Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Cykl Kuznetsa na USD - uaktualnienie

bialek.wojciech

W zeszłym tygodniu wspomniałem o umieszczeniu zakupu polskich akcji wśród transakcji rekomendowanych przez bank Goldman Sachs na przyszły rok. Większość pozostałych pomysłów Goldmana ma silniejszy lub słabszy związek z ich lansowaną od dłuższego czasu przez ten bank prognozą aprecjacji amerykańskiego dolara. W zeszłym roku rynek już w połowie lutego naruszył "stop-lossy" zaproponowane przez GS pod koniec 2014 roku i wymusił zamknięcie rekomendowanych dolarowych pozycji. Kusi myśl, że w przyszłym roku będzie podobnie. By to sprawdzić postanowiłem odświeżyć moje oparte na cyklu Kuznetsa projekcje dla dolara. 

Zacznijmy od porównania zachowania dolara względem euro i jena do projekcji przedstawionych w połowie września. Zgodnie z projekcją euro miało dosyć jednostajnie słabnąć względem dolara i rzeczywiście od połowy września do końca listopada kurs EUR/USD spadł z 1,12 do 1,05, chociaż i tak nie dogonił spadającej jeszcze szybciej projekcji. 

 

1_EURUSDstaraprojekcja

 

Ciekawiej przedstawia się kwestia zachowania USD/JPY, który odbił się już we wrześniu i październiku od poziomu 100 i do początku grudnia - czyli wyraźnie przedwcześnie - zrealizował prawie cały sugerowany przez projekcję (kolor niebieski) sprzed 2,5 miesiąca potencjał wzrostowy. 

 

2_USDJPYstaraprojekcja

 

Podobnie zachował się jen w stosunku do jeszcze starszej projekcji (kolor niebieski) dla USD/JPY. 

 

3_USDJPYjeszczestarszaprojekcja

 

Nowe projekcje dla dolara oparłem na poniższej interpretacji cyklu Kuznetsa na dolarze:

 

4_KuznetsaNowaInterpretacja

Utożsamienie - odległych od siebie o 16-18 lat - dołków Dollar Index z maja tego roku, października 1998 oraz stycznia 1983 daje następującą projekcję zachowania tego indeksu:

 

5_DOllarIndexProjekcja

 

Jak widać obecna fala aprecjacji dolara kończy się już w grudniu, po czym projekcja wchodzi w 7-miesięczną "pędzącą" korektę, w której lokalne dołki dolara wypadają w lutym i lipcu,  a kolejny po grudniowym lokalny szczyt dolara w maju 2017. Od lipca projekcja Dollar Index ponownie zaczyna silnie rosnąć. 

Zastosowanie tych samych punktów synchronizacji wobec EUR/USD nie wnosi wiele zmian. Zgodnie z oczekiwaniami analityków Goldman Sachs euro słabnie względem dolara, a owa "pędząca" korekta od grudnia do lipca sugerowana przez projekcję dla Dollar Index przybiera tu niezbyt znaczącą bardzo słabą postać. 

 

6_EURUSDNowaProjekcja

Ciekawiej sprawa przedstawia się na nowej "kuznetsowej" projekcji USD/JPY. Tutaj mamy do czynienia - nieco zaskakująco - z trwającym do lipca silnym spadkiem kursu dolara względem jena. Nie za bardzo mam na razie pomysł, jakie wydarzenia mogłyby stać się pretekstem do takiego ruchu. 

 

7_USDJPYNowaProjekcja

 

W zeszłym roku dolar przestał się umacniać i wszedł w 5-miesięczną korektę 30 listopada czyli na 16 dni przed podwyżką stóp FED. Obecnie kolejna podwyżka stóp FED oczekiwana jest 14 grudnia. Po drodze w niedzielę jest jeszcze powtórka wyborów prezydenckich w Austrii i referendum konstytucyjne we Włoszech, czyli wydarzenie w okolice których teoretycznie powinna celować słabość euro. W tym kontekście grudniowy szczyt dolara wydaje się być dosyć prawdopodobny. W takim scenariuszu początek nowego roku rzeczywiście przyniósłby na rynku walutowym wydarzenia idące wbrew prognozom Goldman Sachs, chociaż oczywiście fajnym wstępem do takiego - trwającego do lutego? - osłabienia dolara byłoby zejście w grudniu EUR/USD do nowego 13-letniego dołka, która to informacja trafiłaby na pierwsze strony serwisów informacyjnych. Niezależnie od tego nowa projekcja dla EUR/USD nadal sugeruje, że europejska waluta powinna pozostać słaba, co zdaje się pasować i do oczekiwanego w 2017 roku klimatu politycznego w strefie euro (kwietniowo/majowe wybory we Francji, wrześniowe wybory w Niemczech). 

Przedstawiając we wrześniu zapowiadające nadchodzącą falę aprecjacji amerykańskiego dolara projekcje sugerowałem, że jej beneficjentami powinny być akcje krajów mogących skorzystać z dewaluacji swoich walut czyli nastawione na eksport Japonia czy kraje strefy euro takie jak Niemczy. Nikkei rzeczywiście wzrósł o kilkanaście procent, ale na razie dewaluacja euro względem dolara nie wpłynęła specjalnie pozytywnie na indeksy krajów strefy euro. Być może przyczyną jest utrzymujące się w strefie euro ryzyko polityczne. 

Podsumowując: wiarygodność powyższych projekcji w krótkoterminowej perspektywie nie jest zbyt duża, gdyż oparte one zostały jedynie na doświadczeniach dwóch ostatnich cykli, a moja interpretacja pozycji rynku w ramach obu cykli może być błędna, ale sugerują one, że obecna fala aprecjacji dolara powinna kulminować w drugiej połowie grudnia, po czym w okresie do okolic lipca przyszłego roku dolar powinien wejść w korektę, która - gdyby uzyskany wynik traktować dosłownie - powinna być szczególnie widoczna na parze USD/JPY

 

 

Komentarze (275)

Dodaj komentarz
 • guyfawkes13

  @WB

  Na oko bardzo ładne te projekcje. Nie mam siły na razie czytać, z powodu grypy.

 • konsultant121

  @W.B. Czyli ewentualny kraszek lub wieksza korekta na Wall Street musialyby sie rozegrac wraz ze spadkiem USDJPY...
  Ropa niebawem chyba urosnie 100% rdr.

 • carrie-anne.moss

  @guy:
  pl.wikipedia.org/wiki/Miejsce_Odosobnienia_w_Berezie_Kartuskiej
  "Obóz zaczął funkcjonować 6 lipca 1934. Dnia tego przyjęto pierwszych pięciu więźniów: o godz. 20 przywieziono dwóch endeków z Krakowa Antoniego Grębosza i Bolesława Świderskiego, a o godz. 21 trzech komunistów z Nowogródka."

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Przyczepiasz się do takich detali, że rozmowa staje się przedszkolną przegadywanką.
  A wiesz, że twórcy Konstytucji 3 Maja byli masonami? I co z tego wynika, skoro targowicznie też byli masonami?

  Mam wrażenie, jakbyś korzystała z argumentów, które nie mają w gruncie rzeczy sensu, ale wspólną antypolską genezę. Czyli kłania się edu. Już widzę Cię w szeregach endeckich:)))

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Masz swoich ''endeków'':

  ''7 lipca 1934 r. działaczy ONR: Zygmunta Dziarmagę, Władysława Chackiewicza, Jodzewicza, Kemnitza, Czesława Łączyńskiego, Bolesława Piaseckiego, Rossmana, Włodzimierza Sznarbachowskiego, Bolesława Świderskiego i Antoniego Grębosza, umieszczono jako pierwszych więźniów, w założonym zaraz po zabójstwie Pierackiego, obozie odosobnienia w Berezie Kartuskiej. 10 lipca ukazał się w prasie komunikat starosty grodzkiego w Warszawie informujący o delegalizacji ONR.''
  www.onr.czyz.org/artykul-4-t-obssz-narodowo-radykalny-1934-1939.html

  Jeden jest nawet w wiki:
  pl.wikipedia.org/wiki/Bolesław_Świderski

  Nie masz wiedzy zupelnie. Posługujesz się kawałkami propagandy. Sorry Skarbie.

 • konsultant121

  INI SII : +7,8 pkt., poprzednio +1,3 pkt.

  wzrostowy (43,6%)
  boczny (20,6%)
  spadkowy (35,8%)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Posługujesz się kawałkami propagandy
  To Twoja specjalność ;-)
  Cytowałam WIKI. Jak uważasz, że uprawia wrogą Ci propagandę, to działaj. W końcu możesz, prawda?
  Sorry Skarbie
  Wiem, Loonie mnie wystopowała. Został mi się jeno jenot :-D
  A może cos jeszcze ;-)

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Mnie się wydaje, że istnieje ujemna korelacja pomiędzy USDJPY i TNOTE10. Koniec trendu wzrostowego na jenocie, to koniec spadków na obligacjach, a to nie jest chyba dobra wiadomość dla rynku akcji?
  Umocnienie jena, czyli pieniądz płynie do safe heaven. Dla EURUSD, EUR to raczej nie jest safe heaven. W takim scenariuszu to CHF też się będzie umacniać, czyż nie?

 • red.007

  red.007
  2016/11/30 21:15:02
  "Stawiam tezę,że dzisiejszy szczyt na S&P 500 do FED-u nie będzie poprawiony.
  Może to rodzić dla dolara inne niż powszechnie oczekiwane zachowanie."

  Jakoś wyjątkowo idzie na razie po mojemu.Spadek poniżej 2187(wrześniowy szczyt) potwierdzi sygnał sprzedaży.
  ttps://stooq.pl/q/?s=^spx&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Może być tak,że szczyt dolara nastąpi wcześniej niż w połowie grudnia ale włoskie referendum w niedzielę i agencja S&P jutro mogą w tym przeszkodzić.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Wiem, Loonie mnie wystopowała. Został mi się jeno jenot :-D''

  Loonie is loon.

  Wszyscy chyba widzą, że na tygodniowym jenot jest wykupiony i dochodzi do zakresów. Więc powinni teraz sprzedawać(?) No ale jak sprzedawać, skoro dalsze kostki domina EU(wybory referendum) będą się przewracać? A jeszcze jest podwyżka stóp niedługo? Więc może być tak, że w piątek jenot dojdzie do zakersów, a w poniedziałek je przeskoczy w górę. Skłaniam się do takiej wersji w tym momencie.
  W każdym razie miesięczna świeczka na jenocie jest imponująca, nie powinien to być koniec.
  I EDkowi też brakuje inspiracji do wybicia...

 • vip321

  Panie Wojciechu czy interesuję się Pan Rosją i Turcją oraz złotem? Jakby Pan widział dalszy ich przebieg?.

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  "W każdym razie miesięczna świeczka na jenocie jest imponująca, nie powinien to być koniec."
  A jeśli to pułapka na amatorów?

 • mac-erson

  @red
  " agencja S&P jutro mogą w tym przeszkodzić. "
  A co oni jutro publikują ?

 • red.007

  @mac-erson
  Rewizja noty dla Polski:
  www.bankier.pl/wiadomosc/Agencja-S-P-tym-razem-nie-zmienia-ratingu-Polski-7424097.html

 • konsultant121

  Przeczytali wizje Pana Wojtka
  acemarketu.com/?p=213700
  Banki o USDPLN
  ING IQ17 - 4,3300 IIQ17- 4,0500 IIIQ17 -3,9200

 • pure_miglanc

  Witam,
  Dziekuje bardzo za ten wpis.
  Pozdrawiam

 • teka52

  guyfawkes13 2016/11/24 21:06:28
  @Teka52
  "Tylko jest jeszcze jedna rzecz. Chińczycy nie proponują innego systemu pieniądza."


  Może nie proponują zbyt glośno, ale coś tam szykują.
  Pieniądz jest podstawą całego obszaru zwanego gospodarką, najbardziej podstawowym środkiem, który ją waży i mierzy. Jego funkcja odpowiada tej, którą sprawują kilogramy, metry, sekundy itd., główne miary w świecie fizycznym.
  Jeden z podstawowych problemów dzisiejszej światowej gospodarki polega na braku stabilnego i rozsądnego pieniężnego standardu miary i wagi. Prowadzi to do sytuacji, w której rządy nie są zdolne do precyzyjnego szacowania skali aktywności gospodarczej, firmy zmagają się z problemem oceny sensu i opłacalności długoterminowych inwestycji, a ludzie stracili bezpieczny punkt dla swoich długofalowych planów. Obecna rola pieniądza w gospodarce, sterowana arbitralnie przez bankierów, w istotny sposób zakłóca logiczną i uzasadnioną redystrybucję dóbr na rynku. Kiedy inwestorzy obliczają zyski z tytułu akcji, papierów wartościowych, nieruchomości, linii produkcyjnych czy handlu towarowego praktycznie nie mają możliwości dokonania szacunku prawdziwej raty zwrotu, albowiem jest czymś niesłychanie trudnym oszacować skalę kurczenia się siły nabywczej pieniądza. Czyż nie jest monstrualnym absurdem fakt, że w czasach, gdy w każdej dziedzinie wymagana jest standaryzacja i precyzyjny pomiar, pieniężny system miary i wagi jest jej całkowicie pozbawiony?
  Ekonomiści "troszczą się" wyłącznie o ceny artykułów konsumpcyjnych i poziom inflacji, ale przerażający fenomen inflacji wartości aktywów pozostaje niezauważony. Ten system pieniężny jest formą okrutnej kary wobec tych, którzy oszczędzają. To właśnie z tego powodu, mimo iż giełda i rynek nieruchomości są obarczone wysokim ryzykiem, owo zaniechanie inwestowania jest znacznie niebezpieczniejsze.
  Należy więc wrócić do parytetu złota, mówią Chińczycy. Ale przecież międzynarodowy system walutowy to nie przedszkole, nie ma co ganiać z szabelką i krzyczeć. To jest rynek, który wymaga dyskrecji i delikatności, stąd Rothschildowie, Rockefellerowie nie afiszują się zanadto.
  Trzeba wziąć pod uwagę, że w ciągu sześciu tysięcy lat historii ludzkiej cywilizacji całkowite wydobycie złota wyniosło tylko 140 tysięcy ton, a pełne rezerwy złota w zapisach księgowych banków centralnych całego świata, wynoszą tylko 21 tysięcy ton. Licząc po obecnej cenie, 1200 dolarów za uncję, jest to mały rynek warty około 900 miliardów dolarów. Chińska nadwyżka w handlu zagranicznym jest podobnej wielkości, a więc skonsumowanie takiego rynku za gotówkę, nie na kredyt, to zadania na dwa, trzy lata. Oficjalnie Chiny mają około 2 tysiące ton złota, jeszcze w 2011 mieli 600 ton. Jak Pan uważa, po co gromadzą?
  Problemem nie jest wszakże to, czy Chiny są zdolne za pomocą złota rozbić system dolarowy, ale czy naprawdę jest to potrzebne. Chiny nawet nie muszą potwierdzać swoich zamiarów zakupu złota za 900 miliardów dolarów: wystarczy jedynie jeśli ujawnią prawdę o aktualnej sytuacji, a sekretarz skarbu USA oraz prezes Rezerwy Federalnej wpadną w głęboki niepokój.
  A co Pan powiedziałby, gdyby jutro, pierwszy sekretarz KC chińskiego politbiura powiedział że mają 15 tysięcy ton złota i wiążą swoją walutę ze złotem? Mocno by się Pan zdziwił?
  Żeby zaproponować i zostać poważnie potraktowanym, mając taką machinę wielkich korporacji finansowych za przeciwnika, nie wypada wyskakiwać jak Filip z Konopi.

  .

 • teka52

  zapomniałem wstawić link

  forsal.pl/artykuly/970670,ranking-panstw-z-najwiekszymi-rezerwami-zlota.html

 • carrie-anne.moss

  @teka
  A co Pan powiedziałby, gdyby jutro, pierwszy sekretarz KC chińskiego politbiura powiedział że mają 15 tysięcy ton złota i wiążą swoją walutę ze złotem? Mocno by się Pan zdziwił?
  Rzekomo Amerykanie biorą taki scenariusz na poważnie, a nawet zakładają, że zrobi to do spółki z prezydentem Federacji Rosyjskiej. Rosjanie oficjalnie informowali, że robią zakupy, podobnie Kazachstan.
  Ciekawi mnie czy tylko Chińczycy oszukują system, czy jest to powszechne i w którą stronę? Bo może USA nie ma złota. Pytanie jest co USA zrobi ze złotem innych krajów np. Niemiec, które jest u nich zdeponowane?
  Natomiast fakt, że wszyscy koncentrują się na złocie skłania mnie do pytania o inne metale szlachetne. Czy prawdą jest, że Citi i JP wykupuje wszystko srebro, które wydobywa KGHM? Jeżeli mówimy, że wielkie korporacje lub ich grupy grają w tą grę, to znaczy, że mają w tym jakiś cel.

 • ml.36

  Cwaniaczki od GS wyłażą ze skóry:), ostatnio tak nachalnie namawiali na shorty na złoto
  w styczniu 2016 :)))))
  comparic.pl/popoludniowy-przeglad-rynkowy-gbpusd-spadnie-1-14/

 • ml.36

  @guy13
  Takie tam kreski.
  invst.ly/2vcg6

 • carrie-anne.moss

  @007
  www.tradingview.com/x/jhFdtcWv/
  Myślę, że za wcześnie na mówienie o sygnale sprzedaży. Coś się dzieje, ale za wcześnie na stwierdzenie co. Dziś NFP, więc wszystko jest możliwe.

  Ciekawie jest na kablu ;-)
  www.tradingview.com/x/bFPODrxW/
  a co za tym idzie tu:
  www.tradingview.com/x/inZ07ugJ/
  To chyba już nie masz złudzeń czy to fala 4?

 • mac-erson

  Siła naszej giełdy w ostatnich dniach wyraźnie się wzmacnia względem innych rynków. Wzrost obrotów dwa dni temu.
  wróży to dobrze :)

 • mac-erson

  @ml
  "Na DAX te 0,38 chyba za mało?
  invst.ly/2un9u "
  No to dotarliśmy do 62% zniesienia to może wystarczy ?

 • carrie-anne.moss

  @guy
  www.tradingview.com/x/xFWDtmvC/
  www.tradingview.com/x/eZgKwqYc/
  Ciocia Carrie ostrzega.

 • ml.36

  @mac-erson
  Pytanie które 0.62, ta półka jest podejrzana. Jeżeli sp B w 3 - 2100, to DAX poewinien
  złamać elekta i zamknąć " 40 " niżeJ.
  invst.ly/2vcsd

 • ml.36

  @mac-erson
  Fut sp 2106, bazowy 2125.

 • red.007

  @carrie
  Porzucam definitywnie nadzieję na falę 4 jeśli kurs wyjdzie nad wczorajsze maksima.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=3d&t=c&a=ln&b=1
  co do S&P500 to ja nie twierdzę,że będzie spadać ale uważam,że do Fed nie ustanowi nowych szczytów.

 • ml.36

  Na ropie to raczej samobójcy, parę skrętów dogadało się na papierze. A ile w
  realu będą pompować, 1mln. więcej 2 czy ile wlezie.
  A "elektrochód" tupie coraz głośniej.

 • podczaszy1

  Nie podoba mi się wzrost INI i nie podobają mi się świeczki miesięczne na wig 20 i wig.

 • mac-erson

  @ ml.36
  "Pytanie które 0.62, ta półka jest podejrzana. Jeżeli sp B w 3 - 2100, to DAX poewinien
  złamać elekta i zamknąć " 40 " niżeJ."
  Czarnowictwa się szerzą :). To dobrze wróży rynkowi byka.
  A tak na poważnie to jakoś mam nieodparte wrażenie, że zaczyna przepływać do nas jakiś kapitał spekulacyjny. Wig20 jest nisko a Ameryka Południowa wysoko to może ten kierunek..

 • podczaszy1

  @carrie-anne moss
  Rozmawiania z guyfawkesem 13 o II RP nie ma sensu. Czy jeszcze tego nie zauważyłaś?

 • podczaszy1

  Liczę jeszcze na jakiś wzrost na wig 20 ale nie na jakąś zmianę trendu.

 • ml.36

  @mac-erson
  Dlaczego czarnowidztwa, to jest byczy scenariusz.

 • konsultant121

  @W.B.
  Czyli dolara trzymać powinniśmy jeszcze ok.20 miesięcy do okolic sierpnia 2018, a potem tylko jen do końca 2021:)

 • konsultant121

  A skoro dolara do polowy 2018 roku, to wtedy powinna zaczac sie mini hossa na WIG20:) wraz z efektem kolejnej transzy funduszy unijnych(?) Hossa, inflacja, dolar spada jen rosnie, WIG rosnie do 2020 i potem ostateczne dobicie wszelako-geddonowe do konca 2021.

 • konsultant121

  W powyższym wariancie PIS utrzymuje władzę przez 2 kadencje, bo skoro w 2019 roku WIG będzie wyżej niz dzisiaj to zielona wyspa będzie jeszcze trwała....

 • podczaszy1

  @konsultant 121
  " W powyższym wariancie PIS utrzyma władzę przez 2 kadencje......"
  Nie do końca, bo nie wiesz z jakiego poziomu w połowie 2018 roku zacznie się ta twoja mini hossa.

 • konsultant121

  I znowu 3 lata bessy 2015/2018 tak jak 2000/2003? Okropny ten cykl Kitchina;)

 • konsultant121

  A skoro szczyty dolara w okolicy polowy 2018 roku, to wtedy musimy pomysleć o jakiś przepychankach w systemie walutowym... Coś na kształt 1985 roku , ale zaraz, wtedy USA chcialo dobic eksport japoński, a teraz ? Ano właśnie Chiny. Wtedy wchodzimy chyba w okres sporych napięć między USA a Chinami?

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Rozmawiania z guyfawkesem 13 o II RP nie ma sensu. Czy jeszcze tego nie zauważyłaś?
  Nie samym jenotem żyje człowiek...

  Nie dokończyliśmy jeszcze tematu sanatorium w koszarach położonych na terenie obecnej Białorusi. Liczę, że @guy wytłumaczy mi czy w standardzie demokratycznego państwa prawa jest wsadzanie przeciwników politycznych na 3 miesiące bez wyroku z opcją przedłużenia?

  Został nam jeszcze kilka tematów do końca II RP - wybory brzeskie, konstytucja kwietniowa, gen. Sikorski, polityka Becka zakończona słynnym przemówieniem, coś wybierzemy z kampanii wrześniowej i co tam jeszcze @guy dorzuci.

  Enjoy :-)

  P.S. Mamy otwartą kwestię premierów wolnomularzy i transseksualnego apokryfu.

 • ewiggin

  @mac-erson

  Twoje zachowanie jest typowe dla niedoświadczonego gracza, który zajął pozycję a później zaklina rynek, żeby szedł w pożądanym kierunku. Zalecam więcej cierpliwości i spokoju - od przekonywania nas, że musi urosnąć zysku Ci nie przybędzie. Z punktu widzenia cyklu Wig20 rzeczywiście powinien rosnąć ale nie ma pewności, że dołek 40-tygodniowy mamy już za sobą i musisz się liczyć z tym, że rynek zawróci po Twój SL :D Najlepiej odejdź od kompa i idź na sanki. Jak mawiał Wojak Szwejk: jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.

 • m.jagusiak

  EURUSD okiem tradera:

  acemarketu.com/?p=213873

 • m.jagusiak

  Powrót do hossy na GPW

  acemarketu.com/?p=213836

 • podczaszy1

  Zakładam,że szczyt na wig-u na poziomie 49331 pkt nie zostanie już przebity.

 • podczaszy1

  Ciekawa sytuacja na ENERGA, której kurs walczy od kilku dni z linią długoterminowego trendu spadkowego.

 • podczaszy1

  Wydaje mi się, że kurs EUR/PLN powinien się już zacząć korygować.

 • mac-erson

  @podczaszy1

  "Ciekawa sytuacja na ENERGA, której kurs walczy od kilku dni z linią długoterminowego trendu spadkowego."
  PO wzroście od kilku dni stworzył się trójkąt, który zapowiada kontynuację trendu.
  Swoją drogą dzisiaj ładny wzrost na dużych obrotach PKOBP.

 • podczaszy1

  Dzisiaj Pekao S.A. miał najniższy kurs od kilku lat.

 • podczaszy1

  @carrie anne moss
  Na postawę Piłsudskiego wobec bolszewików mogł mieć wplyw fakt,że jego brat Bronisław był sądzony razem z bratem Lenina w sprawie zamachu na cara Aleksandra III. Zresztą sam Piłsudski co prawda decyzją administracyjną ale związaną z tym procesem został skazany na zesłanie na Syberię.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Cieszę się, że dołączasz to wątku. Otóż w przeszłości mówiło się o tym, że zatrzymanie ofensywy i danie szansy bolszewikom było w interesie Polski, bo Rosja biała byłaby znacznie gorsza od czerwonej. Tyle tylko, że to nie ma odzwierciedlenia w faktach, Rosja Radziecka prowadziła zorganizowaną eksterminację ludności polskiej od momentu podpisania pokoju w Rydze.
  Spotkałam się ze stwierdzeniem, że wspólna sprawa rewolucyjna mogła mieć wpływ na decyzję Naczelnika.

 • podczaszy1

  @carrie-anne.moss
  Z Denikinem/ jego matka była Polką/ byc może nie byłoby się łatwo dogadać ale zupełnie inną postawę wobec Polski wykazywał Wrangel. Piłsudski nie pomógł mu i tym samym uratował bolszewików.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  I tu się oboje zgadzamy :-)
  Można bez awantur. Można :-D

 • konsultant121

  m.interia.pl/biznes/news,2433108,1844
  Co tam z tym DM PKO SA?

 • fast_market

  Czyżby Bank znając pozycję owych Klientów chciał na tym szybko zarobić jeszcze przed końcem roku? Zaczyna się coś niedobrego dziać. Do tej pory kasowali etaty - nigdy Klientów. Proponuję uważnie obserwować zmienność na rynku.

  Deutsche Bank to Cut Off Around 3,400 Clients
  The memo to equity sales, sales trading and structuring staff said the move is with immediate effect

  Updated Dec. 2, 2016 12:43 p.m. ET

  Embattled Deutsche Bank AG will cut off about 3,400 actively-trading clients like hedge funds in another retrenchment of its operations, according to an internal memo reviewed by The Wall Street Journal.

  www.wsj.com/articles/deutsche-bank-to-cut-off-around-3-400-clients-1480697773

 • guyfawkes13

  @WB

  ''To postać najbardziej zbliżona do generała Pattona powiedział o generale Prezydent elekt USA Donald Trump.'' Trump nadaje chyba na tych samych falach co ja, jak to możliwe, że wcześniej się z nim nie spotkałem?

  niezalezna.pl/90117-nowy-szef-pentagonu-postrach-kremla-kim-jest-general-james-wsciekly-pies-mattis

  Na sowiecką propagandę nie ma lekarstwa, ani w formie liberalnej ani w formie nacjonalistycznej. Będą bez mrugnięcia okiem utrzymywać, że nie Lenin, Stalin, czy Mao byli ojcami komunizmu, ale ... Piłsudski. :))))

  W wywiadzie poniżej autor książki o Sarmacji mówi po czwartej minucie o pewnym zdarzeniu na dworze angielskim związanym z blokowaniem naszego handlu przez Anglię i co z tego wyszło w sferze propagandy.
  www.youtube.com/watch?v=7083wZyV8ho

 • zulus_chacka

  Czy aby PLN nie jest przygotowywany do rozgrywki przez zagranice?? Oczywiscie zagrywka pod dalsze mocne oslabienie

 • red.007

  Może tak,może nie.Podniesienie perspektywy polskiego ratingu z negatywnej do stabilnej przez S&P odbieram jako wskazówkę,że w styczniu kolejna Agencja ratingu nam nie obniży czyli jeszcze nie lecimy w przepaść.
  Włosi mogą trochę zamieszać i pozostają Banki Centralne.Ostatnie dane pokazują,że deflacja w Eurolandzie odpuszcza,zresztą drożejąca ropa tylko to przyśpieszy więc po EBC nie spodziewałbym się bardzo gołębiego podejścia.
  Czuję,że grubsze ryby będą chciały zrealizować zyski z dolara.

 • mac-erson

  @ podczaszy1
  "Zakładam,że szczyt na wig-u na poziomie 49331 pkt nie zostanie już przebity. "
  A ja zakładam, że w przyszłym tygodniu najpóżniej w kolejnym zostanie połknięty :).
  Jak tylko ruszą banki (a dzisiaj PKOBP pokazał kierunek)...

 • pokonajrynekpl

  Ta analiza jest mi bliska;). Szczególnie wykres indeksu dolarowego dwukrotnie wyrysował prawie taką samą strukturę. Zobaczymy czy podobnie zachowa się po raz trzeci. Osłabienie euro również można uzasadnić słabością europejskiej gospodarki i zdecydowanie większą listą ryzyk jej towarzyszących. Co ciekawe, projekcja sugeruje kolejne "negatywne", choć może trzeba to bardziej nazwać "niespodziewane", rozstrzygnięcia wyborcze.

  U mnie po raz kolejny na tapecie JSW
  pokonajrynek.pl/drugie-podejscie-do-jsw/

 • karnakufo

  WIG20 - jeszcze nic nie jest definitywnie przesądzone - trzeba cierpliwie czekać na wybicie wsparcia, albo oporu:
  www.bankfotek.pl/view/2041134
  www.bankfotek.pl/view/2041135

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  Za obrazę Marszałka od 1938 można było iść na 5 lat do więzienia. Wcześniej do Berezy. Dopiero komuna zniosła ustawę.
  Z drugiej strony nie zaprzeczysz, że przewrót majowy poparły KPP, PPS i masoni?

 • red.007

  @pokonajrynekpl
  Szansę na wyrysowanie trzeci raz podobnej struktury przez DX będą wtedy jak index powróci poniżej 100,5.
  Przeciwnicy tego pomysłu mogą dopatrywać się formacji przypominającej flagę czyli teraz w górę.
  Myślę,że kierunek obierze "po wszystkim". Połowa grudnia prawdę nam powie.:)
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=1m&t=l&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Za obrazę Marszałka od 1938 można było iść na 5 lat do więzienia''

  A ktoś na 5 lat poszedł?
  W każdym niepodległym państwie tak jest. Spróbuj obrazić w Anglii królową, to się dowiesz, co to jest państwo prawa i ile można siedzieć bez wyroku.

  W bantustanach teoretycznych można obrażać wszystkich, bo wszyscy są nic nie warci i bezsensowni jak cały bantustan.

  Polska była państwem niepodległym, ale Ty tego i tak nie zrozumiesz.

 • zulus_chacka

  Czy przypadkiem kilka lat temu gdy eurusd lizal 1.61 analitycy widzieli ciagle czekajace wielkie ryzyka dla usa i celowali 1,7-1,8.....z ropa podobnie ,mialo byc 200 nie 30usd....teraz tylko samo pisza,ze ryzyko wisi na lld europa,zadnych pozytywow.

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes

  Pozycja społeczna, Prawda, WładzaIm wyżej, tym widoczniej; chwale lub naganie[1]
  Podpadają królowie, najjaśniejszy panie!
  KrólSatyra prawdę mówi, względów się wyrzeka.
  Wielbi urząd, czci króla, lecz sądzi człowieka.

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  Nie na 5 lat, ale coś oderwał i jakaś sprawa była
  pl.m.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Cywiński_(dziennikarz)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  I bardzo dobrze. Kiedyś wiedziano czym jest honor.

 • gamera-11

  Podniesienie perspektywy ratingu przez S&P nie świadczy o sile polskiej gospodarki a o tym że "elyty" są zaangażowane w akcje na GPW i są zadowolone z rozmów naszego rządu z Izraelem.Ostatnio nawet CBOS stwierdził że Polacy popierają TTIP...Nie ma przypadku w tym że rating ukazał się akurat teraz

 • konsultant121

  @gamera
  Największym chichotem historii byłby spadek giełdy po takich dobrych danych, tak jak wzrosty nastąpiły kilka dni po 15.stycznia 2016r:))

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  To nie chichot. Tak działa rynek

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  Skoro o honorze, to pułkownika Becka też uważasz za superbohatera, któremu Brytole podłożyli skórkę z banana?

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Mylisz się po kolei we wszystkich kwestiach, dziwię się Twojemu uporowi.
  W tym poprzednim przykładzie jest element, króry z honorem nie bardzo licuje, czyli ''na oczach żony'', ale on jest na pewno wymyślony dla dodania dramatyzmu. Z drugiej strony tacy papierowi bohaterowie, którzy w czasie wojny prochu nie wąchali, ani z żadną konspiracją związku nie mieli, często chowają się za spódnicą jak nabroją i za żadne skarby nie chcą wyjść.:))

  Co Do Becka, to nie jestem pewny, czy Ty się z tego cieszysz?
  Pojawiają się Mądralińscy i Maluśkiewicze, czy także Grzegorz Daun, którzy obnażają pułapkę brytyjską, perfidię Albionu itd. Tylko jakoś nikt się nie zająknął na temat alternatywy. Więc może Ty znasz alternatywę i objaśnisz nas, co Beck powinien był zrobić.???

  Jak na razie wszystko w kwestii Września jest w tonacji sowieckiej propagandy i nie można się wychylić. Sowieci bronią wersji podanej przez Mołotowa, że państwo polskie zbankrutowało, że przywódcy sprowadzili klęskę itd...
  Niedawno sowiecki poseł pochodzący z Dolnego Śląska - dawnej siedziby Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, o którego dziadku nawet wiki coś tam nadmienia, że był aktywistą komunistycznym, zablokował (przy poparciu WSI, tzn. peezelu) uchwałę na rocznicę śmierci Rydza Śmigłego.
  www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/sejm-wycofywal-sie-z-gloryfikacji-smiglego-rydza-po-sprzeciwie-r-winnickiego-i-ludowcow

  Sowieccy posłowie kierują się sowiecką polityką historyczną i bałamucą młodzież sowiecką ideologią endecką.

 • podczaszy1

  @karnakufo
  "Wig 20 jeszcze nic nie jest definitywnie przesądzone....."
  Masz rację,że definitywnie to nie jest przesądzone.

 • guyfawkes13

  Może trochę przesadziłem, kto to wie?
  Ale jest faktem, że poza twardą okupacją eksterminacyjną, jest też zespół innych metod, ktore mają za cel ''przełonacanie'' świadomości narodowej, znaczeń , sensów, które z narodu robi wydmuszkę narodu. Zostaje nieszkodliwa cepelia, w którą kanalizuje się (wpuszcza w kanał) młode pokolenie.

  Co ma wspólnego 11. listopada z jakąkolwiek endecją?
  NIC!
  Święto miało charakter wojskowy i było ściśle związane z osobą Piłsudskiego, endecy nigdy nie brali w tym udziału, od 1937 było świętem państwowym.
  A jak to wygląda dziś? Jest zawłaszczone przez swoich największych wrogów - ONR-astów. O Piłsudskim się tam nie mówi.

  I teraz możnaby powiedzieć tak: OK, róbmy wspólne święto, szanujmy się wzajenie. Ale niby endeckiej wierchuszce o to wcale nie chodzi. Im chodzi o WYMAZANIE pamięci o tych, którzy naprawdę wywalczyli niepodległość i stworzyli doktrynę, myśl strategiczną. Zostaje wydmuszka i cepelia, a w enuncjacjach liderów podlizywanie się Rosji. Coś zupełnie innego, odwrotnego niż było przed wojną. Coś, co w konsekwencji jest zaprzeczeniem niepodległości.

  Nieuszanowanie Marszałka Śmigłego Rydza, który wywiązywał się z wszystkich najtrudniejszych zadań jakie zlecał mu Piłsudski, a w WW2 przeciwstawił Niemcom najsilniejszy opór spośród wszystkich państw zaatakowanych przez III Rzeszę, jest dla mnie sowieckim zaprzaństwem. i Maska ''narodowca'' na chwilę opadła.

  Śmigły, wcześnie osierocony przez rodziców miał bardzo ciężkie dzieciństwo, ale szkoły kończył z wyróżnieniem. Jako wojskowy wypełniał najtrudniejsze zadania, wyzwalał i Wilno i Łotwę, i Kijów, i rozstrzygał Bitwę Warszawską i Bitwę nad Niemnem.
  Dzięki marszałkowi Śmigłemu, każde polskie dziecko wiedziało, że nosi w tornistrze buławę marszałkowską.

 • konsultant121

  Jeszcze nikt nie podał exit polls z Włoch a widać ruch na EURUSD... Oj chyba kiepsko...

 • konsultant121

  A jednak... www.telegraph.co.uk/business/2016/12/04/italian-referendum-markets-renzi-braced-no-vote/

 • konsultant121

  www.bbc.com/news/world-europe-38204189
  An exit poll on television station RAI, suggest those voting to back the reform at 42-46%, compared with 54-58% voting No.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  W Austrii Rzesza stanęła na wysokości zadania, a w Italii nie.
  U nas strategiczni partnerzy będą musieli zrobić wojnę domową. 13.grudnia początek?
  www.youtube.com/watch?v=3wu1qwshWcg

 • red.007

  Przeciwnicy tego pomysłu mogą dopatrywać się formacji przypominającej flagę czyli teraz w górę.
  2016/12/03 09:45:34

  Jest w górę na razie bez wybicia kanału.Prosi się realizacja zysków.
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=3m&t=l&a=ln&b=1

 • m.jagusiak

  Jak zachowuje się premia za ryzyko dla Polski?

  acemarketu.com/?p=213953

 • carrie-anne.moss

  @guy
  "W tym poprzednim przykładzie jest element, króry z honorem nie bardzo licuje, czyli ''na oczach żony'', ale on jest na pewno wymyślony dla dodania dramatyzmu."

  Zdecyduj się na coś. Motasz i miotasz się.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Nie wierzę w sowietsky'e opowieści, inscenizacje i teatrzyki.

 • guyfawkes13

  Rządy przedwojenne były o wiele zbyt humanitarne.

 • guyfawkes13

  A patrząc na ED, to nasuwa się wrażenie, że z wolnym rynkiem to już się na dobre pożegnaliśmy. To tylko taka opowieść dla naiwntch.
  Interesy banksterki będą bronione do ostatniej maszyny drukarskiej.

  Jeżeli nastąpi wojna nuklearna, to jest oczywiste, że zapoczątkuje ona millenijną hossę:)))

 • konsultant121

  @guy
  Oj tam od razu wojna nuklearna. Przecież sam twierdziłeś że ciężar wojny przeszedł teraz z Polski na Pacyfik wraz z Trumpem;) Rozmowy Trumpa z Tajwanem o czymś świadczą. Idziemy na 0,80 na EURUSD a na USDPLN lepiej nie mówić, pewnie >5,50. Nie od razu oczywiście. Po napompowaniu dolara trzeba będzie go odpompować żeby Chiny nie cieszyły się tak z eksportu , my friend;) Chiny drugą Japonią 2 Kuznetse after;)

 • gamera-11

  dzięki nowemu rakingowi a bardziej dacie jego wystawienia dowiedzieliśmy się przynajmniej że spekulanci siedzą w naszych akcjach skoro ich tak bronią a jeśli tak to powinna być hossa:)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  ''Oj tam od razu wojna nuklearna''
  Podałem tylko taki hipotetyczny przykład. Niespłacalny dług Italii to jest kaplica dla banków niemieckich i francuskich głównie. No i mamy hossę:)))

  Obama długo konferowal z Merkel. Oddał Austrię (na razie), zabrał Italię.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Zresztą ja jestem zadowolony z takiego rozwoju wypadków, jeszcze nie otwierałem krótkich na ED.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  '' Po napompowaniu dolara trzeba będzie go odpompować żeby Chiny nie cieszyły się tak z eksportu , my friend;) ''

  Wariant chinageddonu wymaga chyba drogiego dolara, a od innych rzeczy są cła.

 • konsultant121

  @guy
  No właśnie, pytanie gdzie ten szczyt USD wypadnie, przed Chinageddonem, w trakcie czy w końcu recesji.Trochę pachnie wariantem :szczyt USD w 2017/18 i może po Chinageddonie drugi szczyt 2021 (?)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  ''No właśnie, pytanie gdzie ten szczyt USD wypadnie...''

  A jak długo wytrzymają chińskie bańki kredytowe?

 • konsultant121

  @guy
  To prawda, bańki kredytowe są tam na większą skalę niż na Zachodzie 10 lat temu.Songbing chyba niezbyt zadowolony bo ostrzegał Chiny przed wzrostem inwestycji na kredyt.

 • podczaszy1

  Jeżeli bank sprzedał wierzytelność po trzech latach od wypowiedzenia umowy kredytowej to takie zobowiązanie jest nieważne. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego. Innymi słowy firmy windykacyjne domagające się spłaty takich zobowiązań działają bezprawnie. Tak jest w około 90% wypadków. Radzę omijać akcje spółek windykacyjnych szerokim łukiem.

 • mac-erson

  złe nastroje i strachy nakręcają paliwo do hossy. Na razie modelowo idzie :)

 • ml.36

  Chinageddon? A Eurogeddon nie łaska?
  invst.ly/2vu47
  A czemu DAX ( 3 gospodarka na świecie i 1 w eurolandzie) jest tu gdzie jest a nie np. na 13 tyś.?

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  W czasach post nowoczesnych globalne współzawodnictwo pomiędzy gospodarkami polega chyba na kolejności krachów, która się wyłoży jako ostatnia:))

 • ml.36

  Dla mnie bazowym scenariuszem na DAX była korekcyjna B w formie flat 3-3-5.
  Ale powoli zaczynam rozważać inną opcję. B może być inną strukturą:)))))

 • guyfawkes13

  fxpro.ctrader.com/c/n5zTn

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "Obama długo konferowal z Merkel. Oddał Austrię (na razie), zabrał Italię."

  - Zanim napiszesz taką brednię, zastanów się przez chwilę nad konsekwencjami. Skoro te wszystkie wybory są tak sterowane to jak to było w Polsce, że wygrało PIS? Obama kazał Ci na nich głosować - w takim razie jesteś zmanipulowany w swoich wyborach przez obce mocarstwo :D A może Obama sfałszował w Polsce wybory - w takim razie PIS rządzi w wyniku fałszywych wyborów i chodzi na pasku obcego mocarstwa :D

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  To jest bardziej skomplikowane niż Ci się wydaje.
  Bez względu na genezę, w PL dobrze jest jak jest. Tzn. dobry jest ogólny kierunek.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "To jest bardziej skomplikowane niż Ci się wydaje."

  - NO, no... kombinuj :D

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Ty kombinujesz z tą niby logiką. Jest w tym czarowaniu logiką pewne podobieństwo z panem Kleksem.:))))
  Ośrodki siły oddziałują, mają swoje sposoby, ale z drugiej strony, wybór jeśli już się dokona, jest wyborem i musi być respektowany.

 • guyfawkes13

  P.S.

  Oduczylibyście się już towarzyszu Ewiggin tego określania Ameryki jako OBCEGO mocarstwa:)))

 • ewiggin

  @guyfawkes

  Rozumiem Twoją irytację ale sam sobie jesteś winien. Nie pisz głupot - nie wyjdziesz na głupka :D

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Chyba stracę ostatni cień sympatii do ciebie.
  Przyczepiasz się jak rzep psiego ogona, tak, jakbyś nie wiedział na czym d.pa jeździ.
  Każdy człowiek ma wpływ na otoczenie, biznes ma większy wpływ, telewizja ma wpływ, a silne państwa mają bardzo duży wpływ.
  A ty wyskakujesz jak Filip z konopi z jakąś jazdą zajelogiczną, że ci się coś nie zgadza. No to niech ci się nie zgadza, nikt nie będzie z tego powodu płakał, że ci rzeczywistość nie pasuje do teorii.
  EOT

 • ewiggin

  @guy

  Jest dokładnie odwrotnie. To Twoje teorie nie pasują do rzeczywistości - co po raz kolejny wykazałem. Na przyszłość zastanów się co piszesz, bo już się zakiwałeś na amen.

 • lakusek

  Widzę to tak, że paru ignorantów nieudolnie próbuje polemizować z Guy'em, pani carrie-anne.moss dwoi się i troi, by go "uszczypnąć", a pan Wojciech (co w sumie zrozumiałe) nie pozwala odebrać sobie show, ale kilka wydarzeń z ostatnich dni (np. mięknięcie Rosji, telefon do prezydent Tajwanu) wskazują, że sprawy ewidentnie przyjmują kierunek, jaki zapowiedział. Co poniektórym wyszłoby na zdrowie więcej czytać/słuchać, niż się mądrzyć i szukać dziury w całym.
  Pozdrowienia @Guyfawkes13

 • carrie-anne.moss

  @guy
  uchwałę na rocznicę śmierci Rydza Śmigłego
  Z linka, którego zamieściłeś wynika, że:
  1. Nie wiadomo kiedy Rydz Śmigły umarł. Są na ten temat 2 hipotezy. Skoro nie wiadomo kiedy umarł, to którą datę uczcić jako rocznicę śmierci?
  2. Prawdopodobnie powrót marszałka był związany z rozmowami prowadzonymi z III Rzeszą, której wojska były w tym czasie w pobliżu Moskwy.

  Jak będę mieć trochę więcej czasu, to napisze nieco ciekawostek związanych z pewną relacją pomiędzy admirałem Canarisem (szefem Abwehry), a Stewartem Menziesem (szefem MI6).

 • ewiggin

  Trochę teorii spiskowej :D

  Czy biegnący z odsieczą, niejaki @lakusek to nie @guyfawkes z przyklejonym wąsem?

  p.s. Sorry @guy, ale kto mieczem wojuje...

 • guyfawkes13

  @Carrie

  To był człowiek, który musiał zawsze unieść na plecach wielkie ciężary, i legiony i POW i rozstrzyganie ważnych bitew i ostatnią nawałę nie do zatrzymania. Oddał Rzeczypospolitej znacznie więcej niż inni. Wiedział znacznie więcej, co sprowadziło też okrutną śmierć na jego żonę.
  Nie ważne kiedy umarł, ważne by Polska pamiętała o swym obrońcy.
  www.jkmilitaria.com/Poland/Pol-97.JPG

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Wiedział znacznie więcej, co sprowadziło też okrutną śmierć na jego żonę.
  Jego żona to bardzo barwna postać. Właściwie to nie wiadomo kiedy pani Marta została jego żoną. Niektórzy twierdzą, że do 1939, do śmierci p. Zalewskiego żyli na "kocią łąpę". ;-)
  Co ciekawe przyszła "Pierwsza Dama", bo Rydz miał zostać prezydentem w 1940r, mieszkała we Francji na koszt Oddziału II Sztabu Generalnego. Na dodatek wróciła do Warszawy żeby 14/15.IX ewakuować się wraz z 2 ciężarówkami mebli i diabli więdzą czego do Rumunii, a potem Francji. Na pewno nie można zapisać jej na plus sprzedaż szabli koronacyjnej Augusta II, którą Rydz otrzymał 11.XI.1936r.
  Okoliczności jej śmierci są dość zagadkowe i często wiązane z pamiętnikami jej męża, które bezpowrotnie zaginęły. Pojawią się różne hipotezy w tej sprawie.

 • guyfawkes13

  No i nie wiem, jak należy ten ruch euro dziś zrozumieć?...
  invst.ly/2vy8v
  Za to DX rzeczywiście doszedł do oporu, poprzednio kreska byla niedokładna.
  invst.ly/2vy9m

 • red.007

  Dyskusje Panów są interesujące.
  Ciekaw jestem opinii o zasięgu korekty dolara w jego indeksie?

 • guyfawkes13

  @Double o 7

  Na pierwszy rzut oka jutro powinien być dzień odwrotu.

 • red.007

  Dzienna zmiana ok.10 groszy na USD/PLN robi wrażenie i pewnie odreagowanie nastąpi.Chodzi mi bardziej o to czy korekta zagości w grudniu i styczniu czy mamy raczej tylko realizację zysków.Nasz WIG20 chyba mocno zaskakuje?

 • red.007

  @carrie
  Tak już luźno sobie gdybam z tym funtem i tą domniemaną falą 4.
  Zostały naruszone ceny z kwietnia gdzie sytuowałem koniec fali 1.
  Zgodnie z teorią fala 4 nie wchodzi w obszar fali 1.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  Popatrzyłem sobie na EUR/GBP i tam przez analogię,jeśli obecne spadki chciałbym opisać jako falę 4 w trendzie wzrostowym nie weszły w obszar fali 1,której szczyt jest również w kwietniu.
  Czy Twoim zdaniem para ta zrobi falę 5 powyżej październikowych szczytów(kiedyś były teorie o 0,95)?
  Być może wszystko to jest utopią.
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=1y&t=c&a=ln&b=1

 • mac-erson

  @ red.007
  "Nasz WIG20 chyba mocno zaskakuje? "
  A co tutaj zaskakującego. Wig wzmacniał się na tle świata od ładnych kilku dni. Dzisiaj wybicie z przełamaniem ważnych oporów. Ruszamy na falę wzrostową o zasięgu 2000 (wariant słabszy) lub ok. 2300 (wariant mocniejszy).
  MWig40 od 2 dni nowe szczyty...
  Spory pesymizm wśród forumowiczów i niepewność też sprzyja wzrostom.
  Na razie wszystko się układa zgodnie ze schematami pisanymi przez Wojtka hossa do lutego - marca.

 • mac-erson

  @red.007
  "Dzienna zmiana ok.10 groszy na USD/PLN robi wrażenie i pewnie odreagowanie nastąpi.Chodzi mi bardziej o to czy korekta zagości w grudniu i styczniu czy mamy raczej tylko realizację zysków.Nasz WIG20 chyba mocno zaskakuje?"

  Stawiam na konsolidację dolara w przedziale 4 - 4.2 podczas hossy indeksowej (grudzień, styczeń).
  Podobnie było w często przywoływanej przez Wojtka Hossie 2000.

 • red.007

  @mac-erson
  Jesienią pisałem do mojego Frienda,że WIG20 nie powinien schodzić poniżej wrześniowych dołków więc wzrost mnie nie zaskakuje.Zaskakuje skala dziennego wzrostu,bo został wybity opór na 1820 i teraz faktycznie minimalny zasięg to 2000.

  Dziękuję za opinie o dolarze.Jest ogólne przekonanie,że 4,07 to raczej wszystko co dolar może skorygować.Można również zauważyć,że gdyby dolar chciał zejść do dolnej linii kanału to okolice 3,90 są również możliwe.
  ttps://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=c&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Twoja teoria spiskowa jest głupia i nie ma pokrycia w rzeczywistości.
  Proponuję, żebyś nie wymyślał swojej teorii tylko zająl się spiskiem realnym, który ma egzystencjalne znaczenie dla białych ludzi (o ile jesteś biały?). Film robi wrażenie.
  reporters.pl/3966/przemytnicy-imigrantow-to-robia-organizacje-pozarzadowe-wideo/

  A to odnośna teoria spiskowa:
  www.youtube.com/watch?v=f07N_NNqE_8

 • m.jagusiak

  WOW ale zmiana rekomendacji dla KGHM !!!

  acemarketu.com/?p=214234

 • carrie-anne.moss

  @007
  Pozwól, że nie odpowiem wprost. Moim skromnym zdaniem klucz nr 1 do odpowiedzi na Twoje pytanie jest na wykresie kabla:
  www.tradingview.com/x/GHqHozRY/
  Kabel pokonał linie AR i jeżeli spróbuję ją przetestować od góry, to będę otwierać longi. Bazując na poniższym
  www.tradingview.com/x/69br47Ul/
  szacuję, że powinien dojść do 1.35, a nawet więcej.

  Co do GBPPLN:
  www.tradingview.com/x/Nzw7xBvI/
  Wczorajszy bar jest niedźwiedzi, ale to może być chwilowa słabość, więc trzeba czekać czy pojawi się jakaś akcja do dołu.
  Jeżeli nie to oczekuję podaży w okolicy 5.53, gdzie odbyła się poprzednia dystrybucja (ICE).

  EURGBP:
  www.tradingview.com/x/Wy4ozj7h/
  Może tu się pojawić odbicie, ale nie wiem czy coś więcej.

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  Czy biegnący z odsieczą, niejaki @lakusek to nie @guyfawkes z przyklejonym wąsem?

  i beretem :-P
  www.da-files.com/artnetwork/collections/guy-fawkes/23-img-16.jpg

 • podczaszy1

  Wicher targa rumuńską nocą
  Próżno oczy i uszy zakryjesz-
  To upiory do okien łopocą-
  Generale My polegli. Ty żyjesz?
  Niech pan oczy i uszy zasłoni,
  Niech pan w oknach zaciągnie firanki
  Bo tam stoją żołnierze- bez broni
  Taj jak wyszli na niemieckie tanki

  To w kwestii wątku Rydza Śmigłego

 • podczaszy1

  Jakoś pod koniec sierpnia 2016roku napisałem,że Mwig 40 zmierza w kierunku 4250 pkt bo tak wynika z formacji technicznej. No i tam zmierza.

 • podczaszy1

  Matteo Renzi odchodzi. I dobrze, jednego bęcwała mniej.

 • podczaszy1

  Dzisiaj prawdopodobnie padnie sygnał sprzedaży na JSW.

 • red.007

  @carrie
  OK

 • mac-erson

  @ podczaszy1
  "Dzisiaj prawdopodobnie padnie sygnał sprzedaży na JSW."
  Za duże pieniądze wpompowali tak łatwo nie odpuszczą. Moim zdaniem wykorzystają dobrą koniunkturę do spokojnej dystrybucji w przedziale 75-90

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Pisząc o sygnale sprzedaży nie mam na myśli,że kurs JSW się jakoś dramatycznie załamie. Zresztą 4.11.2016 taki sygnał padł i okazał się mylny.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  A tak w ogóle to gratuluję wyczucia na GPW w ostatnich dniach.

 • guyfawkes13

  @Towarzysz Podczaszy

  ''Wicher targa rumuńską nocą...''

  Rydz Śmigły nie był pierwszym polskim przywódcą wojskowym, który znalazł się na uchodźstwie aby dalej walczyć i zapewne nie ostatnim. Niestety, marszałek został zdradzony przez sojuszników i rodzimą agenturę gen. Sikorskiego. Gdyby wiedział, że tak będzie, to zapewne walczyłby w Polsce do końca. Też jako nie pierwszy i nie ostatni.

  Autor przytoczonej propagandy - Hemar, w ogóle nie walczył we wrześniu 39', tylko od razu uciekł do Rumunii. Walczył podobno ''na ochotnika'' z bolszewikami w latach 1918-1920. Nie wiem na czym ta jego ''walka'' miałaby polegać, może na mieszkaniu w tym czasie we Lwowie, bo kiedy znowu przystąpił do ''walki'' w Brygady Strzelców Karpackich, dostał tylko stopień starszego strzelca. Walczył oczywiście piórem, a propagandyści mieli zwykle wyższe stopnie.
  Na początku 42' został przeniesiony przez Sikorskiego do pracy propagandowej w Londynie. Nie słyszałem, żeby się zająknął na temat oficerów polskich więzionych haniebnie przez Sikorskiego w obozie koncentracyjnym (to określenie samego Sikorskiego) na wyspie Bute.
  //Generał Sikorski cierpiał na znaną w historii chorobę utraconej władzy". On, niegdyś premier polskiego rządu, minister spraw wojskowych, w 1928 r. został odsunięty od armii, w dyspozycji Ministerstwa Spraw Wojskowych. Gdy stanął na czele rządu na uchodźstwie, po prostu się mścił. Tak teraz on usuwał z wojska każdego, kto wydawał mu się podejrzany. Okazywał się małostkowy, pamiętliwy i nienawistny wobec wszystkiego, co wiązało się z piłsudczykami. Karierę w wojsku zaczęli robić donosiciele i agenci//

  //Dla oficerów, którzy przeżyli podwójną klęskę, na maleńkiej wyspie Bute na rozkaz Sikorskiego przygotowano dwa obozy izolacyjne. Minister Stanisław Kot uważał, że należy je otoczyć drutem kolczastym, ale okazało się to niepotrzebne, bo z wyspy nie sposób było uciec. Tym bardziej że mieszkańcy wyspy zostali powiadomieni przez dowództwo obozu, iż przysłani tu polscy oficerowie zostali skazani za malwersacje finansowe, zboczenia i ekscesy seksualne, sprzyjanie Niemcom, tchórzostwo i unikanie walki, za intrygi, pijaństwo i pospolite przestępstwa. Kiedy więc polscy oficerowie pojawiali się w Rothesay, spotykały ich ze strony autochtonów gesty wrogości. Nikt ze skazanych na Bute nigdy nie stanął przed sądem i nie otrzymał wyroku. Po prostu przysyłano tu ludzi niewygodnych. //

  //Badacze ustalili, że przez polskie obozy na Bute przewinęło się ponad 1500 oficerów. Nie udało się ustalić, ilu z nich odebrało sobie życie. Szacunki dotyczą kilkudziesięciu, może stu samobójstw. Ludzie nie potrafili żyć w obliczu hańbiących oskarżeń, nie potrafili się pogodzić z pogardą i ustawicznym poniżeniem. Oficerowie tracili męstwo i odwagę oraz wiarę w sens dalszego życia i walki. Szczególną podłością tej historii jest to, że nawet po 70 latach nie sposób ustalić nazwisk ofiar, a tym samym oddać honoru, który niegdyś podano w wątpliwość. Na cmentarzach wyspy Bute nie ma żadnych polskich grobów. Zaorano nad nimi ziemię. Nikt o nie nie dbał, nikt za nie nie płacił, nikt nad nimi nie płakał. W 1942 r. któryś z posłów Partii Pracy złożył w brytyjskim parlamencie interpelację w sprawie polskich obozów na Wyspie Wężów. W jej wyniku zdecydowano zlikwidować haniebne obozy i haniebne praktyki. Jak jednak zdają się świadczyć dokumenty, jeszcze w kwietniu 1943 r. szef wydziału personalnego MON, ppłk Miller, zgłaszał w tej sprawie wątpliwości, uważając, że przeniesienie oficerów z Rothesay do Glasgow spowoduje, iż siłą rzeczy oficerowi ci w Glasgow (milionowe miasto) wyjdą spod władzy i wpływu komendanta obozów". Trzeba więc przyjąć, że te polskie obozy koncentracyjne w istocie zakończyły działalność wraz z gibraltarską śmiercią swego twórcy i głównego ideologa, generała Władysława Sikorskiego.

  Naczelny wódz i premier okazał się małostkowy, pamiętliwy i nienawistny wobec wszystkiego, co wiązało się z formacją piłsudczyków//


 • guyfawkes13

  @Towarzysz podczaszy

  Więc nie kłujcie mnie towarzyszu podczaszy ''w chore z nienawiści reakcyjne ślepia'' postępową agitpropagandową poezją zarządców Konzlagerów dla polskich oficerów.

  Marszałka Polski Rydza Śmigłego wykończyli ludzie Sikorskiego, tej masońskiej marionetki, tak, żeby to wyglądało na śmierć naturalną.

  Marszałej Śmigły zginął za Polskę, tyle że trochę później.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Marszałka Polski Rydza Śmigłego wykończyli ludzie Sikorskiego, tej masońskiej marionetki, tak, żeby to wyglądało na śmierć naturalną.

  To ciekawe, bo w oficjalnej notce o Rydzu pisze, że był wolnomularzem, podobnie jak większość premierów pomiędzy 1926, a 1939.
  Sugerujesz, że różna grupy masońskie walczyły ze sobą?

  A druga rzecz. Równie dobrze jak Ty można się powołać na "źródło" wskazujące, że katastrofa gibraltarska była mistyfikacją i w rzeczywistości generał i jego współpracownicy zginęli z ręki, tych którzy byli niezadowoleni z postawy Sikorskiego.

  Widzę, że muszę wrócić do powiązań pomiędzy Abwehrą, a MI6.

  @podczaszy
  Muszę powiedzieć, że @guy mnie zaskoczył. Obstawiałam, że zrobi z Ciebie raczej endeka niż towarzysza. :-P
  Jak to się mawiało. Kto kogo jak przezywa, sam się tak nazywa :-)

 • ewiggin

  @guy
  Towarzysz podczaszy"

  - IHAAAAA!!!

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Towarzysze to chyba byli w PPS kolego Mirek.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Carrie, Ty mnie zawsze rozbrajasz swoją powierzchownością. Poza giełdą, bo o giełdzie masz trochę głębszą wiedzę.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Nie jesteś Waść żadnym towarzyszem, tylko ulegasz propagandzie w pewnych sprawach.
  A co do endecji, to znasz chyba Waść zjawisko endecji-ubecji?
  Np. w stanie wojennym wszyscy byli gonieni, a endekom pozwalano rozprowadzać pisma (najlepiej pod kościołami, razem z KORem), pod warunkiem, że na pierwszej stronie będzie artyjuł, jaki to niedobry był Piłsudski:)))
  Ten w moim odczucie SOWIECKI poseł endecki, o którym wspominałem, został stworzony przez reżimowe media, wystrugany z banana do kanalizowania patriotycznej młodzieży. I się wcale nie pomyliłem, spełnia sowieckie standardy w kwestii polityki historycznej.
  Jest podobieństwo pomiędzy Śmigłym, a Pattonem pod wieloma względami, także pod względem śmierci.
  I establiszmęt (wraz ze swym ramieniem endeckim) bardzo nie lubi przypominania o tych sprawach.
  Prawda jest taka, że pierwszym etapem w procesie jałtańskim był zamach stanu, jakiego dokonał Sikorski w oparciu o obce rządy. Od momentu objęcia władzy przez Sikorskiego , Polska przestała mieć suwerenny rząd i mogła się tylko staczać.
  Jest jeszcze parę kwestii, np Sikorski a Rosja w kontekście globalnej wojny hegemonicznej, i wtedy jak zostawił Brześć bez walki i później, ale...

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Ty masz ubaw, ale ja z Podczaszym mam się o co kłócić, z Tobą nie mam wcale:)))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A tak w ogóle, to towarzysze są dzisiaj jeszcze tylko w chińskiej partii komunistycznej.

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Moja maksyma życiowa brzmi: tylko prawda jest ciekawa i nie obchodzi mnie czy to się komu podoba czy nie. Mam to gdzieś czy to jest w czyimś interesie czy nie. Natomiast Waść żyjesz jakimiś mitami i legendami i uważasz,że jak się jakąś podważy to Polska się rozleci. To dziecinne i naiwne.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "A tak w ogóle, to towarzysze są dzisiaj jeszcze tylko w chińskiej partii komunistycznej."

  - A niech tam... przyjmuję przeprosiny ;-)

 • podczaszy1

  Na wig -u 20 zadziałał trójkąt zniżkujacy no i dlatego wzrosty.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Ten wierszyk to nie jest prawda (chyba że są trzy prawdy, według Tischnera). To jest propagandowa osłona marionetkowej władzy.

  Mnie nie chodzi o mity i legendy, tylko , tylko o minimum wspólnej, narodowej świadomości historycznej i państwowej, która przesądza, czy jesteśmy jednym narodem, czy zbieraniną łatwą do zarządzania przez byle kogo, np. sowieckiego posła, bo każdy ma ''swoją ciekawą prawdę''.

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Ja używam słowa ''towarzysz'' wieloznacznie w różnych kontekstach.

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Mam tu wymienić piłsudczyków, którzy poszli na współpracę z sowietami?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A może endeków, którzy poszli na współpracę z sowietami?

  Mam wymienić ilu Kościół ma grzeszników?

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Jeśli chodzi o wspólną narodową świadomość historyczną to lepiej odwoływać się do czasów I Rzeczypospolitej niż II RP. To wtedy Polska była nieskazitelna przynajmniej na tle reszty świata.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  To Waść zaczął coś o endecji i ubecji. A tak w ogóle to chyba wyjaśniłem,że nie jestem też endekiem. Jeśli chodzi o Kościół to grzesznicy są jego solą.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  I RP nie była nieskazitelna, żadne państwo takie nie jest.
  W tym postulacie jest echo greckiej teorii złotego wieku:))))
  Nie byłoby nas bez II RP, a II RP nie byłoby bez Piłsudskiego. I nie chodzi tu o wehikuł ideologiczny, jakim się posługiwał do pewnego czasu, tylko o to, że zbudował realną siłę i organizację i potrafił się przeciwstawić w oparciu o tą zorganizowaną siłę poprzez ''fakty dokonane''.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Akurat Śmigły poczynił kroki w kierunku endecji, spośród wszystkich sanatorów był najbardziej ''endecki''.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Udzieliłem ci rady żeby nie rozmawiać z guyfawkesem o II RP , a sam jakoś nie wiem jak to zrobiłem i ma za swoje.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  My się Waść nie dogadamy. To nie ma sensu. Dla mnie Piłsudski to człowiek, a dla ciebie bożyszcze.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Carrie, Ty mnie zawsze rozbrajasz swoją powierzchownością.

  Za to Ty nie jesteś w moim typie :-D

  Poza giełdą, bo o giełdzie masz trochę głębszą wiedzę.

  LOL! To chyba miał być komplement :-)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Każdy Polak musi szanować Naczelnika.

  W20 się wybił i ładnie ciągnie.
  fxpro.ctrader.com/c/6qzTn

 • dino54

  Panie Wojtku
  Czas na hosse na naszej gieldzie nie wydaje sie PANU

 • konsultant121

  W Wiadomościach TVP1 mówili że hossa wróciła na GPW i ze Wig20 zyskał ponad 2% w 2 sesje .

 • mac-erson

  @podczaszy1
  "A tak w ogóle to gratuluję wyczucia na GPW w ostatnich dniach."
  Nie dziękuję, żeby nie zapeszyć. Mam takie okresy kiedy czuję nasz rynek i wówczas działam i takie kiedy mam przeciwstawne sygnały i wówczas się kompletnie wycofuję.
  Od połowy listopada wszystko układa mi się na tak. Zobaczymy ile wystarczy siły. Powiedziałem, że będę trzymał akcje i FW20 2 miesiące na średni termin.
  Poprawianie pozycji u mnie zawsze kończyło się źle :)

 • karnakufo

  Teraz, gdy gro już widzi jedynie słuszny kierunek, może być czapa:
  www.bankfotek.pl/view/2042067

 • red.007

  @karnakufo
  Czapa będzie jak Draghi nie przedłuży luzowania.
  Znając jego "elastyczność",to pewnie powie,że tak i nie.
  Dla czapy jako korekty mówimy Tak,dla czapy jako załamania nasze stanowcze Nie.:)

 • gamera-11

  " wyjście ponad 1.880 pkt. wygenerowałoby sygnał kupna z zakresem przynajmniej do 2.050 pkt." P .Kuczyński

  Dzisiaj zaczniemy 0.5% wzrostem a potem się zobaczy:)

 • mac-erson

  @karnakufo
  "Teraz, gdy gro już widzi jedynie słuszny kierunek, może być czapa:"
  Po takim wzroście i przebiciu oporów przyda się konsolidacja. Mnie się wydaje, że poza powrotem do przebitego 1860pkt. nie wrócą już niżej. Wielu czeka na powrót do przebitych 1830pkt. i dlatego tak głęboko się nie cofnie :)

 • carrie-anne.moss

  @007
  Czapa będzie jak Draghi nie przedłuży luzowania.
  Znając jego "elastyczność",to pewnie powie,że tak i nie.
  Dla czapy jako korekty mówimy Tak,dla czapy jako załamania nasze stanowcze Nie.:)

  Nie zapominaj, że w środę Żaneta Jeleń, a jeśli się nie mylę, to w poniedziałek wygasa grudniowa seria kontraktów walutowych.
  Mamy idealne otoczenie na dowolny manewr, zwłaszcza jeśli ktoś wie co powiedzą oboje aktorzy ;-)

 • guyfawkes13

  @Mac-Erson

  Chyba nie przejmowałbym się na razie ewentualnymi korektami.
  invst.ly/2wbzx

 • red.007

  @carrie
  Może coś z Maanamu:"Falowanie i spadanie..."
  On jutro,ona za tydzień i co takiego się zmieni jak wszyscy wiedzą o co chodzi.
  Trend is trend.Jest okres dla wzrostu naszej Giełdy i mocniejszego złotego,przyjdzie czas na odwrót.Trzeba to jakoś wyczuć i pod to zainwestować.Może faktycznie grudzień i styczeń,to przerwa na oddech dla złotówki.Ostatecznie kolega Mac-erson poczynił inwestycje i trzeba temu kibicować.

 • red.007

  @carrie
  Tak na marginesie dodam,że włoskie referendum miało się przyczynić do bessy na Giełdzie i dalszej deprecjacji złotówki.I co?Stało się zupełnie odwrotnie.Dlatego czarodziejom z Banków Centralnych zupełnie nie wierzę,bo to ich ble,ble nie wniesie niczego dla rynków poza jakąś korektą.Czas się musi wypełnić.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "@W.B. Czyli ewentualny kraszek lub wieksza korekta na Wall Street musialyby sie rozegrac wraz ze spadkiem USDJPY..."

  Trudno powiedzieć. Generalna słabość rynków akcji w 2015-2016 roku zrobiona była na spadkowej korcie dolara (szczególnie widocznej w relacji do jena). Więc ewentualny wiosenny kraszek też mógłby odbyć się mniej więcej równolegle z osłabieniem dolara na zasadzie - kraszek na rynku akcji = brak podwyżek stóp FED przez jakiś czas = osłabienie dolara.

  "Ropa niebawem chyba urosnie 100% rdr."

  W latach 1986-1987 akcje w USA zaczęły spadać w sierpniu (i skrachowały w październiku), gdy ropa podrożała przez 17 miesięcy o +115 proc.

  W latach 1998-2000 krach na rynkach akcji rozpoczął się w marcu 2000, gdy ropa podrożała w ciągu 15 miesięcy o 197 proc.

  Ropa WTI rośnie od lutego z poziomu 26,14. W tej Kuznetsowej analogii tąpnięcie na rynkach akcji powinno rozpocząć się w maju-lipcu 2017, gdy ropa osiągnie poziom 56-78 dolarów.

 • karnakufo

  Stany nie podzielają optymizmu Zachodu.

 • karnakufo

  @mac-erson
  "@karnakufo
  "Teraz, gdy gro już widzi jedynie słuszny kierunek, może być czapa:"
  Po takim wzroście i przebiciu oporów przyda się konsolidacja. Mnie się wydaje, że poza powrotem do przebitego 1860pkt. nie wrócą już niżej. Wielu czeka na powrót do przebitych 1830pkt. i dlatego tak głęboko się nie cofnie :)"

  Podzielam ten punkt widzenia, a jak będzie to się zobaczy.:)

 • naaga

  @Wojciech Białek
  Cześć Wojciechu, tak sobie czasem Ciebie czytam, wspominając uniwesyteckie ławki.
  Dobrze piszesz, choć czasem pod z góry założony optymizm - ale to mnie nie dziwi, bo taka fucha :-)
  A wtrącam się dzisiaj, bo coś mi sie wydaje, że podniesienie stóp nie ma faktycznego związku z osłabieniem dolara. Relacja owszem występuje, ale (dla mnie - co podkreślam) jest wtórna: dla mnie dolar słabnie nie w wyniku inflacji (wyższe stopy) lecz w wyniku lepszych wyników innych gospodarek. W obecnej sytuacji jestem skłonny założyć, że FED podniesie stopy i dolar się umocni. Mam bowiem wrażenie, że USA fortyfikuje dolara przygotowując się do sprężenia militarnego. Taki ruch da się wykonać.
  2. Oni też analizują rynek ropy i przygotowali się wg mnie do relacji ropa/usd. Dlatego były (między innymi) ruchy na Irak, Libię, Wenezuelę, itp plus odblokowanie złóż teksańskich i łupków. Duszenie Rosji to jedno, ale świadomość że USD się nie ufortyfikuje przy wysokiej cenie ropy to dwa.

  To jest dla mnie powód, że zarówno akcje, jak i USD rosną (mimo świadomości fatalnych fundamentów). Oni chcą coś zacząć z pozycji hegemona przy kapitale zgromadzonym w obszarze terytorialnym USA.

  Wg mnie USA gra przeciw ropie. Ropa wzrośnie (i Kuznetzow zadziała) jeśli Chiny postanowią zagrać vabanque - ale to nierealne. Tym razem krach będzie miał inne źródło - starannie wysterowane. Tak sądzę.
  Pozdrawiam dawnego Kolegę :-)

 • ml.36

  Gdzie nie spojrzeć, kliny?!
  invst.ly/2wde9
  invst.ly/2wdeb
  invst.ly/2wden
  invst.ly/2wdes
  invst.ly/2wdex
  invst.ly/2wdf4
  invst.ly/2wdfe

 • carrie-anne.moss

  @007
  Nie wiem czy Maanam śpiewa akurat o walutach i giełdzie.
  Pamiętam, że w zeszłym roku PLN się umocnił, a potem zaczęła się jazda przed samym Sylwestrem na EURPLN.
  Ja liczę, że jeszcze USDPLN zrobi jakąś falkę do góry. Przemawia za tym sytuacja w USA. Gdzieś przeczytałam, ze rynek pracy osiągnął poziom bezrobocia naturalnego i teraz presja na płace będzie rosła, a za nią inflacja.
  Z drugiej strony może 1-2% spadku na SP500 nie zaszkodzi.

 • konsultant121

  Morgan Stanley of FED:
  "Spodziewamy się dwóch podwyżek stóp w USA w IIH 2017 roku oraz trzech w 2018 roku."
  acemarketu.com/?p=214553

 • red.007

  @carrie
  Zgoda co do Maanamu i Eur/Pln.
  Wariantów jest mnóstwo.Ja sobie obserwuję funta i traktuję go jako prognostyka.
  Na obecną chwile warianty są trzy:
  1.Od października do początku grudnia fala 1 ,teraz fala2.
  Sprawa dość prosta,bo żeby to była prawda fala 2 musi być trójką,jak będzie piątką,to punkt pierwszy odrzucamy.
  2.Minimum października oznaczamy jako punk X,fala A do początku grudnia,obecnie fala B i fala C przebija grudniowe szczyty.Czyli tą formację traktujemy jako korektę ABC spadków od listopada ub.r.W przypadku jak fala B nie będzie trójką punkt 2 odrzucamy.
  3.Zachowując koncepcję,że wzrosty od października do grudnia to fala 4 (ja chociaż fala 4 weszła w obszar fali 1 jeszcze tego nie wykluczam,bo jest to prawidłowość dla rynków akcyjnych i na innych parach z funtem tego nie zauważyłem) to obecnie zaczynamy robić spadkową falę 5.I tu jest sprawa dość prosta,bo fala 5 zawsze składa się z pięciu fal,nigdy nie jest trójką.
  Na razie spadki przekroczyły 23% fibo wzrostów od października i zbliżamy się do 38,2% fibo a to okolice ok.5,12.Tam się zobaczy czyli jeszcze dużo się musi wydarzyć,żeby prawidłowo ocenić a do tego potrzebny jest czas.
  ttps://stooq.pl/q/?s=gbppln&c=1y&t=l&a=ln&b=1

 • podczaszy1

  Na JSW sygnał sprzedaży z wczoraj potwierdził się.

 • resan

  Dla mnie na WIG-20 , ostatnie podrygi -jak to się mówi zdechłej ostrygi.

  Przed nami jeszcze co najmniej dwa lata męczarni ????

 • resan

  @ ml.36

  Półżartem , półserio .

  Nic człowieka tak nie męczy jak klin .

 • ikti

  To wybicie będzie udane. Szykujcie się na wzrosty do maja.

  risktracker.blogspot.com/2016/12/bardzo-korzystny-ukad-na-wig.html

 • red.007

  S&P 500 jakoś podwyżki Fed-u się nie boi.Myślałem,że będzie spokojnie sobie czekał a on chyba na WIG 20 się zapatrzył.

 • podtworca

  @Wojciech Białek

  Czy można prosić o aktualny wykres EM/DM ratio?

 • gamera-11

  SP 500 powinien się zatrzymać na 2265 :)

 • arturk17

  @WB
  Od jutra pracuje Pan w grupie PZU :-)

 • karnakufo

  Stany pokazały siłę ich hossy, a tak wielu łapało już górkę. :)
  Jakoś dzisiaj nasi pod to nie zagrali, czy jutro nadrobią?

 • carrie-anne.moss

  @007
  I tu jest sprawa dość prosta,bo fala 5 zawsze składa się z pięciu fal,nigdy nie jest trójką.
  A ending diagonal?
  Daj spokój Elliottom. Postaw na prostotę.

 • konsultant121

  www.bankier.pl/wiadomosc/10-szokujacych-prognoz-Saxo-Banku-na-2017-rok-7488222.html

 • m.jagusiak

  O przejęciu PEAKO SA w ramach repolonizacji:

  acemarketu.com/?p=214693

 • guyfawkes13

  fakty.interia.pl/swiat/news-relacje-chin-z-usa-musimy-byc-przygotowani-na-najgorsze,nId,2318468

 • ml.36

  Ciekawy poziom na DAX?
  invst.ly/2wm8h

 • datik

  Powodzenia

 • datik

  cos mi nie idzie ostatnio;
  wczoraj "wypuściłem" Ski na JSW po 78, wpadły mi L na mwig i dzisiaj ze startą zamyknąłem (a mogłem bez). korci aby S na w20 otworzyć ale psychika nie pozwala :)

 • red.007

  Czyżby się spodziewali wzrostu Euro...
  stooq.pl/n/?f=1135312

 • podczaszy1

  Niekiedy trzeba wyłączyć myślenie/kombinowanie/ i płynąć z falą dopóki się da. Inaczej mówiąc wszystko albo nic.

 • red.007

  Taka taktykę obrał kolega Mac-erson

 • datik

  co sądzisz, @podczaszy, o tych obrotach wczoraj i dziś ? To zagranica kupuje tanie spółki ze znaczącym udziałem SP, czy raczej sprzedaje ?

 • datik

  a dla mac-ersona gratulacje

 • podczaszy1

  @datik
  Prawdę mówiąc nic nie sądzę. Olewam wszystko i trzymam to co mam. Jeśli wypali to będzie świetnie jeśli nie to trudno. Taka ułańska fantazja raz na jakiś czas zwana też timingiem.

 • podczaszy1

  W PKO BP mieli ustawione stopy na JSW na 65 PLN ale to było 2 tygodnie temu i nie wiem czy im już weszły.

 • podczaszy1

  Ale dzisiaj po południu się dowiem.

 • bialek.wojciech

  @vip321:
  "Panie Wojciechu czy interesuję się Pan Rosją i Turcją oraz złotem? Jakby Pan widział dalszy ich przebieg?."

  Wiem, że RTS silnie koreluje z ceną ropy naftowej, podobnie jak względna siła RTS do tureckiego ISE. Ponieważ zakładam, że ropa WTI w 10 miesięcy po dołku jest w podobnej sytuacji jak w okolicach stycznia 1987, października 1999 czy października 2009, więc sądzę, że WTI generalnie będzie pełznąć do góry przez następne średnio 5 miesięcy do poziomów wyższych niż 60 dolarów. Więc z z tego punktu widzenia z tych dwóch EM w tym czasie lepiej radzić sobie powinien RTS.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Czyżby się spodziewali wzrostu Euro...

  BGK interweniuje w obronie złotego, więc taka transakcja mogłaby spowodować spalenie w piecu 10mld naszych rezerw walutowych.
  Weź pod uwagę, że jeżeli EURUSD spada, to PLN osłabia się na całej linii, nawet do słabiutkiego EUR.

 • carrie-anne.moss

  @datik
  S na JSW to nie jest zły pomysł. Poczekam czy będzie ruch powrotny, to może się skuszę ;-)

 • bialek.wojciech

  @zulus_chacka:
  "Czy przypadkiem kilka lat temu gdy eurusd lizal 1.61 analitycy widzieli ciagle czekajace wielkie ryzyka dla usa i celowali 1,7-1,8.....z ropa podobnie ,mialo byc 200 nie 30usd....teraz tylko samo pisza,ze ryzyko wisi na lld europa,zadnych pozytywow.'

  Mnie się też się ta Europa podoba ze względu na przesunięcie cyklu względem cyklu amerykańskiego (Amerykanie zrobili dołek cyklu w 2009 roku, a strefa euro dopiero w 2012-tym). W tym sensie cyklu europejski jest młodszy niż amerykański i tak sobie myślę, że końcówka cyklu (mowa tu o rozdzielającym kolejne recesje cyklu Juglara) będzie lepsza na rynkach akcji strefy euro niż na rynkach w USA. Być może po części dlatego, że euro powinno być relatywnie słabe do dolara do 2018-tego roku.

 • konsultant121

  @W.B. Czyli Ameryka powinna sie skorygowac znacznie do 2018 roku wraz ze spadkiem EURUSD, a strefa Euro znacznie mniej. Po czym ostatnia fala hossy wraz z inflacja do okolic 2019/2020 roku przed Chinageddonem.

 • ml.36

  Wracając do ropy, to jako tako trzyma się scenariusza.
  invst.ly/2wn4l

 • konsultant121

  Pomiedzy 2018 rokiem a koncem 2021 bedzie 1 cykl Kitchina ktory dzielil bedzie koniec poprzedniego cyklu Kuznetsa (2001-2018) a poczatek kolejnego (2021+) (?)

 • red.007

  @carrie
  Ja wiem czym się zajmuje BGK.Pytałem tylko czy wymiana poza rynkiem PLN na Euro nie jest podyktowana obawą,że kurs Euro będzie w najbliższym czasie rósł,bo gdyby były przewidywania,że Euro będzie spadać,to zakup Euro na rynku bylby bardziej korzystny.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Jeżeli nastąpi wojna nuklearna, to jest oczywiste, że zapoczątkuje ona millenijną hossę:)))"

  Milenijna hossa, to się raczej kończy. Liczyłem ostatnio odpowiadającej obecnej sytuacji datę z poprzedniego cyklu cywilizacyjnego. Wyszedł mi rok 363:

  pl.wikipedia.org/wiki/363

 • ewiggin

  @wb
  Gdzie umiejscawia Pan ostatni dołek cyklu 10-tygodniowego na WIG20?

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A jak długo wytrzymają chińskie bańki kredytowe?"

  W październiku roczna dynamika cen nieruchomości w Chinach wynosiła +18 proc. Taki poziom osiągnięty został na Shiller Index-10 w USA w maju 2004. Czyli mamy teraz w Chinach odpowiednik lipca 2004 i do chińskiego Lehmana brakuje jeszcze 4 lat i 2 miesięcy (luty 2021). Strasznie dużo czasu, bo u mnie ChRL już miała nie istnieć w 2019-tym.

 • ewiggin

  @wb
  " Liczyłem ostatnio odpowiadającej obecnej sytuacji datę z poprzedniego cyklu cywilizacyjnego. Wyszedł mi rok 363"

  Cykl o stopień wyższy od czteropokoleniowego ma ok. 560 lat. Dodając do roku 363 trzy takie cykle otrzymujemy datę 2043 r. - tuż przed trzydziestoleciem potencjalnej wojny hegemonicznej. • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Marszałka Polski Rydza Śmigłego wykończyli ludzie Sikorskiego, tej masońskiej marionetki, tak, żeby to wyglądało na śmierć naturalną."

  To chyba Francuzi walczyli z Anglikami.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "@guy
  Sugerujesz, że różna grupy masońskie walczyły ze sobą?"

  Dobrzy anglosascy masoni, których pan fawkes lubi, walczą ze złymi masonami (tymi od Caracali), co ich pan fawkes nie lubi. A mówią, że masoneria jest za tolerancją.

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Czas na hosse na naszej gieldzie nie wydaje sie PANU"

  Kitchinowa hossa trwa od stycznia. Projekcja zrobiona z 6 poprzednich faz wzrostowych WIG-u w ramach cyklu Kitchina rośnie jeszcze przez rok.

  Ja uznaję szczyt WIG-u z września 2014 za regularny Kitchinowy szczyt WIG-u. To sugeruje szczyt obecnej hossy w okolicach 3 lata i 4 miesiące później czyli w styczniu 2018.

  2 cykle Kitchina (6 lat i 8 miesięcy) od szczytu z kwietnia 2011, daje grudzień 2017.

  Nie wiem jak WIG się wyrobi na zakrętach skoro wiosną wychodzi mi silne tąpnięcie. Ale oczywiście może obecny cykl się wydłuży.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Po takim wzroście i przebiciu oporów przyda się konsolidacja. Mnie się wydaje, że poza powrotem do przebitego 1860pkt. nie wrócą już niżej. Wielu czeka na powrót do przebitych 1830pkt. i dlatego tak głęboko się nie cofnie :)"

  Mnie obecna sytuacja na WIG-u do złudzenia przypomina wybicie z podwójnego dna we wrześniu 2012. Czyli w tym ujęciu mamy dzisiaj 19 września 2012 i zaczyna się 5 tygodniowa nieregularna korekta (można stracić maksymalnie 2,3 proc., więc nie ma co się specjalnie przejmować).

 • datik

  @carrie
  gdybym mógł non stop obserwować to dzisiaj zaryzykowałbym L na JSW, na krótko

 • red.007

  ...zaczyna się 5 tygodniowa nieregularna korekta...

  Czyli EBC nie powinien być bardzo gołębi.

 • bialek.wojciech

  @naaga:
  "Cześć Wojciechu, tak sobie czasem Ciebie czytam, wspominając uniwesyteckie ławki."

  Witam.

  "Mam bowiem wrażenie, że USA fortyfikuje dolara przygotowując się do sprężenia militarnego."

  Przeciwko komu? Ktoś skomentował nominacje Trumpa, że to "G&G cabinet" - czyli Goldman Sachs i generałowie:

  www.washingtonpost.com/politics/trump-hires-a-third-general-raising-concerns-about-heavy-military-influence/2016/12/07/a6273fbc-bca0-11e6-94ac-3d324840106c_story.html?utm_term=.e2e54c4e97b2

 • bialek.wojciech

  @ikti:
  "To wybicie będzie udane. Szykujcie się na wzrosty do maja.

  risktracker.blogspot.com/2016/12/bardzo-korzystny-ukad-na-wig.html"

  Proszę dać znać, gdy się szerokość przegrzeje.

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "Czy można prosić o aktualny wykres EM/DM ratio?"

  Służę:

  s2.ifotos.pl/img/msciemdom_anwxnnw.png

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "@W.B. Czyli Ameryka powinna sie skorygowac znacznie do 2018 roku wraz ze spadkiem EURUSD, a strefa Euro znacznie mniej."

  Mnie wychodzi taka korekta w II-III kw. 2017. Ale wyobrażam sobie, że na takiej korekcie cen akcji dolar również korekcyjne osłabnie a euro się umocni. A to znaczy, że ceny akcji w USA spadną podczas tej korekty nominalnie mniej niż akcje strefy euro (a tę różnicę skompensuje wzrost EUR/USD).

  "Po czym ostatnia fala hossy wraz z inflacja do okolic 2019/2020 roku przed Chinageddonem."

  Coś w tym stylu. Następny dołek Kitchina wychodzi w okolicach maja 2019, więc trochę mało czasu na
  1) dokończenie obecnego wzrostu
  2) korektę a la sierpień-grudzień 1987
  3) wtórny wzrost na którym FED podnosi stopy a w Chinach ceny nieruchomości jeszcze rosną
  4) Chinageddon


 • bialek.wojciech

  ewiggin

  @wb
  Gdzie umiejscawia Pan ostatni dołek cyklu 10-tygodniowego na WIG20?

  Dla WIG-u:

  20 stycznia, 7 kwietnia, 7 lipca, 12 września, 18 listopada

  WIG jest większy niż WIG-20, więc dołki na WIG-u są nadrzędne nad dołkami na WIG-u 20. :)

 • konsultant121

  @W.B. Czyli dolara dokupujemy po oczekiwanej korekcie na Wall Street. Tylko do kiedy go trzymamy:) 1985-2001-2018 :)
  Czyli rok trzymania dolara 2017-2018 i trzeba dokupic dolara na Chinageddon.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Cykl o stopień wyższy od czteropokoleniowego ma ok. 560 lat."

  Wydaje mi się, że to powinno być krótsze, bo cykl jeszcze dłuższy - cykl związany z kolejnymi nawrotami dżumy w Europe (ostatni epizod to en.wikipedia.org/wiki/Crisis_of_the_Late_Middle_Ages )
  - wychodzi mi tak: 802 lata, 970 lat, 747 lat, czyli średnio 840. Połowa z tego to 420.

  Wydaje mi się, że chodzi po prostu o cykl, którego ostatnio dołki to Kryzys XIV wieku i okres rewolucji od końca XVIII wieku.

 • ewiggin

  @wb
  "Nie wiem jak WIG się wyrobi na zakrętach skoro wiosną wychodzi mi silne tąpnięcie."

  - Najprostsze rozwiązanie tego problemu to utożsamienie tego tąpnięcia z falą IV na WIG-u. Teraz mamy falę III i IV wypada dokładnie na wiosnę.

 • naaga

  @WojciechBialek
  "Przeciwko komu? Ktoś skomentował nominacje Trumpa, że to "G&G cabinet""

  Komentarz jak najbardziej słuszny: po prostu zmiana z softNWO na militaryNWO.

  Zostały 3 cele, z których Afryka się już nie liczy. Tak więc zostaje tandem Rosja-Chiny. Niemniej atak wprost nie wchodzi w grę.
  Rozwiązanie: utrzymać OPEC na dnie i pogrążać Rosję przy okazji. Osłabiać UE do granicy wybuchu. Zaatakować pośrednio cel pośredni (np coś z BRICS, Indie, Iran). Zebrać akcje i USD na wysokim notowaniu, by targować się o pozycję w nowej jednolitej walucie.
  W razie braku jednoznacznej wygranej opcja militarna (pamiętajmy, że Trump ukończył elitarną szkołę wojskową i stąd jego nominacje).
  ...a teraz weź Wojtku wykresy i spróbuj zobaczyć kiedy USA musiałoby dokonać ruchu wyprzedzającego zanim akcje i USD poleci na pysk.
  Muszą to zrobić "zanim". Nie ma innej możliwości, bo im rynek runie.

 • bialek.wojciech

  @ewigginL:
  "- Najprostsze rozwiązanie tego problemu to utożsamienie tego tąpnięcia z falą IV na WIG-u. Teraz mamy falę III i IV wypada dokładnie na wiosnę."

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=11565

 • bialek.wojciech

  @naaga:
  "pamiętajmy, że Trump ukończył elitarną szkołę wojskową i stąd jego nominacje"

  Trump w wieku 18 lat:

  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e9/Donald_Trump_NYMA.jpg

  Potem szkolili go Jezuici:

  en.wikipedia.org/wiki/Fordham_University

 • bialek.wojciech

  @naaga:
  "...a teraz weź Wojtku wykresy i spróbuj zobaczyć kiedy USA musiałoby dokonać ruchu wyprzedzającego zanim akcje i USD poleci na pysk.
  Muszą to zrobić "zanim". Nie ma innej możliwości, bo im rynek runie."

  W ramach cyklu Kuznetsa synchronizując super-dołki na GSCI z lipca 1986, grudnia 1998 i stycznia 2016 mamy obecnie mniej więcej odpowiednik czerwca 1987 (pierwsza wojna w Zatoce Perskiej była 3 lata później) oraz listopada 1999 (a inwazja na Afganistan 2 lata później). Ale to nie jest chyba zabawa dająca zbyt wiarygodne wyniki.

 • naaga

  @Wojciech Białek
  :-) a Jezuici to kogo szkolą? Przecież to zakon militarny (założyciel był "rzeźnikiem"), do którego przyjmuje sie ludzi o wyjątkowo wysokim IQ. Absolwenci z reguły zajmują się wywiadem.
  Co będzie jeśli Chiny zdążą postawić swoje balistyki na sztorc? Na razie nie mają, ale za 2 lata będzie po ptokach. Tyle USA ma czasu (maksymalnie) na atak prewencyjny. Dlatego, jeśli nie wygrają w Syrii (rękoma Erdogana?, bo to fałszywy pies), to czas im się skończy. Jeśli będą zmuszeni podpisać w Syrii pokój, który będzie ich przegraną, to zostaje im jedynie otwarty konflikt.
  Dla mnie to są prawdziwe powody: osłabienia obligacji USA, odgórnego wzmacniania giełdy wbrew fundamentom (dodruk QE był znacznie większy niż oficjalnie), równoczesnego wzmacniania dolara przy równoległym dobijaniu euro (bo to decyzja FEDu, a nie EBC jest kluczem do euro) i wyboru Trumpa.
  To tak na marginesie Twoich rozważań o cyklu Kuznetza.

 • phoenix-2

  W telegraficznym skrócie:

  Od dawna, czyli 2014 i '15 gdy publikowałem ten zarys, koncept mam taki: rozwałka euro, a po 2-4 latach wtórna zwałka w ChRL jako u największego eksportera do eurozony (nikt na świecie nie może zastąpić w tym euro, nie ta waga;).
  Dziś myślę że odbędzie się to najpewniej dzięki Marynie LP i jej referendum przy wydatnej pomocy Cosa Nostry i innych braci z Ajaccio.
  Przy tym cały powstały bałagan będzie można zrzucić na "nieodpowiedzialnych populistów" i ich szaleńcze działania zwłaszcza w sferze gospodarki & islamskich nachodźców nie zaś lata bezmyślnej orgii kredytowej liberałów wielu odcieni, a jak zwykle takie tłumaczenia kapłanów prosty człek kupi bez zbytniej refleksji podobnie jak niegdyś wiązał zaćmienia Słońca z gusłami odprawianymi przez różnej maści szamanów.
  "A ostrzegaliśmy, a mówiliśmy, przecież było tak pięknie, kto wiedział ..."
  Zakładając dojście ekstremy do władzy we Francji i rozpisania referendum, policzenia głosów i niezwłoczne opuszczenie tej całej strefy nirwany walutowej realnie można przyjąć że nie nastąpi to w Q2 2017 ale raczej '18-19. Stąd Chińczyk powinien wykoleić się najwcześniej gdzieś tak w 2020-2021, a nawet później bo z dynamiki spadku SHC i zwalniania realnej chyba można dodać spokojnie rok a może nawet i 2 lata, uwzględnić też trzeba poprawkę na wcześniejszą reakcję giełd bo mi chodzi o "economy".

  Pytanie za 100 pipsów czy euro dotrwa do wspomnianego referendum, he he.
  Skoro już nawet w mejnstrimie byli członkowie rad nadzorczych piramid finansowych z tytułem profesora nauk ekonopmicznych czyli różne takie Orłosie potakują że "euro jest skazane na rozpad ale na pewno nie zniknie, co najwyżej zostanie zredukowane do krajów północy - Niemcy, Holandia, Benelux..." to ja im wierzę, przecież to fachowcy najwyższej próby skoro udało im się przewrócić tę piramidę WGI, zgarnąć dutki i nawet nikt nie poszedł siedzieć, tyle że te tytuły naukowe powinny być raczej z innych dziedzin, niekoniecznie z ekonomii ale co ja tam wiem.

  Przypomnę tylko że przed rokiem wyśmiewano mnie za samą myśl o sankcjach USA na Chiny ("gdyby Amerykanie mieli dobić hydrę" czy "smoka" już nie pamiętam), kto wtedy słyszał o Trumpie? Za to dziś poważnie mówi się o 45% cłach i wręcz otwartej wojnie handlowej, heh!

  Hossy na GPW też miało nie być i koniec świata bo włodarzy mamy szalonych, a właściwie to poza W20 mamy ślamazarną ale jednak hossę (też przedwcześnie posypywałem głowę popiołem w czerwcu czy lipcu br. boć spodziewałem się trochę bardziej energicznego odbicia po wyprzedaży 2015).

  Wspominałem też o piętrzących się utrudnieniach ze strony Wandalów et cochortes w handlu i eksporcie z naszego kraju, A teraz dochodzą kontrole graniczne i w zasadzie demontaż Schengen niebawem, co ma spore szanse zabić naszą logistykę po UE a także odbije się też na wynikach eksportu, w tym żywności (prócz różnych afrykańskich pomorów, ptasich gryp a za chwilę innych uroków i sraczek za przeproszeniem). W takich warunkach, przy tak wrogim otoczeniu to niemal cud że mamy jakiś rozwój i wzrost PKB oraz spadek bezrobocia (i to pomimo dywersji V oraz VI i kolejnych kolumn zaprzedańców - precz z tymi kanaliami od "im gorzej tym lepiej").

  Do tego wstrzymywanie inwestycji przez samorządy, oj Kaczyści nie mają lekko. No ale przecież nie wolno się nad talibanem litować, czyż nie?  Co by jednak tutaj dużo nie... solić EUro is DEAD.

  Wesołych Świąt & Szczęścia w Nowym Roku!
  Phx

 • bartalsi

  @naaga
  @WB
  Jeśli pozwolę się wtrącić, obstawiam że konflikt będzie dotyczyć Izraela i kontroli nad Kanałem Sueskim.

 • guyfawkes13

  @WB

  //"pamiętajmy, że Trump ukończył elitarną szkołę wojskową i stąd jego nominacje" ....
  .... Potem szkolili go Jezuici//

  No i tak powinien być szkolony prawdziwy mężczyzna: 1.wojsko, 2.jezuici, 3.ekonomia.
  Bo po świętej teologii była ekonomia.:)))

 • guyfawkes13

  @WB

  ''
  Dobrzy anglosascy masoni, których pan fawkes lubi, walczą ze złymi masonami (tymi od Caracali), co ich pan fawkes nie lubi. A mówią, że masoneria jest za tolerancją. ''

  Nic z tych rzeczy Panie Wojtku.
  Taki przykład: mój kolega w Londynie ma firmę budowlaną. I jest pewien brytyjski bogaty Żyd, który ma masę nieruchomości. Jego ojciec miał w czasie wojny kontrakt rządowy na jakieś elementy broni i zarobił na tym kupę hajsu, za który nakupował domów po wojnie. Więc mój kolega stale u tego Żyda (który jest porządnym gościem) coś remontuje. A przy tym gra z nim weekendami w tenisa (sam nawet parę razy z nimi grałem). Ale przecież mój kolega od tego nie stał się ani tenisistą ani Żydem.
  Podobnie było za sanacji. Oficerowie wstępowali i występowali z masonerii na rozkaz Marszałka, jeśli to było potrzebne do polityki.
  W końcu prezydent Mościcki zdelegalizował masonerię w ogóle, bo zbliżała się dogrywka w wojnie hegemonicznej i światowym architektom Polska zaczęła przeszkadzać.
  pl.wikipedia.org/wiki/Front_Morges

  Tylko piłsudczycy robili politykę suwerennościową. Endecy i wszyscy inni wpasowywali się w taki czy inny NWO i uniżenie prosili tylko o jakiś stopień autonomii, żeby pokręcić sobie trochę lodów tu czy tam.

 • konsultant121

  @phoenix
  Upadek EURO mowisz w 2018 roku? Po politycznych turbulencjach w 2017 roku. Kto wie. Wtedy odbijamy wraz z Ameryka na 1,5-2 lata i dobijamy Chinageddonem. Wtedy w takim scenariuszu dolar rosnie do konca wielkiej pedzacej fali IV trwajacej na amerykanskich indeksach od maja 2015r.

 • guyfawkes13

  No i tajne struktury masońskie posłużyły do zorganizowania konspiracji. Typowe dla piłsudczyków. Tacy to byli ''masoni'':)))
  pl.wikipedia.org/wiki/Michał_Tokarzewski-Karaszewicz
  pl.wikipedia.org/wiki/Służba_Zwycięstwu_Polski

 • guyfawkes13

  @WB

  Proszę zwrócić uwagę na to, że po rozwiązaniu SZP Sikorski mianował Generała Karaszewicza Tokarzewskiego szefem okręgu ZWZ we Lwowie. Dlaczego we Lwowie?
  Bo tam go wszyscy doskonale znali. To było wystawienie generała sowietom.
  A Sikorski to była marionetka Retingera.
  pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_Bilderberg

 • konsultant121

  acemarketu.com/?p=214918
  "Nie spodziewamy sie podwyżki stóp w Eurolandzie przed 2019 rokiem."

  Może już nie być co podwyższać??:(

 • guyfawkes13

  No i po odbiciu na ED. Jak ja lubię takie zwrotne pin bary:)))
  fxpro.ctrader.com/c/NdcTn
  www.mql5.com/en/charts/6244626/eurusd-mn1-hf-markets-ltd

 • datik

  jakoś dziwnie tą czerwoną kreską na miesięcznych narysowałeś

 • carrie-anne.moss

  @WB
  @guy
  A przy tym gra z nim weekendami w tenisa (sam nawet parę razy z nimi grałem). Ale przecież mój kolega od tego nie stał się ani tenisistą ani Żydem.

  A Ty jesteś tenisistą? :-P

  Podobnie było za sanacji. Oficerowie wstępowali i występowali z masonerii na rozkaz Marszałka, jeśli to było potrzebne do polityki.

  Każdy kto ma zielone pojęcie o masonerii wie, że nie można się z niej wypisać. To są tzw. uśpieni masoni.
  "Delegalizacja" lóż przez Mościckiego została zrobiona pod naciskiem kościoła, a konkretnie Hlonda.

  Tylko piłsudczycy robili politykę suwerennościową. Endecy i wszyscy inni wpasowywali się w taki czy inny NWO i uniżenie prosili tylko o jakiś stopień autonomii, żeby pokręcić sobie trochę lodów tu czy tam.

  Obiecany artykuł a propos Rydza, Sikorskiego i ich powiązań z brytyjską polityką:
  www.historycy.org/index.php?showtopic=28526&st=0&p=267419&#entry267419

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Ten Zychowicz to czasem nie jest jakiś Volksdeutsch?:))

  Trwały rozmaite negocjacje, bo jednego starego hegemona chciało zjeść kilku pretendentów, np. negocjacje sowiecko -niemieckie aż do bitwy na łuku Kurskim.

  To wszystko plotki. Ale faktycznie, w lecie 1943 wszystko się rozstrzygnęło. 4. lipca katastrofa gibraltarska, 5.lipca zaczęła się bitwa pod Kurskiem, która przesądziła o wszystkim. Niemcy już nie mieli nic do powiedzenia.

  Tylko co wspólnego miał z tym figurant Sikorski?:))

  A ten rzekomy zamach na Churchilla to za....sty musiał być. Jeżeli ktoś go sfingował, to najprawdopodobniej sam Churchill:))))

  A Heidrich to nie zginął czasem za swoją rolę na konferencji w Wannsee? Z tym zamachem też był czeski film. Czymś go w końcu zatruli w szpitalu.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Gdyby Anglia porozumiała się z Niemcami (i Japonią), to Niemcy (i Brytania + Japonia) po pokonaniu sowietów musiałyby też stoczyć wojnę hegemoniczną z Ameryką.

  Trochę karkołomne, co nie?:))

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Jednym słowem takie właśnie teorie, jak propagowane przez Zychowicza wyglądają na szum (dez)informacyjny służb specjalnych, i to bardzo konkretnych: niemieckich.
  Czytałem jego książkę ''Pakt Ribbentrop Beck''. Bzdury wierutne.

 • karnakufo

  Ciekawe kreski wyrysowały się na Russel 2000 - czy to będzie prognostyk szczytu amerykańskiej hossy, jeśli tak to jesteśmy w jego okolicach?
  Czy wręcz przeciwnie - wyjście górą ponad opór i z trójkąta rozszerzającego ?
  Obserwujemy i reagujemy (moja prognoza, że zawróci, ale zagram po odwróceniu, bo strach łapać górkę). :)
  www.bankfotek.pl/view/2042390

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Każdy kto ma zielone pojęcie o masonerii wie, że nie można się z niej wypisać''

  Cat Mackiewicz ujmuje to tak:
  ''Weszło do masonerii mnóstwo oficerów za wiedzą Piłsudskiego, których Piłsudski w roku 1927 z masonerii odwołał i do lóż należec zakazał.''
  I dalej:
  ''Co do Grand Orientu to mam wrażenie, że na gruncie polskim organizacja ta pokrywa francuski wywiad wojskowy oraz interesy francuskiego kapitału. Pomiędzy Piłsudskim a Grand Orientem istniała zawzięta nienawiść.''

  Piłsudski w 1927 powiedział słynne ''Podczas kryzysów powtarzam strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.'' i oficerowie wystąpili, z wyjątkiem tych, którzy mieli zadania.

  I co im mogli zrobić masoni?

  A co do tych biznesów GO , to przed 1926 też był numer na caracale. Wepchnęli nam masę francuskich szrotów na kredyt. W rezultacie my sfinansowaliśmy rozwój ich przemysłu lotniczego, a nasz przemysł lotniczy nie mógł się rozwijać, bo był przygnieciony długiem.

  Zajmował się tym dawny bezpieczniak austriacki - gen Zagórski. To był specjalista od intryg, w które wciągnął chociażby paru generałów - dawnych austriackich generałów. W czasach legionowych realizował już operację wyeliminowania Piłsudskiego i rozmycia ruchu niepodległościowego. Kanalia. To jemu legioniści zaśpiewali I Brygadę z wersją ''je..ł was pies''.

 • guyfawkes13

  I jeszcze był problem carskich długów.
  Mieliśmy jakieś tam francuskie poparcie dlatego (poza problemem szachowania Niemiec), że zobowiązaliśmy się do rekompensaty francuskim bankom carskich dlugów proporcjonalnie do byłego terytorium Rosji carskiej, jakie zdołaliśmy zająć.

  To był chyba jeden z ''dyplomatycznych majstersztyków'' Dmowskiego, albo jeszcze cena za uznanie NKNu. W każdym razie sporo śląskiego przemysłu znalazło się w rękach francuskiego kapitału.

  Tak wygląda prawda o francuskim sojuszniku i GO.
  Dlatego Piłsudski słusznie tego sk.....syństwa nienawidził.

  Dziś też trzeba o tym wiedzieć. Z tej strony nie ma na co liczyć.

 • guyfawkes13

  Nie NKN tylko KNP - Komitet Narodowy Polski.

 • guyfawkes13

  A tak w ogóle, to fajnie dziś się grało, niezły dzień:)))

 • guyfawkes13

  @Datik

  ''jakoś dziwnie tą czerwoną kreską na miesięcznych narysowałeś''

  Dlaczego niby?
  www.mql5.com/en/charts/6246402/eurusd-mn1-hf-markets-ltd

 • mac-erson

  Moje przemyślenia odnośnie naszego WIG20.:
  Impuls jest wyjątkowo silny poparty wysokimi obrotami co wskazuje, że korekty głębszej jeszcze nie będzie.
  Mój nos wskazuje, że nie zejdziemy już niżej niż 1880-1890pkt na WIG20 i przez kolejny tydzień wejdziemy w konsolidację w przedziale 1890 - 1950,poczekamy na ostudzenie wskaźników i średnie i dalej północ.
  Cały czas nie odpalił jeszcze szeroki rynek (SWIG80).

 • naaga

  @bartalsi
  "Jeśli pozwolę się wtrącić, obstawiam że konflikt będzie dotyczyć Izraela i kontroli nad Kanałem Sueskim. "
  Raczej nie. Wątek żydowski jest mocno przereklamowany.
  Rozgrywka jest o unię euro-panazjatycką (drogi+kolej) i rurociągi na kierunku jugoslowiańskim. Wielu komentatorów zapomina po co rozbito Jugoslawię i kto uzyskał wszelkie prawa do tematu.
  Rosja częściowo substytuuje kanał jugosłowiański przy pomocy NordStream2, ale Polska (za wolą USA) torpeduje. Kanał jugoslowiański miał być młotem na Rosję. Dlatego jest teraz "Syria" - to skrzyżowanie dwóch szlaków.
  Wcześniej dla tego samego był Afganistan (to jedyna brama w Azji).

  Nawet Ukraina zmajdaniła dopiero po tym jak Chiny zakontraktowały wszystkie czarnoziemy. Przypadek?

  Wszystko, co USA wykona w najbliższym czasie będzie wycelowane w skłócenie Rosji i Chin. Tak też należy interpretować wszelkie dane makro z rynku.
  Każdą obietnicę pomocy, ruch polityczny czy trend giełdowy należy rozumieć jako odgórną (zupełnie nierynkową) decyzję, której celem ma być odsunięcie krachu od USA w kierunku EU-Rosja-Chiny. Ameryka gra o utrzymanie władzy (zostawiając sobie Anglię jako przyczółek), a giełda jest tu jedynie narzędziem. Dlatego zjawiska na giełdzie mogą być zaskakujące (łącznie z blokadą notowań w szczycie hossy).
  ...oczywiście łagodniejsze wersje też są możliwe.

 • datik

  @guy
  teraz jest ok, ta pierwsza była.... "wyrwana z kontekstu" :)
  Wyrwane z kontekstu frazy, niedomówienia, pomówienia... skąd ja to znam ?:)))

 • red.007

  @mac-erson
  Wydaje się,że to słuszna uwaga.Przyjmując,że mamy hossę przynajmniej w średnim terminie,to najpierw startują spółki"grubsze"typu PKN,KGHM.Dołączą pewnie PKO,Alior,PZU...
  Mniejsze spółki startują w dojrzałej fazie wzrostu i może być to znak,że zbliża się przesilenie.

 • bartalsi

  @naaga

  Zakładasz że to US będzie cały czas miało inicjatywę. A co jeśli ruch wyprzedzający zrobią Chiny? Czyż nie ukłują piętę Achillesową USA?

  "Powstańcie, którzy nie zgadzacie się być niewolnikami!
  Naszą krwią i naszym ciałem wznieśmy nowy wielki mur!
  Chiński naród jest w największym niebezpieczeństwie.
  Z ucisku wszystkich wychodzi nasz ostatni krzyk:
  Powstańcie! Powstańcie! Powstańcie!
  Jest nas wielu, ale nasze serce bije jedno!
  Maszerujemy pod nieprzyjacielskim ostrzałem!
  Maszerujemy pod nieprzyjacielskim ostrzałem!
  Naprzód! Naprzód!"

 • naaga

  @bartalsi
  Nie zakładam lecz analizuję przeszłość, teraźniejszość i przyszłe alternatywy.
  Analizując przeszłość zauważam, że USA zrobiło ok 50 konfliktów od IIww, Chiny postawiły się dwa-trzy razy.
  Chiny cały czas próbują zrobić w środkowej EU to, co zrobiły w Afryce i wschodniej Azji = wynająć/kupić + wysłać swoich do obsługi + zalać rynek tanim towarem. Chiny zaatakują Syberię, a nie USA, bo tak nakazuje strategia.
  ...ale trzeba im to umożliwić :-)

  PS
  Chiny wiedzą o planie USA, USA wie o planach Chin. Rosja też wie. Wiedza jest więc oczywista i nie w tym rzecz. Rzecz w fizycznych zasobach monetarnych, wojskowych i logistyce. Kto dobrze policzy kroki ten ...ostatni wejdzie na scenę.
  PS2
  Maciarewicz dostał zgodę USA na tworzenie OT. Po co? Po to, by powstał bufor dający czas amerykańskim bazom w Niemczech. Maciar ma stworzyć mięso armatnie uzbrojone w klekoty.
  tu popatrz:
  kulturaliberalna.pl/2016/12/06/luttwak-wywiad-trump-nato-polska/
  Bardzo pouczający tekst dobrego stratega (szkoda, że nie naszego), ale czytaj nie to co on mówi, lecz co mu to da (strategicznie, jako stronie patrzącej z boku).

  Wg mnie giełdy teraz pod to grają.

 • bartalsi

  @naaga

  "Chiny cały czas próbują zrobić w środkowej EU to, co zrobiły w Afryce i wschodniej Azji = wynająć/kupić + wysłać swoich do obsługi + zalać rynek tanim towarem"

  Czyli budują własną piaskownicę.

  "Chiny zaatakują Syberię, a nie USA"

  A może nikogo nie zaatakują? Może po prostu stanie się tak że, w tej piaskownicy niektórym będzie się lepiej bawić? Analizując przeszłość:

  "od IIww, Chiny postawiły się dwa-trzy razy."

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  WIG20-rośnie bo: wzrost cen surowców (spółki surowcowe), wzrost rynkowych stóp dający możliwość zarabiania bankom na różnicach w oprocentowaniu krótkim-długim, ryzyko polityczne (kopalnie, energetyka, banki) już w cenie, ryzyko geopolityczne dla Polski i polityczne wewnętrzne nie rośnie, lub wydaje się, że nie rośnie.
  mWIG40-tu hossa od dawna w oparciu o stosunkowo niskie stopy procentowe i stopniowy wzrost zysków (w tym z eksportu w drożejących walutach).
  sWIG80 i inne maluchy-od dawna boczniak i niskie wyceny (C/WK) z powodu problemów ze wzrostem przy obecnym i spodziewanym poziomie stóp w Polsce.
  Te spółki operują często w niżej rentownych niszach (rynki lokalne) i bardziej potrzebują taniego kredytu. Dodatkowo struktura portfela akcyjnego w Polsce, gdzie udział drobnych inwestorów jest mały nie sprzyja temu segmentowi.
  Pytanie, jak zachowa się s-WIG80 w sytuacji wzrostu :inflacji, stóp rynkowych, stóp krótkich, zarobków?

 • podczaszy1

  @red 007
  "Wydaje sie to słuszna uwaga.............."
  Czy ty na pewno oglądasz indeksy takie jak mwig 40 czy swig 80 ?

 • konsultant121

  Chiny planują rozpoczęcie bezpośredniego handlu CNY względem 7 walut: SEK, NOK, MXN, HUF, PLN, TRY i DKK. Plany wynikają z rozwoju projektu zwanego Jedwabnym Szlakiem 2.0.

  acemarketu.com/?p=214970

 • karnakufo

  Mikołaj rozdał prezenty, kto zarobił i zrealizował zysk, może być zadowolony.:)

 • podczaszy1

  Na razie działa to tak: 95 pkt, a potem 95X 1.618.

 • red.007

  @podczaszy1
  Po prostu znam inwestorów,którzy na kolejne fazy hossy tak postępują.Najpierw kupują spółki duże.Duże spółki potem ciągną spółki średnie same przechodząc w konsolidację.Potem średnie ciągną maluchy.Chodzi o to aby ciągle wykorzystywać potencjał kolejnej grupy spółek.W przypadku spółek małych trzeba uważać na płynność.Wspomniany PKN cze KGHM swoją hossę rozpoczęły w styczniu,lutym.
  PZU w październiku,Alior w listopadzie itd.One mają obecnie największy potencjał wzrostowy.Przyjdzie czas na wystrzał małych spółek i wtedy oznacza to,że na giełdzie jest ulica,zatem temat powoli się wyczerpuje.

 • podczaszy1

  red 007
  Czy ty naprawdę nie widzisz gdzie jest mwig 40 i od kiedy on rośnie? A ty mówisz,że najpierw rosną spółki duże?

 • red.007

  @podczaszy1
  Gdzie ja Ci piszę o indeksach?
  Zobacz kursy spółek,które podałem na wykresach a przejrzysz.

 • podczaszy1

  red 007
  Aha ty dzielisz spólki z wig 20 na duże,średnie i maluchy. Ciekawe podejście.

 • naaga

  @bartalsi
  Ziemia jest okrągła; powiększając własna piaskownicę musisz zabrać cudzy piasek.

  Nie za bardzo mam czas i potrzebę rozwijać te wątki. Napisałem tu jedynie gościnnie, przy okazji omawiania przez Wojciecha większych cykli i ich ekonomicznej korelaty, by zwrócic uwagę, że ostatnie kilka lat giełda nie jest już mechanizmem ekonomicznym w starym rozumieniu. Powody dwa: QE (rozumiane jako mega prywatyzacja) zmieniło zbyt wiele i stworzyło system feudalny; feudał poczuł veto ze strony Rosji.

 • red.007

  @podczaszy1
  To nie ja tak dzielę tylko rynek.Pierwsze sygnały kupna pojawiają się na spółkach wagi ciężkiej w kierunku spółek wagi papierowej.I tych których znam tak postępują.Większe dostają zadyszki,te z sygnałem kupna rosną mocniej.Taka strategia może dać maksymalny przyrost zysku.

 • carrie-anne.moss

  @007:
  Przesilenie na USDPLN jest bliskie. Nadbicie szczytu z 5.XII i odbicie od górnej bandy kanału wzrostowego daje szansę na zapowiadany przez Gospodarza scenariusz korekty na USD.
  www.tradingview.com/x/jYjxJyX7/
  Z kolei EURPLN
  www.tradingview.com/x/HMc5hQID/
  jeżeli nie nadbije szczytu z tego tygodnia ma szansę na poważny ruch w dół. Moim zdaniem ta para ładnie respektuje korekty 1:1, więc naruszenie minimów z kwietnia i sierpnia 2016 uznaje jako możliwy scenariusz.
  Co do GBPPLN:
  www.tradingview.com/x/DOqA6SMC/
  chwilowo nie mam zdania.
  Natomiast jestem za funtem w innych zestawieniach:
  www.tradingview.com/x/oj6rCyiL/
  www.tradingview.com/x/gLGNSw4H/
  przy czym EURGBP wygląda ciekawie ze względu na "bliskość" linii trendu wzrostowego.

 • podczaszy1

  @red 007
  Udział w wig 20 KGHM-7,6 %. Pekao S.A.-10.8 %

 • red.007

  @carrie
  Dzięki za wpis.
  Nie będę już przynudzał,zgodnie z Twoim życzeniem,o Elliocie i czekamy.
  Jeszcze Fed a potem długo nic.
  Tak jak wcześniej napisałem potrzebny jest upływ czasu.
  Do tematu funta wrócimy jak zrobi 38,2 fibo czyli 5,12-5,10,jak nie zrobi to północ i na rynek nie będę się obrażał. :)

 • konsultant121

  @carrie
  Czyli USDPLN 4,30 po FED :)) i korekta. Wbrew już teraz wyczekującym korekty.

 • bialek.wojciech

  @naaga:
  "Maciarewicz dostał zgodę USA na tworzenie OT. Po co? Po to, by powstał bufor dający czas amerykańskim bazom w Niemczech. Maciar ma stworzyć mięso armatnie uzbrojone w klekoty.
  tu popatrz:
  kulturaliberalna.pl/2016/12/06/luttwak-wywiad-trump-nato-polska/"

  Eee tam, jak Amerykanie będą za bardzo fikać z tymi umizgami do Putina, to trzeba będzie wejść w sojusz z Meksykiem:

  tshaonline.org/sites/default/files/images/handbook/VV/viceroyalty_of_the_new_spain_1800.jpg

  ;)

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Mam nadzieję, że dostrzegasz różnice:
  bajka107.blox.pl/resource/Oracle.JPG
  bajka107.blox.pl/resource/Trinity.JPG
  ;-)
  A poważnie, to nie mam pewności. Moim zdaniem, po formacji spring powinna nastąpić znacząca reakcja.
  Mój bazowy scenariusz to jeszcze jeden upthrust (UTAD) albo jakaś podobna formacja false break. A czy to będzie 4.30 czy 4.28 to nie ma znaczenia.
  Natomiast, może się zdarzyć, że się mylę i dystrybucja odbędzie się poprzez dojście do szczytu i tzw. test. Trzeba obserwować i reagować.
  Logika jest mniej więcej taka: 2.bp.blogspot.com/-dVKoFvu2wZ8/VYQxg_tSXaI/AAAAAAAAIPc/qNx5fNSY2Xc/s1600/Wyckoff%2527s%2BSchematic.png
  Schematów dystrybucji jest co najmniej kilka, więc nie powiem Ci który teraz będzie konkretnie grany.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/12/WIG-najwyzej-od-roku.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci