Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Ile obniżek stóp potrzeba do hossy na rynku akcji?

bialek.wojciech

Spadek tempa inflacji w sierpniu do 3,8 proc. oraz wcześniejsze informacje o zejściu dynamiki do 2,4 proc. w II kw. to informacje, które można odbierać jako zapowiedź pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych w wykonaniu Rady Polityki Pieniężnej. Do takiego przynajmniej wniosku doszedł najwyraźniej rynek stawek forward. Wielokrotnie w tym miejscu pisałem, że jeszcze nie zdarzyło się, by regularna cykliczna hossa na GPW rozpoczęła się bez zapalenia przez RPP "zielonego światła" dla giełdowej spekulacji w postaci rozpoczęcia łagodzenia polityki pieniężnej. W przeszłości pomiędzy taką decyzją banku centralnego a początkiem cyklicznej zwyżki cen akcji upływało odpowiednio 3 (listopad 2008-luty 2009), 2 (marzec-maj 2005), 7 (luty 2001-wrzesień/październik 2001) i 6 miesięcy (kwiecień-październik 1998).

 

 

Jak z tego widać moment pierwszej obniżki stóp niekoniecznie stanowił w przeszłości optymalny moment do zajęcia pozycji na rynku akcji. W 1998 roku po pierwszej obniżce z kwietnia czekało nas jeszcze letnie bankructwo Rosji i upadek funduszu LTCM. W 2001 roku również od pierwszej obniżki z lutego do dna bessy na początku jesieni mieliśmy poważną falę spadkową kulminującą paniką wywołaną atakami z 11 września. Podobnie na przełomie 2008 i 2009 roku pomiędzy początkiem łagodzenia polityki pieniężnej a dnem bessy zmieściła się ostatnia fala bessy. Jedynie w 2005 roku zakup akcji w momencie pierwszej obniżki nie wiązał się z jakimś poważniejszym stresem. Dziś proponuję więc zabawić się w sprawdzenie, która obniżka stóp RPP stanowiła średnio w przeszłości najlepszy moment do zakupów akcji na GPW.

Poniższa seria sześciu wykresów przedstawia uśrednione zachowanie WIG-u z 4 ostatnich cykli po kolejno pierwszej, drugiej, trzeciej, czwartej, piątej i szóstej obniżce stóp RPP:

 

 

 

 

 

 

 

Jak z tego widać po pierwszej obniżce stóp rynek WIG w przeszłości spadał jeszcze średnio przez ponad 4 miesiące o średnio ok. 10 proc. i dopiero później zbierał się do trwałej zwyżki, która kulminowała średnio 2,5 roku później na poziomie o ok. 60 proc. wyższym niż w momencie podejmowania przez RPP decyzji o pierwszej obniżce stóp.

Widać równie, że krótkoterminowe ryzyko spadku nie znika nawet po 3-ciej obniżce stóp, a wręcz rośnie do prawie -12 proc. w ciągu 2 miesięcy.

Dopiero 4-tka obniżka stóp redukuje poziom oczekiwanego krótkoterminowego ryzyka do 1,3 proc. w ciągu miesiąca i podnosi spodziewany zysk do 86,5 proc. w 2 lata później.

Czekanie do 5-tej obniżki co prawda redukuje oczekiwane ryzyko do zera, ale zmniejsza już również do 80 proc. spodziewany w szczycie hossy zysk.

W przeszłości druga obniżka następowała w miesiąc po pierwszej, trzecia w 3 miesiące po pierwszej,  czwarta w 4 miesiące po pierwszej, piąta w 6 miesięcy po pierwszej a szósta w 9 miesięcy po pierwszej.

Przy założeniu, że RPP zacznie obniżać stopy w październiku, dawałoby to nam to - przy założeniu, że zachowanie rynku w obecnym cyklu będzie wypadkową ruchów rynku z poprzednich cykli - czas do lutego na akumulację akcji.

Oczywiście należy pamiętać, że terminy podejmowania kolejnych decyzji przez RPP to jeden z czynników, które można brać pod uwagę. Skala ewentualnych decyzji i ich wpływ na stawki z rynku pieniężnego, to kolejna ważna kwestia, ale nią proponuję zająć się kiedy indziej.

 

 

Komentarze (396)

Dodaj komentarz
 • zulus_chacka

  na ta chwile to nie ma zadnej obnizki.....powinna byc tydzien temu ale....no wlasnie to jest bardzo '' polskie'' zachowanie - bo taka decyzja oznaczalaby przyznanie sie do bledu z poprzedniego posiedzenia gdzie nastapila podwyzka stopy procentowej, ....podobnie jest z decyzja prezydenta gdanska? a ograniczeniu predkosci na sciezce rowerowej do 10kmh( maratonczyk biega ok 20kmh heheheee), i pomimo argumentow nie zmieni decyzji bo....to by oznaczalo przyznanie sie do bledu.....

 • andrzej6991

  Panie Wojtku sądzę, iż z dużym prawdopodobieństwem chłopcy z RPP zetną w Pażdzierniku podwójnie 0,5 punktów. Także miejsce na spadki pozostaje małe.

 • kra4

  nie będzie żadnej obniżki stóp % w tym roku , a to dlatego że gargamelowi deficyt wyskoczyłby poza 55 % , w tym roku nie dojdzie do żadnej obniżki i tak też powiedziała ZYTA , no chyba że śmieszny BENEK nie wydrukuje dolarów i ropa zleci na pysk w co wątpię bo ten człowiek jest chory

 • karnakufo

  Ważne miejsce. Misiek liczy na spadek, a byczek na wzrost, kto postawi na właściwego konia ten zgarnie pulę:
  www.bankfotek.pl/view/1325225
  www.bankfotek.pl/view/1325225
  www.bankfotek.pl/view/1325226

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/1325227

 • max_2700

  Tak idziemy w górę ! pięknie długie dają zarobić. Pozdrawiam misiaczki hehehe

 • po_latach_remix

  @
  trzepanie futra trwało miesiącami czas dać zarobić nam byczusie. Ależ się ciesze ! Panie Wojtku może wpis na temat dzisiejszej decyzji FED ?

 • one.sec

  "one.sec 2012/07/08
  Obecne poziomy na surowcach nie były przeszkodą by akcje (indeksy) drożały kilkanaście/dziesiąt % to samo tyczy się $ choć może on jeszcze trochę się umocnić ze względu na cykl wyborczy ale nie sądzę by to były jakieś horrendalne poziomy.
  www.picshot.pl/pfiles/155291/CommodityDollar.png
  W dodatku warto także śledzić co się dzieje z amerykańskimi obligacjami i zarejestrowanymi nowymi bezrobotnymi (initial claims) odwrócony ładnie koreluje z S&P500. www.picshot.pl/pfiles/155293/sp500.png "

  Od ostatniego wpisu na U.S. Dollar Index można było zarobić 5% grając na krótko oraz ponad 16% na CRB Futures pozycja długa.
  www.picshot.pl/pfiles/210346/CRBFutures%24.png.png
  W oczekiwaniu na FED a tu może zdarzyć się wszystko stop loss bardzo wskazany ;-)

  Dalej aktualne: fed zdecydował się na QE3, rekordowo niskie stopy pozostaną do połowy 2015 roku. FOMC jednocześnie utrzymał w mocy tzw. Operację Twist (Operation Twist), która będzie kontynuowana do końca 2012 roku. W ramach tego programu Fed kupi długoterminowe obligacje (od 6 do 30 lat), jednocześnie sprzedając krótkoterminowe obligacje (poniżej 3 lat).
  pzdr.

 • po_latach_remix

  @Delubicz

  w długim terminie zwyżki ale po co pisać o niespodziewanej korekcie ? Trzymaj się długich jak pisałem nie lej wody o korektach. Po co siać ferment ? L i do przodu.

 • witmike

  Widzę, że was chłopaki ponosi. :-)

  A może zaraz sprzedamy fakty?

 • alan_bs

  Pod co teraz będą grali jak już jest QE3 bo chyba nie pod fundamenty ;) ?

 • aisakpr

  bazowa wersja była ropa po 150 i Obama przegrywa wybory.

 • sajetann

  Vix na poziomie 14, amerykańskie obligacje już po 1,7-1,8%, , zyski firm raczej spadną delikatnie więc dywidendy w USA mogą być już nie tak atrakcyjne na tle obligacji

 • resan

  Panie Wojtku ,w 1995 roku hossa zaczeła się po podwyżce stóp procentowych ,teraz w maju też była podwyżka stóp ?????

 • delubicz

  @po_latach_remix
  tym razem muszę się bronić przed bykiem,przykro mi stwierdzić,ale i Kolega nie czyta uważnie,ja piszę trochę bardziej rozwijając temat,a nie ciągle,ze wzrośniemy do 2700. Przede wszystkim QE3w tej formie chyba przez nikogo nie było oczekiwane,ale na nasze fw20 ma to ograniczony wpływ,pewnie jednak 2400 zobaczymy na tej serii! A ja napisałem cytuję siebie"
  Wszystkim moim adwersarzom,znakomitym graczom i strategom na rynkach kapitałowych mogę powiedzieć, w przeciwieństwie do kolegi @po_latach_remix,że mój plan minimum na wszystkich rynkach indeksowych,które obserwuję,czy gram,został spełniony.Takiego rozwoju sytuacji się spodziewałem i pisałem tu wielokrotnie Na obecnym etapie należy bardzo pilnować ewentualnego powrótu pod pokonane szczyty,bo będzie to pierwsze ostrzeżenie dla pozycji długich. Oczywiście wariant dalszych wzrostów nie jest wykluczony,ale ostrozność na obecnym etapie jest niezbędna!!! "
  Napisałem o ostrozności,ale w przypadku zejscia indeksów poniżej poprzednich szczytów,a tak się przecież nie stało,więc nie było powodu do zamykania pozycji długich!!!

 • witmike


  Nie widzę reakcji na ropie. I DAX też anemicznie. No ale szukam chyba dziury w całym.
  Tak więc zapewne mój scenariusz bazowy zostanie zrealizowany - rośniemy do wyborów.
  Tylko kiedy korekta i jak duża? Po rozliczeniu?

 • bbb_29

  INFLACJA NAS BERNAKE INFLACJA !!

  jedynie co podzikowac za zarobek Beniu na EUR USD sie przekrecilem :)

 • sajetann

  do witmike:

  Dax, gospodarka niemiecka a raczej cała strefa euro , mogą zaraz zacząć cierpieć przez znów rosnący eurusd. Mario powinien jak najszybciej obniżyć stopy w strefie euro do 0 , żeby nie dać się Amerykanom :)

 • bbb_29

  wolnemedia.net/gospodarka/ostatnie-elementy-ukladanki-krachu-2012/

  ;)

  To Omama poparcie FEDU zyska na wyborach

  Inflacja inflacja i caly swiat bedzie placil za dlugi USA

 • kociobw

  -
  www.pb.pl/2666409,32620,qe3-poglebi-depresje-w-usa
  -
  www.obrazki.jeja.pl/21268,problem-z-nowym-iphoneem.html
  -
  JPMorgan wieszczy mocne cięcie stóp procentowych w Polsce
  Po ogłoszeniu czwartkowych danych o inflacji, bank JP Morgan potwierdził, że oczekuje obniżki stóp procentowych w październiku, jedynej w tym roku i nadal przewiduje, że łączna skala redukcji wyniesie 75 pb do kwietnia 2013 r.
  -

 • bbb_29

  sajetann

  do witmike:

  Dax, gospodarka niemiecka a raczej cała strefa euro , mogą zaraz zacząć cierpieć przez znów rosnący eurusd. Mario powinien jak najszybciej obniżyć stopy w strefie euro do 0 , żeby nie dać się Amerykanom :)

  tak labo drukowac :)

  INFLACJA

 • sajetann

  do witmike:

  kiedy korekta? Francuzi mieli bardzo mocną korektę już w kwietniu 2012 , czyli miesiąc przed wyborami, wychodziłoby na to że październik będzie trudny, mimo że będą wyniki kwartalne. Insiderzy w usa mocno sprzedają akcje, więc wyniki chyba będą słabe :) może być taka mini powtórka stycznia 2009 :) ostatnia korekta przed prawdziwą hossą (o ile nie będzie fiskalnego klifu)

 • bbb_29

  cos ta euforia marna pod dodruk szaloma

 • karnakufo

  U JANKESA HOSSA W NAJLEPSZE, ALE TRZEBA UWAŻAĆ, BY NIE ROZPOCZĘŁO SIĘ SPRZEDAWANIE FAKTÓW, a dzisiejszy wodotrysk nie był jej szczytem, to taka refleksja, gdy patrzę na ten rysunek:
  www.bankfotek.pl/view/1325421

 • bbb_29

  ak skosne sie wkurza tym drukowniem i zaczna wywlac obligi USA i jeszcze 13500 zobaczymy na edku

 • bbb_29

  Benek
  stwierdzil ze ja kakcje beda rosly todzie beda zadowoleni i wiecej beda wydawac bo maja w funduszach pieniadze itp :)

  nowa ekonomia

 • bbb_29

  lepsze było drugie tlumacznie ekonomisty BENKA , że jak ceny nieruchomosci pójdą do góry, to będzie lepiej, bo ludzie poczują, że maja więcej w kieszeni

 • bbb_29

  wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,12481141,Fed_dodrukuje_dolary__Wall_Street_w_gore.html

 • bbb_29

  bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=28118

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/punchline-his-own-words-bernanke-advocates-blowing-asset-bubbles-antidote-depression

 • swb1

  Jak widać poszukiwanie korekt w tym trendzie to nie jest dobry pomysł. Po dzisiejszym wybiciu w grze są poziomy znacznie przekraczające szyty wszechczasów na S&P. Na początek okolice 1800pkt. Pieniędzy jest ile dusza zapragnie, więc ciężko nawet prognozować docelowy poziom przed nadejściem kolejnej bessy, ale w dłuższym czasie nie zdziwiłyby mnie poziomy nawet w okolicach 3000 pkt na S&P.

 • po_latach_remix

  pisałem o poziomach 2000 na sp 500 parę miesięcy temu i zostałem wyśmiany. Drodzy shorciarze kierunek jest tylko jeden w tej hossie a Wy już nie macie ani akcji ani pozycji długich.

  @max_2700

  gratuluje wyczucia czasu no i tego dolarka idziemy na 3,10 jak pisałeś. Gratuluje.

 • kontokkk1

  sWig kolejny raz dokladnie taki sam przebieg (pionowe linie oddzielaja sesje):

  i.imgur.com/D8vsJ.png

 • karnakufo

  W powszechnym odczuciu i statystyce szeroki rynek mierzony WIGiem jest słabizną, ale na tym moim wykresie wybił się do góry z dwóch formacji, przeszedł 50% i teraz pasowałoby złote fibo i jednocześnie połowa tej czarnej spadkowej gromnicy z 5 sierpnia 2011, pożyjemy zobaczymy:
  www.bankfotek.pl/view/1325506

 • karnakufo

  @kra4
  Tak uważasz?, a może to inne spojrzenie?
  Co konkretnie jest złego?
  Czas zweryfikuje.
  Pozdr

 • wektor99

  Panie Wojtku!!!
  Pamiętam wykres sprzed jakiegoś czasu na którym był zaznaczony moment QE1 i QE2 i oszacowanie zasięgu wzrostu przy potencjalnym QE3. Pamiętam też że po ogłoszeniu poprzednich QE szybko następowała kilkuprocentowa korekta poprzedzająca wyraźne wzrosty. Nie wiem jednak czy tym razem nie została zdyskontowana znaczna część wzorstu przed ogłoszeniem QE3 i czy zasięg wzrostów będzie podobny jak w wcześniejszych wypadakch. Szukałem takiego wykresu, ale nie znalazłem. Nie wiem czy był na Blogu czy na PEO. pozdrawiam
  Grzegorz

 • bbb_29

  ROPA 150 $ dzieki banius jedziemy i inaflacja w ruch

  Chiny Japonia i Arabowie powoli odchodzic beda od dolara wraz z nimi inne panstwa jak ty tak drukujesz pustego papierka :)

 • bbb_29

  ROpka mocna zlotowka zajada nas inflacja dzieki benius bedniejsze kraje SZALOMIE DRUKARSKI zacznie wszystko drozec zaczna sie znowu rewolucje...

  zajada nas inflacja RPP czas obnizac stopy juz teraz bo pozniej bedzie za pozno

 • bbb_29

  wolnemedia.net/gospodarka/ostatnie-elementy-ukladanki-krachu-2012/

  moze nie 2012 lecz troche sie to wydluzy :)

  rynek łyknie trefne
  derywaty po wysokiej cenie EUR i słabym USD kiedy fundamentalnie sytuacja jest odwrotna

 • blackata


  QE do nieskończoności...!!???

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,qe;8734;,83839.html

 • slow2006

  3,15 poszlo z hukiem... jacku stelmachowski moze komentarz.... ? ale co ... przeciez nie bedziesz polemizowal z takim cieniasem jak ja.... nawet 2400 na w20 sie spelnilo prawie... ale racja na blogu najlepiej rozwodzic sie nad tym co kto dodrukuje albo jak ma sie realna gospodarka... heh pan teka tez sie wykazal... ignorancja...

 • max_2700

  @slow2006
  a co się mają wykazywać skoro naganiali w złą stronę ? misja zakończona jaka ktoś sie ubrał bo posłuchał to jego sprawa. Pisałem o 3,10 i proszę puk puk kto tam - 3,10. Chwilka postoju może powrót o 3-4 gr w górę i potem witamy na 3.00

 • bbb_29

  max_2700

  @slow2006
  a co się mają wykazywać skoro naganiali w złą stronę ? misja zakończona jaka ktoś sie ubrał bo posłuchał to jego sprawa. Pisałem o 3,10 i proszę puk puk kto tam - 3,10. Chwilka postoju może powrót o 3-4 gr w górę i potem witamy na 3.00

  a z czego ty sie cieszysz ze zlotowki drogiej ?? przy cenach ropy hihih to masz powod :) jesli chodzi o to co sie stanie z inflacja

 • jureke.30

  @ Wojciech Białek

  Jakie wrażenia ze spotkania z inwestorami w Lublinie ?

  A tak bardziej generalnie czy podczas tych spotkań jakie Pan odbywa dostrzegalne są jakieś trwałe różnice w postawie inwestorów w różnych miastach Polski odnośnie ich podejścia do różnych spraw ? o co w ogóle najczęściej pytają uczestnicy takich spotkań ?

  Pozdrawiam

 • swb1

  Wśród komentatorów rynkowych wciąż poszukiwanie korekty na ścianie strachu. Wygląda więc na to, ze zgodnie z wczorajszym przypuszczeniem, po krótkim konsolidacyjnym zatrzymaniu, rynek podąży żwawo w okolice 1500 pkt, zapewne jeszcze we wrześniu.

 • max_2700

  @kra4

  co z tego ,że dane będą złe przecież FED daje płynność. To nic nie da. Gigantyczna kasa na gpw bo to nie ploteczka a fakt z wczoraj.

 • bartalsi

  EBC tez juz drukuje? A Japonia?
  Dobrze ze nie kupowalem waluty. Teraz czas na akcje.
  Na GPW budowlanka jest bardzo przeceniona, ale wydaje się że jej czas jeszcze nie nadszedl, z tego kupilem tylko troche DSS.

 • aisakpr

  W rocznice upadku LB , wtedy spadalismy do 24.10

 • bartalsi

  @WB

  Panie Wojtku,

  Wydaje sie, ze u nas przed sektorem budowlanym spowolnienie jeszcze sie nie konczy. Czy mysli pan ze akcje tych spolek beda rosnac pozniej w stosunku do szerokiego rynku?

 • elorapik

  Już za chwilczkę już za momencik ... papier toaletowy zamiast szarego koloru będzie miał zielony ...

 • bbb_29

  IDZIE INFLACJA i t oszybko

 • dino54

  Ciekawi mnie opinia o obecnej sytuacji zwolennikow Prof. Rybinskiego i teorii armagedonu?

 • witmike

  @dino54
  "Ciekawi mnie opinia o obecnej sytuacji zwolennikow Prof. Rybinskiego i teorii armagedonu?"

  Kolega bbb wkleił rysunek, który może to zilustrować:

  bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=28118

  :-)

 • bbb_29

  EBC teraz stopy % musi obnizyc jak i RPP

 • shazza14

  Posłuchajcie tego" profesorka" :)

  bankier.tv/czekamy-na-spadki-cen-miedzi-11716.html

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Moze juz nie pora zadawac pytanie kiedy bedzie hossa bo na to juz jest odpowiedz po prostu zaczela sie z poziomu 2000pkt na przelomie maja i czerwca tego roku i nizej juz nie bedzie? a korekta 10 czy 15%moze przyjsc zawsze tylko z jakiego poziomu tego nie wie nikt.Pisalem wczesniej ze obecne czasy przypominaja mi raczej dekade lat 90-tych na naszej gieldzie a wtedy dolek na wig byl w czerwcu 1992r tak teraz bylo podobnie tylko wczesniej pare dni.Ja osobiscie zas sklanialbym sie w ramach oszczednosci do likwidacji rady polityki pienieznej bo w swej dotychczasowej dzialalnosci zawsze spozniala sie z decyzjami szkoda na nich pieniedzy.Decyzje co do stop procentowych scedowalbym zas na Prezesa NBP ,juz tak kiedys bylo za Hanny Gronkiewicz i gorzej nie bylo.Przynajmniej wiadomoby bylo kto za to odpowiada a zbiorowa odpowiedzialnosc to zadna odpowiedzialnosc a generuje tylko koszty.

 • bbb_29

  www.cnbc.com/id/49029311
  Euro Zone Epicenter of Worst Crisis Since WWII: Trichet

  emeryturka i teraz prawde juz mowi :)

 • bbb_29

  www.forexlive.com/wp-content/uploads/2012/09/SPX-QE3.png

  z SIP storny

 • datyzwrotu

  Podejście do QE3 bez owijania w bawełnę i przykład na to, że da się na rynku z wyprzedzeniem reagować:
  www.technikaichimoku.pl/2012/09/zloto-czas-na-przesuniecie-sl/

 • makler2090

  po wygasnięciu kontraktów zanurkujemy sobie na 2200 na wig 20, w ostatnim czasie każdy niedźwiedź stał sie bykiem, pewnie prócz Rybińskiego- temu się gorąco pewnie robi.....ale nie ma co hossa ma misiach trwa swig plus 0,3% wig plus 0,4% tym tempem do 2050 roku dojdziemy do szczytów na misiach, chyba ze lud ciemna masa wróci ale "oszukana" 2 razy 2007 i 2011 nieprędko

 • zulus_chacka

  ''po wygasnięciu kontraktów zanurkujemy sobie na 2200 na wig 20..''


  w tym momencie to troche myslenie zyczeniowe

 • makler2090

  bym się z spierał przecież to 7-8% nic by się nie stało rynek oszukałby tych co teraz wchodzą przy 2200 część by spasowała i potem rura do góry to nawet chyba jest scenariusz naszego gospodarza

 • kociobw

  QE-100
  -
  www.zazzle.com/socialism_is_un_american_bag-149762963847098103
  -
  www.bankier.pl/wiadomosc/Zloto-wyplynelo-na-fali-drukowanych-dolarow-2636635.html

 • zulus_chacka

  '@makler2090


  nie ma sygnalow sprzedazy, jesli wejda to mozemy rozwazyc ten temat.
  ..... a jesli juz ktos musi grac przeciw rynkowi np ze zamknie luke - opcje np u240 wydaja sie atrakcyjne ( byly po 13-14), albo u235 po 3-4

  ostatnie korekty ( od 5 wrz) maxymalny zasieg to 26 i 27pkt i jesli mamy dalej isc tym torem to lekki spadek ponizej 2400 moze byc okazja do kupna. ale! prosze pamietac ze zostalo 5sesji i od poniedzialku bedzie wielkie rolowanie.

 • dino54

  Zastanowcie sie wieszcze glosza juz conajmniej od 3lat koniec ameryki ,w tym czasie nasdag pokonal szczyt hossy z 2007r a SP500 BRAKUJE DO SZCZYTU HOSSY z 2007r niespelna 5% kiedy wy wreszcsie przestaniecie wierzyc w te bajki o koncu ameryki?

 • witmike

  @dino54

  Jak dziecko.
  A policz to sobie w złocie, ropie, miedzi, srebrze, pszenicy, kukurydzy - czym chcesz!

 • dino54

  @witmike
  Dzieckiem to ty jestes w stosunku do mnie.

 • max_2700

  zaraz Iran zaatakuje usa to będzie jatka :-) heheh bajkopisarstwo i wiara w koniec ameryki obowiązuje non stop. Może zakupić trzeba schron bo koniec świata się zbliża ? Hmm zdecydowanie koniec świata = mega hossa !

 • swb1

  Dynamika wzrostów sugeruje drobne weryfikacje pierwotnych założeń. Historyczny szczyt na S&P powinien zostać wstępnie przetestowany już we wrześniu a do wyborów w USA bardzo prawdopodobne jest jego definitywne pokonanie.

 • model64

  a w czym WB ma miec racje

 • witmike

  @dino54

  "Dzieckiem to ty jestes w stosunku do mnie."

  Dobrze już, dobrze. Przepraszam. Nie ma się co zaraz dąsać.

  Ale wytłumacz mi w takim razie, jakim to wspaniałym wyznacznikiem dobrobytu Amerykanów jest inflacja indeksów giełdowych? Bo chyba mi nie powiesz, że te wzrosty to pod fundamenty? :-)

 • zulus_chacka

  www.ekonomia24.pl/artykul/705487,933494-Big-Mac--ale-drogie-zycie.html

  ''....Na Big Maca w Warszawie trzeba przepracować 36 minut, w Tokio o 25 minut ...''mniej

 • bleman

  @bbb_29
  >www.forexlive.com/wp-content/uploads/2012/09/SPX-QE3.png

  Zgodnie z zasadą zmienności teraz taki "hint" powinien spowodować spadki, a dopiero oficjalne rozpoczacie QE3 powinno rozpoczac wzrosty ;-)

 • zorro_23

  @Wojtek Białek

  Panie Wojtku,
  jeżeli to nadużycie to z góry przepraszam: próbuję odnaleść pierwszy mój wpis na Pana blogu i zaczynam tracić cierpliwość. Czy ma Pan jakieś u siebie narzędzie, żeby ustalić gdzie on się znajduje? Pisałem wtedy o korelacji pomiędzy RSI na USD i RSI na WIG20. Nie mam już tych template'ów w Metastock'u a wydaje mi się, że mamy bardzo silny sygnał rychłego odwrotu i korekty na kilkaset punktów.
  Gdyby Pan to znalazł byłbym wdzięczny :) Jeżeli zbyt duży kłopot to trudno.

  Pozdrawiam serdecznie :)
  Miłego weekendu

 • bbb_29

  bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=28145&mode=view

  SP500

  pod QE3 i dmuchanie banki przed nieuniknionym

 • bbb_29


  bleman

  @bbb_29
  >www.forexlive.com/wp-content/uploads/2012/09/SPX-QE3.png

  Zgodnie z zasadą zmienności teraz taki "hint" powinien spowodować spadki, a dopiero oficjalne rozpoczacie QE3 powinno rozpoczac wzrosty ;-)
  2012/09/14 17:15:21

  tak po efufori powinno nastapic schlodzenie i powrot do reali tak jak i na EUR/USD po ogloszeniu qe2 byl spadek korekcyjny na 200 pipsow i bujanie pare tygodni w tym przedziale zanim ruszyli w gore ;)

 • one.sec

  @zorro_23
  Czy o ten wpis chodzii?

  "@zorro_23
  2012/08/13 18:23:06
  Witam wszystkich serdecznie :)
  jak zwykle większość jest w błędzie. To nie jest początek fali wzrostowej, która ma nas zaprowadzić pod 2600 czy też 2800.
  Test 2000 znowu będzie miał miejsce i jak pęknie zejdziemy do poziomów poniżej 1900. Do następnego razu :)"

 • armin_online

  @slow2006
  Rozumiem Krytycyzm - w druga strone naleza sie pochwaly, czyz nie? Od MAY2012?
  Albo jestes "forumowa zrzeda"? jak pan Host, ktory usuwa moje wpisy kierujace na L.
  PS. Korekta ""MAJOWA" nadchodzi wielkimi krokami, ale to ja powiem, kiedy nadejdzie. OK? Pasuje to wszystkim? Zapewne NIE? :)))
  Bawcie sie, bo ...""ZYCIE TO NIE TYLKO FOREX"
  Heja, Billy!

 • armin_online

  @slow2006
  Rozumiem Krytycyzm... w strone pana Dietera i Poznanskiego Wojtka Bialka
  to chcialem tylko dodac - ale oni tak byli zawsze BEZnadziejni...
  Odpowiem za Song-Muna, jesli mozna
  Targety tegoz odbicia chociaz odbiciem bym tego nie nazwal
  1.15 // 1.500 // 125 // 6.775
  b.
  billy_the_kangoor
  7 Czerwiec 2012 at 16:05
  Odpowiedz
  - USDPLN najpierew po 2.89
  ,
  Heja, Billy

 • bbb_29

  armin_online

  @bbb_29
  ...a kiedy ostatni raz walnales sie w glowe? :)
  a.

  przeciez zartuje z tym Benekiem nizej haha:) nie wyczules inroni

 • ewiggin

  Wielka luka, wielki obrót, duży wzrost a na blogu królują niedźwiedzie...czego chcieć więcej?
  Jak dziś weszła do nas zagranica, to jak myślicie, jutro się wyniesie?

 • zorro_23

  onesec

  to był wpis z przed ok. 2 lat

 • dino54

  @witmike
  Prosze sobie obejrzec wczorajszy wywiad na tvn cnbc z Prof. Slawinskim na temat dzialan fedu oraz jest tez drugi wywiad tylko nie pamietam nazwiska z przewodniczacym polsko-amerykanskiej chyba rady biznesu.Moze te wywiady Ci pomoga.

 • dino54

  @witmike
  Ten drugi wywiad jest z Panem Andrzejem Kurnickim Prezesem Euro-American Company polecem go wszystkim bo jest bardzo ciekawy, szczegolnie tym ktozy sa sceptyczni co do dzialan Fedu.

 • e_djur

  Mnie wcale nie wygląda na to, że wzrosty na rynkach akcji są niejako skutkiem, czy następstwem korzystnej dla rynku manipulacji przy stopach oprocentowania. To tylko zbieżność. Dzieje się cykl i czasem rynek czasem decydenci połapią się wcześniej jedni od drugich, ze pociąg odjeżdża właśnie. Gdy dochodzi do zmiany kierunku rozwoju dzieje się to niezależnie i wynika z wyczerpania przestarzałej idei. Brawa dla decydentów z RPP i tych co na taki krok się zdecydowali, że nareszcie do głosu puszcza się ludzi z głowa. Bogu dzięki ze już nie rządzi tzw. przewodnia siła narodu co tak durny naród wodziła, by stając nad przepaścią dokonywać samobójczych wyborów.

 • witmike

  @dino54

  Zobaczyłem. I tylko utwierdziłem się w swoim przekonaniu.

  Uogólniając, według nich, powodem kryzysu było pęknięcie bańki na rynku nieruchomości, a receptą na poprawę sytuacji ma być ponowne jej napompowanie.

  Tylko zastanów się, jak ponowny wzrost cen nieruchomości pomoże np. osobie mieszkającej na osiedlu przyczep kempingowych lub wynajmującej mieszkanie? Przecież jest zupełnie odwrotnie!
  Działanie FED są zachętą do spekulacji, tak, aby osoby i instytucje, które ubrały się na górce, lub banki, które zabrały nieruchomości za niespłacone kredyty, mogły je wypchnąć po dobrej cenie.
  Jak to ma poprawić sytuację Johna Smitha, któremu ledwie starcza do pierwszego?
  Przecież on nie będzie partycypował w spekulacjach nieruchomościami, bo nie ma za co!
  Prawda jest taka, że przeciętnemu, a zwłaszcza biednemu Amerykaninowi to nie pomoże, za to pozwoli wywalić nadmiar nieruchomości dużym instytucjom i opchnąć je kolejnej grupie frajerów.

  A weź tak na chłopski rozum, co jest dla Ciebie lepsze - 1. gdy jest tanio, czy 2. gdy jest drogo? Jeśli wybierasz 1, to znaczy, że jesteś na dorobku, jeśli 2, to znaczy, że już pochapałeś i szukasz leszcza. ;-)
  FED chce, by było drogo (nieruchomości, indeksy, itd.) Komu to jest na rękę?

  Pozdrawiam.

 • armin_online

  @e_djur
  ...uderzenie w glowe - twoja w tym przypadku (panu gospodarzowi, dieterowi, itp.) nie zaszkodzi....
  b.

 • dino54

  @witmike
  Coz kazda uwaza jak chce a fed na pierwszym i najwazniejszym miejscu ma zmniejszyc bezrobocie a dopiero na drugim miejscu inflacje.BEZROBOTNY nic nie kupi nawet jak bedzie tanio wazne by ludzie mieli prace przeciez gosc wyraznie tlumaczyl motywacje fedu jak chce rozkrecic gospodarke,Ciebie nie przekonal mnie tak.Przeciez wyraznie widac ze ameryka jest w wyraznie lepszej sytuacji niz Europa.

 • dino54

  Dobrze wysluchac oba wywiady i dopiero wyciagac wnioski.

 • witmike

  @dino54

  Zobaczyłem kilka wywiadów i rozumiem ten tok myślenia, ale go nie akceptuję.

  Proponuję, abyśmy zostali każdy przy swoim zdaniu, a sprawa i tak się sama wyjaśni najpóźniej do 2015 roku. I obym się mylił!

  Pozdrawiam.

 • andrzej6991

  Kurnicki mówi jedno. Kupować dolara i inwestować w USA

 • zulus_chacka

  ''....królują niedźwiedzie''

  hm? przeciez wszyscy widza 2700 2800 i ze hossa trwa, nie zauwazylem aby ktos zapowiadal krach, tylko niesmiale 2200, a gdzie to widziane 1400-1500 w maju/czerwcu?

  opcje grudzien put x17 18 19 taniutkie , tu nikt nie wierzy w spadki . inaczej bylo marzec -- czerwiec - wtedy byla wiara w spadki i sie to przekladalo na wyceney opcji put. teraz tego nie ma.

 • bbb_29

  4.bp.blogspot.com/-mtehKDRTsEo/UFPWMfMcZ_I/AAAAAAAAOIU/bWjS5bABLeE/s1600/FUCKYOUBEN.png

  teraz zaczynie usa placic zdorzej za dlugi i zobaczymy co wymysli benek tym razem

 • bbb_29

  dino54

  @witmike
  Ten drugi wywiad jest z Panem Andrzejem Kurnickim Prezesem Euro-American Company polecem go wszystkim bo jest bardzo ciekawy, szczegolnie tym ktozy sa sceptyczni co do dzialan Fedu.

  no tak nie ma jak sie posilkowac takimi wywiadami ktore podzialja drukarnie haha

 • bbb_29

  dino54

  @witmike
  Coz kazda uwaza jak chce a fed na pierwszym i najwazniejszym miejscu ma zmniejszyc bezrobotucie a dopiero na drugim miejscu inflacje.BEZROBOTNY nic nie kupi nawet jak bedzie tanio wazne by ludzie mieli prace przeciez gosc wyraznie tlumaczyl motywacje fedu jak chce rozkrecic gospodarke,Ciebie nie przekonal mnie tak.Przeciez wyraznie widac ze ameryka jest w wyraznie lepszej sytuacji niz Europa.

  2 qe czy nic nie pomogl oc odo bezrobocia male poprawa moze byc a teraz FED pod wybory sieje propagande ze 3 qe pomoze hahah dobre sobie

  kolega SiP dobrze t opodsumowal

  Myślą ze te 8% to przez brak kredytów i kiepską konsumpcje. nie rozumeją że tamten wzrost przed 2007 był spowodowany banka na rynku nieruchomosci i nierozumieja ze jest postep i wkraczaja coraz bardziej roboty.

  chce znowu nakrecic banke ronize na derywatach :)

  cieszmy sie poki mozemy i uciekajmy od papierowych pieniedzy bo pozniej przyjedzie wielki bum lecz zanim t onastapi znowu banksterzy frajerow nabiora :) jak na 2007 2008 :)

  witmike

  pelna zgoda teraz kazdy zepke sobi eskrobie USA UE CHinyUK wszedzie drukuja pustego pieniadza :) wydrukowana hossa na glinianych nogach kozystac poki mozna bo pozniej bedzie ....

 • bbb_29

  witmike

  @dino54

  Zobaczyłem kilka wywiadów i rozumiem ten tok myślenia, ale go nie akceptuję.

  Proponuję, abyśmy zostali każdy przy swoim zdaniu, a sprawa i tak się sama wyjaśni najpóźniej do 2015 roku. I obym się mylił!

  Pozdrawiam.

  podobnego zdania jestem FED jeszcze zagral pd klif fiskalny lec zto paradok jakis

  jedni chca ciac i zmniejszac glug a CI drukuja na potege znowu gdzie tu sens ahaha

  tez daje 2015 ze balony popekja znowu ale o to chodzi bankiera znowu szarak dostanie po tylku i Fed z swoimi argumentami bo mieszkanie drobie to ludzie zadowloeni akcje drogie t owiecjej ludzie beda wydawac bo alkacje maja w funduszach itp itd to jaks nowa ekonomia :)

 • bbb_29

  danericselliottwaves.blogspot.com/

 • bbb_29

  Teray cyekamz na dyialanie Azji Arabow i powlne odstapienie od dolara :) chodz to juz sie dzieje

 • andrzej6991

  bbb
  proponuję, abyś zmienił blog, albo ograniczył swoja aktywność do minimum.
  Twoje posty niczego nie wnoszą poza bełkotem. bez urazy

 • one.sec

  @bbb_29
  "teraz zaczynie usa placic zdorzej za dlugi i zobaczymy co wymysli benek tym razem"

  A ZeroCredo zna Cykl Kondratiewa ???
  www.mcoscillator.com/data/charts/weekly/60-year_Cycle.gif
  www.picshot.pl/pfiles/212288/CK-30yearinversehandssept5.gif

  Co z $, mi to wygląda na kontynuację hossy surowcowo-inflacyjnej do 2014 roku.
  www.picshot.pl/pfiles/155291/CommodityDollar.png 2012/07/08

  Czy Chiny i Rosja zaczynają kombinować za plecami USA ??
  www.examiner.com/article/dollar-no-longer-primary-oil-currency-as-china-begins-to-sell-oil-using-yuan
  pzdr.

 • dino54

  @witmike
  Rozumiem nie akceptujesz tego co robi fed.To moze cos konstruktywnego zaproponuj co bys zrobil na miejscu Bernanki? Bo krytykowac kazdy potrafi.

 • witmike

  @dino54

  Nie ubiegam się o stanowisko prezesa FED, nie muszę niczego proponować. Natomiast obserwuję i widzę, że to, co robią nie działa. Oczywiście zakładając, że cele deklaratywne pokrywają się z faktycznymi.

 • karnakufo

  Od początku czerwca mamy nowe rozdanie -WZROSTOWE wzmocnione obecnie przebiciem ważnych oporów i jako, że nie ma sygnałów odwrotki na wielkie spadki to można bezpiecznie pofantazjować:
  www.bankfotek.pl/view/1326929
  www.bankfotek.pl/view/1326930

 • karnakufo

  Złotówa silnieje:
  www.bankfotek.pl/view/1326940

  I KLASYKA:
  www.bankfotek.pl/view/1326942

 • kociobw


  -
  Agencja ratingowa Egan-Jones Ratings Company obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej USA do AA- z wcześniejszego poziomu AA, utrzymując jego negatywną perspektywę. Decyzja ta, która została zakomunikowana rynkom w piątek 14 września w godzinach wieczornych, jest odpowiedzią na czwartkową decyzję Rezerwy Federalnej (Fed) o uruchomieniu trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3).
  W opinii agencji, QE3 przyczyni się do osłabienia dolara i wzrostu cen surowców, co pośrednio uderzy w amerykańskich konsumentów, zmniejszając ich siłę nabywczą. W podobny sposób uderzy też w przedsiębiorstwa. Jednocześnie QE3 nie przyczyni się do wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB).
  Cięcie ratingu ma miejsce zaledwie 2 dni po tym, jak agencja potwierdziła ocenę USA, sygnalizując jednocześnie możliwość jego obniżenia w przypadku uruchomienia QE3.
  To już druga obniżka ratingu USA przez Egan-Jones w tym roku. W kwietniu br. agencja obniżyła go do poziomu AA, po tym jak w lipcu 2011 roku obcięła go do AA+ z najwyższego poziomu AAA. Zeszłoroczne cięcie były tłumaczone zbyt wysokim zadłużeniem oraz możliwymi problemami z jego redukcją.
  Ocena nadana przez Egan-Jones jest znacznie niższa niż ratingi utrzymywane przez trzy największe agencje. Moodys i Fitch utrzymuje rating na poziomie AAA z perspektywą negatywną. Standard&Poors od 5 sierpnia 2011 roku ocenia USA na poziomie AA+ z perspektywą negatywną.
  -
  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/Z/j/4/GOP-Polygraph.jpg

 • karnakufo

  A tak zupełnie na serio to czekają nas ciekawe czasy, gdy zostanie pokonana jeszcze jedna kreska , a sądzę, że przebiją ją do góry:
  www.bankfotek.pl/view/1326963
  www.bankfotek.pl/view/1326973
  www.bankfotek.pl/view/1326964
  www.bankfotek.pl/view/1326966
  Wystarczy kilka kresek i można obstawiać.

 • karnakufo

  EDEK od bandy do bandy, a do do tego stanął na głowie i macha ramionami (to prawe wzrostowe w budowie):
  www.bankfotek.pl/view/1326988

 • bialek.wojciech

  @witmike:
  "Nie ubiegam się o stanowisko prezesa FED, nie muszę niczego proponować. Natomiast obserwuję i widzę, że to, co robią nie działa. Oczywiście zakładając, że cele deklaratywne pokrywają się z faktycznymi"

  "Czas to pieniądz".

  Polityka pieniężna to kupowanie czasu:

  www.youtube.com/watch?v=7tZb2EU8NNw&feature=relmfu

 • karnakufo

  Cel wzrostów może być całkiem wysoko:
  www.bankfotek.pl/view/1327060

 • karnakufo

  Wybicie górą z rocznej konsoli stało się faktem - ruch rozpoczęty początkiem czerwca nabrał nowej rangi.
  Teraz może jakiś powrót do przebitych oporów, ale czym to jest w porównaniu z możliwym zasięgiem czekających nas wzrostów:
  www.bankfotek.pl/view/1327062
  Chciałoby się zapytać:
  Skąd ta siła w słabym rynku?

 • witmike

  @Białek Wojciech

  Czy ja dobrze odczytuję w Pana wpisie brak wiary w mądrość "przewodniej siły kapitalistycznych narodów świata", a całe działanie FED jako "kicking the can down the road"? :-)

 • bialek.wojciech

  "Czy ja dobrze odczytuję w Pana wpisie brak wiary w mądrość "przewodniej siły kapitalistycznych narodów świata", a całe działanie FED jako "kicking the can down the road"? :-)"

  Ja tu widzę raczej wiarę w - wymagający czasu - postęp technologiczny, jako źródło - rozwiązującego problemy ekonomiczne - wzrostu wydajności pracy:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5839

 • witmike

  @WB
  "postęp technologiczny, jako źródło - rozwiązującego problemy ekonomiczne - wzrostu wydajności pracy"

  O! To źródłem obecnych problemów jest niska wydajność pracy?
  No proszę, a ja uwierzyłem panu Bernanke, że to za niski poziom konsumpcji. ;-)
  Chyba byście się panowie mocno pokłócili o tą wydajność. Dla pana Bena wzrost wydajności , skutkujący zwiększeniem produkcji, spadkiem cen (ach ta straszliwa deflacja!) i zmniejszeniem zapotrzebowania na siłę roboczą to najgorszy koszmar!

 • bbb_29

  bbs.cobrasmarketview.com/viewtopic.php?f=2&t=672

  SP500 indeksy USA

 • bbb_29

  karnakufo

  EDEK od bandy do bandy, a do do tego stanął na głowie i macha ramionami (to prawe wzrostowe w budowie):
  www.bankfotek.pl/view/1326988

  Edek powinien przetestowac 12380/300 linie dl trendu

  www.efxnews.com/story/14628/speculators-fueled-eur-rally-turned-net-short-usd

  a
  SNB Euro pozbywa ;)
  SNB soon a seller of euros and buyer of USD ?
  Given the small difference between ECB and Fed rates, we reckon that the EUR/USD will not move far over 1.30, even with QE3. EUR/USD of 1.30 or more would be justified only with an ECB key rate of 1% but not with 0.75%.
  Therefore we judge that the SNB will soon switch from selling euros and buying USD and GBP. In the second quarter they increased the euro share to 60% and invested 77% of new reserves into euros buying euros at levels of EUR/USD of 1.22. This step coincided with our proposal to our clients to go long the euro in the beginning of August, here in Seeking Alpha.

  snbchf.com/2012/09/it-is-so-wonderful-to-trade-with-a-central-bank/

 • armin_online

  Czolem.
  Od 17.09 korekta wzrostow sie nalezy, prawda? Zanim padna moje targety....
  Czy macie inne zdanie? W sumie i tak mnie ono nie obchodzi :)
  a.

 • bbb_29

  andrzej6991

  nie pasuje nie czytaj bez odbioru.

 • bbb_29

  one.sec

  @bbb_29
  "teraz zaczynie usa placic zdorzej za dlugi i zobaczymy co wymysli benek tym razem"

  A ZeroCredo zna Cykl Kondratiewa ???
  www.mcoscillator.com/data/charts/weekly/60-year_Cycle.gif
  www.picshot.pl/pfiles/212288/CK-30yearinversehandssept5.gif

  Co z $, mi to wygląda na kontynuację hossy surowcowo-inflacyjnej do 2014 roku.
  www.picshot.pl/pfiles/155291/CommodityDollar.png 2012/07/08

  a moze i nawet do polowy 2015 jak Benek nie wydluzy znowu niskich stop procentowych :)

  Czy Chiny i Rosja zaczynają kombinować za plecami USA ??
  www.examiner.com/article/dollar-no-longer-primary-oil-currency-as-china-begins-to-sell-oil-using-yuan

  dokladnie ;)
  pzdr.

 • bbb_29

  bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=28232&mode=view

  bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=28236&mode=view

  jeszcze jakies bujanko pod 1500 na SP500 - dystrybucja - korekta tak by to wygladalo Pazdziernikowe przepowiednie Pana Wojtka

 • bbb_29

  karnakufo

  www.forexfactory.com/attachment.php?attachmentid=1039532&d=1347787288

  o to mi chodzilo bo ja kresek jeszcze nie zdazylem zrobic ;)

 • karnakufo

  Czyż nie jest tak, że obśmiewanie wzrostów, gdy padają sygnały wybicia górą z formacji ponad rocznej konsolidacji jest trendy, bo tylko nagoniony leszcz kupuje tak drogo?
  www.bankfotek.pl/view/1327185
  Może dadzą szansę otrzeźwienia miśkowi na korekcie, a może nie.
  Zasadne jest pytanie (dla sceptyków):
  Od kiedy zaczną się wzrosty?
  Ja już sobie odpowiedziałem wcześniej - zaczęły się od początku czerwca, a obecne pokonywanie kolejnych oporów umacnia moje przekonanie, że trend wzrostowy może wejść w falę 3.

 • bialek.wojciech

  witmike:
  "O! To źródłem obecnych problemów jest niska wydajność pracy?
  No proszę, a ja uwierzyłem panu Bernanke, że to za niski poziom konsumpcji. ;-)
  Chyba byście się panowie mocno pokłócili o tą wydajność. Dla pana Bena wzrost wydajności , skutkujący zwiększeniem produkcji, spadkiem cen (ach ta straszliwa deflacja!) i zmniejszeniem zapotrzebowania na siłę roboczą to najgorszy koszmar!"

  Większa produkcja uzyskana dzięki wzrostowi wydajności pracy, to nie spadek zapotrzebowania na siłę roboczą, tylko możliwość zatrudnienia uwolnionej siły roboczej w nowych dziedzinach gospodarki. Gdyby to co Pan napisał było prawdą, to 90 proc. ludzi uwolnionych w okresie minionych 200 lat z pracy na roli siedziałoby na bezrobociu, co jednak nie ma miejsca. Większa produkcja to również wyższe wpływy podatkowe, a więc spadek nierównowagi budżetowej, czyli możliwość zrezygnowania przez FED z zakupów obligacji. Poza tym podwyższoną produkcję można plasować na rynkach zagranicznych poprzez eksport.

  A deflacja powodowana spadkiem cen wywołanych wzrostem wydajności pracy jest oczywiście bardzo korzystna, bo między innymi umożliwia dłuższe utrzymywanie się niskich stóp procentowych:

  mises.pl/blog/2010/11/08/shostak-czy-deflacja-to-zrodlo-wszelkiego-zla/

  "Wysokość kosztów deflacji zależy m.in. od jej głębokości (tj. wartości stopy deflacji),
  czasu trwania, a przede wszystkim jej źródeł. Wyróżnia się dwa zasadnicze jej rodzaje
  47
  :
   Good deflation nie następuje tutaj spadek produkcji i zatrudnienia. Deflacja występuje, gdy stopa spadku cen nie jest wysoka, a okres jej trwania nie jest zbyt długi. Jej źródłem jest pozytywny szok podażowy, wynikający np. ze wzrostu produktywności przedsiębiorstw i/lub spadku cen dóbr importowanych (np. surowców, półproduktów). Konsekwencje dobrej deflacji dla aktywności gospodarczej są podobne do tych, jakie wywołuje niska inflacja. Przykład dobrej deflacji datuje się na II połowę XIX w. w niektórych krajach na całym świecie (por. tabela 3), a w ostatnich latach w Chinach i Singapurze.

   Bad deflation wywołuje znaczne koszty w postaci spadku produkcji oraz zatrudnienia.
  Stopa spadku cen jest wysoka, a trwałość deflacji jest relatywnie duża. Zła deflacja
  jest spowodowana negatywnym szokiem popytowym, a nierzadko pęknięciem
  bańki spekulacyjnej na rynkach aktywów. Deflacja tego typu wiąże się ze zjawiskami
  dolnej granicy nominalnych stóp procentowych oraz pułapki płynności. Jej przyczyny
  i kanały transmisji są złożone i trudne do identyfikacji, a walka z nią wymaga specjalnych,
  niekonwencjonalnych środków. Dobrym przykładem tego typu deflacji są współczesne
  doświadczenia Japonii, a także niektórych krajów strefy euro w czasie kryzysu.

  Por. Bordo, Lane, Redish (2004).
  Zob. np. Buiter, Sibert (2004); Ito, Mishkin (2004), s. 49; Sotomska-Krzysztofik (2003), s. 37, 38 oraz
  Jackowicz (2002), s. 344350.
  Niska inflacja, inflacja zerowa i deflacja argumenty za dodatnim celem inflacyjnym
  MATERIAŁY I STUDIA Zeszyt 249 2


  Powyższą typologię należy uzupełnić o dwa rodzaje deflacji:

   Neutral deflation deflacja pośrednia. Jej źródłem jest szok popytowy, a konsekwencją
  nieznaczne spowolnienie aktywności gospodarczej.

   Ugly deflation skrajna odmiana bad deflation. Wiąże się z występowaniem mechanizmu spirali deflacyjnej, prowadzącym do coraz głębszej recesji, i w konsekwencji do katastrofy gospodarczej (nawet na całym świecie). Taka sytuacja miała miejsce w czasie światowego załamania gospodarczego na początku lat 30. XX w."

  www.nbp.pl/publikacje/materialy_i_studia/ms249.pdf

 • ulica_mainstreet

  @Wojciech Białek

  Ależ FED już kupował czas. I to, że S&P jest o 20 do 40 % wyżej (w $) niż BRICs jest z powodu produktywności.
  Ale teraz próbuje zmienić historię. Chce wywołać zmianę social mood. I to jest w wystąpieniu BB. Czy to nie pycha?
  W 1995 udało się przekroczyć granice, bo sprzyjały cykle demograficzne.
  A teraz, co może wspomóc jego cel?

  Ja mam długą pamięć i pamiętam, że squoty w Wielkiej Brytanii istniały jeszcze na początku XXI wieku (przejęte przez banki, opuszczone, puste domy, w których można było mieszkać płacąc za media).
  Cenom nieruchomości należy się wzrost, ale powrotu do poprzednich cen, bez nowej fali wyżu demograficznego, lub dużej imigracji nie da się osiągnąć.
  I wywołana inflacja pójdzie w zupełnie inne klasy aktywów.

  Mainstreet ma swoje problemy.
  Rekordowe koszty życia
  3.bp.blogspot.com/-l_pqmu502o8/UFNxNLk5zfI/AAAAAAAAQ-Q/O5AfTUHUS4A/s1600/SSIAug2012.jpg
  Nigdy nie była tak nieliczna
  www.washingtonpost.com/business/economy/poverty-was-flat-in-2011-percentage-without-health-insurance-fell/2012/09/12/0e04632c-fc29-11e1-8adc-499661afe377_story_1.html

  A poza tym jeśli się coś produkuje, to żeby zarobić, trzeba sprzedać.
  Komu, jeśli kraje EM dzięki wysokim cenom ropy zwalniają?

 • witmike

  @ Wojciech Białek

  Narzuca mi Pan rolę adwokata diabła. Przyjmuję. :-)

  "Większa produkcja uzyskana dzięki wzrostowi wydajności pracy, to nie spadek zapotrzebowania na siłę roboczą, tylko możliwość zatrudnienia uwolnionej siły roboczej w nowych dziedzinach gospodarki."

  No, w Hiszpanii to już muszą mieć nieziemską wydajność pracy, w końcu "uwolnili" już 25% siły roboczej!

  "Gdyby to co Pan napisał było prawdą, to 90 proc. ludzi uwolnionych w okresie minionych 200 lat z pracy na roli siedziałoby na bezrobociu, co jednak nie ma miejsca."

  Ludność przenosiła się ze wsi do miast w poszukiwaniu lepszego standardu życia, ale na roli mogli przecież zostać i się z niej utrzymać. Jeśli nawet nie byłoby dla nich alternatywy, to zwiększona wydajność produkcji rolnej spowodowałaby, że wzrosłaby podaż, a gdy ta wyrównałaby popyt, mieliby po prostu więcej wolnego czasu. Ale alternatywa oczywiście była i wielu ją wybrało.
  Pytanie, co teraz robiliby ludzie "uwolnieni" ze starych gałęzi gospodarki? Może by ich wszystkich zatrudnić w ZUS? ;-)

  "Większa produkcja to również wyższe wpływy podatkowe, a więc spadek nierównowagi budżetowej, czyli możliwość zrezygnowania przez FED z zakupów obligacji."

  Zakłada Pan, że wraz ze wzrostem wydajności zwiększy się wielkość produkcji. Czy aby na pewno, skoro nie będzie wzrostu popytu?
  Ewentualnie, jeśli zwiększy się podaż, to spadną ceny, a podatek, np. VAT naliczony procentowo od ceny, zostanie na niezmienionym poziomie.

  Do do deflacji, to nie potrafię wniknąć na tyle głęboko w umysł Bena, żeby polemizować z tym, co Pan napisał. ;-)

 • karnakufo

  NASDAQ wyszedł nad:
  www.bankfotek.pl/view/1327296
  www.bankfotek.pl/view/1327297

 • bialek.wojciech

  @ulica_mainstreet:
  "Ależ FED już kupował czas. I to, że S&P jest o 20 do 40 % wyżej (w $) niż BRICs jest z powodu produktywności.
  Ale teraz próbuje zmienić historię. Chce wywołać zmianę social mood. I to jest w wystąpieniu BB. Czy to nie pycha?
  W 1995 udało się przekroczyć granice, bo sprzyjały cykle demograficzne.
  A teraz, co może wspomóc jego cel?

  Ja mam długą pamięć i pamiętam, że squoty w Wielkiej Brytanii istniały jeszcze na początku XXI wieku (przejęte przez banki, opuszczone, puste domy, w których można było mieszkać płacąc za media).
  Cenom nieruchomości należy się wzrost, ale powrotu do poprzednich cen, bez nowej fali wyżu demograficznego, lub dużej imigracji nie da się osiągnąć.
  I wywołana inflacja pójdzie w zupełnie inne klasy aktywów.

  Mainstreet ma swoje problemy.
  Rekordowe koszty życia
  3.bp.blogspot.com/-l_pqmu502o8/UFNxNLk5zfI/AAAAAAAAQ-Q/O5AfTUHUS4A/s1600/SSIAug2012.jpg
  Nigdy nie była tak nieliczna
  www.washingtonpost.com/business/economy/poverty-was-flat-in-2011-percentage-without-health-insurance-fell/2012/09/12/0e04632c-fc29-11e1-8adc-499661afe377_story_1.html

  A poza tym jeśli się coś produkuje, to żeby zarobić, trzeba sprzedać.
  Komu, jeśli kraje EM dzięki wysokim cenom ropy zwalniają?"

  Ja nie twierdzę, że im się uda (to wymagałoby m. in. pełnego sukcesu "rewolucji łupkowej", co załatwiłoby sprawę kosztów oraz jakiegoś przełomu technologicznego a la komputery osobiste z pierwszej połowy lat 80-tych lub internet z drugiej połowy lat 90-tych, co stworzyłoby nowy popyt; ja obstawiam biotechnologię jako technologię, rozpoczynającego się pokolenia, a wykres wykres Nasdaq Biotechnology Index umacnia mnie w przekonaniu, że mogę mieć rację - demografia sprzyja przepływowi kapitału do "Health Care" a biotechnologia akurat notuje dramatyczny postęp, więc będzie w stanie odpowiedzieć nowymi produktami na popyt; ale na razie to chyba początki - coś jak komputery osobiste pod koniec lat 70-tych - pierwszy komputer Apple z 1976 roku - bez większego znaczenia dla całości gospodarki).

  Ale "gra na czas" to główna rola banku centralnego i nie można się specjalnie dziwić, że ten ją spełnia.

  Cały czas się zresztą zastanawiam jaki będzie wpływ Chinageddonu na gospodarki krajów rozwiniętych. Z jednej strony kryzys azjatycki sprzed połowy pokolenia pokrył się w w czasie z wielkim napływem kapitałów do USA (Nasdaq) i Europy ("convergence plays"), więc teraz może być podobnie. Z drugiej strony Chiny są wielkie, więc pęknięcie takiej gigantycznej bańki może mieć wielkie globalne konsekwencje deflacyjne (hipotetyczna fala E w 20-letnim rozbieżnym trójkącie pokoleniowej bessy na S&P 500). Nie mogą się zdecydować.

 • slow2006

  racja, popyt w usa spadnie, dlatego musza rozszerzac rynki zbytu... i np afganistan irak itd to doskonaly rynek, juz pierwsze amerykanskie firmy tam inwestuja,
  tak jak polska dla niemcow i francuzow i wlochow... polska jest konsumentem, gdyby choc czesc pieniedzy za ktore kupujemy obce towary zostala w kraju byloby w kraju o wiele lepiej... a tak jest lepiej na zachodzie... proste... nigdy nie bedzie u nas lepiej niz na zachodzie, bo to oni drenuja nas nie my ich....

  swiat musi sie rozwijac aby nie doszlo do zamieszek w krajach rozwinietych, wiec katastrofa nam nie grozi, tylko czekajmy na czasy gdy usd bedzie po 1 pln... szczerze, max 2 dekady wg mnie... ahh no tak wczesniej bedziemy mieli euro

 • ulica_mainstreet

  @ambasa
  en.wikipedia.org/wiki/Triffin_dilemma
  Komu USA jest winna te odsetki? Bo na moje oko to w większości FED.

  Waluta rezerwowa jest nią, dopóki nie straci zaufania większości handlujących.
  Albo nie pojawi się inna. Biorąc pod uwagę wielkość wymiany handlowej, to powinno to być już euro, gdyby nie bałagan w EU. Bo potrzebne jest jeszcze zaufanie handlujących do obligacji kraju waluty rezerwowej.

  "przecież dla całej Europy i USA produkują CHINY"
  Pouczające:
  pokazywarka.pl/tu4fts/
  Chiński samochód? Rosyjski telefon? Brazylijski laptop? Indyjskie leki?
  Nawet buty wyprodukowane w Chinach powodują zyski firm notowanych nie w Chinach.
  Tankując na polskiej stacji płacę za ropę wydobytą ze złóż należących do firm nie mających siedziby w Polsce.

 • slow2006

  rowniez kupujac a auchanie tesco real lidl carefour leclerc itd zarabiaja firmy obce bo nasze dostarczaja sladowa ilosc do tych sklepow... no moze nabial... heh

  fajne pokazanie globalnego zalewu produktami spolek z USA, od mnie piwa "polskie" ktore kazdy pije ze smakiem bo warzone przez pseudo polskie browary ...:
  kwejk.pl/obrazek/1336660/piwa.html
  podobno caly lublin pije perłę, ale czy ktokolwiek wie ze to dunczycy ?

  co do chinagedonu, wg mnie nie ma to racji powodzenia i nie nalezy porownywac chin z japonia, japonia to nowe technologie rozwijali sie sami, a chiny to poprostu rozwijajacy sie kraj polka skalna dla taniej produkcji zachodu jak polska indie itd
  np japonia w tym roku wyeksmitowala hipermarkety zachodnie jako szkodzace gospodarce, chronią rynek rodzimy... kraje rozwijajace sie na garnuszku zachodzu tego nie mogą zrobić

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Ogladal Pan moze wywiad w tvn cnbc w piatek z Prof Slawinskim? na temat dzialan fedu.Wiekszosc naszych analitykow bije w alarmistyczne tony pisza ze fed drukuje pieniadze, ze to co robi fed wywola hiperinflacje?Prof.SLAWINSKI zlekcewazyl te tony wrecz lekko sie smial z tego alarmu powiedzial ze jest wrecz przesadzony.Chcialbym aby Pan ustosunkowal sie do tej wypowiedzi Prof.Slawinskiego.

 • bialek.wojciech

  @witmike
  "No, w Hiszpanii to już muszą mieć nieziemską wydajność pracy, w końcu "uwolnili" już 25% siły roboczej!"

  Nie sądzę, żeby wzrost stopy bezrobocia w Hiszpanii został spowodowany wzrostem wydajności pracy.

 • bialek.wojciech

  dino54:
  "Ogladal Pan moze wywiad w tvn cnbc w piatek z Prof Slawinskim? na temat dzialan fedu.Wiekszosc naszych analitykow bije w alarmistyczne tony pisza ze fed drukuje pieniadze, ze to co robi fed wywola hiperinflacje?Prof.SLAWINSKI zlekcewazyl te tony wrecz lekko sie smial z tego alarmu powiedzial ze jest wrecz przesadzony.Chcialbym aby Pan ustosunkowal sie do tej wypowiedzi Prof.Slawinskiego."

  Wywiadu nie widziałem, ale zakładam, że skutkiem polityki FED - jeśli odniesie ona sukces - będzie ostatecznie wzrost inflacji. Wtedy FED zaostrzy polityki pieniężnej. Ale na razie zmiana roczna CPI to +1,7 proc. (w 2007 roku było bodajże ponad 7 proc.), wiec ta perspektywa jeszcze jest raczej odległa.

  Hiperinflacja to dopiero ewentualny skutek przegranej wojny o globalną dominację/dostęp do surowców (jak w np. w Niemczech po I czy II WŚ, czy w krajach komunistycznych po przegranej Zimnej Wojnie).

  Ale szansa, że ktoś niebawem zatopi wszystkie amerykańskie lotniskowce zanim Ci się od nich uniezależnią uzyskując do operowania w dowolnym miejscu ziemi przez samoloty startujące z USA (np. en.wikipedia.org/wiki/Scramjet ) jest raczej niewielka.

 • witmike

  @WB
  "Nie sądzę, żeby wzrost stopy bezrobocia w Hiszpanii został spowodowany wzrostem wydajności pracy."

  Panie Wojtku, czy to na pewno Pan, czy ktoś się podszywa? Wojciech Białek, którego znam, ma duże wyczucie sarkazmu.

 • bbb_29

  Jak to Benus szalom powiedzial ze maja jeszcze instrumenty itd dziwne

  rok temu gdy byla wielkie obuzenie c odo dlugi i spoleczne zamiszki wraz z glosowanie o limit dlugu benus powiedzialze wszystk ow rekach politykow a teraz jednak nie hihih jednak drukowac trzeba dalej parodia jakas zimbable USA

  prawda taka ze Fed wyciagnaj juz wszystkie karty na stol jedynie moze dalej qe4 qe5 drukowac pusty pieniadz i zniszczyc dolca

 • bbb_29

  ambasa

  finance.yahoo.com/echarts?s=%5ETNX+Interactive#symbol=^tnx;range=5y;compare=^dji;indicator=volume;charttype=area;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=off;source=undefined;  zobaczcie jak się rozjechała ostatnio dzięki BENOWI korelacja że hossa na obligacjach to bessa na akcjach ,

  chyba zaczyna się teraz bessa na 10 latkach USA więc analogicznie powinno być z akcjami tak ten oszust namieszał swoim szachrajstwem

  oj namieszal nowa ekonomie tworzy

  teraz hossa na akcjach i surowcach :)

 • zelazny.karzel.wasyl

  @ bbb_29

  ten oszust namieszał swoim szachrajstwem

  Znowu zaczynasz ze swoim "rozwolnieniem umysłowym"?

  zobaczcie jak się rozjechała ostatnio dzięki BENOWI korelacja że hossa na obligacjach to bessa na akcjach ,

  Takie korelacje nie są wieczne. Zamiast pleść tutaj bzdury, okazując publicznie swoje niezadowolenie z tego, że Niedźwiedź dostał ostatnio kopa w d..., odwrotnie do twoich oczekiwań, zobacz sobie, jak zachowywały się akcje i obligacje w latach 80- i 90-tych...

 • bbb_29

  finance.moneyandmarkets.com/reports/SMR/TGD/?ccode=0916125251196SMR&em=bmargolese@yahoo.com&sc=MAM&ec=5251196

 • drhotpepper

  Panie Wojtku, ten wykres wyglada naprawde interesujaco(USA durable goods) ,moze ta hossa to sie zakonczy w 2013 a nie zacznie? swoja droga to chyba za duzo optymizmu teraz wsrod inwestorow
  www.ritholtz.com/blog/2012/09/slumping-durable-goods/

 • armin_online

  Witam.
  Panie Wojtku - niech Pan da sobie spokoj z wpisami typu "Hossa - Bessa"
  To juz jest zenujacy styl....
  wojciechbialek.blox.pl/2012/08/Spadek-globalnej-inflacji-warunkiem-hossy-na.html
  Pozwoli Pan, ze Mlodziaki wtargna na rynek, a Pan razem ze swoim PKOSA usunie sie z niego.
  OK?
  a.

 • max_2700

  @ambasa

  mamy hossę i nie trzeba dyskutować o jej niebyciu :-)

 • armin_online

  @ambasa
  Kazdy z wieksza wiedza bedzie tolerowany na tym forum / kazdy z mniejsza wiedza negowany, az do skutku.
  a.

 • blackata

  Wciąż na 1 Planie pozostaje EURO INDEX...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,euro;index-back;to;the;past;,83911.html

 • kociobw


  -
  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/z/j/4/Hope-Some-More.jpg
  -
  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/u/j/4/Prolonged-CPR.jpg
  -

 • slow2006

  bardzo milo inflacja bedzie jeszcze dlugo.... rocznie po 3-5% wg gus a to ze ide do sklepu i smietana zdrożała o 40-50% w 2 lata.... to juz inne wyliczenia hehe

 • zulus_chacka

  @armin_online
  ''Czolem.
  Od 17.09 korekta wzrostow sie nalezy, prawda?''


  slaba ta korekta

 • witmike

  Na dax i sp jeszcze przynajmniej nóżka w górę, imo. Dzisiaj rolowanie VIX, ewentualna korekta najwcześniej jutro, a być może dopiero po zmianie serii.

 • witmike

  No i coś za mało byków jeszcze.
  www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results

 • zulus_chacka

  @witmike


  to sa dane sprzed z FEDu

 • witmike

  @zulus

  No tak! Następny odczyt dopiero w czwartek...

 • bbb_29

  i47.tinypic.com/2mcyp8z.jpg

  humor

 • zulus_chacka

  gdzie to rolowanie?
  11 czerwca, (poniedzialek tak jak dzis 5 dni przed wygasnieciem) na nowej serii (wtedy) serii U bylo otwartych 21,7 tys pozycji na koniec dnia....hm dzis na ''Zet'' jest 14,7tys

 • zulus_chacka

  kolejny glos ze OFE beda zlikwidowane, moze to nie jest dobry przyklad , gdyz p. rybinski upiera sie przy swoim eurogeddonie, a tu wyglada na to ( heheee ) ze rynek odmowil z nim wspolpracy

  www.rybinski.eu/2012/09/jakie-bedzie-expose-premiera/

  ''...A przecież można uniknąć tych bolesnych dla Polaków decyzji i wykorzystać światłe pomysły ministra Rostowskiego, czyli uznać, że obligacje rządowe w posiadaniu OFE to nie jest dług publiczny. Nie na darmo minister finansów przypominał niedawno, że gdyby nie OFE, to oficjalny dług publiczny byłby o 262 mld złotych niższy...''

 • armin_online

  @zulus
  slaba ta korekta,
  Nie rozumiem - to, ile Ty oczekujesz IntraDay?
  EURPLN = 4.10, na przyklad.
  a.

 • armin_online

  o USDBRL nawet nie wspomne...
  a.

 • armin_online

  ...napisalem Zulus, ze zniszcze wiedza. Ani Ty, ani nikt inny --- nie probujcie ze mna zadzierac. To dopiero poczatek korekty.
  a.

 • slow2006

  armin podaj poziomy bo takie wyrzuty w powietrze to blamaż nie prognozy;]

 • slow2006

  ciezko sie z toba nie zgadzac nie czytam w twoich myslach, a to ze dzisiaj spadnie jtr wzrosnie i juz masz sukces bo cos ci tam spadlo... taki rynek... rosnie i spada inaczej nie funkcjonuje, wiec prognozujesz rzeczy oczywiste...

 • zulus_chacka

  ''...ze zniszcze wiedza'' ''.... nie probujcie ze mna zadzierac''

  nic nie pisz, nie prognozuj, nikt nie bedzie pytal
  poza tym moje pytanie wtedy dotyczylo fw20, nie waluty

 • billy_the_kangoor

  @slow
  przeciez podalem w Maju. Na ile zagram korekte? to i tak nie powinno nikogo tu obchodzic. Byki, takie jak Ty pojawily sie, wiec....
  Odpowiadam: Na tyle, zeby sprzedac walute, w ktorej zarabiam po 0.49>
  A poza tym... jestescie madrzejsi ;) Smiech mi pozostal.... to wszystko.
  Targety tegoz odbicia chociaz odbiciem bym tego nie nazwal
  1.15 // 1.500 // 125 // 6.775
  b.
  ,
  Armin

 • zulus_chacka

  ''1.15 // 1.500 // 125 // 6.775 ''


  co to za cyfry?

 • armin_online

  @zulus.
  Wyedukuj - istotne jest 1.15, reszta to pochodne.
  A

 • bbb_29

  Moody's zmienił perspektywę ratingów PKO BP do "negatywnej" ze "stabilnej"

 • max_2700

  wskażniki za oceanem na empire mocno w dół jak pisałem kiedy jest dodruk może być sporo na takich minusach podobnych indeksów a to tylko dobra okazja do kupna na indeksach giełdowych i surowcowych. Po co się przepychać z FED lepiej z nimi kupować. Płaska korekta po raz kolejny od 3 miesięcy i w górę.

 • blackata

  Brazylijsko-chińska Rysa na rynkowym szkle...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,usd;brl;;shanghai;index;factor,83929.html

 • tomon20

  Witam przedstawiam 3 koncepcje falowe dla naszego rynku na najbliższy czas. Zapraszam do dyskusji na ten temat. Każdy znajdzie coś tu dla siebie. Na tą chwilę bardziej prawdopodobne wydają się opcja 2 lub 3 natomiast opcja 1 jest jako alternatywa w razie zwrotu rynku i reakcji innej niż zakładana na kolejne luzowanie w stanach. Pozostaje obserwować ewentualną siłę cofnięcia i reagować.
  abc-rynku.pl/2012/09/analiza-fwig20-po-sesij-17-09-2012/

 • zulus_chacka

  wyglada ze trwa przygotowanie medialne pod likwidacje OFE

  www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,12504455,Wielowieyska__Kiedy_Rostowski_bedzie_szukal_oszczednosci_.html

 • tomon20

  @Zulus mozna powiedziec ze to przygotowanie juz chwilke trwa.

 • zulus_chacka

  @tomon20
  jesli p.Tusk glosno to powie to jaka bedzie reakcja w20 na to?

  reakcja kghm byla gwaltowna

 • pure_miglanc

  Witam,

  DAX już zamknął lukę hossy,dość szybko bo liczyłem po cichu na to dopiero w piątek.
  Teraz czekamy na WIG20.

 • pure_miglanc

  @ tomon20, @ zulus chacka

  Czekam na to właśnie i oby to było w tym tygodniu.
  Wujek GS pisał żeby zabezpieczyć swoje akcje do 14.09 i tak zrobiłem

 • tomon20

  @tomon20
  jesli p.Tusk glosno to powie to jaka bedzie reakcja w20 na to?

  reakcja kghm byla gwaltowna

  Nie mam pojęcia i szczerze mówiąc uważam, że byłby to cios dla naszej giełdy dość mocny. chociaż jak spojrzymy na bux gdzie takie coś już miało miejsce to wywołało tylko chwilową panikę.

 • bialek.wojciech

  zulus_chacka:
  "kolejny glos ze OFE beda zlikwidowane"

  Zrobiłoby się ciekawie, bo moim zdaniem kradzież oszczędności obywateli byłaby samobójstwem koalicji PO-PSL (kto doradza rządowi takie pomysły?). A swoją drogą byłaby to klasyczna informacja "dołkowa".

 • tomon20

  @Panie Wojtku jeśli z budżetem będzie źle to co będzie większym ciosem likwidacja ofe czy przekroczenie progu konstytucyjnego?

 • zulus_chacka

  ''... to wywołało tylko chwilową panikę''

  a potem dlugi boczniak

  ''.. byłaby samobójstwem koalicji PO-PSL ''

  nasze spoleczenstwo pozytywnie strawilo zmniejszenie skladki na OFE i ponownie zaglosowalo na PO, w tym wypadku moze byc podobnie.....niestety

  podobnie ''kolesiowa''polityka kadrowa PSL juz zapomniana bo jest amber gold ktory dotyczy ok 6tys osob, a trabi o tym caly kraj jakby to dotyczylo kazdego obywatela

 • bartalsi

  Przypomina mi sie wiosna. Gdy wydawalo sie ze GPW rusza, to dostala potezny cios od rzadu w postaci OFE i podatku od kopalin. Ciekawe czy scenariusz sie powtorzy.

 • bialek.wojciech

  tomon20:
  @Panie Wojtku jeśli z budżetem będzie źle to co będzie większym ciosem likwidacja ofe czy przekroczenie progu konstytucyjnego?"

  W przypadku zagrożenia przekroczeniem progu rząd powinien po męsku stosownie obciąć wydatki i podnieść podatki, a nie wymyślać "skoków na kasę" niczym Gang Olsena.

 • tomon20

  @Panie Wojtku
  ja odniosłem się do Pana słów, że byłoby to "samobójstwo koalicji". Czyli uważa Pan, że podniesienie podatków i zwiększenie cięć byłoby lepiej odebrane przez społeczeństwo niż likwidacja OFE??
  Ciekawa teza jak dla mnie. Uważam, że jedno i drugie zostałoby źle odebrane ale dużo gorzej opcja z podatkami i cięciami niż sama likwidacja OFE.

 • bialek.wojciech

  @tomon20:
  "ja odniosłem się do Pana słów, że byłoby to "samobójstwo koalicji". Czyli uważa Pan, że podniesienie podatków i zwiększenie cięć byłoby lepiej odebrane przez społeczeństwo niż likwidacja OFE??
  Ciekawa teza jak dla mnie. Uważam, że jedno i drugie zostałoby źle odebrane ale dużo gorzej opcja z podatkami i cięciami niż sama likwidacja OFE."

  Sprawda jest dyskusyjna (ma Pan o tyle rację, że ludzion łatwiej się pogodzić z utratą dużej kwoty w przyszłyości niż małej dziś), ale likwidacja OFE dotyczyłaby szerokich rzesz obywateli, a np. do cięć wydatków można by łatwo przekonać tych, których one nie dotkną. Poza tym bieżąca regulacja poziomu dochodów i wydatków to "normalne" zadanie koalicji rządzącej, zaś niestandardowe ruchy, typu kradzież obywatelom cwierć biliona złotych będą dowodem na to, że koalicja sobie nie radzi i goni w piętkę, więc lepiej ją wymienić na ludzi, którz mają plan lepszy niż opowieści o "zielonej wyspie" przerywane doraźnymi "skokami na kasę".

 • bartalsi

  wer0

  I tak oto wszyscy beda drukowac tylko nie Szwajcaria...co spowoduje oslabienie CHF :).

 • bbb_29

  fakty.interia.pl/nauka/news/syberyjski-krater-kryje-biliony-karatow-diamentow,1843649,14

 • tomon20

  @Panie Wojtku
  Pełna zgoda z tym co Pan napisał.

 • bialek.wojciech

  bartalsi:
  "Przypomina mi sie wiosna. Gdy wydawalo sie ze GPW rusza, to dostala potezny cios od rzadu w postaci OFE i podatku od kopalin. Ciekawe czy scenariusz sie powtorzy."

  Na razie 80-sesyjna dynamika WIG-u (>19 proc.) jest taka jak w poprzednim cyklu 19 maja 2009.

 • bartalsi

  Nie jestem traderem, wiec ten scenariusz mi sie bardziej podoba.

 • bartalsi

  Ja stawiam na OFE. A przynajmniej tak doradzalbym rzadowi gdybym byl w ich ekipie od PR. Wielu ludzi w Polsce nie wierzy ze dostanie "PIENIADZE" na emeryturze, co najwyzej glodowe "grosze". A i to jesli wogole dozyje, bo wiek 67 chyba nie bedzie obowiazywac przez wiele dziesiatek lat. Ponadto powie zie ze OFE okradaja a nie kumuluja pieniadze i sprawa zalatwiona.

 • tomon20

  Swoją drogą jeszcze tak wspominając o rynku surowcowym to mamy zrealizowany zasięg formacji trójkąta na miedzi i ostatnie dwie świece są ostrzeżeniem dla byka by podciągnąć zlecenia zabezpieczające.
  abc-rynku.pl/2012/09/aktualizacja-analizy-miedz-hg-f-d1-18-09-2012/

 • zulus_chacka

  ''Jest ryzyko przekroczenia 60 proc. dług/PKB po uelastycznieniu sankcji z ustawy o fin. pub. - RCL''

  stooq.com/n/?f=648448&c=1&p=4+18+22

 • sajetann

  Panie Wojciechu i inni:

  czy ZEW economic sentiment ma jakąkolwiek moc prognyczną ? czy po prostu nastroje inwestorów poprawiają się gdy indeksy rosną ?

 • bbb_29

  BoJ zwiększył wartość programu skupu aktywów o 10 bln JPY i pozostawił stopy bez zmian (główna 0,0-0,1%)

  ci tez drukuja

 • bbb_29

  zadrukuja nas pustymi pieniedzmi

 • bbb_29

  WOJNA wlutowa rozpoczeta :)

  JAponia chce oslabic walute swoja pod gospodarke USA tez itd itd

 • blackata


  Posunięcie BOJ, czyli Globalny Dodruk...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,boj;move;,83957.html

 • tomon20

  Czy patrząc na wykres złota można było przewidzieć komunikat FED-u?? Czy można było przewidzieć zachowanie Draghiego?? Wydaje mi się, że nie ale nie znaczy to, że nie dało się zarobić patrząc na suchy wykres który prawdopodobnie dyskontował to co będzie się działo w przyszłym czasie. W czerwcu sugerowałem, że jeśli dołki nie zostaną przebite to czeka nas zwyżka. No to zobaczmy jak to wygląda i dlaczego czas na piewszy profit.
  1) Czerwcowy wpis o złocie
  abc-rynku.pl/2012/06/zloto-interwal-dzienny/
  2) Dzisiejsza aktualizacja z pierwszym profitem
  abc-rynku.pl/2012/09/zloto-xauusd-czas-na-pierwszy-profit/

 • tomon20

  Wczoraj uaktualniłem miedź, dziś złoto to teraz czas na ropę.
  Aktualny wpis z przesuniętym sl:
  abc-rynku.pl/2012/09/19-09-2012-ropa-crude-czas-na-podciagniecie-sl/
  Jak widać wszystkie surowce dały dość solidnie zarobić w ostatnim czasie trzeba było tylko szukać ciekawych miejsc na tych rynkach. Czy będzie QE czy nie ja osobiście nie miałem zielonego pojęcia ale analizy robiłem zupełnie odcinając się od tego czynnika.

 • zulus_chacka

  jesli mamy wybicie i mamy jechac w kierunku 2750-2800,to czemu jest taka podaz na na L280, sa po 8 na podazy, albo ten ruch bedzie sie odbywal baaardzo wolno, albo w20 zawroci - no ale na opcjach put grudzien tez kroluje podaz - x210 byl dzis po 13 na podazy !!. z tego wniosek ze opcje nie oczekuja skokowej zmiennosci oraz ze nowych dolkow w2012 nie zobaczymy.
  moze optymizmu nie ma ale zniknal pesymizm z rynku opcji , otoz opcje call sa drozsze od put ( ta sama odleglosc wykonania od w20 np L27 L26 L25 i x21 x22 x23) nie mialo to miejsca od bardzo dawna , chyba gdzies w 2010roku

 • zulus_chacka

  na PLN kotekta 3 dzien - eurpln odbil 9groszy, usdpln 10groszy odbil ale kontrakt ma korekte w bok , zas nowa seria ''Zet'' dzis nowy max i spread do ''U'' ok 35pkt jest najwyzszy od poczatku notowan ( nie liczac cudofixu 23lipca)

 • makler2090

  zulus i co z tego wynika?

 • zulus_chacka

  @makler2090

  wielki optymizm

 • spekulant09

  Panie Wojtku @all czas na cięcie stóp % chirurgicznie i natychmiastowo :-)

  "Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 0,5 proc. w ujęciu rocznym i była o 0,8 proc. niższa niż w lipcu - podał GUS. Tak niską dynamikę roczną mieliśmy ostatni raz w październiku 2009 r.Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w sierpniu w ujęciu rocznym o 1,9 proc., w ujęciu miesięcznym spadła o 0,4 proc.
  static.pb.pl/picture/51188,27576/f663x450 "
  Pozdrawiam.

 • pure_miglanc

  Witam,
  Expose premiera dopiero za tydzień max na początku października.

 • spekulant09

  @tomon20
  "Czy patrząc na wykres złota można było przewidzieć komunikat FED-up?? Czy można było przewidzieć zachowanie Draghiego?? Wydaje mi się, że nie ale nie znaczy to, że nie dało się zarobić patrząc na suchy wykres który prawdopodobnie dyskontował to co będzie się działo w przyszłym czasie."

  Dało się przewidzieć i bardzo ładnie na tym zarobić :-)

  "spekulant09 2012/08/22 21:13:48
  Na metalach/kruszcach, głównie na Goldzie (Silver, Copper) było ostatnio sporo pozycji Szort a to kontrariańsko znaczy bardzo często Buy.
  www.bankfotek.pl/view/1310007
  Interwał miesięczny na CRB
  www.bankfotek.pl/view/1310012
  Do zestawu dodam wykres na Silver, ładnie obronił wsparcia decydujący poziom to 30/31 $ i tu się pewnie rozstrzygnie, poziom wyjścia górą daje ciekawy TP.
  www.bankfotek.pl/view/1310694
  "

  A to się bardzo pozytywnie odbije na zyskach jednej takiej spółki z WIG20 :-)
  Pozdrawiam

 • tomon20

  @Spekulant z tym przewidzeniem zachowania fedu i super Mario to była mała przenośnia. Bo ja tam nie wiem czy dało się przewidzieć ale wykresy mówiły wyraźnie up teraz czas na realizacje części zysków i zacieśnianie sl by cieszyć się zarobionym groszem:)

 • darkhest

  @ sajetann
  "czy ZEW economic sentiment ma jakąkolwiek moc prognyczną ? czy po prostu nastroje inwestorów poprawiają się gdy indeksy rosną ?"

  Moim zdaniem mozna na jego podstawie probowac wyciagac wnioski, jednak problemem stanowi niewielka ilosc danych (ciezko znalesc zdarzenie, ktore mozna zbadac)

  4.bp.blogspot.com/-kKb5VkRZIJE/TxcDwvaIGwI/AAAAAAAAANc/Yj9PqJY60c0/s1600/30.1.png
  obrazek z poczatku roku, na osi poziomej miesiace (alternatywa - wzrost od pol rocznego minimum o 30pkt w 3 miesiace)

  pozdrawiam

 • modo.2009

  @pure_miglanc

  Pinokio znowu nabije ludzi w butelkę tymi swoimi opowiastkami , wg sondaży 15% społeczeństwa polskiego (zakładając frekwencję 50%) dalej aprobuje jego bajdurzenie w myśl zasady by żyło się nam lepiej.
  A może te całe jego expose potraktować na opak w kontekście właśnie rynków finansowych, to też może pełnić jakąś przydatną funkcję np. jako anty-wskaźnik .

 • sajetann

  do darkhest:

  mógłbyś zinterpretować ten wykres , bo nie bardzo rozumiem o co w nich chodzi, te liczby na dole wykresu 1,2,3,4,5... 12 to miesiące ?

 • darkhest

  Tak to miesiace policzone narastajaco od 31 stycznia 2012, wiec 1 to ostatni dzien handlowy lutego 2012, a 11 to 31 grudnia 2012

  AveRoC - usredniona zmiana ceny wszystkich obserwacji
  %Positiv - % pozytywnych
  PayoffRatio - ratio average win / average loss
  MFE - maximum profit that the trade had before the trade closed (usrednone)
  MAE - maximum loss that the trade had before the trade closed (usrednione)

  oczywiscie to badanie zachowania samej ceny, a nie sys
  milego :)

 • bbb_29

  bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=28582&mode=view

  coraz blizej korekty

 • bbb_29

  podatki.onet.pl/mf-w-czwartek-projekt-zmian-w-vat-na-komitecie-sta,19925,5251711,1,agencyjne-detal

 • ulica_mainstreet

  Ciekawa lektura:
  www.mpettis.com/2012/09/16/by-2015-hard-commodity-prices-will-have-collapsed/

  ftalphaville.ft.com/blog/2012/09/19/1168711/commodity-encumbrance-and-josephs-storage-play/

  W zasadzie o tym, co się dzieje, gdy siedem lat chudych nie chce nadejść.

  A przy okazji dyskusji o produktywności i wysokości bezrobocia w Hiszpanii...
  Może to wysokie bezrobocie prowadzi do wzrostu produktywności, bo odwrotnie, to wiadomo, Marx.
  W każdym bądź razie koszty pracy w krajach PIGS spadają
  ftalphaville.ft.com/blog/2012/09/18/1164781/well-settle-this-internal-devaluation-question-quicker-than-we-thought/

 • blackata

  Motyw QE wytraca impet...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,qe;slogan;down;,83990.html

 • witmike

  @Ulica Mainstreet

  "bo odwrotnie, to wiadomo, Marx."

  "Advocatus diaboli" czekał, aż Pan Wojtek to napisze, ale się nie doczekał.
  Tylko czy to nie jest trochę argument-maczuga?

  Pozdrawiam.

 • swb1

  Kolejny czwartek, emocje zostały nieco schłodzone, znów dominują komentarze "korektowe". Dobra sytuacja do ataku na 1500 pkt na S&P.

 • zulus_chacka

  zapowiada sie wyspa na w20usd

 • po_latach_remix

  @zulus
  wyspa ale w stronę górną. Czyli minimum 2600 na W20. Nie muszę pisać ile będzie wtedy na da czy sp 500.

 • zulus_chacka

  ''....wyspa ale w stronę górną....''


  jakies nowe formacje tworzysz, dzien sie nie skonczyl, tydzien tez ale jesli seria Z zlamie 2420, a U 2390 moze sie sypnac, ale to widza wszyscy , do tego momentu dlugie sa domyslna pozycja .
  jutro wiedzmy a na nowej serii bardzo malo pozycji, dzis w porownaniu z z czerwcem powonno byc ok 71tys.

 • jureke.30

  Dziś dzień protestów przeciwko koncepcji wejścia Polski do strefy euro

  wpolityce.pl/depesze/36652-zapraszamy-do-wziecia-udzialu-w-protescie-bronimy-polskiej-zlotowki

  "Bronimy polskiej złotówki !

  wpolityce.pl/depesze/36652-zapraszamy-do-wziecia-udzialu-w-protescie-bronimy-polskiej-zlotowki


 • shazza14

  A skąd ta różnica między w20 a fw20:)?

 • slow2006

  narodowcy beda mieli co robic w zwiazku z euro, w sumie to chyba was popieram, ale tylko w kwestii euro ;] a reszta to blamaż... gdy polska dla polaków, to dzisiaj nie byłoby ani jednego samochodu w tym kraju... o samolotach moglibyśmy zapomnieć ;] bo wszystkie są zachodnie...

  a do przyjecia euro trzeba co najmniej 3 lat... wiec po co sie zawczasu egzaltowac?

 • pawel.drozdz

  Witam
  Jak zwykle stary komentarz do weryfikacji
  finanse.milemi.pl/blog/2012/komentarz-miesieczny-rynku-funduszy-lipiec/
  z nowego wynika ,że jesteśmy na oporach z poprzedniego komentarza
  finanse.milemi.pl/blog/2012/komentarz-miesieczny-rynku-funduszy-wrzesien/
  a w tym wpisie przedstawiłem podsumowanie sytuacji które jest nadal aktualne
  finanse.milemi.pl/blog/2012/ile-czasu-trwaly-bessy-na-rynku-polskim/
  w sumie to zachęcam do przeczytania i sprawdzenia wszystkich wpisów
  pozdrawiam

 • zulus_chacka

  ''A skąd ta różnica między w20 a fw20:)?''

  wartosc pieniadza w czasie + brak dywidend

 • lamaprd123

  pawel.drozdz

  Gdzie znajduje się wsparcie na wig i sp500? Do jakiego poziomu indeksy schodziły w analogicznych sytuacjach w przeszłości?

  pozdrawiam

 • bialek.wojciech

  @darkhest:
  "Moim zdaniem mozna na jego podstawie probowac wyciagac wnioski, jednak problemem stanowi niewielka ilosc danych (ciezko znalesc zdarzenie, ktore mozna zbadac)"

  Podobny problem będzie z interpretacją dzisiejszych danych INI SII:

  www.sii.org.pl/edukacja,i,analizy/indeks,nastrojioacute,w,inwestorioacute,w.html

  Większa przewaga optymistów nad pesymistami była tylko raz - w połowie marca tego roku. ;)
 • bialek.wojciech

  @bbb_29
  "WOJNA wlutowa rozpoczeta :)

  JAponia chce oslabic walute swoja pod gospodarke USA tez itd itd"

  Na razie wojnę przegrywają Chiny:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5868

  ?

 • bialek.wojciech

  @spekulant09
  "Panie Wojtku @all czas na cięcie stóp % chirurgicznie i natychmiastowo :-)"

  Na razie WIG zachował się, jakby RPP cięła stopy już od pół roku:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5858

 • aisakpr

  RPP zasnęła z kółkiem" ,już jest 9-10 m-cy po obniżce EBC

 • face90

  biznes.onet.pl/dulka-swiat-ma-do-czynienia-z-technologicznym-tsun,50209,5252751,1,news-detal

  Jeszcze ta biotechnologia... i leżymy a schaby rosną w słoiku, prąd robią nam bakterie w kompostowniku.... A media i tak będą narzekać, że schab za chudy.
  W ciągu życia nowego pokolenia odbywać się może kilka rewolucji technologicznych.
  Może więc nie jest ono takie stracone.
  A jak coś wymyślą dla masowego obiorcy - to jak ta kasa co się teraz po świecie rozleniwia ruszy do zmasowanego ataku to w 3 lata wdrożą wszystko łącznie z pompowaniem balonów. I znowu będzie...kryzys.

 • model64

  Panie Wojtku czy w związku z tym co pan napisał odnośnie WIG mozna by przyjąć taką projekcję dla wig20 teraz konsolidacja lub lekka korekta i potem wzrost do 2650 analogiczne 10% i potem powrót do wsparcia silnego na 2430-450 czy ma pan może inna projekcję

 • makler2090

  Wojtku nawiązuje do dzisiejszego wydania Parkietu i Twojego wpisu na str 2, na spotkaniu z inwestorami w szczecinie zakładałeś w krótkoterminowej prognozie szczyt wig 20 w okolicach 2500pkt , tymczasem ok10% wzrostu daje poziom znacznie powyzej 2600pkt i 2 sprawa chinagedon juz 2014-15 tak szybko?

 • blackata

  Grudniową Grę czas zacząć...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,december;game;start;,84034.html

 • pawel.drozdz

  lamaprd123
  2012/09/20 16:14:16
  pawel.drozdz

  Gdzie znajduje się wsparcie na wig i sp500? Do jakiego poziomu indeksy schodziły w analogicznych sytuacjach w przeszłości?

  pozdrawiam

  Najłatwiej jest reagować na sygnały kupna wtedy nie trzeba za dużo główkować,ale:
  Nie spodziewam się oczywiście armagedony. W skali tygodniowej obecnie "ostateczne" wsparcie to okolice 1320p.(zmienne w czasie) .
  WIG w takich przypadkach jak obecnie spadał co najmniej 9%,tak mówi statystyka jednej z metod ,ale sygnał jest obecnie "niestandardowy" dlatego po prostu w tym przypadku najlepiej oprzeć się na sygnałach kupna,sprzedaży mówiących o przedłużeniu się lub końcu korekty .Ta sama metoda dała sygnał w okolicy szczytu 20 lutego ,między innymi dlatego pisałem wtedy o korekcie i spadku nawet w okolice dołka bessy.
  finanse.milemi.pl/blog/2012/komentarz-miesieczny-rynku-funduszy-marzec/
  Obecny sygnał przez to ,że występuje "zaraz" po poprzednim(bardzo rzadko tak było w tej metodologii) jest dla mnie mniej wiarygodny choć historycznie błędnego nie było(metoda ta pozwala na "chwilowe" podbicie szczytu) choć zadziałała zgodnie ze statystyką -sygnał w piątek ,szczyt najczęściej po 3 sesjach......., nie mówiąc już ,że powstał na oporach o których pisałem w lipcu które wynikały również z sygnału kontynuacji fali wzrostowe-czyli wg. metody indeks miał wzrosnąć co najmniej 3,8% czyli zwrot był możliwy dopiero po wykonania minimum z sygnału ,a to minimum wypadło na oporze.
  wybicie 42400 da sygnał potwierdzający ,że korekta się przedłuży .
  pozdrawiam

 • lamaprd123

  Dzięki.

  A jak rozpoznać, że zaczyna się nowy, kilkumiesięczny impuls? Czy jest możliwa korekta rzędu 2% (do luki) a potem długa hossa, czy i tak wyżej czeka na nas korekta (jeżeli nawet przejdziemy szczyt), a sp500 1500 pkt?

 • zorro_23

  @ Wojtek Białek

  a propos rozważań nad wpisem dot. wojny walutowej i zamieszczonego raportu, zastanawiam się jaką użyteczność może mieć MSCI World Index, który z założenia ma reprezentować akcje najbardziej rozwiniętych krajów na świecie, a mamy w nim reprezentację takich krajów jak Grecja, Portugalia, a nie ma Chin, Brazylii, Korei Płd. ...

  tak tylko głośno myślę :)

 • pawel.drozdz

  lamaprd123
  2012/09/21 09:53:40
  Dzięki.

  A jak rozpoznać, że zaczyna się nowy, kilkumiesięczny impuls?
  Czy jest możliwa korekta rzędu 2% (do luki) a potem długa hossa, czy i tak wyżej czeka na nas korekta (jeżeli nawet przejdziemy szczyt), a sp500 1500 pkt?

  Proszę.
  Wybicie wyraźnie 1500na S&P w chwili obecnej ,dało by to sygnał do przyspieszenia wzrostów,na taką okoliczność mam strategie ,ale o tym nie będę pisał.
  Co do tego ,że korekta będzie tylko taka jak wczoraj ,jest bardzo mało prawdopodobna,do rozpoznania końca korekty służą sprawdzone sygnały kupna ,sygnały na dołki ,geometria ,ale tu też nie mogę podać metodologii,a nawet jakbym mógł nie da się jej opisać na zasadzie" jak wybije dany poziom"-głownie metody dynamiczna sprawdzane na bieżąco.


 • bialek.wojciech

  @face90:
  "biznes.onet.pl/dulka-swiat-ma-do-czynienia-z-technologicznym-tsun,50209,5252751,1,news-detal

  Jeszcze ta biotechnologia... i leżymy a schaby rosną w słoiku, prąd robią nam bakterie w kompostowniku.... A media i tak będą narzekać, że schab za chudy.
  W ciągu życia nowego pokolenia odbywać się może kilka rewolucji technologicznych.
  Może więc nie jest ono takie stracone.
  A jak coś wymyślą dla masowego obiorcy - to jak ta kasa co się teraz po świecie rozleniwia ruszy do zmasowanego ataku to w 3 lata wdrożą wszystko łącznie z pompowaniem balonów. I znowu będzie...kryzys."

  en.wikipedia.org/wiki/List_of_emerging_technologies

 • lamaprd123

  Paweł Droźdż

  W jednym z komentarzy wspominał Pan, że we wrześniu wypada punkt zwrotny. Czy ten punkt, to szczyt na 43000 wig?

  Ponoć w październiku wypada kolejny punkt zwrotny, może więc dołek korekty w październiku?

 • bartalsi

  @WB

  Podobny problem będzie z interpretacją dzisiejszych danych INI SII:

  www.sii.org.pl/edukacja,i,analizy/indeks,nastrojioacute,w,inwestorioacute,w.html

  Większa przewaga optymistów nad pesymistami była tylko raz - w połowie marca tego roku. ;)

  Na 2600 ta przewaga bedzie jeszcze wieksza, aczkolwiek i teraz jakas korekta calkiem mozliwa.

 • aisakpr

  Wall street jakoś nie podziela naszego optymizmu :www.aaii.com/SentimentSurvey

 • pawel.drozdz

  lamaprd123
  2012/09/21 10:35:01
  Paweł Droźdż

  W jednym z komentarzy wspominał Pan, że we wrześniu wypada punkt zwrotny. Czy ten punkt, to szczyt na 43000 wig?
  Tak pisałem tutaj
  finanse.milemi.pl/blog/2012/krotka-analiza-aktualnej-sytuacji-rynkowej/
  przy okazji podawanego punktu zwrotnego 24.05.2012" z ciekawą statystyką" -który był domniemanym dołkiem fali C bessy płaskiej
  Musze to sprawdzić bo nie zaglądałem do tej metody od tego czasu :o), ale tak jak jest napisane, jak indeks nie będzie na ekstremach wskazanie należy zignorować

 • zulus_chacka

  czy ktos widzial jakis komunikat IFCapital o zmianie akcjonariatu? w ciagu 6sesji obrot ok 70mln sztuk , a kapital dzieli sie na 45mln akcji ( dane z parkietu - chyba ze sa bledne www.parkiet.com/instrument/103400,4.html )

 • zulus_chacka

  juz znalazlem

 • sajetann

  Panie Wojciechu,

  w 2005 roku (początek cyklu 40 miesięcznego) akcje chińskie (shanghai composite) też były w zastoju a nawet spadały by potem wystrzelić o kilkaset %.

  Dlaczego pańskim zdaniem gospodarka Chin miałaby się załamać bardziej niż inne w 2015-2016. Zgoda , że pewnie pod koniec 2013 roku, lub 2014 stopy % na całym świecie pójdą w górę (albo przynajmniej zakończy się drukowanie) i będzie kolejny ostry kryzys, ale nie widzę powodów by miał on doknąć Chiny bardziej niż inne kraje. Przeciętne ceny nieruchomości w Chinach kosztują 3000zł na metr kwadratowy, co przy ich zarobkach o 50% niższych niż w Polsce jest rozsądnym poziomem, zwłaszcza że zarobki rosną po 12-13% rocznie. Kraj ma konkurencyjną (aż za bardzo) gospodarkę i nie jest uzależniony od zagranicznego kapitału bo ma nadwyżki na rachunku bieżącym (w przeciwieństwie do azjatyckich tygrysów w pierwszej połowie lat 90tych.

 • bialek.wojciech

  @sajetann:
  "w 2005 roku (początek cyklu 40 miesięcznego) akcje chińskie (shanghai composite) też były w zastoju a nawet spadały by potem wystrzelić o kilkaset %."

  Dlatego zakładam, że to jeszcze nie pora na Chinageddon.

  Dlaczego pańskim zdaniem gospodarka Chin miałaby się załamać bardziej niż inne w 2015-2016. Zgoda , że pewnie pod koniec 2013 roku, lub 2014 stopy % na całym świecie pójdą w górę (albo przynajmniej zakończy się drukowanie) i będzie kolejny ostry kryzys, ale nie widzę powodów by miał on doknąć Chiny bardziej niż inne kraje. Przeciętne ceny nieruchomości w Chinach kosztują 3000zł na metr kwadratowy, co przy ich zarobkach o 50% niższych niż w Polsce jest rozsądnym poziomem, zwłaszcza że zarobki rosną po 12-13% rocznie. Kraj ma konkurencyjną (aż za bardzo) gospodarkę i nie jest uzależniony od zagranicznego kapitału bo ma nadwyżki na rachunku bieżącym (w przeciwieństwie do azjatyckich tygrysów w pierwszej połowie lat 90tych."

  Jest wiele powodów (dla mnie rozstrzygającym jest to, że zrobili Olimpiadę w 2008 roku jak Niemcy hitlerowskie w 1936, komunistyczne ZSRS i Jugosławia w odpowiednio latach 1980 i 1984, Korea Południowa (na przełomie dyktatury wojskowej i demokracji) w 1988 roku czy Grecja w 2004). Innymi jest to, że postrzegam wzrost Chin z ostatnich latch jako bańkę wyhodowaną dzięki przypięciu juana do taniego przez całą dekadę dolara w analogiczny sposób jak bańka "Tygrysów" z Azji Południowo-Wschodniej została wyhodowana na przypięciu tamtejszych walut do dolra taniego na początku lat 90-tych. W 16-letnim cyklu dolarowym jestem we wrześniu 1996, a więc na 13 miesięcy przez krachem wyznaczającym wejście kryzysu azjatyckiego w ostrą fazę. Stąd moja nerwowość.

  ChRL może być niezależna od zagranicznego kapitału, ale nie jest niezależna od własnych obywateli, a gdy 1300 milionów Chińczyków zacznie w panice kupować dolary by się zabezpieczyć przed dewaluacją juana, to raczej trudno ich będzie komukolwiek - w szczególności komunistycznej władzy - powstrzymać.

 • bialek.wojciech

  @zorro_23
  "a propos rozważań nad wpisem dot. wojny walutowej i zamieszczonego raportu, zastanawiam się jaką użyteczność może mieć MSCI World Index, który z założenia ma reprezentować akcje najbardziej rozwiniętych krajów na świecie, a mamy w nim reprezentację takich krajów jak Grecja, Portugalia, a nie ma Chin, Brazylii, Korei Płd. ...

  tak tylko głośno myślę :)"

  Mnie nie tyle chodziło, że świat taki mocny (MSCI World bez Grecji i Portugalii pewnie byłby mocniejszy), ile o to, że Chiny takie słaba, co w świetle moich chinageddonicznych wizji nieco mnie niepokoi.

 • bialek.wojciech

  @makler2090
  "Wojtku nawiązuje do dzisiejszego wydania Parkietu i Twojego wpisu na str 2, na spotkaniu z inwestorami w szczecinie zakładałeś w krótkoterminowej prognozie szczyt wig 20 w okolicach 2500pkt , tymczasem ok10% wzrostu daje poziom znacznie powyzej 2600pkt i 2 sprawa chinagedon juz 2014-15 tak szybko?"

  Czołem. Dynamika w tym cyklu jest niższa niż w 2009 roku, więc nawet przy powtórzenie scenariusza sprzed 40 miesięcy, to pewnie byłoby jednak trochę mniej niż ówczesne 10 proc. (poza tym to było 10 proc. od dołka majowej korekty, a nie jest jasne na jakim poziomie obecnie kolebanie się skończy).

  Co do Chinageddonu do różne założenia dają różne daty, ale z cyklu dolarowego wychodzi, że to już za rok (16 lat po kryzysie azjatyckim).


 • bialek.wojciech

  @model64
  "Panie Wojtku czy w związku z tym co pan napisał odnośnie WIG mozna by przyjąć taką projekcję dla wig20 teraz konsolidacja lub lekka korekta i potem wzrost do 2650 analogiczne 10% i potem powrót do wsparcia silnego na 2430-450 czy ma pan może inna projekcję"

  Jakie próby spekulacji na ten temat zamieściłem w dzisiejszym Raporcie tygodniowym:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5874

  Kurczę! Właśnie zauważyłem, że tytuł został jest mocno nieaktualny, ale poprawić to będę mógł dopiero w poniedziałek. • bialek.wojciech

  @aisakpr
  "RPP zasnęła z kółkiem" ,już jest 9-10 m-cy po obniżce EBC"

  Raczej niemożliwe - w Radzie znajdują się sami najlepsi:

  www.youtube.com/watch?v=OXRi28W-ENY

  Ja mała myszła próbowałem zastosować regułę Taylora ( pl.wikipedia.org/wiki/Regu%C5%82a_Taylora ), która mówi, że zmiany poziomu stóp powinny być funkcją odległości tempa inflacji od celu inflacyjnego ORAZ odległości PKB od PKB potencjalnego. Odległość tempa inflacji od celu to 1,3 pkt. proc., a PKB znajduje się poniżej linii trendu z ostatnich 10 lat o 1,7 proc. Liczymy 0,5*(+1,3)+0,5*(-1,7)=-0,2 pkt. proc. Czyli RPP powinna obniżyć stopy o 0,20 pb, czyli po zaokrągleniu o 0,25 pkt. proc.

 • bbb_29

  Obama to juz naprawde przeszedl sam siebie raport trojki po wyborach by nie bruzdzic w USA szok

 • bialek.wojciech

  @makler2090
  "(...) i 2 sprawa chinagedon juz 2014-15 tak szybko?"

  Martwi mnie podobieństwo szczytu ceny miedzi z 2006 roku do szczytu z 2011 roku:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5873 • aisakpr

  a co z pokoleniową hossą na surowcach?,bo szczyt miał być w listopadzie po wyborach

 • sajetann

  mam pytanie, sporo środków posiadam na platformie forex idm trader, czy mogę stracić pieniądze w przypadku bankructwa spółki idm ? przypuszczam, że odpowiedź będzie twierdząca, dlatego zastanawiam się nad zmianą, czy możecie mi coś doradzić ? jakich platform używacie ?

 • daiglu

  Panie Wojtku
  Moim zdaniem każda bessa to BAŃKA PIENIĄDZA - tak ją nazywam kapitał się cofa,chowa,aż do krańcowego napełnienia nim .
  A teraz jeszcze dochodzi JESZCZE WIELKI DRUK PIENIĄDZA .
  Gotówki na świecie jest tyle (dodruk potężny,firmy mają rekordowe ilości gotówki,obligacje np.niemieckie potrafili sprzedać na ujemnej stopie-PARANOJA -CZY KOŃCÓWKA BESSObańki ?),że w końcu z pełnego już wiadra się wyleje i zaleje rynki.

  Sam nawet miałem taki syndrom,chciałem wydać ,zmodernizować to i owo we własnej firmie - po nagonce ,że idą ciężkie czasy wolałem się wstrzymać (hm..?) i to właśnie mnie zastanawia.

  Czym dłuższa konsolidacja (na wig20) ,lub bessa ( na średnich i małych firmach już 5-6 lat) nie zapowiada zmiany ?
  Ja osobiście czekam na ogromną inflację ,więc posiadanie gotówki w moim przekonaniu jest tak nierozsądne jak kupowanie akcji w 2007 .

  Inwestuję tylko wg zasady B.Grahama i interesuje mnie wartość ,a ta jest teraz na życiowych minimach,czy będą jeszcze takie okazje-pewnie nie raz .....

 • bbb_29

  waluty.onet.pl/brazylia-moze-wytoczyc-artylerie-podatkowa-w-ramac,18892,5253962,1,news-detal

  Brazylia może wytoczyć artylerię podatkową w ramach "wojny walutowej"

 • bialek.wojciech

  aisakpr:
  "a co z pokoleniową hossą na surowcach?,bo szczyt miał być w listopadzie po wyborach"

  Już nie pamiętam, z czego to miało wynikać. Ale pamiętam, że zawsze alternatywą była powtórka z lat 70-tych, kiedy dwa szczyty surowcowej hossy odległe było o 6 lat (1974-1980). Powtórka daje szczyt cen surowców nie w tym cyklu (2011), tylko w następnym (2014 w 6 lat po szczycie z 2008 roku). Mnie to pasuje, bo oznacza odsunięcie Chinageddonu o jeden cykl.

 • bialek.wojciech

  @daiglu:
  "Moim zdaniem każda bessa to BAŃKA PIENIĄDZA - tak ją nazywam kapitał się cofa,chowa,aż do krańcowego napełnienia nim ."

  Bessa to raczej objaw pęknięcia bańki, która wcześniej nadymając się powodowała hossę (nie każda hossa jest spowodowana kredytową bańką - przyczyną niektórych jest wzrost wydajności pracy podnoszący zyski).

  "A teraz jeszcze dochodzi JESZCZE WIELKI DRUK PIENIĄDZA .
  Gotówki na świecie jest tyle (dodruk potężny,firmy mają rekordowe ilości gotówki,obligacje np.niemieckie potrafili sprzedać na ujemnej stopie-PARANOJA -CZY KOŃCÓWKA BESSObańki ?),że w końcu z pełnego już wiadra się wyleje i zaleje rynki.

  Sam nawet miałem taki syndrom,chciałem wydać ,zmodernizować to i owo we własnej firmie - po nagonce ,że idą ciężkie czasy wolałem się wstrzymać (hm..?) i to właśnie mnie zastanawia.

  Czym dłuższa konsolidacja (na wig20) ,lub bessa ( na średnich i małych firmach już 5-6 lat) nie zapowiada zmiany ?
  Ja osobiście czekam na ogromną inflację ,więc posiadanie gotówki w moim przekonaniu jest tak nierozsądne jak kupowanie akcji w 2007 ."

  Ja czekam na trochę inflacji - wyrównanie przez GSCI w 2014(?) szczytu z 2008 roku - ale potem oczekiwany przeze mnie Chinageddon znowy dały potężny podmuch deflacji.

  "Inwestuję tylko wg zasady B.Grahama i interesuje mnie wartość ,a ta jest teraz na życiowych minimach,czy będą jeszcze takie okazje-pewnie nie raz ....."

  Kiedyś pomagałem znajomemu znajomego przy tłumaczeniu książki Grahama "Inteligentny inwestor" i najbardziej spodobało mi się następujące kryterium wyceny: szukamy firmy, której wartość rynkowa jest niższa niż różnica pomiędzy sumą majątku obrotowego (należności, zapasy, gotówka itp) i całości zobowiązań. Wtedy po upłynnieniu majątku obrotowego firmy i spłacie całości długów wyszlibyśmy na plus majątek trwały (nieruchomości, maszyny, samochody itp) dostając jako bonus.

  W dołku poprzedniego cyklu dekadowego w 2002 roku było trochę takich firm. Teraz chyba jednak nie mamy do czynienia z aż taką przeceną.

  Jeśli ktoś kojarzy spółki spełniające powyższe kryterium do zapraszam do podziedzielnia się wiedzą.

 • zulus_chacka

  dziwne rzeczy wynikaja z koncentracji pozycji na fw20z podawanej na stronach gpw www.gpw.pl/koncentracja_otwartych_pozycji .
  otoz po sesji czwartkowej byl jeden zawodnik ktory mial do 25proc, a wiec 15894szt, po sesji w piatek jest nadal jeden zawodnik ale musz ponad 45proc czyli minimum 35435 szt. wiec w ciagu jednego dnia otworzyl minimalnie 19450 szt, podczas gdy LOP na serii Zet na koniec dnia w czwartek byl 63939, a w w tej chwili jest 78744szt czyli co ?, jeden ''grubas'' w piatek otworzyl wiecej pozycji niz wszyscy pozostali uczesnicy rynku?
  miedzy 1730 a publikacja info o koncentrecji ubylo 1500poz na zet, czyli grubas wykonuje przemieszczenia pozycji pomiedzy portfelami tak aby sprawic pewne ''wrazenie'' na rynku. tak czy inaczej jestesmy rzadkim przypadkiem gdy jeden grubas trzyma polowe pozycji rynku, cos jak z ksiazki o Nicku Leesonie - en.wikipedia.org/wiki/Nick_Leeson

 • karnakufo

  Korekta w tym miejscu całkiem normalna.
  A po korekcie stawiam na kontynuację ruchu wzrostowego rozpoczętego początkiem czerwca.
  www.bankfotek.pl/view/1331463
  www.bankfotek.pl/view/1331464

 • karnakufo

  Może być taki wariant:
  www.bankfotek.pl/view/1331482

 • karnakufo

  Powrót do wybitej konsolidacji i wzrost:
  www.bankfotek.pl/view/1331485

 • daiglu

  Panie Wojtku
  Są firmy które mają aktywa obrotowe na podobnym poziomie z zobowiązaniami ogółem i na równym poziomie z teraźniejszą kapitalizacją na GPW.
  np.(liczby przypadkowe)
  40 mln aktywa minus 40 mln zobowiazania =0
  kapitalizacja 40 mln
  wartość aktywów trwałych 180 mln ( w cenach nabycia )
  ale takie suche liczby bilansowe oczywiscie nie są najważniejsze
  40/180 to wspaniała cena (oczywiście ważna jest perspektywa firmy- Wayne Gretzky)
  jeżeli i ona jest obiecująca to kupuję i liczę ,że coś wspaniałego stanie się w firmie


  Do tego tak jak na szczycie hossy lub przy debiutach firmy stosują kreatywną WIZJONERSKĄ KSIĘGOWOŚĆ , tak i głębokiej bessie księgowość również nie jest oczywista - prawdziwa.

  Ciężko wypowiadać się o konkretnych firmach ,który cały czas kupuję i raczej nigdy nie wskazałbym ich z nazwy.Oczywiście rzadko również udaje sie kupować w samym dołku.
  .....ostateczne szczyty i dołki raczej są dla głupców i wielu z nas marzy o tym - czy słusznie...hm ? - chcemy być głupcami ? ...

 • karnakufo

  Chociaż nie wykluczam wariantu płytszej korekty i wcześniejszego ruchu do góry (w tym wariancie powrót do wybitej konsolidacji był już na niższym poziomie):
  www.bankfotek.pl/view/1331496

 • karnakufo

  NASDAQ:
  Sądzę, że to miejsce nie jest najlepsze do szorcenia:
  www.bankfotek.pl/view/1331537
  www.bankfotek.pl/view/1331538
  www.bankfotek.pl/view/1331539

 • bbb_29

  www.nysun.com/editorials/germany-eyes-gold-standard/87997/


  many-eyes-gold-standard

 • bbb_29

  Dziura w budżecie Grecji może być nawet dwukrotnie większa niż dotychczas sądzono - donosi niemiecki tygodnik Der Spiegel. Z informacji gazety wynika, że rządowi w Atenach brakuje 20 miliardów euro.

  Der Spiegel podaje, że o takiej kwocie ma być mowa w raporcie przygotowywanym przez tak zwaną trojkę czyli ekspertów z Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Gazeta podkreśla, że jeśli rządowi premiera Antonisa Samarasa nie uda się zredukować deficytu, to jego kraj nie dostanie kolejnej transzy międzynarodowej pomocy finansowej, co oznaczać będzie greckie bankructwo.

  Der Spiegel dodaje, że premier Samaras próbując ratować budżet, myśli nawet o kolejnej redukcji greckiego zadłużenia. Szanse na to, że wierzyciele znowu darują Grecji część długów są jednak minimalne. Niemieckie ministerstwo finansów podkreśliło niedawno, że takie rozwiązanie nie jest brane pod uwagę.

 • face90

  en.wikipedia.org/wiki/List_of_emerging_technologies
  Tabelka super. Dominują branże inżynierskie. Nie ma jednak psychiatrii, endokrynologii, czyli nauk które mogłyby ukazać czemu w wielu wymiarach to człowiek jest najsłabszym ogniwem lub czemu trudno mu zmienić w jednym pokoleniu zakodowane na matrycy genetycznej chemicznie, przez miliony lat zachowania, role, funkcje płci , itp. Świat się znacznie rozwinął dzięki możliwościom mózgu ale mechanizmy sterujące zachowaniem samego człowieka nadal są nieodkryte. To nie tylko mózg steruje naszym zachowaniem. Stąd też ważne wzorce i presja środowiska.
  A w branżach perspektywicznych mamy zapotrzebowanie:
  gazetapraca.pl/0,4050,,,1,100,-postDate,,,,,,,-1,,0,,,,153%24330%24142%24328.html
  Powinni uświadamiać to w szkołach , w mediach. Zamiast pierdołami, szukaniem dziury w całym media zajmować się powinny postawami wspierającymi PKB, wspierającymi normalną rodzinę. Styl amerykański banków, mediów, życia -w Europie nie pasuje. Może konkurs w TV na najlepszą nowocześnie prowadzoną lekcje chemii, fizyki, biologii, na najlepsze szkolne zajęcia, na najlepiej przygotowany przez młodzież projekt
  Wysłanie dzieci do elitarnej prywatne szkoły problemu też nie rozwiążą. Bo firmy przejmą kiedyś dzieci i komu będą sprzedawać produkty, usługi? W interesie długofalowym bogaczy, mediów, wszystkich jest by całe społeczeństwo poprzez nowoczesną edukację stać było w dorosłym życiu na odkrywanie nowych technologii, na wyższy standard życia, na rodzenie dzieci, wtedy produkty usługi bogaczy będą miały zapewniony zbyt , a media reklamy. Bo inaczej rynek produktów, usług, reklam wygląda w społeczeństwie 29 mln i 40 mln, w społeczeństwie z widoczną klasą średnią i w biednym, zacofanym W TV nie widziałem nigdy reklam kierowanych do 10000 najbogatszych Polaków: jachty, odrzutowce, złote zegarki, itp. ani też do biednych: wózek na makulaturę, wykrywacz złomu, itp.

  IFO jutro nastroje panujące wśród niemieckich przedsiębiorców. Były dobre informacje w UE może im humor poprawiły. Euro/$ może będzie miał siły na wybicie przy dobrych danych. Jeszcze Hiszpania, może jeszcze będzie wyżej jak nic negatywnego się nie pojawi. Zobaczymy. Trzeba obserwować.

 • face90

  @daiglu:
  (...)
  Sam nawet miałem taki syndrom,chciałem wydać ,zmodernizować to i owo we własnej firmie - po nagonce ,że idą ciężkie czasy wolałem się wstrzymać (hm..?) i to właśnie mnie zastanawia.
  (...)
  Ile jest kryzysu w kryzysie - a ile w tym medialnego efektu ?
  Fakt tracą na tym niektórzy przedsiębiorcy bo stają się bardzo ostrożni często zarobiliby więcej niż 5% na lokacie. Boją się klienci kupować bo kryzys.
  Traci państwo z VAT ze składek od pensji pracowników a po zwolnieniu wypłacając zasiłki z ZUS i funduszu pracy.
  Dla mediów ważne że reklamy się sprzedają.
  A za 3-4 lata będzie bardzo ciężko znaleźć dobrego pracownika. Państwa spłacą długi, zaczną inwestować.
  Wyż demograficzny lat 50 pójdzie na emerytury, do szpitali, do sanatoriów, itp - na państwowy garnuszek.
  W ich miejsce wejdzie na rynek pracy niż. I tak już bedzie przez kolejne lata.

 • zulus_chacka

  nie wszyscy uwierzyli w hosse

  ''...W moim głębokim przekonaniu jesteśmy na krawędzi przepaści, a jej estymowane dno jest bardzo odległe. Jeśli wyliczenia okażą się prawdziwe, wówczas pięcioletnia fala spadków (2012- jesień 2017), zapewne dramatyczna w swoich konsekwencjach, właśnie teraz się rozpoczyna...''
  astrofund.blox.pl/2012/09/Komentarz-na-tydzien-392012-24-28-wrzesnia.html • po_latach_remix

  ależ nam długie pozycje byki będą puchły !

  finanse.wp.pl/kat,102634,title,Der-Spiegel-euroland-planuje-zwiekszenie-EMS-do-2-bln-euro,wid,14949994,wiadomosc.html

  rzut kasy będzie spory jest zatem pod co kupować kolejne nisko wycenione aktywa !

 • dr_buldi

  @zulus_chaka
  "dziwne rzeczy wynikaja z koncentracji pozycji na fw20z podawanej na stronach gpw www.gpw.pl/koncentracja_otwartych_pozycji .
  otoz po sesji czwartkowej byl jeden zawodnik ktory mial do 25proc, a wiec 15894szt, po sesji w piatek jest nadal jeden zawodnik ale musz ponad 45proc czyli minimum 35435 szt. wiec w ciagu jednego dnia otworzyl minimalnie 19450 szt, podczas gdy LOP na serii Zet na koniec dnia w czwartek byl 63939, a w w tej chwili jest 78744szt czyli co ?, jeden ''grubas'' w piatek otworzyl wiecej pozycji niz wszyscy pozostali uczesnicy rynku? "

  Haha, rzeczywiście niezłe jaja, bo grubas musiał otworzyć te 20k pozycji, a reszta uczestników musiała w sumie ... zamknąć około 5 tys.pozycji
  Tylko wtedy bedzie się zgadzać. Przykładowo ta reszta rynku otwiera 11k pozycji oraz zamyka 16k. Wszystko po jednej stronie oczywiście.
  Wtedy wzrost lop wyniesie 20+11-16 i wszystko się zgadza. Ciekawe jednak że ta 'drobnica' w większości zamykała pozycje na nowej serii.

 • blackata

  Motyw ESM powraca...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,esm;again;,84096.html

 • ggg.30

  WB
  "Wtedy po upłynnieniu majątku obrotowego firmy i spłacie całości długów wyszlibyśmy na plus majątek trwały (nieruchomości, maszyny, samochody itp) dostając jako bonus.

  W dołku poprzedniego cyklu dekadowego w 2002 roku było trochę takich firm. Teraz chyba jednak nie mamy do czynienia z aż taką przeceną.

  Jeśli ktoś kojarzy spółki spełniające powyższe kryterium do zapraszam do podziedzielnia się wiedzą. "
  Projprzem c/ wk Grahama dla 1 akcji = 8,05 zł a jest handlowana w okolicach 7 zł, a jeszcze nie tak dawno w okolicach 5 zł.

 • zulus_chacka

  @ggg.30

  inne kryteria dla firm montazowych, budowlanych, uslugowych inne dla produkcyjnych

 • ggg.30

  Dodatkowo Projprzem ma bardzo niski dług odsetkowy ok. 7% wartości aktywów, a całość zadłużenia to 26 % wartości aktywów

 • bartalsi

  Na gieldzie wszystko jest w cenie. Jesli jest spolka z niskim c/wk to jest zadluzona albo wrecz zagrozona upadloscia. Trzeba wybrac takie, ktore wiadomo ze nigdy nie zbankrutuja, aczkolwiek na przykladzie np Hydrobudowy widac ze takie twierdzenie nie jest do konca prawdziwe. Mysle ze Hydrobudowa ostatecznie nie upadnie ale akcje po 0.01 zl zostana zcalone.

 • bartalsi

  @WB

  "Jeśli ktoś kojarzy spółki spełniające powyższe kryterium do zapraszam do podziedzielnia się wiedzą. "

  W kregu moich zainteresowan jest PEPEES. Spodziewam sie ze cena za akcje spadnie max do okolo 0.6 (ale juz mozna zbierac) a potem w krotkim czasie odbije do okolo 1.4. Co prawda 2000% to nie jest, ale jesli hossa bedzie hossa...
  Dodatkowo w dluzszym terminie dobra inwestycja moga byc spolki swiadczace uslugi medyczne, np Enelmed, Polmed, itd...Rynek ubezpieczen na pakiety medyczne tez rosnie.

 • makler2090

  Witaj Wojtku, pamiętam wysoką korelacje wskaźnika ifo z indeksem swig 80 z tego co pamiętam około 80%, dzisiaj ifo spadł do poziomu 101pkt, prosze jeśli znajdziesz chwilkę popatrz na ta korelacje może sie uda wyciągnąc jakieś wnioski

 • spekulant09

  Witam @ll, dwa tematy.

  "Sprzedaj na Rosz Ha-Szana, kup w Jom Kipur."
  W poniedziałek 17 września 2012 roku rozpoczął się żydowski Nowy Rok, czyli święto Rosz Ha-Szana. Z tym świętem wiążę się jedno ze starych i zapomnianych już giełdowych powiedzeń. Mianowicie tytułowe Sprzedaj Rosz Ha-Szana, kup Jom Kipur. Jom Kipur, to kolejne żydowskie święto, tzw. dzień pojednania. W tym roku wypada ono w środę 25-26 września.

  Ostatnio w prasie pojawiały się ciekawe tytuły :-)

  forsal.pl/artykuly/649151,akcje_ida_do_lamusa_inwestorzy_wola_etf_y.html

  Bill Gross prezes Pimco największego na świecie funduszu obligacji napisał (sierpień 2012) "The cult of equity is dying".
  John Authers and Kate Burgess, "Out of Stock," Financial Times, May 24, 2012.
  John Authers, "The Cult of Equities Is Dead. Long Live Equities," Financial Times, May 27, 2012.

  Od razu nasuwa się artykuł z 79 roku :-)
  www.bankfotek.pl/view/1330661
  "The Death of Equities. How inflation is destroying the stock market"
  www.businessweek.com/stories/1979-08-13/the-death-of-equitiesbusinessweek-business-news-stock-market-and-financial-advice

  Takie porównanie 1979/2012

  BusinessWeek, 1979:
  This death of equity can no longer be seen as something a stock market rallyhowever strongwill check. It has persisted for more than ten years through market rallies, business cycles, recession, recoveries, and booms.
  Financial Times, 2012:
  Stocks have not been so far out of favor for half a century. Many declare the cult of the equity dead.

  BusinessWeek, 1979:
  Individuals who are not gobbling up hard assets are flocking to money market funds to nail down high rates, or into municipal bonds to escape heavy taxes on inflated incomes.
  Financial Times, 2012:
  The pressure to cut equity exposure is being felt across the savings industry. In the US, inflows to bond funds have exceeded equity inflows every year since 2007, with outright net redemptions from equity funds in each of the past five years.

  BusinessWeek, 1979:
  Few corporations can find buyers for their stocks, forcing them to add debt to a point where balance sheets seem permanently out of whack.
  Financial Times, 2012:
  With equity financing expensive, many companies are opting to raise debt instead, or to retire equity.

  BusinessWeek, 1979:
  We have entered a new financial age. The old rules no longer apply. Quotation attributed to Alan B. Coleman, dean of business school, Southern Methodist University
  Financial Times, 2012:
  The rules of the game have changed. Quotation attributed to Andreas Utermann, Allianz Insurance

  BusinessWeek, 1979:
  Today, the old attitude of buying solid stocks as a cornerstone for ones life savings and retirement has simply disappeared.
  Financial Times, 2012:
  Few people doubt, however, that the old cult of the equitywhich steered long-term savers into loading their portfolios with shareshas died.


  Pozdrawiam.

 • delubicz

  Witam,
  na obecnym etapie wariant optymistyczny przedstawiony przez moich znakomitych przedmówców jest jak najbardziej mozliwy,ale należy wziąc pod uwagę wariant bardziej pesymistyczny,a mianowicie,ze na rynkach bazowych ma miejsce tworzenie szczytu,przed większą korektą,a byc może odwróceniem trendu. Dla przykładu na dax mamy nowy szczyt i negatywne 2B,na nasdaq100 tak samo,podobnie na naszym fw20.
  Plan minimum,który kiedyś tu nakresliłem został wykonany,a nawet nasze kontrakty dotarły do 2450.Rynki porobiły szczyty na serii kontraktów wrzesniowych,na grudniowej serii,powinno być tak jak pisze Pan Piotr z ATA albo większa korekta,albo odwrócenie trendu.Ostrożność wskazana,dopiero teraz!!! A nie wtedy kiedy tak ostro mnie tu atakowano

 • zulus_chacka

  festiwal podazy na rynku opcji trwa, ceny opcji put i call out of the money spadaja - wyglada ze rynek zaklada dalszy ciag boczniaka , ktory trwa dlugo i kiedys zostanie wybity ale czy w tym momencie?. zobaczymy. rynek opcji w takie zdarzenie nie wierzy......ale czasami sie mylil heheee

 • zulus_chacka

  @mekkon1

  .... po rozliczeniu czerwca bylo dwoch po ok 50proc i rynek dzieki temu szedl w bok?

 • max_2700

  @Delubicz

  gruby ma ponad 50% L zatem o jakich spadkach mówimy w trendzie wzrostowym ? Pan jakiś strachliwy się zrobił a trend ma się dobrze i zdrowo. Płaskie korekty akumulujące i w górę.

 • delubicz

  @max_2700
  zwykła ostrozność,na indeksach w USA,czy też na dax możliwy jest proces tworzenia szczytu,to trochę zazwyczaj trwa,może pojawić się nowy szczyt,ale przyspieszenia trendu się nie spodziewam raczej.

 • zelazny.karzel.wasyl

  @ Spekulant09

  "Sprzedaj na Rosz Ha-Szana, kup w Jom Kipur."

  To powiedzenie żydowskich giełdziarzy brzmi dokładnie odwrotnie:
  "Kup w Rosh - Hashanah, Sprzedaj w Yom Kippur"
  www.technologyinvestor.com/?p=3822

 • ewiggin

  @DELUBICZ

  Jedna z moich hipotez jest zgodna z pańską wypowiedzią. Wedle niej tworzy się szczyt fali 3 (mowa o S&P). Fala 1 od 1070 do 1292. Fala 2 od 1292 do 1158; i obecna fala 3 - od 1158 do 1468-1500.
  Zejście korekty poniżej szczytu fali 1 (1292) będzie niepokojące. Gdy jednak korekta będzie płytsza, to po fali 5 i tak przyjdzie duży, korekcyjny spadek wyższego rzędu. Jak mówię, to jedna z hipotez, którą biorę pod uwagę.
  Inną z hipotez opisywałem wcześniej. Wedle niej kończy się fala C bessy. Fala A z minimum na 1070; fala B ze szczytem na 1422 i fala C - płaska - właśnie się kończy.
  Jakiemu scenariuszowi daje Pan najwyższe prawdopodobieństwo spełnienia. Nie pytam tylko o dwie powyższe hipotezy, bo z pewnością ma Pan jeszcze inne. Pozdrawiam.

 • lucdas

  Z dedykacją dla MAX_2700;

  www.argentarius.com.pl/pages/posts/qe3-nie-zadziala-na-rynki-akcji-45.html

 • lucdas

  Dedykacja dla: zulus_chacka , mekkon1, dr_buldi,

  a tak w ogóle nam wszystkim, dla przypomnienia;

  skutecznyinwestor.pl/nagranie-webinaru?utm_source=equity_magazine&utm_medium=e-mail&utm_content=wideo_webinar&utm_campaign=si2012#page-title

 • delubicz

  @EWIGGIN
  Tak w tej wersji tworzy się fala 3,najprawdopodobniej s&p500 jeszcze pobije szczyt z 14 września,podobnie do nasdaq100,następnie fala 4 przybierze skomplikowaną formę korekcyjną,dłużej trwającą niż fala 2,po czym pojawi sie fala 5,pytanie,czy z przewyzszeniem szczytu wszechczasów,a następnie poważny spadek w ramach korekty wyzszego rzędu jak Pan wspomniał.Temu właśnie wariantowi daję najwięcej szans. W innym wariancie być moze znajdujemy się w jakimś szerokim trendzie bocznym i po tej fali 5 spadek zniesie nawet 30 % wartości indeksu,a więc spadnie gdzieś w okolice 1000 pkt. Czy w Pana wariancie ABC spadek,który nas czekałby mógłby osiagnąć ten poziom?. Jest jeszcze wariant permanentnej hossy z duzymi korektami,która to hossa może wynieść indeks s&p500 na poziomy powyżej 2000,ale moja wyobrażnia tak daleko nie sięga...
  pozdrawiam W.

 • delubicz

  @ewiggin
  i jeszcze dodam,ze moim zdaniem tak jak rynki od początku czerwca do 14 września dawały szansę w stosunkowo "łatwy" sposób zarabiać na długich pozycjach,bo działo się to po ścianie strachu,teraz, psychologicznie rzecz ujmując,rynki nie mają pod co rosnąć.
  pozdrawiam W.

 • zulus_chacka

  ''chłopaku zulus''

  26 czerwiec LOP na U 93536, pierwszy 35-40proc, drugi 40-45proc
  10lipca -mieli odpowiednio 30-35proc i 35-40proc LOP 91157
  24lipca -pozostal jeden gracz 30-35proc

  ....nastepnym razem dokladnie przeczytaj swoja biblioteczke

 • darkhest

  @ zelazny, spekulant

  raczej racje ma spekulant, tylko ze bez rewelacji..
  blog.stocktradersalmanac.com/post/Sell-Rosh-Hashanah-As-Fed-QE3-Punt-Looms-DJIA-CF-CLF-XOI

  Passover begins on the 15th day of the month of Nisan (przelom marca-kwietnia)
  pozdro :)

 • delubicz

  Panie @zelazny
  rację ma @spekulant09,sell RH (16-18.09),buy YK (25-26.09),szczyt był wczesniej bo 14.09 ale prawie trafiony,a dołek lokalny może dziś 24.09

 • dino54

  @Panie delubicz
  Nie moge zrozumiec dlaczego ma byc juz koniec wzrostow?SP500od dolka w 2010r rosl 10miesiecy zas od dolka w 2011r rosl 6miesiecy teraz rosnie dopiero 4miesiac i juz ma byc koniec?

 • dino54

  @Panie delubicz
  Nie moge zrozumiec dlaczego ma byc juz koniec wzrostow?SP500od dolka w 2010r rosl 10miesiecy zas od dolka w 2011r rosl 6miesiecy teraz rosnie dopiero 4miesiac i juz ma byc koniec?

 • bbb_29

  delubicz

  @max_2700
  zwykła ostrozność,na indeksach w USA,czy też na dax możliwy jest proces tworzenia szczytu,to trochę zazwyczaj trwa,może pojawić się nowy szczyt,ale przyspieszenia trendu się nie spodziewam raczej.

  na ile przewidujesz korekte EUR/USD wrocilo do poziomow z qe3 SP500 to oklice 1440 jeszcze trzymaja indeksy pod zakoncznie kwartalu lecz ten kwartal dla firm powinien byc slaby Chiny spowolnienie - UE wtedy moze korekta

 • ewiggin

  @DELUBICZ
  Moja wyobraźnia sięga bardziej 2000 niż 1000. W moim wariancie ABC fala C właśnie się kończy, lub skończy się niebawem i pozostaje permanentna hossa.
  1. Wariant z formowaniem szczytu fali 3, potem korekta i fala 5; potem korekta wyższego rzędu i kolejna duża piątka w górę - 55%
  2. Bliski koniec fali C i początek hossy - 30%
  3. Duży spadek do 1000 pkt (trend boczny) - 15%
  To na chwilę dzisiejszą. Oczywiście przebicie odpowiednich poziomów w górę/dół będzie na bieżąco weryfikować powyższe warianty.

 • swb1

  We wszelkich dywagacjach warto jednak pamiętać, ze trend wzrostowy wciąż trwa i nie widać dla niego zagrożeń. To, że indeks S&P dotarł do strefy oporu nie oznacza, ze będą spadki, opory są wszak po to aby je łamać. Wciąż w dyskusjach widać niewiarę we wzrosty, co oznacza, że ściana strachu jeszcze się nie skończyła. W zeszłym tygodniu rynek nie wykorzystał okazji do pobicia ostatnich maksimów i wszedł w konsolidację, z której jak zakładam wyjście powinno nastąpić górą, być może już w tym tygodniu.

 • bbb_29

  swb1

  nikt nie pisz ze juz tylko spadki ale o jakies korekcie bo jak widac fundamenty maja sie nijak do poziomo indeksow konczy sie kwartal a on powinien byc slaby i tutaj jaks korekta powinna byc...

 • swb1

  bbb 29

  Teraz fundamenty to biliony $ i euro wpuszczane do systemu i one mają się świetnie. Dodatkowo brak poważnego ryzyka politycznego w okresie przedwyborczym. Nie ma klimatu do większej korekty. Jedyne obawy to te związane z bliskością historycznych oporów, ale to jest właśnie to, co powinno napędzać wzrosty. Poważne ryzyko polityczne pojawi się po wyborach i będzie związane z ewentualnym wiosennym atakiem na Iran, ale do tego czasu indeks może być sporo powyżej 1600 pkt.

 • po_latach_remix

  w trendzie mocno wzrostowym korekty płaskie są jak najbardziej pożądane.

 • ewiggin

  @SpekulantO3
  Jakieś uzasadnienie?

 • ulica_mainstreet

  Przy okazji ludycznej mądrości i faz księżyca, oraz testowania dość istotnej od 1987 r kreski :
  www.marketanthropology.com/2012/09/meridian-market-update.html

  astrocycle.net/PDF/1998DowAward.pdf
  27 dzień 7 miesiąca księżycowego wypada 12.10., w piątek.
  A biliony jeszcze nie są wpuszczane w system, czy może nie wiem?

  Dla mnie najbardziej optymistyczna wersja, jaką jestem w stanie sobie wyobrazić, żeby to jakoś wyglądało, a nie było 1973 rokiem.
  pokazywarka.pl/s422d8/

  PS. @ Spekulant09
  Gdzieś już czytałam o śmierci akcji... Z wykresem, co było potem...
  www.bespokeinvest.com/thinkbig/2012/8/1/how-good-an-indicator-was-the-death-of-equities-cover.html

  PS2.Bardzo ciekawe, jak zwykle od Izabeli Kamińskiej
  O lękach związanych z drukowaniem przez rząd USA $ w latach 30' XX wieku.
  ftalphaville.ft.com/blog/2012/09/24/1173781/a-time-of-hoarding-and-inflation-fears-1930s-edition/

  Najbardziej podoba mi się to:
  "You see, contrary to popular belief, our working theory is that the crisis results as much from the conjoined effects of a suddenly over-abundant and over-productive world..."
  To też już chyba ktoś wcześniej wymyślił...
  Ale dobrze to uzasadniają.
  ftalphaville.ft.com/blog/2012/08/31/1135531/time-to-resurrect-the-missing-variable/

 • blackata

  1...2...3...QE4

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,1;2;3;qe4,84122.html

 • zulus_chacka

  cykl 25/5 i koniec kwartalu nadchodzi
  ostatnie 4 cykle bardzo ladnie zaplacily,wczoraj na godzinach pojawily sie sygnaly kupna, silniejszy ruch po zapaleniu 2425. osobiscie nie sadze by ten cykl tak samo dobrze zaplacil jak poprzednie, byc moze potrwa tylko 3-4 dni np do ''window dressing'' w piatek.

 • bbb_29

  Będzie więcej QE3, ale program zostanie zakończony przed 2014
  macroNEXT, 25.09.2012

  John Williams, szef Fed z San Francisco twierdzi, że Fed rozszerzy program QE3 w przyszłym roku i zakończy go przed 2014.

  Jego zdaniem Fed jest przygotowany do zakupu obligacji opartych o kredyty hipoteczne "tak długo jak to będzie konieczne" aby uzyskać "znaczącą" poprawę na rynku pracy. Oznacza to również, że Fed może rozszerzyć QE3 i dodatkowo włączyć do programu jeszcze "inne aktywa". Nie wyjaśnił jednak, co kryje się pod pojęciem "inne aktywa".

  Przewiduje on, że stopa bezrobocia spadnie do poziomu 7,25 % przed końcem 2014 roku, a to jest poziom, który wg Fedu oznaczał będzie "znaczącą" poprawę.

  "Jesli warunki poprawią się szybciej niż oczekiwaliśmy, zakończymy program wcześniej, ograniczając ilość bodźców monetarnych", powiedział Williams. "Jednak jeśli gospodarka nie będzie sobie radzić utrzymamy program tak długo jak to będzie potrzebne by uzyskać znaczącą poprawę na rynku pracy biorąc pod uwagę stabilność cenową", dodał.

  Williams podkreślił, że ostatnie działania Fedu w zakresie polityki monetarnej mają "pomóc w osiągnięciu celu jakim jest maksymalne zatrudnienie i stabilność cenowa".

 • bbb_29

  JP Morgan podwyższył rekomendację dla KGHM do "neutralnie", cena docelowa 158,06 zł

  czerwona lapmka sie zapala

 • bialek.wojciech

  @spekulant09
  "Ostatnio w prasie pojawiały się ciekawe tytuły :-)

  forsal.pl/artykuly/649151,akcje_ida_do_lamusa_inwestorzy_wola_etf_y.html

  Bill Gross prezes Pimco największego na świecie funduszu obligacji napisał (sierpień 2012) "The cult of equity is dying".
  John Authers and Kate Burgess, "Out of Stock," Financial Times, May 24, 2012.
  John Authers, "The Cult of Equities Is Dead. Long Live Equities," Financial Times, May 27, 2012.

  Od razu nasuwa się artykuł z 79 roku :-)
  www.bankfotek.pl/view/1330661
  "The Death of Equities. How inflation is destroying the stock market"
  www.businessweek.com/stories/1979-08-13/the-death-of-equitiesbusinessweek-business-news-stock-market-and-financial-advice

  Takie porównanie 1979/2012

  BusinessWeek, 1979:
  This death of equity can no longer be seen as something a stock market rallyhowever strongwill check. It has persisted for more than ten years through market rallies, business cycles, recession, recoveries, and booms.
  Financial Times, 2012:
  Stocks have not been so far out of favor for half a century. Many declare the cult of the equity dead.

  BusinessWeek, 1979:
  Individuals who are not gobbling up hard assets are flocking to money market funds to nail down high rates, or into municipal bonds to escape heavy taxes on inflated incomes.
  Financial Times, 2012:
  The pressure to cut equity exposure is being felt across the savings industry. In the US, inflows to bond funds have exceeded equity inflows every year since 2007, with outright net redemptions from equity funds in each of the past five years.

  BusinessWeek, 1979:
  Few corporations can find buyers for their stocks, forcing them to add debt to a point where balance sheets seem permanently out of whack.
  Financial Times, 2012:
  With equity financing expensive, many companies are opting to raise debt instead, or to retire equity.

  BusinessWeek, 1979:
  We have entered a new financial age. The old rules no longer apply. Quotation attributed to Alan B. Coleman, dean of business school, Southern Methodist University
  Financial Times, 2012:
  The rules of the game have changed. Quotation attributed to Andreas Utermann, Allianz Insurance

  BusinessWeek, 1979:
  Today, the old attitude of buying solid stocks as a cornerstone for ones life savings and retirement has simply disappeared.
  Financial Times, 2012:
  Few people doubt, however, that the old cult of the equitywhich steered long-term savers into loading their portfolios with shareshas died. "

  No tak, pamiętam 1979/2012 rok: za kilkanaście miesięcy Rosjanie zorganizują Igrzyska Olimpijskie w Moskwie/Soczi i rozpocznie się krach na rynku surowców...

  Przepiękna ilustracja funkcjonowania cyklu pokoleniowego. :)

 • zulus_chacka

  falami elliota sie nie intersuje ale czy obecna struktura fw20 nie sugeruje ze jestesmy w 5 fali i ewentulanie tworzymy szczyt ?

 • bialek.wojciech

  @ulica_mainstreet
  "Gdzieś już czytałam o śmierci akcji... Z wykresem, co było potem...
  www.bespokeinvest.com/thinkbig/2012/8/1/how-good-an-indicator-was-the-death-of-equities-cover.html"

  To by mi pasowało, z 1982 zrobiomym za 3 lata przez Chinageddon.

  "PS2.Bardzo ciekawe, jak zwykle od Izabeli Kamińskiej
  O lękach związanych z drukowaniem przez rząd USA $ w latach 30' XX wieku.
  ftalphaville.ft.com/blog/2012/09/24/1173781/a-time-of-hoarding-and-inflation-fears-1930s-edition/"

  To 2 cykle pokoleniowe wstecz. W poprzednim cyklu pokoleniowym bessa lat 70-tych stała pod znakiem inflacji a hossa przyszła wraz z dezinflacją (lato przeszło w jesień). W latach 30-tych i 40-tych bessa stała pod znakiem deflacji i skończyła się wraz z reflacją (zima przeszła w wiosnę).

  Zasada zmienności sugeruje, że teraz powinno być jak w latach 30-tych, ale trudno przecież powiedzieć, że mamy obecnie deflację. Raczej należałby powiedzieć, że mamy powstrzymywana deflację. Więc rzeczywiście wersja z łagodnym nadejściem regularnej wiosny wydaje się podejrzana.

  Mnie cały czas prześladuje wniosek z moich czarów marów, które sugerują, że na wykresie DJIA urealnionego CPI środek symetrii znajdował się w połowie ruchu spadkowego 1973-1974, z czego wynika, że obecnie mamy 1936 roku (i cały czas cofamy się w czasie) czyli do początku krachu a la 1929-1932 mamy jeszcze 4 lata hossy (innymi słowy od 2000 roku odbijamy w symetrii środkowej sekwencję 1949-1929).

  Czyli klasycznie jak u Misesa: powstrzymywanie małej deflacji za pomocą druku pieniądza prowadzi do pompowania kolejnej - jeszcze większej bańki (Chiny), która pękając produkuje jeszcze większą deflację.

  W tym ujęciu analogie z 1979 rokiem są pułapką, którą rynek zastawia na tych, którzy myślą, że będzie tak samo jak ostatnio. Ale na razie w tę pułapkę muszą wpaść "stratedzy z Wall Street" (i wszystkie obecnie niedźwiedzie), a na razie się chyba na to nie zanosi.


 • ewiggin

  @Zulus
  Nasz rynek, co każdy widzi, rozsynchronizował się z S&P. Niestety nie potrafię zidentyfikować obecnie fal na WIG20; bo żeby to zrobić, musiałbym codziennie śledzić notowania na bieżąco, a w ostatnich tygodniach nie miałem na to czasu.
  Zakładam jednak, że prędzej czy później dogonimy wykresy rynków rozwiniętych.

 • max_2700

  @all

  nie zważam na błędne opinie co niektórych

  @ewiggin

  dogonimy zapewne teraz do końca października indeksy w usa do 2700 droga otwarta. Kwestia żeby podali dobre informacje i jazda w górę trwa. Spokojnie trzeba czekać i podbierać perełki do koszyka. Pozycje L na fut również wskazane.

 • tomon20

  Propozycja opisu zachowania EURUSD:
  abc-rynku.pl/2012/09/analiza-eurusd-24-09-2012/
  oraz S&P500
  abc-rynku.pl/2012/09/analiza-sp500-po-sesji-24-09-2012/
  Zapraszam do dyskusji oraz oceny takiego sposobu interpretacji tego co możemy dostać w najbliższej przyszłości.

 • swb1

  Bardzo dobry koncept odnośnie S&P. Konsolidacja powinna potrwać najwyżej do jutra i zwyczajowo we czwartek można się spodziewać mocnego ruchu w okolice 1500 pkt. Brak głębszej korekty, o której tak wiele się pisze i której tak powszechnie się wyczekuje spowoduje paniczne kupno i przyspieszenie ruchu wzrostowego. Wybicie powyżej 1600 pkt może się okazać sprawą znacznie banalniejszą niż większość sądzi.

 • ewiggin

  Z innej beczki:
  Mój prywatny wskaźnik nastrojów wskazuje że mamy po połowie byków - oczekujących wzrostu, i niedźwiedzi - czekających na korektę. W związku z tym prawdopodobny wariant wąskiej konsolidacji do czasu, gdy któraś ze stron obejmie przewagę.
  Mówię o krótkim terminie: 1 - 2 tygodnie.

 • bbb_29

  Dan jak by mogly byc gorsze z USa hihihi wybry USA: Indeks zaufania konsumentów CUDA BENKA pod OBAME dzialaja

 • zulus_chacka

  to jak?, od godz. 1555 LOPna fw20 wzrosl o 1500szt gruby otwiera dlugie czy krotkie? he?

 • zulus_chacka

  ''... teraz to pozycję zajmują ci co swoją kasę oddadzą grubemu..''


  chyba tylko jedna strona moze sie mylic, a druga musi miec racje, nie?

 • zulus_chacka

  @ n-b


  trolluj trolluj naganiaj

 • po_latach_remix

  Panie Wojtku czy obecna hossa ma szanse dojść czasowo aż do 2020 ? byłaby to idealna hossa pokoleniowa z Wig 20 aż do 4000. Bardzo ładnie mi wychodzi na wykresach taki zakres. Nie wspomnę o zagranicy jak wysoko będzie. Osobiście nie mam wolnej gotówki wszystko a akcjach i trochę futures u nas oraz na zachodnim rynku. Spokojnie czekam na sowite zyski.

 • bbb_29

  w USA lepsze dane wykorzystują do sprzedawania

 • face90

  Jest szansa dla budowlanki w następnej perspektywie unijnej.
  Może prezesi polskich firm budowlanych zamiast rywalizować PKC na lewarach z banków tym razem pójdą po rozum do głowy i zaczną współpracować.
  Dziennikarze też się może już douczyli o budowie dróg, dobrowolnej cenie minimalnej, cenie ropy, itp.
  logistyka.pb.pl/2671229,92915,okolo-1-3-srodkow-na-inwestycje-transportowe.
  Będzie się z czego cieszyć jak wszystko skończą.

  QE3- coś PR słabnie. Miłe nagłówki w mediach powinny poprawiać dalej nastrój konsumentów, itp.
  Ja liczę jeszcze lekko w górę po konsolidacji, choć korekta kiedyś też musi nadejść po 2-4 miesiącach wzrostów. SL czekają. Spowolnienie to nie tragedia ale też nie hossa. Wszystkie karty odkryte. Kolejne dane makro ważne.
  Teraz to w USA będą musieli się zdecydować czy skaczą z klifu na głęboką czy na płytką wodę.

 • max_2700

  płaskie korekty służą skutecznemu poszerzaniu palety przecenionych spółek jak i zajmowaniu długich pozycji w tej hossie. Myślę ,że okres promocyjnej akumulacji powoli dobiega końca.

 • gamera11

  Wszelkie znaki na niebie i Ziemi mówią mi że to koniec spadków na SP500:)Od dzisiaj wzrosty

 • blackata

  Medialna Gra Ratingiem USA już trwa...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,us;rating;boomerang;,84170.html

 • bialek.wojciech

  po_latach_remix:
  "Panie Wojtku czy obecna hossa ma szanse dojść czasowo aż do 2020 ? byłaby to idealna hossa pokoleniowa z Wig 20 aż do 4000."

  W 8 lat o mniej niż 100 proc.? To nie warto się schylać.

 • zulus_chacka

  w20 zamknal luke QE3, wyglada wiec ze ten temat juz nie jest wazny. na godzinowych wskaznikach sa dywergencje, jestesmy w trakcie cyklu 25/5 - jest on aktualny oczywiscie tylko gdy bedzie roslo, wiec dopiero jesli wyjdziemy ponad 2390 na godzinach nalezy grac dlugie,

 • po_latach_remix

  @Wojciech Białek

  Panie Wojtku ale to 4000 na W20 zapomniałem dopisać ,że to najbardziej pesymistyczny scenariusz zatem optymiści powinni liczyć na 2-3 razy tyle i wypaść powinno gdzieś pomiędzy zatem jest o co walczyć i jest to czas na mocne zakupy jakie od czerwca trwają. Zatem warto się schylać po wolną gotówkę i kolekcjonować spółki.

 • barbarius

  dla abwechslungu :) powiem tak- szczyt juz był :)

 • max_2700

  @ barbarius

  dla abwechslungu :) powiem tak- szczyt juz był :)

  tak i jest korekta a po niej powrót do wzrostu - Dax na 8000 to pierwsza stacja kolejnego wzrostu.

 • barbarius

  max_2700 2012/09/26 09:55:56@ barbarius

  dla abwechslungu :) powiem tak- szczyt juz był :)

  tak i jest korekta a po niej powrót do wzrostu - Dax na 8000 to pierwsza stacja kolejnego wzrostu.
  szczyt juz byl tzn to se ne wrati simple past :)

 • witmike

  Brakuje fazy zwątpienia niedźwiedzi.
  Przydałoby się szczyt poprawić przynajmniej.

 • model64

  na krotkich trendach mozna niewiele zarobić ale co mamy na dzień dzisiejszy oprócz piania że HOSSA i tak dalej a ja głupek tego nie widzę , wykres sólek z wig 20 w trendzie bocznym ponad rok 2000-2430-450 i nie przebił tego zakresu a i owszem mozliwe jest i 2700 i 2800 ale niech przejdzie opór co mozna napisać i czy jest sens kiedy od sierpnia ubr jesteśmy na tych samych poziomach DAX owszem Hossa Rynek amerykanski owszem HOSSA ale to co u nas to nawet nie kapiszony a widzę co niektórzy nieustannie piszą o wzrostach to ja się pytam gdzie te wzrosty bo ja jakoś ich nie widzę a żeby nie być kompletnym głupkiem to dostrzegam że wig 20 wyciagany 4-5 spółkami na których sam pogrywam i to wszystko jeśli się myle to poroszę wieszczów o wyprowadzenie mnie z błedu

 • delubicz

  @witmike
  Michale tymczasem to byki przeżywaja zwątpienie,co gorsza uzasadnione... Jedyne w obecnej sytuacji,co może się pojawić na sp500 to być może niższy szczyt i to nie tak szybko. Jak niedawno pisałem sygnałem ostrzegawczym było negatywne 2B na dax i nasdaq100. Nowy szczyt na sp500 oczywiscie ciagle jest mozliwy,ale osobiscie wątpię czy się uda.
  pozdrawiam W.

 • zulus_chacka

  ''Brakuje fazy zwątpienia niedźwiedzi''

  na fw20 wyglada na wyczekiwanie kiedy dax odbije , tu jest wiara w dalsze wzrosty i ta baza ''optymistyczna'' - wiem ze to wartosc pieniadza w czasie , ale jesli na rynku panowalby pesymizm to powinna byc mniejsza. a gdyby przy tescie 2400 byla ujemna ( bez dywidend) bylaby gwarancja dalszych wzrostow.

 • bbb_29

  zamieszki w Grecji w Hiszpan

 • bartalsi

  A zwykle przyjmuje sie ze milczenie oznacza zgode:

  bartalsi
  2012/09/14 11:07:31
  @WB

  Panie Wojtku,

  Wydaje sie, ze u nas przed sektorem budowlanym spowolnienie jeszcze sie nie konczy. Czy mysli pan ze akcje tych spolek beda rosnac pozniej w stosunku do szerokiego rynku?

 • podtworca

  Gdyby Grecji nie przyjmowali do unii walutowej, nie byłoby tych problemów. Ludzie spinaliby się od pierwszego do pierwszego i przyzwyczaili jak Polacy do codziennej walki o byt. Niestety wraz z euro posypały się tanie kredyty, rząd rozkradł je i roztrwonił na socjal, więc teraz buntują się, że muszą obniżyć stopę życiową do poziomu i tak wyższego o kilkadziesiąt procent od przeciętnego Polaka.

 • podtworca

  @bartalsi
  A nie jest czasem tak, że kursy kilku spółek budowlanych wyceniają już upadłość likwidacyjną i 0 kontraktów po wsze czasy?

 • witmike

  @Delubicz, Zulus

  W optymistycznym nastroju trzymało mnie złoto, ale ono też popuściło. Nic strasznego się jeszcze nie stało, jednak jest rysa na szkle.
  W20 faktycznie dzielnie się trzyma.

  Witku, przed nami wybory w USA, do tego czasu rynek powinien się trzymać. Potem może sobie do wiosny spadać.

 • witmike

  @Delubicz

  I miedź wcale nie wygląda źle:

  www.sendspace.pl/file/pic/7b2c7b8b10a9ae7bde3ccfd/view

  jak dla mnie to sobie może już z tego kanału wybijać :-)

 • zulus_chacka

  ''W20 faktycznie dzielnie się trzyma.''

  w piatek koniec kwartalu - podaz czeka na lepsze ceny w nadziei na ''window dressing '' ?

 • bartalsi

  PBG chyba 30% , Hydrobudowa 50% dzisiaj...Mostostal tez ladnie idzie...
  To tak tylko o bohaterach ostatnich afer.

 • podtworca

  O to właśnie chodzi - w wycenach giełdowych spółek budowlanych zawarty był już najczarniejszy scenariusz. A kontrakty na gaz i prąd się dopiero klarują..

 • zulus_chacka

  @podtworca

  a kto zaufa takim wykonawcom?(np. pbg, polimex, mex, abm, pbo ), ktorzy nie maja finansowania w bankach. to jest idealna sytuacja dla duzych zagranicznych firm budowlanych aby przejac kontrakty w nasteonych latach.
  kapital ktory dzis je rozgrywa to szybki i spekulacyjny. ten ktory bywal kov , oil itp

 • swb1

  Cóż, spadło trochę za bardzo aby mój optymistyczny scenariusz mógł się zrealizować. Widać rynek potrzebuje głębszego i dłuższego oddechu przed atakiem na historyczny szczyt.

 • wektor99

  Obejrzałem ciekawy webinar o działalności grubasa, szwagra, czy jak kto woli. Wyjaśnia dlaczego warto obserwować poziom koncentracji grubasa na futures na WIG20
  Poniżej zamieszczam treść newsletra którego otrzymałem z jednego z portali.

  Polecamy nagranie interesującego webinaru, który poprowadzili Paweł
  Biedrzycki i Paweł Szczepanik, prelegenci na tegorocznej
  edycji konferencji Skuteczny Inwestor, której Equity
  Magazine jest patronem medialnym.

  Z wideo dowiesz się w jaki sposób zachowywał
  się duży kapitał w trakcie przeceny z sierpnia 2011.
  Zobaczysz - krok po kroku - jak działają duzi gracze:


  skutecznyinwestor.pl/nagranie-webinaru?utm_source=equity_magazine&utm_medium=e-mail&utm_content=wideo_webinar&utm_campaign=si2012#page-title

  Kliknij tutaj, aby zobaczyć nagranie webinaru

  (Zobacz nagranie teraz, ponieważ będzie ono dostępne
  tylko do 28 września 2012.)

 • darkhest

  @ wektor99

  cudownie, to powiedz mi jeszcze ktora strone trzyma gruby ?
  www.gpw.pl/koncentracja_otwartych_pozycji

 • model64

  dokładnie po fakcie sa super wnioski o koncentracji duzego kapitału po dobrej stronie ale według podawanej koncentracji trudno powiedziec a wrecz jest to niemożliwe po której stronie stoi duzy inwestor

 • tomon20

  @Wektor ale jak ocenić po której stronie jest w danym momencie gruby gracz?? jak dla mnie to dopiero po jakimś ukształtowaniu się ruchu możemy to wnioskować. Nie za bardzo wiem skąd autor pokazuje tą ilość pozycji dużego gracza i na jakiej podstawie już na szczycie trendu wzrostowego wiedział, że jest to S. Po czasie to bardzo łatwo to wytłumaczyć ale z tego co pamiętam to wtedy również nie zakładał głębokiej przeceny, no chyba, że się mylę to proszę mnie poprawić.

 • mie-358

  Ja nie z tej grupy co widzi po koncentracji.
  Pytasz skąd - po wolumenie, na bazie dwóch starych odczuć psychologicznych: strachu i chciwości.
  Można to było zauważyć na bazie analizy wolumenu.
  Zobacz tu :
  geometriarynku.wordpress.com/2012/09/17/es-indu-i-wig2017-09-2012/
  geometriarynku.files.wordpress.com/2012/09/es-i-wig20-17-09.pdf
  Wszyscy już wsiedli
  geometriarynku.files.wordpress.com/2012/09/es26-09.pdf

  Akumulację w czerwcu na naszym rynku opisywałem tu:
  geometriarynku.wordpress.com/2012/06/04/4-06-2012-fw-i-wig-20/
  przed ruchem potwierdzającym

  Zapowiedź dzisiejszego dnia na złocie tu:
  geometriarynku.files.wordpress.com/2012/09/mie-2012-09-24_160012.png
  A jeśli chodzi o koncentrację, to może się czegoś ciekawego nauczymy...
  Pozdrawiam

 • spekulant09

  @bialek.wojciech
  "No tak, pamiętam 1979/2012 rok: za kilkanaście miesięcy Rosjanie zorganizują Igrzyska Olimpijskie w Moskwie/Soczi i rozpocznie się krach na rynku surowców...
  Przepiękna ilustracja funkcjonowania cyklu pokoleniowego. :)"

  Witam Panie Wojtku, czyli do 2014 Rosja nie zbankrutuje. Chyba, że Obama pójdzie śladami B. Clintona ;-)
  "Arabia Saudyjska zapowiada niższe ceny ropy.
  Już drugi raz w tym roku władze Arabii Saudyjskiej zapowiedziały, że zwiększą wydobycie ropy celem obniżenia cen surowca, przynajmniej do 100 USD za baryłkę. Informacja ta ponownie rozgrzała inwestorów na rynkach finansowych, którzy zdają sobie w pełni sprawę z możliwości szybkiego zwiększenia wydobycia ropy przez największy arabski koncern - Saudi Aramco.
  biznes.interia.pl/gieldy/news/arabia-saudyjska-zapowiada-nizsze-ceny-ropy,1846157,1844 "

 • wektor99

  darkhest
  Z naszej koncentracji faktycznie niewiele można wyczytać, ale prezentuję koncentrację na SP500 (zakładając że rynki giełdowe to naczynia połączone)
  Może obserwacja tego pomoże
  snalaska.com/cot/current/charts/SP.png

 • karnakufo

  Może być koniec korekty na EDKu:
  www.bankfotek.pl/view/1333310

 • max_2700

  Korekta płaska i w górę. Grubi mają sporo elek i nie oddadzą łatwo. Gra z trendem i podbieranie w korektach jest najlepszym rozwiązaniem. Długie już w koszyczku dla indeksów zachodnich.

 • max_2700

  Korekta płaska i w górę. Grubi mają sporo elek i nie oddadzą łatwo. Gra z trendem i podbieranie w korektach jest najlepszym rozwiązaniem. Długie już w koszyczku dla indeksów zachodnich.

 • zulus_chacka

  @re9 wektor99

  bijecie piane - czyli co dlugie czy krotkie? , zweryfikujemy w grudniu

 • karnakufo

  I możliwy koniec korekty na Jankesie:
  www.bankfotek.pl/view/1333314
  A tym samym i u nas.

 • spekulant09

  A Prezesi tracą zaufanie ;-)

  "Zaufanie amerykańskich prezesów najniżej od 3 lat
  Marek Druś, reuters.com 2012-09-26
  Ocena sytuacji gospodarczej dokonana przez prezesów amerykańskich firm mocno pogorszyła się w trzecim kwartale, informuje Reuters na swojej stronie internetowej.
  CEO Economic Outlook Index, publikowany przez Business Roundtable, spadł w trzecim kwartale do 66. W drugim wynosił 89,1. To trzeci pod względem wielkości spadek jego wartości w historii. Indeks zaufania spadł do najniższego poziomu od trzeciego kwartału 2009 roku, kiedy USA właśnie wyszedł z najgorszej recesji od 80 lat, przypomina Reuters.
  34 proc. prezesów amerykańskich form spodziewa się cięcia zatrudnienia w okresie najbliższych sześciu miesięcy. W poprzednim kwartale było to 20 proc. 30 proc. planuje zwiększenie wydatków kapitałowych. W poprzednim kwartale 43 proc. 58 proc. spodziewa się zwiększenia sprzedaży przez ich firmy w okresie sześciu miesięcy. W drugim kwartale było to 75 proc."

 • darkhest

  @wektor99

  odnosnie koncentracji na SP to obrazek jest mi znany, a co do jego przydatnosci podlinkuje badanie z CXO, ktore ma dosc krytyczny stosunek do tego typu prawd
  pozdro :)

  www.cxoadvisory.com/3685/sentiment-indicators/cot-data-predictive-for-sp500-index/

 • karnakufo

  EDEK ma duży potencjał wzrostu, czy skorzysta to się okaże:
  www.bankfotek.pl/view/1333335

 • blackata


  Hiszpanie krzyczą BASTA...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,spanish;basta;,84186.html

 • po_latach_remix

  wpadło trochę grosza to można dzisiaj kolejne promocje zbierać i ustawić się w kolejce po przecenione perełki.

 • tomon20

  9
  2012/09/26 22:36:11
  Tomon 20 to akurat było bardzo proste , wystarczy po wygasaniu serii poczekać 1-2 tygodnie bo po wygasaniu grubas ma wolne , a potem zobaczyć wykresy tygodniowe ba nawet na miesięcznym było objęcie hossy to wiadomo co będzie grał duży gracz bo mając 45% koncentracji on musi grać do wygasania

  a w czerwcu dokładnie otworzył grubas na nowej serii 45% pozycji , i potem możesz sobie prześledzić wykresy co grał , akurat ty z analizy technicznej powinieneś to widzieć że gra L , 3 miesiące było na reakcję , można tydzień , dwa się nie zorientować ale nie 3 miesiące

  poza tym pamiętajmy że ktoś te analizy robi , a ja raczej w dyskrecję nie wierzę na SZULERNI


  możesz iść na to szkolenie i się dowiesz skąd wiadomo że grubas ma L albo S

  Bardzo fajnie jednak za szkolenie podziękuję bo nie jest mi to potrzebne. Wolę AT i lekkie podparcie koncentracją, Na rynku forex w ogólę nie patrzę na koncentrację i też jest ok :) Poproszę o powiedzenie mi jaką pozycję ma obecnie podmiot widoczny w koncentracij i jaki wniosek z tego płynie. A nie w grudniu napisze ktoś, że miał S czy tam L gruby wtedy nie będzie to już przydatne.

 • bialek.wojciech

  bartalsi:
  "Wydaje sie, ze u nas przed sektorem budowlanym spowolnienie jeszcze sie nie konczy. Czy mysli pan ze akcje tych spolek beda rosnac pozniej w stosunku do szerokiego rynku?"

  Dla mnie bazowym wzorcem jest poprzedni cykl dekadowy, kiedy to budowlanka odbiła się w górę w 2003 roku, ale potem do wiosny 2005 oddała całość zysków, gdy w tym czasie spółki produkcyjne cały czas rosły w górę. Bardzo silne wzrosty cen akcji spółek budowlanych nadeszły dopiero podczas następnego cyklu czyli w latach 2005-2007.

  Z drugiej strony zasada zmienności sugeruje, że teraz będzie inaczej ("V-shaped recovery").

  I bądź tu mądry...

 • mie-358

  Dotarliśmy do zapowiadanych wsparć. Obecnie potrzeba więcej informacji - IMO.
  geometriarynku.wordpress.com/2012/09/27/es-indu27-09-2012/
  Mam na myśli ES.

 • bialek.wojciech

  ^ Gdy zaczęła pękać bańka na rynku Nasdaq w marcu 2000 to można sobie było ten rynek odpuścić do marca 2009. Bańka w budownictwie zaczęłą pękać w lipcu 2007, co w tej analogii dawałoby czas do lata 2016 na słabość.

 • bialek.wojciech

  ^ Może zresztą trochę przeszadzam, z tym "W-shaped recovery" w budownlance w poprzednim cyklu. Na indeksie niespecjalnie jest to widoczne:

  stooq.pl/q/?s=wig_budow&c=30y&t=c&a=lg&b=1

 • bialek.wojciech

  model64:
  "na krotkich trendach mozna niewiele zarobić ale co mamy na dzień dzisiejszy oprócz piania że HOSSA i tak dalej a ja głupek tego nie widzę , wykres sólek z wig 20 w trendzie bocznym ponad rok 2000-2430-450 i nie przebił tego zakresu a i owszem mozliwe jest i 2700 i 2800 ale niech przejdzie opór co mozna napisać i czy jest sens kiedy od sierpnia ubr jesteśmy na tych samych poziomach"

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5889

 • zulus_chacka

  '' Poproszę o powiedzenie mi jaką pozycję ma obecnie podmiot widoczny w koncentracij ''


  moze telefon do przyjaciela w KDPW?

 • tomon20

  Nie rozumiem o czym piszesz analizę na podstawie świeczek które się jeszcze nie pojawiły?? na podstawie tych które są stawiam analizę i tyle. Jak mamy konsole to kierunki wybicia. Jak mamy trend to tylko przesuwamy sl i ewentualnie oporów szukamy poważniejszych do realizacji części zysków. A pozycja grubego zanim się jeszcze pojawi w koncentracji tam gdzie Ty chcesz to świeczki już ten ruch pokazują.

 • tomon20

  I w sumie jeśli chodzi o koncentracje to sam lop już sporo pokazuje podczas ruchów a koncentracja tylko jest tego potwierdzeniem jeśli jakiś podmiot się tam znajduje. A co do tego co napisałeś, że po 1-2 tygodniach można oceniać. To mi chodziło bardziej o to, że mamy już podmiot który jest wysoko w koncentracji i czy na tej podstawie wysnuwasz jakieś wnioski czy nie.

 • bialek.wojciech

  spekulant09:
  "A Prezesi tracą zaufanie ;-)

  "Zaufanie amerykańskich prezesów najniżej od 3 lat
  Marek Druś, reuters.com 2012-09-26
  Ocena sytuacji gospodarczej dokonana przez prezesów amerykańskich firm mocno pogorszyła się w trzecim kwartale, informuje Reuters na swojej stronie internetowej.
  CEO Economic Outlook Index, publikowany przez Business Roundtable, spadł w trzecim kwartale do 66. W drugim wynosił 89,1. To trzeci pod względem wielkości spadek jego wartości w historii. Indeks zaufania spadł do najniższego poziomu od trzeciego kwartału 2009 roku, kiedy USA właśnie wyszedł z najgorszej recesji od 80 lat, przypomina Reuters.
  34 proc. prezesów amerykańskich form spodziewa się cięcia zatrudnienia w okresie najbliższych sześciu miesięcy. W poprzednim kwartale było to 20 proc. 30 proc. planuje zwiększenie wydatków kapitałowych. W poprzednim kwartale 43 proc. 58 proc. spodziewa się zwiększenia sprzedaży przez ich firmy w okresie sześciu miesięcy. W drugim kwartale było to 75 proc.""

  Prezesi nie są tacy źli. "Widzą" dynamikę PKB średnio 2 kwartały do przodu, ale w sondażu CEO Confidence Conference Board (wsp. korelacji od połowy lat 70-tych 0,59, w minionej dekadzie 0,74).

  "CEO Economic Outlook Index", publikowany przez Business Roundtable to stosunkowo młody wskaźnik podawany od 10 lat, więc nie jest do końca oczywiste jak się sprawuje, ale na razie korelacja z dynamiką PKB była bardzo wysoka (0,84) tyle, że przy braku wyprzedzenia w czasie. Więc ten spadek nastrojów powinien wiązać się z dynamikę PKB w III kw., który się już kończy.

 • zulus_chacka

  @6nb

  czyli nie wiesz co ma - tylko bijesz piane .

 • model64

  każdy chyba zdaje sobie sprawę że ten film o pozycjach grubasa to film do dodania sobie image i pokazania jaki to mądry jestem , tak jak pisałem po fakcie mozna w bardzo prosty sposób przesledzic przyrost pozycji okreslic je i dopasować do następujących wydarzen ,sam staram się w ekstremalnych punktach po LOP okreslac kierunek jednak nie ma to żadnej reguły i z obserwacji często wyciągam mylące wnioski mimo iz mądre książki piszą że powinno byc tak i tak to zachowanie u nas rynku jest niestandartowe

 • m_u_s_k

  Uwaga, ogłaszam koniec korekty.

 • po_latach_remix

  @musk

  a wogóle to była korekta czy płaskie podbieranie ?

 • m_u_s_k

  Do po_latach_remix

  Cokolwiek to było, najpóźniej jutro się kończy.
  FDX.F może jeszcze zrobić dolny cień do 7190 a SPX do 1420, ale to wszystko.
  Od poniedziałku gwałtowne wzrosty. Albo Armagedon. :-)

 • bialek.wojciech

  spekulant09:
  "A Prezesi tracą zaufanie ;-)

  Tak to wygląda:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5894

 • zulus_chacka

  na ta chwile korekta na fw20 wyglada podobnie do okresu 9-30 sierpnia (intra widac najlepiej) . dzis wyglada na dzien 24sierpien. czyli jesli ma byc tak dalej to jutro up i powolne opadanie przez tydzien i wtedy dopiero dolek

 • m_u_s_k

  Hehe, łyso wam? :-)

 • max_2700

  zapewno im bardzo łyso a ja podebrałem. Brawo za fix ! popatrzyć proszę na inne rynki jak poszły w górę. Idziemy na 2700 bez problemu. Koniec płaskiej korekty. Pozdrawiam

 • po_latach_remix

  Potwierdza się reguła złe dane = w górę. Jak można o tym zapominać ? tak zawsze było i będzie.

 • sajetann

  Wie ktoś może co się stało z zamówieniami na dobra trwałe w USA ? czyżby wojsko obcięło wydatki ?

 • m_u_s_k

  O, to było dobre:

  "tomon20 2012/09/25 13:32:39
  Propozycja opisu zachowania EURUSD:
  abc-rynku.pl/2012/09/analiza-eurusd-24-09-2012/
  oraz S&P500
  abc-rynku.pl/2012/09/analiza-sp500-po-sesji-24-09-2012/
  Zapraszam do dyskusji oraz oceny takiego sposobu interpretacji tego co możemy dostać w najbliższej przyszłości."

  "swb1 2012/09/25 14:54:24
  Bardzo dobry koncept odnośnie S&P. Konsolidacja powinna potrwać najwyżej do jutra i zwyczajowo we czwartek można się spodziewać mocnego ruchu w okolice 1500 pkt. Brak głębszej korekty, o której tak wiele się pisze i której tak powszechnie się wyczekuje spowoduje paniczne kupno i przyspieszenie ruchu wzrostowego. Wybicie powyżej 1600 pkt może się okazać sprawą znacznie banalniejszą niż większość sądzi."

  Pozdrawiam i do zobaczenia.

 • resan

  Panie Wojtku ,co pan powie no to że do końca 2013 roku będzie tylko jedna obniżka stóp w Polsce i to mała .

 • spekulant09

  @bialek.wojciech
  Tak to wygląda:
  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5894

  No i mamy pełen obraz ;-) Dziękuje.

 • spekulant09

  @All
  Patrząc na ostatnie badania nastrojów społecznych można stwierdzić, że w Indeksie Nastrojów Inwestorów (SII) www.sii.org.pl/3438/analizy/indeks-nastrojow-inwestorow.html ktoś gra kontrarianom na nosie, wygląda na to, że Miśki ściemniają :-)

  "Nastroje społeczne we wrześniu ponownie się pogorszyły - TNS Polska. Ocena netto stanu gospodarki jest najniższa od marca 2009 r., w przypadku kierunku zmian w kraju najgorsza od października 2006 roku, a prognoza materialnych warunków życia najniższa w historii.
  "Najwięcej, bo aż 77 proc. respondentów jest zdania, że polska gospodarka znajduje się obecnie w kryzysie, przy czym 26 proc. określa go jako głęboki. Zdaniem jednej piątej ankietowanych (19 proc.) gospodarka rozwija się, ale zaledwie 1 proc. określa ten rozwój jako dynamiczny. 4 proc. ankietowanych nie ma opinii na ten temat" - napisano w raporcie.
  "We wrześniu pogorszyły się opinie na temat obecnego stanu polskiej gospodarki. O 6 punktów procentowych spadł odsetek badanych, których zdaniem nasza gospodarka rozwija się i o 7 punktów procentowych wzrósł udział respondentów uważających, że gospodarka jest w kryzysie" - dodano.
  PROGNOZA ZMIAN MATERIALNYCH WARUNKÓW ŻYCIA
  "Zdaniem połowy Polaków (53 proc.) w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności pogorszą się. Przeciwnego zdania jest co dziesiąty badany (10 proc.), a jedna trzecia (33 proc.) respondentów uważa, że będzie mniej więcej tak samo jak teraz. 4 proc. badanych nie wypowiada się jednoznacznie na ten temat" - napisano w raporcie.
  "W porównaniu do poprzedniego miesiąca prognozy sytuacji materialnej są bardziej pesymistyczne. O 4 punkty procentowe wzrósł odsetek osób uważających, że nastąpi pogorszenie warunków życia ludności, przy jednoczesnym spadku o 3 punkty procentowe odsetka osób wierzących, że nastąpi poprawa" - dodano.
  PORÓWNANIE TRZECH WSKAŹNIKÓW
  "We wrześniu podobnie jak w poprzednich miesiącach ankietowani negatywnie oceniają wszystkie trzy badane aspekty. Ponadto w porównaniu z poprzednim pomiarem oceny netto pogorszyły się co oznacza wzrost odsetka osób pesymistycznych przy jednoczesnym spadku odsetka optymistów" - napisano w raporcie.
  "Aktualne wyniki są bardzo niskie. Ocena netto stanu gospodarki jest najniższa od marca 2009. W przypadku kierunku zmian w kraju osiągnięta wartość jest najgorsza od października 2006 roku. Natomiast w przypadku prognozy materialnych warunków życia ocena netto jest zbliżona do tej z grudnia 2011, jednak aż tak niskiej wartości nie osiągnęła nigdy" - dodano."

  Pozdrawiam.

 • witmike

  @Delubicz

  "I miedź wcale nie wygląda źle:

  www.sendspace.pl/file/pic/7b2c7b8b10a9ae7bde3ccfd/view

  jak dla mnie to sobie może już z tego kanału wybijać :-)"

  www.sendspace.pl/file/pic/f0c2ef546847381bf435c8f/view

 • lamaprd123

  Panie Wojtku,

  W lipcu uważał Pan, że dobrym czasem dla kupna akcji jest październik. Chciałem zapytać, jakie jest aktualne Pana zdanie, ponieważ na korektę do października nie zostało dużo czasu.

  pozdrawiam

 • delubicz

  @witmike
  tak,masz i miałeś rację,miedż wybiła się z kanału,a to powinno oznaczać testowanie ostatniego szczytu,a więc s&p500 zrobi pewnie tak samo:)
  pozdrawiam W.

 • dino54

  @delubicz
  Czemu Pan tak asekuracyjnie zaklada ? Nie ma szans na przebicie szczytu?

 • podtworca

  Panie Wojtku, a może nanieść obniżki stóp ECB na europejskie indeksy? Z miksu EURIBOR i EUROSTOXX50 wychodzi, że dołek już był:

  2.bp.blogspot.com/-Id-ZuBFlYoc/UGVRCSz-eaI/AAAAAAAADwY/5Ym6LugYsRs/s1600/ereurstx_12_09_28.png

  Pytanie czy będziemy się korelować z Europą, czy gramy swój cykl.

 • witmike

  @delubicz

  Witaj Witku.

  Myślę, że założenie wzrostów do wyborów było poprawne. Poziom, o którym rozmawialiśmy, i o ile dobrze pamiętam, zgodziliśmy się co do niego - 1515 - moim zdaniem w grze.

  Pozdrawiam serdecznie.

 • zulus_chacka

  PLN sie umacnia. rok temu tez w ''taki'' dzien NBP pomogl sie umocnic zlotowce - a powod jest prosty

  www.ekonomia24.pl/artykul/705487,937382-Poznamy-kurs-euro-dla-rolnikow.html

 • max_2700

  witmike

  @delubicz

  Witaj Witku.

  Myślę, że założenie wzrostów do wyborów było poprawne. Poziom, o którym rozmawialiśmy, i o ile dobrze pamiętam, zgodziliśmy się co do niego - 1515 - moim zdaniem w grze.

  Uważam ,że okolice 1500 to kolejny przystanek do 1600. Nie ma co się kopać z koniem.

 • zulus_chacka

  a co jesli w20 jest w klinie (szczyty 19.czerw 5.lip 14 wrz oraz dolki 24 lip 30 sier) ?
  zamkniecie dnia ponizej luki qe3 (ponizej 2353) bedzie wyjsciem dolem z tej formacji.

 • blackata

  Podrasowywanie Wyników trwa...

  Zapraszam...


  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,windows;shot;,84218.html

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2012/09/Poczatek-trwalej-hossy-po-spadku-WIBOR-u-ponizej.html

 • elorapik

  Jakoś nie widzę sensu pompowania inflacji przez RPP. A tym bardziej już nie widzę sensu, żeby robić jakieś paniczne ruchy.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci