Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

FOMC znowu odroczył podwyżkę stóp

bialek.wojciech

FED na swoim środowym posiedzeniu znowu nie zdecydował się na rozpoczęcie podnoszenia stóp procentowych. Można to zrozumieć w kontekście bieżących danych i wydarzeń.  Tempo wzrostu gospodarczego w USA jest umiarkowane, ceny w gospodarce pozostają stabilne flirtując z deflacją (+0,2 proc. r/r w czerwcu), a ledwo problemy strefy euro zostały odsunięte w przyszłość (Grecja), już słabość Chin zagroziła wygenerowaniem kolejnego globalnego impulsu deflacyjnego (ceny surowców już spadają z tego powodu). Jedynie cały czas rozgrzewający się rynek pracy stanowi bezpośredni argument za rozpoczęciem podwyżek. Następne posiedzenie FOMC jest 17 września, kolejne 28 października i 16 grudnia. 

W swoim wpisie sprzed 4 miesięcy zaproponowałem porównanie obecnej sytuacji rynku amerykańskiego do tej z przełomu lat 1993/94 i tej z pierwszej połowy 2004 roku. FED sposobił się wtedy - podobnie jak teraz - do rozpoczęcia ponoszenia wysokości podstawowych stóp procentowych z ich pokryzysowego minimum (3 proc. w latach 1992-94, 1 proc. w latach 2003-2004 i 0,25 proc. od 2008 roku do teraz). Ponieważ zachowanie się S&P 500 przed takimi pierwszymi pokryzysowymi podwyżkami stóp z 4 lutego 1994 i 30 czerwca 2004 było bardzo podobne i zbliżone do tego co obserwujemy teraz, to proponuję roboczo traktować ścieżki S&P 500 wokół tych pierwszych podwyżek jako inspirację dla prognoz rozwoju sytuacji na Wall Street obecnie. 

Uaktualnienie przedstawionych w marcu wykresów poniżej:

 

 

 

 

 

 

Projekcje dla S&P 500 uzyskane przez uśrednienie powyższych ścieżek wyglądają tak:

 

 

 

 

W praktyce sprowadza się to do tego, że w 1994 roku S&P 500 rozpoczął korektę na 2 dni przed pierwszą podwyżkę FED, a w 2004 roku na tydzień przed taką decyzją. Czegoś się trzeba trzymać, więc roboczo zakładam, że i teraz będzie podobnie, co oznacza, że przynajmniej do połowy września (przy założeniu, że FED 17-tego września zdecyduje się na pociągnięcie za spust) ze strony amerykańskiego rynku akcji nie powinno grozić poważniejsze niebezpieczeństwo (a per saldo wprost przeciwnie). To dawałoby przynajmniej 1,5 miesiąca czasu na odbicie cen akcji po majowo-lipcowych spadkach. Oczywiście ewentualne przesunięcie podwyżki na październik czy grudzień powinno przesuwać początek oczekiwanej mniej więcej 2-miesięcznej ok. 8-9 proc. korekty na S&P 500 na IV kw. 

Cały czas trzymam się założenia, że jedna podwyżka bessy nie czyni i dopiero wzrost orpocentowania funudszy federalnych porównywalny do tego z lat 1994-2000 (+3,5 pkt. proc.) czy tego z lat 2004-2006 (+4,25 pkt. proc.) będzie w stanie skutecznie złamać hossę na amerykańskim rynku akcji. 

Powyższe optymistyczne założenie trochę kłóci się z wnioskami, które dawno temu uzyskałem badając zależność pomiędzy koniunkturą na Wall Street a zmianami na stanowisku szefa FED. W jednym z następnych wpisów podejmę próbę uzgodnienia obu koncepcji. 

Komentarze (54)

Dodaj komentarz
 • pierwszywolnynick

  Olimpiada w 2022 r. będzie w Pekinie! Klątwa zaczeka do 2030?

 • marjabol

  Panie Wojciechu,
  może to głupie pytanie ale jeszcze raz zapytam:
  kiedy będzie na naszej GPW hossa na "misiach" i jak długo może potrwać ?
  pozdrawiam
  MB

 • bialek.wojciech

  @marjabol:
  "może to głupie pytanie ale jeszcze raz zapytam:
  kiedy będzie na naszej GPW hossa na "misiach" i jak długo może potrwać ?"

  Co Pani powie na taką interpretację wykresu względnej siły sWIG80 do WIG-20:

  s5.ifotos.pl/img/sWIG80doW_wqrsppx.png

  ?

 • marjabol

  Panie Wojciechu,
  poproszę o interpretację tego wykresu
  pozdrawiam
  MB

 • karnakufo

  Greckie echo będzie się jeszcze odbijało się na rynkach:
  stooq.pl/n/?f=981765
  Pytanie kiedy i jak dotkliwie?

 • m.jagusiak

  Hossa na tych akcjach i wybicie po roku korekty bocznej to wskazówka, że cały rynek wkrótce ruszy w górę:

  acemarketu.com/?p=118058

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/1919745
  www.bankfotek.pl/view/1919746
  www.bankfotek.pl/view/1919747

 • batavus23

  Aby ten System funkcjonował stopy procentowy muszą być zerowe. Każdy kto umie chociaz troche liczyc to wie. FED blefuje, bo co ma innego zrobić ? Szwajcarski Bank Narodowy robi to samo. Blefuje, że bedzie interweniował. A ostatnie newsy o stratach SBN tylko to potwierdzaja. To samo z GREXITEM. Wszyscy strasza wszystkich wyrzuceniem grecji, a tak naprawde, zeby strefa euro istniala grecje musi w niej pozostać. wszyscy blefują, kłamia i szantazują się nawzajem, bo nie maja innego wyjścia. Grecja jeszcze pokazała nam czym jest TERRORYZM finansowy.
  systemwkryzysie.blox.pl/2015/07/Szantaz-Terroryzm-Finansowy-i-Brutalna.html

 • resan

  Pytanie ,czy w ogóle mogą podwyższyć stopy ,a dług USA -zwiększą dwukrotnie limit zadłużenia ? -może o to chodzi -świat też jest zadłużony w światowej walucie -pytanie kto będzie miał większe kłopoty . Pytanie -świat przechodzi na rozliczenie ropy w EURO ???

 • kamgie

  " marjabol
  2015/07/31 14:02:12
  Panie Wojciechu,
  poproszę o interpretację tego wykresu "
  To te strzałki na wykresie nie są jego interpretacją?

 • konsultant121

  Całkiem przyjemna wizja !
  mirazefortuny.blogspot.com/2015/07/wizja-artysty_31.html

 • pokonajrynekpl

  Podobieństwo obecnego wykresu S&P500 do tego z lat 90 tych jest duże. Sądzę jednak, że prawdopodobieństwo powtórzenia się sytuacji trzy razy z rzędu jest coraz mniejsze. A siła rynku też wydaje się maleć w porównaniu z dwoma poprzednimi okresami.

  To trochę tak jak z obecnym układem na WIG20. Po raz trzeci w ostatnich miesiącach mamy sygnał kupna MACD w skali dziennej. Jednak ostatnie dwa były pułapką czy będzie tak i tym razem?

  pokonajrynek.pl/kolejne-punkty-dla-bykow/

  Zgadzam się, że władze monetarne wystrzelały się ze swojej amunicji i teraz trochę blefują sugerując co jeszcze mogą zrobić.

 • lucdas

  Witam,

  jeśli mają nastąpić (jak niektórzy twierdzą, np; kolega Ewiggin) ) duże spadki na GPW to ciekaw jestem do jakiego poziomu ?, i w jakim czasie ? (timing) bo jak to połączyć w relacji do poniższego artykułu;

  biznes.interia.pl/makroekonomia/news/prognoza-nadchodzi-polskie-piec-albo-szesc-tlustych-lat,2142323,2156

  Może nie ze wszystkim należy się zgadzać, ale ogólny wydźwięk chyba prawidłowy !

  Przede wszystkim interesować winne nas FAKTY !
  W blogach niestety faktów tyle co kot napłakał, a zdecydowana większość, to oceny blogerów. Mówią, że ci co zarabiają naprawdę duże pieniądze na giełdzie, to nie mają czasu ani ochoty na opisywanie tego. Co innego "kibice giełdowi".
  Niestety, hossa nadal nie przychodzi, cierpliwości.

  Czy to czasami nie nasze "twarde portfele" spadki wywołali, bo to oni sprzedawali.
  Zagranica miała w tym niewielki udział. Teraz będą za kilka-kilkanaście miesięcy odkupowali akcje największych spółek o (30-40) proc. drożej niż sprzedawali. Oczywiście od zagranicy.
  Kilkunastoprocentowych spadków trudno nazwać bessą. Amerykanie nazywają bessą, gdy spadki przekroczą 20 proc. od szczytu.
  Tak, jak w 2012 r. nie było hossy, tylko pompowanie rynku przez OFE, a potem TFI. Słabiutkie tego były podstawy, to i "hossa" im zdechła.

  A jak wygląda hossa ?
  Chociaż coraz częściej można spotkać ludzi, którzy nie mają pojęcia o prawdziwej hossie, czyli takiej, gdy WIG rośnie (40-50) proc. w ciągu roku, a potrafi i 20 proc. w ciągu 1-go miesiąca. Po takiej hossie przychodzi prawdziwa bessa, czyli spadki o
  (40-60) proc. a w jednym miesiącu o kilkanaście procent.

 • rakowek12

  Co dalej z greckim indeksem akcji?

  myalterfinance.blogspot.com/2015/08/co-dalej-z-greckim-indeksem-akcji.html

 • ewiggin

  Lucdas
  Tak, pisałem o spadkach i pisałem dlaczego. Jestesmy w fazie spadkowej cyklu 40 tygodniowego i 40 miesięcznego. Timming to okolice końca października. Jak gleboko spadniemy, nie wiem.

 • marjanczuk

  szanowni Panstwo

  prosze podajcie mi Waszym zdaniem adres najlepszej platformy handlujacej kontraktami DAX w niedziele
  z wyrazami szacunku

  Mariusz

 • lucdas

  Ewiggin, witaj

  Dzięki za informację, serdecznie pozdrawiam

 • bialek.wojciech

  @marjabo:
  "poproszę o interpretację tego wykresu"

  Obrazek względnej siły sWIG-u do WIG-u 20 proponuję interpretować z punktu widzenia cyklu dekadowego. Przy takiej interpretacji jesteśmy gdzieś tam w drugiej połowie 2006 roku, co sugeruje, że małe spółki powinny być silniejsze od dużych jeszcze przez rok. Główny problem z tą interpretacją polega na tym, że w drugiej połowie 2006 roku akcje małych spółek były już od roku w silnej hossie, a o wzrostach sWIG-u od sierpnia ub. r. można wszystko powiedzieć tylko nie to, że to silna hossa. Pewnie powodem jest układ cyklu Kuznetsa, który dekadę temu był w środku fazy wzrostowej (sprzyjającej EM i małym spółkom tamże) a teraz jest na początku fazy spadkowej (niekorzystnej dla EM).

 • bialek.wojciech

  @pierwszywolnynick:
  "Olimpiada w 2022 r. będzie w Pekinie! Klątwa zaczeka do 2030?"

  When in trouble double?

 • delubicz

  @marjanczuk
  Mariuszu,wydaje mi się,że kontrakty na dax są notowane tylko w dni powszednie, w godzinach normalnego handlu,do godziny 22.01,ale Germany 30 CFD jest także notowane po pólnocy z niedzieli na poniedziałek i w godzinach nocnych w dni powszednie np na Cityindex
  pozdrawiam Witold

 • drakmaj

  Z ciekawości sam zerknąłem jak stawiane 2 miesiące temu tezy się sprawdziły. W przypadku akcji rzeczywiście nastąpiła zupełnie się nie potrwierdziły. Reakcja WIG-u była po ostatnich wyborach zdecydowanie bardziej negatywna niż w poprzednich przypadkach (ewidentnie zlekceważyłem tutaj zdolność PiS do straszenia inwestorów na rynku akcji ).

  Powybrcza reakcja złotego i obligacji też była najgorsza w historii, ale zarówno złoty jak i obligacje są obecnie droższe niż w momencie (28 maja) pisania tekstu, który Pan komentował, więc można by powiedzieć, że postawiona wtedy - na pół żartobliwie - teza sprawdziła się się w 2/3.

  ______________________________________________________________________________________
  Dyskusja z Panem nie ma sensu ale mimo to napiszę parę zdań:
  - nie odpowiedział Pan na najważniejsze pytanie,
  - WIG nie interesuje już nikogo poza analitykami - a gdyby tak upodobnić go do WIG20 to nawet analitycy słowem by o nim nie wspomnieli.
  - po 10 maja grono osób stawiających na wygraną PBK było ograniczone do dość specyficznej grupy - innymi słowy, datą graniczną jest 10 maja i względem tej daty
  oceniamy wpływ wyborów na złotego, obligacje czy akcje.


 • b_53


  Powybrcza reakcja złotego i obligacji też była najgorsza w historii, ale zarówno złoty jak i obligacje są obecnie droższe niż w momencie (28 maja) pisania tekstu, który Pan komentował, więc można by powiedzieć, że postawiona wtedy - na pół żartobliwie - teza sprawdziła się się w 2/3.


  wojciechbialek.blox.pl/2015/05/Negatywna-rekacja-rynkow-na-wynik-wyborow-okazja.html

  W każdym z 4 poprzednich przypadków WIG-20 wychodził powyżej poziomu sprzed wyborów począwszy od 45-tej sesji po pierwszej turze i utrzymywał się na plusie do sesji 89-tej (potem w 3 przypadkach kontynuowane były wzrosty, a w 2000 roku przyszło pogłębienie spadków). W przypadku rentowności 10-latek okresem powrotu do poziomów poniżej tych sprzed wyborów były sesje od 93-iej do 106-tej po pierwszej turze. W przypadku średniego kursu dolara i euro jedynym momentem, w którym spadł on poniżej poziomu sprzed wyborów w każdym z 4 powyborczych okresów była sesja 42-ga po pierwszej turze (potem w 3 przypadkach złoty się nadal umacniał, a osłabienie po wyborach 1995 roku można wyjaśnić wysokim poziomem inflacji wtedy panującym w naszym kraju).


 • marjanczuk

  witaj Tygrysie !

  dziekuje za odpowiedz. Jestem innego zdania - wiem, ze gdzies w Azji kontrakty na DAX sa notowane w niedziele , bo tam nie wszedzie niedziela jest dniem wolnym. jak znajde dam Ci znac. pozdrowienia z okolic Szczecinka Mariusz

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "Jak widać, gdyby obecnie wszystko odbyło się w miarę typowy sposób, to po pierwszej niezmiennie negatywnej reakcji na wybory, przyszłoby odreagowanie, które w przypadku akcji powinno kulminować w okolicach 89-tej sesji po pierwszej turze, w przypadku obligacji w okolicach 96-tej sesji a przypadku złotego w okolicach 103-ej sesji. Te 89-103 sesje to 4-5 miesięcy, co dawałoby szczyt powyborczego wzrostu cen krajowych aktywów w okolicach września-października."

  Może odezwie się Pan w okolicach września-października?

 • b_53

  @WB

  "Jak widać, gdyby obecnie wszystko odbyło się w miarę typowy sposób, to po pierwszej niezmiennie negatywnej reakcji na wybory, przyszłoby odreagowanie, które w przypadku akcji powinno kulminować w okolicach 89-tej sesji po pierwszej turze, w przypadku obligacji w okolicach 96-tej sesji a przypadku złotego w okolicach 103-ej sesji. Te 89-103 sesje to 4-5 miesięcy, co dawałoby szczyt powyborczego wzrostu cen krajowych aktywów w okolicach września-października."

  Może odezwie się Pan w okolicach września-października?  wojciechbialek.blox.pl/2015/05/Negatywna-rekacja-rynkow-na-wynik-wyborow-okazja.html

  Taki wywiedziony z potraktowanej mechanicznie przeszłości scenariusz należy uznać moim zdaniem za mało prawdopodobny, gdyż październik to prawdopodobny termin wyborów do Sejmu i Senatu, które wprowadzą zapewne sporo obniżającej ceny krajowych aktywów niepewności, a okres październik-listopad to orientacyjny termin następnego dołka cyklu 40-tygodniowego, którego ostatnie minimum mieliśmy na rynku akcji w styczniu. Osobiście spodziewałbym się, że ta powyborcza odbudowa cen zakończy się - zgodnie z projekcjami opartymi o cykl 400-tygodniowy czy też z preferowanym scenariuszem dla DAX-a - raczej w okolicach lipca, może sierpnia.

  :)))

 • johny67

  Panie Wojtku,
  w 2010 roku przedstawił Pan wykres dnia pod tytułem "Inwestycje wyszły z dołka?".
  chyba nigdy później już Pan tego tematu nie powtórzył. Jeżeli to możliwe proszę o aktualizację przedstawionego wtedy wykresu, wygląda na to, że inwestycje z opóźnieniem ale wyszły z dołka.
  pozdrawiam

 • karnakufo

  Na WIG20 wygląda dzisiaj na punkt zwrotny w kierunku wzrostów.

 • bialek.wojciech

  @johny67:
  "w 2010 roku przedstawił Pan wykres dnia pod tytułem "Inwestycje wyszły z dołka?".
  chyba nigdy później już Pan tego tematu nie powtórzył. Jeżeli to możliwe proszę o aktualizację przedstawionego wtedy wykresu, wygląda na to, że inwestycje z opóźnieniem ale wyszły z dołka."

  Tak to wyglądało po I kw.:

  s10.ifotos.pl/img/inwestpng_wqnrehs.png

  Inwestycje w środki trwałe oscylują w ramach cyklu Juglara:

  en.wikipedia.org/wiki/Juglar_cycle

  W tym cyklu dołek był podwójny w 2010 (reakcja na kryzys 2007-2009) i 2012 (reakcja na kryzys strefy euro). Obecna sytuacja mnie przypomina okolice 2005 roku.

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "co dawałoby szczyt powyborczego wzrostu cen krajowych aktywów w okolicach września-października."

  (...) okres październik-listopad to orientacyjny termin następnego dołka cyklu 40-tygodniowego, którego ostatnie minimum mieliśmy na rynku akcji w styczniu."

  Spokojnie mieści się w tym szczyt obecnego odbicia we wrześniu i dołek w listopadzie. To pasowałby do podwyżki FED we wrześniu.

 • ewiggin

  @wb
  Pisze Pan o wrześniowym szczycie. Jak rozumiem, ma to być szczyt cyklu 20-tygodniowego, licząc od szczytu z począku maja. Jeśli tak, to powstaje pewien problem, bo ten szczyt wrześniowy możebyć niżej, niż dzisiejsze poziomy.
  Po pierwsze: cykl 20-tygodniowy składa się z dwóch cykli 10-tygodniowych, a szczyt 10-tygodniowy miał miejsce 17 lipca na poziomie intra 2303.
  Po drugie: między tymi szczytami z 17 lipca i, powiedzmy, z końca września powinien wystąpić dołek cyklu 10-tygodniowego. Licząc od 8 lipca - wypada gdzieś w połowie września. Nie wiadomo na jakim poziomie ten dołek wypadnie, ale biorąc pod uwagę fazę spadkową cykli nadrzędnych - zarówno 40-tygodniowego jak i 40-miesięcznego, można spodziewać się większego spadku. Tak więc jeśli np. dołek cyklu 10-tgodniowego byłby np. na poziomie 2000, to szczyt wrześniowego cyklu może wypaść na 2150 lub niżej. Potem dalszy zjazd do początku listopada.

  Pozostaje tylko pytanie: jakie wydarzenie może spowodować spadki w sierpniu? Patrząc na wykres W20 spadek powinien się rozpocząć już od najbliższego piątku/poniedziałku z poziomu ok. 2260 pkt. Korekta wzrostwa od 2158 pkt uformowałaby piękny zygzak, z oporem na 61,8 fibo fali spadkowej od 2303 do 2158.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Pisze Pan o wrześniowym szczycie. Jak rozumiem, ma to być szczyt cyklu 20-tygodniowego, licząc od szczytu z począku maja."

  Tak, składanim się do interepretacji, w której pierwszy cykl 20-tygodniowy rozpoczętego w styczniu cyklu 40-tygodniowego miał szczyt w maju i dołek w lipcu, a w lipcu rozpoczał się drugi cykl 20-tygodniowy składający się na trwający od styczniowego dołka cykl 40-tygodniowy.

  "Jeśli tak, to powstaje pewien problem, bo ten szczyt wrześniowy możebyć niżej, niż dzisiejsze poziomy."

  Szczyt obecnego z definicji nie może być niżej niż obecne poziomy. Gdyby ceny od jutra zaczęły spadać, to należałby dzisiejsze ceny uznać za szczyt rozpoczętego w lipcu cyklu 20-tygodniowego.

  "Po pierwsze: cykl 20-tygodniowy składa się z dwóch cykli 10-tygodniowych, a szczyt 10-tygodniowy miał miejsce 17 lipca na poziomie intra 2303."

  Chciałbym mieć Pańską pewność. Obecny cykl 40-tygodniowy nie poddaje się chyba oczywistemu podziałowi na cyklu 10-tygodniowe. Nie jest np. dla mnie jasne czy dołkiem cyklu 10 tygodniowego było dołek z 13 marca czy 27 marca. Wygląda wykresu WIG-u 20 sugeruje, że lepszym wyborem jest 13 marca. Ale co potem? Jak nie widzę jakiegoś oczywistego kandydata na dołek cyklu 10-tygodniowego. Ja lubię, gdy cykl 20-tygodniowy dzieli się na 2 10-tygodniowe. Ale to powoduje, że robi mi się prawie 4-miesięczny cykl 10-tygodnio (od 13 marca do 8 lipca). Nie wygląda to oczywiście elegancko. Alternatywnie można przyjąć, że dołek cyklu 20-tygodniowego wypadł np. 9 czerwca, a cykl jest bardzo słaby. Ale to też nie wygląda elegancko.

  Jak coś nie wygląda elegancko, to się tym nie należy moim zdaniem zbytnio przejmować i na siłe wymuszać na rynku jakieś interpretacje. Na razie sWIG80 wygląda podobnie jak w połowie lutego i na początku września ub. r. Trzymam się analogii z wrześniem 2014, bo wcześniej oczekiwałem dołka takiego jak ten z sierpnia 2014 (dołka pierwszego cyklu 20-tygodniowego w połowie poprzedniego cyklu 40-tygodniowego).

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:

  No i pozostaje problem z uzgodnieniem WIG-u z DAX-em. Niby nie ma takiego przymusu, ale mnie niepokoi fakt, że DAX miał dołek w październiku ub. r., a WIG dopiero w styczniu tego roku. To powoduje, że lipcowe minimum wypadło aż 9 miesięcy po tym z października ub.r., co można zinterpretować jako cyklu 40-tygodniowy. A na WIG-u ja dopiero doszukałem się połowy dołka cyklu 20-tygodniowego. Nic tu do siebie nie pasuje.

 • ewiggin

  @wb
  Jest rzeczywiście problem z określeniem dołka cyklu 10-tygodniowego między marcem a lipcem, ale jeśli chodzi o szczyty, to wydaje mi się, że układają się całkiem nieźle. Szczyty cykli 10-tygodniowych:
  styczeń, początek marca, początek maja i 17 lipca?

  No cóż, zobaczymy.

 • ewiggin

  wb
  Na razie sWIG80 wygląda podobnie jak w połowie lutego i na początku września ub. r.

  ...Na początku września ub. r. byl szczyt 40 tygodniowy i 40 miesięczny na W20...

 • karnakufo

  Zgodnie z moim wykresem teraz ruch do góry WIG20.

 • karnakufo

  Zgodnie z moim wykresem na WIG20 jest L (po fałszywym wyjściu dołem z kanału horyzontalnego i powrocie do - z wybiciem oporu wewnątrz kanałowego):
  www.bankfotek.pl/view/1921340

 • grzegors12

  A jeszcze w piatek a Parkiecie Pan Białek naganiał na wzrosty.....

 • bialek.wojciech

  @grzegors12:
  "A jeszcze w piatek a Parkiecie Pan Białek naganiał na wzrosty....."


  To chyba dobrze, skoro WIG jest obecnie wyżej niż na początku piątkowej sesji?

 • grzegors12

  Faktycznie, moze 0,7 % wyżej :-) , ale szczyt obietnic kampanii wyborczej jeszcze przed nami....

 • gamera-11

  wzrostowy (46,7%)
  boczny (22,5%)
  spadkowy (30,8%)

  szampańskie nastroje:)

 • gamera-11

  Senat zapowiada że przywróci 50-50 w ustawie frankowej ale.....
  Sejm może odrzucić poprawki Senatu, jak i wniosek o odrzucenie ustawy, bezwzględną większością głosów i Prezydent RP w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia podpisuje ustawę (7 dni w przypadku ustaw pilnych i ustawy budżetowej) i zarządza jej publikację w Dzienniku Ustaw.
  Pytanie co zrobi sejm i jak się będzie tłumaczył z ewentualnej zmiany zdania bo tego wyborcy już nie zdzierżą:)

 • gamera-11

  Poza tym co to za partia której posłowie inaczej głosują w sejmie a inaczej w senacie...:)?

 • karnakufo

  @bialek.wojciech
  Gdyby to pisanie tego gościa, które Pan usunął było przed dzisiejszym notowaniem, a najlepiej tuż po moim wpisie to byłoby Ok, a tak to zrobił Pan to co należało, by ktoś nie wymądrzał się po fakcie kosztem innych.

 • b_54


  Widzę, że p. Białek nie wytrzymał nerwowo i zablokował moje konto. Bardzo żle znosi krytykę, zwłaszcza merytoryczną. • billy_the_kangoor

  Witam,
  Zabawmy się w projekcję MWIG-u na podstawie jednego z banków. Wykresy innych spółek można by mnożyć.... Odbicie i łubudoo...;)
  pokazywarka.pl/ykrmsb/
  Take Care, Billy

 • malaczarna.65

  Panie i Panowie, czytelnicy tego bloga,

  pisałem gdzieś z dobre półtora roku temu jak był już projekt ustawy zmian OFE aby trzymać się z daleka od naszego rynku, siedzieć spokojnie i delektować się sytuacją.
  Patrzeć jak okazje stają się coraz bardziej okazjonalne. Mineło trochę czasu i jak widać jeśli ktoś tak zrobił to dzisiaj naprawdę może się delektować przebierając wśród przecenionych blue chipów.

  Co więcej słabość naszego rynku jest jaka jest przy praktycznie płaskim rynku w Stanach. Na chłopski rozum co będzie jeśli w końcu i tam pojawi się korekta, która jest całkiem możliwa a wręcz pożądana aby amerykański sen na Wall Street mógł trwać dalej.

  A więc czekajmy dalej, delektując się sytuacją ;-)

 • bialek.wojciech

  @b_54:
  "Widzę, że p. Białek nie wytrzymał nerwowo i zablokował moje konto. Bardzo żle znosi krytykę, zwłaszcza merytoryczną."

  "b_53" nie ma na liście zablokowanych pseudonimów.

 • b_53

  Rzeczywiście, to nie p. Białek, to filtr antyspamowy zablokował mój komentarz. Zupełnie niepotrzebnie.

 • bialek.wojciech

  @karnakufo:
  "Gdyby to pisanie tego gościa, które Pan usunął było przed dzisiejszym notowaniem, a najlepiej tuż po moim wpisie to byłoby Ok, a tak to zrobił Pan to co należało, by ktoś nie wymądrzał się po fakcie kosztem innych."

  Usuwam troli, które wracają raz po raz ze zmienionymi pseudonimami. To co piszą, nie ma dla mnie w takim przypadku większego znaczenia.

 • konsultant121

  Nastroje bycze skoro INI SII = +16pkt. Potrzeba ukarania byka jest tu oczywista. minimalna kara to W20->1900,a i nizej byloby wskazane! Delektujmy sie dalej:)

 • bartalsi

  Czy trole sa male wredne i maja odstajace uszy?

  np:

  www.clker.com/cliparts/b/0/a/9/1355355194531419935troll-md.png

  Cos podobnego widzialem gdzies niedaleko.

 • darekfx

  bialek.wojciech

  ciężko znosi krytykę bo jego wróżbiarstwo od kilku lat się nie sprawdza - szczegolnie co do naszego rynku

 • darekfx

  tak ze trzeba wybaczyć nerwowe zachwianie Panu WB :)

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2015/08/Przedwyborcze-obiecanki-a-finansowe-realia.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci