Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Co wynika z cyklu prezydenckiego?

bialek.wojciech

Nawrót kryzysowych tendencji w strefie euro oraz pojawienie się wątpliwości co do zdolności polskiego rządu poradzenia sobie w racjonalny i elegancki sposób z narastającymi napięciami fiskalnymi ponownie pogorszył w okresie minionych kilku tygodni nastroje uczestników rynku. Trudno się temu specjalnie dziwić. Analogia obecnego kryzysu strefy euro do kryzysu azjatyckiego sprzed 13 lat zarysowana pół roku temu nadal zachowuje swoją ważność. Jedną z konsekwencji z niej wynikających miał być "letnia zwyżka" cen akcji. Ta rzeczywiście nastąpiła wskutek interwencji FED przeciągając się aż do początku listopada. Kolejnym zjawiskiem z tej analogii wynikającym miał być jednak nawrót kryzysu po mniej więcej pół roku od ujawnienia problemów Grecji. I dokładnie z początkiem takiego nawrotu mamy najwyraźniej od jakiegoś czasu do czynienia. Analogia do sytuacji rynkowej z czasu kryzysu na rynkach wschodzących z lat 1997-1998 sugeruje, że kulminacja kryzysu strefy euro nastąpi dopiero za kilka miesięcy w środowisku inwestycyjnym być może przypominającym to z lata i jesieni 1998 roku czyli z okresu bankructwa Rosji i upadku gigantycznego funduszu spekulacyjnego Long-Term Capital Management.

Kilka przesłanek sugeruje, że taka ewentualna kulminacja kryzysu będzie dobrym momentem do zakupów akcji. Jedną z tych przesłanek chciałbym opisać dziś.

Na rynkach finansowych funkcjonuje wiele reguł inwestycyjnych (typu "sell in May, go away on holiday"), zwykle mają one jednak charakter probabilistyczny, to znaczy sprawdzają się "zwykle" ale nie zawsze. Jest jednak jedna reguła, która nie zawiodła nigdy od 76 lat. Co prawda daje ona sygnał kupna jedynie raz na 4 lata, ale 19 ostatnich tego typu sygnałów przyniosło zyski i żaden nie przyniósł straty.

Z 19 sygnałów kupna na przestrzeni minionych 76 lat 19 zakończyło się sprzedażą z zyskiem.

Oto stopy zwrotu uzyskane w tych transakcjach:

+9,9 proc.

 +36,4 proc. 

+44,5 proc.

+33,1 proc.

+36,3 proc.

+6,8 proc.

+37,0 proc.

+5,3 proc.

+41,9 proc.

+21,2 proc.

+26 proc.

+33,3 proc.

+19,6 proc.

+40,8 proc.

+22,2 proc.

 +2,3 proc.

+31,9 proc.

+1,8 proc.

+47,9 proc.

Średnia z tych 19 stóp zwrotu to +26,2 proc., mediana +31,9 proc. Najniższy zysk to +1,8 proc., najwyższy to +47,9 proc.

Najnowszy sygnał tego typu został wygenerowany nie tak dawno bo raptem  pod koniec września tego roku. Ówczesny zakup dał do 5 listopada zysk w wysokości 7,4 proc. Potem te zyski zaczęły topnieć i na koniec listopada wynosiły już jedynie 3,5 proc. Do momentu pojawienia się - za 13 miesięcy - sygnału sprzedaży wielkość tej bieżącej stopy zwrotu będzie się jeszcze wielokrotnie zmieniać.

Pora już chyba zdradzić jakieś szczegóły owej "niezawodnej" od prawie 80 lat strategii spekulacyjnej. Oczywiście oparta ona jest na występujacym na amerykańskim rynku akcji zjawisku tak zwanego "cyklu prezydenckiego", czyli  tendencji do oscylowania stóp zwrotu z lokat w akcje w ramach 4-letniego cyklu politycznego wyznaczanego przez kalendarz wyborów prezydenckich w USA. W ramach tej narzucanej przez 4-letni rytm wyborów cykliczności występuje silna tendencja to pojawiania się wysokich stóp zwrotu w roku poprzedzającym rok, w którym odbywają się wybory prezydenckie w USA (czyli trzecim roku cyklu):

  

 

Przedstawione powyżej stopy zwrotu były zyskami z obejmujących 5 kwartałów lokat w indeks S&P 500 inicjowanymi pod koniec III kw. drugiego roku po wyborach i zamykanymi na koniec trzeciego roku po wyborach. W poprzednim cyklu oznaczało to zakup akcji wchodzących w skład indeksu S&P 500 po koniec września 2006 (czyli pod koniec III kw. drugiego roku po wyborach prezydenckich z 2004 roku) i ich sprzedaż na koniec 2007 roku. Czyli kupno, gdy S&P 500 miał wartości 1335,8 pkt. i sprzedaż gdy miał wartości 1468,4 pkt. Dało to  zysk właśnie 9,9 proc. (nie licząc dywidend!) "zgarnięty" w ostatnich chwili przed ostatecznym załamaniem cen akcji spowodowanym wybuchem kryzysu kredytowego.

Stosowanie tej strategii pozwoliłoby w okresie od 1934 roku na pomnożenie początkowego kapitału ponad 73-krotnie (a wyliczenie to nie uwzględnia dywidend uzyskiwanych podczas 5-kwartalnego okresu trzymania akcji).

Oczywiście źródłem tej zadziwiającej regularności jest zdolność zależnej od Białego Domu Rezerwy Federalnej do manipulowania przebiegiem cyklu koniunkturalnego w gospodarce w taki sposób by maksymalizować szanse reelekcji urzędującego prezydenta czy też innego kandydata  aktualnie rządzącej partii. Dlaczego jednak najlepszym rokiem na giełdzie nie jest rok wyborów tylko rok poprzedni? No cóż. O wynikach demokratycznych wyborów decydują w mniejszym stopniu głosy inwestorów a w większy pracobiorców (których jest zdecydowanie najwięcej). Innymi słowy celem manipulującego w celach politycznych koniunkturą gospodarczą banku centralnego jest maksymalizacja liczby miejsc pracy w gospodarcze w przeddzień wyborów. Jak wiemy poziom zatrudnienia sam jest wskaźnikiem opóźnionym w stosunku do koniunktury gospodarczej, a tą ostatnią z kolei o średnio ok. 5 miesięcy wyprzedzają zmiany cen na rynku akcji. To skumulowane wyprzedzenie rynku akcji w stosunku do koniunktury gospodarczej, i koniunktury gospodarczej w stosunku do rynku pracy powoduje, że skutki manipulacji FED zaczynają być widoczne na rynku akcji już na 2 lata przed wyborami.

Jest dosyć jasne, że ostatnia interwencja Rezerwy Federalnej, która wywołała tyle emocji miesiąc temu, jest elementem właśnie takiej wielkoskalowej manipulacji, której celem jest wpłynięcie na wynik wyborów prezydenckich z listopada 2012 roku.

Warto zauważyć, że ostatnim przypadkiem, w którym opisana strategia sromotnie zawiodła przynoszą stratę w wysokości 50 proc. były lata 1930-31. Był to ostatni okres, w którym w USA ciągle jeszcze obowiązywał - zniesiony w 1933 roku przez rozporządzenie prezydenta Roosevelta - standard złota. Innymi słowy był to ostatni okres, w którym amerykańscy obywatele mieli prawo i możliwość zamiany "zielonych papierków z portretami martwych prezydentów" na złote monety i sztabki, z którego to prawa i możliwości mogli korzystać, jeśli na przykład nie przypadły im do gustu  manipulacje wartością pieniądza w wykonaniu banku centralnego.

Przyszły rok - rok 2011 - jest właśnie takim najlepszym z punktu widzenia giełdy nowojorskiej trzecim rokiem "cyklu prezydenckiego", to znaczy rokiem poprzedzającym rok wyborów prezydenckich w USA. 

  

 

 

Na powyższym wykresie zaznaczyłem kolorowymi liniami 3 trendy wokół których indeks S&P 500 musiałby się zapewne oplatać, gdyby chciał zakończyć przyszły rok na poziomach oznaczających wzrost w stosunku do poziomu z końca września (1141,2) o odpowiednio +1,8 proc. (cel 1161,7 pkt. na zielono), +31,9 proc. (cel 1505,2 pkt. na niebiesko) oraz +47,9 proc. (cel 1687,8 pkt. na czerwono). Ta pierwsza liczba - +1,8 proc. - to najniższy zysk z opisanej powyżej strategii opartej na "cyklu prezydenckim", ta ostatnia - +47,9 proc. - do najwyższy zysk. +31,9 proc. to mediana - "wartość oczekiwana" - z tych 19 dodatnich stóp zwrotu.

W ciągu następnych 13 miesięcy będę najprawdopodobniej często wracał do powyższego wykresu traktując każdy wzrost powyżej czerwonej linii jako sygnał lokalnego "przegrzania" rynku i spadku dalszego potencjału wzrostowego. Równocześnie każdy spadek indeksu poniżej zielonej linii będą skłonny traktować jako sygnał pojawienia się cen "gwarantujących" - na podstawie statystyki od 1934 roku - zysk z inwestycji w amerykańskie akcje.

Oczywiście wersja najbardziej optymistyczna (linia czerwona) a nawet wersja zgodna ze medianą (linia niebieska) są zapewne - w obecnych warunkach - nieco mniej prawdopodobne (choć oczywiście nie można być tego pewnym). Wcześniejsze rozważania - patrz "Wall Street: stracone 2 lata?" oraz "Prawdopodobieństwo załamania a maksymalna możliwa nagroda" sugerowały, że bardziej realistyczne są oczekiwania zakończenia przyszłorocznych notowań na Wall Street przy poziomie S&P 500 wyższym niż owe minimalne 1161,7 pkt. ale jednak niższym niż oczekiwany na podstawie mediany poziom 1505,2 pkt.

Komentarze (799)

Dodaj komentarz
 • misiekznatury

  No to sp chyba juz potwierdzilo ze wyszlo z trojkata. Na moj gust to też przebili linię szyi dla formacji podwójnego/potrójnego dna. Zamknięcie w rejonie powyżej 1202-203 to tylko potwierdzi. Pozdrawiam

 • shazza14

  Alleluja !Co nam Hiszpania Portugalia itp:)

 • shazza14

  Każdy na tym blogu ma na jakimś etapie swoje 5 minut.Nawet właściciel bloga miał ale teraz gdy FED drukuje mogą go powstrzymać tylko Chimy:)

 • misiekznatury

  Dodam jeszcze, że na edku coś na kształt formacji ORGR na interwale H1. Ja taki misiek i o wzrostach no kto by pomyślał:)

 • spinnaker01

  Dobry Wieczór Panie Wojciechu

  Chciałem poczekac jeszcze tydzień na potwierdzenie zakończenia korekty na innych EM, według analogii wówczas powinna sie zakonczyc korekta u Nas i zadac niekoniecznie retoryczne pytanie - co dalej po rajdzie Św, ale z tego co widzę na blogu ;) blogowicze już okrzyknęli praktycznie przez aklamacje koniec korekty u Nas.

  Był Pan na urlopie, zapewne brak czasu spowodował że nie zajrzał Pan na pierwszą stronę wpisów. Popełniłem tam jeden wpis którego fragment przytoczę:

  "Zatem przyszły rok może wyglądac nastepujaco: do połowy stycznia rajd Św&defekt stycznia. Następnie odreagowanie, początek korekty spadkowej z jej kulminacja w marcu -2500? Na Święta Wielkanocne początek odbicia, pompa na wybory i zwyciestwo Słońca Peru i latem/sierpien/ osiągamy szczyt 3338,8, dystrybucja, koniec hossy.
  Lub spadki wrzesniowo/pazdziernikowe nie są poczatkiem bessy, tylko zgodnie z historycznymi prawidlowościami kalendarzowymi tylko powrotem do normalnosci, od listopada mamy jazde w góre, podczas rajdu Św za rok przebijamy szczy poprzedniej hossy, wszyscy wieszczą Nam świetlana przyszłośc i liczą ile zarobimy na EURO 2012. Po takich zyskach ulica w koncu wchodzi w fundusze, podczas promocyjnych spadków styczniowo/lutowych 2012 roku, po osiągnięciu 4076,5 ;) rozpoczynają się powitane z radością spadki - bo można kupic taniej akcje!!! - następuje włożenie papieru w drżące z niecierpliwości łapki ulicy...."

  Jakby Pan widział te najbliższe 13 mc u Nas, od poziomu 28(5)0 bo taki zakładam że osiągniemy w na koniec roku, w tle Naszej specyfiki - wskaźnik OECD, czekające Nas podwyżki stóp% etc...-

  Kończąc - czy płytka bessa która Pan przewiduje to taka a'la Panska bessa 2004-2005 czy też standardowa naprzemienna płytka/płaska bessa.

 • ilona.40

  Wydaje sie ze dzisiejsze wzrost sa przesadzone wczorajsze zamkniecie miesiaca na WIG20-2611,60 a dzisiejsze minimum 2635,16 wskazuja kierunek na spadek do zamkniecia swiecy miesiecznej no chyba ze formatka odwrotka?

 • magiczny85

  Witam, aktualne ceny i dzisiejszy szał na wig20 się niebawem zakończy:

  [cs7.pl/index.php/2010/12/dolar/=URL] Analiza[/a]

  Złotówka jest G. warta to jakim cudem mamy płacić tak drogo za polskie akcje?

 • ilona.40

  stooq.de/q/a/?s=fw20

 • pawel-l

  Wczorajsze komentarze 2010/11/30 po 17:00
  CI CO NIE MIELI RACJI
  marekdaro ktos ladie upchal fundom pod koniec
  gamera11
  To wygląda na wyjście z akcji zagranicy:)
  pegasus-7
  Wyglada na to, ze dystrybucja na rynkach zakonczona czas na wlasciwa przecene.
  bialek.wojciech To dawałoby jutro silny spadek
  lakusek
  niech nie zmyla braci te dzisiejsze wzrosty - bedzie nizej!
  spekulant09
  Wyglada na to, ze dystrybucja na rynkach zakonczona czas na wlasciwa przecene.
  cd1010
  A ja sie nie zdziwie jak jutro bedziemy mieli "armagedonik" tak do 1150.
  lakusek: (po raz drugi) W tym ruchu zadnych wzrostow powyzej 2680 nie bedzie.
  onetrader25
  Nie zdziwi mnie jesli bedziemy sie osuwac do konca sesji i zrobimy znowu jakis ladny cudifixing ;)
  gamera11
  Tak czy inaczej 1200 uważam na SP nie do przejścia w tym roku:)
  I CI CO MIELI RACJĘ
  stoje_i_patrze
  Rynki finansowe - bliski koniec wyprzedaży?
  eplayer
  ja jestem misiem, ale widze wiele argumentow za wzrostami,
  delubicz
  wygląda na to,że akumulacja na rynkach została zakończona,czas na właściwe wzrosty

 • adagol

  Ponawiam pytanie: Może ktoś w 2-3 zdaniach wyjaśnić co oznacza na stooqu indeks eurodollar future?
  stooq.com/q/?s=ed.f&c=3m&t=c&a=ln&b=1
  To coś związanego ze stopami procentowymi na USD?

 • pegasus-7

  Witam ..

  Obecny wzrost tez nalezy do dystrybucji. Niemieccy "pseudoexperci" od rynkow caly dzien trabili " Raus z bundow, Rein do akcji", tak jakby to mialo jakis sens. Obydwa rynki sa w calkowitej przeciwfazie, a za pare dni bundy maja wiedzmy (8.12.10). Poza tym kazdy kryzys konczy sie tak samo, czyli panika na akcjach i hiperbola na obligacjach, bo przeciez po uspokojeniu nastrojow trzeba zarobic na nich - tanio kupionych.
  pozdro.P

 • pure_miglanc

  Witam serdecznie,
  Dzisiaj była sesja podobna do tej z 27.08.10.
  Jutro będzie ta z 30.08. W piątek 31.08.10.

  Wychodzi z tego że w piątek zobaczymy jeszcze niskie otwarcie.
  Jutro open na 2680 i schodzimy do połowy dzisiejszej świecy - 2655
  W piątek open na 2618 i zamykamy się na dzisiejszym close.

  Pod to gram - jutro ostatnie S na openie. Co dalej też widać.

  Pozdrowienia

  Stoję już godzinę w korku - zima wróciła. :))

 • pegasus-7

  witam ...


  ... a poza tym jakos dziwnie zlotowka sie niewiele umocnila, a korona czeska to wrecz oslabla dalej, to co to za "wejscie .. smoczka?"
  pozdro.P

 • pure_miglanc

  Dla mnie optymalnie byłoby dotarcie do 2580 na FW20.

  100 pkt od dzisiejszego maxa.

 • lakusek

  @ pawel-l

  potrafisz czytac ze zrozumieniem?? pytam powaznie.

  Wymianiam 3 bledy twojej beznadziejnej wyliczanki:
  1. pisalem dzisiaj, nie wczoraj
  2. nie przeszlismy 2680
  3. pisalem o nie zmyleniu dzisiejszymi wzrostami, a nie wzrostami do momentu wypowiedzi.

  I nie wyrywaj wypowiedzi z kontekstu.

  A poza tym moze masz cos do dodania od siebie? Potrafisz troche pomyslec czy powielasz poglady swojego guru?

 • pawel-l

  Lakusek to miało być do śmiechu. Więcej poczucia humoru. Po za tym za dużo zgadujecie to do niczego nie prowadzi.

  1. Napisałem, że po 17:00
  2. Na Futures zamkneliśmy 2680

  Ja mam S po 2675, ale nie będę więcej przechwalał się pozycjami bo moja skuteczność jest poniżej 50%

 • wypasior

  Dla mnie na dzisiejszą sesję nałożyły się następujące czynniki: chwilowe wyprzedanie akcji i realizacja zysków na walucie, jeśli dodamy do tego optymizm inwestorów w usa to mamy dzisiejszą "hossę". Dopóki nie zobaczę wig20 dobrze ponad 2700 to nie uwierzę że mamy do czynienia z czymś trwałym. Nie upieram się i faktom nie będę zaprzeczał, ale uważam byczy triumfalizm za przedwczesny. 1200 pips zrobione na walucie jednym tchem nie oceniał bym w oderwaniu od reszty rynków.

 • lakusek

  @ pawel-l

  powyzej na razie nie bylo. Tych kilku koni po 81 nie licze, a nawet jak bedzie 10 wyzej to sie nic nie stanie, nie apteka.

  Powtarzam po raz kolejny - w tym roku rynek znajdzie sie ponizej 2600 pkt, chocby na minute, ale sie tam znajdzie. Prognoza latwa do zweryfikowania. Zachecam do podobnych. Nie sprawdzi sie to bede tylko czytal komentarze.

  Pozdro,

 • eplayer

  @pegasus
  PLN od szczytu o 10gr - to wcale nie takie slabe umocnienie
  dla inwestujacych z zachodu - to lepiej, gdy PLN nie umacnia sie za szybko - taniej nakupia akcji - WIG dolarowy wzrosl o prawie 3%
  poza tym mi jest obojetnie czy sa spadki czy wzrosty - moj horyzont inwestycyjny zawiera sie w przedziale 5min do 8 godzin
  duzym wsparciem dla wig dolarowy byl bodajze poziom 900 wiec do tego duzego obecnie oporu jest ok 30 pkt, chcialbym je jeszcze wziac na Lce, a czy sie uda to sie okaze
  pozdrawiam

 • spekulant09

  @pawel-l
  2010/12/01 19:14:56
  Witaj,
  jeśli już starasz się cytować to rób to rzetelnie i nie przypisuj ludziom wypowiedzi, których nie napisali, otóż moja wczorajsza wypowiedź odnosiła się do przeceny prognozowanej przez Pana Pegasus-7 i brzmiała cyctat poniżej:

  spekulant09
  2010/12/01 12:09:49
  Witam serdecznie,
  Twój post fajnie wpasuje się w dołek na rynkach przed ruchem UP do końca grudnia z możliwością kontynuacji w styczniu.
  Pozdrawiam.

  Nie chodzi o to że ktoś ma rację bądź nie, ponieważ nie ma ludzi bezbłędnych. A jeśli chcesz mnie rzetelnie podsumować to polecam mój wpis dotyczący S&P w 09/11/2010 załączam wykres do podsumowania:
  stooq.pl/c/?s=s%26p500&c=1m&t=c&a=lg
  spodziewałem się korekty max 30 pkt ale rynek stwierdził, że ze względu na sentyment, 30 pkt to za mało (odgrzewał stare kotlety-to wojna walutowa) dlatego korekta miała troszkę więcej jak 50 pkt. cytat poniżej:

  Spekulant09
  2010/11/09 11:19:11.
  Witam serdecznie,
  właściwie moja prognoza średnioterminowa nie zmieniła się (od początku 2009 roku). Cykl prezydencki w YUESEY i spory zapas tuszu w drukarce Bena powinien pozwolić na wzrost S&P do poziomu 1300 pkt. w tym roku. W krótkim terminie tj blisko połowy listopada korekta płaska tzw. w locie bez większych obsunięć ok 25 +/- 5 pkt. S&P i następnie rajd mikołajkowy do końca grudnia.

 • ulica_mainstreet

  @ Wojciech Białek
  To ciekawe, cykl prezydencki jest 4 letni, a co 3 lata (za wyjątkiem 2007) S&P walczy w podobnych okolicznościach z podobnymi poziomami. Może oprócz cyklu 4 letniego istnieje cykl 3 letni?
  Czy wówczas najbardziej pasującą analogią nie powinien być cykl 12 letni i dlatego 1998 tak dobrze pasuje? (korekta o 60 pkt po osiągnięciu poprzedniego szczytu?)


  @ spadki
  Taka ładna biała świeca na tygodniowym S&P nad SMA200.
  I zapowiedź rozciągnięcia QE na całą H1 2011.
  Może w połowie grudnia jeszcze jakieś straszenie, ale teraz?
  No i ropa wyłamała ramionko, więc pewnie fundusz norweski się zaktywizował. Ciekawe dlaczego oni nas tak lubią. Może z powodu truskawek?

  Z ciekawych wykresów
  BRE w kluczowym punkcie:
  Na wykresach bez odjęcia pp pod miesięczną 50, od której odbił się już 4 razy, a także ostatnia luka do zamknięcia w okolicach 495 pln
  A w stooq, voila!
  stooq.pl/q/a/?s=bre&i=m&u=767463
  I komu tu wierzyć?

 • pegasus-7

  @eplayer

  EUR/PLN oslabnie w trakcie obecnej wyprzedazy do poziomu 4.20 do dnia 8-19 lutego przyszlego roku. Od poziomu z 5 listopada (podwojne dno) oslabnie o 30 groszy. Jesli trafi sie to intraday wczesniej to bedzie to poziom zaporowy.
  pozdro. P.

 • pegasus-7

  witam ..
  @ulica ...
  .. o ile sie nie myle to FED zamierza kupowac obligacje (i to w posiadaniu upadajacych bankow - kroplowka) a nie wspominal slowem o akcjach.
  Czytacie to czarne , czy to biale w gazetach ?
  pozdroP.

 • tomiwe

  www.tvncnbc.pl/netmedia-czuja-ozywienie,8191362,21,klip.html#

  Netmedia prognoza na ten i przyszły rok jest "konserwatywna",czyli jest możliwość wyniku wyższego.
  W tym roku firma planuje co najmniej 8mln,a na przyszły rok co najmniej o 30% więcej.
  Zarząd NETMEDIA SA informuje, iż Spółka zajęła pierwsze miejsce w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe i została uznana za najszybciej rozwijającą się spółkę nowych technologii w Europie Środkowej. Pierwsze miejsce w rankingu to efekt dynamiki wzrostu przychodów Spółki w latach 2003 - 2008 roku na poziomie 7210%.

 • stoje_i_patrze

  To jest czarny koń i może popsuć wzrosty:
  www.bloomberg.com/news/2010-12-01/u-s-lawmakers-urge-delay-on-tax-cut-vote-pending-bipartisan-negotiations.html

  jutro musi być potwierdzenie wzrostów, czy to aby nie tzw efekt "pierwszego dnia miesiąca". Na FW20 to grunt to utrzymać zamknięcie na dziennym powyżej ema 20 czyli 2667.

 • stoje_i_patrze

  @ shazza14

  "Alleluja !Co nam Hiszpania Portugalia itp:)"

  Dokłądnie tak, US gotowe poprzez większy fundusz pomocowy:) To nie rozwiąże problemu teraz ale rynki to nie interesuje.

 • stefank.2

  "Czyli gdyby św. Mikołaj nadjechał już teraz, to ja zostałbym na lodzie. Ale liczę na tę domniemają 5-tkę wzrostową na walucie. "
  Możemy uznać że nadjechał ?!

 • stoje_i_patrze

  Jeszcze jeden czarny koń. Jutro. Bodajze o 14.30 naszego czasu (8,30NYT) ECB ma konferencje w sprawie innych metod pomocy. Spekuluje sie o QE w wydaniu ECB. Kto wie. Jak nie bedzie to mozliwy wysyk akcji.

  Trzeba sobie jasno to powiedziec. Zresztą to wspomniał Witold (Delubicz) - rynek jest dla szybkich, i oczywiście prognozy prognozami,ale wszystko mogą nam rynki wyrysować. Grunt to znać poziomy gdzie zmieniac zdanie, a depozyt urosnie. Ot cala strategia.

 • ilona.40

  Prosze przeczytac
  Czy Mikolaj sprzedaje akcje na mocne ruzgi ?
  arka.pl/aktualnosci/wartosc-aktywow-netto-funduszy-listopad-2010.html

 • stoje_i_patrze

  Z Francją ciekawa sprawa (CAC40...) otóż chłopaki zaanektowali sobie 36 mld euro z funduszy emerytalnych (Z tegoco rozumiem to z rezerw). Zamierzają w najbliższym czasie (miesiące) przesiąść się z alokacji w akcje (chyba teraz 40%) do obligacji. Wiecej:
  www.efinancialnews.com/story/2010-11-29/france-seizes-euro-36bn-of-pension-assets
  www.zerohedge.com/article/following-hungary-and-ireland-france-next-seize-pension-funds
  Wiadomosc w sumie z 28 listopada 2010
  To powinno zle rzutowac na rynek akcji we Francji.

 • ilona.40

  Poprzednia wartosc za pazdziernik.
  arka.pl/aktualnosci/wartosc-aktywow-netto-funduszy-pazdziernik-2010.html

 • ilona.40

  Ciekawie wyglada wykres miedzi i ciekawe jak sie bedzie sprzedawala w zime mrozna?

 • gamera11

  Ok przyznaję się.Nie doceniłem Bena i spółki i sapom udało się przebić 1200:)....

 • stoje_i_patrze

  @ulica_mainstreat
  "@ spadki
  Taka ładna biała świeca na tygodniowym S&P nad SMA200. "

  Kluczowe tez sma 50 na miesiecznym. Kluczowe grudniowe zamkniecie powyzej 1200. Jesli sie to stanie to droga otwarta do wyższych poziomów. Zwróc uwagę na zachowanie sp500 w tym roku przy sma 50 na miesiecznym.

 • ulica_mainstreet

  @pegasus-7
  Dziękuję za troskę o umiejętność czytania.

  FED monetyzuje dług kupując obligacje. Czyli zwiększa ilość dolarów na rynku.
  Obligacje i sentyment do nich zależą od zaufania, że rząd będzie w stanie spłacić zobowiązania, lub od strachu, gdy spada ilość pieniądza w systemie.

  Za płynność na rynkach finansowych FED odpowiadać będzie od 01.01.2011 w ok. 42%, a ECB w 37,4%.
  Jeśli wszystko odbywa się bez straszenia bankructwem, w sposób kontrolowany, to wzrost ilości pieniądza przekłada się na wzrost cen aktywów innych niż obligacje.
  W zeszłym roku ECB zaczął monetyzować w grudniu, początkowo wyrównując spadek ilości $.
  Tylko brak wspólnych euroobligacji, które znosiłyby dzielnie osłabianie euro powoduje redukowanie obligacji krajów euro w gorszej kondycji.
  Zagrożenie bankructwem Kalifornii tylko zwiększa pęd do UST.
  Zresztą trzymanie, lub sprzedawanie obligacji jakiegoś kraju, jest pewną formą nacisku przy próbach nadmiernej deprecjacji własnej waluty.
  I to robią WIERZYCIELE, którym reszta może zaśpiewać.
  Oni też posiadają realne pieniądze, które nie muszą się delewarować.

  Dlatego niestety kryzys strefy euro świadczy o poważnych problemach UE i sięga samego rdzenia, solidarności.
  Grecję sprzedano Chinom za poparcie limitów CO2. Ktoś zauważył szczyt w Meksyku? Wykres ropy pokazuje, że nie był zbyt istotny. A rodacy Onassisa będą kupować chińskie statki.
  Irlandia, to wyjęcie spod angielskiego protektoratu przez Niemcy
  www.safehaven.com/article/19132/terms-of-enslavement-irish-citizens-say-default-agreement-violates-eu-and-irish-laws-50-ways-to-leave-the-euro

  www.zerohedge.com/article/olli-rehns-upcoming-executive-diktat-ireland-2-double-your-tax-rate :
  A row has broken out in the European Parliament over Ireland's 12.5% corporate tax rate. It has emerged that eight, mostly French and German, MEPs have issued a declaration attacking Ireland's corporate tax rate and calling for a minimum EU wide corporate tax rate of 25%.
  To Ireland With Love

  @ SiP
  Nie ma limitów CO2, umowa z Chinami nie obowiązuje. A i BOE przestanie się pieklić.
  Ale timing najważniejszy. Bo najpierw pewnie rozjadą krótkie.

 • sagusiek

  SP500 05.11.2010- 1222 01.12.2010-1205
  Edek 05.11.2010- 1,4032 01.12.2010-1,3140
  Oil 05.11.2010-88,26 01.12.2010-88,81

  Coś nam się rozjechało tu i ówdzie i pytanie kto kogo teraz będzie doganiał ;)

 • zulus_chacka

  "To powinno zle rzutowac na rynek akcji we Francji."

  juz pewnie jest to w cenie, rozjechala sie korelacja z dax

 • zulus_chacka

  @SiP

  mozesz mi podac link na bloombergu do obligacji wloskich i francuskich?. dzieki

 • gamera11

  Trójkąt zniżkujący na SP został dzisiaj zanegowany.Być może to fałszywka a być możę nie....Prognozowanie to wyjątkowo niewdzięczne zajęcie w dzisiejszych czasach:)

 • hazard.jednym.okiem

  Witam wszystkich.
  Piękna Bycza sesja... teraz Byki muszą pokonać 2700 jutro,pojutrze lub najpóźniej do poniedziałku i najlepiej tam pozostać jesli marzą o wyższych poziomach. Jesli tego nie zrobią to ....hmm.... Niedżwiedzie będą dalej w grze.
  Decyzja należy do Rynku.
  pozdrawiam:))

 • phoenix-2

  A co jesli parlament irlandzki odrzuci za kilka dni "pakiet pomocowy"?
  Czy formalne bankructwo Irlandii moze wywolac powazne tapniecie na rynkach? (np. rzedu 5% na S&P)

 • onetrader25

  @delubicz
  Nie wazne, ze rynek idzie w niewlasciwym dla Pega kierunku, tylko najbardziej przykre jest to, ze Pan Witold nie rozumie - czym jest szyderstwo i kpina... (propozycja napisania ksiazki i postępująca nieomylność) Myslalem, ze ludzie zakochani w sobie i w swojej "ślepocie" rozumieja i widzą "wiecej" Kompletne rozczarowanie, a posty po fakcie w ostatnich dniach i sugerownie - a nie mowilem - sa na poziomie przedszkola... Pisze Pan, ze ostatni raz sie odzywa po czym znowu Pan sie odzywa... Dziecinada, ale nie omieszkam wspomniec jakze skuteczna ;)

 • dr_hot_pepper

  to zawsze zalosnie wyglada kiedy kundelek stara sie ugryzc za nogawke... dobiega i klapie zebami....smieszne... zal d....sciska ze p. Witold od dawna konsekwentnie prezentuje swoje poglady i znowu wyszlo na jego?

 • delubicz

  @dr_hot_pepper
  :)
  @onetrader25
  niech Kolega czyta ze zrozumieniem,moja kontrpropozycja spotkania się z @pegasusem w celu opracowania wspólnego dzieła,czymże jest jak nie odpowiedzią na ironię taką samą zawoalowaną ironią dla domyślnych?
  A skoro po fakcie to taki Pana wpis przed faktem,po moim, o przewidywanych wzrostach,kiedy Panu nawet się o tym nie śniło:

  "Panie Wtoldzie jestem zdumiony Panskimi prognozami, toż nie widzi Pan, ze rynki sa w stanie przedzawalowym...? ;) EUR/USD ponizej 1,33, USD/PLN powyzej 3zł, EUR/PLN powyzej 4zł, teraz widzimy (juz bez sciemy) ewidentny wzrost LOP-u FW20 na spadkach, skrajnie byczy sentyment, BUX juz -7% od wczoraj etc......"

  Otóż przypominam,że dyskutujemy przede wszystkim z rynkiem,a nie ze sobą,a rynki jak widać nie są w stanie przedzawałowym,tylko zostały reanimowane !!! Co nie przeszkadza,że kiedyś w odpowiednim momencie dostaną zawału...
  EOT jak to się teraz komunikuje w i internecie

 • zorro_23

  Jesteśmy w połowie korekty, która powinna nas jeszcze na tej serii doprowadzić do poziomów poniżej 2600.
  Pragnę zauważyć kilka bardzo prostych kwestii:
  W tej chwili USDPLN wynosi 3,0376. Ostatni raz taką wartość miał 20 września. Wówczas WIG20 wynosił 2554.
  W tej chwili EURPLN wynosi 3,9927. Ostatni raz tę wartość miał 1 września. Wówczas WIG20 miał wartość 2453.
  W tej chwili EURUSD ma wartość 1,31385. Ostatni raz tę wartość miał 21 września. Wówczas WIG20 wynosił 2589.

  Więc gdyby scenariusz korekcyjny miałby się nie ziścić na WIG20, waluta nasza powinna się umocnić do poziomów z przed 2 tygodni.

 • stoje_i_patrze

  Wykres dnia - ceny żywności - kiedy zamieszki?
  stojeipatrze.blogspot.com/2010/12/wykres-dnia-ceny-zywnosci-kiedy.html

 • bbb_29

  cobrasmarketview.blogspot.com/2010/12/12012010-market-recap-tradable-bottom.html

 • sagusiek

  Dziwi mnie że DAX nie otworzył się z luką. Byłby nowy szczyt i wypykanie stopów chyba pod 6950. Widocznie jeszcze na coś czekają...

 • zorro_23

  DAX się zmaga z piekielnym oporem linii prowadzonej przez szczyty uformowane 14 października 2009, 11 stycznia 2010, 15 kwietnia 2010. Za każdym razem na tygodniówkach RSI było wtedy trochę ponad 64. Teraz czwarty tydzień z rzędu DAX zmaga się z tym oporem i poziom RSI jest ok. 70. Od 18 listopada do dzisiaj dzień w dzień DAX nie jest w stanie pokonać tego oporu.
  Tak dla porządku przypomnę ile wynosiło w tych datach eurusd: 14.10 - 1,49; 11.01 - 1,45; 15.04 - 1,35. Między 18 listopada 2010 a dzisiaj eurusd zjechał z 1,3640 do 1,29.
  A więc kolejne rekordy na DAXie związane są ściśle ze słabnącym euro. A co będzie jak $ zacznie słabnąć? Czy DAX dalej będzie rósł? Osiągnie rekordyy wszechczasów/ :-) Czy też EURUSD zmierzy do parytetu?

 • lakusek

  Witam,

  wiem - pewnie staje sie nudny, ale obiecuje, ze to juz ostatni post zalecajacy ostroznosc, pohamowanie chciwosci i emocji.

  Daily ISEE equity only wczoraj osiagnal 327 pkt. - 2. najwyzsza wartosc w tym roku, 1. byla...15 kwietnia. Dla niewtjemniczonych podaje - 3,3 opcji call na kazdego puta (brzydkie slowo wychodzi, ale co tam ;))

  Pozdro,

 • wojtekbezmajtek

  Jest pięknie. " Zachęcam Państwa do zakupów. "
  Zyskiem jak zwykle podzielcie się..........

 • sagusiek

  Zorro masz rację ale skoro jest tak pięknie to otwarcie dzisiaj z luką i byłoby dziękujemy serdecznie za zakończenie sezonu na złego misia ;) W tej sytuacji może sie okazać, że miś jeszcze przed zakopaniem się w gawrze poturbuje jeszcze byczka ;) Pozdrawiam

 • zorro_23

  Nie znam się na DAXie, ale wydaje mi się, że aby mógł wybić się ponad ten opór powinien wpierw zobaczyć poziom między 6300 i 6350.

 • wojtekbezmajtek

  ZAGADKA.
  O ile wzrośnie Wig20 jeżeli DAX wzrośnie o 1% ?

 • shazza14

  Co teraz może sprawić że ryni znów zadrżą skoro nawet MFW chce pomóc Europie:)?Korea sie uspokoiła Tusk dogaduje sie z OFE a szef EBC mówi o skupowaniu obligacji a,la FED.Chiny ze swoimi stopami albo publikacja Wikileaks mogłyby manieszać ale czy to sie stanie...?

 • bbb_29

  To czas na nowe szczyty ??

 • misiekznatury

  po co szukac na sile spadkow od wczorajszego wyjścia z trójkąta esf płaci pięknie. Nasza giełda też powoli się wspina. Jak będzie kolejny sygnał np na krótkoterminowe S to można grać. Narazie linia trendu spadkowego wczoraj wybita przy 650 i co by nie mowic to L placi w tym momencie nie S.

 • mariobols

  Witam Pure miglanc
  Odpuściles swoją taktyke bo szczerze mówiąc podobny plan miałem, ale cos lipa z niego kwitnie:)

 • armag_edon

  Etap 1 Obligacje rozpoczynają Hossę (spadają akcje i towary)
  Etap 2 Akcje rozpoczynają Hossę ( obligacje rosną, towary spadają)
  Etap 3 Towary rozpoczynaj Hossę (rosnę wszystkie rynki)
  Etap 4 Obligacje rozpoczynają Bessę (akcje i towary rosną)
  Etap 5 Akcje rozpoczynają Bessę (obligacje spadają, towary rosną)
  Etap 6 Towary rozpoczynają Bessę (spadają wszystkie rynki)  PANIE WOJTKU W KTÓRYM PUNKCIE ELEMENTARZA GIEŁDOWEGO JESTEŚMY

 • sagusiek

  Tak na upartego to drugie ramię rgr na fw20 właśnie powinni skończyc rysować na 2710 ;)

 • gamera11

  Panie Wojtku jak Pan widzi dalszy rozwój sytuacji?

 • maly.bronek

  Ciekawe czy ten wystrzał jest a konto tego co powie dziś Trichet - more bond buying, more money for the market, more happiness among the people ;-)

 • eplayer

  witam
  @armagedon - sory ze sie wcinam ale moze jestesmy w 4?? albo w 4i pol hehehe
  przed nami trudna droga na szczyt bo duzo oporow, ale dla chcacych byczkow to nie powinien byc problem jak chca wyjsc na nowe rekordy obecnej hossy
  dax po wybiciu z duzego trojkata obecnie sie konsoliduje w dosc szerokim zakresie wiec ruch po wybiciu powinien byc spory - oczywiscie nie znamy kierunku
  ta linia po szczytach byla juz testowana 3 raz i dzis 4 i mozliwe ze wreszcie skutecznie
  szczegolnie ze rsi na 4h i dziennym maja duzo miejsca na zwyzki, na godzinowym plonie ale nie na tyle by nie pozwolic na silniejsze wybicie
  za to SPY ladnie sobie dzisiaj poczynia, oby o 14.30 Trichet nie spierniczyl sprawy
  pozdro

 • dino54

  Panowie dalszy ciag hossy nawet Pan Wojtek jej nie zatrzyma.

 • shazza14

  Misie dostaja niezły wycisk...Trichet o 14:30 określi kierunek na najbliższy miesiąc.Jurgenes jesteś pewien swego:)?

 • misiekznatury

  shazza14 wg mnie rynki już kierunek mają określony a to co powiedzą to dla mnie czy dla Ciebie.
  Co do scenariusza jurgenesa to ja dalej bym go nie negowal tylko ze np moze byc jeszcze podejscie do 740-750. Jeśli zrobią to w ładnym kanale wzrostowym to potem trzeba patrzeć bo jak go wybiją to znowu short będzie w grze. Nie chce prognozować co dalej narazie jak widać w grze jest L. Trzeba wykorzystywać sygnały a nie patrzeć tylko w jednym kierunku. Ja jestem z natury miśkiem jak widać w nicku ale naprawdę po sygnale nie przeszkadza mi to grać Long-ów na rynku tylko elastyczność się liczy bez zapatrywania się ślepo w jeden kierunek. Pozdrawiam i życze udanych deali.

 • zulus_chacka

  proponuje spojrzec na wykresy fw20 na 3-4 tyg przed wygasnieciem serii w marcu 2010 , czerwcu, wrzesniu. jakies podobienstwa? no tak za kazdym razem byl dolek w okolicach 25-31 dnia (lutego, maja, sierpnia) a potem wzrost juz do konca serii.

  zapowiada sie 4 kolejny ten sam numer

 • as1313as

  Jeżeli rysujemy trójkąt prostokątny (zniżkujący), to powinniśmy być w fali d.
  Wtedy przed nami spadkowe e i wystrzał do góry o minimum 160 pkt.

 • as1313as

  Na FKGH był symetryczny i już jesteśmy po wybiciu.

 • aisakpr

  eur/usd wypadło z kanału wzrostowego,to moze byc ruch powrotny, wogóle to wszedzie optymizm:)

 • as1313as

  Może też być ładny RGR i dylemat przy linii szyi, czy trójkąt, czy RGR.

 • shazza14

  Za chwilę wujek Li podniesie stopy :)

 • misiekznatury

  @shazza14
  wg mnie chwilowo trzeba rozgraniczyć informacje płynące z gospodarki a to co się dzieje na giełdach. Takie jest moje zdanie. Kryzys mamy w najlepsze ale czy rynki poprawiły dno z 2009 czy raczej szczyt z 2009??

 • bialek.wojciech

  armag_edon:

  "Etap 1 Obligacje rozpoczynają Hossę (spadają akcje i towary)
  Etap 2 Akcje rozpoczynają Hossę ( obligacje rosną, towary spadają)
  Etap 3 Towary rozpoczynaj Hossę (rosnę wszystkie rynki)
  Etap 4 Obligacje rozpoczynają Bessę (akcje i towary rosną)
  Etap 5 Akcje rozpoczynają Bessę (obligacje spadają, towary rosną)
  Etap 6 Towary rozpoczynają Bessę (spadają wszystkie rynki)

  PANIE WOJTKU W KTÓRYM PUNKCIE ELEMENTARZA GIEŁDOWEGO JESTEŚMY"


  Gdyby próbować wcisnąć rynki w ten schemat, to być może na początku listopada przeszliśmy z fazy 3 ("rosną wszystkie rynki") do fazy 4 ("Obligacje rozpoczynają Bessę").


  Czyli główne pytanie brzmi: czy obligacje już minęły szczyt, czy też jeszcze raz się podźwigną? Wcześniej sobie wyobrażałem, że podczas spodziewanej kulminacji kryzysu strefy euro w I kw. obligacje krajów najbezpieczniejszych znowy podrożeją, czyli od stycznia do marca można będzie znowy zagrać na umocnienie dolara i wzrost cen amerykańskich obligacji skarbowych, więc może pod koniec I kw. będzie jeszcze jedna okazja do pozbycia się obligacji i dolarów przed nadejściem inflacyjnej fazy hossy.

 • bbb_29

  Wzrost gospodarczy w USA w kolejnych kwartałach będzie konsekwentnie przyśpieszał i do połowy 2012 roku znajdzie się na poziomie 4 proc. Przełoży się to na wzrosty na rynkach finansowych, do końca 2011 roku indeks S&P 500 wzrośnie do 1450 punktów - uważają analitycy Goldman Sachs.

 • jurgenes

  Jestem pewien swego.

 • pure_miglanc

  @as1313as

  jaki masz zakres dla FKGH po wybiciu?
  bo na to samo patrzę.

  na USD/PLN też rysowany jest trójkąt zniżkujący
  wychodzi na to że kurs powinien dojść do 3,20-3,30.

 • bialek.wojciech

  gamera11:

  "Panie Wojtku jak Pan widzi dalszy rozwój sytuacji?"

  Mgliście. Listopadowe spadki od biedy spełniły minimum minimorum oczekiwań co do korekty sprowadzając WIG-20 w pobliże dolnej ćwiartki szerokości kanału wzrostowego, w obrębie którego rynek porusza się od lipca (czy nawet od końca maja).

  Z ruch październik-listopada da się od biedy zrobic korektę nieregularną, w której Ben zrobil falę B, która tak wszystkich podnieciła, a której fala C skończyła się kilka dni temu.

  W innym ujęciu listopadowa korekta jest tej klasy co spadek z sierpnia, więc ubecnie byłaby pora na ruch wzrostowy klasy tego, który rozegrał się pomiędzy 1 lipca a 4 sierpnia. Czyli z listopadowego spadku można zrobić 4-kę, a w sierpniu była 2-ka, teraz rozpoczęła się 5-tka.

  Górne ograniczenie tego kanału poprowadzone jest przez szczyty z początku sierpnia i początku listopada, obecnie znajduje się nieco ponad 2800, a w styczniu będzie ponad 2900. Dolnego ograniczenie tego kanały znajduje się nieco poniżej 2600 (tam jeszcze 2 dni temu chciałem kupować za sprzedawane dolary po "strząśnięciu" poniżej 2600, na które czekałem).

  Teraz jedyna kwestia niejasna to to, czy wzrosty będą kontynuowane bez zatrzymania (czyli jesteśmy na początku lipca czy też na początku września), czy też będzie jakaś nawrotka (a jeśli będzie to jak duża). Ja "chciałbym", żeby taka nawrotka - i to duża przyjmujaca postać fałszywego wybicia w dół z ponad 2-miesięcznej RGR - się pojawiła, ale na razie mam kłopoty z oceną, na ile moje pragnienia są realisyczne.

 • bialek.wojciech

  bbb_29:

  "Wzrost gospodarczy w USA w kolejnych kwartałach będzie konsekwentnie przyśpieszał i do połowy 2012 roku znajdzie się na poziomie 4 proc. Przełoży się to na wzrosty na rynkach finansowych, do końca 2011 roku indeks S&P 500 wzrośnie do 1450 punktów - uważają analitycy Goldman Sachs"

  Dobrze kombinują jak na prosty amerykański bank inwestycyjny, choć moim zdaniem fragment o "konsekwentnym przyspieszaniu" jest błędny:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=2868 • as1313as

  @pure_miglanc, książkowo ok. 150.
  Jeżeli rynki się nie załamią, a jest tak w punktach zwrotnych, które mogą nastąpić
  w każdej chwili, to powinniśmy tam dojść, a na szerokim rynku w okolice 3000.
  To potrwałoby gdzieś do lutego - marca.
  Spadek poniżej 2600 to moje wcześniejsze 2400, to i tak będzie po szczytach pierwsze
  zatrzymanie. Wszystko zależy od entera w Stanach, jak jest ustawiony.
  Czasowo powinniśmy jeszcze rosnąć, ale że tak napiszę wysokościowo powinno być
  już coraz trudniej.

 • bialek.wojciech

  zulus_chacka:

  "proponuje spojrzec na wykresy fw20 na 3-4 tyg przed wygasnieciem serii w marcu 2010 , czerwcu, wrzesniu. jakies podobienstwa? no tak za kazdym razem byl dolek w okolicach 25-31 dnia (lutego, maja, sierpnia) a potem wzrost juz do konca serii. "

  Jedna myśl mi właśnie przyszła do głowy: ostatni szczyt na EUR/USD z początku listopada wygląda mi na analogiczny do szczytu z końca listopada ub. r. Gdyby tak było rzeczywiście to ostatni ruch w górę na USD/PLN odpowieada ruchowi w górę USD/PLN z okresu z pierszych 3 tygodni grudnia 2009. Czyli listopadowe spadki WIG-u 20 to był odpowiednik korekty z okresu 16 listopada - 18 grudnia 2009. Czyli wczoraj rozpoczęliśmy ruch wzrostowy cen akcji odpowiadający ruchowi 18 grudnia 2009-20 stycznia 2010. W tej analogii szczyt wypada na pierwszych sesjach 2011 roku.

 • bbb_29

  Panie Wojtku pozwole sobie wkleic reszte tekst odnosnie naszych "przyjaciol" i ich prognozach :) z prawdopodobnym mocniejszym wzrostem...

  Najważniejszą zmianą w latach 2011 i 2012 roku jest prawdopodobny mocniejszy wzrost gospodarczy w USA. Oczekujemy znacznego przyśpieszenia wzrostu PKB do poziomu 4 proc. do początku/połowy 2012 roku" - napisali analitycy Goldamn Sachs w najnowszym raporcie.
  W opinii analityków pod kierownictwem głównego ekonomisty Goldman Sachs ds. Stanów Zjednoczonych Jana Hatziusa, szybsze od wcześniejszych oczekiwań tempo wzrostu gospodarczego w USA, będzie możliwe głównie z powodu rosnącego finalnego popytu w tym kraju.
  "Spowolnieniu ulegnie tempo procesu delewarowania sektora prywatnego wobec poprawiającego się wskaźnika zadłużenia do dochodu, jak również poprawiającej się jakości kredytów oraz luźniejszych warunków kredytowania" - napisano w raporcie.
  "Nie oznacza to, że proces delewarowania w USA dobiegła już końca. Wskaźnik zadłużenia do dochodu sektora prywatnego będzie prawdopodobnie dalej spadał. Ważne jest jednak tempo delewarowania - a ono ulegnie spowolnieniu, co oznacza pozytywny impuls na wzrost PKB" - dodano.
  Szybszy wzrost gospodarczy w USA przełoży się jednak tylko na niewielką poprawę na rynku pracy.
  "Oczekujemy tylko ograniczonego spadku bezrobocia. Do końca 2011 powinno ono spaść do 9,25 proc. oraz do 8,25 do końca 2012 roku" - napisano.
  Wciąż niska powinna pozostawać inflacja.
  "Inflacja natomiast powinna utrzymać się znacznie poniżej celu Fedu, zakładającego inflację na poziomie nieco niższym niż 2 proc." - napisano w raporcie.
  Poprawiające się perspektywy gospodarki amerykańskiej powinny przełożyć się na wzrosty na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych. W opinii analityków banku indeks S&P 500 powinien wzrosnąć do poziomu 1450 punktów do końca 2011 roku.
  Wzrastać powinny również ceny surowców. Cena ropy na koniec 2011 roku może znaleźć się na poziomie 105 dolarów za baryłkę, cena miedzi może wzrosnąć do poziomu 11 tys. dolarów za tonę, natomiast cena złota może wzrosnąć do 1690 dolarów za uncję na koniec przyszłego roku - ocenia Goldman Sachs.
  Osłabić powinien się z kolei dolar. Na koniec 2011 roku EUR/USD może znaleźć się na poziomie 1,50. • misiekznatury

  as1313as
  2010/12/02 12:44:31
  @pure_miglanc, książkowo ok. 150.
  Jeżeli rynki się nie załamią, a jest tak w punktach zwrotnych, które mogą nastąpić
  w każdej chwili, to powinniśmy tam dojść, a na szerokim rynku w okolice 3000.
  To potrwałoby gdzieś do lutego - marca.
  Spadek poniżej 2600 to moje wcześniejsze 2400, to i tak będzie po szczytach pierwsze
  zatrzymanie. Wszystko zależy od entera w Stanach, jak jest ustawiony.
  Czasowo powinniśmy jeszcze rosnąć, ale że tak napiszę wysokościowo powinno być
  już coraz trudniej.
  do lansowania tego scenariusza przynajmniej zlamanie linii trendu nam potrzebne. Tzn nalezy o tym wspomnieć, że istnieje taka możliwość jednak na chwilę obecną lepiej się skupić na mniejszy horyzoncie czasowym bo dużo się rozgrywa teraz na mój gust.

 • aisakpr

  wrzucę Faber -"Rynki Kapitałowe - W ubiegłym miesiącu, był nieco ostrożny na amerykańskich giełdach, mówiąc, że sentyment był zbyt byczy i podatny na korektę.Euro idzie w dół w stosunku do dolara ze względu na dług kryzysu w UE. Ogólnie rzecz biorąc, mocniejszy dolara prowadzi do niższych cen akcji. Długoterminowo dolar osłabi, ale na razie w dalszym ciągu korzysta jako waluty rezerwowej .

  Do tej pory widzieliśmy niewielki spadek zapasów, euforia QE zanika i obawy" zamontować" w PIIGS; uważa, że korekta może być kontynuowana. Nie spodziewa się że rynek spadnie poniżej 1010-1050 na S & P 500 w związku z Bernanke. Spośród wszystkich rynków rozwiniętych, Japonię Faber lubi najbardziej.,osłabiajacy jen wspomoże japońskie akcje.

 • spinnaker01

  Hmmm, ale się ruch na blogu zrobił ;) fiu,fiu...jeszcze w weekend ciesząc się wolnymi przestrzeniami pozdrawiałem z byczej strony barykady, a tu nagle ciasno się robi ;) i jaki entuzjazm no,no.
  Pierwotnie planowałem ewakuacje z akcji około 10-go stycznia, jednak jak widzę ten optymizm, i coraz wyższe potencjalne poziomy jakie zaczynają się pojawiac we wpisach to zrobię to jednak przed Świętami
  - albo po przebiciu 2820 pkt

 • jurgenes

  Panowie - to jest ostatni moment na dobieranie pozycji S.... żeby nie było, że nie przestrzegałem przed pozycjami L....... Naprawde granie L jest w tym momencie nierozsądne.............. ;-)

 • bbb_29

  to juz po strachu Irlandi Portugalia Hiszpania nie straszna teraz to juz tylko sie licza premie mln $ na koniec roku :)

 • eplayer

  @osoby upatrujace w jurgensie guru
  mimo iz facet trafil ze swoja prognoza wzrostu i okreslil docelowy poziom, to nie oznacza ze sie nie myli - wlasnie przeciwnie myli sie bardzo czesto
  ta hosse wiescil od bodajze lutego tego roku czyli zaliczyl 2 potezne korekty, podczas gdy jego wizja zaczela sie ziszczac w lipcu - to naprawde wielki poslizg - mimo to pogratulowalem gosciowi
  pytacie go o dalsza ocene pewnie ze wzgledu na swoje zajete pozycje badz zamiar ich zajecia
  nie pytajcie, grajcie sami, uczcie sie caly czas - tu nie mozna sobie odpuscic i spoczac na laurach, jak jego prognoza sie nie sprawdzi bedzie wieszac na nim psy i jego winic za swoja nieudolnosc
  najprostsza metoda to gra w oparciu o trend, srednie
  dla lubiacych ryzyko - poziomy wsparc, oporow, fibo do zajmowania spekulacyjnych pozycji z bardzo krotkim stopem i obserwacja sentymentu rynku
  jesli uzywa sie AT i dziala ona powiedzmy w 50-60% to wystarczy by zarabiac duza kase pod warunkiem ze straty sie tnie natychmiast a zyski bierze i hamuje chciwosc
  rynek daje codziennie okazje do zarobku, takze w dobrym daytradingu zyski z latwoscia powinny przekroczyc straty
  wlasnie peklo 62 fibo spadku, daje to szanse na 76% a pozniej na nowe szczyty - ja misiek pod to gram
  oczywiscie moge szybko zmienic zdanie ja jestem day trader
  pozdrawiam

 • jurgenes

  Panowie - 2710 - idealny moment na S...

 • jurgenes

  Kto na L to jest na przegranej pozycji !!! brac S. 2710 to dobry poziom !!

 • gamera11

  2700 przy obrocie 738mln...

 • jurgenes

  Zeby nie było że nie pisałem - dobranie S po 2708.

 • as1313as

  Jeżeli mamy falę d, to po jej ustanowieniu powinniśmy ostro zanurkować.
  Mocny wzrost = mocna korekta, wtedy możemy złamać linię trendu.
  Mój fraktal kończy całe wzrosty bardzo wysokim cieniem, spadek z 2770 mógłby
  nim być, ale po obecnym wzroście mocno zmalał. Albo będzie kolejny wysoki cień,
  albo już tak zostanie, ale o tym zadecyduje 2600.

 • sagusiek

  Jurgenes naprawdę kto będzie chciał wziąśc to weźmie i nie trezba tak usilnie namawiać. Mamy ostatni pivek na dziennym to sie męczą. Po drugie jak zatrzymają to może idealnie zrobią drugie ramię. Jest ok ale kto ma coś zrobić to zrobi. Uśredniać to można opcję ale nie konia to moje zdanie. Pozdrawiam

 • jurgenes

  Jak dla mnie to dzisiaj powinno byc zamkniecie na maksie, bez jakiegos wielkiego gornego cienia.

 • eplayer

  @sausiek
  wlasnie ten drugi pivot troche martwi
  rzadko kiedy jednego dnia rozbija 2 pivoty, ale moze dzisiaj jest ten wyjatkowy dzien
  w sumie mozna wziac taktyczna Ske zaczepna
  pozdrawiam

 • eplayer

  ale nie ryzykuje teraz S, smierdzi mi hiperbolizacja wykresu

 • sagusiek

  Witaj Eplayer
  Martwi nie martwi, wczoraj go przeszli i pojechali w kosmos. Znajomy od pivków twierdzi, że jak juz go przejdą to rzadko wracają ;)
  Miło, że znowu jesteś na blogu. Pozdrawiam :)

 • sagusiek

  Aha zapomnaiłem napisać, że na tyg właśnie dochodzą ostatniego :)

 • armag_edon

  bialek.wojciech

  armag_edon:

  "Etap 1 Obligacje rozpoczynają Hossę (spadają akcje i towary)
  Etap 2 Akcje rozpoczynają Hossę ( obligacje rosną, towary spadają)
  Etap 3 Towary rozpoczynaj Hossę (rosnę wszystkie rynki)
  Etap 4 Obligacje rozpoczynają Bessę (akcje i towary rosną)
  Etap 5 Akcje rozpoczynają Bessę (obligacje spadają, towary rosną)
  Etap 6 Towary rozpoczynają Bessę (spadają wszystkie rynki)

  PANIE WOJTKU W KTÓRYM PUNKCIE ELEMENTARZA GIEŁDOWEGO JESTEŚMY"


  Gdyby próbować wcisnąć rynki w ten schemat, to być może na początku listopada przeszliśmy z fazy 3 ("rosną wszystkie rynki") do fazy 4 ("Obligacje rozpoczynają Bessę").


  Czyli główne pytanie brzmi: czy obligacje już minęły szczyt, czy też jeszcze raz się podźwigną? Wcześniej sobie wyobrażałem, że podczas spodziewanej kulminacji kryzysu strefy euro w I kw. obligacje krajów najbezpieczniejszych znowy podrożeją, czyli od stycznia do marca można będzie znowy zagrać na umocnienie dolara i wzrost cen amerykańskich obligacji skarbowych, więc może pod koniec I kw. będzie jeszcze jedna okazja do pozbycia się obligacji i dolarów przed nadejściem inflacyjnej fazy hossy.

  2010/12/02 12:13:03
  PANIE WOJTKU A PAMIĘTA PAN JAK PANU PISAŁEM ŻE NA OBLIGACJACH USA JEST JUŻ BESSA , więc moim zdaniem od kwietnia jesteśmy już w 4 punkcie a teraz czeka nas ostatni 5 co widać po miedzi

 • ilona.40

  Samotny rajd czarnej kgh-oj gruby dzisiaj odkry karty na tym papierku

 • dino54

  Panie Wojtku
  Zgadzam się w pelni z ostatnią Pana opinią ze wczoraj rozpoczęty ruch jest ostatnią piatką,pewnie skonczy sie w styczniu gdzieś ponad 2900 pkt

 • eplayer

  a tak czasami cos postanowilem naskrobac
  gdy moja prognozowana korekta wiosenno -letnia skonczyla sie miesiac wczesniej niz zakladalem postanowielm zgodnie z deklaracja sie stad ewakuowac
  ale przemyslalem sprawe, w koncu pomylilem sie tylko co do dlugosci jej trwania, wiec nie tak zle, inni myla sie czesciej i pisza wiec i ja cos popisze ale nic prognostycznego
  pzdr

 • eplayer

  a tak czasami cos postanowilem naskrobac
  gdy moja prognozowana korekta wiosenno -letnia skonczyla sie miesiac wczesniej niz zakladalem postanowielm zgodnie z deklaracja sie stad ewakuowac
  ale przemyslalem sprawe, w koncu pomylilem sie tylko co do dlugosci jej trwania, wiec nie tak zle, inni myla sie czesciej i pisza wiec i ja cos popisze ale nic prognostycznego
  pzdr

 • ilona.40

  Jak dla mnie uczciwie rajd jest od 16 lipca do czego sie dotkne to placi, kasa leci z kazdej strony i w zwiazku ztym at zyczeniowe mowi mi wystarczy sieci sa pelne.
  Pozdrawiam

 • bialek.wojciech

  armag_edon:

  "PANIE WOJTKU A PAMIĘTA PAN JAK PANU PISAŁEM ŻE NA OBLIGACJACH USA JEST JUŻ BESSA (...)"

  Uczciwie mówięc nie pamiętam, więc może Pan przeklei uzasadnienie tej tezy.

  "(...), więc moim zdaniem od kwietnia jesteśmy już w 4 punkcie a teraz czeka nas ostatni 5 co widać po miedzi"

  No chyba nie możemy być od kwietnia w punkcie 4 skoro na początku listopada ceny obligacji rządu USA ustanowiły szczyt, czyż nie?


 • bbb_29

  Co powiedzie Panie i Panowie na male straszonko RGR (flaszywe wybicie) przed kulminacyjnym rajdem Sw.Mikolaja ;)

 • cd1010

  @Jurgenes: "Zeby nie było że nie pisałem - dobranie S po 2708."
  OK, wzialem z Toba. Mam nadzieje, ze nie wyjde na idiote. :-)

 • jurgenes

  W tym roku RAJD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA JEST W DÓŁ !!!!!!!!!!

 • gamera11

  Nikt nie wspomina o latających reniferach więc rzeczywiście może być tylko w dół:)

 • as1313as

  Jest jeszcze potencjał do 2720-2725, przekroczenie 2695 to spadek do minimum2660.

 • gamera11

  Interesowałem sie jakiś czas temu cyklami plaqnetarnymi ale ich brak skuteczności w starciu z FED b. mnie zniechęcił.Tak czy inaczej układ planet wybitnie wskazuje na niezłą jazdę w dół w przyszłym tygodniu :) Prawda jest jednak taka że z FEDem nawet gwiazdy nic nie wskórają:P

 • sagusiek

  Gamera bo chłopcy z FEDu działają jak kapłani z filmu Faraon ;)

 • armag_edon

  panie Wojtku bardzo pana przepraszam od września , rentowność 10 latek już 3,02 % Jankesi klaszczą w rączki na nowe tanie kredyciki

 • jurgenes

  Panowie - kto otwierał S-ki po 2708-2710 to teraz KOREK W DUPE i odwrotka na L w przedziale 2480-2530. Krótko i na temat. Ja jak zobaczę 2530 to z ręki obracam na L. Reszta w dół nie interesuje mnie.

 • gamera11

  Co tam powiedział Jean Claude van Trichet?:)

 • armag_edon

  panie Wojtku czy według pana na eur/usd robimy teraz ostatnią 5 do 1,15 bo mi tak wychodzi i akcje powinny dostać mocno po dupie ,

 • armag_edon

  jurgens mnie też tak wychodzi , a 180 pkt w dół teraz 61,8% zniesienia b i C 180 pkt z 2700 to do 2520

 • gamera11

  Na USD/PLN też aż się prosi 5:)

 • misiekznatury

  as1313as
  2010/12/02 14:28:45
  Jest jeszcze potencjał do 2720-2725, przekroczenie 2695 to spadek do minimum2660.

  Całkowicie się zgadzam. Ale po takim spadku do 660 powinno być jeszcze jedno uderzenie byka. A potem rajd Lucyfera. Ale to wynika z fal i tylko wyłącznie na chwilę obecną z fal jak cofniemy poniżej 95-93 to takie małe potwierdzenie tego ruchu do okolic 670-50. potem jednak uważam, że jeszcze powinni poprawić obecne poziomy a dalej będziemy myśleć. S&P sugeruje wzrosty wyjsciem z trójkąta ale akurat można to fajnie zgrać z tym, że wtedy i oni i my nie poprawimy szczytów.

 • as1313as

  Podbicie powinno być, ale myślę, że nie przekroczy ustanawianego obecnie szczytu,
  a potem albo mocne up (bardziej prawdopodobne) albo mocno pod 2600.

 • armag_edon

  RGR piękny rysują na WIG 20

 • as1313as

  No to przynajmniej do jutra nie ma co grzebać przy S.

 • bialek.wojciech

  armag_edon:

  "panie Wojtku czy według pana na eur/usd robimy teraz ostatnią 5 do 1,15 bo mi tak wychodzi i akcje powinny dostać mocno po dupie ,"

  Oba scenariusze 1) 5-tki na walucie i straszenia na akcjach i 2) wzrostów akcji i spadku waluty a la grudzień-styczeń 2009 wydają mi się obecnie równie prawdopodobne. Obstawiałbym każdy z nich za połowę pieniędzy. ;-)
 • eplayer

  ten jełop z ECB bredzi jak opetany
  kilka zgrabnych frazesow ale mimo to wielki belkot
  mozna wracac do L bo nie sadze by pejsy sie tym przejely
  dane o bezrobotnych nie maja wplywu na notowania bo nie sa wcale zle

 • lakusek

  @ jurgenes
  Stroj kroja GPW na Sylwestra bez dwoch zdan dla Ciebie. Gratuluje wyczucia rynku, cenie jednoznaczne prognozy, podziwiam spokoj i ignorowanie zaczepek.

 • gamera11

  Trichet ledwo zipie.Chyba trzeba go podłączyć do respiratora:)

 • gamera11

  Na PLUSD/PLN mamy rajd Św.Mikołaja:)

 • shazza14

  stooq.pl/q/?s=ibex

  Hiszpanie nie sa happy

 • zulus_chacka

  @jurgenes
  "W tym roku RAJD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA JEST W DÓŁ !!!!!!!!!!"

  to sie nazywa "zjazd swietego mikolaja"

  a teraz powiedz mi gdzie masz stopa na te krotkie

 • as1313as

  Patrząc na FKGH, powinno się jeszcze skorygować i kolejne wybicie ponad 142
  to ostatnia euforia przed pegasusowym armagedonem, spadek poniżej
  134, a zwłaszcza 130, to załamanie wzrostów.
  Podobnie indeks. Ale to potrwa.

 • bbb_29

  Usaki maja gdzie EBC to chwilowa rekacja...kierunek maja juz wyznaczony ignoruja gorsze dane..teraz Jurgenus licza sie premie na koniec roku ;)

 • as1313as

  Jeśli mamy dalej spadać, nie powinniśmy wejść w 2705.

 • eplayer

  na moje oko ktos w tej chwili akumuluje duzo Lek
  jak o 16 nie bedzie niemilej niespodzianki to cudofix odetnie miski od tlenu

 • zulus_chacka

  @jurgenes
  wiem ze masz swoje zasady gry, ale trabienie o sukcesie po spadku 10-15pkt jest dziwne. nie zeszlismy nawet na dziejszsze minmum.
  teraz juz wszyscy pisza i widza RGR na fw20 i w20, jesli tak jest to albo nawet nie da sygnalu sprzedazy i pojdzie po konsoli na szczyt, albo da sygnal sprzedazy po poprawieniu 2610 i potem wroci ( moze z poziomu jugenesa 2520) na nowe szczyty. teoretyczny zasieg spadku z tej formacji to bedzie jakies 160pkt wiec -2450 . poczekamy i zobaczymy

 • bbb_29

  content.screencast.com/users/su_root/folders/Jing/media/386d4a12-e7f6-4449-b7c1-dfe1dca1decc/2010-12-02_1516.png ;)

 • jurgenes

  Ale ja nie gram na RGR...może ktoś widzi RGR, ja go nie widzę...........

  Dodam, że z mojego punktu widzenia, najlepiej byłoby gdybyśmy zamknęli sie na dzsiejszym maksie............

 • zulus_chacka

  "Ale ja nie gram na RGR...może ktoś widzi RGR, ja go nie widzę..........."

  ale warto wiedziec co widzia uczestnicy rynku

 • maciekssss

  Straszny tu w komentarzach hałas generują niedźwiady :)
  A miś nr 1 prawie już podchodzi pod histerie.

  Relax, jak ma spaść to spadnie.
  Ale uśrednianie stratnych pozycji S, nie wiem czy to dobry pomysł...
  Rynek może zrobić wszystko, nikt nie ma monopolu na 'pewność'.

 • bbb_29

  USA: Indeks podpisanych umów kupna domów +10,4% (prog -1% m/m)

  jak na zamowienie :) dobre dane

 • misiekznatury

  maciekssss
  2010/12/02 15:56:10
  Straszny tu w komentarzach hałas generują niedźwiady :)
  A miś nr 1 prawie już podchodzi pod histerie.

  Relax, jak ma spaść to spadnie.
  Ale uśrednianie stratnych pozycji S, nie wiem czy to dobry pomysł...
  Rynek może zrobić wszystko, nikt nie ma monopolu na 'pewność'.

  Sorki mam pytanie kogo się czepiacie o uśrednianie stratnych S bo nie rozumiem??

 • bialek.wojciech

  dino54:
  "Zgadzam się w pelni z ostatnią Pana opinią ze wczoraj rozpoczęty ruch jest ostatnią piatką,pewnie skonczy sie w styczniu gdzieś ponad 2900 pkt"

  W 2004 roku Nasdaq Composite zrobił szczyt 30 grudnia...


 • eplayer

  no to czas na cudofix i jutrzejsze wyzsze otwarcie - to dzisiejsze ski otwierane po 14.30 wywinduja nas na szczyt, tak bym to widzial, ale czy bedzie??
  dax chyba odpalil rakiete i wybija z tej konsoli

 • delubicz

  @misiekznatury
  Miśku,jeśli wolno tak się zwrócić,Kolega @jurgenes uśrednia przecież :) a niektórzy idą jak za Panią Matką

 • misiekznatury

  @delubicz ale on chyba usrednial co to miał zarobione z tego co czytam.
  Choć mogłem jakieś wpisy pominąć. Czyli chodzi mi o to, że miał wysoko S uśredniał teraz na tym ruchu w górę ale poniżej swojej ceny. Poprawcie jak się mylę.

 • sagusiek

  Pytanie po co ktoś co dwa dni wywala takie pakiety na fixie skoro ma iść do góry ?

 • eplayer

  jestem zawiedziony, widac ze jurgens sprzedawal na fixie - hehe

 • bbb_29

  Cudofix drugi dzien na W20 ;) wysypywanie akcji hmmm moze ktos madrzejszy sie wypowie

 • pure_miglanc

  Witam serdecznie,

  Sytuacja bez zmian S na FW20 698 i L na fix na USD/PLN.
  Trzymam się cały czas zejścia poniżej 2600.

  Panie Wojtku dochodzimy do tego co Pan pisze.
  Fifty / fifty

  Dzisiejsza sesja jednak przekonuje mnie do ruchu na krótko na S.

 • eplayer

  swieca na dziennym na kasowym straszy
  swiece rzadko daja falszywe sygnaly
  uratowac nas przed spadkami moze dax i pejsy, negujac tym samym wymowe tej swiecy, a jak nie to przekretka z powrotem na S

 • bbb_29

  Goldman Reveals The First 5 Of Its Top Trades For 2011

  www.zerohedge.com/article/goldman-reveals-first-5-its-top-trades-2011

 • bbb_29

  Dax oszalal ;)

 • ilona.40

  Mikołaj smaruje narty zjazdowe zeby było z poślizgiem, wtedy rozwiezie wiecej prezentów w postaci?

 • ilona.40

  Dax moze rosnac niemcy sa gospodarka rozwinieta kto z was był to wie jak sie jezdzi po ich autostradach, a wiec na daxie tez sie jedzie szybko i klarownie.

 • ilona.40

  Panie Wojciechu prosze o rzucenie doswiadczonym okiem na wykres i krótki opis .
  www.bankier.pl/wiadomosci/img/e/Portal/Data/Att/Kontrakty/fw20day20101202.gif

  Pozdrawiam

 • delubicz

  @all
  zeby już nie denerwować wszechobecnych niedzwiedzi na tym blogu,zyczę powodzenia,moje 1250 w grze,dax daje sobie też nieżle radę mimo tego co tu poniektórzy mędrcy i znawcy sztuki inwestowania wypisywali,powiem tym razem wprost,trochę bardziej dosadnie niż zwykle,wypisywali bzdury,bo papier jest cierpliwy,ale jakby parę razy dostali porządne razy od tego trendowego rynku to nabraliby szacunku i pokory.
  Jak zajdzie coś istotnego to napiszę.
  pozdrawiam W.

 • misiekznatury

  odnosnie tego usredniania to ja nie za długo jestem na tym blogu stąd pytałem do kogo ta uwaga.
  @delubicz
  S&P jak najbardziej podąża w wyznaczonym kierunku. Ale nasze fw już troszkę inaczej. Nie mówiąc o kolejny fixie na w20.

 • zorro_23

  W październiku pisałem o DAXie w odpowiedzi do Delubicza:

  Technicznie DAX zmierza w tej chwili do obszaru 6666 - 7015. Ten pierwszy poziom wynika ze zniesienia 23,6% ostatniej wielkiej fali wzrostowej 2002/2003 - 2007. Ten drugi zaś ze zniesienia 23,6% ostatniej fali spadkowej 2007 - 2009

  W kontekście aktualnej sytuacji uważam, że to są ostatnie podrygi DAXa przed korektą w okolice 6300.

  To nie oznacza, że zająłem wówczas długą pozycję na DAXie i przeczekałem do dzisiaj. Wielu pisze wiele mądrości oceniając innych że wypisuje bzdury, ale niedomówieniem pozostaje jak się mają ich prognozy do rzeczywistych transakcji. Z doświadczenia wiem, że z tym bywa różnie.
  Póki co jedyny jurgenes podaje poziomy i można się śmiać, ale to jest konkret i to jest odwaga. Za to go cenię.
  Co do mnie połowa oddana FWIG20 między 2610 i 2650, od wczoraj wypełniam worek kolejnymi krótkimi na H.

 • jurgenes

  No mówiąc kótko mamy pojedynek na forum: JURGENES VS DELUBICZ.

  Ciekawe jak to sie skonczy.....

 • sagusiek

  Co za dni ;) Widzicie co się dzieje na usdpln ? Moim zdaniem od 3 dni miesza na naszym podwórku jakiś Amerykaniec. Innego wytłumaczenia na fixy i walute nie mam ;)

 • dino54

  @jurgenes
  Twoja pycha zostanie troche poskromiona ten pojedynek przegrasz. Bardzo male szanse na spadki do 2500 w grudniu musialby wydarzyc sie jakis kataklizm na świecie co oczywiscie moze sie zdazyc tylko szanse są male.

 • gamera11

  Do końca roku jeszcze daleko .Może być też i tak że zaliczymy 2 rajdy.W przyszłym tyg zjazd na 2500 a potem odbicie i zakończenie roku na 2Xwiększym zysku:)

 • lemonheads

  Rzadko sie tu udzielam. Wedle zasad, że krowa która dużo ryczy mało mleka daje, że pokorne ciele dwie matki ssie. Czytam jednak wszystko od deski do deski.
  Właśnie, pokorne... To słowo strasznie się tu na forum dewaluuje.

  Pozdrawiam forumowiczów i oczywiście Pana Gospodarza bardzo serdecznie!

 • dino54

  Dax na nowych szczytach gdybysmy mieli zachowywac sie podobnie to dzis powinnismy byc juz miedzy 2800-2850 ale czesto tak bywa ze zaleglosci szybko nadrabiamy.

 • lamerok76

  O rety, nie wiedziałem, że w Rosji mają takie zabawki:
  www.youtube.com/watch?v=LQF8hsitxvY&feature=related

 • bbb_29

  dino54

  Dax na nowych szczytach gdybysmy mieli zachowywac sie podobnie to dzis powinnismy byc juz miedzy 2800-2850 ale czesto tak bywa ze zaleglosci szybko nadrabiamy

  wszystko ladnie tylko ten wozek nasi nie dadza rady dzwignac :) a USA i Londys sie zamartwiaj o nasze OFE bo komu beda akcje sprzedawac :)

 • bbb_29

  sagusiek

  Co za dni ;) Widzicie co się dzieje na usdpln ? Moim zdaniem od 3 dni miesza na naszym podwórku jakiś Amerykaniec. Innego wytłumaczenia na fixy i walute nie mam ;)

  tak szczegolnie te fixy na W20 :) przeciesz Goldman intensywnie dziala na naszej bananie przez Londyn :)

 • dino54

  @bbb 29
  Zdziwisz się jak szybko sobie poradzą.

 • pegasus-7

  Witam .


  Wojtku, jestes na rozdrozu w kwestii obligacji. Sprobuje na cos naprowadzic.
  Otoz dlugoterminowe projekcje nakladaja mi sie na krotkoterminowe obecnie w 90%... i tak najlatwiejsza metoda byloby cofniecie sie do dnia 31.08.10 na bundach (67sesji) i odwrocenie notowan o 180 stopni. Na razie widac lewa strone H&S odwroconej, czasowo zas celuje wszystko do 08.03.10.
  W takim ukladzie rynki akcji zachowaja sie odwrotnie, co potwierdza wychodzenie z PLN.
  Obydwie formacje wskazywaly na "gwiazdy poranne jub wieczorne"

  pozdro.P

 • sagusiek

  www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=44C60F42-877E-47AE-82FE-90C4447F57E3
  MOże kombinują, żeby teraz odrobić hehehej

 • pegasus-7

  Witam ...

  Ten Goldmann to wie kiedy rekomendowac kupno akcji ??!!
  P.

 • pegasus-7

  Witam ...

  ...patrzcie co robi na zlocie , "doktorze" i innych, aha przeciez dzisiaj dokopil obligacji hiszpanskich i to na duuuzy procent ..
  P.

 • adagol

  Oto najmodniejszy ostatnio indeks szorujacy po suficie.
  www.bankfotek.pl/view/814016
  a może dziś to było już wybicie?

 • pegasus-7

  @delubicz

  .. to co przed chwila skieroalem do wojtka ... to wlasnie moj styl pracy i analizowania ...co do dnia i godziny ..
  Pozdro. Witoldzie P.

 • lakusek

  Ktos tu jest bardzo pewny siebie i zaczyna sie pysznic. Nic dziwnego skoro pisze sie tyle to zawsze znajdzie sie jakis cytat, zeby potwierdzic, ze sie mialo racje. Ktos inny pisze rzadko, ale zawsze dobitnie i wyraziscie wskazuje kierunek, w tym poziomy. Jakos bardziej mi to odpowiada. Pojedynak w grze. Stalo sie - w koncu bedzie z czego rozliczac.

 • bbb_29

  pegasus-7

  Witam ...

  Ten Goldmann to wie kiedy rekomendowac kupno akcji ??!!
  P.

  ostatnio intensywnie rekoemenduja ;) nasze akcje a dzisiejsza wycen Goldman Sachs podwyższył cenę docelową dla PKN Orlen do 54,1 z 46 zł

 • arnigo

  a może sp500 jest w średnioterminowym trendzie 29 05 2009?

  "O rety, nie wiedziałem, że w Rosji mają takie zabawki:"
  dobrze, że powstał "list z Polski". nic nowego w nim nie ma, ale pozbierane dużo ważnych rzeczy w 1 miejscu i może da do myślenia niejednemu "młodemu ... z dużego miasta"

 • pegasus-7

  @arnigo

  .. a moze S&P jest dzisiaj w dniu 3 maja tego roku !?
  pozdro.P.

 • ilona.40

  Gruby tak tanczy jak mu Alcoa zagra
  stooq.pl/q/?s=aa.us&d=20101202&c=5m&t=l&a=lg&b=1&r=kgh

 • maciekssss

  Odnośnie "uśredniania S".
  W tym zdaniu, nie było moim zamiarem obrażanie żadnego misia z nazwy czy zajmowanej pozycji.
  To było skierowane do "Pana Bezpokory" :)

 • wypasior

  GS.. Rekomendacja KGHM po 171 to też ich sprawka... jacy dobrzy, kasę rozdają, istny bankomat!. Dzisiaj użyto tego miedzianego tarana do rozwalania 2700 ale tylko na chwilę wyszło. Na razie u mnie S nadal obowiązuje, wysoko brałem więc jestem gotów w geście szczodrości oddać część. Jak jutro zrobią na kgh-taranie +10% to może uda się kolejna lekko zielona sesja na WIG20.

 • onetrader25

  @Pegasus-7
  Jesli dzis mamy 3 maja - to jutro otwarcie na s&P luka w dol i mocna przecena... Na chwile obecna jakos trudno mi sobie to wyobrazic, chyba, ze dane o 14.30 beda mocno odbiegalay od prognoz (zapewne beda bardzo dobre w okolicach 200tys) Moglby ktos pokusic sie o krotka analize KGHM? Podwojny szczyt, czy jedziemy dalej?

 • ilona.40

  AT na kgh kto wierzy w spadek na 120 ma teraz promocje, ale strach ulicy nie pozwala na S, a pozniej moglem nie moglem , widziec nie znaczy zrobic . Ot cala analiza kgh.
  Pozdrawiam

 • pure_miglanc

  Witam,
  Oprócz Londynu bardzo intensywnie działa u nas Wiedeń.
  Sam nie wiem którzy robią te cudofixy.

 • delubicz

  @lakusek
  nie czepiaj się,od dawna pisałem, że oczekuję korekty z 1226 ,tak jak @spekulant 09,była większa niż myślałem bo przekroczyła 1193 w dół,potem napisałem,że po jeszcze jednym spadku będzie ruch na 1250,o którym to poziomie także piszę od dawna,ruch się zacząl,jesli komuś pomoglem w decyzji wzięcia dlugich na sp500 po chociażby 1180,jesli teraz zamknie to ma 47 pkt i wystarczy,nie trzeba czekać do 1250,to jest to dla mnie satysfakcja. Ja się nie pysznie,a chcę w miarę mozliwości pomóc.Jesli Tobie przeszkadzam,to nie czytaj moich wpisów. Tobie nie muszę pomagać,jesteś jak widać dobry w tej grze. EOT
  @all
  staram się pisać o sp500,bo ten rynek nadaje ton innym,dax natomiast jest najbardziej trendowy,więc warto na nim grać,jak ktoś ma stalowe nerwy. Nasz rynek jest mocno manipulowany i ruchy na nim odbywają się przecież z przesunięciem,ale jednak w ostateczności trend ogólnoświatowy jest zachowany.
  Na forum poznałem i koresponduję z wieloma wartościowymi ludzmi,myślę ,że nie tylko ja ale i oni mają z tego satysfakcję. Sa tacy,których nie poznałem ale czytam ich wpisy z ogromnym zainteresowaniem,postaram się wymienić jeszcze raz spekulant09,hazardjednymokiem,as1313as,Pan Profesor.Tych,których poznałem cenię szczególnie.A,że jest kilku takich co mnie szarpie za nogawki,jak dowcipnie napisal jeden z kolegów dziś,to trudno,mam jeszcze kilka par spodni.

 • gamera11

  Stawiam na Jurgenesa.Ostatnio jest nieomylny:)Tylko że przydałby sie jakiś impuls.Choćby Chiny bo Europa tkwi w obłędzie.

 • adagol

  @delubicz
  Czy uważasz, że na dax jutro , w poniedziałek nastapi wybicie? Bo tak szorować długo się chyba nie da.
  www.bankfotek.pl/view/814016

 • lakusek

  @ delubicz

  swoim czepianiem sie Ciebie mam tylko jeden cel - chce bys czasem przyznal sie do bledu, bys pojawiaj sie tez jak Twoje prognozy (przyznaje w wiekszosci sluszne) sie jednak nie sprawdzaja, a nie milkl pod pretekstem, ze ktos sobie jaja robi. Marzy mi sie zobaczyc krytyczny wobec siebie wpis. Wierz mi, te sluszne prognozy odpowiednie osoby zauwaza i Cie za nie docenia - nie musisz wiecznie udowadniac, ze masz racje i przypominac, co mowiles i gdzie zarobiles. Mam wrazenie, ze sam sie na sile starasz uczynic gury rynkow albo przynajmniej guru tego forum. Guru to nie ten, ktorego nim okrzyknieto, prawdziwi mistrzowie siedza cicho i rzadko sie wypowiadaja, a jak juz sie wypowiedza to prawie zawsze slusznie.
  Poza tym, tez potrafie wylapac wartosciowe wpisy, kazdy ma swoje sito, nawet jesli sa sprzeczne z moja koncepcja doceniam je, inaczej - wlasciwie te sa najbardziej wartosciowe. Dobra koncze i wiecej sie nie czepiam. Przypomne sie, jak (nie) bedzie 1250 ;)

  Pozdro,

 • bbb_29

  Pejsiki juz sa przy szczytach 1221 co to 30 % dla nich przy takim tepie pompowania i efori :) przeciesz premie czekaja w mln $$ na koniec roku

 • gamera11

  Trichet ogłosił że nie będzie skupował obligacji a oni rosną bo miał dzisiaj świetny krawat:)Kiedyś myślałem że rozwikłać zasady rządzące rynkami może tylko geniusz póki nie okazało sie że drukowanie i stymulusy zapewniają wzrosty bądź spadki na giełdach.Fundamenty i dane makro nie maja znaczenia:)

 • bbb_29

  bbb_29

  Pejsiki juz sa przy szczytach 1221 co to 30 % dla nich przy takim tepie pompowania i efori :) przeciesz premie czekaja w mln $$ na koniec roku

  pomylka 30 pkt mialo byc ;)

 • phoenix-2

  @Gamera11 2010/12/02 20:36:28
  "(...) póki nie okazało sie że drukowanie i stymulusy zapewniają wzrosty bądź spadki na giełdach.Fundamenty i dane makro nie maja znaczenia:)"

  Jak to nie maja?
  Impulsy monetarne (obnizki stop/zastrzyki plynnosci) sa pochodna danych makro - jak dynamika siada to daje sie kolejna porcje narkotyku... ;-)

 • bbb_29

  gamera11

  Trichet ogłosił że nie będzie skupował obligacji a oni rosną bo miał dzisiaj świetny krawat:)Kiedyś myślałem że rozwikłać zasady rządzące rynkami może tylko geniusz póki nie okazało sie że drukowanie i stymulusy zapewniają wzrosty bądź spadki na giełdach.Fundamenty i dane makro nie maja znaczenia:)

  nie wazne licza sie swierze $$$ i premie na koniec roku z Fedem sie nie walczy :)
  mial byc rajd Sw. Mikolaja i jest :)

 • zulus_chacka

  Stawiam na Jurgenesa.Ostatnio jest nieomylny:)Tylko że przydałby sie jakiś impuls.Choćby Chiny bo Europa tkwi w obłędzie.

  KOREA PLN

 • gamera11

  A może jutrzejsze głosowanie nad pakietem pomocowym w parlamencie Irlandii:)

 • shazza14

  My mamy swój cudofixing a Węgrzy dzisiaj na swoim stracili ponad 1,7%:)

 • pegasus-7

  @schazza14

  ... a czy zauwazyles(as), ze Wegrzy wyprzedzaja nawet Polske (tzn. GS wyprzedaje sie), ktora wyprzedza Europe o jeden dzien. Obserwuj te zaleznosci i zarabiaj.
  pozdroP.

 • stoje_i_patrze

  Witam,
  Miałem nie zabierać głosu w tej dziecinadzie ale jednak w końcu nie wytrzymałem. Nie mogę jednak przejść obok tego co tutaj się dzieje i jak traktowany jest Witold (Delubicz).

  Drodzy uczestnicy tego bloga, czy Wam, za przeproszenie, odbiło? Zakładacie się w sprawie czy wydra wygra:
  www.google.com/search?q=czy+wydra+wygra&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

  Jak dzieci!!! Od tego są rynki a nie blogi. Absurd całkowity.
  Jak czytam niektóre komentarze to dochodzę do wniosku, że albo część w ogóle nie gra, albo gra na "demie" albo gra jednym czy 5 kontraktami. Czemu? Bo przy takich ruchach jakie mamy na rynku innego zdania nie da się mieć. Nawet sam "Król GPW" gra paroma kontraktami, skoro nie interesuje go 100 pkt jakie mieliśmy (pamiętamy pamiętamy co ma szerokie)

  Przypominam, liczy się rachunek, kapitał RZECZYWISTY, a nie czy ktoś ma rację czy nie na blogu! Doszliśmy do jakiegoś kuriozum, gdzie 90% kłóci się z rynkiem (tutaj celna metafora "chau chau chau ") i nadal twierdzi, że ma rację! DYGRESJA: Ale wiecie co? To jest w sumie ZGODNE z rzeczywistością gdzie 90% TRACI pieniądze, więc prawie pewne że to co tu się dzieje odzwierciedla rzeczywistość. Wracając: Ba, pomimo REGULARNEGO, podkreślam REGULARNEGO wygrywania i prognoz, większość udaje że rynki spadają cały czas. Ba, niektórzy twierdzą po raz 20 że mamy krach. Tak, mieliśmy 18.209 flash crashe:
  www.zerohedge.com/article/perfectly-stable-market-18209-mini-crashes-past-5-years-claim-otherwise

  "Już policzyłem czuwaj".

  Panie, i Panowie,
  to nie o to chodzi. Tu chodzi o pieniądze a nie racje. Jutro np. Witold może zmienić zdanie i zagra w drugą stronę (dobry wykres @Adagol). O niego się proszę nie martwić, On sobie poradzi. Zresztą, czy ktoś komuś płaci za publikowanie pozycji? Na to trzeba mięć od groma czasu a chyba zdecydowana większość tego nie ma.

  Do tego dochodzi jeszcze 80% wpisów "oooo grubas wyszedł, wszedł, ooo pejsaci sypią, nie rośnie, nie spadnie" - piaskownica. Ciężko, naprawdę ciężko znaleźć merytoryczne głosy dorosłych realnych GRACZY, którzy REGULARNIE wygrywają.

  Proszę mnie nie zrozumieć źle, ja nikogo nie atakuje, ale każdy SKUTECZNY GRACZ musi zmieniać decyzje, potrafić przyznać się do błędu. Inaczej STRATY STRATY STRATY i FRUSTRACJA, walki na forum. Na miejscu "większości" uważnie czytał bym tych którzy REGULARNIE wygrywają.

  Na koniec: więcej kultury, to nie OBORA (tutaj ukłony do szczególnie jednego Pana J.)

  Proszę nie odebrać tych wpisów za a) buractwo, b) atak c)ironię. Mi zależy na DOBRYCH i MERYTORYCZNYCH wpisach, a nie zabawie z dziećmi, z całym przy tym szacunkiem! MERYTORYCZNIE, MERYTORYCZNIE, MERYTORYCZNIE - proszę potraktować to jako dobre rady, nic więcej. Zero w tym ataku.

  P.S. To nie mój blog, nie jestem tu adminem, ale jako regularny czytelnik proszę o współpracę, bo wartościowi gracze odejdą.

  z wyrazami SZACUNKU,
  SiP

 • arnigo

  @pegasus
  ".. a moze S&P jest dzisiaj w dniu 3 maja tego roku !?"

  spójrz na na eurpln i usdpln 12 05 tego roku :-) - szczyt odreagowania po mini krachu. myślę, że taraz sp powinien jednak zrobić nowy szczyt i tam bok, na którym rozdadzą :-).

 • delubicz

  @lakusek
  nie mam zamiaru się tłumaczyć,gram na 22 rynkach,siłą rzeczy popełniam bez przerwy błędy,nie mam powodu przed obcymi się tłumaczyć. Tu omawiam u Pana Wojtka od 1,5 roku kilka z nich,może spróbuję wymienić:dax,sp,fw20,eur/usd,jpy/usd i omawialiśmy srebro i złoto,ale bardziej w kontekscie wizji spadkowej Pegasusa do 2011 roku,z którą to wizją się nie zgadzam.W lutym tego roku wspomniałem,a właściwie mój przyjaciel Bowojt o atrakcyjności pszenicy,kontrakty roluję do dziś,koledzy,którzy mają ze mną kontakt,zarobili parę groszy na tym pomyśle.Z tych wymienionych,ostatnio miałem nietrafioną wizję krótkiej korekty do 1.38 na eur/usd,ewidentnie się pomyliłem,ale zaznaczałem,że krótkich nie zagram(bląd),a dlugie będę miał na odbicia,teraz mam dlugie pozycje na eur/usd.Trafniejsze odnośnie eur/usd prognozy mial na górce i na dołku @SiP,zresztą odnośnie wielu rynków dał bezbłędne prawidłowe wskazania tu i na swoim blogu! Widać,że umie zmieniać decyzję,nie upiera się jak wielu innych:)Czytam jego wpisy z ogromną uwagą zawsze.Najbliższy sercu jest Tobie rynek fw20),skoro nalegasz,przypomnę,że mam teraz długie,średnio od ok 2628,pisałem o tym,że niedzwiedzie powinny być czujne.Nie podejmuję z nikim rywalizacji,tymbardziej z Jurgenesem,który miał jasnookreślone cele i je realizował i realizuje,nawet jeśli teraz by się pomylił,to i tak zarobi,tylko mniej.A ja jak uznam,że należy zamknę moje dlugie kontrakty i poczekam na ponowne wejście,krótkich teraz nie zagram. Ostatnio wszedlem w opozycję z nim,bo NIE PODOBA mi się określanie innych IDIOTAMI,no i te wulgaryzmy,są tu przecież także Panie. A'propos,w ostatnim poscie zapomniałem o Pani @ulica-mainstreet,też Jej wpisy czytam z dużą uwagą.Koniec zanudzania,acha podwyższam poprzeczkę na sp 1270-1300.Miłej zabawy
  Witold

 • maciekssss

  @SiP

  Brawo, brawo, brawo.
  Z 'klawiatury' mi to wyjąłeś.
  Pełne poparcie.

 • pegasus-7

  Witam ...

  @delubicz ..
  skierowalem do Wojtka pare slow, ale i do Ciebie Witoldzie rownierz.
  Analiza moja pokazuje spadek ceny zlota do 18 lutego 2011 o ok. 300 USD
  pozdro.P

 • delubicz

  @SiP
  dziękuję Ci Piotrze,kiedy ja się pociłem nad moim wpisem,zeby wyszło,że jednak nie jestem wielbłądem,to Ty pisałeś swój jakże celny,dziękuję jeszcze raz! Szacunek dla Twojej pracy i znakomitego bloga!
  @adagol
  krotko i na temat,dax za przeproszeniem się już wybił,poraz pierwszy przy 6350 i to jest najważniejsze wybicie,to oznacza,że poziom 7150 jest prawie jak w banku...Dzis wybil się ponad 6910,dopóki pozostaje nad,granie krótkich nie jest wskazane,ten kanal jest OK,ale nie jest wykuty w kamieniu,moze dojsc do slizgania się po górnej linii,albo wyjściu ponad i hiperboli.Krótkie tylko pod 6910 i to z dużą ostrożnością.
  pozdrawiam Witold

 • delubicz

  @pegasus-7
  wiem,wiem czas to zweryfikuje,najpierw dojdzie do 1450 USD

 • lakusek

  "podwyższam poprzeczkę na sp 1270-1300"

  a do kiedy to bedzie? w tym ruchu?
  pytam, zeby nie bylo niejasnosci.

 • delubicz

  @all
  limit wpisów wyczerpałem,nie mam już o czym pisać,nie mam czasu! Mam SWOJE PRYWATNE ZYCIE TEZ

 • ulica_mainstreet

  Trichet zapowiedział nie limitowane zakupy obligacji europejskich, ale z niespodziankami.
  Nie będzie więc rozpiski euroPOMO ;-)

  But the ECB president acknowledged market tensions were acute and confirmed there would be no limit to the size of the bond-buying programme. Hinting at a strategy that would rely more on the element of surprise, Mr Trichet said that the ECBs intervention in bond markets would be commensurate with the malfunctioning of markets

  www.ft.com/cms/s/0/dce391d4-fe08-11df-853b-00144feab49a.html

 • adagol

  @delubicz napisał:
  "Koniec zanudzania,acha podwyższam poprzeczkę na sp 1270-1300"

  Poziom ten wynika też z równości fali 1 (lipiec) z 5 (właśnie rozpoczetą) , 3 była wydłużona, 2 typowa ABC a 4 korekta płaska. Jakby to zastosować dla WIG20 to powinnismy dojść do ok. 2900.
  To oczywiście wariant byczy zakładający, że zaczęła się już 5.

 • eplayer

  na SPX praktycznie idealna marobuzu, gdyby taka dluga swieczka pojawila sie po wielu malych wzrostowych to bym sie kusil na S, ale te 2 wielkie swiece od dolka praktycznie pokazuja tylko jeden kierunek na najblizsze dni, poziomy podane przez delubicza sa w zasiegu nawet w tym roku jeszcze, najpozniej poczatek stycznia
  tak samo z daxem poziom minimum to 7150 wynikajacy z trojkata i z szerokiej konsoli z ktorej wlasnie sie wybil
  zeby to sie zlamalo to musialyby na rynki trafic wiadomosci typu - bankructwo Hiszpanii (tudziez mniejszego kraju mogloby wystarczyc), atak nuklearny
  we wczesniejszych wpisach podalem ze oczekuje korekty na poczatku stycznia i tego sie trzymam, jej rozmiaru ani czasu nie szacuje
  pozdrawiam

 • bbb_29

  pugsma.files.wordpress.com/2010/12/pug-sp-500-60-min-eod-12-2-10.jpg

 • eplayer

  na wykresie edka z linka widac formacje objecia hossy, ktora powstala po powrocie na przebitej lini szyi z wrzesnia
  zatem albo mamy nawrot do przebitej lini trendu wzrostowego, albo wylamiemy trend spadkowy, linie tych trendow zbiegaja sie na dniach
  eliotowcy moga na wykresie dojrzec 5 falowa strukture wzrostowa, po ktorej nastapila korekta ABC, badz korekte wzrostowa ABC, po ktorej nastepuje powrot do spadkow z przebiciem dna z czerwca
  poki co widac korekcyjne ABC w dol rozpoczete na poczatku listopada (ja tam sie na eliocie nie znam, ale do 3 i 5 liczyc umiem a i poczatki alfabetu tez znam)
  mozliwe ze ta wlasnie formacja objecia hossy determinuje ze byla to jednak tylko korekta i wracamy do wzrostow
  www.bankfotek.pl/view/814235
  pozdrawiam

 • bowojt

  Wtrącam trzy grosze. Z moich skromnych analiz wynika, iż należy zająć KRÓTKIE pozycje na WIG 20- dołączam się tym samym do opinii Jurgenesa.
  Zwała jest kwestią +- 2 dni sesyjnych. Pozdrawiam

 • marcin-k1973

  Witam ,do końca roku ,ewentualnie w bok lub gore ,spadki po takich wzrostach ,pomyślcie o tych bonusach co już tu wielu pisało .
  www.traderplanet.com/newsletter_articles/view/3721/distribution:9

 • teka52

  jurgenes 2010/12/02 14:38:52
  "Panowie - to teraz KOREK W DUPE"

  Każdy ma prawo być idiotom, konstytucja pozwala... ale żeby aż tylu kulturalnych ludzi z głupkiem polemizowało, to dla mnie niepojęte.

 • etaurus1747

  Jeśli już Panie Jurgenes, to chyba raczej "idiotą"
  ;-)
  To jakiś niedouk i szkoda bicia piany
  :-(

 • etaurus1747

  Bardzo cenię analizy p. Wojtka, ale trochę zraża mnie fakt, że już kilkakrotnie (!)
  w ciągu ostatniego roku w wypowiedziach dla TVN CNBC
  był nastawiony zdecydowanie "na krótko",
  ale jakoś praktycznie zawsze następowało wybicie...
  W górę rzecz jasna
  ;-)
  Mylić się zawsze można, ale żeby nawet nie trafić w 1/2
  ???

 • zulus_chacka

  @ W bialek
  odnoscie nastrojow badanych przez AAII, otoz jak pan moze zauwazyl byki sa juz 13 tydzien ponad swoja dlugoterminowa srednia (39%), tak dlugi okres przebywania ponad nia jest bardzo wyjatkowy i zapowaiada zmiane tendencji panujacej na rynku. moze nalezy zrobic wykres dnia?

  www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results

 • as1313as

  W grze mamy potencjalny RGR, gdzie mocniejsze wyjście ponad 2714 zaneguje go,
  trójkąt prostokątny z możliwym jeszcze podejściem wyżej lub już spadkiem do jego
  podstawy czyli w okolice ostatniego dna. Tam powinno się rozstrzygnąć co dalej.
  Spadek poniżej 2605 a zwłaszcza wejście w poziom jedynki czyli 2570 powie
  o zakończeniu obecnej fali. Wtedy mogłaby to być Jurgenesowa korekta
  i realizacja RGR-a.
  Myślę jednak, że wzrosty w fali Y (jako odreagowanie cały czas obecnej bessy), w której się znajdujemy jeszcze się nie zakończyły i jak pisze pan Wojtek
  w dzisiejszym parkiecie, docelowo powinniśmy podejść w granice górnej linii kanału,
  która cały czas będzie się podnosić (obecnie około 2900).
  Myślę, że albo mamy trójkąt, albo początkową jedynkę w dalszych wzrostach.
  Na krótko więc teraz spadki z późniejszym mocnym piątkowym wzrostem.
  Dla mnie zamknięcie dzienne poniżej 2605 załamie na razie wzrosty w krótkim terminie.
  Jeśli chodzi o dłuższy, równość fali W i Y, zależności czasowe i dystansowe,
  to pobawię się na weekend.
  Całkowicie popieram SiP-a i innych "merytorycznych" kolegów, a krzykacze zawsze będą,
  ponieważ sami nic nie pisząc, nawet błędnie, leczą tylko swoją psyche i nieustanne
  porażki.

 • himilsbach0

  Ciekawe, czyzby jednak najpierw powrot w dol?
  www.ise.com/WebForm/viewPage.aspx?categoryId=126&header3=true&menu0=true&link1=true

 • aisakpr

  proszę spojrzeć na EM,które są indeksami wyprzedzajacymi( BOVESP,HSI 5-7% od szczyty,a dołek połowie maja),nasz WIG20 jest tak między EM a S/P,na FW20 dołek z z 01.07 jest wyżej niż z 25.05, a S/P dołek miał dopiero 1.07,przez analogie szczyt mógłby 09.11 a teraz bedziemy sie "kolebać" do końca roku.

 • ono-ko

  @all

  SiP, Witoldzie, mialem zamiar napusac dokladnie to co Wy wczoraj, ale zabraklo czasu...

  Czytam blog od dluzszego czasu, ale ostatnio mam po dziurki w nosie niektorych wypowiadajacych, a raczej wykrzykujacych EGO... Gram na rynkach od prawie 10 lat i utrzymuje sie na nim, pomimo niekiedy wielkich fal burzowych, dlatego ze sam stawiam hipoteze i ja weryfikuje. Nigdy nie stosuje rekomendacji, ktore inni daja. Odpowiadam sam za siebie. Ale czytam wszystko i jezeli jakas analiza, rowniez Pegazusa - co dla niektorych moze byc szokiem - jest sensowna to wlaczam ja do swoich biznes planow. Ale noz mi sie w kieszeni otwiera jak widze komentarze typu "kupujcie" , "sprzedajcie" czy "nic nie robcie" bez podawania argumentow, bo jego autor uwaza sie za guru.

  Panie i Panowie,
  Gielda to biznes, taki sam jak inne. A przy biznesie trzeba miec biznes plan zawierajacy wszystkie za i przeciw. Roznica jest tylko taka, ze tutaj zarabia sie duzo szybciej i duzo szybciej traci pieniadze, w przeciwienstwie do innego rodzaju biznesu. Dlatego biznes plan musi byc perfekcyjny.

  I dlatego jestem pod wrazeniem niektorych tu piszacych, co z ogromna pycha podaja poziomy docelowe. Na razie to czesc blogu Was weryfikuje, za niedlugo paleczke moze przejac rynek...

  Pozdro, Onoko

 • wypasior

  @ono-oko

  Na czym polega ta "ogromna pycha" podających poziomy docelowe?

 • jurgenes

  Delubicz - podwyższa poprzeczke do 1270-1300. No jestem ciekaw, co z tego wyjdzie..... Odnotowałem prognoze w zeszyciku i będę rozliczał za kilka tygodni..................

 • ono-ko

  @wypasior
  Na braku za i przeciw oraz braku informacji o metodzie, z której wynika ten poziom... Mam wierzyć i brać pod uwagę coś, co nie ma argumentów? Tylko dlatego, że autor uważa się za guru i nie ma w zwyczaju zdradzać swojego warsztatu? To lepiej niech nie pisze...

  Pozdro,
  Ono-ko

 • stoje_i_patrze

  @Adagol,Delubicz

  na tygodniowym to okolice 7000 na dax to byl zawsze silny opór
  w
  stooq.pl/q/a/?s=dax&i=w&u=2525488
  d
  stooq.pl/q/a/?s=dax&i=d&u=2525488
  Przydała by sie korekta.

 • bialek.wojciech

  ilona.40:

  "Panie Wojciechu prosze o rzucenie doswiadczonym okiem na wykres i krótki opis .
  www.bankier.pl/wiadomosci/img/e/Portal/Data/Att/Kontrakty/fw20day20101202.gif "

  No cóż, układ MACD i RSI jak w ostatnich dołkach.

 • bialek.wojciech

  lemonheads:

  "Rzadko sie tu udzielam. Wedle zasad, że krowa która dużo ryczy mało mleka daje, że pokorne ciele dwie matki ssie. Czytam jednak wszystko od deski do deski.
  Właśnie, pokorne... To słowo strasznie się tu na forum dewaluuje.

  Pozdrawiam forumowiczów i oczywiście Pana Gospodarza bardzo serdecznie! "

  Kłaniam się. ;-)

 • sagusiek

  Panowie nie jesteśmy na lekcji fizyki czy w aptece !!! Będziecie się tak rozliczać co do pkt ? No i jak któryś będzie miał rację to co ? Co z tej racji wyniknie ? Wywiad w CNBC ? Dożywotnia prowizja na konie w wysokości -1 pkt ? To jest giełda...

 • stoje_i_patrze

  @ono-ko
  No własnie. Powtarzam to wszedzie z uporem maniaka - NIE MA GURU. Powtarzam NIE MA GURU. Grunt to analizy, poziomy przy których zmieniac zdanie. To dosyc zwięźle i ładnie napisał kiedys @Dieter_1. Jemu wystarczy OHLC, price action na zadanym poziomie, ja bym dodał parę podstawowych wskaźnikiów i tyle. Reszta to dodatki.
  Zauważyłem pewną zależność - im ktoś nowszy (tzw świerzak, czasami zwany niestety dawcą kapitału) tym większe zapatrzenie w jakaś "wiarę ludu" w style - Grubasy, pejsy, bazy i inne zabobony. Im ktoś ma więcej stażu to na to w ogóle nie patrzy. Wie bowiem że to od niego i jego akcji zależy zarobek, a nie od mitycznego grubasa. Ten ostatni często jest "tym złym" przez którego "świerzak" nie wygrał bo przecież "pejsaci" zawsze ogrywają ulicę.
  Tak przy okazji, pytanie do wyznawców "pejsatych" - czy ktoś z Was ich widział w rzeczywistości? Jeśli pracujecie w IT czy finansach to na pewno tak bo to Państwo słynie z np. High tech. Ja osobiscie spotykam się z nimi regularnie i na 100 firm, spotkałem JEDNEGO, powtórzę JEDNEGO obywatela tego kraju, który miał jarmułkę. O matko!. Pozostali wyglądają jak zwykli biali ludzie. Chcę jedynie przekazać to że granie na jakiś zabobonach, nic więcej.
  Wracając do grubasów czy cudofixingów - to najczęściej zwykły podmiot, który ma produkt strukturyzowany w naszym regionie np fundusz MSCI czy Rajfajzen i Erste ze swoimi zabawkami - oni nie patrzą na 20-40 pkt na wig20, i jeśli dopasowują portfolio to dopasowują portfolio, nie bawią się w parę punktów. Naprawdę czas skończyć z tymi zabobonami bo to nic nie daje. Jeśli przegrywasz z rynkiem TO NIE Z TYCH POWODÓW. Zacznij może grać mniej emocjonalnie...Popracuj nad techniką.

 • dino54

  stoje i patrze
  Statystycznie jesli dobrze pamietam tylko chyba ponizej 10% indywidualnych inwestorow jest zarobionych na kontraktach reszta przegrywa ,mimo to robia to nadal chca szybko byc bogaci, przewaznie przegrywaja wszystko taka jest rzeczywistosc przynajmniej tak opowiadaja maklerzy .

 • bialek.wojciech

  zulus_chacka:

  "odnoscie nastrojow badanych przez AAII, otoz jak pan moze zauwazyl byki sa juz 13 tydzien ponad swoja dlugoterminowa srednia (39%), tak dlugi okres przebywania ponad nia jest bardzo wyjatkowy i zapowaiada zmiane tendencji panujacej na rynku. moze nalezy zrobic wykres dnia?
  www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results
  "


  Wziąłem 13-tygodniową średnią z różnicy pomiędzy liczną byków a liczbą niedźwiedzi:

  i53.tinypic.com/148j1fn.png

  Jest najwyższa od stycznia 2006, ale w przeszłości bywała oczywiście wyżej, więc nie wiem, czy coś z tego można wydosić.

 • bbb_29

  Male obroty przy tym zakrywniu gornego cienia w dodatku lop spada hmm jakies pomysly

 • gamera11

  www.schaeffersresearch.com/streetools/market_tools/investors_intelligence.aspx

  takiej jazdy nie było od dwóch lat

 • zulus_chacka

  @bialek.wojciech

  pomiedzy 26 sier a 30 gru 2004 przez 19 kolejnych odczytow byki byly powzej sredniej. i wtedy mielismy spadek w ciagu miesiaca na w20 (od maxa do mimimum) w styczniu o 10%, potem dalej roslo ale korekta byla, moze cos takiego nas czeka

 • aisakpr

  liczba byków jak w połowie kwietnia, ISEE 327(kwiecień 348), $ na poziomie z sierpnia, albo to sie utrzyma do końca roku,albo posypie w każdej chwili

 • zulus_chacka

  CZK najslabsza w regionie, o ile pamietam cos ostatnio bylo pisane ze maja zamiar odsunac przycie euro jako waluty. ktos sledzi zachowanie obligacji czeskich?

 • bbb_29

  BUX +2 % ;)

 • zulus_chacka

  "BUX +2 % ;) "

  wczoraj na fixie spadl -1,7%

 • sagusiek

  2727 ostatni pivek na miesięcznym...

 • bialek.wojciech

  zulus_chacka:

  "pomiedzy 26 sier a 30 gru 2004 przez 19 kolejnych odczytow byki byly powzej sredniej. i wtedy mielismy spadek w ciagu miesiaca na w20 (od maxa do mimimum) w styczniu o 10%, potem dalej roslo ale korekta byla, moze cos takiego nas czeka"

  Zrobiłem na szybko inną przeróbkę:

  i53.tinypic.com/2hmiyid.png

  To suma liczby tygodni z ostatnich 20, w których liczba byków w AAII była powyżej średniej 20-tygodniowej.

 • delubicz

  @all
  tak wiele osób ma do mnie pretensje,ja w gruncie rzeczy dzielę się z Wami,grupą nieznanych mi ludzi moimi przemysleniami,podaję jakieś poziomy,to oczywiście zle,bo potrzebne jest uzasadnienie,wielokrotnie uzasadniam,ale potem trzeba to n razy powtórzyc.By the way,jak ktos pisze po mysli Waszej spadkowej to uzasadnienie nie jest potrzebne. Moze Pan Jurgenes powie skad u diabla wychodzi mu 2540?
  Ale ja zadam pytanie,moze ktos powie z Was posiadaczy krótkich pozycji,dobieranych w różnych miejscach gdzie macie zamiar z tego uciekac. Nawet nieomylny Jurgenes,mówi,że zająl dobrze pozycję,to najwyzej trochę mniej zarobi,ok jego sprawa. Ale tak jak pisal SiP,jesli ktos gra większą ilością niż 1 szt,to te kwoty zaczynają być juz godne uwagi.Ci co zajęli dlugie po podwójnym denku powyzej 2610 dlugie pozycje mają juz ok 100pkt,a niech nawet teraz spadnie,to oni zdązą się odwrócić,nalezy miec o to do nich zal,ze zmienili zdanie? Zal nalezy miec wylącznie do siebie.Ja się tu na n ikogo nie obrazam,bo juz nieraz pisalem,ludzka,polska niechęć do bliżniego jest częstym zjawiskiem. Ale powiem tak,przemyslalem to i moje energia utracona na jalowe odpieranie ataków nieznanych mi frustratów jest bardziej męcząca niż gra na 22 rynkach. Nikt i nic mi tego nie zrekompensuje. A więc spróbujcie znależć sobie inny obiekt ataków. Na koniec dla smakoszy gry na krótko,można po spadku ponizej 2714,zamknąc dlugie i spróbować zagrać na krótko,z odpowiednim stopem. Tak jak napisał SiP,ja sobie radę dam. Zyczę powodzenia.I moje wizje,ani wizje Pana Wojtka Białka i wielu innych nie są istotne. Ja mam szklaną kulę i tyle.
  Witold
  PS W moich slowach uznania zapomnialem o jeszcze jednym koledze,a mianowicie Song-Mun,moje wielkie uznanie dla Twojej wiedzy

 • as1313as

  Prawdopodobnie mamy jakiś impuls, falę d trójkąta lub jedynkę korekty ostatnich
  spadków. Teraz powinna nastąpić korekta tej falki wzrostowej (jej zakończenie to spadek poniżej wczorajszego denka), może nawet głębsza
  (ważne zamknięcie poniżej 680, dalej 650-660), a potem dalsze wzrosty.
  Wtedy albo podejdziemy pod szczyt i Pegasusowa zwała, albo go pokonujemy
  i Witoldowa hossa. Kanał 2605-2770 rozstrzygnie na dłużej.
  Tyle na dzisiaj.

 • jurgenes

  Dlaczego 2540-2530, dlaczego tam będę obracał sie na L.

  Odpowiedź jest trywialna..............

  Jak tam dojedziemy to zdradzę tejemnicę, choć tak na prawde to żadna tajemnica. Proszę popatrzec na wykres i kazdy bedzie wiedzial o co chodzi.........

 • eplayer

  @delubicz
  jurgens to sobie nie poradzi z tymi Skami
  przedwczoraj dobieral po 2677 a wczoraj po 2710, jesli dobral
  @as
  2683 to linia trendu od ostatniego dolka na ten moment, po drodze do niej kilka wsparc, choc nie mocnych bo mocne to strefa 2680-2690, ale tak jak i napisal delubicz zejscie ponizej 2714 to warto rozwazyc zamkniecie L i nawet otwarcie taktycznego S
  pozdro

 • as1313as

  @Delubicz, zgadzam się całkowicie, więcej niż 10 koni przy większej jeździe,
  to prawie zawał lub ogromny kapitał, aby spokojnie przetrwać,
  a jak większy kapitał, to na pewno taki rekin tutaj nie pływa (wyjątki się zdarzają, nie ja).
  Z ogromnym kapitałem, rozsądną strategią, nigdy nie powinno się zbankrutować.
  Mając 100tys. można pograć do 10 koni. Mając milion, można zrobić kilka takich
  pakietów, nie więcej, i spokojnie systematycznie, małymi kwotami zarabiać.

 • jurgenes

  Zgadzam, sie , zarabiac trzeba małymi "łyżeczkami" a nie "chochlą"

  Lepiej pomalutku po troszeczke niz udławic sie..........

 • zulus_chacka

  dla tych co zakladaja spadek do/ponizej 2600, otoz opcje put ow20x26 sa na podazy po ok 9. tak wiec male ryzyko, a kontroluje sie sytuacje. jesli by sie udalo na w20 -2530 (jurgenesa) jescze na tej serii to bicie bedzie wielokrotne.
  do odwaznych swiat nalezy. ale uwaga zostalo tylko 10 sesji, i jest duza podaz na tej opcji - ktos duza kase polozyl na stol ze 2600 nie zobaczymy (przynajmniej w grudniu)

 • eplayer

  wlasnie wig20usd caluje od dolu przebita linie trendu wzrostowego, rosnie o prawie 2% i jest na poziomie lekko powyzej 900, to nie jest dobra wiadomosc dla bykow, bo kusi pewnie duzych spekulantow granie Ski

  @as
  przy 100tys zabawa 10 konmi to w ogole nie ma sensu, lepiej za wiekszosc z tej kwoty albo i za calosc kupowac akcje
  jak sie gra na koniach to po to jest ta dzwignia zeby czuc rykyko i z niej korzystac, a jak nie ma sie sklonnosci do ponoszenia takiego ryzyka to zalozyc lokate w banku

 • as1313as

  Jeszcze niedawno byłem zatwardziałym misiem, ponieważ uczyłem się na spadkach.
  To forum między innymi, tacy panowie jak Witold, Bowojt, którzy swego czasu mnie
  przemaglowali, ale przede wszystkim Diter, swoimi uwagami nauczyli mnie grać
  w obie strony, chociaż z tą długą jeszcze nie jest super, a nawet mój syn, któremu przekazałem wszystko co najlepsze z giełdy ( już pół roku ćwiczy na papierze, bo uważa, że jeszcze nie jest gotów wejść w real, ale nieźle papierowo zarabia).
  To jest prawdziwa z tego korzyść, nie zasklepianie się w jedną subiektywną
  stronę, chociaż ona zapewne wcześniej czy później się sprawdzi, pytanie tylko
  kiedy, przed czy po bankructwie.

 • as1313as

  @eplayer, w miarę doświadczenia tak, ja piszę o grze bezpiecznej, dla niezaawansowanych, mających wolną stówę.
  Bywa że gram trzema, pięcioma, a bywa też dzisięcioma i dwudziestoma,
  ale zawsze te większe na krócej.

 • spekulant09

  @stoje_i_patrze
  2010/12/03 09:17:40
  .............
  Wracając do grubasów czy cudofixingów - to najczęściej zwykły podmiot, który ma produkt strukturyzowany w naszym regionie np fundusz MSCI czy Rajfajzen i Erste ze swoimi zabawkami - oni nie patrzą na 20-40 pkt na wig20, i jeśli dopasowują portfolio to dopasowują portfolio, nie bawią się w parę punktów. Naprawdę czas skończyć z tymi zabobonami bo to nic nie daje. Jeśli przegrywasz z rynkiem TO NIE Z TYCH POWODÓW. Zacznij może grać mniej emocjonalnie...Popracuj nad techniką.


  Witam serdecznie,
  SiP niepotrzebnie to tłumaczysz, niech wierzą w te wyciągnięte z rękawa zabobony bo przecież muszą na kogoś zrzucić winę z braku efektywności na rynku - "gdyby nie grubas to pewnie poszło by mi lepiej" ect, itd jak u nas wejdzie HFT to już w ogóle nie da się inwestować ;-) ;-)

  Nie wiem dlaczego ktoś kogoś chce rozliczać i często czytam wieczne spięcia, przecież samą satysfakcją dla dobrego tradera jest jego przyrost na rachunku i to jest największa satysfakcji z pracy, którą włożył by to osiągnąć a jeśli dzieli się tym z kimś bezinteresownie to należy to docenić.

  Pozdrawiam.

 • zulus_chacka

  @eplayer
  "jak sie gra na koniach to po to jest ta dzwignia zeby czuc rykyko i z niej korzystac, a jak nie ma sie sklonnosci do ponoszenia takiego ryzyka to zalozyc lokate w banku"

  grasz 10 szt a reszte na obligacje, po co masz ryzykowac calosc kapitalu. jak raz zbankrutujesz zrozumiesz to co mowie

 • eplayer

  @zulus
  kiedy ja to dobrze rozumiem - hehe
  ja jestem player a nie inwestor, gram bo lubie

 • gamera11

  Wygląda na to że będzie tak jako rzekł Jurgenes dzisiaj zamykamy się na 2710 a w poniedziałek z górki na pazurki:)

 • eplayer

  @zulus
  jeszcze jedno
  zajmuje pozycje w silnych miejsach wynikajacych z technicznych oporow lub wsparc, lub innych sposobow, na dobrych ukladach swiecowych, na srednich, ogolnie takie kombinacje ktora uczynia to miejsce silnymi, takich wlasnie gdzie stopa moge ustawic na 5-8pkt, ze jak nie zainicjuje sie ruch przeze mnie oczekiwany, to strata bedzie maluska

 • as1313as

  Wczoraj pisałem, że wejście w 705 to złamanie spadków, teraz wejście w 704
  to złamanie wzrostów, oczywiście intra.

 • adagol

  @eplayer napisał
  "jak sie gra na koniach to po to jest ta dzwignia zeby czuc rykyko i z niej korzystac, a jak nie ma sie sklonnosci do ponoszenia takiego ryzyka to zalozyc lokate w banku"

  To zależy, bo są tacy co spekuluja po to by zyskać więcej niż te 5% na lokacie. I dla nich sztuka dla sztuki jest grac ta, by skrajnie minimalizować ryzyko tak by przyrost kapitału nie był może 100% n amiesiąc, ale był stabilny bez wiekszych obsuw.

 • gamera11

  309 824,77 mln obroty....nie ma chętnych:)

 • eplayer

  @gamera
  a sprzedawalbys przy takim obrocie???
  to fajnie ze kapitalizacja spolek podnosi sie dzieki mikro kasie, gorzej by bylo jakby takie male pieniadze zwalaly rynek

 • gamera11

  Na pewno nie kupowałbym po takim kursie

 • eplayer

  @gamera
  a jak dojdzie do 2780? to nie zalowalbys, jakbys nie kupil po 2709?
  dzisiaj dzien nie jest zbyt laskawy do otwierania jakiejkolwiek pozycji
  mozna bylo sprobowac S w przedziale 2719-2715 z SL 2726
  istotne opory na dzisiaj to przedzial 2719-25, 2733, 2740-42, tu szukac okazji do S, albo trzymac Lki i liczyc na udany wyjazd w Alpy

 • podtworca

  @jurgenes

  Grasz pod coś takiego?

  www.bankfotek.pl/view/814481

 • spekulant09

  @eplayer
  2010/12/03 12:25:32
  @gamera
  a sprzedawalbys przy takim obrocie???
  to fajnie ze kapitalizacja spolek podnosi sie dzieki mikro kasie, gorzej by bylo jakby takie male pieniadze zwalaly rynek.........  Witam,
  W tym przypadku obrót jest mało znaczący ze względu na pigułkę danych dopiero o godzinie 13.00 jak będzie taka potrzeba to i obrót się znajdzie.
  Pozdrawiam.

 • misiekznatury

  Witam. Widzę, że zdania dalej podzielone i bardo dobrze bo ktoś musi zarabiać, a ktoś tracić. Wg mnie próbować shortów można pod 719 lub w okoilcach 725 ale na chwilę obecną te shorty powinny być tylko na korekcyjne zejście. Od dna wg mojego rysowania mamy impuls więc po impulsie jest korekta i przynajmniej jeszcze jeden impuls. Dwie ostatnie świece na S&P sugerują kontynuacje ale tam także się przyjrzałem i już impuls jest albo jest na wykończeniu po nim korekta się należy. Ale to sugeruje po korekcie atak na szczyty. To są moje luźnie przemyślenia proszę tego nie traktować dosłownie. Pozdrawiam

 • ilona.40

  podtworca
  Jak wklejasz zdjecia na banju fotek ni jak mi nie wychodzi czy trzeba sie zalogowac?

 • misiekznatury

  ilona wrzuć sobie na postimage.org bankfotek chodzi normallnie nie trzeba się logować ale wolniej się ładują rysunki.

 • eplayer

  @ilona 40
  odpowiem ze dedka
  nie trzeba

 • podtworca

  @ilona 40
  Nie wiem nawet czy tam sa jakies konta - nigdzie sie nie loguje. Od razu laduje zdjecie i dostaje link.

 • podtworca

  @eplayer

  dzieki ;)

 • ilona.40

  ale gdzie ten link dostajesz

 • ilona.40

  www.bankfotek.pl/view/814500
  ok dziala dzieki :-)

 • spekulant09

  @ilona.40
  podtworca
  Jak wklejasz zdjecia na banju fotek ni jak mi nie wychodzi czy trzeba sie zalogowac?


  Witam,
  wchodzisz na stronkę bankfotek.pl/ dajesz opcje "wybierz" szukasz na dysku zdjęcia, które chcesz wstawić dobrze jakby było zapisane w formacie nazwa.png następnie klikasz "wyślij zdjęcie do banku fotek" pojawia sę napis na zdjęciem LINK DO ZDJĘCIA:............... i jego adres, kopiujesz ten adres i to wszystko.

 • spekulant09

  Kilka bardzo prostych wykresów:

  S&P week:
  www.bankfotek.pl/image/814508.jpeg

  DJIA week:
  www.bankfotek.pl/image/814509.jpeg

  S&P day:
  www.bankfotek.pl/image/814510.jpeg

  Russel:
  www.bankfotek.pl/image/814511.jpeg

 • as1313as

  @Misiek, dokładnie jest impuls, spadek może znieść falę wzrostową w 100% lub w innym zakresie fibo,
  ale po korekcie musi być druga fala do góry. Jej wysokość to inna śpiewka.
  Teraz 2709 i 2687 to ważne wsparcia.
  Czekamy na dane i jeszcze się będzie dzisiaj działo, korekta i tak jest nieunikniona.
  Na takie momenty mam swoją ulubioną zagrywkę, która w 80% u mnie działa.
  A książkowo powinniśmy poczekać na spadkową jedynę, podbicie i dopiero potem
  pod jedynką łapanie i ewentualne powiększanie esek.

 • spekulant09

  Prognozy - wrześniowe dalej w grze:
  WIG
  www.bankfotek.pl/image/814513.jpeg
  pokazywarka.pl/16d231/#zdjecie708049

  WIG20
  www.bankfotek.pl/image/814515.jpeg
  pokazywarka.pl/16d231/#zdjecie708050

  S&P
  www.bankfotek.pl/image/814517.jpeg
  www.bankfotek.pl/image/814521.jpeg

  pokazywarka.pl/2djvd5/#zdjecie461797
  pokazywarka.pl/2djvd5/#zdjecie461817 • ilona.40

  Do 14:00 3300zl zarobilam i oczywiscie zamienie zaraz na zielone 1tys dolcow dziennie na tym rynku pozdrawiam zarzadzajacych funduszami albo bena rozsypujacego zielone tylko tak dalej.

 • ilona.40

  Pod Barburke swietnie sie zarabia na KGH

 • ilona.40

  oczywiscie Barbórke

 • ilona.40

  Ciagle chodzi mi po głowie poziom ropy po 140 usd gdzie najwiecej byka zostalo na szczycie

 • bbb_29

  Stopa bezrobocia 9,8% (prog 9,6%) Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym 39 tys (prog 140 tys) Zmiana..

 • stefank.2

  Ben - dzwoń do drukarni ;)

 • ilona.40

  Pan Wojtek King jest pan wielki dane fatalne

 • as1313as

  Właśnie to miałem na myśli, robimy korektę ABC.

 • marekdaro

  cudo fix działa hmmmmmm :-)

 • ilona.40

  Wzielam 2715s szykuje sie nastepny 1tys zielonych jest pieknie

 • sagusiek

  Może na sp500 taki podwójny się ukształtował ;)

 • onetrader25

  Dane fatalne, ale im gorsze tym lepiej! Zapewne jeszcze dzis wyjda na plusy ;) Prosze spojrzec na prognozy danych o godzinie 16 ;))) Hit sezonu...

 • delubicz

  @Pan Wojciech Białek
  Panie Wojtku,ze względu na to,że definitywnie mam zamiar zaprzestać wpisów na Pana blogu,chciałem podziękować za ponad 1,5 roczne goszczenie u Pana,mam nadzieję,że udało mi się wnieść tu trochę mojego doświadczenia.Oczywiście dalej nie omieszkam z ogromnym zainteresowaniem czytać Pana prognozy i analizy.
  serdecznie pozdrawiam Witold

  @all
  zainteresowanych informuję,że nie znikam z blogosfery,przenoszę się się do kolegi @SiP,gdzie jest trochę spokojniej i w miarę możliwości zamieszczę moje mniej lub bardziej sensowne przemyślenia
  Witold

 • sagusiek

  Teraz będą iść do góry bo edek słabnie... Każda strona nie dla misia ?

 • ilona.40

  Rajd Mikolaja był przecie 6 grudnia mikolajki ,a dzisiaj piatek

 • gamera11

  Na te dane zanosiło się od dawna bo musieli w końcu dociągnąć do tych prawdziwych danych sprzed wyborów.

 • sagusiek

  GAmera dociągnęli i ?? Niestety nic. Teraz sobie pojadą na edku z surowcami up a za surowcami, giełdy. Jakby bezrobocie wynosiło 10% to przecież uchwalać trzeba następne POMO. Szkoda tylko, że ta kasa kompletnie nie pomaga gospodarce a tym bardziej bezrobotnym. Dobra nie marudze już ;)

 • eplayer

  i to sa bardzo dobre dane
  QE2 pozostanie w mocy i zaden kongres tego nie zmieni
  QE3 - o tym teraz bedzie sie mowic bardzo glosno
  co za tym idzie - hossa inflacyjna w cyklu prezydenckim
  fatanlnie co nie??

 • gamera11

  Chińczycy na to nie pozwolą:)

 • eplayer

  korekta pojawi sie na poczatku stycznia bo bardzo dobrych danych za grudzien

 • gamera11

  Zresztą zaraz Europa znów wyciągnie z rękawa Piigsa:)

 • as1313as

  Teraz nie ustawiam stopów na szczycie, czekam na zamknięcie powyżej przynajmniej
  1/2 h świeczką, a najlepiej jak jeszcze druga potwierdzi pierwszą.
  Szkoda, że Delubicz odchodzi, ja też to od czasu do czasu robię,
  dlatego go rozumiem, życzę sukcesów i powodzenia.

 • eplayer

  @gamera
  obserwuj kangura - to kopia wlasciwie SPY czy tez SPX obojetnie
  wlasnie postawil odwrotna swiece
  aud/jpn to rowniez mini kopia SPY on natomiast postawil taka sama swiece jak SPY
  teraz dylemat kto sie dostosuje

 • eplayer

  jeszcze jedna mala podpowiedz
  SPX za kazdym razem w dzien payrolsow jesli otwiera sie nizej niz dnia poprzedniego to tworzy zielona swiece, nie sadze by dzisiaj mialo byc inaczej

 • misiekznatury

  Witam. Widzę, że zdania dalej podzielone i bardo dobrze bo ktoś musi zarabiać, a ktoś tracić. Wg mnie próbować shortów można pod 719 lub w okoilcach 725 ale na chwilę obecną te shorty powinny być tylko na korekcyjne zejście. Od dna wg mojego rysowania mamy impuls więc po impulsie jest korekta i przynajmniej jeszcze jeden impuls. Dwie ostatnie świece na S&P sugerują kontynuacje ale tam także się przyjrzałem i już impuls jest albo jest na wykończeniu po nim korekta się należy. Ale to sugeruje po korekcie atak na szczyty. To są moje luźnie przemyślenia proszę tego nie traktować dosłownie. Pozdrawiam

  bardzo możliwe, że tym ruchem to jest fala A prawie już zrobiona tego korekcyjnego zejścia. Pozdrawiam

 • ilona.40

  Ulepili dzisiaj troche balwanow bylo z czego oczekiwania wysrubowali ,a potem co sie stalo po odczycie wszyscy widza komu sie chce robic w takie mrozy wyjac rak sie nie chce z kieszeni .

 • as1313as

  Misiek, to za szybko, mój fraktal mówi, że spadek pwinien być spory, ręka na pulsie.

 • sagusiek

  SP, DAX, OIl. COOPER- cała kareta zatrzymała się ledwo na sma100 na 15 min. Tyle po takich danych daję do myślenia...

 • misiekznatury

  as1313as
  2010/12/03 15:29:22
  Misiek, to za szybko, mój fraktal mówi, że spadek pwinien być spory, ręka na pulsie.

  wg mnie niżej niż 650-60 w tym ruchu nie powinniśmy zobaczyć a największe prawdopodobieństwo wychodzi mi w okolicach 70-85.

 • zulus_chacka

  powoli dobiega konca cykl 25-5 proponuje rozejrzec sie za sygnalami sprzedazy. kolejny raz w tym okresie krotkie pozycje nie daly zarobic.
  @ W bialek
  z tego cyklu to mozna zrobic wykres dnia i pisac na ten temat ostrzezenia gdy nadchodzi okres "polowania na niedzwiedzia"

 • spekulant09

  Panie Delubicz być może jednak przemyśli Pan to odejście z blogu, często widać tu przepychanki ale przecież nie trzeba wszystkiego czytać wiadomo kto pisze wartościowo a kto zagląda raz na bankier.pl a raz do Pana Wojtka to łatwo rozróżnić. Ma Pan b. duże doświadczenie na szerokim wachlarzu rynkowym dlatego Pana wpisy są bardzo wartościowe, także myślę, że od czasu do czasu szepnie Pan kilka linijek dobrego i co najważniejsze skutecznego tekstu. Jeśli tylko znajdę sposób by uczestniczyć na blogu SiP-a to będę tam zaglądał.
  Pozdrawiam.

 • bialek.wojciech

  delubicz:

  "Panie Wojtku,ze względu na to,że definitywnie mam zamiar zaprzestać wpisów na Pana blogu,chciałem podziękować za ponad 1,5 roczne goszczenie u Pana,mam nadzieję,że udało mi się wnieść tu trochę mojego doświadczenia.Oczywiście dalej nie omieszkam z ogromnym zainteresowaniem czytać Pana prognozy i analizy.
  serdecznie pozdrawiam Witold

  @all
  zainteresowanych informuję,że nie znikam z blogosfery,przenoszę się się do kolegi @SiP,gdzie jest trochę spokojniej i w miarę możliwości zamieszczę moje mniej lub bardziej sensowne przemyślenia
  Witold

  "

  I ja dziękuję za odwiedziny i życzę udanych inwestycji.


 • bialek.wojciech

  zulus_chacka:

  "powoli dobiega konca cykl 25-5 proponuje rozejrzec sie za sygnalami sprzedazy. kolejny raz w tym okresie krotkie pozycje nie daly zarobic.
  @ W bialek
  z tego cyklu to mozna zrobic wykres dnia i pisac na ten temat ostrzezenia gdy nadchodzi okres "polowania na niedzwiedzia"
  "

  Co Pan ma na myśli pisząc o "cyklu 25-5"?

 • bialek.wojciech

  bbb_29:

  "Stopa bezrobocia 9,8% (prog 9,6%) Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym 39 tys (prog 140 tys) Zmiana.. "

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=3169 • zulus_chacka

  @bialek.wojciech
  kupno w okresie 25 -30 dzien miesiaca a sprzedaz 1-5 dzien nastepnego miesiaca.
  prosze spojrzec na historyczne dane dla fw20 gdyz w danym okresie krotkie pozycje nie zarabialy. moze jest to zwiazane z tzw okres 1-dnia miesiaca i naplywem nowych srodkow , tego nie wiem.

 • lucdas

  KOLEGO delubicz:

  proszę pozostać z nami i nadal tak ciekawie i trafnie prezentować nam swoje prognozy (spekulacje)

  Pozdr.

 • bialek.wojciech

  Moje dzisiejsze razważania z Raportu tygodniowego:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=3170

 • bbb_29

  jest i Cudofix :)

 • shazza14

  Przy takich fundamentach SP nie che spadać...hmmm.Giełda nie ma żadnego związku z gospodarką i dyskontuje jednynie drukowanko Bena.To jedna wielka przewała:)Wszyscy nowi dajcie sobie spokój z inwestowaniem na giełdzie bo to jedna wielka kupa która was pochłonie:)

 • gamera11

  Jurgenes zamkneliśmy sie jak chciałeś teraz w dół:)

 • wojtekbezmajtek

  bialek.wojciech
  Moje dzisiejsze razważania z Raportu tygodniowego:


  Przejrzałem i myślę tak:
  Dzisiaj tu stoisz a jutro tam leżysz.

 • spinnaker01

  Re: Shazza14

  No nie przecież w długim terminie na akcjach zawsze się zarabia co udowodni strategia buy&hold, a podczas spadków trzeba się cieszyc - uśrednia się cenę zakupu i kupuje taniej ;))))))))

  Popatrzcie jakie fajne faszystowskie hasełka mi przysłano:

  "Sprawdź dlaczego
  teraz jest świetny moment na inwestycję
  Indeks WIG osiągnął najwyższy poziom od maja 2008 (czyli jest najwyżej od 2,5 roku).
  Tylko w III kwartale 2010 WIG zyskał 14,8%.
  W ciągu dwóch miesięcy (wrzesień i październik) indeks WIG zyskał 9,5%
  (na lokacie bankowej na taki zysk trzeba czekać średnio dwa lata)."

  Z tego co widzę, to powolutku zaczyna się nagonka. Przez dwa lata była cisza, pierwszy "doradca" chciał mi sprzedac coś co uczyni mnie milionerem w 30 lat w wakacje, październiku i listopadzie było już trzech ; Jest dobrze.

 • tanczacy_z_mrowkami

  ale mnie dziś chyba biuro maklerskie zrobiło w fujarę.

  i tu mam pytanie jaki był kurs kontraktu terminowego o godzinie 14:30:27 sekund ?

  bo pisze mi że zrealizowane zlecenie na short position po 2701 a widziałem jak było w okienku kontraktów 2710 pkt i po zrealizowaniu schodziło 2709, 2708 itd.

  jest mi ktoś to w stanie sprawdzić ? bo albo jakieś opóźnienia mam w moim biurze maklerskim albo system się pierdyknął bo się zdenerwowałem.

 • alexander_e

  @tanczacy_z_mrowkami
  "ale mnie dziś chyba biuro maklerskie zrobiło w fujarę.
  i tu mam pytanie jaki był kurs kontraktu terminowego o godzinie 14:30:27 sekund ?
  bo pisze mi że zrealizowane zlecenie na short position po 2701 a widziałem jak było w okienku kontraktów 2710 pkt i po zrealizowaniu schodziło 2709, 2708 itd.
  jest mi ktoś to w stanie sprawdzić ? bo albo jakieś opóźnienia mam w moim biurze maklerskim albo system się pierdyknął bo się zdenerwowałem."


  jest takie cos jak poslizg, skladaj zlecenia z limitem ceny to nie bedziesz pozniej rozczarowany.

 • tanczacy_z_mrowkami

  o poślizgu cenowym wiem ale było tak

  z okienku zleceń po złożeniu zlecenia wyskoczyło zlecenie zrealizowane i gdy kurs w okienku był 2710 !!!! i dopiero po niecałych 30 sekundach zeszło do wartości 2701 czyli coś tu jest nie tak ale w moim zleceniu dałem limit 2700 pkt bo PKC nie stosuje.

 • alexander_e

  @tanczacy_z_mrowkami

  po 14.30 byl b. duzy ruch, mi np. na chwile (z 30s) zwiesilo notowania,
  mysle ze to byl zwykly poslizg a nie jakies celowe dzialanie biura.
  w tabeli zlecen mam cos takiego:

  6995 2010-12-03 14:30:27 2702,00 1 27020,00
  6994 2010-12-03 14:30:27 2702,00 13 351260,00
  6993 2010-12-03 14:30:27 2702,00 1 27020,00
  6992 2010-12-03 14:30:27 2702,00 1 27020,00

 • maciekssss

  @tanczacy_z_mrowkami

  Na wp.pl można sprawdzić wszystkie transakcje z danego dnia
  gielda.wp.pl/spolki_online.html?&isin=PL0GF0000729&od=14:30&do=14:31&ps=100&a=1&b=4&c=2&typ=kontrakty

  Ostatnia transakcja z 2710 była o 14:30:09.
  Czasami na NOL-u widziałem takie akcje. Dosyć duży ruch, NOL robi 'freeze' i po paru sekundach pokazuje wynik. Za dużo danych i nie wyrabia przez ileś sekund

 • delubicz

  Koledzy @spekulant09,@lucdas
  obu Panów cenię,jestem po sąsiedzku:)

 • ilona.40

  stooq.pl/q/?s=aa.us&d=20101203&c=5m&t=l&a=lg&b=1&r=kgh

 • arnigo

  kończ waść ....

 • adagol

  Jako że wykres mówi więcej niz 1000 słów, oto bycza wersja WIG wg TFE.
  Robimy teraz falkę I w fali 5 i prawdopodobnie zaczęlismy dziś podfalkę v albo cały czas kontynujemy iii.
  www.bankfotek.pl/view/814696
  Zwróćcie uwagę, jak długo trwał rajd lipcowy (podfalka I), korekta był dopiero po 12 wzrostowych sesjach. Teraz pewnie będzie szybciej, ale czy warto ją łapać?
  I jeszcze jedno
  trend długoterminowy (od marca 2009) wzrostowy
  trend średnioterminowy (od lipca 2010 duża fala 3 lub C) wzrostowy
  trend krótkoterminowy (od 1 grudnia) wzrostowy

  PLN oraz sWIG80 nie wyglądają tak byczo, więc to są punkty zaczepne dla miśków i ewentualnej zwały. Wtedy takie rozpisanie fal byłoby błędne. Ale poczekajmy na te hipotetyczna zwałę.

 • ilona.40

  Problem widac i pułapke jak sie porówna wykresy roczne to widac ze KGH przebił kwietniowy szczyt, a Alcoa jest w czarne du...ie jak tu ktos na blogu kiedys napisał.
  stooq.pl/q/?s=aa.us&d=20101203&c=1y&t=l&a=lg&b=1&r=kgh

  Pozdrawiam pana Wojciiecha odwalił pan znów w swojej analizietygodniowej kawał cieżkiej roboty.

 • wojtekbezmajtek  Pozdrawiam pana Wojciiecha odwalił pan znów w swojej analizietygodniowej kawał cieżkiej nikomu niepotrzebnej roboty.

 • adagol

  @bialek.wojciech

  Widzę, że ma pan zbieżny pogląd na ostatnie wrosty. Tylko czy nie jest to zbyt oczywiste?
  Teraz policzyłem, że 2 zniosła aż 50% 1 natomiast "nasza" 4 tylko 38% 3. Być może ta 4 to dopiero A, teraz skończyliśmy B znoszące 62% A i czeka nas zwałka czyli C w tej 4 które ostatecznie zniesie 50% 3. Toby opóźniło 5 i rajd mikołaja o ponad tydzień. Wtedy na PLN mogliby dokończyć 5 w 1. Tyle, że takie przełamanie linii trendu tym hipotetycznym C mogłoby osmielic miski do większej akcji...
  Jakbym był tym mitycznym "grubasem" tobym chyba nie pozwolił już na zejście i załadowanie spóźnialskich w akcje.

 • sagusiek

  pb.pl/2/a/2010/12/03/ECB_ma_straszny_problem

  ... my USiaki oczywiście nie...

 • ono-ko

  @all

  Tak jeszcze wracając do emocjonującej dyskusji na temat wpisów niektórych piszących tutaj, to szeroko pojęta spekulacja giełdowa jest chyba jedyną dziedziną biznesu, w której biznesmeni (bo kim my jesteśmy, jak nie biznesmenami, którzy inwestującą pieniądze w koncepcje giełdowe) tak chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi.

  To jest chyba największa wartość tego i innego blogów. Tym optymistycznym akcentem życzę wszystkim dobrej nocy.

  Pozdro,
  Ono-ko

 • bbb_29

  Usa nie patrzy teraz na dane juz jest pompowanie indeksow pod koniec roku i premie miln$ a z POMO :) gotowka plynie ;)

 • bbb_29

  w tym roku maja miec rekordowe bonusy :).....Pana Delubicza 1250 jest do osiagniecia smialo :)

 • ged100

  Panie Wojciechu zatem na co postawić w 2011, surowce - już są dość wysoko ale trend może jeszcze potrwć? Wig20 to samo ale jest płynność? Czy może jednak już czas na Midwig ( caly czas z tyłu spory potęcjał)? Bo rozumiem że obligacje USD napewno nie , obligacje PL chyba też raczej nie. Chyba że warto czymś innym się zainteresować, no i oczywiście pytanie o taiming . Wejście w marcu wyjście grudniu 2011?

 • pure_miglanc

  Dobry wieczór,

  Plan Bena żeby się powiódł zakładał że ECB nie będzie drukować pieniędzy.
  Po wypowiedziach Tricheta tak będzie.
  Pytanie co dalej?
  Dzisiejsze dane o zatrudnieniu były złe.
  Jak może byc tłoczno w sklepach w USA przed świętami po takich danych?

 • spinnaker01

  Taki sobie zrobiłem przegląd rynków którymi się interesuje, lub miałem z nimi do czynienia i wyszły mi następujące spostrzeżenia:

  Złoto - wręcz podręcznikowy przykład bańki która może pęknąc równie dobrze jutro, jak i za 3 lata. Ja tam bym się trzymał od niego z daleka.

  Ropa - potencjał wzrostowy do szczytu z 2008 roku około 70%. Ze względu na porę roku spokojnie można w nią wejśc nawet dzisiaj - jeśli się oczywiście ma pieniadze ;)

  RTS - Jako jedyny z BIRC-u jest około 30% od swojego szczytu. Swego czasu /2005-2006/ był ostro promowany w Private Banking-u UK i USA jako dobry miejsce do osiągniecia dużych zysków. Na "szerokie wody" ;) trafił w 2008 roku, na kilka mięsiecy przed załamaniem.
  Jeżeli jest jakiś rynek wschodzący na jaki warto wejśc to właśnie tam. Nawet dzisiaj.

  Pozostałe dwa kraje BIRC-u z którymi mam do czynienia to Indie i Brazylia. Oba doszły do swoich szczytów przedkryzysowych jakieś trzy tygodnie temu, i teraz po korekcie ostro idą w gorę. Nie mam zielonego pojęcia kiedy bańka która się na nich pąpuje pęknie, sądzę że w ciągu roku-półtora z pewnością. O ile nie trzaśnie wcześniej ja z nich wychodzę za 30% ;)

  Właściwie to samo można wg mnie powiedziec o Nas ;). Tyle że Nam do szczytu brakuje 40%. Moim skromnym zdaniem w tej hossie do niego nie dojdziemy.

  Waluty - kto miał dolary euro, warto sprzedac jutro/ja sprzedałem w zeszły piatek/ - choc lepiej było w tygodniu - i odkupic sobie za dwa, trzy tygodnie. Z 5-7% da się jeszcze zarobic.

  Jak ktoś ma dużo czasu i pieniędzy to powinien sobie pomyślec o domu w Hiszpanii, najlepiej w lutym marcu przyszłego roku ;

  Na obligacjach się nie znam. Z tego co słyszałem/czytałem idą w dół. Pękła?pęka bańka na nich?

  eL-kami i eS-kami nie gram.

 • shazza14

  Urósł nam noworoczny balonik:)Nie jestem pewien ale czy nie jest tak że: gdy wszędzie trąbią o rajdzie Św.Mikołaja to będzie figa z makiem:)?

 • gamera11

  Sugerując się analogią z 25.10.2008 indeksy rosły jeszcze przez 40 dni a potem nastąpiła ich duża przecena.Od 3.11 do 13.12 powinno więc teoretycznie rosnąć.Zostaje nam ostatni tydzień wzrostów a potem płacz Św.Mikołaja:)

 • spinnaker01

  Ciekawe co gospodarz by powiedział w temacie?. Ja się spotkałem z wypowiedziami że w 2007 roku mieliśmy balon, akcje były przewartościowane - 3935 - w lutym 2009 roku skrajnie przecenione -1253 - zaś poziom2700- 2800 pkt jako poziom neutralny, gdyż przez ostatnie 3 lata giełdowe spółki rozwijały się, miały zyski etc... .I ja do takiego podejścia gotów jestem się przychylic.
  To by oznaczało że bańkę zaczynamy dopiero dmuchac.

  Co do rajdu Św to od samego początku mojej bytności tutaj zakładałem że on będzie. Wesoło w gospodarce to nie jest, ale tez wojny, meteorytu i takich tam na horyzoncie nie ma, trupy są w szafach mocno przymocowane, w tym roku nie wypadną - nikomu nie zależy na popsuciu sobie końcówki roku.
  Tyle że o ile jeszcze tydzień, dwa temu były co do niego wątpliwości teraz już praktycznie wszyscy zakładają że on będzie.
  Sadze że papiery kupują teraz fundusze i ludzie którzy stali z boku by choc coś tam sobie uszczknąc - kto ma kasę i nerwy kupuje, a to ciągnie indeksy w górę. Tyle że też sporo ludzi będzie chciało wyciągnąc i ochronic realne pieniądze, zatem końcówka Rajdu Św to już będzie rajd Satan Clausa czyli dystrybucja, a w styczniu zaś defekt nie efekt stycznia.

  Ja to tak widzę i co mam sprzedaje albo gdy dojdziemy do 2800, albo w tygodniu poprzedzającym święta bez względu na poziom.
  Jak później wzrośnie to super ktoś zarobi, jak spadnie to ja nie stracę

 • onetrader25

  @pegasus, jurgenes
  Rzucamy reczniki, czy walczymy dalej? Presja na wzrosty jest bardzo duza, ale czy po piatkowych danych z rynku pracy wlasciwej oceny sytuacji i reakcji rynku nie poznamy w poniedzialek? Tak zazwyczaj bywalo, ze prawdziwy kierunek po payrollsach byl obierany w poniedzialek! Moim zdaniem zamkniecie luki na ES.F po publikacji danych to jest gwozdz do trumny niedzwiedzi.
  Ponadto zachowanie delubicza jest bardzo symptomatyczne i mozna mierzyc dzieki niemu sentyment! Zawsze jak obrazal sie i znikal mielismy punkt zwrotny, moze i tym razem bedzie podobnie ;))) Choc trudno w to narazie wierzyc, bo drukowany pieniadz i premie dla banksterow robia cudaa! W przyszlym tygodniu okaze sie, czy rynek potwierdzi swoja sile, czy krol okaze sie nagi...

 • zorro_23

  @spinnaker01 @all
  Gdy oceniasz czy bańka na naszym indeksie jest nadmuchana czy też nie weź pod uwagę ile u nas było IPO o jakiej wadze na przestrzeni ostatnich dwóch lat i jakie te IPO miały wpływ na nasz indeks, a co w tym czasie działo się na innych parkietach, gdzie raczej był trend do wycofywania spółek.
  Warto sobie odpowiedzieć na pytanie co by było gdyby nie było PZU, GPW, PGE - ile wynosiłby wówczas nasz indeks.
  Innymi słowy uważam, że nie można w tej chwili patrzeć na nasz indeks bezwzględnie, a raczej relatywnie biorąc pod uwagę ostatnie wielkie emisje.
  Poza tym zaangażowanie w OFE w czasie hossy przy tym poziomie co teraz (koniec czerwca 2006) wynosiło 33,1%, a w bessie (koniec lipca 2008) 28,8%. Na koniec października 2010 mieliśmy 35,4%. Oszacuj jaki był w listopadzie udział OFE w IPO i w PZU i dorzuć do tego spadek na obligacjach (przeszliśmy z 5,6% na 6,1%). W tym kontekście nie dziwi mnie dlaczego akurat na ostatni dzień listopada indeks nasz został sprowadzony do poziomu 2611 - po to aby względem ostatniego dnia października gdzie indeks był na poziomie 2651 nie dolewać oliwy do ognia.
  Nie wiem co pokażą statystyki KNF, ale wydaje mi się, że OFE mogą być w czerwonej strefie. Biorąc pod uwagę, że mamy ewidentny odwrót na obligacjach porównywalny jeżeli chodzi o nasze dziesięciolatki do okresu styczeń - marzec 2009 to wynika z tego, że nie tylko nie mamy potencjału do wzrostu, ale istnieje bardzo duże ryzyko korekty kilkusetpunktowej. Wracając do czerwca 2006 spójrz po jakim przebiegu były wtedy nasze obligi i porównaj to ze stanem obecnym.
  Jeżeli ktokolwiek wierzy we wzrosty, niech poczeka na wyczerpanie się trendu jeżeli uważa że to nie nastąpiło, bo długie pozycje mogą by zabójcze. To jest czas grania tylko na krótkich.
  To jest oczywiście tylko moje zdanie, każdy podejmuje decyzje na własną rękę.

  Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego week end'u

 • gamera11

  niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Plamy-slonecznie-nie-klamia-Kolejny-kryzys-blisko,wid,12913976,wiadomosc.html?ticaid=5b5bf

 • zulus_chacka

  czy szczyt juz byl czy nie tego nie wiem ale, jesli poprawimy dolek z tego tygodnia na w20 nawet 1 pkt to sadze ze rynek sie mocno posypie. minimum z takiej swieczki tygodniowej nie ma prawa byc poprawione bez konsekwencji, jesli to nastapi to nastepuje zmiana trendu. tyle o dywagacjach.
  czy to nastapi tego nie wiem, ale nadchodzi okres przekretow w zwiazku z wygasaniem serii ,a wiec okres gdy dla dobra wlasnego prortfela nie nalezy brac udzialu w zabawie z grubasami. oni juz dokladnie wiedza jakie ma byc rozliczenie serii .nawet jesli dax bedzie rosl /spadal 2-3% to my nie musimy reagowac

 • jurgenes

  SP500 i ES.F mimo złych danych nie spadł w piątek. Bo nie mogł spaśc. Dlaczego - ponieważ właśnie narysowaliśmy formacje - DWIE WIEŻE. Ale co to za formacja? W książkach tego przecież nie ma ?? W google też tego nie ma ??

  Wszyscy piszą - złe dane, rynek nie spada, czyli mamy silną presje na wzrosty i rajd swietego mikolaja. Nic bardziej mylnego. Rynek rysując formacje "DWIE WIEZE" nie mial prawa w piatek spadac, bo nie bylo by formacji.

  O kurcze - zdradzam swoje formacje na które gram...... ;-)

 • tanczacy_z_mrowkami

  4 zł zarobku na kontrakcie :d oczywiście 2pkt - prowizja

 • lucdas

  Szanowny Jurgenes !

  " O kurcze - zdradzam swoje formacje, na które gram...... ;-) "

  Co Ty takiego zdradzasz... ?

  Jeśli jesteś na tym forum, cenisz i chwalisz się a także chcesz aby i Ciebie doceniano to nie pisz takich rzeczy (czytaj bzdurnych sformułowań) Każdy rozsądny/myślący/inteligentny człowiek chce aby jego przemyślenia były zrozumiałe i czytelne dla pozostałych osób, a jak jeszcze się sprawdzą to dodatkowo miła satysfakcja. Natomiast jeśli chcesz coś ukrywać, kamuflować to osobiście radzę abyś w ogóle je nie prezentował. Wiedzy i informacji nie należy się wstydzić ale ją innym przekazywać wtedy oprócz przyjemności jest jeszcze coś więcej...
  Myślę, że Gospodarz tego blogu. wstydziłby się coś takiego napisać, a posiada raczej szersze spojrzenie na rynek wraz z wiedzą i merytorycznym przygotowaniem.

  Osobiście uważam, że ewentualne zawirowania (spadki) mogą pojawić dopiero gdzieś od następnego tygodnia, po 13-tym. Wypada przebić z nawiązką tegoroczne maksyma. Chyba, że rynek... ?

  Pozdr.
 • bbb_29

  Bernanke nie wyklucza QE3
  www.pb.pl/2/a/2010/12/04/Bernanke_nie_wyklucza_QE3

 • spekulant09

  @zorro_23 2010/12/04 13:50:58
  ....Gdy oceniasz czy bańka na naszym indeksie jest nadmuchana czy też nie weź pod uwagę ile u nas było IPO o jakiej wadze na przestrzeni ostatnich dwóch lat i jakie te IPO miały wpływ na nasz indeks, a co w tym czasie działo się na innych parkietach, gdzie raczej był trend do wycofywania spółek.
  Warto sobie odpowiedzieć na pytanie co by było gdyby nie było PZU, GPW, PGE - ile wynosiłby wówczas nasz indeks......  Witam serdecznie,
  bardzo fajny, rzeczowy i merytoryczny wpis można by się pokusić o analizę pt. "Jak to minister Grad ukradł Hossę na GPW 2009-2011" co do drugiej części wpisu to do końca się z nią nie zgadzam ze względu na to, że kapitał zagraniczny może wejść w każdej chwili dla nich to nie jest problem, bo na samym końcu papier musi zostać w rączkach ulicy a tego na naszym grajdołku jeszcze nie zauważyłem, bardziej popularne są obligacje rządowe bądź korporacyjne ale już niedługo w YUESEY już widzimy piękną korektę na obligacjach i perspektywie podnoszenia stóp % nasze także przestaną być atrakcyjne a kapitał musi gdzieś powędrować gdzie to czas nam pokaże.
  Pozdrawiam.

 • spinnaker01

  re: zorro_23

  Nie dysponuje kalkulatorem/narzędziami które umożliwiłyby dokonanie stosownych obliczeń. Z tego co czytałem ww. IPO "kosztowały" około 1000 pkt - 40% czyli dzisiaj powinniśmy byc na 3712.
  Spotkałem się też z wypowiedziami że korzyścią IPO zwłaszcza takiego "ciężaru" jest spuszczenie "powietrza z balonu" poprzez zwiększenie kapitalizacji całego rynku oraz płynności. Wydaje się to logiczne.
  Tak jak jednak zaznaczyłem w pierwotnym wpisie dobrze by było gdyby wypowiedział się gospodarz - względnie osoby bardziej biegłe w temacie.


  OFE podobno są bardzo bierne i sprzedają gdy zaczynają się zbliżac do ustawowych progów - głównie poprzez wzrost wartości akcji które posiadają.
  Jedno co jest pewne to to że co miesiąc maja nowiutką, czysta gotówkę, za która albo kupują, albo mogą nie robic nic i wówczas będą schodzic z "czerwonej strefy"

  Akurat to co się dzieje na obligacjach dla akcji powinno byc korzystne - gdzies kasę trzeba zaparkowac, inna sprawa że akurat na Naszym podwórku - przynajmniej jeśli chodzi o fundusze - płynie ona głównie w f.gotówkowe, choc kto wie, może akurat w ostatnim tygodniu szerzej popłyneła ona na parkiet. Ale o tym się dowiemy dopiero w styczniu.

  Twój wpis jest merytoryczny i rzeczowy, oby takich więcej, i więcej takiej dyskusji - to w kontekście Pana Delubicza i jego odejścia -

 • zulus_chacka

  "DWIE WIEZE"

  wladca pierscieni + szachy z amerykanami

 • gamera11

  jurgenes

  Po Dwóch Wieżach był Powrót Króla .Jurgenes jeśli będzie zjazd zasiądziesz na tronie:)

 • pegasus-7

  Witam ..
  Szanuje twoje zapracowanie (ostatni Raport).
  Mysle, ze jednak sprobuje cie naprowadzic na pewny tor.
  Otoz twoje projekcje kryzysow 97-98 sa zgodne z moimi krotko i srednioterminowymi obliczeniami co do wrzostu (piatkowego) obligacji amerykanskich 10-cio letnich c do lutego-marca 2011 wywolujac brakujacy element korekcyjny indeksow akcyjnych.
  Uwage moja chcialbym skupic na brakujacy "zgubiony" miesiac w lecie i jesieni. Otoz dokonujac projecji zalamania 97` nalezy przesunac owczesne notowania w czasie (dzisiaj) o wlasnie jeden m-c, tzn. 28 lipca 1997 to w tym roku 28 sierpnia, dlatego dzisiaj rynek stoi przed "sciana placzu" z poczatku listopada. (astrologia tez to potwierdza, az krzyczy, ze cos sie kroi niezdrowego).
  Reasumujac : oslabienie PLN z jakim mamy do czynienia to nie w celu tanich zakupow, jak sie to niektorym dyskutantom na blogu wydawalo, tylko co s trwalszego i powazniejszego.
  pozdro. Marek

 • wypasior

  @pegasus

  Moja technika, której głównym elementem jest uważna obserwacja poszczególnych zleceń na fw, godzina po godzinie, dzień po dniu (mam sporo czasu) mówi mi podobnie: dominujący podmiot buduje pozycję na spadek.
  Niestety jeśli chodzi o timing, tu jest największy problem. Wielki bank patrzy na rynek z innej perspektywy. Budowanie odpowiedniego LOPu może być rozciągnięte na wiele tygodni czy miesięcy oraz na przedział nawet setek punktów. Drobny inwestor nie zna "godziny zero" i zostanie wyrzucony z pozycji. Brakuje mi warsztatu który określi właściwy moment, zresztą nie tylko ja. Z określania punktów zwrotnych ciężko się utrzymać, tyle że jest to bardzo pociągające intelektualnie.

  Uważam że koledzy porównujący wykres do czasu około 2004 roku kierują się podobieństwem wyłącznie optycznym, jesteśmy w dwóch całkowicie różnych momentach gospodarki światowej. Wówczas wychodziliśmy z okresu restrykcyjnej polityki monetarnej (patrz np. mega-stopy % w Polsce!), teraz mimo zasłony medialnej, ujadania o Benie drukarzu itp. jesteśmy w miejscu o 180stopni odwrotnym. Trzeba pamiętać że to narzekanie na temat QE wylewające się z każdego kąta ma za zadanie utrwalić w inwestorach jeden odruch: kupuj bo jutro 2x drożej. Dziecko obudzone o północy wyrecytuje: Ben drukuje więc zaraz złoto po 4000, srebro po 60 itd... Dla mnie to zbyt oczywista wskazówka, zapala się lampka ostrzegawcza.

  Na razie wykres wygląda tak, jakby miał rosnąć i rosnąć bez końca (zawsze na wzrostach tak wygląda) więc chyba sobie daruję polowanie na grubego zwierza:-) Nie potrafię takich przemyśleń przerobić na sygnał sprzedaży/kupna. Prosta technika i "trend is your friend" chyba są najlepszą taktyką.

 • eplayer

  witam
  zwracam sie z pytaniem do dobrego elliotowca, czy pokazana rozpiska w fotce z linka ponizej jest dopuszczalna (prawidlowa)
  we wczesniejszym komentarzu wkleilem rowniez pare eur/usd, gdzie wygladem bardzo przypomina tego wiga20usd
  jesli to wszystko by bylo ok to na wielkie spadki nie ma co liczyc przez bardzo dlugi okres czasu
  ta korekta, ktora widzialbym od poczatku stycznia bylaby wowczas krotka i niewielka rozmiarem
  www.bankfotek.pl/view/815361
  pozdrawiam

 • zulus_chacka

  "Reasumujac : oslabienie PLN z jakim mamy do czynienia to nie w celu tanich zakupow, jak sie to niektorym dyskutantom na blogu wydawalo, tylko co s trwalszego i powazniejszego"

  o ktorym oslabieniu mowimy?
  usd i eur do pln umocily sie ostatnio o odpowiednio 17 i 13 groszy.
  wszystko zalezy od eurusd jesli eur bedzie na swiecie wyprzeawane to i PLN spotka ten sam los.

 • zulus_chacka

  sorry - oczywiscie oslabily sie od pln o 17 i 13groszy

 • aisakpr

  medialnie coś tu knują,już mamy QE3, pełno tekstów o rajdzie, dla mnie ewidentnie upychaja na szczytach,kwestia ile to jeszcze potrwa.

 • ilona.40

  Panie Wojciechu Białek jak według pana moze sie zachowac index najwiekszych spólek wig20 i kurs usd/pln
  jezeli okaze sie, ze na dniach zostaną zniesione wizy dla polakow do usa?
  Pozdrawiam

 • slow2006

  wg mnie zmierzamy obecnie w kierunku 1,28 za eur/usd... max w ciegu 2 tygodni ale czy nizej ?

 • ilona.40

  Ja pierwsze co zrobie jak zniosa wizy jade do intraco kupic zielone.

 • spekulant09

  @ilona.40
  Ja pierwsze co zrobie jak zniosa wizy jade do intraco kupic zielone.


  Witam,
  nie ma co czekać bo mogą być straszne kolejki przed kantorem, sytuacja może stworzyć straszną panikę ale nie na Książęcej tylko na Okęciu, może dojść do dużych zamieszek lepiej w przyszłym tygodniu nigdzie nie latać.

 • ono-ko

  @jurgenes
  Ok, napisałeś że jest formacja "dwie wieże"... jak przeglądam historyczny diagram S&P500 to czasami widzę po takiej formacji spadki, a czasami wzrosty... i co z tego dalej wynika według Ciebie?

  Bo dla mnie 50:50, że spadnie lub wzrośnie, a w Twojej wypowiedzi widzę więcej cynizmu niż pokory...

  Pozdro,
  Ono-ko

 • ilona.40

  @spekulant09-
  ty podrywacz jeestes tez do intraco tylko sie nie zgub bo to duzy budynek

 • hazard.jednym.okiem

  Witam wszystkich.
  Jaki KOŃ jest każdy widzi po swojemu :)

  pokazywarka.pl/k9yttx/

  Kilka wykresów malownych jednym okiem przez hazardzistę na nadchodzący tydzień.
  pozdrawiam :))

 • tanczacy_z_mrowkami

  Witam i ja coś dorzucę do tematu.

  Jako że mam dużo czasu i ,,maniakalnie" lubię patrzeć w notowania giełdowe ale już mniej niż na początku przygody z giełdą a moja kariera i tak trwa bardzo krótko bo 3 lata z czego 1 rok aktywnej gry ale za to 3 pełne lata dzień w dzień śledzenia notowań :)

  Patrze ostatnio na notowania kontraktów terminowych i widzę od tygodnia codziennie jeden i ten sam schemat a mianowicie troszeczkę do góry idą notowania dajmy na to średnio 15 pkt i pojawia się baton na sprzedaży średnio około 150 kontraktów (przy czym sprytnie czy nie sprytnie - wystawia go jakiś grubas i niby że jest tam powiedzmy 10 osób sprzedających - ale takie coś jest banalnie zrobić bo wystarczy mieć system i jedna osoba może rozbić 150 kontraktów na 15 serii po 10 kontraktów) i tak ustawia się na ukrytym kupnie i skupuje średnio 100 kontraktów od wystraszonych, przyczym LOP spada przy tym ale nieznacznie. tzn nie o 100 ale powiedzmy o 40-50.

  Nie wiem co to do końca co to za kombinacje są ale wygląda to tak jakby zamykał krótkie pozycje na kontrakcie Z no i pewnie powoli ładuje się na krótkie albo długie na kontrakcie H11.

  Co do samej giełdy to już chyba ostatnio tak na siłę to wszystko jest ciągnięte ale sam widzę potencjał na paru spółkach, które teraz dopiero zaczną jazdę jaknp GTC, która długo marnie sobie radziła.

  Ale co będzie dalej to nie wiem najgłupsze jest to, że tak jakbym uwierzył w dalszą hossę na rynku a to może być zdradliwe bo lubię słuchać a właśnie dużo osób powiedzmy z tego co słyszę czy na uczelni czy na ulicy czy siedząc i czekając na autobus jest bardziej za hossą na rynku i to już jest chyba niedaleki koniec tego wszystkiego tzn wzrostów. Bo już nawet chyba jakiś bank amerykański 1450 pkt wieszczy na S&P500 do końca grudnia br.

  WIG2o = 3000 pkt myślę, że w ostatniej fazie wzrostów taki poziom może być jak i WIG na 50000 pkt bo wszystko powyżej to już jest myślę bajka bo teraz nie jest podobna sytuacja gospodarcza jak dajmy podczas ostatniej hossy gdy deweloperka ciągnęła wszystko bo kredyty na prawo i lewo rozdawano.

 • ilona.40

  @tanczacy_z_mrowkami
  A jak Twoje wyniki przez trzy lata saldo na plus czy minus? Skoro wytrzymales 6-miesiecy czyli dluzej niz sredni zywot inwestora na fut to znaczyze jestes wielki i zarabiasz pozwalajac zyskom rosnac ,a straty szybko ucinasz?

 • tanczacy_z_mrowkami

  Pani Ilono ja za jakiegoś wielkiego się nie uważam bo tacy to w gadce są mądrzy a w wynikach znając życie i opowiastki znajomych raczej ciency.

  Ja tak szczerze to jestem na dziś dzień na plus minus 7-8 % do przodu ale byłem też prawie 30% w plecy w okresie wakacji, tyle że ja nie gram też codziennie powiedzmy średnio raz na 8 dni .

  a co do strat to stopa ZAWSZE daje 11 pkt od złożonego zlecenia. Ale z tym stopem to tak jest , że raz mnie wywaliło 4 razy pod rząd :)

 • mariobols

  eplayer
  Witam nie uznaje sie za specjaliste od TFE, ale podstawy troche liznąłem. Wiem że Twój wykres dotyczy WIG20USD, ale najbardziej prawidłowo dla Wig-u wyznaczył to kolega Adagol ( tam gdzie Ty dałes 5 ja bym wyznaczył 5 w 3--- niestety wtedy chyba 4 naszłaby na 1 na wykresie dolarowym W20) .Jeśli to prawidłowe patrzenie to jesteśmy obecnie w trakcie kreslenia 5w1 w dużej V. (4 prawdopodobnie sie skonczyła na 2694 lub bedzie zrobiona do wtorku nie niżej niż 2673-77). Noi konczaca 5 mogłaby siegnac 2751-i ta falka do konca tego tygodnia . Natomiast ostatnie dni przed wygasnieciem ułozyłbym wg kreślenia spadkowego scenariusza 2 w 5. Nasz Jurgenes gra na 90% scenariusz podany również przez Adagola (wariant z wiekszą korektą ABC) ze teraz bedziemy robić fale C. Oba warianty są prawdopodobne jednak ja 70% szans dalbym 1wersji.A jak bedzie zobaczymy. Pozdro
  Adagol -swietne i tresciwe wpisy

 • mariobols

  Oczywiscie poziomy podawałem dla FW20. Wkradła sie mała nieprecyzyjnosc w opisie w zdaniu "( tam gdzie Ty dałes 5 ja bym wyznaczył 5 w 3-- powinno byc 5 w III dla poprawnosci opisu. Cyframi rzymskimi opisuje fale nadrzedne. Tak to wymysliłem gdyż czasówka jest bardziej prawdopodobna. Pozdro

 • tanczacy_z_mrowkami

  albo się robi głowa z ramionami albo jedziemy dalej ale znowu za małe te wolumeny coś ostatnio na wzrostach i może to być pułapka

  siedzę już 4 godziny i myślę co też tam wielcy kombinują :D

  chociaż do ostatniego rozliczenia kontraktów jest około 200 pkt żeby ten misiek odrobił straty + jeszcze z parę punktów na wyjście z twarzą z inwestycji :)

 • tanczacy_z_mrowkami

  dobra idę spać pozdrawiam i do jutra

 • eplayer

  @mariobols
  sam sobie troche zaprzeczyles, piszac o zachodzeiu 4 na 1
  ja oznaczylem tylkow podstawowy sposob falki, bo sie na tym nie znam, zrobilem to tylko dla pewnej orientacji
  tam gdzie oznaczylem 5 czyli strukture impulsu mozna przyjac ze jest to cala 3wI w olbrzymiej trojce dopiero, teraz zrobilismy II i kreslimy III w III
  i tak wlasnie od lata robimy dopiero duża ta najwieksza III a to oznacza ze idziemy jak przecinaki, bo w koncu to ponoc III sie podziwia
  a tu bardziej w duzej skali widok o co mi chodzi - to oczywiscie wszystkie dywagacje amatora
  www.bankfotek.pl/view/815634
  pozdro

 • eplayer

  ewentualnie w tym duzym wykresie wlasnie robimy dopiero 5 w I i czekamy na II po ktorej rozpoczniemy III, stad mozliwe ze korekta tak jak to widze w styczniu dopiero

 • eplayer

  konkludujac, jesli wyjdziemy teraz na nowy szczyt to skonczymy I - pierwszy impuls nowej hossy, zaczynamy II (najprawdopodobniej na poczatku stycznia), ktora wcale nie musi jednak byc mala i szybka, moze potrwac do wiosny a nawet lata ( raczej wiosny) i zaczynamy potezna III, ktora przebije szczyty ostatniej hossy, pozniej IV i V, tak by bylo naprawde milo
  pozdrawiam

 • ono-ko

  Tak jeszcze a propos danych opublikowanych w piątek. Pomijam fakt, że są one zaniżone przez czynniki sezonowe, ale reakcja rynków na negatywny odczyt jest charakterystyczna dla... hossy...
  Że hossę mamy to zapewne wszyscy (chyba) się zgodzą, ale jesteśmy też na szczytach (S&P500) i wydaje mi się, że reakcja powinna być bardziej negatywna, w przypadku gdyby rynek miał z tego podwójnego szczytu spaść... ale przyszły tydzień powinien pokazać, bo reakcja może dopiero przyjść...

  @Eplayer

  Rozpiska może być też taka, że ruch od lutego 2009 roku do kwietnia 2010 to A większej korekty ABC w ramach bessy od 2007 roku. Ale ja się na falach nie znam dobrze.

  Pozdro,
  Ono-ko

 • zorro_23

  Tak sobie przeglądam wykresy i zauważam coś na co do tej pory nie zwracałam uwagi, a mianowicie na wycenę jednostek OFE.
  Czy wiecie, że w szczycie hossy jednostka OFE PZU Złota Jesień wyceniana była na 30,21. I że właśnie pobiliśmy tę wycenę 16 listopada dochodząc do 30,85. A więc nastąpiło pobicie szczytu.
  To samo dotyczy Avivy: w szczycie hossy mieliśmy 30,06, a 15 listopada br 30,19.
  ING z kolei pobiło notowania swoich jednostek z 32,03 na 32,72 9 listopada.
  Przypomnę, że gdy były ustanawiane szczyty w 2007 r. nasze obligi wynosiły 5,8% rentowności, a zaangażowanie OFE w akcje w miesiąc poprzedzający ustanowienie szczytu 35,8%.
  Dzisiaj to odpowiednio 5,98% i 35,43%.
  Zobaczymy czy to aby nie podwójny szczyt na naszych OFE.

 • tanczacy_z_mrowkami

  pejsy idą w górę i to dość ładnie www.tase.co.il/TASEEng/Homepage.htm ciekawie sie robi jeszcze mnie nikkei ciekawi jeśli też będzie solidny plus to luka jutro pewnie się zamknie ta najbliższa i może jeszcze coś podjedziemy wyżej

 • retepete

  New York Times o możliwym kryzysie zadłużeniowym poszczególnych stanów USA
  www.nytimes.com/2010/12/05/us/politics/05states.html?_r=1&ref=economy&pagewanted=print

 • ilona.40

  Ciekawie wyglada seria fw20h11 arbi powinien zbijac cene do zetki przed wygasaniem 20grudnia na wykresie ciaglym nie powinna wystepowac luka zawsze te kilkanascie punktow ze sztuki arbi lubi na rolkachprzywiezc

 • mariobols

  @eplayer
  konkludujac, jesli wyjdziemy teraz na nowy szczyt to skonczymy I - pierwszy impuls nowej hossy, zaczynamy II (najprawdopodobniej na poczatku stycznia), ktora wcale nie musi jednak byc mala i szybka, moze potrwac do wiosny a nawet lata ( raczej wiosny) i zaczynamy potezna III, ktora przebije szczyty ostatniej hossy, pozniej IV i V, tak by bylo naprawde milo
  pozdrawiam

  Witam ten wpis jest najbardziej zblizony do mojego scenariusza. Tylko skoro I Fala impulsu ma trwać do stycznia ( podobnie uważam że w 2 dekadzie stycznia bedziemy mieli szczyt ) to hossa Fali I trwałaby około 23 miesięcy czyli wg moich wniosków II mogłaby trwac od 6 do 9 miesięcy i tak dołek przypadłby na wrzesień/październik 2011r. Idealnie mi się to zbiega z cyklem Bennera.
  Z Twojego opisu i rysunku wnioskuje ze znasz sie na TFE a to że piszesz ostrożnie i skromnie to bardzo dobrze zwazywszy ile tutaj pojawia sie wampirów energetycznych czy troli, którzy od razu by zaatakowali. Osobiście to przyznam sie ze to mój Kolega mocno mnie zainspirował TFE (jestem jeszcze pikuś do jego umiejętności) i największa dla mnie bolączką jest rozszyfrowanie fali IV-tej szczególnie tych o skomplikowanej strukturze np.abcde. Tutaj popełnaim masę błedów:) Na koniec moja obserwacja dotyczaca Misiów --tylko w fali 3w 3 idzie szeroki rynek czyli np 70-80% misków. Fakt jest taki ze to mój ulubiony okres wtedy sa naprawdę powazne żniwa:)
  Pozdro

 • eplayer

  @mariobols
  wierz mi, ale nie mam zielonego pojecia o elliocie
  po prostu wiem co to fala i ze sa 5-cio i 3-ój falowe struktury, i ze 4 nie moze zachodzic na 1
  to pomaga niewatpliwie, ale nie jestem w stanie grac na to
  ja swoja metode praktycznie wyszlifowalem i jest ona skuteczna
  no i te wpisy WB naprawde pomagaja, nie trzeba robic tego samemu, by okreslac zaleznosci i tendencje rynkowe, a skoro WB magluje i przytacza 10-tki przykladow ze beda wzrosty, tzn ze beda wzrosty - hehe
  pozdrowienia

 • lucdas

  Izrael TA-100 +2.29% 2010-12-05 Sesja zakończona

 • wypasior

  @lucdas

  Myślisz, że wielkie banki inwestycyjne zdradzają swoją strategię na nadchodzący tydzień za pomocą peryferyjnej giełdy czynnej w niedzielę?

 • eplayer

  @hukers
  to moja odpowiedz na Twoj komentarz u SiPa ( nie chce mi sie tam logowac)
  ja sam zakladam scenariusz wzrostow do konca grudnia i z poczatkiem stycznia rozpoczecie korekty do wiosny-lata, czerwiec mi pasuje jak najbardziej na dolek, ale co do czasu trwania jakiegos ruchu zadnej pewnosci nie mam
  powinienem sie zorientowac jak bedzie sie ksztaltowal dolek
  oczywiscie moze sie zdarzyc inny scenariusz, ale jesli beda spadki to nie beda jakies katastroficzne
  co do QE3 mam mieszane uczucia, spekulkacje w tym temacie moga napedzac wzrosty w krotkim terminie, ale wlasnie fundamenty moga juz na to nie pozwolic, sadze ze pierwsze polrocze moze byc dobre w usa i to sprawi wlasnie nerwowa ale nie mocna korekte na rynkach, zwiazana z zakonczeniem programow pomocowych
  jesli zamkna polrocze dobrym wzrostem PKB to QE3 nie bedzie a gielda powroci do wzrostów na bazie czystych polepszajacych sie fundamentow,
  sadze ze w styczniu bedzie duza korekta na plus payrollsow grudniowych i kazde kolejne odczyty beda coraz lepsze
  duzym zagrozeniem dla dlugotrwalego wzrostu moz byc hiperinflacja, ktora moze wywolywac konflikty spoleczne, stad licze ze gospodarki na tyle sie usamodzielnia od kroplowki ze kolejne ich aplikacje nie beda wiecej potrzebne
  pozdro

  @wypasior
  to nie taka prowincjonalna gielda - 4x jak nasza no i pejsiasta, w koncu to chlopaki rozdaja karty, spojrz na historie i zobacz co sie dzialo w poniedzialek po zielonej niedzieli w szabasowym kraju

 • ilona.40

  Tak wyglada hosa:

  Bux zjazd na miesiacach ponizej 15sesyjnej
  ATGI-Grecja dramat przy dolku tak jak u nas wig20 luty 2009-pomoc 110mld
  nie reaguja na sp500 ciekawe co wyglada ze zorbe tylko tancza
  Ibex-35 Hiszpania od maja2010 nie moze wyjs na prosta
  Tyrek przebija szczyty z 2007
  Dax w 2007 pod koniec hosy byl najmocniejszy emeryci do konca trzymali sie razem
  Cos jest nie tak jak roslo to wszedzie rowno i styczen 2008 rowno spadlo wszedzie


 • phoenix-2

  @Eplayer

  QE3 bedzie jak w bańku! Np. jak srebro w JPM. ;-)
  Gdyby byly zaklady bukmacherskie, ktore przyjmuja zlecenia na QE3 to bym postawil spora sumke pieniedzy... ;-)
  Pytanie tylko czy bedzie to jeszcze w 2011 czy juz w 2012?
  Podnoszenie sie gospodarki USA to mzonki.

 • ilona.40

  A co by bylo jak ropa spadlaby do 25usaków za barylke
  Podobno jest nadprodukcja?

 • ilona.40

  A u nas hossa na kgh jako ostatni odpalil w dol w 2008 w sierpniu jak bylismy 1200pkt od szczytu .

 • ilona.40

  A jeszce przed snem biore eske na sp500 jest fajne miejsce na stopa

 • ilona.40

  4 punkty na sniadanie od bena dobre i 200 dolcow z rana w poniedzialek :-)

 • maly.bronek

  @ilona
  Czy można prosić o niezaśmiecanie forum bezużytecznymi wpisami o swoich mikro osiągnięciach?

 • sagusiek

  Panie Wojtku !
  Tak na początek tygodnia, Pana pomysły z bloga i szkoleń trafiły na główną ;))
  demotywatory.pl/2354841/Norwegowie

  Pozdrawiam :))

 • armag_edon

  stooq.pl/q/a/?s=eurusd&i=w&u=4503490

  dalej się tego trzymam , euro nowe dołki a giełdy w dół , w końcu 4% czyli cały wzrost w grudniu zrobilili w 3 sesje

 • goryl.z.buszu

  Panie Wojciechu !
  Mam pytanie techniczne. PGF zakończył spadki 3 marca 2009 roku. Od tego dnia do 24 września 2009 roku kurs zwyżkował. Potem zaczęła się jakby konsolidacja czy coś w tym stylu. Czy to co nastąpiło od 24 września 2009 roku to była ponad roczna formacja trójkąta z której nastąpiło wybicie górą ?. A może to raczej to wybicie z kilkunastomiesięcznej formacji chorągiewki ?


 • sagusiek

  pb.pl/a/2010/12/06/Moodys_obniza_rating_Wegier?readcomment=1#comment

 • zulus_chacka

  korekta na usdpln i eurusd a u nas nie ma spadkow, nawet eurobankiera nie wciagnalli w sprzedaz po 2700,
  mam wrazenie ze przewioza cie jurgenes i u nas zrobia druga wieze na 2770 i moze dopiero potem w dol.

 • bbb_29

  pomimo slabego Euro i zl nasz bananowa mocno trzymana :)

 • gamera11

  Z dwóch historycznych dat wychodzi szczyt 3.12 na wig20 więc jest duże prawdopodobieństwo na 2 wieże Jurgenesa.

 • shazza14

  Pewnie gruby popuści na fixie:)

 • mkdl

  Wczoraj (5 grudnia) w CBS był wywiad z Bernanke, tak w skrócie:
  - stopa bezrobocia i poziom inflacji są prorytetami dla FED
  - bezrobocie decyduje o nastrojach konsumentów, których niepewność jest największym ryzykiem dla gospodarki
  - działania FED zapobiegły deflacji, powtórce z great depression i 25% bezrobocia
  - w 2008 było bardzo blisko upadku 10-12 dużych firm zamiast 1-2
  - powrót do recesji mało prawdopodobny, bo... na rynku nieruchomości jest już tak źle że gorzej być nie może
  - FED nie drukuje pieniędzy tylko utrzymuje nisko stopy poprzez QE (wg Bena 'money supply' się nie zmienia)
  - FED w swoich decyzjach nie kieruję się polityką i wyborami - co Pan na to Panie Wojtku?? ;)
  - zwiększenie QE2 nie jest wykluczone- zależnie od kondycji gospodarki
  - Ben może podnieść stopy w 15 min. i ma 100% kontroli nad inflacją - serio tak powiedział :)
  - deficyt budżetowy trzeba obniżyć ale jeszcze nie teraz
  - pokazali nawet stół FED-u jakby ktoś chciał zobaczyć ;)

  Marek
  poniżej link do wywiadu
  www.youtube.com/watch?v=LxSv2rnBGA8


 • shazza14

  W tej chwili widać jak bezproduktywna i bezsensowna jest praca analityków.Stworzono ich tylko po to by podtrzymać konsumpcję.Jeśli Ben dodrukuje, giełdy rosną jeśli nie spadną.Ot i cała filozofia.Reszta to spekulacje czy będzie zastrzyk czy też nie lub czy wybuchnie jakiś konflikt.Porównałbym ten zawód do wróżki gdybyśmy nie wiedzieli o poczynaniach FED:)

 • zulus_chacka

  to jak jest naprawde?

  wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8774438,_Financial_Times___Rostowski_drugim_najlepszym_ministrem.html

 • bbb_29

  zulus_chacka

  to jak jest naprawde?

  wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8774438,_Financial_Times___Rostowski_drugim_najlepszym_ministrem.html

  to chyba zart jakis :)

 • stefank.2

  Jakby ktoś miał wątpliwości - w co gramy ;)
  stooq.com/q/a/?s=xagusd

 • marcus135

  Piękny motylek? :)

 • zulus_chacka

  to co rysuje obecnie fw20 jest bliznaczo podobne do rysunku z okresu 4-10 listopad( najlepiej widac intra) teraz czekalby nas wzrost 1 -2 dniowy , nie potwierdzony przez wskazniki a potem zjazd. czyli byc moze jednak test 2770 i potem w dol

 • arnigo

  @bbb
  zwróć uwagę na szczegóły, czyli w jakiej kategorii się wybił, a gdzie było gorzej (13ty)

 • goryl.z.buszu

  Na wykresie siły względnej Elstar Ols / WIG mamy szokującą sytuację
  (wykres tygodniowy)

  OGNIOWA BARDZO PRO-WZROSTOWA

  Formacja gwiazdy porannej na Elstar Ols / WIG 20 !!

  Szok

  To sygnał kupna !

 • zulus_chacka

  rynek nie wierzy w scenariusz spadku do wygasniecia
  opcje put x260 podaz po 5, a x270 podaja po 22. i jescze 9 sesji

 • zulus_chacka

  eurczk sie nadal w trendzie, poprawila maxa z poprzedniego tygodnia, u nas eurpln ma jescze 8 gr, usd 10gr.
  zielona wyspa heheheee

 • sagusiek

  Dobra u nas znowu na miesięcznym ostatnim pivku a na A/D na dziennym w20 dystrybucja od 4 dni w najlepsze... O eurpln nie wspomne ;)

 • zulus_chacka

  czyli co ? na fw20 replay 4-10 listopad w grze?

  jesli cos "wypadni" w czechach ( zachowanie eurczk to zapowiada ) to na pewno oberwiemy, no ale dopiero po zatwierdzeniu premii dla zarzadzajacych , styczen?

 • zulus_chacka

  czyli co ? na fw20 replay 4-10 listopad w grze?

  jesli cos "wypadni" w czechach ( zachowanie eurczk to zapowiada ) to na pewno oberwiemy, no ale dopiero po zatwierdzeniu premii dla zarzadzajacych , styczen?

 • dino54

  @eplayer
  Bardzo dobrze oznaczona hossa od lutego 2009. Impuls rozpoczety od lipca 2010 powinnien skonczyc sie gdzies na minimum 2900 moze w styczniu ale korekta nie bedzie wielka moze tylko do 2600 toby byla klasyka a potem dalsze wzrosty .Gratuluje

 • dino54

  Dobre mi upychanie a rynek coraz wyzej Panowie szkoda waszych pieniedzy, tak to jest jak gra sie przeciw rynkowi.

 • tanczacy_z_mrowkami

  ale ktoś ładnie pchnął rynek na koniec ale coś mi się wydaje że podpucha jakaś bo pchanie i łapanie stopów było widoczne pięknie.

 • sagusiek

  Dino kto powiedział, że gram przeciw rynkowi ? To, że widze dystrybucję nie znaczy, że na dziennym nie ma K.
  Od kiedy to 10 sygnałów na K neguję 1 na S ? Na naszym podwórku wystarczy KGHM i pojedziemy na 3000 a reszta indeksu jest nie potrzebna tak jak nie jest potrzebna od marca 2009. Może się jednak okazać, że obudzimy sie pewnego ranka i nie będzie teleranka...
  Pozdrawiam

 • dino54

  @sagusiek
  Nie boj zaby jest hossa kazda hossa przebija szczyty poprzedniej hossy wiele gield swiatowych przebilo juz poprzednie szczyty, my jestesmy opoznieni najwyzszy czas gonic inne gieldy swiatowe.Nad telerankiem to bedziemy zastanawiac sie dopiero powyzej 4000. Po drodze beda tylko korekty, czasem bolesne.Jak wiekszosc bedzie widziala swietlana przyszlosc to wtedy trzeba bedzie uwazac na razie wiekszosc straszy, wiec jest dobrze.

 • eplayer

  caly dzien podpuszczali dzisiaj miski, a na koncu przegnali ich z lasu
  stoimy na ostatnim oporze przed szczytem, jesli do rana nikt niczego nie schrzani to jutro bedziemy w tatrach
  czekam na alpy,
  jeja ja misiek jestem bykiem i bardzo dobrze
  pozdro

 • kowalski555

  zulus_chacka
  rynek nie wierzy w scenariusz spadku do wygasniecia
  opcje put x260 podaz po 5, a x270 podaja po 22. i jescze 9 sesji

  Jak nikt nie wierzy to może zwalimy sie na dół i to od jutra.A jednak wig20 był niżej niż 2620 -miałeś rację.

 • kowalski555

  eplayer
  A może bardziej - wycisnęli od nich krótkie.Taka akcja przy minusowym S&P?

 • slow2006

  ciekaw jestem opinii Pana Jurgenesa na temat obecnego poziomu... pozdr

 • cd1010

  @Jurgenes: no wlasnie, trzymasz czy juz oddales?

 • eplayer

  @kowalski
  a jakie to ma znaczenie czy pejsy na plusie czy na minusie (i to niewielkim)
  pamietaj oni potworzyli prowzrostowe struktury , my tez i dlatego gramy - "kupuj dolki"
  a co do dzisiejszego dnia, to owszem duzo Sek otworzylo sie na oporze 2740 - czyli dzisiejszym 3 oporze - rozbilismy luke i 76% fibo, stad dalej w grze strategia jak powyzej
  jeszcze nic nie podpowiada by sprzedawac podbicia, ale dla szybkich graczy jak najbardziej taktyczne Ski na oporach, co z rana dawalo dobry zarobek plus odwrotka i sporo pkt wpadlo
  jutro z rana pomyslimy nad strategia na jutro, na duza luke w dol bedzie mozna liczyc jesli pejsiaki sie posypia i rano bedzie czerwono - to nadzieja miskow
  w tej grze nadzieja nie jest dobrym doradca
  pozdro

 • tanczacy_z_mrowkami

  gdzie jest Pan Wojciech ? brakuje mi jego komentarzy :)

 • gamera11

  Fibbonacci nawalił ale też przy tak słabych obrotach można u nas zrobić wszystko:)

 • gamera11

  Jurgenes jednak nie będzi królem...ale trafić na takiej giełdzie to trzeba być jasnowidzem

 • adagol

  gamera11:
  "Fibbonacci nawalił"

  Tak, tak nawalił, ale chyba w gacie :-)))

 • shazza14

  Nie sprawdziła się prognoza W.B. teraz nie sprawdza się Jurgenesa .Musimy znaleźć sobie nowego guru:)

 • spekulant09

  Witam serdecznie,
  ładny ruch w końcówce (oby takich więcej) co oczywiście się należało, należało się także nam oderwać od Węgier być może już kapitał zagraniczny dostrzega przebiegające granice. Przy okazji na blogu u Pana Wojtka się pewnie uspokoi ;-)))

  Dla Pana Pegasusa:
  1000 pkt DAX profit: New high 6979.9 R
  stooq.pl/c/?s=fdx.f&c=5m&t=c&a=lg

  Dla chcących szorcić na najlepszej spółce GPW KGHM - szczerze odradzam ;-)

  All:
  S&P długoterminowo
  www.bankfotek.pl/image/816819.jpeg

  WIG20
  www.bankfotek.pl/image/816818.jpeg

  Pozdrawiam.

 • bbb_29

  astrocycle.net/index.php?Menu=Charts

 • phoenix-2

  @Spekulant09 2010/12/06 20:34:27

  Osobiscie bede spokojniejszy (ze juz po korekcie) dopiero pojutrze.
  Do tego czasu pozostaje ostrozny, i to mimo tego ze jestem bykiem podobnie jak kolega Delubicz (moze tylko nieco mniejszym;).
  Pozdrawiam obu Panow.

 • pure_miglanc

  Dobry wieczór,

  KGHM nie ma oporów - dzisiaj wsiedli na nią spekulanci. Za dwa dni zacznie się ewakuacja. Czekam z S na 160. Piękne narzędzie - maszynka do kręcenia lodów.
  Z drugiej lini zakupiłem na koniec listopada 4 spółki:
  BBICAPNFI
  CENTROZAP
  GPW
  i król SKOTAN
  ostatnie akcja w tym roku.

  Skoro to początek to czekam na koniec.
  Niestety na FW20 bez pozycji - stoploss.

  Pozdrawiam

 • stoje_i_patrze

  @ doniu666
  2010/11/19 19:48:41
  "SiP
  powiedz coś więcej na temat czytnika, idzie to jakoś wycinać ??
  ja mam sage- wtyczke do firefoxa,, ale zadnych opcji nie widzę"

  Już Ci wcześniej odpisali. Możesz korzystac z Google Reader, bo przez przegladarke. Fajnie działa na telefonie przez opere mini badz opera mobile. Dodatkowo w zeszlym tygodniu na Android (taki system w telefonie np w Samsung Galaxy S - zresztą polecam telefon) Google zaoferował pełną aplikacje.

  Jesli chodzi o filtrowanie RSS (np na trole) to mozna tez korzystac z MS Outlook np 2007. Tam tez jest RSS. Mozna dodac filtr i wycinasz na zawsze kogo chcesz (po wczesniejszym zapisaniu sie do RSS Komentarze u Gospodarza tj tutaj:
  wojciechbialek.blox.pl/komentarze.rss

 • zorro_23

  @delubicz
  poszedłeś sobie gdzie indziej - Twoja sprawa - tym niemniej przemilcz swoje fochy na temat tego bloga uczestnicząc na blogu SiP, chociażby z szacunku do WB i Twojej ponad rocznej bytności tutaj i pozostałych uczestników.
  Więcej taktu i kultury.

 • as1313as

  Niedawno pisałem, że jeszcze nie czas na mocną zwałkę, byliśmy wtedy ponad
  2700, po zejściu do okolic 2600 ponownie wróciliśmy w te rejony.
  Oczywiście zostałem wyśmiany przez kolegę cwaniaka, że jaki boczniak, jaka korekta
  w biegu. Przyznaję, czasami używa się może nie dokładnie pewnych sformułowań
  wobec ogólnie przyjętych, mamy pewien obraz w głowie i nie dokońca
  umiemy go przedstawić.
  Niemniej jednak wyszło jak pisałem i prawdopodobnie nadal jesteśmy w trójkącie,
  o którym wtedy również wspomniałem.
  Jeżeli tak rzeczywiście jest, powinniśmy obecnie kończyć falę d (chyba, że przejdziemy szczyt, to idziemy od razu na piątkę) i dosyć mocno
  opaść na e. Potem ostatni mega wystrzał z trójkąta kończący odreagowanie bessy
  i powrót do kilkumiesięcznych spadków. Chyba żeby ... ale na to jest jeszcze czas.
  Jurgenes stał się ofiarą własnych prognoz, pisał, że ze szczytu spadniemy jakieś 150 pkt
  i miał rację, ale uparł się na 2500, ja w tym czasie zmieniłem swoją prognozę na wzrostową. Nie posłuchał przedszkolaków, które przecież dobrze
  wiedziały, że tam jest mocne wsparcie.
  Pegasus za mocno tkwi w swoich przeświadczeniach, jego wizja też się wkrótce sprawdzi, ale podobnie jak Jurgenesowa wzrostowa, mocno opóźniona.
  Pycha Jurgenesa już została ukarana.
  Pokora, więcej wyrozumiałości wobec kolegów, mniej krytyki zwłaszcza tych,
  którzy rozliczają, a nigdy nie wystawiają się na rozliczenia.
  To tylko bardziej lub mniej udane prognozy. Depo jest najważniejsze.

 • delubicz

  @Gospodarz @all @zorro
  poniżej zamieszczam tekst który zamieściłem u SIP-a,a który tak zbulwersował obrońcę uciśnionych,kolegę @zorro.Potraktujcie ten wpis jako moją obronę,bo nigdy nie przechodziłem obojętnie nad podłością ludzi,a chyba siebie tez powinienem bronić.
  Zrezygnowałem z wpisów na blogu WB,nie ze względu na znakomitego GOSPODARZA,wielu znakomitych KOLEGOW,którym zresztą podziękowałem za współpracę,ale ze względu międzyinnymi na takich ludzi jak Ty ZORRO.Na kolejne impertynencje z Twojej strony nie odpowiem.
  A to cytat,którego się nie mam powodu krępować:
  "Witajcie,
  krótko,bo od czasu,kiedy uwolnilem się od uzależnienia pisania na blogu WB ogarnął mnie błogostan.Ale coś tu od siebie napiszę.Zeby było na temat i bardziej technicznie,to miedż powinna pobić ostatni szczyt z 11 listopada,tak jak to już uczynilo srebro i palladium. Zachodzi pytanie czy coś wtedy wydarzy się znaczącego?Trzeba obserwować! Spadek pod ten szczyt będzie trochę bardziej brzemienny w skutkach.Ale i tak miedż będzie w dalszej perspektywie dążyc do pokonania szczytu wszechczasów.Chyba nikt ze znakomitych techników nie ma dużych wątpliwości w tym względzie,bo oczywiście inne scenariusze też są możliwe.

  Też technicznie, ale nie na temat miedzi,to jak juz wspomnialem "moja noga nie postanie" więcej na blogu WB,ale chciałbym obecnym tu i tam technikom zwrócić uwagę,że jurgenes nie tylko oddal kupę pieniędzy nie zamykając krótkich w okolicach podwójnego dolka,czym dal dowód,że nalezy do tego obozu, z którego się wyśmiewał. Ale ponadto pisze cos kompletnie bez sensu o dwóch wieżach na s&p500,nie mając, o tej formacji,której nie ma w internecie i na googlach,zielonego pojęcia.

 • sagusiek

  Po co notowania WIG20 ? Przecież mamy KGHM...

 • sagusiek

  Jak patrzę na arkusz FKGH to tak jakby już tylko grał animator i zamykający s. W pewnym momencie spread był ponad 2 pln a to już ciekawe ;)

 • spekulant09

  Witam serdeczni,
  dla przypomnienia KGHM to najlepsza spółka na tym całym grajdole (oczywiście posiadam tą spółką dlatego się wypowiadam-może mało obiektywne ale cóż) dlatego nie robić dużych oczu, ktoś tu wczoraj napisał że to maszynka do...., a czy kupując akcje spółki z C/Z powyżej 40 to dobra inwestycja. Panowie zachęcam do ostatniego raportu i przeglądnięcia wskaźników tej spółki.

 • bbb_29

  spekulant09

  ktos sie przygladal zabezpieczenia KGH od cen Miedzy i USD ;) na jakich zasadach to dziala,

 • bialek.wojciech

  wojtekbezmajtek:

  "Moje dzisiejsze razważania z Raportu tygodniowego:


  Przejrzałem i myślę tak:
  Dzisiaj tu stoisz a jutro tam leżysz."

  A ja myślę, że jeszcze kilka komentarzy na tym poziomie i stanie się Pan "persona non grata" na moim blogu.

 • sagusiek

  Spekulant w 2007r też była najlepszą :)

 • bialek.wojciech

  shazza14:

  "Wszyscy nowi dajcie sobie spokój z inwestowaniem na giełdzie bo to jedna wielka kupa która was pochłonie:)"

  Byłbym wdzięczny o niezaśmiecanie mojego blogu komentarzami na tym poziomie.

 • bialek.wojciech

  adagol:

  "Jako że wykres mówi więcej niz 1000 słów, oto bycza wersja WIG wg TFE.
  Robimy teraz falkę I w fali 5 i prawdopodobnie zaczęlismy dziś podfalkę v albo cały czas kontynujemy iii.
  www.bankfotek.pl/view/814696 "

  Też tak to widzę, więc trochę mnie niepokoi, że to może być jakiś konsensus.

 • bialek.wojciech

  wojtekbezmajtek:

  "Pozdrawiam pana Wojciiecha odwalił pan znów w swojej analizietygodniowej kawał cieżkiej nikomu niepotrzebnej roboty. "

  To był Pański ostatni komentarz na moim blogu. • bialek.wojciech

  adagol:

  "Widzę, że ma pan zbieżny pogląd na ostatnie wrosty. Tylko czy nie jest to zbyt oczywiste? "

  Też mnie to trochę niepokoi.

 • bialek.wojciech

  ged100:

  Panie Wojciechu zatem na co postawić w 2011, surowce - już są dość wysoko ale trend może jeszcze potrwć? Wig20 to samo ale jest płynność? Czy może jednak już czas na Midwig ( caly czas z tyłu spory potęcjał)? Bo rozumiem że obligacje USD napewno nie , obligacje PL chyba też raczej nie. Chyba że warto czymś innym się zainteresować, no i oczywiście pytanie o taiming . Wejście w marcu wyjście grudniu 2011? "

  Najprostrza odpowiedź: w I kw. gdzie rozegra się kulminacja kryzysu strefye euro na dolarowe obligacje rządu USA, a od "marca" na surowce (no i akcje i złotego w dalszej kolejności, czyli na polskie akcje).


 • stefank.2

  sagusiek 2010/12/07 09:08:47
  Po co notowania WIG20 ? Przecież mamy KGHM...

  Powinny zadebiutować na giełdzie 2-3 skupy złomu i można by z tego zrobić ciekawy indeks ;)

 • bialek.wojciech

  spinnaker01:

  "Ciekawe co gospodarz by powiedział w temacie?. Ja się spotkałem z wypowiedziami że w 2007 roku mieliśmy balon, akcje były przewartościowane - 3935 - w lutym 2009 roku skrajnie przecenione -1253 - zaś poziom2700- 2800 pkt jako poziom neutralny, gdyż przez ostatnie 3 lata giełdowe spółki rozwijały się, miały zyski etc... .I ja do takiego podejścia gotów jestem się przychylic."

  Ja też.


 • bialek.wojciech

  gamera11:

  "niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Plamy-slonecznie-nie-klamia-Kolejny-kryzys-blisko,wid,12913976,wiadomosc.html?ticaid=5b5bf "

  Litości!

 • aisakpr

  "dwie wieży " były na US 10Y

 • bialek.wojciech

  wypasior:

  "Uważam że koledzy porównujący wykres do czasu około 2004 roku kierują się podobieństwem wyłącznie optycznym, jesteśmy w dwóch całkowicie różnych momentach gospodarki światowej. Wówczas wychodziliśmy z okresu restrykcyjnej polityki monetarnej (patrz np. mega-stopy % w Polsce!)(...)"

  W 2004 roku byliśmy w sytuacji rekordowo niskich stóp procentowych w USA (1% - historyczne minimum), strefie euro (2% - historyczne minimum) i Polsce (5,25 proc. - historyczne minimum).

  Dokładnie tak samo jak teraz.

 • bialek.wojciech

  ilona.40:

  "Panie Wojciechu Białek jak według pana moze sie zachowac index najwiekszych spólek wig20 i kurs usd/pln
  jezeli okaze sie, ze na dniach zostaną zniesione wizy dla polakow do usa?
  "

  A zostaną? Nie sądzę, żeby tego typu decyzje miały jakiś większy wpływ. Zniesienie wiz do USA dla Polaków raczej nie spowoduje zwiększenia wywozu polskiego kapitału do USA, co mogłoby spowodować osłabienie złotego.

 • misiekznatury

  as1313as
  2010/12/07 08:03:01
  Niedawno pisałem, że jeszcze nie czas na mocną zwałkę, byliśmy wtedy ponad
  2700, po zejściu do okolic 2600 ponownie wróciliśmy w te rejony.
  Oczywiście zostałem wyśmiany przez kolegę cwaniaka, że jaki boczniak, jaka korekta
  w biegu. Przyznaję, czasami używa się może nie dokładnie pewnych sformułowań
  wobec ogólnie przyjętych, mamy pewien obraz w głowie i nie dokońca
  umiemy go przedstawić.
  Niemniej jednak wyszło jak pisałem i prawdopodobnie nadal jesteśmy w trójkącie,
  o którym wtedy również wspomniałem.
  Jeżeli tak rzeczywiście jest, powinniśmy obecnie kończyć falę d (chyba, że przejdziemy szczyt, to idziemy od razu na piątkę) i dosyć mocno
  opaść na e. Potem ostatni mega wystrzał z trójkąta kończący odreagowanie bessy
  i powrót do kilkumiesięcznych spadków. Chyba żeby ... ale na to jest jeszcze czas.
  Jurgenes stał się ofiarą własnych prognoz, pisał, że ze szczytu spadniemy jakieś 150 pkt
  i miał rację, ale uparł się na 2500, ja w tym czasie zmieniłem swoją prognozę na wzrostową. Nie posłuchał przedszkolaków, które przecież dobrze
  wiedziały, że tam jest mocne wsparcie.
  Pegasus za mocno tkwi w swoich przeświadczeniach, jego wizja też się wkrótce sprawdzi, ale podobnie jak Jurgenesowa wzrostowa, mocno opóźniona.
  Pycha Jurgenesa już została ukarana.
  Pokora, więcej wyrozumiałości wobec kolegów, mniej krytyki zwłaszcza tych,
  którzy rozliczają, a nigdy nie wystawiają się na rozliczenia.
  To tylko bardziej lub mniej udane prognozy. Depo jest najważniejsze.

  W trójkącie fale są zygzakami a tutaj obecnie jeteś w impulsie więc od razu bym to odrzucił. Z tego co pamiętam to spodziewałeś się mocnego zniesienia tego impulsu w co też osobiście wątpię na chwilę obecną.
  @gamera pamiętasz gdy przy około 650 naipsałem, że szczyty zobaczymy co pisałeś, że do końca roku na pewno nie. Podtrzymuje swoje zdanie.
  Ale zaznaczam te szczyty to dalej będzie wg mnie część fali 4 płaskiej rozszerzonej no chyba ze USA mocno nadbije swoje to wtedy jest to już piątka. Co by nie było mamy impuls po nim przyjdzie pewnie płytkie ABC i kolejny impuls w górę. Jeśli mam rację to cała fala 4 będzie bardzo męcząca w dalszym stopniu bo może iść np do 2800 potem do 650-600 i dopiero się zakończyć. Ale to tylko moja bardzo luźna interpretacja fal. Wg mnie za dużo zaklinaczy spadków mamy z tego właśnie powodu narazie rozgrywają to jak rozgrywają. Pozdrawiam

 • wypasior

  @bialek.wojciech

  racja! myślałem o okresie wcześniejszym i zagapiłem się
  ale nawet przy przesunięciu daty muszę sobie darować prognozowanie w oparciu o stopy%

 • sagusiek

  pb.pl/a/2010/12/07/Goldman_Sachs_SP500_wzrosnie_o_25_proc

 • spekulant09

  @sagusiek
  Spekulant w 2007r też była najlepszą :)

  Witam,
  Panowie z tego co się orientuje to na naszym rynku można skorzystać z krótkiej sprzedaż, zapraszam by zmierzyć się z rynkiem i KGHM :-)
  Pozdrawiam.

 • bialek.wojciech

  zorro_23:

  "Tak sobie przeglądam wykresy i zauważam coś na co do tej pory nie zwracałam uwagi, a mianowicie na wycenę jednostek OFE.
  Czy wiecie, że w szczycie hossy jednostka OFE PZU Złota Jesień wyceniana była na 30,21. I że właśnie pobiliśmy tę wycenę 16 listopada dochodząc do 30,85. A więc nastąpiło pobicie szczytu.
  To samo dotyczy Avivy: w szczycie hossy mieliśmy 30,06, a 15 listopada br 30,19.
  ING z kolei pobiło notowania swoich jednostek z 32,03 na 32,72 9 listopada.
  Przypomnę, że gdy były ustanawiane szczyty w 2007 r. nasze obligi wynosiły 5,8% rentowności, a zaangażowanie OFE w akcje w miesiąc poprzedzający ustanowienie szczytu 35,8%.
  Dzisiaj to odpowiednio 5,98% i 35,43%.
  Zobaczymy czy to aby nie podwójny szczyt na naszych OFE."  To bardzo ciekawe obserwacje.


 • zorro_23

  zaangażowanie OFE w akcji podskoczyło z końca października na koniec listopada z 35,43% na 35,82%.
  Jeszcze jest dużo przestrzeni... niestety dla niedźwiedzi :-( Pewnie wywalali obligacje, stąd cena poszła na koniec listopada w dół.

 • marcin-k1973

  widać że o u nas tylko spekuła gruba pogrywa ,to co mało waży leży ,patrz LTS I PKN

 • zulus_chacka

  jurgenes jurgenes gdzie?
  robia 2 wieze u nas?

 • sagusiek

  WIG20 0,49 KGHM 5,13 a więc dzisiejszy wzrostu indeksu to tylko KGHM :)

 • zulus_chacka

  "widać że o u nas tylko spekuła gruba pogrywa ,to co mało waży leży ,patrz LTS I PKN "

  eeee wszystko co jest powiazane z surowcami,
  wzrost surowcow = wzrost przychodow.

 • gamera11

  Chyba mamy euforię:)Czas zimowania dla niedźwiedzi...

 • eplayer

  dzisiaj nie pobijemy szczytu, zbyt fajnie by to bylo, poza tym utworzy sie pro spadkowa swieca i wszyscy zaczna grac na podwojny szczyt (oczywiscie potencjalny)
  zagralem pod to na S, ale mozliwe ze dzis wywali mnie stop, w przeciwnym wyadku jutro z rana bede szukal okazji do odnowienia L
  pozdro

 • as1313as

  Misiek, miałeś rację, korekta była bardzo mała, robię pewien błąd, za bardzo patrzę
  na fraktale, a za mało na rzeczywisty ruch fali.
  Mimo wszystko, jeżeli przejdziemy szczyt, to również po małej korekcie powinniśmy
  euforycznie iść do góry, jeżeli nie przejdziemy szczytu choćby jednym punktem,
  spodziewałbym się większej korekty.
  Jak ostatnio pisałem, mój fraktal kończy się bardzo wysokim cieniem, ale muszę
  trochę mniej się nim sugerować.

 • spekulant09

  @sagusiek
  WIG20 0,49 KGHM 5,13 a więc dzisiejszy wzrostu indeksu to tylko KGHM :)


  Nie wiem czy zauważyłeś ale rośnie odpowiedni dla aktualnej sytuacji światowego rynku kosz akcji - tak, tak umacnia się euro co sprzyja surowcom. Ostatnio ktoś na blogu stwierdził, że nowych szczytów na Copper nie zobaczymy ja byłem innego zdania-rezultat obserwujemy Copper 409.95 R.

  S&P500 Fut 1232.30 +0.86%
  Nasdaq Fut 2204.7 +0.75%

  A dla pana Pegasusa - DAX F 7030.3 R
  US 10Y -0.49%
  stooq.pl/c/?s=ty.f&c=1m&t=c&a=lg

 • gamera11

  Po tej bańce zostaną tylko zgliszcza...Ben coś ty najlepszego narobił:)?

 • misiekznatury

  Tutaj się mogę zgodzić tylko, że dalej nie oczekuje korekty większej niż 100-120 pkt w tym ruchu kolejna korekta powinna być troszkę większa niż poprzednia. Zakładam, że tak 50-80 pkt.

 • zahary_pl

  Pan Pegasus, to przecież lokalny Troll.
  Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób nawiązuje do jego wypowiedzi(?).
  Każdy, kto inwestowałby pod "rekomendacje" Pana Pegasusa - oczywiste jest, że już daawno by zbankrutował..

  I nie ma znaczenia, że może kiedyś trafi ze spadkami - ba nawet sądzę, że lada moment możemy mieć jeszcze sporą korektę - jako wykończenie fali IV.. Nie zmienia to jednak faktu, ze Pan Pegasus się totalnie skompromitował - zresztą podobny los czeka każdego, komu brak pokory do rynku i kto próbuje mówić rynkowi - co ma robić..

  Pozdrawiam

 • as1313as

  Jeżeli nie przejdziemy szczytu, możemy mieć wzrost abc, i obecnie korektę
  z mocnym wsparciem na 2687. Może stamtąd kolejny ruch, ale zaraz będziemy wiedzieć
  więcej, patrzę spokojnie na 2h i czekam.

 • sagusiek

  Spekulant ok masz rację tylko nie piszmy o hossie. Bo mamy szczyt z powodu jednej spółki. JEDNEJ !!!
  Kupiłbyś 2 tygodnie temu portfel 19 spółek bez miedzi i siedzisz teraz i beczysz bo TAKA HOSSA ;)
  Pozdrawiam

 • shazza14

  Jurgenes jak myślisz co nas dalej czeka?

 • eplayer

  strategia w tym punkcie sie zalamala, no coz ot zwykle ryzyko
  alez polecialy stopy, pieknie

 • as1313as

  W takim układzie, patrząc dodatkowo na FKGH, zakładam mocną, ostatnią, euforyczną
  piątkę. Bylibyśmy więc w takim układzie gdzieś na początku jej trójki, być może 1w3w5.

 • spekulant09

  @sagusiek
  Spekulant ok masz rację tylko nie piszmy o hossie. Bo mamy szczyt z powodu jednej spółki. JEDNEJ !!!
  Kupiłbyś 2 tygodnie temu portfel 19 spółek bez miedzi i siedzisz teraz i beczysz bo TAKA HOSSA ;)
  Pozdrawiam


  Należy kupować wartość a nie spółki, niestety taki jest rynek, a co do tego, że tylko jedna spółka rośnie nie zgadzam się z Tobą (mam bardzo zdywersyfikowany portfel z początków 2009 i wiem co pisze) - przykro mi. A pretensje o charakter tej hossy należy złożyć obecnemu rządowi i Panu minis. Gradowi. Ten żal zatytułowałbym jak to minister Grad ukradł (IPO) hossę na GPW 2009-2011. Na tym kończę dyskus i pozdrawiam.

 • marcin-k1973

  miało być na koniec roku 1250 na sp500 i będzie!!!bankom inwestycyjnym można zaufać
  (:

 • bialek.wojciech

  tanczacy_z_mrowkami:

  "pejsy idą w górę i to dość ładnie www.tase.co.il/TASEEng/Homepage.htm "

  Czy te "pejsy" są do czegoś potrzebne? Jeśli nie, to proszę o rezygnację z nich.

 • marcin-k1973

  Panie spekulant portfel od początku 2009 ,ładny z pana spekulant pozdrawiam

 • eplayer

  komus to ja odpisywalem, czy nie bedzie zalowal, gdy kupi po 2709 jak bedzie 2780, wlasnie bylo, poziom pierwszej docelowej polki sie sprawdzil,
  teraz zobaczymy, czy bedzie i jaka, jesli w ogole, reakcja na zamowienia z Niemiec

 • bialek.wojciech

  retepete:

  "New York Times o możliwym kryzysie zadłużeniowym poszczególnych stanów USA
  www.nytimes.com/2010/12/05/us/politics/05states.html?_r=1&ref=economy&pagewanted=print "

  Czyli pomiędzy USA a strefą euro nadal trwa festiwal licytacji na to, kto ma większe problemy i w związku z tym powinien mieć słabszą walutę.
 • bialek.wojciech

  eplayer:
  "(...) pejsiasta (...)"

  Proszę się nie bać używać słów "Żyd", "żydowska"!

 • eplayer

  @WB
  ja sie nie boje, uzywam synonimow, moge jewriej??

 • witmike

  Panowie, skończcie z tymi semickimi aluzjami, bo szefowie Pana Wojtka to czytają i aż jarmułki zagryzają ze złości! :-)

  Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać!
  Już więcej nie będę, obiecuję!

  Pozdrawiam.

 • bialek.wojciech

  ilona.40:
  "Dax w 2007 pod koniec hosy byl najmocniejszy emeryci do konca trzymali sie razem"

  Ciekawa obserwacja. Rzeczywiście DAX trzymał się przy szczycie aż do 28 grudnia 2007! A potem do 23 stycznia 2008 spadł z 8067 do 6439 czyli o 20 proc. Ale teraz struktura techniczna DAX-a jest o wiele mocniejsza (trend wzrostowy, wobec potrójnego szczytu wtedy, więc aż takiego zagożenia nie ma).

 • eplayer

  dzisiaj fdax wybil z bardzo dlugiej konsoli, ale ruch do konsoli od ostatniej konsoli byl niewielki, byc moze dzisiaj dax juz wiecej nie wzrosnie

 • bialek.wojciech

  sagusiek:

  "Tak na początek tygodnia, Pana pomysły z bloga i szkoleń trafiły na główną ;))
  demotywatory.pl/2354841/Norwegowie "

  Na zdrowie! ;-)


 • spekulant09

  Witam Panie Wojtku co Pan o ty myśli ???

  PEO
  www.bankfotek.pl/image/817064.jpeg

  S&P/WIG w długim terminie
  www.bankfotek.pl/image/816819.jpeg
  www.bankfotek.pl/image/816818.jpeg

  Dziś jeszcze w VIX z poziomu 18.00 wyskoczy dołem jak z katapulty to w YUESEY sky is the limit www.bankfotek.pl/image/817082.jpeg

  Pozdrawiam serdecznie.

 • nick_1234

  Panie Wojtku,
  Gdzie teraz jesteśmy w odniesieniu do zmieniającego się układu sił geopolitycznych na świecie?

 • gamera11

  Panie wojtku Ben zniszczył już wszystkie koła...:)?

 • bialek.wojciech

  goryl.z.buszu:

  "Mam pytanie techniczne. PGF zakończył spadki 3 marca 2009 roku. Od tego dnia do 24 września 2009 roku kurs zwyżkował. Potem zaczęła się jakby konsolidacja czy coś w tym stylu. Czy to co nastąpiło od 24 września 2009 roku to była ponad roczna formacja trójkąta z której nastąpiło wybicie górą ?. A może to raczej to wybicie z kilkunastomiesięcznej formacji chorągiewki ?"


  A Pan jak uważa? ;-) Mam wątpliwości, czy jest sens aż tak poważnie traktować formacje na akcjach poszczególnych spółek.
 • slow2006

  bardzo ciekawa sytuacja ... osobiscie czekam na podwyzszenie prognozy dla KGHM przez amerykanski bank... ze 170zl np na 210... generalnie wzrosty powinny trwac, coraz wiecej osob sie do nich przekonuje... ;) ciekawi mnie kiedy nastapi odchylenie odchylenie od wzorca z 2004r :) wtedy kazdy sie zdziwi... czekamy na korekte przy 1270 i eur/usd 1,36-37 ?

 • bialek.wojciech

  spinnaker01:

  "Złoto - wręcz podręcznikowy przykład bańki która może pęknąc równie dobrze jutro, jak i za 3 lata. Ja tam bym się trzymał od niego z daleka."

  Ale do pęknięcia surowcowej bański przydałoby się porządne zaostrzenie polityki pieniężnej na świecie, a na to się chyba nie zanosi. Chińczycy coś próbują zrobić, a kryzys strefy euro też - do czasu interwencji banku centralnego - działa deflacyjnej, ale to chyba jednak za mało.

 • eplayer

  @spekulant
  jesli dzis VIX spadnie i zalezy jak mocno i czy w ogole, to mozliwe ze wypadnie z BB, a to czesto oznacza w krotkim terminie szybka, krotka realizacje zyskow, o trudno do okreslenia zasiegu
  cos dzisiaj edek nie cieszy sie z euforii na gieldach, chyba boi sie glosowania w Irlandii
  czy ktos wie, o ktorej to ma nastapic?

 • bbb_29

  dzis mamy Wig 3 :) KGH Orlen i Lotos

  Bananowa republika :)

 • bialek.wojciech

  stefank.2:

  "Jakby ktoś miał wątpliwości - w co gramy ;)
  stooq.com/q/a/?s=xagusd "

  Czy w sprzyjającej surowcom - w tym srebru - inflacyjnej fazie będziemy do połowy 2012 roku:

  wojciechbialek.blox.pl/2010/11/Tempo-inflacji-w-2012-roku-powyzej-5-proc.html

  ?


 • misiekznatury

  Gamera i jednak szczyty mamy.

 • aisakpr

  wyjście nad szczyt z 3.01.2005 to były 2 dni ("pułapka na byka"),tyle ,że od dołka 35 dni:)

 • slow2006

  a i Panie Wojtku, skoro jest Pan juz przy monitorze... skoro mamy miec na bank:) kryzys w UE w I kw, to czy nie zobaczymy conajmniej 1,25? a w snach nawet 1,05.. pytanie retoryczne... ale prawdziwe pytanie brzmi... dlaczego kryzys w UE ? wiemy juz o Irlandii postraszyli Portugalia... maja jeszcze jakies asy w rekawie wg Pana?

 • bialek.wojciech

  dino54:

  "Nie boj zaby jest hossa kazda hossa przebija szczyty poprzedniej hossy (...)"

  Czasami już po ćwieć wieku. ;-)


 • marcin-k1973

  a z LTs to bracia chcą go nabyć
  stooq.pl/n/?f=394626

 • bialek.wojciech

  adagol:

  "Tak, tak nawalił, ale chyba w gacie :-)))"

  Litości!

 • bialek.wojciech

  sagusiek:

  "Spekulant w 2007r też była najlepszą :) "

  Muszę zrobić wpisa o 40-miesięcznym cyklu Kitchina. 40 miesięcy temu był sierpnień 2007. Tylko trzeba pamiętać, że o ile długość cyklu Kitchina sugeruju rozglądanie się za początkiem bessy, to "zasada zmienności" sugeruje, że bessa nie będzie przypominać bessy z lat 2007-2009, tylko np. "pędzącą" falę bessy z lat 2004-2005.

 • bialek.wojciech

  eplayer:

  "ja sie nie boje, uzywam synonimow, moge jewriej??"

  Wolałbym nie, tak samo jak nie chciałbym, że ktoś pisał o "polaczkach". Wychodzę z założenia, że kultura idzie w parze z intelektem, więc zależy mi na przyzwoitym poziomie kultury wypowiedzi.


 • teka52

  Panie Wojtku, proszę ratować ten blog. Merytorycznych komentarzy coraz mniej, natomiast chłamu i chamstwa więcej.
  Dlatego dziękuję za męskie podejście. Proszę wyrywać chwasty i do śmietnika. Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom (wężykiem!)
  Panie Wojtku, ludzie niegrzeczni, wręcz chamowaci, nie rozumieją, że swoją niepohamowaną chęcią zaistnienia niszczą naprawdę dobry blog, dlatego powinien Pan częściej ingerować.
  Co to znaczy "panie Białek" pisane z małej literki, co znaczy ta arogancja względem Pana, przecież to nie Pan jest intruzem, nie Pan włazi i rozpycha się na włościach innych i nawet jeżeli ktoś uważa Pana za nieudacznika, powinien okazać szacunek jako GOSPODARZOWI.
  Co to znaczy pejsate czy w tym kontekście określenie nieumyte, śmierdzące, ochlaptusy jest właściwym określeniem nacji którą reprezentujemy? A nawet jeżeli jest właściwym, to naprawdę, ten blog jest odpowiednim miejscem aby o tym tutaj pisać?
  A tak przy okazji - Panie Wojtku, co to znaczy YUESEJU? co znaczy ta prymitywna mowa? Komu imponuje takie prostackie pisanie?

  P.S. 1
  Tylko ktoś wyjątkowo zapracowany, nie zauważy, że jurgenes i garnera11, to ta sama persona.

  P.S. 2
  Szanowny Panie Delubicz, naprawdę nie mogę zrozumieć, dlaczego tak kulturalny i rozgarnięty człowiek, jak Pan, kopie dołki pod samym sobą. Proszę dostrzec, że sam jest Pan sobie winien, najpierw wdaje się Pan w polemikę z typami nieokrzesanymi a później ma Pan pretensję i żal, że Pana obrażają. Po raz kolejny, apeluję do Pana, proszę przestać zachowywać się jak dziecko, proszę pisać tutaj na tematy w których jest Pan dobry, czyli na temat rynku wychowywanie ludzi chamowatych zostaw Pan innym.

 • bialek.wojciech

  bbb_29:

  "dzis mamy Wig 3 :) KGH Orlen i Lotos

  Bananowa republika :) "

  Spółki, kóre dobrze powinny sobie radzić w inflacyjnej fazie cyklu. Banki w sytuacji, w której rozważana jest "restrukturyzacja" długu publicznych niektórych krajów strefy euro, powinny sobie radzić słabo.

  Nawiasem mówić jeszcze nigdy w historii sWIG-80/WIRR nie był taki płaski: stosunek rocznej maksimum sWIG-u 80 do rocznego minimum tego indeksu jest na historycznym minimum 1,158.

 • zorro_23

  @teka52
  popieram wpis, ale wydaje mi się, że na tym sprawa się nie kończy. Nie tylko chodzi o to, żeby trzymać poziom w sensie poprawności wypowiedzi czy też kultury wypowiedzi. Kluczowe jest nie atakowanie lub nie ośmieszanie tych, którzy mają odmienne poglądy i którym się w różnych sytuacjach nie powodzi. Jako niedźwiedź, który od pewnego czasu cierpi bolą mnie wypowiedzi tych, którzy trafili z prognozami, dezawuujące drugi obóz. Mają one charakter czasami chamski, a czasem ukryty - z zaszytym szyderstwem lub kpiną.
  Jako traderzy powinniśmy wszystkim okazywać szacunek, bo sami jak nikt inni wiemy, że raz się jest na wozie innym razem pod wozem i zamiast w chwilach glorii szukać akceptacji i gloryfikacji, należy bardziej uzasadniać przyjętą strategię sukcesu. Wtedy blog będzie spełniał swoje założenie wymiany informacji pomiędzy pasjonatami tego fachu, a jednocześnie edukowania jego uczestników.
  Permanentne wchodzenie w zwarcia, konflikty celem pokazania kto miał rację a kto jej nie miał nie ma żadnego sensu.

 • bialek.wojciech

  slow2006:

  "a i Panie Wojtku, skoro jest Pan juz przy monitorze... skoro mamy miec na bank:) kryzys w UE w I kw, to czy nie zobaczymy conajmniej 1,25? a w snach nawet 1,05..:"

  Ja "bym marzył" o testowaniu dołka EUR/USD z czerwca.

  "(...)pytanie retoryczne... ale prawdziwe pytanie brzmi... dlaczego kryzys w UE ? wiemy juz o Irlandii postraszyli Portugalia... maja jeszcze jakies asy w rekawie wg Pana? "

  Rozumiem, że problemem jest czy nastąpi a) spontaniczna "restrukturyzacja" długu niektórych krajów strefy euro takich jak Hiszpania (czyli niekontrolowane bankructwo), czy też b) kontrolowane bankructwo czuli "restrukturyzacja" tego długu, czy też c) nastąpi interwencja ECB i druk sumy potrzebnej do zrolowania długów krajów peryferyjnych.

  Nie mam pojęcia, która z wersji zwycięży, bo jest to pytanie o to jaką decyzję podejmą politycy. Obstawiałbym C), ale oczywiście pewności mieć nie mogę, bo nie wiem, co siedzi w głowach tych wszystkich europejskich polityków. Pewnie niewiele - pomimo mądrych min - skoro przez lata zmierzali konsekwentnie do obecnej sytuacji, ale to tym bardziej zwiększa skalę niepewności.
 • eplayer

  @teka
  z lekka przesadzasz z Panem, nie zyjemy w czasach gdy po swiecie chodzili "Pany"
  panie Białek, jest formą poprawną i grzecznosciową

  @WB
  dostosuje sie, bede pomijal calkowicie kwestie tej narodowosci, skupie sie na technice gry tylko i wylacznie

 • spinnaker01

  Panie Wojciechu, Pan to chyba dzisiaj jakąś pokutę odprawia, użerając się z Naszymi postami ;)

  Krótko bo i tak jest masę wpisów:

  W weekend robiłem sobie standardowy, kwartalny przegląd funduszy w których "siedzę', przygotowując się też do operacji ŚwiątecznoNowoRoczno-Styczniowej ;) i okazało się że:

  - Małe i Średnie spółki w 2010 roku generalnie będą lepsze niż FI tzw Akcji szerokiego rynku oraz największych spółek, i co ciekawe MiS-ie rozpędu nabrały w ostatnim kwartale

  Panie Wojtku - najprawdopodobniej zaczęła się hossa na Małych i Średnich spółkach

  Ja postrzegam złoto nie jako surowiec/choc jest ono wykorzystywane w przemyśle/ traktuję je jako oddzielny hm przedmiot inwestycyjny. Może ktoś mnie powinien sprowadzic na ziemie, że jestem w błędzie, czytałem opracowania o tym że przez lata zaniżano wartośc złota, ale jak patrzę na to jako ono wybiło to, co się z nim dzieje to dzisiaj nie wszedłby w nie, chocby się paliło i waliło - inna sprawa że wtedy to bym kupił karabin ;)

  Co do zaś surowców to tak jak pisałem co najmniej mamy 30% zapas na wzrosty do szczytów/generalnie/

 • bbb_29

  PAnie Wojtku a jak pan widzi mozliwosc podniesienie stop % w Chinach o ktorym ostatnio glosno a termin to przyszly weekend..jesli to nastapi mozna sie spodziewac na Miedzi - KGH jakies korekty

 • bialek.wojciech

  teka52:

  "Panie Wojtku, proszę ratować ten blog."

  Ma Pan dużo racji, rzeczywiście czasami myślę, że przydałoby się mniej komentarzy, ale bardziej przemyślanych i merytorycznych. Z drugiej strony takie sytuacje i takie apele nawracają cyklicznie, wiec już się zdąrzyłem przyzwyczaić. Nie chcę też nadmiarem interwencji psuć nastrojów i czepiając się przesadnie formy przeszkadzać w swobodnej wymianie opinii, bo często taka swobodna dyskusja daje wyobrażenie na temat panujących na rynku nastrojów. Od zawsze staram się tu utrzymywać złoty środek, ale być może ta równowagla uległa ostatnio zakłóceniu.


 • gamera11

  W tym tygodniu debiutuje na amerykańskiej giełdzie aż 7 chińskich spółek.Raczej więc nie podniosą stóp ale w weekend jak najbardziej mogą.

 • spekulant09

  Widzę, że niepowodzenie pewnego obozu zrzucane jest na realizację skutecznych prognoz obozu drugiego ??? No cóż przecież na tym to polega, mam nadzieje, że nie uraziłem nikogo moimi wpisami typu (YUESEY - zawsze tak piszę o USA), a co do kolokwializmu - wpisami pt. specjalnie dla Pana Pegasusa chciałem zapalić czerwoną lampkę na temat wpisów tego Pana nic innego nie było moim zamiarem, dlatego skoro to w jakiś sposób mało odpowiada obozowi "misiów" ograniczę własne spostrzeżenia na temat rynku co by nikogo nie drażnić, póki sytuacja się nie uspokoi.
  Pozdrawiam i powodzenia.

 • eplayer

  jesli dzisiaj zakonczymy notowania na plusie to bedzie to szosta z rzedu wzrostowa sejsa na kontraktach a 5-ta na indeksie
  z tego co pamietam na kontrakcie nigdy w trakcie obecnej hossy nie bylo wiekszej serii niz 5 a na indeksie zdarzylo sie 6 albo 7, w kazdym razie po takiej serii nastepowala roznej wielkosci korekta
  licze, ze i tym razem bedzie podobnie

 • tanczacy_z_mrowkami

  dlaczego człowiek ciągle postępuje wbrew swoim przeczuciom i postępuje przeciwnie a później pluje sobie w twarz, że ciągle myśli w miarę dobrze ale postępuje odwrotnie :(

 • bialek.wojciech

  eplayer:
  "dostosuje sie, bede pomijal calkowicie kwestie tej narodowosci, skupie sie na technice gry tylko i wylacznie"

  Ależ proszę poruszać kwestię "tej narodowości", jeśli pozwalają one zarobić pieniądze, będę wdzięczny jedynie za nazywanie rzeczy jej właściwym imieniem, czyli w tym przypadku "tej narodowości" Żydami.

 • slow2006

  dziekuje za odpowiedz... w sumie o to mi chodzilo... ale nadal nie wiemy jaki bedzie final ;] generalnie punkt A i C oznacza spadek i to conajmniej do 1,24... osobiscie czekam na spadek(poczatek) w te okolice najwczesniej za tydzien najpozniej za 3 tygodnie... nie wiem czemu ale nie wierze w powrot w okolice 1,42, chociaz pierwotny scenariusz to zakladal... idac za Panska prognoza kiepskiego I kw ... powinno sie sprawdzic... pozdrawiam ;)

 • eplayer

  @WB
  sam pan widzi, ze nie potrafie, ale jak dzieki nim zarabiac, no coz czasami niedziela daje dobre wskazowki

 • teka52

  @eplayer
  "panie Białek, jest formą poprawną i grzecznosciową"
  Widocznie wychowywaliśmy się w różnych szkołach, mnie uczono, że taka forma jest okazaniem pogardy wobec adwersaża "po nazwisku, to po pysku"

  @eplayer
  "dostosuje sie, bede pomijal calkowicie kwestie tej narodowosci,"

  Następny przykład, jak bardzo usiłuje Pan obrócić kota ogonem. Nikt tutaj nie napiętnował krytykowania jakiejkolwiek nacji, Żydzi to Żydzi , Polacy to Polacy a nie pejsate, czy ochlaptusy lub gówno-jady (spotkałem się i z taką formą określania Polaków).

 • bw0

  @WB

  "Nawiasem mówić jeszcze nigdy w historii sWIG-80/WIRR nie był taki płaski: stosunek rocznej maksimum sWIG-u 80 do rocznego minimum tego indeksu jest na historycznym minimum 1,158."

  Czyli możemy wstępnie założyć, że po "strząśnięciu" z tej konsolidacji w I kwartale to może być jedna z lepszych inwestycji w przyszłym roku?

 • bialek.wojciech

  teka52:
  "(...) gówno-jady (spotkałem się i z taką formą określania Polaków). "

  To chyba jakaś pomyłka. Pojecie to ma raczej inne zastosowanie:

  "Według Wiktora Suworowa w GRU oraz KGB osoby nie będące ich zarejestrowanymi tajnymi współpracownikami, ale pomagające im w działalności antypaństwowej na Zachodzie z pobudek ideologicznych określano pogardliwym określeniem gównojad (ros. )[5]."

  pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%BCyteczni_idioci

 • bialek.wojciech

  bw0:
  "Czyli możemy wstępnie założyć, że po "strząśnięciu" z tej konsolidacji w I kwartale to może być jedna z lepszych inwestycji w przyszłym roku?"

  Tak to sobie naiwnie wyobrażam: surowce + małe spółki.
 • eplayer

  @teka
  czepiasz sie i czepiasz
  uznaje, ze to Ty jestes wielkim prowokatorem
  panie Białek to nie Białek! - wiec dopasuj pan frazesy do formy a nie naciagaj ich

 • teka52

  @bialek.wojciech
  "...gównojady"

  Kiedyś u Kisiela przeczytałem, że właśnie agenci KGB stosowali takie określenie wobec Polaków.
  Po drugie, nie odnosiłbym się w ogóle do kwestii żydowskiej, gdybym zauważył, że już Pan odpowiedział na ten temat. Pana wpis przeczytałem dopiero po wklejeniu mojego. Sorry.

 • zulus_chacka

  najdziwniejsza jest ta ciszzzza z obozu Jurgenesa.....a moze sie dowiemy ze sie odwrocil na longi po 2700 w piatek?

 • aisakpr

  WIG nie wybił nowego szczytu,mwig40 też nie,a imieniny Mikołaja były wczoraj

 • eplayer

  kghm - mnie zastanawia, ile jeszcze z niego wyciagna i ciekawe na ile licza Ci, ktorzy teraz kupuja, bo Ci, ktorzy teraz sprzedaja zacieraja rece z wielkich zyskow, nie patrze na jego wykres, ale czuje , ze tam jest niezla hiperbola,
  bedzie poploch w pewnym momencie, tylko kiedy?
  ja misiek-byczek, powoli bede sie rozgladal za S
  dla SPX poziomy 1242-45 moga zachecac do rozpoczecia realizacji zyskow, dla DAX-a tak naprawde poziomem docelowym z wszystkich formacji jakie wytworzyl jest 7150, ale nie musi tego zrobic teraz jednym rzutem na tasme
  my juz sie wahamy, moga robic u nas 2 pulapki, najpierw zmyla, ze pulapka na byka, wciagnac niedzwiedzie do gry i gdy te juz sie beda cieszyc, dokonac drugiej zmyly i wybic indeks w kosmos i to wszystko jeszcze w grudniu
  gdyby tak to wygladalo, to byloby to preludium do rozpoczecia duzej korekty od stycznia

 • pure_miglanc

  Witam serdecznie,

  Z tego co widać na KGHM wsparcie jest na 144. Ciekawe do ilu ta winda potrwa.
  Dla mnie pierwsze S będą przy FKGH 160.
  Czakam na jakąś kosmiczną rekomendację.


  Do zamiany w WIG20 - Tauron powinien rosnąć a BIOTON powinien iść w dół - nawet nie ma już z czego. Bedzie dystrybucja Taurona po wejściu.
  Dopiero w MWIGU - BIOTON może się rozkręci.

 • sagusiek

  Wydaje mi się albo 29.06.2008 cooper miał poziom 9090 i na razie mają problem z przebiciem tego poziomu. Możliwe, że jutro znowu luka 100 pkt wyżej ale co będzie jak niżej ?;)

 • zorro_23

  @zulus_chacka
  nawiązując do mojego poprzedniego wpisu: to jest przykład pastwienia się nad kimś, kto traci, a w końcu tylko się pomylił. A może nie, może przymknął część pozycji i odbiera teraz wyżej. Ale miał jako jedyny odwagę podać dokładne poziomy wejścia. Sądzę, że właśnie tego typu wpisy budzą agresję i klimat rywalizacji na tym blogu - kompletnie niepotrzebny.
  Postarajmy się współpracować i wzajemnie wspierać uzasadniając merytorycznie nasz punkt widzenia. Tak powinno być lepiej.

 • zulus_chacka

  @zorro_23


  chyba przesadzasz, przejrzyj jego wpisy i zastanow sie czy jego "sposob " wyrazania sie na temat innych uczstnikow rynku byl odpowiedni, pisanie o nich np. "idioci" jest odpowiednie.?
  wywolalem temat jurgenesa bo gdy tydzien temu bylo 2610-50 to byl pewny siebie i byl codziennie, wypisywal po ile to zajal pozycje itp i po ile bedzie , dzis gdy rynek poprawil szczyt ( a ktory to wg niego mial nie byc poprawiony) jest cicho. nikt nie uwierzy ze jurgenes nie jest swiadom tego iz dzis byl nowy szczyt. skoro jurgenes powiedzial A niech powie B bo wielu uczestnikow bloxa jest ciekawych jego zdania.

 • tanczacy_z_mrowkami

  lop się nie zmienia więc nikt nie dał za wygraną

  tak, że pułapka na byczka ? bo za duże straty miś by miał a zima jest a miodek kosztuje

 • zulus_chacka

  "wpisy budzą agresję i klimat rywalizacji na tym blogu - kompletnie niepotrzebny"

  nikogo nie mam zamiaru urazic , i nie chodzi tu o rywalizacje, kazdy z nas codziennie walczy z rynkiem, a blog jest by wiedziec o czym mowi i co widzi rynek. nikt nie jest nieomylny i nikt nie zna przyszlosci, a jesli ktos odwazy sie publicznie podac pognoze to niech liczy sie z tym iz bedzie musial ja potem obronic

 • sagusiek

  Na oil, silver, cooper, gold ciekawe świece... Może wystarczy tego szamotania misia ;)

 • sagusiek

  na 4h

 • arnigo

  zbliżamy się do 1 lipca razy minus jeden? wtedy poniżej poprzedniego dołka sp500 utrzymał się 4 sesje (30.06-6.07). Jest też podobnie do 1 czerwca 2009.

 • zulus_chacka

  @arnigo
  "razy minus jeden"
  massz na mysli odwrocona skale?

 • himilsbach0

  2B?

 • zulus_chacka

  podaz widoczna na x270 nie zapowiada zejscia ponizej 2700 do wygasniecia. ale skoro jest taki chetny do otwierania nowych pozycji wystawiajacy to moze nalezy skorzystac z okazji.
  wystawia duze ilosci po 8-9

 • arnigo

  tak

 • aisakpr

  niedźwiedzie sie obudziły,może w końcu na dłużej ...

 • modo.2009

  Ciekawe czy dolar zejdzie do 2-óch złotych w ciągu następnych 6-ciu miesięcy?

 • 0siol

  @modo.2009

  Do 2-óch nie, raczej 2.45 - 2.55.

 • modo.2009

  @osioł

  Wszystko dobrze ale jak zaczną dmuchać bańkę na ropie to wtedy i 2 może być pewnym zaskoczeniem!

 • eplayer

  ogladam wykres khgm i widze ta piekna hiperbole, i tak z wykresu mozliwe nawet 168-170
  ale niekoniecznie teraz, juz.
  prawdopodobna duza realizacja zysku w najblizszym czasie, bo inaczej sie polamie ten wykres
  potrzeba realizacji zyskow na srebrze, bo miedz juz nie wplywa na cene, choc pewnie nieswidomym baloniarzom jeszcze tak sie wydaje

 • eplayer

  mozliwe, ze dzisiaj na khgm bylo grane to :
  www.bankfotek.pl/view/817306
  tygodniowka

 • 0siol

  @ modo.2009

  Jaka by ta bańka nie była, szczyt EUR/USD powinien przypaść na nieznacznie powyżej 1.50, a EUR/PLN to maksymalnie 3.65 (w sensie minimum), jak dla mnie (zanim znowu zaczną jakieś trupy z szaf wypadać - czyli właśnie w horyzoncie 6 m-cy /pewnie nawet bardziej 3-ech niż 6-ciu/).

 • as1313as

  Dokładnie na to samo patrzyłem na weekend z ceną 165-170.

 • as1313as

  Eplayer, to wkrótce do stówy a potem pod trzysta?

 • gugogu1

  a

 • gugogu1

  Panie Wojtku, co Pan sądzi o małych spółkach: dlaczego zachowują się tak słabo?

 • eplayer

  @as
  na taki zjazd bym nie liczyl, ale 140 by dalo juz fajnie zarobic na S
  dzisiaj jestem wkurzony, bo zaeksperymentowalem na podstawie czegos tam i nie zagralem wg moich zapatrywan - a mialem na celu 2790, bylo 1 mniej
  wziąłem krotka duza za wczesnie i musialem zamknac z mala strata
  to tak jak sie zachciewa eksperymentow a nie trzyma wlasnych regul, ucieklo duzo cennych punktow
  DAX jak wspomnialem wczesniej juz nie urosl, teraz spada, mozliwe ze tendencja sie utrzyma, widzialbym go w okolicach 6880-6900 na dniach zanim wystrzeli na ostatni szczyt przed wieksza korekta

 • eplayer

  czy ktos testowal robienie wykresow dlugoterminowych na innych platformach, narzedziach niz stooq oferuje?
  bo na stooqu skala jest nierowna i stad pytanie, czy linie trendow rowniez by tak samo wychodzily gdyby skala byla rowna, bo jesli tak to wszystko gra, a jesli nie to lepiej nie bawic sie stooqiem bo zgube moze przyniesc

 • as1313as

  @Eplayer, ale ja nie mówię, że teraz, w ogóle po zakończeniu tych wzrostów.  @Misiek, a może to dopiero jedynka i teraz spadek na dwójkę, to by mi najbardziej
  pasowało.

  W dłuższym terminie ważne będzie, czy nie ukończona jeszcze piątka zwieńczy dzieło, a myślę
  że tak, czy to będzie dopiero jedynka w większej fali.

 • modo.2009

  @osioł

  Trudno wyrokować, jednak obecna sytuacja bardziej przypomina mi analogię z 1976 roku czyli odreagowanie na S&P500 do poziomu 76,4% fibo tj. 1360pkt a jest obecnie 1230pkt.
  Owe 130pkt. różnicy to może być cel w 2011 roku , to może być b. nerwowy rok na rynku akcji , choć po drodze jeszcze trudne 1270-1300pkt do pokonania.
  Pożyjemy, zobaczymy.

 • as1313as

  Stooq przekłamuje.

 • misiekznatury

  as1313
  Dostali czape na waznym oporze 790-800 kilka rzeczy się tutaj zbiega. (Min możliwy duży klin górna banda 2790-95 dolna 2600 ale to tylko jeden z czynników rysunku nie zamieszczam bo mało kto tutaj to robi) Zamknęli pod poprzednim szczytem to też źle. Ogólnie przynajmniej korekta ruchu 610-790 a może coś więcej... zobaczymy. Bo jak do dziś byłem przekonany, że kierunek to 2900-3000 to teraz troszkę wątpliwości nabrałem. Pozdrawiam

 • spekulant09

  @eplayer
  2010/12/07 17:36:08
  czy ktos testowal robienie wykresow dlugoterminowych na innych platformach, narzedziach niz stooq oferuje? ..............


  Widzę, że coś nakreśliłeś na KGHM a wziąłeś pod uwagę stopę dywidendy, która jest ujęta w kursie ?? Myślę, że nie także te kreski sory za określenie ale naciągane.
  Pozdrawiam.

 • as1313as

  @Modo, to jest ok 10% i ja tyle daję rynkom wzrostów. Potem zwała.

 • wypasior

  @gugogu1

  Małymi spółkami nie da się wyciągać kontraktów fw20 więc dominujący gracz skoncentrował się na tym, co przynosi rezultaty.

 • eplayer

  fdax - widoczny klin wzrostowy jak i kanal wzrostowy, na dwoje babka wrozyla, jednym slowem, zarowno miejsce do wzrostow w kanale jest, natomiast w klinie nie za bardzo, potrzeba opasc by sie dalej wspinac, zobaczymy jak to rozegraja, kanal trzyma do 6800, u nas pozwoliloby to byc moze w okolicach 2700 postraszyc byczka by dalej ruszyc do gory
  www.bankfotek.pl/view/817356

 • as1313as

  Misiek, jeżeli większość tak myśli, tzn, że albo to przejdziemy, albo niedojdziemy,
  pozdro, kończę.

 • eplayer

  @spekulant
  no jasne ze nie, ale podstawa to kurs a nie wartosc, tak to nikt by nie pogral na kreskach jakby mial sie bawic w wartosciowanie o dywidende (poza tym przeciez kurs jest notowany z dywidenda, wiec nie ma potrzeby bawic sie w taka analize jesli jestes technikiem)
  jesli gdzies sa notowane i prezentowane kursy spolek z uwzglednieniem dywidendy to prosze podziel sie
  poza tym czy ktos analizuje indeksy uwzgledniajac dywidendy?
  nie - bo to nie ma sensu, to juz nie jest czysta technika

 • modo.2009

  @as1313as

  Korekta, trzeba określać rzeczy po imieniu :)
  Nie chcę wybiegać w przyszłość zbyt daleko ale wzrostom zapoczątkowanym od lutego 2009 roku, przydałaby się korekta rzędu 50% czyli spadek z 1360pkt. tak do 1050pkt.
  Nie ma co zgadywać na chwilę obecną , to wszystko melodia przyszłości a czy się spełni, ciężko powiedzieć na 100%.
  Trzeba się trzymać zasady, że z trendem nie wygrasz i monitorować wszystko na bieżąco.

 • spekulant09

  @eplayer
  ...poza tym czy ktos analizuje indeksy uwzgledniajac dywidendy?
  nie - bo to nie ma sensu, to juz nie jest czysta technika..........


  Właśnie to zrobiłeś, dlatego Ci napisałem, że wg mnie naciągane.
  Powodzenia.

 • eplayer

  @spekulant
  Ty tez tak analizujesz, pokazujac wykresy, wszyscy tak analizuja, dywidenda jest skladowa ceny, kursu w danym momencie, wiec dla technika tylko tak sie mozna bawic
  poza tym co tu naciaganego?, chyba tylko to, ze zwezajaca sie skala nie odpowiada rzeczywistemu wygladowi wykresu i gorna linia trendu jak i dolna nie odpowiadaja rzeczywistosci - to wszystko

 • zorro_23

  @zulus_chacka
  sam nie jestem aniołkiem w tych kwestiach i parę razy i mi nerwy mi puściły w stosunku do dwóch takich...
  było minęło nie zamierzam do tego wracać, a wnioski wyciągnąłem takie, że należy skupić sie na rynkach i czasami pomóc Gospodarzowi, gdy odchylenie od normy jest zbyt duże.

  Popatrzcie na oblgacje USA, zaraz przebiją 200 MA
  stockcharts.com/h-sc/ui?s=%24TNX

  nasze jakby przystanęły przed dalszymi spadkami
  www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=POGB10YR:IND

  FDAX przebił nieznacznie opór na poziomie 7015 i doszedł do max 7040 i wrócił teraz na 7005 i na tym wg mnie powinien poprzestaćna jakiś czas.

  EURUSD na 4H wygenerował na MACD sygnał sprzedaży, więc wygląda na to, że powinna nastąpic piąta fala i atak na poziomy poniżej 1,30.

  USD PLN wygenerował na 4H na MACD sygnał kupna więc również powinniśmy oczekiwać dalszej deprecjacji PLN i zaatakować najpierw 3,10 a następnie 3,18.

  FWIG20 - w sumie szkoda, że nie pobił szczytu na zamknięciu, byłbym jako niedźwiedź spokojniejszy o jutrzejszy dzień. A tak może będzie chciał jeszcze postraszyć i zamknąć wyżej. Ale z drugiej strony pobił szczyt intraday'owy. Z jednej strony zamknął się prawie na szczycie (zabrakło 2 punktów), dotknął intraday'owo górnej wstęgo Bollingera, ale do górnego ograniczenia kanału wzrostowego ma przestrzeń do wzrostów jeszcze do poziomów 2830. Obstawialbym tutaj na najbliższe sesje powrót do 10MA. Chociaż od pewnego czasu brakuje mi takiej czyszczącej świecy jak ta z 4 maja, albo 8 - 9 grudzień 2009.
  W normalnych warunkach powiedziałbym, że chyba czas na zjazd. Ale jako mocno pokiereszowany miś patrzę póki co z dużą podejrzliwością i czujnością.

 • ulica_mainstreet

  @modo.2009
  1976 to bardzo dobre porównanie. Podobnie do 1907 akcje były w środku długiej konsolidacji.
  www.crestmontresearch.com/pdfs/Stock%20Secular%20Explained.pdf
  Ciekawe, w kontekście tych rozważań:
  songmun.blox.pl/2010/10/3-nie-5-Czesc-II.html

  1976 potwierdzałby też stwierdzenie prof. Drożdża, że taniej już nigdy nie będzie.

  Tylko, że w 1976 obligacje były tuż przed dnem, a obecnie są tuż przed, tuż po, szczycie...
  Więc skoro takie długie, płaskie konsolidacje wystąpiły ostatnio i przedprzedostatnio (lata 70' i lata 1900-1920) to może czas na coś bardziej spektakularnego, w stylu lat 30'?

  PS. W 1909 S&P odrobił prawie 90 % do odpowiednika marca 2011.
  www.ritholtz.com/blog/2010/04/anatomy-of-a-crash-2009-vs-1907/

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Czy moze Pan podac kraje ktore po 1945r (poza Japonia) przez 25 lat nie pobily szczytow poprzedniej hossy.

 • zulus_chacka

  "...w sumie szkoda, że nie pobił szczytu na zamknięciu, byłbym jako niedźwiedź spokojniejszy o jutrzejszy dzień/..."

  moze zauwazyles ale na fixingu zbilismy minimum swiecy (h) wybijajacej maxa 2700. to czesto zwiastuje zmiane kierunku

 • zulus_chacka

  ..maxa 2770.. oczywiscie

 • bbb_29

  Analogie
  www.zentrader.ca/blog/?p=3794

 • zorro_23

  @zulus_chacka
  takiej zależności nie znałem, dzięki.

 • adagol

  Dla tych co grają wg AT, a nie zaklinaja spadki i wierzą w forumowych pozerów, przypominam mój wykres TFE dla WIG
  www.bankfotek.pl/view/814696
  Doszliśmy tam gdzie zaznaczyłem i prawdopodobnie zakończylismy pierwszą podfalę w 5 kończacej dużą 3 lub C trwające od lipca 2010. Teraz czas na korekcyjną 2.
  Sorry za pomylenie cyfr rzymskich z arabskimi, ale znawcy TFE wiedzą o co mi chodziło.

  P.S. Moja wersja jest jedną z 3 prawdopodobnych, dla mnie najbardziej "oczywistą", ale jak widać na razie działa.

 • gordon.gekko.pl

  :)

 • sagusiek

  Czy Irlandia dotrwa do jutra ? ;) Coś nerwowość się wkrada...

 • spekulant09

  @sagusiek Czy Irlandia dotrwa do jutra ? ;) Coś nerwowość się wkrada...
  2010/12/07 21:06:15

  Witwm,
  możesz zobaczyć live asx.heanet.ie/oireachtas/dail_broadband.asx

 • sagusiek

  Dzięki Spekulant :)

 • bbb_29

  www.zerohedge.com/article/tyz-bloodbath-commencing-543

 • pegasus-7

  Witam ..

  .... to nie nerwowosc o przetrwanie, tylko trendy akcji i obligacji sie zmieniaja
  P.

 • gordon.gekko.pl

  Witam serdecznie

  też coś dorzucę od siebie

  A mianowicie od paru dni wszystko tak rośnie, że jest poczucie zgubnej pewności co do niedalekiej przyszłości. Wszystkie surowce + złoto + giełdy rosną i rosną

  W TV ostatnio też wieszczenie super zakończenia roku (że zarządzający raczej nie spuszczą rynku w dół) ale prawda jest taka, że panowie z TFI + F.emerytalnych i innych tego typu niestety nic nie poradzą na JP morgana , Nomure + pare innych największych banków inwestycyjnych, które nie grają tylko na UPPP ale też w DOWN !!!!!!!! i oni tak czy owak zarobią kase (premie i itd)

  nie zdziwił bym się jakby jeszcze dziś spuścili rynki w dół i nauczyli ludzi zaślepionych dojściem niedługo do 3000 pkt na naszych blue chipach.

  KGHM długo już nie pociągnie, miedz już spada, ropa też i orlen tez długo nie da rady.

  NIE mówię, że będą spadki ale za duży optymizm jest na rynkach i złudne poczucie bezpieczeństwa.

  LOP ciągle około 110 000 więc wszystko jest możliwe nikt nie zdezerterował jeszcze z większych.

  pozdrawiam

 • ulica_mainstreet

  @ bbb29
  Ach, to w odpowiedzi na chart of the day Bloomberga
  www.ritholtz.com/blog/wp-content/uploads/2010/12/chart1202.jpg
  2004/2005 widzą/grają już chyba wszyscy.

  A co ciekawe taki spektakularny zjazd obligacje miewały w newralgicznych dla rynku miejscach, np. 1998/2000, 2001/2002.

 • spekulant09

  @ulica_mainstreet
  @ bbb29
  .......
  A co ciekawe taki spektakularny zjazd obligacje miewały w newralgicznych dla rynku miejscach, np. 1998/2000, 2001/2002.


  Witam, poniżej cytat odnośnie prognozy cen obligacji z 20.09.2010 18:44 ;-)
  "Wg mnie kontrakty na ceny amerykańskich obligacji są obecnie na dość wysokim poziomie, jak widać dalsze wzrosty zatrzymał kanał cenowy i w tej chwili można zaobserwować trwającą korektę 10-15 % spadku moim zdaniem nie było by przesadny twierdzeniem"

  20.09.2010
  pokazywarka.pl/16d231/#zdjecie708064
  pokazywarka.pl/16d231/#zdjecie708063

  dla porównania
  stooq.pl/c/?s=ty.f&c=3m&t=c&a=lg

  Pozdrawiam.

 • goryl.z.buszu

  @
  Wojciech Białek

  goryl.z.buszu:

  "Mam pytanie techniczne. PGF zakończył spadki 3 marca 2009 roku. Od tego dnia do 24 września 2009 roku kurs zwyżkował. Potem zaczęła się jakby konsolidacja czy coś w tym stylu. Czy to co nastąpiło od 24 września 2009 roku to była ponad roczna formacja trójkąta z której nastąpiło wybicie górą ?. A może to raczej to wybicie z kilkunastomiesięcznej formacji chorągiewki ?"


  A Pan jak uważa? ;-) Mam wątpliwości, czy jest sens aż tak poważnie traktować formacje na akcjach poszczególnych spółek.

  --------

  Mi się wydaję (ale proszę pamietać, że ja jestem tylko gorylem), że to chyba jest formacja kontynuacji trendu, która zapowiada wzrost kursu.

  Dzisiaj inwestorzy w pewnym momentach żarli wręcz PGF-a

 • ulica_mainstreet

  @spekulant09

  Błagam Pana... Mam trochę dość wszystkich debeściaków...
  Mogę lubić Pana wykresy, nie klęcząc w podziwie? Nie jest to moja ulubiona pozycja.
  I innych w niej też nie lubię.
  A co, kto, pisał...
  Ja pamiętam i cenię, bez rzucania laurowymi wieńcami, bo łatwo wybić oko, lub zęby.

  Pozdrawiam, wbrew pozorom, bardzo serdecznie.


  stockcharts.com/h-sc/ui?s=%24TNX:%24SPX&p=W&b=3&g=0&id=p47975813920&a=205659747

 • marekdaro

  posypaly sie lekko przeszacowane surowce a dolar stoi w miejscu. Na blogu SIP wrozy 1350. Poleca artykul na onecie w co warto zainwestowac na gieldzie , pierwsze kroki mlodego inwestora :) hmmmm no to sobie potrwamy w slodkim lekkim boczniaku lub wzroscie ale pamieteajcie juz blizej niz dalej do zwaly. Wielkimi krokami.

 • sagusiek

  Niestety w dniu dzisiejszym miś się przebudził i na razie surowce ostudził,
  jutro może znów wstanie i ruszy na polowanie ;))
  Miłej nocy dla wszystkich a przede wszystkim dla Irlandczyków

 • spekulant09

  @ulica_mainstreet

  Ja nie pisze to co było i nie uważam się za debeściaka, ja pisze to co będzie.
  Również pozdrawiam.

 • stoje_i_patrze

  @ marekdaro

  "posypaly sie lekko przeszacowane surowce a dolar stoi w miejscu. Na blogu SIP wrozy 1350. Poleca artykul na onecie w co warto zainwestowac na gieldzie , pierwsze kroki mlodego inwestora :)"

  Połowa Twojego wpisu zmyślona, a co do reszty to mogę tylko napisać iż niestety zaliczasz się do tej grupy osób, która nie potrafi czytać ze zrozumieniem:(

 • marekdaro

  Prostuje SIP
  posypaly sie lekko przeszacowane surowce a dolar stoi w miejscu. Na blogu SIP wrozy 1350 na sp500 ( jeden z komentow ). Polecam (!) artykul na onecie w co warto zainwestowac na gieldzie , pierwsze kroki mlodego inwestora :)"

 • zorro_23

  Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć jak w metastock'u i na platformie saxobanku można w prosty sposób policzyć ilość sesji w zadanym czasie?

 • as1313as

  Coś mi ta jedynka nie pasuje, może to kończąca wzrosty piątka?
  Wszystko jest możliwe. Elek już nie tykam, esy oddaję na szczytach i podbijam
  jak ostatnio do skutku, aż zostaną. Mocne spadki coraz bliżej.

 • zulus_chacka

  do spadkow potrzebne jest pooprawienie minimum z wczoraj 2739, a tak to kolejna 7 biala swieca sie zapowiada. jesli dzis surowce zaczna rosnac i podejda pod wczorajsze maxy to my tez . slabosc PLN nam nie przeszkadza.

 • arnigo

  "slabosc PLN nam nie przeszkadza."

  słabość pln nam (KGHM) pomaga :-)

 • goryl.z.buszu

  SUPER mega - extra ciekawa metoda !

  ATM zdaniem goryla będzie kosztował 13,30 PLN !!

  ATM - zastosowanie metody goryla z buszu !

  Wybicie z bardzo dużego NIESYMETRYCZNEGO podwójnego dna !

  16 stycznia 2008 roku lewy dołek 5 złotych i 42 grosze (D1)

  2 marca 2009 roku prawy dołek 2 złote i 55 groszy (D2)

  Szczyt między dołkami

  5 maja 2009 roku 8 złotych i 49 groszy (S)

  Po wybiciu z podwójnego dna

  Poziom docelowy wyznaczamy następująco

  Szczyt (S) dzielimy przez WY ŻSZY (!!) dołek (w tym wypadku D1)

  Wychodzi 1,5664

  I mnoży szczyt (S) razy wyliczony wskaźnik (1,5664)

  Wychodzi 13,30

  Dziś cena poniżej 11,00

  ATM jest tani jak barszcz

 • zulus_chacka

  gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,8785049,Amerykanie_wydrukowali_110_mld_dol__z_bledami.html

  chyba bardzo sie spiesza z drukiem dolcow hahahaaaaa

 • sagusiek

  Zulus to samo chciałem wkleić ,tylko z dopiskiem że oni nawet na tym drukowaniu i zabezpieczeniach tego papieru zwanego dolcem kompletnie się nie znają :))

 • bialek.wojciech

  himilsbach0:

  "2B?"

  Czy 2-ka w 5-tce?

 • bialek.wojciech

  modo.2009:
  "Ciekawe czy dolar zejdzie do 2-óch złotych w ciągu następnych 6-ciu miesięcy?"

  0siol:
  "Do 2-óch nie, raczej 2.45 - 2.55."

  Skąd te pomysły?! Jeśli w I kw. ucieczka kapitałów z krajów peryferyjnych strefy euro ulegnie intensyfikacji, to EUR/USD przetestuje czerwcowy dołek na 1,18. W maju-czerwcu USD/PLN był powyżej 3,40, co oznacza, że gdzieś w marcu oczekwiałbym USD/PLN powyżej 3,50.

  Te moje 3,5 to trochę daleko od 2 zł, czyż nie?
 • bialek.wojciech

  0siol:

  "Jaka by ta bańka nie była, szczyt EUR/USD powinien przypaść na nieznacznie powyżej 1.50, a EUR/PLN to maksymalnie 3.65 (w sensie minimum), jak dla mnie (zanim znowu zaczną jakieś trupy z szaf wypadać - czyli właśnie w horyzoncie 6 m-cy /pewnie nawet bardziej 3-ech niż 6-ciu/)."

  Czy nie za wcześnie myśleć o nadmuchiwaniu bańki na surowcach, kiedy potencjalnie w zanadrzu mamy dalszy ciąg problemów strefy euro w ciągu najbliższych 3 miesięcy na przykład?


 • bialek.wojciech

  gugogu1:

  "Panie Wojtku, co Pan sądzi o małych spółkach: dlaczego zachowują się tak słabo?"

  Myślę, że ten rynek od sierpnia ub.r. znajduje się w równowadze pomiędzy podażą akcji ze strony tych, który kupowali MIŚ-ie w latach 2006-2007, a którzy teraz "wychodzą na zmniejszonych stratach" a brakiem popytu ze strony większych graczy, którzy boją sie ponownie wejść w pułapkę płynności.

 • eplayer

  @WB
  moglby pan rozpisac jak pan widzi ta 2 w 5?
  czyli jaki bylby potencjal do wzrostu, a jaki zasieg 2?
  pozdrawiam

 • eplayer

  bo na moj gust jesli oznacza pan 1 jako fale od 2610 do 2789, to ta 2 juz mogla sie skonczyc dzisiaj rano na 23 fibo, ale strasznie mizerna bylaby jako 2, no ale nie jest wykluczone ze tak moglo juz byc

 • gordon.gekko.pl

  Przerażająca jest ta cisza od dwóch godzin na giełdzie .........

 • arnigo

  " (..) kiedy potencjalnie w zanadrzu mamy dalszy ciąg problemów strefy euro w ciągu najbliższych 3 miesięcy na przykład?"

  Cena pieniądza na rynku obligacji szybko rośnie. ciekawe ile potrzeba, żeby pękł trend wzrostowy na rynkach akcji w Europie i USA. Wydaje mi się, że jest to znacznie niższy poziom niż dawniej (pokazany przez Pana kiedyś wachlarz na amerykańskich 10tkach).

 • zorro_23

  Ja bym powiedział, że robimy od lutego 2010 piątą falę i w tej piątce jesteśmy w trójce. A więc przed nami dopiero czwórka . Ta trójka zaczęła się wg mnie w lipcu. Kończymy piątkę w tej trójce.

 • arnigo

  może jakoś tak:
  www.bankfotek.pl/view/817717

 • bialek.wojciech

  eplayer:

  "moglby pan rozpisac jak pan widzi ta 2 w 5?
  czyli jaki bylby potencjal do wzrostu, a jaki zasieg 2? "

  Nie chcę się bawić w szczegóły, bo szansa, że rynek sie dokładnie dostosuje, jest niewielka, ale osobiście "lubię" jak 5-tka jest podobna do 1-ki. "Jedynka" była w lipcu, więc teraz być może pora na korektę analogiczna do tej, która rozegrała się pomiędzy 15-tym a 20 lipca.

 • bialek.wojciech

  arnigo:

  "Cena pieniądza na rynku obligacji szybko rośnie. ciekawe ile potrzeba, żeby pękł trend wzrostowy na rynkach akcji w Europie i USA. Wydaje mi się, że jest to znacznie niższy poziom niż dawniej (pokazany przez Pana kiedyś wachlarz na amerykańskich 10tkach)."

  Jak dla mnie to na rentowności 10-latek widać już ładną 5-tkę wzrostową i osiągnięty już prawie został poziom dołków z jesieni 2009. Dla mnie następne pół roku to czas na test dołka rentowności sprzed 2 miesięcy. Dopiero po takim tekście widziałbym formowanie się najpierw podwójnego dna, poten wybicie z niego i gdzieś w pierwszej połowie 2012 roku postraszenie przełamaniem w górę linii trendu spadkowego, o której Pan wspomniał.

 • bialek.wojciech

  dino54:

  "Czy moze Pan podac kraje ktore po 1945r (poza Japonia) przez 25 lat nie pobily szczytow poprzedniej hossy."

  Czyli rozumuje Pan tak: skoro nie jesteśmy Japonią i jesteśmy po 1945 roku, to nic nam nie grozi? No dobrze (choć można się spierać o to, co oznacza słowo "pobić") - Niemcy: stooq.pl/q/?s=dax&c=mx&t=c&a=lg&b=0

 • jureke.30

  Panie Wojciechu !

  W przypadku indeksu Nikkei
  5 listopada indeks przebił od dołu średnią z 500 sesji, która w momencie przebijania jej od dołu zaczęła zmieniać bieg na rosnący.

  Co ogromnie ciekawe indeks w październiku spadł poniżej tej średniej (kiedy jeszcze spadała) ale kilka tygodni później Nikkei wrócił powyżej średniej i to w jaki sposób wracałJAK OPARZONY !

  Z lukami hossy !

  Moim zdaniem to oznacza, że japoński rynek akcji wkracza w fazę dużych wzrostów

 • arnigo

  "Jak dla mnie to na rentowności 10-latek widać już ładną 5-tkę wzrostową i osiągnięty już prawie został poziom dołków z jesieni 2009"

  Podobnie francuskie i niemieckie są w okolicach silnych oporów. Pomyślałem sobie, że ewentualne ich odbicie mogłoby zbiec się z Pana korektą na indeksach akcyjnych w Q1, zaś jakaś niekontrolowana jazda (czego nigdy wykluczyć nie można) tym bardziej zagroziłaby akcjom.

 • arnigo

  problem z rentownościami dziesiątek: usdjpy nie zrobił jeszcze adekwatnego wzrostu. Przy obecnym poziomie spreadu amerykańskich i japońskich piątek (akurat na ten patrzę) usdjpy notowany był w lato między 88 a 86 jenów za dolara. jeśli usdjpy miałby jeszcze podbić, to raczej mało prawdopodobne, by to zrobił przy spadających rentownościach w usa.

 • 0siol

  @ białek.wojciech

  "Skąd te pomysły?! Jeśli w I kw. ucieczka kapitałów z krajów peryferyjnych strefy euro ulegnie intensyfikacji, to EUR/USD przetestuje czerwcowy dołek na 1,18. W maju-czerwcu USD/PLN był powyżej 3,40, co oznacza, że gdzieś w marcu oczekwiałbym USD/PLN powyżej 3,50.

  Te moje 3,5 to trochę daleko od 2 zł, czyż nie? "

  "Czy nie za wcześnie myśleć o nadmuchiwaniu bańki na surowcach, kiedy potencjalnie w zanadrzu mamy dalszy ciąg problemów strefy euro w ciągu najbliższych 3 miesięcy na przykład? "


  Ja się w dużej mierze zgadzam, tyle, że na razie bardziej oczekuję zapomnienia, na jakieś 3 m-ce, o problemach strefy euro i pobicie ostatniego szczytu z 4 listopada, może wspomagane QE3 (whatever). Dopiero wówczas (gdzieś tak w II połowie I kw. 2010) problemy strefy euro odżyją i nie tylko przetestujemy (gdzieś w IV kw. 2011) dołek na EUR/USD z czerwca br., ale go nawet pogłębimy (a USD/PLN przekroczy 3.40). Oto co mi szklana kula podpowiada.

 • modo.2009

  @bialek.wojciech

  Skąd te pomysły?! Jeśli w I kw. ucieczka kapitałów z krajów peryferyjnych strefy euro ulegnie intensyfikacji, to EUR/USD przetestuje czerwcowy dołek na 1,18. W maju-czerwcu USD/PLN był powyżej 3,40, co oznacza, że gdzieś w marcu oczekwiałbym USD/PLN powyżej 3,50.

  Te moje 3,5 to trochę daleko od 2 zł, czyż nie?

  Między innymi stąd :

  www.bankfotek.pl/view/817755

  PS Panie Wojtku, technika czasem dużo mówi , choć zależy jak się ją interpretuje.

 • bialek.wojciech

  arnigo:
  "Cena pieniądza na rynku obligacji szybko rośnie. ciekawe ile potrzeba, żeby pękł trend wzrostowy na rynkach akcji w Europie i USA. Wydaje mi się, że jest to znacznie niższy poziom niż dawniej (pokazany przez Pana kiedyś wachlarz na amerykańskich 10tkach)."

  Ruch spadkowy cen obligacji skarbowych w USA już się kończy. Consensus Bullish Sentyment dla Treasury Bonds (26) jest na najniższym poziomie od czerwca 2009. Zaraz zrobię z tego wykres dnia. Trzeba się zacząć przygotowywać do zakupu obligacji amerykańskich Dla mnie sytuacja na tych papierach (i na sentymiencie z nim związanym) jest kopią tej z początku marca 2005 (patrz analogia na rynku akcji do 2005 roku). Wtedy też EUR/USD szedł na test dołka z wiosny 2004, a USD/PLN był w trakcie ruchu 2,92 na 3,43 czyli o o 17,5 proc. (w obecnych realiach dawałoby to cel na poziomie jedynie 3,22 za 3 miesiące, ale myślę, że to przesadnie ostrożne oszacowanie). Myślę, że zrobię z tego cały wpis na blogu.

 • song_mun

  @ modo.2009

  Czy Ty wiesz, jak wygląda trójkąt? To, co narysowałeś, to w ogóle nie jest trójkąt. Rysowanie sobie a muzom jest przyjemnym, ale jałowym zajęciem...

 • 0siol

  cd.

  W zasadzie to mi o konkretne daty nie chodzi (to raczej produkt uboczny) i zbyt dużej uwagi do nich nie przywiązuję. Ważna jest tylko kolejność - najpierw całkiem znaczne pobicie szczytu na EUR/USD i dopiero "zjazd" w dół.

 • arnigo

  nie zagram pod to, ale ten but powstały w okresie kwiecień - listopad na eurpln zapowiada 4.30 :-)
  www.bankfotek.pl/view/817766
  trzeba patrzeć na linię oporu. jeśli kurs ją pokona niemożliwe (wspaniałe fundamenty) stanie się faktem.

 • marekdaro

  Prosze analitycy ING juz wieszcza rok 2011 15 % wzrost wig i zlotowki. Radze trzymac waluty. gielda.onet.pl/ing-im-rynek-akcji-wzrosnie-o-15-w-2011-r-zloty-be,18726,4019272,1,news-detal

 • 4.a1

  a w USA obligacje lecą na mordę , do 4 % rentowność i albo spadki na giełdach albo USA BAKRUCTWO

 • 4.a1

  w weekend w Chinach podniosą stopy i obudzimy się w innym świecie w poniedziałek

 • sagusiek

  4.a1 Co bedzie jak nie podniosą w Chinach stóp ? Każdy kij ma dwa końce

 • eplayer

  @arnigo
  jest duza szansa, szczegolnie, ze ostatni dolek jest duzo wyzej niz poprzedzajacy go i widac ladne zbieranie do wybicia, jak przebija ta linie to lecimy w kosmos
  pozdro

 • marcin-k1973

  witam
  na tych wszystkich srebrach i innych balonach nerwy ze stali trzeba mieć ,tylko zawodowcy na kontraktach zostali ,a ulica nabywa etf y bo taniej nie będzie.
  Przecież te anty dolary miały chronić przed spadkiem wartości dolara ,a on jakby nie spada a umacnia się , żyją własnym życiem :)

 • marekdaro

  a pisałem , ze surowce przewartiosciowane są takich balonikow jeszcze sporo przed nami takze nie szalejmy ale dolarek stoi w miejscu zlotko i sreberka dyskont. Czyli mylily sie surowce ale podrasowali je ostatnio przez pare dni sporo sporo.

 • bialek.wojciech

  bialek.wojciech:

  "Cena pieniądza na rynku obligacji szybko rośnie. ciekawe ile potrzeba, żeby pękł trend wzrostowy na rynkach akcji w Europie i USA. Wydaje mi się, że jest to znacznie niższy poziom niż dawniej (pokazany przez Pana kiedyś wachlarz na amerykańskich 10tkach)."
  Ruch spadkowy cen obligacji skarbowych w USA już się kończy. Consensus Bullish Sentyment dla Treasury Bonds (26) jest na najniższym poziomie od czerwca 2009. Zaraz zrobię z tego wykres dnia. Trzeba się zacząć przygotowywać do zakupu obligacji amerykańskich Dla mnie sytuacja na tych papierach (i na sentymiencie z nim związanym) jest kopią tej z początku marca 2005 (patrz analogia na rynku akcji do 2005 roku). Wtedy też EUR/USD szedł na test dołka z wiosny 2004, a USD/PLN był w trakcie ruchu 2,92 na 3,43 czyli o o 17,5 proc. (w obecnych realiach dawałoby to cel na poziomie jedynie 3,22 za 3 miesiące, ale myślę, że to przesadnie ostrożne oszacowanie). Myślę, że zrobię z tego cały wpis na blogu."

  Wykres dnia a propos:


  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=3193

 • adagol

  Już 3 sesje z rzędu trwa fixingowe super wyciąganie sWig80 i mWig40 (także wig20).
  Czy to OFE uzupełniaja portfele?

 • spekulant09

  Witam serdecznie,
  Pegasus mam takie pytanie a mianowicie jak tam Twoje inwestycje (długie) na obligacjach w YUESEY, jeśli stwierdzisz, że zbyt prywatne pytanie to nie odpowiadaj.
  Pozdrawiam.

 • spekulant09

  @bialek.wojciech

  Witam Panie Wojtku bardzo ciekawy wykres dnia.
  Pozdrawiam.

 • kocuurek

  Czy ktoś z szanowny forumowiczów mógłby podpowiedzieć jak zakupić obligacje skarbowe USA ?

  Oczywiście raczej nie chodzi mi o obligacje w sensie dosłownym, ale może jakieś fundusze/certyfikaty notowane na GPW mające jakąkolwiek płynność.

 • armithrone.online

  @kocurek

  www.bankier.pl/inwestowanie/notowania/fundusze/?aktywny=2

  tu masz spis, na pewno Pionieer obligacji usd i Unidolar, niestety to fundusze wiec prowizje Ci skasują

 • pegasus-7

  @spekulant09

  Nigdy nie kupuje obligacji, traktuje je jako rynek przeciwfazowy do indeksow. Ostatnio probowalem Wojtkowi zwrocic uwage na koniecznosc "przesilenia"na owych rynkach. Jako instytucja Wojtek gzies musi przechowac pieniadze klientow.
  Zalamanie szerokich rynkow trwa juz od kwietnia z krotkimi przerwami i bedzie jeszcze trwac wiele miesiecy. To czym ulica sie dzisiaj bawi to wybrane, "wagowo najwieksze" spolki w indeksach europejskich, kumulujace 70% pieniedzy spekulantow, aby "tworzyc cyferki "na ekranie zwane - indeksem.
  pozdro.P

 • marcin-k1973

  All
  a czy ta siła dolara przed końcem roku nie jest również spowodowana (Taking profit )
  hedge i inne fundy muszą wykazać zyski na koniec roku i zamykając S na usd robią wzrosty na crossach dolarowych ?

 • pegasus-7

  Witam ..

  Zaraz poznamy wyniki aukcji 10-cio latek w USA i rynki pokaza o co chodzilo do tej pory ?!
  P

 • wypasior

  Miedź znowu trochę podskoczyła, więc jutro jedna z naszych "wagowo największych" spółek, KGHM wzrośnie. Tu można się pokusić o ankietę:
  KGH wzrośnie o:
  a) 5%
  b) 10%
  c) 15%

 • spekulant09

  @pegasus-7
  2010/12/08 18:48:46Witam .. Zaraz poznamy wyniki aukcji 10-cio latek w USA i rynki pokaza o co chodzilo do tej pory ?! P


  I jak podobała się?

 • pegasus-7

  @spekulant ..
  ..probuje cie zrozumiec, sarkazm czy uprzejmosc .. podrywasz mnie !?
  Sesja sugeruje, ze fundusze wymusily wysoka rentownosc ..
  P.

 • ulica_mainstreet


  www.zerohedge.com/article/tips-breakevens-indicate-inflation-expectations-double-two-months-ago

  pokazywarka.pl/y2k5zm/

 • pegasus-7

  Witam ..
  Na moich wykresach widnieja cztery pozytywne dywergencje na obligacje ..i cztery negatywne dywergencje na akcjach i surowcach, a u was !?
  P

 • modo.2009

  @song_mun

  Proszę mnie oświecić co to jest trójkąt symetryczny?

 • spekulant09

  pegasus-7 ..probuje cie zrozumiec, sarkazm czy uprzejmosc .. podrywasz mnie !?
  Sesja sugeruje, ze fundusze wymusily wysoka rentownosc ..
  P.


  Osobiście nie śledziłem dziś tematu bo jestem spokojny o wzrost na rynkach dlatego zapytałem Ciebie. Czyli 3.340% ????

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Dopiero teraz odpowiadam bo bylem zajety. O Japoni napisalem bo o niej wiem co prawda jeszcze 25 lat nie uplynelo jak osiagnela swe maksymalne szczyty ale moge sie zgodzic ze szybko tych szczytow nie przekroczy.Ale trzeba tez powiedziec ze Nikkei mial potezną hosse wzosł z 85pkt do 38957pkt w ciagu 40lat.Ciekaw bylem ile jest takich gield na swiecie ze przez 25 lat nie moga pobic swych rekordow hossy.Zas jesli chodzi o rok 1945 to poprostu tyle mi wystarczy nie jestem historykiem wiecej mnie nie interesuje to i tak dostatecznie dlugo.Jesli zas chodzi o slowo pobić to zastosowalem termin sportowy pobic rekord np.skok w dal 8,0m (ustanowic) nowy rekord 8,01m,jesli zas chodzi o rekord np naszej gieldy to uznam ze poprzydni szczyt zostanie pobity jesli przewkroczy poprzedni szczyt przynajmniej o 10%.Teraz jesli chodzi o zagrozenia one zawsze istnieja tyle ze sa prawie zawsze przesadzone ,inwestuje od poczatku naszej gieldy juz wiele razy naczytalem sie przez te 18 lat o tym co nas to nie spotka ,powiem tak nigdy te katastroficzne wizje sie nie sprawdzily,przynajmniej nie w tej fazie wzrostow.(Oczywiscie jest to moja subiektywna ocena obecnego okresu Pan moze miec inną)Ja jestem inwestorem srednio oraz dlugoterminowym przynajmniej w akcje to u mnie troche inna optyka.Podal Pan przyklad Daxa ze trend boczny trwal lata 60 oraz 70 -te (tak na oko widze jednak chyba 25lat nie bylo) ale za to jaka hossa byla pozniej az do 2000r?

 • pegasus-7

  Witam ..

  Ciekawe, .. caly tydzien "fachowcy" w EU krzyczeli "lapy precz" od ryzykownych papierow (obligacje PIGS) , a teraz doprowadza do wzrostow "mocne papiery" i skasuja zysk (tak jak w maju) z posiadanych pozycji (nawet kilkadziesiat procent)
  P.

 • zorro_23

  Jak widzicie rozwój sytuacj do wygaśnięcia serii na Z?

 • pegasus-7

  @zorro ..

  ..ja panike !?
  P.

 • dieter_1

  @marcin-k1973

  "a czy ta siła dolara przed końcem roku nie jest również spowodowana (Taking profit )
  hedge i inne fundy muszą wykazać zyski na koniec roku i zamykając S na usd robią wzrosty na crossach dolarowych ?"


  Odp. To w innych latach, pod koniec roku fundusze nie musialy tak robic? Zanim zacznie sie cos pisac, warto przynajmniej przegladnac wykresy historyczne.

  Dieter

 • dieter_1

  @Pegasus

  "Na moich wykresach widnieja cztery pozytywne dywergencje na obligacje ..i cztery negatywne dywergencje na akcjach i surowcach, a u was !? "


  Odp. Zastanawiam sie od dawna, jak moglbym Cie wyleczyc z bycia etatowym niedzwiedziem, ale niestety brak mi juz pomyslow. Popatrz na wykres MACD miesieczny dla WIG - brak negatywnych dywergencji i MACD po wyjsciu ponad swoj poziom zero rozpoczelo charakterystyczny dla hossy marsz w gore.

  Dieter

 • song_mun

  @ modo.2009

  @song_mun
  Proszę mnie oświecić co to jest trójkąt symetryczny?


  Ależ proszę bardzo. Do usług :-)
  Tak wygląda typowy trójkąt:
  contractingtriangles.blogspot.com/
  Zwróć uwagę, że trójkąt ma 5 a nie 3 ekstrema, jak u Ciebie. To, co Ty rysujesz, może być co najwyżej częścią nie skończonego jeszcze trójkąta, ale nie całą figurą.


 • arnigo

  Jak już Dieter wychodzi na forum ze swoim niekopaniem się z koniem, to zwrot pewny :-)

 • wypasior

  @zorro

  Nie widzę jeszcze oznak rolowania na serię H11. Nie widać też oznak budowania LOPu na tej serii. Według mnie skoro z tym czekają, to chcą to zrobić w powiązaniu z jakimś spektakularnym wydarzeniem bądź dużym ruchem na rynkach. Pojawia się pytanie z jakim ruchem, góra czy dół. Trzymanie wykresu za pomocą KGH i spółka wskazuje że chcą podnieść kursy ale jednocześnie nie obkupić się na szerokim rynku... taktyka raczej dziwna, jeśli planowany byłby ruch w górę. Pozostaje spadek, ale w sumie nie musi on nastąpić przed rozliczeniem, później też można wywołać zamieszanie i przy okazji zbudować pokaźną pozycję na nowej serii a starą dowieźć wcześniej spokojnie do mety.

 • sagusiek

  pb.pl/2/a/2010/12/08/Sprzedawajcie_polskie_10-latki

 • dieter_1

  @arnigo

  "Jak już Dieter wychodzi na forum ze swoim niekopaniem się z koniem, to zwrot pewny :-)"


  Odp. Co by nie mowic, ale wlasnie strategia niekopania sie z koniem daje od dwoch lat najlepsze efekty w przeciwienstwie do metod opartych na prognozowaniu.

  Dieter

 • song_mun

  @Pegasus

  "Na moich wykresach widnieja cztery pozytywne dywergencje na obligacje ..i cztery negatywne dywergencje na akcjach i surowcach, a u was !? "

  A już myślałem, że mnie czymś zadziwisz, ale nic z tego. Zabawa w Pana Stalowa Głowa i głuchy telefon z Rzeczywistością trwa w najlepsze...
  Daj znać jak zobaczysz coś innego niż panika, bo tym to już chyba nikogo nie zaskakujesz.

  @ dieter
  Zastanawiam sie od dawna, jak moglbym Cie [czyli Pegasusa, przyp. mój] wyleczyc z bycia etatowym niedzwiedziem
  Większość ludzi z tego stanu leczy szybkie kurczenie się ich portfela - wiem, sam to kiedyś przez pewien, na szczęście krótki czas ćwiczyłem na sobie. Nie ma nic gorszego, niż inwestor na rynku ze "sztywnym karkiem" - to jest idealny przepis na katastrofę finansową.
  Miejmy nadzieję, ze także w tym prawie beznadziejnym przypadku lekarstwo w końcu zacznie działać i Pegasus otrzeźwieje. Oby nie stalo się to na szczycie czyli wtedy, gdy większość etatowych niedźwiedzi "nagle" zmienia poglądy...

 • phoenix-2

  @Obligacje $

  Pozwolę sobie (a co! Wszak mamy wolność równość, demokrację i sprawiedliwość społeczną;) wtrącić się do dyskusji nt. przyszłej rentowności obligacji rzadu USA.

  Otóż FED drukując świeże $, przeznaczone na skup papierów dłużnych, naturalnie powstrzyma dalszy wzrost rentowności obligacji, a być może nawet czasowo odwróci trend, wiadomo. Stąd ten punkt zwrotny na wykresie WB = okolice dnia wystartowania z programem QE2.
  I wszystko byłoby wspaniale gdyby rzeczywiście $ jednocześnie się umacniał, a to wcale nie jest takie pewne! Trupów w szafie jest co prawda mnóstwo, tylko czy inwestorzy zechcą panikować do rozcieńczanego $?
  Instytucje - być może, ale ulica... gdzie?

  Dla mnie jedyną rozsądną alternatywą pozostają nieruchomości (niebudowlane), nisko zadłużone spółki słabo czułe na koniunkturę i wybrane surowce = coś co może przechować mi względną siłę nabywczą kapitalu, finito.

 • bbb_29

  www.hedgeaccording.ly/2010/12/aig-offering-10-billion-to-repay-fed.html

 • kocuurek

  @armithrone.online

  Serdeczne dzięki

 • marekdaro

  biznes.onet.pl/gielda-gielda-i-jeszcze-raz-gielda,18543,4019666,1,news-detal

  blizej niz dalej do umoczenia ulicy

 • pure_miglanc

  Witam serdecznie,

  Panie Wojtku dziekuję za wykres dnia.
  Mamy miesiąc przed nami. Pożyjemy zobaczymy.

  Pozdrawiam

 • stoje_i_patrze

  Kryzys Muni nabiera mocy:
  stojeipatrze.blogspot.com/2010/12/muni-czyli-potencjalny-trup-odc-3.html

  a samo QE2 (założenia Bernake) nie działa:
  stojeipatrze.blogspot.com/2010/12/wykres-dnia-klapa-qe2.html

 • modo.2009

  @song_mun

  Zwróć uwagę, że trójkąt ma 5 a nie 3 ekstrema, jak u Ciebie. To, co Ty rysujesz, może być co najwyżej częścią nie skończonego jeszcze trójkąta, ale nie całą figurą.

  Trochę późno ale nie mogłem wcześniej odpisać..

  Definicja trójkąta symetrycznego wg Dom Maklerski BZ WBK:

  "Trójkąt symetryczny

  Jest to formacja sygnalizująca kontynuację trendu, oznacza przerwę w jego
  dotychczasowym ruchu. Trójkąt zbudowany jest z dwóch zbiegających się ku sobie linii
  trendu, górnej zniżkującej i dolnej zwyżkującej, które ograniczają zakres wahań cen w
  jego obrębie. Pionowy odcinek z lewej strony trójkąta, który odpowiada jego wysokości
  nazywany jest podstawą. Punkt przecięcia obu linii to tzw. apex. Każdy trójkąt powinien
  mieć co najmniej cztery punkty zwrotne, tak by można było poprowadzić wspomniane
  dwie linie trendu. W rzeczywistości trójkąty mają ich przeważnie sześć, a co za tym idzie,
  pięciofalową strukturę (teoria fal Elliota zostanie zaprezentowana w oddzielnym rozdziale).
  Kształtowanie się trójkąta ograniczone jest w czasie punktem zbiegu linii trendu (apex)
  jednak wybicie z formacji powinno nastąpić na odcinku przebiegającym mniej więcej
  pomiędzy połową a trzema czwartymi szerokości trójkąta. W przeciwnym wypadku
  formacja traci swój potencjał i cena może pozostać w trendzie bocznym nawet po
  przejściu się linii ograniczających trójkąt. Wybicie z trójkąta oznacza powrót do trendu,
  często można zaobserwować ruch powrotny do formacji. W trendzie wzrostowym górna
  linia ograniczająca staje się obszarem wsparcia natomiast w trendzie spadkowym dolna
  linia trendu staje się oporem. Także wierzchołek trójkąta może stanowić ważny punkt
  wsparcia/oporu"..

  www.bzwbk.pl/_items/dmbzwbk/twoje_info/ti_analizatechniczna_2_300307.pdf

  więc na moim przykładzie nie występują 3 ekstrema tylko 4 a to już jest dopuszczalna forma w określaniu tego typu formacji.

 • adagol

  To pewnie dziś na WIGach bijemy kolejne rekordy. I bez znaczenia, czy to nadal 1w5wIII czy może już 3w5wIII itd.

 • song_mun

  @ modo.2009

  Definicja definicją, a ja Ci mówię, że to, co narysowałeś to nie jest trójkąt. Tego nie da się rozłożyć w żaden sposób na układ elliottowski a-b-c-d-e. Są trójkąty, w których fala e jest karłowata ( i tego przypadku dotyczy, dość marnie zresztą napisana we fragmencie o 4 punktach) definicja z DM BZWBK, ale to, co Ty narysowaleś, to nie jest ten przypadek.
  2 zbieżne linie niie tworzą zaraz trójkąta, a poza tym zauważyłeś, jak rozwarty kąt Ci wychodzi? Trójkąty nie mają tak rozwartych kątów.
  Wewnątrz trójkąta nie ma takiej potężnej zmienności w tak krótkim okresie czasu! Popatrz na mój link na schemat, a potem spróbuj odcyfrować wzrokiem zamieszczony tam przypadek rzeczywisty trójkąta (wyjątkowo źle niestety widoczny) To jest figura "usypiająca" rynek, a nie trzymająca go w stanie nieustannej adrenaliny, a tak musiałoby być w narysowanym przez Ciebie przypadku.

  Zobacz tu i popatrz, jakie kąty mają linie, ograniczające trójkąt:
  www.elliottwave.com/freeupdates/archives/2010/06/22/Technical-Lesson-Contracting-Triangles----As-Seen-in-the-Dow-.aspx
  www.elliottwave.com/freeupdates/archives/2008/12/17/Contracting-Triangles-Explosions-of-Excitement.aspx
  www.safehaven.com/article/10032/elliott-wave-on-crude-and-the-usd

 • zulus_chacka

  zamkniecie ponizej 2752 na godzinach wchodzi sprzedaz

 • zulus_chacka

  www.aaii.com/sentimentsurvey

  ponownie byki -up, misie -down

 • zorro_23

  @zulus_chacka
  ta godzinówka wychodzi Tobie na indeksie czy na Z-ach?

 • adagol

  Wybiórczy jest tan Mikołaj na EM. Podczas gdy WIG, RTS czy Kospi biją rekordy hossy, to ważne indeksy jak HSI (RGR?), BSE, bovespa nurkuja, także ISE technicznie nie wygląda najlepiej. Widać teraz należymy do wybrańców globalnych funduszy a i OFE kupuja czego dowodem są cudofixy na maluchach i średniakach.

 • bialek.wojciech

  zulus_chacka:

  "www.aaii.com/sentimentsurvey

  ponownie byki -up, misie -down "

  Różnica pomiędzy liczbą byków a liczbą niedźwiedzi wyższa niż ostatnio i ponownie najwyższa od lutego 2007.


 • arnigo

  wąskie rynki akcji przy wysokim optymiźmie /VIX i ostatnia wzmianka Gospodarza/. Coraz mniej spółek we wzrostach u nas /ciężko zarobić jak się nie siedzi na kghm/ i to samo na indeksach globalnych (spostrzeżenie kolegi Adagola, np. CAC, IBEX, BEL poniżej szczytów) i u nas w obrębie rynku (WIG20 vs pozostałe, w tym WIG20USD).

 • fablekiller

  Obecna zwyżka WIG20 jest bardzo podobna to tej z marca bieżącego roku. Wtedy indeks wystrzelił tak samo dynamicznie jak teraz i rósł bez większych korekt do połowy kwietnia. Jeżeli analogia jest prawidłowa to jedziemy bez oddechu do połowy stycznia na 3000 pkt. Później mini krach zgodnie z prognozą Gospodarza.

 • gamera11

  www.schaeffersresearch.com/streetools/market_tools/investors_intelligence.aspx

  czyżby podwójny szczyt:)?

 • bialek.wojciech

  gamera11:

  "www.schaeffersresearch.com/streetools/market_tools/investors_intelligence.aspx

  czyżby podwójny szczyt:)? "

  To jest rzeczywiście mocne.


 • zulus_chacka

  @zorro_23
  fw20z10

 • kocuurek

  @armithrone.online

  "www.bankier.pl/inwestowanie/notowania/fundusze/?aktywny=2

  tu masz spis, na pewno Pionieer obligacji usd i Unidolar, niestety to fundusze wiec prowizje Ci skasują "

  Powyższe fundusze inwestują nie tylko w obligacje skarbowe USA, nie są również notowane na GPW, co rzeczywiście znacznie podnosi koszty wejścia-wyjście z powyższych.

  @ALL

  Może ktoś ma inne pomysły jak w prosty sposób ulokować swoje oszczędności w papierach rządowych USA, najlepiej przez GPW ???

 • marcin-k1973

  witam
  kocurek ,przez GPW to chyba nie da rady ,brokerzy typu idm ,czy Tms ,xtrade itp

 • bialek.wojciech

  kocuurek:
  "Może ktoś ma inne pomysły jak w prosty sposób ulokować swoje oszczędności w papierach rządowych USA, najlepiej przez GPW ???"

  Najprościej chyba jest kupić stosowny ETF w jakimś polskim biurze maklerskim, które pośredniczy w sprzedaży tego typu instrumentów zagranicznych.


 • sagusiek

  pb.pl/2/a/2010/12/09/Rekomendacje_Goldmana_nie_daly_zarobic

  Czyli Koleżanki i Koledzy z bloga nie jesteśmy jedynymi co tracą na rynku ;)

 • ilona.40

  Świetny wystep w cnbc panie Wojciechu. Dzieki,ze skromne uwagi na temat Daxa nauczycielki matematyki okazały sie przydatne w wystapieniu telewizyjnym.
  Pozdrawiam

 • marcin-k1973

  obligacje nie sa popularne
  www.barchart.com/opinions/futures/ZBH11

 • kocuurek

  @marcin-k1973
  @bialek.wojciech

  Dziękuję za szybką odpowiedź

 • shazza14

  Panie Wojtku w CNBC mówił Pan że kto kupi dzisiaj to w ciągu 30 sesji nie straci/oczywiście wg.. statystyk/.30 sesja wypada mi na 25 stycznia więc teoretycznie wtedy powinny być na WIG20 większe bądź równe poziomy do dzisiejszych?

 • gamera11

  Niedobrze mi sie już robi od tych wzrostów...już nawet moja żona przestała do mnie mówić Misiu...:)

 • zulus_chacka

  czyli dzis 8 biala , jutro 9ta, a gdy wygasnie seria bedzie ich 14cie hahahaaaa

 • stefank.2

  Wśród analityków, którzy się produkują w CNBC /nie widziałem dzisiejszego wystąpienia P.Wojtka/ panuje dziwna zgodność co do kierunku - mała korekta do kupna i do góry

 • dino54

  Pewnie Cie nie dlugo z domu wyrzuci

 • gamera11

  Czytałem ostatnio o tym że prognozy analityków sprawdzają się w 30 % przypadków.Skoro więc wszyscy mówią o wzrostach mamy 70% szans na spadki:)

 • modo.2009

  @song_mun

  Co do interpretacji formacji mozemy byc poroznieni, malo jest wykresow realnych pokrywajacych sie z teoria, czytanie wykresow to rzecz wzgledna. Ty widzisz co innego i co innego ja widze, na tym polega ta cala roznorodnosc, gdybysmy odbierali wszystko w ten sam sposob to kto bylby tym przegrywajacym a kto wygywajacym. Duzo by pisac, co by sie nie dzialo, czas zweryfikuje kto mial racje.

 • zulus_chacka

  mozliwe ze dzis skokiem na fixingu zrobia maxy trendu po zamknieciu

 • zulus_chacka

  zejscie na sp500 i nq100 ponizej wczorajszych minimow daje sygnaly sprzedazy, podobnie u nas na fw20 jest to poziom 2752( zamkn godziny)

 • bialek.wojciech

  ilona.40:

  "Dzieki,ze skromne uwagi na temat Daxa nauczycielki matematyki okazały sie przydatne w wystapieniu telewizyjnym."

  To ja dziękuję za inspirację. ;-)

 • sagusiek

  W końcu ktoś u nas spojrzał na wykres miedzi i na KGHM i w końcu zrozumiał o co chodzi ;)

 • arnigo

  "Panie Wojtku w CNBC mówił Pan że kto kupi dzisiaj to w ciągu 30 sesji nie straci/oczywiście wg.. statystyk/.30 sesja wypada mi na 25 stycznia więc teoretycznie wtedy powinny być na WIG20 większe bądź równe poziomy do dzisiejszych?"

  głównie dzięki pierwszym sesjom stycznia, prawda?

  dax lokalnie ma trójkąt zniżkujący..

 • cd1010

  @all: Czy jest mozliwe ogladniecie gdzies w necie dzisiejszego wywiadu z Panem Wojtkiem?

  Dziekuje i pozdrawiam

  CD

 • song_mun

  @ modo.2009

  Nie kombinuj. To co robisz, to jest tak, jakbyś nazwał Głowę z Ramionami podwójnym szczytem, a potem się upierał, że "co do interpretacji formacji mozemy byc poroznieni" i "czytanie wykresow to rzecz wzgledna. Ty widzisz co innego i co innego ja widze".
  To, co pokazałeś nie jest trójkątem i to nie jest kwestia interpretacji, tylko podstaw sztuki, zwanej analizą techniczną.

  Ty naruszasz podstawy i jeszcze się upierasz, ze masz rację. Skoro tak, to nie pozostaje mi nic innego, jak tylko odesłać Cię do tychże podstaw, np. do J.J Murphy "Analiza Techniczna" WIG-Press W-wa 1995, str 137. Pooglądaj i poczytaj sobie, może wtedy w końcu do Ciebie dotrze, gdzie popełniasz błąd. Z mojej strony to koniec dyskusji. Uczyć można kogoś, kto chce się czegoś dowiedzieć i jest otwarty.

 • zulus_chacka

  gdzies cos widzialem o mozliwosci obnizenia ratingu wloch, ale nie jestem pewien, moze stad te ruchy po 16

 • eplayer

  @zulus
  strach przed glosowaniem w Irlandii, ze opozycja bedzie przeciwko bailoutowi ze tak to spolszcze

 • gordon.gekko.pl

  Witam serdecznie ponownie.

  Panie Wojciechu liczba czy też cyfra 16 faktycznie działa. Tyle tylko, że jak ktoś doszuka się analogii i zacznie ją stosować a nie daj Boże udostępni ją szeroko to zaczynają się problemy ... bo zaczyna się przesąd, że faktycznie coś w tym jest i zaczynają tą analogie stosować inni.

  Wspomniał Pan również o wierze inwestorów, że zarządzający funduszami raczej nie pozwolą na zwałkę - czyżby puszczenie oczka w moją stronę hehe (bo wspominałem o tym w moim ostatnim jak i pierwszym wpisie na Pana forum. ale również się mogę mylić bo Pan masz łeb nie od parady i taka tylko mała dygresja z mojej strony :)

  Ja ciągle sądzę, że rynki zanurkują w grudniu - bo wszędzie w mediach + prasa tzw. ,,fachowa" mówi o odwróceniu sytuacji na rynku akcji w DRUGIEJ POŁOWIE STYCZNIA !!!. a czemu by nie teraz a w drugiej połowie stycznia dopiero nowe wzrosty potem dystrybucja na rynku akcji w czasie wzrostów na rynku surowcowym no i na koniec obligacje w górę po zaczęciu spadku na rynku surowców no i podwyżki stóp procentowych i wykończenie początkiem nowej bessy ?

  W załączniku mój obrazek pod co gram a właściwie pod co bym zagrał bo brakuje mi stówy do depozytu ale takie życie studenta :) - na nic niema ale na alkohol zawsze jest ... ale poziom 2600 w mojej strategi jest więc się wejdzie :D

  www.bankfotek.pl/view/818346


  No i obstawiam Panie Wojtku 16 do 1 w okresie 30 najbliższych dni.

  Pozdrawiam serdecznie

 • maciekssss

  @zulus

  Na stooq.pl napisali, że takie krążą plotki z tymi Włochami.

 • modo.2009

  @song_mun

  Prosze sie nie martwic o moja wiedze, odnosnie pozycji wymienionej przez Ciebie w kwestii literatury , to byla jedna z moich pierwszych nt analizy techniczej wiec nie mysle, zeby tresc tam zawarta podlegala jakiejs wiekszej aktualizacji!
  Rowniez koncze dyskusje.

 • marcin-k1973

  cd100
  www.tvncnbc.pl/swiety-mikolaj-istnieje-na-gie-dzie,8228860,20,klip.html#

 • dieter_1

  Trochę naciagana jest ta zależnosc, o ktorej mowi Pan Wojtek w CNBC, zakladajaca kupno WIG20 9 grudnia kazdego roku i trzymanie przez kolejne 30 sesji. Wg moich obliczeń wynika, że skuteczność takiej metody to 11 zyskownych na 5 stratnych (stratne: 1997, 2002, 2004, 2007, 2008 - lata kupna akcji w dniu 9 grudnia). Calkowity zysk z takiej inwestycji wynioslby 70.46% przy maksymalnym obsunieciu na kapitale = -33,67%. Ponizej symulacja takiego postepowania wraz z krzywa kapitalu(kapital poczatkowy 10.000 zl):

  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/d28ff343384a8c51.html  Jako ciekawostke podam, ze kupujac WIG20 kazdego roku w dniu 27 pazdziernika i sprzedajac 18 kwietnia, zysk wynioslby 999%! Ponizej krzywa kapitalu stworzona przeze mnie dla takiej symulacji:

  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/5b24ec60bfdc9488.html  Dieter

  www.vantharp.pl/aff/html

 • arnigo

  @dieter
  a kupno sp500 powiedzmy na przedostaniej sesji roku i sprzedaż powiedzmy 20 stycznia?

 • dieter_1

  @arnigo

  "Dieter, a kupno sp500 powiedzmy na przedostaniej sesji roku i sprzedaż powiedzmy 20 stycznia?"

  Odp. Od 1928 roku strategia, ktora proponujesz dala dla SP500 jedynie +127% zysku, przy maksymalnym obsunieciu na kapitale = -22%. Tutaj masz obrazek do Twojego przykladu:

  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/37336ff46a39661b.html


  Dieter
  www.inwestorgieldowy.com/aff/html/szkolenia/rynek-akcji-w-praktyce_16.html

 • lakusek

  Witam,

  @dieter
  z tego co zrozumialem pan Wojtek mowil, ze kupujac 9 grudnia prawie zawsze do polowy stycznia bylo wyzej, a nie ze trzymasz do 20 stycznia. Co oznacza, ze bedzie wyzej niz dzis (powinno), ale ze w polowie stycznia wyzej niz teraz to juz niekoniecznie, nawet na koniec roku niekoniecznie.

  Pozdro,

 • goryl.z.buszu

  uwaga !

  goryl z buszu (czyli ja) już zamieszczam wpisy na forum Parkietu

  www.parkiet.com/forum/viewtopic.php?t=164404

  pozdrawiam i zachęcam do czytania analiz goryla

  ----------------------------------------------------------

  1) Kto może tworzyć niech stworzy w Meta Stocku siłę względną
  PKN/PBG

  2) Można na wykresie dostrzec wybicie z bardzo dużej niewypełnionej formacji podwójnego dna

  3) dołki formacji
  D1 = 30 kwietnia 2007 roku
  D2 = 27 lutego 2009 roku

  S= szczyt między dołkami = 10 stycznia 2008 roku.

  4) W listopadzie 2010 roku nastąpiło wybicie z formacji

  5) formacja jeszcze nie wypełniła się

  6) czyli w średnim terminie czeka nas duża przewaga zachowania kursu PKN nad zachowaniem kursu PBG

  7) wniosek - jeżeli ktoś myśli o kupnie PKN lub PBG to może odpowiedzieć ,,warto kupić raczej PKN"

  olbrzymie stada goryli, szympansów i orangutanów zainteresowane są wynikami tej analizy

 • goryl.z.buszu

  Patynia do Pana Wojciecha

  czy jeżeli analiza goryla jest obdarzona poprawnymi wnioskami to jak można z fundamnentalnego punktu widzenia uzasadnić relatywną siłę PKN w najbliższych miesiącach ? czy to efekt mody na spółki ,,inflacyjne" ?

 • pegasus-7

  Witam ...

  @song_mun ..

  .. dziwie ci sie , takiemu (dobremu ?) analitykowi, ze ty szukasz jeszcze szczytow. Gorzej dla ciebie jak nie wiesz co dalej bedzie bo wtedy nie jestes warty nawet czasu poswieconego na to co piszesz. Od dluzszego czasu przestrzegam"sukcesywnie" przed wyczerpywaniem sie trendu wzrostoweg trwajacego ostatnie 20 m-cy. O czasie Hossy pisalem dokladnie 22 m-ce temu (mozesz sprawdzic na blogu WB i W. Suchomskiego. Udajesz wszystkowiedzacego, ale jakos nie potrafisz (boisz sie ) wypowiedziec na temat rynkow w perspektywie miesiaca, za to z pouczania innych (teoria) moglbys zrobic doktorat np. z histori przebiegu kursogramow - trzymam kciuki.
  pozdro. P.

 • gamera11

  Pytanie brzmi:czy Chiny podniosa stopy.Ostatnio robili to tuż przed makro o inflacji więc jeśli to zrobią to jutro.

 • zulus_chacka

  zapytam....czy ktos widzial jurgenesa?

 • gamera11

  JUrgenes każdemu się może zdarzyć!Wracaj!:)

 • dieter_1

  @lakusek

  "Z tego co zrozumialem pan Wojtek mowil, ze kupujac 9 grudnia prawie zawsze do polowy stycznia bylo wyzej, a nie ze trzymasz do 20 stycznia. Co oznacza, ze bedzie wyzej niz dzis (powinno), ale ze w polowie stycznia wyzej niz teraz to juz niekoniecznie, nawet na koniec roku niekoniecznie. "


  Odp. Przekombinowales. W takim razie, w ktorym dniu sprzedajemy? W kazdym od 10 grudnia do 20 stycznia? Bez sensu.


  Dieter

 • spinnaker01

  Panie Wojciechu,

  tak sobie dzisiaj rozważałem to co Pan napisał ad; wejścia na czas korektyw USD-obligacje i zastanowiło mnie jak Pan się zapatruje na kurs USD/PLN. Wychodzi na to że będzie on albo na analogicznym do obecnego kursie, albo $ będzie dalej się wzmacniał - do lutego/marca. Przeciwyny scenariusz dla takiej inwestycji jest zabójczy.

  All; cóż, jeśli zakładane styczniowe spadki będą w grudniu/ w co wątpię/ to grudniowe wzrosty winny byc w styczniu ;) zatem dla Nas i tak nic się nie zmienia - sprzedawac i trzeba pod koniec stycznia.

 • dr_hot_pepper

  bez sensu to jest czepianie sie lakuska za dokladne zrozumienie tego co powiedzial P. Wojtek - a powiedzial mianowicie ze wchodzac w akcje dzis ( albo jeszcze lepiej w kontrakt ) szanse sa po naszej stronie ze w CIAGU najblizszych 30 dni bedziemy mieli sposobnosc sprzedac je drozej. Proste i nieskomplikowane chyba, nieprawdaz? co to pytania w jakim dniu sprzedajemy proponuje przeprowadzic prosta operacje matematyczna typu

 • bbb_29

  lh5.ggpht.com/_APmrYvpA45s/TQA6w38BY9I/AAAAAAAAJXI/xEZX_wgXJ-0/s1600-h/IndicatorsAtExtremes%5B2%5D.png

  Byki byki same byki pod rajd nakrecone ;)

 • as1313as

  @Misiek, jak myślisz, czy kończymy jeden w pięć czy może zaczniemy już pięć w pięć.
  Jeżeli to pierwsze, to jeszcze mieszanie potrwa, jeżeli to drugie, to powinniśmy
  odpalić ostatnią rakietę, 2747 może coś podpowie?

 • pegasus-7

  Witam ..

  Wmawiaja wam te Hosse juz wszyscy, nawet namowili Sw. Mikolaja zeby kupowal akcje od was, ale jakos sucho z tym popytem. Glupio bedzie jak "swiatlo zgasnie" jutro, a tu "pelny koszyk akcji" coraz mniej wartych. Trudno zawsze to tylko gra - raz zabierze , raz da".

  pozdro.P.

 • lakusek

  @ dieter

  no wlasnie nie wiadomo, bo to nie jest zadna strategia tylko sugestia - kupisz dzis to bedziesz mial okazje zarobic, bo do polowy stycznia masz 13/16X100% (historycznie) pewnosci, ze do polowy stycznia bedzie wyzej, kiedys tam. I tyle. Troche jak opcja. Moglby to pan Wojtek jeszcze potwierdzic, ale ja tak to zrozumialem.

  Ps. Szanse, ze tak bedzie sa wieeelkie, bo tak musialoby juz zaczac mocno spadac i nie podniesc sie do tego powiedzmy 20-go na wyzej niz dzisiaj. Wiec w sumie to zadna madrosc, ciekawsze jest co WB mowi pomiedzy, ale czytelnicy blog znaja te poglady bez ogladania wywiadu.

 • niknejm

  @Pegasus

  Może zgaśnie światło, a może nie. Miało już gasnąć kilka razy i jakoś przełącznik się zablokował ;-) Trend się może wyczerpywać, ale póki co, gram z nim i co nieco zarabiam. :-)

  A co do obecnej sytuacji - istotny jest poziom 1227 na S&P i jego okolice. Jeśli mamy rosnąć, powinniśmy się od tego poziomu oderwać (patrz wywody Cobry, nie będę go duplikował). Rzecz w tym, że ten poziom jest jak magnes w ostatnich dniach - cały czas kręcimy się wokół niego, co troszkę śmierdzi mi dystrybucją. Dlatego angażuję chwilowo nieco ponad ćwiartkę kapitału giełdowego, reszta zaś leży na stabilnych inwestycjach. Obserwuję sytuację...

 • adagol

  Panie Wojtku and all,
  czym wytłumaczyć ostre spadki na głównych EM (indie, hsi, brazylia) i wyraźną przecifazę do rynków rozwinietych. Na wymienionych indeksach własciwie od szczytów z przełomu X i XI mamy trend spadkowy.
  Teraz dołączył do tego ISE, który ostatnio zachowywał sie podobnie do WIG20USD.
  stooq.com/q/?s=wig20usd&d=20101209&c=3m&t=l&a=ln&b=1&r=ise100
  Czy to może być zwiastunem spadków u nas (ponowny test 2600), czy jednak OFE dalej będą wyciągac indeksy na cudofixingach?

 • arnigo

  @Dieter
  zapewne trzeba jednak ten okres skrócić do kilku sesji, a nie tak daleko do 20 stycznia. Może wówczas wynik będzie lepszy. Wydaje mi się, że pierwsze sesje stycznia "zawsze" są do góry (oprócz ostatniej bessy).

 • adagol

  @pegasus-7

  Ale kto ma pełen koszyk akcji? Bo na pewno nie polska "ulica". Nie wiem jak w grudniu ale od poczatku hossy w marcu 2009 az do listopada 2010 włącznie cały czas umorzenia w funduszach akcji przeważają nad zakupami. A więc Polacy nie dali sie wciągnąć w ten "brudny" interes i przez ostatnie 2 lata nic nie... zarobili ;-)

 • dieter_1

  @dr_hot_pepper and Lakusek:

  "Bez sensu to jest czepianie sie lakuska za dokladne zrozumienie tego co powiedzial P. Wojtek - a powiedzial mianowicie ze wchodzac w akcje dzis ( albo jeszcze lepiej w kontrakt ) szanse sa po naszej stronie ze w CIAGU najblizszych 30 dni bedziemy mieli sposobnosc sprzedac je drozej. Proste i nieskomplikowane chyba, nieprawdaz? co to pytania w jakim dniu sprzedajemy proponuje przeprowadzic prosta operacje matematyczna"


  Odp. Zrobilem symulacje strategii takiej jaka proponujecie i jaka doslownie przedstawil Pan Wojtek, tzn. zamkniecie po 1, 2, 3...30 sesjach od otwarcia w dniu 9 grudnia kazdego roku. I tak: Zamkniecie po sesjach o numerach od 1 do 13 generuje strate, a zamkniecie na sesjach o numerach od 14 do 30 zysk na poziomie od 60% (zamkn. po 28 sesjach) do 107% (zamkniecie po 18 sesjach). Tak wiec, nie jest to graal.

  Dr Hot Pepper, do mnie przemawiaja tylko argumenty liczbowe, a nie gdybanie.

  Dieter

 • lakusek

  @ dieter

  boszzzz, prosze Cie. Szanuje Twoja prace i testy, ale tu nie o to chodzi.
  Zapomnij o strategiach i wyliczaniu % zysku. Przesledz wykres na przelomach lat i wyjdzie, ze w 13 czy 14 na 16 lat indeks wig20 znalazl sie wyzej na przestrzeni 20 sesji od 10 grudnia niz, gdy byl 9 grudnia. Co oznacza, ze byla okazja sprzedac drozej, jesli kupiles 9-go. Jednego roku takich sesji-okazji bylo tylko 1-2, innego 10, a innego wszystkie. Podobie z czasem, czasem mozna bylo sprzedac z zyskiem tylko w grudniu, czasem tylko w styczniu, a czasem i w grudniu i w styczniu. Uff.

  Pozdro,

 • pegasus-7

  @dieter ..

  oczywiscie, ze jest to Graal, poniewaz dokladnie taka sytuacja mi sie klaruje. Obecnie spadek przez 13-17 sesji , a potem wzrost przebijajacy dzisiejszy poziom.
  Bingo ..
  pozdro.P

 • dieter_1

  @lakusek

  "boszzzz, prosze Cie. Szanuje Twoja prace i testy, ale tu nie o to chodzi.
  Zapomnij o strategiach i wyliczaniu % zysku."


  Odp. Wydawalo mi sie, ze na gieldzie chodzi o zarabianie kasy, a Ty mi mowisz, ze nie o to chodzi. Dlatego wlasnie ludzie nie lubia testowac swoich strategii, bo lubia marzyc o zyskach, zamiast spojrzec prawdzie w oczy. Gielda to kasa, a kasa to matematyka i tutaj nic nie poczarujesz.

  Dieter

 • stoje_i_patrze

  @bialek.Wojciech

  Kiedys pytam się mnie Pan, a czasami lekko wysmiewał, iż bankierzy z wall street wcale nie okradają ludzi, a na pewno nie mnie.

  Z dedykacją dla Pana polecam mój wpis, na tema genialnego szwindla z QE 1.5. Pozwala on przetransferować kolejne ryzyko na barki obywatela amerykańskiego. A wiadomo, ameryka kicha, świat łapie grypę (czyli my również).

  QE 1.5 czyli historia z FED o tym jak sprywatyzować zyski, i upublicznić straty
  Na tapetę wezmę działania FED, PD, Fannie, Freddie w obszarze rynku nieruchomości, MBS oraz QE. Poniżej sposób jak sprywatyzować zyski i upublicznić straty z pomocą programów QE. To się po prostu nazywa jawne oszustwo.
  stojeipatrze.blogspot.com/2010/12/qe-15-czyli-historia-z-fed-o-tym-jak.html

 • marekdaro

  To juz przesada co robia portale od kilkunastu dni
  gielda.onet.pl/chcesz-kupic-akcje-to-najlepszy-moment,18726,4020720,1,news-detal
  uff dystrybucja pełna parą banda 4 ( jak mowi JK. Mikke) dowodzi tez na wig20 ciagnac za uszy reszte. NA cudofixingach sprytne koszykowe zagrywki i upychanie funduszom. Bedzie placza , ze znowu fundy potraca , jeszcze koleczko sie toczy. Jak pisze pegasus blizej niz dalej do przeklucia tego odreagowania od kilkunatsu miesiecy. Radze realziowac zyski i wychodzic z W20 i reszty szkoda nerwow ludzie potem beda jak zwykle to bywalo zli , ze fundy im potracili. Na kazdej sesji w ciagu ostatnich 2 tygodni obroty pod koniec ida ,ze hhoho. Powtarzam w taki sposob banki i grube rybki przekazuja swoje koszyki odpowiednim instytycjom ciagnac z tej biedoty i pospolstwa kase na prawo i lewo. Panie Wojciechu jak ktos pisal taki duzy a wierzy z w Mikołaja. :-)

 • hazard.jednym.okiem

  Witam wszystkich.
  Na moim wykresie sytuacja dojrzała do decyzji ... dalej w górę czy w dół !!!

  pokazywarka.pl/cm4jhz-2/

  W którą stronę KOŃ pociągnie ?? ... zobaczymy.
  pozdrawiam :))

 • maciekssss

  @lakusek

  "z tego co zrozumialem pan Wojtek mowil, ze kupujac 9 grudnia prawie zawsze do polowy stycznia bylo wyzej, a nie ze trzymasz do 20 stycznia. Co oznacza, ze bedzie wyzej niz dzis (powinno), ale ze w polowie stycznia wyzej niz teraz to juz niekoniecznie, nawet na koniec roku niekoniecznie."

  Wyciągnięte z przekazu:
  kupujac 9 grudnia prawie zawsze do polowy stycznia bylo wyzej -- ale ze w polowie stycznia wyzej niz teraz to juz niekoniecznie
  :)
  "Jednego roku takich sesji-okazji bylo tylko 1-2, innego 10, a innego wszystkie. Podobie z czasem, czasem mozna bylo sprzedac z zyskiem tylko w grudniu, czasem tylko w styczniu, a czasem i w grudniu i w styczniu. Uff. "
  Uff. Ale powiesz nam czy w tym roku to będzie pierwszego czy piętnastego dnia po zakupie opłacalne do sprzedania?

  Nie obraź się, ale Dieter ma rację. Brniesz w tym temacie że hej :)
  A jak rynek się będzie rozliczał np 100pkt niżej niż dziś, w przyszły piątek, to też należy trzymać to L czy nie?

  Bo tu był ostatnio taki jeden pewny swego, siedzi w domu i pisze poradnik "Jak zamienić 150 pkt zysku w stratę" czy "Psychologia na giełdzie: TO JA mam rację"

 • slow2006

  nie wiem czego nie rozumiecie ale wyjasnie... jezeli kupiliscie dzisiaj bedziecie mieli coanajmniej jeden dzien na sprzedaz z zyskiem wg statystyki... jezeli od jutra bedzie spadac to moze kolo 15 stycznia wroci na szczyt, ot ryzyko... ale to jest tylko statystyka... nie czepiajcie sie jakby byl to poziom do osiagniecia...

 • jerry.uk

  Witam,

  Obiecałem sobie kiedyś komentować na tym blogu najwyżej raz w miesiącu (dbając o jakość merytoryczną komentarza), ale pojawił się temat, który sam niedawno badałem i może moje uwagi na coś się przydadzą.

  Odnośnie "strategii" kupowania akcji z WIG20 9 grudnia, niedawno to liczyłem i wyrysowałem średnią ścieżkę zmiany WIG20 z poprzednich lat. Okazuje się, że 9 grudnia to był raczej lokalny szczyt przed korektą. Dopiero 20 grudnia pojawiała się okazja do kupna, a wcześniej 20 listopada. Proszę spojrzeć na wykres, punkt zero oznacza 1 grudnia. Tak więc po lewej stronie pionowej osi jest listopad, po prawej grudzień:

  www.astrobiznes.pl/pliki/ed/Komentarze%20gieldowe/wig20-grudzien.png

  Druga sprawa. Pegasus wspomniał, że na moim blogu prognozował dwuletnią hossę i potwierdzam to. Znalazłem w archiwum jego komentarz z 2 stycznia 2009:

  "W zwiazku z noworozpoczetym cyklem 4-letnim (na przelomie pazdziernika i listopada) obecnie czeka nas gwaltowny wzrost notowan do polowy roku, i utrzymanie wyzszych cen aktywow przez dwa lata (dlatego popieram @Proroka, ze to jest ostatni dzwonek "konduktora"

  astromarket.blox.pl/2009/01/To-byl-niezly-rok.html

  Proszę szukać w komentarzach pod artykułem na blogu, jeśli ktoś nie wierzy. Mało kto potrafił w tamtym czasie podać tak dokładną prognozę. Szacun.

  pozdrawiam

  Wojciech S.

 • himilsbach0

  rekord
  www.ise.com/WebForm/viewPage.aspx?categoryId=126&header3=true&menu0=true&link1=true

 • misiekznatury

  as1313as
  2010/12/09 21:13:22
  @Misiek, jak myślisz, czy kończymy jeden w pięć czy może zaczniemy już pięć w pięć.
  Jeżeli to pierwsze, to jeszcze mieszanie potrwa, jeżeli to drugie, to powinniśmy
  odpalić ostatnią rakietę, 2747 może coś podpowie?

  Hej. Wg mnie to jesteśmy cały czas w korekcie pytanie czy od szczytu to jest trójkąt (który się na chwilę obecną da ładnie się wyrysować). CZy może jednak będzie to jakiś zygzak. Nie wiem bo tutaj falowo się wg mnie troszkę skomplikowała sytuacja ale liczę, że do 788 mamy jakiś impuls od 610 z załamaną 5 podfalą. A może to już cała 5 jest?? Nie chce prognozować bo obecnie mam kilka niewiadomych i czekam aż rynek sam da jakąś odpowiedź. W każdym razie jeśli to zygzak to liczę na poziomy docelowe 720-680 przed następnym ruchem up.

 • zorro_23

  @himilsbach0
  tak na szybko sprawdziłem historyczne zależności przy poziomie ISE w okolicach 200 na kolejny miesiąc a w szczególności w grudniu i jak to WB pisał: na troje babka wróżyła, czyli i góra i dół i bez zmian jest możliwe.

 • himilsbach0

  @zorro_23
  to ze wszystko jest mozliwe to zawsze wiadomo ;)
  ale ten rekordowy optymizm to kolejny element potwierdzajacy, ze sprezyna jest juz mocno naciagnieta

 • zorro_23

  @himilsbach0
  to nie jest rekordowy optymizm. Poza jedną skrajną wartością 415, wartości dochodzą do 304. Pomiędzy 208 a 304 było ponad 100 sesji od 2002r.
  Tuż przed spadkami 15.04 ISE miał wartość 185, 4.08 157, 20.01 117.
  A teraz dołki tuż przed wzrostami 2.08. 127, 1.07 96, 24.02 109, 21.05 64.

 • bialek.wojciech

  arnigo:

  "głównie dzięki pierwszym sesjom stycznia, prawda?"

  Średnio szczyt wypadał na 20-tej sesji od zakupu 9 grudnia. Czyli gdzieś tam w pierwszej dekadzie stycznia pewnie.

 • zulus_chacka

  "ale ten rekordowy optymizm to kolejny element potwierdzajacy, ze sprezyna jest juz mocno naciagnieta"

  o ile pamietam to sprezyna jest naciagnieta juz od wrzesnia, nie?

 • bialek.wojciech

  gordon.gekko.pl:
  "Panie Wojciechu liczba czy też cyfra 16 faktycznie działa. Tyle tylko, że jak ktoś doszuka się analogii i zacznie ją stosować a nie daj Boże udostępni ją szeroko to zaczynają się problemy ... bo zaczyna się przesąd, że faktycznie coś w tym jest i zaczynają tą analogie stosować inni.

  Wspomniał Pan również o wierze inwestorów, że zarządzający funduszami raczej nie pozwolą na zwałkę - czyżby puszczenie oczka w moją stronę hehe (bo wspominałem o tym w moim ostatnim jak i pierwszym wpisie na Pana forum. ale również się mogę mylić bo Pan masz łeb nie od parady i taka tylko mała dygresja z mojej strony :)

  Ja ciągle sądzę, że rynki zanurkują w grudniu - bo wszędzie w mediach + prasa tzw. ,,fachowa" mówi o odwróceniu sytuacji na rynku akcji w DRUGIEJ POŁOWIE STYCZNIA !!!. a czemu by nie teraz a w drugiej połowie stycznia dopiero nowe wzrosty potem dystrybucja na rynku akcji w czasie wzrostów na rynku surowcowym no i na koniec obligacje w górę po zaczęciu spadku na rynku surowców no i podwyżki stóp procentowych i wykończenie początkiem nowej bessy ?

  W załączniku mój obrazek pod co gram a właściwie pod co bym zagrał bo brakuje mi stówy do depozytu ale takie życie studenta :) - na nic niema ale na alkohol zawsze jest ... ale poziom 2600 w mojej strategi jest więc się wejdzie :D

  www.bankfotek.pl/view/818346


  No i obstawiam Panie Wojtku 16 do 1 w okresie 30 najbliższych dni."

  Też mnie "oczywistość" mojego scenariusza oczywiście niepoki i fakt, że ta piąta fala rozegrałaby się na rekordowym sentymencie indywidualnych inwestorów w USA. Ale dlatego właśnie sprawdziłem tę statystykę, by się upewnić po czyjej stronie jest prawdopodobieństwo. Oczywiście można grać na wyjątek od reguły i czasami - patrz nietypowe z punktu widzenia cyklu sezonowego zachowanie rynku w październiku tego roku - się wygra, ale oczywiście zwykle się będzie przegrywać.

 • bialek.wojciech

  cd1010:
  "Czy jest mozliwe ogladniecie gdzies w necie dzisiejszego wywiadu z Panem Wojtkiem? "

  Chyba na stronie internetowej TVN CNBC można oglądać fragmenty programów z poprzedniego dnia.

 • bialek.wojciech

  dieter_1:

  "Trochę naciagana jest ta zależnosc, o ktorej mowi Pan Wojtek w CNBC, zakladajaca kupno WIG20 9 grudnia kazdego roku i trzymanie przez kolejne 30 sesji. Wg moich obliczeń wynika, że skuteczność takiej metody to 11 zyskownych na 5 stratnych (stratne: 1997, 2002, 2004, 2007, 2008 - lata kupna akcji w dniu 9 grudnia). Calkowity zysk z takiej inwestycji wynioslby 70.46% przy maksymalnym obsunieciu na kapitale = -33,67%. Ponizej symulacja takiego postepowania wraz z krzywa kapitalu(kapital poczatkowy 10.000 zl):

  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/d28ff343384a8c51.html


  "

  To chyba jakieś nieporozumiemie. Ja nie mówiłem o trzymaniu przez 30 sesji, tylko o tym, że PO DRODZE w trakcie tych 30 sesji zawsze był zysk.


 • zulus_chacka

  850 (szczyt sierpnia)
  sw80 - 11600
  mw40 - 2650

  ale do momentu gdy w20 i inne iindexy nie daje sygnalow sprzedazy do jedynie bicie piany

 • bialek.wojciech

  lakusek:
  "z tego co zrozumialem pan Wojtek mowil, ze kupujac 9 grudnia prawie zawsze do polowy stycznia bylo wyzej, a nie ze trzymasz do 20 stycznia. Co oznacza, ze bedzie wyzej niz dzis (powinno), ale ze w polowie stycznia wyzej niz teraz to juz niekoniecznie, nawet na koniec roku niekoniecznie."


  Właśnie to miałem na myśli.


 • bialek.wojciech

  goryl.z.buszu:

  "czy jeżeli analiza goryla jest obdarzona poprawnymi wnioskami to jak można z fundamnentalnego punktu widzenia uzasadnić relatywną siłę PKN w najbliższych miesiącach ? czy to efekt mody na spółki ,,inflacyjne" ?"

  Nie jestem wielkim fanem stosowania analizy technicznej do akcji poszczególnych spółek, ale relatywna siła PKN-u powinna wynikać z relatywnej słabości akcji banków podczas 1) kulminacji kryzysu finansowego w strefie Euro; 2) inflacyknej fazy cyklu, a którą moim zdaniem weszliśmy/niebawem wejdziemy.


 • zulus_chacka

  do ukladanki ( tej ze ma byc u nas miesiac wzrostow) nie pasuje zachowanie usdpln, tam wlasnie sygnaly srednioterminiowe wchodza w kupnoa, a utrzymywanie sie dolara powyzej 3pln to wlasnie potwierdza.

  moze sila akcji wynika tylko z wygasania za 5 dni serii kontraktow?

  rozbieznosc w zachowaniu w20 i w20usd wg ststystyk nie trwa dlugo i ma znamiona zmiany kierunku ruchu .
  kolejna rozbieznoscia jest zachowanie malych spolek sw80 i mw40 ktore nie potwierdzaja optymizzmu z w20, podonbna sytuacja miala miejsce w 2007 roku

  wg mnie rynek mocno sie posypie gdy zbije ostanie dolki tj
  w20 fw20 ok 2600
  w20usd - zamknie tydzien ponizej 850(szczyt sierpnia)
  sw80 - 11600
  mw40 - 2650

  ale do momentu gdy w20 i inne iindexy nie daje sygnalow sprzedazy do jedynie bicie piany


 • bialek.wojciech

  spinnaker01:

  "tak sobie dzisiaj rozważałem to co Pan napisał ad; wejścia na czas korektyw USD-obligacje i zastanowiło mnie jak Pan się zapatruje na kurs USD/PLN. Wychodzi na to że będzie on albo na analogicznym do obecnego kursie, albo $ będzie dalej się wzmacniał - do lutego/marca. Przeciwyny scenariusz dla takiej inwestycji jest zabójczy."

  Jeśli założyć gdzieś w I kw. 2011 nawrót lęków o stabilność strefy euro i kulminację kryzysu to otrzymuje się - a przynajmniej ja otrzymuję - wniosek, że EUR/USD będzie gdzieś w marcu testował czerwowego dołek (1,18). Gdyby tak się stało to nie widzę powodu, by USD/PLN też nie miał być w okolicach czerwcowego szczytu.

 • bialek.wojciech

  niknejm:

  "Dlatego angażuję chwilowo nieco ponad ćwiartkę kapitału giełdowego, reszta zaś leży na stabilnych inwestycjach."

  Myślę, że to rozsądna proporcja przy graniu na "5-tą" falę. Wielokrotnie się przekonałem, że granie na "5-tą" falę jest bardzo ryzykowne.

 • shazza14

  Bez impulsu z Chin nie będzie spadków.Póki co bankierzy chcą sprawić przyjemność Obamie i dać zarobić posiadaczom akcji na święta a przy okazji zasłużyć na Q3:)

 • shazza14

  No i podnieśli...

 • shazza14

  Szkoda że tylko stopę rezerw

 • marekdaro

  wywiad z WB jest tutaj , zamiescilem to wczoraj jak ciekawy artykul na onecie :-) widac nie przegladacie linkow i nie czytacie , jak we mgle zaslepieni wzrostami i Mikolajem ech
  gielda.onet.pl/chcesz-kupic-akcje-to-najlepszy-moment,18726,4020720,1,news-detal

 • bialek.wojciech

  stoje_i_patrze:

  "Kiedys pytam się mnie Pan, a czasami lekko wysmiewał, iż bankierzy z wall street wcale nie okradają ludzi, a na pewno nie mnie."

  Zapewniam Pana nadal, że nie okradają. Po prostu na Panu zarabiają. To się nazywa kapitalizm.

  "Z dedykacją dla Pana polecam mój wpis, na tema genialnego szwindla z QE 1.5. Pozwala on przetransferować kolejne ryzyko na barki obywatela amerykańskiego. A wiadomo, ameryka kicha, świat łapie grypę (czyli my również). QE 1.5 czyli historia z FED o tym jak sprywatyzować zyski, i upublicznić straty
  Na tapetę wezmę działania FED, PD, Fannie, Freddie w obszarze rynku nieruchomości, MBS oraz QE. Poniżej sposób jak sprywatyzować zyski i upublicznić straty z pomocą programów QE. To się po prostu nazywa jawne oszustwo.
  stojeipatrze.blogspot.com/2010/12/qe-15-czyli-historia-z-fed-o-tym-jak.html "

  Powtarzam w krajach kapitalistycznych rządzący kapitaliści zawsze dążą do prywatyzacji zysków i socjalizacji strat. Tak było zawsze, jest i teraz, i tak zawsze będzie. Dziwienie się temu przypomina mi zdziwienie dziecka, które dowiaduje się od starszych kolegów, że św. Mikołaja nie ma.

  Ja się z tego "wyśmiewam", bo trawestując Marks "Analitycy często próbują zmienić świat, idzie jednak o to, aby go interpretować". Mnie interesuje analiza rzeczywistości i - na tej podstawie - stawianie prognoz. Pana najwyraźniej interesuje zmienianie tej rzeczywistości. Moim zdaniem to jest zadanie polityków a nie analityków i spekulantów. Ci ostatni powinni analizować i zarabiać na każdej rzeczywistości, która zastają. Moim zdaniem bawienie się w politykę to prosta droga do bankructwa na rynku. Cały czas próbuję Panu wytłumaczyć, że "wyśmiewam" się nie dlatego, że uważam, że nigdy nie ma Pan racji tropiąc "przekręty" amerykańskich bankierów, tylko dlatego, że po prostu zajmowanie się zaprowadzaniem "sprawiedliwości społecznej" w USA mnie niespecjalnie interesuje na tym blogu poświęconemu prognozowaniu rozwoju sytuacji na rynkach finansowych. • bialek.wojciech

  marekdaro:

  "Panie Wojciechu jak ktos pisal taki duzy a wierzy z w Mikołaja. :-) "

  "Mikołaj" to skłonność dużych graczy typu "hedge fundy" do zawyżania na koniec roku ceny posiadanych aktywów, po to by zmaksymalizować roczną premię za zyski (wynoszącą np. 20 proc.).

 • bialek.wojciech

  jerry.uk:
  "Obiecałem sobie kiedyś komentować na tym blogu najwyżej raz w miesiącu (dbając o jakość merytoryczną komentarza), ale pojawił się temat, który sam niedawno badałem i może moje uwagi na coś się przydadzą.

  Odnośnie "strategii" kupowania akcji z WIG20 9 grudnia, niedawno to liczyłem i wyrysowałem średnią ścieżkę zmiany WIG20 z poprzednich lat. Okazuje się, że 9 grudnia to był raczej lokalny szczyt przed korektą. Dopiero 20 grudnia pojawiała się okazja do kupna, a wcześniej 20 listopada. Proszę spojrzeć na wykres, punkt zero oznacza 1 grudnia. Tak więc po lewej stronie pionowej osi jest listopad, po prawej grudzień:

  www.astrobiznes.pl/pliki/ed/Komentarze%20gieldowe/wig20-grudzien.png

  "

  Mój "9 grudnia" wziął się tylko z tego, że liczyłem to rankiem 9 grudnia. Kiedyś - za rok? - muszę się zająć optymalizacją "rajdu św. Mikołaja" tak by wyznaczyć optymalny moment zajmowania pozycji (i ewentualnie jej zamykania).

 • marekdaro

  www.sekretyameryki.com/?p=5080

 • bialek.wojciech

  himilsbach0:

  "rekord
  www.ise.com/WebForm/viewPage.aspx?categoryId=126&header3=true&menu0=true&link1=true "

  Dziękuję, zrobię z tego dzisiejszy Wykres dnia. Pozdrawiam.


 • 0siol

  @ spinnaker01
  @ wojciech.bialek

  Powtarzam się, ale byłbym bardzo ostrożny w przyjęciu założenia, że dolar nie będzie się osłabiał w krótkim (kilku- kilkunasto tygodniowym) horyncie. Moim zdaniem 30.11 to lokalny dołek na EUR/USD i w I kw. pobijemy lokalny szczyt z 04.11 (nie znam się na teorii fal Elliotta, ale chyba należałoby ten ruch określić mianem 5-tej fali). Nie widzę jakiegoś silnego fundamentalnego powodu dla takiego ruchu jeszcze, ale z drugiej strony dla większości ruchów takiego powodu, przynajmniej na początku, moim zdaniem nie widać. No i nie zapominajmy klasyka: "Markets can remain irrational a lot longer than you and I can remain solvent" (J.M. Keynes).

  A potem (tj. od I kw. 2011) powrót do dołka z czerwca br. to także mój scenariusz bazowy.

 • bialek.wojciech

  zulus_chacka:

  "do ukladanki ( tej ze ma byc u nas miesiac wzrostow) nie pasuje zachowanie usdpln, tam wlasnie sygnaly srednioterminiowe wchodza w kupnoa, a utrzymywanie sie dolara powyzej 3pln to wlasnie potwierdza."

  Mam wrażenie, że widzę na wykresie USD/PLN taki cykielek 9-10 sesji, 12 sesji, 14 sesji. To by dawało dołek USD/PLN gdzieś za ok. 1,5 tygodnia mniej więcej. Ja sobie roję, że MF jest zainteresowane mocnym złotym na koniec roku, więc poprosi rynek by obniżył kursy walut na 31 grudnia. Wyobrażam, że USD/PLN robi od końca listopada "prawe ramię" (porównywalne co do rozmiarów z lipcowo-sierpniowym lewym ramieniem) 5-miesięcznej ORGR, w której wybije się w górę w styczniu i powędruje w górę o rozmiar formacji, czyli gdzieś tak o 40 groszy, czyli do marca 2011 powyżej szczytu USD/PLN z czerwca 2010.


 • zulus_chacka

  "... więc poprosi rynek by obniżył kursy walut na 31 grudnia..."

  a czy ja tez moge poprosic rynek by rynek cos zrobil dla mnie? please please

 • zulus_chacka

  "..Wyobrażam, że USD/PLN robi od końca listopada "prawe ramię" .."

  podobne orgr na eurpln

 • bialek.wojciech

  bialek.wojciech:

  ""rekord
  www.ise.com/WebForm/viewPage.aspx?categoryId=126&header3=true&menu0=true&link1=true "

  Dziękuję, zrobię z tego dzisiejszy Wykres dnia. Pozdrawiam. "

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=3206
 • gamera11

  gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,8796430,_DGP___Fedak_zdobywa_poparcie_opozycji.html

 • slow2006

  posiadacze krotkich prosze sie trzymac (eur/usd) obiecany kierunek 1,36 bedzie nabieral rozpedu... albo raczej powinien ;) ale ciezko trafic w tego pipsa :/

 • maly.bronek

  @slow2006
  Po czym wnosisz? Dopóki eurusd nie wybije się ze spadkowego kanału i nie przebije poprzednich szczytów 1,3420 co pozwala Ci myśleć że należy pójść w L?

 • pure_miglanc

  Witam serdecznie,
  @Gospodarz

  Na USD/PLN wypadałoby uderzyć do przyszłej środy (3-4 sesje) pod 3,16-3,17.
  Zakończyć piątkę, później korekta do końca roku na 3 i powrót do 3,00 PLN za dolara.
  Wynikało by z tego że po 7-10 styczeń zobaczymy dołek.

 • dieter_1

  @W.Białek

  "To chyba jakieś nieporozumiemie. Ja nie mówiłem o trzymaniu przez 30 sesji, tylko o tym, że PO DRODZE w trakcie tych 30 sesji zawsze był zysk. "

  Odp. Przy takim podejsciu przez ostatnie 16 lat, zamykanie WIG20 na sesjach o numerach od 1 do 13 generowalo straty, a zamkniecie na sesjach o numerach od 14 do 30 wygenerowalo zysk.

  Dieter

 • ilona.40

  Dużo mowi sie o interwencji na rynku walutowym. Ci wyżej czesto sie myla , sprzedaz resztowek BZWBK po 128 zl , KGHM powyżej 100 zl nie byly dobrym posunieciem i okazały sie pomyłka którą popelniło także wielu inwestorow.

 • gugogu1

  a

 • gugogu1

  Panie Wojtku, w jednym z ostatnich artykułów typuje Pan małe spółki na liderów wzrostów w przyszłym roku. Czy mógłby Pan uzasadnić ten typ? Oczekuje się, że RPP będzie wkrótce podnosić stopy (co nie służy szczególnie małym spółkom, o czym Pan pisał w którymś z wcześniejszych artykułów). Ponadto wydaje się, że CLI dla Polski osiągnął już szczyt i w przyszłym roku można oczekiwać spowolnienia tempa wzrostu (a małe spółki są bardziej wrażliwe na sytuację w polskiej gospodarce). Będę wdzięczny za komentarz.

 • jureke.30

  Panie Wojciechu,

  P/E oraz P/BV dla Europy Wschodniej są niższe niż dla Azji Wschodzącej i Ameryki Południowej

  www.citibank.com.hk/HKGCBContent/pdf/dailymktsnapst.pdf

  Czy może to zwabić kapitał do naszego regionu świata ?


 • zulus_chacka

  oczy na eurczk.
  moze to zapowiada kierunek PLN

 • as1313as

  Misiek, trójkąt to już nie jest, może będzie prostokąt, coś płaska ta korekta.
  Obroty słabiutkie, każdy ruch będzie już dzisiaj mało wiarygodny, czekamy dalej.

 • zulus_chacka

  ow20x270 podaz po 7, a ow20L280 podaz po 15, a taka sama odleglosc do ATM. opcje sugeruja wieksze sanse na wygasniecie powyzej 2800 niz ponizej 2700 hmmm

 • misiekznatury

  as dlatego napisalem ze zygzak to poziom okolo 2700 moze byc ale docelowo czyli skonczymy a do gory b i dopiero ruchem w falce c. Takie gdybanie bo dzisiejsza sesja to jest jedno wielkie go... jak dla mnie:)

 • sagusiek

  Patrzę na surowce i coś czuję że rynki akcji chyba będą sie osuwać do wygasnięcia pozycji...

 • as1313as

  Misiek, kapuję, mi w każdym bądź razie wychodzi jeszcze jeden mocny odpał i koniec.

 • zulus_chacka

  gdyby nie epizod pomiedzy godz 1600 6 grudnia a godzina 1200 7 grudnia gdy to rynek wykonal ruch 70pkt- praktycznie caly tydzien stalismy w 20pkt, dziwnie to wyglada, a nawet 'smierdzi"....no, ale z rynkiem sie nie dyskutyje, rynek ma zawsze racje.
  ja wlaczam lampke ostrzegawcza, bo nie wyglada mi to perspektywiczny rynek. wg mnie ci ktorzy zamierzaja dopiero teraz kupic akcje, powinni powaznie rozwazyc ten ruch. pozostalym zostalo czekanie co rynek pokaze

 • zulus_chacka

  hmmm no i na fixie padl sygnal sprzedazy na fw20

 • shazza14

  Wg mnie szczyt na SP500 czeka nas w poniedziełek przy 1240 na zamknięciu.Jeśli nie to zjem miskę ryżu/zaznaczam że bardzo go nie cierpię!!!/:)

 • gordon.gekko.pl

  Już wczoraj miałem to wkleić a raczej zrobić screna pod co może być, krótkoterminowa zagrywka z zasięgiem około 1250 pkt na SP500 ale to moim skromnym zdaniem pułapka, chociaż na świecie jest tyle gotówki , że wszystko jest możliwe.

  Niemniej jednak ciągle liczę na ten scenariusz bo przydało by się coś zarobić na sylwestra :d :

  www.bankfotek.pl/view/818346

  Przyszyły tydzień wyjaśni wszystko kto miał rację i kto zarobił.

  Panie Wojtku czekam na jakiś nowy temat na blogu bo już przeczytałem wszystkie tematy w tydzień od początku Pana blogu i czyta mi się to wszystko wyśmienicie.

  Pozdrawiam

 • gordon.gekko.pl

  Tamten wcześniejszy post miał wyglądać tak:

  Już wczoraj miałem to wkleić a raczej zrobić screna pod co może być, krótkoterminowa zagrywka z zasięgiem około 1250 pkt na SP500

  www.bankfotek.pl/view/818990

  ale to moim skromnym zdaniem pułapka, chociaż na świecie jest tyle gotówki , że wszystko jest możliwe.

  Niemniej jednak ciągle liczę na ten scenariusz bo przydało by się coś zarobić na sylwestra :d :

  www.bankfotek.pl/view/818346

  Przyszyły tydzień wyjaśni wszystko kto miał rację i kto zarobił.

  Panie Wojtku czekam na jakiś nowy temat na blogu bo już przeczytałem wszystkie tematy w tydzień od początku Pana blogu i czyta mi się to wszystko wyśmienicie.

  Pozdrawiam

 • shazza14

  Jeśli dzisiaj zamkniemy się na 1240 to dzisiaj będzie szczyt:)

 • bbb_29

  shazza14

  szczyt na dzis i ida na 1250

 • shazza14

  Idą nawet na 1300 ale nie od razu.Najpierw musimy spaść ID na 1207

 • shazza14

  Myślę że już dzisiaj można przyjąć żę w poniedziałek spadamy.1240 osiągnięte

 • zulus_chacka

  "....przyjąć żę w poniedziałek spadamy."

  jakbym czytal jurgenesa tydzien temu....a potem zniknal i no comments.

 • gamera11

  Jestem z jego obozu:)

 • gamera11

  Tenet Healthcare wyciągnęła SP na maxa zyskała 55 %:)

 • cd1010

  Jurgenes jednak okazał sie idiotą, taka jest prawda.

 • zulus_chacka

  wyborcza.biz/biznes/1,101716,8770257,QE2__czyli_kto_zaplaci_za_pomysly_Fedu_.html?as=1&startsz=x

 • bbb_29

  Panowie badzmy szczerzy bonusy sa najwarzniejsze nie wazne ze obroty z dnia na dzien maleja w USA na SP 500 :) to nie wazne najwazniejsz na mln $$ premie zrozumcie ze bea glodmany i morgany pejsiaste pompowac pod koniec roku czy to takie trudne do zorzumienia


  licza sie bonusy teraz !!!!!!! a POMO na ten tydzien cudowne :) nowe smiecie $$$ w obiegu wiec co chodzi pompowac balona trzeba na surowcach i akcjach

 • sagusiek

  biznes.onet.pl/cudowny-spadek-dlugu,18490,4079313,1,prasa-detal
  Kolejny cud !!! Eurpln pewno jedzie teraz na 3,90 ;) może nawet 2,90 :))

  Co do byków. W poniedziałek zaszaleję na max z długimi bo bankier tylko 15 pkt, ciekawe czy jest tak byczo jak wygląda i wyszarpię te 15 pkt ;))

 • shazza14

  Teoretycznie moglibyśmy w poniedziałek podskoczyć do max 1242 i wtedy zacząć spadek bo ten dzień idealnie pasuje mi na szczyt ID...Zobaczymy.Ciekawe co wymyślą Chiny.

 • gamera11

  Chiny Inflacja CPI listopad 5,1% r/r prognoza 4,7% r/r poprz 4,4%

  Inflacja PPI listopad 6,1% r/r prognoza 5,2% r/r poprz 5%

  Po takich danych podwyżki stóp procentowych to już tylko formalność.

 • dieter_1

  @Gamera11

  "Chiny Inflacja CPI listopad 5,1% r/r prognoza 4,7% r/r poprz 4,4%
  Inflacja PPI listopad 6,1% r/r prognoza 5,2% r/r poprz 5%. Po takich danych podwyżki stóp procentowych to już tylko formalność. "


  Odp. Sprawdz sobie gdzie rynki mialy kolejne zmiany stop procentowych np. w czasie trwania bessy 2000-2001.

  Dieter
 • gamera11

  sprawdź sobie jaka była inflacja w Chinach kiedy podnosili stopy

  www.macronext.com/art-1310
  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=2979

 • pastorosasben

  Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!
  Czy jesteś obecna sytuacja w tarapatach lub grozi kłopotami?
  W ten sposób dajemy Ci możliwość podjęcia nowego rozwoju.
  Jako bogata osoba czuję się zobowiązany do pomocy osobom, które starają się dać im szansę. Wszyscy zasłużyli na drugą szansę, a ponieważ rząd nie powiedzie się, będzie musiał pochodzić od innych.
  Żadna kwota nie jest zbyt szalona dla nas i dojrzałość ustalamy za obopólną zgodą.
  Nie ma niespodzianek, nie ma dodatkowych kosztów, ale tylko uzgodnione kwoty i nic więcej.
  Nie czekaj dłużej i komentuj tego posta. Podaj kwotę, którą chcesz pożyczyć, a my skontaktujemy się z Tobą ze wszystkimi możliwościami. skontaktuj się z nami już dziś pod adresem pastorosasben@outlook.com

  Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci