Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

S&P 500 a zmiana na stanowisku szefa FED

bialek.wojciech

Federalny Komitet Otwartego Rynku amerykańskiej FED nie odważył się w środę na rozpoczęcie redukowania skali skupu aktywów prowadzonego w ramach polityki "quantitative easing". Można odnieść wrażenie, że członkowie komitetu chętnie przerzuciliby większą część oczekiwanego zaostrzenia polityki pieniężnej na nowe kierownictwo Rezerwy Federalnej. Kadencja Bena Bernanke kończy się 31 stycznia przyszłego roku i od 1 lutego FED powinien być już kierowany przez nową osobę. W minionym tygodniu z kandydowania zrezygnował Lawrence Summers, który kiedyś podpadł środowiskom feministycznym kilkoma swymi uwagami na temat roli kobiet w nauce, co ostatecznie wpłynęło na utratę przez niego stanowisk prezydenta uniwersytetu Harvarda i sekretarza skarbu w rządzie Obamy. Po rezygnacji Summersa główną kandydatką na następcę Bena Bernanke stała się Janet Yellen. Nie bardzo widać, czym - poza płcią - pani Żanetka różni się od Summersa, ale podobno uważana jest na Wall Street się za "gołębicę", wiec jej kandydatura odbierana jest przez rynki akcji pozytywnie.

Pomijając personalia sama zmiana szefa FED może kojarzyć się posiadaczom akcji niezbyt dobrze. Powodem jest zbiegnięcie się początku kadencji Alana Greenspana w sierpniu 1987 roku ze szczytem 5-letniej zwyżki cen akcji na Wall Street poprzedzającym o 2 miesiące październikowe załamanie, w trakcie którego amerykańskie indeksy straciły jednego dnia ponad 20 proc. Można spekulować, że mogą istnieć psychologiczne mechanizmy powodujące, że ustępujący szef Rezerwy Federalnej może wykazywać tendencję do kształtowania polityki pieniężnej USA w taki sposób, by jej negatywne dla rynków skutki pojawiły się dopiero po jego ustąpieniu. Proponuję sprawdzić, czy to podejrzenie jest uzasadnione przyglądając się zachowaniu cen akcji na Wall Street w okolicach 3 poprzednich zmian wachty na stanowisku szefa FED z okresu minionego pokolenia.

Interesować nas będą trzy daty: 6 sierpnia 1979 (początek kadencji Paula Volckera), 11 sierpnia 1987 (początek kadencji Alana Greenspana) oraz 1 lutego 2006 (początek kadencji Bena Bernanke):

 

 

Zobaczmy najpierw jak zachowywał się S&P 500 na 4,5 miesiąca przed zmianą na stanowisku szefa FED i po tej zmianie:

 

 

 

Z powyższego obrazka wynika, że w przeszłości w okresie na 4,5 miesiąca przed zmianą na stanowiska szefa FED S&P 500 generalnie zwyżkował i w pół roku od momentu odpowiadającego obecnej sytuacji był zawsze o przynajmniej 5 proc. wyżej. Po drodze ryzyko straty nie przekraczało 6,1 proc. Uśrednienie tych 3 powyższych ścieżek daje następującą projekcję wartości S&P 500 w najbliższym czasie:

 

 

Projekcja powyższa sugeruje, że generalnie S&P 500 w ciągu najbliższych 37 sesji powinien korygować ostatnie wzrosty (dołek na początku listopada na poziomie 1645 pkt.), po czy powinien ruszyć do kolejnej zwyżki kulminującej podwójnym szczytem w okolicach poziomu 1843 pkt. za 105-130 sesji (luty-marzec 2014). Późniejsze tąpnięcie to oczywiście wpływ krachu z października 1987 roku, który nastąpił w 2 miesiące po zmianie na stanowisku szefa FED. Ani po rozpoczęciu kadencji Paula Volckera w 1979 roku ani po początku urzędowania Bena Bernanke załamań aż o takiej skali nie było, wiec teza o lutowo-marcowym szczycie S&P 500 nie musi być traktowana przesadnie poważnie. Warto jednak zauważyć, że w tych trzech historycznych sytuacjach sprzedając akcje mniej więcej w 1,5 miesiąca po zmianie przewodniczącego Rezerwy Federalnej mogliśmy je odkupić taniej w ciągu następnych 3-4 miesięcy.

 

 

Co niezwykłe zmiana na stanowisku przewodniczącego FED następowała w okresie minionego pokolenia zawsze w mniej więcej 5 lat po recesji w gospodarce USA i związanej z nią bessie na Wall Street: Volcker przychodzi w 1979 rok w 4-5 lat po recesji 1974-1975, Greenspan 1987 roku w 5 lat po recesji z 1982 roku, Bernanke w 2006 roku po recesji z 2001 roku. Ostatnia recesja skończyła się w 2009 roku, więc - zgodnie z tym schematem - 5 lat później - 1 lutego 2014  - pora na roszadę personalną.

Równocześnie następna recesja - 1982, 1990-1991 i 2008-2009 - przychodzi w 2-3 lata po początku kadencji nowego szefa FED, a bessa na S&P 500 z tą recesją związana kończy się zawsze w 3 lata -3 lata 2 miesiące po takiej zmianie.

Równocześnie S&P 500 zawsze był wyżej w 2-2,5 roku później niż w momencie odpowiadającemu obecnej sytuacji.

To wszystko sugeruje, że nowy szef FED pojawia się w sytuacji, w której jego poprzednik zdołał w ciągu poprzednich 4-5 lat poradzić sobie ze skutkami ostatniego załamania gospodarczego, a jego zadaniem jest schłodzenie koniunktury gospodarczej. Rynek to wie, więc zwykle w ciągu kilku następnych miesięcy po takiej zmianie reaguje profilaktycznie mniej lub bardziej gwałtowną wyprzedażą (luty-marzec 1980, sierpień-październik 1987, maj-czerwiec 2006). Zaostrzenie polityki pieniężnej zajmuje jednak sporo czasu, więc po drodze rynek jeszcze raz wchodzi w hossę kulminującą 1,5-2,5 roku po początku nowej kadencji (listopad 1980, październik 1989, październik 2007). Potem przychodzi następna bessa (1980-1982, 1989-1990, 2007-2009) związana z kolejną recesją.

W obecnych realiach przekłada się to na oczekiwania wzrostu cen akcji w USA do lutego-marca 2014. Później czekałoby nas tąpnięcie na rynkach. Osobiście obstawiam krach a la 1987 rok pomiędzy marcem a październikiem przyszłego roku. Potem przyszłaby fala hossy kulminująca na przełomie 2015 i 2016 roku, a następnie kolejna bessa. Ten scenariusz wywiedziony z oczekiwanej zmiany na  stanowisku  przewodniczącego Rezerwy Federalnej w latach 2016-2017 rozjeżdża się z moim bazowym scenariuszem, w którym fala hossy, kóra ma najdeść po przyszłorocznym tąpnięciu potrwa do lat 2016-2017, a późniejsze załamanie (domniemana "fala E" kształtującego się od 2000 roku na S&P 500 rozbieżnego trójkąta) potrwałoby nawet do końca dekady. Proponuję jednak tą rozbieżnością zacząć martwić się dopiero za 2 lata.

Komentarze (291)

Dodaj komentarz
 • bbb_29

  Amerykanie nie naprawili komputerów. Liczba bezrobotnych wciąż wątpliwa

  W minionym tygodniu liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w USA 309 tys. wobec oczekiwanych 330 tys. Dane wciąż budzą kontrowersje, ze względu na wciąż niedokończone wdrożenie nowego systemu komputerowego."

  ot szulernia

 • anonim_mouse

  Jeden, z Pana lepszych wpisów, który sobie za-save-uje w archiwum.

 • zulus_chacka

  powtorze moje zdziwienie ..

  fw20 po 2400, i245 po 1,5 a u235 po 7...ktoś cos wie?

 • delubicz

  Panie Wojtku znakomity tekst,warto go zapamiętać!

 • zulus_chacka

  '' za-save-uje ''

  en.wikipedia.org/wiki/Mariano_Rivera

  ''Most career saves 652 ''

 • bbb_29

  Panie Wojtku jest jeden problem koniec roku i bonusiki :) premie Sw. Mikolaj w tym roku go nie bedzie ;)

 • swb1

  Panie Wojciechu tu "... (dołek na początku listopada na poziomie 1345 pkt.)..." chyba wkradał się błąd. Rozumiem, ze chodzi o 1645.

 • bialek.wojciech

  @swb1:
  "Panie Wojciechu tu "... (dołek na początku listopada na poziomie 1345 pkt.)..." chyba wkradał się błąd. Rozumiem, ze chodzi o 1645."

  Dziękuję, już poprawiłem. • darkhest

  Witam, oczekiwania pana Wojtka co do zaostrzania polityki pienieznej pokrywaja sie mniej wiecej z oczekiwaniami bankow odnosnie FFR
  www.businessinsider.com/fed-funds-rate-in-2016-2013-9

  tylko.. rozpoczecie cyklu podwyzek FFR nie ma (nie mialo do tej pory) negatywnego wplywu na indeksy akcyjne w USA, natomiast 2 ostanim szczytom towarzyszyl koniec owego cyklu.. patrzac pod tym katem czeka nas wieczna hossa lat 90tyh
  pozro ;)

 • swb1

  Ja również dołączę do chóru, choć generalnie nie jest to w moim stylu i pochwalę Pana za powyższy wpis. Jest on zgodny z moim wyobrażeniem przyszłości na S&P, zgodnie z którym wieloletni trójkąt rozbieżny to już historia. Oczywiście jakaś próba powrotu do niego jest bardzo prawdopodobna i możliwe, ze to będzie prognozowane przez Pana przyszłoroczne tąpniecie, ale nie sadze aby ta próba była udana, to znaczny nie wierzę w spadek do dolnej linii owego trójkąta, a zakres w jakim on ewentualnie zostanie spenetrowany w głąb to kwestia do dyskusji.

 • vonlichtenstein

  @wojciechbiałek

  "Projekcja powyższa sugeruje, że generalnie S&P 500 w ciągu najbliższych 37 sesji powinien korygować ostatnie wzrosty (dołek na początku listopada na poziomie 1345 pkt.)"

  Mała literówka Panie Wojtku - 1645 of course :-)

 • darkhest

  ad vocem
  moze troche przesadzilem w porownujac oczekiwania Gospodarza i bankow zeUSA, sry ;)

 • bbb_29

  JP Morgan ukarany
  IAR - Biznes
  19 Wrz 2013, 17:03


  19.09.2013 (IAR) - Prawie miliard dolarów kary zapłaci amerykański bank inwestycyjny JP Morgan Chase. To konsekwencje ryzykownych operacji finansowych poprowadzonych w ubiegłym roku przez pracowników tej firmy.

  Na początku ubiegłego roku handlowcy z londyńskiego oddziału JPMorgan dokonali ryzykownych inwestycji. Próbowali w ten sposób odrobić straty jakie zanotowali z działalności kredytowej. Kwoty inwestycji były tak duże, że określono je mianem londyńskiego wieloryba. Operacja zakończyła się porażką i przyniosła JPMorgan ogromne straty - aż 6,2 miliarda dolarów.

  Początkowo bank twierdził, że londyńskie inwestycje były prawidłowe. Później jednak szefowie JP Morgan przyznali, że doszło do naruszenia regulacji rynków finansowych. Potwierdzili również, że wysocy rangą managerowie banku wiedzieli o ryzykownych i niezgodnych przepisami operacjach.

  JP Morgan Chase zapłaci łącznie 920 milionów dolarów kary 4 instytucjom kontrolnym: amerykańskiej Komisji papierów Wartościowych, Zarządowi Rezerwy Federalnej, Urzędowi ds. Kontroli Pieniądza oraz Administracji Nadzoru Finansowego z Londynu.

 • ulica_mainstreet

  Fajny wpis.
  Szkoda tylko, że oparty na tylko 3 szefach FED.
  www.bespokeinvest.com/thinkbig/2013/9/19/market-performance-under-various-fed-chairmen.html
  Bernanke dał zwrot roczny, taki jak Marriner Eccles (1934-1948).

  Czy inni szefowie FED potwierdzają Pana projekcje?

 • bbb_29

  popieranie.pl/19092013,izrael-zlikwiduje-gotowke.html

  CIEKAWE czy sie zaczyna pelna kontrola !!!

 • bbb_29

  www.bankfotek.pl/image/1576674.jpeg

  PAnie Wojtu mi to bardziej z fibo czasowego wychodzi ze dopiero koncem Wrzesnia ten zjazd korekcyjny Pana

 • bbb_29

  www.bankfotek.pl/image/1576691.jpeg

  a co pozniej to jesli Pana scenariusz musili by zanegowac ta negatywna dywerygencje i wtedy ostania euforia przed.....

  Dax juz to zrobil i mnie troche zbil z tropu i nie wiem czy na DAX troche za bardzo sobie pofolgowali i nie bedzie ladna pułapka i smialo domkniecie luku z Niedzieli

 • kociobw

  worldwideat.blogspot.com/2013/09/fw20-z-na-piatek.html
  -
  rebelianci.org/479168/Punkty-energetyczne-dloni
  -
  www.bankier.pl/wiadomosc/Co-kryje-sie-za-decyzja-Fedu-2941629.html
  -
  www.bankier.pl/wiadomosc/Niemcy-glosuja-Europa-wstrzymuje-oddech-2939701.html

 • 5magna

  news.goldseek.com/GoldSeek/1379595900.php

 • gamera11

  stooq.pl/q/?s=^px&d=20130919&c=3y&t=l&a=lg&b=1&r=^bux+wig20

  dlaczego mamy być lepsi...?

 • turbodymomen.is.back

  pulsinwestora.pb.pl/3333267,32755,zagranica-kupuje-na-gpw

  to sygnał że teraz przez kilka miesięcy będzie hossa!

 • c_y_n_a

  Paenie Wojtku .... ciekawe porównanie jak Quantitative Easing działa na Sp500.

  www.tradingview.com/v/cFnIIKNf/

 • kociobw

  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/x/3/6/Economic-Recovery-Room.jpg
  -
  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/z/3/6/GOP-Wishes.jpg
  -
  forsal.pl/grafika/733306,146126,klopoty_dosiegnely_oszczednej_polnocy.html
  -
  forsal.pl/artykuly/733427,wybory-w-niemczech-stratfor-priorytety-berlina-bailout.html

 • pure_miglanc

  Witam,
  Dziękuję bardzo za treściwy wpis i odniosę się do dyskusji z poprzedniego wpisu.

  @ gospodarz
  "Krótkie pozycje w hossie to chyba generalnie niezbyt dobry pomysł. Co do dalszych losów rynku sam się zastanawiam. Tydzień temu pisałem do Parkietu:
  "(...) w obecnych realiach przekładałoby się na WIG w strefie 50564-50749 pkt. w ciągu 4-11 sesji licząc od środy) i większy potencjał spadkowy rzędu -10,6- -13 proc. (czyli test dołka w ciągu następnych 5 tygodni; w sezonowych dołku cen akcji?)."

  WIG był już dziś na 50484, więc blisko celu (choć test dołka do Wszystkich Świętych wydaje się być bardzo mało prawdodpobny). Z drugiej strony jak wyżej liczyłem Nasdaq w podobnych do obecnej sytuacjach jeszcze rósł jeszcze przez 2 tygodnie.

  Dziś patrzyłem na USD/PLN i wyszło mi, że powinien zacząć wzrostowy ruch powrotny do 2,13 za 4 sesje z okolic 2,99. Z drugiej strony ostatnie dołki na USD/PLN odległe były od siebie o 56 i 58 dni, co dawałoby następny dołek dolara dopiero 3-5 października. Sądzę, że z korekta na rynku akcji pokryje się z takim ruchem powrotnym USD/PLN do okolic 3,13.

  Wczorajsza świeca, która wyprowadziła EUR/USD na 7-miesięczne maksimu, wyglada identycznie jak ta z 6 czerwca, która wyniosła EUR/USD na 3-miesięczne maksimum. Wtedy EUR/USD rósł jeszcze 8 seji, ale WIG już tylko dwie. Ta analogia jest o tyle słaba, że wtedy w czerwcu FED postraszył zaostrzeniem polityki pieniężnej, co chyba teraz jest mało prawdodpobone. Ale może znajdzie się jakiś inny powód. "

  Dziękuję za odpowiedź.
  Gratuluję prognozy wyjścia Wig powyżej 50000 jeszcze we wrześniu.
  Zgadzam się z prognozą co do USDPLN i teraz wracamy do przełamanego wparcia na 3,13 (słynny poniedziałkowy dołek) ale z poziomu poniżej 3,00.

  Pozdrawiam

 • bartalsi

  Poniedzialkowy dolek

  photo.bikestats.eu/zdjecie,261176,ulica-poniedzialkowy-dol-krakow.html

  w poniedzialkowym dole mozna byc nawet w piatek.

 • bialek.wojciech

  @5magna:
  "news.goldseek.com/GoldSeek/1379595900.php"

  "Debt worldwide is now expanding exponentially. With absolutely no possibility of stopping this debt explosion, we will soon enter a period of unlimited money printing leading to a total destruction of paper currencies. The consequence will be a hyperinflationary depression in most major economies."

  No nie wiem. Na razie jesteśmy na etapie skupowania przez banki centralne obligacji skarbowych. Gdy już zostanie skupiona ich duża część rządy poproszą grzecznie banki centralne, by ten uznał te zobowiązania za niebyłe (tzw. "manewr Rostuskiego"). Banki centralne się zgodzą. Rządy zostaną w cudowny sposób oddłużone i zabawa zacznie się od nowa.

  Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi wytłumaczył dlaczego powyższy scenariusz jest niemożliwy. • blackata

  wniosek z decyzji Bernanke jest jeden w gospodarce jest gorzej niż miało być...

  a sam proces QE nie wpływa na realną gospodarkę...

  p.s. oczywiście na rynki fin tak...

  jednak sokoro Główni Gracze mają taką świadomość , to od maja z dużym
  prawdopodobieństwem prowadzą umiejętną dystrybucję..

  formacje klinów pozostają aktywne ( wczoraj perfekcyjny test górnego ograniczenia na S&P500 ) a dodatkowo powrót DJIA poniżej szczytu z sierpnia...

 • blackata

  na Książęca Street, po nocnej medialnej euforii wywołanej TAPER OFF na tym forum , ani wczoraj ani dziś owego " odpału " brak...

  morderczy horyzont od stycznia trwa...ten sam nazywany przez " Znawców " " hossą "...
  hmm " hossą widmo "...

  dziś już 3 seria kontraktów na WIG20 wygasa poniżej styczniowego szczytu... to nowy rodzaj " hossy "...który jej Autor powinien zgłosić do Encyklopedii AT...

 • e_djur

  "Nie bardzo widać, czym - poza płcią - pani Żanetka różni się od Summersa..." istotnie, sami Żydzi lub Żydówki. No i jak tu ma być dobrze skoro interesy tylko drobnej części ciemiężycieli są zaopiekowanie.

 • blackata

  @e_djur

  koszerne akcje, trzymane w rekach " Wybrańców Narodu " na Wall Street rosną a w tym samym czasie 50 mln Amerykanów żyje na skraju minimum...

  cóż...Świat czeka na nowego Lenina...

  p.s. Problem polega na tym komu te akcje w razie czego " wręczyć "...gdyż Druga str praktycznie nie istnieje...

  A obecne procesy na giełdach to Rodzaj Gry " Sam na Sam ze Sobą..."

 • swb1

  @ WB
  "Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi wytłumaczył dlaczego powyższy scenariusz jest niemożliwy."

  Można oczywiście umorzyć obligacje, ale nie można umorzyć gotówki, która została wypuszczona na rynek jako druga strona obligacji. Niech Pan sobie wyobrazi, ze FED ściąga z rynku 16 bln $.

  Ja widzę to w ten sposób, że lud jest okradany juz w momencie, gdy rzad na jego konto zaciąga dług, czyli emituje obligacje. To co się później dzieje to kwestia drugorzędna, czy to zostanie ściągnięte w formie podatków, czy inflacji - innej możliwości nie ma. ( Dlatego tez Panu kiedyś pisałem, ze los OFE i nie tylko OFE, ale też reszty majątku, a także ludowych nieruchomości jest przesądzony już od kilku lat.)
  Jeśli ten proces grabieży poprzez inflacje, który przecież cały czas się toczy, jest kontrolowany i rozłożony na lata , to większość ludzi nawet się nie zorientuje, że została doszczętnie ograbiona, tak jest w USA.
  A jeśli chodzi o obligacje skupowane przez BC to w ostateczności przecież one wcale nie muszą być umarzane, w końcu mogą sobie leżeć w bilansach banków centralnych do końca świata.
  Nikt będąc przy zdrowych zmysłach nie powie, ze dług zaciągnięty przez rząd USA da się kiedykolwiek spłacić. To także jeden z powodów, dla których uważam, że wzrost indeksów w USA jest niezagrożony i poziomy 20 - 30 tys punktów na S&P sa jak najbardziej realnie w perspektywie kilkudziesięciu lat.
  Poza tym inaczej sprawa wygląda w przypadku takich krajów jak USA, które mogą eksportować inflacje za granicę i łupić też inne kraje, a inaczej jest w przypadku Polski, gdzie cały ciężar rabunku, jaki dokonuje reżim musi spaść na lud, bo rząd nie ma siły aby swoimi ciężarami obarczyć jakikolwiek podmiot zagraniczny, a wręcz jest przez rozmaite zagraniczne podmioty kontrolowany. W Polsce grabież ma charakter bezpośredni - wyprzedaż majątku, OFE, wzrost podatków - ale przyjdzie też czas na inflacje, ale to dopiero wtedy, gdy dług Polski u kluczowych zagranicznych podmiotów będzie denominowany w obcych walutach.

 • bialek.wojciech

  @swb1:
  "Można oczywiście umorzyć obligacje, ale nie można umorzyć gotówki, która została wypuszczona na rynek jako druga strona obligacji."

  A po co ją umarzać? Ta gotówka jest na rynku od lat i nikomu nie przeszkadza. Po prostu bank centralny sobie o niej zapomni.

 • swb1

  @WB

  "A po co ją umarzać? Ta gotówka jest na rynku od lat i nikomu nie przeszkadza. Po prostu bank centralny sobie o niej zapomni. "

  Rzecz w tym, że nie jest od lat. BC musi wyemitować nową gotówkę aby wykupić obligacje, czy to na rynku wtórnym, czy pierwotnym.

 • swb1

  @WB
  Dodam jeszcze, że ten manewr z umorzeniem obligacji, mógłby się odbyć tylko z jednoczesną grabieżą wprost, czyli wymiana pieniądza. Wtedy miałby to sens, ale do tego potrzebny jest odpowiedni stan w społeczeństwie, wojna, rewolucja itp.

 • marjabol

  Panie Wojciechu, jak Pana zdaniem zachowają się teraz Turcja, Rosja, Chiny , Brazylia ?

 • bialek.wojciech

  @swb1:
  "Rzecz w tym, że nie jest od lat. BC musi wyemitować nową gotówkę aby wykupić obligacje, czy to na rynku wtórnym, czy pierwotnym."

  Nie bardzo rozumiem, w czym problem. Niech sobie bank centralny emituje tyle gotówki i skupuje za nią tyle aktywów, ile uzna za stosowne w danym momencie. Będzie to robił aż z systemu wyeliminuje skutki wcześniejszych błędów banków i pożyczkobiorców, a potem ogłosi, że rząd nie musi już spłacać skupionych w ramach QE obligacji, a sektor prywatny niech sobie trzyma tę gotówkę, która w ramach QE do niego trafiła.

  Nikt na następny dzień nie zauważa żadnej różnicy. Jedyne różnica jest taka, że dług publiczny spada ze 100 proc. na 80 albo 60 albo 10 proc. PKB w zależności od skali wcześniejszego skupu w ramach QE.

 • bartalsi

  @WB
  @SWB1

  Takze uwazam ze ktos za to zaplaci. Moze czesc zostanie umorzona, ale najpierw wycisna z innych tyle ile sie da.

  W sumie to dlaczego Polska nie moglaby zrobic tego samego? Zadluzyc sie bez umiaru i kupic dlug za wydrukowane pieniadze, w koncu mamy swoja walute? Wedlug planu za nasz dlug zaplaciliby inni.

 • swb1

  @WB

  "...sektor prywatny niech sobie trzyma tę gotówkę, która w ramach QE do niego trafiła. ."

  No ale to jest pusta gotówka, która nie odpowiada, żadnym wytworzonym w gospodarce dobrom, więc powoduje spadek wartości innych dóbr a więc inflacje, a więc grabież majątku. Stąd obawy o hiperinflację.

  Ja się co prawda spotkałem z opinią, ze gotówka emitowana przez FED w ramach QE, nie jest wpuszczana na rynek a słuzy jedynie wzrostowi zaufania w systemie bankowym i ona ma niby krążyć tylko między bankami, ale dla mnie to brzmi mało wiarygodnie.

 • swb1

  @bartalsi

  "W sumie to dlaczego Polska nie moglaby zrobic tego samego? Zadluzyc sie bez umiaru i kupic dlug za wydrukowane pieniadze, w koncu mamy swoja walute? Wedlug planu za nasz dlug zaplaciliby inni."

  Bo następnego dnia po takiej operacji rząd zderzyłby się z pancerną brzozą.

 • blackata

  @All

  Panowie, dlaczego nie puścicie maksymalnie wodzy fantazji...

  Niech np NBP ogłosi całościowe wezwanie na wszystkie akcje notowane na WGPW po kursach max.
  tym samym akcjonariusze takiej Netii czy Petroinvestu byli by autentycznie wniebowzięci...

 • ewiggin

  @Zulus
  Orientujesz się może, dlaczego opcje grudniowe są takie drogie? Czy to put czy call 2300 i 2400?

 • delubicz

  @blackata
  a może by skończyć z tym antysemityzmem! Jakoś mnie osobiście bardzo te akcenty drażnią,a często się u Ciebie powtarzają,może tak inne argumenty,bardziej sensowne

 • bialek.wojciech

  @marjabol:
  "Panie Wojciechu, jak Pana zdaniem zachowają się teraz Turcja, Rosja, Chiny , Brazylia ?"

  Ja cały czas czekam na inflacyjną fazę cyklu, która do lipca 2014 wyniesie GSCI do poziomu szcyztu z lipca 2008. W takim scenariuszu Rosja i Brazylia radzą sobie przez relatywnie dobrze nawet do lata 2014, tak jak w 2008 roku, kiedy Bovespa i RTS zrobiły szczyt hossy w maju 2008, a więc w 7-10 miesięcy po szczycie cen w USA.

  Ostatnią decyzję FED o odroczeniu początku zaostrzania polityki pieniężnej traktuję jako zachętę dla takiej surowcowej hossy.

  Ani Turcja ani Chiny nie wydają się beneficjentami wzrostu cen surowców, więc tu byłym ostrożniejszy, ale generalnie lepszy dla EM klimat i im powinien pomóc.

  Aby taki scenariusz mógł się zrealizować dolar powinien pozostać relatywnie słaby. Ostatnie dołki Dollar Index to kwiecień 2011, kwiecień 2008 i grudzień 2004. To daje 3 lata i 2 miesiąca jako średnią ostatnio długość cyklu. To oczywiście cykl Kitchina, o średniej długość 3 lat i 4 miesięcy. Gdyby obecny cykl był podobny do dwóch ostatnich to Dollar Index zrobił dołek w 3 lata i 2 miesiąca po dołku z kwietnia 2011 czyli w czerwcu 2014. Szczyt surowców wychodzi mi w lipcu 2014m, więc to by się zgadzało.

  A potem pani Janetka, chcąc pokazać mężczyznom, że wcale nie jest taką miętką gołębicą jaką ją malują, ciachnie QE tak gwałtownie, że wszyscy spadną w III kw. 2014 z krzeseł.


 • marjabol

  @wojciech.bialek

  dziękuję i pozdrawiam

 • blackata

  @delubicz

  Ależ Dear Witold, osobiście jetem absolutnym Franem Narodu Wybranego...

  a w stwierdzeniu " koszerne akcje, trzymane w rekach " Wybrańców Narodu " na Wall Street rosną a w tym samym czasie 50 mln Amerykanów żyje na skraju minimum... "

  wyrażony jest zachwyt dla owych Autentycznych Geniuszy...

 • bialek.wojciech

  swb1:
  "No ale to jest pusta gotówka, która nie odpowiada, żadnym wytworzonym w gospodarce dobrom, więc powoduje spadek wartości innych dóbr a więc inflacje, a więc grabież majątku. Stąd obawy o hiperinflację."

  Ludzie boją się różnych rzeczy, zwykle bzdurnych. Widzi Pan gdzieś jaką hiperinfację? Bo ja nie. Obecna sytuacja, to cały czas balansowanie na granicy deflacji. Przed wpadnięciem w nią powstrzymuje świat właśnie skup aktywów prowadzony w ramach QE.

  Poza tym, czy bank centralny umorzy skuptione obligacje, czy nie, to nie ma żadnego wpływu na ilość już wyemitowanej gotówki, więc nie ma bezpośredniego wpływu na poziom inflacji.

 • swb1

  @WB
  Natomiast co do OFE, to dla Pana, jako zwolennika tej instytucji pojawia się pewna, choc niewielka nadzieja.
  Otoż jak wiadomo o ile obecny reżim, podobnie jak jego leninowsko-stalinowski pierwowzór, świetnie sobie radzi z propagandą i tępieniem opozycji, to z już wszelkimi innymi konstruktywnymi działaniami nie bardzo. Pojawiają się głosy, ze po propagandowym przygotowaniu na temat likwidacji OFE, gdy trzeba przejść do konkretów, to reżim nie bardzo wie jak to zrobić. Istnieje szansa, że w obliczu, nieprzezwyciężalnych trudności, reżim się z całej sprawy wycofa, choć osobiście, uważam, ze jest to mało prawdopodobne. Jestem natomiast prawie pewien, że cała sprawa skończy się klasycznym bolszewickim bajzlem, który podatników, czyli lud będzie kosztował znacznie więcej niż tylko utracone emerytury.

 • zulus_chacka

  @ewiggin

  przez wzrost zmienności w20 w ostatnich tygodniach, jeśli się uspokoi wartość wewnetrzna spadnie

 • swb1

  @WB

  "Ludzie boją się różnych rzeczy, zwykle bzdurnych. Widzi Pan gdzieś jaką hiperinfację? Bo ja nie. Obecna sytuacja, to cały czas balansowanie na granicy deflacji. Przed wpadnięciem w nią powstrzymuje świat właśnie skup aktywów prowadzony w ramach QE."

  Jak napisałem, gdy ten proces jest inteligentnie kontrolowany i toczy się powoli, to ludzie nawet nie zauważają, jak są grabieni. Ja osobiście nie obawiam się hiperinflacji w USA, a z pełzająca inflacja wiąże nadzieje na wieloletni wzrost indeksów na Wall str.

  "Poza tym, czy bank centralny umorzy skuptione obligacje, czy nie, to nie ma żadnego wpływu na ilość już wyemitowanej gotówki, więc nie ma bezpośredniego wpływu na poziom inflacji."

  Dlatego dla nikogo chyba problemem nie jest umorzenie obligacji, lecz sam fakt ich skupu i emitowana gotówka.

  Napisałem o tym Panu wcześniej:
  "A jeśli chodzi o obligacje skupowane przez BC to w ostateczności przecież one wcale nie muszą być umarzane, w końcu mogą sobie leżeć w bilansach banków centralnych do końca świata. "
  A z umorzeniem byłby kłopot o tyle, że księgi bankowi by się nie zgadzały, a to juz jest poważny problem czysto prawny.

 • blackata

  @delubicz

  W kwestii tzw. sensownych argumentów...

  formacje klinów końcowych pozostają aktywne...

  A Schemat Gry Kreatorów Trendu " Sam na Sam ze Sobą..." prowadzi do Wniosku, iż aktywacja spadków, pozostaje w Ich gestii...

  nieznany pozostaje Motyw, który zostanie rzeczywiście aktywowany i użyty do przesilenia i fali spadków...

  Pozdrawiam...

 • bialek.wojciech

  @swb1:
  "Dlatego dla nikogo chyba problemem nie jest umorzenie obligacji, (...)"

  Jeśli tak, to za jakiś czas wszystkie kraje rozwinięte prowadzące obecnie programy QE zostaną w cudowny sposób oddłużone.

  I cała zabawa będzie mogła rozpocząć się od nowa.
 • bialek.wojciech

  @swb1:
  "A z umorzeniem byłby kłopot o tyle, że księgi bankowi by się nie zgadzały, a to juz jest poważny problem czysto prawny."

  To nie jest żaden problem moim zdaniem. Przynajmniej jeśli bank centralny jest państwowy.


 • makler2090

  Wojtku....troszkę mi ta prognoza "kraszku" w okresie marzec-czerwiec 2014 troszkę mi gryzie z zachowaniem stóp % w Polsce. Śledząc wypowiedzi różnych ekonomistów w tym członków RPP nie sądzę by podwyżki stóp % u nas nastąpiły wcześniej niż w 3-4 kwartale 2014.......pamiętam jak w raportach kwartalnych pisałeś,że historycznie patrząc hossa na naszym parkiecie kończyła się po najczęsciej po 2 podwyżce stóp % a więc czasowo się tutaj trochę nie spina
  M.

 • swb1

  Panie Wojciechu

  "Jeśli tak, to za jakiś czas wszystkie kraje rozwinięte prowadzące obecnie programy QE zostaną w cudowny sposób oddłużone.

  I cała zabawa będzie mogła rozpocząć się od nowa."

  Jeśli założymy, ze ludzie są grabieni inflacją w sposób ukryty przez jakiś okres czasu, a po tym czasie ten stan rzeczy zostaje niejako "zalegalizowany", to teoretycznie jest to możliwe, choć do rozwiązania jest problem prawno księgowy - jak można umorzyć jedna stronę bilansu, jeśli druga strona wciąż "istnieje"?
  Zawsze pozostaje jednak niepewność, czy sytuacja nie wymknie się spod kontroli i nie wybuchnie jakaś rewolucja, no ale wtedy powiesi się kilku kozłów ofiarnych zrobi się wymianę pieniędzy i na jedno wyjdzie. Cóż, jak już o tym wspomniałem lud jest grabiony w momencie gdy rzad na jego konto pożycza pieniądze, a jaką konkretną formę ta grabież przyjmie to rzecz drugorzędna.

 • podtworca

  @ WB

  Polski rząd ma zamiar umorzyć obligacje kupowane za realne pieniądze, które zabrano polskim podatnikom, natomiast Fed emituje "new money" pod zastaw świeżych obligacji. Gdyby nałożono na Amerykanów podatek, z którego finansowanoby QE, a Fed brałby z tego 4% za zarządzanie, byłoby to odpowiednikiem roboty, jaką wykonywały OFE.

 • 5magna

  www.google.ca/#q=goldseek&tbm=nws

 • bialek.wojciech

  @makler2090:
  "Wojtku....troszkę mi ta prognoza "kraszku" w okresie marzec-czerwiec 2014 troszkę mi gryzie z zachowaniem stóp % w Polsce. Śledząc wypowiedzi różnych ekonomistów w tym członków RPP nie sądzę by podwyżki stóp % u nas nastąpiły wcześniej niż w 3-4 kwartale 2014.......pamiętam jak w raportach kwartalnych pisałeś,że historycznie patrząc hossa na naszym parkiecie kończyła się po najczęsciej po 2 podwyżce stóp % a więc czasowo się tutaj trochę nie spina"

  Zgadzam się, że tam się robi dosyć ciasno. No to 2 podwyżki w czerwcu i lipcu a krach w sierpniu/wrześniu. W marcu może być pierwony szczyt, a latem wrórny (a la lipiec/październik 2007).

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "Polski rząd ma zamiar umorzyć obligacje kupowane za realne pieniądze, które zabrano polskim podatnikom, natomiast Fed emituje "new money" pod zastaw świeżych obligacji. Gdyby nałożono na Amerykanów podatek, z którego finansowanoby QE, a Fed brałby z tego 4% za zarządzanie, byłoby to odpowiednikiem roboty, jaką wykonywały OFE."

  Pomijając analogie z OFE, czy widzi Pan jakieś realne skutki umorzenia obligacji skupowanych w ramach QE. Np. gdyby zrobili to Japończycy ze swoim długiem publicznych powyżej 200 proc. PKB i bankiem centralnym skupującym hurtowo obligacje skarbowe. • bartalsi

  swb1 2013/09/20 11:47:47
  @bartalsi

  "W sumie to dlaczego Polska nie moglaby zrobic tego samego? Zadluzyc sie bez umiaru i kupic dlug za wydrukowane pieniadze, w koncu mamy swoja walute? Wedlug planu za nasz dlug zaplaciliby inni."

  Bo następnego dnia po takiej operacji rząd zderzyłby się z pancerną brzozą.

  Mogliby probowac nam zrobic wlasnie hiperinflacje na PLN ale z drugiej strony Polska gospodarka jest juz zintegrowana globalnie, wiec tani zloty moglby spowodowac wzrost inwestycji a tym samym rozkrecic gospodarke (no chyba ze bylby polityczny przykaz ze tu nie wolno inwestowac).

 • bialek.wojciech

  @swb1:
  (...) teoretycznie jest to możliwe, choć do rozwiązania jest problem prawno księgowy - jak można umorzyć jedna stronę bilansu, jeśli druga strona wciąż "istnieje"?"

  No właśnie. Zastanawiam się nad tym i zastanawiam i też mi wychodzi, że to jedynie problem księgowy w banku centralnym (czyli w rzeczywistości żaden problem, bo odpisane z bilansu banku centralnego dawno wyemitowanej gotówki nie rodzi żadnych rzeczywistych skutków w realnym świecie). • bartalsi

  @WB
  Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi wytłumaczył dlaczego powyższy scenariusz jest niemożliwy.

  Czy dlug zagraniczny wlicza sie do dlugu publicznego? Bo jesli duza czes to dlug zagraniczny, to w tym przypadku dochodzi do tego ze kazda z potek gospodarczych probuje wcisnac innym swoje pieniadze. Ktos musi przegrac.

 • bartalsi

  "poteg"

 • swb1

  @WB

  " ...odpisane z bilansu banku centralnego dawno wyemitowanej gotówki nie rodzi żadnych rzeczywistych skutków w realnym świecie."

  Tego na 100 proc nie jestem pewien, ale pewien jestem, ze rodzi skutki dla samego banku, który pozbywa się kontroli nad ta gotówką, jeśli ją usunie z bilansu i tu jest chyba pies pogrzebany. Cały sens istnienia BC to kontrola nad gotówką w obiegu.

 • bartalsi

  Straszna wiadomosc dla Japonii, dostali olimpiade w 2020r.

 • bialek.wojciech

  @WB:
  "Tego na 100 proc nie jestem pewien, ale pewien jestem, ze rodzi skutki dla samego banku, który pozbywa się kontroli nad ta gotówką, jeśli ją usunie z bilansu i tu jest chyba pies pogrzebany. Cały sens istnienia BC to kontrola nad gotówką w obiegu."

  Bank kontroluje losy wyemitowanej gotówki poprzez operacje otwartego rynku i stopę procentową w nich używaną. Ale tu są używane krótkoterminowe bony skarbowe, a nie obligacje, wiec wszystko działałoby jak dotychczas. Poza tym zawsze bank centralny może ściągać gotówkę za pomocą emitowanych przez siebie "bonów pieniężnych" tak jak to robił swego czasu NBP.

 • armithrone.online

  to co teraz dolar na 2.99 a usiaki na 1740 i dopiero korekta, usdpln wygląda słabiej od eurusd

 • bialek.wojciech

  ^ I jest jeszcze rezerwa obowiązkowa. Więc nawe do ściągania gotówki nie są potrzebne żadne papiery wartościowe.

 • swb1

  @WB

  BC jest emitentem gotówki, więc nie ma prawej możliwości wyrzucenia jakiejkolwiek jej części z bilansu. Tak to widzę, choć nie jestem specjalista w tej dziedzinie i moja opinia ma charakter dywagacji.
  Oczywiście gospodarka bez kontroli BC nad pieniądzem zapewne świetnie by sobie sama radziła, ale nich Pan zauważy, że proponuje Pan swego rodzaju rewolucję instytucjonalną - faktyczną likwidację monopolu BC, w końcu część pieniądza tak czy siak pozostałaby poza kontrolą BC, a jeśli tak to w oparciu o jakie parametry BC używałby swoich instrumentów kontroli?

 • swb1

  @bartalsi

  Ja generalnie miałem na myśli, to, że gdyby "rząd polski" naruszył interesy istotnych podmiotów, to po prostu, w sensie dosłownym, spadłyby konkretne głowy - w zderzeniu z pancerną brzoza np.

 • blackata

  @All

  czy już jest tak " dobrze " by dywagować non stop na temat długu...

  Otóż Szanowny Panie WB proszę nie snuć kolejnych " mitów polskich " gdyż zgodnie z polskim prawem polskie obligacje podlegają wykupowi...zatem z ich umorzenie w świetle obecnych aktów prawnych jest niemożliwe...

 • bialek.wojciech

  @swb1:
  "BC jest emitentem gotówki, więc nie ma prawej możliwości wyrzucenia jakiejkolwiek jej części z bilansu."

  Prawem bym się najmniej przejmował, bo je można zmienić w dowolnej chwili, jeśli będzie taka wola polityczna.


 • podtworca

  @WB
  Pozwoliłem sobie przeprowadzić eksperyment myślowy, z którego wynika, że anulowanie długów przez Fed ma sens tylko wtedy, gdy dolary wrócą do USA:

  1. Dopóki Amerykanie pożyczali, system się trzymał. Co roku kilka % new money zasilało gospodarkę (coś ok. 3% nowych dolarów co roku).

  2. Amerykańskim bankom rosły bilanse i aktywa, jednak gotówka wędrowała do krajów produkujących (wysoki deficyt w obrotach spowodowany konsumpcyjnym stylem życia Amerykanów i skierowanej na usługi gospodarki). Producenci żeby podtrzymać system i podaż pieniądza, kupowali dług USA, ale mieli też spore nadwyżki dolarów.

  3. Gdy bańka na nieruchomościach pęka sytuacja wygląda następująco:
  - Amerykanie mają wielkie długi,
  - banki mają gigantyczne niezdrowe bilanse,
  - Chińczycy i s-ka mają cash.

  Zachodzi zatem wielkie ryzyko, że:
  - Amerykanie zbankrutują i stracą domy warte mniej niż kredyt,
  - również amerykańskie banki zbankrutują, bo mają ujemne bilanse,
  - "wszystko" wykupią Chińczycy.

  4. Wprowadzamy TARP - skup śmieci z banków i QE, czyli skup obligacji państwowych:
  - ratujemy tyłki Amerykanów, bo rząd ma nieograniczone zasoby pieniędzy na podtrzymanie firm, roboty publiczne, etc. Ludzie będą mogli spłacać kredyty
  - ratujemy bilanse banków,
  - Chińczykowi wytrącamy broń z ręki, bo jego rezerwy mają mniejsze proporcje, Amerykanin więcej oszczędza, produkcja wraca do USA, "nasi" mają kasę, wyceny przedsiębiorstw są znowu wysokie (nie da się ich wykupić za bezcen jak w dołku bessy).

  PS Komentarz zablokowany z powodu "Tempo wpisania komentarza wskazuje, że być może jesteś automatem spamującym. Poczekaj chwilę i spróbuj wysłać ponownie." Ktoś nie wpadł, że można je wklejać? :) Już tyle razy straciłem pisane w pocie czoła długie komentarze czy maile przez błąd sieci, że wolę je pisać najpierw w innym miejscu..

 • blackata

  " Prawem bym się najmniej przejmował, bo je można zmienić w dowolnej chwili, jeśli będzie taka wola polityczna. "

  Europa jest żywym zaprzeczeniem tej tezy...mimo owej woli politycznej...

 • podtworca

  Kontynuacja poprzedniego wątku:

  5. Kiedy Fed przystopuje QE?
  Scenariusz pozytywny (dla USA) :
  - rozpoczyna się proces: produkcja wraca do USA, dolar wraca z EM do macierzy, zatrzymuje się destrukcja kredytu - kończy się systemowe ryzyko utraty aktywów - można kończyć stymulację.
  Scenariusz negatywny: pomimo dodruku dolary wciąż wypływają do krajów produkujących, szukają schronienia w stabilniejszych państwach - Fed kontynuuje "eksperyment", a rząd szuka innego sposobu na przywrócenie gospodarczych podwalin mocarstwa. W zależności od skali problemu możliwe są wojny, stany wojenne, nowa waluta..

  6. Co się stanie jeśli banki centralne krajów rozwiniętych anulują posiadane obligacje?

  W przypadku pozytywnego scenariusza:
  - skoro gospodarka zaskoczyła, słabeusze z EM nie mają z czym podskakiwać, prawdopodobnie martwią się teraz krwawymi przewrotami wewnętrznymi,
  - wyceny aktywów są bardzo wysokie,
  - mamy dużo nowych dolarów, ale stojący za nimi dług właśnie zniknął - rozpoczyna się presja na podnoszenie płac, inflacja i urealnienie cen aktywów (pensje doganiają ceny akcji, domów etc.).

  W przypadku scenariusza negatywnego: anulowanie posiadanych obligacji nie ma sensu, jeśli wyemitowane pod nie dolary są w posiadaniu obcych rąk. Niezbędna kontynuacja niestandardowej polityki.

 • bialek.wojciech

  @armithrone.online:
  "to co teraz dolar na 2.99 a usiaki na 1740 i dopiero korekta, usdpln wygląda słabiej od eurusd"

  EUR/USD wyszedł na 7-mies. maksimum jak w połowie grudnia 2012, więc obecny wzrost na USD/PLN wygląda mi podobnie do ruchu wzrostowego z drugiej połowy grudnia. Potem powinien być jeszcze jeden spadek dolara do nowych lokalnych dołków (czy 2,99 nie wiem, ale poniżej 3,06) taki jak w końcówce grudnia, a potem większa korekta i na akcjach (spadkowa) i na dolarze (wzrostowa).


 • blackata

  @podtworca

  " Chińczycy i s-ka mają cash. "

  Kompletna nieprawda - gdyż Chiny mają obligacje USA...nie gotówkę w USD...dlatego też Ben poprzez TAPER OFF zatrzymał ostatnio lawinę przy rentowności 3% na 10-letnich obligacjach amerykańskich gdyż to powodowało dynamiczny spadek rezerw miedzy innymi Chin...

 • bartalsi

  @Podtworca

  Ale nie tylko FED drukuje, jest wiecej graczy.

 • podtworca

  @Blackata
  Mówimy o okresie sprzed TARP. Oczywiście mieli większość w obligacjach, ale również dużo gotówki. Ponadto po kilku QE ich udziały w długu USA zostały rozrzedzone (obok QE mamy też ogromne krzyżowe zakupy długu między bankami centralnymi z zaprzyjaźnionych państw np. BoE).

 • podtworca

  @Bartalsi
  Oczywiście, wszyscy drukują, nawet Chińczycy, tyle że ich waluty prawie nikt nie używa. Chcesz kupić technologię, to kupujesz jena, euro lub dolara.

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "W przypadku pozytywnego scenariusza:
  - skoro gospodarka zaskoczyła, słabeusze z EM nie mają z czym podskakiwać, prawdopodobnie martwią się teraz krwawymi przewrotami wewnętrznymi,
  - wyceny aktywów są bardzo wysokie,
  - mamy dużo nowych dolarów, ale stojący za nimi dług właśnie zniknął - rozpoczyna się presja na podnoszenie płac, inflacja i urealnienie cen aktywów (pensje doganiają ceny akcji, domów etc.)."

  Żyć nie umierać. :)


 • karnakufo

  No sporo postów na blogu dzisiaj. pełnia , wiedźmy - szykuje się jakieś przesilenie - punkt zwrotny?

 • blackata

  @podtworca

  jeśli przyjmie za prawdziwe dane iż FED ma w sowich bilansach 30% długu USA, to rodzi sie naturalne pytanie kto przez te wszystkie lata ów dług podawał i podaje nie patrząc na " obietnice " i tzw " status " USA...

  tak samo kto podaje od maja owe " bezcenne " akcje na super Newsach na wszystkich prima sort PMI i ISM...

 • podtworca

  @WB

  Niestety wydaje się, że nie wszystko idzie zgodnie z planem:
  wyborcza.pl/1,75477,14634804,Rekordowo_wysoki_wskaznik_ubostwa_w_USA.html

 • podtworca

  @blackata

  Jeszcze w 2010 roku dla wielu 1300 na S&P500 było niewyobrażalnym poziomem, bo miała być bessa. Jeśli akcje spadną z 1700-1800 na 1200 to dla większości inwestorów będzie to krach, tymczasem byłby to tylko test maksów z 2010 i wciąż wysokie poziomy cen akcji - bezpieczne dla systemu.

 • blackata

  @All

  Na sztandarach " Recovery " kontrakty futures podziwianego tu - na forum indeksu S&P500 pozostają obecnie 1715 pkt odpowiednio 30 pkt powyżej majowego max 1685 oraz 11 pkt powyżej sierpniowego ekstremum 1704 pkt...

  Niech zatem każdy odpowie sobie czy jest to siła czy też słabość na tle 4 miesięcznego horyzontu inwestycyjnego...

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "Niestety wydaje się, że nie wszystko idzie zgodnie z planem:
  wyborcza.pl/1,75477,14634804,Rekordowo_wysoki_wskaznik_ubostwa_w_USA.html"

  "Od lat bez większych zmian" • blackata

  @podtworca

  pełna zgoda..zresztą każdy spadek z punktu widzenia np początku lat 80-tych to rodzaj korekty..dlatego też nazewnictwo mija się z celem...

  Najważniejszy pozostaje faktyczny trend oraz zasięg ruchu czy to wzrostowego czy spadkowego...

  Dlatego też w horyzoncie ostatnich 4 M Inwestorzy , którzy weszli na rynek poprzez np fundusze pozostają na Zero lub Minusach przy uwzględnieniu opłat i prowizji...

  Taka sama sytuacja oprócz S i MWIG ma de facto miejsce na Książęca Street...

 • karnakufo

  @blackata
  "Na sztandarach " Recovery " kontrakty futures podziwianego tu - na forum indeksu S&P500 pozostają obecnie 1715 pkt odpowiednio 30 pkt powyżej majowego max 1685 oraz 11 pkt powyżej sierpniowego ekstremum 1704 pkt...

  Niech zatem każdy odpowie sobie czy jest to siła czy też słabość na tle 4 miesięcznego horyzontu inwestycyjnego... "

  Ty kiedy uznasz, że jest to siła?
  Ile jeszcze musi urosnać, żeby Cię przekonać?
  A może ładujesz teraz S licząc na duży horyzont i ograny temat?
  Konkretnie proszę.

 • blackata

  @karnakufo

  " Ty kiedy uznasz, że jest to siła "

  To jest taka " siła " jak ów gloryfikowany wszem i wobec " Magic Trend " , w którym fale nachodzą na siebie...
  hmm.. to taki " specjalny trend "...

  Reasumując formacje klinów ukazują ryzyko końca wzrostów a nie ich początku...zresztą Sam Czołowy " Bohater Polskiej Hossy " WB ukazuje Swą Projekcję zgodnie z którą szczyt " hossy " w USA na wynieść indeks S&P500 na wysokość 1843 pkt...

  czyli pozostała przestrzeń to uwaga 130 pkt...

  Czy to jest znak do kupna czy stopniowej sprzedaży...

 • blackata

  @karnakufo

  Zatem Szanowany Adwersarzu, czy od maja mamy do czynienia z akumulacją czy selektywną dystrybucją... zważywszy, iż bezspornie cała struktura wzrostowa trwa od 2009 roku a jej poziom startowy to 666 pkt...

  a ponoć to szczytu według Szanownego WB zostało 130 pkt...

  Pozdrawiam...

 • warren.buffet.from.yuesei

  stawiam na 2430 na fixingu

 • karnakufo

  @blackata
  A konkretnie?

 • pure_miglanc

  Nasuwa mi się jeszcze jedno odnośnie zmiany na stołku Fed:

  Szukali jelenia to znaleźli......Żanetkę Jelleń
  Do tego Łania o gołębim sercu.

  No cóż będzie miała ciężko.

 • blackata

  @karnakufo

  konkrety ukazują wykresy...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,taper;off;-;risk;on;,107599.html

 • karnakufo

  @blackata
  Te górne kreski - opory na wykresach to WSZYSCY widzą i znają na pamięć.
  Imo rynek WSZYSTKICH wyroluje i pójdzie hiperbolą wzrostową do gory w chmury.
  To wariant, który jest najbardziej prawdopodobny wg mnie.
  Widzę, żaś, że Ty go DEFINITYWNIE odrzucasz, a to może być błąd.
  Jak na razie nie ma powodów, by twierdzić, że są oznaki zmiany trendu na spadkowy - pójdą ważne wsparcia to dopiero wtedy.
  TREND WZROSTOWY W STANACH TRWA i TRWA MAĆ - od marca 2009.
  Pozdr

 • blackata

  @karnakufo

  w trendzie fale nie zachodzą na siebie...
  w klinach..wręcz przeciwnie...tak...
  zatem do maja owego trendu brak...

  p.s. oczywiście wszystkie zagrania są możliwe i dopuszczalne co pokazuje ostatnie " zagranie " FED...

 • karnakufo

  @blackata
  Chcesz powiedzieć, że od marca 2009 w Stanach nie ma trendu wzrostowego?
  A niby jaki?
  Nijaki?
  I po co ta akademicka dyskusja?
  Prościutkie nie filozoficzne buy and hold od marca 2009 w Stanch chyba dało nieźle zarobić, nieprawdaż?
  I takiej rangi (rzędu) sygnał sell, jak wtedy buy do tej pory jeszcze nie padł i tego się trzymajmy, reszta to bicie piany.

 • blackata

  @karnakufo

  uwaga czytanie ze zrozumieniem bitte...

  one more time...

  w trendzie fale nie zachodzą na siebie...
  w klinach..wręcz przeciwnie...tak...
  zatem do maja owego trendu brak... !!!

  OD MAJA...!!!

 • karnakufo

  @blackata
  To może takie konkretne proste pytanie?
  Jeśli komuś udało się wejść w L 3.09.2013 na S&P to czy powinien teraz (już) zamienić je na S czy jeszcze nie?

 • blackata

  @karnakufo

  powinien zamknąć tę pozycję Long podczas wczorajszej sesji w str górnego ograniczenia klina...

 • blackata

  @karnakufo

  i z wąskim stopem zając równocześnie pozycję Short...w oczekiwaniu na test dolnego ograniczenia klina...

 • karnakufo

  @blackata
  No widzisz, jakie to proste i po co tyle okrążającego pisania?
  Potrafisz jednak konkretnie - oby częściej.
  Pozdr

 • blackata

  @karnakufo

  dodatkową wskazówką do tego zagrania oprócz górnego ograniczenia formacji klina jest zakres ruchu ok. 20 pkt po każdorazowym przebiciu szczytu maj 1685 sierpień 1704 obecnie 1726 pkt ...

 • karnakufo

  @blackata
  To teraz po tej wskazówce S, da zarobić na bank.

 • blackata

  @karnakufo

  tak..uśmiech to uśmiech...

  a klin to klin ( nachodzenie fal ) nie schemat trendu zgodnie z którym pokonanie poprzedniego max generuje nowy impuls bez powrotu poniżej owego poprzedniego ekstremum...

  Zatem weekendu z uśmiechem...na bank...

 • bialek.wojciech

  "Ja cały czas czekam na inflacyjną fazę cyklu, która do lipca 2014 wyniesie GSCI do poziomu szcyztu z lipca 2008. W takim scenariuszu Rosja i Brazylia radzą sobie przez relatywnie dobrze nawet do lata 2014, tak jak w 2008 roku, kiedy Bovespa i RTS zrobiły szczyt hossy w maju 2008, a więc w 7-10 miesięcy po szczycie cen w USA.

  Ostatnią decyzję FED o odroczeniu początku zaostrzania polityki pieniężnej traktuję jako zachętę dla takiej surowcowej hossy.

  Ani Turcja ani Chiny nie wydają się beneficjentami wzrostu cen surowców, więc tu byłym ostrożniejszy, ale generalnie lepszy dla EM klimat i im powinien pomóc.

  Aby taki scenariusz mógł się zrealizować dolar powinien pozostać relatywnie słaby. Ostatnie dołki Dollar Index to kwiecień 2011, kwiecień 2008 i grudzień 2004. To daje 3 lata i 2 miesiąca jako średnią ostatnio długość cyklu. To oczywiście cykl Kitchina, o średniej długość 3 lat i 4 miesięcy. Gdyby obecny cykl był podobny do dwóch ostatnich to Dollar Index zrobi dołek w 3 lata i 2 miesiąca po dołku z kwietnia 2011 czyli w czerwcu 2014. Szczyt surowców wychodzi mi w lipcu 2014, więc to by się zgadzało.

  A potem pani Janetka, chcąc pokazać mężczyznom, że wcale nie jest taką miętką gołębicą jaką ją malują, ciachnie QE tak gwałtownie, że wszyscy spadną w III kw. 2014 z krzeseł."

  Trochę na ten temat w Raporcie tygodniowym:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=7176


  Polecam też dzisiejszy Wykres dnia, w którym zastanawiam się, jaki poziom EUR/USD kończy hossę na rynku akcji w strefie euro:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=7176

 • kociobw


  www.fotoszok.pl/show.php/1716715_nas-60min-juin-2013-20-septembre-2013-price-76.4.png.html
  -

 • blackata

  " Ja cały czas czekam na inflacyjną fazę cyklu "

  Czy Ścieżka Deflacji, która od lat kroczy Japonia nie wchodzi w grę...

  Pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia kwestia japońskiego QE sprzed lat, które nie przyniosło pożądanych efektów...a Nikkei nie poszybował na nowe szczyty lecz osiągnął nowe minima...
  a przecież Jen jest równie światową walutą jak USD a na parę USD/JPY przypada znaczy udział w obrotach Globex...

  Zatem skąd ten Ton " Oczywistości " bez podawania choćby stopnia prawdopodobieństwa i alternatywnych scenariuszy

  gdyż Podstawa to przygotowana odpowiedź na pytanie what if the market goes another way...

 • plumberg

  Postanowilem "popelnic" ten wpis bo kiedy zaczynalem swoja przygode z inwestowaniem to kilka osob zupelnie bezinteresownie udzielilo mi kilku bezcennych rad na roznego rodzaju forach i chcialbym w ten sposob splacic dlug i kontynuowac tradycje. Wiadomo ze ten blog czyta b. duzo osob mniej lub bardziej niedoswiadczonych, i to do nich kieruje ten wpis. Moja rada: kiedy napotkacie kogos kreujacego sie na "powaznego inwestora" , zadajacego z piedestalu sokratejskie pytania, poslugujacego sie nowomowa ktora ma zamaskowac pustoslowie, zadajcie sobie pytanie: co z tego calego wywodu wynika PRAKTYCZNIE? ( zadajecie pytanie sobie bo zadajac je owemu znawcy uslyszycie to samo, tylko szyk zdania bedzie przestawiony, albo co gorsza odesle was do swojego bloga, bo inaczej pies z kulawa noga tam nie zajrzy). Wezmy na przyklad cytat :
  " Najważniejszy pozostaje faktyczny trend oraz zasięg ruchu czy to wzrostowego czy spadkowego...
  Dlatego też w horyzoncie ostatnich 4 M Inwestorzy , którzy weszli na rynek poprzez np fundusze pozostają na Zero lub Minusach przy uwzględnieniu opłat i prowizji..."
  Lekcja pierwsza: tenze madrala zawsze wybierze date czy zestaw danych najbardziej mu odpowiadajacy, dlatego mowi o 4 miesiacach ( wezmy S&P) bo 22.05 byl lokalny szczyt, stad te (zaledwie) obecne 30 pkt powyzej. Zauwazcie ze nie przyjmie on 5 mies(22.04 -1556, a wiec ok 160 pkt zarobku od wtedy) ani 3 miesiecy(21.06 - 1592 pkt, a wiec tez solidny zarobek). Nie , nie , nie, to MUSI byc cztery miesiace :)
  Lekcja druga: no dobrze, wezmy te jego 4 miesiace. tylko co z tego? jako malo doswiadczony inwestor, szanujacy swoje pieniadze, podazamy sladem wielu dobrze udowodnionych opracowan i inwestujemy w indeks metoda usredniania. A wiec:
  22.05 kupujemy indeks S&P( na zamknieciu) za okreslona kwote, powiedzmy po 10 jednostek ETF, wiec
  1655 x 10=16550
  po miesiacu,21.06, znowu 1592 x 10=15920
  22.07 - 1690 x 10=16900
  22.08 - 1657 x 10= 16570

  A wiec po czterech miesiacach 22.09, mamy 40 jednostek na ogolna kwote 65 940
  20.09 te same 40 jednostek sprzedajemy po 1720, co daje nam kwote 71 600, i zysk 5660, co stanowi (71 600-65 940)/65940= 8.6 % zysku.
  Hm, a ten guru twierdzi ze nie ma trendu wzrostowego, 8.6 % zysku w cztery miiesiace:) podpowiem ze to odpowiada 28% w skali rocznej!

  ps.nie biore pod uwage prowizji itp gdyz w USA mozna znalezc oferty ETF bez prowizji. Nawet jednak uwzglednienie prowizji nie zmieniloby wymowy argumentu.

  Pozdrawiam wszystkich myslacych krytycznie!

 • slugaswiata

  @plumberg
  świetny wpis!

 • blackata

  @plumberg

  Szanowny Adwersarzu, niech Pan nie mierzy Kogoś kogo Pan nie zna swoją miarą...gdyż to prowadzi do całkowicie błędnych wniosków z Pańskich śledczych dociekań i pseudo-osądów i pseudo-rad dla Innych...

  Po Pierwsze...
  Horyzont 4 miesiące ( koniec maja - koniec września ) nie jest absolutnie przypadkowy gdyż właśnie wówczas w maju mainstream informacyjny rozpoczął,ł na fali super odczytów PMI i ISM, głoszenie i końca kryzysu a media zaczęły nadawać wręcz non-stop iż teraz to dopiero " najwyższy czas na akcje "...
  a tym czasem de facto od końca maja nie ma trendu wzrostowego - fale zachodzą na siebie co jest czynnikiem charakterystycznym dla formacji klina końcowego...
  zatem wykresy przedstawiają odmienną sytuację niż w trendzie wzrostowym , gdzie wybicie ponad kolejne szczyty aktywuje nowe impulsy wzrostowe których korekty spadkowe nie powodują spadków poniżej poprzednich ekstremów... reasumując wybicia ponad szczyty nie kończą się zanegowaniem owych wybić..

  p.s. większość Osób kupuje jednostki funduszy inwestycyjnych tzw. jednostki TFI, dystrybuowanych poprzez banki w okienkach gdzie sprzedawcy namawiają by by zrezygnować z lokaty i kupić fundusze gdyż...tu większość słyszy o niebotycznych stopach zwrotu...a chodzi o sprzedaż i prowizję gdyż trzeba " wyrobić " plany sprzedażowe...a w tym przypadku opłaty i prowizje występują za każdym razem...

  A tu Szanowny Adwersarz powołuje się na ETF, zatem niech zada owe pytania w placówkach private banking a wywoła konsternację i wzrost ciśnienia pod drugiej stronie biurek...
  Proponuje udać się na tzw. " śniadanie inwestycyjne " w rodzimym banku WB wówczas sam Pan to odkryje...

  Po Drugie...

  wiadomo iż " nagonka medialna " wzrasta gdy indeksy osiągają nowe max wówczas w okienkach bankowych dosłownie " wrze " ...wtedy Ludzie kupują ochoczo gdyż rośnie...a gdy spada pozostają sceptyczni..
  zatem metoda uśredniania owszem praktyczna... nie wytrzymuje w starciu z " panienka z okienka " która uczyni prawie wszystko by Klient banku stał sie Klientem Funduszu za całą kwotę z lokaty...gdyż gra idzie o prowizje dla owej " panienki " wypłacanej wręcz zaraz po owej transakcji kupna jednostek TFI...

  Reasumując w odróżnieniu od mr @plumberg ja mam szacunek dla odmiennego obiektywnego i merytorycznego zdania

  ale rozumiem iż Pańskie zadanie Mr @plumberg polega na celowym, mającym zdezawuować odmienny głos w dyskusji gdyż to inny punkt widzenia...

  Czyżby obawy aż tak narastają iż musi Pan koniecznie kontrować i prowadzić do zdezawuowań ...bez jakichkolwiek merytorycznego głosu..

  gdyż tekst w stylu
  " Hm, a ten guru twierdzi ze nie ma trendu wzrostowego, 8.6 % zysku w cztery miiesiace:) podpowiem ze to odpowiada 28% w skali rocznej! "

  gdzie definiuje Pan trend wzrostowy za pomocą stopy zwrotu...

  niech Pan zbierze więcej takich testów i reaktywuje " Szpilki "

  Pozdrawiam Pana i współczuje " roli obrońcy " nawet nie wiadomo czego ale Kogo już tak...

  Autor & Blog ATA maja się dobrze..

  a jak Mr @plumberg vel " Śledczy " czegoś szuka niech poszuka tam byle merytorycznie bez zacietrzewienia...

 • bbb_29

  po Euforii FEDOWSKIEJ w USA :)))

  zgodnie z planem :)

 • czarny_rubik

  @Wojciech Białek: Panie Wojtku, przejrzałem po krótce komentarze pod niniejszym wpisem i jedna rzecz mnie bardzo zastanawia. Wspomina Pan o hossie inflacyjnej jak również o kontynuacji QE. Tyle, że trwające QE podtrzymuje rynki oraz gospodarki jako tako przy życiu gdyż nie pozwala się rozwinąć pędzącej i nieuniknionej deflacji. Chyba czegoś zatem albo ja albo Pan nie rozumie.

 • marekdaro

  piatek jak pisalem sprawdzilo sie 2 dni z fed zgodnei green a potem piatek biznes as ususal czyli spadeczki. Czy wczorajsze S jakie podbieralem na szczycie nie zarabia ? :)

 • bbb_29

  lecz zamknalem SP500 i DAX z wzgledu ze moze po wyborach w NIemczech jakas luka sie otworzyc w NIedziele na DAX oddali co wzieli z wybitych SL ;)

 • blackata

  @bbb_29

  formacje klinów końcowych pozostają aktywne na indeksach & futures...

  p.s. górne ograniczenie klina na Fut S&P500 zadziałało perfekcyjnie...a w przypadku Fut DJIA formacja 2B...( tak ostatnio wyszydzana...)

  Pozdrawiam...

 • bbb_29

  blackata

  @bbb_29

  formacje klinów końcowych pozostają aktywne na indeksach & futures...

  p.s. górne ograniczenie klina na Fut S&P500 zadziałało perfekcyjnie...a w przypadku Fut DJIA formacja 2B...( tak ostatnio wyszydzana...)

  Pozdrawiam...

  odnowi sie S na SP500 ja kby ta luka otwarli po wyborach jak ostanio w Niedziele ;)

 • marekdaro

  blackata
  2013/09/20 21:51:55
  @bbb_29

  formacje klinów końcowych pozostają aktywne na indeksach & futures...

  p.s. górne ograniczenie klina na Fut S&P500 zadziałało perfekcyjnie...a w przypadku Fut DJIA formacja 2B...( tak ostatnio wyszydzana...)

  wyszydzaja bo celowo wproawdzaja co niektorzy w blad pozostalych. TO blog a nim tez klakierzy sporadycznie sie zdarzaja. Normalka.

 • blackata

  @marekdaro

  Grupa " Obrońców Krzyża Trendu Wzrostowego " i " Jedynego Ajatollaha Polskiej Hossy Widmo " gra z owym trendem...

  Zatem " finansowym bluźnierstwem " pozostaje gra na krótko...

  p.s. gdyż..przecież...ponieważ " tylko hossa "...

 • czarny_rubik

  www.martinlechowicz.com/images/blogs/bankers.jpg

 • blackata

  @czarny_rubik

  " Mistrzowie Świata & Okolic " a nawet Wszechświata ...

  p.s. Długi Ziemian wychodzą już poza Układ Słoneczny...

 • blackata

  W odniesieniu do tytułu TAPER OFF - RISK ON... rodzi się pytanie but how long...!!???

  now we know 1 ..max 2 days...


  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,taper;off;-;risk;on;,107599.html

  Udanego Weekendu

 • kociobw

  @blackata
  kuku.pl/komiks-dowcip-zart-rysunkowy-Gorliwy-kat.html

 • blackata

  @kociobw

  ależ przecież " tylko Prawda Go wyzwoli..."

 • bialek.wojciech

  @czarny_rubik:
  "@Wojciech Białek: Panie Wojtku, przejrzałem po krótce komentarze pod niniejszym wpisem i jedna rzecz mnie bardzo zastanawia. Wspomina Pan o hossie inflacyjnej jak również o kontynuacji QE. Tyle, że trwające QE podtrzymuje rynki oraz gospodarki jako tako przy życiu gdyż nie pozwala się rozwinąć pędzącej i nieuniknionej deflacji. Chyba czegoś zatem albo ja albo Pan nie rozumie."

  Pisząc, że czekam na inflacyjną fazę cyklu mam na myśli obecny cykl Kitchina czyli podstawowy cykle gospodarczy trwający średnio 40 miesięcy i dzielący się na 2 części: dezinflacyjną (dynamika wskaźników inflacji spada) inflacyjną (dynamika wskaźników inflacji rośnie). Każdy taki cykl dzieli się też oczywiście na 2 fazę spowolnienia gospodarczego (dynamika PKB spada) i ożywienia (dynamika PKB rośnie). Wspólna część fazy ożywienia gospodarczego i fazy inflacyjnej czyli inflacyjna część fazy ożywienia gospodarczego zwykle najbardziej sprzyja wzrostom cen surowców i występuje w każdym takim średnio 40 miesięcznym cyklu więc wystąpi i w tym (być może dołek tempa inflacji już zresztą mieliśmy).

  Mówiąc zaś o przewadze tendencji deflacyjnych mam na myśli cały okres właściwie od czasu kryzysu azjatyckiego z 1997 roku, kiedy to podczas dezinflacyjnych częściach faz spowolnienia gospodarczego poszczególnych cykli gospodarczych różne części świata raz po raz wpadały w deflacyjne kryzysy. To zupełnie odmienne środowisko od tego z np. lat 70-tych, gdy tempo inflacji cały czas przyspieszało podnosząc stopy procentowe i zbijając ceny obligacji.

  Jeśli stopy procentowe w krajach rozwiniętych wynoszą zero, to jest to jednoznaczny znak, że trwa presja deflacyjna. Ale w ramach każdego z cykli raz słabnie (u nas dynamika CPI zbliża się do 5 proc.) a raz się nasila (u nas dynamika CPI zbliża się do zera).

 • bbb_29  W odniesieniu do tytułu TAPER OFF - RISK ON... rodzi się pytanie but how long...!!???

  now we know 1 ..max 2 days...


  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,taper;off;-;risk;on;,107599.html

  Udanego Weekendu

  www.bankfotek.pl/image/1577350.jpeg
  www.bankfotek.pl/image/1577357.jpeg

  SP500
  ciekwe co z tego sie urodzi ;)

 • kociobw


  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/p/3/6/Economic-Recovery-Soups-On.jpg
  -
  www.fotoszok.pl/show.php/1717206_figure1.gif.html
  -
  www.fotoszok.pl/show.php/1717207_cbc.png.html
  -
  www.obrazki.jeja.pl/58446,u-mapetow-male-zmiany.html

 • datik

  test

 • datik

  @blackata

  "formacje klinów końcowych pozostają aktywne na indeksach & futures..."


  Też taki klin widziałem na NDQ w 1999/2000, skończył się hiperbolą ; do dziś odczuwam konsekwencje źle zajętej wtedy pozycji :)

 • blackata

  @bbb_29

  wielomiesięczna formacja klina, między innymi na indeksie S&P500, wciąż się kształtuje i pozostaje aktywna i mimo Motywu FED, nawet odwrotnego do konsensusu oczekiwań rynków fin. oraz samych sygnałów z wcześniejszych oświadczeń Bernanke...
  co de facto jeszcze bardziej podkreśla jej znaczenie i wagę w procesie analizy globalnego segmentu akcji oraz szerzej ryzykownych aktywów...

 • blackata

  @datik

  zastosowanie instrumentarium AT na rynkach finansowych polega na finalnym wygenerowaniu Sygnałów Long or Short i zajęciu pozycji...

  na obecnym etapie formacja klina na S&P500 jest aktywna - w czwartek nastąpiło odbicie od górnego ograniczenia tej formacji a wczoraj w piątek ruch spadkowy w kierunku sierpniowego ekstremum...

  Reasumując formacja jest aktywna do momentu kiedy nie zostanie zanegowana...

  Rozumiem zatem iż ówczesna formacja jaką Pan zdiagnozował została zanegowana poprzez hiperbolę...
  Natomiast obecna formacja klina na S&P500 nie...

  Pozdrawiam...

 • datik

  @blackata

  Absolutnie nie chcę polemizować z Panem i zagłębiać się w tajniki AT. Spadek S&P wydaje się teraz rzeczywiście bardziej prawdopodobny niż wzrost (możemy chyba mówić o negatywnych dywergencjach (?) ), ale przedstawia Pan to prawdopodobieństwo w taki sposób, jakby to graniczyło z pewnością. To może zmylić mniej doświadczonych graczy. (mój ówczesny "mentor" też nie zakładał innych opcji :) )

 • blackata

  @datik

  Pewność na rynkach finansowych nie istnieje...

  tym bardziej iż obecnie układ sił zależy od słów takich Figur jak Bernanke, którzy mimo wielomiesięcznych zapewnień i tak w końcu wykonują zwrot medialny i inną stronę...

  Istnieją natomiast formacje technice, które oznaczają określone schematy kształtowania się instrumentów fin jak Kliny w przypadku indeksu akcji S&P500...

  Obecny status klina na S&P500 to ON... jeśli kurs indeksy wykona innym manewr i zaneguje klin wówczas status zmieni sie na OFF...


 • blackata

  @All

  dodatkowe wskazówki płyną obecnie z analizy indeksu Nasdaq 100...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,nasdaq;100;vip;,108284.html

 • karnakufo

  Nasze podwórko widzę tak, jak na rys. i kiedy mogę zmienić zdanie:
  bankfotek.pl/view/1577557
  bankfotek.pl/view/1577559

 • blackata

  @karnakufo

  wig banki praktycznie jak nasdaq 100... tylko " wyższe " Zn Fib...

 • kociobw

  @blackata
  www.fotoszok.pl/show.php/1717567_black.png.html
  -
  www.obrazki.jeja.pl/57501,ta-podloga-jest-kompletnie-plaska.html

 • karnakufo

  bankfotek.pl/view/1577729

 • i-orant

  Panie Wojtku,
  czy ten scenariusz byłby niemożliwy, nie wiem, ale że byłby karkołomny to z pewnością. Oczywiście, jeśli byłoby to na niewielką skalę, to ok., w innym przypadku zaczynają się schody. Otóż obaj wiemy, że wszelkiemu zmniejszeniu aktywów musi odpowiadać analogiczna redukcja po pasywach. W przypadku banku centralnego (nie tylko jego zresztą) jedyną pozycją, która może być zmniejszona, są szeroko rozumiane kapitały własne. W przeciwieństwie do banków komercyjnych, w bankach centralnych właściwie nie da się tego zrobić przez redukcję depozytów, redukcja tzw. pieniądza banku centralnego (w szczególności gotówki) w ogóle nie wchodzi w grę. Banki centralne, jak to banki, kapitałów własnych mają, relatywnie do ich sumy bilansowej, bardzo mało, a zatem księgowo weszlibyśmy w świat ujemnych kapitałów własnych (czyli znanych z bankowości komercyjnej tzw. banków zombie) albo ktoś (czytaj: w przypadku kilku banków państwo, w przypadku EBC centralne banki członkowskie) musiałby je dokapitalizować. Oczywiście nie jest to li tylko problem księgowy, czy prawny. Pomijając kwestie utraty zaufania do banków centralnych zombie dokapitalizowanie ze środków publicznych nie rozwiązuje problemu, bo państwo skądś te pieniądze musi wziąć, może zatem prywatyzacja banków centralnych wchodzi w rachubę? Ale to może dość szybko oznaczać koniec świata i pieniądza, jaki znamy.
  Z pozdrowieniem,
  Piotr

 • kociobw


  www.bankfotek.pl/view/1577827
  -
  www.bankier.pl/wiadomosc/Eurogeddonu-nie-bylo-Fundusz-Rybinskiego-stracil-prawie-50-2942412.html
  -
  www.bankier.pl/wiadomosc/Gieldy-w-USA-na-minusach-wzrosty-po-decyzji-Fed-to-juz-przeszlosc-2943251.html
  -
  www.bankier.pl/wiadomosc/Dlug-publiczny-mknie-w-strone-biliona-zlotych-2943003.html
  -
  kolany.blogbank.pl/2013/09/20/krzywarostowskiego/

 • bialek.wojciech

  @i-orant:
  "Otóż obaj wiemy, że wszelkiemu zmniejszeniu aktywów musi odpowiadać analogiczna redukcja po pasywach."

  Ta redukcja to czysto księgowe odpisanie przez bank centralny już wyemitowanej w ramach QE i pląsającej w gospodarce gotówki równoważące w bilansie banku sumę umorzonych obligacji.

  A skutki:

  "So who would be unhappy with this? No default has taken place (no CDS trigger, no D from the ratings agencies who are only interested in failure to pay private investors), the UKs public finances become sustainable, the economy gets a boost from the knowledge that the QE cash injected will stay there for the foreseeable future, and a mechanism exists to remove cash from the economy should inflation return. Apart from the fact it all feels a bit banana republicy everybodys a winner. In fact the genius of this idea is that it doesnt need to be done at all if the Bank of England were to start paying gilt coupons and maturing gilt proceeds over to the Treasury automatically you would have an equivalent economic impact, without any of the awkward Zimbabwe comparisons."

  www.bondvigilantes.com/blog/2012/04/11/if-the-government-simply-cancelled-the-300-bn-of-qe-gilts-held-by-the-boe-who-would-be-unhappy/

  Jedyną negatywną konsekwencją na krótką metę byłby szlag, który trafiłby na miejscu wszystkich wieszczących hiperinflację goldbugów.

 • bialek.wojciech

  @kociobw:
  "www.bankier.pl/wiadomosc/Eurogeddonu-nie-bylo-Fundusz-Rybinskiego-stracil-prawie-50-2942412.html"

  Parkiet 28 listopada 2011:

  www.parkiet.com/galeria/1120514.html

  www.parkiet.com/artykul/1120513.html

  www.parkiet.com/artykul/0,1120514.html?p=1

 • wektor99

  Panie Wojtku
  Odgrzebałem Pana stary wpis z 10 grudnia 2010
  wojciechbialek.blox.pl/2010/12/Kitchin-w-Polsce.html
  Cykl Kitchina to 40 miesięcy. Jako że poprzedni szczyt wypadł gdzieś w kwietniu 2011 łatwo wyliczyć, że do następnego szczytu mamy już niedaleko. Wychodzi mi koniec II kwartału 2014.
  W połowie 2008 roku złoty załamał się razem z surowcami, pół roku wcześniej załamał się WIG20, a mWIG40 i sWIG80 jeszcze pół roku wcześniej, krótko po podniesieniu stóp (piszę bardziej z pamięci).
  Czye podobna sekwencja zdarzeń może zdarzyć się gdzieś w tym i przyszłym roku?, a może faktycznie to wszystko wydarzy się w kilka dni.


 • b_53

  "www.bankier.pl/wiadomosc/Eurogeddonu-nie-bylo-Fundusz-Rybinskiego-stracil-prawie-50-2942412.html"

  Parkiet 28 listopada 2011:

  www.parkiet.com/galeria/1120514.html

  www.parkiet.com/artykul/1120513.html

  www.parkiet.com/artykul/0,1120514.html?p=1


  Brawo panie Wojtku ! I co z tego że p. Rybiński jest profesorem ekonomii (zresztą uczelnianym a nie belwederskim). Może się od pana uczyć !

 • mart_inex

  Witam szanowne grono ... pod kolejnym już wpisem gospodarza.

  Panie Wojtku - na jakiej zasadzie sporządził Pan tą analogię odnośnie zmiany szefa FED ? ... rzucał Pan kostką ?!

  Chciałbym się również odnieść do wydarzeń minionego tygodnia oraz kolejnych prognoz Pana Wojtka w poniższych słowach.

  Na początek clue tygodnia a może i roku - czyli FED.

  Hasło NO tapper zabrzmiało jak wyrok / co zresztą dosłownie poczuły na własnej skórze zaangażowane na rynkach niedźwiedzie - nie ma to jak stanowczy SL / dla większości analityków których prognozy były rozłożone od 5mld$ do nawet 20mld$ ograniczenia skupu wszelkiego śmiecia przed FED miesięcznie, średnia oczekiwań mówiła o 15mld$. W ostateczności otrzymaliśmy 0 ( słownie : zero ) $ ograniczenia owego skupu ze strony FED pod hasłem : not yet oraz data dependant. Rynki odebrały hasło NO jako YES a euforia jaka zapanowała trwała około 24h - w zależności o jakim rynku mowa. Od surowców poprzez waluty oraz rynki akcyjne przeszły fale "zakupów" o skali odchylenia rzędu kilku procent poprzedzone ,w przypadku rynków nieczynnych podaczas ogłaszana decyzji FED, lukami cenowymi. Owe zakupy były oczywiście niczym innym jak w większości przypadków pokrywaniem krótkich pozycji które w mniej lub większej skali oczekiwały ograniczenia skupu "aktywów" przez Bena i spółkę. Czy niesłusznie ? i same są sobie winne ? Śmiem twierdzić że jednak nie - otóż przecież to sam mr. Ben był łaskaw wspomnieć swego czasu o takim scenariuszu ( jak teraz można wnioskować chciał wysondować rynek co on o tym myśli ) na bazie poprawiających się danych ekonomicznych w US opisujących ichnią gospodarkę , jednak reakcja rynku natychmiast go przeraziła i zaczął się wycofywać z własnych słów rakiem już w kilka dni po pierwszych wzmiankach / rynek wykonał ruch spadkowy rzędu kilku procent a rentowność obligacji sięgnęła 3% /. FED ustami Bena twierdzi że ma na uwadze "fragile economy" a dokonania zdają się mówić że na uwadze ma jednak "stock market". Czy to źle ? Oczywiście w US economy = market ale czy market = citizen ? - niestety nie. Rozwarstwienie statusu amerykanów sięga obecnie niesłychanych poziomów a tzw. middle class która była niegdyś sercem tej gospodarki praktycznie zanika. Jest kilka procent zamożnych , długo długo nic a potem cała reszta społeczeństwa. Mowa jest o takich oto liczbach: 10% zamożnych posiada obecnie 80% aktywów/akcji na rynku US. Nic więc dziwnego że FED dba o te 80% posiadane przez 10%. O stopach procentowych można również powiedzieć krótko - im wyższe tym gorzej dla rzeszy wciąż underwater homeowners na kredytach i kolejna fala foreclosures na którą US po prostu nie stać. I myślę że tego tematu nie potrzeba rozwijać - był wałkowany wielokrotnie i nic się tam nie zmieniło w tej kwestii. Decyzji FED towarzyszył jeszcze jeden szczegół ,który w tej euforii po szoku jaki doznali uczestnicy rynku , został "niezauważony" a mianowicie obniżenie prognoz wzrostu PKB oraz bezrobocia na kolejne lata : www.macronext.pl/repository/IX_2013/us_projekcje_18.09.2013.JPG vs poprzednie projekcje z czerwca tego roku. Już na czwartkowej sesji zacząłem się zastanawiać : jak długo to potrwa ? Jak długo to potrwa zanim ktoś głośno zapyta : no tapper yet ? WHY ?! No i długo czekać mi nie kazano : www.bankier.pl/wiadomosc/Co-kryje-sie-za-decyzja-Fedu-2941629.html . Do faktu iż dane nie wskazują wg samego FED'u na wystarczające odłączenie kroplówki uzależnionemu pacjentowi ( czyt. rynki finansowe - nie gospodarka ! ) który natychmiast doznałby zawału ( delewarowanie ) a kto wie czy nie doszłoby nawet do zgonu należy dodać fakt wiarygodności samego FED'u jaka obecnie została podważona przez samego zainteresowanego ... a jak to się będzie miało w przyszłości. Czy można już będzie ufać ludziom z FED ( bo mr. BEN ma już ten problem za sobą - odchodzi , i wcale mu się nie dziwię - zostawi ten bałagan następcy a sam odchodzi w glorii i chwale że swego czasu uratował "system" ) gdy będą mówić o kolejnych stymulusach ( o ile powstanie taki pomysł ) lub tappering ... ?

 • mart_inex

  A kiedy opadnie kurz ...

  Po zawirowaniach poFEDowskich na poszczególnych klasach aktywów po mału opada kurz a spod niego wyłania się obraz : jestem tu gdzie byłem albo nawet niżej : surowce , pln to pierwsze "ofiary" tego kurzu. Już po piątkowym close widać że rynki US rówież są w okolicach lub niżej FEDowskiej euforii. Co gorsza na rynku US ukazały się dwie złowrogie wskazówki , spróbuje je zobrazować bez słów zgodnie ze sloganem: jeden wykres wart więcej niż tysiąc słów.
  po pierwsze formacja : www.tradingview.com/v/nC22vEQD/
  po drugie obroty : bankfotek.pl/view/1577963
  sama formacja jest bardzo skuteczna - swego czasu wystąpiła również na krajowym rynku , dokładnie w styczniu tego roku na mniejszym interwale ( skutki można oglądać na wykresie w20 - typowa Wolfe Wave ) lecz w połączeniu z piątkowymi obrotami uznaję ją za nad wyraz niebezpieczną dla amerykańskiego byka. Widać że zaangażowany w dołkach / po spadku z nowego szczytu 1687 / okolic 1560pkt kapitał uznał że zarobił swoje i wycofał się z rynku póki czas - jest popyt przed poprzednim szczytem 1709 "spóźnionych" na hossę.
  W uzupełnieniu można "zwalić" winę na obrót w zawiązku z rebalance : us.spindices.com/documents/index-news-and-announcements/djiagsnkev-sept2013.pdf ale czy to wystarczy za tłumaczenie - nie sądzę. W indeksie NQ zmieniono % udział AAPL na rzecz GOOG( ikona rynkowa ostatnich lat traci na znaczeniu) - pewnie też uznano że popyt na IP5S/5C jest "niewystarczający" a spadek kursu tej spółki to czysty przypadek ... w piątek cały dzień mówiono o brakach nowego modelu w salonach ( sic! ) a ludzie w kolejkach koczują w domkach z kartonów z utęsknieniem na możliwość dokonania zakupu "nowości". Czy tym razem nowością ma być kolejna zmiana usytuowania gniazda ładowarki czy może jeszcze któryś klawisz zmienił miejsce - ja to bym nazwał po imieniu : uzależnienie , ale to takie nieładne/niepopularne słowo - również w kontekście rynków wraz z QE.Natomiast w odniesieniu do oczekiwań Pana Wojtka na hossę surowcową/inflacyjną to jak wytłumaczyć fakt iż usuwa się z indeksu wieloletnie oczko w głowie / demand indicator / rynkowych uczestników spółkę Alcoa ? Stawiam tezę że uznano że nie będzie popytu jednak a rynki surowcowe wyceniają tą tezę z wyprzedzeniem / copper,silver,gold ...etc. / ? SCARY ! A jeżeli trzy rundy QE oraz jeden TWIST inflacji "nie" wywołał to co ją teraz ma wywołać ? No chyba że jednak ktoś stwierdzi że można już ją pokazać w oficjalnych danych za którą my wszyscy już dawno płacimy w codziennym życiu. Tylko czy to wtedy ma nakręcić ponownie ceny surowców , "pokazaniem" realnej inflacji o której wszyscy wiedzą ... ? Ach ta nowa ekonomia - czego to ludzie nie wymyślą.
  Rynki EU również nie wyglądają różowo ze szczególnym wskazaniem na rynek UK oraz FR ... jedynie rynek DE trzyma się mocno - ale to można łączyć z weekendowymi wyborami ogólnokrajowymi po zeszłoweekendowych wyborach w Bawarii które dają przewagę i szansę na trzecią kadencję jaśnie panującej im kanclerz Merkel. To samo można powiedzieć o parze EUR/USD. Oby i tym razem po wygranej nie ugięła się naciskom bankierów i nie udzieliła zgody na QE nieskończoność dla ECB. Tego gwoździa do trumny szanowna EU w mojej ocenie już nie wytrzyma a uciekający do domu zdelewarowany $ doprowadziłby do masakry na wszelkich aktywach w nim zaangażowanych.
  Zatem Panie Wojtku życzę Panu by kolejna prognoza o której wspominam wyżej się nie sprawdziła bo w przypadku jej spełnienia się krajowy rynek przytłoczony grabieżą środków z OFE i legislacyjną samowolką nie zaskarbi sobie rzeszy fanów z zagranicy ( co wg mnie ma miejsce od 2011 roku - tu się bawią tylko OFE/TFI we własnym sosie może z domieszką jakiś ochłapów z City lub Japan )
  Obecnie oczekiwałbym ruchu w kierunku ostatniej luki po luce i obronie kreski po dołach:bankfotek.pl/view/1577969 poniżej 2150 na w20 można zapomnieć o jakimkolwiek kupowaniu na lata ... a o linii obrony na pana preferowanym portfelu 70% w akcjach od trzech kwartałów ani słowa - a jest chyba ku temu dobra okazja ... zbliża się koniec 3Q.

 • i-orant

  Panie Wojtku,

  ależ Pan uparty ;) więc konkretnie: Powołuje się Pan na pomysł angielski, zatem przyjrzyjmy się temu nieco bliżej (niestety nie mam dostępu do tych baz danych, z których Pan może korzystać, więc będę się opierał na tym, co powszechnie dostępne), to jest aktualny bilans BoE:
  www.bankofengland.co.uk/publications/Documents/bankreturn/2013/130918cs.pdf
  Nabyte aktywa w ramach QE są w pozycji "Other assets" (ok. 386 mld GBP), ale co tam, załóżmy że mówimy tylko o 300 mld (odnoszę się do cytowanego przez Pana wpisu na blogu). To teraz sobie popatrzmy, co możemy "ściąć" w pasywach na podobną kwotę. Otóż gotówki mamy 60mld! Więc nawet gdyby BoE wykasował z bilansu całą gotówkę to i tak brakuje nam jeszcze "tylko" 240 mld GBP. Gdzie one są? Odpowiedź jest prosta: w pieniądzu bezgotówkowym BoE (Reserve balances = 300 mld GBP). No to teraz sobie z tego wytnijmy te 240 mld i co się dzieje? Pozbawiamy rząd HM i brytyjski sektor bankowy pieniądza banku centralnego, skutek jest prosty - kolaps systemu finansowego (bankowego i publicznego). A ile BoE ma kapitałów własnych? Na to pytanie odpowiedź znajdujemy w pozycji Other liabilities. Jak widać, nie wystarczy to wyłącznie z gotówką, na naszą "ścinkę".
  Jeszcze raz z uporem powiadam, nie da się wyciąć gotówki, można wyciąć pieniądz bezgotówkowy (patrz Cypr), czyli powiedzieć deponentom: "nie dostaniecie gotówki=prawnego środka płatniczego", można wyciąć kapitały własne, ale o tym napisałem wyżej. Innymi słowy, nie można tak umarzać długów, aby to nikogo nie bolało.
  Jeszcze dwie uwagi:
  a) w cytowanym blogu problemem dla autora są odsetki. Rozwiązanie tego problemu jest banalne: skonwertować posiadane przez BoE obligacje na konsole i to konsole o kuponie zerowym (dla tych, którzy nie spotkali się z tym rodzajem długu publicznego, to obligacje wieczyste, HM Treasury ma w tym obszarze już pewne doświadczenie). To rozwiąże problem odsetek;
  b) co do obcięcia długu (tzn. jego wartości nominalnej - face value), na tę chwilę nie mam pomysłu, jeśli dobrze się zorientowałem to owo "the gilt cancellation will take place using the same process and precedent set with the cancellation of 9 billion of UK gilt-edged securities acquired from the Post Office pension scheme in April 2012" oznaczało mniej więcej to co robi się teraz z naszymi OFE (choć tu jeśli się mylę, mam nadzieję, że ktoś mnie skoryguje), tu cytat: "As explained in note 26, on 1 April 2012, after the balance sheet date, almost all of the pension liabilities and pension assets of the Royal Mail Pension Plan was transferred to HM Government. Źródło: s.4 z raportu rocznego ichniejszej poczty www.postoffice.co.uk/sites/default/files/Post_Office_Limited_2011-12_report_and_%20accounts.pdf.pdf
  Wniosek z tego ostatniego może byłby taki: jeśli przenosić z bilansu banku centralnego, to przenosić aktywa i pasywa do budżetu państwa. Czyli z pasywów bierzemy (tzn. bierze to księgowy budżetu państwa) gotówkę, a z aktywów odpowiadającą jej część obligacji. Tyle że wtedy bank centralny przestaje być bankiem emisyjnym (wszyscy wiemy, że pieniądz u emitenta jest w pasywach), a emitentem staje się bezpośrednio rząd.

  Z pozdrowieniem,
  Piotr

  ps
  1. nie analizowałem ani Fed, ani EBC, a dokładnie eurosystemu (tu ciekawostka, całkiem niedawno EBC zwiększył kapitały własne o 100%), bo przecież dziś niedziela,
  2. przepraszam wszystkich, którzy czytali poprzedni mój komentarz, za dramatyczny poziom językowy, najwyraźniej muszę wrócić do podstawówki

 • i-orant

  tu jeszcze słowo nt. tej poczty angielskiej:
  www.gov.uk/government/policies/ensuring-the-future-of-the-universal-postal-service-and-post-office-network-services
  część pt. Funding Royal Mail pensions

 • kociobw

  www.tase.co.il/Eng/MarketData/Indices/MarketCap/Pages/IndexMainDataMarket.aspx?Action=1&IndexID=142
  -
  www.obrazki.jeja.pl/58431,wiadomosci-kiedys-i-dzis.html

 • lukatti

  www.stockcharts.com/h-sc/ui?s=$BKX&p=D&b=5&g=0&id=p40993429431

  banks reaguja wyprzedaza na srodowy werdykt FEDu. wypłaszczona krzywa dochodowosci nie po drodze im juz dluzej? przeciez banki zarabiaja na krzywej. pozyczyc po tanim koszcie (short term), zainwestowac po wyzszym koszcie (long term). banki nie widza perspektwy dalszego zwiekszania zyskow? skoro ulica kredytow nie dostaje...

  na ww. wykresie obowiazuje sygnal sprzedazy. wykres pod macd 50 (ktory swoja droga jest ponizej poziomu "zero" - neutralnego). wysoki knot odrzucenie macd, i mocna spadkowa swieca. szczyt wrzesniowy mocno ponizej sierpniowego.

 • sunday68

  Wojciech Białek
  Czy Pan przypadkiem nie jest spóźniony o rok z prognozą załamania cen akcji na S&P500
  3.bp.blogspot.com/-Fu_I4RWHjgI/Ujy_PB7yJtI/AAAAAAAAWnw/Rhw3gGXQGcE/s1600/SpxWEEKLY.png

  blog.kimblechartingsolutions.com/2013/09/joe-friday-friday-the-13th-2013-could-be-near-an-important-price-point/

  blog.kimblechartingsolutions.com/2013/09/large-bearish-wick-in-sp-500-takes-place-as-inflows-hit-record-levels/

 • bbb_29

  DJ

  theelliottwavesufer.blogspot.com/2013/09/elliott-wave-analysis-of-dji-and.html

 • enter221

  moze Fed po prostu czeka na O by oglosil w koncu nominacje Yellen na nowego szefa? , chodza plotki ze to w tym tygodniu nastapi, poza tym, koniec skupu nadal podtrzymany na polowe 2014, brak ciecia teraz spowoduje ze beda lykac nawet 90% podazy, na poczatku 2012 brali 25%...
  bankfotek.pl/view/1578223

 • karnakufo

  bankfotek.pl/view/1578248

 • ryszard_z46

  KRYZYS eurokołchozu trwa.
  Ukształtowany od dawna model państwa opiekuńczego powoli wyczerpuje się
  i ulega rozkładowi. Pętla zadłużenia coraz mocniej uciska poszczególne kraje.
  Zaufanie do skorumpowanych polityków w eurokołchozie wyczerpało się
  i obserwujemy postępujący bunt zwłaszcza młodych ludzi na razie w południowych krajach eurokołchozu. Brak koniecznych i niestety bolesnych reform powoduje, że państwa eurokolchozu są coraz bardziej represyjne i grabieżce w stosunku do swych obywateli. Podwyżki podatków czy ostatnie skoki na środki zgromadzone w funduszach emerytalnych i skoki na cypryjskie lokaty to zaledwie przygrywka. Dopiero przyszły kolaps doprowadzi do koniecznych zmian politycznych i gospodarczych. Czeka nasz w niedalekiej przyszłości rozpad strefy euro a potem niewykluczony rozpad UE w kształcie jaki jest obecnie. Co się potem wyłoni to oczywiście nikt na razie nie wie.

 • bbb_29

  talys Finance Minister Saccomanni threatens to resign

  The Italian economic minister Fabrizio Saccomanni says, in an inteview published today in the Crriere della Sera newspaper, that he will resign if the coalition govt disregards EU deficit spending limits in favour of tax cuts.

  Promises must be kept, otherwise Im not staying. I must defend my credbility, and I have no political ambitions

  Saccomanni, a former high ranking Bank of Italy official, is not affiliated to any particular political party and as such his depature from a fragile coalition would be a blow to Italys credibility with financial markets.

  His latest growth forecasts were posted here on Friday

  He has previously said that he would do all it takes to to keep the deficit below the 3% of output ceiling demanded by the EU but senior coalition members have pledged to go ahead with tax cuts with more than one eye on the probability of a general election not so far down the road.

  czekam jak Itali ruszy z trupem w szafie ;)

  FED
  www.youtube.com/watch?v=bW2KCYgauOc#t=19
  www.youtube.com/watch?v=gQ-tvNbGy1M#t=586

 • ryszard_z46

  Koniec kryzysu ;-)
  Koniec kryzysu obwieścił Donald Prawdomówny. Mam nadzieję, że mało kto w te słowa uwierzył biorąc pod uwagę jego zbyt częste mijanie się z prawdą. Tymi słowami chciał przytłumić dryfowanie obecnej ekipy rządzącej aby utrzymać się przy władzy. Każdy rozsądny człowiek wie, że bez zasadniczych reform, dodam bolesnych reform kryzys nie skończy się. Dotyczy to nie tylko naszego kraju. Widzimy powolny ( odraczany w czasie) kolaps obecnego systemu, bankrutującego systemu. Jedyną niewiadomą jest czas w którym to się stanie. Będą przegrani
  ( większość) i wygrani ( przygotowani na global reset).

 • bbb_29

  ryszard_z46

  KRYZYS eurokołchozu trwa.
  Ukształtowany od dawna model państwa opiekuńczego powoli wyczerpuje się
  i ulega rozkładowi. Pętla zadłużenia coraz mocniej uciska poszczególne kraje.
  Zaufanie do skorumpowanych polityków w eurokołchozie wyczerpało się
  i obserwujemy postępujący bunt zwłaszcza młodych ludzi na razie w południowych krajach eurokołchozu. Brak koniecznych i niestety bolesnych reform powoduje, że państwa eurokolchozu są coraz bardziej represyjne i grabieżce w stosunku do swych obywateli. Podwyżki podatków czy ostatnie skoki na środki zgromadzone w funduszach emerytalnych i skoki na cypryjskie lokaty to zaledwie przygrywka. Dopiero przyszły kolaps doprowadzi do koniecznych zmian politycznych i gospodarczych. Czeka nasz w niedalekiej przyszłości rozpad strefy euro a potem niewykluczony rozpad UE w kształcie jaki jest obecnie. Co się potem wyłoni to oczywiście nikt na razie nie wie.

  dokladnie

  to co w Itali sie dzieje pomine Grecje i inne panstwa co mi kolega oporaiezial co pol zycie spedziel w ITALI to co w mediach mowta to.....

  jedyna ndziejew mlodych juz wiedza jak caly system BANKSTEROW dziala i co chce osiagac wyjdzie na ulice i sie zacznie predzej czy pozniej..ile spoleczenstwo moze wytrzymac ta NIEWOLI by placic za dlugi kraju do ktorego politycy doprowadzali i ten system bankstwrow caly

  www.youtube.com/watch?v=bW2KCYgauOc#t=19

 • kociobw


  www.fotoszok.pl/show.php/1718477_spxxxl.png.html
  -
  kuku.pl/komiks-dowcip-zart-rysunkowy-Fotka-z-misiem.html

 • bbb_29

  ryszard_z46

  Koniec kryzysu ;-)
  Koniec kryzysu obwieścił Donald Prawdomówny. Mam nadzieję, że mało kto w te słowa uwierzył biorąc pod uwagę jego zbyt częste mijanie się z prawdą. Tymi słowami chciał przytłumić dryfowanie obecnej ekipy rządzącej aby utrzymać się przy władzy. Każdy rozsądny człowiek wie, że bez zasadniczych reform, dodam bolesnych reform kryzys nie skończy się. Dotyczy to nie tylko naszego kraju. Widzimy powolny ( odraczany w czasie) kolaps obecnego systemu, bankrutującego systemu. Jedyną niewiadomą jest czas w którym to się stanie. Będą przegrani
  ( większość) i wygrani ( przygotowani na global reset).

  TUSKO pinokio to tylko brednie propagandowe "wielkiego" wodza z bratem pinokiem marionetki elit
  www.sadistic.pl/kazdy-podatnik-to-przestepca-nowe-prawo-rostowskiego-vt198509.htm

 • sunday68

  Wojciech Białek

  Ta redukcja to czysto księgowe odpisanie przez bank centralny już wyemitowanej w ramach QE i pląsającej w gospodarce gotówki równoważące w bilansie banku sumę umorzonych obligacji.

  Jeśli ta gotówka rzeczywiście gdzieś pląsa to chyba w kompurze FED-u na koncie:
  rezerwy nadobowiązkowe banków komercyjnych w FED

  research.stlouisfed.org/fred2/series/EXCRESNS?cid=123

 • karnakufo

  Przed wyborem:
  bankfotek.pl/view/1578262

 • bbb_29

  MF obstaje przy zmianach w ordynacji podatkowej
  dzisiaj, 06:12 IAR

  Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć uprawnienia kontroli skarbowej. Zmiany forsuje mimo uwag rządowych prawników - pisze dziennik "Puls Biznesu".

  W projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej, skierowanym do Rady Ministrów, znalazły się między innymi pomysły lustracji kont bankowych, zniesienia ograniczeń dla skarbówki, ułatwienia fiskusowi zajmowania majątku podatników czy osłabienia interpretacji podatkowych. Najwięcej kontrowersji wzbudza pozostawienie tak zwanej klauzuli obejścia prawa, która ma uniemożliwić obniżenie sobie podatku lub jego uniknięcie legalnymi sposobami. Będą groziły za to wysokie kary.

  Przygotowany w kwietniu projekt krytykowali przedstawiciele innych resortów, przedsiębiorcy i prawnicy z Rządowego Centrum Legislacji. Ostrzegali, że wiele proponowanych przepisów łamie prawa obywatelskie. RCL twierdziło, że co najmniej 21 najważniejszych propozycji jest niezgodnych z konstytucją. Tymczasem nowy projekt niewiele różni się od pierwotnego - pisze "Puls Biznesu".
  ]by zylo sie lepiej

 • blackata

  @mart_inex
  @All

  Zaprezentowany Scenariusz pokrywa się z...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,taper;off;-;risk;on;,107599.html

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,nasdaq;100;vip;,108284.html

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,us;stock;indexes;negative;divergences;,108658.html

  Pozdrawiam...

 • bbb_29

  finanse.wp.pl/kat,1033759,title,Skarbowka-ponad-Konstytucja-Fiskus-moze-dostacc-nowe-uprawnienia,wid,15999374,wiadomosc.html

  to tyle a na dzis KIWI pod korekte sie uklada :)

 • lucdas

  Mart_inex

  Witaj, i dzięki za ciekawe wpisy; ( 2013/09/22 11:34:26 i 2013/09/22 11:40:06)

  "...Obecnie oczekiwałbym ruchu w kierunku ostatniej luki po luce i obronie kreski po dołach:bankfotek.pl/view/1577969 poniżej 2150 na w20 można zapomnieć o jakimkolwiek kupowaniu na lata ..."

  A to poniżej 2150 pkt. TO SIĘ JESZCZE OKAŻE !
  Bo dużo zależeć będzie m.in. także od głębokości przeceny na rozwiniętych rynkach.
  Ale na ten temat już tyle pisałem, że nie będę się powtarzał ani dawał odnośniki.

  A na rynku nadal króluje "pieniądz fiducjarny"

 • i-orant

  ostatnie słowo w temacie:
  teraz sobie sam odpowiem ;)
  otóż istnieje możliwość pozbycia się długu, a jak? Zapytajmy Amerykanów:
  en.wikipedia.org/wiki/Trillion_dollar_coin
  Wystarczy skonwertować dług na takie coins i już mamy problem z głowy. Przypominam, że wartość nominalna monety nie musi równać się rynkowej wartości kruszcu :)
  Oczywiście w paru krajach trzeba by zmienić prawo, na to genialne amerykańskie ;)

  dobrej niedzieli i tygodnia
  Piotr

 • blackata

  Warren Buffett: "The Fed Is The Greatest Hedge Fund In History"

  cytując słynne słowa z filmu " Sztos " " Kto gra grubo wygrać musi "

  pozostając w filmowym klimacie ...

  czy aby nie jest to jednak " O jeden most za daleko " ...

 • sunday68

  Wojciech Białek
  Ciekawi mnie co mogłoby być źródłem inflacyjnej fazy cyklu?

  Sterylizowane QE chyba to nie będzie
  research.stlouisfed.org/fred2/series/AMBNS
  research.stlouisfed.org/fred2/series/EXCRESNS?cid=123

  W gospodarce amerykańskiej trwa stagnacja
  advisorperspectives.com/dshort/updates/Philly-Fed-ADS-Index.php

  lub nawet recesja
  www.streettalklive.com/daily-x-change/1770-chart-of-the-day-coincident-to-lagging-ratio.html

  Dr copper też ma wątpliwości
  portal.ransquawk.com/headlines/cftc-says-comex-gold-speculators-cut-net-long-positions-by-14-816-contracts-to-70-113-in-week-to-17th-september-20-09-2013

  Roczna dynamika podaży pieniądza( z wyjątkiem monetary base) spada
  www.shadowstats.com/charts/monetary-base-money-supply

  Realne dochody w stagnacji
  advisorperspectives.com/dshort/charts/census/monthly-household-income.html?household-income-monthly-median-since-2000.gif

 • karnakufo

  Według mnie WIG20 po załamaniu wzrostów od początku stycznia tego roku jest nadal w trendzie spadkowym i do tej pory nie padł sygnał kupna tej rangi co poprzedni sygnał sprzedaży.
  Wszystkie wzrosty w tym roku to jak do tej pory tylko korekty odstyczniowego trendu spadkowego. Także ostatni wzrost od 5 września 2013 jest korektą tego ruchu, która ma duże szanse się skończyć.
  Przy takim widzeniu całości moja strategia gry na przyszły tydzień na głównym kontrakcie to szukanie możliwie tłustego S z nieodległym stopem, na wypadek pomyłki w ocenie rynku.

 • karnakufo

  bankfotek.pl/view/1578371

 • karnakufo

  Nie będę ukrywał, że liczę na taki ruch, chyba, że go zanegują (od tego jest stop):
  bankfotek.pl/view/1578384

 • karnakufo

  Widzę takie analogie (średnioterminowo preferowane S):
  bankfotek.pl/view/1578399

 • kociobw

  *
  worldwideat.blogspot.com/2013/09/fw20-na-poniedziaek_22.html
  *
  worldwideat.blogspot.com/2013/09/zloto-moze-tak.html
  *
  www.se.pl/multimedia/galeria/118679/243114/wasiukiewicz-rysunek-dnia-wrzesien-2013/

 • anonim_mouse

  @WB
  Pamięta Pan kilka miesięcy temu moje hasło, które napisałem przy jakiejś wymianie zdań z Panem, po której wkrótce mnie Pan zbanował:
  "Głosowałeś na Donka, głosowałeś na Bronka, teraz została ci tylko Biedronka"
  proszę bardzo z ostatniej chwili:
  rafalhirsch.blogspot.com/2013/09/kryzys-od-strony-polskiej-kuchni.html

  Idzie Pan na wybory odwołać Bufetową czy pozostanie "bierny ale wierny"?

 • karnakufo

  @kociobw
  Postrzegam to podobnie.

 • anonim_mouse

  Dieta Cud przed balem :))

 • larry_mcc

  Jutro debiutuje nowy indeks WIG30, nowy standard kontraktów z mnożnikiem razy 20, rewolucyjne zmiany? tak, ale jeszcze nie teraz

 • karnakufo

  Przed ED jeszcze nowy szczyt, a później się zobaczy:
  bankfotek.pl/view/1578511

 • dino54

  Nikt nie komentuje wyborow w Niemczech ,ktore mialy byc zagrozeniem ?Chyba ze to juz w cenach?

 • anonim_mouse

  Oj to nasz kamerdyner Thusk chyba robi bal do rana i jutro go nie bedzie w robocie. Nasi chlopcy juz swietuja i caly tydzien z kolegsmi z kgb na placu czerwonym kopia pilke.

 • kociobw

  www.bankier.pl/wiadomosc/Banka-na-obligacjach-peknie-jak-w-2008-roku-2940600.html
  -
  www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-podniesc-cene-zeby-nikt-tego-nie-zauwazyl-2942651.html

 • bialek.wojciech

  @wektor99:
  "Odgrzebałem Pana stary wpis z 10 grudnia 2010
  wojciechbialek.blox.pl/2010/12/Kitchin-w-Polsce.html
  Cykl Kitchina to 40 miesięcy. Jako że poprzedni szczyt wypadł gdzieś w kwietniu 2011 łatwo wyliczyć, że do następnego szczytu mamy już niedaleko. Wychodzi mi koniec II kwartału 2014.
  W połowie 2008 roku złoty załamał się razem z surowcami, pół roku wcześniej załamał się WIG20, a mWIG40 i sWIG80 jeszcze pół roku wcześniej, krótko po podniesieniu stóp (piszę bardziej z pamięci).
  Czye podobna sekwencja zdarzeń może zdarzyć się gdzieś w tym i przyszłym roku?, a może faktycznie to wszystko wydarzy się w kilka dni."

  Orientacyjna data kolejnego szczytu cen akcji w ramach cyklu Kitchina to 3 lata i 4 miesiące (40 miesięcy) po kwietniu 2011 czy też 6 lat i 8 miesięcy (80 miesięcy) po lipcu 2007. To daje nam szeroki przedział od marca 2014 do sierpnia 2014. Ale cykli Kitchina to cykl gospodarczo-finansowy, który rządzi się swoją wewnętrzną logiką. Między innymi bessa na krajowym rynku akcji zaczynała się najwcześniej na 2 miesiące przed pierwszą obniżką stóp (z zwykle dopiero po drugiej). Tak było w 2004 roku, kiedy bessa w postaci 13-miesięcznej "pędzącej korekty" rozpoczęła się w kwietniu 2004, a pierwsza podwyżka stóp była w czerwcu. Równocześnie RPP trzymała stopy w przeszłości na cyklicznym minimum przynajmniej 10 miesięcy. W obecnym cyklu stopy zeszły na cykliczne minimum (załóżmy, że już nie będzie obniżek) w lipcu tego roku, więc załóżmy, że pierwsza obniżka będzie 10 miesięcy później, czyli w maju 2014. Z tego wynika, że bessa "może" najwcześniej zacząć się 2 miesiące wcześniej, czyli w marcu 2014. A pamiętajmy, że zwykle RPP trzymała stopy na minimum dłużej niż 10 miesięcy, a bessa zaczynała się dopiero po drugiej obniżce stóp.

  Z powyższego wynika, że logika cyklu Kitchina sugeruje marzec przyszłego roku jako najwcześniejszy "możliwy" termin początku bessy. Oczywiście obecny cykl może zakończyć się w nietypowy sposób, tak jak zaczął się nietypowo, bo aż na 5 miesięcy przed terminiem pierwszej obniżki stóp. Ale to nie powinien być bazowy scenariusz. • bialek.wojciech

  @i-orant:
  "To teraz sobie popatrzmy, co możemy "ściąć" w pasywach na podobną kwotę. Otóż gotówki mamy 60mld! Więc nawet gdyby BoE wykasował z bilansu całą gotówkę to i tak brakuje nam jeszcze "tylko" 240 mld GBP. Gdzie one są? Odpowiedź jest prosta: w pieniądzu bezgotówkowym BoE (Reserve balances = 300 mld GBP). No to teraz sobie z tego wytnijmy te 240 mld i co się dzieje? Pozbawiamy rząd HM i brytyjski sektor bankowy pieniądza banku centralnego, skutek jest prosty - kolaps systemu finansowego (bankowego i publicznego)."

  To jest rzeczywiście mocny argument przeciw - gotówki w obiegu, której wykasowania z bilansu nikt by nie zauważył, jest rzeczywiście za mało. A saldo rezerw, które bank centralny ma po stronie pasyów, banki komercyjne mają po stronie aktywów, więc jego obcięcie obcięłoby i bilanse banków komencyjnych.

  Hmm, chyba potrzebne byłoby trochę twórczej księgowości. Może przekazanie przez rząd parków narodowych bankowi centralnemu w zamian za umorzony dług? Albo wprowadzenie ujemnej wartości salda gotówki w pasywach banku centralnego?

  Jeśli problem jest czysto księgowy, to musi mieć czysto księgowe rozwiązanie. :)


 • mzamojsk

  Panie Wojciechu

  Pisal Pan, ze obecny cykl zakonczy sie gwaltownym zalamaniem a'la 1987. Czy to sie nie kloci troche z zasada zmiennosci - przeciez ostatnia bessa (2011) miala wlasnie taka postac ?

  Pozdr

 • bialek.wojciech

  @i-oran:
  "Wniosek z tego ostatniego może byłby taki: jeśli przenosić z bilansu banku centralnego, to przenosić aktywa i pasywa do budżetu państwa. Czyli z pasywów bierzemy (tzn. bierze to księgowy budżetu państwa) gotówkę, a z aktywów odpowiadającą jej część obligacji. Tyle że wtedy bank centralny przestaje być bankiem emisyjnym (wszyscy wiemy, że pieniądz u emitenta jest w pasywach), a emitentem staje się bezpośrednio rząd."

  To też jest zabawny pomysł.

 • bbb_29


  Co do naszego WIG20- 30 to juz widac wykozystywanie beraku plynnosci koszykami by jeszcze co nie co wyciagnac indeksy moze tak jescze jakims rykosztem 2450 zrobia moze troche wyzej takie podrygi ostatnie by wyzej Esek nabrac tak patrzac pod DAX i SP500

  w UE przemysl zwalnia odbicie jest ale prawdopodobnie zdechlego kota w UE :) jak pisalem ze jedna jaskółka wiosny nie czyni i na to na razie sie zapowiada :))) tym bardziej TUSK wieszczacy koniec kryzysu to wystarczy plus gl indeksy :)))

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  "Pisal Pan, ze obecny cykl zakonczy sie gwaltownym zalamaniem a'la 1987. Czy to sie nie kloci troche z zasada zmiennosci - przeciez ostatnia bessa (2011) miala wlasnie taka postac ?"

  Moja prognoza silnego załamania wynika właśnie z zasady zmienności: bessy "parzyste" na GPW - 1994-1995, 2000-2001 i 2007-2009 - miały postać powiedzmy "zygzaków", a bessy "nieparzyste" - 1991-1992, 1997-1998, 2004-2005 i 2010-2011 - postać powiedzmy "fal płaskich".

  Napisałem 2010-2011, bo ja tąpnięcie w 2011 skłonny jestem traktować jako falę C nieregularnej płaskiej A-B-C rozpoczętej w kwietniu 2010. Nie upieram się bardzo mocno przy tej interpretacji, ale to ładnie widać na sWIG-u na przykład).

  Więc teraz pora na zygzak. Problem polega na tym, że bessy zygzakowe trwały na GPW kolejno 13 miesięcy, 18 miesięcy i 19 miesięcy, a teraz chciałbym się zmieścić w kilku miesiącach. Tłumaczę sobie to tak, że na Wall Street bessa z lat 2000-2002 trwała 30 miesięcy, bessa z lat 2007-2009 już 13 miesięcy której, bo 17 miesięcy, a przy następnej bessie świadomość, że nie ma co dziekać aż znowu spadnie o 50-60 proc. powinna moim zdaniem wywołać krach, gdy tylko S&P 500 złamie linię 5-letniego trudnu wzrostowego.

  I jeszcze jedna sprawa: od lat 70-tych XIX wieku 5-ty rok dekady jest wzrostowy, a od 21 cykli prezydenckich akcje kupione pod koniec III kw. drugiego roku po wyborach (takiego jak 2014) trzymane do końca roku przedwyborczego (takiego jak 2015) dały zarobić na S&P 500. A moim zdaniem, żeby 5 kwartałów od końca września 2014 do końca grudnia 2015 było wzrostowych na Wall Street, to już na koniec III kw. 2014 S&P 500 musi być bardzo nisko.
 • bialek.wojciech

  @sunday68:
  "Czy Pan przypadkiem nie jest spóźniony o rok z prognozą załamania cen akcji na S&P500
  3.bp.blogspot.com/-Fu_I4RWHjgI/Ujy_PB7yJtI/AAAAAAAAWnw/Rhw3gGXQGcE/s1600/SpxWEEKLY.png"

  Wszystko jest możliwe, choć a propos eliottowskiego oznaczenia zwyżki od 2009 roku, to ja skłaniam się postrzegać ten ruch jako zygzak A-B-C (5-3-5) z pierwszą piątką wzrostową fali A do kwietnia 2010, pędzącą korektą B (do października 2011) i trwającą falą C, która powinna być 5-tką. W tej domniemanej 5-tce fali C od października 2011 środek fali 3-ciej wypada mi w styczniu 2013, więc gdyby ta struktura miała być w miarę symetryczna, to powinna kulminować w okolicach kwietnia 2014.

  Nie traktuję elliottowski zabaw zbyt poważnie, ale przymuszony oznaczałbym obecne wzrosty jako 5-tkę w 3-ce rozpoczętej w czerwcu 2012.

 • bialek.wojciech

  @enter221:
  "(...) brak ciecia teraz spowoduje ze beda lykac nawet 90% podazy, na poczatku 2012 brali 25%...
  bankfotek.pl/view/1578223 (...)"

  Fajny wykres. Wynika z niego, że szczyt skupu netto jeszcze przed nami.
 • bialek.wojciech

  @sunday68:
  "Jeśli ta gotówka rzeczywiście gdzieś pląsa to chyba w kompurze FED-u na koncie:
  rezerwy nadobowiązkowe banków komercyjnych w FED

  research.stlouisfed.org/fred2/series/EXCRESNS?cid=123"

  Słuszna uwaga, duża część tej gotówki rzeczywiście nie pląsa, tyko sobie cichutko leży nikomu nie wadząc.


 • bialek.wojciech

  @sunday68:
  "Ciekawi mnie co mogłoby być źródłem inflacyjnej fazy cyklu?

  Sterylizowane QE chyba to nie będzie
  research.stlouisfed.org/fred2/series/AMBNS
  research.stlouisfed.org/fred2/series/EXCRESNS?cid=123

  W gospodarce amerykańskiej trwa stagnacja
  advisorperspectives.com/dshort/updates/Philly-Fed-ADS-Index.php

  lub nawet recesja
  www.streettalklive.com/daily-x-change/1770-chart-of-the-day-coincident-to-lagging-ratio.html

  Dr copper też ma wątpliwości
  portal.ransquawk.com/headlines/cftc-says-comex-gold-speculators-cut-net-long-positions-by-14-816-contracts-to-70-113-in-week-to-17th-september-20-09-2013

  Roczna dynamika podaży pieniądza( z wyjątkiem monetary base) spada
  www.shadowstats.com/charts/monetary-base-money-supply

  Realne dochody w stagnacji
  advisorperspectives.com/dshort/charts/census/monthly-household-income.html?household-income-monthly-median-since-2000.gif"

  Dlatego pewnie FED nie spieszy się tak bardzo z początkiem zaostrzania polityki pieniężnej. Pewnie doszli do wniosku, że skoko nie ma wyraźnego inflacyjnego wzrostu dynamiki cen, to nie ma pododu spieszyczć się z chłodzeniem gospodarki.

  Ale proszę zwrócić uwagę, że ostatnio ISM usługowy miał najwyższą wartość od prawie 8 lat, co nie jest raczej sygnałem stagnacji.


 • bbb_29

  SP500
  trzymam sie tego

  S i kazde podbicie to S

  www.bankfotek.pl/image/1578761.jpeg koniec Wrzesnia i....

 • ml.36

  @WB
  A gdzie według Pana jest dołek obecnego cyklu Kitchina, i czemu ten
  cykl nie może mieć prawostronnej translacji?

 • sunday68

  Wojciech Białek
  Dlatego pewnie FED nie spieszy się tak bardzo z początkiem zaostrzania polityki pieniężnej. Pewnie doszli do wniosku, że skoko nie ma wyraźnego inflacyjnego wzrostu dynamiki cen, to nie ma pododu spieszyczć się z chłodzeniem gospodarki.

  Ja właśnie tu widzę istote problemów. Co będzie jeśli wszyscy zrozumieją, że FED nie jest w stanie uchronić ich przed recesją?

 • ryszard_z46

  @ gospodarz
  Dalej Pan prognozuje pod koniec 2014r ( w dołku bessy) kursy walut:
  ---CHF i USD po ok. 5 PLN ?

 • konsultant121

  @Wojtek, @All A nie lepiej juz teraz otworzyc dluga pozycje na rentownosc polskich 10latkow i poczekac do konca 2014r? teraz 4,3% a ma szanse na conajmniej 6% za rok.30%zysku lekko.Tylko ciekaw jestem plynnosci takiego kontraktu i spreadu w warunkach duzej zmiennosci.Pytanie od kiedy OFE beda pozbywac sie obligacji? A w czerwcu 2014 L na USD/PLN Jak sadzicie?

 • zulus_chacka

  w komentarzach dotyczących OFE pojawiala się procentowa ilość akcji w w portfelu tych funduszy po reformie i po ''powrocie '' obligacji do zus dochodząca do 90+ procent. pojawialy się obawy ze przyjdzie bessa wartość ju będzie mogla spaść nawet o 20-30procent. nie zauwazylem aby ktoś wspominal o innej możliwości. może taka opcje trzeba rozwazyc - fundusze OFE mogą trzymać gotowke na lokacie O/N lub innych albo inwestycje w obligi korporacji albo ..... w wehikul( jakiś TFI) który inwestuje w obligacje SP ( nie wiem czy jest taka możliwość w ich statutach).
  zarzadzajacy taka ilości gotówki emerytow nie sa samobójcami i sadze ze wybiorą ostrozne inwestycje ( np. 40-50prpc portfela w akcjach - reszta gotowka na O/N , obligi korporacji , obligi obcych panstw)....co niestety będzie wiazalo się z upłynnieniem części portfela

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "A gdzie według Pana jest dołek obecnego cyklu Kitchina, (...)"

  Zakładając, że dwa ostatnie dołki tego cyklu były na rynku akcji w lutym 2009 i 40 miesięcy później w czerwcu 2012, to zakładając, że długość obecnego cyklu bedzie równa średniej, to następny dołek wypada dopiero w okolicach października 2015.

  "(...) i czemu ten cykl nie może mieć prawostronnej translacji?"
  Może mieć dowolną translację i może się dowolnie skrócić lub wydłużyć, ale papatrzmy na inne rynki. W ramach cyklu Kitchina w bessę najpierw powinien wejść rynek obligacji. Nastąpiło to w maju tego roku. Spójrzmy teraz na daty poprzednich początków bessy na krajowych 10-latkach: sierpnia 2010, wrzesień 2005 i czerwiec 2003. Cykliczne hossy na WIG-u kulminowały odpowiednio 8 miesięcy później (kwiecień 2011), 22 miesięcy później (lipiec 2007) oraz 10 miesięcy później (kwiecień 2004). To daje nam czas na dokończenie hossy na WIG-u do przynajmniej stycznia 2014 (8 miesięcy po maju 2012).

  Poza tym bessa na WIG-u jeszcze nigdy nie rozpoczęłą się przed wyjściem rocznej zmiany 3-mies. WIBOR-u na plus. Takie sygnały pojawiały się w kolejnych cyklach w marcu 1997, listopadzie 1999, maju 2004, marcu 2007 i marcu 2011. Bessy na WIG-u zaczynały się odpowiednio 1 miesiąc wcześniej, 4 miesiące później, 1 miesiąc wcześnej, 4 miesiące później i 1 miesiąc później.

  W obecnych warunkach 3-mies. WIBOR "może" wyjść na plus najwcześniej w maju 2014, a więc bessa "może" zacząć się najwcześniej w kwietniu 2014.

  Oczywiście tak naprawdę możliwe jest wszystko, ale bazowy scenariusz powinien być budowany na typowym zachowaniu rynku, a nie na założeniu, że tym razem będzie zupełnie inaczej.


 • piotrskl

  Brak inflacji po wpompowaniu dużych ilości gotówki w rynek oznacza, że nie pobudza gospodarki tylko jest w postaci "zapisów na kontach". Posiadacze tych "zapisów" mają tyle, że nie są w stanie więcej wydać i jest u osób uważających że pieniądz będzie utrzymywał swoją wartość i będzie można go wydać w przyszłości. (baknsterzy i emeryci?)

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Chyba cos Pan pomieszal do parzystych bess zaliczyl Pan besse 2007-2009r poza tym w stanach bessa 2000-2002 miala 30miesiecy a u nas tylko 18miesiecy a wedlug mnie rowniez minimum 30miesiecy.W nieparzystych Bessach tez sie nie zgadza.

 • bialek.wojciech

  @sunday68:
  "Ja właśnie tu widzę istote problemów. Co będzie jeśli wszyscy zrozumieją, że FED nie jest w stanie uchronić ich przed recesją?"

  Ja też mam wrażenie, że do żadnego poważniejszego zaostrzenia polityki pieniężnej w USA nie dojdzie, bo zanim FED zabierze się za podnoszenie stóp a nawe zanim skończy redukować QE, to wcześniej pęknie bańka BRIC. Coś jak w 1997 roku, gdy FED zdołał tylko ogłosić "tightening bias" (dołek S&P 500 w lipcu 1996; ten moment minęliśmy moim zdaniem w czerwcu tego roku) i zrobić jedną jedyną podwyżkę w marca 1997, ale kryzys azjatycki spowodował, że na tym się skończyło. Wtedy cykliczna hossa WIG-u skończyła się w lutym 1997, co jeśli moje utożsamienie lipca 1996 (FED ogłasza "tightening bias") i czerwca 2013 (FED zapowiada wycofanie się z QE) przekładałoby się na koniec hossy na WIG-u w styczniu 2014, i krach a la październik 1997 we wrześniu 2014. Ale pamiętajmy, że wtedy akcje małych spółek drożały aż do września 1997, a w październiku 1997 WIG był na takim samym poziomie jak w lutym 1997. RPP też wtedy podniosła stopy tylko raz 31 lipca 2007 zapalającym tym samym czerwone światło dla akcji.

 • marekdaro

  @Delubicz
  S powyzej 1720 o jakich pisalem tutaj, ze biore w piatek na fut sp500 zarabiaja SL juz ustawione zgodnie poszli po euforii w dol.

  Witoldzie mysle, ze cierpliwosc o jakiej pisalem nie pozwolila ci na wymieknieciu z S na dax. Pozdrawiam

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "@Wojtek, @All A nie lepiej juz teraz otworzyc dluga pozycje na rentownosc polskich 10latkow i poczekac do konca 2014r? teraz 4,3% a ma szanse na conajmniej 6% za rok.30%zysku lekko.Tylko ciekaw jestem plynnosci takiego kontraktu i spreadu w warunkach duzej zmiennosci.Pytanie od kiedy OFE beda pozbywac sie obligacji? A w czerwcu 2014 L na USD/PLN Jak sadzicie?"

  Ostatnie lokalne dołki rentowności były 9 maja i 22 lipca (to cykl 10-tygodniowy), następny więc wypada w okolicach 4 października.

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Chyba cos Pan pomieszal do parzystych bess zaliczyl Pan besse 2007-2009r"

  Nieparzyste (płaskie - regularne, nieregularne i pędzące): 1991-1992, 1997-1998, 2004-2005, 2010-2011
  Parzyste (zygzaki): 1994-1995, 2000-2001, 2007-2009

  "poza tym w stanach bessa 2000-2002 miala 30miesiecy a u nas tylko 18miesiecy a wedlug mnie rowniez minimum 30miesiecy.W nieparzystych Bessach tez sie nie zgadza."

  WIG szczyt hossy 27 marca 2000, dołek bessy 3 października 2001 - nieco ponad 18 miesięcy.

 • delubicz

  @marekdaro
  mam wszystko bez zmiany

 • bialek.wojciech

  @ryszard_z46:
  "Dalej Pan prognozuje pod koniec 2014r ( w dołku bessy) kursy walut:
  ---CHF i USD po ok. 5 PLN ?"

  Zakładam, że podczas tąpnięcia na akcjach w przyszłym roku EUR/USD spadnie do 8-letniego minimum jak w 1997 roku (8 letnie maksimum na USD/PLN byłoby powyżej 3,90), a osłabienie złotego z tym związane będzie podobne swym charakterem do tego z lipca 2008-lutego 2009 (wtedy dolar skoczył z nieco ponad 2 na prawie 4 zł).

 • konsultant121

  Zagalopowałem się z tym kontraktem na rentowność polskich 10-letnich obligacji. Widzę że są na włoskie, niemieckie, US ale nie na polskie 10-latki...Zbyt łatwo by to było;)

 • b_53

  konsultant121
  gpwnews.pb.pl/3300056,99767,kontrakty-na-wibor-juz-za-miesiac

 • ml.36

  @WB
  "Oczywiście tak naprawdę możliwe jest wszystko, ale bazowy scenariusz powinien być budowany na typowym zachowaniu rynku, a nie na założeniu, że tym razem będzie zupełnie inaczej."
  Panie Wojtku, ja nie twierdzę, że tym razem będzie zupełnie inaczej. Dostrzegam
  jednak pewne czynniki które mogą zakłócić typowe zachowanie rynku.
  Jeden z nich to ta wielka góra pieniędzy, o którą swego czasu Pana pytałem i Pan mi odpowiedział, drugim jest zaangażowanie w akcje OFE na tym etapie hossy, o które też Pana pytałem i Pan mi nie odpowiedział.
  Góra pieniędzy mogła zakłócić cykliczność, może też spowodować to że poszczególne klasy
  aktywów ( obligacje, akcje ) nie muszą czekać w kolejce na hossę. Kiedyś Pan zresztą napisał:
  "dziwne, ale wszystko wszystkim drożeje".
  Na naszym WIG-u dołek Kitchina bez wątpienia miał miejsce w lutym 2009, natomiast wyznaczenie kolejnego jest już problematyczne, mógł mieć miejsce we wrześniu 2011 (faktyczne minimum WIG-u) co dawałoby skrócenie cyklu do 33 miesięcy i bardzo zaawansowaną fazę wzrostową kolejnego. Nie wchodząc w dywagacje na temat roli OFE w przepływie kapitału od biedniejszych
  ku bogatszym, poziom zaangażowania ich w akcje w tym miejscu raczej nie jest przypadkowy.
  Reasumując, czas pokażę, czy Pana misterny plan się uda w 100%.

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Trudno zgodzic sie z Panem odnosnie oznaczen bessy na przestrzeni lat.Szczegolny przypadek np 2004-2005 oznacza Pan jako besse pedzaca.To tak dla przypomnienia w kwietniu 2004r wig osiagnal szczyt na poziomie 25289 pkt nastapila okolo miesieczna korekta na poziom 22392pkt a nastepnie 9 miesieczny wzrost do lutego 2005r( prawie 30%) poziom 28681 po czym byla okolo 2miesieczna korekta do poziomu 25466 pkt, nastepnie dalsza czesc hossy.Teza ze w latach 2004-2005 byla na naszej gieldzie bessa jest mocno naciagana.Niech Pan zwroci uwage spada miesiac rosnie wolno ale 9miesiecy i pozniej spadek okolo 2miesiace jakie to proporcje w bessie. Dla mnie trend byl wzrosty choc nachylenie nie bylo zbyt duze ale byla to hossa tu sie roznimy wyraznie, tak jak i co do wzrostu rozpoczetego w 2009r Pan go juz konczy w 2010r .Tu tez sie roznimy w oznaczeniach ale zobaczymy co pokaze przyszlosc?

 • konsultant121

  Cisza.. czyżby 1.sesja w tygodniu wskazywała zły kierunek tygodnia? Czyli teraz wzrosty?:)

 • kociobw

  worldwideat.blogspot.com/2013/09/fw20-na-wtorek_23.html
  -
  www.obrazki.jeja.pl/57600,rozwiaz-zagadke.html

 • marjanczuk

  w ciagu dnia chcialem sie tu poskarzyc na slabiutkie obroty ale mii sie odechcailo, bo pomyslalem ze niczego nowego tu nie wniose do dyskucji o polskiej gieldzie ...potem przyszla podbitka, koszykowa pompka i troche mnie to wystraszylo

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Na naszym WIG-u dołek Kitchina bez wątpienia miał miejsce w lutym 2009, natomiast wyznaczenie kolejnego jest już problematyczne, mógł mieć miejsce we wrześniu 2011 (faktyczne minimum WIG-u) co dawałoby skrócenie cyklu do 33 miesięcy i bardzo zaawansowaną fazę wzrostową kolejnego."

  Pamiętajmy, że cykl Kitchina jest przede wszystkim cyklem gospodarczym, a w gospodarce dno aktywności wypadło w grudniu 2012, co bardziej pasuje do związanego z cyklem Kitchina dołka cen akcji w czerwcu 2012 niż we wrześniu 2011.

  "Nie wchodząc w dywagacje na temat roli OFE w przepływie kapitału od biedniejszych
  ku bogatszym, poziom zaangażowania ich w akcje w tym miejscu raczej nie jest przypadkowy."

  OFE to ze względu na pomysłu rządu generalnie jest czynnik zakłócający. Ale co do zaangażowania OFE w akcje, to czy czytał Pan to, co na ten temat pisał Tomasz Hońdo z Quercusa:

  qnews.pl/pl/news/ofe-trafny-barometr-nastroj%C3%B3w-rynkowych

  ?

 • blackata

  @bialek.wojciech
  @ml.36

  Od kiedy to polskie instytucje były aktywnymi kreatorami trendów na WIG20 I WIG...

  Wyjątek to SWIG i MWIG - czyli " rynkowe piaskownice " - będące formą " argentyńskich piramid " ze względu na płynność i " tylko jeden słuszny kierunek "...gdzie " wszyscy" zarabiają pod warunkiem nieustannego napływu środków z lokat i równoczesnego porozumienia iż żaden fundusz z " grupy " nie zacznie sprzedać akcji niepłynnych " akcyjnych diamentów "...

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Teza ze w latach 2004-2005 byla na naszej gieldzie bessa jest mocno naciagana."

  Prawdziwość tej tezy nie poglega dysksji, jeśli się przyjmie - tak ja ja to czynię - definicję cyklicznej bessy jako okresu spadku cen akcji wynikający ze spadku dynamiki ich wzrostu związanego ze spowolnieniem gospdoarczym. Dobrze tą bessę z lat 2004-2005 widać na poniższym rysunku, na którym nałożone dynamikę produkcji przemysłowej i dynamikę WIG-u:

  s15.postimg.org/fw1m73w7v/wig_produkcja1.png

  I to samo w innym ujęciu:

  s15.postimg.org/u17f8x597/wig_produkcja2.png


  Powyższe jest absolutnym elementarzem, którzy należy sobie przyswoić, by móc zacząć choć trochę rozumieć średnioterminowo ruchy rynku.

 • blackata

  jak wygląda rynek i występujące na nim wyraźne trendy rynkowe , na którym operuje kapitał zagraniczny, pokazuje segment polskich obligacji...będący w opozycji do segmentu akcji gdzie Zagranica nie operuje aktywnie...

 • kociobw

  finance.yahoo.com/echarts?s=EFA+Interactive#symbol=efa;range=my;compare=^gspc;indicator=volume;charttype=area;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=off;source=undefined;

 • one.sec

  @kociobw

  40% to Japan i UK :-)))
  finance.yahoo.com/echarts?s=EFA+Interactive#symbol=efa;range=3m;compare=%5En225+%5Eftse;indicator=volume;charttype=area;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=off;source=undefined;

 • blackata

  Jedna Prośba do Szanownego Grona ...

  Z racji powszechnego stosowania terminów " hossa i bessa " zwracam się z prośba o podanie definicji...to samo dotyczy hasła " hossa czy bessa pędząca "...

  Z góry dziękuje i pozdrawiam...

  p.s. precyzyjna definicja trendu rynkowego pozwala na pozbycie się tego typu w/w haseł " hossa i bessa " ...
  gdyż stwierdzenie typu

  " Moja prognoza silnego załamania wynika właśnie z zasady zmienności: bessy "parzyste" na GPW - 1994-1995, 2000-2001 i 2007-2009 - miały postać powiedzmy "zygzaków", a bessy "nieparzyste" - 1991-1992, 1997-1998, 2004-2005 i 2010-2011 - postać powiedzmy "fal płaskich".

  to jakiś misz-masz haseł bessa - hossa Teorii Fall Elliotta oraz AT...

  Ku przemyśleniom...

 • bbb_29

  Wig kazde podbicie od razu wykozystywane do Shortow jesli sie analiza na SP500 sprawdzi to korekta sie rozpoczela dokladnie w momecie euforii FEdowskiej :) i wig 20 -30 opcje dwie boczniak w zakresie 100 ptk i czekanie na koniec korekty - liczac ze bedzie w tym roku MIKOLAJ

  czyli kolo polowy listopada lub pod koniec rusza

  pyranie czy w tym roku bedzie rajd ???

 • bbb_29

  Umocnienie USD i JPY

  - RISK OFF

 • blackata

  @bbb_29

  kierunek wybicia z formacji klinów końcowych da odpowiedź...

  p.s. dokładnie tak wzrost USD & JPY oraz CHF aktywuje Scenariusz RISK OFF...

  Pozdrawiam...

 • b_53


  "Powyższe jest absolutnym elementarzem, którzy należy sobie przyswoić, by móc zacząć choć trochę rozumieć średnioterminowo ruchy rynku."

  Dlatego współczuję misiom:

  pokazywarka.pl/g08j21/


 • ml.36

  @WB
  "Pamiętajmy, że cykl Kitchina jest przede wszystkim cyklem gospodarczym, a w gospodarce dno aktywności wypadło w grudniu 2012, co bardziej pasuje do związanego z cyklem Kitchina dołka cen akcji w czerwcu 2012 niż we wrześniu 2011"
  Jest to mocny argument, przemawiający za umiejscowieniem dołka we właściwym
  miejscu.
  Natomiast co do OFE to do korka brakuje jakieś 4-6 mld, nie jest to jakąś oszałamiającą
  perspektywa. Ale OFE nie ma zarabiać na akcjach, tylko odkupić akcje po odpowiednich cenach i to właśnie czyni lub uczyniło.
  Reforma OFE , tego chorego według mnie tworu, doprowadzi do jego marginalizacji lub
  całkowitej likwidacji . Zniknie więc dawca kapitału o który się nikt nie upominał przez lata, powinna się również zmienić atmosfera na GPW.

 • ikti

  WIG bardzo często robi dołki w okolicach 25 dnia miesiąca, więc pod koniec tygodnia coś powinno ruszyć.

  risktracker.blogspot.com

 • bbb_29

  www.bankfotek.pl/image/1579256.jpeg

  czy bedzie w tym roku rajd SW.Mikolaja ??? takie opcje polowa PAzdziernika lub koniec czy w tym roku nie bedzie SW. Mikolaja i Fed jeszcze w tym roku zacznie zaciesniac :)

  negatywne dywerygencje caly czas pokazuja jakies wyczerpanie i mozliwosc ze rajdu nie bedzie ;) a tapniecie moze nastapic jeszcze w tym roku czas pokaze

  w tym ukladzie przewidywania Pana Wojciecha z podojnym szczytem moglo by sie wykonac jeszcze w tym roku a nie w 2014 troche mi ten uklad nie pasuje z wzgledu na koniec roku i bonusiki kolegow Pana Bernanke hmmm czas pokaze

 • blackata

  @b_53

  w owym cytowanym średnim terminie, który powoli zbliża się do horyzontu długoterminowego WIG20 pozostaje zdecydowanie poniżej max ze stycznia 1013 i równocześnie indeks ten kształtuje sie w ramach kanału horyzontalnego...

  Zatem będąc obiektywnym współczucie należny się bykom , karmionym również na tym forum przez WB non-stop wizjami hossy podczas gdy już 3 seria kontraktów wygasła poniżej styczniowego max...

 • bbb_29

  b_53


  "Powyższe jest absolutnym elementarzem, którzy należy sobie przyswoić, by móc zacząć choć trochę rozumieć średnioterminowo ruchy rynku."

  Dlatego współczuję misiom:

  pokazywarka.pl/g08j21/

  a ja nie wspolczuje :)) z tym co nas czeka

  a odbicie zdechlego kota w PL jak i w Germani jedna jaskolka wiosny nie czyni


  strukturalne problemy w UE nie zostaly roziwazne !! lecz kupiony czas jedynie

  czekam na WLochy Slowenie Hiszpanie Portugalie :) jeszcze Chiny sa bo tam to te dane przez pol ;) i pekniecie banki na obligacjach USa lecz tutaj Fed robi co moze by to nie nastapilo i rentownosc nie poszla wyzej niz 3 % 10 latkow

  zobacz na SP500 :) co sie rysuje i czy w tym roku zobaczymy rajd SW Mikolaja czy nie

 • bbb_29

  b_53

  jeszcze bym zapmnial OFE i wywlanie akcji przez ofe :)

 • bbb_29

  blackata

  @b_53

  w owym cytowanym średnim terminie, który powoli zbliża się do horyzontu długoterminowego WIG20 pozostaje zdecydowanie poniżej max ze stycznia 1013 i równocześnie indeks ten kształtuje sie w ramach kanału horyzontalnego...

  Zatem będąc obiektywnym współczucie należny się bykom , karmionym również na tym forum przez WB non-stop wizjami hossy podczas gdy już 3 seria kontraktów wygasła poniżej styczniowego max...

  dokladnie gram w obie strony anie bykiem anie niedziwiedziem jestem gram ja krynek pozwala ale widze co widze na wykresach a byki nie wiem z czego maja sie cieszyc na naszej gieldzie

  ze maja 3 lata boczniaka :))))))))))))))) jak jak nizej napisalem idzie ciekwy okres ;)

 • bbb_29

  Rynek długu w Niemczech i USA zachęca do wzmocnienia

 • blackata

  @b_53

  p.s. analiza cykliczności wybranych parametrów makro ...bez uwzględnienia czynnika strukturalnego - forma UE oraz EURO, prowadzi do powstania niepełnego obrazu sytuacji

  Mimo licznych haseł polityków wieszczących " koniec kryzysu " on nadal trwa...co chociażby ukazują nowe impulsy wzrostowe w segmencie obligacji południa Europy...

 • blackata

  @bbb_29

  to są właśnie skutki stosowania haseł byk vs Niedźwiedź czy Hossa Bessa...

  Set-up na wykresie danego instrumentu to podstawa do strategii inwestycyjnej oraz sensu stricte zajęcia pozycji...

 • ryszard_z46

  Balcerowicz ściąga spodnie Rostowskiemu ;-). Co ujrzmy ;-)

  natemat.pl/75827,licznik-balcerowicza-powroci-znowu-pokaze-dlug-tym-razem-ukryty-o-wiele-wiele-wiekszy-niz-pokazuje-rzad

 • bbb_29


  blackata

  @bbb_29

  to są właśnie skutki stosowania haseł byk vs Niedźwiedź czy Hossa Bessa...

  Set-up na wykresie danego instrumentu to podstawa do strategii inwestycyjnej oraz sensu stricte zajęcia pozycji...
  2013/09/24 12:26:48

  www.bankfotek.pl/image/1579266.jpeg

  jeszcze taka wizja dla MISIOW bez Mikolaja dla bykow ;)

  czas pokaze co bankstera wykombinuje :)

  czy bedzie wersja Pana Wojtka z rajdem Mikolajowym czy jednak bez

 • bbb_29

  na NA wigu probuja kombinuja jak moga
  tak jak pisze moze jeszcze jakis podryg w kieunku 2500 bedzie i zbieranie S znowu i zdziwienie tych co wieszczyc beda ponownie 2800 3000 :)

 • blackata

  @All

  a propos USD...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,real;look;at;us;dollar;,109355.html

 • warren.buffet.from.yuesei

  Cały dzień zabawa a na koniec fix +1 to pewne

 • akcjonariusz.obywatelski

  Dlaczego tak cicho o tym że Draghi chce dalej drukować?W związku z tym obkupiłem się już po pachy.Czas na prawdziwą hossę na w20!

 • blackata

  @akcjonariusz.obywatelski
  @All

  LTRO to w żadnym razie nie QE...

  a aktywacja europejskiego QE wymaga zmiany prawa UE, w tym traktatów UE...

  p.s. Bernanke sam przyznał na ostatniej konferencji iż brak potwierdzenia jakiegokolwiek pozytywnego wpływu QE na gospodarkę USA...a następnie oznajmił z ironicznym uśmiechem iż to w cale nie znaczy że go nie ma...

 • akcjonariusz.obywatelski

  blackata

  @akcjonariusz.obywatelski
  @All

  LTRO to w żadnym razie nie QE...


  może i nie to samo ale efekt na giełdach podobny!

 • pure_miglanc

  Witam,
  USDPLN doszedł już do moich poziomów - jak się okazało bez cofki.
  s na Zw20 dalej utrzymane.
  Jutro się rozstrzygnie co dalej.

 • blackata

  @akcjonariusz.obywatelski

  zatem proponuje analizę porównawczą np. 2 indeksów : CAC40 i S&P500

  jak również europejskiego i amerykańskiego indeksu bankowego...

  wówczas to hipotetyczne cytowane " podobieństwo " zmienia się w zdecydowaną różnicę

  p.s. ów rynkowy diabeł tkwi w szczegółach...

 • karnakufo

  To co ma dalej być rodzi się w bólach, ale nastanie.

 • karnakufo

  Coś widzę, za dużo miśka - przydałoby się go wywieźć.

 • pure_miglanc

  amerykańskie bondy były od maja "wywalane" przez chińczyków.
  sprytna akcja z Syrią pozwoliła Obamie trochę odetchnąć.
  jak na razie rentowności obligacji coraz niżej.

 • karnakufo

  ED ściemnia ze spadkiem.

 • miasto.krakow

  Coś mi się wydaje, że taniej na naszym parkiecie już w tym roku nie będzie, chyba że jeszcze jutro.

 • bbb_29

  SP500

  ciekawy czy zaczyna sie to samo co kiedys czyli dzienna zmiennosc na poczatku sesji w dol na obrotach i na mniejszych wyciaganie i na koniec znowu w dol a kazda luka w gore bedzie zasypywana ja kto mialo miejsce po fedzie poprzednim i wyrysowali wtedy RGR :) ladne :)

  karnakufo

  ED ściemnia ze spadkiem.

  nic nie sciemnie :) to SP500 sciemnia z UP ;) a zanim podciagneli Edka

 • b_53

  @WB

  "EUR/USD wyszedł na 7-mies. maksimum jak w połowie grudnia 2012, więc obecny wzrost na USD/PLN wygląda mi podobnie do ruchu wzrostowego z drugiej połowy grudnia. Potem powinien być jeszcze jeden spadek dolara do nowych lokalnych dołków (czy 2,99 nie wiem, ale poniżej 3,06) taki jak w końcówce grudnia, a potem większa korekta i na akcjach (spadkowa) i na dolarze (wzrostowa). "

  Panie Wojtku, czy USD/PLN spadnie jeszcze poniżej 3.06 w najbliższym czasie ?

 • bbb_29

  blackata

  @akcjonariusz.obywatelski
  @All

  LTRO to w żadnym razie nie QE...

  a aktywacja europejskiego QE wymaga zmiany prawa UE, w tym traktatów UE...

  p.s. Bernanke sam przyznał na ostatniej konferencji iż brak potwierdzenia jakiegokolwiek pozytywnego wpływu QE na gospodarkę USA...a następnie oznajmił z ironicznym uśmiechem iż to w cale ncoz ale pozniej juz ie znaczy że go nie ma...

  Bernanke to tak jak TUSK i ROSTOWSKI mowi prawde jak sie pomyli jemu w cos wierzyc to.....nagle mu nie przeszkadzaja rosnace aktywa co do ostatniego jego zapytania przed politykami ze sie przygladaja temu i rosnacemu ryzku tak za odegrał swoj teatrzyk i wrocil na swoj tor jaki mu wytoczyli ciągnący za sznurki...

  Barack Obama powiedział właśnie, że USA są gotowe do użycia siły by zabezpieczyć interesy na bliskim wschodzie.

  jak widac Zydzi - Izrael cisna jak moga by jednak ta wojna sie odbyla :)

 • karnakufo

  bankfotek.pl/view/1579457

 • max_2700

  Panowie spokojnie day trading to inna zabawa. Czekamy na mocne wystrzały w górę. Akumulacja trwa.

 • kociobw

  wgospodarce.pl/biezace-analizy/7023-limit-dlugu-znow-na-tapecie
  -
  wpolityce.pl/artykuly/44491-na-ukrainie-placa-tysiace-za-kolejne-dziecko-w-euro-w-polsce-rzad-zwija-becikowe-a-kobiety-wola-rodzic-za-granica
  -

 • kociobw

  worldwideat.blogspot.com/2013/09/fw20-na-srode_24.html
  -
  finance.yahoo.com/echarts?s=AAPL+Interactive#symbol=aapl;range=1d;compare=;indicator=volume;charttype=area;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=off;source=undefined;

 • bbb_29

  karnakufo

  ED ściemnia ze spadkiem.

  nic nie sciemnie :) to SP500 sciemnia z UP ;) a zanim podciagneli Edka

  tak jak pisalem ;)

  zobaczymy czy schemat sie powtorzy na SP500 z tymi porannymi zrzutami w dol wyciahaniem na mniejszych obrotach i na koniec znowu w dol czy znowu to nie przypomina schematu z poprzedniego wystepu :))) BERNANKE i co nastapilo pozniej ;)

 • konsultant121

  @karnakufo
  Czyżbyś negował prawie całą hosse na W20 ?:) Spadki do poziomu 2000-2100? W sumie fajna promocja by była..

 • kociobw


  -
  pokazywarka.pl/vix-2/
  -
  www.obrazki.jeja.pl/57657,szczerosc-do-bolu.html

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2013/09/20130924_EOD7.jpg

 • konsultant121

  @kociobw
  Ciekawe czy S&P jest zależne od VIXa czy VIX od S&P. Ale zgoda, że mamy ORGR na VIXie i 3 sesje spadkowe na S&P... Chciałoby się tam wreszcie zobaczyć 10% korektę, podobnie jak i u nas...

 • promagna2

  @gospodarz W.B.

  cyt. " a późniejsze załamanie (domniemana "fala E" kształtującego się od 2000 roku na S&P 500 rozbieżnego trójkąta)" Koniec cyt.

  Zastanawiam się, jak ten trójkąt rozbieżny ma wyglądać, skoro notowania S&P500 wyszły ponad górną linię rzeczonego trójkąta, która była ograniczeniem na 1600 pkt. Może to nie będzie "Fala E" tylko fala IV Primary, a obecne wzrosty to fala V Intermediate, która zakończy III Primary Panie Wojtku.

 • karnakufo

  Przed tąpnięciem jeszcze do góry po tłuste S.

 • karnakufo

  Wszystko się wali, a nasz rynek silny - do czasu.

 • karnakufo

  Nim zacznie zarabiać S to L nie jest złe.

 • karnakufo

  ED do góry to jak możemy spadać?

 • bialek.wojciech

  @promagna2:
  "Zastanawiam się, jak ten trójkąt rozbieżny ma wyglądać, skoro notowania S&P500 wyszły ponad górną linię rzeczonego trójkąta, która była ograniczeniem na 1600 pkt. Może to nie będzie "Fala E" tylko fala IV Primary, a obecne wzrosty to fala V Intermediate, która zakończy III Primary Panie Wojtku."

  Taka interepretacja też jest możliwa, a nawet ma swoje zalety. Efekt końcowy byłby podobny, to znaczy po zakończeniu tej wzrostowej fali od 2009 roku spadek (fale E w trójącie, początek pańskiej "IV Primary" w pańskiej wersji).

  Kwestią przekroczenia linii łączącej szczyty z 2000 i 2007 roku bym się nie przejmował, bo ideały występują głównie w książkach do analizy technicznej, a poza tym rynek musi jakoś mylić przeciwnika, czyli w tym przypadku "niedźwiedzie", które pozbyły się wszystkich akcji po dojściu do tej linii wiosną tego roku.

  Ja wolę trójkąt, bo w moich czarach marach byłby on lustrzanym odbiciem trójkąta zbieżnego z lat 1929-1949 (2000=1949, 2002=1946, 2007=1942, 2009=1937. Czyli obecnie mamy gdzieś tak 1933 rok, a 2014 powinien odpowiadać 1932. Hipotetyczna fala E sprowadziłąby S&P 500 do dolnego ograniczenia 100-letniego kanału trendu wzrsotowego, który pod koniec dekady znajdowałby się nieco poniżej dołka z 2009 roku. Gdyby trójkąt obecny trwał tyle samo co ten z lat 1929-1949, to koniec bessy mielibyśmy w 2020-tym i bylibyśmy po korekcje tej samej klasy co lat 1929-1949 i moglibyśmy wejść w jakąś wieloletnią wzrsotową V-tkę.

  Poza tym w Pańskiej wersji wzrost od 2009 roku powinien być piątką: albo normalną - w takim razie na początku tego roku minęliśmy dopiero jej połowę, a więc silna hossa potrwałaby do do 2017 roku, albo klinem. Którą wersję Pan obstawia? Jeśli klin, to jak by go Pan rozliczał?

 • podtworca

  Zachowanie grubego na FW20 coraz bardziej przypomina mi końcówkę 2010 - spadki robione szybkim ruchem, potem powolny wzrost (LOP też rośnie) i to przy spadającym ES.F/FDX.F . USA wtedy robiło korektę, ale nie dało się zarobić krótkimi na FW20, bo my już szykowaliśmy się na wystrzał do góry.

  Kolejna analogia, jaka mi się nasuwa, to styczeń 2012, wtedy też czekaliśmy na domknięcie luki, każdego dnia wydawało się, że już zaraz wrócą spadki, a potem poszła petarda w górę i wycięło misiów.

 • podtworca

  Przepraszam, chodziło o przełom lato-jesień 2010.

 • po_latach_remix

  @podtworca


  czas zacząć hiperbolę. Właśnie świeży dopływ środków pozwala mi dobrać długie na nszym rynku. Czekamy na wybicie.

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "Panie Wojtku, czy USD/PLN spadnie jeszcze poniżej 3.06 w najbliższym czasie ?"

  Trzymam się wersji, że jesteśmy na dolarze w tej samej sytuacji co w drugiej połowie grudnia ub. r., gdy do końca porozumienia budżetowego w USA pozostawał tak jak teraz jeden tydzień. I grudniu 2012 i teraz dolar jest po spadku do wielomiesięcznych dołków:

  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=lg&b=1

  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=c&a=lg&b=1

  ... a następnym ruchem do końca września powinienj być spadek nieco poniżej ostatniego dołka, czyli właśnie poniżej 3,06 (do tego czasu akcje powinny przy spadającym dolarze rosnąć). Tam bym dolara kupił przed silniejszym podskokiem takim jak ten z początku stycznia. • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "Zachowanie grubego na FW20 coraz bardziej przypomina mi końcówkę 2010 - spadki robione szybkim ruchem, potem powolny wzrost (LOP też rośnie) i to przy spadającym ES.F/FDX.F . USA wtedy robiło korektę, ale nie dało się zarobić krótkimi na FW20, bo my już szykowaliśmy się na wystrzał do góry."

  Z mojego punktu widzenia ta analogia ma sens o tyle, że na moich cyklach na walucie ostatni szczyt USD/PLN z lipca to odpowiednik poflashcrashowego szczytu na dolarze z czerwca 2010. W tym ujęciu jesteśmy na walucie w sytuacji zbliżonej do tej z września 2010:

  s23.postimg.org/5kyec72fv/USDPLN.png
 • max_2700

  Zaczynamy właśnie rajd w górę na kontraktach. Proszę patrzeć jaka pompa idzie. Futy powinny do końca roku osiągnąć 2900. Jestem pewien i czekam aby tam realizować pierwsze zyski.

 • bialek.wojciech

  ^Oczywiście analogia z wrześniem 2010 daje nam jeszcze czas na rynku akcji do kwietnia 2014.

 • max_2700

  banki naganiają na shorcenie eur zatem pójdziemy mocno w górę na eur/usd. Za chwilę stuknie 1,4 - kwestia kilkunastu sesji. Straszenie trwa.

 • karnakufo

  ED do góry! Bez ściemy.
  A my za nim.

 • bialek.wojciech

  @max_2700:
  "Za chwilę stuknie 1,4 - kwestia kilkunastu sesji. Straszenie trwa."

  Nie spieszyłbym się tak: EUR/USD powyżej 1,36 zaczyna produkować bessę na rynkach akcji w strefie euro:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=7177

  Wydaje się, że dopóki EUR/USD jest poniżej szczytu na 1,37 z przełomu stycznia i lutego, to bezpośredniego zagrożenia nie ma.

  Amerykanie na osłabianie dolara mają cyrk z budżetem, a na osłabienie euro strefa euro może zawsze coś wyciągnąć z szafy jakieś Włochy czy inną Słowenię.

 • max_2700

  @Wojtek Białek

  Nie spieszyłbym się tak: EUR/USD powyżej 1,36 zaczyna produkować bessę na rynkach akcji w strefie euro:


  jaka bessa Panie Wojtku - sprzeciwiam się i obstawiam wbrew Pana prognozie zgodny ruch do góry po odleszczeniu i rozdaniu S na eur/usd podczas obecnej korekty jaka wytraca impet. Zatem nowe szczyty eur/usd i akcyjne za miesiąc będą faktem no powinny być faktem :)

 • bialek.wojciech

  @max_2700:
  "jaka bessa Panie Wojtku - sprzeciwiam się (...)"

  Proszę napisać do rynków, może rozważą Pański sprzeciw. W sumie w 2009 roku rynki akcji w strefie euro wytrzymały chwilowy wzrost EUR/USD nawet do 1,48, więc może i teraz się uda.

 • po_latach_remix

  @ bialek.wojciech

  @max_2700:
  "jaka bessa Panie Wojtku - sprzeciwiam się (...)"

  Proszę napisać do rynków, może rozważą Pański sprzeciw. W sumie w 2009 roku rynki akcji w strefie euro wytrzymały chwilowy wzrost EUR/USD nawet do 1,48, więc może i teraz się uda.

  wtrącę się. Panie Wojtku kiedy ostatnio Pana prognoza miała 100% trafności ? zatem popieram kolegę max_2700. Kiedy banki jednym głosem mówią sell to ubierają na korekcie w krótkie i pójdą w górę. Jak Pan znów nie trafi dobre wino dla mnie jako gratisik blogowy.

 • po_latach_remix

  i po naszych słowach o ruchu w górę nagle zgodnie up. To nie przypadek zapewne. Cierpliwi zostaną wynagrodzeni na szczytach.

 • bbb_29

  karnakufo

  ED do góry! Bez ściemy.
  A my za nim.

  to kozystaj USA wejdzie i schemat na sp500 sie powtorzy w doll i podbicie albo tym razem w gore i znow uw dol i tak pare sesji dystrybucji

  u nas na WIg ladnie kreca UP i .... UP i....

 • bialek.wojciech

  @po_latach_remix:
  "zatem popieram kolegę max_2700."

  Ale w czym, go Pan popiera? Że gospodarka strefy euro a z nią jej rynku akcji wytrzymają dowolnie wysoki kurs EUR/USD? To jest akurat jawna nieprawda, więc może potrzebne jest jakieś uszczegółowienie? Przy jak wysokim kursie EUR/USD rynki akcji strefy euro stracą parę obecnie?


 • po_latach_remix

  @ bialek.wojciech

  @po_latach_remix:
  "zatem popieram kolegę max_2700."

  Ale w czym, go Pan popiera? Że gospodarka strefy euro a z nią jej rynku akcji wytrzymają dowolnie wysoki kurs EUR/USD? To jest akurat jawna nieprawda, więc może potrzebne jest jakieś uszczegółowienie? Przy jak wysokim kursie EUR/USD rynki akcji strefy euro stracą parę obecnie?

  Dobrze. Czy przy kursie historycznym na eur/usd rynki europejskie też traciły parę ?

 • blackata

  @All

  " Pioneer: Kryzys się skończył, czas na bardziej ryzykowne inwestycje "

  Powtórka tzw " myśli twórczej " ze styczna...

 • bialek.wojciech

  @po_latach_remix:
  "Czy przy kursie historycznym na eur/usd rynki europejskie też traciły parę ?"

  Marnuje Pan tylko mój czas swoim trolowaniem.

 • ml.36

  @WB
  @promagna2
  Na wykresie rocznym na SP500 na pierwszym szczycie RSI osiągnęło wartość 95!
  Drugi szczyt zrobił wyrażną dywergencje na RSI( wartość 71), sugeruje to
  fale III i V. Obecny szczyt może być falą B w korekcie nieregularnej 3-3-5.
  Ewentualna fala B wyniosła SP500 na nowy szczyt u nas fala B jest wyrażnie słabsza
  na WIG20 przyjmuje raczej kształt trójkąta a korekta może mieć kształt 5-3-5.
  Obecne emocjonalne otoczenie absolutnie pasuje do fali korekcyjnej B.
  SM prowadzą sprytną dystrybucję po 4-letniej hossie, co nie oznacza że zakładane
  przez gospodarza poziomy nie zostaną osiągnięte.

 • blackata

  ml.36

  Bravo...

  p.s. obecna fala B ma postać wielkiej trójki a-b-c a nie strukturę piątki tym samym nie jest to impuls...

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin na nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2013/09/Cykl-Kitchina-na-dolarze-amerykanskim.html

 • aipha

  Czy po government shutdown wiele zmieniło się w USA?

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci