Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Czy św. Mikołaj istnieje?

bialek.wojciech

Listopad miał być spadkowym miesiącem na rynkach akcji, ale słabość giełdy (oraz euro względem dolara i złotego względem obu tych walut) z ostatnich dni mogła zasiać niepokój w sercach tych uczestników rynku, którzy przygotowywali się do nadejścia po spadkowym listopadzie wzrostowego grudnia. Oczekiwania na grudniową zwyżkę są o tyle uzasadnione, że w historii WIG-u 20 na siedemnaście grudniów dwanaście (70,6 proc.) zakończyło się zwyżką indeksu (o średnio 6,1 proc.), a pięć (29,4 proc.) spadkiem (o średnio 4,1 proc.). Wynika z tego, że wartość oczekiwana ewentualnego zysku w grudniu (+4,3 proc.) przekracza 3,6-krotnie wartość oczekiwaną ewentualnej grudniowej straty (-1,2 proc.). Proporcja potencjalnej nagrody do możliwej straty przekraczająca stosunek 3:1 jest tradycyjnie uznawana za godną położenia jakichś pieniędzy na stole. Znany jest również mechanizm - kończące rok pozytywnie wpływające na premie "window dressing" - który miałoby powodować taką korzystną dla posiadaczy akcji dyspropocję.

Powyższa wyliczanka dotyczy grudnia, więc ma zastosowanie jedynie do zakupów poczynionych na ostatniej sesji listopada. Być może coś w tym jest, bo piękna analogia pomiędzy tegorocznym spadkiem a ubiegłoroczna korektą cały czas sugerowała dołek cen akcji na Wall Street dopiero w okolicach 29 listopada:

 

 

No cóż, być może komputery próbujące wykorzystać przyzwoite statystyczne parametry grudnia, rzeczywiście będą kupowały akcje na ostatniej sesji listopada czyli 30-tego. W takim przypadku dołek S&P 500 zapewne wypadłby dzień wcześniej czyli we wtorek 29 listopada...

Słabość z początku tego tygodnia można jeszcze od biedy wpisać z sezonowy schemat. Zgodnie z nim "rajd św. Mikołaja" rozpoczyna się na WIG-u 20 - średnio - po 226 sesji roku. Tak się składa, że wczorajsza - czwartkowa - sesja była właśnie 226 sesją od początku roku:

 

 

Mój kolega z CDM-u Piotr Kaźmierkiewicz zwrócił mi jednak uwagę, że nie ma sensu porównywać przebiegu WIG-u 20 w tym roku, do uśrednionego przebiegu WSZYSTKICH minionych 17 lat historii indeksu. Wśród tych 17 lat były bowiem lata o zupełnie odmiennym charakterze niż rok 2011. Zasugerował, żeby to porównania wziąć jedynie "słabe" lata podobne do roku bieżącego. Pomysł wydał się sensowny, pozostało określenie, które lata były "słabe". Nawiasem mówiąc od razu pojawiła się kwestia, jak wcześnie w ciągu roku możemy określić, że dany rok jest słaby (rok bieżący do połowy wcale niekoniecznie zapowiadał się jako taki). Przyjąwszy jakieś proste kryteria odróżniania lat "słabych" od "silnych" (silny spadek w II półroczu, albo spadek w II półroczu do niskich poziomów) otrzymałem listę takich słabych lat. Były to 1994, 1997, 1998, 2000, 2001, 2002, 2008 i 2011. Te daty wiążą się oczywiście z serią takich wydarzeń jak kolejno kryzys meksykański, kryzys azjatycki, kryzys rosyjski, krach na rynku Nasdaq, bankructwo Enron i Argentyny, bankructwo firmy WorldCom, bankructwo Lehman Brothers i kryzys grecki. Uśrednienie przebiegu WIG-u 20 w drugich półroczach takich "słabych" lat i w trakcie lat następujących po takich okresach dekoniunktury dało poniższą projekcję zachowania WIG-u 20:

 

 

Za analizy tego uśrednionego przebiegu wynika kilka obserwacji. Po pierwsze tak oszacowane ryzyko spadku cen akcji wydaje się być niewielkie: ta "projekcja" wartości WIG-u 20 spada w drugiej połowie listopada do poziomu 2122, czyli praktycznie tego, który obserwujemy obecnie. Po drugie rzeczywiście widać tu coś w rodzaju "rajdu św. Mikołaja": w ciągu 30 sesji od końca listopada do początku stycznia "projekcja" zyskuje 9,9 proc. rosnąc do poziomu 2331 pkt. Po trzecie w ciągu następnych niecałym 3 miesięcy - a więc do końca marca - "projekcja" ponownie słabnie do listopadowego poziomu (2124). Potem nadchodzą 4 miesiące zwyżki, która wynosi "projekcję" zachowania WIG-u 20 po "słabym roku" do najwyższego poziomu od 10 miesięcy (2428). W drugim półroczu słabość powraca, ale ma już tylko korekcyjny charakter (2256 jesienią 2012).

Dla mnie osobiście nieco zaskakująca była niewielka skala zwyżki, która na przedstawionej projekcji rozgrywa się pomiędzy końcem marca a końcem lipca - zaledwie +14,3 proc. Oczywiście realne zachowanie rynku ma zwykle wyższą dynamikę niż średnia z przebiegów indeksu z wielu lat, więc pewnie rzeczywiste zmiany wartości indeksu przekroczą 20 proc. Nie zmienia to faktu, że zastosowana metoda nie dała powrotu wiosną 2012 roku WIG-u 20 na przedkryzysowe poziomy, jak się tego spodziewam na podstawie porównania obecnego kryzysu z sytuacją w czasie bankructwa Lehman Brothers w 2008 roku i kryzysu rosyjskiego w 1998 roku:

 

 

By zobaczyć przyzwoite zysku należy horyzont poprzedniej projekcji opartej na zachowaniu WIG-u 20 w trakcie "słabych" lat i później wydłużyć do 2 lat. Dopiero wtedy zastosowana metoda produkuje prognozę wyjścia WIG-u 20 na wieloletnie szczyty powyżej tegorocznych maksimów pod koniec 2013 roku:

 

Komentarze (425)

Dodaj komentarz
 • kociobw

  Czy św. Mikołaj istnieje?
  pawelszczepanik.blox.pl/2011/11/Wakacyjny-tydzien.html
  :)

 • blackata

  Należy podkreślić, iż na tle " medialnie druzgocących " Informacji spadki
  indeksów akcji np. DAX o 0.3 % a nie 3% jak to miało miejsce we wrześniu świadczy
  o selektywnym wzroście odporności rynków na Newsy z pogranicza Armagedonu...
  Odpływ strumieni pieniężnych z Segmentu Długu szuka proporcjonalnego obszaru
  inwestycyjnego jaki obecnie pozostają de facto tylko Akcje...

  Zapraszam Wszystkich atafinancialresearch.bblog.pl/

 • mart-inex

  dokładnie

  www.macronext.pl/art-6669

  zalew bad newsów osiąga apogeum a rynki nic , oczywiście nie ma amerykanów więc trzeba poczekać do poniedziałku po wynikach Balck Friday , może ostatnie strząśnięcie i jakieś odreagowanie , ale ciśnienie na andżelę jest spore i raczej nie odpuszczą póki się nie ugnie ...

  pozdro i powodzenia !

 • spinnaker01

  Panie Wojtku,

  dla tych co stoją po właściwej stronie barykady rajd z pewnością będzie ;). Na poważnie zaś w obecnej sytuacji na bezwartościowej nawet brak spadków będzie sukcesem. Ja osobiście gorąco trzymam za niego kciuki gdyż pomiędzy 20-grudnia a 3 stycznia zamierzam wyjśc z bezpiecznej przystani fi pieniężnych i postawic czystą, żywą gotówę na spadki - jak na tym wyjdę okaże się w lutym ;) Mam nadzieję że zaklinacze rzeczywistości wierzący w hossę, tajne raporty po 40 pln, przepływ pieniędzy z lokat i obligacji, i w konsekwencji "dzidę" na giełdzie tuskPOlandii jeszcze nie zostali wytrzebieni i również aktywnie będą dostarczac gotówki ;)

  Przy okazji pozdrowienia dla wszystkich posiadaczy dolarów - jak to jeszcze leciało całkiem niedawno? dolar to smiec? ; ; ;);););)

  p.s
  zorro_23:
  "PS Ten blog jest najbardziej wartościowym źródłem wiedzy jaki może znaleść adept sztuki inwestowania. Odnajdziesz w nim wiele ważnych odniesień do różnych źródeł wiedzy, poznasz kilka ciekawych osobowości z gospodarzem na czele, różne strategie inwestycyjne, różne spory, słowem samo życie tradera. Warto czytać codziennie przez kilka lat. Powiedziałbym nawet, że warto przeczytać wszystko wstecz od początku. Ja to zrobiłem i nie żałuję. Wiele się nauczysz."

  Dziękuję za tę opinię. Wnioskuję z niej, że cel prowadzenia tego blogu, który rozumiem jako zapewnienie miejsca, gdzie może dochodzić do wymiany wiedzy na temat rynków, udaje się jakoś tam realizować. Pozdrawiam.

  Panie Wojtku kolega Zorro nie jest odosobniony w swoich opinniach

 • bbb_29

  dzwonią dzwoneczki Mikołaja sań i słysze jego głows - hoł hoł hoł merry christmas czy tylko mam omamy sluchowe ;)

 • tomon20

  krótko o eurpln. Czy nasze interwencje coś dadzą?? Często występowały w miejscach krótkoterminowego przesilenia a co teraz a no zobaczymy:) kontrakty-tomon20.blogspot.com/2011/11/eurpln-ukad-dzienny.html

 • zulus_chacka

  @dieter
  ''Odp. No i z tego co widze, to jak narazie spada''

  taki sam byles pewne spadku w okolicach 4 pazdziernika , od tametego momentu roslo 300pkt a ty w trakcie tego ruchu mowiles ze grasz na wskazniki i twierdziles ze masz dlugie od jakiegos czasu. nie mam ochoty szukac twoich wpiosow z tego okresu ale pamietam ze p Delublicz zwrocil ci na to uwage

 • zulus_chacka

  @ peagasus


  pamietasz co napisalem ?

  zulus_chacka
  @pegasus

  '', podobnie zareaguje dolar . PLN umocni sie w trzy tygodnie do 2.93''

  ok, wiec wlasnoe za twoja namowa sprzedalem dolara i kupilem PLN, jesli strace , wysle ci fakture do zaplaty za cala strate. jesli bedziesz mmie unikal znajde cie po IP  2011/11/17 22:03:07

  mam juz twoje IP - szykuj sie bo tak jak obiecalem wkrotce wyslec ci fakture za straty

 • pretmack

  www.zerohedge.com/news/will-fed-buy-efsf-bonds


 • slow2006

  to i ja cos napisze: nie wierze ze zgrales pod wyssana z palca prognoze pegasusa... rownie dobrze mogl powiedziec ze usd/pln bedzie po 1,5 w 3 miesiace i bedzie krach... zyczenia.. ale ilez to mozna zarobic... lol... ;] jak mowilem juz dawno czekam na 5,5 za eur... ale zejde do 5,2... teraz jest moment kluczowy ... negatywna wskazniki, dolar na oporze kolejnym bo juz jeden przebil, eur/usd na wsparciu i waluty wschodzace na oporach... to daje nadzieje na ... cos... ale widzialbym raczej konsolidacje moze bedzie krotka... a mikolaj przyjdzie ... ale wg mnie bedzie króciutki :) dzisiaj katarzyny to idziemy na imieniny hehe... pozdrawiam

 • pitersde2

  pegasus i longterm to takie super antywskaźniki

  nie dowalajcie im bo oni są też potrzebni właśnie jako antywskaźniki

  jak znikną to będzie trzeba znowu tracić czas na ustalanie kto jest takim antywskaźnikiem :)

 • cd1010

  @zulus

  Dieter ostatnio zdradził, że zamyka pozycje każdego dnia.
  Taki mały kłamczuszek z niego.

 • pretmack

  no to Bielarus nie upada.

 • zulus_chacka

  slow2006

  to sa oczywiscie zarty, ale pokazuja ze pewnosc stawiania prognoz nijak sie ma do pewnosc ich zrealizowania

 • behemot108

  @zuluis chacka


  niektorzy uczestnicy sa po to by zarabiac a niektorzy sa po to by realizowac swoje prognozy
  Ci drudzy z reguly sa po to zeby ci pierwsi mogli zarabiac.

 • bbb_29

  SP500 1160 a nas Fwig20 2160 ;)

 • song_mun

  @ WB

  "Czy Święty Mikołaj istnieje?

  Istnieje, istnieje. Przecież nie moge zaprzeczać własnemu istnieniu!
  Jeszcze pare lat temu przebierałem się za takowego i szedłem rozdawać dzieciom w przedszkolu u znajomej prezenty ;-)
  No to jakbym mógł zaprzeczyć, ze istnieję?

 • eplayer

  jak dla mnie to SPX osiagnal szczyt swoich mozliwosci na dzis

 • zulus_chacka

  ''Niemieckie CDS najwyżej w historii, ''

  staje sie to wszystko chore, jak wszyscy upadna to kto wyplaci odszkodowanie?

 • bbb_29

  Finlandia tez przeciw Euro obligacją

 • zorro_23

  skoro mój mały komplement pod adresem blogu i naszego gospodarza spowodował miłą reakcję tu i ówdzie, to w kontekście ciągłych dyskusji o tym co kto kiedy powiedział i to nie ma się nijak do tego co dzisiaj mówi, chciałbym coś dopowiedzieć:

  gdyby to był mój blog i miałbym możliwość kształtowania go w dowolny sposób wprowadziłbym proste narzędzie pozwalające uczestnikom wykazania swoich umiejętności w graniu na giełdzie. Uruchomiłbym uproszczoną platformę z zestawem najważniejszych instrumentów i pozwoliłbym uczestnikom dokonywać transakcji (wirtualnych), które byłyby jawne i do wglądu przez wszystkich. Do wglądu byłyby złożone zlecenia, zrealizowane transakcje, wielkość depozytów zabezpieczających, gotówki. Narzędzie by klasyfikowało uczestników według skuteczności.
  Bardzo szybko wyszłoby który z uczestników jest mocny w gębie na tym blogu a słaby w inwestowaniu, a który rzeczywiście coś potrafi. To też by wskazywało innym uczestnikom blogu, którego warto czytać, a którego - powiedzmy delikatnie - też warto, ale w dalszej kolejności.
  Sądzę, że po jakimś czasie blog ten byłby istotnym drogowskazem dla wielu chętnych do inwestowania, którzy po prostu na tym się nie znają. Coś w rodzaju bardziej rozbudowanego Rejczaka, ale w oparciu o konkurencję i realne wyniki.

 • eplayer

  @zorro
  fajny pomysl, takze zakladaj bloga i stworz taka platforme, zyskasz duza popularnosc, jesli pomysl spotka sie z przychylnoscia spekulantow, jednak w mojej ocenie, malo kto bedzie chcial podjac sie publikowania swoich pozycji, ponadto wirtualne pozycje moge odbiegac od rzeczywistych i dalej bedzie to oznaczalo - ze ktos tylko duzo gada - ale tego nie zweryfikujesz
  pozdrawiam

 • cd1010

  @zorro

  Dobry pomysł, chętnie wziąłbym w takim projekcie udział.

 • sval-bard

  @W.B. nie wydaje się Panu, że przedstawione powyżej scenariusze (mniejszy lub większy rajd mikołajkowy) są jednak zbyt optymistyczne w świetle obecnej sytuacji gospodarczej (a także tej spodziewanej w najbliższym 0,5roku)?

  Póki co, poza nielicznymi wyjątkami, PMI, CLI i inne wskaźniki koniunktury nie wyznaczyły wyraźnych dołków, więc chyba ciężko oczekiwać, że giełda będzie rosła im na przekór...

  Wg mnie, najwcześniej na wiosnę może się pojawić jakiś większy optymizm związany z ożywieniem gospodarki, które nastąpi na przeł.2012/13r

 • zulus_chacka

  ''wyszłoby który z uczestników jest mocny w gębie na tym blogu a słaby w inwestowaniu, a który rzeczywiście coś potrafi''

  a bedziesz mial jeszcze czas na dokonywanie transakcji w realu?

 • zulus_chacka

  polskie banki skonczyly prace no i zlotoweczka odleciala. a ulica i tak nie wie cos sie szykuje w polskiej zielonej wyspie bo w tv tematy zastepcze, gromoslaw i lato


  hm... im drozej NBP sprzeda rezerwy tym wyzszy zysk wplynie do budzetu w 2012 roku tym mniejsza dziura bedzie do zatkania, no i posrednio'' nowy'' podatek ( kazdy go odczuje ) w postaci rosnacej waluty, ktora wywola skok inflacji a tym samym wyzszy vat heheheee

 • kociobw

  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/a/M/4/Turkey-Day-99.jpg
  -
  www.zulutrade.com/
  -
  @zorro_23
  mleczko.interia.pl/zdjecia/rysunki-kolorowe,10561/zdjecie,2
  :)

 • dieter_1

  My tu gadu gadu, a dolar juz po 3.4350. Daje to do myslenia na temat kondycji naszej gospodarki, skoro waluta bankruta (USA) tak umacnia sie w stosunku do zlotego.

  Dieter

 • marekdaro

  Dieter nie zwracaj na nich uwagi na tych z wunderwaffe po 44 zl i innych niedowiarkow. Pozyjemy to uwierza.

 • modo.2009

  @Dieter

  Rubel właśnie bije roczny rekord względem PLN.
  Zielona wyspa jak się patrzy , nie ma co !
  Nie mam bieżących danych ale ponoć kiedyś PKB Rosji było mniej więcej na poziomie PKB Polski a teraz ponoć jest trzykrotnie większe!
  Szkoda , że Pan Wojciech nie odniósł się do tego !

 • dieter_1

  @modo.2009

  "Rubel właśnie bije roczny rekord względem PLN.
  Zielona wyspa jak się patrzy , nie ma co !
  Nie mam bieżących danych ale ponoć kiedyś PKB Rosji było mniej więcej na poziomie PKB Polski a teraz ponoć jest trzykrotnie większe!
  Szkoda , że Pan Wojciech nie odniósł się do tego ! "

  Odp. Niestety widze obecnie co raz wiecej analogii z czasami komuny. PO = PZPR, czyli jedynie sluszna partia, a patryjoci nazywani sa oszolomami, szkodnikami spolecznymi i huliganami. UE = ZSRR bis - wszedzie dyrektywy, dotacje, koncesje. W mediach non stop propaganda sukcesu i ciagla mowa o tym jak to w Polsce zyje sie wszystkim dobrze. W rzadzie sami SBecy i walka z krzyzem. Nota bene, wtedy tez dolar byl na topie i ceny zarcia z kosmosu.

  Dieter

 • kociobw

  @bbb_29
  -
  pokazywarka.pl/ik15f9/
  -
  mleczko.interia.pl/galerie/o-drobiu/zdjecie,428011,2
  mleczko.interia.pl/galerie/o-drobiu/zdjecie,428011,2
  :)

 • zorro_23

  @dieter

  zapewniam Cię, że Twoje uwagi i komentarze często brzmią jak jedyne słuszne, a wszyscy inwestujący inaczej niż Ty to również oszołomy i straceńcy.

  Trafiła kosa na kamień.

  Miłego week endu :)

 • bbb_29

  www.pb.pl/2523275,40218,standard-amp-poor-s-obnizyl-rating-belgii

 • spinnaker01

  re: Zorro23
  "gdyby to był mój blog.. wprowadziłbym proste narzędzie pozwalające uczestnikom wykazania swoich umiejętności w graniu na giełdzie..."

  Ja i parę osób nie ma problemów z pisaniem co robimy przed - nie po fakcie, można sprawdzic po archiwalnych wpisach. Wśród takich prostych narzędzi mogłoby byc takie określające nastawienie do rynku - logujesz się i klikasz że jesteś w akcjach, w krótkich,obligacjach, w gotowce poza rynkiem i wiadomo by było ile jest byków a ile misaków ;)

  "Bardzo szybko wyszłoby który z uczestników jest mocny w gębie na tym blogu.."

  Ale to widac już teraz

  "To też by wskazywało innym uczestnikom blogu, którego warto czytać"

  To też widac już teraz

  "Sądzę, że po jakimś czasie blog ten byłby istotnym drogowskazem..."

  Już jest. Ja rozumiem że sporo jest takich co by chcieli żeby im napisac co i kiedy kupic, a kiedy sprzedac ale to? koncert życzeń? A Gospodarz samarytanin? kolejne wcielenie Mahatmy Ghadiego ;)

  pozdro for all

 • kociobw

  @spinnaker01
  www.humor.sadurski.com/Obrazki/Rysunki/17/3705/0/
  -
  A coś napisz o AT, AF ,- tylko kazania porafisz pisać ?
  Ojciec Dyrektor czeka na twoj talent .
  :)

 • slow2006

  jak zwykle nie moge nie odpowiedziec na herezje... dieter to taki Mao Zedong... jezeli PO to PZPR. a do rzeczy, patriota? to dzialacz PiS? czy kto? ten kto skanduje na meczach rasitowskie hasła ? czy może ten który jest katolikiem i chodzi do kościoła, kto wg ciebie ma monopol na bycie patriotą? wg mnie KAZDY Polak jest patriota, nie tylko ten ktory obludnie mowi ze kocha Polske, a ze inny nie mowi to znaczy ze mu nie zalezy? to czesc matek w tym kraju powinna oddac dzieci do adopcji ;/ cholera i w polsce NIE JEST ZLE, wchodze do sklepu a tam kolejki po 10 osob do kasy mimo wysokich cen, nikt kogo znam... doslownie nie mowi ze odczuwa ten "medialny" kryzys, to takie narzekanie jak dzieci okupujacych wallstreet, plac w hiszpani itd... oni nie wiedza co to kryzys a czuja sie jak glodujace dzieci w afryce;/ kryzys to pojecie subiektywne, ze rok temu kupiles mercedesa, a w tym tylko VW to juz kryzys... LOL
  odnośnie walki z kościołem, nie wydaje ci sie ze ich przywileje sa zbyt rozlegle ? racja 100mln to nie duzo, ale dlaczego maja dostawac 100mln, nieruchomosci i na tace i na pogrzeb i za chrzest itd ? za godzine pracy 500zl ? duzo a zycia nie ratuje...;/ to jak z TVP obowiązkowy abonament bo sa straty i nie wystarcza, ale jakos nadają reklamy i w odróżnieniu do tv komercyjnej przetracaja pieniadze... i chca wiecej ... tak na weekend moze ktos podyskutuje :D jak sie nie zgadzacie to tez chcialbym poznac wasz punkt widzenia :) pozdrawiam ;]

 • drakmaj

  @slow,

  Ogranicz się do rynków finansowych i nie rób z siebie większego idioty niż to konieczne.

 • spinnaker01

  re; kociobw

  AF? Wszechmogący Cię opuścił?!!! Co ja jestem RoboCop? Ty wiesz ile trzeba by miec czasu, narzędzi i doświadczenia żeby pod AF jedną spółkę przerobic - a nawet jeśli to przyjdzie Ci płemieł i dowali podatek żeby ludziom się "żyło lepiej" i sobie AF może w...wsadzic.
  Z At lepiej, ale co mam Ci skopiowac wykresy które tutaj wklejałem kilka dni temu? to samo co było tyle że niżej - jakaś nowośc?
  Że w długi weekend majowy wyeksmitowałem się z FI akcji pisałem zanim to zrobiłem, siedziałem w pieniężnych to co się miałem produkowac? Uratowałem głowę przed spadkami, uciułałem od tamtego czasu parę % teraz czas na więcej ekscytacji ;) zamierzam wejśc w Q.short to i pisze zawczasu jak zwykle zastanawiam się tylko czy około 20-go grudnia czy 3-4 stycznia, siedziec w nim zamierzam do lutego, co zrobię dalej też napisze - żadna tajemnica, a możliwośc wyśmiania z Markiem pajaca który bez czytania naszych postów wyjechał z tekstem że cały rok zaklinaliśmy spadki (będąc w akcjach ;) bezcenna

 • dieter_1

  @slow2006

  "jak zwykle nie moge nie odpowiedziec na herezje... dieter to taki Mao Zedong... jezeli PO to PZPR. a do rzeczy, patriota? to dzialacz PiS? czy kto? ten kto skanduje na meczach rasitowskie hasła ? czy może ten który jest katolikiem i chodzi do kościoła, kto wg ciebie ma monopol na bycie patriotą? wg mnie KAZDY Polak jest patriota. Odnośnie walki z kościołem, nie wydaje ci sie ze ich przywileje sa zbyt rozlegle ?"

  Odp. Niestety tak to widze PO=PZPR bis, UE=ZSRR bis. Nie widzisz, ze PO podporzadkowuje Polske Niemcom i Rosji? To chyba nie jest patriotyzm, przynajmniej w moim pojeciu. Kazdy Polak to patriota wg Ciebie? Wojewodzki wsadzajacy polska flage w gowno w TV tez?

  Dieter

 • maciekssss

  @drakmaj 2011/11/25 23:10:08

  "@slow,

  Ogranicz się do rynków finansowych i nie rób z siebie większego idioty niż to konieczne."

  @Slow przedstawił swój punkt widzenia i swoje argumenty. Twój przekaz z 'idiotą w tle' jest dość ubogi intelektualnie.

  A tak wogóle proponuje tym zbytnio politykującym pójść krok dalej.
  Od momentu powtórnego wyboru Tuska nie poleciało tylko WGPW i PLN. Przez PO poleciały wszystkie giełdy na świecie i waluty w stosunku do USD.
  Dżiza..... to nie blog publicystyczny czy polityczny.

 • zorro_23

  Na tym forum to dieter i tak zachowuje się jak przystało na salonach :)

  poczytajcie dyskusje z innych for

  www.goldenline.pl/forum/2292410/czy-10-marca-2011-r-mielismy-szczyt-na-wig

  www.goldenline.pl/forum/2089496/zloty-ma-wielki-potencjal-wzrostowy-czyli-kto-rzadzi-naszym-nbp

  www.goldenline.pl/forum/2089496/zloty-ma-wielki-potencjal-wzrostowy-czyli-kto-rzadzi-naszym-nbp/s/1

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/presenting-latest-hedge-fund-hotel-these-are-most-beloved-stocks-hedge-funds-september-30

  ciekawa tabela :)

 • modo.2009

  Niiektorzy moga byc glusi albo slepi na fakt , ze polityka ma decydujacy wplyw na gospodarke a tym samym na rynki finansowe, ale jak to sie powiada, gluchy najbardziej ten, co nie chce sluchac a faktom i tak nie zaprzeczysz:

  www.niezalezna.pl/19528-spoldzielnia-lobbystow-na-wolnosci

  PS "by zylo sie lepiej" jak glosi gl. haslo POwcow

 • kociobw

  @OD 16-12-2011 - godzina:15.30 - 22.00 - sprawdzamy prognozę !

  pokazywarka.pl/g7icnr/

  ------------14082011----------------
  Z racji tego, ze na rynkach akcji ostatnio jest wyjątkowo gorąco, dzisiaj podam w skrócie możliwy dalszy rozwój wypadków.
  Według mnie bedzie wygladało to tak: za kilka sesji ponownie zejdziemy na indeksach blisko ostatniego dna z 10.08.2011, ale zostanie ono obronione, po czym do ok. 24.9.2011 pojedziemy mocno w górę znosząc prawie cały ostatni, sierpniowy spadek WIG. Po 24.9.2011 pojawi się jakieś bardzo negatywne info i na fali serii złych wiadomości do ok. 16.12.2011 indeksy giełdowe mocno zanurkują na południe znoszac przy tym prawie cały wzrost indeksu, który odbył się w latach 2009-2011.

  Jacek Stelmachowski vel Dieter
  Trener Akademii Inwestora
  Kraków, 14.08.2011
  --------------------------------
  -------------01102011---------------------------
  WIG20 i indeksy
  Tutaj nic nie zmieniło się w moich prognozach. Nadal podtrzymuję, że spadki indeksów zapoczątkowane w sierpniu br. będą kontynuowane aż do ok. 16 grudnia 2011 r. i nie pomogą tu liczne spotkania eurobiurokratów debatujących nad rozwiązaniem kryzysowej sytuacji, ani kosztowna szopka w postaci naszej prezydencji w Unii Europejskiej.
  Jacek Stelmachowski vel Dieter
  Trener Akademii Inwestora
  Kraków 01.10.2011
  --------------------------
  www.inwestorgieldowy.com/aktualnosci/nadchodzi-nowa-era-dolara_1,159.html
  www.inwestorgieldowy.com/aktualnosci/co-dalej-z-rynkiem-akcji_1,149.html
  ******************************

 • dieter_1

  @kociobw

  Odnosnie mojej prognozy, ktora sprawdzasz: jakby nie patrzec, to za pasem mamy grudzien 2011, a rynek nadal spada, a usdpln wybija kolejne wielomiesieczne maksy, a wiec trafione. Chybiony czas i zasieg korekty poprzedzajacy obecne spadki.

  Dieter

 • slow2006

  to ja zacytuje to : dla obrrony Belki
  "Złoty ma wielki potencjał wzrostowy. Rada Polityki Pieniężnej od 2011 r. decyzyjne posiedzenia będzie odbywać w pierwszej dekadzie miesiąca, a nie pod koniec - zapowiedział na konferencji prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem złoty ma potencjał do wzrostów, szacowany na ponad 10 proc.
  Prof. Marek Belka - Prezes NBP, listopad 2010"

  Jak widać, nasz mądrala Belka jest cieniasem, albo ogląda wykresy do góry nogami.

  Dieter"
  czy mi sie wydaje czy zloty umocnil sie potem o 15% ???? wiec dieter nie mow ze jest cieniasem. jezeli chodzi o rynki... pln bedzie sie umacnial za okolo rok, moze max dwa lata, za 3 lata do 5 lat zobaczymy eur po 3 pln... wiec cieszmy sie slaba zlotwoka i eksportujmy. ale racja najpierw 5,2 ? czy zobaczymy? zobaczymy ;] pozdr

 • dieter_1

  @slow2006

  "Złoty ma wielki potencjał wzrostowy..... Jego zdaniem złoty ma potencjał do wzrostów, szacowany na ponad 10 proc. Prof. Marek Belka - Prezes NBP, listopad 2010"
  "
  (Slow2006) czy mi sie wydaje czy zloty umocnil sie potem o 15% ???? wiec dieter nie mow ze jest cieniasem. jezeli chodzi o rynki...


  Odp. Belka to cienias i do tego kapuś (SBek pod pseud. Belch, stary komuch nota bene zaczynajacy jeszcze w PZPR i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej). W swojej wypowiedzi mocno manipulujesz, bo od 4.11.10 do 29.11.10 zloty oslabil sie do dolara dokladnie o 15%, a dopiero po 29.11.10 sie umocnil. Zreszta, porownajmy obiektywnie czy mamy mega wzrost na zlotowce o ktorym pisal Belka w listopadzie 2010 r. Listopad 2010 USDPLN = 2.75; listopad 2011 USDPLN = 3.43. Od czasu wypowiedzi o umocnieniu zlotowki przez Twoj autorytet - Belke, zloty oslabil sie do dzisiaj o 24.73 proc. Tak wiec Belka pomylil sie lacznie o ok. 35 proc na walucie, a to wynik godny ultra cieniasa, a nie prezesa NBP.

  Dieter

 • sval-bard

  @dieter_1 - Wypowiedź Belki jest z 23.11.2010, a Ty tu piszesz o okresie 04.11-29.11.

  Poza tym skąd założenie, ze mu chodziło o USD, a nie EUR? Ja bym powiedział, że do tego drugiego.

  Prezes BC ma znacznie większą wiedzę niż Ty nt. tego, co się dzieje na rynkach i ma też świadomość, jak jego wypowiedzi na te rynki wpływają. W jego wypowiedzi nie ma nic o okresie, w którym nastąpi to umocnienie i odnosi się raczej do kursu parytetowego (równowagi) niż do obecnego otoczenia makroekonomicznego.

 • dieter_1

  @sval-bard

  "Poza tym skąd założenie, ze mu chodziło o USD, a nie EUR? Ja bym powiedział, że do tego drugiego. Prezes BC ma znacznie większą wiedzę niż Ty nt. tego, co się dzieje na rynkach i ma też świadomość, jak jego wypowiedzi na te rynki wpływają. W jego wypowiedzi nie ma nic o okresie, w którym nastąpi to umocnienie i odnosi się raczej do kursu parytetowego (równowagi) niż do obecnego otoczenia makroekonomicznego."

  Odp. Do mnie przemawiaja konkretne liczby, a nie domniemania na temat tego co byc moze myslal Belka. Wnioski koncowe sa takie, ze od listopada 2010, kiedy to Belka zapowiadal mocne umocnienie zlotowki do dzisiaj zloty jest jedna z najslabszych walut na swiecie i dotyczy to zarowno USD, RUB jak i EUR, przy czym do EUR zloty oslabil sie o ok. 18% i jest najslabszy od ponad dwoch lat. Wystarczy spojrzec na PLN-Index i wszystko bedzie jasne jak ma sie nasza waluta. Belka totalnie przestrzelil swoja prognoze.

  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=30y&t=c&a=lg&b=0

  Dieter

 • kociobw

  :))
  -
  astronomiafinansowa.blogspot.com/2011/11/proporcja-1-1.html

 • aisakpr

  może nie bedzie tak marnie,a Bernanke wspomoże swoimi działaniami kolejny cykl koniunkturalny

 • adagol

  Proszę ja was, nie dyskutujcie z tuskopalikociarzami o patrotyzmie, przecież to profanacja. Dla nich to cytując Donka "polskość to nienormalność".

  Posłuchajcie sobie tego i spokojnie ;-)
  www.youtube.com/watch?v=HO46vMAUALc&feature=related

 • pretmack

  Chciałbym zwrócić uwagę szanownego grona na raport BIC'a, który to pokazuje, że w dłuższym terminie nastąpi chyba koniec świata finansowego jaki znamy.
  www.bis.org/statistics/otcder/dt1920a.pdf
  Tabela pokazuje dane w miliardach USD czyli wartość rynku wynosi OTC 707,569 miliardów USD i wzrosła o ciągu pół roku o 106 mld USD, z czego najwięcej bo o 80 mld USD swapy interest rates.

  Jeden z astrologów - Gronert, powiedział, że Europa jest rozgrywana pomiędzy Stanami a Chinami. Jedno wielkie pole bitwy. Oznaczałoby to, że upadłość Lehmana nie jest rozwiązana, a zamieciona pod dywan. Kryzys europejski jest bo jest, ale też jest dmuchany sztucznie, tylko po to, żeby osiągnąć przewagę nad przeciwnikiem, a my jesteśmy nie w cyrku tylko na polu wojny. Prawdziwej wojny.
  Kontrariańsko, skoro wszyscy biegną do dolara i derywatów należałoby unikać ich jak ognia.
  Dobrze mówi pegassus, że ruchy będą dynamiczne. I trzeba patrzeć na terminy opcji. Moim skromnym zdaniem.

  Potrzebne rozwiązanie globalne...

 • dieter_1

  @Pretmack

  "Kontrariańsko, skoro wszyscy biegną do dolara i derywatów należałoby unikać ich jak ognia. Dobrze mówi pegassus, że ruchy będą dynamiczne. I trzeba patrzeć na terminy opcji. "

  Odp. Ruchy mniej lub bardziej dynamiczne byly, sa i beda zawsze. To tak jakby powiedziec, ze moze byc roznie. Chodzi o to by przewidziec KIERUNEK i na tym ZAROBIC.

  Dieter

 • kociobw

  @pretmack
  Europa jest rozgrywana pomiędzy: głupotą polityków a głupotą wyborców.
  Chleb za darmo ? : Czy św. Mikołaj istnieje?
  ------------------------------------------------------
  0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/o/M/4/Black-Friday.jpg

 • kociobw

  :)
  www.technikaichimoku.pl/2011/11/sp500-ciekawe-miejsce/

 • behemot108

  @ Dieter 1
  Ruchy mniej lub bardziej dynamiczne byly, sa i beda zawsze. To tak jakby powiedziec, ze moze byc roznie. Chodzi o to by przewidziec KIERUNEK i na tym ZAROBIC.

  Jesli istota gry na rynkach jest przewidywanie to masz wielki problem i z pewnoscia w dluzszej perspektywie nie zarobisz.


 • kamiloziemczuk

  Sygnał sprzedaży na wykresie tygodniowym SP500:
  ichimoku.blox.pl/2011/11/SP500-wykres-tygodniowy-3.html

 • dieter_1

  @Behemot108

  "Jesli istota gry na rynkach jest przewidywanie to masz wielki problem i z pewnoscia w dluzszej perspektywie nie zarobisz."

  Odp. Na codzien gram tylko systemowo. Kazdy system rowniez stara sie przewidywac to co sie wydarzy w przyszlosci na podstawie znanych danych (backtest, optymalizacja, walkforward) i niewazne czy jest to scalper, system podazajacy z trendem czy antytrendowy. System wylapuje okreslone zaleznosci z przeszlosci i na ich podstawie prognozuje, ze w przyslosci moga sie one powtorzyc.

  Dieter

 • mtex

  @WB
  Przyjdzie dzień, kiedy będziemy mieli w Warszawie Budapeszt

  Pamiętajmy o tym, że Orban objął władzę w kraju będącym w całkowitej zapaści po wieloletnich rządach premiera Gyurcsányego (dla przypomnienia - tego pana od "kłamaliśmy rano, kłamaliśmy wieczorem", czyli coś a la nasz Tusk).
  Wydaje się, ze dosyć ostrożnie należałoby podchodzić do dzisiejszego obrazu Węgier kreowanego przez nasze prorządowe media bo póki co ich zadłużenie jednak spada, a deficyt budżetowy oscyluje bodajże koło 3%.

 • tomon20

  kontrakty-tomon20.blogspot.com/2011/11/niedziela-27112011.html
  Widzę, że dużo polityki nam się wkrada, czyżby naprawdę na rynku tak mało się działo, że na blogu Pana Wojtka muszą dominować tematy polityczne??

 • pretmack

  kupili czas, reversal 123 i teraz do roboty do 8 grudnia

  www.zerohedge.com/news/uncle-sam-rescue-after-all-latest-rumor-sees-%E2%82%AC600-billion-bailout-italy-us-pardon-imf

  potem może ostatnia mała falka spadkowa i Juś.

 • admiralm

  W Izraelu nieźle dzisiaj się wyciągneli. Odpowiednik wig 20 na początku spadał ponad 2%, a skończyli 1,79% do góry, zapowiada się całkiem ładny początek tygodnia.
  Moje inwestycje:
  inwestowaniegpw.blogspot.com/

 • kociobw

  kotburger.pl/44785/Nie-wyraznie-wygladasz :)
  -
  astrofund.blox.pl/2011/11/Komentarz-na-tydzien-28-listopada-02-grudnia-2011.html
  -
  Nie sposób jednak obojętnie przejść nad faktem, że problemy te pojawiły się tuż przed bardzo trudnym dla europejskiej gospodarki I kwartałem 2012 roku.
  Ekonomiści australijskiego banku Westpac wyliczyli, że wartość wykupów długu w Strefie Euro sięgnie w tym okresie 480 mld EUR, czyli średnio po 37 mld EUR tygodniowo. W tym 340 mld EUR przypadnie na trzy największe gospodarki Eurolandu. Włochy muszą w pierwszych trzech miesiącach przyszłego roku wykupić dług za 131 mld EUR, Niemcy za 109 mld EUR, a Francja za 100 mld EUR. To wszystko w sytuacji, gdy jednocześnie wzrost gospodarczy będzie mocno spowalniał, trzeba dokapitalizować europejskie banki sumą ponad 100 mld EUR, a perspektywy na zakończenie kryzysu długu w dalszym ciągu są mgliste.
  Jest też dobra wiadomość. Ta trudna, wręcz podbramkowa sytuacja w Strefie Euro, musy wymusić na politykach odpowiednie działania. Tu nie toczy się gra o jeden kraj, ale o przyszłość Strefy Euro oraz o perspektywy światowej gospodarki na najbliższe lata.MRK.
  -
  mleczko.interia.pl/zdjecia/rysunki-kolorowe,10561/zdjecie,4


 • mtex

  www.pb.pl/2523566,89499,mfw-szykuje-600-mld-eur-dla-wloch

 • bbb_29

  mtex

  www.pb.pl/2523566,89499,mfw-szykuje-600-mld-eur-dla-wloch

  poszla ploteczka :) by porawic nastroje na koniec roku

 • bbb_29

  gospodarka.dziennik.pl/forsal/artykuly/368423,merkel-i-sarkozy-chca-nowego-paktu-stabilnosci-w-ue.html

 • zorro_23

  @song_mun

  lubię Twoje wpisy

  a ten ostatni naturabramy.wordpress.com/ naprawdę ciekawy

  masz wiele racji, ale wydaje mi się, że jednego nie bierzesz pod uwagę: to co się dzieje teraz nie ma odniesień do przeszłości. Jesteśmy w nowej jakości, jesteśmy pionierami nowego problemu, który jeszcze nie wiadomo jak będzie rozwiązany.
  Obecny kryzys jest kryzysem elit politycznych i finansowych, globalnego systemu finansowego. Tego nie było. Dlatego też może pojawić się po raz pierwszy sytuacja, że ziści się to czego wszyscy się obawiają. W końcu komentatorzy, analitycy i my wszyscy jesteśmy co dekadę trochę mądrzejsi w prognozowaniu.
  Ponadto użyję Twojego argumentu: czy ktokolwiek wierzy dzisiaj w pobicie dołka lutowo marcowego z 2009 r??? W to nikt nie wierzy. Wierzymy ewentualnie w zejście do 1600-1800.

  Wybacz, że robię za adwokata diabła, bo w gruncie rzeczy sam mam problem z postawieniem jednoznacznie na jeden albo drugi scenariusz.

 • mtex

  @bbb_29
  "poszla ploteczka :) by porawic nastroje na koniec roku"

  może też być, niemniej dla nas najbardziej istotna będzie reakcja, a prawdziwość samej informacji i tak pokaże czas. Najwyżej będą większe jazdy w różne strony ;)

 • slow2006

  sezon Mikolajkowy uwazam za rozpoczety... jezeli juz z tego wlasnie miejsca zaczniemy mikolaja, to to moze byc naprawde cos duuzego ... zobaczymy... ;)

 • mart-inex

  Witam @all !

  pozwolę sobie na subiektywne podsumowanie zachowania rynku z czwartkowo-piątkowego handlu o czym już wspominałem w piątek po godz 13 ... sporo zajęć poza rynkowych ( nie tylko gpw człowiek żyje ) więc nie było czasu na bieżąco a same rozegranie rynku miałem już założone w czwartek po sesji.

  Otóż natłok bad newsów o którym pisałem w piątek rzeczywiście osiągnął poziom że tylko rzucić się z mostu lub palnąc kulę w łeb, dodatkwo pojawienie się wpisu gospodarza podważającego nadejście tegorocznego rajdu św. mikołaja ( tak to odczytałem ) tylko mnie w tym utwierdził.

  Kolega @zulus bodajrze w komentarzach do poprzedniego wpisu pisał o sygnale L do kolegi @japmp by go nie lekceważyć i nie wykorzystywać do zajęcia "wysokiego" S - chyba nic nie pomyliłem , mniejsza , ja zobaczyłem ten sygnał już w piątek rano ( nie wiem jak kolega ) po wejsciu na poziom 2169/70 na interwale 1H - mowa o fut oczywiście. Sygnał ten oczywiście musiałbyć wybity w ciągu dnia na mniejszym interwale jaki obserwuję czyli 15min i został nawet ładnie pogłębiony prawie 2 godziny później , co najważniejsze nie mógł zostać wybity sygnał L na 1H - nie został !. Dalszy rozwój wypadków potwierdzał ważność poziomu 2144 i po zamknięciu świecy o 13:45 można było mieć przekonanie że właśnie zadziałał - jak się okazało fałszywie. Kolejne dwie świece to walka o poziom i dopiero trzecia dała zamknięcie nad - reszta to już konsekwencja. Sam miałem wątpliwości po 13:45 i nawet dałem się nabrać , ale jak tylko poziom padł, L wróciło na pozycje.

  Kluczem do tego była sesja czwartkowa ( bez usa ) którą wielu zbagatelizowało jako niewiarygodną - ten sam błąd popełnili w piątek - oczywiście na naszym rynku który jak zwykle musi wyprzedzać przyszłe ruchy usa jako mniej płynny - sesję usa rozegrano książkowo do końca weekly , nie ma się do czego przyczepić. Można nawet śmiało powiedzieć że ichimoku zrobiło z wielu ćmoków - no offence @kamiloziemczuk ale zajęcie pozycji S na close piątku w skróconym tygodniu bez czwartku na close weekly w dodatku na wsparciu z fibo 61,8 to chyba inaczej nazwać nie można ... pełen klasyk jak mawiał klasyk.

  U nas wszyscy czekali na 2100 bo w TV i na forach aż huczało - jak już nie raz tu wspominałem : jak wielu mówi to samo to albo nie dolecimy albo przelatujemy z hukiem - giełda to nie apteka ! Wersja pierwsza była właściwa w tym przypadku co należało założyć jako wariant 1 do zagrania - stop nie był daleko.

  Tyle z wywodów technicznych jakie miałem założone już w czwartek z momentem zwątpienia w połowie dnia, ale pozostawało pytanie po close czym ten ruch zostanie "potwierdzony" po weekendzie , odpowiedź jest chyba jasna bo już koledzy o tym wspomnieli - 600mld piechpotą nie chodzi a czy się ziści i na ile starczy to kwestia wtórna - na jakiś rajd mikołaja w sam raz , a że śniegu nie ma i się nawet nie zanosi to uważać trzeba - tym bardziej że lawina błotna niesie lepiej niż śnieżna ;-)

  miłej nocki , pozdro i powodzenia !

 • bbb_29

  mtex

  @bbb_29
  "poszla ploteczka :) by porawic nastroje na koniec roku"

  może też być, niemniej dla nas najbardziej istotna będzie reakcja, a prawdziwość samej informacji i tak pokaże czas. Najwyżej będą większe jazdy w różne strony ;)

  Witam dobra plota weekendowa nie jest zła robi sie to juz smieszne ze jakies gazety kreuja nastroje i poszlo dementi no wiadomo o co chodzi

 • kociobw

  PO Ploteczce :)
  www.macronext.com/art-6697

 • bbb_29

  kociobw

  PO Ploteczce :)
  www.macronext.com/art-6697

  oj tam oj tam kto mal zarobic na tych plotach zarobil :)

 • zulus_chacka

  aby w20 mial latwiej w gore przydalaby sie pomoc ze strony NBP heheee
  jakies cofka o 10gr na walutach pomoglaby, a i bylaby okazja pomyslec nad kupnem waluty po takiej interwencji. przyznam ze nie pale sie do kupna usd czy eur po obecnych kursach ze wzgledu na wiszacy ,,miecz,, banku centralnego

 • bbb_29

  super_hossa

  Jeżeli ktoś myśli ,że będzie niżej jest w błędzie - idziemy po spore zarobki. Takich szans już nie będzie radzę się dobrze obkupić w akcje. Dzisiaj podebrałem następne z energetyki popatrzcie co oni robią. Nie czekajcie tylko bierzcie pozycje długie.

  tu nie Bankier by naganiać

 • modo.2009

  @zulus

  Posrednim rozwiazaniem zawsze jest dywersyfikacja, na te trudne czasy dobrze miec walute i akcje, z tym , ze to i to jest duzym ryzykiem, ale w jakiejs formie cash musi wystepowac, z dwojga zlego nalezy wybrac mniejsze zlo, ale jakie? PLN tez ryzykowany ! I co tu zrobic z tym fantem, moze najlepiej nic nie robic albo zalozyc sobie konto oszczednosciowe w banku na kilka procent w roku minus inflacja rowna sie punkt wyjscia i mysl, ze nic nie zarabiam ale jestem bezpieczny bo nic nie trace! Tragedia ;)

 • zulus_chacka

  a jesli komus nie pasuje wzrost i zaklada ruch na nowe dolki czyli defekt mikolaja - kupno x21 po 30 i sprzedaz x20 po 14-15. jesli bedzie np. 2000 na w20 zarbia sie 85pkt, przy ryzyku 15p.
  a jesli bedzie 2101 lub 2300 tracisz tylko 15pkt

 • mart-inex

  info zdementowane a rynki nie reagują , to odreagowanie się po prostu rynkom należało a pretekst można sobie wybrać - zawsze coś się znajdzie.

  Świstak zawija w sreberka więc uwaga końcowa z nocengo wpisu jak najbardziej zasadna ;-)

  pozdro i powodzenia !

 • zulus_chacka

  bez wzgledu czy eurusd rosnie czy spada to eurpln wykazuje slabosc, jakos trudno mi uwierzycx w trwaly ruch w20 nawet w trakcie cyklu 25/5 przy eurpln powyzej 4.5

 • pegasus-7

  Witam..

  .. No i co? ! niedowiarki. ..

  Pozdro P.

 • pegasus-7

  ...
  Do poziomu 2666 zostalo juz tylko 10-14 dni kalendarzowych

  pozdro@W.B
  pegasus

 • bbb_29

  pegasus-7

  Witam..

  .. No i co? ! niedowiarki. ..

  Pozdro P.

  Wyszedles wtedy jak na plotach rynki pod koniec roku wyciagane sa a gdy spadalo i mialo nie byc nizej wedlug CIebie cicho siedziales

  wiecej pokory

 • niknejm

  @Pegasus

  Osobiście kibicowałbym silnym wzrostom, bo część kapitału mam w fundach akcji. Druga część (obecnie w fundach pieniężnych) czeka na dołożenie do pozycji (musi paść sygnał)... Ale poza tym - palec na guziku 'sell', gdyby dzisiejsze wzrosty okazały się tylko krótkoterminowym odreagowaniem przed dalszymi spadkami. Czego się wcale wykluczyć nie da - więc nie popadaj w euforię, bo obudzisz 'złemisie' ;-)

 • bbb_29

  pegasus-7

  ...
  Do poziomu 2666 zostalo juz tylko 10-14 dni kalendarzowych

  pozdro@W.B
  pegasus

  te twoje poziomy mialy juz byc dawno :))) po ogloszeniu konca spadkow gdy zrobilismy podwojny dołek ale moze tym razem trafisz ;) bo tez licze na jakis maly rajd Mikołajowy

 • pegasus-7

  Witam ..

  .. to dopiero poczatek kasowania schort pozycji i nackt Hedgefoond-om przez Banki, ktore je wystawily. Ta zabawa dopiero sie rozkreca.

  Pozdro .P

 • zulus_chacka

  pegasus-7

  a gdzie ten mityczny poziom usdpln 2,93?

 • zulus_chacka

  pegasus-7

  ''Do poziomu 2666 zostalo juz tylko 10-14 dni kalendarzowych ''


  nie naganiaj na fw, kup sobie opcje call L24 po 12 lub L25 po 4, zarobisz gigantyczne pieniadze. bicie odpowiednio razy 21 i 40 zainwestowane srodki.
  oto jak zrobic milion w 14 dni.

 • cd1010

  @zulus

  "nie naganiaj na fw, kup sobie opcje call L24 po 12 lub L25 po 4, zarobisz gigantyczne pieniadze. bicie odpowiednio razy 21 i 40 zainwestowane srodki.
  oto jak zrobic milion w 14 dni. "

  Nie rób już takiego idioty z Pegasusa, jestem pewien, że to zrobił.

 • zulus_chacka

  ''... jestem pewien, że to zrobił...''

  rozumiem ze tez zrobil to co mowil o PLN czy usdpln czyli sprzedal po 3,29?

 • eplayer

  witam
  zycie plotek nie jest dlugie, ale jakies powody do odbicia sa, jak duze ono bedzie, to kazdy sie zastanawia i pewnie wszyscy grajacy L beda wychodzic przedwczesnie.
  mnie to w ogole nie zastanawia, jedyna rzecza ktora musze zrobic to zaczac wczesniej wstawac :))) bo mi 100-tki pipsow uciekaja codziennie
  DAX idzie pieknie, bez zalamywania struktury wzrostow, co wrozy mocnym ruchem, SPY nie tak czysto, Edek - slabo, Kangur pod linia trendu spadkowego.
  W mojej ocenie nie zajedziemy jakos wysoko a ostatnie dolki beda wybite , cos co sie odbilo od 62% wzrostow i spadlo w poblize ostatniego dolka raczej nie wyjdzie zwyciesko, takze podtrzymuje cel dla Edka w okolicach 1,26 przed kolejnym wiekszym przystankiem.
  Jutro Wlochy dostana po dupie na aukcji i wszsytko wroci do normy z obawami o strefe euro. W usa bedzie dzisiaj taka wielka luka, ze sami nie beda wiedziec co z nia zrobic.
  Jesli bedzie trwaly wzrost to do polowy przyszlego tygodnia, tak by w tym czasie zrobic jakies niewielkie wzrostowe ABC.
  Na Edku nie widac wkladanyh pieniedzy w ten ruch, co bardziej przypomina zamykanie shortow i jest to jedyna para z 4 opisanych w tym komentarzu gdzie nie ma akumulacji, co moze oznaczac ze ona przed nami badz nigdy niestety nie nastapi ku nieszczesciu bykow.
  pozdrawiam

 • kociobw

  @pegasus-7
  BRAK wykresu i argumentów merytorycznych.!
  NIE czytam :
  mleczko.interia.pl/zdjecia/rysunki-kolorowe,10561/zdjecie,2

 • zulus_chacka

  zastanawiam sie wiekszosc dostaje to czego chce czyli w tym wypadku - rajd mikolaja, przegladajac analiykow daje sie zauwazyc tytulu oczekujace wzrost spowodowane mikolajem..

  lukaszbugaj.blox.pl/2011/11/Swiety-Mikolaju-8211-do-dziela.html

  ''Czy św. Mikołaj istnieje?'' p bialka

  michalszymanski.blox.pl/2011/11/Czekajac-na-efekt-stycznia-w-grudniu.html


 • kociobw

  :)
  -
  pokazywarka.pl/2pb94n/
  -
  spekulant.blox.pl/2011/11/Rajd-naiwnych-przepraszam-sw-Mikolaja-czas-zaczac.html

 • zulus_chacka

  widzac o polnocy eurusd i fdax sadzilem ze bez problemow dokupie euro po 4,45-46 czy usdpln 3,33-34 ...a tu tylko ruch na akcjach do 2227 i na malym obrocie, za to z duzym wzrostem LOP hehe obrot 24300, a lop wzrosl o 3200 szt

 • pitersde2

  @ 5_ww
  nasze miernoty z NBP i rządu zabronili kredytów w walucie , zobaczycie co teraz będzie , nikt waluty nie sprzedaje a raty co miesiąc trzeba spłacać i trzeba waluty kupować ,

  czyli wg Ciebie jakby dalej dawali te kredyty to na rynku pojawiłyby się waluty ?
  a zwiększenie zadłużenia w walutach skutkowałoby mniejszym na waluty ?

  doprawdy zadziwia mnie taka logika a raczej jej brak

 • pitersde2

  errata
  "a zwiększenie zadłużenia w walutach skutkowałoby mniejszym popytem na waluty ? "

 • kociobw

  @super_hossa
  BRAK wykresu i argumentów merytorycznych.!
  NIE czytam :
  mleczko.interia.pl/zdjecia/rysunki-kolorowe,10561/zdjecie,2
  nonsensopedia.wikia.com/wiki/Ko%C5%84

 • bbb_29

  biznes.onet.pl/forum.html?discId=11765177&threadId=94357023&AppID=324#forum:MSwzMjQsOCw5NDM1NzAyMywyMzM4MzY5ODgsMTE3NjUxNzcsMCxmb3J1bTAwMS5qcw==

  NAJWIĘKSZA TAJEMNICA MEDIALNA XXI WIEKU- ISLANDIA za luckar

 • bbb_29

  tego roku rajd Mikołaja sponsorowany na nadziejach i plotkach wazne ze jakis jest ;)

 • zulus_chacka

  daje sie zauwazyc od kilku dni roznice pomiedzy forintem a pln , wegierska waluta nie zaregowala tak panicznie na info o cieciu ratingu gdyz plotki byly juz wczesniej dzis jest nawet ponize momentu oficjalnej informacji, i wykazuje wzgledna sile do zlotowki od kilku dno....tylko ze owy forint ststowal max z lutego 2009 co w naszym wypadku znaczyloby ze eurpln powinien testowac 4,8. jeslli zagranica tak rozgrywa sobnie nasz ryneczek to moze faktycznie kontra i sila PLN bedzie dopiero po tescie poziomow z 2009 roku. i bycmoze NBP tez tego sie spodziewa wiec czeka aby sie przed koncem roku nie wysrrzelac...a moze ktos cos wie i np czeka nas obnizka ratingu pomimo expose p.Tuska skierowanego do agencji ratingowych?

 • eplayer

  dobre miejsce na taktyczne S na SPX 1196

 • zulus_chacka

  www.rp.pl/artykul/9102,761457-Niemcy--Szostke-skreslilo-w-Lotto-78-graczy.html

  trzeba miec pecha

 • zulus_chacka

  www.rp.pl/artykul/236296,761422-Polska-atrakcyjna-dla-zagranicznych-inwestorow.html

  nie wszyscy zle mowia o nas

 • pitersde2

  kolejny frustrat co chyba stracil na fx

 • zulus_chacka

  LOP nadal w gore, i z tego co obserwuje to najpierw ktos stawia 100ki na kupnie i za kazdym razem LOP w gore po realizacji oferty

 • zulus_chacka

  oj szyukuje sie jaki ''walek'' widac zawodnika ktory stawia zlecenia kupna , duzy zawodnik tez jest po drugiej stronie . putanie w ktora strone w dol czy w gore heheheee

 • modo.2009

  Pytanie w górę czy w dół, odwieczny dylemat tradera

 • zulus_chacka

  ''odwieczny dylemat tradera''

  tylko ze tu widac brutalne otwieranie pozycji w 10pkt 2215-2255 i mamy 13-14 sesji do wygasniecia

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/uncle-sam-wants-you-bail-out-europe

 • pegasus-7

  Witam ...

  @WB
  @All

  Obecne wzrosty sa wskutek "przymuszenia" Funduszy Hedgingowych do odkupienia aktywow "sprzedanych na krotko", oraz celem "zaszczepienia" nadziei na efekt stycznia.
  Kolejnym powodem jest wymuszenie ustepstw na "szczycie unijnym (8-9 grudnia) decydentow opierajacych sie Euroobligacjom, oraz zachecenie FED do kolejnych oswiadczen w dniu 13 grudnia w kwestii nowych QE.
  Kolejna fala spadkowa nie moze sie zaczac dopoki Banki nie wyczyszcza "krotkich pozycji" i nie "znokautuja tysiecy roznych opcji, certyfikatow "put" wiszacych od lata tego roku na duzo wyzszych poziomach.
  Ostatnia nowoscia jest nagminne wrecz oferowanie "Obligacji zamiennych" na indeksy, glownie Euro Stooq 50 o wartosci bazowej 2330 pkt. sprzedawanych do 9 grudnia, o okresie zapadalnosci 3 do 5 lat (debiuty 12-13 grudnia) zachecajac 8% kuponem (bonusem rocznym za przetrzymanie).
  Na razie jest to budowanie bazy do wybicia, natomiast pradziwy "Schort Squese" powinien odbyc sie w dniach 5-9 (lub do 21) grudnia, poparty wolumenem.

  Pytales kiedys Wojtku o USD, przyznam, ze z analizy faktow i czasu najnizszy poziom indeksu dolarowego (po przebiciu obecnego minimum ) klaruje mi sie w dniach 17- 23 lutego 2013. Dopiero wtedy zacznie sie "Dieterowska era Dolara", nadmieniam ze to tylko moje (subiektywne odczucie) zdanie a nie rekomendacja.

  pegi

 • kociobw

  @pegasus-7
  BRAK wykresu i argumentów merytorycznych.!
  NIE czytam :
  mleczko.interia.pl/zdjecia/rysunki-kolorowe,10561/zdjecie,2

 • kociobw

  @bbb_29
  -
  pokazywarka.pl/zdx55o/
  -
  demotywatory.pl/3579535/Podejrzliwosc
  :)
  -

 • dieter_1

  @Pegasus

  Spokojnie, nie podniecalbym sie jedna sesja wzrostowa, a jesli chodzi o dolara, to jego minimum mielismy na wiosne 2008 i od tego momentu zarowno eurusd jak i usd-index nie przebily tamtych wartosci.

  Dieter

 • marekdaro

  Nie ma to jak mocen slowa Pegaza , pewnie budza respekt wsrod braci inwestorskiej ale wiecie ,ze w usa jest hossa to czemu nie jak pisal ostatnio Pan Wojtek.

 • slow2006

  ... dolar jest juz w trendzie... jak silnym i jak dlugim ? wydaje mi sie ze jest gotow sprowadzic eur/usd ponizej 1,3 bez problemu oczywiscie to kwestia miesiaca moze dwóch... w tym momencie latarnia na morzu jest prze ogromna slabosc zlotowki... kapital odplywa z EM ... kiedys powroci... ale to chyba nie teraz... no jeszcze gdyby ta informacja o MFW byla prawdziwa... a tak long run sceptyczny, narazie cieszmy sie mikolajem :D

 • pitersde2

  można się pokusić o taki plan na najbliższe 3-4 m-ce :

  grudzień odreagowanie po ostatnich spadkach czyli Św. M
  a później styczeń- marzec atak na Iran i wodospad na giełdach, dolar w kosmos, ropa w kosmos

  patrząc na 2 wojny w Iraku obie zaczynały się między 17 stycznia a 20 marca, atmosfera wokół Iranu zgęstniała, wygląda na to jakby media robiły już "podkład" pod atak i przyzwyczajały ludzi że to "konieczne" a najlepszą porą roku w tym rejonie jest jak widać okres stycz-marzec

  tyle w mojej szklanej kuli dojrzałem :)

 • slow2006

  jeszcze w takim razie chcialbym zabrac glos jezeli napisales o iranie... nie wiem czy to bedzie takie proste zaatakowac iran... wogole zastanawiam sie czy dojdzie do ataku... w co zaczynam watpic, po pierwsze rosja, po drugie 5 eksporter ropy na swiecie po trzecie kraj bogatszy i wiekszy od Polski... 70 mln mieszkancow... to nie jest irak czy afganistan, to calkiem inna liga... pozdrawiam

 • pitersde2

  to się zgadza - jest bardzo dużo argumentów aby iran nie atakować (zapewne jest to przyczyna że od tylu lat nie zaatakowano Iranu) i ja też jestem za tym aby go nie atakować

  jednak ostatnio odnoszę wrażenie, że machina propagandowa ruszyła, a ona zawsze rusza przed machiną wojenną ...

 • zulus_chacka

  ,,jednak ostatnio odnoszę wrażenie, że machina propagandowa ruszyła, a ona zawsze rusza przed machiną wojenną ''


  jesli jakis kraj ma powazny problem to ma dwa wyjscia:
  1. modlic sie o cud. 2. wywolac wojne....

 • kociobw

  @marekdaro - Wypij więcej C2h5OH :)
  jacekborawski.blox.pl/2011/11/Obfite-Oczko-Trendomierza-28-XI-11.html

 • face90

  Agencje ratingowe chcą zabić św. Mikołaja!!!:

  Fitch zmienił perspektywę ratingu USA do negatywnej.
  Agencja S&P może obniżyć perspektywę ratingu Francji do AAA negatywnej ze stabilnej Moodys rozpoczął przegląd ratingu 87 europejskich banków.

  Tylko czy to przypadek, że wczoraj Lop tak wzrósł ... może zaprzyjaźnione funusze wiedziały już wczesniej ... KNF powinien to zbadać akto sypał a FBI czyim jest przyjacielem ...

  Czy indexy się utrzymają - oby to im nic nie dało ! Euro jak na razie daje radę !

 • behemot108

  @ dieter_1

  Na codzien gram tylko systemowo. Kazdy system rowniez stara sie przewidywac to co sie wydarzy w przyszlosci na podstawie znanych danych (backtest, optymalizacja, walkforward) i niewazne czy jest to scalper, system podazajacy z trendem czy antytrendowy. System wylapuje okreslone zaleznosci z przeszlosci i na ich podstawie prognozuje, ze w przyslosci moga sie one powtorzyc.

  Odp. rowniez gram tylko systemem (trend following) . Oczywiscie system jest zbudowany na podstawie przeszlych zachowan jednak system nie przewiduje tego co bedzie jedynie odpowiada na zachowanie rynku w danym momencie. nogdy nie wiesz ktory trade bedzie wygrany a ktory przegrany.

  Przewidywanie to nie wlasciwe slowo

  Pozdrawaim

 • bbb_29

  Dane slabe z UE - teraz bedzie im gorzej tym lepiej liczac na jakies decyzje Niemiec :) i koniec roku :)

 • face90

  <br/>To się nazywa manipulowanie rynkiem <br/> WIG20 -0.51% |
  <br/>
  <br/>reszta >1%
  <br/> ES.F +1.10% | FDX.F +1.38% | EURUSD +0.85% | ^DAX +1.11% | EURPLN -0.25% <br/>
  <br/>Czy jakiś prozew zbiorowy dla tego manipulatora za :
  <br/>- wczorajsze straty min 25 pkt <br/>- dzisiejszą manipulację kolejne 30 pkt x 10L <br/>A moze już teraz wiedzą co będzie jutro ?
  <br/>
  <br/>A KNF milczy !
  <br/>Kto manipuluje na GPW ?

 • eplayer

  Edek tworzyl oRGR, w sumie wybil, ale wrocil pod linie szyi, jednoczesnie wyszedl z kanalu spadkowego, kolejny raz pytanie, czy to zmyla, czy nawrot do przebitej linii trendu spadkowego, jesli nie zmyla, to zasieg z tego moze jeszcze aktualnego oRGR-a ma na ok 1,36
  nie wiem z czego sie ciesza, ze tak rosna bo rentownosci obligow wloskich zabijaja, pewnie zyja nadzieja, ze gorzej byc nie moze, kiepski to fundament pod wzrosty, ale zawsze jakis jest, ponoc nadzieja umiera ostatnia, wiec niech zyje do przyszlego tygodnia.
  pozdrawiam

 • bialek.wojciech

  spinnaker01:
  "Przy okazji pozdrowienia dla wszystkich posiadaczy dolarów - jak to jeszcze leciało całkiem niedawno? dolar to smiec? ; ; ;);););)"

  Muszę przyznać, że ja się pożegnałem mentalnie z USD/PLN już przy 3,30 i sesje 23, 24 i 25 listopada były dla mnie dużym zaskoczeniem. I dalej nie do końca wiem, co o USD/PLN sądzić. Ale na razie planuję się ponownie dolarem zainteresować dopiero po przełamaniu w dół linii trendu wzrostowego rozpoczętego pod koniec października (3,30?)

  W dłuższej perspektywie ruch USD/PLN w górę z okresu lipiec 2008-luty 2009 trwał 30 tygodni, a ruch z okresu grudzień 2009-czerwiec 2010 - 27 tygodni. Obecnie mamy już 30-ty tydzień wzrostów, a więc czas przeznaczony na wzrosty już się jakby skończył.

  USD/PLN osiągął też już cel wybicia, które nastąpiło na początku września (powyżej 3,00), który ja oceniam na 3,40. Przed tym wybiciem z początku września USD/PLN spędził na pełzaniu do góry 4 miesiące (od początku maja), więc teraz niby ma czas na wzrosty do początku stycznia, więc coś tu się nie zgadza z wcześniejszym wnioskiem, że czas na wzrostu się już skończył, ale może po prostu będzie się bujał parę tygodni na wysokim poziomie zanim spadnie mocniej.

  I jeszcze sobie myślę, że i wzrost z okresu lipiec 2008-lutym 2009 był 5-tką, co oznacza, że przydałaby się jakaś kontynuacja gdzieś w przyszłości. Ale równocześnie spadek z okresu luty 2009-grudzień 2011 też był 5-tką, a to co dzię działo później dla mnie jest korektą 3-3-5 (3-ka fali A do czerwca 2010, 3-ka fali B do początku maja 2011 i obecnie 5-tka fali C).

  Jeśli przyjąć to oznaczenie, to zbliża się koniec tej fali C (ostatnie odsłona kryzysu strefy euro) kończącej tą korektę wzrostową A-B-C trwającą od listopada 2009 (początek kryzysy strefy euro), co by znaczyło, że zbliża się koniec kryzysu strefy euro odpowiedzialnego za umocnienie dolara i zbliża się początek spadkowej 5-tki zbliżonej charakterem do spadkowej 5-tki z okresi luty 2009-listopada 2009. W takim ujęciu niezależnie od tego, gdzie i kiedy się skończy obecna falka C trwająca od maja, ruch który nastąpi później sprowadzi USD/PLN gdzieś w drugiej połowie przyszłego roku poniżej 2,64. Potem z tego wychodzi jakiś Leman II na przełomie 2012 i 2013 roku (wiadomo koniec świata ;).

  Czy ktoś ma może konkurencyjne oznaczenie?

 • bialek.wojciech

  bbb_29 2011/11/25 13:32:29dzwonią dzwoneczki Mikołaja sań i słysze jego głows - hoł hoł hoł merry christmas czy tylko mam omamy sluchowe ;)

  www.youtube.com/watch?v=8mMaRmMthWQ

 • bialek.wojciech

  tomon20:

  "krótko o eurpln. Czy nasze interwencje coś dadzą?? Często występowały w miejscach krótkoterminowego przesilenia a co teraz a no zobaczymy:) kontrakty-tomon20.blogspot.com/2011/11/eurpln-ukad-dzienny.html"

  EUR/PLN wybił się we wrześniu z prawie 2-letniego podwójnego dna pomiędzy 3,83 a 4,20. To daje cel zwyżki w okoliach 4,61 zł. Było 4,54.


 • zulus_chacka

  ''USD/PLN gdzieś w drugiej połowie przyszłego roku poniżej 2,64''

  brzmi jak fantastyka, no ale zobaczymy. radze kupic opcje walutowe daja zarobic na takim ruchu, sa baaaaardzo tanie

 • bialek.wojciech


  sval-bard:

  "@W.B. nie wydaje się Panu, że przedstawione powyżej scenariusze (mniejszy lub większy rajd mikołajkowy) są jednak zbyt optymistyczne w świetle obecnej sytuacji gospodarczej (a także tej spodziewanej w najbliższym 0,5roku)?"

  Myślę, że kończące rok "window dressing" nie wymaga żadnego wsparcie ze strony wieści z gospodarki (w końcu to tylko zwykłe podciąganie).

  "Póki co, poza nielicznymi wyjątkami, PMI, CLI i inne wskaźniki koniunktury nie wyznaczyły wyraźnych dołków, więc chyba ciężko oczekiwać, że giełda będzie rosła im na przekór..."

  Nasz CLI zaktęcił w górę, co oznacza historycznie jeszcze 2 miesiące słabości a potem hossę. W Filadelfii też recesję już odwołali:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=4579

  Została jeszcze tylko Europa - największy problem.


 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/american-airlines-files-bankruptcy

  klopty ;)

 • bialek.wojciech

  pretmack:

  "www.zerohedge.com/news/will-fed-buy-efsf-bonds"

  Dowcipny pomysł.
 • bbb_29

  bialek.wojciech

  bbb_29 2011/11/25 13:32:29dzwonią dzwoneczki Mikołaja sań i słysze jego głows - hoł hoł hoł merry christmas czy tylko mam omamy sluchowe ;)

  www.youtube.com/watch?v=8mMaRmMthWQ

  Panie Wojtku kurca bomba jednak omamy ;)

 • eplayer

  jednak kolejna falszywka

 • bialek.wojciech

  modo.2009:
  "PS "by zylo sie lepiej" jak glosi gl. haslo POwcow"

  Panowie, już jest po wyborach, można uwolnić mózgi o promieniowania emitowanego z siedzib partyjnych central:

  www.youtube.com/watch?v=W84DLa0CLNE&feature=related


 • japmp

  zagadka matematyczna:
  ile to jest 7,56% przez 10 lat?
  1,0756^10=2,072564
  2,072564-1=1,072564
  ponad 100%
  no i pozostaje pytanie na śniadanie - która gospodarka świata poza chińską (której partia komunistyczna wyznacza cele - obowiązkowe do zrealizowania) jest w stanie takie odsetki wytrzymać?
  Przypominam również, że na rynku jest już EBC, więc co by było bez niego?
  I następne pytanie - zakładając, że gospodarka włoska będzie rozwijała się z prędkością 2% pkb, ile wzrośnie wówczas dług?
  1,02^10 = 1,218994
  wracając do poprzednich obliczeń długu
  2,072564/1,218994 = 1,700224
  zakładając zatem że Włosi jak mówią że zwiększenie długu następuje jedynie przez obsługę odsetek oznaczać to będzie, że:
  w roku 2022 dług Włoch będzie wynosił:
  170,0224 %
  obecnego długu.
  Dla mniej zorientowanych obecny dług to 118% PKB zatem dług za 10lat osiągnie poziom długu japońskiego.
  Jesteś u celu pozdrawiam mówił wasz nadworny miś...

 • billy_the_kangoor

  witam.
  @eplayer - na jakiej podstawie twierdzisz, iz jest... "Kangur pod linia trendu spadkowego"? Tak samo Kiwi i ZAR.
  pokazywarka.pl/pfjro9/
  Co do USDPLN, to srednio interesuje mnie ta para, ale gdzie jestesmy, to widac tu - target 5.90, oczywiscie z przewaga SEK nad PLN do 0.55 ;)
  pokazywarka.pl/eopeyg/
  @slow2006
  "...w tym momencie latarnia na morzu jest prze ogromna slabosc zlotowki..."
  tutaj zgadzam sie w dluzszym terminie pomyslcie o wyjsciu z naszej waluty, bo grajac PLN-ami na fx itd. nawet jesli zarabiacie na swoich pozycjach, to tracicie.
  take care, billy

 • bialek.wojciech

  tomon20:

  "krótko o eurpln. Czy nasze interwencje coś dadzą??"

  Interwencje w obronie złotego okażą się bardzo skuteczne, jeśli zostaną dokonane dokładnie w dołku bessy w strefie euro:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=4750 • bialek.wojciech

  aisakpr:

  "może nie bedzie tak marnie,a Bernanke wspomoże swoimi działaniami kolejny cykl koniunkturalny"

  Bernankego budzą z drzemki, tylko gdy EUR/USD spada do okolic 1,25. Jeszcze trochę zostało, więc pewnie śpi spokojnie.


 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/consumer-confidence-jumps-most-eight-years-more-4-standard-deviations

  cuda :) pod koniec roku ;)

 • bialek.wojciech

  bbb_29:

  "www.zerohedge.com/news/consumer-confidence-jumps-most-eight-years-more-4-standard-deviations

  cuda :) pod koniec roku ;)"

  W 2 na 3 przypadki podobnego (o ponad 15 pkt. w ciągu miesiąca) skoku nastrojów Amerykanów z ostatnich 30 lat USA wygrały wojnę z Irakiem (kwiecień 2003 i marcu 1991). Przegapiłem jakąś wojnę?

 • bialek.wojciech

  pretmack:

  "Chciałbym zwrócić uwagę szanownego grona na raport BIC'a, który to pokazuje, że w dłuższym terminie nastąpi chyba koniec świata finansowego jaki znamy."

  Eee tam, to dopiero w latach 2017-2019. ;)

 • mart-inex

  pewnie dlatego ruch 99% wyszedł na street a reszta siedzi w lasach w namiotach ;-)

  rajd św. uwarzam za zakończony , szybko poszło ...

  pozdro i powodzenia !

 • mwat

  haha dobre zakończyć rajd św mikołaja przed św mikołajem, tego jeszcze nie było :)

 • zulus_chacka

  rajd św. uwarzam za zakończony , szybko poszło ...


  nie za wczesnie? brak powaznych sygnalow do zamkniecia poz

 • bbb_29

  bialek.wojciech

  bbb_29:

  "www.zerohedge.com/news/consumer-confidence-jumps-most-eight-years-more-4-standard-deviations

  cuda :) pod koniec roku ;)"

  W 2 na 3 przypadki podobnego (o ponad 15 pkt. w ciągu miesiąca) skoku nastrojów Amerykanów z ostatnich 30 lat USA wygrały wojnę z Irakiem (kwiecień 2003 i marcu 1991). Przegapiłem jakąś wojnę?
  2011/11/29 16:31:34

  Panie Wojtku moze chodzi o "wygrana" wojne z kryzysem ;)

 • mart-inex

  panowie, a jaką daną chcecie jeszcze rosnąć ? skoro zadowolenie najlepsze od 8 lat ?!

  czy ktoś jeszcze nie kupił ORGR'a ?

  miłej nocki.

  pozdro i powodzenia !

 • jen-yy

  Panie Wojtku.
  A co Pan sądzi o USD/JPY? czy sytuacja już dojrzała do długich?

 • billy_the_kangoor

  @mart-inex
  "...panowie, a jaką daną chcecie jeszcze rosnąć ? skoro zadowolenie najlepsze od 8 lat ?!"
  na przyklad taka...
  stooq.com/q/a/?s=tlt.us&i=d&u=4478877

 • sval-bard

  @ W.Białek

  "Nasz CLI zaktęcił w górę, co oznacza historycznie jeszcze 2 miesiące słabości a potem hossę. W Filadelfii też recesję już odwołali"

  Tylko proszę zwrócić uwagę na konstrukcję tego wskaźnika. On poszedł w górę głównie dlatego, że PLN osłabiła się wobec EUR.

  Swoją droga zastanawia mnie wykorzystanie produkcji węgla w tym wskaźniku - żeby to była aż tak dobra zmienna?

  Obserwuję go od jakiegoś czasu i widzę też, że on ciągle się zmienia wstecz i te zmiany sięgają 0,2pkt, więc wzrost 0,1 pkt w ostatnim miesiącu jakoś mnie nie przekonuje, szczególnie, że wzrost zanotowano tylko w 5 krajach, a w reszcie (w tym nasi sąsiedzi) wciąż mniej lub bardziej spada.

 • sval-bard

  @japmp

  zagadka matematyczna:
  ile to jest 7,56% przez 10 lat?
  1,0756^10=2,072564
  2,072564-1=1,072564
  ponad 100%
  no i pozostaje pytanie na śniadanie - która gospodarka świata poza chińską (której partia komunistyczna wyznacza cele - obowiązkowe do zrealizowania) jest w stanie takie odsetki wytrzymać?
  Przypominam również, że na rynku jest już EBC, więc co by było bez niego?
  I następne pytanie - zakładając, że gospodarka włoska będzie rozwijała się z prędkością 2% pkb, ile wzrośnie wówczas dług?
  1,02^10 = 1,218994
  wracając do poprzednich obliczeń długu
  2,072564/1,218994 = 1,700224
  zakładając zatem że Włosi jak mówią że zwiększenie długu następuje jedynie przez obsługę odsetek oznaczać to będzie, że:
  w roku 2022 dług Włoch będzie wynosił:
  170,0224 %
  obecnego długu.
  Dla mniej zorientowanych obecny dług to 118% PKB zatem dług za 10lat osiągnie poziom długu japońskiego.
  Jesteś u celu pozdrawiam mówił wasz nadworny miś...

  Wszystko pięknie i ładnie, ale:
  - tylko niecałe 20% włoskiego długu ma zmienne oprocentowanie,
  - średni czas wykupu to coś koło 7 lat (w Polsce ok.5 lat),
  - Włosi w połowie lat 90-tych płacili (i to przez prawie 2 lata) powyżej 10%, przy długu sięgającym 120% PKB i...dali radę (przy niższym niż Twój wzroście PKB),
  - licząc poziom długu, zapominasz o inflacji (a to dość istotne, bo ona "pomaga" w walce z długiem - jaśniej, porównując poziom długu do PKB i chcąc określić jego przyszły poziom, musisz wziąć nominalny PKB (z inflacją), a nie realny.

 • japmp

  @sval-bard

  Proponuje szanownemu koledze zwrócenie uwagi, że EURO wprowadzono w rozliczeniach bezgotówkowych dopiero w 1999 roku a 2002 roku wprowadzono do obrotu gotówkowego.
  ITALIA zawsze charakteryzowała się jako kraj sporą inflacją - cóż jednak, gdy obecnie nie ma Lira i dodruk Euraków jest zależny od Niemców. Jednocześnie wtedy Grecja nie bankrutowała, Irlandia stawała się przykładem dla innych państw, Hiszpania i Portugalia zaliczały kolejne maxy cen ziemi wykupowanej chętnie przez bogatych Niemców i Angoli. Teraz troszkę inaczej to wygląda. Co z tego, że EBC dodrukuje nawet pieniądze, jeśli nie ma zaufania do rządu? Czy nie spowoduje to kolejnych problemów i ucieczki od Euro miast ustabilizować sytuację?
  A co do inflacji świadomie pominiętej, wiedziałem że zostanie użyty ten argument.
  www.ecb.int/stats/prices/hicp/html/inflation.en.html
  wszyscy liczą na rozwiązanie inflacyjne i o nie się modlą. Jeśli jednak brać na serio wszystkie zapowiedzi oszczędnościowe Państw UE mamy przed sobą 10 lat głębokiej deflacji towarów przy wysokim oprocentowaniu bonów i obligacji - z racji braku zaufania do państw i gotówki na rynku (delewarowanie długów państw oraz konsumenta).

 • japmp

  i jeszcze jedno
  kto u cholery jednej nauczył się sztuczki porównywania długu do pkb!!!!! Przecież dług powinno się porównywać do budżetu państwa jako przychodów danej jednostki gospodarczej a ci co znają zasadę działania krzywej laffera doskonale wiedzą,że tych przychodów nie można w nieskończoność podnosić. Natomiast wydatki też są raczej sztywne i nie łatwo jest zmniejszać je, co wiemy po ostatnich zachowaniach Greków, Portugalczyków, czy Obamy który obiecał śmieszne cięcia i i tak nie umiał zdecydować się co zostanie zmniejszone.

  Na przykładzie USA, które płaci za obsługę długu praktycznie nic
  przychody państwa:
  wydatki minus dziura budżetowa: 3,6 bln $ - 1,3bln $ = 2,3 bln USD
  dziura budżetowa obecna to 1,3bln, czyli 56% przychodów rocznych USA
  dług publiczny to:
  15,062bln USD, czyli 654,8 % przychodów państwa.
  eksperyment obsługa długu średniorocznie rośnie tylko o 1%, jakie piętno odciśnie to na budżecie? 6,5 raza większe, czyli każdy % to ubytek 6,5% budżetu. We Włoszech podskoczyły wyceny obligacji 4% a stosunek do przychodów jest jeszcze gorszy niż w USA. Dźwignia 8% powoduje, że jeśli kryzys nie zostanie opanowany to Włosi będą musieli poświęcić o 32% więcej swojego budżetu.
  Innymi słowy jeśli rynek długu się nie uspokoi Włosi bez dodruku Euro będą musieli niedługo poświęcić niemal 60% swojego PKB na spłatę długu.

 • bbb_29

  www.cda.pl/video/25553cd/Jeden-ktory-mial-jaja-to-powiedziec

 • sval-bard

  @japmp

  Szanowny kolega informuje kolegę japmp, że bardzo dobrze wie, kiedy wprowadzono euro. Informuje także, że wie jaki był poziom inflacji we Włoszech w latach 1993-95 (4-5,5%) i wie jaki jest obecnie (3,8% - czyżby kolega nie zajrzał do źródła, które cytuje?).

  Dla mnie obecne oprocentowanie Włoch jest powrotem do normalności. Nienormalne zaś było, że kraj taki jak Włochy miał oprocentowanie rzędu 4%, przy inflacji prawie 4% i wzroście PKB (realnym) o 0,5%.

  W sumie ciekawa sprzeczność jest w Twoim poście, z jednej strony prognozujesz wzrost PKB o 2%, a z drugiej pojawia deflacja, która wyklucza wzrost.

  Inflacja pewnie u nich spadnie, oprocentowanie też, choć pewnie szybko nie wróci poniżej 5% (chyba, że EBC ruszy z drukarką na większą skalę).

 • japmp

  @ sval-bard
  to prognozowanie wzrostu pkb to raczej stwierdzenie, "jeśli nawet im się pofarci to i tak dług wyniesie 200%" a wszyscy wiemy, że jest to raczej nierealne a 200% może ich dopaść znacznie szybciej...

 • japmp

  errata:
  było:
  Innymi słowy jeśli rynek długu się nie uspokoi Włosi bez dodruku Euro będą musieli niedługo poświęcić niemal 60% swojego PKB na spłatę długu.
  powinno być:
  Innymi słowy jeśli rynek długu się nie uspokoi Włosi bez dodruku Euro będą musieli niedługo poświęcić niemal 60% swojego PKB na spłatę ODSETEK od długu.

 • sval-bard

  @japmp

  Prędzej zbankrutują niż ich dopadnie 200% :)

  Co do budżetu - pewnie dlatego, że wliczają do tego ichniejsze ZUSy, stąd ten stosunek wychodzi trochę mniej "dobijający".
  Zwróć uwagę, że we wszelkich statach (MFW, BS) jest pozycja "Gov. revenue" i z definicji wynika, że to także to, co płacą podatnicy na ZUSopodobne twory.

  We Włoszech budżet stanowi wyższy % PKB niż w USA.

 • sval-bard

  @japmp

  chyba z tym zdanie dalej nie wszystko ok :)
  Powinno być 60% budżetu na spłatę odsetek ...choć nie dałbym głowy, że się nie pomyliłeś także w tych obliczeniach, tzn. na pewno się pomyliłeś :)
  :)

 • bbb_29

  at-trader.blogspot.com/2011/11/down-jones-analiza-techniczna.html Miskowata wizja

 • pawel-l

  Dodałem nowe wskaźniki sentymentu na swojej stronie:
  pawel-l.blogspot.com/2009/10/blog-post.html
  Napływ pieniędzy do funduszy "Rydex bear" i "Rydex bull" to wiarygodny wskaźnik sentymentu.
  Wskaźnik sentymentu wśród menagerów to też pomocne narzędzie:
  www.naaim.org/naaimadsenttrend.aspx

 • japmp

  @ sval-bard
  nie widzę błędu
  USA ma mniejszy dług o jakieś 20% do pkb - przynajmniej oficjalnie...
  co do zdania owszem przeoczyłem pomyłkę pkb a budżetem, ale wiadomo co autor miał na myśli ;-)
  nie zmienia to faktu, że długi są kosmiczne i nawet niewielkie wahnięcia rentowności przekładają się na gigantyczne konsekwencje budżetowe

 • sval-bard

  @japmp

  Widzisz, największy błąd jaki robisz to uogólnienie. Skoro w USA budżet państwa to 20-25% PKB, to we Włoszech jest tak samo, a nie jest, bo jest znacznie więcej.
  www.photius.com/rankings/economy/budget_revenues_2009_0.html
  czyli jest to ok. 1 bln euro!

  Zadłużenie to 2 bln euro.
  4% z 2 bln euro, to 80 mld euro
  8% z 2 bln euro, to 160 mld euro (16% budżetu)
  Ale jak już pisałem, trzeba mieć na uwadze, że TYLKO ok.20% to oprocentowanie zmienne), czyli efektywne oprocentowanie jest pewnie w ok.5-5,5%.

  Mam nadzieję, że nie jesteś żadnym analitykiem inwestycyjnym...

 • kociobw

  @bbb_29
  -
  pokazywarka.pl/5mqarf/
  -
  mleczko.interia.pl/galerie/o-komorkach/zdjecie,422091,5
  kotburger.pl/45134
  :)

 • spinnaker01

  Panie Wojtku & all,

  Latem pisałem o artykule w focus historia z krachu z 1871 roku i jakże obecnie analogicznej sytuacji. Teraz ten materiał już jest dostępny w formie elektronicznej.
  www.focus.pl/historia/artykuly/zobacz/publikacje/krach-w-rytmie-walca/nc/1/

  W obecnym zaś wydaniu jest fajny artykuł o USA które swego czasu spłaciły wszystkie swoje długi i były krajem bez zadłużenia ;) - ale to było baaaaaardzo dawno temu

 • eplayer

  ostatnio staly motyw posesyjnych zagrywek
  co rusz to jakas agencja albo postraszy albo obnizy rating, dzisiaj to samo - heh -takie latwe pipsy przed snem
  biore urlop - do konca roku - bede pogrywal ale malo, rzadko, ot tak dla refleksu czasami, moze cos skrobne, choc watpie
  zycze wszystkim wesolych i radosnych Świat Bożego Narodzenia, oby swiat sie nie rozpadl w Nowym Roku i zeby nie zlikwidowali handlu derywatami i zeby nie bylo wojny ani zamieszek i zeby roslo do Nieba i Wasze portfele tez
  pozdrawiam

 • marekdaro

  @eplayer
  czesto duze rzeczy dzieja sie jak juz sporo traci wiare w swoje pozycje i poddaje sie albo ogranicza do lekkiej gry. Obys ozdrowial :-)

 • mart-inex

  www.rynek.bizzone.pl/lib/php/wykres.php?id=63&typ=3&ls=4788958167238783

  nono , mikołaj pełna gębą ... aż się kurzy bo nie sypie przecież ;-)

  pozdro i powodzenia !

 • marekdaro

  Mikołaj jest made in china .

 • bialek.wojciech

  jen-yy:
  "Panie Wojtku.
  A co Pan sądzi o USD/JPY? czy sytuacja już dojrzała do długich?"

  USD/JPY jest interesujący, bo wykonał już prawie potencjał spadkowy wynikający z rozmiarów konsolidacji, w ramach której znajdował się w drugiej połowie lat 90-tych aż do 2008 roku. Konsolidacji rozgrywała się pomiędzy powiedzmy 101 a 146, więc cel jest w okolicach 70. Wyobrażam sobie, że po osiągnięciu tego celu USD/JPY powinien wykonać ruch powrotny do strefy 95-100, analogiczny do ruchu z okresu styczeń 2005-czerwiec 2007. Tak na moje oko to ten ruch powinien rozegrać się gdzieś w 2012 roku, ale nie mam pojęcia co mogłoby wywołać takie umocnienie dolara osłabienie jena.

  W krótszej perspektywie:

  W 2008 roku dołek USD/JPY był 17 grudnia (szczyt kilkanaście procent wyżej w kwietniu 2009).

  W 2009 roku dołek USD/JPY był 27 listopada (szczyt kilkanaście procent wyżej w maju 2010).

  W 2010 roku dołek USD/JOY był 1 listopada (szczyt - z wpadką z tsunami po drodze - kilkanaście procent wyżej w kwietniu 2011).

  Te wiosenne szczyty wypadały na najwyższych poziomach od sierpnia-września-października poprzedniego roku, co obecnie daje potencialny szczyt w okolicach 80. Dołek był 31 października na 75,5. Trochę więc teraz jest ciasno, tak więc na dolara bym się nie rzucał od razu, tylko może poczekał na retest dołka (na razie USD/JPY przełamał w górę linię trendu spadkowego od wiosny, więc niebawem powinien może zrobić ruch powrotny).

  Z jeszcze innej perspektywy:

  ostatnio USD/JPY szedł cyklem ok. 10 miesięcznym - dołki marzec 2008, styczeń 2009, listopada 2009, październik 2010 (pomijam wpadnę z tsunami). Teraz więc dołek wypadał na mniej więcej sierpień 2011. Czyli to szorowanie po dnie od sierpnia do teraz można utożsamiać z połączonym wpływem tego cyklu z cyklu sezonowego.

  Nie wiem, czy z tych dywagacji da się wyciągnąć jakieś praktyczne wnioski. :)

 • zulus_chacka

  www.bloomberg.com/news/2011-11-30/chinese-stocks-decline-on-economic-growth-higher-share-supply-concerns.html

 • lamaprd123

  A jak Pan Wojtek widzi krótkoterminową sytuację na GPW? <br/>W20 wytworzył silne wsparcie, natomiast dolar wykonał cofkę do szczytu i kontynuuje trend. Który rynek kłamie?

 • zulus_chacka

  ''Jak donosi prasa, ambasady Wielkiej Brytanii przygotowują się na upadek strefy euro i związane z tym możliwe zamieszki na wzór greckich...''

  cytat z ...
  www.parkiet.com/artykul/35,1121696-Strach-o-euro-ograniczony.html

 • zulus_chacka

  grubas plinuje heheheeee i nawet 4,60 na eurpln go nie sploszy z w20

 • bbb_29

  zulus_chacka

  grubas plinuje heheheeee i nawet 4,60 na eurpln go nie sploszy z w20

  Polska. PKB (III kwartał): +4,2% r/r (prognoza +4% r/r)

  nawet Cuda Rostowskiego ;) i TUska

 • bbb_29

  popyt krajowy slabnie a co sie dziwic wszystkie ceny w gore a place praktycznie stoja

 • bbb_29

  Pan Belka jak to cudownie jest w PL wywiad w CNBC TVN


  zapytam jest tak dobrze to czemu jest tak zle :)

 • bialek.wojciech

  bbb_29:

  "Polska. PKB (III kwartał): +4,2% r/r (prognoza +4% r/r)"

  GUS coś dwa razy policzył?

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=4595

  ;)

 • zulus_chacka

  ale zeby otwierac takie duze pozycje PKC?! musi byc zdeterminowany , moze braknie mu czasu , bo cos sie ma wydarzyc jakas informacja? od poniedzialku LOP w gore o 10 tys w zakresie 2200-2230, standard.
  bedzie ''walek'' jak nic tylko 11 sesji do wygasniecia, a KNF znow powie ze nic nie bylo.

 • marekdaro

  KNF to takim ustawiaczom piwo otwiera nie oszukujmy sie po co sa te instytucje one sa do lapania malych a nie grubych. Takie jest zycie w polandiii.

 • pure_miglanc

  Witam,
  Pozycje obrane - czekamy na resztę i interwencję.
  L na FW20 i FKG
  oraz S na waluty do PLN.

 • bbb_29

  zulus_chacka

  ale zeby otwierac takie duze pozycje PKC?! musi byc zdeterminowany , moze braknie mu czasu , bo cos sie ma wydarzyc jakas informacja? od poniedzialku LOP w gore o 10 tys w zakresie 2200-2230, standard.
  bedzie ''walek'' jak nic tylko 11 sesji do wygasniecia, a KNF znow powie ze nic nie bylo.

  ojt tam oj tam to co rozliczenie miedzy 2300/2450

 • aisakpr

  to może Japończycy hossę zrobią ?,jak analogiczna 2005-2007

 • jamnicek

  Panie Wojciechu,
  jak Pana zdaniem w 2012 roku będzie wyglądał kurs złoty/frank? Pytam pod kątem nieszczęsnego kredytu, który posiadam we frankach i zastanawiam się, czy nie zamienić na złotówki?
  pozdrawiam

 • zulus_chacka

  jesli ktos gra na korelacje PLN z w20 to ostatnio sie bardzo zawiodl. niby PLN to bardziej plynny i wiekszy rynek i to on powien miec racje niby heheheeee.

  jesli otwieranie pozycji na fw20 jest pod wygasniecie i podbicie rynku przed koncem roku ( wszystkim instyucjom powiino na tym zalezec) to jesli nadal bedzie taka rozbierznosc notowan PLN i akcji to w styczniu moze byc ''nadrabianie '' zaleglosci przez akcje do zlotowki. no ale na ten moment mozemy ''bic piane''- a grubas i tak zrobi to co ma zaplanowane

 • zulus_chacka

  ''ojt tam oj tam to co rozliczenie miedzy 2300/2450''

  od wczoraj widac duza podaz na L230 ktos otwiera pozycje i sa to niskie ceny bo sprzedawanie po 17 (dzis) i 27 (wczotraj ) tych opcji w duzych ilosciach jest wedlug mnie ryzykowne bo majac w pamieci stawiane zlecenia kupna od poniedzialku na fw20 i ogromny wzrost LOP w waskim zakresie kaze przypuszczac ze jesli rynek obierze kierunek to 200pkt bedzie murowane , wiec 2000 lub 2400 jest mozliwe

 • bialek.wojciech

  aisakpr:

  "to może Japończycy hossę zrobią ?,jak analogiczna 2005-2007"

  Bingo! To Japończycy - a nie Chińczycy czy FED - powinni zamienić część swoich rezerw na europejskie obligacje i akcje tutejszych banków! Chyba wszyscy byliyby zadowoleni (najbardzej Japończycy z osłabienia wartości jena, które by wtedy nastąpiło).

 • bialek.wojciech

  lamaprd123:
  "A jak Pan Wojtek widzi krótkoterminową sytuację na GPW? <br/>W20 wytworzył silne wsparcie, natomiast dolar wykonał cofkę do szczytu i kontynuuje trend. Który rynek kłamie?"

  Jak tak patrzę na - na przykład - Francuzów, to widzę, że są ni w takiej samej sytuacji jak w ostatnim tygodniu września (ten sam spadek wcześniej, to samo odbicie później, ten sam poziom obecnie). Z tego wynika, że dziś mamy 29 września. Czyli teraz cofnięcie w dół i dołek na WIG-u 20 i szczyt na USD/PLN za 3 sesje, a potem ostra jazda bez trzymanki ze św. Mikołajem. ;)
 • bbb_29

  Chiny obcięły stopy rezerw obowiązkowych dla banków o 50pb

  hmm to juz schodzli swa gospodarke ;)

 • bialek.wojciech

  bbb_29:

  "Panie Wojtku moze chodzi o "wygrana" wojne z kryzysem ;)"

  A może chodzi o Kaddafiego?

 • bbb_29

  bialek.wojciech

  bbb_29:

  "Panie Wojtku moze chodzi o "wygrana" wojne z kryzysem ;)"

  A może chodzi o Kaddafiego?

  skłanial bym sie ku przyszłej wygranej wojnie z Iranem ;) w koncu dane wyprzedzajace ;)

 • spinatsch

  Wychodzi na to ze Mikołaj też przeniósł "produkcję" do Chin :-)

 • bbb_29

  spinatsch

  Wychodzi na to ze Mikołaj też przeniósł "produkcję" do Chin :-)

  sponsorowany bedzie przez banki w Chinach ;) i nastanie oczekiwany rajd ;)

 • bbb_29

  zulus_chacka

  ''ojt tam oj tam to co rozliczenie miedzy 2300/2450''

  od wczoraj widac duza podaz na L230 ktos otwiera pozycje i sa to niskie ceny bo sprzedawanie po 17 (dzis) i 27 (wczotraj ) tych opcji w duzych ilosciach jest wedlug mnie ryzykowne bo majac w pamieci stawiane zlecenia kupna od poniedzialku na fw20 i ogromny wzrost LOP w waskim zakresie kaze przypuszczac ze jesli rynek obierze kierunek to 200pkt bedzie murowane , wiec 2000 lub 2400 jest mozliwe


  ten co otwiera pozycje L liczy na rajd mysle ze 90 % sa to dlugie

 • mart-inex

  @bbb_29

  ciekawe na co liczy ten co tak ochoczo otwiera S ... pewnie lubi się dzielić jak Warren B. ;-)

  pozdro i powodzenia !

 • mart-inex

  USA. Wnioski o kredyt hipoteczny (tydzień): -11,7% (poprzednio -1,2%)

  pewnie dlatego wczoraj podali sentyment najwyżej od 8 lat ...

  pozdro i powodzenia !

 • marekdaro

  rajd juz jest nie widzicie ?

 • bbb_29

  Podziekowac finansjerze ze kolega chca sobe zasponsorowac bonusy interweniuja na Euro/USD

 • marekdaro

  wspolna interwencja nech wrzucaja wiecej do pieca cinko cos na takim wolu. :-)

 • pretmack

  Wow

 • marekdaro

  chcemy wiecej , pegazus uruchom swoj kontakt do green line. chcemy wiecej ! :)

 • bbb_29

  oczywiscie wszystko przed otwarcie rynkow USA hihihi

 • pretmack  www.zerohedge.com/news/here-comes-global-liquidity-bail-out • marekdaro

  heh a co innego trzeba odsprzedac w dobrej cenie , green line dziala ! spoko luz zaraz w nocy wyjdzie odpowiednie info i cala interwencja pojdzie w zapomnienie. Easy

 • mwat

  Św Mikołaj przywiózł prezenty :)

 • marekdaro

  + dobre dane pod interwencje wow i juz nowe fale na zywo wzrostowe w cnbc. Okazje uciekaja.

 • bbb_29

  www.reuters.com/article/2011/11/30/us-eurozone-cenbanks-idUSTRE7AT13K20111130

 • face90

  No to spekulantom się dostało co robia tylko zamieszanie ratingami i innymi śmieciowymi analizami ...
  Brawo - za to własnie płace podatki.

 • bbb_29

  Brawa koledzy bankierzy bez bonusów sie nie obejda wiec trzeba im pomoc piekna akcja :) Mikołajowa wszystko pieknie ustawione...

  zapytam kto za to zaplaci ;) ?

 • marekdaro

  no to juz swiat uwierzyl w inflacje :-)

 • cd1010

  Mam nadzieję, że wszystkim dzisiaj S/L zadziałały.

 • lemonheads

  A ja z przyjemnością pogratuluję gospodarzowi trafnej prognozy. I tyle.

 • marekdaro

  no trzeba pogratulowac , dane wypasione , usa hossa, interwencja ! no to jest pelna geba L. Gratuluje :-) ( mega ironia )

 • cd1010

  Znając Pana Wojtka zagralem kilka dni wcześniej :-).

 • luki76krk

  witamy świetego :)

 • tomon20

  Czemu narzekacie jest ruch trzeba z niego korzystać. Wpis z godziny 10:58 kontrakty-tomon20.blogspot.com/2011/11/aktualizacja-intra-fw.html do

 • marekdaro

  no i gram kolego jeszcze sie zdzwiisz jak bedzie na tygodniach.

 • marekdaro

  w dodatku nie wiesz na jakich pozimach mam eski a pisalem. Twoja sprawa :) ale z jednym sie zgadzam ,ze robia swiat jak trzeba panowie a to fakt.

 • marekdaro

  no a jak inaczej trzeba przetrzymac. Plynnosci i tak nie uratuja.

 • marekdaro

  no to do przodu
  biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/570231,gieldy_w_chinach_turcji_meksyku_brazylii_i_indi_dadza_zarobic_inwestorom.html

 • pure_miglanc

  Wszystko jak narazie idzie po sznurku.
  Wig20 znowu w tyle za Daxem :)))
  Waluty do PLN - pięknie.

  Pozdrawiam

 • marekdaro

  no to do przodu

  biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/570231,gieldy_w_chinach_turcji_meksyku_brazylii_i_indi_dadza_zarobic_inwestorom.html

 • marekdaro

  zanim sie skonczy to wiekszosc juz straci wiare we wszystko i S i L. SPoko wiedza co robia.

 • bbb_29

  fantasticaa

  I NIE PIRDOLCIE FARMAZONÓW ŻE JAKIKOLWIEK WYKRES ALBO SYSTEM TO PRZEWIDZIAŁ


  TO JEST JAWNE QURESTWO BANKSTERÓW , ALE TEN SYSTEM SIĘ KOŃCZY
  2011/11/30 15:30:29

  oj tam oj tam nie ma co sie denerwowac panowie chce poprostu dostac na Mkołaja mln bonusy

 • bbb_29

  Wszystko zgodnie z planem finansjery :) dane z USA lepsze od tych "oczekiwan" zyc nie umierac tylko czekac na Mkołaja :) do konca roku

 • zulus_chacka

  no to wiadomo czemu ktos kupowal od poniedzialku i czemy dzis PKC takze heheeeee


  hahahaa cykl 25/5 ponownie placi

 • bbb_29

  zulus_chacka

  no to wiadomo czemu ktos kupowal od poniedzialku i czemy dzis PKC takze heheeeee


  hahahaa cykl 25/5 ponownie placi

  dokladnie czemu tak mocno lop szedł w gore ;) z pewnością zbieg okoliczności hihihi

 • slugaswiata

  @dieter
  jest taki jeden Pan,który ma zawsze rację,gra systemowo,więc zarabia zawsze,innych ma za głupców,jest politykierem i nie lubi obecnej ekipy a w samym dołku napisał tak:
  "Co Wy z tym Rajdem Sw. Mikolaja? Serio wierzycie, ze na tym da sie zarabiac? Akcje elegancko spadaja , a USDPLN rosnie, dokladnie tak jak pisalem pare miesiecy temu."
  a tu wczesniejszy wpis :Kiedys wzbudzilem tutaj sporo kontrowersji piszac, ze zawsze jak Tusk obejmuje rzad, to mamy spadki na WGPW." Jakieś wyjaśnienie do tego steku bzdur?

 • bbb_29

  slugaswiata

  @dieter
  jest taki jeden Pan,który ma zawsze rację,gra systemowo,więc zarabia zawsze,innych ma za głupców,jest politykierem i nie lubi obecnej ekipy a w samym dołku napisał tak:
  "Co Wy z tym Rajdem Sw. Mikolaja? Serio wierzycie, ze na tym da sie zarabiac? Akcje elegancko spadaja , a USDPLN rosnie, dokladnie tak jak pisalem pare miesiecy temu."
  a tu wczesniejszy wpis :Kiedys wzbudzilem tutaj sporo kontrowersji piszac, ze zawsze jak Tusk obejmuje rzad, to mamy spadki na WGPW." Jakieś wyjaśnienie do tego steku bzdur?

  zapytam przewidzial bys Chinska obnizke ktora dala poczatek efori po pozniejszej interwencji bankow centralnych po ktorym widac ze nie jest dobrze w systemie bankowym pomne drukowane dane z USA, po prostu akcja zostala zorganizowana perfekcyjnie pod lepsze zakonczenie roku :) by rajd Mikołaja sie odbył i mogli zainkasowac mln premie ja liczylem na rajd i sie narazie nie przeliczylem ale nie w taki sposób ;) zostalem mile zakoczony :)

 • cd1010

  Pegasus zrobił swoje i należy się jemu szacunek.

 • slugaswiata

  @cd1010
  święta racja,trochę jak zwykle kłopot był z timingiem,bo spadki przewidywał z dużym wyprzedzeniem,a wzrosty teraz tez z wyprzedzeniem,ale troche mniejszym. Warto było w każdym razie tym wpisom się przyjrzeć.
  @bbb_29
  ani u @dietera,ani u innych nie chodzi mi o mylne prognozy,ale o arogancję!!! i pogardę wobec innych.

 • marekdaro

  brytyjski nadzór wzywa banki do przygotowania się do rozpadu eurostrefy ( live SKY NEWS ) :-) jaka bazookę mają na barykadach ?

 • marekdaro

  news.sky.com/home

 • bbb_29

  bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=11159&mode=view

  sp500

 • bbb_29

  slugaswiata


  @bbb_29
  ani u @dietera,ani u innych nie chodzi mi o mylne prognozy,ale o arogancję!!! i pogardę wobec innych.

  a to co innego pozdr

 • zulus_chacka

  ''Pegasus zrobił swoje i należy się jemu szacunek''

  zwlaszcza z tym usd po 2,93 heheheeee

 • marekdaro

  i akcje smieciowe po 35 % dziennie mialy byc ale ja nie mam tego za zle. Pisal ,ze euro zona bedzie broniona bazooka cos siadlo. Nie jest zle.

 • marekdaro

  tylko ze mozna wygrac bitwe ale nie wojne hihih

 • cd1010

  @zulus

  Ale jak przypominam sobie wystawiłeś jemu rachunek ;-)

 • zorro_23

  dopiero co zajrzałem w monitor i tu taaaaaka niespodzianka :) jak miło :))) wszytkie L-ki zamknięte z zyskiem
  hm...i co tu teraz zrobić? Trzeba by coś niżej odebrać... no i gdzieś wyżej się ustawić;)
  jak zawsze...

 • cd1010

  Wziałem dzisiaj z ranka 0,4 lota CHFPLN na spadki.
  Zamierzam w ten sposób uśrednić taką samą ilość wziętą w lipcu.
  Dodatni swap tylko trochę łagodzi ból :-).

 • pegasus-7

  Witam ..

  No i stalo sie ... ale to dopiero poczatek. Teraz padnie blady strach na Hedgefonds i ich zlewarowane "krotkie pozycje". Od pol roku (w lecie zapowiadalem ten krach wbrew ogolnemu przekonaniu) zarabiala tylko garstka inwestorow, moze 2% , reszta braci tracila. Niestety Sw. Mikolaj jest sprawiedliwy i w "Janosikowy" sposob upomnial sie o swoje.
  Przykro czasem mi czytac jak niektorzy "zalosnie" probuja podbudowac swoje Ego, koniecznie musza komus dokopac, nawymyslac i wrecz "wystawiac rachunek". Moze wlasnie ten smiech w komentarzach, powinni skierowac do wlasnej osoby. (@zulus , kiedys nawet dyskutowalismy, byles wartosciowym dyskutantem, ale dzisiaj masz problem .. rozwiaz go)
  Pisalem pare tygodni temu, zeby obserwowac obligacje niemieckie i amerykanskie bo to od ich zalamania wszystko sie zacznie, natomiast sila PLN bedzie tylko pochodna tych wydarzen dokladnego poziomu nawrotu nigdy sie nie utrafi dwa tygodnie wczesniej, mnie chodzilo o proces odracania tendencji. @Wojtku... Brawo jeszcze raz, zawodowcy nie traca zimnej krwi.
  PS.
  Sprawdzcie sobie notowania niektorych firm typu Atlantis, potem mozecie mi cos zarzucac. Firmy o ktorych pisalem celowo byly sciagane do konca wrzesnia do poziomu ok.15-20 groszy za sztuke aby ich kapitalizacja zeszla do ponizej 50 mln PLN i mogly wskoczyc do nowego indeksu WIG PLUS. To jest robota "waszych znajomych"- pracjuacych w funduszach i Biurach Maklerskich, z ktorymi pijecie kawe i skladacie im zlecenia.Podobny proces mial miejsce rowniez na zachodnich rynkach, ale czase trzeba stanac "z boku" rynku i dobrze sia calosci przyjrzec, wtedy mozna dostrzec rzeczy istotne.

  Pozdro P.

 • bbb_29

  pegasus-7

  Witam ..

  No i stalo sie ... ale to dopiero poczatek. Teraz padnie blady strach na Hedgefonds i ich zlewarowane "krotkie pozycje". Od pol roku (w lecie zapowiadalem ten krach wbrew ogolnemu przekonaniu) zarabiala tylko garstka inwestorow, moze 2% , reszta braci tracila. Niestety Sw. Mikolaj jest sprawiedliwy i w "Janosikowy" sposob upomnial sie o swoje.
  Przykro czasem mi czytac jak niektorzy "zalosnie" probuja podbudowac swoje Ego, koniecznie musza komus dokopac, nawymyslac i wrecz "wystawiac rachunek". Moze wlasnie ten smiech w komentarzach, powinni skierowac do wlasnej osoby. (@zulus , kiedys nawet dyskutowalismy, byles wartosciowym dyskutantem, ale dzisiaj masz problem .. rozwiaz go)
  Pisalem pare tygodni temu, zeby obserwowac obligacje niemieckie i amerykanskie bo to od ich zalamania wszystko sie zacznie, natomiast sila PLN bedzie tylko pochodna tych wydarzen dokladnego poziomu nawrotu nigdy sie nie utrafi dwa tygodnie wczesniej, mnie chodzilo o proces odracania tendencji. @Wojtku... Brawo jeszcze raz, zawodowcy nie traca zimnej krwi.
  PS.
  Sprawdzcie sobie notowania niektorych firm typu Atlantis, potem mozecie mi cos zarzucac. Firmy o ktorych pisalem celowo byly sciagane do konca wrzesnia do poziomu ok.15-20 groszy za sztuke aby ich kapitalizacja zeszla do ponizej 50 mln PLN i mogly wskoczyc do nowego indeksu WIG PLUS. To jest robota "waszych znajomych"- pracjuacych w funduszach i Biurach Maklerskich, z ktorymi pijecie kawe i skladacie im zlecenia.Podobny proces mial miejsce rowniez na zachodnich rynkach, ale czase trzeba stanac "z boku" rynku i dobrze sia calosci przyjrzec, wtedy mozna dostrzec rzeczy istotne.

  Pozdro P.


  tu nie zablysnołes uwierze ta spolka co nic nie robi Patrowicza to zly przyład przesiledz dlaczego spadala jakie byly plany drukarza pseldo inwestora Patrowicza mld akcji druknac ale poszla mniejsz emisja i na jego innych spolkach - smieciowych Fon Elkop poprostu podbił społke zrobił maly rajd by sie technicy dołaczyli i mogł wysypac bezwartoswiowe akcje tak samo bylo na FON.......a teraz na ELkop robi to samo zly przykład podales

  co powiesz na FIX takich spolek jak IDM ,CDRED ,MCI ,PETROLINV,AGROTON,COLIAN ,HBPOLSKA ,MOSTALZAB,TRAKCJA, POLNORD i byc moze jest ich wiecej gdzie nastapila mocna podaz

 • zulus_chacka

  '...'ale dzisiaj masz problem .. rozwiaz go''

  rozwiazem go dosc dawno. nie stawiam prognoz

  ty nie dyskutujesz tylko stawiasz prognozy i znikasz , jak rynek idzie w przeciwnym kierunku nie odzywasz sie tygodniami , a gdy tylko realizuje sie twoja prognoza natychmiast jestes gotow spijac ''pianke '' sorry ze tak dosadnie ale tak twoje wpisy odbieram..... , moze bedzie wyjazd , tam gdzie gdziesz tego nie wiem

  ja jestem traderem nie wiem co bedzie reaguje na kreski , proste

 • kociobw

  :)
  -
  pokazywarka.pl/bbfo8k/
  -
  astrofund.blox.pl/2011/11/Komentarz-na-tydzien-28-listopada-02-grudnia-2011.html
  -
  astronomiafinansowa.blogspot.com/2011/11/wig-20-30-xi-2011.html
  -
  www.koszulki.com/cgi-bin/foto.pl?foto=198669
  :)

 • zulus_chacka

  www.gpw.pl/koncentracja_otwartych_pozycji

  no i mamy 2 graczy po ok 25proc,....z 12 sesji sie okaze kto ma silniejsze plecy ( wykluczam mozliwosc ze obaj sa po tej samej stronie rynku)

 • bbb_29

  www.gpw.pl/koncentracja_otwartych_pozycji

  2 graczy wiekszych

 • bbb_29

  zulus_chacka

  to mnie ubiegles hihi

 • bbb_29

  www.pb.pl/2525003,45350,te-papiery-sa-grane-na-gieldzie-goldmana-br

 • bbb_29

  www.pb.pl/2525027,22010,s-amp-p500-czeka-w-grudniu-mocne-wybicie

 • pegasus-7


  Witam ..

  @bbb_29
  .... mimo, ze pozostala nas juz garstka dyskutujacych, chyba wszyscy mamy depresje, poniewaz kazdy cos innego rozumie z tego samego tekstu.

  Piszac ponizszy tekst wlasnie przestrzegalem przed sztucznymi zagrywkami spekulcyjnymi pod koniec cyklu 4-letniego, zwracajac uwage na skale zwyzek mylnie odbieranych jako "hossa czy fala wzrostowa". Spodziewalem sie tzw. "schort squese", ktore maja dynamiczny charakter.
  Wzrosty na niewiele kosztujacych spolkach to, niestety jest to, element pulapki "na jelenia", ktore wczesniej zdiagnozowane pozwola duzo zarobic, ewentualnie wreszcie oposcic felerna inwestycje "z twarza", albo przynajmniej nie wejsc w sidla.

  pozdro P

  Wojtku,

  Hossa i kryzys bywaja w tym samym czasie ... ale na roznych rynkach . Obecnie ceny akcji sa w trendzie wzrostowym, natomiast ceny obligacji amerykanskich sa ...przed krachem a la 1987, podobnie zareaguje dolar . PLN umocni sie w trzy tygodnie do 2.93

  Czas na krach na rynkach akcyjnych zbliza sie rowniez ale to dopiero w dniu 21.12.12 o godz.12.12, ale o tym zdecyduja politycy i Juan Chinski.
  wczesniaj jeszcze odbyc sie musi (od jutra) tzw. "Hossa smieciowa" taka, ze za tydzien nikt nie bedzie rozumial co sie dzieje i po co spolki (potencjalni bankruci) nagle beda zyskiwac po 35% dziennie.
  Zycze owocnych obrad w sobote i niedziele ale "klotni i awantur bedzie co nie miara".
  pozdro P

  @zulus
  Kazdy trader musi analizowac przynamniej podstawowe cykle i trendy (14 sesji lub 26 sesji) oraz czytac i kojarzyc terminy wydarzen, debiuty planowane - poprzedzone harmonogramem sprzedazy - majac na uwadze rowniez oddalenie od krotko i dlugoterminowych srednich, dopiero wtedy powinno analizowac sie kreski i podazac.

  Wiem, ze nie dyskutuje, kosztowalo mnie to kiedys duzo zdrowia, ograniczylem sie tylko do wpisow informacyjnych i to wystarczy. Poza tym nie musi sie mnie czytac, tak jak to robi @kocio.
  Blog Wojtka Bialka (najlepszego dyskutanta i prelegenta jakiego udalo mi sie spotkac - przegadalismy setki godzin w DM Magnus) traktuje jako forme kontaktu wlasnie z nim, niestety i wy i ja jestesmy tylko goscmi.

 • bbb_29

  monitorpolski.wordpress.com/2011/10/16/oto-dlaczego-banki-w-usa-moga-splonac/

 • marekdaro

  Pegaz a dlaczego PLN na takiej euforii tam malo zyskuje ?

 • marekdaro

  bez zadnych ironii i podtekstow chce poznac twoje zdania bo ci tu juz rachunki mieli wystawiac za ta prognoze co do pln.

 • pegasus-7

  Witam

  PLN dopiero zmienia trend, ale w decydujacym (przyszlym tygodniu) momencie odpowiednio przyspieszy

  pozdro P

 • marekdaro

  ok i tak czy siak nie bede nic pisal czy ci sie sprawdzi czy nie. Pozostawie dla siebie.

 • billy_the_kangoor

  ...juz przyspiesza, szczegolnie na crossach z AUD NZD i... HUF, czy orgr na CZKPLN
  a tak swoja droga @mart-inex gratulujac dobrego wyczucia kierunku w20, powinienes skorygowac portfel o spadek wartosci "szmaty pln" - bez ironii, zwykla kalkulacja.
  take Care - billy

 • kociobw

  @bbb_29
  -
  pokazywarka.pl/exv5oq/
  -
  zarazek.pl/1415
  :)

 • pegasus-7

  @marekdaro

  .. co do PLN chcialoby sie powiedziec (aburdalne decyzje sa najskuteczniejsze), ze szef NBP zapomnial do tej pory oglosic, ze nie zamierza juz interweniowac na rynku w celu umocnienia PLN.
  W naturze tak bywa, ze "aby ugasic pozar lasu czasem trzeba go podpalic".
  Obecna i ta trzymiesieczna slabosc PLN bedzie buforem eksportowym w trudnym 2012 roku (1Q)
  pozdro P

 • marekdaro

  taki maly kwiatuszek
  www.macronext.pl/art-6784
  ale przez kogo :-) to jak dagong dla polandii po zatargu z covec

 • marekdaro

  a jutro juz start z PMI
  www.macronext.pl/makro-d-1-12-2011-all

 • bbb_29

  wszystko ladnie zaplanowane ;) pod Mikołaja zaczeło sie od puszczenie plotek w weekend i pomimo dementi rynki nie cofneły sie ;) i dzisiejsza akcja cud miód i orzeszki ;)

 • bbb_29

  www.forbes.com/sites/greatspeculations/2011/11/30/big-european-bank-failure-averted-what-central-banks-did-not-tell-us/

 • zulus_chacka

  ''Czas na krach na rynkach akcyjnych zbliza sie rowniez ale to dopiero w dniu 21.12.12 o godz.12.12, ale o tym zdecyduja politycy i Juan Chinski''

  to dopiero za rok, po co o tym pisac dzis, kto bedzie pamietal o tym?

 • marekdaro

  a 12:15 nie moze byc ? :-) eggs

 • behemot108

  Euforia nie potrwa zbyt dlygo

 • igorx2

  dwa portfele wykazywane w koncentracji na FW20 to najprawdopodobniej jeden i ten sam "gracz". Jeden portfel na S zabezpiecza kupowane dzisiaj koszami akcje, drugi to właściwy portfel "zarabiający na L.
  Zastosowanie zbilansowanego zabezpieczenia kupowanych akcji z WIG20 kontraktami na krótko, pozwala mu dowolnie kształtować ceny akcji z WIG20.

 • billy_the_kangoor

  ...bo widzisz @Zulus -
  p.Pegasus ma bujna, aczkolwiek czasami trafna fantazjé, oprocz tego kiepski z niego waluciarz, co nie zmienia faktu, ze jpypln 3.75 / usdpln 2.93 (licze na nizej) zobaczymy.
  co z kolei wyklucza mozliwosc (tak jak p.Pegasus twierdzi krotkiej "euforii") - potrwa dzis rozpoczety obecny ruch o wiele dluzej, jestesmy juz w bessie (vide: gs, jpm) - pozostaje bycze wykonczenie ruchu, o czym wczesniej pisalem na NZD, AUD, ZAR, CAT, TSO, VIX, TLT, blablabla itd.
  Nie zamierzam sie tu przed nikim klaniac i sypac pochwaly (pomimo, ze zgadzam sie z p.Wojciechem po raz 1.), mam swoje zdanie, nie podpieram sie analizami z roznych stron www., ktore wtapiaja coraz czesciej i...
  to byloby na tyle z miasta szczecin.
  PS> zlotowka szmata byla, jest i taka pozostanie, bez wzgledu na interwencje + do jakich walut bedzie spadac, a ze traci, to chyba nie musze pokazywac.
  take ...whatever, but NOT for God's sake PLN ;) - billy

 • slow2006

  www.pb.pl/2525027,22010,s-amp-p500-czeka-w-grudniu-mocne-wybicie

  wszyscy juz o tym wiedza :/ to napewno wybije ;]

 • billy_the_kangoor

  @slow2006
  wie o tym moze 500 osob - taka jest poczytnosc tego blogu + innych polskich stron o indeksach - walutach. poza tym, dzis potwierdzil sie ruch na zar aud nzd, a tam gra troszke wiecej osob, niz 500 ;)
  ...do tego trafnosc rekomendacji JPM GS MS jest o niebo wieksza w ostatnim czasie (celem podniesienia reputacji), niz jakiekolwiek nasze wnioski. hej! udanych Andrzejek!

 • zorro_23

  A ja Wam powiem tak: jakiejkolwiek pozycji nie zajmiecie na tym poziomie to do wygaśnięcia zarobicie.
  Najlepiej zająć L na krótko i H na długo.

  @pegasus-7
  pamiętam, że czytałem Cię z zainteresowaniem. Ale fakt faktem, że Twoje znikanie i nagłe pojawianie się jak Filip z konopii daje wrażenie jakbyś chował raz głowę w piasek, a innym razem wygłaszał kazanie z ambony.
  Bywaj częściej i dziel się wiedzą. Nikt nie zarzuci Ci cwaniactwa.

  Czy nie wydaje Ci się trochę śmieszne to 21.12 o 12.12?
  Równie dobrze mogłoby być 20.11.2011 o 11.20, albo 11.11.2011 o 11.11 albo 12.12.2012 o 20.12, itd?

  Ja obstawiam niedługo jeszcze jedno mocne zejście. Mocniejsze niż ostatnio.A później dynamiczne powtórne podejście pod 2500. Ta długa świeca jest malowana dla frajerów, którzy stosują stopy a nie zarządzanie pozycją. Sorry, bez urazy dla nikogo :) PLN się umocni dopiero w końcówce roku.

  To jest fantastyczny moment na aktywny trading. Dzisiaj L i S jednocześnie. Zamykanie na 50-70 punktów. Odbieranie L na 2100 -2200 i S na 2380 - 2450 na H.

  Pozdrawiam wszystkich :)

 • mtex

  przepraszam za offtop (może zresztą tylko pozorny) ale nie mogę się powstrzymać.
  Otóż nie można wykluczyć, że głośny tekst wiernopoddańczego berlińskiego przemówienia pana Sikorskiego powstał... poza Polską, a nasz "mąż stanu" go tylko posłusznie przeczytał:
  kampanianazywo.pl/relacja/przemowienie-w-berlinie-czy-byl-ghost-writer/
  Jeśli tak, to oczywiście nasuwa się pytanie czyim w rzeczywistości głosem był nasz pan minister...
  Wielce bym się nie zdziwił gdyby się kiedys okazało, że na identycznej zasadzie funkcjonuje cały ten "rząd", ale to już inna bajka na inny blog.

 • zorro_23

  @mtex

  a jaki to ma związek z istotą tego blogu?

 • mart-inex

  marekdaro 2011/11/30 22:27:10taki maly kwiatuszek
  www.macronext.pl/art-6784
  ale przez kogo :-) to jak dagong dla polandii po zatargu z covec

  ja tylko nieśmiało zauważę że cięcie 3A dla USA też było pierwsze od nich ... czyżby systuacja miała się powtórzyć ? s&p pocięło w weekend ... to już ten ? czy jeszcze dajemy sobie tydzień czasu ...

  akcja banków wczorajsza niesie wiele wątpliwości , skoro jest tak dobrze to po co taka akcja ? trup w szafie już opiera się o drzwi ...

  pozdro i powodzenia !

 • face90


  Mamy dwóch GRUBASÓW
  Powyżej 20%, do 25% 1
  Powyżej 25%, do 30% 1


  Dane wczorajsze z USA rewelacyjne...
  " Jednak po odłączeniu kroplówki pacjent trochę się zatoczył ale już samodzielnie chodzi..."

  Tylko zaprzyjaźnione z Agencjami ratingowymi fundusze są na max na S więc nie popuszczą będą mieszać ...

 • zulus_chacka

  igorx2


  podobna sytuacja byla przelom marca kwietnia 2010, jeden gracz mial 20-25p, drugi 35-40p

 • zulus_chacka

  gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,10738499,Goldman_Sachs__euro_za_3_miesiace_po_4_80_zl.html

 • zulus_chacka

  www.ekonomia24.pl/artykul/706159,762790-Zwiazkowcy-KGHM-chca-roszad-w-radzie-nadzorczej.html

  ''...Wiceminister finansów Maciej Grabowski podtrzymał, że przy bieżących cenach miedzi i kursie dolara (na LME metal był wczoraj wyceniany w ciągu dnia na 7,8 tys. dol., czyli 26 tys. zł za tonę), podatek można szacować na 2 mld zł rocznie. Przyjmując szacunki Wirtha, oznaczałoby to podatek na poziomie 11,5 proc. wartości koncentratu.,...''

 • bbb_29

  CHiny slabe dane hmm

 • bbb_29

  www.forbes.com/sites/greatspeculations/2011/11/30/big-european-bank-failure-averted-what-central-banks-did-not-tell-us/

  mart-inex

  akcja banków wczorajsza niesie wiele wątpliwości , skoro jest tak dobrze to po co taka akcja ? trup w szafie już opiera się o drzwi ...

  pozdro i powodzenia !

 • kociobw

  @pegasus-7 - odporny na wiedzę -mleczko.interia.pl/zdjecia/rysunki-kolorowe,10561
  Brak wykresu,argumentów merytorycznych,odporny na wiedzę
  NIE Czytam
  -
  mleczko.interia.pl/galerie/historia/zdjecie,519494,9
  -
  mleczko.interia.pl/zdjecia/rysunki-kolorowe,10561/zdjecie,2

 • bbb_29

  Polska: Indeks PMI dla przemysłu 49,5 (prog 50,75)

 • guido.c

  A czy to nie jest tak, że jedną stroną rozgrywek są agencje ratingowe i to one obstawiają spadek?
  www.scribd.com/doc/74335711/Hayman-Nov2011
  Z tego wynikałoby, że czeka nas sporo obniżeń ratingów w najbliższych dniach...

 • cd1010

  Czy można to wczorajsze porównać do interwencji na franku z tego lata?
  Jeśli tak to dzisiaj dax lekko spada a przez następne 3 dni rośnie.

 • zulus_chacka

  ''... agencje ratingowe i to one obstawiają spadek...''

  bardziej wydaje mi sie ze sa nadgorliwe lub nadrabiaja stracony czas , aby nikt nie zarzucil im ze przegapili jakas upadlosc , niewyplacalnosc. wczesniej byli zbyt powsciagliwi teraz zbyt emocjonalni, albo w koncu ktos im zdjal kaganiec i moga mowic prawde ( ze wzgledu na powiazania kapitalowe ilosc rekomendacji kupna wielokrotnie przewyzsza rekomendacje sprzedazy )

 • aisakpr

  To Ben się obudził przy 1,32 i da światu ropę po 150$ ?

 • bbb_29

  zlych danych nie widzimy z UE i Chin Panowie tylko bonusiki w oczach $L$ ;) i Mikołaj zamknac indeksy w USA by caly rok był na plus :)

  narazie plaska korekta ;)

 • face90


  Obligacje wloskie < 7%
  www.bloomberg.com/quote/GBTPGR10:IND

 • bbb_29

  Obligacje Hiszpani Francji sprzedane to teraz beda na EUR aukcje pomimo wiekszych rentownosci :) no ale jes dobrze ;) bo popyt byl dobry :) to teraz obligacje i ich aukcje kreują trend na Euro :)

 • zorro_23

  A to moje przemyślenia:

  www.bankfotek.pl/view/1132168


 • bialek.wojciech

  cd1010:

  "Czy można to wczorajsze porównać do interwencji na franku z tego lata?
  Jeśli tak to dzisiaj dax lekko spada a przez następne 3 dni rośnie."

  Wczoraj był 15 września:

  "Central Banks Pour Dollars Into Europe"

  online.wsj.com/article/SB10001424053111904060604576572442555810356.html?mod=djemalertNEWS


 • aisakpr

  @zorro_23,
  nie cuduj,bo niedźwiedzie w zderzeniu z FEDem są bez szans

 • zulus_chacka

  zorro_23

  oczekujesz spadku przed wygasnieciem czy w styczniu

 • bbb_29

  zorro_23

  A to moje przemyślenia:

  www.bankfotek.pl/view/1132168


  a gdzie ORGR ;) na 2500

 • zorro_23

  @zulus_chacka
  przed

  @aisakpr
  "nie cuduj" - giełda uczy liczyć na siebie, a nie na cuda, kolego sympatyczny. Więc daruj sobie takie określenia.

 • bbb_29

  Lop dale w gore bedze ciekawe rozliczenie

 • zulus_chacka

  zorro_23

  to byloby wielkie zaskoczenie gdyz nikt w tej chwili nie obstawia tego ruchu.
  dla fw20 stop na minimum wczorajszej swiecy, no ale od czego sa opcje. kup x220 i sprzedaj x210, koszt 15 16pkt a zarobisz 85pkt jesli sie to zrealizuje

 • delubicz

  @zorro
  pozwolę sobie sprostować, pod nickiem @aisakpr kryje sie przesympatyczna,ale i bardzo kompetentna niewiasta,więc ostroznie z takimi ripostami

 • delubicz

  a dodatkowo taka mała dygresja nt niedżiwiedziego nastawienia do rzeczywistości giełdowej,to pozwolę sobie zauwazyć,że piekny zarobek na krótko na dax,ponad 1000 pkt mozna było zgarnąć w ciągu miesiąca,ale na długo 750 pkt w ciagu 4 dni,zdaje sie,że to o czymś swiadczy... a więc z cudami w ogóle ostroznie,w obie strony!!!

 • zulus_chacka

  '' a więc z cudami w ogóle ostroznie,w obie strony!!!''

  np up ponad sk100 i max z 16 list gdzies do 2355 i potem w dol po szczycie UE 9grudnia , wtedy tez jest pelnia wiec zwiekszona zmiennosc oczekiwana
  w m edzyczasie gdzies musi byc konsola kilkudniowa przed wygasnieciem by duzi mogli spokojnie zmienic serie

 • cd1010

  @zulus
  "to byloby wielkie zaskoczenie gdyz nikt w tej chwili nie obstawia tego ruchu.
  dla fw20 stop na minimum wczorajszej swiecy, no ale od czego sa opcje. kup x220 i sprzedaj x210, koszt 15 16pkt a zarobisz 85pkt jesli sie to zrealizuje"

  Wg. mnie jest to naprawde bardzo malo prawdopodobne, szaleńczy pomysł.

 • zulus_chacka

  ''szaleńczy pomysł''

  sam w to nie wierze, ale rynek uczy pokory, zwlaszcza ze eurpln 4,50 jak zaklete a fw20 wzrosly wiec i PLN piowien okazac troche sily , ostatnio gdy byly te ceny na fw20 to p.tusk przemawial i eur bylo 4,41 a usd 3,24

 • mart-inex

  @zulus

  chyba nie myślisz serio że to było rynkowe ... przecież koledzy zza ściany sypali walutą żeby ładnie wyglądało , daj spokój , propaganda jak za PRL,

  pozdro i powodzenia !

 • bbb_29

  www.ekonomia24.pl/artykul/295866,762765-Rekord-zatrudnienia--pracuje-ponad-16-mln-Polakow.html


  www.rp.pl/artykul/16,762766-Gminy-zwalniaja-urzednikow.html


  PRopaganda sukcesu wystarczy zmiana wlasciciela Hajdarowicz

 • mart-inex

  a LOP spakowany dopchnięty kolanem ,

  "jedno dobre rozdanie i pozanamy golasa" ;-) z kąd ten cytat panowie ?

  pozdro i powodzenia !

 • zulus_chacka

  ''..myślisz serio że to było rynkowe..''

  nierynkowe bylo akurat w momencie przemowy sypali 1,2 grosze ale i tak usd byl w konsoli 3,24- 3,30 , a eurpln 4,41-4,44, czyli nizej niz obecnie. itak jak pisalem wczoraj ktos kto gra na korelacje PLN z w20 bardzo sie zawiodl w ostanim miesiacu

 • mart-inex

  "itak jak pisalem wczoraj ktos kto gra na korelacje PLN z w20 bardzo sie zawiodl w ostanim miesiacu"

  @zulus

  temu nie przeczę a wniosek można wysnuć jeden , to nie jest zdrowe kupowanie a LOP to potwierdza , if you know what i mean ...

  pozdro i powodzenia !

 • zulus_chacka

  z tym brakiem korelacji to chyba wina pary eurusd i dax.(PLN powiela ruchy). bo o ile u nas i tam ruchy sa odwzorowywane to akcje wykonauja gwaltowniejsze ruchy wzrostowe niz waluty.
  przy obecnym poziomie dax - eurusd powien miec wartos ok 1,37 - 1,38, patrzec ostani miesiac.... coz moze sie to wkrotce wyrowna

 • aisakpr

  obecny układ przypomina ten z 07-08 (tylko niestety u nas wersja słabsza),a wczorajsza świeca to podobna do tej z 8.09

 • face90

  www.bloomberg.com/quote/GSPG10YR:IND

  Hiszpańskie obligacje dziś już spadły o prawie 7 % do 5.79900

  Hiszpańskie obligacje dziś już spadły o prawie 7 % do 5.79900

  Jak politycy tylko coś dopowiedzą pozytywnego o EURO to zaufanie do rynków wróci na całego ...

  A agencje ratingowe po tym kryzysie dostana rating ZZZ- negatywny za naciąganie i tworzenie kryzysu...

  Jednym słowem angażują się w skrajne rekomendacje albo naciągają na wzrosty (pozycje długie - 2007 rok ) albo na spadki (pozycje krótkie 2011) w zalezności od własnego interesu ...

 • bbb_29

  USA: Indeks ISM dla przemysłu- listopad 52,7 (prog 51,5)

  dane mialy byc dobre i sa dobre i tak do konca roku hihihi

  ISM zatrudnienie gorsze oj tam Mikołaj przymyka na to oko ;)

 • modo.2009

  Może tak na koniec cudofix w górę, to by była taka kropka nad "i" dzisiejszego niezdecydowana

 • face90

  Euro jednak obarczone jest jarzmem negatywnych ratingów państw i obciąża giełdy
  Dziwne że kiedyś każdy śmieć na instrumenty na rynku nieruchomości miał rating AAA+
  A teraz w miarę dobre papiery mają ratingi negatywne, a Państwa zadłużone przez ww kryzys też ...
  Przydałaby się polityczna informacja o euro dla poprawy nastrojów.

 • kociobw

  Wielki brat - notuje- Ile będa wynosiły odszkodowania :)
  -
  kopalniawiedzy.pl/smartfon-szpiegowanie-Carrier-IQ-Android-Nokia-Samsung-RIM,14604
  -

 • zorro_23

  @delubicz

  Ho, ho, kto się odezwał? Jak miło :) no, znam Twój czuły punkt, więc wiem jak następnym razem Cię wywołać ;)

  gdybym wiedział, że to niewiasta... eh

  No, dobrze, ale serio. Postaram się wytłumaczyć: od początku kiedy jestem na tym blogu, piszę zawsze jasno jakie jest moje nastawienie do rynku i staram poprzeć swoje racje albo jakimiś argumentami albo wykresami. Jak zapewne zauważyłeś, poza trudnym okresem wrzesień - grudzień 2010, moje prognozy są trafne.
  Tak jak i Ty byłeś poddawany krytyce, tak samo dotyczy to i mnie i wielu innych. I nic nie miałbym przeciwko temu, gdyby towarzyszyły temu merytoryczne argumenty. Gdy nawet niewiasta pisze "nie cuduj, bo FED jest wszechpotężny" to taka a nie inna moja reakcja oznacza jedynie "słonko, wrzuć jakiś wykres, powiedz jakie są Twoje prognozy i nie pisz o cudach, bo niestety immanentną cechą giełdy jest to, że zdarzają się rozmaite scenariusze, w które wcześniej nikt nie wierzył. I odkryj karty co przewidujesz, to wtedy zobaczymy kto cuduje".

  Może zbyt ostro w formie, przepraszam aisakr, ale w treści jak wyżej.

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/do-you-believe-ism-miracles-goldman-doesnt

 • kociobw

  @zorro_23
  -
  zarazek.pl/1918
  :)

 • zorro_23

  @kociobw

  dobre :)

  zobacz to

  www.youtube.com/watch?v=u03LcSd3j_M

 • zorro_23

  @delubicz

  a dodatkowo taka mała dygresja nt niedżiwiedziego nastawienia do rzeczywistości giełdowej,to pozwolę sobie zauwazyć,że piekny zarobek na krótko na dax,ponad 1000 pkt mozna było zgarnąć w ciągu miesiąca,ale na długo 750 pkt w ciagu 4 dni,zdaje sie,że to o czymś swiadczy... a więc z cudami w ogóle ostroznie,w obie strony!!!

  Odpowiem retorycznie:

  ile zarobiłeś między lutym 2009 a czerwcem 2011, a ile zarobiłeś między lipcem a sierpniem 2011?

  ;)

 • slow2006

  W raporcie Goldman Sachs 2012 Top Trade Recommendations bank skokowo podwyższył 3-miesięczną prognozę dla złotego. Dotąd prognozował 4,25 zł za euro; obecnie 4,8 zł. OK CZERWONA LAMPKA wogole nie moge znalesc ich prognozy odnosnie 4,25zl poprzedniej... sciema? ktos poratuje ?

 • slow2006

  ps: CDC od rekomendacji na 0zl wzrosl jak narazie o 70%? ehh bardzo dobre maja wyczucie czasu... nikt mi nie powie ze tam siedza amatorzy, chyba ze to oni steruja kursem to co innego... gratulacje dla "analitykow spekulantow" niby ze bankrutuje a zagramy po dlugiej stronie ;] tak samo NBP jezeli pln zacznie sie umacniac albo bezdie w szerokiej konsolidacji, to gratulacje Panie belka... znowu traficie w szczyt... ciekawe jak dieter zareaguje na to( glupka belke :D) ... ale wole nie wywolywac wilka z lasu, niektorych rzeczy i tak nie jestem w stanie zmienic...

 • bbb_29

  www.pb.pl/2525811,58238,podatek-bedzie-opieral-sie-raczej-na-koncentracie

 • bbb_29

  slow2006

  ps: CDC od rekomendacji na 0zl wzrosl jak narazie o 70%? ehh bardzo dobre maja wyczucie czasu... nikt mi nie powie ze tam siedza amatorzy, chyba ze to oni steruja kursem to co innego... gratulacje dla "analitykow spekulantow" niby ze bankrutuje a zagramy po dlugiej stronie ;] tak samo NBP jezeli pln zacznie sie umacniac albo bezdie w szerokiej konsolidacji, to gratulacje Panie belka... znowu traficie w szczyt... ciekawe jak dieter zareaguje na to( glupka belke :D) ... ale wole nie wywolywac wilka z lasu, niektorych rzeczy i tak nie jestem w stanie zmienic...


  CEDC to inna bajka rekomendacja na 0 a pozniej nagle se pojawil inwestor z Rosji nic bez przyczyny sie nie dzieje wszystko ladnie ustalone :) takjak i weekendowe ploty ktore daly sygnal rynka w Ponedzalek a pozniej inerwencja :) bankow jedno jest pewne finansjera - i roczne bonusy nic po za tym :) = zamkniecie w USA calego roku na plus

 • kontokkk1

  wszyscy patrza na Wlochy a tymczasem Portugalskie 10-latki robia nowe maksy:

  i.imgur.com/3pCis.png

 • pegasus-7

  Witam ..

  ..dalem sie pociagnac za jezyk ostatnio i wcale mi to nie sluzy.
  Tych co ignoruja moje wpisy tez mam gleboko w .... natomiast ci ktorzy chca mimo wszystko skorzystac z moich przemyslen informuje,ze ostatnio zdarzaly mi sie "szewskie bledy", tzn pomylilem 21.12.12 jako koniec wzrostow z data 21.12.2011, po ktorym to dniu nalezy sie spodziewc prawdziwego, dawno nie widzianego zalamania (prawie krachu, trwajacego do pierwszych dni Nowego roku (bedzie bolalo)

  pozdro i do Nowego siego Roku
  wczesniej sie nie odezwe, nie ma sensu ...-

  pozdro P

 • guido.c

  @Pegasus
  Czyli podtrzymujesz swoje przypuszczenia co do wzrostu pod rozliczenie 16 XII?
  Pozdr.

 • kociobw

  @pegasus-7 zarazek.pl/1917
  -
  Brak wykresu,argumentów merytorycznych,odporny na wiedzę,mleczko.interia.pl/zdjecia/rysunki-kolorowe,10561/zdjecie,3

 • kociobw

  @bbb_29
  -
  pokazywarka.pl/2mqwh2/
  -
  moto.wp.pl/kat,121,title,Toyota-Prius-Plug-In-tylko-249-l100-km,wid,13977762,wiadomosc.html?ticaid=1d7b7
  :)

 • aisakpr

  @panie Wojtku,
  Czy we wczorajszym wywiadzie w CNBC myśli Pan o nowych dołkach? czy wersja z 1998? tylko ,że brakuje obniżek stóp procentowych

 • bbb_29

  www.pb.pl/2525973,80638,niemcy-chca-reform-zamiast-drukowania

 • zulus_chacka

  chinski rynek wyprzedzil gwaltowne spadki sierpniowe w usa i europie o ok 2mce , teraz robi nowe dolki, czy to zapowiedz ze w styczniu/lutym czeka nas mocniejszy spadek ?

 • bbb_29

  Czemu sie juz nic nie mowi o dlugu w USA jego redukcji chyba na dniach cos maja ustalic ??

 • bbb_29

  SP500 poszli po Sl eska 1251/2 a Euro w miejscu

 • bbb_29

  cudnie idalnie przed otwarciem UE i wystapienie MElker zostaly futy na SP500 wyciagniete brawa :)

 • kociobw

  CIA analizuje :)
  -
  forsal.pl/artykuly/571712,stratfor_zasoby_finansowe_mfw_nie_wystarcza_aby_uratowac_wlochy.html
  -

 • bbb_29

  Edek w miejscu

 • marekdaro

  I znowu Nie dla dodruku uuu to chinczy rzuca nadwyzki europie.

 • marekdaro

  i tak do 14:30 . Nic nowego nie powiedzieli i nie powiedza. Nie nie nie. Z tym ,ze rynek zrobi swoje
  www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results

 • guido.c

  Chińczycy lepiej by sobie zrobili, gdyby zamiast kupowania obligacji z europy, poczekali kilka miesięcy i kupili na licytacji europejskie fabryki, porty i części miast. Z tego przynajmniej mieliby jakikolwiek zysk.

 • bbb_29

  oo Tusk nie zgadza sie z Pania Milka cos nowego odnosnie dodruku no tak dodruk

  PAni Milka nie ugieta i twarda

 • slow2006

  czemu nikt nie mowi jak obligacje hiszpani i wloch spadaja? hiszpanskie wrocily do pozniomow sprzed nagonki... swiat jest uratowany.. bo grozila nam taka wielka katastrofa... euro sie rozpada przy kursie 1,34 hehe toz to jest kurs prawie ze sporej koniunktury a nie rozkladu...

 • bbb_29

  slow2006

  czemu nikt nie mowi jak obligacje hiszpani i wloch spadaja? hiszpanskie wrocily do pozniomow sprzed nagonki... swiat jest uratowany.. bo grozila nam taka wielka katastrofa... euro sie rozpada przy kursie 1,34 hehe toz to jest kurs prawie ze sporej koniunktury a nie rozkladu...

  koniec roku nic poza tym mln bonusy

  kiedys psałem ze beda tak krecic tak macic plotay nie ploty byle by koniec roku byl na plus

 • bbb_29

  www.reuters.com/article/2011/12/02/markets-forex-idUSL5E7N21V520111202

  na tluste S przyjdze czas narazie radosny SW Mikołaj i L

 • marekdaro

  no to hossa w usa 8,6% bezrobocie ! to jest wynik , to drukujemy !

 • bbb_29

  USA. Stopa bezrobocia (listopad): 8,6% (prognoza 9%

  niech mi ktos powie ze te dane sa prawdziwe ;) ale nie wazne :) wazne za L grane

 • bbb_29

  Daje 100% ze rewizja bedzie w gore juz nie dlugo

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/nfp-prints-120k-below-expectations-125k-unemployment-rate-drops-86

 • bbb_29

  realizacja zysków poszlo Sl sprzedawanie faktów ;)

 • mart-inex

  no ładnie to wygląda - 8,6% - chyba komuś się cyfry pomieszały ...

  ale pytanie , jak to teraz wygląda w kontekście wypatrywanego QE3 .... ?

  pozdro i powodzenia !

 • mart-inex

  najniższe bezrobocie od 2,5 roku, najlepsze nastroje od 8 lat ,

  po co komu stymulusy jak jest tak pięknie .... ?

  hosso trwaj,

  pozdro i powodzenia !

 • bbb_29

  mart-inex

  no ładnie to wygląda - 8,6% - chyba komuś się cyfry pomieszały ...

  ale pytanie , jak to teraz wygląda w kontekście wypatrywanego QE3 .... ?

  pozdro i powodzenia !

  placa godznowa spada

  Amerykanie podejmuja sie gorszych prac

  coraz wiec pracuje ludzi na pol etatu gdze placa gopdzinowa min lepsza ;) 2 centy ;)

  pominac ze rewizja bedzie ;) a waidomo jaka.... teraz pod koniec roku trzeba nastroje poprawiac

  okres zimowy a tu taka niespodzianka gdzie brak prac sezonowych ;) cieszmy sie i zarabiajamy poki Mikołaj daje ;)

 • zulus_chacka

  widoczna dosyc mocna podaz na opcjach call ow20L230 od poniedzialku zawodnik sprzedaje duze ilosc (pisalem o tym wczsniej) podobnie dzis, rano i tuz po danych gdy fw20 wyskoczyly na moment ponad 2300 postawil duze ilosci po ok 49-50 - wniosek - musi byc bardzo pewny swego ze to okazja do zamkniecia pozycji i ze wyzej nie bedzie niz 2350 na indexie

 • mart-inex

  SPAIN: Unconfirmed rumours of a Spanish sovereign downgrade
  <br/><br/>doing <br/>the rounds and pushing Spain yield spread wider. However,
  <br/><br/>some traders <br/>say the rumour is related to Spanish bank debt. Nonetheless,
  <br/><br/>the rumour <br/>is out there, and as a guide, S&P & Fitch have Spain's rating <br/>at AA- and <br/>lagging Moody's ratings by 1 notch at A1. S&P last downgraded <br/>Spain on <br/>Oct 13 by 1 notch, and then cited lower growth outlook for
  <br/><br/>Spain and the <br/>the agency believes Spain is particularly vulnerable given
  <br/><br/>certain <br/>structural features of its economy, namely a high stock of
  <br/><br/>external debt <br/>and deteriorating banking assets. Fitch last downgraded Spain <br/>on Oct 7 <br/>by 2 notches. Fitch then said the negative outlook "reflects
  <br/><br/>the risks <br/>associated with a further intensification of the euro area
  <br/><br/>financial <br/>crisis, as well as possible material fiscal slippage and to a <br/>lesser <br/>extent contingent liabilities from the financial sector",
  <br/><br/>adding "a <br/>material deviation from the government's fiscal targets and
  <br/><br/>failure to <br/>stabilise the government debt to GDP ratio from 2013 would
  <br/><br/>place <br/>negative pressure on the rating". All 3 rating firms are on
  <br/><br/>neg outlook.
  <br/><br/>
  <br/><br/>miłego weekendu ;-)
  <br/><br/>
  <br/><br/>pozdro i powodzenia !

 • bbb_29

  zulus_chacka

  widoczna dosyc mocna podaz na opcjach call ow20L230 od poniedzialku zawodnik sprzedaje duze ilosc (pisalem o tym wczsniej) podobnie dzis, rano i tuz po danych gdy fw20 wyskoczyly na moment ponad 2300 postawil duze ilosci po ok 49-50 - wniosek - musi byc bardzo pewny swego ze to okazja do zamkniecia pozycji i ze wyzej nie bedzie niz 2350 na indexie

  lopcal yczas w gore troche na clos oddal ale cudofix mamy

 • kociobw

  @bbb_29
  -
  pokazywarka.pl/9c37xd/
  -
  demotywatory.com/5274
  :)

 • seabiscuit11

  Witam wszystkich i Pana Wojtka.
  Moje rokowania na rozwój wypadków są następujące:
  imageshack.us/photo/my-images/710/wig20.jpg
  1/ Opcja optymistyczna w momencie uratowania strefy euro
  2/ Opcja negatywna związana z upadkiem strefy euro

  Polski PMI poniżej 50 daje nam jeszcze ok pół roku na wypełnienie się tej bessy.

 • bialek.wojciech


  aisakpr:
  "@panie Wojtku,
  Czy we wczorajszym wywiadzie w CNBC myśli Pan o nowych dołkach? czy wersja z 1998? tylko ,że brakuje obniżek stóp procentowych"

  Proponuję roboczo następującą wersję:

  1) brak nowych dołków w USA
  2) nowe dołki w I kw. w strefie euro
  3) u nas kompromisowo test październkikowego dołka w I kw.

  Trochę uzasadnień w raporcie tygodniowym:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=4771 • zulus_chacka

  ''... nas kompromisowo test październkikowego dołka w I kw.

  Trochę uzasadnień w raporcie tygodniowym: ...''

  w rap tyg porownuje pan sytuacje do polowy wrzesnia - wtedy po interwecji bankow centralnych rynek zszedl na nowe dolki czyli oczekuje pan taego sameg i teraz czyli zejscie ponizej 2122 na fw20? czy slabsza reakcje i ew test 2200?

 • mtex

  Jakoś mało się o tym u nas mówi, a szkoda.

  Węgry:
  "Nadwyżka handlowa Węgier skoczyła we wrześniu o 47,7 proc. wobec sierpnia, do 740,6 mln euro (..). Po 9 miesiącach wynosi 5.45 mld euro"
  archiwum.rp.pl/artykul/1100569_W_skrocie.html
  www.bbj.hu/economy/hungary-trade-growth-slows-surplus-widens-in-september_61256

  Polska:
  "Deficyt handlu zagranicznego w okresie styczeń-wrzesień 2011 roku wyniósł 10.462,4 mln euro - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny."
  forsal.pl/artykuly/566108,gus_deficyt_handlowy_w_okresie_styczen_wrzesien_2011_10_462_4_mln_euro.html

 • zorro_23

  @seabiscuit11

  witaj sprzymierzeńcu :) tak ich mało na tym blogu!
  podobna wizja do mojej, którą umieściłem 14 listopada

  www.bankfotek.pl/view/1120576

 • zorro_23

  jeszcze raz

  www.bankfotek.pl/view/1120576

 • zulus_chacka

  mtex

  poczekaj na wplyw slabego PLN na polski export, jesli dalej bedzie tak w lutym marcu i eurpln nadal bedzie ok 4,50 lub wyzej - wtedy nalezy zaczac sie bardzo powaznie martwic, bo moze sie okazac ze przegladajac strukture bilansu okaze sie export pomimo wzrostu nie pokrywa salda ucieczki kapitalu spekulacyjnego poza polske

 • mtex

  @zulus
  od czasu tzw. "transformacji" jeszcze nigdy nie wyszliśmy na plus to i teraz pewnie nie wyjdziemy:
  szczesniak.pl/gif/Bilans_Handlowy_Polski_Historia_A.jpg

 • maklere

  Ciekawe czy oba grubasy siedza na roznych pozycjach? :) Polecam bloga Dariusza Bartłomiejczaka i jego ostatni wpis gdzie porusza właśnie kwestię tych pozycji - ( dariuszbartlomiejczak.pl/ ) . Artur Hess zamiescil natomiast tekst o spekulacji, ktory bardzo do mnie przemawia ( www.arturhess.blogspot.com ) . Miłego weekendu!

 • kociobw

  @bialek.wojciech
  ********************************************************************
  pokazywarka.pl/8ft854/
  ********************************************************************
  demotywatory.com/9840
  demotywatory.com/3929
  -------------------------------------------
  "Proponuję roboczo następującą wersję:

  1) brak nowych dołków w USA
  2) nowe dołki w I kw. w strefie euro
  3) u nas kompromisowo test październkikowego dołka w I kw. "
  -----------------------------------------------
  :)

 • kamiloziemczuk

  Analiza Ichimoku SP500 na wykresie tygodniowym:
  ichimoku.blox.pl/2011/12/SP500-wykres-tygodniowy.html

 • po_latach

  @kamiloziemczuk
  <br/>
  <br/>prognozna 27.11
  <br/>Dodatkowo tenkan sen jest poniżej kinjun sen co wzmacnia ruch spadkowy. Trend spadkowy od pierwszego tygodnia sierpnia potwierdza zielona linia chikou span. <br/>Odnośnie sygnału sprzedaży na poziomie 1154 to oczywiście nie jest wykluczony powrót do oporu w postaci linii span B na poziomie 1191 punktów, czy nawet kinjun sen na poziomie 1215 punktów, ale ostatnie wybicie dołem wzmacnia trend spadkowy i w szerszej perspektywie sygnał z dużym prawdopodobieństwem może być zyskowny.
  <br/>
  <br/>prognoza 04.12
  <br/>Uważam, że w poniedziałek zobaczymy odreagowanie i indeks będzie zniżkował, a następnie do 8-9 grudnia prawdopodobnie będziemy utrzymywać się w ruchu wzrostowym tak wiec wyższe poziomu są prawdopodobne. Nie zdziwię się jeśli pod koniec tygodnia będzie gdzieś w okolicach 1280-1290 punktów. Po 8-9 grudnia spodziewam się powrotu do silnego ruchu spadkowego.
  <br/>
  <br/>Panie Kamilu, co tydzień pudło, może już wystarczy i może Pan trochę odpocznie :)
  <br/>

 • zulus_chacka

  @maklere

  zalozmy taka sama sytuacje.
  jeden grubas otwiera dlugie i jest zainteresowany tylko kursem wygasniecia. drugi grubas jet zaintersowany dluzszym terminem czyli np marcem. i jest mu obojetne co bedzie za tydzien dwa, bo ''wie'' lub jest bardzo przekonany co bedzie w lutym marcu. ten pierwszy bedzie ciagnal rynek do gory z pomoca kasowego , drugi bedzie musial zrolowac pozycje na serie H, jesli tak to w wyniku rolowania duzej ilosci pozycji krotkich seria H powinna chodzic po kursie bliskim Z a nie +20p. .....ale to tylko taka teoria. od dawna jestem zdania ze na 2tygodnie przed wygasnieciem nalezy zawiesic transakcje na fw20

 • mart-inex

  Witam @all !

  Chciałbym dziś odnieść się do wpisów kolegów: @kamiloziemczuk , @pegasus-7 , @WB - gospodarza oraz @zulus_chacka z ostatnich dni pojawiających się na tym blogu nie koniecznie pod ostatnim wpisem gospodarza: "Czy św. Mikołaj istnieje?"

  @kamiloziemczuk - w ostatnim tygodniu skomentowałem Twój wpis o potwierdzonym sygnale sprzedaży na zamknięcie sesji w piątek jako naiwne - pewnie pamiętasz , tera w nowym wpisie czytam o sygnale kupna ?!? :

  "Po ubiegłym tygodniu, gdzie każda sesja była spadkowa i wygenerowany został techniczny sygnał kupna wynikający z wybicia dołem z chmury Ichimoku, w tym tygodniu otworzyliśmy się 18 punktową luką wzrostową i aż do środy bardzo silny ruch wzrostowy był kontynuowany."

  gdzie poprzedni wpis tygodniowy zaczynał się:

  "Indeks S&P500 wybił się dołem z chmury Ichimoku co daje sygnał do zajęcia krótkiej pozycji na zamknięciu tj. na poziomie 1154 punktów (sygnał długoterminowy)."

  To się pytam gdzie kosekwencja ? Gdzie refleksja ? Traktujesz czytelnika jak idiotę ? czy to tylko "zgrabne przejęzyczenie". Nie widzę słowa o błędnej pozycji z close piątku poprzedniego , że rynek oszukał ... tylko pochwalne treny nad L ponad 100pkt ? brawo ! chyba nie chcesz iść drogą kolegi @longterm za 44/30 pln w promocji.

  @pegasus-7

  ta mega hossa co niby za rogiem to pewnie dlatego że kryzys zadłużenia strefy euro mamy za sobą a wszystkie problemy rozwiązane ... gratuluję optymizmu , będzie Ci naprawdę potrzebny, ale to dopiero za "chwilę".

  @WB

  Panie Wojtku , uraczył nas Pan kolejnym wpisem o "wykopie" na S&P co wg Pana potwierdza tezę że rodząca się hossa będzie trwała i wielomiesięczna o ile nie letnia ...

  Pamięta Pan jeszcze poprzedni taki moment na rynku ... ?
  Dalej uważa Pan że dane z USA są wiarygodne ... ? najniższe bezrobocie od 2,5 lat , najlepsze nastroje od 8 lat ... ;-)

  @zulus_chacka
  jeden grubas otwiera dlugie i jest zainteresowany tylko kursem wygasniecia. drugi grubas jet zaintersowany dluzszym terminem czyli np marcem.i jest mu obojetne co bedzie za tydzien dwa, bo ''wie'' lub jest bardzo przekonany co bedzie w lutym marcu

  Ta teoria kłoci się z logiką skoro za 2 tygodnie (17/12) seria na którą otwierane są pozycje krótkie wygasa a zainteresowanie jest dłuższym terminem np. marcem.No i obojętności co się stanie za dwa tygodnie nie może być mowy bo jeżeli rozliczeni będzie na 2300+ to ewidentna strata nie może być obojętna przy poziomie wielkości pozycji z przedziału 20-25% lub wyżej pozycji z LOP 113k.

  ten pierwszy bedzie ciagnal rynek do gory z pomoca kasowego , drugi bedzie musial zrolowac pozycje na serie H, jesli tak to w wyniku rolowania duzej ilosci pozycji krotkich seria H powinna chodzic po kursie bliskim Z a nie +20p. .....ale to tylko taka teoria.

  Co do pierwszej części zdania pełna zgoda ale jak można mieć pewność że się zroluje pozycję krótką bez "umówionej" drugiej strony rynku ( ktoś te tysiące L musi kupić ! - zamykać krótkiej się nie da gdyż na serii H nie ma tyle LOP'u )? A co w przypadku jeżeli temu pierwszemu się nie poszczęści i rynek zrobi voltę ?

  Św. tuż tuż a miejsca coraz mniej , na naszym rynku do końca roku rozegra się wojna walutowa o 55% długu , przy pomyśle rządu żeby dług liczyć wg średniego kursu z całego roku zamiast jak dotyczchczas na koniec grudnia walkę tę mamy pewną ! Któż by odpuścił w takim momencie w perspektywie braku kolejnej okazji w miejscu którym już jesteśmy ? Ja nie. Ale ja na szczęście na tym nie spekuluję co nie znaczy że na tym nie tracę - ceny w sklepach , transporcie no i stacji to nie mrzonka - płacić trzeba.

  I jeszcze te pomysły ratowania budżetów lokalnych poprzez podnoszenie podatków , opłat i wszelkiej daniny mieszkańców ( vide opłata klimatyczna 3,0zł na 4/4,50zł ) na pewno będzie sprzyjać rozwojowi kraju i gospodarki. A gdzie ja się pytam obiecane OSZCZĘDNOŚCI ?!? Szanowny Vincent też nagle zmienił opcję z braku zagrożeń na trzy warianty przyszłośći : zły , gorszy i tragiczny... brak słów.

  kończą się znaki więć kończę i ja , pozdro i powodzenia ! ;-)

 • mwat

  Recenzje, recenzjami , ale Ty zdaje się pisałeś 29.11 że raj św. Mikołaja zakończony :)

 • zulus_chacka

  ''No i obojętności co się stanie za dwa tygodnie nie może być mowy bo jeżeli rozliczeni będzie na 2300+ to ewidentna strata nie może być obojętna przy poziomie wielkości pozycji z przedziału 20-25% lub wyżej pozycji z LOP 113k''


  ''obojętnośc'' nie oznacza braku wiedzy grubasa ze rynek nie bedzie w stanie pojechac wyzej niz np 2350 byc moze jest umowa miedzy nimi, wskazywalby na to sposob otwierani pozycji np 10tys lop w gore w waskim zakresie 2200-2230, bo gdyby mial kupic bez drugiej strony to cena bylaby wyzsza, drugiemu tez by na tym zalezalo by otworzyc w waskim zakresie ( cos niby TP ale bez ofcjalnej strony transakcji)

  ''ale jak można mieć pewność że się zroluje pozycję krótką ''

  co do zrolowania to nie ma problemu gdyz grubas ktoremu zalezy na wysokim wygasnieciu podtrzymuje rynek, a w tym czasie ''krotki '' roluje pozycje zbijajac kurs miedzy H a Z , na taka promocje moga sie zalapac chetni ktorzy pamietaja poprzednie notowania serii H +20p do Z no i dlugoterminowcy co mieli dlugie do wygasniecia


  to tyko teoria na podstawie ktorej nie nalezy podejmowac decyzji, zas swiadomosc 2grubasow i sposob otwarcia tych pozycji nakazuje wstrzymac sie od transakcji do wygasniecia

 • mart-inex

  @mwat

  i pewnie tak by było ale na ręcznie sterowany rynek nic nie poradzę ... co się odwlecze ...

  pozdro i powodzenia !

 • bialek.wojciech

  zulus_chacka:
  "w rap tyg porownuje pan sytuacje do polowy wrzesnia - wtedy po interwecji bankow centralnych rynek zszedl na nowe dolki czyli oczekuje pan taego sameg i teraz czyli zejscie ponizej 2122 na fw20? czy slabsza reakcje i ew test 2200?"

  Nowych dołków nie, ale spadku wywołanego obawami, że w piątek sie nie dogadają - tak. Do strefy 2170-2210? Szczyt wychodzi mi albo dziś, albo jutro. Ale Europejczycy są na poziomach z początku listopada, co na WIG-u 20 daje poziom powyżej 2361, więc na razie bym nie panikował, bo mamy deficyt wzrostów w stosunku do Europy. Z drugiej strony USD/PLN nie potwierdza wzrostów cen akcji i cały czas trzyma się wysoko. Trudna sytuacja.

 • bialek.wojciech

  mart-inex:
  "@WB

  Dalej uważa Pan że dane z USA są wiarygodne ... ? najniższe bezrobocie od 2,5 lat , najlepsze nastroje od 8 lat ... ;-)"

  Nie wiem skąd Pan to wytrzasnął. W USA nastroje są najlpesze od lipca:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=4756

 • kociobw

  TRENDY
  -
  jacekborawski.blox.pl/2011/12/Obfite-Oczko-Trendomierza-5-XII-11.html
  -

 • cd1010

  @WB
  Na pewno posiada Pan zestawienie nazw plików "wykresów dnia" do ich zawartości tematycznej. Czy mógłby Pan nam takie zestawienie udostępnić?

  Pozdrawiam

  CD

 • bialek.wojciech

  cd1010:
  "@WB
  Na pewno posiada Pan zestawienie nazw plików "wykresów dnia" do ich zawartości tematycznej. Czy mógłby Pan nam takie zestawienie udostępnić?"

  Mam tylko robocze nazwy katalogów z nazwami zawierającymi daty i skrótowy opis treści wykresu dnia. Teoretycznie mógłbym zrobić kilka-kilkanaście printscreenów z zawartości Windows Explorera, umieścić je w pliku worda i gdzieś to wrzucić do jakiejś internetowej przechowywarki plików. Powiedzmy, że zrobię to na koniec roku, jeśli będzie takie zapotrzebowanie.


 • aisakpr

  temat kryzysu" strzaskany" w mediach,łącznie z telewizja śniadaniową i gazetkami dla gospodyń domowych; czas zmienić płytę

 • bbb_29

  aisakpr

  temat kryzysu" strzaskany" w mediach,łącznie z telewizja śniadaniową i gazetkami dla gospodyń domowych; czas zmienić płytę

  wręcz przeciwnie nadzieje, plotki, nadzieje MelkoSarkozi, odpowiednie oczekiwania w danych makro - lepsze nastroje - dane USA później rewizje ;) = koniec roku zamknąć na +

 • bartek.gra

  Krótki przegląd opini
  1.bp.blogspot.com/-B4http://2.bp.blogspot.com/--K1diXvDeL0/TtgO1LVGwOI/AAAAAAAAKlE/LaMQvxdCW5w/s1600/spx5.png
  mW3xfm9gw/TtagOSyiGBI/AAAAAAAAKjo/PkkRs4EP78E/s1600/spxweekly.png
  2.bp.blogspot.com/-TIwF36UWpv8/Ts5npiNqX_I/AAAAAAAAKgA/mf4pR8ES1uw/s1600/LONG+TERM+COUNT.png
  jeszcze raz o Chinach
  finanse.wp.pl/kat,1356,title,Chiny-W-przyszlym-roku-mozliwy-deficyt-handlowy,wid,13905880,wiadomosc.html
  biznes.onet.pl/jak-przepuscic-700-miliardow-dolarow,18543,4933343,1,prasa-detal
  oraz na dłuższy dystans
  www.safehaven.com/article/23432/weekly-analysis
  www.financialsense.com/contributors/chris-puplava/2011/12/02/despite-upward-bias-since-october-long-term-buy-signals-remain-absent
  www.marketoracle.co.uk/Article31855.html

  pzdr.

 • bartek.gra

  jeszcze raz bo błąd
  1.bp.blogspot.com/-B4mW3xfm9gw/TtagOSyiGBI/AAAAAAAAKjo/PkkRs4EP78E/s1600/spxweekly.png

  2.bp.blogspot.com/--K1diXvDeL0/TtgO1LVGwOI/AAAAAAAAKlE/LaMQvxdCW5w/s1600/spx5.png

 • bbb_29

  Panowie kiedy rewizja stopy bezrobocia w USA czy jest podawana wczesniej jak przy PKB czy dopiero przy następnym odczycie stop czyli za miesiac ?? nie mogę sobie przypomnieć

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Mozna sie z Panem zgodzic ze Sp500 juz dolki zaliczylo ja powiem wiecej u nich trend wzrostowy od marca 2009 caly czas jest zachowany i nie wiem coby sie musialo zdazyc zeby po nowym roku spadli znow na dolek. Zastanawiam sie tylko czy Dax zejdzie jeszcze raz na dolki po nowym roku jak zawsze w minionych latach robil ,poniewaz wydaje mi sie ze w ostatnim okresie niemieckie giedy mocno sie zachowuja,czy zaklada Pan upadek euro.Drugie pytanie dlaczego nasza gielda i nasza waluta zachowuje sie obecnie prawie najgorzej w stosunku do innych.

 • kamiloziemczuk

  @ po_latach
  Pudło ? Sygnał nie jest pudłem do póki nie zakończy się stratą. Po wygenerowaniu technicznego sygnału sprzedaży przez system transakcja cały czas jest otwarta. Ichimoku jest wskaźnikiem trendowym i najlepiej sprawdza się w trendzie wzrostowym lub spadkowym, w horyzontalnym oczywiście słabiej, ale też nigdy nie wiemy kiedy dojdzie do wybicia z konsolidacji. Ostatnie 3 wybicia którą obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach z 75% zostały zamknięte na break even, a 25% z zyskiem. Zamknięte na break even ze względu na dość sporą pozycję (3 krótkie pozycji) i aby zmniejszyć ryzyko - zostały zamknięte (break even uważam za transakcję udaną). W tej chwili jest tylko jeden S i dopóki nie wyjdziemy powyżej chmury, sygnał jest aktywny. Poza tym pisałem, że są to sygnały długoterminowe. Oczekiwanie na sygnał przez kilka tygodni czy miesięcy nie stanowi dla mnie problemu, tak samo liczę na utrzymanie długiej pozycji przez minimum kilka do kilkunastu miesięcy. Jedna zyskowna transakcja long term jest bardziej zyskowna niż kilkanaście nieudanych set up'ów zakończonych zleceniem stop loss lub break even.

  @mart-inex
  Oczywiście, że pamiętam i nadal tą pozycję trzymam. W ostatnim wpisie nie nie wspominałem o sygnale kupna. To że stwierdzam, że możemy rosnąć do 8-9 nie jest żadnym set up'em do dokonania transakcji, to jedynie moje domniemanie co może się wydarzyć, ale nie ma to wpływu na transakcje.
  Błędnej pozycji z ubiegłego piątku nie ma, co wyjaśniłem w odpowiedzi dla po_latach . Transakcja dopóki nie jest zamknięta nie jest stratna, a sygnał jest długoterminowy. Dopiero jeśli nastąpi zamknięcie powyżej chmury Ichimoku system wygeneruje sygnał do kupna, a transakcje S będzie stratna.

  Udanego dnia,
  Kamil


 • marekdaro

  @kamiloziemczuk
  Oczekiwanie na sygnał przez kilka tygodni czy miesięcy nie stanowi dla mnie problemu, tak samo liczę na utrzymanie długiej pozycji przez minimum kilka do kilkunastu miesięcy. Jedna zyskowna transakcja long term jest bardziej zyskowna niż kilkanaście nieudanych set up'ów zakończonych zleceniem stop loss lub break even.

  w pelni popieram Panie Kamilu ! skakanie z kwiatka na kwiatek jest dobre dla grajacych na dniowkach i o dobrych nerwach. lepiej raz a dobrze a nie zabawki w podchody , pozycja wymaga czasu a nie minut.

 • face90

  www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=GBTPGR10:IND
  Obligacje włoskie < 6 % ( spadek dziś o 10% na godz.16 )

 • kamiloziemczuk

  @ marekdaro
  Dziękuję za poparcie:)

  Jedni wolą grać na 1H, inni na dziennym, ja zdecydowanie najlepiej czuję się na wykresach tygodniowych i jest to "mój interwał czasowy". Moje samopoczucie psychicznie jest na nim najlepsze, a wiadomo jak ono jest istotne w tradingu.

  Konsolidacja - jak ta obecna - wymaga ogromnej cierpliwości, szczególnie na wykresach tygodniowych, jednak tak jak wspomniałem wcześniej, jeśli sygnał "wejdzie" to trzymamy go długi czas i podglądamy raz w tygodniu. Sprawdziłem teraz daty ostatnich pozycji. Nie licząc konsolidacji i ostatnich czterech sygnałów, poprzednie dwie pozycje (długie) utrzymywałem: pierwsza przez 14, druga przez 11 miesięcy. Czekam na kolejny taki :)

  Pozdrawiam,
  Kamil

 • zulus_chacka

  zwiastun przesilenia? LOP 3tys w dol, tylko ze na takim zamykaniu mozemy kolejne pkt w gore zrobic

 • bbb_29

  www.pb.pl/2526964,41419,rozbuchane-nadzieje-po-konferencji-merkel-sarkozy

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/news/sp-about-put-europes-aaa-countries-germany-france-holland-austria-and-luxembourg-creditwatch-ne

 • bbb_29

  zulus_chacka

  zwiastun przesilenia? LOP 3tys w dol, tylko ze na takim zamykaniu mozemy kolejne pkt w gore zrobic

  to ten co wiedziała :)

  www.zerohedge.com/news/sp-about-put-europes-aaa-countries-germany-france-holland-austria-and-luxembourg-creditwatch-ne

 • bbb_29

  www.campdenfo.com/article/investments-hedge-funds-fall-gold-proves-popular

 • billy_the_kangoor

  @mart-inex 2011/12/05
  09:04:51@mwat
  i pewnie tak by było ale na ręcznie sterowany rynek nic nie poradzę ... co się odwlecze ...

  @mart-inex - i jeszcze poprosze o komentarz, co do moich skromnych prognoz (wykresow) dot. AJ nzdusd uzar ehuf, itd...
  patrzmy i cieszmy sie hossa - bynajmniej NIE do 21.12, tylko leciuchno dluzej, jak Gospodarz mowi.
  Take Care
  billy

 • bbb_29

  www.gpw.pl/koncentracja_otwartych_pozycji ;)

 • spinatsch

  bbb_29 i inni

  A czy nie może przypadkiem być tak że nie mamy dwóch grubasów tylko jednego? ustawionego przeciwstawnie. Ja nie potrafie sobie wyobrazić jak można na czymś takim przewalić rynek. Ale może ktoś potrafi. A jeśli to jest nie możliwe to powiedzcie dlaczego. Czegoś się naucze.

 • zulus_chacka

  @bbb_29

  odnosnie koncentracji to po tym jak dzis po godz 16 zawodnik stawial kupno i zamykal pozycje nalezalo spodziewac sie ze to zamyka grubas majacy krotkie czyli niby ten co sie pokazal jako drugi a z koncentracji wynika ze zamknal pozycje grubas ktory jest juz bardzo dlugo z nami i ''niby'' jest okreslany mianem posiadajacego dlugie pozycje, no ale cos mi tu nie pasuje

 • mwat

  Nigdy za wiele nie rozumiałem z tych teorii odnośnie grubasów ;)
  Ciekawe czy cykl 25-5 w punkt trafi tym razem, korekta/ zatrzymanie po takim rally się należy.
  Gospodarz zawsze bawi się w porównywanie do wcześniejszych krótkookresowych ruchów, ja nie widzę w tym wielkiego sensu, ale dzisiejszą sesję w USA można porównać póki co do tej z 12.10 ;)

 • mart-inex

  Witam,

  Dziś miałem dzień wolny a jedna kwestia myślę wymaga wyjaśnienia.

  @WB

  Panie Wojtku , wziołem to z headlinów na macronext:

  www.macronext.com/art-6826

  www.macronext.pl/art-6742 - tu zgoda , nie doczytałem dokładnie

  ale pomijam to , pytanie zostaje aktualne : czy dalej uważa Pan dane z USA za wiarygodne ? Co wg Pana skłoniło konsumentów w USA do takiego optymizmu w ciągu miesiąca między wrześniem a listopadem 2011 ? Skok o prawie 16 pkt po tym jak znalazł się na poziomie najniższym od 2,5 lat ? ciekawa sprawa ...

  Dodatkowo zasadne jest pytanie : czy pamięta Pan ostatni przypadek takiego tygodniowego "wykopu" na S&P jak obecnie ? który Pan zachwalał, kiedy to było i co było potem ?

  @kamiloziemczuk / @marekdaro

  utrzymywanie pozycji "długoterminowej" przeciwnej do ruchu rynku - ciekawa koncepcja , przy rynku s&p ponad 100pkt to chyba nie jeden poszedł z torbami , ale jak ktoś lubi to proszę bardzo - tylko po co ?!

  rynkiem "rzucają" ratingi , downgrady . watchlisty i tym podobne bzdety za czym nikt poza sterującymi nie nadąża - są goleni , chyba że akurat ktoś trafi zanim news wyszedł na rynek , więc możemy sobie wszystkie analizy / analogie i porównania wsadzić w ...

  pozdro for all i powodzenia !

 • kociobw

  pokazywarka.pl/6u4ye5/
  -
  zarazek.pl/1927
  -
  demotywatory.pl/3588717/Spodziewaj-sie
  :)

 • po_latach

  @kamiloziemczuk
  Oczekiwanie na sygnał przez kilka tygodni czy miesięcy nie stanowi dla mnie problemu, tak samo liczę na utrzymanie długiej pozycji przez minimum kilka do kilkunastu miesięcy. Jedna zyskowna transakcja long term jest bardziej zyskowna niż kilkanaście nieudanych set up'ów zakończonych zleceniem stop loss lub break even.

  podajesz sygnały tygodniowe, które są totalnie sprzeczne z rynkiem, więc gdzie tu strategia długoterminowa longterm?
  poza tym twoje ichimoku i ty pisałeś o L i o trendzie wzrostowym w okresie od kwietnia do lipca. kamil jaros z parkietu też ma refleks skalibrowany po trzech miesiącach, ale ja dziękuję... 70% czasu na indeksie zajmuje konsolidacja, wyłapywanie zmiany trendu to sztuka na giełdzie natomiast podążanie za trendem to banał.
  jak dobrze zauwazyłeś twoje sygnały ichimoku czują się dobrze w mocnych trendach.
  marekdaro to też jest zawsze po słusznej stronie mocy heheh
  i zawsze nieomieszka o tym pisać, nasila mu się w pisaniu tego sameg na forum po 10 razy dziennie, siedział na S-kach i pisał bankowy jak robiliśmy dno i odwracaliśmy się przez 3 tygodnie. po 200 punktach w górę się zorientował że trzba się przekręcić.
  jeśli chodzi o prognozy longterm to jednak zdecydowanie wolę poczytać jurgenesa, songmuna lub kontrowersyjnego na swój sposób pegasusa, są po prostu wiarygodni.

 • marekdaro

  chlopie ja nie mam L.

 • kociobw

  astronomiafinansowa.blogspot.com/2011/12/data-zwrotu.html
  *
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114885,10764531,NASA_odkryla___Ziemie_2_0___Temperatura__22_stopnie.html
  *

 • face90

  Za dużo wzrosło ?
  No to macie ...
  www.pb.pl/2527018,38465,s-p-rozwazy-obnizke-ratingow-16-panstw-eurolandu

  Na szczecie nikt rozumny ich juz chyba nie słucha...

  Choć korekta mała przydatna...
  Dziś ktoś z L uciekał na kilka tyś szt. - pewnie coś wiedział...

 • po_latach

  @marekdaro
  chlopie ja nie mam L.

  no tak myślałem, bo sprawiasz wrażenie swoimi wpisami i ich cześtotliwością w pewnych momentach że masz kłopoty emocjonalne :) ale na forum jest miejsce dla wszystkich, tych co piszą i tych co zarabiają.
  są tacy inwestorzy co trzymają po 5-10 lat bo się boją podatku dochodowego :))))

 • marekdaro

  trzymam sie swojego planu jak czytasz dobrze blog a zapewne nie to nic nie poradze znajdziesz to w styczniowym wpisie tego bloga. kto sie boi to sie boi :-) CO do problemow emocj. ostatnio cisza na blogu trzeba podrasowac cos dziwne nastroje panuja.

 • po_latach

  to że pisałeś w marcu kwietniu wbrew gospodarzowi i innym o zmianie trendu to za to szacun, ale styl do dzisiaj pokazał że to było mało wiarygodne.

 • spinnaker01

  re: po_latach

  Mało kogo obchodzi kogo wolisz poczytac i kto wg ciebie jest wiarygodny bo jedyną twoją aktywnośc jaką widac to gdy czepiasz się gospodarza, marka i teraz widzę że kamiloziemczuka. Bredzisz coś o kłopotach emocjonalnych, pełnych portkach, wyjeżdzasz że ktoś konkretnie ja i marek zaklinaliśmy od poczatku roku eS-ki kiedy siedziliśmy w akcjach, etc Napisz konkretnie kiedy w co wchodzisz, kiedy wychodzisz, w czym jesteś jak taki hojrak jesteś? Ja zanim wyszedłem w długi weekend majowy z akcji pisałem o tym, teraz pod koniec grudnia/początek stycznia wchodzę w eS, wychodze pod koniec lutego,pisałem o tym już w zeszłym tygodniu.
  Taki jesteś mocny? Sam napisz na co stawiasz kasę, nie? to zachowaj swoje pierdy dla najbliższych przy wigilijnym stole.

 • marekdaro

  Spin

  mialem mu to napisac ale to jak grochem , pojawia sie cos napisze na kogos a zeby sam cos od siebie nic. Ten typ tak ma - emocjonalny :-) Czekam w koncu moze cos napisze w prognozie czy zasieg itp a tu cisza i pojawianie sie co jakis czas aby komus pojechac.
  podobalo mi sie jak kiedys gospodarz zablokowal jego nick bo kto mial podobny :-) nalezlo sie chyba dac bana na dluzej. Ale odblok zadzialal w skutecznej rece admina Pana Wojtka.

 • jurgenes

  Cześć chłopaki !!!

  Jak się macie ??

 • po_latach

  @jurgenes
  jest ok, ale odkąd ograniczyłeś swoją aktywność na blogu pojawiło się tu sporo troli forumowych i skrzatów z lasu :)

 • marekdaro

  rozkorelowaly sie troche rynki nam i waluty Jurgenesie. Wrzesien minal szybko ale Twoja rada z wiosny okazala sie moja podpora w otwieraniu esek majowych , thx.

 • slow2006

  moje pare slow na temat zlota... wydaje sie ze powinno na dluzej zatrzymac sie w przedziale do 3000 a moze i do 2000$ tzn na najblizsze 20 lat :D w 2045 zloto bedzie po 10k$ racja bezuzyteczna prognoza... gdybym byl starszy pewnie wszedlbym w ten trend 10 lat temu ;] a teraz druga informacja od 1964 r konsumpcja zlota jest na podobnym poziomie, podczas gdy produkcja wzrosla o 60-70% ? i tak to jest... ktos czegos nie potrzebuje a idzie w gore bo rzady tego chca, jak np cukier... i tak moga sterowac swiatem hehe...bo jak mieliby zrobic inflacje kontrolowana jak nie przez wzrost podstawowych dobr, pszenica kukurydza ropa itd... zalosny system, widzimy go a nic nie robimy :) pozdrawiam 2700 ... a co potem ? raczej za daleko nie spadniemy nawet gdybysmy dotarli do 2700 co chybabedzie trudne...
  ps: ogladnaem film the time i tam reglamentowany byl czas zycia ;) ciekawe ...

 • kociobw

  @jurgeenes
  -
  Brak wykresu,argumentów merytorycznych,brak jaj.
  NIE CZytam
  -
  Para- normal -activity !

 • kociobw

  :)
  www.inwestorgieldowy.com/aktualnosci/precyzyjny-poziom-wig20-za-dwa-miesiace-5-lutego-2012-roku_1,173.html
  :)

 • zulus_chacka

  jak widac rynek pod kontrola grubych. od rana widac zamykanie pozycji przez grubas podobnie jak to mialo miejsce wczoraj po godz 16
  wg mnie o spadkach do wygasniecia mozna zapomniec pomimo zakonczenia cyklu 25/5 i licznych dywergencji na wsk godzinowych
  ..... watpie bysmy zjechali nawet ponizej 2230,
  w weekend jest szczyt UE, pelnia i zacmienie ksiezyca , no i w kazdej chwili moze jakis polityk wyskoczyc z jakas informacja , ktora pewnie bedzie zdementowana podobnie jak to mialo miejsce na przelomie pazdziernika i listopada.....najlepsza rekomendacja jest odlozyc zabawki do wygasniecia serii.

 • bbb_29

  zulus_chacka

  jak widac rynek pod kontrola grubych. od rana widac zamykanie pozycji przez grubas podobnie jak to mialo miejsce wczoraj po godz 16
  wg mnie o spadkach do wygasniecia mozna zapomniec pomimo zakonczenia cyklu 25/5 i licznych dywergencji na wsk godzinowych
  ..... watpie bysmy zjechali nawet ponizej 2230,
  w weekend jest szczyt UE, pelnia i zacmienie ksiezyca , no i w kazdej chwili moze jakis polityk wyskoczyc z jakas informacja , ktora pewnie bedzie zdementowana podobnie jak to mialo miejsce na przelomie pazdziernika i listopada.....najlepsza rekomendacja jest odlozyc zabawki do wygasniecia serii.

  na rynku USA widac ze beda chcieli zamknac caly rok na plus +

  chyba nadchodzi czas wyciaganie indeksow USA bez obrotow przed swietami

 • bialek.wojciech

  mart-inex:
  "@WB

  Panie Wojtku , wziołem to z headlinów na macronext:

  www.macronext.com/art-6826

  www.macronext.pl/art-6742 - tu zgoda , nie doczytałem dokładnie

  ale pomijam to , pytanie zostaje aktualne : czy dalej uważa Pan dane z USA za wiarygodne ? Co wg Pana skłoniło konsumentów w USA do takiego optymizmu w ciągu miesiąca między wrześniem a listopadem 2011 ? Skok o prawie 16 pkt po tym jak znalazł się na poziomie najniższym od 2,5 lat ? ciekawa sprawa ..."

  Przecież to wyjaśniłem w Wykresie dnia, do którego dałem wcześniej "link". Jeszcze raz podaję:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=4756


  "Dodatkowo zasadne jest pytanie : czy pamięta Pan ostatni przypadek takiego tygodniowego "wykopu" na S&P jak obecnie ? który Pan zachwalał, kiedy to było i co było potem ?"

  O tym był dla odmiany wczorajszy wykres dnia:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=4777

  Potem był 1) kilkusesyjny spadek DAX-a o 6,2 proc. kasujacy połowę tego wykopu i trwający do początku grudnia 2008, następnie 2) miesięczy 14,7 proc. wzrost DAX-a do 6 stycznia; 3) ostania fala bessy do 6 marca (DAX -21,5 proc.) i wreszcie 2-letnia cykliczna hossa (DAX +105 proc.).

  Zakładam, że teraz będzie w miarę podobnie.
 • bbb_29

  Niemcy Zamówienia w przemyśle październik Zamówienia w przemyśle s.a. październik 5,2% m/m 0,7% m/m

  cuda sie zdarzaja :) na Mikołaja

 • behemot108

  @ po latach

  podarzanie za trendem to bardzo dochodowa strategia w ktorej uczestnik nie przewiduje przyszlosci lecz odpowiada na zachowanie rynku w danym momencie. Jest to bardzo trudna metoda ze wzgledu na swoj charakter i nie jest dla kazdego.
  Z reguly uczestnikow tej strategii malo interesuje czy maja racje czy tez nie natomiast intersuje ich ile zarobili.
  t jak to mowia
  niektorzy chce miec racje niektorzy chca zarabiac. Ja wole zarabiac racje kazdy ma swoja
  @kamiloziemczuk
  brawo w koncu jest znalazl sie jakis trend follower.

 • mart-inex

  zanudzić się można tą dystrybucją ... ale jest światełko w tunelu na LOP'ie

  ;-)

  pozdro i powodzenia !

 • kamiloziemczuk

  @ po latach
  Miałem Ci odpisać właśnie, ale widzę, że behemot108 odpowiedział Ci już bardzo rzeczowo na poruszaną kwestię.

  Pozdrawiam :)

 • mart-inex

  @behemot108 / @kamiloziemczuk
  trend follower

  dobre sobie , zająć S na close weekly w low ? i czekać 100pkt + na dobranie S ?

  a nie lepiej było poczekać na open w poniedziałek i jakby się potwierdził sygnał zając pozycję ? o tym że 100pkt wyzej można było to zrobić nie wspomnę ale to jak już pisałem nie było do przewidzenia - ręcznie sterowany rynek newsami itp , itd.

  ale zajęcie pozycji na close weekly w low to dla mnie amatorka , nawet utrata kilku pkt po luce w dół w poniedziałek byłaby lepsza niż strata na S 100pkt + ,

  tyle w temacie

  pozdro i powodzenia !

  P.S. LOP jednak światełkiem się okazał ;-)

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2011/12/Co-cieszy-amerykanskich-konsumentow.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci