan wie dlaczego pisałem,że wzrost od 2175 do 2422 wygląda mi na 5-3-5 lub 3-3-5. To była próba ratowania wzrostów na rynku , bo było widać,że coś nie gra.

 • mac-erson

  @ewiggin
  @dociekliwy

  "Nie ma już czasu na dłuższą korektę. Denko jest tuż tuż bo cykle/czas goni :-) "
  Zakładam,że ważny jest kolejny dołek 20tyg. w 1 połowie września.
  Jeśli by założyć korektę, która teraz trwa, że się wydłuża do połowy czerwca to mamy 3 miesiące na falę wzrostową i następnie kolejną falę spadkową na dołek 20tyg.
  Pewnie jakoś się to da rozpisać :).
  @ Dociekliwy pomógłbyś w tym wariancie jak to widzisz ?

 • podczaszy1

  Dołek z 11-04-2017 na mwig-u 40 padł.

 • dociekliwy54

  @podczaszy 1
  Oczywiście ma Pan rację . Taka możliwość jest, tylko jest mało prawdopodobna, bo:
  1/ Trójka była silna i wydłużona, co wskazuje na siłę rynku. Nie bez powodu rynek rósł tak szybko(chyba,że fundamenty tego wzrostu załamały się).
  2/ Na WIG mamy już czwórkę i to się jakoś musi synchronizować a jak Pan wie 4 najchętniej koryguje do 38.2 maks 50% (max2070). Ponadto na wig szczyt jedynki odpowiada ok 2000 a więc aby 4 nie przebiła szczytu jedynki nie powinna niżej spaść.
  Pomimo powyższego rynek nigdy nie daje pewności i dlatego najlepiej trzymać się własnych sprawdzonych metod. Ja trzymam pozycję od 25 stycznia i znaczną część zysków teraz oddałem (papierowo). Nie pojawił się jednak u mnie sygnał sprzedaży. Co innego na szybkich kontraktach tu mam sygnał 15 V.
  www.bankfotek.pl/view/2077630

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Wszystko to racja, a zwłaszcza to o trzymaniu się własnych sprawdzonych metod.

 • podczaszy1

  Jeśli wig -20 skończy się dzisiaj powyżej 2283 to jeszcze jakieś szanse byki mają. Ja osobiscie koncentruję się na mwig-u 40 , a wig-20 na razie nie wiele mnie interesuje.

 • karnakufo

  Stop kroczący na L ustawiony - już na spory zarobek.:)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Teraz jasne. Będę obserwować, bo soczyste L chętnie skonsumuję. Mnie dziś też nie wyszło na jenocie. Sprawa zamknięta.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Nie jestem specjalistą od cykli ale faktycznie 100-105 dni coś pokazuje.
  Ta Pana wersja z dołkiem teraz i za 100 dni jest możliwa.
  Są trzy możliwości ;
  1/ dołek cykliczny już był wcześniej 31III. (25%)
  2/dołek tworzy się teraz(50%)
  3/ Cykl się całkowicie rozsynchronizował (25%)
  Ta ostatnia wersja to moja pomarańczowa. Ta druga to moja zielona
  Dla jedynki trudno coś ustalić , chyba że łagodną wersję pomarańczowego.
  Co do translacji byczej, to nie byłbym pewny z uwagi na prawdopodobne zakończenie całego pierwszego cyklu wzrostu.Raczej spodziewam się odwrotnej translacji.

 • konsultant121

  No takie białe świece na walutach to ja lubię;)))

 • ewiggin

  No proszę Cię @ufo, po ile ty wziąłeś te L-ki, że masz już spory zysk. Nie wspominając już o tym, że miałeś wziąć L na otwarciu ;-)

 • mac-erson

  "No proszę Cię @ufo, po ile ty wziąłeś te L-ki, że masz już spory zysk. Nie wspominając już o tym, że miałeś wziąć L na otwarciu ;-) "

  :):):)

 • konsultant121

  Od lutego trwała dystrybucja - to widać po obrotach:)))
  stooq.pl/q/?s=wig&c=1y&t=c&a=lg&b=1

 • konsultant121

  W tej chwili można powiedzieć że pół-hossa PO równa jest pół hossie PIS:))
  maj 2012-maj 2015, styczeń 2016- maj 2017. Około 50% wzrostu.

 • ewiggin

  @konsultant
  "W tej chwili można powiedzieć że pół-hossa PO równa jest pół hossie PIS:))"

  - Psst, bo zaraz wywołasz guyfawkesa z lasu.

 • karnakufo

  Super sesja.
  eLki zarabiają nieźle. :)

 • karnakufo

  Oddałem L po 2300.
  Może uda odebrać się niżej.:)

 • mac-erson

  karnakufo

  "Oddałem L po 2300. "
  Mnie wychodzi ten impuls w okolice 2315

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Dziś ta idea giedroyczowska jest nieaktualna i niepotrzebnie nadużywa się do niej postaci Marszałka. Dziś nie chodzi już tak o terytorium, ziemię dającą żywność, to już nie ma takiego znaczenia strategicznego. Nie będziemy się pchać, gdzie nas chamy podłe nie chcą i kombinują jak zdominować. Mósimy iść najpierw do Adriatyku , przez Węgry, drogą andegaweńską. A dopiero postawiwszy filar adriatycko - bałtycki, będziemy traktowani z szacunkiem na wschodzie."

  Ja uważam, że najpierw powinniśmy sobie zabezpieczyć dzikie pola w północnych i wschodnich Niemczech:

  next.gazeta.pl/next/7,151003,21824084,z-czym-kojarzy-wam-sie-schleswig-holstein-raczej-nie-z-orlenem.html#BoxBizLink


 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "www.bankfotek.pl/view/2077588
  Wg. TFE doszło do istotnego ruchu na WIG20."

  Właśnie przyszło mi do głowy, że 4-ka trwająca od marca była pędząca. :)

 • bialek.wojciech

  "Właśnie przyszło mi do głowy, że 4-ka trwająca od marca była pędząca. :)"

  Ale Bovespa, która dziś z łatwością otwarła się poniżej marcowo-kwietniowych dołków trochę straszy,

 • karnakufo

  @mac-erson
  Może coś takiego:
  www.bankfotek.pl/view/2077697

 • bialek.wojciech

  "Właśnie przyszło mi do głowy, że 4-ka trwająca od marca była pędząca. :)"

  Ostatnio S&P 500 robił takie coś jak wczoraj (wielka czarna świeca) i dzisiaj (próba stabilizacji na dołku) w połowie marca. WIG złapał wtedy dołek 31 marca.

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Ja uważam, że najpierw powinniśmy sobie zabezpieczyć dzikie pola w północnych i wschodnich Niemczech''

  Ma Pan absolutną trafność. Bardzo mi się podoba ta mapa z ''naszym'' Szlezwikiem:))
  Wszystko co możliwe:
  forsal.pl/transport/drogi/artykuly/1043949,cala-via-carpatia-w-polsce-do-2025-r-cztery-ostatnie-odcinki-kierowane-do-realizacji.html

  ''Przewidziana jest budowa odgałęzień szlaku w kierunku na Ukrainę i Białoruś, ale także otwarcie na bałtyckie porty Trójmiasta.''

 • guyfawkes13

  Swoją drogą trochę zaskoczył mnie impet spadków, choć nie spodziewałem się niczego do góry. Po drugiej stronie kreski zostały na tygodniowym tylko cienie:
  fxpro.ctrader.com/c/t6upn
  A DX przełamał trend:
  invst.ly/3zbms
  Wydaje mi się, że teraz będzie coś w drugą stronę, także na giełdach.
  Chodzi o możliwość impeachmentu czy o fiasko w North Korei w roli pretekstu?
  Najwyższy czas na urlop:))

 • zillioner

  @WB

  ze "bovespa straszy"

  kogo straszy tego straszy - a mnie nie, zakup
  iShares MSCI Brazil Capped ETF (EWZ.US)

 • guyfawkes13

  @WB

  No i bardzo trafna ostatnia kolorowanka:
  s2.ifotos.pl/img/RSI24png_aqpqqar.png

 • guyfawkes13

  @WB

  ''No i bardzo trafna ostatnia kolorowanka''

  Też się od jakiegoś czasu zastanawiam, czy jest sens łapać ewntualny szczyt na ''2600'', skoro mamy już dość długi okres konsolidacyjno-korekcyjny, czy nie poczekać jednak na poziom powiedzmy ''3000''...

 • ewiggin

  @g
  Odnośnie Via Carpatia - w artykule jest napisane, że trasa ma mieć 600 km przez Polskę i zostało jeszcze do wykonania cztery odcinki o łącznej długości 170 km. Orientujwsz się może, kto i kiedy wybudował te 430 km?

 • guyfawkes13

  @e

  Nie wiem w jakim języku powinno się do ciebie mówić...
  O Via Baltica PIS (poseł Poręba) toczył dość długą batalię m.in. na forum europarlamentu, kilka lat temu. Bo Rzesza (i volksdeutsche) zamierzali to wygasić, m.in. odcinając od finansowania. O niczym nie masz pojęcia, więc lepiej się nie odzywaj.
  www.suwalki24.pl/article/35,via-baltica-bez-konkurencji
  mib.gov.pl/2-514324a4ec938-1797398-p_1.htm
  Nie wiem, czy zmiana wiąże się z powrotem towarzyszy amerykańskich do Międzymorza, ale ty nie wiesz nic.
  Kompromituj się jak lubisz gdzieindziej, bez pisania do mnie, zanim się znowu zdenerwuję.

 • ewiggin

  @g
  Ja tylko pytałem bez żadnych podtekstów, bo mi się nie chciało sprawdzać. Ale teraz, widząc twoją frustrację, chyba sprawdzę ;-)

 • guyfawkes13

  @e

  To zacznij od 2007, jak specjalne komando Rzeszy siedziało na drzewach, żeby zablokować budowę obwodnicy Augustowa. Albo co się stało z projektem (i kasą na to) przekopu do Elbląga.
  Czy ty chcesz umrzeć jako idiota?
  Nie musisz odpowiadać.

 • ewiggin

  @g
  Sprawdziłem :D
  Większość dróg wchodzących w skład Via Carpatia zostało wybudowane za rządów straszliwych zdrajców PO. :D
  Ale trzeba przyznać, że pomysł był pisowski z 2006 r. więc się tak nie spinaj, bo Ci jaka żyłka pęknie.

 • ewiggin

  @all
  Sesja w Stanach niewiele wyjaśniła.

 • carrie-anne.moss

  @mac-erson
  porównując z rokiem 2003 (październikiem) teraz powinna się zacząć 6-8 sesyjna korekta w górę w strefę 2330-2350 i potem dokończenie spadków na 2200. na taki wariant gram.

  Jako fala A. :-)

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy54
  www.bankfotek.pl/view/2077588

  Zgadzam się

 • ewiggin

  @g
  Masz tu w prezencie artykuł Bartosiaka "Nowa flota Trumpa" i nie mów że wujek jest zły ;-)
  nowakonfederacja.pl/nowa-flota-trumpa/

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  ''Większość dróg wchodzących w skład Via Carpatia zostało wybudowane za rządów straszliwych zdrajców ''

  :)))

  A ty myślałeś, że jakakolwiek droga o długości 600 km może powstać w terenie dziewiczym? Duże szlaki zawsze łączą jakieś wcześniejsze szlaczki. Więc pewnie i drogi z PRL mają w tym udział.
  W PRL były np. stocznie, ale jak się chce stocznie odbudować to czy to znaczy, że się odbudowuje PRL?
  Może coś ci zaczyna świtać, ale nie łudzę się, że dojdziesz do wniosku, że liczy się strategia rozwoju, a nie partia.

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  ''Masz tu w prezencie artykuł Bartosiaka ...''

  Znam go od ponad tygodnia.

 • ewiggin

  @g
  Znasz go od ponad tygodnia? To bardzo ciekawe, bo dla tych, którzy nie wpłacają dotacji na Nową Konfederację ten art jest dostępny dopiero od dzisiaj. Czyżbyś płacił na gazetę Radziejewskiego, tego, co to się zawiódł na Kaczyńskim? :D
  Dobranoc

 • ml.36

  @Carrie
  Na kablu pierwsze rysy. GS-y mają inne zdanie.

 • ml.36

  @Carrie
  @Guy
  Czy złoto jest gotowe zmierzyć się z linią bessy?
  invst.ly/3zfjo

 • ml.36

  @Carrie
  Na jenocie duża aktywność, jak to wygląda u Ciebie?
  www.mql5.com/en/charts/7079523/usdjpy-m15-dom-maklerski-banku

 • podczaszy1

  @WB
  "Właśnie przyszło mi do głowy ,że 4 trwająca od marca była pędząca"
  To jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście z pominięciem, aczkolwiek niekoniecznie oznaczeń elliottowskich. W takim przypadku musielibyśmy przejść do wzrostów od razu, bo korekta za nami.

 • karnakufo

  Jak na razie Zachód robi zdecydowaną korektę spadków, a u nas gapią się z niedowierzaniem. ;-)

 • dociekliwy54

  @WB
  @podczaszy1
  "Właśnie przyszło mi do głowy ,że 4 trwająca od marca była pędząca" .
  Tak, te oznaczenia szczegółowe są niezręczne, bo trochę za wysoko dojechaliśmy.
  Ja jednak jestem zwolennikiem prymatu ogółu nad szczegółem(przynajmniej na giełdzie). Mielibyśmy 3-3-5 od 17III.1/1.618(trochę więcej i trochę za dużo)/1,272.
  Jeżeli rynek potwierdzi tę wersję, to będzie dodatkowe potwierdzenie jego siły.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Od 2422 pkt do 2263 pkt to spadek 159 pkt. Na wzroście od 1641 pkt już raz wcześniej mieliśmy spadek tej wielkości.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/05/Wybudzanie-z-letargu.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci