Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Lepiej już było

bialek.wojciech

Zainspirowany komentarzem zamieszczonym na blogu pana cyfrowyja postanowiłem przyjrzeć się perspektywom demograficznym świata z punktu widzenia "wskaźnika obciążenia demograficznego" (po angielsku "total dependency ratio"). Wskaźnik ten obliczany jest jako relacja pomiędzy liczbą dzieci i starców w społeczeństwie a liczbą osób w wieku produkcyjnym. Korzystając z danych ONZ przyjrzałem się dostępnym wartościom tego wskaźnika dla 30 największych obecnie gospodarek świata w okresie od 1950 do 2010 roku oraz prognozom dla lat 2015-2100. Dane dostępne są w 5-letnich interwałach. Dla każdego z nich zrobiłem ranking uwzględniający wielkość wskaźnika obciążenia demograficznego dla danego roku.

Co było dla mnie zaskoczeniem kolejne kraje, które w tym rankingu zajmowały pierwsze miejsca (miały najniższą spośród analizowanej 30-tki wartość "total dependency ratio"), okazały się być krajami kojarzonymi w swoim czasie z gospodarczym sukcesem. Były to kolejno:

Niemcy w latach 1950-1960

Japonia w latach 1965-1970

Rosja w latach 1975-1980

Niemcy ponownie w roku 1985

Japonia ponownie w roku 1990

Korea Południowa w latach 1995-2000

Chiny w latach 2005-2010. 

 


 

Jeśli chodzi o Niemcy to lata powojenne określane są tam jako Wirtschaftswunder - "cud gospodarczy". Sukces Japonii kulminujący w szczycie gospodarczego boomu w 1990 roku (dokładnie wtedy, gdy kraj ten po raz ostatni był liderem mojego zestawienia) również jest oczywisty. Nieco bardziej skomplikowany jest przypadek Rosji/ZSRR, ale pamiętajmy, że lata 70-te były okresem, kiedy po klęsce Amerykanów w Wietnamie ZSRR osiągnął szczyt swej potęgi (kulminujący inwazją na Afganistan i olimpiadą w Moskwie) i mało kto wtedy myślał o rozpadzie radzieckiego imperium (podobnie jak obecnie mało kto traktuje poważnie scenariusze przewidujące Chinageddon). Gdy po krachu z początku lat 90-tych Japonia przestała być liderem gospodarczym świata, jej miejsce zajęły "azjatyckie tygrysy", do których zaliczano Koreę Południową. Po kryzysie w Azji Południowo-Wschodniej miejsce tych krajów w światowym systemie gospodarczym zajęły i - z pojawiającymi się ostatnio problemami - dzierżą je do tej pory Chiny. 

Nawet pobieżna analiza tego zestawienia narzuca myśl, że źródło gospodarczego sukcesu jest banalnie proste: relatywnie mały udział w populacji - nieproduktywnych - dzieci i starców. Druga myśl jest taka: duże straty wojenne (szczególnie duże straty wśród mężczyzn w wieku poborowym) skutkują z czasem spadkiem liczny starców, podobnie jak "polityka jednego dziecka" prowadzi do - czasowego - spadku udziału nieproduktywnej części społeczeństwa. 

Postanowiłem sprawdzić, czy hipotezę o korzystnym wpływie niskich wartości wskaźnika obciążenia demograficznego da się przerobić na skuteczną strategię inwestycyjną. Strategia oparta była na 5-letnich inwestycjach na rynku akcji kraju, który na koniec danej 5-latki będzie liderem tego zestawienia (będzie miał najniższą wartość "total dependency ratio"). Ponieważ ONZ publikuje prognozy, więc wiadomo  kto z dużym prawdopodobieństwem będzie liderem w przyszłości. Z braku danych musiałem zrezygnować z uwzględnienia zysków z niemieckiego rynku akcji w latach 50-tych. Problem miałem też z komunistyczną Rosją/ZSRR, ale poradziłem sobie z tym zastępując ją w latach 70-tych krajami, które w rankingu zajmowały drugie miejsce - najpierw Japonią, a w drugiej połowie dekady Kanadą. Wyniki przeliczałem na amerykańskie dolary i porównałem do stopy zwrotu z S&P 500. 

 

 

Po 55 latach działania przestawionej strategii jej wynik okazał się prawie 3-krotnie lepszy od zysku, który otrzymalibyśmy trzymając w latach 1960-2015 S&P 500. To rezultat z pewnością zachęcający do dalszych badań. Oczywiście z racji na niewielką liczbę dokonanych transakcji może to być przypadek. Wśród tych 6 epizodów trzy były bardzo udane (dwukrotnie Japonia i raz Chiny), jeden był neutralny (Kanada) a dwa były wpadkami (Niemcy i Korea Południowa). 

Gdyby uzyskany rezultat potraktować poważnie, to nasuwa się pytanie o to, które kraje w przyszłości liderować będą światu pod względem najkorzystniejszej (najniższej) proporcji pomiędzy udziałem w społeczeństwie dzieci i starców a udziałem ludzi w wieku produkcyjnym. Odpowiedź - opartą na prognozach ONZ - zaznaczyłem na poniższym obrazku. 

 

 

Jeszcze w 2020 roku siłą rozpędu na pierwszym miejscu pojawia się ponownie Korea Południowa. Kraj ten to specyficzny przypadek - w rezerwie mają podobnie jak Niemcy ćwierć wieku temu - zjednoczenie z komunistyczną częścią kraju, ale pomiędzy 2020-tym a 2065-tym kraj ten ma według prognoz przenieść się z pierwszego na ostatnie miejsce tego rankingu jako jedyny osiągając wskaźnik obciążenia demograficznego przekraczający 100 proc. (na każdego potencjalnie pracującego przypadać będzie jedno dziecko lub - w większości - starzec). 

Po 2020-tym akcja przeniesie się już do końca stulecia na południe: liderami tego zestawienia są Iran (2025-2040; może dlatego Amerykanie zaczęli się ostatnio przymilać do tego kraju? tuż za Iranem plasować się ma Arabia Saudyjska), RPA (2045-2060; na drugim miejscu Indie), Pakistan (2065-2080; pod koniec tego okresu na drugim miejscu pojawiają się Filipiny; wysoko jest też Indonezja) oraz Nigeria (2085-2100), która ostro inwestuje w swoją świetlaną przyszłość produkując masę dzieci, co daje jej obecnie ostatnie miejsce w rankingu. 

Jeśli hipotezą łącząca niskiego wartości "total dependency ratio" z sukcesem gospodarczym ma w sobie chociaż trochę sensu, to z prognoz tych wynika, że w dalszej części obecnego stulecia aktywność gospodarcza będzie się stopniowo przenosić na południe: głównie do krajów muzułmańskich i do Afryki. 

Jak by się ktoś pytał, to w Teheranie od 1967 roku funkcjonuje giełda papierów wartościowych, która według WIKIPEDII była "one of the world's best performing stock exchanges in the years 2002 through 2013". 

Oczywiście można postawić pytanie, czy kraje południa - ze względu na kulturową specyfikę na przykład - będą w stanie powtórzyć sukces krajów północnych osiągnięty w sprzyjających warunkach demograficznych. Na raz na Bliskim Wschodzie rozkręca się powoli konflikt, który może stać się ostatecznie tamtejszym odpowiednikiem wojny 30-letniej. Zresztą można podejrzewać, że kraje północy będą takim scenariuszom sprzyjać, wiedząc, że pokój w rejonie przyniósłby być może napędzany sprzyjającą demografią okres prosperity, który przesunąłby gospodarczy środek ciężkości świata zdecydowanie na południe. 

A co z Polską? Wartość wskaźnika obciążenia demograficznego dla naszego kraju zaznaczyłem na powyższym wykresie pogrubioną czarną linią (prognozy na szaro). Obecnie jest z nami całkiem nieźle. W 2010 roku Polska ze wskaźnikiem tuż poniżej poziomu 40 proc. znajdowała się w pierwszej 5-tce tego zestawienia (w wieku produkcyjnym są dwa wielkie demograficzne boomy urodzeń ze szczytami odpowiednio w 1955 i 1983). Niestety następne 50 lat ma przynieść w naszym kraju katastrofalny wzrost relacji pomiędzy potencjalnie pracującymi a osobami nieproduktywnymi i w 2060-tym Polska znajdzie się wraz z Koreą Południową i Japonią w pierwszej trójce krajów o najwyższej wartości "total dependency ratio". W tym doborowym towarzystwie mają znaleźć się też Włochy i Hiszpania. 

W powyższym kontekście zrozumiałe stają się próby podniesienia dzietności takie jak wprowadzony przez rząd program 500+. Ponieważ pokolenie powojennego boomu demograficznego zacznie opuszczać rynek pracy po 2020 roku, to dzieci mające tą lukę uzupełnić powinny były się zacząć rodzić już w okolicach 2005 roku. Program wydaje się więc spóźniony (zresztą nie wiadomo na ile okaże się skuteczny, a jeśli tak, to czy zapłacona cena - wzrost długu publicznego - okaże się tego warta), chociaż z drugiej strony i pokoleniowy kryzys po 2007 roku i nadwyżki siły roboczej, które Polska w ostatniej dekadzie eksportowała do innych krajów, raczej nie skłaniały do myślenia o dalszej przyszłości. 

Oczywiście skutki nadchodzącej w okresie najbliższych 50 lat katastrofy demograficznej można będzie jakoś tam łagodzić sprowadzając do domu emigrantów ekonomicznych z ostatnich lat (ale czy będą chcieli wrócić?), wydłużając wiek emerytalny (ale rząd zmierza zdaje się w przeciwną stronę), skracając okres edukacji dzieci ("te całe studia to marnotrawstwo czasu"), sprowadzając imigrantów (najlepiej Europejczyków z krajów sąsiednich albo tych uciekających z zachodu Europy przed tamtejszymi imigrantami) czy zwiększając partycypację w rynku pracy (za PRL-u była znacznie wyższa niż obecnie). Niestety wszystko wskazuje na to, że rzeczywiście lepiej już było. 

Wydaje się zresztą, że dotyczy to świata jako całości, bo wartość wskaźnika obciążenia demograficznego dla świata według prognoz ONZ właśnie kończy swój wielopokoleniowy spadek.

 


 

P.S. Pani  ulica_mainstreet przypomniała przy okazji koncepcję związku Inverse Dependency Ratio z cenami nieruchomości. Prezentację banku centralnego Japonii na ten temat z 2011 roku można znaleźć tutaj: "Population Ageing, Macroeconomic Crisis and Policy Challenges and Policy Challenges", Kiyohiko G. Nishimura.


Komentarze (363)

Dodaj komentarz
 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  ''Ten Twój jenot, to chyba nie ma ochoty spadać. Co on sobie wyobraża? ''

  Wcześniej pisałem agentowi HMQ, żeby uważał na piątkowy dolny cień (trochę na tym cieniu zarobiłem). Cień się pojawił, co dobrze rokuje, ale to może nie być koniec korekty. Cień nie był za głęboki. Powinno być jeszcze trochę męczenia i dezorientacji.

  ''Uważaj, bo tam jakość noclegów dość dyskusyjna i wiz się czepiają.''
  Zająłem całkiem wygodne mieszkanie po Berliozie, a wizy to sprawa Korowiowa.
  Muszę już wracać do rozmów filozoficznych. Ach Moskwa, Moskwa...
  www.youtube.com/watch?v=XrAGf2EMAbs

 • guyfawkes13

  Rzecz jeszcze nie jest przesądzona.

 • gamera-11

  wg mnie podwyżka stóp w USA we wrześniu będzie mimo słabych danych:)

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz-13
  Rzecz jeszcze nie jest przesądzona.
  www.tradingview.com/x/ImmPYbCS/
  Czyli, że może być odbijanie się w takimś czymś?

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  Na moim rysunku to jest przerywana [sic!] linia niebieska u góry. Moim zdaniem ona jest mało ważna. Nie rozstrzygam,czy korekta już była czy jeszcze będzie, być może będziemy mieli hazardmaxa.

 • guyfawkes13

  www.mql5.com/en/charts/5720797/usdjpy-h1-hf-markets-ltd

 • bialek.wojciech

  next.gazeta.pl/next/7,151243,20633865,polska-na-trzecim-miejscu-rankingu-krajow-z-najlepszymi-programistami.html#BoxBizImg

  stooq.pl/q/?s=wig_info&c=5y&t=c&a=lg&b=1

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  Doobra, zamykam.
  Ponad 130 pipsów na słabych danych, to nie najgorszy rezultat.:))
  Musisz mieć kreski wcześniej, wiedzieć, które są ważniejsze i obserwować, jak kurs z nimi postępuje. Niebieska przerywana nie zrobiła większego wrażenia, za to czerwona ciągła już tak.
  www.mql5.com/en/charts/5721026/usdjpy-m5-hf-markets-ltd

 • aztonmarcin

  www.independent.co.uk/news/education/education-news/eton-school-pupils-kremlin-meeting-vladimir-putin-theresa-may-russia-a7218031.html

 • guyfawkes13

  @WB

  Ciekawe zestawienie. Teraz można by policzyć, jak się zmieni ten wskaźnik obciążenia, przy założeniu, że za x czasu, 10 % pracujących w Polsce, to będą imigranci z Ukrainy, Białorusi i Rosji, a za y czasu np. 20%, a za z czasu może nawet 30%... Why not?:)))

 • guyfawkes13

  Trochę te kreski pozmieniałem, jakby kogoś interesowała moja pstrokacizna:))
  www.mql5.com/en/charts/5721486/usdjpy-h1-hf-markets-ltd

 • guyfawkes13

  I tak to jeszcze trzeba będzie zmienić...

 • gamera-11

  Jedyne co przychodzi mi do głowy ws wyjaśnienia fenomenu JSW to to że kupuje OFE PZU i PKO by akcjonariat obywatelski zostawiony na pastwę przez PO wyszedł z godziwą ceną z akcji.Bo ekonomicznych podstaw nie widzę ani dywidendy:)

 • guyfawkes13

  @Gamera

  Jak to nie widzisz ''ekonomicznych podstaw'', skoro węgiel zdrożał o połowę?:)))
  Jak drożeje złoto, to małe firmy wydobywcze (złota) też drożeją, o wiele więcej.
  930e888ea91284a71b0e-62c980cafddf9881bf167fdfb702406c.r96.cf1.rackcdn.com/data/tvc_1e0384d2cef6e0de65a2215c213c69d1.png

 • guyfawkes13

  @Gamera

  invst.ly/2cu38

 • guyfawkes13

  @Gamera

  Tu masz jakiś tam zasięg:
  invst.ly/2cu5b

  Wiesz może ile wynosi próg rentowności w dolarach za tonę dla JSW?:))

 • guyfawkes13

  Tylko teraz to już wygląda na końcówkę, trzeba było śledzić cenę węgla wcześniej.
  invst.ly/2cu6m

 • guyfawkes13

  Możliwe, że jenot dojdzie w granice 105 i wtedy będzie jakaś korekta. Hazardmax.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Trzeba było dziś zaopatrzyć się w WIG20, nie uważasz Waszmość?

 • guyfawkes13

  No i proszę, gej doszedł do kreski.
  fxpro.ctrader.com/c/JzK0n

 • aztonmarcin

  Austria / SPÖ = Die Sozialdemokratische Partei Österreichs = większościowy partner rządzącej koalicji przeciw TTIP i CETA !
  TTIP = Transatlantic Trade and Investment Partnership = Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji
  CETA = Comprehensive Economic Trade Agreement = Kompleksowa Ekonomiczna Umowa Handlowa - czyli coś w rodzaju klonu TTIP z Kanadą

  derstandard.at/2000043710169/SPOe-mobilisiert-gegen-Abkommen-zu-Freihandel

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  Domyślam się, że w przyszłym tygodniu dolar odpuści, bo ryż i corn już ruszyły do góry. :-)
  Na Twoim jenocie dywergencja na oscylatorze wskazuje, że impuls się kończy.

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  " No i proszę, gej doszedł do kreski."
  Mówiłam, że to bestia :-P

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  www.barchart.com/headlines/story/760001/shared-story
  Ten kolo podgląda moje dyskusje z p. Wojtkiem.

 • cyfrowyja

  @WB
  może chociaż na linka zasłużyłem ?

  a emigranci, cóż. Już mamy takie próby w Europie.
  swiatowid.blox.pl/html/1310721,262146,169.html?2

  Moje skromne zdanie: polska dziura demograficzna to kilka, może nawet 5 mln osób na nadchodzące 40 lat. Ale niemiecka dziura to kilkanaście milionów. Syryjski szlak to raptem zastrzyk na parę lat. To będzie fascynujący dramat i możliwe, że zacznie się nieco wcześniej niż u nas. A może nas wessie ?

  I druga myśl. Jest prosty sposób, aby przyspieszyć przebieg choroby i poprawić TDP. Wojnę przeżyją tylko silni, młodzi, nie starzy. Dobranoc i do zobaczenia na cmentarzu.

 • cyfrowyja

  Pardon, poprawka do linka, by było jasne, o co mi chodzi z tymi Niemcami i Syryjczykami
  swiatowid.blox.pl/2016/07/Dlaczego-Merkel-zaprosila-uchodzcow.html

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  ''Na Twoim jenocie dywergencja na oscylatorze wskazuje, że impuls się kończy.''
  Widzę, dlatego myślałem o poniedziałku, ale widzę też, że nie wiesz, co to jest hazardmax.

  ''Ten kolo podgląda moje dyskusje z p. Wojtkiem.''
  Nie wydaje mi się, żeby tak miało być... Zasada zmienności, zasięg z kanału itd.
  Mnie akurat europound nie interesuje. No i muszę się zresetować przez weekend.
  Co do składników CRB byłbym raczej sceptyczny.
  invst.ly/2cvrb

  No i muszę się zresetować przez weekend. 4 września urządzam bal dla wielkich inwestorów, to może czegoś się dowiem:))
  www.youtube.com/watch?v=PppuZueEOB8


 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  Staram się komentować co widzę na Twoim jenocie, na obrazku na którym nic nie widać. Natomiast nie zamierzam łapać szczytu, bo wiadomo...
  Szkoda, że nie lubisz EG. Myślałam, że będziesz przypadkowy jak na geja vel bestia :-P
  Ja rozumiem jak działa CRB, tyle tylko, że nie wszystkie commodities zachowują się tak samo. Patrz cukier lub ryż. Aktualnie skupiam się na corn'ie, bo uważam, że super niedźwiedzie newsy o rekordowych zbiorach itd. doprowadzą do przesilenia. Chyba nie sądzisz, że wszystkie ziarna rusza tego samego dnia na komendę w górę? ;-)
  4.ix. to jutro. Jestem zajęta :-D

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  " Zasada zmienności, zasięg z kanału itd. "
  Nie lubię kanałów. Wolę poziomie kreski oraz kółko i krzyżyk.
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=1m&t=p&a=lg&b=1
  Patrzę i widzę, że zasięg dystrybucji jeszcze nie wyczerpany.
  Z drugiej strony, jak wrócisz do projekcji p. Wojtka, to wystarczy narysować wsparcie / opór na 0.825 i wszystko stanie się jasne.

 • bialek.wojciech

  @cyfrowyja:
  "może chociaż na linka zasłużyłem ?"

  A rzeczywiście, zapewne lektura Pańskiego komentarza wpłynęła na wybór tematyki mojego wpisu. Zmieniłem początek powyższego wpisu dodając odnośnik do Pańskiego blogu.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  A propos stooq.pl/q/?s=wig_info&c=20y&t=c&a=lg&b=1
  Skoro odwołuje się Pan do analogii z 1999, to czy nie jest ten wzrost za słaby? Jak jestem zdania, że trochę mało się mówi o digitalizacji, cybersecurity start'up i takie tam hasełka, które nadmuchałyby balon ala .com. Jak Pan to widzi?

 • cyccu

  Założenie że ludzie w przyszłości nadal będą pracowali prawdopodobnie jest fałszywe.

  www.tvn24.pl/inny-punkt-widzenia,37,m/zbigniew-gajewski,671167.html

 • podczaszy1

  W realnym świecie demografia nigdy nie jest problemem. Demografia jest problemem w tzw. socjalizmach / liberalizm, komunizm, faszyzm/, a więc wtedy gdy różnym cymbałom wydaje się,że coś lepiej wiedzą i według tego "coś" urządzają innym świat. Mam nadzieję,że może właśnie demografia zakończy ten niechlubny okres w dziejach ludzkich.

 • bialek.wojciech

  @cyfrowyja:
  "a emigranci, cóż. Już mamy takie próby w Europie.
  swiatowid.blox.pl/html/1310721,262146,169.html?2

  Moje skromne zdanie: polska dziura demograficzna to kilka, może nawet 5 mln osób na nadchodzące 40 lat. Ale niemiecka dziura to kilkanaście milionów. Syryjski szlak to raptem zastrzyk na parę lat. To będzie fascynujący dramat i możliwe, że zacznie się nieco wcześniej niż u nas. A może nas wessie ?

  I druga myśl. Jest prosty sposób, aby przyspieszyć przebieg choroby i poprawić TDP. Wojnę przeżyją tylko silni, młodzi, nie starzy. Dobranoc i do zobaczenia na cmentarzu."

  A propos Niemiec to szkoda, że jesteśmy tacy niemrawi demograficznie, bo taka okazja do odzyskania Połabia jak obecnie, to się prędko nie powtórzy:

  interaktiv.morgenpost.de/europakarte/#5/52.683/29.268/en

  agenda.weforum.org/wp-content/uploads/2015/06/150624-europes-population-shifts-BBSR-map.jpg

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "W realnym świecie demografia nigdy nie jest problemem. Demografia jest problemem w tzw. socjalizmach / liberalizm, komunizm, faszyzm/, a więc wtedy gdy różnym cymbałom wydaje się,że coś lepiej wiedzą i według tego "coś" urządzają innym świat. Mam nadzieję,że może właśnie demografia zakończy ten niechlubny okres w dziejach ludzkich."

  Dałby Pan spokój z tym ideolo. Powtarzanie za innymi pustych frazesów nie uczyni nas mądrzejszymi.

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  "Trzeba było dziś zaopatrzyc się w wig 20...."
  Od 1779 pkt do 1753 pkt na Wig-20 powstawał klinik. Wczoraj nastąpiło wyjście z niego górą. Ale moim zdaniem jest to krótkoterminowe wyjście. Inaczej mówiąc to figura chyba tylko dla daytraderów.

 • podczaszy1

  @WB
  Proszę mi wytłumaczyć czym się różni frazes od pustego frazesu.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Proszę mi wytłumaczyć czym się różni frazes od pustego frazesu."

  Niektórzy dopuszczają takie delikatne pleonazmy:

  sjp.pwn.pl/slowniki/pusty-frazes.html

  ;) • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "A propos stooq.pl/q/?s=wig_info&c=20y&t=c&a=lg&b=1
  Skoro odwołuje się Pan do analogii z 1999, to czy nie jest ten wzrost za słaby? Jak jestem zdania, że trochę mało się mówi o digitalizacji, cybersecurity start'up i takie tam hasełka, które nadmuchałyby balon ala .com. Jak Pan to widzi?"

  Nie traktuję tej kuznetsowej analogii aż tak dosłownie. Ale.

  Zastanawiam się, czy hossa na spółkach "technologicznych" nie jest automatyczną/częstą reakcją na krach na rynku surowców. Tak było w latach 1999-2000.

  Czytam np.:

  "The bull market for tech stocks was short-lived. In 1984, the Wall Street Journal noted

  High and tech are still a pair of four-letter words to a lot of money managers and individual investors. They remember the high-tech bubble of 1982 and 1983, when infinite price/earnings ratios were commonplace and anything ending in onics was oversubscribed. They also remember the high-tech crash of 1984, and the screams of pain up and down Wall Street. (Wall Street Journal, High-tech Issues Again Begin to Brave Perils of the Once-Fertile Market for Initial Offerings, 11/13/1984.)"

  To nastąpiło po krachu na rynku surowców w latach 1980-1982.

  Podobnie Massachusetts miracle wydaje się być reakcją na krach na surowcach z lat 1985-86:

  www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=massachusetts+miracle

  Mechanizm jest prosty: spadek cen surowców uwalnia w USA kapitał, wcześniej potrzebny do importu surowców, który może być teraz zainwestowany w nowe technologie.

  Teraz z łupkami to jest pewnie bardziej skomplikowane, ale może ogólny schemat pozostał ten sam.

  2016/09/03 10:40:18

 • podczaszy1

  @WB
  Dziękuje za wyjaśnienie. A tak w ogóle to cieszy mnie,że to co napisałem uważa Pan za oczywistość powszechnie znaną. Naprawdę nie wiedziałem o tym.

 • podczaszy1

  @WB
  Ciągle porównuje Pan obecną sytuację do tej z 1999 roku. Czy Panu chodzi o USA, bo chyba nie o GPW ?

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Założenie że ludzie w przyszłości nadal będą pracowali prawdopodobnie jest fałszywe.

  www.tvn24.pl/inny-punkt-widzenia,37,m/zbigniew-gajewski,671167.html"

  Prawdę mówiąc przestałem słuchać, gdy usłyszałem termin "sztuczna inteligencja". Jednak dawno dawno tempu napisałem pracę magisterską będącą wdrożeniem jednej z technik sztucznej inteligencji (algorytmy genetyczne) i mimo upływu czasu trochę irytuję mniej, gdy o tej tematyce wypowiadają się kompletni amatorzy.

  Tu jakiś stary tekst na ten temat:

  www.computerworld.pl/news/287219/Slaba.i.SILNA.Sztuczna.Inteligencja.html

  Tu nowszy podręcznik:

  helion.pl/ksiazki/wstep-do-sztucznej-inteligencji-flasinski-mariusz,a_0061.htm


  Do zbudowania sztucznej inteligencji jest nam obecnie równie daleko jak w średniowieczu.

  Natomiast z powodzeniem można wdrażać różne techniki sztucznej inteligencji, które mogą z powodzeniem UDAWAĆ w różnych zakresach inteligencję i z powodzeniem zastępować w różnych dziedzinach ludzi.

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Założenie że ludzie w przyszłości nadal będą pracowali prawdopodobnie jest fałszywe.

  www.tvn24.pl/inny-punkt-widzenia,37,m/zbigniew-gajewski,671167.html"

  Tak to wyglądało w przeszłości:

  www.minnpost.com/sites/default/files/images/articles/distoflaborforcebysector.png

  Na razie jakoś wszyscy znaleźli zatrudnienie w usługach. Ale usługi można stopniowo mechanizować (np. usługi transportowe). Co będą robić ludzie zwalniani w przyszłości z sektora usług?

  Tam mi przyszło do głowy, że może tu znaleźć zastosowanie schemat hierarchii potrzeb Maslowa:

  pl.wikipedia.org/wiki/Hierarchia_potrzeb

  Na razie dziedziny takie jak rolnictwo czy przemysł zaspokajały niższe piętra tej piramidy. Może w przyszłości ludzie zatrudnieni będą w dziedzinach nastawionych na zaspokajanie wyższych pięter piramidy?

 • podczaszy1

  Na Tauronie od stycznia 2016 roku tworzył się trójkąt rozszerzający się. Ciekawe czy to trójkąt kontynuacyjny / na razie tak to wygląda/.

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  Raczej tak bym to widział. Ale nie interesuje się tym, przynajmniej w najbliższym czasie.
  www.mql5.com/en/charts/5723849/eurgbp-mn1-hf-markets-ltd

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  Trochę chyba przesadziłeś z długością fali 5.

 • red.007

  @guyfawkes13

  Piękny rysunek,rozmarzyłem się,bo puszczając wodze fantazji zastanawiałem się,co musiałoby się wydarzyć aby piąta fala stała się faktem.Zakładając,że funt po ostatnich dobrych publikacjach jest dość mocny,to aby para rosła,EUR musi być jeszcze mocniejsze.Z kolei co musiałby się wydarzyć aby EUR było mocniejsze?
  Trzy sprawy:
  1. EBC 6 września nic nie zmienia,z małym komunikatem,że dotychczasowe działania Banku wydają się być wystarczające dla pobudzenia Strefy Euro.
  2.FED nie podnosi stóp.
  3. BoE jeszcze obniża stopy i zwiększa dodruk
  Przy ostatnich dobrych danych kolejny dodruk wydaje się jednak mało prawdopodobny a więc EUR musiałoby mieć wielka moc.
  Gdzie dwóch się bija tam korzysta trzeci i to jest moje marzenie,słaby dolar do EUR czyli para EURUSD na nowe szczyty.
  Marzenia zaburza ostatnio zaktualizowany wykres p.Wojciecha a tam nie ma wartości większych jak 0,88
  s5.ifotos.pl/img/EURGBPpng_ahpaawx.png

 • guyfawkes13

  @Double o 7

  Dziwny jest ten wykres, nie wiadomo jak go zrozumieć. Może być też tak:
  www.bankfotek.pl/view/2020321
  Dlaczego nie miałoby być parytetu, a nawet lepiej? Co nie wyklucza krótkoterminowego trendu horyzontalnego, jak chce pan Wojtek.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Wszystko OK ale nie ta chwila,okres czasu dużo większy.
  Gdzieś w przyszłości może to nastąpić.
  A przecież żyjemy i zarabiamy chwilą.

 • guyfawkes13

  Mógłby się nawet przez parę kwartałów zrobić RGR?

 • cyfrowyja

  @WB
  Dziękuję.

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  ''Trochę chyba przesadziłeś z długością fali 5''
  Może nie tyle z długością tej fali, co z krótkością czasu:))
  Ars longa vita brevis
  www.bankfotek.pl/view/2020321

 • cyccu

  Podczas dotychczasowych rewolucji technologicznych jedne miejsca pracy zanikały ale drugie powstawały. Jednak tym razem może być zupełnie inaczej, bo są zagrożone miejsca pracy wymagające inteligencji. Wysokie potrzeby wg Masłowa zaspokoi sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość.

  Każdy (oprócz niektórych polityków) rozumie że modelowy Syryjczyk nie będzie potrzebny bo stanowiska pracy kierowcy, kasjera, pracownika baru, sprzątacza, opiekuna znikną podczas nadchodzącej prawdziwej robotyzacji. Także reszki rolników i robotników długo sobie już nie popracują.

  Ale wielu jeszcze nie łapie że coraz lepsze maszyny informatyczne karmione big data odbiorą pracę księgowym, lekarzom, dziennikarzom, artystom i właściwie wszystkim ludziom jak leci. Na końcu programistom i naukowcom.

  Wywiad który zalinkowałem trochę przeciera oczy ludziom którzy nie śledzą najnowszych zmian.

  Najzabawniejszym są obawy niektórych o słabą demografię która podobno nie dostarczy za kilkadziesiąt lat odpowiedniej ilości rąk do pracy ;-))
  Jeśli ktoś uważa że za 20-30 lat będą potrzebni liczni ludzie do pracy to prawdopodobnie jest w grubym błędzie.

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  A może jednak przesadziłem?...
  www.bankfotek.pl/view/2020323

 • guyfawkes13

  @Cyccu

  Zgadzam się, nie będzie potrzeby zatrudniania wielu ludzi do wyższych pięter piramidy.
  Już prawie teraz nie potrzebni są np. kierowcy, dostarczyciele przesyłek... Robotyzacja będzie postępowała. Nie bez przyczyny mówi się o bezwarunkowym dochodzie podstawowym. 10% ludzi będzie obsługiwać komputery i roboty.

 • guyfawkes13

  @Cyccu

  Politycy już to wiedzą.
  ''Morawiecki: Rozwój polskiej gospodarki w oparciu o niskie płace to droga donikąd.''

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  @007
  Wskaźnik korelacji pomiędzy Edkiem a EG za ostatnie 30 sesji to 0.7.

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  A może tak? Wilk syty i owca cała.
  invst.ly/2cxmf
  Idę się przejść po Patriarszych Prudach.

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  A propos tego cornu, wheat'u itd. Towarzysz Trader napisał ciekawy artykuł o uranie, być może towarzysze zajęli już pozycje:
  independenttrader.pl/uran-wraca-do-lask.html
  Mnie to jakoś nie dziwi:
  wpolityce.pl/swiat/242101-zaskakujace-powiazania-hillary-clinton-uran-i-rosja-kandydatka-na-prezydenta-usa-pomogla-sprzedac-strategiczna-firme-kremlowi
  Czy takie coś nie wygląda ładnie?
  invst.ly/2cxs-

 • guyfawkes13

  A swoją drogą mówiłem, że establiszmętowi nie zależy na prymacie Ameryki...
  WASP-owcy powinni wygrać, bo będzie źle.

 • guyfawkes13

  To może jeszcze nie być koniec spadków na uranie, ostatnia fala jest chyba trochę jakby za krótka...
  www.bankfotek.pl/view/2020351

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  Twój towarzysz pewnie się zainspirował tym:
  click2.nondollarreport.com/t/CQ/LNc/THg/ADkr3w/Hik/ODQxMjAwfGh0dHA6Ly9ub25kb2xsYXJyZXBvcnQuY29tLzIwMTYvMDcvY2FtZWNvLWNvbWluZy11cmFuaXVtLWJ1bGwtbWFya2V0LWNjai8-c3JjPWVtYWls./AQ/PaDn

  Też mnie ten surowiec i pochodne zainteresowały, ale zapomniałam zapytać Gospodarza o cykle w tej branży.

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  Jeżeli amerykański PKB będzie spadał rok-półtora do hossy wtórnej, to jego dno powinno się pokryć z dnem uranu. Ale Areva skończyła bardzo foremną piątkę.

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  ''Twój towarzysz pewnie się zainspirował tym:
  click2.nondollarreport.com/t/CQ/LNc/THg/ADkr3w/Hik/ODQxMjAwfGh0dHA6Ly9ub25kb2xsYXJyZXBvcnQuY29tLzIwMTYvMDcvY2FtZWNvLWNvbWluZy11cmFuaXVtLWJ1bGwtbWFya2V0LWNjai8-c3JjPWVtYWls./AQ/PaDn ''

  Wydaje mi się, że nie. Myślę, że obaj towarzysze mają wspólne źródło inspiracji:))))

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  A może to tylko pułapka? Po twojemu 2B, a po mojemu wiosna ;-)

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  Chyba będzie czas sobie poobserwować
  invst.ly/2cxzh

 • guyfawkes13

  To może być klin z wariantem do wyboru, jeżeli uran jeszcze miałby spadać, i miałaby być dekoniunktura... Feala C w klinie.
  invst.ly/2cx-9
  To może być bardzo dobry pomysł.

 • guyfawkes13

  Luka analogiczna do tej na ropie koło 70 z czymś.
  invst.ly/2cy0t

 • guyfawkes13

  invst.ly/2cy1f

 • guyfawkes13

  Na logarytmie wygląda to na normalną piątkę(...).
  invst.ly/2cy1-

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  " Wydaje mi się, że nie. Myślę, że obaj towarzysze mają wspólne źródło inspiracji:))))"
  W sensie loży?

 • karnakufo

  Moja tygodniowa prognoza dla EURUSD jest krótka : biała gromnica podobna do dwóch poprzednich:
  www.bankfotek.pl/view/2020397

 • konsultant121

  Oj za dużo się tu narobiło historyków kuracjuszy intraday-owców i krzewicieli uranu:)
  Tu trzeba billy von kangoora! Powiedział krótko w czerwcu 2015: należy kupić jena. W sierpniu br.mówił że WIG20USD robi ORGR tyle że nie wyjaśnił gdzie było to OR.
  Tu potrzeba billego. Także panna lala i carrie proszę o decyzje średnioterminowe:) USDPLN i CHFPLN kupujemy za miesiąc po wzrostowym odbiciu GPW czy co? :) Bo jakieś wykresy z chmurą to mało co mówią:)

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  ''W sensie loży?''
  W sensie wysokiej klasy ekspertów, którzy wiedzą jak uszczęśliwić ludzkość.
  photos.wikimapia.org/p/00/01/39/08/54_big.jpg
  :)))))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Trzeba się trochę wysilić, między wierszami wszystko już jest powiedziane. A Waść to by chciał od razu czek Kramera do łapki, z czekiem do kasy i spokojna rozczochrana:)))))

  www.youtube.com/watch?v=aC1TO3wZza4

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  Znowu muszę przyznać rację towarzyszowi Traderowi, choć bardzo tego nie lubię. Jego artykuł jest pożyteczny. ETF na spółki uranowe jest po 10% wartości maksymalnej.
  Spodek?
  invst.ly/2cyni

 • guyfawkes13

  Z drugiej strony firma CAMECO -lider branży była już po niecałe 2$. I zapewne wchodzi tu w grę polityka, bo to towar strategiczny.
  invst.ly/2cyq4

 • guyfawkes13

  Uran mógłby się coś skorygować, a potem obsuwać się jeszcze z rok..
  Czy to nie ciekawe, że firmy uranowe przypominają notowania banków?
  invst.ly/2cysk

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  Trzeba uważać, kiedy Amerykanie odzyskają kontrolę nad wydobyciem uranu. Chyba wtedy się to wszystko odwróci...

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  Na mój gust ten ETF wygląda źle
  stooq.pl/q/?s=ura.us&c=1y&t=c&a=lg&b=1
  Mnie się nie podoba.
  Cameco na dużych interesach wygląda jak na Twoim wykresie, ale
  stooq.pl/q/?s=ccj.us&c=1y&t=c&a=lg&b=1
  wygląda bardziej obiecująco. Rzucił mi się w oczy spike wolumenowy pod koniec lipca. Jeśli to jest to co myślę, a ostatnie sesje jakby to potwierdzały, to chyba trzeba w poniedziałek składać zlecenie. Muszę się zastanowić.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  " Także panna lala i carrie proszę o decyzje średnioterminowe:)"
  Bardzo proszę Carrie albo Trynity.
  Postaram się coś napisać, bo mam zdanie nieco odmienne od Gospodarza.

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  "
  Trzeba się trochę wysilić, między wierszami wszystko już jest powiedziane. A Waść to by chciał od razu czek Kramera do łapki, z czekiem do kasy i spokojna rozczochrana:))))) "
  Wpychasz się między wódkę a zakąskę. Twoje chmury i oscylatory zostały zesłane przez konsultanta do Mordoru :-P

 • guyfawkes13

  @Panna Lala

  '' Rzucił mi się w oczy spike wolumenowy pod koniec lipca''

  Mnie też się rzucił:))
  Jeżeli uran pójdzie 10%, to te firmy wielokrotność chyba.
  A tu jest coś takiego, firma warta 1000 razy mniej niż kiedyś. Może chciałoby Ci się wyszukać, czemu ona taka tania please?
  invst.ly/2cyvl
  A tu są biznesy sprzed paru lat dla orientacji, możesz rzucić okiem na tebelkę i zakończenie:))
  www.osw.waw.pl/sites/default/files/aktywnosc_nuklearna.pdf

 • guyfawkes13

  Wielokrotność tych 10% of course:)))
  Czemu ta firma miałaby nie pójść kilkaset razy do góry?:)))) Może tak zadłużona... Jest po cenie, jaką miała u zarania. Widzę, że ta branża preferuje spodki, filiżanki itd...
  invst.ly/2cyx8

 • guyfawkes13

  Zakopali się gdzieś w Turcji:)))
  www.uraniumresources.com/investors/overview

 • guyfawkes13

  Może nic nie wykopią, a odsetki rosną...

 • karnakufo

  To może coś z kosmosu?
  Polecam szczególnie zapoznanie się z teorią wewnętrznego kosmosu:
  kosmos.pl/ :)

 • jureke.30

  Nowy ,,Raport Tygodniowy" !

  analizy-rynkowe.pl/nowy-raport-tygodniowy-05-09-2016/

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A propos tego cornu, wheat'u itd. Towarzysz Trader napisał ciekawy artykuł o uranie, być może towarzysze zajęli już pozycje:
  independenttrader.pl/uran-wraca-do-lask.html"

  Ciągną Pana ci Rosjanie, co?

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Jeśli ktoś uważa że za 20-30 lat będą potrzebni liczni ludzie do pracy to prawdopodobnie jest w grubym błędzie."

  Ale pamiętajmy, że tego typu prognozy mają długą historię:

  "Angielski ekonomista John Maynard Keynes w 1930 r. w rozprawie "The Economic Possibilities of Our Grandchildren" napisał, że pod koniec XX wieku wszyscy będziemy pracować nie więcej niż pięć godzin dziennie. Amerykański ekonomista i politolog Jeremy Rifkin w wydanej w 1995 r. publikacji "Koniec pracy" przewidywał, że z początkiem XX wieku nastąpi kres zatrudnienia w świecie postindustrialnym. Pracowałyby maszyny, a bezrobotni ludzie żyliby z zasiłków. Niemiecki socjolog Ulrich Beck w rozprawie z 2000 r. "The Brave New World of Work" prognozował, że zniknie tradycyjna społeczność ludzi pracujących, a etaty zostaną zastąpione niepewną pracą zleceniową."

  www.emito.net/artykuly/my_w_2020_roku_688765.html

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  " Mnie też się rzucił:)) "
  No tak, bo go nie było na Twoim wykresie :-)
  Zdaje się, że to był dzień ogłoszenia wyników ;-)

 • carrie-anne.moss

  @WB
  "Ciągną Pana ci Rosjanie, co? "
  Jak Pan poogląda, co nam tu wklejał za przedstawienia, to wychodzi, że najbardziej półnagie krasawice ;-)
  Tego Rosjanom zazdrości prawdziwie po polsku :-P

  A wracając do meritum, czy podpowie nam Pan coś w kwestii uranu?

 • cyccu

  @ WB

  Pan jest cyklistą. To fajne podejście, ale całkowicie zawodzi przy fundamentalnych zmianach. Spektakularny wzrost siły obliczeniowej maszyn informatycznych jest taką fundamentalną zmianą. Miecugow z Gajewskim rozmawiali o superkomputerze IBM Watson. Powstał w 2013 roku i praktycznie każdą intelektualną pracę wykonuje lepiej od ludzi. Na razie to tylko pojedynczy, mega-drogi superkomputer, ale w latach trzydziestych prawdopodobnie będziemy mieli równie mocne we własnych domach.

  Prace z małą ilością pomyślunku przejmą roboty 2.0.
  Prace z dużą ilością pomyślunku przejmie sztuczna inteligencja 2.0.
  Po co ludzie do pracy?
  Bezrobotnych będzie pocieszał sztuczny psychoterapeuta też znacznie lepszy od klasycznych. Zresztą nie wiem czy będą wymagali pocieszenia, ponieważ bardzo efektywne maszyny zapewnią bogactwo rozdzielane ludziom w postaci bezwarunkowego dochodu na niezłym poziomie.

  Zmiany, zmiany, zmiany. Singularity is coming.

 • guyfawkes13

  @Panna Trinity

  ''No tak, bo go nie było na Twoim wykresie :-) ''

  Wstawiam wykresy długoterminowe, ale zanim wstawię, to kątem oka rejestruję różne rzeczy, np. coś takiego:
  pl.investing.com/quotes/us-dollar-index-streaming-chart • guyfawkes13

  @WB

  ''Ciągną Pana ci Rosjanie, co? ''

  Rosjanie jak Rosjanie - to raczej pojęcie historyczne, ale rosyjskie przestrzenie do jazdy konnej, husarskiej czy ułańskiej, to na pewno:))

  Od czego Panie Wojtku, taki uran może zależeć?
  www.youtube.com/watch?v=TtvUMAIDxz0

 • guyfawkes13

  @Trinity

  Pomyliłem się. Tak to ma być:
  invst.ly/2c-lq

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Rosjanie jak Rosjanie - to raczej pojęcie historyczne, ale rosyjskie przestrzenie do jazdy konnej, husarskiej czy ułańskiej, to na pewno:)) "

  Chodzi mi o te różne radzieckie portale, do których się Pan odwołuje.

 • guyfawkes13

  @WB

  Panie Wojtku, jak na radzieckim portalu piszą, że dwa i dwa jest czetyrie, to trudno temu zaprzeczyć:)))) A jak Pan znajdzie w błocie złotego rubla, to nie schyli się Pan? Po kopiejkę to nawet car się schyli, a po rubla to i przyklęknie:))))))))))))

  Co nie zmienia faktu, że dobry czerwony to martwy czerwony.

  www.youtube.com/watch?v=XSdPEmPENp4

 • carrie-anne.moss

  @Narcyz -13
  "Rosja to stan umysłu " jak mawia... nieważne kto.

 • guyfawkes13

  @ ?

  Albo narcyz i panna Lala

  Albo Trinity

 • carrie-anne.moss

  @?
  Chcesz się nazywać guyfawkes-13? :-)
  Wolałbym skrót guy-13 if you don't mind.

 • guyfawkes13

  @Trinity

  Może być Fawkes.:)
  A swoją drogą, to niespecjalnie się zastanawiałem nad ksywą i dodałem cyfry, bo coś nie wchodziło.

 • guyfawkes13

  forsal.pl/artykuly/972027,najwieksza-zagadka-rynku-ropy-jak-duzo-surowca-posiadaja-chiny.html

 • podczaszy1

  Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką pieniądza to polecam na you tubie filmik Szczyt G-20 i kontrola walut , w którym trader 21 prognozuje przyszłość w tym zakresie. Nie wiem jak będzie ale jest to jakiś głos w dyskusji.

 • carrie-anne.moss

  Co Wy wszyscy z tym traderem?
  Poszaleliście? Nie rozumiem tych co gotowi są płacić za wykłady tego człowieka.

 • podczaszy1

  @carrie anne moss
  Ja też ich nie rozumiem ale filmik nożna oglądnąć za darmo.Warto chyba poznawać różne punkty widzenia.

 • mac-erson

  Cześć :) Od dłuższego czasu Was podczytuję. Wiele Waszych postów jest mega wartościowych za co dziękuję :). Wojtek jest moim guru jeszcze z czasów lat 90tych.
  Działam na rynku polskim od ponad 20 lat. Obecnie korci mnie wyjście na szerszy świat - hihi. Inwestuję raczej średnioterminowo. Martwi mnie,że mało zwracacie uwagę na znaczenie dywergencji.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  To, że u towarzysza (słupnika) Tradera pojawił się jakiś trafny cynk na temat uranu, to nie świadczy o tym, że wyżej wymieniony towarzysz ma jakieś pojęcie o uranie, a tym bardziej o pieniądzu. Prikaz to prikaz, służba nie drużba.
  To zresztą mieści się w konwencji ''w zimie jest zimno, w lecie jest ciepło'' i gdyby rzeczywiście opieral się na takich rekomendacjach, to musiałby żyć z 1000 lat, żeby zobaczyć rezultaty.
  Ja się martwię czym innym; zależnością między amerykańskim PKB, a bezpieczeństwem PL. Z mojej ''projekcji'' wychodzi mi spadek tego PKB przez rok albo półtora, a po wtórnej zwyżce - krach. I wcale nie obawiam się perturbacji dolara w takiej sytuacji, tylko nadmiaru towarzyszy, którzy w dodatku nie będą się ograniczać do rozważań teoretycznych.
  Właśnie ktoś zaczyna mówić o kilkunastomiesięcznym spadku. Z portalu globtrex, który znam dzięki Trinity. Nie wiesz czy to poważna firma?
  www.youtube.com/watch?v=MbV9RoEmiCs

 • guyfawkes13

  @Trinity

  ''Poszaleliście? Nie rozumiem tych co gotowi są płacić za wykłady tego człowieka''

  Towarzysz Trader tyle wie, co z menażki zje. W zimie jest zimno, w lecie ciepło, plus odpowiednie mądrości etapu. Jego ksywa jest w najwyższym stopniu myląca, o tradingu nie ma pojęcia, jak i o większości spraw, o których głosi. Według dewizy:
  ''Cały nasz słupniczy trud - tobie sowiecka ojczyzno.
  Ale jakieś sensowne ziarnko trafia się czasem nawet ślepej kurze.

 • guyfawkes13

  @Mac Erson

  '' Martwi mnie,że mało zwracacie uwagę na znaczenie dywergencji.''

  Ooo przepraszam, ja dywergencje stale pokazuję. Chociaż dywergencja dywergencji nie równa:))

 • guyfawkes13

  @Trinity

  ''Cały nasz słupniczy trud - tobie sowiecka ojczyzno''

  Takie mam nieodparte wrażenie, które w dodatku łączy się z przekonaniem o kompletnej ignorancji ekonomiczno - rynkowej towarzysza Tradera:)

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Generalnie to się zgadzam co do tego tradera, choć wydaje mi się,że żaden z niego agent tylko raczej zwykły gostek, który próbuje sobie dorobić robiąc jakieś "szkolenia".
  No ale to o czym mówi w tym filmiku to akurat możliwa wersja wydarzeń, a jeśli ktoś tak nie uważa to proszę wskazać błędy w wywodzie. Co do globtraxu to tego portalu nie znam ale Sławomir Dębowski to zwykła "pierdoła" co plecie comu ślina na język przyniesie,ajegoprognozy wykresowe to śmiech na sali.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  OK. Ale nazwisko Dębowski obiło mi się o uszy jeszcze w dawnych czasach...

  Jest w necie pełno takich portali ''kominternowskich'' , więc wątpię, żeby to byli zwykli ''gostkowie''. Przed wojną szła propaganda o wyzysku kapitalistycznym, a dziś o lichwie. W obu przypadkach wykorzystująca rzeczywiste problemy, tylko że bez względu na bolączkę wniosek jest zawsze jeden: rozwiązaniem wszelkich problemów jest sowiecka ojczyzna. A to akurat nie jest żadne rozwiązanie. Kiedyś mówiło się: zdjęcie kajdan razem z butami (tudzież innymi częściami garderoby)
  www.youtube.com/watch?v=Hmm_K_CxZF4

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  To fakt ten Dembowski jest na rynku od dosyć dawna i zajmuje się tzw. falami elliotta. No ale coś mu to nie wychodzi.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Nie wiem, bo nie śledzę, teraz tak patrzę... Takie coś jest całkiem możliwe
  news.globtrex.com/wp-content/uploads/2016/08/wyk1-SP5003.png

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Możliwe ale ja jestem wyjątkowo sceptyczny jeśli chodzi o fale elliotta.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Rozmumiem, ja też traktuję tą teorię ... selektywnie.:))

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  O właśnie to. Selektywnie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Teoria Elliotta na indeksach giełdowych na pewno jest lepsza niż na forexie.

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Zmiany, zmiany, zmiany. Singularity is coming."

  A wiadomo kiedy, bo ja tu ostatnio wyliczałem datę załamania cywilizacyjnego klasy "kryzys epoki brązu" (AKA "Wojna Trojańska") czyli kryzysu wyższego rzędu niż upadek Cesarstwa Rzymskiego i się zastanawiam, czy ta osobliwość zdąży zanim wszystko szlag trafi? ;)

 • carrie-anne.moss

  Problem z TFE polega na tym, że wszystkim się wydaje, że ją znają, a prawda okazuje się brutalna. Do tego dochodzi ta część teorii, którą autor zabrał ze sobą do grobu.
  Dla mnie w tej metodzie jest zbyt dużo zawiłości i niuansów. Pewne elementy wykorzystuję do własnych transakcji, ale jest tego niewiele i nie wiem czy odwołanie do TFE jest właściwe.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Panie Wojtku, jak na radzieckim portalu piszą, że dwa i dwa jest czetyrie, to trudno temu zaprzeczyć:))))"

  A nie boi się Pan, że Pana przy okazji zainfekują jakąś propagandą, którą Pan tu przywlecze i nas pozaraża?

  Może już Pan jest zainfekowany i trzeba Pana unieszkodliwić:

  www.youtube.com/watch?v=BWrinAG-1yo

 • guyfawkes13

  @WB

  Myśli Pan, że to się przenosi drogą organiczną?
  Rozumiem, że jest to kolejny unik w sprawie pytania o uran:))))

 • aztonmarcin

  They sentenced me to twenty years of boredom
  For trying to change the system from within
  I'm coming now, I'm coming to reward them
  First we take Manhattan, then we take Berlin
  L.Cohen

  www.theguardian.com/world/video/2016/sep/04/barack-obama-forced-to-exit-from-ass-of-air-force-one-video

 • promagna2

  @carrie-anne.moss

  Problem z TFE polega na tym, że wszystkim się wydaje, że ją znają, a prawda okazuje się brutalna. Do tego dochodzi ta część teorii, którą autor zabrał ze sobą do grobu.
  Dla mnie w tej metodzie jest zbyt dużo zawiłości i niuansów. Pewne elementy wykorzystuję do własnych transakcji, ale jest tego niewiele i nie wiem czy odwołanie do TFE jest właściwe.


  Dużo w tym prawdy, co piszesz. Teoria jest niedokończona o zależności pomiędzy stopniami notacji fal, jak również musi być rozszerzona o zagadnienia zależne od teleinformatyki o zasięgu globalnym, których nie było kiedyś.

 • ulica_mainstreet

  @bialek.wojciech

  So cute...
  Przeglądał Pan SWOJE stare wpisy, znalazł Pan tak współczesną inspirację...
  Jakże mi przykro z powodu Pana pamięci...
  Styczeń 2011 i Inverse Dependency Ratio. Praca BOJ na temat perspektyw demograficznych świata (oczywiście związana z alokowaniem kapitału przez BOJ)
  Jakież zaskoczenie po latach...

  Gdyby miał Pan ochotę na koncepcję, że kryzys w latach 30' na północnej półkuli był spowodowany spadkiem liczby dorosłych niemobilnych z powodu wcześniejszej epidemii hiszpanki, jest ona Pana.
  (najlepszym wskaźnikiem, pozwalającym oczekiwać długich rynków byka jest stosunek ludzi w wieku produkcyjnym niemobilnych (40-65 lat) do młodych mobilnych (18-40 lat).
  Ci pierwsi powodują hossę, lokując oszczędności w akcje.)


  Pozdrawiam, żegnam i można usunąć.
  Lepiej już było...

 • bialek.wojciech

  @ulica_mainstreet:
  "So cute...
  Przeglądał Pan SWOJE stare wpisy, znalazł Pan tak współczesną inspirację...
  Jakże mi przykro z powodu Pana pamięci...
  Styczeń 2011 i Inverse Dependency Ratio. Praca BOJ na temat perspektyw demograficznych świata (oczywiście związana z alokowaniem kapitału przez BOJ)
  Jakież zaskoczenie po latach...

  Gdyby miał Pan ochotę na koncepcję, że kryzys w latach 30' na północnej półkuli był spowodowany spadkiem liczby dorosłych niemobilnych z powodu wcześniejszej epidemii hiszpanki, jest ona Pana.
  (najlepszym wskaźnikiem, pozwalającym oczekiwać długich rynków byka jest stosunek ludzi w wieku produkcyjnym niemobilnych (40-65 lat) do młodych mobilnych (18-40 lat).
  Ci pierwsi powodują hossę, lokując oszczędności w akcje.)

  Pozdrawiam, żegnam i można usunąć.
  Lepiej już było..."

  Witam po latach. Ależ oczywiście, że pamiętam koncepcję, którą Pani komentowała wtedy (koncepcja jest przecież powszechnie znana od dawna). Napisałem o demografii, bo znalazłem dane, które mogłem samodzielnie wykorzystać do analizy - zwykle staram się nie pisać komentarzy, które byłyby tylko i wyłącznie zreferowaniem cudzego stanowiska.

 • bialek.wojciech

  ... wrzuciłem odnośnik do tej prezentacji Nishimury w postscriptum do powyższego wpisu.

  Myślę, że za bardzo się Pani nadyma. Raz na kilka lat zdarza mi się, że ktoś zarzuca mi wykorzystywanie cudzych koncepcji bez powołania się na nie. W przypadku obecnego wpisu były aż dwa takie głosy, więc coś może być na rzeczy. Ale koncepcja związku demografii ze wzrostem gospodarczym jest chyba stara jak świat, więc raczej nie ma się co za bardzo unosić (chociaż nie jestem pewien kiedy "odkryto" "dependency ratio). Tu np. omówienie historii badań na ten temat z 2007 roku:

  www.oeaw.ac.at/fileadmin/subsites/Institute/VID/PDF/Publications/Forschungsberichte/FB32.pdf

 • bialek.wojciech

  ... aha i wpis zrobiłem, żeby zaprezentować strategię prawie 3 razy lepszą od trzymania S&P 500. Ależ proszę nie dziękować.

 • karnakufo

  Jenot odbija od oporu:
  www.bankfotek.pl/view/2020610

 • cyccu

  @ WB

  1.Ray Kurzweil (ten z Google i DARPA) prognozuje datę osobliwości na 2045. Inni podają późniejsze daty, nie podają żadnych lub mają to w nosie.

  2.Już przed tą datą powinno radykalnie spaść zapotrzebowanie na jakąkolwiek ludzką pracę bo osobliwość nie pojawi się nagle, lecz będzie poprzedzona BARDZO DYNAMICZNYM rozwojem technologii.

  3.Jak najbardziej osobliwość może być równoznaczna z tym że "wszystko szlag trafi". To całkiem prawdopodobny wariant wobec faktu że nadal bywamy agresywni a wraz z rozwojem technologii rozwiną się także metody zabijania.

  4.Sporo zależy od tego czy znacznie nas przewyższająca sztuczna inteligencja będzie nas lubiła. Początkowo chyba tak, bo stworzymy ją jako przyjazną, ale później jednak może przemyśleć sprawę i dojść do wniosku że straszne z nas łajzy do niczego niepotrzebne.

  5.Być może najsensowniejszym wariantem jest nasza fuzja ze sztuczną inteligencją. Transfer ludzkiego umysłu na trwały nośnik niebiologiczny brzmi dzisiaj jak niepoważna fantazja, ale prawdopodobnie za kilkadziesiąt lat będzie czymś powszechnie stosowanym stwarzając szansę nieśmiertelności w dosłownym tego słowa znaczeniu.

  6.Tak czy siak nie martwiłbym się o brak biologicznych rąk i mózgów do pracy za lat kilkadziesiąt. To zbyt linearne myślenie zanurzone w świecie który znamy. Przyszłość będzie inna. W głównym nurcie chyba w ogóle niebiologiczna.

 • konsultant121

  @cyccu
  I kraina wiecznej szczesliwosci, z dochodem gwarantowanym, programami 5000+ mieszkanie plus bis dla kazdego i robotami przygotowujacymi dla nas posilki, sprzatajacymi itp. Big data i pelen elektroniczny obieg dokumentow w ksiegowosci. Fajnie. Musze pomyslec czym by tu sie zajac za x lat. A opieka nad ludzmi starszymi tez zajmie sie robot? Chyba nie do konca. A i smierci nie da sie wyeliminowac:(

 • bialek.wojciech

  cyccu:
  "1.Ray Kurzweil (ten z Google i DARPA) prognozuje datę osobliwości na 2045. Inni podają późniejsze daty, nie podają żadnych lub mają to w nosie."

  Ten cały Kurzweil to taka bardzo słaba fantastyka. Taki "Golem XIV" Lema, ale bez szczypty talentu literackiego.

  Umieściłbym tą całą osobliwość jako efekt tęsknoty ateistów za absolutem. "Bóg umarł, to sobie zrobimy sami nowego".

  Albo w wersji Chestertona: "kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek."

 • cyccu

  @ Konsultant

  1.Nie wykluczam scenariusza wiecznej szczęśliwości, ale inne scenariusze mają duże prawdopodobieństwo.

  2.To na pewno nie przekracza naszych przyszłych możliwości technologicznych aby stworzyć roboty znakomicie opiekujące się staruszkami.

  3.Rozumiem zdziwienie Kolegi, ale od kilku lat trwają intensywne prace naukowe w kierunku wyeliminowania starzenia się i śmierci. Już potrafimy gmerając w genach WIELOKROTNIE wydłużyć życie zwierzątek laboratoryjnych. Obiecujące.

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "2.Już przed tą datą powinno radykalnie spaść zapotrzebowanie na jakąkolwiek ludzką pracę bo osobliwość nie pojawi się nagle, lecz będzie poprzedzona BARDZO DYNAMICZNYM rozwojem technologii."

  "Much like the cloud, big data, and machine learning before it, the term artificial intelligence has been hijacked by marketers and advertising copywriters. A lot of what people are calling artificial intelligence is really data analyticsin other words, business as usual."

  www.newyorker.com/business/currency/the-hype-and-hope-of-artificial-intelligence

  "Science will continue to open up enormous social, cultural and economic possibilities for billions of people. But here is the thing: these great leaps forward will not be achieved by the long-hyped fads and trends under the AI umbrella. Real scientific progress will be made the way it always has been made; through the long slog of trial and error, each generation standing on the shoulders of those that have gone before. Think of the vast resources and incredible amount of time that have been poured into the Higgs Boson project - thousands of scientists from dozens of countries taking over 50 years to look, essentially, for patterns in data.

  This is the true business of science, not the hype of passing fads.. There is no great step change just around the corner for artificial intelligence. There is no fundamental discontinuity between current data analysis techniques and the deep learning start-ups that are teaching computers to respond to the patterns in human conversation or, as Google Photos is now doing, recognising the unique patterns in millions of individual faces. What we are witnessing is not a sudden shift a rupture but a continuation of the information age. And long may the revolution continue."

  www.eiuperspectives.economist.com/technology-innovation/busting-artificial-intelligence-myths

 • podczaszy1

  Traktowanie spadku w 2011 roku na GPW jako bessy jest moim zdaniem błędem. To tak jakby spadek w maju 2006 roku traktować jako bessę. Te spadki są częścią struktur powstających za pierwszym razem od 2003 roku a za drugim od 2009 roku.

 • cyccu

  @ WB

  1.Nie wiem jak będzie.

  2.Ale tysiąc i milion razy lepsze maszyny informatyczne kiedyś (za kilkadziesiąt lat?) powstaną i to będzie miało OGROMNE konsekwencje.

  3.Kurzweil prawdopodobnie grzeszy przesadnym optymizmem co do timingu, ale trudno zaprzeczyć że świat może pójść w takim kierunku. Sporo na to wskazuje. Dynamika współczesnej nauki naprawdę oszałamia.

  4.Kiedyś Einstein krytykując fizykę kwantową (zaszyty w niej element losowości) ironicznie zapytał "Czy Bóg gra w kości?". Niels Bohr roztropnie mu odpowiedział: "Nie mów Bogu co ma robić".
  Zatem nawet zgadzając się na hipotezę Boga nie nalegajmy aby zstąpił osobowo na Ziemię w skromnej szacie i z uduchowionym wyrazem twarzy. Być może przyjdzie w postaci nowych technologii, które nas ulepszą, uzdrowią i nawet unieśmiertelnią.

 • podczaszy1

  To co się dzieje na mwig 40 przypomina trochę wzrosty z okresu 2003-2007, a to co się dzieje na niektórych z tych spółek przypomina hossę internetową z 1999 roku.

 • podczaszy1

  @ Cyccu No i Pan Wojtek miał rację przytaczając słowa Chestertona' Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga to nie jest tak,że w nic nie wierzą ale wierzą w cokolwiek".
  Waszmość chyba uwierzył w roboty.

 • cyccu

  @ WB

  Sceptyków zawsze łatwo znaleźć. Tym łatwiej gdy ktoś zapowiada DUŻE zmiany. Ale kto dziś wie co jest mitem na temat AI a co nie jest? Dziś znamy tylko bardzo prymitywne początkowe przykłady AI. jaka będzie AI 2.0? A jaka AI 5.0???

  Proponuję ćwiczenie: wyobraźmy sobie stan wiedzy naukowej i technologii za 150 lat. Potrafi Pan? Ktokolwiek potrafi??? Na pewno nie. Tak naprawdę to nawet nie potrafimy sobie wyobrazić świata za lat 30, ale wstawiłem te 150 żeby nabrać dystansu do dzisiejszych przekonań.

  Prawdopodobieństwo zdarzenia: "nauka w ciągu kilkudziesięciu lat całkowicie zmieni świat" uważam za ekstremalnie wysokie.

 • konsultant121

  W piatek chyba minelismy dolek cyklu 10-tygodniowego na WIG20.

 • cyccu

  @ Podczaszy

  Każdy ma własne wyobrażenie Boga. Może też nie mieć żadnego (o ile nie mieszka w Arabii Saudyjskiej).
  Nie wiem czy potrzebnie Pan Wojtek w tak dziwny sposób stara się zdyskredytować Kurzweila. Czy ludzie wierzący że książka napisana dwa tysiące lat temu (Wedy, Tora, Biblia, Koran) jest kluczem są jacyś lepsi?

 • podczaszy1

  @cyccu
  "Każdy ma własne wyobrażenie Boga".
  To nie prawda . Chrześcijanie mają takie samo wyobrażenie Boga.

 • podczaszy1

  JSW przypomina mi Lotos z 2009 roku.

 • bialek.wojciech

  @ulica_mainstreet:
  "Pozdrawiam, żegnam i można usunąć."

  A przy okazji, mam wrażenie, że jest Pani na mnie ciężko obrażona i że to ma jakiś związek z usuwaniem Pani komentarzy. Jest Pani pewna, że rzeczywiście usunąłem kiedyś Pani komentarz, a jeśli tak, to czy nie nastąpiło to bez złej woli z mojej strony w ferworze walki z jakimiś uporczywymi trolami, którzy tu się kiedyś pojawiały?

 • guyfawkes13

  @Cyccu

  "Każdy ma własne wyobrażenie Boga"

  Rzeczywiście, sensus religiosus jest czymś specyficznie ludzkim. Przeczucie istnienia Boga jest powszechne, ale nie każde wyobrażenie jest prawdziwe. W dodatku chrześcijanie nie muszą sobie Boga wyobrażać, tylko doświadczać.
  Wyobrażenia dotyczą możliwości, imitacji. Nie ma drogi od możliwości do rzeczywistości. Jest natomiast droga od rzeczywistości do możliwości. Odrzucamy Boga prawdziwego i mamy wyobrażenia.
  Ale naszymi wyobrażeniami nie umniejszamy Boga, tylko siebie, a zwłaszcza swoją szansę i jakość istnienia.

  '' I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni''

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Naprawdę piękny wywód.

 • carrie-anne.moss

  @karnakufo:
  www.tradingview.com/x/BQmTxBpP/
  Tak widzę pęknięcie lodu pod ciężarem jenota.

 • podczaszy1

  Na you tube znalazłem filmik Jak ugrać u brokera Alior trader 1000 000? Rafał Zaorski. Polecam go zwłaszcza tym , którzy chcą zarabiać na szkoleniach i jakichś tam abonamentach tzn. nieudacznikom i naciągaczom.

 • guyfawkes13

  @WB

  Świadomość na podłożu niebiologicznym, to jest coś podobnego do bajek o reptilianach czy ufo:)))
  Miara regresu cywilizacji zachodniej. Uczona ciemnota:))
  Co jeszcze nie wymyślą, żeby tylko ludzi zdechrystianizować i zepchnąć do barbarzyństwa?
  No i ten kult zombie, tak eksploatowany przez sławny Holyłud. Czy chodzi o to, żeby pozbawić ludzi elementarnych odruchów moralnych?
  Niestety, dziś sowiecka propaganda ma o wiele więcej argumentów niż kiedyś, co jest źródłem poważnego upokorzenia dla nas - ludzi Zachodu.
  A propos, wie Pan, że najlepsze filmy sowieckie robi się teraz na Zachodzie?:))))
  www.cda.pl/video/859622a

 • cyccu

  Widzę że Pan Wojtek dziwną krytyką R.Kurzweila (tak jakby ateiści słabiej prognozowali od wierzących) sprowokował niektórych do mocno religijnych wpisów.
  Moim zdaniem ksiądz Sowa i ksiądz Rydzyk w zupełnie innych bogów wierzą, ale nie mam zamiaru tego tematu rozwijać. Moja teza jest skromna i bezpośrednio związana z tematyką głównego wpisu - przyszły rynek pracy nie będzie potrzebował tabunów ludzi.

 • guyfawkes13

  @Cyccu

  '' przyszły rynek pracy nie będzie potrzebował tabunów ludzi.''

  Z tym się zupełnie zgadzam, ale nie ma to nic wspólnego z Bogiem, poza tym, że obdarzył ludzi rozumem i wolnością.

 • guyfawkes13

  @Trinity

  ''Tak widzę pęknięcie lodu pod ciężarem jenota''

  Tak nie będzie. Ja powiększam pozycję (na demo średnioterminowym).

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "W piatek chyba minelismy dolek cyklu 10-tygodniowego na WIG20."

  Taki krótki - 56 dniowy?

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Prawdopodobieństwo zdarzenia: "nauka w ciągu kilkudziesięciu lat całkowicie zmieni świat" uważam za ekstremalnie wysokie."

  W koncepcji "Belle Epoque" mamy obecnie odpowiednik końca lat 80-tych XIX wieku. W ciągu następnych 70 lat świat rzeczywiście się zmienił. Ale po drodze mieliśmy fazę walki o globalną hegemonię (dwie wojny światowe). Myślę sobie, że jedno można nawet wiązać z drugim - postęp technologiczny uwalnia ludzi z rynku pracy, a bezrobotni destabilizują systemy polityczne.

  "Technological utopianism from the 19th to mid-20th centuries[edit]
  Karl Marx believed that science and democracy were the right and left hands of what he called the move from the realm of necessity to the realm of freedom. He argued that advances in science helped delegitimize the rule of kings and the power of the Christian Church.[8]

  19th-century liberals, socialists, and republicans often embraced techno-utopianism. Radicals like Joseph Priestley pursued scientific investigation while advocating democracy. Robert Owen, Charles Fourier and Henri de Saint-Simon in the early 19th century inspired communalists with their visions of a future scientific and technological evolution of humanity using reason. Radicals seized on Darwinian evolution to validate the idea of social progress. Edward Bellamys socialist utopia in Looking Backward, which inspired hundreds of socialist clubs in the late 19th century United States and a national political party, was as highly technological as Bellamys imagination. For Bellamy and the Fabian Socialists, socialism was to be brought about as a painless corollary of industrial development.[8]

  Marx and Engels saw more pain and conflict involved, but agreed about the inevitable end. Marxists argued that the advance of technology laid the groundwork not only for the creation of a new society, with different property relations, but also for the emergence of new human beings reconnected to nature and themselves. At the top of the agenda for empowered proletarians was to increase the total productive forces as rapidly as possible. The 19th and early 20th century Left, from social democrats to communists, were focused on industrialization, economic development and the promotion of reason, science, and the idea of progress.[8]

  Some technological utopians promoted eugenics. Holding that in studies of families, such as the Jukes and Kallikaks, science had proven that many traits such as criminality and alcoholism were hereditary, many advocated the sterilization of those displaying negative traits. Forcible sterilization programs were implemented in several states in the United States.[9]

  H.G. Wells in works such as The Shape of Things to Come promoted technological utopianism.

  The horrors of the 20th century - communist and fascist dictatorships, world wars - caused many to abandon optimism. The Holocaust, as Theodor Adorno underlined, seemed to shatter the ideal of Condorcet and other thinkers of the Enlightenment, which commonly equated scientific progress with social progress."

  en.wikipedia.org/wiki/Technological_utopianism#Technological_utopianism_from_the_19th_to_mid-20th_centuries

  A teraz to samo obecnie:

  en.wikipedia.org/wiki/Technological_utopianism#Technological_utopianism_from_late_20th_and_early_21st_centuries


  Czyli Kurzwaile prowadzą nas do gułagu i Holokaurstu. ;)


 • konsultant121

  @W.B
  A ile minelo od referendum nt. Brexitu?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Chyba rzeczywiście trzeba się było zaopatrzyć w piątek w L na WIG20, prawdopodobnie na kilka dni, a po drodze się okaże...

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  I sprzedawałbym na niebieskich kropkach, prawdopodobnie, żeby wkrótce odkupić, ale musiałbym zobaczyć korektę.
  fxpro.ctrader.com/c/utM0n

 • bialek.wojciech

  "Czyli Kurzwaile prowadzą nas do gułagu i Holokaustu. ;)"

  Z drugiej strony stosując regułę zmienności analogii należy szukać raczej 2 cykle wstecz, czyli pod koniec Ancien Regime:

  en.wikipedia.org/wiki/Ancien_R%C3%A9gime#Downfall

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A propos, wie Pan, że najlepsze filmy sowieckie robi się teraz na Zachodzie?:))))
  www.cda.pl/video/859622a"

  Widzę, że linia partii pozostaje niezmienna od pokolenia:

  "Uwaga, grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja."

  pl.wikiquote.org/wiki/Seksmisja

  ;)

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "A ile minelo od referendum nt. Brexitu?"

  Od dołka S&P 500 27 czerwca do piątku - 67 dni. Ja coś wcześniej marudziłem, że dołek cyklu 10-tygodniowego zostanie zrobiony na początku września szybkim ruchem powrotnym S&P 500 do wsparcia wyznaczonego przez szczytu z minionego roku. Ale się nie upieram, bo obecne sytuacja może przypominać dołek cyklu 10-tygodniowego na S&P 500 z początku kwietnia.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "To co się dzieje na mwig 40 przypomina trochę wzrosty z okresu 2003-2007, a to co się dzieje na niektórych z tych spółek przypomina hossę internetową z 1999 roku."

  mWIG dziś najwyżej od 2008 roku.

 • bialek.wojciech

  Odpowiednik "Belle Epoque" cykl wcześniej:

  "Nostalgia

  For some observers the term came to denote a certain nostalgia. Talleyrand famously quipped:

  Celui qui n'a pas vécu au dix-huitime sicle avant la Révolution ne connaît pas la douceur de vivre:[16] ("Those who have not lived in the eighteenth century before the Revolution do not know the sweetness of living")

  The reason for this affection was the perceived decline in culture and values following the Revolution, where the aristocracy lost much of its economic and political power to what was seen as a rich, but coarse and materialistic bourgeoisie. The theme recurs throughout nineteenth-century French literature, with Balzac and Flaubert alike attacking the mores of the new upper classes. To this mindset, the Ancien Régime expressed a bygone era of refinement and grace, before the Revolution and its associated changes disrupted the aristocratic tradition and ushered in a crude, uncertain modernity."

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Uwaga, grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja."

  Wschód odpada. W okolicach Turanu (z przyległościami) nigdy nie było cywilizacji godnej tego miana. I nie będzie. Tylko Zachód strasznie zmarniał. A na pochyłe drzewo to i koza wskoczy:))

 • m.jagusiak

  Ekstremalne, tegoroczne wartości ryzyka dla Polski:

  acemarketu.com/?p=199937

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Aaaa może już bym nic nie robił....
  fxpro.ctrader.com/c/4zM0n
  Senny dzień. Chyba nic się dziś nie opłaca robić, poza dobieraniem jenota pod koniec dnia...:)))

 • podczaszy1

  No to jest jak zwykle. Większość czeka na jakieś dołki cykliczne lub inne a mwig -40 przyspiesza wzrosty.

 • promagna2

  @guyfawkes13

  Reptilianie to nie żadna bajka. Sam jesteś posiadaczem gadziego mózgu i o tym nie wiedziałeś? hmm...

 • bialek.wojciech

  @promagna2:
  "Reptilianie to nie żadna bajka. Sam jesteś posiadaczem gadziego mózgu i o tym nie wiedziałeś? hmm... "

  Eee, to tylko taka obrazowa metafora z lat 60-tych:

  "The triune brain is a model of the evolution of the vertebrate forebrain and behavior, proposed by the American physician and neuroscientist Paul D. MacLean. MacLean originally formulated his model in the 1960s and propounded it at length in his 1990 book The Triune Brain in Evolution.[1] The triune brain consists of the reptilian complex, the paleomammalian complex (limbic system), and the neomammalian complex (neocortex), viewed as structures sequentially added to the forebrain in the course of evolution. However, this hypothesis is no longer espoused by the majority of comparative neuroscientists in the post-2000 era."

  en.wikipedia.org/wiki/Triune_brain

  Po polsku ten "reptilian complex" to:

  pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%85dra_podstawne

  "Jądra podstawne, inaczej jądra podstawy (łac. ganglia basales, nuclei basales) grupa jąder wysyłających projekcje do kory mózgowej, wzgórza i pnia mózgu. Jądra podstawne ssaków pełnią rozmaite funkcje związane z kontrolą ruchów, procesami poznawczymi, emocjami i uczeniem się."

 • carrie-anne.moss

  @promagna2:
  Dużo w tym prawdy, co piszesz. Teoria jest niedokończona o zależności pomiędzy stopniami notacji fal, jak również musi być rozszerzona o zagadnienia zależne od teleinformatyki o zasięgu globalnym, których nie było kiedyś.

  Pytanie czy musi? Czy może Goldmany i Morgany już to zrobiły, tylko się nie dzielą tą wiedzą, bo po co?

 • cyccu

  @ WB

  Pan po swojemu szuka cyklu. Tymczasem funkcja wykładnicza nie ma cykli. Zaś rozwój nauki i wzrost mocy obliczeniowych mają charakter wykładniczy.

  Zupełnie niepotrzebnie znęca się Pan nad Kurzweilem. On nas nigdzie nie prowadzi. Jedynie monitoruje postępy nauki i wyciąga z tego bardzo śmiałe wnioski. Moim zdaniem zbyt śmiałe, ale jednak sensowne. Proszę poczytać książki M.Kaku (proponuję konsultowaną z 12 noblistami "Przyszłość umysłu") lub wypowiedzi S.Hawkinga. Być może skłoni to Pana do refleksji.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Wschód odpada. W okolicach Turanu (z przyległościami) nigdy nie było cywilizacji godnej tego miana. I nie będzie."

  "guyfawkes13 2016/08/21 19:41:34

  Wygra turańska. Niemcy i Rosjanie będą emigrować do nas, będziemy mieli dużo uchodźców:))"


 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Proszę poczytać książki M.Kaku (proponuję konsultowaną z 12 noblistami "Przyszłość umysłu") lub wypowiedzi S.Hawkinga. Być może skłoni to Pana do refleksji."

  To fizycy-celebryci. Nie ma podstaw by sądzić, że wiedzą, o czym mówią.

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Wygra turańska''

  Spośród tych o których była wtedy mowa. Ale nie u nas. To zawsze będą nasze antypody.

 • guyfawkes13

  @Promagna

  ''Reptilianie to nie żadna bajka''

  Nie mam więcej pytań:)))

 • podczaszy1

  @cyccu pisze ,że rozwój nauki ma charakter wykładniczy. Chyba chodzi mu o wydatki na tzw. naukę tj. np gender itp.

 • guyfawkes13

  @Trinity

  ''Pytanie czy musi? Czy może Goldmany i Morgany już to zrobiły, tylko się nie dzielą tą wiedzą, bo po co?''

  Nikt tego nie zrobił, bo to nie istnieje. Ogólne zasady, że pierwszą falę robią smarci, że na trzecią wchodzi publiczność, że piąta jest do dystrybucji, że jest zasada zmienności , że trojka koryguje piątkę itd. są wiarygodne, ale z drobiazgami bywa różnie, jak to z szumem. Robienie do tego jakiejś filozofii nie ma sensu. Kiedyś widziałem specjalistę od TFE na realnym tradingu u Zaorskiego i on powiedział, że ma trafność w około 1/3. prognoz. A robi prognozy dla Biura. Więc nie róbmy z TFE kolejnej kabalistyki:))

 • promagna2

  @bialek.wojciech

  Gospodarzu, a czy reptilianie mają jądra podstawowe, czy ich nie mają? Z tego, co nauce wiadomo to mają. Natomiast rzeczywiście używanie tego słowa to nadużycie w stosunku do rasy dwunożnej, bo mogą ONI nazywać się inczej w ich slangu. Choć trzeba wyraźnie nadmniemić, że są artefakty archeologiczne z podobiznami istot człekopodobnych z głowami gadów. I to są fakty. Ludzie pierwotni tak z sufitu nie ściągnęliby sobie odwzorowania tych istot i nie robiliby figurek i rysunków.

  @carrie-anne.moss

  Musi, aby była kompletna dla wszystkich. Nie musi być dla wybranych. "Goldmany z Morganami" rzeczywiście wpłynęli na teorię, a właściwie teoria sama się rozjechała z powodu czasu transakcyjnego i zależności pomiędzy instrumentami finansowymi. To efekt algorytmów matematycznych.

  @guyfawkes13

  Spotkaj przypadkowo niedzwiedzia grizzly, a poczujesz dreszczyk emocji ;) Włączy Ci się wtedy gadzi automat

  Co do TFE, wprowadzasz niepotrzebnie zamęt. Przeanalizuj najpierw choć po "łepkach" globalne systemy transakcyjne: OTC i lokalne giełdy, potem teorię. Na końcu zabierz głos w sprawie. Dobrze na tym wyjdziesz.

 • guyfawkes13

  @Promagna

  ''artefakty archeologiczne z podobiznami istot człekopodobnych z głowami gadów.''

  Są najrozmaitsze artefakty, z głowami gadów, ptaków, lwów, wilków itd. Chodzi o przedstawienie charakteru postaci. Podobnie jak u Indian ''Siedzący Byk'' ,,Ryczący Bawół'', ''Waleczny Orzeł''.
  Z artefaktami trzeba bardzo uważać. Znane są przypadki dosypywania kości do wykopalisk, aby udowodnić teorię. Jesteś pewny, że małe czaszki ''humanoidów'' nie są efektem wirusa Zika czy innych podobnych świństw?

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Nie radzę grać Waszmości na Wigu 20 jeśli nie czujesz tego indeksu. Przez długie okresy czasu jest po prostu " niestrawny " i trzeba czekać na okazję. To nie jest wig-20 sprzed co najmniej 10 lat i słabo nadaje się do daytradingu.
  Wspominasz Waść o Zaorskim, którego filmik dzisiaj znalazłem na you tube . Kto to jest?

 • podczaszy1

  Mwig-40 w górę i to powinno być kontynuowane. W ubiegłym tygodniu pisałem,że powinien dojść co najmniej w okolice ok. 4250 pkt.

 • guyfawkes13

  @WB

  A propos ''dwa i dwa jest czetyrie'', ktoś mi podrzucił projekcję, jaką zamieścili towarzysze z Wall Street Journal:
  www.bankfotek.pl/view/2020655
  Chodzi mi o prognozę deficytu (która pewnie jest podkolorowana), z której wynikałoby, że oni nie spodziewają się jakiejś silnej hossy wtórnej. Przypomnę, że według mojej ''projekcji'' krach miał być koło 2024, a według towarzyszy z Wall Street Journal chyba w 2025.
  www.bankfotek.pl/view/2020657
  Czy na podstawie tych deficytów nie pokusiłby się Pan o projekcję PKB? Mielibyśmy wtedy może jakieś pojęcie o naszym bezpieczeństwie...
  Chińczycy już się chyba o to pokusili, bo jak inaczej wytłumaczyć lekceważenie Obamy na lotnisku? Turcy chyba też(...). Podobno lepiej nie wiedzieć zawczasu co przyniesie los, ale skoro Pan zajmuje się prognozami... Sam nie wiem...

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Zaorski to taki chłopak, który podjął próbę integracji środowiska traderskiego, uczą się handlu, robią wykłady, na temat strategii, błędów itd. Sam Zaorski ma bardzo prostą metodę, jak mu się czasem uda run, to coś zarabia.
  Przewiń sobie stronę, jest tam sporo filmów, niektóre mogą Cię zainteresować, np. taki:
  www.bankfotek.pl/view/2020657


 • dociekliwy54

  @cyccu
  Twoje pomysły na przyszłość świata są szalone.
  Hybrydy inteligencji ludzkiej i sztucznej , minimalne zapotrzebowanie na pracę, świat bez Boga. Jak widać samo odrzucenie Boga sprowadza myślenie na manowce.
  Człowiek jest i będzie jedyną istotą na Ziemi obdarzoną rozumem i wolnością ...i śmiertelną. Tak pisze w Piśmie, tak było od tysięcy lat i wierzę, że tak będzie. Na straży nieśmiertelności postawiono w Edenie anioła z mieczem ognistym.
  Nie wierz zbytnio nauce, bo przez wieki tworzyła wiele głupich teorii.
  Genetyka niewiele wnosi w poznanie człowieka. Komórka ludzka może żyć bez jądra komórkowego. Sekwencje zasad purynowych czy pirymidynowych są oznaczone ale nie zrozumiane. Epigenetyka dopiero raczkuje, ale już wiadomo, że myśli wpływają na metabolizm. Nie wiadomo jaki jest mechanizm "wyboru" plemnika przez komórkę jajową, a człowiek w swojej pysze chce produkować dzieci in vitro.
  Co do nowoczesnych technologii, to od zawsze wywoływały chwilowe zawirowania na rynku pracy (Anglia 18w.) , ale potem zatrudnienie rosło .Gdy jest większa produkcja rośnie i siła nabywcza, a to napędza rynek pracy.Tak było i pewnie tak będzie.
  Ostatecznie jeśli zapewnimy tanią masową produkcję 99% ludzi może pracować w usługach.Człowiek jednak by był Człowiekiem pracować musi. I jeszcze jedno. Na tym świecie człowiek nie wyzwoli się nigdy do końca z uwikłań biologicznych i przyrodniczych. Zawsze w mozole będzie "czynił Ziemię sobie poddaną" i konkurował z innymi o przetrwanie. Próba zerwania tego związku jest szaleństwem i utopią , bo gdyby się udała, zniszczy Człowieka. Ponieważ jednak w dłuższym okresie udać się nie może, doprowadzić może do upadku cywilizacji. Z uwagi na powyższe proponuję Ci teraz zejść na ziemię i napisać coś na temat rynków lub metod inwestycyjnych, najlepiej znanych Ci z praktyki.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Sorry, pomyłka. Tu jest ta strona:
  www.inwestortv.pl/film/graja-pieniadze-nie-setupy-mieczyslaw-siudek-12-06082015,97

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Piątka za komentarz:)))
  Pozdrawiam.

 • podczaszy1

  @Podczaszy1
  myślałem,że guyfawkes 13 bardzo trafnie" osadził" @ cyccu, a tu czytam ,że guyfawkes 13 pisze do @dociekliwego - piątka za komentarz. Dopiero wówczas doszło do mnie,że to nie guyfawkes tylko @ dociekliwy 54. Rzeczywiści to świetny wpis.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  I przede wszystkim adoracja ,apologetyka , kult nauki i naukowości, to nie są cechy postawy naukowej, tylko religijnej. Naukowy jest sceptycyzm i falsyfikacjonizm, podważanie tez. Jeśli ktoś mówi o nauce jak apologeta, to nie chodzi mu o naukę, tylko o coś, co pełni dla niego funkcję religijną.

 • bialek.wojciech

  @promagna2:
  "Gospodarzu, a czy reptilianie mają jądra podstawowe, czy ich nie mają? Z tego, co nauce wiadomo to mają. Natomiast rzeczywiście używanie tego słowa to nadużycie w stosunku do rasy dwunożnej, bo mogą ONI nazywać się inczej w ich slangu. Choć trzeba wyraźnie nadmniemić, że są artefakty archeologiczne z podobiznami istot człekopodobnych z głowami gadów. I to są fakty. Ludzie pierwotni tak z sufitu nie ściągnęliby sobie odwzorowania tych istot i nie robiliby figurek i rysunków."

  Nie wiem jak ludzie pierwotni, ale Juncker mówił ostatnio, że jest z nimi w kontakcie:

  www.youtube.com/watch?v=x5JoQT7XhW0

  Ale on podobno ostro popija.

 • cyccu

  @ WB

  Kim Pan jest w światowej nauce aby wyrażać się lekceważąco o nobliście (Hawking) i dziekanie nowojorskiej katedry fizyki (Kaku)?

  M.Kaku będąc gwiazdorem Discovery TV może być uznany za kogoś w rodzaju frontmana naukowców, ale nie zaryzykowałbym tezy że "nie wie o czym mówi". We wstępie książki dziękuje za udzielone mu informacje ponad 200 naukowcom z takich podrzędnych uczelni jak Harvard, Stanford, Princeton, Berkeley, MIT, Cambridge. Oprócz tego sam jest profesorem fizyki teoretycznej więc cosik z tego zrozumiał.

  Ale zostawmy autorytety/nieautorytety na boku.
  Jest faktem że nasza siła obliczeniowa rośnie wykładniczo. Jeśli taki charakter tego przyrostu zostanie przez jakiś czas utrzymany to zbudujemy maszyny informatyczne znacznie silniejsze intelektualnie od ludzkich mózgów. Nie tylko będą lepiej od nas liczyły (bo to już robią od dawna), ale także lepiej niż my rozpoznają wzorce. Wtedy rynek pracy dla ludzi prawdopodobnie zaniknie.

 • guyfawkes13

  @Cyccu

  ''Kim Pan jest w światowej nauce aby wyrażać się lekceważąco o nobliście (Hawking)''

  No tak, kapłani religii (naukowej) są istotami lewitującymi ponad zwykłymi śmiertelnikami i nie mogą podlegać żadnemu osądowi, pod karą pedagogiki wstydu (na razie):))))
  Ja sympatyzuję z Hawkingiem, tam, gdzie filozofuje, jest raczej słaby, jak wielu. A przede wszystkim czuję, że jego tezy światopoglądowe są mocno zabarwione żalem do Pana Boga z powodu kalectwa. Kiedyś był silniejszy i bardziej naukowy.

 • cyccu

  Krytyce mogą podlegać wszyscy, nawet zawodnicy podpierający się co chwilę słowem "bóg". Ale byłbym zaniepokojony gdyby Hawking zaczął uczyć mnie analizy rynków finansowych i podobnie jestem zdziwiony gdy W.Białek występuje jako ekspert od fizyki.

 • promagna2

  @bialek.wojciech

  Junker na barana nie wygląda i nawet nie wiem ile pije, aby zaznać takich objawień. Wysłowić się potrafi. Jedynie co można Jemu zarzucić to, że czasami całuje ziomów tej samej płci. Jednak nie przeceniałbym takich informacji od takiego gościa. On wiele może. Ma władze, znajomości i możliwości. A to sprawia, że może być wiarygodny. Zresztą o obcych to już mówiło do rzeczy wielu polityków, wojskowych, astronautów nawet Dalaj Lama mówił na wykładzie chyba w USA, a świątobliwość raczej nie pije :) A papież Franciszek to nawet stwierdził, że ochrzciłby obcego. Więc należy temat traktować, jako otwarty do dalszej dyskusji, choć nie wiem ile to teraz ma związku z cyklami i ekonomią, to na pewno ma związek z rynkami finansowymi. Obcy są wśród nas i nie mam wątpliwości, co do tego. Ale to taki OFF topic

 • konsultant121

  "Obcy są wśród nas"
  Dziękuję za ciekawą wizję:)
  Drodzy inwestorzy. Za dużo obcych:)
  Będzie ten mini krach jesienią/zimą czy nie będzie? Przecież od tego horyzontu na WIG20 to się źle robi. Hossy z niczego przecież nigdy nie ma. Ściskam kciuki za wizję gajafołksa13 z przetrzepaniem byków w USA i u nas.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  '' Ściskam kciuki za wizję gajafołksa13 z przetrzepaniem byków w USA i u nas.''

  To się nazywa subtelność:))
  Niemcy mówią: Schadenfreude.
  Najpierw obstawiam L na jenota. Jak dojdzie do 111 to się zastanowimy, co dalej (po drodze będzie 107).

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  " Najpierw obstawiam L na jenota. Jak dojdzie do 111 to się zastanowimy, co dalej (po drodze będzie 107). "
  A czemu nie wspominasz, że wcześniej będzie przystanek 101? :-P

 • konsultant121

  @guyfawkes
  Czyli liczysz na spadek USDJPY w trakcie przetrzepywania byków tak jak jesienią 1998?
  We wrześniu jeszcze wzrosty USDJPY a potem się zobaczy? :)
  To kantorowo jakbyś to załatwił za jakiś miesiąc? JPYPLN jako bardziej intratna inwestycja niż USDPLN i CHFPLN ? Z drugiej strony USDGBP powinien zrobić jakieś ekstremum na przełomie roku (może już było w sierpniu?) Nie, dopiero będzie! :)

 • bialek.wojciech

  promagna2:
  "Obcy są wśród nas i nie mam wątpliwości, co do tego."

  To prawda - czytając to co Pan pisze wyczuwam wyraźną obcość.

 • guyfawkes13

  @Trinity

  ''A czemu nie wspominasz, że wcześniej będzie przystanek 101? :-P''

  Moim zdaniem tak nie będzie - wtedy każdy(a) by kupił. Kluczowy jest kanał, z którego zasięg jest do prawie 111. Tam dopiero widzę poważne opory. Niepewność będzie do pokonania szczytu na 107,500. Kupowałem na dole, kupowałem dziś. Jutro jeszcze mogłaby być słaba sesja, ale raczej już nie.
  Po co komplikować sprawy?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Teraz jeszcze FED może podnieść stopy, żeby miał je z czego później obniżać.
  news.globtrex.com/wiadomosci/kiedy-w-usa-stopa-rezerw-zejdzie-do-minus-2/
  We wrześniu grają banki centralne. Może być flash crash, albo koło wyborów. Jak Ameryka zacznie wchodzić w recesję, to FED będzie luzował i obniżał - zrobi się wtórna koniunktura i ostatnia fala na giełdzie. Tak mi się wydaje.
  Poszukałbym sobie jakiejś pary z dolarem, ale do poprządnej jakiejś waluty, może surowcowej? Korony? Na koronie są tysiące potencjalnych pipsów. Jen do mnie nie przemawia. Jak się zacznie recesja to na wyścigi będą luzować. Zależy jak będzie z ropą przed wtórną hossą. A kto wie czy nie złoto?

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  " Po co komplikować sprawy?"
  Żeby wystraszyć tych co mają L na jenocie ;-)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Są chyba brokerzy, którzy oferują rachunki w złocie - jak trafisz, to wystarczy nic nie robić:))))

  Kiedyś tak było z Admiralmarkets, teraz np. firma forexowo-matrymoniana:))))
  www.dukascopy.com/swiss/english/forex/gold-accounts/


 • guyfawkes13

  @Trinity

  ''Żeby wystraszyć tych co mają L na jenocie ;-)''
  Mnie raczej nie wystraszą, jestem do przodu, dolne cienie są płytkie. Będą straszyć po drodze, do 107,5. Ale to tylko moje przypuszczenie:)))

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Jest faktem że nasza siła obliczeniowa rośnie wykładniczo. Jeśli taki charakter tego przyrostu zostanie przez jakiś czas utrzymany to zbudujemy maszyny informatyczne znacznie silniejsze intelektualnie od ludzkich mózgów. Nie tylko będą lepiej od nas liczyły (bo to już robią od dawna), ale także lepiej niż my rozpoznają wzorce. Wtedy rynek pracy dla ludzi prawdopodobnie zaniknie."

  Ale to nie jest kwestia wyłącznie mocy obliczeniowej. Za pomocą małego młotka można wbić mały gwóźdź, ale za pomocą wielkiego młota nie napisze się powieści albo nie wynajdzie lekarstwa na raka, tylko co najwyżej wbije wielkie gwóźdź.

  Oczywiście że np. można wyeliminować większość ludzi z dziedzin typu diagnostyka medyczna, ale właśnie dlatego, że diagnostyka medyczna - na zwykłym poziomie, a nie na poziomie dr. Housa - nie wymaga żadnej inteligencji, a jedynie mechanicznego sprawdzeni kryteriów opracowanych przez rzeczywiście inteligentnych badaczy. Ale tych ostatnich już nie można zastąpić, bo obecnie nie dysponujemy nawet zalążkami systemów, w których moglibyśmy badać nawet najbardziej prymitywne formy myślenia. Rozpoznawanie wzorców to nie myślenie! Rozpoznawanie wzorców pozwoli autu bez kierowcy utrzymać się na drodze (co uwolni miliony ludzi zatrudnionych w usługach transportowych), ale choćbyśmy zwiększyli moc komputera w takim samochodzie biliony razy nie przestanie on być bezmyślnym automatem zaprogramowanym by mechanicznie wykonywać zadane działania. Programu składającego się z milionów linijek typu: "jeżeli dziecko na drodze to hamuj" nie nazwiemy przecież inteligencją.

  Swoją drogą ta tematyka pozwala spalać całkiem przyzwoite ilości pieniędzy:

  www.artificialbrains.com/blue-brain-project#news

  en.wikipedia.org/wiki/Blue_Brain_Project

 • guyfawkes13

  Ale poczekajmy, co pan Wojtek powie na temat przyszłego PKB w Stanach. Pan Wojtek ma na pewno lepsze i nowsze dane na temat sojuszników, niż te z moich obrazków.

 • bialek.wojciech

  "Swoją drogą ta tematyka pozwala spalać całkiem przyzwoite ilości pieniędzy"

  Stąd zainteresowanie dziedziną ze strony różnej maści oszustów żerujących na ludzkiej naiwności:

  www.popsci.com/technology/article/2009-11/blue-brain-scientist-denounces-ibms-claim-cat-brain-simulation-shameful-and-unethical

 • bert76

  Prawda na początku jest wyszydzana,potem zwalczana a na końcu akceptowana.

 • guyfawkes13

  @WB
  ''Swoją drogą ta tematyka pozwala spalać całkiem przyzwoite ilości pieniędzy''


  To nie takie proste i mechaniczne z tą diagnostyką.
  Komputer badający wszystkie ewentualności mógłby być nawet znacznie droższy niż lekarz rodzinny, który zna pacjenta i zamiast kilkudziesięciu (kilkuset) badań wystarczy mu kilka.

 • guyfawkes13

  Może uran w końcu wypali[sic!]... za jakiś czas...

 • cyccu

  @ Bert76

  Pan Wojtek jest na etapie wyszydzania. W latach dwudziestych przejdzie do zwalczania, a w trzydziestych będzie musiał skapitulować i zaakceptować.

  Oczywiście że narastająca moc obliczeniowa zmieni wszystko. Przykład z dużym młotkiem całkowicie chybiony. Zbudujemy maszyny informatyczne potrafiące myśleć. Mózg jest myślącą maszyną zbudowaną przez biologię w toku 4mld lat ewolucji. Sztuczna inteligencja 2.0 będzie myślącą maszyną informatyczną stworzoną przez człowieka. Sztuczna inteligencja 3.0 to już raczej będzie wytwór tej 2.0 ;-))

 • guyfawkes13

  @cyccu

  A wymyślajcie sobie na zdarowie!:)))
  Ale nie zapominajcie o zabezpieczeniach, gdyby to diabelstwo okazało się cwańsze od was:)))))))))
  www.youtube.com/watch?v=TEm3QtD-fMg

 • guyfawkes13

  @WB

  Oni nie są tacy nowocześni jak im się wydaje. To choroba stara jak świat, Panie Wojtku. Nazywa się ''mit Pigmaliona''

  :)))

 • guyfawkes13

  Tylko kiedyś chorowało się na to w lepszym stylu niż dziś na zmarniałym Zachodzie:((

 • guyfawkes13

  @Trinity

  Jeszcze mamy lukę od prawie 105, która poprzednio była zażarcie broniona, pamiętam tą walkę jak dziś.

 • cyccu

  Inżynieria odwrotna mózgu będzie odpowiedzią na wyszydzanie przez notorycznych cyklistów lub ludzi intensywnie religijnych oraz tych wszystkich innych którym duże zmiany nie mieszczą się w głowie.
  Naukowcy w przyszłości dokładnie rozpoznają sposób pracy mózgu a następnie te równoległe, chaotyczne, samoorganizujące się i fraktalne OBLICZENIA zastosują w nowoczesnym sprzęcie informatycznym.

  Obszary mózgu mogą być modelowane przez wdrażanie równoległych algorytmów, które są ich funkcjonalnymi odpowiednikami. Wykonalność takiego podejścia została wykazana za pomocą modeli i symulacji regionów mózgu.

  Przekonanie że maszyny będące systemami niebiologicznymi nie będą nigdy mogły zrównać się z ludźmi jest napędzane przez podstawową reakcję niedowierzania. Zawsze większość początkowo odrzucała pomysły zagrażające przyjętemu poglądowi że nasz gatunek jest szczególny. Już Kopernik był szokiem - nie jesteśmy pępkiem kosmosu. Darwin coś strasznego - niewiele odbiegamy od innych naczelnych. Inteligentne maszyny będą kolejnym wyzwaniem dla naszego statusu.

 • b_53

  @cycu

  Kim Pan jest w światowej nauce aby wyrażać się lekceważąco o nobliście (Hawking) i dziekanie nowojorskiej katedry fizyki (Kaku)?

  Pan Wojtek napisał pracę magisterską ze sztucznej inteligencji.

 • karnakufo

  Jenot wg mnie w tym impulsie nie pokona ostatniego szczytu - obstawiam na nim spadki.

 • guyfawkes13

  @Karnakufo

  Jeżeli pokonałby lukę na 105, dzienną chmurę, 23%, czarną marubozę, to się nie zatrzyma na poprzednim szczycie.
  fxpro.ctrader.com/c/5FS0n

 • cyccu

  @ B53

  Ta magisterka to trochę mało aby pisać że Hawking nie wie co mówi. Zresztą to musiało być ze dwadzieścia lat temu. HELOŁ. Te tematy są dosyć nowe i szybko się zmieniają. Dopiero od niedawna po laboratoriach Harvardu i innych gminnych szkółek biegają gryzonie z częściowo biologicznymi i częściowo sztucznymi mózgami. Naukowcy potrafią im wgrać nowe umiejętności i takie tam ...

  Zresztą trzeba mieć bardzo kiepski dzień aby nabijać się z europejskiego Blue Brain Project. Wprawdzie amerykańskie badania nad mózgiem mogą być bardziej zaawansowane (najważniejsze DARPA nie są jawne) ale to bardzo ważny program naukowy. Czy Pan Wojtek już zna rezultaty pracy naukowców w Lozannie? ;-)

 • sunday68

  Wojciech Białek
  @konsultant121:
  "W piatek chyba minelismy dolek cyklu 10-tygodniowego na WIG20."

  Taki krótki - 56 dniowy?

  Jeśli za dno poprzedniego cyklu uznać postbrexitowe minimum( 1642 pkt dla wig20) to faktycznie 10 tygodni daje 02.09. A jak wygląda Pana wersja kilku ostatnich cykli 10-tygodniowych?

 • guyfawkes13

  @Trinity

  W tym kawałku jest powiedziane, że Marvin Goodfriend śledzi recesje od lat 60-tych, czyli tak jak mnie martwi go zapewne trend spadkowy. Jestem na kursie i ścieżce.:))

  news.globtrex.com/wiadomosci/kiedy-w-usa-stopa-rezerw-zejdzie-do-minus-2/

 • promagna2

  @bialek.wojciech

  To prawda - czytając to co Pan pisze wyczuwam wyraźną obcość.

  Myślę, że bardziej mamy syndrom globalnego wyobcowania. Astrofizyk Duncan H. Forgan twierdzi, że z badań nad paradoksem Fermiego wychodzi dość ciekawa sugestia. Wyobraża Pan sobie, że jesteśmy tylko sami w kosmosie? Ja nie. Tak, jak mrówki, czy termity nie zdają sobie sprawy, że żyją na planecie Ziemia, tak i gigantyczna liczba ludzi nie ma pojęcia gdzie mieszkają. Ale oczywiście to jest blog o cyklach gospodarczych tworzonych przez ludzi :) Ot taki ziemski kołowrotek.

  Sceptycyzm z Pana strony wynika z niewiedzy, więc nie ma co ciągnąć tematu. Nie można prowadzić dyskusji tylko dlatego, że czegoś nie widać. Dr Michio Kaku kiedyś pokazywał "holograficzną czapkę niewitkę", więc jeśli ludzie mają już pewne rozwiązania kamuflażu to nie można zakładać, że coś nie istnieje, bo nie widać. Obcy są wśród nas i mają naprawdę niezły kamuflaż.

  @cyccu

  Właściwie to S. Hawkingowi nie wręczyli jeszcze nagrody Nobla, ale może jeszcze zdążą do 2020r., bo to może być już końcówka Stephena.

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  " Jeżeli pokonałby lukę na 105, dzienną chmurę, 23%, czarną marubozę, to się nie zatrzyma na poprzednim szczycie. "

  Jakby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem. Zgadzam się z karnakufo. Kierunek 101.

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  " Goodfriend śledzi recesje od lat 60-tych, czyli tak jak mnie martwi go zapewne trend spadkowy."
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=50y&t=c&a=lg&b=1
  A tu jaki widzisz trend?
  Ktoś pisał, że w tym cyklu podwyżek dojdziemy do 1.75%.A mnie się zdaje, że do 0.5.

 • karnakufo

  @guyfawkes13
  "Jeżeli pokonałby lukę na 105, dzienną chmurę, 23%, czarną marubozę, to się nie zatrzyma na poprzednim szczycie. ..."

  Właśnie gra idzie o to "jeżeli".
  20 lipca tego roku - na oporze, też byłeś pełen optymizmu.
  Jak na razie nie widzę powodzenia w przebiciu tego oporu, ale być może się mylę.
  Z tym, że wolę nie wyprzedzać i gram teraz na oporowe S, a jak go pokona to dołączę do byczka.

 • cyccu

  @Promagna2

  Jednym tchem wymieniasz M.Kaku i WŁASNE przekonanie że kosmici są wśród nas. Czytałem książki Kaku i nic mi nie wiadomo o tym żeby wyrażał takie przekonanie.

  Oczywiście hipoteza istnienia życia poza Ziemią jest dosyć mocna. Duże prawdopodobieństwo, ale to zupełnie co innego niż doszukiwanie się wśród nas obcych.

 • cyccu

  Ujawniły się spore potrzeby na wyszydzanie współczesnych badań nad mózgiem. Mój umysł nie pojmuje jak można drwić z Blue Brain Project dlatego proponuję szyderstwa przesunąć na znacznie mniej poważny Project Avatar
  tech.wp.pl/kat,1009779,title,Rosyjski-projekt-Avatar-niesmiertelnosc-dla-milionerow,wid,14777663,wiadomosc.html
  Z tego wciąż można kpić. Tym bardziej że nierealne, zbyt optymistyczne timingi podają. Ale za ileś lat to przestanie być śmieszne, a zacznie być stosowane. Chyba.

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Ujawniły się spore potrzeby na wyszydzanie współczesnych badań nad mózgiem. Mój umysł nie pojmuje jak można drwić z Blue Brain Project"

  W tekście, do którego odnośnik podałem to akurat ludzie z Blue Brain Project wyszydzali twierdzenia ludzi z IBM:

  www.popsci.com/technology/article/2009-11/blue-brain-scientist-denounces-ibms-claim-cat-brain-simulation-shameful-and-unethical

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Oni nie są tacy nowocześni jak im się wydaje. To choroba stara jak świat, Panie Wojtku. Nazywa się ''mit Pigmaliona''"

  Filozofia w informatyce
  Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
  33. spotkanie Sztuczna inteligencja jako mit?

  filozofiainformatyki.wordpress.com/2016/03/10/33-spotkanie-sztuczna-inteligencja-jako-mit/

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Ta magisterka to trochę mało aby pisać że Hawking nie wie co mówi. Zresztą to musiało być ze dwadzieścia lat temu. HELOŁ. Te tematy są dosyć nowe i szybko się zmieniają"

  Portal "Nauka w Polsce":

  "Naukowcy: od ponad dwóch dekad żadnych postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji

  Od ponad dwóch dekad nie nastąpił żaden istotny postęp w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji - zgodzili się naukowcy -uczestnicy sympozjum Brains, Minds, and Machines, zorganizowanego w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA. Przyczyną są wąskie zastosowania robotyki oraz brak badań podstawowych m.in. nad językiem - poinformował magazyn Technology Review."

 • bialek.wojciech

  ... i odnośnik:

  naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,381905,naukowcy-od-ponad-dwoch-dekad-zadnych-postepow-w-dziedzinie-sztucznej-inteligencji.html

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Ta magisterka to trochę mało aby pisać że Hawking nie wie co mówi."

  Ależ oczywiście, że on nie wie o czym mówi:

  "Physics as a field is too big for "physicists" to have a unified opinion as such. If you are part of the tiny subset that's interested in quantum gravity, then yes, Hawking was groundbreaking in his day. If you belong to any of the other thousands of tiny subsets, he's professionally irrelevant to you. Now, of course, the commentary to Clarke's first law (about distinguished but elderly scientists) has long since kicked in: most scientists, in most fields, do their best work young."

  www.quora.com/What-do-physicists-think-of-Stephen-Hawking

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Kim Pan jest w światowej nauce aby wyrażać się lekceważąco o nobliście (Hawking) i dziekanie nowojorskiej katedry fizyki (Kaku)?"

  Ten Kaku jest jeszcze gorszy:

  "I confess, Im not a fan I consider him among the worst of the big name science popularizers, and every time I listen to him Im either more confused or irritated. I also find his forays into biology generally ignorant and wrong, and he seems to be most popular among lay people who consider him an apologist for god. For example, heres this wanker who claims Kaku has found definitive proof that god exists."

  freethoughtblogs.com/pharyngula/2016/06/07/what-do-physicists-think-of-michio-kaku/

  Ludzie litości, to są celebryci, to znaczy osoby używane przez media by robić wrażenie na prostych ludziach, którzy nie mają pojęcia, o czym mowa!

 • cyccu

  @ WB

  Nad sztuczną inteligencją można się dzisiaj dowolnie znęcać ponieważ jeszcze jest w powijakach. Podobnie wyśmiewano samochody pod koniec XIX wieku. Według sceptyków miały nigdy nie dorównać transportowi konnemu.

  Przed ludzkością dziesiątki i setki lat pracy naukowców. Oni po prostu kiedyś zbudują niebiologiczny funkcjonalny odpowiednik biologicznego mózgu. To coś przecież będzie myślało! Po modyfikacjach i rozszerzeniach znacznie sprawniej niż my.

 • bialek.wojciech

  "Ludzie litości, to są celebryci, to znaczy osoby używane przez media by robić wrażenie na prostych ludziach, którzy nie mają pojęcia, o czym mowa!"

  Przy okazji można od tych ludzi wyciągnąć trochę pieniędzy:

  "Investor rush to artificial intelligence is real deal

  Silicon Valley loves a new fad. To judge by the spate of fundraising by start-ups in recent weeks, it has found one in an idea that is more than half a century old: artificial intelligence.

  This is the hot place to be at the moment, says Stephen Purpura, whose own AI company, Context Relevant, has raised more than $44m since it was founded in 2012. By his reckoning, more than 170 start-ups have jumped on the AI bandwagon."

  www.ft.com/cms/s/2/019b3702-92a2-11e4-a1fd-00144feabdc0.html#axzz4JSQkoJHg

 • promagna2

  @cyccu

  O M. Kaku napisałem tylko tyle, że kiedyś pokazywał "holograficzną czapkę niewitkę". Myślisz, że obcy to fantastyka? Przykład. Ludzka cywilizacja oficjalnie nie ma pojazdów, które osiągają przeciążenie (nadważkość) 40G np. pionowy ruch w górę. Są nawet ludzie w Polsce, ktorzy ścigali się z takimi pojazdami w latach 80-90 na terytorium Polski np. gen. Apoloniusz Czernow i o tym opowiada w 1999r. na youtube. Naprawdę mówienie, że czegoś nie ma jest bardzo dużym nadużyciem. Ktoś zbudował takie pojazdy, które nie muszą meldować się w wieżach kontrolnych, a na radarach ich nie widać. Z faktami nie dyskutuje się.

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes:
  stooq.pl/mol/?id=6424
  Może nie jest tak źle z tym CRB?
  Aussie też jakby odżył:
  www.tradingview.com/x/UrvXy5kc/

  Puszczam wodze fantazji:
  www.tradingview.com/x/eWh94NnI/

  Jenota nie zmieniam.
  www.tradingview.com/x/eWh94NnI/

 • bialek.wojciech

  Moda na SI jest modą powracającą w ramach cyklu pokoleniowego:

  "After years in the wilderness, the term 'artificial intelligence' (AI) seems poised to make a comeback. AI was big in the 1980s but vanished in the 1990s. It re-entered public consciousness with the release of Al, a movie about a robot boy. This has ignited public debate about AI, but the term is also being used once more within the computer industry. Researchers, executives and marketing people are now using the expression without irony or inverted commas. And it is not always hype. The term is being applied, with some justification, to products that depend on technology that was originally developed by AI researchers. Admittedly, the rehabilitation of the term has a long way to go, and some firms still prefer to avoid using it. But the fact that others are starting to use it again suggests that AI has moved on from being seen as an over-ambitious and under-achieving field of research.

  The field was launched, and the term 'artificial intelligence' coined, at a conference in 1956 by a group of researchers that included Marvin Minsky, John McCarthy, Herbert Simon and Alan Newell, all of whom went on to become leading figures in the field. The expression provided an attractive but informative name for a research programme that encompassed such previously disparate fields as operations research, cybernetics, logic and computer science. The goal they shared was an attempt to capture or mimic human abilities using machines. That said, different groups of researchers attacked different problems, from speech recognition to chess playing, in different ways; AI unified the field in name only. But it was a term that captured the public imagination.

  Most researchers agree that AI peaked around 1985. A public reared on science-fiction movies and excited by the growing power of computers had high expectations. For years, AI researchers had implied that a breakthrough was just around the corner. Marvin Minsky said in 1967 that within a generation the problem of creating'artificial intelligence' would be substantially solved. Prototypes of medical-diagnosis programs and speech recognition software appeared to be making progress. It proved to be a false dawn. Thinking computers and household robots failed to materialise, and a backlash ensued. `There was undue optimism in the early 1980s; says David Leaky, a researcher at Indiana University. 'Then when people realised these were hard problems, there was retrenchment. By the late 1980s, the term AI was being avoided by many researchers, who opted instead to align themselves with specific sub-disciplines such as neural networks, agent technology, case-based reasoning, and so on."

 • bialek.wojciech

  Innymi słowy, jeśli ktoś mówi o konkretnych TECHNIKACH sztucznej inteligencji, to należy go słuchać (tyle, że zrozumie się go tylko jest jest się specjalistą w dziedzinie).

  Jeśli natomiast ktoś mówi o "sztucznej inteligencji" jako takiej to spokojnie można założyć, że jest to oszust, który próbuje od nas wyciągnąć pieniądze.

 • cyccu

  @ WB

  Panie Wojtku, litości. To że o czymś mówią ludzie (przez niektórych) uznani za celebrytów, nie oznacza obiektywnej fałszywości tych treści.

  Czy ma Pan jakieś wątpliwości że nauka w najbliższych kilkudziesięciu latach dokona wielkich odkryć i znacznego postępu? Ja nie mam.
  Niemal na pewno dziedzina silnej AI będzie jednym z obszarów, które bardzo się rozwiną.

 • bialek.wojciech

  @cyccy:
  Pańska teza, że postęp technologiczny - w tym postęp w zakresie TECHNIK SI - zmniejszy popyt na pracę ludzi, co nieco zmniejszy problemy związane z trendami demograficznymi, jest oczywiście słuszna.

  Natomiast błędem jest WIARA w rychłe stworzenie sztucznej inteligencji jako takiej. Taka WIARA zaspokaja różne potrzeby emocjonalne niektórych ludzi i na zaspokajaniu tych potrzeb żerują różni oszuści oferujący wizje technologicznego raju znajdującego się na wyciągnięcie ręki (lub piekła dla tych, co wolą bać się przyszłości).

 • cyccu

  @ WB

  "Moda na SI jest modą powracającą w ramach cyklu pokoleniowego"

  Szaleństwo ;-) Fanatyk cyklizmu z Pana.
  Proszę się zastanowić jak co pokolenie wzrastają możliwości informatyki.

 • mzamojsk

  Sadzac po ilosci wpisow zachwycajacych sie zmiana technologiczna, ktora juz za chwile wszystko zmieni mozemy byc spokojni o podobienstwo do 1999 :)

  Jakby WB prowadzil bloga w 1999/2000, to wtedy tez pewnie pojawilyby sie podobne glosy (tyle, ze rozplywajace sie nad Internetem zamiast AI).

  Krotko mowiac cykle rzadza :)

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Czy ma Pan jakieś wątpliwości że nauka w najbliższych kilkudziesięciu latach dokona wielkich odkryć i znacznego postępu? Ja nie mam."

  Ja też nie mam, ale z przyczyn demograficznych nie będzie z tym tak łatwo:

  i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/08/21/1408624676156_wps_5_World_IQ_graph_jpg.jpg

  www.youtube.com/watch?v=WaWvqKGZYtE

  ;)

 • cyccu

  @ WB

  Wiara jest czymś w rodzaju prognozy.
  Prognoza dotyczy przyszłości.
  Przyszłości nie znamy.
  Pan nie wie czy moja wiara jest błędem.

 • bialek.wojciech

  "i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/08/21/1408624676156_wps_5_World_IQ_graph_jpg.jpg "

  Przyszłość świata może wyglądać tak:

  www.youtube.com/watch?v=RZ2jVCg6hPw

  www.youtube.com/watch?v=jkJkNJOj2H8

  www.youtube.com/watch?v=lJ9wZhBz814

  www.youtube.com/watch?v=lY2lt2lqkTY

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  "Sadzac po ilosci wpisow zachwycajacych sie zmiana technologiczna, ktora juz za chwile wszystko zmieni mozemy byc spokojni o podobienstwo do 1999 :)

  Jakby WB prowadzil bloga w 1999/2000, to wtedy tez pewnie pojawilyby sie podobne glosy (tyle, ze rozplywajace sie nad Internetem zamiast AI).

  Krotko mowiac cykle rzadza :)"

  A może to dopiero początek mody:

  www.google.com/trends/explore?date=all&q=artificial%20intelligence&hl=en-US&tz=Etc%2FGMT%2B5&tz=Etc%2FGMT%2B5

  ?

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Wiara jest czymś w rodzaju prognozy.
  Prognoza dotyczy przyszłości.
  Przyszłości nie znamy.
  Pan nie wie czy moja wiara jest błędem."

  Ale prognozy wymagają chociaż minimum precezji - czy mówimy o dziesiątkach lat czy o tysiącach?

  "But predicting AI is more difficult than many people think.

  To explore these difficulties, lets start with a 2009 bloggingheads.tv conversation between MIRI researcher Eliezer Yudkowsky and MIT computer scientist Scott Aaronson, author of the excellent Quantum Computing Since Democritus. Early in that dialogue, Yudkowsky asked:

  It seems pretty obvious to me that at some point in [one to ten decades] were going to build an AI smart enough to improve itself, and [it will] foom upward in intelligence, and by the time it exhausts available avenues for improvement it will be a superintelligence [relative] to us. Do you feel this is obvious?

  Aaronson replied:

  The idea that we could build computers that are smarter than us and that those computers could build still smarter computers until we reach the physical limits of what kind of intelligence is possible that we could build things that are to us as we are to ants all of this is compatible with the laws of physics and I cant find a reason of principle that it couldnt eventually come to pass

  The main thing we disagree about is the time scale a few thousand years [before AI] seems more reasonable to me.

  Those two estimates several decades vs. a few thousand years have wildly different policy implications."

  intelligence.org/2013/05/15/when-will-ai-be-created/

 • mzamojsk

  "A może to dopiero początek mody:
  www.google.com/trends/explore?date=all&q=artificial%20intelligence&hl=en-US&tz=Etc%2FGMT%2B5&tz=Etc%2FGMT%2B5"

  Pewnie to jeszcze troche potrwa, ale np 'big data', 'internet of things' I 'autonomous car' sa juz mocno rozgrzane:

  www.google.com/trends/explore?date=all&q=big%20data&hl=en-US&tz=Etc%2FGMT%2B5&tz=Etc%2FGMT%2B5
  www.google.com/trends/explore?date=all&q=%2Fm%2F02vnd10&hl=en-US&tz=Etc%2FGMT%2B5&tz=Etc%2FGMT%2B5
  www.google.com/trends/explore?date=all&q=%2Fm%2F01kl97&hl=en-US&tz=Etc%2FGMT%2B5&tz=Etc%2FGMT%2B5

 • red.007

  @carrie-anne.moss
  Puszczam wodze fantazji.
  A co by było gdyby pana analityk miał rację w swoim komentarzu odnośnie EUR/USD?
  Wówczas para powinna wyjść powyżej 1,137 a być może wyżej jak przed Brexitem.
  stooq.pl/n/?f=1096455&c=0&p=a

 • red.007

  Ma być pan analityk

 • carrie-anne.moss

  @konsultant121:
  Trudno coś wyrokować w średnim terminie, bo nie wiem co wymyśli Moody w piątek. Póki co wydaje się, że dolar odpuszcza, więc PLN powinien się jeszcze chwilę umacniać. Patrzyłbym na EURPLN, a konkretnie na podobieństwo korekt.
  www.tradingview.com/x/eWh94NnI/
  Jeżeli nastąpiłoby zgranie tej pary z Edkiem (wcześniej pokazywanym przeze mnie), to możesz trafić z dołkiem USDPLN. Tyle, że nie mam przekonania do takiego scenariusza, gdyż ważniejsze są oczekiwania co do FOMC, a nad tym się muszę zastanowić.

 • cyccu

  @ WB

  Zatem minimum precyzji z mojej strony:
  -obserwowany wykładniczy wzrost mocy obliczeniowej
  -zauważalny dynamiczny rozwój nauki
  -sukcesy w badaniach nad mózgiem (pokolenie temu nasza wiedza w tym obszarze była prawie żadna)
  -duże nakłady na badanie mózgu (o Blue Brain Project była już mowa, ale także Obama uruchomił DUŻY i bogato finansowany projekt badawczy mózgu)
  -udane modele mózgów prostych żyjątek lub kawałków mózgów żyjątek bardziej skomplikowanych
  -potencjalny silny popyt na solidną AI i jej bardzo liczne przyszłe zastosowania

  To są silne przesłanki aby przewidywać wielką dynamikę tego obszaru wiedzy i technologii. Mam na myśli raczej kilkadziesiąt lat niż kilkaset, z tym zastrzeżeniem że to czego nie zdołamy osiągnąć w kilkadziesiąt możemy zrobić w kilkaset. Wszak nawet kilkaset lat to bardzo krótki okres w historii 4 miliardów lat życia na planecie Ziemia.

 • carrie-anne.moss

  @red.007
  Nie wykluczam takiej możliwości. Może dla jasności. Narysowany przez mnie na EURUSD poziom ICE oznacza, że tam spodziewam się reakcji. Na ten moment raczej uderzenia w dół. Aczkolwiek, jego przebicie, jak miało to miejsce na Aussie, miałoby wyraźnie byczy wydźwięk.
  Dlatego też nie mam przekonania do zakupu USDPLN.

  Jest jeszcze jedna istotna kwestia. Zdaje się, że w przyszłym tygodniu wygasa wrześniowa seria kontraktów walutowych na CME, co jest wyśmienitą okazją do zamykania pozycji bez robienia bałaganu na wykresie.

 • red.007

  @carrie-anne.moss
  Słuszna uwaga i właśnie to przekonanie do zakupu USDPLN czy raczej jego brak jest tym co wstrzymuje mnie na razie do kupna dolara.
  "Ostatecznym" rozwiązaniem wydaje się wybicie z trójkąta,który wyrysował się w 2016r.
  Większość zakłada północ i to mnie martwi,tak czy siak wybicie będzie jazdą bez trzymanki.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=l&a=ln&b=1

 • m.jagusiak

  Ciekawe wnioski z wykresu 3D dla GBPUSD:

  acemarketu.com/?p=200405

 • podczaszy1

  Na razie wygląda to tak: spadliśmy z 1869 pkt na 1753 i odbiliśmy do 1798 pkt tj. 38,2 %.

 • carrie-anne.moss

  Ciekawostka dla miłośników ropy, gazu i węgla:
  www.barchart.com/headlines/story/800921/the-future-of-energy-sector

 • pure_miglanc

  Ubieranie na JSW trwa

 • carrie-anne.moss

  @red.007
  Słuszna uwaga i właśnie to przekonanie do zakupu USDPLN czy raczej jego brak jest tym co wstrzymuje mnie na razie do kupna dolara.
  "Ostatecznym" rozwiązaniem wydaje się wybicie z trójkąta,który wyrysował się w 2016r.
  Większość zakłada północ i to mnie martwi,tak czy siak wybicie będzie jazdą bez trzymanki.


  To ja na chwilę zamienię się w Wyrocznie ;-)
  www.tradingview.com/x/O6Gx122G/
  Oznacza to, że będzie tylko jedna podwyżka, a potem QE4.
  W zależności od rzeczywistego kierunku, będziemy wyliczać zasięg grając w kółko i krzyżyk :-)

  Biorąc pod uwagę, że PLN jest relatywnie słaby:
  www.tradingview.com/x/Gu0UTFRi/
  Możemy mieć szczyt w okolicach 4.15-4.20, ale to moim zdaniem może zależeć od tego co będzie się działo na EURPLN.

 • sunday68

  Wojciech Białek
  @konsultant121:
  "W piatek chyba minelismy dolek cyklu 10-tygodniowego na WIG20."

  Taki krótki - 56 dniowy?

  Jeśli za dno poprzedniego cyklu uznać postbrexitowe minimum( 1642 pkt dla wig20) to faktycznie 10 tygodni daje 02.09. A jak wygląda Pana wersja kilku ostatnich cykli 10-tygodniowych?

 • promagna2

  @cyccu

  A z badaniem mózgu to jest tak. 15 lat do kosza ;(

 • konsultant121

  Zwodnicze sa te poniedzialkowe wzrosty gieldowe;) Czy sztuczna inteligencja potrafi to wytlumaczyc?:))

 • red.007

  @carrie-anne.moss
  Z tego wynika,że parytetu może nie być.Z drugiej strony P.Wojtek ostatnio zakładał zejście poniżej.
  Faktycznie ten dolar może zachowywać się zmiennie jak FED będzie kombinował.

 • guyfawkes13

  Kolejny słaby dzień, wskaźniki muszą ochłodnąc.
  Takie są według mnie główne kreski na jenocie:
  invst.ly/2dce0
  DX błądzi w chmurze w sposób poprawny, jak na razie
  invst.ly/2dceh
  A tu jest euroindex:
  invst.ly/2dcfd

 • guyfawkes13

  Jest jedna rzecz względnie niepokojąca, dzisiejszy słaby dzień może jeszcze nie wystarczyć...
  invst.ly/2dcim

 • podczaszy1

  Mwig-40 właśnie osiągnął 4000 pkt.

 • podczaszy1

  Podobno węgiel jest be. A wiecie kto jest liderem w wydobyciu węgla brunatnego na świecie, którym pali w swoich elektrowniach i zanieczyszcza na potęgę środowisko. Dla niezorientowanych podpowiadam ojczyzna himmlera.

 • red.007

  @carrie-anne.moss
  Po słabym ISM prognoza pana analityka nabiera rumieńców.
  Przed nami RPP i EBC,to ustawi kurs EUR/USD do posiedzenia FED.
  Czas kupna dolara na średni okres powoli się zbliża a myślę tu o sobie i ciekaw jestem opinii Konsultant121

 • carrie-anne.moss

  P. Mietek, do którego webinaru @Fawkes niedawno zamieszczał link, mówi żeby powtrzymać się od handlowania w poniedziałki i piątki.

 • carrie-anne.moss

  to ostatnie zdanie było do @konsultanta121

 • carrie-anne.moss

  red.007
  Nie oglądam prognoz analityków, bo każdy mówi co innego, a żaden jeszcze nie pokazał swojego rachunku.
  Na tą chwilę jenot i edek idą jak po sznurku, który wrzuciłam. EURGBP również bez zaskoczenia zainicjował korektę wzrostową.
  RPP chyba nic nie wniesie. Dla PLN ważniejszy jest Moody
  EBC jak zwykle spróbuje zdołować EUR.

 • cyccu

  Połowa przepytanych ekspertów uważa, iż istnieje 50% prawdopodobieństwo na osiągnięcie przez AI ludzkiego poziomu przed 2040 rokiem.

  www.nickbostrom.com/papers/survey.pdf

  Osobiście nie mam własnego zdania na temat timingu, ale jak nie w latach trzydziestych to w czterdziestych, a jak nie w czterdziestych to w pięćdziesiątych.

 • carrie-anne.moss

  @red.007
  Z tego wynika,że parytetu może nie być.Z drugiej strony P.Wojtek ostatnio zakładał zejście poniżej.
  Faktycznie ten dolar może zachowywać się zmiennie jak FED będzie kombinował.


  Dla mnie są 2 możliwe scenariusze:
  1. Wzrosty będę szły jak idą. W mojej ocenie jest to coś ala ending diagonal z targetem 103-104 na DX.F
  2. Spadamy i robimy jeszcze jeden fake breakout, a dopiero później rośniemy "porządnymi" 5-tkami.
  Na ten moment scenariusz nr 2 jest mniej prawdopodobny, wg mojej oceny.

 • podczaszy1

  @carrie anne moss
  " a żaden jeszcze nie pokazał swojego rachunku"
  Wczoraj odwoływałem się do filmiku niejakiego Zaorskiego, który pokazał swoj rachunek i zrobił na mnie dobre wrażenie. W ciągu miesiąca zrobił z 35 tyś PLN 1 mln PLN. Ja byłem co prawda kiedyś świadkiem naocznym lepszego wyniku bo z 2500 PLN na ponad 1 mln ale w ciągu 11 m-cy.

 • red.007

  @carrie-anne.moss
  Dziękuję za opinie.
  Oba scenariusze są w sumie wzrostowe.
  Czekam na rozstrzygnięcia przy sierpniowym dołku.Spadnie poniżej,to naruszy wzrostową linię trendu i może spadać dalej.
  Zatrzyma się nieco powyżej sierpniowego dołka,linia trendu się obroni.
  Trzeba uważać na fałszywki.
  Tak czy siak rozstrzygnięcia się zbliżają.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=l&a=ln&b=1

 • karnakufo

  Jenot ładnie się obsunął zgodnie z prognozą i.... może na nowe minima.
  fawkes kupuj pod wzrosty, których zasięgi wysoko widziałeś.:)

 • guyfawkes13

  Sławna amerykańska gospodarka prezentuje jak zwykle, wstrząsająco dobre wyniki:))
  Jeszcze dołożyłem, nie powinno być niżej w mojej opinii, choć takiego zagrania z wpadnięciem do kanału się nie spodziewałem.:))))
  Jeżeli DX nie wróci szybko do chmury, to moja wiara w sojusze może ulec zachwianiu:))

 • guyfawkes13

  invst.ly/2deqj

 • notradamusjackowski

  " carrie-anne.moss
  2016/09/06 16:15:42
  P. Mietek, do którego webinaru @Fawkes niedawno zamieszczał link, mówi żeby powstrzymać się od handlowania w poniedziałki i piątki. "

  Wbrew pozorom to świetna rada, warta sporych pieniędzy, bowiem dzięki niej można ograniczyć straty o ok. 40% :D

 • guyfawkes13

  @WB

  Panie Wojtku, może zechciałby Pan się odważyć i zrobić prognozę amerykańskiego PKB please?

 • podczaszy1

  Pisałem tu nie tak dawno,że na razie Wig-20 mnie przerasta, a Mwig-40 powinien rosnąć. I to jest aktualne wig-20 nadal mnie przerasta , a mwig-40 rośnie.

 • notradamusjackowski

  @podczaszy
  "Wczoraj odwoływałem się do filmiku niejakiego Zaorskiego, który pokazał swoj rachunek i zrobił na mnie dobre wrażenie. W ciągu miesiąca zrobił z 35 tyś PLN 1 mln PLN"
  Zaintrygowałeś mnie tym senariuszem zarobienia bańki w miesiąc, do tego stopnia, że aż wygooglałem wywiad z tym panem :)
  notatniktradera.pl/index.php/wordpress/wywiady-rafal-zaorski/
  Cyt. co pisze o swojej metodzie inwestycyjnej:
  "Traktuję rynek jako prawdopodobieństwo i buduję scenariusze. Jeśli te scenariusze są tworzone, to tak jak śpiewa Ed Seykota: jeden trend płaci za wszystko i tak jeden scenariusz płaci za wszystko."
  Ciekaw byłem zatem ile stracił zanim ten miesięczny trend mu tak zapłacił? ;)
  Odpowiedzi nie trzeba było długo szukać. Znalazłem ją już w kolejnym zdaniu:
  "A w momencie kiedy scenariusz się nie sprawdza, mnie po prostu nie ma."
  Nostradamus jakiś czy co? :D
  Dalej już nie czytałem.

 • guyfawkes13

  @Nostradamus Jackowski

  On ma bardzo prostą metodę. Szuka sytuacji która powinna wygenerować tren. Kupuje porcjami i patrzy, jak rośnie. Przy pierwszej świeczce zamkniętej na minus (interwał np. m5) zamyka pozycje. Jeżeli trend ciągnie w górę, przechodzi na wyższy interwał. To mniej więcej tak wygląda i bywa skuteczne. Nie stosuje stoplossów, które są ''dla grzecznych dziewczynek''.

 • notradamusjackowski

  @guyfawkes13
  To zupełnie tak ja Ty :)

 • guyfawkes13

  @Nostradamus Jackowski

  Niezupełnie, ja stosuję stoplossy (najczęściej bardzo bliskie) i opcje. Poza tym nie zamykam po pierwszej ujemnej świeczce.

 • notradamusjackowski

  @guyfawkes13
  ja też jestem "grzeczną dziewczynką" ;)

 • guyfawkes13

  Dobrze to nie wygląda, ale czy na świecie miałoby już braknąć zasady zmienności?:)))
  invst.ly/2dfbd

 • carrie-anne.moss

  @notradamusjackowski
  Wbrew pozorom to świetna rada, warta sporych pieniędzy, bowiem dzięki niej można ograniczyć straty o ok. 40% :D
  Byłabym zapomniała. W żydowskie święta też należy się powstrzymać od handlu, bo na wykresach jest bałagan. Słowa p. Mietka :-)

 • guyfawkes13

  @Nostradamus Jackowski

  ''"A w momencie kiedy scenariusz się nie sprawdza, mnie po prostu nie ma."

  Źle to zrozumiałeś. Nie ma go dlatego, że ta świeczka się odwróciła i zamknął pozycje, a nie dlatego, że wszystko wtopił. Zwykle zarabia jakieś drobne kwoty, nawet jak te świeczki się odwracają, co się dzieje w przytłaczającej większości przypadków.

 • guyfawkes13

  Coś mi to nie idzie...
  Wszystko zamykam i się zastanowię co dalej.

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  Dobrze to nie wygląda, ale czy na świecie miałoby już braknąć zasady zmienności?:)))
  Kiedy nawet od Twojej chmury się odbiło.
  Mówiłeś, że to dobry wskaźnik i miałeś wyjątkowo rację, bo on służy do gry z trendem.

  @karnakufo
  Jenot ładnie się obsunął zgodnie z prognozą i.... może na nowe minima.
  fawkes kupuj pod wzrosty, których zasięgi wysoko widziałeś.:)

  Daj chociaż nadzieję, że nowego dna nie będzie, bo nam się załamanie chłopina ;-)

 • karnakufo

  Wielu liczy na zasadę zmienności, tylko nie bierze pod uwagę, że ta zasada też się zmienia, a na pewno nie działa tak, jak na to liczył guyfawkes13, za proste i oczywiste.

 • guyfawkes13

  @Trinty

  Niestety, poniżej chmury, przy dywergencjach i wykupieniu nie ma co się łudzić...
  W zasadzie, to postępuję z tym jenotem przeciw sobie. Normalnie gram technicznie. A tym przypadku ambicjonalnie, bo taki jest rezultat psychologiczny pisania komentów. Mam na 3/4 200 pipsów, na 1/4 gdzieś koło -60.
  Takie zachowanie jak ostatnio jenota, z przebiciem kanału a potem wpadnięciem , to nie jest nic dobrego. Towarzysze amerykańscy mogą mieć w szafie jeszcze niejednego trupa i to w znacznym stopniu rozkładu. Muszę się od początku nad tym zastanowić...

 • guyfawkes13

  @Karnakufo

  A ja Ci mówię, że jenot jutro pójdzie w górę i wybije się szybko z tego kanału. Zamknąłem pozycje (na wszystkich demo), dla higieny i zasad. Nie jestem hazardzistą. Jeżeli ma być up, to się zdąży.
  A swoją drogą, to nie wiadomo, co amerykańscy towarzysze przed wyborami ukrywają.
  Nawet pan Wojtek woli przezornie nie ruszać tematu:)))

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Połowa przepytanych ekspertów uważa, iż istnieje 50% prawdopodobieństwo na osiągnięcie przez AI ludzkiego poziomu przed 2040 rokiem.

  www.nickbostrom.com/papers/survey.pdf

  Osobiście nie mam własnego zdania na temat timingu, ale jak nie w latach trzydziestych to w czterdziestych, a jak nie w czterdziestych to w pięćdziesiątych."

  Pomyślmy pozytywnie. Tranzystor wynaleziono w 1947 roku. W ciągu 60 lat zbudowano procesowy złożone z miliarda tranzystorów:

  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/00/Transistor_Count_and_Moores_Law_-_2011.svg/350px-Transistor_Count_and_Moores_Law_-_2011.svg.png

  Mózg człowieka składa się z 80-100 miliardów neuronów. Załóżmy, że ktoś opracuje elektroniczny układ będący odpowiednikiem neuronu (kluczem jest do kilku tysięcy dendrytów wychodzących z każdego neuronu i łączących się z innym neuraonami). Z analogii ze wzrostem liczby tranzystorów w mikroprocesorze wynika, że poziom złożoności ludzkiego mózgu zostałby osiągnięty po dwóch pokoleniach.

 • pure_miglanc

  Moja szklana kula mówi że jenot we wrześniu będzie jeszcze po 106,00.
  Doszedł do półki z której jutro wypadało by zrobić kontrę. Na to liczę i dalej long.
  Zakładam że Edek nie przejdzie 1,12660.

 • karnakufo

  @guyfawkes13
  "A ja Ci mówię, że jenot jutro pójdzie w górę i wybije się szybko z tego kanału...."

  Kiedyś trafisz.
  Niemniej:
  20 lipca było pudło
  4 września pudło
  I to były punkty zwrotne idealnie w punkt, gdzie Ty wieszczyłeś z wielkim zaangażowaniem mocne dalsze wzrosty, gdy wykres dochodził do oporu, który tu pokazywałem, takie to było proste, że aż w oczy kłuło.
  Dziwię się, że nie potrafiłeś tego odczytać z Twoich niezawodnych chmur, które tak zachwalasz.

 • guyfawkes13

  @Karnakufo

  Ty masz jakiś problem osobisty? Ktoś cię nie docenia?
  Źle trafiłeś, bo ja się tym nie zajmuję, a nie mam czasu ani ochoty wyliczać cudze pudła pudła. Nie licz na współczucie, dzisiejszy świat jest bezduszny i nieczuły.
  EOT

 • cyccu

  @ WB

  Przeszedł Pan od wczoraj długą drogę. Od "nie wiedzą co piszą", "różni oszuści", "cykliczna moda" do "może po dwóch pokoleniach".

  Zamodelowanie neuronu, a nawet całego obszaru mózgu chyba już od jakiegoś czasu nie sprawia większych kłopotów.

  www.dobreprogramy.pl/Kolejny-krok-w-strone-sztucznego-mozgu-neurony-na-memrystorach,News,38250.html

  Gwoli wyjaśnienia - jestem sceptyczny co do hurraoptymistycznych timingów Kurzweila i paru innych gości, ale uważam że to się STOPNIOWO będzie działo.
  Czy zwariowałem? ;-)) Dałem się nabrać?
  A może czystym szaleństwem jest przekonanie że bardzo silna AI w ogóle nie powstanie?
  Sekwencja wydarzeń jest dla mnie oczywista:
  -doszli do wniosku że świadomość i myślenie to funkcje mózgu
  -teraz dokładnie sobie ten mózg oglądają
  -niedługo obejrzą dokładniej mając lepsze narzędzia
  -skonstruują coś bardzo podobnego o takich samych funkcjach
  -dodadzą ulepszenia

  Oczywiście powyższe jest dużym uproszczeniem. Kolejny etap nie zaczyna się wraz z końcem poprzedniego i po drodze wiele niemożliwych dziś do przewidzenia przeszkód. Ale mamy (jako ludzkość) dużo czasu, a nawet częściowe sukcesy (które przyjdą po drodze) zmienią świat.

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  Ja Ci rysuje trajektorie lotu jenota, edka i jakiś tam innych, a Ty grasz przeciwko mnie. Masz jakiś problem? Męska ambicja nie pomaga, bo obciach słuchać Carrie? ;-)
  m.youtube.com/watch?v=x9QKRpALphM

 • guyfawkes13

  @Carrie

  O co chodzi? Jestem na plusie. Nawet nie liczę tych wszystkich zagrań w międzyczasie na demo krótkoterminowym. Chętnie przyznaję Ci rację, kiedy ją masz. Np. na HSI. Na nim akurat coś wtopiłem, ale w sumie portfel anty-Lala wyszedł przyzwoicie, zanim go zamknąłem.
  Ja się boję o co innego, i w zasadzie ten wishful thinking ma na mnie wpływ. Ja się boję o towarzyszy amerykańskich. Jak się popatrzy na dane miesięczne, to trudno o optymizm. Widziałem ten mały RGR u góry, ale myślałem, że to się rozejdzie horyzontalnie.
  W tej chwili przychodzi mi do głowy, że jesteśmy w dwójce fali ''c'', korygującej spadek jenota. Ale mam złe przeczucia. To nie jest przypadek, że Turcy olali Yankesów. Tak jak ostatnio przed G20, Chinole zapomnieli o schodach i dywanie i Obama wychodził wyjściem technicznym, z d... strony samolotu. Ale w przypadku innych nie zapomnieli.
  www.bankfotek.pl/view/2020867
  Po tych deficytach z WSJ nie widać, żeby miała być korekcyjna hossa. Pan Wojtek nabrał wody w usta. Sytuacja może być tragiczna, tylko jeszcze czarują przed wyborami.
  Tak parę lat temu mówił jeden z bardziej zorientowanych ekonomistów yankeskich.
  www.youtube.com/watch?v=2x8kTWByEfg

 • promagna2

  @xaupln

  Czas już na nowe szczyty? Najpierw brexit, a teraz co?

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  O HSI nie wspominałeś :-)
  Mogę Cię postraszyć?
  A co jeśli na jenocie mamy falę 3, a nie 2?
  Trochę mi się to Edkiem nie zgrywa. A może trzeba po prostu poszukać S na EURJPY? W sumie do 114 jest trochę miejsca, a jak tam dojdzie, to się zobaczy ;-)
  Twoje obawy o jUeSAej zawarłam w projekcji DX dla Agenta JKM. Enjoy.

 • carrie-anne.moss

  @promagna2
  Czy możesz coś więcej uchylić rąbka tajemnicy odnośnie milczenia?
  A może mowa?
  stooq.pl/q/?s=xagpln&c=5y&t=p&a=lg&f=e0x3&b=1

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Na eurjpy to chyba trójkąt jest.
  Wszędzie teraz widzę trójkąty, uszczypnij mnie!
  Chyba sobie zrobię dzień wolny.

 • promagna2

  carrie-anne.moss

  Przed brexitem spodziewałem się 6000-6200PLN/oz. Po brexicie było 5600, ale brakuje mi jakieś 400-600PLN do zamknięcia ZZ. Mowy nie analizowałem

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Ale jest jeden pozytyw. Chyba wystarczająco się wystraszyliśmy, co nie?:))))

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  Trójkąty się zdarzają. Ja widzę na Edku i Loonie. Na EURJPY nie, ale za to dojechał do wyznaczonego targetu.
  Zauważ, że powstrzymuje się od kąśliwych komentarzy ;-)

 • carrie-anne.moss

  @red.007
  Nie znam się na tych eliotach, więc mogę się mylić.
  Wychodzi mi, że jutro Supermario zrobi wodospad na Edku. Można się domyślić, że USDPLN zareaguje gejzerem.

 • red.007

  @carrie-anne.moss
  Oczywiście,że banki centralne rządzą rynkiem.
  I jest pytanie czy gramy pod banki,czy kierujemy się ATiAF.
  Uważam,że jesteśmy skazani na porażkę,bo decyzje banków są 50/50.
  W moim przypadku obserwuję XAU,bo uważam,że jesteśmy w fali B korekty spadków 2012-2015 i zasięg tej fali określam na 1500$/oz(przy założeniu,że będzie to zygzak a nie korekta płaska)a obecnie powinno rosnąć dalej,bo coś na kształt flagi się wyrysowało.
  stooq.pl/q/?s=xauusd&c=5y&t=l&a=lg&b=1
  Pozostaję przy moim wcześniejszym stanowisku i czekam na 1,15 EUR/USD z możliwością dojścia na 1,1750(pokonanie spadku po Brexicie)
  Mam świadomość,że Supermario i Superyanet mogą wszystko,wtedy dostosuję się do sytuacji.

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  Myślę, że Twój HSI to gdzieś 24140 - 24400 zakończy podróż w górę. Zdaje się, że on nie lubi silnego dolara do jena.
  Odwrotnie ma Nikkei, który powinien ruszyć w górę jak Twój jenot odbije się od dolnej bandy trójkąta.

 • gamera-11

  stooq.pl/q/?s=hg.f&d=20160907&c=1y&t=l&a=lg&b=0&r=kgh

  na KGH ofe zdaje się nie dostrzegać fundamentów:)

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  Żebyś nie myślał, że jesteś sam :P
  www.barchart.com/headlines/story/800709/elliott-wave-analysis-triangle-on-usdcad-points-higher
  www.barchart.com/headlines/story/800709/elliott-wave-analysis-triangle-on-usdcad-points-higher

  @red.007
  Nie widzę chęci wybicia się z flagi w tym podejściu. Zakładając normalną korelację pomiędzy dollarem a XAU, sądzę, że czeka nas powrót do dolnego ograniczenia formacji.

 • konsultant121

  Skoro nie wiadomo nic, to dajmy szanse malym wzrostom na GPW a nastepnie kupujemy mieszanke wybuchowa walut: USDPLN, JPYPLN i CHFPLN. Billy od kangurow by sie na mnie obrazil bo to rozne koszyki walutowe:)

 • konsultant121

  Dolar sie wykazal 19 miesiecy (od czerwca 2014 do stycznia 2016) , jen sie wykazal 19 miesiecy (od listopada 2014 do czerwca 2016). To co sie ma teraz jeszcze wykazywac?:)
  Oba dwa czy juz nie?:) Oto jest pytanie. No wypadaloby zeby oba dwa (usdpln I jpypln) sie wykazaly na koniec jakims spektakularnym ruchem.

 • pure_miglanc

  Grając pod podwyżkę stóp ciekawi mnie tylko target EURUSD i USDJPY.
  Reszta w mniejszym stopniu. Banki centralne szykują niespodziankę.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant121
  Mogę spytać dlaczego taka mieszanka i czemu nie ma w niej np. EURPLN?

 • pure_miglanc

  Jak bardzo jeszcze "Samuraje" są zdeterminowani do tego żeby osłabić JPY?

 • konsultant121

  @carrie
  Mozna i EURPLN. Ale to inwestycja dla dziadka. Male ruchy bez duzych wrazen. Pokazalem jedynie ze biorac oslabienie zlotowki za wariant docelowy wraz z jakims mini-geddonem na DM ( i antycypowanym szczytem USDGBP) , taki mix walut jest bezpieczny.

 • m.jagusiak

  Hossa na GPW rozkręca się - pada kolejny psychologiczny poziom.

  acemarketu.com/?p=200729

 • gamera-11

  Przy pomocy kgh i pko wyciąganie w20, tym bardziej że hg jakos nie rośnie a knf za chwilę może zmusić pko do rozwiązania problemów z kredytami frankowymii, to conajmniej zastanawiający ruch

 • guyfawkes13

  @Trinity

  '' Na EURJPY nie''

  Jak to nie? www.mql5.com/en/charts/5744456/eurjpy-d1-hf-markets-ltd

  ''Zauważ, że powstrzymuje się od kąśliwych komentarzy ;-) ''
  I appreciate it:)) Ale tak się składa, że dwie ostatnie fale wzrostowe na jenocie trafiłem w punkt na samym dołku. I obie padły po ''wiadomościach''. Owszem, wszystko na to wskazywało, chmura, dywergencje itd. Ale z drugiej strony, takie rzeczy są przełamywane, jeśli ma być poważny trend i to się nazywa hazardmax. Z trzeciej strony, kiedy się trafia bezbłędnie różne korekty po drodze, cienie itd, kiedy te korekty znajdują wsparcie dokładnie tam, gdzie mają wyznaczone, a impulsy dochodzą idealnie do wcześniej narysowanych kresek, to człowiek ma prawo mieć zawrót głowy, zwłaszcza że jest zarobiony. :)))
  Zaorski nazywa to ''kompleksem Boga'':))))) Określenie charakterystyczne dla zachodniej post kultury:)))) Ja bym powiedział pycha (superbia) i odrealnienie.
  A z czwartej strony, jak mi się zdarzają takie rzeczy, to jest to prawie zawsze przy odwróceniu paradygmatu. Trend się poważnie odwraca, czy coś takiego.
  Wracam na razie do mojej krótkiej gry ze sztuczną inteligencją bankową, tzn. do ogrywania automatów, które strukturyzują szum.

 • podczaszy1

  Wygląda na to,że wig-20 zmierza w kierunku 1848 pkt.

 • podczaszy1

  Ale jest problem bo nie wiadomo czy zanim tam dojdzie to wcześniej nie spadnie i to nawet do ostatniego dołka. Zatem dalej poza rynkiem.

 • guyfawkes13

  @Poddaszy

  Czyli jednak było kilka dni i korekta na niebieskich kropkach.
  Ja bym zamykał na zielonej luce.:)))
  fxpro.ctrader.com/c/lpW0n

 • podczaszy1

  @guyfawkes 13
  Żeby zamknąć trzeba najpierw otworzyć . Ja nie mam pozycji i nie żałuję.

 • red.007


  Robert Cheda
  akt. 07.09.2016, 12:31
  Czy Rosja szykuje się do wojny na Ukrainie?

  Rozmowy na forum G20 w sprawie ukraińskiej nie przyniosły rozstrzygnięcia
  Moskwa może podjąć decyzję o militarnej eskalacji wobec Ukrainy
  Z wojskowego punktu widzenia jest do tego w pełni gotowa, o czym świadczy charakter ostatnich manewrów
  Na korzyść Moskwy gra polityczny kryzys w UE, kampania prezydencka w USA oraz sytuacja wewnętrzna na Ukrainie
  Nadchodzące miesiące mogą odwrócić antyrosyjską konfigurację w UE i USA, a wtedy Ukraina i tak padnie łupem Kremla.

  Wprawdzie artykuł z WP ale jednak.Koncentracja wosk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.
  Donald Trump jest prorosyjski i gdyby został prezydentem pewnie palcem nie kiwnie, gdy Rosjanie wkroczą na Ukrainę.
  Po co to piszę?
  Chodzi o dolara.My się zastanawiamy czy będzie podwyżka FED a w przypadku agresji podwyżka to pikuś.Wojna to dla dolara północ.
  Pozostaje pytanie czy Putin będzie czekał do wyborów,czy zaatakuje wcześniej,czy wszystko to tylko blef.

 • guyfawkes13

  @Trinity

  Myślę, że tak będzie to wyglądało. Czarodziej Mario nie rozczaruje, w grudniowa podwyżka zakończy sprawę.
  www.mql5.com/en/charts/5746546/usdjpy-d1-hf-markets-ltd
  Czy takie coś pasuje do kółka i krzyżyka, na którym w przeciwieństwie do Ciebie się nie rozbieram?:))

 • guyfawkes13

  @Double o 7

  Well done my Friend.
  Też to czytałem. Wojna możliwa jest do połowy października ze względu na pogodę. Ale po pierwsze, nie wydaje mi się, żeby amerykański PKB był do tego wystarczająco nisko (Sowieci nie łamią zasad w tej dziedzinie). Poza tym skoro Trump jest ''prorosyjski'', to po co go zrażać? Zapewne więcej się od niego wytarguje. Trump nie jest ''prorosyjski'', tylko antychiński. W konfrontacji z Chinami pivotalne Sowiety odgrywają ważną rolę. Chyba, że Ameryka Trumpa będzie tak zdesperowana, że machnie ręką, na quasi państwo ukrainne. Ale to się przecież i tak rozleci, to po co Putin miałby sobie bardziej zrażać tamtejszą ludność przez ofiary wojenne?
  W sumie wojny w tym roku nie będzie.

 • karnakufo

  Na Jenocie nadal średnioterminowa pozycja S.
  L dopiero po wyjściu nad opór, jak na rys.
  www.bankfotek.pl/view/2020981

 • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  Czy takie coś pasuje do kółka i krzyżyka, na którym w przeciwieństwie do Ciebie się nie rozbieram?:))
  Kółko i krzyżyk służy wyznaczanie targetu po wybiciu z układu akumulacji / dystrybucji Wyckoffa. Na jenocie brak potwierdzenia akumulacji 9 testami.
  stockcharts.com/articles/wyckoff/2015/12/the-laws-of-wyckoff.html
  Miłej lektury na wieczór :-)

 • guyfawkes13

  @Trinity

  Ostatni raz narysowałem te żółte kreski na jenocie. I postawiłem na to 10% żetonów (call) na demo średniookresowym. To jest bardzo dziwny wykres, może polecieć w każdą stronę, wciąż jest w punkcie wyjścia nie wiadomo dokąd. Nie dziwię się, że tam nie ma tej przepisowej akumulacji.
  I DX wygląda źle, jutro ma ostatnią szansę.
  invst.ly/2dqm1

 • bialek.wojciech

  @sunday68:
  "Jeśli za dno poprzedniego cyklu uznać postbrexitowe minimum( 1642 pkt dla wig20) to faktycznie 10 tygodni daje 02.09. A jak wygląda Pana wersja kilku ostatnich cykli 10-tygodniowych?"

  W styczniu dołki cykli Kitchina, 40-tygodniowego, 20-tygodniowego i 10-tygodniowego, na początku kwietnia dołek cyklu 10-tygodniowego, a w czerwcu dołek cyklu 20-tygodniowego i 10-tygodniowego:

  stooq.pl/q/?s=wig&c=1y&t=c&a=lg&b=1

  Obecna sytuacja na WIG-u wydaje się być z tego punktu widzenia bardzo podobna do tej z połowy kwietnia (tyle, że z gorsza, bo jesteśmy w fazie spadkowej cyklu 40-tygodniowego, którego następny dołek wypada w okolicach listopada). Ale jakoś nie mam przekonania do dużych spadków.

  Dla będącego wzorcem dla WIG-u MSCI EM widoczny jest podział na cykle 5-tygodniowe (połowa stycznia, koniec lutego, początek kwietnia, połowa maja i koniec czerwca):

  stooq.pl/q/?s=eem.us • carrie-anne.moss

  @Fawkes
  A czemu DX wygląda źle? Czy nie może być reakumulacja na małych interwałach?

 • guyfawkes13

  @Trinity

  Bo się wybił z chmury, bo MACD już przebiło linię trendu na której DX wisi, bo ostatni wzrost nie miał siły itd. Patrzysz i widzisz: wygląda źle.:))
  invst.ly/2dr0v
  invst.ly/2dr1u

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Przeszedł Pan od wczoraj długą drogę. Od "nie wiedzą co piszą", "różni oszuści", "cykliczna moda" do "może po dwóch pokoleniach".

  Zamodelowanie neuronu, a nawet całego obszaru mózgu chyba już od jakiegoś czasu nie sprawia większych kłopotów.

  www.dobreprogramy.pl/Kolejny-krok-w-strone-sztucznego-mozgu-neurony-na-memrystorach,News,38250.html"

  Jak wynika z tego teksu obecnie jesteśmy na etapie prób zbudowania układu elektronicznego będącego odpowiednikiem jednego neuronu. Czyli w lesie.

  Ale można pójść inną drogą omijając aspekt fizyczny całej sprawy i po prostu symulować działanie sieci neuronowej w zwykłym komputerze czyli po prostu stosować zwykłe znane od pokolenia sieci neuronowe:

  spectrum.ieee.org/tech-talk/computing/software/biggest-neural-network-ever-pushes-ai-deep-learning

  Przykład systemu, który nauczył się grać w prostą grę komputerową, podany tu:

  spectrum.ieee.org/tech-talk/robotics/artificial-intelligence/google-ai-learns-classic-arcade-games-from-scratch-would-probably-beat-you-at-them

  ... robi pozytywne wrażenie, ale problem pozostaje ciągle ten sam: "łatwo" stworzyć system uczący się konkretnego łatwo definiowalnego zadania.

  Hasło dnia to "Deep learning", a tu jego krytyka:

  ""Realistically, deep learning is only part of the larger challenge of building intelligent machines. Such techniques lack ways of representing causal relationships (...) have no obvious ways of performing logical inferences, and they are also still a long way from integrating abstract knowledge, such as information about what objects are, what they are for, and how they are typically used. The most powerful A.I. systems, like Watson (...) use techniques like deep learning as just one element in a very complicated ensemble of techniques, ranging from the statistical technique of Bayesian inference to deductive reasoning."[284]"

  en.wikipedia.org/wiki/Deep_learning#Criticism_and_comment

  Tu dyskusja na temat przyczyn powolnego postępu w dziedzinie:

  en.wikipedia.org/wiki/Artificial_general_intelligence#Possible_explanations_for_the_slow_progress_of_AI_research

 • guyfawkes13

  @Trinity

  Popatrz sobie na te linie trendu na MACD, zwykle się nie przełamują, jeżeli ma nie być czegoś poważniejszego.
  invst.ly/2dr5l

 • guyfawkes13

  @Trinity

  Na dobrą sprawę tygodniowy MACD dawno przełamał linię trendu do której kurs ma ponad 10%.
  invst.ly/2dr9c
  Zielona linia została przełamana wte i we wte, ale dlatego, że był silny tren. Teraz też linia mogłaby być przełamana pod warunkiem silnej fali. Z tym , że tygodniowy MACD jest trochę inny. Ważniejszy jest na krótki termin wskaźnik dzienny. No i z tym się też wiążą te fiaska na jenocie... Nie mam dobrych przeczuć, ale żetony postawiłem

 • guyfawkes13

  @Trinity

  Miesięczny pokazuje zaciętą walkę pod tenkan sen , cienie z góry i z dołu. Wrzesień zdecyduje o kierunku. Czyli w zasadzie chyba jutro.
  invst.ly/2drei

 • guyfawkes13

  @WB

  Panie Wojtku, kolejna instytucja - RAND CORPORATION, podaje datę 2025, jako czas, w którym Chiny zrównają się militarnie ze Stanami. Około 2025 może być cykliczne dno recesji w Stanach, a może nawet wielki krach i inflacyjna depresja, jak to określa Paul Craig Roberts. U Anglosasów władzę przejmują wojskowi (Brytyjski MON nawet zarobił na spadku funta, choć Brexit byył podobno zaskoczeniem).
  Jak ma być wojna, to może na szczycie wtórnej recesji koło 2020? Bo potem maleją szanse jej wygrania, z kolei Chiny chciałyby ją odwlec zapewne po 2025.
  Mógłby Pan zrobić prognozę, kiedy ta wojna mogłaby wybuchnąć na tle amerykańskiego PKB, tych wszystkich baniek, zadłużenia, Chinageddonu...
  Ja obstawiałem dotąd, że będzie świat dwubiegunowy, ale coś to się nie składa...
  Sorry za źródło, którego Pan nie darzy uznaniem, ale wystarczy kliknąć na dole, a dostanie Pan pełny raport po anglikańsku.
  www.kresy.pl/publicystyka,analizy?zobacz/jak-wygladalaby-wojna-usa-z-chinami-raport-rand-corp-nt-potencjalnego-konfliktu

 • guyfawkes13

  Pomyłka, miało być: jak ma być wojna, to może na szczycie wtórnej hossy koło 2020.

 • guyfawkes13

  @WB

  Dla wschodzącego Imperium Chińskiego to może być coś jak pierwsza wojna punicka:)

 • red.007

  W oczekiwaniu na EBC i Moody's jestem ciekaw opinii Państwa o perspektywach dla dolara w przypadku wygranej Hillary lub Donalda.

 • cyccu

  @ WB

  Z jednej strony rozmaite trudności i przeszkody, ale z drugiej strony dynamicznie rosnąca potęga nauki plus czas. Obstawiam wygraną naukowców. Silna AI powstanie. To będzie fundamentalna zmiana i w jej czasowym pobliżu cykle zawiodą.

 • gamera-11

  biznes.interia.pl/wiadomosci/news/sprytna-metoda-da-rzadowi-10-mld-zl-straca-akcjonariusze,2385347,4199

 • gamera-11

  A KGH stracił kontakt z rzeczywistością...:)

 • gamera-11

  stooq.pl/q/?s=hgpln.f&d=20160908&c=5m&t=l&a=lg&b=0&r=kgh

 • m.jagusiak

  Ciekawe obserwacje przed decyzją ECB i przed dzisiejszym Draghim:

  acemarketu.com/?p=201025

 • red.007

  @carrie-anne.moss

  carrie-anne.moss

  @red.007
  Nie znam się na tych eliotach, więc mogę się mylić.
  Wychodzi mi, że jutro Supermario zrobi wodospad na Edku. Można się domyślić, że USDPLN zareaguje gejzerem.
  2016/09/07 08:18:13

  Nie wiem czy dzisiejsze zmiany kursów można określić mianem wodospadu czy gejzeru a jeśli już,to nie dla par opisanych w przepowiedni.
  Nie czepiajmy się szczegółów,wszak nie jesteśmy małostkowi.
  Główna para rośnie,dolar spada.
  Jak pisałem wczoraj,skazani jesteśmy na porażkę,bo decyzje banków to 50/50.
  Wodospad lub gejzer na dolarze nastąpi w poniedziałek,po piątkowej decyzji Moody's ale to akurat nie jest odkrywcze.

 • konsultant121

  ING :
  ECB kończy swoją amunicję więc spodziewamy się w przyszłym roku EURUSD na poziomie 1,2000
  acemarketu.com/?p=201190

 • red.007

  @konsultant121
  Może należy powrócić do Pana koncepcji cyklów i zakupu dolara około stycznia-lutego 2017?
  Tak czy siak wiecznie nie będzie spadał a jakieś info znów wywróci rynek.

 • konsultant121

  INI SII: +19,8 pkt., poprzednio + 7,5 pkt.
  wzrostowy (50,4%) boczny (19%) spadkowy (30,6%)

 • guyfawkes13

  Luka stała się niepuszczalska. Tragedia amerykańska...
  www.mql5.com/en/charts/5751729/usdjpy-h4-hf-markets-ltd

 • guyfawkes13

  Wszyscy się spodziewali gwałtownego spadku na edku. Zobaczymy result pod koniec dnia.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Edek podskoczył i jest realizacja zysków.Kto gra krótko zarabia.
  Myślę,że korekta to zdrowe dla obu par,po to aby dalej iść wyznaczonym trendem.

 • guyfawkes13

  Zobaczymy, czy ta luka tak się tylko wstępnie droczy (mam nadzieję, że nikt nie zna ukraińskiego) czy pozostanie nieugięta...
  :))))

 • konsultant121

  @red.007
  Pomysle nad tym dolarem jeszcze. Bo niby juz sie wykazal kitchinowo ale kuznetsowo jeszcze nie do konca. Tak przynajmniej sadzimy;)

  Co do rzeczywistosci. Padlo pytanie /watpliwosc czy rzeczywistosc jest wypadkowa cykli sinusoidalnych z okreslonym okresem i amplituda, czy tez blizej jest jej do funkcji wykladniczej, w ktorej kolejne jednostki czasu bardziej wplywaja na jej wynik (w zwiazku z postepem technologicznym). Wszelkie znaki na ZIemii i Niebie wskazuja ze procesy zachodzace w rzeczywistosci maja charakter sinusoidalny (cykliczny) , bowiem kieruje nimi Slonce (i tu cykl Kuznetsa?) czy natura czlowieka (cykl pokoleniowy).
  Czy w takim razie podstawowy cykl gospodarczy w krotkim terminie -cykl Kitchina mozna podpiac pod nature czlowieka (8-10 cykli Kitchina to cykl pokoleniowy)?
  A co z cyklem Juglara (ok.10-letnim cyklem inwestycji i bezrobocia)?
  Panie Wojtku , prosba o klasyfikacje cykli pod tym katem:)

 • red.007

  @konsultant121
  Dziękuję za odpowiedź.
  Decyzje trzeba podejmować samemu.Niby zbliżamy się do okresowego dołka ale kto powiedział,że to ostatni dołek.Psychologicznie lepiej bym się czuł kupując po 3,70 niż po 3,80 ale to pewnie każdy tak ma.

 • guyfawkes13

  No, tośmy Bohuna usiekli:)))

 • guyfawkes13

  DX się wyratował, ale jeszcze jutro musi pociągnąć...
  invst.ly/2dz8g

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/09/Czy-niezawodna-strategia-nie-zawiedzie-i-tym-razem.html

 • pure_miglanc

  Longi na jenocie mają się dobrze.
  Opcje put dostały batem.
  Jutro już nie będzie tak wesoło.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci