Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Jak drogie są akcje w USA?

bialek.wojciech

Sytuację na rynkach finansowych można rozpatrywać w przynajmniej trzech horyzontach czasowych: krótkoterminowym - liczonym w dniach i tygodniach, średnioterminowym - wielomiesięcznym i długoterminowych - obejmującym okres wieloletni. W najkrótszym horyzoncie działa tylko analiza techniczna i sentyment, w horyzoncie średnioterminowym działa również analiza makroekonomiczna, zaś w horyzoncie długoterminowym dochodzi wycena (analiza wartości). W tym miejscu rzadko zajmuję się analizą wartości, bo po pierwsze słabo się na tym znam, a po drugie - poza Warrenem Buffetem - ludzie tyle nie żyją: instrumenty finansowe potrafią pozostawać "za drogie" albo "za tanie" całymi latami. Dzisiaj postanowiłem zrobić wyjątek i zająć się próbą muśnięcia odpowiedzi na tytułowe pytanie. 

Pierwszym przybliżeniem może być porównanie obecnej wartości CAPE (czyli "cyclically adjusted price earnings ratio") dla S&P 500 do historycznych wartości tego wskaźnika. CAPE to zaproponowana przez profesora Shillera relacja pomiędzy S&P 500 a średnią zysków z poprzednich 10 lat (czyli średnią z zysków z mniej więcej pełnego cyklu od jednej recesji do następnej czyli cyklu Juglara). 

 

1CAPE

 

Ten wskaźnik wartości akcji w USA porusza się w ramach cyklu pokoleniowego i obecną wartość 27,26 można porównać do szczytów z 4 poprzednich cykli: 25,24 z 1901 roku, 32,56 z 1929 roku, 24,06 z 1966 roku oraz 44,2 z 1999 roku. Jak widać obecna wartość jest już niewiele niższa od mediany ze szczytów z 4 poprzednich pokoleń równej 28,9. 

Próby wykorzystanie tego wskaźnika do stworzenia prostej długoterminowej strategii spekulacyjnej (kupujemy gdy CAPE jest poniżej 13,5, sprzedajemy, gdy jest powyżej 24) nie przyniosły zbyt dobrych wyników. Co prawda strategia oparta jedynie na długich pozycjach okazała się w okresie minionych ponad 130 lat lepsza od S&P 500 o 50 proc., ale już strategia otwierająca krótkie pozycje po sygnale sprzedaży dała wynik niewiele różniący się od wyniku strategii "kup i trzymaj". W tym sensie przesadne przejmowanie się wyceną rynku w USA nie wydaje się mieć wielkiego praktycznego znaczenia. 

 

0strategiaCAPE

 

W ostatnich latach podobna do obecnej wartość tego wskaźnika pojawiała się w styczniu-lutym 2004, grudniu 2004, 3-krotnie od grudnia 2006 do października 2007 oraz w lutym 2015.

 

2CAPE

 

Można to zinterpretować tak: od pierwszego pojawienia się takiej wyceny w styczniu 2004 do początku silnej bessy poprzedzającej recesję (fazy spadkowej cyklu Juglara) upłynęło 3,5 roku, zaś w obecnym cyklu taka wycena pojawiła się w lutym 2015, co sugeruje, że i obecnie początek silnej bessy poprzedzającej recesję może nadejść dopiero gdzieś w drugiej połowie 2018 roku. Można też jednak zauważyć, że pojawianie się tak wysokiej wyceny w USA poprzedzało początki cyklicznych spadków w ramach cyklu Kitchina (na WIG-u kwiecień 2004, lipiec 2007 i maj 2015 o kolejno 3 miesiące, 7 miesięcy oraz 3 miesiące. 

Oczywiście powodem, dla którego na amerykańskim rynku akcji pojawiły się tak wysokie wyceny jest jeszcze wyższa wycena obligacji skarbowych rządu USA. Czy to w lipcu 2012 czy to w lipcu 2016 wskaźnik cena/zysk dla 10-letnich obligacji skarbowych (czyli odwrotność ich rentowności) sięgał 70. Nawet obecnie inwestorzy mają do wyboru akcje z P/E (wobec średnich zysków z poprzednich 10 lat) na poziomie 27 i obligacje skarbowe z "P/E" w okolicach 40.

Oczywiście zysk z obligacji jest "gwarantowany", a ten z akcji obciążony podwyższonym ryzykiem, ale mimo tego ta relacja nadal nie wydaje się faworyzować obligacji. 

 

 

3powrnaniePEakcjiiobligacji


Jeszcze bardziej niekorzystnie wygląda porównanie ze wskaźnikiem cena/zysk liczonym na podstawie oczekiwanych zysków spółek (16,8):

 

4powrnaniePEakcjiFORWARDiobligacji

 

Żeby nie przedłużać upraszczając: relacja pomiędzy wskaźnikami cena/zyska (odwrotnością rentowności) dla amerykańskich akcji i obligacji skarbowych rządu USA musiałaby obecnie wzrosnąć dwukrotnie, by osiągnąć poziom ze szczytu hossy z 2007 roku. 

 

5relacjaCZ1

 

6relacjaCZ2

 

Można by to osiągnąć przez:

 

1) dwukrotny wzrost cen akcji w USA (S&P 500 w okolicach 4500)

lub

2) spadek zysków spółek o połowę (do okolic poziomów z dna Wielkiej Recesji z 2009 roku)

lub

3) dwukrotny wzrost rentowności długoterminowych obligacji skarbowych w USA (do ok. 5 proc.)

 

7EPSSP500renot

 

Oczywiście w praktyce taki rezultat - dwukrotne zmniejszenie relacji pomiędzy wyceną obligacji i akcji - można by uzyskać przez jakąś kombinację tych 3 parametrów czyli wzrostu cen akcji, spadku zysków firm i wzrostu rentowności obligacji. 

Podsumowując: w ujęciu bezwzględnym akcje w USA są już od jakiegoś czasu drogie w perspektywie historycznej, ale - uwzględniając obecne rentowności obligacji skarbowych w USA - na razie nie są droższe niż w 2010, 2011 czy 2014 roku. Przy dalszym wzroście cen akcji lub wzroście rentowności obligacji mogą się w przyszłym roku pojawić się na amerykańskim rynku akcji napięcia podobne do tych z 2010 (majowy "Flash Crash"), 2011 (-20 proc. w okresie kwiecień-październik) czy lat 2015-16 (-14 proc.), ale wydaje się, że z punktu widzenia relatywnej wyceny wobec rynku obligacji ciągle nie ma na amerykańskim rynku akcji warunków do trwałej bessy poprzedzającej recesję takiej jak ta z lat 2007-2009.  

 

 

Komentarze (210)

Dodaj komentarz
 • guyfawkes13

  Chyba zrobimy jeszcze w tym roku z 50 pipsów?

  fxpro.ctrader.com/c/hswgn

 • ml.36

  @guy
  W którą stronę?

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Ooooups! Carrie-Anne przepraszam.
  Nie ma za co ;-)

  Proszę, wytłumacz mi te Kichiny na PLN. Bardzo mnie to interesuje, bo o ile uważam, że czeka nas umocnienie złotówki związane z korektą na USD, to zakładam że to tylko korekta i PLN będzie słaby w średnim terminie.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  W którą stronę?
  Na północ. Szukaj false break'a poprzedniego swingu do dołu w ok. 116.7. To powinno dać szansę na wejście z ciasnym sl.

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  Nie będzie w tym roku w żadną stronę:((

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''@guy wzorem prezydenta Mościckiego puszcza oko do ND. Zdaje się, że to oznaczałoby delegalizację masonerii. Ratunkiem mógłby być ryt szwedzki. Nie wiem tylko czy @guy zdecyduje się na transfer w zimowym okienku :-P ''

  Dobry komentarz, ale to chyba Śmigły puszczał oko.

  @Guy chyba zdecyduje się na transfer. Już mu się długopis wypisuje:))

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  A w ogóle, to zapomniałem o kresce złotej:))

  fxpro.ctrader.com/c/c5ygn

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''@Guy chyba zdecyduje się na transfer''

  www.youtube.com/watch?v=yQMoDnt2B1k

 • ml.36

  @Carrie
  Pozwól że uczynię to w nowym roku, przynajmniej spróbuję.
  Życzę wszystkim dobrego N.R.

 • guyfawkes13

  W20 od 16 dni nie może poradzić sobie z czerwonymi kropkami, choć wydawały się takie niepozorne:))
  fxpro.ctrader.com/c/lwygn

 • mac-erson

  Szczęśliwego Nowego Roku, dużo zdrowia i wielu sukcesów osobistych dla wszystkich blogowiczów :)

 • guyfawkes13

  @Mac-Erson

  Oby nie był gorszy niż ten.

 • karnakufo

  U Jankesa "mała paniczka" - akurat teraz, gdy naszym umyśliła się hossa.:)

 • karnakufo

  No i Russel2000 zakończył miesiąc tam gdzie powinien, by wykres w cenach zamknięcia zmieścił się w trójkącie rozszerzającym się, co było oczekiwane przeze mnie jeszcze przed Świętami:
  www.bankfotek.pl/view/2046760
  www.bankfotek.pl/view/2046761
  I co dalej? Przynajmniej do dolnego ramienia?

 • karnakufo

  To może być koniec amerykańskiej hossy:
  www.bankfotek.pl/view/2046768
  www.bankfotek.pl/view/2046767

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Będę czekać:-)
  Najlepszego w Nowym Roku.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Prowokacja berlińska (gliwicka) nie udała się. I nie jest przypadkiem, że była skoordynowana z wydarzeniami w PL."

  Coś chyba rzeczywiście jest na rzeczy:

  www.rp.pl/Swiat/161239929-Szef-MSW-Czech-Sprawca-alarmu-w-samolocie-jest-Polak.html

  Czy to ktoś próbuje odpalić stary program sprzed 4 pokoleń, kiedy to Polacy z PPS-Frakcji Rewolucyjnej bardzo aktywnie fawkesowali:

  www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,5212,Polscy-terrorysci

  Czekaj, czekaj! Panie fawkes? A kto Panu podpowiedział Pański pseudonim?

 • bialek.wojciech

  Kogoś najwyraźniej zaczynają denerwować takie porównania:

  x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_MmPsw3JsZPoDQNh84kJWZDXmRf4duwyu.jpg

 • bialek.wojciech

  cog.salon24.pl/742458,papiez-sylwester-zabawa-i-noc-sylwestrowa

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Ja nie ufałabym Czechom w kwestii pilotowania, bo wiemy jak to się może skończyć.
  A do tego jeszcze MI6, które jak twierdzi @guy szkoliło Frakcję Rewolucyjną i pomagało szmuglować browning'i za wódkę.
  No nie wiem :-P

 • bialek.wojciech

  No normalnie nas próbują wrabiać:

  "Awaryjne lądowanie w Pradze. 68-letni Polak groził wysadzeniem samolotu, bo miał "polecenia od Boga""

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21187633,awaryjne-ladowanie-w-pradze-po-grozbie-wysadzenia-pasazerowie.html#MT2

 • carrie-anne.moss


  @Guy chyba zdecyduje się na transfer. Już mu się długopis wypisuje:))

  Tego chyba się długopisem nie podpisuje?
  Spraw sobie kalwińskie, znaczy szwajcarskie pióro wieczne i co tam jeszcze byś chciał w 2017! :-D

 • podczaszy1

  @WB
  " No normalnie nas próbują wrabiać".
  W przeciwnym wypadku nie będzie żadnego państwa polskiego. Bo w pewnym momencie po prostu przyjdzie ktoś z zewnątrz i zarządzi tym burdelem- nie ma innego wyjścia- mówi Bartłomiej Sienkiewicz dla Gazety Wyborczej. Pytanie brzmi : bredzi czy coś naprawdę wie i puszcza farbę. A propos tego kto przyjdzie to według Stasia Michalkiewicza spółka niemiecko -żydowska.

 • karnakufo

  @podczaszy1
  Skoro jesteś na forum to zapytam o opinie odnośnie naszego WIG20, bo jakoś ostatnio mało się wypowiadasz, a byłbym wdzięczny, gdybyś oczywiście zechciał.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  '' według Stasia Michalkiewicza spółka niemiecko -żydowska''

  Sam Waść widzisz, że Staś zawsze nie dostrzega słonia w składzie porcelany, niestety.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Masz ostatnio świetne komenty.
  Poza drobiazgami historycznymi. PPS Frakcja Rewolucyjna powstała w 1906, trzy lata przed MI 6. W roku powstania MI 6 (1909), PPS FR stała się z powrotem PPS-em. Więc z tymi browningami było trochę inaczej.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Spraw sobie kalwińskie, znaczy szwajcarskie pióro wieczne i co tam jeszcze byś chciał w 2017! ''

  Życzę Tobie także spełnienia... marzeń itd.:)))

  Po prostu wszystko już napisałem...

 • guyfawkes13

  @WB

  ''No normalnie nas próbują wrabiać''

  Przyszły rok będzie najgorszy, dopóki Trump nie ustali granic z Putinem, szatany będą szarpać Rzeczpospolitą, ale jest to też rok fatimski (100 lat), więc ostatecznie ''Niepokalane Serce zatriumfuje''.

 • guyfawkes13

  @WB

  Chociaż ... skoro nie udała się wywrotka przed końcem 2016 i amerykańska armia jednak znajdzie się w PL i obsadzi naszą zachodnią granicę, to stawka jest zbyt wysoka, nawet dla RSHA.
  Poza tym zmienili się dowódcy armii i struktur siłowych(...).
  Chyba już dla gen. Tukaczewskiego zaczyna być to late...

 • guyfawkes13

  Gen. Kukuła to inteligentny gość bez obciążeń (...).

  Jeśli ktoś chciałby wiedzieć co to takiego będzie OT i dlaczego to jest ważne:
  www.defence24.pl/518031,zawsze-gotowi-zawsze-blisko-gen-kukula-dla-defence24pl-o-zadaniach-i-szkoleniu-wojsk-obrony-terytorialnej

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Masz ostatnio świetne komenty.
  Poza drobiazgami historycznymi. PPS Frakcja Rewolucyjna powstała w 1906, trzy lata przed MI 6. W roku powstania MI 6 (1909), PPS FR stała się z powrotem PPS-em. Więc z tymi browningami było trochę inaczej.

  Dzięki za komplement.
  Chyba oboje wiemy o czym mowa ;-)
  Nie powiesz mi, że hrabiego Stanisława Augusta Poniatowskiego przyprowadziły do Sophie Friederike Auguste zu Anhalt-Zerbst-Dornburg krasnoludki? :-)
  Come on. Marysia Konopnicka napisała o nich znacznie później:-P

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Gen. Kukuła to inteligentny gość bez obciążeń (...).

  Jeśli ktoś chciałby wiedzieć co to takiego będzie OT i dlaczego to jest ważne:
  www.defence24.pl/518031,zawsze-gotowi-zawsze-blisko-gen-kukula-dla-defence24pl-o-zadaniach-i-szkoleniu-wojsk-obrony-terytorialnej"

  To jest zabawa dla młodziaków. Młodymi się wojowało podczas I wojny światowej, bo ich było wtedy za dużo, nie było dla nich pracy, jako bezrobotni stwarzali zagrożenie rewolucją i trzeba się ich było pozbyć posyłając milionami na karabiny maszynowe.

  Teraz młodych jest mało i trzeba ich oszczędzać. Mają się uczyć, pracować i wychowywać dzieci a nie ginąć. Teraz należy wojować starcami, których nowe dziesiątki dywizji nadchodzą co roku i są kosztowni, bo trzeba im wypłacać emerytury z ZUS. Więc jak zginą ku chwale ojczyzny to nawet zysk. Starcy się zresztą nudzą wymyślając sobie jakieś bezsensowne hobby, a tak mieliby jakiś cel w życiu, trochę zdrowego wysiłku fizycznego i życie towarzyskie (kobiety by były jak zwykle sanitariuszkami itp.). Zasada prosta: albo nie idziesz do woja i dostajesz głodową emeryturę, albo idziesz i dostajesz tzw. emeryturę wojskową (mniej głodową) + ładny mundur oraz karabin i garść naboi. Podwyżki emerytur po podboju nowych terytoriów. Taki model armii podbiłby Ziemię i okolice w przeciągu pokolenia. ;)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Chyba już dla gen. Tukaczewskiego zaczyna być to late...
  Ta analogia świadczy niezbyt dobrze o wykonawcy zmiany. Jesteś pewny tego?
  My nie mamy setek kilometrów żeby uciekać tygodniami przed Werhmachtem i modlić się o srogą zimę. :-(

 • carrie-anne.moss

  Pan Wojtek już w szampańskim nastroju ;-)
  Do Siego Roku :-)

 • m_u_s_k

  @Pan Wojtek
  "Teraz należy wojować starcami" itd.

  Taka "zombie apokalipsa". Tylko trzeba ich jeszcze nafaszerować amfetaminą i mefedronem, to nawet karabiny nie będą potrzebne.

  @All
  Szczęsliwego Nowego Roku.

 • bialek.wojciech

  @m_u_s_k:
  "Taka "zombie apokalipsa". "

  Tak, zombie trzeba jakoś rozruszać:

  www.youtube.com/watch?v=hGX0mmmRccM

  A to leciałoby z głośników podczas ataku Legionów Emeryckich:

  www.youtube.com/watch?v=z5LW07FTJbI

 • m_u_s_k

  @ Pan Wojtek

  A efekt końcowy wyglądałby jakoś tak:
  youtu.be/BfR5O2PXzfc?t=1m36s

 • bialek.wojciech

  @m_u_s_k:
  "A efekt końcowy wyglądałby jakoś tak:
  youtu.be/BfR5O2PXzfc?t=1m36s"

  Hehe, do siego roku!

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Nadchodzi pomoc w walce z luką
  next.gazeta.pl/next/7,151003,21181603,to-bruksela-prawdopodobnie-a-nie-polski-rzad-poradza-sobie.html

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Nadchodzi pomoc w walce z luką...''

  Wreszcie coś sensownego z tamtej strony. Ale opozycja będzie przygnębiona, jak deficyt znowu okaże się mniejszy niż zaplanowany. :))) Mają pecha.

  Wszystkich luk mamy podobno na blisko 100 mld. Gdyby je ograniczyć o 2/3, to nie ma deficytu, nawet z tymi wszystkimi ''plusami'' i można by pomyśleć o obniżce podatków.

  ''Piękna byłaby z Was para :-D
  Te wspólne kąpiele w oceanie ;-)''

  Nie przypuszczam , raz że tam nie ma oceanu, dwa, że ja jestem ''samotnym wilkiem'', a poza tym chłopak wygląda na coraz bardziej zestresowanego.


 • witmike

  Pani Ulica_Mainstreet kiedyś wklejała:
  pokazywarka.pl/9utem7/

  So far so good. Now what?

 • red.007

  @carrie
  Podobne podejście do Twojej projekcji EURGBP ma niejaki p.Nowogórski.
  comparic.pl/koncoworoczny-przeglad-par-walutowych-20162017/
  ale z dolarem,to jakiś odjazd(chyba).

 • guyfawkes13

  @WB

  //No normalnie nas próbują wrabiać:
  "Awaryjne lądowanie w Pradze. 68-letni Polak groził wysadzeniem samolotu, bo miał "polecenia od Boga//

  Będzie coraz więcej destabilizacji tego typu.
  wiadomosci.wp.pl/kat,1019385,title,Tragiczny-final-zabawy-sylwestrowej-21-latek-zginal-od-ciosow-nozem,wid,18659473,wiadomosc.html?ticaid=1185e3&_ticrsn=3

  Ełk to teren wojskowy(...).
  Skoro będzie odwrócony VAT, to znaczy, że ten (najtrudniejszy) rok skończy się bezproblemowo dla gospodarki i budżetu. Więc nie ma innego wyjścia, trzeba PL podpalić, bo o zmianie władzy drogą wyborów nie ma co marzyć.

 • guyfawkes13

  nie mają co marzyć.

 • carrie-anne.moss

  @guy

  Nie przypuszczam , raz że tam nie ma oceanu, dwa, że ja jestem ''samotnym wilkiem'', a poza tym chłopak wygląda na coraz bardziej zestresowanego

  Czyli Soczi, Morze Czarne i te klimaty :-P

 • carrie-anne.moss

  007
  Po jego fryzurze widać, że jeszcze nie odespał zabawy sylwestrowej ;-)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Ja towarzyszowi Traderowi nie życzę źle, niech zarabia na zdarowie.

  Zamierzam przestać pisać od jutra, bo czuję, że byłaby to głównie polityka.
  Bo na moje wyczucie będzie eskalacja i w końcu spięcie. Jeżeli w czasie spięcia gienierałowie i pałkownicy zostaną zneutralizowani, to przetrwamy jako państwo, a jeśli nie - to nie.
  W Ełku jest próba zrobienia pogromu. To nie jest ani 50 km od granicy Rosji. Obawiam się m.in. akcji przeciw Rosjanom, Żydom czy Niemcom.
  Dlatego wolę już nic nie pisać. Bardzo chciałbym się mylić.
  Koncentruję się na pracy. Za jakiś miesiąc zamierzam się teleportować na stare śmieci do UKeju.

 • ewiggin

  Nowe określenie na stare zjawisko: Pelikany :D Co to znaczy - łykać jak pelikan - tłumaczy Ziemkiewicz w "subotniku":

  "... Na twitterze pojawiło się niedawno poręczne określenie, nawiązujące do peowskich lemingów  pelikany. Dlaczego pelikany? Bo łykają
  wszystko. Oczywiście, wszystko to, co rzuca im prezes albo ośrodki przez niego autoryzowane. Tupolew rozpadł się na wysokości stu metrów? Tak jest, to udowodnione. I uderzył w ziemię kołami, a nie grzbietem, co jest ostatecznym dowodem wybuchu na pokładzie? Tak jest, to również udowodnione. Awantura w Sejmie nie była
  skutkiem obopólnego zacietrzewienia i, najdelikatniej mówiąc, nieudolności marszałka Kuchcińskiego, tylko zaplanowaną akcją opozycji mającą zabokować ustawę
  dezubekizacyjną? Tak jest  do niedzieli. Bo w poniedziałek Komendant oznajmia, że to był pucz i chodziło o zablokowanie budżetu państwa, żeby powstała
  podstawa prawna do rozwiązania Sejmu  więc od poniedziałku tak jest, Komendancie, to był pucz!..."

  ziemkiewicz.dorzeczy.pl/subotnik-ziemkiewicza/18266/Czas-pelikanow.html

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  No i po co się podpierasz protezą, która Ci w dodatku nie pasuje? Tłumaczę Ci, że liczą się fakty.
  A faktem jest np. że Ełk leży w zasadzie na przesmyku suwalskim(...).
  Ziemkiewicz jest dobry w jakichś tam małych polemikach, ale jak chodzi o rzeczy poważne, strategiczne, to ... za bardzo kojarzy mi się ze Stasiem kataryniarzem(...)

  ''Polactwo'' było na początkowym etapie transformacji, Endecja i ''Jakie piękne samobojstwo'' - na kolejnym, kiedy do gry weszło Międzymorze.
  Fragment jakiejś tam recenzji:

  ''Ziemkiewicz w swojej wizji Polski nie dostrzega nic pozytywnego, prócz Balcerowicza. Dusze i umysł ma skażone mrokiem. Ziemkiewicz wszystkich którzy go otaczają, prócz Balcerowicza, postrzega jako wieśniaków, prostaków o wykrzywionych ryjach''.

 • guyfawkes13

  Amerykański batalion będzie stacjonował 20 km od Ełku.

 • ml.36

  @Carrie
  Nie odpowiem chyba wyczerpująco na pytanie, czy pln oscyluję według Kitchina (około 42 miesiące). Pewnie jakieś zależności dało by się znależć. Na pewno Pan Wojtek ma zdecydowanie więcej do powiedzenia w tej materii. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wszystkie dołki Kitchina na WIG uformowały się w szczycie słabości pln do koszyka 50/50 w zasadzie w punkt lub z lekkim poślizgiem. Wyjątek to obecny cykl od stycznia 2016. Dalej uważam że początkowa faza wzrostowa tego Kitchina
  "nominalnie" jest najsłabsza. Dołek cyklu chyba jednoznacznie umiejscowiony
  w styczniu 2016, natomiast wewnętrzny jego podział stosowany przez "cyklistów"
  jest różny ( Pan Wojtek dzieli go np. na cztery 40 tygodniowe ) stąd pewnie występują
  pewne różnice interpretacyjne. Oczywiście obecny cykl może się rozkręcić, ale zachowanie pln do koszyka 50/50 w połączeniu ze "słabością" początku cyklu obecnego, zmusza do zastanowienia kto rozdaje karty i co ma na rękach, może dwie parki. IMO nie są to " sprytne pieniądze". Wątpliwości interpretacyjne powinny zniknąć po styczniu.

 • mac-erson

  @karnakufo

  "U Jankesa "mała paniczka" - akurat teraz, gdy naszym umyśliła się hossa.:)"

  Myślę, Karnakufo, że trzeba się pomału przestawić, że jak ostatnimi laty byliśmy słabsi od Jankesow to przez najbliższy czas może być odwrotnie :). Dla naszej hossy super, że US zaliczyli cofkę. Jest miejsce do kolejnego impulsu w górę u nas.

 • konsultant121

  Jena coraz bardziej Longuje Grubas.
  snalaska.com/cot/current/charts/JY.png

 • ewiggin

  Sądząc po obrotach na GPW jest jeszcze przerwa świąteczna. Ciekawe, czy jest u nas jeszcze zachodni kapitał - bo jak nie, to ze wzrostów nici.

 • karnakufo

  @mac-erson
  Wrzuć jakiś Twój malunek AT, który pokazuje przyszłe wzrosty, byłbym bardzo zobowiązany.

 • mac-erson

  @karnakufo

  Nie jestem mega sprawny technicznie bardziej badam podobieństwa z okresów z przeszłości oraz nakładam sobie kilka czynników (giełdy w Polsce, giełdy światowe, cykle, psychologia (działam odwrotnie jak widzę zniechęcenie i niedowierzanie również u siebie to wzmacnia moje sygnały in plus, jak zaczynam wpadać w euforię to znaczy, że koniec hossy się zbliża) i wychodzi mi wówczas moja wizja przyszłości (dotychczas to działało). Jak nie mam wizji albo różne czynniki wskazują przeciwstawnie to wówczas siedzę poza rynkiem i nic nie robię.
  Badam także swoje ulubione polskie spółki i teraz większość z nich ma wykresy pro wzrostowe.
  Nie lubię trendów horyzontalnych.

  Lubię wskaźnik MACD (który na tygodniowym ładnie się ułożył i przebił linię trendu).
  Aktualnie na WIG20 poważniejszy opór widzę dopiero w okolicy 2350-2400.
  Oczywiście po drodze kilka mniejszych 2000, strefa 2150-2200.

  Wykres:
  www.adammus.pl/gielda/wig20-3.jpg

  PS. Nie za bardzo rozumiem Twoje kreski bo wyglądają zdecydowanie inaczej od moich.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  stooq.pl/q/?s=pln_b50&c=3y&t=b&a=ln&b=1
  Czy dobrze rozumumiem, że szczyt ze stycznia uważasz za dołek Kitchina, a kolejne 2 szczyty są dołkami cykli 20-tygodniowych?
  Jak domniemuję, nie jesteś pewny czy ostatni szczyt już się zmaterializował, czy jeszcze nie będzie naciągnięcia? Wg mnie, to już był szczyt i teraz będziemy spadać na USDPLN i EURPLN.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Za jakiś miesiąc zamierzam się teleportować na stare śmieci do UKeju.
  Znowu szkolenie rewolucyjne czy browningami będziesz handlować? :-P

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Business as usual.
  A propos podróży:
  pbs.twimg.com/media/C1LxzsqWEAEv3gM.jpg
  https://video-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t42.1790-2/15849277_195210977618189_1196924440986779648_n.mp4?efg=eyJybHIiOjQ0NiwicmxhIjo1MTIsInZlbmNvZGVfdGFnIjoic3ZlX3NkIn0%3D&rl=446&vabr=248&oh=e5219980e7b55173f3ae6589a48c0984&oe=586AD9D3

 • fast_market

  Jakoś dziś słabo wykorzystano u nas te wzrosty za zachodnią granicą:(
  Coś pachnie korektą tak ze 100 bp. na W20...
  Może się przyda bo widać, że z marszu te 2000 ciężko może być przejść.

  No i cały czas brakuje wzrostu na eurusd, żeby mocniej spadło za oceanem...

 • mac-erson

  @fast_market

  spokojnie popatrz na SWIG80 jak pięknie się rozwija.
  na razie nie ma miejsca i za niski poziom na poważniejszą korektę.
  Poza tym za dużo osób na nią czeka, żeby wskoczyć do pociągu :)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  No to chyba jasny plan puczu. Najpierw przedterminowe wybory, a potem zwycięstwo ala Clinton albo Trump. :-P

  Zwyciężył układ, bo Grzegorz jest wygodny dla rządzących, a ten kabaret przykryje szopkę z przewrotem.
  Back to normal.

 • konsultant121

  Dostalem zaproszenie do kandydowania do Wojsk Obrony Terytorialnej. Pisac sie czy nie pisac? W koncu jestem podporucznikiem;)

 • konsultant121

  "Jeśli ktoś chciałby wiedzieć co to takiego będzie OT i dlaczego to jest ważne:
  www.defence24.pl/518031,zawsze-gotowi-zawsze-blisko-gen-kukula-dla-defence24pl-o-zadaniach-i-szkoleniu-wojsk-obrony-terytorialnej"

  To jest zabawa dla młodziaków. Młodymi się wojowało podczas I wojny światowej, bo ich było wtedy za dużo, nie było dla nich pracy, jako bezrobotni stwarzali zagrożenie rewolucją i trzeba się ich było pozbyć posyłając milionami na karabiny maszynowe.

  Teraz młodych jest mało i trzeba ich oszczędzać. Mają się uczyć, pracować i wychowywać dzieci a nie ginąć. Teraz należy wojować starcami, których nowe dziesiątki dywizji nadchodzą co roku i są kosztowni, bo trzeba im wypłacać emerytury z ZUS. Więc jak zginą ku chwale ojczyzny to nawet zysk. Starcy się zresztą nudzą wymyślając sobie jakieś bezsensowne hobby, a tak mieliby jakiś cel w życiu, trochę zdrowego wysiłku fizycznego i życie towarzyskie (kobiety by były jak zwykle sanitariuszkami itp.). Zasada prosta: albo nie idziesz do woja i dostajesz głodową emeryturę, albo idziesz i dostajesz tzw. emeryturę wojskową (mniej głodową) + ładny mundur oraz karabin i garść naboi. Podwyżki emerytur po podboju nowych terytoriów. Taki model armii podbiłby Ziemię i okolice w przeciągu pokolenia. ;) "

  Panie Wojtku, czy możemy znaleźć jakiś wykres mówiący iż w poprzednich "Bell Epoques" na 20-30 lat przed Wojnami Napoleonskimi czy przed przed I Wojna Swiatowa bylo duzo mlodych?

 • carrie-anne.moss

  ml.36
  www.tradingview.com/x/4NFkAzYz/
  Jesteśmy na linii ICE. Jeżeli zrobimy upthrust (na co liczę), to może być jazda na dołu.

  www.tradingview.com/x/RVUZ7PcZ/
  Marzy mi się naruszenie ostatnich szczytów :-)

  Trochę bruździ mi to coś:
  www.tradingview.com/x/UW2Cf06F/
  choć jest jeszcze trochę miejsca na spadek

  www.tradingview.com/x/mYVScQLe/
  Czekam na naruszenie wsparcia ;-)

  @007:
  www.tradingview.com/x/xEPblaqA/
  zwrot w górę?

  www.tradingview.com/x/gGCd5LHO/
  korekta?

  @guy
  www.tradingview.com/x/fO1hl1Ls/
  Oderwij się od polityki, kup cukier póki tani ;-)

  www.tradingview.com/x/sZelpCCn/
  Lubisz azjatyckie jedzenie? :-)
  Wbrew temu co pisał Pan Wojtek, spodziewam się obrony wsparcia i podbicia.

  www.tradingview.com/x/uPzz3Vec/
  no i chyba trzeba się szykować na podwyżkę na stacjach.
  www.tradingview.com/x/AHz4ljQ3/
  Orlen w dół, PGNiG w górę?

 • ewiggin

  Ameryka sie obudziła ale obrót na GPW na razie średni. Miło byłoby zobaczyć taki jak na wzrostach miesiąc temu.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  ''Teraz młodych jest mało...''

  Nie znasz Pana Wojtka. Popadł w sylwestrowy nastrój satyryczny:))

  fc01.deviantart.net/fs51/f/2009/296/a/4/Satyr_for_Paizo_Publishing_by_MichaelJaecks.jpg

  Specjalnie zamieściłem ten wywiad, żeby można bylo zobaczyć, że OT to nie będzie rodzaj mięsa armatniego, tylko inteligentne, dobrze uzbrojone siły, które skutecznie zabezpieczą ważne punkty, odciążając wojska operacyjne, a po zajęciu terenu przez wroga znikną i będą działać w konspiracji stanowiąc bazą dla wojsk specjalnych.

  A w ogóle, to jestem coraz bardziej dumny z działania nowych służb państwa polskiego. Działają inteligentnie, stanowczo, skutecznie, a jednocześnie z dużym umiarem w trudnych sytuacjach. W miarę, jak wyżsi oficerowie z sowieckim obciążeniem odchodzą.

  W Ełku , ktory jest blisko Orzysza i Jedwabnego miały być rozruchy ''narodowców i ''antyrasistów''. I nawet się nie zdołali tam wyjechać.

  Zdjęcie z samolotu - świetne.

  @Carrie

  ''Zwyciężył układ, bo Grzegorz jest wygodny dla rządzących''
  Grzegorz jest wygodny, bo jest słaby. Gienierał Tukaczewski zrobił sobie .Nową platformę, , żeby zastąpić zużytego Grzegorza, no i jakoś się to układowi nie udaje.
  A tak na marginesie, w Portugalii było już trochę negocjacji, Krzaklewski tam chyba negocjował...
  Stamtąd pochodzi firma wydmuszka, której ''sprzedano'' kiedyś PZU i Tusk zapłacił grube miliardy, żeby nie robiła potem smrodu, choć mógł ją podać zgodnie z umową do krajowego sądu. W ogóle masa hajsu wytransferowanego z PL wracała potem w postaci inwestycji ''zagranicznych'', żeby kupić nasze aktywa po cenie szrotu, co umożliwiali towarzysze na miejscu. Nie wiem jak się ma sprawa z biedronką, ale nie interesuję się tym.
  www.youtube.com/watch?v=JLkdo7VTiAQ


 • red.007

  @carrie
  Dzisiaj huśtawki na parach.
  W średnim terminie wzrost obu instrumentów.
  Silniejsze ruchy koło połowy stycznia.
  Ostatnie PMI dla krajów UE zupełnie przyzwoite.Nasze PMI wręcz zadziwiająco dobre.
  Może wstyd będzie Agencjom obniżyć ratingi 13.01.2017 a wcale bym się nie zdziwił, gdyby podnieśli perspektywy. :)

 • konsultant121

  @guyfawkes
  Ciekaw jestem tylko czego oczekuja od absolwenta Szkoly Podchororazych Rezerwy w WOT. Trzeba sie pisac na 2-3 dni szkolenia co miesiac i raz w roku jakis dluzszy oboz wojskowy.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Więc przeczytaj sobie ten wywiad, ja lubię czytać wojskowe rzeczy.
  Cykl szkolenia to trzy lata i obejmuje nie tylko szkolenia czysto wojskowe.
  OT nie jest do skomplikowanych wojskowych zadań. Wojskowi wiedzą najlepiej, ile potrzeba szkolenia i do czego, czego po jakim szkoleniu można wymagać.

 • konsultant121

  @guyfawkes
  Traktowałbym to raczej za swego rodzaju misję.Z jakimś moim wkładem dla kraju. Z drugiej strony ciekaw jestem czy rekrutacja będzie do przejścia. Bo chetnych może być dużo. Muszę sprawę przemyśleć i dowiedzieć się więcej w WKU. Wywiad z gen. bryg Kukułą bardzo ciekawy.

 • guyfawkes13

  Czyli miałem rację, w styczniu kontynuujemy trend grudnia:))
  A swoją drogą, dobrze narysowane kreski to podstawa. Jenot skacze po nich jak wiewiórka po gałęziach:))
  fxpro.ctrader.com/c/BbFgn
  W20 skończył coś w rodzaju korekty pędzącej.
  fxpro.ctrader.com/c/qbFgn

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Grzegorz jest wygodny, bo jest słaby.
  Z tym się zgadzam.

  Gienierał Tukaczewski zrobił sobie .Nową platformę, , żeby zastąpić zużytego Grzegorza, no i jakoś się to układowi nie udaje.
  Z tym się nie zgadzam. Ja mam inną definicję układu, który mnie nudzi. Sądząc po frekwencji wyborczej, nie jestem osamotniona.

  A w kwestii Portugalii to wolę Duoro. Madeira jest przesłodzona i boli po niej głowa. You know :-D

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Z tym się nie zgadzam''
  Ale cały czas chodzi o to samo, UD - UW - PO - .N

  Inne ułożenie towaru na półkach w tym samym markecie:)))
  Tym razem się nie uda, przegięli z tym fraucymerem Ryszarda. Krew nie woda:)))

  ''A w kwestii Portugalii to wolę Duoro''
  Ja tylko whiskey i whiskey.:)))

  No to bierzmy się do roboty. Cheers!

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  ''Muszę sprawę przemyśleć i dowiedzieć się więcej w WKU''

  Jeśli potrafisz grać na giełdzie, to raczej to uznaj za swoją misję. Na różne sposoby służymy Ojczyźnie.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Niechwaląc się:

  carrie-anne.moss

  2016/12/30 15:34:09


  @ml.36
  W którą stronę?
  Na północ. Szukaj false break'a poprzedniego swingu do dołu w ok. 116.7. To powinno dać szansę na wejście z ciasnym sl.


  To ruch jenota nie jest żadną niespodzianką :-)
  A że Ty widzisz wiewiórki, to już sprawka Twojego... brokera :-D

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Wieeem, że dobrze przewidziałaś, grzeczna dziewczynka:))

  Pracujmy, Skarbie.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Ale cały czas chodzi o to samo
  Mówimy o dwóch różnych sprawach.

  Ja tylko whiskey i whiskey.:)))
  Jak wina, to tylko Tuska :-P

  Nie zdziwię się jak jenot wybije high z 15 albo 20 grudnia i zrobi gwałtowny ruch w dół ;)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  To bierz się do roboty, bo ja już zrobiłam poranny przegląd wykresów, a Ty się obijasz jak jakiś politykier ;-)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Nie zdziwię się jak jenot wybije high z 15 albo 20 grudnia i zrobi gwałtowny ruch w dół ;)''

  Powinien się zatrzymać na tych high'ach, ale że gwałtowny spadek, to bym nie powiedział.

 • relkame

  konsultant121
  ....
  Panie Wojtku, czy możemy znaleźć jakiś wykres mówiący iż w poprzednich "Bell Epoques" na 20-30 lat przed Wojnami Napoleonskimi czy przed przed I Wojna Swiatowa bylo duzo mlodych?
  ________________________________________________________________________
  voxeu.org/sites/default/files/image/FromApr2012/vandenbroucke%20fig1%2020%20aug.png

  Wniosek nr 1.
  Biały człowiek leciał(i pewnie dalej leci) niemal liniowo jak po sznurku do zera.
  Z drugiej strony to po co te dwie wojny były skoro jakiegoś boomu z urodzeniami na 20-30 lat przed wojnami nie widać.

  Wniosek nr 2.
  Proszę zwrócić uwagę na kraje faszystowskie w latach 30. Jak ładnie im wystrzeliły urodzenia. Za szybko na woję chyba poszli... Ciekawe czy nasz faszystowski, niedemokratyczny kraj teraz też odbije?

 • konsultant121

  @relkame
  Chyba zbyt mala to zacheta te 500+ zeby miec przyrost naturalny jak w Niemczech w latach `30. Ale trzymam kciuki:)

 • relkame

  Długoterminowo i tak jestesmy w czarnej....

  static.pokazywarka.pl/i/7211234/214101/birthrates.jpg

  Giełda musi to chyba jakoś dyskontować?

 • carrie-anne.moss

  @007:
  Uaktualnienie projekcji geometrycznej:
  www.tradingview.com/x/3M2mh6vl/
  Dotychczasowy swing spadkowy wyszedł czerwony. Spodziewam się korekty wzrostowej 1:1 (turkusowej) i kolejnego czerwonego swingu w dół. W sumie da to zasięg korekty w kolorze niebieskim. To jest potencjalny punkt, gdzie można by się skusić na zakup funta w dłuższej perspektywie. Tak mi się wydaje. Drugi wariant zakłada, że ten dołek zostanie jeszcze raz naruszony. Tyle, że muszę to zgrać z projekcją dla EURGBP, a to coś mi do końca nie wychodzi albo któraś z nich jest do niczego.

  Wracam do Edka, bo tam coś się zaczyna dziać na małym obrazku:
  www.tradingview.com/x/jbn3zoEV/

 • red.007

  @carrie
  w sumie dla zakupu papierowego funta,to nie ma co kombinować czy będzie drugi dołek,czy nie.
  Coś mi mówi,że będzie kurs niższy ale z projekcją p.Wojciecha nie ma co walczyć a z Twoją tym bardziej.Chyba SN Anglii podtrzyma wyrok z pierwszej instancji i parlament dostanie prawo do uruchomienia Brexitu a to podbije kurs funta,no cóż zobaczymy,bo to chyba na dniach.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Wracam do Edka, bo tam coś się zaczyna dziać na małym obrazku.''

  Nooo nie powiedziałbym, ED szykuje się w końcu do wybicia dołków.
  DX konsolidował się nad luką jakiś czas, w luce zostało ''porzucone dziecko''(...).
  invst.ly/3032v

 • guyfawkes13

  Dziś jeszcze jest jakiś ISM...

 • guyfawkes13

  W tym przypadku (porzucone dziecko w oknie) taką formację można nazwać ''oknem życia'':))

 • konsultant121

  @guy
  Brawo , EURUSD na nowym dołku.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Nie mów ''chop'' zanim nie przeskoczysz:)))
  Ale wydaje mi się, że tak to pójdzie, trzeba uważnie obserwować końcówkę dnia.

 • guyfawkes13

  ''Hop'', chciałem powiedzieć:))

  www.youtube.com/watch?v=4CgnIbOIoJg

 • red.007

  Faktycznie ciekawa sytuacja,przy takim spadku głównej pary dolar do złotówki powinien dawno być na nowych szczytach a tak nie jest.Silny spadek EUR równoważy dolara.

 • konsultant121

  @red.007
  A nie pamietasz jak billy powiedzial wieki temu: ten cykl to bedzie wzrost gieldy i wzrost USDPLN ? Proste jak konstrukcja cepa ala 1998-2000.

 • guyfawkes13

  @Double o 7

  '' ...dolar do złotówki powinien dawno być na nowych szczytach ...

  Bo gospodarka jest ok, giełda rusza, więc kupujemy złotówkę:))

 • red.007

  @konsultant121
  To to ja wiem ale chodziło mi o tą dzisiejszą sytuację.
  Friend może mieć rację.
  Swoją drogą EUR od grudnia zdołowało już prawie 3%

 • guyfawkes13

  @Double o 7

  Ale złotówka będzie jeszcze tańsza, według ogólnych trendów, tyle że jednak ją kupujemy czasami.:)))

 • carrie-anne.moss

  @007:
  www.tradingview.com/x/BiXAVoth/
  Spokojnie, bo jeszcze może być korekta pędząca i wybije kolejny szczyt - UTAD. Będzie lepsza pozycja do short'a :-P

 • red.007

  Z tą giełdą trochę racji jest zakładając,że zagranica wchodzi na parkiet i kupuje złotówkę.
  Może też rację ma p.Białek,że dalsze większe umocnienie dolara dopiero od lipca,przynajmniej jeśli chodzi o indeks dolara.

 • guyfawkes13

  No i Katri też miała dobrą intuicję (znowu) co do tego podłamania:)))

 • red.007

  Chyba zagranie było pod ISM-y z USA,ktoś coś zarobił...

 • guyfawkes13

  @Double o 7

  Powinniśmy się trochę podciągnąć i zostać dzisiaj na zakresach.

 • guyfawkes13

  Ale godzinna świeczka na jenocie jest nieładna i sugeruje obsunięcie.

 • guyfawkes13

  No cóż, jeszcze nie tym razem.
  invst.ly/304ih
  Kolejny cień.
  invst.ly/304j2

 • guyfawkes13

  Na dziś chyba wystarczy tego spadku, teraz wypadałoby się trochę podciągnąć...

 • red.007

  Naprawdę huśtawka dzisiaj,ropa +- 2%,sreberko ponad +3% itd.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Czemu Ty zawsze jesteś w kontrze do mnie? ;-)

  @007:
  Kombinujesz strasznie. Nie myśl kto, tylko czasem mnie posłuchaj :-P

 • red.007

  @carrie
  Żadnych kombinacji Carrie,żadnych.Po prostu ciekawy dzień.
  A,że czekam na wypełnienie projekcji dla par z funtem,to bieżące sprawy również nie są mi obojętne.Nie samym wykresem żyje człowiek ale także tym kto za nim stoi.

 • red.007

  @carrie
  Powiem więcej,ja również uważam,że dolar wybije szczyt ale zakładam,że potem korekta będzie spora.O jej ewentualnym zasięgu podyskutujemy jak przyjdzie na to czas.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Nazywa się Composite Operator :-)

  Dzisiaj w porywie szaleństwa postanowiłam zagrać na korektę na USD :-/
  Miałam w planach duży short na USDPLN, ale nie mogę trafić w mój setup, więc siedzę jakbym była na rybach :-(

  W strawie kabla tutaj znajdziesz podopowiedź elliotowca:
  www.barchart.com/news/futures-news/all#/news/2984946/elliott-wave-analysis-gbpusd-trading-in-a-three-wave-rise
  i moją:
  www.tradingview.com/x/cxn9IKuu/
  można było to rozebrać wcześniej na spring, ale za późno to wyłapałam, więc zostaje gra na wybicie creek'a albo szukanie czegoś na mniejszym interwale. Powodzenia.

 • zulus_chacka

  www.bbc.com/news/business-38497997

  New silk road. China - UK

 • red.007

  @carrie
  Niech będzie,że to psychologia.
  Te dwa wykresy,to różne przedziały czasowe.Ty kilkudniowy,elliotowiec blisko roczny.
  Krótkie tematy nie dla mnie.
  Swoją drogą jaszcze się łudziłem,że jesteśmy w fali 4 ale pan elliotowiec tak nie chce i opisuje jako falę B czym również mnie ucieszył,bo też to brałem pod uwagę:
  " red.007
  2016/12/27 10:40:41
  @carrie
  Idąc swoim rytmem,obecna korekta prawdę powie,bo jak wyrówna lub pogłębi październik,to znaczy,że była to ostatnia spadkowa duża 5.
  Jak nie osiągnie października,to to znaczy,że jesteśmy w fali 2 lub B wzrostów od października. "
  Akurat dotyczyło to GBPPLN ale sens ten sam.
  Zatem kabel ma szanse na 1,19 i o to chodzi.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Czemu Ty zawsze jesteś w kontrze do mnie? ;-) ''

  I zwykle oboje trafiamy tylko nie w tym samym czasie.
  :)))))))))))

 • red.007

  @carrie
  Opowiedz na taką tezę:
  Pan elliotowiec ABC przedstawia jako korektę spadków,po tej korekcie teoretycznie powinniśmy powrócić do kolejnych dużych spadków na kablu,wychodzi to na marzec-kwiecień i spadki grubo poniżej października.
  Co o tym sądzisz?

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Jak będą robić nabór do teatru Groteska, to powinieneś się zgłosić;-)

 • carrie-anne.moss

  @007:
  Zatem kabel ma szanse na 1,19 i o to chodzi.
  Tylko to jak się to przełoży na GBPPLN zależy od notowań EURPLN w pewnym uproszczeniu.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Myślę, że są lepsi kandydaci, np. taki nowoczesny Ryszard.

  O co mu chodziło w tym, co powiedział?
  Główny komunikat jest taki: NIE BYŁEM NA MADERZE.
  Madera ma autonomię w Portugalii i własne prawo. Jest to raj podatkowy, którego nie ma w spisie rajów podatkowych. Czyli: nie byłem w raju podatkowym w pierwszym dniu roku obrachunkowego.
  Więc wydaje mi się, jeżeli mam rację w mojej spiskowej teorii, że nowoczesne poślęta jednak nie zablokują kolejnego posiedzenia sejmu.
  Zresztą powyżej już chwaliłem nasze nowe służby(...).

 • carrie-anne.moss

  @007
  Co o tym sądzisz?
  Fala C powinna zacząć się między dzisiaj a 11 stycznia i potrwać 9 tygodni (1:1). Zasięg ok. 1.34, muszę sprawdzić.
  A co dalej to nie wiem. Nie wydaje mi się żeby 1.19 miało być mocno pogłębione. To będzie fala 5, więc może się trafić jakiś klin. Nie wiem. Elliot to nie mój klimat.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  No i proszę, co powiedział nowoczesny Ryszard w TVN:

  ''Jak dodał, przedstawił propozycję rozwiązania kryzysu parlamentarnego. - To kwestia ewentualnego dogadania się liderów partii. Ustawa budżetowa jest w Senacie. Jedną z opcji, którą można rozważyć, byłoby, żeby Senat zgłosił poprawki. Dzięki temu ustawa budżetowa mogłaby wrócić do Sejmu - mówił.''

  Czyli nie ma już mowy o tym, że budżet był uchwalony nielegalnie, nie było kworum itd.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Na pewno nie przemówił mu do rozsądku wątek romansowy, bo mleko już się wylało i w tym względzie nie ma nic do stracenia.
  Jak się chce, to można nawet znaleźć konkretniejsze zdjęcia w necie. Ja ich nie będę wklejał, bo mam pewne zasady. Poza tym sympatyzuję z panią Schmidt jako kobietą (nie jako do polityka!) i współczuję obu rodzinom.
  Czasem w życiu coś się ''przewraca w pewnej części ciała'', jak powiedział (samokrytycznie) Kazzz.

 • guyfawkes13

  Na marginesie warto zauważyć, że obecnie szefem Komisji Europejskiej jest długoletni zarządca luksemburskiego raju podatkowego, a wcześniej 10 lat na tym stanowisku był zarządca maderskiego raju podatkowego.
  Sami lobbyści, co za świat:))

 • mac-erson

  kocham silne trendy gdzie jedyną słuszną strategią jest "nic nie robienie".

 • mac-erson

  strategia "nic nie robienia" to według mnie najlepsze i jedyne rozsądne wyjście. Nie wiadomo, kiedy zrobią korektę i jak głęboką ani nie wiadomo jaki będzie poziom docelowy ruchu.
  Na podobnych ruchach w przeszłości kombinowałem i chciałem być lepszy od rynku wyskakiwać na korekty itp i zawsze kończyło się to źle.

 • red.007

  @carrie
  Styczeń i luty to mocna złotówka.
  Tak widzę wykres.
  Proszę o zdanie przeciwne.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=3m&t=l&a=ln&b=1

 • karnakufo

  @mac-erson
  "strategia "nic nie robienia" to według mnie najlepsze i jedyne rozsądne wyjście. Nie wiadomo, kiedy zrobią korektę i jak głęboką ani nie wiadomo jaki będzie poziom docelowy ruchu.
  Na podobnych ruchach w przeszłości kombinowałem i chciałem być lepszy od rynku wyskakiwać na korekty itp i zawsze kończyło się to źle."

  Święta prawda, kombinując można jedynie popsuć.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Strategia "nic nie robienia".....
  Tyż tak uważam. Jest to jednak wbrew pozorom dosyć trudna strategia.A tak w ogóle to ponownie gratuluję trafności prognoz. Szacun.

 • podczaszy1

  @WB
  19.12.2016 - 17:08:27
  @ podczaszy1
  "Czyli korekta którą robimy od kilku dni to flaga, która powiewa w połowie masztu. Dołek tej korekty czyli dołek cyklu 5 tygodniowego celuje w przedwigilijny piątek...........".
  Bardzo trafnie. Gratuluję.
  Czy podtrzymuje Pan to wszystko co wtedy Pan napisał?

 • carrie-anne.moss

  @guy
  www.tradingview.com/x/C6Kd7hzy/
  Jenot w dół wg mnie.
  Edek w górę po shakeout/spring jak chcesz to nazywać.

  @007:
  Potwierdzam, że oczekuję zejścia EURPLN na nowy dołek w okolicy 4,22. Czy USDPLN zrobi korektę poniżej 4 - nie wiem.

 • red.007

  @carrie
  OK,dzięki.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Bardzo trafnie. Gratuluję.
  Czy podtrzymuje Pan to wszystko co wtedy Pan napisał?"

  Ówczesna koncepcja oparta była za założeniu, że rozpoczęta 18 listopada ub. r. fala wzrostu WIG-u jest z punktu widzenia cyklu 40-tygodniowego odpowiednikiem fali rozpoczętej 20 stycznia ub. r. W tym ujęciu jesteśmy obecnie w punkcie odpowiadającym mniej więcej 7 marca ub. r.

  Powyższa koncepcja się na razie sprawdza, więc nie ma się co za bardzo jej czepiać.

  Z drugiej jednak strony w alternatywnym ujęciu ta "flaga, która miała powiewać w połowie masztu", a która okazała się korektą pędzącą, jest 5-tą falą falki rozpoczętej 18 listopada. W takim ujęciu byłaby pora na korektę tego impulsu, która zeszłaby do zakresu tej przedświątecznej 4-ki.

  Taka 4-ka byłaby mniej więcej lustrzanym odbiciem przestrzeni korekty z okresu 31 października-18 listopada, co generalnie wynika z założenia, że "kluczowe wybicie" nastąpiło 5 grudnia i od tamtej pory wszystko co się dzieje i będzie działo będzie lustrzanym odbiciem w symetrii środkowej tego co się działo do 5 grudnia (aż z czasem ta zależność się rozmyje).

  Te dwie koncepcje dawały zgodne wnioski przed świętami (będzie rosło).

  Obecnie dają sprzeczne wnioski w perspektywie najbliższego tygodnia-dwóch, więc obecnie to dla mnie jest bardziej 50/50.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Bardzo trafnie. Gratuluję.
  Czy podtrzymuje Pan to wszystko co wtedy Pan napisał?"

  Według jeszcze innej koncepcji wybicie z rocznej formacji dołkowej, które nastąpiło 5 grudnia ub. r. jest analogiczne do podobnego wybicia w poprzednim cyklu Kitchina, które miało miejsce 7 września 2012. W tej koncepcji przez najbliższe ponad 2 tygodnie szukałbym korekty podobnej do tej z okresu 5-23 października 2012.

  Czyli 2:1 na korzyść 4-proc. korekty w ciągu najbliższych 2 tygodni.

 • ewiggin

  @wb
  "Z drugiej jednak strony w alternatywnym ujęciu ta "flaga, która miała powiewać w połowie masztu", a która okazała się korektą pędzącą, jest 5-tą falą falki
  rozpoczętej 18 listopada."

  - Dla mnie jest bardziej prawdopodobne, że korekta pędząca, z którą mieliśmy do czynienia to nie piąta falka ruchu rozpoczętego od polowy listopada - tylko korekcyjna fala druga. Piąta falka miała swój szczyt intra na poziomie 1936 i potem były dwa tygodnie korekty. Trzymając się nomenklatury elliottowskiej - wczoraj zaczęła się trzecia w trzeciej.

 • karnakufo

  Czy zna ktoś powód niezwykłej siły PKOBP?

 • bialek.wojciech

  @zulus_chacka:
  "www.bbc.com/news/business-38497997

  New silk road. China - UK"

  Czy niezwykle wysokie ceny, które Chińczycy płacą za zagranicznych piłkarzy:

  globalriskinsights.com/2017/01/football-making-way-home-china/

  ... to wyprowadzania kapitału z Chin zanim się wszystko zawali?

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "- Dla mnie jest bardziej prawdopodobne, że korekta pędząca, z którą mieliśmy do czynienia to nie piąta falka ruchu rozpoczętego od polowy listopada - tylko korekcyjna fala druga. Piąta falka miała swój szczyt intra na poziomie 1936 i potem były dwa tygodnie korekty. Trzymając się nomenklatury elliottowskiej - wczoraj zaczęła się trzecia w trzeciej."

  3-cia w 3-ciej powinna charakteryzować się najwyższą dynamiką w ramach całego impulsu. Tymczasem na razie 4-sesyjna dynamika WIG-u była najwyższa 8 grudnia (+5,5 proc.), a obecnie jest znacznie niższa (+2,3 proc.).

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  Z drugiej strony ja lubię, gdy poszczególne elliottowskie fale elegancko zgadzają się z cyklami. Tuż przed wigilią oczekiwałem dołka cyklu 5-tygodniowego. Więc byłoby elegancko, gdyby w cyklu od 18 listopada do końca grudnia zmieściła się cała sekwencja 1-2, tak jak Pan postuluje.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Bardzo trafnie. Gratuluję.
  Czy podtrzymuje Pan to wszystko co wtedy Pan napisał?"

  I jeszcze jedna ezoteryczna koncepcja. Na wykres indeksu wydobywającego się z bessy można patrzyć z punktu widzenia symetrii osiowej. W takim ujęciu korekty spadkowe w hossie pojawiają się jako dalekie (lustrzane) echa korekt wzrostowych w bessie. Po prostu Ci, którzy kupowali w bessie na korekcie wzrostowej i później zostawali z akcjami podczas spadków odzyskują całość lub większość pieniędzy i decydują się na sprzedaż.

  W takim ujęciu ostatni wzrost od 18 listopada to lustrzane echo spadku, który na WIG-u się rozegrał pomiędzy 5 a 24 sierpnia 2015 roku, a teraz pora na coś w rodzaju echa korekty z okresu 8 lipca-5 sierpnia 2015 (-4,3 proc.).

 • ewiggin

  @wb
  Może jeszcze inaczej. Sądzę, że od 18 listopada na W20 zrobiliśmy impuls pięciofalowy - "jedynka" a następnie korektę pędzącą - "dwójka". Wczoraj, po korekcie, rozpoczął się kolejny impuls wzrostowy, który można nazwać "trójka". Szczyt tego impulsu widzę w okolicy 20 stycznia - i wyznaczy on jednocześnie szczyt cyklu 40- tygodniowego... chyba, że po 20 stycznia zrobimy kolejną korektę "czwórkę" której dołek zbiegnie się z dołkiem cyklu 10-tygodniowego i potem kolejny impuls wzrostowy - "piątka".

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Może jeszcze inaczej. Sądzę, że od 18 listopada na W20 zrobiliśmy impuls pięciofalowy - "jedynka" a następnie korektę pędzącą - "dwójka". Wczoraj, po korekcie, rozpoczął się kolejny impuls wzrostowy, który można nazwać "trójka". Szczyt tego impulsu widzę w okolicy 20 stycznia - i wyznaczy on jednocześnie szczyt cyklu 40- tygodniowego... chyba, że po 20 stycznia zrobimy kolejną korektę "czwórkę" której dołek zbiegnie się z dołkiem cyklu 10-tygodniowego i potem kolejny impuls wzrostowy - "piątka"."

  A tak w ogóle, to sekwencja wzrost styczeń-marzec i spadek marzec-lipiec wygląda jak 1-2. Czyli od lipca trwa 3-ka.

  A w tej 3-ce sekwencja wzrost lipiec-sierpień i spadek sierpień-listopad wygląda jak (1)-(2). Czyli od listopada jesteśmy w 3-ciej w 3-ciej.

  A Pan jeszcze do tego dodaje, że od końca grudna jesteśmy w 3-ciej 3-ciej 3-ciej.

  To to powinien być jakiś szał teraz, a dziś jakaś bieda z nędzą. Trochę się nie zgadza.

 • ewiggin

  @wb
  "To to powinien być jakiś szał teraz, a dziś jakaś bieda z nędzą. Trochę się nie zgadza."

  - No przecież się nie upieram, że na pewno jest tak, jak mówię. Co do tej dzisiejszej słabizny, to chyba zrobiliśmy już po prostu pierwszą falkę "trójki" o zbliżonej długości do pierwszej falki "jedynki" - ok. 95 pkt i chwilkę trzeba poczekać na trzecią w trzeciej w trzeciej w trzeciej :D

 • bialek.wojciech

  "A Pan jeszcze do tego dodaje, że od końca grudna jesteśmy w 3-ciej 3-ciej 3-ciej.

  To to powinien być jakiś szał teraz, a dziś jakaś bieda z nędzą. Trochę się nie zgadza."

  Ale jeśli dziś skończymy na +3 proc., to uznam, że Pańska interpretacja jest najbardziej właściwa. :)

 • ewiggin

  @wb
  "Ale jeśli dziś skończymy na +3 proc., to uznam, że Pańska interpretacja jest najbardziej właściwa. :)"

  - Da Pan może szansę do jutra.... w końcu dwójka w trzeciej w trzeciej w trzeciej też musi chwilę potrwać. :-)

 • bartalsi

  @karnakufo

  2017/01/04 13:48:26

  "Czy zna ktoś powód niezwykłej siły PKOBP? "

  Są nieźle zapakowani w kredyty frankowe (przejeli Nordea gdzie tam po prostu dawali to wszyskim, była zdolność czy nie), podbitka żeby było z czego spadać. A propo, czy to przejęcie to nie jest jakis przekret z goracym kartoflem przypadkiem?

 • carrie-anne.moss

  @guy
  stooq.pl/q/?s=usdjpy&c=5m&t=p&a=ln&f=e0x3&b=1
  111,5 kto da mniej? ;-)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Nie chciałbym się znów ustawiać w kontrze, ale dołek dziś właśnie już chyba zaliczyliśmy.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Cieszę się, że jesteś w kontrze.
  Dołek dziś, nie musi być dołkiem korekty. Przyznasz, że byłoby uroczo spaść te kilka figur w dół ;-)

 • red.007

  @carrie
  Pytanie o PLN I zadałem o 10.15 a jesteśmy:
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=1d&t=l&a=ln&b=1
  nazywamy to wyczuciem rynku. :))

 • mac-erson

  bialek.wojciech
  2017/01/04 14:53:02
  "A Pan jeszcze do tego dodaje, że od końca grudnia jesteśmy w 3-ciej 3-ciej 3-ciej.
  To to powinien być jakiś szał teraz, a dziś jakaś bieda z nędzą. Trochę się nie zgadza."

  Dokładnie dlatego według mnie (znawcą Elliota nie jestem) ale ze względu na zbyt małą dynamikę i szerokość rynku jesteśmy cały czas w pierwszej fali impulsu czyli 1-ta w 3ciej w 3ciej.
  Skończy się ona w okolicach 2100pkt tam będzie cofka do przebitego 2000pkt jako dwójka i dopiero ruszy całą szerokością i dynamiką właściwa trójka.

  Ostatni impuls rozpisuję tak:
  1-ka 18-24 listopad
  2-ka 25-29 listopad
  3-ka 24 listopad - 14 grudzień
  4-ka 15 grudzień - 28 grudzień
  5-ka trwa obecnie

  Czy takie rozumowanie ma ręce i nogi ?

 • carrie-anne.moss

  @guy
  analityk radzi młodym rolnikom:
  stooq.pl/chart.html?id=91&nr=01

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Chyba się trochę pomyliłem:))

 • mac-erson

  Wzorując się na hossie 2000 jesteśmy obecnie w dniu ok. 21.12.1999 (tuż przed przebiciem szczytu z 15.07.1999)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Chyba się trochę pomyliłem:))
  Nieomylny jest tylko papież i tylko w sprawach wiary.
  Tak jakoś uchwalono na soborze ok. 150 lat temu. You know better than me ;-)

 • podczaszy1

  @mac-erson
  "Czy takie rozumowanie ma ręce i nogi".
  Ma ręce i nogi i jest jak najbardziej poprawne. Zresztą prawie identycznie rozpisuję to co sie dzieje się od 18 .11.2016 roku. Tyle,że robię to jedynie w ramach hobby, bo to raczej utrudnia grę.
  Natomiast nie rozumię tego: jesteśmy cały czas w pierwszej fali impulsu czyli 1-ta w 3 ciej w 3-ciej.

 • podczaszy1

  @WB
  Przypominam mój wpis z 23.12.2016 16:26:31.
  Jeśli wzrost styczeń-marzec to u Pana "jedynka" to trójka powinna się chyba zaczynać w czerwcu 2016 i teraz to już powinna być już trójka w trojce. To oczywiście na wig-u. Wig 20 tak się rozpisać nie da................

 • podczaszy1

  Moja taktyka jest prosta.Grać z trendem dopóki nie pojawią się sygnały jego zmiany.

 • carrie-anne.moss

  @007:
  www.tradingview.com/x/H8R9oDsD/
  Wybijamy się w górę?

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Nieomylny jest tylko papież ...''

  Ale ostatecznie dołek się ukształtował i jesteśmy powyżej. Zobaczymy, co będzie po ósmej

 • mac-erson

  @podczaszy1

  "Natomiast nie rozumiem tego: jesteśmy cały czas w pierwszej fali impulsu czyli 1-ta w 3 ciej w 3-ciej. "
  Chodzi mi o to, że jesteśmy cały czas jeszcze w 1-ce w 3-ce, która zaczęła się od 18 listopada.

 • red.007

  @carrie
  Jestem w kropce.Elliotowiec spadkową B widział poniżej 1,20. a mamy 1,23.Ty z kolei napisałeś,że wzrostową C rozpoczynamy między dziś a 11.01.2017.
  Niby biała świeczka jest,jakby objęcie hossy i na fali osłabienia dolara kurs może rosnąć.Jedni obawiają się złego wpływu dla dolara po dzisiejszych zapiskach FED,inni uważają,że piątkowe dobre dane dolara umocnią.
  Moim zdaniem gra na tej parze jest ryzykowna do czasu ogłoszenia wyroku SN Anglii gdzieś na dniach.Ja przychylam się do wzrostów w średnim terminie.

 • carrie-anne.moss

  @guy

  Ale ostatecznie dołek się ukształtował i jesteśmy powyżej.

  Ostateczny to może być sąd.
  A nam się należy korekta na fali 4 w coś tam coś tam.... whatever

 • guyfawkes13

  @Carrie

  No nieee wiem...
  Ja od dłuższego czasu gram intraday i tak daleko nie myślę.
  DX na pierwszy rzut oka wygląda dziś beznadziejnie.
  invst.ly/30fxb
  Jenot za bardzo nie ma miejsca na głęboką korektę, bo ważny jest zielony kanał, chociaż wskaźniki kwiczą:)) Może to się rozejdzie w bok? Jeśli ma być.
  fxpro.ctrader.com/c/4YJgn
  fxpro.ctrader.com/c/9YJgn
  Z kolei ED wyrobiło sobie stosowne dywergencje, żeby zrobić jeszcze jeden powrót do trendu długoterminowego, który jest gdzieś tam w żółtej strefie, ale to chyba za wysoko. Z kolei piątek to jest NFP, więc dolar mógłby iść do góry...
  fxpro.ctrader.com/c/hYJgn
  A z kolejnej strony jenot ostatnio sporo stracił do Nikkeia, nie powinien nadrobić?
  fxpro.ctrader.com/c/zYJgn
  Może to się wszystko rozegra horyzontalnie do inauguracji Trumpa? Jakoś nie widzę takiego spadku (zdechłego) jenota jak pisałaś.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Posłuchaj co mówi @podczaszy i przestań liczyć fale, bo oszalejesz.
  Rada ode mnie. Ucz się Wyckoff'a. Tą metodą dręczę @guy'a :-P

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Ucz się Wyckoff'a. Tą metodą dręczę @guy'a :-P''

  Czuję, że to jest dobre, i te kumulacje wolumenu. Kiedyś się temu przyjrzę, tylko ciągle nie mam czasu...

 • red.007

  @carrie
  Podczaszy mądry Gość.
  "Moja taktyka jest prosta.Grać z trendem dopóki nie pojawią się sygnały jego zmiany."
  Problem w tym,że ja szukam zawsze sygnałów zmiany trendu i robię to na własne sposoby,których Ty nie stosujesz.
  " red.007
  2016/12/22 11:27:46
  @carrie

  "Z całym szacunkiem, ja się nie bawię w rgr-ki. "
  Szanuję Twoje metody,choć nie zawsze je rozumiem,jednak prowadzą do podobnych wniosków jak moje.
  Oczywiście nie chcę Cię denerwować na Święta ale tylko dodam,że na parach funta z euro i złotówką,w mojej opinii buduje się formacje spodka/odwróconego spodka.Jest to formacja zmiany trendu i może nastąpić duży ruch powrotny.
  Pewnie też się nie bawisz w spodki,dlatego podrzuć proszę od czasu do czasu swoje interpretacje dla par z funtem,szczególnie w momentach przesileń. :) "

  Moje wczorajsze wpisy o PLN I,to udowodniły i mamy zmianę trendu.
  To,że nie zajmujesz się rgr-kami i spodkami nie przesądza o ich skuteczności w prognozowaniu zmiany trendu.
  Zresztą o PLN i pisałem już dużo wcześniej o możliwości podejścia pod 71pkt.

 • red.007

  @carrie
  Tak czy siak na GBPPLN mamy zakładane prze zemnie zejście o 38,2 fibo wzrostów od października.

 • guyfawkes13

  Tośmy się ładnie wybili. Dziś może być huśtawka, dużo danych.

 • red.007

  @carrie
  Ten poziom fibo dopuszcza powstanie korekty wzrostowej.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Ale ostatecznie dołek się ukształtował i jesteśmy powyżej. Zobaczymy, co będzie po ósmej
  Za kwadrans 9. Za chwilę rusza Londyn, a my 200 pipsów niżej. Chyba ktoś połechał Twoje stopy? ;-)
  Jak myślisz, Jakuza, Gospodarstwo Samopomocowe czy Jakaś Podła Morgana? :-)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Czuję, że to jest dobre, i te kumulacje wolumenu. Kiedyś się temu przyjrzę, tylko ciągle nie mam czasu...
  Przestań się angażować w gry Jeżowa z Tuchaczewskim. Będziesz miał oczyszczony umysł, to może jakąś kumulację trafisz w totka :-)

 • carrie-anne.moss

  @007:
  Na GBPPLN nie da się trade'ować, bo spread jest masakryczny. Więc można zaryzykować pozycję pod duży ruch albo kupić bilety BoE. Dla mnie punkt decyzyjny jest w okolicy 4,94-4,95.
  Do tego muszę to skonfrontować z sytuacją na EURPLN, kablu i EURGBP. Na razie jestem skupiona na parach z USD, bo tam wypatruję okazji.
  www.tradingview.com/x/NcqkO5uf/
  Jeśli pojawi się jakaś oznaka słabości to zagram na złamanie lodu.

 • red.007

  @carrie
  Tak właśnie jest.Ja zawsze mówiłem o biletach.
  Oczywiście trzymam się planu i decyzje zapadną w okolicy 4,94,choć uważam,że zaliczymy jeszcze korektę,która może nieco wystraszyć.
  PLNI będzie dla mnie wskazówką i EURPLN.
  Daj znać proszę gdyby Twoja prognoza 4,22 uległa zmianie,bo nie ukrywam,że to "śmiała" prognoza. ,choć jak najbardziej możliwa.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Elliotowcy twierdzą, że z funta będzie "kamieni kupa":
  elliottwave-forecast.com/wp-content/uploads/2016/12/GBPUSD-WEEKLY-20161227132438.jpg
  Myśli Pan, że może być aż tak źle w długim terminie?

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Elliotowcy twierdzą, że z funta będzie "kamieni kupa":
  elliottwave-forecast.com/wp-content/uploads/2016/12/GBPUSD-WEEKLY-20161227132438.jpg
  Myśli Pan, że może być aż tak źle w długim terminie?"

  Czy oni nie widzą na swoim wykresie 8-letniego cyklu na USD/GBP?

  wojciechbialek.blox.pl/2016/06/Brexit-sprzed-24-lat.html

  wojciechbialek.blox.pl/2016/10/Kiedy-kupowac-funta.html

  8 lat od ostatniego dołka funta upływa za 18 dni (ale oczywiście nie należy tego traktować dosłownie bo pierwszy październikowy dołek funta poprzedził styczniowy termin aż o 3 miesiące, więc np. drugi wtórny dołek funta może być 3 miesiąca po styczniu (w kwietniu).

  Moim zdaniem dolar osłabi się (do funta też) w wyniku oczekiwanego wiosną tąpnięcia na rynkach akcji.

  Swoją drogą nie wolno tego dołka dolara do funta przeoczyć, bo to powinien być również dołek złota.

  Złoto na tąpnięciu na rynkach akcji powinno podrożeć.

  Złoto w co drugim 8-letnim cyklu uklepuje minimum cyklu podwójnym dnem: takie podwójne dno było na złocie, w latach 1967-69, potem 16 lat później w latach 1982-1985 i znowu 16 lat później w latach 1999-2001. Teraz pierwsze dno zrobiliśmy w grudniu 2012, a teraz idziemy na drugie.

  W okolicach tego drugiego dna złota, funt powinien zrobić drugie - i ostateczne - dno względem dolara.

  Może można na to patrzeć tak: Londyn próbuje zawsze zarabiać - raz kupuje dolary (gdy funt się osłabia), raz kupuje złoto (gdy funt się umacnia). Wszystko w 8-letnim cyklu.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Przestań się angażować w gry Jeżowa z Tuchaczewskim''
  Racja, to mi zabiera dużo uwagi. Czasem myślę, żeby pojechać na jakąś wyspę, niekoniecznie bardzo bezludną... Madera? :)))))

  Ostatnia konsolidacja na jenocie wyglądała klasycznie, co nie? Dystrybucja z fejkiem na końcu:)) Zobaczymy, przez weekend się nad tym zastanowię. Teraz gram, do wieczora.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Za kwadrans 9. Za chwilę rusza Londyn, a my 200 pipsów niżej. Chyba ktoś połechał Twoje stopy? ;-)''

  Tylko intra ostatnio, w nocy śpię bez pozycji:)) Wczoraj był plus.
  Teraz tylko rolnikowi rośnie jak śpi. Ozimina.

 • podczaszy1

  Zdaje się,że niejaki Mateusz Kijowski " buchnął" coś około 90 tyś PLN.

 • bialek.wojciech

  "Złoto w co drugim 8-letnim cyklu uklepuje minimum cyklu podwójnym dnem: takie podwójne dno było na złocie, w latach 1967-69, potem 16 lat później w latach 1982-1985 i znowu 16 lat później w latach 1999-2001. Teraz pierwsze dno zrobiliśmy w grudniu 2012, a teraz idziemy na drugie."

  Ale jak zrobiłem projekcja ceny złota synchronizując:

  1) w szczytach tych podwójnych dołków - to wyszedł dołek złota na 1030 USD za 250 sesji (niecały rok).

  2) w pierwszych dołkach tych podwójnych dołków - to wyszedł dołek złota na 1115 USD za 427 sesji (za ok. 20 miesięcy).

  Poziomy są prawdopodobne moim zdaniem (pierwszy dołek złota był w grudniu 2015 na 1050 USD), tylko czas się strasznie wydłuża.

  Ale moim zdaniem jeśli cykl na USD/GBP zadziała w miarę precyzyjnie, to i złoto zrobi drugi dołek wcześniej niż za 12-20 miesięcy.

 • ml.36

  @carrie
  Wygląda to na g... układ.
  invst.ly/30j67

 • bartalsi

  @bialek.wojciech

  2017/01/05 10:54:13

  A jak kupiłem w grudniu to kiedy sprzedać? :)

 • bartalsi

  bartalsi

  2017/01/04 15:00:55

  @karnakufo

  2017/01/04 13:48:26

  "Czy zna ktoś powód niezwykłej siły PKOBP? "

  "Są nieźle zapakowani w kredyty frankowe (przejeli Nordea gdzie tam po prostu dawali to wszyskim, była zdolność czy nie), podbitka żeby było z czego spadać. A propo, czy to przejęcie to nie jest jakis przekret z goracym kartoflem przypadkiem? "

  Z drugiej strony maja z tego teraz niezłą kasę, a pytanie czy banki wogóle coś stracą (poza mniejszymi zyskami) nawet w przypadku skrajnie radykalnego scenariusza tzn przewalutowania po kursie pierwotnym.

 • bialek.wojciech

  "Ale jak zrobiłem projekcja ceny złota synchronizując:

  1) w szczytach tych podwójnych dołków - to wyszedł dołek złota na 1030 USD za 250 sesji (niecały rok).

  2) w pierwszych dołkach tych podwójnych dołków - to wyszedł dołek złota na 1115 USD za 427 sesji (za ok. 20 miesięcy)."

  Zgodnie z tą koncepcja można wyznaczyć 6 poziomów akumulacji złota:

  1084, 1076, 762 (przy synchronizacji w szczytach takich jak ten z lipca 2016)

  i

  1063, 1043 i 1007 (przy synchronizacji w dołkach takich jak ten z grudnia 2015)

 • bialek.wojciech

  "Zgodnie z tą koncepcja można wyznaczyć 6 poziomów akumulacji złota:

  1084, 1076, 762 (przy synchronizacji w szczytach takich jak ten z lipca 2016)

  i

  1063, 1043 i 1007 (przy synchronizacji w dołkach takich jak ten z grudnia 2015)"

  To samo zrobione dla czasu daje najwcześniej czerwiec tego roku (dla synchronizacji po szczytach) oraz sierpień tego roku (dla synchronizacji po dołkach).

 • bialek.wojciech

  Może Chińczycy to fajne chłopaki, ale swoje miejsce w szeregu powinni znać:

  lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35153,21204457,drugi-sukces-macierewicza-chinczycy-odchodza-z-lodzi.html#MTstream

  "Problemem może być jednak to, że Chińczycy nie chcą budować nowego jedwabnego szlaku w oparciu o nie swój biznes. Jeśli ich plan zakłada stworzenie własnego terminala przeładunkowego, to zapewne go stworzą. Nie w Łodzi, to gdzie indziej."

  Może Chińczycy to fajne chłopaki (patrz umieszczenie złotego w swoich rezerwach), ale raczej ich trzeba trzymać krótko (patrz budowa autostrad) i pilnować by znali swoje miejsce w szeregu.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "A jak kupiłem w grudniu to kiedy sprzedać? :)"

  Jeśli Pan potrafi kupować w dołkach, to nie będę Panu doradzał.

  Ale ja traktuję obecny wzrost jako coś podobnego do odbicia z października-listopada:

  stooq.pl/q/?s=gc.f

  Innymi słowy dla mnie "środek" sekwencji spadkowej na złocie rozpoczętej w pierwszej połowie lipca 2016 wypada w drugiej połowie listopada, gdy złoto przebijając w dół kluczowe wsparcia wyznaczone przez dołki z marca i maja 2016 uświadomiło wszystkich "gold-bugom", że nadziali się na silna falę spadkową.

  Jeśli "środek" wykresu złota w ostatnim czasie jest w drugiej połowie listopad, to próby posiadaczy złota wydostania się z tego taniejącego aktywu będą trwały przez ok. 4,5 miesiąca od drugiej połowy listopada, czyli do pierwszej połowy kwietnia.

  Cel: 1076,4 jedną metodą, 1072,7 drugą metodą.

  Jeśli mam rację, to odpowiedź na Pańskie pytanie brzmi: w ciągu najbliższych 2 tygodni, gdy złoto osiągnie okolice poziomu 1175,9 USD.

 • podczaszy1

  @WB
  Zdaje się,że A. Macierewicz zna swoje miejsce w szeregu.

 • bartalsi

  @WB

  "Jeśli Pan potrafi kupować w dołkach, to nie będę Panu doradzał. "

  No tak całkiem to nie umiem. Nadziałem się razem z innymi "gold-bugami" ale więcej dokupiłem pod koniec grudnia (jak sprzedałem akcje).

 • bialek.wojciech

  Kogo boi się Putin:

  infographic.statista.com/normal/chartoftheday_7400_putin_likes_to_keep_other_world_leaders_waiting_n.jpg

  www.statista.com/chart/7400/putin-likes-to-keep-other-world-leaders-waiting/

  Pewnie ktoś pokazał mu ten obrazek:

  www.shiftfrequency.com/wp-content/uploads/2015/08/DebtSlavesIlluminatiQueen.jpg

 • anaxagorre

  @WB

  www.youtube.com/watch?v=7gqX57MDcuY
  Antoni Macierewicz o Nowym Jedwabnym Szlaku: likwidacja Polski jako niepodległego podmiotu

 • bartalsi

  @WB

  "Cel: 1076,4 jedną metodą, 1072,7 drugą metodą.

  Jeśli mam rację, to odpowiedź na Pańskie pytanie brzmi: w ciągu najbliższych 2 tygodni, gdy złoto osiągnie okolice poziomu 1175,9 USD."

  Tylko cos tu się nie zgadza, bo już dzisiaj było na 1180 przez chwile.

 • bialek.wojciech

  "Tylko cos tu się nie zgadza, bo już dzisiaj było na 1180 przez chwile."

  Generalnie chodzi o to, że uważam, że wzrost od grudnia, będzie kopią wzrostu październik-listopad. Licząc na zamknięciach do daje poziom, który podałem. Przy uwzględnieniu cen wewnątrzsesyjnych to da nieco inne wyniki. Generalnie zakładam, że złoto dojdzie do miesięcznego maksimum i zdechnie.

  Jak to się ma do projekcji dla dolara to jest inna sprawa, ale martwił się tym będę, jak się coś pokiełbasi.

 • bialek.wojciech

  @anaxagorre:
  "www.youtube.com/watch?v=7gqX57MDcuY
  Antoni Macierewicz o Nowym Jedwabnym Szlaku: likwidacja Polski jako niepodległego podmiotu"

  To jest delikatna kwestia: jak wyważyć interesy gospodarcze i geopolityczne.

  Ale zgadzam się, że z Chińczykami to tylko, gdy dobrze zapłacą z góry.

 • bartalsi

  Jedyną walutą która ma jakąś wartość w dzisiejszym świecie to Chiński Juan. Nie można go kupić papierowego ani sprzedać (a jeśli już to po bardzo nieoplacalnym kursie), no chyba że w Chinach. Natomias w samych Chinach obracanie np dolarem jest czasami problematyczne jesli nie jest się Chinczykiem. Z Chinska waluta w Chinach nie ma problemu jednak papier musi być w idealnym stanie, zadnych zagniecen, zabrudzen, musi byc nowy i pachnacy.

 • krisskala

  Czy to aby nie zmierza do kolejnego krachu?

 • konsultant121

  INI SII +34,5 pkt. , poprzednio +10,1 pkt.
  wzrostowy (59,3%)
  boczny (15,8%)
  spadkowy (24,9%)

 • ewiggin

  @konsultant
  INI = ewakuacja.

 • konsultant121

  @ewiggin
  U mnie USDJPY od 2 dni na południe skierowane w celu zabezpieczenia lokat w USD :)

 • zulus_chacka

  www.rt.com/business/372707-internet-shut-down-2017/

  Flash crash?

 • konsultant121

  Czy wg szanownych komentujących istnieje możliwość zejścia WIG20 na nowe minima w 2017 roku (okolice 1500-1600) , a WIGu w okolice dołka z Brexitu? Po takim ruchu byłaby jeszcze możliwa ostatnia fala wzrostowa...

 • ewiggin

  @konsultant
  wg mnie nie ma takiej możliwości. Ale teraz do końca stycznia brak wzrostów/spadek.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Jeszcze po malej korekcie wybija w gore W20. Jeszcze 1-2 tygodnie wzrostow chyba(?)

 • konsultant121

  Co ciekawe, USDJPY osiągnął szczyt w czerwcu 2015, a chiński kraszek na akcjach przyszedł 2 miesiące później. W obecnym rozdaniu podwójny szczyt USDJPY zakończył się prawdopodobnie 3.stycznia 2017r., co dawałoby jakiś trach na akcjach w okolicy 2.połowy marca (blisko kwietnia u Gospodarza:)

 • ewiggin

  @konsultant
  "... Jeszcze 1-2 tygodnie wzrostow chyba(?)"

  - Też tak myślałem, ale przy takim INI chyba będzie trudno. W każdym razie ja nie ryzykuję i spadam. Poczekam do końca stycznia - dołek cyklu 10-tygodniowego.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "INI = ewakuacja."

  Bym nie przesadzał. Schłodzenie by się przydało, ale gdy się takie saldo pojawiło w marcu 2015, to WIG rósł sobie wesoło przez 2 miesiące do maja i dopiero tam był bardzo istotny szczyt.

  W ramach cyklu Kitchina obecna sytuacja cały czas najbardziej przypomina wrzesień 2012. Wtedy, gdy taki sentyment się pojawił to rzeczywiście WIG zaczął rzeźbić kilkutygodniową korektę (maksymalna spadek o 2,3 proc.), a potem - po odczekaniu do dołka cyklu 20-tygodniowego w październiku-listopadzie - wznowił wzrosty, które kulminowały istotnym szczytem w styczniu (3,5 miesiąca po pojawieniu się takiego jak teraz sentymentu).

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=11707

 • podtworca

  Tym sentymentem bym się aż tak nie przejmował. Pamiętam, że kiedyś p. Wojtek umieścił wykres AAII naniesiony na S&P500 i tam przez kilka miesięcy 2004 roku utrzymywał się bardzo silny byczy sentyment na mocno rosnącym rynku. Niestety nie mogę namierzyć wpisu, choć znalazłem coś zbliżone:
  wojciechbialek.blox.pl/resource/AAII36.png

  Po co zatem bić się z trendem wzrostowym, skoro wektor strzałki został przepowiedziany już 5 lat temu ;)
  wojciechbialek.blox.pl/2011/06/WIG-nastepne-6-lat.html

 • bialek.wojciech

  A teraz coś z zupełnie innej beczki:

  "Spółka zależna od Inno-Gene SA - Centrum Badań DNA - poinformowała iż konsorcjum pod nazwą ECBiG (Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki, podpisało umowę i otrzyma ponad 100.000.000 PLN na realizację projektu dotyczącego stworzenia Genomicznej Mapy Polski, czyli referencyjnego genomu Polaka.
  (...)
  wnioskowany projekt dotyczy wykonania do 10.000 badań całogenomowych (WGS, Whole Genome Sequencing) i stworzenia Genomicznej Mapy Polski, czyli referencyjnego genomu, który będzie wzorcem wykorzystywanym zarówno w celach naukowych, medycznych, jak i komercyjnych."

  biotechnologia.pl/biotechnologia/spolka-zalezna-od-inno-gene-sa-stworzy-genomiczna-mape-polski,16738?utm_source=devise&utm_medium=infos_box&utm_campaign=production

  Dlaczego nikt się do mnie nie zgłosił, ja bym to samo zrobił za połowę tej ceny.

  Obecny koszt WGS to 1000 dolarów (i szybko spada):

  "Based on the data collected from NHGRI-funded genome-sequencing groups, the cost to generate a high-quality 'draft' whole human genome sequence in mid-2015 was just above $4,000; by late in 2015, that figure had fallen below $1,500. The cost to generate a whole-exome sequence was generally below $1,000. Commercial prices for whole-genome and whole-exome sequences have often (but not always) been slightly below these numbers."

  Czyli - jeśli ten projekt to tylko WGSx10000 - to faktyczny koszt to 40 mln zł. Analizę bym dorzucił gratis, bo się tym interesuję i lubię to robić.

  Gdyby projekt obejmował stworzenie w Poznaniu laboratorium robiącego WGS, to by to miało ręce i nogi, ale z tego komunikatu to raczej nie wynika.

 • red.007

  @WB
  "Dlaczego nikt się do mnie nie zgłosił, ja bym to samo zrobił za połowę tej ceny."
  Dobre,jakby ogłosili przetarg na tą robotę ,to pewnie by Pan wygrał. :)
  Przecież zawsze potrzebna jest gdzieś pula pieniędzy aby można było nią,bez zbytniej kontroli,dysponować.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Jedyną walutą która ma jakąś wartość w dzisiejszym świecie to Chiński Juan."

  Nie przesadzałbym. Ale Chińczycy przygotowują się do obrony:

  www.cnbc.com/2017/01/04/china-steps-in-to-support-yuan-again-as-trump-inauguration-nears.html

  Tak sobie myślę, że Chińczycy by się przydali do realizacji mojego wiosennego kraszku na Wall Street:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/10/Hossa-do-kwietnia-potem-krach.html

  Mogliby chcieć postraszyć Amerykanów rzucając na rynek PKC np. bilion dolarów w obligacjach skarbowych rządu USA. Wtedy ceny obligacji by się załamały, a parę dni później to samo zrobiłby ceny akcji.

  Z 4 bilionów USA rezerw 2,5 roku temu zostały im jeszcze 3 i jak nic nie zrobią to im cały kapitał ucieknie w ciągu następnych 7,5 lat:

  "Chinas forex reserves drop $70bn as outflow accelerates
  Largest decline since January as central bank seeks to bolster renminbi"

  www.ft.com/content/f5243188-bc55-11e6-8b45-b8b81dd5d080

  ;)

 • red.007

  Tak,rzeźbić korektę możemy zacząć już w poniedziałek,po małym podbiciu.
  Z dolarem trochę za szybko idzie,bo projekcja indexu z tematu: "Cykl Kuznetsa na USD - uaktualnienie",obecne wartości przewiduje dopiero w lutym.
  A główna para idzie w zupełnie odwrotnym kierunku więc na walutach też korekta.

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Dobre,jakby ogłosili przetarg na tą robotę ,to pewnie by Pan wygrał. :)
  Przecież zawsze potrzebna jest gdzieś pula pieniędzy aby można było nią,bez zbytniej kontroli,dysponować."

  No naprawdę mam nadzieję, że za te 100 mln zł ktoś wybuduje w Poznaniu laboratorium z prawdziwego zdarzenia, bo tyle powinno wystarczyć:

  "True, this economy of scale has an upper limit, but the current throughput of an Illumina X Ten system 18,000 human whole genomes per year provides enormous capacity."

  massgenomics.org/2016/04/the-real-cost-of-sequencing.html

  "Illumina HiSeq X Ten Price

  As it was made abundantly clear, HiSeq X Ten is aimed at Population-scale sequencing projects to create Illumina Nations. Illumina will sell HiSeq X only as a set of 10 HiSeq X Ten system. Yes, there is no sale of single HiSeq X. The set of 10 HiSeq X system is priced at $10 million, and any additional HiSeq X machine costing $1 million each. The HiSeq X Ten Sequencing System will ship in Q1 2014."

  Bez tego, to byłoby jedynie bezsensowne wysłanie 40 mln złotych do USA plus utrzymanie dla naukowców przez parę lat na wykonanie pracy, którą za dekadę wykona dziecko z ręcznym chińskim sekwenserem z Biedronki za 200 zł.

 • ewiggin

  @wb
  Może i nie przejmowałbym się tak tym INI, gdyby nie fakt, że od ostatniego szczytu cyklu 40-tygodniowego minęło 275 dni i gdyby na dodatek WIG20 nie znajdował się na istotnym oporze. No i nie było też tych +3% ani wczoraj, ani dzisiaj :-)

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/01/Szokujaca-projekcja-dynamiki-wskaznika-inflacji.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci