Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Letni dołek dolara?

bialek.wojciech

Pół roku temu wspomniałem na blogu o firmie ExMetrix i rozwijanym przez nią narzędziu do modelowania i prognozowania zjawisk rynkowych i gospodarczych.  Jego działanie zilustrowałem przykładowym półrocznym modelem dla DAX-a. Ówczesna prognoza sprawdziła się całkiem przyzwoicie, więc proponuję poddać narzędzie kolejnemu testowi. Ponad 3 tygodnie temu na stronie firmy pojawiała się nowa interesująca prognoza tym razem dla kursu EUR/USD. Wygląda tak:

 

8exmetrixeurusd

 

"Modele ExMetrix dla pary EURUSD na horyzont czasowy sześciu miesięcy wykonane w październiku 2016 na danych do końca września 2016 wskazywały spadek notowań do początku II kwartału 2017. Aktualne modele, których prognozę pokazuje wykres, wskazują , że już w marcu 2017 powinien rozpocząć się wzrost kursu EURUSD w perspektywie półrocznej."

 

Ostatni raz kwestią walut zajmowałem się tu szerzej 2 miesiące temu sugerując, że kurs dolara jest zbyt wysoko i że zanim osiągnie dołek cyklu 40-tygodniowego powinien spaść ("do czasu (za 2-3 tygodnie?) osiągnięcia przez USD/PLN poziomów dołka cyklu 40-tygodniowego (bliżej 3,82 niż 4 zł"). Projekcja kursu USD/PLN oparta na przebiegu dwu ostatnich cykli 40-tygodniowych nie spisała się jakoś rewelacyjnie, ale rzeczywiście USD/PLN spadł (chociaż tylko do 3,899) i wydaje się, że dołek cyklu 40-tygodniowego mamy już za sobą. 

 

1USDPLNProjekcja40tyg

 

Zgodnie z tą projekcją kurs dolara powinien teraz rosnąć i w maju osiągnąć okolice poziomu 4,12 zł, po czym wznowić spadek. 

Pasowałoby to do poniższej interpretacji obecnej sytuacji na EUR/USD, która sugeruje, że w najbliższym czasie EUR/USD powinien jeszcze spaść o ok. 2 centy i trafić w okolice najniższego od stycznia poziomu 1,04, po czym odbić się w górę i zwyżkować przez 2 miesiące. 

 

2EURUSDtustoisz

 

Takie osłabienie euro względem dolara można próbować wiązać z niepewnością związaną z wynikiem zbliżających się wyborów prezydenckich we Francji. 

Jak widać na krótką metę moje wyobrażenia na temat losów euro w najbliższym czasie niezbyt zgadza się z prognozą wygenerowana przez narzędzie firmy ExMetrix. 

W nieco dłuższej perspektywie moje wyobrażenia co do losów dolara są jednak z tą exmetrixową prognozą raczej zbieżne. Wróćmy do projekcji dolara z początku grudnia. Euro okazało się drastycznie mocniejsze od ówczesnej projekcji. Jednakże ówczesny generalny wniosek - "obecna fala aprecjacji dolara powinna kulminować w drugiej połowie grudnia, po czym w okresie do okolic lipca przyszłego roku dolar powinien wejść w korektę" - wydaje się sprawdzać dosyć dobrze. Projekcja ta sugeruje, że w ramach tej 7-miesięcznej korekty spadkowej dolara (od grudnia 2016 do lipca 2017) dolara powinien się umacniać do maja, po czym od maja do lipca wykonać drugą i ostatnią falę spadku. 

 

3DollarIndexKuznetsPrjekcja

Cyklu Kuznetsa miał ostatnio średnio 17 lat długości, a więc jest na tyle długi, że do krótkoterminowych wniosków z niego wywiedzionych nie należy się zbytnio przywiązywać. Proponuję więc uwzględnić tu cykliczność nieco krótszą a mianowicie kitchinową. O cyklu Kitchina na walutach wspominałem kilkukrotnie w przeszłości (np. tu, tu i tu). Ostatni szczyt siły złotego wypadł w czerwcu 2014 i od tamtej pory minęły już 34 miesiące. Cykl Kitchina trwa średnio 40 miesięcy, co sugerowałoby dopiero okolice października jako oczekiwany dołek kursów walut (w rzeczywistości od 1998 roku trwał na złotym średnio 38,9 miesiąca), ale projekcja oparta na przebiegu 5 poprzednich cykli:

 

5kitchinnazotym

 

... osiąga dołek już w lipcu:

 

4rednikurseurusddozotegoijegoprojekcjaKitchin

 

Ponieważ ładnie pasuje to do projekcji opartej na cyklu Kuznetsa, to osobiście traktuję ten wniosek jako prawdopodobny. 

Moją - przyznaję dosyć agresywną - prognozę dla USD/PLN widać poniżej. Jej materializacji wymagałaby wzrostu EUR/USD latem tego roku przynajmniej do okolic poziomu szczytów z 2015 i 2016 roku czyli okolic 1,14-1,16. Co ciekawe taki właśnie wniosek płynie z prognozy firmy ExMetrix, od której zacząłem. 

 

7prognozadladolara

 

Podsumowując: ewentualne wyjście kursu dolara powyżej poziomów z lutego/marca (4,09) w najbliższych tygodniach powinno stworzyć dobrą okazję do sprzedaży dolarów przed oczekiwanym późniejszym silnym spadkiem do okolic 2,5-letniego minimum USD/PLN.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (266)

Dodaj komentarz
 • konsultant121

  Czyli kraszek na Wall Street gdzies miedzy majem a pazdziernikiem.. To zamiast dolara trzymamy wtedy jena i franka...(?)

 • red.007

  Z mojego punktu widzenia (inwestycyjnego) odpowiada mi taka projekcja.
  Zawsze gdy wszystko wskazuje na jakiś właściwy scenariusz,budzi to moją ostrożność-czy rynek tak się zachowa.

  Mówiąc:"Moją - przyznaję dosyć agresywną - prognozę dla USD/PLN widać poniżej. Jej materializacji wymagałaby wzrostu EUR/USD latem tego roku przynajmniej do okolic poziomu szczytów z 2015 i 2016 roku czyli okolic 1,14-1,16."

  Z obecnego poziomu wymagałoby to wzrostu głównej pary o ok.10% a z poziomu
  1,04 ok. 12%.
  Jakie czynniki fundamentalne,oprócz przytoczonych w powyższym temacie, w tym ekonomiczne,polityczne i inne mogłyby wpłynąć na taki wzrost głównej pary.
  Czy ewentualna przegrana Marine Le Pen może wywołać taki wzrost?
  Może dalszy rozwój wypadków w Syrii osłabi dolara?
  Może działania FED lub EBC?
  A może wcale tym wszystkim nie należy się przejmować i nie wchodzić w szczegóły?

 • m.jagusiak

  Jeśli nadejdzie nowa fala hossy to gdzie warto się skoncentrować:

  acemarketu.com/?p=229857

 • guyfawkes13

  @Carrie

  To nie była prawdziwa obelga, stała w cudzysłowiu:)
  Ja nie oceniam polityki amerykańskiej paru poprzednich prezydentów w ogóle. Do wojny trzeba dwóch stron, przynajmniej, a ta druga albo i trzecia strona( a także czwarta, piąta itd.) jest jakoś w cieniu(...).
  Poza tym uważam, że wtedy ogon (establiszmęt) machał psem, a teraz jest powrót do normalności, przynajmniej w pewnych aspektach.
  Mnie interesuje polityka amerykańska z punktu widzenia bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, która, czego nie da się ukryć, znajduje się ciągle (także dzięki Ameryce) pomiędzy Rzeszą a Sowietami(...).
  Ale wróćmy rzeczywiście do naszych baranów, tylko wieczorem.
  Pan Wojtek napisał ciekawy tekst, muszę go przeczytać wieczorem, kierunek wybicia z kanału na ostatnim wykresie (usdpln) od jakiegoś czasu narzucaca mi się natrętnie.

 • bartalsi

  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/atak-usa-w-syrii-i-atak-chemiczny/72s7cke

  "To z tego miejsca ostrzelano izraelskie samoloty.." - no tak...

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Nie wiem czemu Armstrong pisze, że na niektórych parach np. AUDUSD, EURUSD oczekuje zmiany kierunku w maju. Wiesz o co chodzi?''

  Mam takie wrażenie, że ja napisałem o tym wcześniej:))
  Ale już się biorę do roboty. Payrollsy!

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Ale już się biorę do roboty. Payrollsy!

  Możesz walnąć europandę w dół. Strasznie oporna jest.

  Jenot już zrobił na H1 ślicznego pinbara, więc mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie, bo w końcu postawiłam prognozę przed payrolls'ami i musi się sprawdzić ;-)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  To nie była prawdziwa obelga, stała w cudzysłowiu:)

  Ale Ty miły jesteś dla mnie ;-)

 • marek_kon

  Wykres Dollar Index mocno inspirujący - gołym okiem widać korelację i silny trend przed nami.

 • podczaszy1

  Na wykresie godzinowym wyrażny trójkąt się formuje.

 • podczaszy1

  Na wykresie dziennym swig-80 został uformowany trójkąt zwyżkujący.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  stooq.pl/q/?s=^rts&c=5m&t=b&a=lg&b=1
  Mówiłeś, że nie znam się na moskiewskiej giełdzie, a tu popatrz :-)

 • podczaszy1

  Ten tydzień niewiele wyjaśnił i to było do przewidzenia.

 • podczaszy1

  Mnie osobiście najbardziej interesuje czy JSW zaczyna nową falę wzrostową czy kontynuuje trend boczny. Mam na nim długie pozycje od 66,60 i marzą mi się wzrosty. No ale na razie nie ma żadnej pewności.

 • ml.36

  @Carrie
  Ten pinbar to w polu jest szczerym.

 • ml.36

  @Carrie
  "Mówiłeś, że nie znam się na moskiewskiej giełdzie, a tu popatrz :-)"
  Nie wróży to za dobrze na weekend.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''stooq.pl/q/?s=^rts&c=5m&t=b&a=lg&b=1
  Mówiłeś, że nie znam się na moskiewskiej giełdzie, a tu popatrz :-)''

  Rezultat będzie taki sam za kilka dni:))
  Sowieci najbardziej oberwali tymi tomahawkami. Finansowo. Nie pierwszy raz Trump miesza mi szyki, aaale.... dla dobra sprawy - niech stracę:)))

 • karnakufo

  @podczaszy1
  "... JSW ... ...Mam na nim długie pozycje od 66,60....."

  Myślałem, że traktujesz poważnie innych.

 • guyfawkes13

  @WB

  Nie wiem jak Pan te cykle na USDPLN zaczarował, bo mnie wychodzą inaczej. Oczywiście moja metoda jest prymitywna:))
  invst.ly/3p87b
  Co do tej projekcji exmetrixtycznej, to nie wydaje mi się, żeby euro mogło zajść tak wysoko (kurica nie ptica). Francji w średnim terminie już nic nie pomoże, bez względu na to kto wygra. Francja jest daremna, ostatnie srebra po pradziadkach zastawione w lombardzie. Największa żenada.
  www.bankfotek.pl/view/2070325
  Spodziewałbym się raczej jeszcze trochę konsolidacji.
  USDPLN powinien po korekcie ten kanał wybić w dół, ale tak wysoko jak u Pana raczej się nie odbije - zostanie przełamana długoterminowa linia trendu na MACD i pójdziemy raczej w strone 2 nowym trendem. Bo jesteśmy tacy dobrzy! :))) Na tle degrengolady z obu kierunków i globalnej.
  A co się stało z tą prognozą z eurousd na 0,8 ?

 • guyfawkes13

  @WB

  Z tym, że EURUSD wygląda mi na razie bardzo słabo, spadkowo, jak się zaraz nie zatrzyma.
  fxpro.ctrader.com/c/BSDpn
  fxpro.ctrader.com/c/gWDpn
  fxpro.ctrader.com/c/xWDpn

 • guyfawkes13

  Powiedziałbym, że jesteśmy w jakimś klinie słabości PO (analogicznej do bessy PO) Tak przynajmniej wynika z dat:))) Liczby się nie mylą.
  invst.ly/3p8pc

 • red.007

  @guyfawkes13
  W sumie dużo czasu na realizację prognozy p.Wojciecha nie zostało.
  Pierwsza tura wyborów we Francji 23.04,druga 7.05
  EURUSD spada do 1,04.i od tego momentu wóz albo przewóz.
  Moja koncepcja funta wpisuje się w spadki dolara i wzrost głównej pary.
  Miesiąc czekania na rozstrzygnięcie.:)

 • carrie-anne.moss

  @WB
  A co z jenotem?
  Coś mi się wydaje, że tomahawki zawróciły tę parę w górę. Dzisiaj ponad 100 pipsów i to chyba nie koniec.
  Pozostałe waluty G7 też słabo po dzisiejszych danych.
  A propos. Czy fakt, USA doszło do poziomu pełnego zatrudniania daje szansę zaprognozowania kiedy należy spodziewać się końca hossy?
  Czy te wzrosty EURUSD z prognozy nie oznaczają kłopotów dla indeksów?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Narracja idzie w ''moją'' stronę:
  ''Prezydent sądzi przede wszystkim, że syryjski rząd, reżim Asada powinien jako minimum zgodzić się na przestrzeganie swych zobowiązań, że nie będzie używał broni chemicznej. Uważam, że powinien to być minimalny ogólnoświatowy standard"
  Bardzo dobrze.
  fakty.interia.pl/raporty/raport-wojna-w-syrii/aktualnosci/news-ostrzelanie-syryjskiej-bazy-wazne-oswiadczenie-bialego-domu,nId,2379775

  @Carrie
  Zarazem jest w stanowisku Białego Domu pewne załagodzenie i uznanie pod warunkami Asada(...), oraz możliwość dalszej kolaboracji z sowietami.
  Więc sowiecka giełda ładnie odbije w monday.

 • guyfawkes13

  @Double 07

  W zasadzie powinno być tak, że dolar jest mocny a euro słabe do wyborów. I giełdy w górę przez miesiąc. A funt powinien być lepszy od euro, czyli europanda w dół. Bo jest niepewność. Co prawda Angela zarządziła dwa geschwindigkeity, do których Marina się nie nadaje, ale czy Angelę można brać tak całkiem na poważnie?

 • guyfawkes13

  Trzeba przyznać, że Trump ma mocne wejście, i co do Chińczyków (spotkanie) i co do (per noga) sowietów, bo właściwie to dziś była inauguracja na dużej scenie.
  I bardzo dobrze.

 • konsultant121

  @guy
  Raz piszesz że EURUSD spadnie a w innym wpisie że USDPLN idzie na 2,50 :)))) I jak tu wyciągać wnioski:)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Zależy co i w jakim terminie.
  W długim terminie spodziewałbym się trendu umocnienia PLN. Przecież wszystko jest ok, wzrost PKB, wpływy budżetowe biją historyczne rekordy, firmy przynoszą zyski , tak czy nie?
  Trzeci rysunek od końca u pana Wojtka wygląda na obraz podwójnego szczytu. A na ostatnim pan Wojtek nawet narysował wachlarz. A ja jeszcze widzę klin.
  Nie jest dobrze mieć za silną walutę, ale skoro naszym udziałem ma być Potęga i Chwała, a Niemcy mają się rozpaść, to chyba złotówka będzie rosła, a euro nie za bardzo, co nie?:)))
  A w sytuacji globalnego protekcjonizmu my możemy tylko zyskać, bo wiele z tego co do nas idzie, będziemy musieli sami produkować. • karnakufo

  Może być powtórka WIELKIEJ HOSSY - tu widzę podobieństwo, dodatkowo przemawia za tym fakt silnego obecnie rynku, gdzie wielu spodziewa się głębszej korekty, a tej brak:
  www.bankfotek.pl/view/2070404

 • karnakufo

  Chociaż tygodniowy WIG20 pokazuje odbicie od silnego oporu i łatwo do góry nie będzie (boczniak?): :)
  www.bankfotek.pl/view/2070406

 • karnakufo

  Na dziennym WIG20 wzrostowo po odbiciu od wsparcia w większym obszarze trendu horyzontalnego (nadal nie ma podstaw do brania S chyba, że łapanie górki w trendzie bocznym :)):
  www.bankfotek.pl/view/2070407

 • karnakufo

  I jeszcze taki krótkoterminowy WIG20 z obowiązującym sygnałem L:
  www.bankfotek.pl/view/2070408

 • karnakufo

  PKOBP przed większym ruchem do góry:
  www.bankfotek.pl/view/2070410
  www.bankfotek.pl/view/2070411

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  O co ci chodzi z tym poważnym traktowaniem?

 • karnakufo

  Te powyższe rozważania wychodzą mi z czystej AT, zaś oczekiwania na forach i blogach wydają mi się spadkowe (bo już dużo urosło). :)

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  " Narracja idzie w moja stronę"
  To,że Asad użył broni chemicznej wydaje mi się mało prawdopodobne, no chyba,że jest wariatem.

 • red.007

  Była na początku roku mała ciekawostka o dolarze po 3,50 a,że wpisuje się w prognozy tego tematu,to pozwolę sobie ową ciekawostkę przypomnieć.

  " red.007
  2017/01/01 18:12:24
  @carrie
  Podobne podejście do Twojej projekcji EURGBP ma niejaki p.Nowogórski.
  comparic.pl/koncoworoczny-przeglad-par-walutowych-20162017/
  ale z dolarem,to jakiś odjazd(chyba). "

  " carrie-anne.moss
  2017/01/01 21:14:10
  007
  Po jego fryzurze widać, że jeszcze nie odespał zabawy sylwestrowej ;-) "

 • karnakufo

  @podczaszy1
  'O co ci chodzi z tym poważnym traktowaniem?"

  Sądziłem, że wiesz o co chodzi więc tylko delikatnie napomknąłem, ale skoro pytasz to odpowiadam:

  chronologia zdarzeń była taka:
  - ok. 14.30 dnia 3 kwietnia kurs JSW osiąga poziom 66.60

  - następnego dnia piszesz:
  "podczaszy1 2017/04/04 10:52:38
  Jestem bez pozycji i na razie to mi odpowiada."

  - trzy dni po tym jak było 66.60 piszesz:
  "2017/04/07 17:08:20
  Mnie osobiście najbardziej interesuje czy JSW zaczyna nową falę wzrostową czy kontynuuje trend boczny. Mam na nim długie pozycje od 66,60 i marzą mi się wzrosty. No ale na razie nie ma żadnej pewności."

  Gdzie tu powaga Twojego majestatu? Skoro o tym, że kupiłeś napisałeś aż trzy dni po fakcie i jeszcze w międzyczasie pisząc, że jesteś bez pozycji.

  Tylko na to chciałem zwrócić uwagę i tyle.


 • podczaszy1

  @ Karnakufo
  Panie śledczy pisząc,że jestem bez pozycji miałem na myśli Wig-20.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''To,że Asad użył broni chemicznej wydaje mi się mało prawdopodobne, no chyba,że jest wariatem.''

  Widzę, że wchodzisz Waść w buty Stasia kataryniarza, któremu są wiadome nawet najtajniejsze poruszenia serduszka Włodimira Władimirowicza. W ogóle warto zauważyć, że jakoś teza o agresywnym Zachodzie i pokojowej Rusi zdominowała narracje. Feliks Edmundowicz musi w piekle odczuwać niemałą satysfakcję z tego powodu. Nawet Bartosiak jest na to nabrany, że na Kremlu to są dobrzy ludzie, tylko się boją, że zostaną zaatakowani, stąd nie rozumiemy ich działań i rozpaczliwe reakcje obronne i wysiłki pokojowe tych patriotów przyjmujemy jako agresję.:)))))

  W tym przypadku akurat jestem skłonny uznać, że Asad użył broni chemicznej. To jest tajemnica poliszynela, że Asad lubi sobie użyć takiej broni.


  //Jak zauważają eksperci, treść tej dyscyplinującej "rozmowy" z syryjskim reżimem nie jest dla Rosji niekorzystna. Baszar al-Asad wielokrotnie okazywał się dla Rosjan niewygodnym sojusznikiem, którego samodzielność i metody nie przystawały do jego stopnia zależności od swoich sponsorów w Moskwie. Chodzi o działania sabotujące funkcjonowanie uzgodnionego przez Rosję zawieszenia broni, a także o stosowanie - tak jak w Chan Szejchun - broni masowego rażenia, co nawet przez Kreml zostało przyjęte z niesmakiem. Co symptomatyczne, po incydencie w Idlib rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił, że poparcie Rosji dla Asada "nie jest bezwarunkowe". Powiedział też, że Moskwa nie jest w stanie przekonać Asada do robienia tego, czego ona chce.//

  wiadomosci.wp.pl/atak-trumpa-na-syryjski-rezim-co-dalej-ze-stosunkami-z-rosja-6109453464238209a

  Z naszego punktu widzenia znaczenie ma to, że użycie ABC w konfliktach lokalnych karane i zakaz użycia ABC staje się zasadą uniwersalną. To jest bardzo ważne.
  I ważne też jest, że Trump wszedł na scenę zdecydowanie i inteligentnie, czym od razu zdominował innych graczy. Bardzo ważne, koro jedziemy na tym samym wózku(...).

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Ja odnoszę się do faktu użycia broni chemicznej, a Waszmość mi o butach, tym samym wózku, Feliksie Edmundowiczu itd. Inaczej mówiąc co tam fakty, ważna jest linia programowa,a ta jest dla nas korzystna. Może i tak ale ja nie o tym, tylko poważnie o fakcie użycia broni chemicznej i to jeszcze zastrzegając,że oczywiście nie wiem ale małe prawdopodobieństwo widzę.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  O co do kwestii sowieckiej to pragnę Waszmość uspokoić,że jestem uodporniony na stanowisko,że Rosja jest ostatnią nadzieją "białych" itd i zawsze i wszędzie będę przeciwko cywilizacji turańskiej.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Bo tego się nie dowiemy ''na pewno'', ''ponad wszelką wątpliwość''. Natomiast na pewno bardzo ważne jest dla nas, że karze się za użycie takich broni w lokalnych konfliktach. To znacznie zwiększa nasze szanse.

 • karnakufo

  sWIG80:
  www.bankfotek.pl/view/2070419

  mWIG40:
  www.bankfotek.pl/view/2070420

  WIG-Banki:
  www.bankfotek.pl/view/2070421

 • podczaszy1

  @ Karnakufo
  A ty ustosunkuj się do tego co napisałem, bo wykresiki to każdy sobie umie narysować.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Jest jednak różnica pomiędzy " mało prawdopodobne", a "na pewno" i "ponad wszelka wątpliwość".

 • karnakufo

  @podczaszy1
  "A ty ustosunkuj się do tego co napisałem, bo wykresiki to każdy sobie umie narysować."

  Przyjmuję do wiadomości, że pisząc o pozycjach miałeś na myśli WIG20.
  Natomiast nie widzę większego sensu pisania po czterech dniach (nie trzech jak pisałem-moja pomyłka) o zajęciu pozycji, bo tak to każdy może sobie napisać - chodzi mi o to, żeby nie było aż tak rażąco późno po fakcie. Sam nie jestem tu bez grzechu, ale staram się dotrzymywać standardu, by było to bez zbędnej zwłoki, wtedy nie ma niedomówień o rzetelność. Wcale nie twierdzę, że nie kupiłeś wtedy, ale jeśli się już chce o tym napisać to blisko online, wtedy poważnie traktuje się innych.

  Co do wykresików to pokaż, jak wyglądają Twoje, bo np. mnie bardzo to ciekawi. Może czegoś się nauczę, a bo temu służy blog. :)

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  G..... no mnie obchodzi co przyjmujesz do wiadomości i czy sens ma pisanie po iluś dniach o zajętej pozycji. Dla mnie ważna jest gra, a pisanie to rzecz drugorzędna.Zarzuciłeś mi kłamstwo i nie wykazałeś tego i to jedynie jest ważne. W związku z powyższym od dzisiaj nie pisz do mnie i nie ustosunkowuj się do moich wpisów.

 • karnakufo

  @podczaszy1
  Gdybym wiedział, że tak nerwowo zareagujesz to ugryzłbym się w język, nie było moim celem zarzucanie Ci kłamstwa we wpisie z dnia 4 kwietnia po tym jak napisałeś, że tyczyło się to pozycji z WIG20.
  Natomiast pisanie grubo po czasie o zajętej pozycji to nie jest poważne traktowanie innych i tego stanowiska nie zmienię.

 • podczaszy1

  @karnakufo
  Ja chyba jako jedyny pisałem tu kiedy wchodze i kiedy wychodzę z pozycji na wig-u 20. No może jeszcze @mac-erson. Odnośnie akcji robiłem to sporadycznie, bo to mało kogo interesuje Od dzisiaj nie zrobię tego ani raz i w ten sposób zastosuję się do twego życzenia "poważnego traktowania innych". Żegnam cię.

 • karnakufo

  @podczaszy1
  "...Od dzisiaj nie zrobię tego ani raz i w ten sposób zastosuję się do twego życzenia "poważnego traktowania innych"...."

  Twój wybór - masz do tego prawo, ale jest też inne wyjście, o którym pisałem.

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Widzę,że nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Napisałem,że chyba jako jedyny to robiłem.

 • karnakufo

  @podczaszy1
  Co do innych Twoich wpisów przyznaję, że są interesujące i z górnej półki - zawsze czytam z zainteresowaniem, niepotrzebnie podniosłem temat tej JSW - co to za zdarzenie wobec pozytywnego wkładu, który wnosisz tu na blogu - przepraszam i już się nie czepiam. Nie ma co zaogniać sytuacji.

  To wrzuć jakieś Twoje wykresiki na obecną sytuację. To może być ciekawsze.

 • mac-erson

  @karnakufo @podczaszy

  - nie kłócić się :)

  - generalnie zgadzam się, Wielka Hossa bynajmniej do pierwszej połowy 2018 ;)
  A kwiecień oceniam jako konsolidację przed kolejnym ruchem w górę. Myślę, że jeszcze trochę powachlują nami zanim ruszymy na północ.
  Zakładam dwa scenariusze:
  - wariant mocniejszy: konsolidację w przedziale 2200-2300
  - słabszy wariant z korektą w okolice 2130

  Pewnie wszystko zależy od SP500 czy tam pociągną korektę poniżej 2300.

 • karnakufo

  @mac-erson
  Imponujesz mi szybkością podejmowania decyzji, to odnośnie zamknięcia prze Ciebie szorta, który w założeniach miał być na tydzień.
  Faktem jest, że w tym beztrendziu krótkoterminowym ciężko się gra.

 • guyfawkes13

  @Karnak

  Dlatego Starsi i Mądrzejsi wymyślili na takie sytuacje prostą strategię Buy & Hold

 • guyfawkes13

  www.youtube.com/watch?v=W-ZNDLFTFbw

 • dociekliwy54

  @ mac-erson
  Coś koło tego:

  www.bankfotek.pl/view/2070520
  Zawsze jednak może być inaczej.

 • mac-erson

  @guy
  "Dlatego Starsi i Mądrzejsi wymyślili na takie sytuacje prostą strategię Buy & Hold "
  Można i tak ale w hossie można próbować odkupić taniej :)
  - sprzedałem Energa 11.20 jest 10.20
  - sprzedałem Asbis 3.30 aktualnie ok. 3
  - sprzedałem GetinNoble 2.09 aktualnie ok. 1.8
  - sprzedałem Cormay 3.09 aktualnie ok. 2.7
  - sprzedałem MSZ 1.39 aktualnie 1.18
  Oczywiście są i sytuacje w drugą stronę:
  - sprzedałem Lubawę po 1.25 jest 1.34
  - sprzedałem Mirbud po 1.22 jest 1.52 :(:((

 • mac-erson

  @karnakufo
  Musiałem zamknąć shorty bo źle się w nich czułem, sam widziałeś, że rynek nie chce na razie spadać i nie wykluczone, że podjedziemy wyżej (może strefa 2270). Może skrócę coś w przyszłym tyg.
  Na razie nie spieszę się z wejściem na rynek.
  Projekcje Dociekliwego i projekcja WB odnośnie $ są zgodne z moimi oczekiwaniami i myślę, że do wyborów we Francji rynek nie ucieknie a cały czas nie wykluczam strząśnięcia :)

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Oczywiście, że można odkupić takiej i nie tylko na korekcie. Tylko doświadczenie podpowiada, że często odkupujemy drożej. Poza tym, ja mam fundusze i w takim wypadku od zlecenia do jego realizacji upływa kilka dni(...). Zobacz sobie przykładowy fundusz w perspektywie 1m, 3m czy 6m i powiedz, czy jest sens na czymś takim grać żeby ewentualnie zarobić jakiś 1%:))
  www.analizy.pl/fundusze/fundusze-inwestycyjne/profil-funduszu/QRS01/QUERCUS-Agresywny-%28Parasolowy-SFIO%29.html

 • stoje_i_patrze

  Sporo wykresów dla dolara
  stojeipatrze.blogspot.com/2017/04/wykres-dnia-dolar-i-zoto.html

 • konsultant121

  Skoro zapanował konsensus że dolar spadnie to trzeba go kupić:)))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Moim zdaniem teraz dolar będzie się miał lepiej, a euro będzie słabowało mniej więcej do wyborów. Więc konsensusu nie ma.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  "Ten pinbar to w polu jest szczerym."
  A oglądałeś moją analizę jenota?
  100 pipsów do przodu ;-)

 • ml.36

  @Carrie
  Nie oglądałem ale gratuluję.

 • konsultant121

  Panie Wojtku
  To jak z tym dolarem i recesją? Szczyt dolara był w 1985 roku a recesji nie było. Dopiero obniżanie kursu dolara do jena spowodowało recesję w Japonii po 1989 roku oraz rozpad obozu komunistycznego w Europie. Czy jeśli szczyt dolara był w 2016 roku, to w 2020-2021 roku mamy Chinageddon spowodowany nie drogim dolarem ale przegrzaniem koniunktury i rosnącymi cenami surowców. Czy przypadkiem nie powtórzy się sytuacja sprzed 2 cykli Kuznetsa? :)

 • ewiggin

  ziemkiewicz.dorzeczy.pl/subotnik-ziemkiewicza/26521/Patriotyzm-i-socjalizm.html

 • mac-erson

  @WB @ All
  Tak zacząłem się zastanawiać na jakie spółki postawić zakladająć, że prognoza spadku dolara w okolice 3.6 i umacniania zlotowki będzie prawdziwą.
  Na pewno banki związane z kryzysem frankowym. Dla KGHM znowu to raczej nie najlepsza wiadomość.
  Zyskają importerzy. Wszelkie sugestie odnośnie konkretnych firm / branż mile widziane :)

 • karnakufo

  Ropa przebija kolejne opory - wsparcie dla naszego rynku:
  www.bankfotek.pl/view/2070892

 • ml.36

  Ciekawostka:
  blogi.bossa.pl/2017/04/09/wykres-dnia-luka-w-zyskach/#more-19341

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "To jak z tym dolarem i recesją? Szczyt dolara był w 1985 roku a recesji nie było. Dopiero obniżanie kursu dolara do jena spowodowało recesję w Japonii po 1989 roku oraz rozpad obozu komunistycznego w Europie. Czy jeśli szczyt dolara był w 2016 roku, to w 2020-2021 roku mamy Chinageddon spowodowany nie drogim dolarem ale przegrzaniem koniunktury i rosnącymi cenami surowców. Czy przypadkiem nie powtórzy się sytuacja sprzed 2 cykli Kuznetsa? :)"

  Nie widzę powodu by uznawać, że szczyt dolara był w 2016 roku. Kuznetsowa cykliczność sugeruje szczyt dolara w okolicach połowy 2018 roku (po silnym rocznym wzroście od dołka latem tego roku).

  Ja zawsze sądziłem, że taki superszczyt dolara w okolicach połowy 2018 roku będzie miał związek z pęknięciem bańki w Chinach ("Chinageddon") - Chiny straciłyby wtedy konkurencyjność w stosunku do wszystkich rynków poza amerykańskim, a z tego mogliby być przegonieni jakimś posunięciami protekcjonistycznymi Trumpa. Bojąc się takiego scenariusza Chińczycy poklepaliby matę jak Japończycy pokolenie wcześniej rezygnując na okres następnego pokolenia z poważniejszych ambicji geopolitycznych.

  Mój scenariusz pasuje to pokoleniowej analogii ChRL=ZSRR pokolenie wcześniej (ZSRR poklepał matę ogłaszając "pieriestrojkę" w rok po kuznetsowym szczycie dolara z 1985 roku, ale nie pasuje do analogii Chiny=Japonia pokolenie wcześniej, bo Japonia rosła aż do końca 1989 roku i przewróciła się dopiero na początku lat 90-tych.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "To jak z tym dolarem i recesją?

  A propos recesji to proszę zerknąć na Wykres dnia z czwartku:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=12102

  Pomiędzy takim jak obecnie poziomem optymizmu szefów firm w USA a początkiem recesji w tym roku mijało w okresie minionego pokolenia przynajmniej 3 lata. To oczywiście nie jest argument rozstrzygający, ale jednak jakiś tam argument przesuwający recesję na najwcześniej 2020 rok.

 • m.jagusiak

  Premia za ryzyko czyli o co teraz toczy się gra:

  acemarketu.com/?p=229918

 • bialek.wojciech

  "Mój scenariusz pasuje to pokoleniowej analogii ChRL=ZSRR pokolenie wcześniej (ZSRR poklepał matę ogłaszając "pieriestrojkę" w rok po kuznetsowym szczycie dolara z 1985 roku, ale nie pasuje do analogii Chiny=Japonia pokolenie wcześniej, bo Japonia rosła aż do końca 1989 roku i przewróciła się dopiero na początku lat 90-tych."

  Przy okazji to Total Dependecy Ratio (patrz wojciechbialek.blox.pl/2016/09/Lepiej-juz-bylo.html ) dla Japonii osiągnęło dołek w 1990 roku (historyczny szczyt Nikkei), zaś dla Chin osiągnęło - według prognoz - dołek w latach 2010-2014.

  Coś podobnego widać na poniższym obrazku:

  www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2015/03-overflow/20150325_china1.jpg

  Z drugiej strony może Chiny postawią - w przeciwieństwie do Japonii - na import siły roboczej. Z trzeciej strony skąd wziąć tyle ludzi?

 • ml.36

  @Guy
  A jaką Ty masz koncepcję na jenota?
  Mi wychodzi dużo mocniej niż teraz.

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  Ogólnie jestem na L, ale dolar jest trochę krótkoterminowo wykupiony i na granicy chmury plus opory, linia trendu, więc to może nie być proste you know.
  invst.ly/3plnr
  Za to Nikkei jest już przechłodzony chyba i pro jenotowo wyglądają T- noty.
  fxpro.ctrader.com/c/fbVpn
  invst.ly/3ploa

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Czyli kraszek na Wall Street gdzies miedzy majem a pazdziernikiem.. To zamiast dolara trzymamy wtedy jena i franka...(?)"

  Ja raczej sobie wyobrażałem, że dopóki dolara będzie słabł (do lipca w powyższym scenariuszu), akcje (szczególnie na EM) i surowce będą sobie radzić dobrze. a ewentualne tąpnięcie na rynku akcji zbiegłoby się "klasycznie" z gwałtownym powrotem mocnego dolara (bo wszyscy rzuciliby się kupować amerykańskie obligacje skarbowe).

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  Ogólnie powinno być L. Spodziewałem się dziś - jutro wyższej świeczki, dlatego trzymałem jenota przez weekend, czego zwykle nie robię. Gram szybko.
  Dziś jest wiedźma Żaneta(...). Tym razem może czarować w drugą stronę, niż ostatnio, ale chyba wyjdę z sowieckiej giełdy, widać że Trump glebi sowiety.
  invst.ly/3plq4

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "A co z jenotem?
  Coś mi się wydaje, że tomahawki zawróciły tę parę w górę. Dzisiaj ponad 100 pipsów i to chyba nie koniec.
  Pozostałe waluty G7 też słabo po dzisiejszych danych."

  W tym scenariuszu do maja USD/JPY rośnie w stronę poziomów z lutego/marca, a potem już klasyczny scenariuszu kuznetsowy:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/7_USDJPYNowaProjekcja.png

  wojciechbialek.blox.pl/2016/12/Cykl-Kuznetsa-na-USD-uaktualnienie.html

 • guyfawkes13

  @WB

  ''... USD/JPY rośnie w stronę poziomów z lutego/marca...''

  Też mam podobne wrażenie...
  fxpro.ctrader.com/c/V0Vpn

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  ''Też mam takie wrażenie'', ale coś tu nie gra, jenot za słabo reaguje na dywergencje, to może nie być proste i to moje L nie jest takie ... linearne:)) Tak że proszę się nie sugerować, bo w krótkim terminie jestem gotów zrobić różne rzeczy(...).
  No to do roboty.

 • aallinnaa89

  nie ma tragedii

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "A propos. Czy fakt, USA doszło do poziomu pełnego zatrudniania daje szansę zaprognozowania kiedy należy spodziewać się końca hossy?"

  Daty osiągania przez stopę bezrobocia cyklicznego minimum w ramach cyklu Juglara:

  październik 2006 (4,4 proc.; ostatni raz 4,4 proc. było w maju 2007, potem zaczął się wzrost).

  kwiecień 2000 (3,8 proc.)

  marzec 1989 (5 proc.)

  maj 1979 (5,6 proc.).

  Projekcja ścieżki S&P 500 zakotwiczona w końcach miesięcy, w którym te cykliczne minima były ustanawiane, rośnie jeszcze o 9 proc. w ciągu następnych 4 miesięcy, potem jeszcze 3-krotnie ustanawia nieco wyższe od tego pierwszego maksima na kolejno 91, 136 oraz 184 sesji, a potem ostro spada do punktu wyjścia rozpoczynając prawie 2-letnią bessę.

  Innymi słowy jeśli marcowe cykliczne minimum stopy bezrobocia :

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=12110

  ... okaże się w przyszłości faktycznym cyklicznym dołkiem stopy bezrobocia w USA, to S&P 500 powinien szczytować od lipca.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "A propos. Czy fakt, USA doszło do poziomu pełnego zatrudniania daje szansę zaprognozowania kiedy należy spodziewać się końca hossy?"

  Tak na szybko zrobiłem model stopy bezrobocia w USA oparty na ISM Manufacturing Employment i ISM Non-Manufacturing Employment i model (niezbyt dobry - R2=0,4) sugeruje, że dołek stopy bezrobocia już był w październiku ub. r. (4,2) a w listopadzie stopa będzie już na 6,3.

  Oczywiście liczby nie są ważne, ale warto przyglądać się pozycji Employment w kolejnych raportach ISM, bo to narzędzie już kiedyś pozwoliło wyznaczy precyzyjnie cykliczny szczyt stopy bezrobocia:

  wojciechbialek.blox.pl/2009/11/Cykliczny-szczyt-stopy-bezrobocia-w-USA.html

 • konsultant121

  @W.B.
  Dziekuje za odpowiedz.

 • ml.36

  @Guy
  Wszyscy wszystkim celują w lipiec:)
  Jeżeli DAX wybrał jednak opcję klina jako koniec impulsu to korekta do lipca może umocnić jena do 104 a edek jednak 1,12-1,13 bo wyżej neguje cały układ umocnienia?

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Trzeba przyznać, że Trump ma mocne wejście, i co do Chińczyków (spotkanie) i co do (per noga) sowietów, bo właściwie to dziś była inauguracja na dużej scenie.
  I bardzo dobrze."

  A propos geopolityki to kolejny świetny tekst "Iakovosa Alhadeffa":

  iakal.wordpress.com/2017/04/09/the-obama-and-the-trump-doctrines/

  Nie wiem, kto za nim stoi, ale jak dla mnie jego syntetyczne ujęcia kwestii geopolitycznych to rewelacja.

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Z obecnego poziomu wymagałoby to wzrostu głównej pary o ok.10% a z poziomu
  1,04 ok. 12%.
  Jakie czynniki fundamentalne,oprócz przytoczonych w powyższym temacie, w tym ekonomiczne,polityczne i inne mogłyby wpłynąć na taki wzrost głównej pary."

  Nie mam tu sprecyzowanej opinii. Przed USA w tym roku stoją dwie kwestie: tak jak w 2011 roku temat podniesienia limitu długu federalnego:

  www.lifezette.com/polizette/next-battle-in-gop-civil-war-raising-the-debt-limit/

  ... oraz - jak co roku - kwestia uchwalenia do początku października budżetu na przyszły rok.

 • tmetx

  @mac-erson
  "Tak zacząłem się zastanawiać na jakie spółki postawić zakladająć, że prognoza spadku dolara w okolice 3.6 i umacniania zlotowki będzie prawdziwą.
  Na pewno banki związane z kryzysem frankowym. Dla KGHM znowu to raczej nie najlepsza wiadomość.
  Zyskają importerzy. Wszelkie sugestie odnośnie konkretnych firm / branż mile widziane :)"

  No nie wiem z tym KGH. Taniejący dolar to praktycznie zawsze wzrost dolarowych cen metali (miedź, srebro), których wyceny w USD rosną szybciej rekompensując spadki dolara. KGH straci na rentowności tylko wtedy, gdy umacnienie złotego będzie tak duże, że przekroczy swą skalą sumaryczny wzrost cen metali. Taka sytuacja w przeszłości się zdarzały, ale były stosunkowo rzadkie i raczej krótkotrwałe.

  Srebro jest obecnie na dużym oporze (na tygodniach szczyty po 07.2016, 08.2016 i 02.2017 oraz walka na SMA200) i jak to puści, to będzie piękny wystrzał.
  Co do miedzi, to przychylam się do prognozy @guya, czyli również pro-wzrostowo.

  Osobiście nie skreślam KGH jeszcze z uwagi na siłę relatywną (kształt korekty). Raczej nie spadnie na 105 - za dużo osób na to czeka (łącznie ze mną jeszcze tydzień temu).

  Co do reszty, to planuję odkupić banki: PKO BP, GETIN i GNB. Z innych branż mam też kilka typów, ale jeszcze nie skończyłem analizy.

  Na koniec dodać, że miałem też powiększyć moją pozycję na MRB o 20% w ubiegłym tygodniu ze względu na piękny Shark32, ale się spóźniłem na sesję i dziś pluję sobie w brodę :( Na otarcie łez pozostaje jednak fakt, że spory pakiet trzymam jednak od 0,92 :)

  Pozdr!

  P.S. Jeśli masz ochotę wymienić poglądy na temat spółek pisz na: tmetxinv@gmail.com

 • bialek.wojciech

  @stoje_i_patrze:
  "Sporo wykresów dla dolara
  stojeipatrze.blogspot.com/2017/04/wykres-dnia-dolar-i-zoto.html"


  W tej analogii z 1999 rokiem:

  1.bp.blogspot.com/-UMIWn1vRi5Y/WOkxvd9b1uI/AAAAAAAAKFo/XHA_Knz_FWcrPTKX66vDQV49-XyZPeoFQCLcB/s640/eurusd1999a.PNG

  ... mamy obecnie przełom października i listopada 1999 i sygnał podważający mój scenariusz przedstawiony powyżej pojawia się za 4-5 tygodni, gdy EUR/USD spada do nowego wieloletniego dołka (czego w moim scenariuszu nie robi zatrzymując się w okolicach 1,04). Potem - w tej analogii z 1999 rokiem - jest miesiąc na likwidację długich pozycji na EUR/USD otwieranych w listopadzie 1999 przy 1,03 i w styczniu 2000 zaczyna się zjazd EUR/USD w dół bez trzymanki. W obecnej sytuacji to byłby czerwiec.

  Ale to chyba pani Le Pen musiałaby wygrać wybory we Francji.

 • red.007

  @WB
  To fakt,z tym podniesieniem długu będą przepychanki.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  bo wszyscy rzuciliby się kupować amerykańskie obligacje skarbowe

  Tzw. Smart money ponoć już kupują. Tak przynajmniej twierdzi Alessio Rastani (to ten co twierdzi, że Goldman rządzi światem).
  Czy to wystarczy czy czekamy na dump money?

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Nie wiem, kto za nim stoi, ale jak dla mnie jego syntetyczne ujęcia kwestii geopolitycznych to rewelacja''

  Rzeczywiście, ciekawe, choć jest to jakiś redukcjonizm, ale skupiający się na kluczowym czynniku. Poza tym ma tą zaletę, że pokazuje, że wojny są wielostronne (ostatnio o tym wspominałem) , podczas gdy w telewizji pokazują tylko amerykańskich żołnierzy i pożyteczni(...) myślą, że wszystkiemu winni są towarzysze amerykańscy.

  Jenot słabo wyglądał dziś i się obsunął, teraz czeka chyba na to, co wiedźma Żaneta zobaczy w szklanej kuli:)))

  A co z tą projekcją EUR/USD schodzącąna 0.8 w kontekście ostatniej prognozy maszyny, mówiącej o wielkim odbiciu w górę?

  Niewątpliwie wybory będą miały duże znaczenie. Nie umiem przewidzieć rezultatu. Angela wystąpiła z ofertą dwóch prędkości, czyli transferów do Francji zamiast do amerykańskich sojuszników w Europie środkowej. W kontekście tego tekstu geopolitycznego chyba Trumpowi byłoby bardziej na rękę zwycięstwo Mariny(?)...
  Zobaczymy kto silniejszy.

 • konsultant121

  Duzi gracze mają krótką pozycję netto na EUR podobną do połowy 2014 roku i do maja 2016..Jakoś bardzo EUR nie uciekło potem w górę...
  acemarketu.com/?p=230063

 • guyfawkes13

  @WB

  P.S.
  Nie oceniam merytorycznie tego tekstu geopolitycznego, bo za mało na ten temat wiem, w ogóle Bliski Wschód omówiono tam bez głównego aktora(...), co już nasuwa poważne wątpliwości. Na pierwszy rzut oka mam też sporo innych.
  Co do pochodzenia (kto za tym stoi?), obstawiałbym izraelskie służby, ze względu na pewnego typu zniekształcające uproszczenia i generalizacje.

 • mac-erson

  Jak mantra - ile razy analizuję sobie Wig20 tyle razy dostaję ten sam wynik.
  Zakończenie korekty jeszcze przed nami. Tym razem wychodzi mi dołek 20-21.04

 • mac-erson

  Waluty wychodzą mi następująco:
  Euro spadek do 4.05 a dolar 3.55-3.60 - czyli Euro/USD: 1.12-1.13
  Oczywiście najpierw w kwietniu lekkie zwyżki walut w związku z dokończeniem korekty na giełdach.

 • guyfawkes13

  www.youtube.com/watch?v=DtYWen-EVJM

 • guyfawkes13

  www.radiownet.pl/publikacje/morawiecki-czas-na-nowy-swiatowy-lad-gospodarczy

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  "Duzi gracze mają krótką pozycję netto na EUR podobną do połowy 2014 roku i do maja 2016..Jakoś bardzo EUR nie uciekło potem w górę... "

  Ten obrazek pokazuje pozycjonowanie funduszy hedgingowych, a nie ma na nim commercials. Dla mnie komentarz jest nieadekwatny, bo ja przyglądam się tym drugim.

 • mac-erson

  Kiedy najbliższa aktualizacja ratingu dla Polski ?

 • ewiggin

  @mac-erson
  "Zakończenie korekty jeszcze przed nami. Tym razem wychodzi mi dołek 20-21.04"

  - Ja już tracę nadzieję. Mogło by spaść, to by się niżej wzięło L ale S już teraz nie gram. Z punktu widzenia cykli na S -ki za późno.

 • ewiggin

  @mac-erson

  Chociaż jest jeszcze szansa na spadki ale musiałoby zacząć od dzisiaj jakoś konkretniej spadać.

 • mac-erson

  @ewiggin
  Widzę, że podobnie jak ja ważny jest dla Ciebie nie tyle poziom co czas wejścia w rynek. Zgadzam się, że S-ki są raczej niebezpieczne chociaż, nie wykluczam jeszcze wariantu mocniejszego tąpnięcia ale to musiałoby się zdarzyć do 21.04
  Analizowałem długości okresów podobnych korekt w przeszłości na W20 i średnio trwały one ok. 22sesje a obecnie mamy 16sesję.

 • ewiggin

  @mac-erson
  Jak już pisałem jeśli przyjąć, że ostatni dołek cyklu 5-tygodniowego miał miejsce 9 marca to dołek wypada w najbliższy piątek ale może się trochę wydłużyć więc dołek tydzień później 21 kwietnia jest teoretycznie możliwy.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nie oceniam merytorycznie tego tekstu geopolitycznego, bo za mało na ten temat wiem, w ogóle Bliski Wschód omówiono tam bez głównego aktora(...), co już nasuwa poważne wątpliwości. Na pierwszy rzut oka mam też sporo innych.
  Co do pochodzenia (kto za tym stoi?), obstawiałbym izraelskie służby, ze względu na pewnego typu zniekształcające uproszczenia i generalizacje."

  Być może - Alhadeff to sefardyjskie nazwisko szczególnie często spotykane na Rodos;

  en.wikipedia.org/wiki/Alhadeff

  Z drugiej strony Iakovos to greckie imię:

  en.wikipedia.org/wiki/Iakovos

  ... a widać u niego zainteresowanie grecką historią:

  iakal.wordpress.com/2017/01/26/the-peloponnesian-war/

  Dla porównania poprzedni jego tekst:

  iakal.wordpress.com/2017/04/02/zionists-vs-bolsheviks-the-bad-and-the-good-jews-of-churchill-and-lenin/

  Należy dodać, że w rejonie wschodniego Morza Śródziemnego odkryto ostatnio wiele złóż gazu, co wymusza zainteresowanie geopolityką w regionie:

  Izrael:

  en.wikipedia.org/wiki/Tamar_gas_field

  en.wikipedia.org/wiki/Leviathan_gas_field

  Cypr:

  en.wikipedia.org/wiki/Aphrodite_gas_field

  Egipt:

  en.wikipedia.org/wiki/Zohr_Field  Tak czy siak to syntetyczne ujęcie geopolitycznych przyczyn ostatnich wojen w Afganistanie, Iraku i Syrii:

  iakal.files.wordpress.com/2017/04/trump-doctrine.jpg?w=840

  ... przez analogię do geopolitycznych przyczyn I (i II) Wojny Światowej:

  iakal.files.wordpress.com/2017/04/ww1.jpg?w=840

  2.bp.blogspot.com/-6UrINTz8Xtk/VYgaDOatYsI/AAAAAAAACfQ/K_ZLhUwNkgc/s1600/1.jpg

  ... wydaje mi się niezwykle eleganckie.

 • bialek.wojciech

  ... a swoją drogą ta formuła:

  iakal.files.wordpress.com/2017/04/trump-doctrine.jpg?w=840

  ... tłumaczy dlaczego USA popierają Kurdów - Chińczycy mogą dotrzeć do Europy w 3 krokach - Pakistan, Iran, Turcja i Amerykanie pewnie będą walczyć do ostatniego Kurda by do tego nie dopuścić. Co zresztą tłumaczyłoby ostatnie zerwanie Turcji z Amerykanami.

 • bialek.wojciech

  Przy okazji krótka analiza sytuacji Polski:

  iakal.wordpress.com/2016/01/29/germany-vs-poland/

  "The Nord Stream 2 Pipeline promoted by Germany and Russia means a great deal in lost revenue for Poland, in the form of lost transit fees, and as a result the German-Polish relations are collapsing, especially after the election in Poland of the nationalist socialist party of PiS. Poland was already hurt from the construction of the Nord Stream 1 pipeline, and Nord Stream 2 will only make things worse."

 • bialek.wojciech

  Obama - podobno syn szyity:

  www.cnsnews.com/blog/michael-w-chapman/arab-tv-commentators-claim-obama-supports-iran-because-his-father-was-shiite

  ... próbował się dogadać z Iranem, żeby odciąć Chinom drogę do Europy, co wywołało wściekłość Izraela, no i w efekcie mamy Trumpa.

 • resan

  16 maj -dołek na euro i na indeksach ???

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "@wb
  "Wcześniej wyznaczane terminy dołków cykli 5-, 10- i 20-tygodniowych właśnie minęły..."

  - A czy nie można przyjąć, że ostatni dołek cyklu 5-tygodniowego był 9 marca na poziomie intra 2167 pkt? W takim wypadku dołek dopiero przed nami, licząc mechanicznie gdzieś w przyszły piątek."

  Dopóki na na wykresie WIG-u 20 nie pojawi się taka potężna biała świeca jak na 3-ciej sesji grudnia, czy 7-em sesji lipca, to można grać na odsuwanie w czasie dołka cyklu 20-tygodniowego.

  stooq.pl/q/?s=wig20

  W mojej ocenie na WIG-u 20 korekta z przełomu lutego i marca była lustrzanym odbiciem korekty z października-listopada. To dla mnie argument, że obie korekty były odpowiednio 2-ką i 4-ką w impulsie rozpoczętym w połowie październiki i zakończonym w połowie marca (3-cia fala).

  W podobny sposób chciałbym, żeby rozpoczęta w połowie marca korekta (4-ka) była podobna w czasie i przestrzeni do 2-ki z okresu sierpień-październik. To sugerowałoby dołek korekty wręcz w połowie maja i pewne jej pogłębienie.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "@wb
  "Wcześniej wyznaczane terminy dołków cykli 5-, 10- i 20-tygodniowych właśnie minęły..."

  - A czy nie można przyjąć, że ostatni dołek cyklu 5-tygodniowego był 9 marca na poziomie intra 2167 pkt? W takim wypadku dołek dopiero przed nami, licząc mechanicznie gdzieś w przyszły piątek."

  Czy da się jakoś w miarę elegancko wydłużyć obecny cykl 20-tygodniowy. Jedna 20-tka składa się z 4 cykli 5-tygodniowych. No to liczmy:

  stooq.pl/q/?s=wig20

  Pierwszy cykl 5-tygodniowy od połowy listopada do Bożego Narodzenia
  Drugi od Bożego Nardzodzenia do początku lutego.

  Od 18 listopada do 8 lutego mamy 72 dni, czyli pasuje do cyklu 10-tygodniowego.

  Od 8 lutego do dołka z 9 marca było 29 dni, co jest trochę za krótkie jak na cykl 5-tygodniowy. Z drugiej strony od 8 lutego do dołka 31 marca było 51 dni, czyli trochę za długo jak na cykl 5-tygodniowy.

  Biorąc za dobrą monetę pierwszą wersję (jak Pan postuluje) otrzymujemy okolice 13 kwietnia jako orientacyjny dołek 4-tego cyklu 5-tygodniowego czyli dołek cyklu 20-tygodniowego.

  W drugiej wersji oczekiwany termin dołka przesuwa się na w okolice 5 maja.
 • karnakufo

  Dzisiaj pełnia księżyca- może być punkt zwrotny na rynku (wg mnie dołek).

 • slow2006

  a moze gorka?;)

 • podczaszy1

  mwig-40 "olewa" wzrosty.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "- A czy nie można przyjąć, że ostatni dołek cyklu 5-tygodniowego był 9 marca na poziomie intra 2167 pkt? W takim wypadku dołek dopiero przed nami, licząc mechanicznie gdzieś w przyszły piątek."

  Na sWIG-u dołek z 9 marca wydaje się być bardziej znaczący:

  stooq.pl/q/?s=swig80

  Ale w sumie najładniej tę strukturę widać na mWIG-u - ładna 5-tka od listopada do początku marca:

  stooq.pl/q/?s=mwig40&d=20170411&c=1y&t=c&a=lg&b=1&r=swig80

  ... z dołkami cykli 50-tygodniowych w połowie listopada, pod koniec grudnia, na początku lutego i w tego Pańskiego 9 marca.

  Gdyby teraz mWIG zjechał w dół do poziomu zasięgu fali 4-tej niższego rzędu (korekt a przełomu stycznia i lutego), to całą korektę można by uznać za kompletną.

 • podczaszy1

  @WB
  A pamięta Pan o cyklu dekadowym na mwig-u? Z tego co Pan wcześniej pisał wynika,że dołek był w styczniu 2016 roku. Na Mwig-u też był wtedy jakis dołek i bez trudu można rozpisać tam "piątkę", która zakończyła się na początku marca 2017 roku.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "A pamięta Pan o cyklu dekadowym na mwig-u?"

  Trudno coś mówić o cyklu dekadowym na mWIG-u, bo historia tego indeksu sięga 31 grudnia 1997, więc mamy tylko jeden przykład zachowania z 2007 roku (dołek 5 marca, szczyt 26 czerwca).

  Zrobiłem zaczepiony 10 kwietnia 2017 wzorzec dekadowy dla S&P 500 na danych od lat 30-tych i wniosek jest taki, że sezonowy dołek jest za 2 sesje (2332 pkt.), a szczyt za 77 sesji, czyli na początku sierpnia (2525 pkt.). Potem duży spadek do listopada (2229 pkt.), test tego dołka w styczniu/lutym i powrót hossy.

  "Z tego co Pan wcześniej pisał wynika,że dołek był w styczniu 2016 roku. Na Mwig-u też był wtedy jakis dołek i bez trudu można rozpisać tam "piątkę", która zakończyła się na początku marca 2017 roku."

  Ja to rozpisuję raczej jako 1-2 od stycznia do lipca i robię z wzrostu od lipca 2016 wzrostową 5-tkę 3-ciej fali, w której obecnie jesteśmy w 4-ce. Hipotetyczny wzrost kwiecień/maj-lipiec/sierpień byłby w tej 3-ce 5-tką, a ewentualne tąpnięcie lipiec/sierpień-listopad byłoby 4-ką w całej sekwencji kitchinowej hossy rozpoczętej w styczniu 2016.

 • podczaszy1

  @WB
  " Ja to rozpisuję raczej jako 1-2 ........."
  Ja to wiem, a Pan wie,że można to sobie rozpisać różnie z czego wynikają różne wnioski. Mnie się wydaje,że jeśli coś może się sprawdzić to tylko coś "prostego" bo złożone rzeczy są raczej nie do przewidzenia i ich rozpisywanie jest spowodowane naszymi oczekiwaniami, a te powodują,że odrywamy się od rzeczywistości.
  Co do cyklu dekadowego na mwig-u to chyba jest on zbieżny z cyklem na swig-u.

 • guyfawkes13

  @WB

  Zgadzam się z Panem, że to jest ciekawe, eleganckie itd. Jest to w ogóle jakiś krok w kierunku MYŚLENIA ponad poziomem propagandy. Ale to wydaje mi się zbyt proste że trzy kroki i Chiny w Europie. Materia Bliskiego Wschodu jest bardzo skomplikowana.
  My nie rozumiemy własnej, euroatlantyckiej historii.
  Słuchałem ostatnio kontrowersji wokół współczesnej publicystyki post sowieckiej typu Ziemkiewicz, Zychowicz (z nurtu pedagogiki wstydu), tzn. czy Beck popełnił błędy itd.
  To jest dosyć zabawne, ta cała żabia perspektywa publicystycznych Maluśkiewiczów w sytuacji uporczywego nierozumienia globalnego konfliktu. Punktem wyjścia musi być główna sprężyna, czyli konflikt hegemoniczny amerykańsko-brytyjski.
  Gdyby w latach 20/30 uruchomiono Plan Blue, doprowadziłoby to chyba do sojuszu brytyjsko-niemieckiego (europejskiego) przeciw Ameryce wspieranej przez Sowiety? I Polska musiałaby się w tym odnaleźć bez utraty terytoriów zachodnich (brytyjsko-niemiecka polityka Becka).
  Americageddon, czyli Wielki Kryzys, wydaje się rodzajem wojny prewencyjnej, odkładającej w czasie konflikt hegemoniczny już w innej konfiguracji. Emancypacja nazizmu zderzonego później z sowietyzmem była w interesie amerykańskim. Tak czy inaczej Sowiety musiały być sojusznikiem hegemona i Polska nie mogła ogłosić ich agresji jako stanu wojny.
  Nie chcę w to wchodzić dalej, ale nie zrozumie się polityki Becka bez tego globalnego kontekstu.
  Co do strat, to ewidentnie chodziło o zniszczenie (elity) ośrodka krystalizacji na pomoście Bałtycko-Czarnomorskim, co było nieuniknione, bez względu na to jaką byśmy prowadzili politykę.
  Do geopolityki (i chronopolityki) trzeba dodać jeszcze chrimatopolitykę (politykę pieniądza).
  www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/standard-zlota-nie-byl-przyczyna-wielkiego-kryzysu/

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Do geopolityki (i chronopolityki) trzeba dodać jeszcze chrimatopolitykę (politykę pieniądza).
  www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/standard-zlota-nie-byl-przyczyna-wielkiego-kryzysu/"

  To tekst wart przeczytania choćby ze względu na ten fragment:

  "Wielka Brytania i większość innych krajów zdecydowała się, aby przywrócić parytet sprzed wojny. To wymusiło znaczną redukcję poziomu cen do poziomu sprzed wojny żeby zniwelować skutki wojennej inflacji. Jak ujął to Mundell deflacja lat 1930-tych była lustrzanym odbiciem procesu wzrostu cen w trakcie wojny. Mazumder i Wood w ważnej pracy z 2012 r. szczegółowo pokazali dlaczego ceny zachowują się właśnie w ten sposób i przytoczyli inne przykłady podobnych wzrostów i spadków poziomów cen, kiedy po okresie wojennej inflacji państwa powracały do standardu złota.

  Globalna deflacja w okresie międzywojennym, innymi słowy, nie była wynikiem tego, że na świecie obowiązywał standard złota. Jej przyczyną było to, że wiele krajów odeszło od standardu złota, wpadło w dużą inflację w czasie gdy standard złota nie obowiązywał, a następnie przywróciło standard złota z przedwojennym parytetem (czyli nie dokonując dewaluacji odpowiadającej nowemu poziomowi cen)."

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Punktem wyjścia musi być główna sprężyna, czyli konflikt hegemoniczny amerykańsko-brytyjski.
  Gdyby w latach 20/30 uruchomiono Plan Blue, doprowadziłoby to chyba do sojuszu brytyjsko-niemieckiego (europejskiego) przeciw Ameryce wspieranej przez Sowiety?"

  Znana jest teza Suvorowa o Hitlerze jako "lodołamaczu" Stalina. Ale być może warto rozważyć tezę o Hitlerze jako o "lodołamaczu" USA. W tradycyjnych analizach przedstawia się Niemcy jako pretendenta do zajmowanej przez Wielką Brytanię pozycji hegemona. Ale przecież właściwym pretendentem były USA, a Niemcy to był tylko wypuszczony na początku wyścigu "zając", którego pojawienie się zmusiło Brytyjczyków to błagania USA o to by te zastąpiły je w roli hegemona.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  A co myślisz Waszmość o nowej kombinacji operacyjnej, która podobno przygotowywana jest w Naszym pięknym kraju przez Naszą Złotą Panią o czym pisze S.Michalkiewicz nazywany przez Waszmościa Stasiem Kataryniarzem i którego zresztą podejrzewasz o wszelkie bezeceństwa? Podobno teraz to już nie cywile się za to wezmą.

 • ewiggin

  @wb
  Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź. Sądziłem, że według Pana dołek mamy za sobą ale z tego co Pan teraz pisze chyba bardziej prawdopodobne, że dołek cyklu 20-tygodniowego jeszcze przed nami.

 • bialek.wojciech

  A od neutralnego zdania:

  "Wielka Brytania i większość innych krajów zdecydowała się, aby przywrócić parytet sprzed wojny. To wymusiło znaczną redukcję poziomu cen do poziomu sprzed wojny żeby zniwelować skutki wojennej inflacji."

  ... jesteśmy już tylko o krok od następującej tezy:

  "The thesis of this paper is that the great economic and financial cataclysm of the first half of the twentieth century, which we have come to know as the Great Depression, was caused by the Bank of England, the British government, and the City of London."

  tarpley.net/online-books/against-oligarchy/british-financial-warfare/

 • podczaszy1

  @WB
  "Ale może warto rozważyć tezę o Hitlerze jako o "lodołamaczu" USA".
  No to ciekawe. Wtedy bardziej zrozumiałe staje się finansowanie nazizmu i komunizmu przez Wall Street/ Żródła finansowe komunizmu i nazizmu-Pierre de Villemarest/.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Co do cyklu dekadowego na mwig-u to chyba jest on zbieżny z cyklem na swig-u."

  Zrobiłem projekcję dla sWIG-u opartą na 97 i 2007 roku - szczyt wyszedł za 3 miesiące.

 • bialek.wojciech

  "A od neutralnego zdania:

  "Wielka Brytania i większość innych krajów zdecydowała się, aby przywrócić parytet sprzed wojny. To wymusiło znaczną redukcję poziomu cen do poziomu sprzed wojny żeby zniwelować skutki wojennej inflacji."

  ... jesteśmy już tylko o krok od następującej tezy:

  "The thesis of this paper is that the great economic and financial cataclysm of the first half of the twentieth century, which we have come to know as the Great Depression, was caused by the Bank of England, the British government, and the City of London."

  tarpley.net/online-books/against-oligarchy/british-financial-warfare/ "

  To jest o tyle ciekawe obecnie, że można spekulować, że polityka inflacji prowadzona ostatnio w USA bardziej pobudziła - jako efekt uboczny - gospodarkę Chin (impuls monetarny z USA uległ transmisji do Chin poprzez sztywny kurs walutowy juana do dolara). Jeśli teraz Amerykanie zapowiadają rozpoczęcie wycofywania się z QE:

  www.omaha.com/money/fed-official-bond-holdings-would-be-reduced-gradually/article_28a96adc-32e1-5f2c-9d48-98de7806ce47.html

  ... to ten impuls deflacyjny może również zadziałać na Chiny mocniej niż na USA. Tak samo jako impuls deflacyjny z Wielkiej Brytanii w latach 1929-1931 mocniej zadziałał na USA niż na Wielką Brytanię. Czyli Chinadeggon.

 • armithrone.online

  FTSE jakby dołek już zaliczył:

  ifotos.pl/z/aarrhhh

  co do geopolityki to rosjanie ściągają na jesieni 8 tys wagonów z ciężkim sprzętem na zachodnią Białoruś, a w lipcu na Bałtyk przypłyną atomowy krążownik rakietowy Piotr WIelki i atomowy okręt podwodny Dmitrij Donskij, - gdyby ten wielki krążownik uległ awarii lub zatonął gdzieś w cieśninach duńskich przez przypadek oczywiście ;) to wyłączyłoby ten akwen z jakiegokolwiek ruchu gazowców do Świnoujścia i Kłajpedy na miesiące już nie mówiąc o amerykańskiej flocie i lotniskowcach, wówczas "pokojowe" rozlokowanie sprzętu z tych 8tys wagonów gdzieś pod Wilnem czy Tallinem zajęłoby rosjanom kilkanaście godzin bez żadnego oporu ze strony NATO

 • guyfawkes13

  @WB @Podczaszy

  //Ale może warto rozważyć tezę o Hitlerze jako o "lodołamaczu" USA"//.

  Może nie całej Ameryki(...)?
  Dlatego mówiłem o konieczności studiów nad kapitałem finansowym jako czynniku politycznym. Ten czynnik, być może najważniejszy, jest owiany najgęstszą mgłą.
  Możliwości sojuszu niemiecko-brytyjskiego istniały jeszcze po wybuchu wojny. Po to poleciał do UK Heß. Podobnie sowieci mieli tajne rokowania z Niemcami aż do 43'.
  Niewątpliwie WW2 ostatecznie rozbiła i zdetronizowała Europę(...).

  A jeśli chodzi o ten węzeł i ciągłe wojny na BW, to są duże analogie z naszym obszarem, poza ropą/gazem. W XVII wieku nasz obszar był ważniejszy i też były ciągłe wojny. Obecnie nasz obszar jest w cieniu, ale jeśli zostanie uruchomiony(...), to też należy się liczyć z zagrożeniem. W moim przekonaniu właśnie po to Ukraińców indoktrynuje się w banderyźmie, a i agentura wszelaka u nas jest nadzwyczaj rozbudowana. Trzeba sobie zdawać z tego sprawę.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Nie podejrzewam Stasia kataryniarza o ''wszelkie bezeceństwa'', tylko niektóre:))
  I ciągle nie jestem w tym pewny.

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Ale być może warto rozważyć tezę o Hitlerze jako o "lodołamaczu" USA.''

  W tym nie ma sprzeczności jeśli chodzi o punkt wyjści (nie dojścia). W końcu i USA i Sowiety były pretendentami zainteresowanymi i podważeniu porządku, podobnie jak obecnie i Chiny i Rosja są zainteresowane .

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź. Sądziłem, że według Pana dołek mamy za sobą ale z tego co Pan teraz pisze chyba bardziej prawdopodobne, że dołek cyklu 20-tygodniowego jeszcze przed nami."

  Jak patrzę na KGHM, to mam wrażenie, że jest na początku października:

  stooq.pl/q/?s=kgh&c=1y&t=c&a=lg&b=1

  Jak patrzę na S&P 500 to też mam wrażenie, że jest na początku października:

  stooq.pl/q/?s=^spx

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''A co myślisz Waszmość o nowej kombinacji operacyjnej, która podobno przygotowywana jest w Naszym pięknym kraju przez Naszą Złotą Panią o czym pisze S.Michalkiewicz''

  Myślę, że to byłoby dobre, bo skończyłoby się tak jak pucz w Turcji, czyli ''grupą rekonstrukcji historycznej sanacji'' wspieraną przez Trumpa. Wreszcie podjęto by jakieś bardziej zdecydowane kroki(...).
  :))

 • guyfawkes13

  @WB

  Na marginesie tych lodołamaczy, widziałem gdzieś jakiś film o tym, jak niemiecki wywiad poprzez różne prowokacje umożliwił Stalinowi czystkę w armii, a właściwie likwidację Tuchachewskiego (z zapleczem).

 • gamera-11

  Z PZU zrobiło OFE lokomotywę na podciąganie wzrostó:)

 • guyfawkes13

  @WB

  ''... to ten impuls deflacyjny może również zadziałać na Chiny mocniej niż na USA. Tak samo jako impuls deflacyjny z Wielkiej Brytanii w latach 1929-1931 mocniej zadziałał na USA niż na Wielką Brytanię. Czyli Chinadeggon.''

  A po Chinageddonie będzie inna konfiguracja i Chiny ... zniszczą Rosję. Wtedy do Europy będą miały tylko jeden krok, przez nas.
  Więc mamy połowę lat 20-tych(?), i u nas jakiś rodzaj pełzającego kryzysu parlamentarnego:))
  Jeżeli nastąpi kombinacja operacyjna anonsowana przez Stasia kataryniarza i jego sekundanta Podczaszego, to będziemy mieli odpowiednik rządów pomajowych.
  Czyli do wojny jeszcze około 15 lat?

 • guyfawkes13

  15 lat to sporo czasu na przygotowania, szkoda, że około połowy z nich wypełni kryzys.

 • guyfawkes13

  Jenot nie reagował na dywergencje i w końcu się z nich chyba wyłamał...:))

 • guyfawkes13

  Już się nie mogę doczekać dnia, w którym Ameryka udzieli Rosji wszelkich gwarancji (z tajnym protokołem o granicach)
  :))))))))

 • armithrone.online

  @guyfawkes

  Persage I 13
  W złotym pałacu u stóp niebotycznej góry ogłoszą go Wielkim Mahdim i Nowym Mesjaszem
  W czasie wielkich uczt przełamie nogą w pół przyniesiony mu krzyż ,a w dłoniach zgniecie gwiazdę Dawida
  Wielkie ogniste zdobyczne grzyby i świetliste strzały spadając z nieba będą towarzyszyły jego zwycięskiemu pochodowi
  Wojna!-Wojna!-przybędzie do dumnych i chorych republik Zachodu

  Trwóżcie się bo złodziej Wojny w nocy Was zaskoczy-a u wszystkich będzie biała krew i czyraki,
  Zawrze tajny układ ze Smokiem Azji a obok niego będzie widoczny znak Wielkiego Wielbłąda.
  Ostrzegam cię wieki kraju Słowianina bo ciebie pierwszy wysmaga ciężki bicz Mahometa
  A nim coś poczną twoi osłabieni przywódcy w 3 tygodnie wasz kraj będzie lizał stopy przywódcy.

  rosja zniknie z mapy już niedługo tak jak napisałeś , Nostradamus datuje 3 WŚ na mniej wiecej rok 2021, Polska przyłączy się do działań wojennych dopiero po 7-8 latach jej trwania więc mamy ok 12 lat na przygotowania
  i jeszcze o USA i europie zachodniej:
  Persage XIII 44
  Oj!- Wielki Żywicielu z za Oceanu pogrążony w wieloletnim chaosie
  Nosiciele broni wojnę tam wywołają-ileż krwi swojej wytoczą -nim pokój nastanie
  Dopiero Gruby Dyktator porządek tam ustanowi i przywróci wartość pieniądza
  Opuszczona Europo-szykuj się na inwazję hord z pod znaku półksiężyca!

  Nostradamus pisze że do wybuchu wojny zarówno NATO jak i UE beda wspomnieniem, każde państwo będzie po kolei rozjeżdżane przez arabskie hordy, Chiny nie przekroczą Uralu odbiorą tylko co swoje na wschodzie.

  i Pan Wojtek pisał kiedyś o zjednoczeniu Korei, tu tez jest o tym:

  Persage XI 45 ,8

  Wielki Neptun odda Smokowi Formozę
  Półwysep zostanie zjednoczony ale bez armii
  Będzie pod kontrolą mocarstw sprzymierzonych
  Póżniej oko Smoka zwróci się na puste ziemie północy.

 • guyfawkes13

  ... A my, uznając rozpad państwa sowieckiego za dokonany, ''wkroczymy'' na dawne obszary RP dla ochrony słowiańskiej ludności (''bezbronnych cywili'').

 • mac-erson

  a SWIG się wyłamał z klina w dół.

 • bartalsi

  @Guy

  "Czyli do wojny jeszcze około 15 lat?"

  Chinageddon ("Chinadeggon ":)) kłóci się z mozliwością wojny, bo taki kryzys zwiększy dystans Chinczyków do tych najbardziej rozwiniętych.
  Być może sojusz Chinsko - Rosyjski przy współudziale innych państw "osi zła" mógłby wyrównać szanse z podzielonym NATO.
  Przy scenariuszu jednoszesnego osłabienia i skonfliktowania Rosji i Chin to już wogóle nie wiem jak to mogłoby być możliwe (na mój rozum).

 • guyfawkes13

  @Armithrone.online

  '' Chiny nie przekroczą Uralu odbiorą tylko co swoje na wschodzie. ''

  Ma się rozumieć, do Uralu będzie nasza sfera wpływów, gdzie będziemy chronić ludnść:))

  Keep walking. Cheers!

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Bycie sojusznikiem hegemona morskiego, to jest los Rosji od zarania, tzn. od czasu Rzeczpospolitej w XVI/XVII wieku. Będzie więc tak, jak zawsze.
  Tym razem Rosja ma tylko złe rozwiązania, bo w sojuszu z Chinami też zostanie pożarta.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  ''Chinageddon ("Chinadeggon ":)) kłóci się z mozliwością wojny''

  Tak samo, jak krach republiki weimarskiej:))))

 • armithrone.online

  na wschód od Uralu wkroczą Chiny i Japonia, w europejskiej części rosji porządek będą robić muzułmanie, później po przystąpieniu Polski i krajów skandynawskich do wielkiej wojny muzułmanie zostaną wyparci i ta część rosji będzie pod Polskim panowaniem
  jedyną nadzieją rosjan jest ich atom, ale i tu Nostradamus pisze że "torrent smoka okaże sie silniejszy" i żadna rosyjska atomówka nie wystartuje

 • bartalsi

  @mac-erson

  "2017/04/11 15:45:35

  a SWIG się wyłamał z klina w dół. "

  Niech spada, niech wkońcu w US troche wyleci z bańki, bo już od miesiąca nie zawitałem na giełde. Franki i Funty śmierdzą jakby mniej, może dokupic?

 • guyfawkes13

  @Armithrone.online

  Nie znam się na Nostradamusie, ale Rosja ma wystarczająco dużo muzułmanów we własnym kraju, i z czasem będzie coraz gorzej.
  Nie wierzę aby muzułmanie mieli coś do powiedzenia u nas, choś w Niemczech czy Skandynawii mogą zrobić wojnę domową

 • guyfawkes13

  //"torrent smoka okaże sie silniejszy" i żadna rosyjska atomówka nie wystartuje//

  Z tym się zgadzam, to tylko kwestia rozwoju technologii (i informatyki).

 • bartalsi

  @guyfawkes13

  "2017/04/11 15:57:53

  Tak samo, jak krach republiki weimarskiej:)))) "

  Wiedziałem że to napiszesz :)

  Moim zdaniem to nie jest dobre porównanie..

  Niemcy wtedy potrzebowali wojny, by móc swoją dominację w przemyśle, technice i rozwoju narzucić innym, a wojna ta, to była tylko dogrywka poprzedniej.
  Chiny są w innej sytuacji teraz niż Niemcy wtedy. Potrzebują zrównoważonego rozwoju a więc potrzebują pokoju.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Nie zapominaj też, że ''ci bardziej rozwinięci'' sporo skorzystali z osiągnięć tych pogrążonych w kryzysie, np. w dziedzinie technologii rakietowych:))

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  "A Swig się wyłamał z klina w dół"
  A co ma robić jak cykl dekadowy go dopadł.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Jaki tam ze mnie sekundant.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  ''Chiny są w innej sytuacji teraz niż Niemcy wtedy. Potrzebują zrównoważonego rozwoju a więc potrzebują pokoju.''

  I wolnego handlu:)))
  Niemcy też by wszystko zdominowali, gdyby boisko było równe około WW1.
  Ale boisko nigdy nie jest równe, chyba że to się opłaca hegemonowi, tylko wtedy nierówność jest na innym piętrze systemu. Przecież inaczej nie byłoby sensu dążyć do hegemonii:))
  Chiny nie pobyły się totalitarnych struktur, bo będą im potrzebne, nie muszą ich budować, jak Hitler.
  Pokoju, to potrzebujemy my. Poza Europą środkową, to chyba nikt więcej pokoju nie potrzebuje:))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Na marginesie tych lodołamaczy, widziałem gdzieś jakis film o tym,jak niemiecki wywiad poprzez różne prowokacje umożliwił Stalinowi czystkę w armii, a właściwie likwidację Tuchaczewskiego."
  Tak rzeczywiście było choć według Suworowa Tuchaczewski był nic nie wart jako dowódca.

 • karnakufo

  Tanie eLki dają na koniec. :)

 • ewiggin

  No wreszcie się coś ruszyło ze spadkiem.

 • datik

  @mac-erson
  @podczaszy
  Proszę, narysujcie linie na wykresie w20 w kompresji dziennej, liniowej (na stooq.pl nie da sie tego narysować a bankfotek nie przyjmuje formatu z bossy), po górkach i dołkach od początku notowań, w skali logarytmicznej i liniowej. Trudno mi na podst. tych rysunków wyobrazić sobie (chyba, ze totalna zmyłka) spadek tylko do ok. 2120 i z powrotem up. To raczej koniec wzrostów na dłuższy czas- jeżeli oczywiście aż tam spadnie- więc jedna z projekcji @podczaszego. Tam jest miejsce tylko do ok 2150 (nie wiem na dzisiaj ile dokładnie)

  PS
  @mac-erson
  podałem maila, na Twoją prośbę, i nic...
  ani "kocham" ani "pocałuj mnie w ..." ??? :)

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Okienka okienkami, ale jak jutro giełdy nie pójdą w górę, to będzie źle. Jenot dobrze nie wróży...

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Czyli do wojny jeszcze około 15 lat?"

  No niby wojna jest w 43 lat po zjednoczeniu Niemiec (1871-1914), czyli tak jakby w 2033 roku (1990+43), ale mnie tam bardziej wychodzi, że mamy dopiero raczej okolice 1889 roku (synchronizuję Belleepoquowy okres Long Depression w USA od 1873 roku z okresem po 2000 roku).

  Np. mnie się roi, że Google (założone w 1998 roku) to w obecnym cyklu odpowiednik Standard Oil założonego w 1870 roku. Czyli jednak mamy obecnie 1889 rok:

  en.wikipedia.org/wiki/1889

 • podczaszy1

  @WB
  Panie Wojtku oczywiście nie kwestionuję Pana projekcji szczytu na Swig-u za trzy miesiące/ cykl dekadowy/ ale mnie się wydaje,że skoro był pażdziernik 1997 i lipiec 2007 to aż się prosi aby teraz to był własnie marzec.

 • guyfawkes13

  @WB

  Google raczej nie można porównywać ze Standard Oil, to zupełnie inna liga i waga.
  Mnie się wydaje, że najważniejszymi słupami milowymi są z tego, co Pan podał zjednoczenie Niemiec i Chinageddon. One wywierają najbardziej wszechstronne skutki. I od nich powinno się liczyć.

 • podczaszy1

  Taki trójkącik jaki wystąpił w ostatnich dniach na wig-u 20/ na godzinnym/ często lubił kończyć trend boczny.

 • karnakufo

  Kto brał na koniec L, a kto S?

 • guyfawkes13

  @WB

  Panie Wojtku, przecież jeżeli powstanie Standard Oil różni się tylko o rok od daty zjednoczenia Niemiec , to trzeba by szukać czegoś w okolicy 1990.

  No i jest !!!

  Nie google tylko INTERNET w ogóle.

  ''W marcu 1989 roku Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau złożyli do CERN-u projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web. Miał to być zbiór dokumentów hipertekstowych, który miał ułatwić pracę w CERN-ie. W grudniu 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył podstawy HTML i pierwszą stronę internetową''

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "15 lat to sporo czasu na przygotowania, szkoda, że około połowy z nich wypełni kryzys."

  Wprost przeciwnie. Jeśli mamy 1989 rok, to "Long Depression" kończy się już za 7 lat i na S&P 500 zaczyna się hossa trwająca do 1909 roku.

 • mac-erson

  @datik
  "podałem maila"
  Przepraszam.
  Ten marazm giełdowy ostatnich dni spowodował, że nawet nie chciało mi się siadać do wykresów (dopiero wczoraj wieczorem). Dzisiaj nadrobię zaległości :)

  ewiggin
  "No wreszcie się coś ruszyło ze spadkiem."
  Wyprosiliśmy :):). Scenariusz się zaczyna realizować.

 • mac-erson

  @datik
  "Trudno mi na podst. tych rysunków wyobrazić sobie (chyba, ze totalna zmyłka) spadek tylko do ok. 2120 i z powrotem up. "
  Nie kumam o co chodzi z tymi liniami i dlaczego 2120 to aż tak, źle a 2150 dobrze. ???
  Może spróbuj dać link / printscreen.

 • karnakufo

  Jak na razie wygląda na to, że zakupy L na tym spadku mogą być dobrym strzałem ( kupuj gdy się leje krew).
  Zobaczymy.

 • karnakufo

  Widzę, że nikt się nie chce wychylić z pokazaniem swojej pozycji po dzisiejszym dniu.
  Ja siedzę na L. :)

 • ml.36

  @Carrie
  DM-y nie słuchają jenota więc on musi chyba posłuchać DM-y czyżby 112,500?
  A kabel przymierza się do stopniowania fal?

 • bartalsi

  @guyfawkes13 2017/04/11 16:23:58
  "@Bartalsi

  Nie zapominaj też, że ''ci bardziej rozwinięci'' sporo skorzystali z osiągnięć tych pogrążonych w kryzysie, np. w dziedzinie technologii rakietowych:))"

  O kim? Kiedy? Gdzie? - Możesz uściślić?

 • bartalsi

  @Bartalsi

  "I wolnego handlu:))) "

  Nie ma czegoś takiego.

  "Niemcy też by wszystko zdominowali"

  też to znaczy też jak kto i kiedy?

  ", gdyby boisko było równe około WW1. "

  Prawie było, dopóki reszta świata, np Ameryka, Australia nie przystąpiła do wojny.

  "Ale boisko nigdy nie jest równe, chyba że to się opłaca hegemonowi, tylko wtedy nierówność jest na innym piętrze systemu. Przecież inaczej nie byłoby sensu dążyć do hegemonii:))"

  Wtedy nie było tak wyraźnego hegemona, jak teraz jest.

  "Chiny nie pobyły się totalitarnych struktur, bo będą im potrzebne, nie muszą ich budować, jak Hitler."

  Mam wrażenie że Chiny to nie jest Toja specjalność i nie masz za wiele doświadczenia z dzisiejszymi Chinami, prawda?

  "Pokoju, to potrzebujemy my. Poza Europą środkową, to chyba nikt więcej pokoju nie potrzebuje:))"

  Ja powiedziałbym że poza Izraelem :).

 • mac-erson

  @karnakufo
  Jak poczytasz komentarze i przewidywania to od razu wiadomo, kto ma jaka pozycję lub jakiej kibicuje (czyli poza rynkiem). :)

 • mac-erson

  @karnakufo
  Jak mój mentor (Mistrz) Wojtek pisze, że to raczej nie koniec spadków to nie śmiem grać przeciw tej tezie :)

 • karnakufo

  @mac-erson
  'Jak mój mentor (Mistrz) Wojtek pisze, że to raczej nie koniec spadków to nie śmiem grać przeciw tej tezie :)"

  To kiedy będziesz brał S pod te spadki? :)

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Jankesi raczej się wybronili, jutro powinien być ruch na północ.
  fxpro.ctrader.com/c/7GVpn

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  No dobra, zostawmy już te detale nirostrzygnione.
  Świat musi być trochę tajemniczy:)))

 • guyfawkes13

  pl.investing.com/analysis/europie-brak-solidarności,-w-pewnym-momencie-strefa-euro-się-rozleci-200182128

 • konsultant121

  Rośnie mój dolar rośnie mój jen rośnie mój CHeF:))

 • datik

  @mac-erson
  narysuj ten wykres w kompresji dziennej; liniowy, skala logarytmiczna, od marca 95'
  www.bankfotek.pl/view/2071207
  Indeks przebił dolną i odbił się od górnej(linii). Skrzyżowanie tych linii, które nastąpi niedługo, sugeruje,IMO, że będzie dłuższy ruch w jakąś stronę. W którą - nie wiem, ale zejście do 2120 spowoduje powrót pod tą dolną, co zminimalizuje prawdopodobieństwo ruchu up.
  Z kolei ten sam wykres ale narysowany liniowo (nie logarytmicznie) sugeruje, ze będzie to jednak ruch do góry (ale tu też widać, że zejście aż do 2120 to trochę za głęboko), ale jakie spółki z w20 mogłyby być, wg Ciebie, "koniami" tej hossy ???

 • datik

  "Widzę, że nikt się nie chce wychylić z pokazaniem swojej pozycji po dzisiejszym dniu."

  Ja rano byłem mocno na S, oprócz OPL (wymęczy mnie)
  Niektóre dały dobrze zarobić, ale PKN i PZU przyniosły straty. Nic nie zamykałem, tylko na początku 1 S na w40, przez pomyłkę.

 • bartalsi

  @guy

  Diabeł tkwi w szczegółach.

 • bartalsi

  "Diabeł tkwi w szczegółach."

  To ma dwojakie znaczenie, bo po tym można go też zdemaskować :).

 • mac-erson

  @karnakufo
  "To kiedy będziesz brał S pod te spadki? :) "
  Znasz moją strategię. Nie gram wbrew trendowi głównemu. Zakładam, że rok 2017 to rok hossy tak więc shortami bawię się tylko dla sportu. Obecnie jestem poza rynkiem i nie widzę potrzeby S-ek. Wystarczy mi, że rynek i niektóre spółki, które chcę zakupić spadają. Cały czas czekam na moment ponownego wejścia w rynek ale na razie widzę niedokończoną falę 4-tą.

 • mac-erson

  @datik
  "narysuj ten wykres w kompresji dziennej; liniowy, skala logarytmiczna, od marca 95'
  www.bankfotek.pl/view/2071207 "
  Obie te linie są oparte tylko na dwóch punktach i nie są to klasyczne linie trendów.
  Dodatkowo ta dolna narysowana po zamknięciach nie uwzględnia dużej kreski świecy intraday z 2009r. Tak więc tolerancja spadku o 30 punktów pod tą linię jest na pewno dopuszczalna.

 • tmetx

  @datik
  tu jest mój rysunek: invst.ly/3q2oo
  W skrócie, od 1995 WIG20 rośnie sobie w tempie ok. 8% rocznie.
  Widać ładnie cykl 7-letni, nazwany też przez Gospodarza cykl 6(66). Dokładne długości mierzone po dołkach to 6 lat 6 miesięcy, 7 lat 5 miesięcy oraz 7 lat i 4 miesiące.
  W czerwcu 2016 zaczęliśmy nowy cykl i według mnie jesteśmy teraz w 3 fali, w której wystąpiła podfala 4-ta (widać to ładnie na interwale tygodniowym).
  Jeśli przyjąć, że ta czwórka ma postać korekty ABC, gdzie A=C to dostajemy 2129,22 jako koniec fali C i wszystko się zgadza :)
  Czasowo według mnie przed nami jeszcze wzrosty (piątka w 3 fali) do co najmniej marca 2018.

 • guyfawkes13

  Tu jest film na temat misji Hessa, w ktorym jest sporo rzeczy dających do myślenia.
  www.youtube.com/watch?v=TrsHwx2RlzE
  Wygląda na to, że jakieś ważne uzgodnienia pomiędzy Niemcami a Brytyjczykami były podczas olimpiady w Berlinie w sierpniu 1936 roku, bo to się ciągle przewija przy różnych okazjach.
  Co ciekawe, w grudniu 1936, król UK Edward VIII został zmuszony do abdykacji, a w sierpniu 1942 ginie (oczywiście) w katastrofie lotniczej książe Kentu Jerzy - przywódca ''stronnictwa'' proniemieckiego w UK.
  Z tymi sprawami (przynajmniej większością) związane jest nazwisko Winstona Churchilla, o którym wiki tak pisze m.in:

  ''Jego ojcem był wpływowy polityk Partii Konserwatywnej lord Randolph Churchill, młodszy syn 7. księcia Marlborough. Matką Winstona była Jeanette Jerome, córka amerykańskiego finansisty Leonarda Jeromea.''

  ''W sierpniu 1914, po ataku wojsk niemieckich na neutralną Belgię, w Wielkiej Brytanii rozgorzała dyskusja czy przystępować do toczącej się wojny. Spory wpływ na ostateczną decyzję brytyjskiego rządu miał Churchill, który jako Pierwszy Lord Admiralicji postawił Royal Navy w stan gotowości bojowej, co zadecydowało o przystąpieniu Wielkiej Brytanii do I wojny światowej. Nastąpiło to 4 sierpnia 1914 r. Wkrótce też rozpoczęła się morska blokada Niemiec.''

  ''Churchill był pierwszym z brytyjskich polityków, którzy sprzeciwiali się polityce ustępstw wobec kanclerza III Rzeszy, Adolfa Hitlera, tzw. appeasementu, którą prowadził rząd Nevillea Chamberlaina. Po powrocie premiera z Monachium z tekstem porozumienia, które miało zapewnić pokój naszym czasom, Churchill stwierdził: Nasz rząd miał do wyboru hańbę i wojnę. Wybrał hańbę, a wojnę będzie miał i tak. Taka energiczna działalność zjednała Churchillowi wielu zwolenników w szeregach Partii Konserwatywnej i pozwoliła mu odbudować swoją pozycję''

  Trudno powiedzieć, jakie byłoby położenie Polski w wariancie sojuszu brytyjsko-niemieckiego, najprawdopodobniej wiązałoby się z utratą ziem zachodnich, ale też rekompensatą na wschodzie, jako że sojusz brytyjsko-niemiecki wiązałby się ze zniszczeniem Sowietów przez Niemcy , Polskę Wielką Brytanię i inne kraje, najprawdopodobniej także z udziałem Japonii.

  Polska nie miała wyboru, trudno powiedzieć jaki wybór mieli Brytyjczycy. Mało znamy historię.

  Tu jest zdjęcie honorowego paszportu amerykańskiego Churchilla:
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/ChurchillsUSPassport.png

 • guyfawkes13

  Ojciec matki Churchilla, Leonard Walter Jerome, syn Isaaca //was a flamboyant and successful stock speculator. He made and lost several fortunes, and was known as "The King of Wall Street". He held interests in several railroad companies and was often a partner in the deals of Cornelius Vanderbilt.//
  en.wikipedia.org/wiki/Leonard_Jerome
  :))

 • datik

  @mac-erson
  @tmetx

  dzięki

 • bartalsi

  "sport.tvn24.pl/pilka-nozna,105/szczegoly-ataku-na-autokar-borussii,731404.html

  To było ostrzeżenie. Tylko przez kogo i przed czym?

 • bartalsi

  Może chodzi o to że Schulz ma wygrać wybory z Merkel. Gdyby faktycznie jacyś wypuszczeni ze smyczy islamiści pozabijali piłkarzy i zepsuli rozgrywki, to Merkel już na pewno nie utrzymałaby się przy władzy.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "pl.investing.com/analysis/europie-brak-solidarności,-w-pewnym-momencie-strefa-euro-się-rozleci-200182128"

  Ciekawszą informacją jest ta, kiedy to się stanie:

  "Łacińska Unia Monetarna porozumienie monetarne zawarte w 1865 roku przez Belgię, Francję, Szwajcarię, Luksemburg i Włochy, a z czasem rozszerzone na inne państwa i istniejące do 1926 roku"

  Czyli ŁUM istniała 61 lat.

  I tu mam pewien problem, bo nie wiem, czyli liczyć powstanie EMU od 1991 roku czy od 1999 roku:

  pl.wikipedia.org/wiki/Unia_Gospodarcza_i_Walutowa

  1991+65=2056
  1999+65=2064

  Uwzględniając postawioną przeze mnie wczoraj tezę - w ramach cyklu Modelskiego mamy okolice 1889 roku - to EMU powinna przestać istnieć za 37 lat czyli w 2054 roku.

  Chociaż trzeba wziąć pod uwagę, że w praktyce końcem ŁUM był wybuch I wojny światowej 12 lat wcześniej:

  "The political turbulence of the early twentieth century which culminated in the First World War brought the Latin Monetary Union to its final end in practice, even though it continued de jure until 1927, when it came to a formal end."

  Ten wynik można by próbować dalej kalibrować synchronizując kryzys ŁUM z lat 1873-1878 z kryzysem ERM z lat 1992-1993 (albo kryzysem strefy euro z lat 2010-2012):

  "By 1878, with no recovery in the silver price in sight, minting of silver coinage was suspended absolutely.[13] From 1873 onwards, the Union was on a de facto gold standard. The law still permitted payment in silver, but custom demanded and enforced payment in gold.
  (...)
  These destabilizing tactics eventually forced the LMU to convert to a pure gold standard for its currency (in 1878)."

  ... oraz bankructwo Grecji z 1893 roku:

  "Sixty-six years later, in 1893, then-Prime Minister Charilaos Trikoupis announced Greece's second bankruptcy with the historic phrase: "Regretfully, we are bankrupt.""

  www.vice.com/en_us/article/the-history-of-greek-debt-and-bankruptcy-8876

  ... z de facto bankructwem tego kraju z 2012 roku (albo jakimś przyszłym bankructwem).

  Tako rzecze chronopolityka (w mojej interpretacji). ;)

 • karnakufo

  Wczoraj był dołek?

 • bialek.wojciech

  Temat do obserwacji:

  "What in the World Is Causing the Retail Meltdown of 2017?

  In the middle of an economic recovery, hundreds of shops and malls are shuttering. The reasons why go far beyond Amazon."

  www.theatlantic.com/business/archive/2017/04/retail-meltdown-of-2017/522384/

 • bartalsi

  "Może chodzi o to że Schulz ma wygrać wybory z Merkel."

  To wskazywałoby na Ruskich, czyli ropa w dół.

 • podczaszy1

  Warto patrzeć na wig banki na którym powstał od 7600 pkt bardzo ciekawy klin.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Jenot mnie zawiódł, bo liczyłam na więcej do góry. Lepszy wróbel w garści...
  Natomiast jest pozytyw tej sytuacji, gdyż spadający jenot ciągnie w dół AUDjpY :-D
  Z tej perspektywy mój "hedge" jest udany ;-)

  @007
  www.tradingview.com/x/lcA4tfVN/
  robi się ciekawie na europandzie. Moim zdaniem jest szansa na przebicie wsparcia i ruch w kierunku 0,83. Sądzę, że ruch w górę przed otwarciem sesji londyńskiej był pozorowany. Spodziewam się, że dzisiaj przed fixingiem londyńskim sytuacja się wyjaśni.

 • red.007

  @carrie
  Wszystko możliwe. Z drugiej strony funt,po dzisiejszych dobrych danych,marnuje okazję do mocniejszych wzrostów.Moje stanowisko znasz od dawna.
  Czekam na wybory we Francji,możliwy scenariusz Gospodarza i ciekawy acz nie- oczekiwany wpis kolegi Mac-Erson:
  " mac-erson
  2017/04/10 22:56:25
  Waluty wychodzą mi następująco:
  Euro spadek do 4.05 a dolar 3.55-3.60 - czyli Euro/USD: 1.12-1.13
  Oczywiście najpierw w kwietniu lekkie zwyżki walut w związku z dokończeniem korekty na giełdach."

 • guyfawkes13

  @WB

  No tak, ale ŁUM był jednak oparty na metalach, które są z natury trwalsze niż papier(...), a poza tym nie koniec ŁUM spowodował wojnę, tylko wojna zakończyła ŁUM.
  Poza tym tam nie było głównych państw tylko chodziło o jakąś kieszonkowo-operetkową hegemonię ''starej kokoty'' (jak z wiersza Wieniawy)
  :))))
  Ale Pan zaczyna liczyć te 65 lat w połowie drogi i tylko w odniesieniu do kieszonkowo-operetkowej hegemonii niemieckiej, ponczas gdy to jest lokalny etap systemu Bretton Woods i dominacji dolara.

  To są rzeczy nieporównywalne, bo złoty okres BW trwał około 25 lat, potem jest system petrodolara, który nie wiadomo jak liczyć. Powiedzmy, że 1971 +65 = 2036

  Czyli znowu około 15 lat.:)))

  A co do tych wszystkich możliwych sojuszy przed WW2, to myślę, że musiało się stać ostatecznie tak, jak się stało. Wydaje mi się, że każdy inny układ nie byłby trwały. Problem jest tylko w tym, że zapłaciliśmy ogromną cenę za to, że mamy bardzo dobrą sytuację wyjściową (granica zachodnia) do trzeciej edycji naszago mocarstwa.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Jenot mnie zawiódł, bo liczyłam na więcej do góry''

  Coś takiego było do przewidzenia, bo miał dobry układ wskaźników i na to nie reagował, co samo w sobie jest poważną dywergencją. Dlatego mój ''sentyment'' był ''nie linearny'', choć pozytywny ze względu na giełdy.
  Coś się zaczęło kawalić:))

 • mac-erson

  MWig40 tak ładnie się rozwija, że z podwójnego szczytu wychodzi poziom około 4500 i wielce prawdopodobne, że taki poziom zobaczymy (doszłoby powrotnie do przebitej linii poprowadzonej po szczytach (10.13r. i 05.15r.)

 • podczaszy1

  Rozliczeni za brak rozliczeń to artykuł Jana Pińskiego w Gazecie finansowej , który trochę wyjaśnia dlaczego PIS szczeka,a nie gryzie jak to ujął @ guyfawkes.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Na razie to mwig broni średniej SMA-15 na wykresie tygodniowym ale chyba się podda.

 • guyfawkes13

  @WB

  Reasumując, wziąwszy pod uwagę wcześniejsze kluczowe zdarzenia, przede wszystkim zjednoczenie Niemiec (Standard Oil = internet), wojna mogłaby się zacząć za około 16 lat, a system petrodolara skończyć za około 19 lat. Byłaby to logiczna kolejność.

  Euro zone nie ma znaczenia i moze być zwinięta w każdej chwili, gdy bilans zysków i strat okaże się dla Niemiec nieakceptowalny. A to wiąże się z racesją amerykańską i Chinageddonem, czyli zablokowaniem niemieckiego eksportu.

 • guyfawkes13

  @WB

  Poza tym analogii zjednoczenia Niemiec - początków ekspansji trzeba by poszukać w Chinach. Najpierw był w krajach niemieckich związek celny itd, tak jak w Chinach reformy lat 80-tych. A odpowiednikiem zjednoczenia krajów niemieckich może być stłumienie buntu na placu Tien'anmen (1989). Czyli wojna znowu jest około 2032.

 • konsultant121

  @guy
  To przykre, bo Armstrong wspomina o dark ages po 2032 roku...

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Rozliczeni za brak rozliczeń to artykuł Jana Pińskiego w Gazecie finansowej , który trochę wyjaśnia dlaczego PIS szczeka,a nie gryzie jak to ujął @ guyfawkes."

  Mocne.

  "W PRL popularny był dowcip, że aby zostać członkiem związku literatów, trzeba było wydać jedną książkę i dwóch kolegów. W skrócie, że droga do kariery prowadziła przez zgodę na donosicielstwo. W III RP ta sytuacja trochę się zmieniła. Aby zrobić karierę, trzeba było dać się złapać na czymś, co jest kompromitujące lub wprost jest złamaniem prawa. To stanowiło gwarancję, że nominat się nie urwie z łańcucha i nie będzie niebezpieczny dla systemu.
  (...)
  To podejście, żeby do władzy dopuszczać tylko tych, których się kontroluje, niestety nie będzie dobrze służyć Polsce. Nie da się zbudować dobrego efektywnego państwa, posługując się tylko tymi, których można kontrolować."

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Reasumując, wziąwszy pod uwagę wcześniejsze kluczowe zdarzenia, przede wszystkim zjednoczenie Niemiec (Standard Oil = internet), wojna mogłaby się zacząć za około 16 lat, a system petrodolara skończyć za około 19 lat. Byłaby to logiczna kolejność."

  Niech Pan się nie rozpędza. Na razie jeszcze po drodze trzeba załatwić kwestię wojny amerykańsko-hiszpańskiej za ok. 9 lat:

  pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_ameryka%C5%84sko-hiszpa%C5%84ska

  To była wojna pomiędzy nowym pretendentem a startym imperium w stanie upadku:

  en.wikipedia.org/wiki/Spanish_Empire#Twilight_of_the_global_empire_.281800.E2.80.9399.29

  Nowym pretendentem wydają się być Chiny.

  Teraz trzeba znaleźć w sąsiedztwie Chin jakieś upadające imperium.

  Ja bym obstawiał Rosję, a za teren konfliktu uznał - zamiast Pacyfiku - Azję Środkową:

  iakal.files.wordpress.com/2015/08/map-of-central-asia.jpg

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Ja bym obstawiał Rosję, a za teren konfliktu uznał - zamiast Pacyfiku - Azję Środkową''

  Oczywiście!!
  To będzie jakiś czas po Chinageddonie, kiedy Ameryka ''udzieli gwaracji'' Rosji. Na to liczę. Pokonanie Rosji będzie też jakimś odpowiednikiem niemieckiego Anschlusu Austii, Czech itd.

 • guyfawkes13

  @WB

  I odpowiednikiem pokonania Polski. My wobec Chin-Niemiec odegramy rolę sowietów i ''wkroczymy'' dla ochrony ludności itd.

 • bialek.wojciech

  "Ja bym obstawiał Rosję, a za teren konfliktu uznał - zamiast Pacyfiku - Azję Środkową:

  iakal.files.wordpress.com/2015/08/map-of-central-asia.jpg"

  W takim scenariuszu można by to połączyć z Czuszimą w 1905-tym, żeby nie męczyć Rosjan dwa razy. :)

 • guyfawkes13

  @WB

  ''W takim scenariuszu można by to połączyć z Czuszimą w 1905-tym, żeby nie męczyć Rosjan dwa razy. :)''

  :))))

  Jasne, nie będziemy się znącać. Raz a porządnie.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "I odpowiednikiem pokonania Polski. My wobec Chin-Niemiec odegramy rolę sowietów i ''wkroczymy'' dla ochrony ludności itd."

  A teraz niemiła niespodzianka. Wszyscy, którzy coś tam kojarzą analizują poprzedni cykl. To powoduje, że zaczyna działać "reguła zmienności". Ta powoduje, że obecna sytuacja jest tak naprawdę bardziej podobna do tej sprzed dwu cykli Modelskiego, a nie sprzed jednego. Czyli mamy obecnie raczej 1757 rok a nie 1887 (przyjmuję to 13 lat odległości pomiędzy kongresem wiedeńskim a Jałtą jako długość cyklu Modelskiego). Czyli za 8 lat w kolonii morskiego hegemona wybucha bunt... Gdzie to będzie?

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Jenot (...)"

  USD/JPY spada od 4 miesięcy dokładnie jak w projekcji z grudnia:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/7_USDJPYNowaProjekcja.png

  wojciechbialek.blox.pl/2016/12/Cykl-Kuznetsa-na-USD-uaktualnienie.html

  Jak się akcje będą zachowywać, gdyby to projekcja nadal się sprawdzała?

 • bialek.wojciech

  Powinno być:

  "przyjmuję 130 lat odległości pomiędzy kongresem wiedeńskim a Jałtą jako długość cyklu Modelskiego".

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  ''MWig40 tak ładnie się rozwija...''

  Tak patrzę na to i nie wygląda mi to ciekawie. Tak to jest jak się kończy impet, wtedy wszystko nabiera ciężaru. Muszę tą giełdę jeszcze raz przemyśleć.
  Ale też nie wygląda na jakiś poważny wierzchołek...
  invst.ly/3q8ry

 • bartalsi

  "Czyli za 8 lat w kolonii morskiego hegemona wybucha bunt... Gdzie to będzie? "

  W fabryce VW?

 • guyfawkes13

  @WB

  Od Kongresu wiedeńskiego(1815) do zjednoczenia Niemiec(1871) jest 56 lat.
  Od układu poczdamskiego(1945) do drugiego zjednoczenia Niemiec(1990) jest tylko 45 lat. Cykl się skraca o 11 lat.

  Od Kongresu Wiedeńskiego do WW1 jest 99 lat (podwójna liczba doskonałości). 99-11 = 88 (podwójna liczba chaosu, odpowiednik ''HH'', czyli Heil Hitler)

  1945 + 88 = 2033. Znowu!

  Bunty i wojny domowe (islamskie) faktycznie mogą byż teraz w Europie, bo metropolią jest raczej USA (Bartalsi).

 • guyfawkes13

  @WB

  2033 = 2 + 3 + 3 = 8

  By the way (nomen omen) znowu liczba chaosu.
  www.youtube.com/watch?v=JnfyjwChuNU

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Od Kongresu wiedeńskiego(1815) do zjednoczenia Niemiec(1871) jest 56 lat''

  56 to jest 5+6=11

  56-11=45, czyli długość następnego cyklu.
  Okres zimnej wojny był stabilny i dostatni dla Zachodu. Nic dziwnego, że trwał 45 lat. 45=4+5=9
  9 to liczba doskonałości.
  :)))

 • m.jagusiak

  O ryzyku:

  acemarketu.com/?p=230427

 • bartalsi

  @m.jagusiak

  "O ryzyku:

  acemarketu.com/?p=230427"

  Skoro CDSy spadają to chyba grają pod obniżkę ratingu?

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Od Kongresu Wiedeńskiego do WW1 jest 99 lat (podwójna liczba doskonałości). 99-11 = 88 (podwójna liczba chaosu, odpowiednik ''HH'', czyli Heil Hitler)."

  Panie fawkes, my się tu o poważne sumy modlimy, a Pan tu wyskakuje z jakimiś masońskimi odlotami.

 • guyfawkes13

  Oczywiście najlepszym okresem dla Europy zachodniej był okres 1815 - 1914.
  1914-1815 =99 9+9=18, 1+8=9). Podwójna liczba doskonałości, okres stabilności po WW2 oznaczony jest tylko jedną liczbą doskonałości. Widać więc, że wyczerpują się możliwości systemu i schodzimy na psy (na drugą stronę) , tzn. w kores chaosu (8).
  Otherside. :)))
  www.youtube.com/watch?v=rn_YodiJO6k

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Panie fawkes, my się tu o poważne sumy modlimy...''

  :)))))))))

  To zależy kto rządzi światem::))))
  Liczby w każdym razie się zgadzają, nie da się ukryć.

 • bartalsi

  @WB

  Ci od Fibbonaciego i Elliota to są dopiero odjechani:)

 • armithrone.online

  @guyfawkes , WB
  wojna wybuchnie w roku z sumą cyfr równą 5 więc takiej daty trzeba szukać najbliższa to tak jak pisałem 2021
  zjednoczenie państw muzułmańskich przed inwazją na europe:
  "Po zjednoczeniu muzułmańskiej Azji
  Czerwony Turban u wrót Turcji stanie- i znajdzie tam wielu swoich zwolenników
  Egipcie po krótkiej wojnie będziesz przyłączony
  A twoi ludzie wzmocnią armie Talibanu!"

  "W Maroku Król zostanie obalony
  Afryka północna w granicach Talibanu
  Wielka armia od Nilu po Atlas w 14 dni zajęta
  w"607 z Buchary do Kairu rząd Antychrysta będzie przeniesiony"

  "Wszystkie porty południowego wybrzeża będą wypełnione
  W 605 Dwie armie wezmą ląd w objęcia
  Trwóż się Hellado,Italio i Hiszpanio-
  Wielka szura z Kairu wzięła Was w objęcia

  Sinobrody wódz najeżdża Kretę i Ateny
  W Hiszpanii lądują armie Jednookiego
  Na morzu Śródziemnym krew się leje
  Arab zwycięża mocą nowej broni

  Na Malcie desant zostaje zrzucony
  We Francji rewolta wyznawców Mahometa
  Ach Europo wierzyłaś w pakt haniebny
  Ufając słowom pokrętnego Imama"

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "W fabryce VW?"

  Nie, nie. W ciągu minionych 2 cyklu relacje pan-sługa pomiędzy WB a Hameryką się odwróciły. Teraz to USA są hegemonem a WB - (pół)kolonią hegemona. Czyli teraz anty-amerykański (czyli pro-europejski) bunt wybuchnie w WB. Oczywiście jak zwykle Francuzi pomogą. Demografia sprzyja, bo za Brexitem głosowali starsi, a młodzi wykształceni z dużych miast przeciw. No i dochodzi kwestia niepodległości Szkocji. Biedny pan Fawkes. To straszne.

  www.youtube.com/watch?v=RBQ-IoHfimQ

 • mac-erson

  @WB "Czyli mamy obecnie raczej 1757 "
  Czyli za 15 lat 1 rozbiór Polski...

 • podczaszy1

  @ bartalsi
  "Ci od Fibbonaciego iElliota to są dopiero odjechani".
  Fibonacci to matematyka. Elliot to rzeczywiście jakiś odlot.

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Nie, nie. W ciągu minionych 2 cyklu relacje pan-sługa pomiędzy WB a Hameryką się odwróciły''

  Zła interpretacja. Britons never will be slaves. A mieli już różne kolonie w ostatnim tysiącleciu, poczynając od pierwszego umperium Plantagenetów w XII wieku.

  www.youtube.com/watch?v=rB5Nbp_gmgQ

 • datik

  KGH
  HG.F -1,8% ale na wsparciu
  KGh ok. 0,0
  pęknie ?

 • podczaszy1

  @ WB
  Ciągle się słyszy,że życie toczy się teraz dużo szybciej niż kiedyś. Czy to czasem nie ma wpływu na cykle Modelskiego?

 • bartalsi

  @guy

  " i schodzimy na psy (na drugą stronę) , tzn. w kores chaosu (8)."

  Wszechświat cały czas dąży do jak największej entropii, czyli chaosu. Każdy kto próbuje to uporządkować i zdobywa za dużą władzę, zostaje zlikwidowany, począwszy od Alexa, po Napoleona, Hitlera aż do Johna Lennona. Tak było na początku teraz i zawsze i na wieki wieków.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "@WB "Czyli mamy obecnie raczej 1757 "
  Czyli za 15 lat 1 rozbiór Polski..."

  Niby tak, ale skoro udało mi się odwrócić kota ogonem w relacjach WB-Ameryka, to może i można tak zrobić i w przypadku naszych relacji z mocarstwami zaborczymi.

 • bartalsi

  @podczaszy1

  "Fibonacci to matematyka"

  Ale mi to matematyka: 1+2+3+4+5+...

 • podczaszy1

  @ bartalsi
  Tej czwórki tam nie powinno być.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Zła interpretacja. Britons never will be slaves."

  Patriota się znalazł!

  "Non Angli, sed angeli "They are not Angles, but angels". Aphorism, summarizing words reported to have been spoken by Gregory when he first encountered pale-skinned English boys at a slave market, sparking his dispatch of St. Augustine of Canterbury to England to convert the English, according to Bede."

  Poza tym od 1066 roku są w niewoli Normanów.

  Ale w sumie może i ma Pan rację. Wschodni Słowianie byli w niewoli Rurykowiczów przez 1038 lat (licząc od śmierci Ryryka):

  "Ruryk (rosyjski z staronordyjskiego Rrik lub z słowiańskiego Rerik) (zm. 879) przywódca oddziału Waregów (wikingów), założyciel państwa ruskiego, tzw. Rusi Nowogrodzkiej[3]; protoplasta rodu Rurykowiczów[4]."

  ... więc może i Anglicy zrzucą jarzmo normańskie dopiero w 1038 lat po śmierci Wilhelma Bękarta:

  pl.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_Zdobywca

  ... czyli dopiero za 100 lat.

  Ale mówią, że teraz się wszystko szybciej dzieje. ;)

 • podczaszy1

  Widzę,że są tu na blogu zwolennicy widzenia świata poprzez liczby. I to właśnie dla nich
  napisałem kiedyś,że wystąpiła liczba bestii na GPW, a mianowicie 2308 pkt-1642 pkt=666.

 • bartalsi

  @podczaszy

  No tak, zamiast sumy dwóch poprzednich zacząłem pisać sumę wszystkich liczb lol

 • podczaszy1

  @WB
  "AQle w sumie może i ma Pan rację. Wschodni Słowianie byli w niewoli Rurykowiczów przez 1038 lat......"
  A co z Romanowami?

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Ciągle się słyszy,że życie toczy się teraz dużo szybciej niż kiedyś. Czy to czasem nie ma wpływu na cykle Modelskiego?"

  Ponieważ sądzę, że cykl Modelskiego to cykl 4-pokoleniowy (cykl zaniku pamięci społecznej przekazywanej bezpośrednio przez rodziców i dziadków), to dopuszczam myśl, że teraz ten cykl może być dłuższy niż dawniej ze względu na wydłużoną długość życia.

  Ale z drugiej strony pomiędzy Pokój Augsburski (ten od "cuius regio, eius religio") z 1555 roku:

  pl.wikipedia.org/wiki/Pok%C3%B3j_augsburski

  ... odległy był od Kongresu Wiedeńskiego z 1815 roku o dokładnie 2x130=260 lat, więc w sumie nie wiem, czy teza o zmianie długości cyklu da się obronić.

  Tylko kończący wojnę trzydziestoletnią pokój westfalski z 1648 roku mi tu bruździ:

  pl.wikipedia.org/wiki/Pok%C3%B3j_westfalski

  ... co sugeruje, że podręczniki historii są źle napisane i data okresu zaburzeń powinna być przesunięta na koniec wojen z Turkami:

  pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_polsko-turecka_1683-1699

 • podczaszy1

  No tak Romanowowie byli spokrewnieni z Rurykowiczami.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "A co z Romanowami?"

  No byli tacy, ale przecież Rurykowicze władzy przez ten czas nie oddali:

  "Potomkiem Ruryka z rodu książąt jarosławskich był także premier Rosji Gieorgij Lwow, sprawujący urząd w 1917 roku."

 • bartalsi

  @WB

  "Ponieważ sądzę, że cykl Modelskiego to cykl 4-pokoleniowy (cykl zaniku pamięci społecznej przekazywanej bezpośrednio przez rodziców i dziadków), to dopuszczam myśl, że teraz ten cykl może być dłuższy niż dawniej ze względu na wydłużoną długość życia. "

  A może zachodzą zjawiska rewizjonizmu w ramach jednego pokolenia? Sam kiedyś byłem czarnoskórym koszykarzem.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "MWig40 tak ładnie się rozwija, że z podwójnego szczytu wychodzi poziom około 4500 i wielce prawdopodobne, że taki poziom zobaczymy (doszłoby powrotnie do przebitej linii poprowadzonej po szczytach (10.13r. i 05.15r.)"

  Tak na oko to mWIG wygląda jak 2 czerwca, czyli na 3 tygodnie przed referendum w Wielkiej Brytanii. Teraz mamy ponad 3 tygodnie do wyborów we Francji.

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Ale mówią, że teraz się wszystko szybciej dzieje. ;)''

  Znacznie szybciej to było. Wchłonęli Normanów. To jest naród polityczny, który zasymilował wiele elementów etnicznych. Podobnie jak jagiellońscy Polacy.
  Dynastia normańska dość szybko wygasła. Miał pecha następca tronu, że niestety zatonął na Channelu, a potem jego ojciec na dodatek zatruł się rybami (lekarz robiący sekcję także zmarł, biedaczek. Oczywiście niektóre organy nie mogły wrócić do Anglii you know.

  //Ostatnie lata życia króla były naznaczone tragedią rodzinną i sporami o następstwo tronu. W 1120 r. w katastrofie Białego Statku u wybrzeży Normandii zginął jedyny syn króla Wilhelm Adelin. W tej sytuacji następczynią ojca została jego córka, cesarzowa Matylda, aczkolwiek było wielu pretendentów i po śmierci Henryka Anglia pogrąży się w anarchii i wojnie domowej.

  W 1135 r. Henryk udał się do Normandii odwiedzić córkę i jej drugiego męża, Godfryda V, hrabiego Andegawenii. Zmarł tam 1 grudnia, po zjedzeniu zbyt dużej ilości minogów, które uwielbiał. Jego ciało zostało wystawione w Rouen na widok publiczny. W tym mieście pozostały też jego wnętrzności, mózg i oczy. Lekarz, któremu zlecono wyjęcie mózgu zmarł wskutek infekcji. Kiedy zwłoki króla zaczęły się rozkładać miejscowy rzeźnik posolił je i umieścił w wołowej skórze. W takim stanie ciało Henryka zostało przewiezione ma miejsce wiecznego spoczynku do opactwa w Reading, które król ufundował 14 lat wcześniej.

  Jego córka nie objęła korony, ubiegł ją w tym siostrzeniec Henryka, Stefan z Blois.//

  I Stefan z Blois był ostatnim królem z dość chaotycznej, powiedzmy, dynastii normandzkiej. Po nim Plantageneci budowali pierwsze imperium.
  Bitwa pod Hastings była w 1066 roku, a Stefan z Blois zmarł szczęśliwie w 1154.

  1154 - 1066 = 88

  Jak Pan widzi, Panie Wojtku, wszystko gra i kolidje nie od dziś(...).

  BTW Stefan z Blois miał sporo szczęścia, bo nie znalazł się na pokładzie statku, który zatonął , z powodu choroby of course.

  //Rok później miał odbyć podróż z Anglii na kontynent na pokładzie Białego Statku, ale przeszkodziła mu w tym choroba. Dzięki temu nie zginął w katastrofie morskiej u wybrzeży Normandii, gdzie życie stracił m.in. jedyny syn Henryka, Wilhelm Adelin.//

 • mac-erson

  @WB
  "Tak na oko to mWIG wygląda jak 2 czerwca"
  Albo 13/12/2013 - też zostały 3 tygodnie do końca korekty :)
  Po drodze dołek (pewnie pod koniec przyszłego tyg. przed pierwszą turą) podejście do góry pod rating S&P i drugi dołek na początku maja :)

 • carrie-anne.moss

  @007
  "Spekulujemy na innych interwałach" ;-)

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Jak się akcje będą zachowywać, gdyby to projekcja nadal się sprawdzała?

  Akcje nie lubią spadającego jenota ;-)

  Wygląda, że w piatek była tylko korekta i chyba mamy test wybitych szczytów z zeszłego tygodnia:
  www.tradingview.com/x/HFuAS5oN/

  Dalej jestem zdania, że Aussie zachowuje się jak na początku 2000r.
  www.tradingview.com/x/9EYwcjS5/
  Spadki zaczynają się rozkręcać. Przydałby się zdecydowany ruch w dół.

  Wypadkową jest AUDjpY
  www.tradingview.com/x/KAMnDxvc/
  Ta para jest zdecydowanie bardziej wrażliwa na rynki akcji. Tak mi się wydaje.

 • gamera-11

  A KGH dalej swoje:)...

  stooq.pl/q/?s=hg.f&d=20170412&c=5m&t=l&a=lg&r=kgh

 • podtworca

  Pełnia księżyca, rozbudowane konwersacje na blogu, nawet pojawiły się wiersze, Elliott i numerologia, czyli przesilenie jest blisko :)

 • bartalsi

  @podtworca
  2017/04/12 18:06:03
  "Pełnia księżyca, rozbudowane konwersacje na blogu, nawet pojawiły się wiersze, Elliott i numerologia, czyli przesilenie jest blisko :) "

  Mam nadzieję, bo strasznie sie wlecze ta dystrybucja.

 • karnakufo

  U mnie nadal na wsparciem:
  www.bankfotek.pl/view/2071267

 • karnakufo

  W punkcie zwrotnym:
  www.bankfotek.pl/view/2071272

 • ml.36

  @Carrie
  Pisałem o stopniowaniu fal na kablu.
  Co prawda jesteśmy dalej w TR i babka dalej wróży ale ten ewentualny scenariusz
  wydaje mi się zniszczy misie.
  invst.ly/3qiar

 • ml.36

  @Carrie
  Kiwi bez harmonii ale kto wie?
  invst.ly/3qig1

 • podczaszy1

  PKN trzeci raz na szczycie notowań.

 • ml.36

  @Guy
  Jak sądzisz, wysoka cena ropy to chyba trochę brużdzi Trumpowi?

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/04/Decennial-pattern-na-Wall-Street.html

 • ddanuta91

  to przegapiłam czas

 • tomek_pu

  "Takie osłabienie euro względem dolara można próbować wiązać z niepewnością związaną z wynikiem zbliżających się wyborów prezydenckich we Francji." - spokojnie już niedługo skończy się niepewność i zacznie się pikowanie euro w dół (papug.pl/le-pen-frexit-eurocrash/). Ale można spróbować na tym zarobić.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci