Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Skutki "normalizacji" sytuacji monetarnej w USA.

bialek.wojciech

Zgodnie z prawem popytu i podaży w warunkach niezmienności innych zjawisk cena towaru porusza się w tym samym kierunku co popyt, a w odwrotnym do kierunku podaży. W uproszczeniu towar drożeje, gdy popyt nań przewyższa podaż, a tanieje, gdy podaż przewyższa popyt. Czy też w innym ujęciu popyt na dany towar spada, a podaż rośnie, gdy - ceteris paribus - jego cena rośnie. Odwrotny proces - wzrost popytu i spadek podaży - następuje, gdy cena towaru spada. Procesy zachodzące w amerykańskim systemie finansowym podczas ostatniego kryzysu dostarczyły dobrej ilustracji tego prawa. Szereg czynników z ucieczką od ryzykownych aktywów i interwencją władz monetarnych na czele spowodowały eksplozywny wzrost podaży pieniądza w USA. Dynamika roczna agregatu M1 podaży pieniądza w USA, która jeszcze w maju 2008 wynosiła praktycznie zero (+0,1 proc.) 15 miesięcy później skoczyła do 18,6 proc. Jak widać na poniższym wykresie rocznych zmian wielkości M1 w USA od 1949 roku osiągnięta w sierpniu ubiegłego roku dynamika była rekordowa od przynajmniej 60 lat.

 

 

Zgodnie z przywołanym powyżej prawem popytu i podaży rekordowy przyrost podaży pieniądza powinien spowodować silny spadek jego ceny. I rzeczywiście: w okresie minionego 1,5 roku doszło w USA do spadku ceny pieniądza - czyli stopy procentowej - do rekordowo niskich poziomów (praktycznie do zera w przypadku pieniądza na krótkie terminy). Zależność pomiędzy dynamiką M1 a wysokością rynkowej stopy procentowej zilustrowana została na poniższym wykresie:

 

 

Jak widać wysokość stopy procentowej FED wykazuje wyraźną ujemną korelację z dynamiką roczną podaży pieniądza (M1) przedstawioną na powyższym wykresie w odwróconej skali. W rezultacie tej zależności skok dynamiki M1 do rekordowej wielkości w okresie od wiosny 2008 do lata 2009 pokrył się w czasie ze spadkiem wysokości stopy FED do zera.

Nie byłoby w tym nic specjalnie ekscytującego, gdyby nie to, że od sierpnia ub. r. dynamika M1 już spada:

 

 

 

 

Skala spadku dynamiki przyrostu M1 widoczna na powyższym - opartym na miesięcznych danych do listopada 2009 - wykresie  nie jest specjalnie niepokojąca. Jeśli jednak spojrzymy na bardziej aktualny wykres oparty o dane tygodniowe, to zobaczymy, że w okresie minionego ćwierćwiecza mieliśmy w USA do czynienia jedynie z 3 porównywalnymi epizodami równie gwałtownego spadku dynamiki M1 z wysokiego poziomu.

 

 

Miało to miejsce w 1987 roku, latach 1992-1994 oraz pomiędzy wrześniem 2001 a wrześniem 2002. Z każdym z tych 3 przypadków "normalizacji" sytuacji monetarnej w USA można związać jakiś epizod bessy/kryzysu na rynku akcji. W 1987 roku był to największy jednodniowy spadek cen akcji na Wall Street o ponad 20 proc. 13 lat temu maksimum hossy w USA nastąpiło 25 sierpnia a więc w 7 miesięcy po szczycie dynamiki M1. 19 października - a więc w 9 miesięcy po szczycie dynamiki M1 - nastąpił krach: S&P 500 spadł tego dnia o 20,4 proc. Gdyby próbować odnieść te opóźnienia czasowe do obecnej sytuacji (dynamika M1 spada od sierpnia), otrzymalibyśmy "prognozę" szczytu hossy w marcu i majowego tąpnięcia. Prawdę mówiąc szczyty hossy na GPW prawie zawsze wypadają w marcu - patrz lata 1994, 1998 i 2000 (rok 2007 był wyjątkiem) - więc nie byłoby w takim scenariuszu nic specjalnie dziwnego. Alternatywnym scenariuszem jest klasyczne załamanie jesienią, które w takim przypadku oznaczałoby już zapewne początek nowej cyklicznej bessy (w scenariuszu z wiosennym tąpnięciem mielibyśmy szansę na silnie wzrostowe II półrocze - mam wrażenie, że dokładnie odwrotnie do obowiązującego rynkowego consensusu).

 W 1994 roku analogiczna "normalizacja" sytuacji monetarnej w USA zakończyła się skokiem stóp procentowych w USA i w konsekwencji kryzysem maksykańskim (na GPW od marca 1994 do marca 1995 WIG spadł o ponad 71,6 proc.). I wreszcie podobna sytuacja z 2002 roku towarzyszyła fali wyprzedaży na giełdach trwającej do października 2002 na giełdzie amerykańskiej, do marca 2003 na giełdach w zachodniej Europie i do kwietnia 2003 w Japonii. Jak widać ta uboga "statystyka" nie prezentuje się zbyt optymistycznie.

 

Żeby było ciekawiej szerszy agregat pieniężny - M2 - który jeszcze w styczniu 2009 rósł w tempie roczny przewyższającym 10 proc., obecnie - zgodnie z danymi tygodniowymi - wykazuje już najniższą od 1995 roku dynamikę roczną w wysokości zaledwie +2,78 proc. W okresie minionych 50 lat przypadki tak niskiego tempa wzrostu podaży pieniądza w USA zdarzyłby się jedynie kilkukrotnie:

 

 

A tak wygląda - na tle S&P 500 - dynamika M2 w ujęciu realnym uwzględniającym tempo wzrostu cen detalicznych w gospodarce (CPI):

 

 

Jak widać w okresie minionego półwiecza z porównywalnym do ostatniego takim "zacieśnieniem" warunków monetarnych w ujęciu realnym zawsze wiązało się - słabsze lub silniejsze, krótksze lub dłuższe - ochłodzenie koniunktury na rynku akcji.

Takie schłodzenie koniunktury to standardowy "kac" pojawiający się po każdym inflacyjnym ekscesie: o ile w początkowym okresie gwałtowny przyrost ilości pieniądza pojawia się w okresie spadku cen i spadku produktu w gospodarce (deflacyjnej recesji), a więc ma silne działanie pobudzające, o tyle po jakimś czasie normalizująca się (czytaj: spadająca) dynamika przyrostu podaży pieniądza zderza się z rosnącym zapotrzebowaniem gospodarki na pieniądz wynikającym z wywołanego zastrzykiem pieniędzy ożywienia gospodarczego objawiającego się rosnącym produktem i rosnącymi cenami. W takiej właśnie sytuacji znajdzie się gospodarka USA w 2010 roku.

Skutki relatywnego spadku podaży pieniądza (tak naprawdę na razie spadku tempa przyrostu podaży pieniądza) powinny najpierw uwidocznić się na rynku, na którym tym pieniądzem się handluje, czyli na rynku pieniężnym. Od zawsze wiadomo, że ten cykl - podobnie jak poprzednie - "musi" skończyć się wzrostem wysokości rynkowych stóp procentowych, czyli spadkiem cen obligacji skarbowych w USA. Dokładnie taka właśnie sytuacja wywołała krach na Wall Street w 1987 roku (w październiku 1987 rosnące rentowności 10-latek przekroczyły 10 proc. wywołując załamanie na rynku akcji), kryzys meksykański i krach na GPW z 1994 roku rozpoczął się w momencie przełamania przez ceny obligacji w USA 13-letniego trendu wzrostowego cen obligacji (trendu spadkowego rentowności; załamanie na "Emerging Markets" rozpoczęło się, gdy rentowność 10-latek przekroczyła 6,5 proc.). W 2000 roku podobne przełamanie linii trendu spadkowego rentowności 10-latek poprzedziło pęknięcie spekulacyjnej "bańki" na rynku Nasdaq. I wreszcie podobne zjawisko z lat 2006-2007 poprzedziło pęknięcie "bańki" na rynku nieruchomości i wybuch ostatniego kryzysu w sektorze finansowym:

 

 

 

Obecnie linia prawie 30-letniego trendu spadkowego rentowności 10-latek rządu USA przebywa mniej więcej na poziomie 4,70 proc., a więc prawie 100 punktów powyżej obecnych poziomów (3,82 proc. w środę). Jak się więc wydaje, do nadejścia "nieuniknionego" - czyli ujawnienia się na rynkach finansowych w 2010 roku skutków "prawa popytu i podaży" - pozostaje jeszcze trochę - może nawet dużo? - czasu. Jeśli to ostatnie założenie jest poprawne, to najbliższe tygodnie powinny przynieść na rynkach wznowienie dominujących w okresie minionego roku trendów: wzrostowego na rynku akcji i surowców i spadkowego na rynkach dolara i obligacji skarbowych rządu USA.

Komentarze (678)

Dodaj komentarz
 • jureke.30

  Skoro ta ,,normalizacja" poprzedza zazwyczaj spadki cen akcji na giełdach światowych a spadki cen akcji na giełdach światowych (i towarzyszące im spadki cen akcji na GPW w Warszawie) wpływają na spadek dynamiki PKB na świecie (a więc i w Polsce) to myślę, że tym wpisem powinni zainteresować się przyszli członkowie RPP

 • kociobw

  www.bankier.pl/wiadomosc/Kiedy-ruszyc-stopami-czyli-tegoroczne-dylematy-bankierow-2071379.html
  @ALL

 • jureke.30

  Wojciech Białek napisał

  ,,Alternatywnym scenariuszem jest klasyczne załamanie jesienią, które w takim przypadku oznaczałoby już zapewne początek nowej cyklicznej bessy"

  to mi się wydaje być chyba mniej prawdopodobne, gdyż rok 2011 to rok przedwyborczy w USA a taki rok jest z reguły dla giełd korzystny

  no chyba żeby ta zasada (dobrego dla posiadaczy akcji roku przedwyborczego) sie tym razem nie sprawdziła

 • stoje_i_patrze

  O ile idziemy sladem 1969-1971 (korekta po 11 miesiacach) o tyle warto pamietac iz historia zna przypadek kiedy wzrost trwal nieprzerwanie w usa przez 14 miesiecy...

 • lakusek

  Bardzo ciekawy wpis.
  Pozdrawiam.

 • arnigo

  Mocne

 • stoje_i_patrze

  No coz, wall street wyrwal sie ze schematu tygodniowego (pompa w pon, kontynuacja we wtorek, chop chop sroda, czwartek drop, piatek bounce) ale w wpadli w inny - dzieki pompie (40mld czy 30mld wyplaty z obligacji) dostali kase do wpompowania w akcje. DObrze że nie jestem analitykiem bo bym musial tlumaczyc iz "byki zdecydowaly uderzyc w koncowce"....blablabla

 • lamerok76

  Wojtku,
  Gratuluję popularności, wygląda na to ,że prawie cała spekulacyjna Polska śledzi Twój blog:

  bizinformation.org/pl/www.wojciechbialek.blox.pl

  !!!

 • japmp

  no pięknie - nie umniejszając jakości rewelacyjnych komentarzy Pana Wojtka podaje również link wyceny Naszej Klasy:

  bizinformation.org/pl/www.naszaklasa.pl

  ze wszystkim należy uważać... jak z każdym modelem

  chociaż - wartość komentarzy Pana Wojtka ma zdecydowanie większy od wpisów na naszej klasie....

  he he he pozdrawiam, i życzę dalszego zwiększania popularności strony

 • maklere

  wpis dający do myślenia:

  arturhess.blogspot.com/2010/01/zapiski-spekulanta-cz-12-s.html

 • song_mun

  @ Gospodarz

  Rekonstruowane M3 w pełni potwierdza obraz, generowany przez M2:
  www.nowandfutures.com/key_stats.html
  Pod tym samym linkiem, ale niżej, jest sumaryczna podaż pieniądza, generowana przez FED i Treasury. Choć tam jeszcze tempo zmian przyrostu pieniądza jest dodatnie, to spowalnianie tego tempa jest równie wyraźnie widoczne.

 • stoje_i_patrze

  @bialek.wojciech


  Mam cos do wykresu dnia, pozycje spekulacyjne na usd (pdf)
  jsmineset.com/wp-content/uploads/2010/01/US-Dollar-Chart-COT-as-of12-29-2009.pdf

  jak widac commercials maja najwikesza pozycje w historii short. Proponuje nałożyć na to jeszcze wykres dolara, wtedy sie sporo wyjasni.
  ------
  Dzisiaj mamy wazne dane o rynku pracy. wszyscy oczekuja poprawy, jednak majac na uwadze pozycje commercials, oraz co najwazniejsze, podaz obligacji w przyszlym tygodniu, przydało by sie aby nius byl zly, zatem dane powinny byc zle, inaczej UST robi sobie duza krzywde.

 • marekrzewuski

  Warto się zastanowić nad tym, czy czasami oprocentowanie obligacji (w tym pokazanych na ostatnim wykresie 10-cio letnich) będąc w długotrwałym trendzie spadkowym, nie spadły już poniżej poziomu akceptowalnego przez inwestorów. Mam tu na myśli sytuację, w której pomimo wzrostu stóp procentowych i oprocentowania obligacji zyski z nich nie są atrakcyjne biorąc pod uwagę poziom inflacji - przestają być rentowną inwestycją lub są na granicy opłacalności. Z taką sytuacją jeszcze nie mieliśmy dotąd do czynienia i warto zastanowić się czy może tym razem właśnie nie nastąpi ten efekt. Może się zdarzyć, że "bezpieczne inwestycje" w obligacje dając po podwyżkach stóp procentowych zyski rzędu 3-5% R/R pozostaną nadal rażąco nieatrakcyjne wobec zysków na rynku akcji lub innych instrumentów.

  Gdyby się tak stało wówczas pieniądze nie zostałyby odciągnięte w kierunku obligacji a trafiłyby na inne rynki (surowce, akcje, złoto) i częściowo z powrotem do banków (lokaty). To ostatnie jest szczególnie ciekawe, bo pojawiłby się mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego. Banki zasilone pieniędzmi na lokatach mogłyby znowu pożyczać, a zatem ilość pieniądza M1 znowu zaczęłaby rosnąć.

  Z drugiej strony wystąpiłaby presja na dalsze podwyżki oprocentowania obligacji, bo rządy, żeby rolować swoje długi musiałyby zachęcić czymś inwestorów. Oznaczałoby to zmianę trendu spadkowego na wykresie oprocentowania obligacji 10-cio letnich ze spadkowego w długim terminie do conajmniej bocznego, a może nawet wzrostowego.

 • stoje_i_patrze

  Mish zajął się bezrobociem w usa. polecam.
  globaleconomicanalysis.blogspot.com/2010/01/massive-jump-in-emergency-unemployment.html

  Czy w końcu znajdzie się choć JEDEN osobnik na naszym rynku finansowym i w telewizji biznesowej czy innej powie jak jest naprawde, czy nadal kazdy udaje glupiego i podnieca sie głównymi cyframi podawanymi przez urząd?

  odnosnie wczorajszych danych:
  www.zerohedge.com/article/total-nsa-unemploment-claims-hit-another-record

  Jest przerażające iż praktycznie nikt o tym nie mowi w tv, jak tvn cnbc czy innym kanale. To wskazuje na żenująco niski poziom naszych analityków niestety:(

 • sly_3

  Błyskotliwa analiza! Gratuluje.

 • bowojt

  @Wojciech Białek
  Super wpis- niesamowicie interesująca analiza.
  Nawiązując do mojego pytania o obligacje, czy uważa Pan, że Bernanke w celu podtrzymania rynku akcji i inflacji może pozwolić sobie na krach na obligacjach?
  I jeszcze jedno pytanko- Wspominał Pan o roku 2012-o agresywnej monetyzacji długu przez rząd japoński. Czy istnieje możliwość, że sytuacja taka nasapi teraz w USA?
  Ludzie wycofują pieniądze z obligacji, FED jako jedyny je kupuje. Czy jest to myślenie za daleko posunięte ze względu na zagranicznych wierzycieli? Z tego, co wiem Japonia może sobie pozwolić na taki krok ze względu na to, że dług jest w większym stopniu w posiadaniu obywateli Japonii.
  Czy może obecne zadłużenie większości krajów doszło do pułapu przy którym jesteśmy już teraz skazani na ciągły druk pieniądza i długoterminową hossę na światowych giełdach?
  Dziękuję i pozdrawiam.

 • ichimoku

  @dieter_1
  2010/01/08 11:57:25
  @W.Bialek:

  Przeczytalem wszystkie 1081 slow Twojej powyzszej analizy i nie wiem nadal co radzisz. Moze wystarczyloby napisac dwa slowa np.: "Radze sprzedawac". Dwa slowa zamiast 1081 slow, a jakze o wiele wiecej mowiace. Pomysl nad konkretnoscia wyrazania swoich mysli, bo nadal nic nie wynika z tego calego potoku slow albo zacznij pisac opowiadania SF lub idz w polityke. Tam sie znajda frajerzy, ktorzy to kupia.

  D.

  Dieter skoro to nie tajemnica to napisz co sądzisz osobiście o obecnej sytuacji. Cieciwa się napina.

 • kociobw

  www.parkiet.com/artykul/7,885392_Spadek_dynamiki_podazy_pieniadza_w_USA_zaszkodzi_w_tym_roku_rynkom_akcji.html
  @all

 • degires

  dieter_1

  Musiałeś dużo stracić na giełdzie w czasie gdy inni zarabiali... i pewnie jesteś teraz złośliwy...

  Podaj swoje prognozy , od października 2009 zapowiadałeś spadki a co dalej będzie ?

  Jak rodzice mówią dziecku tylko : TAK , NIE to doczekają się imbecyla
  A jak mówią
  Tak , gdyż w ten sposób ...
  Nie , bo ...
  Mają szanse edukować własne dziecko.

  Pamiętaj , że wielu laików czyta ten blog, a nawet wielu analityków też się uczy

  Wielu ma za co dziękować: edukacja + zyski

 • ichimoku

  @Dieter dzięki. Co sądzisz o S&P500. Jak myślisz mają szansę jeszcze podjechać bez korekty dużo wyżej?

 • song_mun

  @ marekrzewuski

  "Może się zdarzyć, że "bezpieczne inwestycje" w obligacje dając po podwyżkach stóp procentowych zyski rzędu 3-5% R/R pozostaną nadal rażąco nieatrakcyjne wobec zysków na rynku akcji lub innych instrumentów
  A jakie to mogłyby być te superatrakcyjne "inne instrumenty"? Na obecnych poziomach cenowych czy to akcji czy np. surowców przemysłowych niczego "superatrakcyjnego" nie widać....

  "Banki zasilone pieniędzmi na lokatach mogłyby znowu pożyczać, a zatem ilość pieniądza M1 znowu zaczęłaby rosnąć."
  Z pożyczaniem to jest tak, jak u Śp. Boya-Żeleńskiego :"bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz!":-)
  Chęć banków niestety nie wystarczy do tego, by więcej pożyczać, potrzebni są Ci, którzy po te kredyty się zgłoszą, a z nimi nadal kiepsko:
  www.nowandfutures.com/key_stats.html#us_credit
  Kredyt konsumencki + karty kredytowe + kredyty dla przemysłu nadal w dół bez żadnej reakcji (drugi wykres od góry pod podanym wyżej linkiem), a za "ząbek" widoczny na wykresie pierwszym od góry w końcówce roku, pokazujący, że tak naprawdę to tempo spadku udzielanych nowych kredytów jedynie nieco zwolniło, odpowiadają kredyty nieruchomościowe, ale to trochę mało...

  @ bowojt
  Ludzie wycofują pieniądze z obligacji, FED jako jedyny je kupuje.
  Nie wysuwałbym aż tak odważnej tezy. Paru "ludzi" oprócz FED mimo wszystko też jednak te obligacje kupuje :-) :
  www.contraryinvestor.com/2009archives/modec09.htm

 • stoje_i_patrze

  @Dieter_1

  Chłopie, Ty to masz kompleksy. Szkoda, bo miałem nadzieję iż uniesiesz się ponad swoje kompleksy i będziesz komentował sprawę bardziej kulturalnie. Widzę jednak iż po prostu nie dajesz razy, stawka Cię przerosła. Szkoda.

 • marekrzewuski

  @ song_mun
  Osobiście sądziłem jeszcze kilka miesięcy temu, że gwałtowny wzrost inflacji już teraz spowoduje odwrót od gotówki w "jakiekolwiek" inwestycje chroniące przed spadkiem wartości pieniądza. Te jakiekolwiek to mogłyby być wówczas przede wszystkim surowce, ale akcje także. Okazuje się, że jak na razie skokowego wzrostu ilości pieniądza nie ma, a spadek dynamiki M1 sugeruje raczej że szok inflacyjny też nam chyba nie grozi. Z tym, że oznaczałoby to powrót do polityki utrzymania niskich stóp procentowych w obawie przed recesją, co z kolei... i tak dalej i tak dalej... Czyli wszystko jeszcze możliwe.

 • jureke.30

  SZEŚCIORO GNIEWNYCH LUDZI !

  8 stycznia w sejmie odbyło się głosowanie w sprawie powołania członków RPP.

  1) Klub PIS poparł Andrzej Kaźmierczaka, który postrzegany jest jako przeciwnik wejścia do strefy euro oraz (niestety) Elżbietę Chojna Duch, która zadeklarowała na Komisji Finansów Publicznych

  ,,Przystąpienie do ERM2 i strefy euro powinno nastąpić jak się wydaje w NAJBLIŻSZYM terminie, ale najkorzystniejszym z punktu widzenia polskiej gospodarki

  stooq.pl/n/?f=298661&c=1&p=18+22

  To sformułowanie ,,najkorzystniejszym z punktu widzenia polskiej gospodarki to taka gra słowna.

  2) Nic dziwnego, że prezes Skrzypek propagator euro zadowolony jest z wejścia Elżbiety Chojna Duch do składu RPP.

  wiadomosci.onet.pl/2088682,10,item.html

  3) W klubie PiS znalazło się SZEŚCIORO posłów (z tych, którzy brali udział w głosowaniu), którzy nie poparli żadnego zwolennika euro

  Oto oni

  1) Górski Artur

  2) Grabicka Krystyna

  3) Macierewicz Antoni

  4) Masłowska Gabriela

  5) Pięta Stanisław

  6) Wargocka Teresa

  orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/InfoForPPIDL?OpenAgent&33466&PiS

  Oto sześcioro bezkompromisowych obrońców złotego !


 • bowojt

  @song mun
  Źle odczytałeś. Chodzi mi o scenariusz na przyszłość, a nie że w tej chwili tak się dzieje z obligacjami.

 • ichimoku

  Na marginesie. Chińczycy dopuścili od dzisiaj możliwość krótkiej sprzedaży u siebie na giełdzie.

 • hurry_up

  Bardzo zgrabna analiza, jednak nie wiem czy nie za bardzo optymistyczna. Rok 2010, wśród analityków giełdowych, wzbudza mieszane odczucia. Może faktycznie jak to ujął S.Dębowski : "W 2010 roku może się okazać, że wzrosty trwające od marca 2009 r. nie są nową hossa tylko wielomiesięczną korektą w długoterminowej bessie."
  więcej na: www.globtrex.com/Wiadomosci/show/29002-Prognoza+Globtrex+com+na+2010+r+MOZLIWY+POWROT+BESSY

 • song_mun

  @ bowojt

  Źle odczytałeś. Chodzi mi o scenariusz na przyszłość, a nie że w tej chwili tak się dzieje z obligacjami.

  Czy na pewno źle odczytałem? :
  Wspominał Pan o roku 2012-o agresywnej monetyzacji długu przez rząd japoński. Czy istnieje możliwość, że sytuacja taka nasapi teraz w USA?

  Czy słowo "teraz" znaczy "w przyszlości"?
 • song_mun

  @ marekrzewuski

  Osobiście sądziłem jeszcze kilka miesięcy temu, że gwałtowny wzrost inflacji już teraz spowoduje odwrót od gotówki w "jakiekolwiek" inwestycje chroniące przed spadkiem wartości pieniądza.

  Czyli jak większość wieszczących hiperinflację, patrzyłeś tylko na jeden czynnik lewej strony równania Fishera, ten bardziej widoczny (działania FED). Równanie ma postać:
  M*V = P*Q
  M- podaż pieniądza; V - szybkość jego obiegu, P - ceny, Q - tempo wzrostu PKB.

  Jest jeszcze drugi czynnik, mniej widoczny - szybkość jego obiegu, która wraz z pęknięciem bańki nieruchomościowej i załamaniem się rynku derywatów zabezpieczanych nieruchomościami spadła kilkukrotnie, więc M nawet w tak gigantycznej skali, jedynie równoważyło to załamanie prędkości obiegu pieniądza. To dlatego inflacja nie wystapiła i nie wystąpi w takiej skali, jak wieszczy to hiperinflacyjny tłum. Każde pęknięcie bańki spekulacyjnej (dowolnej) jest ze swej natury deflacyjne!

  Aby zaczęła nam grozić inflacja, sektor prywatny, delewarujący się obecnie na potęgę, musiałby nagle o 180 stopni zmienić podejście do kredytu i rzucić się nań zachłannie.
  Tylko po co? Konsument brał kredyt pod bańkę nieruchomościową, czy to klasyczny kredyt hipo czy też MEW (HELOC). Teraz nie ma już "pod co" brać kredytu, a jest zadłużony po uszy...robi więc to, co najbardziej logiczne w tej sytuacji - oddaje długi, obcinając wydatki na konsumpcję. Nim je ponownie zwiększy minie parę ładnych lat.

  Przemysł miałby brać ostro nowy kredyt? A po co? Dla zwiększenia sprzedaży konsumentowi,który właśnie zaczyna mocno oszczędzać w ramach pobudki ze snu o bogactwie ze spekulacji nieruchomościami i nie w głowie mu wzrost konsumpcji? Przy rekordowo niskim wykorzystaniu już istniejących mocy produkcyjnych, miałby te moce na kredyt powiększać?

  Trzeba przygotować się na kilka lat niskiej inflacji na przemian z deflacją, a nie na hiperinflację. Nadmiar mocy produkcyjnych przemysłu przy kurczących się wydatkach US konsumenta, odpowiadającego za prawie 70% PKB w USA, nie bedzie podnosił poziomu CPI w jakiś wyraźny sposób.

 • bowojt

  @song mun
  Z całym szacunkiem ale pytanie było skierowane do Pana Wojtka.
  Użyłem czasu przyszłego, a słowo teraz miało oznaczać "szybciej niż się spodziewamy".
  Pozdrawiam serdecznie

 • arnigo

  krótkie podsumowanie dobrych wieści z USA:
  tiny.pl/hmtj1

 • czytelnikbloga

  song_mun:
  "Trzeba przygotować się na kilka lat niskiej inflacji na przemian z deflacją, a nie na hiperinflację. Nadmiar mocy produkcyjnych przemysłu przy kurczących się wydatkach US konsumenta, odpowiadającego za prawie 70% PKB w USA, nie bedzie podnosił poziomu CPI w jakiś wyraźny sposób."

  Zgadzam się z całą analizą. Warto przy okazji zastanowić się, co będzie w naszym kraju. Podaż pieniądza rośnie, bańka na nieruchomościach nie pękła jak w Stanach, ludzie nie zmienili znacząco nastawienia do kredytów (tzn. wciąż je biorą, może mniej hipotecznych, a więcej na kartach) - i nie wygląda, by to się nagle zmieniło, nie włączyło się raczej "kryzysowe myślenie". Czy zatem będzie dużo wyższa niż ostatnio inflacja? (Jeśli tak, to polskie spółki będą zachowywały się lepiej niż te w Stanach - do pewnego momentu inflacja im pomaga - i można pobawić się w long tu/short tam).

 • stoje_i_patrze

  16 out of the 19 Monday's are up.
  Since March 80% of all the gains were on Monday.

 • stoje_i_patrze

  @czytelnikbloga

  jesli mielibysmy leciec do gory jak inne EM to przydalo by sie wiecej spolek surowcowych, ktorych nie mamy. Gdybysmy mieli ich wiecej (teoria) jak np KGHM to bylibysmy w chmurach jak Merval, Bovespa czy IPSA (Chile) ktore nota bene bije rekord za rekordem.

  U nas banki stanowia okolo 40% wig20 a jak wiemy branza bankowa, nie wazne czy w Pl, US, UK czy gdzies indzien, zostala mocno znienawidzona w czasie ostatniego kryzysu. Raczej ktos z daleka malo patrzy tj nie zaglada czy peo czy pkb to mial straty czy nie, ogolnie branza odstrasza.
  Pocieszajaca jest za to dla bykow nagonka na 2010 bo wg wielu wielkich instytucji ta branza ma sie niby odrodzic i maja byc przez nia wygenerowane w tym roku najwieksze zyski z trzymania akcji.

  W sprawie inflacji to nie mam zdania

 • ironicman01

  fw20
  Znowu będzie luka w gore. Czuję, że już nie dużo czasu pozostało, bo proces oswajania byków jest w bardzo zaawansowanym stadium. Byki oswojone nie będą się w stanie obronić przed rzezią.

 • pyta.ulica

  Dwa Boże Narodzenia i jeden Nowy Rok , a także dwa antybiotyki później, życzę wszystkim najważniejszego- zdrowia na 2010 r.

  @ Wojciech Białek
  Bardzo inspirujący wpis. Podobne wnioski wysnuł niewątpliwie FED i rząd USA. Czy nie z tego powodu planuje kolejne wydatki, czyli państwo zastępuje podmioty prywatne w roli głównego dłużnika?
  Health Care przepchnięty, choć coś jeszcze majstrują, planowane kolejne stimuli, lub przedłużenie starych:
  www.nytimes.com/2010/01/07/business/07fed.html
  Spadająca dynamika podaży pieniądza odpowiada zapewne za spadającą dynamikę wzrostów cen akcji.

  A'propos poprzedniego wpisu. Analogia z 1907 r bardzo pasuje do obrazka, który nie daje mi spokoju od dłuższego czasu. Niewielu przyjmuje taką możliwość, choć wydaje się niezbyt wydumana:
  4.bp.blogspot.com/_mNgsiAj3Xko/S0KUeRgeYLI/AAAAAAAABEQ/lb2kGS_fQDs/s1600-h/indu-04.png
  Pasuje też do koncepcji wiosennej korekty i letnio-jesiennej, euforycznej fali C. Na pytanie, kto wtedy będzie kupował, odpowiedzi udzieliło mi moje OFE, przysyłając coroczny list. Otóż zacznie sprzedawać obligacje i kupować akcje, gdy będzie to bezpieczne (Sic!). Na razie osiągnęło fantastyczny wynik 6% r/r . Tak więc wszyscy pracujący , na górce kupimy sami od siebie!

  PS. mWIG tuż nad EMA500, najbliższy poziom docelowy prawie osiągnięty (2418), WIG też ma od czego odbijać (41346- szczyt fali 5=1,0 długości fali 1 od dna 2). Chyba czas domknąć lukę z 23.12. Choć może dopiero wiosną? :)
  Pozdrawiam.

 • jurgenes

  Zgadzam sie z Panem Wojtkiem, ze bedzie zalamanie, celuje na zalamanie z poziomu 2800 punktow do poziomu 2200 moze 2100 punktow. Nie nizej. Jesli bedzie nizej to bedzie to prezent, a jesli zobacze cos ponizej 2000 punktow, to bedzie to super okazja do zakupow-osobiscie w to nie wierze. Pozdrawiam!

 • onetrader25

  Tak samo jak miesiac wczesniej dane byly zmanipulowane do gory, tak dzis sytuacja sie odwrocila, ale po co? Oddala sie perspektywa podwyzek stop procentowych, takze w ciagu kilku-kilkunastu sesji jestesmy w stanie dojsc do 1180-1200 na S&P500 nie wspominajac, ze od poniedzialku zaczynamy publikacje danych spolek o absurdalnie niskich oczekiwaniach - nie wspominajac o niskiej bazie!, Wig20 pewnie powyzej 2700, Dolar down, zloto up. Korekta na EUR/USD i trwajaca kilkanascie dni konsolidacja byla idealną okazją na tłuste L. Panie Wojtku szacunek!

  A propos Dietera - brak slow! Bazujac na olbrzymiej popularnosci tego bloga kreuje sie na nieomylnego wchodzac w podworkowe polemiki z gospodarzem (w stylu - podejdz Pan do plota to Panu nawrzucam). Przykleja sie jak g**** do okretu i krzyczy płyniemy. Zal, smutek, apatia...

 • stoje_i_patrze

  wykres dnia:
  3.bp.blogspot.com/_H2DePAZe2gA/S0UpGv4hOsI/AAAAAAAAK_0/Hn0y9YYeiYY/s1600/10-01-03_goods_government.png

  źródło:
  jessescrossroadscafe.blogspot.com/2010/01/more-government-employees-than-goods.html

 • pawel-l

  Ciekawe rzeczy u Martina Pringa (ten od książki o AT)
  www.pring.com/articleindex.htm
  Ciekawy raport o cyklach gosp (choć stary z 2006r)
  P.Wojtek znajdzie inspiracje do kolejnych b.ciekawych wpisów
  www.pring.com/articles/return.pdf

  A Prechter też idzie drogą gospodarza i porównuje wykresy z lat 30 i 00.
  www.elliottwave.com/images/charts/dow-close-pair.gif

 • bykkkk

  ci którzy piszą że nie będzie inflacji bo nie ma popytu radzę spojrzeć na wkres miedzi i ropy , a to że są zapasy na rekordowych poziomach wcale nie oznacza że nie rosną ,

  tyle dodrukowanego pieniądza musi zrobić bankę na aktywach i będą to na bank surowce ,

 • czytelnikbloga

  stoje_i_patrze:
  Myślałem bardziej o średnich spółkach (produkcja, handel, usługi). Prędzej czy później zwiększona podaż pieniądza wpłynie na ich zyski, a więc i wycenę. U nas jest jeszcze sporo ludzi bez kredytu, nie wygląda na to, by nagle zatrzymało się ich udzielanie, w Stanach zaś - jak w Japonii 20 lat temu - powstaje pokolenie, które spłace stare długi i nie zaciąga już nowych. Dla banków nie musi to być aż tak korzystne, bo złoty może się osłabiać i zyski z nowych kredytów będą równoważone przez straty na kredytach walutowych (no i rząd może zabierać kasę tym państwowym).

 • benek3333

  Dieter nie chrzań trzy po trzy.
  Akurat Wojtek bardzo jasno i odważnie pisze o konkretnych prognozach.
  Przypominam że aktualnie to 2700 - 2050 i potem powolny wzrost do końca roku.
  Czy można konkretniej?
  Oczywiście przy tak zdecydowanych prognozach jest sporo nietrafionych. Normalne!
  Uzasadnianie prognoz jest dodatkową wartością, a nie bla bla bla.
  Krytykuj prognozy, stawiaj swoje własne, ale nie trolluj bez sensu. Sie ma.

 • pak86

  Prognozy wynikow finanosowych spolek w stanach b2.s3.p.quickshareit.com/files/earningspreviewq3fy10jan10e9aee.pdf

 • pak86

  Ups nie ten link co trzeba wkleilem

 • benek3333

  Kurka wodna, jak to jest?
  TheWSJ podaje bieżący P/E dla SP500 jako 75.60, a za rok przy niezmienionym poziomie indeksu spodziewają się 15.65.
  Spodziewają się radykalnej poprawy wyników bo w starych wynikach siedzi mnóstwo dramatycznych odpisów na złe kredyty. Zatem niby wszystko gra, ale przecież jeszcze mnóstwo złych kredytów nie zostało odpisanych i obciążą wyniki banków w najbliższych kwartałach. Skąd biorą aż taki wzrost zysków? Chyba szaleją.

 • zdzislawj

  OFFTOPIC

  Panie Wojciechu, proszę o opinię.

  1) jak Pana zdaniem zachowa się rynek nieruchomości w Polsce w najbliższych 1-3 latach, nakładając go na Pana scenariusz rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie?

  Sam zakładam, że ceny nieruchomości będą się cechowały niską betą w stosunku do giełd i zmian PKB, zmieniając się od zera do stawki w granicach inflacji.

  2) Czy w ramach sektora nieruchomości mogą wystąpią różne trendy, np. ceny gruntów inwestycyjnych będą rosły nieco powyżej inflacji, ceny powierzchni biurowo-handlowej będą spadały nawet nominalnie a ceny mieszkań rosły o inflację? Wiem że nieruchomości to może nie Pana domena ale jestem ciekaw Pana opinii.

  Założeniem jest ocenić na ile jest sensowne relokować kapitał z giełdy na rynek nieruchomości.

  Odnosząc się do tematu postu, mam ogólną uwagę. Trudno jest komentować i przewidywać zachowanie rynku akcji mając zainwestowane wszystkie środki w akcje albo mając wszystkie środki na lokacie. Będąc natomiast częściowo w akcjach a częściowo w pieniądzu czy szortach na niektóre instrumenty, mam lepszą percepcję rozwoju sytuacji. To tak jak stojąc w rzece lepiej czujemy przepływ wody, niż tylko obserwując z lądu. No i lepiej może nie stać na środku tylko gdzieś w 1/4 szerokości ;)

  Pozdrawiam

 • stoje_i_patrze

  wykres sp500 z kreskami (nie mojego autorstwa)
  www.bankfotek.pl/image/499200.jpeg
  www.bankfotek.pl/view/499200

 • pak86

  @sip:
  Moglbys podac zrodlo ?

 • maartini

  @ Wojciech Białek
  "Zgodnie z prawem popytu i podaży w warunkach niezmienności innych zjawisk cena towaru porusza się w tym samym kierunku co popyt, a w odwrotnym do kierunku podaży."
  Czy ta zależność ma coś wspólnego z rynkiem surowcowym? Popyt jest w miarę stabilny, przerób ropy spada, zapasy rosną, a cena też rośnie...:
  stooq.pl/q/?s=clpln.f&d=20100108
  stooq.pl/q/?s=cleur.f&d=20100108
  stooq.pl/q/?s=cl.f&d=20100108

 • longterm077

  Witam, powyżej ktoś wycenił blog Pana Wojtka na 18 baniek. przyznam się szczerze że ja sprawdziłem ile by dali za mojego i dają ponad 700 tyś zeta:) oczywiście to nie prawda bo tyle dają za wszystkie blogi danego portalu czyli analogicznie - gazety.pl i money.pl. Co do wątku głównego to Pan Wojtek staje się gościem starającym się spełniać pragnienia wszystkich czytelników:) niby z treści można wywnioskować że czeka nas...hmm to słowo to krach ale na końcu jednak pocieszenie dla marzycieli i teza o powrocie do wzrostów...niestety u mnie nie ma takiej sielanki...nadchodzi szok i przerażenie:

  tnij.org/fhjv

  pozdrawiam

 • pancernik_patjomkin

  za mojego trabanta tez mi chcieli dac 100 tysięcy, a jak przyszło do podpisania umowy i płacenia, to dostałem tylko 1200 zł

 • bialek.wojciech

  jureke.30:
  "to mi się wydaje być chyba mniej prawdopodobne, gdyż rok 2011 to rok przedwyborczy w USA a taki rok jest z reguły dla giełd korzystny "

  "Wzorzec dekadowy" sugeruje rymowanie się 2010 roku z rokiem 2000 (czyli wzrosty do marca, a potem tąpnięcie do maja). "Cykl prezydencki", który Pan właśnie przywołał, sugeruje rymowanie się 2010 roku z rokiem 2006. W 2006 roku WIG-20 zwyżkował do maja, a potem do czerwca w ciągu 5 tygodni tąpnął o 25 proc. Tak czy siak wychodzi tąpnięcie wiosną, pytanie tylko czy wczesną czy późną.

 • bialek.wojciech

  lamerok76:
  "Gratuluję popularności, wygląda na to ,że prawie cała spekulacyjna Polska śledzi Twój blog:

  bizinformation.org/pl/www.wojciechbialek.blox.pl"

  Sprzedam Panu ten blog za 6 proc. tej wyceny. Uważam, że to okazja. Proszę się szybko decydować, bo mogę zmienić zdanie. ;-)

 • bialek.wojciech

  song_mun:
  "Rekonstruowane M3 w pełni potwierdza obraz, generowany przez M2:
  www.nowandfutures.com/key_stats.html
  Pod tym samym linkiem, ale niżej, jest sumaryczna podaż pieniądza, generowana przez FED i Treasury. Choć tam jeszcze tempo zmian przyrostu pieniądza jest dodatnie, to spowalnianie tego tempa jest równie wyraźnie widoczne."

  Fajna strona. Na M3 to już prawdziwa katastrofa!

 • bialek.wojciech

  japmpŁ
  (...)podaje również link wyceny Naszej Klasy:

  bizinformation.org/pl/www.naszaklasa.pl"

  Świetnie. Kupuję za pieniądza uzyskane ze sprzedaży mojego blogu Panu lamerok76. ;-)

 • bialek.wojciech

  maklere:
  "wpis dający do myślenia:

  arturhess.blogspot.com/2010/01/zapiski-spekulanta-cz-12-s.html"

  Najbardziej podobny jest oczywiście przypadek z 1975 roku. Tam sygnał kupna na średnich został wygenerowany już po korekcie i na początku zwyżki kończącej falę hossy z lat 1974-1976. Owa korekta sprowadzała S&P 500 do 200-tki. W naszym przypadku to poziom 1000 pkt.

 • bialek.wojciech

  stoje_i_patrze:
  "Mam cos do wykresu dnia, pozycje spekulacyjne na usd (pdf)
  jsmineset.com/wp-content/uploads/2010/01/US-Dollar-Chart-COT-as-of12-29-2009.pdf

  jak widac commercials maja najwikesza pozycje w historii short. Proponuje nałożyć na to jeszcze wykres dolara, wtedy sie sporo wyjasni."

  Trochę się martwię, że tak szybko spadająca dynamika podaży pieniadza w USA, będzie sprzyjać jego umonieniu, a więc bessie na rynkach inflacyjnych (surowcem, EM itp). Tak więc cała nadzieja, że "commercials" wiedzą co robią.

 • bialek.wojciech

  stoje_i_patrze:
  "Proponuje nałożyć na to jeszcze wykres dolara, wtedy sie sporo wyjasni."

  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=10y&t=c&a=lg&b=0

  W przeszłości w podobnych sytuacjach na przełomie 2005 i 2006 oraz w na przełomie III i IV kw. 2008 dolara trzeba było sprzedawać. Ciekawe, że obecnie rekordowe pozycje pojawiały się po tak niewielkim w sumie ruchu dolara w górę.

 • bialek.wojciech

  longterm077:
  "Koniec upokorzeń. Czas na atak kończący tą farsę już nadszedł. Kiedy się zacznie będzie to uderzenie w stylu SZOK I PRZERAŻENIE...ci sami ludzie którzy z nas drwili będą tkwili przed monitorami osłupieni, sparaliżowani, nie mający pojęcia co się dzieje...kiedy się zacznie gracze na spadki nie będą mieli litości bo nikt nie litował się nad nimi przez ostatnie 10 miesięcy...nie będzie miejsca i czasu na branie zakładników...rzeź i zniszczenie będzie na skalę niewidzianą od wielu lat a zgliszcza i rany pozostałe po tym krachu będą na tyle dotkliwe że giełda pogrąży się w fazę beznadzieji na wiele, wiele miesięcy..."

  www.racjonalista.pl/kk.php/s,4631

 • benek3333

  Wojtku, jeśli masz gdzieś wykres p/bv dla SP500 za ostatnie 30 lat to chętnie bym go zobaczył.

 • someday27

  Jak obecnie sie maja wskazniki sentymentu, zaleznosc misie byki , wskazuja na cos ciekawego Panowie ???

  Pozdrawiam

 • stoje_i_patrze

  Ha! Kolejny poniedziałek, kolejny odpał w górę na kontraktach na SP00. Normalnie lubię jak wszystko idzie z planem:
  www.dziennik.pl/files/archive/00158/FR_1983_the_a-team__158033l.jpg

  A z drugiej beczki, put call ratio wskazuje wg mnie na przynajmniej kilkudniowe cofniecie na indexach. Dodatkowo nascrack uderzyl w moj cel 2318 a Nasdaq 100 E-Mini Future uderzyl praktycznie w 1900.
  Majac na uwadze wieksza podaz obligacji na dlugim ogonie, do czwartku od dzisiejszego popoludnia preferuje niedzwiedzi.
  Jedynym jokerem (ktore moze wszystko zmienic) jest UST (min.skarbu US) która ma prawie 200mld usd gotowki na koncie w FED. Moze sobie jednomiesiecznie (bo podaz new moey naobligacjach miesieczna to okolo 140mld) zmiejszyc podaz obligacji, jednak wydaje mi sie ze glupiei cele polityczne obamy i demokratów wygraja i odłożona kasa z TARP itd trafi do kolejnych przygłupich programów, jak wymien lodówkę.

  @Someday27
  www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results.cfm

 • niknejm

  @All - co do wskaźników sentymentu

  Wskaźniki sentymentu inwestorów indywidualnych w USA zgodnie z ostatnim odczytem 'znormalizowały' się, nie są już tak bycze jak były.
  Patrząc na historię, TAKA ilość byków jak tydzień temu, powinna była doprowadzić do tąpnięcia... A tymczasem nic się nie stało (poza minimalnym wahnięciem na początku stycznia), zaś ilość byków nam spadła.
  Kolejny delikatny argument, że rynek może być trzymany sztucznie. Jeśli jednak nawet tak jest, nie ma co narzekać - 'paroma' peelenami zarobku na swojej giełdowej resztówce nie pogardzę :-) A jeśli wkrótce dojdzie do euforii, nie będę czekał i resztówkę ową spieniężę - tak jak pisałem... Siedzenie na dużej ilości papiera jest obecnie IMHO zbyt ryzykowne... Trzymam około 20% i palec na 'enterze' ;-)

 • euromaybach

  @ Pan Wojciech Białek

  Kłaniam się Panie Wojtku. Napisał Pan już tyle na temat giełdy w 2010 roku. Czy można prosić o parę zdań na temat walut w 2010? Co chwila pojawiają się sprzeczne informacje. Według jednych PLN będzie się umacniał ( nawet do 3,60 zł za Euro ), jeszcze inni przewidują osłabienie złotówki do 4,60 za Euro i 3,30 zł za Dolara. Ile według Pana kosztować będzie złotówka w tym roku? Czy możliwa jest kontynuacja obecnej sytuacji, w której dolar będzie reagował umocnieniem na każdą dobrą wiadomość? Wybiegając w przyszłość wygląda na to, że gospodarka USA przyniesie w tym roku więcej dobrych wiadomości niż inne gospodarki, a to oznacza wzrost dolara. Czy Pana zdaniem jest szansa na to, że w Eurolandzie stopy procentowe zostaną szybciej podwyższone niż w USA?Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam, życzę miłego dnia

 • arnigo

  czy aby na pewno?

  www.nowandfutures.com/images/GDP_and_forecast.png

 • jura5353

  Witam....
  Jak dla mnie wykres GWP coraz bardziej przypomina końcówke hossy z 2008r dlatego sądzę że to gaśnięcie trędu. Możliwe że zgodnie z wieloma prognozami wydrapie sie na Wig 20.....2500-2550a ale dla mnie to łabędzi śpiew...Pewności mi dodaje fundusz Generali (return fund) który nieubłaganie wyszedł ponad 3% wielomiesiecznej platformy i...dalej idzie do góry ...To samo wykonał w końcowej fazie hossy Gwp...po czym ruszył w czasie bessy 80 % do góry...czekam ...pozdrawiam..

 • zulus_chacka

  zaskakujaca slabosc gpw, no chyba ze po 15 rozpocznie szybki skok w kierunku 2550. trzeba czekac i reragowac w momencie ruchu.
  ja dalej z daleka od longow, wole sie przygladac.

 • retepete

  japan.pimco.com/LeftNav/Featured+Market+Commentary/FF/2010/GCBF+January+2010+ENG.htm

 • niknejm

  @Zulus

  To ze nie mozemy sie wybic w gore, spowodowane jest b. silnym oporem na 2470-2480 na W20. Przebic go nie bedzie latwo. Tylko dynamiczna zwyzka w US moze pomoc.

 • degires

  Ciężko to idzie ale idzie ...
  Dobre wyniki w USA jeszcze może trochę pociągną ?

  Korekta duża już dla niektorych była w ...grudniu

  stooq.pl/q/?s=wig20usd&c=5m&t=l&a=ln&b=0

  Teraz powinniśmy zdobyć nowy szczyt i dopiero korekta ( ? )

 • sagusiek

  Witam
  Kolejna próba przebicia poziomu 2500 na kontraktach nieudana, kolejna próba przebicia poziomu 4,05 na pln nieudana .
  Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego nie jesteśmy na 4000 skoro jest tak dobrze no dajmy nawet na 2550 :) Dlaczego trzymając longi od 3 miesięcy dajmy na to od wybicia na 2438 zarobiłbym ledwo 50 pkt trzymając z trendem ? Dla mnie dalej mamy boczny trend a patrzenie na USA i Niemcy mija sie powoli z celem nie mówiąc o innych EM. Po forum też widać, że większośc już tylko obserwuje...
  Pozdrawiam czekając na jakiś kierunek

 • niknejm

  Co do 'utknięcia' przez nas - stanęliśmy na W20 na oporze, nie przebijając go. IMHO jutro jedziemy w dół... Nie to, żeby mocno. Ale trochę.... A potem znów nabijemy guza...

 • stoje_i_patrze

  filtr nie puscil
  forum.gazeta.pl/forum/w,17007,105535796,105535796,Sterowanie_manipulacja_rynkami_w_US.html

  P.S. Jak dzisiaj padnie 2290 na nascrack to wieszcze zmianę na korzysc niedzwiedzi (mocną)

 • czytelnikbloga

  Ciekawy wykres:
  stooq.pl/q/?s=wig20eur&c=mx&t=l&a=ln&b=1

  Ktoś, kto zainwestował swoje DM w WIG20 wiosną 1994 roku wiosną 2009 po 15 latach miał tylko 1/3 z nich, teraz ma już ok. 2/3. Można to porównać z cenami mieszkań w walutach w tym okresie, a następnie próbować dodać dywidendę i zyski z wynajmu (lub straty, jeśli wynajem nie pokrywał remontów i innych kosztów).

 • lamerok76

  No proszę, Argentyna na historycznych maksach ostatnio, u nich nie ma sekularnej bessy. Podczas gdy Wig20 na poziomach podobnych co 10 lat temu, to Merval 300 % wyżej -;

 • stoje_i_patrze

  No cóż, nascrack sie wybronil niestety. Z innej beczki to zly nius dla niedziedzi - zmniejszono rollowanie billsow i zamiast planowanej wyplaty 10 mld bedzie 29. zatem new money nie bedzie z 60mld a okolo 40mld. juz nie taka miazdzaca podaz. kolejne uderzenie (o tym tygodniu) dopiero w ostatnim tygodniu stycznia.

  Z innej beczki. Interesujace wyliczanki dla rynkow us tutaj:
  slopeofhope.com/2010/01/so-look-out-for-those-beauties-oh-yeah.html

 • stoje_i_patrze

  i jeszcze cos takiego
  slopeofhope.typepad.com/.a/6a00e00989822288330120a7be92dc970b-popup

 • stoje_i_patrze

  na PKO przyczajka do wyskoku smoka do 45pln?
  stooq.pl/q/a/?s=pko&i=d&u=136411

  Moze byc perelka chwilowa jak PKN wczesniej

 • sagusiek

  Alcoa podała wynik gorszy od oczekiwań ale co to interesuje rynek ważne jaki wynik bedzie miał GS i JPM bo przecież o to tutaj chodzi.
  Zastanawiałem się ostatnio, że rynek olał by nawet w tym momencie zamach terrorystyczny w USA, ba nawet wysadzenie Pentagonu...

 • arnigo

  ciekawe, czy zaczną w końcu patrzeć na przychody. jeśli by tak było to możliwy by był wariant szczyt styczeń - szczyt marzec, jak w 2002 - zakładając wariant Pana Wojtka.

  wydaje się, że w obecnej sytuacji bardziej na rękę amerykanom byłaby chyba korekta na rynku akcji i spadek rentowności, niż kontynuacja optymizmu na rynkach. w końcu trzeba deficyt jakoś finansować. ściągać z rynku prawdziwe pieniądze.

  @stoje i patrze
  Czy to prawda, że w tym roku w usa jest rolowanie 1/3 całości długu?
  "... Dochody budżetu, w kraju w którym konsumpcja odpowiada za 70% gospodarki mogą być przeszacowane. Trzeba się będzie więc jeszcze bardziej zadłużyć. A tu jak na złość w 2010r. rząd USA musi zrolować obligacje o wartości 2,5 biliona USD (czyli ponad 30% całości zobowiązań)."
  michalslysz.blox.pl/2009/12/korekta-na-rynku-zlota-i-srebra.html


  @retepete
  mam odczucie, że mimo 20 lat kryzysu klasa średnia w japonii ma się dziś lepiej niż w USA. mimo, że mniej PKB na głowę, to ten PKB okupiony mniejszym zadłużeniem konsumenta. ponadto dochody w Japonii są bardziej płaskie, nie ma aż takiego rozwarstwienia jak w usa. Keynesista McCulley chciałby, żeby bank japonii postraszył posiadaczy pieniędzy i pogodnił ich do sklepów, w ramach global rebalancing. ten rebalancing, żeby uratował gospodarkę usa musiałby oznaczać, że cały świat przejmie ich styl życia na kredyt.

  PIMCO rekomenduje polskie obligacje. Nasz kraj wychodzi na oazę spokoju i stabilności finansów. Do czego to doszło. Kraj z 6% deficytem jest oazą inwestycyjną, bo w innych krajach jest 10-12%. Ciekawe, czy jak będą obniżać rating długu wielkiej brytanii (wg pimco kwestia kiedy, a nie czy) złoty się będzie umacniał ....:-) w ramach ucieczki do .......złota i złotego :-)

 • arnigo

  @stoje i patrze
  na czwartek stronie podane są zapadalności długu w usa. czy ten 1.1 bln usd to dużo?
  www.zerohedge.com/sites/default/files/etchv1i1.pdf
  0-30 days: $432.0 billion
  31-60 days: $382.3 billion
  61-90 days: $307.0 billion
  Total maturing in under 90 days: $1,121.3 billion

 • don_genaro

  Koledzy bez względu na wszystko - pamietajmy jednak o tym co nieuniknione w tym roku;)
  by Mahendra Sharma:
  GREAT CRASH IN WORLD STOCK MARKET INDEXES - Once again I am waiting for the occurrence of a major crash of all markets, which is now not very far. Natures wave is gradually trying to grasp it and pull it down to where no one can come forward in its support. The crash will render a lot of people bankrupt and many will go into depression. Major banks and financial institutions as well as funds will close down overnight. People will queue outside of these luxurious offices and demand a refund of their hard earned money. The USA and EUROPE will be the worst hit by this crash. Though the Asian markets will also be severely affected, they will survive. Please note that my intention is not to scare anyone; I am merely exercising my duty to warn you.)

 • arnigo

  BEIJING, Jan 12 (Reuters) - China's central bank on Tuesday said it was raising banks' reserve requirements by 0.5 percentage points, effective January 18, in the clearest sign yet that it has begun to tighten monetary policy.
  It was the first time that the People's Bank of China adjusted the amount of deposits that commercial banks must keep on reserve since it lowered the ratio in December 2008 as part of its loosening cycle at the time.

 • retepete

  Ostatnie wydarzenia w Wenezueli (dewaluacja boliwara) i Argentynie (wykorzystanie rezerw na spłatę długów) wydają się być powiązane. Po bankructwie Argentyny w 2001 r., jedynym krajem skłonnym kupować długi Argentyny była Wenezuela. Dewaluacja boliwara oznacza, że Wenezuela ma niedobór dewiz, co oznacza mniejszy popyt na długi argentyńskie. Kirchner, która zdaje sobie z problemów kraju Chaveza, przeznaczając, w sposób kontrowersyjny, część rezerw walutowych banku centralnego Argentyny i spłacając ostatnich dłużników chce, aby świat z powrotem zaczął kupować argentyńskie obligacje.

 • bialek.wojciech

  marekrzewuski:
  "Wto się zastanowić nad tym, czy czasami oprocentowanie obligacji (w tym pokazanych na ostatnim wykresie 10-cio letnich) będąc w długotrwałym trendzie spadkowym, nie spadły już poniżej poziomu akceptowalnego przez inwestorów. Mam tu na myśli sytuację, w której pomimo wzrostu stóp procentowych i oprocentowania obligacji zyski z nich nie są atrakcyjne biorąc pod uwagę poziom inflacji - przestają być rentowną inwestycją lub są na granicy opłacalności. Z taką sytuacją jeszcze nie mieliśmy dotąd do czynienia i warto zastanowić się czy może tym razem właśnie nie nastąpi ten efekt. Może się zdarzyć, że "bezpieczne inwestycje" w obligacje dając po podwyżkach stóp procentowych zyski rzędu 3-5% R/R pozostaną nadal rażąco nieatrakcyjne wobec zysków na rynku akcji lub innych instrumentów."

  Warto jednak pamiętać, że na akcjach - w warunkach deflacyjnych (patrz okres lipiec 2007-marzec 2008) - można stracić 100 proc. Przy takiej 100 proc. stracie zwykła"nieatrakcyjność" obligacji skarbowych (które w przypadku amerykańskich zawsze zostaną spłacone, co najwyżej w zdewaluaowanym dolarze) blednie.

 • stoje_i_patrze

  Karta JOKER:
  pamiętajcie że benek nie zostal tak naprawdę jeszcze zatwierdzony jako szef FED. Czas mija 31 stycznia. ja do tego czasu go nie przegłosują to traci pozycje jako szef fed i vice chairman staje sie szefem. dodatkowo rosnie sprzeciw wobec bena, tymona i calej grupy:

  ostatni przyklad tego typu tutaj:
  www.tinyurl.pl/?HzynGnCC

  Ciekaw jestem jak zareaguja rynki gdyby tak Tymona i Bena spuścić do rzeki...


  P.S. Intel w czwartek AMC, JPM okolo naszej 13.00 w piatek (7am ET), zatem będą już 3 spółki z 30 z DJIA.

 • rozwojownik

  Ciekawy i konkretny wpis. Panie Wojtku - Gratuluję!

  Pozdrawiam
  Produktywnie.pl

 • pegasus-7

  Witam...

  Przypomne, ze przestrzegalem przed zapalem...wlasnie Bernanke upomnial sie o kase, ktora pozyczyl bankom...
  pozdro.P.

 • stoje_i_patrze

  @pegasus-7

  Nie dezinformuj. To rząd US się upomniał o kasę, nie znane są jeszcze szczegóły, bo może te które oddały TARP jak Gs, i parę innych nie będą musiały nic dopłacać. Kasa została utopiona w takich spółkach jak GM, chryslerm AIG głównie.

 • sagusiek

  Dzisiaj niezłe zmniejszanie depo na L na miedzi i ropie. Dwa dni spadków i pięć dni wzrostu poszło hen w las. Ciekawe ile potrzymają u nas jeszcze indeks KGHM w takiej sytuacji. Jeśli zacznie się korekta a szansa na surowcach jest to będę po raz pierwszy uważał, że Skarb Państwa zrobił w końcu niezły biznes sprzedając te 10% KGHM. Możliwe, że ubrali na górce wszystkich łącznie z pracownikami KGHM...

 • bull_matador

  Witam,

  Od lipca nic nie robię na rynku czekając na jakieś rozstrzygnięcie. Po ostatniej prezentacji na temat monetyzacji przyszła mi do głowy taka myśl:
  czy korekta spadkowa lub wręcz powrót do trendu spadkowego nie nastąpi już w styczniu? mamy już spełnione wszystkie obiektywne czynniki:
  - ogromną przewagę ilości byków nad niedzwiedziami,
  - poziom indeksów dużo powyżej jakichkolwiek fundamentów (bovespa na szczycie sprzed 3 lat)
  - koniec stymulacji popytu przez budżety krajowe
  - wyssanie gotówki przez duże oferty akcji (kghm, pge, peo)
  Dodatkowo z kim nie rozmawiam to wszyscy mają ogromne problemy z nowymi zamówieniami (fatalna sytuacja usługodawców)...
  Do tego Chiny zaczynają chłodzić swój rynek...
  Jakie więc są powody, że nie będzie to już? (defekt stycznia)

 • fablekiller

  Pegasus-7 o ile dobrze pamietam Twoje prognozy, to w styczniu zapowiadałeś dramatyczne spadki na giełdach. Jak narazie mamy spokojny trend wzrostowy i dzisiejsze spadki jeszcze tego trendu nie zmieniają.

 • stoje_i_patrze

  @arnigo
  "na czwartek stronie podane są zapadalności długu w usa. czy ten 1.1 bln usd to dużo?
  www.zerohedge.com/sites/default/files/etchv1i1.pdf
  0-30 days: $432.0 billion
  31-60 days: $382.3 billion
  61-90 days: $307.0 billion
  Total maturing in under 90 days: $1,121.3 billion"

  Cyfry są ok, ale wnioskuje że może coś jest nie jasne. To nie jest zamknięcie długu na bank będą go rollowac (czyli emitowac nowy dlug ktory zostanie kupiony przez inwestorów ponownie). To nie jest new money, to jest ciagle to samo. Wzrosło do takich poziomów ze wzgledu na chec ucieczki do bezpiecznej przystanii. Dodatkowo i Chinczycy pouciekali do krótkich papierów z długich, dlatego ja nie wiem jak somie Tymon z benem pokukłada długi ogon. Większośc wybierakrótki termin zapadalnosci. Jednak, potwórze, to nie jest new money. To jest stary już papier, i tyle. Pewnie będą to chcieli przerzuć na długi ogon, już to w sumie zaczęli.

  I tu własnie ciekawostka, zastanawialismy sie co bedzie z kasa z TAPR. Okazuje się że ostatnio UST postanowiła wypłacić kase za billsy (!). To zaskoczenie dla mnie. Pytanie czy będą to kontynuować. Moga wypłacać kasę aby przerzucić ją na dług ogon. Pytanie jednak czy ta kasa tam trafi.

 • stoje_i_patrze

  @ fablekiller
  Z tego co pamiętam to już miało być to pod koniec grudnia. Jesli by tego nie było to wig20 mial spasc do 2200 6 stycznia, by dalej rosnac. To tak z głowy, moze cos przekrecam. Główne przesłanie - korekta od konca grudnia czy początku stycznia.

 • stoje_i_patrze

  USDJPY - kluczowe zachowanie w okolicach 90. Jesli się odbije to moze byc monster move do 100 docelowo. Jak przebije, to niestety kiepsko widze japonczykow (nikkei). A swoja droga, ostatnio na nich (akcje japonskich firm) sie moda zrobila. Nie raz juz czytalem że prawdziwy kontrariański zakup 2010, to zakup akcji japonskich (20 lat spadaja) i sprzedaz obligacji us (20 lat rosna).

 • lakusek

  Na wig80 piękne "objęcie bessy". Ostatnio tak było 18.11. i troche, jak wiemy, spadło...

 • sagusiek

  W USA standardowa końcówka czyli ostatnie 30 min up up więc u nas jutro znowu na dzień dobry trzepanie misia czyli zrobienie bankiera na 21 pkt. a potem na dobranoc trzepanie bysia. Moze kiedys doczekamy się innych scenariuszy :)

 • bialek.wojciech

  benek3333:
  "Wojtku, jeśli masz gdzieś wykres p/bv dla SP500 za ostatnie 30 lat to chętnie bym go zobaczył."

  Niestety nie mam, więc też bym chętnie zobaczył.

 • ichimoku

  @sagusiek: Ostatnie 30 minut sesyjnych w Stanach to grają w dużej skali maszyny i w mniejszej skali leszcze. Tak jak pierwsza godzina sesji to godzina amatorów. Dlatego nieważne jest co zrobią z kontraktami na Snp jutro rano czy po otwarciu. Ważne jest zamknięcie dnia. Byki twierdzą, że jutro up...a niedźwiedzie nie mówią nic. Stoją za rogiem i czekają na okazję. Będą siepać ale dopiero jak indeks zejdzie poniżej 1090 punktów...Będzie o to trudno. "Trend is your friend" nadal rządzi. Tylko tak jak napisał Wojtek niewiele tych wzrostów pozostało. Jak odbiorą już premie w tych GS i JPM disco się zacznie.

 • cd1010

  Korekta rozpoczeta, czy moze cos wiecej?

 • jzaw65

  wykres p/bv dla SP500 za ostatnie 30 lat:

  www.comstockfunds.com/files/NLPP00000%5C030e.pdf

  Pozdrawiam Gospodarza i Gosci blogu...

 • bialek.wojciech

  stoje_i_patrze:
  "Mish zajął się bezrobociem w usa. polecam.
  globaleconomicanalysis.blogspot.com/2010/01/massive-jump-in-emergency-unemployment.html

  Czy w końcu znajdzie się choć JEDEN osobnik na naszym rynku finansowym i w telewizji biznesowej czy innej powie jak jest naprawde, czy nadal kazdy udaje glupiego i podnieca sie głównymi cyframi podawanymi przez urząd?

  odnosnie wczorajszych danych:
  www.zerohedge.com/article/total-nsa-unemploment-claims-hit-another-record

  Jest przerażające iż praktycznie nikt o tym nie mowi w tv, jak tvn cnbc czy innym kanale. To wskazuje na żenująco niski poziom naszych analityków niestety:("

  Ciekawy tekst. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Gdyby tezy tam postawione były wiarygodne (a brzmią sensownie), to musiałbym zweryfikować swoje modele PKB w USA oparte na "jobless claims". Muszę sprawdzić, czy mam dostęp do danych o tych "Emegency Claims" i porównać wnioski wpłynące z innych wskaźników opisujących sytuację na rynku pracy w USA.

 • bialek.wojciech

  jzaw65:
  "wykres p/bv dla SP500 za ostatnie 30 lat:

  www.comstockfunds.com/files/NLPP00000%5C030e.pdf

  Pozdrawiam Gospodarza i Gosci blogu..."

  Dziękuję za wykres i pozdrowienia. Wykres bardzo optymistyczn: jeszcze jedna porządna bessa a la 2000-2002 czy 2007-2009 i akcje w USA zrobią się tak tanie jak w 1982 roku. ;-)

 • bialek.wojciech

  bowojt:
  "Nawiązując do mojego pytania o obligacje, czy uważa Pan, że Bernanke w celu podtrzymania rynku akcji i inflacji może pozwolić sobie na krach na obligacjach?"

  Zależy co rozumiemy przez krach. Jeśli wzrost rentowności 10-latek do 5 proc. (najwyższego poziomu od 3 lat) uznać za "rach", to myślę, że Bernanke "może sobie na to pozwolić" (choć nie lubię rozważać sytuacji na rynkach w takich kategoriach)

  "I jeszcze jedno pytanko- Wspominał Pan o roku 2012-o agresywnej monetyzacji długu przez rząd japoński. Czy istnieje możliwość, że sytuacja taka nasapi teraz w USA?
  Ludzie wycofują pieniądze z obligacji, FED jako jedyny je kupuje. Czy jest to myślenie za daleko posunięte ze względu na zagranicznych wierzycieli? Z tego, co wiem Japonia może sobie pozwolić na taki krok ze względu na to, że dług jest w większym stopniu w posiadaniu obywateli Japonii.
  Czy może obecne zadłużenie większości krajów doszło do pułapu przy którym jesteśmy już teraz skazani na ciągły druk pieniądza i długoterminową hossę na światowych giełdach? "

  Na razie zakładam, że wszystko odbędzie się jenak "konwenjonalnie", a nurkująca dynamika podaży pieniądza zdaje się to potwierdzać.

 • bialek.wojciech

  euromaybach:
  "Napisał Pan już tyle na temat giełdy w 2010 roku. Czy można prosić o parę zdań na temat walut w 2010? Co chwila pojawiają się sprzeczne informacje. Według jednych PLN będzie się umacniał ( nawet do 3,60 zł za Euro ), jeszcze inni przewidują osłabienie złotówki do 4,60 za Euro i 3,30 zł za Dolara."

  Nie widzę sprzeczności pomiędzy tymi opiniami. Jeśli rynek akcji będzie mocny do marca (na przykład) to zapewne i złoty pozostanie mocny (zgodnie z zależnością obserwowaną od 1,5 roku). Poźniejsze wiosenne ewentualne tąpnięcie na rynkach akcji mogłoby przynieść gwałtowne osłabienie zlotego.

  "Wybiegając w przyszłość wygląda na to, że gospodarka USA przyniesie w tym roku więcej dobrych wiadomości niż inne gospodarki, a to oznacza wzrost dolara. Czy Pana zdaniem jest szansa na to, że w Eurolandzie stopy procentowe zostaną szybciej podwyższone niż w USA?"

  Raczej nie wydaje mi się. Dynamika podaży pieniądza spada szybciej w USA niż w strefie euro, co ja interpretuję jako sygnał, że większa presja na wzrost ceny pieniądza pojawi się w USA.

 • bialek.wojciech

  hurry_up:
  2010/01/08 14:31:27
  Bardzo zgrabna analiza, jednak nie wiem czy nie za bardzo optymistyczna. Rok 2010, wśród analityków giełdowych, wzbudza mieszane odczucia. Może faktycznie jak to ujął S.Dębowski : "W 2010 roku może się okazać, że wzrosty trwające od marca 2009 r. nie są nową hossa tylko wielomiesięczną korektą w długoterminowej bessie."
  więcej na: www.globtrex.com/Wiadomosci/show/29002-Prognoza+Globtrex+com+na+2010+r+MOZLIWY+POWROT+BESSY"


  To zdanie S.Dębowskiego pozostałoby prawdziwe nawet, gdyby - przed wznowieniem spadków - WIG-20 wzrósł jeszcze o 50 proc.

 • niknejm

  Jak wczoraj pisalem - stanelismy na oporze, wiec zaczela sie zawrotka... Na razie realizuje sie tez ostatni scenariusz p. Debowskiego. Jestem jednak mocno sceptycznie nastawiony do jego tezy b. silnego zejscia w dol w tym roku - nieco ponad zeszloroczne dolki. IMHO dane makro nie sa az tak slabe. Ale moze zobaczymy ich pogorszenie w zwiazku z wygasaniem programow pomocowych i spadkiem podazy pieniadza, a wtedy coz... Wszystko mozliwe.
  Czekam jeszcze na koncowa euforie (prawdopodobnie nastapi) i zwijam kramik do wyjasnienia sytuacji.

 • sagusiek

  www.parkiet.com/artykul/886657_Rekordowy_zysk_Fedu.html
  Pomyśleć, że taką kasę mozna zarobić spokojnie na obligacjach. Musieli zatrudnić dobrego dealera skoro od 96 lat wcześniej im sie to nie udało ;)

 • bialek.wojciech

  pyta.ulicaŁ
  "A'propos poprzedniego wpisu. Analogia z 1907 r bardzo pasuje do obrazka, który nie daje mi spokoju od dłuższego czasu. Niewielu przyjmuje taką możliwość, choć wydaje się niezbyt wydumana:
  4.bp.blogspot.com/_mNgsiAj3Xko/S0KUeRgeYLI/AAAAAAAABEQ/lb2kGS_fQDs/s1600-h/indu-04.png"

  Ja też o tym myślę, ale u mnie fala D rozgrywała się dopiero w latach 2012(3)-2017(startując z poziomu minimalnie niższego niż dołek z marca 2009), a potem dopiero nadchodziła potężna spadkowa fala E.

  Ale Pani wersję też trzeba brać pod uwagę, bo i w 1976 i w 1909 roku indeks odrabiał praktycznie całość strat z okresu kryzysu.

  Ciekawa jest też koncepcja, że bessa od 2000 roku ro 4-ka w sekwencji, w której lata 1929-1932 to była 2-ka.

  "Pasuje też do koncepcji wiosennej korekty i letnio-jesiennej, euforycznej fali C. Na pytanie, kto wtedy będzie kupował, odpowiedzi udzieliło mi moje OFE, przysyłając coroczny list. Otóż zacznie sprzedawać obligacje i kupować akcje, gdy będzie to bezpieczne (Sic!). Na razie osiągnęło fantastyczny wynik 6% r/r . Tak więc wszyscy pracujący , na górce kupimy sami od siebie!"

  Złośliwe, ale pewnie prawdziwe.

  "PS. mWIG tuż nad EMA500, najbliższy poziom docelowy prawie osiągnięty (2418), WIG też ma od czego odbijać (41346- szczyt fali 5=1,0 długości fali 1 od dna 2). Chyba czas domknąć lukę z 23.12. Choć może dopiero wiosną? :)"

  Na razie MWIG wybił się w górę z konsolidacji trwającej od końca sierpnia do grudnia - stooq.pl/q/?s=mwig40&d=20100112&c=5m&t=c&a=lg&b=0 . Konsolidacja była wąska - niecałe 10 proc. - ale i tak sugeruje wzrostu indeksu do gdzieś w okolice 2550. Tak więc sądzę, że szczytu należy szukać w lutym/marcu na wyższych poziomach.

 • bialek.wojciech

  stoje_i_patrze:
  "wykres dnia:
  3.bp.blogspot.com/_H2DePAZe2gA/S0UpGv4hOsI/AAAAAAAAK_0/Hn0y9YYeiYY/s1600/10-01-03_goods_government.png

  źródło:
  jessescrossroadscafe.blogspot.com/2010/01/more-government-employees-than-goods.html"

  Fajne. Zastanawiam się jak te proporcje wyglądają u nas.

 • bialek.wojciech

  pawel-l:
  "Ciekawe rzeczy u Martina Pringa (ten od książki o AT)
  www.pring.com/articleindex.htm"

  To Pring jeszcze śpiewa?!

  "Ciekawy raport o cyklach gosp (choć stary z 2006r)
  P.Wojtek znajdzie inspiracje do kolejnych b.ciekawych wpisów
  www.pring.com/articles/return.pdf"

  Dziękuję, bardzo to swojsko wygląda.

  "A Prechter też idzie drogą gospodarza i porównuje wykresy z lat 30 i 00.
  www.elliottwave.com/images/charts/dow-close-pair.gif"

  Jednak nie, bo o ile dobrze widzę, to Prechter porównuje obecną sytuację do tej z 1930 roku wieszcząc - jak zwykle - początek totalnej zagłady.

 • bialek.wojciech

  bykkkk:
  "ci którzy piszą że nie będzie inflacji bo nie ma popytu radzę spojrzeć na wkres miedzi i ropy , a to że są zapasy na rekordowych poziomach wcale nie oznacza że nie rosną ,

  tyle dodrukowanego pieniądza musi zrobić bankę na aktywach i będą to na bank surowce "

  Ma Pan rację, ale wykresy, które zamieściłem w tekście powyżej sugerują, że zeszłoroczny impuls monetarny już wygasa, a to oznacza, że skok cen surowców będący reakcją na ten impuls monetarny również nie ma będzie w nieskończoność przedłużany.

 • pancernik_patjomkin

  18 marca 2009: WB pisze:
  .........Znając przebieg 3 takich poważnych "rynków niedźwiedzia" można zabawić się w stworzenia "wzrorcowej" bessy, z którą porównywać będzie można obecną (i na przykład skłaniać się do ostrożoności wobec akcji, gdy obecna bessa odchyli się od "wzorcowej" in plus, a zwiększać podejmowane ryzyko, gdy odchyli się in minus). Efekt takiej zabawy wygląda tak:
  (ostatni wykres na stronie:
  wojciechbialek.blox.pl/2009/03/Wzorcowa-bessa.html#ListaKomentarzy)
  Porównanie obecnej bessy do tej "wzorcowej" utworzonej poprzez uśrednienie trzech największych XX-wiecznych "rynków niedźwiedzia" (w ujęciu realnym) prowadzi do nieco bardziej optymistyczniejszych wniosków niż rozważania, od których zacząłem ten komentarz. Jakkolwiek bowiem po sugerowanym przez historię tegorocznym odbiciu cen akcji w górę czekałaby nas ponownie od 2010 roku fala słabości, która powinna potrwać kolejne 5-6 lat, to jednak - jeśli taki historyczny wzorzec potraktować poważnie - niekoniecznie musiałaby mieć ona dewastujący charakter
  niezwykle skuteczna wizja to primo po pierwsze
  po drugie primo, to czy prognozy co do 2010 zasugerowane powyżej są aktualne? czy nie kłóca sie po troszę z wizją analogi do "megafonu" z lat 70-tych?

 • stoje_i_patrze

  Witam,
  jak ma człowiek małego szkraba to potrafi zaspać, jak nie ma budzika, a tu kasyno działa od 40 minut. ale nie o tym a o tym:
  SP 500 wrócił na miejsce zbrodni:
  www.bankfotek.pl/image/502495.jpeg
  www.bankfotek.pl/view/502495

  Muszę przyznać iż jest jeden gość, którego śledzę od pewnego czasu i który był byczy chyba od kwietnia do pierwszych dni stycznia 2010. Teraz stwierdzil że SP500 wróci na miejsce zbrodni z wybicia. Są płatne jego analizy, ale co tygodniowe są darmowe. Jeden z moich ulubionych techników:
  www.decisionpoint.com/ChartSpotliteFiles/ChartSpotMenu.html

  W ostatnim napisał (nawiązując do wykresu wklejonego przeze mnie na bankfotek):
  You can see on the chart that the price index has kind of oozed above the top of the wedge, but only by a tiny amount, and certainly not decisively. In my opinion, the ascending wedge has not yet been resolved, and the most likely resolution will be to the down side.

 • bowojt

  @stoje_i_patrze
  Świetnie przewidział Pan dzisiejszy klasyczny scenariusz- wybicie krótkich i Rejczaka na otwarciu:)

 • fiusty

  Czy ktoś potrafi znaleźć w necie d.e.b.t/bv dla S&P dla ostatnich 30 lat? (problemy z filtrem antyspamowym stąd te kropki)

 • arnigo

  Nie wiem jakie to ma znaczenie, ale agregaty pieniężne w wielkiej brytanii zachowują się podobnie jak w usa:
  www.bankfotek.pl/view/502535

 • benek3333

  @ Jzaw65, W.Białek

  Widoczna jest trwała tendencja do wzrostu P/BV na przestrzeni lat. To chyba naturalny wynik coraz większej dominacji usług nad przemysłem w składzie indeksu, ale dziwi mnie aż taka skala wzrostu.
  Czy teraz 2.5 jest fair, a kiedyś tylko 1.5 było fair?
  Czy wobec tych wątpliwości możemy zobaczyć wykres P/BV za 60 lub więcej lat?

  Tak klasycznie to obecna wartość P/BV=2.5 jest zbyt wysoka. Także P/E gdzieś w chmurach, choć akurat w tym przypadku nie byłbym taki pewien przewartościowania.
  Teraz roczne zyski syntetycznej akcji SP500 będą w okolicach 60-80 czyli prawdziwy wskaźnik jest pomiędzy 14 a 19 co wcale nie jest drożyzną.

 • bowojt

  Panie Wojtku, nie da się Pan namówić na rozpoczęcie większej korekty w ciągu najbliższych dni?
  Pozdrawiam

 • litawor_trojan

  Pójdzie giełda w górę. Mało komentarzy w porównaniu z jesienią 2009

 • pegasus-7

  Witam...

  Pamietam, ze "666" w amerykanskim indeksie niczego dobrego nie zwiastowaly, tak ze dzisiaj bylby juz czas zakonczyc te "farse"
  pozdro.P.

 • bowojt

  @Pegasus
  Niw wiem jak gpw, może się doczłapie do 2500-2550 może nie, SP powinno mieć jeszcze parę dni do spadków.

 • pawel-l

  przewartościowanie S&P od lat 60.
  PE, BV, mutual funds cash, dividents
  Kilka obrazków skopiowanych od Prechtera

  pawel-l.blogspot.com/2009/10/przewartosciowanie-akcji.html

 • retepete

  fakty.interia.pl/swiat/news/czechom-zabraknie-na-wyplate-emerytur-i-co-teraz,1424225

 • bowojt

  @Pegasus
  Myślę, że po korekcie na SP która rozpocznie się dziś lub jutro, jeszcze jedna falka brakuje do ok 1170-1176

 • sagusiek

  Scenariusz na jutro: wyższy open i bankier ( nic odkrywczego) -22 pkt :)))

 • bowojt

  @sagusiek
  Dokładnie taki scenariusz powinien grubasek zrealizować ale statystycznie ten sygnał powinien dać zarobić

 • sagusiek

  Bowojt bo od kilku dni inaczej zarobić nie można :)

 • bialek.wojciech

  bowojt:
  "Panie Wojtku, nie da się Pan namówić na rozpoczęcie większej korekty w ciągu najbliższych dni?"

  Taki wybity w górę klin jak ten nasz z ostatnich miesięcy widziałem poprzednio pod koniec 2003 roku. Ładnie to widać na Nasdaqu. Wtedy wzrosty skończyły się pod koniec stycznia 2004 i rozpoczęło się ponad półroczne schodzenie w dół. Tak więc w ciągu najbliższych dni to raczej nie.

 • pyta.ulica

  Wojciech Białek:
  "Na razie MWIG wybił się w górę z konsolidacji trwającej od końca sierpnia do grudnia - stooq.pl/q/?s=mwig40&d=20100112&c=5m&t=c&a=lg&b=0 . Konsolidacja była wąska - niecałe 10 proc. - ale i tak sugeruje wzrostu indeksu do gdzieś w okolice 2550. Tak więc sądzę, że szczytu należy szukać w lutym/marcu na wyższych poziomach."

  Mi się MWIG nie podoba, bardzo słaby. EMA500 dopiero teraz, a warto zerknąć jak walczył z EMA200. Nad 2418 kolejne zasieki na 2457, aby na końcu dojść na możliwe 2538.
  stooq.pl/q/a/?s=mwig40&i=d&u=767463
  O wiele lepiej wygląda WIG, walczy nad linią całej bessy, a po przejściu 41346 ma otwartą drogę do 44354.
  stooq.pl/q/a/?s=wig&i=d&u=767463
  Na wykresach zaznaczyłam poziomy docelowe, bo chyba na nie czas .
  A tu Yelnick o S&P:

  Add these together and we have a topping window from next week to the end of Feb, with a most likely range from the last week of Jan thru the 1st week of Feb in a target range of Sp1158-1170.
  yelnick.typepad.com/yelnick/2010/01/predicting-the-end-of-the-hope-rally.html

  Pozdrawiam

  PS. Stoje i Patrzę pisał o inwestycji w akcje japońskie. Moja szklana kula mówi mi, że Azja to teraz dobry pomysł. W ubiegłym roku kazała kupować akcje rosyjskie i polskie :).
  Panie Wojtku, jaki rynek/branża Pana zdaniem, może być najlepszy/a w tym roku?

 • bowojt

  @ Wojciech Białek
  Panie Wojtku dla mnie scenariusz wygląda w następujący sposób:
  Jeśli dobrze wyliczyłem jutro w drugiej godzinie sesji powinien być jakiś lokalny szczyt na SP i byłby to poziom 1154 - 1.236 projekcja spadku od wczoraj do dzisiejszego dna,
  isee ratio 10 dniowa średnia po raz pierwszy przekroczyła poziom z październikowego szczytu- przydałaby się jakaś krótkoterminowa reakcja w dół ( metoda działa w większości przypadków ), tutaj mamy hiperbolkę wzrostową - zobaczymy czy zadziała.
  Następnie mała korekta ok 30 punktów i wznowienie wzrostów do ok 22-24 stycznia.
  Sytuacja rozjaśniłaby się, gdyby miedź zechciała zamknąć się ponad 0.786 zniesienia na świecy tygodniowej. Teraz sytuacja jest dwuznaczna bo miedź może się cofnąć niżej lub nie daj Boże zrobić większą korektę. Wydaje mi się, że nie jesteśmy w roku 1975 a 1979 patrząc na surowce -czyli lata 72-77 były by u nas odpowiednikiem 2002-2007.
  Niemniej jednak wpadnę w euforię jeżeli miedź się zamknie na odpowiednim poziomie. Oznaczało by to nowy szczyt a dla wig 20 może nawet 2900 pkt.
  Pozdrawiam

 • bowojt

  Jeszcze małe uzupełnienie-
  SP nie zamknęło się ponad 0.786 spadku od wczoraj do dzisiejszego dnia więc dopuszczam też możliwość, że szczyt krótkoterminowy mógł być wczoraj.
  :)

 • bowojt

  Jeszcze małe uzupełnienie. SP może też ewenualnie dojść do 1.618 projekcji czyli poziomu 1159.
  Panie Wojtku jedna rzecz mnie niepokoi- wykres PKO BP. Tak jak teraz tak i
  w lutym 2007 uformował tójkąt elliotowski i dla zmyły wybił z niego niespodziewanie w dół. Formacja widoczna obecnie jest niezwykle oczywista i każdy oczekuje wybicia w górę do poziomu 45 zł.
  Następną sprawą jest miedź (na punkcie której mam chyba obsesję). Wygląda tak jakby zakończyła pięciofalowy impuls ( jeśli nie nastąpi wydłużenie fali piątej).
  Dla mnie sytuacja obecnie wydaje się bardzo niepewna. Sezonowy wzorzec miedzi również w okresie styczeń- luty i chyba marzec, jest raczej skierowany w dół.
  To takie moje spostrzeżenia i dywagacje:)

 • sagusiek

  22 pkt i podziękował bankierowi :)

 • bowojt

  @sagusiek
  .......szanse na trafny sygnał rosną, może to w końcu ten jedyny który da zarobić:)

 • sagusiek

  Bowojt mówiłem to sobie od kilku tygodni ale jakoś kasy z tego nie było więc teraz nie myslę tylko cos próbuję zarobić tyle w temacie ale masz rację może w końcu się doczekamy...

 • bowojt

  @sagusiek
  Trzeba czekać na seryjkę mylnych sygnałów, obsunięcie kapitału w systemie i próbować łapać, ten może być dobry. Jeśli okaże się zły to i tak jedynym rozwiązaniem jest tylko likwidacja części shortów i ewentualne dołożenie wyżej.
  Tygodniowy po dużych stratach dał sygnał sprzedaży.
  Nasze szanse rosną. Żeby jeszcze Pan Wojtek tak zechciał by miedź runęła. Te wzrosty są już męczące.

 • zulus_chacka

  w kwesti serii bladnych sygnalow. zolwik 20godzin na fw20 dal ostanio (od30 gru09) 5 x strate. dzis wszedl w dluga po 2493 wiec potencjalny "6" bledny wisi w powietrzu.

 • bowojt

  @zulus
  raczej chyba wszedł w krótką?.... od początku spadaliśmy.

 • kociobw

  www.bankier.pl/wiadomosci/print.html?article_id=2074018
  @all

 • zulus_chacka

  o 9,00 bylo zamkniecie godz na 2493, - przypominam ze byla luka. w krotka wejdzie gdy zejdziemy ponizej 2449

 • zulus_chacka

  po ilosci komentarzy i uczestnikow w ostanich dniach sadze ze w najblizszych dniach nastapi wybicie. gora? dol? zobaczymy juz wkrotce

 • zulus_chacka

  ...dzis po 22 wyniki intela. moze wiec juz jutro.....

 • degires

  stooq.pl/q/?s=swig80&c=1y&t=l&a=ln&b=0

  SWIG80 - czyli maluchy są już blisko wybicia górą ...11641 po 4-miesięcznej konsolidacji
  A to jest najlepszy wskaźnik giełdowy wg Pana HOŃDY z gazety Parkiet.
  I tak też już było po poprzednich bessach ... wzrosty-konsolidacja-wzrosty

  Czy na innych giełdach podobnie ?

 • lamerok76

  Czyli wg tego bessa do 2014 ?

 • lamerok76

  wojciechbialek.blox.pl/resource/JapaniaAEuropa.ewg.png

 • sagusiek

  Pegasus jest Twoje wyczekiwane 10 666 :)))

 • stoje_i_patrze

  To jest wykres INTC i kreski
  www.bankfotek.pl/image/504128.jpeg

  widać ze wróciliśmy do poziomów z przed kryzysu i tu ciekawostka:
  r/r sprzedaż w górę o 28% - 10.6mldUSD, EPS z 0.4 do 40 centów (r/r)
  Jesli cofniemy sie do IVkw 2007 - sprzedaz 10.7mld usd, EPS 41 centusów
  Dla lata i "back to normal" dosłownie.

  Ciężko mu uwierzyć iż się wybiją powyżej 22-23 per akcja - mega opór. W AH doskoczyli do $ 22.20 z 21.48 (zamknięcie) ale obecnie w AH są po 21.79

  P.S. Chcesz sledzic notowania AH i PM duzych spolek za darmo-
  INTC:
  www.nasdaq.com/aspxcontent/ExtendedTradingTrades.aspx?selected=INTC&mkttype=after

 • stoje_i_patrze

  Errata
  "Sprzed" a nie "z przed"
  i nie "dla lata" a "dwa lata" - tak to bywa jak sie pisze jedna ręką z dzieckiem na drugim barku;)

 • onetrader25

  @stoje i widze...
  Błagam tylko nie siedz z dzieckiem przy kompie! ;)))
  Jutro wyniki JP - mysle, ze zaskoczenia nie bedzie - wyniki beda swietne! W koncu jak sie odchodzi ze stanowiska trzeba zapisac sie gruba czcionką w historii "bankowosci". Zapach kupuj plotki, sprzedawaj fakty coraz bardziej duszący. Max do konca przyszlego tygodnia wzrosty, pozniej skok ze skaly i odbicie z rozbita glową!

 • stoje_i_patrze

  JPM jutro o 14 chyba naszego czzasu

  ale

  Ciekawa uwaga płynąca z finansów INTC

  "- Tax rate of 12%, vs. own guidance of 20% and forward spin-and roughly normal
  corporate rate- of 30%. Thanks for screwin' the nation at a time of ginormous deficits
  & general economic fear n' loathing. 30% rate, no other change, puts eps at .32.

  - Gross margin @ 64.7, v 53.1 a year ago & 61(+/- 3) forward spin. Continued to suck
  blood from employee & supplier turnips. More great corporate citizenship.

  - Gm of 61 & tax of 30%, eps=.27.

  - Living up to status as scummiest corporation in Valley & one of the same of any locale.
  It's not just banks that need to be called out & regulated."

 • stoje_i_patrze

  Na temat japonii:
  blogs.telegraph.co.uk/finance/ambroseevans-pritchard/100002951/a-global-fiasco-is-brewing-in-japan/

 • kociobw

  www.parkiet.com/artykul/887776_Prognozy_ekonomiczne__Rzeczywiscie__bez_zadnej_wartosci_.html
  @ALL

 • sagusiek

  Męczą się przed tym bankierem i męczą. Pln mocny, Usiaki mocne a nasi miotają się jakby im to wszystko nie pasowało...

 • degires

  Informacje o zachowaniu się SWIG80

  www.parkiet.com/artykul/34,887772_sWIG80_przymierza_sie_do_ataku_na_szczyt_hossy.html

  Może skutecznnie przebije i maluchy ruszą jeśli będą dobre wyniki po IV kw i prognozy na 2010 będą OK
  A WIG20 może wejdzie w lekką korektę - konsolidacje po wzrostach zgodnie z wiosenno-letnią sezonowocią na giełdach ( ? )

  Miejmy nadzieję, iż ożywienie w gospodarkach będzie się rozwijało...

 • sagusiek

  10 666 na razie odstrasza kupujących :) A co będzie jak przestarszy jeszcze JPM :))

 • bowojt

  Wydaje mi się, że EUR/USD jedzie na 1.40

 • stoje_i_patrze

  Reported Date Bullish Neutral Bearish
  January 14: 47.44% 25.64% 26.92%

 • stoje_i_patrze

  Tajemniczy direct bidder na ostatnich aukcjach obligacji UST
  forum.gazeta.pl/forum/w,17007,105535796,105730585,direct_bidder.html

 • stoje_i_patrze

  Nauka manipulowania rynkami w usa

  1
  forum.gazeta.pl/forum/w,17007,105535796,105535796,Sterowanie_manipulacja_rynkami_w_US.html
  2
  forum.gazeta.pl/forum/w,17007,105535796,105707189,wczorajsze_futy.html
  3
  forum.gazeta.pl/forum/w,17007,105535796,105731336,kupujac_y_i_sprzedawca_to_te_same_podmioty.html

  zresztą, najlepiej cały wątek
  Załóżcie tin foil hat bo inaczej ktoś powie że zwariowałem

 • cd1010

  A ja Was namawiam na zdefiniowanie stopow na Waszych Elkach. :-)
  Czas na korekte.

 • bowojt

  Przy takich poziomach L-ki to zabójstwo.
  Gdyby nawet nastąpiły wzrosty lepiej uparcie dokładać s-ki co 70 punktów.
  Innej metody nie widzę teraz. Poza tym według analizy fundamentalnej Pana Wojtka poziomy wyższe niż 2500-2700 są nieuzasadnione.

 • stoje_i_patrze

  SP500
  jeśli przebija 1150 to droga do 1200-1210 stoi otworem. To zarazem max cyklu 10-12 miesiecznego wiec NIE WIERZĘ w wyższe poziomy. Pisząc inaczej - wyższe poziomy nie są możliwe w mojej ocenie.

  Wsparcie na 1140, 1130, i jak pekna to wzrost załamany ale masa wsparci az do 1085. Dopiero przełamanie tego poziomu zapowiada ostrą zabawę dla miśków

 • kot-schrodingera

  stoje_i_patrze
  Niezły tekst o tej Japonii. A tu u niego jakbym pana Wojtka czytał.:

  www.telegraph.co.uk/finance/comment/ambroseevans_pritchard/6927923/Global-bear-rally-of-2009-will-end-as-Japans-hyperinflation-rips-economy-to-pieces.html


 • stoje_i_patrze

  INTC
  Wczorajsze wybicie w AH zostało CAŁKOWICIE ZNIWELOWANE.

 • stoje_i_patrze

  @kot-schrodingera
  Ambroży to jeden z moich ulubionych komentatorów rynków, w tym ulubiony pismak w Telegraphie

  polecam śledzić
  blogs.telegraph.co.uk/finance/author/ambroseevans-pritchard/
  www.telegraph.co.uk/finance/comment/ambroseevans_pritchard/

 • sagusiek

  Ciekawa sytuacja na edku, który się umacnia ciagnąc za sobą w dół po malutku surowce ( ropa złoto miedz ) a nie ma kompletnie to na razie przełożenia na osłabienie walut wzgledem dolca. My już dzisiaj patrzymy na Dax a nie na DJ czy SP przynajmniej na razie.

 • bowojt

  @sagusiek
  .....bo Polska jest w pewnym stopniu "commodity producer".
  Zobacz co się dzieje na parze us dolar/dolar australijski.

 • stoje_i_patrze

  JPM spada w pre market
  www.nasdaq.com/aspxcontent/ExtendedTradingTrades.aspx?&pageno=1&selected=JPM&mkttype=PRE

 • stoje_i_patrze

  Takie niusy tylko w okolicach OpEx Friday
  "Wspólna waluta traciła też na wartości w reakcji na pogłoski o możliwej rezygnacji kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

  "Euro spadało wobec jena podczas handlu w Azji z powodu pogłosek o możliwej rezygnacji Merkel" - mówi Shinichi Hayashi, dealer Shinkin Central Bank w Tokio.

  Informacja ta została zdementowana przez niemiecki rząd - rzecznik rządu Christoph Steegmans powiedział, że Angela Merkel nie ma planów, aby zrezygnować ze stanowiska."

 • bowojt

  Inwestorzy na GPW z zapartym tchem czekają na wyniki JPM.....to zaczyna być zabawne.

 • stoje_i_patrze

  bowojt, wyniki byly o 13 (-6 godziny daje 7 ranoAM ET), ja policzylem o 14 -7 godzin, blednie, z przyzwyczajenia "rodzinnego". O 15 naszego czasu jest conf call JPM.

 • dino54

  Chcialem zapytac czy 2,5 roku temu indeks na poziomie 3900 byl uzasadniony.
  Drugie pytanie czy jak gieldy latynoskie juz sa na nowych szczytach i pare innych gield blisko szczytow wszechczasow to to jest uzasadnione?

 • stoje_i_patrze

  INTC, AA, JPM, wszystkie spadają.

 • bowojt

  Niech spadają. Lubię wzrosty ale były one już męczące. Siedzę na S-kach, jak urośnie do 2700 dołożę drugą połowę S-ek. Upór jedynym sposobem na grubasa.

 • zulus_chacka

  ...u nas standard, sila spokoju przy -2% na daxie. na "grubasa nie ma sily". jesli ma byc 2700 to bedzie, heheehe

 • bowojt

  .......a kiedy wszyscy będą rośli my będziemy spadać. Nasza giełda naprawdę porusza się w dziwnych cyklach (chodzi własnymi ścieżkami). 2700 nie jest takie straszne, wiecznie nie będzie rosnąć.

 • stoje_i_patrze

  Przypominam kreski Półtwórcy z 2010/01/07 13:32:39

  stooq.pl/q/a/?s=wig20usd&i=d&u=136411

  @bowojt
  Upór to dla mnie prosta droga do bankructwa. Liczy się wg mnie elastyczności i szybka zmiana poglądów oraz nie trwanie w przekonaniach. Gdybym sięich trzymał (przekonań rynkowych) to z pewnością dostał bym w tym roku ostro po .......

  @zulus_chacka
  fakt, zadziwiająca siła naszego parkietu. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt spadków na ropie (kolejny dzień) czy miedzi na której jest szansa iż coś wiekszego się kroi. PKO BP ładny obrót - ktoś trzyma spółkę za pysk, za przeproszeniem i nie pozwala jej spaść. Dowiemy się po fakcie czy trzyma by nałapać S czy by wybić

  P.S. Przypominam - 17 na 20 poniedziałków w usa - pompa od niedzieli wieczorem na futach

 • bowojt

  @stoję
  czasami myślę że upór jest potrzebny, zwłaszcza w tak wąskich konsolidacjach.
  Wszystko zależy od rozłożenia kapitału. Będzie rosnąć- dołożę S-ek.
  Jedyne co może zmienić moje poglądy to zamknięcie miedzi powyżej 0.786.

 • sagusiek

  No i ładnie spada :)
  Zulus pytanie na dzisiaj do Ciebie "Czy w poniedziałek otworzą się luką ?" Widzisz tak przyzwyczaili do tych luk, że dzisiaj paniki w końcówce nie było bo każdy byczus wie że gruby go uratuje i bedzie po staremu od poniedziałku. Wygląda jednak na to, że gruby zacznie ale w końcu luka w dół i byczki mogą być lekko zdezorientowane.

  Stoję_i_patrzę mamy podobne zdanie co do trzymania PKO. Ktoś papier trzyma ale moim zdaniem tylko dlatego, że musi jeszcze połapać S.

  Przy takiej bazie innego scenariusza nie ma jak k papiery s kontrakty.
  Dołączam wykres WIG20 z dwoma wskaźnikami dotyczącymi akumulacji/dystrybucji na wykresie tygodniowym www.bankfotek.pl/view/504623
  Można było po 2500 nabrać S ale w przeciwieństwie do innych nigdy nie uśredniam kontraktów. Aha na macd, trix znów mamy S na tyg.

  Pozdrawiam

 • sagusiek

  Jeszcze w poniedziałek jakieś świeto w usiakach i do 17*30 zabawa oj sie bedzie działo...

 • niknejm

  Widac, ze inwestorzy w USA oczekuja rozstrzygniecia. Spada ilosc neutralnych, rosnie bykow (choc liczba mniejsza niż 2 tygodnie temu), rosnie tez ilosc niedzwiedzi. Moze to oczywiscie oznaczac idealna sytuacje dla grubych ryb... Nadal beda golic publike z depo krokodylkiem. W piatek pociachali eLkowiczow, wiec rownie dobrze na poczatku przyszlego tygodnia moga to zrobic z eSkami. Jeszcze pomecza, pomecza, moze nawet zrobia jeszcze jednego szczyta i dopiero potem w dol...

 • ironicman01

  Narysowałem sobie kilka kresek:

  dax long term
  wig20 long term
  s&p500 long term

  Wyglada mi to na jeszcze jeden "malutki" wzrost i dopiero wieksza korekte. Potwierdza to prognoze Pana Wojtka.

  Pozdrawiam

 • arnigo

  narysuj jeszcze sp500 i nasdaq na tym samym wykresie. nasdaq realizował szczyty na początku stycznia na przestrzeni ostatnich wielu lat - od teraz więc na nim korekta - i potem podwójny szczyt luty-marzec (tak było parę razy). wówczas sp500 zrobiłby nowe szczyty niewiele wyżej niż czwartkowy. dax to potwierdza. siła względna dax do sp500 spada od pewnego czasu.

  to że się ruszył wig80 potwierdza końcową fazę "monster hossy". w każdym razie przed większą korektą (WIG20 2050/2100 przynajmniej). kto ma w głowie hossę, nie załapie się w dół taka będzie jazda z klina. te ok. 2050 osiągnięte zostanie w 2-3 tygodnie.

  Indeks dolara zaczyna z dużym prawdopodobieństwem drugi impuls wzrostowy. w zasadzie wygląda najpewniej z wszystkich podstawowych wykresów. Idealnie zszedł do przeciętych EMA13 i EMA34 i zrobił białą świecię wczoraj. jeśli indeks i USDPLN, USDHUF do góry, a tak wyglądają ich wykresy to koncepcja tej korekty nasdaq /czyli krótkiego impulsu w dół na sp500) wydaje się potwierdzona. Na indeksie euro padaka, w piątek zrobił nowy dołek po ostatnim odejściu bokiem.

  wygląda też na to, że rentowności coś powinny jeszcze cofnąć, strasznie dużo w ostatnich dniach było o podaży długu, o nieuniknionm wzroście rentowności w tym roku, itp. wydaje mi się że rentowności 10tek usa powinny zejść w pobliże średnich EMA13 i EMA34 na weekly. Jak się spojrzy na renotwności 30tek i usdjpy to widać, że lokalnie chodzą razem. trzeba patrzeć na oba wykresy uważnie. oba mają jeszcze potencjał w dół, choć na obu to tylko korekta więc może się zatrzymać w każdej chwili. • stoje_i_patrze

  sp500 kreski
  www.bankfotek.pl/image/505775.jpeg
  www.bankfotek.pl/view/505775

 • stoje_i_patrze

  Chcecie prawy o amerykanskiej gospodarce a nie jakies zafałszowane dane o bezrobociu, nie uwzgledniajace (w mediach) EUC i innych?

  Proszę.
  Raport za styczeń o small business. Przypominam iż mały biznes zatrudnia aż 85% amerykanów (!!!)
  www.nfib.com/Portals/0/PDF/sbet/sbet201001.pdf

 • stoje_i_patrze

  I jeszcze jedna ciekawa rzecz, tym razem o zatrudnieniu:
  boombustblog.com/Reggie-Middleton/1278-Are-the-Effects-of-Unemployment-About-To-Shoot-Through-the-Roof.html

  Swoją drogą to polecam poprzeglądać Daily Treasury Statement z Financial Management Service. Można się dowiedziec bardzo wielu rzeczy i sledzic codziennie, bo codziennie jest publikowany, wplywy podatkowe. Np ostatnie dane za grudzien wskazuja iz r/r wsplywy podatkowe sa niższe o okolo 8%. Widać też w nich (w DTS) wydatki na bezrobotnych i inne ciekawe rzeczy. Aż dziw bierze że DTS nie jest za popularny wśród analityków gdyż te dane nie powinny byc tak zmanipulowane jak z BLS.

 • pawel-l

  Analiza techniczna (czasami) jest piękna.
  Nasdaq wrócił do przełamanej 36-letniej linii.
  Czy może być czytelniejszy sygnał końca korekty ?
  images47.fotosik.pl/248/609377deea6e3390med.jpg

 • czytelnikbloga

  stoje_i_patrze:
  "Raport za styczeń o small business. Przypominam iż mały biznes zatrudnia aż 85% amerykanów (!!!)"

  Dzięki za raport. W długim terminie to pewnie będzie kiepsko z tamtejszą gospodarką. Ale w krótkim i średnim - czy przypadkiem nie będzie tak, że do małego biznesu impuls monetarny spłynie jako ostatni? Tak jak u nas wzrosty na małych i średnich spółkach w ostatnim cyklu były kulminacją hossy?

 • dino54

  @pawel-l
  Wykres kazdemu mowi co innego ja np widze na nasdaqu piekne podwojne dno osiagniete w 2002 i 2009r cos podobnego do podwojnego dolka w 1987 i 1990 co potem bylo kazdy moze zobaczyc , ogromna hossa . Wydaje mi sie ze teraz bedzie podobnie .Widac to szczegolnie po mocniejszym zachowaniu nasdaqa i tecdaxa w stosunku do pozostalych indeksow w swoich krajach.

 • pancernik_patjomkin

  dino: podwójny dołek w 87 i 90 roku to jednak zupełnie inny kontekst niz teraz: wóczas był to cały czas trend wzrostowy, rynki wyraźnie stabilizowały się w postaci prostokata czy nawet kilkuletniego trójkata i wybiły w górę. Teraz jest to juz jednak zupełnie inny trend i zupełnie inna sytuacja okołorynkowa (zakładam, ze posługujesz się innymi niż TuskVisionNetwork24 źródłami informacji)

 • niknejm

  Gielda w Izraelu poszla dzis dosc mocno do gory, zwl. sektor finansowy.
  Podejrzewam, ze podobnie moze jutro byc i u nas - golenie niedzwiedzi z depo...

 • dino54

  @pancernik-patjomkin
  Oczywiscie ze inny ja ozywiscie moge widziec co innego ja zakladam optymistyczne wyjscie kazdy ma swoj rozum i ma swoje zalozenia .Zycie pokaze kto ma racje ja jestem cierpliwy,bo na gieldzie najwazniejsza cecha jest cierpliwosc.Wydaje mi sie ze spoki technologiczne beda miec swoje piec minut.

 • pancernik_patjomkin

  dino: a to co już było przez blisko rok to jak to określić? niektóre spółki urosły w tym czasie kilkaset procent, rozumiem, że jeszcze dołożą do 500% albo 1000%.
  poza cierpliwością jest jeszcze wiele ważnych cech: nie być chciwym i nie marzyć tylko trzeźwo analizować. jeden nawet najpiękniejszy i najbardziej obiecujący wykresik to stanowczo za mało do zbudowania opinii o rynku

 • z_dystansem

  dino54
  2010/01/17 14:40:38
  @pawel-l
  Wykres kazdemu mowi co innego ja np widze na nasdaqu piekne podwojne dno osiagniete w 2002 i 2009r cos podobnego do podwojnego dolka w 1987 i 1990 co potem bylo kazdy moze zobaczyc , ogromna hossa .


  swietne spostrzezenie! pokazuje jak latwo ulec roznym zludzeniom i jak sie od wielu mieiscy zapomina o zasadzie " follow the trend", a ten od kilku miesiecy jest wyjatkowo wyrazny - oczywiscie - poki trwa ;-)

  Ktos przytoczyl ten wojciechbialek.blox.pl/resource/JapaniaAEuropa.ewg.png wykres i w najwekszym skrocie - zgoda.

  Tylko czy w japonii byla taka ekspansja monetarna jak jest i bedzie w usa? W relacji do np M3 - owszem, ale Pan Wojciech moglby sie pobawic wykresami z uwzglednieniem "realnego" cpi w odroznieniu od tego "jakosciowego"... Poza tym japonia nie ma surowcow - usa (z bratnia kanada) ogrom. Japonia byla ograniczona terytorialnie i demograficznie - cokowliek by mowic o USA, to wielu imigrantow tylko czeka na " wejscie do raju" + duzo lepsza demografia tubylcow ( pan Wojciech znakomiecie to kiedys tu opisywal ) Japoniia rowniez tracila rynki zbytu na rzecz glwonie chin + brak mozliwosci rozwoju rynku wewewnetrznego (tzw "przestrzeni zyciowej":-) ) Japoinia nie mial rozniez potegi miltarnej i politycznej z armiami ekspedycyjnymi w stanie gotowsci by "zabezpiczyc swoje interesy." Podobnie jak nie miala dolara ktorego ilosc w obiegu jest wyrazana .."wola Parlamentu USA":-) A te ostatnie jakos dziwnym trafem z kazdego "kryzysu" wychodzily jeszce bardziej wzmocnione..Moze dlatego, jak znow swietnie zawuwazyl gospodarz bloga, ze kazde pokolenie wygrywalo kolejna (byc moze swiadomie kreowana) wojne, a moze tez z innych powodow..;-)

  W kazdym razie, porownujac, dobrze byloby nalozyc jakis agregat pieniezny na wykresy i skorygowac je o te wartosc.

  Pozdrawiam wszystkich uczestniczacych w dyskusjach, jak i samego autora, ktory wyraznie wyciaga wnioski z bledow, co znamionuje (na naszym rynku) wyjatkowego (realkatywnie:-)) profesjonaliste ;)

  P.S. Rynek daje wiele zludzen... czy walczacy z trendem od ponad roku policzyli ile juz mieli pomylek? Nie chodzi absolutnie o zlosliwosc ale szukano na wigach czy FW20 "swietego graala" sprzedajac i odkupujac i poswiecajac ogromne ilosci energii(!) na wylapanie "gorki", kiedy wystraczylo zastosowac banalne "follow the trend". Pytam retorycznie bo w koncu komus sie uda i zostanie okrzykniety "tym ktory przewidzial monsun";-) tyle ze jak zbanowany Dieter_1 pytal - "czy na tym da sie cos zarobic?"..:-) Jeszce raz pozdrawiam szacowne grono dyskutantow ;-)

 • don_genaro

  koledzy,
  czy nie najwyższy czas by zapinac pasy i zbierać się do lotu koszącego?
  nie w oklepanym marcu, ale już w styczniu
  www.bankfotek.pl/view/507319
  pzdr

 • zulus_chacka

  aby nie bylo jednokierunkowo....hahahahaaaa
  koledzy,
  czy nie najwyższy czas by zapinac pasy i zbierać się do lotu wznoszacego?
  nie w oklepanym marcu, ale już w styczniu , dzis TERAZ????

 • zulus_chacka

  a tak powaznie to...jak rynek da sygnal, zajac pozycje i ustawic stop. wlaczyc film na dvd (czy cos innego) i wyluzowac sie. rynek i tak zrobi to co zechce , nie ma sensu sie spinac.

 • stoje_i_patrze

  Ciekawostka
  Główny technik ING twierdzi iż korekta się rozpoczęła:
  www.rtl.nl/(/financien/rtlz/home/)/components/financien/rtlz/redactie/column/vandenakker/2009/articles/0117_2130_akker_stevige_correctie.xml

  (p.s. google translate...)

 • don_genaro

  ;)a główny astrolog przypomina:
  " Big downside move is coming any time from 15 Jan 2010 in all stock exchanges. "

 • bowojt

  Dywagacja....
  Kiedy w październiku rynek zrobił pierwszą falę korekty, spodziewaliśmy się kilku dni małych wzrostów i kolejnej fali spadkowej. Zamiast tego rynek wybił nowy szczyt.
  Bardzo fajnie napisał wtedy Pan Wojtek- ponieważ rynek naruszył naturalny porządek rzeczy, zapłaci za to w postaci korekty, która pojawiła się w listopadzie (kilka dni po wizycie pana xxl).
  Teraz spostrzeżenie bardziej długoterminowe. Gdy rynki w USA weszły w fazę korekty między 1970-80, gospodarka, konsumenci mieli czas na przystowsowanie się do warunków kryzysowych, wyciągnięcie wniosków z kryzysu- w owym czasie wzrosty przeplatały się często z panicznymi spadkami i w wyniku fazy oczyszczenia rynek był gotowy do noej hossy.
  Pomiędzy 2000-2009 rynek zmienił symetrię i zamiast spadków od 2004 roku kontynuował hossę, pęczniejąc jak balon, dmuchając bańkę na rynku nieruchomości.
  Za to będzie musiał zapłacić korektą i to solidną. Im bardziej naruszy tą naturalną kolej rzeczy tym gorzej dla niego. Mam nadzieję że skoryguje się teraz ale jeśli przeciągnie wzrosty do marca lyb maja, myslę, że poziomów wybitych szczytów nie zobaczymy później przez bardzo długi czas.

 • kielu2002

  gdzie w internecie mozna znalesc aktualna wycene rentownosci 10latków w USA i wykres ? (oczywiście który się aktualizuje)

 • zulus_chacka

  @kielu2002

  stooq.com/q/?s=ty.f&d=20100115
  +
  w bazie danych rentownosc

 • stoje_i_patrze

  kielu
  www.marketwatch.com/investing/bond/UST10Y?siteid=mktw

  a poza tym google twoim przyjacielem jest. np haslo 10 year bond US....

 • kielu2002

  @stoje_i_patrze , @zulus_chacka

  dzięki wielkie za szybką pomoc

 • pegasus-7

  Witam...

  po krotkiej przerwie, zaczne was znowu niepokoic...
  niestety czas odreagowania ub. rocznej wyprzedazy konczy sie nieuchronnie (liczac w dniach skonczyl sie 31.12.09).
  Obecnie trwa pulapka hossy "bull trap" polegajaca na dokupieniu max. ilosci kontraktow schort na walutach i indeksach oraz krotkich pozycji w akcjach "schort selling".
  Te dziwne zachowania rynkow, ktore obserwujemy wlasnie swiadcza o tym, ze notowania wielu instrumentow sa "robione" - najlepszym przykladem jest "robienie na sile PLN/USD, czyli sztuczne umacnianie mimo silnego dolara. Ciekaw jestem, ktory bank tym razem sie odezwie i zarekomenduje opcje na PLN/USD, albo wymysli inny trick na potwierdzenie swojego zachowania (moze nawet to polski bank).
  EUR/USD konczy korekte po wstepnym zalamaniu, GOLD zakonczyl ja juz w czwartek (czasowo) i teraz jedzie w dol do 20.02.10 do poziomu grubo ponizej 1000$. Inne walory podaza za nim skrupulatnie jak juz beda "gotowe"

 • pegasus-7

  Witam...
  nie biore udzialu w konkursach typowania wartosci indeksow ale postawie na 22.01. wartosc 2330.pkt. dla wig-20
  pozdro.P.

 • stoje_i_patrze

  @pegasus
  Akurat do spadków w tym tygodniu też się skłaniam z uwagi na bankowy tydzien (bac, c, ms itd) i dane z JPM (straty na kredytach) i kolejnych spadków w kolejnym tygodniu z uwagi na podaz obligacji plus kolejne podmioty jak WFC.

 • vitoltd

  pegasus-7
  2010/01/18 17:52:18
  Witam...
  nie biore udzialu w konkursach typowania wartosci indeksow

  pegasus-7
  2009/12/16 20:13:15
  Jutro odbedzie sie ostatni akord tzn. wzrost tegorocznej hossy, a potem rynki beda sie obsuwac przez ..uwaga !..nawet szesc tygodni tzn.do 25 stycznia przyszlego roku (wartosc Wig-u 20 szacuje ostroznie na 1440 pkt.

 • bowojt

  @Pegasus
  Prognoza z EUR/USD udała się Panu bardzo, Pan Wojtek też wtedy prognozował umocnienie dolara, ale z indeksami już troszkę Pan nawalił, zwłaszcza dokładne podawanie dat jest trochę nieprofesjonalne.
  Co do korekty- jestem także za ale nie mogę się zdecydować czy korekta płytka czy raczej coś poważniejszego i dłuższego.
  Odnośnie USD/PLN -wiem, że duże banki inwestycyjne takie jak GS już od dawna umacniały pewne waluty - krajów produkujących surowce i wynikało to z ich strategii od marca 2009. Dotąd korelowało to t rosnącymi canami surowców. Pytanie jest jedno- czy mamy szczyt na CRB index (w takim przypadku jest to nagonka) czy CRB będzie bił kolejne rekordy- wtedy umocnienie PLN jak najbardziej wchodzi w grę.

 • rafal.rosochacki

  @Pegasus
  Na giełdzie gram dopiero rok czasu, jednak sporo się przez ten rok nauczyłem, przede wszystkim traktować wszystko z dystansem .. ale kiedy przeczytałem Twój wpis o poziomie 1400 na Wig20, to bardzo zastanawiało mnie, co się musi wydarzyć, żeby w ogóle było takie coś możliwe ... Rozumiem, że każdy się może pomylić, ale teraz jest już po fakcie, jeżeli możesz, wyjaśnij proszę jakie były twoje założenia, że widziałeś 1400 na wig20. Pozdrawiam.

 • sagusiek

  WItaj Pegasus

  Ubierają od kilku tygodni co załączyłem na wykresie kilka wpisów wyżej na naszym podwórku ale jak widzisz męczą w boku kolejny dzień. Każdy widzi jaka była reakcja na dane w USA w zeszłym tygodniu ale większość woli jednak up niż down.
  Trzeba trzymać przycisk enter cały czas w pogotowiu bo wszystko się może zdarzyć. Mnie tylko śmieszy zachowanie walut ale zdziwiony nie jestem bo mnie już na rynku nic nie zdziwi :)
  Co do obstawiania to pozostawmy to bukmacherom ;)

 • mtex

  ostatnio z każdej strony słychać zapowiedzi spadków, nawet popularne gazety o tym się rozpisują, niektóre na pierwszych stronach.
  Niby z jednej strony rynek ewidentnie teraz słabuje i aż się prosi o porządny zjazd, ale z drugiej czy nie byłoby bardzo dziwne gdyby się okazało, że wszyscy mieli rację i o załamaniu wiedziano nawet w warzywniakach?

 • sagusiek

  Witaj Mtex

  Wiesz w prasie piszą o korekcie a saldo wpłat do TFI są najwyzsze od 2 lat więc kto wie to zawsze wie a reszta dowiaduje sie po fakcie. Po drugie zobaczysz czy ktoś bedzie zwracał uwagę na jakichś pismaków jak zobaczy za kilka dni w tabelce wynik 50% -100% w ciągu roku w TFI. Pamiętaj ludzi są chciwi nie bojaźliwi i tyle w temacie.

 • student_uek

  Panie Wojtku,

  przed chwilą zabawiłem się w zbadanie zmienności dla WIG-u bo ostatnio jakoś nikt o tym publicznie nie mówi. Zbadałem okres od początku 2005 roku do dzisiaj. Uśredniłem bezwzględne zmiany stopy zwrotu dla WIG-u dla ostatnich 10-ciu, 20-stu i 30-stu sesji. Dla 30-stu chyba są najbardziej godne uwagi. Maksymalny poziom został osiągnięty 21 listopada 2008 roku - wyniósł 2,961%. Stan na dzisiaj: 0,684%. Niższe były jedynie w niżej wymienionych okresach:
  1) 7 listopad 2006 - 18 grudzien 2006
  2) 30 listopad 2005 - 10 styczeń 2006 (bez 1 grudnia)
  3) 19 siepien 2005 - 30 wrzesień 2005
  4) 2 maj 2005- 1 sierpien 2005
  5) 14 luty 2005 - 1 marzec 2005 (bez 28 lutego)

  A to przecież okresy prosperity. Jak Pan to skomentuje?

 • ironicman01

  Tez się zastanawiałem ostatnio nad zmiennością i jak dla mnie to co się dzieje obecnie przyzwyczaja do nie stawiania stopów;) Szykuje się coś grubszego w najbliższej przyszłości.

 • mtex

  Sagusiek, być może masz rację i faktycznie tłum czyta, a nie wierzy i dalej ładuje kasę w papiery. Ja jednak kiedy otwieram gazetę i czytam, że już za chwilę nastąpi mocne tąpnięcie, to skłonny jestem raczej przypisać większe prawdopodobieństwo scenariuszowi przeciwnemu - ot, taki najprostszy, wręcz prymitywny, wskaźnik.
  Gdyby tak było to mielibyśmy siłowe przeciągnięcie wzrostów i dopiero potem prawdziwe ubieranie - całkiem możliwe, że wówczas juz ostateczne i przy pełnym zaskoczeniu tłumu, że to nie typowa korekta ale koniec obecnego trendu.
  Jak zwykle czas pokaże.

 • niknejm

  Tak jak pisalem wczoraj - dzis bylo golenie niedzwiedzi z depo, zrobione wrecz na chama. Widzac to, coraz mocniej sklaniam sie ku tezie (wyrazonej tez przez innych, m.inn. patrz FWIG20.pl), ze brakuje nam jeszcze fali sztucznej euforii - zeby ubrac ulice. I na ta fale czekam ze swoja resztowka papiera.

 • sagusiek

  Zobaczymy co zrobią na poziomie 2491 po przebiciu bankiera. Znowu bedzie ciekawie :)

 • kociobw

  blog.ingsecurities.pl/
  @all

 • stoje_i_patrze

  Piękna nagonka w kluczowym momencie
  BofA Merrill Lynch zaleca kupno akcji PKO BP
  PAP - Biznes
  19 Sty 2010, 9:09

 • sagusiek

  Wygląda na to że na PKO może fałszywkę zrobią bo wybili się z tej konsolidacji przynajmniej na razie tak to wygląda albo mamy lokomotywę co pociągnie indeks.
  Do bankiera zabrakło 1 pkt. więc sytuacja dziwna bo 17 pkt. najcześciej pykali w ciągu 30 pierwszych minut ale samym PKO jakoś nie potrafili pociagnąć. Jeśli nie zrobią jakiegoś numeru i go nie rozwalą np po danych z Citi to jutro pewno juz tak.
  Na ropie i na złocie jakieś niezłe zjazdy, edek troche sie umocnił ale pln niewzruszony :)

 • bowojt

  Prechter wczoraj obwieścił start P3 (primary 3 down).

 • marjanczuk

  wczorajszy fixing był moim zdaniem manipulacją indeksem wig20 . dzis w mediach , ani wczoraj w TVNCNBC ani słowa o tym, tylko podziw , ze wig20 urośł. ci młodzi dziennikarze musza sie jeszcze duzo uczyc od swoich kolegow z CNBC albo z Bloomberga, bo tam takie rzeczy jak manipulowanie rynkiem nie przechodzi płazem. ale nie ma sie czemu dziwic, skoro pan Kluza na stanowisku mimo watpliwosci co do jego przeszłosci , prezentowanych na lamach internetowej prasy

 • ironicman01

  Wg mnie szczyt przed większa korektą jeszcze nie został osiągnięty.
  2 możliwe scenariusze (drugi uważam za bardziej prawdopodobny):

  wig20_01
  wig20_02

 • bialek.wojciech

  pyta.ulica:

  Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi - byłem przez ostatnie 5 dni w rozjazdach.

  "Mi się MWIG nie podoba, bardzo słaby. EMA500 dopiero teraz, a warto zerknąć jak walczył z EMA200. Nad 2418 kolejne zasieki na 2457, aby na końcu dojść na możliwe 2538.
  stooq.pl/q/a/?s=mwig40&i=d&u=767463
  O wiele lepiej wygląda WIG, walczy nad linią całej bessy, a po przejściu 41346 ma otwartą drogę do 44354.
  stooq.pl/q/a/?s=wig&i=d&u=767463
  Na wykresach zaznaczyłam poziomy docelowe, bo chyba na nie czas ."

  Jakoś pełzną sobie biedactwo. Zpodziewałem się większej dynamiki - coś a la styczeń-marzec 2000 - ale może jeszcze trend ulegnie przyspieszeniu.

  "A tu Yelnick o S&P:

  Add these together and we have a topping window from next week to the end of Feb, with a most likely range from the last week of Jan thru the 1st week of Feb in a target range of Sp1158-1170.
  yelnick.typepad.com/yelnick/2010/01/predicting-the-end-of-the-hope-rally.html"

  Z tego wszystkiego to ten sentyment wygląda niepokojąco -yelnick.typepad.com/yelnick/2010/01/bearish-bullish-sentiment-drops-from-record-levels.html - ale na razie zakładam, że to sytuacja taka jak na początku 2004 roku, kiedy to rekord sentymentu (na znacznie wyższych poziomach niż obecnie) wypadł w styczniu, a szczyt S&P 500 dopiero na początku marca.

  "PS. Stoje i Patrzę pisał o inwestycji w akcje japońskie. Moja szklana kula mówi mi, że Azja to teraz dobry pomysł. W ubiegłym roku kazała kupować akcje rosyjskie i polskie :).
  Panie Wojtku, jaki rynek/branża Pana zdaniem, może być najlepszy/a w tym roku?"

  Chiński, tak jak w 2000 roku? Tam dynamika podaży M1 osiągnęła szczyt w listopadzie i w grudniu zaczęła spadać, w porównaniu do szczytu w sierpniu w USA, ale szczyt był na +34,6 proc., więc kusi mnie myśl, że siły deflacyjne dopadną chińczyków później niż resztę świata (czyli dopiero pod koniec tego roku, gdy resztę już na wiosnę). to kontrowercyjna myśl, ale przyszła mi do głowy, gdy przecztyałem Andy'ego Xie i Michaela Shedlocka psioczących na Chiny - z czym się zgadzam - i zacząłem się zastanawiać, czy moje anty-chińskie nastawienie nie jest aby rynkowym consensusem?

 • bialek.wojciech

  bowojt:
  "Sytuacja rozjaśniłaby się, gdyby miedź zechciała zamknąć się ponad 0.786 zniesienia na świecy tygodniowej. Teraz sytuacja jest dwuznaczna bo miedź może się cofnąć niżej lub nie daj Boże zrobić większą korektę. Wydaje mi się, że nie jesteśmy w roku 1975 a 1979 patrząc na surowce -czyli lata 72-77 były by u nas odpowiednikiem 2002-2007.
  Niemniej jednak wpadnę w euforię jeżeli miedź się zamknie na odpowiednim poziomie. Oznaczało by to nowy szczyt a dla wig 20 może nawet 2900 pkt."

  A jak tam Pańska ocena sytuacji na miedzi obecnie?

 • bialek.wojciech

  mtex:
  "ostatnio z każdej strony słychać zapowiedzi spadków, nawet popularne gazety o tym się rozpisują, niektóre na pierwszych stronach.
  Niby z jednej strony rynek ewidentnie teraz słabuje i aż się prosi o porządny zjazd, ale z drugiej czy nie byłoby bardzo dziwne gdyby się okazało, że wszyscy mieli rację i o załamaniu wiedziano nawet w warzywniakach?"

  Jestem za takim właśnie scenariusze, ale dziś zaniepokoiłem się zachowaniem Grecji - stooq.com/q/?s=atgi&c=1y&t=c&a=ln&b=1 - która w moich scenariuszach nie powinna była się wybijać jeszcze z tej 9 miesięcznej RGR. Ale na razie ciągle zakłądam, że to jeszcze tym razem straszeniem, i indeks - jakimś cudem(?) - wróci do marca ponad "linię szyi".

 • bowojt

  @Wojciech Białek
  Wydaje mi się, że miedź nie zakończyła jeszcze krótkoterminowej korekty.
  Byłoby dobrze gdyby cofnęła się do średniej 45 delikatnie ją naruszając i lekko łamiąc kanał trendowy w skali liniowej. Gdyby nie złamała poziomu 310, możliwe byłoby ogromne wydłużenie ostatniej fali czyli pobicie szczytu z 2008 roku.

 • bowojt

  @Wojciech Białek
  Odnośnie SP mam dwa scenariusze:
  1) spada do poziomu 1105 -1110 - odpowiednik korekty wrzesniowej i wznawia wzrosty.
  2) Robi wszystkich w konia i do końca tego tygodnia rośnie do 1165-1170 i korektę rozpoczyna za kilka po 22 stycznia.

 • zulus_chacka

  do momentu gdy zagranica nie odpusci sobie kupowania polskich aktywow, co bedzie widoczne po sygnale kupna na usd i euro to w20 pewnie dalej bedzie w dotychczasowym trendzie, moze troche wiekszym niz owe 50pkt od 2 tygodni. :-)

  od 10 gru do 6 stycznia robilismy dokladnie to samo co ibex35. wczesniejszy wykres takze jest niemal identyczny. nad hiszpania wisi podobne ryzyko co nad grecja (ratingi, zadluzxenie itp.), no wiec od kilku dni hiszpania zachowuje sie gorzej od w20, moze to zapowiedz czegos???..... poczekamy i zobaczymy.

 • zulus_chacka

  w20 i mw40 od 27 list rysuje sie cos na ksztalt rosnacego klina (nie jest zbyt idealny, no ale moze to jego plus). tu tez trzeba poczekac na wybicie

 • sagusiek

  Potakiej fałszywie na PKO jaka jest na razie i po zachowaniu edka jakos na cuda nie licze :)

 • litawor_trojan

  Panie Wojtku kiedy ukaże się raport tygodniowy z CDM PKO Pozdrawiam

 • bialek.wojciech

  litawor_trojan:
  "Panie Wojtku kiedy ukaże się raport tygodniowy z CDM PKO"

  Planuję pisać w czwartek i piątek.

 • sagusiek

  Mistrzowie :) Zrobienie bankiera w ostatnich 30 min po takiej zwałce najpierw no dla mnie mistrzostwo :) Znowu nikt nic nie wie heheee

 • stoje_i_patrze

  PKO BP - 40.00, kto da więcej;)

 • sagusiek

  Najlepsze w robieniu bankiera na 30 min przed końcem jest to że wszyscy którzy mieli ochotę się obrócić i zagrać przeciwko bankierowi już niestety nie mają na to czasu i tak jak dzisiaj dostaja profilaktycznie np. 10 pkt. Więc pięknie to zrobili. Rano zabrakło 1 pkt. wszyscy dalej sobie stali potem zwałka na 60 żeby nikt już nie pomyslał, że dzisiaj jeszcze go zrobią ( sam do 75 w to nie wierzyłem ) a potem pif paf i rozjechane misie...

 • bowojt

  scenariusz nr 2 w grze, ostateczne zabójstwo dla niedźwiedzi do końca tygodnia

 • student_uek

  Panie Wojtku jesli mozna prosze o odpowiedz na moj wczorajszy post :)

 • groupus

  Panie Pegasus,
  Pana prawdy objawione wygłaszane od kilku tygodni z pełnym przekonaniem
  okazują się zupełnie nie trafione.
  Proszę się przyznać, jak dużą stratę Pan obecnie ma.

 • stoje_i_patrze

  @groupus

  nie jestem niczyim adwokatem, ale prognozy to ocenia się po fakcie. Czas - koniec tygodnia.

 • stoje_i_patrze

  Niedźwiedzi muszą ewoluować jeśli chcą doprowadzić do spadków
  bit.ly/8xr0YF

 • stoje_i_patrze

  A jednak dzieje się coś czego się nie spodziewałem i co kosztuje niestety niedzwiedzi w tym tygodniu:(
  Mianowicie UST kontynuuje spłatę (czytaj pompka) billsów czy to 13,26 czy szczególnie jutro 4 tygodniowych. Łączna pompa (zamiast "neutral") to 31 mld, z wypłatą 21 stycznia (ale już dzisiaj wiadomo od rana o wypłatach). Jest to o tyle dziwne iż byłem przekonany, nawet napisali o tym w gazetach, iż UST uzyskane 200mld dolców z TARP czy od osób które ujawniły tajne dochody w Szwajcarii (ostatnia afera), przekaże na programy wymyślone przez Obamę. Tymczasem po raz kolejny wypłacają kasę tj nie przedłużają (nie rolluja a po prostu wyplacaja) billsów(!!!). Z 200 mld zostało im juz ~120mld. Stąd niedźwiedzie jednak nie są faworyzowane w tym tygodniu - dla mnie karta joker bo uważałem iż będzie inaczej.

  Dopiero przyszły tydzien daje duże aukcje obligacji (a nie billsów) na prawie ssanie 100mld usd. Wydaje mi się iż te 200mld które dostał UST i zdeponował w FED (a teraz ma okolo 120mld) to jednorazowy trick. Innymi słowy wypłaty billsów nie powinny być kontynuowane no bo i skąd? Dodatkowo TBAC zakładał iż wpływy podatkowe będą przynajmniej nie gorsze niż rok temu a tymczasem wpływy podatkowe są okolo 8% gorsze r/r. Pamietjamy że nowej kasy potrzeba w obecnym trendzie okolo 160mld miesiecznie (ssanie bez pompy FED). Innymi słowy efekt UST powinnien byc krótkotrwały, jednak moze byc na tyle długi by wykończyć niedźwiedzi trzymających krótkie pozycje.

  Tak czy siak, jestem zaskoczony, boleśnie...

 • retepete

  @stoje_i_patrze

  czy mógłbyś podać link do strony na której są dane, które opisałeś wyżej?

 • pegasus-7

  Witam...

  Niestety "robione" notowania przez banki rekomendujace kupno czolowych spolek na swiecie mija sie z raportami na temat poczynan owych rekomendujacych i "hedge funds"
  oto link..(uzyc tlumacza w google)

  www.finanzen.net/nachricht/fonds/Anlagestrategie-Hedgefonds-verkaufen-Aktien-und-Gold-728932
  pozdro.P.

 • stoje_i_patrze

  @retepete
  2010/01/19 21:14:06

  To nie strona, to płatne raporty i własna analiza

 • niknejm

  @Pegasus
  Dzieki za linka. Sam tytul w sumie wystarczy, jak ktos zna niemiecki. ;-)

  @All
  Dzis byl chamówy ciag dalszy. Rynek idzie (a wlasciwie jest za twarz prowadzony), poki co, dokladnie po sznurku prognozy p. Debowskiego, niezaleznie od 'jakis tam' danych. Jeszcze troszke i bedzie czas na wyprzedaz resztowek...
  A swoja droga... Niby super wzrosty, niby (u nas) spory obrot, a szeroki rynek stoi w miejscu. Praktycznie remis na ilosci spolek rosnacych i spadajacych.

 • jurgenes

  Korekte to wy Panowie zobaczycie z 2850 na 2200 hahaha

 • bowojt

  @Jurgens
  Panie Jurgens oby nie stał się Pan antywskaźnikiem. Być może ma Pan rację a być może nie.
  50:50 jak to na giełdzie bywa

 • spekulant09

  Witam serdecznie, dawno nie zaglądałem bo brak mi ostatnio czasu. Panie Wojtku gratuluje wpisu bardzo ciekawy temat. Wstawiam troszkę kresek.

  WIG 20
  www.bankfotek.pl/view/509100

  WIG 20
  www.bankfotek.pl/view/509098

  S&P-właściwie kluczowy poziom.
  www.bankfotek.pl/view/509099

  S&P linia bessy
  www.bankfotek.pl/view/509107

 • zulus_chacka

  ...tym razem silny usd przeszkadza by rosnac .heheheheee.

 • bowojt

  Zulus zobacz też USD/HUF ,USD/AUD
  Coś się święci na surowcach

 • zulus_chacka

  @bowojt
  ...i wlasnie dlategom odpuszczam sobie mozliwosc zarabiania na dlugich w tym okresie. po wczorajszym max dzis powinna byc luka , i jazda do gory na 2550, baza +20-25p, a ze czesc widzi na rynku to co ja(chocby usd nie pasujacy do ukladanki) wiec sprzedaja. czy wlasnie tworzymy "ten szczyt" - nie wiem. ale na ten moment jesli zejdzemy ponizej ok 2450 zaryzykuje krotka.

 • bowojt

  @Zulus
  Ja siedzę uparcie na krótkich, wczoraj dołożyłem, LOP rekordowy, nie wiem jak w kolejnych miesiącach ale czuję, że niedługo czeka nas mały wstrząs na surowcach i małe "deflation scare"

 • arnigo

  pesymizm na (strefę) euro (indeks euro jeszcze słabszy niż eur/usd) i optymizm na polskę. nagle nasze finanse i perspektywy okazują się lepsze niż europy rozwiniętej. zawsze było odwrotnie. emergingi dostawały bardziej niż rynki rozwinięte.

 • arnigo

  wykres indeksu eur z reuters:
  www.bankfotek.pl/view/509202

 • delubicz

  Witam w Nowym Roku,
  pytanie do Pana Wojciecha,czy widzi Pan jeszcze szansę sprawdzenia się tezy,że eur/usd zanim zacznie spadać pokona szczyt z 2008 r (1.60)

 • teka52

  Moje kreski dla edka:
  stooq.pl/q/a/?s=eurusd

 • teka52

  Sorry, wysyłałel po raz pierwszy ni nie poszło tak jak chciałem.
  Może teraz:
  img693.imageshack.us/img693/6231/edek01.png

 • bull_matador

  @ W. Białek

  1. Odnośnie analogii do 2000 roku. - pamiętam jak dziś, iż "stara" gospodarka zrobiła własnie szczyt w styczniu 2000 a do marca "jechała" tylko internetowa. Stąd - skoro teraz nie ma internetowej (ani jej odpowiednika) to analogicznie szczyt mógł być wczoraj na bardzo waznym dla DJ poziomie 10 700 (lokalne szczyty podczas bessy internetowej).
  2. Wybicia nie robi się poprzez podciąganie rynku na końce dni dwa razy z rzadu jedną spółką i koszykami indeksowymi na małym obrocie. Wczorajszy sygnał to moim zdaniem takie "wybicie" jak w marcu 2000...
  3. EURUSD sugeruje, iż jedziemy w dół na surowcach. A dane o dość ogromnym przepływie środków do USA oznaczają, iż Wall Street ściąga żniwo z hossy 2009 roku do USA. Stad te śmiesznie rekonendacje "kupujcie od nas PKO BP i inne polskie akcje....
  4. Euforii po tej hossie może nie być tak jak nie było jej w styczniu 2002 (też szczyt w styczniu)... bo to w sumie nie hossa tylko na razie korekta bessy. I do tego prowadzona bez korekt "po łuku" (najlepiej widać na BZWBK) - stąd ciagle zagrożenie drastycznym tąpnieciem. Generalnie rynki sa teraz w klinach zwyżkujących - bardzo male prawdopodowbienstwo wybicia w górę (chyba że najpierw fałszywie tak jak w marcu 2000 na WIG-u).
  Pozdrawiam.

 • bull_matador

  Zapomniałem o:
  5. Cena miedzi właśnie wybija się z kanału....misie już czekają na ślizg KGHM...

 • bialek.wojciech

  student_uek:
  "przed chwilą zabawiłem się w zbadanie zmienności dla WIG-u bo ostatnio jakoś nikt o tym publicznie nie mówi. Zbadałem okres od początku 2005 roku do dzisiaj. Uśredniłem bezwzględne zmiany stopy zwrotu dla WIG-u dla ostatnich 10-ciu, 20-stu i 30-stu sesji. Dla 30-stu chyba są najbardziej godne uwagi. Maksymalny poziom został osiągnięty 21 listopada 2008 roku - wyniósł 2,961%. Stan na dzisiaj: 0,684%. Niższe były jedynie w niżej wymienionych okresach:
  1) 7 listopad 2006 - 18 grudzien 2006
  2) 30 listopad 2005 - 10 styczeń 2006 (bez 1 grudnia)
  3) 19 siepien 2005 - 30 wrzesień 2005
  4) 2 maj 2005- 1 sierpien 2005
  5) 14 luty 2005 - 1 marzec 2005 (bez 28 lutego)

  A to przecież okresy prosperity. Jak Pan to skomentuje?"

  Muszę przyznać, że nie bardzo rozumiem Pańskie wątpliwości? Zrobiłem sobie wykres tego wskaźnika (dla śrenidniej 30-sesyjnej) od 1991 roku. Miewał niższe wartości kilkanaście razy. Pomijając "heroiczny" okres początku lat 90-tych wysoka zmienność była raczej charaktrystyczna dla okresów kryzysów (jesień 1998 i jesień 2008), zaś niska zmienność zmienność czasami pojawiała się przed spadkami (obecna sytuacja na wskaźniku jest bardzo podobna do tej z września 1999), a czasami poprzedzała kontynuacę wzrostów. Niewiele z tego wynika moim skromnym zdaniem.

 • pancernik_patjomkin

  bull matador:
  widac kolego, że jesteś aktywnym graczem a nie tylko bajkopisarzem analtykiem (technicznym, trendów, fundamentalnym astrologicznym itp, itd)
  świetny, konkretny jednoznaczny tekst. Kilku tuzów mogłoby potermimnowac u Ciebie w zakresie praktycznej gry
  dodam tylko, że wiadomośc o ograniczeniu kreytowania w chinach zaostała jak na razie totalnie zlekcewazona, a przeciez jest w pierwszej kolejnościt o wyrok na surowce a potem na inne aktywa. Jak sobie przypomną to będzie gorąco. Oczywiście jeszcze dzisiejsze dane w USA moga rynki na chwile wprowadzic w stana podniecenia, ale to tylko na chwilę

 • bialek.wojciech

  delubicz:
  "(...)czy widzi Pan jeszcze szansę sprawdzenia się tezy,że eur/usd zanim zacznie spadać pokona szczyt z 2008 r (1.60)(...)"

  Dopóki EUR/USD trzuma się powyżej tygodniowych zamknięć z grudnia 2008 oraz wiosny 2009 w okolicach 1,41, to cały czas zakładam, że ten rynek wyszedł we wrześniu 2009 górą z formacji "podwójnego dna" tworzonej od września 2008 pomiędzy ok. 1,25 a 1,41. Rozmiany tej formacji to ok. ok. 13 proc. (licząc na rygodniowych zamknięciach), co daje cel ruchu na 1,59 (dla danych dziennych to byłoby więcej, "intradayowo" jeszcze więcej).

  Obecna sytuację na EUR/USD traktuję ciągle jako analogiczną do tej z okresu styczeń-marzec 1992. Wtedy po korekcujnym umocnieniu dolara (EUR/USD z 1,35 na 1,22) EUR/USD skoczył do sierpnia 1992 na nowe maksima na 1,45.

  Trzymam się tego scenariusza od lat, więc tak prędko z niego nie zrezygnuję, choć zagrożony jest on mocno z jednej strony kłopotami takich krajów strefy euro jak Grecja, a z drugiej spadającą w szybkim tempie dynamika podaży pieniądza w USA, o czym pisałem wyżej.

 • bialek.wojciech

  bull_matador:
  "1. Odnośnie analogii do 2000 roku. - pamiętam jak dziś, iż "stara" gospodarka zrobiła własnie szczyt w styczniu 2000 a do marca "jechała" tylko internetowa. Stąd - skoro teraz nie ma internetowej (ani jej odpowiednika) to analogicznie szczyt mógł być wczoraj na bardzo waznym dla DJ poziomie 10 700 (lokalne szczyty podczas bessy internetowej)."

  Mógł być, ale mógł też nie być. Proponuję z wyciąganiem praktycznych wniosków poczekać do lutego/marca do pojawienia się dywergencji pomiędzy poszczególnymi indeksami analiogicznych do dywergencji pomiędzy DJIA a Nasdaq w okresie styczeń-marzec 2000.

  "(...) Generalnie rynki sa teraz w klinach zwyżkujących - bardzo male prawdopodowbienstwo wybicia w górę (chyba że najpierw fałszywie tak jak w marcu 2000 na WIG-u)."

  Na razie jest to wszystko bardzo zbliżone do stycznia 2004:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=1319

  Wtedy S&P trzymał się do marca, a u nas rynek rósł aż do połowy kwietnia zanim się pochorował.

 • delubicz

  "Obecna sytuację na EUR/USD traktuję ciągle jako analogiczną do tej z okresu styczeń-marzec 1992. Wtedy po korekcujnym umocnieniu dolara (EUR/USD z 1,35 na 1,22) EUR/USD skoczył do sierpnia 1992 na nowe maksima na 1,45."
  Tej części Pana odpowiedzi nie rozumiem,czy ma Pan na myśli wykres DM?
  Odnośnie Pana prognozy,pozwolę sobie mieć odmienne zdanie,chwilowo notowania znalazły się pod średnią 200 sesyjną simple,tylko szybki powrót zmieni tę sytuację. Falowo mamy albo 5 fal za sobą i teraz 3 falową korektę przed sobą,a potem dalsze spadki,albo zaczęliśmy rozwijać 3 falę spadkową,a to i tak zaprowadzi nas dużo niżej.

 • lakusek

  @ bull_matador:
  Twoj tekst daje duzo do myslenie. Te kwestie widac juz niemal jak na dloni, od tygodni. Tylko jak dlugo to jeszcze potrwa...?
  Podobienstwo wykresow wskazuje na scenariusz p. Wojtka (ala I 2004), ale "twardsze" argumenty juz nie bardzo... Wszystko zaczyna ukladac sie "do kupy", choc trzepanie moze potrwac jeszcze dlugo. Luka na 2600 to ABSOLUTNY szczyt jak dla mnie. Potem przechodze na jasna strone mocy...
  Pozdro.

 • bialek.wojciech

  delubicz:
  "Tej części Pana odpowiedzi nie rozumiem,czy ma Pan na myśli wykres DM?"

  Raczej ECU: www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=149

  "Odnośnie Pana prognozy,pozwolę sobie mieć odmienne zdanie,chwilowo notowania znalazły się pod średnią 200 sesyjną simple,tylko szybki powrót zmieni tę sytuację."

  Spadej kursu poniżej rosnącej średniej 200-sesyjnej to bardzo silny sygnał kupna. To sytuacja idendtyczna do tej z marca 1992.

 • bowojt

  dla mnie EUR/USD właśnie zbliża sie do kluczowego wsparcia 1.4125. Potencjalnie może powrócić w górę jak w maju 2008 jednak musi się od niego porządnie odbić i przedłużyć życie surowców w przyszłości. Jeśli złamie ten poziom to widzę mogiłkę.

 • student_uek

  Ależ Panie Wojtku ja nie mam żadnych wątpliwości. ;-) Bardzo cieszy mnie fakt, że zmienność tak opadła na naszym rynku - dopóki jest tak spokojnie zakładam brak korekty (oczywiście za tą aktualną siłę względem DAXa czy S&P kiedyś przyjdzie nam srogo zapłacić). Dopiero w przypadku przyspieszenia zwyżki zostaną wciągnięte do gry złoszczące się od początku roku osoby przeważające w swoim portfelu gotówkę oraz wybite ostatnie zapyziałe niedźwiedzie.

 • bowojt

  miało być "żeby przedłużyć życie surowców"

 • arnigo

  właśnie przyśpieszamy tyle, że zwałę na euro i wzrost na usdpln

 • delubicz

  Pan Wojtek,
  dziękuję za odpowiedż,rynek zweryfikuje nasze pomysły,kontrariańskie spojrzenie odnośnie średniej tym razem nie powinno się udać,ale dla mnie grającego krótkie eur/usd od 1.51 jest to obojętne,bo przyjrzę się zachowaniu kursu przy ewentualnym ruchu powrotnym do średniej. Dla mnie ważniejsza jest struktura falowa,a ta pokazuje na dalsze spadki,po ewentualnej korekcie.

 • bull_matador

  @W. Białek

  "Na razie jest to wszystko bardzo zbliżone do stycznia 2004"

  Śmiem polemizować. Sam kształt wykresu nie mówi nic o przyszłości. Wtedy kończylismy bessę definitywnie. Teraz raczej nie. chyba, że się mylę i mamy totalną hossę. Wtedy nasze dywagacje sa nieważne i idziemy na nowe szczyty tak jak 2003 i dalej..
  Charakter wczorajszego wybicia już widać - taka słabośc rynku tuż po wybiciu? To mogą sprzedawać tylko w komentarzach na onet.pl, ale nie tu.
  Brak szerokości rynku, spadkowy obrót na KGHM jest większy niż wzrostowy na PKO BP. Ciekawe jakie wyniki miały by nasze banki gdyby tworzyły rezerwy według starych standardów PSR a nie uznanowych MSR (a propos tego banku)...

  Kończąc zgadzam się z Panem a propos generelnego obrazu (że spadek podaży pieniądza wywoła krach w tym roku). Tylko nie za bardzo do timingu....jakby wzrost potrwal do marca to część rynków wyszłaby ponad szczyty z 2007 (Brazylia). a to mi nie pasuje do problemów jakie sa na świecie.

 • pancernik_patjomkin

  "Spadej kursu poniżej rosnącej średniej 200-sesyjnej to bardzo silny sygnał kupna" (dodałbym, pod warunkiem że kurs zawróci i przebije tą srednia od dołu.)

  to dość ciekawe, nowatorskie podejście, milczy o tym wszelka dostepna literatura. w przypadku eurodolar średnia ta została przebita od dołu w dniu 8 maja przy poziomie 1,3460 i do dzisiaj ta średnia nie została nawet dotknieta przez wkres od góry. Teraz przebicie jest bardzo jednoznaczne. Mozna podchodzic kontrarjańsko rzecz jasna, ale nie jest żadna prawda objwiona, ,żeby generalizowac i ogłaszac, że jest to silny sygnał kupna. czas zweryfikuje opinie........

 • bialek.wojciech

  pancernik_patjomkin:
  "to dość ciekawe, nowatorskie podejście, milczy o tym wszelka dostepna literatura."

  Ja opieram się na tej dostępnej do 3 sekundach "googlowania:

  "In a bull market, a buying signal may be generated as the stock dips close to the 200 Day Moving Average (...)"

  www.mindxpansion.com/options/200day-ma.php

 • stoje_i_patrze

  Jeśli ktos chce sledzic kalendarz publikowania wynikow, konferencji itd to bardzo polecam tą stronkę:
  www.earnings.com/earning.asp?date=20100120&client=cb

 • zulus_chacka

  @ bowojt
  nie popieram takiego upierania sie i walczenia z rynkiem , ale jesli przynosi ci zyski to czemu nie.

 • bialek.wojciech

  delubicz:
  "dziękuję za odpowiedż,rynek zweryfikuje nasze pomysły,kontrariańskie spojrzenie odnośnie średniej tym razem nie powinno się udać,ale dla mnie grającego krótkie eur/usd od 1.51 jest to obojętne,bo przyjrzę się zachowaniu kursu przy ewentualnym ruchu powrotnym do średniej. Dla mnie ważniejsza jest struktura falowa,a ta pokazuje na dalsze spadki,po ewentualnej korekcie."

  I jeszcze jeden obrazek z dzisiaj do EUR/USD:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=1667


 • bowojt

  @Zulus
  Ogólnie jestem bardzo elastyczny. Rzadko się upieram. Po prostu teraz przy tak małej zmienności i na tych poziomach lepszej strategii nie widzę. Jeżeli będzie spadać niedługo, super, jeśli nie przemęczę się i dorzucę S-ek przy 2600 potem przy 2700 a potem zainkasuję zysk. Przy tej strategii mam depo do 3600 na WIG 20 także podchodzę z luze:)

 • delubicz

  "The 200 Day Moving Average often works as a major support level in a bull market. This can present a low-risk opportunity to buy a stock, however a break below it can lead to a large gap downward."
  Panie Wojtku,
  to jest inny akapit z analizy sredniej 200 sesyjnej,w cytacie zamieszczonym do kolegi pancernik patjomkin mowa jest o spadku kursu blisko "dips close" sredniej 200 sesyjnej,co moze byc sygnalem kupna,pragnę zauważyć że kurs aktualnie przebil średnią 200 sesyjną już o 1,3 figury.Tak jak wspomnialem,teraz kluczowe będzie zachowanie względem tej średniej,ewentualny powrót nad będzie sygnałem kupna!!! Może pozostawny teraz rozwiązanie tego dylematu rynkowi.

 • lakusek

  WB:
  I jeszcze jeden obrazek z dzisiaj do EUR/USD:
  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=1667

  Moim zdaniem wykres jest nieco spozniony, dlatego troche falszuje obraz. Nie uwzględnia sie na nim co najmniej dwoch ostatnich dni, a tu zdarzylo sie wiele (pekly m.in. minima na 1,4250). A odnosnie srednich: chocby lepsza (moim zdaniem) ema200 juz nie rosla, a dzis atakujemy ema500! I tu akurat argument... wspierajacy wzrost. Czesto po kilku dniach od przebicia kurs powracal powyzej/ponizej tej sredniej (ostatnio gru 2008). Generalnie, jednak ostatnio wygenerowanych zostalo kilka istostnych, dlugoterminowych, technicznych sygnalow kontynuacji spadku.
  Pozdro.

 • sagusiek

  Widzę, że zaczęło się coś dziać bo sporo czytania :)

  Ja tylko chcę zwrócic uwagę na jeden szczegół. Miesiąc temu na serii H10 mieliśmy bazę 30 pkt dzisiaj jeśli dobrze widzę baza ma już tylko 10 pkt a LOP jest taki jak każdy widzi. Pytanie co się zacznie dziać przy wyzerowaniu bazy o zminusowaniu nawet nie myślę. Teraz ratunek dla arbitrażu jeśli chcą dalej kombinować to luka na 20 pkt w górę ale bez indeksu. Dzisiaj rano tego nie zrobili co wydaje mi się dziwne bo okazja była. To tyle z mojej strony.
  Dzięki za porcję ciekawych informacji :)
  Pozdrawiam

 • arnigo

  "I jeszcze jeden obrazek z dzisiaj do EUR/USD:"

  EMA233 wskutek dzisiejszej zwały już spada. Proponuję obejrzec historyczne fluktuacje obu średnich na wykresie eurusd. moim zdaniem (co oczywiste ze względu na formułę) EMA daje szybsze-skutecyniejsye sygnały zmiany długich trendów (np. maj 2005, sierpien 2008, maj 2009). żeby obecny sygnał był fałszywy eur musiałoby gwałtownie "na dniach" podbić. tymczasem wykres indeksu usd wydaje się skazany na wybicie przez opory z grudnia ub.r., gdzieś w kierunku 79-80 pkt. wydaje mi się również, ze pary usdhuf, usdpln, usdsek, usdnok, usdbrl to name a few wyglądają na razie całkiem byczo. dlatego oczekuję zejścia EURUSD do początku ślamazarnej, klinowatej, być może piątej fali wzrostowej, czyli do ok. 1.38.

  Jak wiadomo tylko Pan Bóg zna przyszłość, więc zobaczymy.
  www.bankfotek.pl/view/509500

 • zulus_chacka

  ....zawasze po okresie malej zmiennosci przychodzi jej wzrost np paz list 2008....jesli lublisz sie upierac to moze pomysl o strategiach opcyjnych. teraz sa niskie wyceny opcji put bo rynek tylko do gory, moze tedy nalezy pojsc

 • zulus_chacka

  @ sagusiek
  spread nie ma znaczenia bo duza czesc bedzie usredniac krotkie, wiec przy 2600 baza bedzie na minusie

 • zulus_chacka

  @ bowojt
  ....zawasze po okresie malej zmiennosci przychodzi jej wzrost np paz list 2008....jesli lublisz sie upierac to moze pomysl o strategiach opcyjnych. teraz sa niskie wyceny opcji put bo rynek tylko do gory, moze tedy nalezy pojsc

 • bowojt

  @Zulus
  Nie znam sie na opcjach i nigdy na nich nie grałem.
  Właśnie po 22 stycznia widzę początek wzrostu zmienniści więc ruchy mogą być bardzo ciekawe, góra, dół, góra, dół. Zapowiada się ostra walka byczków i niedźwiadków

 • zulus_chacka

  ...gdy wzrosnie zmiennosc , kdpw zwiekszy depozyty bez uprzedzenia i jesli w20 nie spadnie to twoja sttategia " luz" do 3600 zawali sie

 • bowojt

  @Zulus
  Jestem optymistą ale zanim doczłapiemy się do 2700 spodziewam się korekt.
  Dzięki za uświadomienie:)

 • sagusiek

  Zulus krótkie uśrednia koleś z 50% wszystkich S bo się bawi w arbitraż i od niego zależy co dalej bedzie tyle w temacie :)

 • zulus_chacka

  wiem ze wiele osob postanawia walczyc z rynkiem i usrednia do bolu, nie widzac ze zle robia. co do "grubasa" to on zawsze sobie poradzi , zawsze dostanie kase na pokryie depozytu, ale mali inwestorzy jak my maja ograniczone mozliwosci
  ...u baza 8pkt i w20 nie chce spadac, nawet w usa spada a u nas nie , silny rynek mamy, w koncu bylismy zielona wyspa w morzu czerwieni w europie wg tuska, wiec moze teraz jestesmy nagradzani za to przez inwestorow zahgranicznych.

 • bowojt

  @Zulus
  My chodzimy własnymi ścieżkami, to już stare jak świat. Wszyscy będą rosnąć lub stać a my spadać.
  Za każdym razem tak było, dołki, szczyty wszystko na opak.

 • zulus_chacka

  ...jesli dzis w usa zakoncza na plusie to krotkie jutro beda mialy cieplutko.
  nie lapie krotkich, czekam, wg mnie rynek musi zbic 2445, albo zanim to zrobi narysuje "cos"
  jesli mamy aktualnie z pulapka wybicia w gore i usd dalej bedzie mocny to moze faltycznie byc szybki zjazd w tydzien 200pkt ale na ten moment to nie ma sygnalow na kreskach, a w/w swiadomosc mam juz od miesiaca i w20 wzrosl 200pkt od tego momentu

 • zulus_chacka

  gdybym byl na krotkich , widzac to co sie dzis w koncowce stalo mialbym bardzo zle przeczucia co do jutrzejszej sesji.

 • arnigo

  spoko

  dla krótkich wazne, żeby się zawierucha na sp500 zrobiła. a wtedy "spółdzielniowe manipulacje" wezmą w łeb. goście chcą przetrzymać. ale jak pęknie CU (wpływ headlinów z chin i umocnienia dolara) to wtedy będzie IM ciężko.

  Na szczycie eurusd też wydawało się, że sky is the limit.

 • marjanczuk

  uśrednianie ?

  odradzam ...

  to bardzo zła strategia

  chcę zobaczyć jutro silne spadki w Azji . skonczy się pewien etap historii gospodarczej Chin

 • pegasus-7

  Witam...

  No i co..?
  Pulapka hossy zadzialala...!!!
  pozdro.P.

 • delubicz

  Panie Wojtku,
  sytuacja na rynku staje się napięta,nie tylko na eur/usd,także na surowcach,z osławionym złotem,srebrem,miedzią,a także z platyną.Eur/usd spadło poniżej dzis przywoływanej średniej 200 sesyjnej o 1,7 figury,to z calą pewnością nie jest sygnał kupna,a jedynie przyczynek do zastanowienia się jakie to niesie za sobą konsekwencje. Pochylając się nad eur/usd, całą resztę rynku zostawiając chwilowo w spokoju, można jedynie dodać,że nastąpiło przecięcie na 50 i 100 sesyjnej średniej,przez niektórych nazywanym "dead cross",z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w marcu 2005 i lipcu 2008,póżniej następowało przecięcie 200 sesyjnych,a potem poważne spadki. Takie zachowanie walut i surowców może,powtarzam może, prowadzić do spadków na rynkach akcyjnych,szczególnie,że na DJ i S&P500, w ciągu ostatnich 3 dni tworzą się formacje odwracające trend. Niektórzy z tu piszących kolegów piszą,że czuliby się nieswojo z krotkimi FW20,przed jutrzejszą sesją,myślę,że długie pozycje mogą być równie niewygodne... Rozpisałem się,bo podejrzewam,że jesteśmy w ważnym punkcie i prosiłbym autora blogu o spojrzenie jeszcze raz na rynki.

 • zulus_chacka

  @ pegasus-7
  jaka pulpapka? chyba grasz w jakims innym kraju, bo u nas w20 dzis bez zmiany, no chyba ze liczysz jutrzejsze wirtualne zyski i ze jutro w20 spadnie ze 3% heheheeee

  kto wie moze dzis byl szczyt ale o tym dowiemy sie dlugo po fakcie, tak samo jak to ze w lutym byl dolek

 • groupus

  Panie Pegasus jestem pełen uznania!
  Od dwóch mniesięcy się Pan pojawia jak zjawa i przepowiada pułapki hossy i Armagedony.
  W koncu się udało!
  Gratuluję!

 • jura5353

  -
  bowojt
  2010/01/20 12:52:40
  dla mnie EUR/USD właśnie zbliża sie do kluczowego wsparcia 1.4125. Potencjalnie może powrócić w górę jak w maju 2008 jednak musi się od niego porządnie odbić i przedłużyć życie surowców w przyszłości. Jeśli złamie ten poziom to widzę mogiłkę.

  Bardzo proszę o rozwinięcie tej oceny bo własnie w/w poziom został przełamany w dół...pozdrawiam

 • bowojt

  @jura
  W mojej ocenia zamknięcie poniżej tego poziomu otwiera drogę do co najmniej 1.37.
  Zamknięcie na tygodniowej świecy wzmacnia jeszcze bardziej ten scenariusz.
  Pozdrawiam

 • pegasus-7

  Wtam...

  Panie @groupus ...
  ...propnuje rozswietlac nam przyszlosc kosmicznymi wzrostami to..moze i panu sie uda ?!
  pozdro.P.

 • sagusiek

  Po raz n-ty DJfutures zatrzymał się na SMA 200 na 4h i po raz n-ty się od niej odbił.
  Jutro bankier -21 pkt więc szansa na pyknięcie go jest dość duża :)

 • z_dystansem

  "bialek.wojciech" napisal:

  Na razie jest to wszystko bardzo zbliżone do stycznia 2004:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=1319 "


  Swietny wykres! Pokazuje kolejne zludzenie ze (jak juz niestety 99% piszacych tutaj niestety sadzi) "musi spasc", a zasada " follow the trend" czy " trade what you see, not what you expect" jest dla jakis smiesznych "amatorow" ;-)

  Oczywiscie, kiedy bedzie spadalo, zaloze sie ze beda wyznaczane przez komentujacych tutaj coraz nizsze poziomy:-) az odbije w gore(oczywiscie" korekcyjnie" przed jeszcze wieksza zwala:-) ) i kolejny rok to "chamstwo" na rynkach, "wyciaganie na sile" "ben helikopter" "grubi" i inne ZLE bedzie takie niemadre:-) harce wyczyniac. Czytam wiekszosc komentarzy tutaj od jakigos roku i od kwietnia stooq.com/q/?s=s%26p500&d=20100120&c=1y&t=l&a=lg&b=1&r=wig20 "zawdowcy" przepowiadaja na przerozne sposoby, podajac niezwykle uzasadnione i fachowe powody "zwale" i..i tylko zastanawiam sie czy to efekt " zawodowstwa", czy tez wlasciwosci ludziiego mozgu, ktory w przypadku nieszczescia ("zwaly") poszukuje "znakow", ktore go "przepowiadaly" (i nieistotne czy minal od nich miesiac, czy rok, a moze i dekada:-) ). Cos jak syndrom "tego ktory przewidzial krach":-) W innej wersji "A Medrzec juz rok ( 2, 3, 4..itd:-)) lat temu ostrzegal.." :-) Obawiam sie tez, ze wraz z wzrostem indeksow determinacja i wiara wyznawcow moze jednak malec wraz z (praprzyczyna w przypadku kazdego wyznania wiary:-)) topniejacymi funduszami i boje sie by w zwiazku z tym nie stali sie oni "paliwem" samej koncowki rynku byka, jak na "zawodowcow" przystalo:-) Pojawia sie tez naturalne pytanie - ile "zawodowcy" sa w stanie na "zawodowstwie" stracic?:-) I na czym sie dorobili, zeby moc az tyle?;-)

  "Niedzwiedzi" prosze o nie traktowanie tego wpisu w zaden sposob "osobiscie", a raczej zartobliwie, co i bylo moja intencja:-). To tylko zwykla konstacja faktow czlowieka patrzcego na wykres i czasem czytacego komentarze Szanownych Komentujacych (bo dyskusje sie jakby zakonczyly wraz z dostrzezeniem bezcelowosci pisania przez tych, ktorzy widza ten podobno znany kazdemu wykres:-) ) I niewinie pytajacego: "to jak i kiedy mam w koncu zarabiac? bo tracic, to wolalbym jak sie juz troche "dorobie".." ;-))

  P.S. znow to beznadziejne wyciaganie w koncowce - ech..to juz doprawdy staje sie az zenujace.... ;-))

 • bowojt

  Faktem jest, że każdy wzrost w postaci hiperbolki niestety kończy się w którymś momencie proporcjonalną (silną) reakcją w dół. Kształt hiperbolki oznacza siłę, euforię ale i niepewność. Oznacza też prędzej czy później ostry test 200 setki, która obecnie znajduje się na poziomie 2100 punków. Myślę, że potencjał w dół jest większy niż w górę. Osobiście zadowolę się połową ruchu od potencjalnego szczytu do 200 setki

 • z_dystansem

  mala poprawka:

  slowo "niestety" odnosilo sie do jednomyslnosci komentujacych (czego nie nalezy mylic z "powszechnoscia opinii";-) ) czyli poprawniej:

  "Swietny wykres! Pokazuje kolejne zludzenie ze (jak juz niestety 99% piszacych tutaj sadzi)"

  Jeszcze raz prosze o nie podnoszenie sobie cisnienia moim wpisem, a raczej o usmiech i odrobine (wewnetrzenej) samokrtytyki, uwazajacych ja za przydatna na rynku;-)

 • z_dystansem

  @bowojt - to zwykle prawda. Jednak moje oczy widza tutaj: stooq.com/q/?s=wig20&c=1y&t=l&a=lg&b=1 raczej odwrocona parabole,czy duza czesc wzrostwej czesci sinusoidy, a nie "hiperbole".. Ta dopiero moze byc ( np analogia z wykresem Pana Wojciecha, ktory zacytowalem) ale az sie boje, co wowczas zrobia "zawodowcy" ktorzy oczyscie:-) usredniajaja straty ;-)

  Przy okazji - a gdyby tak skorygowac ten wykres o np. jakas miare podazy pieniadza ( "ben helikopter" " drukowanie") ciekawe kiedy (wedlug tej i tak wlasnie "zoptymalizowanej" analogii wyszliby na "zero", ci ktorzy sa tak swiecie przekonani ze "teraz juz tylko 'zwala'" i wlasnie "adekwatna do robienia nas przez tyle miesiecy ' w konia' " ;-)

  Piszac dzis usmiecham sie caly czas i prosze Szanownych Komentujacych o takie tez podejscie do moich dzisiejszych wpisow;-) tym bardziej ze nie zagladam tu codziennie;-)

 • song_mun

  @ Gospodarz

  kusi mnie myśl, że siły deflacyjne dopadną chińczyków później niż resztę świata (czyli dopiero pod koniec tego roku, gdy resztę już na wiosnę). to kontrowercyjna myśl, ale przyszła mi do głowy, gdy przecztyałem Andy'ego Xie i Michaela Shedlocka psioczących na Chiny - z czym się zgadzam - i zacząłem się zastanawiać, czy moje anty-chińskie nastawienie nie jest aby rynkowym consensusem?

  W żadnym wypadku nie jest konsensusem!
  Godzinę temu oglądałem właśnie na Contrary 'Ndicator Broadcasting Corp 2 panów, zachwalających Chiny jako "Place to be in 2010". Pan bardziej byczy spowodował, ze omal się nie zakrztusiłem z wrażenia ( lekceważenie zasady BHP :Nie jeść w czasie oglądania CNBC! może się źle skończyć) stwierdzając, ze w Chinach żadnej bańki nie ma. Najwyraźniej dla pana bardziej byczego wzrosty cen nieruchomości rzędu 50%/rok to norma :-)
  Pan mniej byczy był ostrożniejszy, ale też chwalący Chiny. Andy Xie już od dawna straszy pęknięciem w Chinach, ale nadal to panowie bardziej lub mniej byczy dominują i to oni tworzą konsensus.

 • bowojt

  Część wykresu jest parabolą ale ostatnie tygodnie są typową hiperbolą.
  Ja też się uśmiecham. Każdy ma swoją strategię lub kilka- w zależności od sytuacji.
  Dziwne jest to, że nie dostrzega Pan sygnałów ostrzegawczych płynących z rynku, jak np. zachowanie walut, czy wykres ATGI, czy 10 dniowe ISEE ponad październikowym szczytem, czy np. drastycznie spadająca dynamika M1,M2, lub dywergencje na 10 dniowej średniej NYSE akcji rosnących. Już od początku stycznia nie robi nowych szczytów.
  Proszę szanownego Pana ja nie opieram się na moich wydumanych marzeniach tylko analizuję fakty, staram się wyciągnąć wnioski, ocenić zagrożenia oraz dostosować wnioski.
  Wniosek jest jeden- RYZYKO JEST DUŻE.

 • bowojt

  To było do Pana Z Dystansem.
  Ostatni akapit- "i dostosować strategię:.

 • z_dystansem

  @bowjot- alez dostrzegam....mnostwo...ale rowniez dostrzegam ze caly wzrost od kwietnia ( w marcu to byla " oczywista korekta" pod "ubranie" kogos tam;-) ) bedzie keidys byc ksiazkowym przykladem zwyzki na "scianie strachu".. ja nie mam pojecia kiedy i jak sie ona skonczy i dlatego cenie autora bloga, ktory " z niejednego pieca hossy/bessy chleb jadl" i tylko niesmielo pytam " to kiedy mozna zarabiac?" M.in za takie podejcie jak i wlasnie ignoirwoanie ogromnej ilosci zagrozen w rodzacycm sie impulcie wzrostowym cenie Dietera_1 "odpusc ten caly szum - skup sie na tym co wazne" i "graj pod to co widzisz a nie chialbys zobczyc". Zabawne ejst to ze w wyniku takiej swoistej " ewolucji", gdzie "mataorzy" "daii sobie spokoj" to raczej nie nalezacy do tzw "bykow" Autor bloga jest tu juz najbardziej "byczy". I taka rozsadna postawe to sie ceni, majac na uwadze wspominienie pewnego "medialnego" "analityka" ktory prproczo przewidzial wielkimi zgloskami www.bankier.pl/wiadomosc/Gielda-Bessa-nadchodzi-wielkimi-krokami-1243622.html przewidzial 2,5 roku wczesniej nieuniknione ;-) ktory to odkad zaczal sie stale zastanawiac wiosna ubieglego roku juz tylko co spowoduje a nie czy "realizacje" " podwojnego szczytu" na SP&500 z "zasiegiem" ok. 400, ktory od tego czasu stal sie dla mnie..hmm.."celebryta" ;-)) i jakos nie czuje straty nie oddajac czasu na analizy tak "znanego" ;-) analityka. I to tylko dlatego, ze opierajac sie na "AT", ktora to bazuje na powtarzalnosci wzorow wykresow, wyciagal stale wnioski (i z uporem lepszej sprawy ich na blogu bronil, ignorujac i "banujac" inne proby spojrzenia an sytuacje) wyciagal je na podstwie wzoru, ktory to w historii NYSE zdarzyl sie oszlamiajace...zero razy :-)))

  Nawisem mowiac, podobaja mi sie analizy pana Hondo na parkiet.com, ktorego ze wzgledu na metodologie, traktuje;-) jak "ucznia" Autora tego bloga - to tez tak przy okazji "wielu zagrozen" ;-)

 • z_dystansem

  wystapila literowka: "mataorzy" = "amatorzy" - "zasmiecam" wpisem bo widzielii oni przez kilka miesicy zwyzke, w przeciwienstwie do " profesjonalistow", a slowo mozna odczytac jako "matadorzy" = "pogromcy bykow" ;-)

 • bowojt

  @z dystansem
  My się chyba nie rozumiemy.
  Pan Wojtek jest dla mnie super specem od giełdy i tylko jego prognozy analizuję.
  Biorę pod uwagę możliwość wzrostów ale nie postawię złotówki w tym momencie na wzrosty. Rozumie Pan różnicę? Jeśli przegapię 100-150 punktowy róch w górę, nie będę tego żałował. Dlatego też jestem SHORT.

 • bowojt

  ale byk, ruch

 • pyta.ulica

  @z_dystansem
  ; ) Byk rytmicznie grzebie kopytkiem, najpierw pełnia/nów, w międzyczasie podaż/skup obligacji, a kiedy wszyscy wpadną w trans, wymienią się linkami do zależności, bum, synkopa.

  @Wojciech Białek
  "Chiński, tak jak w 2000 roku?"
  Wychodzi mi nieustająco 1999. Typuję w kolejności atrakcyjności NIKKEI, KOSPI, TECDAX, NASDAQ, a u nas NEWCONNECT. Ale nie spojrzałam na Chiny.
  Choć między Kopenhagą, a Meksykiem Chiny, tak jak Polska nie wydają się najlepsze,są niebezpiecznie energochłonne. Aczkolwiek zawsze można zmienić zdanie.

  "Między słowami " są dyskretni Japończycy :) Dane na temat money supply kończą się u nich w październiku, albo źle szukałam. Nikkei ma dużo więcej wigoru od mWIGa. Ciekawe.
  W tym kontekście ciekawostka z 1999 r.:
  www.faqs.org/abstracts/Business-international/Is-the-Bank-of-Japan-quietly-boosting-money-supply-Shift-by-Asia-central-banks-adds-to-the-dollars-w.html
  Sądzi Pan, że historia może się powtórzyć?

  W międzyczasie NASDAQ przebił linię wielkiej bessy od 2000r:
  stooq.pl/q/a/?s=nasdaq100&i=w&u=767463
  Jeśli to klasyczne wybicie z trójkąta górą, to....
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi :).

 • student_uek

  @z_dystansem
  No proszę, w końcu ktoś to napisał ;) Brawo!
  Mnie zastanawia tylko jak to jest, że jeśli mamy trend wzrostowy i powinno się nakupić akcji czy L-ek na kontraktach i po prostu siedzieć spokojnie to ludzie próbują grać przeciwko trendowi i to nie w przypadku przebicia wsparcia trendu! Oni są na tyle wszechwiedzący, że biorą krótkie już przy nowych szczytach!! Jak 2 lata spadało to próbowali łapać dołek! Oczywiście dopiero po jakimś czasie można się dowiedzieć, że im się udało kupując za wszystko w marcu... teraz wolą napisać "to już koniec wzrostów, wziąłem S" żeby w przypadku ogromnej korekty podbić swoje ego. ;-)

  "gruby trzyma indeks (albo lepiej - PKOBP!), żeby ładować S-ki na kontraktach!!" - no proszę was...

 • zulus_chacka

  @ student_uek
  "gruby trzyma indeks (albo lepiej - PKOBP!), żeby ładować S-ki na kontraktach!!" - no proszę was...
  wiele rzeczy widzialem na rynku i nie wykluczam tego,ale traktuje to jako ciekawostke.
  nasz rynek jest malutki i podatny na manipulacje i wszystko jest mozliwe.

  dalej nie ma sygnalu wejscia w krotka, wiec czekamy.

 • pancernik_patjomkin

  WB napisał

  pancernik_patjomkin:
  "to dość ciekawe, nowatorskie podejście, milczy o tym wszelka dostepna literatura."

  Ja opieram się na tej dostępnej do 3 sekundach "googlowania:

  "In a bull market, a buying signal may be generated as the stock dips close to the 200 Day Moving Average (...)"  mój ś.p Tata zawsze mi mówił, że wszystko co się robi, nawet zwykłe zamiatanie trzeba robić PORZĄDNIE I SOLIDNIE. trzysekundowe googlowanie z pewnoscia bardzo solidne nie jest, ale pal juz licho: Gorzej że zarówno dobór fragmentu jak i cytatu był wyjatkowo niechlujny. Nie dośc, że przytoczony cytat popiera całkowicie moja tezę to w zasadzie w całym tekscie nie znajduje jakiejs generalnej obserwacji o której Pan wspomniał jakoby przebicie rosnące MA 200 w bull market było sygnałem kupna. Tymczasem zajęcie pozycji na euro po przebiciu MA 200 daje jużblisko 2 firgury zysku. natomiast kupno euro po "sygnale kupna" zaproponowanym przez Pana spowodowałoby solidne wyczyszczenie depozytu

  jest Pan poważnym autorytetm i poważnym analitykiem pracującym w powaznej i wiodącej instytucji i na takie 3-sekundowe knoty nie powinien Pan sobie pozwolić, ale to jest tylko moja subiektywna opinia

 • sagusiek

  Bankier rozjechany więc podziękował :)

  Student_uek nie obraż się ale mało jeszcze na rynku widziałeś ale wszystko przed Tobą.

 • ironicman01

  Jakie Panowie typy na złoto i eurusd?? ;)
  Patrząc na to co się dzieje to spokojnie powinno być odpowiednio 1000 i 1.3750 (kierując się prosta AT, która koniec końców i tak działa).

 • bowojt

  @ironicman
  Eur/USD 1.37, może mały przystanek na 1.40 (niepewny), docelowo 1.25.

 • sagusiek

  Ironicman01
  Więc edek zatrzymanko na SMA200 na 1,39 na tyg. a gold 1080 na SMA100 na dziennym. To tak na razie a po przebiciu tych poziomów mamy S na średnich 100/200 więc bedzie ciekawie :)

 • arnigo

  To chyba dobrze dla Ciebie Student, że masz takich głupoli po drugiej stronie ...

 • rafal.rosochacki

  @sagusiek

  Witam, ja tam dopiero świeżak jestem, wiec jakbym mógł prosić, bo nie za bardzo kumam o co chodzi z tym bankierem, a często się to w twoich komentarza pojawia. Dziękują z góry.

 • sagusiek

  Rafale podaj maila to wyjaśnię temat.

  Arnigo " ...poznasz głupiego po czynach jego..."

 • student_uek

  @sagusiek

  Ja też z chęcią dowiedziałbym się co to ten bankier?

 • ironicman01

  Bankier - opis systemu
  Bankier - sygnały

 • rafal.rosochacki

  może sagusiek jeszcze coś napisze ;) rafal@rosochacki.com, pozdrawiam.

 • robus2

  Czy ktoś wie dlaczego estońska giełda tak szaleje?

 • song_mun

  @ pancernik patjomkin

  Technika "kupowania po zejściu pod 200 dMA" nie jest wcale nowatorska. To, że czegoś nie ma w "dostępnej Tobie literaturze" nie znaczy, że takie coś nie istnieje/jest nieznane.
  Była powszechnie stosowana przez akcyjne fundusze powiernicze w latach 80-tych i 90-tych, gdy mieliśmy do czynienia z długotrwałym rynkiem byka - po prostu z góry zakładano (wtedy słusznie) czasowość takiego zejścia pod średnią.
  Wrzuć sobie wykres np SP500 z 200 dMA z tamtych lat i zobaczysz, ze technika ta miała swoje podstawy.
  Na rynku EUR/USD można ją zastosować, jeśli zakładasz, ze nadal trwa silny rynek byka na EUR. Osobiście bym jednak tak nie zakładał.

  Zwróć uwagę, że WB nie pisze o kupowaniu po zejściu pod średnią, ale o kupowaniu, gdy EUR zejdzie pod 200 dMA a potem zawróci ponad tę średnią, co byloby odpowiednikiem znanego technikom "strząśnięcia słabych rąk" w pułapkowym chwilowym zejściu poniżej poziomu wsparcia.
  Jakkolwiek nie ma techniki dającej 100% sukcesu, to ze względu na rangę jaką 200dMA przypisują zarządzający funduszami (nie tylko akcyjnymi), technika taka dałaby w odpowiednio długim czasie prawdopodobnie dodatnią stopę zwrotu (nie sprawdzałem, ale tak sądzę, znając rezultaty analogicznej strategii dla rynków akcyjnych; jeśli chcesz, spróbuj zweryfikować w odniesieniu do rynku EUR/USD).

 • arnigo

  "Zysk/Strata od pierwszego opublikowanego sygnału 2001-09-04 (z uwzgl. prowizji 3 pkt. przy każdorazowym odwróceniu): +4982 pkt."

  System chyba zarabia.

 • sly_3

  Bankier.pl - system sprawuje sie slabo w obecnych realiach, raczej nie polecałbym ślepej gry za nim. Co do zarabiania to... 2009/02/18 - system mial zarobione 5031 - czyli nie "złapał" całego ruchu od marca!!!

 • marjanczuk

  Obama po roku urzedowania bedzie teraz zapewne wyciagac swoje pomysły . wydaje mi sie, ze jednm z nich bedzie ograniczenie potegi bankow . zrodzi to ( albo juz zrodziło ) konflikt miedzy jego administracją i Kongresem i moze wywolac nerwowe reakcje Wall S.
  stad byc moze taka reakcja na wyniki bankow. miodowy rok sie skonczył

 • zulus_chacka

  dla upartych "krotkich" - jesli dzis w20 i fw20 zamkna dzien ponizej sk15 ( odpowiednio 2455 i 2470) jest duza szansa na spadek, na dziennych narysuje sie ciekawa formacja swieczek japonskich, najlepiej gdyby zaknecie bylo ponizej 2440 w20 i 2455 fw20. ....no ale poczekamy do konca dnia gdy moze znow pojawic sie kupiec na fixingu, hahahhaaa

 • retepete

  @all

  Czy mógłby ktoś z Państwa polecić warte czytania blogi po niemiecku?

 • sobieslawzielony

  Witajcie

  Troszkę mnie nie było bo od 2m-cy nie potrafię nic sensownego powiedzieć o naszym WIG20, ale może wreszcie coś mnie natchnęło po tym co mówił bowojt...


  Jak możecie to proszę o komentarz ... jak dla mnie to tak jak powiedział pegazus - lecimy :D

 • sobieslawzielony

  WIG20 ponad 10lat

 • bowojt

  @Sobiesław
  Witam Cię. To czy lecimy teraz -aż tak dokładny nie jestem. Na SP być może brakuje jeszcze jednej falki w górę, być może u nas także, ale sądzę, że to ostatnie podrygi indeksu przed większą korektą. Widzę u nas taką dziwną formację jakby indeks mógł jeszcze raz zaatakować szczyt za pomocą trójki wzrostowej (to się okaże). Niemniej jednak bardzo rzadko stosuję zasadę gry przeciwko trendowi - może 2 razy w roku. Akurat w najbliższej przyszłości uważam że krótke dadzą sowity zysk. Dlatego też przy odpowiednim rozmieszczeniu kapitału siedzę na krótkich na razie na delikatnym plusiku, ewentualny wystrzał na wyższe poziomy krzywdy mi nie zrobi. Rynek szaleje w konsoli ale spokojnie czekam na atak w kierunku 200 sesyjnej. Później zamieszczę argumenty za budowaniem krótkich pozycji na różnych poziomach bo taką strategię uważam za odpowiednią dla mnie w tej chwili.
  Pozdrawiam

 • arczi1980

  Dzień dobry Panie Wojtku
  Mam pytanie jak Pan ocenia kurs Analityka Giełdowego organizowanego przez Parkiet i RZ. Zastanawiam się nad zapisem na luty/marzec. Wiem że wykłada tam Pan jeden dzień.
  Czy według Pan jako analityka kurs jest ten pozytywnie oceniany przez pracodawców i czy jest pomocny w znalezieniu pracy jako analityk w biurze maklerskim. Z góry dziękuje za odpowiedz.

 • sobieslawzielony

  Witaj

  Przyznam otwarcie że od ponad 2m-cy nie jestem na GPW i lokuję gdzie indziej. Czekam na jakieś większe wydażenie ... Pisałeś że E/$ będzie spadać i zgodzę się z tym, bo gdybym miał kupować dolara, to własnie teraz (na 4-5m-cy). Jeżeli ten scenariusz by się sprawdził to mamły spadek rzędu 20-25% (WIG20), co bym z radościa zaakceptował. Wszyscy wiedzą, że zwyżka $ będzie chwilowa (pytanie ile to chwila), a jeżeli tak to na wiosnę spodziewamy się wzrostów na GPW, bo wiadomo że przed dywidendami akcje lubią dobrze stać :D

  co ty na ten wykres? $ 3,25 (krótkoterminowo) a potem lot na dół kanału?
  USD ok 10lat i cały czas traci na wartości

 • betelgeuze

  Witam,
  Panie Wojtku, wracam do przedstawionych niedawno scenariuszy. W jednej z niedawnych opinii o rynku wyraził Pan pogląd, że do marca być może czeka nas jeszcze jazda na 2750, a wczoraj przytoczył Pan analogię do roku 2003 (z wykresu CDM PEKAO z listopada 2009), z której wynika, że (przy założeniu tej analogii oczywiście) z końcem stycznia kończą się wzrosty, tak jak w styczniu 2004.
  Który scenariusz bardziej Pan obstawia w kontekście ostatnich wydarzeń?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 • bowojt

  @Sobiesław
  Przyznam się bez bicia, że co do USD/PLN nie jestem pewien krótkoterminowych ruchów ponieważ zmienność może być duża a pamiętaj, że duże baknki inwestycyjne grały na umocnienie walut krajów produkujących surowce- AUD, NOK, HUF, PLN. Wyaje mi się, że kursy zaszły za daleko -patrząc na AUD i teraz czeka nas konsolidacja- czyli nerwowe ruchy góra, dół - też na USD/PLN.Najpierw trzeba poczekać na złamanie trendu na CRB indeks.
  Następną bańką, którą budują np GS jest bańka na ryku towarów żywnościowych, która powinna powoli wypierać surowce przemysłowe, wtedy USD powinien się bardzo umocnić do PLN.
  EUR/USD to dla mnie taka wielka kosolidacja od 2008 roku prawdopodobnie przybierająca postać ogromnego trójkąta.

 • plusratioquamvis

  1.Litewska gospodarka przestała spadać, (dzisiejszy komunikat S&P o możliwym podniesieniu ratingu).
  2.Spready mierzące różne rodzaje ryzyka są na poziomach przed Lehmanem.
  3.Firmy w USA(ex financials) mają bardzo dużą efektywność (wysoki cash flow do GDP ratio, bardzo niskie zapasy, bardzo niskie zatrudnienie)
  4.Grecja jako after shock event nie zagraża strukturalnie cyklowi ekspansji w Europie.
  5.Rynek nieruchomości w USA stabilizuje się, a indeks dostępności domów jest na poziomach najwyższych od dziesięcioleci.(jeden z jego elementów - koszt kredytu hipotecznego o stałej stopie jest najniższy od wielu lat)
  6.Chiny muszą regulować politykę monetarną i to po prostu robią, nie zagraża to wzrostowi (ETF na Chiny FXI jest na poziomie z sierpnia 2009, czyli rynek już 5 miesięcy temu zdyskontował zacieśnianie, teraz jest to po prostu fakt medialny)

  Oczywiście jest dużo negatywów, np brak akcji kredytowej w USA, ciągle wysoki poziom długu gospodarst domowych, wzrost PKB poniżej średniej.
  Ale przeważają czynniki pozytywne. (co nie znaczy że nie będzie okazji do tańszyvh zakupów).


 • sobieslawzielony

  ... w takim razie trzeba sobie zadać poważne pytanie: "o co chodzi" .. :-) ... wiadomo że o kasę, ale w takim razie co będzie dalej... kiedyś to się musi skończyć konkretnym zjazdem ... kiedy? Wtedy kiedy wszyscy uwierzą że będzie wzrost ... Aż dziw bierze że ponad rok temu mówił o tym pewien Greg... Widzę że pozostaje czekać, bo na obecne czasy chyba nie ma mądrych, a ja spadającego noża wolę nie łapać... A co powiesz na ropę? Według mnie "chodzi za giełdą" kilka miesięcy :D
  [a="www.bankfotek.pl/view/510582]Ropa ponad 5lat ... Trochę pokreśliłem :D

 • song_mun

  @ plusratioquamvis

  5.Rynek nieruchomości w USA stabilizuje się, a indeks dostępności domów jest na poziomach najwyższych od dziesięcioleci.(jeden z jego elementów - koszt kredytu hipotecznego o stałej stopie jest najniższy od wielu lat)

  Rynek nieruchomości się stabilizuje? A na jakiej to podstawie tak odważne stwierdzenie?
  Koszt kredytu hipo rzeczywiście względnie niski, ale warunki jego uzyskania niemal zaporowe (duży down.pay.ment wstępnie itd - filtr antyspamowy działa.). Wystarczy poszukać co nieco, co o dostępności kredytu mówi l.o.a.n officer survey.
  Z tym optymizmem bym nie przesadzał...

 • bowojt

  @Sobiesław
  Jeszcze mała obserwacja- mi się ostatnia hiperbolka na wig 20 kojarzy z hiperolką między majem 2007 a lipcem 2007, po której nastąpił wielki zjazd w dół.
  Co do ropy- na razie siedzi na wsparciu wyznaczonym przez linię pociągniętą pod kątem przez wierzchołki konsolidacji między październikiem a listopadem 2009 roku (włącz wykres liniowy bez świec). Wiem, że duzi grali pod cenę 90-95 dolców za baryłkę więc jeśli to wsparcie nie zostanie złamane-wszystko możliwe. Tak czy siak szczyt albo jest albo jeśli dojdzie do tych 90 to powinna nastąpić korekta podobna do tej z sierpień 2006-luty 2007. Żadne cykle ważniejsze nie nakładają się razem, żeby spowodować hiperbolę na ropie jak w 2008 roku więc trend powinien być szarpany, z dużą ilością korekt.

 • stoje_i_patrze

  @ z_dystansem
  2010/01/21 00:11:40
  "I taka rozsadna postawe to sie ceni, majac na uwadze wspominienie pewnego "medialnego" "analityka" ktory prproczo przewidzial wielkimi zgloskami www.bankier.pl/wiadomosc/Gielda-Bessa-nadchodzi-wielkimi-krokami-1243622.html przewidzial 2,5 roku wczesniej nieuniknione ;-) ktory to odkad zaczal sie stale zastanawiac wiosna ubieglego roku juz tylko co spowoduje a nie czy "realizacje" " podwojnego szczytu" na SP&500 z "zasiegiem" ok. 400, ktory od tego czasu stal sie dla mnie..hmm.."celebryta" ;-)) i jakos nie czuje straty nie oddajac czasu na analizy tak "znanego" ;-) analityka. I to tylko dlatego, ze opierajac sie na "AT", ktora to bazuje na powtarzalnosci wzorow wykresow, wyciagal stale wnioski (i z uporem lepszej sprawy ich na blogu bronil, ignorujac i "banujac" inne proby spojrzenia an sytuacje) wyciagal je na podstwie wzoru, ktory to w historii NYSE zdarzyl sie oszlamiajace...zero razy :-))) "

  Uwaga nr 1. 1-2 max tygodnie po opublikowaniu tej prognozy wycofał się z niej. Propagujesz zatem przekłamania

  Uwaga nr 2. Napisałeś iż nie czytasz ale komentujesz. Zatem czytasz. Kolejna sprawa iż PK o którym tu dyskutujemy był byczy i widział 2700 na wig20. Zresztą dalej widzi.

  Uwaga nr 3. Masz bardzo podobny styl do Dietera:)

 • sobieslawzielony

  Dzięki ... Troszkę mi naświetliłeś sytuację z innej strony, której zazwyczaj nie zauważamy ... a co dzisiejszego stanu rzeczy to strasznie mi się podoba to pędzenie pod wyniki o 14tej ... ale co tam ... jak pędzić to pędzić, ale co później? :D

 • sobieslawzielony

  hehe ... 14ta wybiła i lecimy :D

 • stoje_i_patrze

  @plusratioquamvis

  "2.Spready mierzące różne rodzaje ryzyka są na poziomach przed Lehmanem."
  Uwaga: Czytałem ostatnio raport BoA MER w którym stwierdzono iż inwestorzy mają taki apetyt na ryzyko mocny jak prawie że w szczycie. Mój wniosek - więcej się prawie już nie da - zwyżki ograniczone

  "4.Grecja jako after shock event nie zagraża strukturalnie cyklowi ekspansji w Europie."
  Uwaga: To Twoje stwierdzenie. Inni na temat PIIGS myślą inaczej.

  "5.Rynek nieruchomości w USA stabilizuje się, a indeks dostępności domów jest na poziomach najwyższych od dziesięcioleci.(jeden z jego elementów - koszt kredytu hipotecznego o stałej stopie jest najniższy od wielu lat)"

  O ile koszt kredytu spadł to jednego z najniższych poziomów o tym raporty publikowane są TRAGICZNE. NIE MA perspektyw na wzrosty, są na spadki. Wynika to z raportów, chociażby ostatni NAHB w którym to index jest na poziomie 15 (na skali od 0 do 100!!!) i spada znowu po "dead cut bounce". Poza tym popatrz na "traffic " kupujących (poszukujących mieszkań, domów) - spada i jest mizerny, jak w czasie depresji po '90 latach. Widzę że albo czytasz jakieś propagandy ale odwracasz wykresy do góry nogami i dla Ciebie spadek to wzrost. Jest jedna wielka tragedia w stanach na tym rynku. Efekt First time suckers własnie mija. Poza tym skoro są takie najniższe koszty a nie ma chętnych to ile będzie chętnych jak koszty wzrosną?


  "6.Chiny muszą regulować politykę monetarną i to po prostu robią, nie zagraża to wzrostowi (ETF na Chiny FXI jest na poziomie z sierpnia 2009, czyli rynek już 5 miesięcy temu zdyskontował zacieśnianie, teraz jest to po prostu fakt medialny) "

  UWaga: Chiny są wielką bańką która czeka na eksplozję. Konsensus rynkowy - bańki nie ma zatem WB nie musi się obawiać iż jest "w nurcie". Mish czy Andie to bardzo rzetelni obserwatorzy, nie naganiacze. Duże podmioty jak GS, MS, JPM i inni cały czas widzą azję jako miejsce do gdzie trzeba być do 2020 roku.

 • bowojt

  Prawdziwą odpowiedź na pytanie o kształt tego ożywienia da "bursting of consumer bubble". Nie widzę tego w różowych barwach. Wiem z własnych obserwacji że nawet zamożni niemieccy konsumenci, przedsiębiorcy są nadal przerażeni, i powtarzają sobie- nigdy więcej kredytu. Szok z 2008 roku nie minie tak łatwo jak z 2000 roku. Myślę, że jakiś wtórny pokryzysowy szok przed nami.

 • arnigo

  www.dol.gov/opa/media/press/eta/ui/current.htm

  euc wywalił o 650 tys.

 • plusratioquamvis

  @ song mum
  credit affordability index na bloomie AFFDCMOM, wartość ok 170 vs 130 w latach 1990 2004.

  I jeszcze jeden pozytyw w - niskie zalewarowanie na aktywach akcyjnych w USA.
  A w Polsce znacie kogoś kto jest LL? (LEVERAGE LONG)

 • bialek.wojciech

  robus2:
  "Czy ktoś wie dlaczego estońska giełda tak szaleje?"

  "Moody's: Estonia ready to join euro in 11 months

  Estonia will fulfill all euro adoption terms to become the next member of the single currency bloc in just over 11 months, Moodys Investors Service said."

  balticbusinessnews.com/article/2010/01/21/Moody_s_Estonia_ready_to_join_euro_in_11_months

 • zulus_chacka

  proponuje zrobic zaklady kiedy rynek wyjdzie na trwale poza obszar 2450- 2510, bez roznicy gora czy dolem. ja mam juz dosc czekania ...................

 • sagusiek

  Zulus dopiero po danych z rynku pracy czyli 5 lutego. Nie wiem co miałoby spowodować wcześniejsze wybicie skoro edek i surowce tego nie zrobiły.
  Pozdrawiam

 • plusratioquamvis

  @stoję i patrzę
  Na początek mam wspaniałą wiadomość ---w roku 2009 na świecie miał miejsce największy kryzys od 80 lat. (to takie pozytywne podejście do statystyki)

  "2.Spready mierzące różne rodzaje ryzyka są na poziomach przed Lehmanem."
  Uwaga: Czytałem ostatnio raport BoA MER w którym stwierdzono iż inwestorzy mają taki apetyt na ryzyko mocny jak prawie że w szczycie. Mój wniosek - więcej się prawie już nie da - zwyżki ograniczone
  Wąskie spready to poprawa na Wall Street, potem następuje poprawa na Main Street.
  Spadek ryzyzka na rynku finansowym (niższy koszt kapitału) wyprzedza poprawę działalności biznesowej spółek. Taka jest kolejność procesów w każdym cyklu, najpierw poprawia się corporate credit, potem equties.
  Innymi słowy masz auto w którym pękła opona, naprawiasz ją tylko raz i jedziesz, mnie chodzi o to że się jedzie.(to trochę jak w filmie "Zmruż oczy"- Zamachowski odmawia dyrektorowi PGR przyjęcia zwolnienia z pracy po raz drugi mówiąc "Nie będę nie przyjmował drugi raz, już raz nie przyjąłem")
  Ponadto, np firmy z ratingiem BBB mają spready jeszcze na poziomie z poprzednich kryzysów (to nie błąd)
  "4.Grecja jako after shock event nie zagraża strukturalnie cyklowi ekspansji w Europie."
  Uwaga: To Twoje stwierdzenie. Inni na temat PIIGS myślą inaczej.
  Chodzi o to, że nikt nie zakłada że z powodu Grecji będzie double dip. Sama Grecja będzie ponosić konsekwencje długo, unia jakiimiś odpryskami dostanie również, ale sytuacja na Litwie też wydawała się beznadziejna. To że jesteśmy w cyklu ekspansji gosp. widać po spadku korelacji klas aktywów (to trwa dopiero ok miesiąca, czyli to dopiero początek początku). Następuje ZRÓŻNICOWANIE -TO BARDZO WAŻNE.
  5.US retail estates - a co będzie się działo jak w połowie roku amerykanie poczują że wzrastają szansę na pracę, ludzie zaczną brać kredyty a banki rozluźnią procedury.

  Dodatkowo rzecz może z kategorii sf (na razie)-co będzie gdy aktywa typu subprime zaczną rosnąć (jak to wpłynie np na banki które je mają, na budżet USA, itp).
  Andie Xie jest bardzo dobry, ale zwróć uwagę, że pisze min. że triggerem kolejengo kryzysu będzie koszt pieniądza w USA, czyli us10y na poziomie 5%, czyli jeszcze trochę czasu na dojście tam i jeszcze trochę czasu gdy po dojściu tam zacznie się ten efekt.
  Ten czynnik jest na mojej risk watch list ale nie w kategorii wystarczające.

  UWAGA - to co piszę dotyczy głównie gospodarki a nie giełdy.
  Trzeba pamiętać, że nie zawsze akcje rosną gdy rośnie PKB.

 • plusratioquamvis

  @stoję i patrzę
  Na początek mam wspaniałą wiadomość ---w roku 2009 na świecie miał miejsce największy kryzys od 80 lat. (to takie pozytywne podejście do statystyki)

  "2.Spready mierzące różne rodzaje ryzyka są na poziomach przed Lehmanem."
  Uwaga: Czytałem ostatnio raport BoA MER w którym stwierdzono iż inwestorzy mają taki apetyt na ryzyko mocny jak prawie że w szczycie. Mój wniosek - więcej się prawie już nie da - zwyżki ograniczone

  Odp:Wąskie spready to poprawa na Wall Street, potem następuje poprawa na Main Street.
  Spadek ryzyzka na rynku finansowym (niższy koszt kapitału) wyprzedza poprawę działalności biznesowej spółek. Taka jest kolejność procesów w każdym cyklu, najpierw poprawia się corporate credit, potem equties.
  Innymi słowy masz auto w którym pękła opona, naprawiasz ją tylko raz i jedziesz, mnie chodzi o to że się jedzie.(to trochę jak w filmie "Zmruż oczy"- Zamachowski odmawia dyrektorowi PGR przyjęcia zwolnienia z pracy po raz drugi mówiąc "Nie będę nie przyjmował drugi raz, już raz nie przyjąłem")
  Ponadto, np firmy z ratingiem BBB mają spready jeszcze na poziomie z poprzednich kryzysów (to nie błąd)

  "4.Grecja jako after shock event nie zagraża strukturalnie cyklowi ekspansji w Europie."
  Uwaga: To Twoje stwierdzenie. Inni na temat PIIGS myślą inaczej.

  Odp:Chodzi o to, że nikt nie zakłada że z powodu Grecji będzie double dip. Sama Grecja będzie ponosić konsekwencje długo, unia jakiimiś odpryskami dostanie również, ale sytuacja na Litwie też wydawała się beznadziejna. To że jesteśmy w cyklu ekspansji gosp. widać po spadku korelacji klas aktywów (to trwa dopiero ok miesiąca, czyli to dopiero początek początku). Następuje ZRÓŻNICOWANIE -TO BARDZO WAŻNE.

  5.US retail estates - a co będzie się działo jak w połowie roku amerykanie poczują że wzrastają szansę na pracę, ludzie zaczną brać kredyty a banki rozluźnią procedury.

  Dodatkowo rzecz może z kategorii sf (na razie)-co będzie gdy aktywa typu subprime zaczną rosnąć (jak to wpłynie np na banki które je mają, na budżet USA, itp).

  Andie Xie jest bardzo dobry, ale zwróć uwagę, że pisze min. że triggerem kolejengo kryzysu będzie koszt pieniądza w USA, czyli us10y na poziomie 5%, czyli jeszcze trochę czasu na dojście tam i jeszcze trochę czasu gdy po dojściu tam zacznie się ten efekt.
  Ten czynnik jest na mojej risk watch list ale nie w kategorii wystarczające.

  UWAGA - to co piszę dotyczy głównie gospodarki a nie giełdy.
  Trzeba pamiętać, że nie zawsze akcje rosną gdy rośnie PKB. • zulus_chacka

  bardzo dziwne te wymiany setkami, bardzo duzo do myslenia daje dzisiejszy obrot 56k na fw20h10,obrot jakby rynek zrobil 80-100pkt a tu dzis tylko 30pkt

 • stoje_i_patrze

  przypominam iz dzisiaj ust ogłasza podaż obligacji na przyszły tydzień, dane powinny być bardzo złe. Poza tym dane NSA dla bezro to DRAMAT. Nie ma żadnej odbudowy gospodarki.

 • marjanczuk

  sytuacja sie zageszcza. w tym tygodniu nie bedzie glosowania nad Obama

 • bowojt

  Proponuję spojrzeć na miedź. Robi się ciekawie. Pierwszy poziom 312, jeśli puści jedziemy na 280.

 • marjanczuk

  przepraszam - nie nad Obama tylko nad Bernanke.

 • sagusiek

  Jak juz o polityce zaczynamy co z Benem i jego nominacją w Senacie ? Jaką ilością głosów musi przejść Ben ? Czy jeżeli do 31 stycznia nie zostanie ta nominacja zatwierdzona to co z Benem ?

 • pancernik_patjomkin

  WB pisze:
  Spadej kursu poniżej rosnącej średniej 200-sesyjnej to bardzo silny sygnał kupna. To sytuacja idendtyczna do tej z marca 1992.

  song_mun pisze:
  Zwróć uwagę, że WB nie pisze o kupowaniu po zejściu pod średnią, ale o kupowaniu, gdy EUR zejdzie pod 200 dMA a potem zawróci ponad tę średnią, co byloby odpowiednikiem znanego technikom "strząśnięcia słabych rąk" w pułapkowym chwilowym zejściu poniżej poziomu wsparcia.

  albo częśc tekstu pana WB wycięło,( bo przecież każde dziecko wie że wyjście poniżej po czym zawrotrka i wyjscie ponad jest niezwykle silnym sygnałem kupna i z tym nie polemizuje)
  albo tez niewazne co bedzie napisane ale działamy według zasady: "mówimy partia a w domysle lenin"

 • delubicz

  Wszyscy,
  sprawa eur/usd została "odfajkowana",odnośnie rynków surowcowych i akcyjnych jeszcze dzis rano sprawa była otwarta,aktualnie realia sie zmieniają.We wczorajszym moim ostatnim wpisie zauważyłem,że mam odmienne zdanie do pana Wojciecha Białka odnośnie zachowania eur/usd,szczególnie w okolicach średniej 200 sesyjnej,ale nie tylko,zaproponowalem rozważenie zweryfikowania opinii gospodarza na temat wplywu spadku tej paru walutowej na inne rynki,ale rynki same pokazały,więc chwilowo scenariusze są już inne... Zauważyłem opinie kilku Panów,ale także Pani na temat kontynuacji wzrostów,no cóż każdemu wolno się wypowiadać,ale myślę,że doświadczenie podpowiada coś innego... Ale jak widać realia gry na rynkach kapitalowych wprowadzają trochę chaosu w umysłach nie tylko początkujących inwestorów,ale także tych z wieloletnim doświadczeniem, nie szczędząc także Gospodarza...Szczególne pozdrowienia dla Pegasusa

 • bowojt

  Panie Delubicz,
  od 2 może 3 dni podawałem argumenty za spadkami i mówiłem uparcie że mam krótkie pozycje.
  Jednocześnie nie może Pan obwiniać tych co mają inne zdanie. Mają prawo mieć a ja jestem wdzięczny za argumenty tych, którzy byli za wzrostami bo to pozwala na weryfikację własnych.
  Pozdrawiam serdecznie

 • bbb_29

  To już KRACH BONUSÓW u goldmanów, morganów całej wallstreet mafia boys!

  Obama właśnie mówi że chcą przywrócić cos w rodzaju glass steagall act II!

  Koniec dymania podatnika!

  Konieć łatwego pieniądza na frajerach!

  Koniec bonanzy na derywatach, dla cześci sektora zabezpieczanego przez fdic jak cdsy, mbo's itd!

  Koniec z private equity!

  Koniec z hedge funds!

 • delubicz

  Panie Bowojt,
  pozdrowiłem Pegasusa,nie dlatego,że przepowiadał teraz spadki,ale także dlatego,że nic na to nie poradzę,ale lubię jego lakoniczne,często pozbawione przecież,uzasadnienia,prognozy. A mnie się wydaje,że są glęboko przemyślane. Ale skoro zwrócił się Pan do mnie,to Pana także serdecznie pozdrawiam,bo Pańskie wypowiedzi były zawsze z sensownym uzasadnieniem i także trafne.Pozdrawiam także Bull matadora,z wielką przyjemnością czytałem jego prognozy. Szczególne pozdrowienia dla Pancernika. Nawiasem mówiąc też lubię czytać opinie różne od moich,ale jeszcze chętniej czasami przeczytałbym wypowiedzi ,w których interlokutor przyzna się do błędu...

 • bowojt

  @Pan Delubicz
  Także Pana pozdrawiam. Teraz trzeba się zastanowić, co się dzieje w USA i jakiego rzędu jest to korekta.
  Moja propozycja, zkładając jeszcze dla bezpieczeństwa że nie jest to armagedon- 1105- 1110 punktów na SP. Czy ktoś ma jakieś propozycje?

 • bbb_29

  n SP 1114 wsparcie sie wybronilo
  powoli juz odbijaja

 • pancernik_patjomkin

  panie Delubicz, Pan jesteś the beściak. I chcę, żeby był Pan przykładem dla innych wysokiej kultury języka, żeby inni brali z Pana przykład

 • bowojt

  @bbb
  Jeżeli jest to odpowiednik wrześniowej korekty to myślę że wychamowanie spadku zajmie trochę czasu, wielodniowe wzrosty przydało by się korygować w co najmniej kilka dni. Jeżeli jest to korekta całego wzrostu od marca to sytuacja wygląda już trochę inaczej.

 • delubicz

  przebicie 1130 implikuje spadek do 1111(prawie było),a następnie 1085 (będzie) :)
  dzięki za uznanie Panie Pancernik

 • bbb_29

  bowojt
  1114
  pozniej 1086 tam sie powinni zatrzymac
  ostatnie spadku na zwiekszonych obrotach sie odbywly

  lh5.ggpht.com/_APmrYvpA45s/S1et8wTSa3I/AAAAAAAAGM8/B3OY67NzZHc/s1600-h/SPYShortTerm%5B2%5D.png

 • adhon7

  delubicz
  Wielki szacunek dla Pana , Panie Delubicz.
  Pozdrawiam

 • bowojt

  wiem, że podczas wczorajszej sesji wystąpił supply shock- i wystąpił też przy wcześniejszym podejściu pod 1150. Przyjaciel z banku inwestycyjnego tłumaczył mi, że takie zjawisko (podwójne) niesie za sobą poważniejszy ruch w dół co najmniej w środek poprzedniej konsolidacji- w punkty reakcji.

 • marjanczuk

  to ze Barak coś chce, to jeszcze mało. przed nim 40 tys lobbystow w samym waszyngtonie, opór finansjery , dlugotrwala sciezka legislacyjna itp . ale dobrze ze cos chce zrobić z tym bezchołowiem

 • marjanczuk

  przepraszam za literówkę :powinno być "bezhołowiem"

 • bbb_29

  ..Tygodniowa liczba nowych bezrobotnych urosła do 482 tysięcy, choć tu negatywny wzrost wynika bardziej z administracyjnego okresu urlopów w końcówce ubiegłego i na początku nowego roku, niż z pobudek ekonomicznych.

  Znacznie groźniejszy jest natomiast kolejny wzrost liczby osób nieklasyfikujących się do standardowego zasiłku, ale pobierających dodatki uchwalone na czas kryzysu (tzw. extended benefits).

  Ta grupa już liczy niemal 6 mln osób i ciągle rośnie. Jak skończą się programy stymulacyjne to ich sytuacja gwałtownie się pogorszy..."

  a tak dobrze mialo byc ;)

 • arnigo

  może IM się bardziej opłaca spuścić teraz rynek akcji, żeby stabilizować rynek obligacji.

  kiedyś pokazywałem wykresy rentowności trzydziestolatek i usdjpy. dalej chodzą razem...... trochę jeszcze w dół, a potem z cyklu pięcioletniego na usdjpy oba wykresy w górę.

  obamie nigdy nie uwierzę. marionetka i populista. myślałby kto - ZBAWCA się znalazł, w dodatku znikąd.

 • bowojt

  też obamie nie wierzę. To człowiek elit finansowych. Coś razem knują bo ludzie w stanach szykują się do rewolty.

 • arnigo

  czyżby SP chciał w jedną sesję załatwić wszystkie jesienno zimowe EFEKTY? heloween (nie pamiętam nazwy tego efektu), św. mikołaja, santa rally, efekt stycznia ? brakuje 2%

 • delubicz

  Pozdrawiam rownież,Panie Adhon7,dziękuję za miłe słowa,szacunek nawzajem. Nawiasem mówiąc dziś te 1110.75 chyba wystarczy,świadczy o tym chwilowe wyczerpywanie potencjału spadkowego na eur/usd,chyba ze to jest ten spadek...

 • delubicz

  wszyscy
  xetra wróciła w kilka dni do wartości widzianych we wrzesniu...

 • marjanczuk

  byc moze mamy poczatek wojny Biały Dom - Wall Street

  finance.yahoo.com/news/Obama-steps-up-campaign-apf-1073079002.html?x=0&sec=topStories&pos=3&asset=&ccode=

 • bowojt

  Myślę, że szykuje się coś większego patrząc zwłaszcza na USD/AUD.
  Surowce kaput

 • bbb_29

  delubicz

  Pozdrawiam rownież,Panie Adhon7,dziękuję za miłe słowa,szacunek nawzajem. Nawiasem mówiąc dziś te 1110.75 chyba wystarczy,świadczy o tym chwilowe wyczerpywanie potencjału spadkowego na eur/usd,chyba ze to jest ten spadek...

  na dzien dzisiejszy tak to by wygladalo ;) jutro jakas korekta

 • bowojt

  Panie Delubicz, myślę że rynek trochę się zmienia, teraz bardzo istotne jest to co się dzieje na USD/NOK, USD/AUD itd..... a tam zanosi się na korektę

 • stanislaw.drozdz

  Jeśli stary scenariusz dla S&P500
  (picasaweb.google.com/finpredict/SP500#5403217995549410882)
  ze wzrostami do początku marca 2010 jest poprawny, to najpóźniej teraz właśnie
  powinna być korekta, która jest odpowiednikiem tych z przełomów
  czerwiec/lipiec oraz październik/listopad. Tam (na rysunku) ta korekta jakby troszkę
  wcześniej wychodzi, ale tam są daty kalendarzowe. Generując rysunek nie
  uwzględniliśmy faktu, że w okresie grudzień/styczeń było mniej sesji handlowych
  niż jest ich zwykle stąd pewna dystorsja widziana z perspektywy skali kalendarzowej
  a nie sesyjnej. Więc korekta teraz jest ok.
  To co? Idziemy w najbliższych dniach na 'szybkie' zakupy?
  Choć, jak już wcześniej to tu wyrażałem, globalnie sektor bankowo/finansowy jest
  w trendzie spadkowym już od paździenika 2009.
  Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników tego Forum.

 • bowojt

  Panie Profesorze w linku nie ma obrazka.
  Pamiętam Pana projekcję na okolica 20 stycznia.
  Tylko czy aby tak korekta jest odpowiednikiem pażdziernikowej (powinna być dłuższa i głębsza), czy wrześniowej....
  Pozdrawiam serdecznie

 • pyta.ulica

  Panie Delubicz,
  bardzo miło zostać zauważoną przez Pana, ale wydaje mi się, że różni nas punkt widzenia.Jestem zainteresowana sygnałem "sprzedaj akcje", lub "zmień rynek". Nie obstawiam kierunku krótkoterminowego. O ile zresztą rozumiem, trend zmieni się, jeśli rynki, a nie waluty, spadną pięcioma impulsami w dół, a potem ustanowią lower high. Jak dotąd tak się nie stało. Tak więc trend obowiązuje.
  Co więcej, od pewnego czasu piszę o punktach docelowych, od których może rozpocząć się korekta.
  Niewątpliwie Pan Pegasus jest w stanie Panu wyjaśnić, dlaczego obecnie na GPW wzrosty są niesatysfakcjonujące, a spadki dobrotliwe, a także dlaczego szczyt osiągniemy dopiero w marcu, ze szczytem RSI 23.02.2010.
  Czy będzie to ostatni szczyt w tym roku? Uważam, że nie.
  Czy GPW będzie najlepszym rynkiem do inwestowania? Również uważam, że nie.

  Chętnie dowiem się, jakie są Pana typy na ten rok, w co warto zainwestować średnioterminowo (kilka miesięcy). Będę zaszczycona, jeśli tak znamienity znawca rynków i inspirujący interlokutor zechce poświęcić chwilę czasu na odpowiedź pytającej ulicy, tak pospolitej przez brak "S" ; (

  Kłaniam się uniżenie.
  PS. Czy Nikkei zakończyła wzrosty?

  @stanislaw.drozdz
  Serdecznie pozdrawiam Pana Profesora. • sobieslawzielony

  @bowojt

  Masz jakiś pomysł na dzisiejsze wyniki? To że stany lecą to widzę i są do tego powody, po dzisiejszych danych, ale dlaczego ropa? Przecież zapasy zmalały ...
  Wyniki dziesiejsze

 • sobieslawzielony

  apropo ropy ... widzę to tak ...
  Ropka rok

 • delubicz

  Pani Pyta.ulica
  postaram się odpowiedzieć wyczerpująco,ale jutro,gdyż czuję się dziś już wyczerpany intelektualnie,po miesiącu przerwy w pisaniu dziś przekroczylem limit wpisów... pozdrawiam Panią serdecznie
  PS lubię Pani wpisy,bo chociaż czasami są zbyt optymistyczne,to bardzo rozsądne

 • bowojt

  @Sobiesław
  W strategii tradingowej pewnej dużej instutucji jest napisane-
  fundamentalna słabość może doprowadzić do spadków ropy do ok. 45 dol za baryłkę,
  wykorzystaj to do zajmowania długich pozycji na ropie ale (long dated). Czyli generalnie ropa w przyszłości powinna rosnąć ale być może teraz uwidacznia się słabość fundamentalna ożywienia w krajach rozwiniętych i nikt się teraz nie nabierze na ciągnięcie kursu do 100 dolców lub wyżej. Może się to także zbiegać z korektą na parach walut krajów produkujących surowce oraz sezonowością która jest najlepsza dla ropy w wakacje.

 • sagusiek

  Witaj SobiesławZielony
  Sorry, że sie wtrącam. Ropę też mam na tapecie i czasem na niej gram choć jest najmniej przewidywalna patrz dzisiejsze dane. Nie dziwi mnie to bo 2 tyg temu zrobili odwrotnie :) Doszli do linii którą narysowałeś i możliwe, że się od niej odbiją choćby z powodu tego, że ropa ostatnio najbardziej spadła. Ja widzę to tak www.bankfotek.pl/view/511095
  Jak peknie te 74 to myślę, że edek sie też nie pozbiera.
  Pozdrawiam

 • sagusiek

  Jeżeli Pan Profesor się nie obrazi to wkleje link z wcześniejszych wpisów Pana Profesora odnośnie właśnie ropy.
  picasaweb.google.com/finpredict/BrentCrudeOil#5354260328375278082

 • bull_matador

  Na początek cytat:

  "Przedstawione dziś o godzinie 17:40 przez prezydenta Stanów Zjednoczonych założenia programu reform systemu bankowego stał się impulsem do wyprzedaży dolara. Kurs EUR/USD w ciągu 15 minut wzrósł z 1,4053 do 1,4120 dolara. Stosunkowo spokojnie słowa Baracka Obamy przyjął rynek akcji. I to jest pewna niespodzianka. Propozycje te (zwłaszcza rozdzielnie działalności inwestycyjnej od bankowej) są bowiem swoistym sygnałem sprzedaży dla amerykańskich banków. Jeżeli zostaną wprowadzone w życie, banki już nigdy w przewidywalnej przyszłości nie będą miały dużych zysków. Jeżeli dodać do tego "gęsto poupychane trupy w szafie", to wieloletnia konsolidacja cen akcji będzie najbardziej optymistycznym scenariuszem dla nich.

  ---
  Marcin R. Kiepas"

  czyli to co popsuto w latach 90-tych (pozwalając na fuzje banków inw. i tradycyjnych) teraz sie naprawia...
  to dobry ruch. dla ludzi którzy już nie będą się bali, iż ich bank lokuje np. w derywaty kredytowe...
  co do rynku to zgadzam się z przedmówcą. to koniec korekty spadków. co najwyżej dopuszczam zrobienie podwójnego szczytu poprze "przesiadkę" z banków do "utilities" i spółek acyklicznych (u nas już PGE odżyło...)

  @W. Białek.

  1. Pamiętam, iż wiosną 2009 przedstawił Pan wizję, iż produkcja w Polsce w styczniu będzie dwucyfrowo rosnąć. Czy teraz przedstawiane słabe wzrosty do niskiej bazy czasem nie wpłyną na model predykcyjny?
  2. Czy skoro cały rynek już zna Pańskie prognozy na szczyt w marcu to jednak on tam się nie pojawi? Przyznam, iż bardziej dla mnie sensownym wzorem tego co teraz "powinno się stać" to pierwszy kwartał 2001 ....czyli krwawy luty.

 • stanislaw.drozdz

  @ bowojt

  Nie widac?
  To może na arxiv.org/abs/0909.0418 jako Fig.5.
  Ta korekta jest odpowiednikiem październikowej. Tylko teraz może już nie być
  tak głęboka, bo... nie ma czasu:-). To zwykle tak bywa. Te bliżej końca są
  typowo płytsze i gwałtowniejsze.

 • bowojt

  @Sagusiek
  Masz może link do projekcji SP Pana Profesora?
  Link wklejony dzisiaj jest pusty.

 • sagusiek

  Bowojt z linkami Pana Profesora jest tak, że trzeba kopiuj/wklej bo inaczej są puste :)
  Pozdrawiam

 • bowojt

  @Pan Profesor
  Panie Profesorze pamiętam wczośniejsze projekcje- super było ze złotem, z wrześniową korektą, październikową i obecną.
  Projekcje zakładały tam możliwość zmiany trendu, ale w tych miejscach pojawiały się głębokie korekty.
  Gratuluję!!!

 • bull_matador

  @ stanislaw.drozdz

  problem z tą projekcją jest taki, iż zakłada Pan hiperbolę z coraz wyższymi szczytami aż do marca (tak jest na rysunku), i do przedwczoraj tak to wyglądało. tyle ze dzisiejsze zamknięcie (DJ) zniosło wzrosty do dołka lokalnego z grudnia, i zamiast coraz wyższych dołków mamy dołek na tym samym poziomie. jeszcze s&p sie broni (w tej teori).

  Zobaczymy.

 • bowojt

  @Sobiesław i Sagusiek
  Odnośnie ropy- myślę że do lutego-marca zmierza on co najmniej do 200 setki. Jeśli nie złamie 70 dolców, może się z tego urodzić wzrostowa piątka. Bardziej dla mnie prawdopodobny scenariusz -ropa skoryguje cały wzrost stycznia lub będzie buksowała w przedziale 84-70 dol. Mój target był 84.50, doszła do niecałych 84. Jeśli nie złamie 70, może zahaczyć o 95-100 ale dopiero latem.

 • bowojt

  "cały wzrost od stycznia 2009"

 • plusratioquamvis

  @pytaulica
  Wg mnie trzymanie akcji jest cały czas ok, kolejny pozytywny sygnał to wysoki poziom deklaracji firm w USA o planach zatrudnienia.
  Zakładam że najlepszy w USA będzie 4 kwartał w tym roku, tak więc szczyt może być odpowiednio 6+ miesięcy wcześniej.
  Obecna korekta to wg mnie naturalne zachowanie (ostatnio większość rynków miała RSI na wysokim poziomie- 60+), RSI bardzo szybko schodzi w okolice 30+.

 • pyta.ulica

  @ bull_matador
  Czy to nie jest bardzo podobne:
  en.wikipedia.org/wiki/Wildcat_bank
  en.wikipedia.org/wiki/Panic_of_1857
  Causes
  * The decision of British investors to remove funds from U.S. banks, which raised questions about overall U.S. economic soundness
  * The fall of grain prices, which spread economic misery into rural areas, because of the end of the Crimean War and Russian re-entry into global markets
  * The collapse of land speculation programs that depended on new rail routes, ruining thousands of investors
  These triggers lowered the value of stocks and bonds held by American banks, further reducing their investment assets.

  Po czym remedium:
  en.wikipedia.org/wiki/National_Bank_Act_of_1863

 • arnigo

  no to jutro mamy rzeź

 • sagusiek

  Podochodziliśmy do poziomów:
  - dax www.bankfotek.pl/view/511212
  - ropa www.bankfotek.pl/view/511213
  - dj www.bankfotek.pl/view/511234
  - miedź www.bankfotek.pl/view/511225
  - złoto www.bankfotek.pl/view/511230
  - edek generalnie się rozjechał

  Wygląda na to, że znowu pod jakieś info mogli zrobić szybka mega korektę tak jak bywało od lutego do listopada czyli ostatni tydzień miesiąca korekta szybka i schłodzenie wskaźników a potem znowu powolna jazda w górę.
  Czy będzie tak tym razem nie wiem ale u nas jutro powinni bronić 2445 a będą jeśli cała reszta zacznie jutro odbijać. U nas i tak jest teraz najwyżej :)
  Niby znowu źle ale kropki nad "i" nie chciało im sie postawić więc w ostatni dzień tygodnia sporo sie wyjaśni...


 • stoje_i_patrze

  krótko - brak czasu - Będzie ssanie w przysz. tyg. ale nie rekordowe. Miało byc 93 mld nowej kasy i tak jest w papierach 2,5,7 latków. Jednakże UST znowu podjął decyzje o wypłacie kasy i będzie mniejsza podaż billsów (13,26 tyg) niż papierów które wygasają (tego typu). Z tych papierów pompka ~30 mld wiec ssanie nie bedzie ogromne na 93 mld a na 63 - tez duzo ale bez mega uderzenia.
  Dodatkowo, co ciekawe, nie będzie podazy 30 TIPS latka.

  UST zostało jeszcze ponad 100 mld wiec pare tygodni tak moga posciemniac iz niby maja full kasy. Dzisiaj sprawdzilem DTS (daily treasury statement) i podatki są 18% niższe na dzień dzisiejszy niz rok temu (!!!!). Innymi słowy - przyjdzie kryska na matyska. Jak nie dziś, to za miesiać, ale przyjdzie. Bedą musieli zwiększyć podaż.

  Swoją drogą demokraci mają gest - chcą zwiększyć max dla długu o 1,9bln usd. Dodajac do tego co już zwiększyli demokraci w 2009 (poprzednio) to da nam podbicie sufitu o jakies poand 2bln (chyba 2,2). Łącznie cyfra prawiwe 14,5 bln usd.
  Robi się komicznie bo cały PKB US za 2008 to 14,6 bln dolarów:)

 • stoje_i_patrze

  sp500

  www.bankfotek.pl/image/511288.jpeg
  www.bankfotek.pl/view/511288

 • stoje_i_patrze

  Coś się zmienia, skoro główny strateg SG tak napisał otwarcie?
  www.zerohedge.com/article/scandal-albert-edwards-alleges-central-banks-were-complicit-robbing-middle-classes

 • arnigo

  "mam odczucie, że mimo 20 lat kryzysu klasa średnia w japonii ma się dziś lepiej niż w USA. mimo, że mniej PKB na głowę, to ten PKB okupiony mniejszym zadłużeniem konsumenta. ponadto dochody w Japonii są bardziej płaskie, nie ma aż takiego rozwarstwienia jak w usa. "

  i proszę:
  www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/volcker/SG%206_0.jpg

 • delubicz


  Pani,która pyta

  obiecałem,więc odpowiadam,zacznę od tego,że jestem graczem,a nie inwestorem,więc nie mam typu na ten rok,bo na obecnym etapie nie inwestowalbym w nic,gdyz gram na rożnych rynkach na krótko,poza dolarem,gdzie gram na długo. A są to rynki surowcowe (metale),indeksy w USA,dax,wig20 i pary walutowe. Mając wizję rozwoju sytuacji i tak gram na określone sygnały. Jeśli chodzi o s&p 500,to uważam,że rozpoczęła się korekta całego ruchu od marca 2009,która z grubsza powinna nas zaprowadzić w okolice 900 pkt,oczywiście należy reagować na każdym wsparciu. "trend zmieni się, jeśli rynki, a nie waluty, spadną pięcioma impulsami w dół, a potem ustanowią lower high."
  To prawda,ale ja nie zwykłem czekać na ten znakomity techniczny sygnał zmiany trendu.
  Na wieloletnim wykresie Nikkei widać,że to nie jest koniec wzrostów,ale ten rynek w razie spadków w USA też się jakoś dostosuje,chociaż ma swój cykl.
  Nie wiem,czy w Polsce szczyt będzie w marcu,możliwe,teraz jest negatywne 2B i to chwilowo obowiązuje,a dziś jest luka startowa. Dla mnie pozycja krótka.
  pozdrawiam serdecznie

 • sagusiek

  Obrót u nas w pierwszych 30 min 10k kontraktów. Na poziomie 2444 i 2445 każda 100 na popycie "zjedzona" powoduje ustawienie kolejnej komuś bardzo zależy na obronie tego 2445 :)

 • gtmax

  @Wojciech Białek

  Panie Wojtku, czy to z czym mamy w tej chwili do czynienia na giełdach możemy nazwać krótkotrwałą korektą, której spodziewał się Pan ponad tydzień temu czy zaczęła się już większa korekta, której spodziewał się Pan na przełomie lutego i marca. Czy w dalszym ciągu możliwy jest według Pana marsz na nowe szczyty?

 • bull_matador

  Dwa dziwne wyciągniecia rynku na koniec sesji (poniedziałek i "niby wybicie" we wtorek) zniesione. pytanie tylko czy rynek jest gotowy złamać dół konsolidacji...jak dla mnie to raczej nie .. za dużo jeszcze podbieraczy okazyjnych "tanich" akcji..i do tego korekta na EUR/USD

 • bialek.wojciech

  bull_matador:
  "@W. Białek.

  1. Pamiętam, iż wiosną 2009 przedstawił Pan wizję, iż produkcja w Polsce w styczniu będzie dwucyfrowo rosnąć. Czy teraz przedstawiane słabe wzrosty do niskiej bazy czasem nie wpłyną na model predykcyjny?"

  Rzeczywiście w grudniu było słabo:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=1673

  ... ale ja jakoś przyzwyczaiłem się do tego, by wierzyć swoim modelom, które cały czas sugerują ultra-optymistyczne scenariusze:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=1533

  "
  "2. Czy skoro cały rynek już zna Pańskie prognozy na szczyt w marcu to jednak on tam się nie pojawi? Przyznam, iż bardziej dla mnie sensownym wzorem tego co teraz "powinno się stać" to pierwszy kwartał 2001 ....czyli krwawy luty."

  Mnie najbardziej podobałbym się lutowy szczyt 5-tki wzrostowej trwającej od lutego 2009 (szczyt w rocznicę dołka), potem spadek fali A do marca (w marcu 2010 dołek cyklu 4-miesięcznego, którego poprzednie minima to XI'09, VI'09, XI'09, X/XI'08, VI'08, III'08 itd.), potem wzrost fali B do lutowego poziomu (jedne indeksy nieco wyżej, inne nieco niżej) do kwietnia, i wreszcie od kwietnia do początku czerwca tąpnięcie fali C a la maj-czerwiec 2006 spowodowane wzrostem rynkowych stóp procentowych w USA wywołanym trwającym drastycznym spadkiem dynamiki podaży pieniądza w USA.

  Ale to tylko moja nieśmiała propozycja dla rynku, który oczywiście zrobi sobie co będzie chciał. Na razie na Wall Street nie wydarzyło się raczej nic ciekawego:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=1679


 • bull_matador

  @W.Białek

  Co do rynku - skoro jest jeszcze gotówka na resztówki od SP po takich cenach to może ten spektakl wzrostowy się jeszcze przeciągnie. Ale ciężko mi to sobie wyobrazić (wszkaże rok temu też nie wierzylem w powrót Dj powyzej 10 tys. więc...)


  Co do dynamiki produkcji - patrząc na ten wykres zauwazyłem, iż długość fali wzrostu dynamiki produkcji w 1999 i 2009 jest już ta sama. po prostu teraz było niższe dno...

 • zulus_chacka

  dzis jest pierwszy raz od 6 tygodni sytuacja gdy fw20 poprawil minimum poprzedniego tygodnia.

 • sobieslawzielony

  @sagusiek
  Witaj. Dobrze że jesteś w duskusji. Zawsze inny pogląd jest cenny.
  @bowojt
  @sagusiek
  Myślę, że nasze wspólne dywagacje o ropie są bardzo cenne bo mamy prawie 3 różne warianty :D. Co do przewidywania to bacznie przyglądam się rynkom zagranicznym. Ja ceny ropy odnoszę do jednego z UFK, który potrafi (Prawie w 100%) pokazać co się będzie działo na ropie... i kierując się nim mam skuteczność w 80%. Co do ceny ropy to sądzę Panowie, że chwilowo będzie teraz obniżka, ale jakoś nie wierzę że przejdzie poniżej 70$ (ale wszystko jest możliwe). Ja zakładam że jak tą cenę przebiję to ja wychodzę z ropy i będę ją łapał troszkę niżej ... a gdzie? Już pokażę :D ... Wydaje się że opór na 60$ jest bardzo mocny
  Ropa 3lata
  A co wy Panowie powiecie na dzisiejszą sesję GWP?
  Mi baaardzo się podoba :D...
  ... wracając do ropy to widzę że dziś odreagowuje co daje mi pozytywne wrażenia :D

 • bowojt

  @Sobiesław
  Co do ropy -jeśli chcesz na wzrosty pewny punkt to poczekaj do końca lutego.
  Co do sesji- widzę to jednoznacznie- trend średnioterminowy się kończy lub skończył.
  Ogólnie oceniam okolice 2500-2550 jako max na szczyt średnioterminowy.

 • sagusiek

  Witaj SobiesławZielony

  Zakładałem inny scenariusz tzn. obrona 2445 dojscie do bankiera i przekręcenie go ( ludziska zostali by z k ) zamknięcie luki i dopiero jazda w dół.
  Mam trochę S ale jak widzę tą nieszczęsną SMA45 na dziennym od której się moga odbić po raz 7 na tej "hossie" to mnie bierze.
  Następna rzecz w ciągu ostatniego roku zrobili mnie kilka razy na tej korekcie patrz wykres Pana Wojtka. Poczekam na SMA45 i luke na 2412.
  Pozdrawiam

 • stoje_i_patrze

  Przypominam o poniedziałkowej pompie, rynek dodatkowo wyporzedany. Nie zdziwił bym się DAXem okolo 5850 we wtorek a potem dalej na dół do 5575-6000

 • stoje_i_patrze

  5600 miało byc a nie 6000. pomylka.

 • retepete

  @stoje_i_patrze

  napisales, ze podatki zgodnie z DTS spadly o 18%. Mnie wyszlo, ze spadly o prawie 8%, ale nie jestem pewnien czy dobrze policzylem (pierwszy raz to robilem). Dane, na podstawie ktorych liczylem, to "Table IV - Federal Tax Deposits" z pozycji "Total - Fiscal year to date" z 20 stycznia 2009 r. (644,383) i z 20 stycznia 2010 r. (593,950).

  Czy wiesz, gdzie mozna w necie znaleźć polski odpowiednik amerykanskiego Flow of Funds (publikowanego przez FED)?

 • stoje_i_patrze

  @retepete
  Dobrze policzyłeś, mi się palec omsknął. ++ za czujność. Cieszę się że już jest druga osoba na forum ktora to sledzi. jeszcze tylko sledzenie razem podazby obligacji, wbrew pozorom latwe i mamy team analityków;)

 • zulus_chacka

  byl sygnal, byl. wybilo sie, wybilo. meczylo 3 tygodnie w 50pkt to teraz niech rynek pokaze ze potrafi sie ruszac w wiekszym rangu .
  jesli ktos czekal na ruch, wszedl w krotka , to teraz nie powinien kombinowac na 10-20pkt tylko zalozyc stop i jak najdalej od kompa.

 • stoje_i_patrze

  @repete,
  nie mam odpowiedzi na pozostale pytanie

  @wszyscy
  ma ktos dostep do raportów EPFR Global na temat przepływów kasy? Ostatnio z chin uciekło $348 mln w zeszlym tygodniu, najbardizej od 18 tygodni....

 • retepete

  @stoje_i_patrze

  dzieki za odpowiedz. gdybys podal mi link, gdzie konkretnie mozna sledzic podaz obligacji bylbym wdzieczny, bo mi dojscie samodzielnie do tych informacji zajmie pewnie z pare dni :)

 • sobieslawzielony

  @bowojt
  Masz rację. Trzeba poczekać do końca lutego. Ja też określam ten termin jako "rozstrzygający". Co do Giełdy... cóż. 2550 zrobi ludziom z mózgu wodę i wtedy będą przekonani ... a wtedy poleci. Jest to dobra teoria. Ja się giełdy troszkę obawiam, bo nie wiem co Goldman i sax będą chcieli z nią zrobić. Dzisiejszy spadek jest prekursorem tego że coś się zdaży :D...
  @sagusiek
  Widziałem wykres gospodarza i stwierdzam że jestem "za zielony :-)"... Wolę czystą styuację a nie takie szachy jak teraz ... ale takie życie ... a życia się nie wybiera.

  Panowie...
  Proponuję takie rozwiązanie które ja wybrałem. Jestem obecnie tylko widzem... bałbym się być uczestnikiem więc z góry gratuluję stalowych nerwów ...
  Pokusiłem się o analizę giełdy Tureckiej ... 125% a u nas 50 ... nieźle ... ale co dalej?
  Turcja 3lata
  Wygląda na bardzo ciekawy i długoterminowy trójkąt, a jak wiadomo z takiej formacji jest raczej góra ... Dobra alternatywa dla naszych giełd ... :D

 • ironicman01

  Jezeli nastepny tydzien bedzie spadkowy na daxie to bedzie ciekawie.
  U nas trzeba poczekac co zrobi z ta luka i linia trendu - moze po raz kolejny bedzie luka w gore w poniedzialek, dojscie do szczytu a pozniej sie zobaczy;)

 • bowojt

  @Sobiesław
  Nie próbuję prognozować aż tak dokładnie. Dla mnie rejony 2500 były super na S-ki bo widzę większy potencjał w dół średnioterminowo. 2550 podałem jako max w moim odczuciu. Być może TEN szczyt już mamy. Jedziemy teraz z trendem średnioterminowym. Tygodniowy STS w dół, dzienny w dół, średnia sma 60 płaska- wniosek prosty- trend boczny z tendencją w dół jak na razie. Pokryłem dzisiaj 1/3 shortów, reszcztę trzymam do momentu ataku na 200 sma i dalej rynek zadecyduje.
  Pozdrawiam

 • stoje_i_patrze

  EPFR:
  Mowię o tej firmie
  www.emergingportfolio.com/

 • stoje_i_patrze

  @retepete

  postaram sie napisac na weekendzie, nie chce ci podac jednego linka....teraz brak czasu:( jak by co to sie przypomnij na stoje_i_patrze@gazeta.pl albo stoje.i.patrze@gmail.com

 • delubicz

  wszyscy
  pozwolę sobie nie zgodzić się z opinią Gospodarza,analogie,które powtórzyły się 11 razy, nie muszą dać teraz prawidłowych wskazań, w ten sposób czekałby nas permanentny wzrost,bez szansy na jakiekolwiek złamanie trendu wzrostowego nigdy.
  Można oczywiście opierać się na różnych argumentach,oto kilka, xetra,poza istniejącym sygnałem sprzedaży na MACD na dniach,ma też sygnał sprzedaży na tygodniach,z dywergencjami,na s&p500 jest przełamanie linii trendowej,także tej poprowadzonej od marca. Uważam,że rynki czeka poważna przecena,na tygodniach powinny być utworzone trzy czarne kruki,podobne do tych,które pojawiły się na eur/usd.

 • sobieslawzielony

  @bowojt

  Ale dlaczego nie. 2550 to naprawdę "dobry" poziom więc nie ma się co obawiać, że to tak wychodzi... a przecież inaczej wyjść nie chce :D

  Mam nadzięję że rynek da Ci jeszcze pieniądze na S-ach...
  Możesz coś podpowiedzieć o Turcji ?

 • modo.2009

  Tyle wpisów , tyle punktów widzenia , na tym polega właśnie ta cała gra jakim są rynki finansowe. Dużo wpisów nt. obecnej sytuacji i jeszcze dużo więcej na temat prognoz i przewidywań . Wolę jednak skupić uwagę na tym co się wydarzyło i ewentualnie na tej podstawie się określić. Skłaniam się do wersji autora blogu , przebicie linii Bessy na SP500 i ustanowienie nowego szczytu jakim jest 1150pkt. Ciężko się określić gdzie jest dno ostatnich spadków ale domniemywam iż jest nią wyżej wspomniana linia, nad którą indeks ten ciągle się znajduje, poziom intraday coś ok. 1100pkt.

 • bowojt

  @Sobiesław
  Ale nie wiadomo czy do poziomu 2550 dojedziemy wogóle. Ja dzielę sobie rynek na poziome przedziały i poziom 2500 był ok na krótkie. Generalnie staram się nie prognozować tylko śledzić wszelkiego rodzaju wskaźniki, położenie, kąt średnich a one pokazywały, że rynek wyhamowywał i tracił momentum.
  Turcji nie śledzę

 • sobieslawzielony

  Wiem, że nie wiadomo. Może być przed, a może go nawet "atakując" przebić. Wszystko możliwe ... Ja również śledzę co się dzieje i wiem jedno... Ostatnimi czasy każdy dzień to zagadka... Życzę sobie żeby ten trend się zakończył i coś się wreście określiło ... ale to nie koncert życzeń... dziś leci i nie wydaje się by na tym tylko się skończyło...

  Naprawdę nie wiem. Gdybym miał obstawiać to w 2tygodnie szczyt, a później lecimy...

 • sagusiek

  Witaj Delubicz
  Dzięki za mnóstwo treściwych wpisów. Tak jak Ty jestem graczem a nie inwestorem. Więc co do wykresu Pana Wojtka na razie się zgadzam z Panem Wojtkiem. Poprzewozili mnie w ciagu roku na 6 z 11 mozliwych pokazanych scenariuszy.Więc po 5 razie przeanalizowałem, że jest ciekawa zbieżność dni. Wszystko w każdym przypadku mówiło koniec jazdy w górę waluta, surowce, akcje. Każdy z tych 11 razy zaczynał się najwcześniej 21 dnia każdego miesiąca a kończył najpóźniej 2 nowego miesiąca. Wskażniki w ciągu 2-3 dni zjeżdzały np RSI z 70-90 do 30. Na 4h S, na dziennym S więc brało się S a potem rura up i zanegowanie.
  Dla mnie np przebicie na DJfutures SMA200 na 4h było sygnałem murowanym no więc przekonałem się że nie. Przebicie SMA45 na dziennym u nas miało być murowanym sygnałem kilka razy okazało się że nie. Mam s od 2480 i kghm od 106 ale na razie dalej niczego nie jestem pewien bo tak jest z giełdą...
  Jeszcze raz pozdrawiam i dzięki za wpisy.

 • sagusiek

  Aha dzisiaj lub w poniedziałek nic nie ucieszy panów z pewnych instytucji jak zamkniecie luki na 2467...

 • jura5353

  Witam... Ponieważ podstawą gieły jest to że wieszosc nie ma racji więc.......z tego co tu czytam większość widzi spadki od b. dużych do korekty.....Opierając sie tylko na psychologi (gdybym rzadził giełdą...) to skończył bym korektę na dolnym ramieniu klina skierowanego w górę (mówię o Wig 20) po czym ruszył w górę przebijając górne ramię klina. W zależności od tempa wzrostu było by to gdzieś około 2510 na Wig 20...
  Dopiero wtedy gdy znakomita większość wypadła by z krótkich po pokonaniu wyraźnego oporu i........przekonało by to że....dalej rośnie!!!....dopiero wtedy z wysokości ok. 2550 (Wig 20) wolny zjazd do gwałtownych spadków po tygodniu gdy znów większosc stwierdzi że to korekta bo ...przecież pokonaliśmy wyraźnie 2500 zahaczając o 2550......pozdrawiam ps..... przynajmniej na mnie była by to metoda aby mnie wykiwać....

 • bowojt

  Nie chcę krakać ale mi wszystko wskazuje na bardzo zły scenariusz i to już wkrótce.
  Wydaje mi się, że rynki krzyczą, pokazując bardzo jasne znaki.

 • lakusek

  @ jura5353
  tu juz nie ma czasu, kasy i mozliwosci na kombinacje alpejskie. Pomijam juz stan gospodarki. Zobacz, chca dzielic duze banki, co przy zalozeniu wprowadzenia zmian w zycie, oznacza "zeganjcie miliardowe zyski'. Tu nie ma co sie ogladac, kombinowac tylko trzeba wiac i zbierac dudki na gorsze czasy...
  Pozdro.

 • arnigo

  no niech ktoś powie, że to nie spółdzielnia. USA i Niemcy walą do nowych minimów, a u nas ONI trzymają 2420. Zadanie: utrzymać kreskę z 2400.

 • pablo_bed33

  Na dzis juz koniec spadkow. Zloto i srebro lekko przebilo wsparcia. Teraz powrot pod przebita srednia na S&P i dopiero mozemy mocno spasc albo testowac nowe maksy.
  Ale na dzis to juz koniec. Zreszta jak na duzy spadek to obroty za male

 • bowojt

  Może by Państwo zechcieli spojrzeć na miedź, to dopiero wstęp do spadków!
  Pozdrawiam Pana Delubicza

 • lakusek

  cd. tak obrazowo: przypomnij sobie wszystkie filmy i kreskowki, gdzie ktos ma kufer kasy, szkatule zlotych moneti, wszystkich tych uciekajacych na samolot w swiat, ktorzy chca zabrac jak najwiecej w ucieczce przed pedzaca juz policja. Przypomnij sobie te fruwajace w powierztu dolary, ktorych nie zdolali wcisnac w kieszen czy do zoladka, te sceny, gdy wybiegaja z budynkow gubiac po drodze kolejne stowki. Czy ktorys z nich mysli wtedy, zeby to zbierac... ;)))

 • pablo_bed33

  bowojt
  To nie jest jeszcze ten spadek bo zloto i srebro tanieje, a przeciez uciekajac z akcji trzeba kase gdzies zaparkowac. To jest albo 1 fala spadkowa albo korekta przed szczytami. Juz zaczyna odbijac. Pytanie czy przejda 1130 na S&P bo to ciekawe miejsce no i srednia przebita, czy zaneguja?

 • sagusiek

  Obroty na koniu najwyższe od dołków gdzie też wszystko juz się miało skończyć czyli 27-11-2009 i 03-11-2009.
  S dalej ale dobieram po przebiciu 45 na dziennym

 • bull_matador

  @ jura5353

  poczytaj posty z wtorku - jak było to fałszywe wybicie to były tylko pytania czy 2600 czy 2850....tylko nikt nie zadał sobie pytania czy to jest sensowne by nasze banki poszły na szczyty z 2007 r. gdy przed sobą mają takie liche wizje gospodarki....a Merill Lynch nagonił na PKO na samym szczycie - to był dla mnie taki sam klarowny komunikat jak rok temu wycena Lotosu "0" zł, po której w20 osiągnął dno i był zwrot.

 • sobieslawzielony

  Dobra Panowie...
  My tu gadu, gadu a tu koniec tygodnia ... Biorąc pod uwagę dzisiejszą sesję to mi to wygląda tak...
  WIG 6m-cy
  Dwie ostatnie kreski dorysowałe, gdyż tego się właśnie spodziewam :D

 • bbb_29

  narazie to by byl koniec spadkow w USA dzis odbicie i unas w poniedzialek tez korekta spadkow

 • jura5353

  pablo_bed33
  2010/01/22 16:23:28

  To nie jest jeszcze ten spadek bo zloto i srebro tanieje, a przeciez uciekajac z akcji trzeba kase gdzies zaparkowac...........

  Tak ...ale...zobacz na większe spadki giełdy...wtedy często zdarza się ze złoto na początku również leci bo....część graczy uważa że to korekta i upłynnia metal aby mieć środki na korzystne wsiadanie. Dopiero po pewnym czasie następuje rozpoznanie trendu i złoto rośnie...dlatego dla mnie złoto nie jest pewnym sygnałem początku spadków..pozdrawiam...

 • delubicz

  Panie i Panowie,
  na tym etapie jeszcze wszystkim nam chodzą po głowie te same schematy z ostatnich 9 miesięcy,a kiedyś Pegasus napisał tu,że wlaśnie te 9 miesięcy będzie brzemienne w skutkach... Faktycznie Panie Sagusiek,masz rację,dotychczas nasze dawne nawyki techniczne nie dawały dobrych efektów,najprawdopodobniej trzeba teraz jednak powrócić do tradycyjnego spojrzenia na analizę.Tym razem każdy poważniejszy ruch do góry powinno się wykorzystać do zwiększania pozycji. To jest moja subiektywna ocena,ale widzę też tu w wypowiedziach stwierdzenia,że już czeka nas odbicie,a jak nie, to co? Zgadzam się z krakaniem Pana Bowojta,to może być coś bardziej zaskakującego. Nie jest prawdą,że tu są sami pesymiści i dlatego ,że w ogóle są nimi nie oznacza,że są w większości. Gospodarz jest przecież chwilowym optymistą,także Pan profesor.Zobaczymy...Ale spadki cen metali szlachetnych nie oznaczają nic poza samym spadkiem cen,w razie poważnych spadków cen akcji na giełdach,metale spadną jeszcze szybciej.Nawiasem mówiąc,to miedż dzisiaj rośnie,a więc być może jest to jednak ostrzeżenie dla pesymistów,czyli i dla mnie,a może okazja do sprzedaży jak powiedziałem wcześniej,pozdrawiam wszystkich

 • arnigo

  Życzę szczęścia chcącym złapać szczyt albo grającym w ostatnich tygodniach z trendem i liczącym na sygnał sprzedaży. Gdy dojdzie do wybicia z klina będzie to zapewne wyglądało tak (Nikkei 2000r):
  www.bankfotek.pl/view/512061
  Jak pokazuje historia ostatnich 2-3 miesięcy, potencjał zarobienia na trzymaniu z trendem okazał się .....hm ... niewielki. Historyczny opór z 2500 trzyma. Czy czeka nas jeszcze 1 impuls w klinie? Nie mam pojęcia. Jestem jednak przekonany, że jak przyjdzie wybicie to będzie pogrom.

  a tu indeks Morgana Stanleya Emerging Markets (praktycznie to samo, co CU):
  www.bankfotek.pl/view/512070

  :-)
  sorry za oschły ton. ale moja pierwsza troska to wyniki, a dopiero potem forma aktywności tutaj. jak pokazuje końcówka dzisiejszej sesji, albo wyniki goldmanów przeciwników mamy mocnych dlatego szczerze życzę wszystkim Wam powodzenia.

 • bull_matador

  @arnigo

  świetne pokazanie wybicia z klina na nikkei w 2000 roku i teraz ...
  myślę że USA powinny iść tym przykładem. Przecież w sumie to nasz gospodarz uważa, iż USA pójdą drogą Japonii. (10 lat później). wieć w sumie czas na takie wybicie z klina. dałoby to teraz nam ruch do 8000 na DJ...
  a to że misie tyle razy próbowaly i nic sprawia, iż teraz nawet nie wierzą w dłuższy ruch...mimo, iż dostosowanie monetarne sugeruje właśnie takie zachowanie jak wiosną 2000 roku ( w sumie w każdym dowolnym momencie)

 • pegasus-7

  Witam...
  sytuacja zrobila sie "patowa", mimo zapowiedzi (bankow amerykanskich) swietlanej przyszlosci przed nami w tym roku, same polegly na przednowku. Oglaszajac najwyzsze wyniki w historii same sie pogrzebaly (zapowiadany przeze nie efekt bazy w stosunku do ostatniego ostatniego kwartalu `08)...
  jako ciekawostke przedstawiam najwiekszy precedens ostatnich lat w BRD.., otoz trzeci , najwiekszy ubezpieczyciel niemiecki wezwal do sadu ...Bundesbank, ktory odmowil mu mozliwosci otwarcia "girokonto" (kasyczny rachunek bankowy), argumentujac to obawa, ze nie ma w Niemczech banku ktory bylby wolny od ryzyka bankructwa...
  Spodziewane odpisy strat bankow europejskich w najblizszych 3 latach siegna ok. 300 mld. euro (szacunki Zwiazku Bankow Niemieckich)..

  pozdro: @delubicz..i @forum

  ta korekta musi byc impulsem piatkowym, czyli do dzisiaj (1), w przyszlym tygodniu maly lacznik (2), potem trzeci impuls do konca stycznia (3), krotki zygzak (4) i ostatni element do 5-8 lutego (5)...
  Piatka spadkowa sygnalizuje sie zawsze zmiane trendu (taki znak umowny)
  pozdro.P
  PS.
  Jako mlodzi chlopcy czesto sprzeczalismy sie (tworczo) z Wojtkiem Bialkiem co do rozwoju sytuacji na rynkach...i..tak chyba zostanie...
  Tym, ktorzy nie lubia moich wpisow ..pozostaje ..po prostu ich nie czytac...

 • pegasus-7

  Witam..
  uzupelniajacy link do tego precedensu...i inne linki opisujace rynek niemiecki...

  news.onvista.de/handelsblatt-top-news/artikel/20.01.2010-10:30:43-versicherer-talanx-verklagt-die-bundesbank?suche=ae4f358aa622502c533167c5c9ae7fb7

  www.finanzen.net/

  www.onvista.de
  pozdro.P

 • bowojt

  @Pegasus-7
  Panie Pegasus mimo iż w poprzednich miesiącach kilka razy nie zgadzałem się z Panem, tym razem jak najbardziej widziałem rynek w ten sam sposób.
  Ogólnie wielki szacunek!!!
  Myślę że po dzisiejszej sesji w stanach nie ma już złudzeń co do kierunku rynku.
  Pozdrawiam

 • niknejm

  Dzis rano bylem niezbyt happy, bo w srode zlecilem wyprzedaz wiekszosci resztek funduszy, ktore jeszcze mialem - a realizacja dzis... Sadzilem ze ~1110 na S&P500 wytrzyma, i moja transakcja wypadnie akurat w dolku lokalnym. A tu prosze... 1110 puscilo, testujemy 1100. I duza szansa, ze polecimy dalej w dol w kolejnych dniach.
  Czyzbym jednak pozbyl sie resztowek w sama pore? ;-)
  Poza tym... Gospodarz FWIG20.pl twierdzi, ze byc moze ktos zamykal eSki w koncowce sesji, bo LOP nagle spadl... A mi cosik sie zdaje, ze zamykano jednak eLki. I to nie bez powodu.
  Teraz patrzymy na 1100.

 • delubicz

  Pegasus,
  dzięki za pozdrowienia,jest dokładnie,tak jak napisałeś Drogi Kolego.czeka nas pięć fal,czyli moje trzy tygodniowe kruki,potem fala boczna korygująca,tego typu co na eur/usd,trwająca być może 4 tygodnie i kolejne spadki. Szybko to się nie powinno skończyć... teraz czekamy na korektę (tego spadku) w przyszłym tygodniu.
  pozdrawiam także serdecznie

 • bowojt

  @Delubicz
  Wg mnie wygląda mamy powtórkę z 2007 czyli fala pierwsza w dół w mniejszej postaci.
  Następnie korekta i potężne przyspieszenie w dół -fala 3 kiedy miedź zrzuci się w dół jak kamień- czyli mniejszy odpowiednik 2008 roku. Ropie puściły zawory a miedź się czai lecz już gotowa na spadki.
  Proszę zauważyć jak pierszy raz świece dzienne zmasakrowały Bollingera. Niesamowite.

 • jurgenes

  Korketa w USA dobiega konca. kazdy chcialby tanio kupic, ale nic z tego, tylka gora. Jesli spodziewacie sie promocji to zawiedziecie sie. Spadlo od szczyu ze 100 punktow, nie ma co panikowac. Pozdrawiam optymistow.

 • ostatni_samuraj_7

  No zobaczymy, czy SK100 sobie poradzi z zatzrymaniem spadkow na DAX-ie i S&P500. Wydaje się, że bezpieczniej poczekac na pozytywny test średniej, zanim wpakujemy sie w elki. Z drugiej strony - mozna liczyc na popyt generowany przez fundusze, jak spadnie za dużo.

 • delubicz

  Bowojt
  tak,to moze byc jedna z wersji,myślę,że naprawdę warto w weekend przyjrzeć się tygodniowym świecom.Miedż i pozostałe metale,w tym szlachetne powinny zaliczyć znaczące spadki. Ale należy zauważyć,że s&p 500 dotarło do moich okolic 1085. Czas więc na korektę,którą należy wykorzystać pewnie na powiększenie,lub odnowienie pozycji

  Jurgenes
  kiedys z duzym zainteresowaniem czytalem Pana wpisy,ale nie moge sie z Panem zgodzic od kiedy lansuje Pan teze wzrostu do 2800. A poza tym nikt
  tu nie panikuje,mysle,ze 500 pkt na daxie w ponad tydzien zarobku,to wiecej niz 100 pkt straty na gpw

 • niknejm

  Tak jak napisal delubicz - paniki brak. Niemal wszyscy tutaj spodziewali sie korekty i przygotowali sie do niej. Czy to 'juz'? Nie wiem. Ale jesli nawet nie teraz, to niedlugo. Ostatnie wzrosty byly juz na niemal 'na kredyt', jesli spojrzec na podobne epizody z przeszlosci.

 • stoje_i_patrze

  Pytanie za 200pkt jest takie: czy ta wyprzedaż to efekt zbierania kasy pod obligacje ktore maja miejsce wtorek-czwartek przyszly tydzien? W sprawczą moc Obamy nie wierzę.

  Tak czy siak te 1085 to pewny jak dla mnie buy buy buy, nawet dla paru dniowego odbicia.

 • pyta.ulica

  @plusratioquamvis
  Jestem podobnego zdania, dziękuję za wsparcie prognozą produkcji :)

  @ Pan Delubicz
  Dziękuję za odpowiedź, ale jak Pan się domyśla, oprócz potwierdzenia Pana toku myślenia, czy też oceny sytuacji na rynku nie daje ona odpowiedzi na moje pytania.
  W zasadzie co do dolara, to się zgadzam stooq.pl/q/a/?s=eurusd&i=m&u=767463, choć spotkanie ze średnią może być ciekawe.
  To wskazuje NASDAQ, jeśli wzrosty będą kontynuowane jeszcze przez miesiąc.
  Tymczasem:
  S&P uprzejmie raczył się zatrzymać na 500EMA dziennych, jeśli odbije, da niezły sygnał kupna :)
  NASDAQ na tygodniowych nadal nad linią bessy od 2000 r, EMA500 daleko.

  Spadki na GPW zabrały mi 2% i umożliwiły zakupy,za namową Pana Profesora, Panowie zarobili na DAX, w sumie nikt nie jest nieszczęśliwy. To miłe.
  Jak Pan widzi, możemy się zgadzać, widzieć to samo, wyciągać podobne wnioski, a robić zupełnie inne rzeczy i zupełnie innych informacji potrzebować.
  Te dla mnie istotne opisuje Gospodarz, któremu zdarza się ignorować te istotne dla Pana.
  Pozdrawiam równie serdecznie.
  PS. Ale gdyby Pan był łaskaw, męczy mnie NIKKEI. Co z JPYPLN w najbliższym czasie? Rekomendacje GS znam.
 • stoje_i_patrze

  Bazujać na metodzie badania rynków na podstawie cykli wg hursta, na 90% (duże prawdopodobieństwo) można stwierdzić że to TA korekta. Jakiekolwiek odbicie powinno byc stlumione do 1120 na sp500. Podobne odczyty, bazując na tej metodzie, ale wychylone ZUPEŁNIE w inną stronę, mieliśmy w macu. Odczyt cyklu 6 miesięcznego (napędzał rally od marca) załamał się dzisiaj.

  Jak wspominałem, teraz buy buy buy, ale zamierzam jednak kupić dalej krótkie pozycje za całość kasy.
  P.S. Ciekawie wygląda rekomendacja gł. analityka ING, który tydzień temu zalecił sprzedaż i ogłosił szczyt. Publikowałem tą rekomendację na forum.

 • stoje_i_patrze

  Rosną szanse iż Ben nie zostanie wybrany.

  Sonda na CNBC:
  www.cnbc.com/id/35012606

 • student_uek

  @stoje_i_patrze

  Czyli wg Ciebie to koniec trendu wzrostowego? Po raz wtóry?

 • marad700

  Ja znalazlem taki scenariusz z 18 stycznia.
  Narazie sie sprawdza.

  www.bankfotek.pl/view/512841

 • pancernik_patjomkin

  pisanie - pisaniem, ale jest mi znany osobiście taki jeden gracz, który z 33 dolarów zrobił od początku września w niecałe 5 m-cy 90 i to w mało spektakularny, raczej rzemieślniczy sposób. Jak kiedys sie mawialo: "Coca cola to jest to!"

  a pan Wojtek w odróżnieniu od "stoje i patrze" "stoi i milczy"

 • bbb_29

  www.forum.fwig20.pl/download/file.php?id=157&mode=view

  analogi do sierpniowej korekty czyzby to byl koniec korekty i robimy nowe szczyty kierunek fibo na 2580 i wtedy nastapi ta upragniona przez wielu glebsza korekta hmm
  czy raczej juz sie zaczela....

  jesli USA konczy korekte biorac pod uwage ze to tylko korekta a nie cos wiecej to nastepny ruch powinien zaniesc ich na SP 1172

 • arnigo

  "... to koniec trendu wzrostowego? Po raz wtóry?"

  np. djia wygląda trochę inaczej niż w poprzednich powiedzmy 6 miesiącach. krótkia trzysesyjna korekta zniosła 2.5 miesiąca hossy. Ciekawe co dla byków będzie sygnałem sprzedaży. Jeśli to nie jest sygnał (np. najniższy poziom rsi13 w trakcie całej hossy, czy ewidentne odwrócenie średnich ema13 i ema34 na djia, na razie kierunku, a za chwilę układu) to ile miesięcy wzrostów musi zostać zniesionych, żeby taki sygnał powstał. bo jeśli na przykład 5, to postawa trend following traci chyba sens.

 • stoje_i_patrze

  @ student_uek
  "Czyli wg Ciebie to koniec trendu wzrostowego? Po raz wtóry? "

  Po raz pierwszy od marca 2009 odczyty cyklu 6 miesięcznego dały sygnał sprzedaży pod koniec października 2009r. Wtedy też powiedziałem że jest to dobry sygnał do sprzedaży, wtedy też widziałem TOP. Warto zaznaczyć iż sygnały sprzedaży były "nie mocne" - taki po prostu - "sprzedaj" bez mocnego super uderzenia w tym odczycie. Ja to jednak zrozumiałem jako coś mocniejszego, z uwagi na fakt iż to ten cykl rządzi tym odbiciem od marca. Z czasem odczyt "sprzedaj" zamienił się w "neutralny" i taki pozostał do grudnia, gdzie leciusieńko (powiedzmy 1/5 max odczytu) dał "kupuj". Cóż, TOP nie buduje się łatwo więc ja się tym nie przejmowałem.

  Tym razem jest inaczej, sygnał sprzedaży w cyklu 6 miesięcznym jest tak silny, iż odkąd śledzę tą metodę czegoś takiego nie widziałem. To karze mi stwierdzić "sprzedaj" IT (intermediate term). Odczyty przejrzałem po piątkowej sesji w stanach. W ST (short term) to powinno być odbicie (stąd moja spekulacyjna pozycja długa od popołudnia piątkowego, przy tym liczę na pompę poniedziałkową), nawet kilkudziesięcio punktowe, i takie mam przekonanie, ale odczyty wskazują iż może go nie być - aż nie bardzo chce mi się w to wierzyć tj że go nie będzie. Nie chce mi się wierzyć i tyle. Przecież jestesmy( bylismy?) w trendzie wzrostowym więc "trend is your friend, until it isnt" stąd moja opinia że dip buyers się pojawi i będzie chociaż małe odbicie.

  Jesteśmy przecież w ważnym miejscu. Zwykłe kreski:
  (analiza)
  stooq.pl/q/a/?s=s%26p500&i=d&u=136411
  (kreski bank fotek)
  www.bankfotek.pl/image/513030.jpeg
  www.bankfotek.pl/view/513030

  Na dziennych sma, ema 5,9,20,34,50,72 pokonane. Doszliśmy do ważnej sma ema 100.
  Kolejna średnia to ema 200 na ~1044 i dalej bardzo ważna sma 200 i kreska na 1007, która to (sma 200) ratowała spadki czerwcowe lipcowe 2009.

  Z punktu liniowej regresji i rysowania sp500 to:
  www.bankfotek.pl/image/513035.jpeg
  www.bankfotek.pl/view/513035

  zobacz to, gdzie brązowe linie to główne trendy, niebieskie kreski to średnioterminowe i zielone to krótkie. Widzę że:
  1. wyłamaliśmy się ze średnioterminowego trendu (niebieski kreski)
  2. doszliśmy do BARDZO dużego wsparcia a kolejne małe to 1045
  3. nie chcę myśleć co by było gdybyśmy spadli poniżej 1040 na sp500

  no i zostaje podaż obligacji między wtorkiem a czwartkiem (zapłata 1 luty 2010). Pytanie czy to już było zebranie kasy z rynku pod papiery, czy jeszcze nie zebrali - tego nie wiem, nie pracuję w GS.

  Podsumowując daję duże szanse na TOP, bazując na mega silnym sygnale sprzedaży cyklu 6 miesięcznego, ale krótkoterminowo liczę na podbitkę.
  Strategię zmienię automatycznie jak zostanie co innego namalowane.

 • stoje_i_patrze

  Acha, co do wig20usd to bardzo mi się podobna wcześniej prezentowana kilka razy analiza, jednego z forumowiczów:
  stooq.pl/q/a/?s=wig20usd&i=d&u=136411

 • stoje_i_patrze

  Do chociaż małego odbicia skłania mnie również to:
  www.bespokeinvest.com/bespoke/2010/01/sp-500-now-at-oversold-levels.html

 • stoje_i_patrze

  Ciekawostka:
  Sentiment trader:
  "This would be only 3rd time in history that S&P (cash) hit 52-wk high, then 3 straight 1% down days. Others were 7/21/33 & 10/10/79."

 • stoje_i_patrze

  I na koniec sp500 na tygodniowym gdzie sma ema 20 dotychczas broniła spadki:
  stooq.pl/q/a/?s=s%26p500

 • stoje_i_patrze

  poprawka
  stooq.pl/q/a/?s=s%26p500&i=w&u=136411

 • stoje_i_patrze

  Most U.S. Union Members Are Working for the Government, New Data Shows
  For the first time in American history, a majority of union members are government workers rather than private-sector employees, the Bureau of Labor Statistics announced on Friday.
  www.nytimes.com/2010/01/23/business/23labor.html?ref=business

 • delubicz

  Pani Pytająca
  nie mam wiele do dodania,gdyż nie bylbym w zgodzie ze swoim sumieniem i probował wskazać jakiś bezpieczny rynek na długie pozycje,poza dolarem,nawet Nikkei,na którym od dawna nie gram,też takim nie jest,a tym samym żadne akcje.Rynek z dużym prawdopodobieństwem rozpoczął średnioterminowe spadki,dopóki nie narysuje czegoś świadczącego o możliwości wzrostów,sam fakt dojścia na s&p500,do ważnego poziomu 1085(kontrakty) jeszcze też nie jest automatycznym sygnałem do zakupów. Tak samo jak zejście pod 200sesyjną średnia na eur/usd,nie było i nie jest sygnałem do zakupów,a jedynie szybki powrót nad nią,takim sygnałem byłby.

  Pan Arnigo
  racja,ciekawy jestem,kiedy byki napiszą tu,że rzeczywiście należy wszystko sprzedać,jeszcze raz powtarzam,że xetra dax cofnęła się do wartości szczytowych z 25 sierpnia (5581),a więc o rzeczone 5 miesięcy. Czy optymiści tego nie widzą,że stało się to w 10 sesji!!!!!! Na ten argument,nie ma kontrargumentu.

 • delubicz

  Wszyscy
  a tak nawiasem mówiąc to pierwsze ostrzeżenie o poziomach,gdzie należy wzmóc czujność przyszło tu: lemansa.wordpress.com/2010/01/15/czas-i-cena-miejsce-wzmozonej-czujnosci/
  lemansa.wordpress.com/
  Czytam z dużym zainteresowaniem wpisy tego,moim zdaniem,jednego z najlepszych analityków technicznych,który od pewnego czasu zamieszcza swoje analizy na blogu lemansy

 • bbb_29

  www.youtube.com/watch?v=iZunMPWcOLY&feature=related

  polecam ogladnac dokument Upadek Gigantów jak odskocznia i przypmnienie

 • lemansa12345

  Nie tylko Mie ostrzegał...
  www.astroelliott.pl/m1|17|n5796-Wstepniak_do_Fusow_na_tydzien_04%2710_%2818-_24_stycznia%29_.html

 • pancernik_patjomkin

  Panie delubicz, podpadłes
  niedocenic lema to tak jakby oprzeć sie o ściane z wystającym z niej nożem. on jest czujny i zwarty w trybie online
  Tylko był czas kiedy knot gonił knota w jego prognozach ,co było przyczyną rezygnacji z płatnego serwisu

 • retepete

  @stoje_i_patrze

  sprawdź gmaila

 • pan_tenorek

  witam,

  Artur Hess zamieścił na swoim blogu interesujący wpis nt. skuteczności długoterminowych sygnałów kupna i sprzedaży na S&P500 na podstawie punktów przecięcia średnich 200- i 400-sesyjnych.

  zrobiłem analogiczne porównanie dla WIG-u, z którego wynika że - pomimo ryzyka krótkoterminowej korekty - jest nieźle.

  wstaw.org/d/aa3e

  pozdrawiam

 • pyta.ulica

  Taki ciekawy fraktal z blogu Yelnicka. Takie rzeczy dzieją się chyba przy kaskadowym zamykaniu krótkich? Wystarczy zacząć intensywnie kupować na kasowym. Hmm...
  Wszyscy znali deadline, ogłoszono już tryumfalnie sezon polowania na giełdowe byki... Hmm...
  www.elliottfractals.com/SPY_1_23_10.jpg

 • bowojt

  @Pani Pyta Ulica
  Raczej chyba nie wszyscy znali deadline. Na tym blogu znakomita mniejszość.
  Proszę też nie mylić korekty z odwróceniem trendu. Wskazywaliśmy argumenty przemawiające za korektą- okaże się jak głęboką.

 • pancernik_patjomkin

  panie tenorek, każdy posiadacz długich mający teraz lekka stratę i chcący spac spokojnie dobiera sobie takie wspólczynniki jakie chce. Zapewniam pana że wskaznik dobrał pan najfatalniej jak mozna było: sygnał będzie zachowany, 200-ka nie przetnie z powrotem 400-ki od góry a pan będziesz "ogołocony" o 5000 pkt z WIG-u. I wtedy nie będzie pan tenorek tylko kastrowany mezzosopranik

 • pan_tenorek

  panie pancerniku,
  widzę błędy w pańskim rozumowaniu, bo zakładasz pan, że: (1) mam już teraz lekką stratę; (2) spadek wig-u np. o 5k zdziesiątkowałby mój portfel.
  otóż zapewniam pana, że ja i mój portfel mamy się nieźle, a ew. poważniejszy spadek wykorzystam do 'dobicia wora'.
  ps. nie ma czegoś takiego jak męski mezzosopranik, może chodziło o kontratenor?

 • pyta.ulica

  @Pan Tenorek
  Pan Pancernik Patjomkin w pełnym słodyczy, jakże wykwintnie żartobliwym wpisie niewątpliwie nieco zirytował się na to, że nie czytał Pan archiwum bloga.
  Otóż pan Hess jest niezwykle wtórny w stosunku do naszej polskiej myśli naukowej reprezentowanej przez Pana Studenta UEK, który nam to ślicznie rozrysował dawno temu.
  Polecam poszukać jego wpisów z listopada.
  Pozdrawiam

  @Pan Bowojt
  Oczywiście ma Pan rację. Pozdrawiam.

 • pan_tenorek

  @pyta.ulica
  przyznaję, że takiego wpisu nie pamiętam. dzięki za 'cynk'.
  ps. Artur Hess jest polskim bloggerem.

 • student_uek

  @pyta_ulica

  Może Pan sprecyzować co takiego rozrysowałem?

 • sagusiek

  Witam Stoję_i_patrzę
  Niezły myk z tymi długimi u Usiaków. Brałeś na koniec dnia ? Zamknąłeś już ?

 • kociobw

  www.parkiet.com/artykul/890652_Prorok_tygodnia_wyloniony.html
  @all

 • jura5353

  student_uek
  Odpowiem Ci ponieważ akurat to mnie uderzyła trafność twojej dywagacji, gdy puściłeś wodze wyobraźni i napisałeś mniej więcej tak "gdyby ktoś chciałby zrobić zmyłkę na która teraz dałbym się nabrać to musiałoby to wyglądać tak"...i tu rozrysowałeś wybicie góra z gasnącego chwilowo trendu ...po paru dniach wykres GWP na Wig 20 dość dokładnie zrobił to co sobie zażyczyłeś...i faktycznie to był listopad....Po paru dniach przypomniałem sobie Twój rysunek i podkreśliłem trafność diagnozy na blogu....może Ci to uciekło.....dlatego sądzę, że "pyta ulica" tak Cię nazywa....Od tej pory zwracam na Ciebie uwagę...pozdrawiam

 • stoje_i_patrze

  @sagusiek
  sprzedane, dla mnie 1100 na es to pierwszy opór. Poczekam co dalej, automat za gra. nadal jednak preferuje L.

 • jura5353

  student_uek

  ps. Twoja wypowiedź uświadomiła mi ze od pewnego czasu mamy do czynienia nie tylko z trendem ale i "z specjalny jego preparowaniem aby dawał mylne sygnały"...i za to uświadomienie Ci dziękuję....pozdrawiam...

 • sobieslawzielony

  Witam wszystkich

  @pegazus
  Gratuluję prognozy. Zgadzam się całkowicie... Jednakże trzeba by też dodać w niej jakiś mały element wypuszczenia nas w pole ... np. W końcowej fazie ostry wzrost, tak żebyśmy uwierzyli w start giełdy ... taki dobry kąsek rzucony po to by się nim udławić...
  @bowojt
  @sagusiek
  Panowie... Kolejny tydzień emocji... Jak nastroje?

 • bowojt

  TREND SIĘ ODWRÓCIŁ NA SPADKOWY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • maciekblox

  Wszyscy oczekuja ze to teraz to korekta wzrostow, a potem znow wzrosty. A moze to koniec korekty spadkow roku 2008 i wracamy do spadkow zapoczatkowanych przez upadek Lehmana ?

  Tymbardziej ze fundamentalnie USA jest bankrutem, bo skracajac ostatnia analize Pana Machaja jak to FED zyski osiaga - rzad USA dodrukowal niespotykana gore pieniedzy aby ratowac depozyty ludzi ulokowane w bankach, ktore nie maja pokrycia w aktywach.

  To oznacza mniej wiecej tyle ze ludzie zeby przywrocic wartosc tych depozytow sami musza teraz jakies aktywa wytworzyc albo przyznac sie (przewartosciowac) ze te aktywa sa warte duzo mniej.

  Az sie prosi zeby ktos to sfinansowal - np. akcjonariusze firm notowanych.

  Pozdr MAciek

 • onetrader25

  Moim zdaniem przelomowe w tym tygodniu bedzie srodowe wystapienie Obamy, jesli da sygnal wycofywania sie ze swoich deklaracji dotyczacych bankow, co juz podobno mialo miejsce, to czeka nas ostatni euforyczny podskok go gory, gwaltowna 3 dniowa korekte juz mielismy, zloty wyraznie łapie odech. Wsparciem dla zlotego bedzie rowniez zapewne podanie terminu wejscia do strefy euro przez Donaldinio w piatek. Donek potrzebuje silnego zlotego zeby zapobiec przekroczeniu przez dług publiczny poziomu 55% PKB. Dlatego oczekuje wybicia z połrocznej konsolidacji i przebicia 3,36 na koszyku złotego.
  Wszyscy na czele z Pegasusem oczekuja dalszych spadkow po drobnej korekcie, ja natomiast oczekuje nowych szczytow. Amen

 • sagusiek

  Witam SobiesławZielony
  Czekam z dobraniem S na bankierze na 2445. Jeśli go zrobią to jutro możliwe zamknięcie luki na 2467 a na tym poziomie bedzie znów więcej pytań niz odpowiedzi :))
  Jakby spadło nie w tym czasie co te nieszczęśne 11 razy to bym był spokojny o krótkie a tak czekam i się okaże na co...

 • bialek.wojciech

  arczi1980:
  "Mam pytanie jak Pan ocenia kurs Analityka Giełdowego organizowanego przez Parkiet i RZ. Zastanawiam się nad zapisem na luty/marzec. Wiem że wykłada tam Pan jeden dzień.
  Czy według Pan jako analityka kurs jest ten pozytywnie oceniany przez pracodawców i czy jest pomocny w znalezieniu pracy jako analityk w biurze maklerskim."

  Trudno mi ocenić, czy kurs jest ciekawy, bo to w dużej mierze zależy od tego czego poszukuje słuchacz. Mam natomiast wątpliwości, co do sensowaności zapisywania się na wszelakie kursy po to tylko, by zdobyć papierek potwierdzający uczestnictwo...

 • bialek.wojciech

  bowojt:
  "TREND SIĘ ODWRÓCIŁ NA SPADKOWY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

  Tak Pan krzyknął, że aż się obudziłem i skleciłem taki wykresik dnia:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=1685

 • bowojt

  @Wojciech Białek
  Przepraszam Panie Wojtku, że tak krzyknąłem.
  Jasne, że nie jestem prorokiem. Jakimś cudem może się poczłapie do góry ale ryzyko jest strasznie duże. Widzę to w w bardzo czarnych barwach!
  W piątek pokryłem 1/3 krótkich dla bezpieczeństwa biorąc pod uwagę Pański scenariusz, jeśli by się wybił do góry to dopakowuję krótkich, wyłączam komputer i czekam na atak do 200-setki. Robi się naprawdę ciekawie.
  Pozdrawiam serdecznie

 • niknejm

  Mała uwaga:
  - Indeksy niby w okolicach zera
  - Spory obrót na kasowym
  - Statystyka spółek rosnących/spadających/bez zmian (za Stooq.pl):
  Rosnące: 93 (26.1%)
  Spadające: 224 (62.7%)
  Bez zmian: 40 (11.2%)
  IMHO wniosek jest jeden: dystrybucja na całego.

  Chciałbym się mylić, bo mam jeszcze dosłownie kilka % kapitału w papierze - do sprzedania. Więc kolejna fala wzrostowa tylko by mnie uradowała. Ale IMHO - marne szanse na mocniejsze wzrosty. Chyba tylko odreagowanie ostatnich spadków...

 • jura5353

  Intuicja podpowiada mi, że nie wykluczone jest, iż po chwili wahań ten trend zamieni się w boczniaka. Od dawna prześladuje mnie myśl że trend od chwili odbicia na 1330 dla Wig 20 (minimum dotychczasowe dla bessy) to ogromna formacja RGR po której dopiero będzie dobicie z ustaleniem nowego dna na GWP......i idac tym tropem teraz formował by się szczyt głowy..........takie sobie fantazje...pozdrawiam...

 • bowojt

  @Jura
  Właśnie widzę to podobnie. Części ruchów złożone z hiperbolek, całość jak duża parabolka zmieniająca się w boczniaka, który z pewnym momencie zanurkuje ostro w dół.

 • bowojt

  @Wojciech Białek
  Panie Wojtku tak się zastanawiam nad Pańskim scenariuszem i chciałbym go podsumować.
  Cały ruch od marca do zakończenia zwyżki na SP miałby kształt mniej więcej taki jak cała hossa 2003-2007 czyli rozpoczynając od marca wyjście na szczyt w czerwcu hiperbolką, letnia korekta, wyjście na szczyt w pażdzierniku hiperbolką, korekta, następnie wyjście na zeszłotygodniowy szczyt hiperbolką, obecna korekta, teraz hiperbolka do lutego -odpowiednik lipca 2007 roku wraz ze złotem i miedzią na szczytach, następnie ostry spadek -odpowiednik przedostatniego szczytu w 2007 roku i kolejna faza wzrostu do maja-odpowiednik szczytu z października 2007 a następnie początek bessy.
  Czy mniej więcej tak Pan to sobie wyobraża?
  Dziękuję

 • zulus_chacka

  PKO BP jest bardzo mocne, dzis byla 6-ta biala swieczka, obroty ogromne , wiec do momentu gdy kupiec nie odpusci tego papieru nie bedzie duzego spadku na w20. zejscie ponizej 38pln bedzie mocnym sygnalem sprzedazy, niby tylko 5 %, albo aż. czas pokaze.
  zachodnie indexy sa w drodze do sk100 lub walcza na niej (dax), my bronimy sk45, nasz rynek jest mocny na tle innych,podobnie jest z PLN, ale czesto tak bylo wczesniej ze mielismy wlasna sciezke.
  nie ma co szukac pytan u wrozek, trzeba poczekac co narysuje sie na kreskach. na ten moment obowiazuje pozycja krotka. jesli wywali nas z rynku, trzeba bedzie ponownie przejrzec strategie i byc gotowym ponownie do wejscia na rynek

 • bowojt

  @Zulus
  U mnie na niektórych zachodnich indeksach weszły bardzo mocne sygnały sprzedaży, czekam jeszcze na potwierdzenie Nasdaq i AEX.
  Na Google jest stanowczy sygnał sprzedaży, pierwszy target 511.
  Cały czas myślę, że ta karawana już nie pociągnie

 • zulus_chacka

  jak pokazuje historia nasz rynek potrafi na krotka mete isc swoja droga, chocby po to by wywalic stopy na fw20 .

 • bowojt

  @Zulus
  Sprawa niebawem się wyjaśni. Musimy mieć zamknięcie ropy poniżej 73.50- wtedy posypie się w dół jak po sznurku. Poniżej 73.50 wchodzę ostro na spadki.

 • student_uek

  @jura5353

  Nie ma co dziękować, czasami coś się uda. Jeśli udało mi się pomóc to fajnie, pozdrawiam.

 • arnigo

  Czy to:
  tiny.pl/hm5bb
  www.bankfotek.pl/view/515468

  oznacza szybką perpektywę wybicia USDJPY z formacji odwróconej głowy i ramion?
  www.bankfotek.pl/view/515470

  i spadek cen obligacji 30 letnich USA?
  www.bankfotek.pl/view/515480

 • bowojt

  @Arnigo
  Wszystko wskazuje że poziom 100 będzie niedługo atakowany.
  Wsparcie 90 musi trzymac.

 • unclebeer

  Witam Panie Wojtku!

  Z góry przepraszam niezainteresowanych za ten komentarz - niezwiązany z tematyką GPW - ale mam dylemat, a nie mam wśród znajomych osób tak doświadczonych specjalistów jak Pan Białek. Ale do rzeczy..

  ..chodzi o umacnianie się złotego, oraz ogólnie o kurs GBP/PLN. Jak na szarego obywatela (studenta) jestem w posiadaniu sporej sumy funtów, które chciałbym najzwyczajniej w świecie sprzedać. Nie planuje długookresowych podchodów, ponieważ część z tych pieniędzy potrzebuję wymienić już teraz - nie specjalnie mogę dłużej czekać (od prawie pół roku śledzę kurs). W porównaniu z początkiem września 2009r. nie ma znaczącej zmiany (było około 4,6zł/1funta i jest podobnie). Na dzień dzisiejszy jestem ciekaw czy ta cała nagonka ze strony mediów oraz powodujące ją opinie analityków tudzież innych ekspertów są choć trochę wiarygodne. Chodzi o stwierdzenia typu: złoty się umacnia, już pod koniec pierwszego kwartału może przekroczyć zaporową do tych czas granicę 4,00zł za 1euro itd. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak będzie kształtowała się pozycja złotego na kilka miesięcy, kwartałów naprzód..ale może Pan potrafi ocenić jak ten okres w roku i ogólne nastroje inwestorów wpływają na ten kurs w tym momencie? Czy są jakieś inne ważne czynniki i czy to jest odpowiedni moment do wymiany moich oszczędności?

  Moje umiejętności niestety nie są wystarczające i nie interesuję się tym na tyle żeby zaryzykować stwierdzeniem, że to nie do końca prawda i warto jeszcze potrzymać te funty.. Decyzja trudna, ponieważ jak już napisałem, nie mam potrzeby sprzedawania całej sumy teraz. Zawsze jest druga strona medalu - sprzedając wszystko na raz uzyskam minimalnie lepszy kurs (co może zrekompensować mi niewielkie wzrosty, lub nawet pozwoli zyskać na spadku..)

  Starając się skrzętnie zarządzać oszczędnościami piszę do Pana z prośbą o radę.

  pozdrawiam,
  uncle.

 • bull_matador

  Nie wiem czy zauważono:
  1/ DAX w ogóle nie odbił tylko dziś pogłębił spadki
  2/ DJ.F na koniec poszedł na minusy
  3/ U nas nawet nie dotknelismy od dołu przebitego wsparcia
  4/ LOP spadła na porannym wzroście i na zamknięciu
  Czesto nasza siła łamała się po kilku dniach spadków w USA. Na mój gust nadrobimy to z nawiązką...

  @W.Bialek
  Mam pytanie - czy klopoty kilku państw strefy euro nie są na rekę Niemcom i Francji - przecież to osłabia kurs euro - co zwłaszcza dla eksportowych Niemiec jest korzystne?
  i czy tym posunięciem (umacniając dolara) przypadkiem nie mamy konca surowcowej fali wzrostów?

 • delubicz

  bull_matador
  jak zwykle znakomite spostrzezenia,dax to moj ulubiony index,wiec i ja oczywiscie zauwazylem spadki,a nie wzrosty,chociaz intradayowo wygladalo to juz inaczej.DJ odbil sie od przebitej w piatek linii trendowej pociagnietej przez dolki poczawszy od sierpnia. Jak tak dalej pojdzie to niedlugo pęknie 10000,tym razy od gory...
  Z cieżki sercem,ale pozostaje pesymista,a wiec i w opozycji do Gospodarza,ktorego jestem gosciem na blogu
  Zawsze moze dojsc do odwrocenia spadkow,ale te trzy czarne kruki na dziennym wykresie DJ nie dają nadzieji...

 • bowojt

  Panie Delubicz te trzy Pańskie kruki wyglądają groźnie. Czy zwrócił Pan uwagę na identyczne formacje na USD/AUD, USD/NOK, USD/PLN, USD/HUF?
  Wygląda to na zbliżającą się powtórkę z 2008 roku- deflation scare.
  Dla mnie poziom 1.375 EUR/USD wygląda już jak wyrok który zapadł.
  Boję się, że nawet ten poziom nie wytrzyma- mamy powtórkę z 38 roku.
  Pozdrawiam

 • delubicz

  Panie Bowojt
  od dawna jestem zwolennikiem umacniajacego sie dolara,wiec az sie boje myslec do jakich poziomow docelowo moze spasc eur/usd,nie snujac zbyt smialych planow na przyszlosc,mozna powiedziec,ze dzis eur/usd nie poradzil sobie z 1.42,slaba jest ta korekta po tak duzych spadkach...

 • bowojt

  Jeszcze tak dla rozładowania atmosfery- Prechter po raz 6 od marca 2009 ogłosił start of primary 3 down. Tym razem kazał zająć 200% krótkie pozycje:)

 • bull_matador

  No i mmamy potwierdzenie wczorajszej slabości:
  1/ Azja i ropa na czerwono
  2/ DJ.F flirtuje z 10K
  3/EUD?USD testuje dziś 1,40
  Otwieramy sie luką poniżej wsparcia?

 • delubicz

  Tak wlasnie konczy sie bagatelizowanie prostych sygnalow sprzedazy,jesli obecne wsparcie na s&p500 puści,to do zobaczenia na 1020... A wtedy nalezy zyczyc powodzenia grajacym na odbitke... Ale jeszcze nie wszystko stracone,chociaz patrzac na Chiny i miedz jest bardzo nieciekawie... oczywiscie dla optymistow

 • face90

  Fajnie aktualna sytuacja była opisana na blogu Sławomira Dębowskiego, analityka technicznego Globtrex.com

  analizatechniczna.blox.pl/2009/12/Ceny-ropy-osiagna-nowy-szczyt-potem-czas-na.html

  analizatechniczna.blox.pl/2010/01/Sezon-polowania-na-gieldowe-byki.html

 • don_genaro

  Drugi obok Prechtera najbardziej rozpoznawany spec od Elliotta - Glenn Neely mówi:
  "The relentless, almost illogical advance of the past 10 months is coming to an end. This pending top will be followed by a significant 3- to 6-month decline, retracing 60 to 90% of the 2009 rally" Potwierdzeniem dla jego teorii będzie pokonanie jeszcze w styczniu przez S&P poziomu 1100.

 • retepete

  Perspektywa ratingu kredytowego Japonii obniżona do negatywnej przez S&P

  www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aA1NgR16gjg0&pos=1

 • bowojt

  Panie Delubicz
  Jest bardzo źle ale wiem jak rozpoznać Armagedon-
  1) Ropa musi się zamknąć poniżej 73.50
  2) Złoto musi się zamknąć poniżej piątkowego zamknięcia- w zeszły piątek był bardzo ważny cykliczny dołek na złocie, cykle faworyzują wzrost złota w lutym, więc przebicie zamknięcia z piątku oznacza zmianę całkowitą zmianę trendu i złamanie cyklu.

 • bull_matador

  Standard - byliśmy najsilniejsi - jesteśmy teraz najsłabsi (tak jak w marcu 2000).
  Druga luka bessy. Pamiętajcie Merrila Lyncha - "Kupuj polskie akcje...."

  Administracja w USA oskubała klasę średnią i wpompowała forsę w największe banki (które przesicigiwały się w lametach jak im źle). Teraz ujawniając jak wiele zarobiły wyzwoliły falę gniewu przeciw sobie...Jak myślicie wyjdzie im to na zdrowie? Czy wypłacą sobie rekordowe premie od zysków gdy bezrobocie przekroczyło 10% i trzeba podnosić podatki?

 • delubicz

  Panowie Bull_matador i Bowojt
  wszystko prawda,tylko patrzmy na te nadchodzaca katastrofe z pokora,zeby nas nie okrzyknieto antywskaznikami:)
  Odnosnie zlota,bardzo cenna uwaga nt cyklicznosci na tym rynku,ale wydaje mi sie,ze test 1000 USD jest nieunikniony! A ropa do 70 USD,potem zobaczymy...
  pozdrawiam sojusznikow i przeciwnikow

 • sobieslawzielony

  @delubicz
  @bull_matador
  @bowojt

  Panowie. Czy ma ktoś jakiś pomysł odnośnie tego odbicia? Zastanawiam się ile jest czasu na to by uciec...

 • bowojt

  Panie Delubicz staram się zawsze z pokorą podchodzić do rynku.
  Zamknięcie CLF poniżej 73.50 daje zasięg min 50 dolarów za baryłkę.
  Co do złota- jeśli piątkowe dno nie zostanie złamane- wzrosty nadal możliwe ale na razie obsatwiam scenariusz spadkowy- trzeba czekać na potwierdzenie.

 • delubicz

  Pan Sobieslaw
  jesli moje zalozenie jest sluszne,to po obecnej 1 fali spadkowej,jak bedzie kompletna,powinna przyjsc korekta,fala 2,gdyby z obecnego poziomu to 1105-1116,tam nalezy zgodnie ze sztuka zamknac zagubione jeszcze dlugie pozycje,lub dla niedzwiedzi dolozyc krotkie

 • student_uek

  Moim zdaniem Wigi powoli robia sie wyprzedane, mozliwe ze zaliczymy dzisiaj dolek. W Stanach nizej nie powinno byc, DAX rowniez za mocno przeceniony. Mysle ze warto dzisiaj kupowac akcje. Pytanie tylko czy juz teraz czy na koncu sesji (moze udaloby sie minimum na fixingu zaliczyc?). Tak czy inaczej juz sa fajne ceny w przypadku wielu spolek.

 • sobieslawzielony

  @delubicz

  Porównuję nasz WIG20 do USD/PLN. Tam wyraźnie widać że rośnie i będzie rósł, ale przed tym musi skorektować i tu widzę swoją szansę na wyjście z rynków europejskich. Myślę że przed nami parę dni odbicia, tylko nie wiem czy od jutra czy od czwartku...

 • bowojt

  @Sobiesław
  Wszystko ok, musimy obsewować poziomy wsparcia ale jeśli np. popatrzysz na spadek w 1975 roku- tam nie było żadnego dobicia, dopiero przy dnie, spadki trwały bez żadnych niemal korekt.

 • bull_matador

  @sobieslawzielony
  1/ scenariusz (70%) to dzis jest tak zwany low open i korekta. górny limit to 2430.
  2/ scenariusz (30%) to po korekcie do połowy luki w południe zwracamy i kończymy paniką, gdy w stanach będą złe dane i silny spadek na otwarcie.

  Ale nie lubię prognoz dziennych ;-)

  @student_uek
  ceny są fajne ale tylko wzglednie. i pomyśl czy zarobisz na prowizje przed kolejna falą spadku...

  @delubicz
  może w krótkim czasie będziemy antywskaźnikami...
  a jak Obama ogłosi, ze skoro takie dobre wyniki to całe pieniądze maja wrócić do budżetu? a moze tam gdzie były obejmowane akcje za pomoc administracja już sprzedaje? tak jak u nas sprzedawane są resztówki. budżet może korzystać z okazji...

 • bull_matador

  @W.Białek

  Trochę ta dynamika produkcji w Polsce nie ma wsparcia:

  "Nowe zamówienia w przemyśle spadły grudniu o 7,7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca i były o 12,8% niższe niż przed rokiem, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie we wtorek.
  W listopadzie nowe zamówienia zwiększyły się o 2,8% w ujęciu miesięcznym, ale spadły o 12,5% r/r. "

 • student_uek

  @bull_matador

  Coz, mozliwe ze wieksza korekta kiedys sie pojawi i zabierze te 10 czy 15% zyskow, ale poki co trzeba przestrzegac obowiazujacego trendu tak dlugo jak tylko sie da. Uwazam, ze jak pojawi sie korekta to niewielu z nas sie uratuje, na prawde beda to jednostki. A zarobi na korekcie jeszcze mniej osob.

 • sobieslawzielony

  @all

  Patrzę na inne rynki i widzę że odbicie będzie ... Dane makro dla Eurolandu są dobrze (poza PKB w Angli) więc nie ma co się martwić. Potrzebuję 4 dni na wyjście z wszystkiego - dlatego pytam co i jak. Myślę że za parę dni trzeba zacząć całą operację wycofania bo nie chcę się spóźnić... ale boję się też że polecimy bez "przystanku...

  Z drugiej rzecz strony biorąc to wiem że dużo osób chce zrobić teraz zakup, więc będą osoby które to wykorzystają i zrobią ich w konia... i tak bym sobie życzył ...

 • delubicz

  Pan Bowojt,Pan Bull
  ja z tymi antywskaznikami troche zaczepnie...
  Pan Sobieslaw
  wiem z dlugiego doswiadczenia,ze czekanie na korekte bywa kosztowne...
  Pan Student
  pojecie wyprzedania jest wzgledne,ekstremalne wyprzedanie,bywa wskazowka,ze trend,ktory sie rodzi bedzie bardzo dynamiczny i indeksy beda nizej !
  A takie pytanie do Pana,jaki jest trend na daxie,s&p500 i na gpw,bo trzeba zdefiniowac w jakim jestesmy trendzie,zeby nie grac pod prad...
  uklony dla wszystkich

 • stoje_i_patrze

  FTSE100 jest blisko solidnego wsparcia (pozioma linia w okolicach 5180). Również DAX ma silne wsparcie na 5575 (pozioma linia).

  Spekulacyjny long zalecany.

 • stoje_i_patrze

  DAx max 5800 (tzn tam bym oddał max longa, moze nawet 5750-5780)

 • bialek.wojciech

  student_uek:
  "Moim zdaniem Wigi powoli robia sie wyprzedane, mozliwe ze zaliczymy dzisiaj dolek. W Stanach nizej nie powinno byc, DAX rowniez za mocno przeceniony. Mysle ze warto dzisiaj kupowac akcje. Pytanie tylko czy juz teraz czy na koncu sesji (moze udaloby sie minimum na fixingu zaliczyc?). Tak czy inaczej juz sa fajne ceny w przypadku wielu spolek."

  W mojej ocenie trwający spadek to ruch tej klasy co spadek z końca października a dzisiejsza sesja w Stanach odpowiednik tej z 30 października (www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=1685). To znaczy, że będzie tam spadek, który wyznaczy najniższe zamknięcie przed nową kilkutygodniową falą wzrostu. Ale jeśli tak jest, to Europa i my możemy być słabi jeszcze jutro - patrz dołek w Europie i na WIG-u 20 ustanowiony dopiero 3 listopada (na przełomie października i listiopada spadek trwał 7 sesji - dziś mamy dopiero 4-tą - a jego druga faza - po "ząbku" 29 października - 3 sesje; my "ząbek" mieliśmy wczoraj). Innymi słowy dołek nie jest takie oczywiste na której sesji tego tygodnia WIG-u 20 osiągnie najniższy poziom - analogia październkikowo-listopadowo sugeruje dopiero czwartek).

 • sobieslawzielony

  @delubicz

  Wiem że bywa kosztowne. W takim razię wolę nie czekać. Lubię jak ktoś mówi konkretnie... Dzięki :D

 • euromaybach

  @ Pan W. Białek

  Kłaniam się. Panie Wojtku, czy według Pana mamy szansę na nowy lub podwójny szczyt na Wig20? Pozdrawiam

 • delubicz

  Pan Sobieslaw
  nie mozna zapomniec,ze jestesmy na blogu p Wojciecha,a widzi Pan jego wpis,jesliby pojsc tym tropem,to Pan nie tylko wyjdzie ze swoich pozycji ale jeszcze na nich zarobi.
  Ale ja,mimo,ze to niegrzeczne,pozostaje w opozycji bardzo zdecydowanej do Gospodarza,co nie oznacza mojej z nim polemiki,bo na analogie nie ma kontrargumentu,poza zachowaniem rynku,ktory najdobitniej potwierdzi te analogie,lub ich nie potwierdzi. Ja tymczasem korzystam ze spadkow,nie zastanawiajac sie nad przyszloscia,chociaz widze ja w czarnych barwach dla gieldowych bykow:(

 • sobieslawzielony

  Każdy ma swoje zdanie i ma prawo je wyrażać, a to że jest inne to niczemu nie szkodzi. Ja zawsze lubiłem konkrety a nie owijanie :D

 • bialek.wojciech

  bull_matador:
  "@W.Białek

  Trochę ta dynamika produkcji w Polsce nie ma wsparcia:

  "Nowe zamówienia w przemyśle spadły grudniu o 7,7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca i były o 12,8% niższe niż przed rokiem, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie we wtorek.
  W listopadzie nowe zamówienia zwiększyły się o 2,8% w ujęciu miesięcznym, ale spadły o 12,5% r/r. ""

  Rzeczywiście wygląda to bardzo słabo, ale dla danych, którymi dysponuje (od 2006 roku) nie da się pokazać jakiegokolwiek wyprzedzenia w stosunku do dynamiki produkcji. Formalnie rzecz biorąc największa wartość współczynnika korelacji pomiędzy dynamikami rocznymi zamówień i produkcji przemysłowej (+0,66) występuje przy 4-miesięcznym opóźnieniu zamówień. A więc nic się z tego na razie nie da powiedzieć o przyszłej produkcji.

  Szkoda, bo np. w Niemczech korelacja dynamiki nowych zamówień (mam dane od 1992 roku) z produkcją jest na poziomie 0,93 przy 2-miesięcznym wyprzedzeniu.

 • dieter_1

  Jesli ktos chce porozmawiac na temat ropy, ktora zostala ujeta w analizie Debowskiego na jego blogu, to zapraszam na jego blog.

  analizatechniczna.blox.pl/2009/12/Ceny-ropy-osiagna-nowy-szczyt-potem-czas-na.html

  D.

 • student_uek

  @W. Bialek

  Zgadza sie, jednak mam pewne watpliwosci. W mojej ocenie sytuacja sie nieco stabilizuje. Ma to swoj wyraz w tym, ze odleglosc miedzy lokalnymi szczytami a dolkami minimalizuje sie:
  1) szczyt 25 sierpnia na 2317pkt, dolek 2099pkt. Wielkosc korekty: 9,4%
  2) odpowiednio korekta z 2412pkt na 2194pkt, czyli 9%
  3) 2429pkt na 2237pkt (Dubaj - sytuacja nadzwyczajna - panika, dlatego przyjmuje minimum intraday), 7,9%
  4) 2448pkt na 2314pkt, 5,5%
  5) ostatni szczyt 2489pkt, a teraz mamy 2368pkt czyli 4,9%.

  Dodatkowo podczas korekty zapoczatkowanej 7 grudnia dolek zostal wyznaczony po 3 dniach korekty, w kolejnych dniach byl ruch w bok. Dlatego uwazam, ze teraz rowniez zaczniemy ubijac dolek.

 • delubicz

  @all
  skoro Pan Sobieslaw dodal mi odwagi,to jeszcze stwierdze,ze analogie sprawdzajace sie 11 razy wg wykresu dnia z 22 stycznia,nie musza sie sprawdzic kolejny i kolejny raz,a przelamanie trendu wzrostowego nie musi byc falszywe,oraz ze po ustanowieniu dolka obecnej fali zapewne dojdzie do korekty ,ktora moze zniesc nawet i 50%,a moze 61,8% obecnego spadku,ale szczytow juz z tego pewnie nie bedzie

 • bialek.wojciech

  euromaybach
  "Kłaniam się. Panie Wojtku, czy według Pana mamy szansę na nowy lub podwójny szczyt na Wig20?"

  Kłaniam się, pamiętając o tym, że tego spadku nie było w moim scenariuszu, więc mogę nie mieć obecnie dobrego wyczucia rynku, opierając się na analogii z drugim tygodniem maja i ostatnim tygodnem listopada (www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=1685) otrzymuejmy wniosek, że ostatni szczyt (20 stycznia) to odpowiednik szczytów 4 maja i 23 października). Wtedy - wiosną i jesienią - WIG-20 ustanawiał następne lokalne szczyty 12 czerwca (przed korektę czerwcowo-lipcową) i 16 listopada (przed "Dubajem"). Czyli nowe następny szczyt wypada 24 do 39 dni po tym z 20 stycznia, czyli pomiędzy 13 a 28 lutego (w rocznięcę dołka, tak jak w poprzednim cyklu gospodarczym pierwsza fala hossy rozpoczęta w maju 2005 skończyła się w maju 2006). Wzrost na WIG-u 20 miał 12,9 proc. w maju i 10,7 proc. w listopadzie. Na narazie WIG-u 20 od szczytu spadł o ok. 5 proc., więc jeśli nie pogłębi spadków o więcej niż parę procent (a zakładam, że nie), to powinien być w lutym na nowych szczytach.

  Następny dołek cyklu 4-miesięcznego wypada w pierwszej połowie marca: pomiędzy hipotetycznym szczytem w lutym a hipotetycznym dołkiem w marcu powinien rozegrać się większy spadek (wyobrażam sobie, że w hipotetycznym marcowym dołku indeksy trafią na poziomu minimów z przełomu października i listopada i później zaczną robić prawe ramiona w górę przed wiosennym tąpnięciem do poziomów z lipca).

 • bialek.wojciech

  unclebeer:
  "Z góry przepraszam niezainteresowanych za ten komentarz - niezwiązany z tematyką GPW - ale mam dylemat, a nie mam wśród znajomych osób tak doświadczonych specjalistów jak Pan Białek. Ale do rzeczy..

  ..chodzi o umacnianie się złotego, oraz ogólnie o kurs GBP/PLN. Jak na szarego obywatela (studenta) jestem w posiadaniu sporej sumy funtów, które chciałbym najzwyczajniej w świecie sprzedać. Nie planuje długookresowych podchodów, ponieważ część z tych pieniędzy potrzebuję wymienić już teraz - nie specjalnie mogę dłużej czekać (od prawie pół roku śledzę kurs). W porównaniu z początkiem września 2009r. nie ma znaczącej zmiany (było około 4,6zł/1funta i jest podobnie). Na dzień dzisiejszy jestem ciekaw czy ta cała nagonka ze strony mediów oraz powodujące ją opinie analityków tudzież innych ekspertów są choć trochę wiarygodne. Chodzi o stwierdzenia typu: złoty się umacnia, już pod koniec pierwszego kwartału może przekroczyć zaporową do tych czas granicę 4,00zł za 1euro itd. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak będzie kształtowała się pozycja złotego na kilka miesięcy, kwartałów naprzód..ale może Pan potrafi ocenić jak ten okres w roku i ogólne nastroje inwestorów wpływają na ten kurs w tym momencie? Czy są jakieś inne ważne czynniki i czy to jest odpowiedni moment do wymiany moich oszczędności?

  Moje umiejętności niestety nie są wystarczające i nie interesuję się tym na tyle żeby zaryzykować stwierdzeniem, że to nie do końca prawda i warto jeszcze potrzymać te funty.. Decyzja trudna, ponieważ jak już napisałem, nie mam potrzeby sprzedawania całej sumy teraz. Zawsze jest druga strona medalu - sprzedając wszystko na raz uzyskam minimalnie lepszy kurs (co może zrekompensować mi niewielkie wzrosty, lub nawet pozwoli zyskać na spadku..)

  Starając się skrzętnie zarządzać oszczędnościami piszę do Pana z prośbą o radę."


  Może ktoś ma jakiś pomysł jak doradzić panu unclebeer?

  Mnie się wydaje, że złoty będzie najsłabszy w 2012 roku, a na krótszą metę z jakaś wyprzedaż złotego należy się liczyć wiosną (w II kw. tego roku).

 • ironicman01

  FW20H10
  Ja mam poki co L ze stopem na 2370 i dobrze sie z tym czuje. Przelamanie tego wg mnie i ewentualne po nim odbicie bedzie sygnalem na granie krotkich w lutym.
  Poza tym nie mozna zapominac (na co Pan Wojtek zwracal wiele razy uwage), ze jestesmy z tylu za Dax'em wiec do dynamicznych spadkow jeszcze chwilka.

  @ dieter_1
  Dzieki za link. Na ropie moim punktem krytycznym jest $71. Po przebiciu bedzie granie na wieksze spadki;)

 • bialek.wojciech

  bowojt:
  "(...) Jakimś cudem może się poczłapie do góry ale ryzyko jest strasznie duże. Widzę to w w bardzo czarnych barwach! (...)

  Ryzyko silnej korety w ciągu najbliższych 4 miesięcy rzeczywiście wydaje się być bardzo duże, ale ja właśnie zacząłem pisać tekst na blogi zatytułowany "Za wcześnie na bessę" czy jakoś tak (patrz rys. 8 z ostatniego Raportu Tygodniowego). Jakoś Armagedony to mi wychodzą dopiero w 2011 roku, a w tym roku mi po korecie później znowy rośnie tak jak po korekcie z wiosny 2006.

 • ironicman01

  Ps. Chodzi mi o rope brent a nie crude.

 • jureke.30

  Panie Wojciechu
  czy wyobraża Pan sobie taki scenariusz ?
  bardo optymistyczne nastroje inwestorów giełdowych
  www.market-harmonics.com/free-charts/sentiment/investors_intelligence.htm
  prowadzą zgodnie z ich kontrariańską interpretacją do silnej bessy zwłaszcza, że ,,normalizacja polityki pieniężnej to palące się czerwone światło i w rezultacie bessa wraca
  - giełdy ze strefy euro spadają ostro
  - nasz indeks WIG także ALE
  - osłabienie złotego towarzyszące bessie na rynkach akcji wspomaga eksport, hamuje import konsumpcyjny noi znów mamy sytuację w której pod wpływem bessy gospodarka strefy euro trwa w stagnacji a Polska odnotowuje w miarę dobre tempo wzrostu PKB, w rezultacie NBP kończy kampanie promowania euro

 • pancernik_patjomkin

  delubicz pisze:
  "Ale ja,mimo,ze to niegrzeczne,pozostaje w opozycji bardzo zdecydowanej do Gospodarza"
  proszę pana, dlaczego to jest niegrzeczne? niegrzeczne byłoby wskazanie ślepcowi drogi w las i maliny, natomiast wyprowadzenie go z lasu (i błędu) jest jak najbardziej grzeczne

 • bowojt

  Panie Pancerniku pomimo wielkiej sympatii do Pana, analogia ze ślepcem jest niekulturalna.
  Wiemy, że Pan Wojtek rzadko się myli i ma mądre argumenty, które biorę pod uwagę.
  Obyśmy po korekcie my nie byli ślepacami. Na razie złoto, ropa i miedź są na krawędzi ale jeszcze się trzymają.

 • sobieslawzielony

  @delubicz

  Widzę, że tak samo Pan analizuje jak ja... Myślę, na chwilę 30-38% korekty wystarczy - chociaż jak się to rozpędzi to może być 50-61%... Podobne ksiązki czytamy :D

  Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Za dużo jest do zarobienia żeby tak "łatwo" spaść na dół :D

 • kociobw

  www.bankier.pl/wiadomosc/Winny-wskaznik-ekonomiczny-2082978.html
  @all

 • delubicz

  Panie Sobieslawie
  jestem zwolennikiem prostej analizy i ogromnie polegam na wlasnej intuicji. Zauwazylem,ze ogrom wiedzy teoretycznej generalnie przeszkadza w zarabianiu na rynkach kapitalowych,gdyz prowadzi do paralizu decyzyjnego. A jeszcze bardziej przeszkadza czytanie analiz najlepszych nawet analitykow,czego stalem sie ostatnio niewolnikiem

 • sagusiek

  Zaczyna być ciekawie :) Teraz pytanie czy pykną bankiera na 2417 ? Jeśli pykną to mamy trochę popłoch niedzwiadków w końcówce i o to chodzi...

 • bowojt

  Świeże spostrzeżenia.
  Wiem, że wiele osób czekało na dywergencje na godz RSI dla potwierdzenia dołka.
  Może ona nie nadejść. Surowce balansują na krawędzi ale moich poziomów nie złamały jak na razie dlatego jestem czujny. Armagedon będzie jak surowce złamią poziomy.
  Obawiam się, że przed zaliczeniem 1.375 EUR/USD istnieje możliwość odbicia do 1.46

 • sagusiek

  Witam Panie Delubicz
  Napisał Pan całą prawdę :) Dlatego nie pracuje już w DM. Zawsze było za nisko, za wysoko, za wcześnie, za późno na L na S itd itd.
  Teraz najprostsze sygnały i konsekwencja bo z tego zyję a reszta to hobby :)

  Pozdrawiam

 • delubicz

  Pan Bowojt,
  z metali,ktorych Pan nie wspomina,a ja na nich gram,czyli platyna i srebro juz sie wybily:),oczywiscie w dol

 • sobieslawzielony

  @delubicz
  @bowojt
  @sagusiek

  Panowie. Święte słowa o których w "ferworze walki" zapominamy - "Najprostrze rozwiązanie jest zazwyczaj najlepsze". Trzeba czasem popatrzyć z innej strony na problem. Lepiej nie zarobić 10% niż stracić 30%.

  Dziękuję Panie delubicz za kubeł zimnej wody... Trzeba czasem książki na bok odłożyć :D

 • bowojt

  @Pan Delubicz
  Wiem, że Pallad również zaliczy ostry spadek, dla nas i rynku akcji najważniejsze jest potwierdzenie na miedzi, złamanie 73.50 na ropie i wybicie dołem na złocie- to potwierdzi przyspieszenie trendu w dół i panikę deflacyjną.

 • delubicz

  Pan Bowojt,
  ale i tak ostroznosc wskazana,bo te wyjscia dolem moga byc zanegowane,faktycznie miedz,zloto i ropa sa najwazniejsze,a one ciagle jeszcze trzymaja sie

 • bowojt

  Pan Delubicz
  Poziomy, które podałem nie będą fałszywymi wybiciami w dół (otrzymałem je od kogoś z pewnej słynnej instytucji finansowej).
  Jeżeli będą trzymać, może się zdarzyć jazda do góry.
  Dlatego też przełamanie ich w dół będzie dla mnie ostatecznym potwierdzeniem żeby jeszcze więcej S-ek doładować.

 • face90

  @sagusiek

  A czy jest taka możliwość działalności gospodarczej opartej o grę GPW i jak to rozliczać z ZUS, US , itp ? Masz może jakieś doswiadczenie ?

 • delubicz

  face90
  poniewaz ja tez opieram moja egzystencje na grze gieldowej od wielu lat to odpowiem,ze mozna rozwiazac to roznie,ale najprosciej jest placic podatki wg informacji otrzymywanych od DM,stawka 19%,podatek od zyskow kapitalowych,a w ZUS ubezpieczyc sie dobrowolnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Emerytura i zadne inne przywileje nie przysluguja,chyba,ze wybierze Panjakies inne rozwiazanie,to moze koledzy podpowiedza

 • rafal.rosochacki

  Panowie, ja nie rozumiem jednego, skoro mówicie o prostych sygnałach, to dlaczego mieszacie w surowce złoto, kiedy dla mnie logicznym przy spadkach na rynkach akcji ucieczka w złoto, to skoro to ma także spadać, to gdzie ma uciekać kapitał ???

 • delubicz

  zloto zachowa sie tak jak reszta surowcow,juz wszyscy uciekli w zloto,to jest najbardziej oblepiony tlumem papier

 • bowojt

  Pan Rafał
  Jednoczesny spadek złota, ropy miedzi spowoduje panikę deflacyjną.

 • bowojt

  Panie Delubicz proszę zauważyć jak ropa magicznie zatrzymała się nad poziomem 73.50.
  Jesteśmy w kluczowym momencie.

 • delubicz

  Tak,faktycznie,Panie Bowojt,jest jeszcze taka mozliwosc,ze rynki sie pozbieraja i wyprowdza przewidywana przez nas korekte i wtedy ropa podejdzie,a w kolejnym spadku pokona te rzeczone 73.5

 • bowojt

  Pan Delubicz
  Ja niestety nie posiadam skomplikowanych algorytmów obliczeniowych żeby wiedzieć który poziom dla wielkich instytucji jest ważny ale korzystam z pomocy osoby, która posiada dostęp do takich info.
  Jeżeli te poziomy nie zostaną złamane na zamknięciu dziennych świec, może nas czekać niespodzianka w górę i wtedy scenariusz Pana Wojtka choć szokujący, okaże się prawidłowy.

 • sagusiek

  Witam Face90

  Najlepiej tak jak napisał Pan Delubicz czyli pykasz swoje a jak wypykasz to Ci wezmą 19%. Żadnych spółek kapitałowych bo wtedy 40%.
  ZUS opłacasz sam albo jesteś na tyle dobry, że przygarnia Cie jakaś firemka doradztwa finansowego jako analityka i wtedy masz i etat i siedzenie przy GPW to Twoja praca i robisz swoje ;)
  Pozdrawiam

 • zulus_chacka

  Mozliwe ze tworzymy cos na ksztalt rozwartego trojkata, najlepiej widoczny na wykresie liniowym w20. gorna linia szczyty z dni 16 list 4gru 19sty, dolna linia - 19 list, 27 list. aktualnie dolna linia znajduje sie na poziomie 2243 i sie obniza. Moze wiec ten typ formacji ( czyli dalej meczacy boczniak) zamiast oczekiwanych przez uczestnikow blogu mocnego spadku do 2000 na w20 przez uczestnikow blogu
  z drugiej strony fw20 jesli nie wroci dzis ponad sk45 bedzie oznaczlo zlamanie lini trendu na linwym (skala nie !! logarytmiczna) przez dolki 17 luty i 10 lipca 2009

 • sagusiek

  Kilka z tych korekt w ostatnim roku kończyła się po tych samych danych co dzisiaj...

 • jurgenes

  Do zulus_chacka:

  Jestem uczestnikiem bloga ale nie oczekuje spadku do 2000 a wzrostu do 2850 ;-)

 • stoje_i_patrze

  Bovespa - duży test w ty momencie - po raz pierwszy od marca 2009 testowane jest msa ema 100 na dziennych, pomniejsze już przebite. Nigdy wcześniej w tym okresie sma ema 100 nie były testowane.

  Merval - testowane sma ema 34 - najczęściej tutaj następowało odbicie

  IPSA - hen hen daleko w chmurach, ale wygląda mi to na koniec wspinaczki na tym rynku, taki strzał pionowy w gorę

 • pablo_bed33

  @bowojt
  Spadek zostal odwolany. Dlaczego ponizej:
  - spadek byl potrzebny do przymuszenia powtornego wyboru Bernanke (ucznia Roberta Mugabe), poniewaz jego nominacja jest prawie pewna to tzw. "wolny rynek" moze odbic i GS juz dziala (Max Keiser fajnie pokazuje ich manipulacje)
  - Spadlismy 5 falami wiec musimy odbic, takie prawa rynku 1116-18 na s&p chyba ze oglosza euforie lub dodruk dolarow, to moze byc wyzej, nawet nowe szczyty
  - Podali nowe nowe dane o deficycie "Deficit to hit $1.35 trillion" wiec dolar musi slabnac, a zloto drozec
  - Dzis widoczne bylo wypinanie dlugich pozycji na zlocie i srebrze
  Faktycznie dobrze okreslil Pan zakres odbicia na eurusd do okolo 1.46
  - Dollar niekoniecznie musi sie umacniac bo przy spadku gield drukarz Ben bedzie drukowal nowe bailout'y zloto wtedy nie bedzie juz taniec dlatego nie sadze zeby odwrotna korelacja dolara ze zlotem sie utrzymala
  Pamietajmy ze Ben nie dopusci do deflacji ani zalamania rynkow, jeszcze nie teraz

 • song_mun

  @ Rafał Rosochacki
  Panowie, ja nie rozumiem jednego, skoro mówicie o prostych sygnałach, to dlaczego mieszacie w surowce złoto, kiedy dla mnie logicznym przy spadkach na rynkach akcji ucieczka w złoto, to skoro to ma także spadać, to gdzie ma uciekać kapitał ???

  Złoto jest zarówno "pieniądzem" jak i surowcem - wystarczy sobie przypomnieć gdzie jest wykorzystywane w przemyśle (od stomatologii po elektronikę i high tech). Wbrew pozorom przemysł zużywa całkiem spore ilości zlota.
  Kapitał najczęściej ucieka z akcji w najbezpieczniejsze obligacje, zwłaszcza w rządówki USA czy Niemiec. Rynek obligacji jest wielokrotnie większy niż rynek złota (to największy na swiecie rynek), więc wprowadzając nań w krótkim czasie powiedzmy 5 mld USD nie powoduje się kosmicznych eksplozji ceny.
  Cała roczna produkcja złota na świecie, licząc po cenie 1100 USD/oz to zaledwie nieco ponad 200 mld USD - spróbuj sobie wyobrazić, co by się stało z ceną zlota, gdyby ktoś chciał tu szybko (powiedzmy w 2 tygodnie) wpuścić 5 mld USD. Oczywiście na rynku zlota obraca sie nie tylko bieżącą produkcją i nie tylko zlotem fizycznym, ale to pokazuje jego rzeczywisty rozmiar.
  Równie łatwo jest obligacje opuścić bez wywoływania zaburzeń cenowych, więc naprawdę wielcy wolą obligacje jako bezpieczną przystań dla swoich pieniędzy, co nie znaczy, że złoto ich nie interesuje. Interesuje, ale co najwyżej jako uzupełnienie.

 • rafal.rosochacki

  Panowie, wybaczcie, nie chciałbym nikogo urazić, ale wychodzę z taką drobną uwagą. Czytam komentarze i szanuję prognozy jurgenesa oraz pegasusa, i uważam, że obaj uczestnicy rozmowy mają rację, mimo, że jeden prognozuje spadki, drugi prognozuje wzrosty. Wnoszę tak z prostego powodu. Nikt nie określa bliższego terminu w którym to ma się stać. Faktem jest, że w niektórych prognozach pegasusa były podane jakieś tam daty, no ale to się nie sprawdziło, zaś kiedy ktoś pisze, że spadnie, albo że wzrośnie .. Panowie, wiadomo, inaczej nie będzie, chyba, że boczniak :). Ja rozumiem, że nikt nie zdradza swoich sposobów na zarabianie, ale jak już piszemy jakiś komentarz, to może chociaż zakres dat i wartości indeksu ? A to jak do tego doszliście niech zostanie słodką tajemnicą ;). Pozdrawiam wszystkich

 • rafal.rosochacki

  @song_mun
  Dziękuję za obszerne wyjaśnienie, ja dopiero wchodzę w ten świat i mimo, że spędziłem 5 lat na ekonomii, to w ostatnie pół roku nauczyłem się dużo więcej między innymi dzięki takim ludziom, dziękuję;).

 • spekulant09

  Witam serdecznie ze względu na workoholizm :) ostatnio mało czasu na intraday. Wstawiam parę kresek. Pozdrawiam.

  Ciekawa analogia, jeśli poprawna liczę na test 1200 pkt.
  S&P
  www.bankfotek.pl/view/515263

  Kanał wzrostowy + średnie:
  www.bankfotek.pl/view/515264

  WIG 20 liczę na zamknięcie w piątek ponad EMA 200 na interwale tygodniowym
  www.bankfotek.pl/view/511354

  DAX dzisiejszy analogia do korekty październik - listopad.
  www.bankfotek.pl/view/516291

 • spekulant09

  Witam serdecznie ze względu na workoholizm :) ostatnio mało czasu na intraday. Wstawiam parę kresek. Pozdrawiam.

  Ciekawa analogia, jeśli poprawna liczę na test 1200 pkt.
  S&P
  www.bankfotek.pl/view/515263

  Kanał wzrostowy + średnie:
  www.bankfotek.pl/view/515264

  WIG 20 liczę na zamknięcie w piątek ponad EMA 200 na interwale tygodniowym
  www.bankfotek.pl/view/511354

  DAX dzisiejszy analogia do korekty październik - listopad.
  www.bankfotek.pl/view/516291

  Poprawione linki.

 • pedro-pedro

  @sobieslawzielony
  "Porównuję nasz WIG20 do USD/PLN. Tam wyraźnie widać że rośnie i będzie rósł, ale przed tym musi skorektować i tu widzę swoją szansę na wyjście z rynków europejskich"
  ... ciekawe..., ja natomiast korzystam z okazji by WEJŚĆ na rynki europejskie i pozbyć się USD :-)

 • podtworca

  Witam. A może tak zajrzeć na S&P500 b. długoterminowo?

  stooq.pl/q/a/?s=s%26p500&i=m&u=285755

  Kreski i analogia do 75-tego wskazują, że możliwy zasięg 12xx przed głębszą korektą.

  Pozdrawiam

 • pyta.ulica


  @Spekulant09 i StudentUEK
  Niniejszym przepraszam Panów za pomyłkę. Oczywiście fantastyczne wykresy pokazujące historyczne sygnały BUY wynikające ze średnich przedstawił w listopadzie Pan Spekulant09.
  Jeszcze raz przepraszam.
  @Spekulant09
  Zastanawiałam się od czego S&P odbiło, teraz wiem EMA200 tygodniowe.
  Wiem natomiast na czym teraz się zatrzymało- EMA 500 dzienne.
  stooq.pl/q/a/?s=s%26p500&i=d&u=767463
  Pozdrawiam.

 • zulus_chacka

  @ jurgenes

  przejrzalem ostatnie komentarze i te zakladajace wzrost w najblizszych tygodniach byly praktycznie niewidoczne. posty dotyczyly glownie ile to spadnie,i trwala licytacja na poziomy. a to nie sprzyja dlugim spadkom

 • bowojt

  @Pablo-bed
  Dziękuję.
  Jeśli poziomy które podałem będą trzymać, może być rzeczywiście koniec spadków

 • stoje_i_patrze

  Dla cyklistów. Pod tym linkiem jest fajne narzędzie które sprawdza odczyty cykli wg metody hursta (parametry przygotowane przez autora)
  wallstreetexaminer.com/mr-widget-a-tool-for-day-traders/

  działa na bank w czasie sesji w usa
  Najdłuższe to 8 dniowe ale i tak ciekawe. Niestety kompa trochę obciąża gdyż wymaga MS silverlight:(

  Ja polegam z tych dwóch wykresów (pod tym linkiem) górny oraz pod nim histogram (odczyty linie czerwona, zółta, niebieksa, zielona).
  Widać że mamy bycze ustawienie dłuższych cykli, na tygodniową podbitkę. tak to odczytuję.

 • face90

  wykres_dnia_20100126

  www.analizy.pekao.com.pl/index.php?p=komentarze&kid=26&pkid=40&ppkid=56&kom_kid=14

  No to wyszło szydło z worka ...
  W 2004-2005 powinniśmy mieć korektę 30 %
  Wszelkie aktywa, surowce potaniałyby w czasie korekty.
  Wtedy indeksy znowu zaczynałyby kolejny cykl na niższych poziomach.
  Nie byłoby bańki na wszystkim...
  Ale nadmiar pieniądza w tych latach, luźna polityka banków , ryzykowne zachowania banków inwestycyjnych na giełdach doprowadziły do wysokiej bazy cenowej dla nowego cyklu...
  Poprawa koniunktury nowego cyklu podbiła ceny, które ominęły korektę w poprzednim cyklu...

  Piotr Kuczyński już w 2005 przestrzegał o bańce - pewnie na podstawie między innymi tych danych.

  Czy zatem warto odnosić się do "fałszywych" wycen z 2007 roku ?

 • stoje_i_patrze

  @jurgenes
  Ty jesteś perma_byk. Ciągle ten sam komentarz i na każdym blogu (np Blog Pawła Szczepanika) i zawsze up up up. Często piszesz że widzisz formację i że wkleisz później ale potem nic nie wklejasz. Nie obraź się ale trochę jesteś mały spamer.

 • bowojt

  @Face 90
  To samo zauważyłem wcześniej, nie było korekty w 2004-5
  Czy nie zapłacimy za to podwójnie i to niespodziewanie w tym cyklu.

 • face90

  S&P w październiku zatrzymało przed dalszą przeceną lepsze prognozy PKB :

  Czwartek, 29 Października 2009

  13:30 USA PKB (anualizowany) - wst III kw. 3.5% 3.2% -0.7%
  stooq.pl/kalendarium/?w=200943

  Zrobił się "ząbek" po nim 1 dzień spadków i do góry

  stooq.pl/q/d/?s=s%2526p500&c=0&d1=20091015&d2=20091115.


  Teraz dobre dane konsumentów spowolniły spadki dziś , bo powinny być spadki jeszcze.

  Dane o PKB w piątek o 14:30 i mają być dobre ( ? )

  Miśki maja mało czasu albo już go nie mają ...

 • delubicz

  @wszyscy
  czytajac ostatnie wpisy mam wrazenie,ze wiele osob juz widzi odbicie, wzrost,korekte spadków,czyli ich koniec ,ktore notabene jeszcze sie nie zaczely... nawet moj sojusznik Pan Bowojt,który jest ponadto znakomitym realistą tez obawia sie,ze za chwile trzeba bedzie odtrabic ten mini trend spadkowy. No coz pozostaje w opozycji do wiekszosci ,usuwam się wiec w cień,a w kazdym razie zmniejszam aktywnosc,gdyz wielu tu patrzy na trendy przez pryzmat makroekonomii,a ja jestem technikiem i miedzy innymi dzieki temu,ze nie czytalem prognoz p P.Kuczynskiego juz od 2005 roku,nie wiedzialem,ze lada moment beda spadki i dotrwalem z dlugimi pozycjami do konca wzrostow 2007. Przestaje wiec czytac nawet znakomity merytorycznie blog Pana Wojciecha, by zarobic teraz na spadkach,a w razie czego podjac samodzielna decyzje zmiany postrzegania rynku. Uklony,dla Pana Song muna,swietny blog Pan prowadzi,gratulacje!!! Zycze powodzenia wszystkim,jak bedziecie mieli pytania,to prosze,czasami tu jednak wejde.Pozdrowienia Witold

 • bowojt

  PANIE DELUBICZ!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Proszę mnie nie zostawiać samego!!!!
  Potrzebujemy małego potwierdzenia i być może okaże się że mamy ARMAGEDON!!!
  Też ciągle widzę pro bycze nastawienie.
  Dzisiaj przeanalizuję jeszcze raz sytuację i rano napiszę.
  Proszę potwierdzić, że Pan nie odchodzi.

 • bowojt

  @Pan Delubicz
  Dla potwierdzenia- ręka na sercu- trzymam dalej 2/3 S-ek wziętych przy szczycie.

 • sagusiek

  WItam Bowojt
  Spokojnie nie jesteś osamotniony z S po prostu niektórzy mniej piszą o tym co myślą. Dla mnie dopiero zamknięcie luki u nas spowoduje zamknięcie części S.
  Dane danymi, makro to makro a kreski to kreski. Czasem lepiej skupić się na jednym czyli w moim przypadku na kreskach ;)
  Pozdrawiam

 • bowojt

  Dzięki Sagusiek
  Mi nadal cała sytuacja totalnie śmierdzi.
  EUR/USD poziom 1.37 mnie już nie satysfakcjonuje. Wiem że rynek albo zrobi lekką zamyłę albo walnie prosto na 1.30.
  Potrzebuję jeszcze małego potwierdzenia,że weszły długoterminowe sygnały SELL

 • delubicz

  Do jutra

 • sagusiek

  Bowojt RELAX !!!
  Dane pójdą a Ty patrz na kreski, FOMC pójdzie a Ty dalej na kreski, PKB a Ty dalej na kreski.
  Co ma być to będzie i Twoje 500 scenariuszy nie przekona rynku ani go nie zmieni więc kreski PATRZ na kreski ;)
  Do jutra

 • bowojt

  Sagusiek ja jestem techniczny, nie makro. Nie mam 500 scenariuszy ale żeby potwierdzić ten o którym kraczę od paru dni potrzeba pewnego sygnału, którego jeszcze nie ma.

 • sagusiek

  Bowojt no to po co te scenariusze ? Pilnuj się tego co masz i tyle. Jeśli złapałeś wyżej niż jest teraz to ustaw stopa na całość czy część i czekaj... Kreska prawdę Ci powie hahaaa
  Zmykam

 • stoje_i_patrze

  @temat oprocentowania na rezerwach (spam...)
  forum.gazeta.pl/forum/w,17007,89942210,106308015,temat_oprocentowania_na_rezerwach.html


  @delubicz
  "nie czytalem prognoz p P.Kuczynskiego juz od 2005 roku,nie wiedzialem,ze lada moment beda spadki i dotrwalem z dlugimi pozycjami do konca wzrostow 2007"

  wycofał się z tej prognozy nie później jak kwartał po jej ogłoszeniu

 • stoje_i_patrze

  Biorąc pod uwagę odczyty dla krótkich cykli, biorać pod uwage iż spodziewana jest pompa w przyszłym tygodniu a na ten tydzień F ED zaplanował dostarczenie kasy za M BS, nadal spodziewam się preferowania długich pozycji na rynkach akcji.

  Kolejne duże aukcje bedą mieć miejsce 9-11 lutego, zostaną ogłoszone 3 lutego, zgodnie z :
  bit.ly/PRQf4

  Byki już machają kopytkami i puszczają parę z nosa, przygotowując się do ataku:
  www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601086&sid=ajsPdygZq1vU

 • stoje_i_patrze

  Ciekawostka - spadki w brazyli spowodowane były m.in. rekomendacją JPM :
  www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601086&sid=aeAk_zSutSyE

  Zatem JPM dobił troszkę rynek tą rekomendacją, ciekawe czy łapie L. Dodatkowo wyprzedają VALE (he worlds biggest iron-ore miner), taki nasz odpowiednik KGHM

  Co ciekawe, VALE wcale nie dotarłdo szczytów tak jak KGH:
  www.bloomberg.com/apps/cbuilder?ticker1=VALE5%3ABS

 • bowojt

  JPM i GS to największe łajzy na świecie, akurat ich oficjalnych rekomendacji nie należy słuchać.

 • stoje_i_patrze

  e mini futy sp500 usa w spadkowym - 60 min
  www.bankfotek.pl/image/516730.jpeg
  www.bankfotek.pl/view/516730

  a Shanghai Composite Index wisi na sma ema 200 na dziennym

 • stoje_i_patrze

  i znowu ES
  www.bankfotek.pl/image/516732.jpeg
  www.bankfotek.pl/view/516732

 • stoje_i_patrze

  Te skomplikowane algo dla ropy to zwykle kreski w bankach:
  www.bankfotek.pl/image/516735.jpeg
  www.bankfotek.pl/view/516735

  widac ze wazny pivot

 • bowojt

  Dzień dobry Panie Delubicz,
  Udało mi się ustalić, iż Emerging Markets mają już szczyt za sobą, a na SP wszedł długoterminowy sygnał sprzedaży.
  Trend się odwrócił, SPADAMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Odbiór....

 • bowojt

  Goldman Sachs commodity index także już poważny szczyt ma za sobą i jest w trendzie spadkowym.

 • stoje_i_patrze

  Panie Wojciechu (@bialek.wojciech)
  mam pytanie dotyczące ostatnich zmian w ratingu dla perspektyw Japonii (ostatnie info z tego tygodnia). Zadziwia mnie zachowanie jena. Skoro perspektywy są coraz gorsze, to tym bardziej powinniśmy być bliżej to małej hiperinflacji (bądź przynajmniej mocnej inflacji) to powinno osłabić jena względem eur usd i innych głównych walut. Stało się na odwrót!! Jedyne wytłumaczenie dla takiego zachowania to po prostu carry trade. Ostatnia korekta pokazuje nam jak duży był/jest carry trade w jenie. Inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć. Dla mnie jen zachował się dokładnie na odwrót niż bym się spodziewał. Weźmy przykład Polski - gdyby nam obcieli rating to pln bardzo by się osłabił, a nie umocnił.

 • stoje_i_patrze

  no i mamy komplet infa od wielkich:
  GS, MS, JPM zalecaja sprzedawac bo korekta. Zatem należy robić na odwrót?

 • stoje_i_patrze

  W sprawie ostatniego to np MS:
  www.zerohedge.com/article/morgan-stanleys-teun-draaisma-joins-goldmans-oneill-bear-train

 • bowojt

  stoję_i_patrzę
  nie, tym razem nie kłamią

 • face90


  Korekta dobra rzecz - a szczególnie dla posiadających S.
  Może troche spadnie , wyjdą najwięksi spekulanci z giełd, surowców...
  Jutro dobre dane makro o prognozie PKB - rynek powinien na nie dobrze zareagować...
  Jak nie zareaguje dobrze na dobre dane to możemy mówić o powolnej korekcie

 • bialek.wojciech

  spekulant09:
  "Witam serdecznie ze względu na workoholizm :) ostatnio mało czasu na intraday. Wstawiam parę kresek. Pozdrawiam.

  Ciekawa analogia, jeśli poprawna liczę na test 1200 pkt.
  S&P
  www.bankfotek.pl/view/515263

  Kanał wzrostowy + średnie:
  www.bankfotek.pl/view/515264

  WIG 20 liczę na zamknięcie w piątek ponad EMA 200 na interwale tygodniowym
  www.bankfotek.pl/view/511354

  DAX dzisiejszy analogia do korekty październik - listopad.
  www.bankfotek.pl/view/516291"

  Dziękuję za wykresy. Mniej więcej tak to sobie wyobrażam.

 • bialek.wojciech

  podtworca:
  "Witam. A może tak zajrzeć na S&P500 b. długoterminowo?

  stooq.pl/q/a/?s=s%26p500&i=m&u=285755

  Kreski i analogia do 75-tego wskazują, że możliwy zasięg 12xx przed głębszą korektą."

  Próbowałem zreplikowac Pańskie kreski i wyszło mi, że w 1975 korekta rozpoczęła się z linii trendu spadkowego, którą obecnie też już osiągnieliśmy a nawet naruszyliśmy. W 1975 korekta rozpoczęła się z 15-16-miesięcznego maksimum S&P. Ten warunek też już został spelniony. Wtedy korekta rozpoczęła się dopiero po dojściu rynku do poziomu korekty wcześniejszej bessy poprzedzającej załamanie prowadzące do ustanowienia dołka bessy. Teraz odpowiednikiem tej korekty jest strefa powiedzmy 1156/1215-1305, czyli zasięg ostatniej korekty poprzedzającej "polehmanowe" załamanie. Rynek doszedł do 1150.

 • bialek.wojciech

  face90:
  "wykres_dnia_20100126

  www.analizy.pekao.com.pl/index.php?p=komentarze&kid=26&pkid=40&ppkid=56&kom_kid=14

  No to wyszło szydło z worka ...
  W 2004-2005 powinniśmy mieć korektę 30 %
  Wszelkie aktywa, surowce potaniałyby w czasie korekty.
  Wtedy indeksy znowu zaczynałyby kolejny cykl na niższych poziomach.
  Nie byłoby bańki na wszystkim...
  Ale nadmiar pieniądza w tych latach, luźna polityka banków , ryzykowne zachowania banków inwestycyjnych na giełdach doprowadziły do wysokiej bazy cenowej dla nowego cyklu...
  Poprawa koniunktury nowego cyklu podbiła ceny, które ominęły korektę w poprzednim cyklu...

  Piotr Kuczyński już w 2005 przestrzegał o bańce - pewnie na podstawie między innymi tych danych."


  Moim zdaniem zrozumienie, że okresie 2001-2007 na naszym rynku to DWIE hossy (2001-2004 i 2005-2007) sklejone "niedorozwiniętą" bessą z lat 2004-2005, jest kluczowe do pełniejszego zrozumienia obyczajów naszego - i nie tylko oczeywiście, bo to był fenomen globalny rynku.

 • song_mun

  @ unclebeer:

  ..chodzi o umacnianie się złotego, oraz ogólnie o kurs GBP/PLN. Jak na szarego obywatela (studenta) jestem w posiadaniu sporej sumy funtów, które chciałbym najzwyczajniej w świecie sprzedać. Nie planuje długookresowych podchodów, ponieważ część z tych pieniędzy potrzebuję wymienić już teraz - nie specjalnie mogę dłużej czekać (od prawie pół roku śledzę kurs). W porównaniu z początkiem września 2009r. nie ma znaczącej zmiany (było około 4,6zł/1funta i jest podobnie). Na dzień dzisiejszy jestem ciekaw czy ta cała nagonka ze strony mediów oraz powodujące ją opinie analityków tudzież innych ekspertów są choć trochę wiarygodne. Chodzi o stwierdzenia typu: złoty się umacnia, już pod koniec pierwszego kwartału może przekroczyć zaporową do tych czas granicę 4,00zł za 1euro itd. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak będzie kształtowała się pozycja złotego na kilka miesięcy, kwartałów naprzód..ale może Pan potrafi ocenić jak ten okres w roku i ogólne nastroje inwestorów wpływają na ten kurs w tym momencie? Czy są jakieś inne ważne czynniki i czy to jest odpowiedni moment do wymiany moich oszczędności?

  Moje umiejętności niestety nie są wystarczające i nie interesuję się tym na tyle żeby zaryzykować stwierdzeniem, że to nie do końca prawda i warto jeszcze potrzymać te funty.. Decyzja trudna, ponieważ jak już napisałem, nie mam potrzeby sprzedawania całej sumy teraz. Zawsze jest druga strona medalu - sprzedając wszystko na raz uzyskam minimalnie lepszy kurs (co może zrekompensować mi niewielkie wzrosty, lub nawet pozwoli zyskać na spadku..)
  Starając się skrzętnie zarządzać oszczędnościami piszę do Pana z prośbą o radę."


  Skoro nie widać chętnych do pomocy, spróbuję ja. Od razu muszę zaznaczyć, że FOREX to nie jest miejsce, w którym normalnie działam, a ze wszystkich prognoz, które z takiego czy innego powodu robiłem w 2009 r., najmniej trafiałem na walutach :-).
  Masz więc do wyboru 2 opcje - albo znowu pomylę się zgodnie z prawem serii, albo odwrotnie - już tyle błędów w sprawie walut zrobiłem, że czas wreszcie na to, by prognoza była dobra :-)

  Zaryzykuję i spróbuję popatrzeć nieco na GBP okiem technika i wymyśleć jaką taką strategię wychodzenia z funta, taką dla przeciętnego człowieka a nie dla lewarującego się spekulanta z Forexu. Zacznijmy od obrazka funta czyli notowań GBP/PLN na międzybanku. Tak wygląda roczny wykres funta w świecach tygodniowych:
  stooq.com/q/?s=gbppln&c=1y&t=c&a=lg&b=1
  a tak jego powiększenie w ostatnich 3 miesiącach:
  stooq.com/q/?s=gbppln&c=3m&t=c&a=lg&b=1
  Rzeczywiście, od paru miesięcy mamy tam wyraźny ruch boczny między strefą powiedzmy 4,75 a 4,47, przy czym ostatnio obserwujemy umacnianie się funta, połączone z próbą wyjścia ponad górne 4,75. W tej chwili funt kosztuje 4.7060 PLN z tendencją do wzrostów.
  Patrząc na to wszystko, plus na inne ważne waluty oraz na oscylatory mam wrażenie, że stwierdzenia typu "zloty się umacnia" są już nieaktualne i jesteśmy właśnie w fazie odwracania trendu. Wiem, że to, co piszę, jest ryzykowne, ale cóż - tak to widzę. Nawet na najsłabszym względem PLN Euro widać świecową formację odwrócenia trendu na poziomie 4,0 tzw. poranną gwiazdę ,która wydaje się być potwierdzona późniejszymi wzrostami.
  Problem w tym, że od umacniania do zdecydowanego osłabiania złotego droga czasem daleka i nim kursy walut zaczną zdecydowanie rosnąć, może minąć sporo czasu tzw. "budowy bazy" pod wybicie, czyli mówiąc bardziej po ludzku kołysania się kursu w tę i z powrotem w niewielkim przedziale, tuż nad ostatnim minimum - dla funta to ostatnie lokalne minimum to 4,50.
  Co z tego wszystkiego wynika dla Ciebie? Po pierwsze - kluczowy dla Twojego wyjścia z funta jest poziom 4,75. Jeśli na wykresie GBP zobaczysz, że w ciągu najbliższych 2-4 tygodni (tyle chyba możesz jeszcze wytrzymać?) kurs wyjdzie parę groszy ponad tę granicę, spróbuj wytrzymać z funtami na pokładzie, gdyż będziesz miał wtedy sporą szansę na to, że jest to wybicie z tzw. konsolidacji, które powinno wypchnąć funta do co najmniej 5,0 PLN,może wyżej. Ciąg dalszy niżej

 • sagusiek

  Witaj Stoje_i_patrzę

  Może po prostu jen wraca na swoje podwórko po tym ratingu i stąd umocnienie. Jeżeli jest źle to nasz pieniądz wraca do nas. Przykład z Polską jest dobry bo właśnie tak by to wyglądało u nas czyli osłabienie. Tylko, że my pieniądze nie mielibyśmy skąd ściągnąć. Tak ja to widzę.
  Pozdrawiam

  P.S. Masz jakieś pozycję ?

 • delubicz

  Panie BOWOJT
  Witam
  ogolnie rzecz biorac zgadzam sie z Panem,spadki sie prawdopodobnie zaczely,bedac technikiem nie zwracam uwagi kiedy i jakie dane sie ukażą,o czym ciagle inni koledzy przypominaja i uzalezniaja od tego postrzeganie rynku. Tylko tak jak wczoraj powiedzialem lada moment czeka nas korekta tych spadkow,nowych szczytow juz nie bedzie,albo moim zdaniem juz nie bedzie

 • bowojt

  Pan Delubicz
  Czy brał Pan pod uwagę możliwość, że bardzo dużego odbicia może nie być tylko powolne męczące osuwanie się w dół? W taki właśnie sposób rozwijają się poważniejsze korekty lub zmainy trendu..............nie pozwalając bykom zarobić ani niedźwiedziom dobrać S-ek na wyższych poziomach.

 • bialek.wojciech

  stoje_i_patrze:
  "Panie Wojciechu (@bialek.wojciech)
  mam pytanie dotyczące ostatnich zmian w ratingu dla perspektyw Japonii (ostatnie info z tego tygodnia). Zadziwia mnie zachowanie jena. Skoro perspektywy są coraz gorsze, to tym bardziej powinniśmy być bliżej to małej hiperinflacji (bądź przynajmniej mocnej inflacji) to powinno osłabić jena względem eur usd i innych głównych walut. Stało się na odwrót!! Jedyne wytłumaczenie dla takiego zachowania to po prostu carry trade. Ostatnia korekta pokazuje nam jak duży był/jest carry trade w jenie. Inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć. Dla mnie jen zachował się dokładnie na odwrót niż bym się spodziewał. Weźmy przykład Polski - gdyby nam obcieli rating to pln bardzo by się osłabił, a nie umocnił."

  Też tego oczywiście nie rozumiem, ale ja daję prawo rynkowi wyprzedzać tego typu wiadomości, więc spokojnie mogę założyć, że jen osłabił sie w związku z czynnikami, które zdecydowały o obniżce ratungu już w grudniu. W końcu agencje reagują zwykle oportunistycznie z wielkim opóźnieniem na zmiany sytuacji. A USD/JPY odbił się od 3-letniej linii trendu spadkowego. Proszę sobie to nałożyć na Nikkei. Widać, że ceny akcji w Japonii mogę rosnąć obecnie jedynie podczas osłabienia jena. Jeśli USD/JPY trwale odbił się od linii trendu spadkowego (sygnalizującej trwajce od połowy 2007 delfacyjne zamykanie jen carry trades), to Nikkei będzie miał znowu poważne kłopoty (tak jak w okresie sierpień-listopad), a ewentualne silne korekcyjne tąpnięcie globalnego rynku akcji rozpocznie się w Azji, gdy USD/JPY spadnie poniewnie w okolice listopadowego minimum. Z praktyczne punku widzenie, trzeba więc teraz uważać na dywergencje pomiędzy WIG-iem 20 a USD/JPY. Widać, że rynek akcji nie lubi umacniającego się jena (nawet jeśli oznacza to słabnięcie USD), a rośnie najlepiej na słabnącym lub przynajmniej neutralnym jenie.

 • stoje_i_patrze

  @sagusiek
  "P.S. Masz jakieś pozycję ?"

  1. Miałem USDJPY ale dawno temu zamknąłem (ale nie na szczycie bo na ~92). Teraz znowu się czaje aby go złapać. Ogólnie FX brak pozycji obecnie
  2. FDXH10 (futy dax) - L od 5575
  3. FW20h10 - L od 2384, 2392, 2401
  4. ESH10 - L od 1085
  5. Brak pozycji na surowcach, obligacjach i innych rynkach wschodzących. Kusi mnie jednak parę ETF w usa, szczególnie na zwyżki EWZ.

 • stoje_i_patrze

  @sagusiek
  jeszcze do FX - dostałem lekko po łapach w dniu spotkania BoJ bo oczekiwałem osłabienia jena a tu nie było infa o zwiekszeniu skupu papierów. Szybko zamknalem pozycje.

 • delubicz

  Pan Bowojt
  bylby z punktu widzenia psychologicznego idealny scenariusz

 • kociobw

  www.bankier.pl/inwestowanie/narzedzia/tech/index.html?from_form=yes&moreless=ndef&symbol=WIG20&draw_style=line&intraday=yes&type=B3M&min=60&display=450&chart=ema&n=14&indicator=macd
  @ALL

 • sagusiek

  Stoję_i_patrzę nie musiałeś tak dokładnie ale dzięki. Ja na razie forex też odpuściłem jestem tylko na naszym podwórku z S i czekam z dobraniem na 2414 czyli bankierze.

 • song_mun

  @ unclebeer Ciąg Dalszy

  Jeśli w przeciągu 4 tygodni nie dojdzie na międzybanku do wybicia funta powyżej 4,75 sprzedaj to, co musisz koniecznie ze względu na Twoje bieżące potrzeby finansowe, a to, co jest kwotą "ponad" spróbuj przetrzymać, licząc na wybicie powyżej 4,75 i wyjście nieco ponad 5,0 w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy. Brak wybicia ze strefy 4,75-4,50 w okresie 4 tygodni od dziś będzie znaczyć, ze rynek buduje "bazę", o ktorej wcześniej wspominałem.

  Jednocześnie musisz się zabezpieczyć przeciw mojemu błędnemu widzeniu sprawy - nie ma nieomylnych i ja też robię błędy, bywa, że spore. Temu służyć będzie założenie "sell stopu" na poziomie trochę poniżej 4,45.
  Jeśli zobaczysz, że kurs GBP w którymkolwiek momencie spada poniżej minimum z grudnia '09 (czyli 4,47) i szybko zmierza poniżej 4,45 - sprzedaj wszystkie funty, które masz! Najprawdopodobniej możesz wtedy wyrzucić moją prognozę do kosza, gdyż złoty rzeczywiście będzie się dalej umacniać tak, jak przewiduje to chór dziennikarzy i analityków. Istnieje jeszcze wtedy minimalna szansa, że ten ruch bedzie "udawany", i zrobi takie pozorne zejście pod 4,47, po czym szybko wróci ponad ten poziom, ale na 90% takie zejście znaczyć będzie, że się mylę i złoty się dalej umacnia. W każdym bądź razie, dla Ciebie jako laika w momencie zejścia pod 4,45 bezpieczniej bedzie przyjąć, że złoty dalej się umacnia i sprzedać wszystko.

  Proponuję Ci więc zaryzykowanie ok. 25 groszy za 1 GBP jeśli się mylę, w imię "zarobienia" ponad 30 groszy do może nawet 60-70 groszy za 1 GBP w przeciągu ok 6-9 miesięcy, jeśli się nie mylę. Niczego mądrzejszego wymyślić nie potrafię.

  Oczywiście w kantorach będzie jeszcze kwestia prowizji za sprzedaż, więc pewnie sprzedasz z jakieś 10 gr taniej za funta w stosunku do kursu międzybankowego, to też trzeba uwzględniać - kantory zazwyczaj utrzymują kurs międzybankowy w okolicach zbliżonych do środka widełek między ceną kupna i sprzedaży.

  Nawiasem mówiąć, tak właśnie wygląda codzienność tradera, zwłaszcza na rynkach typu kontrakty terminowe czy Forex - trzeba określić przy jakim poziomie się mylimy i wtedy bezwzględnie wszystko wyrzucić, akceptując względnie małą stratę w imię potencjalnego zysku, jeśli mamy rację i rynek podąży tam, gdzie się spodziewamy. Czasem wychodzi a czasem nie :-)

  Pozdrawiam i życzę powodzenia z funtami. Jeśli będziesz chciał zapytać o coś więcej w trakcie rozwoju sytuacji, (np. za 4 tygodnie) wpadnij na mojego bloga:
  songmun.blox.pl/html
  w miarę możliwości spróbuję odpowiedzieć, choć nie gwarantuję. Na razie to tyle.

 • pyta.ulica

  @Wojciech Białek
  Rząd Pana czyta:
  waldemarpawlak.blog.onet.pl/1,DA2010-01-09,index.html
  I to w kontekście emerytur.
  Może pomysł, żeby przejść do ZUSu z OFE tak na wiosnę 2011 nie jest zły.
  Może nasi rządzący czasami myślą bardzo perspektywicznie?
  Pozdrawiam
  .
  PS 1 Jen drożeje też, kiedy kupują akcje na NIKKEI. Spekulanci szukają bezpiecznych aktywów- czystej technologii.
  Myślę, że wielkimi krokami zbliżamy się do czasu, który będzie skrzyżowaniem 1999/2000 i 1927/1929.
  Ale Nikkei ma swoje ograniczenia, bo tak jak w 1999 BOJ osłabiał jena w tajemnicy, tak w 1927 zdarzył się:
  en.wikipedia.org/wiki/Sh%C5%8Dwa_financial_crisis

  PS.2 Na CNNMoney pełno artykułów, jaka to dobra rzecz, ten stimulus. Uratował dom, dał pracę, uratował alternatywną energię.
  Ciekawe czego to zapowiedź. :)

 • stoje_i_patrze

  @bialek.wojciech w sprawie USDJPY
  Dziękuję za odpowiedź. Ciekawie również prezentuje się nasz cross jpypln, jak i nałożenie go na wig20. Widać wyraźną konsolidację (JPYPLN) w ostatnich miesiącach, oraz widać wyraźnie że teoretycznie, jest to ładna okazja do sprzedaży na FX, zakładając iż nie czeka nas silna korekta (powrót do dolnego ograniczenia na jpypln)

  P.S. JPYPLN wg GS miał być najlepszym crossem na świecie w tym roku (umocnienie pln), taka ciekawostka.

 • stoje_i_patrze

  @sagusiek
  Jeszcze może jedno info - ja nie gram za dużą kasę w tym momencie, nie mam tzw "core position" tylko "speculative". Core "dobuduję" zrobię po upewnieniu się iż dobrze czuję rynek. Tak więc, nie róbcie tego w domu;)

 • retepete

  dzisiaj Japonia pokazała wyniki w handlu zagranicznym

  www.customs.go.jp/toukei/shinbun/trade-st_e/2009/200912ce.xml

  i mimo silnego jena w grudniu, eksport netto wyniósł pół biliona jenów (rok temu 300 mld jenów). Może jest tak, że przy oczekiwaniach deflacyjnych, japońscy eksporterzy wykorzystują każde potencjalne osłabienie jena (np. informacje w stylu obniżenie perspektyw ratingu) do wymiany sporej puli dewiz i tym go umacniają.

 • sagusiek

  Stoje_i_patrzę ja rozumiem dlatego jeszcze gramy :)
  Ciekawe co zrobią z bankierem bo pykniety jest. Pytanie na końcówkę sesji rozjechać bankiera który jest na L czy rozjechać resztę na S ? :)

 • bialek.wojciech

  stoje_i_patrze:
  "Ciekawie również prezentuje się nasz cross jpypln, jak i nałożenie go na wig20. Widać wyraźną konsolidację (JPYPLN) w ostatnich miesiącach, oraz widać wyraźnie że teoretycznie, jest to ładna okazja do sprzedaży na FX, zakładając iż nie czeka nas silna korekta (powrót do dolnego ograniczenia na jpypln)"

  O kurczę, niesamowity wykres (5-miesięcy; JPYPLN contra WIG-20): stooq.com/q/?s=jpypln&d=20100127&c=5m&t=c&a=lg&b=1&r=wig20

  Chyba nadaje się na Wykres Dnia? ;-)

 • stoje_i_patrze

  @bialek.wojciech
  "Chyba nadaje się na Wykres Dnia? ;-) "
  nadaje się w 100%, miałem to nawet zaproponować.

 • stoje_i_patrze

  @bialek.wojciech
  odnosnie JPYPLN i wig20 - może jeszcze podzielę się wnioskiem. W moim odczuciu jpypln często pokazywał iż warto kupować sprzedawać akcje w kluczowych momentach. Teraz wg tego wskaźnika jest taki moment - aby nie wyleciał z konsolidacji JPYPLN musi zacząć się umacniać złotówka w stosunku do jpy a to znaczy mocniejsze akcje.

 • mars2819

  @wojciech.bialek:
  Panie Wojtku,
  "Następny dołek cyklu 4-miesięcznego wypada w pierwszej połowie marca: pomiędzy hipotetycznym szczytem w lutym a hipotetycznym dołkiem w marcu powinien rozegrać się większy spadek (wyobrażam sobie, że w hipotetycznym marcowym dołku indeksy trafią na poziomu minimów z przełomu października i listopada i później zaczną robić prawe ramiona w górę przed wiosennym tąpnięciem do poziomów z lipca)."

  Jaki jest wg Pana timing tego drugiego "wiosennego dołka"?

  Dzięki za podpowiedź.

  A

 • student_uek

  @stoje_i_patrze
  Czyli juz nie bedzie tego kataklizmu na rynkach akcji o ktorym informowal 2 dni temu Pana model?

 • bialek.wojciech

  pyta.ulica:
  "Rząd Pana czyta:
  waldemarpawlak.blog.onet.pl/1,DA2010-01-09,index.html"

  Mocne. ;-)


  "I to w kontekście emerytur.
  Może pomysł, żeby przejść do ZUSu z OFE tak na wiosnę 2011 nie jest zły.
  Może nasi rządzący czasami myślą bardzo perspektywicznie?
  (...)
  Myślę, że wielkimi krokami zbliżamy się do czasu, który będzie skrzyżowaniem 1999/2000 i 1927/1929.
  Ale Nikkei ma swoje ograniczenia, bo tak jak w 1999 BOJ osłabiał jena w tajemnicy, tak w 1927 zdarzył się:
  en.wikipedia.org/wiki/Sh%C5%8Dwa_financial_crisis "

  U mnie to dopiero od 2017-ego, kiedy to po hipotetycznej japońskiej reflacji z lat 2012-2017 nadejdzie proporcjonalny deflacyjny kac z lat 1929-1932.

 • stoje_i_patrze

  @student_uek
  Będzie, ale później, ten kataklizm miał nastapić ale nie za jeden czy dwa dni. Prędzej widzę go w tygodniach. Oczekuję go w lutym. Teraz czas w moim odczuciu na ostatnie podbicie.

 • sobieslawzielony

  Witam Panowie

  @sagusiek
  Bardzo proszę o przypomnienie jaki jest kres na E/ZŁ ...

  Apropo wycofania ... Jeszcze 2 dni i będę "bez"

 • stoje_i_patrze

  Na fDAXie podchody pod okolice 5670 - okolice górnego ograniczenia w kanale spadkowym na godzinowym, poprowadzone po wierzchołkach z 20 stycznia 3 rano i 13 oraz 21 stycznia 14.00

 • student_uek

  face90
  2010/01/26 14:50:39
  @sagusiek

  A czy jest taka możliwość działalności gospodarczej opartej o grę GPW i jak to rozliczać z ZUS, US , itp ? Masz może jakieś doswiadczenie ?

  Prosze spojrzec na ta oferte pracy: www.pracuj.pl/praca/M%C5%82odszy%20Makler%20Gie%C5%82dowy;jt/Krak%C3%B3w;wp/oferta,1604001

  Ta firma jest oparta bodajze na franczyzie jakiejs firmy z Kanady. Traderzy graja tutaj na NYSE. Wiec moze cos podobnego daloby sie na GPW. Ogolnie ta firma nie daje podstawy wynagrodzenia, najpierw za friko do czasu az ugra sie 2000$ na czysto - wtedy dostajesz licencje tradera. W kolejnym miesiacu partycypujesz w zysku... jakos chyba 40%. Oczywiscie firma daje kapitał, Ty nic nie ryzykujesz. Na poczatku daja 20$ net lossa, czyli jesli stracisz tyle to konczysz na dzisiaj i idziesz do domu. Ludzie ktorzy tam spekuluja czesto nie potrafia wymienic nawet jednego oscylatora technicznego, nie mowiac juz o podaniu poziomu S&P500. Wiem, bo kilku moich znajomych tam bylo, oczywiscie zacheconych wielkimi zyskami. Rzeczywistosc okazala sie jednak brutalna.

 • sagusiek

  Witam
  SobiesławZielony nie wiem czy to pytanie akurat do mnie o tego pln ale jak już zostałem wywołany do tablicy to sytuacja jest prosta mamy kanał 4-4,20 i przebicie dopiero tego poziomu w którąś ze stron spowodowałaby zajęcie pozycji. Na tą chwilę kisimy sie na 4,05-4,10 czyli pomiedzy SMA100 a 200 na 4h.

  Student_uek zabawa w giełdę bywa brutalna nawet znam przykłady, że kończyła się tragicznie :( Co do tego typu przedsięwzięć to dajmy sobie spokój bo granie na 1/100 zawsze się kończy źle a inaczej chyba nie można w tym przypadku zarobić. Ciśnie mi się żeby coś jeszcze napisać ale to nie miejsce na przykłady...
  Pozdrawiam

 • bialek.wojciech

  stoje_i_patrze:
  ""Chyba nadaje się na Wykres Dnia? ;-) "
  nadaje się w 100%, miałem to nawet zaproponować."

  Tak to wygląda:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=1698


 • kociobw

  stooq.pl/q/?s=adline&c=1y&t=l&a=lg&b=1
  @aLl
  szukając DNA ?

 • litawor_trojan

  Szybko Pan działa Panie Wojtku z tym wykresem dnia. Czekam z niecierpliwością na raport tygodniowy z CDM PKO. Pozdrawiam

 • stoje_i_patrze

  Pętla na ES mini się zaciska, decyzja w ciągu 24 godzin
  www.bankfotek.pl/image/517170.jpeg
  www.bankfotek.pl/view/517170

 • bialek.wojciech

  litawor_trojan:
  "Szybko Pan działa Panie Wojtku z tym wykresem dnia. Czekam z niecierpliwością na raport tygodniowy z CDM PKO."

  Przecież ostatni był raptem 5 dni temu? ;-) Z następnym muszę zdąrzyć do jutra, bo od piątku idę na urlop. Pozdrawiam.

 • bull_matador

  @W.Białek

  Proszę zmienić zakres wykresu JPYPLN vs WIG20 z 5m na 3 lata i wyjedzie zupełnie inny wniosek i zupełnie inna rekomendacja dla w20 ;-)

 • euromaybach

  @ Pan Wojciech Białek

  Panie Wojtku, to życzę Panu udanego i spokojnego urlopu, może słonecznej pogody. Do kiedy nie będzie Pana na blogu? Pozdrawiam serdecznie

 • stoje_i_patrze

  bull_matador
  "Proszę zmienić zakres wykresu JPYPLN vs WIG20 z 5m na 3 lata i wyjedzie zupełnie inny wniosek i zupełnie inna rekomendacja dla w20 ;-) "

  korelacje sie pojawiaja i znikaja, patrz EURUSD i rynki akcji. Korelacje nie muszą istnieć cały czas.

 • arnigo

  na usdjpy ja obstawiam wariant 7.04 - 4.05 2005. impuls na usdjpy miał formę pięciofalową. póki co cofnięcie (2 fala?) jest trójką. ostatnio yen loves risk aversion, więc brak odbicia na giełdach wzmacnia tą "dwójkę".

  dopóki nie wybiorą drukarza, PPT nie kupi ani jednego kontraktu ES?

 • bull_matador

  @stoje_i_patrze

  rozumiem, iż korelacja nie sa wieczne. ale dyskutujemy tu o czymś co nas teraz "kręci" jezeli zakładamy brak korelacji dotychczasowych wskaźników to lepiej tego bloga już nie czytać....
  skoro w analizie Gospodarza jest powołanie się na ta korekalcję to ja zwróciłem uwagę, iż własnie dochodzi do próby wybicia z trendu boczengo na jenie (dziś jen urósł do PLN o 1,5%) co moze dać jutro ruch u nas powodujący złamanie wsparcia.

 • pk1501

  Dlaczegóż to zamarła nagle dyskusja...

  Panie Delubicz, czy można prosić o jakiś komentarz odnośnie eur/usd?
  Bo dzisiaj poprawiliśmy minima, ale nie przeszliśmy 1,4.

 • vitoltd

  Dyskusja wrze pod nowym wpisem:
  wojciechbialek.blox.pl/2010/01/Za-wczesnie-na-besse.html

 • bialek.wojciech

  "Przecież ostatni był raptem 5 dni temu? ;-) Z następnym muszę zdąrzyć do jutra, bo od piątku idę na urlop. Pozdrawiam."

  Dramat. Jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy. "Zdążyć" oczywiście!

 • dieter_1

  Witaj Wojtku,

  Widze, ze nadal Ci nie przeszlo. Niedlugo bedziemy obchodzic rocznice jak sie na mnie pogniewales niczym maly chlopczyk. Ogarnij sie w koncu i postaw trafna prognoze, bo to co odstawiasz, to zenada.

  D.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci