Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Ropa po wzroście o 100 proc.

bialek.wojciech

Rok temu przedstawiłem tu projekcję ceny ropy naftowej (WTI), która sugerowała kontynuację wzrostu ceny tego surowca do wiosny 2017 do okolic 61,5 dolara za baryłkę i późniejszą przynajmniej 3-letnią stabilizację poniżej tego poziomu. 

 


ropaprojeckjaposilnych18sesyjnychwzrotach

 

Po roku można ocenić, że projekcja ta spisywała się całkiem przyzwoicie:

 

1ropaprojekcjastarauakt

 

Z tego względu nie odsyłałbym jeszcze tej projekcji na emeryturę. Wynika z niej - gdyby ją traktować dosłownie - że w przyszłym tygodniu ropa rozpocznie jeszcze jeden - ostatni już w ramach rozpoczętego w lutym 2016 odbicia - wzrost, który kulminować będzie na przełomie kwietnia i maja. 

Z drugiej strony na rynku ropy naftowej pojawił się sygnał, który pozwala stworzyć nową projekcję. Otóż w ciągu roku do lutego cena ropy (WTI) wzrosła o 100 proc. W okresie minionego pokolenia z taką sytuacją mieliśmy do czynienia wcześniej jedynie 5-krotnie:

 

2ropazmianaroczna

 

 

Ostatnia słabość na rynku ropy (i "efekt bazy") spowodowała jednak, że roczna dynamika ceny ropy spadła z +100 proc. w lutym do poniżej +40 proc. Naniosłem podobne sygnały z okresu minionego pokolenia na wykres ceny ropy:

 

3ropasygnay5

 

Na podstawie 3 z tych sygnałów - tych, które podobnie jak ubiegłoroczny pojawiały się w rok po wieloletnim dołku ceny ropy (18 sierpnia 1987, 27 kwietnia 2000 oraz 13 maja 2010) stworzyłem nową projekcję na ceny ropy naftowej widoczną na obrazku poniżej. Co do swej istoty nie różni się od poprzedniej chociaż sugerowany przezeń przedział wahań w ciągu następnych 2 lat jest niższy niż w przypadku projekcji sprzed roku (poniżej 57 dolarów). 

 

4ropanowaprojekcja

 

Takie same jak generowany obecnie sygnały z rynku ropy można nanieść na wykres S&P 500:

 

5sygnaynaropienaSP500

 

W przeszłości w okolicach takich sygnałów jak obecny pojawiały się często mniej lub bardziej dotkliwe tąpnięcia na rynku akcji. Jednym z nich był "Flash Crash" z 6 maja 2010, który nastąpił w rok i 58 dni po dołku bessy z 9 marca 2009. W tej analogii szczyt poprzedzający silniejszą korektę wypada 28 marca. 

Podsumowując: cena ropa powinna zacząć na dniach zbierać się do kilkunastoprocentowego wzrostu w ramach odbicia rozpoczętego w lutym ub. r. W przeszłości wokół sygnałów z rynku ropy takich jak ostatni ("ropa słabnie po wzrośnie o 100 proc.") rynek akcji ujawniał zwykle  mniej lub - częściej - bardziej poważną słabość. Od ostatniego dołka cyklu 20-tygodniowego na WIG-u minęło już 19 tygodni, więc pojawienie się słabości (tego rzędu co korekta z okresu sierpień-październik ub. r.) w najbliższym czasie nie mogłoby specjalnie dziwić. 

 

 

 

 

 

Komentarze (196)

Dodaj komentarz
 • bartalsi

  @WB

  Dobry wpis. Wydaje mi się że w tych okolicznościach prognozy dla metali i dolara mogą być wyjątkowo zróżnicowane, Czy może ma Pan jakiś preferowany scenariusz?

 • m.jagusiak

  Dlaczego indeksy emerging markets rosną?

  acemarketu.com/?p=226913

 • bartalsi

  @m.jagusiak

  Uzasadnienie wzrostów to oczekiwania na wzrosty?

 • krzysztof213

  To wszystko znów się odbije na cenach innych surowców .
  Ps następna lekcja za mną .

 • red.007

  Czyli domniemany powrót deflacji może się opóźnić,bądź inflacja znacznie nie przyśpieszy.

 • red.007

  @carrie
  Miałaś rację z korektą na europandzie,bo co ciekawe ona i GBPPLN idą w jednym kierunku,co jest rzadkością.

 • datik

  @mac-erson
  Nie wiem czy będzie ta górka dzisiaj, czy w pn, czy w ogóle będzie (chyba dziś jakiś dołek cyklu wypada ?). Ale nie wykluczam, że już dzisiaj była, dlatego zaraz zacznę uważnie śledzić. Pamiętam jak kiedyś wykorzystali ostatnia godzinę do ostrego kupowania co dało początek niezłemu ruchowi up. Może dzisiaj będzie odwrotnie ?
  (na nowej serii już niemal 63k)

 • datik

  red.007
  Fajnie, że wróciłeś, Krajan :)
  tylko, ze znowu "pisiory" maja przewagę :(

 • mac-erson

  @datik
  "Pamiętam jak kiedyś wykorzystali ostatnia godzinę do ostrego kupowania co dało początek niezłemu ruchowi up."
  Tak było na ostatniej serii grudniowej. Tą także chcą zamknąć przy szczytach.
  Byki rządziły tą serią.
  Ja zostaję na weekend poza rynkiem a od poniedziałku zaczynam działać :)

 • red.007

  @datik
  Ja również jestem wzruszony.
  Już z tą polityką mnie nie prowokuj. :)

 • guyfawkes13

  @Double 07

  ''Miałaś rację z korektą na europandzie...''

  No nie wiem, jak napomknąłem tydzień temu o tym, że europanda ''ma na razie dość'', a kabel pójdzie do góry, to miałem wrażenie, że spotykam się z powszechnym niedowierzaniem my Friend:)

  fxpro.ctrader.com/c/zc5pn
  fxpro.ctrader.com/c/8c5pn

 • mac-erson

  @ datik
  Gdzieś mi chodzi poziom 2340 po głowie. Zobaczymy, nie ma za dużo czasu za 3 tygodnie ma być przecież dołek 20 tyg :):)

 • guyfawkes13

  @Datik

  ''tylko, ze znowu "pisiory" maja przewagę :(''

  Po wyborach PIS miał tyle co dwie kolejne partie, teraz ma tyle co trzy kolejne, a w następnych wyborach będzie miał tyle, co wszystkie kolejne razem wzięte.:)))

  Ostatnio znowu nie mogłeś sobie odmówić insynuacji (agent czy politruk). Więc przyjmij do wiadomości, że poza wszelkimi innymi względami, nie ma na świecie takich służb, które byłoby stać na płacenie mi pensji (nie wiem, jak to byłoby w Twoim przypadku)

  :)))

  Keep walking. Cheers!

 • red.007

  @guyfawkes13
  Ja już pisałem kiedyś do Carrie,że w krótkich terminach przyjmuję każdą opcję.
  W średnim dla europandy mam zakodowane wzrosty.
  Tak nieco filozoficznie powiem,że projekcje czy prognozy np.p.Wojciecha są wolne od skazy tzw.punktu siedzenia.Bywa,że nasze a pewnie i moje maja tą wadę,że zależą od punktu siedzenia.W skrajnych przypadkach przejawia się to w myślenie życzeniowe,gdy jest się w jakimś instrumencie,bądź chce się dopiero w nim być.
  Przytoczę tu COOLtowe życzenie kolegi Konsultant121.Ja dopiero chcę w dolara i funta wejść więc być może wykrzywia to mój obraz postrzegana świata.
  Ty mój Friend jak najbardziej swoją wartość masz.

 • guyfawkes13

  @WB

  Wydaje mi się, że ta projekcja cen ropy jest trafna, natomiast nie wydaje mi się żeby była trafna projekcja giełdowa. Ostatni spadek na ropie wydaje mi się ''strząśnięciem'', za długo była ta konsolidacja.
  Na początku przypuszczałem, że osiągniemy poziom umownie określony ''2600''. Chodziło mi o to, że TO JEST HOSSA (This is Sparta!), która mósi przełamać 8-letnią bessą PO. Fakty są takie, że jesteśmy (WIG20) na poziomie sprzed 12 lat (inflacji już nie liczę), podczas gdy inne giełdy i z metropolii i z kolonii biją kolejne wszch rekordy. Jaki jest koń - każdy widzi, chyba że nie odróżnia faktów od fucktów typu ''green island''.

  Ale wracając do naszych baranów(...), przejściowo brałem też pod uwagę (alternatywnie) poziom 2400. W ostatnim dołku wydawało mi się, że przyjdzie jeszcze najkrótsza piątka i koniec na razie. Ale , jak powiedział Prymas Interrex, ''inaczej będzie''. Tzn. w zasadzie tak, jak wydawało mi się na początku. Nie wystarczy tu mechaniczne rzemiosło a'la Salieri (liczę tu na Pana poczucie humoru).

  Niech Pan sam zobaczy na swój blog. Przemądrzały Billy, wytrawny McErson, cwany Datik, lojalny Bartalsi etc. Oni wszyscy sprzedali, a Konsultant siedzi na dolarze, no to jak ma niby być???

  Proszę rzucić okiem na wykres, najpierw była dwutygodniowa reakumulacja, a ostatnio była czterotygodniowa reakumulacja, na której nasi starzy wyjadacze sprzedali akcje. To kto teraz ma akcje??? Tylko ja, Blenkfein i de Rotschild.:)))
  Takich reakumulacji nie robi się po to, żeby podnieść giełdę o 3 - 4%, a potem na korekcie oddać grzecznie akcje Billemu, Mc Ersonowi czy Datikowi z bonifikatą:)))
  Te cztery ostatnie pin bary, złamane marubozą, to jest właśnie reakumulacja, stąd przełamiemy pseudo kanał długoterminowej bessy PO. I ta fala będzie najdłuższa.
  fxpro.ctrader.com/c/q85pn
  Sowieci zaczęli kolejną falę objęciem hossy, robią jakiś okropny wzorek:))
  invst.ly/3gx5q
  Ale pieniądz jest czytelny:
  fxpro.ctrader.com/c/bB5pn
  Niemcy mają fiksację na punkcie kotów (tygrys, pantera, leopard, puma...), więc skradają się drobnymi krokami, SSymetrycznie, aby jednym skokiem wybić się na max:
  fxpro.ctrader.com/c/6B5pn
  Anglicy już to zrobili:
  fxpro.ctrader.com/c/xB5pn
  Wszyscy już pokonali albo będą pokonywać istotne szczyty i nie będą się przed tym korygować, bo wtedy byłoby na świecie za dobrze.:)))

  A tu niezły film opowiadający jedną z wersji legendy Mozart - Salieri, która jest jakąś odwrotnością mitu Pigmaliona:))
  www.cda.pl/video/562090d2

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Oooo, znowu nie słuchasz starego Fawkes'a my Friend. A specjalnie dla Ciebie musiał wynurzyć się yellow submarine'em nawiązać łączność satelitarną i nadać wiadomość ryzykuąc namierzenie przez samoloty wroga.
  fxpro.ctrader.com/c/vB5pn
  fxpro.ctrader.com/c/7B5pn
  invst.ly/3gxdi
  I przy okazji, bo podobno został na miedzi złamany jakowyś trend?
  invst.ly/3gxdw

 • guyfawkes13

  @Double 07

  BTW dobrze Cię widzieć znowu my Friend:))

 • red.007

  guyfawkes13
  Z wzajemnością.:)

 • guyfawkes13

  Musi pisze się przez ''u'' zwykłe.:))

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Odnośnie trójkąta na bestii, to po pierwsze jestpoważniejszy trójkąt na innej bestii:)) Ale do niczego nie namawiam.
  invst.ly/3gxz0
  Widzę coś innego, potencjalny RGR. Ale muszę się nad tym jeszcze zastanowić i przypatrzeć.
  fxpro.ctrader.com/c/JH5pn
  Może lepszy będzie na tym?
  fxpro.ctrader.com/c/rH5pn
  Sam nie wiem... Może to złudzenie.
  fxpro.ctrader.com/c/VH5pn
  Bardzo ciekawie prezentuje się ausie, who knows? Jakieś tam obroty na dołku są...
  fxpro.ctrader.com/c/LH5pn
  fxpro.ctrader.com/c/jH5pn


 • datik

  @Guy

  Odwiedził mnie przed chwilą synek. Oto czego się dowiedziałem:
  - wcale nie ośmieszyliśmy się w Europie podczas wyboru Tuska
  - to w rzeczywistości było zwycięstwo
  - Tusk jest w 100% odpowiedzialny za Quadre, Ciech i Amber Gold
  - mamy podobno patent na odgazowywanie węgla ale Tusk zakazał (!)
  - SKOK Wołomin - PO !
  - Komor - agent GRU
  - etc, ale dalszych fantasmagorii nie pamiętam
  Wytrzymałem 17 min i go wyrzuciłem; kto ich(młodych) tak otumania i dlaczego ?
  Obiecałem sobie w poście nie pić ale tak zdenerwowany jestem, ze zaraz sobie Glenfiddich'a otworzę żeby się uspokoić...

 • guyfawkes13

  @Datik

  ''................Wytrzymałem 17 min i go wyrzuciłem''

  Oczywiście zrobiłeś bardzo źle. On przychodzi do Ciebie, bo mu zależy, a Ty jesteś ''jaki stary, taki głupi''. Będziesz tego żałował.

  A o tych marionetkach to są takie uproszczenia, gdybyś znał rzeczywistość, to ten alkohol by Ci nie pomógł.

 • guyfawkes13

  @Datik

  Nie wyglądasz na mądrego ojca. Jak możesz pozwolić, żeby polityka rozdzielała ojca z synem??? Niech sobie mówi, co chce, to jest kość z kości, krew z krwi. Miłość musi być ponad wszystkim.

 • mieszko2013

  Artykuł o ropie 30 komentarzy i 1 odnośnie ropy. Panowie może pójdziecie sobie na pogawędki o PiS i rodzinie na czata? Potem robią się tasiemce po 200 komentarzy gdzie 90% się żali o sprawach nie związanych z tematem. Po prostu nie ładnie.

 • mac-erson

  @guy
  Dużo mądrości w Twoich analizach.

  Uważam, że nie zawsze trzeba być na rynku chociaż, post factum może to okazać się nie opłacalne. Cały jestem przekonany, że na przełomie marca i kwietnia będziemy mieli jakiś poważniejszy ruch w dół. Może się okazać (czego nie wykluczam w wariancie optymistycznym na rynku), że odbędzie się on z poziomu np. 2400 na 2250 ale historia fal rynkowych podobnego typu u nas mówi, że poważniejsze strząśnięcie powinno nastąpić.
  Przeczekanie z boku ma wiele zalet:
  - można sobie ułożyć portfel na nowo (wytypować nowych liderów)
  - spojrzeć bez emocji na poszczególne spółki,
  - obejrzeć wyniki roczne/kwartalne.
  - zobaczyć przebieg korekty bez uszczerbku na portfelu
  - odpocząć emocjonalnie, zająć się rodziną :)

  Zakładając hossę będzie ona trwała minimum do końca roku i nie ma co się podpalać i być zbyt chciwym. Jeszcze przed nami mnóstwo okazji do zarobienia i wiele poważnych korekt.

  PS. Możesz przy kolejnych postach przed moją ksywą dodawać "cierpliwy" ;)

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Masz rację jeśli chodzi o potrzebę dystansu do rynku, tylko miałem wrażenie, że chcesz coś otwierać krótkiego:)) Lepiej nie ryzykować tego, co się zarobiło. Takie jest moje zdanie.
  Ja mam prostą strategię ''buy and hold'' i dopóki nie przełamiemy tego kanału bessy na ''2400'', żadne korekty mnie nie interesują.
  Dzięki za uznanie:))
  fxpro.ctrader.com/c/1s5pn

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  P.S.
  Twoje analizy też są ciekawe:))

 • tomekit

  Jako laik mogę dopytać, co to za jednostka na osi X?

 • guyfawkes13

  @Tomek IT

  Na osi poziomej jest czas, na osi pionowej - cena.:))
  Twoja dezorientacja może wynikać z różnych interwałów - jednostek czasu. Wykresy są różne, mogą być dzienne, tygodniowe, godzinowe itd

 • karnakufo

  WIG20 doszedł do dwóch oporów - zniesienie 50% i linia trendu spadkowego, to może zadziałać, ale nie musi - pewniejsze dla S będzie przełamanie wsparcia (wyjście dołem z kanału wzrostowego):
  www.bankfotek.pl/view/2065794

 • karnakufo

  A tak to wygląda na wykresie miesięcznym:
  www.bankfotek.pl/view/2065796

 • relkame

  @karnakufo
  WIG20 doszedł do dwóch oporów - zniesienie 50% i linia trendu spadkowego, to może zadziałać, ale nie musi - pewniejsze dla S będzie przełamanie wsparcia (wyjście dołem z kanału wzrostowego):
  www.bankfotek.pl/view/2065794
  _____________________________________________________________________________
  Patrząc na wykres mam nadzieję, że straconą dekadę tuska mamy za sobą i z impetem przebijemy tą cholerną czerwoną kreskę ;)

  W sumie na GPW najwięcej zarobiłem w czasie pierwszych rządów Jarka więc oczekiwania są jakie są....

 • guyfawkes13

  @Karnak

  I tu jest właśnie ta ewentualność ''2400''. Na liniowym lepiej pasują kreski kanału.
  Tylko że jeśli fala miałaby dojść do ''2400'', to jest mało miejsca na korektę i szeroka publiczność czeka z kasą na tą upragnioną korektę:)))
  Poza tym jest kontekst globalny i zakresy różnych giełd.
  Poza tym, jak na pierwszą falę hossy skromnie to wygląda.
  Poza tym na obecnym poziomie wszysko jest już wyczyszczone, kolejne masy akcji do wzięcia są pomiędzy ''2400'' a ''2600''. I tam powinna być korekta i dłuższa (re)akumulacja. A w Ameryce może mini crash kwietniowy pana Wojtka.
  www.bankfotek.pl/view/2065802

 • karnakufo

  To jeszcze taki "oporowy" mój wykres (pamiętając, że w trendzie wzrostowym S gra się pod przełamanie wsparcia) :
  www.bankfotek.pl/view/2065805

 • mac-erson

  @guy
  shorty traktuję bardziej sportowo, jeśli wejdę to delikatnie. Ostro gram tylko z głównym trendem panującym na rynku :)

 • karnakufo

  A tak to wygląda na tygodniowym:
  www.bankfotek.pl/view/2065807

 • guyfawkes13

  @Karnak

  Nie da się ukryć, że opór na ''2400'' jest porządny.
  www.bankfotek.pl/view/2065806

 • mac-erson

  Przeanalizowałem długość fal historycznych podobnego typu jak obecnie na Wig20:

  - długość wyznaczyłem od dna do szczytu poprzedzającego głębszą korektę (czyli taką, która na dziennym spada pod średnią SK45)

  1) 20.12.1995 - 09.05.1996 - 4 miesiące i 18dni (korekta trwałą 15 sesji, 12%)
  2) 08.11.1999 - 27.03.2000 - 4 miesiące 18dni (korekta trwała 15 sesji, 20% ale tu początek bessy)
  3) 30.04.2003 - 02.09.2003 - 4 miesiące i 3 dni (korekta trwałą 15 sesji, 14%)
  4) 17.05.2005 - 04.10.2005 - 4 miesiące i 17dni (korekta trwałą 17 sesji, 11%)
  5) 28.10.2005 - 27.02.2006 - 4 miesiące bez 1 dnia (korekta trwała 11 sesji, 9%)
  6) 18.02.2009 - 15.06.2009 - 4 miesiące bez 2 dni (korekta trwała 20 sesji, 14%)
  7) 18.11.2016 - ??? (na razie 4 miesiące....)

  Dołek cyklu 20-tygodniowego wychodzi mi w przedziale 5-14.04 czyli pomiędzy 13-20 sesji od dzisiejszej.

  WNIOSKI (częściowo sprzeczne):
  1) Jeśli byśmy mieli zmieścić się z dołkiem korekty zgodnie z cyklem 20-tyg. to w przyszłym tyg. powinien być szczyt.

  2) Jeśli jednak zakładać, że średnio korekta ma ok. 12-14% od szczytu to jesteśmy za nisko na taką korektę i powinniśmy ją zacząć z poziomów minimum ok. 2400.

  3) Zgodnie z historyczną długością cykli szczyt przed poważniejszą korektą wystąpi najpóźniej w pierwszym tyg. kwietnia.

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  ''Ostro gram tylko z głównym trendem panującym na rynku :)''

  Byłem tego pewien:))

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Świetna analiza i zmieści się krach kwietniowy pana Wojtka (''wzrosty do kwietnia a potem krach''). W Ameryce kolej na jakiś zygzak, po osiągnięciu zakresów, spadek z klina:)))
  fxpro.ctrader.com/c/Xynpn
  Na dziś wystarczy, dzięki za podzielenie się pomysłami.

 • mac-erson

  @Guy
  Jeszcze zapomniałem o podwójnym dnie 1650 - 2000, zasięg wychodzi ok.2350
  Też na dzisiaj wystarczy analiz :)
  Wniosek podsumowujący: strefa 2340-2400 powinna zatrzymać rozpędzonego byczka na jakiś czas.

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  ''Wniosek podsumowujący: strefa 2340-2400 powinna zatrzymać rozpędzonego byczka na jakiś czas''

  Albo po przełamaniu stać się dobrym wsparciem.:)) Zobaczymy po drodze.

 • karnakufo

  Jak na razie jeden z liderów hossy PKO BP jest po sygnale S na godzinnym, co by może wskazywało, że jednak rynek pójdzie tym śladem, no chyba, że zanegują ten sygnał, jak pokazałem na rysunku:
  www.bankfotek.pl/view/2065810

 • bartalsi

  @guy

  ''................Wytrzymałem 17 min i go wyrzuciłem''

  Proszę nie dać się wrobić, tu zachodzi pewien automatyzm :), widziałem to na kilku przykładach na żywo.

  Automatyzm: Np. jak matka k.. to syn automatycznie sk..

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Nie wiem czemu, ale mam jakiś ogarek wiary w Datika. Jegosyna lubię od razu. A na tym ''łez padole'' bywa różnie.
  www.youtube.com/watch?v=LwaDoEs0st4

 • bartalsi

  @Guy

  "Nie wiem czemu, ale mam jakiś ogarek wiary w Datika."

  Jeśli nawet ma synalka, to ciekawe czy mówi po polsku.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Nie jesteś zorientowany my Friend w tej sprawie.
  Nie narażaj się you know(...).

  Dobranoc

 • konsultant121

  Ładnie rośnie mój jen:) Pocieszam się. No a USD i CHeF trochę gorzej w tym tygodniu. Nie jest źle:) Ochrzanili gospodarza, billego i mnie za sprzedaż akcji i trzymanie dolara . No cóż. Trzeba pracować by odrobic straty, ale nie przejmuję się. Trzymam się tego że dolar ma szczyt przed sobą. I że żaden FED ani Trump nie odwróci cyklu. A że szczyt zobaczę dopiero za rok. Trudno się mówi.

 • shbax

  Po niewypale na przełomie lutego i marca znowu jesteśmy we wrześniu 2003 r.
  wig20 prog
  2016-12-30 1948
  2017-01-04 1968
  2017-01-11 2048
  2017-01-18 2078
  2017-01-25 2074
  2017-02-01 2088
  2017-02-08 2114
  2017-02-15 2169
  2017-02-22 2282
  2017-02-28 2333
  2017-03-05 2434
  2017-03-12 2305
  2017-03-19 2281
  2017-03-26 2228
  2017-04-03 2237
  2017-04-10 2356
  2017-04-17 2412
  2017-04-24 2319
  2017-05-01 2302
  2017-05-08 2308
  2017-05-15 2284
  2017-05-22 2227
  2017-05-29 2161
  2017-06-05 2219
  2017-06-12 2281
  2017-06-19 2291
  2017-06-26 2273
  2017-07-03 2308
  2017-07-10 2401
  2017-07-17 2402
  2017-07-24 2392
  2017-07-31 2378
  2017-08-01 2356
  2017-08-08 2448
  2017-08-15 2451
  2017-08-22 2423
  2017-08-29 2489
  2017-09-05 2511
  2017-09-12 2458
  2017-09-19 2460
  2017-09-26 2509
  2017-10-03 2524
  2017-10-10 2566
  2017-10-17 2553
  2017-12-31 2657
  2018-12-31 3394
  2019-12-31 4121
  2020-12-31 4631

 • metaas123

  pl.investing.com/analysis/trzecia-podwy%C5%BCKA-I-KRACH-200179240

  Powtorzy się historia....?

 • parnasus_uczendiabla

  Minął ponad miesiąc od ujawnienia pozycji na blogu, czas więc na pierwszy przegląd.
  Eur/usd , jak widać na poniższym obrazku ,nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Zysk jest, ale bardzo nieznaczny, 0,90%.

  invst.ly/3h173

  Natomiast para Usd/zar nie wygenerowała sygnału zamknięcia,wciąż jest pozycją otwartą, piłka jest w grze. Na dzień dzisiejszy zysk wynosi 2,88 %.

  invst.ly/3h17-

  Sugerowałbym zwrócenie uwagi na pary związane z funtem ( gbp/zar, gbp/usd, gbp/aud, gbp/nzd) . Funt ma potencjał wzrostowy w perspektywie kilku miesięcy.

  Aha, tak jak odpowiedziałem na zadane mi pytanie miesiąc temu odnośnie Usd/pln podtrzymuje , że naturalnym celem dla tej pary okolica 3,90.

  Parnasus.
  Uczeń diabła.

 • pete_of_rocky

  @metaas123
  "Powtorzy się historia....?"

  Ale jaka historia

 • metaas123

  Ze po 3 podwyzkach stop procentowych - krach.

 • pete_of_rocky

  @metaas123

  Ale autor rzytoczonego artykułu udowodnił, że serie podwyżek skutkują krachem (po krótszym lub dłuższym czasie) w połowie analizowanych przypadków. Trudno tu mówić o jakiejś statystycznej prawidłowości.
  "....O ile załamania na rynku faktycznie miały miejsce po serii podwyżek stóp, to nie można tutaj doszukiwać się jakichkolwiek prawidłowości typu: trzecia podwyżka stóp procentowych jest przełomowa."

 • konsultant121

  snalaska.com/cot/current/charts/JY.png
  Jen będzie w grze;)

 • red.007

  @metaas123
  W podsumowaniu Trader21 pisze:
  "Nie mamy pewności, co do dalszych wydarzeń na rynku akcji."
  Później:
  "Naszym zdaniem największe szanse na zabezpieczenie środków przed inflacją dają dzisiaj surowce i metale szlachetne."

  To jest prawdziwy zamiar tego Pana,najpierw postraszyć,potem wskazać na złoto.
  I tak od lat.

 • metaas123

  Ups

 • bartalsi

  Nawet na marzeniach robią Polaczków:

  "wiadomosci.wp.pl/kat,36474,title,Polski-polityk-wygral-szostke-w-Lotto-Zdradza-jaki-ma-system,wid,18729649,wiadomosc.html

 • bartalsi

  @ guy

  "Nie narażaj się you know(...). "

  I swore to do very foolish things, you konw (...)

 • zillioner


  Witam p.Wojtku,

  Wg Pana projekcji WIG powinien przejsc korekte wiosna, a nastepnie rosnac dalej.

  Niestety istnieje alternatywa:

  "obecne wydarzenia bardzo przypominają okres wychodzenia rynków wschodzących z załamania związanego z kryzysem rosyjskim w 1998 r. Przypomnijmy, że wg prostego porównania z tamtą sytuacją indeks emerging markets "powinien" bez większych przystanków rosnąć gdzieś do lata. W tym samym terminie wypada też teoretyczny szczyt opisywanego przez nas wielokrotnie cyklu 40-miesięcznego na GPW."

  qnews.pl/pl/news/wig-60000

  Jak prawdopodobny wydaje sie Panu taki scenariusz GPW = szczyt latem


  Z innej beczki obecny bond king Gundlach, szacuje ze dlgoterm. st % w trampek-landzie (aka us) wzrosna do 6% w ciagu 5 lat.

  event.webcasts.com/viewer/landing.jsp?ei=1129095

  To oznaczaloby albo powrot nominalnego GDP do top gear, albo bankructwo poludniowych krajow Eurolandu.
  Pana przemyslenia?

 • carrie-anne.moss

  @shbax
  Czyli jak w przyszłym tygodniu poleci w dół, to kupujesz kwietniowe call 2400. Jak dojdzie w kwietniu do 2400, to czerwcowe put 2200?
  Czy idziesz w opcje bardziej otm?

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Mnie p&f podpowiada dołek na WTI ok. 43. Może zebranie będzie wcześniej.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Aussie robi falę E. Gramy na upthrust w przyszłym tygodniu;-)
  Może i audjpy poleci?
  To by znaczyło jakieś złe wieści z Chin.
  NZD też słaby. Czeka na falę 5.

  CADJPY zależy od ropy. Jest szansa na up.

  Giełda z Konstantynopola mnie nie interesuje.

 • shbax

  @carrie-anne.moss
  Jesli na przelomie marca/kwietnia spadnie do 2200-2250 planuje dokupic d2300-2350 za 5-10% kapitalu opcyjnego, w otm po wzroscie indeksu o 500 pkt w 4 msce i 350pkt ponizej prognozowanego na 2017 szczytu juz nie wchodze, w put ew. w ok 2400 ale za wczesnie zeby okreslic w ktore

 • shbax

  *tzn w far otm nie otm

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Aussie robi falę E. Gramy na upthrust w przyszłym tygodniu;-) ''

  Ale musielibyśmy przyjąć założenie, że w przyszłym tygodniu, ewentualnie miesiącu, wybuchnie duża wojna na zachodnim Pacyfiku:)
  Przyjrzałem się temu, poprawiłem rysunki i wygląda to dobrze. Konsultant powinien wybrać ausiego na swojego szefa:))
  fxpro.ctrader.com/c/Sjnpn
  fxpro.ctrader.com/c/jjnpn
  fxpro.ctrader.com/c/Rjnpn
  Ausie jest wart ryzyka. W ogóle mam wrażenie, że zaczął się odwrót na dolarze.
  Konsultant pokazywał ostatnio wykres ze skumulowanym wolumenem na jenocie, uznając to jako dowód akumulacji, a to była ewidentna dystrybucja.
  invst.ly/3h660
  www.mql5.com/en/charts/6760140/usdjpy-w1-hf-markets-ltd
  www.mql5.com/en/charts/6760146/usdjpy-mn1-hf-markets-ltd
  Ten rysunek kiedyś już pokazywałem:
  invst.ly/3h66-
  Odpowiednikiem naszego ''2400'' jest na MSCI EM poziom ''1000''. Opór i układ bardzo podobny.
  invst.ly/3h67t
  MACD mówi, że nie należy się przejmować ewentualnymi korektami przed przełamaniem ''1000'' (''2400'').
  Nie chodzi mi o to, że ''na pewno'', ale że warto obserwować pary przeciwdolarowe i surowcowe, bo może się rodzić nowy trend i ryzyko będzie się opłaciło.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Konsultant pokazywał ostatnio wykres ze skumulowanym wolumenem na jenocie, uznając to jako dowód akumulacji, a to była ewidentna dystrybucja.

  Określenie kierunku na parach jenowych jest łatwiejsze jak się czyta sytuację na obligacjach.
  Amerykańskie bondy są w trakcie redystrybucji. W poniedziałek powinno trochę postraszyć i potem L na eurjpy i bestii. Zastanawia mnie dlaczego wychodzi S na AUDJPY i nzdjpy. Jenot może jest zagadką krótkoterminową, ale w średnim raczej L.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Ausie jest wart ryzyka.

  Gra na przebicie tych wsparć, to samobójstwo. Good luck.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Chyba oporów. Wsparciami będą po przełamaniu.

 • konsultant121

  @carrie
  Nie żaden konsultant, ale Pani także pod koniec lutego (dokładnie 24.lutego) widziała zielone światło dla jena;)))

 • guyfawkes13

  Z tym, że np. CRB wygląda nieciekawie, tak jakoś... chociaż nad tygodniową chmurą.
  invst.ly/3h72y
  invst.ly/3h735


 • datik

  @Guy
  "Automatyzm: Np. jak matka k.. to syn automatycznie sk..
  Jeśli nawet ma synalka, to ciekawe czy mówi po polsku."

  Nie wiem, co mnie podkusiło - musiałem być naprawdę wkurzony - aby sprawy rodzinne zawierzać największemu, ideologicznie oczywiście, wrogowi. Widocznie jako wysokiej klasy "politruk" umiesz wzbudzać zaufanie :)

  Trudno te zacytowane wyżej zdania interpretować inaczej jak skierowane, może nie bezpośrednio do mnie, ale "o mnie" Wobec tego przekaż swojemu lojalnemu koleżce, że jest gnojem. Małym, zapewne zakompleksionym, anonimowym (niestety), gnojkiem.

  .".., cwany Datik,..." - zabrzmiało co najmniej pejoratywnie; z czego wnioskujesz ?

  " Przemądrzały Billy, wytrawny McErson, cwany Datik, lojalny Bartalsi etc. Oni wszyscy sprzedali, a Konsultant siedzi na dolarze, no to jak ma niby być???" 

  Co prawda sentyment SII wyraźnie spadł, i chyba mieliśmy na to odpowiedź w czwartek i piątek, ale na innych blogach zauważyłem raczej optymizm (SI - akcje "w portfelu" bądź zamiar kupna, link @zillionera - oprócz ostatniego zdania, optymistyczny). Jeżeli mówi się o korekcie to tylko jako o okazji do kupna. Rok temu ciągnęli jeszcze bodajże do końca marca, teraz powinno być inaczej. Jedynie to, że ja jestem na S, bardzo niewielkim, możesz potraktować kontrariańsko :)
  Nie jestem bardzo przekonany co do kierunku i długo się upierał nie będę. Jednak jeśli ma być płytka korekta (?) to kiedy padną sygnały na S to właśnie trzeba będzie je zamknąć. Teraz to tylko intuicja.
  (w piątek w ostatniej godzinie LOP na nowej serii wzrósł o 5k)

  PS
  to jednak nie był Glenfiddich tylko Glenmorangie 10y (dostałem kiedyś od synka :) ) - 1. raz "degustowałem" i moim zdaniem wyraźnie lepsza :)

 • datik

  @Guy

  www.youtube.com/watch?v=LwaDoEs0st4

  Dzięki za przypomnienie
  Ty pewnie tak, ale większość pewnie nie wyobraża sobie kiedy to 1. raz usłyszałem :)

 • guyfawkes13

  @Datik

  Przecież to nie ja napisałem, o tym automatyźmie, to czemu mam być ''politrukiem'' i to jeszcze wysokiej klasy?
  Nie bierz tego na poważnie, młodzi ludzie są trochę skrajni, zanim się nie ustabilizują.
  Ja Ci powiedziałem dobrze. Dzieci nie słucha się tak całkiem dosłownie. I nie wolno narażać więzi rodzinnych z powodu tego... teatru marionetek.
  Ja na moje dzieci potrafię wpłynąć, ale to trzeba robić mądrze, nie narzucając się im, szanując ich wolność, godność itd. Nawet chcę, żeby miały ''swoje zdanie''. I tak zawsze radzą się mnie w ważnych sprawach.:))

 • datik

  www.youtube.com/watch?v=NTNcxGVgn9I&index=2&list=RDLwaDoEs0st4

  tak mnie wzięło, kontynuuję G... :)
  Ale z mojej klasy tylko jeden wyjechał, został wysokiej rangi menadżerem, najszybciej w historii firmy, w korporacji z US30, i... w niedługo po czterdziestce przeszedł na emeryturę. Mieszka w Polsce, zaszył się w górach.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Tak. Opory.

 • guyfawkes13

  @Datik

  ''W Rany Boskie wierz i szanuj Święty Krzyż.
  Wtedy w życiu będziesz miał, na co zasłużysz.''

  A w mojej klasie było pełno oryginałów. Egiptolog, arabistka, menedżer ''wysokiej klasy'' ... Niewielu wyjechało, jeden zarządza biznesami na Cyprze:)))

 • datik

  @Guy
  " I nie wolno narażać więzi rodzinnych..."

  jak to oni mówią- spoko. Nie przyjechał zobaczyć tatusia, bo sie stęsknił, tylko zaproponować interes; taką nieformalna spółkę w której ja miałbym być "komandytariuszem", ale praktycznie bez uprawnień kontrolnych, a "komplementariuszem" w sensie tylko finansowym :)
  Ponieważ jednak z poprzedniej jego inicjatywy nie odzyskałem ani złotówki... you now :)
  Jak widzisz, wykazał się niezłym tupetem, i - nie potrafiąc ukryć choć na chwilę swych preferencji politycznych - zerową przebiegłością. Dlatego ten określnik "cwany" mi nie pasuje - nie mamy tego w genach :(

 • guyfawkes13

  @Datik

  ''Nie przyjechał zobaczyć tatusia, bo sie stęsknił, tylko zaproponować interes''

  :)))

  ''...ten określnik "cwany" mi nie pasuje...

  Ok. To niech będzie ''sprytny'':))

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Nie żaden konsultant, ale Pani także pod koniec lutego (dokładnie 24.lutego) widziała zielone światło dla jena;)))

  Dalej widzę, ale tylko do NZD i ewentualne AUD. A poważnie, to mamy inne perspektywy handlu.

 • guyfawkes13

  @Datik

  ''Ok. To niech będzie ''sprytny'':)) ''

  No widzisz? Rozmawiam z Tobą jak z dzieckiem:)))))
  Trochę trzeba nie dosłyszeć, trochę ustąpić (najczęściej pozornie) i gra gitara:))))
  Można się łatwo porozumieć, nawet ze skrajnym antagonistą i o to chodzi.Życie jest za krótkie na poważne konflikty. ''Życie jest krótkie i full of zasadzkas''
  :))

 • guyfawkes13

  @Datik

  Przemyśl ten jego biznes, coś skoryguj, żeby nie był przelewaniem z pustego w próżne i zainwestuj (z jakąś kontrolą). Przecież po to są ojcowie:))

 • datik

  @Guy
  i na zakończenie tego sentymentalnego, dla mnie, bo też pod wpływem G... :), wieczoru, coś Ci pokażę:

  www.gazetawroclawska.pl/artykul/368601,czy-chlopcy-z-nzs-robia-nam-polityke,id,t.html

  Ja nie "robiłem polityki"; owszem byłem w PO, od samego początku, ale odszedłem w 2008, i nie dlatego ,ze nie dali mi 'jedynki" :)))

 • datik

  @Guy
  Niezły "politruk' jesteś, prawdziwa "kanalia" :)
  Tak sprowokowałeś do "obnażenia" się

 • mac-erson

  @datik
  ''Nie przyjechał zobaczyć tatusia, bo sie stęsknił, tylko zaproponować interes''

  na całe szczęście jedynym interesem mojego synka na razie było: "tata dołożysz się do myszki bezprzewodowej" :):)

  @guy
  "sprytny" datik - zdecydowanie lepiej

 • guyfawkes13

  @Datik

  ''Niezły "politruk' jesteś, prawdziwa "kanalia" :) ''

  Czyli jednym słowem, jesteś pod wrażeniem.:))
  Dałem Ci tylko parę dobrych rad, o których pewnie ''instynktownie'' wiesz.
  Zrób z nim jakiś biznes razem a będziesz bogosławił każdy dzień.

  Na ten weekend wystarczy, muszę coś postanowić, bo nie mam skrystalizowanego pomysłu(...).

 • karnakufo

  Na naszym godzinnym kontrakcie jest S.

 • mac-erson

  @Karnakufo
  jeśli instrument bazowy W20 nie spadnie poniżej poprzednich szczytów (2270) to S-ki obarczone dużym ryzykiem.

 • karnakufo

  @Mac-Erson
  Kiedy wchodzisz w S?

 • karnakufo

  @Mac-Erson
  Kiedy wchodzisz w S?

 • datik

  wbrew temu co wczoraj pisałem, gdzieś ten optymizm wyparował:

  strefainwestorow.pl/artykuly/20170320/5-oznak-zblizajacej-sie-korekty-ostatnich-mocnych-wzrostow-na-gieldzie

 • m.jagusiak

  Odważnie prognozują:

  acemarketu.com/?p=227112

 • datik

  Tak sie patrzę na wykresy PZU i PKN (temu ostatniemu należy się przynajmniej odpoczynek jak psu buda) i zastanawiam nad tym, co napisał @podczaszy kilka dni temu; że nie będzie żadnej korekty, albo... albo...

 • mac-erson

  @ karnakufo
  "Kiedy wchodzisz w S? "
  Dopóki nie osiągniemy poziomu docelowego tej hossy (spodziewam się do wakacji okolic 2500-2600) to Shorty tylko dla sportu :)

  1) albo poczekam aż W20 spadnie poniżej ostatniego szczytu przynajmniej o 20pkt.(jeśli by miała teraz zacząć się właściwa korekta)
  2) albo poczekam aż sprężyna hossy napnie się jeszcze bardziej i dojedziemy gdzieś do strefy 2340-2400

  Scenariusz powinien się wyjaśnić w ciągu najbliższych kilku dni.

  Nie wykluczam też takiej sytuacji (występowało parę razy w przeszłości) gdzie nasz rynek będzie się zachowywał mocno, świat zacznie już właściwą korektę a my będziemy jechali jakiś czas pod prąd lekko w górę, aby potem z nawiązką szybko nadrobić "zaległości". To byłoby najlepsze dla założenia shortów :)

 • mac-erson

  @datik

  " PKN (temu ostatniemu należy się przynajmniej odpoczynek jak psu buda)"
  PKN ma opór na linii poprowadzonej po szczytach około 111zł (to jeszcze parę procent mu się zostało)

 • mac-erson

  @datik
  Ale MSZ dojeżdżają jak go mocno ubiją to będzie jak znalazł na kolejna falkę hossy :)
  Zaczyna podobać mi się Polnord (jak się będzie konsolidował nad przełamaną linią trendu 8.5zł to może kolejny impuls hossy będzie należał do niego.

 • mac-erson

  Węgry wybiły się dołem z trójkąta (koniec fali B).

 • bartalsi

  @WB

  Mamy tutaj trolla który harcuje non stop w najlepsze:

  "".....zabolało jak użyłem pisowskiej metody propagandowej. Kłamstwa, przeinaczenia, obrzucanie błotem. Taaak.....opozycja musi się uczyć od pisiorów :)."

  Bez przerwy agituje politycznie i robi prymitywne prowokacje. Widać jednostajne ciągi jego postów (i tylko jego postów) gdzie cała treść to tylko prosta propagandowa papka.

  Robi wynurzenia co do swego rzekomego prywatnego życia prywatnego też na potrzeby agitacji politycznej (co nas to obchodzi?).

  Atakuje wyzwiskami innych forumowiczów, jak długo można to tolerować?

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Wydaje mi się że w tych okolicznościach prognozy dla metali i dolara mogą być wyjątkowo zróżnicowane, Czy może ma Pan jakiś preferowany scenariusz?"

  Jeśli chodzi o ceny metali, to w lipcu 2015 przedstawiłem taką projekcję:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/GSCIProjekcja.png

  wojciechbialek.blox.pl/2015/07/Fabryka-swiata-juz-nie-potrzebuje-metali.html

  Jeśli chodzi o dolara to można rozważyć projekcję opartą na cyklu Kuznetsa:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/5_DOllarIndexProjekcja.png

  wojciechbialek.blox.pl/2016/12/Cykl-Kuznetsa-na-USD-uaktualnienie.html

  Z obu wynika, że przed nadejściem czasów słabego dolara/rosnących cen metali czeka nasz - po zakończeniu hossy rozpoczętej na początku 2016 roku - jeszcze jedna - ostatni fala aprecjacji dolara i przeceny metali.

 • bialek.wojciech

  @datik:
  "Fajnie, że wróciłeś, Krajan :)
  tylko, ze znowu "pisiory" maja przewagę :("

  Nie przepadam za propagandą w tym również propagandą partyjną, a w szczególności taką w stylu czy jesteś za Wisłą czy za Cracovią. Jestem za swobodną dyskusją, ale do niej nie są potrzebne określenia typu "pisiory", bo one tylko rozdrażniają niektórych dyskutantów. Proszę wziąć to pod uwagę.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Wydaje mi się, że ta projekcja cen ropy jest trafna, natomiast nie wydaje mi się żeby była trafna projekcja giełdowa."

  Zrobiłem projekcję dla S&P 500 (oczywiście od razu silnie spada), ale jej nie pokazałem, bo też uznałem, że jest przesadnie negatywna. To znaczy mam silne przekonanie, że gdzieś w tym roku coś silnie tąpnie na rynkach akcji, ale nie mam przekonania, że już teraz.

 • bartalsi

  @WB 2017/03/20 12:14:05

  Dziękuje, niby wystarczyło gdybym był choć trochę pilniejszym studentem, ale z drugiej strony:

  "Repetitio est mater studiorum"

 • bialek.wojciech

  @tomekit:
  "Jako laik mogę dopytać, co to za jednostka na osi X?"

  Czas liczony w sesjach. Rok to - powiedzmy - 261 sesji.

 • bartalsi

  @WB

  A propo nauki.

  Czy mógłby Pan podać jakiś godny polecenia tytuł odnośnie rynków finansowych w kontekscie cykli gospodarczych?

  A już byłoby super, gdyby było dużo przykladów różnych wskaźników typu rentownośc obligacji, stopy propcentowe, stopy bezrobocia w DM, PKB, zapasów surowców itd...

  Najlepiej po polsku ale angielski też może być.

 • bialek.wojciech

  @parnasus_uczendiabla:
  "Sugerowałbym zwrócenie uwagi na pary związane z funtem ( gbp/zar, gbp/usd, gbp/aud, gbp/nzd) . Funt ma potencjał wzrostowy w perspektywie kilku miesięcy."

  Zgodnie z cyklem 8-letnim na funcie

  wojciechbialek.blox.pl/2016/06/Brexit-sprzed-24-lat.html

  ... funt powinien być w podobnej sytuacji do tej z okolic 2009 roku i okolic 2001 roku.

  Tak się składa, że stosują pewne proste kryteria obecnej sytuacji do tych z przeszłości można znaleźć 3 epizody historyczne najbardziej zbliżone do obecnego. 2 z nich to sygnały z października 2001 oraz grudnia 2008, co pasuje do przedstawionego wyżej wniosku płynącego z analizy cyklu 8-letniego na funcie:

  s2.ifotos.pl/img/funtsygna_aswpqww.png

  Niestety ścieżki GBP/PLN po sygnałach z 30 grudnia 2008 i 16 października 2001, są na krótką metę odwrotne, a spotykają się przy 5,43 dopiero za ok. 9 miesięcy. To ok. 10 proc. w stosunku do obecnych poziomów.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "A propo nauki.

  Czy mógłby Pan podać jakiś godny polecenia tytuł odnośnie rynków finansowych w kontekscie cykli gospodarczych?

  A już byłoby super, gdyby było dużo przykladów różnych wskaźników typu rentownośc obligacji, stopy propcentowe, stopy bezrobocia w DM, PKB, zapasów surowców itd...

  Najlepiej po polsku ale angielski też może być."

  Może ktoś coś zaproponuję, bo ja z zażenowaniem się przyznam, że przestałem czytać książki na takie tematy jakiś czas temu. Przyszło mi zresztą na myśl, że książkę, o której Pan myśli, musiałbym sam napisać. :)

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Dziękuje, niby wystarczyło gdybym był choć trochę pilniejszym studentem, ale z drugiej strony:

  "Repetitio est mater studiorum""

  Po prostu nie mam nowych pomysłów. :)

 • bialek.wojciech

  @parnasus_uczendiabla:
  "Aha, tak jak odpowiedziałem na zadane mi pytanie miesiąc temu odnośnie Usd/pln podtrzymuje , że naturalnym celem dla tej pary okolica 3,90."

  Ja go w lutym chciałem zobaczyć nawet poniżej 3,90 w marcu:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/02/Za-dobre-nastroje.html

  ... ale jakoś nie chciał współpracować.

 • bialek.wojciech

  @pete_of_rocky:
  "Ale autor rzytoczonego artykułu udowodnił, że serie podwyżek skutkują krachem (po krótszym lub dłuższym czasie) w połowie analizowanych przypadków. Trudno tu mówić o jakiejś statystycznej prawidłowości.
  "....O ile załamania na rynku faktycznie miały miejsce po serii podwyżek stóp, to nie można tutaj doszukiwać się jakichkolwiek prawidłowości typu: trzecia podwyżka stóp procentowych jest przełomowa.""

  U nas to działało. RPP podnosiła stopy po raz 3-ci w danym cyklu kolejno w:

  lutym 2000 - cykliczna bessa zaczęła się w marcu 2000)
  sierpniu 2004 - bessa - "pędząca" - zaczęła się w kwietniu 2004
  w sierpniu 2007 - bessa zaczęła się w lipcu 2007
  w maju 2011 - bessa zaczęła się w kwietniu 2011

  Czyli u nas bessa na WIG-u zaczynała się w +1, -4, -1 i -1 miesięcy po trzeciej podwyżkę stóp RPP. Czyli średnio niecałe 2 miesiące przed nią.

 • bartalsi

  @WB

  "Przyszło mi zresztą na myśl, że książkę, o której Pan myśli, musiałbym sam napisać"

  Już Pan pisze, wystarczy zredagować :).

 • konsultant121

  @WB
  U nas to działało. RPP podnosiła stopy po raz 3-ci w danym cyklu kolejno w:

  lutym 2000 - cykliczna bessa zaczęła się w marcu 2000)
  sierpniu 2004 - bessa - "pędząca" - zaczęła się w kwietniu 2004
  w sierpniu 2007 - bessa zaczęła się w lipcu 2007
  w maju 2011 - bessa zaczęła się w kwietniu 2011


  W takim razie poczekamy chyba z pierwsza podwyzka stop w Polsce do czasu gdy dolar osiagnie swoj szczyt. Dopiero wtedy zawita widmo wszelkich geddonow.

 • kb.ppanc.35

  Dzień dobry,
  Wygląda na to, że dywergencja WIG20 vs. sWIG80, o której pisał p. Wojtek w poprzedniej notce (10 marca), wyklarowała się po piątkowym szczycie cenowym na WIG20.

 • mac-erson

  @datik, podczaszy
  Macie pomysł dlaczego kontrakty na PXM chodzą -6% od bazowego ?

 • bialek.wojciech

  @zillioner:
  "Wg Pana projekcji WIG powinien przejsc korekte wiosna, a nastepnie rosnac dalej.

  Niestety istnieje alternatywa:

  "obecne wydarzenia bardzo przypominają okres wychodzenia rynków wschodzących z załamania związanego z kryzysem rosyjskim w 1998 r. Przypomnijmy, że wg prostego porównania z tamtą sytuacją indeks emerging markets "powinien" bez większych przystanków rosnąć gdzieś do lata. W tym samym terminie wypada też teoretyczny szczyt opisywanego przez nas wielokrotnie cyklu 40-miesięcznego na GPW."

  qnews.pl/pl/news/wig-60000

  Jak prawdopodobny wydaje sie Panu taki scenariusz GPW = szczyt latem"

  Nie potrafię obecnie tego rozstrzygnąć. Według bazowego scenariusza miało rosnąć do kwietnia a potem tąpnąć krachem a la 1987 i 2000:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/10/Hossa-do-kwietnia-potem-krach.html

  Ale nasz rynek był tak silny, a bieżące sygnały ostrzegające przed krachem na tyle niejednoznaczne, że zwątpiłem w ten scenariusz i to tąpnięcie przesuwam w czasie i redukuję w skali ("Flash Crash" w III kw.?).

  Tyle, że w okresie październik 1999-marzec 2000 rynek też był ultramocny, a z elliottowskich rozważań wynikało, że wiosenne tąpnięcie to tylko 4-ta fala rozpoczętej w październiku 1999 kitchinowej hossy (co sprawdziło się tylko na WIRR-ze/sWIG-u, który zrobił ostateczny szczyt dopiero we wrześniu 2000). Cały czas się nad tym głowię.

 • datik

  WB
  Rozumiem, przepraszam ze musiał się Pan fatygować.

 • datik

  @mac-erson

  PXM: nie śledzę, nie mam pojęcia, tam chyba nie ma mowy o dywidendzie (?)

 • datik

  te obroty typowo korekcyjne, ciekawe jak to się rozwinie

 • bialek.wojciech

  @zillioner:
  "Z innej beczki obecny bond king Gundlach, szacuje ze dlgoterm. st % w trampek-landzie (aka us) wzrosna do 6% w ciagu 5 lat.

  event.webcasts.com/viewer/landing.jsp?ei=1129095

  To oznaczaloby albo powrot nominalnego GDP do top gear, albo bankructwo poludniowych krajow Eurolandu.
  Pana przemyslenia?"

  Zgodnie z oczekiwaniami do tego czasu stopy w USA mają wzrosnąć do 2018/19 roku do 3 proc.:

  static5.uk.businessinsider.com/image/58c99fc3dd0895f53f8b47ae-1201

  Taki wzrost stóp powinien wywołać kitchinowe spowolnienie (zawsze się spodziewałem, że skutkiem będzie Chinageddon). Dołek następnego Kitchina to okolice pierwszej połowy 2019 roku. W okolicach tego dołka stopy raczej nie będą rosły, a wręcz powinny spaść (np. do 2 proc.). W takim scenariuszu zaczęłyby rosnąc ponownie powiedzmy w 2020-tym wraz z nadejściem inflacyjnych czasów (słaby dolar od połowy 2018-tego zgodnie z kuznetsową projeckją zacznie przekładać się na silne wzrosty cen surowców). Ale zanim wzrosną do 6 proc. (z tych 2 proc. w 2019/20-tym, które założyłem), powinny upłynąć przynajmniej 2 lata (wzrost stóp z 1 do 5 proc. od połowy 2004 do połowy 2006).

  Czyli te 6 proc. byłoby możliwe moim zdaniem najwcześniej w 2022/23-im, chociaż jak obstawiałbym raczej lata 2024/25:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/04/Kiedy-WIG-20-osiagnie-poziom-6000-pkt.html

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Jeśli chodzi o MSZ to tutaj widzę kanał. Górna linia po szczytach 1, 80 i 1,54 PLN, a dolna to do niej równoległa, która przechodzi przez kilka dołków. Zatem na razie to chyba nie, bo dolna linia teraz to około 0,94 PLN.
  PXM to jak pisałem na razie odpuściłem.

 • mac-erson

  @podczaszy
  MSZ to przyszłościowo (po korekcie całego rynku) może istotnie jeszcze mocno zjechać. Ale potem będzie szansa na solidne UP.
  Szperam i szukam ciekawych spółek na kolejną falę pokorekcyjną.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Mnie p&f podpowiada dołek na WTI ok. 43. Może zebranie będzie wcześniej."

  Z pewnością sezonowość powinna przeciwdziałać jakiejś nadmiernej słabości rypy do września:

  www.google.pl/search?q=oil+seasonality+pattern&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjYj5TKreXSAhWFJJoKHamMBmYQ_AUICCgB&biw=1280&bih=918

 • bialek.wojciech

  @zillioner:
  "Z innej beczki obecny bond king Gundlach, szacuje ze dlgoterm. st % w trampek-landzie (aka us) wzrosna do 6% w ciagu 5 lat.

  event.webcasts.com/viewer/landing.jsp?ei=1129095

  To oznaczaloby albo powrot nominalnego GDP do top gear, albo bankructwo poludniowych krajow Eurolandu.
  Pana przemyslenia?"

  Dopiero teraz się zorientowałem, że chodzi o długoterminowe stopy. Pomyślę o tym później.

 • datik

  jak dla mnie, zadziwiające:

  next.gazeta.pl/next/7,151003,21523065,budzet-panstwa-ciagle-na-plusie-po-dwoch-miesiacach-2017-r.html#MT2

  może PLN ma jednak potencjał do wzrostów ?

 • red.007

  @carrie
  Przed miesiącem takie prognozy:

  " red.007
  2017/02/25 08:07:38
  @carrie
  Dla moich inwestycji kantorowych potrzebny jest przynajmniej średni okres a zatem swoją perspektywę zmienię dopiero jak dolar trwale przebije 4,11-4,12 a funt 5,22.
  W taki wzrost funta na dzień dzisiejszy nie wierzę.
  Zakładam,że PLN Index jest dopiero w połowie swojej drogi na północ no chyba,że
  Twoja projekcja EURPLN nie dotrze do 4,22.
  JPYPLN daję zgodę na L ,bo namalował ładny spodek.
  stooq.pl/q/?s=jpypln&c=5m&t=c&a=ln&b=1

  carrie-anne.moss
  2017/02/25 09:45:48
  @007
  Dołek usdpln już był i basta.
  EURPLN muszę przemyśleć."

  Prognozy jak prognozy,czasem się sprawdzają,czasem nie.
  Można ewentualnie rozważyć na przyszłość wstrzemięźliwość w używaniu słowa
  "basta",przynajmniej w odniesieniu do kursu walut.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3m&t=l&a=ln&b=1

 • konsultant121

  @pani Carie
  JPYPLN daję zgodę na L ,bo namalował ładny spodek.
  stooq.pl/q/?s=jpypln&c=5m&t=c&a=ln&b=1

  Niezłe k.k.o.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Prognozy jak prognozy,czasem się sprawdzają,czasem nie.
  Można ewentualnie rozważyć na przyszłość wstrzemięźliwość w używaniu słowa
  "basta",przynajmniej w odniesieniu do kursu walut.

  To może poczekajmy kilka dni. Mam wrażenie, że eurusd zrobił szczyt w piątek, a to powinno przełożyć się na usdpln. Eurpln dalej na kursie;-)
  Jen chyba jeszcze przez chwilę może być słaby. Trzeba poczekać kiedy noty zrobią szczyt. Może dziś, może jutro...

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  stooq.pl/q/?s=cc.f&c=1m&t=b&a=ln&b=1
  Żart się zdezaktualizował ostatnio. ;-)

 • sierak.sierak

  Widać że jak w20 nie rośnie OFE wciska kasę w CLN.To mój faworyt wiosny.Trzymam od 24 oddam przy 75.Poza tym PKO,PZU i PEO w sumie 90% gotówki w akcjach....macie podobnie?

 • carrie-anne.moss

  silverliberationarmy.blogspot.ca/2017/03/canada-flagged-for-recession-by-bis.html

  Kanadę czeka coś niedobrego

 • m.jagusiak

  Wiecie dlaczego kupują teraz polskie akcje i PLN?

  acemarketu.com/?p=227270

 • konsultant121

  No ruszaj w górę mój USD, JPY i CHeF bo nie będzie za co eksportować i PKB budować :)))

 • bartalsi

  @konsultant121

  "No ruszaj w górę mój USD, JPY i CHeF bo nie będzie za co eksportować i PKB budować :))) "

  W przyszłym tyg wydaje mi się.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "No ruszaj w górę mój USD (...)"

  Nastroje niekoniecznie były za dobre, ale dolar rzeczywiście był za wysoko:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/INI7.png

  wojciechbialek.blox.pl/2017/02/Za-dobre-nastroje.html

  Wachlarz przełamany:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/INI5.png

  ... co było wstępnym warunkiem dołka.

 • konsultant121

  @WB
  Trzymam więc waluty bo mają być drogie w 2018 roku...
  Waluty to argument x, a giełdy to wynik funcji walut f(x).Tego się trzymam:)

 • sierak.sierak

  pejsata banksterka nie odpuszcza.Dobrze chce oddać moje akcje jak zobaczę 2500 na wig20.Dalej jazda grubasie sie ociągaj się !

 • mac-erson

  @ Wojciech Białek
  "Wachlarz przełamany:
  wojciechbialek.blox.pl/resource/INI5.png
  ... co było wstępnym warunkiem dołka. "

  Z wykresu wynika, że jeszcze nie przełamany !?

  1) Drugie pytanie ważniejsze
  - jak liczyć dokładnie kiedy wypada dołek cyklu 20 tygodniowego.
  Pisałeś kiedyś, że poprzedni dołek 18.11.2016r. był kilka dni spóźniony chyba ?

  Odliczyłem 20tyg. od 18.11.2016r. i wyszedł mi 7.04.2017r. - czy prawidłowo liczę ?
  O ile dni w przeszłości bywały przesunięcia tego dołka ?

 • red.007

  @mac-erson
  "Z wykresu wynika, że jeszcze nie przełamany !? "
  Wykres niezaktualizowany,natomiast wartościowo przełamał.

 • podczaszy1

  Dzisiaj s&p 500 łamie trend obowiązujący od listopada 2016 roku.

 • podczaszy1

  Nasuwa mi się następujące pytanie: Czy to już? Czy to już czas?

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Z wykresu wynika, że jeszcze nie przełamany !?"

  Bo to wykres z 3 lutego.

 • konsultant121

  Ale się urwało na WIG20:)) Brać się za byki !

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Nasuwa mi się następujące pytanie: Czy to już? Czy to już czas?"

  W mojej kolorowance z webinarium CDM-owego sprzed 2 tygodni WIG teraz spada do kwietnia na 57000 4-ką w 3-ciej rozpoczętej w lipcu 2016.

 • billy_the_kangoor

  konsultant121
  Ale się urwało na WIG20:)) Brać się za byki !
  2017/03/21 16:06:36
  ,
  ...widzisz - tak to jest jak goście, typu Fawkes naganiają na górkach WIG-ów i widzą już przełamanie linii trendu ;)
  Take Care, Billy

 • mac-erson

  @konsultant121
  "Ale się urwało na WIG20:)) Brać się za byki ! "
  Piękna sesja, byczki dostały po łapach. No i się zaczęło.
  Widzimy się za 12 dni przy dołku 20tyg. :):):)

 • konsultant121

  @billy
  Oj Ty billy billy. Pocieszasz mnie trochę:) Ale za to długie dolne cienie na walutach dzisiaj.

 • podczaszy1

  @WB
  No to na razie chyba jedziemy w tym samym pociągu z tym,że Pan zamierza wysiąść na stacji koniec czwórki w trzeciej fali, a ja mam nadzieję jechać dalej, dalej i dalej. Oby tylko maszynista nie zrobił nam " a kuku".

 • mac-erson

  Ponieważ 1 dzień wiosny to na sportowo założyłem Shorty :)

 • konsultant121

  @billy
  Przepraszam że odręcznie ale czy mówisz o trendzie w jakim widzą nas Amerykanie?
  www.bankfotek.pl/view/2066556

 • podczaszy1

  @WB
  Gdybym miał choć trochę wiary w TFE/ ale nie mam/ to też bym zakładał,że to czwórka choć akurat nie w trzeciej fali.

 • podczaszy1

  Dla zwolenników widzenia świata poprzez liczby i wyciągania z tego wniosków nadmieniam,że wzrost na wig-u 20 od dołka tj.1641 pkt do szczytu 2308 pkt to 667 pkt, a więc w zasadzie liczba bestii.

 • datik

  piękny dzień dzisiaj :)
  tylko OPL zrobił falstart

 • shbax

  Pierwsze zakupy przy 2250 (d2300, d2350) dziś zrobione, część pozycji d (5% wczoraj i 5% dziś) marcowej też sprzedana, udało się przy 2300, testowo sprzedalem też przy 11pln d2400, które zamknąłen przy 6pln

  shbax 2017/03/19 16:28:45
  @carrie-anne.moss
  Jesli na przelomie marca/kwietnia spadnie do 2200-2250 planuje dokupic d2300-2350 za 5-10% kapitalu opcyjnego, w otm po wzroscie indeksu o 500 pkt w 4 msce i 350pkt ponizej prognozowanego na 2017 szczytu juz nie wchodze, w put ew. w ok 2400 ale za wczesnie zeby okreslic w ktore

 • shbax

  w d2300/d2350 redukowalem małą posiadaną pozycję z kolei d2400 nie miałem więc wziąłem na krótko

 • resan

  @ WB
  A może jeszcze do góry do 31 marca ?

 • bartalsi

  Metale do góry, tylko miedź do dołu, coś tu nie gra.

 • shbax

  @bartalsi
  może to tylko flash crash/kilkudniowa korekta

 • karnakufo

  Wszyscy już u nas załadowani w eS? :)
  Jest tylko "mały" z tym problem, bo WIG20 nadal na wsparciami (chyba, że jutro wezmą to luką do dołu, no i zamknięcie będzie na ładnym minusie, bo inaczej to znowu szansa na odbicie od wsparcia i dalej L):
  www.bankfotek.pl/view/2066591
  www.bankfotek.pl/view/2066590
  www.bankfotek.pl/view/2066589

 • mac-erson

  @karnakufo

  Zakładając dalszą hossę to jak poprzebija wszystkie ważne wsparcia to już trzeba będzie kupować :). No chyba, że jak podczaszy zakładasz zmianę trendu głównego.

  Dla mnie schowanie się pod poprzedni szczyt to mocny sygnał sprzedaży.

 • mac-erson

  @karnak
  "WIG20 nadal na wsparciami"
  - myślę, że od razu tego wsparcia nie puszczą. Ze 2-3 dni mogą powachlować a może nawet wrócić jeszcze korekcyjnie pod szczyt 2265-2270.
  Sygnały potwierdzające S-ki to min. Węgry (wybicie z trójkąta w dół), Dax (wybicia z klina).
  Dodatkowo jak się spojrzy na wykresy spółek to większość już od kilku dni ładnie spada lub wygląda pro-spadkowo.

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "A może jeszcze do góry do 31 marca ?"

  Przypomina mi to pobrexitową sesję:

  stooq.pl/q/?s=^spx&c=1y&t=c&a=lg&b=0

 • bartalsi

  @WB

  "Przypomina mi to pobrexitową sesję"

  Wtedy dolar się umacniał, teraz osłabia.

 • pierwszy_elektryk_rp

  Wszystko pod kontrolą. Zbliża się termin kilkuprocentowej korekty USA. Tak jak pisałem jakiś czas temu - 3 dekada marca :P :P Pan Wojtek też coś pisał na ten temat.
  Od 111 sesji w USA pierwszy raz ponad 1% na dół (111 sesji to ponad 5 mies). Jutro krwawo będzie od rana. Może do końca miesiąca -10-12% na średniakach i maluchach - zobaczymy. Wig20 jakieś 8-9%. Chyba że crash za oceanem będzie głębszy to u nas też więcej poleci.Ciekawe czy wizja kwietniowego krachu się spełni?

 • mac-erson

  @ shbax
  "Pierwsze zakupy przy 2250"
  Ja bym się nie spieszył. Moim zdaniem wielce prawdopodobny koniec korekty w okolicach 2100. Najlepiej poczekać do początku kwietnia na zakupy (aż się przysłowiowa krew poleje) :)

 • karnakufo

  @Mac-Erson
  'Ja bym się nie spieszył. Moim zdaniem wielce prawdopodobny koniec korekty w okolicach 2100. Najlepiej poczekać do początku kwietnia na zakupy (aż się przysłowiowa krew poleje) :)"

  Może będzie Twoje scenario, gdzie Zachód się korekci, a my wtedy jesteśmy mocniejsi?

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Czyżby szczyt ala styczeń 2000 na AUD?
  stooq.pl/c/?s=audusd&c=20y&t=b&a=ln&b
  stooq.pl/c/?s=audjpy&c=20y&t=b&a=ln&b

 • mac-erson

  @karnakufo
  "Może będzie Twoje scenario, gdzie Zachód się korekci, a my wtedy jesteśmy mocniejsi? "
  Wycofałem się z niego bo przebiliśmy powrotnie poprzedni szczyt (2270) a zagranica przyspieszyła spadki. Tamten scenariusz był taki, że zagranica lekko spada a my byśmy sobie szli pomału w kierunku 2340. Ale to już nieaktualna historia.
  Obecnie optuję zdecydowanie za drugim scenariuszem korekty kilkunastosesyjnej w okolice 2100 (+-30pkt).

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Nastroje niekoniecznie były za dobre, ale dolar rzeczywiście był za wysoko:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/INI7.png

  Czy Pan czasem nie sugeruje tym obrazkiem, że szczyt usdpln już za nami?

  @konsultant
  Wiesz co to fala 5 załamana?

 • shbax

  @mac-erson

  @ shbax
  "Pierwsze zakupy przy 2250"
  Ja bym się nie spieszył. Moim zdaniem wielce prawdopodobny koniec korekty w okolicach 2100. Najlepiej poczekać do początku kwietnia na zakupy (aż się przysłowiowa krew poleje) :)"

  W takich sytuacjach bardziej jestem sklonny poszerzyc zakres zakupow z 2200-2250 do 2100-2250 a nawet 2000-2250

 • shbax

  A Kupujc za 1/3 kapitalu opcje marcowe i za 2/3 kapitalu pozostalych serii zabezpieczam sie dodatkowo na wypadek gdyby korekta sie przeciągnęła na kilka tygodni albo miesięcy

 • pete_of_rocky

  @Carrie
  "Czyżby szczyt ala styczeń 2000 na AUD? "

  A czy to koniec słabości USD?

 • bialek.wojciech

  @pierwszy_elektryk_rp:
  "Od 111 sesji w USA pierwszy raz ponad 1% na dół (111 sesji to ponad 5 mies)."

  W okresie minionego pokolenia znalazłem tylko 2 takie sygnały: w czerwcu 1985 (generalnie rosło potem w USA przez 3 lata) i w maju 1995 (generalnie rosło później w USA przez 5 lat).

  W poprzednim pokoleniu tak długie serie sesji bez spadków większych niż 1 proc. pojawiały się 6-krotnie pomiędzy rokiem 1954 a 1966.

 • konsultant121

  @Carrie
  Gospodarz niczego nie sugeruje, bo to ścieżki ostatnich krótkich cykli na USD a nie cyklu Kuznetsa.

 • mac-erson

  @datik
  oglądam budowlankę i już im "niewiele" brakuje do miejsca gdzie powinien być koniec korekty:
  PBG - 3.6zł, Rafako 7.3zł, PMX - 7.3zł (linie trendu, silne wsparcia).
  PBG nawet zachowuje się identycznie jak w 08.2015r. po podobnej falce.

 • bialek.wojciech

  @pete_of_rocky:
  "A czy to koniec słabości USD?"

  Zaczynają mi po głowie chodzić scenariusze, w których dolar po odbiciu w górę w okresie marzec/kwiecień-maj (powiedzmy z 3,88/89 na 4,13/14 zł a la korekta z 14 września-13 listopada 2012) zwali się na 3,60 w sierpniu (a la czerwiec-wrzesień 2012).

 • bialek.wojciech

  "Zaczynają mi po głowie chodzić scenariusze, w których dolar po odbiciu w górę w okresie marzec/kwiecień-maj (powiedzmy z 3,88/89 na 4,13/14 zł a la korekta z 14 września-13 listopada 2012) zwali się na 3,60 w sierpniu (a la czerwiec-wrzesień 2012)."

  Ale to wymagałoby powrotu do koncepcji EUR/USD robiącego od marca 2015 dużą korektę płaską 3-3-5 (A-B-C), w której w grudniu zaczęła się fala C.

 • mac-erson

  @WB
  "Zaczynają mi po głowie chodzić scenariusze, w których dolar po odbiciu w górę w okresie marzec/kwiecień-maj (powiedzmy z 3,88/89 na 4,13/14 zł a la korekta z 14 września-13 listopada 2012) zwali się na 3,60 w sierpniu "

  Moim zdaniem koncepcja spadku $ nie jest pozbawiona sensu tylko rozłożyłbym ją inaczej czasowo (aby była bardziej skorelowana z rynkiem akcji).

  - obecnie krótka zwyżka dolara do ok. 4.10 (związana z 4-ką na W20)
  - od kwietnia do czerwca - spadek dolara do 3.8 (wzrostowa piątka na rynku akcji)
  - lipiec - sierpień: ponowna zwyżka dolara do 4.0-4.10 - (duża korekta na rynku akcji do września - dołek 40tyg.)
  - wrzesień - do początków 2018r. spadek dolara na 3.6 (rozpędzona hossa na rynku - zgodnie z cyklami gdzieś w pierwszej połowie 2018r. koniec hossy)

  Zastrzegam, że jestem absolutnie żadnym specjalistą od walut.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "wojciechbialek.blox.pl/resource/INI7.png
  Czy Pan czasem nie sugeruje tym obrazkiem, że szczyt usdpln już za nami?"

  Zależy w jakim horyzoncie. Zgodnie z Kuznetsowym cykle oczywiście nie, bo szczyt wypada tam w połowie 2018-tego.

  Ale nawet zgodnie z kuznetsową projekcją dolar miał od grudnia 2016 do lipca 2017 się korygować, co jak gdyby robi (USD/JPY się dziś przebija w doł a kuznetsowa projekcja widzi go przecież na 99 za niecałe 4 miesiące).

  Poza tym Kitchin na złotym i na dolarze jest już bardzo stary. Złoty miał ostatni szczyt siły w czerwcu 2014 czyli 3 lata bez 3 miesięcy temu. Kitchina na złotym był w ostatnim 20-leciu nieco krótszy niż 40 miesięcy, ale gdyby przyjąć, że obecny będzie 40 miesięczny, to następnego szczytu złotego należy oczekiwać w 3 lata i 4 miesiące po czerwcu 2014 czyli w październiku 2017 (ale jak mówiłem Kitchina na złotym miał średnio 38 miesięcy, co dawałoby sierpień 2017).

  Na dolarze Kitchin był od 1992 roku jeszcze krótszy - 37 miesięcy - a ostatni dołek Dollar Index miał w maju 2014, co sugeruje dołek dolara w czerwcu 2017.

  Innymi słowy różne narzędzia sugerują, że gdzieś powiedzmy w III kw. dolar powinien zrobić istotny dołek poprzedzający ostatni kuznetsowy wzrost do połowy 2018 roku. Skoro dolar ma zrobić dołek w III kw, to raczej do powinien być słaby do czasu ustanowienia tego dołka.

  A mój rysunek z początku lutego:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/INI7.png

  ...sugerował, żeby z kupowaniem odbicia na korektę tego spadku poczekać na poziomy poniżej 3,90 (po potencjał późniejszego obicia wydaje się ograniczony do maksymalnie 4,15 za powiedzmy 2 miesiące)

 • konsultant121

  Nie sadze aby PLN byl silny w najblizszych kilkunastu miesiacach
  www.bankfotek.pl/view/2066689
  Zobaczcie na roznice miedzy stopami % w okolicy 2001 roku w porownaniu z 2016/17.

 • m.jagusiak

  Uwaga - klin zwyżkujący:

  acemarketu.com/?p=227519

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Moim zdaniem koncepcja spadku $ nie jest pozbawiona sensu (...)"

  Ale może się przesadnie przejmuję ostatnią słabością dolara - na razie obecna świeca nie bardzo różni się od tej z III kw. 1999:

  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=30y&t=c&a=lg&b=1

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 próbujemy złamać SMA-30, która ostatnio na 2167 pkt powstrzymała spadki.

 • datik

  @mac-erson
  "Nasza" budowlanka była tak zdołowana, ze trochę innymi prawami się rządzi niż np taki Budimex. Ale z drugiej strony trudno rozeznać się w fundamentach PBG, a w PXM lepszej klasy gracze siedzą ale (może to jest na "+" ?)

  Zastanawiam się, czy ogólnie nie jest to coś większego niż początek 4 w 3.
  Chociaż na wig, w odróżnienia do W20, spadkowa linia trendu od 2008 już dawno przebita. Ale ew. 4 wyższego rzędu też może mieć spory potencjał.

 • podtworca

  Na naszej budowlance zdążyła już się uwłaszczyć partia. Wydrukowali sobie 3/4 nowych akcji za ćwierć ceny i napompowali kapitalizację do poziomów z czasów bańki. Dla inwestorów pozamiatane, dla graczy będzie trochę zabawy, w końcu kolesiom będzie zależało, żeby przeprowadzić dystrybucję w wysokich poziomów.

 • konsultant121

  @podtworca
  To wyglada na koniec balu
  stooq.pl/q/?s=wig_budow&c=5y&t=c&a=lg&b=1

 • pete_of_rocky

  @WB
  `Ale może się przesadnie przejmuję ostatnią słabością dolara - na razie obecna świeca nie bardzo różni się od tej z III kw. 1999'

  Ja tym tropem podążam od roku, a pana wpisy z września i grudnia zwróciły dodatkowo moją uwagę na wcześniejszy cykl z lat 80-tych.
  Podążając tym tropem na DXY III.2017=IX.1999=XII.1982
  www.tradingview.com/x/tNaczLtA/
  www.tradingview.com/x/V9Yd355M/

  Podobnie, a może nawet lepiej wygląda to na EURUSD
  www.tradingview.com/x/6mx66Hho/
  www.tradingview.com/x/oqsREAWt/

  Na początku marca w dyskusji z Panią Carrie zastanwiałem się co może istotnie osłabić mocnego dolara w ciągu tygodnia, dwóch. Jedyne sensowne wydawało mi się że tylko brak podwyżki przez FED może załamać dolara. A tu proszę, żadnych fajrewerków a DXY poleciał 2.5%.
  Jedyny problem, z powyższymi wykresami DXY i edka jest taki, że wynika z nich że słabość dolara powinna się skończyć najdalej w kwietniu... a u pana w prognozie z grudnia lipiec;-(

 • datik

  chyba już pierwsze błędy ??? zamknąłęm S na w40

  W40 jest na linii trendu poprowadzonej od 18 list., poprzednią, tą od 3 stycznia "zrobił" luką, ta od lipca jest dopiero na ok. 4500

 • podtworca

  Przy okazji: animator opcji na GPW nie chce się dziś pojawić na najbardziej newralgicznych opcjach P. "Inwestowanie" poprzez derywaty na polskiej giełdzie jest bardziej ryzykowne, niż na foreksie.

 • datik

  @podczaszy
  Trochę inaczej przebiega u mnie linia trendu na w20 na stooq'u niż na aplikacji bankowej NOL. Na tym ostatnim tylko naruszyliśmy 9 marca trend a dzisiejsze otwarcie dokładnie na linii było. Patrząc na stooq to już jest "pozamiatane".

  Czy mógłbyś podzielić się (wieczorem ?)swoimi przemyśleniami ?; zdaje się, ze też zakładasz ze to coś większego niż 4 w 3.
  A może obaj takie "permabeary" jesteśmy ?

 • konsultant121

  stooq.pl/q/?s=^_pl&c=30y&t=c&a=lg&b=1
  Baardzo dlugo rosl indeks cenowy. Tak jak w wielkiej hossie 2003-2007.

 • carrie-anne.moss

  @pete
  A czy to koniec słabości USD?

  Trochę musisz na to popatrzeć inaczej. AUDUSD prawdopodobnie rozjedzie się z innymi walutami, a w szczególności z JPYUSD.
  Rozjazd wynika moim zdaniem z pozytywnej korelacji z rynkami akcji, które weszły w w falę 4 w 5. Wydaje mi się, że aussie się już nie podniesie.
  Z drugiej strony obecna słabość rynków akcji przekłada się na siłę jena. Stąd ruchy AUDJPY powinny być...
  Podobna sytuacja może być na NZD, choć tutaj mamy dojrzlszy trend spadkowy od 09-2016 i raczej potencjał jest ograniczony.

  A propos tych dwóch walut a antypodów, to wydaje mi się, że mamy obrócenie na AUDNZD. Będę się starać śledzić czy coś się nie uda wycisnąć.
  www.tradingview.com/x/zFWdW1gV/

 • mac-erson

  @datik
  "chyba już pierwsze błędy ??? zamknąłęm S na w40"
  a ja swoje Shorty na W20
  Ja jako zadeklarowany byk na ten rok w Shortach czuję się nieswojo :)

 • mac-erson

  www.bankier.pl/wiadomosc/NIK-okolo-80-proc-uczestnikow-rynku-Forex-traci-pieniadze-3669254.html

  przestroga dla daytraderów walutowych

 • datik

  c.d. przestrogi....
  "długość życia" srednio dwa lata

  strefainwestorow.pl/wywiad/dlugosc-zycia-naszego-klienta-wynosi-okolo-2-lata-rozmowa-z-pawlem-szejko-czlonkiem-zarzadu-x

 • red.007

  @carrie
  Nie wiem czy grasz na kablu ale w średnim terminie widzę shorta.
  Tylko nie wiem czy już zacznie spadać czy najpierw podejdzie pod 1,26-1,265 i potem.
  Może być wodospad i 1,18 nie zatrzyma.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/03/Co-dalej-z-brytyjskim-funtem.html

 • polskabankowosc

  Moja strategia to long i to myślę, że przez dłuższy czas...

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci