Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Goldman Sachs głosuje na Polskę

bialek.wojciech

Rozegranie dołka cyklu 20-tygodniowego na razie wydaje się być w dużej mierze kopią tego sprzed 4,5 miesiąca. Najpierw dostaliśmy polityczną sensację - wtedy Brexit, teraz Trump - potem S&P 500 dynamicznie wyszedł z dołka, a WIG był jeszcze przez jakiś czas spychany w dół - dokładnie tak jak na początku lipca - rytualnym straszeniem kolejnymi etapami konfiskaty oszczędności emerytalnych Polaków przez rząd, po czym też dołączył do zwyżki rosnąc podczas 4 ostatnich sesji o ponad 4 proc., co zdarzyło się po raz pierwszy od czerwca. "Trumpowy" dołek S&P 500 z 4 listopada wypadł 18,6 tygodnia po dołku "brexitowym" z 27 czerwca, a piątkowy dołek WIG-u 19,3 tygodnie po dołku z 6 lipca, co dobrze pasuje do wcześniejszych oczekiwań opartych na cyklu 20-tygodniowym. Oczywiście przed nami jeszcze referendum we Włoszech i podwyżka stóp FED, ale myślę, że założenie, że dołek cyklu 40-tygodniowego jest za nami, nie jest obarczone wielkim ryzykiem. 

Taki sygnał jak środowy - S&P 500 rośnie w 13 sesji o ponad 5,7 proc. - pojawiał się w początkowych fazach 4 z 5 ostatnich cykli 20-tygodniowych:

 

1SP50013sesji

 

Oparta na tych sygnałach projekcja wartości S&P 500 rośnie przez niecałe 2 miesiące do poziomu 2283 pkt., po czym spada formując pod koniec lutego i pod koniec marca podwójny dołek. Następnego dołka cyklu 20-tygodniowego można oczekiwać właśnie po koniec marca, więc wszystko się zgadza. Problem polega na tym, że polityczne wydarzenie analogiczne do referendum w Wielkiej Brytanii, czy wyborów w USA, czyli wybory prezydenckie we Francji przewidziane jest dopiero na kwiecień/maj. Być może następny cykl ulegnie wydłużeniu, albo też obawy, że obecny układ zostanie przewrócony również we Francji osiągną kulminację na miesiąc przed pierwszą turą wyborów (albo też całkiem inne czynniki okażą się bardziej istotne).

 

2SP500projekcja

 

WIG zaczynał słabnąć od 31 marca czyli na 84 dni przez referendum w Wielkiej Brytanii i od 11 sierpnia czyli na 89 dni przed datą wyborów w USA. Pierwsza tura wyborów we Francji zaplanowana została na 23 kwietnia, więc - zakładając utrzymanie się podobnych zależności - końca siły naszego rynku w ramach obecnego cyklu można by się spodziewać począwszy od ostatniego tygodnia stycznia. 

Te same sygnały generowane przez S&P 500 nałożone na wykres WIG-u nie wyglądają już tak jednoznacznie optymistycznie:

 

3WIGSP50013sesji

 

Uzyskana na ich podstawie projekcja rośnie co prawda, ale krótko - tylko do końca roku - i niezbyt silnie - tylko do poziomu 50000 pkt. 

 

4WIGprojekcjaSP50013

 

Układ techniczny wykresu WIG-u i sentymentu indywidualnych wydaje się być kopią tego z lipca 2012 roku, co sugeruje, że rozpoczęta - jak zakładam - w tym tygodniu faza wzrostowa cyklu 20-tygodniowego okaże się jednak mocniejsza niż powyższa projekcja. WIG jest o raptem 1 proc. poniżej poziomu rocznego maksimum, co oznacza, że wybicie z czegoś co wygląda jak roczna formacja podwójnego dna jest niemal pewne. Powinno to niebawem uruchomić popyt ze strony podążających za trendem spekulantów. 

 

5WIGWachlaraSentyment

Innym źródłem popytu mogą być globalni spekulacji kierujący się wskazaniami banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ten zaś umieścił zakup polskich - obok brazylijskich i indyjskich - akcji wśród najlepszych transakcji przyszłego roku. Jak to często z tego typu rekomendacjami bywa pomysł ten może w dużej mierze zużyć się już do początku przyszłego roku, więc w styczniu 2017 roku trzeba będzie do tego pomysłu pewnie podejść - przynajmniej na jakiś czas - kontrariańsko, ale do początku roku zostało jeszcze 5 tygodni i w tym czasie jakiś napędzany rekomendacją GS kapitał powinien na GPW zawitać. 

Podsumowując: z przerwami na lęki wywołane referendum we Włoszech i drugą podwyżką FED ceny akcji na GPW powinny per saldo rosnąć do stycznia w ramach wzrostowej fazy cykli 40-tygodniowego ustanawiając nowe roczne maksima

Komentarze (278)

Dodaj komentarz
 • b_53

  @WB

  To wtórnego dołka na SP500 jednak nie będzie ? A jeszcze 9 listopada pisał Pan tak:

  Mnie najbardziej odpowiada analogia z lutym - my już jesteśmy do dołku cyklu 40-tygodniowego (20 stycznia), a USA jeszcze zaliczają wtórny spadek do 11 lutego). Ten wtórny dołek S&P 500 z 11 lutego był 22 dni po pierwotnym z 20 stycznia. Jeszcze parę dni temu zakładałem, że wyłamanie S&P 500 w dół do 3-miesięcznego dołka to odpowiednik podobnego wyłamania w dół ze stycznia tego roku. W takim razie odbicie w górę w poniedziałek i środę to odpowiednik wzrostu S&P 500 pomiędzy 20 stycznia a 29 stycznia. Czyli teraz pora na odpowiednik spadku z okresu 29 stycznia - 11 lutego.

  Czyli wtórny dołek S&P 500 powinien być 1) 22 dni po dołku z 4 listopada czyli w okolicach 26 listopada, 2) 13 dni po szczycie z 8 listopada czyli w okolicach 21 listopada.

  Tam powinien wypaść na S&P 500 dołek cyklu 5 tygodniowego (poprzedni był 17 października), dołek cyklu 10-tygodniowego (poprzedni był 14 września), dołek cyklu 20-tygodniowego (poprzedni był 27 czerwca) oraz dołek cyklu 40-tygodniowego (poprzedni był 11 lutego).

  Odliczając od wspomnianych dat czysto mechanicznie kolejno 5, 10, 20 i 40 tygodni dostaje się takie daty 21 listopada, 23 listopada, 14 listopada oraz 17 listopada. Średnia 18 listopada.


 • anaxagorre

  @guy
  Dziękuję za wrzucenie rano wykresu XAU :D
  Na stooq była jakaś przerwa w notowaniach i minimum wypadło na 1182. Dlatego rano nawet nie włączałem swojej platformy bo widziałem, że pozycji mi nie otworzyło. Potem zobaczyłem Twój wykres i jednak zeszło co do dolara! :)

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "Odliczając od wspomnianych dat czysto mechanicznie kolejno 5, 10, 20 i 40 tygodni dostaje się takie daty 21 listopada, 23 listopada, 14 listopada oraz 17 listopada. Średnia 18 listopada."

  W sumie to dołek WIG-u wypadł właśnie 18-tego, więc ten błąd w ocenie okazał się dosyć szczęśliwy.

 • b_53

  @WB

  W sumie to dołek WIG-u wypadł właśnie 18-tego, więc ten błąd w ocenie okazał się dosyć szczęśliwy.

  W swoim komentarzu z 9 listopada odnosił się Pan do SP500, nie zauważył Pan ?

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "W swoim komentarzu z 9 listopada odnosił się Pan do SP500, nie zauważył Pan ?"

  Już ustaliliśmy, że by to z mojej strony błąd. Znalazł Pan jeszcze jakiś inne?

 • b_53

  @WB

  Po co ta nerwowość ? Powinien się Pan cieszyć, że ma wnikliwych czytelników.


 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "Po co ta nerwowość ? Powinien się Pan cieszyć, że ma wnikliwych czytelników."

  W Pana przypadku wnikliwość niebezpiecznie graniczy z upierdliwością, ale rzeczywiście dobre i to.

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  Ty cały czas mówisz (piszesz) sam do siebie:-P

 • podczaszy1

  @WB
  Widzę Panie Wojtku ,że zdecydował się Pan na ten a la klin w USA, a nie C w czwórce.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Widzę Panie Wojtku ,że zdecydował się Pan na ten a la klin w USA, a nie C w czwórce."

  Nie za bardzo wiem, jak tą strukturę od lutego zaklasyfikować. Korekty z kwietnia-czerwca i sierpnia-listopada na siebie zachodzą. Pasuje mi to do "brzydkiej" struktury impulsu na S&P 500 z okresu wrzesień/październik 1998 - marzec/wrzesień 2000, tym bardziej, że zawsze mówiłem, że poprzedni rok rymował mi się z 1998 (patrz krach na surowcach). W tej analogii S&P 500 jest 9 miesięcy po dołku z lutego, czyli tak jak w lipcu 1999, co zresztą trochę nie pasuje, do wymowy powyższego tekstu sugerujące wzrosty do stycznia (wtedy od lipca do października była korekta spadkowa).

 • podczaszy1

  @WB
  Te korekty na S&P o których Pan wspomina tworzą wzrostowy kanał/ prawie idealny na wykresie świeczkowym/. Wydaje mi się,że mamy wzrost od lutego do kwietnia 2016 potem ten kanał i teraz od 3 listopada znowu wzrost. Takie układy na s&p 500 często występują.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Ty cały czas mówisz (piszesz) sam do siebie:-P"

  I niech Pan fawkes mówi jak najwięcej, bo ja staram się zrozumieć, jakie wpływy go ukształtowały i ciągle nie mogę tego "ogarnąć".

  Na razie mam KUL + ryt szkocki ("GO sucks") i jedyne z czym mi się to kojarzy, to z tym, że w ostatnich filmach James Bond okazał się kryptokatolikiem:

  blog.bookstellyouwhy.com/james-bond-and-the-recusant-catholic-connection

  ... a jego jedyna prawdziwa miłość katoliczką:

  "At the Casino Royale:
  -Vesper: "But my family is strict Roman-Catholic, so for appearances' sake it'll be a 2-bedroom suite."
  -Bond: "I do hate it when religion comes between us".
  -Vesper: "Religion and a securely-locked door. Am I going to have a problem with you Bond?"
  -Bond: "No, don't worry. You're not my type."
  -Vesper: "Smart?"
  Bond: "Single.""

  www.jamesbondwiki.com/page/Vesper+Lynd


  Sądząc po pseudonimie to pan fawkes coś by chciał wysadzać w Londynie:

  www.youtube.com/watch?v=YaGxhpD1NZ4

  ... ale niepokoi mnie, że wysadza to do utworu Czajkowskiego zatytułowanego "1812":

  www.youtube.com/watch?v=8lZ5Yez0Hec

  ... a nie do poloneza z Pana Tadeusza:

  www.youtube.com/watch?v=xBi4aZnYwUs

 • podczaszy1

  Myślałem,że Mwig 40 ustanowi dzisiaj nowy szczyt. Brakło mu 5 pkt i spadł. Czuję się zawiedziony.

 • teka52

  @carrie-anne.moss:
  "@Fawkes
  Ty cały czas mówisz (piszesz) sam do siebie:-P"

  Skoro guy mówi (pisze) do siebie, to po co Pani się wcina, o ile Pani rozumie co pisze.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Te korekty na S&P o których Pan wspomina tworzą wzrostowy kanał/ prawie idealny na wykresie świeczkowym/. Wydaje mi się,że mamy wzrost od lutego do kwietnia 2016 potem ten kanał i teraz od 3 listopada znowu wzrost. Takie układy na s&p 500 często występują."

  Przy okazji panowie z ExMetrix podsyłają mi od czasu do czasu swoje modele. Wczoraj dostałem model dla S&P 500 do końca marca:

  s5.ifotos.pl/img/exmetrixS_anhneax.png

  Jak rozumiem rośnie on do stycznia, co się pokrywa z moją projekcją.

 • anaxagorre

  @WB

  "... a nie do poloneza z Pana Tadeusza:

  www.youtube.com/watch?v=xBi4aZnYwUs"

  To akurat jest marsz. ;)

 • anaxagorre

  @WB
  "... ale niepokoi mnie, że wysadza to do utworu Czajkowskiego zatytułowanego "1812":

  www.youtube.com/watch?v=8lZ5Yez0Hec "

  Przypomnę z tej okazji świetny polski zespół wokalny Novi Singers:
  www.youtube.com/watch?v=x_f6EBJEEJg

 • bialek.wojciech

  @anaxagorre:
  "To akurat jest marsz. ;)"

  No tak, palnąłem. Polonez nie służy do wysadzania:

  www.youtube.com/watch?v=hDjtNsPLPK0

 • bialek.wojciech

  "Polonez nie służy do wysadzania:

  www.youtube.com/watch?v=hDjtNsPLPK0"

  Oj, znowu palnąłem:

  "Dzieła Chopina to w kwiatach ukryte armaty" - pisał Schumann."

  www.youtube.com/watch?v=KCSEwfqs-VM

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "Nie chodzi o prawicę czy lewicę, tylko o to, żeby
  władza realizowała interesy ludzi, a nie samozwańczych, nie związanych z ludźmi elyt."

  - To jak już piszemy listy do Świętego Mikołaja, to jeszcze - żebyśmy byli zawsze piękni i młodzi, że by był pokój na świecie a ludzie dla siebie dobrzy i uczciwi... :D • carrie-anne.moss

  @teka
  A Pan to adwokat guy'a?

  @WB
  1812. Obawiam się, że tzw. prawica chciałaby do Moskwy, tylko nie do końca jestem pewna po co? ;-)

 • konsultant121

  pecuniaolet.wordpress.com/2016/11/25/neoliberalna-nowomowa/

 • guyfawkes13

  @WB

  ''I niech Pan fawkes mówi jak najwięcej, bo ja staram się zrozumieć, jakie wpływy go ukształtowały''

  Czyli kto za tym stoi:)))))
  Dzięki za zainteresowanie, ale jestem trochę skonsternowany.
  Pokażę Panu jednego człowieka, bo nie jest szerzej znany, gdyż tzw laica cenzurowała opozycję. ''Wolna prasa'' dzwoniła do Kuronia i pisała o tym, co on powiedział, a o tym co nie powiedział, to nie pisała i inne nurty w zasadzie nie istniały. Taki był układ.
  Nie znamy prawdziwej historii nawet najnowszej. Nabardziej zasłużonym człowiekiem był Wojciech Ziembiński, przezywany ''kasztanką Marszałka''. Kardynał Stefan Wyszyński powiedział o nim: '' To najwierniejszy syn Polski''. Wiki coś tam zdawkowo o nim wspomina. On sam uważał się po prostu za żołnierza, który kontynuuje walkę. On za komuny okleił z księdzem Niedzielakiem kościół na Powązkach (miał wyrzuty sumienia, że ksiądz Niedzielak ''przez niego'' zginął) tabliczkami poległym na Wschodzie.
  histmag.org/grafika/rocznice2015/pomnikpomordowanych/pomnikikatynskie2.jpg
  Inne jego dzieła to np. pomnik ''Poległym i Pomordowanym na Wschodzie''
  2.bp.blogspot.com/-Bb-lIEEs86E/TmMnGsX55rI/AAAAAAAAKkc/s80jOu14ORs/s1600/IMG_4768.jpg
  Czy wcześniejszy Kopiec Chwały (wielokrotnie rozjeżdżany spychaczami), na pamiątkę bitwy pod Wytycznem, jaką stoczyło zgrupowanie żołnierzy KOP pod dowództwem generała Orlika-Rückemanna z wojskami sowieckimi 1.10.1939.
  lh3.googleusercontent.com/-6EpdkfBWJ6A/VCv-6wPYtrI/AAAAAAAGIEo/qUSl0_I9oK4/s1024/0.jpg
  On zaczął w latach 70 obchody 11 listopada itd.
  Byłem ''podkomendnym'' pana Wojciecha. Wszystko robione bez pieniędzy, bez dostępu do środków przekazu, reżimowych i ''wolnych''. Polska nikomu nie była potrzebna, tylko żerowisko.

  www.youtube.com/watch?v=aC2Emnsgdoc


  ''Sądząc po pseudonimie to pan fawkes coś by chciał wysadzać w Londynie''

  Nic nie wysadzamy, Panie Wojtku, kto dzisiaj wysadza? Tylko zarabiamy.

  Polonez niesamowity.

  ''Na razie mam KUL + ryt szkocki''

  Więc proszę przeczytać:
  //Podkreślił też, że Trump wierzy, iż "USA, Polska i Wielka Brytanii mogą wspólnie pokonać skorumpowany globalizm, podobnie jak zwyciężyły w batalii z komunizmem".//
  forsal.pl/artykuly/996286,william-bill-ciosek-trump-bedzie-jak-reagan-usa-stana-sie-najblizszym-sojusznikiem-polski.html

  Jesteśmy bardzo ważnym krajem dla Stanów (także Chin, Niemiec, Rosji), bez nas USA zostaną wyrzucone z Europy i będą musieli kiedyś znów desantować Normandię. Najwyższy czas, żeby Ameryka pomogła Polsce w szybkim rozwoju, tak jak np. Korei Płd. Za darmo umarło.

 • zillioner

  Uwielbiam wykres ponizej. Powinien miec tytul - "Kaczynski: teraz ja"

  stooq.pl/q/?s=^bux&d=20161125&c=10y&t=c&a=lg&r=wig20

  uff, jeszcze 3 lata to trzeba bedzie tolerowac. Choc rynek moze dyskontowac zmiane juz rok przed wyborami tzn 2015. Dla mnie ironia jest, ze reformy ktore nastapia w przyszlosci to cofniecie glupstw pisakow - 500+ i wiek emerytalny + obnizeie podatkow....

 • guyfawkes13

  @Zillioner

  Czy ty musisz się tak afiszować ze swoją głupotą?

  Jak się ktoś zna na wykresach, to widzi, że rosło za rządów Kaczyńskiego, a z przejęciem władzy przez PO zaczął się wieloletni trend spadkowy, który trwa prawie do dziś. I można powiedzieć, że gospodarka jeszcze ma POwską inercję. A za drugiego rządu PIS znowu będzie hossa. Za 8 letnich rządów PO giełda nigdy nie była wyżej niż w ciągu 2 lat pierwszegorządu PIS.
  Strzeliłeś sobie w pi..ę:)))))


 • guyfawkes13

  @Zillioner

  fxpro.ctrader.com/c/NgMTn

 • guyfawkes13

  @Carrie

  '' Obawiam się, że tzw. prawica chciałaby do Moskwy, tylko nie do końca jestem pewna po co? ;-)''

  Obawiam się, że nie wiesz o czym mówisz;-)
  P.S.
  Najlepiej wyłącz tefałen.

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  ''- To jak już piszemy listy do Świętego Mikołaja, to jeszcze - żebyśmy byli zawsze piękni i młodzi, że by był pokój na świecie a ludzie dla siebie dobrzy i uczciwi... :D ''

  Naprawdę władza realizująca interesy swoich wyborców to dla Ciebie rzecz niemożliwa? Podobno na tym polega demokracja. Tak gdzieś słyszałem:))

 • guyfawkes13

  @WB

  Ładnie to Pan opowiedział, ku pokrzepieniu...serc(?), o tych wzrostach.
  Ale będziemy świadkami dekompozycji, czyli rozpadu UE. Brexit to tylko słaby przedsmak. Francja po zwycięstwie Maryny Le Pen rozpocznie proces Frexitu (referendum we Włoszech też nie należy lekceważyć). To oznacza koniec UE, euro itd. To samo z Austrią - ci przyłączą się do V4 i w zasadzie hexagonale(...) pod patronatem Ameryki.
  UE to będziemy tylko my w środkowej Europie.

  @All

  Dolar powinien się teraz skorygować, ale przez tą rozpadającą się UE, trudno coś powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem. Więc na razie tylko gram intra. Z powodzeniem i z przyjemnością.
  invst.ly/2u26m
  Sytuacja będzie w 2017 poważna, bo rosyjsko-niemiecki projekt ulegnie szybkiej destrukcji:
  niezalezna.pl/89762-alarmujace-doniesienia-ogromne-transporty-wojska-i-sprzetu-rosja-szykuje-sie-do-ataku
  Właśnie dlatego tak potrzebni są ci krzyżacy, ale czy wystarczą?....
 • guyfawkes13

  Nawet Schulz już się nie wybiera na kolejną kadencję:))

 • bialek.wojciech

  "
  b_53 2016/11/12 15:50:58
  @WB

  4 lata temu przy okazji poprzednich wyborów prezydenckich w USA postawiłem - na podstawie analizy zachowanie S&P 500 z okresu minionego pokolenia - tezę, że walka urzędującego prezydenta o reelekcję jest dobrym znakiem dla rynku akcji w Stanach Zjednoczonych.

  Po upływie 4 lat można ocenić, że ówczesna wielce optymistyczna projekcja spisała się doskonale


  W ciągu ostatnich 4 lat zrobił Pan na blogu blisko 100 projecji SP500 i DIJA (szczególnie płodne pod tym względem były luty i październik 2014). Prognozował Pan między innymi:

  Koniec hossy na SP500 na poziomie 1777 w maju 2014:
  wojciechbialek.blox.pl/2013/06/Ile-mamy-czasu-do-konca-hossy-na-Wall-Strreet.html

  Szczyt SP500 na 2934 w maju 2016, a następnie ostry spadek:
  wojciechbialek.blox.pl/2014/12/Rekordowa-seria-SP-500.html

  Szczyt SP500 na 3326 w maju 2017, a następnie lekki spadek:
  wojciechbialek.blox.pl/2014/12/Ceny-surowcow-najnizej-od-ponad-5-lat.html

  Szczyt DJIA na 28000 w listopadzie 2016:
  wojciechbialek.blox.pl/2015/01/Najlepszy-rok-20-lecia-na-Wall-Street.html

  Itd., itp.

  Jak widać, stosuje Pan sprawdzoną od lat metodę niektórych analityków giełdowych: prognozować jak najwięcej, a później przypominać te prognozy, które się sprawdziły - o reszcie ludzie i tak zapomną."

  Wspólną cechą tych przywołanych przez pana projekcji z 2013, 2014 i 2015 roku było to, że wszystkie sugerowały wzrost S&P 500 z ówczesnych poziomów:

  czerwiec 2013:

  "Oczywiście rynek będzie miał pewnie w zanadrzu niejedną niespodziankę, ale traktując powyższy wniosek poważnie dojdziemy do wniosku, że ostatnia słabość rynków akcji na świecie (na razie dla odmiany w stosunku do sytuacji z początku roku wyniośle ignorowana przez GPW) jest i tym razem jedynie korektą, którą można wykorzystać do krótkoterminowych zakupów akcji."

  grudzień 2014:

  "W każdym przypadku taki sygnał zapowiadał kontynuację hossy: o kolejno +68 proc. w ciągu ponad 17 miesięcy do września 1929 roku, o +23 proc. w ciągu 23 miesięcy do stycznia 1973 i o +49 proc. w ciągu prawie 18 miesięcy do sierpnia 1987."

  grudzień 2014:

  "Tydzień temu wyszło mi 2934 punktów w maju 2016. Oczywiście przyszłość może być tylko jedną i można wyobrażać sobie, że będzie jakąś wypadkową tych i im podobnych projekcji. Dziś ważne jest, że te daty ciągle znajdują się w przyszłości, a sugerowane poziomu zdecydowanie przewyższają obecną wartość S&P 500, co sugeruje, że ewentualne spadki cen amerykańskich akcji w najbliższej przyszłości będą jedynie kolejnymi korektami trwającej hossy."

  styczeń 2015:

  "W zależności od temperamentu można to uznać za argument za agresywną grą na wzrosty na amerykańskich akcjach w najbliższym czasie a przynajmniej za wstrzymaniem się ze stawianiem całego majątku na silny spadek cen akcji w USA już w tym roku."

  Dodajmy do tego projekcję sprzed 4 lat, której przywołanie sprowokowało Pański komentarz:

  wojciechbialek.blox.pl/2012/11/Prezydencka-moneyball.html

  Taki wzrost rzeczywiście następował. Z tego punktu widzenia wszystkie te projekcje spełniły swoją rolę. Oczywiście ktoś mógłby się czepiać, że nie pokazywały idealnie dokładnie przyszłej ścieżki indeksu, ale to oczywiście byłby objaw upierdliwości.

  Ostatnie projekcje już pokazują znacznie bliższy koniec hossy:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/11/Republikanin-zastepujacy-Demokrate-zlym-

  ... lub przynajmniej w tej hossie znaczącą przerwę:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/10/Hossa-do-kwietnia-potem-krach.html
  znakiem.html

  Jak będzie w rzeczywistości zobaczymy.

 • b_53

  @guyfawkes13
  @All

  Proponuję obejrzeć.

  www.youtube.com/watch?v=aC2Emnsgdoc

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Byłem ''podkomendnym'' pana Wojciecha."

  Proszę mi powiedzieć, coś czego nie wiem:

  "Adam Michnik deklarował że Jan Józef Lipski był dla niego wzorem. Michnik poznał Lipskiego kiedy jako kilkunastoletni chłopak kiedy udzielał się w KKK. W latach sześćdziesiątych Lipski nawiązał też bliską znajomość z Adamem Michnikiem i jego zaufanymi kolegami. Lipski wspierał Michnika, Kuronia i Modzelewskiego. Jego najbliższym przyjacielem był Jan Olszewski. Z Olszewskim i Cohnem łączyła Lipskiego także wymagająca najściślejszego zaufania współpraca w przechowywaniu dużych sum pieniędzy, odziedziczonych po okupacyjnej PPS WRN. Lipski miał bardzo szerokie znajomości w elitach opozycyjnych, dla których w swoim domu stworzył salon spotkań. Jednym z jego przyjaciół był Wojciech Ziembiński."

  www.fronda.pl/blogi/amdg/jan-jozef-lipski,31946.html

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nic nie wysadzamy, Panie Wojtku, kto dzisiaj wysadza? Tylko zarabiamy."

  No nie wiem. Jakoś tak jest, że ludzie jadą do Londynu, a potem po prostu czują, że muszą coś wysadzić:

  www.youtube.com/watch?v=Ew-SrlQ9tlI

  Jakiś taki genius loci.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Byłem ''podkomendnym'' pana Wojciecha."

  Aha, no i ten Ku Klux Klan:

  "Wojciech Ziemiński
  (...)
  W 1956 rozpoczął działalność w Klubie Inteligencji Katolickiej i Klubie Krzywego Koła."

  pl.wikipedia.org/wiki/Klub_Krzywego_Ko%C5%82a

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ja nie ''nawołuję'', i nie do rewolucji, tylko kontrrewolucji, jeśli już. I oczywiście nie bolszewickiej, tylko wolnościowej i własnościowej. "

  Tak, czy siak, by Panu pomóc zrozumieć Pańskie pragnienie rewolucji, musimy się cofnąć z pomocą Józefa Konrada Korzeniowskiego do Belle Epoque:

  www.youtube.com/watch?v=Ucj89v5H5Uo

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Jesteśmy bardzo ważnym krajem dla Stanów (także Chin, Niemiec, Rosji), bez nas USA zostaną wyrzucone z Europy i będą musieli kiedyś znów desantować Normandię. Najwyższy czas, żeby Ameryka pomogła Polsce w szybkim rozwoju, tak jak np. Korei Płd. Za darmo umarło."

  A propos:

  "BRUSSELS Ignoring direct pleas from the Obama administration, Europes biggest economies have declared their desire to become founding members of a new Chinese-led Asian investment bank that the United States views as a rival to the World Bank and other institutions set up at the height of American power after World War II."

  www.nytimes.com/2015/03/18/business/france-germany-and-italy-join-asian-infrastructure-investment-bank.html

  "Spośród państw członkowskich UE umowę podpisały: Austria, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania. Decyzji o przystąpieniu do AIIB nie podjęły: USA, Kanada, Japonia."

  www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1593526,Sejm-za-udzialem-Polski-w-chinskiej-alternatywie-dla-Banku-Swiatowego-Handel-z-Chinami-ozywi-sie

  A mnie zawsze wychodziło, że ChRL przestanie istnieć w okolicach 2019-tego. Dziwne.

 • bialek.wojciech

  "A mnie zawsze wychodziło, że ChRL przestanie istnieć w okolicach 2019-tego. Dziwne."

  Soros mówi, że Chiny przypominają USA w latach 2007-2008:

  "Billionaire investor George Soros said Chinas debt-fueled economy resembles the U.S. in 2007-08, before credit markets seized up and spurred a global recession."

  www.bloomberg.com/news/articles/2016-04-20/soros-says-china-s-debt-fueled-economy-resembles-u-s-in-2007-08

  Ja rzuciłem okiem i mi też wyszło, że Chiny przypominają USA z poprzedniej dekady, ale nie z lat 2007-2008, ale z 2004 roku:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=11392

  To, że to się nie zgadza z wnioskiem Sorosa, to nie problem, bo trudno oczekiwać, żeby Soros się na takich rzeczach znał. Gorzej, że jest to sprzeczne z moimi własnymi oczekiwaniami zniknięcia ChRL w okolicach 2019-tego. Tymczasem z tej nieruchomościowej analogii (Chiny są tam gdzie USA w 2004-tym) wynika, że Chinageddon rozegra się dopiero w latach 2019-2021.

 • bialek.wojciech

  "Tymczasem z tej nieruchomościowej analogii (Chiny są tam gdzie USA w 2004-tym) wynika, że Chinageddon rozegra się dopiero w latach 2019-2021."

  Swoją drogę spotkałem się gdzieś (ale nie pamiętam gdzie) z opinią, że British Gold Standard Act z 1925 roku:

  en.wikipedia.org/wiki/Gold_standard#Gold_bullion_replaces_gold_specie_as_standard

  ... był celowym działaniem wymierzonym w USA, których wzrost zagrażał ciągle jeszcze utrzymującej się globalnej pozycji Wielkiej Brytanii.

  www.blacksacademy.net/content/3083.html

  Innymi słowy celowe wywołanie Wielkigo Kryzysu z lat 1929-1933 miałoby być ostatnią próbą Wielkiej Brytanii powstrzymania USA.

  Trochę mi się to nie zgadza, bo moim zdaniem my jesteśmy w Bell Epoque a nie w latach 20-tych, ale rozumiem, że te różne TPPy i TTIPy:

  en.wikipedia.org/wiki/Trans-Pacific_Partnership

  en.wikipedia.org/wiki/Transatlantic_Trade_and_Investment_Partnership

  ... to działania zmierzające do zaduszenia Chin póki są małe.

 • bialek.wojciech

  "Trochę mi się to nie zgadza, bo moim zdaniem my jesteśmy w Bell Epoque a nie w latach 20-tych, ale rozumiem, że te różne TPPy i TTIPy:

  en.wikipedia.org/wiki/Trans-Pacific_Partnership

  en.wikipedia.org/wiki/Transatlantic_Trade_and_Investment_Partnership

  ... to działania zmierzające do zaduszenia Chin póki są małe."

  Czy to znaczy, że Trump oznaczałby rezygnację z tego planu i poddanie się Amerykanów bez walki:

  www.forbes.com/sites/timworstall/2016/11/11/with-trumps-election-the-tpp-probably-is-dead-yes-as-is-the-ttip/#532254975b80

  ?

 • karnakufo

  WIG BANKI - jest miejsce na rajd Św. Mikołaja, pytanie, czy rynek zechce to wykorzystać? Ja spróbuję pod to zagrać:
  www.bankfotek.pl/view/2039824

 • b_53

  @WB

  czerwiec 2013:

  "Oczywiście rynek będzie miał pewnie w zanadrzu niejedną niespodziankę, ale traktując powyższy wniosek poważnie dojdziemy do wniosku, że ostatnia słabość rynków akcji na świecie (na razie dla odmiany w stosunku do sytuacji z początku roku wyniośle ignorowana przez GPW) jest i tym razem jedynie korektą, którą można wykorzystać do krótkoterminowych zakupów akcji."
  .

  Sprytnie wybrał Pan cytat. A zdanie wcześniej w przytoczonym wpisie napisał Pan tak:

  Mamy czerwiec 2013 roku, więc za 9 miesięcy wypada marzec 2014, która to data byłaby z wielu względów bardzo eleganckim momentem na wielki finał trwającej na Wall Street od marca 2009 roku hossy na globalnym rynku akcji.

  wojciechbialek.blox.pl/2013/06/Ile-mamy-czasu-do-konca-hossy-na-Wall-Strreet.html


  Pańska niepohamowana potrzeba ciągłego potwierdzania własnej nieomylności robi się doprawdy zabawna.

 • bialek.wojciech

  "Jakoś tak jest, że ludzie jadą do Londynu, a potem po prostu czują, że muszą coś wysadzić"

  Co ciekawe to Wielka Brytania wbiła w marcu ub. r. nóż w plecy Amerykanom:

  "In what one analyst dubbed a diplomatic disaster for the U.S., Britain became the first major European ally to sign on as a founding member of the Shanghai-based investment bank, joined quickly by France, Germany and Italy, which dismissed public and private warnings from the U.S. about the banks potential impact on global lending standards and the competition it could provide to existing institutions such as the U.S.-dominated World Bank."

  www.washingtontimes.com/news/2015/mar/18/obama-humiliated-as-allies-join-chinas-asian-infra/

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "Pańska niepohamowana potrzeba ciągłego potwierdzania własnej nieomylności robi się doprawdy zabawna."

  Cy jo wim. Potrzeba potwierdzania własnej nieomylności jest dosyć naturalna. Natomiast Pańska "niepohamowana potrzeba" podważania mojej "nieomylności" nosi znamiona chorobliwej obsesji. Z Pańskiej aktywności na moim blogu wynika, że praktycznie nie mam Pan żadnych zainteresowań poza wyszukiwaniem moich potknięć, błędów i omyłek. Dla mnie jest to pożyteczne, bo zmusza do doskonalenia stosowanych narzędzi, ale moim zdaniem Panu taka fiksacja może na dłuższą metę zaszkodzić.

  www.youtube.com/watch?v=aVQg0NJ-iaE

 • b_53

  @WB

  :))

 • bialek.wojciech

  "Co ciekawe to Wielka Brytania wbiła w marcu ub. r. nóż w plecy Amerykanom:"

  Więcej na ten temat:

  "Xi Jinping did not hide the banks purpose. It would compete with the U.S.-dominated World Bank and Asian Development Bank. This was not a simple public relations effort aimed at its Asian neighbors. The New York Times later called it a direct threat to the post-World War II financial system dominated by the U.S.

  But few in Washington paid it much heed. Surely none of our allies would risk our displeasure.

  Then a strange thing happened last year. Australia announced it would join with China to become a founding member of the bank.

  America was shocked. Australia is one of Americas closest allies.

  The State Department hyperventilated. President Barack Obama made a personal call to Australian Prime Minister Tony Abbot to voice his concern. American lobbyists pounded the pavement.

  The message was clear: Dont join Chinas bank!

  Australia recanted.

  Crisis averted.

  Then the United Kingdom dropped an economic bouncing bomb.

  In a move that the Financial Times said even shocked the Chinese, British Chancellor of the Exchequer George Osborne said his nation would apply to join the AIIB as a founding member.

  The announcement caught Washington completely off guard. It was clear the U.S. had not been warned. A spokesman for the White House mumbled something about the UK being a sovereign nation and as such was free to make its own decisions.

  And the dam burst.

  Five days later, in a joint statement, Germany, France and Italy, the worlds fourth-, sixth- and eighth-largest economies, said they too would join Chinas bank. Norway, Sweden, Finland, the Netherlands and Denmark filed for membership as well.

  Even South Korea and Taiwantwo nations very dependent on America for geopolitical and military supportsaid they will join Chinas bank.

  Five days later, in a joint statement, Germany, France and Italy, the worlds fourth-, sixth- and eighth-largest economies, said they too would join the AIIB.
  It was the week the world revolted."

  www.thetrumpet.com/article/12540.2.0.0/economy/chinas-new-asian-infrastructure-investment-bank-and-us-blowback • bialek.wojciech

  "Co ciekawe to Wielka Brytania wbiła w marcu ub. r. nóż w plecy Amerykanom:"

  Cali Anglicy, jak to dobrze że są rzeczy stałe na tym świecie:

  "The use of the adjective "perfidious" to describe England has a long history; instances have been found as far back as the 13th century."

  en.wikipedia.org/wiki/Perfidious_Albion

 • red.007

  Najciekawsze jest to,że wszyscy czytelnicy Bloga poszukują tutaj przyszłości.
  Niektórzy natomiast uwierzyli,że jest to możliwe.W przypadku tychże,każde odchylenie od założonego kierunku powoduje frustracje.Myśląc trzeźwo należy stwierdzić,że choćby w przeszłości 100 razy jakaś sekwencja się powtarzała,to sto pierwszy raz może być precedensem.Dopóki prognozy wyrażane są w trybie przypuszczającym jest wszystko w porządku,bo są po prostu jedną z możliwych interpretacji.Być może istnieje możliwość weryfikacji prognoz i określenia ich średniej sprawdzalności.Natomiast zainteresowanie powyższym Blogiem wyrażone toczącymi się dyskusjami prognostycznymi,cytowanie tematów tutaj poruszanych na innych platformach a także sam fakt,iż tutaj po prostu jesteśmy świadczą o tym,że akceptujemy zawarte tu prognozy a przynajmniej uważamy,że nie jest to lipa.

 • karnakufo

  Jenot - wykresy podpowiadają - możliwa korekta:
  www.bankfotek.pl/view/2039827
  www.bankfotek.pl/view/2039828

 • guyfawkes13

  @WB

  Niech Pan przestanie Panie Wojtku z tym ''wysadzaniem''.
  Jak pierwszy raz znalazłem się w Londynie, to wydawało mi się, że jakbym był w Warszawie, gdyby nie było tej wojny. Jest tam tradycja, arystokratyzm, ciągłość historyczna i stratyfikacja społeczna. I to wszystko daje poczucie zadomowienia, pewność i oparcie wolności.
  Są też inne elementy, ale te pierwsze tak bardzo przyciągąją Polaków, którzy są pod tym względem ... sierotami(...).
  Anglicy są bardzo podobni do nas, jak się z nimi człowiek zżyje. Znacznie bardziej niż niż słowianie.

  Niech Pan już przestanie przytaczać tych Lipskich, Michników itd. Brytania zarezerwowała sobie ''10% wpływów'' w PRL podczas rokowań jałtańskich.
  Ziembiński działał tam, gdzie było można

  Nasi musieli być w pobliżu tego pasma kilku % strefy ochronnej, żeby pozostać przy życiu. Były tam też różne szumowiny. Także post stalinowcy, trockiści itd. odsunięci od władzy przez Gomułkę, którzy szukali nowych szans w opozycji.

  Niech Pan nie ma naiwnych złudzeń, ''poszukiwacze sprzeczności'' (np. Adam M, czy Jacek K) robiliby to samo, co inni utrwalacze władzy ludowej, gdyby byli młodsi.

  Polscy socjaliści to zupełnie co innego. Np. Kazimierz Pużak, który urodził się w prawosławnej, ukraińskiej rodzinie, na swoim procesie powtarzał tylko jedno credo:
  ''Jestem rzymskim katolikiem narodowości polskiej. Więcej nic nie mam panom do powiedzenia''
  pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Pużak
  Niech Pan nie czyta fałszywek napisanych przez ludzi ześwinionych, którzy piszą tak, żeby po pierwsze usprawiedliwić swoje świństwa, a po drugie, żeby czytelnik był zdezorientowany.
  Świat jest wielowarstwowy, polityczne elity mocarstw nie są jednolite, polityka nigdzie nie jest bezalternatywna. Najważniejsi sojusznicy Ameryki prowadzą też najbardziej intensywną współpracę gospodarczą z Chinami, więc nie ma się co dziwić akcesom do takich, czy innych banków.

  Chiny to jest kwestia dalszej przyszłości. Niech się Pan nie łudzi, że nastąpi jakiś Chinageddon. Może być jakiś kryzys, ale Chiny to najstarsza cywilizacja, o wielkim potencjale.
  Wydaje mi się, że teraz Chiny mogą zrobić Gold Standard Act. Po co on był Brytanii? Chyba po to, żeby nie dopuścić do wojny hegemonicznej z Ameryką (Orange Plan). Kryzys wykreował aktywność niemieckiego (i sowieckiego) pretendenta i Brytania uniknęła twardej konfrontacji hegemonicznej, wskoczyła jako sojusznik do przyszłego systemu, zamiast polec.

  KOR-owców pierwszy raz zgarnęła bezpieka w mieszkaniu Ziembińskiego, które widać na filmie. Ziembiński z Macierewiczem - współzałożyciele , musieli szybko opuścić KOR, bo wszystkim pozostałym chodziło o coś zupełnie innego(...) niż sprawa polska.
  Więc zrobili ROPCiO, ale tam też im nawsadzano różnych ludzi. I te wszystkie późniejsze zmiany organizacyjne polegały na tym, żeby pozbyć się kontroli bezpieki.
  Co jest zabawne, widziałem kiedyś zdjęcie Ziembińskiego z uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na którym obok Ziembińskiego stpoi przyszły pRezydent:)))))))

  System zawsze kreuje i kontroluje opozycję z myślą o przyszłym przepoczwarzeniu.
  Trudno się zorientować z zewnątrz, kto jest kim.


 • guyfawkes13

  P.S.

  Poszukiwacze sprzeczności robiliby to samo, gdyby byli starsi, nie młodsi. Błąd.

 • zillioner

  @ guy

  "Czy ty musisz się tak afiszować ze swoją głupotą? "

  ewidentnie pytanie powinienies zadac sobie samemu bo robisz to 24/7.

  Wg jednego kwiatka do kuzucha PiS - Gowina :
  "- Był rok na realizację zapowiedzi społecznych. Teraz są 3 lata na rozwój gospodarczy. Jeżeli nie postawimy konsekwentnie na gospodarkę, to w następnej kadencji taka skala transferów społecznych będzie niemożliwa powiedział wicepremier i dodał, że nie da się jednocześnie obniżyć wieku emerytalnego, realizować 500+ i wprowadzać dla wszystkich kwotę wolną w wysokości 8 tys. - Musimy przyspieszyć tempo rozwoju gospodarczego ."

  www.rp.pl/Rzad-PiS/161129873-Gowin-Trzeba-zachecic-Polakow-by-pracowali-dluzej.html#ap-1

  "Musimy przyspieszyć tempo rozwoju gospodarczego". Fajnie, ale na razie robia wszystko zeby mnie jako przedsiebiorce zniechecic.


  PS :
  Poziom agresji wskazuje ze jestes osoba majaca problemy emocjonalne.

 • mac-erson

  @karnakufo
  "WIG BANKI - jest miejsce na rajd Św. Mikołaja, pytanie, czy rynek zechce to wykorzystać? Ja spróbuję pod to zagrać:"
  Z kilku różnych przesłanek (zachowanie, WIG, MWIG40, SWIG80,Ameryka) wygląda mi na to, że nadchodzące 3 miesiące będą świetne. (W najsłabszym wariancie będzie tak jak sierpień-listopad 2013).
  Moja strategia jest średnioterminowa - mam zakupione kontrakty i wybrane akcje (KGHM, Energa i kilka mniejszych spółek) i zamierzam trzymać je ok. 3 miesiące nie robiąc praktycznie żadnych ruchów (chyba, że wywalą mnie stopy zakupowe - ale już mam pewien zapas).
  W przeszłości próby poprawiania pozycji na trendach zawsze u mnie kończyły się źle tak więc tym razem po prostu zamierzam nic nie robić :)

 • mac-erson

  @ bialek.wojciech

  " Potrzeba potwierdzania własnej nieomylności jest dosyć naturalna. "
  Ja bym się nie upierał z tą potrzebą. W przewidywaniach omylność jest rzeczą naturalną. Mimo, że wiele Twoich przewidywań się nie sprawdza i tak jestem Twoim fanem od lat 90-tych i cenię Mega analityczne podejście do tematu. Tak trzymać. Dziękuję :):):)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Najlepiej wyłącz tefałen.
  Telewizja Narodowa = TVN? ;-)

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Niech Pan już przestanie przytaczać tych Lipskich, Michników itd. Brytania zarezerwowała sobie ''10% wpływów'' w PRL podczas rokowań jałtańskich.
  Ziembiński działał tam, gdzie było można

  Nasi musieli być w pobliżu tego pasma kilku % strefy ochronnej, żeby pozostać przy życiu."

  Obawiam się, że prawda jest znacznie straszniejsza. Za te 10 proc. Angielczycy chyba musieli czymś zapłacić.

  "Jan Rzepecki ps. Białynia, Ożóg, Burmistrz, Górski, Krawczyk, Ślusarczyk, Prezes, Rejent, Sędzia, Wolski (ur. 29 września 1899 w Warszawie, zm. 28 kwietnia 1983 tamże) historyk wojskowości, pułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, delegat Sił Zbrojnych na Kraj w 1945.
  (...)
  5 listopada 1945 został aresztowany. Zawierzywszy gwarancjom śledczych MBP o nierepresjonowaniu, ujawnił wszystkich swoich współpracowników i nawoływał do ujawnienia się pozostałych członków WiN-u. Wydał bezpiece cały majątek, który pozostał mu w spadku po AK milion dolarów w złocie i banknotach, drukarnie, archiwa, radiostacje. Było to powodem kolejnej fali aresztowań podziemia niepodległościowego. Skazany w procesie pokazowym w 1947 na karę 8 lat więzienia, dwa dni później ułaskawiony przez Bieruta. Zwolniony z więzienia w lutym 1947 roku.

  Przyjęty do Wojska Polskiego był wykładowcą w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie. W 1949 ponownie aresztowany i więziony do 1954. Później pracownik Instytutu Historii PAN (gdzie obronił doktorat).

  Zmarł 28 kwietnia 1983 w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach."

  "Klub Krzywego Koła założony został w 1955 roku formalnie przez Ewę i Juliusza Garzteckich, choć tajemnicą poliszynela był fakt, iż w jego powstaniu spory udział miała słynna Luna Brystiger. Początkowo klubowe dyskusje toczyły się w prywatnym mieszkaniu przy ulicy Krzywe Koło, stąd też pochodziła nazwa Klubu. W październiku 1955 roku członkowie Klubu zawarli umowę ze Staromiejskim Domem Kultury o przydzielenie lokalu na cotygodniowe zebrania dyskusyjne. Od tego czasu spotkania odbywały się w czwartki o godzinie 18.00 w sali na pierwszym piętrze.

  Klub był miejscem spotkań liberalnej inteligencji pragnącej przed październikiem 1956 roku zmian w Polsce, a potem dążącej do ich utrwalenia i pogłębienia. Szeroko znana była różnorodność ideowa członków Klubu i uczestników spotkań. Spotykali się w nim między innymi: piłsudczyk January Grzędziński, członkini KPP Henryka Broniatowska, marksistowski filozof Leszek Kołakowski, marksistowski ekonomista Włodzimierz Brus, Tadeusz Kotarbiński, Edward Lipiński, Maria i Stanisław Ossowscy, Jan Strzelecki, Tadeusz Szturm de Sztrem, Władysław Bartoszewski, Andrzej Wielowieyski, Jan Wyka, Ludwik Cohn, Jan Olszewski, Aniela Steinsbergowa, Andrzej Munk, płk. Jan Rzepecki, Władysław Bieńkowski, Aleksander Gieysztor, Stefan Kisielewski, Kazimierz Moczarski, Antoni Słonimski, Jan Szczepański, Melchior Wańkowicz i wielu innych.. Klubem kierowali Jan Józef Lipski, Aleksander Małachowski oraz Paweł Jasienica."

 • guyfawkes13

  @WB

  Pomylił Pan kierunki geograficzne:)

  ''A nie został nim na pewno płk Jan Rzepecki, dowódca BiP AK a potem prezes WiN. Człowiek, którego imienia ulice są w wielu miastach i miejscowościach w Polsce. To równocześnie żołnierz wobec którego istnieją podejrzenia o związki z Sowietami. Istnieją pewne przesłanki, by twierdzić, że w czasie II wojny światowej był on komunistycznym agentem wpływu. ''

  www.pch24.pl/zdrada-czy-uwiklanie--przypadek-chrzanowskiego,19263,i.html

  Ściśle rzecz biorąc handel był taki, że sowieci mają 90% wpływów w Polsce, a Brytyjczycy 90% wpływów w Grecji. Dlatego Brytyjczycy po wojnie zrobili w Grecji porządek z komunistyczną partyzantką, a sowieci nie reagowali.
  pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_domowa_w_Grecji

 • carrie-anne.moss

  @WB
  A czy aby nie miało to KKK coś wspólnego z lożą "Kopernik"?

 • guyfawkes13

  Umarł Fidel Castro, bo James Bond zniszczył klinikę genetyczną
  www.youtube.com/watch?v=H1wiN30jtcY

 • guyfawkes13

  Zakładam możliwość korekty na dolarze, ale wcale mnie nie zdziwi, jeśli pójdziemy dalej bez korekty... A jeśli korekta będzie, to raczej płytka i krótka. Jenot nie powinien wyjść w dół z tygodniowej chmury, czyli do niebieskiej strefy RS, cieniem.
  fxpro.ctrader.com/c/WVMTn

 • mac-erson

  @Wojtek
  Wojtku możesz mi wyjaśnić czy zaznaczyłem coś nie tak, czy nagle przesunął się cykl 20 tygodniowy: (chodzi o okres: 2015r.)

  Moje oznaczenie tutaj:
  www.adammus.pl/gielda/Wig-1.jpg

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "A czy aby nie miało to KKK coś wspólnego z lożą "Kopernik"?"

  Jedno i drugie kojarzy mi się z tymi brytyjskimi 10 proc. z Jałty, o których wspomniał pan fawkes.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Pomylił Pan kierunki geograficzne:)

  ''A nie został nim na pewno płk Jan Rzepecki, dowódca BiP AK a potem prezes WiN. Człowiek, którego imienia ulice są w wielu miastach i miejscowościach w Polsce. To równocześnie żołnierz wobec którego istnieją podejrzenia o związki z Sowietami. Istnieją pewne przesłanki, by twierdzić, że w czasie II wojny światowej był on komunistycznym agentem wpływu. ''

  www.pch24.pl/zdrada-czy-uwiklanie--przypadek-chrzanowskiego,19263,i.html

  Ściśle rzecz biorąc handel był taki, że sowieci mają 90% wpływów w Polsce, a Brytyjczycy 90% wpływów w Grecji. Dlatego Brytyjczycy po wojnie zrobili w Grecji porządek z komunistyczną partyzantką, a sowieci nie reagowali.
  pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_domowa_w_Grecji"

  Do poczytania o Rzepeckim:

  wyborcza.pl/1,76842,1230060.html

  wyborcza.pl/1,76842,1239285.html

  wyborcza.pl/1,76842,1248720.html


  Część 4 i 5 są schowane:

  www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1966441,20030111RP-DGW,Raport_Rzepeckiego_4,.html

  www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1972853,20030118RP-DGW,Raport_Rzepeckiego_5,.html  wyborcza.pl/1,76842,1290192.html

 • guyfawkes13

  @WB

  wyborcza
  wyborcza
  wyborcza
  wyborcza
  wyborcza
  wyborcza

  Panie Wojtku, ... jest weekend:)))
  Jak Pan będzie czytał gazownię, to się Pan dowie wszystkiego, co może NAS w jakikolwiek sposób podważyć, ale na pewno nie tego jak było. Bo nie po to jest gazownia.

 • guyfawkes13

  @WB

  A propos gazowni i Trumpa:
  kresy24.pl/zbrodnia-w-nalibokach-a-rodzina-trumpa/

 • guyfawkes13

  W oddziale Bielskiego walczył bohatersko nawet James Bond
  www.filmweb.pl/film/Opór-2008-434429

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Wojtku możesz mi wyjaśnić czy zaznaczyłem coś nie tak, czy nagle przesunął się cykl 20 tygodniowy: (chodzi o okres: 2015r.)

  Moje oznaczenie tutaj:
  www.adammus.pl/gielda/Wig-1.jpg"

  Też miałem/mam z tym problem. Cykl 40-tygodniowy był wtedy bardzo długi - od stycznia 2015 do 2016. Można go podzielić na 2 podcykle 20-tygodniowe dołkiem z czerwca albo dołkiem z sierpnia. Wychodzi podział 5/7 miesięcy albo 7/5 miesięcy. Tak czy siak niezbyt elegancko.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Anglicy są bardzo podobni do nas, jak się z nimi człowiek zżyje. Znacznie bardziej niż niż słowianie."

  Strasznie Panu w tym Londynie zrobili pranie mózgu.

  Anglicy są podobni do wschodnich Słowian. I Anglicy i wschodni Słowianie (np. założyciele Kijowa - Polanie: pl.wikipedia.org/wiki/Polanie_(plemi%C4%99_wschodnios%C5%82owia%C5%84skie) ) zostali podbici prze Wikingów - Waregów w przypadku Słowian Wschodnich i Normanów w przypadku Anglików.

  Różnica pomiędzy Anglikami i wschodnimi Słowianami jest jedynie taka, że Anglicy cierpliwie znoszą normańskie jarzmo od prawie 1000 lat, a wschodni Słowianie już je zrzucili podczas rewolucji (by od razu popaść w jarzmo komunistyczne).

  Polacy nie mają z Anglikami nic wspólnego, bo nigdy nie zostali podbici (pomijam drobiazgi typu zabory czy PRL).

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Anglicy są podobni do wschodnich Słowian. I Anglicy i wschodni Słowianie (np. założyciele Kijowa - Polanie: zostali podbici prze Wikingów - Waregów w przypadku Słowian Wschodnich i Normanów w przypadku Anglików.''

  Myli się Pan kompletnie, gruntownie i całkowicie.

  Nawet nie potrafię wyliczyć ani spamiętać najrozmaitszych ludów, które pojawiały się na wyspach jedne po drugich i mieszały z sobą.
  To jest pierwsze zasadnicze podobieństwo, że Anglicy są jak my narodem politycznym, nie jednolitą rasą. A drugie fundamentalne podobieństwo do nas jest takie, że zarówno oni, jak i my, jesteśmy narodami ''pańskimi'', z dominacją kultury szlacheckiej, podczas gdy wschodni słowianie nawet nie są narodami, są ''chamskimi'' żywiołami etnicznymi. Trzecie podobieństwo dotyczy kluczowego miejsca wolności w kulturze.
  Są też różnice, ale podobieństwa pomimo tych różnic są uderzające.


 • guyfawkes13

  @WB

  W Anglii nawet (mieszczanin) właściciel domu wynajmujący mieszkania nazywa się land lord:))))))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nawet nie potrafię wyliczyć ani spamiętać najrozmaitszych ludów, które pojawiały się na wyspach jedne po drugich i mieszały z sobą.
  To jest pierwsze zasadnicze podobieństwo, że Anglicy są jak my narodem politycznym, nie jednolitą rasą."

  A cóż to za herezje Pan wygaduje? Rzeczywiście Anglicy są celtycko-germańskimi mischlingami (już po 1000 lat od ostatniej inwazji dobrze zmieszanymi):

  i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/03/18/26C5974400000578-3000998-The_diagram_above_shows_the_European_ancestry_of_each_of_the_17_-a-4_1426698810757.jpg

  www.nature.com/news/uk-mapped-out-by-genetic-ancestry-1.17136

  ... ale skąd u Pana pomysł, że Polacy nie są jednolitą rasą? Tak się skłądam że Polacy są wyjątkowo jednolici rasowo:

  i48.tinypic.com/2m5fh8w.png

  cdn.eupedia.com/images/content/Haplogroup-R1a-M458.png

  ... a ich genetyczna sygnatura obejmuje pół Europy.


  "A drugie fundamentalne podobieństwo do nas jest takie, że zarówno oni, jak i my, jesteśmy narodami ''pańskimi'', z dominacją kultury szlacheckiej, podczas gdy wschodni słowianie nawet nie są narodami, są ''chamskimi'' żywiołami etnicznymi."

  Pan myli wyższą klasę brytyjską (rządzącą od 1066 roku), z 6-ciomi niższymi klasami składającymi się z podbitych w 1066 roku jak najbardziej "chamskich" Anglików.

  www.youtube.com/watch?v=1q1tzVUANzg


  "Trzecie podobieństwo dotyczy kluczowego miejsca wolności w kulturze."

  Wolność ma znaczenie w kulturze Amerykanów, czyli bieżeńców z kultury brytyjskiej. Nie sądzę by Anglicy w ogóle widzieli co to wolność, bo od prawie 1000 lat są zepchnięci do roli chamstwa rządzonego przez arystokrację.


 • bialek.wojciech

  Przy okazji tu ma Pan jedną z genetycznych "map" Europy z Anglikami wymieszanymi z Irlandczykami (lewy górny róg) i Polakami na prawo i poniżej Szwedów i na prawo i powyżej Czechów:

  3.bp.blogspot.com/_ro2ijOk8JWc/SJ9PG9d6fCI/AAAAAAAAAHk/_8hqX4tEwaE/w1200-h630-p-nu/europevariation.jpg

 • bialek.wojciech

  @facetznozemjestok:
  "Nie chciałbym pana urazić ale się pan zużył kilka lat temu."

  Nie żywię urazy, ale proszę wrócić na mój blog z innym pseudonimem. Niebezpiecznych świrów tu nie potrzebujemy.

 • idmmaximus

  Panie Wojtku to jest dopiero sukces zużyć się dla kogoś kilka lat temu a i tak po kilku latach ktoś mimo zyżycia ma Pana w pamięci i zadaje sobie trud wejścia na blog i napisania na nim komentarz. Duży sukces że lata lecą a ktoś o Panu nie zapomniał :)) dla mnie to już Pana sukces Panie Wojtku :)

 • guyfawkes13

  @WB

  Czy rozważania rasistowskie są dla Pana takie ważne?:)))
  Może za dużo słucha Pan Czajkowskiego? Choć nie wiem, czy to szczęśliwy przykład.
  ''Życie Czajkowskiego pełne było sprzeczności. Utrzymywał kontakty ze znakomitymi kompozytorami swojej epoki Borodinem, Rimskim-Korsakowem, Musorgskim ale nie czuł się jednym z nich. Twierdząc, że atmosfera Rosji go przytłacza, wiele podróżował zawsze jednak powracał do kraju.''
  ''Po powrocie do Moskwy Czajkowski popadł w głęboką depresję.''
  Rasa jest ważna dla Niemców albo Rosjan.

  Jest masa Polaków o pochodzeniu niesłowiańskim i nie są przez to ''gorszymi Polakami. W Krakowie chyba mógł się Pan o tym przekonać. W Polsce nawet nacjonalizm nie jest rasistowski, co podkreślał ostatnio wielokrotnie prof. Marek Chodakowski.
  www.youtube.com/watch?v=k6fWM3TOAio
  Leszek Żebrowski np. ciągle wymienia ''niepolskie'' nazwiska (i pochodzenie) przywódców NSZ i ruchu narodowego.

  W czasie najazdu Normanów nie było żadnych Anglików, tylko Anglowie. Jeżeli ktoś miał w Brytanii trochę gorzej, to raczej potomkowie celtów (np. Irlandczycy), ale na pewno nie Ango-Sasi.:))) Na Anglików nigdy nie mówiono ''Normanowie''.

  ''Wolność ma znaczenie w kulturze Amerykanów, czyli bieżeńców z kultury brytyjskiej. Nie sądzę by Anglicy w ogóle widzieli co to wolność, bo od prawie 1000 lat są zepchnięci do roli chamstwa rządzonego przez arystokrację''

  Amerykanie mogą pod pewnymi względami (bieżeńcy) przypominać kozaków. Ale ich wolność i indywidualizm pochodzi z Anglii (Magna Charta Libertatum 1215)
  pl.wikipedia.org/wiki/Magna_Charta_Libertatum

  Bardzo zabawne jest obserwować w Londynie dzieci szkolne w mundurkach, jak czekają na peronie na pociąg, czy tubę. Każde dziecko czyta swoją gazetę czy książkę, żadne nie rozgląda się na boki. Bo mają we krwi indywidualizm i niewtrącanie się w cudze sprawy. Domy na przedmieściach są otoczone najczęściej parkanem, żeby chronić prywatność. Zresztą i tak nikt z przechodniów nie zagląda na cudze podwórko. ''My home is my castle'', po polsku znaczy to samo, co ''Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie''.

  Był Pan w ogóle w Anglii?

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Czy rozważania rasistowskie są dla Pana takie ważne?:)))"

  Lewacka paplanina. ;) Nawet użycie określenia "rasistowski" w dyskusji o rasie (w sensie "genetycznym pokrewieństwie") jest typowo lewackie.

  "Rasa jest ważna dla Niemców albo Rosjan."

  Jest dla nich ważna bo czują się niepewnie własnej tożsamości rasowej będąc narodami stworzonymi przez państwo, a nie narodami tworzącymi państwo.

  "Jest masa Polaków o pochodzeniu niesłowiańskim i nie są przez to ''gorszymi Polakami. W Krakowie chyba mógł się Pan o tym przekonać. W Polsce nawet nacjonalizm nie jest rasistowski, co podkreślał ostatnio wielokrotnie prof. Marek Chodakowski.
  www.youtube.com/watch?v=k6fWM3TOAio
  Leszek Żebrowski np. ciągle wymienia ''niepolskie'' nazwiska (i pochodzenie) przywódców NSZ i ruchu narodowego."

  I znowu ta manipulacja. Jeśli ktoś ma pochodzenie niesłowiańskie to ma pochodzenie niesłowiańskie, a nie gorze czy lepsze.

  "W czasie najazdu Normanów nie było żadnych Anglików, tylko Anglowie."

  To to samo:

  "The English identity is of early medieval origin, when they were known in Old English as the Angelcynn ("family of the Angles")."

  Że też muszę Panu takie rzeczy tłumaczyć.

  "Jeżeli ktoś miał w Brytanii trochę gorzej, to raczej potomkowie celtów (np. Irlandczycy), ale na pewno nie Ango-Sasi.:)))"

  A słyszał Pan o Robin Hoodzie. Kim był? Podpowiem Anglikiem. A z kim walczył? Podpowiem: z nie-Anglikami.

  A zastanawiał się Pan dlaczego język angielski jest tak prymitywny i tak odmienny od w miarę normalnego (w sensie nie będącego pidginem o zredukowanej do prawie zera gramatyce) języka staroangielskiego? No, bo Wilhelm Bękart i jego wesoła kompania po paru pokoleniach pobytu w Normandii (nazwanej tak po tym jak ją podbili) mówili już po francusku i język Anglów został zredukowany do języka wydziedziczonego "chamstwa".

  "Na Anglików nigdy nie mówiono ''Normanowie''."

  No pewnie, że nie mówiono. Normanowie, to byli ci co podbili Anglików. Anglicy to są ci co zostali podbici. Tak jak Panu tłumaczyłem, Anglia to kraj bliźniaczy Rusi - oba zostały utworzone w wyniku Skandynawskiej (wareskiej w jednym przypadku, normańskiej w drugim - inwazji). • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Bardzo zabawne jest obserwować w Londynie dzieci szkolne w mundurkach, jak czekają na peronie na pociąg, czy tubę. Każde dziecko czyta swoją gazetę czy książkę, żadne nie rozgląda się na boki. Bo mają we krwi indywidualizm i niewtrącanie się w cudze sprawy. Domy na przedmieściach są otoczone najczęściej parkanem, żeby chronić prywatność. Zresztą i tak nikt z przechodniów nie zagląda na cudze podwórko. ''My home is my castle'', po polsku znaczy to samo, co ''Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie''."

  Brzmi to jak opis sterroryzowanej - nauczonej, że jakiekolwiek kontakty nie zatwierdzone przez władzę zostaną surowo ukarane - ludności z Roku 1984-tego.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Amerykanie mogą pod pewnymi względami (bieżeńcy) przypominać kozaków. Ale ich wolność i indywidualizm pochodzi z Anglii (Magna Charta Libertatum 1215)
  pl.wikipedia.org/wiki/Magna_Charta_Libertatum"

  No tak, po 150 latach kompletnej bandyterki wprowadzenie jakichś reguł okazało się konieczne. Tu jest tłumaczenie na angielski:

  www.magnacartaplus.org/magnacarta/

 • guyfawkes13

  @WB

  Na początku filmu Chodakowski mówi o definicji narodu i porównuje polskie pojęcie narodu do innych.

  Pana przesłanki w rozumieniu narodu (niech będzie, że etniczne jako decydujące) pojawiły się w Polsce dopiero po ostatniej wojnie, na skutek sowietyzacji i rusyfikacji) o czym napisał Doboszyński w 1947, a co przytacza Chodakowski.

  Mówiąc o przesłankach rasistowskich czy rasowych nie miałem intencji ideologicznych.

  //"W czasie najazdu Normanów nie było żadnych Anglików, tylko Anglowie."
  To to samo://

  To nie to samo. W czasie inwazji normańskiej były na wyspie królestwa Anglów i Sasów - plemion germańskich. Anglicy to późniejszy jednolity naród zawierający wymieszane czynniki germańskie, celtyckie, normańskie i inne.

  Nie wiem, czy pejoratywne określenia języka angielskiego są ładne(?) Czy w tym języku nie ma wielkiej literatury? Czy czegoś w nim nie można wyrazić?

  Trochę Pan miesza z czasami normandzkimi. Moim zdaniem inwazja Anglii była jednym z elementów szerokiej i długotrwałej ofensywy Rzymu przeciw ośrodkom anty rzymskiego kapitału. Anglia przez swą niedostępność i jednocześnie korzystne usytuowanie stanowiła pewnego rodzaju safe heaven, i nie chodziło tam o sprawy narodowe (narodów jeszcze nie było) ale mniejsza z tym.

  To był Pan w tej Anglii czy nie?
 • guyfawkes13

  ''Brzmi to jak opis sterroryzowanej - nauczonej, że jakiekolwiek kontakty nie zatwierdzone przez władzę zostaną surowo ukarane - ludności z Roku 1984-tego.''

  Fantazjuje Pan. To jest indywidualizm, biegunowo przeciwny ruskiej hordzie czy ukraińskiej nacji.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "W czasie inwazji normańskiej były na wyspie królestwa Anglów i Sasów - plemion germańskich."

  Nie. Te osobne państewka zostały zniszczone wcześniej przez Wikingów:

  "n the 860s, instead of raids, the Danes mounted a full-scale invasion. In 865 an enlarged army arrived that the Anglo-Saxons described as the Great Heathen Army. This was reinforced in 871 by the Great Summer Army.[84] Within ten years nearly all of the Anglo-Saxon kingdoms fell to the invaders: Northumbria in 867, East Anglia in 869, and nearly all of Mercia in 874-77.[84] Kingdoms, centres of learning, archives, and churches all fell before the onslaught from the invading Danes. Only the Kingdom of Wessex was able to survive."

  Przetrwało tylko Wessex, które się skonsolidowało przeszło do ofensywy i zjednoczyło Anglię w X wieku:

  en.wikipedia.org/wiki/History_of_Anglo-Saxon_England#English_unification_.2810th_century.29

  Więc Wilhem Bękart podbijał już zjednoczoną Anglię. • guyfawkes13

  @WB

  ''Nie. Te osobne państewka zostały zniszczone wcześniej przez Wikingów''
  Politycznie tak było, ale stare struktury , kultury, plemiona trwały.

  Jeżeli matką Kanuta Wielkiego była córka Mieszka I, to nie znaczy, że Polacy podbili Anglię:)))
  pl.wikipedia.org/wiki/Kanut_Wielki

 • bialek.wojciech

  @fawkes13:

  "Nie wiem, czy pejoratywne określenia języka angielskiego są ładne(?)"

  Że napisałem, że angielski jest prymitywnym "pidginem"? Przecież to oczywiste i nie jest to żadne pejoratywne określenie tylko stwierdzenie faktu ("ja iść", "ty iść", "on/ona/ono idą", "my iść", "wy iść", "oni iść"):

  "The Middle English creole hypothesis is the concept that the English language is a creole, i.e. a language that developed from a pidgin. The vast differences between Old and Middle English have led some historical linguists to claim that the language underwent creolisation at around the time of the Norman Conquest. The theory was first proposed in 1977 by C. Bailey and K. Maroldt and has since found both supporters and detractors in the academic world.[1] Different versions of the hypothesis refer to creolisation through contact between Old English and Norman French, between Old English and Old Norse, or between Old English and the British Celtic languages.[2] Some versions of the hypothesis actually propose multiple creolization events, with later ones reinforcing and broadening simplifications introduced by earlier ones."

  en.wikipedia.org/wiki/Middle_English_creole_hypothesis  Poza tym Pańska anglofilia jest tak zabawna, że cały czas wymyślam, jak by tym Anglikom jeszcze dołożyć, żeby sprowokować Pańską następną reakcję defensywną. ;)

  "To był Pan w tej Anglii czy nie?"

  Byłem dawno temu, ale na tyle krótko, że mnie mózgu nie wyprali.

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Poza tym Pańska anglofilia jest tak zabawna, że cały czas wymyślam, jak by tym Anglikom jeszcze dołożyć, żeby sprowokować Pańską następną reakcję defensywną. ;) ''

  Właśnie widzę. Nie mamy się o co spierać. Nie mam anglofilii, nawet czasem traktuję ich z góry (Hogwarth itd). Po prostu mam doświadczenie życia pośród nich przez ładnych parę lat. Mają z nami znacznie więcej wspólnego niż np. Niemcy, czy Słowianie wschodni.

 • bialek.wojciech

  No to pożartowaliśmy, ale sprawa z tym antyamerykańskim sojuszem z Chinami zainicjowanym przez Brytyjczyków wydaje mi się jednak poważna ("It was the week the world revolted."). Przez ostatnie ćwierć wieku funkcjonowaliśmy w świecie zdominowanym przez USA i w którym wszyscy boją się podskoczyć hegemonowi (na czym my będąc w NATO korzystamy). Świat, w którym różni Niemcy i Rosjanie nie bali się Amerykanów, był światem, w którym my głównie nie istnieliśmy, albo istnieliśmy w skarlałej formie, albo nasze istnienie było zagrożone. Jakoś mam problem z wyobrażeniem sobie korzystnego dla Polski scenariusza, w którym Amerykanie obrażeni zabierają swoje zabawki do domu i mówią reszcie "bawcie się sami" (a Trump chyba coś takiego zasugerował).

 • guyfawkes13

  @WB

  To tylko biznes, nie sojusz. Wiadomo, czym jest biznes dla Anglików.
  Wiadomo też, że Ameryka koncentruje się na Pacyfiku i wychodzi z Europy nie od Trumpa.

  I teraz proponuję popatrzeć z innej strony. Wszystkie analizy konfliktu zbrojnego między Chinami i Ameryką pokazują, że Ameryka wygra, ale kosztem bardzo dużych strat i wojskowych i gospodarczych. Tym większych im później to nastąpi.

  I co po takiej wojnie może się stać? Ameryka wygrała, ale jest bardzo słaba. Myślę, że wtedy mogłaby powstać niemiecko-rosyjska Eurazja i Ameryka nie mogłaby temu zapobiec. Więc wydaje mi się, że Ameryka zanim przystąpi do konfliktu z Chinami, musi się zabezpieczyć w Europie. Na czym to może polegać? Między Niemcami a Rosją jest Polska. Więc chyba Polska musi być wzmocniona, Niemcy skrachowane, a Rosja obłaskawiona??

  Istnieje jeszcze taka możliwość, że Ameryka kupi Rosję do sojuszu, przez co zapewni sobie wojnę chińsko-rosyjską, co wyniszczy obu pretendentów. I Ameryka bez swojego udziału w wojnie utrwaliłaby swoją hegemonię na długi czas.

  To jest wielka gra i wszystko trzeba widzieć w tym kontekście.
  Na razie rozpada się UE.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "To jest wielka gra i wszystko trzeba widzieć w tym kontekście."

  Trochę poczytałem i jednak się okazało, że to jednak zwykła codzienna głupota polityków, a nie żadna wielka gra:

  blog.mpettis.com/2015/04/will-the-aiib-one-day-matter/

  A w ogóle to blog ciekawego autora:

  "Wall Street veteran, merchant banker, equities trader, economist, finance professor, entrepreneur iconoclast Michael Pettis is a unique individual living and working in China, at the heart of the worlds most exciting and vibrant economy."

  blog.mpettis.com/about/

  Wydaje się, że warto go czytać, chociaż mój antywirus ostrzega przed zagrożeniem, gdy wchodzę na jego blog. :)

 • anaxagorre

  Podzielę się artykułem, który ostatnio wyguglowałem dokształcając się pod wpływem uwag Gospodarza o plugawych anglikach i wojnach opiumowych. Zachód narkobiznesem stoi, po co stworzono Kosowo i jak rozwiązać deficyt handlowy:

  www.racjonalista.pl/kk.php/t,10029

  P.S. Przepraszam za spam tych erudytów, dla których to jest oczywiste

 • bialek.wojciech

  @anaxagorre:
  "Podzielę się artykułem, który ostatnio wyguglowałem dokształcając się pod wpływem uwag Gospodarza o plugawych anglikach i wojnach opiumowych. Zachód narkobiznesem stoi, po co stworzono Kosowo i jak rozwiązać deficyt handlowy:

  www.racjonalista.pl/kk.php/t,10029

  P.S. Przepraszam za spam tych erudytów, dla których to jest oczywiste"

  Przy okazji ciekawostka dla miłośników weksykologii:

  www.google.pl/search?q=east+india+company+flag&rlz=1C1AFAB_enPL452PL452&espv=2&biw=1920&bih=925&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiQz9vEt8jQAhXFDSwKHej4AbIQ_AUIBigB#imgrc=_

  Przepraszam za spam tych tu zaglądających, którzy - tak jak dr Sheldon Cooper - mają weksykologię w małym palcu:

  www.youtube.com/watch?v=Xl12Sp1KiEk

 • bialek.wojciech

  "blog.mpettis.com/2015/04/will-the-aiib-one-day-matter/

  A w ogóle to blog ciekawego autora:

  "Wall Street veteran, merchant banker, equities trader, economist, finance professor, entrepreneur iconoclast Michael Pettis is a unique individual living and working in China, at the heart of the worlds most exciting and vibrant economy."

  blog.mpettis.com/about/"

  Cały czas jestem pod wrażeniem tego Machela Pettisa:

  "An entrepreneur and music lover, Michael is a force in the Beijing indie-music scene as a club owner, talent manager representing local bands, and record label owner.

  Credentials

  Professor, Peking Universitys Guanghua School of Management

  Senior Associate, Carnegie Endowment for International Peace

  Member, Board of Directors, ABC-CA Fund Management Co., a SinoFrench joint venture based in Shanghai

  Former trader, Manufacturers Hanover

  Former Managing Director-Principal heading the Latin American Capital Markets and the Liability Management groups, Bear Stearns

  Former head, emerging markets trading team, Credit Suisse First Boston

  Co-founder, D-22, an indie rock club in Beijing.

  Music talent manager; record label owner

  Member, Institute of Latin American Studies Advisory Board , and Deans Advisory Board, School of Public and International Affairs, Columbia University

  MBA in Finance, Columbia University

  MIA (Master of International Affairs) in Development Economics, Columbia University."

  Czad.

 • bialek.wojciech

  @anaxagorre:
  "(...) uwag Gospodarza o plugawych anglikach"

  Zaczynam odczuwać wyrzuty sumienia. Ja tylko tu próbuję delikatnie zrównoważyć propagandę pana fawkesa. :)

 • bialek.wojciech

  @anaxagorre:
  "Podzielę się artykułem, który ostatnio wyguglowałem dokształcając się pod wpływem uwag Gospodarza o plugawych anglikach i wojnach opiumowych. Zachód narkobiznesem stoi, po co stworzono Kosowo i jak rozwiązać deficyt handlowy:

  www.racjonalista.pl/kk.php/t,10029"

  Dla uzupełnienia obrazu należy powiedzieć coś o miejscu, w którym ten tekst się ukazał czyli portalu racjonalista.pl. Otóż łatwo zrozumieć jego naturę przyglądając się książce znajdującej się na pierwszym miejscu rekomendowanych przez portal lektur:

  Wschód Wielkiego Wschodu, Wojciech Giełżyński

  "Jest to pierwsza książka poświęcona w całości Wielkiemu Wschodowi w Polsce, książka wolnomularza obecnego Wielkiego Wschodu o Wielkim Wschodzie przedwojennym. Jest to wreszcie książka poświęcona prawie nieznanym dziejom polskiej masonerii liberalnej w XX w. Wojciech Giełżyński, którego ojciec Witold był filarem przedwojennego Wielkiego Wschodu rekonstruuje tę historię w oparciu w dużej mierze o rodzinne materiały. Autor krytycznie odnosi się do pisarstwa nie tylko zwykłych historyków, którzy notorycznie nie uwzględniają roli historycznej organizacji wolnomularskich w Polsce, ale i do historyków wolnomularskich, którzy też na ogół przemilczają ten chwalebny okres Wielkiego Wschodu lub zbywając go nader lakonicznymi wzmiankami. Książka zawiera jeszcze dwa inne aspekty polemiczne: autor z dużą rezerwą odnosi się do rytualnej i symbolicznej sfery wolnomularstwa, za istotę uznając praktyczne działania społeczne i polityczne wolnomularzy dla realizacji idei Wolności, Równości i Braterstwa, co w zasadzie sprowadza się do budowania podstaw demokracji. Z tej też przyczyny autor z rezerwą odnosi się do poznawania masonerii przez pryzmat prac Ludwika Hassa, który przedstawiał w zasadzie jedynie suchą formę masonerii, bez jej esencji. To niewielka, ale z pewnością bardzo ważna książeczka o polskiej masonerii."

  www.racjonalista.pl/ks.php/k,1843

  Czyli racjonalista.pl to jest ten "Grand Orient", który według pana fawkes "sucks".

  Ponieważ pana fawkesa można taktować jako ambasadora (załóżmy) konkurencyjnego wobec Wielkiego Wschodu odłamu masonerii czyli Rytu Szkockiego, to można zwrócić uwagę na ostatnie słowa, które nam tu pan fawkes napisał:

  "Na razie rozpada się UE."

  Czyli można postawić hipotezę, że "szkoci" grają na rozpad UE. No to może GO gra na budowę imperialnej Europy.

 • guyfawkes13

  @WB

  ''No to może GO gra na budowę imperialnej Europy.''

  Oni mogą zrobić co najwyżej imperialny teatrzyk Zielona Gęś

 • guyfawkes13

  Alzheimer?
  www.youtube.com/watch?v=1fASN9oYGdw

  Zaburzenia depresyjne
  www.youtube.com/watch?v=38YSe2zj8lo


  ,
  ,
  ,
  .
  pbs.twimg.com/media/CeK_gXmWIAAYb4n.jpg
  www.youtube.com/watch?v=TVLhXMsdD1g


  Imperium za..biste:))))))))
  Jedyne co im wychodzi oprócz własów, to produkcja makulatury.
  Wystarczy wyłączyć prąd.


 • red.007

  @WB
  Panie Wojciechu jeśli mogę na chwilę oderwać Pana od ciekawej dysputy z moim Friendem,to uprzejmie poprosiłbym o uaktualnienie bieżącego kursu "ścieżki GBP/PLN"
  z tematu "Kiedy kupować funta?",bo na oko powoli powinniśmy zacząć spadki.

 • pokonajrynekpl

  Wykres WIG20 zdaje się też powoli przechodzić na jasną stronę mocy. Brakuje nam tylko szerokości rynku, a wtedy test lokalnych maksimów będzie bardzo prawdopodobny. Pytanie, czy starczy nam kapitału, aby trochę mocniej podciągnąć indeks? Bo sama rekomendacja Goldman Sachs często działa w przeciwną stronę, szczególnie wtedy, gdy jest już znana.
  pokonajrynek.pl/wig20-przy-gornym-ograniczeniu-konsolidacji/

 • karnakufo

  Co niektórzy powinni odszczekać swoje opinie o PIS, jak to źle rządzi; a tu deficyt zmalał w stosunku do planu - dobre infom więc jutro u nas otwarcie luką do góry :)
  stooq.pl/n/?f=1130455

 • karnakufo

  Patrząc na WIG Banki widzę podobieństwo do początku lipca 2009, czyli przed nami hossa. :) :)

 • mac-erson

  @karnakufo

  " - dobre infom więc jutro u nas otwarcie luką do góry :)"
  Raczej spodziewałbym się jutro dalszej konsolidacji w przedziale 1785 - 1805. A jak wybronimy ponownie strefę 1785 (połowa białej świecy) to od wtorku marsz na północ :)
  Ale wariant bardziej optymistyczny by mnie przyjemnie zaskoczył co świadczyłoby o rosnącej sile naszego rynku.

 • bialek.wojciech

  @anaxagorre:
  "Podzielę się artykułem, który ostatnio wyguglowałem dokształcając się pod wpływem uwag Gospodarza o plugawych anglikach i wojnach opiumowych. Zachód narkobiznesem stoi, po co stworzono Kosowo i jak rozwiązać deficyt handlowy:

  www.racjonalista.pl/kk.php/t,10029"

  Na racjonalista.pl jest kilka ciekawych tekstów o tematyce "międzymorskiej":

  Polska, Białoruś, Międzymorze

  www.racjonalista.pl/kk.php/s,9972


  Polska, Rosja, wiatr historii

  www.racjonalista.pl/kk.php/s,9979


  Międzymorze, Rosja i Niemcy

  www.racjonalista.pl/kk.php/s,9984  Międzymorze jako łącznik nowego dwubiegunowego świata

  www.racjonalista.pl/kk.php/s,10001  I przy okazji jeszcze jeden tekst międzymorski z innego portalu:

  www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/04/ukraina-proponuje-miedzymorze-bez-polski/

 • guyfawkes13

  @WB

  No no... Nie wiedziałem, że oni też się znają na rzeczy:)))
  Pierwszy raz coś u nich przeczytałem.

  ''Dzięki takiej ekspansji mogłoby dojść do strategicznego sojuszu neoimperialnej (czy raczej postimperialnej) Rosji z Niemcami, które mają największą chrapkę, by oswobodzić się z dominacji amerykańskiej. Zachodzi tutaj niebezpieczna dla nas zbieżność interesów Rosji i Niemiec. Rosja walczy de facto o zabezpieczenie od strony ekspansji chińskiej. Niemcy amerykańskiej. Ta chrapka Niemiec wynika z tego, że są za silne na przypisaną im w Unii rolę równorzędnego partnera innych państw europejskich, lecz jednocześnie są za słabe na to, by same opanowac Europę. W sojuszu z Rosją, czyli sojuszu niemieckich technologii i kapitału z rosyjskimi surowcami, Niemcy mogłyby poukładać Europę (Zachodnią) po swojemu, bez amerykańskiej kurateli.
  Jednocześnie Rosja w sojuszu strategicznym z Niemcami stałaby się zbyt silna, by być przedmiotem gry mocarstw, USA i Chin. A dziś oba kraje nie są podmiotami gry, lecz własnie przedmiotami.
  W efekcie mogłoby dojść do sytuacji, że z konfliktu chińsko-amerykańskiego najbardziej zwycięsko mogłoby wyjść nowe imperium germańsko-rosyjskie. W układzie takim Polska byłaby miejscem jeszcze bardziej peryferyjnym niż jest dziś, nasz region Europy zostałby trwale podzielony między Niemcy i Rosję, przy czym Rosja ostatecznie podbiłaby wschodnią flankę Międzymorza, Niemcy zaś zrealizowałyby wreszcie swój głód ziemi i zasobów na kierunku polskim.
  Do czasu, aż Niemcy i Rosja znów się pokłócą i znów staniemy się strefa zgniotu.
  Generalnie perspektywa pogłębienia sojuszu Niemiec i Rosji to dla Polski najczarniejsza wizja ugruntowania pozycji Kresów Europy. Dla świata zaś to wizja pogłębionej niestabilności, gdyz oba te kraje Niemcy i Rosja mają skłonność do rodzenia potworów politycznych. To one urodziły najgorsze totalitaryzmy XX wieku. Gdyby miał powstać polityczny potwór z mariażu niemiecko-rosyjskiego mogłoby to być coś gorszego niż znane dotąd.
  Potencjalnie sojusz germańsko-rosyjski mógłby stworzyć trzeciego wielkiego gracza na arenie globalnej. Pogłębiłoby to bariery między Europą, Ameryką i Azją i stworzyło świat jeszcze bardziej niestabilny niż dziś. W świecie trójbiegunowym istnieje bowiem o wiele większa pokusa rozpętania wojny globalnej: dowolny sojusz dwóch mocarstw miałby ogromne szanse pokonać trzeciego wielkiego gracza, by podzielić się jego strefą wpływów. Znając historię Chin można by się zresztą spodziewać, że w takim układzie dążyłyby do sprowokowania wojny między dwoma agresorami, czyli między Europą i Ameryką. A potencjał do tego mają duży. W efekcie znów moglibysmy się znaleźć w oku cyklonu.
  Świat dwubiegunowy jest znacznie bardziej stabilny i jednocześnie jest lepszy niż świat jednobiegunowy jaki mamy dziś. Dwubiegunowość jest mocniej stymulująca cywilizacyjnie.
  Podsumowując, Polska ma w tej chwili wybitnie zbieżny interes z dwoma konkurującymi mocarstwami, USA i Chinami, by nie dopuścić do trójbiegunowego świata, by tworzył się świat dwubiegunowy, który uprzedmiotawia w grze mocarstw naszych głównych historycznych wrogów: Niemcy i Rosję.''

 • guyfawkes13

  @WB

  Czyli widzi Pan, że nie ma sprzeczności pomiędzy opcją amerykańską i chińską w naszym położeniu. I jest szansa na świat dwubiegunowy, o czym już dawno pisałem, a jego głównym wrogiem jest rosyjsko-niemiecka Eurazja.

  Nie widzę przyszłości ani przed Niemcami, ani przed Rosją (trzeba tylko przetrwać najbliższą dekadę). Powiedzmy, że jest mi z tego powodu bardzo przykro:))

  Wszyscy już to wiedzą. Chyba wczoraj pisałem, że UE będzie tylko w Europie środkowej, a tu już są takie mapy:))))
  www.youtube.com/watch?v=WZg7g45nu0I
  www.youtube.com/watch?v=063JVqDpEKY

 • guyfawkes13

  I miałem rację co do tego banderyzmu chazarskiego(...).

 • guyfawkes13

  Przy Clinton szło by w kierunku Wielkiej Chazarii, przy Trumpie jest szansa na Wielką Rzeczpospolitą. Tak czy inaczej na nas spadnie rozwiązanie problemu banderyzmu.

 • guyfawkes13

  Tu jest lepszy film z tego samego wydarzenia, którejest na dwu filmach podanych wcześniej. Jeden zamiast dwóch.
  www.youtube.com/watch?v=IDlvIIC5BTI

 • idmmaximus

  Panowie a co sądzicie o srebrze ?

 • guyfawkes13

  @Idmmaxiums

  Jest korekta spadkowa na dolarze, więc metale robią korektę wzrostową. Teraz chodzi o to, żeby określić dno korekty dolarowej. Moim zdaniem to nie czas na jakieś poważniejsze ruchy na srebrze/złocie, bo trend na dolarze się nie skończył.
  Dziś jest czarodziej Mario:))
  fxpro.ctrader.com/c/fWMTn

 • guyfawkes13

  @WB

  Wszędzie ta anglofilia, Panie Wojtku:)))
  fakty.interia.pl/polska/news-beata-szydlo-dla-daily-telegraph-polska-bedzie-sojusznikiem-,nId,2313480
  Ale tak naprawdę wiemy, że nie o to chodzi. My poprawiamy swoją pozycję używając Anglii, według angielskiej dewizy ''standing on the shoulders of giants'' , w drodze do należnego nam statusu Państwa Środka w Europie.:)))))))))))
  To oczywiście nie mogłoby nastąpić za rządów Volksdeutschów i sowieciarzy. Musimy zneutralizować V kolumny niemiecko-sowieckiej Eurazji.

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Panie Wojciechu jeśli mogę na chwilę oderwać Pana od ciekawej dysputy z moim Friendem,to uprzejmie poprosiłbym o uaktualnienie bieżącego kursu "ścieżki GBP/PLN"
  z tematu "Kiedy kupować funta?",bo na oko powoli powinniśmy zacząć spadki."

  Analogia GBP/USD chyba już jest za stara, by była użyteczna:

  s10.ifotos.pl/img/GBPUSDBre_anrrwns.png

  W każdym razie za tydzień projekcja mija szczyt.

  Zgodnie z poprzednią analizkąGBP/PLN jest na ziemi niczyjej, ani to nie wygląda na kupno ani na sprzedaż:

  s5.ifotos.pl/img/GBPPLNsci_anrrweq.png

  Spróbuję wykombinować coś nowego.

 • red.007

  @bialek.wojciech
  Dziękuję za odpowiedź.
  To miło,że będzie coś świeżego.
  Tak na marginesie,to ja jeszcze nie odpuszczam i uważam,że najwierniej zachowanie funta oddaje kolor ciemno-niebieski.Sądzę,że rysowane przez ten kolor spadki mogą w bieżącym kursie przybrać na sile po 15.12.2016 jak wszystko będzie jasne.Jeśli będzie odwrotnie to znaczy,że okolice 4,70 będą wspomnieniem.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Tak czy inaczej na nas spadnie rozwiązanie problemu banderyzmu."

  "olska doświadczyła wiele zła od sąsiadów tych wielkich i tych mniejszych. Otrzymaliśmy znacznie więcej zła, niż sami wygenerowaliśmy. Tym niemniej, jeśli chcemy myśleć o naszym kraju jako zalążku wyższej kultury politycznej a dziedzictwo Rzeczypospolitej do tego zobowiązuje należy się wyzbyć wszelkiego rewanżyzmu w stosunkach międzynarodowych.
  Często słyszy się jak ludzie do dziś powtarzają starą zasadę Hammurabiego: Oko za oko" lub w odświeżonej wersji: Kiedyś traktowałem ludzi dobrze, dziś - ze wzajemnością". Wielu uważa, że jest to kwestia sprawiedliwości. Głównym dokonaniem cywilizacyjnym chrześcijaństwa było odejście od tej pogańskiej" idei sprawiedliwości na rzecz myśli, że ten kto nie odpłaca złem za zło jest źródłem postępu cywilizacji.
  Tę samą myśl można też wyrazić w stylu nietzscheańskim: nadczłowiek nie wymaga od innych tyle co od siebie. Właśnie świadomość własnej wyższości (cywilizacyjnej) sprawia, że od słabiej rozwiniętych wymagasz mniej.
  Domeną państw środka, czyli pewnych osi biegunów cywilizacyjnych jest właśnie przełamanie zasady odpowiadania agresją na agresję, budowy siły kulturowej i zasilania swego bieguna cywilizacyjnego nie siłą podboju, lecz siłą kultury."

  www.racjonalista.pl/kk.php/s,9979/k,4

 • guyfawkes13

  @WB

  No tak, czary mary.:)))
  Widocznie zainwestowali w ukronazizm.
  Wyższość polskiej cywilizacji jest oczywista, ale nie będą nas brać pod włos, oszukiwać ''na wnuczka'', ''na chrześcijańskie przebaczenie'', czy ''na cywilizację''.
  Banderyzm jest antypolski i ANTYUKRAIŃSKI. Nie może istnieć na świętej męczeńskiej ziemi Rzeczypospolitej.
  Najpierw sprawiedliwość!
  www.youtube.com/watch?v=QpwBDAKhEAo

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Najpierw sprawiedliwość!"

  Może trochę więcej angielskiej flegmy?

  Granie na emocjach sugeruje chęć wciśnięcia nabywcy jakiegoś lipnego towaru.

 • guyfawkes13

  @WB

  Emocje nie mają nic do rzeczy. Banderyzm to dynamit pod fundamentem Rzeczypospolitej. Chcemy podmiotowości Ukraińców, żeby stali się narodem, a przestali być hordą wykorzystywaną przez nie wiadomo kogo.
  Mam rusińską krew i wiem, co mówię.

  Wojny kozackie w XVII w. były po to , żeby zniszczyć Rzeczpospolitą. Myśmy chieli wziąć udział w systemie atlantyckim, utworzyliśmy flotę wojenną, wygraliśmy bitwę morską najpierw z krzyżakami, a potem ze Szwedami, mieliśmy królów ze Szwecji aby utorować sobie drogę przez cieśniny duńskie. Przegraliśmy z Anglią, a kozacy to była dywersja na tyłach.
  Nie będziemy drugi raz powtarzać tej samej historii. Po banderyzmie nie może być śladu.

 • ml.36

  Na kablu to żarty okrutne!?
  invst.ly/2ucl9

 • ml.36

  @WB
  @guyfawkes13
  Panowie może jakiś rozejm, przynajmniej na chwilę.

 • red.007

  @ml.36
  Też zwróciłem uwagę na kabla.
  Albo trendzik horyzontalny od bandy do bandy,albo wybicie w dół.
  Dolar do złotówki z porannego osłabienia oddał prawie całość a funt jakby nie chciał za bardzo wzrosnąć.

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  ''Na kablu to żarty okrutne!?''

  Koniec korekty na dolarze?:)))
  Grajmy.

 • ml.36

  Taki NZD sugeruje dalsze umocnienie USD.
  invst.ly/2ucq2

 • ml.36

  Chwila prawdy?
  invst.ly/2ucr9

 • guyfawkes13

  @WB

  Bartosiak albo się trochę myli, albo postępuje politycznie.
  Bo Rosja jako patentowany sojusznik lądowy mocarstwa morskiego nie objawiła się dopiero za Napoleona. Wcześniej też istniała historia i żelazne prawa geostrategii.
  Rosja zaczęła swoją patentowaną karierę od Rzeczypospolitej.
  Nie rozumiemy swojej własnej historii.
  Po co by nam byli Wazowie , jak nie po to żeby przejść przez duńskie cieśniny???
  Szwecja katolicka to Szwecja polska. Szwecja kalwińska, to Szwecja brytyjska.
  1627 - bitwa pod Oliwą i zdjęcie szwedzkiej blokady Gdańska.
  Wazowie panowali w Polsce w latach 1587- 1668. 81 lat. W tym czasie Polska usiłowała wyjść na Atlantyk.
  W tym czasie było w Polsce 8 ''powstań'' kozackich (+ jedno później, bez znaczenia). Wcześniej czegoś takiego nie było. Do tego odpowiednia liczba wojen z Rosją, Turcją, potop itd.

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "To miło,że będzie coś świeżego.
  Tak na marginesie,to ja jeszcze nie odpuszczam i uważam,że najwierniej zachowanie funta oddaje kolor ciemno-niebieski.Sądzę,że rysowane przez ten kolor spadki mogą w bieżącym kursie przybrać na sile po 15.12.2016 jak wszystko będzie jasne.Jeśli będzie odwrotnie to znaczy,że okolice 4,70 będą wspomnieniem."

  Sygnały:

  s5.ifotos.pl/img/GBPPLN2-S_anrxhxx.png

  Ścieżki:

  s5.ifotos.pl/img/GBPPLN2-s_anrxhxa.png

  Projekcja:

  s5.ifotos.pl/img/GBPPLN2-p_anrxhxq.png

 • carrie-anne.moss

  @007:
  www.tradingview.com/x/sKHYAU1U/
  Najprościej rzecz ujmująć opisałabym to tak:
  Market is rolling over. :-)
  Obserwuj coś się stanie w okolicach kreski.

 • red.007

  @bialek.wojciech
  @carrie
  OK Dzięki.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Po co by nam byli Wazowie , jak nie po to żeby przejść przez duńskie cieśniny???
  Szwecja katolicka to Szwecja polska. Szwecja kalwińska, to Szwecja brytyjska.
  1627 - bitwa pod Oliwą i zdjęcie szwedzkiej blokady Gdańska.
  Wazowie panowali w Polsce w latach 1587- 1668. 81 lat. W tym czasie Polska usiłowała wyjść na Atlantyk.
  W tym czasie było w Polsce 8 ''powstań'' kozackich (+ jedno później, bez znaczenia). Wcześniej czegoś takiego nie było. Do tego odpowiednia liczba wojen z Rosją, Turcją, potop itd.


  Bajki wypisujesz. Szwecja była kalwińska w tamtych czasach. Próba narzucenia jej katolicyzmu w myśl zasady "czyja władza, tego religia" była bez sensu i skończyła się wiemy jak. Korona RP była dla Zygmunta tylko środkiem do zdobycia korony Szwecji. Gdyby mu się to udało, to zrzekł by się korony RP. Nie wiem czy jezuici byliby w stanie go od tego odwieść.
  Wazowie swoją polityką przyczynili się do upadku RP. Wywoływanie wojen ze Szwecją nie było konieczne i potrzebne. Działalismy tylko na korzyść Ligii Katolickiej (czyt. Habsburgów) biorąc na siebie Szwedów I opóźniając ich zaangażowanie w wojnie 30-letniej. Wzięliśmy na siebie Turków w latach 1620-21 również po to żeby osłaniać Habsburgów.
  Dymitriady i kompletnie spie... temat wyboru Władysława IV na cara. Dzięki temu Rosja podniosła się z nóg i od 1654 roku była cały czas w ofensywie.
  Kwestia kozacka to kwintesencja nieporadności naszej polityki wewnętrznej, a nie jakiegos sabotażu. Chyba, że sabotaż polegał na tym, że Wielkie Księstwo oddało Ukrainę Koronie w ramach unii lubelskiej ;-)
  Na koniec Wazowie zezwolili bocznej lini Hohenzollernów (z Branderburgii) na przejęcie władzy w lennie pruskim, czego konsekwencją był ich udział (rzekomo cichy) w układzie w Radnot. Bezsilna RP ostatecznie złożyła kapitulację w układach welawsko-bydgoskich.
  Na deser bierność (oficjalna) w stosunku do toczącej się w Europie wojny 30-letniej. Akurat w tym konflikcie należało się poważenie zaangażować, jeżeli już koniecznie po stronie habsburskiej, to choćby po to żeby zniszczyć Prusy i inne protestanckie księstwa niemieckie.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Wazowie swoją polityką przyczynili się do upadku RP. Wywoływanie wojen ze Szwecją nie było konieczne i potrzebne. Działalismy tylko na korzyść Ligii Katolickiej''

  ''Kwestia kozacka to kwintesencja nieporadności naszej polityki wewnętrznej''

  Carrie, nie recytuj tyle, Carrie, bo się zgrzejesz.
  To nie ma nic wspólnego z REALNOŚCIĄ. To jest politgramota.
  Brytyjska wersja dla tubylców.

  Czy Ty wiesz, ile kosztowała wtedy wojna??? Ile trzeba było do tego prochu, broni, koni, zawodowców i polityki? Czy Ty myślisz, że czerń miałaby jakiekolwiek szanse w starciu z najlepszą, mocarstwową armią zawodową? • anaxagorre

  @Billy

  Pisałeś ostatnio o dwóch mocnych wzrostowych falach na ropie. Obecnie więc czekamy na tę drugą?

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Czy Ty wiesz, ile kosztowała wtedy wojna??? Ile trzeba było do tego prochu, broni, koni, zawodowców i polityki? Czy Ty myślisz, że czerń miałaby jakiekolwiek szanse w starciu z najlepszą, mocarstwową armią zawodową?

  Rozłóżmy to powoli na czynniki pierwsze. Owszem nie jest tajemnicą, bo są zachowane informacje o budżetach, wydatkach, składach jednostek itd.
  Zacznijmy od zawodowców czyli kozaków rejestrowych. W 1621 pod Chocimiem siły kozackie w zależności od źródeł historycznych są szacowane na 20-30 tys.
  W 1648r. armia kozacka została uzbrojona przez króla, który planował wielką krucjatę przeciwko Turcji. Śmierć hetmana Koniecpolskiego i krzyk szlachecki spowodował, że się przestraszył. Czyż nie?
  A pieniądze nie wróciły. Dlaczego posiadająca wg Ciebie mega silną armię RP nie dokonała "ostatecznego rozwiązania kwestii kozackiej" w czasie wielkiego pokoju na Ukrainie 1638-1648?
  Lub nie uczyniła czegoś na kształt umowy hadziackiej, czyli Rzeczpospolitej Trojga Narodów kiedy był na to czas?
  Na wiosnę 1648 nie trzeba było mieć silnej armii żeby pokonać RP na Ukrainie. Katastrofalne dowodzenie permanentnie pijanego bufona hetmana Mikołaja Potockiego wystarczyło żeby dokonać kompletnego rozkładu wojsk komputowych. Wystarczyło dogadać się z Jaremą i ewentualnie Radziwiłłem żeby zgasić problem w zarodku jeśli już doszło do wybuchu.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Było 8 ''powstań'' w ciągu 80 lat. To była ciągła dywersja. Po co tak kosztowna i długotrwała dywersja tylko w czasie panowania Wazów?

  A po co teraz banderyzm?

  Po to samo.

  Zostawmy to do wieczora, bo muszę pracować (życie to gra)
  :))

  Zostawmy to do wieczora

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Było 8 ''powstań'' w ciągu 80 lat. To była ciągła dywersja. Po co tak kosztowna i długotrwała dywersja tylko w czasie panowania Wazów?

  Skoro uważasz Wazów za geniuszy i twórców potęgi, to dlaczego byli gorsi od Katarzyny II, która zlikwidowała sicz zaporoską?

 • guyfawkes13

  @WB

  Nie chodzi o to, czy Wazowie byli wybitni, tylko o to, że przy pomocy Wazów chcieliśmy wyjść na Atlantyk, żeby mieć udział w świecie morskim po odkryciach geograficznych, żeby nie zostać w tyle.

  Nawet w ''Hamlecie'' (który jest księciem duńskim, a Fortynbras - norweskim) są echa walk z Polską.

  Katarzyna mogła zlikwidować sicz, bo Brytania nie była zainteresowana kozacką dywersją przeciw Rosji i nie finansowała jej. Murzyn zrobił swoje, murzyn mógł odejść.

 • guyfawkes13

  @WB

  Sorry, to było do @Carrie.

 • grzegooor1

  @WB
  Przeglądałem ostatnio wskaźniki społek GPW. Wycena spólek SP wskaźnikowo jest bliska dna bessy z 2009. Z drugiej strony na GPW jest całkiem sporo mało płynnych spółek, wycenanianych drogo, ciagle wyciaganych przez różne fundusze. Obserwuje rynek juz naście lat i chyba wczesniej az takich dysproporcji w wycenach nie było. Czy tylko polityka jest temu winna?

 • billy_the_kangoor

  anaxagorre
  2016/11/28 14:55:49
  @Billy
  Pisałeś ostatnio o dwóch mocnych wzrostowych falach na ropie. Obecnie więc czekamy na tę drugą?
  ,
  Przymierzam się, ale jeszcze CHCĘ jednej małej Falki na dół ;)
  Tak poniżej 42$ za Barrel?
  Take Care, Billy

 • red.007

  @carrie
  Tak wracając do funta...
  We wcześniejszych wpisach zakładałem,że od październikowego dna do mniej więcej obecnie,jesteśmy w 4 fali spadków z listopada ub.r.
  Dzisiejsza analiza nieco mnie podbudowała:
  stooq.pl/n/?f=1130745&c=0&p=a
  Są również inne:
  www.ticker.pl/2016/11/18/komentarz-popoludniowy-z-rynku-pln-166/
  "W tej sytuacji można by uznać sekwencję spadkową z genezą w listopadzie ubiegłego roku za wypełnioną: sierpniowe odbicie stanowiłoby falę czwartą w tej strukturze, a trwające we wrześniu spadki za falę piątą."
  To stwierdzenie jest sprzeczne z pierwszą analizą i z moim "mniemaniem",bo sierpniowe odbicie nie jest dla mnie "trójką",zasięg i czas trwania jest wyraźnie różny od fali 2.
  Dzisiejsza projekcja p.Wojciecha wyklucza powrót do poziomów przedstawionych w pierwszej analizie.
  Ktoś się myli oprócz rynku.
  Przyznam,że fascynujące jest to oczekiwanie na rozwój wydarzeń,bo w dobie niesprzyjających okoliczności dla złotego dojście do 4,74 jest mało realne,choć jak dla niektórych wciąż możliwe.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Nie chodzi o to, czy Wazowie byli wybitni, tylko o to, że przy pomocy Wazów chcieliśmy wyjść na Atlantyk, żeby mieć udział w świecie morskim po odkryciach geograficznych, żeby nie zostać w tyle.

  Nie znam źródeł historycznych broniących tej tezy.

  Nawet w ''Hamlecie'' (który jest księciem duńskim, a Fortynbras - norweskim) są echa walk z Polską.
  Tak, Norwegowie maszerują na Polskę. Tyle tylko, że nie wiem do czego to miałoby nawiązywać?
  Norwegowie w zasadzie byli pod panowaniem duńskim. A Duńczycy w zasadzie byli po naszej stronie przeciw wspólnemu wrogowi.
  Z wyjątkiem drobnego incydentu pl.wikipedia.org/wiki/Atak_floty_du%C5%84skiej_na_Puck_1571


  Katarzyna mogła zlikwidować sicz, bo Brytania nie była zainteresowana kozacką dywersją przeciw Rosji i nie finansowała jej. Murzyn zrobił swoje, murzyn mógł odejść.
  Na podstawie czego tak twierdzisz? Jakieś źródła?
  Od 1642r. w Anglii trwała rewolucja, więc nie wiem czy mieli czas na wysyłanie pieniędzy na Sicz.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Nie znam źródeł historycznych...''

  Bo historię piszą zwyciężcy. My mamy wiedzieć, że robiliśmy złą politykę i katolicyzm nas zgubił. Gdyby Anglicy przegrali, to uczyliby się, że prowadzili złą politykę i anglikanizm ich zgubił.

  Pomyśl logicznie, po co bogatej Rzeczpospolitej była biedna Szwecja ?
  Przeczytaj sobie jak Brytania zmobilizowała czerń szwedzką do wojny domowej za pomocą kleru kalwińskiego. Gdzie kalwinizm tam wpływy brytyjskie.
  pl.wikipedia.org/wiki/Unia_polsko-szwedzka

  W Rosji , kiedy stała się zbyt silna, ruch socjalistyczny odgrywał podobną rolę, co czerń kozacka w Rzeczypospolitej. Rewolucja 1905 była dywersją podczas wojny rosyjsko-japońskiej, a rewolucja 1917 była dywersją podczas WW1. Przecież Piłsudski po to wstąpił do ruchu socjalistycznego, żeby rozwalić Rosję, szkolił się nawet w Londynie:)))
  W ruchu socjalistycznym wszyscy mieli jakieś wpływy. Niemcy mieli Lenina, Amerykanie Trockiego, Japończycy czy Anglicy też mieli swoich rewolucjonistów.
  Podobnie jest z banderowcami. Chazarscy oligarchowie mają swoich banderowców, Amerykanie swoich, Niemcy i Rosjanie też mają swoich. Kto wie, czy Chińczycy nie mają swoich.
  Chodzi o to, że banderyzm jest dźwignią do wywracania Rzeczpospolitej jako międzymorza. Jak ktoś chce mieć udziały w terminalach, albo możliwość szkodzenia, to musi mieć swoich banderowców.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Trzeba umieć czytać ślady:))))
  W całej tej opowiastce w wiki jest takie zdanie:

  ''W roku 1598 sejm pozwolił Zygmuntowi III na wyprawę w celu spacyfikowania jego drugiego królestwa. Na zajętych statkach holenderskich i angielskich przeprawił się do Szwecji korpus interwencyjny''

  Na zajętych statkach holenderskich i angielskich(!) Po pierwsze wynika z tego, że Brytania i Niderlandy były stroną w tym sporze, jeżeli zajęliśmy ich statki, po drugie musiało być sporo tych statków, skoro pomieściły ''korpus interwencyjny''.

  A Brytania i Niderlandy to późniejsze mocarstwa kolonialne, w których interesie było zamknięcie bogatej Rzeczpospolitej cieśnin duńskich, czyli dostępu do handlu morskiego.

 • konsultant121

  A świat wg blondynki wygląda tak:
  stooq.pl/n/?f=1130900

 • red.007

  @konsultant121
  Ze względu na Blondynkę,lubię poniedziałki.
  Trzeba przyznać,że uparta kobitka.
  Szef MPAC Investments podobnie widzi co Blondyna tyle,że na funcie:
  stooq.pl/n/?f=1130745&c=0&p=a

 • pure_miglanc

  Witam,
  Może ktoś zasugeruje jakieś wnioski bazując na AT co do wykresu JSW.
  Jakiś Fund ładnie go pompuje - a myślałem że wyszedł z tego papieru w piątek.

 • zulus_chacka

  www.bbc.com/news/blogs-news-from-elsewhere-38131125

  Trzeci czarny labedz

 • karnakufo

  @konsultant121
  "A świat wg blondynki wygląda tak:
  stooq.pl/n/?f=1130900"

  To teraz, gdy wielu złapało górkę....... jedziemy wyżej.:)

 • bialek.wojciech

  @zulus_chacka:
  "www.bbc.com/news/blogs-news-from-elsewhere-38131125

  Trzeci czarny labedz"

  Chińczycy są mądrzy dzięki swojej liczącej tysiące lat tradycji. Stąd ich czujność i zwracanie uwagi na znaki, co inni mogą interpretować jako przesądność.

  A my nie zwracamy uwagi na znaki i budujemy najwyższy budynek w UE.

 • bialek.wojciech

  @grzegooor1:
  "Przeglądałem ostatnio wskaźniki społek GPW. Wycena spólek SP wskaźnikowo jest bliska dna bessy z 2009. Z drugiej strony na GPW jest całkiem sporo mało płynnych spółek, wycenanianych drogo, ciagle wyciaganych przez różne fundusze. Obserwuje rynek juz naście lat i chyba wczesniej az takich dysproporcji w wycenach nie było. Czy tylko polityka jest temu winna?"

  Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Ale polemizowałbym z tezą, że na wycenach jesteśmy blisko poziomów z dna z 2009 roku. Wyceny wydają się 2-krotnie wyższe:

  stooq.pl/q/?s=swig80_pb&c=10y&t=c&a=lg&b=1

  stooq.pl/q/?s=swig80_pe


  stooq.pl/q/?s=mwig40_pb

  stooq.pl/q/?s=mwig40_pe


  stooq.pl/q/?s=wig20_pb

  stooq.pl/q/?s=wig20_pe

 • ml.36

  Harmonii nie ma ale geometrycznie możliwe?
  invst.ly/2ukgp

 • ml.36

  DAX w końcu jakieś sensowne zniesienie zaliczył,
  ale czy to już wszystko?
  invst.ly/2uki6

 • ml.36

  Na kablu jednak chyba horyzont?
  invst.ly/2ukl3

 • ml.36

  Czyżby brak wiary w porozumienie?
  invst.ly/2uktq

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Bo historię piszą zwyciężcy. My mamy wiedzieć, że robiliśmy złą politykę i katolicyzm nas zgubił. Gdyby Anglicy przegrali, to uczyliby się, że prowadzili złą politykę i anglikanizm ich zgubił.

  Ja się ideologią czy inną polityką historyczną nie zajmuję :-P

 • carrie-anne.moss

  @guy:
  A Brytania i Niderlandy to późniejsze mocarstwa kolonialne, w których interesie było zamknięcie bogatej Rzeczpospolitej cieśnin duńskich, czyli dostępu do handlu morskiego.
  Późniejsze!
  W owym czasie były zainteresowane utrzymaniem swojej pozycji na Bałtyku. Jak w każdym biznesie, utrzymujesz rynki które masz i przynoszą zyski, jednocześnie szukasz nowych żeby się rozwijać.

  Swoją drogą to co Angolom przeszkadzała RP w II połowie XVIII w. kiedy niejaki Sir Charles Hanbury Williams podsunął (nie wiem czy to właściwe słowo) hrabiego Stanisława Augusta cesarzowej Katarzynie? :-D
  Czy to w ramach swojego 10% udziału? ;-)

 • karnakufo

  Czyli co świat czeka w napięciu na start armagedonu w USA?
  I wszyscy na tym zarobią i będą szczęśliwi i bogaci.

  A ja sobie poczekam, bo jak ma być tak źle to zdążę jeszcze dołączyć - nie muszę złapać górki.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No no... Nie wiedziałem, że oni też się znają na rzeczy:)))"

  Tek, ten Mariusz Agnosiewicz jest niezły.

  Jak byłem w Indiach 2 lata, temu to akurat trafiliśmy na Goa na organizowaną co 10 lat uroczystość, w trakcie której podczas procesji prezentowane są wiernym szczątki św. Franciszka Ksawerego, na co dzień przechowywane w srebrnej trumnie w jezuickiej bazylice:

  www.bbc.com/news/world-asia-30160195

  O św. Franciszku Ksawerym:

  "Mówi się o nim, że od czasów św. Pawła nikt nie nawrócił większej liczby ludzi.
  (...)
  W Azji Franciszek był 10 lat i starał się wykorzystać wszystkie możliwości, by dotrzeć do jak największej ilości miejsc, a przede wszystkim do tych, które były istotne dla danego regionu. Japonia była szczególnie interesująca ze względu na swoją kulturę, ale Chiny były największe."

  Prawe ramię świętego przechowywana jest w relikwiarzu w kościele Il Gesu w Rzymie:

  pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Ksawery#Kult

  Il Gesu to główna, macierzysta świątynia jezuitów, będąca wzorcowym (również dla polskiego baroku) kościołem barokowym:

  pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszego_Imienia_Jezus_w_Rzymie

  Np. w Krakowie na Grodzkiej - niedaleko Instytutu Filozofii - jest Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, o którym Wikipedia pisze tak:

  "Dwukondygnacyjna fasada z dolomitu przypomina rzymski kościół Santa Susana Carla Maderny, ale są w niej też echa fasady głównego kościoła jezuickiego Il Ges w Rzymie.

  W niszach znajdują się posągi świętych jezuickich: św. Ignacego Loyoli, św. Franciszka Ksawerego, św. Alojzego Gonzagi oraz św. Stanisława Kostki dłuta Dawida Heela, a nad portalem głównym godło zakonu jezuitów; w górnej kondygnacji św. Zygmunt i św. Władysław. Fasadę wieńczy herb fundatora, króla Zygmunta III (wizerunek Orła ze Snopem na piersi)."

  Obecny papież, to pierwszy w historii jezuita na tronie Piotrowym.

  Przyjął imię Franciszek.

  I teraz Agnosiewicz:

  "Watykan stawia na Chiny"

  "Nie tyle o Rosję jednak chodzi. Główną stawką dla Watykanu są Chiny. Jezuita zamierza naprawić to co zostało zepsute przed wiekami i nawiązać bliskie relacje z najpotężniejszym państwem globu, które najzazdrośniej pilnuje swojej integralności kulturowej. Chiny są o krok od zostania państwem z największą na świecie liczbą chrześcijan. Przybywa ich w tempie 7% rocznie. Papież stawia na Chiny."

  www.racjonalista.pl/kk.php/s,10050/q,Watykan.stawia.na.Chiny

  A teraz dzisiejsza wiadomość:

  "Watykańska i zarazem światowa premiera Milczenia odbędzie się w Papieskim Instytucie Wschodnim, administrowanym przez jezuitów. Martin Scorsese zaprezentuje najnowsze dzieło ponad 400 duchownych i innym gościom.

  Prawdopodobnie osobiście spotka się z papieżem Franciszkiem, choć nie wiadomo, czy ten ostatni sam jezuita weźmie udział w premierze."

  wyborcza.pl/7,101707,21043390,martin-scorsese-premierowo-pokaze-w-watykanie-film-milczenie.html

  www.youtube.com/watch?v=ASU4wvY0CbE

 • bialek.wojciech

  Dwie uwagi do powyższego.

  Pierwsza - jezuitom trzeba patrzeć na ręce:

  "Tak oto we wszystkich krajach Europy Towarzystwo Jezusowe przestało istnieć. Wszystkich poza Rosją.
  (...)
  Na tym nie koniec, bo Katarzyna wierzyła, że Jezuici przydadzą jej się także w kontaktach z Polakami. Jako poddani carycy mieli tłumić wywrotowe nastroje wśród polskiej szlachty i arystokracji. Mieli też być żywym przykładem tego, że współpraca z nową władzą może przynosić niemałe korzyści.
  (...)
  Oto i dwa wielkie paradoksy opieki roztoczonej przez carycę nad Jezuitami. Z jednej strony misjonarski zakon przetrwał, bo porzucił swój najważniejszy cel nawracanie chrześcijan nie będących katolikami. Z drugiej, ta ultrakatolicka, wręcz radykalna organizacja kościelna ostała się tylko w państwie zupełnie prawosławnym, pod władzą prawosławnej dynastii"

  ciekawostkihistoryczne.pl/2012/10/05/katarzyna-wielka-caryca-ktora-uratowala-jezuitow/


  Druga - nie mogę pojąć czemu wszyscy dostają świra na punkcie Chin na - powiedzmy - 3 lata przed Chinageddonem?

 • bialek.wojciech

  @karnakufo:
  "Czyli co świat czeka w napięciu na start armagedonu w USA?
  I wszyscy na tym zarobią i będą szczęśliwi i bogaci.

  A ja sobie poczekam, bo jak ma być tak źle to zdążę jeszcze dołączyć - nie muszę złapać górki."

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=11534

 • guyfawkes13

  @WB

  Agnosiewicz - śmieszne nazwisko. Naprawdę nazywa się Gawlik.
  I nie jest to chyba GO. A już pomyślałem, że mają wpływy w Chinach, skoro tak pozytywnie się odnoszą. Wiadomo, Ex Oriente Lux.:)))
  Ale to jest coś innego:
  pl.wikipedia.org/wiki/Humanity%2B
  Przyjrzę się temu w weekend. Tak czy inaczej niepokojący jest ich entuzjazm dla międzymorza. Potwierdzałoby to moje przypuszczenia o nieautonomiczności Chin, kołowrocie (reinkarnacji) mocarstw jako wehikułów fenickiego kapitału itd.
  Do weekendu koncentruję się na grze, dolar nie odpuszcza.

  ''...nie mogę pojąć czemu wszyscy dostają świra na punkcie Chin na - powiedzmy - 3 lata przed Chinageddonem?''

  Psychologia tłumu? :))))


 • anaxagorre

  @WB
  Dodam jeszcze, że prócz przywołanego przez Pana przepięknego kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie, obok którego stoi charakterystyczny tysiącletni kościół św. Andrzeja (Plac św. Marii Magdaleny to cudowne miejsce, w średniowiecznym Collegium Iuridicum mieścił się IBM czyli Instytut Biologii Molekularnej UJ - obecnie przeniesiony na III kampus Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. W tym to Collegium za czasów IBM odkryto w środku zamórowane (zapewne) średniowieczne okno. Złośliwcy przyznają, że było to największe odkrycie dokonane w tym Instytucie) innym przykładem w polskiej architekturze barokowej fasady jezuickiego koscioła jest ta z lwowskiego kościoła św. Piotra i Pawła, w którym schronienie po wojnie znalazły zbiory Ossolineum. W 2010 po przeniesieniu jak okresliła to Rada Miejska Lwowa - "unikalnych zbiorów obcojęzycznych" otwarto tam greckokatolicką cerkiew garnizonową...

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''W owym czasie były zainteresowane utrzymaniem swojej pozycji na Bałtyku. Jak w każdym biznesie, utrzymujesz rynki które masz i przynoszą zyski, jednocześnie szukasz nowych żeby się rozwijać.''

  Toteż ja o to nie mam pretensji, myśmy też np. próbowali za króla Sobieskiego skłonić Persję do wojny z Turcją, ale się nie udało. Spiski to nie nasza specjalność:)))
  Tylko po co oficjalna wersja historii jest taka ... bajkowa? Żeby tubylcy nie rozumieli mechanizmu?
  To, co Bartosiak nazywa dualizmem (morze/ląd) na Łabie, to jest właściwie blokada cieśnin. Kiedyś kluczowe były cieśniny duńskie (także dla Rosji), a teraz Malakka.
  Na marginesie warto zauważyć, że z V kolumną mieliśmy do czynienia już dawno. Norman Davies zachwyca się, jaka to Polska była tolerancyjna, skoro w XVII wieku w sejmach dominowali protestanci(...).
  A mnie się to kojarzy z taką sytuacją, kiedy Władysław IV przygotował już wyprawę na Sztokholm, kozacy mieli przepłynąć Bałtyk na tych swoich łodziach, na których przepłynęli poprzednio Morze Czarne i spalili Kawałek Stambułu, a tu delegacja sejmowa zawarła pokój. I wszystko na nic.
  Tak Carrie, blokada cieśnin i kolorowe rewolucje, to nie jest wynalazek ostatnich dekad. Z kozakami było bardzo łatwo, bo stanowili hierarchiczną strukturę i wystarczyło kupić kilka osób.

 • ml.36

  Jeżeli na SP ma być klin to pasowało by zrobić B w 3.

 • ml.36

  A na kablu żartów okrutnych cd. :)
  invst.ly/2un8q

 • ml.36

  Na DAX te 0,38 chyba za mało?
  invst.ly/2un9u

 • guyfawkes13

  Trzeba po pierwsze, zacieśniać współpracę ze Skandynawią, okręty podwodne wspólnie ze Szwecją, rakiety wspólnie z Norwegią itd, a z drugiej strony zdemaskować i wytępić banderyzm.

  Chmielnicki to jest największy szkodnik Ukrainy - spowodował podział Rusinów i rusyfikację połowy z nich.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Na tym nie koniec, bo Katarzyna wierzyła, że Jezuici przydadzą jej się także w kontaktach z Polakami. Jako poddani carycy mieli tłumić wywrotowe nastroje wśród polskiej szlachty i arystokracji
  Nie chce się pastwić nad biednym guy'em i jego Wazami, ale sprawia mi to radość :-P
  Profesor M. Bobrzyński twierdził, że to jezuici mieli przemożny wpływ na Zygmunta III i niektóre jego decyzje np. brak zgody na przejście na prawosławie królewicza Władysława.
  Więc, może coś w tych związkach między Rosją a zakonem jest?

 • carrie-anne.moss

  @guy
  A dlaczego Skandynawowie chcieliby z nami? Szwedzi po cichu lobbują do NATO, a Finlandia się zbroi. O Norwegach nie wiem.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Żeby nie zostać na peryferiach. Chcą z nami współpracować, potrzebują nas. I lubią nas. Bywałem w Skandynawii w czasach studenckich.
  Norwegia jest w NATO.

 • podczaszy1

  @WB
  Chinageddon?
  Spiewać każdy może , marzyć każdy może.

 • podczaszy1

  @WB
  Czy ten Agnosiewicz to Pana zdaniem mason?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz_Agnosiewicz

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  A to takie buty?

 • mac-erson

  @ml.36
  "Na DAX te 0,38 chyba za mało? "

  SP500 realizuje teraz powrót do wybicia czyli 2192 (brakuje 8 punktów) wydaje mi się , że rynki w tym nasz czekają na ten powrót aby zakończyć korektę i ubijanie dna i ruszyć na północ.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Toteż ja o to nie mam pretensji, myśmy też np. próbowali za króla Sobieskiego skłonić Persję do wojny z Turcją, ale się nie udało. Spiski to nie nasza specjalność:)))
  Uważam, że stosunki polsko-tureckie w XVII w. to wielka porażka obu krajów, na której zyskała Rosja.
  Należało jak Francuzi olać politycznie poprawną religijność, dogadać się z Portą i rozmontować Austrię i Rosję. Przy okazji rozwiązałby się problem Zadnieprza, który tak bardzo Cię zajmuje.

  Tylko po co oficjalna wersja historii jest taka ... bajkowa? Żeby tubylcy nie rozumieli mechanizmu?
  E tam! Zwolennicy spiskowej teorii dziejów wyciągnęli gen. Sikorskiego z krypty wawelskiej i żadnej sensacji nie było. Póki co żyjemy bajkami o diabli wiedzą czym skrywanym w brytyjskich archiwach. Problem w tym, że wielu miało motyw, tylko co z tego?

 • carrie-anne.moss

  @guy
  ... I lubią nas...
  Zwłaszcza za to, że ceny w Krakowie są 5x niższe niż w Sztokholmie :-)

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Na marginesie warto zauważyć, że z V kolumną mieliśmy do czynienia już dawno. Norman Davies zachwyca się, jaka to Polska była tolerancyjna, skoro w XVII wieku w sejmach dominowali protestanci(...).

  Dodaj jeszcze wypędzonych przez Izabelę Kastylijską Żydów i Lipków (ala Pan Wołodyjowski).
  Nędza jeżeli tego uczą na KUL.

  A mnie się to kojarzy z taką sytuacją, kiedy Władysław IV przygotował już wyprawę na Sztokholm, kozacy mieli przepłynąć Bałtyk na tych swoich łodziach, na których przepłynęli poprzednio Morze Czarne i spalili Kawałek Stambułu, a tu delegacja sejmowa zawarła pokój. I wszystko na nic.

  Dokładnie podobnie postąpiła delegacja sejmowa w Rydze, tyle że Marszałek zatrzymał polską ofensywę dużo wcześniej żeby ratować bolszewików. A Stanisław Grabski innowiercą nie był.

 • podczaszy1

  Fajnie,że na tym blogu prowadzone są takie ożywione dyskusje historyczne i to przez coraz szersze grono. Jak widać od historii uciec się nie da.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Najpierw Brytyjczycy napisali historię o złych jezuitach, głupich Polakach itd, a potem sowieci ją przefiltrowali, i tym nakarmili Carrie, żeby trwał postęp oparty na fałszywej świadomości, a kasa płynęła w słusznym kierynku:)))

  Co Ty wiesz, Carrie...

  www.youtube.com/watch?v=TG3NDtHcs40

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  ''Jak widać od historii uciec się nie da''

  Kto jej nie rozumie, ten ją powtarza i ciągle siedzi w kozie. Raz tragedia raz farsa:)))

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Co Ty wiesz, Carrie...
  To już było :-)
  Nie stać coś bardziej finezyjnego? ;-)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Skoro tyle wysiłku się wkłada w fałszowanie , profilowanie historii, to znaczy, że nie ma ścisłego determinizmu geopolityki. Geopolityka powstała jako rodzaj darwinizmu(...). Ale jest jeszcze wiele czynników poza geografią.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  ''Nędza jeżeli tego uczą na KUL.''

  ''Nie stać coś bardziej finezyjnego? ;-)''

  Dostosowuję się do ... finazji rozmówcy, dla lepszego porozumienia:))

 • datik

  Byłem tydzień temu na premierze Kosmosu. Z przyjemnością skonstatowałem, ze 'pisiaki' jeszcze nie zawłaszczyli Teatru Starego tak, jak to zrobili (i już niemal rozpieprzyli) z wrocławskim Polskim. Co do spektaklu to Gombrowicz jest jednak trochę za trudny; dla prostych górników bardziej Fredro się nadaje :)
  W niedzielę siedziałem w ogródku, w Rynku. Najpierw był wiec/protest nauczycieli a potem przemarsz, z orkiestrą, jakiejś paramilitarnej organizacji (NSZ ?) ze zdjęciami 'żołnierzy wyklętych'. Zaciekawiło mnie bo u nas jeszcze nie maszerują. Ale jak wznieśli okrzyk ;"raz sierpem, raz młotem......" i jak wszyscy siedzący obok obcokrajowcy zamilkli, to i mnie i mojej przyjaciółce, niezależnie, ten film się przypomniał:

  www.youtube.com/watch?v=29Mg6Gfh9Co

  Ciekawe jak długo uda się PISowi trzymać nad nimi ( i nad Antkiem) kontrolę ?

 • datik

  WB

  "I niech Pan fawkes mówi jak najwięcej, bo ja staram się zrozumieć, jakie wpływy go ukształtowały i ciągle nie mogę tego "ogarnąć". 

  Na razie mam KUL + ryt szkocki  "

  Raczej ryt wariacki, gość jest zdrowo pis-dnięty :)
  Polemika z nim jest bardzo irytująca, ponad moje siły. Zresztą to nie moja liga, to filozof przecież jest. Potrafi wszystko obrócić; coś jak Kurski totalnie wygwizdany w Opolu powiedział, ze to gwizdy aplauzu :)
  I wydaje się, ze ma nieograniczony czas. Poddałem się.

  PS
  nie napisałem Guy, ze Cię nie lubię :)))

 • guyfawkes13

  @datik

  Daje się odczuć zwątpienie w waszym doniesieniu... @datik
  Nic wam nie poradzę, rzeczywistość już się nie zmieni, możecie się tylko pocieszyć wirtualnie (wraz z waszą towarzyszką)
  www.youtube.com/watch?v=G1zQbBzFjJ8

 • konsultant121

  Prawie jednomyślność na USDPLN i EURPLN. Gram więc przeciw Blondynie:)
  www.bankfotek.pl/view/2040520

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Natrafiłem na ciekawe filmy, zwłaszcza mogą być pomocne dla ofiar post oświeceniowej ''edukacji'' Właśnie obejrzałem pierwszy (słaby dzwięk), teraz posłucham drugiego.
  www.youtube.com/watch?v=hXHu9zLqfQ4
  www.youtube.com/watch?v=qOr72lUQvsM

 • guyfawkes13

  @WB

  ...i wszystko jasne.

  forsal.pl/galerie/997162,zdjecie,1,drapacze-chmur-na-przekor-brexitowi-gigantyczna-inwestycja-w-city-of-london.html

 • guyfawkes13

  wpolityce.pl/polityka/317416-song-hongbing-powinniscie-budowac-polska-narodowa-gospodarke-nie-ma-w-historii-przykladu-zeby-panstwo-zbudowalo-swoja-potege-dzieki-inwestycjom-zagranicznym-nasz-wywiad

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Najpierw Brytyjczycy napisali historię o złych jezuitach, głupich Polakach itd, a potem sowieci ją przefiltrowali
  www.fronda.pl/blogi/w-okopach-swietej-trojcy/michal-bobrzynski-jako-konserwatysta,13442.html
  Pozwalam sobie zacytować portal z Twojej bajki, bo you know. Nie znalazłam portalu whistorii.pl, niestety :-P

  "Gdy jednak w 1926 r. Marszałek Piłsudski dokonał zamachu stanu, Bobrzyński właśnie endeckiemu klubowi parlamentarnemu demonstracyjnie pozwolił się wysunąć jako kontrkandydat Piłsudskiego w wyborach nowego prezydenta, aby zamanifestować swój negatywny stosunek do zamachu i zamachowców."

  Rozumiem, że tym zasłużył sobie na miano brytyjskiego agenta z mózgiem przemielonym przez Sowietów?

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Dostosowuję się do ... finazji rozmówcy, dla lepszego porozumienia:))
  Będziesz uczyć śpiewać @datik'a?

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Który to już raz gramy przeciw "blondynie"? ;-)
  A ona za każdym razem pisze, że miała rację. :-D
  W ten sposób dowartościowuje brunetki. :-)

 • konsultant121

  Ech te teorie spiskowe. Z banku Rotschildow na prezydenta Francji? :))
  www.forbes.pl/emmanuel-macron-prezydentem-francji-,artykuly,209156,1,1.html

 • carrie-anne.moss

  @datik
  Ktoś Ci dokleja gębę ;-)

 • red.007

  @carrie
  Statystycznie rzecz biorąc kiedyś prognoza Blondyny się spełni.
  Teraz,za miesiąc,za rok...
  Najciekawsze to,że trzeba u nich płacić za "porady" i czekać aż się uda.
  Tak czy siak jakaś korekta kiedyś nastąpi,bo rynek tak ma.

 • konsultant121

  @carrie
  USDPLN -sentyment 3,6% na wzrosty, 96,4% na spadki. Jak z tego maja byc spadki pytam sie;) Jak sentyment zmieni sie do 30 wzrosty /70 spadki to mozna zaczac myslec o shortowaniu dolara. Choc zdarzaja sie chyba sytuacje ze tlum moze zarabiac wraz z sentymentem?:)

 • konsultant121

  Skoro w 2017 przewidujemy jakis kraszek, to do tego czasu i gieldy i USD musza isc na polnoc. To chyba proste jak konstrukcja cepa.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Odpiszę Ci Skarbie wieczorem, bo teraz gram (i Tobie też to radzę).
  :))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Dolar pójdzie, może nawet daleko. Ale teraz może zrobić korektę płaską (i płytką) ABC.

 • podczaszy1

  @datik
  "Ale jak wznieśli okrzyk raz sierpem raz młotem"

  Ktoś cię tu kiedyś nazwał faszystą, a z ciebie prawdziwy antyfaszysta.
  Pozdrawiam.

 • podczaszy1

  @datik
  Z tego co pamiętam to pan Wojtek pisał kiedyś,że ten kto innym zarzuca faszyzm najczęściej jest wyznawcą komunizmu.

 • podczaszy1

  Na razie wszystko na wig 20 wygląda OK.

 • podczaszy1

  Prof. Song Hongbing przedstawił w Polsce gigantyczny chiński projekt nowego ładu światowego, w którym Ameryka nie będzie już kontynentem, lecz "wielką wyspą", gdzie juan zastąpi dolara, a Atlantyk zastąpią stepy Eurazji.500 miliardów dolarów / budowa jedwabnego szlaku/ za panowanie nad światem- pisz prof. Wielomski.

  Innymi słowy ci, którzy mówią o świecie dwubiegunowym są w błędzie.

 • podczaszy1

  Posłowie bardzo ciężko pracują i dlatego kwota 30 tyś PLN wolna od padatku im się po prostu należy mówi- wicepremier Mateusz Morawiecki . No cóż chłopina powoli odlatuje w kosmos. Sekretorze w PRL też ciężko pracowali i mieli te swoje sklepy za żółtymi firankami itd.

 • red.007

  @ml.36
  Kabel dalej żartuje.
  Powiedz czy wybije dołem?
  stooq.pl/q/?s=gbpusd&c=1m&t=c&a=lg&b=1

 • ml.36

  @red.007
  Nie wiem. Ale IMO podwyżka jest w cenach a GS wróży osłabienie więc
  będzie umocnienie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Ja uważam, że zarabiają za mało. Stykają się co dzień z takimi ludźmi, dla których są biedakami. Dałbym im 10 krotną średnią krajową, ale wprowadziłbym też odpowiedzialność, przede wszystkim konfiskatę mienia za korupcję.
  Powinni wiedzieć, że za wierną służbę Rzeczypospolitej dorobią się jakiegoś majątku, ale za korupcję wszystko stracą.

 • red.007

  Jakoś mało poezji na Blogu,zatem coś z Tuwima
  Pierwsza połowa grudnia:
  Najpierw - powoli - jak żółw ociężale,
  Ruszyła - korekta - na funcie - ospale.
  Druga połowa grudnia:
  I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,
  A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!
  I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas,
  Ale to tylko bajka...

 • aala1993

  słyszałam już tyle opcji, że już nie wiem komu wierzyć jak to będzie

 • ml.36

  @red.007
  Dla mnie kluczowy poziom to świeczka h4 z 03.11(8.00), nie powinni jej złamać.

 • red.007

  @ml.36
  OK

 • ml.36

  Na jenocie coraz ciekawiej.
  invst.ly/2uv8g

 • ml.36

  A z ropy wczoraj wycisnęli wszystkich niedowiarków:)

 • ml.36

  @ red.007
  Idąc tym tropem, góra.
  invst.ly/2uvap

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  I zmniejszyłbym liczbę posłów. Przed wojną (konstytucja kwietniowa) posłów było 208.

 • ewiggin

  @datik
  "Zresztą to nie moja liga, to filozof przecież jest. Potrafi wszystko obrócić; coś jak Kurski totalnie
  wygwizdany w Opolu powiedział, ze to gwizdy aplauzu :)"

  Na szczęście @guyfawkes ma tyle wspólnego z filozofem co krzesło elektryczne z krzesłem. Co do drugiego zdania - pełna zgoda - fakty naszemu rewolucjoniście w niczym nie przeszkadzają :D

 • ml.36

  Ropa h1 wysoka fala?

 • ml.36

  Wydłużenie 1.27 na jenocie ląduje na szczycie.
  invst.ly/2uw4p

 • red.007

  Ostatnie kiepskie nasze PKB,obniżenie wieku emerytalnego,"obalanie" prezesa TK nie czynią większej szkody PLN.
  Z kolei dobre PKB USA i rewelacyjne wstępne dane(oficjalne w piątek) z rynku pracy nie powodują większej aprecjacji dolara.
  Czy na podstawie tych"sprzeczności" można wyciągnąć jakieś wnioski?

 • konsultant121

  Dolar leci w kosmos a sentyment antydolarowy:))) I po co mi jakieś wykresy ?:)
  USDPLN -spadki Blondyny 97,5% , wzrosty 2,5%
  EURPLN - spadki Blondyny 93,5% , wzrosty 6,5%

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Oni nie pracują dla RP. Oni jej szkodzą. A za szkodzenie to tylko sznur się należy.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Mówiłem o modelu. A przy okazji to kto pracuje dla RP, oprócz Waszmości of course?

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Mam nadzieję,że Waszmość.

 • podczaszy1

  Chyba nie będzie łatwo pójść w górę.

 • anaxagorre

  @jespijespi 30.11.2016
  "JSW na ciche polecenie rządu jest skupowanie przez OFE PZU i PKO inaczej być nie może.Ma to za zadanie dać zarobić górnikom i pomóć wyjśc godziwie z akcji akcjonariatowi przysparzając PIS nowych wyborców:)Czyli jedziemy na 136"

  Nie sledziłem sytuacji na JSW, a szkoda, ale czy to, że pojawią się taki wpisy jak wyżej nie świadczy o bliskim końcu?

 • podczaszy1

  @anaxagorre
  Ten jespijespi to zwykły troll.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Jestem trochę zaziębiony i nie chce mi się czytać jakichś tam falangistów, o zachowawcach, statolatrystach, i pneumatykach drobniejszego płazu. Wybacz.

  Jeżeli jesteśmy już przy endekach, to zastanów się, jakże to się stało, że masońska Francja wybrała sobie akurat antysemitę, nacjonalistę, antymasona - Dmowskiego, na swjego sojusznika, jeszcze zanim do władzy doszli bolszewicy (A Rosja przecież była sojusznikiem Francji), i w dodatku obiecała mu armię. Bo miał gadane?:))))))

  KNP powołano 18 sierpnia 1917.

  ''KNP prowadził politykę zagraniczną odradzającego się państwa polskiego i organizował Armię Polską we Francji. Był uznany przez rządy Francji (20 września), Wielkiej Brytanii (15 października), Włoch (30 października), USA (10 listopada 1917) za oficjalnego reprezentanta odradzającej się państwowo Polski. ''

  Jakie to wtedy było w sierpniu 1917 to ''odradzające się państwo? Gdzie? Na którym kontynentcie?:)))) Może jakaś tajemnicza technologia i podróż w czasie?

  W projektach Zachodu Polska miała być malutką strefą buforową wielkości Czechosłowacji, do Bugu i tylko z dostępem do morza. Jest oczywiste, że to ''państwo'' byłoby chwilowe. To Piłsudski wywalczył Polskę, znienawidzony i atakowany przez wszystkich, łącznie z Zachodem, który domagał się jego dymisji.

  Gdyby nie zamach stanu, Polska by nie przetrwała lat 20-tych. Rapallo, Locarno, wojna celna, ciągła sowiecka dywersja itd. Sowieci przygotowywali się już do wejścia.

  Piłsudski zaplanował i wygrał Bitwę Warszawską, która była ważna, ale nie decydująca. Decydująca była Bitwa nad Niemnem, bo bolszewicy tam się pozbierali do ponownego uderzenia i szły posiłki z Rosji. Piłsudski tą bitwę zaplanował i wygrał.

  Nie mógł iść dalej, bo po pierwsze Polska była wycieńczona (np. produkcja przemysłowa wynosiła 1/3 przedwojennej) i miała za małe siły. Po drugie, nikt by mu na to nie pozwolił. I w kraju i na Zachdzie.
  Czy Ty być się zgodziła oddać swoje dzieci na zatracenie w wojnie domowej u zaborcy?

  Bez Piłsudskiego Polski by nie było. O tych wszystkich maluśkiewiczach nawet nie ma sensu mówić. Nie przedstawiali sobą nic.

  10.08.1920 roku w Wielkiej Brytanii był przyjmowany z wielkimi honorami, także w Izbie Gmin, nr 2 politbiura bolszewickiego - Kamieniew. Rząd brytyjski uznał warunki soietyzacji Polski, czyli de facto eksterminację Polski. Parę dni przed bitwą. Piłsudski był zmuszony złożyć Witosowi dymisję. A wcześniej, w lipcu (Spa), Zachód zmusił Grabskiego do oddania Wilna, Śląska cieszyńskiego, Sisza, Orawy, kontroli Gdańska i do linii Curzona. Do zdania się na negocjacje, które wiadomo, jak miały się zakończyć.
  Wojsko Polskie i tak musiało się wycofać w Rydze z zajętych terenów. Bo tak chciał Londyn, a endecja miała jak zwykle jakieś po..bane urojenia, zamiast wspierać Naczelnika Państwa.

  Idę spać.

  Więc nie zawracaj mi głowy jakimiś Bobrzyńskimi czy Sryńskimi, bo to są jakieś bezzębne , zaślinione bajki. • guyfawkes13

  @Carrie

  Posłuchaj sobie:
  www.youtube.com/watch?v=6bwNvki98No

 • zillioner

  @WB

  Panie Wojtku

  Obrot na GPW dzisiaj = 1 942 335 859 PLN

  Jak to interpretujemy? Kapital obcy 'schylil' sie po tanie aktywa PL?

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Są tacy, co im się kojarzy ... kobieta z szafą, a Tobie filozofia z krzesłem? :)))
  Wcale się nie dziwię.:)))))))))
  I współczuwam.

  Cheers!
  static1.squarespace.com/static/5738b95027d4bd28d98b4abb/t/5773eafcf5e231dfe7320024/1467214593288/

 • guyfawkes13

  Bardzo dobry dzień, czyli korekta była krótka i płytka, cień na weekly, do niebieskiej strefy:))
  fxpro.ctrader.com/c/YThTn

 • ml.36

  @guyfawkes13
  Trochę za płytka ta korekta, chyba że ten dzisiejszy wyjazd jest
  elementem czegoś większego.

 • ml.36

  @guyfawkes13
  Ale dobrze że wróciłeś do rynków z tej historyczno-politycznej
  otchłani.

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  ''Ale dobrze że wróciłeś do rynków...''

  Cały czas jestem, mimo grypy.
  Zbliżamy się do najpoważniejszego oporu na jenocie. Koniec tygodniowej chmury, 0,618 spadków, kanał itd.
  fxpro.ctrader.com/c/96hTn
  fxpro.ctrader.com/c/M6hTn

  Niegrzecznie się wyraziłem o tym Bobrzyńskim, bo mam nieprzyjemną grypę i jestem nerwowy. Ale i tak nie trawię Stańczyków. To była pierwsza na tak dużą skalę u nas socjotechnika pedagogiką wstydu, pod skrzydłami służb austriackich.
  Nie ma nic gorszego jak to całe towarzystwo bezradnych i bezużytecznych radców, z układami, układzikami, korupcją, obcymi wpływami itd. Właśnie to bagno dusiło Kraj.


 • guyfawkes13

  ''W Tekach Stańczyka konserwatyści obarczali naród polski winą za utratę niepodległości, wytknęli mu rozliczne wady i skłonności do anarchii, dowodzili, że rządy cesarza stanowią kontynuację dawnego państwa polskiego i dlatego należy z nim współdziałać. Jadowita satyra atakująca przeszłość narodową, a zwłaszcza powstania, spotkała się z rozlicznymi protestami.''

  Janczarzy jakich sporo pod każdą okupacją

 • guyfawkes13

  @Ml.36

  Referendum we Włoszech jest chyba w niedzielę?:)))

 • red.007

  Stawiam tezę,że dzisiejszy szczyt na S&P 500 do FED-u nie będzie poprawiony.
  Może to rodzić dla dolara inne niż powszechnie oczekiwane zachowanie.
  Z całą mocą podkreślam,że moje ostatnio stawiane tezy nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości.
  ttps://stooq.pl/q/?s=^spx&c=5d&t=c&a=ln&b=1

 • aztonmarcin

  fortune.com/2016/11/30/italy-referendum-euro-matteo-renzi/?xid=for_fb_sh

 • aztonmarcin

  sentix.ch/index.php/sentix-Euro-Break-up-Index-News/es-ist-4-vor-12.html

 • mac-erson

  @ red.007

  "Stawiam tezę,że dzisiejszy szczyt na S&P 500 do FED-u nie będzie poprawiony. "
  A ja stawiam że Sp500 nie spadnie poniżej 2192 - to wychodzi z tego wąski horyzont :)

  Według moich obserwacji sprzężyna na Polskiej bananowej się napina i z początkiem kolejnego tyg. będzie wystrzał.

 • pure_miglanc

  Witam,
  Obama spotkał się z "magic" Mateo i wszystko co do referendum jest już dawno ustalone. Do tego wizyta u Angeli w DE i roszada powyborcza jest też już ustawiona.
  A miało być tak piknie i kolorowo.
  Dobijanie EU trwa. Pytanie tylko jak wysoko przed dolar collapse Franklin zajdzie wysoko.
  Pozdrawiam

 • pure_miglanc

  To co na JSW - sell bell in Barbórka Day?

 • carrie-anne.moss

  @zilioner
  Cuda na fixingu
  stooq.pl/mol/?id=8529

  @007
  Funt nie chce spadać. Może wybija się powyżej 5.22 na trwałe?

  @guy
  Ty musisz poczekać na odpowiedź.

  @all
  Dobranoc

 • red.007

  @carrie
  Pan Wojciech przekreślił dawny scenariusz dla funta i w nowej projekcji większych spadków nie ma.
  Oczywiście,że może rosnąć.
  Nie pozostaje mi nic innego jak zastosować upartość Blondyny,argumenty mam dwa:
  1.www.bankier.pl/wiadomosc/Maliszewski-Na-zlotym-zobaczymy-klasyczny-efekt-grudnia-7485235.html
  2.Założyłem w październiku,że jesteśmy w czwartej korekcyjnej fali spadków od listopada ub.r.Strasznie wysoko podeszła ta fala i niektórzy uważają ją za nowy impuls wzrostowy,bądź za porządną korektę tychże spadków.
  Mój ostatni argument jest następujący:
  Najważniejszym przymiotem fali czwartej jest to,że nie może wchodzić w obszar fali pierwszej.Póki więc nie naruszy cen z kwietnia jest szansa że jest to jeszcze fala czwarta i czekałaby nas piąta spadkowa fala.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=1y&t=l&a=ln&b=1

  Tyle moja teoria,zaczynam wątpić ale zwątpienie jest podobno charakterystyczne dla fal czwartych. :)

 • m.jagusiak

  Większość sprzedają, ale te silnie kupują:

  acemarketu.com/?p=213518

 • carrie-anne.moss

  @red.007
  www.tradingview.com/x/slqE1mI1/
  Jak dla mnie wybicie z range'a, test i jazda do góry. Póki nie zobaczę korekty na USD, nie widzę szans na umocnienie PLN.
  www.tradingview.com/x/5aJ7bKNZ/

 • ml.36

  @red.007
  Kluczem dla wszystkich par jest invst.ly/2v2a6 ,chyba że Euro zniknie:)

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  www.tradingview.com/x/k3prwqFo/
  To co napisałam o PLN do @007 i to co się dzieje na EURCHF składa się na potencjalny kolejny ruch w górę na CHFPLN.

 • ml.36

  @red.007
  Można założyć testowanie tego poziomu, ale musiał by być zdecydowanie niższy obrót.
  invst.ly/2v2cm

 • carrie-anne.moss

  @007
  Z rana rzut oka na Loonie. Dawno jej nie było ;-)
  www.tradingview.com/x/6QITkv1q/
  i kiwi
  www.tradingview.com/x/0TzDdQAw/

 • red.007

  @carrie
  "Póki nie zobaczę korekty na USD, nie widzę szans na umocnienie PLN. "
  Fajnie to zabrzmiało,tak Tomaszowo.
  Tyle to i ja wiem,że jak będzie korekta to znaczy,że jest korekta.
  W mojej wypowiedzi chodziło o to,że jak funt wejdzie z cenami w kwietniowe wartości cała koncepcja czwartej fali bierze w łeb i dla mnie wtedy oznaczać to będzie,że jesteśmy na funcie w trendzie wzrostowym a zatem nie należy oczekiwać większych spadków i przyłączyć się do trendu.

 • konsultant121

  @carrie
  Nic nowego.
  Rośnij mj dolar , rośnij mój chef, bo w tanie akcje się obkupić chcę:))

 • konsultant121

  @billy
  Czy nadal twierdzisz że CHF ma się umacniać ?

 • ewiggin

  @pure_miglanc
  "Obama spotkał się z "magic" Mateo i wszystko co do referendum jest już dawno ustalone. Do tego wizyta u Angeli w DE i roszada powyborcza jest też już ustawiona."

  - No pacz pan, miszczu, jakie to wszystko proste.

 • podczaszy1

  A propos JSW. Największe obroty na tym walorze są generowane w DM PKO, a w ramach tego biura w POK w Jastrzębiu Zdroju. Są tam gracze, którzy generują obrót dzienny w wysokości ponad 1 mln złotych. Czy to jakiś insiding to tego nie wiem ale takie są fakty. Ja osobiście przestałem wierzyć w tę spółkę przy poziomie ponad 74 PLN.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy:
  Nie wiesz czy KNF kontrolował obrót akcjami i kontraktami JSW w okolicach strajków, które były na przełomie 2014/15?

 • podczaszy1

  @ carrie-anne.moss
  Nie wiem ale dziwi mnie twoja wiara w KNF.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Rozumiem co Ci podpowiada TFE.
  Ja tylko próbuję sprowokować dyskusję w kierunku, a co jeśli zakończyła się 5-falowa sekwencja na kablu?
  www.tradingview.com/x/TmcjUIY3/

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Nie rozstrzygajmy w co wierzę ;-)
  Po prostu pytam dla zaspokojenia ciekawości.

 • podczaszy1

  @carrie-anne. moss
  No dobra niby coś tam robili ale sama widzisz,że bez efektu. Zresztą jak zawsze.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Fajnie to zabrzmiało,tak Tomaszowo.
  lubisz?
  A co powiesz na to:
  Rzekł im Szymon Piotr: "Niech Mariham odejdzie od nas. Kobiety nie są godne życia". Rzekł Jezus: "Oto poprowadzę ją, aby uczynić ją mężczyzną, aby stała się sama duchem żywym, podobnym do was, mężczyzn. Każda kobieta, która uczyni siebie mężczyzną, wejdzie do królestwa niebios".

  Uważaj, bo to są herezje. "Twój friend" na pewno się oburzy na cytowanie pism gnostyckich ;-)
  Templariusze byli/są podejrzewani o tego typu herezje. A od nich to już krok do wolnomularzy i okultyzmu. A o tym napiszę trochę później :P

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Więc nie zawracaj mi głowy jakimiś Bobrzyńskimi czy Sryńskimi, bo to są jakieś bezzębne , zaślinione bajki.

  Obrażanie ludzi, a zwłaszcza nieżyjących, wyśmiewanie czy przekręcanie nazwisk jest delikatnie mówiąc passe, nie przystoi komuś z rytu szkockiego ;-)

 • ml.36

  @red.007
  Kabel wierszowany?:)

 • red.007

  @ml.36
  No pacz pan, miszczu, jakie to wszystko proste. :)
  Jesteś Mistrzem!

 • ml.36

  @ red.007
  Na miejscu słonia zasypał bym rynek.
  invst.ly/2v3lr

 • j.baczek

  Dojna zmiana rozwija skrzydła.

  www.pb.pl/4650048,97430,elewarr-pis-wszedl-w-buty-psl?utm_source=bankier.pl&utm_medium=referral&utm_campaign=wymianabankier

 • ml.36

  @red007
  invst.ly/2v3om

 • red.007

  @carrie
  Ja tylko o funcie.:)
  Tematy wiary i polityki omijam szerokim łukiem,bo prędzej czy później prowadzą do kłótni.Kłótnie nie leżą w mojej naturze.
  A,że mi się tak skojarzyło,to raczej żart i nie odnoś tego do siebie.

 • red.007

  ml.36
  Czyli korekta na kablu możliwa...

 • zulus_chacka

  Do wygasniecia fw 11 sesji, grubas wie w ktora strone pojdzie w20, i zrobi ten ruch nawet wbrew ameryce, wiec prosze nie upierac w ktora strone rynej uderzy, bo z grubasem sie nie wygra

 • konsultant121

  Idziemy na minima PLN_I
  stooq.pl/q/?s=pln_i

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Jeżeli jesteśmy już przy endekach, to zastanów się, jakże to się stało, że masońska Francja...
  pl.wikipedia.org/wiki/Ryt_Szkocki_Dawny_i_Uznany
  Ciekawe, że @Gospodarz przypisał Tobie członkostwo we franko-judaistyczno masońskiej organizacji.

  Off topic. Pewien hipnotyzer przeprowadził eksperyment polegający na wprowadzeniu w stan głębokiej hipnozy swoich pacjentów i zapytania ich kim byli w poprzednim życiu. Nie wiem na ile jego próba była reprezentacyjna, ale konkluzja była, że większość Polaków w poprzednim życiu była Francuzami. Jeśli scharakteryzować Francuzów jako naród, który od 1789 roku nieustannie dokonuje przewrotów żeby obalić obecny ustrój i wprowadzić kolejny lepszy, to strach się bać.

  wybrała sobie akurat antysemitę, nacjonalistę, antymasona - Dmowskiego, na swjego sojusznika, jeszcze zanim do władzy doszli bolszewicy (A Rosja przecież była sojusznikiem Francji), i w dodatku obiecała mu armię. Bo miał gadane?:))))))

  Tu jest pewna rzecz, którą nie pojmuję z bieżączki.
  Otóż marsze 11.XI zwykle zaczynały się lub kończyły pod pomnikiem Dmowskiego. Jak to jest, że łączy się piłsudczyków z narodowcami, których Ci pierwsi wsadzali do Berezy razem z komunistami, żydami i OUN?

 • guyfawkes13

  @Carrie

  [...].

  To wszystko?
  Czy jeszcze masz w zanadrzu[sic!] jakieś kawałki typu transsekualizm?

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Nie jest moją intencją umniejszanie zasług Marszałka. Natomiast, nie uważam, że jego zasługi są powodem żeby wybielać jego postać.

  Nie mógł iść dalej, bo po pierwsze Polska była wycieńczona (np. produkcja przemysłowa wynosiła 1/3 przedwojennej) i miała za małe siły. Po drugie, nikt by mu na to nie pozwolił. I w kraju i na Zachdzie.
  Czy Ty być się zgodziła oddać swoje dzieci na zatracenie w wojnie domowej u zaborcy?

  Tu się mijasz z prawdą. 2-krotnie polska ofensywa została zatrzymana przez Naczelnika żeby dać bolszewikom szansę pokonania białych. W 1919r doprowadziło to totalnej klęski na całym froncie, której konsekwencją było podejście sowietów pod Warszawę latem 1920r. Drugim razem po zwycięstwach pod Warszawą i nad Niemnem, mieliśmy otwartą drogę na Moskwę i mogliśmy stawiać warunki białym i czerwonym.
  Osobną sprawą jest kwestia negocjacji w Rydze. Delegacja radziecka dostała od Lenina instrukcję - pokój za wszelką cenę. Sytuacja była identyczna jak w Brześciu w 1917. Gdyby Piłsudski zażądał granicy przerozbiorowej albo z 1634r. dostałby. Tymczasem nie zrobił nic. Pozwolił na podpisanie pokoju, którego warunki były słabe i pozostawiły dużą społeczność polską poza granicami II RP. Jak tylko wysechł atrament na pokoju ryskim, Sowieci rozpoczęli regularną eksterminację ludności polskiej na terenie ZSRR. II RP przed po zamachu majowym nie zrobiła nic dla swoich obywateli :-(

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Kompletnie nie masz o tym pojęcia.

  ''2-krotnie polska ofensywa została zatrzymana przez Naczelnika żeby dać bolszewikom szansę pokonania białych.'' Po pierwsze, mieliśmy na to za mało wojska i to było niemożliwe. Były rokowania z białymi i oni daliby nam co najwyżej jakąś autonomię w Kraju Priwislanskim. Więc Ty wymagasz od Piłsudskiego, żeby wytracił polską młodzież w celu restauracji zaborów?

  ''Drugim razem po zwycięstwach pod Warszawą i nad Niemnem, mieliśmy otwartą drogę na Moskwę i mogliśmy stawiać warunki białym i czerwonym. ''
  Szkoda, że nie masz zielonego pojęcia o wojskowości:))) , już nie mówiąc o stanie gospodarki, ówczesnej polityce itd. Bez Ukrainy nie byliśmy w stanie nic zrobić, właśnie po to była wyprawa kijowska, ale się nie udała.

  To Hitler ani Napoleon nie mógł, a Piłsudski mógł? To po co Niemcy wysyłali pociąg z Leninem, a Amerykanie statek z Trockim? Żeby Polacy sprzątnęli im Rosję sprzed nosa? Jak Anglicy zatrzymali Trockiego w Kanadzie, to Amerykanie zagrozili, że zarządają natychmiastowej spłaty kredytów, co praktycznie byłoby wojną, jak Trockiego nie puszczą do Rosji.

  W Rydze Piłsudski nie miał nic do gadania, bo negocjacje prowadziła sejmowa delegacja, w której dominowali endecy. Polscy żołnierza musieli wycofać się z Mińska, Piłsudski musiał przepraszać Ukraińców.

  Ale też nie jest tak, że bolszewicy od razu wszystko by oddali:)))
  Ale nie chce mi się tłumaczyć. Faktem jest, że endecy zostawili za kordonem sporo Polaków, którzy zostali później zamordowani w Operacji Polskiej NKWD.
 • guyfawkes13

  @Carrie

  Piłsudski nie wsadzał do Berezy endeków, tylko ONR-rastów. Bo oni szykowali się do zamachu stanu i destabilizacji państwa. Dwa zamachy endecja zrobiła, zanim Piłsudski uporządkował państwo w 1926. Na rząd Moraczewskiego i na prezydenta Narutowicza. ONR-aści chcieli zrobić ogólny przewrót, mieli zakonspirowane komórki do tego.

  Jeżeli teraz ruch patriotyczny odradza się w pewnej mierze jako ONR, to ja widzę w tym rękę sowiecką. Chodzi przede wszystkim o zniekształcenie świadomości historycznej.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Gdyby nie zamach stanu, Polska by nie przetrwała lat 20-tych. Rapallo, Locarno, wojna celna, ciągła sowiecka dywersja itd. Sowieci przygotowywali się już do wejścia.


  Gdzieś przeczytałam, że 13 na 16 premierów po maju 1926r. było członkami tej czy innej loży. You know...
  Np.
  W. Sławek. Ponoć był współpracownikiem wywiadu austro-węgierskiego. To gorsze od bycia Stańczykiem?
  L. Kozłowski. Najpierw mason, potem niby anty-mason. Pomysłodawca miejsca odosobnienia, you know... Rzekomo kolaborował z Niemcami, miał nawet wyrok zaoczny wydany przez armię Andersa

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Czy jeszcze masz w zanadrzu[sic!] jakieś kawałki typu transsekualizm?
  Cytat z apokryfu pochodzi, jednego ze zwojów znalezionych w Nag Hamadi, w 1945r. Złośliwi twierdzą, że w archiwach watykańskich są różne inne rzeczy, na które tzw. Ojcowie Kościoła spoglądali nieprzychylnym okiem albo nie były zatwierdzone przez sobory powszechne.

 • carrie-anne.moss

  @guy
  Faktem jest, że endecy zostawili
  Naczelnik Państwa ratyfikował umowę w kwietniu 1921r. Nie jest prawdą, tylko wymówką, ze nie miał nic do gadania.

 • hossak

  JSW i CLNA widać jak na dłoni że te spółki będą liderami wzrostów na kilka miesięcy.Szykuje się Mikołaj że ho ho!Dzisiaj dokupiłem jeszcze PZU....

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci