Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Sensacyjne dane o nastrojach analityków

bialek.wojciech

Chciałbym na szybko podzielić się sensacyjną informacją, którą dziś rano w swoim komentarzu zamieszczonym pod ostatnim wpisem na blogu umieściła pani "ulica_mainstreet". Otóż najnowszy sondaż przeprowadzany wśród "strategów" z Wall Street ujawnił załamanie się poziomu optymizmu do najniższej wartości w historii, czyli od przynajmniej 1985 roku. Wskaźnik ten - Bank of America Merill Lynch's Sell Side Consensus Indicator - obliczany jest na koniec każdego miesiąca jako średnia z rekomendowanego przez strategów z Wall Street zaangażowania w akcje:

 

 

Pozwoliłem sobie zaznaczyć na wykresie S&P 500 momenty, w których omawiany wskaźnik przebijał od góry zaznaczone na powyżej kolorem czerwonym dolne ograniczenie wstęgi obejmującej większość wartości indeksu nastrojów (poza skrajnymi odchyleniami od wieloletniej średniej takimi jak to, z którym mamy do czynienia obecnie):

 

 

 

Te momenty to koniec 1997 roku (po krachu z października), wiosna 1988, wiosna 1989, koniec 1990 roku (po załamaniu cen akcji wywołanym wejściem gospodarki USA w recesję spowodowaną skokiem cen ropy naftowej po zajęciu Kuwejtu przez Irak), koniec 1994 roku (kryzys meksykański), przełom 1996 i 1997 roku (tu stratedzy mieli rację obawiając się negatywnych skutków zapowiadanego przez FED zaostrzenia polityki pieniężnej tyle, że bessa nadeszła nie na Wall Street - tam akcje wzrosły - ale na rynkach "wschodzących") i I kw. 2009 (apogeum poprzedniego kryzysu).

Jak widać kupując akcje w momentach takiego skrajnego pesymizmu - zwykle przecież "z natury" optymistycznie nastawionych - "sell-side'owych" analityków nie można było stracić. Można by nawet powiedzieć, że po takich sygnałach na Wall Street nigdy już nie bywało taniej...

Jest jasne, że analitycy boją się skutków drastycznego zacieśnienia polityki fiskalnej, które ma nastąpić w USA od 1 stycznia 2013, które zapowiada wejście gospodarki USA w recesję na początku przyszłego roku.  Na podstawie historii tego wskaźnika jest jednak równie jasne, że te lęki są niezbyt uzasadnione (jeśli negatywne skutki się ujawnią, to raczej nie na amerykańskim rynku akcji).

Widzą ten sygnał poczułem się niepewnie pamiętając, że w moim własnym modelowym portfelu aktywów akcje mają zaledwie 30 proc. udział. Pocieszam się, że GPW to nie NYSE, więc być może - dzięki trwającemu w strefie euro kryzysowi - nasz rynek da jeszcze okazję to zwiększenia zaangażowania w akcje przy w miarę przyzwoitych cenach. Uważam jednak, że biorąc pod uwagę jednak ten pesymistyczny konsensus - uczestniczą w nim również indywidualni inwestorzy - należy w dosyć szybkim tempie rozpocząć przestawianie się na tory kontrariańskiego myślenia, co w tym przypadku oznacza zakupy akcji. Taki pesymizm inwestorów musi zostać ukarany przez rynki i być może na nadejście tej kary nie trzeba zbyt długo czekać (konsensus rynkowy zakładający spadki cen akcji do października jednak okaże się błędny).

 

 

Komentarze (231)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  Czy rzeczywiście kontrariańska wymowa tych danych jest tak optymistyczna jak to sugeruję? Jak to się ma do GPW czy innych rynków? Który z przypadków skrajnego pesymizmu analityków z Wall Street jest najbardziej podobny do obecnej sytuacji?

  Zapraszam do dyskusji.

 • lucdas

  Witam

  " po_latach_remix

  @Wojciech Białek
  Zatem do listopada wzrosty niezagrożone i tam wypadałoby sprzedać akcje i poczekać na krach. Czekam cierpliwie na wysokie poziomy, gdzie sprzedam część akcji. "

  ODWROTNIE, ODWROTNIE, ODWR...!
  O tym już pisałem, szkoda słów.
  Ale większe wzrosty (powiedzmy "hossa") od wczesnej wiosny 2013 r.

 • slow2006

  o euro sie zalamalo...

 • witmike

  Panie Wojtku,

  a czy dopuszcza Pan możliwość, że pesymizm przekroczył "punkt przegięcia" i skończy się paniką? Może taka masa pesymistów będzie nie do pokonania przez silne ręce?
  Nec Hercules contra plures.

  Piszę to z pozycji doskonale neutralnej i mam nadzieję, że tak się jednak nie stanie.

 • bbb_29

  PAnowi na EDKU PIEKNY RUCH dzis zrobiony :) dzieki CI MARIAN :) tylko S bylo lapac byl owiadome ze nic nowego nie zrobi ;)

 • zulus_chacka

  www.aaii.com/sentimentsurvey

  tu nie ma takiego pesymizmu,
  podobnie tutaj

  www.sii.org.pl/analizy/indeks,nastrojow,inwestorow.html

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Prawdopodobnie ma Pan racje ja patrzac na swiece miesieczne czerwca i lipca wielu gield swiatowych i europejskich wyciagam wnioski prowzrostowe .Zobaczymy jak zareaguja gieldy na rozczarowanie po wypowiedziach Mario ale wyglada ze bedzie to tylko dzisiejsze strzepniecie ?Zobaczymy jak rynek zareaguje na to rozczarowanie?

 • teka52

  teka52 2012/06/11 23:22:59
  "Przewiduję na Edku 1:1 na koniec roku...
  Edek już w maju dał sygnał zajęcia krótkiej pozycji....
  Na pewno w obecnej sytuacji gospodarczej Europy nie będę zajmował długiej pozycji na Edku"
  teka52 2012/07/08 15:12:31
  "Nic nie zmieniło się w tematach o których pisałem wcześniej Edek tylko na krótko,
  A pszenica no cóż, wydaje mi się, że wybicie 30% to całkiem niezły zarobek, ale to jeszcze nie koniec jej wzrost"

  Może jestem trochę upierdliwy z tym cytowaniem swoich wcześniejszych postów, ale to takie miłe uczucie kiedy skutecznie realizuje się przewidywany scenariusz... zwłaszcza gdy słyszę komentarze "amatorów doradców" i "ignorantów analityków" (niektórzy z dwudziestoletnia praktyką) a w szczególności tak często produkujących się tutaj "fachowców" mądrych po fakcie.

  Moim zdaniem od grudnia 2010 dolar jest tani względem EURO i wraz z rozwieraniem PKB obu gospodarek jest coraz tańszy. Dopóki USD nie zejdzie grubo poniżej parytetu 1 : 1 ,co pozwoli Europie stanąć na nogi (i moim zdaniem jest JEDYNYM sposobem na uratowanie strefy EURO) EURO jest stanowczo za drogie jak na stan gospodarki w krajach stosujących tą walutę.
  Na szczęście idzie we właściwą stronę, co moim zdaniem jest oczywistą, oczywistością Przy tak olbrzymiej masie pieniądza zaangażowanego na rynku FOREX kurs tej pary nie ma prawa szybciej się zmieniać ale będą wyjątki, kiedy już przebity zostanie ostatni bastion na poziomie 1,1875, będzie o wiele mocniej bujało.
  Powodzenia.

 • zulus_chacka

  '...'EURO jest stanowczo za drogie jak na stan gospodarki w krajach stosujących tą walutę.... ''


  zgadzam sie , ale nie nalezy porownywac sily/slabosci euro do usd gdyz tam dodrukowali tyle dolarow ze byc moze 1,15-1,25 jest odpowiedni, trzeba szukac innych walut,i tu jest problem gdyz np za chf stoi bank centralny, podobnie przy japonii. pozostaja skandynawskie albo np cad, nzl , aud
  zaden kraj na dluzsza mete nie chce by ich waluta byla zbyt mocna - no moze poza polska heheeee ( dlug nam spadnie i zagranica kupi drozej obligi)

 • dino54

  Panowie jak uruchomiono walute euro to zaczeli notowania od parytetu 1;1euro/$ a pozniej euro jeszcze spadalo chyba do 0,8 i swiat sie nie zawalil.

 • sajetann

  Panie Wojciechu:

  opinie analtyków to jedno, ale fakty są takie, że fundusze hedgingowe są stosunkowo wysoko zaangażowane, na stan z wczoraj 67,80% , a w zeszłym tygodniu było 74%, więc za bardzo nie widzę kto miałby kupować i za co spekulacyjnie

  www.naaim.org/news/naaim-survey-of-manager-sentiment/

 • kociobw

  -
  www.polityka.pl/galerie/1523065,1,andrzej-mleczko---galeria-rysunkow-2012-r.read
  -
  W drugiej połowie roku Niemcy mogą znaleźć się w recesji ostrzega Hans-Werner Sinn, prezes największego niemieckiego instytutu gospodarczego Ifo, którego analitycy przebadali plany inwestycyjne 7 tysięcy niemieckich przedsiębiorstw. To zła wiadomość dla polskiego eksportu, którego przeszło 25 proc. trafia za Odrę.
  -

 • japmp

  A ja mam dziwne wrażenie,że mamy do czynienia z pułapką przygotowaną przez samych inwestorów. Chcieli wierzyć w QE3 a tu wybory już za moment a luzowania nie widać a sama operacja twist pogłebia problemy. Finansowanie spekulacyjnych działań odbywa sie za pomoca krotkoterminowych papierow... A te wrzucane sa przez FED na rynek. Zatem drożeje finansowanie a wskaniki gosp nieznacznie się poprawiaja. Koszty spekulacji rosną a bonusa QE3 nie widać.
  Wiecie że LTRO można oddać po 3 latach, ale również po roku. Wiadomo, że jeśli wszyscy by chcieli zrezygnować to byłaby tragedia - znając europejskie banki z 10 x zlewarowały te pożyczki. A przynajmniej kasa poszła na utrzymanie tak niebezpiecznych aktywów. No wiecwe wrześniu mija rok od 1 transzy.
  Politycy europejscy zupełnie nie mają wypracowanego wspolnego planu. Mowia cos o utrzymaniu wspolnej waluty. Jednak jesli zaczynaja wypowiadac sie : szef EBC i szef banku centralnego Niemic ich retoryka zdaje sie sobie przeczyć. A bezmyslny dodruk Euro spowoduje tylko ucieczke inwestorow do USD, co znow powiekszy problem piigs i tak dalej.
  Wybory coraz blizej w USA. Rzecz w tym ze jakaS niepewnosc by sie zdala do wrzesnia. Potem w zasadzie o rynku beda decydowac li tylko sondarze.
  Idealny moment na niepewnosc i frstracje przeradzajaca sie w panike. No chyba ze jestesmy w 1989 roku. Jednak nie widze zadnego upadajacego bloku komunistycznego jak wowczas. To raczej Chiny pokazuja jakie sa silne Stanom

 • xp17

  Pan Białek ciągle nie dopuszcza tego co oczywiste. To już jest koniec tego systemu.

 • resan

  Zgadza się ,tylko nie wielu wie co potem nastąpi ,a ci co wiedzą będą obrzydliwie bogaci ,natomiast ci co teraz mają-to im się wydaje

 • blackata

  Słowa już nie wystarczą...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,fed;;ecb;words;is;not;enough,81322.html

 • zuber.marek

  Witam serdecznie, sporo zamieszania spowodowała wczorajsza konferencja szefa ECB - Mario Draghiego. Najlepiej chyba podsumowano całe to wczorajsze zamieszanie tutaj: tnij.org/rnlk

 • zulus_chacka

  to ze jest na fw20 i w20 orgr (3 tyg) to widza wszyscy, czy teraz bedzie to pradzwiwe wybicie czy falszywe czas pokaze, poprzednie wybicie z rgr(23lip) okazalo sie falszywe wiec moze tym razem bedzie takie ktore zaplaci.
  troszke nie sprzyja na, moment gdyz konczy sie cykl 25/5, ktory ladnie zaplacil oraz pelnia ktora miala miejsce wczoraj i jak przystalo na pelnie ksiezyca byla nadzwycajna zmiennosc tego dnia. tak wiec czekamy jesli ponownie zobaczymy ceny na fw20 217x nalezy zagrac dlugie i ustawic stopa

 • bbb_29

  www.rybinski.eu/2012/08/nowa-ekonomia/#more-4602

  :)

 • dino54

  Ciekawe jak dlugo na naszej gieldzie bedzie trwal strajk kupujacych i oczekiwanie na spadki .Czy w europie tez takie male obroty?bo wzrosty maja calkiem spore.

 • zulus_chacka

  ''Amber Gold na chwilę obecną nie ma żadnego rachunku bankowego, z którego mogłaby wypłacać jakiekolwiek środki. Jej sytuacja - oprócz tego, że nie ma rachunku bankowego - jest na tyle stabilna i na tyle rzeczowa, że jesteśmy w stanie wypłacić wszystkim pieniądze na ich środki, z tym że nie mamy fizycznej możliwości" - wyjaśnił w TVP Info Plichta.

  Jak powiedział, pieniądze klientów są zablokowane, np. na rachunku technicznym w banku. Bank - mówił Plichta - wypłaci spółce pieniądze dopiero w momencie, kiedy ta wskaże nowy numer konta. "Żaden polski bank nie chce nam otworzyć rachunku" - podkreślił. ''

  stooq.com/n/?f=633916&c=1&p=4+18+22

  poszukiwany inzynier bankowosci do obslugi rachunku technicznego heheheee

 • zulus_chacka

  ''strajk kupujacych i oczekiwanie na spadki''

  a moze - strajk sprzedajacych i oczekiwanie na wzrosty?

  konsola do dywidend pge i pzu i potem ruch w 2-3 tygodnie by ustawic wygasniecie wrzesnia ,hmm?

 • slow2006

  heheh.... ten koles plichta to mistrz propagandy, pewnie w PZPR bylby przewodniczacym partii i zyl w swoim swiecie... nie maja konta to gdzie ludzie wplacaja kase? bo lokate mozna zalozyc bez problemu... , raczej nie mogl poprostu powiedziec prawdy, mamy rachunki, ale nie ma na nich kasy... oczywiscie kowalski straci jako pierwszy jak sie wszystko zawali... plichta bedzie juz na kajmanach... plus niedawno amber kupil akcje drugiej piramidy finroyal... ten sam wlasciciel.... ktos duzy stoi za plichta, bo widac ze on jest nie za bardzo swiatly... kto ma lokate w tym, to ja bym swoje wycofal... nawet za cene "zysku"....

  ps: finroyal juz tez powoli nie wyplaca....

  www.tvncnbc.pl/amber-gold-kupil-finroyal,268497.html

 • slow2006

  knf, abw, prokuratura... zalosne... podatki wolalbym wrzucic do pieca niz na panstwowe instytucje... zal

 • dino54

  Jednak strajk kupujacych sie skonczyl jedziemy do gory.

 • zulus_chacka

  @dino54

  obroty sa zastanawiajaco niskie

 • bialek.wojciech

  dino54:

  "Jednak strajk kupujacych sie skonczyl jedziemy do gory."

  Trochę się denerwuję, bo u mnie wzrost a la grudzień-luty jest odległy raptem o 2 tygodnie i martwię się, żeby rynek nie zgubił tego jednego brakującego kroczku.

  Tym bardziej, że dziś spread na naszych obligacjach się nadal zawęża (tak wyglądał przedwczoraj:
  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5683 )

  Ale na razie przyjmuję, że dopóki BUX jest poniżej 17700, a sWIG-80 jest poniżej szczytu z końca lipca, to nadal jesteśmy w grudniu.

 • bbb_29

  Panowie Wrzesien bedzie kluczowy i da nam kierunek


  w Wrzesniu moze glosowanie Niemiec i zobaczymy czy MArio poda jakies konkrety na psiedzieniu EBC wiec znowu jest pod co grac i bujac

  i czekamy na wywalenie Grecji z UE ;)

 • bbb_29

  12140 - 12290 gorna banda na edku na H4 wczoraj 200 ponad w dol pipas a dzis robi w gore prawie tyle samo :)

  i ta sama akcja zwyzki pod dane ja kwczoraj pod EBC

  aa jeszcze nzouw nakrecanie ulicy bedzie pod qe3 :) na nastepne posiedzienie FEDu i jak tu mamy spadac jak rynek na nadziejach karmiony i spekulacjach :)

  boczniak dalej bujanie i w Wrzesniu decyzja :)

 • dino54  @Panie Wojtku
  Mysle ze dolki na gieldach juz byly i tak naprawde co powie jeden czy drugi Pan to juz malo wazne.Posiadanie obecnie tylko 30%w akcjach to duza asekuracja nie wiem co uda sie Panu nizej kupic tak naprawde na dole jest tylko indeks budownictwa i deweloperki.Niech Pan zwroci uwage strzepniecie z ubieglego poniedzialu odrabialismy 5 sesji natomiast strzepniecie wczorajsze prawdopodobnie tylko dzis .

 • bartalsi

  Tez mam 30% okolo w akcjach, ale na razie nie zwiekszam, poczekam. Od tych sensacyjnych doniesien o nastrojach trzeba troche ochlonac i nie robic gwaltownych ruchow. Prrrrrr.....szalony :).

 • zulus_chacka

  tak niskie dzienne obroty na fw20 byly ostanio lipiec i sierpien 2008 , lop w tamtych dniach oscylowal w zakresie 50-70tys

  wtedy i dzis trwala olimpiada heheheeee

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/full-time-jobs-197000-part-time-jobs-31000

  :) ale euforia stopa w gore co za rynek dzis pokopany :)

 • podtworca

  To się nawet miesiąc nie nacieszyliśmy ropą poniżej 100$ :)

 • bbb_29

  Euforia na DAX czuje trupa w szafie na weekenda

 • bbb_29

  www.fxstreet.com/news/forex-news/article.aspx?storyid=a22ae956-ee58-408c-b82a-87e1e67bf56a

 • sajetann

  swig 80 i mwig40 nie rosną, wig plus nowe minima, nie wygląda to dobrze

 • zulus_chacka

  ''...nie wygląda to dobrze''


  heheheeee akcje rosna , PLN silniejszy, zapalily sie sygnaly kupna - a temu zle.
  co takiego zle wyglada? rynek jest zaintersowany tylko takimi papierami gdzie jest plynnosc. w inne gdzie strach wejsc z wieksza kasa bo nie wyjdziesz bez wplywania na kurs • niemam-nicku

  "Euforia na DAX czuje trupa w szafie na weekenda "

  To samo pomyślałam w tej chwili eh :)

 • sajetann

  do zulus :

  pogadamy za tydzień :) generalnie z reguły gdy wig20 dochodzi do mwiga , tak jak teraz, to źle to się kończy... rzuć okiem na historię , no chyba że swig 80 i mwig40 błyskawicznie zaczną rosnąć w najbliższych dniach , wtedy zmienię zdanie

 • kociobw


  -
  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/J/d/4/Obama-Olympics-Chain.jpg
  -
  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/G/d/4/Tea-Time.jpg
  -
  zarazek.pl/2277

 • delubicz

  @dino54
  przepraszam za spóżnioną odpowiedż,ale ostatnio duzo rzadziej tu zaglądam.Tak się składa,że ten jeden dzień pokazał intencje rynku,wiec chwilowo do pobicia 2250 na fw20 można w miarę spokojnie poczekać,o ile ktoś równie złotousty jak pan Draghi nie wystąpi publicznie
  pozdrawiam serdecznie

 • zulus_chacka

  ''...pogadamy za tydzień ''

  nie inwestuje w perspektywie tygodni, reaguje na sygnaly godzinowe, a tu fw20 mowi kupno.

 • sajetann

  do zulus:

  to do kiedy trzymasz długie pozycje w takim razie, do poniedziałku ?

 • po_latach_remix

  @sajetan

  Ty nie pisałeś o hossie w marcu ? a teraz bessa ? hmm podejrzane antywskaźniki blogowe!

 • sajetann

  do: po latach

  nie mówię , że będzie bessa, tylko 10% korekty :)

  w marcu rzeczywiście się pomyliłem i sporo na tym straciłem w maju

 • dr18

  zulus ale na H1 jak już na tym grasz RSI jest 80 pkt , ja nigdy nie widziałem żeby na takim wykupieniu rosłło dalej i napewno L bym teraz nie grał , zresztą możesz zobaczyć co było ostatnio na FW20 przy takim poziomie RSI , moim zdaniem dzisiaj była euforia , WIG 20 dolarowy 6% , Pekao 6% a obroty jak w kiosku

 • dr18

  VIX w USA 15 pkt , rentownosc 10 latek tylko 7% w górę , zaraz zrobią kraszek na akcjach bo USA dług eksploduje

 • dino54

  Jak to pieknie sie ludziom wmawia armagedon i besse a jenoczesnie ciagnie akcje w gore jak milo.Od dolka wrzesniowego 2011r Dax urosl na dzien dzisiejszy 37% dobra bessa? a SP-500 od dolka pazdziernikowego 2011rprawie 30%.Tylko Polacy po 5latach bessy ciagle umarzaja jednostki funduszy inwestycyjnych i gnoja swoje akcje tak im wielcy tego swiata wmowili armagedon no coz glupoty nie sieja sama sie rodzi.

 • dr18

  dino to może spójrzmy inaczej , S&P ma 4 lata wzrostów i wszyscy mówią że hossa się zaczyna , hahahaha

  WIG 20 dołek na 1250 pkt więc jesteśmy w 4 lata prawie 100% wyżej , też wszyscy mówą że hossa się dopiero zaczyna , ciekawe a lokaty 7% a ropa 110$ , KGHM w dołku bessy 130 zł plus 30 zł dywidnedy ,

  to wszystko są oczywiście powody do kolejnej 4 letniej hossy

 • dr18

  ale jeszcze lepiej to jest wskaźnik c/z dla S&P na poziomie 22 a wyniki spółek najgorsze od 2009 roku za to indeksiki w USA na 4 letnim szczycie , obroty na szczycie 50% mniejsze niż zwykle ,

 • song_mun

  @ Wojciech Białek

  Wskaźnik Sell side consensus wygląda na wskaźnik długoterminowy. Jego wymowę interpretowałbym byczo, ale w dłuższym terminie.
  W tej chwili bardziej przejmowałbym się niskim VIXem i wysokim NAAIM'em, wskaźnikami o zdecydowanie krótszym horyzoncie:
  www.naaim.org/news/naaim-survey-of-manager-sentiment/

  Poza tym wskaźnik Sell side... wydaje się chwilami albo wyraźnie wyprzedzać, albo nie nadążać za koniunkturą - przykładem szczyt optymizmu w okolicach jesieni 2001, mający chyba więcej wspólnego z wybuchem patriotycznych uczuć po ataku na WTC niż analizą sytuacji rynkowej.
  Nie traktowałbym go jako wyroczni, przynajmniej w najbliższych 2-3 miesiącach.

 • dino54

  @dr18
  Zeby bylo 100% to wig20musialby byc 2500pkt a ma zaledwie 2227pkt.iNDEKS cenowy calego rynku wczoraj mial najnizszy poziom od szczytu hossy z 2007r nizszy niz w lutym 2009r i to wlasnie pokazuje dramatyzm calej naszej gieldy. 20 moze 30spolek podnioslo troche rynek ale cala reszta szoruje po dnie .Nie ma takiej katastrofy na zadnych Niemieckich indeksach.

 • song_mun

  @ dino 54

  Armagedonu nikt nikomu nie wmawiał. To było całkiem realne zagrożenie 2008/09.
  Poza tym wydajesz się nie rozumieć, jak tworzy się nastrój tłumu. Tłum działa emocjami, a słucha kogo chce, a nie kogo mu każą słuchać.
  Akcje w górę nie ciągną "aż miło" instytucje, wmawiające coś ludziom, tylko niedźwiedzie, zamykające swe krótkie wskutek przejrzenia na oczy

 • song_mun

  @ dino54

  iNDEKS cenowy calego rynku wczoraj mial najnizszy poziom od szczytu hossy z 2007r nizszy niz w lutym 2009r i to wlasnie pokazuje dramatyzm calej naszej gieldy.

  W tym indeksie cenowym jest pewnie ten potworek zwany "New Connect", do tego zapewne jest on nieważony kapitalizacją. Jeśli tak, to wartość owego indeksu cenowego jako prognostyka czegokolwiek jest bliska Zeru.

 • dino54

  @song-mung
  Rzeczywiscie amerykanie zamykaja swoje krotkie pozycje od marca 2009r dobre sobie.Jak dziala tlum to ja doskonale wiem tylko jak on ma dzialac jak wlaczy telewizor i codziennie ma pranie mozgu co wystep naszych ekspertow to wiekszy koniec swiata.

 • zulus_chacka

  ''to do kiedy trzymasz długie pozycje ''

  bedzie sygnal s , to zamkne.heheheee - kupno bylo po 2170 , z orgr i zolwia, wczesniej zanegowanie wybitej rgr zapowiadalo wzrost i test 2244 ( czy bedzie - nie wiem), a, ze wsk sa wysoko to postoi kontrakt w 20pkt przez 10-15godz i sie schlodza.

  cykl 25/5 sie wlasnie konczy, pieknie zaplacil i az sie prosi by odpoczac kilka dni, w koncu, trwa lato

 • zulus_chacka

  poza tym kusi taniutkie euro, ale nie w celu gry tylko jako zabezpieczenia aktywow , bo zaufania do polskich decydentow nie mam.

 • song_mun

  @ dino54
  Rzeczywiscie amerykanie zamykaja swoje krotkie pozycje od marca 2009r dobre sobie.
  Nie zrozumiałeś. Dzisiejszy skok w górę to w dużym stopniu efekt wczoraj otwieranych na "rozczarowaniu FED i EBC", a dziś w popłochu zamykanych krótkich.

 • bialek.wojciech

  sajetann:
  "opinie analtyków to jedno, ale fakty są takie, że fundusze hedgingowe są stosunkowo wysoko zaangażowane, na stan z wczoraj 67,80% , a w zeszłym tygodniu było 74%, więc za bardzo nie widzę kto miałby kupować i za co spekulacyjnie

  www.naaim.org/news/naaim-survey-of-manager-sentiment/"

  Teoretycznie powinni kupować ci, którzy są teraz niedoważeni z powodu pesymistycznych rekomendacji strategów z Wall Street. Jeśli to nie są hedge fundy to może tameczne TFI?

 • bialek.wojciech

  dino54:
  "Mysle ze dolki na gieldach juz byly i tak naprawde co powie jeden czy drugi Pan to juz malo wazne.Posiadanie obecnie tylko 30%w akcjach to duza asekuracja nie wiem co uda sie Panu nizej kupic tak naprawde na dole jest tylko indeks budownictwa i deweloperki.Niech Pan zwroci uwage strzepniecie z ubieglego poniedzialu odrabialismy 5 sesji natomiast strzepniecie wczorajsze prawdopodobnie tylko dzis ."

  To ciągle wydaje się być kopia sytuacji z grudnia:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5687

  Pytanie tylko, czy z początku grudnia czy z końca.

 • spekulant09

  Witam Panie Wojtku, ze swojej strony dwa wykresy:

  Dzięki uprzejmości Kris'a, ciekawy wykres obrazujący rekomendacje strategów rynkowych w USA, otóż (podobnie jak w Pana wpisie) rekomendują w wejście na rynek obligacji najmocniej od 15 lat oraz niechęć do akcji największą od 15 lat :-)

  hosting-zdjec.pl/images/167131cris.png

  hosting-zdjec.pl/images/823337Barrons_Bonds.png

  Zresztą u nas nie jest inaczej, wystarczy spojrzeć np. na KGHM:

  hosting-zdjec.pl/images/483620kgh.png

  Oraz nasz WIG, który ładnie przełamał opadającą linie trendu, po czym zrobił klasyczny powrót i ruszył do góry, nadal pozostajemy w rocznym kanale konsolidacji co pozwoli na początek przetestować poziomy 42300 pkt.

  hosting-zdjec.pl/images/5643602012_08_04_09_39_54.png

  Pozdrawiam.

 • bbb_29

  Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF) zwrócił się do grupy banków o uruchomienie linii kredytowej. Rzecznik EFSF powiedział, że taka linia kredytowa dałaby krótkoterminowy bufor finansowy. Banki potwierdziły, że otrzymały w piątek taką prośbę z EFSF.

  czyli EBC robi LTRO banki pozyczja drukowane EURo na minimalny % a teraz EFSF bedzie pozyczal ta kase od nich by kupowac obligacje Hiszpani i Wloch

  nie ma jak lewarowanie i proba ominiecia Niemiec czyli HOSSA NA GLINIANYCH NOGACH czas zaczac - surowce up ropa juz + 4 % itd i bledne kolo czas zaczac - pansta przyciskaja pasa - ludzie biednieja bo panstwo coraz wiecej zabiera a tutaj wszystko znowu w gore i inflacja ponownie nas kto zaplaci za wszysko oczywiscie ze spoleczenstwo za banksterow :))

  zeby zylo sie lepiej dawac Rope na 140 $ i inne surowce na maksy ostatnie a co :)

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/eur-shorts-collapse-35-two-months-down

  "We have reached new levels of insanity.

  Bad news = bullish. Good news = bullish. No news = bullish. Rumors = bullish.

  A wee bit of selling in between to pacify the bears.
  Ain't going to end well

  sam prawda :)

  EDEK h4 wyszli z flagi ORGR na D1 12600 a czmu nie zamiast w dol bo "zadrukuja" nas :)

 • bbb_29

  dr18

  ale jeszcze lepiej to jest wskaźnik c/z dla S&P na poziomie 22 a wyniki spółek najgorsze od 2009 roku za to indeksiki w USA na 4 letnim szczycie , obroty na szczycie 50% mniejsze niż zwykle ,

  pamietaj ze wybory sa a dane z rynku pracy bez rewelacji ja ksie wczytac :) ale ale nowy prezydent ja kbedzie RUnny finansista z Wall Street to dopiero bedzie sie dzialo mationetka juz calkowita :)

 • billy_the_kangoor

  @pan Wojciech
  ..."sensacyjne dane!!!" Podchodzi Pan tym samym pod cnbc.com albo bloomberg.com
  Myslalem, ze czegos nowego mozna dowiedziec sie o rynkach na tym forum, a
  uczestnicy blogga traktowaliby Pana zapewne bardziej powaznie, gdyby nie zamienialby sie Pan na drobne. Jest Hossa, ona trwa od MAJA 2012 i bedzie dluzsza, niz ktokolwiek / kiedykolwiek by sie spodziewal i tyle! W schemacie kontuacji Hossy jak zwykle dominuja waluty + ropa.
  Po co szukac argumentow na przemian "ZA i PRZECIW"? Nie czytam nawet tych wpisow, ale bez przesady Panie WB z tym "oglupianiem tlumu", mi wystarczy jasne okreslenie trendu walut, co nastapilo w MAJU2012!
  Pozdrawiam

 • bbb_29

  www.bankfotek.pl/view/1298006

  EDEK Dzienny jakies pomysly ??

 • bbb_29

  billy_the_kangoor

  gdzie te dane rewelacyjne ??? z rynku pracy w USa ;) chyba zartujesz ale teraz medialna nagonka jak piszesz cudowne danie zachwyt mediow w USA :) itd :) plus drukowana hossa przez EBC wszystko na glinianych nogach coz zal nie ma co sie kopac z koniem na jakis czas to wystarczy pod wybory w USA

 • billy_the_kangoor

  @bbb_29
  a od kiedy DANE maja wplyw "Trwaly" na zachowanie indeksow, hmmm? To stawnowi od wielu lat tylko korekte trwajaca 1-3 dni.
  Hossa W EU dopiero nadchodzi - zostalismy wytluczeni (czy to IBEX, czy WIG) do pozycji Outsider'a, zeby odkupic taniej. W tym czasie FFIF, NSQ, S&P wystarczy, ze beda utrzymywane na gorce sztucznie. a BVP + MRV podrosnie :)
  take care, b.

 • ulica_mainstreet

  @Wojciech Białek,

  Ja bym głosowała za 1988 z różnych powodów.
  Ale myślę, że będzie inaczej.
  Ciekawy wykres od Bespoke
  www.bespokeinvest.com/thinkbig/2012/8/1/how-good-an-indicator-was-the-death-of-equities-cover.html
  Czyli 1979. SSCI jest od 1985.

  I to się akurat pięknie składa z wróżeniem z Japonii i wzorcowej bessy. To znaczy pokazuje możliwość wyrównania DM do wzorca.

  Znakomity wykres od pana Patar
  pokazywarka.pl/4j8w0x/
  (Bardzo, bardzo dziękuję)
  Aczkolwiek ten wskaźnik lepiej zawsze pokazywał ważne dołki. I nie do przełożenia na zakres wzrostów lub spadków.

  Do tego cykl czteroletni i dziewięciomiesięczny
  blogs.decisionpoint.com/chart_spotlight/2012/05/20120511-cs.html
  "The projection for the next 4-Year Cycle trough is March 5, 2013, which is only two weeks after the next projected 9-Month Cycle trough."

  W każdym bądź razie nie wygląda, jakby nigdy nie miało być taniej. Raczej może być jeszcze kilka razy w tej samej cenie. Przynajmniej na S&P.

  Korelacje wygrywa tymczasem 1972 i 1999.
  www.mrci.com/special/wspi72.php
  www.mrci.com/special/wspi99.php
  A po 1972 był 1973.

  PS. Do Wszystkich Zawców Psychologii Tłumu
  A można poprosić o przełożenie znawstwa na wykres?
  To się chyba fale Elliota nazywa. I pozwala przewidywać przyszłość.
  Najchętniej WIG20.
  Wtedy ton dydaktyczny wydałby się na miejscu. Bo przy truizmach razi.

 • billy_the_kangoor

  @ulica_mainstreet
  To sa truizmy, niestety. Tutaj na forum nalezy w taki sposob pisac albo wcale.
  Ciekawy wykres ten EU, ale to i tak nie ma znaczenia.
  ...jako byk (kangur) zostalem sam od maja :) I na tym ta cala sztuka polega.
  Pisalem wielokrotnie, na czym ta hossa ma sie opierac / wklejalem swoje wykresy walut / ropy.
  Nie mam zamiaru wklejac kolejnych, zeby spotkac sie z krytyka. Szkoda czasu.
  Psychologia Tlumu jak najbardziej TAK - to jest NAJWAZNIEJSZY (oprocz AT) z elementow tej gry. Elliott, hmmm? A kto to jest? :)
  W kazdym razie na pewno nie pozwala przewidywac przyszlosci ten pan EL. Taka kilkudniowa jedynie, owszem.
  Take Care, b.

 • kociobw

  forsal.pl/grafika/636888,104967,historia_bankructw_poludnie_europy_ma_to_we_krwi.html
  -
  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/C/d/4/Romney-Tax-Plan.jpg
  -
  www.obrazki.jeja.pl/19403,dobrze-dobrani-sponsorzy-igrzysk.html
  -

 • e_djur

  Obserwuję, stosując jako takie techniki, indeksy główniejszych giełd ale także greckiej. Przykładam uwage do znaczących naszych spółek, obserwuję indeksy branżowe. Formacje jakie kreslą wykresy zdają się zapowiadać kontynuacje niesmiałych wzrostów. Jak górka to wyższa jak dołek to też. Jak popatrzeć z bliska czuć zapachem impulsu, na ogół dają się rozpisać na pięć. Myślę zatem, że to spostrzeżenie o którym tu mowa jak ulał pasuje do mojego nastawienia do spodziewanego kierunku rozwoju rynków. Krytykuję zgiełk jaki podnosi się po deklaracjach Dragiego, gdy mówi nie otworzę worka z kasą bo,... - bo wcale nie jest tak źle. Zamiast rozdzierania szat i lamentu trzeba się brać do roboty, tańszych pieniedzy już nie będzie.

 • bbb_29

  billy_the_kangoor

  drukowana hosse :) czas zaczac

 • bbb_29

  bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=25368&mode=view

 • bbb_29

  bbs.cobrasmarketview.com/viewtopic.php?f=2&t=634&sid=372d58c351a4e3433c5d0d0fe202bdf8

 • sunday68

  Wojciech Białek
  W globalnej gospodarce(przynajmniej w przemyśle) rozpoczęła się recesja.

  www.markiteconomics.com/MarkitFiles/Pages/ViewPressRelease.aspx?ID=9899

  Trudno więc, żeby analitycy mogli ignorować ten fakt. Niektórzy ekonomiści twierdzą nawet, że receja w USA też już się rozpoczeła

  www.marketwatch.com/story/shilling-new-recession-has-begun-2012-08-03?link=home_carousel

 • sunday68

  WB
  Tak więc z faktu,że ktoś postrzega rzeczy takimi jakie one faktycznie są nie wyciągałbym zbyt daleko idących wniosków. Wiem, że krótkoterminowo sentyment jest cenną wskazówką ale już w średnim terminie będą decydować pogarszające się fundamety(zresztą nie wszystkie miary sentymentu są tak pesymistyczne). Np.
  www.schaeffersresearch.com/streetools/market_tools/investors_intelligence.aspx
  Całkiem przyzwoita przewaga byków(mimo rozczarowania brakiem nowego QE).

 • sunday68

  ulica_ mainstreet
  Nie jestem specjalista od Eliota ale umie liczyć do 5,9,13 i 3,7,11. Na S&P500 wygląda to mi na 11 czyli coś co fachowcy od fal nazwaliby potrójną trójką ze słabnącą szerokością rynku.
  www.masterdata.com/Reports/Combined/ADLine/Daily/$SPX.htm
  A tu trochę inne spojrzenie
  danericselliottwaves.blogspot.com/

 • bbb_29

  www.bankier.pl/wiadomosc/Kryzys-w-strefie-euro-rozsadzi-Wspolnote-Europejska-2608992.html

  www.bankier.pl/wiadomosc/Ukryty-dlug-Portugalii-moze-byc-tykajaca-bomba-2608871.html

  www.bankier.pl/wiadomosc/Trojka-wyjezdza-z-Grecji-Musicie-dac-z-siebie-wiecej-2609006.html

  cuda cuda cuda :)

  kuczynski.blogbank.pl/2012/07/18/piekna-katastrofa-w-2013-roku/

 • bbb_29

  stooq.pl/n/?f=634168
  Draghi nie miał królewskiego pokera

  badz tu madry ;)

 • blackata


  Ratingowa gra vs kursy europejskich banków...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,banks;rating;show;goes;on;,81390.html

 • po_latach_remix

  @Wojciech Białek
  Panie Wojtku na tych złych nastrojach sądzi Pan ,że do końca roku ominie nas większa korekta ? wg moich ostatnich badań powinniśmy mieć stały wzrost bez większych korekt. Taka okazja znaczy ,że słabe ręce oddały akcje. Czekamy na wysokie poziomy do spieniężenia.

 • zulus_chacka

  juz dwa zrodla
  blog.parkiet.com/weekendowa/

  astrofund.blox.pl/2012/08/Komentarz-na-tydzien-322012-6-10-sierpnia.html

  licza na to o czym wczesniej pisalem ( test ost szczyty i nawrot celem sypania do wygasniecia) a to oznacza ze nalezy w/w scenariusz odpuscic . czyli albo nie zobaczymy ceny z okolic 2244 i cofniemy z obecnych poziomow lub pojedziemymocniej na polnoc.
  na poziomie ostatniego sczytu ok 2233 przebiega sk200, ktora rok temu w lipcu zostala wybita i od tego czasu nie byla testowana. zdecydowane wyjscie ponad nia bedzie silnym sygn kupna

 • datyzwrotu

  Dołki można też skutecznie łapać używając AT:
  www.technikaichimoku.pl/2012/08/sp500-aktualizacja-wykresu-4/

  A wszelkie medialne newsy to tylko pretekst:
  astronomiafinansowa.blogspot.com/2012/08/fibonek-na-gpw.html

  Nastroje analityków to też może być pretekst do ruchu. Giełda rządzi się własnymi prawami.

 • lucdas

  Oceniam, niezłą "podpuchę" lub jak kto woli fałszywke ?
  Dzisiaj zamkniemy się neutralnie lub nawet poniżej, chyba, że pan Benmarke dorzuci oliwy do ognia po 15,00 godz.

 • kontokkk1

  Polskie obligacje ustanowily nowe dolki rentownosci, 10Y chodza teraz po 4,74%

 • sajetann

  zabrzmi to absurdalnie ale za chwilę BGK będzie musiał interweniować w celu... osłabienia pln :) :) Taki kurs nam zarżnie koniunkturę

 • dino54

  Pewnie sie na raze tym co maja kredyty ale powinnismy zrobic to samo co Szwajcaria ustalic staly kurs zlotego /euro bo inaczej jak w tym tempie zloty bedzie sie umacnial to zarznie nam gospodarke.

 • tomon20

  @Panie Wojtku
  Napisał Pan o nastrojach analityków. To ja spróbuje się odnieść do otwartych pozycji wśród inwestorów (niestety publikowane z tygodniowym opóźnieniem). Powołując się na stronę snalaska.com/cot/current/charts/SP.png widzimy, że grupa drobnych zredukowała shorty natomiast Ci troszkę więksi pozamykali na tym ruchu longi. Czy to ma jakiś wpływ nie wiem ale jest swojego rodzaju ostrzeżeniem. Zobaczymy jak po tym tygodniu który był będzie sytuacja wyglądała bo sp zaliczył solidny ruch w górę z dolnym cieniem. Jeśli dałej grupa większych będzie zamykała pozycje długie tzn ze następuje na sp realizacja zysków. A wtedy do głosu może dojść scenariusz bazowy opisany w tym wpisie abc-rynku.pl/2012/08/analiza-sp500-przed-sesja-06-08-2012/. Natomiast scenariusz alternatywny także jest przedstawiony no ale wtedy dalej wzrosty bez większych korekt by były przed nami. Rynek niedługo powinien sie w tym temacie określić a nastroje oraz kierunek pozycji większych na rynku amerykańskim może nam pomóc w szybszej interpretacji.

 • bbb_29

  bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=25419&mode=view

  bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=25419&mode=view

  Wybory

 • zulus_chacka

  ''ustalic staly kurs zlotego /euro bo inaczej ''

  a skad pozniej kase na obrone?

  kurs sam sie ustabilizuje gdy zagranica zobaczy np ujemny pkb w ktoryms kwartale. na ta chwile graja arbitraz na obligach , poza tym kto wie czy duzy zagraniczny spekulant nie zbija kursu by ''tanio'' kupic opcje od wystraszonych exporterow.

 • dino54

  @zulus czaka
  My nic nie bronimy drukujemy zlotowki do woli i sprzedajemy jak Szwajcaria franki po ustalonej cenie .

 • tomon20

  @Zulus
  dokładnie nas nie stać na obronę kursu. Zresztą Szwajcarów pewnie też tylko jeszcze im tego przeciwny kapitał do końca nie uświadomił:)

 • slow2006

  tommon ale jak nie stac? nie maja papieru i farby ? internet odcieloi im zeby nie drukowali? kazdego stac zeby oslabic walute....

  aviva.... dzieki takim reklamom wiem gdzie NIE ubezpieczac....

 • zulus_chacka

  @dino54

  juz kilka krajow z bylego bloku wschodniego probowalo np bulgaria czy baltyckie tygrysy, gdy nadszedl kryzys nie mieli bufora i potem gwaltowny spadek pkb.

  w czasach gdy bylismy ''zielona wyspa' nie powienien rosnac u nas dlug,a tak bylo wyobrazmy sobie ze teraz w wynki spowolnienia/recesji w niemczech , zalamania motoryzacji czy budowlanki i silnego PLN - u nas pkb schodzi ponizej zera, zaczyna byc krotka koldra w budzecie i gdy to zauwaza spekulancji wyjda z polskich papierow a wtedy moga byc waskie drzwi, kiedy? moze 2013 tak jak zapowiada p.rybinski, tego nie wiem. generalnie mnie satysfakcjonuje mocny pln , i nalezy go wykorzystac to przewalutowania czesci aktywow na euro (n nie mam na mysli spekulacji) • sajetann

  wystarczyło , że Merkel wyjechała na kilka dni na wakacje i już wszyscy uwierzyli w pomoc dla Południa :) Jak wróci za kilka dni to będzie korekta :)

 • sajetann

  czy Russel 2000 zostający nieco z tyłu (jeszcze nie przebił poziomów z lipca) w przeszłości wróżył coś złego ??? pytam bo sam go nigdy nie obserwowałem

  stooq.com/q/?s=ez.f&c=3m&t=l&a=lg&b=0

 • ulica_mainstreet

  @sunday68
  Dziękuję. Czyli czas na korektę?
  U mnie WIG20USD na najważniejszym od miesięcy oporze.

  pokazywarka.pl/v1q5ov/

  Pozdrawiam.

 • dino54

  @zulus chacka
  Chyba mnie Pan nie zrozumial.Szwajcaria ze wzgledu na bardzo duzy naplyw kapitalu i umacnianienie sie franka ustalila ze skupuje euro po 1,20 ale nie drozej aby chronic swoja gospodarke.Drukuje franki i sprzedaje ale to nie jest kurs sztywny jesli sytuacja sie uspokoji i nastapi odwrot od franka i inwestorzy beda sie wycofywac to frank sie oslabi i Bank Szwajcarji moze te skupione Euro po1,2 sprzedac za jakis czas np po 1,5franka czyli bank Szwajcarji moze zarobic.Podobnie NBP zaluzmy kupuje euro po 4,1zl ale nie drozej i gromadzi to euro za wydrukowane zlotowki, nastepuje za jakis czas panika ktora Pan przewiduje, kapital ucieka z Polski to NBP SPRZEDAJE TO ZGROMADZONE EURO np 4,80zl czy po 5zl to juz od uznania i jeszcze zarabia jaki problem.

 • zulus_chacka

  ''.... i jeszcze zarabia jaki problem.''

  taki ze polska to nie szwajcaria, zaden spekulant nie sprzeda usd, eur czy chf za zadrukowany papier z orzelkiem, aby go przekonac polska musialaby byc krajem z zaufaniem podobnym do japonii , norwegii , czy kilku innych krajow poza tym dodruk waluty grzozi inflacja,

 • dino54

  Wiem ze Polska to nie Szwajcaria ale zbaczymy jak w tym tempie bedzie naplywajacy kapital umacnial nam zlotego jak wytrzyma to gospodarka .W ciagu 2miesiecy zloty mocnil sie z 4,42za euro do 4,02 to jesli tak dalej pojdzie to za 2miesiace bedzie 3,6 to juz nie bedzie rozowo.

 • po_latach_remix

  @billy_the_kangur
  do końca roku trzymać akcje i tam spieniężać ? jak to widzisz? czy hossa na dłużej ?

 • billy_the_kangoor

  @po_latach_remix
  Pozwol mi zastanowic sie mocniej nad tym rynkiem W20. To nie jest dla mnie takie proste, jak gra na walutach, czy NASDAQ/ FTSE. Odpowiem, jak bede pewny swoich racji.
  Poki co - jestem zwolennikiem tej teorii na WIG20
  stooq.com/q/?s=usdcad&d=20120806&c=1y&t=l&a=lg&b=0&r=wig20
  pozdrawiam.

 • kociobw

  @jurgenes
  -
  humor.pl/dowcipy/132424-podpity_facet_wraca_do_domu_zona_do_niego_-_ty_
  -

 • po_latach_remix

  @jurneges

  ale ja już nie mam za co kupować a tu ruchy w górę !

 • pretmack

  wychodziłoby, że jesteśmy luty 2005/ lipiec 1972

  :)


 • real.bronco

  @pretmack
  Retorycznie.
  Po ile w 02.2005 były ropa i miedź?

 • slow2006

  bilku juz bylo 2600 w lipcu...
  jurgenes juz bylo 2700 w pazdzierniku... jestesmy wdzieczni, daj adres gdzie wyslac zaksiegowana strate ?

  o wlasnie miejmy nadzieje ze teraz tylko korekts s nie zejscie ... opzdr

 • blackata

  Faktyczny obraz PLN & polskiego długu...

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,true;about;pln;;poland;bond;yield;,81426.html

 • zulus_chacka

  wyborcza.biz/biznes/1,100896,12265823,Polska_gospodarka_zwalnia__czas_zapiac_pasy.html

  ....a na gieldzie nowe szczyty . ha!!

 • slow2006

  za niedlugo powinna miec miejsce masakra usd... tak tylko pisze...

  amber mial wyplacac nie wyplaca... LOL

 • xabcd

  @slow2006

  A co u pana Bartłomiejczaka słychać? Dalej jako najlepszy technik jakiego znasz widzi w każdej formacji świecowej spadki do 1750? A jak tego nie widzi to i tak znajdzie się jakiś argument na S?
  Ja cały czas trzymam i uzupełniam depo bo ci wierze i czekam na realizacje zysków przy tym poziomie.

 • slow2006

  czytaj na biezaco a nie wybiorczo, jakies 2 wpisy temu Wojtka został zmieniony kierunek ... gdybys kontrolowal... zajmuj pozycje jak pisze, popatrz na usd jak ladnie slabnie juz mogles zarobic :D co do Pana Bartlomiejczaka, rozminelismy sie pewnego dnia, gdybys sledzil dokladnie koment na jego blogu to bys to odnotowal ;] bodaj 2 tygodnie temu... BEZ ODBIORU ziom... (pamietam jak pisales jeszcze ze mimo iz ja zmieniam kierunek ty poczekasz na tansze akcyjki... czy jakos takos)

 • bbb_29

  jurgenes

  Witam :-)

  Cos nie widze gratulacji ani owacji dla Jurgenes za trafna prognoza ??

  No, a gdzie podziekowania za zyski ???

  Ja nie chce krakac, ale miski ladnie wpierdol dostana....

  ze co prosze sie nie osmieszac :) dolki poglebiane byly od wieszczenia twej hossy juz dawno depo wyczyscilo tym co CI posluchali i prawie rok boczniak od twojej hossy wiszczonej hihii nagle wychodzisz i prosisz o gratulacje ochlon

 • bbb_29


  slow2006

  bilku juz bylo 2600 w lipcu...
  jurgenes juz bylo 2700 w pazdzierniku... jestesmy wdzieczni, daj adres gdzie wyslac zaksiegowana strate ?

  o wlasnie miejmy nadzieje ze teraz tylko korekts s nie zejscie ... opzdr
  2012/08/07 02:02:36

  ahaha dokladnie a tu wychodzi i o oklaski prosi myslalem ze padne czytajac go :)

 • xabcd

  bodaj 2 tygodnie temu...BEZ ODBIORU ziom... (pamietam jak pisales jeszcze ze mimo iz ja zmieniam kierunek ty poczekasz na tansze akcyjki... czy jakos takos)

  czekam na tanie akcyjki od 2000pkt jak pisałeś. A wtedy mocno 20 razy dziennie analizowałeś nerwowową sytuację i mnie widzisz przekonałeś. Widzę że jesteś dobry więc ci ufam. Szacun ziom i dzięki że tu jesteś.
  Tak przy okazji Pozdro również dla Gospo-zioma WB :)

 • bbb_29

  Wig20 i 5-6 spolek granych reszta aut jak i caly szeroki padaczka straszna :)

 • lucdas

  Jurgenes

  Już pisałem, że jesteś jak ten "Znikający punkt" albo lepiej jak Marcin Plichta z Amber Gold, który mówi, że od jutra... i okazuje się, że tylko mówi.
  A kol. Kociobw dołączył Ci ciekawy dowcip.

  Może i dojdziemy z trudem pod lub ciut ponad 2300 pkt., ale byle news, pogłoska może doprowadzić rynek do korekty, niedużej ale jednak.

 • swb1

  Dyskusyjnym jest stwierdzenie, że dane były sensacyjne. Ktoś, kto czytywał wpisy i komentarze gospodarza niniejszego bloga, a także kilka innych blogów, od jakiegoś czasu miał świadomość procesu, który zachodzi. Może gdyby pan Wojciech poświęcał nieco więcej czasu introspekcję, rzadziej bywałby zaskakiwany podobnymi "sensacjami".

  S&P sprawia wrażenie jakby chciał przyspieszyć swój ruch.
  Rośnie prawdopodobieństwo, że test 1420 pkt odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

 • blackata

  Czy Rynkowe Gry skończą się wraz z zakończeniem Olimpiady...??!!!

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,markets;summer;games;,82077.html

 • bbb_29

  "Niemcy juz nie mowia stanowczo nie by opusciala Grecja UE
  ze sa na t oprzygotowani no tak czasu kupili troche kasa troche odzyskali :) zabezpieczyli banki :) to mozna wykopac Grecje "

 • tomon20

  Dla naszego rynku jak i dla rynku amerykańskiego (linkowałem już wpis na blogu) pojawiają się pewne zagrożenia płynące ze wskazań chociażby szybszych oscylatorów w skali dziennej. Na rynku eurodolara także mamy ciekawą sytuację (dziś postaram się o tym napisać).
  O tych zagrożeniach dla gpw(fw dokładniej) krótko napisałem tutaj abc-rynku.pl/2012/08/analiza-fw20-po-sesji-07-08-2012/

 • zulus_chacka

  w poprzednich dolkach paz 2008, wrz 2011 na rynku malych spolek dobrym wskaznikiem wyprzedzajacym okazywal sie boryszew tym razem jakos nie bardzo ma ochote podazac na polnoc czyli albo jescze dolek malych spolek przed nami albo boryszew wypadl z kregu zainteresowan i sam bedzie mial problemy

  a co do fw20 to widac ze kopiujemy systuacje z 30lip -3 sier gdzie po silnym wzroscie nie ma sily nawet na korekte 40pkt wtedy takze macd godz dawal sygn sprzedazy....kto wie moze po PLN i obligach przyjdzie czas na akcje

 • slow2006

  zulus piszesz o boryszewie, jakbys go dzisiaj zobaczyl.... w ciagu 3 lat z 60 mln akcji zrobilo sie 2,5 mld akcji... no to raczej to nie bedzie prymus , kon pociagowy...

 • tomon20

  @Zulus ale wtedy BRS był w mwigu a teraz wszedł do w20 i to troszkę może zmienić jego charakter w tym względzie. Druga sprawa, że małe i średnie także nie potwierdzają tego co obserwujemy na w20. Jeśli korekta będzie płytka z wychłodzeniem to należy reagować w odpowiedni sposób ;)

 • niemam-nicku

  Powodem dziwacznego zachowania Boryszewa moze byc w20. Z ta sama iloscia akcji w 40-stce fikał w lewo i prawo. No chyba,ze mu euro ponizej 4,20 nie pasuje. Nazywałam go kiedys "barometrem rynku".

 • bbb_29

  Drahme juz zadrukowuja ;) ciekawe kiedy ja wywala :) bo jak umoza Grecji dlug w 90 % to powinni ludzie wyjsc na ulice w UE i zbojktowac darmozjadow

 • zulus_chacka

  ''zobaczcie że grubas który zniknął na 2066 '


  czyli co? wtedy kupil wczoraj sprzedal?

 • zulus_chacka

  ilosc akcji w przypadku brs nie ma znaczenia ,wczesniej tez emitowal akcje i rosl - jesli biznes sie kreci to kurs rosnie, gdy idzie kiepsko to spada , wszystko zanim pojawia sie oficialne komunikaty

 • zulus_chacka

  drugi dzien korekty na PLN, a na fw20 w bok. to wyglada to jakby oslabienie na zachodzie i PLN ktos wykorzystywal na zabranie kontraktow, a ze ze wzgledu na male obroty jest bardzo trudne

 • slow2006

  zulus jaki ty uparty jestes... kolega ci nawet napisal ze teraz brs jest w w20, wiec nie jest to mala spolka ktora sie miota jak szatan.... w 2003 c/wk bylo na poziomie ponizej 0,1 dzisiaj to jest 1 !!! poprostu przyklad brs jako spekulacyjnej pierwszej rosnacej jest slaby i nie na miejscu... juz lepiej jakbys napisal spekulacyjny atlantis hehe

 • tomon20

  Jak już zamieściłem tutaj wpisy linki do fw20 i sp500 to zapraszam do kolejnej aktualizacji tym razem pary eur/usd jest dość ciekawie więc myślę, że wpis wart uwagi. Dyskusja na chacie lub pod wpisem także bardzo mile widziana chętnie poznamy view innych osób na tą najpopularniejszą parę walutową i chętnie też podejmiemy polemikę (mało jest obecnie miejsc gdzie toczy się dyskusja o forexie - czyżby ten rynek zraził do siebie większość)?
  abc-rynku.pl/2012/08/analiza-eurusd-interwal-dziennyh1/

 • zulus_chacka

  ''zulus jaki ty uparty jestes... kolega ci nawet napisal ze teraz brs jest w w20''

  jesli to co napisalem o BRS traktujesz jako rekomendacje k lub s to jestes w bledzie, poza tym jakie to ma znaczenie, brs to spolka cykliczna - nie bank, nic nie wydobywa

 • zulus_chacka

  od wczoraj 5tys lop w gore co przy takich smiesznach obrotach jest wielce zastanawiajace, srednio co 6ty kontrakt to nowa pozycja.

 • tomon20

  @Zulus zastanawiające jest bo pojawił się do tego kolejny podmiot w koncentracji. Wszystko to dzieje się po sporej jak na ostatnie czasy zwyżce w okolicach oporu.

 • po_latach_remix

  Dzięki moim namowom giełdą zainteresowałem sporo osób w rodzinie przekonując ,że to ten czas i taniej się nie da a inwestycje na parę lat wzrostów są najlepsza opcją kiedy mają drukować tyle papierków. Zagranica podbiera mocne spółki i nie ma się co kłócić.

 • barbarius

  ...jak to leszcze nałykały się drogich akcji jak w20 był na 2900 a teraz wywalają ze startą , brali kgh po 210 i czekali na odpał a za polskie futy ich wymeczyły i nie ciągną to i teraz oddają po taniości a tu zaraz rakieta bedzie bo hossa to sie właśnie zaczyna ...

 • slow2006

  barbara ciekawe co jezeli dzisiaj kupuja akcje zeby sprzedac za rok o polowe taniej ? no nie przewidzi nie przewidzi....

 • max_2700

  tak złe nastroje tłumu świadczą o jednym - dołki za nami a hossa przed. Ostatnie chwile do zakupów.

 • ulica_mainstreet

  Pojawiają się koncepcje wielkiego klina kończącego
  3.bp.blogspot.com/-s5D2OVC9jh0/UCLSHAG_6VI/AAAAAAAANHs/r6Hk3HR4VLI/s320/spx2.png

  Tu ciekawe rozwiązanie tego klina
  pragcap.com/oil-predicts-stock-market-dip

  Trochę trudno uwierzyć w tą analogię, gdyby nie była tak dobra dotychczas.
  I ta dokładność na początku XX wieku.
  Ale to 2003 rok ponownie...

  Citigroup Economic Surprise Indices zawracają

 • blackata

  Funt jest następny po EURO...??!!!

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,next;on;the;currency;list;-;gbp;,82238.html

 • bbb_29

  QE3 nadzieje ktorego nei bedzie EBC a teraz znowu ze Chiny beda drukowac

  czyli surowce UP inflacja UP hossa drukowana kto zaplaci spoleczenstwo zaplaci a to ze ciecia sa i naklada sie nowe podatki to ze spoleczenstwo ubożeje oj tam oj tam ważne ze gieldy rosna :) i super sentyment przed wyborczy :)

 • bbb_29

  ulica_mainstreet

  Pojawiają się koncepcje wielkiego klina kończącego
  3.bp.blogspot.com/-s5D2OVC9jh0/UCLSHAG_6VI/AAAAAAAANHs/r6Hk3HR4VLI/s320/spx2.png

  Tu ciekawe rozwiązanie tego klina
  pragcap.com/oil-predicts-stock-market-dip

  Trochę trudno uwierzyć w tą analogię, gdyby nie była tak dobra dotychczas.
  I ta dokładność na początku XX wieku.
  Ale to 2003 rok ponownie...

  Citigroup Economic Surprise Indices zawracają

  jak to jakie wykonczenie :) wybory ida :) drukowanie EBC i dzis jeszcze spekulacje ze CHiny zaczna drukowac znowu bo inflacja spada :) pompowanie balonika potrwa jeszcze troche

 • zulus_chacka

  ''czytam tutaj o mega pesymizmie...''


  szukasz optymizmu - czytaj tutaj

  www.aaii.com/sentimentsurvey

 • zulus_chacka

  po zbiciu 2240 na fw20 nalezaloby byc bardzo ostroznym z dlugimi

 • zulus_chacka

  ''.... a my raczej 4 białych pod rząd nie robimy ''

  na fw20 4 tyg bbiale byly sty 2012 , a 5tyg wzrostowych wrz/pazd2011, zas 5 bialych i wzrostowych mar/kwie2011

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Czy nie uwza Pan ze roczny trend boczny na dole sie konczy i rozpoczynamy za innymi rynkami hosse?

 • bbb_29

  Wi20 kolo 2350 mamy gorna linie boczniaka i tutaj powinna byc czapa :)

 • bbb_29

  dino54

  podjazd jak nizej pisalem realny do gornej lini

 • zulus_chacka

  co to za cyfry 4, 10, 2 , 14, 10 ?

  tyle kontrakt fw20u potrafil zejsc ponizej otwarcia w ciagu ostatnich 5 sesji

 • bialek.wojciech

  spekulant09:
  "Witam Panie Wojtku, ze swojej strony dwa wykresy:

  Dzięki uprzejmości Kris'a, ciekawy wykres obrazujący rekomendacje strategów rynkowych w USA, otóż (podobnie jak w Pana wpisie) rekomendują w wejście na rynek obligacji najmocniej od 15 lat oraz niechęć do akcji największą od 15 lat :-)

  hosting-zdjec.pl/images/167131cris.png

  hosting-zdjec.pl/images/823337Barrons_Bonds.png"

  Kurczę, czyżby z obligacji należało uciekać jeszcze zanim RPP obniży stopy po raz pierwszy? W dwu poprzednich cyklach po pierwszej obniżce było przynajmniej 2-6 miesięcy na ewakuację z naszych obligacji skarbowych.

  "Zresztą u nas nie jest inaczej, wystarczy spojrzeć np. na KGHM:

  hosting-zdjec.pl/images/483620kgh.png

  Oraz nasz WIG, który ładnie przełamał opadającą linie trendu, po czym zrobił klasyczny powrót i ruszył do góry, nadal pozostajemy w rocznym kanale konsolidacji co pozwoli na początek przetestować poziomy 42300 pkt.

  hosting-zdjec.pl/images/5643602012_08_04_09_39_54.png "

  Myślałem, że jesteśmy w grudniu, a to wygląda jak styczeń.

 • bialek.wojciech

  ulica_mainstreet:
  "W każdym bądź razie nie wygląda, jakby nigdy nie miało być taniej. Raczej może być jeszcze kilka razy w tej samej cenie. Przynajmniej na S&P."

  Taki wniosek jest niesprzeczny z wykresem z mojego wpisu powyżej - po takim pesymizmie nie bywa znacznie taniej, ale jakieś próby spadków są możliwe (a poza USA może być znacznie słabiej).

 • bialek.wojciech

  sunday68:
  "W globalnej gospodarce(przynajmniej w przemyśle) rozpoczęła się recesja.

  www.markiteconomics.com/MarkitFiles/Pages/ViewPressRelease.aspx?ID=9899

  Trudno więc, żeby analitycy mogli ignorować ten fakt. Niektórzy ekonomiści twierdzą nawet, że receja w USA też już się rozpoczeła

  www.marketwatch.com/story/shilling-new-recession-has-begun-2012-08-03?link=home_carousel"

  Tak to wygląda w Niemczech:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=5696

  Problem polega na tym, że hossa na akcjach zaczyna się zwykle na kilka miesięcy przed końcem spowolnienia, więc zwykle z danych gospodarczych niewiele można wywnioskować na przyszłość, jeśli chodzi o rynki akcji.

 • bialek.wojciech

  sunday68:
  "Tak więc z faktu,że ktoś postrzega rzeczy takimi jakie one faktycznie są nie wyciągałbym zbyt daleko idących wniosków."

  Niech Pan zerknie na wykres S&P 500 z zaznaczonymi dużymi odchyleniami sentymentu od średniej z mojego wpisu powyżej. Strategom z Wall Street przez 27 lat nie udało się wstrzelić z pesymizmem, więc czemu miałoby się im udać teraz?

  "Wiem, że krótkoterminowo sentyment jest cenną wskazówką ale już w średnim terminie będą decydować pogarszające się fundamety(zresztą nie wszystkie miary sentymentu są tak pesymistyczne). Np.
  www.schaeffersresearch.com/streetools/market_tools/investors_intelligence.aspx
  Całkiem przyzwoita przewaga byków(mimo rozczarowania brakiem nowego QE)."

  To prawda. Ten pesymizm jest jakoś specyficzny dla Wall Street, co jest też niezwykłe. • bialek.wojciech

  datyzwrotu:
  "Dołki można też skutecznie łapać używając AT:
  www.technikaichimoku.pl/2012/08/sp500-aktualizacja-wykresu-4/

  A wszelkie medialne newsy to tylko pretekst:
  astronomiafinansowa.blogspot.com/2012/08/fibonek-na-gpw.html

  Nastroje analityków to też może być pretekst do ruchu. Giełda rządzi się własnymi prawami."

  Pozdwolę sobie się nie zgodzić. Nastroje to już przetrawione wiadomości, czyli jednak coś innego.

  napisał:

 • bialek.wojciech

  sajetann:
  "zabrzmi to absurdalnie ale za chwilę BGK będzie musiał interweniować w celu... osłabienia pln :) :) Taki kurs nam zarżnie koniunkturę"

  Jesteśmy w 8 miesięcy po szczycie paniki na złotym z grudnia. To odpowiednik października 2009. W listopadzie 2009 EUR/PLN było na poziomie 4,088, w grudniu 4,058, w styczniu 2010 (4,00). Teraz jest 4,06. Czyli na razie nic takiego strasznego.

  W ramach cyklu 40-tygodniowego (9-miesięcznego) EUR/PLN robił szczyty w lutym 2009, listopadzie 2009, maj 2010, marcu 2011 i grudniu 2011. To by dawało następny szczyt EUR/PLN już we wrześniu, ale chyba rynek nie zdąży kolejną paniką w lecie (raczej jesienią). Wtedy EUR/PLN mógłby zrobić ruch powrotny do linii poprowadzonej przez dołki z połowy 2011 i marca 2012.

 • zulus_chacka

  zasieg z orgr zrealizowany,na w20 lizalo 2300, lop juz wrocil do poziomow z 6-10lipca, a lop na opcjach put dalej rosnie u22-u15 x18-17 blisko 19tys w dodatku kazda slabosc na daxie jest wykorzystywana do kupna fw20

 • bialek.wojciech

  tomon20:
  "Napisał Pan o nastrojach analityków. To ja spróbuje się odnieść do otwartych pozycji wśród inwestorów (niestety publikowane z tygodniowym opóźnieniem). Powołując się na stronę snalaska.com/cot/current/charts/SP.png widzimy, że grupa drobnych zredukowała shorty natomiast Ci troszkę więksi pozamykali na tym ruchu longi. Czy to ma jakiś wpływ nie wiem ale jest swojego rodzaju ostrzeżeniem. Zobaczymy jak po tym tygodniu który był będzie sytuacja wyglądała bo sp zaliczył solidny ruch w górę z dolnym cieniem. Jeśli dałej grupa większych będzie zamykała pozycje długie tzn ze następuje na sp realizacja zysków. A wtedy do głosu może dojść scenariusz bazowy opisany w tym wpisie abc-rynku.pl/2012/08/analiza-sp500-przed-sesja-06-08-2012/. Natomiast scenariusz alternatywny także jest przedstawiony no ale wtedy dalej wzrosty bez większych korekt by były przed nami. Rynek niedługo powinien sie w tym temacie określić a nastroje oraz kierunek pozycji większych na rynku amerykańskim może nam pomóc w szybszej interpretacji."

  Na razie brak dużych długich pozycji drobnych takich jak na początku sierpnia 2011 czy w styczniu-lutym 2012, co sugerowałoby, że duża korekta jeszcze jest w miarę odległa.

 • bialek.wojciech

  sajetann:
  "czy Russel 2000 zostający nieco z tyłu (jeszcze nie przebił poziomów z lipca) w przeszłości wróżył coś złego ??? pytam bo sam go nigdy nie obserwowałem

  stooq.com/q/?s=ez.f&c=3m&t=l&a=lg&b=0"

  U nas też sWIG jest słaby. • model64

  ...Zulus a jakie wnioski z tego wyciagasz

 • bialek.wojciech

  ulica_mainstreet:
  "Pojawiają się koncepcje wielkiego klina kończącego
  3.bp.blogspot.com/-s5D2OVC9jh0/UCLSHAG_6VI/AAAAAAAANHs/r6Hk3HR4VLI/s320/spx2.png"

  Przy takich nastrojach na Wall Street klin powinien zostać opuszczony górą.

 • bialek.wojciech

  dino54:
  "Czy nie uwza Pan ze roczny trend boczny na dole sie konczy i rozpoczynamy za innymi rynkami hosse?"

  Cykl 40-tygodniowy (9-miesięczny) - ostatnie dołki we wrześniu 2011 i maju 2012 - sugeruje, że jeszcze raz w I kw. 2013 będzie okazja do kupna. Ale nie wiadomo na jakim poziomie oczywiście.

  Ja zakładam, że środek symetrii na indeksach europejskich jest w połowie sierpnia 2011. To wyznacza ostatni moment na zakup akcji na poziomie niewiele wyższym niż dołek z 2011 roku na marzec 2012 (później byłaby fala C będąca kopią sekwencji wzrostowej marzec 2009-styczeń 2010).

  Jak z tego widać zakładam, że w IV kw. 2012 i I kw. 2013 powinna być jeszcze jakaś słabość.

 • zulus_chacka

  @model64

  bedzie sygnal sprzedazy wyjde z rynku,
  ostatnie 13 sesji to 12 bialych( podobna sytuacja sty/luty tego roku - roslo praktycznie bez korekt).
  przypomina sie sytuacja z maja na 12 sesji tylko 2 biale, potem konsola, nic nie sugeruje, ale grubas byl wtedy i jest dzis moze bedzie chcial to rozegrac w ten sam sposob?

 • zulus_chacka

  ''...trend boczny na dole sie konczy i rozpoczynamy za innymi rynkami hosse''

  artykuly w gazetach tak jakby mial nastac ostry kryzys , czyli gazety ''wkrecaja'' kowalskich w kryzys a przoduje w tym ''GW'' - wiec warunek do hossy spelniony heheheeee

  wyborcza.biz/biznes/1,100896,12278645,Przygotuj_domowy_budzet_na_trudne_czasy.html

  wyborcza.biz/biznes/1,101716,12255498,Nasz_nowy_cykl__Rady_na_lata_chude.html

  wyborcza.biz/biznes/1,100896,12087111,Analitycy__W_polowie_2013_za_euro_trzeba_bedzie_placic.html

  wyborcza.biz/biznes/1,100896,12265823,Polska_gospodarka_zwalnia__czas_zapiac_pasy.html

 • zulus_chacka

  fw20 i wig najwyzej od kwietnia, a cenowy dzis zaliczyl nowy dolek

 • tomon20

  @Zulus ale cenowy także NC uwzględnia. Ogólnie idzie tylko w20 i fw zobacz nawet małe i średnie.

 • ulica_mainstreet

  @ Wojciech Białek
  Przecież o wyjściu z klina górą jest ten wykres:
  pragcap.com/oil-predicts-stock-market-dip

  Czyli tak
  pokazywarka.pl/s422d8/

 • bbb_29

  Nie wazne Wig20 tylko pompowasny :) gorna banda konsoli dzis wieksz obroty podaz sie uaktwynila :)

 • slow2006

  gdzie som misie ? nie bede wymienial....

  ciekawy jest remix, ktory kupil male spolki ktore albo spadaja albo stoja.... ale oczywiscie on ma mega rajd :D

 • slow2006

  kubica zostal nowym prezesem lubawy... myslicie ze lubawa bedzie budowac bolidy ?

 • kontokkk1

  @ulica_mainstreet:

  o tych Citi Surprise indices ze zakrecaja pisalem juz tydzien temu pod wpisem o Japonii

  i.imm.io/yakS.png

 • cebeer

  @wojciechbiałek

  Jeszcze kilka tygodni temu wg pańskich analogii byliśmy w 2002 roku, 2 tygodnie temu rynek był podobny do płaskiej bessy z 2005 roku a teraz jesteśmy już w 2006. Pana tempo jest iście ekspresowe. Szybko leci ta dekadowa hossa. Żeby się nie skończyło tak, że utrzymując to tempo, za paręnaście tygodni znajdziemy się w 2007 roku.
  Nie, żebym się czepiał, ale kiedy zarobi Pan po te 2000% na małych spółkach? Chyba, że chce Pan zarobić 1000% na opodatkowanym KGHM-ie kupowanym po 110 PLN.

  @all

  Co wam tak wadzą te śmieci z New Connecta w indeksie cenowym? Rzeczywiście to New Connect tak ciąży w najszerszym indeksie? Myślę, że wątpię. Na rynku małych spółek z GPW nie ma za grosz popytu i nie potrzeba tu wplątywać tego nieszczęsnego New Connecta, żeby wytłumaczyć takie a nie inne zachowanie tego indeksu.

  stooq.pl/q/?s=ncindex&d=20120809&c=3y&t=l&a=lg&b=0&r=c_

 • zulus_chacka

  tomon20

  wiem , chcialem zaznaczyc ,bo ktos kiedys sie na niego powolywal

  gra w trzy karty trwa nadal - musze przyznac, ze aby otworzyc 11tys przy obrocie 55tys sztuk w ciagu dwoch dni trzeba byc naprawde dobrym traderem. heheheee
  a to co sie dzieje jest zapowiedzia dziwnego wygasnieca za 5tygodni

 • sajetann

  Panie Wojciechu:

  Sytuacja na rynku przypomina "hossę głupców" z jesieni 2008 po ogłoszeniu QE1 , wtedy też swig i wig plus stały w miejscu spadały a wig 20 poszedł w góre z 1600 na 1900.

  Wg Marca Fabera będziemy mieli krach między wrześniem a listopadem ze względu na "fiskalny klif" w USA o wartości 400-500 mld usd w 2013, ryenk powinien to jakoś zdyskontować . W kraj nie wierzę ale, przetestowanie majowych dołków we wrześniu lub listopadzie tak.

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2012/08/20120809_trans_vs_indu.png

  sp500

 • bbb_29

  Czy dzis rozdali troche na eufori akcyjek i eleczek a jutr dol

 • bbb_29

  Euro fiku miku ORGR jednak bylo za czytelne dla mas i jada ns dolna bande :)

 • slow2006

  zapomnialem napisac, duza korekta powinna byc za rogiem... przyszly tydzien 2 tyg powinna sie zaczac po mocnym przebiciu oporow, i od tego jakiego rodzaju bedzie zalezy przyszlosc... i nadwyraz silny dolar nastrecza zmartwien... to tak tylko dla tych ktorzy juz siedza w elkach i widza 2700 .... i racja ty ktory sie czepiasz, Pan Bartlomiejczak zwrocil na to uwage, ale dla mnie ulica musi zostac wciagnieta pod przebicie trojkata na w20 ;] Panie Wojtku wierze w UniC ... powtarzam ... moze.... bujac powinno, trza obserwowac

 • delubicz

  zauważam super stwierdzenie,że hossa jest hossą głupców,rozumiem,że w czasie takiej hossy ludzie rozsądni nie zarabiają? Bessa jest w takim razie dla ludzi rozsądnych?

 • max_2700

  Gotowi na wzrosty ? torpeda rusza ! nie przegapcie zakupów L.

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2012/08/20120809_EOD1.png

  volumen powala Lowest 4-Day Volume in 5 Years

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/your-complete-guide-coming-fiscal-cliff

 • slow2006

  delubicz napisz o kierunku na przyszlosc, bo jaka to hossa bo czy to hossa to wtorny temat... 2360 to szczyt wg mnie i pozniej powrot na 2100? czy zakladasz juz wzrost po malej korekcie na 2700... co wg mnie teraz jest chba nierealne...????????????????????

 • po_latach_remix

  @slow2006
  Pan nie widzi ,że zasięg odbicia może przekroczyć 2530 ? a 2700 bez problemu na spokojnie. Grube ręce podbierają .

 • xabcd

  @slow2006
  "2360 to szczyt wg mnie i pozniej powrot na 2100?"

  Jesteś jednym z bardziej kumatych ludzi jakich znam na tym forum i w sieci od giełdy. Po tym 2100 na pewno pojedziemy na 2000, tam doładuje moje eski, które otwierałem jak kazałeś i potem wsiadamy na sanki i jazda na 1750. A co słychać u pana Bartłomiejczaka? Trzym się YO!

 • blackata

  Co wie Goldman o włoskim długu...??!!!

  Zapraszam...

  atafinancialresearch.bblog.pl/wpis,goldman;italian;move,82287.html

 • bbb_29

  JPMorgan EUR/USD 12600 nagania pod EBC i skup obligacji

  Minister Gospodarki Niemiec przewiduje lekki wzrost w nastepnym Q

 • bbb_29

  xabcd

  @slow2006
  "2360 to szczyt wg mnie i pozniej powrot na 2100?"

  Jesteś jednym z bardziej kumatych ludzi jakich znam na tym forum i w sieci od giełdy. Po tym 2100 na pewno pojedziemy na 2000, tam doładuje moje eski, które otwierałem jak kazałeś i potem wsiadamy na sanki i jazda na 1750. A co słychać u pana Bartłomiejczaka? Trzym się YO!

  coz za misiowato przy wrzesniowych decyzjach i druku euro druku w Chinach itd

 • bbb_29

  www.macronext.pl/art-11534

  Chiński eksport gwałtownie wyhamował w VII 2012

 • delubicz

  @slow2006
  pozwoli Pan,ze zastosuję formę bardziej oficjalną,nie mieliśmy okazji się poznać. Zrobiłem wpis,bo mnie rozsmieszyło podejście do tego trendu wzrostowego,nie interesują mnie pobudki fundamentalne,smart money gra wzrosty to trzeba się było podłączyć,szczególnie na s&p500 i dax,oraz także innych indeksach krajów rozwiniętych. Znudziło mi się przeglądanie wpisów skrajnie pesymistycznych. A jesli chodzi o nasz rynek,to technicznie,jest wybicie z podwójnego dna,z którego zasięg teoretyczny jest 2800. Ja widzę z korektami osiągnięcie okolic 2450 prawie bez problemu,czy się to Panu podoba,czy nie.

 • xabcd

  .."coz za misiowato przy wrzesniowych decyzjach i druku euro druku w Chinach itd"..

  jakbyś zobaczył moją klatkę i plecy to byś zrozumiał.

 • dino54

  @delubicz
  Mam problem jak oznaczyc ten wzrost na naszej gieldzie od lutego 2009rdo kwietnia 2011r czy jako 1fale Elliotta a to co ponad rok trwalo do konca maja 2012 jak 2fala Elliotta ?.Teraz by nas czekala 3 fala Elliotta najbardziej szeroka , dluga i zyskowna fala wzrostow co Pan o tym sadzi?

 • dino54

  Czy to prawda ze do indeksu cenowego naszej gieldy wliczane sa spolki z NC ?

 • witmike

  Właśnie dowiedziałem się od mojej księgowej, że od początku lipca odpadła jej POŁOWA klientów. Po prostu zbankrutowali. Część pojechała już na zachód zapierniczać fizycznie. Fajny fundament pod hossę ...

 • dino54

  Wlasnie jak jest tak zle ze wszyscy tak mowia zaczyna sie hossa i odwrotnie jak wszyscy mowia o swietlanej przyszlosci zaczyna sie bessa tak bylo w 2007r.

 • delubicz

  Nie jestem wybitnym elliottowcem,ale to jest sporna kwestia,albo układ fal jest dokładnie taki jak Pan pisze,ale wówczas celem zwyzki byłyby nowe szczyty,w co aktualnie watpię. A rozliczenie pesymistyczne onaczałoby,ze spadek do 2009 r. był pierwszą falą bessy A,zwyżka,która trwa i może nawet dojść do 2800 to fala B,a potem czeka nas jeszcze fala C spadkowa. Myslę,że nie warto zastanawiać się nad większą perspektywą,tylko reagować w krótszych terminach. Tymbardziej,że obecnie na rynkach wiodących doszliśmy jednak do poważnych stref oporowych i bez korekty nie powinno sie obejść.
  pozdrawiam

 • zulus_chacka

  @witmike


  '' Od początku roku liczba firm, które ogłosiły upadłość wzrosła do 547 wobec 451 przedsiębiorstw rok wcześniej....''

  stooq.com/n/?f=635735&c=1&p=4+18+22

 • alan_bs

  A jak zareagują giełdy na weekendowy zamach "terrorystyczny" w Londynie ?
  Zginie sporo ludzi i na pewno jakiś czas będzie rządził chaos w Londynie - pewnie City to nie rusza ale świat będzie patrzył
  - dzisiaj ostatnia sesja przed tym wydarzeniem... • slow2006

  delubicz- bede pisal bezosobowo jeżeli ma to znaczenie, osobiście dla mnie żadne... podoba mi sie podejscie anglikow, wszyscy sa na ty... dodawanie "Pan Pan Pan" przed kazdym zwrotem jest nużące... pewnie zaszczepiliśmy to sobie od Niemców albo szlachciców gdzie byli sami Panowie... (na marginesie dzisiaj zauważyłem ze Francuzi używają słowa mama... identycznie jak my... i tu powstaje pytanie, czy w Polsce jest cokolwiek Polskiego, czy od 200 lat ten kraj jest zlepkiem krajów sąsiadujących...? za pol wieku 100 lat malo kto bedzie myslal o Polsce jak o panstwie... bedziemy landem w ramach UE) Niemcy nie mogli siłą rozprzestrzenić swojego panowania sila zrobili to pokojowo w ramach porozumień, a to że posiadają gospodarki innych krajów UE to efekt planu od 1950. nie mowie ze to jest zle, to jest nieuniknione, szkoda mi tylko tych walczących za ten kraj... gdyby dzisiaj była wojna poł Polski by wyjechało...

  co do rynku, hmmm jak osiągnął tak bez wiekszych problemów w tym swingu 2450 to bede zdziwiony, chociaz tydzien dwa korekty by sie chcialo...

 • dino54

  @delubicz
  Wedlug Elliota po pierwszej fali wzrostowej nastepuje druga fala spadkowa ktora moze zabrac cala poprzednia fale wzrostowa, przygotowuje grunt do przyszlych wzrostow.Nawet jesli mialby byc ten drugi wariant z fala C to czasowo ta fala powinna konczyc sie gdzies w pazdzierniku najdluzej to marzec przyszlego roku.Ale patrzac na zachowanie najslabszych gield Europy Grecja ,Hiszpania nie mowiac o Irlandi ktora dolek miala juz rok temu to chyba dolki za nami i poprostu odjezdzamy i najgorsze za nami, z drugiej strony na gieldzie nigdy nie mozna do konca byc za pewnym.

 • delubicz

  @dino54
  w obu wariantach powinnismy mieć czas skorzystać ze wzrostów

  @slow
  napisałem przecież,ze"Tymbardziej,że obecnie na rynkach wiodących doszliśmy jednak do poważnych stref oporowych i bez korekty nie powinno sie obejść." taka korekta moze potrwać i więcej niz dwa tygodnie.

 • witmike

  zulus_chacka

  '' Od początku roku liczba firm, które ogłosiły upadłość wzrosła do 547 wobec 451 przedsiębiorstw rok wcześniej....''

  I to są duże przedsiębiorstwa, ale księgowa, o której pisałem, nie prowadziła ksiąg takich firm, tylko małych firmemek, zatrudniających kilka - kilkanaście osób, które nie "ogłaszają upadłości", tylko po cichutku wyrejestrowują działalność. Myślę, że takich było w tym roku dziesiątki tysięcy...

 • zulus_chacka

  @alan_bs


  jesli faktycznie bedzie, to bedziesz jednym z tych z ktorymi beda chcialy porozmawiac sluzby

 • zulus_chacka

  ''....zobaczymy wyniki KGHmu to będzie kluczem ''

  przeciez grubas zna wynik, my nie wiemy.grubas tak to rozgrywa by zarobic

 • zulus_chacka

  ''....czyli to jednoznacznie wskazuje kto kupuje.''

  i jaka gielda jest prosta....a czy to ze od 4 dni PLN sie oslabia (usd 8gr, eur 5gr, funt 12gr) to znaczy ze zagranica sprzedaje akcje, he ?

 • dino54

  To jeszcze nic nie wskazuje bo takie 3dniowe oslabienie na walucie juz kilka razy bylo ,bo tak naprawde to nikt nie wie jaki kapital przyszedl i na ile?

 • dino54

  To jak jest z tym indeksem cenowym wliczaja do niego spolki z NC.Nikt nie wie?

 • zulus_chacka

  stooq.com/q/?s=respect&c=1y&t=c&a=lg&b=0


  ale taki respect wybil sie juz z boczniaka i jest the best ze wszystkich indexow wgpw

 • bbb_29

  lLotoweczka sie oslabia ladnie a Wi20 UP UP UP :)

 • bbb_29

  naturabramy.wordpress.com/

  W tych okolicach amerykańskie indeksy mają ciekawy punkt czasowy:
  47 (liczba Lucasa) sesji od dna z 4.06.12
  89 (liczba Fibonacciego) sesji od szczytu z 2.04.12
  322 (liczba Lucasa) sesje od szczytu z maja 2011

 • bbb_29

  najgorsze zbiory w USA od 6 lat kukurydza UP przenica dalej UP to sie znowu odbije na biednych panstwach - ludziach

 • zulus_chacka

  ....ale korekta naszemu rynkowi sie nalezy

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/why-hedge-funds-hate-stocks-world-where-tulip-trend-top-performer-complete-july-performance-sum

 • zulus_chacka

  ''.... na chwilę obecną jest sygnał kupna''

  to dobrze bo u mnie padly sygnaly sprzedazy

 • zulus_chacka

  www.ekonomia24.pl/artykul/705487,924086-Czy-rzad-planuje-zabrac-pieniadze-OFE-.html

 • swb1

  Oczekiwanie na korektę jest równie powszechne, jak niedawno oczekiwanie spadków z początkiem sierpnia. Wygląda na to, że większa korekta może nastąpić dopiero z poziomu 1460 pkt na S&P.

 • karnakufo

  Według mnie czekają nas spore wzrosty:
  www.bankfotek.pl/view/1303154

 • czarny_rubik

  karnakufo: co to za wskaźnik na dole wykresu?

 • karnakufo

  re czarny_rubik
  To nie trudna zagadka - spróbuj rozwiązać sam.

 • karnakufo

  U nas pierwszy sygnał kupna (patrząc na wykres tygodniowy) padł na początku czerwca.
  Dobrym momentem do wejścia w L był koniec lipca.
  Ostatni tydzień potwierdził sygnał L z początku czerwca i teraz ruch wzrostowy powinien być dalej kontynuowany ( z jakimiś korektami, które być może będą, ale pod to przecież nie jest łatwo grać). Osobiście uważam, że jesteśmy na początku poważniejszego ruchu wzrostowego.
  Ja zapakowany znacznie w L czekam na pomyślny dla mnie ruch rynku i myślę, że dotrwam do momentu kiedy należy średnioterminowo przechodzić na S.
  Nastroje i niewiara we wzrosty powinny sprzyjać technicznemu L.

 • xabcd

  "Według mnie czekają nas spore wzrosty:
  www.bankfotek.pl/view/1303154"

  Ciekawe co o tym myśli najlepszy analityk jakiego znam na tym forum slow2006...:] Cały czas trzymam się jego scenariusza...:], do którego tu przekonywał czyli S-ki przy 2000pkt i cel na 1750...:]
  Brakuje mi jego częstych wpisów...:] coś ostatnio przycichł i wielka szkoda....:]Strofowaniem Gospodarza dodawał mi wiele otuchy a umieszczane :]-uśmieszki na końcu zdania były tak wymowne i potwierdzały moją pewność w dobrej decyzji zajęcia pozycji...:]
  Tylko jeszcze nie doszedłem do tego co oznaczały te trzy kropeczki, może mi ktoś pomoże?
  Pozdrawiam....:]

 • delubicz

  @karnakufo
  pisząc wyżej o możliwych zakresach obecnej zwyżki,wspomniałem o formacji podwójnego dna( a jak widać potrójnego) z której potencjalny zakres to 2800. Jedynie formacja odwracająca może zanegować taką możliwość. A to,że pojawią się korekty,to bardzo dobrze,dadzą możliwość spekulacji i uzupelnienia pozycji po drodze. Tak mówi technika i czy się to podoba niektórym,czy nie,walka z trendem powinna się kończyć niepowodzeniem.

 • karnakufo

  @delubicz
  Nie wiem jeszcze jak daleko zaprowadzi nas ten wzrostowy ruch.
  To się okaże później, gdy będzie można w oparciu o pojawiające się korekty wyznaczyć jakieś linie wsparcia.
  Jedno dla mnie jest ważne nie bać się wejść w długie, gdy są ku temu teraz sygnały, bo im później to się zrobi tym większa będzie obawa.
  Świeczka zeszłotygodniowa dała mocny sygnał dla L i nawet dla wchodzących pod to jeśli będzie jakaś korekta w najbliższym czasie - czego nie da się wykluczyć, to i tak to powinno dać zarobić. Przecież złapać dołek nie jest łatwo, a za dobry towar trzeba zapłacić więcej.
  Jasne, że nigdy nie ma się pewności co do słuszności zajętej pozycji dlatego trzeba stawiać stopy i odpowiednio zarządzać pozycją.

 • bleman

  Wygląda jakbyśmy mieli zacząć rosnąc, tylko dlaczego nie potwierdza tego indeks cenowy, ani mwig ani swig ? Jakis pomysł ? Może to fałszywka, robiona na paru dużych spółkach a nie wstęp do długiej hossy?

  Prawdą jest, że jest tam dużo spółek z new connect, ale miały one wpływ na indeks dopiero kiedy weszły w skład indeksu oraz kiedy zaczęły mocno spadać. Teraz spółki groszowe nie mają już istotnego wpływu na ten indeks(będący średnia arytmetyczna cen).

 • kociobw


  www.tase.co.il/TASEEng/MarketData/Indices/MarketCap/IndexMainDataMarket.htm?Action=1&IndexID=142
  -
  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/f/d/4/American-Way.jpg

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2012/08/20-lat-na-zielonej-wyspie.html

 • max_2700

  myślę ,że 2800 na W20 powinno przyjść bardzo łatwo. Mali wysypali. Czas rozpocząć poważne wzrosty zatem pozycje L są jak najbardziej rozsądne.

 • po_latach_remix

  pesymistyczne nastroje muszą dać zarobić pozycjom długim tutaj nie ma się co kłócić. Pozdrawiam zatwardziałych byków , nasza cierpliwość zostanie sowicie wynagrodzona.

 • dieter_1

  Nie chcę nikogo straszyć, ale najbliższe tygodnie to będzie rzeź na akcjach w USA, a więc zapewne również na WGPW.

  Dieter

 • cyprian_jedrzejewski

  Ja już jakiegoś czasu większość pieniędzy mam przerzucone z akcji, na inne rodzaje inwestycji. Złoto fizyczne, wino, obligacje itp. Chociaż ceny zlota nie nastrajają mnie zbyt optymistycznie więc nie wiem czy i z tego nie zrezygnuje...

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci