Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Kiedy "kitchinowy" dołek WIG-u?

bialek.wojciech

Jednym z ze standardowych obrazków, który od lat umieszczałem w swoich raportach i prezentacjach była poniższa ilustracja cykliczności cen krajowych akcji związanej z cyklem Kitchina (cyklem wykorzystania mocy produkcyjnych w gospodarce). 

 

 

Prawidłowość tę wykorzystywałem w ostatnich latach do wyznaczenia orientacyjnych punktów zwrotnych cen akcji: szczytu hossy rozpoczętej w 2012 roku i końca późniejszej bessy. Datę szczytu hossy wyznaczałem odkładając odpowiednio 40 i 80 miesięcy od szczytów hossy z kwietnia 2011 i lipca 2008. To dawało okres kwiecień-sierpień 2014. 

 

 

Trudno stwierdzić, kiedy rzeczywiście rozpoczęła się bessa, bo na WIG-u pojawiły się trzy w miarę równorzędne szczyty w listopadzie 2013, września 2014 i maju 2015. Ktoś kto sprzedawał akcje w okresie kwiecień-sierpień 2014, gdy WIG wahał się w przedziale 49600-53400, mógł odczuwać pewną frustrację do lata tego roku, ale ostatnie spadki nadały sens takiej hipotetycznej dystrybucji. 

W podobny sposób wyznaczałem orientacyjny dołek bessy, która powinna nadejść po takiej hossie. Tu wskazówka była jednoznaczna - 40 miesięcy od dołka ostatniej bessy w czerwcu 2012 i 80 miesięcy od dołka bessy z lutego 2009 daje październik tego roku. 

 


 

Październik już minął, mamy grudzień a końca spadków jakoś nie widać. Proponuję przyjrzeć się porównaniu obecnego cyklu do 5 poprzednich (cyklu z lat 1992-1995 pominąłem ze względu na mniejszą niż obecnie liczbę sesji w tygodniu w tamtym okresie). Na poniższym obrazku pionowymi kreskami zaznaczyłem końce cyklicznych okresów bessy:

 


 

Jak widać wśród tych pięciu poprzednich cykli były dwa, które były krótsze od obecnego (jedynie 36 miesięcy w cyklu od października 1998 do października 2001 oraz 40 miesięcy w cyklu od lutego 2009 do czerwca 2012). Trzy zaś były dłuższe niż obecna długość bieżącego cyklu. Cykl z okresu czerwiec 1992-marzec 1995 też należał do krótkich, bo trwał jedynie 33 miesiące. W tym sensie obecny cykl ciągle mieści się w historycznej normie, będą już dłuższy od trzech innych, ale na razie krótszy od trzech pozostałych. 

Uśrednienie tych historycznych ścieżek 5 ostatnich cykli (bez tego z lat 1992-1995) daje projekcję, która robi dołek za 11 sesji. 

 

Nie należy tego oczywiście traktować dosłownie. Obecny cykl już wcześniej mocno odbiegał od typowego z racji na deflacyjne odziaływanie spadkowej fazy cyklu Kuznetsa związanej z pękaniem bańki inwestycyjnej w Chinach (osobiście sądzę, że w I kw. chińskie giełdy wznowią spadki). Teraz dochodzi do tego wpływ polityki nowego rządu, która obejmuje wzrost obciążeń dużego biznesu kosztami zapowiedzianej polityki społecznej.

W efekcie od czasu wyborów do Sejmu WIG-20  jest najsłabszym indeksem świata - MSCI Emerging Markets Index jest powyżej dołka z sierpnia i września. Sytuacja jest mocno paradoksalna, bo ceny akcji w Brazylii, która znajduje się w najpoważniejszej recesji od pokolenia (PKB -4,4 proc.) rosły w czwartek wyraźnie reagując na osłabienie dolara, gdy tymczasem indeks kraju, w którym PKB rośnie o 3,5 proc. (czyli Polski), znowu wczoraj spadał. 

Z wcześniej przeprowadzonej - nie do końca na poważnie -  analizy zachowania rynku akcji po wyborach do Sejmu wychodziło, że należy liczyć się ze spadkiem trwającym przez 3  miesiące po wyborach. 4-ty tydzień ujemnego salda sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych w badaniu INI to sygnał, który pojawił się po raz trzeci w historii tego sondażu: dwa poprzednie przypadki miały miejsce w grudniu 2011 (2 miesiące po wyborach do Sejmu zupełnie jak teraz!) 2 sesje przed dołkiem oraz w czerwcu 2012 na 2 sesje przed dołkiem. 

Komentarze (311)

Dodaj komentarz
 • promagna2

  @OFE

  Panowie szlachta, kłócicie się i wyolbrzymiacie problem OFE i to jaki ten twór ma wpływ na GPW. A ja Wam wszystkim powiem, że OFE powinno być zutylizowane i nie dlatego, że tak mi się podoba, ale dlatego, że jest lepszy sposób na zmniejszenie kosztów inwestycji kapitałowych i lepsze zarządzanie ryzykiem. Kiedyś, ładnych parę lat temu pisałem o tym mojemu egzaminatorowi dr Bohdanowi Wyżnikiewiczowi z IBnGR na Jego blogu, który zdawkowo potraktował moją wizję. Po jakimś czasie Pan Boni w rządzie p. Tuska chciał wprowadzić podobny projekt i o tym czytałem w Rzepie. Było trochę o tym głośno. Nie wiem, jak to się skończyło, ale chyba nici z tego wyszły, bo żadnych rewolucyjnych nowości nie było w związku z OFE. Ale o co chodziło tak w skrócie.

  1. Każdy obywatel (uczestnik OFE) miałby swoje osobiste konto inwestycyjne (masowość)
  2. Ofe zostałoby zlikwidowane, a aktywa (akcje) byłyby podzielone ,o ile to możliwe każdemu obywatelowi wg jego stanu posiadania w wycenie jednostek w OFE (rozdrobnienie kapitału)
  3. Każdy obywatel mógłby zarządzać swoimi aktywami na GPW wg własnej wiedzy i dokonywać nieograniczonej alokacji aktywów, ale zgodnie z MiFID. (rozproszenie ryzyka)
  4. Aktywa byłyby zablokowane do emerytury (środki w OFE są daniną publiczną, więc nie mogą być dostępne do konsumpcji)
  5. Dziedziczenie aktywów

  Dlaczego taki model może ktoś zapytać? Otóż małpa potrafi lepiej typować swoich faworytów, niż co niektórzy doradcy inwestycyjni. A przeciętny Kowalski ma równie dużą wiedzę, co małpa ;)

  Jednak znając pazerność niektórych instytucji fiansowych, taki model nie będzie zrealizowany w najbliższym czasie ze względu na interes SP.

  A póki co cieszcie się, że akcje będą tanie jak barszcz, bo takich promocji jest mało. Gdy przyjdzie pora na dno fali spadkowej to PZU i SP będą ściągać akcje z rynku, aby utworzyć nowy ład finansowo bankowy w Polsce. Mam taką wizję i podejrzewam, że polscy duzi gracze to skrupulatnie wykorzystają.

 • europejczyk111

  @WB
  Panie Wojtku kiedy po raz pierwszy narysował Pan pierwszy z prezentowanych obrazków tzn. po ilu dołkach i szczytach.

 • darekfx

  Spadek zysku netto banków o 21 proc.


  Z wyliczeń KNF wynika, że zysk netto sektora bankowego narastająco za okres 10 miesięcy bieżącego roku spadł rok do roku o 21 proc. i wyniósł 11,42 mld zł.

  jak mi przykro :)

 • europejczyk111

  @WB
  Gdyby grał Pan w pokera i w kartach miał jednego asa/ta rozpiska szczytów i dołków/ to czy byłby Pan pewien, że wygra tą partię. Pytanie czy ma pan inne asy w rękawie, bo jeden to za mało. Ponadto upubliczniając ten wykres Pan go praktycznie "spalił". Przepraszam za kolokwializmy.

 • panpozwoli

  @darekfx

  "Spadek zysku netto banków o 21 proc.
  Z wyliczeń KNF wynika, że zysk netto sektora bankowego narastająco za okres 10 miesięcy bieżącego roku spadł rok do roku o 21 proc. i wyniósł 11,42 mld zł.
  jak mi przykro :)"

  Mógłbyś wyjaśnić dlaczego Cie to cieszy i jakie z tego faktu wyciągniesz korzysci ?

 • konsultant121

  Paweł Szałamacha, Minister Finansów:" Wprowadzamy nowe zasady opodatkowania transakcji na opcjach na FX, reguły pomogą eksporterom"

  Nie ma podatku od transakcji giełdowych. Jest od aktywów bankowych i od aktywów ubezpieczycieli.

 • europejczyk111

  @WB
  Panie Wojtku ja osobiście rozumiem cykliczne podejście do giełdy. Sam wyliczyłem szczyt w maju 2015 na SP i DJIA na podstawie cyklu 7 lat i 7 m-cy, który dzielił poprzednie szczyty tj. z 2000 i 2007 roku. Na tej podstawie nie wyciągam jednak jednoznacznych wniosków i szukam potwierdzenia w innych argumentach.

 • viceroy68

  No to chyba zagramy dzisiaj w 1760.?
  Uzbierało sie po prostu ponad 60 tys kontraktów w okolicach 2000 punktów, które wydawał się bariera psychologiczną. Gruby jest na krótko i nikt nie kiwnie palcem, żeby mu przeszkodzić w wyzerowaniu długich. Obroty na WIG20 musiałyby wzrosnąc grubo powyżej 1 mld zł, żeby schodzenie w dół przestało się opłacać. A w przyszłym roku lament i narzekania biur maklerskich, że nie ma klientów.

 • bialek.wojciech

  @europejczyk111:
  "Panie Wojtku kiedy po raz pierwszy narysował Pan pierwszy z prezentowanych obrazków tzn. po ilu dołkach i szczytach."

  Znalazłem ten wykres w prezentacji z lata 2012.

 • konsultant121

  Ki diabeł?!! Co za sesja! Giełda w dół, dolar, frank i jen w dół, złoto w dół:)

 • viceroy68

  konsultant121
  "Ki diabeł?!! Co za sesja! Giełda w dół, dolar, frank i jen w dół, złoto w dół:)"
  A miedź juz 1,5% do góry:)

 • karnakufo

  @bartalsi
  "Szansa na odbicie jest niecale 100 pkt nizej.

  Czy to już ten poziom?
  Mnie się nie udało trafić - może Tobie się uda.:)

 • konrad.jawor

  Obligacje z realizacją zysków, short squeeze na EURUSD (ale to chyba jeszcze nie dołek dla tej pary), GPW ostro w dół po negacji formacji Reversal...

  www.gieldowy-wizjer.pl/super-mario-ponownie-ruszyl-rynkami/

 • zenfon

  panpozwoli

  @darekfx

  "Spadek zysku netto banków o 21 proc.
  Z wyliczeń KNF wynika, że zysk netto sektora bankowego narastająco za okres 10 miesięcy bieżącego roku spadł rok do roku o 21 proc. i wyniósł 11,42 mld zł.
  jak mi przykro :)"

  Mógłbyś wyjaśnić dlaczego Cie to cieszy i jakie z tego faktu wyciągniesz korzysci ?

  2015/12/04 12:22:39

  Ja ci wyjaśnię , jeżeli np BANKI zarabiją rocznie 16 mld to każdy miliard mniej ich zysku to ten zysk zostaje w kieszeni Kowalskiego , Banki to największe szkodniki gospodarek , w Islandii zrobiono szybko z nimi porządek i jest rozkwit gospodarki , Banki powinny być instytucjami NON PROFIt bo pożyczają coś czego nie mają i biorą za to ogromne pieniądze .

 • zenfon

  Jak będzie panika na ogromnym wolumenie to będzie dołek fali 3, każdy to wie , a potem ostatnia fala 5 i koniec bessy , koniec fali 3 będzie pewnie na wygasanie serii ,
  Wystarczy spokojnie poczekać , zobaczyć wolumen na KGHMie w dołku bessy 2009 i wszystko się rozjaśni .

 • darekfx

  zenfon

  panpozwoli

  @darekfx

  "Spadek zysku netto banków o 21 proc.
  Z wyliczeń KNF wynika, że zysk netto sektora bankowego narastająco za okres 10 miesięcy bieżącego roku spadł rok do roku o 21 proc. i wyniósł 11,42 mld zł.
  jak mi przykro :)"

  Mógłbyś wyjaśnić dlaczego Cie to cieszy i jakie z tego faktu wyciągniesz korzysci ?

  2015/12/04 12:22:39

  Ja ci wyjaśnię , jeżeli np BANKI zarabiją rocznie 16 mld to każdy miliard mniej ich zysku to ten zysk zostaje w kieszeni Kowalskiego , Banki to największe szkodniki gospodarek , w Islandii zrobiono szybko z nimi porządek i jest rozkwit gospodarki , Banki powinny być instytucjami NON PROFIt bo pożyczają coś czego nie mają i biorą za to ogromne pieniądze .

  dokladnie

  wiecej w kasie panstwa a pieniadze sie przydadzą przy tym deficycie i potrzebach stojacych przed nami

  ORBANOWSKIE METODY BRAWA

 • zenfon

  Od siebie dodam że najwięcej jeszcze można zarobić na krótkiej na MWIG 40 bo tutaj jeszcze prawie spadki się nie zaczęły a jest z czego powietrze spuścić jak zaczną się umorzenia w TFI , podejrzewam że już się zaczęły bo te poniedziałki z dużymi obrotami i spadkami to włąsnie to .

 • konsultant121

  @zenfon
  Dołek fali 3. to strach:) a dołek fali 5. to desperacja:) z psychologicznego punktu widzenia.

 • swb1

  Panie Wojciechu u Pana jak u Orwella.
  - Oceania Walczy z Wschódazją.
  - Z jaką Wschódazją? Przecież Oceania od zawsze walczyła Eurazją. :-)

  Hossa jaka hossa przecież od kilku lat trwa bessa?
  A odkładając żarty i złośliwości na bok, przypomnę co na Pańskim blogu pisałem wiele lat temu na temat rynku polskiego i jeśli ma Pan kłopoty z ocena kiedy zaczęła się bessa a WGPW to przy okazji Panu podpowiem. Otóż hossa na WGPW skończyła się z upadkiem poprzedniego polskiego rządu, a bessa zaczęła się gdy w Polsce zaczęła rządy banda renegatów, namiestników Berlina. Nie może być hossy na giełdzie w kraju w którym gospodarka, jak i całe państwo są zwijane i podporządkowywane interesom obcych państw i zagranicznych gospodarek. Kto tego nie rozumie nie powinien w ogóle zajmować się rynkiem kapitałowym, chyba że w smak mu są notoryczne kompromitacje. Ileż tu było tutaj lania wody o "emerdzing markets" etc.
  Dziś rzeczywiście pojawia się szansa na odwrócenie trendu na GPW bo Polska od nowa ma polski rząd. Ale to tylko szansa, której realizacja, związana choćby z gigantycznym planem inwestycyjnym, zależy od losów aksamitnej wojny domowej, którą rząd musi toczyć z gangiem renegatów.

 • panpozwoli

  @zenfon
  Zawsze mi się wydawało, że pieniądze pożycza się na inwestycje => skoro pozyczkodawca nie zarabia => pozyczkobiorca dał ciała, jego pracownicy dają ciała, fiskus da ciala, babcia w kolejce po endoproteze da ciała. ..

  No chyba że się pozycza na święta, to wtedy masz rację

 • viceroy68

  WIG20short jest już na poziomach z kwietnia 2009. Czyżby rynek oceniał, że rządy PIS w Polsce są większym kataklizmem niż globalny kryzys finansowy? Dla przypomnienia rok 2008 WIG20 zamknął się na poziomie 1789 a poprzednio aż 12 lat temu w 2003 byliśmy z WIG20 niżej na koniec roku.

 • zenfon

  panpozwoli

  @zenfon
  Zawsze mi się wydawało, że pieniądze pożycza się na inwestycje => skoro pozyczkodawca nie zarabia => pozyczkobiorca dał ciała, jego pracownicy dają ciała, fiskus da ciala, babcia w kolejce po endoproteze da ciała. ..

  No chyba że się pozycza na święta, to wtedy masz rację

  2015/12/04 13:48:48
  Ja nie wiem w jakim świecie Pan żyje ale kredyty od zawsze są inwestycyjne , mieszkaniowe , gotówkowe , konsumenckie , pod akcje na giełdzie co nie zmienia faktu że banki pożyczają coś czego nie mają i biorą za to ogromne zyski nie wiadomo dlaczego , ale PiS już robi porządek z bankami jak i durnymi milionowymi odprawami prezesuńciów , zobaczcie jak jeden po drugim sam się zwalnia żeby tylko do konca roku i milionową odprawę złapać .

  Też mi się tak zawsze wydawało dopóki banki centralne nie zadrukowały świata na amen i jeszcze dodały ujemne stopy procentowe , świat stoi na głowie od dawna i będzie tylko gorzej , ten system się skończył ,

 • zenfon

  Po prostu FED skończył drukować a chce podnieść stopy procentowe i pieniądze wracają do USA z wszystkich aktywów , od nas najszybciej bo jesteśmy mało płynnym rynkiem , nie ma OFE nie ma kto odbierać akcji od pryncypałów

 • viceroy68

  Tauron znów prawie 4% w dół .
  Ach gdybym to jak mógł pożyczać te miliady EUR na 0 lub ujemny procent od Draghiego :)

 • carrie-anne.moss

  @konsultant121:
  Jeszcze nie koniec sesji. EURUSD ma miejsce do ok. 1,11 na umocnienie.

  Osobiście dobierałbym JPYPLN w okolicach 3,19-3,20. Tak mi wyszło z zabawy w kółko i krzyżyk ;-)

 • zenfon

  Dzięki PiSowi poprzednio byliśmy zieloną wyspą w kryzysie , teraz też tak będzie bo PLN się osłabia a nasz export jest mega machnią napędową , a zwykli ludzie dostaną pieniądze które pójdą od razu do gospodarki a nie na konta milionerów jak za czasów PO i PSL

 • panpozwoli

  @ zenfon
  "ten system się skończył "

  Stawiam dolary przeciwko orzechom ,że szybciej powachasz kwiatki od dołu niż ten system sie skończy.

  "PiS już robi porządek z bankami jak i durnymi milionowymi odprawami prezesuńciów"

  Wzruszyla mnie i prezesunciow Twoja historia.

  "nie zmienia faktu że banki pożyczają coś czego nie mają"

  Skor nic nie masz, to tez pożyczają, tylko za darma bo tak uczciwiej :-)

  "kredyty od zawsze są inwestycyjne , mieszkaniowe , gotówkowe , konsumenckie , pod akcje na giełdzie"

  Wierz mi, jestem tego świadom. I wyobraź sobie że w karzdej kategorii da się wykorzystac pieniądze na zysk.

  "zwalnia żeby tylko do konca roku i milionową odprawę złapać"

  A powinni cierpieć za miliony ?

 • bartalsi

  @karnakufo 2015/12/04 13:01:49
  "@bartalsi
  "Szansa na odbicie jest niecale 100 pkt nizej.

  Czy to już ten poziom?
  Mnie się nie udało trafić - może Tobie się uda.:)"

  www.youtube.com/watch?v=t2hMVpdVGMk

  Na około 1800 jest szansa na jakieś odbicie. Ale ja nie będe brać L na indeksie, co najwyżej kupię parę akcji jakichś wybranych spółek.

 • panpozwoli

  @ zenfon
  "Dzięki PiSowi poprzednio byliśmy zieloną wyspą w kryzysie"

  Zastosuj sobie jakiś punk odniesienia np . Pkb europy i wtedy porównuj czsy obu przedstawicieli drobiu.

  "teraz też tak będzie bo PLN się osłabia a nasz export jest mega machnią napędową "

  Jak sie mysli w PLN to prawda, ale jak szerzej to niekoniecznie.

  " a zwykli ludzie dostaną pieniądze"

  Jakieś dostaną, jakieś im prezes zabierze na pomoc dla nich samych :-)

 • viceroy68

  Panie Wojciechu,
  Czy ma Pan może w zasobach wykres pokazujący na przestrzeni lat (miesięcy) kształtowanie się poziomu WIG20 do wartości księgowej akcji WIG20.
  Patrzę na pojedyncze spółki, które mierzone tym wskaźniekiem wydają sie być najtańsze w swojej historii (np PKO czy Tauron), ale ciekawe jak to wygląda dla całego WIG20?

 • zenfon

  Panpozwoli

  Najpierw błędy merytoryczne , teraz błędy ortograficzne , a wszystko przez siedzenie z akcjami w bessie , no ale niektórzy nigdy niczego się nie uczą .

  Ja też byłem nieświadomy dopóki nie obejrzałem filmu Money as A Debt , zapraszam do lektury .

 • panpozwoli

  @zenfon
  Jakieś konkretu. I nie pytam o ortografię, ktUrą od zawsze ubóstwam.

 • zenfon

  viceroy68

  Panie Wojciechu,
  Czy ma Pan może w zasobach wykres pokazujący na przestrzeni lat (miesięcy) kształtowanie się poziomu WIG20 do wartości księgowej akcji WIG20.
  Patrzę na pojedyncze spółki, które mierzone tym wskaźniekiem wydają sie być najtańsze w swojej historii (np PKO czy Tauron), ale ciekawe jak to wygląda dla całego WIG20?

  2015/12/04 14:44:46

  Tylko suchy wykres , bo te wskaźniki to są tyle warte co nic i zależą od widzimisie księgowej co do czego zaliczy i po ile .

 • panpozwoli

  @zenfon
  "Tylko suchy wykres , bo te wskaźniki to są tyle warte co nic i zależą od widzimisie księgowej co do czego zaliczy i po ile ."

  No widzisz, jak się skupisz to potrafisz.

  Księgowość robi się jak parówki :-)

 • zenfon

  W USA każda hossa trwała 7 lat z groszami , teraz mamy dokładnie tyle samo .
  Pozdrawiam optymistów , w końcu ktoś musi akcje trzymać .

 • konsultant121

  @viceroy
  O taki wykres Ci chodzi?
  stooq.pl/q/?s=wig20_pb&c=10y&t=c&a=lg&b=0

 • viceroy68

  zenfon
  "Tylko suchy wykres , bo te wskaźniki to są tyle warte co nic i zależą od widzimisie księgowej co do czego zaliczy i po ile ."

  mocne:)

 • viceroy68

  "konsultant121
  @viceroy
  O taki wykres Ci chodzi?
  stooq.pl/q/?s=wig20_pb&c=10y&t=c&a=lg&b=0

  2015/12/04 14:54:53 "

  Tak. Dziękuję bardzo.
  No to do dna nam jeszcze troche zostało ale juz wcale nie tak wiele.

 • viceroy68

  Do 1760 jakoś wytrzymam ale mam nadzieje, że gruby zostanie tak nisko z krótką pozycją na weekend i w poniedziałek obudzi sie z podatkiem 99%.

 • karnakufo

  @bartalsi
  Ja nie czekam na 1800 i biorę L teraz (znowu), bo tamto mnie wystopowało.

 • karnakufo

  Zapomniałem dopisać - L po 1835

 • bartalsi

  @karnakufo 2015/12/04 16:01:50
  "@bartalsi
  Ja nie czekam na 1800 i biorę L teraz (znowu), bo tamto mnie wystopowało."

  Moim zdaniem dzisiaj jestesmy blisko od jakiegos odbicia, ale brac Tak na weekend?

 • karnakufo

  @bartalsi
  Ja wziąłem pod sygnał na 1h, co ma weekend do tego, sygnał jest sygnałem, a w poniedziałek mogą się otworzyć luką do góry i pociąg odjedzie.:)

 • konsultant121

  Na rajd mikołakowy pociąg odjedzie... Dokończenie dzieła po Nowym Roku.

 • karnakufo

  @konsultant121
  Czekasz jeszcze na eSkach, czy już pod Mikołaja na L?

 • konsultant121

  @Ja sie nie bawie w ten sposób. Jak wyjdę z dolara to kupię akcje. Po Nowym Roku.

 • konsultant121

  Niech rośnie! Przed Świętami chcę zobaczyć INI mocno dodatni:))

 • zenfon

  konsultant121

  Na rajd mikołakowy pociąg odjedzie... Dokończenie dzieła po Nowym Roku.

  2015/12/04 16:41:14

  dokończenie będzie jeszcze na tej serii , po FEDzie będzie rozliczenie serii i realizacja strat podatkowych ,

  8 tygodni WIG 20 oddał 20% , a zobacz jak Byki szaleją na blogu

 • zenfon

  karnakufo

  @bartalsi
  Ja wziąłem pod sygnał na 1h, co ma weekend do tego, sygnał jest sygnałem, a w poniedziałek mogą się otworzyć luką do góry i pociąg odjedzie.:)

  2015/12/04 16:33:06


  A jaki to sygnał był że tak spytam Pana na H1 poza łapaniem spadającego noża ?

 • resan

  @ WB . Mówił pan ,że kiedyś była dziwna bessa /analizując ,nie powinna być / to moze teraz mamy dziwną hossę ? ???

 • europejczyk111

  @ zenfon
  " ja też byłem nieświadomy dopóki nie obejrzałem Money as a debt.

  Ja obejrzałem ten filmik po raz pierwszy w 2011 i byłem w szoku. Niby wcześniej wiedziałem, że z tymi bankami to szwindel ale nie potrafiłem tego zdefiniować. Potem zacząłem zgłębiać temat emisji i kreacji pieniądza. To jest rdzeń tego anglosaskiego systemu. A teraz pytanie czy wiesz coś aby PIS , w który tak wierzysz chciał coś naprawdę zrobić w tym temacie? Z tego co wiem jest to niemożliwe bez wystąpienia z UE, a ku temu to PIS się nie kwapi.

 • bartalsi

  @karnak

  No to kupuj, bo pociąg odjedzie:). Tłusty yankes już się ślini:)

 • bartalsi

  Ja kupiłem pakiecik Orange, zobaczymy.

 • zulus_chacka

  Faktycznie po takiej swiecy ,,dobite byki" maja prawo byc podniecone....jest duza szansa ze do wygasniecia serii Z, poziom 1809 wytrzyma

 • rakowek12

  Dzień z życia początkującego inwestora:

  myalterfinance.blogspot.com/2015/12/dzien-z-zycia-poczatkujacego-inwestora.html

 • gamera-11

  Jak dla mnie ,to dzisiaj zaszalało OFE :)

 • izyget

  ludzie, tak jak pisałem kilka dni temu na tym blogu, nie zawracajcie sobie głowy polskim badziewiem tylko kupujcie pallad i platynę, dziś pallad plus 5 procent, platyna plus 4 procent

 • zero.to.one

  "bull markets are born on pessimism, grow on skepticism mature on optimism and die on euphoria"

  - 100 years old money dude - (j.templeton)

  jezeli te stwierdzenie jest prawdziwe, to czeka nas bull market na GPW

 • zero.to.one

  Hugh Hendry a propos gdzie inwestujemy nasze ciezko zarobione pieniadze:

  "There are only a lucky few that have not seen large
  negative impacts on the trade balance in this category.
  The more obvious names are the Asian consumer
  nations of the Philippines and India, which have
  performed well on a carry adjusted basis. Both are
  populous with large domestic markets and room to
  grow with low penetration rates of consumer credit.
  They are major importers of energy and other
  commodity raw materials and so have just received a
  large improvement to their terms of trade. Finally,
  exports are below 30% of GDP, and both feature a
  heavy weighting towards services sold to customers in
  developed markets. The only caveat is that the position
  is fairly consensual. And so to counterweight this
  factor we also include Indonesia in this group."

  www.eclectica-am.com/fund-prospectus-eagf/publications/623-october-2015-2/file

 • m.jagusiak

  Faworyci UBS na rynkach akcji na 2016 rok:

  acemarketu.com/?p=147039

 • drakmaj

  @karnakufo,
  Ja nie czekam na 1800 i biorę L teraz (znowu), bo tamto mnie wystopowało.

  Gdy trendy długo, średnio i krótkoterminowy są takie same (tutaj spadkowe) to pozycję przeciwną do trendu można zająć najwcześniej po 10-ciu sesjach od ustanowienia lokalnego ekstremum. To reguła, która pozwala chronić kapitał
  i unikać "rozwolnienia". Nawet jednosesyjni gracze czekają na formacje odwrócenia trendu.
  Zasięg spadku dla WIG20 to okolice 1400pkt. a Pana "rysunki" nie sugerują preferowania daytradingu.

 • longterm077

  a co powiecie o rynku NewConnect? nie ma tam zupełnie wpływu polityki, nie ma udziału OFE ani surowców a na palcach jednej ręki można policzyć spółki pokrywane przez bankowych analityków...

  www.longterm.pl/Najlepsze-Spolki-Z-Newconnect.html

 • zero.to.one

  @longterm077

  a co powiesz na 2 nowe etf: mwig40 i swig80?

  wtedy mozna wyeliminowac lokalne TFI z oplata za zarzadzanie ca. 3%

  moznaby wtedy kupic TANI i ciekawy instrument to w ramch IKE, IKZE.

  Dla mnie NewConnect - to Las Vegas na ul. Ksiazecej

 • europejczyk111

  Coraz gorzej wygląda sWig80. Po pierwsze przebił linię trendu rysowaną od 2009 roku.Po drugie po spadku od listopada 2013 do sierpnia 2014 wyrysował korektę w postaci głowy z ramionami i teraz przebił linię szyi. To zapowiada spadki. Podobnie jest z mWig 40. W ogóle odnoszę wrażenie,że te indeksy są "jakoś"sprytnie manipulowane, a już na pewno nie oddają tego co się dzieje na spółkach w nie wchodzących. Indeks cenowy wczoraj dobił do przebitej wcześniej długoterminowej linii trendu spadkowego.Na wig 20, wig - bez zmian - trwa trend spadkowy.Swieczka piątkowa ciekawa ale to tylko tyle.

 • zero.to.one

  @europejczyk111

  Pytanie co jest juz w cenach na GPW.

  Banki i ubezpeczyciele w ciagu nast 2 lat powinni odrobic straty na nowym podatku.
  Np. PZU - aby zneutralizowac wplyw podatku musialby podniesc ceny polis o 2%.
  Do zrobienia w ciagu 2 lat? No problemo.

  Poprostu, finalny konument to pokryje - nie od razu, ale bez halasu w 2 lata.

  Zakladajac kontynuacje wzrostu gospodarczego w PL w nast latach i ultraluzna polityke monetarna przyszlej RPP to byc moze czeka nas bull market na GPW w nast latach:

  "bull markets are born on pessimism, grow on skepticism mature on optimism and die on euphoria"

  - 100 years old money dude - (j.templeton)

 • europejczyk111

  @zero.to.one
  Biorąc pod uwagę jak długo indeksy /Wig-20,wig/ konsolidowały się, a następnie powoli spadały nie wydaje mi się żeby obyło się bez bardzo dużych spadków. To wynika także z całego rysunku wig-20.Oczywiście wątpię aby odbyło się to bez korekt.Nie wierzę w żaden wzrost gospodarczy Polski. Produkt narodowy jest co najmniej dwa razy mniejszy od tzw.PKB.

 • zenfon

  Trend spadkowy charakteryzuje się tym ze mamy każdy dołek niżej. Bessa trwa od maja tego tego roku czyli 7 miesięcy i nie ma szans żeby skończyła się wcześniej jak na wiosnę 2016 .Az dziwne ze gospodarz chce łapać ciagle dołki.A USA tez cos od maja nie ma siły wybić szczytów ,Dax to samo . Jak ktoś łapał w 2009 dołki to wie jak to się kończy i kiedy jaka panika była , na dołku wig 20 panikował na - 12% teraz widzę na razie powolne spadanie w fali 3 .

 • zero.to.one

  A propos bessy na GPW

  To co sie dzieje to kwestia wplywu polityki, a nie fundamentow.

  Niewiadoma to OFE i pytanie jak (nie czy) PiS zlikwiduje OFE.

  Zakladam ze bedzie to trwalo kilka lat, bo mowimy o 112 mld PLN (na 31.10.2015).

  Energetyka, banki -> sa juz w cenie.

  inwestorzy wiedza z kim maja do czynienia obecnie w PL - wiec wliczaja w ceny likwidacje OFE - i slusznie.

  Wiec likwidacje OFE, albo juz jest albo wkrotce zostanie zdyskonowana.
  Widac ze zblizamy sie do poziomu Cena/Wartosc Ksiegowa i stopy dywidendy - ktore wskazuja bliskosc twardego dna

 • pokonajrynekpl

  To czy będziemy mieli szansę na zwrot powie sam rynek powracając ponad 2000 pkt.
  Na razie czeka nas chyba korekta po wydłużonej ostatniej fali spadków, która najprawdopodobniej zostanie zniesiona.

  Listopad znów był udany pod kątem trafności poszczególnych punktów
  pokonajrynek.pl/podsumowanie-listopada/

 • zaorany

  Ale zaraz, zaraz.
  Jak sobie dobrze przypominam to wszelkie spadki GWP w trakcie rzadów PO były
  usprawiedliwiane przez pana Białka słabością EM i kopiowaniem ścieżki tych indeksów. A wszyscy, którzy byli przeciw i mieli wonty do PO byli skutecznie banowani.
  Co się zmianiło że od jakiegoś czasu mainstreem finansowy powtarza pomimo tego:
  stooq.pl/q/?s=eem.us&d=20151204&c=20y&t=c&a=lg&b=1&r=wig20
  że to obecna polityka decyduje o kierunku na GPW?
  Niestety od 2011 roku pan Białek dokonał samozaorania kilkkukrotnie a obecne poziomy Wig20 tylko to potwierdzają. Wśród autorytetów różnej maści panika na całego,
  jak mawia pan Bartosiak świat jaki znamy się wali. Spanikowani wstępuja do KOD.
  Ostatnią deską ratunku będzie manifestacja 13 grudnia przed domem Kaczafiego.

 • konsultant121

  @billy
  EM wyglądają na dzisiaj tak jakby niebawem miały zejść do 25 USD, zgodnie z Twoją wizją
  pokazywarka.pl/nptkzk/
  Pytanie czy aby WIG20USD wytrzyma poziom 430-450.

 • longterm077

  @zero.to.one

  uważam, że to dwa bardzo dobre produkty. wyniki pokazują, że o wiele bardziej opłacałoby się inwestować zwyczajnie w te indeksy niż powierzać pieniądze funduszom inwestycyjnym.
  generalnie przeciętny, statystyczny inwestor osiągnie o wiele lepsze rezultaty inwestując w ETF niż próbując samodzielnie selekcjonować spółki do portfela. Powtarza to ostatnimi czasy dość często sam Warren Buffett, jakby zaprzeczając własnemu sukcesowi ale pewnie wie o czy mówi.

 • ryszard_z46

  Panika na GPW.
  Piątkowa panika, jak każda wcześniej, powinna być okazją do zakupów akcji na czas ich wzrostów i zarobku w 2016r. W grudniu tego roku, Rezerwa Federalna prawdopodobnie rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych. Spodziewam się, że ten fakt ustali maksimum na dolarze i spowoduje korektę rozpoczętych zwyżek na GPW. Potem w 2016r. powrót do wzrostów. Prawdopodobnie będą to ostatnie zwyżki cen akcji przed silnymi spadkami rozpoczynającymi się w 2017r. Dlatego na przełomie 2016/2017r moim zdaniem należy pozbyć się wszystkich akcji na długo. Czyli w grudniu br. sprzedajemy dolara. Tak, trzonem portfela od lat powinno być złoto inwestycyjne. Podwyżka stóp w Stanach powinna spowodować potem osłabienie dolara, co zapewnić może pobudzenie światowej gospodarki. Gdyby silny dolar dalej w dłuższym czasie utrzymywał wysoką wartość, to nie tylko gospodarka rynków wschodzących ale gospodarki rynków rozwiniętych zaliczyły globalną recesję. Mocny dolar wymusza podwyższenie spłat gigantycznych ( w bilionach USD)pożyczek zaciągniętych ma całym świecie.

 • zenfon

  USA dokładnie przez cały rok ma stopę zwrotu w okolicy zera co dobitnie pokazuje że cały rok trwa dystrybucja papierów , a w przyszłym roku regularna bessa w USA i na Daxie powinna się odbyć ,

 • konsultant121

  Nie ma to jak wizja "Pi razy 10" (3,14*10=31,4 roku) . Zawieszenie strefy Schengen -31,4 roku po podpisaniu porozumienia o wolnym przemieszczaniu się w ramach wspólnoty...
  www.armstrongeconomics.com/archives/40008
  Prawda jest taka że jakoś nikt nie widzi wzrostu PKB w 2016 roku (nawet analitycy). A wszyscy widzą kitchinową hossę. Dolar musi pokazać szczyty w 2016 jeśli nie chcemy ogólnoświatowej recesji od 2018 roku.A wizja Gospodarza -czyli stagflacja 2018-2020 jest całkiem uzasadniona. Surowce jedynym zabezpieczeniem. Sztuczna inflacja w okresie deflacyjnym wywołana uwolnieniem środków z QE ? Rewolucja łupkowa musi się w końcu opłacić-ceny ropy powinny się wtedy urealnić. A i długów można byłoby wtedy inflacyjnie pozbyć. Tak więc w przeciwieństwie do recesji 2008/2009 -recesja 2018+ byłaby jej odwróceniem -tym razem z rosnącymi surowcami, spadającym dolarem i akcjami?

 • darekfx

  W koncu upragnione przez wielu odbicie zdechlego kota by wyjsc z akcji i nabrac znowu wyzej Esek

 • darekfx

  rajdswmikolaja2015

  trollu ty masz rajd od 2500 caly czas naganiales z paru nicków na akcje i to samo o zagranicy wypisywales hahah

 • zenfon

  pierwszy OPÓR 1890-1905 i overbalance najmniejszej korekty , potem 1970 i 2000 i overbalance największej korekty i mega opór , zobaczymy JAK SILNY jest rynek po reteście OPORÓW, tam czekam z S-kami jak to w trendzie spadkowym

 • darekfx

  zenfon

  USA dokładnie przez cały rok ma stopę zwrotu w okolicy zera co dobitnie pokazuje że cały rok trwa dystrybucja papierów , a w przyszłym roku regularna bessa w USA i na Daxie powinna się odbyć ,

  Kto dluzej na rynku to widzi a ulica ma kupować

  pbs.twimg.com/media/CVZlVSAXIAAOGdu.png

 • konsultant121

  Żeby to jeszcze chciało rosnąć w tygodniu, ale w poniedziałek??!!! :)

 • armithrone.online

  Panie Wojciechu, tania ropa i gas sugerują że jesteśmy w 2009 roku, wówczas startowała hossa akcyjna. Czy można założyć , że tym razem będzie podobnie czy też zgodnie z zasadą zmienności czeka nas dłuższy okres tanich węglowodorów i co za tym idzie ruch boczny na indeksach akcyjnych?

 • europejczyk111

  Na razie mamy wzrost o 73 pkt. Ciekawe bo poprzedni wzrost też tyle wyniósł. Na 1893 pkt jest 38,2% spadku z 2033 na 1807 pkt.

 • europejczyk111

  przepraszam za pomyłkę nie 73 pkt tylko 83 pkt.Wzrost jednak kasuje ponownie 38,2 %.

 • konsultant121

  stooq.pl/q/?s=c_&c=3y&t=c&a=lg&b=0
  Indeks cenowy jakby nie chciał pokazywać optymizmu.. 5-tka skończyła się na początku listopada?

 • viceroy68

  xakcjonariat
  "Dla mnie nie ulega wątpliwości że w piątek zagraniczny kapitał zawitał do nas z impetem..."
  A dla mnie to czysta technika wynikająca ze zrealizowania formacji podwójnego szczytu na WIG. Odbicie doszło w okolice pierwszego zniesienia FIBO i tu zobaczymy co dalej.

 • zenfon

  Kiedyś chłopaki z TFI ciągnęli indeks MWIG 40 jedną spółka LPP aż zrobili z niej takiego balona że wszedł do WIG 20 i pękł ,

  teraz kolejny dmuchany balonik się narodził Azoty Tarnów ,

 • europejczyk111

  Podobno szefem GPW może zostać S.Kluza. Ciekawe czy wspomoże swoich kumpli z IDM.

 • europejczyk111

  Wszyscy tylko młotek, młotek. Czy to czasem nie jest pułapka? Czy to nie jest falstart?

 • billy_the_kangoor

  konsultant121
  2015/12/05 22:36:20
  @billy
  EM wyglądają na dzisiaj tak jakby niebawem miały zejść do 25 USD, zgodnie z Twoją wizją
  pokazywarka.pl/nptkzk/
  Pytanie czy aby WIG20USD wytrzyma poziom 430-450.
  ,
  Tam na EEM jest taka pomaranczowa kreska, która nieco pozwoliła na odbicie.
  Podobnie na W20USD. Nawet, jeśli ktokolwiek widzi hossę, to czas na uklepanie dołków WIG20 potrwa baaaardzo długo ;)
  Wystarczy spojrzeć na dzisiejsze notowania Doctor'a Copper oraz Crude Oil.
  Take Care, Billy

 • zulus_chacka

  @ billy
  I
  Wg Ciebie jak bardzo przestrzeli w20usd Twoj poziom?

 • zenfon

  Nie przejmujcie się , emerging markets tylko wyprzedza to co się stanie wszędzie , bessa na wszystkim akcje ,obligacje i surowce bo FED zabrał zabawki i dulary wracają do domu ,

 • gordong

  @bialek.wojciech

  Panie Wojtku, w kontekście tego Pana wpisu: wojciechbialek.blox.pl/2015/09/Cos-sie-zaczyna-dziac-na-ropie-naftowej.html, jak Pan widzi obecnie perspektywy dla ropy? podtrzymuje Pan rychłe wzrosty (uwzględniając aktualną dynamikę spadku i przebicie tegorocznych dołków) czy jednak bliżej Panu obecnie do prognoz $20 Goldman'a S.?

 • viceroy68

  "aliek.aliek
  Goldman i Morgan kupują ...."
  Kupują czy sprzedają co za różnica. Poważny kapitał jest po stronie krótkiej rynku i żeby zamknąć pozycje musi wywołać panikę albo dociągnąć do rozliczenia serii.
  Wczoraj było widać, że komputery grubego są tak ustawione, że tłuką bez względu na jkiekolwiek wskaźniki ekonomiczne. Największym sk...stwem jest to, że oni nawet nie mają tych akcji, którymi tak sypią.
  Całą sesję sypią a po sesji z życzliwym zarządzającym OFE robią transakcje pakietową na brakujące slado akcji w cenach odbiegających nawet do 38% od cen rykowych. Proszę sobie spojrzeć na transakcje pakietowe akcji z WIG20.

 • viceroy68

  Ciekawe co by się stało, gdyby nagle wypłynęła informacja, że przy tych cenach poważne pakiety akcji w spółkach energetycznych kupiły przez pdstawione firmy fundusze rosyjskie i mają prawo do swoich przedstawicieli w radach nadzorczych?
  PIS miałby niezły pretekst, żeby wsadzić tych naszych wspaniałych zarządzających funduszami.

 • ryszard_z46

  Ostateczne rozwiązanie kwestii OFE.
  www.bankier.pl/wiadomosc/Ostateczne-rozwiazanie-kwestii-OFE-7288930.html

 • viceroy68

  kghm poniżej 60 zł czyli kapitalizacja poniżej 12 mld zł. Biorąc pod uwagę, że razem z kosztami transakcji to szacunkowa cena zakupu Quadry, którą w czystej gótówie wyprowadzono z KGHM, można powiedzieć, że pan Wirth z kolegami przerżnął absolutnie całą wartość KGHM.

 • europejczyk111

  Już wczoraj było widać jak to się skończy.

 • darekfx

  miala być wzrosty według prognoz WB z szukaniem szczytów teraz jest szukanie dolków :)
  zawrotne prognozy :)

 • darekfx

  viceroy68

  kghm poniżej 60 zł czyli kapitalizacja poniżej 12 mld zł. Biorąc pod uwagę, że razem z kosztami transakcji to szacunkowa cena zakupu Quadry, którą w czystej gótówie wyprowadzono z KGHM, można powiedzieć, że pan Wirth z kolegami przerżnął absolutnie całą wartość KGHM.

  dodaj do tego zadluzenie jakie ma KGH tyle mieli gotowki a zamienili je na 10 mld dlugu :) w kredytach i wydrenowaniu kasy przez rząd

  a ile na Sierra poszło tam dopiero moga być jaja ile poszlo pod stolem w prywatne rączki

 • bialek.wojciech

  @gordong:
  "Panie Wojtku, w kontekście tego Pana wpisu: wojciechbialek.blox.pl/2015/09/Cos-sie-zaczyna-dziac-na-ropie-naftowej.html, jak Pan widzi obecnie perspektywy dla ropy? podtrzymuje Pan rychłe wzrosty (uwzględniając aktualną dynamikę spadku i przebicie tegorocznych dołków) czy jednak bliżej Panu obecnie do prognoz $20 Goldman'a S.?"

  Z tych 3 epizodów na ropie podobnych do tegorocznego (1986, 1998 i 2008), obecna sytuacja najbardziej przypomina 1998. Wtedu dno było 21 grudnia, a wrótny dołek 17 lutego.

  To typowy wzorzec sezonowy na ropie: www.seasonalcharts.com/img/ENERGY-CSH/CRUDEOIL.GIF

  W następnym wpisie na blogu będę pisał o zachowaniu EUR/USD po pierwwszych pokryzysowych podwyżkach stóp FED z 30 czerwca 2004 i 4 lutego 1994. Na zasadzie "kupuj pogłości sprzedawaj fakty" EUR/USD rósł potem o 12-14 proc. przez 2-3 kwartały. Projekcja daje 1,22 we wrześniu 2016.

  Ropa wtedy rosła od 29 czerwca 2004 (dołek dzień przed podwyżką, 4-krotny wzrost w 4 lata) i od 16 lutego 1994 (dołek 12 dni po podwyżce, 2-krotny wzrost w 3 lata). Oparta na tym projekcja daje ropę powyżej 50 dolarów wiosną 2016 i powyżej 60 dolarów wiosną 2017.

  Sądzę, że i na EUR/USD i na ropie teraz będzie podobnie po pierwszej pokryzysowej podwyżce FED 16 grudnia, jeśli takowa nastąpi (a na razie wszystko wskazuje, że tak).

 • ryszard_z46

  Dolar a podwyżka stóp procentowych.
  W ostatnich pięciu z sześciu podwyżek stóp procentowych dokonywanych w Stanach,
  w dniu pierwszej podwyżki dolar robił "górkę", czyli osiągał maksymalną wycenę. W dniu grudniowej podwyżki powinno się dolara sprzedać na dłuższy okres. Wytrwali mocno
  zarobili kupując do w 2014r;-))

 • ryszard_z46

  Oczywiście we wpisie wyżej chodziło mi o cykle podwyżek.

 • ryszard_z46

  Dolar a akcje.
  Skoro w ostatnich pięciu z sześciu cykli podwyższania stóp procentowych z Stanach,
  w dniu pierwszej podwyżki dolar osiągał maksimum, to może pojawia się pierwsza okazja od dwóch lat do zakupu akcji na GPW, po uprzednim pozbyciu się dolara? Są duże szanse
  na wyznaczenie po decyzji Fed-u dna w średnim terminie ( kilku m-cy). Ryzykiem są ew.
  spadki amerykańskich indeksów po tej podwyżce (korekta zwyżek). Po tej ew. korekcie
  może być wyznaczone wtórne dno.

 • viceroy68

  Pan Wojciech ma jeszcze cały czas szansę na swój "wielki dzień". Zapowiadał, że 8 grudnia jest najlepszym dniem do kupowania akcji. Może z tego co się wyrysowało wybije jeszcze dzisiaj podwójne dno z zasięgiem do 1970 na WIG20?

 • karnakufo

  Na WIG20 szansa na podwójne dno.

 • europejczyk111

  nie liczyłbym na podwójne dno.

 • konsultant121

  Panie Wojtku, dlaczego Pan wspomina o 2004 czy 1994 roku, skoro najbliszy Kitchin ma by podobny do okresu 1998-2000 (poprzedzający jakąś mniej czy większą recesję). Czy w takim razie szczyt dolara (pół-pokoleniowy) umiejscawia Pan w niedalekiej przyszłości czy dopiero za okres ok.jednego Kitchina od dzisiaj? Na 1 podwyżce stóp 2015/2016 się prawdopodobnie nie skończy. Czy efekt kolejnych podwyżek stóp przez FED zobaczymy dopiero najwcześniej w 2017 roku na dolarze?

 • viceroy68

  Miedź już +1,1% a KGHM cały czas głęboko pod wodą.

 • viceroy68

  rufinski
  "...Zarządzający też chcą dostać premie na koniec roku..."
  od kogo?
  Sądząc po tym co robią z WIG20 to chyba od grubego, po zejściu na 1760?
  Nie oszukujmy sie po tym co sie dzieje rynek giełdowy w Polsce jest skończony. Fundusze OFE trzeba chłopcom zabrac jak najszybciej bo przepompuja wszystko a prywatnie nikt juz im kasy nie powierzy. Jedyna szansa na robotę to w zachodnich instytucjach finansowych.

 • sval-bard

  @w.białek
  ciekawa ta analogia z 2004r, bo WIG20 był wtedy na poziomach zbliżonych do obecnych.
  Czyli należy teraz USD/PLN rośnie do 3 i EUR/PLN do <4 PLN przed końcem 2016r?

 • zulus_chacka

  Dolek bedzie gdy p.Wojtek skapituluje

 • b_53

  zulus_chacka

  Dolek bedzie gdy p.Wojtek skapituluje  Nie. Kiedyś w końcu trafi, ale musi być konsekwentny i ciągle przesuwać termin dołka jeśli aktualna prognoza nie trafia.

 • europejczyk111

  Uwaga wielu graczy skupiona jest na tym kiedy będzie dołek. Tak jakby ten dołek był jakimś lekiem na wszystko. Moim zdaniem to błąd. Owszem będzie dołek, rynek odbije bo taka jego uroda, a potem będzie nowy dołek. I tak dalej. Trzeba grać na takim rynku jaki jest i już. Nie trzeba wejść na dnie czy szczycie żeby zarabiać. A o to przecież chyba chodzi.

 • europejczyk111

  Jak napisał zenfon spadki na Zachodzie to tylko kwestia czasu. Ja dodam,że bardzo bardzo krótkiego.Właściwie to one trwają już od maja 2015 tyle,że teraz dopiero to do większości dotrze.

 • w.bigus

  analizygielda.blox.pl/2014/12/WIG-20-16122014.html wszystko to jakiś amator przewidział rok temu !!!

 • w.bigus

  analizygielda.blox.pl/2014/12/WIG-20-16122014.html wszystko to jakiś amator przewidział rok temu !!

 • europejczyk111

  @w.bigus
  te wykresiki nie uwzględniają wzrostu z 2225 do 2558, który miał miejsce w 2015 i ktore burzą jego koncepcje.

 • viceroy68

  Bez interwencji regulatora możemy jechać nawet do 0. Koncentracja po krótkiej stronie rynu np. na poziomie 20 tys sztuk kontraktów dała dzisiaj 24 mln zł przychodu. Przy obecnych obrotach zakładajac, że do spychania indeksu w dół nie trzeba wiecej niz połowa obrotu koszt zepchnięcia rynku o te 3% to 12 mln zł (800 mln/2 *3%). Czysty zysk z pozycji 12 mln zł (3 mln USD). Jedna prosta regulacja o limicie koncentracji na kontraktach np do 20% zakończyłaby spadki natychmiast. Inaczej trzeba czekać, aż obroty na sesji na WIG20 wzrosną do poziomu nie mniejszego niż 1,5 mld zł.

 • datik

  @viceroy,
  ciekawe spostrzeżenie, wielkość koncentracji jest hipotetyczna czy może znowu GPW zaczęła to podawać ?
  Tylko czy można to aż tak prosto obliczyć ? Z pewnością wystarczy "wysypać" mniej akcji niż 1/2 całkowitego obrotu, mogą też przechodzić do "zaprzyjaźnionych rąk", więc koszt byłby znacząco mniejszy (?)

 • ignac81

  @karnakufo
  "Na WIG20 szansa ..."
  Czyli wypadałoby zrobić jakieś odbicie korekcyjne

 • karnakufo

  Histeria podszyta hipokryzją: grożą prezydentowi Dudzie, a rządy PO-PSL nie wykonały 48 orzeczeń TK! Rządowe Centrum Legislacji wymienia 49 niewykonanych do dziś orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Wśród nich 48 (!) przypada na okres rządów PO-PSL. Nie podjęto w ich przypadku żadnych działań legislacyjnych! Jakoś nikt nie krzyczy, że premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz oraz cały zastęp ministrów z Platformy i PSL powinni za niewykonanie orzeczeń TK stanąć przez Trybunałem Stanu. Nikt nie oskarża ich o lekceważenie instytucji, którą sami tak ochoczo stawiają na piedestale praworządności. Zewsząd słychać za to pohukiwania na PiS i prezydenta Andrzeja Dudę. Oto histeria podszyta hipokryzją.

 • karnakufo

  Kto sieje wiatr, zbiera burzę. Ostatnia sejmowa burda opozycji może przelać czarę goryczy. Jeśli do narodu dotrze, że platformerski (w większości) Trybunał Konstytucyjny służyć może obaleniu legalnie wybranego prezydenta i rządu Polacy sami wyjdą na ulice. I nie chciałbym wtedy być w skórze bezczelnych harcowników.

 • viceroy68

  Panie Wojciechu, a może tak ku pokrzepieniu serc skrobnie Pan kilka zdań o działaniach waszego środowiska podejmowanych w celu ratowania pieniędzy obywateli zgromadzonych w OFE i oszczędności, które klienci ulokowali w funduszach akcyjnych? Jak poszło na spotkaniu z ministrem skarbu, finansów, komisją sejmową ds. finansów czy u premiera albo prezydenta?
  Chińczycy interweniowali gdy groził krach w sierpniu, Grecy zablokowali krótką sprzedaż w wakacje. A co Wy zaproponowaliście i jak to zostało przyjęte? No bo przecież po nominowaniu Prezesa człowiekiem roku w Krynicy macie chyba jakieś wpływy?

 • konsultant121

  Ci to już chyba przesadzili, albo naoglądali się fałszywych teorii spiskowych o nowym rządzie i Prezydencie. Widać że Sikorski macał w tym palce.
  www.wykop.pl/link/2894661/meterial-o-polsce-i-pis-w-cnn-eng/

  Banki o USDPLN
  Barclays IQ`16 - 4,3000 ; IIQ`16- 4,4400 ; IIIQ`16 - 4,6300
  acemarketu.com/?p=148210

 • zero.to.one

  OFE napompowaly rynek na maxa kupujac wszystko przez lata bez dyskryminacji.

  To co mamy w tej chwili to oczyszczanie rynku, ktorego katalizatorem jest polityka.

  jezeli rynek sie wyprzeda skrajnie i szybko - co ma miejsce, tym lepiej.

  Powtanie pewnie jakis narodowy fund, ktory przejmie akcje od OFE i juz.

  Dobre spki beda sie bronic nawet na GPW. Im taniej tym lepiej jak ktos ma dlugi horyzont,

 • zero.to.one

  przyklad dzisiaj
  Neuka + 3% na dobrych obrotach

 • zero.to.one

  errata do:
  "przyklad dzisiaj
  Neuka + 3% na dobrych obrotach"

  to mogl byc skup akcji wlasnych.....
  stooq.pl/n/?f=1008525&search=neuca

 • promagna2

  @Gospodarz

  Panie Wojtku. Czy w swoich analizach dla poszczególnych indeksów europejskich bierze Pan pod uwagę to, że jeśli za jakiś czas wybuchnie w Europie wojna (2016-2017) i będą toczyć się bardzo ciężkie walki na różnych terytoriach w Polsce również. Jednak "mówią", że Polska wyjdzie z tego obronną ręką. Może jeszcze jakieś potężne klęski żywiołowe zdarzą się. To, czy z wzorów różnych cykli na różnych indeksach mogą już teraz sugerować taki scenariusz na przyszłość? Wiele indeksów europejskich obecnie zachowuje się dość symptomatycznie. Wygląda to tak, jakby mali inwestorzy nieświadomie lub duzi inwestorzey bardzo świadomie wycofywali kasę z regionów, które będą miały problemy, bardzo duże problemy, większe niż teraz. Najpierw są to problemy gospodarcze, które widać na wykresach od kilku lat, ale dokończeniem spadków może być zawierucha wojenna.

  Są to wykresy miesięczne giełd Hiszpanii, Portugalii, Beneluxu, Grecji, Francji, Finlandii, Bułgarii, Ukrainy. Europejskie wykresy młodych rynków trudno analizować. Nie chcę wypowiadać się o GPW z pwoodu lokalnego patriotyzmu :)

 • konsultant121

  @promagna
  Aż tak źle widzisz ten cykl wojen? A wykres takiego cyklu możesz pokazać?

 • promagna2

  @konsultant121

  Aż tak źle widzisz ten cykl wojen? A wykres takiego cyklu możesz pokazać?

  Nie mam żadnego cyklu. Patrzę i widzę, co się dzieje z wykresami miesięcznymi na różnych giełdach. Aż ciarki mnie przechodzą, co może się stać, gdy zacznie się wojna. O wojnie to Pan Wojtek zaczął kiedyś chyba w Zakopanem, jeśli się nie mylę

 • viceroy68

  Rok 2008 zamknął się na poziomie WIG20 =1790.
  Poprzedni rok, który zamknął się niżej niż jesteśmy z WIG20 obecnie to 2003.
  Dla porównania DAX rok 2008 zamknąl na poziomie 4810 czyli jest obecnie blisko ponad 150% wyżej. Zamknąć to dziadostwo zwane GPW.

 • zenfon

  PANIKA skończy falę 3 , najprawdopodobniej na wygasanie serii będzie koniec fali 3 na WIG 20

 • viceroy68

  Podwójny szczyt/dołek odpłynął w niebyt.

 • zenfon

  viceroy68

  Rok 2008 zamknął się na poziomie WIG20 =1790.
  Poprzedni rok, który zamknął się niżej niż jesteśmy z WIG20 obecnie to 2003.
  Dla porównania DAX rok 2008 zamknąl na poziomie 4810 czyli jest obecnie blisko ponad 150% wyżej. Zamknąć to dziadostwo zwane GPW.

  2015/12/09 09:05:09


  Tylko ile EBC wydrukował euro ? a ile NBP , my mamy najwyższe realne stopy w historii , tzn że towarzysz Belka chłodzi nas od lat jak Balcerowicz

 • zenfon

  viceroy68

  Podwójny szczyt/dołek odpłynął w niebyt.

  2015/12/09 09:35:47

  Mało znane słowo przez analityków TREND is your friend

 • zenfon

  Wejdźcie na blog Dariusza Bartłomiejczaka , tam wszyscy łapią ciągle L-ki , jak oni tam skończą to będzie dołek bessy , na razie twardą kupują .

 • viceroy68

  zenfon
  WIG20USD to nawet jest już niżej niż na koniec 2008. Ostatnio niżej zamknęliśmy rok na WIG20USD w 2003. Nie drukowaliśmy, ale w 2004 weszliśmy do EU pożyczając w tym czasie kilkase mlfd i od 1999 pompujemy kasę do OFE. Banki zarobiły w tym czasie na samych kredytach frankowych kiladziesiąt mld. Byliśmy kwitnącą wyspą z dochodowymi spółkami.:) Co się z tym wszystkim stało skoro WIG20USD jest na takim poziomie? Gdzie jest ta kasa? 2,8mld USD u akcjonariuszy Quadry a reszta w City w Londynie?

 • sval-bard

  @karmakufo

  Przejrzałem tę listę i dwa wnioski:
  -znakomita część z tych 48 orzeczeń TK, to tzw. orzeczenia interpretacyjne, których konsekwencją nie jest wyeliminowanie konkretnego przepisu z porządku prawnego, ale przedstawienie określonej jego wykładni, czyli de facto nie zmieniają treści zapisu ustawy i nie wiem jak można to oznaczyć "niewykonane" (to chyba przejaw zlej woli lub po prostu manipulacja)
  - kolejną grupą są wyroki dotyczące przepisów, które już nie obowiązują, bo zostały zmienione nim TK się wypowiedział (a robi tak, by nie było niejasności interpretacyjnych w przyszłości, tzn. gdy zakwestionowany zapis w przyszłości pojawi się w prawie, to znaczy, że uchwalone prawo jest sprzeczne z linia orzecznictwa TK.
  - trzecią grupą są zaś sprawy, które się toczą, bo TK, wydając werdykt dał czas na zmianę prawa do,np. końca 2016r (np. w kwestii kwoty wolnej od podatku)

  Poza tym:
  Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

  Przepraszam za OT.

 • zenfon

  viceroy68

  zenfon
  WIG20USD to nawet jest już niżej niż na koniec 2008. Ostatnio niżej zamknęliśmy rok na WIG20USD w 2003. Nie drukowaliśmy, ale w 2004 weszliśmy do EU pożyczając w tym czasie kilkase mlfd i od 1999 pompujemy kasę do OFE. Banki zarobiły w tym czasie na samych kredytach frankowych kiladziesiąt mld. Byliśmy kwitnącą wyspą z dochodowymi spółkami.:) Co się z tym wszystkim stało skoro WIG20USD jest na takim poziomie? Gdzie jest ta kasa? 2,8mld USD u akcjonariuszy Quadry a reszta w City w Londynie?

  2015/12/09 09:49:45

  Zapominasz że te wszystkie pienądze w postaci dywidend zostały wywiezione z Polski tak samo jak te całe dotacje z UE dzięi któym zarabia tylko Deutschland

 • carrie-anne.moss

  promagna2:
  A czy rozpad strefy EURO/EU nie byłby takim wydarzeniem?
  Zauważ, że mamy do czynienia ze wzrostem popularności formacji nacjonalistycznych - ostatnie wybory we Francji, wkrótce wybory w Hiszpanii, niedawno czytałem o Finlandii i Portugalii, Grecja to wiadomo itd. Należy pamiętać o referendum w UK. Takie wydarzenie w mojej ocenie miałoby olbrzymi wpływ na słabsze gospodarki starej Unii, jak również na młodszych członków z powodu odcięcia finansowania. Można sobie wyobrazić, że Rosja mogłaby taką zawieruchę wykorzystać do powiększnia własnej strefy wpływów w ten czy inny sposób.
  Nie wspominasz o UK, a wydaje mi się, że FTSE jest w tej chwili najsłabszym z głównych indeksów. Najwyraźniej widać na nim oznaki słabości średnioterminowej.

 • viceroy68

  Na razie biura maklerskie czyszczą swoich klientów przymusowym zamykaniem pozycji. Taki nasz lokalny krajowy zwyczaj obstawiania przez życzliwych maklerów po spadkowej sesji przeciwko klientom z krótkim depo i wyrzucanie ich z rynku po możliwie najniższej cenie.

 • europejczyk111

  Obiecałem sobie,że nie będę zgadywał dna. No ale ciągnie wilka natura do lasu. Zakładam poziom ok.1695 pkt. Kiedy? Albo tak jak pisze Zenfon albo trochę wcześniej.

 • promagna2

  @carrie-anne.moss

  Jest to bardzo prawdopodone. Nacjonalizm zwiększa swoją siłę, gdy są zagrożone prawa obywatelskie, tym razem ze strony islamistów zapraszanych na potęgę przez Georga Sorosa i kanclerz Merkel. Ludzie nie kupują fundamentalnego ryzyka. Ale komuś jest to na rękę.

  Nie wymieniłem również Niemiec. To są bardzo silne gospodarki. Nawet duży kryzys mogą przezwyciężyć w przeciwieństwie do słabych gospodarek, które mogą się połozyć, jak kostki domina. Przyczyną są np. sztywne powiązania walutowe i zagraniczne firmy macochy i ich bidne córeczki ;)

 • viceroy68

  "europejczyk111
  Obiecałem sobie,że nie będę zgadywał dna. "
  Technicznie (FIBO w plz i usd i równoległa do tygodniowych dołków i szczytów z czterech ostatnich lat) jest gdzieś tutaj.1760-70. Niżej to już panika a nie technika.

 • zenfon

  viceroy68

  Na razie biura maklerskie czyszczą swoich klientów przymusowym zamykaniem pozycji. Taki nasz lokalny krajowy zwyczaj obstawiania przez życzliwych maklerów po spadkowej sesji przeciwko klientom z krótkim depo i wyrzucanie ich z rynku po możliwie najniższej cenie.

  2015/12/09 10:38:11

  Jeżeli już to raczej zamykają tych z kredytami na akcje

 • konsultant121

  Wg Armstrong`a :EURO is a dead currency. Jakie wizje USDPLN i JPYPLN na rozpad Unii?

 • europejczyk111

  @vieroy68
  Ostatni wpis potraktowałem z przymrużeniem oka. Poziom ten nie jest wzięty jednak z sufitu. Jak się sprawdzi w co nie wierzę to wyjaśnię skąd.
  NIK to ciekawa instytucja. Cała Polska rozkradziona, a ci wywęszyli przekręt przy prywatyzacji CIECHU. Inne służby też nadają się tylko do skasowania. Bez nich będzie tak samo ale dużo taniej.

 • konsultant121

  a propos ciechu
  niewygodne.info.pl/artykul6/02672-NIK-potwierdza-ze-rzad-Tuska-sprzedal-CIECH-po-zanizonej-cenie.htm

 • europejczyk111

  Przypominam,że dziś o godz.18.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość zapalenia światła chanukowego. Ot i wszystko.

 • viceroy68

  Panie Wojciechu,
  Ponawiam pytanie - proszę o krótkie chociaż info na temat działań "branży" w celu zapobieżenia krachowi na naszej GPW.
  Gdyby Pan albo ktoś z pana rodzimy leżał na moim albo kolegów stole operacyjnym z pewnością nie chcialby usłyszeć, że "obecnie gramy z trendem".

 • pko24

  stooq.pl/q/a/?s=wig20usd&i=m&u=739394

  na jakich instrumentach można zagrać agresywnie na wzrost, jakieś rekomendacje od miłośników opcji ? na Callu lub wystawić Puta

 • aisakpr

  Bańka na ropie i global mining 2008 = nasdaq 2000?

 • konsultant121

  Dziwne że kresek nie wstawiają piewcy hossy.

 • datik

  Viceroy,
  1. rozumiem twoja frustrację bo sam jak patrzę na bezsilność rynku i kompl. brak obrony to się "dziwnie" czuję, ale już zaczynasz histeryzować. (chociaż to cenna wskazówka)
  2. w takim stanie to lepiej nie operuj, chyba, ze masz do pomocy Kidlera, Wstrząsa i Basena :)))
  3. jeżeli wiesz coś na temat publikowania/niepublikowania przez GPW informacji o koncentracji pozycji na FW20 to odpowiedz, proszę

 • panpozwoli

  Nie gadać tylko kupować :-)

 • europejczyk111

  Henryka Krzywonos, która na początku lat 80-tych "buchnęła" kasę Solidarności, przez co została odsunięta, dziś jako znawczyni od prawa konstytucyjnego znowu stanęła na czele zrywu narodowego.Prawdę mówił śp. Stefan Kisielewski, że ta cała Solidarność to popłuczyny po socjaliżmie.

 • viceroy68

  @datik
  pisałem kilka dni temu, że mój próg bólu to 1760, więc rzeczywiście jesteśmy/byliśmy blisko:)
  Od lat omijałem GPW szerokim łukiem i coś mnie podkusiło przy 1920.
  Co do reakcji branży to wybacz ale w absolutnie wszystkich krajach nawet Chinach czy Grecji w przypadku ryzyka krachu branża potrafi reagować dlatego jestem ciekaw co robią nasi.

 • carrie-anne.moss

  @promagna2:
  Nie wspomniałeś również o Helwetach ;-)

  konsultant121:
  Wg Amstronga kryzys zacznie się od Azji i Japonia może być w pierwszej fali globalnego kryzysu. Na końcu mają być Stany.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  A czy kolejny wpis będzie przed czy po posiedzeniu FOMC? ;-)

 • promagna2

  @carrie-anne.moss

  Racja.

 • konsultant121

  @karnakufo
  Gdzie Twoje kreski pokazują teraz wsparcie w dluuuugoterminowym kanale??

 • karnakufo

  @konsultant121
  Jesteśmy w okolicach dołka średnioterminowego.:)

 • konsultant121

  @promagna
  Czy matematyka i TFE zakadać może już teraz wariant korekty na WIGu od 2009 roku a nie impulsu ? :))

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/1958059

 • konsultant121

  @karnakufo
  Jak zobaczymy 1,5mld obrotu na spadkowej sesji to uwierzę w koniec fali 3 :))

 • m.jagusiak

  Korelacje indeksy vs rynek walutowy - ciekawe wnioski:

  acemarketu.com/?p=148424

 • konsultant121

  @karnakufo
  Pewien analityk postawiłby Ci dwójkę za taką linię 20-letniego trendu na wykresie liniowym:))

 • zulus_chacka

  Wyglada jak sypanie czerwiec 2013, godziny przed wygasnieciem. Na maxa ile tylko sie da. Dolka nie bedzie do momentu az p.wojtek nie przyzan ze jestesmy w bessie i lapanie dolka bylo wielkim ,kosztownym bledem

 • viceroy68

  WIG20USD skończył rok 1993 wyżej niż jesteśmy obecnie. 22 lata temu!
  Wnioski są chyba proste?.

 • karnakufo

  @konsultant121
  Na miesięcznym, świeczkowym i logarytmicznym wygląda to tak:
  www.bankfotek.pl/view/1958061

 • bartalsi

  Warunkiem koniecznym do wybuchu globalnej wojny jest Chińska agresja, która celowałaby w interesy USA, wszelkie dywagacje na temat wybuchu globalnej wojny sprowadzają się do tego jednego warunku.

  Co musiałoby się stać żeby Chiny zaatakowały?

 • carrie-anne.moss

  @WB:
  A czy pana kredki coś malują odnośnie towarów rolnych?
  Bo mnie wychodzi, że czekolada i sushi wkrótce podrożeją ;-)
  Herbaty już nie słodzę :-D

 • promagna2

  @ konsultant121

  Czy matematyka i TFE zakadać może już teraz wariant korekty na WIGu od 2009 roku a nie impulsu ? :))

  Jakiś czas temu karnakufo zapytał o pesymistyczny wariant, gdy przebije dno z 24-08-2015r. (48.048,05 pkt.) podałem wtedy prosty schemat fal. Fota gdzieś leży kilka wpisów gospodarza wcześniej. Istotne jest to, że weszliśmy w wyższy stopień korekty, która nie może teraz przebić 42.842.07 pkt. Jest to ostatnia dopuszczalna granica spadku dla fali 4, dla sekwencji fal rozpoczętych we wrześniu 2011r. Jeśli nie będzie odbicia trochę powyżej 42.842,07 pkt. to całkowicie zmieni się oznaczenie fal od lutego 2009r. Problem leży w dwóch szczytach w kwietniu 2011r i w maju 2015r. Jest to tak istotne, że poniżej zasugerowałem gospodarzowi analizę indeksów europejskich, jako sygnał do czegoś bardzo wielkiego.

  Nie wiem, czy zauważyłeś, ale ja staram się stopniować analizę wg stopni sekwencji fal. Bardzo to ułatwia życie ;) i pokazuje z jakim problemem możem mieć do czynienia w najbliższym czasie po przebiciu kolejnych oporów. A na bieżąco umożliwia dość dokładne wskazania, choć nie są one 100% precyzyjne z powodu ilości stopni.

 • viceroy68

  Jeżeli jakimś cudem uda mi się z tego wyjść to już żaden polsk makler, fundusz czy bank nie zarobi na mnie nigdy ani złotówki.

 • konsultant121

  @viceroy68
  Z czego ma Ci się udać wyjść?

 • viceroy68

  z obecnej pozycji na kontraktach WIG20

 • zenfon

  NIK zauważa także, że podczas sprzedaży akcji Ciechu mógł wystąpić konflikt interesów. W związku z wezwaniem ministerstwo podpisało umowę na doradztwo finansowe z ING Securities - spółką doradczą, należącą do tego samego holdingu, w skład którego wchodzi OFE ING, udziałowiec Ciechu. NIK zauważa, że sam fundusz emerytalny nie tylko nie odpowiedział na wezwanie do sprzedaży, ale wręcz dokupił akcje Ciechu.

  Ktoś dzisiaj się pytał jak działa ten rynek , możecie sami sobie odpowiedzieć

 • zenfon

  viceroy68

  z obecnej pozycji na kontraktach WIG20

  2015/12/09 16:46:38

  Na tej grudniowej serii nie masz szans jak masz długą pozycje , każdy opór służy do nowych S na tą chwilę , ale czy makler składał za ciebie zlecenie ,

 • viceroy68

  czy makler składał za ciebie zlecenie ?
  A czyż to nie maklerzy/zarządzający za moje piniądze w funduszach kupili kilka dni temu duży pakiet akcji PZU, który teraz wywalają 1%% niżej i dobijają rynek.?

 • viceroy68

  Czyż to nie nasi maklerzy/zarządzający, którzy maja pomnażać powierzone pieniądze podrzucają grubemu pakieciki akcji WIG20 po najniższych od wielu lat cenach w transakcjach pakietowych do bombardzowania rynku ?
  www.gpw.pl/kursy_transakcje_pakietowe

 • europejczyk111

  @konsultant 121
  Nie mogę wyczuć czy ty na poważnie pytasz się tego znawcy od fal czy tylko robisz sobie jaja.

 • darekfx

  jak sie maja MISKI :) chyba zadowolone tluste swieta beda :) pelne wory pieniedzy ;)

 • aisakpr

  z 21.05.2015 "Dostaliśmy klasyczny sygnał dywergencji pomiędzy obydwoma indeksami, który zgodnie z jednym z postulatów klasycznej teorii Dowa powinien stanowić sygnał ostrzegający przed potencjalną zmianą koniunktury gospodarczej w USA. Zgodnie z logiką tej koncepcji brak potwierdzenia nowych rekordów średniej przemysłowej ze strony średniej transportowej oznacza, że ruch wyprodukowanych towarów związany z handlem nimi zaczyna gasnąć, co za jakiś czas zostanie dostrzeżone przez przemysł, który zareaguje zmniejszeniem tempa produkcji."

 • karnakufo

  Punkt zwrotny może być tuż, tuż, ale jak to bywa z łapaniem dołka bez gwarancji:
  www.bankfotek.pl/view/1958155

 • datik

  a ja mam pytanie do @promagna2, na serio :

  www.bankfotek.pl/view/1958158

  przy zalożeniu, że od 2007 robimy korektę A (do lutego 2009)-B(do05/11)-C (5-3-?) i, że teraz jesteśmy w C, to ta C może się dzielić na trzy (i teraz kończymy(?) trzecią) czy musi na pięć ? (o koniecznych proporcjach nie mam pojęcia)

 • panpozwoli

  @datik
  To jakie są prawidlowe oznaczenia to bedzie dobrze widać na danych historycznych.
  A jak za rok się okaże że coś nie gra, to się poprawi oznaczenia pięć lat wstecz ( bo piąta podfala trzciej primofali byla źle oznaczona dwa lata temu) i wtedy bedzie git. :-)

 • datik

  viceroy68

  "Ostatnio niżej zamknęliśmy rok na WIG20USD w 2003"

  ale zamknięcie 93 było znacznie wyżej :), a to oznacza, że:
  - jestem na S, to oczywiste :)
  - już niedługo (maks. kilka lat) zaczniemy największą hossę w historii naszej GPW, zgodnie z niedawno przez kogoś zamieszczonym rysunkiem z 2014 r.

  a tak na poważnie: już niedługo musi być jakieś odreagowanie, chociaż pewnie dopiero po wygaśnięciu serii, jak duże to wszystko zależy od Pana Promagna

 • datik

  panpozwoli

  no tak, przy założeniu, a jest to wielce prawdopodobne, ze "rozgrywa" nas jakiś grubas, to wszelkie analizy można sobie wsadzić....
  ale poznać najbardziej prawdopodobny scenariusz to chyba warto

 • konsultant121

  @promagna
  Rzeczywiście, indeksy europejskie a nawet SP500 dopiero co chcą zaczynać zjazd. A u nas nadal bycze nastroje:)))

 • promagna2

  @datik

  a ja mam pytanie do @promagna2, na serio :

  www.bankfotek.pl/view/1958158

  przy zalożeniu, że od 2007 robimy korektę A (do lutego 2009)-B(do05/11)-C (5-3-?) i, że teraz jesteśmy w C, to ta C może się dzielić na trzy (i teraz kończymy(?) trzecią) czy musi na pięć ? (o koniecznych proporcjach nie mam pojęcia)


  WIG20 nie jest dobrym indeksem do TFE i trzeba patrzyć na WIG. To samo z WIG20usd, ale WIGusd nie sprzedają w sklepie stooq.pl

  Ten wariant ABC (5-3-5) to jeden z najczarniejszyszch wariantów, jaki widziałem, który mógłby dotknąć GPW. Wg Twojej koncepcji byłoby to wykańczanie fali 3 w C. Przy coraz wyższym kursie USDPLN do 4,3zł, spadający kurs WIG20 będzie generował ultra niskie wyceny ineksu. To byłaby kaplica ;) dla nektórych traderów. Obecnie jest 444 i opiera się o wsparcie Fibonacciego, ale ze względu na proporcje fal, gdzie fala 3 powinna być przynajmniej równa lub ma prawo być trochę mniejsza w stosunku do fali 1 to koniec fali 3 powinien wypadać w okolicach 315. Fala 3 ma prawo być krótsza w fali C w stosunku do fali 1 lub 5. Fala 4 nie ode mnie zależy tylko od czegoś innego :)

 • aleksandra704

  @viceroy68
  Z tak słabą psychiką grasz na futach ? SIC!

 • konsultant121

  @promagna
  A szybki rysunek do Twojego oznaczenia fal w wariancie pesymistycznym na WIG20USD?

 • promagna2

  konsultant121

  A szybki rysunek do Twojego oznaczenia fal w wariancie pesymistycznym na WIG20USD?

  jakoś nie przekonuje mnie poziom 444 jako koniec fali 3 przy tym poziomie USDPLN, więc może poczekajmy na 315. Do tego nie potrzeba rysunku. Co najwyżej jakaś korekta może być od 444

 • zenfon

  Typowe dla bessy , wszyscy na forach łapią dołki , jak wszyscy zaczną zajmować S-ki nastąpi zmiana barana

 • panpozwoli

  @drakmaj
  "Rozstrzygnięcia TK mogą być ostateczne i obowiązujące o ile same nie naruszają
  ducha i litery prawa. I są sprawiedliwe!!! "

  Wg czyich i jakich kryteriów "sprawiedliwe". Pewnie prawe i sprawiedliwe :-))))

 • konsultant121

  @promagna
  To szybkie schodzenie na WIG20 od maja może powodować wątpliwości. Podobnie jak słaba hossa 2012-2015 (długa konsolidacją w kanale 2000-2500).No trudno i darmo:) Trzymam jena i dolara dalej.

 • promagna2

  @konsultant121

  Kto nie ma wątpliwości ten naraża się na ryzyko.
  Kto gra długoterminowo ten też naraża się na ryzyko.

  Jedyne, co możesz zrobić to trzymać się trendu w różnej skali

 • konsultant121

  @promagna
  Wizja pesymistyczna zgodna byłaby ze wskazywanym przez Ciebie schematem fraktalnym (do 2017 roku?)
  www.bankfotek.pl/view/1958245

 • promagna2

  @konsultant121

  Wizja pesymistyczna zgodna byłaby ze wskazywanym przez Ciebie schematem fraktalnym (do 2017 roku?)
  www.bankfotek.pl/view/1958245


  WIG20 na poziomie ~1000 pkt. i USDPLN minimum po 4,7zł, niezła wizja. Ze względu na kaligrafię daję prognozie 10/10

 • konsultant121

  Ciekawy 1.wykres: Fedreal surplus/deficit spending i kolejne recesje.
  econimica.blogspot.com/2015/12/federal-deficit-spending-fed-funds.html

 • konsultant121

  I ku przestrodze dedykuję to także sobie:
  amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=458
  www.financialsense.com/contributors/martin-armstrong/dollar-collapse-market-double

 • panpozwoli

  @ drakmaj
  No dobra, to kwestię prawa mamy z głowy. Ale ja pytałem o sprawiedliwość. :-)

 • datik

  @promagna,
  dzięki. Ale rozwiej jeszcze jedną moją wątpliwość; zrozumiałem, ze musi być 5-3-5, nie może być 5-3-3 ?

 • datik

  @viceroy,
  wczoraj miałem dobry humor, ale zero empatii. Przepraszam. Wierz mi, ze nieobce jest mi to uczucie, jakiego doświadczasz od kilku dni.

 • promagna2

  @datik

  dzięki. Ale rozwiej jeszcze jedną moją wątpliwość; zrozumiałem, ze musi być 5-3-5, nie może być 5-3-3 ?

  Ruch pięciofalowy to normalna sekwencja do której każdy jest intuicyjnie przygotowany bez wchodzenia a arkana TFE, natomiast ruch trzy falowy jest charakterystyczny dla zygzaków, a z tym już jest pewien kłopot, bo nie każdy zygzak jest identyczny. Najgorsze ZZ są takie, gdy są bardzo rozbudowane wewnętrznie i jego pierwsza faza spadkowa jest krótka, a druga faza jest nieobliczalna i bardzo długa. Takim przykładem jest wrzesień 2013r., czy grudzień 2014r. (składowa spadkowego ruchu 5 falowego). Do tego może również dojść załamanie fali 5 w fali C, co również komplikuje analizę, ale to już inna bajka.

 • karnakufo

  Wczoraj był dołek na WIG20?

 • sval-bard

  @drakmaj
  Nie jest tak jak piszesz, raczej to działa w drugą stronę, gdyż regulamin Sejmu, a dokładniej Rozdział 5 art.30 pkt.3 par 1 mówił, że:
  Wnioski składa się Marszałkowi Sejmu w terminie:
  1) 30 dni przed upływem kadencji (sędziów TK)
  czyli dla sędziów, którym wygasał mandat 06.XI należało zgłosić przed 6.X. i tu żaden prawnik (poza tymi z PiS) nie ma wątpliwości, że wszystko (zgłoszenie i wybór przez Sejm) odbyło się zgodnie z prawem.
  Inna sprawa ma się z tym, którym kończy się kadencja 2.12 i 8.12, bo termin 30 dni oznaczał, że należy ich zgłosić do 2.11 i 8.11, czyli formalnie w poprzedniej kadencji, bo nowa zaczęła się 12.11, ale kadencja zaczynała się w nowej, no i powstał klincz. PO chciała go obejść, wprowadzając art. 173 do ust. o TK, ale TK uznał, że jest on niezgodny z Konstytucją, a tym samym wybór sędziów grudniowych przez poprzedni Sejm był wadliwy.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/1958287

 • konsultant121

  Wizja EURUSD -szczyty USD w 2017 lub nawet 2020/21
  www.armstrongeconomics.com/archives/40333

 • europejczyk111

  Wygląda to ciekawie.

 • zenfon

  karnakufo

  Wczoraj był dołek na WIG20?

  2015/12/10 09:36:49

  ILE to już dołków w Bessie ogłosiłeś i wyłapałeś ?

 • karnakufo

  @europejczyk111
  "Wygląda to ciekawie."

  Nie krępuj się, może jakiś konkret?

 • karnakufo

  @zenfon
  "ILE to już dołków w Bessie ogłosiłeś i wyłapałeś ?"

  No kilka już, nie jestem nieomylny, jak Ty.:)
  Tym razem może pójść spore odbicie.

 • zenfon

  karnakufo

  @zenfon
  "ILE to już dołków w Bessie ogłosiłeś i wyłapałeś ?"

  No kilka już, nie jestem nieomylny, jak Ty.:)
  Tym razem może pójść spore odbicie.

  2015/12/10 11:10:06

  Wiesz czym ja różnię się od Ciebie , że w bessie dołków nie łapię , bo bessa charakteryzuje się tym że każdy dołek jest niżej a każdy opór respektowany , ale Tobie kibicuję , kiedyś trafisz ,

 • viceroy68

  datik
  @viceroy,
  "wczoraj miałem dobry humor, ale zero empatii. Przepraszam. Wierz mi, ze nieobce jest mi to uczucie, jakiego doświadczasz od kilku dni."
  Nadal uważam, że skala przeceny była/jest szokująca co pokazuje już ponad 15% odbicie na Tauronie, o którym tu pisałem, że przy C/WK w okolicach 0,2 skupiłbym 100% akcji na kredyt.

 • europejczyk111

  @karnakufo
  Wygląda to ciekawie. Miałem na myśli wykres Wig20USD. Dotychczas raczej go ignorowałem.No niby dotarł do tej linii opadającej po dołkach.

 • mywebsite

  Świetny artykuł Panie Wojciechu! Trzymać tak dalej!

 • m.jagusiak

  JP Morgan ostrzega rynku akcji:

  acemarketu.com/?p=148764

 • karnakufo

  @zenfon
  Dziękuję.
  Sądzę, że napiszesz kiedy będzie początek hossy, bo jakoś sobie nie przypominam byś pisał kiedy ta bessa się zaczynała.
  Łatwo się operuje sloganami, a o konkrety już trudniej.:)

 • konsultant121

  @m.jagusiak, @promagna
  Inwestorzy liczą na kontynuację hossy w 2016r na rynkach bazowych a tu może się okazać że będzie odwrotnie. I owe odbicie po spadkowej fali 3. na WIG20USD przyjdzie gdzieś dopiero za kilka miesiecy. Wg mnie po 1.podwyżce stóp w Stanach w 2015r., w kolejnym-2016r. zobaczymy min. 2 kolejne podwyżki.

 • promagna2

  @konsultant121

  Najpierw poczekam na poziom 42.900 pkt, a jeśli przebije w dół 42.500 , wtedy będziemy się martwić, bo na zapas nie ma co :)

 • ikti

  risktracker.blogspot.com/2015/12/sytuacja-na-wig-czy-juz-czas-na-zakupy.html

  Po wczorajszych spadkach rynek jest wreszcie w rejonie wyprzedania, ale ja bym zaczekał na wyraźne oznaki odwrotu, bo spadki rządzą się swoimi prawami.

 • konsultant121

  Akcje rosną znakomicie a PLN_I spada. To nie jest początek hossy (na moje naiwne oko).

 • carrie-anne.moss

  @WB:
  futures.tradingcharts.com/chart/J6
  Czy wczorajsze wybicie JPY z konsolidacji podparte wolumenem nie oznacza, że ta waluta będzie zmierzać na północ nie czekając na FED?

 • konsultant121

  Jest nisko ale nie skrajnie nisko: INI SII (-15,8 pkt.)
  wzrostowy (32,1%)
  boczny (20,1%)
  spadkowy (47,9%)

 • bialek.wojciech


  @carrie-anne.moss:
  "futures.tradingcharts.com/chart/J6
  Czy wczorajsze wybicie JPY z konsolidacji podparte wolumenem nie oznacza, że ta waluta będzie zmierzać na północ nie czekając na FED?"

  Też się tego trochę boję, ale na razie obstawiałbym dołek USD/JPY tej klasy co te z lipca, sierpnia i października:

  stooq.pl/q/?s=usdjpy&c=1y&t=c&a=lg&b=1

  ... a duży ruch w dół może dopiero od Trzech Króli.

 • bialek.wojciech

  @aisakpr:
  "z 21.05.2015 "Dostaliśmy klasyczny sygnał dywergencji pomiędzy obydwoma indeksami, który zgodnie z jednym z postulatów klasycznej teorii Dowa powinien stanowić sygnał ostrzegający przed potencjalną zmianą koniunktury gospodarczej w USA. Zgodnie z logiką tej koncepcji brak potwierdzenia nowych rekordów średniej przemysłowej ze strony średniej transportowej oznacza, że ruch wyprodukowanych towarów związany z handlem nimi zaczyna gasnąć, co za jakiś czas zostanie dostrzeżone przez przemysł, który zareaguje zmniejszeniem tempa produkcji.""

  Rzeczywiście to:

  wojciechbialek.blox.pl/2015/05/Sygnal-teorii-Dowa.html

  ... zadziałało bezbłędnie. Ale Dow Jones miał spaść według ostatniej projekcji o 12 proc. w ciągu 19 miesięcy i może po prostu zrealizował ten potencjał spadkowy szybciej? Zresztą ja wtedy wyróżniałem analogię z 1998 rokiem jako preferowaną.

  Z drugiej strony DJTA pozostaje słaba:

  stooq.pl/q/?s=^djt

 • karnakufo

  To dlatego tak zaciekle PO i Petru walczą o skład TK:
  http://alexjones.pl/aj/aj-polska/aj-polityka-polska/item/73006-dlaczego-po-tak-zaciekle-walczy-o-kontrole-nad-skladem-trybunalu-moze-dlatego-ze-wlasciciele-hipermarketow-chca-zaskarzyc-do-tk-podatek-od-sieci-handlowych

  Brawo PIS i Panie Prezydencie - nie poddawać się ani o krok wstecz, bo przy zaakceptowaniu ich trzech nie zdobędziecie przewagi w TK do końca kadencji.

 • karnakufo

  Wychodzi cała prawda o PO:
  alexjones.pl/aj/aj-polska/aj-gospodarka-polska/item/72939-nik-potwierdza-rzad-tuska-sprzedal-kulczykowi-akcje-ciechu-po-zanizonej-cenie-czy-ktos-w-koncu-pojdzie-za-to-siedziec

 • zero.to.one

  @k-ufo
  "Wychodzi cała prawda o PO"

  Co za roznica PO czy PiS - jest to moze roznica dla 1% spoleczenistwa, dla rodzin i znajomych politykow ktorzy sa obecnie przy korycie = wladzy. Dla reszty roznica jest niezauwazalna.

  Paweł Kukiz: większość Polaków ma w nosie PiS i Platformę, interesuje ich godny byt
  wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Pawel-Kukiz-wiekszosc-Polakow-ma-w-nosie-PiS-i-Platforme-interesuje-ich-godny-byt,wid,18033720,wiadomosc.html

  Wiec sugeruje przestac na tym blogu zajmowac sie partiokracja bo pod ko-c dnia:
  PIS = PO

 • vonlichtenstein

  @karnakufo
  Daj już sobie POPiSowy trollu spokój z tą dziecinadą. W przerwie między łapaniem dołka od 700 punktów przerzuciłeś się na politykę? Przecież jak ktoś ma ochotę wytarzać się w tym propagandowym gnoju, który tu wrzucasz, to zawsze może wejść na wp czy onet. Gimbusy do kredek!

 • konsultant121

  @karnakufo
  W mediach głównego nurtu ani słowa o tym. Dziś w "Świat się kręci" była rozmowa Młynarskiej z Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds i Rafałem Hirschem z TVN24BiS. Generalnie jaki to PiS zły i jakie to konsekwencje będą podatku bankowego. I sonda telefoniczna która pokazała że 85% głosujących smsiarzy obawia się tego podatku:) Panowie mówili do Młynarskiej i Kayah o także o spadającej giełdzie:) i co to oznacza dla inwestorów.
  Generalnie łatwo się dziś robi propagandę. O wiele ciekawszą publicystykę mamy w TVN24BiS i TV Republika.

 • konsultant121

  Kondratiewowski (2-pokoleniowy) dołek stóp procentowych - to rok 2015. Trzeba powoli się z tym pogodzić
  blogi.bossa.pl/2015/12/10/najwazniejsze-wydarzenie-roku/

 • zero.to.one

  @konso-121
  z twojego linku:
  "...tu warto przypomnieć opinię Bena Bernanke, który powiedział, iż nie spodziewa się normalnych stóp procentowych za swojego życia...."

  a Ben to mlody ogier...

  wiec spkojnie z tym:
  "dołek stóp procentowych - to rok 2015. Trzeba powoli się z tym pogodzić "

 • karnakufo

  Nie będzie żadnej podwyżki stóp procentowych w USA w dość długiej jeszcze perspektywie czasowej.

 • konsultant121

  @karnakufo
  Musiałby być krach przed FEDem...

 • b_53


  bialek.wojciech

  Rzeczywiście to:

  wojciechbialek.blox.pl/2015/05/Sygnal-teorii-Dowa.html

  ... zadziałało bezbłędnie.  A nie mówiłem, że trzeba zwiększyć liczbę prognoz ? Najlepiej przeciwstawnych wzrośnie/spadnie. Wtedy nie ma siły - któraś musi "zadziałać bezbłędnie".

 • zenfon

  www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/piotr-misilo-posel-partii-ryszarda-petru,202,0,1974730.html

  Poczytajcie jak poseł z ugrupowania pana Petru grał na giełdzie , zobaczcie jego portfel jaki miał to spadniecie z krzesła , i taka osoba ma rządzić w Polsce , jedno jest pewne wtope 200 000 zł na pensji Osła o przepraszam posła odrobi w 1 rok a potem już tylko zyski , uczcie się gdzie jest realna kasiorka .

 • zenfon

  karnakufo

  @zenfon
  Dziękuję.
  Sądzę, że napiszesz kiedy będzie początek hossy, bo jakoś sobie nie przypominam byś pisał kiedy ta bessa się zaczynała.
  Łatwo się operuje sloganami, a o konkrety już trudniej.:)

  2015/12/10 12:33:12

  Ja tutaj o tym pisałem od wiosny tysiące razy , ale problem był dlaczego tych wpisów nie było , zresztą nie tylko moich o spadkach , za to były PEANY wzrostowe no i twoje śmieszne kreski .

 • zenfon

  viceroy68

  datik
  @viceroy,
  "wczoraj miałem dobry humor, ale zero empatii. Przepraszam. Wierz mi, ze nieobce jest mi to uczucie, jakiego doświadczasz od kilku dni."
  Nadal uważam, że skala przeceny była/jest szokująca co pokazuje już ponad 15% odbicie na Tauronie, o którym tu pisałem, że przy C/WK w okolicach 0,2 skupiłbym 100% akcji na kredyt.

  2015/12/10 11:49:04

  Bierz kredyt i kup zobaczysz jak jest super jak biuro maklerskie zamyka PKC ,

 • konsultant121

  @zenfon
  Wspomniany przez Ciebie poseł kupował Getin Holding w 2007 roku, PGE także kupiony na szczytach. Ciekawe ma podejście inwestycyjne:) WIdać że nie czyta blogów giełdowych:)

 • m.jagusiak

  Union Investment o polskiej giełdzie:

  acemarketu.com/?p=149012

 • europejczyk111

  Pytanie brzmi czy dno puści już dzisiaj

 • panpozwoli

  @europejczyk

  Rząd już nad tym pracuje :-(

 • viceroy68

  @panpozwoli
  W życiu nie głosowałem na PIS, ale za to co się obecnie czyli w grudniu dzieje na WIG20 trudno raczej winić ten rząd. O podatku od aktywów banków i ubezpieczycieli wiadomo było od dawna a ostateczna wersja okazała sie łagodniejsza od spodziewanej.
  Skok LOP na kontraktach na WIG20 do 64 tysięcy w dniu dzisiejszym wyraźnie pokazuje co tu jest grane.

 • billy_the_kangoor

  @Promagna2,
  Fajne rzeczy dzieją się na DAX / CAC / FTSE, a Ty milczysz.
  a raczej mr. EL milczy i NIE GRZMI zawczasu, bo ...
  Albo trudny i strasznie dziwny (prywatnie) to musiał być człowiek za swojego życia, albo charakter podobny do Ś.P. John'a Lennon'a / Whitney Houston naszych czasów, czy bliżej Polski Lecha Kaczyńskiego. Banki przejęły, a raczej "wyssały" całą wiedzę z Pana EL, a skoro wynosicie Go pod niebiosa...., to JESTEŚCIE PODPORZĄDKOWANI SYSTEMOWI.
  PS. Na FW20 niedługo odbicie. Nie powiem w dniach, bo to może być trefne, jak Pana Wojtka analizy...
  Take Care, Billy_The_Bear
  Take Care, Billy
  Wierzę Wam EWF - w skrócie - w całości - Elliott Waves Freaks musicie zaglądać co 4h do wykresów, czy coś dobrego, strasznego nie dzieję na rynkach... Szacun z jednej strony, a z drugiej żal.

 • panpozwoli

  @viceroy68

  Zawsze mi się wydawało że gielda wykonuje ruch pod pogloski , a pod fakty go zmienia.
  Pogloski przed wyborami były takie ze szalency zmierzają do steru. A faktów jeszcze nie znamy. Żaden psychiatra nie opublikował badań na temat granic szaleństwa prezesa wraz z wianuszkiem przodownikow pracy :-(

 • zenfon

  viceroy68

  @panpozwoli
  W życiu nie głosowałem na PIS, ale za to co się obecnie czyli w grudniu dzieje na WIG20 trudno raczej winić ten rząd. O podatku od aktywów banków i ubezpieczycieli wiadomo było od dawna a ostateczna wersja okazała sie łagodniejsza od spodziewanej.
  Skok LOP na kontraktach na WIG20 do 64 tysięcy w dniu dzisiejszym wyraźnie pokazuje co tu jest grane.

  2015/12/11 12:29:45

  8lat rządów PO i PSL jedynie słusznego najmądrzejszego rządu , co mamy po nich , 600mld zł nowego długu , 150 mld kradziezy z OFE , i praktycznie całkowita likwidacja OFE , od 8 lat rządów PO wIg 20 nigdy nie zbliżył się nawet na moment do szczytu z poprzedniej hossy , gdzie są DAX i S&P ?
  8 miesięcznych czarnych świec na WIG 20 pod rząd a PiS rządzi miesiąc

  Tyle pieniędzy ile z Polski wytransferowali zagrniczni inwestorzy w dywidendach to szok , o dziurze w VAT i podatku CIT nie wspomnę , nawet towarzysz Belka to widzi , a na śmieciókach 3 mln Polaków , ja zagłosowałem tym razem przeciwko PO I PSL na PiS i na pewno za TK nie będę umierał , będę liczyłtylko to co dla mnie jest dore tak samo jak tłuste wypasione kocciiiska i wypasione wiiieprze

 • viceroy68

  @panpozwoli.
  Teraz to trzeba patrzec na FTSE jak przebije listopadowy dołek to zrobią u nas panikę pod ryzyko podwójnego szczytu na FTSE. oczywiście tłumacząc to działaniem PIS. Jeżeli odbije to znaczy, że gruby zdążył się w ciągu tych kilku dni przekręcić na poziomach poniżej 1800 i nagle wystrzelimy a gruby w ciągu kilkunastu dni skasuje rynek w obie strony. Wtedy z dnia na dzień nasi wspaniali zarządzający funduszami zaczną trąbić jeden przez drugiego, ze właśnie obciążenia banków i energetyki w praktyce sa mniejsze niż to wyceniał rynek.

 • promagna2

  @billy_the_kangoor

  W drugiej połowie października, kiedy indeks wyszedł ponad 50% miałem 100% pewności, że DAX wzrośnie do poziomu 11.300 i to dzięki prostemu narzędziu, które decyduje o skuteczności TFE . Dlatego też pytałem się Ciebie o krótkie pozycje na 11.100 i 11.300
  bankfotek.pl/image/1958582

  Nie kpij sobie z innych, tym bardziej ze zmarłych, bo to świadczy o Tobie. Zajmując krótkie pozycje wg Twoich ustaleń broker wyzerowałby mi rachunek dwa razy na STOPLOSSie. Kreski które kreślisz dokładnie nie pokazują targetu, ani wejść.

  W 20 czerwca br. zrobiłem na priva jednej osobie analizę PKO BP z targetem do 25, a kilka dni później wspomniałem ogólnie o tym tu na blogu o targecie na 26. Ktoś, kto sobie policzy na kalkulatorze jak to działa ten już wiedział, że spadki na tym walorze wiążą się ze spadkami na WIG20.

  Są rzeczy, którch po prostu nie kumasz. Owszem grube kreski są OK, ale do ogólnej wizji, ale nie do tradingu z kasą

 • mchz1

  Nie PIS?

  www.bankfotek.pl/view/1958598

 • viceroy68

  @zenfon
  Niemcy i Rosjanie od wielu lat twierdzą, że Polacy są tak głupim narodem, że nie powinni mieć własnego państwa bo nie są w stanie sami rządzić.
  Duma i serce buntuje sie przeciw takiej opinii ale fakty i rozsądek są bezlitosne.

 • bartalsi

  @mchz1 2015/12/11 13:15:45
  "Nie PIS?

  www.bankfotek.pl/view/1958598"

  Moim zdaniem nie tyle PiS, co ktoś "kopie im dołek" dosłownie i w przenośni.
  Ale jak to mówi pewne przysłowie, może być różnie.

 • billy_the_kangoor

  @promagna2
  szczerze mówiąc, nie wiem, w jakim celu dyskutuję tu z tobą. za mną przemawiają wykresy i cyfry,
  za tobą...hmmm, te same cyfry wystawione PO CZASIE. Jak to nauka Mr'a EL nakazała...
  Szkoda... piszę to po raz 2-gi "polska zawiść", że wypominasz DAX-a, bez analizy FTSE CAC W20 USD JPY. Dziwne?
  Ostatnie Pytanie: Gdzie widzisz dołki DAX-a?
  Życzę wszystkiego dobrego. i żegnam.
  Billy

 • promagna2

  @billy_the_kangoor

  Dyskutjesz, bo Ci się nudzi. Dołki DAXa widzę co kilka minut. Źle zadałeś pytanie, więc odpowiedź jest banalnie prosta. A tak bardziej perspektywicznie to DAX robi duży trójkąt, ale to ponoć moja ostatnia odpowiedź do Ciebie, bo się Ty już się żegnasz w dyskusji

 • smallblack.65

  Na razie wyszło na moje, jako jeden z nielicznych pisałem jednoznacznie i konkretnie jak będzie. I tak jak pisałem tak jest ;-). Szkoda że bbb-29 i zęby rekina nie doczekali tego czasu razem z nami ;-).

  Panowie nie miejcie mentalności niewolników, to że Niemcy i Rosjanie mówią że nie zasługujemy na swoje państwo to nie znaczy wcale że to jest ich prawda objawiona. Teraz kiedy zaczynamy naprawdę budować Naszą Polsę widać kto jest po której stronie. Wszystko jest teraz jasne, ludzie myślący powinni wysnuć prawidłowe wnioski, tak jak ja po przeczytaniu ustawy o reformie OFE byłem w stanie przewidzieć z dużym wyprzedzeniem jak będzie. To wszystko było i jest jednoznaczne, tylko trzeba włączyć myślenie, czytać żródła, a wyłączyć TV ;-).

 • smallblack.65

  Patrzmy na to co myśli o Nas najmądrzejszy i najstarszy naród/cywilizacja świata a nie zdegenerowane społeczeństwa zachodu i dzicz wschodnia ;-)
  www.youtube.com/watch?v=8sUG8IFcm2o&feature=youtu.be

 • smallblack.65

  Chińczycy bardziej Nas doceniają niż My sami ;-) !!!

 • smallblack.65

  Chińczycy patrzą w zakresie setleci.
  www.youtube.com/watch?v=HkoxG2G6HDk

  Program 12 kroków dla Europy Środkowo-Wschodniej, Chińczycy nami pokierują jeśli sami niby nie potrafimy ;-).

 • viceroy68

  strząśnięcie czy masakra?

 • zenfon

  billy_the_kangoor

  @promagna2
  szczerze mówiąc, nie wiem, w jakim celu dyskutuję tu z tobą. za mną przemawiają wykresy i cyfry,
  za tobą...hmmm, te same cyfry wystawione PO CZASIE. Jak to nauka Mr'a EL nakazała...
  Szkoda... piszę to po raz 2-gi "polska zawiść", że wypominasz DAX-a, bez analizy FTSE CAC W20 USD JPY. Dziwne?
  Ostatnie Pytanie: Gdzie widzisz dołki DAX-a?
  Życzę wszystkiego dobrego. i żegnam.
  Billy

  2015/12/11 14:10:35

  Widziałem kiedyś wykres przez ciebie zaprezentowany , było chyba ze 100 kresek różnego koloru , jeszcze nigdy nie widziałem żeby ktoś na takie cuda coś postawił ,czy ty kiedyś podałeś konkretny poziom wejścia i obrony bo nie pamiętam , zawsze ogólniki .

 • carrie-anne.moss

  @WB:
  ... a duży ruch w dół może dopiero od Trzech Króli.

  A co Trzej Królowie mają wspólnego z Yenotem? ;-)

  Na szybko namalowałem kółka i krzyżyki. Jeśli się nie pomyliłem, to wybicie dzisiejszych denek spowoduje ruch w okolice 117. Jeśli i te puszczą, to podam kolejny target.

 • konsultant121

  @carrie moss
  Ruch w kierunku 117? Na jakim instrumencie?

 • darekfx

  www.youtube.com/watch?v=KmoBsNz_fgY

  dzisiejszy komentarz

 • viceroy68

  Nawet RTS nie jest tak nisko w stosunku do roku 2008 jak WIG20. Pomimo sankcji i cen ropy . Bez interwencji regulatora posiadacz(e) krótkiej pozycji mają taką koncentracje, że po prostu miażdżą rynek zasypując go dowolną liczba akcji usłużnie podawanych w pakietowych transakcjach przez naszych zarzadzających funduszami. To nie ma juz nic wspólnego z ekonomią.
  Przestaniemy spadac jak gruby uzna, że zarobił ile chciał, zabierze kasę i sobie pójdzie.

 • datik

  smallblack,
  "Teraz kiedy zaczynamy naprawdę budować Naszą Polsę widać kto jest po której stronie."
  następny nawiedzony ?

 • datik

  @promagna
  dzięki za odpowiedź.
  Z całym szacunkiem, ale chyba nie umiałbym grać wykorzystując tą teorię.

 • datik

  @zenfon
  "Bierz kredyt i kup zobaczysz jak jest super jak biuro maklerskie zamyka PKC ,"
  Chociaż byłem swiadkiem takiej sytuacji:
  ... epoka "przedinternetowa" i transakcje w POK (byłeś już na świecie?:)) stąd wiem . Gość ma 300K i bierze drugie tyle kredytu, razem 600k, i pakuje wszystko w Chemiskór, który spadł właśnie o 50%. Spólka spada kolejne 50% i gość jest na 0...

  pomimo tego, gdybym miał możliwość wzięcia kredytu z rozsądnym RRSO to kupiłbym Tauron. (w dołku miałem trochę L FTPE i więcej w gaciach )

 • europejczyk111

  @smallblack 65
  Patrzmy co myśli o nas najstarszy i najmądrzejszy naród/cywilizacja/.

  Przedstawiciel Chin w Polsce zapytany co myśli o Polsce powiedział,że jest to mocarstwo europejskie pozostające od 300 lat w defensywie.Ładnie co nie.
  Polska musi się kierować zasadą, która została sformułowana już dawno temu. Brzmi następująco: jeśli mamy Kresy wschodnie musimy iść z Zachodem, a jeśli zachodnie to z Wschodem.

 • europejczyk111

  Spadki na GPW mają tyle wspólnego z bieżącą polityką w Polsce co piernik z wiatrakiem. Rozemocjonowani gówniarze zawsze powtarzają to co usłyszą lub przeczytają w różnych gadzinówkach i wydaje się im,że to sami wymyślili. Bardzo duże spadki na Zachodzie będą dowodem na stawianą przeze mnie tezę.

 • datik

  @kanoniers
  jestem podobnego zdania, podkupuję poszczególne spółki, ale dalej trzymam S na FW20. Byliśmy silni w pewnym momencie dzisiaj, tak sie wydawało, ale sam wiesz co będzie jak SPX np -4%. Wtedy te tygodniowe zakupy, bo były, tylko napędzą trend.

 • europejczyk111

  Jeśli ktoś nie potrafi dostrzec "trójki" na Wig-u w okresie 1995-2007 i drugiej "trójki" w latach 2009-2015 to żadne teorie mu nie pomogą

 • smallblack.65

  @datik

  Niedowarki kiedyś podziękujecie że znależli się odwarzni ludzie gotowi do działana na rzecz zmian w Polsce. Bez zdecydowanych działan nie wyrwiemy się z pułapki średniego rozwoju.

  To że sprawy idą w dobrym kierunku potwierdza rozdrażnienie Niemiec, których interesem jest wstrzymywanie naszego rozwoju.
  www.tvn24.pl/gabriel-wzywa-do-walki-z-nacjonalistyczna-prawica-w-europie,602156,s.html

  Jak to mówią Alleluja i przodu ;-)

 • promagna2

  @datik

  dzięki za odpowiedź.
  Z całym szacunkiem, ale chyba nie umiałbym grać wykorzystując tą teorię.


  Nikt nie powiedział, że jest prosto i łatwo. Rynek to enigma ;) Nawet ja mam nieraz problemy z oceną jego kodu.

 • marek_porek

  @WB
  nie przeszło poanu na myśl żeby od 2011 roku zmienić zawód?
  Pana prognozy to jakas płyta paździerzowa za złamaną złotówkę.
  Takie kompetencje budują markę banku czy tylko pan tak ma?

 • konsultant121

  @marek_porek
  Nie przesadzaj, to jest blog dla myślących. Gospodarz z racji wykonywanego zawodu, musi bardziej różowo spojrzeć na akcje niezależnie od sytuacji. Ale to Gospodarz uczy nas cykli, korelacji, aspektów psychologicznych inwestowania. Wiedza przedstawiana na tym blogu (także komentujących:) powinna być wykładana na zajęciach z ekonomii w każdej szkole średniej nie mówiąc o przedmiocie "Inwestowanie" w ramach makroekonomii na studiach wyższych na każdym wydziale.

 • phoenix-2

  @Karnakufo 2015/12/10 11:10:06

  "
  @zenfon
  "ILE to już dołków w Bessie ogłosiłeś i wyłapałeś ?"

  No kilka już, nie jestem nieomylny, jak Ty.:)
  Tym razem może pójść spore odbicie.
  "


  No i jest ciekawie na GPW, mamy spory ruch w dół od wakacji.
  Bądźmy realistami, małe są szanse na nagłe "spore odbicie".
  Pytanie co zrobią Janusze?
  Czy sypną drobnicą i średniakami bo duże będą miały atrakcyjną wycenę?
  Czy założą pampersy, wezmą awiomarin i przetrzymają te wygłupy czy manipulacje na W20 i nie ulegną panice? Wszak jakiś CDR nie będzie ratował Bogdanki, przynajmniej nie bezpośrednio. ;-))


  Osobiście zacząłem analizę spółek z W20 pod kątem kupna (po wielu latach nieobecności) z perspektywą średnioterminową. Muszę jednak przyznać że nie jest łatwa pozytywna selekcja.

  Tak czy owak uważam że krótkoterminowo spadki na W20 powinny zakończyć się pi+drzwi z końcem roku, a przynajmniej stracić sporo na dynamice. Ostatecznie nie po to OFErmy trzymały na górnym pułapie akcje w portfelu, aby teraz nie skorzystać z suwak-okazji by zemścić sie na wyborcach za zmianę obozu władzy, isn't it?
  Oczywiście tę prognozę może zniweczyć panika jeśli uda się ją wywołać.
  Jednakowoż co by się nie działo krótkoterminowo, spodziewam się raczej szerokiego dna na co najmniej 3 do nawet 12 m-cy, aniżeli szpilkowego w stylu AD2009, tak że każdy chętny zdoła się obkupić.

  Martwi mnie tylko jedno: czy aby nie nawdychałam się za dużo siarki jak na jeden raz ... ;-D

  Pytia

 • carrie-anne.moss

  @konsultant121:
  Yenot to USDJPY.
  Wcześniej pokazywałem odwrotny wykres, gdyż tak jest handlowany kontrakt terminowy w USA. Jest on dla mnie wiarygodniejszy od forex, bo widać pewne schematy i wolumen rzeczywisty.

 • carrie-anne.moss

  W Stanach mamy upadek funduszu Third Avenue Management. Możnaby doszukiwać się analogii do 1998, tylko że ten fundusz inwestował w obligacje śmieciowe. Nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie to, że rynek obligacji przedsiębiorstw w Stanach ma znamiona bańki spekulacyjnej.

 • bartalsi

  A to ciekawe:

  www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/renacjonalizacja-bankow-po-spadkach-kursow,181,0,1977013.html

 • konsultant121

  @carrie-moss
  Tyle że jen z dolarem pewnie wywindują jeszcze trochę do złotego, a potem może nas czekać jakaś większa korekta (wzrosty walut EM) i odreagowanie na GPW. Wszystko zalezy od ścieżki oczekiwanych kolejnych podwyżek stóp przez FED. Dobrze byłoby aby wyczuć koniec spadkowej 3ki na WIG20 , dać rynkowi odbić na dużym wolumenie a następnie zaczekać na jakąś mniejszą wolumenowo 5tkę spadkową. Waluty prawdopodobnie pokażą szczyty przed końcem spadkowej 5tki na indeksach. Czy ktoś ma inne zdanie?

 • marek_porek

  @konsultant
  "Gospodarz uczy nas cykli, korelacji, aspektów psychologicznych ..."

  Chłopie, Gospodarz czyli pan Białek nie jest wykładowcą akademickim ale głównym analitykiem największego domu maklerskiego w polsce a jego celem jest skuteczność
  we skazaniach inwestycyjnych na rynku finansowym a nie udział w powszechnym dostępnie do edukacji szkolnej.
  Po za tym jeśli już to jaką ta wiedza ma wartość realną oprócz akademickich dywagacji? Jak widać jest kompletnie do niczego nie przydatna w zarządzaniu realnymi pieniędzmi. Rynek kompletnie nie podziela tych teorii.

 • viceroy68

  Dokładać do depo czy nie dokładać o to jest pytanie.?
  Sądząc z dzisiejszych komentarzy i informacji rzeź na WIG20 absolutnie nikogo z "ważnych i wpływowyh" wogóle nie obchodzi. Obiektywnie rzecz biorąc tylko 13% obrotów GPW to indywiidualni. MSP ma w d .. ceny akcji, których jest właścicielem bo nikt nie rozlicza ich z wartości majątku tylko przychodów z dywidend. DO TFI na WIG20 ludzie od dawna już nie wpłacają. OFE zaś skompensuje sobie na koniec roku straty na WIG20 przez napompowanie cen akcji z MWIG40 i SWIG80 o wskaźnikach c/wk powyżej 20 ale za to z ograniczoną podażą.
  Reasumując poza indywidualnymi kontraktowcami brak kogokolwiek zainteresowanego obroną WIG20 a na kontraktach jest do skasowania 64 tys długich pozycji. Jesteśmy w dobrym ( i to aż za dobrym) punkcie żeby odbić ale zejście do 1600 to jak widać w ostatnich dniach dla grubych żaden problem Piszę grubych ale to informacja potwierdzona przez parkiet, że od początku grudnia mocno wzrosły obroty generowane przez zachodnie banki inwestycyjne.

 • konsultant121

  @viceroy
  Możesz wskazać źródło danych dot. kontraktów na WIG20?

 • viceroy68

  www.parkiet.com/artykul/7,1452886-Zagranica-opuszcza-GPW.html
  Udział w obrotach
  www.gpw.pl/udzial_czlonkow_gieldy_w_obrotach#tab_bm_fut
  Dane o koncentracji na kontraktach nie są obecnie publikowane ale z czasów kiedy jeszcze były publikowane pamiętam, że zawsze byli inwestorzy o koncetracji powyżej 30%.

 • promagna2

  @viceroy68

  MSP ma w d .. ceny akcji, których jest właścicielem bo nikt nie rozlicza ich z wartości majątku tylko przychodów z dywidend.

  Powinieneś zorientować się, jaką rolę pełni animator dla danego instrumentu finansowego, wtedy nie będziesz miał wątpliwości.

  Przytoczę mój pewien wpis z 12/10/2011 o 23:07

  cyt."Jeszcze o Liquidity Providers. Animator rynku nie jest właścicielem instrumentów finansowych, ale jest gwarantem i stabilizatorem rynku. Dlatego musi zawsze dostać je w depozyt od właściciela danego instrumentu. Będąc animatorem rynku broker nie może doprowadzać do umniejszenia ilości np. akcji w swoim portfelu inwestycyjnym. W przeciwnym wypadku naraziłby się na straty i gniew właściciela akcji ;-)
  Jest jednak różnica pomiędzy osobą fizyczną, a animatorem rynku, co do definicji dostarczania płynności."


  Wynikałoby z tego, że SP ma uzgodnioną politykę gromadzenia akcji na swoim rachunku. Animator nie ma kosztów K/S, ale nie wiem, czy nie płaci podatku ;) od animacji akcjami SP

 • viceroy68

  Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005 Nr 183 poz. 1538 z późn. zm.)
  Oddział 3
  Zakaz manipulacji
  Art. 39. 1. Zakazana jest manipulacja instrumentem finansowym, zwana dalej manipulacją.
  2. Manipulację stanowi:
  ...
  6) zapewnianie kontroli nad popytem lub podażą instrumentu finansowego z naruszeniem zasad uczciwego obrotu lub w sposób powodujący bezpośrednie lub pośrednie ustalanie cen nabycia lub zbycia instrumentów finansowych;

  Pry koncentracji rzędu 30% na kontraktach jest oczywistym, że podmiot lub grupa posiadająca takie zaangażowanie kontroluje rynek.
  Przepisy mamy "fajne" .. tylko co z tego skoro są martwe.?

 • viceroy68

  @promagna2
  Nie jestem pewien czy piszemy o tym samym.
  Ja twierdze, że Skarb Państwa nie ma absolutnie żadnego interesu w utrzymywaniu cen akcji. Dla nich nie ma znaczenia czy PGE kosztuje 24 zł czy 8 zł. Po prostu coś takiego jak Skarb Państwa nie ma bilansu i rachunku wyników. Wycena akcji nie powoduje księgowania strat lub zysków z ich wyceny w MSP. Prywatny właściciel gdy akcje są znacząco niedowartościowane podejmuje decyzję o ich skupie. Utrzymuje to wartość jego pakietu i zwiększa zysk na akcję. O tym nikt nie pisze ale proszę sobie spojrzeć np na firmy DJIA - prowadzą permanentny skup akcji własnych.

 • promagna2

  @viceroy68

  A ja myślę, że jest wręcz odwrotnie. Właściciel akcji daje w depozyt swój portfel i dostaje za to wynagrodzenie. Jak wysokie jest to wynagrodzenie? Z pewnosią jest zależne od ceny rynkowej i grubości portfela depozytu. Animator musi nie tylko utrzymać płynność instrumentu, ale zarobić na własne utrzymanie i zysk swojego biura maklerskiego. Z pewnością umowa depozytowa przewiduje, że animator musi przestrzegać progów % istotnych dla koncentracji akcji w jednych rękach.

  SP wiele lat temu dał dowody na to, że nie dba o małych akcjonariuszy, ale swoje prawa będzie egzekwował, bo to jest interes SP, a nie interes spekulanta.

 • promagna2

  Poza tym, może warto zobaczyć, które biura maklerskie wykonują funkcje animatora dla poszczególnych akcji :) wtedy okaże się WHO IS WHO.

 • karnakufo

  @viceroy68
  '...Piszę grubych ale to informacja potwierdzona przez parkiet, że od początku grudnia mocno wzrosły obroty generowane przez zachodnie banki inwestycyjne."

  By generować te duże obroty (ostro sprzedawać) zachodnie banki musiałyby być wcześniej mocno zapakowane w akcje, którymi by teraz sypały, co oczywiście jest wierutną bzdurą.
  Owszem mogą generować obrót odbierając akcje od słabych rąk, ale to by świadczyło, że akumulują pod przyszły wzrost.

 • viceroy68

  @karnakufo
  "By generować te duże obroty (ostro sprzedawać) zachodnie banki musiałyby być wcześniej mocno zapakowane w akcje, którymi by teraz sypały, co oczywiście jest wierutną bzdurą."

  To Wy jesteście zawodowcami a ja amatorem na GPW ale wg moich obserwacji wygląda to tak, że codziennie rano idziemy do góry na dużych obrotach - wtedy komputer HFT grubego kupuje akcje a potem do końca dnia już prowadzi handel tak żeby zjechać w dół. Sprzedaje akcje nawet jak ich nie ma. Bo jak per saldo brakuje mu akcji to dokupuje w transakcji pakietowej - (rozliczenie i tak jest na koniec dnia) Na koniec sesji wywala wszystkie akcje dobijając rynek. Wieczorem ma znów 0 akcji i na koncie różnice z wyceny kontraktów i kosztów sprzedaży akcji taniej niż kupował. Netto ok 3 mln EUR?. Ponieważ akcjami obraca w ramach day-trayding to nawet nie ptrzebuje kasy na te akcje, które kupuje.
  Parę lat temu na giełdzie w USA komputery HFT zrobiły w ten sposób krach, który natychmiast tamtejszy regulator rynku "odkręcił" . Wszystkie kraje (oprócz Polski) w przypadkach potencjalnego krachu blokują ten sposób handlowania blokując też krótką sprzedaż. Ostatnio Grecy w wakacje i Chiny w sierpniu. W 2009 nawet Niemcy i Francja zakazały czasowo krótkiej sprzedaży akcji banków.

 • smallblack.65

  Odnośnie wyników OFE:
  analizy.pl/fundusze/otwarte-fundusze-emerytalne/notowania/firma/--/produkt/--/grupa/--/nazwa/--/typ/--/data/--/limit/30/strona/1/sort/6/sort_dir/ASC/

  Proste rozwiązanie, nałożyć podatek od obrotu futures i towarzystwo z Londynu samo się stąd wyniesie ;-)

 • smallblack.65

  Trudno to inaczej nazwać jak nie niszczeniem kapitału emerytalnego Polaków.

  Pamiętajcie o tym chociażby przed pójściem na zakupy do wielkich galerii handlowych, które w większości należą do zagranicznych funduszy emerytalnych.

  Bartosiak mówił o tym jak to działa.

 • smallblack.65

  Powiem tak, jeśli nie zostaną wprowadzone jakieś nowe rozwiązania kapitałowe to WIG20 będzie stała co najwyżej w miejscu. Zagranica nię będzie tu pakować kasy żeby podnieść kapitał emerylny polskiego emeryta. Prędzej ten kapitał wyprowadzi, zniszczy.

  Albo sami, własnymi siłami naprawimy naszą giełdę albo czeka nas równia pochyła. Taka jest sytacja, żaden Elliot czy kreski tutaj nie pomogą jeśli my sami sobie nie pomożemy i znajdziemy nowej formuły dla naszego polskiego rynku kapitałowego.

 • smallblack.65

  Zresztą to co pisze viceroy68 to zagranica chyba znalazła sposób jak realizować te dwie rzeczy naraz, wyprowadzanie i niszczenie kapitału.

  Pewnie podobnie było w Chinach, tylko tam władza zadziała jak trzeba w miarę trzeżwo i zablokowali proces.

  Odbudować to wszystko będzie bardzo ciężko, tak jak ciężko było zarobić te pieniądze wpłacane do funduszy emerytalnych. Nie myślcie że teraz ktoś za friko wywinduje WIG20 do góry. Tutaj znów będą potrzebe ciężko wypracowane pieniądze Polaków, tylko kto Nas teraz przekona z powrotem do giełdy ?

 • carrie-anne.moss

  Tylko nie "Grubas". :-)
  To się nazywa "Composite Operator".
  Temat dawno temu poznany i opisany.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant 121
  Aktualnie dolar jest w korekcie w relacji do EUR i JPY. Co za tym idzie również do PLN.
  Dobrze radził Billy żeby sprzedać cześć USD. ;-)

 • viceroy68

  @smallblack.65
  "Odnośnie wyników OFE:"
  Zerknąłem na wyniki instytucji powiązanej z naszym gospodarzem czyli PEKAO OFE . Stopy zwrotu:
  12m = -11,5% ; 36m = -1,0% ; 60m = 6,6%
  Jeżeli OFE nie podciągną przed końcem roku rynku akcji o kilka-kilkanaście procent to są skończone.

 • karnakufo

  @viceroy68
  Piszesz zupełne głupoty.

 • karnakufo

  @smalblack 65
  "...Albo sami, własnymi siłami naprawimy naszą giełdę albo czeka nas równia pochyła. Taka jest sytacja, żaden Elliot czy kreski tutaj nie pomogą jeśli my sami sobie nie pomożemy i znajdziemy nowej formuły dla naszego polskiego rynku kapitałowego."

  Właśnie, że kreski i Eliot pokażą tylko trzeba potrafić to narysować i odnaleźć co nie jest takie proste i nie potrzebne są tu żadne nowe formuły.

 • carrie-anne.moss

  @smallblack.65:
  A wiesz w jakich krajach obowiązuje podatek od transakcji finansowych?
  M.in. we wspomnianym przez Ciebie Londynie. Kto na tym najwięcej straci? Zapewne nie duzi gracze, bo dla nich to jest częścią kosztu odgrywania reszty. Teoretycznie powinien na tym zyskać budżet, tyle że nasi politycy byli na wagarach jak na lekcji ekonomii mówiono o krzywej Lafera.

 • marek_porek

  "Albo sami własnymi siłami naprawimy naszą giełdę"...
  W Polsce są tysiące firm, które zarabiają realny kesz a na GPW jest troche ponad 400 spłek z których klikadziesiąt zarabia a niewiele z tej grupy faktycznie osiągnęły sukces dzięki pojawieniu sie na GPW.
  Znakomita większość trafia tu z innych przyczyn. Firmom, które zarabiają nie opłaca się wchodzić na giełdę. W jaki sposób 400 spółek stanowi krwiobieg polskiej gospodarki? Tego nikt nie wie. Natomiast wszyscy wiedzą że dzięki temu wehikułowi można obracać milirdami i spekulować kreując przy okazji przepływy z jedej kieszeni do drugiej.
  Jak chcesz się czymś zająć to zajmij się pracą i generowaniem zysków z tej pracy. Co druga spółka na tym folwarku to spekulacyjna wydmuszka, kilka dużych molochów do transferowania kapitału pomiędzy OFE a innymi intytucjami i kilka perełek. Przy tym pozorna regulacja i pozorne standardy. Przykładów sporo, pierwszy lepszy z brzegu>kerdos group.
  Jeśli ci co robią kase z branży nic nie zrobili w temacie to po co się pchasz przed haczyk jak leszcz.
  Kowalski wpłaca kase do TFI a TFI finansuje emisje niby do rozwoju spółki? Towarzystwo wzajemnej adoracji żyje z tego na wysokim poziomie a pod hasłami pt. rynek kapitałowy" legalnie okrada ludzi. Polska to jest dziki kraj, tak mówią specjaliści.

 • smallblack.65

  @carrie

  Ja osobiście byłbym za zupełnym zakazem spekulacji, drobni powinni być wyłączeni z rynku futures, dla ich własnego dobra, tak samo jak jest niedozwolony hazard internetowy. Wprowadzić ulgi podatkowe dla inwestycji długoterminowych, podnieść limity IKE i IKZE czy też wprowadzić jeszcze jakąś doskonalszą formę III filaru, z pełnym zabezieczeniem przed chociażby komornikami.

 • smallblack.65

  @karnakufo

  Pokazałeś moc kresek w ostatnich miesiącach, nie powiem że nie ;-).

  Tak samo mówią Elliotowcy, że trzeba zaktualzować wiedzę, odnaleść jeszcze tą jedną regułę ;-). I tak bez końca ;-). Chłopaki z Londynu i New York mają niezłą polewkę ;-).

 • smallblack.65

  Chciwości i głupoty ludzkiej się nie wypleni, ale można jakoś ograniczyć ich negatywne skutki.

 • smallblack.65

  @marek_porek

  Nie wiem czy zauważyłeś ale już praktycznie całem lata tutaj ostrzegam przed spekulacją na naszym podwórku. Myślę że niedobitki które jeszcze tu próbują walczyć dostali ostateczną nauczkę od rynku ;-)

 • konsultant121

  Czy to dowód na to że socjalizm skończy marnie? Swoją drogą CAC-40 w wielkim trójkącie. Wybicie będzie mocne za kilka lat.
  stooq.pl/q/?s=^cac&c=20y&t=c&a=lg&b=1
  www.armstrongeconomics.com/archives/40454

 • zero.to.one

  @marek_porek

  bravo!

  "Kowalski wpłaca kase do TFI a TFI finansuje emisje niby do rozwoju spółki?"

  -> dodam, ze Kowalski placi srednio oplate za zarzadzanie TFI srednio 3% powierzonego kapitalu co jest absurdalne (dla mnie)

  -> wiele firm zostalo wprowadzone na GPW, aby ogolic nieswiadome owce -- "akcjonariat obywatelski" i tym podobne.

  W USA:
  wartosciowe firmy schodza z giedy np DELL, lub sie nawet nie wybieraja - SpaceX. Generalnie listing na gieldzie to nie tyle mozliwosc pozyskania dodatkowego kapitalu - bo z tym nie ma problemu w swiecie 0 stop %. Ale glownie mozliwosc exit-u dla wlasciciela, ktory nie widzi dalszego wzrostu wartosci swojego biznesu.

  A propos GPW:
  "Przy tym pozorna regulacja i pozorne standardy. Przykładów sporo, pierwszy lepszy z brzegu>kerdos group. "

  Przykladow jest wiele - a co z przejeciem Bogdanki przez ENEA, a co z PL energetyka, etc.

  "Uczestnicy rynku" w Polsce sa rabani na kazdym kroku.


 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2015/12/SP-500-EURUSD-i-ropa-po-pierwszej-podwyzce-stop-w.html

 • promagna2

  @smallblack.65

  www.youtube.com/watch?v=ijsTXOHEuUQ

  Problem rozumienia teorii fali wynika z tego, że tytuł filmu brzmi "Problems with Elliot Wave Theory " Zapewniam Cię, że nie ma teorii Elliota, jest teoria Elliotta. Ten sam błąd sam zrobiłeś kilka wpisów niżej. Dlatego nie rozumiesz tej teorii. Problem nie w nazwisku, tylko w spostrzegawczości umysłu. Jeśli prostych sygnałów nie widzisz to nigdy nie zobaczysz głębokiego sensu TFE. Co najwyżej będziesz ślizgał się po tematyce sekwencji elliottowskich, jak dziecko po wybojach na ślizgawce

  www.youtube.com/watch?v=QONqZwKMUXc
  Fraktale i socjonomika. Zacznij od 08:12, ale cały film też jest ciekawy

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci