Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Cykl 6,(66) na WIG-u 20

bialek.wojciech

Jakiś czas temu wprowadziłem pojęcie "cyklu 6,(66)" rozumianego jako podwójny cykl Kitchina na rynku akcji odpowiedzialny za pamiętne szczyty cen na GPW z lat 2007, 2000 i 1994, a po poszerzeniu horyzontu za maksima S&P 500 z lat 1987, 1980, 1973 czy 1966. Niebawem spróbuję zastanowić się, jak ta koncepcja ma się do ostatnich wydarzeń na Wall Street, dziś natomiast pora na interpretację wykresu WIG-u 20 z punkty widzenia cyklu 6,(66). 

 

 

Interpretacja jest w miarę oczywista: po kluczowym szczytach cen akcji z marca 1994, marca 2000 i lipca 2007 ustanawiane były kluczowe dołki, po których WIG-20 już nigdy nie był niżej. Daty tych minimów to marzec 1995, październik 2001 i luty 2009.  Średnia odległość pomiędzy tymi dołkami bessy to niecałe 7 lat. Niecałe 7 lat od ostatniego dołka cyklu 6,(66) upłynęło w styczniu tego roku. Gdzieś w tej okolicy - plus minus parę miesięcy - powinno ukształtować się minimum podobnej klasy, co wspomniane wcześniej.  

Warto zauważy, że formowanie kolejnego dołka poprzedzone było przełamaniem linii wsparcia poprowadzonej przez poprzednie minima bessy. Takie przełamanie w marcu 2001 poprzedziło dołek WIG-u 20 o 7 miesięcy, a następnym cyklu pomiędzy przełamaniem takiej linii wsparcia z października 2008, a dołkiem cen akcji upłynęło 4 miesiące. Obecnie do takiego przełamania doszło 3 miesiące temu w listopadzie 2015. 

Tyle zabawa historią i wykresami. W praktyce WIG-20 został w ostatnim okresie złapany w kleszcze dwu egzotycznych parametrów: cen surowców i kursu chińskiej waluty. Oba są syntetycznymi wskaźnika skali nasilenia się globalnych tendencji deflacyjnych/inflacyjnych. W ciągu minionego roku współczynniki korelacji pomiędzy indeksem polskich akcji a Goldman Sachs Commodity Index z jednej strony a USD/CNY z drugiej przekroczyły poziom odpowiednio 0,9 i -0,9. Widać to na poniższych obrazkach:

 


 

Oczywiście tego typu korelacje przychodzą i odchodzą, ale obecnie wydaje się, że uformowanie dołka cyklu 6,(66) na wykresie WIG-u 20 o charakterze podobnym do minimów z marca 1995 (bankructwo Banku Baringsa), października 2001 (bankructwo Enronu) czy lutego 2009 (bankructwo Lehman Brothers) wymagałoby ukształtowania się (kuznetsowego czyli a la 1986 i 1998) dołka cen surowców a zarazem zakończenia trwającej od 2 lat deprecjacji chińskiej waluty względem dolara (czyli przerwy w ucieczce kapitału z Chin widocznego w rekordowym tempie spadku rezerw walutowych tego kraju).

Czy styczniowy dołek GSCI i odpowiadający my szczyt CNY/USD miał tego typu charakter? Być może, ale obecnie trzeba się jeszcze mocno gimnastykować przy stworzeniu scenariuszy, w których juan się umacnia względem dolara a surowce drożeją. 

Komentarze (112)

Dodaj komentarz
 • mzamojsk

  Ja obstawiam dolek na przelomie kwietania i maja. Tak mi przynajmniej wychodzi z mojego modelu. Wg niego obecna slabosc rozpoczela sie 08-12-2015 i dolek powinien byc mniej wiecej po 20 tygodniach.

 • red.007

  @W.B.
  Dziękuję.

 • podczaszy1

  Jeden gość ma 2 m wzrostu. Drugi gość ma 1.8 m wzrostu. Średnio mają 1,9 m wzrostu.
  Proszę Pana to co Pan napisał to są rozważania tego typu.

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  "Ja obstawiam dolek na przelomie kwietania i maja. Tak mi przynajmniej wychodzi z mojego modelu. Wg niego obecna slabosc rozpoczela sie 08-12-2015 i dolek powinien byc mniej wiecej po 20 tygodniach."

  Bawiąc się regułą zmienności na kitchinowych dołkach, można dojść do wniosku, że nowy kitchinowy dołek powinien mieć charakter odmienny od poprzedniego czyli od podwójnego dna z lat 2011-2012, a bardziej podobny do "V" z 2009 roku.

  Z drugiej strony reguła zmienności zastosowana do podwójnego Kitchina czyli cyklu 6,(66) sugeruje, że oczekiwany dołek powinine byc odmienny od "V"z 2009 roku, a bardziej podobny do dołka z 2001 roku, który miał postać dużego "W" trwającego do października 2002. Wtedy EM zrobiły dołek jesienią 2001, a DM dopiero jesienią 2002. Czy można sobie wyobrazić podobną kombinację obecnie?

 • mirazefortuny

  Tym razem fale Elliotta wspierają Pana tezę. Ma Pan nawet potrójną rację. WIG20 już nigdy nie znajdzie się tak nisko jak 21. stycznia br. Odbicie w kształcie V już trwa. Kontra, która je skoryguje będzie głęboka i całość będzie niczym koślawe W.

 • podczaszy1

  Coraz wyrażniej widać,że jesteśmy coraz bliżej zakończenia korekty wzrostowej w Polsce i w USA.Marzec dla niektórych będzie przykrym rozczarowaniem.

 • m.jagusiak

  Teraz globalna kasa płynie do tych funduszy:

  acemarketu.com/?p=167410

 • konsultant121

  Wracamy do zniżek złota i.. pewnie zwyżek USD:)
  www.bankfotek.pl/image/1979239

 • konsultant121

  Wiary w euro nie podzielają pozycje grubasów:))
  www.bankfotek.pl/image/1979246

 • sajetann

  10 marca EBC, rentowność Bundów zbliża się do zera, może 10 marca po ogłoszeniu decyzji o obniżce stóp/zwiększeniu QE zagrać na niemieckich 10-latkach short czyli na wzrost rentowności i potrzymać spokojnie kilka miesięcy ? Co o tym sądzicie ?
  stooq.com/q/?s=10fry.b&c=1y&t=l&a=lg&b=0

 • sajetann

  Tutaj niemieckie obligacje, wkleiły mi się francuskie przez pomyłkę :)
  stooq.com/q/?s=10dey.b

 • b_53

  bialek.wojciech

  WIG jest mniej więcej tam, gdzie miał być zgodnie z prognozą z 2011 roku (chociaż ścieżka dojścia była mniej dynamiczna niż sądziłem):

  wojciechbialek.blox.pl/2014/07/Cykl-6-66.html
  Według tej projekcji WIG miał być na poziomie 79500 na początku roku 2014 i 23400 na początku roku 2015, tymczasem WIG doszedł do 57379 w maju 2015 i zszedł do 42153 w styczniu 2016. Jeśli od czasu do czasu Pańska projekcja pokrywa się z WIGiem, to na zasadzie zepsutego zegara, który 2 razy na dobę pokazuje dokładny czas. Każdy zygzak o odpowiednio dużej ampitudzie kilka razy przetnie się z wykresem WIGu. Wystarczy zaczekać i w odpowiednim momencie tryumfalnie ogłosić, że projekcja idealnie pokrywa się z WIGiem. I tak właśnie Pan robi.

 • podczaszy1

  Najczęściej na tym blogu prezentowane są prognozy dotyczące indeksu, które ponoć wynikają z fal Elliotta badż z cykli gospodarczych. Są to moim zdaniem narzędzia praktycznie nieprzydatne w grze na kontraktach terminowych.Wie o tym chyba każdy kto gra. No to może ma to sens w przypadku gry na akcjach? No niestety też nie. Nawet akcje wchodzące w skład wig 20 poruszają się często niezgodnie z indeksem.
  Podsumowując, większość głosów na tym blogu ma charakter czysto "akademicki".

 • promagna2

  @podczaszy1

  Nie koncentruj się tylko na falach Elliotta i cyklach gospodarczych. Zastanów się, jak działa globalnych rynek finansowy. Spróbuj okreslić mechanizm na których patrzysz i nic nie widzsz. Komentowaniem czyjejś pracy, bez zadawania pytań daleko nie zajdziesz. Małe dzieci nie pytają się swoich rodziców i robią sobie gugę. Starsze dzieci zawsze pytają, a co to, a po co, a jak? I mają rację. Chcą wiedzieć, jak działa śwat, który je otacza. Są wtedy bardziej świadome :)

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  To jest oczywiste, że te dywagacje mają charakter akademicki.
  Przecież mamy tu ludzi którzy przegrywają, więc nie wiedzą jak inwestować i tych co wygrywają. Oni z kolei nie podzielą się wiedzą ze względu na efekt tradera.
  Dla mnie te dyskusje jednak jałowe nie są, bo staram się czytać między wierszami, czerpać inspiracje i ewentualnie implementować jak klocki w większym zestawie. Najważniejsze by mieć przewagę przynajmniej w punkcie startu, potwierdzić ją uwierzyć w nią i móc realizować przynajmniej do czasu, gdy ona się potwierdzi lub straci wartość. Fale Elliotta to na moim i większości poziomie wiedzy tylko zabawa na którą nie postawiłbym grosza. Są jednak tacy co na tym zarabiają.

 • bartalsi

  Wracając do Polityki, to Izrael ma teraz zagwozdkę z nowym Polskim rządem. Polska jest za duża by połknąć ją jak żabę. Jednocześnie Polska ma problem z tym że jest za mała by wiele znaczyć. Aaron Szechter robi co może, ostatnio opublikował opinię komisji weneckiej dotyczącej TK. Dla GPW to znaczy tyle, że nadal nie ma rozstrzygnięcia jeśli chodzi o ten czynnik.

 • pokonajrynekpl

  Szanse na taką realizację są. Jeżeli odbyłoby się to bez jeszcze jednego ostatniego dołka, to nawet można by zastanawiać się nad powrotem mocniejszych wzrostów na naszym parkiecie. Kluczowe poziomy to ok 1900 i strefa ok 2037 - 2057.

  Byki i niedźwiedzie na razie moim zdaniem z podobnymi szansami. Ciekawe jak ten sam cykl wygląda dla indeksów zachodnich, na nich zapewne wyznaczy szczyty
  pokonajrynek.pl/jaki-kierunek-wybierze-wig20/

 • promagna2

  @wig20

  Czyżby dzisiaj była luka w dół do 0.3-0,5% ? Ciekawe

 • promagna2

  @wig20

  Obecnie luka zmniejszyła się poniżej 0,2% z opcją na piątkowe close = dzisiaj open. Ciekawe

 • promagna2

  @wig20

  Gdyby GPW miało open o różnych porach np. co 5 minut to inne byłoby open na WIG20. Luka ta wynika z luki na rynku walutowym, jaka jest na close w piątek i na open dzisiaj podzielona na 3. Wtedy jest wysokie prawdopodobieństwo zaistnienia rozsądnego teoretycznego otwarcia

 • promagna2

  Jednak gracze przestraszyli się luki na walutach znacznie wcześniej i złozyli zlecenia:)

 • podczaszy1

  @promagna2
  Twój wpis nie odnosi się do tego co napisałem. Wszystko w nim to truizmy i slogany.

 • promagna2

  @podczaszy1

  Gdybym Tobie napisał wszystko, co wiem to i tak nie uwierzysz. Dlatego małe dzieci wybrzydzają, a te, które nie słuchają mamy i tak oparzą się wrzątkiem

 • podczaszy1

  @promagna2
  Czy ty nie masz czasem problemów z samym sobą? Twoje wpisy to trochę sugerują.

 • promagna2

  @podczaszy1

  Jak myślisz skąd bym wiedział, że dziś większym prawdopodobieństwem jest luka w dół, niż górę i jeszcze w takim przedziale % ?

  Zapewniam Cię, że problemy to mają wszyscy ci, co próbują szczęścia na giełdzie. Tu rządzi matematyka

 • promagna2

  @podczaszy1

  Wracając jeszcze do Twojego wpisu, który uważam za arcy ważny, choćby z tego powodu, że objawia nieznajoość tematu. Przywołam go.

  Najczęściej na tym blogu prezentowane są prognozy dotyczące indeksu, które ponoć wynikają z fal Elliotta badż z cykli gospodarczych. Są to moim zdaniem narzędzia praktycznie nieprzydatne w grze na kontraktach terminowych.Wie o tym chyba każdy kto gra. No to może ma to sens w przypadku gry na akcjach? No niestety też nie. Nawet akcje wchodzące w skład wig 20 poruszają się często niezgodnie z indeksem.
  Podsumowując, większość głosów na tym blogu ma charakter czysto "akademicki".


  Napiszę Ci tak. Niezależnie od tego, co obserwujesz: linie Ganna, Dowa, fale Elliotta, MACD, linie wsparć i oporów, cykle gospodarcze (, które tutaj są mało wierygodne) są to wszystko skutki, a nie przyczyny fluktuacji cen. Główny mechanizm jest zawarty na ICAP i Reuters. Potem przenoszony jest na ECN i MM z odpowiednią latencją. I tyle w temacie

 • podczaszy1

  @promagna 2
  No cóż rozwiałeś moje wątpliwości. Nie mam więcej uwag.

 • promagna2

  @podczaszy1

  Proszę Cię bardzo. Na tym etapie edukacja jest darmowa

 • podczaszy1

  Jeżeli na wig-20 padnie poziom 1814 pkt to z całą pewnością powróciliśmy już do długoterminowego trendu spadkowego. Jeśli nie, a na to się zanosi to wrócimy w okolice ostatniego szczytu tj.1881 pkt.

 • mat089

  Jak sądzicie, warto kupić akcje KGHM? Według prognoz independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2016.html ceny akcji mają spadać, lecz KGHM już jest dość nisko. Warto zainwestować?

 • notradamusjackowski

  @promagna
  " promagna2
  2016/02/29 07:53:49
  @wig20

  Czyżby dzisiaj była luka w dół do 0.3-0,5% ? Ciekawe
  promagna2
  2016/02/29 08:21:59
  @wig20

  Obecnie luka zmniejszyła się poniżej 0,2% z opcją na piątkowe close = dzisiaj open. Ciekawe"


  Z tą luką się pomyliłeś, bo 2 razy zmieniałeś prognozę, a ostatecznie "prognozowałeś" "z opcją na piątkowe close = dzisiaj open", czyli bez luki.
  Pomijając już fakt, iż tego typu wiedza jest bezużyteczna, bo po co komu wiedza, czy będzie luka na otwarciu na pół godziny przed sesją, skoro nic nie może z tym zrobić?
  Gdybyś o tym napisał w piątek przed fixem, to miałoby znaczenie ;), ale tego nie wiesz i nigdy nie będziesz wiedział, choć pewnie wielu obiecasz za kasę :)

 • podczaszy1

  @mat089
  Krótkie pytanie, krótka odpowiedż. Nie.

 • m.jagusiak

  Ogromne zagrożenie dla longów:

  acemarketu.com/?p=167821

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Czy ja coś mówiłem o kasie? Napisałem, że na tym etapie edukacja jest darmowa. Wielu ludzi nawet nie jest w stanie ogarnąć, co dzieje sę na OTC. Natomiast istotnym jest to, że istnieje mechanizm o którym wspomniałem. Może też powinieneś się tym zainteresować.

  Info było opisane na 07:53, więc jeśli duzi inwestorzy składali zlecenia, to z pewnością było to w tym czasie. Mam wątpliwości, że kurs otwarcia był zrobiony przez Ciebie lub Tobie podobnych. Nawet, gdybyście zrobili spółdzielnię to i tak nic nie zrobicie na koszyku WIG20, a co dopiero na kontraktach. Takie informacje mogą jedynie wskazywać na hedge pozycji w akcjach dużych inwestorów. Ponad roku temu pisałem tu o dealerach w city, którzy zawsze robią zamieszanie w okolicach 08:00-08:30.

  Czy jest to wiedza bezużyteczna? Tak. Jest to wiedza bezużyteczna dla tych, co nie wiedzą dlaczego tak się dzieje. Szczególnie dużym zaskoczeniem są luki open lub cudofixing na close.

  Okres weekendu z otwartą pozycją, może okazać się dużą stratą na czymkolwiek, trzeba mieć (kolokwialnie wspomnę) duże jaja w koszyku, aby to robić, więc nie stresuj mnie.

  Wiem, że kiedyś nie podobała Ci się wiedza Jackowskiego. Taki Twój urok. Tylko nie rozumiem dlaczego zmieniłeś nick? Ja swojego nie zmieniałem od lat. To teraz taka moda na tym blogu? Widać jestem staromodny.

 • podczaszy1

  @promagna2
  Widzę,że twój problem z samym sobą potęguje się.Dobrze radzę zastanów się nad sobą.

 • promagna2

  @podczaszy1

  A niby z jakiego powodu? :)

 • mzamojsk

  "Z drugiej strony reguła zmienności zastosowana do podwójnego Kitchina czyli cyklu 6,(66) sugeruje, że oczekiwany dołek powinine byc odmienny od "V"z 2009 roku, a bardziej podobny do dołka z 2001 roku, który miał postać dużego "W" trwającego do października 2002. Wtedy EM zrobiły dołek jesienią 2001, a DM dopiero jesienią 2002. Czy można sobie wyobrazić podobną kombinację obecnie? "

  @WB:

  z punktu widzenia spekulanta ( a ja za takiego sie uwazam :) ) rozwazania "V" vs "W" nie maja znaczenia, bo i tak zawsze nalezy kupic w pierwszym dołku.
  Jesli ze spodziewanej "V" zaczyna sie robic "W" to mozna zawsze sprzedac.

  Do wyznaczenia tych dołkow i górek pomocne sa oczywiście cykle (uzywam mojej wlasnej koncepcji podobnej do cyklu 40 tygodniowego + kilkanaście innych autorskich strategii). W moim modelu 90% logiki oparte jest na czasie, a ile coś wzrosło lub spadło ma mniejsze, w pewnym sensie pomocnicze znaczenie.

 • mzamojsk

  Co do obecnej sytuacji:
  Jesli bessa zaczela sie w Q4 2015, to dołki juz prawdopodobnie mieliśmy w styczniu (EM) i lutym (DM). Obecnie obstawiam 30% prawdopodobienstwo takiego scenariusza.
  Jesli bessa zaczela sie w maju 2015, to prawdopodobnie dołek bedzie pod koniec kwietnia. Na razie daje takiemu scenariuszowi wiecej prawdopodobienstwa.

  Jak zwykle wszystko bedzie jasno i wyraźnie widac po fakcie, ale decyzje trzeba podejmowac teraz ;)

 • notradamusjackowski

  @promagna
  "Czy ja coś mówiłem o kasie? Napisałem, że na tym etapie edukacja jest darmowa."
  No właśnie - na tym etapie. Domniemywam zatem, że na następnych nie jest darmowa. To chyba logiczne?
  "to wiedza bezużyteczna dla tych, co nie wiedzą dlaczego tak się dzieje."
  Dla tych co wiedzą również. A jeśli nie, to wyjaśnij jak na tej luce zarobiłeś?
  "Szczególnie dużym zaskoczeniem są luki open lub cudofixing na close."
  Chyba, że wyciągasz z tych luk jakieś dalej idące wnioski, ale po co wówczas miałbyś próbować je prognozować z wyprzedzeniem?
  "Okres weekendu z otwartą pozycją, może okazać się dużą stratą na czymkolwiek, trzeba mieć (kolokwialnie wspomnę) duże jaja w koszyku"
  Poważnie? Jesteś takim bonzem i nie zostawiasz pozycji na weekend? Pewnie wszystko zamykasz na fixie w piątek i stąd te cudofixy :D
  Do ostatniego akapitu niestety nie potrafię odnieść. Jackowski bardzo mi się podoba. Nostradamus również. Są źródłem mojej inspiracji. Inaczej nie przybrałbym sobie takiego nicka :)
  A tak na marginesie nigdy nie było nicku promagna lub promagna 1? Skąd ta dwójka w Twoim nicku? ;)

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Nie byłem i nie jestem wykładowcą za pieniądze, może kiedyś w przyszłości ;) Ogólnie wskazuję temat, który powinien każdy trader przerobić samodzielnie ,aby rozumieć przypadkowe fluktuacje i globalne powiązania.

 • promagna2

  @luki

  Przyjrzyjcie się tej korelacji, co powoduje luka w czasie nietransakcyjnym na różnych dwóch rynkach kapitałowym i walutowym w tym samym kraju.

  bankfotek.pl/image/1979767

  Gdyby założyć, że rynki finansowe byłyby otwarte 24godz./7 dni w tygodniu, ktoś kto zostawia otwartą pozycje nawet z wąskim SL szczególnie powinien przemyśleć to na co się może nadziać.

  To, co dziś napisałem o 07:53 jest właśnie na podstawie tej analogii

 • notradamusjackowski

  @promagna
  "Nie byłem i nie jestem wykładowcą za pieniądze, może kiedyś w przyszłości ;) "
  "Ogólnie wskazuję temat, który powinien każdy trader przerobić samodzielnie"
  Czyli kiedy zostaniesz wykładowcą za pieniądze? Jak znajdziesz frajera, który zapłaci za coś, co musi zrobić samodzielnie? :D
  Będą płacić za Twoje bajanie: A mi to się wydaje, że dobrze byłoby pogrzebać tu i tu, a wy sprawdźcie, czy jest tam coś ciekawego? Tak to będzie wyglądać? :D
  I nikt ci nie zarzuci, że się mylisz. Po prostu uczeń nie potrafi znaleźć rozwiązania! Sprytne ;)

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Nie masz szans nawet załapać się na wykład. Swoich ludzi rozpoznaję po specjalnym oprogramowaniu rozpoznającym WHO IS WHO

  Dziś rozdaję wiedzę gratis. Mam świetny humor.

 • notradamusjackowski

  @promagna
  "Nie masz szans nawet załapać się na wykład. "
  Nie rozśmieszaj mnie :D
  Wystarczą mi Twoje "wykłady" na tym blogu. Aż nadto :)

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Jesteś wybitnym przykladem kolesia, który jak nawet dostanie ogólną wiedzę za darmo to jeszcze skacze do oczu. Miły gość z Ciebie. Dlatego powinieneś zapamiętać jedną sprawę, że prawdziwa szczegółowa wiedza nie powinna być nigdy darmowa.

 • notradamusjackowski

  @promagna
  Na tym blogu jest kilka osób, od których można czegoś się nauczyć (oczywiście z Gospodarzem na czele), ale Ty z pewnością do nich nie należysz.
  Bo czego można się nauczyć z komentarzy tego typu, jak zacytowane przez mnie na początku.
  Parafrazując:
  "Będzie luka pół procent, nie - 0,2%, a może nie będzie w ogóle."
  Niestety, ale podczaszy ma co do Ciebie rację.

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Rację mają ci, co nicków nie zmieniają. Reszta to historia. Luka to efekt nieciągłości transakcyjnej na różnych aktywach, które są ze sobą powiązane matematycznie. Z jakiegoś powodu nie kojarzysz korelacji, wielka szkoda.

 • notradamusjackowski

  @promagna
  Wszystko co piszesz to pseudonaukowy bełkot typu:
  " Luka to efekt nieciągłości transakcyjnej na różnych aktywach".
  Albo po prostu bełkot, jak rano o lukach.
  Nie udowodniłeś żadnej tezy, którą postawiłeś. Nigdy. Choć założenia, które czynisz trudno nawet nazwać tezą, bo są one zawsze bliżej niesprecyzowane, jak ta o powiązaniach matematycznych aktywów, więc w gruncie rzeczy nie ma czego udowadniać.
  Widzę, że nie potrafisz odpowiedzieć na większość zadanych przeze mnie pytań i zaczynasz uciekać w jakieś nickowe teorie spiskowe. Ochłoń zatem. Czas na relax ;)

 • promagna2

  notradamusjackowski

  A zadałeś jakieś konkretne pytanie o akademickim chociażby zabarwieniu? Dziś się uaktywniłeś i dziś znikniesz. Jutro pojawisz się jako trader997 z posterunku w Wawie, więc daj spokój. Jak nie wiesz o co chodzi w korelacji pomiędzy klasami aktywów to Twój problem :)


 • notradamusjackowski

  @promagna
  Weźmy na ten przykład najpopularniejszą na forexie: AUD/GOLD. Ponoć jedna z lepszych korelacji (zwykle ponad 90 %). W przeciwieństwie do Ciebie nie będę robił z tego wiedzy tajemnej.
  A o co chodzi w korelacji? W korelacji miedzy aktywami chodzi o to, że kilka czy kilkanaście razy można niewiele zarobić, by potem raz sporo stracić, gdy choćby chwilowo korelacja zanika i coś idzie nie po naszej myśli. Chyba, że robisz to bez lewaru, ale wówczas lepsza z pewnością będzie lokata ;)
  Metoda jest często wykorzystywana przez handlarzy szkoleniami, jako obietnica "pewnego" zysku. Pewnie się od jednego z nich uczyłeś w tym Londynie i teraz chcesz się odkuć? ;)
  A teraz pytanie, o które prosiłeś: udowodnij, że korelacja jest matematyczna (tzn dokładna, stała i regularna, a nie tylko określona procentowo jako średnia) między jakimikolwiek dwoma aktywami i jaką dźwignię zastosować, żeby zarobić ale nie zbankrutować.
  Wiem, że na nie nie odpowiesz. Nie znasz odpowiedzi, bo znać nie możesz z prostego powodu - takiej korelacji nie ma. A innego rodzaju korelacje to mimo wszystko kasyno.

 • konsultant121

  @billy
  Czy w marcu zamierzasz zrealizowac zyski na długiej pozycji w jenie czy też utrzymujesz ją nadal w okresie długoterminowym?

 • bartalsi

  @promagna2

  www.youtube.com/watch?v=ADkytKDJPE4

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  AUD/GOLD nie ma takiego kursu wymiany. Może chodzi Tobie o xauaud. Dościślij nazewnictwo.

  Korelacja % jest najprostsza, bo ma unikalną cechę, jest względna i taką mozna najszybciej rozpoznać pomiędzy klasami aktywów. Wiele jest rodzajów korelacji, które wypadałoby obsługiwać w arkuszu Excella. W korelacji chodzi o zbieżność, współzależność przynajmniej dwóch zmiennych (...)? Korelacja jest bytem stworzonym przez matematykę (statystyków), więc dlaczego mam udowadniać, że korelacja jest matematyczna? To nie było akademickie pytanie z Twojej strony.

  @Bartalsi

  Wczorajszy close na cudofix i dzisiaj o godzinie 08:40 daje dziś lukę na walutowym +0,4% , dzieląc przez 3 = 0,133% w górę.
  Robiąc to samo o godzinie 08:00 luka ma +0,05% i dzieląc przez 3 daje close=open

  Film jest OK :)

 • notradamusjackowski

  @promagna
  Chodzi mi o korelację pomiędzy kursem dolara australijskiego i kursem złota, ale to tylko przykład.
  "dlaczego mam udowadniać, że korelacja jest matematyczna?"
  Bo twierdzisz, że istnieją MATEMATYCZNE zależności między aktywami.
  "To nie było akademickie pytanie z Twojej strony. "
  Jak rozumiem tylko odpowiedzi na akademickie pytania są darmowe, a za odpowiedź na to pytanie powinienem Ci zapłacić, więc nie odpowiesz. Nie dlatego, że nie znasz odpowiedzi, ale dlatego, że to kosztuje. Dokładnie takiej odpowiedzi się spodziewałem ;)
  A skoro Ci nie zapłacę za bajanie, to dalsza dyskusja nie ma sensu.

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  A kurs złota w jakiej walucie?

  To, co obserwuję online jest częścią mechanizmu o którym wcześniej wspomniałem. Mechanizm ten jest w pełni zautomatyzowany i zawiera w sobie powiązania matematyczne. Patrzysz się na ten mechanizm cały czas. Widać go na dashboard`zie z instrumentami finansowymi.

  Na tym poziomie edukacji nie musisz nic płacić. Nie chcę od Ciebie żadnych pieniędzy. Mam swoje. Zachęcam Cię i innych inwestorów do poświęcenia baczniejszej uwagi, jak działa rynek OTC na interwale od milisekund do 1 minuty. Od dawna o tym mówię, ale każdy woli swoje zabawki.

 • podczaszy1

  Nie ma się co czarować korekta wzrostowa na wig20 jest już za nami. Kolejna faza spadków już trwa.

 • promagna2

  @korelacja

  To jest to, co obserwuję online. Rynek walutowy wyprzedza o kilka minut rynek GPW. Jest to spowodowane realizacją raczej dużych zleceń, ktore decydują o cenie równowagi w dynamicznym karnecie zleceń GPW

 • promagna2

  bankfotek.pl/image/1979893

 • notradamusjackowski

  @promagna
  "A kurs złota w jakiej walucie? "
  To nie jest akademickie pytanie ;)
  Ciekawe jak by wyglądała dyskusja, gdybym dyskutował z Tobą jak Ty ze mną? :)
  Ale szkoda mi na to czasu.

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Najpierw podałeś ułamek z dwiema niewiadomymi (AUD/GOLD), potem podałeś ułamek z jedną niewiadomą w mianowniku brak jednego czynnika w mnożeniu (AUD/X(...)AU, a teraz jeszcze piszesz, że to nie jest akademickie pytanie? Nie wiem, jak to rozumieć, bo ja arytmetykę w szkole podstawowej miałem. Potrafię rozwiązywać układy z wieloma niewiadomymi, ale by lepej rozumieć równanie muszę mieć częściowo odsłonięty fragment prawej strony równania. Właśnie na tym polega bajka z kursami wymiany.

  Mogę domyslać się, że chodzi Tobie o (AUD)/(XAUUSD) = kurs wymiany. To jest ułamek z rozbudowanym mianownikiem. Prościej nie dam rady matematycznie wytłumaczyć kursu wymiany AUD/GOLD

 • notradamusjackowski

  @promagna
  i o to mi chodzi, że Ty nie podajesz żadnych zmiennych :)
  Nareszcie wiem, że rozumiesz o czym piszę :) i nie jesteś wariatem :)

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Korelacja jest wynikiem min. dwóch zmiennych i ta sama zasada dotyczy ułamków. W arytmetyce są dwie strony równania. W stooq.com nie da rady przeprowadzić arytmetyki dwóch kursów wymiany. To nie ta klasa oprogramowania. Ogólna wiedza jest za darmo. Zachęcam Cię w dalszym ciągu do poszukiwań. Pokazałem "coś", abyś nie myślał, że bajam.

 • notradamusjackowski

  @promagna

  To "coś" to zawsze równanie z wieloma niewiadomymi.
  Znany jest natomiast niepodważalny wynik - racja promagny :)
  Aby udowodnić Ci, że nie masz racji trzeba kupić szkolenie ;)

 • m.jagusiak

  Niezwykły wykres 3D i ciekawe wnioski:

  acemarketu.com/?p=168156

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Nie robiłem i nie robię szkoleń. Wystarczy? Tu nie chodzi o to, czy ja mam rację, tylko o to, abyś zdał sobie sprawę, że są pewne tematy do przetrawienia, przynajmniej dla Ciebie :) Rynek jest matematyczny, a na pewno w 100% na poziomie walut. Na GPW też jest matematyczny w 100% i są na to dowody ogólnie dostępne. Natomiast mało kto wie, jak to jest z rynkiem walutowym i kapitałowym łącznie. Tego nigdzie się nie dowiesz.

 • podczaszy1

  @notradamusjackowski
  Czy Masz jakieś wiarygodne informacje,że ten gostek organizuje płatne szkolenia?

 • promagna2

  @podczaszy1
  @notradamusjackowski

  Zatrudnijcie kogoś z IPN, aby sprawdzić, czy ten gostek organizuje płatne szkolenia?

 • notradamusjackowski

  @podczaszy
  Niezbitych dowodów nie mam.
  Ale poszlaki są.
  Sam pisał, że ma zamiar, więc może już to robi ;)
  Poza tym profil psychologiczny:
  Sugeruje, że ma przeogromną wiedzę, która nie może być przekazywana za darmo
  (to po co w ogóle się tym chwali skoro nie może o tym pisać? czy to tylko megalomania, czy coś więcej?).
  Robi z siebie kogoś na kształt mentora, jednocześnie nie podaje jakichkolwiek szczegółów, najprawdopodobniej aby nie narazić się, że ktoś zdemaskuje, iż to co pisze jest nieprawdą. Wówczas przecież nikt nie kupiłby szkoleń.
  Prowadzi jakiegoś tajemniczego bloga, gdzie zaprasza czasem jakieś osoby - być może swoje "ofiary" ;)
  Wychodzę z założenia, że człowiek działa celowo. Skoro ustaliliśmy powyżej, że nie jest wariatem, to może ewentualnie megalomanem, a może właśnie prowadzi płatne szkolenia?
  Jeśli nie prowadzi płatnych szkoleń i nie jest megalomanem, to po co robi to co robi?
  Żeby kogoś czegoś nauczyć, jak twierdzi? Pisze zbyt ogólnie by ktokolwiek miał z jego wywodów jakikolwiek pożytek.
  Może masz jakiś pomysł, dlaczego miałby robić to co robi? A może dla Ciebie ta "wiedza" o porannych lukach, domniemanych matematycznych wręcz zależnościach pomiędzy aktywami itp. jest przydatna? A ja nie kumam czaczy? :)
  PS. Prokurator z IPN już w drodze ;)

 • notradamusjackowski

  PS.
  Z tym prokuratorem z IPN to żartowałem.
  Takie czasy mamy, że ktoś mógłby to wziąć na poważnie ;)

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Skoro jesteś nostradamusem i jackowskim w jednej osobie to może zajrzysz głębiej w swoją duszę, a dostaniesz może olśnienia. Może jakiś przekaz z 5 wymiaru?

  Szkolenia raczej mnie nie interesują, bardziej mnie interesuje co innego. Na bloga zapraszam wszystkich i nie po to, aby zabawiać się czyimiś adresami mailowymi, tylko dlatego, że tak jest bezpieczniej i sympatyczniej. Dobrze jest mieć bezpośredni kontakt z kimś i oczywiście korzystam z dobrodziejstwa maili do wymiany spostrzeżeń. Traktuję bloga, jak czytelnię, a nie jak hyde park.

  Pokazując ogólną wiedzę, ale chyba nie prawię morałów, jak mentor? Chociaż mam często wątpliwości, gdy ktoś prawi androny. Pokazuję fakty z którymi nie da się dyskutować. Szczegółowa wiedza nie może być również podana na talerzu za darmo, bo każdy ma inny odbiór informacji i nie każdy dorósł do niej. Najczęściej prawda o czymś kole w oczy i nie idzie w parze z klasycznymi schematami, którymi człowiek posługuje się w życiu. I chyba najważniejsze w tym wszystkim jest to, że nie zarabiam na tej wiedzy na osobach trzecich ;) czyli nie jestem wyrwigroszem na jakiego mnie tu malujecie.

  Może jednak spróbuj z tym IPN, ale w USA?

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  "Co do obecnej sytuacji:
  Jesli bessa zaczela sie w Q4 2015, to dołki juz prawdopodobnie mieliśmy w styczniu (EM) i lutym (DM). Obecnie obstawiam 30% prawdopodobienstwo takiego scenariusza.
  Jesli bessa zaczela sie w maju 2015, to prawdopodobnie dołek bedzie pod koniec kwietnia. Na razie daje takiemu scenariuszowi wiecej prawdopodobienstwa."

  Ja zaczynam "kitchinową" bessę we wrześniu 2014, tam gdzie szczyt zrobił MSCI EM:

  stooq.pl/q/?s=eem.us&c=3y&t=c&a=lg&b=1

  Przy czym zawsze chciałem traktować ten spadek jako (5-falowe) dokończenie struktury spadkowej (3-3-5) rozpoczętej w 2011 roku:

  stooq.pl/q/?s=eem.us&c=10y&t=c&a=lg&b=1

 • rakowek12

  Mario Draghi użyje monetarnej bazooki - analiza indeksów:

  myalterfinance.blogspot.com/2016/03/mario-draghi-uzyje-monetarnej-bazooki.html

 • konsultant121

  Coś mi tu nie gra z Jenem. JPNPLN szczytowal zawsze w dolku bessy luty 2009 i czerwiec 2012. A teraz szczytowal jak na razie w 2.polowie lutego. Coś tu nie gra!

 • podczaszy1

  @notradamusjackowski
  Ja myślałem, że promagna to świr.Po twoich wpisach nie jestem już tego pewny. Musiałbym poczytać jego bloga.

 • notradamusjackowski

  @podczaszy
  Wydawało mi się, że skoro potrafi myśleć logicznie to nim nie jest. Ale jak się głębiej zastanowić, to brak logiki potrafi dostrzec tylko w cudzym postępowaniu. Nie ma takiego wglądu we własne. Może to tylko cyniczna poza, a może rzeczywiście coś w tym jest. Tu już trzeba by jakieś badania ambulatoryjne przeprowadzić, obserwację w zakładzie albo coś w ten deseń, żeby się upewnić :)

 • promagna2

  @luka

  Dziś o godz.08:13 na rynku walutowym luka ma ~+0,6% podzielić na 3 = +0,18% open WIG20

 • notradamusjackowski

  @promagna
  a jak będzie +1% na open, to przestaniesz te bzdury wypisywać? ;)

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Luka wynosi 0,27%

 • notradamusjackowski

  0,27, a nie 0,18.
  Poza tym, o tym że będzie luka ze sporym prawdopodobieństwem wiadomo od wczoraj i to bez rynku walutowego.
  Czy koszty transakcyjne cię nie dotyczą?

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  W przeliczeniu na punkty na WIG20 błąd wynosi 1,8 pkt.

  (1830/1825) = 1,002739726027397 => +0,27%
  close1825*1,0018 = 1828,285 pkt.open

  Obawiam się, że nie kumasz czaczy i niech tak pozostanie. Sam widzisz, że do wiedzy trzeba po prostu dojrzeć.

  Prowizja rozliczana jest na koniec miesiąca, jeśli masz obroty w handlu.

 • notradamusjackowski

  Nie kumam i nie chcę kumać, bo to zarobek dla brokera nie dla mnie. Na wig20 można grać tylko na forex gdzie prowizje są kilkakrotnie wyższe niż na GPW. Na GPW mogłbyś to robić tylko przez koszyk spółek, a tu prowizja jest procentowa. I nie wierzę, że każda transakcja jest zyskowna.

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Nie będę tego komentował tego co piszesz, choć powinienem Ci przyłożyć elegancko za bzdury o które mnie posądzasz. Rynek jest matematyczny na poziomie wiedzy z podstawówki. I niech tak zostanie.

 • notradamusjackowski

  ofkors

 • podczaszy1

  @notradamusjackowski
  Krótki rekonesans po internecie wskazuje,że prawdopodobnie masz rację. To nie świr. Albo naciągacz albo członek jakiejś sekty new age. Całkiem sprawnie posługuje się nowomową.

 • billy_the_kangoor

  konsultant121
  2016/03/01 08:18:25
  @billy
  Czy w marcu zamierzasz zrealizowac zyski na długiej pozycji w jenie czy też utrzymujesz ją nadal w okresie długoterminowym?
  ,
  ...zależy o jaką parę pytasz?
  @promagna2
  widzę Twoją dyskusję na blog-u...
  Matematyka, statystyka wyjaśnia przeszłość - nie pokazuje przyszłości - tym bardziej w tak dynamicznym świecie, w jakim żyjemy. Pomaga, ale nie potrafi i będzie potrafiła przewidzieć, co się stanie. Trochę jak z historią, która wynajduje coraz to nowe fakty, np. w sprawie "Bolka". Jaki z tego pożytek? Dla mnie żaden :)
  Ani emocjonalny, ani finansowy.
  Co do Twojej wiedzy praktycznej? Hmmm.
  Obiecałeś mi tylko, że jak USDPLN wypełni prawe ramię, to przykleisz sobie ten kurs na czoło. Dzięki. Zrób tak, proszę.
  Take Care, Billy

 • promagna2

  @billy_the_kangoor

  Myślę sobie tak, że USDPLN nie powiedział jeszcze ostatniego zdania, więc może trzeba być cierpliwym, a tym bardziej pokornym. Wczoraj i przedwczoraj ta parka miała powyżej 4zł i chcialem się wtedy Ciebie zapytać, czy aktualna jest Twoja wersja, że tylko 4zł i koniec.

  Napisałem o powieszeniu w ramkach na ścianie. Doczytaj. Do czoła to ja inne rzeczy przykładam.

  To, co piszesz o matmie to się zgadza prócz jednego. Istnieje coś takiego, jak modelowanie przyszłości narzędziami ekonometrycznymi, które dość dobrze radzą sobie z procesami gospodarczymi, czy finansowymi.

  Spróbuj jutro pomiędzy 08:00-08:59 podać, jakie będzie otwarcie na WIG20 z zakresem błędu do 0,2% To jest typowe wróżenie z fusów. Jeśli trafisz, jesteś gość. notradamusjackowski typował dziś1% up. Może Tobie się uda.

 • notradamusjackowski

  "notradamusjackowski typował dziś1% up. Może Tobie się uda. "
  Nic nie typowałem. Spytałem tylko czy przestaniesz głupoty wypisywać, jeśli otwarcie będzie +1%. Wczoraj pomyliłeś się o 0,5% przy otwarciu i też twierdziłeś, że miałeś rację. Taka jest twa wiarygodność.

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Wczoraj przespałem open i po godz. 10 napisałem po fakcie. Oczywiście można się przyczepić, że to jest fake, ale nie było to 0,5% Nieprzesadzaj. Zresztą jutro też jest dzień i nowy open :)

  Wczorajszy close na cudofix i dzisiaj o godzinie 08:40 daje dziś lukę na walutowym +0,4% , dzieląc przez 3 = 0,133% w górę.
  Robiąc to samo o godzinie 08:00 luka ma +0,05% i dzieląc przez 3 daje close=open


  W rzeczywistości open otworzył się +0,15%
  1826,93/1824.08 => +0,15%

 • promagna2

  @podczaszy1

  Krótko i na temat. Zamiast rozprawiać o psychoanalizie z jasnowidzem wytypuj jutro z billym open na WIG20. To jest ponoć blog o inwestowaniu, a nie o psychoanalizie. Zobaczymy, jakie z Was kozaki

 • podczaszy1

  Ja kolego gram na giełdzie o czym ty nie masz pojęcia. Te kity sprzedawaj innym nie mnie.

 • notradamusjackowski

  A rano pisałeś o -0,5%? Potem wyszło z tego +0,4%?
  "promagna2
  2016/02/29 07:53:49
  @wig20

  Czyżby dzisiaj była luka w dół do 0.3-0,5% ? Ciekawe "
  Czyli pomyliłeś się o 0,9%.
  Ale potem O 10-ej musiałeś dopasować dane do otwarcia :)

 • notradamusjackowski

  Czyli miałeś niezłą wtopę jak na arbitraż. Do tego 4xprowizja. 2x na walucie i 2x na w20 :)

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  26-02-2016 close WIG20 był na 1844,57,
  29-02-2016 open WIG20 był 1836,93

  1844,57/1836,93 => -0,41418867269879%

  Pomyliłeś dni. Stąd Twoje wątpliwości.

 • notradamusjackowski

  Może i tak. Zwracam częściowo honor :)
  Ale nawet przy założeniu, że będziesz trafiać idealnie to na prowizje nie wyrobisz...

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Cofnij się do tego, co pisałem kilka dni wcześniej o lukach i przeanalizuj to, co napisałem. A pisałem o nieciągłości transakcyjnej. To, co teraz Wam tu wszystkim pokazuję jest dowodem na to, że open jest dostosowaniem indeksu do krajowego rynku walutowego z pory ncnej w Polsce i na świecie. Wnioskując dalej uważam, że nie istnieje coś takiego, jak losowość na GPW. Możliwe, że zaskarbię sobie tym wywodem wielu wrogów, ktorzy męczą modele ekonometryczne, aby zarobić, ale może też natchnę ich, aby zmienili optykę. Większość instrumentów bazowych GPW jest opartych na powiązaniach matematycznych z instrumentami bazowymi na ICAP i Reuters. To, czy ktoś w to uwierzy to inna sprawa. Wielu wierzy w BOGA, a nie widziało Go, a jednak wierzą, bo tak jest napisane w Biblii. Wielu nie wierzy w modele meteorologiczne, a jednak patrzą na prognozę pogody na następny dzień. Nie ma co pajacować, kozakować, tylko zacząć analizować rynek od strony powiązań matematycznych.

 • m.jagusiak

  Przed ważnymi danymi:

  acemarketu.com/?p=168555

 • notradamusjackowski

  Cóż. Masz rację, czy jej nie masz, to dla mnie bez znaczenia, bowiem wolę się skupić na zależnościach, na których mogę zarobić. Na tym, nawet jeśli to prawda, mogą zarobić tylko podmioty, które nie płacą prowizji. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę płynność na polskim rynku, która ten zysk może mocno ograniczyć.

 • red.007

  Dyskusja Panów o prawym ramieniu jest ciekawa.Skromnym zdaniem myślę,że zadecyduje o tym Fed w marcu.To nie jest kwestia czy 4zł,czy 4,05 ponieważ mieści się to w formacji.Kwestią ciekawą jest ewentualne wypełnienie formacji a wtedy zgodnie z teoretyczną zależnością spadek powinien wynosić tyle ile wynosił wzrost między linią szyi a głową.Daje to nam dolara poniżej 3,70.Przyznam,że w osobistej strategii inwestycyjnej bardzo na to liczę.

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  Im płytszy rynek GPW, tym łatwiej nim sterować z rynku walutowego. Takie informacje powinny być istotne dla grających na kontraktach, bo to oni mają lewar.

 • promagna2

  Tak są kręceni traderzy ;)

  www.facebook.com/ankhmaatra/videos/586456004837652/

 • promagna2

  @luka WIG20

  Dziś w zakresie od 07:50 do 08:17 luka na r. walutowym wynosiła +0,9 - 0,99%, podzielić na 3 = +0,3 - 0,33% open
  Luka sugeruje, że mozna spodziewać się okolic 1831 pkt.open na WIG20 i raczej z tendencją close = open
  Od 08:26 luka na r. walutowym zmniejsza się powoli

 • podczaszy1

  Jeśli chodzi o osiągnięcia wig-20 od 22 stycznia 2016 roku to jest to przebicie SMA-15 na wykresie tygodniowym/po raz pierwszy od maja 2015 roku/ i obrona linii szyi ewentualnej odwróconej głowy z ramionami/obecnie na poziomie ok1828 pkt/. Jak na razie to niewiele.

 • m.jagusiak

  JP Morgan i najnowsza rekomendacja dla akcji:

  acemarketu.com/?p=168935

 • konsultant121

  8.marca już blisko a tu zamiast dołka szykuje się szczyt
  @promagna
  Czy wariant z korektą OB na WIG nadal aktualny.? Sentyment nijaki więc styczniowy dolek pewnie nie do pobicia w najblizszych tygodniach

 • promagna2

  @konsultant121

  OB kojarzy mi się z STS. Czy o tym samym piszemy?

  Jakiś czas temu przesłałem tutaj na bloga rozpiskę z tą korektą, jak ją widzę. Dopiero dzisiaj została zamknięta luka na WIGu
  www.bankfotek.pl/image/1977466

 • zulus_chacka

  @ billy

  Czy przegapilismy dolek.na sp i nq?

 • notradamusjackowski

  @promagna
  OverBalance raczej

 • promagna2

  @luka WIG20

  Dziś w zakresie od 08:06 do 08:34 luka na r. walutowym wynosiła +0,675%, podzielić na 3 = +0,2 - 0,25% open na WIG20
  Luka sugeruje, że mozna spodziewać się okolic 1880-1881 pkt.open na WIG20 i raczej z tendencją close = open
  Od 08:40 luka na r. walutowym nie chce zmniejszać się, co może sugerować dalsze dziś wzrosty, w przyszłości do święta kobiet docelowo 1905pkt. :)

 • promagna2

  @notradamusjackowski

  OverBalance raczej

  OB występuje również w badaniu krwi, ale to jest efekt tego, że używa się niepotrzebie skrótów, zamiast pełnych nazw, Dzięki

 • konsultant121

  @ promagna
  Zgadza sie, over balance. Ech te hamerykańskie skróty.Ludzie sie porozumieć nie mogą. Nauczaja skrotami testy tylko i ot cała edukacja. Korposkroty to samo. Odrębny język .

 • promagna2

  @konsultant121

  Korekta na WIGu od 18 lutego do 1 marca ma 5 falową strukturę. Widziałeś kiedyś taką korektę w impulsie wzrostowym? Ja tak, ale to tak, jakby znaleźć rybę w oceanie, która ma dwa ogony. Elliott sugeruje w dalszym ciągu korektę przed 3 zygzakiem. Obecnie najbardziej mi odpowiada budowanie 2 zygzaka złożonego w górę i budowa bardzo dużego diamentu

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/03/Chinczycy-21-lat-za-Polakami.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci