Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

WIG-20 a ceny ropy naftowej

bialek.wojciech

W okresie minionych ponad 8 laty wartość współczynnika korelacji pomiędzy WIG-iem 20 z cenami wysokorentownych ("high yield") obligacji w USA przekraczała 0,8, a więc była bardzo wysoka. 

 


Wydaje się, że tym co łączy polski rynek akcji i amerykański rynek obligacji wysokontownych to cena węglowodorów. Jednym z głównych czynników, który w okresie minionych ponad 2 lat powodował bessę na amerykańskim rynku obligacji wysokorentownych, był spektakularny spadek cen ropy podcinający rentowność amerykańskich firm wydobywających gaz i ropę z łupków, które w przeszłości finansowały się emitując obligacje.

 

 

Na WIG-u 20 pośrednio ciążą nasze kopalnie węgla, którego jesteśmy 9-tym producentem na świecie. 

  


 

Wydaje się, że hossa powinna powrócić i na rynek obligacji wysokorentownych i na polski rynek akcji mniej więcej równolegle z początkiem trwalszego odbicia w górę cen surowców energetycznych. 

Od dosyć dawna mówi się, że jedną z przyczyn trwającego spadku ceny ropy naftowej jest wojna wydana amerykańskim producentom ropy z łupków przez Arabię Saudyjską. Jest pewnym paradoksem, że ze względu na strukturę kosztów produkcji ropy to właśnie jej czołowy konsument czyli USA mogą być obecnie siłą zainteresowaną wzrostem ceny ropy naftowej.


 

 

Niskie ceny surowców energetycznych per saldo są bardzo korzystne dla USA jako całości, ale stawką w tej grze jest na krótką metę przyszłość 1000 miliardów dolarów ulokowanych w obligacjach amerykańskich firm wydobywających ropę, a na dłuższą całej "rewolucji" łupkowej, która dawała USA perspektywę zbliżenia się do energetycznej samowystarczalności.

Na razie zapasy ropy w USA są najwyższe od przełomu lat 20-tych i 30-tych poprzedniego stulecia. 

 

 

W przeszłości tylko dwukrotnie ropa spadała w ciągu 2 lat o tyle ile ostatnio. Najpierw w latach 1985-1986 (wtedy mówiło się, że ofiarą polityki Arabii Saudyjskiej miał być zależny od sprzedaży surowców energetycznych ZSRR), a potem w latach 1997-1998 (kryzysy azjatycki i rosyjski). 

 

 

Gdyby cena ropy zachowywała się po takim sygnale z sierpnia tego roku tak jak po sygnałach z marca 1986 czy grudnia 1998, to w pierwszej połowie 2017 roku ropa kosztowałaby powyżej 80 dolara za baryłkę, a więc ponad 2-krotnie więcej niż obecnie. Na razie jednak cena ropy porusza się słabszą ścieżką niż 17 lat temu i niż 30 lat temu (czyli jeden i dwa cykle Kuznetsa wstecz). 

 

 

Trudno prognozować dalsze losy tych tytanicznych zmagań, ale wykres sezonowego zachowania ceny ropy naftowej sugeruje, że apogeum słabości na rynku ropy naftowej powinno zostać osiągnięte w okolicach lutego. 


 

 

Komentarze (163)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  @nielubiepopisu:
  "www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/wywozenie-kapitalu-czyli-zle-czytanie-bilansu-platniczego/

  Ciekaw lektura, podobnie jak poprzedni tekst:

  mises.pl/blog/2015/07/24/benedyk-zielinski-czy-raport-gfi-dowodzi-drenazu-kapitalu-z-polski/

 • konsultant121

  Takiego byczego sentymentu to nikt się nie spodziewał:)
  INI : +20,6 pkt.
  wzrostowy (47,9%)
  boczny (24,8%)
  spadkowy (27,3%)
  Rośnij mój dolar, rośnij mój jen, bo w tanie akcje w dołku obkupić się chcę:)

 • ryszard_z46

  Odcinanie gęby od koryta zwyczajnie boli..
  fakty.interia.pl/polska/news-senat-przyjal-ustawe-medialna,nId,1947013

 • ryszard_z46

  Oj boli ;-))
  www.youtube.com/watch?v=0jblMTKciZI

 • idmmaximus

  Panie Wojtku cały cykl na rynkach akcji będzie sie kończył w okolicach 2017 roku surowce w tym ropa powinna jeszcze przez jakiś czas rosnąć spodziewa się Pan jakiegoś szoku naftowego który by wprowadził USA w recesje ale i który choćby potroszku wywindował ceny ropy na powiedzmy poziomy z 2008 roku ? Panie Wojtku co w 2008 roku tak wywindowało ceny ropy ?

 • cyccu

  Podejście cykliczne zawodzi gdy zachodzą fundamentalne przemiany. Rozwój samochodów elektrycznych zapowiada się bardzo dobrze. Prawdopodobnie w ciągu kilku lat staną się równie wygodne jak tradycyjne i jednocześnie, po uwzględnieniu kosztów tankowania, niewiele droższe od tradycyjnych. Wtedy władze państw przerażonych smogiem w dużych miastach zabronią produkcji aut innych niż zeroemisyjne.

  Ropa na tą fatalną dla nafciarzy przyszłość reaguje już teraz i to się nie zmieni, a nawet zaostrzy, bo jeszcze nie wszyscy zauważyli że auta elektryczne niedługo wyprą tradycyjne. Za 3-5 lat nikt nie będzie miał takich wątpliwości, a za 10 lat ta wielka zmiana będzie już faktem.

 • nielubiepopisu

  to fantasmagorie..silnik elektryczny w tirach?,,a moze w okrętach?..tam króluje diesel i jeszcze długo tak bedzie:)). a moze asfalt zniknie, olej opałowy..etc etc autokult.pl/12579,najwiekszy-silnik-diesla-na-swiecie-109-000-km • cyccu

  W autobusach na pewno, zwłaszcza w komunikacji miejskiej. TIRy na prąd już jeżdżą, chociaż na razie to tylko eksperyment bo duże baterie są na razie zbyt drogie. Ale wystarczy że większość transportu zmieni napęd. Nie musi wszystko być na prąd żeby popyt na ropę radykalnie spadł.

 • cyccu

  Tu masz sporo o ciężarówkach na prąd

  samochodyelektryczne.org/szukaj/ci%25C4%2599%25C5%25BCar%25C3%25B3wki/index.htm

 • zero.to.one

  @nielubiepopisu

  kiedys ludzie podobnie wypowiadali sie o samochodach - wtedy rzekomo dorozki z konmi mialy byc na forever-ever

  @cycu

  to nie koniec, bedziemy miec wysoko wydajne panele sloneczne + baterie do magazynowabnia tej energi. Przyszloscia energetyki jest rozwoj zrodel rozproszonych,

  To ze w ogole ktos (PIS) planuje wsperac gornictwo wegla kamiennego, to swiadczy o braku spojrzenia co bedzie za 10 lat i gdzie trzeba inwestowac

 • nielubiepopisu

  ja nie twierdze ,że silnik spalinowy będzie bezkonkurencyjny do końca świata:)..tir jezdzący jak trolejbus to curiosum..mozna pobudowac taka infrastrukturę na autostradach, zasilic ją, pobudować nowe elektrownie etc ale on musi zjechać z autostrady i wjechać np do miasta..to sa gigantyczne koszty na razie silniki spalinowe sa bezkonkurencyjne chyba że państwo zacznie je prawnie dyskryminować. moim zdaniem przez 50 lat pozycja silników spalinowych będzie nie zagrozona a jak będzie to to zobaczymy a poza tym świat to nie tylko europa i usa..3mld azjatów czeka na swoją rewolucję motoryzacyjną stawiam dolary przeciwko orzechom że oprą ją na silnikach spalinowych

 • zero.to.one

  pierwszy z brzegu przyklad
  BMW puts a 40-ton electric truck on the road
  www.cnet.com/news/bmw-puts-a-40-ton-electric-truck-on-the-road/

  technologia nie jest liniowa a wykladnicz, tzn za dekade samochody, wtym ciezarowki elektryczne beda na porzadku dziennym

 • zero.to.one

  a propos
  "..3mld azjatów czeka na swoją rewolucję motoryzacyjną stawiam dolary przeciwko orzechom że oprą ją na silnikach spalinowych""

  pomysl co by sie stalo ze srodowiskiem jak te 3mld azjatow uzywaloby samocghodow spalinowych .

  wiec to kolejny atut samochodow elekrycznych

 • zero.to.one


  Orlen już stawia ładowarki dla Tesli

  Pierwsze ładowarki pojazdów elektrycznych na stacjach paliw Orlen są już stawiane i po nowym roku mają zostać udostępnione klientom. Orlenowska sieć superchargerów powstanie szybciej niż planowana od kilku lat stacja Tesli w Poznaniu.
  www.bankier.pl/wiadomosc/Orlen-juz-stawia-ladowarki-dla-Tesli-7292688.html

 • idmmaximus

  Panowie macie racje ze predzej czy później w tym kierunku pójdzie świat ale to jeszcze daleka droga ... cały czas to technologia droga dla mass .... zobaczcie choćby baterie w telefonach i laptopach nawet te maja słabą pojemność ... jeszcze dobre dwie dekady moim zdaniem aby to było na szeroką skale ... druga sprawa to lobby naftowe czy oni na to sie zgodzą w tym skorumpowanym świecie a co w takim razie z rewolucją łupkową czy to miałyby być pieniądze wyrzucone w błoto .... dla nie nie ma opcji aby już ropa dyskontowała rewolucje w postaci przejścia dla elektryke ... zanim to się wydarzy to rope jeszcze będzie w kosmosie bo kolejne złoża sa z coraz to kosztowniejszych pokładów wydobywana a arktyka jeszcze czaka :)

 • idmmaximus

  Dla mnie teraz jest walka o udziały aby słabi sie wykruszyli i ostatnie duże pieniadze na drogiej ropie zarobili nieliczni przed zmiana podstawowego surowca energetycznego :)

 • nielubiepopisu

  pierwsze pojazdy z napędem elektrycznym powstały chyba ze 160 lat temu..postęp technologiczny nie jest liniowy..wole postawę zdroworozsądkowego sceptycyzmu niz hurraoptymizmu..

 • cyccu

  Na ten moment samochody elektryczne są kiepską propozycją. Dużo kosztują, mają słaby zasięg i długi czas ładowania. Ale to się szybko zmienia. Tu na pewno nie chodzi ani o 50 ani o 20 lat. Przed rokiem 2020 pojawią się niedrogie modele z zasięgiem powyżej 350km i doładowaniem w 20 minut. Kilka lat później władze żadnego dużego miasta na świecie nie dopuszczą do ruchu nowego spalinowego auta.

  Właśnie dlatego tanieje ropa naftowa, która nadal będzie potrzebna w przemyśle tworzyw sztucznych, asfalty, napęd samolotów, statków. Jednak jako paliwo pojazdów samochodowych jej znaczenie będzie dynamicznie spadało, a to przecież główne zastosowanie.

 • zero.to.one

  Panowie jest cos jak bloodless verdict of the market:

  TESLA MOTORS
  st zwrotu od 2010: +1 311.82%
  stooq.pl/q/?s=tsla.us&c=mx&t=c&a=lg&b=0

 • phoenix-2

  @WB

  Zważywszy, że Polska Donalda Tuska miała być łupkową potęgą porównywalną do Norwegii, a także uratować nasz system efemerydalny, a co okazało się zwykłą wydmuszką, jak zdecydowana większość pozorowanych działań i zaniechań sitwy PO &PSL, w skrócie atrapa państwa. Dlatego trudno się spodziewać innej wyceny Polskiej gospodarki w oczach inwestorów, zwłaszcza zagranicznych, stąd i wycena jak i trend dla ryzykownych $ bilionowych zobowiązań łupkowych oraz pogrążonych w wyniku błędnych działań jak KGHM czy zaniechań reform - energetyka i kopalnie ale i system podatkowy - papierów z W20.
  Mamy to co mamy i korelacja nie dziwi, o ile ropa za jakiś czas może odbić, choć moim zdaniem trwale nie wcześniej niż za ok. rok, o tyle nawarstwienie problemów w Polsce wymaga wielu trudnych i bolesnych zmian (istna stajnia Augiasza po tym de facto burdelu zwanym ośmiolatką PO) oraz sporo czasu i dobrej woli wierzycieli naszych bondów i tu widzę prawdziwe zagrożenia dla naszej gospodarki a co za tym idzie indeksów. Nadal wyczekuję nowego minimum na W20, a co najmniej retestu ostatniego dołka, w następnym tygodniu po Trzech Królach wracamy do spadków IMO.
  Pozdrawiam
  Phx

 • idmmaximus

  No nie jestem pewien aby to sie szybko zmieniło dla mnie 5 lat to zdecydowanie zbyt krótko uważam że technologicznie to będzie możliwe ale koszty będą nadal zbyt wysokie aby były to pojazdy dla ogółu ... prędzej bedą inwestować miasta w parkingi buforowe i sieć komunikacji miejskiej choć z pewnością sieć komunikacji eko

 • cyccu

  @ idmmaximus

  Czyli uważasz że Tesla buduje największą fabrykę na świecie dla żartu i że nie będzie tam produkowała zaraz pół miliona aut rocznie. Zwróć uwagę że wcale nie będą stawiali na drogie limuzyny jak dotychczas. Tesla model III po uwzględnieniu kosztów (nie)tankowania będzie całkiem konkurencyjna w segmencie kompaktów. Premiera już w tym roku. Inni jajcarze z Faraday Future budują fabrykę z podobnym rozmachem.

  Za 2-3 lata już nie będzie niedowiarków. To się już dzieje. Wystarczy na bieżąco śledzić postępy żeby nie mieć wątpliwości.

 • idmmaximus

  Co to jest pół miliona rocznie to sto lat nie wystarczy aby pokryc samo zapotrzebowanie z Chin ... poprostu nie wierze ze w takiej azji gdzie mało ma kto samochod ze narody sa dopiero na dorobku odrazu wszystkich bedzie stac na samochody eko ...USA czy Niemcy uda sie tam to szybciej ale w Azji albo w takiej Polsce gdzie średnia wieku samochodów to grubo ponad 10 lat to zajmie dekady ....

 • idmmaximus

  Co to jest pół miliona rocznie to sto lat nie wystarczy aby pokryc samo zapotrzebowanie z Chin ... poprostu nie wierze ze w takiej azji gdzie mało ma kto samochod ze narody sa dopiero na dorobku odrazu wszystkich bedzie stac na samochody eko ...USA czy Niemcy uda sie tam to szybciej ale w Azji albo w takiej Polsce gdzie średnia wieku samochodów to grubo ponad 10 lat to zajmie dekady ....

 • m.jagusiak

  Król Arabii Saudyjskiej wczoraj się wypowiedział nt ropy naftowej.

  acemarketu.com/?p=152755

 • idmmaximus

  A co najważniejsze to spójrz jakie pieniądze są inwestowane w te fabryki a jakie w ppla roponośne i jakie kraje kręca tym biznesem nie wierze że tak ławto oddadza ten biznes .... polityka moim zdaniem na to nie pozwoli bynajmniej zbyt szybko .... jeszcze kilka lat temu były wojny pod rope więc nie po to by nie była w cenie ... za duże pieniądze tam są w grze ... to tak jak z fotovoltanika niby taka super a mijaja lata i mało kto ma solare choc do 2020 mamy spełniać odpowiednie normy .... a lata lecą i nic w tym kierunku sie nie przyśpiesza .... dlatego uważam że jeszcze nie czas aby ceny ropy to dyskontowały ....

 • konsultant121

  s2.ifotos.pl/img/Ropaprogn_sheprea.png
  Wizja Gospodarza dot. ropy w załączniku. Pamiętajmy że kryzys 2018-2020 może wywindować wszelkie dobra. Ropę też.

 • idmmaximus

  No ja uważam że właśnie droga ropa np w 2018 może dobić gospodarki i pomóc w kryzysie ....

 • konsultant121

  @idmmaksimus
  Jeszcze nie ma sygnałów inflacyjnych. Pozwól dolarowi zrobić szczyty za jakiś rok-dwa. Wtedy kupuj złoto, ropę i żywność w ETFach:) Musi być utrata zaufania do banków aby złoto wystrzeliło.

 • idmmaximus

  Konsultant

  Pełna zgoda

 • cyccu

  Europa, Chiny, Japonia są prawie wyłącznie importerami ropy. USA też jest importerem netto. Więc siły nieprzychylne ropie są znacznie silniejsze niż siły przychylne. Czy lubimy Rosję, Iran, Arabów? Dzięki taniej ropie można ich rzucić na kolana. To oprócz korzyści ekologicznych dodatkowy bonus.

  www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/motoryzacja-czy-bedziemy-jezdzili-elektrykami.html

  "w 2020r. 1/3 sprzedaży w krajach rozwiniętych i 1/5 w pozostałych to będą elektryki"
  Jak coś takiego może współistnieć z wysokimi cenami ropy np. w 2018 roku? Wprawdzie nawet w latach czterdziestych część starych aut będzie wciąż tankowała benzynę, ale sumaryczny popyt na ropę będzie dużo mniejszy niż obecny. Kto wobec takiej sytuacji zadecyduje dziś lub jutro o zmniejszeniu wydobycia? Kto chce zostać z bezwartościowymi złożami pod ziemią? Stąd przyszłość elektryków niszczy cenę ropy już dzisiaj.

 • idmmaximus

  Pamiętaj że rynek ropy jest sterowany .... z niższym popytem można walczyć mniejszym wydobyciem lub nawet wojną w okolicach roponośnych .... rynek to skomplikowany trybik :) składający sie z wielu puzzli :)

 • idmmaximus

  Czas zweryfikuje kto ma racje ja uważam że jeszcze zobaczymy rope powyżej 100 .... zweryfikujemy za max 3-4 lata :)

 • idmmaximus

  A po rozwoju azji i zaopatrzeniu w towary przyjdzie pora na afryke atam troche ryzyko miec samochod z dystansem 300 km :))))

 • konsultant121

  @idmmaksimus
  Musiałaby być jakaś stagflacja lub nawet hiperinflacja aby dojść z powrotem do 100USD za baryłkę , chociaż żeby zredukować sobie długi to taka inflacja byłaby na rękę rządom. Ludzie wyciągający gotówkę z banków, jakieś polityczne upadki w Europie, kto wie. A na deser upadek jakiegoś dużego banku z bail-in`em:)

 • nielubiepopisu

  ciekawy artykuł..czynniki fundamentalne chyba póki co mają mniejsze znaczenie na cenę ropy
  www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/cene-ropy-wyznacza-wartosc-dolara/?wpmp_switcher=desktop

 • slow2006

  na nowy rok zycze.
  - zeby pan wojtek chociaz raz trafil z prognoza
  - zeby ludzie tu piszacy zdobyli wieksza wiedze bo wiekszosc pisze "co im sie wydaje"
  - dla tych co maja akcje, zeby nie bylo bessy przez kolejnych 5 lat ...

  a sobie zycze milego obiadu z Pania Ulica, obiecanego rok/ dwa temu, bo jednak wojny w 2015 nie bylo..... ;) no przynajmniej my zyjemy :D

 • ryszard_z46

  PO broni oszustów podatkowych.
  www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/czy-trzeba-powolac-sejmowa-komisje-sledcza-w,59,0,1987899

 • batavus23

  Jakie jest najtrafniejsze podsumowanie zeszłego roku? Wg mnie Deflacja, która destabilzuje świat ekonomicznie, społecznie i politycznie. Pytanie powstaje, czy to koniec, czy dopiero poczatek zamieszania:
  systemwkryzysie.blox.pl/2015/12/Deflacja-ndash-Niszczycielska-sila-atakuje-1.html

 • konsultant121

  Ciekawe wystąpienie posła Janusza Szewczaka
  www.facebook.com/RacjonalistaPL/videos/10153384449929366/?fref=nf

 • aleksandra704

  Panie Ryszardzie,
  spokojnie - teraz u władzy jest Pana ukochana partia i ona zrobi porządek ze wszystkimi i wszystkim. Mam nadzieję, że delektuje się Pan "dobrymi zmianami" jakie następują. Jak dobrze nam teraz wszystkim będzie, już nie mogę się doczekać.

  Najlepszego wszystkim!!!

 • aleksandra704

  A i jeszcze zapomniałam o jednym. Musiało chyba Pana bardzo zaboleć jak na czele pewnych "dobrych zmian" czy nawet spółek stanęli komunistyczni działacze? Pan przecież bardzo dociekliwie śledził takie poczynania poprzedniej władzy :)

 • konsultant121

  @aleksandra
  Takie zmiany są za każdej nowej władzy, czy to się nam podoba czy nie.

  @batavus23, Wszyscy Komentujacy, Wojciech Białek
  Czy można byłoby rozwinąć Pana myśl: " Deflacja wyrządza wiele SZKÓD. Utrudnia ona spłatę zadłużenia, wywołuje hiperinflację i zagraża stabilności systemów społecznych zwiększając ryzyko rewolucji wściekłych ludzi."

  Czy rzeczywiście po okresie deflacji musi przyjść hiper- lub stagflacja? Czy można to oprzeć na historycznych ścieżkach tych zjawisk w przeszłości? Niby po szczycie dolara w 1969 , następne lata były mocno inflacyjne, po szczycie dolara w 1985 była wysoka a nawet hiperinflacja w rozpadającym się obozie komunistycznym (1988-1990). Czy można takie twierdzenie oprzeć na innych przykładach i innych krajach?

 • ryszard_z46

  @aleksandra704
  "A i jeszcze zapomniałam o jednym. Musiało chyba Pana bardzo zaboleć jak na czele pewnych "dobrych zmian" czy nawet spółek stanęli komunistyczni działacze"?

  Proszę wymienić tych komunistycznych działaczy, działaczy ale nie członków PZPR.
  W zdegenerowanej i skompromitowanej PO znajdują się nawet wysocy funkcjonariusze
  komunistycznej PZPR, jak np. tow. Święcicki z KC PZPR, tow. Marek Borowski czy nawet
  szpicle TW komunistycznej bezpieki, jak np. Boni i wielu innych. Nawet Kopacz w stanie
  wojennym działała w komunistycznym ZSL-u. W PO mnóstwo komunistycznych działaczy o ubeckim rodowodzie. Są pieszczochami resortowych dzieci i dzieci komunistycznych aparatczyków z TVN i GW. Oni wszyscy teraz bronią demokracji tak zażarcie, jak wcześniej bronili socjalizmu. Oni walczą o ciągłość swych pokoleń i "zdobytych" przywilejów;-)) Nigdy nie byłem, nie jestem i nie będę w żadnej partii. Na tą "moją" to
  nie doczekam;-))

 • batavus23

  Nic w przyrodzie nie ginie. Tak więc te wydrukowane przez swiat pieniadze kiedyś znajdą swoje "ujście". Grecja była o krok od hiperinflacji. Wenezuela jej doświadcza. Rosja się do niej zbliża. Gdyby Szwajcaria nie zerwala kursu sztywnego z euro tez miala by ten problem. To są symptomy nadchodzącej hiperinflacji dla całego swiata. Ale kilka lat przyjdzie nam na to poczekać. Ciekawa jest decyzja FED'u o podnoszeniu stop. Może właśnie to jest ruch wyprzedzajacy, który ma ochronic dolara przed upadkiem, kiedy inne wszystkie papierowe waluty beda w kłopotach hiperinflacyjnych?

 • ryszard_z46

  @aleksandra704
  Specjalnie dla Pani;-)))
  www.youtube.com/watch?v=0jblMTKciZI

 • ryszard_z46

  Sympatyk PO--SLD z wizytą we Wrocławiu.
  Skandalem było skazanie tych młodych ludzi przez sąd. W Stanach, czy innych cywilizowanych krajach, obowiązujące prawo by ich chroniło przez skazaniem.
  Dobrze, że "Gazeta Wyborcza" nie zaprosiła na cykl wywiadów Stefana Michnika--komunistycznego zbrodniarza sądowego, do tej pory bezkarnego...
  www.youtube.com/watch?v=QVIFnMbre3g

 • konsultant121

  @batavus
  W takim razie piewcy złota zarobią na najbliższej recesji ale muszą się uzbroić w cierpliwość. Jednak mogą zapomnieć o zyskach rzędu lat 2001-2011. To nie ten cykl. Kolejny cykl aprecjacji wszystkiego co materialne rozpocznie się prawdopodobnie po 2030 roku wg cyklu pokoleniowego (tak jak było to po II wojnie św, po 1970,po2000r.). Zastanawia mnie więc skąd takie domniemanie iż rynki wschodzące muszą odbić bardziej niż rynki rozwinięte w okolicy 2020 roku;)
  s2.ifotos.pl/img/MSCIEMdoM_sxaeqan.png, skoro tutaj mamy wizję spadku ropy po 2020 roku...
  s2.ifotos.pl/img/Ropaprogn_sheprea.png


 • ryszard_z46

  Min. Macierewicz odtajni "zetkę".
  Popłoch w oderwanej od koryta rudo-czerwonej "elicie" ;-)) Jak ONI boją się prawdy,
  wiadomosci.onet.pl/kraj/rzeczpospolita-macierewicz-odtajni-zetke-na-przelomie-stycznia-i-lutego/1k4q6k

 • batavus23

  @konsultant121
  Tylko zanim złoto zwycieży możemy się doczekać ceny poniżej 1000usd, moze nawet 800 usd. Przyszłość pokaże, czy nie dojdzie też do jakiejś formy konfiskat złota lub podobnych zagrywek elit w celu ratowania sysytemu.

 • zero.to.one

  @ALL

  A propos złota - jakich metod uzywacie w wycenie?

  Jak wyceniam akcje to patrze na discounted cash flow, wkazniki np p/e v p/bv etc, metoda prownawcza ...

  Jak wycenic uncje zlota i fair value?

 • pokonajrynekpl

  Byłem zaskoczony, że ropa z bazy wygenerowanej we wrześniu nie wybiła się ostro w górę. W każdym razie trwałe pokonanie 38,44 na Crude może dać sygnał o jakim Pan pisze. Nie wiem jednak, czy tak mocna słabość ropy wynika tylko z wojny cenowej, czy może jesteśmy u progu kolejnej rewolucji przemysłowej, która da światu nowe źródła energii.

  Opublikowałem właśnie podsumowanie grudnia i najciekawszych prognoz poprzedniego roku.
  pokonajrynek.pl/podsumowanie-grudnia-i-calego-roku/

 • zero.to.one

  OMG, czyli oh mein gott:

  UE nie może dłużej postępować tak, jak gdyby zamach stanu (sic) w Warszawie nic jej nie obchodził"

  www.rp.pl/Swiat/301029948-Suddeutsche-Zeitung-Warszawa-zdradza-wartosci-europejskie--UE-musi-dzialac.html#ap-1

 • zero.to.one

  ten link wyzej wskazuhe ze WIG20 bedzie slaby w 2016...
  Jak tzw zachodni kapital czyta takie rzeczy to raczej Polka nie jest celem inwestycji

 • phoenix-2

  @Pokonajrynekpl 2016/01/02 20:16:17

  "(...) Nie wiem jednak, czy tak mocna słabość ropy wynika tylko z wojny cenowej, czy może jesteśmy u progu kolejnej rewolucji przemysłowej, która da światu nowe źródła energii. (...)"


  TOKAMAK?

  Phx

 • phoenix-2

  @Konsultant121 2016/01/02 15:59:56

  "Czy rzeczywiście po okresie deflacji musi przyjść hiper- lub stagflacja? Czy można to oprzeć na historycznych ścieżkach tych zjawisk w przeszłości? Niby po szczycie dolara w 1969 , następne lata były mocno inflacyjne, po szczycie dolara w 1985 była wysoka a nawet hiperinflacja w rozpadającym się obozie komunistycznym (1988-1990). Czy można takie twierdzenie oprzeć na innych przykładach i innych krajach?"


  Nie trzeba szukać daleko, u nas "za Gierka" pojawiła się deflacja w 1971 r., jak to się dalej potoczyło starsi wiekiem i doświadczeniem pamiętają. Młodsi mogą sobie obejżeć wskaźniki i wyobrazić sobie jak to mogło być:

  stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-pot-inflacja-/roczne-wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-latach-1950-2014/#

  Wcześniej w latach 1954-56 po epizodzie hiperinflacyjnym 1953 roku wieńczącym bańkę inwestycyjną "razem odbudowujemy Polskę" po WWII stąd potem długa, niemal pokoleniowa "great depression" czyli kac deflacyjny w początkowej fazie tego post-boomowego okresu i dalej marazm gomułkowski.

  Reasumując z obu przypadków: hiperinflacja albo stagflacja, jeśli nikt nie wymyśli trzeciej drogi. Paniatna? ;-)

  Phx

 • nielubiepopisu

  czlowieku powoływanie sie na indeks cen w prl to absurd wtedy nie było cen rynkowych wgóle nie bylo cen..przypominam np polonez po wyjezdzie z fabryki na giełdzie zyskiwał 200-300 %..przypominam ,że w 1950 była tzw reforma walutowa czyli wymiana pieniądza..co było zwyczajnym rabunkiem
  pl.wikipedia.org/wiki/Reforma_walutowa_w_Polsce_w_1950
  a teraz deflacja:)) tekst Rostowskiego zanim został politykiem:))

  mises.pl/blog/2014/09/29/rostowski-piec-mitow-deflacji/

 • konsultant121

  stooq.pl/n/?f=1016501
  Szałamacha: za 3-4 lata wzrost gospodarczy 5-5,5 proc.

 • bialek.wojciech

  @aleksandra704:
  "A i jeszcze zapomniałam o jednym. Musiało chyba Pana bardzo zaboleć jak na czele pewnych "dobrych zmian" czy nawet spółek stanęli komunistyczni działacze? Pan przecież bardzo dociekliwie śledził takie poczynania poprzedniej władzy :)"

  To jest trochę bardziej skomplikowane. Istotą przemian z lat 1980-1981 było przejęcie władzy od PZPR przez wojsko. To jest główna przyczyna tego, że po pierwsze w PiS jest tak dużo PZPR-owców i po drugie, że PiS tak nie lubi WSI.

 • arturk17

  Naprawdę warto przeczytać, do końca:
  wojciechsumlinski.salon24.pl/689485,wolnosc-mediow-w-iii-rp
  Dziś euro-kołchoz martwi się o wolność mediów w naszym kraju :-)

 • phoenix-2

  @Nielubiepopisu 2016/01/03 10:53:43


  Po takich słowach zastanawiałem się czy dalsza dyskusja ma jakiś sens:
  "(...) wtedy nie było cen rynkowych wgóle nie bylo cen (...)"

  Nie było cen? Tylko co? Od razu widać że nie żyłeś w tamtych czasach i nie masz pojęcia o czym piszesz, sorry za szczerość. Zapytaj swego pradziadka skąd brał chleb i jak było z dostępnościa np. cukru w 1950-55 i dalej.

  "Człowieku", jakie Polonezy w latach pięćdziesiątych?? Raczej stare Warszawy!
  Jak myślisz jaką wagę miała taka Warszawa w ówczesnym koszyku dóbr? Zresztą chcesz porównywać tamtą definicję CPI do dzisiejszej opartej na 'core inflation'?

  Wbrew krytyce tamte dane mają jednak sens poznawczy, ukazują pewną tendencję (histogram zmian cen). Owszem władza ludowa manipulowała danymi (a która władza tego nie robi????) w krótkim okresie ale na dłuższą metę nie była w stanie ukryć podwyżek realnych cen a więc inflacji, widocznych również w zmanipulowanych statystykach. Symptomami tego były regularne protesty robotnicze (największe to '56, '70, '76, '80 i sporo pomniejszych, a '68 to antygomułkowska prowokacja więc jej nie zaliczam) i fanatyk jaruzel na zawołanie jeżdżący po ludziach czołgami.


  Korzystając zaś z drugiego linku łatwo odnajdziesz ten cytat:
  "Wprowadzenie równoczesne ostrej dyscypliny finansowej praktycznie zatrzymało inflację."
  No więc jak to rzeczywiście było? Inflacja czy jednak deflacja?
  Zresztą pojawienie się deflacji wspomogło zmniejszenie ilości gotówki w obiegu i uszczuplenie oszczędności ciułaczy, denominacja 1:100 gotówki, a cen i płac jak 3:100 musiała mieć taki wpływ, do tego konfiskaty złota i walut.
  Dlatego współcześnie zamiast używać słów "co było zwyczajnym rabunkiem" krócej jest napisać swojsko cypryzacja albo w modnym narzeczu 'bail-in', w obu przypadkach odpis ok. 2/3 depozytu i to pomimo teoretycznych gwarancji niezatapialności tak banku (BFG) jak i państwa. ;-)  Zaś Vincent-geograf jak to Vincent czasem ma rację a czasem jej nie ma, za długo by pisać.
  Tylko jeden drobiazg: czy A. D. 2008-9 USA i światu groziła i przelała się potężna fala deflacyjna czy nie?
  Czy w tej sytuacji mityczni oponenci Vince mieli rację w 2003 r., z którego pochodzi ten artykuł, twierdząc że światu grozi gigantyczna deflacja, której nie możemy zadrukować do dziś, czy jednak jej nie mieli?
  A w ogóle jak ten piernik ma się do mojego wiatraka? ;-)
  Adieu

  Phx

 • nielubiepopisu

  tamte dane nie mają sensu..bo to nie były ceny..przykład polonez miał pokazać rozziew między ceną urzędową a rynkową..sapienti sat?

 • phoenix-2

  @Bialek.wojciech 2016/01/03 18:26:22

  "
  @aleksandra704:
  "A i jeszcze zapomniałam o jednym. Musiało chyba Pana bardzo zaboleć jak na czele pewnych "dobrych zmian" czy nawet spółek stanęli komunistyczni działacze? Pan przecież bardzo dociekliwie śledził takie poczynania poprzedniej władzy :)"

  To jest trochę bardziej skomplikowane. Istotą przemian z lat 1980-1981 było przejęcie władzy od PZPR przez wojsko. To jest główna przyczyna tego, że po pierwsze w PiS jest tak dużo PZPR-owców i po drugie, że PiS tak nie lubi WSI.
  "

  To jest jeszcze bardziej skomplikowane. ;-)
  Ci działacze którzy Panią Aleksandrę szególnie niepokoją, i słusznie, od dawna należeli do tzw. "spółdzielni Grabarczyka", a dziś znowu są w PKP i jest to cena za rozłam w PO i większość konstytucyjną w rękach PiSu. Są tacy którzy uważają że warto, a ja mam mieszane uczucia. Wiele zależy od tego jak zostaną wykorzystane takie możliwości przez obóz władzy. O swoich marzeniach nie piszę bo to bezcelowe.
  Nadal spokojnie czekam, mimo histerii medialnej. Jak dotąd nie widzę żadnych powodów do specjalnego niepokoju.

  Phx

 • konsultant121

  Strach się bać !
  stooq.pl/chart.html?id=1&nr=02
  stooq.pl/af/?id=1

 • phoenix-2

  @Nielubiepopisu 2016/01/03 21:56:57


  "tamte dane nie mają sensu..bo to nie były ceny..przykład polonez miał pokazać rozziew między ceną urzędową a rynkową..sapienti sat?"


  Boziu dyny a ten dalej swoje.
  EOT

  Phx

 • zulus_chacka

  Co do cen.... Ktos pamieta ze w ZSRR cenybyly wybijane na produktach w fabrykach,np na stalowych sztuccach cena 3 kopiejki. A w szkolnych ksiazka byla mapa swiata na ktorej byly zaznaczone poiomy inflacji w roznych krajach, no ale w ZSRR byla podana wartosc 0%

 • phoenix-2

  @Zulus_chacka 2016/01/03 22:30:14

  "Co do cen.... Ktos pamieta ze w ZSRR cenybyly wybijane na produktach w fabrykach,np na stalowych sztuccach cena 3 kopiejki. A w szkolnych ksiazka byla mapa swiata na ktorej byly zaznaczone poiomy inflacji w roznych krajach, no ale w ZSRR byla podana wartosc 0%"


  Aleśta upierdliwi.
  Jeśli ktoś nie odróżnia propagandy od danych statystycznych, rzecz jasna nie gorzej picowanych niż dziś, to niech sobie zerknie np tu:

  https://books.google.pl/books?id=b5CaAAAAIAAJ&pg=PA163&lpg=PA163&dq=Soviet+Union+cpi+inflation+data&source=bl&ots=82oNzwdyxL&sig=V6IbaCRq-B87T2rzhB0S4axWF_g&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwiYjf_z147KAhVJ7nIKHZ7dDAkQ6AEIKzAG

  albo tu:
  dc.etsu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2667&context=etd
  np. na str 70, dla lat 85-91, gdzie inflacja jest w dziedzinie liczb dodatnich, więc nie mogła być 0 i to długotrwale jak sugerujesz!

  Można odnaleźć estymacje CIA i ekonomistów współczesnych dla tych historycznych danych, tylko co z tego jeśli efekt netto jest taki że dane nie różnią się dramatycznie a trend dla każdej z tych wersji jest niemal identyczny?

  Phx

 • phoenix-2

  Pra-pra-dziadki mogą pamiętać czasy rewolucji 'paździerzowej' kiedy to cena chleba stanęła na bodaj 18 kopiejkach i za nic nie chciała wzrosnąć.

  I co z tego skoro inne ceny były systematycznie urealniane, a że 'price discovery' miało miejsce w Komitecie Centralnym albo na czarnym rynku wiele nie zmienia. Octu było pod dostatkiem a inflacja mierzona jego ceną była i tak daleka od zera.

  Stąd jeśli miałeś deflację na chlebie to i tak staty nadrabiał papier toaletowy, który czasami mógł kosztować fortunę. ;-)

  Netto jeśli w gospodarce była wysoka inflacja to nijak nie dało się tego ukryć w statystykach, można było ją tylko ciutkę 'wizualnie' przyciąć i dalej sprzedawać kit jak to Biuro Polityczne wie co robi: "Kraj znalazł się nad przepaścią ale od tego czasu uczyniliśmy wielki krok naprzód. ;-)


  Wystarczy. Ten kto roumie nie potrzebuje więcej klarowania. Reszczie kolejne megabajty tekstu niczego nie wyjaśnią.
  Za to jeden Polonez wyjaśnia wszystko, tylko czemuż to w statach nie było deflacji do upadku PRL, niech jej ziemia ciężką będzie?
  Wszak mogło być jak na mapce ZSRR tylko nie 0% a powiedzmy 1%?
  Przeca jeden (niedostępny) Poldek o połowę tańszy co rok i po sprawie, a może lokomotywa parowa w promocji do odbioru sumptem własnem? Toć Partia mogła wszystko.....

  Phx

 • anaxagorre

  Czyżby dołek na ropie już był?
  Jak Arabia zacznie płonąć, to te 80$ zobaczymy szybciej niż nam się śni.
  wiadomosci.onet.pl/swiat/arabia-saudyjska-zrywa-stosunki-dyplomatyczne-z-iranem/n52n4l

 • phoenix-2

  stooq.pl/q/?s=^shc

  Hm, wygląda na to że nie dotrwamy nawet do Trzech Króli na W20.
  Obyśmy tylko nie zaliczyli jakowegoś krachu ...

  Phx

 • ryszard_z46

  Sekretarze PZPR w PO.
  Wśród licznych funkcjonariuszy PZPR znajdujących się obecnie w PO wybija się komunistyczny aparatczyk tow. Marcin Święcicki, były sekretarz KC PZPR. Widzieliśmy
  jak w ostatnich wyborach Komorowskiego popierali komunistyczni agenci WSI oraz
  komunistyczni generałowie, nawet ci aktywni w stanie wojennym. Obecnie trwa ostra
  walka ubeckich pokoleń o utrzymanie ich ciągłości oraz przywilejów. Od lat widzimy
  manipulację i propagandę resortowych dzieci i dzieci komunistycznych aparatczyków
  tak zażarcie popierających PO. Będą nakłaniać Polaków do wyjścia na ulicę. Jakże znamienne są apele tow. Cimoszewicza ( akta IPN) nawołujące sędziów do strajków.
  Funkcjonariusze medialni posługują się mową nienawiści. Oby tylko znów ta mowa nienawiści nie doprowadziła do mordów na ich politycznych przeciwnikach. Przykład:
  zaczadzony mową nienawiści PO ("dorżnąć watahę", "do wora a wór do jeziora"), były
  członek PO Cyba dokonał bestialskiego mordu w Łodzi na działaczu PIS Rosiaku.

 • ryszard_z46

  Ale się dzieje na chińskiej giełdzie i na chińskiej walucie...
  Ew. krach to okazja do wchodzenia w ryzykowne aktywa.

 • ryszard_z46

  Lustracja to już historia..
  fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-bronislaw-wildstein-lustracja-to-juz-historia,nId,1947745

 • kanoniers77

  @wojciech bialek

  Czytajac dzisiaj rano kilka prognoz analitykow widzialem niezwykla zgodnosc. Byla tam takze Pana prognoza zakladajaca kontynuacje rajdu Sw. Mikolaja do polowy stycznia

  Nie mam na celu szydery lecz ciekawi mnie co wplynelo na to ze tak bardzo sie Pan pomylil ??

 • bialek.wojciech

  @kanoniers77:
  "Czytajac dzisiaj rano kilka prognoz analitykow widzialem niezwykla zgodnosc. Byla tam takze Pana prognoza zakladajaca kontynuacje rajdu Sw. Mikolaja do polowy stycznia

  Nie mam na celu szydery lecz ciekawi mnie co wplynelo na to ze tak bardzo sie Pan pomylil ??"

  Swoje wyobrażenia o zachowaniu cen akcji na GPW w krótkoterminowej perspektywie opieram o ostatnio robionych projekcjach opartych na krótkoterminowym zachowaniu WIG-u i WIG-u 20. Ta dla WIG-u sprzed Bożego Narodzenia wyglądała tak:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/WIGizlotyrosnie6.png

  ... a późniejsza dla WIG-u 20 tak:

  s5.ifotos.pl/img/WIG20proj_snhaeqw.png • m.jagusiak

  30 mld straty w 2015 roku - grubo !

  acemarketu.com/?p=152831

 • kanoniers77

  @ wojciech bialek

  Wynikaloby z tego ze brak tego wzrostu w styczniu nie jest jeszcze przesadzony ale patrzac na to co dzieje sie w Chinach czy chociazby na Dax bardzo trudno mi sobie to wyobrazic.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Ciekawe wystąpienie posła Janusza Szewczaka
  www.facebook.com/RacjonalistaPL/videos/10153384449929366/?fref=nf"

  Wiele słusznych tez, tylko że jedną z pierwszych decyzji nowego rządu były zwiększenie deficytu budżetowego w 2015 roku:

  "Na trzy tygodnie przed końcem roku Sejm debatował nad rządowym projektem nowelizacji... tegorocznego budżetu. Projekt zwiększa deficyt o 3,9 mld zł, z 46,1 do niemal 50 mld zł."

  www.facebook.com/RacjonalistaPL/videos/10153384449929366/?fref=nf

  ... i utrzymanie wysokiego deficytu w 2016 roku:

  "Paweł Szałamacha: Budżet jest dobrze policzony. Nasz cel w postaci deficytu kwotowego - 54,7 mld zł i deficytu sektora finansów publicznych w wysokości 2,8 proc. PKB jest utrzymany. To wskaźniki jak najbardziej do osiągniecia. Sytuacja może nie jest komfortowa, ale dobra."

  www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/1565627,Minister-finansow-wzrost-gospodarczy-55-proc-jest-mozliwy

  ... więc ja na razie nie widzę jakiejś zmiany na lepsze. Jak zobaczę to dam znać.

 • ryszard_z46

  Kapusie z PO w akcji.
  Oderwanie od koryta odbiera im rozum i elementarną przyzwoitość.
  fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-polski-rzad-pod-nadzorem-komisji-europejskiej,nId,1948080

 • konsultant121

  @Gospodarz
  Deficyt budżetowy trzeba było zwiększyć . Innej rady nie ma.Obietnicami się kupuje wyborców i takimi zagrywkami wygrywa się wybory.
  Sama zmiana władzy jest dobra. Zezwolenie na 3. kadencję to już prawie dyktatura.

 • konsultant121

  Coś z tym USD nie tak:) Rosnący USD od połowy 2008r. dał hossę od marca 2009 (8 m-cy opóźnienia), od kwietnia 2011-dał hossę od czerwca 2012 (ok.rok-13m-cy opóźnienia).
  Teraz USD rośnie od czerwca 2014. Minęło 8 m-cy i 13 m-cy od tego czasu a tu tylko trend:(
  Może trzeba Fibonacciego tu zastosować: 8-13-21. 21 m-cy od czerwca 2014 to marzec 2016:)

 • idmmaximus

  Ropa dzisiaj na fali :)

 • ryszard_z46

  Obdarzeni genem zdrady...
  wyborcza.pl/1,75968,19423042,unia-dybie-na-wolnosc-polski.html#BoxGWImg

 • bartalsi

  Wyjątkowo dużo analogii do lat 80tych. Rosja w Syrii- ZSRR w Afganistanie. Wojna Irak -Iran, napięcie Iran - Arabia Saud. Na Wall street rekordowe poziomu indexow, Rynki wschodzace w bessie. Tylko w którym roku jesteśmy i kiedy za ile lat będzie bankructwo Polski takie jak w 89?

 • ryszard_z46

  Nagonka.
  Eurodeputowany Hans-Olaf Henkel: Polacy nie potrzebują dobrych rad Niemców. Urządzając nagonkę na PiS niemieccy chadecy wspierają PO, swojego politycznego sojusznika.Nie ma innego narodu w Europie, który na przestrzeni ostatnich 100 lat tak zajadle walczył o wolność i demokrację, jak Polacy. Niech ci za Odrą, którzy mają czelność pouczać Polaków, zastanowią się co w tym czasie robili Niemcy. () Chciałbym przy okazji przypomnieć unijnym instytucjom, że nikt tak nie łamie unijnego prawa i traktatów, jak one. ....Polacy nie dajcie się nabrać niemieckim mediom".

 • rakowek12

  Rok pod znakiem Chin

  myalterfinance.blogspot.com/2016/01/rok-pod-znakiem-chin.html

 • j.baczek

  Panie Wojciechu proszę o kasowanie wpisów Pisowskich trolli. Normalnie nie można już czytać, na blogach ekonomicznych, wypocin tych reżymowych sługusów. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 • bartalsi

  No chyba że w tej analogii zamiast Polski zbankrutuje Ukraina.

 • aleksandra704

  Panie Ryszardzie,
  nie odpisuję Panu na zapytanie ani pozostałe wpisy bo trzeba zachować jakiś umiar. To jest blog ekonomiczny i rozumiem powiązania polityki i ekonomii ale to co Pan uprawia to już lekka przesada. Pana wpisy nie mają nic wspólnego z tematyką bloga. Proszę się delektować cudownymi rządami PiSu i pozwoli Pan, że podsumujemy te dokonania po jakimś czasie.

 • ryszard_z46

  @aleksandra 704
  ." Proszę się delektować cudownymi rządami PiSu i pozwoli Pan, że podsumujemy te
  dokonania po jakimś czasie".
  Ma Pani rację i zdrowy rozsądek. Podsumować rządy PIS-u można będzie po jakimś czasie np. po roku. Tymczasem oderwane od koryta "elity" i usłużne media zaczęły podsumowywać i przystępować do wściekłego ataku już w pierwszych dniach rządów PIS-u, posuwając się nawet do paskudnego kablowania Polski za granicą ( np. Schetyna i Petru w Brukseli).
  Te "cudowne" rządy skompromitowanej i zdegenerowanej koalicji PO-PSL, Polacy
  dopiero po ośmiu latach podsumowali i dając im czerwoną kartkę. Można też po dwóch
  latach podsumować cudowne prognozy naszych analityków;-))
  Mogę skromnie dodać, że od dwóch lat skład mojego portfela był następujący:
  ---1/3 Au
  ---1/3 USD
  ---1/3 gotówka na sporadyczne wejścia w kontrakty terminowe.
  ----Akcje na PPW ---zero.
  Jeżeli po roku, dwóch zobaczę złe rządy PIS-u to napiszę i skrytykuję je. O tym, czy społeczeństwo po czterech latach rządów da lub nie czerwoną kartkę PIS-owi, zadecydują
  dokonania ekonomiczne. Tymczasem tą "kupę kamieni" trzeba po PO-PSL posprzątać.

 • bialek.wojciech

  @ryszard_z46:
  "Kapusie z PO w akcji. "

  Ostatnie ostrzeżenie. Jeszcze jeden wpis o charakterze prymitywnej partyjnej propagandy i zablokuję Pański pseudonim.

 • bialek.wojciech

  Ktoś zauważył, że po spadkowej pierwszej sesji roku na WIG-u 20 cały rok jest również zawsze spadkowy. Spadki WIG-u na pierwszych sesjach roku zdarzały się wcześniej jedynie 4-krotnie: w latach 1998, 2001, 2008 i 2015. Spadki indeksu w tych latach wyniosły -17,9 proc., -33,5 proc., -48,2 proc. i -19,7 proc.

  Współczynnik korelacji pomiędzy zmianą na pierwszej sesji na zmianą całoroczną to 0,53, czyli niezbyt wysoki ale jednak dodatni.

  rok 1sza sesja cały rok
  2016 -2,9% ?
  2015 -0,3% -19,7%
  2014 1,2% -3,5%
  2013 1,7% -7,0%
  2012 2,3% 20,4%
  2011 1,4% -21,9%
  2010 2,3% 14,9%
  2009 4,9% 33,5%
  2008 -1,0% -48,2%
  2007 1,9% 5,2%
  2006 1,5% 23,7%
  2005 0,3% 35,2%
  2004 2,7% 24,6%
  2003 0,1% 33,9%
  2002 0,7% -2,7%
  2001 -1,2% -33,5%
  2000 3,6% 1,5%
  1999 4,0% 46,5%
  1998 -0,4% -17,9%
  1997 0,5% 3,1%
  1996 2,4% 82,1%
  1995 6,0% 8,2%


  Nie bardzo mi to pasuje do moich generalnych wyobrażeń o przebiegu koniunktury w tym roku (słabo do lutego/marca, potem półroczne wzrosty do okolic września, a potem się zobaczy), ale warto zarejestrować ten sygnał od rynku.

 • kamgie

  @WB
  " bialek.wojciech
  2016/01/03 18:26:22
  To jest trochę bardziej skomplikowane. Istotą przemian z lat 1980-1981 było przejęcie władzy od PZPR przez wojsko. To jest główna przyczyna tego, że po pierwsze w PiS jest tak dużo PZPR-owców i po drugie, że PiS tak nie lubi WSI. "

  Swój antyPisowski pseudonim też Pan zablokuje? ;)
  Ja wiem, że ten blog to nie miejsce na politykę, ale sam Pan to prowokuje przynajmniej częściowo tego typu wypowiedziami :)

 • bialek.wojciech

  "Nie bardzo mi to pasuje do moich generalnych wyobrażeń o przebiegu koniunktury w tym roku (słabo do lutego/marca, potem półroczne wzrosty do okolic września, a potem się zobaczy), ale warto zarejestrować ten sygnał od rynku."

  No i kolejny tego typu sygnał: 8-my z rzędu miesięczny spadek WIG-u 20. Jedyny taki sygnał to październik 2000. Potem było 2 miesiące do góry, a potem dalsze 9 miesięcy bessy.

 • bartalsi

  @WB

  "@ryszard_z46:
  "Kapusie z PO w akcji. "

  Ostatnie ostrzeżenie. Jeszcze jeden wpis o charakterze prymitywnej partyjnej propagandy i zablokuję Pański pseudonim. "

  Jeśli zacytuje się wypowiedź o gorszym sorcie Polaków to będzie ok?

  W sumie to jest tożsame z kapusiami jeśli chodzi o sens tamtej wypowiedzi J.K. (np. Targowica itp.).

 • kamgie

  @WB
  Apeluję o rozsądek. Zamiast blokować pseudonimy proponuję wycinać upolitycznione komentarze. Sam Pan nieraz zahacza o politykę, więc zarzucanie tego innym jest zwykła hipokryzją

 • bialek.wojciech

  @kamgie:
  "Ja wiem, że ten blog to nie miejsce na politykę, ale sam Pan to prowokuje przynajmniej częściowo tego typu wypowiedziami :)"

  A co w tej odpowiedzi było prowokacyjnego? Po prostu tłumaczyłem młodej pani Aleksandrze, która dziwiła się obecności dużych ilości byłych członków PZPR w werbalnie antykomunistycznym PiS, historię naszego kraju ostatniego pokolenia.

 • bialek.wojciech

  @kamgie:
  "Apeluję o rozsądek. Zamiast blokować pseudonimy proponuję wycinać upolitycznione komentarze. Sam Pan nieraz zahacza o politykę, więc zarzucanie tego innym jest zwykła hipokryzją"

  Jeśli ktoś jest partyjnym trolem, który udaje zainteresowanie temetyką bloga, a którego rzeczywistym celem jest zaśmiecanie sieci partyjną propagadną, to trzebe go zablokować, a nie bawić się z nim w ciuciubabkę.

 • kamgie

  @WB
  "A co w tej odpowiedzi było prowokacyjnego? "
  Sam Pan to wyjaśnił poniżej:
  "Po prostu tłumaczyłem młodej pani Aleksandrze, która dziwiła się obecności dużych ilości byłych członków PZPR w werbalnie antykomunistycznym PiS, historię naszego kraju ostatniego pokolenia."
  ;)
  Czy taka sugestia, choćby nawet miała być prawdziwa, nie jest prowokacyjna wobec zwolenników PIS?

 • kamgie

  @WB
  i czy nie jest to upolityczniony komentarz?

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Jeśli zacytuje się wypowiedź o gorszym sorcie Polaków to będzie ok?

  W sumie to jest tożsame z kapusiami jeśli chodzi o sens tamtej wypowiedzi J.K. (np. Targowica itp.)."

  A czym zachowanie "gorszego sortu Polaków" różni się od tego:

  newsroom.salon24.pl/678914,waszczykowski-bedzie-skarga-do-strasburga-ws-katastrofy-smolenskiej

  ?

 • bialek.wojciech

  @kamgie:
  "Czy taka sugestia, choćby nawet miała być prawdziwa, nie jest prowokacyjna wobec zwolenników PIS?"

  Czyli prawdę można mówić, o ile nie jest "prowokacyjna" dla "zwolenników PiS"? Ciekawa koncepcja.

 • bartalsi

  @bialek.wojciech

  2016/01/05 11:34:12

  @bartalsi:
  "Jeśli zacytuje się wypowiedź o gorszym sorcie Polaków to będzie ok?

  W sumie to jest tożsame z kapusiami jeśli chodzi o sens tamtej wypowiedzi J.K. (np. Targowica itp.)."

  "A czym zachowanie "gorszego sortu Polaków" różni się od tego:

  newsroom.salon24.pl/678914,waszczykowski-bedzie-skarga-do-strasburga-ws-katastrofy-smolenskiej

  ? "

  Jest mnóstwo różnic. Np taka że PiS skarży się o przewlekłość a PO o to że PiS pracuje za szybko :).

  A największa różnica jest taka, że szybkie wyjaśnienie katastrofy jest w interesie RP, natomiast pozostawie nie TK w takiej formie jakby to zobie życzył poprzedni układ już nie. Czyli walka o interesy państwa vs walka o własne interesy.

 • kamgie

  @WB
  "Czyli prawdę można mówić, o ile nie jest "prowokacyjna" dla "zwolenników PiS"? Ciekawa koncepcja. "
  A Ryszard z46 nie pisze prawdy? :)
  I czy nie prowokuje to Pana do zamiaru usunięcia jego pseudonimu? ;)
  Przyłączam się do głosu o odpolitycznienie tego bloga, ale sprawiedliwe, czyli dotyczące wszystkich opcji politycznych, bo tylko takie może być powszechnie zaakceptowane.
  Wszyscy dobrze wiemy, ze dyskusje o polityce można ciągnąć w nieskończoność i tam gdzie dwóch Polaków, to trzy zdania na ten temat. I jeszcze nie widziałem, żeby ktoś kogoś kiedykolwiek przekonał do swoich racji.
  Wobec tego dyskusja na ten temat jest zbędna i bezproduktywna.
  Niech każdy zagłosuje w wyborach jak sobie życzy i wystarczy w tym temacie.

 • swb1

  Panie Wojciechu przykro skonstatować, że i Panu maska opadła. W tej sytuacji mogę jedynie powtórzyć to co kilka lat temu Panu zasugerowałem, że gdy już kompletnie się Pan skompromituje jako analityk, a w sytuacji gdy z taką łatwością przemianował Pan kilkuletnią hossę na trwająca od kilku lat bessę jest to już w zasadzie faktem, będzie Pan mógł liczyć na posadę reżimowego propagandysty.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "A największa różnica jest taka, że szybkie wyjaśnienie katastrofy jest w interesie RP, natomiast pozostawie nie TK w takiej formie jakby to zobie życzył poprzedni układ już nie. Czyli walka o interesy państwa vs walka o własne interesy."

  I tu się właśnie zaczyna partyjna propaganda, że jak my się skarżymy pani to jest dobrze, bo my troszczymy się o dobro wspólne, a jak się skaży pani Józek, to jest kapusiem i po szkole mu sprawimy łomot. Taką hipokryzję będę tępił.

 • bialek.wojciech

  @kamgie:
  "Przyłączam się do głosu o odpolitycznienie tego bloga, ale sprawiedliwe, czyli dotyczące wszystkich opcji politycznych, bo tylko takie może być powszechnie zaakceptowane."

  A widzi Pan tu jakichś troli antyrządowych? Bo ja jakoś nie kojarzę?

 • bialek.wojciech

  @swb1:
  "Panie Wojciechu przykro skonstatować, że i Panu maska opadła. W tej sytuacji mogę jedynie powtórzyć to co kilka lat temu Panu zasugerowałem, że gdy już kompletnie się Pan skompromituje jako analityk, a w sytuacji gdy z taką łatwością przemianował Pan kilkuletnią hossę na trwająca od kilku lat bessę jest to już w zasadzie faktem, będzie Pan mógł liczyć na posadę reżimowego propagandysty."

  Krytyka ze strony autora słów "naród polski nie istnieje" to dla mnie oczywiście cenna wskazówka.

 • j.baczek

  Panu Wojtkowi pewnie nie wypada to ja muszę coś wyjaśnić panu kamgie, swb1 i innym. Pan Wojtek jest gospodarzem tego miejsca a my jego gośćmi. Proste. Teraz proszę sobie przypomnieć jak powinien zachowywać się gość. Na przykład stosować się do reguł które określa nie kto inny tylko gospodarz :). Proste. Jak się komuś nie podoba w tym "domu" to żegnamy bez żalu. Pa.

 • kamgie

  @WB
  "A widzi Pan tu jakichś troli antyrządowych? Bo ja jakoś nie kojarzę? "

  Ja ogólnie nie interesuję się polityką i sporadycznie czytam komentarze o polityce. Komentarze Ryszarda z46 czytam, bo czasami pisząc o giełdzie ;), pisze wartościowe rzeczy. Stąd mój apel powyżej, żeby nie blokować pseudonimów, a wycinać upolitycznione komentarze. Też nie rozumiem jego zamiłowania do polityki, ale byłoby szkoda, gdyby przestał pisywać o rynkach, bo o to w tym blogu chodzi.
  Apeluję również do Pana Gospodarzu jak i do Ryszarda z46 by przestali pisać o polityce bez względu na to czy to co piszą uważają za prawdę czy nie, aby nie prowokować bezsensownych politycznych konfliktów.

 • swb1

  @WB
  "Krytyka ze strony autora słów "naród polski nie istnieje" to dla mnie oczywiście cenna wskazówka. "

  Jest Pan na tyle inteligentny aby zrozumieć, że naród Polski zamordowali ci, których interesów Pan dziś broni, przed tymi którzy chcą go odbudować.
  Do istoty propagandysty należy sytuacja, w której to co głosi przeczy temu co sam wie. Współczuję wszystkim tym, którzy godząc się na rolę reżimowych propagandystów zachowali jeszcze resztki wewnętrznej uczciwości.
  Chyba, że jednak nie jest Pan na tyle inteligentny i pełni Pan, że odwołam się do pańskiego ulubionego sformułowania, rolę pożytecznego idioty.

 • konsultant121

  Panowie i Panie: rynek jest tematem tego bloga a nie polityka! Kończymy już z komentarzami politycznymi. To apel do Wszystkich komentujących, Gospodarza i także ten apel kieruję do siebie! Proszę:)

 • konsultant121

  Panie Wojtku, co poza wzrostem surowców mogłoby popchnąć w górę nasze indeksy? Czy, przyjmując że deflacja zagości na dłużej, to jest jakiś inny niż surowce- motyw wzrostu dla naszego rynku? Pomijając politykę oczywiście.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Panie Wojtku, co poza wzrostem surowców mogłoby popchnąć w górę nasze indeksy? Czy, przyjmując że deflacja zagości na dłużej, to jest jakiś inny niż surowce- motyw wzrostu dla naszego rynku? Pomijając politykę oczywiście."

  Oprócz surowców sa jeszcze Chiny, które straszą Chinageddonem. Ja sobie nakładam ścieżkę Shanghai Composite od zeszłego roku na ścieżki indeksów, na krórych dochodziło do pęknięcia słynnych chistorycznych baniek i nie na razie nie widać wiekszej różnicy. Coś musiałoby sprowadzić Chiny z kursu na Chinageddon. Na razie myślę, że w styczniu będą musieli wystartować z kolejnym pakietem stymulacyjnym.

 • m.jagusiak

  SEB ostrzega, że hedge fundy mogą grać przeciwko kolejnemu bankowi centralnemu.

  acemarketu.com/?p=153363

 • bartalsi

  @bialek.wojciech

  2016/01/05 12:03:34

  @bartalsi:
  "A największa różnica jest taka, że szybkie wyjaśnienie katastrofy jest w interesie RP, natomiast pozostawie nie TK w takiej formie jakby to zobie życzył poprzedni układ już nie. Czyli walka o interesy państwa vs walka o własne interesy."

  "I tu się właśnie zaczyna partyjna propaganda, że jak my się skarżymy pani to jest dobrze, bo my troszczymy się o dobro wspólne, a jak się skaży pani Józek, to jest kapusiem i po szkole mu sprawimy łomot. Taką hipokryzję będę tępił. "

  Jeśli uważa Pan że rozwinięcie skrótu KOD, naprawdę znaczy to co twierdzą ludzie w tym zrzeszeni, czyli:

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19247683,nocna-awantura-w-sejmie-pis-forsuje-zmiany-opozycja-protestuje.html

  to nie jest pan hipokrytą. Kim zatem?

 • bialek.wojciech

  "Ktoś zauważył, że po spadkowej pierwszej sesji roku na WIG-u 20 cały rok jest również zawsze spadkowy. Spadki WIG-u na pierwszych sesjach roku zdarzały się wcześniej jedynie 4-krotnie: w latach 1998, 2001, 2008 i 2015. Spadki indeksu w tych latach wyniosły -17,9 proc., -33,5 proc., -48,2 proc. i -19,7 proc."

  Obejrzałem ścieżki WIG-u 20 w tych latach rozpoczynających się od spadkowej sesji:

  Pierwszy jednoznaczny wniosek: w maju trzeba sprzedać.

  Drugi wniosek: w 3 na 4 przypadkach w styczniu można kupić akcje by je sprzedać drożej w maju (w 1998 dołek 12 stycznia, w 2008 roku 21 stycznia, w 2015 roku, 20 stycznia). W jednym przypadku ta strategia zawiodła (w 2001 roku).

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Jeśli uważa Pan że rozwinięcie skrótu KOD, naprawdę znaczy to co twierdzą ludzie w tym zrzeszeni, czyli:

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19247683,nocna-awantura-w-sejmie-pis-forsuje-zmiany-opozycja-protestuje.html

  to nie jest pan hipokrytą. Kim zatem?"

  No, ale co nam daje informacja, że partie opozycyjne kłócą się w Sejmie z partią rządzącą. Tak jest w każdej kadencji. Po co zaśmiecać blog takimi banałami. Nie ma Pan blogów poświęconych polityce, gdzie do upadłego może Pan sobie dyskutować o polityce partyjnej, skoro uważa Pan, że to interesujący temat?

 • j.baczek

  Wklejam jeszcze raz gdyby ktoś nie zauważył.

  Panu Wojtkowi pewnie nie wypada to ja muszę coś wyjaśnić panu kamgie, swb1 i innym. Pan Wojtek jest gospodarzem tego miejsca a my jego gośćmi. Proste. Teraz proszę sobie przypomnieć jak powinien zachowywać się gość. Na przykład stosować się do reguł które określa nie kto inny tylko gospodarz :). Proste. Jak się komuś nie podoba w tym "domu" to żegnamy bez żalu. Pa.

 • bartalsi

  @WB

  "No, ale co nam daje informacja, że partie opozycyjne kłócą się w Sejmie z partią rządzącą. Tak jest w każdej kadencji. Po co zaśmiecać blog takimi banałami. Nie ma Pan blogów poświęconych polityce, gdzie do upadłego może Pan sobie dyskutować o polityce partyjnej, skoro uważa Pan, że to interesujący temat?"

  To Pan zaśmieca swój blog, Pan pierwszy podał ten "argument":

  newsroom.salon24.pl/678914,waszczykowski-bedzie-skarga-do-strasburga-ws-katastrofy-smolenskiej

 • kamgie

  @j.baczek
  "j.baczek
  2016/01/05 13:54:33
  Wklejam jeszcze raz gdyby ktoś nie zauważył. "
  "Jak się komuś nie podoba w tym "domu" to żegnamy bez żalu"
  a ilu was jest?

  "jak powinien zachowywać się gość"?
  Pisać "Gospodarz" z dużej litery? ;)

 • bartalsi

  @WB

  "Oprócz surowców sa jeszcze Chiny, które straszą Chinageddonem. Ja sobie nakładam ścieżkę Shanghai Composite od zeszłego roku na ścieżki indeksów, na krórych dochodziło do pęknięcia słynnych chistorycznych baniek i nie na razie nie widać wiekszej różnicy. Coś musiałoby sprowadzić Chiny z kursu na Chinageddon. Na razie myślę, że w styczniu będą musieli wystartować z kolejnym pakietem stymulacyjnym. "

  Ostatnio oglądałem na YT wykład Pana Bartosiaka. Według jego tezy już wkrótce nastąpi zmiana porządku światowego i Chiny staną się dominującym supermocarstwem na świecie, a przynamniej USA straci wpływy w rejonie Pacyfiku na rzecz Chin. Czy to się koliduje z Chinaggedonem, czy w Pana mniemaniu w dłuższym okresie Chiny powstaną jako potężny smok któremu nikt na świecie nie zagrozi i nie dorówna?

 • kamgie

  Czy ktoś wie kiedy dokładnie kończy się zakaz sprzedaży akcji na chińskiej giełdzie przez podmioty posiadające ponad 5% akcji spółek?
  www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/desperacki-krok-chinskich-wladz-zakazuja,193,0,1855937.html
  Wprowadzono go na początku lipca 2015 r., więc powinien się kończyć na początku stycznia, ale którego dnia dokładnie?

 • konsultant121

  Polecam
  wykresygieldoweblog.wordpress.com/2016/01/03/cykl-pokoleniowy-cz-1/
  "To, co nie było dokończone za Gierka czekało na dokończenia za pieniądze unijne. To, co nie jest dokończone teraz, będzie dokończone po 2030 roku"

 • j.baczek

  @kamgie
  "a ilu was jest? "

  63% nie głosujących na PiS lub może nawet 81,5% z pośród wszystkich uprawnionych do głosowania którzy nie zagłosowali na PiS..........Hmmm..........po prostu Naród :)).

 • konsultant121

  Swoja drogą, powinniśmy się bać Panie Wojtku, gdyby trzeba było się teraz z finansisty/bankowca/ audytora /księgowego/doardcy/sprzedawcy przekształcić w informatyka. Choć Pana pokolenie jest z dołka pokoleniowego, a ja gdzieś między X a Y (połowa lat 70), to kto wie czy nie czeka nas jakieś przebranżowienie:)

  "W 1989 roku mieliśmy wymianę ustroju, z umiarkowaną wymianą elit i całkowitą wymianą pieszczochów (wtedy był to przemysł ciężki). Teraz pora na kolejną wymianę. Spodziewałbym się bardziej wymiany elit przy ograniczonej wymianie ustrojowej zgodnie z zasadą zmienności. Wymiana pieszczochów to coś więcej niż nasza krajowa sprawa, myślę, że nastąpi wymiana pieszczochów z handlu, reklamy i marketingu w kierunku inżynierów i informatyków.

  Największym wygranym przemian w 1989 roku było niżowe pokolenie X. Wartości tego pokolenia zdominowały dyskurs publiczny kult sukcesu, reklama, marketing, deindustrializacja, praca od świtu do nocy. Temu pokoleniu chyba najtrudniej będzie przejść do lamusa właśnie ze względu na kult sukcesu zawodowego i dlatego, że przegranych uważają za samych sobie winnych nieudaczników."

 • kamgie

  @j.baczek
  "63% nie głosujących na PiS lub może nawet 81,5% z pośród wszystkich uprawnionych do głosowania którzy nie zagłosowali na PiS..........Hmmm..........po prostu Naród :)). "
  Znowu o polityce... I to w sposób wyraźnie zaangażowany.
  www.google.pl/search?q=blogi+o+tematyce+politycznej&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=LsmLVu2FIqLeywO6j4SQCA

 • j.baczek

  @kamgie

  Oj tam, oj tam :)

 • bartalsi

  @j.baczek

  2016/01/05 14:37:04

  @kamgie
  "a ilu was jest? "

  "63% nie głosujących na PiS lub może nawet 81,5% z pośród wszystkich uprawnionych do głosowania którzy nie zagłosowali na PiS..........Hmmm..........po prostu Naród :)). "

  Skąd wiesz że jakby nie poszli, to nie głosowaliby na PiS? Właśnie w podobne temu sposoby, poprzednia opcja próbuje podważyć wyniki wyborów. Nie mogą zrozumieć że muszą odejśc, razem ze swoim TK i "dziennikarzami".

 • bartalsi

  tzn jakby poszli.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "W 1989 roku mieliśmy wymianę ustroju, z umiarkowaną wymianą elit i całkowitą wymianą pieszczochów (wtedy był to przemysł ciężki). Teraz pora na kolejną wymianę. Spodziewałbym się bardziej wymiany elit przy ograniczonej wymianie ustrojowej zgodnie z zasadą zmienności. Wymiana pieszczochów to coś więcej niż nasza krajowa sprawa, myślę, że nastąpi wymiana pieszczochów z handlu, reklamy i marketingu w kierunku inżynierów i informatyków.

  Największym wygranym przemian w 1989 roku było niżowe pokolenie X. Wartości tego pokolenia zdominowały dyskurs publiczny kult sukcesu, reklama, marketing, deindustrializacja, praca od świtu do nocy. Temu pokoleniu chyba najtrudniej będzie przejść do lamusa właśnie ze względu na kult sukcesu zawodowego i dlatego, że przegranych uważają za samych sobie winnych nieudaczników."

  To jest źródło Pańskiego cytatu:

  wykresygieldoweblog.wordpress.com/2016/01/03/cykl-pokoleniowy-cz-1/

  Nie bardzo się ten opis pokolenia X zgadza z tym co można znaleźć na WIKIPEDII:

  pl.wikipedia.org/wiki/Generacja_X

  "Generacja X (pokolenie X) pokolenie ludzi urodzonych w drugiej połowie XX w., którzy nie wiedzą, dokąd mają zmierzać, społeczeństwo zagubione w chaosie współczesności, wykreowanych przez modę wzorców, szukające odpowiedzi na trudne pytania i sensu własnej egzystencji. Symbol X oznaczać ma niewiadomą. W Polsce określenie to dotyczy ludzi urodzonych w latach ok. 19611983[1] (lub do 1985[2]), nazywanych tu także pokoleniem PRL[3][4]. Czasami zwane również pokoleniem Nic na serio[2]. W innych krajach przyjmuje się nieco inne daty, np. w USA do 1980[5].
  Wyznacznikiem przynależności była tutaj abnegacja, nonszalancki styl i sposób życia, bezbarwność. Często są to ludzie odrzucający świat wykreowany przez marketing i system, żyjący często bez celu, autorytetów lub po prostu z poczuciem "pominięcia" przez historię (podczas ich życia/młodości nie zaszły żadne znaczące procesy historyczne), cierpiący na "Weltschmerz", odrzucający "wyścig szczurów"[6]. Natomiast wyznacznikiem nie jest wykształcenie, wiara itd. Nie mogą jednak należeć do tej grupy ludzie rzucający się w wir konsumpcjonizmu[6]. pracownicy korporacji, którym celem jest właśnie wyścig szczurów, konsumpcjonizm oraz snobizm."

 • bialek.wojciech

  A swoją drogą to na razie rządzą niepodzielnie wcześni babyboomersi aka hipisi (chyba nie muszę podawać nazwisk) i mają się bardzo dobrze podkradając pokoleniu X oszczędności emerytalne:

  www.youtube.com/watch?v=OZ3VUkB7E4w

  ;)

 • zero.to.one

  @konso-121
  "... trzeba było się teraz z finansisty/bankowca/ audytora /księgowego/doardcy/sprzedawcy przekształcić w informatyka...."

  Wydaje mi sie ze to niezrozumienie tematu.

  Latwo odniesc sukces w IT poniewaz jesli chodzi o swiat BIT'ow:
  - branza jest nieregulowana
  - brak mafii zawodowych (prawnicy, rewidenci, ...)
  - maly koszt start-up'u + network effect jesli chodzi o software

  Inaczej w swiecie atomow. To co jest fascynujace ze tylko 1, slownie: jeden koles odniosl sukcess w obu - Musk (PayPal i Tesla, SpaceX).
 • phoenix-2

  @WB

  Miał Pan blokować antypisowskich trolli, o to jeden z nich:

  " j.baczek
  2016/01/05 14:37:04
  @kamgie
  "a ilu was jest? "

  63% nie głosujących na PiS lub może nawet 81,5% z pośród wszystkich uprawnionych do głosowania którzy nie zagłosowali na PiS..........Hmmm..........po prostu Naród :)). "


  Tania manipulacja i zero treści merytorycznej.
  W podbnym stylu można jechać przypominając poparcie PO+PSL w poprzednich kadencjach, podobnie SLD+PSL, czy AWS+UW albo referendum PO o frekwencji poniżej kilku %, czy to oznacza realne poparcie Narodu?
  Jeśli PO/Nowoczesna/PSL/KOD to tacy demokraci niechaj zbiorą "se" legendarne milijony podpisów o skrócenie kadencji Parlamentu VIII kadencji, a nie robią burdy uliczne. Wtedy zobaczymy czy ów mityczny Naród jest w 80% w opozycji do rządu ale drogą demokratyczną, według prawideł referendalnych.

  Jeśli ten troll antypisowski to nie jest kolejna Pańska blogowa inkarnacja to, dotrzymując swej obietnicy, stosunkowo łatwo przyjść Panu powinno zbanowanie tego żołnierza - w tym przypadku Centrolewu.

  Phx

 • ryszard_z46

  Pisanie "gajowym"..
  " Ja sobie nakładam ścieżkę Shanghai Composite od zeszłego roku na ścieżki indeksów, na krórych dochodziło do pęknięcia słynnych chistorycznych baniek i nie na razie nie widać wiekszej różnicy".

  Wiedza historyczna nieudolnego analityka jest tyle warta co jego poprawna pisownia..
  Do "budy" marsz!

 • bialek.wojciech

  @phoenix-2:
  "Miał Pan blokować antypisowskich trolli, o to jeden z nich:

  j.baczek"

  Pan baczek pojawił się z następującą prośbą:

  "Panie Wojciechu proszę o kasowanie wpisów Pisowskich trolli. Normalnie nie można już czytać, na blogach ekonomicznych, wypocin tych reżymowych sługusów. Z góry dziękuję i pozdrawiam."

  Też mnie prorządowe trole mierżą, więc podzielam ten sentyment. Tak więc rozumiem postawę pana baczka, jako niechętną nie PiSowi jako takiemu, tylko internetowym trolom.

 • bialek.wojciech

  @ryszard_z46:
  "Wiedza historyczna nieudolnego analityka jest tyle warta co jego poprawna pisownia..
  Do "budy" marsz!"

  Pan ryszard nie skorzystał z danej mu szansy.

 • phoenix-2

  @Bartalsi 2016/01/05 15:00:04

  "Skąd wiesz że jakby nie poszli, to nie głosowaliby na PiS? Właśnie w podobne temu sposoby, poprzednia opcja próbuje podważyć wyniki wyborów. Nie mogą zrozumieć że muszą odejśc, razem ze swoim TK i "dziennikarzami"."


  No właśnie, ja np. nie glosowałem na PiS spodziewając się że jednak nie będą robić porządków, poza tym mieli niejasne stanowisko w/s imigracji z Czarnego Lądu.
  Jak na razie popieram większość z tego co robią, a nie mają łatwo:
  - wysokie zadłużenie, w znacznej części w walutach zagranicznych, które za 2015 r. może przekroczyć nawet 60% w/g Eurostatu
  - głęboka dekoniunktura na świecie (EM i po części DM), o skali porównywalnej z 2008 r.
  - wrogi stosunek kliki krajowej i brukselskiej, a zwłaszcza Niemiec
  - niekorzystna sytuacja geopolityczna zwłaszcza naszej bliskiej wschodniej zagranicy, w 2016 r. presja na Rosję jeszcze bardziej wzrośnie, w zasadzie na tym kierunku wszystkie opcje są możliwe

  oraz tysiące innych problemów.

  Stąd moim zdaniem Kaczor ma o wiele trudniej niż miał Tusk w 2008 r., a tu jeszcze opozycja ryje w Kraju i zagranicą od pierwszego dnia (a gdzie 100 dni spokoju?), w/g pomysłu z 2005 r. przedstawonego przez gwiazdę Unii Wolności - legendarnego ministra Przekształceń Własnościowych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (spec od prywatyzacji wszystkiego "za zeta" czyli lukratywnej promocji) Waldemara kuczyńskiego: szargać opinię w Kraju i zagranicą, sabotować wszystkie działania władz tak aby nic się nie udawało - nie ma co patriota radzi patriotom! ;-)

  Phx

 • bartalsi

  @phoenix-2

  To co się będzie działo na naszym podwórku zależy prawie w całości od tego co będzie się działo globalnie.

  Mam wrażenie że Usiaki pomału pasują z ustawianiem cen surowców, więc teraz udeżyli w Chińską giełde. Takie ciosy ostatniej szansy żadko się udają, więc prawdopodobnie żadnego Chinageddonu nie będzie. Po niekąd wyglada na to że Pan Ryszard_z46 też kwestionuje dogmat tzw Chinageddonu.

 • bartalsi

  uderzyli :D

 • panpozwoli

  Phoenix-2
  Tak to sobie tlumacz, zapomniałeś tylko o:
  - cyklistach
  - wegetarianach
  - no i iluminaci
  Jak ta zaraza wyginie to będzie raj .

 • bartalsi

  @panpozwoli

  2016/01/05 16:39:38

  Phoenix-2
  "Tak to sobie tlumacz, zapomniałeś tylko o:
  - cyklistach
  - wegetarianach
  - no i iluminaci
  Jak ta zaraza wyginie to będzie raj . "


  Zaiste godne zrywania boków w gronie rurkowców.

 • panpozwoli

  @bartelsi
  Ale musisz przyznać że panele sloneczne i turbiny wiatrowe to zło.
  Szczególnie te ostatnie to pomiot szatana, od nich kury sie nie nioso.

 • bartalsi

  Możemy porozmawiać o turbinach bo z racji wyksztalcenia i wykonywanego zawodu się na tym znam. Niestety nie znam się na kurach jeśli ma Pan problem z kurami to bardzo mi przykro. Pozdrawiam serdecznie:).

 • panpozwoli

  @bartelsi
  Z wykształcenia i zawodu zajmujesz się turbinami wiatrowymi ?
  To Ty pewnie jesteś ukryta opcja niemiecka, albo masz rower.

 • phoenix-2

  @WB

  Poziom tego bloga szybko zbliża się do dna.

  Jeśli nie zareaguje Pan odpowiednio wcześnie to skończy się na kółku wzajemnej adoracji, nie ważne której opcji, a twórcza wymiana myśli czy opinii na temat rynku stanie się niemożliwa. Uważam że to pewna wartość ale nie musze mieć racji, zresztą nie muszę tu także bywać, i tak sie stanie gdy stwierdzę że niczego wartościowego już tutaj nie znajdę. Myślę, że nie jest to odosobniony punkt widzenia.


  @zaczepki z forum

  Dyskutować mogę z ludźmi na pewnym poziomie, nie ma obowiązku się ze mną zgadzać. Bardziej cenię głos merytorycznej krytyki niż pochwały akolitów. Nie mam zamiaru wdawać się w pyskówki z półgłówkami, sorry nie ten adres. EOT.

  Phx

 • swb1

  Turbinami wiatrowymi Niemcy zeszpecili całe polskie wybrzeże. Firmy korumpując lokalne władze, nie licząc się z opinią mieszkańców, depcząc ich prawa i pałując lewacką ideologią, nabudowali tych koszmarków, nikomu w gruncie rzeczy nie potrzebnych.
  A tak to się skończyło w USA:
  www.ekologia.pl/srodowisko/technologie/zielone-fiasko-tysiace-turbin-wiatrowych-porzuconych-w-usa,16307.html
  Ale przecież trudno się spodziewać aby jeden czy drugi leming o duszy, (dusza, - czy to nie z duże słowo w tym przypadku?), niewolnika był w stanie spojrzeć krytycznie, an cokolwiek, co nam tu Niemcy zechcieli sprzedać?

 • panpozwoli

  @phoenix-2
  Wyższość moralną wyczuwam, szacun.
  @swb1
  Fakt, te niemiaszki to jakieś gupie som. A mogli ekologiczny wungiel kopać.

  Żeby nie bylo że o gieldzie nie było to wspomnę że możecie w PKO BP zainwestować.
  Wiekszosciowy właściciel w kopalnie będzie inwestował.
  Interes jak złoto, czarne złoto .

 • bialek.wojciech

  @panpozwoli:
  "Z wykształcenia i zawodu zajmujesz się turbinami wiatrowymi ?
  To Ty pewnie jesteś ukryta opcja niemiecka, albo masz rower."

  Rozumiem, że chciał Pan pokazać, że pojawiają się tu też trole anty-PiSowe. Doceniam poczucie humoru, ale wesołych troli też nam tu nie potrzeba. Proszę o rezygnację z zaczepek.

 • bialek.wojciech

  @panpozwoli:
  "Fakt, te niemiaszki to jakieś gupie som. A mogli ekologiczny wungiel kopać."

  No i kopią, wyprzedzając po tym względem Polskę:

  www.energy.eu/stats/energy-coal-consumption.html
 • swb1

  Niemcy są świetnymi wytwórcami świetnych narzędzi, ale nie należy dać się temu uwieźć, bo maja ewidentną skazę, która co jakiś czas daje o sobie znać w koszmarny sposób. Kiedyś w nazistowskim obłędzie mordowali całe narody, a dziś w lewackim neobolszewickim obłędzie są na najlepszej drodze aby, zafundować Europejczykom kolejna katastrofę. Tylko ci którzy dziś będą na tyle silni aby się ich obłędowi przeciwstawić mają szanse na przetrwanie.

 • konsultant121

  @swb
  Niemcy sobie nie poradzą z imigrantami. To już teraz widać
  niezalezna.pl/74576-sylwester-w-kolonii-imigranci-probowali-zgwalcic-kilkadziesiat-kobiet

 • bartalsi

  "No i kopią, wyprzedzając po tym względem Polskę:

  www.energy.eu/stats/energy-coal-consumption.html"

  A dodatkowo mają w planach budowę nowych elekrowni węglowych na znaczną skalę. Rurki w szoku pewnie.

 • kamgie

  Chiny:
  "zakaz wyprzedaży znaczących pakietów akcji przez głównych udziałowców. Ban ma być utrzymany do momentu wprowadzenia nowego prawa, które ma regulować sprzedaż większych pakietów akcji."
  stooq.pl/n/?f=1016737
  Ostatecznie pewnie sprzedaż uregulują w ten sposób, że dozwolone będzie tylko kupno PKC i na razie tyle w kwestii Chinageddonu ;)

 • kamgie

  " ryszard_z46
  2016/01/05 15:57:49
  Pisanie "gajowym"..
  " Ja sobie nakładam ścieżkę Shanghai Composite od zeszłego roku na ścieżki indeksów, na krórych dochodziło do pęknięcia słynnych chistorycznych baniek i nie na razie nie widać wiekszej różnicy".

  Wiedza historyczna nieudolnego analityka jest tyle warta co jego poprawna pisownia.
  Do "budy" marsz! "

  " bialek.wojciech
  2016/01/05 16:07:07
  @ryszard_z46:
  "Wiedza historyczna nieudolnego analityka jest tyle warta co jego poprawna pisownia..
  Do "budy" marsz!"

  Pan ryszard nie skorzystał z danej mu szansy. "

  Hmm. To za co w końcu wyleciał Pan Ryszard? Bo nie łapię do końca...
  Co do Chinageddonu, to raczej ma rację.
  Co do ortografii również. :)
  A z zarzutami o nieudolność to Gospodarz musi się konfrontować niemal codziennie ;)
  Wprawdzie przekaz Pana Ryszarda był nieco... "oschły"? ;) ale dla dobra wspólnej sprawy można byłoby dać mu jeszcze jedną szansę ;) Przecież nawet jak już pisze o tej swojej polityce to z ikrą ;)

 • bartalsi

  Może ta "buda" się jakoś źle skojarzyła i rozsierdził się.

  37:40

  www.youtube.com/watch?v=Vk2iiMaVyGE

 • kamgie

  @bartalsi
  ale "buda" była w cudzysłowiu! Gdyby była bez cudzysłowiu, to bym zrozumiał rozsierdzenie, ale z cudzysłowem to luzik...
  Ponoć miłosierdzie to domena wielkich władców :)

 • bialek.wojciech

  @kamgie:
  "Ponoć miłosierdzie to domena wielkich władców :)"

  Proszę go nie nadużywać.

 • bartalsi

  Eh, okrutny jak Lord Farquaad.

 • kamgie

  "Proszę go nie nadużywać. "
  Jakże bym śmiał.
  Czyż nie rządzi Pan tu niepodzielnie jak suweren?
  Tylko od Pana zależy, czy będziemy tu mieli z powrotem Pana Ryszarda czy nie.
  A moim zdaniem (i chyba nie tylko moim) mimo wszystko ;) byłoby warto!

 • konsultant121

  Rozliczenie prognoz na 2015r i prognozy komentujących na 2016r
  blogi.bossa.pl/2015/12/31/blogowe-prognozy-5-0/

  Panie Wojtku, kiedy ujrzymy Pana prognozy na 2016r w raporcie kwartalnym alokacji aktywów?

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/01/Zle-zlego-poczatki.html

 • finfri

  ropa spada, WIG-20 spada, związek jest choć czysto koincydentalny, czyli związek bez związku

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci