Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Początek trwałej hossy po spadku WIBOR-u poniżej 4 proc.?

bialek.wojciech

Chciałbym jeszcze raz poruszyć temat wpływu oczekiwanych zmian kierunku polityki pieniężnej na rynek akcji. Tym razem proponuję podejść do sprawy nieco inaczej niż w poprzednim wpisie. Zamiast koncentrować się na decyzjach RPP, tym razem proponuję prześledzić związek zmian poziomu stawek na rynku pieniężnym z późniejszą koniunkturą na rynku akcji. Na poniższym rysunku widać roczną zmianę procentową wartości 3-miesięcznego WIBOR-u w okresie minionych kilkunastu lat. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wyraźnie widoczną piękną "kitchinowską" średnio 40-miesięczną cykliczność. Jej utrzymywanie się jest niejako warunkiem koniecznym skuteczności jakichkolwiek średnioterminowych prognoz opartych na "typowym" przebiegu podstawowego cyklu produkcyjno-handlowego w gospodarce.

 

 

Znając obecną dynamikę 3-miesięcznego WIBOR-u (+3,6 proc. r/r) możemy dokonać swego rodzaju "synchronizacji" obecnego cyklu z poprzednimi uznając, że aktualna sytuacja na rynkach jest analogiczna do tych z przeszłości, kiedy dynamika WIBOR-u spadała do obecnych poziomów. Takie analogiczne z tego punktu widzenia do obecnej sytuacji momenty w historii WIG-u zaznaczone zostały na poniższym wykresie. Daty tych sygnałów to 27 kwietnia 1998, 15 listopada 2000, 14 kwietnia 2005 i 24 grudnia 2008. Jak widać takie sygnały w przeszłości 4-krotnie pojawiały się przed rozpoczęciem bessy, a wyprzedzenie w stosunku do początku następnej hossy w kolejnych cyklach wynosiło 6 miesięcy, 11 miesięcy, 1 miesiąc i 2 miesiące, a więc często było bardzo znaczące  - dużo za duże jak na potrzeby kogoś, kto czai się na zakup akcji).

 

 

Uśrednienie ścieżki WIG-u po takich sygnałach widać na poniższym rysunku. Wynika z niego, że oczekiwane ryzyko w ciągu niecałych 5 miesięcy po takim sygnale jak ten generowany przez 3-miesięczną dynamikę WIBOR-u obecnie wynosi -13 proc., zaś do zarobienia w perspektywie ponad 2 lat jest 80 proc.

  

 

 

Ten wykres należy rozumieć jako ilustrację wymuszanego przez spadek poziomu krótkoterminowych stóp procentowych realnego procesu "przepychania" oszczędności z rynku pieniężnego na rynek akcji.

 

Do sprawy można podejść jednak inaczej zadając pytanie o to, ile wynosiła roczna zmiana WIBOR-u, gdy rozpoczynały się poprzednie hossy. Odpowiedź przedstawiono na poniższym rysunku. Jak widać trwałe hossy na rynku akcji w 4 poprzednich cyklach rozpoczynały się dopiero, gdy roczna zmiana 3-miesiecznego WIBOR-u spadała poniżej -10 proc.  

 

 

 

Uśrednijmy sobie ścieżki dynamiki WIBOR-u wokół początków hossy na WIG-u. Początkowi hossy na poniższym wykresie odpowiada sesja oznaczona numerem zero. Jak widać po uśrednieniu hossa na WIG-u zaczynała się, gdy roczna dynamika WIBOR-u spadała poniżej -20 proc.

  

 

Warto sobie ten wniosek zapamiętać i zawsze, gdy w przyszłości WIBOR spadnie do poziomu niższego o ponad 20 proc. niż rok wcześniej, umieszczać część swoich oszczędności na rynku akcji.

Na razie WIBOR jest ciągle o ponad 3 proc. wyżej niż rok wcześniej, więc ten warunek nie jest spełniony. Jak to zaznaczono na poniższym wykresie przebycie przez dynamikę 3-mies. WIBOR-u drogi z obecnego poziomu +3,8 proc. do -20 proc. zajmowało w przeszłości rynkowi średnio niecałe 3 miesiące (59 sesji). W obecnych warunkach powtórzenie takiej średniej ścieżki dawałoby pojawianie się takiego sygnały w grudniu.

Na razie wartość WIBOR-u jakkolwiek wyraźnie już niższa niż w lipcowym szczycie nadal utrzymuje się na relatywnie wysokich poziomach. Na poniższym rysunku zaznaczono poziom (4 proc.), do którego 3-mies. WIBOR musiałby w najbliższym czasie spaść, by jego roczna dynamika zeszła poniżej -20 proc. Wydaje się, że zanim 3-mies. WIBOR zjedzie do poziomu 4 proc. musi upłynąć jeszcze trochę czasu  potrzebnego by roczna dynamika CPI spadła z sierpniowego poziomu +3,8 proc., a dynamika PKB utrzymała na obecnych niskich poziomach (+2,4 proc. w II kw.) i pewnie jeszcze mniej w III kw.

 

 

Odczekanie z zakupem do czasu, kiedy roczna dynamika WIBOR-u spadnie poniżej -20 proc. r/r, nieco poprawia "statystyczne" parametry transakcji. Oczekiwana wartość spadku WIG-u spada z -13 proc. do -4,6 proc., a oczekiwana wartość wzrostu nieco rośnie z +80,6 proc. do +86,4 proc.:

  

 

 

Jeśli ktoś nadal chciałby redukować podejmowane ryzyko, to może czekać aż roczna dynamika 3-mies. WIBOR-u spadnie poniżej poziomu -24 proc. Takie sygnały pojawiły się 14 września 1998, 18 września 2001, 4 lipca 2005 oraz 27 lutego 2009. Wtedy oczekiwana wartość straty, z którą należy się liczyć spada do zaledwie -1,8 proc., a oczekiwana wartość zysku rośnie do +94 proc. w ciągu niecałych 2 lat:

 

 

Oczywiście należy pamiętać, że to są wartości średnie. Nawet w tym ostatnim przypadku czekania z zakupami akcji do momentu spadku rocznej dynamiki WIBOR-u poniżej poziomu -24 proc. - kupując akcje 14 września 1998 nadzialibyśmy się na ostatnią falę bessy trwającą do 9 października 1998, którą kosztowałaby nas -15,8 proc. Wyeliminowanie i tego ryzyka wymuszałoby czekanie do momentu aż roczna dynamika WIG-u spadnie poniżej progu -29,3 proc., co już jednak zaczyna powodować minimalne uszczuplenie wartości oczekiwanego zysku:

 

 

 

W jednym z kolejnych komentarzy będę próbował zastanowić się nad tym, kiedy można liczyć na to, że spadek wysokości krótkoterminowych stóp procentowych pozwoli na spełnienie tych kolejnych warunków.

Komentarze (167)

Dodaj komentarz
 • ratman123

  Witam,

  Pani Wojtku a gdyby przyjrzał się Pan temu wykresowi ale w przedziale czasowym tj. po jakim czasie od punkty zwrotnego (szczytu zmiany % wiboru) następował wzrost akcji wnioski chyba powinny być bardziej optymistyczne.

 • aisakpr

  a co z kursem eur/usd? skoro w 2013 ma byc silne umocnienie pln?

 • mie-358

  Tak poza makro i bardziej w kontekście bliższej koszuli ciału :)

  Koniec kwartału fundusze wykorzystują do podciągnięcia cen.
  Prognozowane ruch do góry się ziścił.
  Wielu już odgwizdało powrót do trendu. Tak naprawdę, to dopiero teraz niedźwiedzie będą próbowały sprawdzić karty byków.
  Wczorajszy dzienny wolumen poniżej średniego i najniższy z ostatnich trzech dni.

  Trend przecież trwa i będzie trwał wiecznie :).
  Tu pojawia się spojrzenie na Nasdaqa.
  Szczególnie wykres tygodniowy i miesięczny dają wiele do myślenia.
  Zwróćcie uwagę na gęstość wolumenu.
  Trzeba zadać sobie pytanie, kto w poprzednim tygodniu kupował ?
  Skoro ktoś kupował, to i ktoś sprzedawał !
  Warto chwilę się nad tym pochylić.
  Nie oznacza to, że nie mogę się mylić, ale ostrożność jest wymagana.
  geometriarynku.wordpress.com/

 • witmike

  Kurde, DAX i srebro źle wyglądają...

 • multikos

  w Parkiecie piszą o trwałej hossie, w pb podobnie, na forach zadowolenie i Pan WB również całkiem optymistyczny - znaczy to chyba na tyle fajerwerków...

 • spekulant09

  Panie Wojtku ciekawy wpis.
  PS. Ktoś próbował zestawić CDS'y na Polskę z indeksem WIG ?

 • spekulant09

  @All Ponawiam komentarz o nastrojach.
  Patrząc na ostatnie badania nastrojów społecznych można stwierdzić, że w Indeksie Nastrojów Inwestorów (SII) www.sii.org.pl/3438/analizy/indeks-nastrojow-inwestorow.html ktoś próbuje grać kontrarianom na nosie, wygląda na to, że Miśki ściemniają :-)

  "Nastroje społeczne we wrześniu ponownie się pogorszyły - TNS Polska. Ocena netto stanu gospodarki jest najniższa od marca 2009 r., w przypadku kierunku zmian w kraju najgorsza od października 2006 roku, a prognoza materialnych warunków życia najniższa w historii.
  "Najwięcej, bo aż 77 proc. respondentów jest zdania, że polska gospodarka znajduje się obecnie w kryzysie, przy czym 26 proc. określa go jako głęboki. Zdaniem jednej piątej ankietowanych (19 proc.) gospodarka rozwija się, ale zaledwie 1 proc. określa ten rozwój jako dynamiczny. 4 proc. ankietowanych nie ma opinii na ten temat" - napisano w raporcie.
  "We wrześniu pogorszyły się opinie na temat obecnego stanu polskiej gospodarki. O 6 punktów procentowych spadł odsetek badanych, których zdaniem nasza gospodarka rozwija się i o 7 punktów procentowych wzrósł udział respondentów uważających, że gospodarka jest w kryzysie" - dodano.
  PROGNOZA ZMIAN MATERIALNYCH WARUNKÓW ŻYCIA
  "Zdaniem połowy Polaków (53 proc.) w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności pogorszą się. Przeciwnego zdania jest co dziesiąty badany (10 proc.), a jedna trzecia (33 proc.) respondentów uważa, że będzie mniej więcej tak samo jak teraz. 4 proc. badanych nie wypowiada się jednoznacznie na ten temat" - napisano w raporcie.
  "W porównaniu do poprzedniego miesiąca prognozy sytuacji materialnej są bardziej pesymistyczne. O 4 punkty procentowe wzrósł odsetek osób uważających, że nastąpi pogorszenie warunków życia ludności, przy jednoczesnym spadku o 3 punkty procentowe odsetka osób wierzących, że nastąpi poprawa" - dodano.
  PORÓWNANIE TRZECH WSKAŹNIKÓW
  "We wrześniu podobnie jak w poprzednich miesiącach ankietowani negatywnie oceniają wszystkie trzy badane aspekty. Ponadto w porównaniu z poprzednim pomiarem oceny netto pogorszyły się co oznacza wzrost odsetka osób pesymistycznych przy jednoczesnym spadku odsetka optymistów" - napisano w raporcie.
  "Aktualne wyniki są bardzo niskie. Ocena netto stanu gospodarki jest najniższa od marca 2009. W przypadku kierunku zmian w kraju osiągnięta wartość jest najgorsza od października 2006 roku. Natomiast w przypadku prognozy materialnych warunków życia ocena netto jest zbliżona do tej z grudnia 2011, jednak aż tak niskiej wartości nie osiągnęła nigdy" - dodano."

  Pozdrawiam.

 • sajetann

  ktoś zna szczegóły podatku bankowego ? proszę o podesłanie linka :) temat powrócił tym razem chyba już na serio

 • max_2700

  Wszystko pod kontrolą jednak europa to panikarze.

 • model64

  max 2700 napisz konkretnie w przybliżeniu daty zasięgi określ to wszystko a zyskasz szacunek a tak mozna uznac twoje wpisy za puste przebiegi piszesz zeby pisać czy masz jakieś konkretne przemyślenia i pytam bez złośliwości

 • shazza14

  a może jeszcze czas co do setnej sekundy:)?

 • patar_1

  bialek.wojciech

  "Początek trwałej hossy po spadku WIBOR-u poniżej 4 proc.?"

  Po co tak komplikować ? Przecież WIBOR reaguje z opóźnieniem na zmiany w dynamice produkcji przemysłowej.

  pokazywarka.pl/40mokp/

 • kontokkk1

  @spekulant09:

  polskie CDSy vs WIG20 w skali odwroconej
  i.imgur.com/tmJhf.png

 • kontokkk1

  a tak wyglada sytuacja polskiego rynku pienieznego na dzien dzisiejszy:

  WIBOR3M - czarny
  stopa ref NBP - niebieski
  FRA3x6 - czerwony

  i.imgur.com/sABoo.png

 • ulica_mainstreet

  @Wojciech Białek
  "To 2 cykle pokoleniowe wstecz. W poprzednim cyklu pokoleniowym bessa lat 70-tych stała pod znakiem inflacji a hossa przyszła wraz z dezinflacją (lato przeszło w jesień). W latach 30-tych i 40-tych bessa stała pod znakiem deflacji i skończyła się wraz z reflacją (zima przeszła w wiosnę)"

  To ciekawe. Czyli w dłuższej perspektywie raczej long akcje i nieruchomości, z dala od surowców.
  Ja mam pewną wątpliwość. Zastanawiam się nad początkiem XX wieku. A wtedy?
  Kiedyś uważał Pan, że to dobra analogia (kryzys bankowy). Pasują też następujące po nim bankructwa państw.
  Co to wtedy było? Brudne Przedwiośnie?
  www.youtube.com/watch?v=ZIiL5cFjPT0

  A co do kontemplowania wykresów historycznych, mam wrażenie, że może być błędem oglądanie jedynie wykresów DJ.
  Jak w latach 30' wyglądała np. London Stock Exchange? Giełda aktualnego wówczas mocarstwa?
  Nie mogę znaleźć żadnych wykresów.
  Ciekawe, że na początku lat 30' Nikkei kończyła 10 letnie spadki. I nigdy potem nie było taniej.

  Hiszpania jest 10 lat za Japonią (tu 21)
  4.bp.blogspot.com/-7bku_h-ExpQ/UE3dzvZKA3I/AAAAAAAADMI/JlB4Mz5Aiss/s1600/Screen+shot+2012-09-07+at+2.44.00+PM.png

  A czy Chiny nie są już w latach 30' ? W UsA istotny był również czynnik demograficzny. To znaczy wcześniejsza epidemia hiszpanki. Zabijała 25-34 latków.
  pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:W_curve.png&filetimestamp=20090504101813
  Czyli potencjalnych głównych kupców akcji za 6-15 lat :-) (Dorośli, niemobilni )
  Chiny, wiadomo, polityka 1 dziecka.
  Jak się rozwiąże ten wielki trójkąt na SSE?
  stooq.pl/q/a/?s=^shc&i=m&u=767463
  Dolne ograniczenie 20 letniego kanału, SMA 200 miesięczna. Nawet w 2009 nie ruszona. Z jednej strony SSE lubi istotne dna w XII lat kończących się na pięć, z drugiej jeśli odbijać, to gdzie i kiedy jeśli nie teraz.

  PS. Fajny wykres dla lubiących teorię Dow'a. S&P a TRAN.
  mediacdn.disqus.com/uploads/mediaembed/images/352/1126/original.jpg

 • ulica_mainstreet

  PS.
  Jeśli ktoś obserwuje wskazania Bulkowkiego
  thepatternsite.com/Blog.html#P28
  Dawno , może nigdy, nie widziałam tylu pipe tops.
  Ciekawe sektory. Ropa i gaz.
  Short ETF zielone.

 • karnakufo

  Pod oporem, ale nad wsparciem - dla średnioterminowych L od początku czerwca jeszcze nie czas na zamianę na S, trzeba czekać na konkretny sygnał słabości (w domyśle zarabiać na "cieniźnie" wzrostów):
  www.bankfotek.pl/view/1334906
  Chociaż liniowy tygodniowy przebił już długoterminową spadkową, zobaczymy czy nie fałszywie:
  www.bankfotek.pl/view/1334907

 • kociobw


  -
  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/p/l/4/The-100-Percent.jpg
  -
  mleczko.interia.pl/zdjecia/rysunki-kolorowe,10561

 • karnakufo

  I klasyka - powrót po wybiciu formacji, dobre miejsce na L:
  www.bankfotek.pl/view/1335127

 • karnakufo

  EURO/DOLAR zmiana trendu na wzrostowy - interwał miesięczny:
  www.bankfotek.pl/view/1335135
  www.bankfotek.pl/view/1335136

 • ryszard_z46

  Witam Panie Wojciechu!
  1.Do końca roku zostały trzy miesiące. Czy mógłby Pan podać swoją prognozę WIG20
  z podaniem czasu wystąpienia istotnego w tym okresie dołka i górki? Jakie minimalne
  i maksymalne wartości WIG20 możemy zobaczyć?
  2. Mógłby Pan na wieloletnim wykresie WIG20 pokazać cykl który się najbardziej
  sprawdził np. cykl 40-m-czny? Coraz większa ilość analityków stwierdza, że cykle
  przestały się sprawdzać. Np. nie sprawdził się cykl prezydencki. W III roku
  prezydentury Obamy prognozował Pan wzrosty a było odwrotnie.
  3.Przewiduje Pan w 2013 I 2014 hossę w sytuacji gdy indeks S&P jest prawie na
  szczytach i w 2013 może zakończyć falę D w rozbieżnym trójkącie od 2000r tj
  ABCD. Jest wykluczonym aby u nas była hossa w sytuacji wystąpienia destrukcyjnej
  fali E w Stanach, w sytuacji spowolnienia w Stanach, Chinach czy recesji w UE.
  4.Biorąc zasadę przemienności może w 2014 r. wystąpić u nas dołek --koniec trendu
  spadkowego trwającego u nas od 2007r a nie prognozowana przez Pana górka
  czyli koniec hossy od III 2009r. W 2011r. pomylił się Pan przyjmując jak się okazało
  mylnie cykl prezydencki. 2000--2007 mieliśmy G-G ( górka-górka w okresie 7 lat) to
  trend spadkowy od 2007 do 2014 dałby ( siedem lat chudych) i koniec trendu
  spadkowego w 2014r G-D (górka -dołek).

 • blackata

  Najpierw Partia Hiszpańskich Szachów musi dobiec końca...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,spanish;chess;,84258.html

 • witmike

  @Delubicz

  Ciężko to idzie, ale może teraz?

  miedź:
  www.sendspace.pl/file/pic/a41de0cfaa14e70826faf25/view

 • max_2700

  podebrałem L raniutko i proszę. Szybciej 2500 zobaczę niż wasze spadki.

 • delubicz

  @witmike
  jest ciągle szansa:)

 • max_2700

  co do moich adwersarzy co pisali ,że nie mam racji - jeszcze raz europa to panikarze i dzisiaj zbierają w popłochu. Wszystko zgodnie z moim planem.

 • ryszard_z46

  Zaklinaczom hossy w latach 2012-2013.
  1. Prowadząc linię trendu po szczytach od 2007r bezspornym jest obowiązujący nadal
  trend spadkowy na WIG20. Technika podpowiada wybicie w dół z trwającej ponad
  rok konsolidacji czyli zgodnie z trendem. Co to może spowodować? Wojna w Iranie,
  wyjście Grecji ze strefy euro, twarde lądowanie w Chinach czy jakiś inny czarny
  łabędź nadleci ?
  2. Najważniejszy indeks S@P500 jest prawie na szczytach. Prowadząc linię po szczytach
  począwszy od 2000r widać jeszcze możliwość dokończenia wzrostu do tej linii. Byłaby
  to końcówka hossy trwającej od 2009r tj. koniec fali "D" w trójkącie rozbieżnym
  ukształtowanym od 2000r tj. ABCD Sądzę, że już za kilka miesięcy po przebiciu
  ostatniego szczytu z 2007r. najwięksi gracze rozpoczną dystrybucję na gigantyczną
  skalę aby uprzedzić i nie zostać z papierem na destrukcyjnej fali "E" która powinna
  przebić dno z wiosny 2009r.
  3.Nie sądzę aby w latach 2013-2014 jak pisze Pan Wojciech była u nas hossa i jej
  zakończenie nastąpiło dopiero w 2014r. Po raz kolejny jak przy cyklu prezydenckim
  w 2011r prognoza Pana Wojtka ma szansę nie sprawdzić się. Koniec wzrostów na
  S@P oceniam na kilka najbliższych miesięcy choć nie wykluczam dotrwanie do
  wyborów w Niemczech. Oceniam, że w 2013-2014 nie będzie u nas hossy.
  4. Doceniam pracę na tym blogu Pana Wojciecha ale uważam, że lepsze prognozy
  można snuć na analizie technicznej niż na cyklach, które już się tak nie sprawdzają
  jak dawniej. Nie interesują mnie prognozy -fantazjowanie w terminie
  długoterminowym ale w terminie średnioterminowym tj. kilku lat.
  5. Od 2011r oglądamy na blogach analityków prognozy tylko wzrostowe (pionowe
  wykresy ). Ja to rozumiem, gdyż dochody analityków i zarządzających różnymi
  funduszami powinny być optymistyczne, gdyż wtedy rosną dochody z prowizji.
  Celem tych optymistycznych prognoz jest wyciągnięcie z lokat 500 mld zł i
  złożenie ich do kasyna jakim jest giełda. Lecz fakty pokazują, że ludzie zmądrzeli
  a widzimy spadek od dawna obrotów w kasynie i strach analityków o dalszą
  pracę. Wczoraj była informacja o redukcji analityków w kilku instytucjach.
  Zagraniczny kapitał omija nasz kraj bo rząd ustrzelił jelenia (OFE) i nie można
  już tak łatwo robić dystrybucji na szczytach. A o krajowego jelenia jak widać
  po obrotach też trudno mimo tylu wysiłków analityków i TFI.

 • po_latach_remix

  @ryszard_z46
  przecież przebicie szczytów z 2007 na rynku w usa to tylko kolejny przystanek , lekka korekta na kupno i znów wzrosty , dołki były już za nami w czerwcu.

 • witmike

  po_latach_remix

  "przecież przebicie szczytów z 2007 na rynku w usa to tylko kolejny przystanek , lekka korekta na kupno i znów wzrosty"

  ...ponieważ...

  ???

 • po_latach_remix

  @witmike

  ponieważ w czerwcu zaczęła się nowa hossa a statystycznie bessa trwa 13 miesięcy zatem od poziomu 2940 w 2011 minęło 13 miesięcy. Zakupy robić i spokojnie czekać aż coraz więcej się przyłączy. Tutaj nikt nie będzie sprzedawać.

 • ryszard_z46

  @po_latach_remix
  Od lat czytam ten blog i szanuję pracę autora. Lecz dopiero wczoraj "popełniłem" swój
  wpis po raz pierwszy bo nie mogę przejść obojętnie wobec ciągłego porównywania
  przez autora obecnych wykresów m. innymi do fali hossy zwanej "unijną" z jesień 2001
  do jesień2007. To była fala wyjątkowa prawdopodobnie duża trójka wyższego rzędu,
  gdzie kapitał zagraniczny pakował w ciemno gigantyczną kasę bo wiedział, że po wejściu
  do UE nastąpi wielkie ożywienie w Polsce, wielkie inwestycje itp., gdzie był jeleń OFE
  który ładował po klika miliardów zł szmalu nakręcając bańkę. Kapitał zagraniczny był
  pewny o dystrybucję oddając na szczycie w 2007r papier OFE. Młodzi wykształceni z dużych miast kupili w ciemno obietnice Tuska o drugiej Irlandii i prognozy analityków
  w 2007r, że 4000pkt na WIG20 to przystanek i pakowali kasę głównie zarobioną na
  emigracji. W tym czasie gospodarka rozwijała się i był rynek pracownika. Wiem, bo
  jestem inżynierem budownictwa. Czy nadchodzące lata zwijającej się gospodarki, zwiększającego się bezrobocia, malejących inwestycji i funduszy z UE, brak jelenia OFE można porównywać do lat 2001-2007 tak jak to robi Pan Wojtek? Możliwe, ze dlatego
  też różne prognozy Pana Wojciecha w oparciu o średnie różnych wskaźników opartych na tym okresie z lat 2001-2007 nie sprawdzają się bo są skażone?
  W latach 2013-2014 nastąpi u nas wzrost bezrobocia ponad 15% zwijanie się inwestycji i wzrost zadłużenia. U nas kryzys społeczny doświadczymy po przekroczeniu
  15% bezrobocia, kryteria uliczne i być może odsunięcie od koryta obecną ekipę rządzącą. Ja rozumiem min. Rostowskiego i analityków giełdowych, że muszą rozsiewać
  optymizm. Lecz uważam, że po przebiciu na S@P szczytu z 2007 rozpocznie się profesjonalna dystrybucja papieru a nie przystanek. Do wyborów w Stanach będzie
  bezpiecznie bo wygra Obama namaszczony przez banksterów( QE3). Banki centralne wyczerpały amunicję nie ma już pod co grać na zwyżki po wyborach. Jedyną szansę na
  utrzymanie strefy euro i ew. wzrosty na rynkach akcyjnych w następnych latach możliwe byłyby jedynie wtedy, gdyby kraje południa odzyskały konkurencyjność i malało
  ich zadłużenie. Ale w to wierzą tylko usłużni ekonomiści i analitycy. Ja gram wyłącznie
  na kontraktach więc. Młodzi wykształceni z dużych miast widzą jak zostali wydymani przez ekipę Tusk-Pawlak i coraz częściej decydują się na wyjazd z kraju za chlebem ale
  też i godnym życiem.

 • aisakpr

  www.parkiet.com/artykul/29,1284038-Inflacja-znow-skoczyla-do-4-proc-.html
  jeszcze się okaże,że obniżek stóp nie będzie

 • zulus_chacka

  ''Zagraniczny kapitał omija nasz kraj bo rząd ustrzelił jelenia (OFE)''

  bardzoi trafna uwaga,.... juz kiedys byla dyskusja o corkach podmiotow ktore odbieraja towar od swoich matek na szczytach i oddaja na dolkach

 • dino54

  @ryszard-z46
  Mysle ze zle wnioski Pan wyciaga, jak mozna spodziewac sie bessy w stanach przy prawie zerowych stopach procentowych az do 2015r?

 • lucdas

  Witaj,

  max_2700

  " podebrałem L raniutko i proszę. Szybciej 2500 zobaczę niż wasze spadki. "

  Tylko KTO Ci je odkupi, oczywiście po tej cenie ?
  Zastanów się na spokojnie, póki;

  > nie ma jeszcze większego zwątpienia !
  > nie ma większego popłochu !
  > ani większej paniki !

  I nie będzie to wcale po wyborach w USA.

  A co do hossy ? to potrzebne, chyba i na pewno jest:

  > przecena minimum (15-20) proc. na WIG-u, z obecnych poziomów,
  > poziom stóp procentowych, pod max. 4,0 proc.
  > PLN/Dolar USA co najmniej 3,50

 • ryszard_z46

  @dino54
  Odwrócę pytanie:" Jak można spodziewać się rozpoczęcia u nas trwałej hossy na podstawie wykresów jak wyżej Pana Wojciecha patrząc na wykres S@P chociażby od
  dołka z wiosny 2009r do dnia dzisiejszego i zakresu ryzyk które wyżej wymieniłem?"
  Czy u nas "trwała hossa" może rozpocząć się na końcówce wzrostów indeksów w Stanach? Tam możliwe wzrosty są jeszcze kilka miesięcy a potem długi i destrukcyjny
  spadek. To na spadkach powstają bajońskie fortuny i o tym wie każdy analityk giełdowy. Czy myślisz, że analitycy rozdają darmowe obiady?

 • ryszard_z46

  @68mm
  Tak to oczywiste, że kapitał zachodni gra w naszym kasynie ( i tak należy nazywać GPW)
  tylko na dużych płynnych spółkach po to aby moc szybko z niego wyjść. A bajki o ponad 1000 % zwyżkach na naszych "misiach" to bajki dla małych dzieci na dobranoc. Są rozpowszechniane również na tym blogu po to aby zachęcić oszczędzających w bankach aby lokaty przenieśli do kasyna. 500mld zł na lokatach nie daje im spokoju. Ale widocznie nasi inwestorzy wyciągnęli nauczkę z 2007r i nie dają się nabierać jak
  dotychczas wiedząc, że ich decyzje zamiany lokat na kasyno odbywają się ZAWSZE
  na końcówce wzrostów. Analitycy dzisiaj obawiają się o swą pracę o ten łatwy szmal
  a zarabiają wtedy gdy obroty na giełdzie rosną (pojawia się dużo dawców kapitału)
  Oni nie ryzykują własną kasą w kasynie oni zarabiają głównie na szkoleniach pojawiającego się co roku nowego...narybku. Bankowe koty bez pożywienia zdychają.
  Dzisiaj bankowe koty to wielkie mutanty doprowadzające do ruiny kraje i społeczeństwa. Dzisiaj nie potrzeba armii aby załatwić kraj. Goldman Sachs ma w każdym kraju swoją wysoko opłacaną agenturę, swoje media. Tak było od czasu Rotschilda i tak jest nadal. Dzisiaj rządzą światem bankowe koty mutanty i demokrację
  mają gdzieś i zrobią wszystko dla zysku dla swoich przywilejów. Przekonał się ostatnio
  w Stanach J.F. Kennedy ale nie tylko on.

 • zulus_chacka

  '...'mają gdzieś i zrobią wszystko dla zysku dla swoich przywilejów. Przekonał się ostatnio
  w Stanach J.F. Kennedy ale nie tylko on...''


  chyba za szybko galooooopujesz

 • max_2700

  zaklinacze o spadkach a indeksy na północ heh i to właśnie lubię. Ludziska jak czytacie to kupujcie ile możecie bo grubi was oszwabią na eskach. Pisze nieprzypadkowo od czerwca bo wiem ,że dołek za nami. Nie słuchać stałych bywalców bloga bo zawsze źle piszą na odwrót.

 • ryszard_z46

  Hossa tak ale na Au i Ag!! -----Kiedy "ptaki zaczną tańczyć"?
  Z wykresu można odczytać, że po zrobieniu fali nr.4 w długoletniej hossie twa już fala nr 5 . W wersji optymistycznej fala "4" była flagą i wzrosty osiągną wyższe poziomy. To jedna z najpewniejszych inwestycji od lat oczywiście dla tych którzy inwestują w złoto fizyczne. Inwestując długoterminowo w Au nie jest istotnym cena uncji ale ilość uncji. Papierowe złoto jest dla naiwnych. Ale oszczędności w Au,Ag należało zaczynać podpinając się przed laty pod hossę przynajmniej na fali nr "3". Rosnące ceny złota zwiastują w przyszłości nadejście "black swans". Prawdopodobnie w 2013 roku doświadczymy wojny w Iranie ( z pewnością nie przed wyborami 6 września) a wtedy
  jak mawiają Holendrzy ptaki zaczną taniec co zwiastuje silne wzrosty na kruszcach.
  Przed uderzeniem na Iran ( chirurgiczna operacja rakietowa) banksterzy w największych bankach pootwierają shorty aby jak zwykle na wojnie zarobić.

 • armithrone.online

  no ciekawe , podobają mi się Pana przemyślenia

 • ryszard_z46

  @68mm
  Czarnecki z Pekao wieści nowe szczyty WIG 20 roczne do końca tygodnia.
  Pokonanie nowych szczytów z tego roku jak najbardziej jest prawdopodobne. Czujnym
  należy być gdy indeks S@P pokona ( moim zdaniem za kilka miesięcy) szczyt z 2007r.
  W tym ponad rocznym trendzie bocznym na naszej giełdzie dobre wyniki przynosiła gra na kontraktach od krótkoterminowego wykupienia do krótkoterminowego wyprzedania akcji obserwując wskaźniki. Jak po wzrostach wskaźniki wskazywały wykupienie akcji i jeszcze dywergencje to łatwo można było otwierać shorty na krótki termin i odwrotnie w przypadku krótkookresowego wyprzedania rynku. Patrząc na wskaźniki średnioterminowe to wzrosty jeszcze choć bez dynamiki potrwają jeszcze.
  Ostrzeżenie jak zwykle zasygnalizują wskaźniki.

 • zulus_chacka

  czy ktos posiada wykres swapow PLN na usd i na eur z ostatnich 10lat?.nie posiadam takich , ale wydaje mi sie ze chyba mamy jakies extremalne poziomy - teraz kwartalne swapy pln /usd to ponad 3gr, pln/eur to ponad 4,5grosza

 • ikti

  Szanse na to, że średnioterminową górkę mamy już za sobą drastycznie wzrosły. Linie sygnału Risk Trackera zawęziły się i w ciągu następnych kilku sesji zostanie wygenerowany kolejny sygnał. Dużo większe szansę są na RiskOff, więc wskazane jest już zabezpieczanie zysków wypracowanych na długich pozycjach.

  Zapraszam:
  risktracker.blogspot.com/2012/10/kolejny-sygna-coraz-blizej.html

 • ryszard_z46

  Ostatnie polowanie na jelenia (OFE) i czekająca go rzeź.
  Dzisiejsza wypowiedź doradcy rudego trampkarza J.K.Bieleckiego nie pozostawia złudzeń. Okaleczonego już jelenia (OFE) trzeba dobić i kasę po kolejnym rabunku przyszłych emerytów ulokować w piramidzie ZUS ( piramida Ponziego czy Amber Gold czy ostatni hit PO piramida odwróconej hipoteki to pikuś do piramidy ZUS). Ciekawe czy było to uzgodnione z wybitnym polskim specjalistą od finansów i kontraktów drogowych, podstarzałym lowelasem sprzedającym swe usługi dla banku Goldman Sachs K. Marcinkiewiczem. Ten prowincjonalny nauczyciel fizyki podobno miesięcznie
  zarabia ok. 500 tyś.zł. Ponieważ zna się na fizyce z zakresu szkoły średniej myślę
  że zarabia udzielając Goldmanom korepetycji z fizyki. Choć uważam, że OFE od początku były szkodliwe to teraz przyszli emeryci doznają kolejnego uderzenia po kieszeni. Łatwiej sprzedać w odpowiednio przygotowanym propagandowym opakowanie wyjęcie kasy z OFE niż podwyższać podatki. Uważam politykę tej koalicji za szkodliwą bez patrzenia na przyszłość ale kierującą się dewizą "tu i teraz" jak
  przystało na partię władzy. Ta decyzja przybliża szybsze nadejście spadków. Kapitał
  zachodni będzie omijał naszą giełdę. A wisi jeszcze wielka podaż pozbywania się przez
  "Skarb Państwa tzw. "resztówek" tj. pakietów KGHM, PKO BP. Orlenu czy JSW.
  Niewiadomą pozostanie kiedy kapitał zacznie odpływać z naszego jak nazwał go tow.
  Belka kasyna.

 • dino54

  @shazza14
  Dobre nawet bardzo dobre.

 • swb1

  Oczywiście powinno być "osoby... zamieniły"

 • danka1985

  Dla niektórych jak widać im gorzej tym lepiej ... to się nawet jakoś nazywa...
  A wszystko ostatnio rosło...
  Albo wszystko stracił albo chyba jeszcze nie wytrzeźwiał po sobocie...
  Obudź się polsko jednym słowem.
  Ja dziękuję, idę spać.

 • bbb_29

  www.funduszowe.pl/blog/co-nas-laczy-z-japonczykami/

 • kontokkk1

  polskie 10-latki z coraz nizsza rentownoscia:
  i.imgur.com/c7yDI.png

 • blackata

  Slogany FED zaczynają " szwankować..."

  Zapraszam...


  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,magicless;ben;,84267.html

 • ambasa

  WIG20
  Obecna formacja trójkąta jest podobna do tej z 2003 roku, gdzie po wybiciu górą rynek rósł w sposób niezwykle dynamiczny, a niemal wszystkie tygodniowe świece były koloru zielonego.


  Na wykresie tygodniowym zaraz po wybiciu pojawił się ruch powrotny do górnego ograniczenia trójkąta. Jeśli wybicie ma być prawidłowe, to musi dojść do wykrystalizowania trendu w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wstępnie przyjmujemy, że rynek nie zamierza spadać poniżej 2.318 pkt., jeśli to wybicie jest prawdziwe. W ramach filtru możemy obserwować kolejne ważne wsparcie na 2.270 pkt. Wspomniana formacja sugeruje ruch indeksu do poziomu 2.700 pkt. i dopóki WIG20 pozostaje powyżej 2.318 pkt., to właśnie ten scenariusz teoretycznie obowiązuje.


  Paweł Szczepanik

 • spekulant09

  @kontokkk1
  "polskie CDSy vs WIG20 w skali odwroconej
  i.imgur.com/tmJhf.png "

  Witam, widać od czerwca "Risk On" czyli wzrosty uzasadnione.
  Pozdrawiam.

 • model64

  kolego oficjalnie u notariusza przyjmę z tobą zakład o 100 k ze zdeponowaniem gotówki że nie będzie na wig20 4000 pkt do konca roku

 • witmike

  @Delubicz

  miedź:
  www.sendspace.pl/file/pic/8fedaae4eb5037e875e26d3/view

  Srebro wygląda już lepiej, DAX wybił oRGR (widać na H4), jak na razie zgodnie z planem.

  Pozdrawiam.

 • aisakpr

  "W tygodniu zakończonym w ubiegłą środę (ostatnie dostępne dane) do międzynarodowych funduszy akcji inwestujących na giełdach Europy Środkowej i Wschodniej wpłacono najwięcej pieniędzy od półtora roku podała firma EPFR Global."-
  Parkiet

 • spekulant09

  DJIA oRGR :-)
  www.bankfotek.pl/view/1335885
  EUR/JPY ??
  www.bankfotek.pl/view/1335863

 • dino54

  Tylko indywidualne osoby w Polsce przynajmniej jeszcze do sierpnia (nie wiem jak we wrzesniu)umarzala jednostki funduszy inwestycyjnych taka to juz nasza przypadlosc ze kupujemy na szczytach i nastepnie przez piec lat jedni wczesniej drudzy na samym dole oddaja a pozniej patrza jak rynek bez obrotu odjezdza.

 • ambasa

  chyba już nikt nie ma wątpliwości że GRUBAS co ma 37 000 L bawi się w najlepsze na bananie kolejny kwartał

 • swb1

  Na chwilę obecną na S&P w nieco dłuższym terminie rysuje się scenariusz ruchu w okolice 1580 pkt, korekty w okolice 1420-1440 i dużej hossy do 1800 pkt. Niewykluczone, że ruch na 1580 właśnie się rozpoczął. Mocnym wsparciem jest teraz obszar 1420 pkt., jego przebicie byłoby równoznaczne z koniecznością zweryfikowania powyższego scenariusza.

 • ryszard_z46

  @swb1
  Jak już wyżej pisałem wzrostowa fala "D" na S@P rozpoczęta wiosną 2009 w rozbieżnym trójkącie ABCD kształtowanym od 2000r. powinna zakończyć się za kilka miesięcy. Po pokonaniu szczytu z 2007r uformuje się formacja "2B" zapalając czerwoną ostrzegawczą lampkę i rozpocznie się profesjonalna dystrybucja na rynkach akcyjnych aby wyjść z akcji przed destrukcyjną falą spadkową "E" która powinna przebić dołek z 2009r. lub postraszyć. Rysując linię po szczytach tego indeksu od 2000r sądzę, że obecna zwyżka nie dojdzie do tej linii, gdyż zawsze ktoś uprzedzi ten ruch i zacznie szybko wychodzić z akcji. Ten poziom 1580 na S@P który wymieniasz jest możliwy.
  Tak czy siak po przebiciu szczytu z 2009r i powstaniu formacji "2B" trzeba być czujnym
  i przygotowywać się do otwierania shortów. Termin zakończenia prognozuję za kilka
  m-cy lecz nie można wykluczyć terminu Pana Wojtka czyli 2014r gdyż na giełdach nigdy
  nie ma pewności. Trzeba obserwować w/w formację, patrzeć na wskaźniki średnioterminowe i nastroje na rynkach akcji.

 • ryszard_z46

  Teraz zauważyłem oczywistą pomyłkę w poprzednim wpisie. Powinno być" Po przebiciu
  poprzedniego szczytu z 2007r" a nie z 2009r. ( w 2009 był dołek). Sorry.

 • swb1

  @ryszard z46

  Wzrosty w USA to sprawa polityczna, to wręcz kwestia racji stanu. Osobiście wątpię w jeszcze jeden test dolnego ograniczenia wspomnianego, wieloletniego trójkąta na S&P. Sadzę, w najdalej w przyszłym roku dojdzie do wyjścia górą. Pieniędzy na to nikt w USA żałował nie będzie. Duże spadki też oczywiście kiedyś będą np z 1800 na 1000 -1200 pkt. Ale skoro przynajmniej do 2015 roku FED nie będzie podnosił stóp, czasu jest jeszcze dość.

 • zelazny.karzel.wasyl

  @ aisakr

  "W tygodniu zakończonym w ubiegłą środę (ostatnie dostępne dane) do międzynarodowych funduszy akcji inwestujących na giełdach Europy Środkowej i Wschodniej wpłacono najwięcej pieniędzy od półtora roku podała firma EPFR Global."

  Z cyklu "Znalezione w sieci":
  Amerykańscy inwestorzy indywidualni w ciągu ostatnich 2 lat wycofali 300 mld USD z rynków akcji.
  Co ciekawe, nawet niezłe ostatnio nastroje "drobnych" (mierzone np. AAII) po FED nie poprawiły sytuacji i w ostatnim tygodniu września wycofali ponad 4 mld USD
  Jednocześnie cały czas pieniądze od drobnych płyną w obligacje - taki fundusz Fidelity podał, że obecnie ma ponad połowę aktywów (polowę z 1,6biliona USD!) swoich klientów w obligacjach.
  Pytani o przyszłość rynku akcji "drobni" mają mnóstwo wątpliwości i najczęściej odpowiadają "niepewna", niejasna itd.
  76 mln gospodarstw domowych ma otwarte konta maklerskie, ale aktywnych jest zaledwie 9 mln

  Taki pesymizm i powszechne zniechęcenie amerykańskiej "drobnicy" oznacza jedno - wzrosty mają solidną podstawę i niezłą perspektywę
  www.nypost.com/p/news/business/equity_exodus_eJWHvLHJkaZ5p36iU96PpJ

 • ryszard_z46

  Alternatywa---S@P500
  Może nie dojdzie do formowania od 2000r. opisanego przez mnie wyżej trójkąta rozbieżnego ABCD i nawet nie powstanie formacja "2B", lecz szczyt wzrostowej od 2009r. fali "D" zakończy się niewiele wyżej od obecnych poziomów formując prawe ramię formacji H&S ( trzeci szczyt) kształtowanej od szczytu z 2000r. Te trzy szczyty nakazują dużą ostrożność. Oba rozwiązania są możliwe bo nie wiemy kiedy nadlecą
  "black swans). Wariant Pana Wojtka, że trzeci szczyt będzie w 2014r.(G-G-G w równych odstępach co 7 lat) też możliwy ale moim zdaniem mało prawdopodobny bo
  niemalże książkowy, za prosty. Nie sprawdził się Panu Wojtkowi w 2011r taki pewniak
  jak cykl prezydencki (III rok) to dlaczego ma się sprawdzić ten ze szczytem w 2014r?
  Ponad 90% analityków w Polsce biorąc przykład z Pana Wojtka ( jest moim zdaniem
  najlepszym u nas analitykiem choć skromnym i mało widocznym na salonach telewizji
  tow. Waltera TVN CNBC ) prognozowało wzrosty w 2011r. Dlatego z uwagi na ryzyka
  możliwe w 2013 i 2014r. zakładam cykl od 2000r. nie co 7 lat górka (G-G-G) ale G-G-D
  czyli dołek w 2014r. Jak będzie zobaczymy, bo następne dwa lata to jedna wielka niewiadoma i wszystko możliwe. Spokój mamy zapewniony przez FED do wyborów 6
  listopada br. i cieszmy się tym. Na ponad 90% zakładam: wybuch wojny z Iranem kilka
  miesięcy po wyborach o niewiadomym dzisiaj zakresie, mimo polityki FED-u zadłużenie
  państw będzie rosło, polityka, zakładam kryzys społeczny na południu UE w wyniku
  zmniejszania wydatków i podwyższania podatków co będzie powodowało wzrost bezrobocia. U nas zakładam w 2013r. wzrost bezrobocia do ponad 15%, kto wie czy nie otarcie się o recesję, banki centralne wyczerpały już swą amunicję. To nie są warunki na świecie i u nas na hossę w następnych latach, tak sobie myślę.

 • karnakufo

  Łapanie górki może być ryzykowne:
  www.bankfotek.pl/view/1336084
  www.bankfotek.pl/view/1336085
  www.bankfotek.pl/view/1336086
  www.bankfotek.pl/view/1336088

 • faql

  Witam, poszukuję serwisu na którym mógłbym znaleźć historyczne dane dotyczące wskaźników makroekonomicznych, CPI, PMI, PKB etc. Zależy mi na serwisie który posiada większość tego typu danych, za rozsądną cenę. Może ktoś coś polecić ? Dzięki.

 • ryszard_z46

  This time is different.
  Amerykanie robią "kuku" FED-owi. Przy prawie zerowych stopach procentowych czują niepewność gospodarczą, boją się ryzyka, nie kupują nieruchomości i nie dają się zagonić w kupno akcji. Ba, wręcz wychodzą z akcji i oszczędzają jak nigdy. Oszczędności gospodarstw domowych są obecnie największe od czasu zakończenia II wojny światowej. "Goldman" zaniepokojony bo nie będzie tak łatwo wydymać na giełdzie ludzi jak dotąd. U nas podobnie ludzie mający lokaty nie podejmują ryzyka i nie wchodzą w akcje. Nawet gdy stopy u nas spadną w tym cyklu o 100p. to może nie udać się tym razem naganiaczom z TFI tych lokat zagonić do naszego kasyna tak jak w Stanach. Czasy mamy inne, czekają nas zmiany systemowe i ludzie to czują. Coraz więcej ludzi na świecie oszczędza, unika ryzyka, unika giełd bo wie, że wyjściem z obecnego zwiększającego się zadłużenia państw jest albo wojna albo duża inflacja.
  Za niedługo jak Rostowski będzie wprowadzał bolesne rozwiązania dla ludności to
  będzie straszył wojną, podobnie jak robił to przed wprowadzeniem podwyższenia wieku emerytalnego. A może przyjdzie on w szale biorąc do pomocy fachowca z PO "Szalonego Stefana" i skrycie nocą wysadzą tak przez Rostowskiego znienawidzony
  zegar długów Balcerowicza? A może Rostowski spełni w końcu swą obietnicę i poprosi
  o zielona kartę i wyjedzie na zawsze do Stanów? Wszak wszyscy widzą, że z zielonej wyspy ostała się tylko palma, sztuczna jak ta propagandowa wyspa.

 • danka1985

  @ryszard_z46

  Co w Tobie tyle nienawiści?
  Tylko droga pokutna, chęć nawrócenia i kompiel w geotermii w Toruni jest Ci w stanie pomóc...
  Szerokiej drogi. Idź z Bogiem !

 • zelazny.karzel.wasyl

  @ danka1985

  Permabears tak mają. Wiem, bo sam kiedyś na tę przypadłość chorowałem. Na szczęście gdy swoje już w tym stanie odcierpiałem, przyszedł Ktoś, puknął mnie raz w głowę i przeszło.
  Od tamtego czasu jestem bardzo wyczulony na syreni śpiew Niedźwiedzia i "kumpla w chorobie" potrafię łatwo wyczuć.

 • swb1

  Ci nieufni zaczną kupować akcje, jak S&P będzie w okolicach 1700 pkt. Pewne reguły są niewzruszone.

 • ryszard_z46

  @wasyl żelazny karzeł
  Piszesz cyt:" przyszedł Ktoś, puknął mnie raz w głowę i przeszło" ----widać efekt, jednak nie przeszło. Współczuję --Twój nick świadczy o Tobie. Z karłami nie dyskutuję.
  Bez odbioru.
  @danka 1985 wczoraj shazza 1985?
  Wczoraj gospodarz bloga wykasował Twój pasujący do Ciebie wpis i mścisz się teraz?
  Uspokój się, wyluzuj , napisz coś na temat. Nie potrafisz nic oprócz zaczepek? To weź leki i połóż się spać a dobrze Ci zrobi. Widać, że "Szalony Stefan" rajcuje Cię. Współczuję. Bez odbioru.

 • ryszard_z46

  @danka 1985
  Odrób zadanie i napisz w zeszycie 100 razy poprawnie wyraz "kąpiel", przynajmniej tyle skorzystasz. Do szkoły miałaś pod górkę? W dyskusję to wchodź sobie z żelaznym karłem Wasylem. Nieszczęścia chodzą parami. I proszę Was piszcie coś na temat albo zmieńcie
  blog jak nic nie potraficie oprócz zaczepek.

 • kociobw


  -
  www.obrazki.jeja.pl/21812,superbohater-ratuje-rowerzyste.html
  -

 • montelupi

  Wykresy tygodniowe i miesieczne dla:
  Wig up,
  MWig40 up,
  SWig80 up,
  Wig20usd up.

  Po co ta naparzanka na blogu ?, zle sie czyta, bo trzeba duzo przewijac, jak spam na darmowym koncie email.

  Panie Wojtku, sugestia:
  - powinien Pan miec na blogu dobrze widoczny i zatytulowany link do prognozy nadrzednej, tej dla Pana najbardziej wartosciowej, moga byc z podzialem dlugoterminowa, ...

  Pozdrawiam.

 • podtworca

  "ryszard_z46
  2012/10/02 19:07:29
  This time is different.
  Amerykanie robią "kuku" FED-owi. Przy prawie zerowych stopach procentowych czują niepewność gospodarczą, boją się ryzyka, nie kupują nieruchomości i nie dają się zagonić w kupno akcji. Ba, wręcz wychodzą z akcji i oszczędzają jak nigdy. Oszczędności gospodarstw domowych są obecnie największe od czasu zakończenia II wojny światowej. "Goldman" zaniepokojony bo nie będzie tak łatwo wydymać na giełdzie ludzi jak dotąd. U nas podobnie ludzie mający lokaty nie podejmują ryzyka i nie wchodzą w akcje. "

  To pierwszy przypadek w historii, kiedy mali wydymają dużych :) Skoro oszczędności są na historycznie wysokich poziomach, to rzeczywiście logiczne, że jeszcze urosną.

 • face90

  Miarodajna forma postrzegania możliwości dzisiejszej Polski:

  stooq.pl/q/?s=10ply.b&c=10y&t=c&a=lg&b=0
  gospodarka.dziennik.pl/finanse/artykuly/406200,resort-skarbu-sprzedal-12-letnie-obligacje.html

  Otoczenie makro za jakis czas się poprawi i dobry wizerunek naszego kraju da nam dodatkową premię. Wtedy prawdziwa hossa będzie możliwa.
  Każdy kraj poprzez swe WIELOLETNIE działania na arenie międzynarodowej i wewnątrz, poprzez postawę swych obywateli za granicą i w kraju - buduje wizerunek swej Ojczyzny. Warto tego co przez lata jest budowane nie psuć.
  Pozdrawiam Wszystkich.

 • swb1

  Nie wiem jak teraz, ale jakiś czas temu w USA popularne były tzw polish jokes. Muszę przyznać, że gdy, w kontekście tego co się teraz dzieje na południu Europy, czytam opnie, z których przebija satysfakcja, że rządowi udało się zadłużyć kraj na kolejne kilka miliardów zł, to ta sytuacja wywołuje u mnie skojarzenia z owymi niesławnymi polish jokes.

  A jak robią to np w Gruzji:
  nczas.com/publicystyka/gruzja-kraj-bez-podatkow-socjalnych/

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2012/09-2/20121002_diff.png

  Global PMIs

  oj tam baloniku nasz kochany :)

 • face90

  Zadłużenie Gruzji rosnie lawinowo:
  www.ekonomia24.pl/artykul/274382.html


  Z podanego w poprzedni wpisie tekstu wynika też:
  "W związku z dłuższym życiem ludzi, a jednocześnie stosunkowo słabą kondycją gospodarczą teraz nie ma szans na ponowne ustanowienie państwowego systemu emerytalnego opartego na składkach. Do momentu podjęcia decyzji całkowitej prywatyzacji systemu emerytalnego, na chwilę obecną, niskie emerytury wypłacane są w jednakowej wysokości 80 lari (ok. 130 zł), bez względu na to, ile ktoś wcześniej płacił składek. "

  U nas to niemożliwe.
  A gdyby nagle wszyscy zrezygnowali z emerytur i NFZ to u nas kasa np. mogłaby iść na infrastrukturę czy nowe technologie. I Wtedy w Wawie byłoby 8 lini metra, w Polsce autostrad 8 x więcej, itp. itd. Koszty pracy dużo niższe.
  Widocznie ich konstytucja na to pozwala. Są młodym państwem i nie naobiecywali obywatelom za dużo jako państwo, bo już posiadają wiedzę czym to grozi.
  Nie ma co więc nas porównywać do Gruzji.

  Dalej piszą
  " wydatki publiczne nie mogą przekroczyć 30% PKB, a deficyt nie może przekroczyć 3% PKB, * dług publiczny nie może przekroczyć 60% PKB".
  Czyli się zadłużają bo są krajem na dorobku

  W posowieckich republikach wszystko jest do zbudowania, każdy ma szanse na poprawie warunków bytowych, mają co kupować, budować - więc wolny kapitalizm w tej fazie jest najlepszy.

 • blackata

  Hiszpańska Gra wciąż się toczy...

  Zapraszam

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,moodys;speaks;spanish;,84301.html

 • zulus_chacka

  wyborcza.biz/biznes/1,101558,12597414,Niemcy__wlasciciel_komputera_musi_placic_abonament.html


  .....wkrotce pewnie i w Polsce

 • bialek.wojciech

  ratman123:
  "Pani Wojtku a gdyby przyjrzał się Pan temu wykresowi ale w przedziale czasowym tj. po jakim czasie od punkty zwrotnego (szczytu zmiany % wiboru) następował wzrost akcji wnioski chyba powinny być bardziej optymistyczne."

  WIG w 4 poprzednich cyklach spadał średnio jeszcze przez 14 miesięcy o 21 proc. po szczycie rocznej dynamiki 3-miesięcznego WIBOR-u. W tym cyklu taki szczyt minęliśmy w listopadzie 2011 a ścieżka WIG-u od tamtej pory jest znacznie mocniejsza niż taka projekcja. Tylko po szczycie dynamiki WIBOR-u z września 2004 (2 cykle temu) WIG poruszał się równie mocną ścieżką. W tej analogii mamy odpowiednik lipca 2005. • ambasa

  grał z Was ktoś kiedyś w szachy z komputerem ?

  obecnie tak wygląda polski rynek z monopolem jednego gracza na kontraktach , chcecie z nim wygrać to próbujcie ,

  ja jeszcze nigdy w szachy z komputerem nie wygrałem , Niemcy już chcą zakazać handlu wysokiej częstotliwości a u nas wręcz przeciwnie,

 • ambasa

  czy wiecie może jak rynek zawsze zachowywał się po wyborach w USA ,

 • bialek.wojciech

  aisakpr:
  "a co z kursem eur/usd? skoro w 2013 ma byc silne umocnienie pln?"

  Mam tu sprzeczność, bo 16-letni cykl dolara podpowiada umocnienie dolara, a oczekiwania hossy na rynku akcji sugerują raczej słabego dolara i mocny złoty (na USD/PLN od ponad roku formuje się głowa z ramionami wysoka na 50 groszy z linia szyii na 3,10, która opuszczona zostanie dołem gdzieś na początku przyszłego roku po jakimś jeszcze jednym postraszeniu w IV kw. i np. jesienią 2013 doprowadzi USD/PLN do poziomu z wiosny 2011 czy końca 2009 czyli 2,60-2,70).

  Nie wiem, jak tę sprzeczność rozwiązać. Roboczo skłonny jestem założyć, że lipcowy dołek USD/PLN jest tej klasy, co dołki z jesieni 2008 i wiosny 2010, co sugeruje wzrsot EUR/USD (osłabienie dolara) przez 11-13 miesięcy od dołka, czyli do lata 2013 (potem od października 2013 mógłby zacząć się Chinageddon i paniczna ucieczka do dolara jak w październiku 1997 czyli w 11 miesięcy po wyborach prezydenckich w USA z listopada 1996 - jeden 16-letni cyklu dolarowy temu). W tym scenariuszu na hossę mamy tylko rok czasu.

 • bialek.wojciech

  spekulant09:
  "PS. Ktoś próbował zestawić CDS'y na Polskę z indeksem WIG ?"

  17 września 10-letni dolarowy CDS na polskę był na tym poziomie co w maju 2011. O tamtej pory był w korekcie.

 • model64

  Panie Wojtku a jak Pan postrzega krotkoterminowo małą projekcje dla wig20

 • bialek.wojciech

  patar_1:
  "Po co tak komplikować ? Przecież WIBOR reaguje z opóźnieniem na zmiany w dynamice produkcji przemysłowej.

  pokazywarka.pl/40mokp/"

  Rzeczywiście, w okresie minionych 15 lat dynamika produkcji wyprzedzała dynamikę WIBOR-u o średnio niecałe pół roku.

 • aisakpr

  W tym scenariusz usd/pln po raz 3 wykonałby ten sam ruch,ale skoro mamy QE3 to może i ma sens ,co dawałoby rys. ze wpisu z 20.12.2010 .

 • monstery

  "Zadłużenie Gruzji rosnie lawinowo: "
  To jest dobre. Zadłużenie wzrosło lawinowo do 2.58 mld dolarów. Zważywszy, że PKB mają ponad 14 mld to rzeczywiście straszne :)

 • bialek.wojciech

  @ulica_mainstreet:
  "To ciekawe. Czyli w dłuższej perspektywie raczej long akcje i nieruchomości, z dala od surowców."

  W tym cyklu dezinflacja chciała przejść w deflację, ale deflacja została przegnana za pomocą ultra-łagodnej polityki pieniężnej. A dokładnie przegnana na peryferie (Chiny/EM) gdzie powstały inflacyjne bańki. Gdyby one teraz pękły (a la np. począwszy od jesieni 2013 a la lata 1997-1998), to świat dostałby kolejny impuls deflacyjny - coś jak lata 2007-2009 (2009=2003), 1980-1982 (2009=1974) czy 1937-1938 (2009-1932). To niby źle, ale skłamiam się do myśli, że taka deflacyjna zapaść na peryferiach oznaczałaby powrót kapitału do krajów rozwiniętych (a la 1997-1998), które dodatkowo korzytałyby na tanich surowcach.

  "Ja mam pewną wątpliwość. Zastanawiam się nad początkiem XX wieku. A wtedy?
  Kiedyś uważał Pan, że to dobra analogia (kryzys bankowy). Pasują też następujące po nim bankructwa państw.
  Co to wtedy było? Brudne Przedwiośnie?
  www.youtube.com/watch?v=ZIiL5cFjPT0"

  No cóż rewolucja w Chinach się już trochę spóźnia:

  en.wikipedia.org/wiki/Xinhai_Revolution

  W kalendarzu mamy jeszcze rewolucję w Rosji:

  en.wikipedia.org/wiki/Russian_revolution

  Arabską rewolucję:

  en.wikipedia.org/wiki/Arab_Revolt

  ... i jeszcze trochę innych:

  en.wikipedia.org/wiki/List_of_revolutions_and_rebellions#1910s


  "A co do kontemplowania wykresów historycznych, mam wrażenie, że może być błędem oglądanie jedynie wykresów DJ.
  Jak w latach 30' wyglądała np. London Stock Exchange? Giełda aktualnego wówczas mocarstwa?
  Nie mogę znaleźć żadnych wykresów."


  Spróbuję poszukać, ale nie jest z tym łatwo.

  "Ciekawe, że na początku lat 30' Nikkei kończyła 10 letnie spadki. I nigdy potem nie było taniej."

  Też by mi to pasowało teraz. • lamaprd123

  Panie Wojtku,

  W lipcu uważał Pan, że dobrym czasem dla kupna akcji jest październik. Chciałem zapytać, jakie jest aktualne Pana zdanie, ponieważ na korektę w października nie zostało dużo czasu.

  pozdrawiam

 • bialek.wojciech

  model64:
  "Panie Wojtku a jak Pan postrzega krotkoterminowo małą projekcje dla wig20"

  Z jednej strony WIG-20 i USD/PLN są w takiej samej sytuacji jak na początku marca i na początku listopada 2011, co przemawiałoby za kilkutygodniowym spadkiem. Tu jest trochę na ten temat:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5899

  Z drugiej strony sytuacja jest analogiczna do tej z kwietnia 1999 (teraz i wtedy byliśmy ponad 5 lat bez nowego rekordu WIG-u) Odpowiednikiem wojny z Jugosławią mogłaby być wojna turecko-syryjska, ale nie wiem na ile to jest realne. W tej analogii WIG będzie rósł przez 3 miesiące od wybicia, które nastąpiło we wrześniu, a dopiero potem skoryguje się o 20 proc.

  Do mojego celu na WIG-u zostało ok. 3,7 proc. więc już nie za bardzo jest o co walczyć. Z drugiej strony wsparcie jest na rosnącej 200-tce czyli raptem 8,6 proc. niżej, więc też nie ma się czego specjalnie bać. Czasowo to szczyt WIG-u wychodzi mi w okolicach 7 października, czyli za kilka dni.

  Według trzecie koncepcji w czerwcu lipcu była 1-ka, w lipcu 2-ka, a od lipca trwa trójka, w której robimy 5-tą falę. Wtedy w listopadzie byłaby 4-ka tej klasy co lipcowa 2-ka, podciaganie na koniec roku to byłaby 5-tką, a w I kw. zrobiłaby się porządna korekta (do 41000 na WIG-u; coś a la lipiec-październik 1999).

  I bądź tu mądry!

 • bartalsi

  @WB
  "Mam tu sprzeczność, bo 16-letni cykl dolara podpowiada umocnienie dolara, a oczekiwania hossy na rynku akcji sugerują raczej słabego dolara i mocny złoty "

  Ciekawe jak zachowywaly sie waluty panstw majacych przystapic do strefy Euro? Czy ten czynnik ma jakis wplyw?

 • bialek.wojciech

  @lamaprd123
  "W lipcu uważał Pan, że dobrym czasem dla kupna akcji jest październik. Chciałem zapytać, jakie jest aktualne Pana zdanie, ponieważ na korektę w października nie zostało dużo czasu."

  Mnie zawsze wychodziłio raczej tąpnięcie w listopadzie (15 miesięcy po sierpniu 2011, 30 miesięcy po maju 2010 i 45 miesięcy po lutym 2009). Mówić o październiku ma Pan zapewne na myśli projekcję zachowania WIG-u w latach ze słabą produckją w czerwcu:

  wojciechbialek.blox.pl/2012/07/Co-wynika-ze-slabych-danych-GUS-na-temat.html

  ... ale ona się nie sprawdza, więc tym październikiem bym się specjalne nie przejmował. Ze względu na sezonowość Wszystkich Świętych do zwykle dobry moment do zakupu akcji, ale nie jest jasne, czy w tym roku rynek zdoła do tego czasu spaść. Ja liczę, że w okolicach wyborów w USA, coś tam jednak spadnie.

 • bialek.wojciech

  @ryszard_z46:
  "1.Do końca roku zostały trzy miesiące. Czy mógłby Pan podać swoją prognozę WIG20
  z podaniem czasu wystąpienia istotnego w tym okresie dołka i górki? Jakie minimalne
  i maksymalne wartości WIG20 możemy zobaczyć?"

  Nie mam tu jasnej wizji (niech Pan zerknię na moją odpowiedź panu model64 kilka wpisów wyżej). Dla mnie opór to miejsce, gdzie 200-tka zakręciła w dół w zeszłym roku (WIG 48000), a wsparcie to miejsce, w którym 200-tka zakręciła w górę w czerwcu (35500). Dzieląc ten przedział na 4 otrzymujemy strefę akumulacji poniżej 38600 i strefę dystrybucji powyżej 44900.

  "2. Mógłby Pan na wieloletnim wykresie WIG20 pokazać cykl który się najbardziej
  sprawdził np. cykl 40-m-czny? Coraz większa ilość analityków stwierdza, że cykle
  przestały się sprawdzać. Np. nie sprawdził się cykl prezydencki. W III roku
  prezydentury Obamy prognozował Pan wzrosty a było odwrotnie."
  Staram się również w tym miejscu cały czas obserwować wszystkie cykle jakie znam. Cykl prezydencki sprawdził się po raz 20ty w USA, a u nas po raz pierwszy się nie sprawdził (pewnie główną przyczyną było to, że wpływ kryzysu za miedzą, czyli w strefie euro był większy niż wpływ odległych USA).

  "3.Przewiduje Pan w 2013 I 2014 hossę w sytuacji gdy indeks S&P jest prawie na
  szczytach (...)"

  To czy indeks jest na szczycie można ocenić dopiero po uformowniu tego szczytu. Dla mnie S&P 500 jest w takiej sytuacji jak jesienią 2006, gdzieś w 1978 i na początku 1936 roku, co oznacza per saldo oczekiwania wzrostu jeszcze przez rok.

  (...) i w 2013 może zakończyć falę D w rozbieżnym trójkącie od 2000r tj
  ABCD."

  Zakładam, że październik 2013 mógłby być dobrym momemten na zakończenie tej fali D (oczywiście wyżej niż obecnie). Poprzednie szczyty to marzec-wrzesień 2000 i lipiec-październik 2007, co sugeruje szczyt dopiero w 2014-tym, ale ja składniam się chyba do wcześniejszej daty.

  "Jest wykluczonym aby u nas była hossa w sytuacji wystąpienia destrukcyjnej
  fali E w Stanach, w sytuacji spowolnienia w Stanach, Chinach czy recesji w UE."

  Zakłądam, że to tego mamy jeszcze rok. Okres przed bessą to zwykle hossa. Roczny okres przed początkiem bessy, to zwykle roczna hossa. Przez rok WIG potrafi urosną ze 100 proc. W sumie potrafi to zrobić nawet przez pół roki.

  "4.Biorąc zasadę przemienności może w 2014 r. wystąpić u nas dołek --koniec trendu
  spadkowego trwającego u nas od 2007r a nie prognozowana przez Pana górka
  czyli koniec hossy od III 2009r. W 2011r. pomylił się Pan przyjmując jak się okazało
  mylnie cykl prezydencki. 2000--2007 mieliśmy G-G ( górka-górka w okresie 7 lat) to
  trend spadkowy od 2007 do 2014 dałby ( siedem lat chudych) i koniec trendu
  spadkowego w 2014r G-D (górka -dołek)."

  Mnie dołek następnej bessy (tej, która powinna zacząć się na przełomie 2013 i 2014) wychodzi na przełomie 2014-tego i 2015-tego) - fala a fali D.

 • bialek.wojciech

  aisakpr:
  "www.parkiet.com/artykul/29,1284038-Inflacja-znow-skoczyla-do-4-proc-.html
  jeszcze się okaże,że obniżek stóp nie będzie"

  www.youtube.com/watch?v=7HdE16NYBtI

  :)

 • bialek.wojciech

  @ryszard_z46:
  "(...) rudego trampkarza (...)"

  Nie przezywamy się tutaj.

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Prosze obejrzec wykresy miesieczne wig20 ,wig ,swig 80, MACD na tych wykresach dal sygnal kupna podobnie jak wiosna 2003rczy 2009r wnioski sa bardzo optymistyczne .

 • bialek.wojciech

  @kontokkk1:
  "polskie 10-latki z coraz nizsza rentownoscia:
  i.imgur.com/c7yDI.png"

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5910

  i ciekawostka:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5916


 • bialek.wojciech

  @faql:
  "Witam, poszukuję serwisu na którym mógłbym znaleźć historyczne dane dotyczące wskaźników makroekonomicznych, CPI, PMI, PKB etc. Zależy mi na serwisie który posiada większość tego typu danych, za rozsądną cenę. Może ktoś coś polecić ? Dzięki."

  Ja posługuję, ze Reutersowym Ecowinem i bazą Macrobond ale za to trzeba płacić.

 • bialek.wojciech

  @zelazny.karzel.wasyl:
  "Permabears tak mają. Wiem, bo sam kiedyś na tę przypadłość chorowałem. Na szczęście gdy swoje już w tym stanie odcierpiałem, przyszedł Ktoś, puknął mnie raz w głowę i przeszło.
  Od tamtego czasu jestem bardzo wyczulony na syreni śpiew Niedźwiedzia i "kumpla w chorobie" potrafię łatwo wyczuć."

  Chyba każdy musi to odchorować. Po wyleczeniu trzeba tylko uważać, by znowu zapaść na tę chorobę, gdy czas stanie się właściwy. Ale to chyba dopiero wtedy, gdy dominacja permabyków stanie się uciążliwie irytująca. :)

 • bialek.wojciech

  @montelupi: 2012/10/02 21:31:06Wykresy tygodniowe i miesieczne dla:
  "Panie Wojtku, sugestia:
  - powinien Pan miec na blogu dobrze widoczny i zatytulowany link do prognozy nadrzednej, tej dla Pana najbardziej wartosciowej, moga byc z podzialem dlugoterminowa, ..."

  Coś w tym jest, choć ja wolę poszczególnymi wpisami dodatwać drobne przyczynki do obrazu całości, a do poskładania wszystkich puzzli w jeden całościowy obraz zwykle brakuje mi pewności lub czasu (to musiałaby być mała książka).


 • bialek.wojciech

  @swb1:
  "Nie wiem jak teraz, ale jakiś czas temu w USA popularne były tzw polish jokes."

  Tyle, że dobrze jest wiedzieć, że "Polish jokes" to efekt pracy sowieckich i niemieckich zawodowych propagandzistów:

  en.wikipedia.org/wiki/Polish_joke • bialek.wojciech

  @ambasa:
  "grał z Was ktoś kiedyś w szachy z komputerem ?

  obecnie tak wygląda polski rynek z monopolem jednego gracza na kontraktach , chcecie z nim wygrać to próbujcie ,

  ja jeszcze nigdy w szachy z komputerem nie wygrałem , Niemcy już chcą zakazać handlu wysokiej częstotliwości a u nas wręcz przeciwnie,"

  Na szczęście rzeczywistość rynków finansowe są znacznie bardziej skomplikowana niż sztuczny świat szachów, więc komputery są tu - jak zbyt głupie - bez szans:

  www.youtube.com/watch?v=2ReaZzU7Z-E

  ;)

 • monstery

  Nasze obligację są takie drogie, bo ogólnie mamy bańkę na długu na emerging markets. Zagranica zamiast kupować akcje, kupuje "bezpieczny" dług.
  stooq.pl/q/?s=emb.us

  Ciekawe co będzie jak iluzja pęknie.

 • monstery

  Zobaczcie też jak dużo kasy leci ostatnio w takie ryzykowane bondy.
  1.bp.blogspot.com/-E7TBqjiu_QA/UFqo2lLChbI/AAAAAAAALxo/X08TTk9f1MQ/s1600/GEM+Bond+Fund+Flows.png

  Tam teraz idzie kasa ulicy i na tym się ona sparzy. Bo może jest tak, jak niektórzy piszą, że publika siedzi w obligacjach, tylko te obligacje wcale nie są bezpieczną inwestycją.

 • po_latach_remix

  @monstery

  tak właśnie będzie akcji nie chcą ale obligacje kupują dlatego tylko rynek akcyjny w długiej perspektywie skazany jest na stały wzrost.

 • bialek.wojciech

  RPP zaskakująca.

 • bbb_29

  NIe ma zmian % stop w PL nas rzad t ojednak ..brak slow co odstawiaja

 • monstery

  @remix
  Hehe. Zobacz sobie jak wyprzedaż obligacji przełożyła się na wzrosty na giełdzie w Grecji i Hiszpanii.

 • witmike

  @Wojciech Białek

  "Ja liczę, że w okolicach wyborów w USA, coś tam jednak spadnie."

  Wreszcie się doczekałem! Ale wydaje się, że dla Pana droga do tej konkluzji była niezwykle długa i wyboista. ;-)

  W moim przekonaniu to "coś tam" wielu przerazi...

  Pozdrawiam serdecznie.

 • zulus_chacka

  @bialek.wojciech
  ''RPP zaskakująca. ''

  zmienia pan prognozy?

  juz kiedys pisalem , ze ''madrym tytularnym'' glowom ciezko sie przyznac do bledu(czerwcowy up) - beda tak trwac przy swoim az sie obudza z reka w .....

 • relkame

  Długi rostowskiego olbrzymie. PLN musi się umacniać żeby to jakoś przypudrować a że gospodarka zwalnia? Ich to nie obchodzi.

 • bialek.wojciech

  @witmike
  "Wreszcie się doczekałem! Ale wydaje się, że dla Pana droga do tej konkluzji była niezwykle długa i wyboista. ;-)

  W moim przekonaniu to "coś tam" wielu przerazi..."

  Zbyt wielu liczy na to, że spadnie by mogli wreszcie kupić:

  wojciechbialek.blox.pl/2012/08/Sensacyjne-dane-o-nastrojach-analitykow.html

  To jest uśredniona ścieżka S&P 500 po dużych spadkach takich jak ten z lat 2007-2008 (czyli od października 2002, od października 1974 i od czerwca 1932:

  uploadpic.org/storage/2011/5jxOuw3UcQAM1tuqHRHwUbRQ.png

  Jak widać tu jeszcze przez 15 miesięcy rośnie, więc osobiście widzę co najwyżej spadek do rosnącej 200-tki (obecnie 1365), gdzie ci co zostali bez akcji będą kupować.

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Tak jak pisalem juz wczesniej ta rada do niczego nam nie jest potrzebna

 • bialek.wojciech

  @zulus_chacka
  "zmienia pan prognozy?"

  Mogę powiedzieć, co zwykle robi rynek, gdy RPP obniża stopy, ale powiedzieć co robi, gdy ich nie obniża, jest znacznie trudniej. :)

  "juz kiedys pisalem , ze ''madrym tytularnym'' glowom ciezko sie przyznac do bledu(czerwcowy up) - beda tak trwac przy swoim az sie obudza z reka w ....."

  Członkowie RPP to najlepsi z najlepszych z najlepszych, więc na pewno podjęli słuszną decyzję:

  www.youtube.com/watch?v=w67dhHLUK3M&feature=fvst
 • lamaprd123

  Mam pytanie do Pana Wojtka,

  Czy dzisiejsza decyzja RPP jest korzystna dla funduszy obligacji, czy wręcz przeciwnie?

  Kiedy warto wycofać środki z funduszy obligacji - gdy RPP rozpoczyna proces obniżki stóp?

  pozdrawiam

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Tak jak pisalem juz wczesniej ta rada do niczego nam nie jest potrzebna

 • witmike

  @Wojciech Białek

  "Zbyt wielu liczy na to, że spadnie by mogli wreszcie kupić"

  No więc właśnie.
  Wielu liczyło na korektę sierpniową - prawie jej nie było.
  Potem miało spadać we wrześniu - było wręcz przeciwnie.
  Teraz (6.XI) będą wybory. I tu może być dwojako (conajmniej):
  1. Natychmiastowa zwała.
  2. Korekta płaska i robimy jeszcze rajd św. Mikołaja. Frustracja tych, co zostali z pustymi łapkami narasta.

  I kiedykolwiek by ten spadek nie nastąpił, wszystkie spragnione byki zaczną wreszcie chapać długie w dzikiej radości. Indeksy znowu podskoczą. I wtedy nastąpi fala nr.3 ...

  Ładnie? :-)

  Pozdrawiam.

 • bialek.wojciech

  lamaprd123:
  "Czy dzisiejsza decyzja RPP jest korzystna dla funduszy obligacji, czy wręcz przeciwnie?

  Kiedy warto wycofać środki z funduszy obligacji - gdy RPP rozpoczyna proces obniżki stóp?"

  Decyzja działa deflacyjnie, więc wydaje się korzystna dla rynku obligacji skarbowych i niekorzystna dla rynku akcji. W porzednim cyklu rentowność obligacji 5-letnich zaczęła rosnąć w 2 miesiące po pierwszej obniżce, 2 cykle wstecz rok po pierwszej obniżce, 3 cykle wstecz aż ponad 2 lat po pierwszej obniżce. Jak widać "zawsze" hossa na obligacjach przeżywała początek obniżek stóp, choć raz było to 2 miesiąca a raz 2 lata.

 • bialek.wojciech

  witmike:
  " I wtedy nastąpi fala nr.3 ..."

  uploadpic.org/storage/2011/5jxOuw3UcQAM1tuqHRHwUbRQ.png • ryszard_z46

  "(...) rudego trampkarza (...)"

  Nie przezywamy się tutaj.
  O.K. Chyba właściwsze byłoby " najlepiej kiwającego polityka, na boisku oczywiście."
  Każdy to potwierdzi obserwując jego grę. Lata doświadczeń (na boisku) robią swoje, choć w ostatnim czasie jego zagrywki głową są coraz słabsze i szybkość nie ta, kondycji brakuje, więc chyba wytraca atuty jako rozgrywający w swej drużynie. Czy opuści boisko po otrzymaniu czerwonej kartki, czy zostanie przesunięty na inną pozycję nie wiadomo.
  Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Pana prognozy nie odbiegają zbytnio od moich
  podanych wczoraj tj. możliwość końca hossy (trwającej od wiosny 2009r) już w 2013r-- fala "D" na S@P oraz rozpoczęcie bessy w 2013r i jej zakończeniu w 2014r. ( jak Pan pisze na przełomie 2014/2015r) --destrukcyjna fala "E".
  pozdrawiam

 • zulus_chacka

  ''....na pewno podjęli słuszną decyzję...''

  tak samo mowi sie o sedziach

  poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037,12583121,Sedzia_pomogla_uciec_przed_dlugami__Wierzyciel_wsciekly.html

 • ikti

  @bialek.wojciech
  "uploadpic.org/storage/2011/5jxOuw3UcQAM1tuqHRHwUbRQ.png "

  Dlaczego pod rysunkiem jest wypisany dwa razy indeks od 1974 zamiast od 2002?

 • swb1

  @Wojciech Białek

  "Tyle, że dobrze jest wiedzieć, że "Polish jokes" to efekt pracy sowieckich i niemieckich zawodowych propagandzistów:"

  Nigdy się ta sprawą nie interesowałem na tyle aby w wnikać w genezę tego zjawiska, ale skoro Pan tak twierdzi, to pojawia się pytanie czemu polscy propagandyści w odwecie nie doprowadzili do powstania german albo russian jokes?

 • zelazny.karzel.wasyl

  @ WB
  Członkowie RPP to najlepsi z najlepszych z najlepszych, więc na pewno podjęli słuszną decyzję:

  www.youtube.com/watch?v=w67dhHLUK3M&feature=fvst

  Ale może ich jeszcze te fotele typu "połówka jajka" , jak na tym linkowanym filmie, aż tak bardzo nie uwierają i nie ograniczają, żeby czuli potrzebę luzowania?

 • witmike

  "bialek.wojciech 2012/10/03 14:21:26
  witmike:
  " I wtedy nastąpi fala nr.3 ..."

  uploadpic.org/storage/2011/5jxOuw3UcQAM1tuqHRHwUbRQ.png "

  Pokornie przyznam, że nie rozumiem, co chciał Pan przez to powiedzieć.
  Wyjaśnię tylko, że miałem na myśli trzecią spadkową.

 • tomon20

  @Panie Wojtku
  Dziś kolega zasugerował mi ciekawą rzecz na temat naszego rynku. Mianowicie wytłumaczenie jego słabości:
  - czy jeśli do wszystkich spółek dodamy dywidendy (od szczytu w 2007 roku) te od których były odcinane
  - czy jeśli wszystkie IPO dodamy do kursów
  to nie otrzymamy wyniku który dawałby index szerokiego rynku WIG dawno już ponad szczytami z 2007 roku??
  To było po tym jak obejrzał jakąś Pana wypowiedź na temat hossy. Co Pan powie na takie rozumowanie i uzasadnienie takiego a nie innego zachowania GPW??

 • bbb_29

  Kazde lepsze dane w USA to wykorzystywane d osprzedazy hmm

 • tomon20

  jeszcze wspominał o wszelkich rozwodnieniach itp.

 • bialek.wojciech

  @ikti:
  ""uploadpic.org/storage/2011/5jxOuw3UcQAM1tuqHRHwUbRQ.png "

  Dlaczego pod rysunkiem jest wypisany dwa razy indeks od 1974 zamiast od 2002?"

  Ups! Dziękuję za czujność. Wersja poprawna wygląda nawet lepiej:

  uploadpic.org/storage/2011/vIuXeQtZUaHk3LUHITdVDAEe.png

 • bbb_29

  Ropa sapda oj cos sie swieci czy tylko pod OBAME kreca

 • zulus_chacka

  @tomon20

  jesli tak - to kapitalizacja rynkowa papierow z 2007 powinna byc nizsza niz obecna z uwzglednienm dywidend wyplaconych w latach 2008-2012

  ....hmm tylko czemu wiekszosc TFI akcyjnych ma straty od szczytu 2007 ok 40proc ( dywidendy dopisywane sa do wartosci ju)

 • swb1

  Ropa ostro rosła gdy Chińczycy przesiadali się z rowerów na samochody a teraz spada bo europejczycy przesiadają się z samochodów na rowery. Gra pod Obamę to też istotna kwestia, no i robienie bazy pod panikę kupna na ropie po ewentualnym ataku na Iran, do którego w okolicach wiosny zapewne dojdzie.

 • tomon20

  @Zulus
  Ja się takimi rzeczami nie zajmuje, ja tylko technicznie patrze na rynki. ale kolega zwrócił mi na to uwagę i stąd pytanie do gospodarza, bo kolega mi zwrócił na to uwagę po jednej z wypowiedzi Pana Wojtka na temat przyszłej hossy na naszym rynku.

 • kmnsk

  Panie Wojtku, mozna prosic o link do raportu alokacji aktywow za 3Q?

 • karnakufo

  W takim miejscu nie dziwi nic, górka jak byk, ale mój system od początku czerwca nadal 3ma L, trzeba się słuchać:
  www.bankfotek.pl/view/1336742
  www.bankfotek.pl/view/1336743
  Liczę, że rosnące Stany pomogą przełamać mocny opór.

 • spekulant09

  Czy dzisiejsza decyzja RPP miała coś wspólnego z planami Vincenta ??? Czy w takim przypadku można mówić o jakiekolwiek niezależności RPP :-) Mr Citi obawia się o osłabienie złotego z końcem roku a obniżka mogłaby popsuć mu plany.
  "Rząd chce zmienić sposób liczenia długu publicznego
  Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu, który przewiduje zmianę sposobu liczenia państwowego długu publicznego. Chodzi m.in. o ograniczenie wpływu wahań kursów walut obcych na procedury ostrożnościowe
  - wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu.

  wyborcza.pl/1,91446,12596121,Rzad_chce_zmienic_sposob_liczenia_dlugu_publicznego.html

 • lateratus

  @faql:

  ja korzystam z www.securities.com

 • bartalsi

  @Ryszard z46

  nie mogę przejść obojętnie wobec ciągłego porównywania
  przez autora obecnych wykresów m. innymi do fali hossy zwanej "unijną" z jesień 2001
  do jesień2007. To była fala wyjątkowa prawdopodobnie duża trójka wyższego rzędu,
  gdzie kapitał zagraniczny pakował w ciemno gigantyczną kasę bo wiedział, że po wejściu
  do UE nastąpi wielkie ożywienie w Polsce

  Teraz Polska planuje zamienic zlotowki na Euro, czy to nie jest pod pewnymi wzgledami sytuacja podobna do wejcia do EU?

 • zelazny.karzel.wasyl

  @ bartalsi
  Teraz Polska planuje zamienic zlotowki na Euro

  Proponuję nie brać nazbyt serio tego typu deklaracji, składanych przez polskich polityków. One są składane szeptem, tak by były ledwo słyszalne. Teoretycznie trzeba zrobić zadość temu do czego się zobowiązaliśmy (stąd takowe deklaracje), ale wypowiadający te słowa o Euro po cichu modlą się, by nikt nie potraktował ich poważnie.
  Dlaczego? A skąd JV Rostowski weźmie miliardy EUR na pomoc dla Eurozony?

 • bbb_29

  TO jest PARANOJA

  marucha.wordpress.com/2012/10/03/grecja-w-kryzysie-buduje-tor-formuly-1-za-100-mln-euro/

 • bbb_29

  SP500 trzymaja jak moga w oczekiwaniu na Jutro FMOC i Piatek a pozniej wyniki spolek ale widac ze podaz aktywan.

 • pure_miglanc

  Witam serdecznie,
  Po dzisiejszym dniu stwierdzam że:
  RPP jest niepotrzebna tak jak 2/3 posłów w parlamencie.
  Co ważniejsze: RPP nie jest już instytucją niezależną jak wcześniej.
  Wniosek: wszystko trzymane jest przez naczelnego ministra który jest kierowany po to aby na koniec roku zielona wyspa była jeszcze bardziej sztucznie zielona.
  Jak jeden ze znajomych słusznie zauważył nie trzeba mieć doktorata z ekonomii by zauważyć że kurs euro spada albo maleje.
  Skoro jesteśmy tak atrakcyjni to dlaczego waluty są takie drogie?
  Obywatele jesteśmy traktowani jak "barany"
  Do czasu..................................

  Przepraszam gospodarza ale trochę mnie poniosło.

 • resan

  Panie Wojtku ,w sprawie stóp ,nie ma zaskoczenia,27-mego pisałem że do końca 2013 roku będzie tylko jedna obniżka stóp i to bardzo mała.

 • swb1

  Na S&P dziś ładna wzrostowa sesja. Jutro czwartek i po dzisiejszym dniu można zaryzykować prognozę, że będzie to czwartek ataku na okolice 1470 pkt.

 • bbb_29

  bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=29806&mode=view

 • bialek.wojciech

  @kmnsk:
  "Panie Wojtku, mozna prosic o link do raportu alokacji aktywow za 3Q?"

  Czekałem na decyzję RPP spodziewając się, że dostarczy nowych danych. Raport powinien być na stronie w piątek.

 • ryszard_z46

  @bartasi
  Piszesz:"Teraz Polska planuje zamienic zlotowki na Euro, czy to nie jest pod pewnymi wzgledami sytuacja podobna do wejcia do EU?"
  Nie jest podobna i dlatego wszelkie nawiązania czynione przez Pana Wojtka do hossy
  z lat 2011(jesień) --2007(jesień) do obecnej fali wzrostowej nie biorę pod uwagę i pomijam. Przed wejściem do UE świat pakował w ciemno wagonami kasę na giełdę,
  gdyż wiedział, że ogromne środki finansowe z UE spowodują dynamiczny rozwój kraju,
  wzrost inwestycji, wzrost zarobków i wydatków konsumenta itp. To był napływ gigantycznego kapitału do nas na pewniaka, gdyż wiedział, że tutaj dystrybucja będzie
  dziecinnie łatwa z uwagi na OFE kupujące co miesiąc nasze akcje za kilka miliardów zł.
  W ostatniej fazie 2006-2007 (jak zwykle) udało się naganiaczom z TFI nakłonić "ulicę"
  do wejścia do kasyna wycofując lokaty. Do TFI napływało w ostatniej fazie tyle kasy
  np. w "misie", że niektóre zaprzestały przyjmowania kasy od inwestorów.
  Zakończenie podfali nr 5 w obecnej trójce nastąpi w za klika sesji w piątek-poniedziałek? sądzę, że na poziomach niewiele wyższych od ostatnich szczytów tj.2424
  na WIG20 i 2455 na FW20Z12, WTEDY zapala się czerwona lampka dla byków.
  Bo na tej fali następuje krótkoterminowa dystrybucja przed dłuższą czwórką spadkową.
  Będą widoczne na wykresach dywergencje na MACD i RSI więc automaty zareagują.
  Tak jak prognozuje gospodarz należy liczyć się z wzrostową falą nr. 5 pod koniec roku.
  A potem wyjdą na żer misie.

 • ryszard_z46

  Korekta oczywistej pomyłki. Powinno być:" wszelkie nawiązania do hossy z lat 2001(jesień)
  --2007(jesień)

 • ryszard_z46

  Wybory w Stanach.
  W dzisiejszej debacie najlepiej opalony prezydent --figurant FED-u B. Obama został
  wypunktowany jednogłośnie. Robi się coraz ciekawiej.
  Posiedzenie RPP
  Towarzysze (PZPR) z RPP zaskoczyli większość. Czy sytuacja nie dojrzała już do obniżki
  ...ich nadmiernie wysokich uposażeń?

 • pure_miglanc

  Witam,
  Jutro lub w poniedziałek prezes Kghm podwyższy prognozy i wtedy zasiadam na S.
  Dokładnie jest tak samo jak na wiosnę.
  Najpierw wystąpienie prezesa potem nasz Premier.

 • zulus_chacka

  ''Najpierw wystąpienie prezesa potem nasz Premier''

  nic dwa razy.....

 • ryszard_z46

  WIG20
  Z uwagi na wczorajszą, złą dla rynku akcji decyzję RPP, podfala nr 4 w trójce może jeszcze potrwać i trochę opóźnić podfalę nr 5 w obecnej trójce. Nawet nam graczom
  takie zaskakujące decyzje komplikują obraną strategię. Ciężki jest żywot gracza w tym kasynie. • blackata

  Hasło brzmi : Monitoruj Apple...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,in;apple;wall;street;trust;,84333.html

 • mie-358

  Monitorujemy :)
  geometriarynku.files.wordpress.com/2012/10/mie-2012-10-04_111815.png

 • mie-358

  Patrząc na kierunek dyskusji o analizie technicznej ...i próbach wróżenia przyszłości rynków na jej podstawie proponuję zadać sobie pytanie :
  czy druga strona, tzw. Smart Money ich nie znają i się nimi nie posługują ?
  Czy rynki są rysowane w zgodzie z tymi teoriami by wszyscy drobni uczestnicy mogli na tym korzystać ?
  Posługujemy się różnymi teoriami, jedni fale, inni geometrie, jeszcze inni te najprostsze średnie czy patterny.
  Ku rozwadze - nie macie wrażenia uczestniczenia w grze zwanej trzy karty ?
  Jeśli pojawia się ultra wysoki wolumen przy dobrych informacjach, to co za idioci sprzedają ? Kto sprzedawał ropę po 130 - 140 $, gdy wedlug rekomendacji GS kończyła się na świecie i w bliskim okresie miała kosztować 200 $, a ....kosztowała 33$
  :).
  Nie oczekuję dyskusji i odpowiedzi - jedynie takie myśli nieuczesane :)
  Mie
  geometriarynku.wordpress.com/

 • swb1

  I znów większość komentarzy świadczy o tym, ze rynek wspina się po ścianie strachu. Niepewność, szukanie korekty, to stany umysłów dominujące. Innymi słowy do zakończenia tych wzrostów jest jeszcze bardzo daleko.

 • mie-358

  Ten stan nie zmienia się od 17.09, tylko każdy dzień przynosi inne informacje.
  To nie kwestia wiary...., tylko informacji, które są w zasięgu ręku.
  Te informacje mogą się zmieniać każdego dnia, a i w ocenie też mogę się pomylić.
  Co innego sądziłem w poniedziałek, co innego we wtorek, a piątek zapewne przyniesie kolejne zmiany, bądź potwierdzenie. To trochę co innego niż kabała.

 • swb1

  Wiele się zmienia, z wyjątkiem trendu i cała sztuka polega na tym aby ten prosty fakt dostrzec i zaakceptować.

 • mie-358

  "na szaro zaznaczyłem komentarze z poprzednich analiz

  Trend trwa dłużej niż myślisz. "
  Pod tym względem się zgadzamy.

  "Dla tłumu będzie trwał wiecznie.
  Klasyczna analiza i analitycy mówią, że na rynku nie ma niepokojących sygnałów."
  Na tym polega gra w trzy karty... :), to tylko dla ostudzenia emocji.
  Wtedy też trend trwał w najlepsze
  geometriarynku.wordpress.com/2012/06/04/4-06-2012-fw-i-wig-20/

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2012/10/Rozumem-RPP-nie-ogarniesz.html

 • bartalsi

  @ZelaznyKarzelWasyl

  Euro bedzie duzo, z drukarki.

  Od Eurozony :)
  @Ryszard z46
  Przed wejściem do UE świat pakował w ciemno wagonami kasę na giełdę,
  gdyż wiedział, że ogromne środki finansowe z UE spowodują dynamiczny rozwój kraju,
  wzrost inwestycji, wzrost zarobków i wydatków konsumenta itp. To był napływ gigantycznego kapitału do nas

  Wejscie do elitarnego klubu Europy, takze powinno wiazac sie ze wzrostem poziomu zycia, wiekszymi zarobkiami...itd...

 • montelupi

  @mie-358

  z mojej strony jest pełna zgoda. Jest tyle wskaźników, tyle sygnalow plynacych z zasad analizy techn. ..., że "zawsze" ktorys sie sprawdzi z szerokiej palety dajac argumenty, ze przeciez AT dziala, mozna sypac przykladami. Tylko diabel tkwi w szczegolach ..., w rozgrywce SM.

  Pozostaja nisze rynkowe, chocby male spolki ?, gdzie SM nie rozdaja kart i jest miejsce dla "Kowalskiego". Pytanie do forum o przyklady typowo technicznych rynkow, spolek.

 • one.sec

  Witam, koniec roku się zbliża a zakład wypadałoby zrealizować :-)) Czy jegomość Teka52 bywa jeszcze na blogu czy przefolgował z krótkimi ???

  "@teka52 2012/07/13 Otóż właśnie, klasyczny przykład postrzegania runku giełdowego przez amatorów. Idę o zakład, że po IV kwartale 2012 P/E KGHMu będzie wyższe od Bogdanki."
  teka52 2012/08/02 Nic nie zmieniło się w tematach o których pisałem wcześniej Edek tylko na krótko. "


  Aktualizacja:
  KGH P/E 5
  Bogdanka P/E 11.50
  pzdr

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci