Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Czy obecny sentyment zagraża cenom akcji?

bialek.wojciech

W ciągu minionych 8 tygodni WIG wzrósł o ponad 14 proc., czyli najbardziej dynamicznie od 39 miesięcy. W naturalny sposób doprowadziło to do znaczącej poprawy sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych. W czwartkowym sondaży INI SII saldo optymistów i pesymistów wzrosło do +38,2 pkt. proc. To najwyższy poziom od maja 2015 roku. Ta ostatnia data to początek silnej 8-miesięcznej fali spadkowej cen akcji, więc to skojarzenie powinno uruchamiać kontrariańskie myślenie o korekcie ostatnich wzrostów. Nie należy z tym jednak przesadzać. Ponad 1,5 roku temu podobny do obecnego poziom sentymentu pojawił się już na początku marca. Nie przeszkodziło to kontynuacji wzrostów (o ponad 7 proc.) przez następne 2 miesiące.

Tak wysoki poziom sentymentu w sondażu INI SII pojawiał się już wcześniej przy dziewięciu okazjach.

 

1senty1

Projekcja zachowania WIG-u oparta na tych historycznych precedensach (za wyjątkiem tego z maja 2011 czyli z pierwszego miesiąca istnienia INI) sugeruje, że po ewentualnej korekcie w okresie następnych 3 tygodni WIG powinien dotrzeć za 2,5 miesiąca w pobliże poziomu 55000 pkt. 

 

2senty2

 

Do kwestii sentymentu można podejść też inaczej. Zamiast bezwzględnych poziomów salda optymistów i pesymistów można uwzględnić zmiany jego poziomu. Od października, gdy saldo to miało wartość -6 pkt. proc. do czwartku zmiana poziomu tej miary sentymentu wzrosła o ponad 44 pkt. proc. W przeszłości takie fale poprawy nastrojów zdarzyły się 9-krotnie. 

 

3senty21

Projekcja uzyskana poprzez uśrednienie zachowania WIG-u wokół tych sygnałów rośnie do poziomu nieco przekraczającego 55000 pkt. za ok. 2,5 miesiąca. 

 

4senty2

 

Z obu projekcji wyszedł wniosek, że obecny sentyment krajowych inwestorów nie powinien stanowić poważniejszego zagrożenia przed osiągnięciem przez rynek - po korekcie lub bez - okolic poziomu 55000 pkt. gdzieś w okolicach końca marca.

Z ciekawości sprawdziłem, które z tych sygnałów sentymentu z przeszłości poprzedzone były ścieżkami WIG-u najbardziej podobnymi do tego co ten indeks wyczyniał ostatnio.

Uwzględniając podobieństwo do ostatnich 2 lat historii WIG-u uzyskałem wniosek, że mamy na WIG-u obecnie sytuację podobną do tej z końca listopada 2012. 

 

5histanalog

 

Poszukując największego podobieństwa do ostatniego roku otrzymałem wniosek, że jesteśmy w sytuacji podobnej do tej z końca października 2013 roku. 

 

6histanalog2

Z obu analogii historycznych można wydestylować wniosek o lutowym szczycie (na przynajmniej 54792 pkt.) i majowo-czerwcowym dołku późniejszej korekty. 

W krótkoterminowej perspektywie ta ostatnia analogia z sytuacją z końca października 2013 zdaje się pasuje to obecnego układu cykli. Jesteśmy obecnie 8 tygodni po dołku cyklu 40-tygodniowego, co oznacza, że w ciągu najbliższych 2 tygodni należy liczyć się z pojawieniem się jakiejś słabości cen akcji związanej z fazą spadkową cyklu 10-tygodniowego. Można tu sobie jako orientacyjny wzorzec wziąć 2 ostatnie fazy spadkowe cyklu 10-tygodniowego czyli okresy 31 października-18 listopada (-4,6 proc.) oraz 11 sierpnia-12 września (-3,9 proc.). Potem - z hipotetycznego dołka cyklu 10-tygodniowego pod koniec stycznia - powinna wystartować kolejna zwyżka cen akcji. Nad tym, czy będzie ona krótkotrwała i zgodnie z powyższymi dwiema analogiami historycznymi skończy się już w lutym, czy też przetrwa - jak sugerują projekcje oparte na zachowaniu INI SII - do końca marca, proponuję się zastanawiać, jeśli zarysowany tu scenariusz zacznie się sprawdzać. 

Podsumowując: najwyższy od wiosny 2015 poziom sentymentu krajowych inwestorów nakazuje ostrożność przy podejściu do rynku akcji, ale przedstawione powyżej rozważania historyczne sugerują, że ewentualny ok. 4 proc. spadek WIG-u w ciągu następnych 2 tygodni i tym razem - gdyby się zmaterializował - okazałby się korektą rozpoczętego w listopadzie trendu wzrostowego cen akcji. 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (342)

Dodaj komentarz
 • ml.36

  @Carrie
  Ten wczorajszy klocek h4 zmaterializował pułapkę IMO.
  Jego połowa pokrywa się z kluczowym oporem /wsparciem no i mamy bycze problemy.

 • konsultant121

  Spadaja akcje, waluty i surowce. Jakies transition phase chyba...

 • mac-erson

  @WB
  Artykul ciekawy chociaż z wiadomych powodów braku danych szkoda, że nie można się odwoływać do okresów hossy 2000 czy też 2003-2007 bo poziomy docelowe w projekcjach przebiegałyby inaczej :)

 • ewiggin

  @wb
  No i jak rozpisujemy falki - wczoraj szczyt pięciofalowego impulsu licząc od połowy listopada a teraz korekta i od lutego kolejny impuls do góry? Chyba to najbardziej sensowna interpretacja?

 • ml.36

  Podejrzana jednomyślność bsnksterki. Wszyscy widzą sp >2300 w 2017, średnia
  2356 ( równość 1 do 5 w/g mnie 2365) może być inaczej, na pewno będzie:)
  www.bankier.pl/wiadomosc/Stratedzy-obstawiaja-nowe-rekordy-na-Wall-Street-7492350.html

 • carrie-anne.moss

  @Phx
  Wyobrażasz sobie takie upokorzenie Donalda, który staje na mównicy przed Kaczorem i solennie obiecuje od teraz dbać o polski interes i obsadzać stanowiska Polakami gdzie się tylko da? ;-))))
  Wyobrażam sobie ponowny wybór DT, mimo braku poparcia polskiego rządu. To dopiero będzie obciach. Dlatego uważam, że są dogadani, bo to win-win deal dla obu stron.

  Naprawdę nie czujesz żenady broniąc owe towarzystwo?

  Ja nie bronię nikogo. Twierdzę, że Polacy zostali wmanewrowani w wojnę polsko-polską, która służy tylko i wyłącznie interesom 2 zwalczających się partii i eliminacji planktonów, przystawek czy jak tam sobie to chcesz nazywać. Tak jak PIS wchłonął satelity typu SP, PJN, tak teraz pomaga PO pozbyć się lub wchłonąć .N. To jest prawdziwy układ przeciwko któremu Polacy "głosują" nie chodząc na wybory. Stąd wzięły się w przeszłości dobre rezultaty takich partii jak Samoobrona, Ruch Palikota, a obecnie Kukiz'15. Oczywiście są inne czynniki powodujące głosowanie na te partie, ale to temat na inną dyskusję.

  Swoją drogą ciekawe że nikt tu nie zauważył inicjatywy Prokuratora Generalnego
  Jest to dla mnie krok krótkowzroczny i nie chodzi o lament opozycji.
  To miałoby daleko idące skutki prawne dla państwa i ustawodawstwa, gdyż w ten sposób można podważyć wszystkie wyroki TK wydane przez składy zawierające tych 3 sędziów.
  Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawa. Chyba się z tym zgadzasz?

 • ml.36

  invst.ly/32b59

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  Nie wydaje mi się, żeby teraz miał być spadek na giełdach. Wydaje mi się, że na jenocie zaczynamy ruch w górę(B?).

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  To jeszcze nie cała strata (giełda to gra; jednemu weźmie, drugiemu da)
  :)))
  wpolityce.pl/swiat/323189-george-soros-stracil-ponad-miliard-dolarow-na-zwyciestwie-trumpa-liczyl-na-spadki-na-gieldach-przeliczyl-sie-w-spekulacjach

 • ml.36

  @guy
  Trochę na tym jenocie naukładane jest.
  invst.ly/32boi
  Wrzuć swoje kreski?

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  @guy
  Wydaje mi się, że na jenocie zaczynamy ruch w górę(B?).

  A może c w 4?

 • ml.36

  @carrie
  Jeżeli już to a w 4?

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  ''Wrzuć swoje kreski?''

  Naukładane jest, może to nie jest B, tylko np. D . That isn't matter, rzeka płynie. We wszystkie strony.:))

 • guyfawkes13

  fxpro.ctrader.com/c/Yqrgn
  fxpro.ctrader.com/c/Kqrgn

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Ktoś zwala kabel w dół :-(

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  jenot:
  www.tradingview.com/x/l1Ev1551/
  Nie mam oznaczeń, bo nie używam elliotów żeby nie zwariować ;-)

 • guyfawkes13

  @C.

  ''Ktoś zwala kabel w dół :-(''

  Zaskoczona?
  invst.ly/32c6p
  invst.ly/32c78

 • podczaszy1

  Wszystkim zwolennikom teorii Elliotta proponuję popatrzeć sobie na wig 20 od początku notowań i przekonać się samemu,że to nie działa. Takie proste , a nikomu się nie chce.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  To nie działa w ogóle, ale w szczegółach zawiera trafne obserwacje.

 • podczaszy1

  guyfawkes 13
  Zgoda ale o tym trzeba wiedzieć.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  @podczaszy
  To działa, tylko nie sztuka rozpisać te fale post factum. ;-)

  A kable chyba zaliczył fake break. Podobnie większość par dolarowych robi falę 5 w czymś tam. W przyszłym tygodniu będzie korekta, czyli dolar mocniejszy.

 • podczaszy1

  Jeśli ktoś porównuje obecne wzrosty do wzrostów z okresu 1999-2000 to musi pamietać,że w tamtym okresie nasz rynek był bardzo wąski i od pewnego momentu / tak gdzieś od 1900 pkt/ to rosły w zasadzie tylko spólki internetowe.

 • podczaszy1

  @ carrie-anne. moss
  Wig-u 20 nie rozpiszesz nawet post factum. Zresztą wig-u też nie. Zatem jak pisze guyfawkes na poziomie ogólnym nie działa.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Na niektórych rzeczach można rozpisać fale według teorii, a na innych nie, a pewne elementy zwykle zachodzą. W TFE zawsze jest alternatywa przy oznaczaniu, ale nie potrzeba wielkich teorii, żeby wiedzieć, że spadnie albo wzrośnie.

 • guyfawkes13

  Na razie jenota zatrzymały opory, ale zasada zmienności (TFE) sugeruje, że nie powinno być tak, jak ostatnio.
  fxpro.ctrader.com/c/Nn6gn

 • bialek.wojciech

  @datik:
  "Nie odzywałem się w ramach protestu przeciwko wyrzuceniu @adica44. Ale co to za protest jak Białek nawet o nim nie wiedział :)"

  Trzeba było ogłosić protest, to bym wiedział.

 • bialek.wojciech

  @datik:
  "Ale mi wykrakałeś, ewiggin, atmosferę świąteczną, mało się z synem nie pobiłem. (tzn. on penie już silniejszy ale chyba by ręki na ojca nie podniósł ?:)
  Jakiś endek się z niego zrobił albo wrocławski ONRowiec. (My, wielki Naród; skolonizowani jak afrykańce; wszystko rozkradzione i podobne dyrdymały)"

  @ewiggin:
  "Powiem Ci, że mam podobny problem, mój syn też się zadaje z narodowcami, w Londynie(!!!). I też mu staram się to wybić z głowy."

  Może to po prostu Perun się budzi (10:16):

  www.youtube.com/watch?v=uKbuFYd468w

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  WIG I W20 da się. Zapytaj Promagny.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Co powiesz na to, że wykończiliśmy prawe ramię rgr na EURGBP?

 • ml.36

  @podczaszy
  Albo LEMa od lemansa.wordpress.com/

 • red.007

  @carrie
  Ten rgr to nie dawał mi spokoju już w grudniu i wygląda dość klasycznie żeby zacząć spadki.
  Jednak nie godzę się na to i uważam,że wzrosty zaczęte w połowie grudnia,będą po małej korekcie kontynuowane.
  Idziemy na październik,bo to jest funt,nad którym ciąży fatum(Brexit).
  Mówiąc inaczej uważam,że nie osiągnie grudniowych minimów.

 • ml.36

  @Carrie
  Coś z tym kablem jest nie tak. Chyba ktoś duży wie to czego my biedne żuczki
  nie wiemy, albo wiemy ale nie doceniamy.
  RGR musi się ukształtować żeby był RGR-em:)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Pana Lema to odpuść.

 • ewiggin

  @wb
  Pomyłka. To @datik i @guyfawkes pisali o swoich synach, nie ja.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Pomyłka. To @datik i @guyfawkes pisali o swoich synach, nie ja."

  A tak oczywiście. Przepraszam.

 • ewiggin

  @wb
  "Z obu projekcji wyszedł wniosek, że obecny sentyment krajowych inwestorów nie powinien stanowić poważniejszego zagrożenia przed osiągnięciem przez rynek
  - po korekcie lub bez - okolic poziomu 55000 pkt."

  - Zważywszy na to, że dzisiaj na zamknięciu WIG ma 53498 pkt - to raczej szału nie będzie. Czy na WIG20 wychodzi podobnie - tzn +3% gdzieś do okolic 2100?

 • ewiggin

  Żeby można było jeszcze trochę porosnąć i tak trzeba schłodzić INI, a może je schłodzić dwu/trzytogodniowa korekta, wywołana np. obniżeniem ratingu przez jedną z agencji? Miesiąc temu, jak INI = 30 politycy stanęli na wysokości zadania :-) Tylkodla Kraju to niedobrze.

 • mac-erson

  Zgodnie z moją teorią analogii W20 z 1999/2000 od poniedziałku UP w kierunku 2150-2200. I dopiero stamtąd będzie większa korekta taka ponad 100 punktowa.

 • mac-erson

  A w międzyczasie Dow mógłby dojechać do swojego celu ok. 20400 (z wybicia z podwójnego dna).
  Co ciekawe w 2000roku nasza hossa od połowy stycznia była już przy spadających Stanach. Może i tym razem będzie podobnie :)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Próbowałam się coś dowiedzieć, ale myślę, że nikt nie chce powiedzieć o co kaman.
  Być może wiadomo co sąd konstytucyjny powie itd.
  W międzyczasie to może spróbuję tego RGR'a narysować;-)

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Problem z rozpisaniem WIG czy W20 bierze się stąd, że jest tam mnóstwo struktur WXYXZ, które mnie osobiście sprawiają kłopoty. Dlatego odpuściłam TFE jako metodę do spekulacji.
  Wolę coś prostszego, dla mnie.

 • red.007

  Pewnie jeszcze nie teraz,bo przecież jeszcze w grudniu przedłużyli dodruk ale w niedalekiej przyszłości...
  stooq.pl/n/?f=1148544

 • zulus_chacka

  @ mac erson

  Czas 1999-2000 nie jest dobrym przykladem . Wtedy byly ruchy tylko na informatycznym sektorze prokom softbank tpsa szeptel comarch itp . Propnowalbym spojrzec na okres gru2003-wiosna 2004

 • datik

  @mac-erson
  "A w międzyczasie Dow mógłby dojechać do swojego celu ok. 20400 (z wybicia z podwójnego dna).
  Co ciekawe w 2000roku nasza hossa od połowy stycznia była już przy spadających Stanach. Może i tym razem będzie podobnie :)"

  powtórzę za @podczaszym:
  SPX wtedy już spadał, a przynajmniej nie rósł, ale NDQ rósł (bańka na dotcomach) do marca a wraz z nim nasze spółki mające cokolwiek wspólnego z internetem (Opimus, Prokom,TP,etc) lub nawet mające jakiekolwiek związane z nim plany. I chyba tylko takie (?) Przykładowo takie Sygnity (wtedy chyba Softbank) urósł przez 4 m-ce z 50 na 175, Optimus z ok.36 na 360 (sic ! ; miałem go >5k i wywaliłem poniżej 50 :((( ). Czy teraz na bankach i energetyce (wszędzie znaczący udział skarbu państwa) mogą zrobić coś podobnego ?
  Ale może nasi "starsi bracia w wierze" z Wall Street mają możliwość, poprzez Maciarewicza :), jakiś pakt o nieagresji na "trzy" miesiące z rządem zawrzeć i dostaną wolną rękę ?:)

  a propos Sygnity bo widzę, ze grasz też na spółkach: warto się fundamentom przyjrzeć bo z wykresu widać że ma potencjał

 • datik

  @carrie
  Sprawiasz wrażenie, ze na tym się znasz :) :
  te oczekiwania inflacyjne powinny dobrze wpływać na kurs PZU ?
  (zawsze dużo miał obligacji w portfelu)

 • datik

  @zulus
  a dlaczego tam widzisz analogię ?
  (w 2003 W20 urósł ok 50%, a od lokalnego dołka nawet 70%)

 • podczaszy1

  @zulus chacka
  "Proponowałbym spojrzeć na okres grudzień 2003- wiosna 2004".
  Tak to jest bardzo podobny układ. Zresztą pisałem już o tym. Zatem mamy układ 1999-2000 i 2003- ...... Jest jeszcze co najmniej jedna możliwość ale nie chcę o niej pisać. Zresztą podobno nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki.

 • podczaszy1

  @carrie
  "że jest tam mnóstwo struktur WXYXZ......."
  Te struktury zostały wprowadzone po to aby jakoś bronić tej "teorii". Ale to nie wiele warte. Zresztą nikt z tych rzekomych znawców teorii nie potrafi ci powiedzieć w której to fali niby jesteśmy od początku wig-u. Dlaczego ? Bo się nie da.

 • mac-erson

  @ podczaszy1

  @zulus chacka
  "Proponowałbym spojrzeć na okres grudzień 2003- wiosna 2004".
  Tak to jest bardzo podobny układ. "
  Dokładnie też obserwuję i porównuję ten układ i tutaj moim zdaniem jesteśmy aktualnie odpowiednio na początku lipca 2003.
  W obu przypadkach nastąpiły dwa miesiące silnej zwyżki indeksów.
  Porównując procentowo tamte ruchy powinniśmy zawitać w marcu w strefę 2600-2900. Na razie wydaje się to niedorzeczne ale.... poczekamy zobaczymy :):)

 • carrie-anne.moss

  @datik
  Odpuść sobie PZU. A przynajmniej do czasu większej korekty. Mocne dłonie opuściły ten walor. ;-)

 • mac-erson

  @datik
  "a propos Sygnity bo widzę, ze grasz też na spółkach"
  Wybrałem sobie też kilka mniejszych spółeczek do portfela (widziałem też ją, technicznie wygląda fajnie ale troszkę za mała płynność).

 • podczaszy1

  Komisja d/s afery Amber Gold nic nie wyjaśni. Dlaczego? Za chude uszy, po prostu za chude uszy.

 • anaxagorre

  @podczaszy1
  Pieniądze z Amber Gold prawdopodobnie sfinansowały Majdan w Kijowie, dlatego dopóki nie będzie jakiejś geopolitycznej odwilży, doputy każdy kto wyjaśniłby aferę AG z dużym prawdopodobieństwem skończy pod sufitem na pasku od spodni.

  www.polskieradio.pl/7/4399/Artykul/1694995,Amber-Gold-Kolejna-niewyjasniona-afera-III-RP

 • monikasx

  trzeba zaryzykować

 • b_53

  @WB

  Czeka Pan z jednoznacznym sygnałem sprzedaży na INI SII > 45% ?

 • karnakufo

  Może taki wariant? (Niemniej nadal u mnie L):
  www.bankfotek.pl/view/2050096

 • ewiggin

  Myślę, że sens porównania obecnej sytuacji na GPW do tej z lat 1999 - 2000 polega nie na podobieństwie hossy ale na tym, że od tamtej pory minęła połowa cyklu pokoleniowego.

 • konsultant121

  Jeśli interesują Was waluty to zapraszam do kantoru fritzexchange.pl . Kupon promocyjny do niższego spreadu w dni robocze : marlod
  Spread na walutach około 0,45-0,50% na USDPLN, EURPLN, CHFPLNi JPYPLN

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  www.dukascopy.com/swiss/english/banking/on-line-money-exchange/

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Jeśli się mylę to będzie tak:
  elliottwave-forecast.com/chart-of-the-day/gbpusd-elliott-wave-forecast-1-13-2017/

 • holydog

  mac-erson
  Czy mógłbyś się podzielić swoimi typami odnośnie małych spółeczek k/masz na oku.
  Dzięki

 • guyfawkes13

  @Double o 7

  wgospodarce.pl/informacje/32637-jednak-twardy-brexit-brytyjski-kanclerz-skarbu-nie-wyklucza-stworzenia-raju-podatkowego-na-wyspach-brytyjskich

 • mac-erson

  @holydog
  mam kilkanaście mniejszych spółek (wybór ich to moje ulubione układy techniczne, dodatkowo niekiedy sentyment do danej spółki / znajomość specyfiki jej ruchów).
  Pewnie w połowie hossy będę próbował zrobić lekkie przemeblowanie ale na razie spokojnie sobie leży. W przypadku małych spółek wolę mieć ich więcej ze względu na stosunkowo mała płynność a dodatkowo niebezpieczeństwo nagłego załamania dowolnego z kursów. Dodatkowo zawsze cieszy jak w portfelu pojawi się jakaś sesyjna perełka :)

  Informatyka
  Indata, Mgames, Komputron

  Budowlanka:
  Mirbud, MostalZab,Polimex

  Odzieżówka:
  Próchnik, Lubawa

  Paczomaty:
  Integer

  Ukraina:
  Milkiland, Asbis

  Spożywcza:
  Sfinks

  Małe Banki:
  Getin

  Górniczy:
  Bumech

  Hutniczy:
  Impexmetal

  Biotechnologia:
  Skotan

  Deweloperka:
  Polnord

 • guyfawkes13

  A tu jest tekst na temat tego, że geopolityka nie zmienia się.
  I odpowiedź dla (nie)świadomych powielaczy propagandy kremlowskiej, że Piłsudski umożliwić restaurację białej Rosji. Równie dobrze mógł się powiesić, z całą swoją armią.

  ''Obaj kandydaci do Pałacu Elizejskiego twierdzą, że naturalnym partnerem Francji jest Federacja Rosyjska, z którą silne więzi powinny potęgować nie tylko relacje ekonomiczne, ale również determinować wspólna historia i kultura. ''

  www.defence24.pl/526615,powrot-polityki-realnej-geopolityczne-manewry-putina-i-europejskie-wybory-miedzynarodowe-wyzwania-na-2017-rok

  Na marginesie teraz bardziej zrozumiały jest zwrot polityki litewskiej wobec Polski.
  Pribałtyka (której nie da się obronić) wróci pod wpływy Moskwy. Litwa ma jak zawsze alternatywę: unia z Polską albo kacapia. Chyba już to zrozumiały durnie uparte:))

 • konsultant121

  @guyfawkes
  Amount to be converted
  (in base currency of the currency pair) Fee
  < 10'000 1.00%
  10'000 0.75%
  50'000 0.50%
  100'000 0.20%
  500'000 0.10%
  1'000'000 0.05%

  To spread niższy dopiero przy wymianie 50.000 USD a u mnie 0,45-0,49% używając mojego kodu promocyjnego.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Zgadza się. Od miliona spreadu prawie nie ma.:))
  Internetowy banking w wielu walutach, także w złocie, karty itd. Jest jakiś tam próg, chyba minimum 150 000 franków.

 • guyfawkes13

  www.dukascopy.com/swiss/english/banking/savings-account/

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Jest jakiś próg, ale za to full service, fx, opcje binarne, bank, łącznie z działem matrymonialnym'
  :))))))))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Oczywiście, przy wyborze produktów należy zachować rozsądek ( zgodnie z zaleceniami KNF).
  niezalezna.pl/92256-epidemia-hiv-w-rosji-wladze-nie-widza-problemu
  :)))

 • red.007

  @guyfawkes13
  Czytałech,wszystko zgodnie z planem.Okopują się na swoich pozycjach,sondują.
  Potem w negocjacjach każda ze stron coś trochę popuści i ogłoszą wspólny sukces.
  Podobno we wtorek premier May przedstawiając plany negocjacji też zacznie od twardego Brexitu.Mam nadzieję,że jeszcze trochę zdołują funta.

 • ml.36

  @carrie
  Jeżeli to nie jest wydłużenie dużej 3 to rozważam dwa układy korekcyjne 4.
  Czas pokaże jak bardzo się mylę?:)
  invst.ly/32n14

 • j.baczek

  Do poczytania w wolnej chwili. Główna cecha pisowców.... moralność Kalego. Szybko budują wolną Polskę? Nieee. Budują wolny od zahamowań, szeroki dostęp do koryta.

  www.pb.pl/4654149,89526,teraz-k-my-na-calego?utm_source=bankier.pl&utm_medium=referral&utm_campaign=wymianabankier

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Jak dla mnie, to mamy odbicie od obszaru, który nazwałabym oporem wolumenowym:
  www.tradingview.com/x/x7sT9Nrc/
  zakładam dalszy ruch funta w dół. Analogiczna sytuacja miała miejsce na EURGBP, tyle, że tu luka jest otwarta:
  www.tradingview.com/x/x7sT9Nrc/

  Z drugiej strony ciekawie może zrobić się na bestii:
  www.tradingview.com/x/2D2k85zs/
  kiedy kurs spadnie w okolice zaznaczonego prostokąta. Może być to obszar potencjalnej reakumulacji i dać potencjał do co najmniej odbicia.

  007:
  GBPPLN osiągnął wyznaczony przeze mnie poziom 4,94. Nie pytaj co dalej, bo na razie nie wiem.
  Scenariusz wzrostowy wydaje się możliwy jeśli patrzę na EURPLN. Tyle tylko, że to oznacza, że mają rację Ci, którzy shortują FW20.

 • ml.36

  @carrie
  Na bestii do góry to impuls poszedł IMO i jesteśmy w okolicy 50 F.
  A czemu bestia?
  Jutro Pani Teresa pokaże kierunki?

 • red.007

  @carrie-anne.moss
  A już chciałem zapytać:Co dalej Carrie,co dalej? :))
  Faktycznie poziomy były i Twoje i p.Wojciecha z ostatniej prognozy dla funta.
  Zatem wyznaczone cele zostały osiągnięte,już samo to oznacza,że wyczuwacie rynek.
  Czas moim zdaniem na korektę spadków i wzrostów.
  Carrie,ja napiszę poziomy,które uważam za możliwe,nie pytaj skąd one się wzięły.
  Napiszę je bez żadnych sugestii a jedynie dla historycznego porównania,choćby po to aby określić jak bardzo się pomyliłem lub trafiłem.
  EURGBP 0,93-0,94
  GBPPLN 4,60-4,62
  GBP_I 23,8-24,0

 • ml.36

  @carrie
  W krótkim terminie wypatruje umocnienie jenota w okolice 112, to powinno osłabić funta, z kolei jeżeli 4 na kablu to umocnienie do dolara?
  Nie wiem czy rozumiesz bo ja się gubię:)

 • ml.36

  @carrie
  No i żeby było jaśniej na edku ~1,052 ważne?

 • ml.36

  @carrie
  A tak fundamentalnie dla mnie osłabienie funta do euro jest bez sensu.
  Ewentualne 0,81-82 doskonała okazja do pozycji długiej, nie mówiąc już o 0,78 co nie jest nie realne.

 • ml.36

  @carrie
  invst.ly/32r25

 • ml.36

  A ropę rolują dzisiaj.
  bossa.pl/fx/oferta/instrumenty/tabela_rolowan/

 • konsultant121

  Jeszcze jedna fala wzrostowa na WIG20. Max 2 dni:)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Ja się ropą bezpośrednio nie zajmuję. Natomiast interesuje mnie NG.F i Loonie.
  Na tym ostatnim czekam na falkę c do góry w okolice 1,32 i dobry sygnał. Może jutro popołudniu, zobaczymy.

  A tak fundamentalnie dla mnie osłabienie funta do euro jest bez sensu.
  Mam wrażenie, że te fluktuacje wynikają z braku synchronizacji fal/cykli pomiędzy edkiem i kablem. Zakładam, że kabel wyprzedza edka, tyle że nie rozpracowałam tego jeszcze. Na razie chyba odpuszczę funta.

  No i żeby było jaśniej na edku ~1,052 ważne?
  Ja spoglądam wysoko, może nawet w okolice 1,12, ale to może zająć sporo czasu.

  W krótkim terminie wypatruje umocnienie jenota w okolice 112, to powinno osłabić funta, z kolei jeżeli 4 na kablu to umocnienie do dolara?
  Nie wiem czy rozumiesz bo ja się gubię:)

  Słaby funt, mocny jenot => bestia nurkuje :-D

  A czemu bestia?
  Popatrz na to ile robi pipsów dziennie ;-)

 • carrie-anne.moss

  007:
  A już chciałem zapytać:Co dalej Carrie,co dalej? :))
  :-)
  Faktycznie poziomy były i Twoje i p.Wojciecha z ostatniej prognozy dla funta.
  Zatem wyznaczone cele zostały osiągnięte,już samo to oznacza,że wyczuwacie rynek.

  Nie było w tym wielkiej finezji. Po prostu projekcja oparta o p&f.

  Czas moim zdaniem na korektę spadków i wzrostów.
  Możliwe, choć moim zdaniem możemy mieć poważną wyprzedaż na WIG20.
  invst.ly/32s9d
  4 świece zaznaczone mogą oznaczać koniec jazdy w górę. Poprzeczny prostokąt, to potencjalna strefa dystrybucji. Jeśli poleci w dół, to
  stooq.pl/q/?s=fw20&d=20170116&c=1m&t=p&a=ln&b=1
  miękkie lądowanie - okolice 1900, twarde poza zakresem tego wykresu.
  To może oznaczać osłabienie PLN. Jak bardzo i w którą stronę zależy od edka, z którym USDPLN jest skorelowany i pośrednio EURGBP.

  Carrie,ja napiszę poziomy,które uważam za możliwe,nie pytaj skąd one się wzięły.
  Napiszę je bez żadnych sugestii a jedynie dla historycznego porównania,choćby po to aby określić jak bardzo się pomyliłem lub trafiłem.
  EURGBP 0,93-0,94
  GBPPLN 4,60-4,62
  GBP_I 23,8-24,0

  Nie mam zdania w tej chwili. Muszę przemyśleć. Poza tym wystąpienia publiczne szefe BoE i Tereski spowodują, że może być jazda na funcie.

 • mac-erson

  Carrie Ty się zajmij lepiej walutami a nie takie kasandryczne korekty prognozujesz na Wigu :):)

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Jeśli z jakiegoś powodu www.tradingview.com/x/hZrN50dC/ wróci do 116, to może być moment żeby sprzedać JPY.

 • ml.36

  Po drodze jest mocne 118,5?

 • ewiggin

  Rekordowe INI, szczyt cyklu 10-tygodniowego, od ostatniego szczytu cyklu 40-tygodniowego upłynęło już 41 tygodni - słowem - normalnie brałbym w ciemno S... ale mnie trochę @mac-erson straszy swoimi wizjami hossy. Tak to jest, jak się czyta blogi. Trudniej grać :-)

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Nie martw się, weźmiesz sobie S w przyszłym tygodniu.:))

 • mac-erson

  @ewiggin
  2017/01/16 15:04:54
  " normalnie brałbym w ciemno S... ale mnie trochę @mac-erson straszy swoimi wizjami hossy. Tak to jest, jak się czyta blogi. Trudniej grać :-) "
  A co ja mam powiedzieć jak Wy mnie ciągle straszycie korektami :-)

 • carrie-anne.moss

  @mac-erson
  Sorki, nie chciałam. Próbuję się odnaleźć na parach złotówkowych. :-|

 • carrie-anne.moss

  ml.36
  Po drodze jest mocne 118,5?
  OK. 250 pips'ów do wzięcie. To chyba nie jest takie złe? ;-)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  www.tradingview.com/x/ZbONXyIZ/
  bar ze strzałką - brak popytu. Teoretycznie jeśli następna świeczka zamknie się niżej, to będzie potwierdzony. Wnioski zostawiam Tobie ;-)

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  "A co ja mam powiedzieć jak Wy mnie ciągle straszycie korektami".
  Na twoim miejscu to zacząłbym się bać jak by było inaczej tzn. nikt nie mówił o korektach a jedynie o wzrostach.

 • red.007

  @mac-erson
  "A co ja mam powiedzieć jak Wy mnie ciągle straszycie korektami :-) "
  Korekty to pikuś czy na giełdzie czy na walutach.
  Będziemy się kiedyś wszyscy zastanawiać nad zmianą trendu i to dopiero pokaże jacy z nas "zawodowcy". :))

 • ewiggin

  @red007
  Zmiana trendu to pikuś :-) Już teraz mogę podać datę: grudzień 2017/styczeń 2018.

 • red.007

  @ewiggin
  Czyli luz,blues,coca cola.:)

 • ewiggin

  A tak w ogóle, to co tu tak ostatnio bez kłótni? Wszyscy mili i uśmiechnięci, a dzisiaj pono najbardziej depresyjny dzień w roku... ech, to kontrariańskie nastawienie. ;-)

 • red.007

  @ewiggin
  Bo nie ma mojego Frienda. :))))

 • carrie-anne.moss

  @mac-erson
  Chińczykami znowu straszą:
  Waluty stooq.pl/chart.html?id=270&nr=01
  Index stooq.pl/chart.html?id=281&nr=01

  Jak patrzę na tego AJ, to on faktycznie wyleciał już:
  www.tradingview.com/x/BdUxaO0U/

 • ewiggin

  @red007
  "Bo nie ma mojego Frienda. :))))"

  - Miejmy nadzieję, że nie popadł w depresję, bidulek. ;-)

 • carrie-anne.moss

  Bo nie ma mojego Frienda. :))))
  Jest na szkoleniu w UKeju :-D

 • red.007

  @ewiggin
  @carrie-anne.moss
  Czekajcie jak wróci to da Wam popalić. :))

 • ewiggin

  @red 007
  Czekajcie jak wróci to da Wam popalić. :))


  - To w UK jest, czy w Holandii? MOże być ciekawie... :D

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  A co ma w Holandii? ;-)

 • ewiggin

  @carrie
  Pojęcia nie mam... ale tak mi się skojarzyło z tym "popalić".

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''A co ma w Holandii? ;-)''

  Nie w Holandii tylko w Wenecji:))
  www.tubechop.com/watch/8794487

 • ml.36

  @carrie
  Loonie wygłąda bardzo interesująco.
  Chyba 1 w C zrobiona, tylko korekta jest płyciutka.
  Ale 3 w C może być soczysta.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Loonie wygłąda bardzo interesująco.
  www.tradingview.com/x/7uFZNSCj/
  Zauważ, że kurs loonie doszedł prawie do high świecy z największym wolumenem i się załamał.
  Nie wiem czy teraz będzie C czy 3, ważne żeby spadało jak cegła.

  Zauważ, że jenot jest w podobnej sytuacji.

  A teraz jeżeli zestawisz to z EUR albo AUD, które robią coś ala 5 w 1/A, to możesz złapać fajny szybki ruch na którymś crossie. :-D
  Tylko trzeba wyczuć timing, bo nie mamy takich super komputerów jak Gospodarstwo Samopomocowe albo Jaśnie Pani Morgana ;-)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Nie w Holandii tylko w Wenecji:))

  A szkoda, bo kakao byś przywiózł dla asystenta ministra wojny :-D

 • karnakufo

  @mac-erson
  Czy nie jesteś zaniepokojony słabością naszego rynku w tej strefie wzrostowej?

 • mac-erson

  @karnakufo

  Wprost przeciwnie nasz rynek ładnie sobie radzi (przy korektach na giełdach światowych) z obroną kluczowego wsparcia na 2000pkt.
  Na razie nie widzę powodów do niepokoju. Średnie spółeczki (SWIG80) nabierają tempa.
  Po prostu atak na kolejna półkę (2100-2200) nieco się opóźni. Może i dobrze bo się lepiej to zsynchronizuje z dołkiem wynikającym z 10tyg. cyklu.

 • karnakufo

  @mac-erson

  Dziękuję za odpowiedź.
  Chociaż wcześniej widziałeś to inaczej tzn. nie zakładałeś korekty na tych poziomach tylko ostrą jazdę do góry i to jest pierwszy wyłom w Twoich oczekiwaniach - starasz się jakoś to (korektę) usprawiedliwić (wytłumaczyć).
  To tylko takie moje luźne obserwacje.:)

 • carrie-anne.moss

  @karnakufo
  @mac-erson
  się jakoś to (korektę) usprawiedliwić (wytłumaczyć).
  Może korektą na miedzi?

 • karnakufo

  Jenot zgodnie z moją prognozą spada dalej.:)

 • konsultant121

  @karnakufo
  Jenot spadał od czerwca 2015, a kraszek był w kwietniu. Teraz może być gorąca wiosna;)

 • karnakufo

  @konsultant121
  "Jenot spadał od czerwca 2015, a kraszek był w kwietniu. Teraz może być gorąca wiosna;)"

  Gorąca tzn. Jenot będzie spadał, czy wzrastał wg Ciebie?

 • konsultant121

  @karnakufo
  Miało być: jenot spadał od czerwca 2015 , a chiński kraszek był w sierpniu 2015. Moim zdaniem jenot będzie spadał jeszcze jakiś czas. Na końcu spadku jenota będziemy mieli jakiś straszak na rynkach;) To chyba ten wiosenny kraszek Gospodarza..

 • ewiggin

  @karnak; @mac-erson

  Płaska korekta, której dołek zbiegnie się z dołkiem cyklu 10-tygodniowego byłaby najlepszą opcją dla dalszych wzrostów. Myślę, że zjedziemy do 1960 pkt i potem powinien być kolejny impuls wzrostowy ale pojęcia nie mam jak do tej koncepcji można wpleść tak wysokie INI. Kiedy INI wynosiło 34 to wyszedłem z rynku i od tamtej pory - 12 dni, jesteśmy 0.75% wyżej. W ubiegły czwartek INI wynosił 38 i od tego czasu jesteśmy -1,25%. Musi się coś wydarzyć, bo przy takim sentymencie nie będzie hossy a jedynie bidne +3%, o których pisze @wb w powyższym tekście.Inną opcją jest głębsza korekta - okolice 1900 lub nawet 1820 - wtedy sentyment spadnie. Jednak spadek do 1820 wyklucza chyba mocną hossę, dlatego najciekawszym rozwiązaniem wydaje się być spadek do 1900 - nie za nisko a INI spadnie. gwałtowni

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  @karnakufo
  Z tym jenotem to trochę skomplikowana sprawa, bo moim zdaniem ma dużo miejsca do spadania i cały czas może to być korekta. Mnie wychodzi zasięg ok. 110,5- 111 z p&f w wersji konserwatywnej. W miarę spadków można poszerzać zakres dystrybucji i szukać kolejnych zasięgów np. 108,5.

  Warto na to popatrzeć z innej perspektywy:
  www.tradingview.com/x/v9GPsQ5w/
  www.tradingview.com/x/v9GPsQ5w/
  Wykres kontraktów jest odwrócony ;-)
  Kilka obserwacji.
  Spadki kontraktów dotarły do poprzedniej strefy akumulacji jena (zielony prostokąt). Na pierwszym wykresie widoczna jest świeca z potężnym wolumenem - największym na obrazku. Tam upatrywałabym zatrzymania. Odpowiada to poziomowi ok. 108 na USDJPY. Jeśli rozpatrywać ten wykres bardzo długoterminowo, to widzę poziom docelowy 93-94 na podstawie zakresu z 2015.
  Nie wiem czy wyrażam się jasno? :-/

  Co to oznacza dla JPYPLN:
  stooq.pl/q/?s=jpypln&c=5y&t=p&a=ln&b=1
  Hm, jestem ciakawa Waszej opinii czy możemy dojść do 4,8?

 • konsultant121

  @CARRIE
  Spokojna głowa , przed 2021/22 rokiem recesji dojdziemy na JPYPLN do 4,80. Możemy się założyć o przelew 100zł na cele charytatywne;)

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Płaska korekta, której dołek zbiegnie się z dołkiem cyklu 10-tygodniowego byłaby najlepszą opcją dla dalszych wzrostów."

  Ewentualnymi problemami WIG-u 20, nie przejmuje się sWIG-80, który w 8-ym tygodniu wzrostu przebił się przez poziom szczytu sprzed 15 tygodni. Przypomina to sytuację z początku sierpnia ub. r., gdy sWIG przebijał się w 7-mym tygodniu wzrostu ponad szczyt sprzed 12 tygodni i sytuację z marca ub. r., gdy sWIG w 8-ym tygodniu wzrostu przebijał się ponad szczyt sprzed 11 tygodni.

  Czyli przy tym podejściu mieliśmy wczoraj odpowiednik 8 sierpnia i 18 marca. Szczyty sWIG-u w ramach cyklu 20-tygodniowego wypadły wtedy odpowiednio 4 października i 16 maja. To odpowiednio 57 dni i 59 po takim sygnale na sWIG-u jak wczorajszy.

  Powyższe sugeruje, że szczyt sWIG-u w ramach obecnego cyklu 20-tygodniowego ustanowiony zostanie w okolicach 14-16 marca w przedziale 15064-15201).

 • ml.36

  @carrie
  Cyklista zaobserwował że jedyna waluta do której pln się nie osłabił był właśnie jen,
  może ci którzy przyszli do do nas na harce używali jena. Co się stanie jeżeli bedą zmuszeni go odkupić?

 • carrie-anne.moss

  @WB
  www.tradingview.com/x/36lvjl74/
  Czy myśli Pan, że pszenica wystrzeli w górę?

 • mac-erson

  @ewiggin @karnak

  1) Moja koncepcja, której się trzymam to hossa trwająca do marca - dlatego do marca siedzę na długich pozycjach i akcjach.

  2) Zakładam, że będzie to silna hossa
  - wariant najsłabszy okolice 2350
  - wariant pośredni okolice 2550
  - wariant najsilniejszy strefa 2600-2900

  3) Aby takie założenie się spełniło, zakładam że utrzymamy się już w strefie powyżej 2000pkt. Najczarniejszy scenariusz (poważniejsza korekta na świecie) to u mnie 1960.
  Cały czas porównuję aktualny ruch do hossy z 1999/2000 oraz 2003/2004 ale to są moje luźne porównania, nigdy dwa razy do tej samej rzeki się nie wpada :)
  Względem tych porównań powinniśmy startować niebawem / już dalej w górę.

  4) Dodatkowo zakładam, że przez najbliższe dwa miesiące nasz rynek będzie silniejszy od reszty świata w tym Ameryki.

  5) Wskaźnik INI - nie mamy porównań do zachowań INI w latach dwutysięcznych dlatego też wnioski, które są z ostatnich 4 lat nie są dla mnie miarodajne. Ostatnia solidna hossa była u nas w 2009-2010 gdzie nie był jeszcze publikowany INI.

 • bialek.wojciech

  "Czyli przy tym podejściu mieliśmy wczoraj odpowiednik 8 sierpnia i 18 marca."

  Dołki cyklu 10-tygodniowego na WIG-u były wtedy 12 września i 7 kwietnia.

  Ze względy na fazę cyklu 40-tygodniowego bardziej adekwatna wydaje się analogia 18 marca. To sugeruje dołek cyklu 10-tygodniowego w okolicach 5 lutego.

  Z drugiej strony WIG-20 wyszedł 4 stycznia na roczne maksimum po raz pierwszym w tym Kitchinie. Do złudzenia przypomina to sygnał wygenerowany w poprzednim Kitchinie 14 września 2012. Wtedy dołek płaskiej korekty ustanowiony został na WIG-u 20 23 października. Powtórka w obecnych realiach dałaby to dołek dopiero 12 lutego.

  Zwykłe 70 dni (7*10) odłożone od 18 listopada daje 27 stycznia jako oczekiwany termin dołka cyklu 10-tygodniowego, a uśredniona długość 4 ostatnich cyklu 10-tygodniowych - okolice 1 lutego.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "www.tradingview.com/x/36lvjl74/
  Czy myśli Pan, że pszenica wystrzeli w górę?"

  Nie mam pojęcia, ale jeśli ta, to chyba tylko na chwilkę, bo przecież powyżej rozpościera się strefa strasnego oporu.

 • mac-erson

  "To sugeruje dołek cyklu 10-tygodniowego w okolicach 5 lutego.
  "Powtórka w obecnych realiach dałaby to dołek dopiero 12 lutego."
  " - okolice 1 lutego. "
  To pasuje do mojej koncepcji - jeszcze jednego silnego impulsu wzrostowego trwającego kilka sesji w strefę 2100-2200 (powiedzmy szczyt tego impulsu gdzieś w przyszłym tygodniu) i potem 5-10 sesyjna GŁĘBSZA korekta powrotna w kierunku 2000pkt gdzie będzie ustanowiony dołek cyklu 10-tygodniowego.

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "Czeka Pan z jednoznacznym sygnałem sprzedaży na INI SII > 45% ?"

  Nie mam jakichś bezwzględnych poziomów INI, które traktowałbym jako sygnały sprzedaży. Przy wzrośnie cen akcji rosnący sentyment jest naturalny. Oczywiście lepiej jest, gdy akcje drożeją a sentyment pozostaje niski, ale akcje mogą też jakiś czas drożeć bez poważniejszej korekty nawet przy wysokim sentymencie. Ostatnio - w okresie marzec-maj 2015 - trwało to przez 2 miesiące.

 • ewiggin

  @wb
  "Ostatnio - w okresie marzec-maj 2015 - trwało to przez 2 miesiące."

  - Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że w marcu 2015 r. WIG20 był dopiero 6 miesięcy od szczytu cyklu 40-tygodniowego, a obecnie jest już 9,5 miesiąca. • ewiggin

  @mac-erson

  Ale odkładając na bok sentyment i cykle, to najbardziej na korzyść Twojej koncepcji przemawia silny rynek. Wciąż niezłe obroty i nawet jak spada, to jakby rosło :-)

 • dociekliwy54

  j.baczek
  Zastanawiam się, czy to ustawianie swoich to dobrze, czy źle.
  Wg. Minakowskiego elity w Polsce są bardzo wąskie.
  Oczywiście docelowo jestem za niewielką ilością SSP obsadzoną znakomitymi fachowcami, ale co powinien zrobić dziś PIS, mając tak małe zaplecze? Lepszy zaufany człowiek, mający nawet gorsze przygotowanie, niż niezły ale zarozumiały bufon lub człowiek dla którego interes partyjny będzie ważniejszy od dobra kraju. Wydaje mi się, że PIS uważa podobnie jak rządzący w Singapurze, że najważniejsze są kwalifikacje moralne. Tam się to sprawdziło...
  Ciekawe, co Ty byś zrobił , chcąc kreować zmiany, które na pewno będą torpedowane przez odsuwane grupy interesów, mogące nawet próbować zamachu stanu. Moim zdaniem PIS chce za wszelką cenę wzmocnić się politycznie, by te zmiany przeprowadzić. Oprócz SSP idzie chyba walka o samorządy, burmistrzów, wójtów, prokuraturę , sądy, szkolnictwo a może i armię. Na szczęście forma jest inna niż w Turcji. Nie wiemy do końca, czy punkt krytyczny w tym przejmowaniu władzy już został osiągnięty. Nie jestem bezrefleksyjnym zwolennikiem PIS, ale w końcu każdą partię ocenimy w wyborach za skuteczność.

 • ml.36

  @carrie
  Na kablu miałaś rację, były x.

 • guyfawkes13

  ''We wtorek rano spadły notowania dolara w stosunku do wszystkich innych walut.
  Było to reakcją na wypowiedź prezydenta elekta USA przytoczoną przez "Wall Street Journal" w poniedziałek wieczorem: Trump uznał, że amerykańskie firmy nie są w stanie konkurować z Chinami "ponieważ waluta (USA) jest zbyt mocna". "I to nas zabija" - ocenił.''
  forsal.pl/artykuly/1011221,prezydent-chin-ostrzega-usa-nikt-nie-wyjdzie-zwyciesko-z-wojny-handlowej.html

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "- Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że w marcu 2015 r. WIG20 był dopiero 6 miesięcy od szczytu cyklu 40-tygodniowego, a obecnie jest już 9,5 miesiąca."

  To prawda. Wtedy szczyt cyklu 40-tygodniowego ustanowiony został w maju 2015 w niecałe 8 miesięcy po poprzednim szczycie z września 2014 (powodem lewa translacja wymuszona spadkową fazą cyklu Kitchina).

  Teraz faza Kitchina jest wzrostowa, więc nie zdziwiłbym się, gdyby odległość oczekiwanego szczytu cyklu 40-tygodniowego od poprzedniego z końca marca ub. r. ulegnie wydłużeniu do np. 12 miesięcy.

  Mam jeszcze jedną uwagę: ostatni cykl 40-tygodniowy miał na WIG-u 2 prawie równorzędne szczyty - ten z końca marca i ten z 12 sierpnia. Prawie tak samo było w cyklu 40-tygodniowym wyznaczonym przez dołki WIG-u z września 2011 i czerwca 2012. Te dwa prawie równorzędne szczyty ówczesnego cyklu 40-tygodniowego ustanawiane były w październiku 2011 oraz marcu 2012.

  Takie podwójne szczyty pojawiają się w okolicach dołków i szczytów cyklu nadrzędnego (w tym przypadku Kitchina).

  Dlatego w następnym cyklu 40-tygodniowym szczyt pojawił się dopiero w styczniu 2013 czyli w 10 miesięcy po (drugim) szczycie z marca 2012, a nie już w sierpniu 2013 czyli w 10 miesięcy po (pierwszym) szczycie z października 2011.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Cyklista zaobserwował że jedyna waluta do której pln się nie osłabił był właśnie jen,
  Nie bardzo rozumiem kogo masz na myśli pisząc "cyklista"?
  Osobiście nie zastanawiam się nad źródłem pochodzenia kapitału, który ciągnie jeden czy drugi instrument w dowolną stronę. Ważne żeby móc się podłączyć do najsilniejszego w danym momencie ;-)
  Jeśli wymieniał JPY na PLN, to przy Brexit.

  Co się stanie jeżeli bedą zmuszeni go odkupić?
  Sądzę, że jeżeli tak jest, to musi nastąpić jeszcze umocnienie PLN.

 • bialek.wojciech

  A z innej beczki WIG uzyskał 18 proc. dynamikę roczną.

  W poprzednich cyklach taka dynamika pojawiała się po raz pierwszy w:

  październiku 2012 (szczyt cyklu 40-tygodniowego 3-miesiące później),
  październiku 2010 szczyt cyklu 40-tygodniowego 3-miesiące później),
  lipcu 2003 (szczyt cyklu 40-tygodniowego 2-miesiące później) ,
  sierpniu 1999 (???)
  oraz lipcu 1995 (szczyt cyklu 40-tygodniowego 2-miesiące później).

 • bartalsi

  Tak jakby szczyt na złocie bardziej w kwestii godzin niż dni. Bez metali GPW nie pociągnie.

 • ml.36

  @carrie
  Cyklista - kolega, spec od cykli.
  No to chyba czas na C?
  invst.ly/330ff

 • ml.36

  Wystarczy powiedzieć że nie utnie się całego ramienia od razu tylko będzie się odcinało po kawałku i pacjent w euforii.

 • ml.36

  @carrie
  Na loonie to jakiś adekwatny obrót się pojawił.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  No to chyba czas na C?
  Tak to wygląda.
  www.tradingview.com/x/jWCtS2cd/
  Czekam na test prostokąta i jazda ;-)

  Na EURGBP podobne poziomy nie zostały przebite:
  www.tradingview.com/x/5FJYVTcB/

  Wygląda, że na GBPPLN też mamy ruch w górę.

 • ml.36

  A krzyżacy chyba się wybronili?
  invst.ly/330og

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Na loonie to jakiś adekwatny obrót się pojawił.
  To Teresa. Czekamy na 3 w 3/C ;-)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Yen strikes back:
  www.tradingview.com/x/PNVSHg1H/
  www.tradingview.com/x/TP0uXHB0/

 • b_53

  @WB
  Nie mam jakichś bezwzględnych poziomów INI, które traktowałbym jako sygnały sprzedaży. Przy wzrośnie cen akcji rosnący sentyment jest naturalny. Oczywiście lepiej jest, gdy akcje drożeją a sentyment pozostaje niski, ale akcje mogą też jakiś czas drożeć bez poważniejszej korekty nawet przy wysokim sentymencie. Ostatnio - w okresie marzec-maj 2015 - trwało to przez 2 miesiące.

  Czy zatem INI SII może w ogóle kiedykolwiek wygenerować sygnał sprzedaży ? Innymi słowy: czy jest wartościowym narzędziem inwestycyjnym, czy jedynie wypełniaczem komentarzy giełdowych ?

 • j.baczek

  dociekliwy54
  Fajnie że zaczynasz dyskusję bez epitetów typu: złodzieje,lewactwo,komuchy,świnie oderwane od koryta. Niestety to rzadkość w dzisiejszej rzeczywistości dlatego warta podkreślenia :).
  A co do pytania jak bym to zrobił? Myślę że w dobrze rządzonym państwie nie ma alternatywy dla bezpartyjnych fachowców. Dlatego uważam że zniszczenie ustawy o służbie cywilnej była karygodnym błędem. Oczywiście ideałem są uczciwe konkursy ale z dwojga złego wolę znajomka polityka spełniającego warunki konkursu (wykształcenie,doświadczenie) niż miernego,biernego ale wiernego karierowicza.
  Co do SSP to zgadzam się z tobą że powinny zostać ograniczone do minimum. Teraz pełnią tylko funkcję paśników dla znajomków królika. Państwo powinno się skupić na rządzeniu a nie na kopaniu węgla, budowie statków czy wytopie stali.
  Z częścią rzeczy które robi PiS się zgadzam np. ograniczenie luki w Vat lub próby ograniczania optymalizacji podatkowej. Części nie rozumiem np. likwidacja gimnazjów. A część wywołuje opór np. cyniczne łamanie,naginanie,obchodzenie prawa uprawiane przez rządzących w sprawie TK. To zachowanie jest żenujące i bardzo żle świadczy o jakości moralnej wierchuszki pisowskiej. A jak wiadomo ryba psuje się od głowy :(.
  Czyli jak bym to zrobił?
  Prywatyzacja (likwidacja paśników). Również TV. Konkursy na stanowiska w administracji (bezpartyjni fachowcy). Kadencyjność w samorządach (sitwy). Wzmocnienie (odpartyjnienie) instytucji kontrolujących władzę (TK, SN). Jeszcze parę rzeczy by się przydało ale czasu (mi) brak :).
  Pozdrawiam.

 • red.007

  @guyfawkes13
  "Trump uznał, że amerykańskie firmy nie są w stanie konkurować z Chinami "ponieważ waluta (USA) jest zbyt mocna". "I to nas zabija" - ocenił.''
  Dowodzi to,że nie tylko wskaźniki gospodarcze czy decyzje Banków Centralnych decydują o wartości waluty ale także punkt widzenia polityków.
  Dzisiejsza wypowiedź premier May jest również tego przykładem.

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "Czy zatem INI SII może w ogóle kiedykolwiek wygenerować sygnał sprzedaży ? Innymi słowy: czy jest wartościowym narzędziem inwestycyjnym, czy jedynie wypełniaczem komentarzy giełdowych ?"

  Eno, coś tam można z INI SII wyrzeźbić:

  s5.ifotos.pl/img/strategia_aewppee.png

  s2.ifotos.pl/img/strategia_aewppwa.png

  ... ale to oczywiście mysi być coś bardziej skomplikowanego niż proste bezwzględne poziomy wskaźnika.

 • carrie-anne.moss

  @007:
  Dowodzi to,że nie tylko wskaźniki gospodarcze czy decyzje Banków Centralnych decydują o wartości waluty ale także punkt widzenia polityków.
  Dzisiejsza wypowiedź premier May jest również tego przykładem.


  Nie prawda. Wypowiedzi polityków są tylko pretekstem do działań spekulantów, chyba że są poparte interwencją banków centralnych.

  Przykładem jest USD. Napisałam, że na dolarze jest dystrybucja już jakiś czas temu, sugerując, że jesteśmy w średnioterminowej korekcie. Wypowiedzi Trumpa nie miały znaczenia, gdyż do czasu jego wypowiedzi commercials już były short np. na jenocie.

  Podobna sytuacja na kablu. Otwarcie poniedziałkowe luką wystraszyło wielu uczestników rynku i wywaliło mnóstwo stopów pozycji na long. Sama dałam się nabrać. Jak teraz o tym myślę, jest to klasyczny manewr smart money, które akumulowały funta od jakiegoś czasu.

 • red.007

  Nie wiem jak Pani i Panowie przyjmują dzisiejsze wystąpienie premier May i reakcję rynku na to wystąpienie.
  Przypuszczam,że gdyby nie wcześniejszy kontrolowany przeciek na temat twardego Brexitu i towarzyszące temu osłabienie GBP,to w przypadku braku "przecieku",funt po dzisiejszym wystąpieniu p.May osłabiłby się zamiast wzmocnić.
  Wczytując się w tezy tego przemówienia,ja nadal widzę twardy Brexit tylko powiedziany inaczej,tak po angielsku.Kontrolujemy imigrację,występujemy z jednolitego rynku,nie płacimy składek,wychodzimy spod jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE itd.Jednocześnie będzie nam miło gdy będziemy mogli swobodnie handlować.Rynki znalazły pretekst do korekty ale pewnie szybko przejrzą na oczy bo nie dość,że wychodzą to jeszcze stawiają warunki.
  Ostudzenie zapału nastąpi po zaprezentowaniu stanowiska ze strony UE a przypuszczam,że na początku rozmów również Unia zagra mocno i powie albo cztery podstawowe swobody albo nic.Potem dopiero zaczną wymiękać obie strony.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Cyklista - kolega, spec od cykli.
  Masz prywatnego cyklistę? Może jakieś tipy dla koleżanki Carrie? ;-)

 • podczaszy1

  23 stycznia IPN ujawni podobno zbiór zastrzeżony.Oj będzie się działo.

 • ml.36

  @carrie
  Zapytaj sama, jest na blogu, oczywiście pod innym nickiem.
  Będzie chciał to odpowie.
  Ten obrót na h4 jest konkretny.

 • zulus_chacka

  @ gbp
  1. za 11 mcy bedzie inna scena polityczna w FRA,Holandia,Niemcy bedzie tez inna optyka wzgl Brexitu

  2.jeszcze jeden taki zamach terror.ze swobodnie poruszajacym sie zamachowcem po UE a pojawia sie glosy za likwidacja ,,free movement"....zwlaszcza gdy prawica dojdzue do wladzy

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Ten obrót na h4 jest konkretny.
  i spread nieduży. Trzeba patrzeć co dalej, bo ktoś duży wchodził.

 • guyfawkes13

  @Double o 7

  News w sam raz na dołek lokalny (fali A?).
  Wyobrażałem sobie, że silny dolar sprawi kłopoty krajom i firmom zadłużonym, np. w Chinach. Ale skoro takie jest stanowisko nowego prezydenta, to może gospodarka amerykańska jest za słaba na jeszcze silniejszego dolara?
  Z drugiej strony Politbiuro jest zdominowane przez opozycję wobec Trumpa, więc może działać w odwrotnym kierunku(...).
  Trzeba się temu znowu porządnie przyjrzeć.

 • podtworca

  @b_53:
  "Czy zatem INI SII może w ogóle kiedykolwiek wygenerować sygnał sprzedaży ?"

  W bessie sprzedaj szczyt, w hossie kup dołek :)

 • podczaszy1

  Mwig-40 doszedł w czwartek do istotnego oporu no i stanął w miejscu.
  Wig jest na linii trendu.

 • mac-erson

  Miło jak spółka z mojego portfela urosła dziś najbardziej z całej giełdy (Milkiland) :)

 • guyfawkes13

  @Baczek

  Ideologiczne banialuki.
  Takie postulaty jak Twoje są możliwe tylko w społeczeństwie o silnej klasie średniej i utrwalonych porządnych elitach. W kraju postkomunistycznym - neokolonialnym, gdzie rządzi oligarchia to jest pic na wodę fotomontaż, dokładniej: maskirowka:))
  My nawet nie mamy opozycji, może poza Kukizem i ew. PSL.
  PO i .NeoPO, to jest V kolumna. Im się należą stanowiska ale w Berezie, w najlepszym wypadku.
  wpolityce.pl/polityka/323727-tylko-u-nas-chruszcz-o-apelu-po-i-nowoczesnej-ta-deklaracja-byla-czystym-donosicielstwem-petru-zderzyl-sie-ze-sciana

 • karnakufo

  WIG20 dzienny -- wychodzi, że zrobił już "ten" szczyt, ale potwierdzenie tego dopiero po przebiciu pokazanego oporu, bo a nóż będą chcieli iść wyżej, tak jak prognozuje mac-erson:
  www.bankfotek.pl/view/2050882
  www.bankfotek.pl/view/2050883

 • karnakufo

  Oczywiście powinno być pokazanego wsparcia, a nie oporu. Przepraszam za pomyłkę.

 • karnakufo

  Dla tygodniowego WIG20 mam taki obrazek:
  www.bankfotek.pl/view/2050893

 • zulus_chacka

  www.bloomberg.com/news/articles/2017-01-16/hedge-fund-winning-on-yuan-says-china-s-next-big-short-is-stocks

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Będzie chciał to odpowie.
  A kogo mam zapytać?

 • karnakufo

  Pomocne odnośnie pozycji na rynku może być zachowanie jednego z przewodników stada ostatnich wzrostów BKOPB - jest idealnie na wsparciu; pójdzie do góry to kupno, przebije wsparcie to sprzedaż:
  www.bankfotek.pl/view/2050958

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Banialuki czy oligarchia?
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/10,150682,21255637,beata-szydlo-pytana-o-nepotyzm-w-spolkach-skarbu-panstwa-wie.html

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Angole i Agora wbijają PPS-FR klina. Znowu...
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,21249680,takich-ludzi-jak-kaczynski-marszalek-pilsudski-wsadzalby-do.html

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Tak się składa, że akurat słyszałem to na żywo i w całości, a nie w chamskiej manipulacji gazowni. Tak że masz pecha.:))
  Po tym wstępie było odwołanie do liczb. I rzeczywiście, wpływy budżetowe były większe o kilkanaście miliardów, a w tym roku będą kolejne ''nadwyżki''.
  Tym się właśnie różni ''nomenklatura'' PIS od nomenklatury poprzedniej.
  Z każdą partią wszędzie na świecie związana jest grupa jakichś tam zarządców i wyobrażanie sobie, że na ważne stanowiska będą mianowani jacyś anieli z niebiesiech, jest zwykłym kitem.
  Różnica polega na tym, jakie liczby z tego wynikają (w miliardach). Oczywiście stopniowo dobiera się fachowców z zewnatrz, na zasadach merytorycznych, ale najpierw trzeba pozatykać dziury, przez które wszyscy są okradani. Musi być kontrola władzy, która bierze za to odpowiedzialność. A jeżeli kontrola, to i zaufani ludzie.
  Jak ktoś sobie wyobraża to inaczej, to albo jest ... (...) albo udaje że jest ...(...).
  Taka jest praktyka na całym świecie, bo ustrój jest taki sam.
  Inna sprawa, że zawsze w dużych grupach jest jakiś % kombinatorów, których polityka przyciąga szczególnie. Poprzednio była to istota systemu, teraz to jest margines. A ważne są końcowe liczby, a nie jakieś bzdury.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Czy Ty w ogóle wiesz o czym mówisz? Czy wiesz co to jest postkomunistyczna oligarchia???
  Przecież gdyby nawet na ważne stanowisko dać człowieka znikąd, to mafia momentalnie albo go kupi, albo odstrzeli, bo taki człowiek nie ma oparcia.
  Tłumaczę jeszcze raz:
  Pewne standardy są nieosiągalne i nierealne, jeśli nie stoi za nimi długotrwała praktyka oparta na szerokiej, mocnej klasie średniej i porządnej organicznej elicie.
  Za 50 lat możemy pogadać, jak dobrze pójdzie.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Lepiej sobie posłuchaj Stasia kataryniarza, który pewnych rzeczy się domyśla:)))
  A dziennikarz pierwszy raz słyszy, no ale to dlatego, że nie czyta tego blogu:))))
  www.youtube.com/watch?v=tmdG4wwflUw

 • guyfawkes13

  Dziennikarz nie czyta tego blogA.

 • datik

  och Guy, Ciebie tylko spuścić ze smyczy to od razu zaczynasz te swoje brednie zapodawać :)

  PS
  pisałem przed chwilą maila do synka (muszę go przecież próbować naprostować) i szukając tego cytatu :
  "Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą."
  znalazłem też sprostowanie twojego, o socjalistach :

  "Kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie skur.....nem, ale kto na starość socjalistą pozostał, ten jest po prostu głupi." :)

  ale wracając do cytatu pierwszego to musisz przyznać, że coś w tym jest. I z tego powodu uważam, ze nam Unia jest niezbędna. No bo jak nie Unia to chyba tylko jakaś dyktatura (Piłsudski ?:) ). Ale w tej chwili to zapowiada się dyktatura "Rydzyka".
  No bo przecież (tu kolejny cytat tego samego autora ):

  "Kler katolicki, mimo religijnej formy, tworzy instytucję polityczną. Jego wolność tkwi w jego władzy, a wszędzie tam, gdzie Kościół nie dominuje, może uskarżać się na prześladowania jak za panowania Dioklecjana."

  PS 2
  czy jest jeszcze jakieś miejsce na świecie gdzie się z nas nie śmieją ?
  (mnie to jednak przeszkadza, i nie tylko mnie)

 • guyfawkes13

  @Datik

  ''Kto za młodu nie był socjalistą ten na starość będzie świnią''
  W tej formie to znam.
  A w tym Twoim, to chyba jakaś maska opada, no bo przecież podobno mamy demokrację?:))))
  Nie słuchaj banialuk, że Polacy nie potrafią się rządzić. Rządziliśmy się lepiej niż inni już dawno temu. A ostatnie jakieś 300 lat to był okres demoralizacji, z wyjątkiem Dwudziestolecia. Pewnych standardów nie będzie jeszcze długo, ale co z tego? Czy u innych , którzy mieli lepszą historię, jest idealnie?
  Spokojnie, wszystko będzie z czasem, choć może to nie być wyraźne w życiu jednego człowieka. Ale najdłuższa nawet podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
  Trochę masz racji z tą ''polską'' anarchią, ale zastanów się dlaczego?
  Moim zdaniem dlatego, że masz złą percepcję, tzn. nie masz na pierwszym miejscu faktów. Weź przykład ze mnie i patrz na fakty, licz co roku zyskane miliardy:))))) Ziarnko do ziarnka, uzbiera się miarka i wszystkim (uczciwym) będzie lepiej.
  Nie przesadzaj z tym antyklerykalizmem, bo nie ma powodów. Nikt Cię do niczego nie zmusza. Ale miej szacunek do religii , może się kiedyś przydać (...), oczywiście nie wiadomo, kto pierwszy z kraja:))))
  ''czy jest jeszcze jakieś miejsce na świecie gdzie się z nas nie śmieją ?''
  Wbrew pozorom śmieją się z nas w nielicznych miejscach, bo to jedna z metod realizacji parszywych interesów. Nic w tym dziwnego, ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. Ja jestem pewien, że się odrodzimy i przestaniemy być tylko ''imperium od 300 lat w defensywie''.
  Dobrze, że napisaleś do syna - to najważniejsze. Ale czy mogło być inaczej?:))))

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Angole i Agora wbijają PPS-FR klina. Znowu...''

  Śmieszny ten Norman. Nawet mi się nie chce polemizować... Dobrze, że nie uważa, że dziś Piłsudski zamknąłby sam siebie:))) A gazownia znowu z tą pedagogiką wstydu przed zagranicą:))

 • guyfawkes13

  @Carrie

  No i ten bezsensowny atak Normana na Kościół. Od razu widać, że ma złe intencje, bo czaruje rzeczywistość i aktualną i historyczną tak, żeby pasowała do jego masońskiej politgramoty od siedmiu boleści (myślę, że Norman nie ma wysokiego stopnia - słabiak).

 • holydog

  mac-erson 2017/01/15 14:26:12

  Obserwuję te same branże ale inne spółki

  Ukraina: KSG AGRO
  Dev: Robyg Lcc Corp
  Odzieżówka: Vistula
  Banki: Getin

  wszedłem w swoje i twoje typy. Na Ukrainie Kot! 8-)

  Wchodzisz także w Wig 20?
  Co myślisz o PZU i PEKAO S.A.
  Jeśli to nie tajemnica jaką częścią kapitału jesteś na GPW?
  Pozdro.

 • datik

  @guy
  Kilka m-cy temu skopiowałem wpis pewnego młodego człowieka, zapewne licealisty:
  "
  Zagadka, co to za kraj?

  W którym rządzi jeden człowiek nie będący ani premierem, ani prezydentem? Człowiek, który może jednym ruchem wywalić świeżo zatrudnionego prezesa Holdingu Obronnego choć nie ma do tego żadnego prawa. Polityk ten udziela audiencji prezydentowi (musi jeździć do swojego szefa nocą) i premierowi (wzywa ją do siebie na 6 min). To kraj gdzie minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem generalnym, który może dowolnie dysponować prokuratorami, a sprawy prowadzone w prokuraturze udostępniać postronnym. Gdzie wyrzuca lub przesuwa do innych działów prokuratorów, którzy próbują patrzeć władzy na ręce, zaś posłuszni prokuratorzy, którzy popełnią przestępstwo nie będą pociągnięci do odpowiedzialności jeśli będą działali w uznaniowej słusznej sprawie czyli na przykład nie wszczęcia postępowania w sprawie nieopublikowania orzeczenia TK. To kraj, w którym prezydent ułaskawia swojego kolegę, a kolega ten zostaje koordynatorem służb specjalnych choć otrzymał od sądu pierwszej instancji wyrok bezwzględnego więzienia. W telewizji publicznej szefuje polityk partii rządzącej (wielokrotnie skazany za pomówienia) i wyrzuca z niej wszystkich, którzy nie podzielają poglądów szefa. Co to za kraj, w którym premier mówi, że nie będzie przestrzegał prawa, a prokurator generalny straszy premiera karami, jeśli premier będzie go przestrzegał. To kraj, gdzie Minister Spraw Zagranicznych wzywa na pomoc Komisję Wenecką i powołuje się na jej autorytet, a kiedy KW orzeka niezgodnie z linią partyjną dezawuuje się ją i tworzy jakąś komisję parlamentarną do badania orzeczeń Komisji Weneckiej Na miejsca doświadczonych urzędników zatrudnia się partyjnych funkcjonariuszy choćby bez pozoru konkursów. Czy to Służba Cywilna czy kuratorium nie ma znaczenia. Gdzie ekspertami do spraw badania wypadków lotniczych są ludzie, którzy jedynie latali samolotami, a ekspertami od hodowli koni są ludzie, którzy takie zwierzę kiedyś widzieli na polu... zaś w zarządzie spółki energetycznej zasiada pielęgniarka, bez żadnego doświadczenia, a szefem urzędu statystycznego zostaje poseł partii rządzącej, który nie ma pojęcia o statystyce, ale kiedyś zarządzał wodociągami (ciekawe jakie wyniki wykręci). W parlamencie wymontowuje się kamery kontrolujące proces głosowania nad głowami posłów partii rządzącej. Wytłumaczenie? Kamerę trzeba wysłać do Anglii, żeby ją naprawićno comments Katolicka rozgłośnia dostaje od rządzących liczne dotacje w zamian za poparcie przedwyborcze. Rządzący jeżdżą na rocznice tej stacji i wychwalają jej dyrektora To pewnie jakiś afrykański kraik.

  Rozwiązanie zagadki: to państwo teoretyczne (jak wieścił jeden Wernyhora)


 • ewiggin

  @guyfawkes
  " wpływy budżetowe były większe o kilkanaście miliardów, a w tym roku będą kolejne ''nadwyżki''."

  - Tak, wiemy to już wszyscy. Nie musisz w kółko powtarzać, że w ubiegłym roku była manna z nieba w postaci sprzedaży LTE (13 miliardów) a w tym roku będzie forsa z NBP. Naprawdę łyknąłeś, że to zasługa PIS-u czy tylko siejesz propagandę sukcesu?

 • datik

  @guy (cd)
  Niby istnieją sądy, ale władza się nie liczy z ich wyrokami. Niby jest jakaś władza wykonawcza i ustawodawcza, ale to marionetki w rękach jednego człowieka. Konstytucja go nie obowiązuje. Społeczeństwo też nie istnieje, bo jedynie dla jednej czwartej ważna jest wolność (jak głosi badanie jednego z ośrodków badawczych).
  "
  od tego czasu pojawiło się więcej takich "perełek": Mistrale za 1$, Robert Grey w MSZ, Przyłębska jako prezes TK, różne "San Escobary"etc, etc, etc
  Nie tylko ja nie tęsknię za PO-PSL ale w porównaniu do tego co się teraz dzieje to oni rządzili przyzwoicie.

  Jestem wychowany w tradycji katolickiej ale obecnie dla mnie szacunek do religii nie jest tożsamy z szacunkiem do instytucji KK. Może inaczej; jestem pod wrażeniem skuteczności KK jako instytucji politycznej która z religią ma coraz mniej wspólnego. Oczywiście jest tam mnóstwo ludzi którym cały czas bliskie są wartości chrześcijańskie: ks. Sowa, ks. Wierzbicki z KUL, ks. Stryczek od Szlachetnej Paczki ( to on powiedział: "pomagać trzeba umieć" - to a propos 500+ ), podziwiam Dominikanów - to naprawdę mądrzy ludzie.

  PS
  "synek" nie jest propisowski, to jakiś idealista jest, społeczeństwo obywatelskie mu sie marzy (w Polsce :) ). Liczy, ze PIS utoruje drogę do takiego właśnie, naiwniak. Chyba najbliżej mu do Kukiza..

 • datik

  @Carie
  PZU - zasugerowałem się Tobą, "nagroda" mnie ominęła :(
  $ - nie tyle nie posłuchałem ile liczyłem na odbicie (kółeczko), zamknąłem FUSD po 411 :(

 • mac-erson

  @holydog


  "Obserwuję te same branże ale inne spółki

  Ukraina: KSG AGRO

  Dev: Robyg Lcc Corp
  Odzieżówka: Vistula
  Banki: Getin"

  Z TWoich typów nie mam przekonania do Vistuli, która swoje już urosła i nie jest skorelowana z indeksami i może się tak zdarzyć, że prześpi tę hossę na WIG-u.
  Z tej branży miałem do wyboru Prochnik lub Bytom wszedłem w PRC gdzie na razie jestem na 0 a na Bytomiu byłoby już sporo do przodu :(.

  Nie widzę u Ciebie w składzie Budowlanki, która jest u mnie bardzo istotną branżą (została mocno zdołowana w 2016).
  W szczególności postawiłem na Mirbud, który będzie miał bardzo dobre wyniki za IV 2016 i wydaje się niedoszacowany.


  "Wchodzisz także w Wig 20?"

  Generalnie jestem 50% w Wig20 i 50% w małych spółkach.

  Z Wig20 oprócz oczywiście kontraktów mam trzy spółki: KGHM, PKOBP, Energa.
  Na razie najlepiej poszła miedziówka, trochę mnie martwi Energa, która straciła ostatnio parę ale dam jej jeszcze szansę :)


  "Co myślisz o PZU i PEKAO S.A."

  PZU - nie wybrałem do portfela (a szkoda) ale aktualnie dochodzi do dosyć istotnego oporu 36zł
  PEKAO S.A. - nie wybrałem jej ze wzgledu na perturbacje z właścicielem ale nie wykluczam, że tutaj bedzie dobrze a może nawet lepiej niż na PKOBP.

  "Jeśli to nie tajemnica jaką częścią kapitału jesteś na GPW? "

  AktAktualnie wszystkie wolne środki i niewielki kredyt w 100% na GPW. Życie mnie nauczyło, że jak mam "pewniaka" to w niego uderzam :).
  Nie w moim stylu trzymać środki na lokatach, obligacjach. Alternatywą do GPW jest moja firma, którą systematycznie rozwijam i doinwestowuję.
  Na tą hossę 2017r. na GPW ostrzę zęby od półtora roku, przez ostatni rok z premedytacją wycofałem nowe inwestycje w mojej firmie i dlatego tak szanuję swoje zajęte pozycje.
  Wolę nawet stracić (i jestem mentalnie przygotowany) niż przegapić silna hossę jeśli ta miałaby teraz nastąpić.

  Forex - waluty - nie czuję tego (niestety).
  Czasami bawię się w SP500 ale aktualnie nie widzę potrzeby.

 • datik

  ucz się @holydog do @mac-ersona:
  firmę dofinansowywuje się z giełdy, nie należy robić odwrotnie :)

 • guyfawkes13

  @Datik

  A Ty dalej z tą propagandą:)))
  Dorosły człowiek powinien mieć trochę dystansu...
  A ja jestem zadowolony z tego, że jest człowiek cieszący się autorytetem. W niczym mi to nie przeszkadza i jest jasna sytuacja, inaczej niż w poprzednio, kiedy nie wiedziałeś kto rządzi i co zrobi, a co gorsza nawet ten, który piastował zewnętrzne znamiona władzy też tego nie wiedział, zanim się nie dowiedział od oficera prowadzącego.:)))
  Było tylko pewne, że nie zrobią tego, co obiecują:)))
  A teraz jest odwrotnie. W życiu społecznym pojawiła się uczciwość i podstawy społeczeństwa obywatelskiego. Rząd nawet parę razy się wycofał z projektów, które były krytykowane przez ludzi.
  Czyli jest świetnie! Mamy lepszy rząd niż na to zasługujemy:)))
  Oczywiście mam pewne zastrzeżenia, ale nie jest możliwy rząd nie budzący żadnych zastrzeżeń.
  Co do Kukiza, to moim zdaniem reprezentuje on m.in. jakąś część dawnej nomenklatury, która chce być polska. I bardzo dobrze. Tylko te całe JOW-y są możliwe tak jak standardy o których wspominałem - w sytuacji silnej i szerokiej klasy średniej i utrwalonej lojalnej elity. Czyli za 50 lat najwcześniej. Inaczej wybory będą ukradzione, a system zabetonowany.
  Powinieneś się cieszyć z tego, że zasadnicze obietnice socjalne już spełniono, i później nie będzie dodatkowych wydatków. Teraz będzie budowany normalny kapitalizm, czyli materialne warunki do normalnej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.
  Bo dotychczas były to atrapy.
  Obu granic pilnują towarzysze amerykańscy, więc nikt nam w najbliższych latach nie przeszkodzi w rozwoju, jak to zwykle bywało w historii.
  To tyle, muszę pracować.
  Tu jest kolejna propozycja na podatki:
  wpolityce.pl/polityka/323751-nasz-wywiad-abramowicz-to-co-zrobilismy-w-tym-roku-nie-jest-wystarczajace-trzeba-isc-za-ciosem-probowac-wprowadzac-zmiany
  A tu o lepszej pozycji w systemie:
  wpolityce.pl/gospodarka/323779-tylko-u-nas-wicepremier-morawiecki-z-davos-zaczynamy-byc-traktowani-powaznie-nasz-wizerunek-jest-coraz-lepszy-zobaczylem-gigantyczna-roznice

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  A Ty jak zwykle piszesz coś, czego ani nie ma sensu pisać, ani na to odpowiadać:((

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "A teraz jest odwrotnie. W życiu społecznym pojawiła się uczciwość i podstawy społeczeństwa obywatelskiego."

  - Twarzami tych wspaniałych przemian są obywatele Misiewicz i Piotrowicz. :D

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Szukasz dziury w całym. A dopiero co Datik napisał, że to tylko JEDEN CZŁOWIEK:)))

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "A Ty jak zwykle piszesz coś, czego ani nie ma sensu pisać, ani na to odpowiadać:(("

  - Napisz po prostu, że brakuje Ci argumentów.

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Dość tego dobrego. Pracuję.

 • carrie-anne.moss

  @datik
  PZU - zasugerowałem się Tobą, "nagroda" mnie ominęła :(
  $ - nie tyle nie posłuchałem ile liczyłem na odbicie (kółeczko), zamknąłem FUSD po 411 :(

  Życie. Nikt nie ma 100% trafnych transakcji, a poza tym ja nie powiedziałam PZU short już teraz, tylko że widzę oznaki dystrybucji. Czekaj cierpliwie ;-)
  Co do $, to weź pod uwagę shorta na loonie ;-) Może Ci wynagrodzi flustrację. Ja powiększyłam pozycję.

 • carrie-anne.moss

  @datik
  Z tym FUSD to chyba nie był dobry pomysł, bo tam spodziewałabym się jakiejś fali 3 w 1 albo A.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  No i ten bezsensowny atak Normana na Kościół.
  Masz rację, kościół sam sobie nogę podstawia. Wkrótce wyhoduje kolejnego Palikota.

 • datik

  @carrie
  PZU - mam już szorta, po 35, ale mogła być zamiana z L na S :)
  Loonie - co to jest ?:) gram tylko na GPW, nie mam już czasu na forexy,można tu na tym grać ?:)

  FW20 - dotychczas na niemal każdej czarnej świeczce spadał LOP, dlatego czuję się niepewnie i dziś nie ponawiałem S :)
  Dopiero dzisiaj LOP na czarnej rósł.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Pewne standardy są nieosiągalne i nierealne, jeśli nie stoi za nimi długotrwała praktyka oparta na szerokiej, mocnej klasie średniej i porządnej organicznej elicie.

  Właśnie na tym polega problem, że socjalizm nieustannie niszczy klasę średnią. Permanentne niedobory w budżecie i zbliżające się cykliczne spowolnienie/kryzys spowodują, że rządzący powiedzą, że bogaci muszą się złożyć na biednych. Tyle, że bogaci mają środki i sposoby na unikanie podatków, politycy się z nich zwolnili, bo ciężko pracują w trudzie i znoju na pomyślność Suwerena. Więc, zapłaci tzw. klasa średnia. Dziękuję bardzo.

 • datik

  @podczaszy
  "Wig jest na linii trendu."
  mogłbyś zamieszczać jakieś rysunki, nawet ja sie naumiałem :)
  Jeżeli chodzi Ci o linię ograniczającą od góry (2008 i 2015) to ja tam widzę jeszcze parę procent, do około 55200 (?)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Po tym wstępie było odwołanie do liczb. I rzeczywiście, wpływy budżetowe były większe o kilkanaście miliardów, a w tym roku będą kolejne ''nadwyżki''.
  Tak, LTE, NBP i uszczelnienie. Wszystko przejedzone, bo kiełbasa wyborcza kosztuje.

  Tym się właśnie różni ''nomenklatura'' PIS od nomenklatury poprzedniej.
  Tak, wiem że przynależność do partii rządzącej ma właściwości oczyszczające nawet dla byłych członków PZPR.
  Jak się idzie z hasłem dekomunizacji, to chyba powinno się zacząć od siebie?
  Co tam głupie slogany o żonie Cezara.

  Lepiej sobie posłuchaj Stasia kataryniarza
  Katarynka nie mieści się w moich gustach muzycznych. Wolę ciężkie riffy gitarowe :-P

 • datik

  "wholle lotta love" ? :)

 • guyfawkes13

  @Carrrrrrrie

  ''Masz rację, kościół sam sobie nogę podstawia. Wkrótce wyhoduje kolejnego Palikota.''

  Co ma piernik do wiatraka???
  Widzę , że masz jakąś antykościelną paranoję.

  O klasę średnią się nie bój, 25 lat była tępiona i jakoś ci to nie przeszkadzało.
  Dopiero teraz będzie mogła zaistnieć, bo wcześniej była w konspiracji - musiała finansować pasożytnictwo czerwonej oligarchii.

  ''Planujemy obniżenie składek na ZUS, dla mikroprzedsiębiorstw, które mają obroty do 5 tysięcy złotych, składka ZUS będzie wynosić 15 proc.. W tych 15 proc. będą mieścić się wszystkie daniny przedsiębiorców na rzecz państwa ZUS, PIT, VAT. Dla przedsiębiorców, którzy mają obroty powyżej 5 tysięcy złotych składka na ZUS będzie wynosiła 550 zł. i będzie indeksowana do średniego wynagrodzenia. W każdym razie ta stawka nie może być tak wysoka jak dzisiaj. 1250 zł miesięcznie powoduje, że dużo firm nie powstaje, wiele przestaje działać.''
  ''Zryczałtowany ZUS jest największym zabójcą firm w Polsce. Szacuje się, że w szarej strefie działa od 600 do 800 tysięcy przedsiębiorców.''

  wpolityce.pl/polityka/323751-nasz-wywiad-abramowicz-to-co-zrobilismy-w-tym-roku-nie-jest-wystarczajace-trzeba-isc-za-ciosem-probowac-wprowadzac-zmiany

 • carrie-anne.moss

  @datik
  PZU - mam już szorta, po 35, ale mogła być zamiana z L na S :)
  Nie bądź za bardzo chciwy ;-)

  Loonie - co to jest ?:) gram tylko na GPW, nie mam już czasu na forexy,można tu na tym grać ?:)
  USDCAD, nie ma GPW. Ja również mam S na USDPLN. Nie namawiam, bo spodziewam się korekty na W20.

  FW20 - dotychczas na niemal każdej czarnej świeczce spadał LOP, dlatego czuję się niepewnie i dziś nie ponawiałem S :)
  Dopiero dzisiaj LOP na czarnej rósł.

  invst.ly/3397l
  Ja bym zagrała na wybicie z tego prostokąta i test od dołu na malejącym wolumenie.

 • j.baczek

  @guy
  Nie mam czasu żeby na bieżąco polemizować ale krótko.
  Jesteś po tych samych szkoleniach co pisowcy. Doskonale odwracasz kota ogonem. To ty wypisujesz ideologiczne bzdety. Cały czas tylko: będzie dobrze, na pewno zrobią , to patrioci, moralnie nienaganni :))). Można się uśmiać.
  Niestety w 99% pisowcy to karierowicze bez kręgosłupa moralnego którzy potrafią kłamać patrząc rozmówcy prosto w oczy. Ze świecą szukać w śród nich jakichkolwiek autorytetów. Ludzi z osiągnięciami zawodowymi,naukowymi czy przynajmniej przyzwoitych. Począwszy od prezesa który w stanie wojennym uniknął dziwnym trafem internowania. Swoją drogą ciekawe dlaczego. Albo był niezaangażowany w walkę o wolność albo agent??? Poprzez komunistycznych sędziów,prokuratorów, sekretarzy. Niestety nie wierzę ze taka menażeria zrobi coś dobrego dla kraju.
  Mądry gospodarz musi stawiać na fachowców. Dla ludzi którzy lata poświęcili na naukę i doskonalenie zawodowe partyjniactwo i ideologia nie istnieje. Liczy się tylko dobrze wykonana praca. Niestety takich ludzi boją się jak ognia przywódcy partyjni w tym Kaczyński, a partyjni ideolodzy tacy jak ty muszą nas utwierdzać w tym że nie można iść w tą stronę. Smutne.

 • mac-erson

  @datik
  "Dopiero dzisiaj LOP na czarnej rósł."
  A skąd wiesz że będzie czarna :)

  @Carrie
  "spodziewam się korekty na W20."
  A co mamy od kilku dni ?

 • mac-erson

  siłę rynku pokazuje KGHM gdzie od 3 sesji spadły ceny surowca a KGHM przy szczytach.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Co ma piernik do wiatraka???
  Widzę , że masz jakąś antykościelną paranoję.


  Raczej nie podoba mi się obecny mainstream w polskim KK, bo dba bardziej o dobra doczesne, niż o życie duchowe i swoje owieczki.
  W tej sprawie podzielam opinie @datika.

  O klasę średnią się nie bój, 25 lat była tępiona i jakoś ci to nie przeszkadzało.

  Uważam, że nic się nie zmieniło w tej kwestii. Myślę, że przekonamy się o tym za 2-5 lat. Podzielam zdanie Gospodarza, że powinniśmy wykorzystać koniunkturę wpływów budżetowych na budowanie bufora na wypadek kryzysu tak jak robią to Czesi.

  Dopiero teraz będzie mogła zaistnieć, bo wcześniej była w konspiracji - musiała finansować pasożytnictwo czerwonej oligarchii.

  Nie interesuje mnie jaki kolor ma oligarchia. Czerwony czy różowy czy czarny. A Ciebie?

 • guyfawkes13

  @Baczek, @Carrie, @Ewiggin, @Datik

  Mówię do was ostatni raz i dajcie mi spokój, bo pracuję (a fachowca obchodzi tylko praca, prawda Baczek?)

  Zmianę w Polsce umożliwili towarzysze amerykańscy, co się zharmonizowało z odwiecznymi dążeniami i kulturą Polaków.

  Dotychczasowe kondominium było prowadzone do katastrofy i rozbioru. I nie pomogą żadne wasze zaklęcia, indoktrynacje, ani ew. jazdy na ... ''dopalaczach''.
  Amerykańscy towarzysze zdecydowali się umożliwić nam rozwój i przetrwanie, podobnie jak kiedyś takim krajom jak Korea. Z czysto egoistycznych pobudek. Po prostu nie będą już mogli liczyć na Niemcy i nie chcą się znaleźć w sytuacji konieczności ponownego zdobywania plaż w Normandii.
  Trump jest z pochodzenia Niemcem, a jak się odnosi do interesów niemieckich???
  Teraz skończył się u nas status neokolonialny, a zaczęła się budowa normalnego państwa, normalnego kapitalizmu, normalnej klasy średniej i normalnej demokracji i normalnego rozwoju. Na straży tego nowego statusu stoi na granicach amerykańskie wojsko. Bo już wiele razy w historii próby odbudowy Polski kończyły się najazdem zbrojnym strategicznych partnerów.
  I przestańcie już bredzić, skończcie z tym bezsensownym masturbation of brain.
  Przestańcie robić za pudła rezonansowe sowietów, czy nazistów. Nie będzie u nas żadnego kryzysu, bo amerykańscy towarzysze (finansjera) do tego nie dopuszczą, a wzrost zapewni uwolniony kapitalizm.
  Na tym kończę, jak ktoś tego nie rozumie, to już trudno, nie zrozumie niczego.
  JA PRACUJĘ!

 • datik

  @MAC-ERSON
  na 1h

 • mac-erson

  @holydog
  Z mojej stajni dzisiaj dwie kolejne ruszyły na zwiększonych obrotach looknij sobie:
  MostalZab, Bumech.

 • datik

  @carrie
  coś duże obroty. Jeżeli będzie ta korekta na w20 to może nie być płytka. Jeżeli...(???)

 • carrie-anne.moss

  @datik,
  Czy 1920 to jest dużo?

 • dociekliwy54

  @wszyscy
  Od ok. 9 lat nie inwestuję w polskie akcje (z małymi wyjątkami ok. 2009.
  W tym nieszczególnym czasie na naszym rynku zarabiałem troszeczkę mechanicznie na FW20.
  Jednak zachodzące zmiany na naszym rynku (szerokość) wydają się wskazywać , że warto pomyśleć o akcjach. Niskie historycznie wyceny C/Z(CS) wydają się wspierać fundamentalnie. O moich pierwszych zakupach poinformuję.Ciekawy jestem co Państwo myślicie o różnych metodach wyboru: technika, wskaźniki, wyceny,beta, alfa, wiadomości,CF,bilanse,sektory......Chodzi mi o Państwa pomysły na praktyczne działanie dziś, w dzisiejszych warunkach ,bez lania wody i teorii oraz cytatów z literatury.
  Ja z technik mechanicznych wyniosłem wiedzę, którą można opisać lapidarnie: "Rób to, czego inni nie widzą i nie rozumieją, bo przewaga którą widać jest byłą przewagą." Oczywiście nie oczekuję gotowych systemów, tak jak i sam nie podzielę się swoimi. Chodzi o ogólniki. Zapraszam do dyskusji.

 • dociekliwy54

  Oczywiście o ile @Gospodarz nie ma nic przeciwko temu.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Zmianę w Polsce umożliwili towarzysze amerykańscy, co się zharmonizowało z odwiecznymi dążeniami i kulturą Polaków.

  Towarzysze amerykańscy to trockiści, przynajmniej tak pisałeś.
  Ja się kulturowo od wszelkiej maści towarzyszy odcinam.

  Przestańcie robić za pudła rezonansowe sowietów, czy nazistów.

  Czy to ja pisze o towarzyszach, rosyjsko-niemieckiej Eurazji? Chyba jesteś poważnie pogubiony w swoich banialukach.

  Nie będzie u nas żadnego kryzysu, bo amerykańscy towarzysze (finansjera) do tego nie dopuszczą, a wzrost zapewni uwolniony kapitalizm.

  Dopiero co pisałeś, że finansjera to politbiuro działające przeciwko prezydentowi Trumpowi. Gubisz się w zeznaniach, mój drogi.

 • podczaszy1

  @datik
  Chodzi mi o linię trendu od 18 listopada 2016 roku.
  @all
  Wielu "modli się"o korektę, a potem spada dalej i okazuje się,że nie o to im chodziło. Inaczej mówiąc gra się na spadki lub wzrosty, a nie na korekty.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "Na tym kończę..."

  - Trzymam Cię za słowo.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Towarzysze amerykańscy to trockiści, przynajmniej tak pisałeś''

  Jeżeli znajdziesz taki mój tekst, że Amerykanie są trockistami, to dam ci milion dolary, bez względu na to, czy wyglądasz jak milion dolary czy nie:)))

  Widzę że moja pisanina w ogóle nie ma sensu.
  Wrócę jak będę miał temat na poziomie początku książki kucharskiej, typu ryż, cukier, śmietana you know:)))

  @Ewiggin

  ''Trzymam Cię za słowo''

  I co ci to da? Jak zamkniesz oczy, to świat nie zniknie:)))
  Marna satysfakcja, jak zwykle.

 • red.007

  Ricardo robi karierę.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,21258998,czarnecki-i-liberadzki-wiceprzewodniczacymi-europarlamentu.html#BoxNewsImgZ21

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "I co ci to da? Jak zamkniesz oczy, to świat nie zniknie:)))"

  - Świat rzeczywisty nie zniknie, ale zniknie ten urojony, o którym piszesz.

 • mac-erson

  @ podczaszy1
  @datik
  "Chodzi mi o linię trendu od 18 listopada 2016 roku. "
  Na WIG20 intraday linia trendu (18.11, 2.12) jest obecnie na poziomie 1980)

 • podczaszy1

  mac-erson
  Tyle,że ja piszę o linii trendu na wig-u.

 • red.007

  @WB
  Zaintrygował mnie poprzedni temat"Szokująca projekcja dynamiki wskaźnika inflacji".
  Wyraziłem wówczas przypuszczenie,że jedną z przyczyn może być taniejąca ropa.
  Wydaje się,że jakiś pro-spadkowy układ się rysuje:
  stooq.pl/q/?s=cl.f&c=3m&t=l&a=ln&b=1
  Z drugiej strony dolar mocniejszy wzrost ma przewidziany od lipca.Trudno oczekiwać,żeby oba instrumenty spadały.
  Czekamy zatem na,zapowiedziane przez Pana,nowe spojrzenie na dolara.

 • podczaszy1

  3,5 m-ca w 2015 roku i 333 pkt. I powtórka.

 • b_53

  @WB

  s5.ifotos.pl/img/strategia_aewppee.png

  ... ale to oczywiście mysi być coś bardziej skomplikowanego niż proste bezwzględne poziomy wskaźnika.  No właśnie - trzeba nad tym jeszcze trochę popracować. U Pana sygnał sprzedaży ewidentnie powiązany jest z nominalnie wysokim poziomem INI, przez co sygnały sprzedaży nie pojawiły się w tak ciekawych momentach jak wrzesień 2014, czy marzec 2016. Sugeruję jednak dodanie kryterium typu wzrost INI o x w czasie y.

 • karnakufo

  Wiadomo co zatrzymało wzrosty WIG20 - i od tego momentu to miś rozdaje karty - wyjdą ponad będzie byczo ( i nie ma co zaklinać, że jest inaczej):
  www.bankfotek.pl/view/2051071

 • karnakufo

  Wiadomo też co zatrzymało wzrosty WIG:
  www.bankfotek.pl/view/2051087

 • mac-erson

  @karnufo
  tez mi się widzi, że może przetestują linię kanału na WIG20 (1980-1990).
  Przy okazji w tym tygodniu ostudzi się sentyment SII.
  Co się odwlecze .... :-)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Widzę że moja pisanina w ogóle nie ma sensu.

  Przejdz od wniosku do działania. Czekamy:-D

 • guyfawkes13

  No dooobra, wystarczy, koniec na dziś.

 • bartalsi

  @Guy

  Jak sam pisałeś są pewnego rodzaju ludzie w tym narodzie, np taki SBek będzie bronił demokracji ale jest jeszcze wielu innych na intratnych stołeczkach. Odrazu widać kiedy sie ma z takimi do czynienia przy próbie dyskusji. Kto byl najwiekszą szują, ten robił najlepsza karierę w PRL, więc chamstwo mają we krwi. Zważywszy na to że bronią swoich małych interesików to jak na nich i tak są nadzwyczaj elkowentni. To co Ty piszesz oni zaplują, podepczą w błocie, podrą jak Bolek swoją lojalkę. W sumie to są takie Bolki, wiedza którą się tu dzielisz to jak rzucanie pereł między wieprze.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Może trochę przesadzasz my Friend.
  Staś kataryniarz mówi, że są dwa narody; historyczny Naród Polski i polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza, która na tym Narodzie pasożytuje. I ma rację. Ale jest jeszcze inny problem, powstały przez te dwa pokolenia deprawacji PRLowskiej i trzecie pokolenie erzatz polskie wychodowane przez PRL-bis. Ślepe krety pod ziemią, które nie są zdolne do tego, żeby zobaczyć piękno świata, tylko płodzą ślepe potomstwo i wychowują je w ciemności.
  Nie każdemu dana jest Miłość większa niż wszystko.
  www.youtube.com/watch?v=buT8f-gklZw

 • mac-erson

  I jak tu ma być bessa :)
  Budowlanka ruszyła na ładnych obrotach (spółki po 4-8%), Polimex otworzył się -17% a jest + 6% - ruchy jak za najlepszych czasów naszej GPW.

 • ewiggin

  @bartalsi
  " wiedza którą się tu dzielisz to jak rzucanie pereł między wieprze."

  - Bo to są perły raczej dla pelikanów. Smacznego.

 • ml.36

  @cariie
  Perfidne zagranie. Jak się tak zaangażował to może zrobić 0,61 (wxy)

 • bartalsi

  @Guy

  Podziwiam Cię za wiarę w ludzi, w sumie bez tego niewiele byś się od nich różnił.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Ewiggin jak zwykle marnie się pociesza:)))
  Nawet określenie ''pelikany'' jest wtórne do ''lemingów''

  Mało inteligentne te lemingi, nie potrafią wymyślić nic oryginalnego, nespa?:))))))

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Perfidne zagranie. Jak się tak zaangażował to może zrobić 0,61 (wxy)
  Nie wiem co z tego będzie. Nie czuje tego do końca.
  www.tradingview.com/x/UVjEAtG6/
  Wydaje mi się, że po reakumulacji na małym interwale idziemy w górę.
  www.tradingview.com/x/zt3l398c/
  Może będzie ABC i korekta 1:1 ;-)

  Szczerze, wolę jenota, edka i aussie. Nawet loonie, który się zbuntował wydaje się bardziej przewidywalny.

 • ewiggin

  @guy
  "Mało inteligentne te lemingi, nie potrafią wymyślić nic oryginalnego, nespa?:))))))"

  - I kto tu się marnie pociesza? :D

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  No, trochę czasu Ci jednak zajęła ta odpowiedź, która i tak nie nie wychodzi poza schemat tej wtórności. Więc sam widzisz, że coś racji jednak muszę mieć:))))

  Poza tym ja się nie muszę pocieszać, bo przecież ... rzeka płynie.:)))

 • ewiggin

  Dobra @guy, brzmi to już jak ostatnie podrygi zdechłej ostrygi. Dajmy sobie spokój. :-)

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Byłem pewien, że tym razem odpowiesz bardzo szybko i że użyjesz jakiegoś dziecinnego powiedzonka:)))
  No bo trudno tak na poczekaniu coś wymyślić a przecież nie można sprawiać wrażenia małej inteligencji, nespa?:)))

  ''Wprawdzie nikt nie jest zadowolony ze swojej fortuny, za to każdy ze swego rozumu.''
  :))))))))))))

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Dobra, pofilozofowaliśmy, to teraz grajmy:))

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Wydaje mi się, że WIG20 nie zrobi korekty teraz. Karnak bawi się liniami równoległymi, ale kluczowa jest linia pozioma RS, długoterminowa na obecnym poziomie. Dlatego sugerowałem, że będziesz miał czas na zajęcie S-ki. Chyba że się mylę?
  fxpro.ctrader.com/c/Tdxgn
  Jak widać na tygodniowym, jest za blisko chmury na porządną korektę, choć wskaźniki są wykupione.
  fxpro.ctrader.com/c/ddxgn
  fxpro.ctrader.com/c/Qdxgn

 • ml.36

  @carrie
  Zapomniałem wkleić.
  invst.ly/33lk8

 • mac-erson

  Nie mylisz się my friend :)

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  ''Zapomniałem wkleić''

  Nie dobijaj jej:))

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Jak widać na tygodniowym, jest za blisko chmury na porządną korektę
  A zabronisz mu zjechać po chmurze tygodniowej? ;-)
  Na D1 ma sporo miejsca do Twojej chmury. :-P

 • mac-erson

  @guy
  Gdzie można poczytać o stosowaniu tych chmur, które stosujesz oraz na jakim programie można je rysować?

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  ''Nie mylisz się my friend :)''

  To chyba do mnie?
  No i ten MACD przebity przez długoterminową kreskę... Raczej nie powinno się chyba w takiej sytuacji łapać korekty, która oczywiście zawsze jakaś może być, ale powinno się grać z trendem nie krótkoterminowo.
  Tak mi się wydaje...
  fxpro.ctrader.com/c/7xxgn

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Chmury to są stosunkowo nowe rzeczy. Ja odkryłem je do .... strukturyzowania przestrzeni. Bez chmur przestrzeń jest amorficzna, pusta. Dobrze się sprawdzają w grze krótkoterminowej, choć są zrobione podobno po to, aby grać na duże trendy.
  Najwięcej daje praktyka, nie formułki, trzeba się do nich przyzwyczaić i zrozumieć ich oddziaływanie w różnych interwałach na raz.
  Ja się zajmuję zasadniczo forexem i wystarczy mi to, co jest na FxPro. MT4 też ma chmury, tylko mało czytelne, podobnie jak MACD.:)))
  Myślę, że chmury są na normalnych programach, jak Amibroker...
  Po polsku jest chyba tylko to:
  www.maklerska.pl/ichimoku-japonska-strategia-inwestycyjna-p-1730.html

 • ml.36

  @Carrie
  A co czytelnego widzisz na jenocie?
  @guy
  Nie ma lekko.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Na jenocie opór, góra kanału spadkowego, blisko korekty 1:1. Więc, może Ameryka pchnie jenota w dół. Generalnie, czekam ;-)

  A kabel wybrał inny wariant:
  www.tradingview.com/x/Lp76YRT7/

  A W20 chyba nie ma popytu:
  www.tradingview.com/x/Lp76YRT7/
  jak następny bar będzie do dołu, to się powinno ruszyć ;-)

 • ewiggin

  Korekta już trwa - na razie płaska. W S nie wchodzę, czekam na L pod koniec miesiąca.

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  fxpro.ctrader.com/c/ZDxgn
  fxpro.ctrader.com/c/9Dxgn
  Powinno się trochę cofnąć, ale chyba nie dużo, i nie od razu, może jakieś prawe ramionko?
  Wielki słoń wspierający jest tuż tuż...:))
  fxpro.ctrader.com/c/zDxgn
  Ale dziś jest czarodziej Mario i cesarz delfin Trump, więc mogą być jazdy.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  London boys sprawdzili czy są stopy nad high z 11.01. Zobaczymy czy coś z tego się urodzi ;-)
  www.tradingview.com/x/I1pwwMjt/

 • guyfawkes13

  No i jeszcze podobno przemówią wiedźma Żaneta i przyszły minister skarbu Mnuchin.

 • ml.36

  @Carrie
  @guy
  Wygląda to na koślawy impuls więc 116 jest możliwe.
  invst.ly/33nkt

 • mac-erson

  @Guy

  ''Tak mi się wydaje...
  fxpro.ctrader.com/c/7xxgn "

  A byłbyś tak uprzejmy i pokazał mi te chmurki na W20 w okresach dla mnie najistotniejszych tzn 1999/2000 oraz 2002/2003
  Z góry dziękuję :)

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Nie mam takiego długiego wykresu, to tylko na programach AT.
  Ale tu sobie możesz zobaczyć trochę późniejszy wykres od przebicia chmury do przebicia. Ja chmury uzupełniam też innymi paroma wskaźnikami i kreskami.
  fxpro.ctrader.com/c/yvxgn

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  Nie ma cudownych wskaźników, ale połączenie kilku daje spore szanse. No i trzeba patrzeć w różnych interwałach, i starać się rozumieć, który jest dominujący.
  Niektórzy(...) mówią jeszcze o cyklach:)))))

 • guyfawkes13

  No i same świeczki (w różnych interwałach) są ważne. Świeczki to pismo obrazkowe, charakterystyczne dla Yakuzy:))

 • konsultant121

  Rośnij mój dolar rośnij mój CHeF rośnij mój jen :)

 • guyfawkes13

  @Ml.36 @Mac Erson

  No i zakorkowaliśmy się troszkę... według chmur i kresek:))
  fxpro.ctrader.com/c/w3xgn
  fxpro.ctrader.com/c/J3xgn

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  A zobacz sobie jak frank się wtulił w chmurę:)))
  fxpro.ctrader.com/c/V3xgn

 • ewiggin

  INI = 28,9

  @mac-erson - mam pomysł na obniżenie sentymentu. Od dzisiaj codziennie trzeba zrobić parę wpisów w rodzaju:
  Uuu, już nigdy nie urośnie. Łooj, już po hossie. Kto nie ma S, ten przegrał życie... :D

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  No i popatrz, jaki Ty jesteś ... nie wspólnotowy.
  Tak właśnie robi banksterka w swoich ''mediach''.

  Boisko ma być równe, niech zarabia, kto potrafi.

 • red.007

  @carrie
  Jeśli ma być po mojemu czyli dalej spadkowo,to obecna korekta wzrostowa nie powinna wyjść ponad 5,16.
  Wpis prognostyczno-historyczny.

 • ewiggin

  @guy
  "Boisko ma być równe, niech zarabia, kto potrafi."

  - Jesteś naiwnym idealistą. Nic dziwnego, że wierzysz w te wszystkie pisowskie kłamstwa.

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Jak dużo można się dowiedzieć o człowieku przez zwykłą pisaninę na blogu. To lepsze niż testy psychologiczne:)))
  Czyli goje niech wtapiają bo takie ich przeznaczenie?

  Kwestia cywilizacji (i potęga smaku)

  ''...samogonny Mefisto w leninowskiej kurtce
  posyłał w teren wnuczęta Aurory
  chłopców o twarzach ziemniaczanych
  bardzo brzydkie dziewczyny o czerwonych rękach

  Zaiste ich retoryka była aż nazbyt parciana
  (Marek Tulliusz obracał się w grobie)
  łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy

  dialektyka oprawców żadnej dystynkcji w rozumowaniu
  składnia pozbawiona urody koniunktiwu...''

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  No widzisz, a ja pokazuję co wiem. Niech korzysta, kto potrafi. To jest oczywiście tylko drugi stopień obrządku szkockiego dawnego uznanego:)))

  Znowu mamy problem:
  fxpro.ctrader.com/c/tXxgn

 • guyfawkes13

  fxpro.ctrader.com/c/0Zxgn
  fxpro.ctrader.com/c/pZxgn

 • guyfawkes13

  www.mql5.com/en/charts/6444677/usdjpy-m1-hf-markets-ltd

 • ewiggin

  @guy
  "Czyli goje niech wtapiają bo takie ich przeznaczenie?"

  Eno, chyba jest trochę Gojów, którzy sobie nieźle radzą?
  Chodzi mi raczej o to, że zawsze są Ci, co więcej/szybciej wiedzą. Tak było, jest i będzie. Dziwię się, że taki tropiciel teorii spiskowych o tym nie wie :-)

  P.S. A wierszyk słaby. Ten o knutach i strykach bardziej mi się podobał.

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  ''Eno, chyba jest trochę Gojów, którzy sobie nieźle radzą? ''
  Niech zgadnę: szabesgoje?:)))

  ''Chodzi mi raczej o to, że zawsze są Ci, co więcej/szybciej wiedzą.''
  Tylko że to nie powinien być insider trading. Boisko ma być równe.

 • ewiggin

  @guy

  ...nie powinno..., ma być...
  Ech... @guy. Powinno jeszze nie być chorób, wojen i niesprawiedliwości. Ja piszę po prostu o tym co jest, a nie o tym, co ma lub powinno być. I nie jest to kwestia żadnej ideologii tylko zwykłej, ludzkiej natury.

 • ewiggin

  @guy
  ...Ale nie chce mi się już o tym gadać, tym bardziej, że wyraźnie nie jesteś w formie... tzn. jesteś w dużo gorszej formie niż zazwyczaj :D

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  '' I nie jest to kwestia żadnej ideologii tylko zwykłej, ludzkiej natury.''

  Porządna cywilizacja równa w górę, i ten proces trwa setki lat (z korektami).

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  '' jesteś w dużo gorszej formie niż zazwyczaj :D''

  Chyba się mylisz, słyszałem już dziś, że jestem w formie... z innego ... źródła, więc chyba Ci nie uwierzę:))))

 • ewiggin

  @guy
  "Porządna cywilizacja równa w górę, i ten proces trwa setki lat (z korektami)."

  - To jedna z koncepcji filozofii dziejów. Miejmy nadzieję, że prawdziwa, choć przesłanek za tym niewiele.

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Dziś masz przynajmniej ten plus, że nie ajwajujesz o strasznym antysemityzmie, tylko żartujesz sobie jak człowiek, a nie jak funkcjonariusz:)))

  Niech zgadnę: masz dzisiaj offa?:))))

 • ewiggin

  ...przesłanek za tym niewiele.
  Rozmawialiśmy już kiedyś, jak cywilizacja zachodnia się degeneruje a biali wymierają.

 • guyfawkes13

  Świetna jazda dziś była na tym jenocie skokami. Wczoraj była gra na wyczerpanie, do późnego wieczora.
  :))

 • red.007

  W nawiązaniu do mojego wczorajszego wpisu.
  next.gazeta.pl/next/7,151003,21265872,wielki-plan-arabow-i-rosji-moze-sie-nie-udac-tak-mowi-guru.html#BoxBizLinkZ20

 • ewiggin

  @guy
  "Dziś masz przynajmniej ten plus, że nie ajwajujesz o strasznym antysemityzmie, tylko żartujesz sobie jak człowiek, a nie jak funkcjonariusz:)))"

  - A Ty za to dziiaj nie żartujesz o pisowskim państwie obywatelskim, więc też pochwała się należy. :-)
  Uciekam.

 • guyfawkes13

  @Double o 7

  Z chmur wynikałoby raczej, że trend będzie wzrostowy, choć przez jakiś czas może być dość płasko...
  fxpro.ctrader.com/c/vuxgn

 • guyfawkes13

  @Double o 7

  Spory czas może być horyzontalnie, przebicie na MACD sugeruje słabość(...).
  fxpro.ctrader.com/c/N1xgn

 • gamera-11

  zastanawiam się jak długo będą się stany z tym poziomem męczyć zanim się porządnie skorekcą:)

 • karnakufo

  mWIG40 - jak ma być koniec wzrostów to TERAZ, a wyjście górą z mojego kanału wzrostowego otwiera drogę do hossy jakiej nikt nie widział :)(co raczej jest mało prawdopodobne):
  www.bankfotek.pl/view/2051288

 • karnakufo

  DJIA przygotowuje się wg mnie do większej korekty, to tylko kwestia czasu ( np. dobrym momentem byłoby zaprzysiężenie prezydenta Trumpa ).
  No i jak na razie działa Kairos .63 (szczyt)
  www.bankfotek.pl/view/2051318

 • datik

  @karnak
  "hossy jakiej nikt nie widział :)(co raczej jest mało prawdopodobne):"

  już nie wierzysz w Pana Prezesa ?:)

  Fajnie, że przypomniałeś wczoraj ten wykres liniowy, teraz widać skąd te obroty na w20. Ale kanał rysowany po "knotach" jest nachylony w dół i myśmy górną linię już przebili. Testować ją od góry powinniśmy, imo (ok 1970), ale z drugiej strony za długo już tu siedzą pow. 2000 aby ewentualna cofka, z naciskiem na ewentualna, miała mieć tylko 30-40 pkt.

 • guyfawkes13

  No jasne, skoro caracale nie wypaliły, to ''koniec balu panno Lalu'':))))

  niezalezna.pl/92518-co-dalej-z-tuskiem-w-polsce-go-nie-chca-z-rady-europejskiej-ma-wygryzc-go-hollande

 • datik

  @mac-erson
  PXM: ustawiłem przedwczoraj zlecenie L i dzisiaj rano kupiłem na otwarciu :)
  Sprzedałem to 4,9 ( niestety nie po 5,4 ) ale jak przeczytałem w bankierze dlaczego takie ruchy dzisiaj to całą resztę sprzedałem po 4,5.
  Nieładnie zrobili : 150 mln nowych akcji po 2 zł z wyłączeniem dotychczasowych akcjonariuszy (było do tej pory ok 82 mln akcji). Może błąd ale już nie mam do niej sentymentu.
  Ale wczoraj kupiłem Mirbud, dzięki za wspomnienie o nim, on ma naprawdę fajne fundamenty (nie wiem tylko jak jest zadłużony, ale już nie chce mi się szukać).
  Zastanawiałem się dlaczego indeks budowlanki jest tak wysoko skoro spółki tak zdołowane. no ale jak sam Budimex ma >30% udziału, TRK chyba ponad 7 to juz nie dziwi.

 • datik

  o , @Guy, dobrze że jesteś :)

  www.tokfm.pl/Tokfm/7,102433,21264589,prezydent-do-generalow-panowie-szczerze-jaka-jest-sytuacja.html#Czolka3Img

  ciekawe jak to obronisz, orędowniku "dobrej zmiany" ? Snujesz świetlane perspektywy za jakies 50 lat, ale z taką armią to możemy nie doczekać :)

 • guyfawkes13

  @Datik

  Skoro Siemoniak tak bardzo płacze, to znaczy, że WSI traci w wojsku grunt pod nogami. Jak myślisz, na czym polegały ścieżki kariery w post - LWP , brukowane przez ludzi Jaruzelskiego i Kiszczaka? Chyba nie uważasz, że starym bolszewikom chodziło o ''bezpartyjnych fachowców''?
  Co do konfabulacji okraszających fabułę, to się nie odnoszę.

  Spokojnie, wszystko gra i koliduje. Niepokoiłbym się poważnie, gdyby Siemoniak nie płakał:))

 • karnakufo

  Tygodniowy DJIA również na oporze:
  www.bankfotek.pl/view/2051335

 • idmmaximus

  @Guy co myślisz o natural gaz ? Zejda Twoim zdaniem nizej ? Bo ja już nie jestem tego taki pewien

 • idmmaximus

  Chyba ze rysuja glowe z ramionami .....:)

 • karnakufo

  FGOLD - jedna "dobra" kreska wystarczy:
  www.bankfotek.pl/view/2051337

 • mac-erson

  @karnakufo
  "DJIA przygotowuje się wg mnie do większej korekty, to tylko kwestia czasu ( np. dobrym momentem byłoby zaprzysiężenie prezydenta Trumpa )."
  Nie uwierzę w zmianę trendu na DJ30 dopóki nie dojdzie do 20400 (tyle wychodzi z podwójnego dna i kanału). Oni za bardzo technicznie chodzą, żeby nie zaliczyć docelowego poziomu :)
  Korekta zawsze może się zdarzyć ale proszę pamiętać, że 1999/2000 ostatnie dwa miesiące szalonej hossy robiliśmy przy spadającym DJ i SP.

  @ gamera-11
  "zastanawiam się jak długo będą się stany z tym poziomem męczyć zanim się porządnie skorekcą:)"
  do marca - kwietnia ? :)

  @ datik
  "Ale wczoraj kupiłem Mirbud, dzięki za wspomnienie o nim"
  Nie ma za co hehe, ładnie dzisiaj poszybował a myślę, że w tej fali do marca dojdzie może nawet do 1.5 (poczekamy, zobaczymy). Wynik za 2016 może być bomba. Zadłużenie będzie ładnie spadało bo odblokuje im się sporo kaski w ciągu pół roku.
  Trochę o nim czytałem bo to moja największa pozycja w portfelu :)

  @ALL
  czy jutro w USA jest free, czy handlują ???

 • datik

  @Guy,
  pewnie w jakimś tam niewielkim stopniu masz i rację, ale naprawdę niewielkim. A nie przyszło Ci do głowy, że w przeważającej części odchodzą bo są honorowi, że nie chcą "otwierać drzwi" przed Misiewiczem ?

 • guyfawkes13

  @Idm Maximus

  Nie interesowałem się tym. Zobaczę później bo teraz nie mam czasu. Wpadło mi coś takiego na razie, podobne do etf uranu:
  invst.ly/33r9s
  invst.ly/33ra2
  invst.ly/33ra5

 • mac-erson

  @ guyfawkes13
  " fxpro.ctrader.com/c/yvxgn "
  O to mi chodziło, to te chmury względem indeksu w lipcu 2003r. wyglądają podobnie jak teraz.

 • karnakufo

  Podobnie jedna "dobra" kreska wystarczy na srebrze:
  www.bankfotek.pl/view/2051339

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Armia i sądy ostały się bez jakichkolwiek ingerencji w sensie dekomunizacji itd.
  Z Misiewiczem to z pewnością bujda propagandowa. Antkowi nie ma jak przywalić, bo robi good job i ma poparcie towarzyszy amerykańskich.
  Fakty są takie, że pierwszy raz budżet MON został w całości wydany i to na najpotrzebniejsze rzeczy (opl ppanc itd), a w tym roku będzie już 6 brygad OT robionej świetnie. Widzę, jacy wojskowi awansują i jestem spokojny. Oceniaj fakty, nie czytaj propagandy.
  www.defence24.pl/uploads/images/b3f7bbca2e4d6a4f99803a38c5054095.png
  A szefem operacyjnym został nawet Al Pacino. Także spoko.
  archive.li/dTwSn/8b9df752a6ff2ce8b3c4d9152215819d7b0360e7.jpg

 • guyfawkes13

  Sorry Ewiggin, to było do Datika:)))

 • datik

  @Guy
  "Jak sam pisałeś są pewnego rodzaju ludzie w tym narodzie, np taki SBek będzie bronił demokracji ale jest jeszcze wielu innych na intratnych stołeczkach. Odrazu widać kiedy sie ma z takimi do czynienia przy próbie dyskusji. Kto byl najwiekszą szują, ten robił najlepsza karierę w PRL, więc chamstwo mają we krwi. Zważywszy na to że bronią swoich małych interesików to jak na nich i tak są nadzwyczaj elkowentni. To co Ty piszesz oni zaplują, podepczą w błocie, podrą jak Bolek swoją lojalkę. W sumie to są takie Bolki, wiedza którą się tu dzielisz to jak rzucanie pereł między wieprze."

  :))))
  widzę, że na niektórych Twoja indoktrynacja działa :)

 • idmmaximus

  Guy a co tam podobnie wyglada do urre ? :) co tam wyłoniło się Tobie z chmury :p

 • datik

  @Guy
  część z tych wyższej rangi dowódców składających rezygnację jest z niedawnego nadania PISu, więc coś oszukujesz.
  Spadam.

 • guyfawkes13

  @Datik

  ''część z tych wyższej rangi dowódców składających rezygnację jest z niedawnego nadania PISu''

  Więc sam widzisz, że nie chodzi o politykę:)))
  Ale nie zajmuję się personaliami wojskowymi, więc trudno mi coś powiedzieć.

 • guyfawkes13

  @Idm Maximus

  No nie wiem, czy jakakolwiek analiza techniczna jest tu skuteczna...
  invst.ly/33rqe
  invst.ly/33rs8
  invst.ly/33rth
  Nie zajmowałbym się tym, nie znam zasad fundamentalnych, technicznie to jest dzikie.

 • guyfawkes13

  @Idm Maximus

  ''Guy a co tam podobnie wyglada do urre ?''

  To chyba jakaś firma wydobywcza(?) Nazwa jest w lewym górnym rogu i na razie błądzi w chmurze.
  invst.ly/33rvq

 • guyfawkes13

  @Karnak

  ''Podobnie jedna "dobra" kreska wystarczy na srebrze''

  Raczej spodziewałbym się w dół, ale nie jestem pewien na jak długo...
  fxpro.ctrader.com/c/bYxgn
  fxpro.ctrader.com/c/gYxgn
  fxpro.ctrader.com/c/6Yxgn
  fxpro.ctrader.com/c/xYxgn
  fxpro.ctrader.com/c/vYxgn
  fxpro.ctrader.com/c/7Yxgn

 • guyfawkes13

  Układ MACD jest ciekawy

  fxpro.ctrader.com/c/CYxgn
  fxpro.ctrader.com/c/kYxgn
  fxpro.ctrader.com/c/F9xgn
  Nie wydaje mi się, żeby w ciągu kilkunastu miesięcy srebro mogło zaatakować poważnie miesięczną chmurę.
  fxpro.ctrader.com/c/29xgn

 • ml.36

  @guy
  Zawsze mnie intryguję kto kupuje 5 w 5 na oporze, na dywergencji?
  invst.ly/33sa3

 • mac-erson

  Czy jutro stany pracują czy mają wolne ?

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  ''O to mi chodziło, to te chmury względem indeksu w lipcu 2003r. wyglądają podobnie jak teraz.''

  Wtedy była dłuższa akumulacja, chmury bardziej wypłaszczone, ale też był przystanek na analogicznym poziomie po wyjściu z chmury. Na razie korektami bym się nie przejmował.
  fxpro.ctrader.com/c/49xgn

 • karnakufo

  WIG20:
  www.bankfotek.pl/view/2051381

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  ''Zawsze mnie intryguję kto kupuje 5 w 5 na oporze, na dywergencji? ''

  Mnie się wydaje, że zasadniczo po to są fundusze emerytalne, ale w tym wypadku może być ramionko(?)
  fxpro.ctrader.com/c/z9xgn
  fxpro.ctrader.com/c/89xgn
  Zobaczymy. W każdym razie dziś się świetnie grało:))

 • guyfawkes13

  @Karnak

  fxpro.ctrader.com/c/wGxgn
  fxpro.ctrader.com/c/TGxgn

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Nie ważne. Będę wkrótce sprzedawać aussiego 5wA, więc powstrzymaj się z odpowiedzią na to pytanie;-)

 • guyfawkes13

  forsal.pl/artykuly/1012095,bundestag-spiera-sie-o-wojska-usa-w-polsce-lewica-zdecydowanie-przeciwko.html

  wpolityce.pl/polityka/324037-nasz-wywiad-prezydent-opola-o-skardze-mniejszosci-niemieckiej-na-rzad-pis-w-pe-trwaja-mediacje-deklarowali-ze-do-tej-debaty-nie-dojdzie

 • guyfawkes13

  @Datik

  Fakty:
  ''Chcemy skończyć z byciem podwykonawcą skazanym na niskie marże i nierozwojowe technologie''

  forsal.pl/artykuly/1010853,rzeki-poglebimy-z-chinczykami-statki-zbudujemy-sami.html

 • zulus_chacka

  www.rt.com/uk/374209-army-tanks-channel-tunnel/

  Get ready!

 • aztonmarcin

  www.thesun.co.uk/news/2130852/suwalki-gap-tiny-corridor-of-nato-land-in-eastern-europe-is-where-world-war-three-will-erupt-unless-russian-aggression-is-curbed/

 • aztonmarcin

  www.dailymail.co.uk/news/article-4112614/Russia-deploys-anti-aircraft-missile-systems-Moscow-protect-capital-attack-latest-sign-Putin-preparing-war.html

 • holydog

  mac-erson

  Byłem mocno zaangażowany na GPW w latach 1995-1999, potem z różnych przyczyn odpuściłem sobie tą formę spędzania wolnego czasu. Obserwowałem z boku hossę dotcomową i tą po wejściu do Uni i liczyłem niezarobioną kasę 8-).

  Od majdanu w 2014r . obserwuje sytuację z boku i obecnie mam przeświadczenie graniczące z pewnością że będzie teraz hossa, duża hossa lub mega hossa i to taka z fundamentami gospodarczymi. Sygnały z najbliższego otoczenia mikroekonomicznego są bardzo podobne do tych w 2005r. W Krakowie np. nieruchomości(mieszkania) schodzą jak świeże bułeczki, tu pociąg już odjechał (znowu), trzeba było kupować dwa lata temu. Ludzie mają pieniądze, kasa kisi się na lokatach na najniższym w historii %. Potrzebny jest tylko impuls aby weszła na GPW np z zagranicy. Wydaje mi się że jesteśmy właśnie w tym momencie. Jestem pozytywnie zaskoczony stylem sprawowania władzy PiS. Zrównoważony i spokojny(piszę to bez ironii) Macierewicz i Ziobro. Morawiecki to trochę nie moja bajka, ale to pewnie koncesja na rzecz ośrodków decyzyjnych. Jak "totalna" opozycja nie wykręci jakiejś gównoburzy to powinno być bardzo dobrze.

  Z racji obowiązków domowych i zawodowych, nie piszę bo nie mam kiedy, ale wchodzę prawie codziennie. Pozdro

  p,s
  Co sądzisz o PXM, czekasz wyluzowany, czy kręcisz kółeczka?

 • ewiggin

  @guy
  "Fakty:
  ''Chcemy skończyć z byciem podwykonawcą skazanym na niskie marże i nierozwojowe technologie''

  forsal.pl/artykuly/1010853,rzeki-poglebimy-z-chinczykami-statki-zbudujemy-sami.html "

  - "Chcemy" - to nie są fakty ale, póki co, chciejstwo.
  Zalinkowany tekst brzmi nieźle do momentu, w którym minister zwierza się tak:
  "Zresztą wpisujemy się w koncepcję, na którą naciska Unia Europejska, czyli multimodalność transportu. Drogi wodne do 2030 roku mają
  przejąć aż 30 proc. transportu całej UE, a tymczasem w Polsce wodą transportujemy zaledwie 0,4 proc. towarów. Naprawdę jest co nadrabiać."

  W powyższym kontekście "chcemy" zmienia się w "musimy". Unia każe, więc, zdaje się, łaski nikomu PIS nie robi?

 • red.007

  @carrie
  Czy widzisz podobieństwo wykresów i wzrosty na PLN_I,czy ja popadam w paranoję?
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=3m&t=l&a=ln&b=1
  analizy.investio.pl/formacja-spodka/

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Jak zwykle nie rozumiesz.
  Po pierwsze, POprzedni rząd też wiedział o 30%, a NIC(!) nie zrobił. Bo transport wodny w PL ma takie kierunki, że automatycznie odbudowuje Wielką Rzeczpospolitą. Nie ma natomiast rzek z Berlina do Moskwy.
  Po drugie dlatego ''chcemy'', że takich inwestycji nie przygotowuje się przez kilka miesięcy, tylko przez lata. I to co można było przygotować w tym czasie, już przygotowano. To, co zależy tylko od nas, byłoby już dawno, gdyby nie POprzednicy, np. kanał w Świnoujściu czy do Elbląga. A przyszły duży port w Świnoujściu zwiąże nas na stałe z Czechami.
  Transport wodny odgrywał kluczową rolę w powstaniu wszystkich bogatych państw, jak Chiny czy USA, czy nawet dawna RP. Rzeki umożliwiały powstawanie cywilizacji.:)))
  A po piąte przez dziesiąte, nie zauważyłeś, że w ten sposób już zaczynamy budować infrastrukturę silk road i korzystać z chińskiego kapitału, i to jako PARTNERZY.
  Nie potrafisz czytać? Chyba niedługo będziesz musiał zejść do podziemia, bo zupełnie pogubisz się w rzeczywistości.:))))

 • guyfawkes13

  @Holydog

  ''Ma Pan całkowitą trafność, to jest kolia'':)))

  Czeka nas wielka hossa, bo Polskę czeka potęga i chwała.

  Make Poland great again! Let Poland be Poland.

  Pozdrawiam.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Nie wiem czy podobne :-(
  Dla mnie jesteśmy w fazie wzrostu PLN od szczytów na USDPLN i EURPLN. Podałam jaki czas temu moje target'y. Pan Wojtek też twierdzi, że do lata będzie się złoty umacniał.

  BTW
  Na kablu coś ala oRGR się robi ;-)

 • ewiggin

  @guy
  " To, co zależy tylko od nas, byłoby już dawno, gdyby nie POprzednicy, np. kanał w Świnoujściu czy do Elbląga."

  - To znowu nie jest fakt, lecz "wyznanie wiary".

  A z tymi Chińczykami w kontekście nowego jedwabnego szlaku - to znowu, póki co, mżonka. Chciałbym nieśmiało przypomnieć, że nowy jedwabny szlak nie istnieje i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle zaistnieje. Twój pupil Trump w każdym razie ędzie się starał, żeby ów szlak nie zaistniał.
  Bujasz w obłokach @guy... nie tylko na giełdzie :-)

 • ewiggin

  @guy
  "Po pierwsze, POprzedni rząd też wiedział o 30%, a NIC(!) nie zrobił. Bo transport wodny w PL ma takie kierunki, że automatycznie odbudowuje Wielką Rzeczpospolitą."

  - Sugerujesz zatem, że UE chce odbudowy Wielkiej RP? No przecież naciska, żebyśmy budowali drogi wodne... :D
  Gubisz się już w tych swoich konstrukcjach. Co chwila upadają jak domki z kart.

 • ml.36

  @carrie
  "Na kablu coś ala oRGR się robi ;-)"
  Masz na myśli duży czy mały?

 • ewiggin

  A Jacek Bartosiak konsekwentnie twierdzi, że Amerykanie ustalili nam w systemie status junior-partnera i Wielka RP zaburzałaby stworzoną przez nich równowagę. a Polska przecież, jak mawiał klasyk w podsłuchanych wynurzeniach, robiła Amerykanom łaskę? A Ty tweraz twierdzisz, że Amerykanie nam tutaj zapewnią rozwój a straszna UE na czele z Angelą Makrelą, naciskają na rozwój naszych dróg wodnych, żebysmy byli bogatym i silnym krajem? Oj... @guyniedługo będziesz musiał zejść do podziemia z tymi teoriami.

 • red.007

  @carrie
  OK

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  stooq.pl/q/?s=gbpusd&c=1m&t=b&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Odpisuję ci ostatni raz, bo na bzdury nie mam czasu ani zdrowia.
  W EU jest taki prikaz, żeby było 30 % dróg wodnych, ale nikt nie chciał tego egzekwować od Polski. Bo Polska nie jest po to. Polska jest po to, żeby była w niej ''demokracja'', czyli rządy gwarantujące tanią siłę roboczą i status bantustanu, strefy buforowej, żeby nic nie przeszkadzało strategicznemu partnerstwu Obojga Kacapii.
  I Sikorski dobrze powiedział, o tym robieniu laski, tylko za mało. Bo zasadniczym zadaniem POprzedniego ''demokratyczngo'' i ''prawnego''rządu było robienie laski (i zwłaszcza minety) wszystkim dookoła.
  Ty Bartosiaka nie rozumiesz, jak zresztą wszystkiego co czytasz (wtórny analfabetyzm?). Bartosiak mówi, że inne cele ma polskie międzymorze, a inne cele ma amerykańskie międzymorze. Ale nie kwestionuje, że zachodzi zbieżność interesów. Poza tym sytuacja się zmienia i nie ma ścisłego determinizmu geopolitycznego. Ale przecież nie będę z tobą dyskutował o detrminizmie!:)))
  Angela naciskając na ''demokracje'' dąży do tego, żeby tych 30% nie było, sabotuje te 30%. Czy była debata w europarlamencie na temat karygodnych zaniedbań ekologicznych z powodu braku dróg wodnych w Generalnej Guberni? Nie! Były debaty po to, żeby tych 30% nigdy nie było, bo jeżeli w GG zwycięży ''demokracja'', to te drogi nie powstaną. Bo one są jednym z ważnych dźwigni zmiany statusu GG. Nie rozumiesz tego??? Dlatego naciski niemieckie są, ale w odwrotnym kierunku niż myślisz. Żebyś to lepiej zrozumiał: dzwoni słuchacz do radia Erewań i pyta czy to rawda, że w Moskwie na placu czerwonym rozdają samochody. Spiker odpowiada, że to oczywiście prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie w Moskwie tylko w Leningradzie i nie rozdają tylko kradną.
  I tak samo jest z rozpadającym się na naszych oczach eurokołchozem. O to samo chodzi.
  Bartosiakiem się nie wykręcaj, bo on dostarcza pewnych pojęć, wprowadza pewną problematykę, ale wielu spraw i procesów nie rozumie. Też należy do odchodzącego właśnie mainstreamu w dużej mierze. Nie jest tak, że w geopolityce jest możliwy tylko jeden układ. W poprzednim układzie mieliśmy status juniorpartnera, a w tym, który będzie, zdobędziemy inny status, co już się dzieje, o czym świadczy klęska ''demokracji'':))) Ma rację na pewno w tym, że musimy wykazywać asertywność (niemożliwą w epoce ''demokracji'') i to też widać. I ma rację w tym, że Ameryce bardzo zależy na drzwiach do Heartlandu. A co my z tą szansą zrobimy, to już zależy od nas.
  Powstały warunki do odbudowy Wielkiej Rzeczpospolitej. Dlatego volksdeutsche i sowieciarze i cała ta hołota batustanowa musi być zutylizowana.

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  I postaraj się myśleć please, nie przeszkadzaj mi bo pracuję.

 • ml.36

  @carrie
  Taki oRGR Tobie się marzy?
  invst.ly/33w66

 • ml.36

  Nic innego do głowy nie przychodzi.
  invst.ly/33w7g

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Zobacz jak zaczyna dzień WIG20. Po upadku ''demokracji'' ''państwa prawa'' czyli Generalnej Guberni 2.0 (i świętego sowieckiego Rzeplińskiego) powstały warunki do sekularnej hossy.

  Rzeczpospolitą czeka Potęga i Chwała.

 • ewiggin

  @guy
  "Ty Bartosiaka nie rozumiesz, jak zresztą wszystkiego co czytasz (wtórny analfabetyzm?)."

  - Ty za to nie czytasz w ogóle - jak sam stwierdziłeś - od dwudziestu lat. A skoro, jak twierdiesz - jesteś ode mnie tylko kilka lat starszy - to przestałeś czytać zaraz po skończeniu studiów. Mam dość Twoich bredni i hamstwa - i to ostatni raz ja odpisuję. Z nieukami, ignorantami i pelikanami nie gadam.


 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  ''Chamstwo'' pisze się przez ''ch'':)))
  Ciesz się, że nie czytam, bo co by było, gdybym jeszcze czytał???:)))))
  W ogóle bym z Tobą nie gadał.
  :))))))))))))

  Zrozumiesz to kiedyś i jeśli jesteś uczciwy, to będziesz głosował w przyszłych wyborach na PIS. Bo w gospodarce nie da się robić zmian szybko, ale za 3 lata już sporo będzie widać.
  Masz jeszcze 3 lata szansy, ale pewny nie jestem, bo ''złymi świadkami są oczy i uszy dla ludzi o duszach barbarzyńców'' - pierwsze zdanie zachodniej teorii poznania.
  W ciągu trzech lat rozstrzygnie się Twój cywilizacyjny i tożsamościowy (oraz intelektualny) status.
  Keep walking. Cheers!
  (choć podobno dżentelmen nie pije przed południem)
  :)))))))
  www.youtube.com/watch?v=huUXZUSqyn0

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/01/A-wskazniki-inflacji-rosna-rosna-rosna.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci